Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (0)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (0)

    Me kourase i Ellada me tous ''anoitous'' politikous kai me tis ''eukairies gia mia kaliteri zoi'' pou pote den tis eida paroti eftasa sta 38.Na parw tin ginaika mou kai ta dio mou paidia kai na figw gia Australia xoris gnostous kai xoris ''akries'' or na meinw Ellada kai na sinexisw na agxwnomai gia ta paidia mou?

    #2
    Κώστα καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή χρονια !

    Θα υποθέσω πως τα παιδιά σου είναι μικρά ακόμα.

    Το χειρότερο είναι αν δεν έχεις ελπίδα για το μέλλον.
    Οι πολιτικοί μας, τι μέλλον να μας προσφέρουν.
    Η χωρα είναι καταχρεωμένη. Θα γίνουν έργα,
    θα υπάρχουν μεγάλες εταιρίες - δυστυχώς δεν θα είναι
    στα χερια των Ελλήνων. Θα τα εκμεταλλεύονται οι ξένοι.

    Πάνω στην χαρά ή στην απογοήτευση,
    βλέπουμε πολλές φορες τα πράγματα όπως τα θέλουμε και όχι ρεαλιστικά.

    Για να φύγεις και να ευτυχίσεις στην Australia,
    δεν πρέπει να το θέλεις μονο εσύ,
    πρέπει να το θέλει και 100% οι οικογένεια σου.

    - Θα είσαι καλύτερα ;
    ή θα παλεύεις και θα ζεις με το όνειρο μιας καλύτερης ζωής ;

    - Αν δουλεύεις, η γυναικα σου, θα μπορέσει να πάει στην μάνα, αδερφή, φιλενάδα της ;

    Θα πρέπει να είσαι χίλια άτομα σε ένα, θα πρέπει να βρείς έναν τρόπο να αποφεύγεις για λίγες ώρες την μεγάλη ψυχολογική ευθύνη και πίεση.

    Εγώ μεγάλωσα στη Γερμανία, έχω κύκλο και οικογένεια, ο δικός μου κόσμος.

    Σκέψου αν μπορείτε να ζήσετε μακριά άπω τα αγαπημένα σας πρόσωπα και αν έχεις απαντήσεις στα προβλήματα του εξωτερικού.

    Comment


      #3
      Αγαπητέ Thanasis,

      Σ' ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για τις συμβουλές.
      Τα παιδιά μου είναι πολύ μικρά (2,5 χρονών και 4 μηνών) και γι' αυτό σκέφτομαι να φύγω τώρα.Το έχω ξανασκεφτεί άλλες δύο φορές-την πρώτη στα 18 και την δεύτερη στα 23-αλλά όλο κάτι συνέβαινε και έμενα Ελλάδα.
      Την απόφαση για μια μελλοντική μετανάστευση την έχουμε πάρει απο κοινού με την γυναίκα μου και είμαστε πολύ μα πολύ ζεστοί.Το μόνο που μας κρατάει εδώ είναι η δουλειά μου,οι συγγενείς αλλά και ο πιο βασικός λόγος (ότι δεν έχουμε κάποιον εκεί για να μας βοηθήσει).
      Άν υπήρχει κάποιος εκεί,φεύγαμε ..... χτες.
      Βάζοντας λοιπόν στην ζυγαριά απο τη μία πλευρά τα παραπάνω και απο την άλλη τα όσα ανέφερες και εσύ για την Ελλάδα προσπαθώ να κερδίσω χρόνο μαντεύοντας που θα γύρει η πλάστιγγα.

      Comment


        #4
        Κώστα έχεις πάει Αυστραλία ;

        Ίσως πρέπει να πάρεις και τώρα μια απόφαση,
        γιατί αργότερα μπορεί να είναι αργά.

        Για να μην ζούμε με το " αχ αν το έκανα τώρα θα..." μια ζωή,
        πρέπει να κάνουμε καμια εξίσωση.

        - Ωραία ακούγεται η Αυστραλία,
        θα μπορώ όμως να ζήσω πράγματι καλύτερα η θα με φάει το άγχος και το stress ;

        - Έχω επισκεφτεί τη χωρα, την γνωρίζω ;

        Νομίζω για να εργάζεσαι στη Αυστραλία πρέπει να περάσεις το point system.
        Δηλαδή μαζεύεις πόντους και αν έχεις περάσει για παράδειγμα 100 πόντους,
        σου επιτρέπουν να εργαστείς στην Αυστραλία.
        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


        Αν φύγεις, δεν σημαίνει πως δεν μπορείς και να ξαναγυρίσεις ! Εγώ θα σε συνιστούσα να πήγαινες με καμια 2χρόνη σύμβαση, και ύστερα να έπαιρνες την τελική απόφαση. Αν γυρνούσες πίσω, τα παιδιά θα πήγαιναν κανονικά στο σχολειό.
        Έχει μεγάλη διαφορα αν φύγεις στα 38 η στα 8.Όσο πιο αργά τόσο πιο πολύ δυσκολεύεσαι.
        Ενημερώσου πρώτα αν περνάς το point test και αν μπορείς να πας για κανένα χρόνο - go & try.

        "Yaryalitsa" - καμια συμβουλή ;
        Η Λίτσα θα ξέρει περισσότερα.

        Χαιρετίσματα
        Θανάσης

        Comment


          #5
          Καλησπέρα και καλή χρονιά.
          Έχω της ίδιες σκέψης με εσένα και αν τελικά καταφέρω να βγάλω visa (φαίνετε λίγο δύσκολο) θα φύγω. Δυστυχώς και εγώ δεν έχω κάποιον εκεί αλλιώς μάλλον θα ήμουν ήδη Αυστραλία. Έχω δυο παιδιά 2 χρονών και πιστεύω ότι θα έχουν καλύτερο μέλλον σε ένα οργανωμένο κράτος.

          Comment


            #6
            Παιδιά, αν φύγετε μην μας ξεχάσετε ;)

            Είναι μακριά η Αυστραλία, σκεφτείτε το καλά, ίσως καλυτερέψουν τα πράγματα, τι να πω, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

            Η συνολική όμως οικονομική εικόνα των Ελλήνων της Αυστραλίας δεν είναι τόσο ρόδινη. Πράγματι, 56.0% των Ελλήνων δηλώνουν εισόδημα μικρότερο των 12.000 δολλαρίων το χρόνο, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό για όλο τον Αυστραλιανό πληθυσμό είναι 53.3%. Οι Έλληνες υστερούν σε σχέση με το σύνολο του Αυστραλιανού πληθυσμού στις εισοδηματικές ομάδες με εισόδημα μεγαλύτερο από 18.000 δολλάρια το χρόνο, ή μικρότερο από 6.000 δολλάρια το χρόνο. Ωστόσο, το μέσο εισόδημα των Ελλήνων είναι ψηλότερο απο εκείνο του συνολικού πληθυσμού της Αυστραλίας και με μικρότερη διασπορά. Ετσι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι Έλληνες στην Αυστραλία ανήκουν σε μάλλον μεσαία εισοδηματικά στρώματα, στο σύνολό τους.

            πηγή: http://el.sae.gr/?id=13229

            Comment


              #7
              Πολύ ενδιαφέρον άρθρο
              Ευχαριστώ

              Comment


                #8
                Αγαπητέ φίλε Thanasis,

                Έχω ακούσει για point system αλλά δεν το έχω ψάξει γιατί ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω. Θα κοιτάξω πάντως στην διεύθυνση που μου έδωσες για να ρίξω μια ματιά.
                Όσον αφορά το stress σίγουρα θα υπάρχει και εκεί όπως θα υπάρχει και η περίοδος εγκλιματισμού και προσαρμογής που αυξάνεται ανάλογα με την ηλικία αλλά και την διάθεση σου. Πιστεύω όμως επειδή είναι αρκετά μικρά τα παιδιά να μην μου κρατάνε μούτρα που θα φύγουμε από Ελλάδα (αν φύγουμε) οπότε η προσαρμογή θα είναι γρήγορη.
                Η σκέψη μου είναι και μένα να πάμε για 3-4 χρόνια και μετά να δούμε αν θα καθίσουμε. Γι αυτό το λόγο ψάχνω να βρω εταιρείες (κυρίως από τον τραπεζικό τομέα) που θέλουν στελέχη για 2 με 3 χρόνια.
                Την ξενιτιά δεν την φοβάμαι Thanasis αυτό που με φοβίζει είναι η αβεβαιότητα που υπάρχει εδώ, η γραφειοκρατία, ο συνεταιρισμός που έχεις με την εφορία όταν έχεις μια δουλεία δικιά σου, ο αποκλεισμός από πολλά κοινοτικά προγράμματα, το λάδωμα στις δημόσιες υπηρεσίες, η σχεδόν παντελής έλλειψη κρατικής υγείας και πολλά άλλα.
                Αυτά με φοβίζουν Thanasis,και όχι το άγχος και το stress της ξενιτιάς.
                *Φίλε gefskr σου εύχομαι το καλύτερο για σένα και την οικογένεια σου.

                Comment


                  #9
                  Σίγουρα όχι και δεν σκεπτόμαστε ότι πάμε κάπου που σίγουρα θα είμαστε καλύτερα από εδώ. Η διαφορά είναι για έμενα πάντα, η ελπίδα μιας καλύτερης προοπτικής. Δηλαδή να είσαι σε ένα κράτος όπου υπάρχει κοινωνική πρόνοια, παιδία, αξιοκρατία . Όλα αυτά βέβαια δεν ξέρω και είναι προσωπικό για τον καθένα αν ζυγίζουν περισσότερο από συγγενής και φίλους, και νομίζω για όλους είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι.
                  Αν κάποιος φίλος έχει προσωπικοί εμπειρία και άποψη για την Αυστραλία θα ήταν πολύ ενδιαφέρων η γνώμη του, και οποιαδήποτε πληροφορία για την ζωή εκεί.
                  *costas τα καλύτερα και από μένα, και αν έχεις κάποια ερώτηση για την visa πες την μήπως ξέρω κάτι μιας και το κοιτάζω καιρό το θέμα!

                  Comment


                    #10
                    Xtapodaki,συμφωνώ με τον gefskr.
                    Άλλωστε αν η Ελλάδα μας παρείχε αν όχι όλα αυτά τουλάχιστον την παιδεία και την κοινωνική πρόνοια αντάξια των ανεπτυγμένων χωρών εγώ προσωπικά δεν θα σκεφτόμουνα ποτέ την ξενιτιά.
                    Gefskr όταν θα είμαι έτοιμος για το ''άλμα'' θα τα πούμε γιατί πρέπει να δω πρώτα και τις εκκρεμότητες που δεν πρέπει να αφήσω πίσω μου (κλείσιμο της επιχείρησης μου, περιουσιακά κ.λ.π.).

                    Comment


                      #11
                      Η Ελλάδα έχει προχωρήσει η νοοτροπία έχει μείνει

                      Gefsgr και Κώστα,

                      Καταλαβαίνω ότι θέλετε να φύγετε και σας συμβουλεύω να το κάνετε το βήμα γιατί θα σας προσφέρει μοναδικές εμπειρίες.

                      Εάν οι λόγοι που θέσατε είναι πραγματικά αυτοί, όπως κοινωνική πρόνοια, παιδεία, και αξιοκρατία, τότε πιστεύω μέσα σ'ένα με δύο χρόνια θα είστε πίσω. Μένω στην Αγγλία και ειλικρινά σ'αυτούς τους τομείς η Ελλάδα δεν είναι χειρότερη απλά τα προσφέρει με διαφορετικό τρόπο. Στο Μπόλτον παραδείγματος χάρη ο δήμος μας είναι γνωστός ότι παρόλο που διαφημίζει νέες θέσεις εργασίας, δεν μπαίνεις ο Μπίλ Γκέϊτς να είσαι, προτιμούν να προωθούν ανθρώπους που ήδη εργάζοντε στο δήμο. Όσο για την παιδεία μια 18η που ρώτησα δεν ήξερε την σήμαινε η λέξη procrastination (= αναβάλω συνεχώς να κάνω πράγματα), άσε στο πανεπιστήμιο τα μαθηματικά που κάναμε την πρώτη χρονιά ήταν η ύλη μου στην 3η λυκείου. Κοινωνική πρόνεια χμμμ... στο χώρο της υγείας ναι υπάρχει γιατρός για κάθε πολίτη αλλά δεν νομίζω ότι είναι και καλά καταρτισμένοι, έτυχε να μην μπορώ να μιλήσω για 2 βδομάδες, η φωνή μου έβγαινε με το ζόρι και η γιατρός με έστειλε για speach therapy, βασικά μου έκαναν μαθήματα φωνητικής γιατί πίστεψε ότι δεν ανέπνεα σωστά όταν μίλαγα. Το ποιό χαζό στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι πήγα!!!

                      Σίγουρα αυτά είναι μικρά παραδείγματα και όχι η γενική εικόνα των πραγμάτων. Απλός τα αναφέρω διότι καμία χώρα δεν είναι καλύτερη απο την άλλη, απλά η κάθε χώρα έχει αναπτύξει διάφορους τομείς καλύτερα απο άλλες και προσφέρει υπηρεσίες (τις ίδιες) με διαφορετικό τρόπο.

                      Εάν δεν είχατε οικογένεια θα έλεγα, έχετε βαρεθεί και αγανακτήσει με την Ελλάδα; μαζέψτε τη βαλίτσα πάρτε πρώτα μια προσωρινή βίζα και πάτε Αυστραλία. Είναι μια φανταστική χώρα. Μόνο η διαφορετική άποψη ζωής που υπάρχει γενικότερα στο εξωτερικό θα σας ενθουσιάσει και θα σας δώσει μοναδικές εμπειρίες. Η διαφορετικότητα αυτή μάλιστα θα σας δώσει και μια άλλη εικόνα για την Ελλάδα, δεν ξέρω εάν αυτό σημαίνει χειρότερη ή καλύτερη. Προσωπικά η δική μου εμπειρία μ'έχει κάνει να αισθανθώ ποιο κοντά στην Ελλάδα.

                      Στην προκειμένη περίπτωση όμως έχετε οικογένεια, και σίγουρα πρέπει να έχουν τον ίδιο λόγο στην απόφαση αυτή.

                      Γι'αυτό θα σας συμβούλευα να πάτε στην πρεσβεία της Αυστραλίας και να μίλησετε στον υπεύθυνο για θέματα μετοίκησης (ή μετανάστευσης). Κάνετε μια συζήτηση μαζί του/της και δείτε τι έχει να σας πεί. Καλό θα ήταν επίσης να μπείτε στα site συλλόγων Ελλήνων στην Αυστραλία και να μιλάγατε σε κάποιο έλληνα που έκανε αυτό το βήμα. Τέλος θα σας συμβούλευα να κάνετε ένα ταξιδάκι στην Αυστραλία, με τις γυναίκες σας πρίν πάρετε την τελική σας απόφαση.

                      Εύχομαι το μυνημά μου να σας βοηθήσει και καλή τύχη

                      Νίκος

                      Originally posted by gefsgr View Post
                      Σίγουρα όχι και δεν σκεπτόμαστε ότι πάμε κάπου που σίγουρα θα είμαστε καλύτερα από εδώ. Η διαφορά είναι για έμενα πάντα, η ελπίδα μιας καλύτερης προοπτικής. Δηλαδή να είσαι σε ένα κράτος όπου υπάρχει κοινωνική πρόνοια, παιδία, αξιοκρατία . Όλα αυτά βέβαια δεν ξέρω και είναι προσωπικό για τον καθένα αν ζυγίζουν περισσότερο από συγγενής και φίλους, και νομίζω για όλους είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι.
                      Αν κάποιος φίλος έχει προσωπικοί εμπειρία και άποψη για την Αυστραλία θα ήταν πολύ ενδιαφέρων η γνώμη του, και οποιαδήποτε πληροφορία για την ζωή εκεί.
                      *costas τα καλύτερα και από μένα, και αν έχεις κάποια ερώτηση για την visa πες την μήπως ξέρω κάτι μιας και το κοιτάζω καιρό το θέμα!

                      Comment


                        #12
                        - Φίλοι μου παρακολουθώ τις συνομιλίες σας από την πρώτη στιγμή αλλά δεν έκανα καμμία παρέμβαση πρώτον γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία από την ζωή των μεταναστών και δεύτερον γιατί νομίζω ότι δεν πρέπει να επηρρεάζεται κάποιος πού έχει κάποιο σκοπό από τούς άλλους πού είναι ''έξω από τον χορό'' ...
                        - Πιστεύω ότι πρέπει να σταθμήσετε πολύ όλες τις παραμέτρους,γιατί είναι απόφαση ζωής και όχι ''βολτίτσα'' στην Αυστραλία και άν δεν μας αρέσει γυρίζουμε πίσω ... ΔΕΝ είναι από το χωριό στην Αθήνα και πίσω !!
                        - Εχθές είδα στις ειδήσεις ότι λόγω της κακής οικονομικής καταστάσεως,οι αεροπορικές εταιρίες εκτελούν δρομολόγια εσωτερικού με 7 και 10 δολλάρια !!!
                        Πόσα νέα ''χέρια'' μπορεί να δεχθεί η οικονομία τους ;;
                        - Τέλος ήθελα να σας πώ ότι το εξωτερικό δεν είναι πάντα η λύση,ιδίως σήμερα ..
                        - Έχω μερικούς συγγενείς στην Αυστραλία,θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους και να πάρω άν μπορέσω πληροφορίες πού σας ενδιαφέρουν.
                        - Όσο γιά αυτά τα ''τέστ'' πού είδα να αναφέρονται παραπάνω μου θύμισαν τις αρχές του 20ού αιώνα και την ''Νήσο ΕΛΛΙΣ'' των Αμερικανών πού έκαναν έλεγχο στά δόντια των μεταναστών..
                        Να είσθε καλά και μόλις έχω νέα θα τα ξαναπούμε !

                        Comment


                          #13
                          Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
                          Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για τις όποιες λύσεις στις απορίες μου.
                          Σίγουρα Liger77 καμία χώρα δεν είναι τέλεια αλλά δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα μπαίνεις είτε σε δημόσια υπηρεσία είτε σε οποιοδήποτε Ν.Π.Ι.Δ. ή Ν.Π.Δ.Δ. αξιοκρατικά. Όσων αφορά το θέμα της υγείας αν δεν έχεις ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα καλύτερα να μην αρρωστήσεις. Eκτός και αν έχεις συγγενή (από προϊστάμενο τμήματος και πάνω) σε δημόσιο νοσοκομείο.
                          Πάντως Liger 77 δεν είναι μόνο αυτοί οι λόγοι που σκέφτομαι προσωπικά εγώ την μετανάστευση.Πιστεύω ότι αν μείνω Ελλάδα πρέπει κάποια πράγματα είτε να τα θεωρήσω αυτονόητα (''αξιοκρατική'' πρόσληψη,φακελάκι σε δημόσια υπηρεσία και νοσοκομεία, κ.λ.π.)είτε όταν τα συναντώ στο δρόμο μου να ''σφυρίξω αδιάφορα'' προσπερνώντας τα.
                          Επειδή όμως έφτασα στα 38 και μεγάλωσα με την ελπίδα ότι κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτήν την χώρα φτάνει η στιγμή που βλέποντας ότι δεν αλλάζει κάτι, αγανακτείς.Όταν δε προσπαθείς να αλλάξεις κάποια πράγματα (μετέχοντας στα κοινά ή σε διοικητικά συμβούλια Ν.Π.Ι.Δ.) και κάθε ανιδιοτελής προσπάθεια σου πέφτει στο κενό ή υπονομεύεται τότε πλέον η αγανάκτηση γίνεται εξόργιση.
                          *Φίλε gefskr στείλε πληροφορίες για visa είτε στο forum είε στο προσωπικό email:kostaskostas@yahoo.com

                          Comment


                            #14
                            Καλησπέρα
                            Λοιπόν αν και καθυστερημένα θα σου πω τη έχω καταλάβει για την visa.
                            Υπάρχουν δυο είδη visas που μας αφορούν και η δυο βασίζονται σε points. H πρώτη λέγετε Skilled Regional Sponsored Visa απαιτεί 100 πόντους σε υποχρεώνει να μένεις έξω από μεγάλες πόλεις και διαρκή 2 χρόνια. Θα πρέπει το επάγγελμα σου να συμπεριλαμβάνετε σε κάποιες λίστες που έχουν. Αυτή η visa δεν κοστίζει τίποτα η πολύ λίγο αλά δεν έχεις ιατρική κάλυψη η ότι άλλη ευκολία έχουν η υπόλοιπη πολίτες (επίδομα για τα παιδιά και πολλά άλλα). Μετά τα 2 χρόνια μπορείς να αλλάξεις την visa και να πάρεις μόνιμη visa και θα έχεις ότι όλοι η πολίτες. Η άλλη λέγετε Skilled Independent Visa απαιτεί 120 πόντους είναι μόνιμη visa και δικαιούσαι ότι σχεδόν δικαιούται ένας αυστραλός πολίτης. Όσο αναφορά τους πόντους υπολογίζονται ως εξής: ηλικία αναλόγως την ηλικία σου έχεις κάποιους πόντους, επίπεδο γνώσης αγγλικών εδω να σου πω ότι αναγνωρίζουν μόνο το IELTS και τίποτα άλλο (lower , proficiency δεν τα ξέρουν αυτά.. ) σπουδές και προϋπηρεσία που έχεις σε συγκεκριμένο επάγγελμα. Τα βασικά είναι αυτά. Σου ζητάνε ακόμα διάφορες εξετάσεις από νοσοκομείο για να βεβαιωθούν ότι είσαι υγιείς.. και χαρτιά από αστυνομία ότι δεν είσαι εγκληματίας.… Υπάρχουν πολλά site που παρέχουν υπηρεσίες βοήθειας γιατί φαίνετε δύσκολη διαδικασία. Ένα από όλα αυτά είναι το http://www.liveinaustralia.com που μπορείς να υπολογίσεις και πόσους πόντους μπορείς να μαζέψεις. Επίσης πολύ καλό είναι και το επίσημο site : http://www.immi.gov.au/visawizard. ρίξε μια ματιά εδω: http://www.seek.com.au/ για να πάρεις μια ιδέα για δουλείες και μισθούς που παίζουν όπως επίσης και στο : http://www.realestate.com.au τιμές ενοικίων σπιτιών ( η τιμές που βλέπεις στα ενοίκια είναι για κάθε εβδομάδα.. ). Αν δεις κάτι να το δούμε πιο λεπτομερώς το κοιτάμε ξανά…

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by kostaskostas View Post
                              Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
                              Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για τις όποιες λύσεις στις απορίες μου.
                              Σίγουρα Liger77 καμία χώρα δεν είναι τέλεια αλλά δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα μπαίνεις είτε σε δημόσια υπηρεσία είτε σε οποιοδήποτε Ν.Π.Ι.Δ. ή Ν.Π.Δ.Δ. αξιοκρατικά. Όσων αφορά το θέμα της υγείας αν δεν έχεις ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα καλύτερα να μην αρρωστήσεις. Eκτός και αν έχεις συγγενή (από προϊστάμενο τμήματος και πάνω) σε δημόσιο νοσοκομείο.
                              Πάντως Liger 77 δεν είναι μόνο αυτοί οι λόγοι που σκέφτομαι προσωπικά εγώ την μετανάστευση.Πιστεύω ότι αν μείνω Ελλάδα πρέπει κάποια πράγματα είτε να τα θεωρήσω αυτονόητα (''αξιοκρατική'' πρόσληψη,φακελάκι σε δημόσια υπηρεσία και νοσοκομεία, κ.λ.π.)είτε όταν τα συναντώ στο δρόμο μου να ''σφυρίξω αδιάφορα'' προσπερνώντας τα.
                              Επειδή όμως έφτασα στα 38 και μεγάλωσα με την ελπίδα ότι κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτήν την χώρα φτάνει η στιγμή που βλέποντας ότι δεν αλλάζει κάτι, αγανακτείς.Όταν δε προσπαθείς να αλλάξεις κάποια πράγματα (μετέχοντας στα κοινά ή σε διοικητικά συμβούλια Ν.Π.Ι.Δ.) και κάθε ανιδιοτελής προσπάθεια σου πέφτει στο κενό ή υπονομεύεται τότε πλέον η αγανάκτηση γίνεται εξόργιση.
                              *Φίλε gefskr στείλε πληροφορίες για visa είτε στο forum είε στο προσωπικό email:kostaskostas@yahoo.com
                              kostaskostas καταλαβαίνω, εύχομαι να αποδεικτεί η καλύτερη κίνηση που έχετε κάνει ποτέ.

                              Comment

                              Working...
                              X