Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γειά σας και απο μένα!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γειά σας και απο μένα!

    Χαιρετίζω όσους Έλληνες δεν συμβιβάζονται με το εδώ και θέλουν κάτι περισσότερο ,για αυτούς και τις οικογενειές τους.
    Και εγώ έχω προ πολλού πάρει την απόφαση να μεταναστεύσω στο εξωτερικό ,μια για πάντα και μάλιστα ,στην Αυστραλία.
    Θα χαρώ πολύ να συνομιλήσω με άτομα που ήδη βρίσκονται στην Αυστραλία, είτε απο την Ελλάδα ,είτε απο την Αυστραλία, για διάφορα θέματα που έχουν να κάνουν με το μεταναστευτικό ζήτημα, όπως είναι η έυρεση εργοδότη-σπόνσορα, η εύρεση μόνιμης κατοικίας, η προσαρμογή των νέων μεταναστών απο την Ελλάδα στην νέα πατρίδα, η ενημέρωση τους πάνω στο εργασιακό τομέα, τους μισθούς και τα μεροκάματα, τις δουλειές που μπορούν να κάνουν και διάφορα άλλα.
    Επίσης θα χαρώ πολύ, να έρθω σε επικοινωνία με κάποιον που θέλει να με βοηθήσει εκτός απο την αναζήτηση εργασίας και διαμονής και στο θέμα των σπουδών στην Αυστραλία των μεταναστών.
    Το λέω αυτό γιατί , νομίζω ότι υπάρχουν προγράμματα ένταξης, εκμάθησης της Αγγλικής γλώσσας στους μετανάστες, καθώς και δικαίωματα μόρφωσης σε όσους το επιθυμούν, για να αποκτήσουν επαγγελματική εμπειρία.
    Αυτά,
    περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις,
    ένας ταλαιπωρημένος και απογοητευμένος Έλληνας.

    #2
    Καλωσήλθες φίλε μου και εύχομαι να πάνε όλα καλά γιά εσένα και την οικογένειά σου.Να βρείς όπου και άν πάς ευκαιρία να ζήσεις ευτυχισμένος και να αμοίβεσαι όπως πρέπει σε κάθε εργαζόμενο.
    Μόνο με ένα από όσα γράφεις διαφωνώ ... το:"νέα Πατρίδα" γιατί πιστεύω ότι αυτή η μικρή γωνιά της γης,που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ παρ'όλο που την κυβερνούν άχρηστοι κλέφτες που την έφεραν σε τέτοιο σημείο,δεν παύει να είναι η μοναδική Πατρίδα γιά κάθε Έλληνα ....
    Να είσαι πάντα καλά και καλή τύχη.

    Comment


      #3
      Δεν απαρνήθηκα ποτέ την πατρίδα μου.
      Θα είμαι Έλληνας μέχρι να πεθάνω.
      Αλλά αν πάω σε κάποια άλλη χώρα και μείνω 40 χρόνια και αποκτήσω και την π.χ. Αυστραλέζικη υπηκοότητα, κάπως θα πρέπει να την βλέπουμε και αυτήν, για να αντέξουμε την ξενιτιά,δεν νομίζεις;

      Comment

      Working...
      X