PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετανάστευση στη Σουηδία

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

Νεομετανάστρια
12.10.2011, 11:20
καλησπέρα..

τελικά έχω βρει κάποια site και διαβάζω από εκεί..ευχαριστώ πάντως!

Kαλημερα
Δεν κανει τιποτα! Επειδη εδω στην Θεσσαλονικη οι αποστασεις ειναι κατα πολυ μικροτερες απο Αθηνα πεταχτηκα στο ταχυδρομιο (που τυγχανει να ειναι στο διπλα στενο) και επιβεβαιωσα οτι με 0,60 λεπτα θα ερχοταν Αθηνα σε 2-3 μερες,τοσο απλα!!
Τελος παντων, αφου σου εστειλα το μηνυμα για την περιοχη που θα παμε (SKANEκαι οχι skone με διαλυτικα...) ειδα την ανορθογφραφια μου και ειπα να με διορθωσω.. Καλο διαβασμα

orpheus
12.10.2011, 11:38
Φιλε συνπολίτη teosaris. Δεν ειμαι Σουηδια αν και προετοιμάζομαι για εκει αλλά καποια πράγματα μπορώ να γνωρίζω και άλλα να υποθέσω. Αυτό που θα σε συμβούλευα καταρχήν είναι να προσπαθείς όσο μπορείς να βρίσκεις απο μόνος σου πράγματα που έχεις απορίες και σε ενδιαφέρουν. Και εγώ όπως και πολλοί άλλοι είμαστε διαρκώς στο ψάξιμο. Ξέρω οτι είναι ένα πέλαγος όλη η διαδικασία και εύκολα μπορείς να χαθείς. Και εγώ ψάχνοντας κατέληξα στην Ευρώπη-Σουηδία απο εκεί που ενδιαφερόμουν για Αυστραλία-Καναδά. Ειναι πολλά που χρειάζεται να μάθουμε αλλά ευτυχώς υπάρχει το ιντερνετ (σιγουρα δε θα το τολμούσα αν δεν υπήρχε). Εχω μάθει αρκετά απο εδώ και άλλα απο διάφορα site στο εξωτερικό. Πχ το λιτρο στη Σουηδία απο οτι διαβασα εχει 1.35-1.60 , τα αυτοκίνητα απο οτι είδα στο google earth τα παρκάρουν εξω απο το σπιτι αλλά κυρίως στα υπαιθρια παρκινγ που εχουν εξω απο τις πολυκατοικιες (για προαστια μιλαμε). Σε μεσητικα site ειδα οτι ενοικιαζονται και επιπλωμενα οποτε στην αρχη βολευεσαι και με αυτα και οταν με το καλο μπορεσεις και βρεις σπιτι με μακροχρονια μισθωση αγοραζεις η μεταφερεις τα δικα σου (ειναι μια σκεψη). Παντως υπάρχει και το ΙΚΕΑ οπου μπορεις να βρεις τα βασικα σε αρκετες καλες τιμες. Το κοστος μετακομισης για Σουηδια δεν το γνωριζω αλλα ενα τηλ. σε μεταφορικη θα σου λυσει ακριβώς και εγκυρα την απορια σου.Τωρα οσον αφορα τους φορους διαβασα οτι καποιος που εργαζεται στη Σουηδια πληρώνει 25% φορο στο κρατος. Και για τα σπίτια απο οτι κατάλαβα τα νοικιάζουν μικρό χρονικό διάστημα γιατι ειναι υπερνοικιασμένα (2ο χερι) Αυτοι τα νοικιαζουν απο το κρατος-δημο και μετα τα νοικιαζουν σε σενα. Ισως να μην επιτρεπεται περισσοτερος χρονος , ισως ... δεν ξερω. Το θεμα ειναι να βολευτεις/ουμε για 2-3 χρονια οπως μπορουμε και μετα να μπορεσουμε να νοικιασουμε σπιτι απο πρωτο χερι. Το δυσκολοτερο ειναι να μπορεσουμε να διατηρησουμε εμεις με παιδι/α το ιδιο σχολειο. Αυτο ειναι ενα θεμα οταν αναγκαζεσαι να μετακομιζεις συχνα σε ενα μερος οπου δεν ειναι ευκολο να βρεις σπιτι , ποσο μαλλον εκει που το θελεις.
Υπενθυμιζω οτι δεν ειμαι Σουηδια και αυτα τα εμαθα ρωτώντας αλλά κυρίως ψάχνοντας.
Καλη τύχη

El Bandido
12.10.2011, 12:40
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι τελειόφοιτος Τει Τουριστικών Επιχειρήσεων και σε 1 μήνα μπάινω στρατό για να ξεμπερδεύω.. Γενικά ψάχνομαι να φύγω μετά την απίστευτη εμπειρία που είχα με το erasmus όπου έκανα την πρακτική μου στην Ισπανία και συγκεκριμένα στην Βαλένθια σε μεγάλο ξενοδοχείο. Σκέφτομαι εδώ και κάτι μέρες το ενδεχόμενο να πάω για μια μόνιμη βόλτα σε άλλη χώρα για ένα καλύτερο μέλλον. Με την βοήθεα του site είδα πολλά πράγματα και θέλω να μάθω πιο πολλά. Στην Αυστραλία οκ, πιστεύω θα είχα δουλειές να κάνω καθώς η σχολή μου είναι τέτοια όπου μου δίνει την δυνατότητα να γνωρίζω από δουλειές σε θέματα τουρισμού. Στην Σουηδία τα Τουριστικά επαγγέλματα έχουνε ζήτηση??? Δηλαδή υπαρχουν ξενοδοχειακές μονάδες σε βαθμό που ο τομέας του Τουρισμού να απασχολεί μεγάλο αριθμό εργαζομένων? Όπως στην χώρα μας π.χ.... Όποιος ξέρει παρακαλώ ας δώσει κάποιες απαντήσεις.. Ευχαριστώ παιδια!

teosaris
12.10.2011, 13:16
Ευχαριστώ πολύ φίλε orpheus!! και εγώ είμαι πολύ στο ψάξιμο..και επιπλέον γράφτηκα και σε ένα φροντιστήριο για Σουηδικά..
Ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο..

ευανθια
12.10.2011, 20:06
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι τελειόφοιτος Τει Τουριστικών Επιχειρήσεων και σε 1 μήνα μπάινω στρατό για να ξεμπερδεύω.. Γενικά ψάχνομαι να φύγω μετά την απίστευτη εμπειρία που είχα με το erasmus όπου έκανα την πρακτική μου στην Ισπανία και συγκεκριμένα στην Βαλένθια σε μεγάλο ξενοδοχείο. Σκέφτομαι εδώ και κάτι μέρες το ενδεχόμενο να πάω για μια μόνιμη βόλτα σε άλλη χώρα για ένα καλύτερο μέλλον. Με την βοήθεα του site είδα πολλά πράγματα και θέλω να μάθω πιο πολλά. Στην Αυστραλία οκ, πιστεύω θα είχα δουλειές να κάνω καθώς η σχολή μου είναι τέτοια όπου μου δίνει την δυνατότητα να γνωρίζω από δουλειές σε θέματα τουρισμού. Στην Σουηδία τα Τουριστικά επαγγέλματα έχουνε ζήτηση??? Δηλαδή υπαρχουν ξενοδοχειακές μονάδες σε βαθμό που ο τομέας του Τουρισμού να απασχολεί μεγάλο αριθμό εργαζομένων? Όπως στην χώρα μας π.χ.... Όποιος ξέρει παρακαλώ ας δώσει κάποιες απαντήσεις.. Ευχαριστώ παιδια!

Καλησπερα !
Στην Στοκχολμη υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια και ο τουρισμος ειναι ανεπτυγμενος . Φανταζομαι και στις αλλες πολεις της σουηδιας.

ευανθια
12.10.2011, 20:21
Γιατί δεν μου απαντάει κανένας ρε ΠΑΙΔΙΑ!!!Γεια σας παιδιά και από μένα …με λένε θοδωρή και σκέφτομαι ..............................!!

Καλησπερα Θοδωρη !
Καταρχην να σου πω οτι τα σπιτια στην σουηδια εχουν ηλεκτρικες συσκευες δηλαδη κουζινα ψυγειο καταψυκτη και πλυντηριο ρουχων στεγνωτηρια στα υπογεια των πολυκατοικιων . Επομενως δεν χρειαζεσαι ηλεκτρικες συσκευες. Νομιζω δεν σε συμφερει να φερεις επιπλα απο ελλαδα γιατι και νομιζω στοιχιζει πολυ αλλα και δεν ξερεις τι σπιτι θα βρεις. Πολλες φορες νοικιαζουν τα σπιτια επιπλωμενα επομενως τι θα κανεις τα επιπλα που θα εχεις φερει . Αν παλι βρεις σπιτι αδειο μπορεις να αγορασεις τα βασικα απο το ικεα και δεν στοιχιζουν πολυ. Οσο για το αυτοκινητο αν θελεις μπορεις να το παρεις μαζι σου . Η βενζινη στοιχιζει αυτη την στιγμη 1,40 περιπου και ανεβαινει και κατεβαινει.Το αυτοκινητο δεν το παρκαρεις οπου θελεις. Υπαρχουν παρκιγκ στα οποια πληρωνεις η συγκεκριμενα σημεια που ειναι ελευθερα για συγκεκριμενες 2 η 3 ωρες για να ψωνισεις. Αυτα της ελλαδα το αφηνουμε οπου ναναι ακομα και στα πεζοδρομια ξεχασε το. Στο σπιτι που θα βρεις μπορει να εχει παρκιγκ εσωτερικο η εξωτερικο που πρεπει να πληρωνεις με τον μηνα 30 με 40 ευρω αναλογως , η μπορει να το αφησεις στο πεζοδρομιο και παλι πληρωνεις με την ωρα .Για τα αυτοκινητα που ειναι παρκαρισμενα στα πεζοδρομια περνανε και ελεγχουν αν εχεις πληρωσει. Αν δεν εχεις πληρωσει σου κοβουν προστιμο .Τα σπιτια που νοικιαζονται για λιγο χρονο ειναι γιατι τα υπενοικιαζουν αυτοι που τα εχουν με κανονικο νομιμο συμβολαιο απο τους διαφορους δημους. Φευγει ας πουμε καποιος διακοπες η για δουλεια σε αλλη πολη για καποιους μηνες και υπενοικιαζει το διαμερισμα του για οσο καιρο θα λειπει. Αυτα .

teosaris
13.10.2011, 13:42
Σε ευχαριστώ πάρα πολυυυυυ...Ευανθία!!!!..Με λίγα λόγια τα πουλάμε όλα!!
Πάντως παρατηρώ οτι εδω μέσα υπάρχει αρκετός κόσμος απο την Β.Ελλάδα και ειδικότερα απο Θεσσαλονίκη...!!

spiros@
13.10.2011, 17:18
Kαλημερα
Δεν κανει τιποτα! Επειδη εδω στην Θεσσαλονικη οι αποστασεις ειναι κατα πολυ μικροτερες απο Αθηνα πεταχτηκα στο ταχυδρομιο (που τυγχανει να ειναι στο διπλα στενο) και επιβεβαιωσα οτι με 0,60 λεπτα θα ερχοταν Αθηνα σε 2-3 μερες,τοσο απλα!!
Τελος παντων, αφου σου εστειλα το μηνυμα για την περιοχη που θα παμε (SKANEκαι οχι skone με διαλυτικα...) ειδα την ανορθογφραφια μου και ειπα να με διορθωσω.. Καλο διαβασμα

ευχαριστώ,πήρα και το βιβλίο με τους ελληνοσουιδικους διαλόγους.έχεις πολλές εκφράσεις και συνοπτικά την γραμματική.
α μάλιστα ωραία,η περιοχή αυτή είναι κοντά στο Μάλμε?εκεί έχετε κάποιους φίλους? τουλάχιστον εκεί μπορεί να υπάρχει κάποιο σπίτι..δεν πιστεύω να είναι όπως στην Στοκχόλμη..

eleni22
14.10.2011, 11:28
Να ρωτησω 2 πραγματακια π δεν καταλαβαινω???δεν γινεται να αγορασεις σπιτι,μονο να νοικιασεις απο πρωτο χερι??κ απο την στιγμη π θα δειξεις το βιβλιαριο με τις καταθεσεις για να παρεις το νουμερο,γτ να μην μπορεις να τα μεταφερεις σε καποια τραπεζα εκει??αλλωστε πως θα κινησε κ θα κανεις αγορες,απο που θα σηκωνεις λεφτα??

skonto
14.10.2011, 14:47
Καλημέρα Eleni22.

Για την πρώτη σου ερώτηση τη σχετική με τα σπίτια. Νομίζω πως μπορείς να αγοράσεις σπίτι. Το θέμα είναι να βρείς κάτι να πουλιέται. Π.χ. εδώ http://www.booli.se/bostad/helsingborg/markegangsgatan+136/972363 έχει μια προσφορά στο Helsingborg. Με μία τιμή στα 925.000 kr ( δηλαδή στα 101,079.50 Euro ) παίρνεις 100τμ. με 4 δωμάτια Κάνε κλίκ πάνω στη φωτό για περισσότερες λεπτομέρειες .Το θέμα είναι τι γίνεται με τους φόρους. Κάτι που δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει εκεί. Το 9.129 kr το μήνα, αναφέρεται στην περίπτωση που το αγοράσεις με δάνειο, και έχει και Internet με 249 kr. Το 7.180 kr αναφέρεται στην μεσιτική αμοιβή. Τώρα αν και δεν το έχω τσεκάρει, έχω την υποψία ότι τα πάντα που αφορούν ιδιοκτησία ανήκουν στο κράτος και αν πρόκειται να φύγεις απο την χώρα πρέπει να το επιστρέψεις σε αυτήν. Αυτό με πάσα επιφύλαξη. Ίσως κάποιοι εδώ στο φόρουμ έχουν πιο τεκμηριωμένες απαντήσεις.

'Επειτα αυτό που δεν ξέρω καθόλου είναι τι γίνεται στην περίπτωση που θελήσεις να κτίσεις εσύ ένα δικό σου με τις δικές σου προδιαγραφές.

Για την δεύτερη ερώτηση τη σχετική με τα χρήματα. Λοιπόν για το διάστημα που δεν θα έχεις πάρει τον προσωπικό σου αριθμό θεωρείσαι τουρίστρια ( ακόμα και αν δουλεύεις ). Έτσι δυστυχώς για αυτό το διάστημα ( αρχή ημερομηνίας εργασίας + 3 μήνες ή επίδειξη αποδεικτικού τράπεζας + 3 μήνες - μακάρι να ήταν λιγότερο αυτό το διάστημα ) πρέπει 1ον είτε να κουβαλάς τα χρήματά σου επάνω σου, κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο ή 2ον) να έχεις τα χρήματα σου στην Ελλάδα και να στα στέλνουν οι δικοί σου με δόσεις μέσω κάποιας μεταφορικής εταιρίας χρημάτων σε σένα συστημένα.

Σε χαιρετώ
Σπύρος

El Bandido
14.10.2011, 15:04
Σπύρο που είσαι και συ από Βόλο :)

Δεν ισχύει το Maestro από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, στην Σουηδία? Εγώ στην Ισπανία που έκανα την πρακτική μου για 6 μήνες, μέσω Maestro έκανα αναλήψεις. Κάνεις τις αναλήψεις αμέσως από την Εθνική απλά η τράπεζα της χώρας που βρίσκεσαι σου κρατάει ένα πολύ χαμηλό ποσό. Θυμάμαι εμένα μου κρατούσε 1 ευρώ και κάτι...

Παιδιά μπορείτε να μου στείλετε κάποια site που να περιέχουν και τουριστικές δουλειές??? Αν είναι εύκολο.

El Bandido
14.10.2011, 15:12
Skonto ήθελα να πω... και όχι Σπύρο.:lol2:

antogeor
14.10.2011, 18:00
Σπύρο που είσαι και συ από Βόλο :)

Δεν ισχύει το Maestro από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, στην Σουηδία? Εγώ στην Ισπανία που έκανα την πρακτική μου για 6 μήνες, μέσω Maestro έκανα αναλήψεις. Κάνεις τις αναλήψεις αμέσως από την Εθνική απλά η τράπεζα της χώρας που βρίσκεσαι σου κρατάει ένα πολύ χαμηλό ποσό. Θυμάμαι εμένα μου κρατούσε 1 ευρώ και κάτι.......................

Καλησπερα

Οταν κανεις αναληψη απο οποιαδηποτε ελληνικη καρτα (χρεωστικη),και ο λογαριασμος ειναι σε ευρω,σου χρεωνει ητραπεζα προμηθεια για την μετατροπη σε κορωνες,περιπου 17 ευρω(170 κορωνες) ,σε καθε αναληψη.οσο για τουριστικα κοιταξε λιγο εδω για αρχη, http://www.jobbsafari.se/jobb/detaljhandel/hotell/
οπως και στο http://www.arbetsformedlingen.se/For...7b612d78000171 ,

eleni22
14.10.2011, 18:57
[B]Καλησπερα

Οταν κανεις αναληψη απο οποιαδηποτε ελληνικη καρτα (χρεωστικη),και ο λογαριασμος ειναι σε ευρω,σου χρεωνει ητραπεζα προμηθεια για την μετατροπη σε κορωνες,περιπου 17 ευρω(170 κορωνες) ,σε καθε αναληψη.

17E???είναι πολλά αν σκεφτείς ότι πάνω από 200Ε το πολύ δεν μπορείς να κουβαλάς συνέχεια μαζί σου..
τουλάχιστον εγώ θα φοβάμε ή θα τα ξοδέψω..χαχαχαχα
δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο από την στιγμή που θα έχεις πάρει τον αριθμό και θα έχεις αποδείξει ότι τα λεφτά τα φέρνεις από ελλάδα και είναι δικά σου(ίσως με κάποια φορολογική δήλωση) να μην μπορείς να τα καταθέσεις..

skonto
15.10.2011, 10:00
Καλημέρα σε όλους.

Γεια σου και σένα συμπολίτη El Bandido.

Υπάρχει και η λύση της Western Union να μεταφέρονται χρήματα αλλά δεν ξέρω κοστολόγια προμηθειών, σύν της άλλης ότι χρειάζεσαι και κάποιον δικό σου να σου τα στέλνει. Εγώ αυτή τη λύση την προορίζω στο να στέλνω χρήματα στην οικογένεια που θα αφήσω στο Βόλο και όχι για να λαμβάνω.

Υποτίθεται πως για τους πρώτους 3 μήνες είσαι είτε τουρίστας είτε υπο δοκιμή εργαζόμενος.

Τι να πώ ρε παιδιά .. όπως λέγανε και οι παπούδες μας " Τα φράγκα στην τσέπη του εσώρουχου :lol2:"

skonto
15.10.2011, 10:14
Σήμερα είδα μια θερμοκρασία - 0 - στο Μάλμε και μία - 3 - στην Στοκχόλμη. Άντε εκεί μπήκε ο Χειμώνας. Εμείς να δούμε πότε θα "μπούμε".

orpheus
15.10.2011, 12:29
Για όσους ενδιαφέρει βρήκα ένα site που βάση στατιστικής αναφέρει τους κατώτερους και ανώτερους μισθούς ανα περιοχή , την φορολογία σε κάθε πόλη, μισθούς ανα επάγγελμα, περιοχή και προυπηρεσία. Γενικά έχει αρκετά χρήσιμες πληροφορίες.

http://www.lonestatistik.se/

Mεταφερθηκε στο post Μετανάστευση στη Σουηδία (links)

skonto
16.10.2011, 15:18
Καλησπέρα.

Στο forum ParentsCafe.gr > Café Internationále > Cafe Ελληνόγλωσσων γονέων που βρίσκονται στο Εξωτερικό!
Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;

βρήκα στη σελίδα 3 μία πολύ καλή περιγραφή για τον προσωπικό αριθμό http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2693&page=3

Σπύρος

eleni22
16.10.2011, 18:45
βρήκα μία σελίδα για μάθημα http://www.swedish-flashcards.com
δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά φαίνεται αρκετά καλό

El Bandido
16.10.2011, 20:44
Antogeor σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα links με τις τουριστικές αγγελίες.:yes:

spiros@
17.10.2011, 12:37
παιδιά βρήκα άλλη μια χρήσιμη σελίδα στις ήδη υπάρχοντες για οδηγό..
http://wranafygw.blogspot.com/2011/08/blog-post_31.html#more

skonto
17.10.2011, 15:51
Καλησπέρα.

Στο νούμερο 36 βρίσκονται οι σύλλογοι των Ελλήνων στη Σουηδία ανα πόλη.

Αν θα βρεθούμε κάπου εκεί κοντά, ίσως και να τους χρειαστούμε.

http://cartography.web.auth.gr/Maplibrary/New/diaspora/koinothtes2.html

Σπύρος

antogeor
17.10.2011, 21:54
Antogeor σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα links με τις τουριστικές αγγελίες.:yes:

δεν κανει τιποτα,ισως κανενα τσιπουρακι κανενα καλοκαιρακι στο βολο:lol2:

thecos89
18.10.2011, 18:16
tha ithela na rotiso pedia gia na paro ton prosopiko arithmo posa lefta prepei na exo ston logariasmo mou kai genika an vro doulia ekei perno ton prosopiko arithmo pou xriazomai gia na vro doulia?
apantiste mou sas parakalo!!efxaristo.

skonto
18.10.2011, 18:47
Καλησπέρα thecos89.

Τον προσωπικό αριθμό τον παίρνεις απο την εφορία της Σουηδίας με 2 τρόπους. Είτε αποδεικνύεις ότι είσαι εργαζόμενος με το σχετικό έγραφο του εκεί εργοδότη σου, είτε προσκομίζοντας αποδεικτικό ότι έχεις στην κατοχή σου περίπου 10.000 ευρώ απο εδώ στην Ελλάδα δραστηριότητες ( σπίτια που νοικιάζεις, μετρητά σε τράπεζα κ.λ.π. ),

Και στις 2 περιπτώσεις πρέπει απο την αίτηση που θα κάνεις να περιμένεις απο 2 έως 3 μήνες για να τον πάρεις.

Προσωρινά αν δουλεύεις εκεί, με σχετικό απο τον εργοδότη σου έγραφο, μπορείς να πάρεις ένα προσωρινό αριθμό για να μπορέσεις να κάνεις κατάθεση σε τράπεζα, και να ξαναπάς στην εφορία για τον τελικό αριθμό.

Αν δεν έχεις τον τελικό προσωπικό κωδικό δεν μπορείς να νοικιάσεις σπίτι αορίστου διαρκείας, και θα πρέπει να ξεβολεύεσαι απο προσωρινές στέγες κάθε 3 - 4 μήνες, ίσως και νωρίτερα. Βέβαια τέτοια πράγματα δεν πρέπει να σε πτοούν στην απόφαση που τυχόν θα πάρεις για μια αλλαγή στη ζωή σου.

Καλή επιτυχία στις αποφάσεις σου.

Σπύρος

skonto
18.10.2011, 20:43
Σχετικά με επιδόματα βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=858&langId=el

blackstone
19.10.2011, 13:21
to all in this forum
I am of greek descent and was raised in Sweden
If I can be of assistance feel free to contact me with your questions
also I am in the process of putting to gether a seminar for people that want to emigrate there
topics to be discussed are: language , jobs , housing, social life in general top 10 things and others issues about Sweden
if you dont speak swedish I also speak greek however not good with the written greek

Just a word of advice btw when moving to sweden you got to speak the language also you must be willing to work harder than what you did in greece
other pluses about sweden they do not violate your civil rigghts the way things are being done in greece

More info available
but keep in mind you MUST be willing to put in the hours and be ethically sound
Cheers for now

thecos89
19.10.2011, 13:46
tha ithela na rotiso tin apodeiksi apo tin trapeza pou tha paro gia an exo kati ston logariasmo mou prepei na eine sta agglika?efoson epideikso tin apodeiksi ekei gia na paro ton prosopiko arithmo tha prepei na ta metafero se ekei trapeza?perimeno apantisi sas,efxaristo gia ola!!

blackstone
19.10.2011, 14:06
tha itan kala na kanis to harti afto sta agglika i na pas stin presvia gia metafrasi

elpizo na voithai afto

antogeor
19.10.2011, 18:45
to all in this forum
I am of greek descent and was raised in Sweden
If I can be of assistance feel free to contact me with your questions
also I am in the process of putting to gether a seminar for people that want to emigrate there
topics to be discussed are: language , jobs , housing, social life in general top 10 things and others issues about Sweden
if you dont speak swedish I also speak greek however not good with the written greek

Just a word of advice btw when moving to sweden you got to speak the language also you must be willing to work harder than what you did in greece
other pluses about sweden they do not violate your civil rigghts the way things are being done in greece

More info available
but keep in mind you MUST be willing to put in the hours and be ethically sound
Cheers for now

Αγαπητε φιλε...ειμαστε ελληνικο φορουμ,και γραφουμε ελληνικα,οποτε θα ηταν καλο να μην αποτελεις εξαιρεση.
Ευχαριστουμε πολυ

Odysseas
19.10.2011, 22:21

Φιλε μου πήγαινε να δεις πως βγαίνουν τα τάλαρα στην Ελλάδα και μετά έχε άποψη για το αν εργάζονται σκληρά ή όχι οι Έλληνες! Σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Ένωση, οι Έλληνες είναι οι πιο σκληρά εργαζόμενοι στην Ευρώπη με χαμηλότερους μισθούς σε σχέση με τις χώρες πρώτης ταχύτητας. Μην αναμασάς την προπαγάνδα των σουηδικών ΜΜΕ!

teosaris
20.10.2011, 10:39
Φίλε μου Οδυσσέα συμφωνώ απόλυτα...τα είπες όπως ακριβώς είναι..Άραγε ο φίλος blackstone έχει δουλέψει ποτέ στην Ελλάδα;;

sal22
20.10.2011, 12:14
παιδια εγω βλεπω εναν ανθρωπο που θελει να βοηθησει αποτι φαινεται γιατι τον περνετε απτα μουτρα?Συμφωνω πως θαπρεπε να γραφει στα ελληνικα αλλα αν καποιος δεν ειναι σε θεση να καταλαβει και τα απλα αυτα που λεει στα αγγλικα θα παει και σουηδια η σε οποιαδιποτε αλλη χωρα?Τα αγγλικα ειναι το νουμερο ενα μετα την μητρικη του καθενος και σχεδον σε καθε χωρα μπορεις να συννενοηθεις μαυτα!

Παλια πριν την κριση που υπηρχαν δουλειες ο ελληνας δεν πηγαινε να δουλεψει γιαυτο εξαλου και εκμεταλευτηκαμε τους ξενους για τις δουλειες που βαριοταν να κανει ο ελληνας και μετα οταν σφιξαν τα ζοναρια και πηγαιναμε παντου ηταν πλεον αργα αφου καθε εργοδοτης βολευοταν με τους αλλοδαπους που ειχαν τοτε λιγοτερες απαιτησεις..Αρα ισως και ο φιλος απο κει να μιλα με τα τοτε δεδομενα και να εννοει πως μην νομιζουμε πως θα παμε σε μια καλυτερη χωρα και θα τεμπελιαζουμε..Αυτο πιστευω εγω προσωπικα!

Οπως και ναχει για σουηδια η πρεπει ναχεις βρει δουλεια και να πας για να παρεις το προσωπικο αριθμο η ναχεις μια καλη καβατζα στην ακρη για να τον παρεις γιατι χωρις αυτον δεν κανεις κατι εκει..Ωραια η σουηδια αλλα την θεωρω περαν απτις δυνατοτητες μου λογο οικονομικων καταστασεων αφου εχει αυτες τις προδιαγραφες για να μπεις εκει...Για αλλους ομως πουχουν καποια λεφτα στην ακρη θαναι καλα,θα παρουν τον προσωπικο αριθμο και μετα οι πορτες ειναι ανοιχτες πιο ευκολα οσον αφορα στεγαση και εργασια!Καλο ξεκινημα σοποιον σκεφτεται να παει και ολα να πανε οπως ελπιζει,και μπραβο στον blackstone που διατηθενται να βοηθησει οπως μπορει καθως και σαλλα παιδια οπως και η Ευανθια και αλλους που δεν θυμαμαι ονοματα ας με συνχωρεσουν.. :)

Odysseas
20.10.2011, 12:36
Φίλε Sal22 εμείς που ζούμε στη Σουηδία φρίττουμε με τα γραφόμενα στις σουηδικές εφημερίδες. Καμμία αλήθεια για το τι πραγματικά συμβαίνει στη χώρα μας. Οι Σουηδοί πιστεύουν ότι έιμαστε αρχιιτεμπέληδες και καλά να πάθουμε, με όσα διαβάζουν. Υποχρεώνομαι να αναλύω με στοιχεία σε φίλους και γνωστούς για το τί συμβαίνει.

Δεν ξέρω με ποιούς Έλληνες κάνεις εσύ παρέα γιατί οι Έλληνες που γνωρίζω έχουν δουλέψει και δουλεύουν πολύ σκληρά στη ζωή τους και δεν αμείβονται ούτε συνταξιοδοτούνται όπως πρέπει. Και φυσικά εννοώ και τους μετανάστες γιατί και αυτοί κάτω από τις ίδιες συνθήκες δουλεύουν στην Ελλάδα.

Όσο για τον προσωπικό αριθμό ανοίγει πόρτες αλλά δεν είναι πανάκεια. Υπάρχει κόσμος που έχει πάρει τον προσωπικό αριθμό αλλά ψάχνει για σπίτι και δουλειά και βρίσκει κλειστές πόρτες. Δεν είναι το Α και το Ωνα πάρεις μόνο τον προσωπικό αριθμό. Μπορεί να περάσει από λίγος εως αρκετός καιρός μέχρι να καταφέρει να βρει κάποιος δουλειά ή σπίτι έστω και από δεύτερο χέρι.

Κι οι μετανάστες εδώ κάνουμε δουλειές που ο Σουηδός ούτε να τις "φτύσει", τρόπος του λέγειν!

Όσο για την κρίση επίτρεψε μου να την αποκαλώ κροίσοι. Ο νοών νοείτο!

sal22
20.10.2011, 12:54
εγω μιλαω για την δικια μου γεννια..ειμαι του 87 και οσοι τελειωσαν με σχολες και στρατιωτικες υποχρεωσεις περιμεναν να πιασουν την πρωτη τους δουλεια και να βγαλουν 1000αρικο και πανω....Σιγουρα οι πιο παλιοι εργαζονταν σκληρα αλλα νεοτερες γεννιες τα περιμεναν στο πιατο μεχρι που ειδαν τι γινεται και τωρα πηγαινουν αναγκαστικα σε δουλειες των 600...εγω προσωπικα ειχα πιασει την πρωτη μου δουλεια στα 18μου (τοτε παντρευτηκα κιολας) σαν πωλητρια και δουλευα και 12ωρα και εξαημερο και επερνα αρχη 550 και ημουν και ευχαριστημενη..Σοποον τολεγα τοτε γελουσε και ελεγε σιγα μην παω να δουλεψω για τοσα λεφτα και μιλαμε για ηλικιες που οταν ημουν 18 ηταν 25..Τωρα ομως πανε και παρακαλανε να βρουν και δουλεια..Αλλαξαν τα δεδομενα γενικος...

Δεν ηξερα οτι συμβαινουν τετοια πραγματα σουηδια με τετοιου ειδους προπαγανδες..Τι να πω δικιο εχεις ετσι οπως τα βλεπουν απεξω εχουν βγαλει τετοια συμπερασματα..οσο για τον προσωπικο αριθμο πιστευα πως ειναι το ακαι το ω για αρχη..τωρα αν και εκει ειναι δυσκολα απο δουλειες και τετοια μακαρι οποιος σκοπευει να παει ναχει και λιγη τυχη μαζι του περαν απο γεματο πορτοφολι γιατι θα την χρεαστει αποτι συμπεραινω.. :kouragio:

teosaris
20.10.2011, 15:26
Οδυσσέα για πες σε παρακαλώ εαν έχεις γνώση σε γενικές γραμμές τι περίπου δουλειές κάνουν εκεί οι Έλληνες ... και τι χρήματα παίρνουν στο περίπου ;

ευανθια
20.10.2011, 23:56
Καλησπέρα thecos89.

Τον προσωπικό αριθμό τον παίρνεις απο την εφορία της Σουηδίας με 2 τρόπους. Είτε αποδεικνύεις ότι είσαι εργαζόμενος με το σχετικό έγραφο του εκεί εργοδότη σου, είτε προσκομίζοντας αποδεικτικό ότι έχεις στην κατοχή σου περίπου 10.000 ευρώ απο εδώ στην Ελλάδα δραστηριότητες .......................
Καλησπερα
Η προσωρινη στεγη δηλαδη τα σπιτια δευτερο χερι δεν ειναι απαραιτητο να νοικιαζονται για 2 η 3 μηνες. Μπορει να ειναι και 6 μηνες η ενα χρονο η και αοριστου χρονου. Θελει ψαξιμο πολυ . Ειδικα οταν εχεις παιδια ψαχνεις για οσο γινεται πιο μεγαλο χρονικο διαστημα. Αν και τωρα τελευταια ακουω συνεχως για το προβλημα με την στεγαση στην στοκχολμη. Εχει χειροτερεψει η κατασταση με τα σπιτια ειδικα στην στοκχολμη.

skonto
21.10.2011, 14:13
Καλησπέρα ευανθια. Αν και σε είχα χάσει για λίγο απο εδώ ( βέβαια σε βρήκα σε άλλο forum με μανούλες :yes: ) πάντα η παρουσία σου δίνει ένα στίγμα διαφορετικότητας.

Λοιπόν τα πράγματα πάνε όπως τα λές και μάλλον περισσότερο προς το άσχημο. ΔΕΝ θέλω να ανησυχίσω κανέναν, αλλά, οι τελευταίες μου προσπάθειες για Σουηδία "τρώνε πόρτα" !. Δυστυχώς οι πληροφορίες μου λένε πως:

1ον) για Malmo ( τα εργασιακά ) λόγω μεγάλου αριθμού μεταναστών απο τρίτες και αραβόφωνες κυρίως χώρες, δεν πάνε καθόλου καλά. Το μέσο ωρομίσθιο απο 90kr έπεσε στις 40kr, πράγμα που σημαίνει 40ώρες την εβδομάδα = 1600kr επι 52 εβδομάδες ο χρόνος δια 12 μήνες = 6950kr = 762Euro. ¨οχι και με μεγάλη διαφορά απο εδώ.

2ον) όλοι οι παραπάνω έχουν κάνει στην κυριολεξία κατάληψη στα σπίτια. Και όχι μόνο στη περιοχή του Malmo αλλά και στις γύρω κοντινές πόλεις π.χ. στη Lund, με αποτέλεσμα ακόμα και οι φοιτητές να αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Και αναφέρομαι σε αυτούς που λόγω μικρής ηλικίας είναι πιο ευέλικτοι ακόμα και στο να συζήσουν, σε αντίθεση με εμάς που τυχόν θα μεταφέρουμε ( αργά η γρήγορα ) και τις οικογενειές μας μαζί.

Για την περιοχή της Στοκχόλμης ακούω περίπου τα ίδια. Ίσως όχι τόσο άσχημα όπως Νοτιότερα, αλλά αρκετά ώστε να με κάνουν να ανησυχώ.

Συνεχίζω το διάβασμα των Σουηδικών, όμως κάπου μέσα μου αρχίζει και φωλιάζει ο φόβος μίας πιθανής αποτυχίας.

Σίγουρα πολλοί φίλοι εδώ μέσα δεν θα έχουν την σφικτή οικογενειακή οικονομική πολιτική την δική μου, και θα μπορούν να πάνε εκεί με μεγαλύτερη χρηματική άνεση. Όμως όσοι δεν διαθέτουν τα πρώτα αρχικά ( ίσως μεγάλα ) κεφάλαια, άς το ψάξουν ακόμα καλύτερα. Και αν μπορούν να βρούν πρώτα μία δουλίτσα, έστω και μέσω γνωστού πριν πάρουν την απόφαση να φύγουν.

Έχοντας μάθει απο την Ελλάδα δεν περίμενα ποτέ ότι το θέμα σπίτι θα ήταν δυσκολότερο απο το θέμα δουλειά.

Παιδιά... κάθε πληροφορία δεκτή. Σας ακούμε με προσοχή όλους, ειδικά εσείς που είσατε εκεί ( τυχεροί ) !!

Σας χαιρετώ

Σπύρος

antogeor
21.10.2011, 15:25
Καλησπέρα ευανθια. Αν και σε είχα χάσει για λίγο απο εδώ ( βέβαια σε βρήκα σε άλλο forum με μανούλες :yes: ) πάντα η παρουσία σου δίνει ένα στίγμα διαφορετικότητας.

Λοιπόν τα πράγματα πάνε όπως τα λές και μάλλον περισσότερο προς το άσχημο. .................................

Αγαπητε φιλε Σπυρο

Εχεις απολυτο δικιο να εχεις αμφιβολιες για ολα αυτα.Η ζωη ομμως δεν μας χαριζεται τωρα πια,την διεκδικουμε!Η στην ελλαδα(παρα πολυ ποιο δυσκολα),η στη Σουηδια ,θελει αγωνα,αγωνα,και μετα αγωνα!.Απλα εδω,ακομμα,σου δινονται περισσοτερες ευκαιριες απο εκει που εισαι.Θελει πεισμα ομμως ,θελει γλωσσα πανω απ ολα,θελει διαρκες ψαξιμο (ιντερνετ κλπ),για σπιτι,για ενημερωση ....Και πιστεψε με,ουτε και εγω,προσωπικα εφυγα με πολλα λεφτα απο ελλαδα,ανεργος 1 χρονο,με πολλες υποχρεωσεις,καταλαβαινεις οτι ανεβηκα με μετρημενα "κουκια",κουκια επιβιωσης και μονο.Το μονο που θελει πολυ τυχη ειναι το σπιτι,εκει.........πρεπει να εχεις και λιγο τυχη γκαστονε!.Και κατι ακομμα,μην κοιτας τοσο πολυ νοτια.....

Αυτα
τα λεμε

antogeor
21.10.2011, 17:11
παντως,χωρις ιχνος υπερβολης ,και χωρις διαθεση να τρομαξω κανεναν(ποτε δεν θα το εκανα),αυτη ακριβως τη χρονικη στιγμη,υπαρχει ενα ,χωρις προηγουμενο λενε ολοι,προβλημα με τα σπιτια στη στοκχολμη.Οποτε ο καθενας ας κοιυαξει οπως και οπου μπορει,και σε οτι μπορει(Συγκατοικηση,φιλοξε νια hostel.

ευανθια
21.10.2011, 17:42

Λοιπόν τα πράγματα πάνε όπως τα λές και μάλλον περισσότερο προς το άσχημο...................................... ...........
Σπυρο μην σε πιανει απογοητευση . Ειναι δυσκολο μεν αλλα οχι ακατορθωτο. Σκεψου οτι ηρθα με την οικογενεια μου χωρις να ξερω κανεναν. Στην αρχη εμεινα σε ξενοδοχειο μετα σε σπιτι για 2,5 μηνες και μετα σε αλλο σπιτι για εννεα περιπου μηνες. Καπου πιο πανω εχω γραψει οτι θελει πολυ παρα πολυ προσπαθεια πεισμα και επιμονη. Εστελνα μαιλ και επαιρνα επιτοπου και τηλεφωνο . Δεν απανταγανε στα μαιλ οι πιο πολλοι και στα τηλεφωνα μου λεγανε πολλες φορες οτι νοικιαστηκε. Αλλες φορες δεν μου αρεσε εμενα η γιατι ζηταγανε εγγυησεις πολλα λεφτα η γιατι δεν μου αρεσε το σπιτι. Αλλα πεισμα στο πεισμα τα καταφερα.
Μονο ετσι . Αλλιως δεν γινεται. Στην σουηδια δεν ειναι οπως στην ελλαδα που κολανε ενοικιαστηρια στους δρομους εκτος απο τις εφημεριδες. Εδω γινονται ολα με το ιντερνετ. Και εχουμε και το προβλημα με την γλωσσα . Εδω οι ιδιοι οι σουηδοι εχουν προβλημα με τα σπιτια δεν θα εχουμε εμεις οι ξενοι ? Παντως εχεις δικιο γιαυτο που γραφεις οτι εχουν παρει ολα τα σπιτια οι μεταναστες απο αραβοφωνες χωρες. Και ξερεις αυτοι μετα τα υπενοικιαζουν και κερδιζουν ενα σωρο λεφτα και μαυρα μαλιστα. Το δευτερο σπιτι που ειχα νοικιασει απο πακιστανο μας το νοικιασε και χωρις συμβολαιο μαλιστα. Και ενω μας ειχε πει οτι θα μεναμε ακομα ενα χρονο ξαφνικα μου λεει οτι το χρειαζεται το σπιτι. Καταλαβαινεις τι επαθα ..... Μας πηρε ενα σωρο λεφτα για 9 μηνες. Αλλα δεν μπορουσαμε να κανουμε και αλλιως. Τελικα παλι τα καταφερα μονη μου και αυτη την φορα κανιονικη ενοικιαση . Ειχα πει σε ενα σωρο ανθρωπους οτι εψαχνα να βρω σπιτι αλλα κανενας τιποτα. Αλλα και τι να κανουν εδω που τα λεμε ...ο καθενας εχει τις δουλειες του και τις ασχολιες του. Εαν εισαι διατεθιμενος να αγωνιστεις πραγματικα και με πεισμα εχει καλως . Αν ομως δεν εχεις την δυναμη και αμφιβαλεις τοτε μην το επιχειρησεις καθολου. Αυτο ισχυει για ολους οσους σκεφτονται την μεταναστευση και οχι μονο στην σουηδια αλλα και σε αλλες χωρες. Το κυριοτερο ειναι να μην χανεις την πιστη σου . Να πιστευεις στον εαυτο σου. Αυτο ειναι το κυριοτερο οπλο σου !!!!

skonto
21.10.2011, 19:58
antogeor, Ευανθία... Σας ευχαριστώ.

Όχι δε με πιάνει απογοήτευση. Απλά προσπαθώ να είμαι ειλικρινής με όλους και προπάντων με τον εαυτό μου. Δεν περπατάω στα σύννεφα, και προσπαθώ να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος. Δε κρύβω τις ανησυχίες μου, πως θα μπορούσα άλλωστε, δεν είμαστε παιδιά.

Ανέφερα σε προηγούμενο Post μου πως οι οικογενειακές μου υποχρεώσεις ( οι τωρινές ) είναι τρομερές και οι μελλοντικές προβλέπονται χειρότερες. Ζώντας τρομοκρατημένος σε ένα κράτος που με πνίγει προσπαθώ να βρώ τρόπο να σώσω πρωτίστως την οικογένειά μου και κατ' επέκταση και μένα. Προσπαθώ λοιπόν να βρώ την καλύτερη λύση.

Δε με πτοεί η κούραση και η δυσκολία. Ποτέ δε φοβήθηκα τη δουλειά. Τους αχάριστους ανθρώπους φοβήθηκα και οτι μία ζωή δουλεύω χωρίς να μπορώ να σηκώσω κεφάλι.

Επειδή όμως λένε πως όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι, παίρνω αποφάσεις που μπορεί για κάποιο νέο παιδί 18- 20 ετών να φαίνονται απλές, σε μένα όμως μοιάζουν βουνό.

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για το θάρρος που μου εμψυχώνετε( και παράλληλα σε όλους τους άλλους φίλους ).

Όταν καταφέρω και έρθω εκεί στα ψηλά ( είδες πως αλλάζει η διάθεση ) σας χρωστάω ένα κέρασμα.

Πάλι ευχαριστώ ... Σπύρος

ευανθια
21.10.2011, 20:20
Κι οι μετανάστες εδώ κάνουμε δουλειές που ο Σουηδός ούτε να τις "φτύσει", τρόπος του λέγειν!

Όσο για την κρίση επίτρεψε μου να την αποκαλώ κροίσοι. Ο νοών νοείτο!

Οσον αφορα την επαγγελματικη ζωη στην σουηδια και τις δουλειες που κανουν οι μεταναστες θελω να γραψω αυτα που ζω και βλεπω καθημερινα. Στην σουηδια λοιποιν ολοι δουλευουν πολυ σουηδοι και μεταναστες και ολα τα επαγγελματα ειναι αξιοπρεπη και σεβαστα για ολους και απο ολους. Πηγαινοερχομαι καιθημερινα με τρενα και λεωφορεια και βλεπω ανθρωπους ολων των ηλικιων και εθνικοτητων με ρουχα εργασιας βρωμικα και με συνεργα στις τσεπες. Καθαριστες σουηδοι αλλα και αλλοδαποι , νεοι νεες κοπελες να καθαριζουν τους σταθμους των τρενων , η να κουρευουν το γκαζον οπου υπαρχει . Η καθαριζουν τα πεζοδρομια απο τα φυλλα που πεφτουν απο τα δεντρα το φθινιπωρο. Μπορει ακομα να δουλευουν για την φροντιδα των ηλικιωμενων η των ανθρωπων που εχουν αναγκη για φροντιδα στο σπιτι. Βλεπω κοπελες σαν τα κρυα τα νερα με φορμες να δουλευουν σε στρωσιμο ασφαλτου στους δρομους η να οδηγουν λεωφοριεια η φορτηγα μεγαλα. Στην σουηδια δεν υπαρχουν δουλειες ειδικες για τους σουηδους και ξεχωριστες για τους αλλοδαππους. Εγω δεν ειχα δει καμμια ελληνιδα να οδηγει φορτηγα η να δουλευει σε οικοδομικες εργασιες η σε κατασκευαστικες εταιριες. Εχετε δει νεα κοπελα στην ελλαδα να βαζει πλακακια σε κτιριο ? Εγω προσωπικα οχι. Οι σουηδοι δεν εχουν κανενα επαγγελμα για φτυσιμο . Μαλλον το αντιθετο συμβαινει. Μαλλον περιφρονουν τους τεμπεληδες . Οσο για τα συνεργεια καθαρισμου το ξερετε οτι υπαρχουν ειδικα σχολεια που μπορεις να κανεις ειδικη εκπαιδευση ? Εγω οταν το πρωτοειδα επαθα πλακα. Κοπελες σουηδεζες σερβιτορες πιανουν πεντε πιατα με το ενα χερι κιεγω μπορω να παρω ενα πιατο στο καθε χερι. Αυτος ο διαχωρισμος σε επαγγελματα αξιοπρεπη η σε επαγγελματα που ειιναι για φτυσιμο (τροπος του λεγειν ) ειναι ελληνικης επινοησης. Βλεπετε ο ελληνας μια ζωη κοιταγε πως θα τακτοποιηθει στο δημοσιο σε καμμια διευθυντικη καρεκλα. Ελληνικα κομπλεξ.Αυτα μας φαγανε ........

antogeor
21.10.2011, 21:01
antogeor, Ευανθία... Σας ευχαριστώ.

Όχι δε με πιάνει απογοήτευση. Απλά προσπαθώ να είμαι ειλικρινής με όλους και προπάντων με τον εαυτό μου. Δεν περπατάω στα σύννεφα, και προσπαθώ να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος. Δε κρύβω τις ανησυχίες μου, πως θα μπορούσα άλλωστε, δεν είμαστε παιδιά.

Ανέφερα σε προηγούμενο Post μου πως οι οικογενειακές μου υποχρεώσεις ( οι τωρινές ) είναι τρομερές και οι μελλοντικές προβλέπονται χειρότερες. Ζώντας τρομοκρατημένος σε ένα κράτος που με πνίγει προσπαθώ να βρώ τρόπο να σώσω πρωτίστως την οικογένειά μου και κατ' επέκταση και μένα. Προσπαθώ λοιπόν να βρώ την καλύτερη λύση.

Δε με πτοεί η κούραση και η δυσκολία. Ποτέ δε φοβήθηκα τη δουλειά. Τους αχάριστους ανθρώπους φοβήθηκα και οτι μία ζωή δουλεύω χωρίς να μπορώ να σηκώσω κεφάλι.

Επειδή όμως λένε πως όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι, παίρνω αποφάσεις που μπορεί για κάποιο νέο παιδί 18- 20 ετών να φαίνονται απλές, σε μένα όμως μοιάζουν βουνό.

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για το θάρρος που μου εμψυχώνετε( και παράλληλα σε όλους τους άλλους φίλους ).

Όταν καταφέρω και έρθω εκεί στα ψηλά ( είδες πως αλλάζει η διάθεση ) σας χρωστάω ένα κέρασμα.

Πάλι ευχαριστώ ... Σπύρος

Θελει ψυχραιμια,και πολυ επιλεγμενες κινησεις σε ολα.Και πανω απ ολα,μην επαναπαυεσαι στις υποσχεσεις που ισως ακουσεις,ψαχνε συνεχεια,ειδικα για σπιτι μην κοιταζεις μονο στο κεντρο των πολεων

Καθε πολη-οπως και στην ελλαδα-εχει το επισημο site της,πχ http://www.orebro.se/.Εκει μπορεις να βρεις τα παντα,διαμονη πληροφοριες,παραπομπες,καθ ως ακομμα και θεσεις εργασιας.Ριξε και εκει μια ματια.

lucia
21.10.2011, 23:42
Βρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση που κανένας δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής; Πόσο νοικιάζεται ένα σπίτι για τετραμελή οικογένεια με 2 κρεβατοκάμερες ας πούμε και όχι βίλα, ένα μεσαίο σπίτι από δεύτερο χέρι στην Στοκχόλμη; Και δεν εννοώ απαραίτητα στο κέντρο και με όλες τις ανέσεις...
Γιατί αν υποψιαστώ ότι για ένα σπίτι χρειάζεται ολόκληρος μισθός είναι για να κόβεις φλέβες! Τουλάχιστον στην Ελλάδα μπορεί να βρει κανείς ένα αρκετά οικονομικό σπιτάκι αν το ψάξεις χωρίς να ξοδέψεις ολόκληρο τον μισθό σου, όσο πενιχρός κι αν είναι. Είναι κι αυτό κάτι. Και γιατί η Σουηδική κυβέρνηση που δίνει τόσες παροχές στον πολίτη δεν κάνει κάτι για να λύσει το στεγαστικό; Να χτίσει εργατικές κατοικίες ας πούμε που να επαρκούν για όλους. Ρωτάω εγώ η αφελής!

antogeor
21.10.2011, 23:57
Βρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση που κανένας δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής; Πόσο νοικιάζεται ένα σπίτι για τετραμελή οικογένεια με 2 κρεβατοκάμερες ας πούμε και όχι βίλα, ένα μεσαίο σπίτι από δεύτερο χέρι στην Στοκχόλμη; Και δεν εννοώ απαραίτητα στο κέντρο και με όλες τις ανέσεις...
Γιατί αν υποψιαστώ ότι για ένα σπίτι χρειάζεται ολόκληρος μισθός είναι για να κόβεις φλέβες! Τουλάχιστον στην Ελλάδα μπορεί να βρει κανείς ένα αρκετά οικονομικό σπιτάκι αν το ψάξεις χωρίς να ξοδέψεις ολόκληρο τον μισθό σου, όσο πενιχρός κι αν είναι. Είναι κι αυτό κάτι. Και γιατί η Σουηδική κυβέρνηση που δίνει τόσες παροχές στον πολίτη δεν κάνει κάτι για να λύσει το στεγαστικό; Να χτίσει εργατικές κατοικίες ας πούμε που να επαρκούν για όλους. Ρωτάω εγώ η αφελής!

Το συστημα εδω ειναι πολυ ποιο πολυπλοκο απο την ελλαδα,εδω δεν εχεις να παρεις τηλ τον ιδιοκτητη να κλεισεις ραντεβου,εδω γινονται ολα μεσω ιντερνετ.Υπαρχουν εταιρειες που διαχειριζονται τα ακινητα,τα οποια και διαθετουν σε αναλογα site.Οπως ισχυει και σε ολα τα αγαθα,οτι πληρωνεις παιρνεις.Ετσι για 30τμ στο κεντρο της στοκχολμης ,μπορεις να πληρωσεις 9000kr(900euro),αλλα σε καποιο προαστιο μπορει να βρεις τα ιδια τετραγωνικα 3500kr.Οπως ανεφερα και ποιο πανω,καθε δημος μεσα αλλα και κυριως γυρω απο τη στοκχολμη εχει επισημο site,και εκει δινονται πολλες πληροφοριες, ακομμα και για ανευρεση σπιτιου.

ευανθια
21.10.2011, 23:59

Καλησπερα
Εχει γραφτει σε προηγουμενες σελιδες οτι τα ενοικια κυμαινονται απο 500 εως 1000 και πανω ευρω περιπου.
Ενας μεσος ορος ας πουμε 600 με 700 ευρω. Εχει σημασια αν νοικιαζεις πρωτο χερι απο τον δημο η δευτερο χερι απο υπενοικιαση. Επισης υπαρχουν διαφορες αναλογα την παλαιοτητα τα τετραγωνικα την περιοχη . Παντως οι μισθοι στην σουηδια δεν ειναι 500 η 700 ευρω. Και στην τιμη του ενοικιου περιλαμβανεται το νερο η θερμανση , και φυσικα δεν πληρωνεις κοινοχρηστα. Επισης ολα τα διαμερισματα διαθετουν ψυγειο , καταψυκτη και κουζινα .Ολες οι πολυκατοικιες στο υπογειο εχουν πλυντηρια και στεγνωτηρια και ετσι δεν χρειαζεται να αγορασεις πλυντηριο ρουχων. Το οικονομικο σπιτακι στην ελλαδα επιβαρυνεται με κοινοχρηστα , ρευμα θερμανση νερο ..... συν το οτι εχει επιβαρυνθει απο την αγορα των ηλεκτρικων συσκευων.
Επισης για την συντηρηση των διαμερισματων για τυχον βλαβες ειναι υπευθυνοι οι δημοι οι οποιοι εχουν το απαραιτητο προσωπικο για την φροντιδα και συντηρηση των διαμερισματων. Για τους μισθους των διαφορων επαγγελματων υπαρχει γραμμενο καποιο σαιτ στις τελευταιες σελιδες. Ριξε μια ματια για να παρεις περιπου μια εικονα απο τους μισθους. Και η σουηδικη κυβερνηση φυσικα και φροντιζει και θα φροντισει για καινουργια διαμερισματα γιατι το προβλημα εχει γινει μεγαλο για την στοκχολμη.

lucia
22.10.2011, 09:03
Ευχαριστώ για την απάντηση Ευανθία, η αλήθεια είναι ότι και σε άλλες χώρες της βόρειας Ευρώπης που κοιτάζω τα ίδια προβλήματα υπάρχουν με το στεγαστικό, τα ενοίκια είναι πανάκριβα. Τουλάχιστον συμπεριλαμβάνεται η τιμή της θέρμανσης στο ενοίκιο σε μια χώρα που έχει χειμώνα και χαμηλές θερμοκρασίες τόσους πολλούς μήνες, κάτι είναι κι αυτό. Παραμένει το γεγονός ότι για ένα σπίτι και μετακινήσεις με τα ΜΜΜ χρειάζεται ένας μισθός περίπου- γιατί είμαι σίγουρη ότι για αρχή τουλάχιστον κάποιος θα βρει μια μέτρια δουλειά. Βασικό λοιπόν να δουλεύουν και οι 2 γονείς, ο ένας μισθός θα πάει για το σπίτι και τις μετακινήσεις και ο άλλος για να συντηρείται η οικογένεια.

fendy
22.10.2011, 09:25
Τα πλυντηρια και στεγνωτηρια που εχουνε στα υπογεια,ειναι κοινοχρηστα?Για ολους τους ενοικους?
Δηλαδη πλενουν τα εσωρουχα τους ο καθενας στους ιδιους καδους πλυντηριων?Μεταφερονται μικροβια,δεν ειναι καλο να γινεται συστηματικα αυτο.Και εγω με την γυναικα μου οταν ειρθαμε στην Αυστρια,στην αρχη πηγαιναμε για πλυσιμο σε μαγαζι με αυτοματα πλυντηρια,αλλα γρηγορα αγορασαμε πλυντηριο στο σπιτι.

ευανθια
22.10.2011, 12:08
Ευχαριστώ για την απάντηση Ευανθία, η αλήθεια είναι ότι και σε άλλες χώρες της βόρειας Ευρώπης που κοιτάζω τα ίδια προβλήματα υπάρχουν με το στεγαστικό, τα ενοίκια είναι πανάκριβα. Τουλάχιστον συμπεριλαμβάνεται η τιμή της θέρμανσης στο ενοίκιο σε μια χώρα που έχει χειμώνα και χαμηλές θερμοκρασίες τόσους πολλούς μήνες, κάτι είναι κι αυτό. Παραμένει το γεγονός ότι για ένα σπίτι και μετακινήσεις με τα ΜΜΜ χρειάζεται ένας μισθός περίπου- γιατί είμαι σίγουρη ότι για αρχή τουλάχιστον κάποιος θα βρει μια μέτρια δουλειά. Βασικό λοιπόν να δουλεύουν και οι 2 γονείς, ο ένας μισθός θα πάει για το σπίτι και τις μετακινήσεις και ο άλλος για να συντηρείται η οικογένεια.

Καλημερα λουτσια.
Θελω να σε ρωτησω ποσο δηλαδη ειναι τα ενοικια στην ελλαδα ? Ειναι κατω απο 500 ευρω ? Νομιζω καποιο λαθος κανεις. Γιατι κιεγω νοικιαζα σπιτι στην ελλαδα και συγκεκριμενα στην αθηνα, και πληρωνα 800 ευρω και ημουν ευχαριστημενη . Εκτος αν μιλας για επαρχια η για καμμια παραγκα.

sal22
22.10.2011, 14:12
τα σπιτια στην ελλαδα ειναι αναλογα την περιοχη...πχ στη νικαια ηταν το πρωτο μας σπιτι με 2 υπνοδωματια σαλονι κουζινα εννιαιο μεγαλο μπανιο και διναμε 300ευρω...οταν πηγαμε παλαιο φαληρο που εκει γεννηθηκα και μαγαλωσα τοτε διναμε 500ευρω για σπιτι 75τμ..μας πιασανε κοτσο αλλα ειμασταν π.φ...μετα αποκει παλι παλαιο φαληρο σε σπιτι 105τμ διναμε 600ευρω αλλα ηταν και μια σπιταρωνα τεραστια...τα κοινοχρηστα σε καθε περιπτωση ηταν 20 με 30 ευρω...τα 800 μου φαινονται υπερβολικα που λες Ευανθια μου αλλα δεν ξερω και που στην αθηνα...σπιτι αναλογα τη περιοχη βρισκεις με 2 κρεβατοκαμαρες απο 300ευρω και παει οσο θες γενικος..μπορει εγω να θελω ναμαι στο ψυχικο πχ εκει θα δωσω μια περιουσια η μπορει ναθελω ναμαι σε νεοκτιστο 5ετιας σπιτι...ε ναι εκει θα δωσω 800 ευρω αλλα οχι στις αλλες περιπτωσεις!

αυτα οσον αφορα τα ενοικια αθηνα...

ευανθια
22.10.2011, 15:32
τα σπιτια στην ελλαδα ειναι αναλογα την περιοχη...πχ στη νικαια ηταν το πρωτο μας σπιτι με 2 υπνοδωματια σαλονι κουζινα εννιαιο μεγαλο μπανιο και διναμε 300ευρω...οταν πηγαμε παλαιο φαληρο που εκει γεννηθηκα και μαγαλωσα τοτε διναμε 500ευρω για σπιτι 75τμ..μας πιασανε κοτσο αλλα ειμασταν π.φ...μετα αποκει παλι παλαιο φαληρο σε σπιτι 105τμ διναμε 600ευρω αλλα ηταν και μια σπιταρωνα τεραστια...τα κοινοχρηστα σε καθε περιπτωση ηταν 20 με 30 ευρω...τα 800 μου φαινονται υπερβολικα που λες Ευανθια μου αλλα δεν ξερω και που στην αθηνα...σπιτι αναλογα τη περιοχη βρισκεις με 2 κρεβατοκαμαρες απο 300ευρω και παει οσο θες γενικος..μπορει εγω να θελω ναμαι στο ψυχικο πχ εκει θα δωσω μια περιουσια η μπορει ναθελω ναμαι σε νεοκτιστο 5ετιας σπιτι...ε ναι εκει θα δωσω 800 ευρω αλλα οχι στις αλλες περιπτωσεις!

αυτα οσον αφορα τα ενοικια αθηνα...

Οσον αφοπρα το παλαιο φαληρο ξερω ακριβως που βρισκονται τα ενοικια . Ο αδελφος μου εχει δικο του σπιτι χρονια μενει εκει και η αδελφη μου νοικιαζει δυαρι 650 ευρω. Τωρα αν βρισκετε εσεις σπιτια με 300 ευρω οκ μια χαρα. Τοτε δεν εχετε κανενα προβλημα !!

saktsin
22.10.2011, 17:07
kalispera kai apo mena....mporeite na mou peite kamia perioxi pou ektos apo tensta kai rinkeby?vevaia na einai ligo oikonomiki gia agora....peripou sta 20xil apo stoxolmi..an gnorizei kaneis as mou pei...euxaristo

saetron
22.10.2011, 18:25
σημερα πηγα απο το σεμιναριο του οαεδ εδω στην σαλονικα....ηταν εκπροσωπος απο τον arbetsformedlingen....με το που ακουσε το επαγγελμα μου..μου λεει we love you in sweden μου λεει στειλε μου προσωπικα το βιογραφικο σου...και μου δινει την καρτα του..μου λεει να δουμε ποτε θα μπορεσουμε να σε βαλουμε σε αεροπλανο για την σουηδια...
αρχιζω να κανω βαλιτσες...
για αρχη μου ειπε σε καποιο μικρο μερος..και μου λεει μην ανησυχεις για τα σουηδικα...θα στα μαθουμε...
FUCK YEA!!!

lucia
22.10.2011, 20:10
Καλημερα λουτσια.
Θελω να σε ρωτησω ποσο δηλαδη ειναι τα ενοικια στην ελλαδα ? Ειναι κατω απο 500 ευρω ? Νομιζω καποιο λαθος κανεις. Γιατι κιεγω νοικιαζα σπιτι στην ελλαδα και συγκεκριμενα στην αθηνα, και πληρωνα 800 ευρω και ημουν ευχαριστημενη . Εκτος αν μιλας για επαρχια η για καμμια παραγκα.
Eυανθία μου εγώ ρώτησα για ένα οικονομικό μεσαίο σπίτι στην Στοκχόλμη και όχι μεγάλο. Ο άντρας μου είναι από Αθήνα κι έχω ζήσει εκεί ένα διάστημα σε ενοίκιο. Δεν ζούσα σε παλάτι, ένα δυαράκι στο Γαλάτσι ήταν, σύνορα Κυψέλης- Γαλατσίου, αρκετά οικονομικό. Έχει σημασία η περιοχή στην Αθήνα, υπάρχουν περιοχές που δεν είναι υποβαθμισμένες και βρίσκεις αρκετά οικονομικά, αν θέλεις βέβαια βόρεια και νότια προάστια αλλάζει το πράγμα. Αν έπρεπε να πληρώνω ενοίκιο 800 ευρώ στην Αθήνα απλά δεν θα έβγαινα οικονομικά! Και γνωρίζω ότι δεν με παίρνει να βρω ακριβό σπίτι ούτε με 3 κρεβατοκάμαρες όπως σε αυτό που μένω τώρα γιατί έτυχε να είναι δικό μου, μερίμνησαν οι γονείς μου,αλλιώς σιγά μην έφτιαχνα ποτέ μου από μόνη μου! Όμως μια και το σπίτι δεν μπορεί να μας ταίσει ούτε να εγγυηθεί το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας με χαρά θα πάω να μείνω σε ένα πολύ μικρότερο και όχι πολυτελείας για αρχή. Η ανησυχία μου όμως που ακούω για την δυσκολία εξεύρεσης στέγης και για την εκμετάλλευση που κάνουν οι ιδιοκτήτες που τα επινοικιάζουν είναι μήπως τελικά δουλεύω για να πάει ολόκληρος ο μισθός σε ένα μέτριο σπίτι (αρκετά οικονομικό για τα δεδομένα της Σουηδίας δηλαδή). Και καλά να δουλεύουν δύο, μια στραβή όμως να κάτσει και να δουλεύει ένας, απλά δεν θα μπορείς να τα βγάλεις πέρα οικονομικά.

mamina
22.10.2011, 20:42

Λοιπόν τα πράγματα πάνε όπως τα λές και μάλλον περισσότερο προς το άσχημο. ΔΕΝ θέλω να ανησυχίσω κανέναν, αλλά, οι τελευταίες μου προσπάθειες για Σουηδία "τρώνε πόρτα" !. Δυστυχώς οι πληροφορίες μου λένε πως:

1ον) για Malmo ( τα εργασιακά ) λόγω μεγάλου αριθμού μεταναστών απο τρίτες και αραβόφωνες κυρίως χώρες, δεν πάνε καθόλου καλά. Το μέσο ωρομίσθιο απο 90kr έπεσε στις 40kr, πράγμα που σημαίνει 40ώρες την εβδομάδα = 1600kr επι 52 εβδομάδες ο χρόνος δια 12 μήνες = 6950kr = 762Euro. ¨οχι και με μεγάλη διαφορά απο εδώ.

2ον) όλοι οι παραπάνω έχουν κάνει στην κυριολεξία κατάληψη στα σπίτια. Και όχι μόνο στη περιοχή του Malmo αλλά και στις γύρω κοντινές πόλεις π.χ. στη Lund, με αποτέλεσμα ακόμα και οι φοιτητές να αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Και αναφέρομαι σε αυτούς που λόγω μικρής ηλικίας είναι πιο ευέλικτοι ακόμα και στο να συζήσουν, σε αντίθεση με εμάς που τυχόν θα μεταφέρουμε ( αργά η γρήγορα ) και τις οικογενειές μας μαζί.

Για την περιοχή της Στοκχόλμης ακούω περίπου τα ίδια. Ίσως όχι τόσο άσχημα όπως Νοτιότερα, αλλά αρκετά ώστε να με κάνουν να ανησυχώ.

Συνεχίζω το διάβασμα των Σουηδικών, όμως κάπου μέσα μου αρχίζει και φωλιάζει ο φόβος μίας πιθανής αποτυχίας.

Σίγουρα πολλοί φίλοι εδώ μέσα δεν θα έχουν την σφικτή οικογενειακή οικονομική πολιτική την δική μου, και θα μπορούν να πάνε εκεί με μεγαλύτερη χρηματική άνεση. Όμως όσοι δεν διαθέτουν τα πρώτα αρχικά ( ίσως μεγάλα ) κεφάλαια, άς το ψάξουν ακόμα καλύτερα. Και αν μπορούν να βρούν πρώτα μία δουλίτσα, έστω και μέσω γνωστού πριν πάρουν την απόφαση να φύγουν.

Έχοντας μάθει απο την Ελλάδα δεν περίμενα ποτέ ότι το θέμα σπίτι θα ήταν δυσκολότερο απο το θέμα δουλειά.

Παιδιά... κάθε πληροφορία δεκτή. Σας ακούμε με προσοχή όλους, ειδικά εσείς που είσατε εκεί ( τυχεροί ) !!

Σας χαιρετώ

Σπύρος

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημερωση !

ευανθια
22.10.2011, 20:46
Eυανθία μου εγώ ρώτησα για ένα οικονομικό μεσαίο σπίτι στην Στοκχόλμη και όχι μεγάλο. Ο άντρας μου είναι από Αθήνα κι έχω ζήσει εκεί ένα διάστημα σε ενοίκιο. Δεν ζούσα σε παλάτι, ένα δυαράκι στο Γαλάτσι ήταν, σύνορα Κυψέλης- Γαλατσίου, αρκετά οικονομικό.............................

Οντως δυστυχως η εξευρεση κατοικιας στην στοκχολμη ειδικα ειναι δυσκολη και τελευταια εχει γινει δυσκολοτερη.

ευανθια
22.10.2011, 20:53
Βρε παιδια καποιος κυριος αγγελιδις στο τσατ γραφει οτι η ελλαδα τελειωσε εσβησε ! Τι εννοει ? Εγινε κατι ?

saktsin
22.10.2011, 21:23
mipos mporei na voithisei kaneis se auto pou rotisa?

gorica
22.10.2011, 21:40
ευανθια καλησπερα.καινουργιος ειμαι

lucia
22.10.2011, 22:00
Βρε παιδια καποιος κυριος αγγελιδις στο τσατ γραφει οτι η ελλαδα τελειωσε εσβησε ! Τι εννοει ? Εγινε κατι ?

Κι εγώ το είδα, δεν έγινε κάτι συνταρακτικό, τα συνηθισμένα, απλά μάλλον η πρόβλεψή του θα είναι αυτή. Τώρα βέβαια ότι έσβησε η Ελλάδα το νιώθω κάθε μέρα που περνάει. Απλά επειδή μετά από κάθε πάτο δεν έχει να πας παρακάτω, μπορεί δε και να δώσεις μια με το πόδι και να ανέβεις προς τα πάνω, ελπίζω μετά την πτώχευση να έρθουν καλύτερες μέρες. Το ζήμα είναι πότε θα έρθουν και αν προλάβουμε να τις ζήσουμε ή αν απλά ο ρόλος αυτών που μένουν στην Ελλάδα είναι να μεγαλώνουν τους αυριανούς μετανάστες :no:

ευανθια
22.10.2011, 22:44
mipos mporei na voithisei kaneis se auto pou rotisa?

Καλησπερα !
Ολες οι περιοχες στον νομο στοκχολμης ειναι ωραιες εκτος απο τις δυο που ανεφερες. Για αγορα σπιτιου δεν ξερω απο τιμες γιατι ακομα δεν ειμαι σε θεση να αγορασω σπιτι . Για να δεις τιμες κοιτα εδω
http://www.blocket.se/ για να παρεις μια ιδεα. Ακουω παντως οτι οταν αγορασεις διαμερισμα η βιλα ανεβαινει σαν αξια καθε χρονο. Δεν ξερω βεβαια αν μπορεις η αν πληροις τις προυποθεσεις για να αγορασεις σπιτι, γιατι οι σουηδοι ειναι αυστηροι σε αυτα τα θεματα. Δηλαδη σε ρωτανε που βρηκες τα λεφτα μαλλον πρεπει να χρειαζεσαι και προσωπικο αριθμο , και δεν ξερω και τι αλλο....

ευανθια
22.10.2011, 22:46
ευανθια καλησπερα.καινουργιος ειμαι

Καλησπερα !!!
Καλωσορισες στην παρεα μας !!!!:smile_:

saktsin
22.10.2011, 22:59
euxaristo euanthia..apla to mono pou xreiazome einai na mou peite mia perioxi kali kai oxi akrivi.....thanks

sal22
22.10.2011, 23:30
Οσον αφοπρα το παλαιο φαληρο ξερω ακριβως που βρισκονται τα ενοικια . Ο αδελφος μου εχει δικο του σπιτι χρονια μενει εκει και η αδελφη μου νοικιαζει δυαρι 650 ευρω. Τωρα αν βρισκετε εσεις σπιτια με 300 ευρω οκ μια χαρα. Τοτε δεν εχετε κανενα προβλημα !!

Οχι συγγνωμη δεν καταλαβες καλα..στη νικαια ειπα πως διναμε 300..γραφω αναλυτικα πως παει ανα περιοχη!!!Δυαρι που λες και 650 μαλλον τα φουσκωνεις λιγακι η πολυ απλα ειναι η περιπτωση του αδερφου σου και οχι η πραγματικοτητα..ειμαι γεννημα θρεμα παλαιο φαληρο εχω δικο μου σπιτι τεσσαρι και ακριβως απο πανω ο θειος μου το νοικιαζει το σπιτι τεσσαρι παλι επισης και με τζακι αυτονομη θερμανση και ολα τα κομφορ 550 ευρω....απεχουμε 10 λεπτα απο την θαλασσα..αυτοι που βλεπουν θαλασσα οκ πληρωνουν κατι παραπανω...Αυτα που εγραψα ταγραψα για τον απλουστατο λογο για να καταλαβει ο κοσμος πως παντου υπαρχουν καλες τιμες αναλογος τι ζητα και στην αθηνα γενικοτερα παιζουν πολλες!!!Δε μιλαμε να παει κανεις κατω πατησια που και πολλους να ρωτησεις θα σου πουν μια χαρα ειναι..(εγω παλι δεν μπορω γιατι εχω συνηθισει τη θαλασσιτσα κοντα μου),και νικαια δηλαδη μου φαινοταν τοτε βουνο!!! :D

προσθεου μη σκεφτεις πως λεω οτι μας λες ψεματα γιατι καμια φορα ο γραπτος λογος παρεξηγειται,αλλα τονιζω πως δεν μπορει καποιος απο μια περιπτωση η δυο να βγαλει συμπερασμα που αφορουν τα ενοικια μιας ολοκληρης πολης ειδικα οπως ειναι η αθηνα πουχει ενα σωρο περιοχες!

ευανθια
22.10.2011, 23:50
Οχι συγγνωμη δεν καταλαβες καλα..στη νικαια ειπα πως διναμε 300.............................!

Ναι σιγουρα οι τιμες διαφερουν , ειναι αναλογα την περιοχη την παλαιοτητα , και τα τετραγωνικα. Οντως η αδελφη μου πληρωνει για δυαρι 650 ευρω αλλα σε καινουργια πολυκατοικια περιπου 5 ετων. Κι εγω εμενα σε καινουργια πολυκατοικια. Στην καλλιθεα νοικιαζα (εγω ημουν ιδιοκτητης ) δυο σπιτια ενα δυαρι 300 ευρω και ενα τριαρι 450 ευρω αλλα παλια πολυκατοικια .Αλλα αλλο η καλλιθεα και η νικαια και σε παλιες πολυκατοικιες και αλλο π.φαληρο γλυφαδα βουλα και σε καινουργιες πολυκατοικιες. Οσον αφορα τον θειο σου τεσσαρι 550 ευρω πολυ καλη τιμη το νοικιαζει για π.φαληρο . Παντως και στην στοκχολμη οι τιμες διαφερουν απο την παλαιοτητα των σπιτιων το μεγεθος και την περιοχη. Νομιζω ομως οτι τιμες ειναι ιδιες με την ελλαδα και στην σουηδια νομιζω λιγο καλυτερες γιατι εκτος απο το ενοικιο και περιπου 40 ευρω τον μηνα το ρευμα δεν πληρωνεις τιποτε αλλο. Και στην ελλαδα εγω κοινοχρηστα πληρωνα αρκετα καθε μηνα αναβα δεν αναβα την θερμανση . Ασε ποσο πληρωνα ρευμα νερο κλπ.

lucia
23.10.2011, 00:10
σημερα πηγα απο το σεμιναριο του οαεδ εδω στην σαλονικα....ηταν εκπροσωπος απο τον arbetsformedlingen....με το που ακουσε το επαγγελμα μου..μου λεει we love you in sweden
Τι επάγγελμα κάνεις αν επιτρέπεται;

skonto
23.10.2011, 09:46
Καλημέρα στον φίλο Saktsin

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό.

http://www.thelocal.se/property/#

skonto
23.10.2011, 14:10

Νομίζω είχε πεί πως είναι νοσηλευτής ?

saetron
23.10.2011, 14:18

ναι ναι νοσηλευτης ειμαι...ο τυπος ενθουσιαστικε πολυ..μου πε πως εχουν κανει recruit νοσηλευτες απο διαφορες χωρες οπως η πορτογαλλια...αφου εβγαλε το πορτοφολι του και μου δωσε την καρτα του..ελπιζω ο ενθουσιασμος του να μην σταματησει εκει..

saktsin
23.10.2011, 15:14
euxaristo poli alla pali den katalavate ti psaxno..den thelo selides gia spitia....thelo na mou peite mia kali perioxi..akalla einai kala?kista?sponga?sundbery?kati na min einai poli makria..notia voreia den xero....to poli 20-25 xil apo kentro...

skonto
23.10.2011, 15:22
Μία ακόμα καλή σελίδα για εργασία ανα πόλη και ειδικότητα

http://www.metrojobb.se/

μάλιστα εκεί υπάρχει και η επιπλέον επιλογή εργασίας για Δανία και Νορβηγία ( Alla Regioner )

Διαλέξτε πρώτα την περιοχή που θέλετε και μετά το είδος εργασίας που σας ενδιαφέρει.

Σπύρος

Νεομετανάστρια
23.10.2011, 17:24
[QUOTE=ευανθια;33529]Βρε παιδια καποιος κυριος αγγελιδις στο τσατ γραφει οτι η ελλαδα τελειωσε εσβησε ! Τι εννοει ? Εγινε κατι ?[/QUOTE

Γεια σου και απο εμενα Ευανθια
Σχεδον καθε μερα τον τελευταιο καιρο βγαινει καποιος πολιτικος ,βγαζει μια ανακοινωση και αρχιζουν λογικα τα σχολια, οι αγανακτισμενες αντιδρασεις και γενικα η αισθηση οτι παμε απο το κακο στο χειροτερο γινεται πιο εντονη.Στις πορειες και τα επεισοδια που εγιναν στην Αθηνα προχθες πεθανε ενας ανθρωπος απο συγκοπη καρδιας (τουλαχιστον ετσι ανακοινωθηκε..) Φημες λενε οτι θα παμε σε λιγο σε εκλογες... καλυτερα λοιπον να κραταμε μικρο καλαθι γιατι τελικα δεν ξερουμε πραγματικα το ποσο ασχημη ειναι η κατασταση, τι ακολουθει και πως θα εκτονωθει. Εαν τελικα εμεις δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη τι γινεται που ζουμε στην Ελλαδα, φαντασου πως το εισπρατετε εσεις που ζειτε εξω.
Το σιγουρο ειναι οτι η εκφραση "Η Ελλαδα εσβυσε " εχει βγει λιγο πολυ απο τα χειλη των περισσοτερων.
Οταν η πλειονοτητα των νεων προσπαθει να φυγει απο την χωρα, οι συνταξιουχοι γονεις συντηρουν τα ανεργα παιδια τους (που επιστρεφουν στο πατρικο μονοι ή και με τον ανεργο συντροφο τους ), ελευθεροι επαγγελματιες που τοσα χρονια ειχαν δουλεια "κλεινουν " την επιχειρηση τους γιατι παρολο που εχουν λιγοτερη δουλεια δεν μπορουν να πληρωσουν τα χαρατσια-εισφορες, καταλαβαινεις οτι η Ελλαδα παει να γινει μια χωρα συνταξιουχων!! Ισως ακουστηκα λιγο μελοδραματικη αλλα οπου σταθεις και μιλησεις για την κατασταση που βιωνουμε ακους και μια ακομα ιστορια μειωσης προσωπικου ή κλεισιματος επιχειρησης.
Να σου πω καλα που εφυγες? Νομιζω οτι το ξερεις ηδη!

thecos89
23.10.2011, 17:27
γεια σας ειμαστε ζευγαρι και ψαχνουμε συγκατοικο κοπελα για συγκατοικηση η και συγκατοικο στην στοκχολη .

Νεομετανάστρια
23.10.2011, 18:10
Kαλησπερα σε ολους!!
Ειχα υποσχεθει οτι οταν τελειωσει το forum του ΟΑΕΔ στο Βελλιδειο Συνεδριακο Κεντρο στην Θεσσαλονικη θα ενημερωνα για το τι τελικα αποκομισα. Εμενα οπως γνωριζεται οι περισσοτεροι με ενδιαφερει η μεταναστευση στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Σουηδια.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν κοιταξα και για αλλες χωρες..
Ειχε για καθε μια απο τις παρακατω χωρες 20λεπτη ενημερωση για τις συνθηκες εργασιας και διαμονης : Ιταλια, Τσεχια, Νορβηγια, Ηνωμενο Βασιλειο, Γερμανια και Σουηδια τα οποια και παρακολουθησα.
Απο την ενημερωση καταλαβα οτι οι συμβουλοι εργασιας που εστειλε π.χ. η Βρετανια, η οποια ηταν συμβουλος EURES στην Σκωτια, ειναι οτι προσπαθουν να διοχετευσουν τους νεο-μεταναστες σε μερη που ειτε δεν ειναι τοσο πυκνοκατοικημενα, ειτε εχουν αναγκη απο καποια συγκεκριμενα επαγγελματα.
Δεν προτεινουν δηλαδη να πας Λονδινο...
Ο Γερμανος συμβουλος ΕURES νομιζω οτι τα ειπε πιο ξεκαθαρα απο ολους :εμεις εχουμε αναγκη απο τα ταδε τα επαγγελματα και σαφως θελουμε πολυ καλη γνωση Γερμανικης!
Σε αντιστοιχο κλιμα κινηθηκε και η Σουηδια στελνοντας 2 συμβουλους : Η κυρια προερχοταν απο το Ornskoldsvik, μια πολη 600 χλμ βορεια της Στοκχολμης ενω ο νεοτερος σε ηλικια Σουηδος συμβουλος προερχοταν απο ενα γραφειο ΟΑΕΔ εξω απο Malmo. Ο ελληνας που βρισκοταν μαζι τους ,συνηθως σε αυτον απευθυνομασταν αρχικα, εργαζοταν στον ΟΑΕΔ του Malmo χωρις ομως να ειναι συμβουλος. Κανενας απο Στοκχολμη, κανενας απο Γκετεμποργκ. Μας δοθηκε η δυνατοτητα να δωσουμε βιογραφικα ,να γραψουμε τα ονοματα μας σε μια λιστα προκειμενου να δουνε τα επαγγελματα μας καθως επισης σημειωσαν και το γεγονος οτι ηδη εχουμε ξεκινησει να μαθαινουμε την γλωσσα στην περιπτωση που επιχειρησεις απευθυνθουν στον οργανισμο τους.
Βεβαια μας εγινε σαφες οτι επαγγελματα οπως γιατροι,νοσοκομοι, προγραμματιστες software ειναι περιζητητα και τα κυνηγανε.. Οσοι απο εσας εχετε καποιο τετοιο πτυχιο και δειξετε καλη θεληση να μαθετε την γλωσσα νομιζω οτι πραγματικα θα βγειτε κερδισμενοι!!

Νεομετανάστρια
23.10.2011, 19:07
Συνεχεια για το forum εργασιας στην Θεσσαλονικη..
Ο δικος μας ΟΑΕΔ ηρθε πολυ οργανωμενος!!!
Εκτος απο τους συμβουλους EURES, για οσους ενδιαφερονταν για εργασια στο εξωτερικο, ειχε και εργασιακες συμβουλους που κανανε ελεγχο και διορθωνανε βιογραφικα. Παραλληλα σε 4 αιθουσες και τις 2 μερες επαναλαμβανονταν workshops , μινι σεμιναρια θα τα ελεγα απλα, τα οποια σου εδιναν κατευθυνσεις για να κανεις ενα καλο βιογραφικο, να εισαι σε θεση να δωσεις μια καλη συνεντευξη και να ψαξεις για νεες πηγες αναζητησης εργασιας. Καποιες εισηγητριεςς (οι περισσοτερες ηταν γυναικες για να μην παρεξηγηθω αν και υπηρχε απο οσο ειδα καποιος ανδρας εισηγητης που φανηκε επισης πολυ καλος) ηταν εκπληκτικες στην ομιλια τους, πραγματικα δεν εχανες το χρονο σου μαζι τους!!
Ενημερωτικα ξεκινανε σε λιγο στον ΟΑΕΔ τμηματα συμβουλευτικης προκειμενου να σου δειξουν νεους τροπους διερευνησης εργασιας και γενικοτερα να σε βοηθησουν να βγεις απο την ανεργια.
Τονιζω βεβαια οτι ασχοληθηκα μονο με το "κομματι" του forum που με ενδιεφερε, δεν προσεγγισα καμια απο τις ελληγνικες εταιριες που βρισκονταν εκει και καποιες εκαναν και συνεντευξεις.
Ακουσα ομως απο φιλη που ενδιαφερθηκε οτι απλα συλλεγανε βιογραφικα χωρις ουσιαστικα να εχουν θεσεις εργασιας να προσφερουν.
Αυτα για αποψε..

lucia
23.10.2011, 19:21
Νεομετανάστρια, ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Βλέπω ότι υπάρχει η τάση παγκοσμίως να ζητάνε ειδικότητες σε πολλές χώρες πλέον για μετανάστευση. Από ανειδίκευτο προσωπικό μάλλον τους περισσεύει. Επίσης η "σκέψη" πολλών χωρών είναι σωστή. Ας πάρω σου λέει τους επιστήμονες που μια χώρα ξόδεψε εκατομμύρια ευρώ να τους μορφώσει και να τους εκπαιδεύσει, εγώ θα τους πάρω έτοιμους δεν θα έχω ξοδέψει μία για την εκπαίδευσή τους και θα δρέψω εγώ τους καρπούς. Έτσι που πάει η κατάσταση θα αδειάσει η χώρα από όλους τους επιστήμονες και μάλλον θα μείνει με τους συνταξιούχους. Αυτά!

fendy
23.10.2011, 19:45
Εγω παντως,πιστευω οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο.Και μιλαω κυριως για χωρες εντος ΕΕ.
Χαμαλοδουλειες για ανειδικευτους υπαρχουν.Οποιος εχει ορεξη να βρει οτι να'ναι,βρισκει.Οι Ελληνες πτυχιουχοι δυσκολα βρισκουν δουλεια στο αντικειμενο τους.Αυτη την εντυπωση εχω,μπορει να κανω και λαθος.

lucia
23.10.2011, 20:16
Εγω παντως,πιστευω οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο.Και μιλαω κυριως για χωρες εντος ΕΕ.
Χαμαλοδουλειες για ανειδικευτους υπαρχουν.Οποιος εχει ορεξη να βρει οτι να'ναι,βρισκει.Οι Ελληνες πτυχιουχοι δυσκολα βρισκουν δουλεια στο αντικειμενο τους.Αυτη την εντυπωση εχω,μπορει να κανω και λαθος.

Μακάρι να είναι έτσι, το κοιτάζω και για άλλες χώρες όπως Καναδά και Αυστραλία και βλέπω να έχουν πολλές προυποθέσεις. Επίσης ακούω για Γερμανία από κάποιους φίλους ότι κι εκεί σιγά σιγά έχουν κορεατεί από τους ανειδίκευτους που δεν τους λείπουν. Βέβαια για τις χώρες εντός ΕΕ είναι αλλιώς για εμάς που είμαστε Ευρωπαίοι πολίτες, πρακτικά έχουμε το δικαίωμα να πάμε να ζήσουμε εκεί, όμως ειλικρινά δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη η Ευρώπη θα έχει μέλλον, και όχι μόνο η Ευρώπη....

ευανθια
23.10.2011, 21:42
Μακάρι να είναι έτσι, το κοιτάζω και για άλλες χώρες όπως Καναδά και Αυστραλία και βλέπω να έχουν πολλές προυποθέσεις. Επίσης ακούω για Γερμανία από κάποιους φίλους ότι κι εκεί σιγά σιγά έχουν κορεατεί από τους ανειδίκευτους που δεν τους λείπουν. Βέβαια για τις χώρες εντός ΕΕ είναι αλλιώς για εμάς που είμαστε Ευρωπαίοι πολίτες, πρακτικά έχουμε το δικαίωμα να πάμε να ζήσουμε εκεί, όμως ειλικρινά δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη η Ευρώπη θα έχει μέλλον, και όχι μόνο η Ευρώπη....

Παιδια καλησπερα !
Υπαρχουν δουλειες για ολους αρκει να το κυνηγησεις εξυπνα , να χρησιμοποιησεις τα προσοντα σου στο επακρο οποια και να ειναι αυτα, και φυσικα η γνωση της γλωσσας σημαντικη προυποθεση !!!!!
Πρεπει να μπορεις να πλασαρεις , να παρουσιαζεις τον εαυτο σου με τον καλυτερο δυνατο τροπο , τονιζοντας τις γνωσεις σου και τα προσοντα σου οποια και να ειναι αυτα.
Η γλωσσα ομως ειναι το κλειδι για να ανοιξεις τις πορτες !!!!!! Πως θα γινει αλλωστε χωρις να μιλας την γλωσσα της χωρας που ηρθες να δουλεψεις και να ζησεις.

thecos89
23.10.2011, 21:46
ζευγαρι ζηταει συγκατοικο στην στοκχολμη περιμενω απαντηση

antogeor
23.10.2011, 21:56
ζευγαρι ζηταει συγκατοικο στην στοκχολμη περιμενω απαντηση

Κατ αρχη δεν λες τιποτα απο λεπτομερειες,εισαι στοκχολμη? θα πας? και ποτε? δωσε λεπτομερειες και οποιος και αν ενδιαφερεται θα σου απαντησει

thecos89
23.10.2011, 22:08
ειναι πιο ευκολο να βρω στεγη με συγκατοικο στην στοκχολμη και πως μπορω να βρω συγκατοικο μεσω ιντερνετ τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω για να βρω αν θελετε απαντηστε μου.ευχαριστω

thecos89
23.10.2011, 22:10
Κατ αρχη δεν λες τιποτα απο λεπτομερειες,εισαι στοκχολμη? θα πας? και ποτε? δωσε λεπτομερειες και οποιος και αν ενδιαφερεται θα σου απαντησει

θα παω στην στοκχολμη τον αυγουστο και δεν ξερω αν θα βρω σπιτι γιαυτο ρωταω μηπως βρω συγκατοικο

antogeor
23.10.2011, 22:15
θα παω στην στοκχολμη τον αυγουστο και δεν ξερω αν θα βρω σπιτι γιαυτο ρωταω μηπως βρω συγκατοικο

Μαζεψετα ολα σε ενα μυνημα,ετσι ωστε να ειναι ευκολο σε καποιον να γνωριζει με ποιον η ποιους θα μπορεσει να συγκατοικησει αν θελει.Κοινοποιησε και την ημερομηνια που θελεις να ανεβεις,ετσι θα ειναι ποιο λειτουργικο....:victory:

thecos89
23.10.2011, 22:19
Μαζεψετα ολα σε ενα μυνημα,ετσι ωστε να ειναι ευκολο σε καποιον να γνωριζει με ποιον η ποιους θα μπορεσει να συγκατοικησει αν θελει.Κοινοποιησε και την ημερομηνια που θελεις να ανεβεις,ετσι θα ειναι ποιο λειτουργικο....:victory:

τελος αυγουστου θελω να ανεβω και ειμαστε ζευγαρι που ψαχνω συγκατοικο στην στοκχολμη

georgeman
23.10.2011, 23:11
Καλησπέρα παιδιά
Δυστυχώς δεν κατάφερα να σας κάνω ανταπόκριση από Στοκχόλμη αν και το ήθελα πολύ γιατί α) οι ρυθμοί που έτρεχα ήταν απίστευτοι και β) δεν ανέβασα το laptop λόγω βάρους.
Θα σας μεταφέρω όμως όσο πιο αναλυτικά μπορώ την εμπειρία μου από την εβδομάδα που ήμουν στην Στοκχόλμη.
Προσγειώθηκα Κυριακή 16/10 στο Skavsta. Το λεωφορείο που θα μας πήγαινε στο κέντρο ήταν πολύ καθαρό και οι υπάληλοι εξαιρετικά φιλικοί. Φτάσαμε στο κέντρο σε 80 λεπτά ακριβώς όπως μας το είχε πει ο οδηγός. Περίμενα κάποιον φίλο να με πάρει από το Centralstation. Άργησε και χρειάστικε να πάω στην τουαλέτα. Δυστυχώς είχα μόνο χαρτονομίσματα. Αποτάνθηκα σε έναν σεκιουριτά για πληροφορίες που μπορώ να χαλάσω χρήματα και πολύ ευγενικά μου άνοιξε την τουαλέτα και δεν πλήρωσα τις 10 κορώνες που χρειαζόταν για να ανοίξει η πόρτα. Κάποια στιγμή είρθε ο φίλος και με πήρε και πήγαμε σπίτι. Βγήκαμε το απόγευμα και πήγαμε στη Kista Galerria (http://www.kistagalleria.se/index.htm) για να αγοράσω ένα καρτοκινητό. (συμφέρει να το αγοράσετε από το κατάστημα clas ohlson (http://www.clasohlson.se/) γιατί σου δίνουν και ένα τηλέφωνο δώρο με 99 κορώνες). Ζητήστε να σας το κανουν Amigos (https://www.comviq.se/kontantkort-prisplaner-amigos.aspx) και θα μπορείτε να πέρνεται σε σταθερό τηλέφωνο της Έλλάδας και θα μιλάτε με τις ώρες. Λόγω της κούρασης του ταξιδιού δεν έκανα πολλά την ίδια ημέρα παρα κάποια τηλέφωνα για να κλείσω ραντεβού με Έλληνες για να γνωριστούμε και να τους ζητήσω την βοήθεια τους. Τα αποτελέσματα ήταν 9 στα 10 " δεν έχουμε κάτι αυτήν την ώρα αν υπάρξει κάτι θα σε ειδοποιήσουμε".
Κατάφερα και έκλεισα όμως ένα ραντεβού για την επόμενη ημέρα που δεν είχε ιδιαίτερη επιτυχία.

ΥΓ: επειδή δεν μου αρέσουν τα σεντόνια και είναι κουραστικά θα σας τα γράψω ανα ημέρα.

:kouragio:

lucia
24.10.2011, 01:25
georgeman καλή επιτυχία στη συνέχεια, θα χαρώ πολύ να διαβάσω κι άλλα για την εμπειρία σου κι ας είναι υπέρδιπλο σεντόνι την επόμενη φορά :victory:

georgeman
24.10.2011, 02:08
17/10
Δευτέρα μεγάλη ημέρα. Έκτός από το ενδιαφέρον μου για την δουλεια υπάρχει και το ενδιαφέρον μου για τα παιδιά μου. Έτσι λοιπόν πήγα τα παιδιά του φίλου μου στο σχολείο. Ο φίλος μου έχει δύο κορίτσάκια που είναι 5 και 6 αντιστοιχα. πρώτα πήγαμε την μικρή. Το σχολείο της είναι ο αντίστοιχος παιδικός σταθμός και είναι ακριβώς όπως στην Έλλάδα. Μόνο που έχει κάποιες διαφορές. Τα παιδιά μπορούν να πηγαίνουν από τις 06:30 το πρωί. Μπαίνοντας μέσα υπάρχει μια αίθουσα που είναι κάτι σαν "αποδυτήρια". Υπάρχουν ατομικά παγκακια με καλαθακια από επάνω που έχουν την φωτογραφία και το όνομα του καθε παιδιου. Έκει υπάρχουν τα ρούχα του τα παπούτσια του και ότι άλλο χρειαζεται το παιδί για να ανταπεξέλθει στις δραστηριότητες. Ακόμα υπάρχουν και στεγνωτήρια αν τα ρούχα βραχούν (όπως και εδώ). Η αναλογία εκπαιδευτικών/παιδιά είναι 1/4 (όπως και εδώ). Το πρόγραμμα τους περιλαμβάνει δραστηριότητες και μέσα αλλά και έξω.Όταν άκουσα για τις έξω δραστηριότητες πρόσεξα οτι κανένα σχολείο ή παιδικός σταθμός - τουλάχιστον αυτοί που είδα δεν έχουν καγκελα. Τα παιδιά κυκλοφορούν ελεύθερα αλλά με συνοδεία και με ανακλαστικα γιλέκα σαν αυτά που χρησιμοποιούνται από την αστυνομία.(όπως και εδώ). Τα ίδια ακριβώς είδα και όταν πήγαμε την μεγάλη κόρη του. Εδώ επάνω έχω να κάνω μια παρατήρηση συμαντική. Η μικρή του κόρη πάσχει από νεανικό διαβήτη. Πρέπει δηλαδη να ελέγχεται το ζαχαρο της συνέχεια. Είναι συνδεδεμένο ένα μηχάνημα έπάνω της, που της χορηγή ανάλογα με το ζάχαρο της ινσουλίνη αυτόματα. Για να μπορέσει να πάει σχολείο και να μην διατρέχει κανένα κίνδυνο επι 15 ημέρες ένας ειδικός διαβητολόγος ήταν στον παιδικό σταθμό και εκπαιδευσε την νηπιαγωγό που θα την είχε αλλά και την μαγείρισα παρουσία της μητέρας. (όπως και εδώ).
Πήγα στην Arbetsförmedlingen στη Kista. Δεν θα καταφέρετε κατι εκει γιατί το προσωπικό πολύ απλά είναι αδιάφορο. "Αν ψάχνεις για εργασία μπες μέσα στο site μας και ψάξε τι σε ενδιαφέρει, εμείς δεν μπορούμε να βοηθήσουμε" αυτά μου είπαν με δυο λόγια. Συνέχισα λοιπόν να πέρνω τηλέφωνα και να προσπαθώ να κλείσω κάποιο ραντεβού μόνος μου. Δεν έπερνα μόνο σε Έλληνες αλλά σε όποια εταιρεία πιστευα οτι έχω έστω και την παραμικρή πιθανότητα να πετύχω κάτι. Δεν κατάφερα κάτι από τα τηλέφωνα. Προσπάθησα να βρώ άκρη με την Arbetsförmedlingen και τους συμβούλους Eures. Σε αυτό το κοματι τα πήγα καλύτερα. Κατάφερα να να βρώ που είναι ο πιο προσιτός σύμβουλος Eures. Κάθε Τετάρτη 10 - 12 στη Tunnelgatan 3 μπορεις να συναντήσεις χωρίς ραντεβού σύμβούλους του Eures που θα σου δώσουν τις καλύτερες συμβουλές. Παρεπιπτόντως εκει σκότωσαν και τον Olof Palme στις 26/2/1986.

Νεομετανάστρια
24.10.2011, 08:13
Καλησπέρα παιδιά
Δυστυχώς δεν κατάφερα να σας κάνω ανταπόκριση από Στοκχόλμη αν και το ήθελα πολύ γιατί α) οι ρυθμοί που έτρεχα ήταν απίστευτοι και β) δεν ανέβασα το laptop λόγω βάρους.
Θα σας μεταφέρω όμως όσο πιο αναλυτικά μπορώ την εμπειρία μου από την εβδομάδα που ήμουν στην Στοκχόλμη..........................:

Καλημερα ή καλυτερα God morgon!!!:bravo_1:

Καλως εφτασες στον προορισμο σου και μετα απο την μικρη ανασα που πηρες καλη δυναμη στην προσπαθεια σου!!! Ελπιζουμε να μαθαινουμε νεα σου, αν και τον πρωτο καιρο φανταζει λιγο δυσκολο με το τρεξιμο που θα εχεις να κανεις. Εδω,στην Ελλαδα ακομα, ανεργη ειμαι και δεν προλαβαινω να μπαινω καθε μερα στο internet.Προσπαθω να "κλεισω" εκκρεμεις υποθεσεις και υποχρεωσεις που εχω και συλλεγω πληροφοριες για το τι θα αντιμετωπισω επανω. Αν χρειαστεις κατι απο Θεσσσαλονικη και μπορω βεβαια να το απαντησω, μην διστασεις ...Οποια πληροφορια εχεις καλοδεχουμενη! Have faith!!!

mamina
24.10.2011, 10:10
Καλή επιτυχία Georgeman !

Keep walking !

katbull
24.10.2011, 10:10
καλημέρα από Θεσσαλονίκη,

πήγα κι εγώ στο forum του οαεδ και ομολογώ πως η οργάνωση ήταν άψογη! Τα επαγγέλματα που ζητάνε είναι συγκεκριμένα και φυσικά η γνώση σουηδικών προυπόθεση. Προβληματίστηκα όμωσ σε κάτι και θέλω την γνώμη όσο πιο πολλών αν γίνεται¨
Τι θα διαλέγατε Σουηδία ή Γερμανία και γιατί?

Ευχαριστώ

fendy
24.10.2011, 11:22
Σε οποια χωρα μιλας καλυτερα την γλωσσα.

ευανθια
24.10.2011, 11:42

πήγα κι εγώ στο forum του οαεδ και ομολογώ πως η οργάνωση ήταν άψογη! Τα επαγγέλματα που ζητάνε είναι συγκεκριμένα και φυσικά η γνώση σουηδικών προυπόθεση. Προβληματίστηκα όμωσ σε κάτι και θέλω την γνώμη όσο πιο πολλών αν γίνεται¨..........................
Εγω διαλεξα σουηδια γιατι

1) Δεν μου αρεσει το ευρω σαν νομισμα . Εχεις 50 ευρω στην τσεπη και ειναι σαν να μην εχεις λεφτα.
Η σουηδια εχει την κορωνα σαν νομισμα και εχει μεγαλυτερη αξια. Περιπου 50 ευρω ειναι 500 κορωνες .
Σαν νομισμα εμενα το ευρω δεν μου αρεσει καθολου.
2) Το εκπαιδευτικο τους συστημα θεωρω οτι ειναι καλυτερο.
3) Οι μισθοι ειναι επισης μεγαλυτεροι και αυτο το ακουω απο ανθρωπους που εζησαν και δουλεψαν στην
γερμανια . Λενε οτι εκει υπαρχει περισσοτερη νυχτερινη ζωη αλλα τα λεφτα ειναι λιγοτερα γιαυτο και
ηρθαν σουηδια.
4) Κατι που το εμαθα αργοτερα μεσα απο το πατριωτακι ειναι οτι η εκμαθηση της γλωσσας ειναι δωρεαν για
τους μεταναστες στην σουηδια , ενω στην γερμανια πληρωνεις.
5) Το κυριοτερο ειναι οτι δεν μου αρεσουν τα γερμανικα σαν γλωσσα και επισης δεν τους θελω τους
γερμανους ( Ας με συγχωρεσουν αυτοι που ζουν χρονια στην γερμανια ). Οι σουηδοι ειναι πιο ευγενικος
λαος και ταιριαζω περισσοτερο μαζι τους. Στην χωρα που διαλεξα να ζησω ηθελα να ταιριαζω και με τους
ανθρωπους να μου αρεσει η γλωσσα ωστε να την μαθω ευκολοτερα . Με τους γερμανους δεν αισθανομαι
καλα και οταν ακουω να μιλανε γερμανικα κατι παθαινω...

ευανθια
24.10.2011, 12:09
Σε οποια χωρα μιλας καλυτερα την γλωσσα.

Μιλαω για την δικη μου επιλογη και τις δικες μου προσωπικες προτιμησεις .

ευανθια
24.10.2011, 12:17
17/10
Δευτέρα μεγάλη ημέρα. Έκτός από το ενδιαφέρον μου για την δουλεια υπάρχει και το ενδιαφέρον μου για τα παιδιά μου. Έτσι λοιπόν πήγα τα παιδιά του φίλου μου στο σχολείο. Ο φίλος μου έχει δύο κορίτσάκια που είναι 5 και 6 αντιστοιχα. πρώτα πήγαμε την μικρή. Το σχολείο της είναι ο αντίστοιχος παιδικός σταθμός και είναι ακριβώς όπως στην Έλλάδα. .........................

Πολυ ωραια περιγραφη !!!! Περιμενω να συνεχισεις ! Συγχαρητηρια !!!! Παντα πιστευα οτι < ο τολμων νικα >

fendy
24.10.2011, 13:18
Αν ηθελα να παω μεταναστης,σε οποια πολη μου αρεσει,θα πηγαινα Σιγκαπουρη-Τοκιο-Νεα Υορκη και απο Ευρωπη Μιλανο-Παρισι.
Το θεμα ειναι,να εχουμε και καποιες πιθανοτητες να βρουμε δουλεια και μετα παμε οπου μας αρεσει για τουρισμο!
Κατ'αρχην λοιπον χρειαζεται η γλωσσα για να βρεις δουλεια και κατα δευτερον,ειχαμε που ειχαμε την ατυχια να ανηκουμε σε αυτο το εκτρωμα που λεγεται ''Ευρωπαικη ενωση''.Τουλαχιστον εντος ΕΕ μπορουμε να κινηθουμε ευκολα και να βρουμε δουλεια πιο ευκολα,παρα εκτος ΕΕ.
Τωρα ο καθενας,κανει και οτι του λεει το ενστικτο του.

saetron
24.10.2011, 13:24
georgeman καρντασι καλα κουραγια και καλη τυχη σου ευχομαι..
δεν κρατιεμαι πραγματικα...

elpizo
24.10.2011, 14:05
Γεια σας παιδιά! Είμαι η Στέλλα ;έχω ξαναστείλει εδώ μήνυμα, προσπαθώ και εγώ να μεταναστεύσω καθώς εδώ δεν υπάρχει ελπίδα...Θέλω να σας δώσω κάποια χρήσιμα λινκ για εκμάθηση της σουηδικής και εξάσκηση, και όχι μόνο... τα παραθέτω παρακάτω....για να κατακτήσει κανείς το στόχο του θέλει να τα βάλει όλα τα άλλα στην άκρη και να ασχοληθεί κυρίως με τη γλώσσα ώστε να έχει πιο πολλές πιθανότητες για δουλειά πιστεύω...αυτό προσπαθώ να κάνω και εγώ..καλή τύχη σε όλους! Αγωνιστείτε με όλες σας τις δυνάμεις, διαβάστε πάρα πάρα πολύ σουηδικά και θα είναι όλα πιο εύκολα!!

http://www.kreativpedagogik.se
http://www.playrapport.se
http://svt.se
http://www.8sidor.se
http://lexin.nada.kth.se/lexin/

ermis
24.10.2011, 14:28
καλησπέρα,

μπορεί να μου πει κάποιος τη γνώμη του για μετανάστευση στη νότια Σουηδία και ειδικά για την περιοχή VAXJO ?
ευχαριστώ

thecos89
24.10.2011, 14:42
γεια σας παιδια ψαχνω συγκατοικο για να μεινω στην στοκχολμη οποιος ενδιαφερεται μπορει να μου απαντησει.

ευανθια
24.10.2011, 14:42
καλησπέρα,

μπορεί να μου πει κάποιος τη γνώμη του για μετανάστευση στη νότια Σουηδία και ειδικά για την περιοχή VAXJO ?
ευχαριστώ

Στην περιοχη αυτη μου αρεσε πολυ ! Λεπτομερειες απο δουλειες και σπιτια δεν ξερω. Ομως ειναι μια πολυ ομορφη πολη . Μου αρεσε πολυ. Ετυχε να περασω απο εκει οταν ερχομασταν στην σουηδια και μειναμε στο
Ljungby για μερικες ημερες. Το Vaxjo ειναι εκει κοντα. Να φανταστεις ο αντρας μου δεν ειχε προβλημα να μεινουμε εκει , του αρεσε πολυ. Εγω ομως ειχα κολλησει με την στοκχολμη. Φοβηθηκα οτι εκει ισως να μην βρισκαμε ευκολα δουλεια . Δεν ξερω μου ειχε κολλησει η στοκχολμη. Σκεφτομουν οτι εχει πιο πολλες ευκαιριες δουλειας. Ειχαμε βρει και σπιτι μαλιστα αλλα εγω δεν ηθελα. Δεν ξερω πως το σκεφτηκες αυτο το μερος . Αν εχεις γνωστους , η αν εχεις βρει δουλεια η σπιτι εκει να πας . Αλλιως δεν ξερω .Σιγουρα σπιτι βρισκεις πιο ευκολα απο την στοκχολμη . Αλλα δουλεια ?

ermis
24.10.2011, 14:53
και εγώ σκέφτομαι αν έχει δουλειές εκεί... Είχα πάει με το ERASMUS 6 μήνες πριν 15 χρόνια. Κάπου μέσα στο forum διάβασα ότι δεν προτείνετε η νότια Σουηδία μιας και είναι μικρότερες οι κοινωνίες από ότι μια μεγαλούπολη όπως η Στοκχόλμη όπου ένας μετανάστης μπορεί να ενσωματωθεί ποιο εύκολα...ευχαριστώ.

skonto
24.10.2011, 15:13
Καλησπέρα Katbull.

Σκέψου μόνο ότι οι γερμανοί φεύγουν απο τη Γερμανία και πάνε Σουηδία για καλύτερη ποιότητα ζωής.

ermis .. Επίσης τις πιό βόρειες περιοχές λόγω μεγαλύτερου κρύου δεν τις πολυθέλουν οι αραβόφωνοι. Έτσι θα λέγαμε
είναι πιο άνετες για εμάς τους μεσογειακούς.

ευανθια
24.10.2011, 15:21
Καλησπέρα Katbull.

Σκέψου μόνο ότι οι γερμανοί φεύγουν απο τη Γερμανία και πάνε Σουηδία για καλύτερη ποιότητα ζωής.

ermis .. Επίσης τις πιό βόρειες περιοχές λόγω μεγαλύτερου κρύου δεν τις πολυθέλουν οι αραβόφωνοι. Έτσι θα λέγαμε
είναι πιο άνετες για εμάς τους μεσογειακούς.

Στην σουηδια υπαρχουν πολλοι αραβοφωνοι ..... αλλα ειναι το συστημα τους τετοιο που ζουμε ολοι αρμονικα χωρις ι προβληματα. Δεν ξερω αν στην γερμανια εχει λιγοτερους η περισσοτερους , παντως οι αραβοφωνοι στην σουηδια ειναι περισσοτεροι απο τους μεσογειακους. Ετσι νομιζω χωρις να ξερω αριθμους ακριβως.

skonto
24.10.2011, 16:31
Ευανθία καλησπέρα. Έχεις δίκιο σε αυτό που λές. Έχω την εντύπωση πως είναι όμως περισσότερο συγκεντρωμένοι Νότια.

georgeman
24.10.2011, 17:18
Δεν ξέρω αν είναι τύχη ρε παιδιά αλλά μόλις μου έκατσε δουλειά και σπίτι στο Landshut στη Γερμανία. Σε σοκολατοβιομηχανία η δουλειά με 1200€ και 4άρι "ζεστό" με 550€. Παρ' όλλα αυτά η Σουηδία μου έχει κάτσει καλύτερα. Και αυτό για δύο λόγους που εγώ τους θεωρώ πολύ σημαντικούς. α) Δεν ξέρει κανένας από την οικογένεια Γερμανικά και β) δεν έχει δυνατότητα η κόρη μου να συνεχίσει εκεί το σχολείο,θα πρέπει να μάθει πρώτα γερμανικά και μετά θα την πάρουν. Έτσι χάνει 2 χρονιές αντί για καμία. Και λέω καμία στην Σουηδία γιατί εκεί τα παιδιά αρχίζουν το σχολειο ένα χρόνο πιο αργά από ότι στην Έλλάδα. Βλέπεται στη Σουηδία ειδικά με τους αλοδαπούς είναι πολύ ευέλικτοι. Αν ένας μαθητής μιλάει καλά αγγλικά και έχει την δυνατότητα να απαντήσει στο ερώτημα ενός καθηγητή στα αγγλικά ο καθηγητής δεν έχει πρόβλημα. Ακόμα και τις εξετάσεις και τα τεστ μπορεί να δώσει στα αγγλικά. Και ξέρετε γιατί? Γιατί έναν μαθηματικό στη Σουηδία τον ενδιαφέρει μόνο αν το παιδί ξέρει μαθηματικά. Δεν τον ενδιαφέρει αν του τα πεί στα Σουηδικά ή στα Αγγλικά ή στα Ελληνικά, φτάνει να ξέρει μαθηματικά.

ευανθια
24.10.2011, 18:55
Δεν ξέρω αν είναι τύχη ρε παιδιά αλλά μόλις μου έκατσε δουλειά και σπίτι στο Landshut στη Γερμανία. Σε σοκολατοβιομηχανία η δουλειά με 1200€ και 4άρι "ζεστό" με 550€. Παρ' όλλα αυτά η Σουηδία μου έχει κάτσει καλύτερα. Και αυτό για δύο λόγους που εγώ τους θεωρώ..............................

Και οχι μονο δεν χανουν χρονο τα παιδια στο σχολειο λογω του οτι στην σουηδια τα παιδια ξεκινανε ενα χρονο αργοτερα, αλλα οταν τα παιδια μεταναστων πηγαινουν σχολειο μαζι με την εκμαθηση σουηδικων προχωρανε κανονικα στα αλλα μαθηματα. Και μαθαινουν και αλλες γλωσσες αν θελουν . Ο γιος μου κανει και αγγλικα . Επομενως προχωρανε κανονικα και στις ταξεις. Βεβαια και τα παιδια πρεπει να διαβαζουν για να προχωρησουν .

ευανθια
24.10.2011, 18:58
Ευανθία καλησπέρα. Έχεις δίκιο σε αυτό που λές. Έχω την εντύπωση πως είναι όμως περισσότερο συγκεντρωμένοι Νότια.

Ναι οντως ειδικα στο μαλμε πρεπει να εχει παρα πολλους αραβοφωνες...

georgeman
24.10.2011, 23:38
18/10
Τρίτη η χειρότερη μέρα για να κάνεις κάποια δουλειά. Έτσι λέει η τύχη μου. Αφού ξαναπήγα τα παιδιά στο σχολείο ξεκίνησα να πάω στην Έλληνική κοινότητα του Rinkeby. Ξέχασα να σας πω οτι ο φίλος μου έμενε στα "φοιτητικά" του Rinkeby. Ίσως στην χειρότερη περιοχή της Στοκχόλμης και είναι ταξιτζής. Τα λένε "φοιτητικά" γιατί όταν χτηστικαν προοριζόταν για φοιτητές. Βέβαια με το πρόβλημα των σπιτιών που υπάρχει στη Στοκχόλμη μόνο φοιτητές δεν μένουν πλέον. Για να μπείς σε ένα κτήριο συνήθως χρειάζεσαι την "προίκα". Λέω συνήθως γιατί είδα και κάτι διαφορετικό, οχι οτι η "προίκα"δεν είναι διαφορετικό σε σχέση με αυτά που έχουμε συνηθήσει. Εδώ θα κάνω μια παρένθεση για να εξηγήσω τι είναι η "προίκα" και τι άλλο είδα. Η "προίκα" είναι ένα ηλεκτρονικό εξάρτημα που το έχουν μαζί με τα κλειδιά τους σαν το κοντρόλ του συναγερμού που έχουμε στα αυτοκίνητα αλλά χωρίς κουμπια και πολύ πιο μικρό. Το οποίο το ακουμπάς σε ένα συγκεκριμένο μηχάνημα και σου ανοίγει την πόρτα. Στο άλλο σύστημα πληκτρολογούσες το κινητό αυτού που ήθελες να πας στο θυροτηλέφωνο, του ερχόταν ένα μύνημα στο κινητό οτι κάποιος θέλει να μπεί και σου ζητάει την άδεια και εσύ απαντάς ναι ή όχι στο άν του δίνεις την άδεια. Αυτά τα συστήματα υπάρχουν από την δεκαετία του 80 στην Σουηδία. Μπαίνω με την "προίκα" μου στην Ελληνική κοινότητα του Rinkeby. Ο χώρος δεν ήταν τίποτα άλλο από ένα καφενείο. Ήταν χωρισμένος στη μέση με συρόμενες πόρτες και στην μιά άκρη είχε τραπέζια για χαρτιά και στην άλλη καφενείου για ουζάκι. Παρήγγειλα ένα φραπεδάκι και έβλεπα στην τηλεόραση Πόπη Τσαπανίδου. Επειδή ήμουν από τους πρώτους πρωινούς δεν υπήρχαν πολλά άτομα παρα 3-4. Ο καφές έκανε 15 κορώνες. Σχολιάζοντας με τους διπλανούς μου αυτά που βλέπαμε κατάλαβα πολύ γρήγορα οτι υπάρχει μια πολύ λανθασμένη εικόνα για τους Έλληνες που μένουν στην Ελλάδα. Μένουν μόνο σε αυτά που βλέπουν από την τηλεόραση και αυτά που ζούν όταν έρχονται στην Ελλάδα για 15 ή 20 ή και 30 ημέρες. Σου φέρνουν παραδείγματα για αγρότες με καταθέσεις 4 εκατομυρίων κ.α. χαζομάρες. Με τρόπο γιατί χρειαζόμουν την βοήθεια τους προσπάθησα να τους πείσω οτι δεν είναι έτσι αλλά δεν καταλάβαιναν τίποτα. Αγύριστα κεφάλια. Και εκεί που έχουμε βγει έξω να κάνουμε ένα τσιγάρο έρχεται ένας τύπος σαν τον Δήμο Σταρένιο, Ο Θεός να τον συγχωρέσει. Ήρθε να πιεί ένα καφεδάκι στα γρήγορα γιατί περίμενε ένα γκρούπ από Ελλάδα που θέλουν να μεταναστεύσουν. Τα πειράγματα από τους υπόλοιπους ήταν δυνατά και η απάντηση του "τι να κάνουμε ρε παιδιά, το μεροκάματο να βγαίνει". Με το που με είδε με ρώτησε "καινούργιος είσαι?" "Ναι" του απαντάω. "Να με πάρεις τηλέφωνο μεθαύριο για να σε πάω σε δουλειά" μου είπε. Φυσικά και δεν τον πήρα τηλέφωνο. Γιατι α) δεν ήθελα να με δαγκώσει και β) είναι καλύτερο να μην μπλέκεις με τέτοιους τύπους. Φεύγοντας από εκεί πήγα στην Κista για φαγητό. Η υπόλοιπη μέρα αναλώθηκε σε βοήθεια για την μετακόμιση του φίλου.

thecos89
25.10.2011, 14:11
παιδια ψαχνω συγκατοικο για να μεινω στην στοκχολμη μπορειτε να με βοηθησετε θα ανεβω το πασχα μηπως απο τις γνωριμιες σας ζηταει κανενας συγκατοικο,περιμενω απαντηση,σας ευχαριστω!

skonto
25.10.2011, 14:26
Thecos89 καλημέρα. Προσδιόρισε μία κοντινά σταθερή ημερομηνία ( +/- 15 ημέρες ) και κανα δίμηνο πριν, ανα δεκαήμερο ρίχνε μια υπενθύμηση. Ίσως κάποιος απο εδώ μέσα σου απαντήσει. Ούτως ή άλλως όλοι μας ενδιαφερόμαστε. Το Πάσχα είναι αρκετά μακριά απο τώρα και οι περισσότεροι είναι στα σχέδια όχι στις αποφάσεις.

Σπύρος

spiros@
25.10.2011, 16:18
παιδια ψαχνω συγκατοικο για να μεινω στην στοκχολμη μπορειτε να με βοηθησετε θα ανεβω το πασχα μηπως απο τις γνωριμιες σας ζηταει κανενας συγκατοικο,περιμενω απαντηση,σας ευχαριστω!

soy esteila mhnyma theco..

spiros@
25.10.2011, 16:19
Thecos89 καλημέρα. Προσδιόρισε μία κοντινά σταθερή ημερομηνία ( +/- 15 ημέρες ) και κανα δίμηνο πριν, ανα δεκαήμερο ρίχνε μια υπενθύμηση. Ίσως κάποιος απο εδώ μέσα σου απαντήσει. Ούτως ή άλλως όλοι μας ενδιαφερόμαστε. Το Πάσχα είναι αρκετά μακριά απο τώρα και οι περισσότεροι είναι στα σχέδια όχι στις αποφάσεις.

Σπύρος

opws ta les einai!:bravo_:

katbull
25.10.2011, 20:45
Ευανθία θέλω να σε ρωτήσω αν για τα παιδιά αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο ή χρειάζεται να τους βγάλω διαβατήριο? Ακόμη το δίπλωμα του αυτοκινήτου το έκανες στην ελλάδα ευρωπαικού τύπου ή στη σουηδία? Εδώ χρεώνουν ένα σωρό παράβολα! Και κάτι άσχετο για τισ δραστηριότητεσ των παιδιών πχ. αθλήματα , μουσική πληρώνεισ πολλά? πωσ είναι το συστημα για αυτά?
Σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου

ευανθια
25.10.2011, 23:19
Ευανθία θέλω να σε ρωτήσω αν για τα παιδιά αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο ή χρειάζεται να τους βγάλω διαβατήριο? Ακόμη το δίπλωμα του αυτοκινήτου το έκανες στην ελλάδα ευρωπαικού τύπου ή στη σουηδία? Εδώ χρεώνουν ένα σωρό παράβολα! Και κάτι άσχετο για τισ δραστηριότητεσ των παιδιών πχ. αθλήματα , μουσική πληρώνεισ πολλά? πωσ είναι το συστημα για αυτά?

Καλησπερα
Στον γιο μου 12 χρονων εβγαλα και διαβατηριο. Θεωρω οτι ειναι απαραιτητο. Το διπλωμα μας του αυτοκινητου ειναι ευρωπαικο ειναι το ροζ. Δεν χρειαστηκε να κανουμε καμμια αλλαγη .Για τις δραστηριοτητες των παιδιων δεν πληρωνεις απολυτως τιποτα. Τα παντα ειναι δωρεαν ! Ουτε γομες τετραδια και μολυβια αγοραζω πια.
Εχθες πηγαν σε μεγαλο μουσειο επισκεψη στην στοκχολμη και τους προσφεραν και γευμα. Την Πεμπτη στο σχολειο κανουν παρτυ .Καθε μερα τα παιδια σε ολη την σουηδια τρωνε κανονικο γευμα μεσημεριανο στο σχολειο. Ολα τα σχολεια εχουν νοσοκομα γιατρο μεσα στο σχολειο. Στον γιο μου εδωσαν καρτα για συγκοινωνια επειδη για να παει στο σχολειο παιρνει λεωφορειο. Του εδωσαν και λαπτοπ με το ονομα του απεξω.
Εκπαιδευση καταπληκτικη !!!!!Ειναι τοσα πολλα δεν ξερω τι να πρωτογραψω !!! Απο δραστηριοτητες εκτος απο τα αθληματα πισινες κλπ κανουν και μαγειρικη , ξυλουργικη , και ενα σωρο αλλα. Επισης ξενες γλωσσες οποιες θελουν .Ο γιος μου συνεχιζει τα αγγλικα του. Και γενικα ο τροπος διδασκαλιας και η καθημερινοτητα στο σχολειο ειναι τετοια που το παιδι εχει ορεξη να διαβασει και να κανει τις εργασιες του. Το βλεπω απο τον γιο μου που κοιταει καθε μερα να ειναι συνεπης με το διαβασμα του. Στην ελλαδα τον φορτωνανε με ενα σωρο βλακειες και τον κυνηγαγα πολλες φορες για να διαβασει.

Νεομετανάστρια
26.10.2011, 09:19

πήγα κι εγώ στο forum του οαεδ και ομολογώ πως η οργάνωση ήταν άψογη! Τα επαγγέλματα που ζητάνε είναι συγκεκριμένα και φυσικά η γνώση σουηδικών προυπόθεση. Προβληματίστηκα όμωσ σε κάτι και θέλω την γνώμη όσο πιο πολλών αν γίνεται¨
Τι θα διαλέγατε Σουηδία ή Γερμανία και γιατί?

Ευχαριστώ

Καλη σου μερα!
Οπως θα διαβασες πηγα και εγω στο forum του ΟΑΕΔ. Η αληθεια ειναι οτι οταν πρωτοξεκινησαμε να θελουμε ,ο συζυγος μου και εγω, να φυγουμε εγω εκλινα πιο πολυ προς Ολλανδια αλλα μετα τις κοινωνικες παροχες (που και τα παιδια που βρισκονται ηδη επανω αναφερουν) και την επιμονη του καλου μου για Σουηδια αλλαξα πορεια πλευσης. Να ξεκαθαρισω το εξης: η Γερμανια ,στην οποια εχω παει ως τουριστας, θεωρω οτι ειναι μια πολυ ομορφη χωρα (πηγα Στουτγκαρδη και Μελανα Δρυμο)
Την Σουηδια δεν την εχω επισκεφτει ποτε, μονο οτι εχω δει σε φωτογραφιες. Αυτη την χρονικη στιγμη ομως προκειμενου να πας στην Γερμανια να εργαστεις πρεπει να γνωριζεις ηδη Γερμανικα και αυτα πολυ καλα!!!
Επισης οσοι Ελληνες ζουνε στην Γερμανια μιλανε για το εντονα αρνητικο κλιμα εις βαρος των Ελληνων.
Γενικα οι Γερμανοι ειναι ενας λαος αυστηρος και απαιτητικος, ακομα και την γλωσσα τους πρεπει να την μιλας σωστα,δεν πολυσυγχωρουν (προσωπικα δεν το θεωρω και τοσο κακο κγιατι αι εγω θα ηθελα οι μεταναστες που ζουνε στην Ελλαδα να μιλανε καποια στιγμη σωστα Ελληνικα) .Σε αντιθεση οι Σουηδοι ακουω οτι ειναι πιο ευελικτοι στην γλωσσα, εκτιμουν ακομα και την προσπαθεια σου να μιλησεις εστω και λιγο λανθασμενα στην γλωσσα τους.(και οι ιδιοι κοβουν πολυ τις λεξεις τους)
Δεν ξερω αν ακουσες την ομιλια του Γερμανου συμβουλου EURES αλλα ξεκαθαρισε οτι θελουν π.χ. ηλεκτρολογους και μηχανολογους μηχανικους και οχι πολιτικους μηχανικους με γνωση παντα Γερμανικων! πιο σαφης δεν μπορουσε να γινει !! Ανειδικευτους δεν θελουν ,το ξεκαθαρισε και αυτο.
Πιστευω οτι αν θες να πας αυτη την εποχη Γερμανια πρεπει ηδη να εχεις καποιο πτυχιο στην Γερμανικη γλωσσα καθως και καποια ειδικοτητα που να την χρειαζονται ,διαφορετικα απλα δεν εισαι ευπροσδεκτος!!! Σε αντιθεση η Σουηδια φαινεται μια πολυ καλη επιλογη αν εισαι τυπος που θελει οικογενεια, παιδια κλπ. νομιζω ομως οτι για τις παροχες της Σουηδιας και για το ποσο τελικα κοινωνικο κρατος ή οχι ειναι εχουν μιλησει τα παιδια απο πανω (και περισσοτερο η Ευανθια που εχει και γιο)
Ενα ποαραδειγμα σου φερνω απο τις πληροφοριες που συνελλεξα: στην Ολλλαδια τα μαθηματα της γλωσσας τα πληρωνεις απο την τσεπη σου ενω στην Σουηδια στα παρεχουν δωρεαν. (οχι οτι η Ολλανδια δεν εχει και αυτη παροχες, απλα αυτο φανερωνει ποσο θετικα και με καλη διαθεση αντιμετωπιζουν οι Σουπδοι τους μεταναστες και ποσο προσπαθουν να τους αφομοιωσουν στην κοινωνια τους)
Εν κατακλειδι γιατι σε ζαλισα:Αν εχεις πτυχιο "χρησιμο" αυτη την εποχη προς τους Γερμανους πηγαινε εκει (η Γερμανια ειναι ΚΟΜΒΟΣ απο πολλες αποψεις) αν δεν εχεις,τοτε ειμαι σιγουρη οτι ηΣ ουηδια σιγουρα θα σε δεχθει πολυ ευκολοτερα..

Νεομετανάστρια
26.10.2011, 09:28
Δεν ξέρω αν είναι τύχη ρε παιδιά αλλά μόλις μου έκατσε δουλειά και σπίτι στο Landshut στη Γερμανία. Σε σοκολατοβιομηχανία η δουλειά με 1200€ και 4άρι "ζεστό" με 550€. Παρ' όλλα αυτά η Σουηδία μου έχει κάτσει καλύτερα. Και αυτό για δύο λόγους που εγώ τους θεωρώ πολύ σημαντικούς. α) Δεν ξέρει κανένας από την οικογένεια Γερμανικά και β) δεν έχει δυνατότητα η κόρη μου να συνεχίσει εκεί το σχολείο,θα πρέπει να μάθει πρώτα γερμανικά και μετά θα την πάρουν. Έτσι χάνει 2 χρονιές αντί για καμία. Και λέω καμία στην Σουηδία γιατί εκεί τα παιδιά αρχίζουν το σχολειο ένα χρόνο πιο αργά από ότι στην Έλλάδα. Βλέπεται στη Σουηδία ειδικά με τους αλοδαπούς είναι πολύ ευέλικτοι. Αν ένας μαθητής μιλάει καλά αγγλικά και έχει την δυνατότητα να απαντήσει στο ερώτημα ενός καθηγητή στα αγγλικά ο καθηγητής δεν έχει πρόβλημα. Ακόμα και τις εξετάσεις και τα τεστ μπορεί να δώσει στα αγγλικά. Και ξέρετε γιατί? Γιατί έναν μαθηματικό στη Σουηδία τον ενδιαφέρει μόνο αν το παιδί ξέρει μαθηματικά. Δεν τον ενδιαφέρει αν του τα πεί στα Σουηδικά ή στα Αγγλικά ή στα Ελληνικά, φτάνει να ξέρει μαθηματικά.

Ειλικρινα χαιρομαι για σενα !!:bravo_1:
Να σου ερθουν ΟΛΑ οσο πιο βολικα γινεται !!! Τυχη ειναι αυτο που ειχες και ελπιζω να την διατηρησεις:yes:

Νεομετανάστρια
26.10.2011, 09:43

Καλη σου μερα
Για το αυτοκινητο ξερω να σου απαντησω ,γιατι το εχω κανει ηδη. Πρεπει να ειναι ευρωπαικου τυπου ουτως η αλλως για να ταξιδευεις πλεον στην Ευρωπη (ειναι σαν ροζ πιστωτικη καρτα) .
Επισης χρειαζεσαι και πρασινη καρτα που θα πρεπει να δειξεις σε Σκοπια και Σερβια την οποια στην δινει δωρεαν η ασφαλιστικη εταιρια του αυτοκινητου σου (αν δεν προλαβαινεις να βγαλεις μιλας με την ΕΛΠΑ και σου δινουν μια βεβαιωση η οποια ομως χρεωνεται) .Απο οσο εμαθα ,αλλα χρειαζομαι επιβεβαιωση γι αυτο, το αυτοκινητο μπορεις να το κρατησεις με ελληνικες πινακιδες στην Σουηδια για ενα χρονο και στηνσυνεχεια
το κανεις register εκει. Διαβασες αν θελεις αυτο :
http://www.communityofsweden.com/stories/show-story/?story=8277
How to register foreign car in Sweden

Νεομετανάστρια
26.10.2011, 09:57

1) Δεν μου αρεσει το ευρω σαν νομισμα . Εχεις 50 ευρω στην τσεπη και ειναι σαν να μην εχεις λεφτα.
Η σουηδια εχει την κορωνα σαν νομισμα και εχει μεγαλυτερη αξια. Περιπου 50 ευρω ειναι 500 κορωνες .
3) Οι μισθοι ειναι επισης μεγαλυτεροι και αυτο το ακουω απο ανθρωπους που εζησαν και δουλεψαν στην
γερμανια . Λενε οτι εκει υπαρχει περισσοτερη νυχτερινη ζωη αλλα τα λεφτα ειναι λιγοτερα γιαυτο και
ηρθαν σουηδια.
4) Κατι που το εμαθα αργοτερα μεσα απο το πατριωτακι ειναι οτι η εκμαθηση της γλωσσας ειναι δωρεαν για
5) Το κυριοτερο ειναι οτι δεν μου αρεσουν τα γερμανικα σαν γλωσσα και επισης δεν τους θελω τους
γερμανους ( Ας με συγχωρεσουν αυτοι που ζουν χρονια στην γερμανια ). Οι σουηδοι ειναι πιο ευγενικος
λαος και ταιριαζω περισσοτερο μαζι τους. Στην χωρα που διαλεξα να ζησω ηθελα να ταιριαζω και με τους
ανθρωπους να μου αρεσει η γλωσσα ωστε να την μαθω ευκολοτερα . Με τους γερμανους δεν αισθανομαι

Καλη σου μερα !!!:yes:
Αν συνεχιζεις τοσο την διαφημιση για την Σουηδια και για την Στοκχολμη που προφανως την λατρεψες ,σε λιγο μας βλεπω ολους να νοικιαζουμε σπιτια σε γειτονιες γυρω απο εσενα να μην σου πω στο ιδιο οικοδομικο τετραγωνο στην Στοκχολμη !!!! Θα ξεχασουμε Malmo και οτι σχεδια κανουμε!!! Να σαι καλα!!:)

synnefaki
26.10.2011, 16:13
...Μπορω να σου πω,οτι πιο ευκολα βρισκει δουλεια ο ανειδικευτος,παρα ο πτυχιουχος,για να μην σου πω,οτι και ο πτυχιουχος κανει δουλεια ανειδικευτου,μεχρι να βρει κατι στον τομεα του.

Σπυρο ασε...ξεπερασες τον εαυτο σου..μιλαααααααμε...:lol2:
τετοια ανεργια εδω ε;
πιο ευκολα βρισκει δουλεια στην Γερμανια ο ανεδικευτος; Τι λεει βρε παιδι μου....
Μαλλον ζουμε σε παραλληλους κοσμους

synnefaki
26.10.2011, 16:21

ηρθαν σουηδια.

Ευανθουκο σε συγχωρουμε που δεν μας πας :smile_: επειδη απλα εισαι αξιολατρευτος χρηστης εδω μεσα:bravo_:
Ωστοσο η σουηδικη γλωσσα ειναι πολυ πιο δυσκολη στην εκμαθηση της απτην γερμανικη γιατι εχει περισσοτερα συμφωνα και μπουρδουκλωνεται η γλωσσα
Επισης να πω, πως ισχυει πως πολλοι γερμανοι γιατροι, και διαφοροι τεχνιτες φευγουν για μεταναστες στην Σουηδια. Ο λογος; Η φυση!
Οσο αφορα το κοινωνικο συστημα ειναι παρομοιο στην ΓΕρμανια. Κατα το 80 ηταν και στις δυο χωρες πολυ πιο καλυτερο και τωρα ειναι παρομοιο.
Στην Γερμανια παιρνουν λιγοτερα λεφτα αποτι στην Σουηδια αλλα το κοστος ζωης εκει ειναι πιο ακριβο. Αυτα λενε αυτοι που εφυγαν απο δω για εκει.
Επομενως...
ειναι θεμα γουστου, γιατι για μισθους, βιοτικο επιπεδο κτλ ειναι παρομοιες καταστασεις

οπως λεμε δηλ.

περι ορεξεως....κολοκυθοπιτα!:lol2:

lucia
26.10.2011, 18:06
Εμένα πάντως βρε Σπύρο άλλα μου έχουν πει αυτοί που ζουν στη Γερμανία. Ότι τους ανειδίκευτους στην Γερμανία άρχισαν να τους στραβοκοιτάνε πλέον (τους καινούριους που μπαίνουν) και με τον τρόπο τους κάνουν τα πάντα για να τους αποθαρρύνουν. Και βέβαια ο ανειδίκευτος θα βρει σχετικά εύκολα δουλειά εκεί που θα τον εκμεταλλευτούν και θα τον ξεζουμίσουν (λιγότερα λεφτά, ίσως και αδήλωτος ή τουλάχιστον με λιγότερες ώρες ασφάλισης, εξοντωτικά ωράρια κλπ, βλέπε Ελληνικά εστιατόρια ). Στην τελική αν δεχόταν κάποιος αυτούς τους όρους πιθανόν να έβγαζε και στην Ελλάδα παρόμοια χρήματα.

Νεομετανάστρια
26.10.2011, 20:54
Θα σε εκπληξω,αλλα δωρεαν μαθηματα κανει σε μεταναστες,ακομα και η Ελλαδα!!!
Το ξερω γιατι η γυναικα μου ειναι ξενη και εκανε περσι το καλοκαιρι στην Ελλαδα,δωρεαν μαθηματα που διοργανωνουν οι νομαρχιες.
Αρα το οτι κανουν δωρεαν μαθηματα,δεν σημαινει οτι αυτοι προσπαθουν περισσοτερο απο αλλες χωρες να αφομοιωσουν τους μεταναστες στην κοινωνια τους.
Και η Αυστρια εχει δωρεαν μαθηματα και νομιζω ειναι προγραμματα της ΕΕ ενωσης,στα πλαισια της οσο το δυνατον καλυτερη ενταξη των μεταναστων.

Απο κει και περα,καλα κανεις που παιρνεις πληροφοριες και απο αλλου και οχι μονο απο το φορουμ και αυτο θα συνιστουσα και στους αλλους.
Κατι αλλο...δεν θελουν ανειδικευτους στην Γερμανια,εχει ομως δουλειες για ανειδικευτους.Ζω στην Αυστρια εδω και ενα χρονο,αλλα κουβεντιαζω συνεχως τετοια θεματα με αλλους μεταναστες,οπου εχουν δουλεψει σε Γερμανια και Αγγλια.Μπορω να σου πω,οτι πιο ευκολα βρισκει δουλεια ο ανειδικευτος,παρα ο πτυχιουχος,για να μην σου πω,οτι και ο πτυχιουχος κανει δουλεια ανειδικευτου,μεχρι να βρει κατι στον τομεα του.

Τhanks για την πληροφορηση.
Δεν εκπλησομαι, απλα ακουω αποψεις και στοιχεια που εχει συλλεξει ο καθενας μας χαρη των εμπειριων του... Αλλωστε για ανταλλαγη εμπειριων νομιζω οτι βρισκομαστε ολοι εδω...
Για τα μαθηματα της Ελληνικης Νομαρχιας κραταω μονο μικρο καλαθι, ελπιζω η γυναικα σου να εμεινε ικανοποιημενη απο τους καθηγητες εκει.

ευανθια
26.10.2011, 21:31
Ευανθουκο σε συγχωρουμε που δεν μας πας :smile_: επειδη απλα εισαι αξιολατρευτος χρηστης εδω μεσα:bravo_:
Ωστοσο η σουηδικη γλωσσα ειναι πολυ πιο δυσκολη στην εκμαθηση της απτην γερμανικη γιατι εχει περισσοτερα συμφωνα και μπουρδουκλωνεται η γλωσσα
Επισης να πω, πως ισχυει πως πολλοι γερμανοι γιατροι, και διαφοροι τεχνιτες φευγουν για μεταναστες στην Σουηδια. .........................
Συννεφακι μου γλυκο μην με παρεξηγεις. Εξαλλου να σου πω την αληθεια με ολο τον κοσμο κανω , ακομα και με τιους μουσουλμανους. Απλως σε εμενα προσωπικα που ειχα ξεκινησει καποτε γερμανικα μου ειχαν φανει πολυ δυσκολα . Με τα σουηδικα δεν αντιμετωπισα προβλημα. Τι να σου πω δεν ξερω γιατι. Ισως και να φταιει η λυσσα μου να ενσωματωθω γρηγορα στην σουηδικη κοινωνια. Οσο για τους γερμανους εχω κατι καταλοιπα μεσα μου και δεν αισθανομαι ανετα μαζι τους. Αλλιως δεν εχω τιποτα με τους ανθρωπους ... Σε παρακολουθω ανελλιπως που βοηθας τον κοσμο ...!!!!

saetron
27.10.2011, 14:40
ηρθε το μειλ ηρθε το μειλ..... :D :kouragio:

thecos89
27.10.2011, 14:49
σκεφτομαι να ανεβω στην στοκχολμη αμεσα υπαρχει κανενας αν θελει συγκατοικο εκει?οταν λεω αμεσα μεσα στο επομενο διμηνο,αν ενδιαφερεται καποιος ας μου απαντησει παρακαλω.

lucia
27.10.2011, 16:26
ηρθε το μειλ ηρθε το μειλ..... :D :kouragio:
Ποιό μέιλ; Έχασα επεισόδια;

saetron
27.10.2011, 19:18
Ποιό μέιλ; Έχασα επεισόδια;

το μειλ απο τον εκπροσωπο του arbetsformedlingen που ηταν εδω στο συνεδριο του οαεδ...και μου λεει οτι θελουν να μου βρουν δουλεια στην σουηδια..
μου ζητησε 1 cover letter και να ξεκινησω να κανω τα χαρτια μου για την σουηδικη αδεια εργασιας..πραγμα το οποιο ειναι σχεδον τελειωμενο...

vaso31
27.10.2011, 20:51
το μειλ απο τον εκπροσωπο του arbetsformedlingen που ηταν εδω στο συνεδριο του οαεδ...και μου λεει οτι θελουν να μου βρουν δουλεια στην σουηδια..
μου ζητησε 1 cover letter και να ξεκινησω να κανω τα χαρτια μου για την σουηδικη αδεια εργασιας..πραγμα το οποιο ειναι σχεδον τελειωμενο...

Συγχαρητηρια!!!Εχω παθει πλακα με το ποσο γρηγορα εξελιχθηκαν τα πραγματα.Mεσα σε λιγες μερες βρηκες δουλεια στη Σουηδια!!Εδω μπορει να ψαχνεις μηνες κ να μη βρεις τιποτα.
Ειλικρινα μπραβο σου,χαρηκα πολυ για σενα,ευχομαι τα καλυτερα!
Ειμαι κ εγω νοσηλευτρια,συναδελφος ;)

Swethess
28.10.2011, 00:25

Συγχαρητήρια saetron! Εύχομαι τα καλύτερα κ καλή αρχή!

Επειδή σίγουρα έχασα επεισόδια μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ σε ποιό τομέα βρήκες δουλειά κ αν γνωρίζεις Σουηδικά? Επίσης, μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με κάποιο πράκτορα κ μέσω ιντερνετ γιατί δεν πήγα στην ενημέρωση?

saetron
28.10.2011, 03:20
ακομα η δουλεια δεν βρεθηκε παντως απο οτι λεει αυτος θα μου βρει...γιατι κανουνε recruit...το χανε κανει και στην πορτογαλλια αυτο...
νοσηλευτης ειμαι...με πολυ καλα αγγλικα...και λιγα σουηδικα...
τωρα δεν ξερω αν θα μπορεσετε να ερθετε σε επαφη με καποιον απο το arbetsformedlingen ψαχτε το σαιτ τους...και δειτε αν μπορειτε να βρειτε κανεναν προσωπικο email απο εκει μεσα...
λιγο καιρο πιο πριν εκανα αυτη την κινηση με το νοσοκομειο karolinska επιανα κατευθειαν τους υπευθυνους..και φανηκαν πολυ συνεργασημοι..

καλη τυχη παιδια..

lucia
28.10.2011, 09:22

Μπράβο saetron, χαίρομαι πολύ για σένα, καλή επιτυχία στη συνέχεια. Άντε να παίρνουν και οι υπόλοιποι σειρά!:victory:

evans1
28.10.2011, 11:02
:
Φίλη μου έχω μία απορία ... Ελληνίδα ή Γερμανίδα που ξέρει Ελληνικά είσαι ;

Swethess
28.10.2011, 15:40
ακομα η δουλεια δεν βρεθηκε παντως απο οτι λεει αυτος θα μου βρει...γιατι κανουνε recruit...το χανε κανει και στην πορτογαλλια αυτο...
νοσηλευτης ειμαι...με πολυ καλα αγγλικα...και λιγα σουηδικα...
τωρα δεν ξερω αν θα μπορεσετε να ερθετε σε επαφη με καποιον απο το arbetsformedlingen ψαχτε το σαιτ τους...και δειτε αν μπορειτε να βρειτε κανεναν προσωπικο email απο εκει μεσα...
λιγο καιρο πιο πριν εκανα αυτη την κινηση με το νοσοκομειο karolinska επιανα κατευθειαν τους υπευθυνους..και φανηκαν πολυ συνεργασημοι..

καλη τυχη παιδια..

σε ευχαριστώ πολύ! κ πάλι καλή αρχή κ να πάνε όλα καλά!

synnefaki
28.10.2011, 16:54
Αχ Ευανθια...κουραστηκα.
Ασε τον καθενα να λεει οτι θελει.
Λυπαμαι μονο για τον κοσμο που θα μπαινει εδω μεσα και δεν θα βρισκει εναν ανθρωπο να του πει καποια πληροφορια παρα μονο ατελειωτα τοπικ με προσωπικες επιθεσεις.....
Αν πεις κατι καλο για μια ξενη χωρα γινεσαι ανθελληνας....

Ειπαμε...ας εχει ο καθενας την μοιρα του.

Σου στελνω πμ με κατι για την Σουηδια

thecos89
28.10.2011, 22:18
ψαχνω συγκατοικο να μεινω στην στοκχολμη θανεβω συντομα οποιος ενδιαφερεται ας μου απανωτησει.

Swethess
29.10.2011, 00:00
ψαχνω συγκατοικο να μεινω στην στοκχολμη θανεβω συντομα οποιος ενδιαφερεται ας μου απανωτησει.

καλησπέρα, επειδή έχω διαβάσει τα σχόλια σου, θα σου πρότεινα να γράψεις μερικές λεπτομέρειες ακόμη, όπως για παράδειγμα ηλικία, για πόσο καιρό θες να μείνεις, πότε θα πας ακριβώς κ.α.
επισης μπορείς να ψάξεις κ εδω:http://www.sublet.com/state_rentals/sweden_rentals.asp

μπορείς να επιλέξεις rent a room οπότε θα είναι πιο φτηνό κ θα έχεις κ συγκάτοικο.

spiros@
29.10.2011, 00:41
Μπράβο saetron, χαίρομαι πολύ για σένα, καλή επιτυχία στη συνέχεια. Άντε να παίρνουν και οι υπόλοιποι σειρά!:victory:

bravo ki apo mena saetron!kalh tyxh!

Νεομετανάστρια
29.10.2011, 10:18

Συγχαρητητρια και απο μενα!!!
Να σου ερθουν και ολα τα αλλα επανω τοσο ευκολο και βολικα οσο και η δουλεια!
Και που και που να λες και σε μας τις εμπειριες σου αν βρισκεις τον χρονο..
Καλο ξεκινημα:victory:

Billias
29.10.2011, 19:41
Γειά σε όλους!

Παρακολουθώ το site και τη συζήτηση συγκεκριμένα για Σουηδία εδώ και μέρες σαν επισκέπτης
και να είναι καλά όσοι έχουν κατατοπίσει κόσμο με τα κείμενα τους, γιατί πραγματικά βοηθάνε!
Έχωντας φτάσει οικονομικά στο αμήν, είναι μεγάλη απόφαση το να πας σε μια χώρα που δεν γνωρίζεις τίποτα, αλλά ήρθε η ώρα αυτής της μεγάλης απόφασης.
Ήδη έκανα βιογραφικό (CV) στο EURES και το κατέβασα για να το έχω σε ψηφιακή μορφή να το στέλνω.
Ήδη το έχω αποστείλει σε κάποιες δουλειές, και σε κάποια Ελληνίδα agent του EURES, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα έχει τόσο ανταπόκριση, μιας και η μέχρι τώρα ενασχόληση μου στις πωλήσεις, χωρίς τη γνώση της γλώσσας...χλωμό!
Δεν ξέρω τι να κάνω. Να περιμένω μήπως έχω ανταπόκριση από τις αιτήσεις για εργασία που έχω κάνει,
ή να πάω Σουηδία να ψαχτώ?
Ακόμα και να βρω ζευγάρι σκέφτομαι που να μπορεί και να θέλει να υπενοικιάσει ένα δωμάτιο για μένα και την κοπέλα μου, μέχρι να βρούμε δουλειά και να δούμε τι θα κάνουμε.

skonto
29.10.2011, 20:27
Billias καλησπέρα.

όχι απλώς χλωμό, κατάχλωμο θα έλεγα. Αν ξέρεις Αγγλικά μπορείς κάπως να το σώσεις, με δουλειές που δεν θέλουν να μιλάς αλλά μόνο να δουλεύεις. Πωλήσεις ( άρα μπλα - μπλά ) και χωρίς καλά Σουηδικά δεν θα πιάσουν.

Βρές κάτι άλλο, το οτιδήποτε, με Αγγλικά, βγάλε προσωπικό αριθμό, μάθε Σουηδικά για ένα χρόνο, και μετά το ψάχνεις σε πωλήσεις. Υπ' όψιν οτι για το 2012 η Ελλάδα προγραμματίζει αύξηση εξαγωγών προς Σουηδία άρα και αύξηση πωλήσεων

antogeor
29.10.2011, 21:39
Γειά σε όλους!

Παρακολουθώ το site και τη συζήτηση συγκεκριμένα για Σουηδία εδώ και μέρες σαν επισκέπτης
και να είναι καλά όσοι έχουν κατατοπίσει κόσμο με τα κείμενα τους, γιατί πραγματικά βοηθάνε!
Έχωντας φτάσει οικονομικά στο αμήν, είναι μεγάλη απόφαση το να πας σε μια χώρα που δεν γνωρίζεις τίποτα, αλλά ήρθε η ώρα αυτής της μεγάλης απόφασης.
Ήδη έκανα βιογραφικό (CV) στο EURES και το κατέβασα για να το έχω σε ψηφιακή μορφή να το στέλνω.
Ήδη το έχω αποστείλει σε κάποιες δουλειές, και σε κάποια Ελληνίδα agent του EURES, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα έχει τόσο ανταπόκριση, μιας και η μέχρι τώρα ενασχόληση μου στις πωλήσεις, χωρίς τη γνώση της γλώσσας...χλωμό!
Δεν ξέρω τι να κάνω. Να περιμένω μήπως έχω ανταπόκριση από τις αιτήσεις για εργασία που έχω κάνει,
ή να πάω Σουηδία να ψαχτώ?
Ακόμα και να βρω ζευγάρι σκέφτομαι που να μπορεί και να θέλει να υπενοικιάσει ένα δωμάτιο για μένα και την κοπέλα μου, μέχρι να βρούμε δουλειά και να δούμε τι θα κάνουμε.

Κατ αρχη με το καλο να ερθεις.....Σιγουρα τα πραγματα κατω ειναι τραγικα αυτη τη στιγμη,με ολους τους οικονομικους αλλα και πραγματικους ποια,δολοφονους που εχουν καταστρεψει τα παντα.
Ας παρουμε τα πραγματα ενα ενα......
Εκτος απο το ανεβασεις το cv στο Eures,καλο θα ηταν να στελνεις αρκετα cv σε εταιρειες,αλλα δεν θα κανεις πολλα αν δεν εισαι εδω.Αυτο εγινε και με μενα,εστελνα πολλα cv απο Ελλαδα,αλλα οταν ανεβηκα μεσα σε 18 μερες ειχα βρει δουλεια.
Οσο για τη δουλεια του Πωλητη,ειναι αυτονοητο οτι χρειαζεσαι απταιστα Σουηδικα,πραγμα παρα πολυ δυσκολο για σενα στην αρχη.
Οποτε μπες λιγο στο θεμα με τα link για Σουηδια,εχει αρκετα να δεις για δουλειες που δεν χρειαζονται πολλα Σουηδικα,απλα σου ξαναλεω οτι μαλλον θα πρεπει οταν παρεις την μεγαλη αποφαση,να εχεις και αυτο στο νου σου,οτι δηλ μπορει να χρειαστει να ανεβεις και να το παλεψεις απο εδω.

Με ευχες για καλη τυχη

kostaus
30.10.2011, 09:36
αλλα οταν ανεβηκα μεσα σε 18 μερες ειχα βρει δουλεια.

Μπορείς να μας πεις αν βρήκες δουλειά στον τομέα που ενδιαφερόσουν ή αν ήταν ετεροαπασχόληση;

Ευχαριστώ
:bravo_:

skonto
30.10.2011, 11:23
Καλημέρα. Μία ακόμα βοήθεια στην αναζήτηση κατοικίας.

http://www.bostaddirekt.com/Private/default.aspx?custType=0&fromTeaser=1&SortBy=est_Rent&SortDir=asc

Αφορά ολόκληρη τη Σουηδία. Οι επιλογές μπορεί να είναι sort ανα τιμή ή ότι άλλο επιθυμεί ο καθένας

ευανθια
30.10.2011, 12:07
Γειά σε όλους!

Έχωντας φτάσει οικονομικά στο αμήν, είναι μεγάλη απόφαση το να πας σε μια χώρα που δεν γνωρίζεις τίποτα, αλλά ήρθε η ώρα αυτής της μεγάλης απόφασης..........

Καλημερα !
Πρεπει οπωσδηποτε να βρεις μια οποιαδηποτε δουλεια με τα αγγλικα ωστε να μπορεσεις να παρεις τον προσωπικο αριθμο . Αφου παρεις τονπροσωπικο αριθμο θα ξεκινησεις μαθηματα σουηδικων και οσο προχωρας στην εκμαθηση της γλωσσας θα μπορεσεις να ψαξεις και να βρεις δουλεια στον τομεα των πωλησεων. Πρεπει να μιλας πολυ καλα σουηδικα για να δουλεψεις στις πωλησεις.Επισης νομιζω οτι ειναι καλυτερο να ερθεις σουηδια και να ψαξεις για δουλεια , γιατι εκτος απο το βιογραφικο που στελνεις μεσω ιντερνετ μπορεις να παιρνεις και τηλεφωνο και να μιλας με τον εργοδοτη η μπορεις να πας σε ελληνικες επιχειρησεις εστιατορια συνεργεια καθαρισμου κλπ. Απο αποσταση τι να κανεις ? Πιο πολλες πιθανοτητες εχεις απο κοντα να βρεις κατι. Ο προσωπικος αριθμος ειναι το πρωτο σημαντικο βημα για την παραμονη σου στην σουηδια.

ευανθια
30.10.2011, 12:15
Καλημέρα. Μία ακόμα βοήθεια στην αναζήτηση κατοικίας.

[url]http://www.bostaddirekt.com/Private/default.aspx?....................

Καλημερα skonto !

Θελω να πω οτι αυτο το σαιτ για εξευρεση σπιτιου μου εχουν πει οτι ειναι αρκετα καλο γιατι εκτος του οτι εχουν και γραφειο στην στοκχολμη οποτε μπορεις να ερθεις σε επαφη μαζι τους , μου εχουν πει οτι οι ιδιοκτητες οταν τους στελνεις μαιλ σου απαντανε. Ενω στα αλλα σαιτ ειδικα στο μπλοκετ στελνεις στελνεις ενα σωρο μαιλ και ζητημα να θα σου απαντησουν δυο τρια ατομα. Βεβαια νομιζω πληρωνεις νομιζω 690 κορωνες για 45 ημερες αλλα θεωρω οτι μπορεις να κανεις δουλεια και να βρεις κατι . Μην ξεχνατε οτι επισης ειναι πολυ σημαντικο εκτος απο το μαιλ που στελνετε για ενα σπιτι που σας ενδιαφερει να παιρνετε και τηλεφωνο αμεσως μολις βλεπετε την αγγελια και να μιλατε με τον ιδιοκτητη. Λογω του οτι υπαρχει πολυ ζητηση το νοικιαζει οποιος προλαβει πρωτος.
Και οι σουηδοι τηρουν απολυτα την σειρα προτεραιοτητας. Επομενως μολις βρειτε κατι , αμεσως μαιλ και τηλεφωνο αν υπαρχει.

ευανθια
30.10.2011, 12:20
Μπορείς να μας πεις αν βρήκες δουλειά στον τομέα που ενδιαφερόσουν ή αν ήταν ετεροαπασχόληση;

Ευχαριστώ
:bravo_:

Για να βρεις δουλεια στον τομεα που θελεις χωρις την καλη γνωση σουηδικων εννοειται οτι ειναι λιγο πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο . Εκτος και αν η δουλεια σου εχει να κανει με τα κομπιουτερ . Σε αυτον τον τομεα εχω ακουσει και εχω διαβασει οτι εχουν βρει δουλεια και με καλα λεφτα μονο με τα αγγλικα.

skonto
07.11.2011, 12:21
Καλημέρα Ευανθία.

Σ' ευχαριστώ που μου γνωστοποίησες την νέα διεύθυνση του Patriotaki.

Απο ότι φαίνεται μάλλον δεν την έχουν πάρει είδηση οι υπόλοιποι, μιας και δεν υπάρχει εδώ και καιρό ούτε μία απάντηση.

saetron
07.11.2011, 13:22
γεια χαρα παιδια....μολις μου ηρθε μαιλ...το σαββατο 12 και κυριακη 13 στην θεσσαλονικη και στην αθηνα αντιστοιχα θα γινουν σεμιναρια δωρεαν για ευρεση εργασιας στο εξωτερικο(Αγγλία, Ιρλανδία, Γερμανία, Αυστραλία, Σουηδία, Δανία, Βέλγιο κ.ά)
δωρεαν για ολους...ζητανε γιατρους οδοντιατρους και νοσηλευτες...
θα υπαρξουν ευκαιριες ευρεσης εργασιας κατευθειαν.

στην θεσσαλονικη στο ξενοδοχειο καψης στην μοναστηριου και ωρες 11-5

και στην αθηνα Ξενοδοχείο Royal Olympic, Στήλες Ολυμπίου Διός, αρχή Λεωφ. Βουλιαγμένης, στάση Μετρό Ακρόπολη. 11-6

georgeman
07.11.2011, 19:43
Καλησπέρα κι απο μένα στο ανανεωμένο πατριοτακι.

Επειδή λόγω του οτι εκλεισε για μερικές μέρες το πατριοτάκι δεν κατάφερα να τελειώσω την αφηγηση μου από τις ημέρες στη Στοκχόλμη, θα σας δώσω ένα στοιχείο που θα σας φέρει ποιο κοντά σε εργασία μέσα από την Arbetsf&#246;rmedlingen. Στην δεύτερη προσπάθεια που έκανα με την Arbetsf&#246;rmedlingen συναντήθηκα με μια σύμβουλο του eures την Helen Dowlati (helen.dowlati@arbetsformedlingen.se). Εγώ ότι απορία έχω της στέλνω email. Kαλό θα ήταν και εσείς. Η κοπέλα είναι πολύ εντάξη και πρόθυμη να σε βοηθήση. Το γραφείο της είναι στην Tunnelgatan 3 στο κέντρο της Στοκχόλμης. Μπορείτε άνετα να της στείλετε το βιογραφικό σας στα αγγλικά και να σας στείλει οδηγίες του τι να κάνετε.

skonto
07.11.2011, 19:53
Καλησπέρα saetron. Το e-mail που σου έστειλαν ήταν σχετικό μόνο για θέσεις ιατρών, νοσηλευτών ? ή αφορούσε και άλλες ειδικότητες.

Ήταν δηλαδή προσανατολισμένο σε σχετκό αντικείμενο ή γενικό. Θα υπάρξουν δηλαδή και εκπρόσωποι - εργοδότες των χωρών αυτών ( κάτι που έγινε και για τους ενδιαφερόμενους για Αυστραλία ) ή θα γίνει μια γενική συζήτηση ?

Ευχαριστώ - Σπύρος

saetron
09.11.2011, 17:50
καλησπερα ξανα

το μειλ μιλουσε αποκλειστικα για επαγγελματα υγειας...
και μου στειλανε και αλλο μειλ λεγοντας οτι αντιστραφηκαν οι ημερομηνιες
δλδ σαββατο αθηνα και κυριακη θεσσαλονικη

vaso31
09.11.2011, 17:58
καλησπερα ξανα

το μειλ μιλουσε αποκλειστικα για επαγγελματα υγειας...
και μου στειλανε και αλλο μειλ λεγοντας οτι αντιστραφηκαν οι ημερομηνιες
δλδ σαββατο αθηνα και κυριακη θεσσαλονικη

:bravo_1: Ευχαριστω που το ανεφερες γιατι εγω θα πηγαινα Σαββατο.
Αληθεια απο που σου στελνουν mail για κατι τετοιο?Θα ηθελα κ εγω να ενημερωνομαι.Πρεπει να γραφτω καπου?

saetron
09.11.2011, 21:22
εμενα το μαιλ μου ηρθε εντελως τυχαια....ειχα γραφτει παλαιοτερα σε ενα παρομοιο σεμιναριο...και ισως απο εκει να εχουν την διευθυνση μου...
οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει pm με το μαιλ του να του το κανω forward.

vaso31
10.11.2011, 14:57
εμενα το μαιλ μου ηρθε εντελως τυχαια....ειχα γραφτει παλαιοτερα σε ενα παρομοιο σεμιναριο...και ισως απο εκει να εχουν την διευθυνση μου...
οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει pm με το μαιλ του να του το κανω forward.

Σ'ευχαριστω!Θα παω την Κυριακη να δω τι παιζει απο κοντα,αν αλλαξει κατι παλι στις ημερομηνιες αν θες ενημερωσε μας :)

saetron
10.11.2011, 17:01
παρε με τηλεφωνο να με ξυπνησεις και μενα να παω γιατι οταν βγαινω το σουκου ξεχναω να γυρισω σπιτι:lol2:

vaso31
14.11.2011, 12:12
παρε με τηλεφωνο να με ξυπνησεις και μενα να παω γιατι οταν βγαινω το σουκου ξεχναω να γυρισω σπιτι:lol2:

χαχαχα!Φιλε saetron δεν τα καταφερα να παω γιατι ημουν εκτος θεσσαλονικης..εσυ τελικα πηγες?Μετα τις κρεπαλες του Σαβ/κου? :D

Kostas_scania
14.11.2011, 12:28
Καλημερα παιδια,ειμαι ο Κωστας.
Μετα απο αρκετο ψαξιμο,σχετικα με την μεταναστευση κατεληξα(για εμενα)οτι η Σουηδια,ειναι η καλυτερη επιλογη.
Κοιταξα για Αυστραλια δεν ειχα ολες τις προυποθεσεις να αιτηθω για την visa εργασιας.
Κοιταξα να παω ως φοιτητης,πηγα και στην ημεριδα που ειχε να κανει με την ενημερωση για τις σπουδες στην Αυστραλια,αλλα και παλι δεν ειχα τοσο μεγαλο κεφαλαιο να διαθεσω για αρχη.
Κοιταξα Γερμανια,αλλα νομιζω οτι για να πας εκει πρεπει ηδη να ξερεις βασικα γερμανικα(λογικο το βρισκω) ή να πας για αρχη σε Ελληνα εργοδοτη.
Τελος κοιταξα και κατεληξα στην Σουηδια γιατι εκει μπορεις να κανεις μια αρχη με τα αγγλικα σου και μετα να ξεκινησεις τα σουηδικα.
Εχω ψαξει για εργασια μεσω internet δεν βρηκα κατι,ομοιως κοιταξα και για δωματιο,αλλα δεν βρηκα παλι.Οποτε το αποφασισα απο μακρια δεν γινεται τιποτα,θα παω απο κοντα,να δοκιμασω και ο Θεος να βαλει το χερι του.Θα ψαξω για οτιδηποτε και σε εργασια και σε δωματιο για αρχη και μετα βλεποντας και κανοντας.Ανεργος εγω η συζυγος ακομη εργαζεται(για ποσο?)και ενα παιδακι 1μιση ετους,δεν με παιρνει να καθομαι εδω.
Θα ανεβω μεσα Δεκεμβριου,αν ανεβαινει κανεις εκεινη την περιοδο,θα χαρω να τα πουμε.
Ευχομαι καλη τυχη σε ολους με οτι και να κανουν.
Να ευχαριστησω και εγω με την σειρα μου τα παιδια απο το φορουμ που ειναι εκει και δινουν πολλες και χρησιμες πληροφοριες,σε εμας.

saetron
14.11.2011, 12:38
χαχαχα!Φιλε saetron δεν τα καταφερα να παω γιατι ημουν εκτος θεσσαλονικης..εσυ τελικα πηγες?Μετα τις κρεπαλες του Σαβ/κου? :D

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΕΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ....
και οι σουηδοι αφαντοι...πηγανε μονο αθηνα...
και παροτι ρωτησα τον διοργανωτη την παρασκευη αν θα εχει τπτ απο σουηδια μου απαντησε δεν ξερω ελα και δες....
παω κυριακη μεσημερακι...
μου λενε εχει αντιπροσωπους απο 7-8 χωρες..
πηγαινω και βλεπω οτι ειχε μονο για γερμανοφωνες χωρες γερμανια ελβετια και αυστρια...
για αγγλια ζητουσαν μονο γιατρους...

μου λενε εφοσον δν βρηκες τπτ...στειλε ενα μειλ να δεις αν ειχε τπτ στην αθηνα...στελνω...και η διευθυνση που μου δωσανε ειτε ειναι λαθος ειτε δεν λειτουργει γιατι μου γυριζουν πισω τα μειλ......

τπτ σωστο πια....ααα σιχτιρ...

saetron
14.11.2011, 12:40
Καλημερα παιδια,ειμαι ο Κωστας.
Μετα απο αρκετο ψαξιμο,σχετικα με την μεταναστευση κατεληξα(για εμενα)οτι η Σουηδια,ειναι η καλυτερη επιλογη....................................

κωστα τι επαγγελμα κανεις αν επιτρεπεται??
για να βλεπω σκανια τοτε πρεπει να εισαι φορτιγατζης???
αν ναι...τοτε με τα αγγλικα ισως κανεις κατι...ενας φιλος πηγε ετσι στην νορβηγια και βρηκε αμεσως δουλεια...
αν οχι...τοτε πολυ δυσκολα θα βρεις κατι με τα αγγλικα...

Kostas_scania
14.11.2011, 15:14
κωστα τι επαγγελμα κανεις αν επιτρεπεται??
για να βλεπω σκανια τοτε πρεπει να εισαι φορτιγατζης???......................... .....
Καλησπερα saetron,να σου ευχηθω και εγω με την σειρα μου(αφου διαβασα τα post πιο πισω σχετικα με το mail που σου ηρθε),τα καλυτερα να τα βρεις στον δρομο σου και καλη αρχη στο ξεκινημα σου.
Δυστυχως δεν ειμαι φορτηγατζης(δεν ετυχε για πολλους λογους),ομως ασχολουμαι πολυ με αυτο το αντικειμενο,εχω πολλους φιλους σε αυτο το επαγγελμα και ασχολουμαι με τον μοντελισμο φορτηγων.
Το επαγγελμα μου ειναι τεχνικος hardware,με αρκετη προυπηρεσια,αλλα ανεργος δυστυχως οπως και πολυς κοσμος πια...
Με αγγλικα μονο γνωριζω οτι ειναι δυσκολα,αλλα ψαχνω για αρχη οτιδηποτε.
Εδω δεν βρισκω τιποτα,οχι μονο επανω στο επαγγελμα μου,γενικα μιλαω.
Δεν με περνει κατι πρεπει να κανω,δεν ξερω αν αυτο που θα κανω ειναι το καλυτερο,αλλα πρεπει να προσπαθησω(δεν θελω να τα εχω με τον εαυτο μου αργοτερα οτι δεν προσπαθησα).
Τελικα θα φυγω 3 Δεκεμβριου και οχι στα μεσα του,ετσι οπως υπολογιζα.
Εχω κουραστει να παλευω εδω για τα αυτονοητα,θελω αξιοπρεπεια για εμενα και την οικογενεια μου.
Μια δουλεια οτιδηποτε για να ζουμε,γιατι εδω δεν ζουμε λυπαμαι που του λεω,αλλα ετσι ειναι.
Εδω δεν μπορω να περιμενω τιποτα πια.
Συγνωμη αν κουρασα με τα δικα μου.

saetron
14.11.2011, 20:01
δεν με κουρασες αδερφε...
η κατασταση ειναι που μας εχει κουρασει και γ αυτο την κοπαναμε...
εχεις επισης καλη ειδικοτητα...οπως εχω γραψει εχω φιλο σουηδο...οποιος δουλευει σε σουηδικη εταιρια που στηνουν software σε νοσοκομεια...και στην δουλεια του μιλαει κυριως αγγλικα...
υπαρχει μια περιοχη εξω απο την στοκχολμη που ειναι μαζεμενες ολες οι εταιριες IT δοκιμασε εκει...ξερω οτι παιρνουν πολλους ξενους ακομα και απο ινδια...
καλη τυχη

Kostas_scania
15.11.2011, 00:18
δεν με κουρασες αδερφε...
η κατασταση ειναι που μας εχει κουρασει και γ αυτο την κοπαναμε...
εχεις επισης καλη ειδικοτητα...οπως εχω γραψει εχω φιλο σουηδο...οποιος δουλευει σε σουηδικη εταιρια που στηνουν software σε νοσοκομεια...και στην δουλεια του μιλαει κυριως αγγλικα...
υπαρχει μια περιοχη εξω απο την στοκχολμη που ειναι μαζεμενες ολες οι εταιριες IT δοκιμασε εκει...ξερω οτι παιρνουν πολλους ξενους ακομα και απο ινδια...
καλη τυχη

Σε ευχαριστω να εισαι καλα,θα το κοιταξω αυτο που μου λες.
Μηπως θυμασαι την περιοχη?

antogeor
15.11.2011, 00:53
Σε ευχαριστω να εισαι καλα,θα το κοιταξω αυτο που μου λες.
Μηπως θυμασαι την περιοχη?

Καλημερα
Οι Εταιρειες αυτες οπως και αλλες ειναι σε αρκετες περιοχες γυρω απο τη στοκχολμη.Μαλλον ειναι η kista αλλα αυτο δεν εχει σημασια και πολυ αφου ολες οι ενεργειες γινονται μεσω ιντερνετ.Κοιτα λιγο εδω http://www.careerbuilder.se/Jobb/Kategori/IT/?ipath=SEHPCT_Data&sc_cmp2=JS_SE_HP_JSDataIt σαν αρχη.

saetron
15.11.2011, 01:38
αααα να μπραβο η kista ειναι:bravo_::bravo_:

Kostas_scania
15.11.2011, 11:46
Σας ευχαριστω παιδια.

vaso31
15.11.2011, 14:49
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΕΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ....
και οι σουηδοι αφαντοι...πηγανε μονο αθηνα...
και παροτι ρωτησα τον διοργανωτη την παρασκευη αν θα εχει τπτ απο σουηδια μου απαντησε δεν ξερω ελα και δες....
παω κυριακη μεσημερακι...
μου λενε εχει αντιπροσωπους απο 7-8 χωρες..
πηγαινω και βλεπω οτι ειχε μονο για γερμανοφωνες χωρες γερμανια ελβετια και αυστρια...
για αγγλια ζητουσαν μονο γιατρους...

μου λενε εφοσον δν βρηκες τπτ...στειλε ενα μειλ να δεις αν ειχε τπτ στην αθηνα...στελνω...και η διευθυνση που μου δωσανε ειτε ειναι λαθος ειτε δεν λειτουργει γιατι μου γυριζουν πισω τα μειλ......

τπτ σωστο πια....ααα σιχτιρ...

Σοβαρα??Ενα πραγμα σωστα τελικα δεν μπορει να γινει..πφφφφ
Σ'ευχαριστω παρα πολυ παντως για την ενημερωση να'σαι καλα! :)

georgeman
19.11.2011, 00:42
Καλησπέρα παιδες από την γεμάτη υγρασία Στοκχόλμη.
Επειδή όταν παθαίνεις μόνο μαθαίνεις και επειδή δεν θέλω να πάθουν οι άλλοι αυτό που έπαθα εγώ (στάση ζωής είναι αυτό)για να το μάθουν θα σας δώσω κάποιες πρακτικές συμβουλές.
Μια συμβουλή για όλους που έχουν έστω και λίγα ευρώ και θα ανέβουν επάνω.
Πήγα σήμερα στο ανταλακτήριο της Κista Galleria να αλλάξω ευρώ για κορώνες. Για 2000 ευρώ πήρα στα χέρια μου 17600 κορώνες. Διαπίστωσα λοιπόν οτι είναι πολύ καλύτερα να πληρώνεις με κάρτα και μάλιστα χρεωστική (cash card) παρά με μετρητά. Η προμήθεια που πληρώνεις στην κάρτα είναι μικρότερη από την προμήθεια που πληρώνεις για να ανταλάξεις τα χρήματα. Η χρεωστική κάρτα δεν έχει και συνδρομή αλλά δεν έχει και επιτόκιο. Πρίν λοιπόν κάνετε το μεγάλο βήμα βγάλτε μια τέτοια κάρτα βάλτε τα περισσότερα χρήματα μέσα και ελάτε. Μην νιάζεστε αν δεν έχετε μετρητά για τσιγάρα γιατί οι Σουηδοί και αυτά με την κάρτα τους τα πληρώνουν.

Δεύτερη πρακτική συμβουλή. Οργανώστε καλά το ταξίδι σας. Δείτε τι σας συμφέρει και τι έχει κρυμένα κόστη. Το ταξίδι μου έγινε με τον χειρότερο τρόπο που θα μπορούσα να το κάνω. Αν υπήρχε και χειρότερος από τύχη δεν τον βρήκα. Και τι εννοώ με αυτό.
Η καλυτερη πτήση που βρήκα 15 ημέρες πριν το ταξίδι μου Θεσσαλονίκη - Στοκχόλμη ARLANDA) ήταν με την MALEV με μια ενδιάμεση στάση στη Βουδαπέστη για 55' (κρατήστε τον χρόνο) και κόστιζε 178 ευρώ. Λέω ο τσιγκούνης, ας δω και με την RYANAIR. Και βρίσκω μέσω της Ρώμης για SKAVSTA. H καθυστέρηση εδώ ήταν 5 ώρες. Το ποσό 120 ευρώ. Θα πάω με την RYANAIR είπα και το κλείνω. Δεν υπολόγισα τα εξής: Το κόστος από SKAVSTA στο κεντρικό σταθμό της Στοκχόλμης 16,50 € + το κόστος των εξόδων μου για κοντά 7 ώρες που έμεινα στην Ρώμη. Αν διαβάζετε μια ανακολουθία είναι γιατί δεν υπολόγισα την διαφορά ώρας και το ότι η πτήση από Θεσσαλονίκη μόλις γεμίση φεύγει και έτσι φτάσαμε 30΄ νωρίτερα. Από την Ρώμη δε φύγαμε 15' αργότερα. Αν λοιπόν βάλεις οτι ξεκίνησα το ταξίδι στις 13:40 από Θεσσαλονίκη και έφτασα στο σπίτι στην KISTA στις 02:00 νηστικός, ταλαιπωρημένος, κουρασμένος και νευριασμένος για τον εαυτό μου, για να γλυτώσω μόλις μερικά ευρώ. Ενώ θα μπορούσα να είχα έρθει σε 4 "τεσσερεις" μόνο ώρες και χωρίς ταλαιπωρία και εκνευρισμούς.

ευανθια
19.11.2011, 01:24
Επειδή όταν παθαίνεις μόνο μαθαίνεις και επειδή δεν θέλω να πάθουν οι άλλοι αυτό που έπαθα εγώ (στάση ζωής είναι αυτό)για να το μάθουν θα σας δώσω κάποιες πρακτικές συμβουλές. ....................:

Καλησπερα georgeman !
Καλωσορισες !!!!!!!

saetron
19.11.2011, 12:56
επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα τραπεζων...
οταν εννοεις την cash card εννοεις την καρτα αναληψης απο τα atm?
και πως ακριβως γινεται η πληρωμη με την καρτα?

η ryan air σταματησε τις πτησεις της πλεον για στοκχολμη..
οσες φορες εχω ανεβει το χω κανει με lufthansa κλεισμενο εισητηριο 3 μηνες πριν και μουν βγαινε 160 ευρω πανε ελα...

antogeor βρηκες τπτ εκει πανω η ακομα την ψαχνεις δεν μας ειπες...

georgeman
19.11.2011, 16:51

οσες φορες εχω ανεβει το χω κανει με lufthansa κλεισμενο εισητηριο 3 μηνες πριν και μουν βγαινε 160 ευρω πανε ελα...

Ναι φίλε saestron την κάρτα ανάληψης εννοώ. Αν προσέξεις όλες αυτές οι κάρτες έχουν το σήμα της VISA ή της MASTER επανω τους. Στις αγορές, τις χρησιμοποιείς όπως ακριβώς και την πιστωτική απλά χρειάζεσαι και το PIN το οποιο το πληκτρολογής σε ένα μηχάνημα που σου δίνουν.

Τώρα για την RYANAIR. Αρχίζει τις πτήσεις της από 1/4 και τις τελειώνει 31/10 κάθε χρόνο. Για να φανταστεις στο πρώτο ταξίδι που έκανα τον Οκτώβριο χωρίς μεγάλη βαλίτσα -μόνο με την χειραποσκευή- μου βγήκε 78 ευρώ.

georgeman
19.11.2011, 17:50
Καλησπερα georgeman !
Καλωσορισες !!!!!!!

Σε ευχαριστώ Εύη, όποτε θελεις πάρε τηλέφωνο να βρεθούμε.

saetron
19.11.2011, 18:51
Ναι φίλε saestron την κάρτα ανάληψης εννοώ. Αν προσέξεις όλες αυτές οι κάρτες έχουν το σήμα της VISA ή της MASTER επανω τους. Στις αγορές, τις χρησιμοποιείς όπως ακριβώς και την πιστωτική απλά χρειάζεσαι και το PIN το οποιο το πληκτρολογής σε ένα μηχάνημα που σου δίνουν.

Τώρα για την RYANAIR. Αρχίζει τις πτήσεις της από 1/4 και τις τελειώνει 31/10 κάθε χρόνο. Για να φανταστεις στο πρώτο ταξίδι που έκανα τον Οκτώβριο χωρίς μεγάλη βαλίτσα -μόνο με την χειραποσκευή- μου βγήκε 78 ευρώ.

το φιλαρακι μου που ειναι πανω 2 χρονια οταν πηγε ανοιξε κατευθειαν λογαριασμο σε σουηδικη τραπεζα..χωρις personnummer
εγω θα ανεβω κατα τις 4-5 γεναρι...

οποτε τις αγορες τις εχουμε εξασφαλισμενες με τις καρτες αναληψης..

απο δουλεια βρηκες τπτ???

ευανθια
19.11.2011, 22:15
το φιλαρακι μου που ειναι πανω 2 χρονια οταν πηγε ανοιξε κατευθειαν λογαριασμο σε σουηδικη τραπεζα..χωρις personnummer
εγω θα ανεβω κατα τις 4-5 γεναρι...

οποτε τις αγορες τις εχουμε εξασφαλισμενες με τις καρτες αναληψης..

απο δουλεια βρηκες τπτ???

Καλησπερα
Πριν απο δυο χρονια τα πραγματα ηταν διαφορετικα στην σουηδια . Τωρα αποτι ξερω χρειαζεσαι προσωπικο αριθμο για να ανοιξεις λογαριασμο σε τραπεζα και χαρτι μεταφρασμενο για να μπορουν να καταλαβουν στην τραπεζα απο που προερχονται τα χρηματα. Πες στον φιλο σου να ρωτησει σε τραπεζα για να εισαι σιγουρος , και να μην βρεθεις προ απροοπτου.

antogeor
20.11.2011, 00:54

:yes:Να σαι σιγουρος πως οποιος θελει πραγματικα κατι,παρ ολες τις παρα πολυ μεγαλες δυσκολιες.......τελικα το πετυχαινει.....καποια στιγμη θα παραθεσω πολλες λεπτομερειες για πολλα θεματα.Υπομονη σε λιγες μερες ισως γινει,σε γενικες γραμμες ομμως ολα καλα παιρνουν το δρομμο τους.

Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον:victory:

antogeor
20.11.2011, 04:30
Επειδή όταν παθαίνεις μόνο μαθαίνεις και επειδή δεν θέλω να πάθουν οι άλλοι αυτό που έπαθα εγώ (στάση ζωής είναι αυτό)για να το μάθουν θα σας δώσω κάποιες πρακτικές συμβουλές..........................:

Καλως μας ηρθες!!! ολα να πανε καλα,θελει προσπαθεια και επιμονη:victory:

saetron
20.11.2011, 21:05
:yes:Να σαι σιγουρος πως οποιος θελει πραγματικα κατι,παρ ολες τις παρα πολυ μεγαλες δυσκολιες.......τελικα το πετυχαινει.....καποια στιγμη θα παραθεσω πολλες λεπτομερειες για πολλα θεματα.Υπομονη σε λιγες μερες ισως γινει,σε γενικες γραμμες ομμως ολα καλα παιρνουν το δρομμο τους.

Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον:victory:

βασικά μπερδεμα..

αντι για georman εγραψα antogeor...

τα μυαλα μου και μια μπυρα..

geoege
23.11.2011, 12:03
θα το μαθω αυριο που θα δω τον κουνιαδο μου!ναι ασε!αυτοι που δουλευουν στην οικοδομη παιρνουν πολυυυυυ καλα λεφτα....ο κουνιαδος μου και η νυφη μου(και οι δυο 24 χρονων..) ειναι πολιτικοι μηχανικοι κ δουλευουν στις 2 μεγαλυτερες κατασκευαστικες ως supervisors και αυτο μας ελεγαν ...οτι εχουν και ελλειψη απο εργατες μαλιστα..και εδω η οικοδομη εχει βουλιαξει.....ολοι ανεργοι και κλαινε...και σκεφτοταν ο κουνιαδος μου αν θα μπορουσε να ανεβαζε ελληνες να δουλεψουν στη σουηδια,,,εχουν φερει τωρα πολωνους και δουλευουν και ουτε να συνεννοηθουν καλα καλα δεν μπορουν,,,

Καλημερα απο αθηνα Λιλιαν παρακολουθω λιγο καιρο τωρα την κουβεντα σας και εχω βρει ενδιαφεροντα πραγματα θελω να σταθω λιγο στο σημειο αυτο για να ρωτησω σχετικα με την οικοδομη στην Σουηδια. ειμαι οικοδομος, αλλα πολυ φοβαμαι οτι εκει δεν θα μπορω να ανταπεξελθω διοτι θα υπαρχουν διαφορες στον τροπο κατασκευης και στα υλικα που χρησιμοποιουν. Θα μπορουσες να ρωτησεις για μενα τους κουνιαδους σου? Τωρα αν πραγματι υπαρχει τοσο μεγαλη ζητηση στην οικοδομη ειμαι διαθετημενος να ανεβω πανω αμμεσα,εδω τα πραγματα ειναι δραμα, και τα παιδια δεν μεγαλωνουν με κλαματα. Σ ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω στην αμεση ανταποκριση σου .....Επισης θελω να ευχαριστησω και τον Οδυσεα καθως και την Ευανθια γιατι παρ ολες τις αντιπαραθεσεις τους ,εξακολουθουν να δινουν αρκετα χρησιμες πληροφοριες.
Ευχαριστω και παλι

Λιλιαν81
24.11.2011, 13:11
Καλημερα απο αθηνα Λιλιαν παρακολουθω λιγο καιρο τωρα την κουβεντα σας και εχω βρει ενδιαφεροντα πραγματα θελω να σταθω λιγο στο σημειο αυτο για να ρωτησω σχετικα με την οικοδομη στην Σουηδια. ειμαι οικοδομος, αλλα πολυ φοβαμαι οτι εκει δεν θα μπορω να ανταπεξελθω διοτι θα υπαρχουν διαφορες στον τροπο κατασκευης και στα υλικα που χρησιμοποιουν. Θα μπορουσες να ρωτησεις για μενα τους κουνιαδους σου? Τωρα αν πραγματι υπαρχει τοσο μεγαλη ζητηση στην οικοδομη ειμαι διαθετημενος να ανεβω πανω αμμεσα,εδω τα πραγματα ειναι δραμα, και τα παιδια δεν μεγαλωνουν με κλαματα. Σ ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω στην αμεση ανταποκριση σου .....Επισης θελω να ευχαριστησω και τον Οδυσεα καθως και την Ευανθια γιατι παρ ολες τις αντιπαραθεσεις τους ,εξακολουθουν να δινουν αρκετα χρησιμες πληροφοριες.
Ευχαριστω και παλι

σου στελνω πμ!

saetron
24.11.2011, 23:08
ασχετο....αλλα το διαβατηριο μου λιγει τον σεπτεμβρη του 12.....λετε να το ανανεωσω πριν ανεβω η οχι?

ευανθια
24.11.2011, 23:25
ασχετο....αλλα το διαβατηριο μου λιγει τον σεπτεμβρη του 12.....λετε να το ανανεωσω πριν ανεβω η οχι?

Ναι να το ανανεωσεις πριν ανεβεις. Απο εδω αργει η διαδικασια. Εμενα εληξε και πρεπει να παω να το ανανεωσω. Πρεπει να κανει περιπου ενα μηνα αποτι εχω διαβασει στην ιστοσελιδα της πρεσβειας, ισως και παραπανω. Και θα σου χρειαστει το διαβατηριο για τον προσωπικο αριθμο και την ταυτοτητα.

saetron
25.11.2011, 01:53
Ναι να το ανανεωσεις πριν ανεβεις. Απο εδω αργει η διαδικασια. Εμενα εληξε και πρεπει να παω να το ανανεωσω. Πρεπει να κανει περιπου ενα μηνα αποτι εχω διαβασει στην ιστοσελιδα της πρεσβειας, ισως και παραπανω. Και θα σου χρειαστει το διαβατηριο για τον προσωπικο αριθμο και την ταυτοτητα.

ναι αλλα οπως σου ειπα...το διαβατηριο ληγει τον σεπτεμβρη του 2012...
δν ξερω καν αν γινεται να το ανανεωσω απο τωρα..και αν ειναι οντως απαραιτητο..

ευανθια
25.11.2011, 16:31
ναι αλλα οπως σου ειπα...το διαβατηριο ληγει τον σεπτεμβρη του 2012...
δν ξερω καν αν γινεται να το ανανεωσω απο τωρα..και αν ειναι οντως απαραιτητο..

Καλησπερα

Εξαρταται ποτε θα ερθεις. Το διαβατηριο παντως ειναι απαραιτητο. Ρωτησε αν γινεται να το ανανεωσεις καλυτερα νωριτερα για να εισαι ησυχος. Το διαβατηριο σου χρειαζεται οπως σου εγραψα για τον προσωπικο αριθμο και την ταυτοτητα . Μεχρι να τα βγαλεις αυτα , θα χρησιμοποιεις το διαβατηριο σου. Και οταν ερθεις με το καλο αν κατι τυχει και θελεις να πας ελλαδα για λιγες μερες , πως θα πας. Θα περιμενεις ενα μηνα μεχρι να το ανανεωσεις στην στοκχολμη ?

saetron
25.11.2011, 20:28
τον γεναρι ανεβαινω...
και θα χω 10 μηνες μεχρι να ληξει...μπορει καν να μην κατσει κατι επανω..
δεν θα το ανανεωσω..
για την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης τωρα...ξερετε ποσο καιρο κανει να βγει?

georgeman
25.11.2011, 22:23
τον γεναρι ανεβαινω...
και θα χω 10 μηνες μεχρι να ληξει...μπορει καν να μην κατσει κατι επανω..
δεν θα το ανανεωσω..
για την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης τωρα...ξερετε ποσο καιρο κανει να βγει?

Η διαδικασία για την έκδοση της Ευρωπαικής Κάρτας Ασφάλισης είναι απλή ακόμα και σε εμάς. Το μόνο που χρειάζεται είναι για όσους έχουν ταυτότητα η ταυτότητα τους και το βιβλιάριο υγείας τους και για όσους χρειάζεται διαβατήριο το διαβατήριο τους και το βιβλιάριο υγείας τους. Το αναφέρω αυτό γιατί οι κάτω των 12 ετών δεν έχουν ταυτότητα. Συμπληρώνεται μια αίτηση και σε μια εβδομάδα η κάρτα σας έρχεται στο σπίτι με το ταχυδρομείο. Αν την χρειάζεστε άμεσα μπορούν να σας δώσουν μια βεβαίωση που είναι το ίδιο.

Νεομετανάστρια
27.11.2011, 20:18

Kαλησπερα και απο μενα!
Μπαινω στην κουβεντα σας γιατι προεκυψε μια απορία για την Ευανθια:καταλαβαινω οτι για την αρχη τουλαχιστον το διαβατηριο ειναι απαραιτητο. Οταν εισαι πανω ηδη ενα χρονο, εχεις παρει personnummer, πιθανοτατα εχεις ανοιξει και καποιο τραπεζικο λογαριασμο ποιος ο λογος ανανεωσης του διαβατηριου? Και κατι ακομα γενικο , η απορια απευθυνεται σε ολους , ανεβηκε κανενας απο εσας με αυτοκινητο με ελληνικες πινακιδες? και αν ναι που το παρκαρει γιατι απο οτι εχω μαθει δεν το παραταμε εδω και εκει οπου βρουμε οπως στην Ελλαδα..
Εγω συνεχιζω το διαβασμα σουηδικων στην Θεσσαλονικη και περιμενω να ερθει ο Απριλιος για να ανεβω,ελπιζω μονο να μην ειναι πολυ αργα..

geoege
27.11.2011, 20:55
σου στελνω πμ!

Οκ Λιλιαν πηρα το μυνημα ευχαριστω

georgeman
27.11.2011, 23:03
Kαλησπερα και απο μενα!
Μπαινω στην κουβεντα σας γιατι προεκυψε μια απορία για την Ευανθια:καταλαβαινω οτι για την αρχη τουλαχιστον το διαβατηριο ειναι απαραιτητο. Οταν εισαι πανω ηδη ενα χρονο, εχεις παρει personnummer, πιθανοτατα εχεις ανοιξει και καποιο τραπεζικο λογαριασμο ποιος ο λογος ανανεωσης του διαβατηριου? Και κατι ακομα γενικο , η απορια απευθυνεται σε ολους , ανεβηκε κανενας απο εσας με αυτοκινητο με ελληνικες πινακιδες? και αν ναι που το παρκαρει γιατι απο οτι εχω μαθει δεν το παραταμε εδω και εκει οπου βρουμε οπως στην Ελλαδα..
Εγω συνεχιζω το διαβασμα σουηδικων στην Θεσσαλονικη και περιμενω να ερθει ο Απριλιος για να ανεβω,ελπιζω μονο να μην ειναι πολυ αργα..

Στο πρώτο ερώτημα σου δεν ξέρω να σου απαντήσω, πιθανολογώ, ότι επειδή έχεις κάνει όλα σου τα χαρτιά με βάση το διαβατήριο ίσως να σου χρειαστεί κάποια στιγμή. Για το αυτοκίνητο ξέρω να σου απαντήσω. Αν δεν έχεις ιδιόκτητο parking τότε μπορείς να νοικιάσεις ένα. Μπροστά από κάθε πολυκατοικία υπάρχουν παρκέρες. Αν το σπίτι που θα νοικιάσεις δεν έχει και θέση, μπορείς να νοικιάσεις με περίπου 500 kr το μήνα. Το ότι έχει Ελληνικές πινακίδες δεν παίζει κανένα ρόλο στο παρκάρισμα.

ευανθια
27.11.2011, 23:21
Kαλησπερα και απο μενα!

Χωρις διαβατηριο δεν θα μπορεις ας πουμε να πας νορβηγια που δεν ανηκει στην ευρωπαικη ενωση . Αλλα γενικα νομιζω οτι καλο ειναι να υπαρχει σε ισχυ γιατι δεν ξερεις που μπορει να χρειαστει. εκτος βεβαια που στην αρχη μεχρι να βγαλεις νουμερα και ταυτοτητα ειναι ακρως απαραιτητο. Οσο για το αυτοκινητο και το παρκαρισμα πολυ σωστα γραφει ο georgeman οτι υπαρχουν παρκιγκ που μπορεις να νοικιασεις με 250 350 400 500 κορωνες αναλογως αν ειναι κλειστο η ανοικτο παρκιγκ αναλογως την περιοχη κλπ. Στην στοκχολμη δεν μπορεις να παρκαρεις το αυτοκινητο σου στο δρομο εξω απο το σπιτι σου οπως στην ελλαδα. Αν το κανεις αυτο υπαρχουν δρομοι οπου πληρωνεις σε μηχανημα με κερματα 5 κορωνες την ωρα και φυσικα δεν συμφερει. Μπορεις να βρεις ομως μερικα σημεια κοντα στο σπιτι σου οπου δεν χρειαζεται να πληρωσεις. Ειναι ομως λιγο δυσκολο να βρεις , πρεπει λιγο να το ψαξεις.

antogeor
27.11.2011, 23:24
Kαλησπερα και απο μενα!

Καλησπερα.
Το διαβατηριο χρειαζεται μεχρι να παρεις και την αδεια παραμονης,(εφοσον προσκομισεις βεβαιωση απο τον εργοδοτη οτι δουλευεις).Σαν πολιτης ΕΕ(ακομα ειμαστε ),εχεις το δικαιωμα να εισαι μεχρι 3 μηνες σαν τουριστας.Μετα το εχεις και το παρουσιαζεις μονο οταν χρειαστει,αλλιως εχεις τη σουηδικη ταυτοτητα.

ευανθια
27.11.2011, 23:40
Καλησπερα.
Το διαβατηριο χρειαζεται μεχρι να παρεις και την αδεια παραμονης,(εφοσον προσκομισεις βεβαιωση απο τον εργοδοτη οτι δουλευεις).Σαν πολιτης ΕΕ(ακομα ειμαστε ),εχεις το δικαιωμα να εισαι μεχρι 3 μηνες σαν τουριστας.Μετα το εχεις και το παρουσιαζεις μονο οταν χρειαστει,αλλιως εχεις τη σουηδικη ταυτοτητα.

Ναι σωστα ειναι και η αδεια παραμονης . Γενικα παντως καλο ειναι το διαβατηριο να ειναι σε ισχυ.

Νεομετανάστρια
28.11.2011, 11:15
Καλημερα
Ευχαριστω και τους 3 σας (georgeman, ευανθια κα antogeor) για το αμεσο της απαντησης.
Οσον αφορα στο διαβατηριο και το δικο μου,οπως και του saetron, ληγει Σεπτεμβριο του 2012 και υπολογιζα οτι μεχρι τοτε θα ειχα καταφερει με personnummer, σουηδικες τραπεζες κτλ ωστε να μην μου ειναι πλεον απαραιτητο για τις υπολοιπες διαδικασιες στην Σουηδια . Να πω την αληθεια με το ποτε και πως παιρνεις την σουηδικη ταυτοτητα δεν ασχοληθηκα ακομα αλλα δεν σκεφτηκα και τα ταξιδια σε γειτονικες χωρες μη μελη της Ε.Ε., οπως ειπε η Ευανθια, οποτε τωρα που εχω τον χρονο θα το ανανεωσω και αυτο.Το' χω παρει αποφαση : Ολοκληρη Σουηδια κατι θα βρεθει, δεν φευγω χωρις δουλεια!!!:victory:
Αποφασισαμε τελικα να ανεβουμε μια και καλη με το αυτοκινητο (και οχι να κανουμε ενα ερευνητικο ταξιδι πρωτα με αεροπλανο και επειτα να ανεβασουμε και πραγματα) για να γλιτωσουμε χρηματα , μπορει και να μας βγει πιο ακριβα .. ποιος ξερει..

ευανθια
28.11.2011, 15:57
Καλημερα
Ευχαριστω και τους 3 σας (georgeman, ευανθια κα antogeor) για το αμεσο της απαντησης.
Οσον αφορα στο διαβατηριο και το δικο μου,οπως και του saetron, ληγει Σεπτεμβριο του 2012 και υπολογιζα οτι μεχρι τοτε θα ειχα καταφερει με personnummer, σουηδικες τραπεζες κτλ ωστε να μην μου ειναι πλεον απαραιτητο για τις υπολοιπες διαδικασιες στην Σουηδια . Να πω την αληθεια με το ποτε και πως παιρνεις την σουηδικη ταυτοτητα δεν ασχοληθηκα ακομα αλλα δεν σκεφτηκα και τα ταξιδια σε γειτονικες χωρες μη μελη της Ε.Ε., οπως ειπε η Ευανθια, οποτε τωρα που εχω τον χρονο θα το ανανεωσω και αυτο.Το' χω παρει αποφαση : Ολοκληρη Σουηδια κατι θα βρεθει, δεν φευγω χωρις δουλεια!!!:victory:
Αποφασισαμε τελικα να ανεβουμε μια και καλη με το αυτοκινητο (και οχι να κανουμε ενα ερευνητικο ταξιδι πρωτα με αεροπλανο και επειτα να ανεβασουμε και πραγματα) για να γλιτωσουμε χρηματα , μπορει και να μας βγει πιο ακριβα .. ποιος ξερει..

Και κατι επισης σημαντικο το διαβατηριο πρεπει να ειναι το καινουργιο με τα αποτυπωματα. Χωρις το καινουργιο δεν μπορεις να βγαλεις ταυτοτητα. Αντε νεομεταναστρια καλως να ερθεις κιεσυ ! Σου ευχομαι οτι καλυτερο ! Να ξερεις οτι αν το εχεις παρει αποφαση θα τα καταφερεις σιγουρα !!!!

saetron
28.11.2011, 19:54
Και κατι επισης σημαντικο το διαβατηριο πρεπει να ειναι το καινουργιο με τα αποτυπωματα. Χωρις το καινουργιο δεν μπορεις να βγαλεις ταυτοτητα. Αντε νεομεταναστρια καλως να ερθεις κιεσυ ! Σου ευχομαι οτι καλυτερο ! Να ξερεις οτι αν το εχεις παρει αποφαση θα τα καταφερεις σιγουρα !!!!

αυτο με το διαβατηριο μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε καπως? γτ το δικο μου δν εχει αποτυπωματα...και προχθες που διαβαζα για την διαδικασια ανανεωσης δεν ελεγε κατι για αποτυπωματα...

ευανθια
28.11.2011, 20:55
αυτο με το διαβατηριο μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε καπως? γτ το δικο μου δν εχει αποτυπωματα...και προχθες που διαβαζα για την διαδικασια ανανεωσης δεν ελεγε κατι για αποτυπωματα...

Το ξερω σιγουρα απο δικια μου εμπειρια. Εγω ειχα το παλιο διαβατηριο ο αντρας μου το καινουργιο . Πηγαμε να βγαλουμε ταυτοτητες και εαν δεν ημουν παντρεμενη και ο αντρας μου δεν ειχε διαβατηριο με αποτυπωματα δεν θα μπορουσα να βγαλω ταυτοτητα. Πηγε ο υπαλληλος στο κομπιουτερ διασταυρωσε οτι ειμαστε παντρεμενοι και ετσι εβγαλα κιεγω ταυτοτητα. Τωρα μου εχει ληξει κιολας και πρεπει να τρεχω στην πρεσβεια για να βγαλω καινουργιο . Γιαυτο επιμενω να βγαλεις διαβατηριο καινουργιο. Ειναι πολυ σημαντικο !!!!!

skonto
29.11.2011, 11:24
Καλημέρα σε όλη την αγαπητή παρέα.
Έχω αργήσει να γράψω , αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι έχω εξαφανιστεί.

Καταρχήν να πώ σε όσους το έχουν πάρει απόφαση για ανεβούν επάνω, να συνεχίσουν να το πιστεύουν. Με τίποτα πλέον η Ελλάδα δεν πρόκειται να αλλάξει ή να διορθωθεί για τα επόμενα 15 χρόνια.

Ας ελπίσουμε ότι το Ευρώ δεν θα αλλάξει πολύ την ισοτιμία του με τη Κορώνα , για να έχουμε τη στιγμή της μετακίνησης λίγο περισσότερα χρήματα μαζί μας.

Για όσους το αποφασίσουν να πάνε τώρα μέσα στο Χειμώνα να μην ξεχαστούν και πάρουν «απλώς» χειμερινά ρούχα. Ας πάρουν ότι πιο ζεστό και χοντρό διαθέτουν και κυρίως παπούτσια για χιόνι.

Πληροφορίες που κυκλοφορούν στο δίκτυο αναφέρουν μια μικρή μεν αλλά διακριτή αύξηση της οικοδομικής δραστηριότητας στη Σουηδία. Αυτό είναι καλό σημάδι για την εύρεση κατοικίας. Οργανωθείτε παιδιά. Έχει για όλους απ’ όλα αρκεί να το θέλετε.

Τα ξαναλέμε. Ότι νεότερο μάθω θα σας το μεταφέρω. Αλήθεια έχουμε τίποτα πιο φρέσκο από τα παιδιά που ήδη ανέβηκαν επάνω ? Ακόμα και αρνητικό να είναι δεν πειράζει να αναφερθεί . Έτσι θα έχουμε μάθει και θα μπορούμε να ξέρουμε τι να αντιμετωπίσουμε και πώς να το αντιμετωπίσουμε. Η εμπειρία είναι πάντα σεβαστή από όπου και αν προέρχεται.

Σας χαιρετώ ( προς το παρόν )
Σπύρος

Νεομετανάστρια
29.11.2011, 15:41

Καλησπερα
Τελικα με την κουβεντα εδω μεσα μαθαινεις πραγματικα διαφορα! Δεν ηξερα οτι τα νεα διαβατηρια εχουν και αποτυπωματα!Θα τα βγαλω για να ειμαι καλυμμενη για 5 χρονια.
Anyway εδω κατω μελλον δεν υπαρχει.. με εχει πιασει λιγο ενας πανικος γιατι καλη η οργανωση (μεχρι τον Μαρτιο θα τα εχω καλυψει¨"χαλαρα" που λεμε και στην Θεσσαλονικη αυτα που θελω) αλλα τα πραγματα στην Ελλαδα αλλαζουν μερα με την μερα, δεν ξερεις τι σου ξημερωνει... αξιοπρεπεια μηδεν! Με πιανει φοβος μηπως δεν προλαβω να ανεβω και να βρω δουλεια.. Χωρις να θελω να σας ψυχοπλακωσω ο καθενας μας βαζει διαφορες ιδεες στο μυαλο του.. Αυτη τη στιγμη μας ειπε ενας γνωστος που ψαχνει δουλεια στο Malmo οτι στελνουν 500 βιογραφικα για μια μονο θεση και στο πεζοδρομιο ακους κυριως Ελληνικα!!
Εμεις το' χουμε παρει αποφαση:δεν ξερω ποσες φορες θα μπουμε και θα βγουμε απο Σουηδια αλλα θα το κανουμε μεχρι να βρουμε δουλεια!! Οποιαδηποτε δουλεια!!
Εμπειρια εχουμε στον τομεα μας και 2,Αγγλικα ξερουμε και σε αυτους τους 2 μηνες παμε αρκετα καλα και στα Σουηδικα και εχουμε αλλους 3-4 μηνες που θα διαβαζουμε... Να'σαι καλα για τις ευχες σου!! :kouragio:

saetron
29.11.2011, 15:46
εγω παλι θελω γραπτως να το δω...γιατι ο καθενας λεει το μακρι και το κοντο του, ακομα και στο skaterverket o ενας υπαλληλος μου απαντησε οτι θελουν 10.000 ευρω τον χρονο και ο αλλο μου λεει οτι θελουν 15.000 κορονες τον μηνα...

και ασε που ετσι και αλλιως μεχρι να βρω δουλεια δεν υπαρχει περιπτωση να κανω καμια διαδικασια μαζι τους.

Νεομετανάστρια
29.11.2011, 15:51

Καλησπερα saetron
Επειδη ειμαστε στην ιδια μοιρα (και το δικο μου διαβατηριο ληγει μαζι με το δικο σου) μηπως να δεις στο
http://www.passport.gov.gr/npc-periexomeno/npc-periexomeno/dikaiologitika-diavatirion.html
,να τα δωσεις τα 84,40 euro και μια foto για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο για 5 ολοκληρα χρονια? Ουτως ή αλλως την αποφαση να φυγεις την εχεις παρει.. Μεσα στα δικαιολογητικα για αποτυπωματα παντως δεν ειδα . Αποψε θα μιλησω με κατι φιλους που εβγαλαν διαβατηριο την προηγουμενη εβδομαδα και θα σε ενημερωσω..

ευανθια
29.11.2011, 17:13
Καλησπερα saetron
Επειδη ειμαστε στην ιδια μοιρα (και το δικο μου διαβατηριο ληγει μαζι με το δικο σου) μηπως να δεις στο
http://www.passport.gov.gr/npc-periexomeno/npc-periexomeno/dikaiologitika-diavatirion.html
,να τα δωσεις τα 84,40 euro και μια foto για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο για 5 ολοκληρα χρονια? Ουτως ή αλλως την αποφαση να φυγεις την εχεις παρει.. Μεσα στα δικαιολογητικα για αποτυπωματα παντως δεν ειδα . Αποψε θα μιλησω με κατι φιλους που εβγαλαν διαβατηριο την προηγουμενη εβδομαδα και θα σε ενημερωσω..

Το αποτυπωμα ειναι ηλεκτρονικο ! Μην πηγαινει το μυαλο σας σε αποτυπωμα με μελανι .

ευανθια
29.11.2011, 17:36
Το αποτυπωμα ειναι ηλεκτρονικο ! Μην πηγαινει το μυαλο σας σε αποτυπωμα με μελανι .

Κοιταξτε εδω http://www.skatteverket.se/privat/idkort/villkorforattfaansokaomidkort/godkandaidhandlingar.4.76a43be412206334b898000358

αυτο το μικρο σηματακι ειναι το ηλεκτονικο αποτυπωμα. Αν το διαβατηριο σας δεν το εχει , τοτε πρεπει επειγοντως να βγαλετε καινουργιο διαβατηριο.

ευανθια
29.11.2011, 17:38
Κοιταξτε εδω http://www.skatteverket.se/privat/idkort/villkorforattfaansokaomidkort/godkandaidhandlingar.4.76a43be412206334b898000358

αυτο το μικρο σηματακι ειναι το ηλεκτονικο αποτυπωμα. Αν το διαβατηριο σας δεν το εχει , τοτε πρεπει επειγοντως να βγαλετε καινουργιο διαβατηριο.

http://www.skatteverket.se/privat/idkort/villkorforattfaansokaomidkort/godkandaidhandlingar.4.76a43be412206334b8980003583

ευανθια
29.11.2011, 17:56
http://www.skatteverket.se/privat/idkort/villkorforattfaansokaomidkort/godkandaidhandlingar.4.76a43be412206334b8980003583

Δεν ξερω τι κανω λαθος και δεν βγαινει σωστα.
Μπειτε στο http://www.skatteverket.se/
μετα πατηστε privat , μετα πατηστε id-kort , μετα πατηστε villkor f&#246;r att f&#229; ansk&#246;ka om id-kort. Τελος πατηστε Godk&#228;nda id-handlingar . Εκει λοιπον θα δειτε τι εννοω με το ηλεκτρονικο αποτυπωμα. Υπαρχει φωτογραφια με το διαβατηριο . Μεταφραστε την σελιδα με το google. Κοιταξτε το διαβατηριο σας αν το εχει. Αν οχι , να βγαλετε οπωσδηποτε το καινουργιο. Εγω επιμενω για να μην μπειτε σε ασχημες περιπετειες.

ευανθια
29.11.2011, 18:04
εγω παλι θελω γραπτως να το δω...γιατι ο καθενας λεει το μακρι και το κοντο του, ακομα και στο skaterverket o ενας υπαλληλος μου απαντησε οτι θελουν 10.000 ευρω τον χρονο και ο αλλο μου λεει οτι θελουν 15.000 κορονες τον μηνα...

και ασε που ετσι και αλλιως μεχρι να βρω δουλεια δεν υπαρχει περιπτωση να κανω καμια διαδικασια μαζι τους.

Οσον αφορα τα χρηματα που ζηταει το skatteverket νομιζω οτι κρινουν προσωπικα την καθε περιπτωση μαλλον και συνεχως κανουν αλλαγες. Προχθες μια κοπελα που εχει βρει δουλεια ελεγε στον αντρα μου οτι εδωσε τα χαρτια της μαζι με το χαρτι απο τον εργοδοτη , και της εστειλαν γραμμα οτι παρελαβαν τα δικαιολογητικα και θα αργησουν να βγαλουν αποφαση. Εχουν ερθει φαινεται πολλοι μεταναστες απο ελλαδα αλλα και απο αλλες χωρες και δεν προλαβαινουν .

Νεομετανάστρια
29.11.2011, 18:07
Δεν ξερω τι κανω λαθος και δεν βγαινει σωστα.
Μπειτε στο http://www.skatteverket.se/
μετα πατηστε privat , μετα πατηστε id-kort , μετα πατηστε villkor f&ouml;r att f&aring; ansk&ouml;ka om id-kort. Τελος πατηστε Godk&auml;nda id-handlingar . Εκει λοιπον θα δειτε τι εννοω με το ηλεκτρονικο αποτυπωμα. Υπαρχει φωτογραφια με το διαβατηριο . Μεταφραστε την σελιδα με το google. Κοιταξτε το διαβατηριο σας αν το εχει. Αν οχι , να βγαλετε οπωσδηποτε το καινουργιο. Εγω επιμενω για να μην μπειτε σε ασχημες περιπετειες.

Νομιζω οτι πρεπει να κανεις copy το παρακατω http://www.skatteverket.se/privat/idkort/villkorforattfaansokaomidkort.4.76a43be412206334b8 9800021575.html
για να φτασεις εκει που λες. Δεν μας συμφερει να μην το βγαλουμε τωρα οσο ειμαστε Ελλαδα γιατι θα εχουμε νομιζω να τρεξουμε εκει για αλλα χαρτια

Νεομετανάστρια
29.11.2011, 18:19
Οσον αφορα τα χρηματα που ζηταει το skatteverket νομιζω οτι κρινουν προσωπικα την καθε περιπτωση μαλλον και συνεχως κανουν αλλαγες. Προχθες μια κοπελα που εχει βρει δουλεια ελεγε στον αντρα μου οτι εδωσε τα χαρτια της μαζι με το χαρτι απο τον εργοδοτη , και της εστειλαν γραμμα οτι παρελαβαν τα δικαιολογητικα και θα αργησουν να βγαλουν αποφαση. Εχουν ερθει φαινεται πολλοι μεταναστες απο ελλαδα αλλα και απο αλλες χωρες και δεν προλαβαινουν .

Ευανθια γεια
πρεπει να υπαρχει τροπος να μιλησουμε εκτος του forum με msn χρησιμοποιωντας ομως το patriotaki.net αλλα δεν τον γνωριζω.. εχεις ιδεα? επειδη βλεπω οτι εισαι μεσα..

ευανθια
29.11.2011, 18:27
Ευανθια γεια
πρεπει να υπαρχει τροπος να μιλησουμε εκτος του forum με msn χρησιμοποιωντας ομως το patriotaki.net αλλα δεν τον γνωριζω.. εχεις ιδεα? επειδη βλεπω οτι εισαι μεσα..

Ιδεα δεν εχω

saetron
29.11.2011, 22:56
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ευανθια..το δικο μου εχει το σηματακι επανω...
τελευταια φορα ειχε αλλαξει η νομοθεσια για τα διαβατηρια το 2006 οσοι εχουν διαβατηριο απο το 06 και μετα μαλλον θα εχει το αναλογο σημα...

εγω επειδη δεν βγαζω ακρη με το σκαταβερκετ θα παω στην σχολη μου 2 μηνακια...να τελειωσω το β2 και μετα θα ψαξω για δουλεια...απ την στιγμη που εχει μεγαλη ελειψη ελπιζω να τα καταφερω και να βρω πανω στον μηνα...και τοτε θα παω να γραφτω...
γτ οπως ειπα μια μου λενε ετσι...μετα μου λενε γιουβετσι για τα λεφτα...τους ειπα κιολας το ποσο που θα εχω μαζι μου..και πως οταν μου τελειωσουν θα μου δωσουν οι γονεις μου...και μετα μου λεγανε πως θελανε 15000 κορονες τον μηνα...ρε δε πα να γααα.....
ετσι και αλλιως σουηδια κανεις δεν προκειται να σε στειλει στην ελλαδα αν ξεπερασεις τους 3 μηνες παραμονης...εκτος αν κανεις παρανομια και σε μπουζουριασουνε.

skonto
30.11.2011, 13:51
Καλημέρα georgeman.

Αν θυμάμαι καλά ανέβηκες Σουηδία στα μέσα Οκτώβρη. Απο δουλειά τελικά πως τα πήγες, και κυρίως απο σπίτι ? Βρέθηκε τίποτα απο τα δύο?

Τι κλίμα εργασιακό επικρατεί? Ζητάνε κόσμο ? Ακούγεται τίποτα καλό?

Απο καιρό βλέπω ότι έχουμε περίπου ίδια θερμοκρασία ( ακόμα ) , ίσως γιατί σε μάς ο Χειμώνας ήρθε νωρίς.

Ακούστηκε οτι αυξήθηκε η ανοικοδόμηση. Ισχύει κάτι τέτοιο ? βλέπεις πουθενά σπίτια να κτίζονται ?

Σε ευχαριστούμε όλοι προκαταβολικά για τις απαντήσεις σου.

nemo1
30.11.2011, 18:14
Καλησπερα και απο μενα,ειμαι ο κωσταντινος απο θεσσαλονικη και εδω και καιρο σκευτομαστε να ανεβουμε σουηδια με την γυναικα μου,και μαλλον σε 10 μερες θα αρχισουμε να μελεταμε σουηδικα.

Τωρα,εχω να κανω μια προταση σε οσους γνωριζουν το πως και το γιατι,διαδικασια και χρήσιμες συμβουλες να κανουν ενα ποστ που να λεει τα βηματα που πρεπει να κανει καποιος,πχ 1ον πας εφορια και βγαζεις προσωπικό αριθμο.
2ον δηλωνεστε στον οαεδ
3ον ........

και ούτω καθεξής,η σειρα που χρησιμοποίησα ειναι τυχαία.

και αυτο να ανανεώνετε με νεα στοιχεια οταν υπαρχουν

saetron
30.11.2011, 18:38
υπαρχουν ολα γραμμενα ηδη διαβασε απο την αρχη το θρεντ..
και 90% των πληροφοριων θα σου λυθουν

vasoulita81
30.11.2011, 19:10
Παιδιά πρίν απο λίγο ο γαμπρός μου πέρασε απο 2η συνέντευξη (τηλεφωνικά) απο μεγάλη εταιρεία πετρελαίων στη Νορβηγία όπου μιλούσαν μια ωρα! Τον ρώτησαν μάλιστα αφού το συζητήσουν και αυτοί μεταξύ τους, αν θα μπόρουσε την επόμενη εβδόμαδα να πάρει μια μικρή άδεια απο τη δουλειά του ώστε να πάει εκεί και να γνωριστούν! Και φυσικά θα του στείλουν λέει αυτοι τα εισητήρια σε ώρες και ημέρες που τον βολεύουν!!! (αυτά ακούω και θέλω να φύγω τρέχοντας απο το Ελλαδιστάν!!!) Το οτι του πήραν 2η συνέντευξη είναι πολύ θετικό, σωστά???? Θα πεθάνω απο την αγωνία μου!! Γιατί αν φύγει ο γαμπρός μου με την αδελφή μου, πάω όποτε θέλω κι εγώ και βρίσκω άνετα μια δουλίτσα με την ησυχία μου αφού θα έχω κάπου να μένω!!!
Πείτε μου κάποιος αν είναι πολύ θετική αυτή η δεύτερη συνέντευξη με βάση την εμπειρία του!!!

Ευχαριστώ!!!!

mikael
30.11.2011, 20:35
σιγουρα ειναι πολυ θετικο..λογικα θα εχουν καταληξει σε καποια ατομα και θελουν να τα δουν απο κοντα..συνηθως ειναι 2-4 συνολικα..οποτε χοντρικα εχει 35% περιπου πιθανοτητες

nemo1
30.11.2011, 21:12
υπαρχουν ολα γραμμενα ηδη διαβασε απο την αρχη το θρεντ..
και 90% των πληροφοριων θα σου λυθουν

Το θεμα ειναι να μην διαβαζει καποιος 100 σελιδες για 15,20 συμβουλες

saetron
30.11.2011, 21:56
ναι αλλα δεν γινεται να γραφουμε τα ιδια και τα ιδια για τον καθε καινουριο που μπαινει...

nemo1
30.11.2011, 21:59
δεν ειπα αυτο φιλε μου,αλλο ειπα,αλλο καταλαβες,οκ ολα.

ευανθια
30.11.2011, 22:05
Το θεμα ειναι να μην διαβαζει καποιος 100 σελιδες για 15,20 συμβουλες

για ενα τοσο σοβαρο βημα στην ζωη δεν νομιζω οτι ειναι τοσο δυσκολο να διαβασεις 100 σελιδες και 1000 ακομα αν χρειαστει . Οταν εγω το αποφασισα δεν ειχα το πατριωτακι να βρω ετοιμες πληροφοριες. Εψαχνα μονη μου στο ιντερνετ , μερες και νυχτες ολοκληρες . Εισαι σιγουρος οτι θελεις να κανεις αυτο το τοσο σοβαρο βημα ? Γιατι αν σου ειναι κουραστικο να διαβασεις 100 σελιδες σκεψου με τις υπολοιπες διαδικασιες τι εχεις να παθεις.

vasoulita81
30.11.2011, 22:26
Τον καλεσαν μιση ωρα μετα τη δευτερη συνεντευξη και του ειπαν να ανεβει την τεταρτη για να γνωριστουν!! Αυτο τωρα τι σημαινει?? Νομιζω οτι ειναι πολυ θετικο.... ενας γνωστος μας που ειναι ηδη εκει, του ειπε οτι αν τον καλεσουν να τον δουν απο κοντα μετα τη δευτερη συνεντευξη, ειναι καθαρα τυπικο απλα για να τον δουν και να συμφωνισουν σε ολα... τι λετε....? Αχ!!! Θα πεθανω απο αγωνια!!!!

ευανθια
30.11.2011, 22:36
Τον καλεσαν μιση ωρα μετα τη δευτερη συνεντευξη και του ειπαν να ανεβει την τεταρτη για να γνωριστουν!! Αυτο τωρα τι σημαινει?? Νομιζω οτι ειναι πολυ θετικο.... ενας γνωστος μας που ειναι ηδη εκει, του ειπε οτι αν τον καλεσουν να τον δουν απο κοντα μετα τη δευτερη συνεντευξη, ειναι καθαρα τυπικο απλα για να τον δουν και να συμφωνισουν σε ολα... τι λετε....? Αχ!!! Θα πεθανω απο αγωνια!!!!

Συμφωνω κιεγω , για να τον καλεσουν σημαινει οτι θελουν να τον γνωρισουν και να συμφωνησουν . Πιστευω οτι η προσληψη ειναι 99 % σιγουρη !!!!:bravo_:

saetron
30.11.2011, 22:42

ναι ναι ετσι φαινεται...
αντε μακαρι να πανε ολα καλα

saetron
30.11.2011, 22:43
δεν ειπα αυτο φιλε μου,αλλο ειπα,αλλο καταλαβες,οκ ολα.

βρε μια χαρα καταλαβα...

αλλα και αυτο που λες να τα χει ολα καπου μαζεμενα πρεπει να γινει απο διαχειριστη του φορουμ...

Emmigrant
30.11.2011, 22:57

Συνηθως ο στοχος εχει επτευχθει ειδικα με εταιριες πετρελαικες και Ναυτιλιακες και ειδικα αν πληρωνουν και τα εισητηρια.....συγχαρτηρια!!!

Για κοιταξτε και εδω εχει πολλες θεσεις και η εδρα ειναι Σουηδια http://www.vattenfall.com/en/job-search.htm

ευανθια
30.11.2011, 22:59
βρε μια χαρα καταλαβα...

αλλα και αυτο που λες να τα χει ολα καπου μαζεμενα πρεπει να γινει απο διαχειριστη του φορουμ...

Υπαρχουν χρησιμα λινκς μαζεμενα , σχετικα με την μεταναστευση στην σουηδια , για τις διαδικασιες , για δουλεια , σπιτι γλωσσα κλπ. Το εχει γραψει νομιζω ο georgeman.

saetron
30.11.2011, 23:35
τα παρακατω ειναι για σπιτι.
Sφk efter bostδder, lδgenheter, rum & fritidshus - AndraHand.se (http://www.andrahand.se/)
Bost (http://www.ny-bostad.se/uthyres.aspx)
Hyra ut lgenhet Hyra ut bostad med HyraLya.se (http://www.hyralya.se/)
Andrahandsfrmedling, hyra lgenhet i Stockholm (http://www.andrahandsguiden.com/)
jagvillhabostad.nu - Startsidan (http://www.jagvillhabostad.nu/)
Blocket.se - Sveriges st (http://www.blocket.se/)
Lediga l (http://www.bostaddirekt.com/)

και αυτα εδω για εργασια
Jobs in Stockholm - Sweden - for English Speaking Professionals (http://www.jobsinstockholm.com/)

Platsbanken fritext - Arbetsf (http://www.arbetsformedlingen.se/4.38a41afd11d99fbdb65800016.html?T=nurse)
Jobbsafari - Φver 30 000 lediga jobb varje dag (http://www.jobbsafari.se/)
Lediga jobb - Uniflex [NS4 version] (http://www.uniflex.se/ledigajobb)
Lediga jobb (http://www.adecco.se/pages/searchadvanced.aspx?freetext=)
Lediga jobb: Grekisk (http://vakanser.se/tagg/grekisk/)
Grekland och grekiska φvδrlden. Kalimera. (http://www.kalimera.se/)
Work in Sweden, Jobs in Sweden, Find a job in Sweden - SWEDEN.SE (http://www.sweden.se/eng/Home/Work/)
BoplatsSyd.se - Lediga hyresl (http://www.boplatssyd.se/Pages/Start.aspx)
https://www.poolia.se/
The Local - Sweden's news in English (http://www.thelocal.se/)

antogeor
01.12.2011, 02:00
Καλημερα και καλο μηνα σε ολους!

Το θεμα ψαξιματος,για εργασια,κατοικια η οτιδηποτε αλλο,ειναι συνδιασμος,επιμονης και φαντασιας.Πρεπει ο καθενας μας,να περασει απειρες ωρες μπροστα στην οθονη(εγω προσωπικα εχω γεμισει μια σακουλα με κολλυρια για την κουραση των ματιων).θελει ομμως κυριως φαντασια,παρτε παραδειγμα την σελιδα εδω (http://www.arlanda.se/sv/Information-om/Om-Arlanda/Arbeta-pa-Arlanda/) .Αυτο ειναι ενα παραδειγμα,του οτι δεν υπαρχει περιορισμος σε κατι,και ειδικα στην ανευρεση εργασιας.

Καλο ψαξιμο και ολα θα πανε καλα,νομιζω οτι ολοι αξιζουμε κατι καλυτερο.....

skonto
01.12.2011, 08:21
Καλημέρα και καλό μήνα

Και αυτά τα Links για γλώσσα

http://www.internetpolyglot.com/greek/lessons-sv-el
http://www.allysatis.org/ficheeleve/eleve.php?lang=84&langaff=74
http://www.onlineswedish.com/Greek/main.php
http://lexin.nada.kth.se/lang/trio/en/finska.htm
http://www.digitalasparet.se/safir/m01/a3/o01.htm
http://www.si.se/English/Navigation/Learning-Swedish/Web-course-in-Swedish/
http://www.goethe-verlag.com/book2/EL/ELSV/ELSV002.HTM
http://www.engoi.com/el/sv/index.html
http://swedishingreece.wordpress.com/links/
http://www.swedish-flashcards.com/index.php
http://www.ielanguages.com/swedish.html
http://lexin.nada.kth.se/lexin/

skonto
01.12.2011, 08:33
Γενικές Πληροφορίες

Η καλύτερη εταιρία αναζήτησης πτήσεων
Φθηνές πτήσεις από Αθήνα Διεθνές προς Στοκχόλμη Αρλάντα στη Skyscanner (http://gr.skyscanner.com/flights/ath/arn/cheap-flights-from-athens-international-to-stockholm-arlanda.html?rtn=0)

Η καθημερινή τρέχουσα ισοτιμία
XE: (SEK/EUR) Swedish Krona to Euro Rate (http://www.xe.com/ucc/convert/?Amount=1&From=SEK&To=EUR)

Το κόστος ζωής σε όλο το κόσμο
Cost of Living in Sweden. Prices in Sweden. (http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Sweden)

Χάρτες
Google Maps (http://maps.google.com/)

Για ενδιαφερόμενους να αγοράσουν αυτοκίνητο απο Σουηδία
( Βέβαια πιο πολύ αξίζει να αγοραστεί απο Γερμανία. Με τα διαδικαστικά δεν ξέρω, όπως χαρτιά τελωνεία κ.λ.π. )
Motor - hd.se (http://hd.se/motor/)

lucia
01.12.2011, 08:53
Καλημέρα και καλό μήνα κι από εμένα! Σε αυτό το θέμα έχουν γραφεί άπειρες πληροφορίες οι οποίες χάνονται μέσα στον σωρό. Είχα γράψει και στον Θανάση προσωπικό μήνυμα και είχα στείλει και e-mail να αποκοπεί το θέμα της μετανάστευσης για Σουηδία και να γίνει ξεχωριστή ενότητα έτσι ώστε να γίνει το κάθε θέμα (πχ εξεύρεση σπιτιού, εξεύρεση δουλειάς, απαραίτητα πιστοποιητικά κλπ) επιμέρους θέμα. Κάθε φορά έρχεται ένα μέλος (μπορεί και εγώ η ίδια κι ας έχω διαβάσει και τις 100 σελίδες) και ρωτάει τα ίδια και τα ίδια πράγματα, για να διαβάσει προσεκτικά 100 σελίδες φόρουμ θέλει και 3 ημέρες. Αν θέλει να ανατρέξει σε κάποια πληροφορία που είχε διαβάσει παλιά, μου έχει συμβεί κι εμένα, πρέπει να ξεθάψει την συγκεκριμένη πληροφορία ξαναδιαβάζοντας όοοοοοολο τον σωρό και πάλι μπορεί να του ξεφύγει και να ψάχνει μέρες. Και αν οι 100 σελίδες γίνουν χίλιες τι θα πεις στον άλλον; Διάβασε χίλιες σελίδες για να βρεις αυτό που είχα γράψει πριν από 5 μήνες; Πρέπει κάποιος διαχειριστής να νοικοκυρέψει το φόρουμ και να αναλάβει να μεταφέρει όλες τις δημοσιεύσεις και τις απαντήσεις στα επί μέρους θέματα έτσι ώστε αν ρωτάει ένα μέλος να κάνουμε επικόλληση το συγκεκριμένο thread και να του λέμε κοίτα εδώ όλα όσα έχουν γραφεί για τις γραφειοκρατικές διαδικασίες για παράδειγμα, για δουλειά, για σπίτι κλπ, όχι μόνο λινκς αλλά και όλες τις απαντήσεις. Αυτό γίνεται σε άλλα φόρουμ, στην συζήτηση ανοίγουν διάφορα καινούρια θέματα και κάποιος διαχειριστής νοικοκυρεύει, μεταφέρει τις δημοσιεύσεις σε ένα ήδη υπάρχον θέμα ή ανοίγει καινούριο τόπικ. Αυτός είναι ο καημός μου εμένα στο συγκεκριμένο φόρουμ, τα παιδιά ξοδεύουν πολύτιμο χρόνο για να απαντούν σε απορίες ξανά και ξανά και οι απαντήσεις χάνονται στο σωρό.

antogeor
01.12.2011, 12:41
Καλημέρα και καλό μήνα κι από εμένα! Σε αυτό το θέμα έχουν γραφεί άπειρες πληροφορίες οι οποίες χάνονται μέσα στον σωρό. Είχα γράψει και στον Θανάση προσωπικό μήνυμα και είχα στείλει και e-mail να αποκοπεί το θέμα της μετανάστευσης για Σουηδία και να γίνει ξεχωριστή ενότητα έτσι ώστε να γίνει το κάθε θέμα (πχ εξεύρεση σπιτιού, εξεύρεση δουλειάς, απαραίτητα πιστοποιητικά κλπ) επιμέρους θέμα. Κάθε φορά έρχεται ένα μέλος (μπορεί και εγώ η ίδια κι ας έχω διαβάσει και τις 100 σελίδες) και ρωτάει τα ίδια και τα ίδια πράγματα, για να διαβάσει προσεκτικά 100 σελίδες φόρουμ θέλει και 3 ημέρες. Αν θέλει να ανατρέξει σε κάποια πληροφορία που είχε διαβάσει παλιά, μου έχει συμβεί κι εμένα, πρέπει να ξεθάψει την συγκεκριμένη πληροφορία ξαναδιαβάζοντας όοοοοοολο τον σωρό και πάλι μπορεί να του ξεφύγει και να ψάχνει μέρες. Και αν οι 100 σελίδες γίνουν χίλιες τι θα πεις στον άλλον; Διάβασε χίλιες σελίδες για να βρεις αυτό που είχα γράψει πριν από 5 μήνες; Πρέπει κάποιος διαχειριστής να νοικοκυρέψει το φόρουμ και να αναλάβει να μεταφέρει όλες τις δημοσιεύσεις και τις απαντήσεις στα επί μέρους θέματα έτσι ώστε αν ρωτάει ένα μέλος να κάνουμε επικόλληση το συγκεκριμένο thread και να του λέμε κοίτα εδώ όλα όσα έχουν γραφεί για τις γραφειοκρατικές διαδικασίες για παράδειγμα, για δουλειά, για σπίτι κλπ, όχι μόνο λινκς αλλά και όλες τις απαντήσεις. Αυτό γίνεται σε άλλα φόρουμ, στην συζήτηση ανοίγουν διάφορα καινούρια θέματα και κάποιος διαχειριστής νοικοκυρεύει, μεταφέρει τις δημοσιεύσεις σε ένα ήδη υπάρχον θέμα ή ανοίγει καινούριο τόπικ. Αυτός είναι ο καημός μου εμένα στο συγκεκριμένο φόρουμ, τα παιδιά ξοδεύουν πολύτιμο χρόνο για να απαντούν σε απορίες ξανά και ξανά και οι απαντήσεις χάνονται στο σωρό.

Καλημερα!

Ειναι πολυ σωστα ολα οσα αναφερεις,μπορουμε ομμως ο καθενας οτι πληροφοριες και link γνωριζει,να τις παραθετουμε σε ενα ξεχωριστο thread,κατευθειαν,χωρις να το παραθετει και εδω,εκτος αν προκειται για καποια ξεχωριστη απαντηση.Λογω χρονου δεν προλαβαινω να κανω κατι τωρα,θα επανερθω συντομα.(Υπαρχει ετοιμο θεμα για link και αλλα απο Σουηδια,αν προσπαθησουμε ολοι μαζι,θα καταφερουμε πολλα):bravo_1:

Νεομετανάστρια
01.12.2011, 13:39
Καλησπερα και απο μενα,ειμαι ο κωσταντινος απο θεσσαλονικη και εδω και καιρο σκευτομαστε να ανεβουμε σουηδια με την γυναικα μου,και μαλλον σε 10 μερες θα αρχισουμε να μελεταμε σουηδικα.

Τωρα,εχω να κανω μια προταση σε οσους γνωριζουν το πως και το γιατι,διαδικασια και χρήσιμες συμβουλες να κανουν ενα ποστ που να λεει τα βηματα που πρεπει να κανει καποιος,πχ 1ον πας εφορια και βγαζεις προσωπικό αριθμο.
2ον δηλωνεστε στον οαεδ
3ον ........

και ούτω καθεξής,η σειρα που χρησιμοποίησα ειναι τυχαία.

και αυτο να ανανεώνετε με νεα στοιχεια οταν υπαρχουν

Καλο μηνα και καλως ηρθες στην παρεα
και απο μενα Κωνσταντινε
Το να διαβασεις 100 σελιδες ακουγεται ισως βουνο αλλα μην ξεχνας οτι μιλαμε για σελιδες σε forum και οχι βιβλιου.Το λεω αυτο γιατι ολες οι πληροφοριες που θα βρεις στις προηγουμενες σελιδες δεν εχουν για ολους μας την ιδια βαρυτητα,εσυ θα κρινεις τι πληροφοριες χρειαζεσαι απο τον καθενα μας. Για παραδειγμα εγω κραταω αρχειο σε μορφη doc αυτα που θελω αναγραφοντας απο πανω καθε φορα και την σελιδα που τα βρηκα.. αν χρειαστω κατι επιπλεον τοτε ανατρεχω στις προηγουμενες σελιδες. Και κατι ακομα: μπαινεις σε μια παρεα (αυτο θελω να πιστευω οτι ειμαστε...που ξερεις μπορει και να μας γνωρισεις καποια στιγμη) που εχει αναπτυξει αν θελεις μια δυναμικη, διαβαζοντας ολο το thread θα δεις και τι εχει κανει ο καθενας μας μεχρι τωρα οποτε οι αποριες σου θα ειναι πιο σαφεις για τον καθενα απο εμας. Καλη αρχη στην προσπαθεια σου και οπου μπορουμε να ξερεις οτι θα βοηθαμε..:kouragio:

skonto
01.12.2011, 14:33
Προς τον φίλο Nemo1.

Βήμα 1ο. Μαθαίνεις Σουηδικά. ( Έστω και τα βασικά ). Αυτό ισχύει για οποιαδήποτε χώρα και αν πάς, μαθαίνεις την τοπική γλώσσα.

Βήμα 2ο. Μαζεύεις χρήματα. Όσο πιο πολλά μπορείς τόσο το καλύτερο. Καλό θα ήταν να έχεις εξασφαλίσει συνεργασία με τράπεζα που να σου εγγυηθεί πως όταν θα είσαι στη Σουηδία θα μπορείς μέσω κάρτας σε ΑΤΜ να τραβήξεις λεφτά απο Ελλάδα. Απο το να κουβαλάς μαζί σου τα χρήματα είναι προτιμότερο να δώσεις το feed της συναλλαγής.

Βήμα 3ο. Βγάζεις διαβατήριο. Το καινούργιο με το Chip-άκι. Βγάζεις και μπόλικες φωτογραφίες, θα σου χρειαστούν. Ίσως να πρωτοχρησιμοποιήσεις φωτό ( αν οδηγάς ) σε άδεια που θα βγάλεις απο την ΕΛΠΑ για επέκταση του διπλωματος στο εξωτερικό.

Βήμα 4ο. Αποφασίζεις ποιά ημερομηνία σκοπεύεις να μετακινηθείς και βγάζεις εισιτήριο. Προτείνεται το αεροδρόμιο της Στοκχόλμης μιας και είναι στο κέντρο σχεδόν όλων των αποστάσεων. Όσο νωρίτερα τόσο και πιο οικονομικότερα.

Βήμα 5ο. Αν έχεις τίτλους σπουδών και βιογραφικό, τα μεταφράζεις αρχικά στα αγγλικά και αν μπορείς και στα Σουηδικά. Τα περνάς απο ένα δικηγόρο για να στα θεωρήσει ως προς την ακρίβεια της μετάφρασης και τα βγάζεις πολλές φωτοτυπίες. Τις φωτοτυπίες τις πάς στα ΚΕΠ ( αν θέλεις και τις θεωρείς ως προς το γνήσιο του αντιγράφου ). Κάπου διάβασα ότι στο βιογραφικό αποφεύγουμε στοιχεία όπως ημερομηνία γέννησης, οικογενειακή κατάσταση, παιδιά και θρήσκευμα, για να μην θεωρηθεί ότι ζητάμε να μεροληπτήσουν υπέρ μας.

6ον) Αν δεν έχεις γνωστούς εργοδότες και αν το βιογραφικό σου δεν βγάζει μάτια, κράτα το χρόνο για τις επαφές σου, όταν θα είσαι πλέον στο Σουηδικό έδαφος. Σπάνια απο απόσταση θα σε πάρουν για δουλειά, αν δε σε δούν και πουν ... ναι μας κάνει.

7ον) Κάνε μια λίστα για το που θα μείνεις τις πρώτες 2 εβδομάδες στη Σουηδία ( ώσπου να αρχίσεις και εσύ να μπαίνεις στη λίστα αναμονής για λίιιιιιιγο πιο καλό και σταθερό οίκημα). Η Σουηδία έχει πιο πολλές δουλειές απο σπίτια. Σκέψου την πιθανότητα να αλλάζεις στέγη κάθε 2 με 3 μήνες ώσπου να αρχίσεις να σταθεροποιείσαι.

8ον) Όταν αποφασίσεις πως ήρθε η ώρα να φύγεις πάρε ρούχα μαζί σου πιο ζεστά απο αυτά που φοράς στην Ελλάδα, ανεξαρτήτου εποχής.

9ον) Να ξέρεις ότι κάθε πόλη στη Σουηδία έχει συνήθως το δικό της γραφείο εξυπηρέτησης πολιτών και στο Internet. Αυτό διευκολύνει πολύ τα πράγματα και πριν ακόμα φτάσεις στο προορισμό σου.

10ον) Αν δεν έχεις βρεί δουλειά οι τοπικοί ΟΑΕΔ κάθε πόλης συνήθως βοηθούν κόσμο. Είπαμε τα βιογραφικά ανα χείρας.

11ον) Οι μεγάλες πόλεις έχουν και συλλόγους. Ίσως ( λέω ίσως ) να βοηθούν και αυτοί.

12ον) Όταν πλέον θελήσεις να αρχίσεις να μετακινείσαι φρόντισε να έχεις βγάλει απο την Ελλάδα χάρτες των ενδιαφερόμενων περιοχών και βγάλε και επιτόπου και κάρτα απεριορίστων διαδρομών, χρησιμοποιείς τις φωτογραφίες που λέγαμε.

13ον) Αν βρείς με το καλό δουλειά, να ξέρεις πως για επιχειρήσεις με λιγότερα απο 20 άτομα δεν είναι υποχρεωτικό για την επιχείρηση να έχει σωματείο. Έτσι καλό θα ήταν να γραφείς σε ένα τοπικό σωματείο, γιατί καλού κακού ποτέ δεν ξέρεις πως θα μπορούσε να σου συμπεριφερθεί ο εκάστοτε εργοδότης. Έχουν γραφεί αρκετά πάνω σε αυτό το θέμα με Έλληνες ( δυστυχώς ) κυρίως εργοδότες, που αφού εκμεταλλεύτηκαν τους συμπατριώτες τους μετανάστες τους πέταξαν στο δρόμο χωρίς καμία κάλυψη.

14ον) Με το που πιάσεις μια δουλειά ξεκινάς την διαδικασία έκδοσης προσωπικού αριθμού. Οι πληροφορίες λένε πως μέσα σε μία με δύο εβδομάδες παίρνεις έναν προσωρινό αριθμό και μετά απο κανα τρίμηνο τον τελικό αριθμό. Με αυτόν ανοίγεις ουσιαστικά όλες τις πόρτες. Ενοικίαση σπιτιού, άνοιγμα λογαριασμού σε Τράπεζα, εγγραφή παιδιών στο σχολείο κ.λ.π.

15ον) Αν έχεις φτάσει στο Νο 14 είσαι πλέον ένας τυχερός και σε ζηλεύουμε όλοι.

Μέσα στο forum έχουν γραφεί άπειρες λεπτομέρειες. Άλλες λένε πολλά στοιχεία άλλες λίγα. Έχουν γραφεί ελπίδες, πόνοι, θλίψη και προσμονή. Όλοι μας έχουμε τα δικά μας βιώματα και τους δικούς μας καημούς. Μερικοί απο εμάς θα σε καλύψουν. Προσπάθησε να βρείς αυτό που πραγματικά ζητάς και πάλεψε για αυτό. Άν έχεις απορίες που δεν καλύπτονται εδώ μέσα ρώτησε , και αν κάποιος ξέρει θα σου απαντήσει. Ίσως και εσύ να ξέρεις κάτι που αγνοούμε όλοι εμείς οι άλλοι.

Είμαστε μια μεγάλη παρέα και προσπαθώντας ο ένας να τραβήξει τον άλλο κοιτάμε να ανεβούμε το βουνό.

Φιλικά Σπύρος

saetron
01.12.2011, 14:45
ωπα κατσε τα διπλωματα οδηγησης που εχουμε δεν ισχυουν για την ευρωπαικη ενωση???

lucia
01.12.2011, 18:08
Έχω μια απορία που βγήκε μέσα από μια συζήτηση- τσακωμό με τον άντρα μου. Είμαι καιρό fun του θέματος για την μετανάστευση στη Σουηδία καθώς και για την Αυστραλία και γενικά ψάχνομαι και ιντερνετικά γκουγκλάροντας όσο μπορώ. Παρατήρησα λοιπόν ότι ορισμένες ειδικότητες, όπως αυτές της νοσηλευτικής για παράδειγμα, πληροφορικής κλπ είναι περιζήτητες σε πολλές χώρες. Δεν είναι σπάνιο να έρχονται Σουηδοί, Γερμανοί, Αυστραλοί κλπ για να στρατολογήσουν νοσηλευτές για παράδειγμα ή και άλλες ειδικότητες μέσω σεμιναρίων, ΟΑΕΔ, eures κλπ. Βλέποντας ορισμένες ειδικότητες που είναι περιζήτητες κι επειδή αυτή τη στιγμή ο άντρας μου λόγω ανεργίας κάνει σχολή ΙΕΚ μηχανικών, ένα επιπλέον προσόν, ενώ μια ξαδέλφη μου στα 45 τελειώνει ΙΕΚ νοσηλευτικής για να μεταναστεύσει πιθανόν στην Γερμανία δημιουργήθηκε το εξής πάνω σε συζήτηση κόντρα που είχαμε σχετικά με τη μετανάστευση. Ο άντρας μου δεν μπορεί να συλλάβει το γεγονός ότι ορισμένες ειδικότητες, από τις χιλιάδες που υπάρχουν, μπορεί να έχουν μεγάλη ζήτηση λόγω συγκυριών σε ορισμένες χώρες. Όταν του ανέφερα για παράδειγμα ότι κοπέλα από το φόρουμ βρήκε δουλειά στη Σουηδία ως νοσηλεύτρια από στρατολόγηση που έκαναν Σουηδοί μέσω ΟΑΕΔ μου είπε ότι κάνουν στρατολόγηση όχι γιατί δεν μπορούν να βρουν νοσηλεύτριες οι Σουηδοί στην Σουηδία ή οι Αυστραλοί στην Αυστραλία αλλά γιατί ψάχνουν φτηνότερο προσωπικό σε χώρες που βρίσκονται σε κρίση όπως η Ελλάδα. Και ότι γίνεται κάτι ανάλογο με την στρατολόγηση Αλβανών οικοδόμων από Αλβανία όταν στην Ελλάδα υπήρχε οικοδομική άνθηση, όχι γιατί έλειπαν οι Έλληνες οικοδόμοι αλλά γιατί οι Αλβανοί στοίχιζαν λιγότερο, ήταν ανασφάλιστοι κλπ. Εγώ πάλι ισχυρίζομαι το αντίθετομ ότι απλά υπάρχουν ελλείψεις σε ορισμένους τομείς. Ποια είναι η γνώμη σας;

skonto
01.12.2011, 18:53
Lucia καλησπέρα.

Η Σουηδία δεν κάνει στρατολόγηση. Σχετικά με τις θέσεις πληροφορικής και νοσηλευτών πραγματικά έχει πρόβλημα πλήρωσης θέσεων. Αν κοιτάξεις-ετε στις αγγελίες των Σουηδών θα δείτε ότι πραγματικά δεν μπορούν να τις καλύψουν.

Θα μου πείς μα καλά είναι δυνατόν απο όλο τον κόσμο και να μην μπορούν ? Θα σου πώ ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι πως για σοβαρές θέσεις 1ον) θέλουν να μιλούν οι υποψήφιοι Σουηδικά 2ον) προτιμούν πολίτες της ΕΕ και 3ον) η φορολογία. Με 30% κρατήσεις κάποιοι προτιμούν π.χ. για θέσεις πληροφορικής να πάνε Αγγλία.

Έπειτα μην υποτιμούμε και το κλίμα που για αρκετούς μετανάστες Νοτίων και Θερμών περιοχών είναι απαγορευτικό.

Η Σουηδία είναι πιο πολύ πόλος έλξης ατόμων και οικογενειών που θέλουν περισσότερο σταθερή και ήρεμη πορεία εξέλιξης και λιγότερο exciting. Δύσκολα γίνεσαι πλούσιος στη Σουηδία. Δεν το θέλουν και οι ίδιοι αυτό ( οι Σουηδοί ). Προτιμούν όπως είπα έναν πιο σταθερό και ομαλό τρόπο ζωής.

skonto
01.12.2011, 18:58
Saetron καλησπέρα.

Τα διπλώματα ισχύουν αν πάς σάν τουρίστας και για 3 μήνες. Αν πάς για μόνιμη εγκατάσταση σου ζητούν για τον πρώτο χρόνο να έχεις την διεθνή άδεια οδήγησης και μετά απο ένα χρόνο να βγάλεις καινούργιο.

Έχω όμως την εντύπωση ότι αν το δίπλωμά σου είναι το καινούργιο ( αυτό που μοιάζει με πιστωτική κάρτα ) δεν σου ζητάνε να το αλλάξεις.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

skonto
01.12.2011, 19:05
Κυρίες και Κύριοι...

Έχω την χαρά να σας ανακοινώσω πως αν κάτι δεν πάει στραβά ( κάτι που δεν θα τό 'θελα ) τέλος Ιανουαρίου - αρχές Φεβρουαρίου θα ανεβώ προς τα πάνω.

Δεν υπάρχει τίποτα που να με κρατά εδώ πλέον.

Αν και βρίσκομαι ακόμα σε κατάσταση συνέχειας της έρευνας στο Project Sweden , όλα δείχνουν οτι ο δρόμος με τις πέτρες ( ποτέ δεν πίστεψα οτι θα βρώ δρόμο στρωμένο με ροδοπέταλα ) είναι χίλιες φορές καλύτερος απο τον γκρεμό της Ελλάδας.

Έπεται συνέχεια.

Σπύρος

antogeor
01.12.2011, 19:15
Saetron καλησπέρα.

Τα διπλώματα ισχύουν αν πάς σάν τουρίστας και για 3 μήνες. Αν πάς για μόνιμη εγκατάσταση σου ζητούν για τον πρώτο χρόνο να έχεις την διεθνή άδεια οδήγησης και μετά απο ένα χρόνο να βγάλεις καινούργιο.

Έχω όμως την εντύπωση ότι αν το δίπλωμά σου είναι το καινούργιο ( αυτό που μοιάζει με πιστωτική κάρτα ) δεν σου ζητάνε να το αλλάξεις.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Δεν κανεις λαθος,το καινουργιο διπλωμα δεν χρειαζεται αλλαγη,ισχυει κανονικα,τοσο σε ερασιτεχνικο οσο και σε επαγγελματικο:yes:

antogeor
01.12.2011, 19:17
Προς τον φίλο Nemo1.

Βήμα 1ο. Μαθαίνεις Σουηδικά. ( Έστω και τα βασικά ). Αυτό ισχύει για οποιαδήποτε χώρα και αν πάς, μαθαίνεις την τοπική γλώσσα.

Βήμα 2ο. Μαζεύεις χρήματα. Όσο πιο πολλά μπορείς τόσο το καλύτερο. Καλό θα ήταν να έχεις εξασφαλίσει συνεργασία με τράπεζα που να σου εγγυηθεί πως όταν θα είσαι στη Σουηδία θα μπορείς μέσω κάρτας σε ΑΤΜ να τραβήξεις λεφτά απο Ελλάδα. Απο το να κουβαλάς μαζί σου τα χρήματα είναι προτιμότερο να δώσεις το feed της συναλλαγής.

Βήμα 3ο. Βγάζεις διαβατήριο. Το καινούργιο με το Chip-άκι. Βγάζεις και μπόλικες φωτογραφίες, θα σου χρειαστούν. Ίσως να πρωτοχρησιμοποιήσεις φωτό ( αν οδηγάς ) σε άδεια που θα βγάλεις απο την ΕΛΠΑ για επέκταση του διπλωματος στο εξωτερικό.

Βήμα 4ο. Αποφασίζεις ποιά ημερομηνία σκοπεύεις να μετακινηθείς και βγάζεις εισιτήριο. Προτείνεται το αεροδρόμιο της Στοκχόλμης μιας και είναι στο κέντρο σχεδόν όλων των αποστάσεων. Όσο νωρίτερα τόσο και πιο οικονομικότερα.

Βήμα 5ο. Αν έχεις τίτλους σπουδών και βιογραφικό, τα μεταφράζεις αρχικά στα αγγλικά και αν μπορείς και στα Σουηδικά. Τα περνάς απο ένα δικηγόρο για να στα θεωρήσει ως προς την ακρίβεια της μετάφρασης και τα βγάζεις πολλές φωτοτυπίες. Τις φωτοτυπίες τις πάς στα ΚΕΠ ( αν θέλεις και τις θεωρείς ως προς το γνήσιο του αντιγράφου ). Κάπου διάβασα ότι στο βιογραφικό αποφεύγουμε στοιχεία όπως ημερομηνία γέννησης, οικογενειακή κατάσταση, παιδιά και θρήσκευμα, για να μην θεωρηθεί ότι ζητάμε να μεροληπτήσουν υπέρ μας.

6ον) Αν δεν έχεις γνωστούς εργοδότες και αν το βιογραφικό σου δεν βγάζει μάτια, κράτα το χρόνο για τις επαφές σου, όταν θα είσαι πλέον στο Σουηδικό έδαφος. Σπάνια απο απόσταση θα σε πάρουν για δουλειά, αν δε σε δούν και πουν ... ναι μας κάνει.

7ον) Κάνε μια λίστα για το που θα μείνεις τις πρώτες 2 εβδομάδες στη Σουηδία ( ώσπου να αρχίσεις και εσύ να μπαίνεις στη λίστα αναμονής για λίιιιιιιγο πιο καλό και σταθερό οίκημα). Η Σουηδία έχει πιο πολλές δουλειές απο σπίτια. Σκέψου την πιθανότητα να αλλάζεις στέγη κάθε 2 με 3 μήνες ώσπου να αρχίσεις να σταθεροποιείσαι.

8ον) Όταν αποφασίσεις πως ήρθε η ώρα να φύγεις πάρε ρούχα μαζί σου πιο ζεστά απο αυτά που φοράς στην Ελλάδα, ανεξαρτήτου εποχής.

9ον) Να ξέρεις ότι κάθε πόλη στη Σουηδία έχει συνήθως το δικό της γραφείο εξυπηρέτησης πολιτών και στο Internet. Αυτό διευκολύνει πολύ τα πράγματα και πριν ακόμα φτάσεις στο προορισμό σου.

10ον) Αν δεν έχεις βρεί δουλειά οι τοπικοί ΟΑΕΔ κάθε πόλης συνήθως βοηθούν κόσμο. Είπαμε τα βιογραφικά ανα χείρας.

11ον) Οι μεγάλες πόλεις έχουν και συλλόγους. Ίσως ( λέω ίσως ) να βοηθούν και αυτοί.

12ον) Όταν πλέον θελήσεις να αρχίσεις να μετακινείσαι φρόντισε να έχεις βγάλει απο την Ελλάδα χάρτες των ενδιαφερόμενων περιοχών και βγάλε και επιτόπου και κάρτα απεριορίστων διαδρομών, χρησιμοποιείς τις φωτογραφίες που λέγαμε.

13ον) Αν βρείς με το καλό δουλειά, να ξέρεις πως για επιχειρήσεις με λιγότερα απο 20 άτομα δεν είναι υποχρεωτικό για την επιχείρηση να έχει σωματείο. Έτσι καλό θα ήταν να γραφείς σε ένα τοπικό σωματείο, γιατί καλού κακού ποτέ δεν ξέρεις πως θα μπορούσε να σου συμπεριφερθεί ο εκάστοτε εργοδότης. Έχουν γραφεί αρκετά πάνω σε αυτό το θέμα με Έλληνες ( δυστυχώς ) κυρίως εργοδότες, που αφού εκμεταλλεύτηκαν τους συμπατριώτες τους μετανάστες τους πέταξαν στο δρόμο χωρίς καμία κάλυψη.

14ον) Με το που πιάσεις μια δουλειά ξεκινάς την διαδικασία έκδοσης προσωπικού αριθμού. Οι πληροφορίες λένε πως μέσα σε μία με δύο εβδομάδες παίρνεις έναν προσωρινό αριθμό και μετά απο κανα τρίμηνο τον τελικό αριθμό. Με αυτόν ανοίγεις ουσιαστικά όλες τις πόρτες. Ενοικίαση σπιτιού, άνοιγμα λογαριασμού σε Τράπεζα, εγγραφή παιδιών στο σχολείο κ.λ.π.

15ον) Αν έχεις φτάσει στο Νο 14 είσαι πλέον ένας τυχερός και σε ζηλεύουμε όλοι.

Μέσα στο forum έχουν γραφεί άπειρες λεπτομέρειες. Άλλες λένε πολλά στοιχεία άλλες λίγα. Έχουν γραφεί ελπίδες, πόνοι, θλίψη και προσμονή. Όλοι μας έχουμε τα δικά μας βιώματα και τους δικούς μας καημούς. Μερικοί απο εμάς θα σε καλύψουν. Προσπάθησε να βρείς αυτό που πραγματικά ζητάς και πάλεψε για αυτό. Άν έχεις απορίες που δεν καλύπτονται εδώ μέσα ρώτησε , και αν κάποιος ξέρει θα σου απαντήσει. Ίσως και εσύ να ξέρεις κάτι που αγνοούμε όλοι εμείς οι άλλοι.

Είμαστε μια μεγάλη παρέα και προσπαθώντας ο ένας να τραβήξει τον άλλο κοιτάμε να ανεβούμε το βουνό.

Φιλικά Σπύρος

:bravo_::bravo_:

antogeor
01.12.2011, 19:25
Έχω μια απορία που βγήκε μέσα από μια συζήτηση- τσακωμό με τον άντρα μου. Είμαι καιρό fun του θέματος για την μετανάστευση στη Σουηδία καθώς και για την Αυστραλία και γενικά ψάχνομαι και ιντερνετικά γκουγκλάροντας όσο μπορώ. Παρατήρησα λοιπόν ότι ορισμένες ειδικότητες, όπως αυτές της νοσηλευτικής για παράδειγμα, πληροφορικής κλπ είναι περιζήτητες σε πολλές χώρες. Δεν είναι σπάνιο να έρχονται Σουηδοί, Γερμανοί, Αυστραλοί κλπ για να στρατολογήσουν νοσηλευτές για παράδειγμα ή και άλλες ειδικότητες μέσω σεμιναρίων, ΟΑΕΔ, eures κλπ. Βλέποντας ορισμένες ειδικότητες που είναι περιζήτητες κι επειδή αυτή τη στιγμή ο άντρας μου λόγω ανεργίας κάνει σχολή ΙΕΚ μηχανικών, ένα επιπλέον προσόν, ενώ μια ξαδέλφη μου στα 45 τελειώνει ΙΕΚ νοσηλευτικής για να μεταναστεύσει πιθανόν στην Γερμανία δημιουργήθηκε το εξής πάνω σε συζήτηση κόντρα που είχαμε σχετικά με τη μετανάστευση. Ο άντρας μου δεν μπορεί να συλλάβει το γεγονός ότι ορισμένες ειδικότητες, από τις χιλιάδες που υπάρχουν, μπορεί να έχουν μεγάλη ζήτηση λόγω συγκυριών σε ορισμένες χώρες. Όταν του ανέφερα για παράδειγμα ότι κοπέλα από το φόρουμ βρήκε δουλειά στη Σουηδία ως νοσηλεύτρια από στρατολόγηση που έκαναν Σουηδοί μέσω ΟΑΕΔ μου είπε ότι κάνουν στρατολόγηση όχι γιατί δεν μπορούν να βρουν νοσηλεύτριες οι Σουηδοί στην Σουηδία ή οι Αυστραλοί στην Αυστραλία αλλά γιατί ψάχνουν φτηνότερο προσωπικό σε χώρες που βρίσκονται σε κρίση όπως η Ελλάδα. Και ότι γίνεται κάτι ανάλογο με την στρατολόγηση Αλβανών οικοδόμων από Αλβανία όταν στην Ελλάδα υπήρχε οικοδομική άνθηση, όχι γιατί έλειπαν οι Έλληνες οικοδόμοι αλλά γιατί οι Αλβανοί στοίχιζαν λιγότερο, ήταν ανασφάλιστοι κλπ. Εγώ πάλι ισχυρίζομαι το αντίθετομ ότι απλά υπάρχουν ελλείψεις σε ορισμένους τομείς. Ποια είναι η γνώμη σας;

Δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα......Σε καθε επαγγελμα υπαρχει,ας πουμε κατι σαν συλλογικη συμβαση,η οποια προστατευεται απεναντι σε καθε εργοδοτη μεσω του αναλογου σωματειου.Ετσι υπαρχει ενας κατωτατος μισθος,ο οποιος ειναι ο ιδιος ειτε αν εχεις ερθει απο Ακτη Ελεφαντοστου,ειτε απο Μονακο,η Ελλαδα.δες λιγο εδω στο link καταλογο με τα σωματεια να βρεις το αναλογο που θελεις Affiliates // LO - Landsorganisationen i Sverige (http://www.lo.se/home/lo/home.nsf/unidView/C1A3CF1838D935F0C1256E4B0034C13E)

antogeor
01.12.2011, 19:29
Κυρίες και Κύριοι...

Έχω την χαρά να σας ανακοινώσω πως αν κάτι δεν πάει στραβά ( κάτι που δεν θα τό 'θελα ) τέλος Ιανουαρίου - αρχές Φεβρουαρίου θα ανεβώ προς τα πάνω.

Αν και βρίσκομαι ακόμα σε κατάσταση συνέχειας της έρευνας στο Project Sweden , όλα δείχνουν οτι ο δρόμος με τις πέτρες ( ποτέ δεν πίστεψα οτι θα βρώ δρόμο στρωμένο με ροδοπέταλα ) είναι χίλιες φορές καλύτερος απο τον γκρεμό της Ελλάδας.

Έπεται συνέχεια.

Σπύρος

Καλως να ελθεις......θα ερθεις μεσα στην καρδια του χειμωνα,μιας και ακομμα δεν εχει χιονισει(θερμοκρασια αυτη τη στιγμη 18:28,ειναι 6 c.)

skonto
01.12.2011, 19:43
antogeor καλησπέρα. Κοντά είμαστε. Βόλος 19:42 --> 8oC

antogeor
01.12.2011, 20:11
antogeor καλησπέρα. Κοντά είμαστε. Βόλος 19:42 --> 8oC

Και για οσους τους ενδιαφερει ο καιρος μπορουν να ενημερωνονται εδω (http://www.meteogroup.se/se/home/professionella-tjaenster/professionella-tjaenster.html):smile_:

GKCAPO
01.12.2011, 20:40
............. Παρεα σου ειναι ο αντρας σου και τα παιδια σου στην αρχη και θα παλεψεις με ορεξη και χαρα για το καινουριο ξεκινημα . Οι παρεες ερχονται ...

Συγχαρητήρια!!!!!
:bravo_1::bravo_1::bravo_1:

saetron
01.12.2011, 21:57
Δεν κανεις λαθος,το καινουργιο διπλωμα δεν χρειαζεται αλλαγη,ισχυει κανονικα,τοσο σε ερασιτεχνικο οσο και σε επαγγελματικο:yes:

το χα βγαλει πριν 4 χρονια ειναι σε μορφη πρασινου τριπτυχου...ξερει κανεις που μπορω να παω να ρωτησω για να δω αν ισχυει?

skonto
01.12.2011, 22:09
Και για τον καιρό ... επίσης Σουηδία Καιρός - Ο καιρός τώρα σε Orebro, Σουηδία - Freemeteo.com (http://freemeteo.com/default.asp?pid=15&gid=2686657&la=2)

antogeor
01.12.2011, 22:33
το χα βγαλει πριν 4 χρονια ειναι σε μορφη πρασινου τριπτυχου...ξερει κανεις που μπορω να παω να ρωτησω για να δω αν ισχυει?

Αναλογα του που μενεις,μπορεις να ρωτησεις η σε καποια υπηρεσια του υπουργειου συγκοινωνιων η σε καποια ΕΛΠΑ.

apelpismeni
01.12.2011, 22:45
Κυρίες και Κύριοι...

Έπεται συνέχεια.

Σπύρος

θερμα συγχαρητηρια και ολη μας η θετικη ενεργεια πανω σου και επειδη σε βλεπω ιδιαιτερως ενημερωμενο για ολα , μηπως κατα τυχη γνωριζεις εσυ η και καποιος άλλος για ποσο χρονικο διαστημα ισχυουν οι προσωπικοι αριθμοι γιατι πολεμαω μερες να βρω άκρη με τις υπηρεσιες και δεν μπορω προς το παρον.εγω ημουν επανω το καλοκαιρι του 08 και εχω βγαλει αριθμους για εμενα κ το παιδιμου (ειχα 1 τοτε)και για πολυ σοβαρο λογο επρεπε να επιστρεψουμε.θα μπορουσα ισως να τους επανεργοποιησω?βοηθειαααα αααααα.....

antogeor
01.12.2011, 22:48
θερμα συγχαρητηρια και ολη μας η θετικη ενεργεια πανω σου και επειδη σε βλεπω ιδιαιτερως ενημερωμενο για ολα , μηπως κατα τυχη γνωριζεις εσυ η και καποιος άλλος για ποσο χρονικο διαστημα ισχυουν οι προσωπικοι αριθμοι γιατι πολεμαω μερες να βρω άκρη με τις υπηρεσιες και δεν μπορω προς το παρον.εγω ημουν επανω το καλοκαιρι του 08 και εχω βγαλει αριθμους για εμενα κ το παιδιμου (ειχα 1 τοτε)και για πολυ σοβαρο λογο επρεπε να επιστρεψουμε.θα μπορουσα ισως να τους επανεργοποιησω?βοηθειαααα αααααα.....

Καλησπερα

Ψυχραιμια,κοιταξε εδω θα βρεις πληροφοριεςStartsida | Skatteverket [NS4 version] (http://www.skatteverket.se/)

geoege
01.12.2011, 23:33
Antogeor εχεις τιποτα πληροφοριες για ζητηση σε οικοδομους? και αν ξερεις με ποιο τροπο μπορω να αποδηξω οτι ειμαι οικοδομος στην Σουηδια?