Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by ευανθια View Post
    Γεια σου Ολγα ,

    Πρεπει να μαθεις πρωτα σουηδικα στο ειδικο σχολειο για μεταναστες που λεγεται SFI και τα τμηματα ειναι a b c d και να συνεχισεις SAS GRUND , SAS A , SAS B . Παραλληλα στελνεις το πτυχιο σου για αναγνωριση που αυτο παιρνει λιγο καιρο .
    Τα τμηματα για τα σουηδικα ειναι εντατικα δηλαδη αν τα πας καλα και διαβαζεις μπορεις να τελειωσεις γρηγορα . Αν ξερεις και αλλες γλωσσες βοηθαει παρα πολυ !
    Εγω αρχισα τελος Ιανουαριου και τωρα ειμαι SAS GRUND. Μονο με τα αγγλικα δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να βρεις κατι , βεβαια ειναι και θεμα τυχης να πεσεις στην περιπτωση. Ομως επειδη η δουλεια σου εχει να κανει πολυ με το να μιλας στον κοσμο , θεωρω οτι ειναι απαραιτητα τα σουηδικα . Δουλειες υπαρχουν πολλες !!!!
    Κατι για μεταπτυχιακο δεν εχω ακουσει αν χρειαζεται μπορω ομως να ρωτησω ! Επισης και η Νορβηγια ειναι πολυ καλη επιλογη ! Γενικα στην Σκανδιναβια ολα ειναι τελεια ! Και οι χωρες και οι ανθρωποι ! Και επισης τα νορβηγικα ειναι σχεδον ιδια γλωσσα με τα σουηδικα ! Και σαν χωρες ειναι διπλα . Το Οσλο ειναι 300 χιλιομετρα απο την Στοκχολμη . Τα φιλανδικα μου εχουν πει οτι ειναι παρα πολυ δυσκολη γλωσσα . Οτι αλλο θελεις ρωτησε με !
    Ολγα δες εδω http://www.hsv.se/qualificationsreco...480002032.html
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #62
      Originally posted by ευανθια View Post
      Γεια σου Ολγα ,

      Πρεπει να μαθεις πρωτα σουηδικα στο ειδικο σχολειο για μεταναστες που λεγεται SFI και τα τμηματα ειναι a b c d και να συνεχισεις SAS GRUND , SAS A , SAS B . Παραλληλα στελνεις το πτυχιο σου για αναγνωριση που αυτο παιρνει λιγο καιρο .
      Τα τμηματα για τα σουηδικα ειναι εντατικα δηλαδη αν τα πας καλα και διαβαζεις μπορεις να τελειωσεις γρηγορα . Αν ξερεις και αλλες γλωσσες βοηθαει παρα πολυ !
      Εγω αρχισα τελος Ιανουαριου και τωρα ειμαι SAS GRUND. Μονο με τα αγγλικα δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να βρεις κατι , βεβαια ειναι και θεμα τυχης να πεσεις στην περιπτωση. Ομως επειδη η δουλεια σου εχει να κανει πολυ με το να μιλας στον κοσμο , θεωρω οτι ειναι απαραιτητα τα σουηδικα . Δουλειες υπαρχουν πολλες !!!!
      Κατι για μεταπτυχιακο δεν εχω ακουσει αν χρειαζεται μπορω ομως να ρωτησω ! Επισης και η Νορβηγια ειναι πολυ καλη επιλογη ! Γενικα στην Σκανδιναβια ολα ειναι τελεια ! Και οι χωρες και οι ανθρωποι ! Και επισης τα νορβηγικα ειναι σχεδον ιδια γλωσσα με τα σουηδικα ! Και σαν χωρες ειναι διπλα . Το Οσλο ειναι 300 χιλιομετρα απο την Στοκχολμη . Τα φιλανδικα μου εχουν πει οτι ειναι παρα πολυ δυσκολη γλωσσα . Οτι αλλο θελεις ρωτησε με !

      Σε ευχαριστώ πολύ! Με κατατόπισες αρκετά, αλλά αν χρειάζεται χρόνος πρώτα να μάθεις τη γλώσσα-που σημαίνει οτι οι περισσότεροι δε δουλεύουν- σου δίνει κάποιο επίδομα το κράτος? Εγώ βέβαια δεν έχω ούτε οικογένεια ούτε παιδια οπότε δεν ξέρω αν δικαιούμαι.
      Για Στοκχολμη ισχύει οτι ειναι πολυ ακριβη? Πως σου φαίνεται σε σχέση με Ελλαδα?

      Ευχαριστώ κ πάλι για τις πληροφορίες! Να είσαι καλά!

      Comment


        #63
        Originally posted by Olga Bbl View Post
        Σε ευχαριστώ πολύ! Με κατατόπισες αρκετά, αλλά αν χρειάζεται χρόνος πρώτα να μάθεις τη γλώσσα-που σημαίνει οτι οι περισσότεροι δε δουλεύουν- σου δίνει κάποιο επίδομα το κράτος? Εγώ βέβαια δεν έχω ούτε οικογένεια ούτε παιδια οπότε δεν ξέρω αν δικαιούμαι.
        Για Στοκχολμη ισχύει οτι ειναι πολυ ακριβη? Πως σου φαίνεται σε σχέση με Ελλαδα?

        Ευχαριστώ κ πάλι για τις πληροφορίες! Να είσαι καλά!
        Οχι δεν παιρνεις επιδομα . Για μπορεσεις να μεινεις στην σουηδια χρειαζεται να παρεις τον προσωπικο αριθμο απο την εφορια. Για να παρεις τον προσωπικο αριθμο πρεπει η να εχεις καποια λεφτα για αρχη η να δουλευεις.
        Χωρις τον προσωπικο αριθμο δεν μπορεις να κανεις τιποτα . Με τον προσωπικο αριθμο μπορεις να αρχισεις μαθηματα σουηδικων τα οποια ειναι δωρεαν και γενικα μπαινεις στο σουηδικο συστημα
        Η ελλαδα ειναι πολυ πιο ακριβη απο την σουηδια . Να πιεις καφε σε καφετερια εχει 2 ευρω με γλυκακι μαζι.
        Τα σπιτια νοικιαζονται μαζι με τις ηλεκτρικες συσκευες περιπου 500 με 800 ευρω. Ειναι ομως δυσκολο να βρεις σπιτι. Η θερμανση το ζεστο νερο και το νερο γενικα ειναι δωρεαν. Τον χειμωνα ολα τα σπιτια ειναι φουρνος.
        Τα τροφιμα ειναι πιο φτηνα και πιο καλα ποιοτικως. Οι συγκοινωνιες ειναι πιο ακριβες αλλα αξιζουν. Εχω βγαλει μηνιαια καρτα με 70 ευρω και μπορω να γυρναω σε ολη την στοκχολμη με ολα τα μεσα.Κατσαπληκτικες συγκοινωνιες με ακριβεια λεπτου !
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #64
          Originally posted by Olga Bbl View Post
          Σε ευχαριστώ πολύ! Με κατατόπισες αρκετά, αλλά αν χρειάζεται χρόνος πρώτα να μάθεις τη γλώσσα-που σημαίνει οτι οι περισσότεροι δε δουλεύουν- σου δίνει κάποιο επίδομα το κράτος? Εγώ βέβαια δεν έχω ούτε οικογένεια ούτε παιδια οπότε δεν ξέρω αν δικαιούμαι.
          Για Στοκχολμη ισχύει οτι ειναι πολυ ακριβη? Πως σου φαίνεται σε σχέση με Ελλαδα?

          Ευχαριστώ κ πάλι για τις πληροφορίες! Να είσαι καλά!
          Οχι δεν παιρνεις επιδομα . Για μπορεσεις να μεινεις στην σουηδια χρειαζεται να παρεις τον προσωπικο αριθμο απο την εφορια. Για να παρεις τον προσωπικο αριθμο πρεπει η να εχεις καποια λεφτα για αρχη η να δουλευεις.
          Χωρις τον προσωπικο αριθμο δεν μπορεις να κανεις τιποτα . Με τον προσωπικο αριθμο μπορεις να αρχισεις μαθηματα σουηδικων τα οποια ειναι δωρεαν και γενικα μπαινεις στο σουηδικο συστημα
          Η ελλαδα ειναι πολυ πιο ακριβη απο την σουηδια . Να πιεις καφε σε καφετερια εχει 2 ευρω με γλυκακι μαζι.
          Τα σπιτια νοικιαζονται μαζι με τις ηλεκτρικες συσκευες περιπου 500 με 800 ευρω. Ειναι ομως δυσκολο να βρεις σπιτι. Η θερμανση το ζεστο νερο και το νερο γενικα ειναι δωρεαν. Τον χειμωνα ολα τα σπιτια ειναι φουρνος.
          Τα τροφιμα ειναι πιο φτηνα και πιο καλα ποιοτικως. Οι συγκοινωνιες ειναι πιο ακριβες αλλα αξιζουν. Εχω βγαλει μηνιαια καρτα με 70 ευρω και μπορω να γυρναω σε ολη την στοκχολμη με ολα τα μεσα.Κατσαπληκτικες συγκοινωνιες με ακριβεια λεπτου !
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #65
            Originally posted by ευανθια View Post
            Οχι δεν παιρνεις επιδομα . Για μπορεσεις να μεινεις στην σουηδια χρειαζεται να παρεις τον προσωπικο αριθμο απο την εφορια. Για να παρεις τον προσωπικο αριθμο πρεπει η να εχεις καποια λεφτα για αρχη η να δουλευεις.
            Χωρις τον προσωπικο αριθμο δεν μπορεις να κανεις τιποτα . Με τον προσωπικο αριθμο μπορεις να αρχισεις μαθηματα σουηδικων τα οποια ειναι δωρεαν και γενικα μπαινεις στο σουηδικο συστημα
            Η ελλαδα ειναι πολυ πιο ακριβη απο την σουηδια . Να πιεις καφε σε καφετερια εχει 2 ευρω με γλυκακι μαζι.
            Τα σπιτια νοικιαζονται μαζι με τις ηλεκτρικες συσκευες περιπου 500 με 800 ευρω. Ειναι ομως δυσκολο να βρεις σπιτι. Η θερμανση το ζεστο νερο και το νερο γενικα ειναι δωρεαν. Τον χειμωνα ολα τα σπιτια ειναι φουρνος.
            Τα τροφιμα ειναι πιο φτηνα και πιο καλα ποιοτικως. Οι συγκοινωνιες ειναι πιο ακριβες αλλα αξιζουν. Εχω βγαλει μηνιαια καρτα με 70 ευρω και μπορω να γυρναω σε ολη την στοκχολμη με ολα τα μεσα.Κατσαπληκτικες συγκοινωνιες με ακριβεια λεπτου !

            Φαίνεται πολύ δελεαστική χώρα! Μπορεις να με παραπεμψεις σε καποιο λινκ με ολες τις πληροφοριες για τα γραφειοκρατικα αν υπαρχει? Για την Νορβηγια πάντως δε μπορεσα να βρω πολλά πράγματα...ενώ για την Αυστραλια κοντεύω να τα μάθω απ'εξω!

            Comment


              #66
              Originally posted by Olga Bbl View Post
              Φαίνεται πολύ δελεαστική χώρα! Μπορεις να με παραπεμψεις σε καποιο λινκ με ολες τις πληροφοριες για τα γραφειοκρατικα αν υπαρχει? Για την Νορβηγια πάντως δε μπορεσα να βρω πολλά πράγματα...ενώ για την Αυστραλια κοντεύω να τα μάθω απ'εξω!
              Κοιτα εδω

              Οι διαδικασιες γραφειοκρατικα ειναι απλες και γρηγορες. Αρκει να εχεις να δειξεις στην εφορια μια προσληψη απο εργοδοτη η καποια λεφτα για να σου δωσουν τον προσωπικο αριθμο. Οταν παρεις τον προσωπικο αριθμο μετα βγαζεις ταυτοτητα ανοιγεις λογαριασμο στην τραπεζα και γραφεσαι στα μαθηματα σουηδικων.
              Δουλεια μπορεις να βρεις σε ελληνικη επιχειρηση η σουηδικη σε εστιατορια ξενοδοχεια συνεργεια καθαρισμου .... αλλα βεβαια θελει ψαξιμο και πεισμα.
              Η εφορια λεγεται Skatteverket .
              Κοιτα εδω http://www.skatteverket.se/
              Eδω ειναι ο ΟΑΕΔ της σουηδιας http://www.arbetsformedlingen.se/
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #67
                Originally posted by ευανθια View Post
                Κοιτα εδω

                Οι διαδικασιες γραφειοκρατικα ειναι απλες και γρηγορες. Αρκει να εχεις να δειξεις στην εφορια μια προσληψη απο εργοδοτη η καποια λεφτα για να σου δωσουν τον προσωπικο αριθμο. Οταν παρεις τον προσωπικο αριθμο μετα βγαζεις ταυτοτητα ανοιγεις λογαριασμο στην τραπεζα και γραφεσαι στα μαθηματα σουηδικων.
                Δουλεια μπορεις να βρεις σε ελληνικη επιχειρηση η σουηδικη σε εστιατορια ξενοδοχεια συνεργεια καθαρισμου .... αλλα βεβαια θελει ψαξιμο και πεισμα.
                Η εφορια λεγεται Skatteverket .
                Κοιτα εδω http://www.skatteverket.se/
                Eδω ειναι ο ΟΑΕΔ της σουηδιας http://www.arbetsformedlingen.se/

                ωραία! σε ευχαριστώ πολύ!

                Comment


                  #68
                  kalispera apo ellada.exv akousei oti ta enoikia sthn souidia einai eksairetika diskola.gnvrizei mipos kapoios sxetika?noikiazv eukola opvs stin ellada mono me lefta h thelei kapia alli tipou eggiisi?euxaristo ek tvn protervn

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by yakamo View Post
                    kalispera apo ellada.exv akousei oti ta enoikia sthn souidia einai eksairetika diskola.gnvrizei mipos kapoios sxetika?noikiazv eukola opvs stin ellada mono me lefta h thelei kapia alli tipou eggiisi?euxaristo ek tvn protervn
                    Καλημερα απο σουηδια ! Νοικιαζεις σπιτι μονο με λεφτα φυσικα . Το συστημα ειναι τελειως διαφορετικο απο της ελλαδας. Ειναι τα σπιτια των δημων που τα νοικιαζεις απο πρωτο χερι που ομως μπαινεις στην ουρα και πρεπει να περιμενεις . Οταν ερθει η σειρα σου ο δημος ζηταει να δει το εισοδημα σου και να εχεις μονιμη δουλεια .
                    Υπαρχουν ομως και τα σπιτια απο δευτερο χερι που και αυτοι σου ζητανε να εχεις καποιο εισοδημα , δεν ειναι ομως αυτο απολυτο , και επισης συνηθως ζητανε και εγγυηση ενα η δυο μηνες, αλλα και αυτο δεν ειναι απολυτο. Αν νοικιασεις σπιτι απο τον δημο πρωτο χερι δεν ζητανε εγγυηση και ειναι το συμβολαιο επ αοριστον.
                    Αν νοικιασεις ομως δευτερο χερι απο ιδιωτη τοτε εκτος απο τις εγγυησεις , συνηθως τα νοικιαζουν για περιορισμενο χρονικο διαστημα απο μερικες εβδομαδες εως ενα χρονο. Μπορει ομως να πεσεις στην περιπτωση και να βρεις δευτερο χερι επ αοριστον. Θελει πολυ ψαξιμο ! Ειδικα στην στοκχολμη ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι . Αν ενδιαφερεσαι γραψε μου για να σου πω που να ψαξεις.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by ευανθια View Post
                      Καλημερα απο σουηδια ! Νοικιαζεις σπιτι μονο με λεφτα φυσικα . Το συστημα ειναι τελειως διαφορετικο απο της ελλαδας. Ειναι τα σπιτια των δημων που τα νοικιαζεις απο πρωτο χερι που ομως μπαινεις στην ουρα και πρεπει να περιμενεις . Οταν ερθει η σειρα σου ο δημος ζηταει να δει το εισοδημα σου και να εχεις μονιμη δουλεια .
                      Υπαρχουν ομως και τα σπιτια απο δευτερο χερι που και αυτοι σου ζητανε να εχεις καποιο εισοδημα , δεν ειναι ομως αυτο απολυτο , και επισης συνηθως ζητανε και εγγυηση ενα η δυο μηνες, αλλα και αυτο δεν ειναι απολυτο. Αν νοικιασεις σπιτι απο τον δημο πρωτο χερι δεν ζητανε εγγυηση και ειναι το συμβολαιο επ αοριστον.
                      Αν νοικιασεις ομως δευτερο χερι απο ιδιωτη τοτε εκτος απο τις εγγυησεις , συνηθως τα νοικιαζουν για περιορισμενο χρονικο διαστημα απο μερικες εβδομαδες εως ενα χρονο. Μπορει ομως να πεσεις στην περιπτωση και να βρεις δευτερο χερι επ αοριστον. Θελει πολυ ψαξιμο ! Ειδικα στην στοκχολμη ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι . Αν ενδιαφερεσαι γραψε μου για να σου πω που να ψαξεις.
                      ευχαριστω για την αμεση απαντηση.ναι ενδιαφερομαι,αν μπορουσες να μου πεις που να ψαξω για δευτερο χερι φυσικα κ οχι απαραιτητα στην στοκχολμη.σιγουρα με ενδιαφερει για μεγαλο χρονικο διαστημα κ οχι για ενα χρονο ,εχω οικογενεια κ δεν θα μπορω αλλαζω συνεχως σπιτι.σε ευχαριστω εκ των προτερων

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by yakamo View Post
                        ευχαριστω για την αμεση απαντηση.ναι ενδιαφερομαι,αν μπορουσες να μου πεις που να ψαξω για δευτερο χερι φυσικα κ οχι απαραιτητα στην στοκχολμη.σιγουρα με ενδιαφερει για μεγαλο χρονικο διαστημα
                        κ οχι για ενα χρονο ,εχω οικογενεια κ δεν θα μπορω αλλαζω συνεχως σπιτι.σε ευχαριστω εκ των
                        προτερων

                        κοιτα εδω

                        Sveriges största köp- och säljmarknad

                        jagvillhabostad.nu kämpar för alla ungas rätt att bo tryggt. Är du också trött på bostadskrisen? Stötta vårt arbete - bli medlem gratis.

                        Bostad Direkt har lediga lägenheter i Stockholm, Göteborg, Malmö och hela Sverige. Här kan du snabbt hyra eller hyra ut din lägenhet, villa eller radhus.



                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #72
                          Καλησπερα!

                          Γενικα το θεμα "σπιτι στη Σουηδια" ειναι πολυ μαυρο και μυστηριωδες,και θελει τρελλο ψαξιμο και τρελλη επιμονη.Μου ελεγαν οτι ποιο ευκολα βρισκεις δουλεια,παρα σπιτι και δεν το πιστευα.Μεχρι που το διαπιστωσα ο ιδιος.Προσοχη θελει και στη περιοχη.Οσο ποιο πολυ απομακρινεσαι απο κεντρο (ζωνη Α),πεφτουν οι τιμες.Προσοχη και με τα συμβολαια ,προκαταβολη δεν δινουμε ποτε χωρις να εχουμε το συμβολαιο υπογεγραμμενο απο τον ιδιοκτητη,στο χερι.Επισης κοιταζουμε παντα στο χαρτη ωστε να ειναι κοντα σε σταθμο μετρο η σταση λεωφορειου.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by antogeor View Post

                            Καλησπερα σε ολους και ολες....

                            Οπως καταλαβατε η αποφαση για Μεταναστευση ειναι ενα μεγαλο βημα γι αυτο και θελει μεθοδικοτητα,χρονο επιμονη και πανω απο ολα Ψυχραιμια ,ακομμα και οταν ολα δεν πανε καλα.Ειμαι εδω και 28 μερες Στοκχολμη,ειναι μια υπεροχη πολη,με αψογη λειτουργικοτητα,και τελεια παροχη υπηρεσιων προς τον πολιτη(ΜΜΜ κλπ).Εγω για να κανω αυτο το μεγαλο βημα,εχω αρχισει προετοιμασιες εδω και 1,5 χρονο περιπου.Αυτο το χρονικο διαστημα περιελαβε ,διαβασμα Σουηδικων(τα βασικα για αρχη),επαφες με ανθρωπους ποτυ εχουν πολυ καιρο στοκχολμη,ενα ταξιδι περσυ ιουνιο για να δω που ακριβως θελω να ερθω,περιβαλλον πολη κλπ.Αφου λοιπον οριστικοποιηθηκε ο τοπος,ο χρονος αρχισε να μετραει αντιστροφα.....Για πολλους μηνες εφυγαν παρα πολλα βιογραφικα σε εταιρεις της Σουηδιας.Πολλες αρνητικες απαντησεις,αλλα και πολλη επιμονη για επιτευξη στοχου .Το μονο που καταφερθηκε ηταν να βρεθει ενα σπιτι οχι και στην καλυτερη τιμη ,αλλα δεν υπηρχε και κατι αλλο.Και ηρθε η μερα λοιπον αναχωρησης απο ελλαδα(Θεσσαλονικη για την ακριβεια μια και απο εκει πεταει η ryanair),με αναμεικτα συναισθηματα και ενα φοβερο αγχος γιατι δουλεια ακομμη δεν ειχε βρεθει.Αφιξη στο αεροδρομιο στοκχολμης,και μια μικρη εξερευνηση για να βρεθει το σπιτι.Το σπιτι βρεθηκε μετα απο πορεια στους δρομους της Στοκχολμης μετα απο 2,5 ωρες και τελικα......Ολα οκ! Θ σας πω κατ αρχη τα Ευχαριστα
                            1) ξερετε ολοι πως ειναι τα πραγματα στην ελλαδα ,και η κατασταση με ολες τις Υπηρεσιες.Ε λοιπον ξεχαστε τα ολα,εδω ειναι ακριβως τα αντιθετα προς το καλυτερο ολα.Απο που να αρχισει κανεις......Απο τα Μεσα Μαζικης Μεταφορας,που ειναι στην ωρα τους ,δεν κανουν απεργιες(δεν εχουν κανενα λογο),σε πανε παντου παντου ομμως ,και δεν χρειαζεται να παρεις κανενα ταξι,την παρα πολυ καθαρη πολη και την αψογη λειτουργια δημοσιων υπηρεσιων και τραπεζων ,και ολα αυτα σε μια πολη που ειναι καταπρασινη,και χτισμενη αναμεσα σε νησακια(ειναι πανεμορφη πραγματικα).
                            Και παμε σε ποιο πρακτικα πραγματα τωρα...Η αρχη ειναι πολυ δυσκολη να μπορεσεις να βρεις δουλεια.Πρεπει ομμως να υπαρχει παρα πολυ επιμονη.Εγω μετα απο αρκετα "Αδειασματα" συμπατριωτων μας,δεν το εβαλα κατω,το αντιθετο.Καθε πρωι ειχα κοκκινισμενα ματια απο το ξενυχτι στον υπολογιστη στελνοντας βιογραφικα.Θα σας πω κατι εδω που ολοι θελετε να ακουσετε,και ειναι η πραγματικοτητα ομμως...ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ,Υπαρχει ενα κλειδι ομμως και λεγεται Γλωσσα.Πρεπει να γινει μεγαλη προσπαθεια για εκμαθηση των Σουηδικων.Στις πρωτες δεκα μερες δυστηχως εχασα 2 δουλειες σε Σουηδικες εταιρειες γιατι δεν ηξερα πολυ καλα τη γλωσσα.Και παλι ομμως μετα απο επιμονη βρεθηκε δουλεια σε εταιρεια Σουηδικη με ελληνα υπευθηνο,και ετσι καπως ξεπεραστηκε λιγο αυτο το εμποδιο για αρχη.Εχω αρχισει εντατικα το διαβασμα ομμως και μεσα Αυγουστου θα αρχισω το σχολειο για Σουδικα που ειναι δωρεαν.
                            Δεν ξερω αν σας εδωσα καποια ιδεα για το τι ακριβως "παιζει" εδω,αλλα θα επανελθω δριμυτερος και με ποιο πολλα νεα.
                            Για οσουν θελουν αναφερω καποια site για δουλεια μεσα απο τα οποια και εγω εκανα ολες τισ κινησεις.
                            Söker du jobb? Se alla lediga jobb hos Uniflex. Vi finns i hela landet och inom många brancher. Hitta rätt jobb för dig idag!


                            Γεια σου Αντώνη,

                            συγχαρητήρια για τη δουλειά κ εύχομαι όλα να πάνε πολύ καλά!

                            αποφάσισα να αφήσω την αυστραλία κ να επικεντρωθώ στη σουηδία οπότε αν έχεις λιγο χρόνο θα ήθελα να με κατατοπίσεις... Καταρχάς να σου πω οτι σπουδάζω ψυχολογία και είμαι 23, οπότε φαντάζομαι οτι για να βρω δουλειά χρειάζεται να μάθω άπταιστα σουηδικά... με τα μαθήματα που προσφέρονται δωρεαν μετα απο πόσο καιρό είσαι σε επίπεδο proficiency? επισης υπάρχει το ενδεχομενο να ανεβω για μεταπτυχιακο κ παραλληλα να μαθω τη γλωσσα κ να βρω μια δουλεια-ημιαπασχοληση. αυτο θεωρεις οτι ειναι εφικτο? κ επισης, παρολο που δεν εχω οργανωσει το ταξιδι σκεφτομαι να ερθω κατα τον νοεμβρη για να δω πως ειναι τα πραγματα κ ενδεχομενως να ρωτησω για part time δουλεια.

                            Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις τη γνώμη σου εφόσον έχεις τη γνώση της εμπειρίας!

                            σε ευχαριστώ,
                            ολγα

                            Comment


                              #74
                              Γεια σου Όλγα και καλή μας υπομονή στον αγώνα που ξεκινήσαμε για ενα καλύτερο αύριο!

                              Οταν ξεκίνησα να διαβάζω τα post στο πατριωτάκι ειχα προσανατολιστεί κι εγω στην Αυστραλία. Ομως χρειάζονται πάρα πολλά χρήματα και πάρα πολύς χρόνος. Και προσωπικά εγω, δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο. Βασικά δεν θέλω να χάσω αλλο τον χρόνο μου στην Ελλάδα και να δουλεύω για πενταροδεκάρες!
                              Η αμέσως επόμενη λοιπόν επιλογή μου είναι η Σκανδιναβία, όπου σκέφτηκα να πάω πρώτα εκεί να δουλέψω ώστε να βάλω χρήματα στην άκρη κι έπειτα να φύγω για Αυστραλία όπου το κλίμα είναι καλύτερο. Αν βέβαια τελικά προσαρμοστώ στις σκανδιναβικές χώρες, εννοειται πως δεν θα το κουνίσω απο εκεί!!! Η ιδέα του μεταπτυχιακού που πρότεινες μου ακούγεται μια χαρά, όμως το να δουλεύεις part time θα μπορείς να τα βγάλεις πέρα με σίτιση, στέγαση κτλ? Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμον. Επίσης κάπου διάβασα οτι πρέπει να έχεις κάποια χρήματα στην άκρη για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό. Αυτο ισχύει και για Νορβηγία?Άλλη μια απορία που έχω είναι το εξής: διάβασα ότι αν παίρνεις επίδομα ανεργίας στη χώρα σου, συνεχίζεις να το παίρνεις και σε όποια απο τις Σακνδιναβικές χώρες αποφασίσεις να πας για μετανάστευση. Εγω πάντως προσανατολίζομαι στη Νορβηγία γιατί εκεί υπάρχει ο γνωστος του γαμπρού μου όπου ίσως να τον βοηθήσει να βρει δουλειά εκεί. Αν τελικά δεν τα καταφέρουν, τότε θα φύγω μόνη μου. Όμως τελικά τι είναι καλύτερο, Σουηδία ή Νορβηγία? Πω πω!!!! χάος! Δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω!!!! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! :

                              Comment


                                #75
                                Παντως οσο περισσοτερο διαβαζω για τη Σουηδια τοσο περισσοτερο μου αρεσει.
                                Ειχα παει περσι καλοκαιρι στη Στοκχολμη και μου αρεσε πολυ.Ειδικα οι ανθρωποι.Στη ζωη μου δεν εχω συναντησει πιο ευγενικους ανρθρωπους.Πραγματικα εχω παει σε καποιες χωρες και πουθενα δεν βρηκα τοσο χαμογελαστους ανθρωπους.
                                Το μονο που θα με προβληματιζε στο να μεινω εκει ειναι το σκοταδι που επικρατει το χειμωνα.Το κρυο και το χιονι τα λατρευω.
                                Ευανθια πραγματικα το χειμωνα εχει μονο 2 ωρες μερα?Ειναι ευκολο για εσας να ειστε στο σκοταδι ολο το χειμωνα?

                                Comment

                                Working...
                                X