Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το όνομα των Σκοπίων

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Το όνομα των Σκοπίων

    Επιθυμείτε λέξη ''ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ'' να φαίνεται σε οποιαδήποτε ονομασία των Σκοπίων?
    22
    Όχι δεν επιθυμώ
    95.45%
    21
    Ναί επιθυμώ
    4.55%
    1
    Δεν ξέρω δεν απαντώ
    0%
    0

    #2
    ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ!!

    VARDARSKA ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΗ!
    ΑΚΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ..ΒΕΤΟ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ!!ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΝΑΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΣΩ!!!

    Comment


      #3
      Originally posted by kontak7 View Post
      HARVATSKA ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΗ!
      ΑΚΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ..ΒΕΤΟ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ!!ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΝΑΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΣΩ!!!

      αν και με κεφαλαία...έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου..

      και για του λόγου το αληθές...


      Comment


        #4
        Δείτε και αυτό ....


        Comment


          #5
          kalispera ellines

          sokaristika otan eida tin ellinikia simaia sta skopia me to sima ton nazi to akousame to eidame kai avto na doume ti allo tha doume. I ellines i mallon i ellada mia xora pou gennise tin dimokratia pou efere to politismo ston kosmo olon tin sofia ton athlitismo kai polla alla.................. na mas lene Nazi ena exo na po mono dikia tous i ntropi aisxos.




          Comment


            #6
            kanonika No Name prepei na tin poune
            mia geitonia me 15 ......Ethnotites mesa
            Kai poly tous einai

            Comment


              #7
              Η Μακεδονία είναι Ελληνική αλλά ο γεωγραφικός προσδιορισμός πλέον όχι μόνο

              Η Μακεδονία ώς ιστορικός προσδιορισμός είναι Ελληνικός, αλλά ώς γεωγραφικός προσδιορισμός όχι μόνο πλέον.

              Πιστεύω σε μία ρεαλιστική αντιμετώπιση, όπου όλοι οι λαοί της ευρύτερης περιοχής της Μακεδονίας ζουν ειρηνικά μεταξύ τους.

              Εάν η ΠΓΔΜ επιθυμεί να χρησιμοποιήσει τον όρο Μακεδονία συνάμα μέ ένα γεωγραφικό ή ακόμα και χρονικό προσδιορισμό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

              Σαν Έλληνες δεν έχουμε τίποτα να αποδείξουμε ή να χάσουμε και σε τελική έχουμε προχωρήσει απο αναχρονιστικές εθνικιστικές τάσεις. Είμαστε αυτό που είμαστε, ότι και αν κάνει η ΠΓΔΜ. Δεν αλλάζει τίποτα.

              Νίκος

              Comment


                #8
                Originally posted by Liger77 View Post
                Η Μακεδονία ώς ιστορικός προσδιορισμός είναι Ελληνικός, αλλά ώς γεωγραφικός προσδιορισμός όχι μόνο πλέον.

                Πιστεύω σε μία ρεαλιστική αντιμετώπιση, όπου όλοι οι λαοί της ευρύτερης περιοχής της Μακεδονίας ζουν ειρηνικά μεταξύ τους.

                Εάν η ΠΓΔΜ επιθυμεί να χρησιμοποιήσει τον όρο Μακεδονία συνάμα μέ ένα γεωγραφικό ή ακόμα και χρονικό προσδιορισμό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

                Σαν Έλληνες δεν έχουμε τίποτα να αποδείξουμε ή να χάσουμε και σε τελική έχουμε προχωρήσει απο αναχρονιστικές εθνικιστικές τάσεις. Είμαστε αυτό που είμαστε, ότι και αν κάνει η ΠΓΔΜ. Δεν αλλάζει τίποτα.

                Νίκος
                Φίλε μου,ωραία η Ειρήνη,ωραία η αρμονική συνύπαρξη,αλλά όταν όλοι οι εμπλεκόμενοι δέν διέπονται από '' αναχρονιστικές εθνικιστικές τάσεις '' ...
                Οταν :οι Σκοπιανοί διεκδικούν τά εδάφη μας μέχρι τήν Θεσσαλία,
                οι Βούλγαροι έχουν επισήμως βλέψεις στό Αιγαίο,
                οι Αλβανοί διεκδικούν όλη τήν Θεσπρωτία, τότε ... άν τό '' παίξουμε ''
                προοδευτικοί καί υποχωρητικοί , θά έχουμε πολύ λίγα νά αφήσουμε στούς απογόνους μας γιατί θά χάσουμε αυτά πού κληρονομήσαμε από κάποιους άλλους ..
                Πρός Θεού,δέν θέλω νά πιστέψει κανείς ότι είμαι υπερ τού πολέμου επειδή θά παραθέσω ένα αρχαίο ρητό πού έλεγε :
                '' Πόλεμος προτιμότερος αισχράς ειρήνης ''
                Καί γιά νά μήν γίνομαι κουραστικός,μέ τήν ευκαιρία τού ότι είσαι κάτοικος Αγγλίας,πές μου σέ παρακαλώ γιατί έχει εξαφανισθεί ο όρος '' Μεγάλη Βρεττανία'' από χάρτες καί από τήν διεθνή ορολογία ....
                Γιά αυτό καί γιά νά κλείσω,πιστεύω ότι ο όρος ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ούτε στό : ΠΓΔΜ ΔΕΝ πρέπει νά υπάρχει ...

                Comment


                  #9
                  Originally posted by evans1 View Post
                  Φίλε μου,ωραία η Ειρήνη,ωραία η αρμονική συνύπαρξη,αλλά όταν όλοι οι εμπλεκόμενοι δέν διέπονται από '' αναχρονιστικές εθνικιστικές τάσεις '' ...
                  Οταν :οι Σκοπιανοί διεκδικούν τά εδάφη μας μέχρι τήν Θεσσαλία,
                  οι Βούλγαροι έχουν επισήμως βλέψεις στό Αιγαίο,
                  οι Αλβανοί διεκδικούν όλη τήν Θεσπρωτία, τότε ... άν τό '' παίξουμε ''
                  προοδευτικοί καί υποχωρητικοί , θά έχουμε πολύ λίγα νά αφήσουμε στούς απογόνους μας γιατί θά χάσουμε αυτά πού κληρονομήσαμε από κάποιους άλλους ..
                  Πρός Θεού,δέν θέλω νά πιστέψει κανείς ότι είμαι υπερ τού πολέμου επειδή θά παραθέσω ένα αρχαίο ρητό πού έλεγε :
                  '' Πόλεμος προτιμότερος αισχράς ειρήνης ''
                  Καί γιά νά μήν γίνομαι κουραστικός,μέ τήν ευκαιρία τού ότι είσαι κάτοικος Αγγλίας,πές μου σέ παρακαλώ γιατί έχει εξαφανισθεί ο όρος '' Μεγάλη Βρεττανία'' από χάρτες καί από τήν διεθνή ορολογία ....
                  Γιά αυτό καί γιά νά κλείσω,πιστεύω ότι ο όρος ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ούτε στό : ΠΓΔΜ ΔΕΝ πρέπει νά υπάρχει ...

                  Και εμείς μέχρι το 80 ονειρευόμασταν την Μεγάλη Ελλάδα, αυτό δεν σημαίνει ότι έγινε.

                  Η Ελλάδα βρίσκεται σε διαφορετικό σημείο απο ότι τα Σκόπια, ο πλυθησμός είναι κατασταλαγμένος και Ελληνικός. Ο μόνος τρόπος για οποιαδήποτε άλλη χώρα να προσπαθήσει να πάρει κομάτια της Ελληνικής επικράτειας θα ήταν μέσω πολέμου και εκτός της Τουρκίας δεν μπορώ να φανταστώ μία χώρα των Βαλκανίων θα το επιχειρούσε ή και να το επιχειρούσε σίγουρα δεν θα ήταν επιτυχής.

                  Προσωπικά καλό θα ήταν να μην λεγότανε καθόλου Μακεδονία, και ίσως εάν είμασταν πιο ώριμη το 89 με 90 να τα καταφέρναμε, αλλά όπως βλέπεις στην Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ το μόνο που μας απασχολεί είναι ποιό κόμμα θα επικρατήσει.

                  Πλέον όπως είναι τα πράγματα ο όρος Μακεδονία θέλουμε δεν θέλουμε θα υπάρξει γι'αυτό και μίλησα για ρεαλισμό. Το θέμα είναι να γίνει ή με γεωγραφικό ή με χρονικό προσδιορισμό για να τελειώνουμε.

                  Πιστεύω αυτό είναι ένα καλό μάθημα για μας τους Έλληνες, ίσως μας δώσει να μάθουμε πώς να σκεφτόμαστε το καλό της χώρας μας αντί για τη πάρτη μας!!!

                  Όσο για το τι έγινε με την Μεγάλη Βρετανία και την Γαλλική Βρετάνη αυτό ελύθη προ δεκατιών, να δώ εμείς τι θα κάνουμε!!

                  ΥΓ. Οι Βούλγαροι έχουν επισήμως βλέψεις στο Αιγαίο; ποιός το λέει αυτό; Οι Βούλγαροι είναι απο τους πιο στενούς μας συμμάχους τα τελευταία 15 χρόνια. Έχεις βρεί κάποιο σχετικό άρθρο;

                  Comment

                  Working...
                  X