Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασία - Πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την πρώτη συνέντευξη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εργασία - Πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την πρώτη συνέντευξη

    Καλησπέρα,

    Μετά από 4 χρόνια στο ίδιο περιβάλλον εργασίας, αποφάσισα ότι ήρθε η στιγμή για την πρώτη μου μετακίνηση.

    Μετά από αρκετό ψάξιμο, έχω καταλήξει σε ποιες εταιρείες θα με ενδιέφερε να συνεχίσω επαγγελματικά και έχω κανονίσει ήδη και μία συνέντευξη για την άλλη εβδομάδα.

    Το θέμα είναι ότι δεν έχω ξαναβρεθεί σε συνέντευξη (στην εταιρεία που είμαι τώρα με είχε στείλει ο καθηγητής μου για πρακτική) και θα'θελα κάποιες απόψεις από ανθρώπους που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στο εργασιακό περιβάλλον.

    Π.χ. ορισμένες χρήσιμες ερωτήσεις για ξεκίνημα είναι οι εξής :

    1. α. Ποιες ερωτήσεις κάνουν ή ΔΕΝ κάνουν στην 1η συνέντευξη?
    β. Ποιες ερωτήσεις κάνουν ή ΔΕΝ κάνουν στην 1η συνέντευξη, εάν στην εταιρεία αυτή έχεις πάει συστημένος από φίλο?

    2. Εάν ερωτηθείς για τις απολαβές σου, στην προηγούμενη εταιρεία πως το χειρίζεσαι?
    Απαντάς, το αποφεύγεις ή λες παραπάνω από όσα στην πραγματικότητα παίρνεις?

    3. Ποιες είναι οι απαραίτητες ενέργειες που πρέπει να κάνεις αφού τελειώσει η συνέντευξη, ανεξάρτητα από το αν αισθάνεσαι αν πήγε καλά ή όχι?

    4. Υπάρχουν κάποια αξιόλογα βιβλία που να σε προετοιμάζουν για την ελληνική αγορά εργασίας?
    Παραθέτω κάποια βιβλία που βρήκα στο amazon





    Και γενικά, οποιαδήποτε άλλη ιδέα, συμβουλή ή κατεύθυνση που θα βοηθούσε ώστε να πάω όσο το δυνατόν πιο προετοιμασμένος

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Working...
X