Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καναδάς ή Αυστραλία??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καναδάς ή Αυστραλία??

    Καλησπέρα κ απο μένα,
    είναι η πρωτη φορά που γράφω στο forum σας. Δεδομένης της κατάστασης στην Ελλάδα σκέφτομαι σοβαρά να φύγω στο εζωτερικό προς αναζήτηση εργασίας και καλυτερου τροπου ζωης.
    Εψαξα αρκετά στο διαδικτυο και εμαθα αρκετά πράγματα που δεν γνώριζα, όμως η υπερβολική πληροφορία αυτών των μορφών και διαδικασιών μπορεί ώρες ώρες να κάνει τη κατανόηση πολύ δύσκολη ειδικά οταν οι πληροφορίες είναι αντίθετες μεταξύ τους..
    Απ'οτι είδα ο Καναδάς και η Αυστραλία χρησιμοποιούν το point system για εκδοση βίζας, το βιοτικό επίπεδο είναι υψηλό και οι παρεχόμενες υπηρεσίες υψηλής ποιότητας.
    Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει επι του θέματος να με κατατοπίσει με περισσότερες πληροφορίες??
    -Είναι εύκολο να εκδόσεις βίζα με το παραπάνω σύστημα και αν ναι, πόσος χρόνος χρειάζεται??
    -Ποιοι είναι οι λογοι κάποιος να επιλέξει τη μια εκ των δυο χωρων και γιάτι??
    -Ποιες έιναι οι συνθήκες που επικρατούν στην εργασία/απασχόληση?? Που υπάρχουν καλύτερες συνθήκες εύρεσης εργασίας??
    -Ποίο είναι το κόστος ζωής??
    -Τι είδους υγειονομική περίθαλψη παρέχεται??
    Ο Καναδάς ή η Αυστραλία αποτελεί καλύτερο προορισμό αυτή την περίοδο και γιατί?? Ποια είναι τα θετικά και ποία τα αρνητικά της κάθε χώρας??
    όπως καταλαβαινετε ψάχνω πληροφορίες γενικής φύσεως και πολλές που είναι δύσκολο να βρείς απαντήσεις online..
    Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αυτο το εγχείρημα και θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του εδώ??
    Κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη

    #2
    Καλησπερα σε ολους !
    Εχω και εγω τις ιδιες αποριες αλλα εμενα με ενδιαφερει μονο ο Καναδας.. Οχι η Αυστραλια.. Οποιος μπορει ας πει δυο λογια..

    Comment


      #3
      Ψηφιζω Καναδα γιατι πρωτον στην Αυστραλια εχουν αναποδα τα τιμονια στα αμαξια,εχουν πολυ ζεστη και....μεγαλους λευκους καρχαριες....:D

      Comment


        #4
        Originally posted by blackpit3 View Post
        και....μεγαλους λευκους καρχαριες....:D
        Λές να είναι χειρότεροι από το κοπάδι των καρχαριών που έχουν φωλιά την ... Βουλή;; Δεν νομίζω ..:D

        Comment


          #5
          Originally posted by peterpancanfly View Post
          Καλησπέρα κ απο μένα,
          είναι η πρωτη φορά που γράφω στο forum σας. Δεδομένης της κατάστασης στην Ελλάδα σκέφτομαι σοβαρά να φύγω στο εζωτερικό προς αναζήτηση εργασίας και καλυτερου τροπου ζωης.
          Εψαξα αρκετά στο διαδικτυο και εμαθα αρκετά πράγματα που δεν γνώριζα, όμως η υπερβολική πληροφορία αυτών των μορφών και διαδικασιών μπορεί ώρες ώρες να κάνει τη κατανόηση πολύ δύσκολη ειδικά οταν οι πληροφορίες είναι αντίθετες μεταξύ τους..
          Απ'οτι είδα ο Καναδάς και η Αυστραλία χρησιμοποιούν το point system για εκδοση βίζας, το βιοτικό επίπεδο είναι υψηλό και οι παρεχόμενες υπηρεσίες υψηλής ποιότητας.
          Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει επι του θέματος να με κατατοπίσει με περισσότερες πληροφορίες??
          -Είναι εύκολο να εκδόσεις βίζα με το παραπάνω σύστημα και αν ναι, πόσος χρόνος χρειάζεται??
          -Ποιοι είναι οι λογοι κάποιος να επιλέξει τη μια εκ των δυο χωρων και γιάτι??
          -Ποιες έιναι οι συνθήκες που επικρατούν στην εργασία/απασχόληση?? Που υπάρχουν καλύτερες συνθήκες εύρεσης εργασίας??
          -Ποίο είναι το κόστος ζωής??
          -Τι είδους υγειονομική περίθαλψη παρέχεται??
          Ο Καναδάς ή η Αυστραλία αποτελεί καλύτερο προορισμό αυτή την περίοδο και γιατί?? Ποια είναι τα θετικά και ποία τα αρνητικά της κάθε χώρας??
          όπως καταλαβαινετε ψάχνω πληροφορίες γενικής φύσεως και πολλές που είναι δύσκολο να βρείς απαντήσεις online..
          Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αυτο το εγχείρημα και θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του εδώ??
          Κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη

          Φιλε πατριωτη ειμαικ εγω σε αναζητηση, οπως εσυ, επειδη ομως τα ψαμχνω καιρο τωρα κ τυγχανει να εχω γνωστους κ στον Καναδα και στην Αυστραλια..η εντυπωση που μου εχουν δημιουργησει ειναι πως καλυτερα ειναι στην Αυστραλια...για τον Καναδα υπαρχει φημη που την ακουω πολυ συχνα τελευταια οτι περνανε οικονομικη κριση κ πως τα πραγματα δεν ειναι καλα...Φιλοσ μου Καναδος που μενει χρονια στην Ελλαδα κ μιλησε με συγγενεις του κ φιλους απο εκει αυτα του ειπαν, πως τα πραγματα δεν ειναι καλα ουτε εκει..
          Τωρα οσον αφορα την Αυστραλια ειναι στην προτιμηση του μεγαλυτερου ποσοστου..πιστευω πως αν κοιταξεις στα θεματα του φορουμ θα αποκτησεις μια πρωτη εικονα (http://patriotaki.com/showthread.php?t=2193 http://patriotaki.com/showthread.php?t=2193 "Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα","Χρήσιμες πληροφορίες για όσους ετοιμάζουν χαρτιά + FAQ".)
          Ελπιζω να βοηθησα καπως

          Comment


            #6
            και οι 2 είναι πολύ όμορφες επιλογές...όμως ψηφίζω Καναδά.. αν βέβαια αντέχεται το κρύο :P

            Comment


              #7
              Canada vs Australia


              ενδιαφέρον....

              Comment

              Working...
              X