Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μια Γνωμη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μια Γνωμη

    Γεια σε όλους
    είναι η πρώτη φορα που γράφω στα forum.
    εδώ ο καθένας μένει σε διαφορετικά μακρινά μέρη με διαφορετικές κουλτούρες και αυτό το forum μας ενώνει, μπράβο στον διαχειριστή του forum που μας δίνει αυτή την ευκαιρία.

    Ειμαι περιέργος... γιατί πρεπει να μένει καποιος στο εξωτερικό?
    σχεδόν ολοι όσοι είναι έξω έχουν τον νου τους στην ελλάδα, γιατί δεν γυρίζουν?
    για τα λεφτά? πια λεφτα? αφού οι πιο πολλοί δεν οικονομάνε από ότι φαίνεται
    30-40 χρονια στην ξενιτιά και λενε:
    -γύρισα στην ελλάδα αλλα τα βρήκα σκούρα δεν μπορούσα να βρω δουλειά....
    γιατί να ψαχνεις να βρείς δουλειά στην ελλάδα? δεν οικονόμησες τόσα χρονια στο εξωτερικό?
    ποιος ειναι ο λόγος τότε να είσαι στο εξωτερικό αφού δεν έλυσες τα οικονομικα σου πρόβλημα όλα αυτά τα χρονια δουλευοντας σκληρα?
    γιατι να μην μενεις και στο σπιτι σου που ειναι και τσαμπα,
    μηλας τη γλωσσα σου και τρως και καμια τυροπιτα.

    Πιστεύω ότι αν κάποιος είναι εξω θα πρέπει να έχει ιδιαίτερους λόγους, πχ
    1) κανει τρελη οικονόμα!! (χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη γιατί όλοι αυτό έχουμε στο μυαλό μας)
    2) είναι παντρεμένος με ξενη-ο
    3) σπουδάζει
    4) για την εμπειρία
    5) γιατί αυτό που αγαπάει, δουλεια η χομπυ δεν το έχει η ελλάδα
    6) γιατι καπου εχει μονο καλοκαιρι

    ειδάλλως γιατί να είσαι έξω οταν το μυαλό σου είναι στην ελλάδα?
    για την παιδεια? παντος εγω δεν θα ηθελα το παιδι μου να μεγαλωνει στην αμερικη, καθε φορα που θα ηταν εξω θα ετρεμα μη παθει τιποτα,
    το κρυο ο παγωμενος αερας που εχουν πολλα κρατη
    αυτη η εριμια οταν ειναι νυχτα, δεν παλευτε
    καθε μερος εχει τα υπερ και τα κατα
    "same shit different way"

    ξερω πολυ καλα τι θα πει εξωτερικο γιατι μεγαλωσα γερμανία
    τωρα ειμαι στο Tokyo καθε χειμωνα για 3-4 μηνες
    επισεις ταξιδεύω Backpacker ανά τον κόσμο

    τον τελευταίο καιρό και ειδικά τους τελευταίους μήνες "η ελλάδα αρρώστησε βαρια"
    ίσως και να είναι καλύτερα στο εξωτερικό, μονο και μονο για να την ψιλόβγάζεις
    ....ΙΣΩΣ

    αυτη ειναι η γνωμη μου
    χαιρετησμους σε ολους, να'στε καλα
    Βασιλης

    #2
    κι όμως υπάρχουν και άλλοι λόγοι....

    Originally posted by travelmoto View Post
    Γεια σε όλους
    είναι η πρώτη φορα που γράφω στα forum.
    εδώ ο καθένας μένει σε διαφορετικά μακρινά μέρη με διαφορετικές κουλτούρες και αυτό το forum μας ενώνει, μπράβο στον διαχειριστή του forum που μας δίνει αυτή την ευκαιρία.

    Ειμαι περιέργος... γιατί πρεπει να μένει καποιος στο εξωτερικό?
    σχεδόν ολοι όσοι είναι έξω έχουν τον νου τους στην ελλάδα, γιατί δεν γυρίζουν?
    για τα λεφτά? πια λεφτα? αφού οι πιο πολλοί δεν οικονομάνε από ότι φαίνεται
    30-40 χρονια στην ξενιτιά και λενε:
    -γύρισα στην ελλάδα αλλα τα βρήκα σκούρα δεν μπορούσα να βρω δουλειά....
    γιατί να ψαχνεις να βρείς δουλειά στην ελλάδα? δεν οικονόμησες τόσα χρονια στο εξωτερικό?
    ποιος ειναι ο λόγος τότε να είσαι στο εξωτερικό αφού δεν έλυσες τα οικονομικα σου πρόβλημα όλα αυτά τα χρονια δουλευοντας σκληρα?
    γιατι να μην μενεις και στο σπιτι σου που ειναι και τσαμπα,
    μηλας τη γλωσσα σου και τρως και καμια τυροπιτα.

    Πιστεύω ότι αν κάποιος είναι εξω θα πρέπει να έχει ιδιαίτερους λόγους, πχ
    1) κανει τρελη οικονόμα!! (χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη γιατί όλοι αυτό έχουμε στο μυαλό μας)
    2) είναι παντρεμένος με ξενη-ο
    3) σπουδάζει
    4) για την εμπειρία
    5) γιατί αυτό που αγαπάει, δουλεια η χομπυ δεν το έχει η ελλάδα
    6) γιατι καπου εχει μονο καλοκαιρι

    ειδάλλως γιατί να είσαι έξω οταν το μυαλό σου είναι στην ελλάδα?
    για την παιδεια? παντος εγω δεν θα ηθελα το παιδι μου να μεγαλωνει στην αμερικη, καθε φορα που θα ηταν εξω θα ετρεμα μη παθει τιποτα,
    το κρυο ο παγωμενος αερας που εχουν πολλα κρατη
    αυτη η εριμια οταν ειναι νυχτα, δεν παλευτε
    καθε μερος εχει τα υπερ και τα κατα
    "same shit different way"

    ξερω πολυ καλα τι θα πει εξωτερικο γιατι μεγαλωσα γερμανία
    τωρα ειμαι στο Tokyo καθε χειμωνα για 3-4 μηνες
    επισεις ταξιδεύω Backpacker ανά τον κόσμο

    τον τελευταίο καιρό και ειδικά τους τελευταίους μήνες "η ελλάδα αρρώστησε βαρια"
    ίσως και να είναι καλύτερα στο εξωτερικό, μονο και μονο για να την ψιλόβγάζεις
    ....ΙΣΩΣ

    αυτη ειναι η γνωμη μου
    χαιρετησμους σε ολους, να'στε καλα
    Βασιλης
    Ξέρεις Βασίλη ύπαρχουν και άλλοι λόγοι για να φύγει κάποιος στο εξωτερικό εκτός απ την ''κονόμα'' την εμπειρία και τα.....καλοκαίρια! Υπάρχει η ανασφάλεια,(που κάποιοι έχουν φροντίσει γι αυτό) η ανεργία που καλπάζει, η αηδία για τα τόσα ψέματα και τις άνευ αντικρίσματος υποσχέσεις, καθώς και αναρίθμητοι άλλοι λόγοι, που θα χρειαζόταν μέρες να αναλύουμε...Και μιας και έχεις μεγαλώσει στο εξωτερικό και δεν ζεις στο Ελλαδιστάν,ίσως έχεις και ένα ελαφρυντικό να μη γνωρίζεις καλά τη θα πει να ζεις στον 21ο αιώνα σε μια χώρα που επικρατούν συνθήκες 19ου!(δεν έχει αλλάξει τίποτα από γεννήσεως Ελληνικού κράτους....μα τίποτα)

    Όπως και να χει, να περνάς καλά σου εύχομαι όπου κι αν είσαι, και να ρίχνεις και καμιά βόλτα προς την Ελλαδίτσα μας....
    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

    Comment


      #3
      Originally posted by αντρικος View Post
      Ξέρεις Βασίλη ύπαρχουν και άλλοι λόγοι για να φύγει κάποιος στο εξωτερικό εκτός απ την ''κονόμα'' την εμπειρία και τα.....καλοκαίρια! Υπάρχει η ανασφάλεια,(που κάποιοι έχουν φροντίσει γι αυτό) η ανεργία που καλπάζει, η αηδία για τα τόσα ψέματα και τις άνευ αντικρίσματος υποσχέσεις, καθώς και αναρίθμητοι άλλοι λόγοι, που θα χρειαζόταν μέρες να αναλύουμε...Και μιας και έχεις μεγαλώσει στο εξωτερικό και δεν ζεις στο Ελλαδιστάν,ίσως έχεις και ένα ελαφρυντικό να μη γνωρίζεις καλά τη θα πει να ζεις στον 21ο αιώνα σε μια χώρα που επικρατούν συνθήκες 19ου!(δεν έχει αλλάξει τίποτα από γεννήσεως Ελληνικού κράτους....μα τίποτα)

      Όπως και να χει, να περνάς καλά σου εύχομαι όπου κι αν είσαι, και να ρίχνεις και καμιά βόλτα προς την Ελλαδίτσα μας....
      Αντρίκο,τα είπες όλα!!!!

      Comment


        #4
        η ελλαδα τα τελευταια χρονια αρρωστησε βαρια εχεις δικιο..ποιος ομως σκεφτεται να φυγει μεταναστης για τα ...καλοκαιρια..ειμαστε σοβαροι;...μεταναστης φευγει καποιος που δεν εχει αλλη λυση..που εχει δωσει τα παντα στη χωρα του και δεν πηρε πισω τιποτα....που τα τελευταια χρονια παιρνει τον μισθο του σε 352 δοσεις των 50-100€..που βλεπει οτι τα παιδια του θελουν οχι υπερβολικα πραγματα αλλα ουτε και αυτα μπορει να τα δωσει ...αν θα μπορεσουν να σπουδασουν και αν βρουν δουλεια...που δεν ξερει αν αυριο ο ιδιος θα εχει δουλεια...αν θα παρει συνταξη...ερωτηματα πολλα...που πλεον βασανιζουν ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ελληνων...εχω παρει την αποφαση να φυγω ..στα χαρτια ειμαι..και δεν παω διακοπες...παω ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ.....

        Comment


          #5
          [QUOTE=louizianna;27366]η ελλαδα τα τελευταια χρονια αρρωστησε βαρια εχεις δικιο..ποιος ομως σκεφτεται να φυγει μεταναστης για τα ...καλοκαιρια..ειμαστε σοβαροι;...μεταναστης φευγει καποιος που δεν εχει αλλη λυση..που εχει δωσει τα παντα στη χωρα του και δεν πηρε πισω τιποτα....που τα τελευταια χρονια παιρνει τον μισθο του σε 352 δοσεις των 50-100€..που βλεπει οτι τα παιδια του θελουν οχι υπερβολικα πραγματα αλλα ουτε και αυτα μπορει να τα δωσει ...αν θα μπορεσουν να σπουδασουν και αν βρουν δουλεια...που δεν ξερει αν αυριο ο ιδιος θα εχει δουλεια...αν θα παρει συνταξη...ερωτηματα πολλα...που πλεον βασανιζουν ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ελληνων...εχω παρει την αποφαση να φυγω ..στα χαρτια ειμαι..και δεν παω διακοπες...παω ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ.....[/QUOTE

          Και εγω το ιδιο...Ειναι μεγαλη αποφαση αλλα αν εισαι ανεργος 1 χρονο.....αν αν αν τοτε δεν υπαρχει λυση εδω.Η Ελλαδιτσα μας ειναι τελειωμενη περα ως περα ,δυστηχως ειναι παααρα πολλοι αυτοι που εβαλαν το χερακι τους.Στα δι ημας τωρα ειμαι στην τελικη ευθεια μετραω αντιστροφα 24 και σημερα,και θα δουμε τι μας ξημερωνει.Αισιοδοξια,και πολυς μα παρα πολυς αγωνας

          Comment

          Working...
          X