PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙV)

Agoriani
10.02.2011, 01:49
Εδώ γράψτε τις ερωτήσεις σας και οτι σχετικό με την μετανάστευσή σας.

tsorelas
10.02.2011, 10:11
Καλημερα ειμαστε ενα νεο ζευγαρι (28,29) και το κοιταμε για αυστραλια . Εγω εχω τελειωσει ενα απλο Τ.Ε.Ε προγραματιστης και η κοπελα μου Τ.Ε.Ι διοικηση επιχειρησεων . Εγω εχω lower και εκεινη proficiency . Επεισης δεν ξερω ποσο βοηθαει , εχω εναν θειο πρωτο ξαδερφο του πατερα μου και μενει μονιμα στην Μελβουρνη καμια 20αρια χρονια . Agoriani πιστευεις οτι μπορουμε να βγαλουμε με καποιο τροπο visa . Ευχαριστω .

PAPDIM
10.02.2011, 13:31
Γεια σας παιδιά όλα καλά αλλά ακόμα και εάν αιτηθείς για visa για εργοδότη, πόσο εύκολο είναι να βρεις εργοδότη σπόνσορα ? Ειδικά όταν στις περισσότερες θέσεις ( π.χ. στο seek )ζητάνε να έχεις το νόμιμο δικαίωμα για εργασία ,δηλαδή κάποια visa.Πέστε μου τι να κάνω;

ROSE
10.02.2011, 14:07
Γεια σε όλη την παρέα. Θέλω και εγώ την βοήθεια σας, ενώ πληρώ της προϋποθέσεις για ηλικία και γλώσσα έχω ένα πρόβλημα με την αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων. Σαν ελεύθερος επαγγελματίας(πώληση/service H/Y & φωτοτυπικών) εδώ και 14χρόνια και μόνο ΤΕΛ πληροφορικής θα μπορούσα να πιστοποιήσω το επάγγελμα για να κάνω αίτηση για κάποια βίζα ?

simos21
10.02.2011, 14:59
eimai 20 xronon apofoitos epal me idikothta hlektrologou.exo ptuxio lower.thelo na ergasto sthn australia.poies diadikasies prepei na arxiso?exo elpides?please help me

ZAKARI
11.02.2011, 00:15
paides, einai apla ,

'H kaneis aitish gia working visa sthn presbeia (xronos ~2-3xronia)
'H erxese AU me tourist visa (kostos ~1100euro aleretour) (h visa bgainei katey8eian se 1min , sto praktoreio poy 8a kleiseis to eishthrio kai psaxneis kapoion na soy kanei thn subclass 457 (sponsorship visa) me thn opoia zeis&ergazese 4xronia nomima , meta apo ta 4xronia kaneis renew to sponsorship gia alla 4xronia, me thn diafora oti ayth th fora sta 2xronia perneis AU yphkoothta :)

gia na kanete thn subclass457 prepei na 3erete kati apo ta katw8i :

http://www.patriotaki.com/showpost.php?p=25830&postcount=44

den xreiazetai ptyxio, apla na 3ereis na kaneis kapoia doyleia, idallws 0% gia thn 457^^ (giati me to poy breis kapoion sponsor prepei na toy 'bgaleis' lefta (den einai GREECE edw frappa&doyleia))

perimene kai Agoriani reply, 3erei perissotera gia tis vises.. egw ^thn 457 prospa8w na kanw, eimai hdh Australia..

filitsa
11.02.2011, 09:16
geia sas k euxaristo poli pou apantisate toso grigora..tha ithela na matho oti an ertho ekei mporw na matho ekei th glossa?o antras mou exei diploma odhgou vareon oximaton..den ksero an einai mesa sth lista gia tis douleies pou zitane..efxaristo poli kai pali..

karagiannis giorgos
12.02.2011, 13:57
gia sas, ime photographer- advertising photography and graphic arts designer- ime 56 eton 38 xronia epagelmatias, edo ke 30 xronia apoktisa diki mou doulia me sovara kerdi giati ime poli kalos gnostis tis doulias mou. epomeno ine na exo enan poli kalo tropo zois ke den thelo na ton xalaso. logo tou oti i elada den mpori ke den ine axia na mou dini akoma aftin tin dinatotita ki as exo tin ergasiaki sinidisi pou mporo na tis tin prosfero me oli mou tin diathesi, anazito ena kenourio topo na ton agapiso ke na prosfero s' afton. (den ime tixodioktis) exo girisi olo ton kosmo ke agapisa 2 polis. tin Singapore ke to Sydney to Tokyo exi polikosmia ki as ine to kentro tis gis.exo enan exoplismo pou tha zilevan ta megalitera studio ston kosmo. i agapi gia ta ergalia tis doulias mou exi gini pathos oso ke i doulia mou. me liga logia afti ine i zoi mou ke i epidioxis mou.
ti zito lipon na mou pi kapios. an theori oti to Sydney i ke ali poli tis Australia protimo NSW-QLD-VIC tha mporouse na me filoxenisi gia ta epomena xronia fernontas ta ergalia mou sinergazomenos me enan paromio me emena epagelmatia ke poso afto ine efikto. gia na diplasiasoume i triplasiasoume tin dinami mas ston xoro afto.
mia erotisi akoma, an afto to epagelma mou exi kala status efxaristo.

australian
14.02.2011, 11:33
Help!!!
Είμαι αυστραλός υπήκοος και θέλω να πάρω το full birth certificate για να βγάλω διαβατήριο.
έχω μπερδευτεί!
Αν μπορεί κάποιος που το έκανε, να μου τα πεί αναλυτικά.μη με στέλνετε να διαβάσω τα posts τα εχω διαβάσει.
ΑΠΟΡΙΕΣ.
1)Ποιά δικαιολογητικά πρέπει να στείλω?
2)Πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα αγγλικά?

Eυχαριστώ!

jojos71
14.02.2011, 14:52
xereto Agoriani kai Panos1966..eime ki ego se diadikasia gia permanent visa gia na ertho me tin oikogenia mou Australia(Melbourne)..kali tyxi kai stous 2..

jojos71
14.02.2011, 21:00
θα ηθελα να ρωτησω, αν ξερει καποιος να μου πει...εαν ερθω Σεπτεμβριο(που εκει ειναι στο μεσον της σχολικης χρονιας) τα παιδια θα τα δεχτουν στο σχολειο?...επισης αν ερθω με Permanent Visa θα εχουμε ασφαλιση αμεσως?...η θα πρεπει να κανουμε καποια ιδιωτικη ασφαλεια προσωρινα?

leyteris77
14.02.2011, 22:33
θα ηθελα να ρωτησω, αν ξερει καποιος να μου πει...εαν ερθω Σεπτεμβριο(που εκει ειναι στο μεσον της σχολικης χρονιας) τα παιδια θα τα δεχτουν στο σχολειο?...επισης αν ερθω με Permanent Visa θα εχουμε ασφαλιση αμεσως?...η θα πρεπει να κανουμε καποια ιδιωτικη ασφαλεια προσωρινα?

Εαν πας με permanent visa θα έχεις άμεσα προσβαση στο medicare.

jojos71
15.02.2011, 07:42
Σ ευχαριστω για την απαντηση lefteris 77.....

leyteris77
15.02.2011, 16:07
jojos71 σε ποιά φάση βρίσκεσαι σχετικά με τη βίζα?

jojos71
15.02.2011, 17:13
Περιμενω το αποτελεσμα απο το IELTS(25 Φεβρουαριου) για να στειλω για αναγνωριση το πτυχιο της γυναικας μου....εχω μαζεψει κι ολα τα εγγραφα που χρειαζονται, τα εχω μεταφρασμενα κι ολας....

jojos71
15.02.2011, 18:41
Εσυ leyteris77 σε τι φαση βρισκεσαι?...εγω και η γυναικα μου ειμαστε Δ.Υ. κι εχουμε 3 παιδια αλλα οπως εχει γινει η κατασταση στην Ελλαδα και οπως θα εξελιχθει..πηραμε την αποφαση να παμε Μελβουρνη...

alkioni
15.02.2011, 20:53
Εσυ leyteris77 σε τι φαση βρισκεσαι?...εγω και η γυναικα μου ειμαστε Δ.Υ. κι εχουμε 3 παιδια αλλα οπως εχει γινει η κατασταση στην Ελλαδα και οπως θα εξελιχθει..πηραμε την αποφαση να παμε Μελβουρνη...

jojos απο οτι καταλαβα με την γυναικα σου δωσαμε ιδια μερα για το ielts γιατι και εγω γυρω στις 25 περιμενω αποτελεσματα. θα σε παρακαλουσα να μου πεισ τι πτυχιο εχει η γυναικα σου και τι band score χρειαζεται. εγω παντως απο οτι βλεπω μαλλον πρεπει να το ξαναδωσω γιατι δεν καταφερα το 7 σε καθε μια ενοτητα και ειδικα στην συνεντευξη. ουφφφφφφφφφφ:ti_:

jojos71
15.02.2011, 21:24
Η γυναικα μου εχει πτυχιο Οικονομικων και χρειαζεται 7 σε ολες τις ενοτητες, αν εννοεις αυτο......

leyteris77
15.02.2011, 22:35

Εμεις ειμαστε λίγο πιο μπροστά. Τέλη γενάρη μας ηρθαν τα αποτελεσμετα απο το assessment και αρχες φεβρουαριου αιτηθηκαμε την 176 βιζα. Η γυναικα μου εχει θειους στη μελβουρνη. Εμεις ειμαστε ιδ. υπάλληλοι με ενα παιδι. Από δουλειες λιγο-πολυ ειμαστε οκ αλλα μας τη δίνει η όλη κατασταση γενικοτερα.

Καλα αποτελεσματα!

juliedasiou
16.02.2011, 07:45

Δημόσιοι υπάλληλοι? Θα βρείτε κάτι αντίστοιχο μέσω δημοσιού?? και τα 3 παιδιά ..με το σχολείο τι θα γίνει??
είμαι και εγώ Δημόσιος υπάλληλος και έχω τρία παιδιά και σκέφτομαι και εγώ για Αυστραλία.

filitsa
16.02.2011, 08:49
geia sou k pali Agoriani..tha ithela na rwtisw kati akoma..phra thl s enan ellhna dikhgoro ths melvournis k mou eipe oti akoma k me touristiki visa na erthw k vrw ergodoth,den tha mou dwsoun adeia paramonhs..alitheuei???euxaristw!!

Agoriani
16.02.2011, 09:01
geia sou k pali Agoriani..tha ithela na rwtisw kati akoma..phra thl s enan ellhna dikhgoro ths melvournis k mou eipe oti akoma k me touristiki visa na erthw k vrw ergodoth,den tha mou dwsoun adeia paramonhs..alitheuei???euxaristw!!

Αν στο είπε δικηγόρος ποιός να διαφωνήσει?
Γιατί δεν έπερνες τηλέφωνο όμως σε εναν immigrant agent που είναι ειδικοί πάνω σε τέτοια θέματα?

jojos71
16.02.2011, 09:34
Εαν το αποτελεσμα της επομενης Παρασκευης ειναι θετικο(7) τοτε μεχρι τελος Φεβρουαριου θα εχουμε στειλει την αιτηση για Permanent Visa εαν οχι τοτε θα προχωρησουμε στην αιτηση για να βγαλουμε visa με sponsor εναν πολυ καλο μου φιλο ο οποιος μας βοηθαει ως προς την διαδηκασια..εγω εχω βρει δουλεια σε μια εταιρεια διανομης γαλατος κι ελπιζουμε οτι θα βρουμε και για την γυναικα μου...ευχαριστω leyteri77...juliedasiou, εκει η σχολικη χρονια αρχιζει ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ...εχεις την επιλογη να στειλεις τα παιδια και σε Ελληνικο Σχολειο...

filitsa
16.02.2011, 10:12
Αν στο είπε δικηγόρος ποιός να διαφωνήσει?
Γιατί δεν έπερνες τηλέφωνο όμως σε εναν immigrant agent που είναι ειδικοί πάνω σε τέτοια θέματα?

sygnwmh pou rwtaw kai pali Agoriani...se exw zalisei...alla mipws tha mporouses na mou peis pou tha mporousa na vrw enan tetoio atzenth kai an einai dynaton na milaei ellhnika????Polla zhtaw eeee????Euxaristw ek twn proterwn!!!!

australian
16.02.2011, 11:01
Help!!!
Είμαι αυστραλός υπήκοος και θέλω να πάρω το full birth certificate για να βγάλω διαβατήριο.
έχω μπερδευτεί!
Αν μπορεί κάποιος που το έκανε, να μου τα πεί αναλυτικά.μη με στέλνετε να διαβάσω τα posts τα εχω διαβάσει.
ΑΠΟΡΙΕΣ.

Eυχαριστώ!

Agoriani
17.02.2011, 07:12

Κατα πάσα πιθανότητα τα παιδιά θα χάσουν μια σχολική χρονιά και θα αρχίσουν τον Φεβρουάριο που αρχίζουν τα σχολεία εδώ.
Ιδιωτική ασφάλεια οικογενειακή θα χρειαστείτε γιατι π.χ. τον οδοντίατρο δεν τον καλύπτει το Medicare.
Υπάρχει και σχετική νομοθεσία που για όσους δεν έχουν κάνει ιδιωτική πάνω απο 30 πληρώνουν παραπάνω. Δεν πιάνει εμάς του μετανάστες αλλά μας δίνει ενα χρονικό διάστημα για να κάνουμε.
Θα τα βρείς αυτά μόλις θα έρθεις εδώ δεν είναι τίποτα δύσκολο.
Για να δεχτούν τα παιδιά στο σχολείο θα πρέπει να έχουν κάνει τα εμβόλιά τους. Αν έχουν κάνει τα εμβόλια στην Ελλάδα πάρε το βιβλιάριο παιδιού μαζί να το αντιστοιχίσουν εδώ στο Αυστραλέζικο και θα είναι εντάξει.

Agoriani
17.02.2011, 07:14
sygnwmh pou rwtaw kai pali Agoriani...se exw zalisei...alla mipws tha mporouses na mou peis pou tha mporousa na vrw enan tetoio atzenth kai an einai dynaton na milaei ellhnika????Polla zhtaw eeee????Euxaristw ek twn proterwn!!!!

Στην διεύθυνση www.mara.gov.au είναι η αρχή που τους παρακολουθεί και έχει εργαλείο για να αναζητήσεις σε χώρα ή περιοχή ποιοί είναι πράκτορες μετανάστευσης.
Τώρα για να πετύχεις κάποιον να μιλάει Ελληνικά, δοκίμασε να βγάλεις την λίστα με όλους τους Αυστραλούς και κοίτα για κάνα Ελληνικό επώνυμο? Δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να σου πω.

juliedasiou
17.02.2011, 09:45
Help!!!
έχω μπερδευτεί!
ΑΠΟΡΙΕΣ.

Eυχαριστώ!

Επικοινώνησα μέσω e-mail με τον Δήμο Μελβούρνης - Victoria στην Αυστραλία στην αρμόδια Υπηρεσία Victorian Registry of Births, Deaths and Marriages και μου ζήτησαν παρακάτω:

Three (3) identifications are required to establish your eligibility and entitlement.
Current passport and identity card are accepted however evidence of current address is also required, mainly in the form of a Bank statement or Utility bill.

Ακριβές αντίγραφο από Αστυνομικό τμήμα του δοαβατηρίου, της ταυτότητας και έστειλα και ένα λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας που είχε την διεύθυνση μου + ότι πλήρωσα με κάρτα της Εθνικής που φαινόταν τα στοιχεία μου.

australian
17.02.2011, 11:45
Επικοινώνησα μέσω e-mail με τον Δήμο Μελβούρνης - Victoria στην Αυστραλία στην αρμόδια Υπηρεσία Victorian Registry of Births, Deaths and Marriages και μου ζήτησαν παρακάτω:

Three (3) identifications are required to establish your eligibility and entitlement.
Current passport and identity card are accepted however evidence of current address is also required, mainly in the form of a Bank statement or Utility bill.

Ακριβές αντίγραφο από Αστυνομικό τμήμα του δοαβατηρίου, της ταυτότητας και έστειλα και ένα λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας που είχε την διεύθυνση μου + ότι πλήρωσα με κάρτα της Εθνικής που φαινόταν τα στοιχεία μου.
thanks.:bravo_:

ZAKARI
18.02.2011, 06:30
tha ithela na rwtisw kati akoma..phra thl s enan ellhna dikhgoro ths melvournis k mou eipe oti akoma k me touristiki visa na erthw k vrw ergodoth,den tha mou dwsoun adeia paramonhs..alitheuei???euxaristw!!

opws exeis dei sto :

chttp://www.patriotaki.com/showpost.php?p=25882&postcount=6

den einai oloi experts^, apla prepei na peseis ston katallhlo 'mirgation agent'

lift
19.02.2011, 15:08
jojos απο οτι καταλαβα με την γυναικα σου δωσαμε ιδια μερα για το ielts γιατι και εγω γυρω στις 25 περιμενω αποτελεσματα. θα σε παρακαλουσα να μου πεισ τι πτυχιο εχει η γυναικα σου και τι band score χρειαζεται. εγω παντως απο οτι βλεπω μαλλον πρεπει να το ξαναδωσω γιατι δεν καταφερα το 7 σε καθε μια ενοτητα και ειδικα στην συνεντευξη. ουφφφφφφφφφφ:ti_:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με της εξετάσεις

Σε περίπτωση που δεν βγάλεις σε κάθε κατηγορία 7 ή 6 που χρειάζεσαι ,έχεις την δυνατότητα στης επόμενες εξετάσεις να κρατήσεις τους βαθμούς που πήρες από την πρώτη εξέταση (αυτούς που πήρες πάνω από 7ή 6 )και να δώσεις μονό στις κατηγορίες που θέλεις για να πιάσεις 7ή 6 ;;;

leyteris77
19.02.2011, 15:55

Σε περίπτωση που δεν βγάλεις σε κάθε κατηγορία 7 ή 6 που χρειάζεσαι ,έχεις την δυνατότητα στης επόμενες εξετάσεις να κρατήσεις τους βαθμούς που πήρες από την πρώτη εξέταση (αυτούς που πήρες πάνω από 7ή 6 )και να δώσεις μονό στις κατηγορίες που θέλεις για να πιάσεις 7ή 6 ;;;

Δυστηχώς οχι lift! :no:

Μακάρι να ήταν έτσι. Και το british council κλέφτες θα γινουν? Πως θα τα κονομισουν αλλιως.

alkioni
19.02.2011, 17:00

μακαρι να γινοτανε αθτο, δυστηχως πρεπει να το ξαναδωσεις απο την αρχη δηλαδη αλλα 190 ευρο

lift
19.02.2011, 19:38
---:cry:---

demi
19.02.2011, 20:49

Ούτε που να το σκέφτεσαι δίνεις πάλι όλα από την αρχή

lift
20.02.2011, 00:06
Και πόσες ώρες σε βασανίζουν;;;:(

alkioni
20.02.2011, 03:58
Και πόσες ώρες σε βασανίζουν;;;:(

ενα τριωρο ειναι οι τρεις πρωτες ενοτητες χωρις διαλειμμα ανάμεσα, ενω η συνεντευξη ειναι αργότερα ή μπορεί και την άλλη μέρα. ξεκινάς με listening, after reading and at the end writing:kouragio:

ενα καλό φροντιστηριο στη Θεσσαλονικη ειναι στην παυλου μελα 18 ονομαζεται network, εγω εκει εκανα μαθηματα για 8 εβδομαδεσ με 2 μαθηματα την εβδομαδα και τα σαβατα πηγαιναμε για τεστ. εαν εισαι εντελως ασχετος ειναι καλα γιατι σε βαζουνε στο πνευμα και ξερεις τι να περιμενεις. εγω ας πουμε πηρα το lower πριν 20 χρονια οποτε ηθελα ξανα ενα καλο φρεσκαρισμα. τα διδακτρα του φροντιστηριου ειναι 630 ευρο. αυτα για την ωρα, οτι άλλο χρειαστεισ ρωτας παλι.

lift
20.02.2011, 09:04
ενα τριωρο ειναι οι τρεις πρωτες ενοτητες χωρις διαλειμμα ανάμεσα, ενω η συνεντευξη ειναι αργότερα ή μπορεί και την άλλη μέρα. ξεκινάς με listening, after reading and at the end writing:kouragio:

ενα καλό φροντιστηριο στη Θεσσαλονικη ειναι στην παυλου μελα 18 ονομαζεται network, εγω εκει εκανα μαθηματα για 8 εβδομαδεσ με 2 μαθηματα την εβδομαδα και τα σαβατα πηγαιναμε για τεστ. εαν εισαι εντελως ασχετος ειναι καλα γιατι σε βαζουνε στο πνευμα και ξερεις τι να περιμενεις. εγω ας πουμε πηρα το lower πριν 20 χρονια οποτε ηθελα ξανα ενα καλο φρεσκαρισμα. τα διδακτρα του φροντιστηριου ειναι 630 ευρο. αυτα για την ωρα, οτι άλλο χρειαστεισ ρωτας παλι.

Ευχαριστώ,alkioni αλλά ξεκίνησα ήδη από της 14/2 και κάνω ιδιαίτερα στα αγγλικά, γιατί με φροντιστήριο θα μου πάρει πιο πολύ χρόνο , έχουμε και κάποια ηλικία … ,1,5ωρα την μέρα Χ 5 μέρες Χ 10ευρω την ώρα = 75 ευρώ την βδομάδα ,και είναι δίπλα στο σπίτι μου

Εσύ πιο βιβλίο αγόρασες για τις εξετάσεις

Εάν έχει κανένας να προτείνει κανένα καλό φρέσκο βιβλίο για εξετάσεις ας μας το πει

leyteris77
20.02.2011, 11:51
Πολύ καλή τιμή! Και εγώ την καθηγήτρια την ειχα στη διπλανη πόρτα. Δεκα παρα πεντε κοιμόταν η μικρη, δεκα ακριβως χτυπούσε τηνπόρτα! Πρέπει να "σε θέλει" και λίγο για να πας αυστραλία!!!

Τα είδες τα βιβλία?

lift
20.02.2011, 14:06
Πολύ καλή τιμή! Και εγώ την καθηγήτρια την ειχα στη διπλανη πόρτα. Δεκα παρα πεντε κοιμόταν η μικρη, δεκα ακριβως χτυπούσε τηνπόρτα! Πρέπει να "σε θέλει" και λίγο για να πας αυστραλία!!!

Τα είδες τα βιβλία?

οκ ευχαριστώ:bravo_:

alkioni
20.02.2011, 14:12
Ευχαριστώ,alkioni αλλά ξεκίνησα ήδη από της 14/2 και κάνω ιδιαίτερα στα αγγλικά, γιατί με φροντιστήριο θα μου πάρει πιο πολύ χρόνο , έχουμε και κάποια ηλικία … ,1,5ωρα την μέρα Χ 5 μέρες Χ 10ευρω την ώρα = 75 ευρώ την βδομάδα ,και είναι δίπλα στο σπίτι μου

Εσύ πιο βιβλίο αγόρασες για τις εξετάσεις

Εάν έχει κανένας να προτείνει κανένα καλό φρέσκο βιβλίο για εξετάσεις ας μας το πει

εμενα μου προμηθευσανε βιβλια απο το φροντιστηριο. παντως εαν απευθυνθεις στην ιστοσελιδα του βρετανικου εκει εχει να παραγγειλεις, ειναι συγκεκριμενα για το ielts. τι να πω παιδια καλη τυχη σε ολους. εμενα παντως με δυσκολευει να πιασω το 7 στο speaking. ειμαι στο 6, δεν ξερω τι να κανω για να το βελτιωσω

lift
20.02.2011, 15:16
εμενα μου προμηθευσανε βιβλια απο το φροντιστηριο. παντως εαν απευθυνθεις στην ιστοσελιδα του βρετανικου εκει εχει να παραγγειλεις, ειναι συγκεκριμενα για το ielts. τι να πω παιδια καλη τυχη σε ολους. εμενα παντως με δυσκολευει να πιασω το 7 στο speaking. ειμαι στο 6, δεν ξερω τι να κανω για να το βελτιωσω

Άρχισε να μιλάς στο skype με Άγγλους έτσι και αλλιώς γυναίκα είσαι δεν πρόκειται να σε αγνοήσουν :lol2:

konstantinos1
20.02.2011, 16:19
Άρχισε να μιλάς στο skype με Άγγλους έτσι και αλλιώς γυναίκα είσαι δεν πρόκειται να σε αγνοήσουν :lol2:

χαχαχα...εγραψες!

alkioni
20.02.2011, 16:49

σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, με το ειρωνικο σου σχολειο πολυ γελασαμε, μεχρι και ο γιος μου.:bad_:

lift
20.02.2011, 17:06
σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, με το ειρωνικο σου σχολειο πολυ γελασαμε, μεχρι και ο γιος μου.:bad_:

Σου ζητώ συγνώμη εγώ ένα χιούμορ έκανα μόνο και δεν ήθελα να το πάρεις στα σοβαρά ούτε να παρεξηγηθείς

Ο λόγος που το έκανα είναι ότι όλους εδώ μέσα μας έχει πιάσει το άγχος

Τι να πω και εγώ που τώρα αρχίζω γραμματική με το ρήμα του μπι και σατιρίζω στην ουσία εμένα με τα λεγόμενα μου

Τέλος πάντων
Και πάλι συγνώμη

alkioni
20.02.2011, 17:13
Σου ζητώ συγνώμη εγώ ένα χιούμορ έκανα μόνο και δεν ήθελα να το πάρεις στα σοβαρά ούτε να παρεξηγηθείς

Ο λόγος που το έκανα είναι ότι όλους εδώ μέσα μας έχει πιάσει το άγχος

Τι να πω και εγώ που τώρα αρχίζω γραμματική με το ρήμα του μπι και σατιρίζω στην ουσία εμένα με τα λεγόμενα μου

Τέλος πάντων
Και πάλι συγνώμη

οκ επειδη ειμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος θα το δεχτώ, λοιπον καλο κουραγιο στην εκμαθηση αγγλικων και καλη συνεχεια

xenofon
20.02.2011, 17:32
Από ότι κατάλαβα παιδιά οι εξετάσεις για το ielts έιναι πιό δύσκολες από το lower. Σωστά; Άν έχει πάρει κάποιος πρόσφατα lower χρειάζεται να δώσει εξετάσεις για το ielts;

konstantinos1
20.02.2011, 18:19

sorry και απο εμενα που συμμετειχα στο αστειο αυτο, ηταν απλα ενα αστειο και τιποτα παραπανω!

konstantinos1
20.02.2011, 18:22
Από ότι κατάλαβα παιδιά οι εξετάσεις για το ielts έιναι πιό δύσκολες από το lower. Σωστά; Άν έχει πάρει κάποιος πρόσφατα lower χρειάζεται να δώσει εξετάσεις για το ielts;

ναι σε καθε περιπτωση πρεπει να εχεις το IELT'S εκτος αν εισαι αυστραλος υπηκοος οποτε και εξαρταται απο το επαγγελμα. απο οτι λενε ειναι πιο δυσκολο ναι.

αλλα καλυτερα να σου απαντησει κανενας αλλος, δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω.

alkioni
20.02.2011, 19:17

δεν μπορεις να τα συγκρινεις. στο ielts δεν εχεις να κανεις με γραμματικα φαινομενα και μετα να βρεις ποιο ειναι το σωστο. εκει περισσοτερο εχει να κανει η ταχυτητα και ο χρονος, μεσα απο αυτο κατανοουνε ποσο καλα γνωριζεις την αγγλικη γλωσσα και την κατανοεις. το lower και ολα τα παρεμφερη του εχουνε να κανουνε με την κατανοηση της γραμματικης της αγγλικης, για αυτο αλλωστε ειναι μονο για την εγχωρια αγορά. απο την προσωπικη μου εμπειρια εγω αυτο αποκομισα. το ielts περισσοτερο αξιολογει την ευχερεια και την κατανοηση της αγγλικης γλωσσας συνολικα.

demi
21.02.2011, 12:48

Πάρε ταινίες σε dvd , ταινίες που να σου αρέσουν και που πιθανότατα έχεις δει και κοίτατες χωρίς υπότιτλους. Μετά από κάποιο διάστημα θα δεις ότι θα αρχίσουν να σου μένουν οι εκφράσεις και οι διαλόγοι και αυτό είναι πολυ καλό case study και για το listening και για το speeaking.

demi
21.02.2011, 13:05

Συμφωνώ με την alkioni. Είναι διαφορετικό από το lower. Πρέπει να κάνεις παλιά test papers για να μπεις στο κλίμα. Σημασία έχει η ευχέρεια και ο χρόνος. Πάντως σύμφωνα με τα φροντηστήρια αγγλικών είναι ένα επίπεδο πάνω από το lower. Είναι επίπέδου advanced. Γι αυτό και στα φροντιστήρια για να παρακολουθήσεις τάξη ielts σε ρωτάνε αν έχεις Lower και περνάς και ένα εσωτερικό test του φροντηστηρίου. Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα και πέρασα με 7.

alkioni
21.02.2011, 14:05
Πάρε ταινίες σε dvd , ταινίες που να σου αρέσουν και που πιθανότατα έχεις δει και κοίτατες χωρίς υπότιτλους. Μετά από κάποιο διάστημα θα δεις ότι θα αρχίσουν να σου μένουν οι εκφράσεις και οι διαλόγοι και αυτό είναι πολυ καλό case study και για το listening και για το speeaking.

thanks demi, i didn't think of that. tha to ksekiniso sintoma!:yes:

xenofon
21.02.2011, 15:06
Eυχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια! Κάθε πότε έχει εξετάσεις για το ielts, ποιό είναι το κόστος της εξέτασης, και πού γίνονται οι εξετάσεις;

lift
21.02.2011, 22:06

καλη ιδεα!!!:bravo_:
θα το εφαρμοσω

demi
22.02.2011, 09:32
Eυχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια! Κάθε πότε έχει εξετάσεις για το ielts, ποιό είναι το κόστος της εξέτασης, και πού γίνονται οι εξετάσεις;

Εξετάσεις IELTS κάθε 15 ημέρες στην Αθήνα και το κόστος συμμετοχής είναι 190 ευρώ.

xenofon
22.02.2011, 13:36
Thanks demi!:bravo_:

jojos71
22.02.2011, 16:56
Efxaristo demi...

lift
22.02.2011, 21:33
Εξετάσεις IELTS κάθε 15 ημέρες στην Αθήνα και το κόστος συμμετοχής είναι 190 ευρώ.

Μια από τα ίδια και στην Θεσσαλονίκη

Pelvic_Thrust
23.02.2011, 13:36
Ειμαι 21 ετων με εκπληρωμενες τις Στρατιωτικες μου υποχρεωσεις, αποφοιτος Τ.Ε.Ε στον τομεα "Πληροφορικης - Δικτυων". Εχω το ECDL Core & Lower στα Αγγλικα, βεβαιωση σπουδων σε Ι.Ε.Κ. με ειδικοτητα "Τεχνικος Internet" (δεν πηρα το πτυχιο). (Επισης εχω παρακουλουθηση ενα σεμιναριο που αφορα την ειδικοτητα μου..)

Μπορω να ελπιζω για Αυστραλια ? Φυσικα δεν κανω ονειρα για "μεγαλες" δουλειες, αλλα ο'τι ναναι, αρκει να ξεφυγω απο αυτο το.. το τσιρκο.

demi
23.02.2011, 19:46
Ειμαι 21 ετων με εκπληρωμενες τις Στρατιωτικες μου υποχρεωσεις, αποφοιτος Τ.Ε.Ε στον τομεα "Πληροφορικης - Δικτυων". Εχω το ECDL Core & Lower στα Αγγλικα, βεβαιωση σπουδων σε Ι.Ε.Κ. με ειδικοτητα "Τεχνικος Internet" (δεν πηρα το πτυχιο). (Επισης εχω παρακουλουθηση ενα σεμιναριο που αφορα την ειδικοτητα μου..)

Μπορω να ελπιζω για Αυστραλια ? Φυσικα δεν κανω ονειρα για "μεγαλες" δουλειες, αλλα ο'τι ναναι, αρκει να ξεφυγω απο αυτο το.. το τσιρκο.

Αν δεν έχεις viza θα πρέπεις να βγάλεις πρώτα viza ή βάσει του επαγγέλματος ή μέσω εργοδότη. Ξεκίνα να διαβάζεις όλα τα post αργά και σταθερά και θα καταλάβεις. Για οποιεσδήποτε ερωτήσεις αφού διαβάσεις όλα όσα έχουμε γράψει εδώ ξαναρώτα.

Pelvic_Thrust
23.02.2011, 20:10
Αν δεν έχεις viza θα πρέπεις να βγάλεις πρώτα viza ή βάσει του επαγγέλματος ή μέσω εργοδότη. Ξεκίνα να διαβάζεις όλα τα post αργά και σταθερά και θα καταλάβεις. Για οποιεσδήποτε ερωτήσεις αφού διαβάσεις όλα όσα έχουμε γράψει εδώ ξαναρώτα.

Αυτο κανω εδω και δυο μερες αν και ειναι νωρις ακομα να μιλαω για Visa..

κυριακη
24.02.2011, 21:31
Γεια σας παιδια,τι ζητηση υπαρχει στην Αυστραλια;εαν καποιος-α εχει τελειωσει ιδιωτικη σχολη κομμωτικης η' κηπουρος εχει μελλον για δουλεια εκει;
Θα το το εκτιμουσα αν ηξερε καποιος να μου απαντησει οπως και τι μισθους δινουν γιατι αν κανεις το μεγαλο βημα να αξιζει τουλαχιστον
Ευχαριστω πολυ.:cool_::cool_::cool_:

mixalis
25.02.2011, 20:12

καλησπερα σε ολους. θελω να μαθω καποιες πληροφοριες για την αυστραλια.υπαρχουν δουλειες?:ti_::t

demi
26.02.2011, 07:51
καλησπερα σε ολους. θελω να μαθω καποιες πληροφοριες για την αυστραλια.υπαρχουν δουλειες?:ti_::t

Η ερώτηση σου είναι πολύ γενική. Κάντη πιο συγκεκριμένη. Τι είδους δουλειές, σε ποια περιοχή της αυστραλίας, δικαιούσε visa μέσω της SOL , ή είσαι υπήκοος. Διαβάστε πρώτα όλα τα σχετικά post εδώ γιατί κάποιοι έχουν κουραστεί για να τα γράψουν και να βρούν πληροφορίες και μετά ρωτήστε συγκεκριμένα πράγματα.

demi
26.02.2011, 07:55
Γεια σας παιδια,τι ζητηση υπαρχει στην Αυστραλια;εαν καποιος-α εχει τελειωσει ιδιωτικη σχολη κομμωτικης η' κηπουρος εχει μελλον για δουλεια εκει;
Θα το το εκτιμουσα αν ηξερε καποιος να μου απαντησει οπως και τι μισθους δινουν γιατι αν κανεις το μεγαλο βημα να αξιζει τουλαχιστον
Ευχαριστω πολυ.:cool_::cool_::cool_:

Για κομμωτίκή δεν ξέρω ακριβώς. Ψάξε στην sol στο www.immi.gov.au, επίσης διάβασε τα post προσεκτικά. Αναφέρονται πολλά site με πληροφορίες σχετικά με την ζωή στην αυστραλία και τους μισθούς. Όσον αφορά την κηπουρική αν κρίνω από όταν είχα πάει πιθανόν να υπάρχουν δουλειές γιατί τα σπίτια είανι γεμάτα με κήπους και πρασιές και λουλούδια. Διαβάστε τα post προσεκτικά. Επισκεφτείτε και τα αντίστοιχα χρήσιμα site που αναφέρονται σε αυτά τα post και θα βρείτε πολλές απαντήσεις.

jojos71
26.02.2011, 15:57
alkioni??..pos ta piges sto IELTS??

alkioni
26.02.2011, 17:00

overall band score 7.0. listening 7.5 reading 7.0 writing 6.5 kai speaking 6.5 alla xreiazomai to ligotero 7 se ola etsi tha to ksanadoso. esi i ginaika sou pos ta pige?

leyteris77
26.02.2011, 17:01
Εσύ πως πήγες? Για τις αλλαγές που θα ισχύσουν από 1/7/11 είσαι ενήμερος? Γιατί αν καθυστερήσεις έστω και μια βδομάδα τα χαρτιά σου για την αναγνώριση, οριακά προλαβαίνεις την 1/7. Δεν θέλω να σε τρομάξω γιατί ανάλογα με τα προσόντα, μπορει να ευνοείσαι παρά να μην σε συμφέρουν οι αλλαγές. Δες τα παρακάτω links.

http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/whats-new.htm#h
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/points-fact.pdf
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/points-testfaq.pdf

jojos71
26.02.2011, 17:08
DEN IXAME 7 SE OLA...KSANADINI 2 APRILIOU THESALONIKI, GIATI OLES OI HEROMINIES EINAI GEMATES STIN ATHINA..EFXARISTO LEYTERIS77..

alkioni
26.02.2011, 17:12
DEN IXAME 7 SE OLA...KSANADINI 2 APRILIOU THESALONIKI, GIATI OLES OI HEROMINIES EINAI GEMATES STIN ATHINA..EFXARISTO LEYTERIS77..

ego mallon tha doso ligo pio meta giati aurio gennao tin kori moy, opote tha to afiso ligo pio piso, good luck
i wish you the best. emena oi allages me sumferoune perno perissotera moria apo tin ilikia kai tin proupiresia, koita to kala

jojos71
26.02.2011, 17:18
KALI LEFTERIA alkioni.....

leyteris77
26.02.2011, 17:19
ego mallon tha doso ligo pio meta giati aurio gennao tin kori moy, opote tha to afiso ligo pio piso, good luck
i wish you the best. emena oi allages me sumferoune perno perissotera moria apo tin ilikia kai tin proupiresia, koita to kala
Να σου ζήσει προκαταβολικά! Εύχομαι οτι καλύτερο!!!

jojos71
26.02.2011, 17:22
den xero yia tous Accountant ti ginete....tha to diavaso ligo argotera.....

jojos71
26.02.2011, 17:26
Leyteris 77 mipos xeris??...gia tous Chartered Accountants??..ti ginete?

alkioni
26.02.2011, 17:28
Να σου ζήσει προκαταβολικά! Εύχομαι οτι καλύτερο!!!

euxaristo paidia kai seis oti kalitero

leyteris77
26.02.2011, 17:33
Leyteris 77 mipos xeris??...gia tous Chartered Accountants??..ti ginete?

Θα το κοιτάξω και θα σου πω, αλλα νομιζω πως οι αλλαγες αφορούν όλα τα επαγγέλματα...

jojos71
26.02.2011, 17:44
.......ennoo an einai pros to kalitero i pros to xirotero....

leyteris77
26.02.2011, 18:16
Εξαρτάται απο τα προσόντα σου. Διάβασε το νεο point test και συγκρινε το πόσους ποντους μαζεύεις με το νεο και το παλιο συστημα.

lift
27.02.2011, 01:55
ego mallon tha doso ligo pio meta giati aurio gennao tin kori moy,

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και με υγεία !!!

konstantinos1
27.02.2011, 11:43
kalh lefteria! me ena pono!

κυριακη
27.02.2011, 20:24
[QUOTE=demi;26157]Για κομμωτίκή δεν ξέρω ακριβώς. Ψάξε στην sol στο www.immi.gov.au, επίσης διάβασε τα post προσεκτικά. Αναφέρονται πολλά site με πληροφορίες σχετικά με την ζωή στην αυστραλία και τους μισθούς. Όσον αφορά την κηπουρική αν κρίνω από όταν είχα πάει πιθανόν να υπάρχουν δουλειές γιατί τα σπίτια είανι γεμάτα με κήπους και πρασιές και λουλούδια. Διαβάστε τα post προσεκτικά. Επισκεφτείτε και τα αντίστοιχα χρήσιμα site που αναφέρονται σε αυτά τα post και θα βρείτε πολλές απαντήσεις.[/QUΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ 40% ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ + ΚΑΘΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΤΛ.ΤΕΛΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ;ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΕΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ,ΠΕΡΓΚΟΛΕΣ,LAMINATE,Π ΡΚΕ,ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΝΤΟΥΛΑΠΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΖΙΝΕΣ.ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ,ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΚΛΗΣΕΙ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ(ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 30,000):ti_:.ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΑΦΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ;ΜΕΙΩΣΕΙΣ,ΓΥΡΩ ΣΤΑ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΤΩ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΟΥ Η ΣΕΖΟΝ ΕΙΝΑΙ 5-6 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ.ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΠΟΛΥ 900Ε ΓΙΑ 30 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΡΕΠΟ(αν παρεισ 1 ή 2 σου κοβουν χρημ.)ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Valentina
01.03.2011, 18:50
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 3 ΠΑΙΔΙΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 28 ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 38.ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.ΠΗΡΑΜΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΦΑΣΗ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΡΓΟΔΟΤΗ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ Η ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΩΝ .ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ,ΑΜΑ ΔΕΝ ΒΡΕΘΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΙΖΑΣ ΚΑΤΑΛΥΓΟΥΜΕ?ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ? ΚΑΙ ΑΜΑ ΟΧΙ ΠΟΤΕ ΘΕ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ?ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ ΟΤΙ ΒΙΖΑ 175(ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ) ΚΟΣΤΙΖΕΙ
1 ΔΟΣΗ $2500
2 ΔΟΣΗ $3500
ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?
ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ http://immi.gov.au ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΗ.ΑΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΠ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.
VALENTINA

P.S.ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΑ?ΜΠΗΚΑ ΣΤΟhttp://mara.gov.auΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Ζωη27
01.03.2011, 18:57
Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους!...Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum.Κουρασμένη και απογοητευμένη από την όλη κατάσταση, κ σήμερα διαβάζω όλες αυτές τις πληροφορίες με μεγάλη προσοχή εδώ και πολλές μέρες.Θέλω να φύγω δεν αντέχω άλλο(βράζω)- αλλά πώς ?!Δεν θέλω να σπαταλήσω τον χρόνο όσων αφιερώνουν τον κόπο τους αφιλοκερδώς για να βοηθήσουν σε αυτήν την κοινή προσπάθεια που πραγματικά με εξέπληξε και μου έδωσε μεγάλη ελπίδα...Εδώ και δύο μήνες παλεύω να βγάλω άκρη και τώρα κατάφερα να ενώσω κάποια κομμάτια του παζλ.

Μερικά λόγια για μένα είμαι 27 ετών, απόφοιτη ΤΕΙ Αυτοματισμού δεν κατάφερα ποτέ να αποκτήσω προϋπηρεσία πάνω στο αντικείμενο παρά μόνο δουλειές για το χαρτζιλίκι (όλοι ζητάνε εμπειρία αλλά μια ευκαιρία δεν δίνουν!),γνωρίζω αγγλικά και είμαι αρραβωνιασμένη.Ο άντρας μου 33 ετών ασχολείται με τοποθέτηση πλακιδίων και πολλές άλλες οικοδομικές εργασίες εδώ και 20 χρόνια είναι ελεύθερος επαγγελματίας( με τον πατέρα του ).Εδώ και 6 μήνες κατάφερα και βρήκα μια δουλειά και έτσι ζούμε(επιβιώνουμε) με έναν μισθό1000Ε και λίγα μερεμέτια καθώς η οικοδομή στην Ελλάδα έχει πεθάνει!

Θα ήθελα λοιπόν να παραθέσω και εγώ κάποια ερωτήματα ώστε να συνεχίσω την διαδικασία:
Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τον τομέα των Αυτοματισμών στην Αυστραλία(Ελλάδα δεν είναι βιομηχανική χώρα δεν έχεις προοπτικές πουθενά) ;
Επειδή κατά καιρούς άκουγα στην σχολή ότι δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα μήπως αυτό θα παίξει καταστροφικό ρόλο στα σχέδια μου;
Εφόσον δεν έχω προϋπηρεσία παρά μόνο την πρακτική (6 μήνες+6 μήνες με κράτησαν παραπάνω άσχετο αντικείμενο) η εναλλακτική με τις σπουδές(1χρόνο ή 2) είναι καλή επιλογή;Αν πας εκεί ως φοιτητής student visa και δουλεύεις παράλληλα part time και μετά κάνεις αίτηση είναι καλή ιδέα;
Η μήπως να αποδείξουμε κάπως την προϋπηρεσία του άντρα μου που όμως δεν έχει πτυχίο αλλά είναι στην λίστα κ έχει ένσημα για απόδειξη.. .
Όποιος έχει την καλοσύνη κ ξέρει έστω κάτι να μου πει τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως και αν με την σειρά μου μπορώ να φανώ χρήσιμη θα το κάνω με μεγάλη μου χαρά!

lift
01.03.2011, 19:42
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 3 ΠΑΙΔΙΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 28 ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 38.ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.ΠΗΡΑΜΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΦΑΣΗ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΡΓΟΔΟΤΗ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ Η ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΩΝ .ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ,ΑΜΑ ΔΕΝ ΒΡΕΘΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΙΖΑΣ ΚΑΤΑΛΥΓΟΥΜΕ?ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ? ΚΑΙ ΑΜΑ ΟΧΙ ΠΟΤΕ ΘΕ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ?ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ ΟΤΙ ΒΙΖΑ 175(ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ) ΚΟΣΤΙΖΕΙ
1 ΔΟΣΗ $2500
2 ΔΟΣΗ $3500
ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?
ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ http://immi.gov.au ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΗ.ΑΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΠ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.
VALENTINA

P.S.ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΑ?ΜΠΗΚΑ ΣΤΟhttp://mara.gov.auΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Παντρευτείς δεν παντρευτείς το ίδιο είναι για τους αυστραλούς
Εάν βρεις εργοδότη μάλλον είναι βίζα 457 που κάνει 1 μήνα περίπου για να βγει
Εάν υπάρχει στην λίστα η δουλειά του άντρα σου θα πρέπει να κάνει αναγνώριση από εκεί (λίγο πολύ την διαδικασία την περιγράφουμε σε άλλα ποστ )
Όποια βίζα και να βγάλεις μπορείς να φύγεις οικογενειακός
Νομίζω η 175 είναι 2500 μόνο και είναι για όλη την οικογένεια αλλά πρέπει να κάνεις αναγνώριση το επάγγελμα του άντρα σου εκεί, 16 βδομάδες, και πρέπει να περιμένεις 12 μήνες για να βγει η βίζα
Βασικά εάν διαβάσεις όλα τα ποστ θα σου λυθούν πολλές απορίες

Pelvic_Thrust
01.03.2011, 19:47
Το απολυτηριο Τεχνικων Λυκειων (ΤΕΕ) ειναι και πτυχιο. Η ειδικοτητα μου ειναι "Υποστήριξη Συστημάτων - Εφαρμογών και Δικτύων Υπολογιστών".

Θεωρουμε Skilled ? Στο SOL η ειδικοτητα που φαινεται να αντιστοιχει περισσοτερο στην δικια μου ειναι η Computer Network and Systems Engineer (263111) αλλα εαν δειτε εδω (http://www.immi.gov.au/asri/occupations/c/computer-network-and-systems-engineer.htm) στην περιγραφη του επαγγελματος λεει:

"This occupation has a level of skill commensurate with a bachelor degree or higher qualification."

.. δλδ καμια σχεση με το επιπεδο σπουδων των ΤΕΕ. Οποιος ξερει ας με βοηθησει λιγο plz

Και κατι ακομα.. το πτυχιο των ΙΕΚ ειναι ανγνωρισμενο μονο στην Ευρωπη ?

lift
01.03.2011, 20:11
Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους!...Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum.Κουρασμένη και απογοητευμένη από την όλη κατάσταση, κ σήμερα διαβάζω όλες αυτές τις πληροφορίες με μεγάλη προσοχή εδώ και πολλές μέρες.Θέλω να φύγω δεν αντέχω άλλο(βράζω)- αλλά πώς ?!Δεν θέλω να σπαταλήσω τον χρόνο όσων αφιερώνουν τον κόπο τους αφιλοκερδώς για να βοηθήσουν σε αυτήν την κοινή προσπάθεια που πραγματικά με εξέπληξε και μου έδωσε μεγάλη ελπίδα...Εδώ και δύο μήνες παλεύω να βγάλω άκρη και τώρα κατάφερα να ενώσω κάποια κομμάτια του παζλ.

Μερικά λόγια για μένα είμαι 27 ετών, απόφοιτη ΤΕΙ Αυτοματισμού δεν κατάφερα ποτέ να αποκτήσω προϋπηρεσία πάνω στο αντικείμενο παρά μόνο δουλειές για το χαρτζιλίκι (όλοι ζητάνε εμπειρία αλλά μια ευκαιρία δεν δίνουν!),γνωρίζω αγγλικά και είμαι αρραβωνιασμένη.Ο άντρας μου 33 ετών ασχολείται με τοποθέτηση πλακιδίων και πολλές άλλες οικοδομικές εργασίες εδώ και 20 χρόνια είναι ελεύθερος επαγγελματίας( με τον πατέρα του ).Εδώ και 6 μήνες κατάφερα και βρήκα μια δουλειά και έτσι ζούμε(επιβιώνουμε) με έναν μισθό1000Ε και λίγα μερεμέτια καθώς η οικοδομή στην Ελλάδα έχει πεθάνει!

Θα ήθελα λοιπόν να παραθέσω και εγώ κάποια ερωτήματα ώστε να συνεχίσω την διαδικασία:
Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τον τομέα των Αυτοματισμών στην Αυστραλία(Ελλάδα δεν είναι βιομηχανική χώρα δεν έχεις προοπτικές πουθενά) ;
Επειδή κατά καιρούς άκουγα στην σχολή ότι δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα μήπως αυτό θα παίξει καταστροφικό ρόλο στα σχέδια μου;
Εφόσον δεν έχω προϋπηρεσία παρά μόνο την πρακτική (6 μήνες+6 μήνες με κράτησαν παραπάνω άσχετο αντικείμενο) η εναλλακτική με τις σπουδές(1χρόνο ή 2) είναι καλή επιλογή;Αν πας εκεί ως φοιτητής student visa και δουλεύεις παράλληλα part time και μετά κάνεις αίτηση είναι καλή ιδέα;
Η μήπως να αποδείξουμε κάπως την προϋπηρεσία του άντρα μου που όμως δεν έχει πτυχίο αλλά είναι στην λίστα κ έχει ένσημα για απόδειξη.. .
Όποιος έχει την καλοσύνη κ ξέρει έστω κάτι να μου πει τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως και αν με την σειρά μου μπορώ να φανώ χρήσιμη θα το κάνω με μεγάλη μου χαρά!

Κάποιος που αναγνώρισε το πτυχίο του εκεί από ΤΕΙ αυτοματισμού και είναι τώρα στην Αυστραλία είναι ο Πάνος οπότε πιο αρμόδιος είναι ο Πάνος
Τους αυστραλούς δεν τους ενδιαφέρει γιατί δεν σου έδωσαν εδώ τα επαγγελματικά δικαιώματα εάν κάνεις κάποιες διαδικασίες που τα αναφέρουμε εκεί που λέει για ΤΕΙ ΑΕΙ 1 & ΤΕΙ ΑΕΙ 2 σου κάνουν αναγνώριση από την Αυστραλία, και δουλεύεις εκεί μια χαρά
Εάν πας για την βίζα 176 τότε θέλει για εσένα 14 βδομάδες για την αναγνώριση και 12 μήνες για την βίζα εάν τα αρχίσεις μαζί τότε το σύνολο είναι 12 μήνες
Εάν κάποιος από εσάς βρει εργοδότη τότε νομίζω η βίζα 457 είναι καλή που κάνει περίπου 1 μήνα για να βγει και η αναγνώριση 3 βδομάδες
Για να καταλάβω εγώ τι γίνεται τα διάβασα 2 και 3 φορές και ακόμα έχω απορίες οπότε ξαναδιάβασε τα ποστ και ειδικότερα για εσένα εκεί που λέει για ΤΕΙ ΑΕΙ

leyteris77
01.03.2011, 20:27
Pano1966 εσαι απο ΤΕΙ αυτοματισμού? Εαν ναι, έκανες καμια έρευνα? Τι γίνεται από δουλειές?

Ελπίζω τα νεα σου να ειναι ενθαρυντικά!

lift
01.03.2011, 20:33
Το απολυτηριο Τεχνικων Λυκειων (ΤΕΕ) ειναι και πτυχιο. Η ειδικοτητα μου ειναι "Υποστήριξη Συστημάτων - Εφαρμογών και Δικτύων Υπολογιστών".

Θεωρουμε Skilled ? Στο SOL η ειδικοτητα που φαινεται να αντιστοιχει περισσοτερο στην δικια μου ειναι η Computer Network and Systems Engineer (263111) αλλα εαν δειτε εδω (http://www.immi.gov.au/asri/occupations/c/computer-network-and-systems-engineer.htm) στην περιγραφη του επαγγελματος λεει:

"This occupation has a level of skill commensurate with a bachelor degree or higher qualification."

.. δλδ καμια σχεση με το επιπεδο σπουδων των ΤΕΕ. Οποιος ξερει ας με βοηθησει λιγο plz

Και κατι ακομα.. το πτυχιο των ΙΕΚ ειναι ανγνωρισμενο μονο στην Ευρωπη ?

Το απολυτήριο σαν απολυτήριο τεχνικού λυκείου έχει κάποια σχέση και μπορείς να το αναγνωρίσεις εκεί με κάποια διαδικασία που περιγράφουν οι αυστραλοί νομίζω
Όσο για την περιγραφή ,δώσε εσύ την δικιά σου περιγραφή με ένα εμαιλ σε αυτούς που θα κάνουν την αναγνώριση και θα σου απαντήσουν
Για τα ΙΕΚ δεν ξέρω εάν τα αναγνωρίζουν και στην Ευρώπη
Αυτά που σου γράφω είναι μόνο η γνώμη μου και μην βασίζεσαι σε αυτά, για πιο ακριβής πληροφορίες μόνο με μαιλ σε αυτούς

leyteris77
01.03.2011, 20:38
Να υπενθυμίσω οτι η 457 ειναι προσωρινη βιζα (temporary long stay) και δεν δινει προσβαση σε δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη (medicare). Για το ΤΕΙ αυτοματισμου που αναφερθηκε παραπάνω αναγνωρίζεται κανονικά το πτυχιο και δεν εχει σχεση που εδω δεν εχει επαγγελματικά δικαιώματα. Το κόστος για skilled visa ειναι $2525. Τα υπόλοιπα $3500 ειναι μόνο αν στη βίζα περιλαμβάνεις εξαρτημένα μέλη (άνω των 18 ετών) που δεν γνωρίζουν ικανοποιητικά αγγλικά. Επίσης η skilled visas έχουν επίσημα τουλάχιστον τους παρακάτω χρόνους επεξεργασίας

http://www.immi.gov.au/about/charters/client-services-charter/visas/8.0.htm

leyteris77
01.03.2011, 20:39
Για σας που είσαι καινούργιοι στο "σπορ" και δεν ξερεται από που να ξεκινήσετε δείτε αυτό
http://www.immi.gov.au/visawizard/

Απαντήστε στις ερωτήσεις που ζητάει και θα σας προτείνει τις δυνατές επιλογες βιζας. Απο εκει και πέρα κοιτάξτε τι απαιτειται απο τη βίζα για να πάρετε μια ιδέα.

Pelvic_Thrust
01.03.2011, 20:49
Ευχαριστω lift. Οποιος αλλος γνωριζει περισσοτερα ας μου πει. Παντως εαν δεν αναγνωριζεται το πτυχιο του ΙΕΚ εκτος Ελλαδας δεν θα ξαναδωσω το θεωρητικο μερος.. (κοπηκα 2 φορες). Ουτως η αλλως τι το παρω τι δε το παρω.. το ιδιο πραμα ειναι στην Ελλαδα..

lift
01.03.2011, 20:58
Ευχαριστω lift. Οποιος αλλος γνωριζει περισσοτερα ας μου πει. Παντως εαν δεν αναγνωριζεται το πτυχιο του ΙΕΚ εκτος Ελλαδας δεν θα ξαναδωσω το θεωρητικο μερος.. (κοπηκα 2 φορες). Ουτως η αλλως τι το παρω τι δε το παρω.. το ιδιο πραμα ειναι στην Ελλαδα..

Κάνεις μεγάλο λάθος πάρ’το και αχρείαστο να είναι δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή
Σε είπα μην βασίζεσαι σε εμένα

Pelvic_Thrust
01.03.2011, 21:13
Κάνεις μεγάλο λάθος πάρ’το και αχρείαστο να είναι δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή
Σε είπα μην βασίζεσαι σε εμένα

Καταλαβαινω πως το λες και εχεις δικιο, αλλα οταν προσπαθεις 3 χρονια να το παρεις επειδη την μια καθυστερουν οι εξετασεις ενα χρονο, την αλλη δεν εχεις λεφτα να πληρωσεις για την συμμετοχη και στο τελος οταν ερχεται η ωρα να δωσεις εξετασεις βλεπεις να σου βαζουν θεματα που δεν αφορουν την ειδικοτητα σου αφου πρωτα ξεσκιστικες στο διαβασμα των +250 ερωτησεων.. χανεις το ενδιαφερον..

lift
01.03.2011, 21:46
Καταλαβαινω πως το λες και εχεις δικιο, αλλα οταν προσπαθεις 3 χρονια να το παρεις επειδη την μια καθυστερουν οι εξετασεις ενα χρονο, την αλλη δεν εχεις λεφτα να πληρωσεις για την συμμετοχη και στο τελος οταν ερχεται η ωρα να δωσεις εξετασεις βλεπεις να σου βαζουν θεματα που δεν αφορουν την ειδικοτητα σου αφου πρωτα ξεσκιστικες στο διαβασμα των +250 ερωτησεων.. χανεις το ενδιαφερον..

Καλά σοβαρά μιλάς!
Εγώ είμαι 45 χρονών και μόλις βρω ευκαιρία προσπαθώ να πάρω κανένα χαρτί που ίιιιιιιισος να μου χρειαστεί κάποια φορά και μέχρι στιγμής έχω δικαιωθεί με αυτήν την επιλογή
Και εσύ με 3 χρόνια βαρέθηκες!
Αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό εδώ μέσα, οπότε το κλείνουμε εδώ:ypnos_2:

Νικος69
02.03.2011, 09:45
παιδια ξανα εδω .πεντε μερες περασαν που γυρισα απο Μελβουρνη και περιμενω να περασει ο καιρος να φυγω με την οικογενεια μου . εγω πηγα ειδα πως ειναι η ζωη εκει βρηκα εργοδοτες για εμενα και την γυναικα μου σχολειο για τα παιδια μου και τωρα πρεπει να παρω το ΙΕLTS .Για οσους δεν εχουν την δυνατοτητα να πανε να δουν πρωτα σας λεω οτι αξιζει αλλα πανω απο ολα πρεπει να εχετε το IELTS Κουραγιο λοιπον παιδια

konstantinos1
02.03.2011, 13:22
παιδια ξανα εδω .πεντε μερες περασαν που γυρισα απο Μελβουρνη και περιμενω να περασει ο καιρος να φυγω με την οικογενεια μου . εγω πηγα ειδα πως ειναι η ζωη εκει βρηκα εργοδοτες για εμενα και την γυναικα μου σχολειο για τα παιδια μου και τωρα πρεπει να παρω το ΙΕLTS .Για οσους δεν εχουν την δυνατοτητα να πανε να δουν πρωτα σας λεω οτι αξιζει αλλα πανω απο ολα πρεπει να εχετε το IELTS Κουραγιο λοιπον παιδια

για πες μας βρε Νικο καμια λεπτομερεια για εκει, εχω ρωτησει πολλες φορες για τη συμπεριφορα και νοοτροπια και κανενας δεν απαντα!!!
πως ειναι η νοοτροπια και αντιληψεις των αυστραλων, ειναι προχωρημενοι, συντηρητικοι, μοιαζουν με τη νοοτροποια των ευρωπαιων, των αμερικανων? πως ειναι ?

Νικος69
02.03.2011, 17:46
Λοιπον φιλε μου καταρχιν ξεχνας τον τροπο ζωης μας εδω που εχουμε . εκει οι ρυθμοι της καθημερινης ζωης τους ειναι σε αλλη διασταση και το καταλαβαινεις απο την πρωτη βολτα που θα κανεις ειτε μεσα στο citi ειτε εξω απο αυτο . εμενα οπου και να πηγα και οι αυστραλοι και οι δικοι μας ομογενεις μου φερθηκαν αψογα ,παντα με ευγενεια και καθολου σνομπαρισμο . φαντασου οτι και στο μετρο την πρωτη φορα που δεν ηξερα τιποτα που και πως να παω καπου αμεσως να μου πουν που να παω τι να δω που να κατσω μεχρι και για πρωινο .ρε παιδια ενα κορναρισμα δεν ακουσα !!!!!απιστευτο μακαρι ολοι οσοι θελουν να πανε εκει να τα καταφερουν και να ξερετε εχει πολλα ελληνικα μαγαζια !! με τους τρομερους ελληναρες οσο για την νοοτροπια τους και εαν ειναι η οχι πουριτανοι ενα θα σου πω απο οτι καταλαβα δεν εχουν ταμπου

leyteris77
02.03.2011, 19:00

Νίκο, όταν λες βρήκες εργοδότες, τι ακριβώς εννοείς?

jojos71
02.03.2011, 19:50
Nikos69 ennois oti vrikes ergodotes pou tha sou kanoun prosklisi??

kiki12
03.03.2011, 02:09
γεια σας είμαι καινούρια στο φορουμ,θα ηθελα να κάνω καποιες ερωτησεις. Ειμαι ανειδικευτη εργαζομενη και θελω να μεταναστευσω στην Αυστραλια. Υπαρχει πιθανοτητα να με δεχτουν; Εψαξα λιγο στο ιντερνετ αλλα υπαρχουν πληροφοριες μονο για ειδικευομενους εργαζομενους. Τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να ερθω; Θα μπορεσω να βρω καποια δουλεια εκει η υπαρχουν θεσεις εργασιας μονο για τα ατομα που εχουν καποιες εξειδικευμενες γνωσεις; Παρακαλω αν γινεται να μου απαντησει καποιος κι ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

ZAKARI
03.03.2011, 05:19
milas gia th Skilled Occupations List

http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule3.pdf

dystyxws den exei na kanei, gia na pareis working visa apo thn stigmh poy 8a kaneis thn aithsh sthn presbeia pernei ~3xronia , h grhgorh lysh einai na er8eis Australia (me tourist visa) kai na breis kapoion ergodoth na soy kanei to subclass 457 (sponsorship visa) etsi den xreiazetai na gyriseis pisw kan. Kai egw ayto prospa8w na kanw edw kai 1.5mhna , alla ta pragmata den einai toso rodina

1-to epaggelma poy prepei na ergasteis einai mono ayto poy exeis diploma (+ systatikes epistoles xreiazontai)
2-den soy kanoyn toso eykola thn 457visa giati opoios ergodoths thn kanei, prepei, ean soy tyxei kati (nosokomeiako) na to plhrwsei apo thn tseph toy , genikotera h peri8alpsh einai para poly akribh edw.Enw ean eisai me working visa h asfaleia poy exei (o ergodoths) ta analambanei. + ana pasa stigmh prepei na dextei na ginei elexgos sthn epixeirhsh toy, read at

http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/sbs/how-the-visa-works.htm

perissotera links gia oloys sto

http://pipiscrew.com

fantasthte phga sto Greek Community poy einai sto kentro ths Melbournhs (sthn lonsdale street) kai moy len dexomaste apeira thlefwnhmata apo GREECE, mas rwtan diafora pragmata kai emeis den exoyme ti na toys poyme,to mono poy toys leme einai mhn er8ete edw ama den exete brei doyleia.

Apo thn allh to pro3eneio ths Elladas edw einai gia klamata....

gia osoys diabazoyn , ama eiste
-plakatzhs
-bogiatzhs
-fanopoios
-ydraylikos

edw briskete doyleia(kai sas kanoyn to sponsorship) sto pi kai fi... read at

http://www.heronassist.com.au

^aytoi edw oi migration experts , den einai paramy8i, 3erw an8rwpoys moy brhkan doyleia apo aytoys, epishs toys exw milhsei (PROSOXH mono gia ta epaggelmata poy blepete) tipota allo.(sas to lew apo twra , ama toys parete thlefwno, 8a sas poyn oxi!, emeis kanoyme mono gia ayta ta epaggelmata alla ama breis kapoion na soy kanei to sponsorship mporoyme na soy kanoyme ta xartia) gia ayto pistepseme mhn kanete ton kopo

ennoeite epeidh oloi rwtate , xreaizestai to IELTS einai diploma agglikwn apo to british council gia osoys prokeite na metanasteysoyn se canada/australia/usa , gia ta apla epaggelmata prepei na parete to GT (general training) kai se ola ta
level prepei na exete 5 , gia ta e3idikeymena (daskalos / giatros / etc.) prepei na exete to ACADEMIC kai se ola ta level prepei na exete 7.

bebaiws edw se ola ta cafe & restaurant sxedon oloi oi ypallhloi doyleyoyn black money (einai kai aytoi metanastes), to 8ema einai erxese Australia me toursit visa kai den feygeis pote doyleyontas black money (?), tote oyte giatroys oyte spiti oyte car oyte ... sto onoma soy, mporeis gia na meineis etsi ?

kiki12
03.03.2011, 05:30
Απλα εγω δουλευα Ελλαδα σαν σερβιτορα και σε ενα φουρνο. Τι διπλωμα και τι συστατικες επιστολες να προσκομισω;;;;;;;; Απο τα καφε που δουλεψα;; Τωρα ειμαι ενα χρονο ανεργη και δεν το βλεπω να βρισκω ποτε δουλεια.....

ZAKARI
03.03.2011, 05:34
σαν σερβιτορα και σε ενα φουρνο

den eisai sta Skilled Occupations List so 0%

go Europe!

kiki12
03.03.2011, 06:05
Ευκολο να το λες αλλα και στην ευρωπη η κατασταση δεν ειναι και πολυ διαφορετικη απο ελλαδα. Τελος παντων ευχαριστω για τις πληροφοριες και καλη τυχη!

ZAKARI
03.03.2011, 06:10
hehh, les na mhn 3erw kai gw kati liga^?

Pelvic_Thrust
03.03.2011, 10:51
1-to epaggelma poy prepei na ergasteis einai mono ayto poy exeis diploma (+ systatikes epistoles xreiazontai)

Για τις δουλειες που δεν απαιτειται προυπηρεσια ή εμπειρια (εχω βρει μερικες δουλειες online) δεν μπορουμε να κανουμε κατι εμεις που το επαγγελμα μας δεν περιλαμβανεται στην SOL η ειμαστε ανιδικευτοι?

ennoeite epeidh oloi rwtate , xreaizestai to IELTS einai diploma agglikwn apo to british council gia osoys prokeite na metanasteysoyn se canada/australia/usa , gia ta apla epaggelmata prepei na parete to GT (general training) kai se ola ta
level prepei na exete 5 , gia ta e3idikeymena (daskalos / giatros / etc.) prepei na exete to ACADEMIC kai se ola ta level prepei na exete 7.

1. Συμφωνα με αυτο (http://en.wikipedia.org/wiki/IELTS) η Αμερικη δεν ειναι στην λιστα με τις χωρες που απαιτουν το IELTS για μεταναστευση, αλλα για οσους θελουν να σπουδασουν εκει.

2. Οταν λες "για τα απλα εμαγγελματα πρεπει να εχετε το GT και σε ολα τα level βαθμο 5.." λογικα αναφερεσε σε δουλειες που δεν χρειαζεται να εχεις πτυχιο, ετσι ? Αρα δεν ειναι αναγκη να ειμαστε skilled migrants. Για παραδειγμα, ειχα βρει μια δουλεια ως καθαριστης χαλιων και στην αγγελια ελεγε "no skill required. Θα μπορουσε ο εργοδοτης να κανει sponsor εναν ανειδικευτο με απολυτηριο λυκειου και το GT ο οποιος ηρθε με τουριστικη Visa ?

(Και σε παρακαλω πολυ, εαν μπορεις μην γραφεις με λατινικους χαρακτηρες)

ZAKARI
03.03.2011, 11:35
Για τις δουλειες που δεν απαιτειται προυπηρεσια ή εμπειρια (εχω βρει μερικες δουλειες online) δεν μπορουμε να κανουμε κατι εμεις που το επαγγελμα μας δεν περιλαμβανεται στην SOL η ειμαστε ανιδικευτοι?

dystyxws, oxi, fantasteite oti egw me ptyxio moy, poy to epaggelma einai sthn SOList den mporw na brw doyleia, einai crazy...

Οταν λες για τα απλα εμαγγελματα πρεπει να εχετε το GT και σε ολα τα level βαθμο 5.." λογικα αναφερεσε σε δουλειες που δεν χρειαζεται να εχεις πτυχιο, ετσι ?

Oxi den einai etsi opws to pes. Oti epaggelma kai na kaneis prepei na exeis to GT , twra ama einai e3idikeymeno prepei na pareis to ACADEMIC

Αρα δεν ειναι αναγκη να ειμαστε skilled migrants.

ama den eisai skilled, den mporeis na er8eis edw kai na ergasteis nomima, only black money.

Για παραδειγμα, ειχα βρει μια δουλεια ως καθαριστης χαλιων και στην αγγελια ελεγε "no skill required"

apey8ynetai se osoys einai edw kai exoyn working visa 'h einai Australoi

Θα μπορουσε ο εργοδοτης να κανει sponsor εναν ανειδικευτο με απολυτηριο λυκειου και το GT ο οποιος ηρθε με τουριστικη Visa

oxi,giati h idia h kybernhsh 8elei na dei to diploma soy kai systatikes epistoles apo prwhn doyleies soy, kai opws proanefera :
-to diploma poy exete prepei na antisoixei se kapoio epaggelma poy einai sto SOL (skilled occupation list)
ama den einai 3exaste to.
-IELTS einai anagkaio 100%

Pelvic_Thrust
03.03.2011, 11:44
Ε τοτε πρεπει να την ξεχασω την Αυστραλια εκτος και αν αλλαξουν οι κανονες στο μελλον.. Στον Καναδα μπορω να παω εαν δεν ειμαι skilled αλλα εχω ατομα να με φιλοξενησουν και εργοδοτη να με κανει sponsor ?

jojos71
03.03.2011, 11:53
leyteris77??....pio IELTS pires??..Academic or GT???

ZAKARI
03.03.2011, 11:55
Στον Καναδα μπορω να παω?
^pragmatika den 3erw, kai egw exw apelpistei edw, den briskw doyleia!

kai den mporw na doylepsw se allo epaggelma poy exw brei me sponsorship :(

jojos71
03.03.2011, 12:06
Zakari?...ego eimai pantremenos ki exo 3 paidia..aksizi na erthi kapios me sponsorship ergodoti?

George_Nik
03.03.2011, 12:22

Φιλε Ζακαρι εγω ειμαι πλακας ανεργος...
Διατιθεμαι να ερθω στην Μελβουρνη με τριμηνη τουριστικη.
Επισης δεν εχω προβλημα να δουλεψω black money οπως λες και εσυ.
Το ερωτημα ειναι θα δεχτει καποιος εργοδοτης να με βαλει στην οικοδομη να δουλεψω;
Μηπως εχει καποιες κυρωσεις εαν με ανακαλυψει το Union (συνδικατο) ας πουμε;
Στο ξεκαθαριζω οτι μπορω να ζησω ετσι...χωρις medicare, αυτοκινητο και μπορω να νοικιασω καποιο στουντιο
που δεν χρειαζεται agent. Ξερω οτι εχει φουλ δουλεια στην οικοδομη στην Αυστραλια..Αλλα δεν ξερω εαν θα δεχτει καποιος να με προσλαβει..Μπορεις να το ψαξεις αυτο; Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Pelvic_Thrust
03.03.2011, 12:40
Φιλε Ζακαρι εγω ειμαι πλακας ανεργος...
Διατιθεμαι να ερθω στην Μελβουρνη με τριμηνη τουριστικη.
Επισης δεν εχω προβλημα να δουλεψω black money οπως λες και εσυ.
Το ερωτημα ειναι θα δεχτει καποιος εργοδοτης να με βαλει στην οικοδομη να δουλεψω;
Μηπως εχει καποιες κυρωσεις εαν με ανακαλυψει το Union (συνδικατο) ας πουμε;
Στο ξεκαθαριζω οτι μπορω να ζησω ετσι...χωρις medicare, αυτοκινητο και μπορω να νοικιασω καποιο στουντιο
που δεν χρειαζεται agent. Ξερω οτι εχει φουλ δουλεια στην οικοδομη στην Αυστραλια..Αλλα δεν ξερω εαν θα δεχτει καποιος να με προσλαβει..Μπορεις να το ψαξεις αυτο; Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Φιλε για το καλο σου.. απλα ξεχνα την "μαυρη εργασια"..

"Employing an illegal worker is a criminal offence

It is a criminal offence under the Migration Act 1958 to knowingly or recklessly allow an illegal worker to work or to refer an illegal worker for work.

These offences apply to employers, labour hire companies, employment agencies and anyone who allows illegal workers to work, or refers illegal workers for work.

Individuals convicted of these offences face fines of up to $13 200 and two years imprisonment while companies face fines of up to $66 000 per illegal worker.

Penalties are even higher where an illegal worker is being exploited through forced labour, sexual servitude or slavery.

It is also an offence under the Commonwealth Criminal Code 1995 for an employer or labour supplier to aid or abet foreign nationals working illegally in Australia."

George_Nik
03.03.2011, 13:00
Ενταξει φιλε Pelvic νομιζω οτι εισαι σαφης..
Απλα αναρωτιομουν γιατι διαβασα αυτο που εγραψε ο Ζακαρι οτι δουλευουν σε ολα τα καφε και ρεστοραν Μπλακ Μονευ..
Ευχαριστω για την βοηθεια..αν και θα ηθελα και την αποψη του Ζακαρι.

xenofon
03.03.2011, 13:04
Δηλαδή άν σε πιάσουν να δουλεύεις παράνομα πάς δύο χρόνια φυλακή, και πληρώνεις και 13.200$;;;

George_Nik
03.03.2011, 13:16
Φαινεται πως ετσι ειναι ρε Ξενοφων..Δεν εχω λογους να αμφισβητησω τον Pelvic..Αλλα μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που εγραψε ο Ζακαρι..Πως ρισκαρουν αυτοι στα καφε και δινουν δουλεια σε παρανομους;

Dionysis68
03.03.2011, 13:19
μηπως ξερει καποιος να μου πει τα χαρτια που μεταφραζουμε πρεπει να ειναι μεταφραζμενα απο το υπουργειο εξωτερικων??επειδης ειμαι στην επαρχεια σε νησι δικηγορος μπορει να μου τα κανει??ευχαριστω

ZAKARI
03.03.2011, 13:27
error!!!!

ZAKARI
03.03.2011, 13:27
Αλλα μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που εγραψε ο Ζακαρι..Πως ρισκαρουν αυτοι στα καφε και δινουν δουλεια σε παρανομους;

den yparxoyn elexgoi opws to SDOE , exw rwthsei , alla ama soy katsei , klafta...

<>

eidika to epaggelma soy exei poly perash, giati kaneis den to 3erei, symboylh moy einai na epikoinwnhseis me to grafeio poy exw grapsei sthn page11 kai na rwthseis, 8a soy poyn ela opws eisai..

den xreiazetai na eisai sta black money enw mporeis eykola, na eisai me long permanent resident

mhn 3exnas - xreiazesai to IELTS.

symboylh moy apo oti exw dei kai akoysei = dwse IELTS kai ela, mhn anhsyxeis gia tpt...

George_Nik
03.03.2011, 13:37
symboylh moy apo oti exw dei kai akoysei = dwse IELTS kai ela, mhn anhsyxeis gia tpt...

Ευχαριστω για την απαντηση Ζακαρι..Το επιπεδο των Αγγλικων μου ειναι μετριο..Δεν ξερω εαν θα μπορεσω
να πιασω 5αρι..Πιστευεις οτι με διαβασμα 3 μηνων ας πουμε θα τα καταφερω; Καταλαβαινω οτι η ερωτηση που σου κανω ειναι λιγο δυσκολη..αλλα δεν ξερω τι σημαινει 5 στα IELTS.

Pelvic_Thrust
03.03.2011, 13:43
Η βαθμολογια 5 στο IELTS:

"Modest user - Has partial command of the language, coping with overall meaning in most situations, though is likely to make many mistakes. Should be able to handle basic communication in own field."

Για περισσοτερες πληροφοριες κανε κλικ εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/IELTS)

juliedasiou
03.03.2011, 13:49
Ευχαριστω για την απαντηση Ζακαρι..Το επιπεδο των Αγγλικων μου ειναι μετριο..Δεν ξερω εαν θα μπορεσω
να πιασω 5αρι..Πιστευεις οτι με διαβασμα 3 μηνων ας πουμε θα τα καταφερω; Καταλαβαινω οτι η ερωτηση που σου κανω ειναι λιγο δυσκολη..αλλα δεν ξερω τι σημαινει 5 στα IELTS.

http://www.ielts.org/test_takers_information/test_sample.aspx

ZAKARI
03.03.2011, 13:58
koita fantasoy oti egw, otan hmoyn mikros eixa kanei 2-3xronia agglika, prin er8w AU ekana 6ma8hmata kai phga kai edwsa phra se ola 5, gia arxh mporeis na breis polla ebooks edw sto internet kai me audio yliko (gia to listening)

http://d3v4free.blogspot.com/search/label/ENGLISH

http://book4fun.blogspot.com/search/label/IELTS

alla opws kai na xei arxhse agglika eidika gia IELTS.mhn pas na dwseis etsi.Einai sygkekrimenos o tropos poy dineis, opote se kanoyn training, se 3mhnes sigoura 8a eisai ready...

George_Nik
03.03.2011, 14:03
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου..!!

Μαριαμ
03.03.2011, 15:14
[QUOTE=Agoriani;25868]Εδώ γράψτε τις ερωτήσεις σας και οτι σχετικό με την μετανάστευσή σας.[/

Καλησπερα εχω ξαναγραψει αλλα οχι προσωπικα σε σενα.Σε παρακαλω ειμαι σε απογνωση. Ο αντρας μου ειναι γεννημενος στην αυστραλια ειμαστε 15 χρονια σχεδον παντρεμενοι και εχουμε 2 κορες 14,6χρ.και 3χρ.Εγω εχω ελληνικη υπηκοοτητα και θελουμε να παμε στην αυστραλια.Πηγαμε στην αυστραλεζικη πρεσβεια στην αθηνα αλλα δεν μας ειπαν τιποτα λενε επικοινωνισουμε με βερολινο ή λονδινο πως ομως αν δεν μπορεις να συννενοηθει?δεν εχουμε κανεναν στην αυστραλια για να στραφουμε σε βοηθεια.αντε και τελικα πες πως βρησκουμε ακρη αν και χλωμο το κοβω και φτανουμε στην αυστραλια τι κανουμε?κατασκηνωνουμε στο αεροδρομειο? πρεπει να φυγει πρωτα ο αντρας μου να βρει σπιτι και μετα να παω εγω με τα παιδια?Ξερω πως πρεπει τα παιδια να παρουν την υπηκοοτητα απο τον πατερα κι εγω να βγαλω την συζυγικη βιζα που και πως δεν ξερω αν και δεν ειμαι χαζη εχω ζαλιστει με τοσα που εχω ακουσει .Αν μπορεις απαντησε μου θα το εκτιμουσα δεοντος ετσι κι αλλιως ευχαριστω πολυ και καλη ζωη εκει πανω!!!!!!!!!!!!!!!

Νικος69
03.03.2011, 15:54
παιδια εγω εχω τον ξαδερφο μου που εχει εταιρεια και θα δουλεψω εκει αλλα η γυναικα μου ειναι γιατρος και εχει αναλαβει το νοσοκομειο να φτιαξει τα χαρτια για την βιζα τωρα θα τους στειλουμε αυτα που μας ζητησαν και φαντασου οτι μεχρι και σπιτι θα μας βρουν αυτοι

Pelvic_Thrust
03.03.2011, 16:22
παιδια εγω εχω τον ξαδερφο μου που εχει εταιρεια και θα δουλεψω εκει αλλα η γυναικα μου ειναι γιατρος και εχει αναλαβει το νοσοκομειο να φτιαξει τα χαρτια για την βιζα τωρα θα τους στειλουμε αυτα που μας ζητησαν και φαντασου οτι μεχρι και σπιτι θα μας βρουν αυτοι

Ειστε και οι δυο Skilled" η μονο η γυναικα σας ?

ΦωτεινηΣ
03.03.2011, 17:53
[QUOTE=Agoriani;25868]Εδώ γράψτε τις ερωτήσεις σας και οτι σχετικό με την μετανάστευσή σας.[ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΕΞΑΜΕΛΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ{ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ}.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΤΗΣ ΑΡΓΥΡΟΧΡΥΣΟΧΟΟΣ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΣ Ε ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΤΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚΕΙ?ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΟΥΣΦΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

demi
03.03.2011, 19:10

Εγώ σαν μηχανικός engineer πήρα το GT και οι engineers australia το έκαναν δεκτό.

demi
03.03.2011, 19:11

Τι δουλειά ψάχνεις και για πόσο διάστημα αν επιτρέπεται?

demi
03.03.2011, 19:13
μηπως ξερει καποιος να μου πει τα χαρτια που μεταφραζουμε πρεπει να ειναι μεταφραζμενα απο το υπουργειο εξωτερικων??επειδης ειμαι στην επαρχεια σε νησι δικηγορος μπορει να μου τα κανει??ευχαριστω

Ναι δικηγόροι μπορούν να μεταφράσουν αγγλικά έντυπα.

demi
03.03.2011, 19:21
[QUOTE=Μαριαμ;26260][QUOTE=Agoriani;25868]Εδώ γράψτε τις ερωτήσεις σας και οτι σχετικό με την μετανάστευσή σας.[/

Καλησπερα εχω ξαναγραψει αλλα οχι προσωπικα σε σενα.Σε παρακαλω ειμαι σε απογνωση. Ο αντρας μου ειναι γεννημενος στην αυστραλια ειμαστε 15 χρονια σχεδον παντρεμενοι και εχουμε 2 κορες 14,6χρ.και 3χρ.Εγω εχω ελληνικη υπηκοοτητα και θελουμε να παμε στην αυστραλια.Πηγαμε στην αυστραλεζικη πρεσβεια στην αθηνα αλλα δεν μας ειπαν τιποτα λενε επικοινωνισουμε με βερολινο ή λονδινο πως ομως αν δεν μπορεις να συννενοηθει?δεν εχουμε κανεναν στην αυστραλια για να στραφουμε σε βοηθεια.αντε και τελικα πες πως βρησκουμε ακρη αν και χλωμο το κοβω και φτανουμε στην αυστραλια τι κανουμε?κατασκηνωνουμε στο αεροδρομειο? πρεπει να φυγει πρωτα ο αντρας μου να βρει σπιτι και μετα να παω εγω με τα παιδια?Ξερω πως πρεπει τα παιδια να παρουν την υπηκοοτητα απο τον πατερα κι εγω να βγαλω την συζυγικη βιζα που και πως δεν ξερω αν και δεν ειμαι χαζη εχω ζαλιστει με τοσα που εχω ακουσει .Αν μπορεις απαντησε μου θα το εκτιμουσα δεοντος ετσι κι αλλιως ευχαριστω πολυ και καλη ζωη εκει πανω!!!!!!!!!!!!!!![/QUOT

Ας πάει πρώτα ο άντρας σου για κανά 1-2 μήνες να δει τα πράγματα από κοντά και μετά αν όλα είναι καλά πάτε και εσεις. Αν όμως δεν έχει να μείνει κάπου ή να τον φιλοξενήσουν θα πρέπει πριν πάει να βρεί να νοικιάσει κάτι , έστω ένα δωμάτιο μέσω ιντερνετ. Εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση με σένα αλλά είμαι εγώ αυστραλή υπήκοος επειδή έχω γεννηθεί εκεί και έχω κάνει και τον γιό μου αυστραλό υπήκοο λόγω καταγωγής. Ο άντρας θα πάρει visa partner. Εγώ φεύγω μόνη μου στο τέλος της βδομάδας για κανά 1-2 μήνες και μετά θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπο αν όλα πάνε καλά. Έχω όμως συγγενεις στην Μελβούρνη που μπορούν να με φιλοξενήσουν

leyteris77
03.03.2011, 21:45

Παιδιά, αυτό που ειπώθηκε πριν σχετικα με το IELTS (Academic ή General) ειναι λαθος. Δεν ξέρω αν οι δάσκαλοι και οι γιατροι χρειάζονται Academic, πάντως οι μηχανικοι αρκει να δωσουν το general. Στο booklet για το migration skill assessment το λέει ξεκαθαρα. Εγώ εννοειται πως εδωσα το general.

" 4. English Language Requirements
All applicants applying to have their skills assessed by
Engineers Australia are required to provide evidence of
their English language competency. Applicants are
required to have achieved a minimum score of 6.0 in each
of the four modules of speaking, listening, reading and
writing in either the 'General Training' or 'Academic'
version of the International English Language Testing
System (IELTS) www.ielts.org. "

alexiskoy
03.03.2011, 22:30
kalispera paides, sorry pou petagome kai egw san tin ..... alla ap'oti blepw edw gia na pas australia thelei kai na plirwseis ta maiokefala sou alla kai ena soro xartia sin to diabasma pou prepei na rikseis efoson den ta milame kai farsi ta aglika!
na kanw kai egw mia erwtisi!
eimai monos 34 xronon xoris ptixio,mono ena diploma exw 5 katigorias kai exw proiperesia se odigos se barea oximata kai geranous!
aksizei ton kopo na ksekinisw tis diadikasies gia tin metanasteusi???
elpizw na mporesei kapoios na me boithisei!

ZAKARI
03.03.2011, 23:09
demi

poios mporei na 3erei ayta ? mono enas official Migration Agent opote katse kai psa3e edw , yparxoyn kai Ellhnes (ellhnoaustraloi) 8a toys breis bash toy epwnymoy toys

https://www.mara.gov.au/agent/ARSearchResults.aspx?searchforld=7&keyld=australia&noncom=&lprac=&FolderID=394

Oti thlefwno arxizei apo 3 (+613) einai sta8ero oti arxizei apo 4 (+614) einai kinhto
Otan den exei to +61 mprosta 8a deite ta thl. Na arxizoyn apo 03 'h 04, Otan kaleite ektos AU to 0 paraleipete Kai Bazeis +613 'h +614

4=kinhto
3/8/9/etc. =sta8ero , analog to state

einai 4282selides.. good luck

demi
04.03.2011, 10:13
ZAKARI,

I don't get it , που λένε και οι Άγγλοι. Εγώ άλλο ρώτησα και άλλο απαντάς. Ρώτησα για το τι είδους δουλειάς ψάχνεις και πόσο καιρό που λες ότι έχεις απογοητευτεί. Άλλωστε εγώ τι να τον κάνω τον migration agent? Δεν τον χρειάζομαι γιατί απλά είμαι αυστραλή υπήκοος. Anyway. Σας χαιρετάω τα υπόλοιπα νέα από βδομάδα από Αυστραλία. έμαθε κανείς κανένα νέο για τον agoriani?

Ζωη27
04.03.2011, 11:09
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες LIFT και Leyteris77 πραγματικά ήταν ενδιαφέρον ..όμως τώρα σκέφτομαι να μιλήσω οπωσδήποτε στον Pano ελπίζω να τον βρω εδώ ...
Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει όσο αφορά τα αγγλικά(IEFLS 7 σε όλα) μήπως να τα ξεκινήσω σαν πρώτο βήμα από Ελλάδα σε κάποιο φροντιστήριο για να μη χάνω χρόνο μέχρι να δω ποιον ακριβώς δρόμο θα ακολουθήσω..κ επίσης να πάω στο Υπουργείο Εξωτερικών να μεταφράσω το πτυχίο(20 Ευρώ);Μέχρι τώρα δεν έκανα την αρχή γιατί :δεν ήξερα ότι υπάρχει έστω και κάποιος που να τα κατάφερε με το συγκεκριμένο πτυχίο.

juliedasiou
04.03.2011, 17:18
ZAKARI,

I don't get it , που λένε και οι Άγγλοι. Εγώ άλλο ρώτησα και άλλο απαντάς. Ρώτησα για το τι είδους δουλειάς ψάχνεις και πόσο καιρό που λες ότι έχεις απογοητευτεί. Άλλωστε εγώ τι να τον κάνω τον migration agent? Δεν τον χρειάζομαι γιατί απλά είμαι αυστραλή υπήκοος. Anyway. Σας χαιρετάω τα υπόλοιπα νέα από βδομάδα από Αυστραλία. έμαθε κανείς κανένα νέο για τον agoriani?

Γειά σου demi,
καλό ταξίδι και καλή δύναμη!
Περιμένουμε νέα σου.

Από Αγοριανή κανένα νέο, δεν έχει απαντήσει στα ε-μαιλ μου.

xenofon
04.03.2011, 18:22
Παιδιά άν το επάγγελμα σου δεν είναι στην λίστα τι γίνεται; Κάθε πότε αλλάζει η λίστα;

australian
04.03.2011, 18:32
Καλό ταξίδι demi περιμένουμε νέα σου!

jojos71
04.03.2011, 20:13
Kali tyxi demi...perimenoume nea sou....:bravo_:

reaki
04.03.2011, 20:23
Συγνωμη αλλα εγω θελω να ρωτησω κατι τελειως ασχετο...Καποιος απο εσας που φυγατε ηδη για κατω αν ειχε καποιο κατοικιδιο..Απ'οσα εχω βρει ξερω οτι πρεπει να παει για καραντινα για 1 μηνα..αλλα δεν βρισκω και πολλες πληροφοριες σχετικα με την ολη διαδικασια..Αν καποιος γνωριζει κατι,περιμενω απαντηση..Ευχαριστω

australian
04.03.2011, 20:57
Συγνωμη αλλα εγω θελω να ρωτησω κατι τελειως ασχετο...Καποιος απο εσας που φυγατε ηδη για κατω αν ειχε καποιο κατοικιδιο..Απ'οσα εχω βρει ξερω οτι πρεπει να παει για καραντινα για 1 μηνα..αλλα δεν βρισκω και πολλες πληροφοριες σχετικα με την ολη διαδικασια..Αν καποιος γνωριζει κατι,περιμενω απαντηση..Ευχαριστω
Με προβληματίζει κι εμένα αυτό,αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμη.
Δεκτή κάθε πληροφορία.

George_Nik
04.03.2011, 22:05
Φιλε Ζακαρι εχω καποιες αποριες σχετικα με κατι που εγραψες χθες:
2-den soy kanoyn toso eykola thn 457visa giati opoios ergodoths thn kanei, prepei, ean soy tyxei kati (nosokomeiako) na to plhrwsei apo thn tseph toy , genikotera h peri8alpsh einai para poly akribh edw.Enw ean eisai me working visa h asfaleia poy exei (o ergodoths) ta analambanei. + ana pasa stigmh prepei na dextei na ginei elexgos sthn epixeirhsh toy,

Αναφερεις (διπλωμα) και θα πρεπει να ξερεις οτι εγω σαν πλακας δεν εχω κατι τετοιο. Οι υδραυλικοι και οι ηλεκτρολογοι εχουν. Οταν μου το ζητησουν εκει τι κανω; Συστατικες επιστολες μπορω να βρω απο τεχνικες εταιριες που εχω δουλεψει στο παρελθον (με την σφραγιδα της εταιριας απανω). Φανταζομαι οτι πρεπει και αυτες να πανε για μεταφραση, σωστα;
Αναφερεις επισης οτι δυσκολευονται οι εργοδοτες να σου κανουν την 457 για λογους περιθαλψης. Μηπως υπαρχει και κατι αλλο; Μηπως ειναι υποχρεωμενοι να σε πληρωνουν εαν για καποιο διαστημα (ας πουμε για 15 μερες) δεν εχουν να σου προσφερουν δουλεια; Μηπως τους υποχρεωνει το κρατος να σου δινουν το μεροκαματο για να μπορεις να πληρωνεις το νοικι σου ας πουμε, και να εισαι σωστος απεναντι στις υποχρεωσεις σου. Δεν ρωταω τυχαια, κατι ακουσα γιατι εχω και εγω μια καποια υποτυπωδη επικοινωνια με Ελληνες που δουλευουν στις κατασκευες στο Συδνευ. Δεν μιλαω απ'ευθειας μαζι τους αλλα με καποιον κοινο γνωστο μας. Αυτος μου το ανεφερε καποια στιγμη, οτι εφοσον καποιος employer εγγυηθη για καποιον overseas τοτε θα πρεπει να τον φροντισει αναλογα σε καποια δυσκολη στιγμη...Σαν να τον υιοθετει ρε παιδι μου.
Εχεις υπ'οψη σου κατι τετοιο η μηπως ειναι ραδιο αρβυλα; Μπορει και αυτος να το ακουσε απο καπου...

konstantinos1
04.03.2011, 23:02
ZAKARI,

Σας χαιρετάω τα υπόλοιπα νέα από βδομάδα από Αυστραλία. έμαθε κανείς κανένα νέο για τον agoriani?

για αγοριανη αν δεν απαντησει επομενες μερες θα του στειλω e-mail!

καλο ταξιδι και ολα καλα να τα βρεις εκει demi, σου το ευχομαστε απο καρδιας!

konstantinos1
04.03.2011, 23:09
dystyxws, oxi, fantasteite oti egw me ptyxio moy, poy to epaggelma einai sthn SOList den mporw na brw doyleia, einai crazy...

με συγχωρεις αν το εχεις αναφερει και δε το ειδα, αλλα ποιο ειναι το επαγγελμα σου?

ειναι τοσο δυσκολο να βρεις δουλεια η ψαχνεις κατι συγκεκριμενο???

konstantinos1
04.03.2011, 23:20
Ευκολο να το λες αλλα και στην ευρωπη η κατασταση δεν ειναι και πολυ διαφορετικη απο ελλαδα. Τελος παντων ευχαριστω για τις πληροφοριες και καλη τυχη!

συγνωμη παιδια αλλα ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα για ευρωπη! δεν ειναι τοσο ευκολο να αποκατασταθεις και στην ευρωπη αλλα δε νομιζω πως ειναι πια και τοσο καλυτερα στην αθσταλια για καποιον που δεν ειναι υπηκοος!
αν δεν ημουν αυστραλος υπηκοος ουτε για αστειο δε θα ασχολουμουν με ολες αυτες τις διαδικασιες για αυσταλια ενω εχω στα ποδια μου την ευρωπη με ολα τα δικαιωματα κτλ.
για την ακριβεια και ενω ειμαι αυστρλος υπηκοος παλι στην ευρωπη ειμαι και κανω μια προσπαθεια για εδω...

konstantinos1
04.03.2011, 23:27
Λοιπον φιλε μου καταρχιν ξεχνας τον τροπο ζωης μας εδω που εχουμε . εκει οι ρυθμοι της καθημερινης ζωης τους ειναι σε αλλη διασταση και το καταλαβαινεις απο την πρωτη βολτα που θα κανεις ειτε μεσα στο citi ειτε εξω απο αυτο . εμενα οπου και να πηγα και οι αυστραλοι και οι δικοι μας ομογενεις μου φερθηκαν αψογα ,παντα με ευγενεια και καθολου σνομπαρισμο . φαντασου οτι και στο μετρο την πρωτη φορα που δεν ηξερα τιποτα που και πως να παω καπου αμεσως να μου πουν που να παω τι να δω που να κατσω μεχρι και για πρωινο .ρε παιδια ενα κορναρισμα δεν ακουσα !!!!!απιστευτο μακαρι ολοι οσοι θελουν να πανε εκει να τα καταφερουν και να ξερετε εχει πολλα ελληνικα μαγαζια !! με τους τρομερους ελληναρες οσο για την νοοτροπια τους και εαν ειναι η οχι πουριτανοι ενα θα σου πω απο οτι καταλαβα δεν εχουν ταμπου

ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες!

τι εννοεις αλλοι ρυθμοι ζωης? πες μας να παρουμε μια εικονα.

η νοοτροπια τους ειναι σαν αυτη των αμερικανων η των ευρωπαιων?

ZAKARI
05.03.2011, 05:05
Αναφερεις (διπλωμα) και θα πρεπει να ξερεις οτι εγω σαν πλακας δεν εχω κατι τετοιο. Οι υδραυλικοι και οι ηλεκτρολογοι εχουν. Οταν μου το ζητησουν εκει τι κανω; Συστατικες επιστολες μπορω να βρω απο τεχνικες εταιριες που εχω δουλεψει στο παρελθον (με την σφραγιδα της εταιριας απανω). Φανταζομαι οτι πρεπει και αυτες να πανε για μεταφραση, σωστα;

nai den einai anagkaio^ , oti systatikes epistoles mporeis na mazepseis, ama einai h synolikh diarkeia panw apo 3xronia einai kalyera (egkrinetai pio eykola h 457), gia metafrash pas sto yproygeio e3wterikwn (greece) kai se 1bdomada einai etoima. Meta otan doyleyeis (AU sponsorship) h armodia yphresia pernaei apo ekei poy doyleyeis kai rwta ton epixeirhmatia ean eisai ok sthn doyleia soy kai genika ean exei kapoio problhma mazi soy.

sas 3analew, kai gw oti grafw edw einai apo proswpikh empeiria (exw milhsei me dikhgoro), to kalytero einai na pareis thlefwno ekei poy soy pa

http://www.heronassist.com.au/

esy 'h kapoios filos poy milaei ENGLISH, kai 8a se katatophsoyn plhrws.

τι εννοεις αλλοι ρυθμοι ζωης? πες μας να παρουμε μια εικονα.

giati oloi exoyn thn entypwsh oti mporei na einai xeirotera apo ellada (?)
paidia, skefthke h Melbourne exei bgei to 2o kalytero city ston kosmo.

http://www.pedestrian.tv/arts-and-culture/news/melbourne-now-planet-earths-second-most-liveable-c/35992.htm

http://www.cnngo.com/explorations/life/world-has-not-changed-much-least-according-worlds-most-liveable-city-list-755223

opote 3ekollhste. Einai opws blepete ta spitia stis tainies , poy to ka8e spiti exei to khpako toy mprosta, kai grasidi sto pezodromio (san California)

ta perissotera spitia den einia apo mpeton, alla apo 3ylo / gypsosanides. Kai alla polla poy den mporeite na fantasteite ama den ta deite.

Fantasteite o nomos edw, px ama mpei kapoios klefths sto spiti soy, kai traymatistei (epesa kai xtyphse) o idiokthts toy spitioy einai ypoxrewmenos na toy plhrwsei thn iatrikh peri8alpsh. Me liga logia opws einai h Ellada, entelws ant8eta.

a3izei paides, a3izei kai para a3izei...

συγνωμη παιδια αλλα ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα για ευρωπη! δεν ειναι τοσο ευκολο να αποκατασταθεις και στην ευρωπη αλλα δε νομιζω πως ειναι πια και τοσο καλυτερα στην AU για καποιον που δεν ειναι υπηκοος!

yep, para poly dyskolo (ean den eisai sta epaggelmata poy grafw se ayto to post)

http://www.patriotaki.com/showpost.php?p=26233&postcount=102

, egw 8a perimenw merikes bdomades akomh, ama den , me blepw gia UK.

George_Nik
05.03.2011, 08:48
.sas 3analew, kai gw oti grafw edw einai apo proswpikh empeiria (exw milhsei me dikhgoro), to kalytero einai na pareis thlefwno ekei poy soy pa

http://www.heronassist.com.au/

esy 'h kapoios filos poy milaei ENGLISH, kai 8a se katatophsoyn plhrws.

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε Ζακαρι...
Εισαι 1,5 μηνα στην Μελβουρνη και ειμαι σιγουρος οτι το εχεις ψαξει παρα πολυ το θεμα.
Οποτε εμπιστευομαι απολυτα τις γνωσεις σου σε αυτα τα θεματα.
Θα ακουσω την συμβουλη σου ομως και θα βαλω ενα φιλο που ξερει καλα Αγγλικα να μιλησει στους Heron Assist. Μια ακομα συμβουλη σου ζητω που εχει να κανει με τις συστατικες επιστολες. Εχω δυο τεχνικες εταιριες
που συνεργαζομουν για 15 χρονια τουλαχιστον με αυτους. Θα πρεπει ας πουμε στην μια συστατικη να αναγραφεται συγκεκριμενες χρονολογιες πχ απο το 2001 εως το 2005. Και στην αλλη απο το 06- 09.
Φανταζομαι οτι επειδη ειναι αρκετα τυπικοι εκει κατω, θα θελουν συγκεκριμενα χρονικα ορια.
Εχω δικιο;

leyteris77
05.03.2011, 09:47
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε Ζακαρι...
Εισαι 1,5 μηνα στην Μελβουρνη και ειμαι σιγουρος οτι το εχεις ψαξει παρα πολυ το θεμα.
Οποτε εμπιστευομαι απολυτα τις γνωσεις σου σε αυτα τα θεματα.
Θα ακουσω την συμβουλη σου ομως και θα βαλω ενα φιλο που ξερει καλα Αγγλικα να μιλησει στους Heron Assist. Μια ακομα συμβουλη σου ζητω που εχει να κανει με τις συστατικες επιστολες. Εχω δυο τεχνικες εταιριες
που συνεργαζομουν για 15 χρονια τουλαχιστον με αυτους. Θα πρεπει ας πουμε στην μια συστατικη να αναγραφεται συγκεκριμενες χρονολογιες πχ απο το 2001 εως το 2005. Και στην αλλη απο το 06- 09.
Φανταζομαι οτι επειδη ειναι αρκετα τυπικοι εκει κατω, θα θελουν συγκεκριμενα χρονικα ορια.
Εχω δικιο;

Φρόντισε οι συστατικές να περιλαμβάνουν στοιχεία της εταιρείας, τηλ, διευθύνσεις, ποιος την υπογράφει και τη θεση του, το τηλ του κλπ.

konstantinos1
05.03.2011, 10:43
giati oloi exoyn thn entypwsh oti mporei na einai xeirotera apo ellada (?)
paidia, skefthke h Melbourne exei bgei to 2o kalytero city ston kosmo.

http://www.pedestrian.tv/arts-and-culture/news/melbourne-now-planet-earths-second-most-liveable-c/35992.htm

http://www.cnngo.com/explorations/life/world-has-not-changed-much-least-according-worlds-most-liveable-city-list-755223

opote 3ekollhste. Einai opws blepete ta spitia stis tainies , poy to ka8e spiti exei to khpako toy mprosta, kai grasidi sto pezodromio (san California)

ta perissotera spitia den einia apo mpeton, alla apo 3ylo / gypsosanides. Kai alla polla poy den mporeite na fantasteite ama den ta deite.

Fantasteite o nomos edw, px ama mpei kapoios klefths sto spiti soy, kai traymatistei (epesa kai xtyphse) o idiokthts toy spitioy einai ypoxrewmenos na toy plhrwsei thn iatrikh peri8alpsh. Me liga logia opws einai h Ellada, entelws ant8eta.

a3izei paides, a3izei kai para a3izei...

εγω φιλε ζακαρι δεν εχω καθολου την εντυπωση οτι ειναι χειροτερα, με βλεπεις που ρωταω και ξαναρωταω για το πως συμπεριφερονται οι αυστραλοι και κυριως για την νοοτροπια τους γιατι δεν μου απαντα επι της ουσιας κανεις!!!!!! ολοι λενε ειναι καλα, ωραια σπιτια , πρασιναδες κτλ. ενω εγω θελω να μαθω αν ειναι τυπου αμερικανακια των μεσοδυτικων πολιτειων της αμερικης δηλαδη συντηριτικοι ή πιο προχωρημενοι η αν εχουν την ευρωπαικη νοοτροπια....

ZAKARI
05.03.2011, 12:06
Georgenik= mila Kai rwta ta, Otan Mia etairia soy dinei systathkh epistolh grafei d/m/y

Kost1=exw meinei Apla anabdos, oloi pro8ymoi kamia sxeah me Europe einai much better!
Fantastoy sto metro rwtaga enw hmoyn sthn platforma, to pisteyeis oti h kopela emeine den phre to syrmo Gia na me katatophsei?

lift
05.03.2011, 12:35
Fantastoy sto metro rwtaga enw hmoyn sthn platforma, to pisteyeis oti h kopela emeine den phre to syrmo Gia na me katatophsei?

Και καμάκι ZAKARI....:lol2:

Μαριαμ
05.03.2011, 13:55
Σε ευχαριστω demi θα το κοιταξω διεξοδικα γιατι δεν λεει να ξεσπιτωθουμε χωρις να ξερουμε σιγουρα πως θα εχουμε προοπτικη εκει

konstantinos1
05.03.2011, 15:29
Kost1=exw meinei Apla anabdos, oloi pro8ymoi kamia sxeah me Europe einai much better!

α μαλιστα, ειναι εξυπηρετικοι και ευγενικοι λοιπον!

ωραια, κατι αλλο που εχω ακουσει ειναι οτι ειναι λιγο αμερικανακια, δηλαδη λιγο συντηρητικοι, αγαθοι, εως και λιγο χαζοβιοληδες ας πουμε, ισχυει?

ZAKARI
06.03.2011, 04:28
agaphte kost1

apo oti exw katalabei mallon emeis oi Greekoi exoyme to problhma, to oti alles fyles einai eygenikoi - synthrhtikoi - aga8oi - xazobiolhdes den shmainei oti einai kako, exw paei kai Europe, oi an8rwpoi ekei den noiazontai gia ton synan8rwpo toys toso poly. AU den 8a akoyseis an8rwpoys na fwnazoyn , den kleinoyn stis ayles ta skylia kai lyssan sto bagzisma kai oi geitones na mhn mporoyn na hremhsoyn (apo prwsopikh empeiria eixa ayto to problhma, oso kai ean eixa milhsei me ton idiokthth toy skyloy kai me thn astynomia den ebgala pote akrh, to skyli synexizei kai gabgizei, giati oloi len poios ton gam*ei). Eytyxws edw einai ola anti8eta. Einai opws grafoyn se oles tis pinakides twn autokinhtwn 'Victoria - Place to be'.Oi an8rwpoi den foboyntai mhpws toys lhstepsoyn, px perneis to podhlato soy kai pas bolta stamatas se kapoio cafe paraliaka, elaxistoi einai aytoi poy to 'kleidwnoyn'. Edw tιrουntai oloi oi nomoi,den exei efaga klhsh kai exw ton mpatzakh moy sthn astynomia.

Genikotera eimai toso kairo edw, den exw pei 'ton malaka' gia kapoion, oloi einai toso eygenikoi, toso prosxaroi den blepeis kakodia8etoys an8rwpoys,mono kai mono ayto soy metadidei kati.

Gia to kapnisma, sthn ellada ekana 3paketa, edw kanw 20tsigara, den yparxei agxos den yparxei stress. Mporeis na kapniseis opoy 8es sto dromo kai mesa sto spiti soy, se magazia oxi.

Gia ayto 8elw na soy pw, sto GREECE emeis exoyme synh8isei a to paidi na mpei sto dhmosio, a eimai afentiko kai 'prepei' na klepsw to kratos , a , a ,a ..

edw opws milaga me enan epixeirhmatia moy eipe to 3ereis oti , apo ayta poy bgazw to 40% to pernei to government ?
-ti? lew..

-nai alla koita poso omorfa einai (paraliakh otan soy lew gemath me parka asta) , omorfia , to systhma leitoyrgei den pernei ta lefta twn politwn kai ta kanei saites.. ola einai super, ola leitoyrgoyn 100%... Kala de gia ta sxoleia den mporeis na fantaseis ama den to deis (akoma 8ymamai poy paizame paidia sto dromo kai sxizame ta podia mas) otan len 'ghpedo basket' shmainei oti exoyn ena xwro stegasmeno me ~50 ghpeda mesa ola me parke etc. pragmatikwn diastasewn. Twra otan to paidi soy paei sxoleio taytoxrona mporei na pai3ei se ayta ta ghpeda me thn omada toy sxoleioy. Meta pame se ghpeda cricket (terastiwn diastasewn) etc. pragmatika exw xortasei na blepw ghpeda kai paidia na paizoyn.

Ayto einai, ependyoyn sto mellon , to opoio mellon einai ta paidia. Pragmatika etsi pisteyw den ginetai ena paidi na parei ton kako ton dromo, ta e8izoyn se pragmata oysiwdes...

sto 3analew ase ti diabases edw kai ti diabazeis sto iNET, ama den pas kapoy na zhseis ekei, den 3ereis tpt...

px apo proswpikh empeiria to PARIS = einai gia klamata , kai as grafoyn oloi oti einai super
px Gallia pali , fantasoy hmoyna sto Metro kai eixa paei sto 'Ekdothrio Eishthriwn' toy milaga ENG kai moy edeixne to mhxanhma (?) den milhse kan LOOOOOOOOOOOOOOOOL , eimai sigoyros kai sto GREECE to idio symbainei me toys tourist giati aytoi poy doyleyoun sta ekdothria den 3ereoyn ENG!!!

edw na soy pw to koyfo?
eisai esy kai exeis ferei thn mhtera soy (me care visa), ok, perneis sto nosokomeio kai dhlwneis oti opote dekth klhsh apo ayto ton ari8mo thlefwnoy na toy milhsoyn thn glwssa (px GREEK) wste etsi se mia wra anagkhs na mporesei na parei thl.
kai na mhn exei problhma epikoinwnias

xenofon
06.03.2011, 10:11
Δυστηχώς παιδιά γεννηθήκαμε σε λάθος χώρα!:bad_:

Pelvic_Thrust
06.03.2011, 11:59
ΖΑΚΑΡΙ με κανεις να θελω περισσοτερο να παντρευτω Αυστραλιδα .. Ουτως η αλλως παντα ηθελα η γυναικα μου να ειναι απο ξενη χωρα..

Μου φενεται θα πηγαινοερχομαι με τουριστικη Visa για διακοπες.. μεχρι να μου κατσει :lol2:

konstantinos1
06.03.2011, 15:23
agaphte kost1

apo oti exw katalabei mallon emeis oi Greekoi exoyme to problhma, to oti alles fyles einai eygenikoi - synthrhtikoi - aga8oi - xazobiolhdes den shmainei oti einai kako

φιλε ΖΑΚΑRI, δεν υπαρχει αμφιβολια οτι εμεις εχουμε το προβλημα και φυσικα το να ειναι κανεις ευγενικος ειναι παρα πολυ καλο και οχι κακο.
οταν ειπα συντηριτικοι και χαζοβιοληδες εννοουσα κατι σαν πολλους αμερικανους του στιλ δεν εχω κουλτουρα και ακολουθω μαζικα οτι μου λεει η μαζα, οτι κανουν ολοι.

κατα τα αλλα που εγραψες συμφωνω απολυτως.
και σε ευχαριστουμε για την εικονα που μας δινεις.

Ζωη27
06.03.2011, 19:39
Καλησπέρα Νικ..θα ήθελα να σε ρωτήσω τι παίζει με το επάγγελμα του πλακά εκεί..ξέρω πως είναι στην λίστα
όμως έχει δουλεία για έναν που θα έρθει απο εδώ ;Αν μπορείς να μου πεις την ιστορία σου αν τα κατάφερες ;ευχαριστώ!

demi
07.03.2011, 14:58
Συμφωνώ με τον ZAKARI. Όλοι εδώ είναι ευγενικοί, χαλαροί , εξυπηρετικοί και ιδιαίτερα φιλικοί. Μιλάνε όλοι με το μικρό τους όνομα. Δεν είναι αγαθοί η χαζοβιόληδες όπως νομίζουν μερικοί. Εμείς οι Έλληνες έχουμε το πρόβλημα της τζοχάδας και της μουρμούρας. Το σίγουρο είναι ότι όποιος έρθει τελικά εδώ θα πρέπει να αφήσει την τζοχάδα και την μουρμούρα πίσω του και να ετοιμαστεί να ηρεμήσει αρκετά γιατί οι άνθρωποι είναι really cool.

demi
07.03.2011, 15:01
Επίσης κάτι άλλο που έμαθα σήμερα και είναι και σχετικά επίκαιρο στην Ελλάδα είναι ότι στους περισσότερους δρόμους εδώ δεν πληρώνουν διόδια είναι free. Κάνεις δηλαδή την διαδρομή Μελβούρνη - Σύνδευ που είναι περίπου 800 Km και δεν πληρώνεις φράγκο σε διόδια. Εγώ το άκουσα και δεν το πιστεύω όταν για να πάω και να έρθω Καλαμάτα - Αθήνα πληρώνω 26 ευρώ. Δεν ξέρω αν τελικά θα τα καταφέρω σε αυτή την χώρα , με δουλειά και όλα τα υπόλοιπα αλλά το σίγουρο είναι ότι πολύ θα ήθελα να τα καταφέρω.

xenofon
07.03.2011, 18:16
Εδώ πληρώνουμε διόδια πρίν φτιαχτεί o δρόμος! Καλή επιτυχία demi!

konstantinos1
07.03.2011, 18:52
γεια σου demi!

αντε καλη αρχη στο οστραλια!

μας επιβεβαιωνεις και εσυ ολα τα καλα που εχουμε ακουσει για εκει λοιπον! κοιτα αυτα που λεω ειναι πραγματα που εχω ακουσει, γιατι ημουν πολυ μικρος οταν φυγαμε και δεν εχω ιδεα, γιαυτο αλλωστε και ρωταω να παρω μια εικονα!

να σου πω βρε demi, εχεις ζησει σε αλλη χωρα της Ε.Ε για να κανεις συγκριση με αυστραλια?
εγω τωρα ειμαι ολλανδια, δεν μπορω να πω οτι ειμαι και τοσο ευχαριστημενος, εκτος απο το κακο κλιμα δυσκολα βρισκεις δουλεια και εδω και θεωρεισαι ξενος.

ΥΓ. ουτε εδω υπαρχουν διοδια, απο οτι ξερω μονο η ιταλια εχει.και η αυστρια εχει 10 για να διασχισεις ολη τη χωρα, κατι τετοιο....
αλλα βεβαια δε συγκρινουμε με ελλαδα γιατι αυτες οι χωρες εχουν και αλλες δυνατοτητες

kiriakilap
08.03.2011, 09:32

Εγώ και ο σύζυγος θέλουμε να πάμε Αυστραλία απλά δεν ξέρουμε ποιος τρόπος είναι ο καλύτερος. Γιατι το λέω αυτό; ο αντρας μου μπορεί να πάρει την αυστραλιανη υπηκοότητα απο την πεθερά μου που έζησε στην αυστραλία απο τα 6 της ως τα 15 της αλλά δεν τον κάνει αυστραλό για να μην φύγουμε.Στο επάγγελμα είναι αλουμινάς συγγένεις και φίλοι υπάρχουν στην Μελβούρνη και μάλιστα οι φίλοι είναι με αρκετα μεγάλη οικονομικη επιφάνεια. Να βγάλει visa εργασίας και να φτιάξει εκεί τα χαρτιά υπηκοότητας; έχουμε 2 παιδιά μικρά και κυοφορό το 3ο σε 2,5 μήνες γεννάω με συμφαίρει να γεννήσω εδώ ή εκεί; τι μπορούμε να κάνουμε για να φύγουμε από το χάος της Ελλάδας;

ZAKARI
08.03.2011, 12:01
[QUOTE]Κάνεις δηλα%u

demi
08.03.2011, 13:45
γεια σου demi!

αντε καλη αρχη στο οστραλια!

μας επιβεβαιωνεις και εσυ ολα τα καλα που εχουμε ακουσει για εκει λοιπον! κοιτα αυτα που λεω ειναι πραγματα που εχω ακουσει, γιατι ημουν πολυ μικρος οταν φυγαμε και δεν εχω ιδεα, γιαυτο αλλωστε και ρωταω να παρω μια εικονα!

να σου πω βρε demi, εχεις ζησει σε αλλη χωρα της Ε.Ε για να κανεις συγκριση με αυστραλια?
εγω τωρα ειμαι ολλανδια, δεν μπορω να πω οτι ειμαι και τοσο ευχαριστημενος, εκτος απο το κακο κλιμα δυσκολα βρισκεις δουλεια και εδω και θεωρεισαι ξενος.

ΥΓ. ουτε εδω υπαρχουν διοδια, απο οτι ξερω μονο η ιταλια εχει.και η αυστρια εχει 10 για να διασχισεις ολη τη χωρα, κατι τετοιο....
αλλα βεβαια δε συγκρινουμε με ελλαδα γιατι αυτες οι χωρες εχουν και αλλες δυνατοτητες

Λοιπόν Κωνσταντίνε δεν έχω μείνει μόνιμα σε καμμιά άλλη χώρα της ΕΕ εκτός από την Ελλάδα. Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος βέβαια που έφυγα από Ελλάδα. Ήθελα να ζήσω λίγα χρόνια στο εξωτερικό. Έχω ταξιδέψει πάρα πολύ όμως σε όλη την ευρώπη γιατί κάθε χρόνο τ ελευταία χρόνια έκανα τουλάχιστον 4 επαγγελματικά ταξίδια στην Ευρώπη. Αυτό που έχω να πω σε σχέση με την διαφορά της με την Αυστραλία είναι ότι η Ευρώπη είναι full of history και αυτό είναι που κάνει και τον τρόπο ζωής εκεί πιό σοβαρό , πιό΄βαρύ κ.τ.λ. ενώ εδώ υπάρχει ένα αίσθημα cool διάχυτο , μιά απλότητα και φιλικότητα άλλο πράγμα . Ένα πράγμα είμαστε όλοι φίλοι δηλαδή και μια παρέα και βοηθάμε ο ένας ον άλλο, σεβόμαστε ο ένας τον άλλο και όλα είναι μια χαρά. Στην Ευρώπη μας έχει φάει η ιστορία και η τυπικούρα, και ο σερ τάδε και η lady τάδε και ο λόρδος και άντε παράτα μας στο τέλος ιστορία, εδώ μιλάμε με τα μικρά ονόματα, ντυνόμαστε απλά και χαμογελάμε στον άλλο. Τι να σου πω τώρα , εξαρτάται τι ψάχνει και ο καθένας. Εγώ πάντως αν συνεχίσει η ζωή να είναι σε τέτοιο στυλ, μέχρι και το τσιγάρο σκέφτομαι να κόψω, άμα όλα δουλεύουν ρολόι γιατι να αγχώνεσαι?

konstantinos1
08.03.2011, 17:17
ναι θυμαμαι οτι ταξιδευεις συχνα, οποτε κατα μια εννοια ξερεις πως ειναι η ζωη και σε αλλες χωρες της ε.ε.

αυτα που μου λες μου φαινονται πραγματικα εξαιρετικα! και το εννοω!
ειμαι μεν υπερ της κουλτουρας και οι ανθρωποι να εχουν αποψη και κριση κτλ. αλλα απο αυτο να φτανουμε στο σημειο που σωστα λες στην ευρωπη υπαρχει μια υπερβολικη τυπικοτητα και η αξια και σεβασμος απο τους αλλους δεν ειναι δεδομενη και δεν εξαρταται μονο απο το ατομο που εχουν απεναντι τους αλλα και απο αλλους απαραδεκτους λογους οπως χωρα καταγωγης κτλ.

προσωπικα αυτο ψαχνω demi, απλα ρωταω γιατι η αληθεια ειναι πως αυτο δε θα μου αρεσε να συνοδευεται με μια ελλειψη κουλτουρας και συντηρητισμου. φανταζομαι καταλαβαινεις πως το εννοω.
εγω το τσιγαρο το εκοψα τον γεναρη, λιγο πριν φυγω για ολλανδια που υποτιθεται ηταν και περιοδος αγχους λογω αλλαγης χωρας αλλα μια χαρα ημουν, μια ιδεα ειναι! κοψτο το συντομοτερο!

με αυτα που μου λες παντως ερχομαι ολο και πιο κοντα στην αποφαση να ερθω αυστραλια τελικα...

George_Nik
08.03.2011, 19:59
Καλησπέρα Νικ..θα ήθελα να σε ρωτήσω τι παίζει με το επάγγελμα του πλακά εκεί..ξέρω πως είναι στην λίστα
όμως έχει δουλεία για έναν που θα έρθει απο εδώ ;Αν μπορείς να μου πεις την ιστορία σου αν τα κατάφερες ;ευχαριστώ!

Καλησπερα και απο μενα Ζωη.
Κατ'αρχας να σου πω οτι ειμαι στην Αθηνα..Νομιζω πως στο κειμενο σου αφηνεις να εννοηθει οτι ειμαι κατω και την ψαχνω για δουλεια...αν δεν καταλαβα καλα I am sorry.
Διαβασε λοιπον πως εχουν τα πραγματα about me..Τον Σεπτεμβρη σε καποια δουλεια ετυχε και γνωρισα καποιον γυρω στα 60 που δουλευε στο Συδνευ ως ελαιοχρωματιστης γυρω στα 15 χρονια. Συζητωντας μαζι του
με επεισε οτι πρεπει να ξεπερασω τις οποιες αναστολες μου και να την ψαξω σοβαρα για κατω. Αυτο που εμαθα απο την ιστοσελιδα του υπουργειου μεταναστευσης της AU ειναι οτι στην δικη μου περιπτωση visa subclass 457 πρεπει να εχεις 3 πραγματα. Εργοδοτη απο κατω που θα στηριξει την αιτηση σου, αρκετα λεφτα στην ακρη και τεραστια υπομονη. Μιλαμε για πολλες χιλιαδες αιτησεις που εχουν μαζευτει στα κεντρικα στο Βερολινο απο ολη την Ευρωπη. Μιλαμε για 3 χρονια υπομονη. Απο τα 3 πραγματα που ανεφερα πιο πανω δεν εχω τιποτα..
Η μαλλον σχεδον τιποτα..Υπομονη δεν εχω καθολου. Ειμαι ανεργος για περισσοτερο απο 1 μηνα. Απο τις αρχες
του ετους τα εσοδα μου ειναι 650 ευρο. Αυτο σημαινει οτι αρχιζω και τρωω απο τα ετοιμα που δεν ειναι και πολλα πιστεψε με. Στα υπερ μου ειναι οτι εχω ελαχιστα εξοδα. Με μηδεν χρεη σε καρτες και δανεια. Και χωρις οικογενεια η να πληρωνω νοικι. Ακομα και το καπνισμα το εγκατελειψα πριν 4 χρονια περιπου. Η οικοδομη εδω στην Ελλαδα ειναι απλα μια τελειωμενη υποθεση. Με ρωτας εαν εχει δουλεια κατω..Ξερεις τι μου λεει αυτος ο γνωστος μου; Οτι γινεται της π@@@@νας απο δουλεια στο Συδνευ. Μου λεει για μεροκαματα τεχνιτη που φτανουν τα 250 dol. την ημερα. Και εαν δουλευεις Σαββατο ειναι double μερ/το.
Ερχεται και ο Zakari απο την Μελβουρνη και μου βαζει φωτιες. Αναφερει 4 επαγγελματα που στα 2 ειμαι μεσα.
Πλακας που ειναι η δουλεια μου..και μπογιατζης που ειναι ο γνωστος μου που ανεφερα πιο πανω. Ο οποιος εχει παρα πολλες γνωριμιες στο Συδνευ γυρω απο το επαγγελμα του ομως. Εκανε αρκετα τηλεφωνα κατω στην προσπαθεια του να βρουμε employer να μου κανει την 457 αλλα τρωει πορτα. Απ'οτι μου λεει θελουν να βοηθησουν, αλλα εχουν ενδοιασμους σχετικα με τις υποχρεωσεις που πιθανον να εχουν απεναντι μου.
Ο ανθρωπος αυτος (αν και εντελως αγνωστος σε μενα μεχρι πριν λιγους μηνες) δειχνει οτι θελει να με βοηθησει. Αλλα απο εδω δεν μπορει να κανει και πολλα πραγματα. Εχει δικο του σπιτι στο Συδνευ (130 τμ)
το οποιο το νοικιαζει. Πριν λιγες μερες που μιλησαμε μου ειπε οτι πηρε (επιτελους) την αποφαση να παει κατω μονιμα πλεον γιατι εδω η κατασταση γινεται ανυποφορη. Αργησε λιγο αλλα το καταλαβε..Ενω ειχα απογοητευτει εντελως και ειχα αρχισει να εγκαταλειπω την ιδεα για AU, ηρθε αυτο το τηλ/μα και πραγματικα με συγκλονισε. Μου ειπε λοιπον οτι οταν παει κατω (τον Ιουνιο) θα κανει τα αδυνατα δυνατα να με βοηθησει να μεταναστευσω. Επαναλμβανω οτι προκειται για καποιον ουσιαστικα αγνωστο σε μενα. Και μου λεει οτι θα σου παραχωρησω δωματιο, τροφη, και θα παμε μαζι στο migration για να εγγυηθει για μενα. Εαν εχω λοιπον τα βασικα (στεγη και τροφη)..μπορω με την βοηθεια του να ψαξω ανετα για εργοδοτη πλακα. Ακομα και μπογιατζης μπορω να το παιξω..Θα εχω φροντισει να εχω συστατικες επιστολες και σαν μπογιατζης.
Εχω και εγω εδω στην Ελλαδα μετα απο 20 χρονια στην οικοδομη παρα πολλες γνωριμιες απο τεχνικα γραφεια και κατασκευαστες.Δεν θα αρνηθουν να μου δωσουν 2 ειδων συστατικες..μια για πλακας και μια για μπογιατζης. Αν και ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα βρω εργοδοτη πλακα στο Συδνευ, θα λαβω τα μετρα μου να το παιξω και μπογιατζης. Περιμενω λοιπον το τελικο O.k απο τον δικο μου για να κανω αυτο που μου εγραψε
ο Zakari. Να γραφτω σε φροντιστηριο για IELTS. Μονο αυτο το χαρτι μου λειπει. Αλλα φαινεται πως για τους Αγγλο-Σαξωνες ειναι very important. Αυτα απο μενα και την περιπτωση μου. Θα ηθελα παρα πολυ να παω κατω ακομα και να μου πει ο γνωστος μου οτι "αλλαξα γνωμη και δεν παω κατω". Θα εκανα οτι ακριβως και ο Zakari. Δεν εχω τα λεφτα ομως να πληρωνω νοικι και διατροφη. Οταν εχω νεωτερα θα ανανεωσω.

Dionysis68
09.03.2011, 11:51
paidia na sa kano mia eroteisi exei steilei kaneis ta xartia tou sto Berolino akoma?????