Announcement

Collapse
No announcement yet.

ο Μελβουρνιώτης Κωνσταντίνος Βήτα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ο Μελβουρνιώτης Κωνσταντίνος Βήτα

    "Η τέχνη της αντίληψης είναι η μεγαλύτερη επιτυχία"
    ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ-ΣΤΕΛΛΑΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

    Μιλά στο "Νέο Κόσμο" ο Μελβουρνιώτης Κωνσταντίνος Βήτα που έγινε "Άλφα" στα μουσικά δρώμενα της Ελλάδας


    "...Το να αγαπήσεις τον εαυτό σου, να εκτιμήσεις το περιβάλλον και τους συνανθρώπους νομίζω είναι η πιο ριζοσπαστική κίνηση και αυτό για μένα είναι επιτυχία..."

    Πηγαίνοντας να τον συναντήσω, σκεφτόμουν "Να ένα ακόμη λαμπρό παράδειγμα Ελληνοαυστραλού που τα κατάφερε στην Ελλάδα". Ο Κωνσταντίνος Βήτα, γεννημένος στη Μελβούρνη, είναι ένας καταξιωμένος μουσικός, με μια συνεχή πορεία από το '92 στα μουσικά δρώμενα της Ελλάδας. Στην αρχή, με το συγκρότημα "Stereo Nova" και αργότερα με τη σόλο πορεία του κάνει τη διαφορά με τη μουσική του. Μπορεί στο κοινό της Μελβούρνης να μην είναι ιδιαίτερα γνωστός, στην Ελλάδα όμως, το όνομά του εγγυάται επιτυχίες σε όλες τις συνεργασίες του και ατομικές δουλειές. Μόλις πέρυσι το μουσικό άλμπουμ "2" σημείωσε εντυπωσιακή επιτυχία και η συνεργασία του με τον Δημήτρη Παπαϊωάννου, τον άνθρωπο που επιμελήθηκε τις αξέχαστες φαντασμαγορικές τελετές των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας και ανέβασε την παράσταση "2" τάραξε ευχάριστα τα πολιτιστικά νερά της ελληνικής πρωτεύουσας και όχι μόνο.

    Πριν λίγους μήνες, κυκλοφόρησε ένα νέο του σημαντικό διπλό άλμπουμ, με τίτλο "Άργος", που απέσπασε εγκωμιαστικές κριτικές, αλλά έχει και μεγάλη κυκλοφοριακή επιτυχία.

    Για μένα, αποτελεί και έμπνευση να γνωρίζω ανθρώπους που με την τέχνη τους και, κυρίως, την στάση ζωής τους, βάζουν το πετραδάκι τους στην πνευματική εξέλιξη της κοινωνίας μας.

    Ο Κωνσταντίνος Βήτα συγκεντρώνει πολλές δεξιότητες καθώς συνθέτει, γράφει στίχους, τραγουδάει, αλλά, κυρίως, προβληματίζεται και παλεύει για τον κόσμο μας και το περιβάλλον. Ο δικός του ορισμός ως προς την καταξίωση και επιτυχία είναι εντελώς διαφορετικός από αυτόν που οι περισσότεροι εννοούμε. Η τέχνη της αντίληψης είναι η μεγαλύτερη επιτυχία για έναν άνθρωπο, σύμφωνα με τον Κωνσταντίνο Βήτα, που υποστηρίζει ότι επιτυχημένος είναι αυτός που διευρύνει τη σκέψη του και την αντίληψή του και αφήνει την αγάπη να έρθει στη ζωή του.

    "Το να αγαπήσεις τον εαυτό σου, να εκτιμήσεις το περιβάλλον και τους συνανθρώπους, νομίζω είναι η πιο ριζοσπαστική κίνηση και αυτό για μένα είναι επιτυχία" δηλώνει και επισημαίνει "η καταξίωση και η επιτυχία, με τη κοινή έννοια, δεν σημαίνει τίποτα απολύτως, ίσα-ίσα που φέρνει ένα μεγάλο χασμουρητό!".

    ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ
    Ο Κωνσταντίνος Βήτα είναι γεννημένος στη Μελβούρνη από μετανάστες γονείς και έζησε στην αυστραλιανή μεγαλούπολη ώς τα εφτά του, όταν και επαναπατρίστηκαν στην Ελλάδα.

    Για τις πανεπιστημιακές του σπουδές όμως, τη δεκαετία του '80, επέλεξε τη Μελβούρνη σπουδάζοντας Ιστορία της Τέχνης και Ζωγραφικής στο Πανεπιστήμιο La Trobe.

    "Από τη Μελβούρνη έχω παιδικές και, κυρίως, νεανικές αναμνήσεις", λέει και αναπολεί: "Ζούσα στο South Yarra και σπαταλούσα πολύ χρόνο με το ποδήλατο, διάβαζα, αγόραζα δίσκους μουσικής, δούλευα στο take away της θείας μου όπου είχαμε ένα Juke Box. Πέρναγα πολύ ωραία! Θυμάμαι και μια καφετέρια που πηγαίναμε, το Medallion. Είχα μια πολύ ωραία φοιτητική ζωή. Στη Μελβούρνη άρχισα να μαθαίνω κιθάρα με το φίλο μου το Μανώλη και να μπαίνω πολύ στη μουσική folk, new wave, post punk. Κάποιες φορές, συμμετείχα και σε φεστιβάλ της Ελληνικής Προοδευτικής Νεολαίας Αυστραλίας (ΕΠΝΑ ή GPYA) και παρουσιάζαμε Σαββόπουλο, Χατζηδάκι!...".

    Η επαγγελματική ενασχόληση του Κωνσταντίνου με τη μουσική όμως, ήρθε πολύ αργότερα όταν, επιστρέφοντας στην Ελλάδα, έπρεπε να εγκλιματιστεί πάλι στα ελληνικά δεδομένα και αφού ξεπεράσει το πολιτισμικό σοκ, όπως μας εξομολογείται, έπρεπε να διαλέξει μεταξύ ζωγραφικής και μουσικής.

    "Τα πρώτα χρόνια ήταν δύσκολα για να καταλάβω και τον εαυτό μου και να δω τι πραγματικά θα ήθελα να κάνω. Δούλευα δύο δουλειές ταυτόχρονα, μηχανικά, και προσπαθούσα να επιβιώσω. Το '89 κάποια στιγμή άκουσα στο δίσκο των 'Public Enemy' το κομμάτι 'It takes a million of nations to hold us back. Ήταν ένα ραπ συγκρότημα με τρεις μαύρους από Νέα Υόρκη που έκαναν ποίηση με ρυθμό, πολύ ριζοσπαστικό για κείνη την εποχή. Όταν το άκουσα, είπα 'αυτό θα ήθελα να κάνω'. Πρόκειται για μια εικαστική σκέψη που υπάρχει μέσα μου ακόμη και σήμερα και μια ακαθόριστη κάπως μουσική με ρυθμούς, χρώματα, μια ασάφεια, μια περίεργη ετυμολογία η οποία εκείνο το διάστημα άρχισε να ενώνει τον κόσμο και να γίνεται μια σημαντική μουσική. Πολλοί προσπάθησαν να με αποθαρρύνουν, αλλά εγώ αποφάσισα να κάνω μουσική γιατί ο κόσμος μου ήταν μέσα στη μουσική. Ξεκίνησα πολύ εναλλακτικά και ακόμη και σήμερα θεωρώ ότι προέρχομαι από το χώρο της εναλλακτικής μουσικής".

    ΤΙ ΒΡΗΚΕ ΣΤΗΝ... ΕΛΛΑΔΑ
    "Τι βρήκες στην Ελλάδα, Κωνσταντίνε, που σε κράτησε", τον ρωτάω και πραγματικά κρέμομαι από την απάντησή του καθώς η ίδια αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Ελλάδας και Αυστραλίας και ψάχνω απεγνωσμένα να βρω τη χρυσή τομή.

    "Τα πρώτα χρόνια, έπαιζα με την απόφαση να επιστρέψω στη Μελβούρνη, όμως, όταν άρχισα σιγά-σιγά να πατάω στα πόδια μου και να σκέφτομαι ως μουσικός, η ζωή μου στην Αθήνα και μέσα από την αγάπη του κόσμου, τις συναυλίες, άρχισε να μου δίνει μια άνεση", λέει και διασαφηνίζει "κυρίως εσωτερική, όχι οικονομική καθώς ήταν πολύ δύσκολα ακόμα τα χρόνια στην αρχή, αλλά άρχισα να αισθάνομαι ωραία, ότι κάπου ανήκω και μπορώ να δημιουργήσω".

    Εφόδιο της εναλλακτικής σκέψης θεωρεί ο Κωνσταντίνος τα ιστορικά και πολιτικά γεγονότα που βίωσε, καθώς ως παιδί θυμάται την επιστροφή της οικογένειας κατά το διάστημα της δικτατορίας, έπειτα το Πολυτεχνείο και τη μεταπολίτευση. Οι επιρροές του από τα αριστερίστικα ρεύματα, τον Μαρξ, το "Κεφάλαιό" του, τον ευρωπαϊκό κινηματογράφο, είναι πράγματα που κράτησε και βγαίνουν και στη μουσική του.

    "Όλα αυτά", λέει, "με βοήθησαν και αργότερα στη νεανική μου φάση στη Μελβούρνη όπου γνώρισα κόσμο διαφορετικό, πολύ εναλλακτικό. Γνώρισα ανθρώπους που με βοήθησαν να εξελιχθώ".

    Έχει την τύχη όμως, επίσης, να έχει δύο πολύ απλούς γονείς, όπως υπογραμμίζει, ο ίδιος "οι οποίοι με στήριξαν οικονομικά μέχρι τα 18 και έπειτα με άφησαν να κάνω τις επιλογές μου, στηρίζοντάς με πάντα ηθικά. Αυτό μου έδωσε τη δύναμη και την ελευθερία, όσο ελεύθερος μπορεί να είναι κάποιος πάνω στη γη, να καταλάβω ότι είμαι ένα αυτόνομο άτομο και για να ζήσω πρέπει να δουλέψω και να παλέψω για τους στόχους μου". Όπως δηλώνει, θέλει να είναι ένας αγωνιστής των πραγμάτων και της ζωής της ίδιας και με την οικολογική διάσταση.

    Όσον αφορά την καταξίωση στον καλλιτεχνικό χώρο, υπογραμμίζει "την καταξίωση δεν τη σκέφτηκα ποτέ, πίστευα ότι κάνω μια μουσική που είχε μια ελαφρότητα, δεν με αντιμετώπισε ποτέ κανείς στα σοβαρά ως μουσικό επειδή είμαι ένα παρακλάδι μέσα στην ποπ μουσική. Αντιμετώπιζαν λίγο πιο σοβαρά τα λόγια μου και όχι το ότι είμαι καλός μουσικός, αυτό αποδείχθηκε μέσα στα χρόνια από τη σόλο πορεία μου. Σε αυτό τον τόπο, αν κάποιος δεν κάνει έντεχνη μουσική δεν θεωρείται τόσο πολύ καταξιωμένος μουσικός. Εγώ παίρνω πολύ στα σοβαρά αυτό που κάνω, αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να καταξιωθώ, να γίνω κάποιος".

    "Το έχεις επιτύχει όμως", τον υπερασπίζομαι εγώ και αναρωτιέμαι από πού πηγάζει τέτοια μετριοφροσύνη.

    "Αυτό το αφήνω στον κόσμο", δηλώνει και προσθέτει: "Πιστεύω ότι είμαι εκτεθειμένος, όπως όλοι οι μουσικοί. Η δουλειά που κάνω, πρώτα απ' όλα, να αρέσει σε μένα. Είμαι ο πρώτος που την εξετάζει και την κριτικάρει, αλλά απ' τη στιγμή που εκθέτω τη δουλειά μου μπορώ να ακούσω οτιδήποτε και λέω ευχαριστώ στον καθένα. Δεν μπορώ να στερήσω από κανέναν την κριτική. Είμαι εδώ για να κατηγορηθώ και ανυψωθώ. Εγώ κάνω κάτι που μου αρέσει και δεν έχω το άγχος κάθε φορά να κάνω κάτι εμπορικό. Επειδή έρχομαι από ένα κόσμο εικαστικό, έχω βάλει στη μουσική μου την εικαστική μου σκέψη, δηλαδή αν η μουσική μου ήταν πίνακας θα ήταν 'έτσι'. Συνδύασα τους δύο κόσμους και σκέφτομαι πιο πολύ ως ένας εικαστικός μουσικός και όχι ως μουσικός-μουσικός και πειραματίζομαι συνέχεια".

    Πριν κλείσω όμως, θα με φάει η περιέργεια, "γιατί Κωνσταντίνος Βήτα; Πώς προέκυψε το Βήτα..." "Το Βήτα προέκυψε απ' τη διάθεση της εποχής εκείνης που όσοι έκαναν acid μουσική δεν είχαν ποτέ ονόματα, αλλά κάτι παρατσούκλια και όταν ήρθε η ώρα να βγάλω το πρώτο μου άλμπουμ έτσι μού 'ρθε εκείνη την ώρα, όμως έχει και σχέση και με ένα όνομα μέσα στην οικογένεια και το οικειοποιήθηκα".

    Η Μελβούρνη παραμένει στην καρδιά του Κωνσταντίνου Βήτα και πιστεύει ότι είναι μια πόλη που θα μπορούσε να μείνει και σίγουρα θέλει πολύ να επισκεφτεί, καθώς έχει πολλούς φίλους και συγγενείς.

    "Βέβαια, τώρα έχω χτίσει τα πάντα εδώ πέρα, αλλά θα ήθελα να πάω στη Μελβούρνη για κανένα χρόνο και να δώσω μια συναυλία εκεί αν υπάρξουν οι κατάλληλες συνθήκες", δηλώνει.

    Όνειρό του είναι να είναι κάθε μέρα ανοιχτός στη θέληση της αγάπης γιατί αυτό τον κάνει να σκέφτεται θετικά.

    "Ξέρω ότι υπάρχουν πολλές δυσκολίες στον κόσμο και αυτό με περιορίζει στο να κάνω όνειρα υλιστικά. Αν προκαλώ δυσαρμονίες και σκέφτομαι κακίες θα είμαι ένας κρίκος δυσαρμονίας. Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να εναρμονιστεί με το παγκόσμιο κλίμα δυσκολιών και αν έχει αγάπη στην ψυχή του θα φέρει αρμονία σε παγκόσμιο επίπεδο".

    Τον ευχαριστώ πολύ, νιώθω ήδη πιο εναρμονισμένη με τον εαυτό μου και "ανέχομαι" το τρυπάνι που ακούγεται συνεχώς κατά τη διάρκεια της κουβέντας μας. Ο Κωνσταντίνος μου επεσήμανε ότι μπορώ να ελαχιστοποιώ τους ενοχλητικούς θορύβους και να κρατάω μέσα μου μόνο αυτά που έχουν αξία. Η επιτυχία του Κωνσταντίνου Βήτα θεωρώ ότι είναι αυτή, το να μας εναρμονίζει με τη μουσική του συνειδητά ή έστω υποσυνείδητα με τον κόσμο και την πορεία μας σ' αυτόν.

    H τελευταία του δουλειά "Άργος", στην οποία αναφέρθηκαν στην αρχή, είναι ένα διπλό άλμπουμ με τίτλο εμπνευσμένο από το σκυλί του Οδυσσέα που συμβολίζει την αγάπη και την καρτερικότητα και μας ταξιδεύει μέσα στη δική του μικρή Οδύσσεια.


    #2
    Κωνσταντίνος Βήτα

    Κωνσταντίνος Βήτα


    Ο Κωνσταντίνος Βήτα είναι έλληνας συνθέτης και στιχουργός.

    Ο Κωνσταντίνος Βήτα γεννήθηκε στη Μελβούρνη της Αυστραλίας και μεγάλωσε στην Αθήνα. Παρακολούθησε μαθήματα κλασσικής κιθάρας και αρμονία, ενώ σπούδασε ζωγραφική και ιστορία τέχνης στην Μελβούρνη. Στην Αθήνα τελείωσε γραφικές τέχνες. Δούλεψε σαν γραφίστας και δημοσιογράφος σε περιοδικά.

    Το 1992, ο Κωνσταντίνος Βήτα μαζί με τον Μιχάλη Δέλτα και τον Αντώνη Π. ίδρυσαν το συγκρότημα Στέρεο Νόβα. Μετά από πέντε χρόνια το συγκρότημα διαλύθηκε, αλλά τα μέλη του συνεχίζουν να δραστηριοποιούνται μέχρι και σήμερα ως μουσικοί, συνθέτες και παραγωγοί.

    Ο Κωνσταντίνος Βήτα, παράλληλα με μια σειρά προσωπικών δίσκων και συναυλιών, έχει γράψει μουσική για το θέατρο, το χορό και τον κινηματογράφο. Έχει επίσης παρουσία και στα εικαστικά, με προσωπικές εκθέσεις και συμμετοχές.

    Τον Οκτώβριο του 2005 παρουσιάστηκε στο κοινό η έκθεση Soundscapes του Κωνσταντίνου Βήτα, με περιεχόμενο βίντεο, φωτογραφίες και ζωγραφική, στο Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης στη Θεσσαλονίκη.

    Δισκογραφία
    * Ένα παιχνίδι (FM Records) 1998
    * Σούπερ Στέλλα (Local) 1999
    * Steamboat Bill Jr. (Sinequa) 1999
    * Το παιδί (Local) 2000
    * Για σένα με αγάπη (Eros) 2002
    * Transformations (M41) 2003
    * Άγρια χλόη (Tomorrow) 2004
    * ΚΟΜΑ 9205 Live στο Ρόδον (DVD+CDAUDIO) (Tomorrow) 2005
    * 2 (Legend) 2006
    * Aργος (Lyra)" 2007

    Συμμετοχές
    * Στέρεο Νόβα (Wipe Out) 1992
    * Το παζλ στον αέρα (FM Records) 1993
    * Ντισκολάτα (FM Records) 1993
    * New life 705 (FM Records) 1994
    * Ασύρματος κόσμος (FM Records) 1994
    * Τέκνο (Μόμπιλ) (FM Records) 1994
    * The drone compilation (FM Records) 1995
    * Λιγότερο από αυτό (FM Records) 1995
    * Μάθημα (FM Records) 1996
    * Τέλσον (FM Records) 1996
    * Το μίξερ της Λένας Πλάτωνος (FM Records) 1997
    * Ταξίδι στη γη (FM Records) 1997
    * Βιταμίνα τεκ (FM Records) 1997
    * Τραγούδια έγραψα για φίλους (Mercury) 1998
    * Ωφέλιμο φορτίο (FM Records) 1998
    * Νόχι (FM Records) 1998
    * Σκάζη (live) (FM Records) 1999
    * Μπεστ οφ (FM Records) 2000

    Comment

    Working...
    X