PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία (ΙΙ)

manosland
18.12.2010, 18:44
Καλησπερα και απο μενα.

Καινουργιος στο φορουμ και οπως καταλαβαινετε ψαχνομαι και εγω να παω στην Αυστραλια.

Διαβασα ολα τα ποστ που εχετε κανει και πραγματικα ειναι πολυ κατατοπιστικα.

Ομως εχω και εγω τις αποριες μου. Θελω να κανω αιτηση για την βιζα (175). Στο ASRI ειμαι στην κατηγορια Hotel & Motel Management αφου εχω σπουδασει ΤΕΙ Διοηκησης και Οικονομιας Τμημα Διοηκησης Τουριστικων Επιχειρησεων. Γνωριζω παρα πολυ αλα την Αγγλικη γλωσσα απλα χρειαζετε το χαρτι (που δεν ειναι προβλημα για μενα). Αυτο το πτυχιο που το αναγνωριζω? στο VETASSESS? και αν καταλαβα σωστα, η αναγνωριση του πτυχιου μου παιζει ρολο στους ποντους που χρειαζομαι? Στο SOL δεν καταλαβα που ανοικω...

Ευχαριστω.

manosland
19.12.2010, 18:36
Τελικά κατάφερα να το βρώ.

Στο SOL είναι ο κωδικός 3323-11 και αναγνωριζετε το πτυχίο από VETASSESS.

Επίσης να σας ενημερώσω οτι από την 01/07/2011 αλλάζουν οι πόντοι.

Κρίμα γιατι δεν συμπληρώνω τους πόντους που χρει'αζονται....φτάνω στους 100 μόνο.

Θα ήθελα να μου πεί κάποιος την γνώμη του για αυτή την Visa

Temporary Business (Long Stay) - Standard Business Sponsorship (Subclass 457).

Απ' οτι διάβασα αυτή μπορεί να σε οδηγησει και σε μόνιμη Visa.

Agoriani
29.12.2010, 14:26
Κλείδωσα το Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία Ι και άνοιξα το ΙΙ για να μην φτάσει στο τέλος τις άπειρες σελίδες και δεν μπορεί κανένας να βρεί τίποτα.

Μόλις θα φτάσει και αυτό τις 7 σελίδες θα το κλειδώσω για να πάμε για το Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία ΙΙΙ.

Agoriani
30.12.2010, 11:14
Απο pepper:

μιλάω πάντα συναρτήσει του τι θα μας συμβεί τον πρώτο χρόνο:
εκτός από τα έξοδα "μετακόμισης" ολόκληρης οικογένειας, αν δεν έχουμε από πριν βρει δουλειά θα χρειαστούμε κάποια χρήματα για τον πρώτο καιρό, τα οποία θα είναι πολλά για ενοίκιο (βάλτε εγγύηση και προκαταβολή ενοικίου) αλλά και το "στήσιμο" του νέου σπιτικού (πιστέψτε με, έχω σχετικά πρόσφατη εμπειρία από μετακόμιση εντός Ελλάδας, προκύπτουν συνέχεια ανάγκες που δεν είχες προβλέψει από πριν, οι οποίες είναι επιτακτικές όταν πρόκειται για οικογένεια με παιδιά =δεν μπορούν να ..."κάνουν υπομονή")
ακόμα κι αν έχει βρεθεί δουλειά, τα χρήματα δεν τα παίρνεις προκαταβολικά...

για το πρώτο αυτό διάστημα τα παιδιά λόγω της γλώσσας θα πρέπει να μείνουν σπίτι και να κάνουν κάποια μαθήματα (με ποιον; ) και επίσης θα πρέπει κάποιος να τα προσέχει όσο οι γονείς θα εργάζονται ή θα "τακτοποιούν υποθέσεις" με τις εκεί υπηρεσίες, μέχρι να μπουν όλα "σε λογαριασμό " και να αρχίσει να ρέει το πράγμα...
το άτομο που θα τα προσέχει (εκτός από τα $25 την ώρα που θα παίρνει κατά τα φαινόμενα -όταν ο αρχιτέκτονας εκεί φαίνεται να παίρνει $50 την ώρα) θα πρέπει να είναι μιας κάποιας εμπιστοσύνης (πώς στο καλό θα την αποκτήσω αυτήν την εμπιστοσύνη με ένα άγνωστο άτομο; ) ...
και τι γλώσσα θα μιλάει; αν δεν βρεθεί άμεσα άτομο να γνωρίζει και πέντε κουβέντες στα ελληνικά (πράγμα αδύνατο έτσι κι αλλιώς) δεν θα μπορούν τα παιδιά να μείνουν χωρίς τους γονείς, μέχρι να μπορούν λίγο να συνεννοούνται... (αγχώθηκα ήδη...)

συμπερασματικά, και λέγοντας απλά φωναχτά τις σκέψεις μου

* θα πρέπει τα παιδιά να αρχίσουν ΑΜΕΣΑ μαθήματα αγγλικών όσο ακόμα είμαστε Ελλάδα (η μεγάλη μου έχει ήδη αρχίσει από πέρυσι μαθήματα, τα υπόλοιπα όμως όχι)

* τον πρώτο καιρό θα είναι αδύνατο να εργαστούν και οι δύο γονείς -κάποιος θα πρέπει να μένει σπίτι μέχρι να εξοικειωθούν τα παιδιά με το νέο περιβάλλον και τη γλώσσα

* έχοντας τον ένα γονιό στο σπίτι, πάλι θα χρειαστεί ένα άτομο να τα φροντίζει, έστω για μικρά χρονικά διαστήματα μέσα στην μέρα, ώστε να είναι δυνατή η συναλλαγή με υπηρεσίες (και η εξοικείωσή μας μαζί τους)

* τα έξοδα θα τρέχουν τρελά και το εισόδημα (αν έχει βρεθεί από πριν η δουλειά) θα είναι μικρό (μόνο από τον ένα)

Σχεδόν όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου, που είναι και ερωτήματα που καθένας μας κάνει, τις έχουν ήδη απαντήσει οι αρχές μετανάστευσης της Αυστραλίας και τις διανέμουν μέσω του Booklet (http://www.immi.gov.au/living-in-australia/settle-in-australia/beginning-life/)για τους νεοαφηχθέντες μετανάστες με τα πάντα τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνουν.
Υπάρχει και στα Ελληνικά (http://www.immi.gov.au/living-in-australia/settle-in-australia/beginning-life/_pdf/gre.pdf).

Μέσα έχει και τις απαραίτητες ιστοσελίδες για το σχετικό διάβασμα και όλες τις αρχές που μπορεί να χρειαστεί ο μετανάστης.
Διαβάζοντας αυτο αφού έφτασα εδώ στην Αυστραλία, κατάλαβα πόσο σοβαρά παίρνουν το θέμα και απο την πλευρά του μετανάστη οι αρμόδιες αρχές και μου λύθηκαν και εμένα πολλές σχετικές απορίες.
Όποιος μετανάστευσε στην Αυστραλία και δεν το διαβάσει θα μήνει με τα ερωτήματα και θα ψάχνει απαντήσεις.

konstantinos1
30.12.2010, 17:38
λοιπόν, για το άρχείο αναφέρω οτι σήμερα έλαβα το πιστοποιητικό γέννησης αυστραλίας και μου το έστειλαν παρ'οτι τα δικαιολογητικά δεν ήταν ακριβώς οπως έπρεπε (τα αναφέρω σε προηγούμενο ποστ μου αναλυτικά) και είχα κάνει λάθος στο όνομα του πατέρα μου (spyridon αντι για spiros που το εχουν αυτοί). αίτηση είχα κάνει στις 7/12/2010 και είχα ζητήσει express με επιπλέον χρέωση 15 AUD, συνολικά πλήρωσα 40 AUD.

τώρα θα πάρω τηλ. στην πρεσβεία για ραντεβού για αίτηση διαβατηρίου.

panoss
01.01.2011, 23:57
γεια σας.
σκεφτομαι και εγω σοβαρα το θεμα να φυγω για ολους αυτους τους λογους που αναφερεται και εσεις
ειμαι παντρεμενος με ελληνιδα και εχω αλβανικη υπηκοοτητα
γνωριζετε αν ειναι ευκολο για μενα να βγαλω βιζα?
μπορει να βγαλει η γυναικα μου και να παρει και εμενα μαζι?
ειναι πιο ευκολο να βγαλω εγω και να ακολουθησει εκεινη?
η γυναικα μου εχει πτυχιο ιατρικων εργαστηριων τει εκει αναγνωριζεται καθολου?
εγω δουλευω σε οικοδομες και απο οτι ειδα ζητανε για τετοια πραγματα.
μπορει καποιος που γνωριζει να με βοηθησει με τις γνωσεις του?
εχω ελπιδες να βγαλω βιζα εγω η η γυναικα μου??

konstantinos1
01.01.2011, 23:59
ξέρει κανείς αν μπορεί να εκδοθεί διαβατήριο απο πρεσβεία Αθήνας ή προξενείο Θεσσαλονίκης με Priority Processing Service?

Agoriani
02.01.2011, 01:08
ξέρει κανείς αν μπορεί να εκδοθεί διαβατήριο απο πρεσβεία Αθήνας ή προξενείο Θεσσαλονίκης με Priority Processing Service?

This service is not available to clients outside Australia with the excepton of London and Washington.
Οπότε οχι.

Απο την άλλη δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά μπορείς να βγάλεις το λεγόμενο emergency passport.
Παράδειγμα:
Έχεις καταθέσει τα χαρτιά σου για το κανονικό και στο μεταξύ πρέπει να φύγεις γρηγορότερα απο όσο υπολόγιζες και δεν έχει έρθει ακόμα το κανονικό διαβατήριο.
Κάνεις την διαδικασία για να σου εκδοσθεί το emergency ακόμα και τηλεφωνικά και σε 24/48 ώρες το έχεις στα χέρια σου. Όμως δεν είναι σαν το κανονικό. Σου επιτρέπει να το χρησιμοποιήσεις για είσοδο στην Αυστραλία αλλά έχει ημερομηνία λήξης σύντομη και στο μεταξύ θα πρέπει να το επιστρέψεις για να πάρεις το κανονικό. Άρα πρέπει να βγείς απο την χώρα, επιστρέφωντας στην έδρα σου για να το επιστρέψεις και να πάρεις το κανονικό που στο μεταξύ θα έχει βγεί.

Agoriani
02.01.2011, 01:29
γεια σας.
σκεφτομαι και εγω σοβαρα το θεμα να φυγω για ολους αυτους τους λογους που αναφερεται και εσεις
ειμαι παντρεμενος με ελληνιδα και εχω αλβανικη υπηκοοτητα
γνωριζετε αν ειναι ευκολο για μενα να βγαλω βιζα?
μπορει να βγαλει η γυναικα μου και να παρει και εμενα μαζι?
ειναι πιο ευκολο να βγαλω εγω και να ακολουθησει εκεινη?
η γυναικα μου εχει πτυχιο ιατρικων εργαστηριων τει εκει αναγνωριζεται καθολου?
εγω δουλευω σε οικοδομες και απο οτι ειδα ζητανε για τετοια πραγματα.
μπορει καποιος που γνωριζει να με βοηθησει με τις γνωσεις του?
εχω ελπιδες να βγαλω βιζα εγω η η γυναικα μου??

Καλώς τον panoss στην παρέα μας.

Πρώτα απο όλα να πούμε οτι δεν γίνεται διαχωρισμός ανα εθνικότητα και ανάλογα έχει και διαφορετική διαδικασία.
Ο διαχωρισμός που γίνεται είναι σε Αυστραλούς και μη Αυστραλούς υπηκόους.
Δηλαδή 2 διαδικασίες. Στην περίπτωση την δική σας θα πρέπει να κοιτάξετε απο το γνωστό site του υππουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας (http://www.immi.gov.au/), τις βίζες σχετικές με τον εργαζόμενο (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/).
Εκεί έχετε τις επιλογές του σπόνσορα απο πολιτεία ή περιοχή (Skilled – Regional Sponsored (Provisional) Visa (Subclass 475) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/475/index.htm)), και την ανεξάρτητη βίζα ικανού εργαζόμενου (Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/index.htm)).
Εφόσον δεν έχετε εκεί κάποιον συγγενή δεν μπορείτε για την βίζα του σπόνσορα Αυστραλού υπηκόου (Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/176/index.htm)).
Το επάγγελμα είτε του ενός είτε του άλλου αν είναι στην SOL (Skilled Occupation Lists (http://www.immi.gov.au/skilled/sol/) (formerly known as Form 1121i)) τότε τα πράγματα είναι εύκολα.
Οποισδήποτε και να κάνει την αίτηση μπορεί να βάλει τον άλλον μέσα στην αίτηση του είτε σαν αραβωνιαστικό/ά, είτε σαν σύζηγο είτε σαν μόνιμη και διαρκή σχέση.

Η λίστα με τα επαγγέλματα, και πληροφορίες για αυτά, όπως και ποιά αρχή κάνει την αναγνώριση είναι εδώ (http://www.immi.gov.au/asri/).

Ξεκίνα το διάβασμα και κοίτα και τα post εδω στο patriotaki γιατι θα πάρεις πολύτιμες πληροφορίες.

pipeki
02.01.2011, 01:40
kalispera se olous!!!!!ithela na kano merikes erotiseis epidi skeftomaste me ti gynaika mou na fygoume sto exoteriko!(australia)
eimai 34 xrono iatrikos episkeptis(11 xronia) kai i gynaika mou 25 xrono servida me 5 eti ktiniatriki sto panepistinio veligradiou.
ithela na rotiso pos mporoume na paroume visa,poios einai o kalyteros tropos na psaxoume gia douleia?
ego exo teleiosei iek marketing,kai teleiono kai to mba management me lower agglika
i gynaika mou exei ptyxio voithou kthniatrou kai 5 xronia panepistimio.
1)mporei na synexisei tin kthniatriki ekei?
2)yparxoun sti thessaloniki grafeia pou analamvanoun ekdosi visa kai oles tis plirofories?
3)an vreis douleia apo internet einai pio eukola na se dexthoun?
4)sta posa xronia pairneis permanent visa?(an yparxei)
5)mporo na doulepso san voithos farmakopoiou i iatrikos episkeptis?
i gynaika mou san voithos ktiniatroU?(misthoi?)
6)anagnorizontai ta ptyxia mas?an nai pos?
7)posos xronos xreiazetai gia tin ekdosi tis visa,kai poio to kostos?
8)an vrei o enas apo tous 2 douleia o allos mporei na erthei mazi kai na parei visa kanonika?

elpizo na me diafotisete!!!!!!!!sas euxaristo!!!!!!!1:bravo_::ti_:

Agoriani
02.01.2011, 01:59
kalispera se olous!!!!!ithela na kano merikes erotiseis epidi skeftomaste me ti gynaika mou na fygoume sto exoteriko!(australia)
eimai 34 xrono iatrikos episkeptis(11 xronia) kai i gynaika mou 25 xrono servida me 5 eti ktiniatriki sto panepistinio veligradiou.
ithela na rotiso pos mporoume na paroume visa,poios einai o kalyteros tropos na psaxoume gia douleia?
ego exo teleiosei iek marketing,kai teleiono kai to mba management me lower agglika
i gynaika mou exei ptyxio voithou kthniatrou kai 5 xronia panepistimio.
1)mporei na synexisei tin kthniatriki ekei?
2)yparxoun sti thessaloniki grafeia pou analamvanoun ekdosi visa kai oles tis plirofories?
3)an vreis douleia apo internet einai pio eukola na se dexthoun?
4)sta posa xronia pairneis permanent visa?(an yparxei)
5)mporo na doulepso san voithos farmakopoiou?
i gynaika mou san voithos ktiniatroU?
6)anagnorizontai ta ptyxia mas?an nai pos?
7)posos xronos xreiazetai gia tin ekdosi tis visa,kai poio to kostos?
8)an vrei o enas apo tous 2 douleia o allos mporei na erthei mazi kai na parei visa kanonika?

Καλώστον pipeki στην παρέα μας.
Κοίτα το προηγούμενο post καθώς και διάβασε τα post στο patriotaki γιατι θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Τώρα για τα ερωτήματά σου:
Επειδή για την επιστήμη της κτηνιατρικής είναι διαφορετικός ο τρόπος προσέγγισης μεταξύ διαφορετικών κρατών και για το πτυχίο και για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, και για τον βοηθό και για τον ιατρό κτλ κτλ δές για παράδειγμα 5 χρόνια σπουδές στο Βελιγράδι και είναι βοηθός ενώ σε άλλες χώρες με 4 θα ήταν ιατρός. Εδώ στην Αυστραλία η κτηνιατρική είναι επηρεασμένη, όπως σχεδόν τα πάντα απο τα ισχύοντα στην Μεγάλη Βρετανία. Εχει τρομερό ενδιαφέρον γιατι ο κτηνίατρος εδώ είναι επάγγελμα με τεράστιο αντικέιμενο μιας και τα κατοικίδια είναι σε κάθε σπίτι αλλά εκτός απο τους επαγγελματίες εκτροφείς ζώων υπάρχει το λεγόμενο hoby farming δηλαδή μικρές φάρμες με λίγα ζώα να βγάζουν κάτι για το σπίτι αλλά και να ευχαριστιούνται οι άνθρωποι που έμαθαν να ζούν με αυτόν τον τρόπο. Αν δείς έξω απο τα κτηνιατρεία πόσα αυτοκίνητα είναι παρκαρισμένα θα νομίζεις οτι είναι χοροεσπερίδα.
Έτσι λοιπόν θα έλεγα αρχικά να κοιτάζατε και να διαβάζατε τα πάντα σχετικά με τον κτηνίατρο στην Αυτραλία και πως μπορεί η κοπέλα να γίνει ο main applicant και εσύ ο secondary.

Εδώ (http://www.immi.gov.au/asri/occupations/v/veterinarian.htm)είναι η σελίδα του Veterinarian - 234711.
Skills assessment authority έχει το Australasian Veterinary Boards Council (http://www.avbc.asn.au/).

Ανάλογα την περιοχή που θέλετε να εγκατασταθείτε έχει και διαφορετική ένωση:

New South Wales
Registration is compulsory.
Board of Veterinary Surgeons of NSW.
See: Board of Veterinary Surgeons of NSW (http://www.vpb.nsw.gov.au/)

Victoria
Veterinary Practitioners Registration Board of Victoria
See: Veterinary Practitioners Registration Board of Victoria (http://www.vetboard.vic.gov.au/)

Queensland
Veterinary Surgeons Board of Queensland
See: Veterinary Surgeons Board of Queensland (http://www.vsb.qld.gov.au/)

South Australia
Veterinary Surgeons Board of South Australia
See: Veterinary Surgeons Board of South Australia (http://www.vsbsa.org.au/)

Western Australia
Veterinary Surgeons Board of Western Australia
See: Veterinary Surgeons Board of Western Australia (http://www.vsbwa.org.au/)

Tasmania
Veterinary Board of Tasmania
See: Veterinary Board of Tasmania (http://www.dpiwe.tas.gov.au/inter.nsf/ThemeNodes/EGIL-5D78W3?open)

Northern Territory
Veterinary Board of Northern Territory
Email: vetboard.dpif@nt.gov.au

Australian Capital Territory
Veterinary Surgeons Board of the Australian Capital Territory
See: ACT Health (http://www.health.act.gov.au/c/health?a=&did=10033300)

Professional associations έχουν την Australian Veterinary Association (http://www.ava.com.au/).

Πώς λοιπόν θα κάνεις την αναγνώριση πρώτα και μετά την βίζα, στο περιγράφει εδώ (http://www.avbc.asn.au/skills.htm).

konstantinos1
02.01.2011, 02:11
This service is not available to clients outside Australia with the excepton of London and Washington.
Οπότε οχι.

Απο την άλλη δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά μπορείς να βγάλεις το λεγόμενο emergency passport.
Παράδειγμα:
Έχεις καταθέσει τα χαρτιά σου για το κανονικό και στο μεταξύ πρέπει να φύγεις γρηγορότερα απο όσο υπολόγιζες και δεν έχει έρθει ακόμα το κανονικό διαβατήριο.
Κάνεις την διαδικασία για να σου εκδοσθεί το emergency ακόμα και τηλεφωνικά και σε 24/48 ώρες το έχεις στα χέρια σου. Όμως δεν είναι σαν το κανονικό. Σου επιτρέπει να το χρησιμοποιήσεις για είσοδο στην Αυστραλία αλλά έχει ημερομηνία λήξης σύντομη και στο μεταξύ θα πρέπει να το επιστρέψεις για να πάρεις το κανονικό. Άρα πρέπει να βγείς απο την χώρα, επιστρέφωντας στην έδρα σου για να το επιστρέψεις και να πάρεις το κανονικό που στο μεταξύ θα έχει βγεί.

Note: This service is not available to clients outside Australia with the excepton of London and Washington. If you are applying to London or Washington and qualify to lodge by mail, allow extra time for your application to reach the passport office and for your passport to be returned to you.

If overseas, contact the nearest Australian mission for details on the services available.

επειδή λέει να επικοινωνήσουμε παροτι αναφέρει μονο λονδίνο και ουάσιγκτον, γιαυτό αναρωτιέμαι μήπως...

βρήκα αυτό:
If you cannot wait ten working days for a full validity passport, the mission can issue an emergency passport to cover urgent travel needs. There is no application fee for issuing an emergency passport but you need to pay a priority processing fee. An emergency passport must be returned before your full validity passport can be handed to you.
είσαι σίγουρος οτι πρέπει να έρθω ελλάδα για να παραδώσω και πάρω το κανονικό ή μήπως γίνεται και εκεί η αλλαγή? το εχεις διαβάσει κάπου?

Agoriani
02.01.2011, 02:22
Note: This service is not available to clients outside Australia with the excepton of London and Washington. If you are applying to London or Washington and qualify to lodge by mail, allow extra time for your application to reach the passport office and for your passport to be returned to you.

If overseas, contact the nearest Australian mission for details on the services available.

επειδή λέει να επικοινωνήσουμε παροτι αναφέρει μονο λονδίνο και ουάσιγκτον, γιαυτό αναρωτιέμαι μήπως...

βρήκα αυτό:
If you cannot wait ten working days for a full validity passport, the mission can issue an emergency passport to cover urgent travel needs. There is no application fee for issuing an emergency passport but you need to pay a priority processing fee. An emergency passport must be returned before your full validity passport can be handed to you.
είσαι σίγουρος οτι πρέπει να έρθω ελλάδα για να παραδώσω και πάρω το κανονικό ή μήπως γίνεται και εκεί η αλλαγή? το εχεις διαβάσει κάπου?

Δεν το διάβασα απλός αλλά το έκανα πέρσι με την γυναίκα μου.
Σκέψου το εξής:
Είσαι στην Αυστραλία με είσοδο στον έλεγχο διαβατηρίων με το emergency.
Πώς ενώ δεν έχεις σβηστεί απο τα αρχεία τους και είσαι ακόμα μέσα, σβήνεσαι εφόσον βγείς, μπορείς να στείλεις πίσω το emergency και να παραλάβεις το κανονικό.
Ακόμα και να το έκανες θα ήσουν στα αρχεία τους με το emergency ενώ εσύ θα είχες στα χέρια σου το κανονικό. Αυτό στην πρώτη συναλλαγή με το κράτος θα έσκαζε στην οθόνη του υπαλλήλου σαν πρόβλημα.

Επίσης το οτι λεει να επικοινωνήσεις με τις αντιπροσωπείες τους είναι για να ρωτήσεις και να σου πούν τα ίδια.
Έτσι κι αλλιώς η απάντηση που δίνονυ πλέον είναι διαβάστε στο www.pasports.gov.au οτι σχετικό με τα διαβατήρια.

pipeki
02.01.2011, 02:26
seuxaristo para poly file mou gia tin amesi apantisi sou euxomai kali xronia!!!!!!!kai an yparxei kai kamia pliroforia gia medical representatives tha itan oti kalitero!!!!!!!!
euxaristo kai pali!!!!!!!

Agoriani
02.01.2011, 02:30
seuxaristo para poly file mou gia tin amesi apantisi sou euxomai kali xronia!!!!!!!kai an yparxei kai kamia pliroforia gia medical representatives tha itan oti kalitero!!!!!!!!
euxaristo kai pali!!!!!!!

Πρόσφατα είχα μιλήσει με κάποιον με pm ο οποίος ήταν ιατρικός επισκέπτης και ο ίδιος μου έιχε πει οτι δεν υπάρχει το αντίστοιχο επάγγελμα εδώ στην Αυστραλία. Και εκείνος έψαχνε για να βρεί τρόπο να βγάλει βίζα αλλά λόγω του οτι εδω δεν κάνουν το λανσάρισμα των φαρμάκων οι επισκέπτες αλλά έχει διαφορετικά κανάλια διανομής και πρόσβασης στα φάρμακα το βρήκα και εγώ λογικό να μην υπάρχει αυτό το επάγγελμα.
Ίσως να κάνω λάθος και να είναι με διαφορετική ονομασία ή κάλυψη αλλά με το ίδιο αντικείμενο. Θα προσπαθήσω να το κοιτάξω έτσι απο περιέργεια.

konstantinos1
02.01.2011, 02:42
Δεν το διάβασα απλός αλλά το έκανα πέρσι με την γυναίκα μου.
Σκέψου το εξής:
Είσαι στην Αυστραλία με είσοδο στον έλεγχο διαβατηρίων με το emergency.
Πώς ενώ δεν έχεις σβηστεί απο τα αρχεία τους και είσαι ακόμα μέσα, σβήνεσαι εφόσον βγείς, μπορείς να στείλεις πίσω το emergency και να παραλάβεις το κανονικό.
Ακόμα και να το έκανες θα ήσουν στα αρχεία τους με το emergency ενώ εσύ θα είχες στα χέρια σου το κανονικό. Αυτό στην πρώτη συναλλαγή με το κράτος θα έσκαζε στην οθόνη του υπαλλήλου σαν πρόβλημα.

αν ήταν βίζα μου ακούγεται απολυτα λογικό, αλλα είναι διαβατήριο και αφορά αυστραλό οπότε τι σημασία θα είχε με τι μπήκα αφού είναι δεδομένο οτι εχω δικαίωμα να βρίσκομαι εκεί σαν αυστραλός....ακριβώς για να μπω θα το ήθελα το emergency, αυτός ο ρόλος του, γιατι να αποτελεί πρόβλημα έπειτα....

τεσπα, ευχαριστώ για την απαντηση

nick7
03.01.2011, 17:31
Καλησπέρα και από εμένα.
Εχω διαβασει αρκετά περί της μετανάστευσης στην Αυστραλία αλλά έχω μία βασική απορια για να ξεκινήσω ή οχι τη διαδικασία.
Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ πληροφορικής της Ελλάδας αλλά με πολύ μικρή προυπηρεσία. Η Australian Computer Society αναγνωρίζει 3 γκρουπ, το 3ο ζητάει επίπεδο γνωσεων 'Australian Qualifications Framework (AQF) Bachelor (undergraduate) degree or Graduate Diploma or higher degree level qualification' και δίνει απαλλαγή εργασιακής εμπειρίας: 'Recent work experience exemption under the DIAC provisions for applicants who meet the Australian study requirement'
Η απορια μου είναι ότι 'λογικά' σαν επίπεδο σπουδών το καλύπτω, αλλά με την απαλλαγή προυποθέτει να έχω τελειώσει πανεπιστήμιο αυστραλίας ή με καλύπτει το δικό μου? Μήπως πρέπει, αν γίνεται, να αναγνωρίσει το πτυχίο μου πρώτα το www.aei.gov.au και μετά να απευθυνθω στην ACS?
Eχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία η γνώση για τους μη έχοντες προυπηρεσία?
Έχω στείλει mail στην ACS και περιμένω απάντηση.
Ευχαριστώ

xenofon
05.01.2011, 11:39
Kαλή χρονιά από ελλάδα! Θα ήθελα να ρωτήσω, πόσο είναι ο βασικός μισθός στην μελβούρνη (μικτά- καθαρά), το ενοίκιο, καθώς κα το κόστος ζωής. Ευχαριστώ.
xenofon

Agoriani
05.01.2011, 13:35
Kαλή χρονιά από ελλάδα! Θα ήθελα να ρωτήσω, πόσο είναι ο βασικός μισθός στην μελβούρνη (μικτά- καθαρά), το ενοίκιο, καθώς κα το κόστος ζωής. Ευχαριστώ.
xenofon

Καλώς τον φίλο xenofon στην παρέα μας.

Διάβασε τα post στο patriotaki.com και θα βρείς απαντήσεις σε πολλά περισσότερα ερωτήματα.

Κοίτα στο www.realestate.com.au/rent για ενοίκια σε όποιο μέρος της Αυστραλίας θέλεις.

Κοίτα στην εθνική στατιστική υπηρεσία της Αυστραλίας (http://www.abs.gov.au) για τα εισοδήματα ανα επάγγελμα σε όποια περιοχή, και κόστος ζωής κ.τ.λ.

xenofon
05.01.2011, 15:52
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Απ'ότι κατάλαβα ο βασικός μισθός είναι 2300$ περίπου μικτά το μήνα. Θα ήθελα να μάθω πόσα είναι καθαρά; Μπορείς να ζήσεις με αυτά; Και το ενοίκιο γύρω στα 1000$. Σωστά;

MANOS KARRAS
06.01.2011, 02:35
AGORIANI γεια σου διβαζω τα νεα σασ και χαιρομαι που τα καταφερατε και πηγατε ειναι ωραια χωρα η Αυστραλια εχει πολλουσ
Ελληνεσ και εχει ωραιο κλιμα και πανω απο ολα ειναι κρατοσ με ποιοτητα ζωησ.Η δικη μου η περιπτωση ειναι η εξεισ-
ειμαστε ενα ζευγαρι 36 και 27 ετων με ενα μωρακι.Εγω εχω πτυχιο ηλεκτρολογου εγκαταστασεων υπαρχει στην λιστα sol βεβαια δεν το εχω εξασκησει αλλα αν χρειαστει μπορω να βρω προυπηρεσια.Μιλαω καλα αγγλικα εχω ενα πτυχιο αγγλικων pitman elementery ονομαζεται ειναι παι τησ εποχησ που πηγαινα σχολειο.
Τωρα παμε στην συζηγο-κοινωνικη λειτουργοσ επαγγελμα περιζητητο εκει απο οτι εχω δει και ειναι στην λιστα εννοητε πτυχιο πανεπιστημιου εχει περασει πολλα σεμιναρια εξειδικευσεισ και εργαζετε ηδη 2 χρονια.Εχει ecdl πτυχιο πληροφορικησ αλλα δεν εχει πτυχιο αγγλικων ielts διαβαζει για να δοσει καποια στιγμη.σκοπευουμε σε καμια δεκαρια μηνεσ οποτε δεν βιαζομαστε αλλα απο ποτε να ξεκινησω περνει χρονο?
Να διευκρινισω οτι ενδιαφερομαι να μεινω επαρχια π.χ townsville north qld η darwin nt γιατι απο οσο ξερω βοηθαει λιγο.
θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο την γνωμη σου για την περιπτωση μασ εχουμε πιθανοτητεσ? απο που να ξεκινησουμε την ολη διαδικασια και ποιοσ ειναι ο πιο ευκολοσ δρομοσ?ευχαριστω περιμενω απαντηση σου ναμε διαφωτισεισ.Και ολι οι υπολοιποι που διαβαζετε την περιπτωση πειτε μου ιδεεσ.ευχαριστω

Agoriani
06.01.2011, 03:53
AGORIANI γεια σου διβαζω τα νεα σασ και χαιρομαι που τα καταφερατε και πηγατε ειναι ωραια χωρα η Αυστραλια εχει πολλουσ
Ελληνεσ και εχει ωραιο κλιμα και πανω απο ολα ειναι κρατοσ με ποιοτητα ζωησ.Η δικη μου η περιπτωση ειναι η εξεισ-
ειμαστε ενα ζευγαρι 36 και 27 ετων με ενα μωρακι.Εγω εχω πτυχιο ηλεκτρολογου εγκαταστασεων υπαρχει στην λιστα sol βεβαια δεν το εχω εξασκησει αλλα αν χρειαστει μπορω να βρω προυπηρεσια.Μιλαω καλα αγγλικα εχω ενα πτυχιο αγγλικων pitman elementery ονομαζεται ειναι παι τησ εποχησ που πηγαινα σχολειο.
Τωρα παμε στην συζηγο-κοινωνικη λειτουργοσ επαγγελμα περιζητητο εκει απο οτι εχω δει και ειναι στην λιστα εννοητε πτυχιο πανεπιστημιου εχει περασει πολλα σεμιναρια εξειδικευσεισ και εργαζετε ηδη 2 χρονια.Εχει ecdl πτυχιο πληροφορικησ αλλα δεν εχει πτυχιο αγγλικων ielts διαβαζει για να δοσει καποια στιγμη.σκοπευουμε σε καμια δεκαρια μηνεσ οποτε δεν βιαζομαστε αλλα απο ποτε να ξεκινησω περνει χρονο?
Να διευκρινισω οτι ενδιαφερομαι να μεινω επαρχια π.χ townsville north qld η darwin nt γιατι απο οσο ξερω βοηθαει λιγο.
θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο την γνωμη σου για την περιπτωση μασ εχουμε πιθανοτητεσ? απο που να ξεκινησουμε την ολη διαδικασια και ποιοσ ειναι ο πιο ευκολοσ δρομοσ?ευχαριστω περιμενω απαντηση σου ναμε διαφωτισεισ.Και ολι οι υπολοιποι που διαβαζετε την περιπτωση πειτε μου ιδεεσ.ευχαριστω

Καλώς τον Μάνο στην παρέα.

Θα έλεγα πρώτα απο όλα να οπλιστείτε με υπομονή και επιμονή γιατι είναι μακρά διαδικασία.
Εφόσον η σύζηγος έχει πτυχίο ξεκινήστε πρώτα με την αναγνώριση του πτυχίου της, πράμα που θα πάρει καιρό απο μόνο του και έπειτα να κάνετε αίτηση για βίζα με την σύζηγο σαν κεντρική αιτούμενη.
Εσύ και το παιδί θα μπείτε στην αίτηση της σηζύγου χωρίς πρόσθετα έξοδα εκτός απο τα δικά σου για την γλώσσα όταν φτάσετε γιατι εκτός απο εκείνη πρέπει να έχεις και εσύ το IELTS. Αλλιώς πληρώνεις και όταν έρθετε κάνεις μαθήματα Αγγλικών εδώ.
Το οτι θέλετε να εγκατασταθείτε σε επαρχία βοηθάει εφόσον κάνετε αίτηση για την βίζα με σπόνσορα κάποια περιοχή. Εσείς είσαστε μάλον για την skilled indipendet immigrand. Βέβαια μπορείτε εφόσον έχει θέσεις για τέτοιες βίζες η περιοχή που σας ενδιαφέρει να αιτηθείτε την βίζα με σπόνσορα την παριοχή που σας ενδιαφέρει.
Θα κοιτάξω περισσότερες λεπτομέρειες και θα σου απαντήσω σύντομα.

christos71
06.01.2011, 19:19
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Agoriani σου εύχομαι εσένα και την οικογένεια σου το 2011 να είναι πολύ καλύτερο απ'όλα τα προιγούμενα.Θέλω να πιστεύω ότι όποιος προσπαθεί ανταμοίβετε.Αυτό όμως δεν ισχύει εδώ στην Ελλάδα.Έχει ένα μήνα που διαβάζοντας αυτά που γράφεις μου γεννήθηκε η ιδέα να μετακομήσω και εγώ στην Αυστραλία.Οι ερωτήσεις που έχω είναι πολλές.Η οικογένειά μου αποτελείτε απο εμένα 39 χρονών 12 χρόνια στην Ελληνική Αστηνομία ως αστυφύλακας,την γυναίκα μου 35 χρονών άνεργη και με αδελφή στην Μελβούρνη,τον γιο μου τον Γιάννη 17 χρονών μαθητή τρίτης λυκείου και τον μικρό μου γιο τον Νίκο 6,5 χρονών μαθητή πρώτης Δημοτικού.Μέσα από συζήτηση μαζί τους καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει μέλλον εδώ ειδικά για τα παιδιά.
-Εάν έρθουμε εκεί τουλάχιστον ώσπου να βρούμε δουλειά πως θα περνάμε?
-Σε πια επιδώματα θα έχουμε πρόσβαση πριν περάσουν τα 2 χρόνια αναμονής?
-Ποιές οι υποχρεώσεις αυτού που θα μας κάνει πρόσκληση (της αδελφής της γυναίκας μου που είναι Αυστραλή υπήκοος)
-Είναι όντως καλύτερο το μέλλον των παιδιών μας εκεί (αφού καταφέρουν να σπουδάσουν)

Έχω ακόμα πολλές ερωτήσεις δεν θα τις κάνω τώρα.
Συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος αλλά είναι η πρώτη φορά,τα επόμενα θα είναι μικρότερα και το σημαντικότερο σε ευχαριστώ για το ό,τι μοιράστηκες μέχρι σήμερα με το forum!

Agoriani
07.01.2011, 04:46
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Agoriani σου εύχομαι εσένα και την οικογένεια σου το 2011 να είναι πολύ καλύτερο απ'όλα τα προιγούμενα.Θέλω να πιστεύω ότι όποιος προσπαθεί ανταμοίβετε.Αυτό όμως δεν ισχύει εδώ στην Ελλάδα.Έχει ένα μήνα που διαβάζοντας αυτά που γράφεις μου γεννήθηκε η ιδέα να μετακομήσω και εγώ στην Αυστραλία.Οι ερωτήσεις που έχω είναι πολλές.Η οικογένειά μου αποτελείτε απο εμένα 39 χρονών 12 χρόνια στην Ελληνική Αστηνομία ως αστυφύλακας,την γυναίκα μου 35 χρονών άνεργη και με αδελφή στην Μελβούρνη,τον γιο μου τον Γιάννη 17 χρονών μαθητή τρίτης λυκείου και τον μικρό μου γιο τον Νίκο 6,5 χρονών μαθητή πρώτης Δημοτικού.Μέσα από συζήτηση μαζί τους καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει μέλλον εδώ ειδικά για τα παιδιά.
-Εάν έρθουμε εκεί τουλάχιστον ώσπου να βρούμε δουλειά πως θα περνάμε?
-Σε πια επιδώματα θα έχουμε πρόσβαση πριν περάσουν τα 2 χρόνια αναμονής?
-Ποιές οι υποχρεώσεις αυτού που θα μας κάνει πρόσκληση (της αδελφής της γυναίκας μου που είναι Αυστραλή υπήκοος)
-Είναι όντως καλύτερο το μέλλον των παιδιών μας εκεί (αφού καταφέρουν να σπουδάσουν)

Έχω ακόμα πολλές ερωτήσεις δεν θα τις κάνω τώρα.
Συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος αλλά είναι η πρώτη φορά,τα επόμενα θα είναι μικρότερα και το σημαντικότερο σε ευχαριστώ για το ό,τι μοιράστηκες μέχρι σήμερα με το forum!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Εύχομαι και εγω να βρήτε το δρόμο σας μέσα στο 2011 με υγεία.
Τα ερωτήματά σου είναι ερωτήματα κάθε μετανάστη. Τι θα κάνω μέχρι να βρώ δουλειά. Που θα μένουμε. Τι θα τρώμε. Απο που θα ξοδεύουμε. Που θα μένουμε. Πως θα μετακινούμαστε.
Ο κάθε ενας τα λύνει μόνος του, όπως κατάλαβες με μαγικά. Για παράδειγμα εσείς θα πρέπει να συζητήσετε το ενδεχόμενο να σας φυλοξενήσει στο σπίτι της η αδερφή της γυναίκας σου, εαν εχει χώρο και γίνεται αυτό, έστω και με το να μοιράσετε κάποια έξοδα του σπιτιού ή λογαριασμούς.
Είναι πολύ βασικό αυτό γιατι στην αρχή δεν θα έχεις προσανατολισμό, που είναι τι και πως παω εκεί κ.τ.λ.
Είναι επίσης αρκετά μεγάλη επιβάρυνση στην καθημερινότητα της κουνιάδας σου και ενδεχωμένος με το πρόγραμμα και τις υποχρεώσεις της να θέλει και να μην μπορεί.
Γιατι δεν είναι μόνο η αναστάτωση που θα επιφέρει εκείνη στην δική της οικογένεια αλλά και θα επιβαρυνθεί με το να σας κάνει τον ξεναγό για ενα διάστημα.
Αν δεν μπορεί να εξετάσετε το ενδεχόμενο να ενοικιάσεται ενα σπίτι απο πριν πάτε. Θα πρέπει εκείνη πάλι όμως να κάνει σχεδόν τα πάντα γιατι δεν ενοικιάζουν απο απόσταση όπως καταλαβαίνεις.
Ακόμα και αν μείνετε στο σπίτι της κουνιάδας σου θα πρέπει το συντομότερο να ενοικιάσετε σπίτι.
Ίσως με τις γνωριμίες της να μπορεί να σας βρεί σπίτι γρήγορα πριν ή αφού πάτε.
Όπως και να έχει είναι ολοφάνερο οτι η κουνιάδα είναι ο άνθρωπος κλειδί.
Τώρα με τίνος τα χρήματα θα παιρνάτε μέχρι να βρεθεί δουλειά; Με τα δικά σας. Δεν μπορείτε να υπολογίζεται σε επιδόματα πρίν απο το χρονικό διάστημα των 2 ετών που θα γίνεται μόνιμοι κάτοικοι και θα έχετε πρόσβαση στα επιδόματα. Άρα θέλει γενναίες οικονομίες που θα μεταφέρεται στην Αυστραλία αφού έρθετε και ανοίξετε λογαριασμό σε τράπεζα εδώ. Μαζί σας δεν μπορείτε να έχετε πάνω απο 10.000$. Μπορείτε αλλά θα πρέπει να τα δηλώσετε στο τελωνείο στο αεροδρόμιο πριν περάσετε έλεγχο διαβατηρίων.
Θα κάνω μια έρευνα αλλά νομίζω οτι δεν έχετε πρόσβαση σε κανένα επίδομα πριν τα 2 χρόνια.

Μιλάμε για την Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/176/) και ο σπόνσοράς σας, δηλαδή η κουνιάδα θα πρέπει να :
An eligible relative sponsor is required to sign a sponsorship undertaking.
This is an agreement to provide:
* adequate accommodation and/or financial assistance as required to meet their relative's living needs during their first two years in Australia
* other support, such as child care, to enable their relatives to attend English language classes
* information and advice (including information about employment in Australia) to help their relatives settle in Australia.

The two year period starts from the date the applicant enters Australia as a holder of this visa.

Before lodging an application, please read all related obligation requirements.
See: Other obligations (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/176/obligations.htm)

Για τα παιδιά τώρα. Ο μικρός θα βρεί τη χαρά του εδώ. Το ίδιο και η μαμά. Παντού παιδικές χαρές ειδικές για κάθε ηλικία. Στα μαγαζιά δωμάτια γωνιών να αλλάζει το παιδί κ.τ.λ. Στα 5 πάνε σχολείο στις περισσότερες περιοχές, οχι σε όλες όμως, οπότε μέχρι τότε θα μιλάει και Αγγλικά, λίγο απο τον παιδικό σταθμό λίγο με τα ξαδέρφια του, αν υπάρχουν, λίγο το περιββάλον και οτι ακούει.
Ο μεγάλος είναι ενα θέμα. Κατα πάσα πιθανότητα θα χάσει μια χρονιά. Σιγά το πράμα αν είναι να κερδίσει τόσα πολλά με την καλύτερη ζωή στην Αυστραλία. Τι ακριβώς συμβαίνει και πως εντάσεται στο σχολείο είναι ενα θέμα που θέλει διερεύνηση. Θα το κοιτάξω και θα σας πω.

Κατα την γνώμη μου θα είναι πολύ καλύτερα για τα παιδιά απο όλες τις απόψεις και αυτό είναι εύκολο να το καταλάβουμε εμείς οι μεγαλύτεροι και ο μικρός δεν χρειάζεται, αλλά ο μεγάλος θα πρέπει να καταλάβει και εκείνος τους λόγους της απόφασης μην τυχών και με διάφορα προβληματάκια τα παίξει και αρχίσει τα τι ήρθαμε εδώ και δεν καθόμαστε με τον παππού και τη γιαγιά, π.χ. Γιατι κάτι τέτοιο θα είναι πολύ ψυχοφθόρο για τους γονείς. Μεγάλος είναι, καθήστε και συζητήστε τον να καταλάβει τι εστί Ελλάδα το 2011 και τι Αυστραλία. Τάξτε του και τίποτα να έχει και κάνα κίνητρο. π.χ. Εδώ αρχίζουν να οδηγούν απο τα 16 τα παιδιά. Νόμιμα υπάρχει διαδικασία.
Θα επανέλθω αφού ψάξω τις εκρεμότητες.

Βασιλης Γεωλογος
07.01.2011, 04:48
Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας, ειμαι 27 χρονων, εχω τελειωσει Γεωλογος κ φετος το μαστερ στο περιβαλλον,εχω πτυχιο στα αγγλικα Edexcel Proficiency, αναζητωντας αγγελιες γεωλογων προφανως οχι στην Ελλαδα που ειναι ανυπαρκτες, αλλα στα site seek.com.au, geology.com.au εμεινα εκπληκτος με το πληθος αγγελιων στο αντικειμενο μου, παρακαλω θα επιθυμουσα καποιες πληροφοριες για την εκδοση βιζας στην περιπτωση μου κ για τους γεωλογους στην αυστραλια.

καλη χρονια
ευχαριστω

Agoriani
07.01.2011, 05:30
Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας, ειμαι 27 χρονων, εχω τελειωσει Γεωλογος κ φετος το μαστερ στο περιβαλλον,εχω πτυχιο στα αγγλικα Edexcel Proficiency, αναζητωντας αγγελιες γεωλογων προφανως οχι στην Ελλαδα που ειναι ανυπαρκτες, αλλα στα site seek.com.au, geology.com.au εμεινα εκπληκτος με το πληθος αγγελιων στο αντικειμενο μου, παρακαλω θα επιθυμουσα καποιες πληροφοριες για την εκδοση βιζας στην περιπτωση μου κ για τους γεωλογους στην αυστραλια.

καλη χρονια
ευχαριστω

Καλώς τον Βασίλη τον Γεωλόγο στην παρέα μας!

Όπως καταλαβαίνεις ενα κράτος όπως η Αυστραλία που έχει βαριά βιομηχανία της τα ορυχεία και τις μεταλευτικές δραστηριότητες είναι ισχυρός εργοδότης για επιστήμες που έχουν να κάνουν με αυτά. Και οχι μόνο βέβαια γιατι έχει αξιόλογη δραστηριότητα σαν οικονομία σε οτι αφορά το περιβάλον, την προστασία του κ.τ.λ.
Πράγματι λοιπόν δεν θα είναι πρέπει να σου φαίνετε παράξενο που εχει πολλές θέσεις εργασίας για το αντικείμενό σου.
Οι τρόποι για να βγάλεις βίζα είναι:
Να σου βγάλει βίζα ο εργοδότης σου εφόσον βρείς δουλείά σε εργοδότη που ενδιαφέρεται για εργαζομένους απο το εξωτερικό και είναι διαθέσιμος να τους βγάλει βίζα για να τους φέρει. Κάτι τέτοιο έχει σχεδιαστεί για ανθρώπους που θέλουν να έρθουν να εργαστούν και δεν τους ενδιαφέρει να αποχτήσουν μόνιμη σχέση με την Αυστραλία.Employer Sponsored Workers (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/visa-options.htm)
Άλλος τρόπος είναι να βγάλεις βίζα με σπόνσορα μια περιοχή-πολιτεία της Αυστραλίας που να έχει προκυρήξει ενδιαφέρον για ανθρώπους με το δικό σου γνωστικό αντικείμενο. Αυτές είναι συγκεκριμένες σε αριθμό βίζες για κάθε οικονομικό έτος και σου δίνουν σχεδόν τα πάντα αλλά με περιορισμούς όπως να κατοικήσεις την περιοχή που σου κάνει στο σπόνσορα και συγκεκριμένα στην επαρχία της.Skilled – Regional Sponsored (Provisional) Visa (Subclass 475) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/475/index.htm)
Άλλος τρόπος είναι να αναγνωρίσεις τις σπουδές σου σύμφωνα με τα ισχύοντα στην Αυστραλία και μετά να αιτηθείς την ανεξάρτητη βίζα εξειδικευμένου μετανάστη και να έρθεις να εγκατασταθείς μόνιμα εδω όπου θέλεις με πλήρη δικαιώματα και πρόσβαση στην εργασία κ.τ.λ.(Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/index.htm))
Αν έχεις συγγενή στην Αυστραλία μπορεί να γίνει εκείνος σπόνσοράς σου και να έρθεις εδώ με στην σχετική βίζα.Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/176/index.htm)
Αν έχεις σπουδάσει σε κάποιο απο αυτα (Recognised overseas institutions - Europe (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/476/recognised-institutions-europe.htm)) ή και εκτός (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/476/recognised-institutions.htm) Ευρώπης τότε μπορείς να βγάλεις την Skilled – Recognised Graduate (Temporary) visa (subclass 476) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/476/)

Όπως και να έχει τα πάντα είναι στο www.immi.gov.au

Αν σε ενδιαφέρει να αναγνωρίσεις τις σπουδές σου κοίτα εδώ (http://www.immi.gov.au/asri/occupations/g/geologist.htm).

christos71
07.01.2011, 18:37
καλησπερα και παλι, και παλι σε ευχαριστω για τον κοπο σου.Μου ειπεs για τον μεγαλο μου οτι μπορει να εχει ενα θεμα με αυτη μας την αποφαση, χαιρομαι ομως γιατι μονος του καταλαβαινει οτι δεν εχει μελλον εδω στην ελλαδα,οποτε και αυτος βλεπει μια τετοια προοπτικη με καλο ματι.

Μπορεί κάποια από αυτά που θα σου πω να σου φανούν ανόητα αν όμως κάπου κάνω λάθος διόρθωσέ με.
Επειδή όπως σου είπα είμαι στην Ελληνική Αστυνομία 12 χρόνια με μισθό 1300Ε και με μεγάλες πάγιες ανάγκες που τρέχουν θα ήθελα να ακολουθήσω τον εξής τρόπο(αν γίνεται).Να ξεκινήσουμε τη διαδικασία να πάρουμε τη visa μέσο της αδερφής της γυναίκας μου και με εμάς μέσα σε αυτήν την visa σαν οικογένεια και αφού πάρουμε την visa να μην φύγουμε αμέσως.Να φύγουμε για παράδειγμα όταν έρθει ο καιρός να σπουδάσει ο μεγάλος.

Από τη στιγμή που θα πάρουμε τη visa εως να μετακομίσουμε στην Αυστραλία ο χρόνος αυτός μετράει για την περίοδο αναμονής των 2 χρόνων ή θα πρέπει να είμαστε εκεί απο την πρώτη στιγμή.
Ενοήτε πως αν χρειάζεται να βρίσκεται η γυναίκα μου εκεί για τα πρώτα διαδικαστηκά,θα βρίσκεται.
Όπως καταλαβαίνεις θέλω να μειώσω τον χρόνο αναμονής των δύο ετών και για να μπορέσω να μαζέψω κανά φράγκο για τα πρώτα έξοδα αλλά και για να μπορώ να βγω όσο πιο γρήγορα γίνεται από τη στιγμή που θα φτάσω εκεί στο σύστημα των επιδομάτων της Αυστραλίας.

Υ.Γ Χωρίς να σε ξέρουμε νιώθουμε όλοι μας ότι γνωριζόμαστε χρόνια.Να ξέρεις ότι στη Φλώρινα έχεις τέσσερεις καλούς φίλους.

panoss
07.01.2011, 19:45
8a ithela na seuxaristisw gia tis polutimes plirofories sou "Agoriani" !!!
tha ithela na se rotisw kati akoma.. !Εφόσον δεν έχετε εκεί κάποιον συγγενή δεν μπορείτε για την βίζα του σπόνσορα Αυστραλού υπηκόου (Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176)).
Το επάγγελμα είτε του ενός είτε του άλλου αν είναι στην SOL (Skilled Occupation Lists (formerly known as Form 1121i)) τότε τα πράγματα είναι εύκολα.
Οποισδήποτε και να κάνει την αίτηση μπορεί να βάλει τον άλλον μέσα στην αίτηση του είτε σαν αραβωνιαστικό/ά, είτε σαν σύζηγο είτε σαν μόνιμη και διαρκή σχέση.
sto pinaka SOL den einai kaneis apo emas i malon den exoume ptixia gia tis doulies mas pou kanoume... alla exw mia ksadelfi mou ekei , i opia einai pantremeni me australezo... mporei na kanei kati i idia gia na mporesoume na vgaloume kapia visa ... i kapois alos tropos ... euxaristw polu !

Agoriani
07.01.2011, 20:16
καλησπερα και παλι, και παλι σε ευχαριστω για τον κοπο σου.Μου ειπεs για τον μεγαλο μου οτι μπορει να εχει ενα θεμα με αυτη μας την αποφαση, χαιρομαι ομως γιατι μονος του καταλαβαινει οτι δεν εχει μελλον εδω στην ελλαδα,οποτε και αυτος βλεπει μια τετοια προοπτικη με καλο ματι.

Μπορεί κάποια από αυτά που θα σου πω να σου φανούν ανόητα αν όμως κάπου κάνω λάθος διόρθωσέ με.
Επειδή όπως σου είπα είμαι στην Ελληνική Αστυνομία 12 χρόνια με μισθό 1300Ε και με μεγάλες πάγιες ανάγκες που τρέχουν θα ήθελα να ακολουθήσω τον εξής τρόπο(αν γίνεται).Να ξεκινήσουμε τη διαδικασία να πάρουμε τη visa μέσο της αδερφής της γυναίκας μου και με εμάς μέσα σε αυτήν την visa σαν οικογένεια και αφού πάρουμε την visa να μην φύγουμε αμέσως.Να φύγουμε για παράδειγμα όταν έρθει ο καιρός να σπουδάσει ο μεγάλος.

Από τη στιγμή που θα πάρουμε τη visa εως να μετακομίσουμε στην Αυστραλία ο χρόνος αυτός μετράει για την περίοδο αναμονής των 2 χρόνων ή θα πρέπει να είμαστε εκεί απο την πρώτη στιγμή.
Ενοήτε πως αν χρειάζεται να βρίσκεται η γυναίκα μου εκεί για τα πρώτα διαδικαστηκά,θα βρίσκεται.
Όπως καταλαβαίνεις θέλω να μειώσω τον χρόνο αναμονής των δύο ετών και για να μπορέσω να μαζέψω κανά φράγκο για τα πρώτα έξοδα αλλά και για να μπορώ να βγω όσο πιο γρήγορα γίνεται από τη στιγμή που θα φτάσω εκεί στο σύστημα των επιδομάτων της Αυστραλίας.

Υ.Γ Χωρίς να σε ξέρουμε νιώθουμε όλοι μας ότι γνωριζόμαστε χρόνια.Να ξέρεις ότι στη Φλώρινα έχεις τέσσερεις καλούς φίλους.

Μεγάλη χαρά μου δίνεται με τα καλά σας λόγια.
Απο όσο γνωρίζω δεν μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις αλλά όταν εκδίδεται μια βίζα μετανάστευσης (με δικαίωμα εργασίας), σου δίνει και ημερομηνία μέχρι την οποία πρέπει να έχεις μεταβεί στην Αυστραλία.
Το πόσο χρόνο σου δίνει, τουλάχιστον στις περιπτώσεις της Partner, sklilled indipendet είναι μέχρι να λήξει το ποινικό μητρώο ή οι ιατρικές εξετάσεις. Ότι λίγει πιο σύντομα.

Ο χρόνος δε αρχίζει να μετράει με την άφιξή σας στην Αυστραλία. Για τα 2 χρόνια.

Χαίρομαι που ο μεγάλος καταλαβαίνει τι συμβαίνει γιατι πολλά παιδιά της ηλικίας του ζούνε σε ενα εικονικό κόσμο. Λές να έρθετε όταν θα είναι για σπουδές ο μεγάλος. Αν μήνει εκεί και δώσει πανελλαδικές άχρηστες θα είναι γιατι πως θα σπουδάσει αν περάσει αφού θα έρθετε εδώ.
Ίσως είναι καλύτερα να έρθετε εδώ και να ακολουθήσει το εδώ εκπαιδευτικό σύστημα για να αποχτήσει πρόσβαση σε σπουδές, ακόμα χάνωντας και μερικά χρόνια. Στο τέλος όφελος θα τα έχει αφού θα έχει μάθει και τη γλώσσα και θα αποχτήσει σπουδάζωντας γνώσεις και χαρτιά χρήσιμα εδώ και αναγνωρισμένα.

Υ.Γ. Λυπάμαι πολύ για την πατρίδα μας που ενας αστυνομικός με 12 χρόνια υπηρεσία δεν μπορεί να μεγαλώσει τα παιδιά του και παίρνει 1300/μήνα και εδώ αντίστοιχα ενας αστυνομικός παίρνει περίπου AU$54,745 - AU$75,714 το χρόνο. Δηλ. AU$4,562 με AU$6,309 το μήνα.

christos71
07.01.2011, 21:53
Εν μέσω επισκέψεων συγκενών και φίλων για τη γιορτή του γιου μου Γιάννη χαρήκαμε πολύ που μας απάντησες τόσο γρήγορα.
Μου λες ότι είναι καλύτερα να είμαστε εκεί για να αποκτήσει ο γιος μου ο μεγάλος πρόσβαση στο εκεί εκπαιδευτικό σύστημα.Τι σημαίνει αυτο?Ποιες οι προιποθέσεις για να δεχθεί ένα πανεπιστήμιο παιδιά απο το εξωτερικό?
Και τώρα να σε ρωτήσω κάτι και για εμένα,είχα 7 χρόνια στην Γερμανία (με γνώση της γλώσσας) δουλεύοντας ως τεχνίτης σε βουλγκανιζατέρ.
Υπάρχουν δουλειές εκεί με αυτό το αντικείμενο ή μπορώ να κάνω κάτι σχετικό με την αστυνομία?Όπως καταλαβαίνεις το μεγάλο μου άνγχος είναι αν θα μπορέσει ο Γιάννης να σπουδάσει και τι δουλειά μπορώ να κάνω.
Να είσαι κάλα φίλε! Έξω έχει -5!

Agoriani
08.01.2011, 00:08
Εν μέσω επισκέψεων συγκενών και φίλων για τη γιορτή του γιου μου Γιάννη χαρήκαμε πολύ που μας απάντησες τόσο γρήγορα.
Μου λες ότι είναι καλύτερα να είμαστε εκεί για να αποκτήσει ο γιος μου ο μεγάλος πρόσβαση στο εκεί εκπαιδευτικό σύστημα.Τι σημαίνει αυτο?Ποιες οι προιποθέσεις για να δεχθεί ένα πανεπιστήμιο παιδιά απο το εξωτερικό?
Και τώρα να σε ρωτήσω κάτι και για εμένα,είχα 7 χρόνια στην Γερμανία (με γνώση της γλώσσας) δουλεύοντας ως τεχνίτης σε βουλγκανιζατέρ.
Υπάρχουν δουλειές εκεί με αυτό το αντικείμενο ή μπορώ να κάνω κάτι σχετικό με την αστυνομία?Όπως καταλαβαίνεις το μεγάλο μου άνγχος είναι αν θα μπορέσει ο Γιάννης να σπουδάσει και τι δουλειά μπορώ να κάνω.
Να είσαι κάλα φίλε! Έξω έχει -5!

Χρόνια πολλά να τον χαίρεστε.
Δεν συνηδητοποίησα οτι είναι η γιορτή γιατι τα έχω χάσει αυτά απο τότε που ήρθαμε.
Μαύρα μπορείς να κάνεις οτι θές. Όπως παντού. Το θέμα είναι να αξιοποιήσεις πρώτον αν γίνεται την προυπηρεσία στην Αστυνομία. Δεν είναι λίγο πράμα να έχεις 12 χρόνια στην πλάτη προυπηρεσία. Μάζεψε λοιπόν οτι χαρτιά μπορείς για να το αποδικνείεις και κάντα μεταφράσεις να τα πάρεις κοντά γιατι θα σου χρειαστούνε σίγουρα.
Για βοηθός σε βουλκανιζατέρ σίγουρα θα σου δώσει κάποιες δυνατότητες για μερικάματα αυτή σου η προυπηρεσία. Εφόσον θα έχεις βίζα που να μπορείς να εργαστείς θα το αξιοποιήσεις και αυτό στην αρχή πιστεύω.
Δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία που εντάσεται ενα παιδί που πάει σχολείο στο εδώ εκπαιδευτικό σύστημα και θα προσπαθήσω να βρώ πληροφορίες και να κάνω ενα σχετικό post γιατι πολλοί σιγά σιγά ενδιαφέρονται και για αυτό το θέμα.

Σήμερα εδώ κάνει 38 απο τις 10 το πρωί. Σκέψου αργότερα τι θα γίνει.

Βασιλης Γεωλογος
08.01.2011, 03:07
Καλώς τον Βασίλη τον Γεωλόγο στην παρέα μας!

Όπως καταλαβαίνεις ενα κράτος όπως η Αυστραλία που έχει βαριά βιομηχανία της τα ορυχεία και τις μεταλευτικές δραστηριότητες είναι ισχυρός εργοδότης για επιστήμες που έχουν να κάνουν με αυτά. Και οχι μόνο βέβαια γιατι έχει αξιόλογη δραστηριότητα σαν οικονομία σε οτι αφορά το περιβάλον, την προστασία του κ.τ.λ.
Πράγματι λοιπόν δεν θα είναι πρέπει να σου φαίνετε παράξενο που εχει πολλές θέσεις εργασίας για το αντικείμενό σου.
Οι τρόποι για να βγάλεις βίζα είναι:
Να σου βγάλει βίζα ο εργοδότης σου εφόσον βρείς δουλείά σε εργοδότη που ενδιαφέρεται για εργαζομένους απο το εξωτερικό και είναι διαθέσιμος να τους βγάλει βίζα για να τους φέρει. Κάτι τέτοιο έχει σχεδιαστεί για ανθρώπους που θέλουν να έρθουν να εργαστούν και δεν τους ενδιαφέρει να αποχτήσουν μόνιμη σχέση με την Αυστραλία.Employer Sponsored Workers (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/visa-options.htm)
Άλλος τρόπος είναι να βγάλεις βίζα με σπόνσορα μια περιοχή-πολιτεία της Αυστραλίας που να έχει προκυρήξει ενδιαφέρον για ανθρώπους με το δικό σου γνωστικό αντικείμενο. Αυτές είναι συγκεκριμένες σε αριθμό βίζες για κάθε οικονομικό έτος και σου δίνουν σχεδόν τα πάντα αλλά με περιορισμούς όπως να κατοικήσεις την περιοχή που σου κάνει στο σπόνσορα και συγκεκριμένα στην επαρχία της.Skilled – Regional Sponsored (Provisional) Visa (Subclass 475) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/475/index.htm)
Άλλος τρόπος είναι να αναγνωρίσεις τις σπουδές σου σύμφωνα με τα ισχύοντα στην Αυστραλία και μετά να αιτηθείς την ανεξάρτητη βίζα εξειδικευμένου μετανάστη και να έρθεις να εγκατασταθείς μόνιμα εδω όπου θέλεις με πλήρη δικαιώματα και πρόσβαση στην εργασία κ.τ.λ.(Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/index.htm))
Αν έχεις συγγενή στην Αυστραλία μπορεί να γίνει εκείνος σπόνσοράς σου και να έρθεις εδώ με στην σχετική βίζα.Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/176/index.htm)
Αν έχεις σπουδάσει σε κάποιο απο αυτα (Recognised overseas institutions - Europe (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/476/recognised-institutions-europe.htm)) ή και εκτός (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/476/recognised-institutions.htm) Ευρώπης τότε μπορείς να βγάλεις την Skilled – Recognised Graduate (Temporary) visa (subclass 476) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/476/)

Όπως και να έχει τα πάντα είναι στο www.immi.gov.au

Αν σε ενδιαφέρει να αναγνωρίσεις τις σπουδές σου κοίτα εδώ (http://www.immi.gov.au/asri/occupations/g/geologist.htm).

Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση, προς το παρων στελνω CV σε αγγελιες εταιρειων απο τα site seek.com.au και geologyjobs.com.au, θα προτιμουσα να με αποδεχτει καποιος εργοδοτης ωστε να ειναι πιο ομαλη η εκδοση της VISA.

Ευχαριστω

Agoriani
08.01.2011, 03:49
Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση, προς το παρων στελνω CV σε αγγελιες εταιρειων απο τα site seek.com.au και geologyjobs.com.au, θα προτιμουσα να με αποδεχτει καποιος εργοδοτης ωστε να ειναι πιο ομαλη η εκδοση της VISA.

Ευχαριστω

Καλή τύχη στην αγορά εργασίας.
Κοίτα όμως και αυτο το site, www.crimes-of-persuasion.com και δες και το μύνημα της Ευγενίας απο εδώ (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2029&page=32).

demi
08.01.2011, 09:00

Ευχαριστω

Βασίλη καλημέρα. Επειδή είμαστε σχεδόν συνάδελφοι αφού εγώ είμαι μεταλλειολόγος - μεταλλουργός μηχανικός και είμαι αυστραλή υπήκοος και κοιτάω και εγώ το seek.com για δουλειά περίπου ένα μήνα τώρα και έχω στείλει και κάποια CV θα ήθελα αν μου επεις να σου δώσω κάποιες οδηγίες :

- Καταρχήν να έχεις υπομονή γιατί οι δουλειές είναι αρκετές αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να σε δεχτούνε σε δουλειά εξ αποστάσεως.
- Μην αναφέρεις στο CV διεύθυνση Ελλάδας ή γενικά στοιχεία επικοινωνίας από Ελλάδα. Δώσε μόνο e-mail και αν έχεις κάποια θετική απάντηση τότε μπαίνεις σε περισσότερες λεπτομέρειες.
- Δώσε έμφαση στην οποιαδήποτε προυπηρεσία έχεις , γιατί αυτοί κοιτούν πάντα την προυπηρεσία, έχει μεγάλη σημασία για αυτούς. Γράψε ακόμα και προυπηρεσία μαιμού αν σε παίρνει.
- Προσπάθησε σε κάθε CV που στέλνεις να φτιάχνεις και μια συνοδευτική επιστολή (cover letter) προσαρμοσμένο κάθε φορά στην εκάστοτε αγγελία.

Σου εύχομαι Καλή Τύχη.

kakos001
08.01.2011, 17:04
που μπορω να βρω ποσο κοστιζει η visa 1) αν ειναι απο συγγενης η 2)αν ειναι απο εργοδοτη ???? και επισης
εγω ειμαι οδηγος πως μπορω να δω για το επαγγελμα αθτο αν εχει ποντους και ποσους γιατι εδω και 2 μερες ψαχνω και ακρη δεν μπορω να βγαλω !!!! ευχαριστω προκαταβολικα

Agoriani
08.01.2011, 23:23
που μπορω να βρω ποσο κοστιζει η visa 1) αν ειναι απο συγγενης η 2)αν ειναι απο εργοδοτη ???? και επισης
εγω ειμαι οδηγος πως μπορω να δω για το επαγγελμα αθτο αν εχει ποντους και ποσους γιατι εδω και 2 μερες ψαχνω και ακρη δεν μπορω να βγαλω !!!! ευχαριστω προκαταβολικα

Τα κόστη για όλες τις βίζες είναι εδώ (http://www.immi.gov.au/allforms/990i/visa-charges.htm).

1) Για την βίζα απο συγγενή (http://www.immi.gov.au/allforms/990i/professionals-outside-australia.htm).
2) Για την βίζα απο εργοδότη (http://www.immi.gov.au/allforms/990i/employer-sponsored-visa-charges.htm).

Το επάγγελμα δεν σου δίνει πόντους. Τους πόντους τους παίρνεις ανάλογα με τα προσόντα που έχεις και σύμφωνα με τον πίνακα του point test της βίζας που σε ενδιαφέρει και έχει το σύστημα των πόντων.
Το επάγγελμα του οδηγού απο οτι κοίταξα δεν είναι στην λίστα SOL. Δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις μόνος σου την βίζα skilled indipendet immigrand. Μπορείς όμως την βίζα απο τον εργοδότη π.χ.

nick7
09.01.2011, 17:02
Καλησπέρα και πάλι από εμένα.
Επειδή λόγω έλλειψη εργασιακής εμπειρίας δε μπορώ να κάνω αναγνώριση στην ACS θεωρώ πως η καλύτερη λύση έιναι να βγάλω μια προσωρινή 457. μπορεί να λειτουργήσει σαν μεταβατική περίοδος για να μπορέσω στη συνέχεια να βγάλω μια μόνιμη.
Όπως κατάλαβα το μόνο που χρειάζεται πέρα από τον εγγυητή/σπόνσορα είναι το τέστ Αγγλικών (δεν είμαι σιγουρος αν χρειάζεται η παίρνει εξαίρεση επειδή δεν το ζητάει η αρχή της Πληροφορικής ACS, αλλά θα το κάνω), ιατρικές εξετάσεις (ακτινογραφία θώρακα) και ποινικό μητρώο. Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται κάτι παραπάνω? Ιατρική περίθαλψη όπως καταλαβαίνω πρέπει να βγάλω ιδιωτική. Μπορεί ή γνωρίζει κάποιος να μου δώσει παραπάνω πληροφορίες για την βίζα αυτή ή κάτι που πρέπει να προσέξω? Τί σημαίνει το ότι δεν μπαίνει σφραγίδα στο διαβατήριο (no Visa label)? Πόσο χρόνο θέλει αυτή για να βγεί? Να αναφέρω πως έχω γνωστούς στην Αυστραλία που θα με βοηθήσουν εκεί και ιδιαίτερα στα πρώτα μου βήματα, αλλά θέλω να γνωρίζω όσα περισσότερα πρίν φύγω από εδώ, γιατί την απόφαση την έχω πάρει.
Ευχαριστώ, και περιμένω τη βοήθεια σας..

christos71
09.01.2011, 17:30
agoriani καλημερα.
Δεν ξερω τελικα αν εναι καλη ιδεα για μενα να παρω την οικογενεια μου και να φυγουμε για αυστραλια μιας και δεν ξερω πως θα ανταποκριθω στα πρωτα εξοδα εκει.
Απο την αλλη δεν ειναι σιγουρα καλη ιδεα να μεινουμε εδω στην ελλαδα μιας ειμαι ιδαιτερα ανησυχος για το μελλον των παιδιων μου εδω.Μπερδεμα ετσι
Τωρα μπορει και να τρεφουμε ελπιδες οι οποιες δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν γιατι δεν εχουμε ακομα μιλησει με την αδερφη της γυναικας μου.Θα ηθελα ομως να σε ρωτησω,αν υποθεσουμε οτι αφου παρουμε VISA με την οποια θα μπορω να εργαζομαι εκει θα μπορεσω να να βρω αμεσα μια αξιοπρεπεις δουλεια η οποια θα μου διασφαλιζει την αυταρκεια μου εκει και μετα να προσπαθησω να αναγνωρισω την προυπηρεσια στην αστυνομια.
Δουλεια ανειδικευτου οτιδηποτε,και ποσο θα ειναι περιπου τα εσοδα μου απο αυτην και μονο αφου τα δυο πρωτα χρονια δεν θα δικαιουμαστε επιδοματα.
Και κατι για τον Ιωαννη.
Η χωρα μας οντως τρωει τα παιδια της γιατι εδω οποιος χρωσταει λιγα κινδυνευει να παει φυλακη και οποιος χρωσταει πολα βρισκεται στο απυροβλητο.Σου ευχομαι να τα καταφερεις γιατι βλεπω οτι δεν τα παρατας.

Agoriani
10.01.2011, 03:26
agoriani καλημερα.
Δεν ξερω τελικα αν εναι καλη ιδεα για μενα να παρω την οικογενεια μου και να φυγουμε για αυστραλια μιας και δεν ξερω πως θα ανταποκριθω στα πρωτα εξοδα εκει.
Απο την αλλη δεν ειναι σιγουρα καλη ιδεα να μεινουμε εδω στην ελλαδα μιας ειμαι ιδαιτερα ανησυχος για το μελλον των παιδιων μου εδω.Μπερδεμα ετσι
Τωρα μπορει και να τρεφουμε ελπιδες οι οποιες δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν γιατι δεν εχουμε ακομα μιλησει με την αδερφη της γυναικας μου.Θα ηθελα ομως να σε ρωτησω,αν υποθεσουμε οτι αφου παρουμε VISA με την οποια θα μπορω να εργαζομαι εκει θα μπορεσω να να βρω αμεσα μια αξιοπρεπεις δουλεια η οποια θα μου διασφαλιζει την αυταρκεια μου εκει και μετα να προσπαθησω να αναγνωρισω την προυπηρεσια στην αστυνομια.
Δουλεια ανειδικευτου οτιδηποτε,και ποσο θα ειναι περιπου τα εσοδα μου απο αυτην και μονο αφου τα δυο πρωτα χρονια δεν θα δικαιουμαστε επιδοματα.
Και κατι για τον Ιωαννη.
Η χωρα μας οντως τρωει τα παιδια της γιατι εδω οποιος χρωσταει λιγα κινδυνευει να παει φυλακη και οποιος χρωσταει πολα βρισκεται στο απυροβλητο.Σου ευχομαι να τα καταφερεις γιατι βλεπω οτι δεν τα παρατας.

Christos71 θα έλεγα να τελειώσεις πρώτα την διαδικασία μέχρι και διαβατήρια στα παιδιά και την σύζηγο και μέχρι τότε θα έχεις ξεκαθαρίσει και εσύ στο μυαλό σου περισσότερα τα πράγματα γιατι τώρα σκεφτεσει εκτός απο τα δικά σου και τα υπόλοιπα και είναι συγχαιώμενες οι σκέψεις. Τουλάχιστον σε εμένα έτσι ήταν.
Αν με ρωτάς σου λέω τολμήστε το. Δεν θα αλλάξει τίποτα στην πατρίδα προς το καλύτερο τουλάχιστον. Κοίτα όσο θυμάσαι και απάντα στην ερώτηση. Έγινε τίποτα προς το καλύτερο τόσα χρόνια;
Είσαι απο την άλλη πολύ πιο δύσκολη περίπτωση απο εμένα γιατι έχεις 2 παιδιά και καριέρα που αφήνεις.
Ενα σενάριο θα ήταν να στείλεις την γυναίκα και τα παιδιά και να μήνεις μέχρι να τελειώσεις με την βίζα σου και εσύ. Αν στο μεταξύ αλλάξει κάτι τραβάς μια τουριστική και έρχεσε και εσύ μέχρι να βγεί η partner. Μέχρι να βγάλεις τα διαβατήρια για τα παιδιά θα έχω ξεκαθαρίσει και εγώ τι γίνεται με το Centrelink και τα επιδόματα.
Αλλά να σε ρωτήσω: Μήπως η γυναίκα σου γεννήθηκε στην Αυστραλία; Ή η κουνιάδα σου μετανάστευσε μεγάλη;

Agoriani
10.01.2011, 05:47
Καλησπέρα και από εμένα.
Εχω διαβασει αρκετά περί της μετανάστευσης στην Αυστραλία αλλά έχω μία βασική απορια για να ξεκινήσω ή οχι τη διαδικασία.
Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ πληροφορικής της Ελλάδας αλλά με πολύ μικρή προυπηρεσία. Η Australian Computer Society αναγνωρίζει 3 γκρουπ, το 3ο ζητάει επίπεδο γνωσεων 'Australian Qualifications Framework (AQF) Bachelor (undergraduate) degree or Graduate Diploma or higher degree level qualification' και δίνει απαλλαγή εργασιακής εμπειρίας: 'Recent work experience exemption under the DIAC provisions for applicants who meet the Australian study requirement'
Η απορια μου είναι ότι 'λογικά' σαν επίπεδο σπουδών το καλύπτω, αλλά με την απαλλαγή προυποθέτει να έχω τελειώσει πανεπιστήμιο αυστραλίας ή με καλύπτει το δικό μου? Μήπως πρέπει, αν γίνεται, να αναγνωρίσει το πτυχίο μου πρώτα το www.aei.gov.au και μετά να απευθυνθω στην ACS?
Eχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία η γνώση για τους μη έχοντες προυπηρεσία?
Έχω στείλει mail στην ACS και περιμένω απάντηση.
Ευχαριστώ

Το AEI.gov.au είναι για Αυστραλούς υπηκόους. Σύμφωνα με το post του panos1966 και το δικό μου (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005) που του έκανα παράθεση.
Μήπως υπάρχει κάτι που δεν είχαμε καταλάβει και μπορείς μέσω ΑΕΙ.gov.au να αναγνωρίσεις σπουδές και μάλιστα χωρίς να είσαι Αυστραλός υπήκοος;
Σου απάντησε η ACS στο μάιλ σου;

nick7
10.01.2011, 09:25
Το AEI.gov.au είναι για Αυστραλούς υπηκόους. Σύμφωνα με το post του panos1966 και το δικό μου (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005) που του έκανα παράθεση.
Μήπως υπάρχει κάτι που δεν είχαμε καταλάβει και μπορείς μέσω ΑΕΙ.gov.au να αναγνωρίσεις σπουδές και μάλιστα χωρίς να είσαι Αυστραλός υπήκοος;
Σου απάντησε η ACS στο μάιλ σου;

Γεια σου Agoriani και σε ευχαριστώ πολύ και για τη μεχρι τώρα βοήθεια σου!!
'Οπως έγραψα και λίγο πιο πάνω η ACS δεν μου αναγνωρίζει χωρίς προυπηρεσία, και για αυτό αποφάσισα σαν ενδιάμεση λύση να φύγω με μία προσωρινη βίζα (457) και στην συνέχεια αποκτώντας εκεί την προυπηρεσία να βγάλω τη μόνιμη. Άν γνωρίζεις κάτι παραπάνω για αυτήν τη βίζα σε παρακαλώ δώσε μου άλλες λίγες γνώσεις όπως και για κάθε άλλον που θέλει μια τέτοια μεταβατική κατάσταση :)

christos71
10.01.2011, 21:43
Καλησπερα σε ολους.
Agoriani καλημερα.Η κουνιαδα μου εφυγε μεγαλη απο την Ελλαδα για εκει .Εγω και η γυναικα μου εχουμε γεννηθει στην Γερμανια οπως και ο μεγαλος μου ο γιος.
Ειναι μια λυση αυτο που μου προτεινες για την γυναικα μου και τα παιδια μου.
Εχω την εντυπωση οτι σημερα εχεις ραντεβου για τα επιδοματα σου.Περιμενουμε νεα σου.
Να ειστε καλα.

Πόλεκον
11.01.2011, 08:35
Καλημέρα και Καλή χρονιά σε όλα τα πατριωτάκια! Είμαι Ελληνίδα με οικογένεια και διαβάζοντας το forum, αρχίζω και φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα μπορέσω να μεταναστεύσω στην Αυστραλία, που είναι όνειρο των τελευταίων ετών... Όλα μου φαίνονται τόσο δύσκολα! Πού μπορώ να αποτανθώ για πρώτη πληροφόρηση;

evans1
11.01.2011, 08:44
Καλημέρα και Καλή χρονιά σε όλα τα πατριωτάκια! Είμαι Ελληνίδα με οικογένεια και διαβάζοντας το forum, αρχίζω και φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα μπορέσω να μεταναστεύσω στην Αυστραλία, που είναι όνειρο των τελευταίων ετών... Όλα μου φαίνονται τόσο δύσκολα! Πού μπορώ να αποτανθώ για πρώτη πληροφόρηση;

Διάβασε αυτό: http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005 και θα βρείς πολλές πληροφορίες που σίγουρα σε ενδιαφέρουν.Επίσης μπορείς να διαβάσεις και αυτό http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2124 και να γράψεις κάποια ερώτηση ώστε να πάρεις απάντηση από τους γνώστες του θέματος.
Σου εύχομαι ότι καλύτερο στην ζωή σου.

Πόλεκον
11.01.2011, 09:09
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Evans1 για την άμεση ανταπόκριση, γιατί έχω πελαγώσει! Και για σένα εύχομαι ό,τι καλύτερο!::ti_:

Πόλεκον
11.01.2011, 11:28
Υπάρχει κανείς που να είναι άνω των 45, που θέλει να μετεγκατασταθεί στην Αυστραλία με την οικογένειά του; Μπορεί να το κάνει, έστω για να έχουν ένα καλύτερο μέλλον τα παιδιά του;

Agoriani
11.01.2011, 12:03
Υπάρχει κανείς που να είναι άνω των 45, που θέλει να μετεγκατασταθεί στην Αυστραλία με την οικογένειά του; Μπορεί να το κάνει, έστω για να έχουν ένα καλύτερο μέλλον τα παιδιά του;

Είσαι πάνω απο 45 δηλαδή ή ρωτάς αν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει;

Πόλεκον
11.01.2011, 12:12
Είσαι πάνω απο 45 δηλαδή ή ρωτάς αν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει;
Εγώ είμαι 46 κι ο σύζυγος 48. Τα παιδιά μου είναι αγόρια, 11 και 13. Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ με επάρκεια στα Αγγλικά. Αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω, παρακαλώ ενημέρωσέ με. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που ανταποκρίθηκες άμεσα και σου εύχομαι Καλή Χρονιά και ό,τι καλύτερο στην καινούργια σου ζωή!

Agoriani
11.01.2011, 12:33
Εγώ είμαι 46 κι ο σύζυγος 48. Τα παιδιά μου είναι αγόρια, 11 και 13. Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ με επάρκεια στα Αγγλικά. Αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω, παρακαλώ ενημέρωσέ με. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που ανταποκρίθηκες άμεσα και σου εύχομαι Καλή Χρονιά και ό,τι καλύτερο στην καινούργια σου ζωή!

Καλως ήρθες στην παρέα μας Πόλεκον

Ξεκίνα το διάβασμα απο το post που λέει σαν τίτλο: Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
Είναι ενα θέμα οτι είσαστε πάνω απο 45 και σας αποκλείει απο τις εργασίες που εκδίδει η Αυστραλία για εργατικό δυναμικό, όμως υπάρχουν και άλλες βίζες που δίνουν δυνατότητα να έρθετε και να μπορείτε να μείνετε και αν εργαστείτε.
Μην περιμένεις όμως έυκολα και τσάμπα πράγματα. Επίσης θα χρειαστεί χρόνος.
Όλες οι βίζες και τα πάντα είναι στο site του υπουργείου μετανάστευσης που είναι το www.immi.gov.au
Οπλίσου με επιμονή και υπομονή και ξεκίνα το διάβασμα, γιατι είναι πράγματι θέμα για το μέλλον των παιδιών.
Εδώ θα είμαστε να διευκρινήσουμε απορίες και να σε βοηθήσουμε σε ασάφειες στην διαδικασία.

Πόλεκον
11.01.2011, 13:26
Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω...
Θα μπορούσα να απασχοληθώ στην εκπαίδευση, μια που λένε ότι τα Ελληνικά αποτελούν μια προαιρετική ξένη γλώσσα στα σχολεία, που προσθέτει μόρια για την Ανώτατη Εκπαίδευση. Δεν είμαι εκπαιδευτικός, αλλά έχω πτυχίο του Οικονομικού Τμήματος της Νομικής και απ' όσο ξέρω, τη δουλειά αυτή στα σχολεία τους την κάνουν ακόμα και με αποφοίτους Λυκείου. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου να διαβάσω ό,τι σχετικό υπάρχει... Αν πήγαινα όμως και στην πρεσβεία στην Αθήνα, μήπως με βοηθούσαν κι από κει;

Agoriani
11.01.2011, 13:32
Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω...
Θα μπορούσα να απασχοληθώ στην εκπαίδευση, μια που λένε ότι τα Ελληνικά αποτελούν μια προαιρετική ξένη γλώσσα στα σχολεία, που προσθέτει μόρια για την Ανώτατη Εκπαίδευση. Δεν είμαι εκπαιδευτικός, αλλά έχω πτυχίο του Οικονομικού Τμήματος της Νομικής και απ' όσο ξέρω, τη δουλειά αυτή στα σχολεία τους την κάνουν ακόμα και με αποφοίτους Λυκείου. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου να διαβάσω ό,τι σχετικό υπάρχει... Αν πήγαινα όμως και στην πρεσβεία στην Αθήνα, μήπως με βοηθούσαν κι από κει;

Δοκίμασε αν θές μήπως έχει αλλάξει κάτι και σε βοηθήσουν στην πρεσβεία αλλά όταν είχα ρωτήσει εγώ με παρέπεμψαν στο immi.gov.au που τα λέει όλα.
Έτσι κι αλλιώς θα δείς οτι υπεύθυνη για μετανάστευση για ολη την Ευρώπη είναι η πρεσβεία τους στο Βερολίνο.
Και για θέματα υπηκοότητας Αυστραλών η πρεσβεία τους στο Λονδίνο.

liaki11
11.01.2011, 13:44
kalispera paidia, molis egina melos sto forum kai to vriskw poly kalo.. Loipon egw kai o filos mou theloume na pame australia gia logous ergasias, eimaste 24 etwn, apofoitoi panepistimiou, egw filologos ki o filos mou politkos mixanikos, me ptyxia se agglika kai ypologistes. Exw kai syggeneis stin australia deutera ksaderfia, oi goneis tous kai oi pappoudes tous. Thelw na sas rwtisw esas pou to exete psaksei kalytera to thema, gia to ti xartia prepei na kanoume emeis apo dw kai ti xartia oi syggeneis mou apo ekei. Apo pou prepei na arxisw kai ti pithanotites exoume na mas dextoun, episis poso xrono diarkoun oles oi diadikasies? euxaristw paidia ek twn proterwn, den exw idea gia to thema, alla endiaferomai pragmatika, o,ti mou peite tha einai gia mena kerdos.

Agoriani
11.01.2011, 13:51
kalispera paidia, molis egina melos sto forum kai to vriskw poly kalo.. Loipon egw kai o filos mou theloume na pame australia gia logous ergasias, eimaste 24 etwn, apofoitoi panepistimiou, egw filologos ki o filos mou politkos mixanikos, me ptyxia se agglika kai ypologistes. Exw kai syggeneis stin australia deutera ksaderfia, oi goneis tous kai oi pappoudes tous. Thelw na sas rwtisw esas pou to exete psaksei kalytera to thema, gia to ti xartia prepei na kanoume emeis apo dw kai ti xartia oi syggeneis mou apo ekei. Apo pou prepei na arxisw kai ti pithanotites exoume na mas dextoun, episis poso xrono diarkoun oles oi diadikasies? euxaristw paidia ek twn proterwn, den exw idea gia to thema, alla endiaferomai pragmatika, o,ti mou peite tha einai gia mena kerdos.

Καλώστον Liaki στην παρέα μας.

Για να βρείς τι χρειάζετε ξεκίνα το διάβασμα απο το immi.gov.au αλλά και εδώ απο το patriotaki.com
Αν θες ενα hint κοίτα για την skilled indipendent migration visa που είναι μια πολύ καλή βίζα για απόφοιτους.
Μπορείς να κοιτάξεις όμως και τις βίζες απο εργοδότη.
Την βίζα με συγγενή που θα κάνει το sponsor σε εσένα δεν μπορείς να την βγάλεις με δεύτερα ξαδέλφια.

Πόλεκον
12.01.2011, 08:52
Καλημέρα σ' όλους, εντός κι εκτός επικράτειας! Γνωρίζει κάποιος, αν σου γίνει πρόσκληση από εργοδότη μπορείς να πας προνομιακός μετανάστης στην Αυστραλία, έστω κι αν είσαι λίγο μεγαλύτερος από 45; Τι πρόβλημα υπάρχει με το όριο ηλικίας των 45, αν έχεις όλα τα άλλα τυπικά προσόντα και κάμποσα χρόνια ασφάλισης στην Ελλάδα; Ευχαριστώ και με συγχωρείτε αν βάζω δύσκολες ερωτήσεις...

Agoriani
12.01.2011, 09:29
Καλημέρα σ' όλους, εντός κι εκτός επικράτειας! Γνωρίζει κάποιος, αν σου γίνει πρόσκληση από εργοδότη μπορείς να πας προνομιακός μετανάστης στην Αυστραλία, έστω κι αν είσαι λίγο μεγαλύτερος από 45; Τι πρόβλημα υπάρχει με το όριο ηλικίας των 45, αν έχεις όλα τα άλλα τυπικά προσόντα και κάμποσα χρόνια ασφάλισης στην Ελλάδα; Ευχαριστώ και με συγχωρείτε αν βάζω δύσκολες ερωτήσεις...

Αν αναφέρεσε στην Subclass 457 – Business (Long Stay) visa – Standard Business Sponsorship (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/sbs/index.htm)
δεν έχει όριο ηλικίας.
Το ίδιο και για τις άλλες βίζες απο εργοδότη.
Προσόντα που να ζητάει ο εργοδότης και επαρκής γνώσση των Αγγλικών ζητάνε.

Πόλεκον
12.01.2011, 11:48
Αν αναφέρεσε στην Subclass 457 – Business (Long Stay) visa – Standard Business Sponsorship (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/sbs/index.htm)
δεν έχει όριο ηλικίας.
Το ίδιο και για τις άλλες βίζες απο εργοδότη.
Προσόντα που να ζητάει ο εργοδότης και επαρκής γνώσση των Αγγλικών ζητάνε.

:bravo_1: Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, φίλε Agoriani! Τώρα δηλαδή, πρέπει να βγούμε προς... άγραν sponsoros. Και πώς θα γίνει αυτό, παρακαλώ; Δεν υπάρχει κανένας συγγενής μας εκεί. Για Perth, WA, ενδιαφέρομαι που απ' ότι ακούω ακόμα αναπτύσσεται και οι μισθοί είναι μεγαλύτεροι απ' την υπόλοιπη Αυστραλία! Μπορεί να έχω και λάθος, βέβαια.

nick7
12.01.2011, 14:51
Καλώστον Liaki στην παρέα μας.

Για να βρείς τι χρειάζετε ξεκίνα το διάβασμα απο το immi.gov.au αλλά και εδώ απο το patriotaki.com
Αν θες ενα hint κοίτα για την skilled indipendent migration visa που είναι μια πολύ καλή βίζα για απόφοιτους.
Μπορείς να κοιτάξεις όμως και τις βίζες απο εργοδότη.
Την βίζα με συγγενή που θα κάνει το sponsor σε εσένα δεν μπορείς να την βγάλεις με δεύτερα ξαδέλφια.

Αgoriani καλησπέρα,

Μπορείς σε παρακαλώ να ΄αναλύσεις΄ πως ένας απόφοιτος μπορεί να αιτηθεί αυτή τη βίζα (175)? Αν πάρει 30,25,5 ποντους από ηλικία, αγγλικά και ελληνικά αντίστοιχα, πού θα βρεί τους υπόλοιπους 60? Το αναφέρω γιατί και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα, αλλά αφού η ΑCS δεν μου κάνει αναγνώριση επαγγέλματος πως μπορώ να την αιτηθώ? Πως θα δηλώσει δηλαδή ένα επάγγελμα από την SOL αν δεν του το αναγνωρίσει η αρχή, εκτός αν μόνο η ACS ζητάει προυπηρεσία (δεν το έχω ψάξει για τις υπόλοιπες). Για αυτό και εγώ που είμαι σε αντίστοιχη περίπτωση κοίαταξα για την ενδιάμεση προσωρινή.
Αν υπάρχει κάτι το οποίο εγώ δεν έχω βρει, αν μπορείς γράψε το γιατί ίσως ενδιαφέρει και άλλους.

JEEP
13.01.2011, 09:28
Καλημέρα σε όλους ,όπου κι αν βρίσκεστε.Βλέποντας την κατάσταση στην Ελλάδα μας σκέπτομαι πολυ σοβαρά να μεταναστεύσω και η χώρα, με όσα έχω μάθει τελευταία , που αξίζει τον κόπο είναι η Αυστραλία.Είμαι 48 ετών παντρεμένος με εκπαιδευτικό διορισμένο στο δημόσίο και λεχω δύο παιδιά 15 και 16 ετών .Το επάγγελμα μου είναι πολιτικός μηχανικός και ασχολούμε με τις κατασκευές κυρίως δημοσίων και ιδιωτικών περισσότερο έργων εδώ και τουλάχιστον 20 χρόνια .Η εμπειρεία μου είναι αρκετα μεγάλη σε κοστολόγηση , επίβλεψη έργων ,project managment γιατι αρκετά απο τα έργα που έχω ασχοληθεί ήταν ιδιόκτητα.Θα ήθελα να ρωτήσω άν βλέπετε εύκολη την εύρεση εργασίας για μένα πρώτα και μετά για την σύζυγο μου ή το αντίστροφο χρονικά , στην Δυτική Αυστραλία που φαίνεται να έχει περισσότερη ανάγκη για εργαζόμενους και επίσης πως πιστεύετεν ότι πρέπει να ξεκινήσω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας .

Agoriani
13.01.2011, 10:16
Καλημέρα σε όλους ,όπου κι αν βρίσκεστε.Βλέποντας την κατάσταση στην Ελλάδα μας σκέπτομαι πολυ σοβαρά να μεταναστεύσω και η χώρα, με όσα έχω μάθει τελευταία , που αξίζει τον κόπο είναι η Αυστραλία.Είμαι 48 ετών παντρεμένος με εκπαιδευτικό διορισμένο στο δημόσίο και λεχω δύο παιδιά 15 και 16 ετών .Το επάγγελμα μου είναι πολιτικός μηχανικός και ασχολούμε με τις κατασκευές κυρίως δημοσίων και ιδιωτικών περισσότερο έργων εδώ και τουλάχιστον 20 χρόνια .Η εμπειρεία μου είναι αρκετα μεγάλη σε κοστολόγηση , επίβλεψη έργων ,project managment γιατι αρκετά απο τα έργα που έχω ασχοληθεί ήταν ιδιόκτητα.Θα ήθελα να ρωτήσω άν βλέπετε εύκολη την εύρεση εργασίας για μένα πρώτα και μετά για την σύζυγο μου ή το αντίστροφο χρονικά , στην Δυτική Αυστραλία που φαίνεται να έχει περισσότερη ανάγκη για εργαζόμενους και επίσης πως πιστεύετεν ότι πρέπει να ξεκινήσω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας .

Είσαι απο τις πιο δυνατές περιπτώσεις για να βγάλεις βίζα και να έρθετε οικογενειακός.
Πρώτα απο όλα πρέπει να γνωρίζεις οτι το επάγγελμα του μηχανικού και ιδίως με προυπηρεσία είναι περιζήτητο.
Εσύ θα είσαι το κλειδί στην βίζα σας. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να προσπαθήσει να κάνει μετάταξη γιατι έχει και διπλό μισθό αλλά δεν ξέρω αν είναι κάτι εύκολο.
Εσύ μπορείς να αιτηθείς την βίζα Employer Sponsored Workers (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/index.htm) ή την Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/index.htm) απο έξω απο την Αυστραλία ή απο μέσα την Skilled – Independent (Residence) Visa (Subclass 885) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/885/index.htm).

Κοίτα το post (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005)μου και διάβασε για το φιλικό ζευγάρι και είναι η περίπτωση της Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) απο έξω απο Αυστραλία.

Δηλάδή αναγνωρίζεις το επάγγελμα και την προυπηρεσία με τους μηχανικούς Αυστραλίας.
Μετά κάνεις αίτηση για την βίζα και βάζεις μέσα την οικογένεια.
Μετά έρχεστε εδώ.
Ή
Αναγνωρίζεις το επάγγελμα
Έρχεστε εδώ με τουριστική μεγάλης διάρκειας
Κάνεις απο εδώ την αίτηση για την βίζα

Agoriani
13.01.2011, 10:26
Αgoriani καλησπέρα,

Μπορείς σε παρακαλώ να ΄αναλύσεις΄ πως ένας απόφοιτος μπορεί να αιτηθεί αυτή τη βίζα (175)? Αν πάρει 30,25,5 ποντους από ηλικία, αγγλικά και ελληνικά αντίστοιχα, πού θα βρεί τους υπόλοιπους 60? Το αναφέρω γιατί και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα, αλλά αφού η ΑCS δεν μου κάνει αναγνώριση επαγγέλματος πως μπορώ να την αιτηθώ? Πως θα δηλώσει δηλαδή ένα επάγγελμα από την SOL αν δεν του το αναγνωρίσει η αρχή, εκτός αν μόνο η ACS ζητάει προυπηρεσία (δεν το έχω ψάξει για τις υπόλοιπες). Για αυτό και εγώ που είμαι σε αντίστοιχη περίπτωση κοίαταξα για την ενδιάμεση προσωρινή.
Αν υπάρχει κάτι το οποίο εγώ δεν έχω βρει, αν μπορείς γράψε το γιατί ίσως ενδιαφέρει και άλλους.

Η ACS είναι η Australian Computer Society (http://www.acs.org.au/) και είναι η αρχή που αναγνωρίζει τα επαγγέλματα της IT.
Η ACS έχει πρόσφατα αναρτήσει αυτό (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/acs-skills-assessment-review.pdf)στην σελίδα της σχετικά με τα Skills Assessment (http://www.acs.org.au/index.cfm?action=show&conID=skillassessment).
H 175 είναι η Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175).
Αυτά για όποιον διαβάζει τα post και αναρωτιέται τι είναι τα κινέζικα που λέμε.

Δεν έχω ψάξει το θέμα τόσο όσο εσύ και δεν ήξερα οτι ήθελε και ζητάει προυπηρεσία. Θα το επαληθεύσω και θα επανέλθω.

JEEP
13.01.2011, 13:57
Η ηλικία των 45 ετών είναι δεσμευτική?

Agoriani
13.01.2011, 14:04

Σε ορισμένες βίζες είναι και το αναγράφει στην επιλογή Eligibility.

yamas
14.01.2011, 10:11
Καλημέρα σε όλους,
γνωρίζει κάποιος να απαντήσει αν υπάρχει κάποια visa που να μην απαιτεί γνώση αγγλικών με πιστοποίηση?

demi
14.01.2011, 10:52

Καλημέρα,

Το επάγγελμα σου είναι περιζήτητο στην Αυστραλία. Ξεκίνα από το site engineers australia για να αναγνωρίσεις πτύχίο και προυπηρεσία. Στο λέω γιατί και εγώ συνάδελφος μηχανικός είμαι και έχω κάνει το ίδιο. Η Δυτική Αυστραλία δεν ξέρω αν είναι καλή λύση γιατί εκεί οι κάτοικοι έχουνε παρατσούκλι red necks που σημαίνει ότι δεν βλάπουν με πολύ καλό μάτι τους μετανάστες. Οπουδήποτε όμως καινα κοιτάξεις στην Αυστραλία δεν νομίζω ότι δεν θα βρείς κάποια δουλειά που να σου ταιριάζει.Διάβασε τα post προσεχτικά και ότι άλλο θες εδώ είμαστε.

demi
14.01.2011, 10:56

Νομίζω ότι αν βρείς εργοδότη να σε σπονσοράρει (πράγμα που δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο για το δικό σου επάγγελμα) η ηλικία δεν παίζει ρόλο. Ξεκίνα από τους engineers australia, να γίνεις member πρώτα και μετά τα υπόλοιπα. Σε κάποιες αγγελίες που κοιτάω υπάρχουν εργοδότες που προσφέρουν 475 βίζα για εργαζόμενους.

Agoriani
14.01.2011, 12:01
Καλημέρα σε όλους,
γνωρίζει κάποιος να απαντήσει αν υπάρχει κάποια visa που να μην απαιτεί γνώση αγγλικών με πιστοποίηση?

Όλες οι βίζες ζητάνε επαρκή γνώση Αγγλικών είτε με το IELTS είτε όχι (demonstrated English language proficiency (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/sbs/eligibility-employee.htm)) αλλά αν κάποιος δεν το έχει μπορεί να πληρώσει και να παρακολουθήσει μαθήματα για μετανάστες εδώ.

yamas
14.01.2011, 12:13
Δηλαδή πρέπει να έρθει σαν τουρίστας πρώτα κ αφού πάρει αυτήν την πιστοποίηση ύστερα να πάρει working visa?Agoriani μιας κ είσαι ενημερωμένος μήπως ξέρεις κ αν στοιχίζει πολύ αυτό κ αν είναι για πολύ καλό επίπεδο αγγλικών ή κάτι πιο εύκολο.Δηλαδή χρειάζεται πολύ χρόνο με μαθήματα για κάποιον μέτριο στα αγγλικά?
ευχαριστώ πολύ

Agoriani
14.01.2011, 12:56
Δηλαδή πρέπει να έρθει σαν τουρίστας πρώτα κ αφού πάρει αυτήν την πιστοποίηση ύστερα να πάρει working visa?Agoriani μιας κ είσαι ενημερωμένος μήπως ξέρεις κ αν στοιχίζει πολύ αυτό κ αν είναι για πολύ καλό επίπεδο αγγλικών ή κάτι πιο εύκολο.Δηλαδή χρειάζεται πολύ χρόνο με μαθήματα για κάποιον μέτριο στα αγγλικά?
ευχαριστώ πολύ

Επειδή μάλον θα μπερδευτεί κάποιος διαβάζοντας έτσι σχεδόν μονολεκτικά που απαντάμε θα προσπαθήσω να τα βάλω σε μια σειρά.

Ρώτησες αρχικά αν υπάρχει βίζα που να μην ζητάει επάρκεια Αγγλικών με πιστοποίηση.
Η απάντηση είναι οτι όλες οι βίζες για εργασία ζητάνε πιστοποιημένη επάρκεια γνώσης των Αγγλικών για να μην δημιουργούν πολίτες που δεν θα μπορούν ούτε να αυτοεξυπηρετηθούν και θα γίνουν βάρος στο κράτος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Οι πιστοποημένοι γνώστες των Αγγλικών έχουν περισσότερες πιθανότητες να βρούν δουλειά και να μπορούν να κάνουν τα καθημερινά.

Οι βίζες όμως που είναι απο σύντροφο ή σχέση ή αρραβωνιαστικό/ά σπόνσορα, δεν έχουν καμία απαίτηση για τα Αγγλικά.

Η Employer Nomination Scheme (Subclass 121/856) (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/ens/vocational-english-requirement.htm) έχει μια διαδικασία για εξέρεση (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/ens/exemptions.htm)απο την γνώση των Αγγλικών.

Άλλος τρόπος να εξερεθεί κάποιος είναι να έχει διαβατήριο απο Καναδά, ΗΠΑ, Αγγλία, Νέα Ζηλανδία και Ιρλανδία.

Δες και αυτό: Frequently Asked Questions About English Language Requirements (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/faq.htm).

Τώρα το IELTS το διωργανώνει το Βρετανικό Συμβούλιο το οποίο έχει μια σελίδα σχετικά με αυτό (http://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-ielts.htm).

konstantinos1
14.01.2011, 17:01
Καλησπέρα και Καλη χρονιά
Συγνώμη που σε ενοχλώ,εχω γεννηθει κι εγω στηνΑυστραλια και σκεφτομαι να επιστρεψω.
Τι ακριβως παίζει με τισ υπηκοότητες?
Εχω μπερδευτεί!

Σε ευχαριστώ

καλησπέρα

αν εχεις γεννηθεί εκεί πρίν 20 αύγουστου του 1986 (Your full RBDM Australian birth certificate, and if you were born on or after 20 August 1986, proof that one of your parents was an Australian citizen or permanent resident of Australia at the time of your birth) τοτε παίρνεις αυτόματα την υπηκοότητα λόγω γέννησης και αποδεικνύεται απλά και μόνο απο το full birth certificate, το οποίο θα πρέπει να πάρεις απο την εκεί πολιτεία κανεις αίτηση και τη στέλνεις online ή με τα εγγραφα που ζητάνε και στο στέλνουν ταχυδρομικά (πχ εγω γεννήθηκα μελβούρνη και το πήρα απο πολιτεία victoria https://online.justice.vic.gov.au/bdm/certificate-applications). έπειτα μαζί με τα υπολοιπα δικαιολογητικά ( θα τα βρείς εδώ αυτά αλλα και οτιδήποτε για το διαβατήριο https://www.passports.gov.au/Web/index.aspx)θα παρεις τηλέφωνο στην πρεσβεία αθήνας ή το προξενείο θεσσαλονίκης να κλείσεις ραντεβού να σου βγάλουν διαβατήριο.

σχεδόν τα πάντα που αφορούν τις περιπτώσεις μας τα εχω ρωτήσει ή απαντήσει και αναφέρονται σε αυτό το ποστ http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2029&page=17 απο τη σελίδα 17 και έπειτα αλλα και στο δεύτερο πόστ (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2124) με τον ίδιο τίτλο που έγινε οταν το πρώτο ήταν πλέον πολύ μεγάλο. διαβασέ το.

australia, το μήνυμα θα το δημοσιεύσω για να το δει και κάποιος αλλος που μπορεί να ενδιαφέρεται.

ιωαννις
14.01.2011, 18:21
Νομίζω ότι αν βρείς εργοδότη να σε σπονσοράρει (πράγμα που δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο για το δικό σου επάγγελμα) η ηλικία δεν παίζει ρόλο. Ξεκίνα από τους engineers australia, να γίνεις member πρώτα και μετά τα υπόλοιπα. Σε κάποιες αγγελίες που κοιτάω υπάρχουν εργοδότες που προσφέρουν 475 βίζα για εργαζόμενους.

καλησπερα και απο μενα σε ολη την παρεα! demi εχεις δικιο για τον σπονσορα και αν καταφερεις να βρεις εναν η διαδικασια αφου εχεις τελειωση πρωτα με μεταφρασεις εγγραφων και αναγνωριση ειδικοτητας απο αυστραλια καταθετοντας την αιτηση απο κοινου με τον εργοδοτη δεν υπερβαινη τους 5 μηνες. Οι πληροφοριες ειναι απο εναν φιλο μου ο οποιος ζει και εργαζεται στο Gold Coast edv kai 13 xronia.επισης μου ετοιμαζει ενα βιογρφικο για να το αποστειλη σε καποιες εταιριες στο Brisbane οπου λογω επαγγελματος εχει προσβαση [διαφημηστης]. demi μηπως μπορεις να ανεβασεις τις διευθηνσεις απο τα site που αναφερεις?

panoss
14.01.2011, 21:22
καλησπέρα
θα ηθελα να ρωτησω για την αναγνωριση πτυχιου
μπαινω στι site που μου δινει ομως εκει δεν βγαζω ακρη για το πως ακριβως να συνεχισω.
να στειλω mail για να ρωτησω πως αναγνωριζουν το πτυχιο μου η υπαρχει εκει καποια αιτηση που συμπληρωνω ωστε να αναγνωριστει το πτυχιο μου.επισης γνωριζεται αν η προυπηρεσια ειναι απραιτητο προσον η αρκει η αναγνωριση πτυχιου.
μηπως τελικα εξαρταται απο το επαγγελμα?

Agoriani
15.01.2011, 06:25
8a ithela na seuxaristisw gia tis polutimes plirofories sou "Agoriani" !!!
tha ithela na se rotisw kati akoma.. !
sto pinaka SOL den einai kaneis apo emas i malon den exoume ptixia gia tis doulies mas pou kanoume... alla exw mia ksadelfi mou ekei , i opia einai pantremeni me australezo... mporei na kanei kati i idia gia na mporesoume na vgaloume kapia visa ... i kapois alos tropos ... euxaristw polu !

Εφόσον δεν είσαστε στον πίνακα της SOL τότε ουσιαστικά σας μένει η περιπτώση βίζας απο εργοδότη.
Εαν η ξαδέλφη είναι πρώτη γίνεται.
Κοίτα εδω (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/visa-options.htm)για τις βίζες απο εργοδότη.

Agoriani
15.01.2011, 06:27
καλησπέρα
θα ηθελα να ρωτησω για την αναγνωριση πτυχιου
μπαινω στι site που μου δινει ομως εκει δεν βγαζω ακρη για το πως ακριβως να συνεχισω.
να στειλω mail για να ρωτησω πως αναγνωριζουν το πτυχιο μου η υπαρχει εκει καποια αιτηση που συμπληρωνω ωστε να αναγνωριστει το πτυχιο μου.επισης γνωριζεται αν η προυπηρεσια ειναι απραιτητο προσον η αρκει η αναγνωριση πτυχιου.
μηπως τελικα εξαρταται απο το επαγγελμα?

Εξαρτάται απο την αρχή και κατ΄επέσταση απο το επάγγελμα αν ζητήται προυπηρεσία.
Πές μας ποιό site είναι αυτό που κοιτάς και δεν βρίσκεις τον τρόπο αναγνώρισης.

konstantinos1
15.01.2011, 15:18
Εξαρτάται απο την αρχή και κατ΄επέσταση απο το επάγγελμα αν ζητήται προυπηρεσία.

παιδιά εγώ είχα κοιτάξει εκτός απο το αντικειμενό μου και διαφορα αλλα σχετικά και ελεγε πως για την ασκηση του επαγγέλματος απαιτείται πτυχίο ταδε ή εμπειρία 5 χρόνια. οπότε θεωρησα οτι μ'ονο με το πτυχίο είναι οκ.

τώρα γιατι ελεγε και οτι μπορεί κάποιος να ασκήσει το επάγγελμα αν εχει 5 χρόνια εμπειρία...τι να πω να ασκήσει επάγγελμα χωρίς πτυχίο, δεν ξέρω...

αγοριανή, εχεις καμια ιδέα?

thanos21
15.01.2011, 16:46
Σαν νέο μέλος χαιρετώ όλους και εκ των προτέρων αυτούς που θα μέ βοηθήσουν για την επίλυση των αποριών μου .
Λόγω της κατάστασης που επικρατεί στην χώρα μας και συγκεκριμένα λόγω της μεγάλης ανεργίας που υπάρχει και που δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει και πότε θα ξεκίνηση η ανάπτυξη, αποφάσισα να φύγω όσο πιο μακριά μπορώ και μάλιστα σε κάποια χώρα που δεν θα την επειρεάσουν για πολλά χρόνια τέτοιες καταστάσεις.
Αποφάσισα να πάω στην Αυστραλία μιας και υπάρχουν αρκετοί έλληνες και πιστεύω ότι θα βρώ κάποια υποστήριξη για το ξεκίνημά μου.
Είμαι 24 ετών έχω τελειώσει το Πάντειο Πανεπιστήμιο και τώρα κάνω ενα μεταπτυχιακό στην Λογιστική. Το μεταπτυχιακό μου μπορώ να το συνεχίσω και on line απο ΑΥΣΤΡΑΛΊΑ .Γνωρίζω πολύ καλά Αγγλικά και λίγα Γερμανικά. Αρχίζοντας τα ερωτήματατά μου 1) θέλω να ξέρω αν είναι καλύτερα να βγάλω βίζα αναγνωρίζοντας το πτυχίο μου το οποίο είναι μέσα στην λίστα SOL ή θα ήταν καλύτερα να πάω Αυστραλία σαν επισκέπτης και εκεί να ψάξω να βρώ κάποια εταιρεία που θα μου έκανε πρόσκληση; 2)για να ξεκινήσω την διαδικασ'ια της έκδοσης βίζας υπάρχουν κάποιοι πόντοι απο ότι διάβασα πως πρέπει να συγκεντρώσεις. Εκτός των 50 πόντων του πτυχίου ποια άλλα προσόντα λαμβάνονται και πόσοι πόντοι για το καθένα? Ανάλογα με τις απαντήσεις που θα πάρω και τον τρόπο διαδικασίας της βίζας που θα επιλέξω να ακολουθήσω θα σας κάνω και κάποιες άλλες ερωτήσεις . Θέλω να συγχαρώ την Agoriani για τις πολύτιμες συμβουλές της και την καθοδήγησή της σε όσους επιλέξουν την φυγή από την χώρα που μας πίκρανε.

konstantinos1
15.01.2011, 17:45
Σαν νέο μέλος χαιρετώ όλους και εκ των προτέρων αυτούς που θα μέ βοηθήσουν για την επίλυση των αποριών μου .
Λόγω της κατάστασης που επικρατεί στην χώρα μας και συγκεκριμένα λόγω της μεγάλης ανεργίας που υπάρχει και που δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει και πότε θα ξεκίνηση η ανάπτυξη, αποφάσισα να φύγω όσο πιο μακριά μπορώ και μάλιστα σε κάποια χώρα που δεν θα την επειρεάσουν για πολλά χρόνια τέτοιες καταστάσεις.
Αποφάσισα να πάω στην Αυστραλία μιας και υπάρχουν αρκετοί έλληνες και πιστεύω ότι θα βρώ κάποια υποστήριξη για το ξεκίνημά μου.
Είμαι 24 ετών έχω τελειώσει το Πάντειο Πανεπιστήμιο και τώρα κάνω ενα μεταπτυχιακό στην Λογιστική. Το μεταπτυχιακό μου μπορώ να το συνεχίσω και on line απο ΑΥΣΤΡΑΛΊΑ .Γνωρίζω πολύ καλά Αγγλικά και λίγα Γερμανικά. Αρχίζοντας τα ερωτήματατά μου 1) θέλω να ξέρω αν είναι καλύτερα να βγάλω βίζα αναγνωρίζοντας το πτυχίο μου το οποίο είναι μέσα στην λίστα SOL ή θα ήταν καλύτερα να πάω Αυστραλία σαν επισκέπτης και εκεί να ψάξω να βρώ κάποια εταιρεία που θα μου έκανε πρόσκληση; 2)για να ξεκινήσω την διαδικασ'ια της έκδοσης βίζας υπάρχουν κάποιοι πόντοι απο ότι διάβασα πως πρέπει να συγκεντρώσεις. Εκτός των 50 πόντων του πτυχίου ποια άλλα προσόντα λαμβάνονται και πόσοι πόντοι για το καθένα? Ανάλογα με τις απαντήσεις που θα πάρω και τον τρόπο διαδικασίας της βίζας που θα επιλέξω να ακολουθήσω θα σας κάνω και κάποιες άλλες ερωτήσεις . Θέλω να συγχαρώ την Agoriani για τις πολύτιμες συμβουλές της και την καθοδήγησή της σε όσους επιλέξουν την φυγή από την χώρα που μας πίκρανε.

καλως τον θάνο στην παρέα μας

δυστυχώς εγώ δεν έχω ιδέα απο τετοιου είδους βίζες καιι αρα δεν μπορώ να βοηθήσω. ο αγοριανή ξέρει αρκετά με το θέμα οπότε θα σου απαντήσει.

εγώ να σε ρωτήσω μια απορία που έχω? αφορά την απόφαση για αυστραλία ατόμων που δεν έχουν καμία σχέση με αυστραλία ουτε φίλους ή συγγενείς εκεί, και πραγματικά εχω μεγάλη απορία πως κάποιος παίρνει απόφαση να μπεί στη διαδικασία με τις βίζες για αυσραλία αν δεν εχει καποια σχέση με τη χώρα, με δεδομένο πάντα οτι θα μπορούσε να επιλέξει άνετα μια έυρωστη χώρα της ε.ε που λόγω ελεύθερης κυκλοφορίας δεν θέλει ουτε βίζα, έχει ολα τα δικαιώματα απο την αφιξή του κτλ. συγνώμη για την περιέργεια μου αλλα είναι μια απορία που έχω πολύ καιρό τώρα!

thanos21
15.01.2011, 19:15
καλως τον θάνο στην παρέα μας

δυστυχώς εγώ δεν έχω ιδέα απο τετοιου είδους βίζες καιι αρα δεν μπορώ να βοηθήσω. ο αγοριανή ξέρει αρκετά με το θέμα οπότε θα σου απαντήσει.

εγώ να σε ρωτήσω μια απορία που έχω? αφορά την απόφαση για αυστραλία ατόμων που δεν έχουν καμία σχέση με αυστραλία ουτε φίλους ή συγγενείς εκεί, και πραγματικά εχω μεγάλη απορία πως κάποιος παίρνει απόφαση να μπεί στη διαδικασία με τις βίζες για αυσραλία αν δεν εχει καποια σχέση με τη χώρα, με δεδομένο πάντα οτι θα μπορούσε να επιλέξει άνετα μια έυρωστη χώρα της ε.ε που λόγω ελεύθερης κυκλοφορίας δεν θέλει ουτε βίζα, έχει ολα τα δικαιώματα απο την αφιξή του κτλ. συγνώμη για την περιέργεια μου αλλα είναι μια απορία που έχω πολύ καιρό τώρα!

Καλησπέρα η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι δυστυχώς και στην ευρωζώνη τα πράγματα δεν είναι καλά και όσο περνάει ο καιρός θα δυσκολεύουν. Οπότε δεν χρειάζεται να μπούμε σε περιπέτεια μετά από ένα η δύο χρόνια.

konstantinos1
15.01.2011, 20:52
Καλησπέρα η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι δυστυχώς και στην ευρωζώνη τα πράγματα δεν είναι καλά και όσο περνάει ο καιρός θα δυσκολεύουν. Οπότε δεν χρειάζεται να μπούμε σε περιπέτεια μετά από ένα η δύο χρόνια.

συμφωνώ οτι και η ευρωζώνη δεν πάει καλά και μάλιστα αν είδες εχω φτιαξει ενα thread με τιτλο γιατι επιλέγουμε την αυστραλία όπου λέω ακριβώς αυτό, οτι με την αναστάτωση που υπάρχει στις αγορές και μια ευρώπη που δεν πείθει θα έχει υψηλά επιτόκια και αρα χαμηλή ανάπτυξη. οπότε πολύ σωστά σκέφτεσαι μακροπρόθεσμα. βέβαια υπάρχουν κάποιες χώρες τόσο ισχυρές που δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα παρα ταυτα, εκτός και αν πιστεύεις σε μια εκτεταμένη γενίκευση των προβλημάτων.

αλλα εκτός απο την ευρωζώνη υπάρχουν άλλες εύρωστες χώρες με καλές προοπτικές οπως ελβετία, σουηδία, νορβηγία. και είναι πιο κοντά στην ελλάδα, απλουστερες διαδικασίες αναγνωρισης πτυχίων αδειών κτλ., δεν χρειάζονται βίζα και εχουμε σαν ευρωπαίοι ολοι τα ιδια δικαιώματα ενω στην αυστραλία πρέπει να περάσουν 2 χρόνια για επιδόματα κτλ.

οπότε γιαυτό αναρωτιέμαι πως και μπαίνει κάποιος στη διαδικασία αυτή ενώ στην ευρώπη έχει τόσα πλεονεκτήματα!

και με συγχωρείς αλλα δεν θέλω καθόλου να σε απογοητεύσω, απλά μου κάνει εντύπωση και είπα να ρωτήσω!

demi
16.01.2011, 19:59
παιδιά εγώ είχα κοιτάξει εκτός απο το αντικειμενό μου και διαφορα αλλα σχετικά και ελεγε πως για την ασκηση του επαγγέλματος απαιτείται πτυχίο ταδε ή εμπειρία 5 χρόνια. οπότε θεωρησα οτι μ'ονο με το πτυχίο είναι οκ.

τώρα γιατι ελεγε και οτι μπορεί κάποιος να ασκήσει το επάγγελμα αν εχει 5 χρόνια εμπειρία...τι να πω να ασκήσει επάγγελμα χωρίς πτυχίο, δεν ξέρω...

αγοριανή, εχεις καμια ιδέα?

Για πάρα πολλά επαγγέλματα στο εξωτερικό και ειδικότερα στην Αυστραλία σημασία παίζει η προυπηρεσία πρώτα και ύστερα τα πτυχία. Ειδικά η Αυστραλία αυτή την στιγμή ζητάει εξειδικευμένους υπαλλήλους με μεγάλη σημασία στην προυπηρεσία

konstantinos1
16.01.2011, 20:30
Για πάρα πολλά επαγγέλματα στο εξωτερικό και ειδικότερα στην Αυστραλία σημασία παίζει η προυπηρεσία πρώτα και ύστερα τα πτυχία. Ειδικά η Αυστραλία αυτή την στιγμή ζητάει εξειδικευμένους υπαλλήλους με μεγάλη σημασία στην προυπηρεσία

στο αντικειμενο μου ελεγε πτυχίο ή εμπειρία, αρα δεν απαιτέιται εμπειρία.

το θέμα είναι πως είναι δυνατόν να δίνει επαγγελματικα δικαιώματα χωρίς πτυχίο μονο και μονο λόγω εμπειρίας......

SPYROS
16.01.2011, 21:41
Καλησπέρα!Μένω και εργάζομαι σε Τράπεζα στην Ελλάδα τα τελευταία 4 χρόνια.Θα με ενδιέφερε πολύ να φύγω από την χώρα είτε για Αυστραλία είτε για Αμερική.Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει όσον αφορά τις συνθήκες ζωής στις συγκεκριμένες χώρες θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

evans1
16.01.2011, 22:21
Φίλε μου καλωσήλθες στην παρέα μας,
αλλά και εγώ θα εκτιμούσα το να διάβαζες πρώτα λίγο το φορουμ και να έβαζες τις ερωτήσεις σου στο αντίστοιχο θέμα ....
Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι απόφαση πάρεις γιά το μέλλον σου.

thanos21
17.01.2011, 16:36
Αναφερόμενος σε προηγούμενο μήνυμά μου και μη έχοντας λάβει καμμία απάντηση έψαξα και βρήκα απο τα site immi.gov.au που έχει αναφέρει η Agoriani ότι για να βγάλεις viza με αναγνώριση πτυχίου και ειδικότητας απαιτούνται ελάχιστοι 120 πόντοι. Βέβαια για να συμπληρώσεις 120 πόντους είναι πάρα πολύ δύσκολα αφού εγώ με πτυχίο και αγγλικά και ηλικία συμπληρώνω μόνο 95πόντους. Άρα ο μόνος τρόπος στην περ'ιπτωσή μου είναι μόνο με πρόσκληση από εργοδότη ? Μήπως μπορώ να έχω την γνώμη της agorianis που γνωρίζει σίγουρα περισσότερα και θα μπορέσει να μου υποδείξει κάποιον άλλον τρόπο?

Agoriani
18.01.2011, 03:42
Είμαι 24 ετών έχω τελειώσει το Πάντειο Πανεπιστήμιο και τώρα κάνω ενα μεταπτυχιακό στην Λογιστική.
Το μεταπτυχιακό μου μπορώ να το συνεχίσω και on line απο ΑΥΣΤΡΑΛΊΑ .
Γνωρίζω πολύ καλά Αγγλικά και λίγα Γερμανικά.
Αρχίζοντας τα ερωτήματατά μου
1) θέλω να ξέρω αν είναι καλύτερα να βγάλω βίζα αναγνωρίζοντας το πτυχίο μου το οποίο είναι μέσα στην λίστα SOL ή θα ήταν καλύτερα να πάω Αυστραλία σαν επισκέπτης και εκεί να ψάξω να βρώ κάποια εταιρεία που θα μου έκανε πρόσκληση;
2)για να ξεκινήσω την διαδικασ'ια της έκδοσης βίζας υπάρχουν κάποιοι πόντοι απο ότι διάβασα πως πρέπει να συγκεντρώσεις. Εκτός των 50 πόντων του πτυχίου ποια άλλα προσόντα λαμβάνονται και πόσοι πόντοι για το καθένα?

thanos21 Αφού βρείς πως λέγεται το επάγγελμα σου, αυτό που σπούδασες ή αυτό που σπουδάζεις μπορείς να δείς αν συμπεριλαμβάνεται στην λίστα με τα επαγγέλματα (http://www.immi.gov.au/skilled/sol/) που ζητάνε για αντίστοιχες βίζες (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/index.htm) οι Αυστραλοί.
Εφόσον το αναγνωρίσεις με την αντίστοιχη αρχή αναγνώρισης (http://www.immi.gov.au/asri/) μετά μπορείς να κάνεις την βίζα skilled indipendet immigrant ή κάποια απο τις sponsored worker visas.
Το αν θα το κάνεις απο εκεί ή απο εδώ (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/visa-options.htm) είναι θέμα επιλογής και οικονομικών γιατι πως θα επιβιώνεις εδώ χωρίς income και δυνατότητα να εργαστείς μέχρι να σου αποδοθεί η βίζα. Αν μπορείς να το λύσεις αυτό έρχεσε και κάνεις απο εδώ τα χαρτιά σου γιατι απο εδώ κάνει και πιο γρήγορα η επεξεργασία αλλά και ταυτόχρονα οσο θα περιμένεις θα αξιοποιήσεις το χρόνο σου μαθαίνοντας διάφορα πράγματα για εδώ που θα σου είναι χρήσιμα μετά.

Πράγματι υπάρχει το λεγόμενο τέστ που μαζέυεις πόντους ανάλογα τα προσόντα σου.
Εσύ μαζέυεις 120 που χρειάζονται για την Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175).
Πώς:
Age 30
English language ability 25
Nominated skilled occupation 60
Community Language 5
TOTAL 120

Θεωρώντας οτι έχεις το IELTS με την απαιτούμενη βαθμολογία των 7 και στις 4 ενότητες.
Οτι έχεις αναγνωρίσει το επάγγελμα και φυσικά οτι το επάγγελμά σου είναι στην SOL.
Τα υπόλοιπα τα έχεις έτσι κι αλλιώς όπως η ηλικία και τα Ελληνικά.
Στην σελίδα αυτή (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/eligibility-applicant.htm)κάνε κλίκ σε ενα ενα τα link στον πίνακα και διάβασε πόσους πόντους σου δίνει το καθένα και πως.

Άλλος τρόπος αν δεν θες να μπείς και στα έξοδα γιατι κοστίζει αρκετά η 175, είναι να προσπαθήσεις για τις Employer Sponsored Workers (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/visa-options.htm).

panoss
18.01.2011, 17:18

http://www.immi.gov.au/asri/occupations/m/medical-laboratory-technician.htm
στο site που μας δινεις εψαξα. τελικα το βρηκα αλλα ακομη και αν αναγνωριστει το πτυχιο δεν μαζευω πανω απο 80 ποντους με τιποτα αφου προσοντα θεωρουνται προυπηρεσια ή σπουδες στην Αυστραλία.
αν βρω εργοδοτη εκει να μου κανει προσκληση ισχυει παλι το συστημα των ποντων ή μηπως η προσκληση αρκει ? αν γινει προσκληση χρειαζεται παλι αναγνώριση πτυχίου?

ευχαριστουμε προκαταβολικα και συγγνωμη αν γινομαστε κουραστικοι.

konstantinos1
18.01.2011, 18:06
εντελώς τυχαία και εγώ σήμερα κοιτούσα το θέμα αναγνώριση πτυχίου και το εάν ζητάει προυπηρεσίαι στο αντικείμενο μου και γράφει το εξής:

Skill level
This occupation has a level of skill commensurate with a bachelor degree or higher qualification. At least five years of relevant experience may substitute for the formal qualification. In some instances relevant experience and/or on-the-job training may be required in addition to the formal qualification (ANZSCO Skill Level 1).

If you require further information on this occupation, please refer to the Australian Bureau of Statistics website.
See: Unit Group 2341 - Agricultural And Forestry Scientists (http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/Product+Lookup/1220.0~First+Edition,+Revision+1~Chapter~UNIT+GROU P+2341+Agricultural+and+Forestry+Scientists)

Information on the skill level of each occupation is consistent with the Australian and New Zealand Standard Classification of Occupations (ANZSCO) and may differ from the requirements set by the assessing authorities for obtaining a skills assessment. Please contact the relevant assessing authority for your nominated occupation to check on their requirements.

Skills assessment authority
Before you can migrate to Australia as a skilled migrant you must have your skills assessed by the relevant national assessment authority. The assessment authority for your occupation isVocational Education and Training Assessment Services (VETASSESS).
See: VETASSESS (http://www.vetassess.com.au/)

κοίταξα τα websites που παραπέμπει αλλα δεν γράφει πουθενά κατι συγκεκριμένο. λέω να στείλω ενα e-mail στο VETASSESS για να τους ρωτήσω. ξέρει κανείς κάτι περισσότερο?

σχετικά με IELTS, στο VETASSESS λέει οτι δεν απαιτείται επάρκεια αγγλικών για την αναγνώριση πτυχίου.

Will the assessment require English language skills?
VETASSESS does not assess the English skills of applicants. Under the new process VETASSESS will be only assessing the relevant qualifications and employment of applicants. If you have any queries regarding DIAC English requirements, please visit their website at http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/eligibility-english.htm.

εφόσον λέει οτι η αρχή αναγνώρισης του επαγγελματός μου είναι το VETASSESS και αυτό λέει δεν χρειάζομαι IELTS είμαι οκ έτσι δεν είναι?
αλλα τι είναι αυτo to DIAC που παραπέμπει σε μετανάστευση? προφανώς αφορά όσους θέλουν εκτός απο αναγνώριση πτυχίου και βιζα υποθέτω....τι λέτε?

Agoriani
19.01.2011, 00:55
http://www.immi.gov.au/asri/occupations/m/medical-laboratory-technician.htm
στο site που μας δινεις εψαξα. τελικα το βρηκα αλλα ακομη και αν αναγνωριστει το πτυχιο δεν μαζευω πανω απο 80 ποντους με τιποτα αφου προσοντα θεωρουνται προυπηρεσια ή σπουδες στην Αυστραλία.
αν βρω εργοδοτη εκει να μου κανει προσκληση ισχυει παλι το συστημα των ποντων ή μηπως η προσκληση αρκει ? αν γινει προσκληση χρειαζεται παλι αναγνώριση πτυχίου?

ευχαριστουμε προκαταβολικα και συγγνωμη αν γινομαστε κουραστικοι.

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω πως μαζεύεις πάνω απο 80 πόντους που λές, αν και δεν βοηθάει ο κειμενογράφος του forum. Αν ήταν word θα έκανα διαγράμματα και πίνακα και θα ήταν νομίζω ξεκάθαρο.

Στο λεγόμενο τέστ μαζεύεις πόντους ανάλογα τα προσόντα ανα κατηγορία.
Πρώτη κατηγορία είναι η ηλικία. Λέει λοιπόν οτι αν είσαι :
Age Points
18 to 29 years 30
30 to 34 years 25
35 to 39 years 20
40 to 44 years 15
Έτσι κάποιος που είναι 25 χρονών την εποχή που κάνει την αίτηση παίρνει 30 πόντους στην συγκεκριμένη κατηγορία και πάει παρακάτω στην επόμενη κατηγορία που είναι :
Level of English Points
Proficient 25 points
Competent 15 points
Εδώ λοιπόν για να πάρεις 25 πόντους πρέπει να :
* IELTS Test Report Form (TRF) Number to show you have a band score of at least seven on each of the four components – speaking, reading, listening and writing
or
* evidence of having achieved a score of `B´ or higher on each of the four components of the OET Test.
και για να πάρεις 15 πρέπει να :
* evidence that you hold an eligible passport
* IELTS TRF Number to show you have a band score of at least six on each of the four components – speaking, reading, listening and writing.
Κάποιος λοιπόν που έχει 7 σε όλες τις ενότητες του IELTS παίρνει 25. Αν υποθέσουμε οτι είναι ο ίδιος που είναι και 25 χρονών τότε πάει 30+25=55 μέχρι εδώ.
Η επόμενη ενότητα είναι :
Skill Points
For most occupations where training is specific to the occupation 60
For more general professional occupations 50
For other general skilled occupations 40
Για να πάρεις το 60 πρέπει να :
In most cases you will have a qualification (such as a degree or trade qualification) and experience which meets the relevant Australian standards. In some cases, experience without formal qualifications may be acceptable.
Για να πάρεις το 50 πρέπει να :
You must have a qualification equivalent to an Australian bachelor degree or higher qualification.
Για να πάρεις το 40 πρέπει να :
You must have a qualification equivalent to an Australian diploma or advanced diploma.
Υποθέτουμε οτι μετά τις σπουδές του που τις τέλειωσε στα 22 χρόνια του δούλεψε και στην πρακτική του αλλά και κάπου σχετικά με το επάγγελμά του και έτσι παίρνει το 60. Εδώ είναι και ίσως το πιο δύσκολο σημείο βέβαια γιατι για πολλά επαγγέλματα δεν μπορείς καν να μαζέψεις προυπηρεσία στην Ελλάδα. Ασε που πολλοί νέοι δεν αντιλαμβάνονται νωρίς την σημασία της προυπηρεσίας, ούτε και τους το εξηγεί κάποιος, και απορίπτουν δουλειές περιμένοντας την ονειρεμένη. Για το παράδειγμα παίρνουμε οτι έχει την απαραίτητη προυπηρεσία που απαιτεί η αρχή αναγνώρισης του επαγγέλματός του, και τα Αυστραλιανά στάνταρτ.
Έτσι φτάνει 55+60=115 βαθμούς μέχρι τώρα. Του λείπουν άλλοι 5 και ως δια μαγείας αυτούς τους παίρνει μόνο και μόνο γιατι είναι Ελληνας, μια εθνικότητα απο αυτές που έφτιαξαν αυτό το κράτος που λέγεται Αυστραλία, και σαν αναγνώριση το κράτος τους δίνει 5 βαθμούς βοήθεια.
Έτσι η επόμενη κατηγορία που δίνει βαθμούς είναι :
Bonus 5 points options:
Fluency in one of Australia's community languages as evidenced by a qualification (of equivalent standard to an Australian degree) gained from a university where instruction was in one of the above listed languages
or
be accredited with the National Accreditation Authority for Translators and Interpreters (NAATI) at the professional level (translator/interpreter level).
Έτσι φτάνει κάποιος στα 115+5=120 που απαιτούνται. Στο σενάριο αυτό δεν παίρνουν καθόλου μέρος οι υπόλοιπες κατηγορίες που δίνουν βαθμούς γιατι δεν χρειάζονται.
Αν υποθέσουμε οτι κάποιος δεν παίρνει τους 60 βαθμούς στο Nominated skilled occupation αλλά παίρνει τους λιγότερους που είναι 40, μόνο με την αναγνώριση του τίτλου σπουδών του, τότε βρίσκεται στους 55+40=95.
Υποθέτουμε οτι είναι ίδιας ηλικίας με το αρχικό παράδειγμα. Στην συνέχεια 5 απο τα Ελληνικά 95+5=100.
Του λείπουν άλλοι 20. Τώρα κοιτάμε τις άλλες κατηγορίες να βρούμε 20 βαθμούς. Ήτοι:
Η επόμενη κατηγορία είναι:
Australian work experience και δίνει:
Australian work experience Points
Employed in your nominated occupation, or a closely related occupation, in Australia for at least one year in the past four years immediately before the day of your application. 10
Completed a recognised Professional Year in Australia in the past two years immediately before the day of your application. 10
Εδώ αντιλαμβανόμαστε οτι ο νομοθέτης δίνει την δυνατότητα να πάρουν τους 10 βαθμούς αυτοί που αρχικά ήρθαν με άλλη βίζα στην Αυστραλία, π.χ. βίζα εργοδότη και αφού απέχτησαν την απαραίτητη προυπηρεσία, μπορούν να αιτηθούν απο μέσα απο την Αυστραλία την skilled indipendet immigrant παίρνοντας και τους 10 βαθμούς απο εδώ.
Australian qualifications και δίνει:
Qualification Points
You have met the requirements for award of a doctorate by an Australian educational institution as a result of course study:

* of at least two years
* undertaken while you were present in Australia.

25

You have undertaken study for a period totalling at least three years, during which you:

* met the requirements for award of a masters degree by an Australian educational institution as a result of course study:
o of at least one year
o undertaken while you were present in Australia.

and

* met the requirements for award of an undergraduate degree by an Australian educational institution as a result of course study:
o of at least one year

15
You have undertaken study for a period totalling at least three years, during which you:

* met the requirements for award of an honours degree (second class (division 1) level or above) by an Australian educational institution as a result of course study:
o of at least one year

and

* met the requirements for award of an undergraduate degree by an Australian educational institution as a result of course study:
o of at least one year

15
You have met the requirements for award of an undergraduate degree with honours (second class (division 1) level or above) by an Australian educational institution as a result of course study:

* of at least three years
* undertaken while you were present in Australia.

15
You have met the Australian study requirement. 5

Εδώ αντιλαμβανόμαστε οτι ο νομοθέτης δίνει πάλι βοήθημα στους σπουδάσαντες στην Αυστραλία, βοηθώντας έτσι την εισροή φοιτητών στα πανεπιστήμια της Αυστραλίας που αργότερα θα μπορέσουν να οφεληθούν απο τους πόντους της κατηγορίας αυτής. Το παράδειγμά μας παίρνει απο εδώ τους λιγότερους πόντους γιατι απλά πληρεί τις απαιτήσεις της Αυστραλίας για σπουδές στο συγκεκριμένο επάγγελμα. Ετσι πάει 100+5=115.

Η επόμενη κατηγορία είναι :
Regional Australia study και δίνει :
Study in Regional Australia/ low population growth metropolitan area 5 points
You have met the Australian study requirement while living and studying in a 'Regional Australia/low population growth metropolitan area' in Australia.

Εδώ πάλι ο νομοθέτης βοηθάει τα μικρά αστικά κέντρα με χαμηλό πληθυσμό δίνοντας αυτούς τους βαθμούς στους απόφοιτους που θα αιτηθούν βίζα και επέλεξαν να σπουδάσουν σε μικρά αστικά κέντρα. Τέτοια ορίζει όλα εκτός απο τα:
Sydney, Newcastle, Wollongong, the New South Wales Central Coast, Brisbane, the Gold Coast, Perth, Melbourne or the Australian Capital Territory (ACT).
Επόμενη κατηγορία είναι:
Partner skills και δίνει:
Partner skills 5 Points
If your partner is able to satisfy the basic requirements of:

* qualifications
* nominated occupation
* recent work experience
* has obtained a suitable skills assessment from the relevant assessing authority

Αυτούς τους 5 βαθμούς που είναι κρίσιμοι τους δίνει ο νομοθέτης εφόσον:
You can claim 'partner skills' points if your partner is also able to satisfy the basic requirements of age, English language ability, qualifications, nominated occupation and recent work experience, and if they have obtained a suitable skills assessment from the relevant assessing authority.

Important: You cannot claim 'partner skills' points if your partner is an Australian permanent resident or an Australian citizen or if they are not included in your visa application.
Αυτό σημαίνει οτι εμμέσως αναγκάζει τα ζευγάρια να αναγνωρίζουν και των 2 τα προσόντα ώστε να πάρουν τους 5 βαθμούς. Στο παράδειγμά μας υποθέτουμε οτι δεν είναι ζευγαρομένος ο αιτών οπότε δεν παίρνει αυτούς τους 5.
Specific work experience και δίνει:
Occupation / work experience Points

If your nominated occupation is:

* worth 60 points
and
* you have been employed in your nominated occupation, or a closely related occupation listed on the SOL, for at least three of the four years before the day of your application.

10

If your nominated occupation is:

* worth 40, 50 or 60 points
and
* you have been employed in any occupation listed on the SOL, for at least three of the four years immediately before the day of your application.

5
Εφόσον:
You will be awarded points if you have been employed for three of the last four years in an occupation on the Skilled Occupation List (SOL).

You must have been employed:

* for at least 20 hours a week
* in a paid position
* at a skilled level in your nominated occupation or in a closely related occupation on the SOL.

Note: If you are using work experience obtained in Australia to meet this requirement, that work must have been undertaken while you were the holder of a visa authorising you to work.

Στο δεύτερο παράδειγμά μας υποθέτουμε οτι δεν δούλεψε τόσο, αν δούλεψε τότε και στους πιο λίγους βαθμούς παίρνει 5+115=120. Υποθέτουμε όμως οτι δεν δούλεψε και μπορεί να οφεληθεί του βαθμούς ούτε αυτής της κατηγορίας. Τι μένει; Να δουλέψει πρώτα μαζεύοντας την απαιτούμενη προυπηρεσία ώστε να μπορεί να πάρει τους 5 βαθμούς που υπολοίπονται. Αλλιώς στο μεταξύ μπορεί και να βρεί σύντροφο με τα ανάλογα προσόντα και να οφεληθεί απο την προηγούμενη κατηγορία. Αλλιώς μπορεί να βελτιώσει τα προσόντα του με την αρχή αναγνώρισης ώστε να πάρει αντί 40 τους 50 ή τους 60 βαθμούς και να μην χρειάζεται καθόλου τις άλλες κατηγορίες.

Ελπίζω να μπορεί κάποιος να βγάλει άκρη έτσι όπως έιναι γραμμένα τούτα όχι τίποτα άλλο αλλά άφησα το παιδί να παίζει μόνο του με τα νερά όσο έγραφα και έγινε μούσκεμα. Τουλάχιστον να μην το άφησα τσάμπα.

ελβιρα
20.01.2011, 08:52
Καλημερα σε ολους
!Ειμαι δικηγορος με 25 ετη εμπειρια μαχομενης δικηγοριας και πολλες γνωριμιες στην Ελλαδα ,50 ετων,σκεφτομαι να ερθω στο Περθ,Δ.Αυστραλια,οπου μενει μονιμα και εργαζεται ο αγαπημενος μου.Γνωριζω οτι δεν μπορω να δικηγορισω, γιατι το δικαικο συστημα διαφερει απο το Ελληνικο.Ωστοσο θα μπορουσα να οργανωσω ενα γραφειο για τους Ελληνες που εχουν νομικα θεματα στην Ελλαδα και να διεκπεραιωνω τις υποθεσεις τους σε συνεργασια με συναδελφους στην Ελλαδα.Ακομη θα με ενδιεφερε να ασχοληθω με πολιτιστικους συλλογους και δημοσιογραφικες και ραδιοφωνιμες παραγωγες ,εχοντας σχετικη πειρα.Το ερωτημα ειναι με τι ειδους βιζα μπορω να ερθω και να μεινω,εργαστω εκει?
Ευχαριστω εκ των προτερων

Agoriani
20.01.2011, 11:23
Καλημερα σε ολους
!Ειμαι δικηγορος με 25 ετη εμπειρια μαχομενης δικηγοριας και πολλες γνωριμιες στην Ελλαδα ,50 ετων,σκεφτομαι να ερθω στο Περθ,Δ.Αυστραλια,οπου μενει μονιμα και εργαζεται ο αγαπημενος μου.Γνωριζω οτι δεν μπορω να δικηγορισω, γιατι το δικαικο συστημα διαφερει απο το Ελληνικο.Ωστοσο θα μπορουσα να οργανωσω ενα γραφειο για τους Ελληνες που εχουν νομικα θεματα στην Ελλαδα και να διεκπεραιωνω τις υποθεσεις τους σε συνεργασια με συναδελφους στην Ελλαδα.Ακομη θα με ενδιεφερε να ασχοληθω με πολιτιστικους συλλογους και δημοσιογραφικες και ραδιοφωνιμες παραγωγες ,εχοντας σχετικη πειρα.Το ερωτημα ειναι με τι ειδους βιζα μπορω να ερθω και να μεινω,εργαστω εκει?
Ευχαριστω εκ των προτερων

Ελβίρα καλως ήρθες στην παρέα μας.

Εφόσον μένει μόνιμα στο Πέρθ και εργάζεται, απο την στιγμή που υπάρχει σχέση, αρραβώνας ή γάμος μπορείς να κάνεις την Partner Visa με σπόνσορα τον αγαπημένο σου.
Η partner visa είναι και η δική μου visa και την έχω αναλύσει στο post, Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005). Εκεί θα βρείς και σημαντικές λεπτομέρειες για την διαδικασία και τα χαρτιά σου.

Agoriani
20.01.2011, 13:23
Καλησπέρα!Μένω και εργάζομαι σε Τράπεζα στην Ελλάδα τα τελευταία 4 χρόνια.Θα με ενδιέφερε πολύ να φύγω από την χώρα είτε για Αυστραλία είτε για Αμερική.Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει όσον αφορά τις συνθήκες ζωής στις συγκεκριμένες χώρες θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

Spyro μπορείς να βρείς πολλά πράγματα με αναζήτηση στο web και έπειτα να διαμορφώσεις μια γνώμη. Όπως κατάλαβες δεν μπαίνουν πολλοί πατριώτες απο την ξενιτιά εδώ μέσα ώστε να σου απαντήσει κάποιος. Αλλά και να θέλει κάποιος να σου απαντήσει σε τι ακριβώς να απαντήσει; Για να βρείς τις κατάλληλες απαντήσεις πρέπει να κάνεις τις κατάλληλες ερωτήσεις.
Για την Αυστραλία θα μπορούσα να σου απαντήσω, αν και είμαι φρέσκο εγκατεστημένος εδώ, αλλά τι εννοείς συνθήκες ζωής;
Την παιδεία, υγεία, δικαιοσύνη, κράτος δικαίου, κρατική βοήθεια, εργασιακά, ασφαλιστικά, συνταξιοδοτικά και πολλά άλλα ακόμα;

oursoula-.
20.01.2011, 13:57
Λοιπον ειδαμε τη λιστα αλλα δεν καταλαβαμε πολλα.Ο αντρας μου ειναι μηχανικος αυτοκινητων αλλα θα πρεπει να παρακολουθησει και καποια σεμιναρια για την καινουρια τεχνολογια.Κατι αλλο που ειδα μεσα ειναι οτι λες στο βιβλιο πως μπορουμε να κανουμε μαθηματα αγγλικων. Στο πανεπιστημιο εννοεις?

thanos21
20.01.2011, 14:21
thanos21 Αφού βρείς πως λέγεται το επάγγελμα σου, αυτό που σπούδασες ή αυτό που σπουδάζεις μπορείς να δείς αν συμπεριλαμβάνεται στην λίστα με τα επαγγέλματα (http://www.immi.gov.au/skilled/sol/) που ζητάνε για αντίστοιχες βίζες (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/index.htm) οι Αυστραλοί.
Εφόσον το αναγνωρίσεις με την αντίστοιχη αρχή αναγνώρισης (http://www.immi.gov.au/asri/) μετά μπορείς να κάνεις την βίζα skilled indipendet immigrant ή κάποια απο τις sponsored worker visas.
Το αν θα το κάνεις απο εκεί ή απο εδώ (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/visa-options.htm) είναι θέμα επιλογής και οικονομικών γιατι πως θα επιβιώνεις εδώ χωρίς income και δυνατότητα να εργαστείς μέχρι να σου αποδοθεί η βίζα. Αν μπορείς να το λύσεις αυτό έρχεσε και κάνεις απο εδώ τα χαρτιά σου γιατι απο εδώ κάνει και πιο γρήγορα η επεξεργασία αλλά και ταυτόχρονα οσο θα περιμένεις θα αξιοποιήσεις το χρόνο σου μαθαίνοντας διάφορα πράγματα για εδώ που θα σου είναι χρήσιμα μετά.

Πράγματι υπάρχει το λεγόμενο τέστ που μαζέυεις πόντους ανάλογα τα προσόντα σου.
Εσύ μαζέυεις 120 που χρειάζονται για την Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175).
Πώς:
Age 30
English language ability 25
Nominated skilled occupation 60
Community Language 5
TOTAL 120

Θεωρώντας οτι έχεις το IELTS με την απαιτούμενη βαθμολογία των 7 και στις 4 ενότητες.
Οτι έχεις αναγνωρίσει το επάγγελμα και φυσικά οτι το επάγγελμά σου είναι στην SOL.
Τα υπόλοιπα τα έχεις έτσι κι αλλιώς όπως η ηλικία και τα Ελληνικά.
Στην σελίδα αυτή (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/eligibility-applicant.htm)κάνε κλίκ σε ενα ενα τα link στον πίνακα και διάβασε πόσους πόντους σου δίνει το καθένα και πως.

Άλλος τρόπος αν δεν θες να μπείς και στα έξοδα γιατι κοστίζει αρκετά η 175, είναι να προσπαθήσεις για τις Employer Sponsored Workers (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/visa-options.htm).

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου θα επανέλθω σύντομα με ερωτήσεις που θα μου δημιουργηθούν μετά την μελέτη της εξαιρετικής προσπάθειας που κάνεις να μας βοηθήσεις

australian
20.01.2011, 14:59
Agoriani,Καλησπέρα από την ψωροκώσταινα!!!!
Που ,μπορεί να μείνει κάποιος ερχόμενος (αυστραλός υπήκοος)που δεν έχει συγγενείς κ.λ.π.αφού δεν εχει ιστορικό ενοικιαστή?
Φορολογικό ιστορικό απο την εδω εφορία χρειάζεται?
Το ποινικό μητρώο που χρειάζεται?
Τελικά η partner visa είναι πιό εύκολο να βγεί απο εκεί η απο εδω?(για τη σύζυγο)

Thanks

Agoriani
20.01.2011, 15:12
Agoriani,Καλησπέρα από την ψωροκώσταινα!!!!
Που ,μπορεί να μείνει κάποιος ερχόμενος (αυστραλός υπήκοος)που δεν έχει συγγενείς κ.λ.π.αφού δεν εχει ιστορικό ενοικιαστή?
Φορολογικό ιστορικό απο την εδω εφορία χρειάζεται?
Το ποινικό μητρώο που χρειάζεται?
Τελικά η partner visa είναι πιό εύκολο να βγεί απο εκεί η απο εδω?(για τη σύζυγο)

Thanks

Αυτό είναι ενα ερώτημα και για μένα. Αν δεν είχα που να μέινω ερχόμενος εδώ θα προσπαθούσα τα εξής:
Πρώτα θα δοκίμαζα μια επικοινωνία με Real Estate γραφεία που εδώ διαχειρίζονται τα ενοικιασμένα εκτός άλλων, και θα προσπαθούσα να ενοικιάσω έστω ενα μικρό αλλά αξιοπρεπές σπίτι να με περιμένει ερχόμενος εδώ. Αν κάτι τέτοιο γίνει δεκτό απο τους αντζέντιδες φαντάζομαι οτι εκεί μπορεί να χρησιμοποιηθεί φορολογικό ιστορικό απο την εκεί εφορία ή οτιδήποτε άλλο σχετικό.
Αν δεν γίνεται αυτό θα έψαχνα όλες τις δυνατότητες που δίνει η Αυστραλία σε όσους δεν έχουν κατοικία ερχόμενοι εδώ. Δεν γνωρίζω για την ποιότητα και το είδος των κατοικιών αυτών αλλά αν δεν γίνεται τίποτα άλλο...
Το ποινικό μητρώο χρειάζεται στην διαδικασία της αίτησης για βίζα. Σαν δικαιολογητικό.
Η partner κάνει πιο γρήγορα να βγεί απο εδώ αλλά αν πρέπει να περάσεις panel doctors ή χρειαστείς κάποιο χαρτί που δεν έχεις επιβαρύνεσαι με δικά σου πρόσθετα έξοδα και χρόνο. Π.χ. panel doctors έχει στην Μελβούρνη, πιο κοντά εδώ που είμαι. Αν μου ζητήσουν να πάω πρέπει να πάω εκεί με δικά μου έξοδα μετακίνησης, που μου είναι άγνωστα, εκτός απο το κόστος των γιατρών. Αν κάνω απο Ελλάδα τα χαρτιά με τους γιατρούς το κάνω με δικό μου προγραμματισμό, γνωρίζοντας την κατάσταση γενικά και τα έξοδα.

Αν μου ζητάς να σε συμβουλέψω θα έλεγα απο εδώ ΕΑΝ και εφόσον μπορείς να καλύψεις τα έξοδα που θα έχετε μέχρι να βγεί η βίζα και να μπορείς να κάνεις δουλειά.
Αν βέβαια η σύζηγος είναι Αυστραλίδα θα αρχίσουν τα επιδόματα κάποια στιγμή αλλά μέχρι τότε τουλάχιστον, να μπορείτε να κινηθείτε.

Agoriani
21.01.2011, 05:25
Λοιπον ειδαμε τη λιστα αλλα δεν καταλαβαμε πολλα.Ο αντρας μου ειναι μηχανικος αυτοκινητων αλλα θα πρεπει να παρακολουθησει και καποια σεμιναρια για την καινουρια τεχνολογια.Κατι αλλο που ειδα μεσα ειναι οτι λες στο βιβλιο πως μπορουμε να κανουμε μαθηματα αγγλικων. Στο πανεπιστημιο εννοεις?

oursoula γιατι θα πρέπει να παρακολουθήσει σεμινάρια για την καινούργια τεχνολογία;
Εννοείς το booklet και εκεί λέει οτι αν δεν γνωρίζεις Αγγλικά μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα εδώ, Αγγλικά για μετανάστες, που διοργανώνει το υπουργείο μετανάστευσης, αλλά τα προπληρώνεις μαζί με την αίτηση για την βιζα σου.
Δεν γνωρίζω αν είναι σε πανεπηστήμιο τα μαθήματα αλλά πανεπηστημιακού επιπέδου δεν είναι. Είναι απλά Αγγλικά για να μπορείς να είσαι λειτουργικός στην κοινωνία εδώ που μιλανε Αγγλικά.

Η λίστα SOL έχει τα επαγγέλματα που ζητάει η Αυστραλία και δίνει βίζες για αυτά να συμπληρώσει το εργατικό δυναμικό της και να ενισχύσει την οικονομία της.
Διαβάζεις την λίστα και ψάχνεις να βρείς το επάγγελμά σου στα Αγγλικά. Εαν υπάρχει εκεί τότε μπορείς να κάνεις αίτηση για ενα σορό είδη βίζας.
Ο μηχανικός αυτοκινήτων νομίζω είναι ο :
321211 Motor mechanic (general) 4211-11 Motor Mechanic 4211-01 Supervisor Motor Mechanic TRA 60
Αλλιώς αν είναι για πετρελαιομηχανές είναι ο:
321212 Diesel motor mechanic 4211-11 Motor Mechanic TRA 60
Ο κωδικός είναι ο κωδικός του επαγγέλματος στην λίστα με τα επαγγέλματα εδω΄στην Αυστραλία, το όνομα είναι η ειδικότητα, στο τέλος είναι η αρχή αναγνώσισης και οι βαθμοί που δίνει το επάγγελμα αυτό στο τέστ.
Εδώ (http://www.deewr.gov.au/Skills/Programs/SkillsAssess/TRA/Pages/default.aspx)είναι η αρχή αναγνώρισης.
Δυστηχώς όμως θα πρέπει να φρεσκάρετε τα Αγγλικά σας.

yamas
21.01.2011, 10:37
Καλημέρα, έχω διαβάσει στο forum τους διάφορους πιθανούς τρόπους για να γίνει κάποιος κάτοικος Αυστραλίας.Θα ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι που δεν ξέρω αν έχει τεθεί εδώ.Αυτό είναι πως αν κάποιος πάει με τουριστική visa τότε μπορεί όντας ήδη εκεί να του παρουσιαστούν άλλοι τρόποι ώστε να γίνει μόνιμος?π.χ. εκτός από το γάμο με Αυστραλό υπήκοο.Γενικά μήπως είναι πιο εύκολο αν είσαι ήδη εκεί?

Agoriani
21.01.2011, 10:44
Καλημέρα, έχω διαβάσει στο forum τους διάφορους πιθανούς τρόπους για να γίνει κάποιος κάτοικος Αυστραλίας.Θα ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι που δεν ξέρω αν έχει τεθεί εδώ.Αυτό είναι πως αν κάποιος πάει με τουριστική visa τότε μπορεί όντας ήδη εκεί να του παρουσιαστούν άλλοι τρόποι ώστε να γίνει μόνιμος?π.χ. εκτός από το γάμο με Αυστραλό υπήκοο.Γενικά μήπως είναι πιο εύκολο αν είσαι ήδη εκεί?

Αν έρθεις εδώ δεν παρουσιάζονται διαφορετικοί τρόποι απο αυτούς που διάβασες.
Αν όμως κάνεις τα χαρτιά σου απο εδώ, κάνει πιο γρήγορα η επεξεργασία.
Όμως θα έχεις έξοδα και δεν θα μπορείς να εργαστείς. Τουλάχιστον οχι νόμιμα και με τον κίνδυνο αν σε πιάσουν να σου στερήσουν την δυνατότητα να πάρεις την πολυπόθητη βίζα.

agelos
21.01.2011, 17:12
ειμε πλακας και θα παω αυστραλια σε ενα μηνα με τουριστικη Visa για τρεις μηνες θα μπορεσω απο εκει να παρω μονιμη Visa εχοντας σπονσορα?

giorgos katsanis
21.01.2011, 21:30
Καλησπέρα και από εμένα.Είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που θέλουν να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία.Είμαι παντρεμένος και έχω τρία παιδιά.Προσπαθώ να καταλάβω διαβάζοντας στα διάφορα site (immi.gov.au και τις πρεσβείας του Βερολίνου) τι ακριβώς πρέπει να κάνω και δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη.Ποιόν τύπο βίζας θα πρέπει να επιλέξω,από που θα πάρω τα έντυπα και ποια δικαιολογητικά ακριβώς χρειάζονται.Έχω απασχοληθεί κατά καιρούς σε αρκετά επαγγέλματα,έχω απολυτήριο τεχνικού λυκείου ως Ηλεκτρολόγος Εγκαταστάσεων(δεν έχω ασχοληθεί ποτέ),έχω δουλέψει παλαιότερα σε οικοδομές και τα τελευταία 19 χρόνια σε εργοστάσιο παραγωγής ζωοτροφών και έχω περάσει από όλες τις θέσεις σχεδόν με τελευταία αυτήν του διευθυντή εργοστασίου. Αγανακτισμένος λοιπόν από την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στην Ελλάδα και μην βλέποντας μέλλον για μένα και τα παιδιά μου,αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα να μεταναστεύσω σε μια χώρα που πιστεύω ότι μπορεί να μας δώσει μια νέα ελπίδα.Όποιος μπορεί να με βοηθήσει για το τι πρέπει να κάνω θα του είμαι υπόχρεος.

Agoriani
21.01.2011, 22:52
ειμε πλακας και θα παω αυστραλια σε ενα μηνα με τουριστικη Visa για τρεις μηνες θα μπορεσω απο εκει να παρω μονιμη Visa εχοντας σπονσορα?

Θα μπορέσεις αλλά επειδή θα κάνεις απο εδω την αίτηση να πάρεις μαζί σου όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά να μην σου λήψει τίποτα και καθυστερείς.
Επίσης να είσαι έτοιμος αν χρειαστεί να κάνεις αναναίωση της τουριστικής βίζας ή ενα ταξίδι έξω και ξανά μέσα για να αναναιωθεί το τρίμηνο διάστημα που σου επιτρέπει παραμονή η evisa.

Το πιο κοντινό μέρος που βγαίνεις και ξαναμπαίνεις είναι η Νέα Ζηλανδία.

Agoriani
22.01.2011, 02:52
Καλησπέρα και από εμένα.Είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που θέλουν να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία.Είμαι παντρεμένος και έχω τρία παιδιά.Προσπαθώ να καταλάβω διαβάζοντας στα διάφορα site (immi.gov.au και τις πρεσβείας του Βερολίνου) τι ακριβώς πρέπει να κάνω και δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη.Ποιόν τύπο βίζας θα πρέπει να επιλέξω,από που θα πάρω τα έντυπα και ποια δικαιολογητικά ακριβώς χρειάζονται.Έχω απασχοληθεί κατά καιρούς σε αρκετά επαγγέλματα,έχω απολυτήριο τεχνικού λυκείου ως Ηλεκτρολόγος Εγκαταστάσεων(δεν έχω ασχοληθεί ποτέ),έχω δουλέψει παλαιότερα σε οικοδομές και τα τελευταία 19 χρόνια σε εργοστάσιο παραγωγής ζωοτροφών και έχω περάσει από όλες τις θέσεις σχεδόν με τελευταία αυτήν του διευθυντή εργοστασίου. Αγανακτισμένος λοιπόν από την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στην Ελλάδα και μην βλέποντας μέλλον για μένα και τα παιδιά μου,αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα να μεταναστεύσω σε μια χώρα που πιστεύω ότι μπορεί να μας δώσει μια νέα ελπίδα.Όποιος μπορεί να με βοηθήσει για το τι πρέπει να κάνω θα του είμαι υπόχρεος.

Έχεις Αυστραλή σύζηγο ή συγγενή στην Αυστραλία ή απλά είσαι ενας εργαζόμενος με προσόντα;

Αυτοί είναι και οι 3 κύριοι τρόποι για να μεταναστεύσεις. Υπάρχουν και άλλοι όπως επενδυτής, εξαιρετική περίπτωση ταλέντου, ακαδιμαικός ερευνητής κ.α. τα οποία δεν είναι συνηθισμένα.

Αν είσαι επαγγελματίας ή απόφοιτος κάποιου Πανεπηστημίου ή ΤΕΙ πρώτα πρέπει να δείς αν το επάγγελμά σου είναι στην λίστα SOL με τα επαγγέλματα που ζητάει η Αυστραλία.
Έπειτα να αναγνωρίζεις το επάγγελμα και τις σπουδές σου και την προυπηρεσία σου.
Μετά να κάνεις την αίτηση για την βίζα.

agelos
22.01.2011, 19:09
ευχαριστο πολυ agoriani σου ευχομε τα καλυτερα τι χαρτια χρειζομε εκει?

Agoriani
23.01.2011, 03:31
ευχαριστο πολυ agoriani σου ευχομε τα καλυτερα τι χαρτια χρειζομε εκει?

Ανάλογα με τη βίζα που θα διλέξεις να βγάλεις, απο το site immi.gov.au κατέβασε την απαραίτητη φόρμα-αίτηση και στις πρώτες σελίδες έχει τι έγγραφα χρειάζεται.

vsav
23.01.2011, 10:50
Καλησπέρα στο forum,

δυστυχώς οι καταστάσεις που επικρατούν στην Ελλάδα με έχουν κάνει να σκέφτομαι έντονα την μετανάστευση στο εξωτερικό, και ειδικότερα στην Αυστραλία.

Έτσι έχω αρχίσει να κοιτάω κάποιες δουλειές εκεί καθώς επίσης και να κοιτάω τις δυνατότητες που έχω για άδεια εργασίας/διαμονής (visa).

Στην Αυστραλία ζει για περίπου 50 χρόνια η Θεία της γυναίκας μου (η αδερφή της μάνας του πεθερού μου). Γνωρίζεται εάν λόγω της συγγενιάς μας μπορούμε να εξασφαλίσουμε άδεια διαμονής εργασίας?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

leyteris77
23.01.2011, 19:12
Καλησπέρα σε όλους, μόλις γύρισα από Μελβούρνη από ένα ταξίδι αναψυχής-εξερεύνησης του μελλοντικού όπως πολλοί ελπίζουμε τόπου διαμονής μας. Εντυπώσεις θα μεταφέρω τις επόμενες ημέρες. Ξέρει κανεις το αποτέλεσμα του assessment απο τους Engineers of Australia έρχεται μόνο ταχυδρομικά ή σε ειδοποιούν και με email?

konstantinos1
23.01.2011, 19:21
Καλησπέρα σε όλους, μόλις γύρισα από Μελβούρνη από ένα ταξίδι αναψυχής-εξερεύνησης του μελλοντικού όπως πολλοί ελπίζουμε τόπου διαμονής μας. Εντυπώσεις θα μεταφέρω τις επόμενες ημέρες. Ξέρει κανεις το αποτέλεσμα του assessment απο τους Engineers of Australia έρχεται μόνο ταχυδρομικά ή σε ειδοποιούν και με email?

δεν ανήκω σε αυτούς αλλα θυμάμαι που η demi που ανήκει είχε πει έλαβε απάντηση ταχυδρομικά. πριν απο αυτο είχε αναφέρει οτι είδε ποτε τράβηξαν τα λεφτά για την αιτηση, δεν νομίζω λοιπον να ενημερώνουν....

για πες μας λοιπόν τις εντυπώσεις χοντρικά τουλάχιστον ....σου αρεσε η αυστραλία ή σου δημιούργησε τιποτα ενδοιασμούς?

Agoriani
23.01.2011, 23:56
Καλησπέρα στο forum,

δυστυχώς οι καταστάσεις που επικρατούν στην Ελλάδα με έχουν κάνει να σκέφτομαι έντονα την μετανάστευση στο εξωτερικό, και ειδικότερα στην Αυστραλία.

Έτσι έχω αρχίσει να κοιτάω κάποιες δουλειές εκεί καθώς επίσης και να κοιτάω τις δυνατότητες που έχω για άδεια εργασίας/διαμονής (visa).

Στην Αυστραλία ζει για περίπου 50 χρόνια η Θεία της γυναίκας μου (η αδερφή της μάνας του πεθερού μου). Γνωρίζεται εάν λόγω της συγγενιάς μας μπορούμε να εξασφαλίσουμε άδεια διαμονής εργασίας?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

You or your partner must be related to your sponsor as one of the following: (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/176/eligibility-relative-sponsor.htm)

* a non-dependent child – including a stepchild
* a parent – including a step–parent
* a brother or sister – including a step-sibling
* a niece or nephew – including a step–niece or nephew
* an aunt or uncle – including a step–aunt or uncle

Άρα εφόσον είναι θεία της γυναίκας σου μπορεί, αν το θέλει.

demi
24.01.2011, 10:31

Η απάντηση του assesment έρχεται μόνο ταχυδρομικά και όχι με e-mail. Στο e-mail μόνο σε ενοχλούν αν λείπει κάποιο χαρτί. Η δική μου απάντηση ήρθε ταχυδρομικά σχεδόν μαζί με την απόδειξη πληρωμής του assesment. Το κλειδί είναι να γράφει ότι τα qualifiacations are demonstrating οπότε κατάλαβαίνεις ότι έχεις περάσει. Αν θέλεις μπορώ να προσπαθήσω να σκανάρω την απάντησή τους και να την βάλω εδώ να δείς τι ακριβώς θα σου έρθει

Νικος69
24.01.2011, 11:39
καλημερα σε ολους και εγω εχω ερωτηματα πολλα αλλα πηρα την αποφαση να παω να δω απο εκει τι γινεται οσον αφορα δουλεια ποιοτητα ζωης για εμενα και την οικογενεια μου θα παω για 23 μερεςγια αποφασισω μετα τι θα κανω θα σας πω οταν γυρισω τις εντυπωσεις μου να ειστε καλα και υπομονη παιδια !!!!!

agelos
24.01.2011, 12:51
dev mporo va vrw ta xartia pou xreiazovte gia movimi visa voh8eia!!!!!!!!!!!!!!!

Agoriani
24.01.2011, 12:58
dev mporo va vrw ta xartia pou xreiazovte gia movimi visa voh8eia!!!!!!!!!!!!!!!

Αδερφέ πες μας τι βίζα θες να βγάλεις πρώτα. Με σπόνσορα εργοδότη ή ειδικευμένου εργάτη?

agelos
24.01.2011, 13:17
ergodoth spovsora eyxaristo

panos1966
24.01.2011, 17:11
Agoriani μια ερωτηση, επειδη θέλω να στείλω τα δικαιολογητικά για την VISA της γυναίκας μου, πως κανουμε την πληρωμή?
Γινεται να πληρώσουμε κατευθείαν και να τους στείλουμε απόδειξη? Εσυ πως πλήρωσες?

agelos
24.01.2011, 17:15
va se rothsw ti dikaiologitika xreiazovte ektos divatirio -taytothta?

Νικος69
24.01.2011, 18:23
agoriani γεια σου μηπως γνωριζεις στην Μελβουρνη που θα παω κατι με την αγορα πρατηριου βενζινας πως ειναι το καθεστως εκει ?

Agoriani
24.01.2011, 19:08
Agoriani μια ερωτηση, επειδη θέλω να στείλω τα δικαιολογητικά για την VISA της γυναίκας μου, πως κανουμε την πληρωμή?
Γινεται να πληρώσουμε κατευθείαν και να τους στείλουμε απόδειξη? Εσυ πως πλήρωσες?

Μέσω πιστωτικής πλήρωσα. Νομίζω δέχονται και κατάθεση. Στην αίτηση θα δεις τους τρόπους πληρωμής.

Agoriani
24.01.2011, 19:12
ergodoth spovsora eyxaristo

Κατέβασε την φόρμα αίτηση και στις πρώτες σελίδες εχει μια λίστα τσεκαρίσματος με τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι.

australian
24.01.2011, 19:39
Για το Wollongong,προάστιο του Συδνευ γνωρίζεις κανείς κάτι? Διάβασα αρκετά, αλλά κάποιος που
να ξέρει αν υπάρχουν δουλειές κλπ?

stella82
24.01.2011, 20:31
Για το Wollongong,προάστιο του Συδνευ γνωρίζεις κανείς κάτι? Διάβασα αρκετά, αλλά κάποιος που
να ξέρει αν υπάρχουν δουλειές κλπ?

australian εγω εχω παει στο Woolongong 3 φορες και εχω συγγενεις εκει και θα ξαναπαω τον Ιουνιο. Ειναι μια ομορφη πολη περιπου 50 λεπτα απο το Σιδνευ. Ειναι αρκετα μεγαλη πολη κι εχει τα παντα! Απο οτι ξερω εχει δουλειες αλλα ειναι λιγο ακριβα τα ενοικια σπιτιων. Ειναι πολυ ωραια για να μεγαλωσουν τα παιδια εκει και αν τελικα παμε ποτε μονιμα η εκει ή στο Port Kembla θα μεινουμε που ειναι 10 λεπτα απο το Woolongong.

KIVA
24.01.2011, 21:18
Καλησπέρα , καταρχήν θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους εμπνευστές του σάιτ , για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνονται από αυτούς και τα μέλη του πατριωτάκι και τους εύχομαι καλή τύχη , θάθελα και εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω την παρέα εάν γνωρίζει κάτι και γιαυτούς που θέλουν να μεταναστεύσουν αλλά είναι πάνω από 50 χρονών ,και χωρίς να θέλουν να εργαστούν , τι προβλέπεται γιαυτούς ;

vsav
24.01.2011, 21:20
You or your partner must be related to your sponsor as one of the following: (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/176/eligibility-relative-sponsor.htm)

* a non-dependent child – including a stepchild
* a parent – including a step–parent
* a brother or sister – including a step-sibling
* a niece or nephew – including a step–niece or nephew
* an aunt or uncle – including a step–aunt or uncle

Άρα εφόσον είναι θεία της γυναίκας σου μπορεί, αν το θέλει.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,

βρισκόμαστε ήδη σε επικοινωνία για να δούμε πώς μπορεί να γίνει. Όταν θα έχω νέα θα ενημερώσω έτσι ώστε να βρίσκεται η πληροφορία στο forum και για άλλους ενδιαφερόμενους.

Άσχετο, αλλά διαβάζοντας το " Booklet για τους νεοαφιχθείς μετανάστες " συνειδητοποίησα το χάος οργάνωσης μεταξύ Αυστραλίας και Ελλάδας.

australian
24.01.2011, 22:45
australian εγω εχω παει στο Woolongong 3 φορες και εχω συγγενεις εκει και θα ξαναπαω τον Ιουνιο. Ειναι μια ομορφη πολη περιπου 50 λεπτα απο το Σιδνευ. Ειναι αρκετα μεγαλη πολη κι εχει τα παντα! Απο οτι ξερω εχει δουλειες αλλα ειναι λιγο ακριβα τα ενοικια σπιτιων. Ειναι πολυ ωραια για να μεγαλωσουν τα παιδια εκει και αν τελικα παμε ποτε μονιμα η εκει ή στο Port Kembla θα μεινουμε που ειναι 10 λεπτα απο το Woolongong.
Ευχαριστώ stella82

isspro
24.01.2011, 23:30
καλησπερα και απο εμενα. ενα μεγαλο μπραβο σε οποιον/οποιους εμπνευστηκαν το φορουμ αυτο και μας βοηθανε με τις πληροφοριες τους.

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εγω (αν ποσταρω σε λαθος μερος μου λετε) ειναι αν μπορω ενω εχω τουιστικη βιζα ειτε 3μηνη ειτε 6μηνη ειτε 12μηνη και βρω δουλεια εκει, αν μπορει να μου την αλλαξει ο εργοδοτης μου η εγω αν παω και δειξω οτι εργαζομαι καπου. βεβαια, με τουριστικη βιζα μπορω να ζητησω δουλεια και να την αλλαξω τοτε η δεν επιτρεπεται να ζητας εργασια σαν τουριστας? ευχαριστω

ps. σκεφτομαι να παω τον ιουλιο. ειμαι 25 ετων, ασχολουμαι με τηλεπικοινωνιες και δεν εχω κανεναν συγγενη. μονο εναν συμμαθητη μου στη μελβουρνη που εχει υπηκοοτητα ελληνοαυστραλου (απο τον πατερα του)
ps2. για τουριστικη βιζα η οποιαδηποτε αλλη βιζα πρεπει να πληρωσω καποιο ποσο? σρυ αν σας ταλαιπωρω με τις ερωτησεις μου αλλα ειναι τοσες πολλες οι πληροφοριες εδω που εχω χασει τον μπουσουλα :)

Agoriani
24.01.2011, 23:57
agoriani γεια σου μηπως γνωριζεις στην Μελβουρνη που θα παω κατι με την αγορα πρατηριου βενζινας πως ειναι το καθεστως εκει ?

Δηλαδή θέλεις να αγοράσεις πρατήριο. Καθόλου άσχημη ιδέα, αλλά θα πρέπει να βρείς κάποιον που να πουλάει το δικό του. Επειδή είναι επικερδής επιχειρήσεις τα πρατήρια μάλον θα πρέπει να βρείς κάποιον που βγαίνει στην σύνταξη ή για άλλο σοβαρό λόγο το πουλάει.
Ενα πράμα που εχω δεί είναι οτι μερικά είναι ανεξάρτητα και μερικά είναι κάτω απο την ομπρέλα ενός πολυκαταστήματος και οι πελάτες που αγοράζουν προιόντα απο το πολυκατάστημα, με την απόδειξη παίρνουν και έκπτωση στην βενζίνα. 2 ειδών τέτοια έχω δεί μέχρι τώρα, τουλάχιστον εδώ που είμαι:
Πρατήρια συμβεβλημένα με το Coles (Super market) και άλλα με το Safeway - Woolworths (super market).

Κατα τα άλλα απο αυτοκίνητα γίνεται χαμός γιατι οι αποστάσεις είναι μεγάλες και τα μέσα μαζικής μεταφοράς τουλάχιστον στην επαρχία είναι λίγα και αραιά.
Έχουν και μεγάλες μηχανές και σχεδόν όλοι έχουν και το τρέιλερ ή το τροχόσπιτο κ.τ.λ.
Απο κατανάλωση δηλαδή, την ρουφάνε την βενζίνα.

Agoriani
25.01.2011, 02:02
Καλησπέρα , καταρχήν θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους εμπνευστές του σάιτ , για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνονται από αυτούς και τα μέλη του πατριωτάκι και τους εύχομαι καλή τύχη , θάθελα και εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω την παρέα εάν γνωρίζει κάτι και γιαυτούς που θέλουν να μεταναστεύσουν αλλά είναι πάνω από 50 χρονών ,και χωρίς να θέλουν να εργαστούν , τι προβλέπεται γιαυτούς ;

Πρόσφατα με ρώτησε ενας φίλος μου απο Ελλάδα που είναι 52 ετών τι μπορεί να κάνει για να έρθει και του απάντησα αυτό:
Η πρεσβεία τους στην Ελλάδα είναι αναρμόδια για θέματα μετανάστευσης. Σημείο παραλαβής για τις αιτήσεις μετανάστευσης απο ολη την ευρώπη είναι η πρεσβεία τους στο Βερολίνο. Όπου και να πάρεται τηλ όμως για να ρωτήσετε θα σας στείλουν στο www.immi.gov.au.
Το site αυτό είναι το site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας. Οτι έχει το .gov.au είναι κυβερνητικό και άρα αξιόπιστο site γαι την Αυστραλία.
Πράγματι πηγαίνοντας εκεί θα δείτε οτι οι βίζες για μόνιμη παραμονή και εργασία με πλήρη δικαιώματα έχουν σαν όριο ηλικίας τα 45.
Υπάρχουν όμως οι βίζες:
Employer Sponsored Workers
Specialist entry -> Visiting Academic Visa (Subclass 419)
Profesional and other skilled migrants -> Sponsored by a relative
οι οποίες δεν έχουν το όριο των 45 ετών.
Απαραίτητη προυπόθεση να αναγνωριστούν οι σπουδές και η προυπηρεσία στην αρμόδια αρχή αναγνώρισης για το επάγγελμά σας πρίν αιτηθήτε την οποιαδήποτε βίζα.
Η αίτηση για την βίζα, μπορεί να γίνει είτε εκτός Αυστραλίας στην πρεσβεία τους στο Βερολίνο, είτε μέσα απο την Αυστραλία εφόσον έρθετε με κάποια άλλη βίζα όπως οι τουριστικές.
Επειδή όμως απο τις τουριστικές, η evisa που είναι η πιο έυκολη και δωρεάν, δίνει μόνο 3μηνες παραμονές για ένα χρόνο και η διαδικασία-επεξεργασία της αίτησης για την βίζα διαρκεί πάνω απο 4 μήνες αν γίνει εντός και 6-8 αν γίνει εκτός, θα πρέπει στην περίπτωση αυτή να διαλέξετε την τουριστική μεγάλης διάρκειας αλλά και να εξασφαλίσεται και τους πόρους σας για το διάστημα που θα είστε εδώ και δεν θα μπορείτε να εργαστείτε.

Στην περίπτωση της βίζας απο εργοδότη, θα πρέπει να διαλέξετε μαζί του πια βίζα θα σας βγάλει, είτε προσωρινή μικρής ή μεγάλης διάρκειας είτε μόνιμη. Εσείς θα πρέπει να αναγνωρίσεται όμως τους τίτλους σπουδών και την προυπηρεσία.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα πρέπει να ξέρετε οτι:
--Μπορείτε να αιτηθείτε μια άλλη βίζα ενω είστε με κάποια άλλη μέσα στην χώρα.
--Οι περισσότερες βίζες μετά απο 2 χρόνια παραμονή στην Αυστραλία δίνουν και πρόσβαση στα επιδόματα και τα βοηθήματα που έχουν οι γηγενείς κάτοικοι. Ακόμα και την υπηκοότητα.
--Μεταξύ Ελλάδας και Αυστραλίας υπάρχει πλήρη κάλυψη και αναγνωριση των συντάξιμων χρόνων εργασίας.

Εαν γνώριζα και το επάγγελμα θα σας έλεγα και λιγα περισσότερα.

Agoriani
25.01.2011, 02:12
καλησπερα και απο εμενα. ενα μεγαλο μπραβο σε οποιον/οποιους εμπνευστηκαν το φορουμ αυτο και μας βοηθανε με τις πληροφοριες τους.

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εγω (αν ποσταρω σε λαθος μερος μου λετε) ειναι αν μπορω ενω εχω τουιστικη βιζα ειτε 3μηνη ειτε 6μηνη ειτε 12μηνη και βρω δουλεια εκει, αν μπορει να μου την αλλαξει ο εργοδοτης μου η εγω αν παω και δειξω οτι εργαζομαι καπου. βεβαια, με τουριστικη βιζα μπορω να ζητησω δουλεια και να την αλλαξω τοτε η δεν επιτρεπεται να ζητας εργασια σαν τουριστας? ευχαριστω

ps. σκεφτομαι να παω τον ιουλιο. ειμαι 25 ετων, ασχολουμαι με τηλεπικοινωνιες και δεν εχω κανεναν συγγενη. μονο εναν συμμαθητη μου στη μελβουρνη που εχει υπηκοοτητα ελληνοαυστραλου (απο τον πατερα του)
ps2. για τουριστικη βιζα η οποιαδηποτε αλλη βιζα πρεπει να πληρωσω καποιο ποσο? σρυ αν σας ταλαιπωρω με τις ερωτησεις μου αλλα ειναι τοσες πολλες οι πληροφοριες εδω που εχω χασει τον μπουσουλα :)

Όλα τα site εύρεσης εργασίας λένε να μην κάνετε τα χαρτιά σας για εργασία αν δεν έχετε βίζα που να σας επιτρέπει να εργαστείτε.
Αυτό γιατι πολλοί εργοδότες διαμαρτηρήθηκαν στο παρελθόν γιατι ενώ εύρησκαν εργαζόμενους, στο τέλος ανακάλπταν οτι οι εργαζόμενοι δεν μπορούσαν να εργαστούν ακόμα αλλά χρησιμοποιούσαν τα εργαλεία εύρεσης εργασίας σαν εργαλεία διερεύνησης της αγοράς εργασίας.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι οτι η μόνη τσάμπα και γρήγορη τουριστική βίζα η evisa δίνει 3μηνες παραμονές με 12 διάρκεια συνολικά και την υπερκαλύπτουν οι χρόνοι επεξεργασίας όλων των αιτίσεων.
Ασε που πρέπει κάθε 3 μήνες να μπαινοβγαίνεις τα σύνορα, πηγαίνοντας στην Νέα Ζηλανδία.

Το μόνο σωστό θεωρώ οτι είναι να γίνει η χρονοβόρα αναγνώριση των σπουδών και της προυπηρεσίας, απο έξω απο την Αυστραλία, και μετά να γίνει η επιλογή του αν θα γίνει η υποβολή της αίτησης για την βίζα απο έξω ή απο μέσα.
Στην περίπτωση που γίνει απο έξω περιμένουμε μέχρι να εγκριθεί και δεν προαποφασίζουμε πότε θα φύγουμε αλλά μας το υπαγορεύει ουσιαστικά η έκδοση της βίζας που μας ζητάει να εισέλθουμε στην χώρα μέχρι κάποια ημερομηνία.
Στην περίπτωση που αποφασίσουμε να κάνουμε την αίτηση απο μέσα απο την Αυστραλία τότε κοιτάμε ποιά τουριστική θα βγάλουμε. Πρώτη επιλογή ίσως να είναι η evisa για να φύγουμε άμμεσα και γρήγορα και μετά ή μπαινοβγαίνουμε για 1 χρόνο κάθε 3 μήνες με την ίδια βίζα ή βγάζουμε την 12μηνη τουριστική η οποία όμως θέλει δικαιολογητικά. Στην περίπτωση αυτή φροσντίζουμε να έχουμε κοντά μας τα δικαιολογητικά απο την Ελλάδα να μην τα ψάχνουμε τελευταία στιγμή.