Announcement

Collapse
No announcement yet.

Διδυμότειχο μια διαφορετική πόλη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Διδυμότειχο μια διαφορετική πόλη

    Έχεις έρθει ποτέ στο Διδυμότειχο; Αν ναι μπράβο, αν όχι χάνεις… Το Διδυμότειχο είναι μια πόλη 15,000 ατόμων που συνδυάζει τα πάντα!!! Ιστορία , κουλτούρα, διασκέδαση, πολιτισμός αλλά και χαλάρωση συναντιούνται και κάνουν ένα ιδανικό μέρος που είναι λες και εμφανίστηκε ξαφνικά από τον ουρανό!!!

    Μόλις 2km από τα Ελληνοτουρκικά σύνορα και λίγο περισσότερα από τα Ελληνοβουλγαρικά. εδώ μπορείς να ζήσεις τα όρια της ζωής σου. Θα δεις πολλά παράξενα πράγματα όμως θα θαυμάσεις πάρα πολλά. Εδώ πέρα βρίσκεται το μεγαλύτερο τζαμί των Βαλκανίων και το δεύτερο μεγαλύτερο της Ευρώπης

    Πραγματικά είναι τεράστιο… Ανατολικότερα βρίσκεται μια τεραστίων διαστάσεων εκκλησία. Η Παναγία Ελευθερώτρια. Χτίστηκε το 1994 σε χρόνο ρεκόρ μόλις 1 χρόνο. Οι κύριοι λόγοι για τους οποίους χτίστηκε είναι δύο. Ο πρώτος είναι γιατί στο Διδυμότειχο το μεγαλύτερο κτίριο είναι μουσουλμανικό και ο δεύτερος να μην φαίνεται η πόλη ότι είναι μουσουλμανική. Χρίστηκε εξαιρετικά για αυτό τον λόγο πάνω σε ένα ύψωμα. Να φαίνεται πιο μεγάλη και ψιλή από το τέμενος! Μέσα είναι όλη διακοσμημένη με τοιχογραφίες και υπάρχει μια χρυσή θαυματουργή εικόνα, της Παναγίας Ελευθερώτριας. Η εκκλησία ξεπέρασε το τέλειο και έγινε ένα από τα πολλά μνημεία της πόλης!!

    Αυτή η πόλη των 15,000 ανθρώπων στα Βυζαντινά χρόνια ήταν συμπρωτεύουσα του Βυζαντίου και για μια περίοδο έγινε πρωτεύουσα! Βασιλείς και βασίλισσες πέρασαν από εδώ πέρα άφησαν τα στίγματά τους

    #2
    καλησπερα

    καλησπέρα και απο μενα..εναν κατοικο του Διδυμοτειχου...θα ηθελα να τοποθετηθω και εγω επι του θεματος.Ναι το Διδυμοτειχο ειναι μια πολη σε αποσταση 2 χιλ απο την Τουρκία..Αυτο ομως δεν δικαιολογει την σταση σου may-mar που δεν εχει τιποτα απο την ευγένεια και την φιλοξενία της πόλης μου και δεν συμπεριφέρονται με αγενεια και απρέπεια οπως εσύ...Και οι αλλες πολεις της περιοχης σαφως και εχουν την ιστορία τους. Οι μικροπρεπισμοί και οι μεγαλόφωνες δηλώσεις οπως οι δικες σου,εχουν κάνει την πόλη μου μη τουριστική και μη αναπτυξιακή. Θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι οτι και η ευγένεια,μαζί με άλλα βέβαια, ειναι αυτη που θα κάνει εναν ξένο να αγαπησει την πόλη μας και να αποφασίσει να την επισκεφθεί. Θα μου πεις απο ενα σχόλιο θα καταδικάσουμε μια πόλη?Οχι βεβαια.....αλλα λιθαράκι λιθαρακι κάνουμε έναν τοπο αγαπητό σε όλους...ενα ποστ...μια καλή κουβέντα εξυπηρέτησης, χωρις κομπασμούς, θα μας κανει τόπο προορισμού χαλάρωσης και ξεκούρασης. Ελπιζω να εγινα αντιληπτός και οχι παρεξηγήσιμος. Δεν ηθελα να πω κατι παραπανω απο μια καλη κουβεντα για την πόλη μου......

    Comment


      #3
      Φίλε μου υπάρχουν πολλοί που ''κυκλοφορούν'' στο διαδίκτυο και γράφουν ότι τους κατεβεί λόγω της ανωνυμίας ...
      Το Διδυμότειχο ήταν και είναι ένα από τα προπύργια της Ελλάδος,οι κάτοικοί του είναι θαυμάσιοι άνθρωποι,και είναι τιμή τους που παραμένουν Ακρίτες και δεν έφυγαν γιά να γίνουν ''πρωτευουσιάνοι''.
      Έζησα αρκετό καιρό εκεί,και έχω πολλούς φίλους που επικοινωνώ τακτικά μαζί τους.Θα μείνει γιά πάντα στην ψυχή μου,θα το θυμάμαι με αγάπη και νοσταλγία και θα το επισκέπτομαι όποτε μπορώ !!

      Comment

      Working...
      X