Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)

    Εδώ και καιρο σκεφτομαι να φύγω για Αυστραλία να κηνιγισω ενα καλιτερο αύριο αλλα ουτε παντρεμενος με Αυστραλέζα είμαι ουτε γνωρίζω κάπιον εκεί ωστε να μου στιλει πρόσκλιση εχω απολυτίριο γυμνασίου και γνωρίζω καλά αρκετα οικοδομικα επαγκέλματα αλλα ως σηνηθος δεν εχω καποιο πτιχειο η δίπλωμα εκτος απο lower στα Aγγλικα και ενα πολύ καλο για την Ελλάδα βιογραφικο με μεγάλη προυπηρεσια σε εταιρίες. Εχω καμια ελπιδα για viza???? και η διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω ειναι καποια απο ττις παραπάνω η παω εκει για διακοπές και κάθομαι μονιμα?

    #2
    Originally posted by sotos aiva View Post
    Εδώ και καιρο σκεφτομαι να φύγω για Αυστραλία να κηνιγισω ενα καλιτερο αύριο αλλα ουτε παντρεμενος με Αυστραλέζα είμαι ουτε γνωρίζω κάπιον εκεί ωστε να μου στιλει πρόσκλιση εχω απολυτίριο γυμνασίου και γνωρίζω καλά αρκετα οικοδομικα επαγκέλματα αλλα ως σηνηθος δεν εχω καποιο πτιχειο η δίπλωμα εκτος απο lower στα Aγγλικα και ενα πολύ καλο για την Ελλάδα βιογραφικο με μεγάλη προυπηρεσια σε εταιρίες. Εχω καμια ελπιδα για viza???? και η διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω ειναι καποια απο ττις παραπάνω η παω εκει για διακοπές και κάθομαι μονιμα?
    Καλώς τον sotos aiva στην παρέα μας.

    Το οτι δεν έχεις σύζηγο Αυστραλέζα και δεν έχεις κανέναν εκεί σε αποκλίει απο κάποιες βίζες αλλά οχι απο όλες.
    Υπάρχει η βίζα απο τον εργοδότη που μπορείς να προσπαθήσεις να πάρεις.
    Αν έρθεις διακοπές, δηλαδή με τουριστική βίζα δεν θα μπορείς να εργαστείς, τουλάχιστον νόμιμα, μέχρι να αλλάξεις καθεστώς βίζας με την οποία είσαι μέσα στην Αυστραλία σε κάποια που να επιτρέπει να εργαστείς.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #3
      Καλή σας μέρα,
      άκουσα ότι η Αυστραλία ξαναδέχεται Έλληνες μετανάστες που έχουν κάποια εξιδείκευση .
      Υπάρχουν δουλειές για τεχνικούς Η/Υ & περιφερειακών ?

      Comment


        #4
        Originally posted by Akis7 View Post
        Καλή σας μέρα,
        άκουσα ότι η Αυστραλία ξαναδέχεται Έλληνες μετανάστες που έχουν κάποια εξιδείκευση .
        Υπάρχουν δουλειές για τεχνικούς Η/Υ & περιφερειακών ?
        Ξεκίνα και κοίτα στην SOL http://www.immi.gov.au/skilled/sol/ για να δεις αν το επάγγελμα σου είναι στην λίστα με τα επαγγέλματα που ζητούνται και άρα μπορούν να σου δώσουν και visa.

        Comment


          #5
          Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)

          Κλείδωσα το Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία Ι και ΙΙ και άνοιξα το ΙΙΙ για να μην φτάσει στο τέλος τις άπειρες σελίδες και δεν μπορεί κανένας να βρεί τίποτα.

          Μόλις θα φτάσει και αυτό τις 10 σελίδες θα το κλειδώσω για να πάμε για το Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία ΙV.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #6
            HELP!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ VISA ΑΛΛΑ ΕΝΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ SOL (ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΓΡΑΦΕΙΟΥ )ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΠΕΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΑΝ SPONSOR.EXEI ΔΟΥΛΕΙΕΣ DOWN UNDER

            Comment


              #7
              akis7 και εγω το ιδιο με εσενα ψαχνω. θα κοιταξω να βρω εργασια σε αυτο το κομματι. αν δεις και εσυ τπτ πες μας.

              Comment


                #8
                Originally posted by Akis7 View Post
                Καλή σας μέρα,
                άκουσα ότι η Αυστραλία ξαναδέχεται Έλληνες μετανάστες που έχουν κάποια εξιδείκευση .
                Υπάρχουν δουλειές για τεχνικούς Η/Υ & περιφερειακών ?
                Το θέμα εδώ δεν είναι αν υπάρχουν δουλειές για τεχνικούς Η/Υ και περιφερειακών αλλά πως αναγνωρίζεις τις σπουδές πάνω σε αυτό και σαν τι σε κατατάσουν οτι μπορείς να κάνεις εδώ.
                Τι εννοώ: Στην Ελλάδα πολλές δουλειές, ιδίως της IT, δημιουργήθηκαν τόσο γρήγορα που ακόμα μετά 30 χρόνια δεν θεσμοθετήθηκαν και ουσιαστικά μπορεί να τις κάνει όποιος απλά πάει μέχρι την εφορία και ανοίξει ενα κωδικό επαγγέλματος. Ετσι υπάρχει ενα ευρύ φάσμα ανθρώπων με διαφορετικές σπουδές και υπόβαθρο γνώσεων θεωρητικών και πρακτικών οι οποίοι είναι ουσιαστικά συνάδελφοι και κάνουν παρόμοια πράγματα συνήθως οχι οτι τους υπαγορεύει η γνώση τους αλλά οτι τους αναγκάζει η αγορά.
                Έτσι στην Ελλάδα ο τεχνικός Η/Υ και/ή περιφερειακών μπορεί να είναι οτι φανταστεί κανείς: Απόφοιτος ΙΕΚ χωρίς πιστοποίηση, απόφιτος ΙΕΚ με πιστοποίηση, απόφοιτος ηλεκτρωνικών ιδιωτικής σχολής που κανονικά είναι σαν δεύτερο λύκειο, απόφειτος Συβειτανίδιου, απόφειτος Πολυτεχνείου (συνήθως θα αποροφηθεί σε κάτι άλλο γιατι υπάρχει ΤΕΕ στην μέση), απόφειτος ΤΕΙ, εμπειρικός, αυτοδιδασκόμενος, απλός έμπορας κ.α.
                Όλοι αυτοί καλούνται να κάνουν απο εγκατάσταση λειτουργικού και προγραμμάτων, εγκατάσταση περιφερειακών, εγκατάσταση δικτύων και καλωδιώσεων, εγκατάσταση πακέτων προγραμμάτων εμπορικής ή άλλης διαχείρησης, λύση σε προβλήματα προγραμμάτων και υλικού, service κ.α. πολλά...
                Ουσιαστικά κάνουν τα πάντα ανάλογα με την αγορά που δραστηριοποιούνται.
                Εδώ απλά δεν είναι έτσι. Κάθε πράγμα για να το κάνεις θέλεις και τις κατάλληλες πιστοποιήσεις. π.χ. για να μπορείς να κάνεις τερματισμό και εγκατάσταση καλωδιώσεων εδώ στην Βικτώρια πρέπει να είσαι μέλος της σχετικής ένωσης εγκαταστατών και για να γίνεις πρέπει να έχεις συγκεκριμένα Certification - Πιστοποιήσεις.
                Τώρα σε ποιά certification μεταφράζεται το απολυτείριο ΙΕΚ ή η πιστοποίηση ή το πτυχείο ή το μεταπτυχειακό κ.τ.λ. δεν το γνωρίζω.
                Υπάρχει η αρχή για αναγνώριση σε κάθε επάγγελμα και επιστήμη. Μάλον απο εκεί πρέπει να ξεκινήσει κανείς.

                Στο τέλος απο ολη αυτή τη διαδικασία, δουλειές υπάρχουν και μπορεί κάποιος να το δει κοιτώντας στο:
                http://jobsearch.gov.au/default.aspx για δουλειά στην περιοχή που τον ενδιαφέρει και στο αντικείμενό του.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Το θέμα εδώ δεν είναι αν υπάρχουν δουλειές για τεχνικούς Η/Υ και περιφερειακών αλλά πως αναγνωρίζεις τις σπουδές πάνω σε αυτό και σαν τι σε κατατάσουν οτι μπορείς να κάνεις εδώ.
                  Τι εννοώ: Στην Ελλάδα πολλές δουλειές, ιδίως της IT, δημιουργήθηκαν τόσο γρήγορα που ακόμα μετά 30 χρόνια δεν θεσμοθετήθηκαν και ουσιαστικά μπορεί να τις κάνει όποιος απλά πάει μέχρι την εφορία και ανοίξει ενα κωδικό επαγγέλματος. Ετσι υπάρχει ενα ευρύ φάσμα ανθρώπων με διαφορετικές σπουδές και υπόβαθρο γνώσεων θεωρητικών και πρακτικών οι οποίοι είναι ουσιαστικά συνάδελφοι και κάνουν παρόμοια πράγματα συνήθως οχι οτι τους υπαγορεύει η γνώση τους αλλά οτι τους αναγκάζει η αγορά.
                  Έτσι στην Ελλάδα ο τεχνικός Η/Υ και/ή περιφερειακών μπορεί να είναι οτι φανταστεί κανείς: Απόφοιτος ΙΕΚ χωρίς πιστοποίηση, απόφιτος ΙΕΚ με πιστοποίηση, απόφοιτος ηλεκτρωνικών ιδιωτικής σχολής που κανονικά είναι σαν δεύτερο λύκειο, απόφειτος Συβειτανίδιου, απόφειτος Πολυτεχνείου (συνήθως θα αποροφηθεί σε κάτι άλλο γιατι υπάρχει ΤΕΕ στην μέση), απόφειτος ΤΕΙ, εμπειρικός, αυτοδιδασκόμενος, απλός έμπορας κ.α.
                  Όλοι αυτοί καλούνται να κάνουν απο εγκατάσταση λειτουργικού και προγραμμάτων, εγκατάσταση περιφερειακών, εγκατάσταση δικτύων και καλωδιώσεων, εγκατάσταση πακέτων προγραμμάτων εμπορικής ή άλλης διαχείρησης, λύση σε προβλήματα προγραμμάτων και υλικού, service κ.α. πολλά...
                  Ουσιαστικά κάνουν τα πάντα ανάλογα με την αγορά που δραστηριοποιούνται.
                  Εδώ απλά δεν είναι έτσι. Κάθε πράγμα για να το κάνεις θέλεις και τις κατάλληλες πιστοποιήσεις. π.χ. για να μπορείς να κάνεις τερματισμό και εγκατάσταση καλωδιώσεων εδώ στην Βικτώρια πρέπει να είσαι μέλος της σχετικής ένωσης εγκαταστατών και για να γίνεις πρέπει να έχεις συγκεκριμένα Certification - Πιστοποιήσεις.
                  Τώρα σε ποιά certification μεταφράζεται το απολυτείριο ΙΕΚ ή η πιστοποίηση ή το πτυχείο ή το μεταπτυχειακό κ.τ.λ. δεν το γνωρίζω.
                  Υπάρχει η αρχή για αναγνώριση σε κάθε επάγγελμα και επιστήμη. Μάλον απο εκεί πρέπει να ξεκινήσει κανείς.

                  Στο τέλος απο ολη αυτή τη διαδικασία, δουλειές υπάρχουν και μπορεί κάποιος να το δει κοιτώντας στο:
                  http://jobsearch.gov.au/default.aspx για δουλειά στην περιοχή που τον ενδιαφέρει και στο αντικείμενό του.
                  Επειδή η κατάσταση είναι έτσι στην Ελλάδα στις ΙΤ σπουδές γιαυτό εμείς οι απλοί καταναλωτές και ιδίως στην επαρχία ψάχνουμε για κάποιον καλό τεχνίτη και πέφτουμε επάνω σε εμπειρογνώμονες που συνήθως μαθαίνουν στου κασίδη το κεφάλι και το λέω αυτό γιατί πρόσφατα γύρισα ένα pc από επισκευή στην οποία από ότι αποδείχθηκε ο τεχνικός είχε κάψει την μια μνήμη. Τέλος πάντων ελλάδα είναι εδώ και όλα γίνονται.

                  Comment


                    #10
                    πιστευω η καλυτερη λυση ειναι μια πιστοποιηση απο καποια εταιρια κολοσσο στον τομεα που ασχολειται ο καθενας (global certification) για να μπορεις να τη χρησιμποιησεις και εκει. ας πουμε εγω εχω τελειωσει ιεκ (εφαρμογες πληροφορικης) χωρις να δωσω πιστοποιηση για το δημοσιο αλλα αν παρω (ελπιζω με την 1η) το ccna (Cisco Certified Network Associate Routing & Switching) θα μπορω να κινηθω καλυτερα αλλα και θα ξερει και ο -υποψηφιος- εργοδοτης τι προσφερω. γιατι καλο το cv και το μπλα μπλα αλλα δυστυχως χωρις πιστοποιησεις στο χωρο μας (IT) δουλεια δεν γινεται ευκολα... επισης θα δωσω και ecdl και οτι αλλο μικρο κυκλοφορει γιατι δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο αλλα ποτε δεν ξερεις. οτι εχεις καλο ειναι. ευελπιστω μεχρι αυγουστο να προχωρησει το πραγμα, να βρω δουλεια στον τομεα μου και να παω.

                    Comment


                      #11
                      Παράθεση:Αρχικό μήνυμα απο KIVA
                      Καλησπέρα , καταρχήν θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους εμπνευστές του σάιτ , για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνονται από αυτούς και τα μέλη του πατριωτάκι και τους εύχομαι καλή τύχη , θάθελα και εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω την παρέα εάν γνωρίζει κάτι και γιαυτούς που θέλουν να μεταναστεύσουν αλλά είναι πάνω από 50 χρονών ,και χωρίς να θέλουν να εργαστούν , τι προβλέπεται γιαυτούς ;

                      Πρόσφατα με ρώτησε ενας φίλος μου απο Ελλάδα που είναι 52 ετών τι μπορεί να κάνει για να έρθει και του απάντησα αυτό:
                      .....................................

                      Εαν γνώριζα και το επάγγελμα θα σας έλεγα και λιγα περισσότερα. .................................................. .................................................. ................................... Σευχαριστώ για τις γενικές πληροφορίες ,ήταν πολύ χρήσιμες αλλά εγώ σου ανέφερα γιαυτούς που απλώς θέλουν να μείνουν εκεί και να τρώνε την συνταξή τους τι προβλέπεται και εάν μπουρούν στο μέλλον να πάρουν την εκεί υπηκοότητα , ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου .

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by KIVA View Post
                        Παράθεση:Αρχικό μήνυμα απο KIVA
                        Καλησπέρα , καταρχήν θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους εμπνευστές του σάιτ , για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνονται από αυτούς και τα μέλη του πατριωτάκι και τους εύχομαι καλή τύχη , θάθελα και εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω την παρέα εάν γνωρίζει κάτι και γιαυτούς που θέλουν να μεταναστεύσουν αλλά είναι πάνω από 50 χρονών ,και χωρίς να θέλουν να εργαστούν , τι προβλέπεται γιαυτούς ;

                        Πρόσφατα με ρώτησε ενας φίλος μου απο Ελλάδα που είναι 52 ετών τι μπορεί να κάνει για να έρθει και του απάντησα αυτό:
                        .....................................

                        Εαν γνώριζα και το επάγγελμα θα σας έλεγα και λιγα περισσότερα. .................................................. .................................................. ................................... Σευχαριστώ για τις γενικές πληροφορίες ,ήταν πολύ χρήσιμες αλλά εγώ σου ανέφερα γιαυτούς που απλώς θέλουν να μείνουν εκεί και να τρώνε την συνταξή τους τι προβλέπεται και εάν μπουρούν στο μέλλον να πάρουν την εκεί υπηκοότητα , ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου .
                        Τώρα κατάλαβα. Θα το κοιτάξω και θα σου απαντήσω σύντομα.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #13
                          Μετά από τρεις εβδομάδες στην Μελβούρνη αυτόν τον μήνα ένα έχω να πω:

                          ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ!!!

                          Το να ζεις σε μια κατα τα άλλα μεγαλούπολη και να εισαι στην κυριολεξία μεσα στα δέντρα στο πρασινο και κοντά σε οτι παρέχει μια μεγάλη πόλη ειναι ευχής έργον για μενα! Πραγματικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο αρνητικό από την απόσταση. Και αυτό μια ιδέα ειναι ρε παιδια! Τι ειναι 22 ώρες μπροστα στην αιωνιότητα..
                          ίσως το κόστος να ειναι για πολλους υπολογίσιμο ειδικά αν έχεις 1-2 παιδια.
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #14
                            Γεια σας παιδιά
                            Διάβασα σχεδόν όλα τα post αλλά δεν βρήκα πουθενά την δικιά μου περίπτωση
                            Είμαι ηλεκτρολόγος ΤΕΙ αλλά είμαι 45,5 χρονών, πια visa είναι καλή για μένα

                            Comment


                              #15
                              γεια και χαρά σε ολους!

                              στο thread "Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία (ΙΙ)" είχα γραψει σχετικά με την αναγνώριση του πτυχίου ΤΕΙ τεχνολογιας γεωπονίας αλλα εχει κλειδώσει πλέον οπότε συνεχίζω εδω!

                              λοιπόν, στο http://www.immi.gov.au/asri/occupati...-scientist.htm που είναι το αντίστοιχο επάγγελμα εκει, λέει οτι θα πρεπει να ζητήσει κάποιος αναγνώριση απο την αρχή αναγνώρισης του επαγγελματος, το VETASSESS (http://www.vetassess.com.au/).

                              εστειλα λοιπον e-mail στο VETASSESS και μου απαντησαν οτι μόνο οι αλλαδαποί οφείλουν να αναγνωρίσουν το επάγγελμα αυτό στην αυστραλία, εγώ επειδή είμαι αυστραλός υπηκοος δεν χρειαζεται να κανω αναγνωριση απο αυτούς αλλα απο το Overseas Qualification Unit.
                              παραθέτω το e-mail:
                              Dear Mr. ....,
                              Thank you for your enquiry. It sounds like you need to contact the Overseas Qualification Unit so your qualification from Greece can be assessed at an Australian level. VETASSESS are in assessment for Migration purposes which you do not need as your already an Australian Citizen.
                              Below are details for the OQU should you want to contact them:
                              Overseas Qualifications Unit
                              GPO Box 4509
                              Melbourne Vic. 3001
                              Telephone: 61 3 9208 3317, 1800 042 745
                              Email: oqu@employment.vic.gov.au
                              Website: Business Victoria
                              I hope this information is of help to you. Please do not hesitate to contact us should you require any further information.
                              Regards,

                              στο Website του Overseas Qualification Unit λεει οτι για την αναγνώριση χρειάζονται τα παρακάτω:
                              Documents to submit
                              Along with the Confidential Client Registration Form (hyperlink), make sure you have the following documents to submit:
                              1. Certified copies of your citizenship certificate or passport identifying page and visa to show you are permitted to live permanently in Victoria
                              2. Certified copy of your transcript of subjects (mark sheet)
                              3. Certified copies of translations of your degree/diploma certificate and transcript of subjects into English if not already in English
                              4. Certified copy showing evidence of a name change (if applicable) i.e. marriage certificate
                              Indian passport holders are also required to show the last page of your passport
                              Microsoft Word Document
                              επειτα, έστειλα e-mail στο Overseas Qualification Unit και ουσιαστικά δεν μου απάντησαν αν οντως είναι το αρμόδιο οργανο αναγνώρισης και με παραπέμπουν στο website τους. πάντως αναφέρουν οτι παιρνει 6 βδομάδες η διαδικασία αναγνωρισης και ειναι δωρεάν. απο τα δικαιολογητικά που ζητανε στο website τους πάντως προκύπτει οτι δεν χρειάζεται ουτε το πιστοποιητικο γνωσης αγγλικών!
                              παραθέτω το e-mail:
                              Dear Konstantinos,
                              Thank you for your email. Please refer to our website www.workforce.vic.gov.au/oqu for eligibility, the list of documents required for assessment and the application form. All documents need to be certified by a justice of the peace and posted by mail. We are currently not making any appointments.
                              Please be advised that our current processing time for qualifications assessments is approximately 6 weeks and is free of charge.
                              To obtain information about occupations, employment and/or industry seminars in Victoria, please visit the following websites:


                              Kind regards,
                              Information Officer
                              Overseas Qualifications Unit
                              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                              Comment

                              Working...
                              X