Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γεια σας απο Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας απο Γερμανια

    Λεγομαι Βασιλης,και κατοικω μονιμα στη Γερμανια,στην Περιοχη της Stuttgart.
    Ειμαι 41 χρονων,και τα μισα χρονια της ζωης μου,τα εχω περασει εδω..
    Εχω ενα γιο 17 ετων,και οι δεσμοι με την πατριδα μας ειναι παντα δυνατοι...
    Μου αρεσει να ερχομαι σε επαφη με Ελληνες απο ολο τον κοσμο,μιας και κατι τετοιο μπορει να οδηγησει σε πολυ καλες γνωριμιες...και γιατι οχι σε πολυ καλες φιλιες....
    Καταγομαι απο την Ποταμια της Θασου...που την υπερ-αγαπαω.....
    Αυτα σαν αρχη της εισοδου μου, στο παρον forum........

    #2
    Γεια σου Βασιλη με λενε Στελιο και μενω Αθηνα, αλλα ειμαι απο Πατρα, ειμαστε
    κοντα στην ηλικια εγω ειμαι 45.
    ειμαι τραγουδιστης και θα ηθελα αν μου δινοταν η ευκαιρια να ερθω για
    τραγουδι στην γερμανια.
    Εχω παει στην Αμερικη για 5 χρονια οπου και τραγουδουσα.
    θελω να σου ζητησω μια χαρη, εχω ενα BMW μοντελο 97 4πορτο μαυρο.
    θα ηθελα αν μπορεις να μου βρεις ενα {υποβραχιονιο} αλλιως τεμπελη
    μαυρο που ειναι και το σαλονι μου και να μου πεις ποσο κανει, γιατι εδω
    δεν ξερουν τι ζητανε.
    σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων, και σου ευχομαι καλες γιορτες.

    Comment


      #3
      Originally posted by wasilis_66 View Post
      Λεγομαι Βασιλης,και κατοικω μονιμα στη Γερμανια,στην Περιοχη της Stuttgart.
      Ειμαι 41 χρονων,και τα μισα χρονια της ζωης μου,τα εχω περασει εδω..
      Εχω ενα γιο 17 ετων,και οι δεσμοι με την πατριδα μας ειναι παντα δυνατοι...
      Μου αρεσει να ερχομαι σε επαφη με Ελληνες απο ολο τον κοσμο,μιας και κατι τετοιο μπορει να οδηγησει σε πολυ καλες γνωριμιες...και γιατι οχι σε πολυ καλες φιλιες....
      Καταγομαι απο την Ποταμια της Θασου...που την υπερ-αγαπαω.....
      Αυτα σαν αρχη της εισοδου μου, στο παρον forum........
      Βασίλη, ίσως βρεθούμε καμια μέρα σε καμια καφετερια.
      Καλά να περνάς και Καλή Χρονιά, sorry καθυστέρησα.

      Comment


        #4
        Originally posted by thanasis View Post
        Βασίλη, ίσως βρεθούμε καμια μέρα σε καμια καφετερια.
        Καλά να περνάς και Καλή Χρονιά, sorry καθυστέρησα.

        Ευχαριστως να βρεθουμε φιλε μου....δεν ειναι καθολου δυσκολο....
        Κατοικω στην περιοχη REMSHALDEN....και συγκεκριμενα στο GRUNBACH..

        Comment


          #5
          Βασιλη καλησπερα.
          Ειμαι και εγω απο Γερμανια εδω και 17 χρονια.Αλλα εγω μενω στο
          Λεβερκουζεν με την οικογενια μου.Απο Ελλαδα ειμαι απο την Κατερινη.
          Το 1992 οταν ηρθα στην Γερμανια εμενα στο Waiblingen για 3 χρονια.
          Ηταν ωραια η ζωη εκει κατο.Καθε βραδυ στο Bad Canstad (καταλαβενεις)
          περνουσα πολυ ωραια,επαιζα και μπαλα στον Πανελληνιο.Εδω ομως που εχω
          ερθει ειμαι σαν εξωρια.Δεν εχει καμια σχεση το μερος με την υπολιπη Γερμανια.
          Αστα πικρα μαυρη που να σου τα λεω.

          Comment


            #6
            Originally posted by ieem4 View Post
            Βασιλη καλησπερα.
            Ειμαι και εγω απο Γερμανια εδω και 17 χρονια.Αλλα εγω μενω στο
            Λεβερκουζεν με την οικογενια μου.Απο Ελλαδα ειμαι απο την Κατερινη.
            Το 1992 οταν ηρθα στην Γερμανια εμενα στο Waiblingen για 3 χρονια.
            Ηταν ωραια η ζωη εκει κατο.Καθε βραδυ στο Bad Canstad (καταλαβενεις)
            περνουσα πολυ ωραια,επαιζα και μπαλα στον Πανελληνιο.Εδω ομως που εχω
            ερθει ειμαι σαν εξωρια.Δεν εχει καμια σχεση το μερος με την υπολιπη Γερμανια.
            Αστα πικρα μαυρη που να σου τα λεω.
            Καλωσήλθες φίλε μου στο Πατριωτάκι!
            Οι ευχές μας μαζί σου,και μην στενοχωριέσαι θα έλθουν και καλύτερες μέρες ..
            Από εδώ,από την ταλαίπωρη αλλά πάντα όμορφη Ελλάδα μας χαιρετισμούς και άν μπορούμε να εξυπηρετήσουμε σε κάτι μην διστάσεις ..
            Να είσαι καλά.

            Comment


              #7
              Originally posted by ieem4 View Post
              Βασιλη καλησπερα.
              Ειμαι και εγω απο Γερμανια εδω και 17 χρονια.Αλλα εγω μενω στο
              Λεβερκουζεν με την οικογενια μου.Απο Ελλαδα ειμαι απο την Κατερινη.
              Το 1992 οταν ηρθα στην Γερμανια εμενα στο Waiblingen για 3 χρονια.
              Ηταν ωραια η ζωη εκει κατο.Καθε βραδυ στο Bad Canstad (καταλαβενεις)
              περνουσα πολυ ωραια,επαιζα και μπαλα στον Πανελληνιο.Εδω ομως που εχω
              ερθει ειμαι σαν εξωρια.Δεν εχει καμια σχεση το μερος με την υπολιπη Γερμανια.
              Αστα πικρα μαυρη που να σου τα λεω.
              Φιλε μου η Γερμανια ειναι ιδια οπου και να πας....
              Σε ολη της την εκταση επικρατει ο ιδιος τροπος ζωης,και η ιδια νοοτροπια...
              Arbeit και μονο arbeit,και αυτη οταν υπαρχει δηλαδη,μιας και οι παλιες καλες εποχες αποτελουν και εδω πλεον παρελθον....
              Εγω οταν πρωτοηρθα το 89 ξεκινησα απο το Hamburg,εμεινα εκει για 4 μηνες και μετα κατηφορησα για το München......αλλα εκει δεν μπορεσα να επιβιωσω,και κατασταλαξα τελικα στα μερη της Στουτγκαρδης,οπου και ελαχε να γινει και ο μονιμος τοπος διαμονης μου...οικογενειακως...
              Δε με απασχολησε ποτε εμενα ο τοπος διαμονης, μιας και ειμουν αποφασισμενος να εγκατασταθω οπουδηποτε,αρκει να εβρισκα εκει την σταθεροτητα την οποια επιζητουσα, οσων αφορα τον επαγγελματικο προσανατολισμο μου για το μελλον μου....
              Μην απελπιζεσαι λοιπον,αν εκει που εισαι δεν νιωθεις ευχαριστημενος,επειδη εδω σου αρεσε περισσοτερο....
              Ασφαλως βρισκεσαι εκει για καποιο λογο,που δεν σου επιτρεπει να εισαι εδω...Εσυ ξερεις....
              Το Waiblingen και το Schorndorf τα επισκεφτομαι συχνα,αλλα πιστεψε με στο Grunbach οπου και κατοικω μονιμα...βρισκεται το ησυχαστηριο μου...
              Τελος χαρηκα για την γνωριμια,μονο που δεν εγραψες το ονομα σου,για να ξερω πως να σε αποκαλω,οταν αναφερομαι σε σενα...
              Πολλα χαιρετησματα απο Stuttgart....

              Comment


                #8
                Βασιλη καλημερα.Ευχαριστω πολυ που απαντησες στο μυνημα μου.
                Το ονομα μου ειναι Σηφης και ελπιζω να τα ξαναπουμε στο μελον.
                Απο Ελλαδα απο που εισαι

                Comment


                  #9
                  Καλησπερα κ απο μενα,ειμαι νεο μελος,ειμαστε ο θωμας κ η αρετη,μενουμε γερμανια στο μοναχο,κ ζηταμε αν ξερει η μπορει καποιος να βοηθησει,η αρετη ειναι στην γερμανια 2 χρονια,εγω ηρθα κ την βρηκα για να ζησουμε μαζι,ειμαστε αρραβωνιασμενοι,γερμανικα δεν γνωριζουμε ουτε εγω ουτε η αρετη παρ ολο που ειναι 2 χρονια εδω,εκεινη δουλευε σε ελληνικο εστιατοριο κ δεν εβρισκε χρονο να παει για να μαθει,μετα βρηκε σαν καθαριστρια σε μια μεγαλη εφημεριδα της γερμανιας δουλεια, καποιο προβλημα υγειας ομως της εφερε αποτελεσμα απολυσης,1 χρονο τωρα μενουμε σε ενα σπιτακι που της ειχε παραχωρησει ενας πρωην συναδελφος της που το νοικιασε για αυτον αλλα τελικα δεν εμεινε,δινουμε το ενοικιο κ εχουμε τα δικα μας πραγματα μεσα 1 χρονο κ κατι μηνες,τωρα ζηταει να φυγουμε,παρ ολα αυτα η αρετη ειναι δηλωμενη στην προνοια κ της δωσανε χαρτι να πληρωσουν το σπιτι αρκει να το βρει αυτη,καμια βοηθεια απο πουθενα,ουτε μπορουμε να βρουμε σπιτι,την παρασκευη που μας περασε μας αλλαξε κλειδαρια την ωρα που λειπαμε,με αποτελεσμα να μας κλεψει χασαμε 3.000 ευρω κ τα χρυσαφικα της,τωρα δεν εχουμε ουτε λεφτα,δουλεια εγω οχι καλη αφου δουλευω για 2 ωρες μονο κ η αρετη ανεργη,κ σπιτι ως τις 20 γεναρη γιατι πρεπει να το αφησουμε,εδω δεν εχουμε κανεναν δικο μας κ πουθενα να απεθυνθουμε για να μας βοηθεισει μιας κ ολοι μας γυρνανε την πλατη,αν φυγουμε απο το σπιτι η μονη λυση ειναι να γυρησουμε ελλαδα,δεν ζηταμε τιποτα μονο ενα σπιτι κ απο μια δουλεια,η αρετη θα ξεκινουσε σε 2 μηνες μαθηματα γερμανικων απο την προνοια αλλα δεν ξερουμε αν τα καταφερουμε,ειμαστε στο ελεος του θεου αν μπορει η ξερει καποιος να μας βοηθησει θα του ειμαστε υποχρεωμενοι.*αν κ δεν ξερει γερμανικα η αρετη εχει ψαξει κ εχει γυρησει παντου,η θελησει βλεπεται*ευχομαστε να βρεθει μια λυση συντομα.ευχαριστω κ ζητω συγνωμη αν σας κουρασαμε.Θωμας κ Αρετη.

                  Comment


                    #10
                    Καλημερα Βασιλη απο Αθηνα
                    Οπως ακους γινεται κακος χαμος εδω στην Ελλαδα απο δουλειες Εφορια κοστος ζωης τι να πρωτοπω.
                    Εγω λοιπον ειμαι 50 και ψαχνω για βρω τροπο να φυγω απο την Ελλαδα η οποια τρωει τις σαρκες της στην κυριολεξια
                    Και θελω να σε ρωτησω κατι.
                    Ειμαι σε διλημα τι να διαλεξω Βελγιο η Γερμανια. Καποιος εδω στο site με απογοητευσε για Βελγιο και για Γερμανια καποια φιλη απο το Ντισελντορφ μου ειπε ποσο δυσκολα ειναι εκει αν δεν ξερω τη γλωσσα καλα. Η μοναξια ειναι ενα θεμα επισης μεγαλο σε μια ξενη χωρα. Τωρα η ερωτηση μου.Γερμανια οι Ελληνες εχω ακουσε δεν μας βοηθανε διοτι μας θεωρουν τεμπεληδες και οτι δεν θελουμε να δουλεψουμε.Το Γερμανικο κρατος βοηθαει οταν μοθουμε τη γλωσσα? Ειναι καλο το συστημα εκει?Υπαρχει κοινωνικη πολιτικη ?

                    Comment

                    Working...
                    X