PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (0)

kostaskostas
02.01.2009, 14:42
Me kourase i Ellada me tous ''anoitous'' politikous kai me tis ''eukairies gia mia kaliteri zoi'' pou pote den tis eida paroti eftasa sta 38.Na parw tin ginaika mou kai ta dio mou paidia kai na figw gia Australia xoris gnostous kai xoris ''akries'' or na meinw Ellada kai na sinexisw na agxwnomai gia ta paidia mou?

thanasis
03.01.2009, 00:49
Κώστα καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή χρονια !

Θα υποθέσω πως τα παιδιά σου είναι μικρά ακόμα.

Το χειρότερο είναι αν δεν έχεις ελπίδα για το μέλλον.
Οι πολιτικοί μας, τι μέλλον να μας προσφέρουν.
Η χωρα είναι καταχρεωμένη. Θα γίνουν έργα,
θα υπάρχουν μεγάλες εταιρίες - δυστυχώς δεν θα είναι
στα χερια των Ελλήνων. Θα τα εκμεταλλεύονται οι ξένοι.

Πάνω στην χαρά ή στην απογοήτευση,
βλέπουμε πολλές φορες τα πράγματα όπως τα θέλουμε και όχι ρεαλιστικά.

Για να φύγεις και να ευτυχίσεις στην Australia,
δεν πρέπει να το θέλεις μονο εσύ,
πρέπει να το θέλει και 100% οι οικογένεια σου.

- Θα είσαι καλύτερα ;
ή θα παλεύεις και θα ζεις με το όνειρο μιας καλύτερης ζωής ;

- Αν δουλεύεις, η γυναικα σου, θα μπορέσει να πάει στην μάνα, αδερφή, φιλενάδα της ;

Θα πρέπει να είσαι χίλια άτομα σε ένα, θα πρέπει να βρείς έναν τρόπο να αποφεύγεις για λίγες ώρες την μεγάλη ψυχολογική ευθύνη και πίεση.

Εγώ μεγάλωσα στη Γερμανία, έχω κύκλο και οικογένεια, ο δικός μου κόσμος.

Σκέψου αν μπορείτε να ζήσετε μακριά άπω τα αγαπημένα σας πρόσωπα και αν έχεις απαντήσεις στα προβλήματα του εξωτερικού.

kostaskostas
03.01.2009, 22:56
Αγαπητέ Thanasis,

Σ' ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για τις συμβουλές.
Τα παιδιά μου είναι πολύ μικρά (2,5 χρονών και 4 μηνών) και γι' αυτό σκέφτομαι να φύγω τώρα.Το έχω ξανασκεφτεί άλλες δύο φορές-την πρώτη στα 18 και την δεύτερη στα 23-αλλά όλο κάτι συνέβαινε και έμενα Ελλάδα.
Την απόφαση για μια μελλοντική μετανάστευση την έχουμε πάρει απο κοινού με την γυναίκα μου και είμαστε πολύ μα πολύ ζεστοί.Το μόνο που μας κρατάει εδώ είναι η δουλειά μου,οι συγγενείς αλλά και ο πιο βασικός λόγος (ότι δεν έχουμε κάποιον εκεί για να μας βοηθήσει).
Άν υπήρχει κάποιος εκεί,φεύγαμε ..... χτες.
Βάζοντας λοιπόν στην ζυγαριά απο τη μία πλευρά τα παραπάνω και απο την άλλη τα όσα ανέφερες και εσύ για την Ελλάδα προσπαθώ να κερδίσω χρόνο μαντεύοντας που θα γύρει η πλάστιγγα.

thanasis
06.01.2009, 02:21
Κώστα έχεις πάει Αυστραλία ;

Ίσως πρέπει να πάρεις και τώρα μια απόφαση,
γιατί αργότερα μπορεί να είναι αργά.

Για να μην ζούμε με το " αχ αν το έκανα τώρα θα..." μια ζωή,
πρέπει να κάνουμε καμια εξίσωση.

- Ωραία ακούγεται η Αυστραλία,
θα μπορώ όμως να ζήσω πράγματι καλύτερα η θα με φάει το άγχος και το stress ;

- Έχω επισκεφτεί τη χωρα, την γνωρίζω ;

Νομίζω για να εργάζεσαι στη Αυστραλία πρέπει να περάσεις το point system.
Δηλαδή μαζεύεις πόντους και αν έχεις περάσει για παράδειγμα 100 πόντους,
σου επιτρέπουν να εργαστείς στην Αυστραλία.
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/points-test.htm#cpm

Αν φύγεις, δεν σημαίνει πως δεν μπορείς και να ξαναγυρίσεις ! Εγώ θα σε συνιστούσα να πήγαινες με καμια 2χρόνη σύμβαση, και ύστερα να έπαιρνες την τελική απόφαση. Αν γυρνούσες πίσω, τα παιδιά θα πήγαιναν κανονικά στο σχολειό.
Έχει μεγάλη διαφορα αν φύγεις στα 38 η στα 8.Όσο πιο αργά τόσο πιο πολύ δυσκολεύεσαι.
Ενημερώσου πρώτα αν περνάς το point test και αν μπορείς να πας για κανένα χρόνο - go & try.

"Yaryalitsa" - καμια συμβουλή ;
Η Λίτσα θα ξέρει περισσότερα.

Χαιρετίσματα
Θανάσης

gefsgr
06.01.2009, 20:52
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Έχω της ίδιες σκέψης με εσένα και αν τελικά καταφέρω να βγάλω visa (φαίνετε λίγο δύσκολο) θα φύγω. Δυστυχώς και εγώ δεν έχω κάποιον εκεί αλλιώς μάλλον θα ήμουν ήδη Αυστραλία. Έχω δυο παιδιά 2 χρονών και πιστεύω ότι θα έχουν καλύτερο μέλλον σε ένα οργανωμένο κράτος.

thanasis
06.01.2009, 23:13
Παιδιά, αν φύγετε μην μας ξεχάσετε ;)

Είναι μακριά η Αυστραλία, σκεφτείτε το καλά, ίσως καλυτερέψουν τα πράγματα, τι να πω, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Η συνολική όμως οικονομική εικόνα των Ελλήνων της Αυστραλίας δεν είναι τόσο ρόδινη. Πράγματι, 56.0% των Ελλήνων δηλώνουν εισόδημα μικρότερο των 12.000 δολλαρίων το χρόνο, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό για όλο τον Αυστραλιανό πληθυσμό είναι 53.3%. Οι Έλληνες υστερούν σε σχέση με το σύνολο του Αυστραλιανού πληθυσμού στις εισοδηματικές ομάδες με εισόδημα μεγαλύτερο από 18.000 δολλάρια το χρόνο, ή μικρότερο από 6.000 δολλάρια το χρόνο. Ωστόσο, το μέσο εισόδημα των Ελλήνων είναι ψηλότερο απο εκείνο του συνολικού πληθυσμού της Αυστραλίας και με μικρότερη διασπορά. Ετσι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι Έλληνες στην Αυστραλία ανήκουν σε μάλλον μεσαία εισοδηματικά στρώματα, στο σύνολό τους.

πηγή: http://el.sae.gr/?id=13229

gefsgr
07.01.2009, 00:07
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο
Ευχαριστώ

kostaskostas
07.01.2009, 07:37
Αγαπητέ φίλε Thanasis,

Έχω ακούσει για point system αλλά δεν το έχω ψάξει γιατί ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω. Θα κοιτάξω πάντως στην διεύθυνση που μου έδωσες για να ρίξω μια ματιά.
Όσον αφορά το stress σίγουρα θα υπάρχει και εκεί όπως θα υπάρχει και η περίοδος εγκλιματισμού και προσαρμογής που αυξάνεται ανάλογα με την ηλικία αλλά και την διάθεση σου. Πιστεύω όμως επειδή είναι αρκετά μικρά τα παιδιά να μην μου κρατάνε μούτρα που θα φύγουμε από Ελλάδα (αν φύγουμε) οπότε η προσαρμογή θα είναι γρήγορη.
Η σκέψη μου είναι και μένα να πάμε για 3-4 χρόνια και μετά να δούμε αν θα καθίσουμε. Γι αυτό το λόγο ψάχνω να βρω εταιρείες (κυρίως από τον τραπεζικό τομέα) που θέλουν στελέχη για 2 με 3 χρόνια.
Την ξενιτιά δεν την φοβάμαι Thanasis αυτό που με φοβίζει είναι η αβεβαιότητα που υπάρχει εδώ, η γραφειοκρατία, ο συνεταιρισμός που έχεις με την εφορία όταν έχεις μια δουλεία δικιά σου, ο αποκλεισμός από πολλά κοινοτικά προγράμματα, το λάδωμα στις δημόσιες υπηρεσίες, η σχεδόν παντελής έλλειψη κρατικής υγείας και πολλά άλλα.
Αυτά με φοβίζουν Thanasis,και όχι το άγχος και το stress της ξενιτιάς.
*Φίλε gefskr σου εύχομαι το καλύτερο για σένα και την οικογένεια σου.

gefsgr
07.01.2009, 21:22
Σίγουρα όχι και δεν σκεπτόμαστε ότι πάμε κάπου που σίγουρα θα είμαστε καλύτερα από εδώ. Η διαφορά είναι για έμενα πάντα, η ελπίδα μιας καλύτερης προοπτικής. Δηλαδή να είσαι σε ένα κράτος όπου υπάρχει κοινωνική πρόνοια, παιδία, αξιοκρατία . Όλα αυτά βέβαια δεν ξέρω και είναι προσωπικό για τον καθένα αν ζυγίζουν περισσότερο από συγγενής και φίλους, και νομίζω για όλους είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι.
Αν κάποιος φίλος έχει προσωπικοί εμπειρία και άποψη για την Αυστραλία θα ήταν πολύ ενδιαφέρων η γνώμη του, και οποιαδήποτε πληροφορία για την ζωή εκεί.
*costas τα καλύτερα και από μένα, και αν έχεις κάποια ερώτηση για την visa πες την μήπως ξέρω κάτι μιας και το κοιτάζω καιρό το θέμα!

kostaskostas
08.01.2009, 07:42
Xtapodaki,συμφωνώ με τον gefskr.
Άλλωστε αν η Ελλάδα μας παρείχε αν όχι όλα αυτά τουλάχιστον την παιδεία και την κοινωνική πρόνοια αντάξια των ανεπτυγμένων χωρών εγώ προσωπικά δεν θα σκεφτόμουνα ποτέ την ξενιτιά.
Gefskr όταν θα είμαι έτοιμος για το ''άλμα'' θα τα πούμε γιατί πρέπει να δω πρώτα και τις εκκρεμότητες που δεν πρέπει να αφήσω πίσω μου (κλείσιμο της επιχείρησης μου, περιουσιακά κ.λ.π.).

Liger77
10.01.2009, 18:17
Gefsgr και Κώστα,

Καταλαβαίνω ότι θέλετε να φύγετε και σας συμβουλεύω να το κάνετε το βήμα γιατί θα σας προσφέρει μοναδικές εμπειρίες.

Εάν οι λόγοι που θέσατε είναι πραγματικά αυτοί, όπως κοινωνική πρόνοια, παιδεία, και αξιοκρατία, τότε πιστεύω μέσα σ'ένα με δύο χρόνια θα είστε πίσω. Μένω στην Αγγλία και ειλικρινά σ'αυτούς τους τομείς η Ελλάδα δεν είναι χειρότερη απλά τα προσφέρει με διαφορετικό τρόπο. Στο Μπόλτον παραδείγματος χάρη ο δήμος μας είναι γνωστός ότι παρόλο που διαφημίζει νέες θέσεις εργασίας, δεν μπαίνεις ο Μπίλ Γκέϊτς να είσαι, προτιμούν να προωθούν ανθρώπους που ήδη εργάζοντε στο δήμο. Όσο για την παιδεία μια 18η που ρώτησα δεν ήξερε την σήμαινε η λέξη procrastination (= αναβάλω συνεχώς να κάνω πράγματα), άσε στο πανεπιστήμιο τα μαθηματικά που κάναμε την πρώτη χρονιά ήταν η ύλη μου στην 3η λυκείου. Κοινωνική πρόνεια χμμμ... στο χώρο της υγείας ναι υπάρχει γιατρός για κάθε πολίτη αλλά δεν νομίζω ότι είναι και καλά καταρτισμένοι, έτυχε να μην μπορώ να μιλήσω για 2 βδομάδες, η φωνή μου έβγαινε με το ζόρι και η γιατρός με έστειλε για speach therapy, βασικά μου έκαναν μαθήματα φωνητικής γιατί πίστεψε ότι δεν ανέπνεα σωστά όταν μίλαγα. Το ποιό χαζό στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι πήγα!!!

Σίγουρα αυτά είναι μικρά παραδείγματα και όχι η γενική εικόνα των πραγμάτων. Απλός τα αναφέρω διότι καμία χώρα δεν είναι καλύτερη απο την άλλη, απλά η κάθε χώρα έχει αναπτύξει διάφορους τομείς καλύτερα απο άλλες και προσφέρει υπηρεσίες (τις ίδιες) με διαφορετικό τρόπο.

Εάν δεν είχατε οικογένεια θα έλεγα, έχετε βαρεθεί και αγανακτήσει με την Ελλάδα; μαζέψτε τη βαλίτσα πάρτε πρώτα μια προσωρινή βίζα και πάτε Αυστραλία. Είναι μια φανταστική χώρα. Μόνο η διαφορετική άποψη ζωής που υπάρχει γενικότερα στο εξωτερικό θα σας ενθουσιάσει και θα σας δώσει μοναδικές εμπειρίες. Η διαφορετικότητα αυτή μάλιστα θα σας δώσει και μια άλλη εικόνα για την Ελλάδα, δεν ξέρω εάν αυτό σημαίνει χειρότερη ή καλύτερη. Προσωπικά η δική μου εμπειρία μ'έχει κάνει να αισθανθώ ποιο κοντά στην Ελλάδα.

Στην προκειμένη περίπτωση όμως έχετε οικογένεια, και σίγουρα πρέπει να έχουν τον ίδιο λόγο στην απόφαση αυτή.

Γι'αυτό θα σας συμβούλευα να πάτε στην πρεσβεία της Αυστραλίας και να μίλησετε στον υπεύθυνο για θέματα μετοίκησης (ή μετανάστευσης). Κάνετε μια συζήτηση μαζί του/της και δείτε τι έχει να σας πεί. Καλό θα ήταν επίσης να μπείτε στα site συλλόγων Ελλήνων στην Αυστραλία και να μιλάγατε σε κάποιο έλληνα που έκανε αυτό το βήμα. Τέλος θα σας συμβούλευα να κάνετε ένα ταξιδάκι στην Αυστραλία, με τις γυναίκες σας πρίν πάρετε την τελική σας απόφαση.

Εύχομαι το μυνημά μου να σας βοηθήσει και καλή τύχη :)

Νίκος

Σίγουρα όχι και δεν σκεπτόμαστε ότι πάμε κάπου που σίγουρα θα είμαστε καλύτερα από εδώ. Η διαφορά είναι για έμενα πάντα, η ελπίδα μιας καλύτερης προοπτικής. Δηλαδή να είσαι σε ένα κράτος όπου υπάρχει κοινωνική πρόνοια, παιδία, αξιοκρατία . Όλα αυτά βέβαια δεν ξέρω και είναι προσωπικό για τον καθένα αν ζυγίζουν περισσότερο από συγγενής και φίλους, και νομίζω για όλους είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι.
Αν κάποιος φίλος έχει προσωπικοί εμπειρία και άποψη για την Αυστραλία θα ήταν πολύ ενδιαφέρων η γνώμη του, και οποιαδήποτε πληροφορία για την ζωή εκεί.
*costas τα καλύτερα και από μένα, και αν έχεις κάποια ερώτηση για την visa πες την μήπως ξέρω κάτι μιας και το κοιτάζω καιρό το θέμα!

evans1
11.01.2009, 03:40
- Φίλοι μου παρακολουθώ τις συνομιλίες σας από την πρώτη στιγμή αλλά δεν έκανα καμμία παρέμβαση πρώτον γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία από την ζωή των μεταναστών και δεύτερον γιατί νομίζω ότι δεν πρέπει να επηρρεάζεται κάποιος πού έχει κάποιο σκοπό από τούς άλλους πού είναι ''έξω από τον χορό'' ...
- Πιστεύω ότι πρέπει να σταθμήσετε πολύ όλες τις παραμέτρους,γιατί είναι απόφαση ζωής και όχι ''βολτίτσα'' στην Αυστραλία και άν δεν μας αρέσει γυρίζουμε πίσω ... ΔΕΝ είναι από το χωριό στην Αθήνα και πίσω !!
- Εχθές είδα στις ειδήσεις ότι λόγω της κακής οικονομικής καταστάσεως,οι αεροπορικές εταιρίες εκτελούν δρομολόγια εσωτερικού με 7 και 10 δολλάρια !!!
Πόσα νέα ''χέρια'' μπορεί να δεχθεί η οικονομία τους ;;
- Τέλος ήθελα να σας πώ ότι το εξωτερικό δεν είναι πάντα η λύση,ιδίως σήμερα ..
- Έχω μερικούς συγγενείς στην Αυστραλία,θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους και να πάρω άν μπορέσω πληροφορίες πού σας ενδιαφέρουν.
- Όσο γιά αυτά τα ''τέστ'' πού είδα να αναφέρονται παραπάνω μου θύμισαν τις αρχές του 20ού αιώνα και την ''Νήσο ΕΛΛΙΣ'' των Αμερικανών πού έκαναν έλεγχο στά δόντια των μεταναστών..
Να είσθε καλά και μόλις έχω νέα θα τα ξαναπούμε !

kostaskostas
12.01.2009, 09:02
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για τις όποιες λύσεις στις απορίες μου.
Σίγουρα Liger77 καμία χώρα δεν είναι τέλεια αλλά δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα μπαίνεις είτε σε δημόσια υπηρεσία είτε σε οποιοδήποτε Ν.Π.Ι.Δ. ή Ν.Π.Δ.Δ. αξιοκρατικά. Όσων αφορά το θέμα της υγείας αν δεν έχεις ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα καλύτερα να μην αρρωστήσεις. Eκτός και αν έχεις συγγενή (από προϊστάμενο τμήματος και πάνω) σε δημόσιο νοσοκομείο.
Πάντως Liger 77 δεν είναι μόνο αυτοί οι λόγοι που σκέφτομαι προσωπικά εγώ την μετανάστευση.Πιστεύω ότι αν μείνω Ελλάδα πρέπει κάποια πράγματα είτε να τα θεωρήσω αυτονόητα (''αξιοκρατική'' πρόσληψη,φακελάκι σε δημόσια υπηρεσία και νοσοκομεία, κ.λ.π.)είτε όταν τα συναντώ στο δρόμο μου να ''σφυρίξω αδιάφορα'' προσπερνώντας τα.
Επειδή όμως έφτασα στα 38 και μεγάλωσα με την ελπίδα ότι κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτήν την χώρα φτάνει η στιγμή που βλέποντας ότι δεν αλλάζει κάτι, αγανακτείς.Όταν δε προσπαθείς να αλλάξεις κάποια πράγματα (μετέχοντας στα κοινά ή σε διοικητικά συμβούλια Ν.Π.Ι.Δ.) και κάθε ανιδιοτελής προσπάθεια σου πέφτει στο κενό ή υπονομεύεται τότε πλέον η αγανάκτηση γίνεται εξόργιση.
*Φίλε gefskr στείλε πληροφορίες για visa είτε στο forum είε στο προσωπικό email:kostaskostas@yahoo.com

gefsgr
14.01.2009, 19:39
Καλησπέρα
Λοιπόν αν και καθυστερημένα θα σου πω τη έχω καταλάβει για την visa.
Υπάρχουν δυο είδη visas που μας αφορούν και η δυο βασίζονται σε points. H πρώτη λέγετε Skilled Regional Sponsored Visa απαιτεί 100 πόντους σε υποχρεώνει να μένεις έξω από μεγάλες πόλεις και διαρκή 2 χρόνια. Θα πρέπει το επάγγελμα σου να συμπεριλαμβάνετε σε κάποιες λίστες που έχουν. Αυτή η visa δεν κοστίζει τίποτα η πολύ λίγο αλά δεν έχεις ιατρική κάλυψη η ότι άλλη ευκολία έχουν η υπόλοιπη πολίτες (επίδομα για τα παιδιά και πολλά άλλα). Μετά τα 2 χρόνια μπορείς να αλλάξεις την visa και να πάρεις μόνιμη visa και θα έχεις ότι όλοι η πολίτες. Η άλλη λέγετε Skilled Independent Visa απαιτεί 120 πόντους είναι μόνιμη visa και δικαιούσαι ότι σχεδόν δικαιούται ένας αυστραλός πολίτης. Όσο αναφορά τους πόντους υπολογίζονται ως εξής: ηλικία αναλόγως την ηλικία σου έχεις κάποιους πόντους, επίπεδο γνώσης αγγλικών εδω να σου πω ότι αναγνωρίζουν μόνο το IELTS και τίποτα άλλο (lower , proficiency δεν τα ξέρουν αυτά.. ) σπουδές και προϋπηρεσία που έχεις σε συγκεκριμένο επάγγελμα. Τα βασικά είναι αυτά. Σου ζητάνε ακόμα διάφορες εξετάσεις από νοσοκομείο για να βεβαιωθούν ότι είσαι υγιείς.. και χαρτιά από αστυνομία ότι δεν είσαι εγκληματίας.… Υπάρχουν πολλά site που παρέχουν υπηρεσίες βοήθειας γιατί φαίνετε δύσκολη διαδικασία. Ένα από όλα αυτά είναι το http://www.liveinaustralia.com που μπορείς να υπολογίσεις και πόσους πόντους μπορείς να μαζέψεις. Επίσης πολύ καλό είναι και το επίσημο site : http://www.immi.gov.au/visawizard. ρίξε μια ματιά εδω: http://www.seek.com.au/ για να πάρεις μια ιδέα για δουλείες και μισθούς που παίζουν όπως επίσης και στο : http://www.realestate.com.au τιμές ενοικίων σπιτιών ( η τιμές που βλέπεις στα ενοίκια είναι για κάθε εβδομάδα.. ). Αν δεις κάτι να το δούμε πιο λεπτομερώς το κοιτάμε ξανά…

Liger77
15.01.2009, 01:20
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για τις όποιες λύσεις στις απορίες μου.
Σίγουρα Liger77 καμία χώρα δεν είναι τέλεια αλλά δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα μπαίνεις είτε σε δημόσια υπηρεσία είτε σε οποιοδήποτε Ν.Π.Ι.Δ. ή Ν.Π.Δ.Δ. αξιοκρατικά. Όσων αφορά το θέμα της υγείας αν δεν έχεις ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα καλύτερα να μην αρρωστήσεις. Eκτός και αν έχεις συγγενή (από προϊστάμενο τμήματος και πάνω) σε δημόσιο νοσοκομείο.
Πάντως Liger 77 δεν είναι μόνο αυτοί οι λόγοι που σκέφτομαι προσωπικά εγώ την μετανάστευση.Πιστεύω ότι αν μείνω Ελλάδα πρέπει κάποια πράγματα είτε να τα θεωρήσω αυτονόητα (''αξιοκρατική'' πρόσληψη,φακελάκι σε δημόσια υπηρεσία και νοσοκομεία, κ.λ.π.)είτε όταν τα συναντώ στο δρόμο μου να ''σφυρίξω αδιάφορα'' προσπερνώντας τα.
Επειδή όμως έφτασα στα 38 και μεγάλωσα με την ελπίδα ότι κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτήν την χώρα φτάνει η στιγμή που βλέποντας ότι δεν αλλάζει κάτι, αγανακτείς.Όταν δε προσπαθείς να αλλάξεις κάποια πράγματα (μετέχοντας στα κοινά ή σε διοικητικά συμβούλια Ν.Π.Ι.Δ.) και κάθε ανιδιοτελής προσπάθεια σου πέφτει στο κενό ή υπονομεύεται τότε πλέον η αγανάκτηση γίνεται εξόργιση.
*Φίλε gefskr στείλε πληροφορίες για visa είτε στο forum είε στο προσωπικό email:kostaskostas@yahoo.com

kostaskostas καταλαβαίνω, εύχομαι να αποδεικτεί η καλύτερη κίνηση που έχετε κάνει ποτέ. :)

kostaskostas
16.01.2009, 10:49
Ευχαριστώ gefskr.

thenight
27.01.2009, 10:45
Καλημέρα δίαβασα το θέμα με σχετικό ενδιαφέρον .
Έχω γεννηθεί Αυστραλία πήγα σχολείο τα πρώτα χρόνια εκεί αλλά "δυστυχώς"
ένα πρόβλημα υγείας ( δικό μου ) αλλά και η νοσταλγία του Πατέρα μου για την Ελλάδα μας έφερε πίσω στην πατρίδα.

Απο τότε έχω πάει αρκετές φορές και σχεδόν το μεγαλύτερο μέρος από το σόι μου ( και απο τους 2 γονείς είναι ακόμα εκεί).

Πριν από 3 χρόνια και ένας φίλος αρκετά νεώτερος ( 22 ) έφυγε για Μελβούρνη ώπου και παραμένει ακόμα κατενθουσιασμένος.
Όπως επίσης και άλλος ένας φίλος νιόπαντρος ετών 33 έφυγε πέρισυ τον χειμώνα διότι πλέον η κατάσταση στην Ελλάδα δεν παλευόταν ( χρέη κ.τ.λ).
Επίσης ευχαριστημένος για την απόφαση του.

Εγώ αν είχα το " θράσος και το θάρρος" θα έφευγα για μόνιμα , ασυζητητή.
Δεν υπάρχει εβδομάδα να μην περνάει από το μυάλο μου να το κάνω απλά καμιά φορά η ασφάλεια του σίγουρου με εμποδίζει να πάρω την αποφάση. ( εχω δικό μου μαγαζί). Όμως δυστυχώς τίποτα στην Ελλάδα δεν ειναι διασφαλισμένο και σίγουρο και αυτό μου το θυμίζουν καθημερινά η "επαγγελματιές " πολιτικοί ή οποιοί κράτανε την τύχη μας στα χέρια τους.

Η ζώη είναι σε άλλο επίπεδο το κράτος εν σχέση με την Ελλάδα είναι δίπλα σου . Τουλάχιστον αυτό διαπιστώνω εγώ σε θέματα κοινωνικά , εκπαιδευτικά αλλά και εργατικά.
Μιλάμε για ένα κράτος πολυεθνικό το οποίο όμως έχει και την εθνική συνείδηση μέσα σε όλους αυτούς τους κατοίκους από όλο τον κόσμο.
Σίγουρα η Αυστραλία δεν είναι ελλάδα από θέμα ζωής , όμως πλέον και αυτό το " Παραμύθι" αρχίζει και σβήνει και εδώ στην Πατρίδα μας .

O gefsgr έχει δώσει πάντως πολύ καλές πληροφορίες.Συγχαρητήρια

gefsgr
27.01.2009, 20:08
Καλησπέρα
Ευχαριστούμε για της πληροφορίες thenight εσύ είσαι τυχερός γιατί μάλλον πας Αυστραλία όποτε θες χωρίς πρόβλημα βίζας νομίζω. Διαβάζω forums η ότι άλλο βρω γιατί το ψάχνω σοβαρά να φύγω. Η Αυστραλία είναι πολύ μακριά και αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει. Αν είσαι Ευρώπη μπορείς εύκολα να έρθεις Ελλάδα για διακοπές να δεις τους δικούς σου και φίλους. Αλλά Ευρώπη πάνω κάτω τα ίδια με εδώ τα βλέπω με εξαίρεση ίσως της σκανδιναβικές χώρες. Τώρα Αυστραλία είναι κάπως σαν ρίχνεις μαύρη πέτρα πίσω σου με την ένια ότι είναι πολλά χρήματα για μια οικογένεια να έρθει από Αυστραλία Ελλάδα, όχι συχνά τουλάχιστον. Βέβαια νιώθεις μια μικρή έστω σιγουριά ότι κάτι θα κάνουν τα παιδιά σου, ότι αξίζουν θα το κάνουν. Μου έλεγε κάποιος φίλος ότι στην Αυστραλία λόγο της οικονομικής κρίσης δώσανε έκτατο επίδομα 1400$ σε όλα τα χαμηλά εισοδήματα σαν βοήθημα. Εδώ Ελλάδα τόσα χρόνια τσακώνονται στα ” παράθυρα” για ένα επίδομα θέρμανσης έστω για τους χαμηλοσυνταξιούχους αλλά τίποτα (δεν μιλώ πολιτικά). Δεν ξέρω τη μπορεί να περιμένει κανείς ότι θα αλλάξει εδώ…

thenight
28.01.2009, 13:45
Τυχερός εντάξει σχετικό είναι εκεί γεννήθηκα και διατηρώ όλα τα δικαιώματα κανονικά οπώς και η κόρη μου λόγω εμού. Συγκεκριμένα πριν 2 εβδομάδες ανανέωσα το διαβατήριο μέσα σε 7 μέρες για το Ελληνικό τρομάζω μόνο και στην ιδέα να πάω για ανανέωση.
Σίγουρα η απόσταση είναι Τεράστια όχι απλά μακριά.
Όπως θα συμφωνήσω μαζί σου αυτό που λές για τις Σκανδυναβικές χώρες , ειδικά ενα φιλαράκι έφυγε πριν μια 7ετία για Νορβηγία και φτιάχτηκε μια χαρά , ούτε καν σκέφτεται για επιστροφή.
Αυτή την στιγμή μικροπροβλήματα με την γενικότερη κρίση υπάρχει και στην Αυστραλία απ'ότι ξέρω αλλά πιστεύουν ότι σε κάνα 6μηνο θα είναι πολύ πίο καλά τα πράγματα.
Εγώ δεν περιμένω να άλλαξουν τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα , βέβαια ελπίζω και γιαυτό και λέω να περιμένω ακόμα.
Αλλά αν σφίξουν κι'άλλο οι καταστάσεις .... θα δούμε.

sofiab
14.05.2009, 19:25
Γεια σας, Με λένε Σοφία και βρήκα τυχαία το site σας.
Θα θελα πολύ να φύγω από ελλάδα μιας και όλοι ξέρετε ότι οι δουλειές
εδώ είναι χάλια.

Είμαι γύρω στα 35 και έχω ασχοληθεί με βάσεις δεδομένων.
Στην αυστραλία είναι εύκολο να βρει κάποιος δουλειά?
Μπορεί να μου συστήσει κανείς κάποιο site με jobs για Αυστραλία?
Ενδιαφέρομαι περισσότερο για Μελβούρνη.

evans1
15.05.2009, 03:47
Σοφία καλωσήλθες στην παρέα μας.
Νομίζω ότι εδώ : http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=1768
θα βρείς μερικές πληροφορίες γιά το θέμα μεταναστεύσεως στην Αυστραλία από μέλη που έχουν τον ίδιο προβληματισμό..
Εύχομαι να αποφασήσεις το καλλύτερο γιά το μέλλον σου και να επιτύχεις ώστε να εκπληρωθούν οι προσδοκίες σου.
Να είσαι καλά.

sofiab
16.05.2009, 10:08
Eyxaristo poli evans

bigbiggerbiggest
23.09.2009, 01:26
Γεια σας. κατα τύχη βρήκα αυτό το τόπικ στο google και είπα να σας πω την γνώμη μου μιας και έχω εμπειρία απο ζωή στο εξωτερικό(αν και είναι παλιό το τόπικ..)
η αρραβωνιαστικιά μου μένει αυστραλία κι εγώ ελλαδα(θα παντρευτούμε του χρόνουκαι θα μείνουμε Ελλάδα..έχει έρθει αρκετές φορές εδώ και πραγματικά έχει ξεχάσει ήδη την Αυστραλία).γνωριστήκαμε όταν ήταν διακοπές ελλάδα. στον φίλο που θέλει να πάει εκεί έχω να πω λίγα πράγματα:
1)σαρέσει να φοβάσαι να περπατήσεις στις 9 το βράδυ στο κέντρο τησ πόλησ γιατί δεν υπαρχει κανείς?
2)σαρέσει να βλέπεις ειδήσεις με φοβερή εγκληματηκότητα που ο καθένας έχει και ένα πιστόλι?
3)σαρέσει τα παιδιά σου να τελειώσουν το λύκειο και να τους λένε 1+1 και να λένε 11?
4)σαρέσει που εκεί τα παιδιά στα σχολεία(ΛΥΚΕΪΟΥ!ακόμα και οι μεγάλοι) δεν ξέρουν ποιον έχουν προθυπουργό?
5)σαρέσει που οι γιατροί τους όπως και στην αγγλία είναι άσχετοι?
6)σαρέσει να ξυπνήσεις μια μέρα γέρος και να πεις πω ρε γαμώτο τόσα χρόνια δουλειά δεν κάθησα καθόλου?(ξυπνάν 5:30 το πρωί και γυρίζουν σπίτι στις 7 το βράδυ)
7)σαρέσει να παίρνεις το μπουκαλάκι με νερό 8 δολλάρια?
8)σαρέσει να έχεις ιντερνετ 256 και 512 kbps haha
9)σαρέσει να φοβάσαι να αφήσεις τα παιδιά σου μόνα τους για 1 δευτερόλεπτο?
10)σαρέσει να σε αντιμετοπίζουν πραγματικά πολύ ρατσιστικά οι αυστραλοί?
11)σαρέσει να βλέπεις τα παιδιά σου απο τις 7 μέχρι τις 8 που θα κοιμηθείς?
12)σαρέσει να πληρώσεις 40.000 για να σπουδάσει το κάθε παιδί?

ε εντάξει μπορώ να πω και άλλα..αλλά αν δεν σαρέσει έστω και ένα απο τα παραπάνω μην το επιχειρήσεις

Taxideftis
05.11.2009, 14:11
Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φόρουμ, βρήκα τυχαία αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να παρέμβω γιατί διάβασα κάποια υπερβολικά πράγματα πιο πάνω και πραγματικά τρίβω τα μάτια μου με αυτές τις ανακρίβιες (πχ ότι φοβάσαι να κυκλοφορήσεις μετά τις 9 στο κέντρο της πόλης). Σας διαβεβαιώνω ότι ούτε ένα από τα 12 παραπάνω επιχειρήματα δεν ευσταθεί, ΟΥΤΕ ΕΝΑ!!!!

Παρακολούθησα μεταπτυχιακό στο Σύδνεϊ και ομολογώ πως δεν έχω επισκευτεί ούτε έχω ζήσει σε άλλη πιό όμορφη πόλη από αυτή.

Η παρούσα κατάσταση σχετικά με την έκδοση βίζας είναι λίγο δύσκολη επειδή υπάρχει η παγκόσμια οικονομική κρίση αλλά για κάποιον που έχει κάποιο πτυχίο στις ειδικότητες που ψάχνουν αλλά πάνω απ'όλα έχει τις μπάλλες να κάνει αυτό που του αρέσει στη ζωή του δεν είναι δύσκολο.

Η απόφαση αυτή, όπως άλλωστε και κάθε απόφαση, έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της. Ο καθένας που έχει στο μυαλό του να το κάνει τα σκέφτεται όλα αυτά καλά κι αποφασίζει. Το μοναδικό αρνητικό στοιχείο που βρήκα εγώ είναι η μεγάλη απόσταση από την Ευρώπη που για προσωπικούς λόγους αποδείχθεικε και το μοιραίο για την επιστροφή μου στην Ελλάδα. Πλέον όμως αποφάσισα ότι ούτε αυτό μπορεί να με κρατήσει μακρυά από αυτή τη χώρα. Αργά ή γρήγορα θα επιστρέψω εκεί για πολλούς και διάφορους λόγους.

Αν μπορώ να βοηθήσω στο οτιδήποτε θα το κάνω με ευχαρίστηση αλλά παρακαλώ μην γράφετε ή αναμασάτε ανακρίβειες που φτάνουν στο όριο της συκοφαντίας!

Σωτήρης.

gggpap
02.01.2010, 14:04
γεια σας ειμαι 37 χρονων μονος μου χωρις υποχρεωσεις και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω αυστραλια .....για μια καλυτερη ζωη....βαρεθηκα εδω το ελλαντα την ευρωπαικη χωρα με αφρικανικη νοοτροπια...το καλο ειναι οτι εχω γεννηθει εκει ,στη μελβουρνη,αν καποιος θελει εναν σωστο και εμπιστο ατομο για δουλεια ευχαριστως τα παραταω ολα και ερχομαι...ανεργος ειμαι ετσι και αλλιως...
εχω βγαλει μια μεση σχολη ηλεκτρονικος και επισης εχω επαγγελματικο διπλωμα σαν οδηγος...

anonimos
30.01.2010, 17:20
Γεια σας. κατα τύχη βρήκα αυτό το τόπικ στο google και είπα να σας πω την γνώμη μου μιας και έχω εμπειρία απο ζωή στο εξωτερικό(αν και είναι παλιό το τόπικ..)
η αρραβωνιαστικιά μου μένει αυστραλία κι εγώ ελλαδα(θα παντρευτούμε του χρόνουκαι θα μείνουμε Ελλάδα..έχει έρθει αρκετές φορές εδώ και πραγματικά έχει ξεχάσει ήδη την Αυστραλία).γνωριστήκαμε όταν ήταν διακοπές ελλάδα. στον φίλο που θέλει να πάει εκεί έχω να πω λίγα πράγματα:
1)σαρέσει να φοβάσαι να περπατήσεις στις 9 το βράδυ στο κέντρο τησ πόλησ γιατί δεν υπαρχει κανείς?
2)σαρέσει να βλέπεις ειδήσεις με φοβερή εγκληματηκότητα που ο καθένας έχει και ένα πιστόλι?
3)σαρέσει τα παιδιά σου να τελειώσουν το λύκειο και να τους λένε 1+1 και να λένε 11?
4)σαρέσει που εκεί τα παιδιά στα σχολεία(ΛΥΚΕΪΟΥ!ακόμα και οι μεγάλοι) δεν ξέρουν ποιον έχουν προθυπουργό?
5)σαρέσει που οι γιατροί τους όπως και στην αγγλία είναι άσχετοι?
6)σαρέσει να ξυπνήσεις μια μέρα γέρος και να πεις πω ρε γαμώτο τόσα χρόνια δουλειά δεν κάθησα καθόλου?(ξυπνάν 5:30 το πρωί και γυρίζουν σπίτι στις 7 το βράδυ)
7)σαρέσει να παίρνεις το μπουκαλάκι με νερό 8 δολλάρια?
8)σαρέσει να έχεις ιντερνετ 256 και 512 kbps haha
9)σαρέσει να φοβάσαι να αφήσεις τα παιδιά σου μόνα τους για 1 δευτερόλεπτο?
10)σαρέσει να σε αντιμετοπίζουν πραγματικά πολύ ρατσιστικά οι αυστραλοί?
11)σαρέσει να βλέπεις τα παιδιά σου απο τις 7 μέχρι τις 8 που θα κοιμηθείς?
12)σαρέσει να πληρώσεις 40.000 για να σπουδάσει το κάθε παιδί?

ε εντάξει μπορώ να πω και άλλα..αλλά αν δεν σαρέσει έστω και ένα απο τα παραπάνω μην το επιχειρήσεις

Καλησπέρα σε όλους.
Τυχαία ανακάλυψα το forum εδώ σε μια προσπάθεια αναζήτησης κάτι καλύτερου απο αυτό το τριτοκοσμικό πράγματι "κράτος" που ζούμε, τώρα όσον αφορά τα λεγόμενα του φίλου μας εδώ πράγματι θα διαφωνήσω, φίλε μου δεν γνωρίζω την ηλικία σου και τον τρόπο ζωής σου εγώ πάντος είμαι 45 χρονών και αγανακτισμένος να φύγω χθές όπως προανέφερα απο αυτό το "ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ " (τώρα θα μου πείτε πως προσβάλω την λέξη και τη ένοια διότι τα μπουρδέλα είναι οργανωμένα καθαρά και προσφέρουν υπηρεσίες) και το λέω αυτό για να επανέλθω στο θέμα διότι πρίν απο 20 χρόνια έκανα ένα μικρό διάστημα στη Γερμανία και νεαρός τότε είχα σχεδόν την ίδια άποψη που έχεις τώρα εσύ και έφυγα τρεχοντας και μάλιστα ορκιζόμουν πως αν ταξίδευα με αεροπλάνο πανω απο εκεί θα έκανα ακόμη και αεροπειρατεία πρόκειμένου να περάσω απο δίπλα χαχα!! και αυτό γιατί είχα μάθει στην ελευθερία στην ασυδοσία στον μη έλεγχο και μου φαινόταν όλα στραβά, τι να σας λέω τώρα ακόμη και το ότι υποχρεονόμουν να περνάω απο την διάβαση των πεζών και όχι απο όπου ήθελα εγώ (νοοτροπία χωριάτη βλέπετε, τι? θα μου πείς εσύ απο που θα περάσω? απ' όπου θέλω θα πάω ΡΕεεε!!! βλαχάρα, η βλαχάρα ήμουν εγώ όμως μόνο που άργησα να το διαπιστώσω) και άλλα πολλά που δεν είναι του παρόντος.
Πάντως και εγώ σκέφτομαι σοβαρά την μετοίκισή μου διότι εδώ δεν υπάρχει μέλλον όχι τόσο για εμένα αλλά τουλάχιστον για τα παιδιά μου. Θα παραμείνω στη συζήτηση για να ενημερωθώ και ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα σε όσους αποφασίσουν...
Τέλος σκέφτομαι να κάνω ένα ταξιδάκι μόνος τον Φεβρουάριο ή Μάρτιο κοντά στην Αδελαϊδα που έχω καποιον φίλο, προσπαθώ να πάρω πληροφορίες αλλά τα τηλεφωνα που βρίσκω της πρεσβείας δεν ισχύουν (2106450404) άν κάποιος έχει κάτι σχετικό ας με ενημερώσει.

μελυδια
17.02.2010, 11:32
γεια σας!και εγω με την σειρα μου επεσα πανω σ'αυτο το φορουμ στην προσπαθεια μου να ενημερωθω για μεταναστευση στην αυστραλια.η ιστορια μου εχει ως εξης-γεννηθηκα και μεγαλωσα στην γερμανια,τελειωσα το γερμανικο λυκειο,ημουν ετοιμη να σπουδασω σε γερμανικο πανεπιστημιο οταν ο πατερας μου αποφασησε να επιστρεψει για καλυτερη ζωη στην ελλαδα!εγω δεν ειχα αντιρρηση,ημουν λευκο χαρτι,χωρις ιδιαιτερη γνωμη για την χωρα αυτην.τα τελευταια 14 χρονια απορρω πως μπορεσε να παρει μια τετοια λαθος αποφαση!
εγω προσωπικα θεωρω αυτην την χωρα δυσκολη,μια χωρα που τρωει τα παιδια της!εχω βαρεθει να παλευω για τα αυτονοητα,βασικο μησθο ,ενσημα....θυμαμαι χαρακτηριστικα την τρομερη ανασφαλεια που ενιωσα οταν ημουν 7 μηνων εγκυος και πηρα την τελευταια επιταγη ταμειου ανεργιας!!απαισια!!
φετος περασα στον ασεπ και ειμαι πλεον καθ.γερμανικων στην κερκυρα!θα πρεπει να ξεριζωθουμε ολοι,4 ατομα,για να ζησουμε εκει με 1000 ευρο το μηνα!τελεια προοπτικη ετσι?
τελευταια εχω παθιαστει με το θεμα της αυστραλιας!πιστευω πως στην ζωη αν δεν μας αρεσει το εργο,πρεπει να εχουμε το θαρος να φευγουμε.στο κατω κατω και ολοι οι μεταναστες του κοσμου ετσι δεν κανουν?το παιρνουν αποφαση και κανουν τα παντα για να τους βγει σε καλο!πρεπει τουλαχιστον να προσπαθησεις,να μην ζεις στο μελλον με το "τι,θα ειχε γινει,αν..".εγω προσωπικα το βρισκω βασανιστικο ερωτημα.
δεν ξερω ομως πως να το κανω¨,να φυγω απο το δημοσιο και να παω η να παω για πενταετια,και αν μ'αρεσει να μεινω?
εχω ψαχτει αρκετα,θα παω και σε σεμιναριο στην στουτγαρδη μ'αυτο το θεμα σ'ενα μηνα,το οργανωνουν συμβουλοι μεταναστευσης.για να δουμε.απο φετος βεβαια θα ειναι ποιο αυστηροι στην επιλογη τους.σκεφτονται να καταργησουν την λιστα με τα επαγγελματα και να δεχθουν μονο υδραυλικους,χτιστες,γιατρο υς και μεταλεργατες,σ'οτι εχουν ελλειψη δηλαδη.
πηγαιναν ινδοι και απο αλλες ασιατικες χωρες,σπουδαζαν κομωτικη για εναν χρονο και μεναν μετα αυστραλια,αυτο προφανως τους ενοχλησε και λενε να σφιξουν τα λουρια.
για μεταναστευση παντως ειναι αρμοδιο το προξενειο στο βερολινο.

anonimos
21.03.2010, 23:40
γεια σας!και εγω με την σειρα μου επεσα πανω σ'αυτο το φορουμ στην προσπαθεια μου να ενημερωθω για μεταναστευση στην αυστραλια.η ιστορια μου εχει ως εξης-γεννηθηκα και μεγαλωσα στην γερμανια,τελειωσα το γερμανικο λυκειο,ημουν ετοιμη να σπουδασω σε γερμανικο πανεπιστημιο οταν ο πατερας μου αποφασησε να επιστρεψει για καλυτερη ζωη στην ελλαδα!εγω δεν ειχα αντιρρηση,ημουν λευκο χαρτι,χωρις ιδιαιτερη γνωμη για την χωρα αυτην.τα τελευταια 14 χρονια απορρω πως μπορεσε να παρει μια τετοια λαθος αποφαση!
εγω προσωπικα θεωρω αυτην την χωρα δυσκολη,μια χωρα που τρωει τα παιδια της!εχω βαρεθει να παλευω για τα αυτονοητα,βασικο μησθο ,ενσημα....θυμαμαι χαρακτηριστικα την τρομερη ανασφαλεια που ενιωσα οταν ημουν 7 μηνων εγκυος και πηρα την τελευταια επιταγη ταμειου ανεργιας!!απαισια!!
φετος περασα στον ασεπ και ειμαι πλεον καθ.γερμανικων στην κερκυρα!θα πρεπει να ξεριζωθουμε ολοι,4 ατομα,για να ζησουμε εκει με 1000 ευρο το μηνα!τελεια προοπτικη ετσι?
τελευταια εχω παθιαστει με το θεμα της αυστραλιας!πιστευω πως στην ζωη αν δεν μας αρεσει το εργο,πρεπει να εχουμε το θαρος να φευγουμε.στο κατω κατω και ολοι οι μεταναστες του κοσμου ετσι δεν κανουν?το παιρνουν αποφαση και κανουν τα παντα για να τους βγει σε καλο!πρεπει τουλαχιστον να προσπαθησεις,να μην ζεις στο μελλον με το "τι,θα ειχε γινει,αν..".εγω προσωπικα το βρισκω βασανιστικο ερωτημα.
δεν ξερω ομως πως να το κανω¨,να φυγω απο το δημοσιο και να παω η να παω για πενταετια,και αν μ'αρεσει να μεινω?
εχω ψαχτει αρκετα,θα παω και σε σεμιναριο στην στουτγαρδη μ'αυτο το θεμα σ'ενα μηνα,το οργανωνουν συμβουλοι μεταναστευσης.για να δουμε.απο φετος βεβαια θα ειναι ποιο αυστηροι στην επιλογη τους.σκεφτονται να καταργησουν την λιστα με τα επαγγελματα και να δεχθουν μονο υδραυλικους,χτιστες,γιατρο υς και μεταλεργατες,σ'οτι εχουν ελλειψη δηλαδη.
πηγαιναν ινδοι και απο αλλες ασιατικες χωρες,σπουδαζαν κομωτικη για εναν χρονο και μεναν μετα αυστραλια,αυτο προφανως τους ενοχλησε και λενε να σφιξουν τα λουρια.

μελυδια καλησπέρα
είδα μόλις τώρα τα γραφόμενά σου και "ράγισε" η καρδιά μου.
Δυστυχώς αυτό που είπες "μια χωρα που τρωει τα παιδια της" δεν είναι απλή διαπίστωση είναι υπαρκτή κατάσταση και δεν πρόκειται να αλλάξει τα επόμενα 100 τουλάχιστον χρόνια (και είμαι αισιόδοξος)
Εκανα ενα διάστημα στην Γερμανία και το μετάνοιωσα οικτρά που δεν εμεινα μόνιμα εκεί, όχι πως όλα είναι ρόδινα στην Γερμανία Αυστραλία ή οπουδήποτε αλλού στο εξωτερικό, απλά εκεί υπάρχουν άλλες δυνατότητες, υπάρχει κράτος υπάρχει υπάρχει υπάρχει ότι θές που δεν υπάρχει εδω. Ας μην μακρηγορώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς τη Γερμανία μιας και σου είναι οικεία και γνωρίζεις την γλώσσα και φαντάζομαι πως δεν χρειάζεται χρόνος για να προσαρμοστείς, αρκεί να μην ζείς στα γκέτο των Ελλήνων, διότι τότε σε λίγα χρόνια θα είσαι πίσω όπως οι γονείς σου (και οι δικοί μου). Να είσαι καλά και καλή τύχη
Σημ. και η Κέρκυρα είναι φανταστική, είμαι κοντά και το ξέρω μιας και είμαι συχνά επισκέτης της

thanasis_
06.04.2010, 18:13
Geia sas paidia .. Psaxnodas plhrofories sto diadiktio gia thn australia epesa kai sto sites sas .
Skeftome poli sovara na figo gia australia an mporeso kai vro doulia.. Exw teliosei computing sthn aglia , exw doulepsei kai edw stin ellada se kapies etaireies , ala to telefteo xrono ta pragmata den pigenoun poli kala kai vlepo oti den uparxei melon elpidoforo sthn ellada distixos ..
Exw enhmerothei apo to net gia kapia pragmata .. mpika kai se kapia sites gia euresi ergasias ..
To thema einai oti egw gia na vgalo VISA tha prepei na mou ginei prosklisi apo kapion ergodoti stin australia..
Tha mporouse na ginei kapia proslipsi mono me tilefoniko interview exontas stilei to viografiko mou ston ergodoti ... i gia na vro doulia tha prepei na eimai sthn australia ..
kai se kapia site lene oti tha prepei na exeis australeziki Visa gia na stiles to viografiko sou se kapies etaireies ..
kamia idea to ti na kano i kapios pou na xerei na exei kanei to idio ...
plzz help :)

alexandra1987
10.04.2010, 16:18
Xtapodaki,συμφωνώ με τον gefskr.
Άλλωστε αν η Ελλάδα μας παρείχε αν όχι όλα αυτά τουλάχιστον την παιδεία και την κοινωνική πρόνοια αντάξια των ανεπτυγμένων χωρών εγώ προσωπικά δεν θα σκεφτόμουνα ποτέ την ξενιτιά.
Gefskr όταν θα είμαι έτοιμος για το ''άλμα'' θα τα πούμε γιατί πρέπει να δω πρώτα και τις εκκρεμότητες που δεν πρέπει να αφήσω πίσω μου (κλείσιμο της επιχείρησης μου, περιουσιακά κ.λ.π.).
Αγαπητέ kostaskostas
Σίγουρα το να έχει γεννηθεί και ζήσει κανείς στο εξωτερικό δεν συνεπάγεται ότι μπορεί να δώσει σίγουρες κι αποτελεσματικές συμβουλές σε κάποιον που στα 38 του αποφασίζει τη μετανάστευση.
Εγώ γεννήθηκα στο Cape Town και μέχρι τα 19 μου ζούσαμε εκεί. Μετά μετέθεσαν το μπαμπά στο Wellington κι έτσι 14 άνθρωποι αναγκαστήκαμε να μετακομίσουμε στη Νέα Ζηλανδία. Εδώ είμαστε για πάνω από 3 χρόνια.
Θέματα έξω από τον άνδρα μου και τα 3 παιδιά μου δεν κλήθηκα ποτέ να αντιμετωπίσω. Όλα τα φρόντιζε ή ο μπαμπάς ή ο Λάμπρος. Έτσι δεν είμαι σε θέση να δώσω συμβουλές.
Ένα μόνο μπορώ με βεβαιότητα να πω: ότι αν κάποια οικογένεια που μεταναστεύει έχει Εκκλησιαστική ζωή, στο νέο τόπο σίγουρα θα την περιβάλει η Παροικία που είναι δραστηριοποιημένη στα ενοριακά πλαίσια της Εκκλησίας εκεί. Έτσι δεν θα νοιώθουν ξεκρέμαστοι. Αυτό ίσχυσε στη δική μας περίπτωση.
Ακόμη, νομίζω ότι οι συμβουλές του thanasis είναι πολύ ουσιαστικές. :)

Mariaki77
22.04.2010, 18:33
Καλησπέρα σε όλους σας!
Όπως πολλοί ανησυχοι φίλοι, έτσι και εγώ άρχισα πλέον εδώ και μερικές ημέρες να βλέπω την μετανάστευση στην Αυστραλία ως την μοναδική λύση! Ψάχνοντας λοιπόν να δω τι παίζει,βρήκα αυτό το site!
Είμαι στα 33 και πριν περίπου 2 μήνες απολύθηκα από 1 πολυεθνική όπου εργαζόμουν. Ψάχνω για δουλεία, όμως με την τροπή που έχει πάρει η όλη κατάσταση στην χώρα μας, δεν είμαι πλέον σίγουρη ότι θέλω να βρώ εδώ δουλειά. Ποιος ο λόγος άλλωστε? Φως δεν βλέπω στο μέλλον! Και τα πράγματα όσο πάνε και χειροτερεύουν.
Όσοι από εσάς το ψάχνατε, τι κάνατε?Φύγατε τελικά ή είστε ακόμη εδώ?
Οι σελίδες που αναφέρονται πιο πάνω για άντληση στοιχείων είναι πλήρως κατατοπιστικές! Ευχαριστώ φίλε! Εμένα προσωπικά με βοήθησαν αρκετά για να πάρω μια ιδέα!
Θερμή παράκληση, οποιοσδήποτε μαθαίνει κάτι καινούργιο ας το καταθέτει εδώ για να βοηθηθούμε αλλά και για να βοηθήσουμε τους επόμενους, γιατί σίγουρα θα υπάρχουν και επόμενοι!

Καλή μας τύχη και ο Θεός βοηθός!

Aristos
23.04.2010, 23:42
Σας χαιρετώ όλους και εγω. Τυχαία βρέθηκα εδω ψάχνοντας πληροφορίες για δουλειά στην Αυστραλία.Είμαι 34 παντρεμένος με μια κόρη 9 μηνών. Πριν απο 2 εβδομάδες αναγκάστηκα να κλείσω την καφετέρια μου λόγω χρεών. Είμαι απελπισμένος. Δουλεύω σκληρά απο 16 ετών και με φρίκη διαπιστώνω πως δεν είμαι σε θέση να ζήσω την οικογένεια μου. Πλεον ζούμε με τον μισθό της γυναίκας μου(1600ε) ,δεν έχουμε δικό μας σπίτι, και οπως καταλαβαίνετε χρωστάμε σε τράπεζες λόγω της επιχείρησης που κλείσαμε. Μπορώ να δουλεύω 15 ώρες την ημέρα 6 μέρες την βδομάδα για αρκετά χρόνια , αρκεί να πληρώνεται ο κόπος μου. Με λύπη μου διαπιστώνω πως αυτό στην Ελλάδα είναι αδύνατο. Ουσιαστικά είμαι ανειδίκευτος και το μόνο χαρτί που έχω είναι ενα επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης κατηγορίας Έ(όλα τα οχήματα δλδ εως νταλίκα). Θα παρακολουθώ το φόρουμ για νέα στοιχεία και πληροφορίες και θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους ασχολούνται με αυτό.

αβρααμ
09.05.2010, 13:29
γεια σου Μελυδια !! θα ηθελα πληροφοριες αν γινεται για τις ειδικοτητες που αναφερεις...υδραυλικους , χτιστες κτλ...θα περιμενω με αγωνια γιατι ψαχνω εδω και καιρο χωρις αποτελεσμα!! ευχαριστω...

reaki
12.05.2010, 21:50
Καλησπερα σε ολους σας!
Απ'οτι βλεπω πολλοι ειναι αυτοι που ψαχνουν να βρουν μια καλυτερη τυχη στην Αυστραλια και νομιζα οτι ημουν η μοναδικη...
Ας συστηθω,ειμαι 26 χρονων,αποφοιτος ΑΕΙ και ανεργη!Τι πρωτοτυπο!
Η ιδεα του να φυγω για την Αυστραλια ηρθε πριν απο 2 χρονια περιπου...Βλεπεις ο αρραβωνιστικος μου ειναι Ελληνοαυστραλος και ειχα την τυχη να παω για διακοπες το 2008 στην Αυστραλια(Μελουρνη,Σιδνευ και Κουινσλαντ)με το περισσοτερο καιρο στην Μελβουρνη..Ολα εκει ειναι υπεροχα και τεραστια!Ιδιαιτερη εντυπωση μου εκανε η ευγενεια των ανθρωπων..ακομα και στα σουπερ-μαρκετ οι ανθρωποι ηταν αρκετα ευγενικοι σε σημειο να αναρωτιεσαι αν σε κοροιδευουν..παντα ομως ακουγες παραδιπλα σου και καποιο ζευγαρι να τσακωνεται στα...ελληνικα!!Παντως η ευγενεια ειναι χαρακτηριστικο τους!Παντου εβλεπες ανθρωπους με το χαμογελο,να γυμναζονται και γενικα πριν και μετα την δουλεια τους ηταν εξω για πρωινο και μετα για κρασι...Εντυπωση μου προκαλεσε το γεγονος οτι απο τις 6 το πρωι η γειτονια μου ηταν γεματη απο κοσμο αλλα μεχρι τις 9 το βραδυ..Το μονο ενοχλητικο ειναι το παρκαρισμα!Ειχαμε νοικιασει ενα αμαξι κ επειδη δεν ημασταν κατοικοι της γειτονιας επρεπε να μετακινουμε το αμαξι καθε 1 ωρα!Αλλα τα προστιματα δεν τα γλιτωσαμε...Οσο για τις δουλειες απο οσο γνωριζω ιδιως στις οικοδομες που ενδιαφερεται ο φιλος τα λεφτα ειναι παρα πολυ καλα!Ο αρραβωνιστικος μου δουλευε στο Σιδνευ πριν απο 5 χρονια σε ενα εμπορικο που φτιαχνοταν κ επαιρνε 200 δολλαρια την ημερα..με συνθηκες που δεν εχουν καμια σχεση με οτι ισχυει εδω..ακομα και στις τραπεζες οι περισσοτεροι ηταν κινεζοι οι οποιοι δεν μιλαγαν και τοσο καλα αγγλικα...Οτι αλλο θες ευχαριστως να σε ενημερωσω..

αβρααμ
13.05.2010, 22:40
Καλησπερα σε ολους σας!
Απ'οτι βλεπω πολλοι ειναι αυτοι που ψαχνουν να βρουν μια καλυτερη τυχη στην Αυστραλια και νομιζα οτι ημουν η μοναδικη...
Ας συστηθω,ειμαι 26 χρονων,αποφοιτος ΑΕΙ και ανεργη!Τι πρωτοτυπο!
Η ιδεα του να φυγω για την Αυστραλια ηρθε πριν απο 2 χρονια περιπου...Βλεπεις ο αρραβωνιστικος μου ειναι Ελληνοαυστραλος και ειχα την τυχη να παω για διακοπες το 2008 στην Αυστραλια(Μελουρνη,Σιδνευ και Κουινσλαντ)με το περισσοτερο καιρο στην Μελβουρνη..Ολα εκει ειναι υπεροχα και τεραστια!Ιδιαιτερη εντυπωση μου εκανε η ευγενεια των ανθρωπων..ακομα και στα σουπερ-μαρκετ οι ανθρωποι ηταν αρκετα ευγενικοι σε σημειο να αναρωτιεσαι αν σε κοροιδευουν..παντα ομως ακουγες παραδιπλα σου και καποιο ζευγαρι να τσακωνεται στα...ελληνικα!!Παντως η ευγενεια ειναι χαρακτηριστικο τους!Παντου εβλεπες ανθρωπους με το χαμογελο,να γυμναζονται και γενικα πριν και μετα την δουλεια τους ηταν εξω για πρωινο και μετα για κρασι...Εντυπωση μου προκαλεσε το γεγονος οτι απο τις 6 το πρωι η γειτονια μου ηταν γεματη απο κοσμο αλλα μεχρι τις 9 το βραδυ..Το μονο ενοχλητικο ειναι το παρκαρισμα!Ειχαμε νοικιασει ενα αμαξι κ επειδη δεν ημασταν κατοικοι της γειτονιας επρεπε να μετακινουμε το αμαξι καθε 1 ωρα!Αλλα τα προστιματα δεν τα γλιτωσαμε...Οσο για τις δουλειες απο οσο γνωριζω ιδιως στις οικοδομες που ενδιαφερεται ο φιλος τα λεφτα ειναι παρα πολυ καλα!Ο αρραβωνιστικος μου δουλευε στο Σιδνευ πριν απο 5 χρονια σε ενα εμπορικο που φτιαχνοταν κ επαιρνε 200 δολλαρια την ημερα..με συνθηκες που δεν εχουν καμια σχεση με οτι ισχυει εδω..ακομα και στις τραπεζες οι περισσοτεροι ηταν κινεζοι οι οποιοι δεν μιλαγαν και τοσο καλα αγγλικα...Οτι αλλο θες ευχαριστως να σε ενημερωσω..

σε ευχαριστω φιλη [ reaki ]... για την πληροφορια με τις οικοδομες!!
αυτο λιγο πολυ το ξερω, αυτο που ψαχνω να μαθω ειναι αν εχει καποιο προγραμα ειδικα για καποιες δουλειες η Αυστραλιανη κυβερνηση,ελπιζωντας να παρω ποντους για την εγκριση της βιζας!
το ειχε αναφερει μια φιλη η [μελυδια] αλλα ακομα δεν εχω μαθει τιποτα !!
ψαχνω διαφορα site που εχουν προτεινη διαφοροι φιλοι και δεν μπορω να βγαλω ακρη!
μονη ελπιδα η πληροφορια........
σου ευχομαι τα καλυτερα!!

αβρααμ
13.05.2010, 22:53

γεια σου φιλη μελυδια!
με ενδιαφερει πολυ η πληροφορια που δινεις για τα επαγγελματα που δεχονται σχετικα με οικοδομες.
θα μπορουσες αν ξερεις καμμια πληροφορια να την μεταφερεις;
ειναι η μονη ελπιδα να μαζεψω ποντους για τη βιζα!!
σιγουρα ενδιαφερει πολυ κοσμο αν κρινω απο εμενα!
σε ευχαριστω φιλικα Αβρααμ....

xenitemenos
13.05.2010, 22:54
Χαίρετε παίδες!

Θα ήθελα απλά να σας πληροφορήσω ότι πλέον δημιουργήθηκε ένα νέο forum www.xenitemenos.net (http://www.xenitemenos.net) .

Η ιδέα ξεκίνησε θέλοντας να βρεθεί πλέον ένας κοινός e-χώρος, όπου όσοι ζουν, σπουδάζουν ή εργάζονται εκτός Ελλάδας, να μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους, να γνωριστούν, να ανταλλάξουν απόψεις, να μοιραστούν εμπειρίες και γνώσεις.

Δεν είναι αντίστοιχο αυτού του forum που έχει γενικότερο περιεχόμενο, αλλά εξειδικευμένο στις επαγγελματικές ευκαιρίες που μπορούν να υπάρξουν στο εξωτερικό. Είναι αλήθεια ότι πλέον μετά τις τελευταίες εξελίξεις όλο και περισσότεροι σκέφτονται την αναζήτηση καλύτερων ευκαιριών σε κάθε γωνιά του πλανήτη.

Μακάρι να μπορέσουμε να αλληλοβοηθηθούμε άπαντες και ο καθένας μας να πάρει σωστές και ώριμες αποφάσεις! Καλή τύχη!

αβρααμ
13.05.2010, 22:59

γεια σου φιλη μελυδια!
με ενδιαφερει πολυ η πληροφορια που δινεις για τα επαγγελματα που δεχονται σχετικα με οικοδομες.
θα μπορουσες αν ξερεις καμμια πληροφορια να την μεταφερεις;
ειναι η μονη ελπιδα να μαζεψω ποντους για τη βιζα!!
σιγουρα ενδιαφερει πολυ κοσμο αν κρινω απο εμενα!
σε ευχαριστω φιλικα Αβρααμ....

examply
14.05.2010, 12:33
Χαιρετω το φορουμ, καθως ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω.
Λεγομαι Νικος και ειμαι 35 χρονων, σύζυγος και πατερας 2 παιδιων , 8 και 3.
Αυτο το εκτρωμα που μεγαλωσαμε και επιμενουν να το ονομαζουν κρατος, αυτο το εκτρωμα καταφερε να σκοτωσει καθε ελπιδα που ειχα για το μελλον. Οχι τοσο το δικο μου, καθως εγω πια ειμαι συνηθισμενος να ζω μεσα στη μιζερια που μου παρεχει η Ελλαδα ... Το μελλον των παιδιων μου.
Αποφασισα και εγω στα 35 μου να κυνηγησω ενα μελλον για τις 2 κορες μου. Η βασικη μου σκεψη ειναι να παω μονος μου για εναν χρονο στην ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (εκει εχω εναν ξαδερφο του ξαδερφου της συνηφαδας του γαμπρου μου) που υποχρεωθηκε ο ανθρωπος να με συμβουλευσει στα πρωτα μου βηματα (αμφιβαλλω ... ) . Ουσιαστικα πηγαινω μονος μου στο αγνωστο. Αποφοιτος Λυκειου, 2 χρονια φανταρος και δουλεια απο τα 19 μου (16 συναπτα ετη και 4500 ενσημα) δεν φοβαμαι για τον εαυτο μου. Θα βγαλω ακρη εκει περα. Ελληνας ειμαι. Αυτο που με προβληματιζει ειναι η αρχικη βιζα και η αδεια εργασιας, καθως δεν ειμαι αποφοιτος πανεπιστημιου με πτυχια, αλλα ουτε και εχω προσκληση για εργασια εκει.
Αν καποιος γνωριζει πραγματικα απο Νεα Ζηλανδια , θα παρακαλουσα να επικοινωνησει μαζι μου (examply@pathfinder.gr)

* Μεινετε στην Ελλαδα. Μην μεταναστευετε. Αν φυγουμε ολοι, ποιοι θα μεινουν να πολεμησουν στον εμφυλιο που θα ξεσπασει;
** Οπου Γης , Πατρις .

giota1
20.05.2010, 12:50
γεια σας, ειμαι καινουργιο μελος και κατα τυχη βρηκα το φορουμ και θα ηθελα και γω να θεσω τον προβληματισμο μου.ειμαι 27 χρονων παντρεμενη μ'ενα παιδακι 2 χρονων. εδω και πολλα χρονια με εξιταρει η ιδεα να φυγω απο δω γιατι οπως και παρα πολυ αλλοι συνανθρωποι μας αγανακτουμε για το κρατος και τη λειτουργια του, αλλα παντα ελεγα ισως φτιαξουνε τα πραγματα αλλα με ολα αυτα που γινονται τωρα ενω στην αρχη στεναχωριομουνα και ειχα ψιλοαπελπιστει τωρα πια νιωθω εξοργισμενη, εχω τοσο θυμο για ολους αυτου τους ψευτες που παιζουνε με τις ζωες μας. ζουμε σε χωριο και δεν δουλευω εγω γιατι δεν εχω να αφησω καπου τον μικρο μου αλλα σπουδαζω διοιηκηση τουριστικων επιχειρησεων και τελειωνω σε ενα χρονο, ο αντρας μου δουλευει σε μια εταιρεια μεταλειων(ηλεκτροσυγκολητ ς και οξυγονοκολητης) και ζουμε με 2000€ που παιρνει ο αντρας μου,λεφτα που καποτε ηταν παρα πολυ καλα αλλα τωρα ειναι δυσκολα εχοντας δανεια και ενοικιο. ο αντρας εχει ενα θειο στην αυστραλια που δεν τον εχουμε γνωρισει βεβαια ποτε αλλα σκεφτομαστε να παμε εκει. δεν ξερω ομως αν θα ειναι ευκολο να βρουμε δουλεια εκει εγω με το μελλοντικο μου πτυχιο και ο αντρας μου με τη δουλεια που ξερει να κανει. εγω ξερω αγγλικα ενω αντρας μου καθολου, ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να προσαρμοστεις εκει?

συγνωμη αν σας κουρασα.

Αναστασία
01.06.2010, 12:26
Τελικά από ότι βλέπω δεν είναι τόσο πρωτότυπη η ιδέα μου !!! :)

Είμαι 40 χρονών, ανύπανδρη μητέρα με ένα αγοράκι 3 ετών, έχω σπίτι δικό μου, εργάζομαι αλλά δεν ξέρω για πόσο..

Εχω συγγενείς στην Μελβούρνη και μάλιστα αγαπημένους και αρχίζω και το σκέφτομαι πολύ πολύ σοβαρά.

Πτυχίο δεν έχω γιατί εμπειρικά μπήκα στην δουλειά που βρίσκομαι τώρα αλλά δεν με νοιάζει μπορώ να δουλέψω οπουδήποτε αρκεί να αξίζουν τον κόπο τα χρήματα.

Διάβασα όλα όσα γράψατε εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν το θίξατε καθόλου, βέβαια ίσως επειδή είναι χαζό.. αν είναι συγχωρήστε με !!!!!!!! ::o

Τόσα χρόνια που δουλεύουμε εδώ τα ένσημα μας δεν υπολογίζονται πουθενά? Σύνταξη θα πάρουμε ποτέ από εκεί? Απο εδώ ? από κάπου ?????

Επίσης πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχετε γράψει αλλά μάλλον για πιο οργανωμένα ίσως κάποιος που ενδιαφέρεται πραγματικά θα πρέπει να απευθυνθεί στην πρεσβεία Αυστραλίας.

reaki
01.06.2010, 19:12
Απ'οτι ξερω αν δουλεψεις 10 χρονια εκει στα 65 σου δικαιουσαι συνταξη και απο την Αυστραλια

kostastsap
01.06.2010, 22:15
παιδια γεια σας!!!επεσα ψαχνοντας στο site σας.
ειμαι ο κωστας 26 ετων παντρεμενος και σκευτομαι σοβαρα να φυγω για αυστραλια.
εχω τελιωσει ΤΕΕ πληροφορικης και εχω δουλεψει σε οικοδομη,χωραφια,υπαλληλος γραφειου,σε εργοστασιο τυποποιησεις και αλλα.
θα εχω ελπιδες να βρω δουλει εκει στην αυστραλια?

kostastsap
03.06.2010, 22:47
εχω τελιωσει ΤΕΕ πληροφορικης και εχω δουλεψει σε οικοδομη,χωραφια,υπαλληλος γραφειου,σε εργοστασιο τυποποιησεις ως πρακτικος μηχανικος και αλλα.

Μιχάλης
10.06.2010, 15:04
Γεια σας επίδοξοι μετανάστες. Κι εγώ το σκέφτομαι από την αρχή του χρόνου, όταν ξέμεινα από δουλειά. Μου πήρε έξι μήνες να πείσω την γυναίκα μου (οι γυναίκες είναι συνήθως πιο συναισθηματικές από τους άντρες, με αποτέλεσμα η ιδέα της μετανάστευσης να τους φαίνεται πολύ βαρυά).

Όσοι θέλετε πληροφορίες για Αυστραλία και συγκεκριμμένα για μετανάστευση ξεκινήστε από το http://www.immi.gov.au/. Θέλει ψάξιμο, αλλά είναι μια καλή βάση για να ξεκινήσει κανείς τις αναζητήσεις του. Θα βρείτε ό,τι χρειάζεστε για τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να μεταναστεύσει κανείς στην Αυστραλία. Δυστυχώς, οι εποχές που θέλανε απλά κόσμο, περάσανε. Σήμερα θέλουν λίγους και καλούς.

Το γεγονός ότι οι Έλληνες της Αυστραλίας κατέχουν τα μέσα οικονομικά στρώματα, δεν με ξαφνιάζει καθόλου. Σκεφτείτε μόνο ότι όταν φύγαν αυτοί οι άνθρωποι από την Ελλαδίτσα, δεν είχαν μοίρα στον ήλιο, κι εκεί κατάφεραν να αποκατασταθούν. Φύγαν ξυπόλυτοι και τώρα ζούν αξιοπρεπείς ζωές. Κι επειδή ζουν σε ένα κράτος που το έχουν στήσει Αγγλοσάξονες (αυτοί ξέρουν να στήνουν κράτη που λειτουργούν), κι επειδή προσαρμόστηκαν με τους νόμους και τις συνήθειες των συμπατριωτών τους, κατάφεραν σήμερα να τους ζηλεύουμε.

Σίγουρα θα υπάρξει κύμα μετανάστευσης. Όμως αυτή τη φορά δεν θα είναι από ανειδίκευτους εργάτες. Θα είναι από διαβασμένους και εκπαιδευμένους ανθρώπους, που θέλουν να αμοίβονται για τη δουλειά που κάνουν και να βρίσκουν δουλειά (το σημαντικότερο).

Είχα την ευκαιρία να συναντηθώ με ένα ζευγάρι Αυστραλών ομογενών, και να συζητήσω διεξοδικά τα δεδομένα για έναν σχετικά νέο μετανάστη με γυναίκα και δύο παιδιά (έναν σαν κι εμένα δηλαδή). Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Δεν έχει νόημα. Θα μεταφέρω όμως το γενικό νόημα της συζήτησης που έχει σημασία, σε μία φράση: "Να πάτε όσο πιο γρήγορα μπορείτε"

Γι αυτό κι εγώ ξεκίνησα τις διαδικασίες για να αναγνωρίσω το πτυχίο μου, να δώσω για IELTS, να βρω δουλειά, και τελικά να πάρω "permanent resident visa". Η διαδικάσία, αν όλα πάνε κατ' ευχήν θα μου πάρει περίπου ένα χρόνο... Εν τω μεταξύ, δεν αποκλείω να πάρω ένα "working visa" να φύγω μια ώρα αρχύτερα... Αν δεν ήταν και η δεύτερη εγκυμοσύνη της γυναίκας μου μάλλον θα είχαμε ήδη φύγει.

touristria
10.06.2010, 15:23
Είμαι 29 χρονών και έχω τελειώσει ΤΕΙ Τουριστικών Επιχειρήσεων και ΙΕΚ διαιτολογίας. Προς το παρόν δουλεύω εποχιακά σε ένα από τα μεγαλύτερα ξενοδοχεία της Ελλάδας και σκέφτομαι σοβαρά να φύγω από τη χώρα μόλις τελειώσει η σύμβαση. Δεν θέλω να φύγω μόνο λόγω οικονομικών συνθηκών. Πραγματικά η ζωή στην Ελλάδα δεν μου άρεζε ποτέ και νομίζω ότι έχω φτάσει στα όρια μου (ίσως επειδή πλησιάζω τα 30).
Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω κανένα συγγενή στο εξωτερικό ώστε να έχω μια μικρή βοήθεια. Ακόμα δεν απευθύνθηκα στην πρεσβεία Αυστραλίας γιατί θέλω να συζητήσω με άτομα που μένουν εκτός Ελλάδας.

Πόσο δύσκολο είναι το να πάει κανείς μόνος-η χωρίς να τον περιμένει κάποιος? Έχω ακούσει ότι η Αυστραλία είναι από τους πλέον δύσκολους προορισμούς για μετανάστες γιατί ζητάει πολλά προκειμένου να χορηγήσει βίζα. Ανέφερα τα πτυχία μου ενδεικτικά γιατί δεν θα ήθελα να φύγω από Ελλάδα και να γίνω σερβιτόρα ή καθαρίστρια στο εξωτερικό. Θέλω να ξεκινήσω καριέρα και να ηρεμίσω επιτέλους από την ανασφάλεια εδώ. Πραγματικά μου αρέσει να δουλεύω και ενσωματώνομαι εύκολα με άλλες κουλτούρες. Έχετε να μου συστήσετε καμιά σοβαρή ιστοσελίδα για εύρεση δουλειάς? Πόσα λεφτά χρειάζεται να έχει κανείς για το ξεκίνημά του? Πώς είναι η σχέση τον Αυστραλών με τους Έλληνες? Συγνώμη για την πολυλογία... :o

panos1966
03.07.2010, 15:05
Μιχάλη να σε ρωτήσω για το θεμα της μετανάστευσης, πω μπορούμε να αναγνωρίσουμε το πτυχίο μας εκει?
Εχω πτυχίο ΤΕΙ Ηλεκτρονικου, έχεις καποιες πληροφορίες?
Εγω είμαι Αυστραλος υπήκοος από γέννηση (Αδελαίδα) και είναι ποιο εύκολο να γυρίσω στην Αυστραλία (Αδελαίδα ή Μελβούρνη) , απλως έχω γυναικα και 2 μικρά παιδια και σίγουρα ειναι μεγάλη απόφαση. Ακόμα και για την γυναίκα να βρει εργασία εκεί είναι δύσκολο (Φιλόλογος στο επάγγελμα).
Οποιες πληροφορίες ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ.

Παναγιώτης.

dago
23.07.2010, 00:29
Για βρε παιδια. θελω να φυγω astralia ....το θεμα ειναι εγω εχω usa pasport (born in florida) αλλα εχω μεγγαλωσει εδω... υπαρχει καποιος η καποιο γραφειο να βοηθαει η καποιος να μπορεσει να μου πει τι πρεπει να κανω.???? απο το ιντερνετ δεν βγαζω ακρη.... δεκτα και τα pm ...
ευχαρηστω Μιχαλης

vi_cto_ria_aus
26.07.2010, 11:06
Γειά σας. Όντας καινούργια στο φόρουν και μόλις 17 χρονών θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις και θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων αν μου απαντούσατε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αρχικά να αναφέρω ότι η μητέρα μου μεγάλωσε στην Αυστραλία (Μελβούρνη) και έχει την υπηκοότητα, όμως επέστρεψε και παντρεύτηκε εδώ στην Ελλαδίτσα. Πριν λίγους μήνες ρώτησε αν θα μπορούσε με την συμπλήρωση κάποιων εγγράφων να κάνει και εμένα υπήκοο και η απάντηση΄ήταν θετική. ¨Ετσι όχι μόνο θα μπορέσω να γίνω υπήκοος αλλά και να βγάλω Αυστραλέζικο διαβατηριο.¨

Όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι όλο και περισσότερο να φύγω και να αναζητήσω το μέλλον μου στα ξένα. Βέβεια δεν θα είμαι εντελώς μόνη μου καθώς έχω πολλούς κοντινούς συγγενείς στην Μελβόύρνη, με τους οποίους έχουμε άριστες σχέσεις και βλεπόμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο.

Έτσι, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν αποκτώντας την υπηκοότητα έχω το δικαίωμα να μείνω στην Αυστραλία, να πάω στα εκεί πανεπιστήμια και να βρω μια δουλειά χωρις να χρειαστεί να μπερδευτώ με Vises και όλα αυτά τα γραφειοκρατικά.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τον μακροπερίοδο λόγο μου.

dago
29.07.2010, 23:57
kopelia an pareis tin upikoothta mporeis na pas katw kai na eisai politis kanonika tis australia .... panepistimio douleia oti thes plili eleftheria kai to vasiko XWRIS VIZA....... enoite oti tha exeis aftraleziko diavatirio!!!!!

ego pira tin apofasi kai petaw melvourni 29 augoustou ... ta panta einai thema epiloghs den einai asxima stin australia alla an exeis pragmata piso stin ellada na se travane tha diskolefteis ligo....

gnomi mou fige oso pio grigora mporeis apo tin ellada <------den tha pinasoume gia aftous pou fagane mexri skasmou ola ta lefta..

vi_cto_ria_aus
31.07.2010, 11:20
Καλή αρχή σου εύχομαι και σε ευχαριστώ για το μήνυμα απλά περισσότερο για θέματα χρημάτων στο πανεπιστήμιο. Θα πρέπει να δώσω περισσότερο από τους Αυστραλούς ή εν μέρει και εγω θα μπορώ να πληρώνω τα ίδια fees σαν "Αυστραλέζα" ;

dago
01.08.2010, 00:52
nomizo exeis oti dikaiomata exoun kai oi australia ..........ta panepistimia einai apo ta kalitera ston kosmo na xereis ekei katw.........to kalitero einai na pareis tin australiani presvia stin athina kai rota einai upefthini na sou apantisou.... ciao kai efxomai na kaneis oti kalitero gia esena!!!

alexandros1991
01.08.2010, 20:46
kalo mina se olous paidia!skeftomaste na fugoume oikogeneiakos stin australia i mitera mou einai 42 o pateras mou 50 kai egw 19 ti xartia tha prepei na kanoume kai poso kairo tha parei na mas ekdothei i visa?kai an uparxei kapios i kapoia sto forum me suggeni stin australia as mou dwsei to thlefwno tou na epikoinonisw mazi tou..euxaristw prokatavolika!

ΛΥΔΙΑ
05.09.2010, 01:03
Γεια σας.Με λενε Λυδια και το ονειρο μου απο μικρη ηταν κ ειναι η Αυστραλια.θα ηθελα μια δοθλεια που να εχει να κανει με ζωα,αγρια ζωα.Ξερετε που θα μπορουσα να ψαξω?Σας παρακαλω αν γνωριζετε κατι πειτε μου!
Ευχαριστω πολυ..

myk77
06.09.2010, 14:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΜΑΙ 33 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΑ 8, ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΕΧΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ.ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΔΩ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΝΕ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΓΙΑ ΜΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ?ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΑΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΚΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΙΣΑ

Agoriani
22.09.2010, 00:11
Διαπίστωσα οτι υπάρχει πλήθος πληροφορίας αλλά και αερολογίας διάσπαρτος σε post με τίτλους παραπλανητικούς κτλ κτλ.

Πρώτα να ευχαριστήσω τον Admin για την αλλαγή στην οργάνωση των θεμάτων που έκανε και πιστεύω οτι έγινε για καλύτερα ώστε να μπορεί ο ψάχνων να εύρει και οχι να ψάχνει.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε οσα ερωτήματα μπορώ να απαντήσω αλλά τουλάχιστον ας βάζουν οι πατριώτες που ψάχνουν κάποια πληροφορία τα ερωτήματά τους εδώ να μην τα ψάχουμε σε διάσπαρτα post.
Επίσης οι επόμενοι να μπορούν να τα βρούν και να τα διαβάζουν με ειρμό.

Θα αναφερθώ όμως και στο post με τίτλο Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005) που ανανεώνω συχνά και καθώς είμαι στην πορεία για να μεταναστεύσω συμπληρώνω με οτι καινούργιο προκήπτει. Πολλά ερωτήματα δεν θα τίθονταν καν εαν οι ερωτώμενοι διάβαζαν πρώτα το post αυτό.

thanasis
22.09.2010, 03:03
Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες, που παρέχεις στους αναγνώστες του patriotaki.com :bravo_1:

Agoriani
01.10.2010, 12:16
Γεια σας, Με λένε Σοφία και βρήκα τυχαία το site σας.
Θα θελα πολύ να φύγω από ελλάδα μιας και όλοι ξέρετε ότι οι δουλειές
εδώ είναι χάλια.

Είμαι γύρω στα 35 και έχω ασχοληθεί με βάσεις δεδομένων.
Στην αυστραλία είναι εύκολο να βρει κάποιος δουλειά?
Μπορεί να μου συστήσει κανείς κάποιο site με jobs για Αυστραλία?
Ενδιαφέρομαι περισσότερο για Μελβούρνη.

Στο post (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005)μου θα βρείς μερικές πληροφορίες και πολλά site για να διαβάσεις.

Επίσης στο site http://www.liveinvictoria.vic.gov.au/ θα βρείς στην κατηγορία Working & Employment και στην υποκατηγορία Finding a Job πολλούς τρόπους που προτείνουν οι κρατικές υπηρεσίες της Αυστραλίας για να βρέι κάποιος δουλειά. Ακόμα μπορείς να βρείς στο Occupations (http://www.liveinvictoria.vic.gov.au/working-and-employment/occupations) και στην κατηγορία επαγγέλματος Computing Professional (http://www.liveinvictoria.vic.gov.au/working-and-employment/occupations/computing-professionals) πληροφορίες για την αρχή πιστοποίησης γνώσης υπολογιστών, το εισόδημα κατα μέσο όρο κτλ.

Όπως και να έχει ενημέρωσέ μας αν θές για να μαθαίνουν και οι επόμενοι απο ζωντανά παραδείγματα.

Agoriani
01.10.2010, 12:18
Γεια σας.Με λενε Λυδια και το ονειρο μου απο μικρη ηταν κ ειναι η Αυστραλια.θα ηθελα μια δοθλεια που να εχει να κανει με ζωα,αγρια ζωα.Ξερετε που θα μπορουσα να ψαξω?Σας παρακαλω αν γνωριζετε κατι πειτε μου!
Ευχαριστω πολυ..

Ξεκίνα το διάβασμα απο το post (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005)μου και αν μπορείς δώσε μας και άλλες πληροφορίες σχετικά με την πρόθεσή σου να μεταναστεύσεις στην Αυστραλία, όπως π.χ. μόνη θα πας, έχεις συγγενείς ή κάποιον άλλον εκεί, θες να πας μόνιμα ή για ένα διάστημα για εργασία και πίσω πάλι κτλ.

Agoriani
01.10.2010, 12:26
Είμαι 29 χρονών και έχω τελειώσει ΤΕΙ Τουριστικών Επιχειρήσεων και ΙΕΚ διαιτολογίας. Προς το παρόν δουλεύω εποχιακά σε ένα από τα μεγαλύτερα ξενοδοχεία της Ελλάδας και σκέφτομαι σοβαρά να φύγω από τη χώρα μόλις τελειώσει η σύμβαση. Δεν θέλω να φύγω μόνο λόγω οικονομικών συνθηκών. Πραγματικά η ζωή στην Ελλάδα δεν μου άρεζε ποτέ και νομίζω ότι έχω φτάσει στα όρια μου (ίσως επειδή πλησιάζω τα 30).
Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω κανένα συγγενή στο εξωτερικό ώστε να έχω μια μικρή βοήθεια. Ακόμα δεν απευθύνθηκα στην πρεσβεία Αυστραλίας γιατί θέλω να συζητήσω με άτομα που μένουν εκτός Ελλάδας.

Πόσο δύσκολο είναι το να πάει κανείς μόνος-η χωρίς να τον περιμένει κάποιος? Έχω ακούσει ότι η Αυστραλία είναι από τους πλέον δύσκολους προορισμούς για μετανάστες γιατί ζητάει πολλά προκειμένου να χορηγήσει βίζα. Ανέφερα τα πτυχία μου ενδεικτικά γιατί δεν θα ήθελα να φύγω από Ελλάδα και να γίνω σερβιτόρα ή καθαρίστρια στο εξωτερικό. Θέλω να ξεκινήσω καριέρα και να ηρεμίσω επιτέλους από την ανασφάλεια εδώ. Πραγματικά μου αρέσει να δουλεύω και ενσωματώνομαι εύκολα με άλλες κουλτούρες. Έχετε να μου συστήσετε καμιά σοβαρή ιστοσελίδα για εύρεση δουλειάς? Πόσα λεφτά χρειάζεται να έχει κανείς για το ξεκίνημά του? Πώς είναι η σχέση τον Αυστραλών με τους Έλληνες? Συγνώμη για την πολυλογία... :o

Αγαπητή τουρίστρια (LOL)

Ξεκίνα το διάβασμα απο το post (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005)μου και το λέω αυτό γιατί επειδή εθελοντικά διαβάζουμε και γράφουμε εδω μέσα δεν έχει νόημα να σου απαντήσω στις περισσότερες απο τις ερωτήσεις σου στο δικό σου post ενώ τα έχω ξαναγράψει λίγο παραπάνω σε ενα άλλο post.
Διαβάζοντας εδω μέσα τα post θα σου μείνουν μόνο μερικές ερωτήσεις αρκεί βέβαια να διαβάσεις και μερικές βασικές ιστοσελίδες για την μετανάστευση και την έκδοση βίζας για Αυστραλία απο την υπηρεσία μετανάστευσης της Αυστραλίας.

Συμμερίζομαι τα άγχη σου και ελπίζω να σε ξεανγχόσουμε εδω μέσα. Βοήθησέ μας και εσύ όμως λίγο. Μην αρκείσε στο άκουσα οτι είναι ετσι και άκουσα οτι είναι αλλιώς κ.τ.λ. Είμαστε στην εποχή της πληροφορίας και εδώ είμαστε οχι επειδή κατέχουμε την μοναδική γνώση αλλά έτυχε να ασχοληθήκαμε νωρίτερα και να θέλουμε να βοηθήσουμε. Έτσι κι αλλιώς η πληροφορία είναι εκεί έξω και είναι και δωρεάν.

Agoriani
01.10.2010, 12:32
εχω τελιωσει ΤΕΕ πληροφορικης και εχω δουλεψει σε οικοδομη,χωραφια,υπαλληλος γραφειου,σε εργοστασιο τυποποιησεις ως πρακτικος μηχανικος και αλλα.

Και βέβαια έχεις. Ξεκίνα το διάβασμα απο το post (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005) μου και για την Victoria στο http://www.liveinvictoria.vic.gov.au/
θα βρείς πλήθος πληροφορίες για εργασία και διαμονή στην Πολιτεία αυτή που πρωτεύουσα είναι η Μελβούρνη.
Αν πάλι θες να πας σε άλλη πολιτεία με το google θα βρείς την αντίστοιχη σελίδα της πολιτείας που θες.
Διάβασε και απο την εθνική στατιστική τους υπηρεσία (http://www.abs.gov.au/) σχετικά με το επάγγελμα που σε ενδιαφέρει τι έχει γίνει μέχρι τώρα τι διασπορά έχει τι τάσεις τι εισοδήματα και ανάλογα πράξε.

Agoriani
01.10.2010, 13:00
Geia sas paidia .. Psaxnodas plhrofories sto diadiktio gia thn australia epesa kai sto sites sas .
Skeftome poli sovara na figo gia australia an mporeso kai vro doulia.. Exw teliosei computing sthn aglia , exw doulepsei kai edw stin ellada se kapies etaireies , ala to telefteo xrono ta pragmata den pigenoun poli kala kai vlepo oti den uparxei melon elpidoforo sthn ellada distixos ..
Exw enhmerothei apo to net gia kapia pragmata .. mpika kai se kapia sites gia euresi ergasias ..
To thema einai oti egw gia na vgalo VISA tha prepei na mou ginei prosklisi apo kapion ergodoti stin australia..
Tha mporouse na ginei kapia proslipsi mono me tilefoniko interview exontas stilei to viografiko mou ston ergodoti ... i gia na vro doulia tha prepei na eimai sthn australia ..
kai se kapia site lene oti tha prepei na exeis australeziki Visa gia na stiles to viografiko sou se kapies etaireies ..
kamia idea to ti na kano i kapios pou na xerei na exei kanei to idio ...
plzz help :)

Στα site που λένε οτι πρέπει να έχεις visa για να στείλεις το βιογραφικό σου είναι εργοδότες που δέν προτίθενται να γίνουν οι σπόνσορές σου αλλά θέλουν εργαζόμενους απο την εσωτερική αγορά εργασίας της Αυστραλίας.
Αυτό δεν παει να πει οτι δεν μπορείς να βρείς δουλειά απο εξω και μετά να πας. Όμως αν ξεκινώντας απο το immi.gov.au ψάξεις την κατηγορία visas για εργαζόμενους με προσόντα (κοίτα και το post μου γιατί είσαι ανάλογη περίπτωση με την κοπέλα απο το φιλικό ζευγάρι που χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα) θα δείς οτι το θέμα δεν είναι οτι πρέπει να σου κάνει πρόσληψη κάποιος για να πας αλλά κατεβαίνεις ανεξάρτητος και παντοδύναμος (με παντοδύναμη visa) και είτε βρίσκεις δουλειά εκεί αφού πας ή βρίσκεις απο εξω εφόσον σου εκδοθεί η visa.
Το θέμα είναι μαλλον οτι θες να βρείς την επόμενη δουλειά πριν αφήσεις την υπάρχουσα και με την ανασφάλεια που επικρατεί σήμερα αναρωτιέσαι μήπως και δεν βρείς δουλειά εκεί κτλ
Διάβασε όμως τα στατιστικά τους και γενικά για την οικονομία τους και την ανεργία τους και δεν χρειάζεται να σου πω οτι θα βρείς δουλειά και καλή μάλιστα.

Όπως και να έχει ενημέρωσέ μας και εμάς με την εξέλιξη στην υπόθεσή σου να μαθαίνουν και οι επόμενοι.

xrilek
02.10.2010, 13:13
Γεια σας παιδια!καινουργιος στη παρεα!.....Λοιπον,να σας περιγραψω συντομα την κατασταση μου.Γεννήθηκα στην Αυστραλια (Αδελαϊδα) αλλα ήρ8α μικρος εδω,3-4χρονων.οποτε,εχω μεγαλωσει εδω,εχω ελληνικη νοοτροπια,σκεψη κτλπ.....Τωρα ομως θελω να γυρισω γιατι εδω δεν υπαρχει κατι για αργοτερα.Ειμαι στο ΤΕΙ κ σπουδαζω Μηχανολογια.ειμαι στο 3ο ετος και ειμαι 21χρονων.Μπορω να συνεχισω κατι αντιστοιχο εκει η πρεπει οτι κανω να το κανω απο την αρχη???κ πως <<μπαινω>> στη σχολη?εξετασεις??......εχω την υπηκοοτητα αρα προβλημα με γραφειοκρατια κ τετοια δεν υπαρχει.

Επισης για διπλωμα οδηγησης.Τι ισχυει??Μπορω να βγαλω για μηχανη στα 21 ε?

Agoriani
03.10.2010, 01:07
Γεια σας παιδια!καινουργιος στη παρεα!.....Λοιπον,να σας περιγραψω συντομα την κατασταση μου.Γεννήθηκα στην Αυστραλια (Αδελαϊδα) αλλα ήρ8α μικρος εδω,3-4χρονων.οποτε,εχω μεγαλωσει εδω,εχω ελληνικη νοοτροπια,σκεψη κτλπ.....Τωρα ομως θελω να γυρισω γιατι εδω δεν υπαρχει κατι για αργοτερα.Ειμαι στο ΤΕΙ κ σπουδαζω Μηχανολογια.ειμαι στο 3ο ετος και ειμαι 21χρονων.Μπορω να συνεχισω κατι αντιστοιχο εκει η πρεπει οτι κανω να το κανω απο την αρχη???κ πως <<μπαινω>> στη σχολη?εξετασεις??......εχω την υπηκοοτητα αρα προβλημα με γραφειοκρατια κ τετοια δεν υπαρχει.

Επισης για διπλωμα οδηγησης.Τι ισχυει??Μπορω να βγαλω για μηχανη στα 21 ε?

Έχεις δηλαδή την Αυστραλέζικη υπηκοότητα που σου δίνει κατα πάσα δυνατότητα και το διακαίωμα για έκδοση Αυστραλέζικου διαβατηρίου και αρα δεν χρειάζεσαι visa. Βασικό όμως να έχεις το πιστοποιητικό γέννησης της Αδελαίδας.

Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι διαφορετικό εδώ με εκεί. Αν ήσουν στον πρώτο χρόνο ή δεν είχες γραφτεί ακόμα στην σχολή θα σου έλεγα να τα παρατήσεις και να πας απο τώρα αλλά ενώ είσαι στο 3 έτος θα ήταν νομίζω επιπόλαιο να παρατήσεις τις σπουδές σου για ενα χρόνο.
Τελειώνωντας εδω τις σπουδές σου στην Ελλάδα λέγεσαι μηχανολόγος (μηχανικός), ενώ στην Αυστραλία πιθανόν να εξισώνεσαι με τους βοηθούς μηχανολόγων μηχανικών. Αυτό θα στο απαντήσω σύντομα ( μπορεί και σε 4 μήνες), που θα απαντήσουν στην αξιολόγηση για την κοπέλα απο το παράδειγμά μου στο post (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005)μου.
Να υπενθυμίσω οτι η κοπελα είναι μηχανολόγος απο το ΤΕΙ Κοζάνης.
Επίσης να υπενθυμίσω οτι το επάγγελμα του μηχανολόγου μηχανικού είναι στην λίστα SOL και ENSOL και είναι απο τα επιλεξιμα ακόμα και για αναδοχή απο τις πολιτείες, κάτι που έχει κλήσει για το τρεχον έτος αλλά μπροστά είναι, και σύντομα, το 2011.
Για τα χρόνια μην αγχώνεσαι απο τώρα γιατι παντού λένε κάτω απο 45.

Περισσότερα για το αν θα πρέπει να ξεκινήσεις απο την αρχή, εξετάσεις κ.τ.λ. δεν γνωρίζω να σου πω προς το παρόν αλλά συνεχίζω το διάβασμα και αν βρω κάτι θα απαντήσω εδω.

Αν έχεις Ελληνικό δίπλωμα οδήγησης απο την ΕΛΠΑ το κάνεις διεθνές αν θες για να μπορείς να οδηγείς οταν ταξιδεύεις σε άλλη χώρα. Αυτό για λίγο όμως.
Αν είστε κάτοχος βίζας μόνιμου κάτοικου και έχετε ισχύουσα άδεια οδήγησης από μια άλλη χώρα, στην αγγλική γλώσσα ή επίσημα μεταφρασμένη από αποδεκτή πηγή, επιτρέπεται να οδηγάτε στους πρώτους 3 μήνες μετά την άφιξή σας. Μετά την περίοδο αυτή, αν θέλετε να οδηγάτε, θα πρέπει να έχετε την κατάλληλη αυστραλιανή άδεια οδήγησης. Για να γίνει αυτό συνήθως χρειάζεται να περάσετε τη θεωρητική εξέταση, εξέταση πρακτικής ικανότητας οδήγησης και εξέταση όρασης. Στην Αυστραλία, οι άδειες οδήγησης εκδίδονται από τις κυβερνήσεις των πολιτειών και επικρατειών.
Αν δεν έχετε άδεια οδήγησης από άλλη χώρα θα χρειαστεί περάσετε το Driver Knowledge Test (Θεωρητική Εξέταση Οδηγού) για να πάρετε την άδεια μαθητευόμενου οδηγού.
Για την Victoria VicRoads http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/Licensing/NewResidentsVisitors/

Σημείωση: Στην Αυστραλία υπάρχουν αυστηροί νόμοι οδικής κυκλοφορίας και οδήγησης υπό την επήρεια αλκοόλ στους οποίους πρέπει να συμμορφώνεστε.

StavrosGreece
06.10.2010, 04:25
Καταρχήν στέλνω τους χαιρετισμούς μου και τα συγχαρητήριά μου στους δημιουργούς του forum και σε όλα τα μέλη του.
Δε με ξαφνιάζει καθόλου το γεγονός που πολλά Ελληνόπουλα θέλουν να φύγουν στο εξωτερικό για μια πιο ''δίκαιη'' ζωή..
Είμαι και εγώ ένας νέος στη κρίσιμη ηλικία των 29 και λέω κρίσιμη διότι σε αυτή την ηλικία θα έπρεπε ήδη να έχουμε βρει το δρόμο μας στη πατρίδα μας και επειδή σηκώνει πολύ συζήτηση αυτό το θέμα δε θα μακρηγορήσω άλλο!
Eν συντομία όσο γίνετε λοιπόν οι ''προβληματισμοί'' μου:
Έχω πτυχία διαιτολογίας από τεε,από ιέκ και από ένα αγγλικό κολλέγιο το οποίο είναι αναγνωρισμένο και μπορώ με αυτό να εργαστώ σε όλες τις χώρες που έιναι στο αγγλοσαξωνικό σύστημα.Δυστυχώς όμως η Αυστραλία δεν είναι στο αγγλοσαξωνικό σύστημα από ότι έμαθα και έτσι δεν αναγνωρίζεται το τελευταίο μου πτυχίο,το οποίο το έχω πάρει από το 2003.Δεν ασχολήθηκα ποτέ όμως όλα αυτά τα χρόνια με το αντικείμενο που σπούδασα,διότι μετά τις σπουδές μου επέστρεψα στο νησί από όπου κατάγομαι και οι συγκυρίες το φέραν να ασχοληθώ με τουριστική επιχείρηση(πήγαινε καλά ο τουρισμός τότε).Λοιπόν έχω 3 απορίες:
1) Στη Μελβούρνη ζει (και ''βασιλεύει'') ο αδερφός της γιαγιάς μου,δηλαδή θείος της μητέρας μου.Μπορεί αυτός να θεωρηθεί συγγενής μου έτσι ώστε να γίνει ''σπόνσοράς'' μου?
2) Αναγνωρίζονται τα πτυχία μου από τεε και ιεκ?
3)Έχω ένα μικρό κεφάλαιο και σκέφτομαι να αγοράσω μία επιχείρηση στη Μελβούρνη που βρήκα μέσω real estate της Αυστραλίας.Σκέφτομαι πως είναι προτιμότερο να ''επενδύσω'' εκεί παρά εδώ που όπως πάνε τα πράγματα,καθημερινά ''μπαίνω μέσα οικονομικά και θα οδηγηθούμε σε λουκέτο '' συν ότι με αυτό το τρόπο θα εξασφαλίσω και την εργασία μου εκεί.(με ότι δυσκολίες και ευκολίες συνεπάγεται αυτό).Μπορώ λοιπόν να πάρω τη βίζα μου ευκολότερα με αυτό το τρόπο?και εάν ναι,τι πρέπει να κάνω?

ευχαριστώ πολύ!!!

Agoriani
07.10.2010, 00:35
Καταρχήν στέλνω τους χαιρετισμούς μου και τα συγχαρητήριά μου στους δημιουργούς του forum και σε όλα τα μέλη του.
Δε με ξαφνιάζει καθόλου το γεγονός που πολλά Ελληνόπουλα θέλουν να φύγουν στο εξωτερικό για μια πιο ''δίκαιη'' ζωή..
Είμαι και εγώ ένας νέος στη κρίσιμη ηλικία των 29 και λέω κρίσιμη διότι σε αυτή την ηλικία θα έπρεπε ήδη να έχουμε βρει το δρόμο μας στη πατρίδα μας και επειδή σηκώνει πολύ συζήτηση αυτό το θέμα δε θα μακρηγορήσω άλλο!
Eν συντομία όσο γίνετε λοιπόν οι ''προβληματισμοί'' μου:
Έχω πτυχία διαιτολογίας από τεε,από ιέκ και από ένα αγγλικό κολλέγιο το οποίο είναι αναγνωρισμένο και μπορώ με αυτό να εργαστώ σε όλες τις χώρες που έιναι στο αγγλοσαξωνικό σύστημα.Δυστυχώς όμως η Αυστραλία δεν είναι στο αγγλοσαξωνικό σύστημα από ότι έμαθα και έτσι δεν αναγνωρίζεται το τελευταίο μου πτυχίο,το οποίο το έχω πάρει από το 2003.Δεν ασχολήθηκα ποτέ όμως όλα αυτά τα χρόνια με το αντικείμενο που σπούδασα,διότι μετά τις σπουδές μου επέστρεψα στο νησί από όπου κατάγομαι και οι συγκυρίες το φέραν να ασχοληθώ με τουριστική επιχείρηση(πήγαινε καλά ο τουρισμός τότε).Λοιπόν έχω 3 απορίες:
1) Στη Μελβούρνη ζει (και ''βασιλεύει'') ο αδερφός της γιαγιάς μου,δηλαδή θείος της μητέρας μου.Μπορεί αυτός να θεωρηθεί συγγενής μου έτσι ώστε να γίνει ''σπόνσοράς'' μου?
2) Αναγνωρίζονται τα πτυχία μου από τεε και ιεκ?
3)Έχω ένα μικρό κεφάλαιο και σκέφτομαι να αγοράσω μία επιχείρηση στη Μελβούρνη που βρήκα μέσω real estate της Αυστραλίας.Σκέφτομαι πως είναι προτιμότερο να ''επενδύσω'' εκεί παρά εδώ που όπως πάνε τα πράγματα,καθημερινά ''μπαίνω μέσα οικονομικά και θα οδηγηθούμε σε λουκέτο '' συν ότι με αυτό το τρόπο θα εξασφαλίσω και την εργασία μου εκεί.(με ότι δυσκολίες και ευκολίες συνεπάγεται αυτό).Μπορώ λοιπόν να πάρω τη βίζα μου ευκολότερα με αυτό το τρόπο?και εάν ναι,τι πρέπει να κάνω?

ευχαριστώ πολύ!!!

Καλωσήρθες στην παρέα μας. Ελπίζω να βρείς το δρόμο σου. Και εμείς να σε έχουμε βοηθήσει σε αυτό.

Σχετικά με τα ερωτήματά σου:

1) Για τις βίζες των εργαζομένων οχι.
2) Ξεκινώντας απο εδω (http://www.immi.gov.au/asri/os-qual-units.htm)θα βρείς τον τρόπο να αναγνωρίσεις τουλάχιστον το πτυχίο σου. Για το ΙΕΚ υπάρχει το εξής θέμα. Το απολυτήριο που δίνει είναι σαν δεύτερο λύκειο. Η πίστοποίηση που δίνει για μερικές ειδικότητες δεν είναι αναγνωρισμένη ακόμα ούτε εντός της Ελλάδας. Π.Χ. ολες οι ειδικότητες πληροφορικής δεν έχουν βρει τρόπο ακόμα (μετά απο πόσα χρόνια υπάρχουν ΙΕΚ και βγάζουν αποφοίτους πληροφορικής;) ώστε να συννενοηθούν τα αρμόδια υπουργεία μεταξύ τους και είναι σε διαβούλευση ώστε να γίνει νόμος και να κατωχηρωθούν επαγγελματικά δικαιώματα. Κοίτα στο site (http://www.oeek.gr) του ΟΕΕΚ στο Link σπουδές/επαγγελματικά διακαιώματα και κατέβασε το word αρχείο που δίνουν και κοίτα τον πίνακα πληροφορική. Έτοιμο εδώ (http://www.oeek.gr/documents/ed_iek.doc). Οπότε πως να ζητήσουμε απο την Αυστραλία να αναγνωρίσει εναν τίτλο που ούτε στη Ελλάδα που τον εκδώσανε δεν τον έχουν αναγνωρισμένο; Όμως σύντομα θα είμαι στην Αυστραλία και επειδή όπως κατάλαβες με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα με την πιστοποίηση του ΙΕΚ θα επιβεβαιώσω και εκεί τα όσα λέγω.
3) Υπάρχει βίζα για κάποιον που θέλει να πάει σαν Business People (http://www.immi.gov.au/skilled/business/) : For people to come to Australia for a business-related visit. Also for people to establish, manage or develop a new or existing business, or invest in Australia. Ενα καλό είναι οτι μετατρέπωντας τα Ευρώ σου σε Αυστραλέζικα δολλάρια, ανάλογα και την ημέρα που θα το κάνεις, αν έχει καλή ισοτημία θα τα αυξήσεις αρκετά ως πολύ. Απο την άλλη επειδή το να αγοράσεις απο εδώ επειχήρηση, το οποίο εγώ το επικροτώ και το θαυμάζω σαν τόλμημα, είναι όμως πολύπλοκο και επικίνδυνο θα σε συμβούλευα να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες ενός δικηγόρου στην Αυστραλία σχετικό με το εκεί δίκαιο που να γνωρίζει και θέματα μετανάστευσης. Το yellow pages (http://www.yellowpages.com.au/) το χρησιμοποιούν πολύ εκεί.

ylas2010
07.10.2010, 13:15
καλησπερα σε ολου ειμαι και εγω σχεδον ετοιμος να παρω την οικογενεια μου και να παω αυστραλια . Θελω να κανω μια ερωτηση γνωριζει καποιος το χρονο που χρειαζεται για την visa? και κατι ακομα αν δεν βρισκεις δουλει απο εδω τι γεινεται? η πας εκει και ψαχνεις ? ευχαρηστω

Agoriani
09.10.2010, 14:31
Το γνωστό, διαβάστε το post (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005)που μπορεί να σας λύσει πολλές απορίες.

konstantinos1
02.01.2011, 19:36
Όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν στο φόρουμ αυτό επικεντρωνόμαστε μόνο σε πρακτικές συζητήσεις που αφορούν την μετανάστευση στην Αυστραλία και καθόλου σε πιο γενικά θέματα και ανησυχίες που μπορεί όμως να είναι εξίσου χρήσιμες.

Ένα θέμα που πιστεύω θα μπορούσε να βοηθήσει στο να εκτιμήσουμε την κατάσταση και να δούμε το ζήτημα της μετανάστευσης στην αυστραλία και απο άλλες οπτικές γωνίες είναι οι λόγοι που επιλέγουμε την Αυστραλία ως προορισμό.

Ποιοί είναι λοιπόν οι λόγοι που επιλέξατε την Αυστραλία ως μεταναστευτικό προορισμό?

konstantinos1
02.01.2011, 19:56
εγώ σχεδίαζα εδώ και καιρό να πάω σε κάποια άλλη χώρα της Ε.Ε., ίσως εντελώς τυχαία δεν πήγα νωρίτερα, άλλαξα γνώμη και να'μαι αυτή τη στιγμή εδώ και να προετοιμάζομαι για την Αυστραλία.

οι λόγοι που τελικά αλλαξα γνώμη και δεν πήγα στην χώρα της Ε.Ε. είναι γιατί ναι μέν αρχικά θα την έβγαζα με τα αγγλικά αλλα κάποια στιγμή θα είχα και την επιπλέον υποχρέωση να μάθω την γλώσσα της συγκεκριμένης χώρας, αλλα και γιατι πιστεύω πως οι χώρες της Ε.Ε. σύντομα θα έχουν πρόβλημα με τα επιτόκια τους (αρα και με την ανάπτυξη τους) αφού και οι πλέον εύρωστες έχουν σημαντικό δημόσιο χρέος της τάξης του 70% του ΑΕΠ τους, και στις αγορές επικρατεί φόβος.

οι λόγοι που επέλεξα την αυστραλία είναι γιατι έχω γεννηθεί εκεί και εχω ολα τα δικαιώματα και γιατί δεν έχει το πρόβλημα χρέους που μόλις ανέφερα. η αυστραλία το 2009 είχε γύρω στο 21% δημόσιο χρέος, το χαμηλότερο στον ανεπτυγμένο κόσμο, οπως και η νεα ζηλανδία. επιπλέον είναι πλόυσια και ισχυρή χώρα και οι μελέτες προβλέπουν υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης για πολλά χρόνια ακόμα.

δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ωραιοποιήσω τη χώρα και περιμένω και τις δικές σας απόψεις, με χαρά αν έχετε πληροφορίες που είναι αντίθετες με τις δικές μου. αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που έκανα το θέμα αυτό, να ανταλάξουμε απόψεις και πληροφορίες....

demi
04.01.2011, 18:48
Κωνσταντίνε καλησπέρα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ. Και εγώ στην δική σου περίπτωση ανήκω ( με επιθυμία να ζήσω κάποια χρόνια στο εξωτερικό και με αυστραλέζικη υπηκοότητα). Στα θετικά λοιπόν θα έλεγα:
- Εύρωστη οικονομία
- Πλούτοπαραγωγική χώρα
- Υπηρεσίες και Κράτος με επίκεντρο τον άνθρωπο
- Γλώσσα : Αγγλική παρόλο που η αυστραλέζικη διάλεκτος διαφέρει αρκετά.
- Παιδεία: Από τα καλύτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα στον κόσμο
- Περιβάλλον : Εκπληκτικό αφού συνδυάζει φιαφορετικές εικόνες , είναι αραιοκατοικημένη με φοβερές υποδομές σε δρόμους , δημόσιους χώρους, πάρκα, παραλίες, αθλητικούς χώρους κ.λ.π.

Στα αρνητικά (έχοντας μείνει μόνο 40 ημέρες εκεί και για διακοπές γιατί ιθανόν άμα μείνεις περισσότερο και για δουλειά να υπάρχουν και άλλα):

ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ : ISOLATEDπου θα πεί απομονωμένη και πολύ μακρία από οπουδήποτε αλλού.

panos1966
05.01.2011, 06:21
Κωνσταντίνε καλησπέρα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ. Και εγώ στην δική σου περίπτωση ανήκω ( με επιθυμία να ζήσω κάποια χρόνια στο εξωτερικό και με αυστραλέζικη υπηκοότητα). Στα θετικά λοιπόν θα έλεγα:
- Εύρωστη οικονομία
- Πλούτοπαραγωγική χώρα
- Περιβάλλον : Εκπληκτικό αφού συνδυάζει φιαφορετικές εικόνες , είναι αραιοκατοικημένη με φοβερές υποδομές σε δρόμους , δημόσιους χώρους, πάρκα, παραλίες, αθλητικούς χώρους κ.λ.π.

Στα αρνητικά (έχοντας μείνει μόνο 40 ημέρες εκεί και για διακοπές γιατί ιθανόν άμα μείνεις περισσότερο και για δουλειά να υπάρχουν και άλλα):

ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ : ISOLATEDπου θα πεί απομονωμένη και πολύ μακρία από οπουδήποτε αλλού.

Το ότι είναι απομονωμένη μπορεί να είναι καλό και όχι κακό! Η απομονωση έχει και τα καλά της. Επειδή είναι απομονωμένη είναι έτσι διαμορφωμένη η Αυστραλία αλλιώς θα ήταν σαν τις άλλες χώρες με τα γνωστά προβλήματα.

konstantinos1
09.01.2011, 15:32
- Εύρωστη οικονομία
- Πλούτοπαραγωγική χώρα

ναι, είναι απομονωμένη, αλλα οπως λεει και ο πάνος αυτό εχει και τα θετικα του . η ασφάλεια της απόστασης....

χαίρομαι που κάποιος εκανε σεφτέ και στο thread μου αυτο!!!

leyteris77
27.01.2011, 17:09
Μετά από τρεις εβδομάδες στην Μελβούρνη αυτόν τον μήνα ένα έχω να πω:

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ!!!

Το να ζεις σε μια κατα τα άλλα μεγαλούπολη και να εισαι στην κυριολεξία μεσα στα δέντρα στο πρασινο και κοντά σε οτι παρέχει μια μεγάλη πόλη ειναι ευχής έργον για μενα! Πραγματικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο αρνητικό από την απόσταση. Και αυτό μια ιδέα ειναι ρε παιδια! Τι ειναι 22 ώρες μπροστα στην αιωνιότητα..
ίσως το κόστος να ειναι για πολλους υπολογίσιμο ειδικά αν έχεις 1-2 παιδια.

konstantinos1
28.01.2011, 13:10
Μετά από τρεις εβδομάδες στην Μελβούρνη αυτόν τον μήνα ένα έχω να πω:

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ!!!

Το να ζεις σε μια κατα τα άλλα μεγαλούπολη και να εισαι στην κυριολεξία μεσα στα δέντρα στο πρασινο και κοντά σε οτι παρέχει μια μεγάλη πόλη ειναι ευχής έργον για μενα! Πραγματικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο αρνητικό από την απόσταση. Και αυτό μια ιδέα ειναι ρε παιδια! Τι ειναι 22 ώρες μπροστα στην αιωνιότητα..
ίσως το κόστος να ειναι για πολλους υπολογίσιμο ειδικά αν έχεις 1-2 παιδια.

πολύ ωραία μας τα περιγράφεις φίλε Λευτέρη για την ποιοτητα ζωής!

απο θέμα εργασίας, είναι εύκολο να βρείς κάποια δουλεια? ο μεσος μισθός διαβάζω οτι είναι 1000 και κατι ευρώ τη βδομάδα, συνήθως μια μετρια δουλειά για καποιον μετανάστη ποσα δίνει?

Agoriani
08.02.2011, 11:15
Υπήρχε ενα post με συζήτηση κυρίως αλλα και μερικές ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία, φτιαγμένο απο το 2009 απο κάποιον που δεν έχει ξαναμπεί στο patriotaki και όταν ξεκίνησα τα δικά μου post τον Αύγουστο του 2010 είχε φτάσει ήδη τις 10.000 περίπου αναγνώσεις.
Δεν είχε πολλές σελίδες αλλά ήταν το πρώτο αποτέλεσμα που έβγαζε το google, λόγω παλαιότητας κυρίως, και όλοι πήγαιναν εκεί να διαβάσουν. Ουσιαστικά είχε μόνο ερωτήσεις γιατι κανείς δεν απαντούσε. Έτσι είχε φτάσει και τις 10Κ αναγνώσεις.

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα και την μετανάστευσή μου ζήτησα απο τον Administrator του patriotaki να με κάνει moderator να βάλω μια σειρά μιας και το παρακολουθώ το θέμα και γράφω τακτικά.
Απο τις πρώτες ενέργειες που έκανα μόλις με έκανε moderator ήταν να δημιουργήσω το Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία II γιατι ήδη το προηγούμενο είχε φτάσει πολλές σελίδες και του έκλεψα μερικές μεταφέροντας τες στο ΙΙ για να το ελαφρύνω.
Όμως παρέμενε το post που προανέφερα που ακόμα μάζευε αναγνώστες, κυρίως μέσω του google, και έτσι μετέφερα τα μηνύματα του στο αρχικό Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
Ενα πρόβλημα είναι οτι τα μηνύματα οταν μεταφέρονται κατατάσσονται βάση ημερομηνίας δημοσίευσης και έτσι τα παλαιότερα μηνύματα πήγαν και δημιούργησαν τις αρχικές σελίδες του Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία και έτσι δημιουργήθηκαν τόσες πολλές σελίδες εκεί.

Φτιάχνω λοιπόν το Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (0) το οποίο θα υποδεχθεί τα μηνύματα από το Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία που του ήρθαν απο το παλιότερο post.

Ουσιαστικά το Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία ξεκινάει απο το Ι.