PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VII)

Anais
23.06.2011, 17:25
Για το application μου partner visa 100/309:
Θέλω να στείλω αποδείξεις απο τράπεζες και λογαριασμούς ώστε να αποδείξω ότι έμενα με τον άντρα μου για
4 χρόνια μαζί.
Πρέπει να μεταφραστούν όλοι οι λογαριασμοί έστω και αν είναι επαναλαμβανόμενοι?Για παράδειγμα έχω 10 τραπεζικές αποδείξεις απο την ίδια τράπεζα θα πρέπει να μεταφραστούν όλα ξεχωριστά ή θα κάνω το ένα και τα υπόλοιπα απλά να τα επισυνάψω δείχνοντας ότι είναι τα ίδια?
Εσείς τι κάνατε σε παρόμοια περίπτωση?

Ευχαριστώ,δεκτές όποιες απαντήσεις!:victory:

centaurusa
23.06.2011, 18:03
Καλησπέρα σε όλους!

Σκέφτομαι να μεταναστεύσω σε ένα χρόνο περίπου στην αυστραλία.
Έχω πτυχιο πληροφορικης/τηλεπικοινωνιων και ccna πιστοποιηση.
Ενδιαφέρομαι να εργαστώ στον τομέα των τηλεπικοινωνιων και λόγω των συνθηκων εδω σκέφτομαι να κάνω ένα βήμα παραπέρα και να κατέβω νοτιότερα προς αναζήτηση εργασίας και καλύτερων συνθηκών ζωής.

Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι ότι δεν έχω προυπηρεσία στον τομέα των σπουδών μου παρότι ως φοιτητής εργάζομαι εδώ και 4 χρόνια σε βιβλιοπωλείο τόσο στην πώληση όσο και στην οργάνωση, παραγγελίες κλπ...Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας όσον αφορά το αν θα είναι δύσκολο να βρω δουλειά στην αυστραλία χωρίς προυπηρεσία στο αντικείμενο που θέλω να εργαστώ.

Είμαι 24 χρονών και θεωρώ ότι είμαι σε καλή ηλικία για να μεταναστεύσω και να ξεκινήσω εκει...:)

Al-An
23.06.2011, 18:23
Για το application μου partner visa 100/309:
Θέλω να στείλω αποδείξεις απο τράπεζες και λογαριασμούς ώστε να αποδείξω ότι έμενα με τον άντρα μου για
4 χρόνια μαζί.
Πρέπει να μεταφραστούν όλοι οι λογαριασμοί έστω και αν είναι επαναλαμβανόμενοι?Για παράδειγμα έχω 10 τραπεζικές αποδείξεις απο την ίδια τράπεζα θα πρέπει να μεταφραστούν όλα ξεχωριστά ή θα κάνω το ένα και τα υπόλοιπα απλά να τα επισυνάψω δείχνοντας ότι είναι τα ίδια?
Εσείς τι κάνατε σε παρόμοια περίπτωση?

Ευχαριστώ,δεκτές όποιες απαντήσεις!:victory:

εμείς τα μεταφράσαμε ολα ,αλλά, σε επικοινωνία με τον case officer που είχαμε σε καποια στιγμη αργοτερα για κάποια επιπλεον χαρτιά λογαρισμών που 8α δήλωναν την κοινη ζωη εμενα και του αντρα μου για τα χρονια που υποστηριζαμε μας είπε ότι αν θέλουμε μπόρουμε να μεταφρασουμε το ενα και στα υπολοιπα να μαρκαρουμε το ονομα την διευθυνση και την χρονολογια. Ισως να εξαρταται και απο τον καθε case officer ομως τι ακριβως προτιμαει γι'αυτο για καλο και για κακο δεν χανεις τιποτα με το να τα μεταφρασεις όλα νομίζω.

Anais
23.06.2011, 18:56
εμείς τα μεταφράσαμε ολα ,αλλά, σε επικοινωνία με τον case officer που είχαμε σε καποια στιγμη αργοτερα για κάποια επιπλεον χαρτιά λογαρισμών που 8α δήλωναν την κοινη ζωη εμενα και του αντρα μου για τα χρονια που υποστηριζαμε μας είπε ότι αν θέλουμε μπόρουμε να μεταφρασουμε το ενα και στα υπολοιπα να μαρκαρουμε το ονομα την διευθυνση και την χρονολογια. Ισως να εξαρταται και απο τον καθε case officer ομως τι ακριβως προτιμαει γι'αυτο για καλο και για κακο δεν χανεις τιποτα με το να τα μεταφρασεις όλα νομίζω.

Σας ευχαριστώ για τιν απάντηση!
Μπορειτε να μου πειτε ποσα χαρτιά λογαρισμών στειλατε για καθε χρονια? Δυο ειναι αρκετα? Θελω να στείλω 'ενα λογαριασμό απο μένα και ένα απο τον αντρα μου .. ή ζητάνε περισσοτερους λογαριαμους ανα χρονιά?

Al-An
23.06.2011, 20:25
Σας ευχαριστώ για τιν απάντηση!
Μπορειτε να μου πειτε ποσα χαρτιά λογαρισμών στειλατε για καθε χρονια? Δυο ειναι αρκετα? Θελω να στείλω 'ενα λογαριασμό απο μένα και ένα απο τον αντρα μου .. ή ζητάνε περισσοτερους λογαριαμους ανα χρονιά?

Ετσι οπως λες να κάνεις και εμείς στείλαμε απο 1 λογαριασμό για κάθε χρονο απο καθε όνομα...Θέλουν μονο να δουν οτι οντως ειστε μάζι τόσα χρονια που λέτε.

demi
23.06.2011, 22:04
Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι να εργαστώ στον τομέα των τηλεπικοινωνιων και λόγω των συνθηκων εδω σκέφτομαι να κάνω ένα βήμα παραπέρα και να κατέβω νοτιότερα προς αναζήτηση εργασίας και καλύτερων συνθηκών ζωής.

Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι ότι δεν έχω προυπηρεσία στον τομέα των σπουδών μου παρότι ως φοιτητής εργάζομαι εδώ και 4 χρόνια σε βιβλιοπωλείο τόσο στην πώληση όσο και στην οργάνωση, παραγγελίες κλπ...Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας όσον αφορά το αν θα είναι δύσκολο να βρω δουλειά στην αυστραλία χωρίς προυπηρεσία στο αντικείμενο που θέλω να εργαστώ.

Είμαι 24 χρονών και θεωρώ ότι είμαι σε καλή ηλικία για να μεταναστεύσω και να ξεκινήσω εκει...:)

Η ηλικία σου είναι ιδανική για οτιδήποτε για να ξεκινήσεις για να σπουδάσεις κατι καινούριο γιαυτό μην κολλάς στην προυπηρεσία , αν έχεις πρόσβαση και πληρείς τις προυποθέσεις για viza τόλμησε το.

eyagkost
24.06.2011, 01:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΤΕ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ..
ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ, ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΤΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ, ΑΠΟ ΤΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΩ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ LOWER. ΟΠΟΤΕ ΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΒΙΖΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΕΚΕΙ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΙΣΩΣ.. ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΞΟΙΚΙΩΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ.
ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΗΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΑΝ ΘΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΕΙ, ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΒΙΖΑ;ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ;

ZAKARI
24.06.2011, 08:42
eyagkost read all @:

http://pipiscrew.com

Haris1977
24.06.2011, 11:40
Καλημέρα σας

Είμαι νέος στο site και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Είμαι 34 ετών, έχω πτυχίο γεωλογίας με ήδη ένα μεταπτυχιακό στην Ωκεανογραφία και τελειώνω σε λίγο και το 2ο μάστερ μου. Επειδή έχω μπερδευτεί με τις διάφορες βίζες κλπ, και από ότι κατάλαβα για να πας εκεί χρειάζεσαι οπωσδήποτε βίζα, τι πρέπει να κάνω για να πάω να δουλέψω εκεί? Νομίζω είτε πρέπει να βρω μέσω ιντερνετ εργοδότη, είτε απλα να πάω εκεί και να ψάξω έτσι?

Ήθελα να ρωτήσω..για την 1η περίπτωση..Μπορέι να γίνει π.χ οργανωμένα αυτό και να γίνει μέσω της πρεσβείας εδώ στην Αθήνα? Αν πάω εκεί δηλαδή θα με βοηθήσουν δίνοντάς τους το cv μου και αυτοί να το προωθήσουν? Γίνεται αυτό?:smile_:

έπονται και άλλες questions..:D

alkioni
24.06.2011, 14:18
παλι εδω, προσπαθώντας να παρω το ielts. ημερομηνια εξετασης 9 ιουλίου. ευχηθείτε μου καλή τύχη, το έχω ανάγκη.

Dionysis68
24.06.2011, 14:24
good luck alkioni got my fingers crosed fou you.

alkioni
24.06.2011, 14:38
thankssssssss

maxepap
24.06.2011, 18:09
Χαιρετιζω ολα τα μελη του πατριωτακι!!!Σας διαβαζω εδω κ μηνες καθως ετοιμαζομαι κ εγω με την οικογενεια για κατω.Πρωτα ο θεος τον Αυγουστο.Δεν εγραψα τοσο καιρο γιατι με καλυπτατε σε ολα.Εβγαλα το διαβατηριο μου οπως επισης κ την υπηκοοτητα στουσ 2 γιους μου (12 k 2 χρονων ).Εδω θελω να πω οτι δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με την υπηκοοτητα μου που ειναι γραμμενη στις ληξιαρχικες πραξης γεννησεως Ελληνικη απ τη στιγμη που τους εστειλα το Birth certificate κ το αυστραλεζικο διαβατηριο μου καθως επισης δεν μου ζητηθηκε σφραγιδα χαγης (apostille) σε κανενα χαρτι που εστειλα.Βεβαια στο μεταφραστικο εχουν αναρτηση ενα χαρτι που λεει ποιεσ χωρες ζητανε σφραγιδα χαγης στο οποιο υπαρχει κ η Αυστραλια αλλα δεν ειχα προβλημα.Τωρα για τον συζυγο ο οποιος χρειαζεται visa θα ταξιδεψει με τουριστικη κ θα κανουμε τις απαραιτητες ενεργειες εκει ελπιζοντας να πανε ολα καλα.Θα αιτηθει την partner visa 820,801 για την οποια θα γραψω με καθε λεπτομερεια μολις ξεκινησουμε τις διαδικασιες εκει.Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σ ολους σας κ ιδιαιτερα στον agoriani για την βοηθεια σας,καλη τυχη σε ολους στα καινουργια τολμηρα ξεκινηματα.

jojos71
24.06.2011, 21:24
παλι εδω, προσπαθώντας να παρω το ielts. ημερομηνια εξετασης 9 ιουλίου. ευχηθείτε μου καλή τύχη, το έχω ανάγκη.

Kali tyxi alkioni...emeis to pirame to IELTS se oles tis enotites pano apo 7,0....Academic....:bravo_:

alkioni
24.06.2011, 23:34
Kali tyxi alkioni...emeis to pirame to IELTS se oles tis enotites pano apo 7,0....Academic....:bravo_:

congratulations, jojos, wish you all worlds luck. wish i succeed it too. cross my fingers every day!

konstantinos1
25.06.2011, 01:03

πολυ καλη τυχη να εχεις αλκιονη...χωρις αγχος, και ολα θα πανε καλα!

mikael
25.06.2011, 06:12
Καλησπέρα σε όλους!

χωρις προυπηρεσια θα τα βρεις δυσκολα..εως πολυ δυσκολα..
διαβαζω τα γραφομενα σας και νομιζω πως λανθασμενα εχετε την εντυπωση οτι στην αυστραλια ειναι ολα ευκολα..
πρεπει να καταλαβετε οτι χωρις σημαντικη προυπηρεσια αλλα και μ ελληνικο πτυχιο ειναι πολυ δυσκολα..
τα ελληνικα πτυχια ειναι εντελως ασημαντα εκει..
ιδιως για engineering

alkioni
25.06.2011, 08:52
πολυ καλη τυχη να εχεις αλκιονη...χωρις αγχος, και ολα θα πανε καλα!

thanks , ax i am under stress indeed.

konstantinos1
25.06.2011, 17:36
thanks , ax i am under stress indeed.

φαινεται γιαυτο στο ειπα...αλλα επειδη εχς εμπειρια , εχω δωσει εξετασεις αρκετες σε 2 διαφορετικες γλωσσες μπορω να σου πω οτι το αγχος κατα την εξεταση μπορει να παει παρα πολυ πισω και να μειωσει τις δυνατοτητες σου κατα πολυ. ανθρωποι αποτυγχανουν στις ξενες γλωσσες μονο και μονο εξαιτιας του, προσπαθησε να το αποβαλλεις με καθε τροπο, καλυτερα να πας λιγο απροετοιμαστη παρα με αγχος! το πιστευω απολυτα!

alkioni
26.06.2011, 00:02
φαινεται γιαυτο στο ειπα...αλλα επειδη εχς εμπειρια , εχω δωσει εξετασεις αρκετες σε 2 διαφορετικες γλωσσες μπορω να σου πω οτι το αγχος κατα την εξεταση μπορει να παει παρα πολυ πισω και να μειωσει τις δυνατοτητες σου κατα πολυ. ανθρωποι αποτυγχανουν στις ξενες γλωσσες μονο και μονο εξαιτιας του, προσπαθησε να το αποβαλλεις με καθε τροπο, καλυτερα να πας λιγο απροετοιμαστη παρα με αγχος! το πιστευω απολυτα!

αγχωθηκα γιατι δεν ειχα χρονο να κανω καλη προετοιμασια, τουλαχιστον αυτην που θελω εγω, με 3 παιδια βλεπεις και εναν συζυγο να λειπει 25 ωρες το 24ωρο καταλαβαινεις. απλα σκεφτομαι οτι παλι θα σβησει η ελπιδα και οτι θα με παει παραπισω και ολο αυτο καταλαβαινεις. χωρις αυτο δεν γινεται ουτε η αναγνωριση επαγγελματος που θα μου παρει κανα 5μηνο υπολογιζω και φυσικα ουτε και η αιτηση για την βιζα. αρα φτου και απο την αρχη και ο χρονος περναει αρνητικα...................... οσο για τις εξετασεις θα παω με τζαμπουκα, ετσι κανω παντα χωρις αγχος εκεινη την ημερα και ας ελπισω οτι η τυχη θα ειναι με το μερος μου!

Agoriani
26.06.2011, 03:58
αγχωθηκα γιατι δεν ειχα χρονο να κανω καλη προετοιμασια, τουλαχιστον αυτην που θελω εγω, με 3 παιδια βλεπεις και εναν συζυγο να λειπει 25 ωρες το 24ωρο καταλαβαινεις. απλα σκεφτομαι οτι παλι θα σβησει η ελπιδα και οτι θα με παει παραπισω και ολο αυτο καταλαβαινεις. χωρις αυτο δεν γινεται ουτε η αναγνωριση επαγγελματος που θα μου παρει κανα 5μηνο υπολογιζω και φυσικα ουτε και η αιτηση για την βιζα. αρα φτου και απο την αρχη και ο χρονος περναει αρνητικα...................... οσο για τις εξετασεις θα παω με τζαμπουκα, ετσι κανω παντα χωρις αγχος εκεινη την ημερα και ας ελπισω οτι η τυχη θα ειναι με το μερος μου!

Καλή τύχη Αλκιόνη. Οι σκέψεις μας μαζί σου για να σου δίνουμε θετική ενέργεια.

alkioni
26.06.2011, 10:00
Καλή τύχη Αλκιόνη. Οι σκέψεις μας μαζί σου για να σου δίνουμε θετική ενέργεια.

thanks agorianni, wish you the best for your new coming baby!

konstantinos1
26.06.2011, 20:08

και εγω παντα για τον ιδιο λογο αγχωνομουν εως οτου καταλαβα οτι τελικα δεν ειναι θεμα χρονου και οτι ποτε δεν θα ημουν υχαριστημενος απο το χρονο που ειχα να κανω επαναληψη! οποτε αρχισα να χαλαρωνω εκτοτε...σου συστηνω το ιδιο!

ποτε ειναι οι εξετασεις? να μας πεις πριν τις εξετασεις να σου στειλουμε θετικη ενεργεια!

eyagkost
27.06.2011, 21:58
kali epitixia!!!

eyagkost
27.06.2011, 22:01
eyagkost read all @:

http://pipiscrew.com

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;;

cmiha316
27.06.2011, 23:46
Καλησπέρα από Πάτρα. Μόλις έγινα μέλος και θέλω πραγματικά να συγχαρώ την πραγματικά αξιόλογη προσπάθεια που γίνεται (ο φόβος του αγνώστου μας ενώνει τελικά. Μακάρι να είμαστε τόσο συνεργάσιμοι και μέσα στην χώρα μας). Πήραμε και εμείς την απόφαση να εγκαταλείψουμε το τιτανικό που λέγεται Ελλάδα αφήνοντας πίσω όλα και όλους όσους αγαπάμε. Είμαι Αυστραλός υπήκοος (Australian citizen by descent).Επειδη οι γονείς μου έχουν χάσει τα έγγραφα που αφορούν στην υπηκοότητα μου μίλησα με την πρεσβεία η οποία με ενημέρωσε ότι καταρχήν θα πρέπει να ξαναβγάλουμε το χαρτί έτσι ώστε να προβώ στην ανανέωση - αντικατάσταση του από το 1998 ληγμένου διαβατηρίου μου. Μου είπαν ότι η διαδικασία του citizenship θα διαρκέσει 2 μήνες. λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι θα πρέπει να ακολουθηθούν παρόμοιες διαδικασίες για τον τριών ετών γιό μου όπως επίσης και για τον 16 μηνών αβάπτιστο βρέφος μου συν τη διαδικασία κατόπιν αυτών έκδοσης visas της ελληνίδας γυναίκα μου έχει κάποιος οποιαδήποτε πρόταση για όσο το δυνατόν ταχύτερες διαδικασίες? θα με βοηθούσε πάρα πολύ λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι είμαι άλλος ένας άνεργος πλέον πρώην καταστηματάρχης. ευχαριστώ πολύ και νιώθω ήση υποχρεωμένος μονο και μόνο από αυτά που έχω διαβάσει στο παρόν forum.

Agoriani
28.06.2011, 04:02
Καλησπέρα από Πάτρα. Μόλις έγινα μέλος και θέλω πραγματικά να συγχαρώ την πραγματικά αξιόλογη προσπάθεια που γίνεται (ο φόβος του αγνώστου μας ενώνει τελικά. Μακάρι να είμαστε τόσο συνεργάσιμοι και μέσα στην χώρα μας). Πήραμε και εμείς την απόφαση να εγκαταλείψουμε το τιτανικό που λέγεται Ελλάδα αφήνοντας πίσω όλα και όλους όσους αγαπάμε. Είμαι Αυστραλός υπήκοος (Australian citizen by descent).Επειδη οι γονείς μου έχουν χάσει τα έγγραφα που αφορούν στην υπηκοότητα μου μίλησα με την πρεσβεία η οποία με ενημέρωσε ότι καταρχήν θα πρέπει να ξαναβγάλουμε το χαρτί έτσι ώστε να προβώ στην ανανέωση - αντικατάσταση του από το 1998 ληγμένου διαβατηρίου μου. Μου είπαν ότι η διαδικασία του citizenship θα διαρκέσει 2 μήνες. λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι θα πρέπει να ακολουθηθούν παρόμοιες διαδικασίες για τον τριών ετών γιό μου όπως επίσης και για τον 16 μηνών αβάπτιστο βρέφος μου συν τη διαδικασία κατόπιν αυτών έκδοσης visas της ελληνίδας γυναίκα μου έχει κάποιος οποιαδήποτε πρόταση για όσο το δυνατόν ταχύτερες διαδικασίες? θα με βοηθούσε πάρα πολύ λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι είμαι άλλος ένας άνεργος πλέον πρώην καταστηματάρχης. ευχαριστώ πολύ και νιώθω ήση υποχρεωμένος μονο και μόνο από αυτά που έχω διαβάσει στο παρόν forum.

Καλως ήρθες στην παρέα μας Cmiha316.

Μπορείς να διαβάσεις το post (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005)που έκανα για την διαδικασία για να βγάλω υπηκοότητα στο παιδί απο την μητέρα του και διαβατήριο. Μπορεί να σου πάρει λιγότερο απο 2 μήνες και κυρίως εξαρτάτε απο το χρόνο που θα κάνεις να μαζέψεις τα απαραίτητα έγγραφα-δικαιολογητικά.
Είσαι πολύ τυχερός που είσαι Αυστραλός υπήκοος με την έννοια οτι δεν θα περάσεις καμία διαδικασία εκτός απο το να επανεκδόσεις το διαβατήριό σου, ώστε να μπορείς να έρθεις Αυστραλία.

maxepap
28.06.2011, 07:53
Καλημερα σε ολους.Cmiha316 οταν πηγα στην πρεσβεια με το ληγμενο απο το 1999 διαβατηριο μου για να το ανανεωσω μου ειπαν οτι πρεπει να κανω την διαδικασια σαν να εκδιδω καινουργιο απο την αρχη ετσι και εκανα βγαζοντας κ καινουργιο birth certificate μιας κ το πρωτοτυπο ειχε χαθει κ φωτοτυπια δεν δεχοντουσαν.Για να ανανεωσουν το διαβατηριο πρεπει να ειναι 2 μηνες πριν ληξει.

Chrisgr
29.06.2011, 17:47
Καλησπέρα σας .
Ονομάζομαι Χρήστος 27 ετών και ειμαι Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων .
10-15 Ιουλίου Πετάω για Αυστραλία . Θα μείνω σε κάτι μακρινούς συγγενείς που θα με φιλοξενούν . Ακομα για βίζα δεν ξέρω τι θα γίνει και πώς γιατι ειναι όλα λιγο περίεργα . Θα πάω εκεί για 6 μήνες που δικαιούμε και μολις βρώ δουλειά θα βγάλω και την Βίζα .

α) Μαζί μου θα παρω ολα τα χαρτια μου των σχολείων που εχω βγάλει . Αυτα δεν ξερω που πρεπει να τα μεταφράσω ακόμα . Εγώ μενω Θεσσαλονίκη . Εχει κανεις να μου δωσει πληροφορίες που μπορω να μεταφράσω ? Σε δικηγόρο ?

β) Εχω βγάλει διαβατήριο . Χρειαζομαι τιποτα αλλο για να ταξιδέψω Αυστραλία ?

γ) Η περιοχή που θα παω ειναι Μελβούρνη . Κανενα χρήσιμο τιπ ?

Καμια συμβουλή γενικά ?

leyteris77
29.06.2011, 19:14
Καλησπέρα σας .
10-15 Ιουλίου Πετάω για Αυστραλία . Θα μείνω σε κάτι μακρινούς συγγενείς που θα με φιλοξενούν . Ακομα για βίζα δεν ξέρω τι θα γίνει και πώς γιατι ειναι όλα λιγο περίεργα . Θα πάω εκεί για 6 μήνες που δικαιούμε και μολις βρώ δουλειά θα βγάλω και την Βίζα .

α) Μαζί μου θα παρω ολα τα χαρτια μου των σχολείων που εχω βγάλει . Αυτα δεν ξερω που πρεπει να τα μεταφράσω ακόμα . Εγώ μενω Θεσσαλονίκη . Εχει κανεις να μου δωσει πληροφορίες που μπορω να μεταφράσω ? Σε δικηγόρο ?

Καμια συμβουλή γενικά ?

Μπορείς να τα μεταφράσεις και σε δικηγόρο αλλά καλύτερα στο υπουργείο εξωτερικων. (http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/Citizens/Interpret_Service/) (http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/Citizens/Interpret_Service/%29,%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B7%CF%82) , επίσης μπορεις και στη μελβούρνη αλλά θα σου στοχίσει αρκετά πιο ακριβα. Περίπου 80 δολ η σελίδα αν δεν κάνω λάθος. Διαβατήριο και βίζα χρειάζεσαι για να πας αυστραλία και φυσικά καλή τύχη για αυτό που πας να κάνεις.

Agoriani
29.06.2011, 19:24
Καλησπέρα σας .

Καμια συμβουλή γενικά ?

Καλως ήρθες στην παρέα μας Chrisgr.

Πρέπει να γνωρίζεις οτι για να έρθεις στην Αυστραλία χρειάζεσαι μια βίζα. Όχι μόνο για να μπορείς να δουλέψεις ή να σπουδάσεις αλλά και για να έρθεις σαν τουρίστας (http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/). Έτσι πρώτα ή μαζί με τα εισιτήρια πρέπει να βγάλεις και μια βίζα. Αν θες τουριστική η βίζα για 3 μήνες είναι δωρεάν (http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/evisitor/index.htm) και στην βγάζει και το τουριστικό γραφείο συνήθως γιατι η όλη διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά μέσα απο την ιστοσελίδα του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας : www.immi.gov.au
Αν θές παραπάνω απο 3 μήνες παραμονής σαν τουρίστας και εως 12 υπάρχει άλλη τουριστική (http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/676/index.htm) που όμως έχει διαδικασία αίτησης, ηλεκτρονική ή με χαρτιά, και απαιτεί και χρήματα και χρόνο για έκδοση.
Απο που δικαιούσαι 6 μήνες δεν το κατάλαβα. Μπορείς να το εξηγήσεις?

Επίσης πρέπει να γνωρίζεις οτι αν είσαι με τουριστική εδώ δεν μπορείς να εργαστείς αλλιώς παραβαίνεις τους όρους της βίζας σου και αυτό έχει νομικές συνέπειες και άρση της βίζας σου.

Δεν σου απαγορεύεται να κάνεις επαφές και προσπάθεια για να βρείς δουλειά αλλά εαν βρείς για να εργαστείς θα πρέπει να αλλάξεις βίζα σε τέτοια που να επιτρέπεται η εργασία.

Με συγχωρείς αν σου λέω πράγματα που ίσως τα γνωρίζεις αλλά προσπαθώ με αυτή την ευκαιρία να ξανα αναφέρω τα ισχύοντα για τους μελλοντικούς αναγνώστες.

Αν διαβάσεις τα post εδω μέσα θα σχηματίσεις άποψη οτι άλλος μετάφρασε τα πάντα στην υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών και έβαλε και αποστίλ, άλλος δεν έβαλε αποστίλ, και άλλος το έκανε με δικηγόρο μόνο. Πολλοί λένε οτι τελικά έγιναν δεκτά και τέλειωσαν την διαδικασία. Στο τέλος θα αναρωτιέσαι τι ακριβώς να κάνεις και γιατι. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις το πιο σίγουρο και ολοκληρωμένο. Μετάφραση στο μεταφραστικό του υπουργείου εξωτερικών (http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/Citizens/Interpret_Service/) αφού βάλεις αποστίλ σε όλα τα δημόσια έγγραφα και απλή μετάφραση σε δικηγόρο για τα μη δημόσια έγγραφα. Βασική λεπτομέρεια να βρείς δικηγόρο με σφραγίδα στα Αγγλικά για να μην χρειάζεται μετάφραση η σφραγίδα του ενώ το έγγραφο την γλύτωσε.

Τι χρειάζεσαι να γνωρίζεις για την Μελβούρνη? Είναι απο τις πιο όμορφες πόλεις και σταθερά στις πρώτες θέσεις παγκοσμίως με τις πόλεις που είναι άξιες να ζεί κανείς. Η άλλη είναι το Τορόντο νομίζω. Επειδή δεν ρωτάς αυτό όμως μάλλον, ρώτησε τι ακριβώς θέλεις.

Γενικά θα σου έλεγα να προσπαθήσεις απο τώρα να βρείς μελλοντικούς εργοδότες μέσω των site αναζήτησης εργασίας. Μια τέτοια λίστα θα βρείς εδω (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2238).

Χρήσιμα tip θα βρείς εδώ (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005).

Chrisgr
29.06.2011, 20:14
Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια που απαντησαν ..
Η ερωτηση μου ειναι η εξης..
Εαν βγαλω τουριστικη βιζα ...για 3 μηνες και βρω δουλεια στην Αυστραλια...θα μπορεσω μετα απο εκει να την γυρισω σε εργασιας με τον εργοδοτη μου χωρις να χρειαστει να γυρισω Ελλαδα ? Ειναι το μονο κολλημα που εχω αυτην την στιγμη.
Ευχαριστω .

Poltergeist
30.06.2011, 02:36
Chris εγώ όλα μου τα χαρτιά τα μετάφρασα μόνος μου και μετά τα έδωσα σε φίλο δικηγόρο στην Ελλάδα, τα έλεγξε και τα υπόγραψε και μου ήρθε πολύ φτηνά. Στη Μελβούρνη ξέρω μία κυρία που μεταφράζει με $20 τη σελίδα (αν θυμάμαι καλά) αν σου χρειαστεί στην ανάγκη.

Για ερωτήσεις βίζας το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους πάρεις ένα τηλέφωνο 131881 ή ακόμα καλύτερα πήγαινε να τους ρωτήσεις πρόσωπο με πρόσωπο, γωνία Lonsdale και Spring. Εγώ δουλεύω εκεί κοντά, αν θές πίνουμε και καφέ.

Agoriani
30.06.2011, 02:41
Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια που απαντησαν ..
Η ερωτηση μου ειναι η εξης..
Εαν βγαλω τουριστικη βιζα ...για 3 μηνες και βρω δουλεια στην Αυστραλια...θα μπορεσω μετα απο εκει να την γυρισω σε εργασιας με τον εργοδοτη μου χωρις να χρειαστει να γυρισω Ελλαδα ? Ειναι το μονο κολλημα που εχω αυτην την στιγμη.
Ευχαριστω .

Θεωρητικά γίνεται. Πρακτικά θα είναι δύσκολο και δεν στο εγγυάται κανείς. Πιθανότητες έχεις να βρείς δουλειά που να θέλει ο εργοδότης να αναλάβει και τέτοια διαδικασία.
Ακόμα, αν δεν προλάβεις να βρείς σε 3 μήνες, για να πάρεις άλλους 3 με την ίδια βίζα, πρέπει να βγείς και να ξαναμπείς στην Αυστραλία, με ενα ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία, που είναι το κοντινότερο κράτος για να πας και να γυρίσεις, 3 ώρες με το αεροπλάνο.
Στο μεταξύ όμως θα πρέπει να έχεις κομπόδεμα το οποίο θα τρώς σιγά σιγά και θα μειώνεται και δεν θα έχεις κάποια ασφάλιση. Έτσι θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να βρείς εργασία, ή τουλάχιστον να έχεις μερικά ραντεβού για εργασία πριν έρθεις.
Στην δουλειά σου, έχει πολλές θέσεις εργασίας στην Μελβούρνη. Κοίτα τα site, στην λίστα που σου παρέθεσα.

Chrisgr
30.06.2011, 13:49
Ενα αλλο προβλημα...μιλαω καλα Αγγλικα αλλα εχω μονο πτυχίο Lower ( ειναι στα αγγλικά ) απο Michigan . Αυτο πιάνετε η ειμαι ακυρος?

greky
30.06.2011, 17:06
μιας και οι γνωστες αναλαβατε να μας ενημερωνεται !!!!και σας ευχαριστουμε γιαυτο .......ξαναβοηθηστε με.....ξερει κανεις να μου πει τι πρεπει να αναφερω σε βιογραφικο.....επαγγελμα εμπειρια ηλικια και τι αλλο ;; αναφερωντας μονο αυτα ,θα φαινεται σαν αγγελια ! πειτε μου σας παρακαλω εσεις που εχετε συνταξει .... μεσα του μηνος με βλεπω κατω.....αα πρεπει να αναφερω το οτι ερχωμαι με τουριστικη ;;; πειτε μου ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος....επισης με τα εισητηρια τι γινεται ;; πρεπει να βγαλω και επιστροφης...;; και γιατι ;;; το λεω γιατι πως θα μπορουσα να ξερω το ποτε θα γυρισω αφου δεν ξερω καν το τι θα αντιμετωπισω !!!

cmiha316
01.07.2011, 22:56
Καλησπέρα και πάλι απο Πάτρα αφού πρώτα σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση σας θα ήθελα να ρωτήσω επειδή ειδα οτι κατι λέγατε για την πρεσβεία τις αυστραλιας στην αγγλια και στο βερολινο αλλα δεν εχω καταλαβει .Για να μην μακρυλογο μιλησα με την πρεσβεια στην αθηνα εστειλα λειξιαρχικη πραξη στην μεταφραστικη υπηρεσια και περιμενω για να τα στειλω ωσττε να παρω την βεβαιωση του citizenship. Στην συνεχεια θα πρεπει να κανω το ιδιο για τα δυο μου παιδια ενω ταυτοχρονα θα εκδοσω τα διαβατηρια και να φτιαξω και την βιζα της γυναικας μου.ΥΠαρχει καποιος τροπος ωστε να γυνουν ολα αυτα πιο γρηγορα.Λαμβανοντας υποψιν οτι τα βαπτισια του μικρου μου γιου θα γινουν τον σεπτεμβρη

Poltergeist
03.07.2011, 04:10
Το να νοικιάσεις σπίτι στην Αυστραλία είναι κάπως περιέργo?

Όχι, το να νοικιάσεις σπίτι στην Ελλάδα είναι κάπως περίεργο γιατί ο καθένας κάνει ότι γουστάρει (και δεν κόβουν και απόδειξη)

Cover letter είναι η συνοδευτική επιστολή που γράφεις μαζί με το βιογραφικό σου όταν ψάχνεις για δουλειά. Εσύ μάλλον εννοείς reference letter? Aυτό είναι ένα γράμμα απ'τον προηγούμενο σπιτονοικοκύρη σου που λέει ότι δεν του γκρέμισες το σπίτι και πλήρωνες στην ώρα σου. Δεν το ζητάνε όλοι αλλά είναι συνηθισμένο.

Apartment είναι το διαμέρισμα σε πολυκατοικία. Unit είναι να πάρεις ένα μεγάλο σπίτι με κήπο μπρος πίσω και να τα χωρίσεις όλα: σπίτι, κήπο και γκαράζ στα δύο φτιάχνοντας δύο σπίτια (units). Ή να τα χτίσεις έτσι κολλητά απ'την αρχή και να τα πουλήσεις ή νοικιάσεις χωριστά. Unit επίσης μπορεί να λένε και τα διαμερίσματα σε μικρά κτιριακά συγκροτήματα του στυλ μακρόστενα διόροφα.

Από το ίντερνετ δεν μπορείς να νοικιάσεις τίποτα. Στο ίντερνετ θα βρεις τις αγγελίες, μετά θα πάρεις τηλέφωνο τον ατζέντη στην αγγελία για να πας να δεις το σπίτι και αν σου αρέσει να υπογράψεις συμβόλαιο.

Open day ή inspection day είναι η μέρα που έχει συμφωνήσει ο ατζέντης με τον νοικάρη ή τον ιδιοκτήτη να φέρει κόσμο στο σπίτι να το δούνε. Δεν μπορεί ο ατζέντης να κουβαλάει κόσμο στο σπίτι όποτε θέλει, ειδικά αν έχει ακόμα μέσα νοικάρη.

Τα ενοίκια δεν είναι $400+ αλλά εξαρτάται για τί σπίτι μιλάμε και που. Ψάξε στο realestate.com.au και θα βρεις διάφορα τιμές για διάφορα σπίτια.

Poltergeist
04.07.2011, 02:11
δεν ξέρω vpapas σόρι...

marie
05.07.2011, 10:02
Νέα δεδομένα για όσους έχουν κάνει αίτηση στο Βερολίνο για visa. Χθες στην προσπάθειά μου να επικοινωνήσω με την πρεσβεία εκεί για να μάθω τί γίνεται με την αίτηση του συζύγου μου ανακάλυψα πως πλέον το Βερολίνο δεν δέχεται τηλεφωνήματα από τους αιτούντες. Πληροφορίες από δω και πέρα μέσω Αγγλίας. Όταν ρώτησα λοιπόν στην Αγγλία για το φάκελο του συζύγου μου, μου απάντησαν ότι δεν έχουν πρόσβαση σε πληροφορίες μέχρι να οριστεί case officer.Άρα μέχρι τότε δεν μπορώ να μάθω τίποτα....Όταν τους είπα ότι τον Αύγουστο φεύγουμε για Αυστραλία και πρέπει να ενημερώσω για τη νέα μας διεύθυνση μου απάντησαν πως αυτό θα γίνει όταν οριστεί case officer. Όπως καταλάβατε το Βερολίνο μας έκλεισε απ' έξω και η πληροφόρηση πλέον θα είναι με το σταγονόμετρο αφού η πρεσβεία της Αγγλίας ξέρει ότι ξέρουμε κι εμείς............
Το νέο τηλέφωνο επικοινωνίας στην Αγγλία είναι +442078561563

Dionysis68
05.07.2011, 11:11
δηλαδή για να καταλάβω εγώ που σε λίγες μέρες θα στείλω τα χαρτιά στο Bερολίνο δεν θα τα στείλω??H στην Aγγλία να τα στείλω??

marie
05.07.2011, 11:30
δηλαδή για να καταλάβω εγώ που σε λίγες μέρες θα στείλω τα χαρτιά στο Bερολίνο δεν θα τα στείλω??H στην Aγγλία να τα στείλω??

Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται με τις νέες αιτήσεις. Με ρώτησαν πού έστειλα την αίτηση. Συμπέρασμα καλύτερα πάρε τηλέφωνο στην Αγγλία για να είσαι σίγουρος για τις κινήσεις που θα κάνεις......

nikolakis111
05.07.2011, 12:32
Από ότι καταλαβαίνω, αν δεν έχουμε συγγενείς ή κάποια χρόνια προϋπηρεσίας είμαστε καταδικασμένοι στο Ελλαδιστάν! Τζάμπα τα πτυχία δηλαδή! Πατριωτάκια ζήστε εκεί έξω λίγο καλά και για μας εδώ μέσα! Παλιότερα ήταν πιο δύσκολο να μείνεις Ελλάδα από το να φύγεις ενώ τώρα το αντίθετο! Γεια σας και από εμένα! Ένα ακόμα νέο μέλος που διαβάζει forums Ελλήνων μεταναστών, που ονειρεύοντας στέκεται ζωντανός για λίγο ακόμα!

australian
05.07.2011, 13:08
Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται με τις νέες αιτήσεις. Με ρώτησαν πού έστειλα την αίτηση. Συμπέρασμα καλύτερα πάρε τηλέφωνο στην Αγγλία για να είσαι σίγουρος για τις κινήσεις που θα κάνεις......
Marie καλημέρα
Πως και δε σκέφτηκες να κάνετε τη διαδικασία για το σύζυγο από Αustralia?

marie
05.07.2011, 14:47
Καλημέρα και σε σένα australian
Όταν έκανα την αίτηση δεν είχα βρει το patriotaki και οι πληροφορίες που είχα από Αυστραλία ήταν πως η διαδικασία έπρεπε να ξεκινήσει από Ελλάδα. Έτσι την πάτησα και τώρα περιμένω κι εγώ στην....... ουρά.....

australian
05.07.2011, 14:59
Καλημέρα και σε σένα australian
Όταν έκανα την αίτηση δεν είχα βρει το patriotaki και οι πληροφορίες που είχα από Αυστραλία ήταν πως η διαδικασία έπρεπε να ξεκινήσει από Ελλάδα. Έτσι την πάτησα και τώρα περιμένω κι εγώ στην....... ουρά.....
Λίγο υπομονή,καί όλα θα γίνουν!
Τελικά είναι "λαχείο" να έχεις γεννηθεί εκεί.
Κακώς που το αφήσαμε τόσα χρόνια στη "ντουλάπα",αλλά και πάλι καλά....

Agoriani
05.07.2011, 15:12

Όπως προκύπτει απο τις πληροφορίες που δίνει η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Γερμανία (http://www.germany.embassy.gov.au/beln/countryinfo.html) (Βερολίνο), για αιτήσεις απο την Ελλάδα, ακόμα εκεί πρέπει να τις στέλνουμε.

Όπως ίσως διαβάσατε γίνονται προσπάθειες να στελεχωθεί η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Ελλάδα (Αθήνα), και να αρχίσει να δέχεται εκεί τις αιτήσεις απο Ελλάδα. Ακόμα δεν έχει αρχίσει να γίνεται αυτό όμως.

Το γεγονός οτι δεν δέχονται τηλεφωνήματα πλέον στο Βερολίνο είναι άσχετο με τις αιτήσεις. Αιτήσεις δέχονται και μάλον επειδή είναι πολλές και τα ανάλογα τηλεφωνήματα είναι πολλά, άλλαξαν διαχείριση στα τηλεφωνήματα ώστε να αποσυμφορηθεί το Βερολίνο, μέσο Αγγλίας.

Έτσι κι αλλιώς όπως προκύπτει και απο το post Χρόνος επεξεργασίας spouce visas (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2057), είναι περίπου στους 4 μήνες οπότε πιο πρίν θα είναι και βιαστικό να παίρνουμε τηλέφωνα.

Evie
05.07.2011, 21:01
Καλησπέρα σας!!

Θα ήθελα τα φώτα σας...!!!!
:Είμαι 25 ετών και σκέφτομαι να αναζητήσω εργασία στην Αυστραλία μιας και έχω συγγενείς εκεί. Έχω πτυχίο ψυχολογίας από ελληνικό πανεπιστήμιο (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και διπλώματα εξειδίκευσης αναγνωρισμένα από βρετανικό φορέα (EDEXCEL). Το θέμα είναι θα αναγνωριστεί το πτυχίο μου και θα μπορέσω να εργαστώ ως ψυχολόγος με αγγλικά επιπέδου Advanced (Cambridge University); Έχω ήδη κάνει αιτήσεις για δουλειά μέσω του http://www.seek.com.au αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα καθώς για όλες τις θέσεις απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει ήδη η απαραίτητη βίζα.. Μήπως θα πρέπει να επισκεφτώ την Αυστραλία πρώτα ως τουρίστρια και να το ψάξω από εκεί;;; Γενικότερα, έχω πιθανότητες για εκεί ή να κάτσω στα αυγά μου στην Καλαμάτα....?????? :confused:

Spiros32
05.07.2011, 21:25
Καλησπερα σε ολους σας!!!
Ειμαι δικηγορος στην Ελλαδα με μεταπτυχιακο διπλωμα στο διοικητικο δικαιο.Εχω γεννηθει στην Αυστραλια κι εχω διαβατηριο.Τα αγγλικα μου ειναι σε επιπεδο proficiency.Το 05 που επισκεφθηκα για πρωτη φορα τη Μελβουρνη απο οταν γυρισαμε στην Ελλαδα ειχα βγαλει και medicare kai επαιρνα και επιδομα νεου ανεργου. Περιττο να σας πω πως γοητευτηκα απο την χωρα (πηγα και στο Brisbane,Cairn, Port Douglas) αλλα ο φοβος του αγνωστου (αν κι εχω πολλους συγγενεις εκει) με φοβησαν στο να μεινω εστω για ενα master στον τομεα μου.
Μπορει να μου δωσει κανεις καμια πληροφορια για τις εναλλακτικες στην Αυστραλια??Γνωριζω πως δυστυχως με τους δικηγορους ειναι δυσκολα τα πραγματα λογω διαφορετικου δικαιου, απλως εαν γνωριζει να μου πει κανεις κατι???Ξαδερφος μου στο Brisbane που δουλευει στο mining and gas μου ειπε πως εαν μπορω να μιλαω απταιστα τη γλωσσα υπαρχουν κι εκει δυνατοτητες ακομη και με τα πτυχια μου. Σε ποσο χρονο μπορει καποιος με ενα σχετικα καλο επιπεδο να αρχισει να μιλα απταιστα τη γλωσσα???
Ευχαριστω εκ των προτερων!!

maria5gatakia
05.07.2011, 23:05
ολα θα πανε καλα.. καλη επιτυχια

dimitris888
06.07.2011, 12:28
ειμαι χειριστης μηχανηματων με διπλωμα οδηγησης μηχανηματων, μπορει
να μου πει καποιος που θα κανω αναγνωριση το διπλωμα μου εχω ρωτησει
παντου κ δεν περνω απαντηση,τι να κανω????????
δεν μπορει κατι θα εχει ακουσει καποιος
ολοκληρο φορουμ

Agoriani
06.07.2011, 12:59
Καλησπέρα σας!!

:Είμαι 25 ετών και σκέφτομαι να αναζητήσω εργασία στην Αυστραλία μιας και έχω συγγενείς εκεί. Έχω πτυχίο ψυχολογίας από ελληνικό πανεπιστήμιο (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και διπλώματα εξειδίκευσης αναγνωρισμένα από βρετανικό φορέα (EDEXCEL). Το θέμα είναι θα αναγνωριστεί το πτυχίο μου και θα μπορέσω να εργαστώ ως ψυχολόγος με αγγλικά επιπέδου Advanced (Cambridge University); Έχω ήδη κάνει αιτήσεις για δουλειά μέσω του http://www.seek.com.au αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα καθώς για όλες τις θέσεις απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει ήδη η απαραίτητη βίζα.. Μήπως θα πρέπει να επισκεφτώ την Αυστραλία πρώτα ως τουρίστρια και να το ψάξω από εκεί;;; Γενικότερα, έχω πιθανότητες για εκεί ή να κάτσω στα αυγά μου στην Καλαμάτα....?????? :confused:

Evie επειδή δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί κανονικά το ψυχολόγος, βρήκα 2 πιθανά αλλά μπορεί να είναι λάθος και τα 2.
Physicist (http://www.immi.gov.au/asri/occupations/p/physicist.htm)
Physiotherapist (http://www.immi.gov.au/asri/occupations/p/physiotherapist.htm)
Στις σελίδες τους θα βρείς πληροφορίες για την αναγνώριση και την αρχή που την κάνει και άλλα.

demi
06.07.2011, 13:14
Καλησπέρα σας!!

Γεια σου πατριώτισσα από την Καλαμάτα. Είσαι πολύ μικρή ακόμα και έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου. Για μένα αν το αποφασίσεις να το κάνεις τώρα. Αλλά πρέπει να το αποφασίσεις μόνη σου. Εγώ πάντως επειδή είμαι 15 χρόνια μεγλύτερη σου απλά μετανιώνω που αυτό που έκανα τώρα δεν το είχα κάνει στην ηλικία σου ή τουλάχιστον μέχρι τα 30.

demi
06.07.2011, 13:17
Καλησπερα σε ολους σας!!!
Ειμαι δικηγορος στην Ελλαδα με μεταπτυχιακο διπλωμα στο διοικητικο δικαιο.Εχω γεννηθει στην Αυστραλια κι εχω διαβατηριο.Τα αγγλικα μου ειναι σε επιπεδο proficiency.Το 05 που επισκεφθηκα για πρωτη φορα τη Μελβουρνη απο οταν γυρισαμε στην Ελλαδα ειχα βγαλει και medicare kai επαιρνα και επιδομα νεου ανεργου. Περιττο να σας πω πως γοητευτηκα απο την χωρα (πηγα και στο Brisbane,Cairn, Port Douglas) αλλα ο φοβος του αγνωστου (αν κι εχω πολλους συγγενεις εκει) με φοβησαν στο να μεινω εστω για ενα master στον τομεα μου.
Μπορει να μου δωσει κανεις καμια πληροφορια για τις εναλλακτικες στην Αυστραλια??Γνωριζω πως δυστυχως με τους δικηγορους ειναι δυσκολα τα πραγματα λογω διαφορετικου δικαιου, απλως εαν γνωριζει να μου πει κανεις κατι???Ξαδερφος μου στο Brisbane που δουλευει στο mining and gas μου ειπε πως εαν μπορω να μιλαω απταιστα τη γλωσσα υπαρχουν κι εκει δυνατοτητες ακομη και με τα πτυχια μου. Σε ποσο χρονο μπορει καποιος με ενα σχετικα καλο επιπεδο να αρχισει να μιλα απταιστα τη γλωσσα???
Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Ο δικηγόρος το καταλαβαινεις και μόνος σου ότι χρειάζεται πολύ καλό επίπεδο της γλώσσας. Το άριστο επίπεδο το αποκτάς με το να ζείς εδώ και με το να προσπαθείς διαφορετικά όσο και να διαβάζεις αν δεν βρίσκεσαι σε περιβάλλον που να χειρίζεσαι την γλώσσα καθημερινά δεν κάνεις τίποτα. Προσπάθησε να δώσεις εξετάσεις για το IELTS και να πάρεις ένα καλό βαθμό δηλαδή πάνω από 7/9 και στην συνέχεια αν μπορείς έλα να ζήσεις κάποιο διάστημα εδώ θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

australian
06.07.2011, 14:28
ειμαι χειριστης μηχανηματων με διπλωμα οδηγησης μηχανηματων, μπορει
να μου πει καποιος που θα κανω αναγνωριση το διπλωμα μου εχω ρωτησει
παντου κ δεν περνω απαντηση,τι να κανω????????
δεν μπορει κατι θα εχει ακουσει καποιος
ολοκληρο φορουμ
Διάβασε εδώ http://www.sa.gov.au/subject/Transport%2C+travel+and+motoring

TASAA
06.07.2011, 14:52
καλησπερα
θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να κανω μια ερωτηση
εχω στειλει τα χαρτια μου για να παρω υπηκοοτητα αυστραλεζικη γιατι εχουν και οι γοναισ μου και οι αδερφεσ.μου εχουν στειλει Mail απο Λονδινο να τουσ στειλω μια βεβαιωση-πιστοποιητικο απο την ελληνικη αστυνονομια οτι δεν εχω βγει απο την χωρα τα τελευταια 10 χρονια.
στην αστυνομια ομωσ δεν ξερουν τι χαρτι ειναι αυτο που ζηταω....τι να κανω?εχω 10 μερεσ περιθωριο να το στειλω...
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Agoriani
06.07.2011, 16:31
καλησπερα
θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να κανω μια ερωτηση
εχω στειλει τα χαρτια μου για να παρω υπηκοοτητα αυστραλεζικη γιατι εχουν και οι γοναισ μου και οι αδερφεσ.μου εχουν στειλει Mail απο Λονδινο να τουσ στειλω μια βεβαιωση-πιστοποιητικο απο την ελληνικη αστυνονομια οτι δεν εχω βγει απο την χωρα τα τελευταια 10 χρονια.
στην αστυνομια ομωσ δεν ξερουν τι χαρτι ειναι αυτο που ζηταω....τι να κανω?εχω 10 μερεσ περιθωριο να το στειλω...
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Ή ζήτα επεξηγήσεις απο την πρεσβεία στο Λονδίνο ή κάνε μια βεβαίωση-υπεύθυνη δήλωση οτι δεν έχεις βγεί απο την χώρα τα τελευταία 10 χρόνια, εφόσον ισχύει, και αφού την κάνεις μια θεώρηση στην αστυνομία, στείλτη.
Μάλλον όμως σου ζητάνε κάποιο χαρτί που θα είναι συνηθισμένο στο εξωτερικό και στην Ελλάδα δεν θα υπάρχει καν. Οπότε καλύτερα να ζητήσεις περισσότερες εξηγήσεις αφού τους πεις οτι δεν υπάρχει τέτοιο χαρτί στην Ελλάδα γιατι απλούστατα δεν γνωρίζει το κράτος ή καμία αρχή του πόσες φορές και που πήγε ο καθένας γιατι δεν κρατάει κανένας στοιχεία - αρχεία τέτοιας μορφής.
Ερώτηση: Ή κρατάει και δεν το ξέρω; (!?!)

nikolakis111
07.07.2011, 16:13
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος θέλει να βρει δουλειά στην Αυστραλία πρέπει να συμπληρώσει την online αίτηση στο immi.gov.au σωστά? Αν κάποιος δεν έχει προϋπηρεσία, μόνο μέσω sponsorίσματος μπορεί μόνο να πάει Αυστραλία? Με λίγα λόγια αν κάποιος δεν έχει ούτε συγγενείς ούτε προϋπηρεσία υπάρχει περίπτωση να βρει δουλειά στην Αυστραλία ή μόνο μέσω σπόνσορα?

Agoriani
08.07.2011, 06:20
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος θέλει να βρει δουλειά στην Αυστραλία πρέπει να συμπληρώσει την online αίτηση στο immi.gov.au σωστά? Αν κάποιος δεν έχει προϋπηρεσία, μόνο μέσω sponsorίσματος μπορεί μόνο να πάει Αυστραλία? Με λίγα λόγια αν κάποιος δεν έχει ούτε συγγενείς ούτε προϋπηρεσία υπάρχει περίπτωση να βρει δουλειά στην Αυστραλία ή μόνο μέσω σπόνσορα?

Φίλε Νίκο πράγματι έχει μια αίτηση online η οποία μπαίνει σε μια δεξαμενή με αιτήσεις και απο εκεί τραβάνε οι εργοδότες όταν χρειάζονται κάποιον κ.τ.λ. Πράγματι δηλαδή ενας τρόπος είναι αυτός.
Η προυπηρεσία δεν είναι απαραίτητη σε όλα τα επαγγέλματα.
Το sponsorarisma είναι ενας τρόπος. Οι άλλοι είναι ανεξάρτητος ή απο εργοδότη.
Για να βρείς δουλειά πρέπει να ψάξεις μόνος σου. Ούτε μέσω εργοδότη ούτε μέσω σπόνσορα θα σου βρούνε δουλειά. Για να μπορείς να έχεις δικαίωμα να εργαστείς πρέπει να φτάσεις σε κάποια απο τις βίζες που επιτρέπουν την εργασία. Τέτοιες είναι οι φοιτητικές (με περιορισμούς στην εργασία), οι βίζες απο εργοδότη και οι βίζες με σπόνσορα.
Με λίγα λόγια αν κάποιος δεν εχει συγγενείς στην Αυστραλία, ούτε προυπηρεσία, υπάρχει περίπτωση να βρεί δουλειά στην Αυστραλία. Το θέμα είναι αν θα μπορεί σύμφωνα με την άδεια παραμονής να εργαστεί ή οχι.
Ουσιαστικά το ερώτημά σου είναι μάλλον πως θα φτάσω σε βίζα με άδεια εργασίας.

Mike25
08.07.2011, 09:15
Χαιρετω. Ειμαι αποφοιτος ελληνικου πανεπιστημιου , εχοντας 1 χρονο προυπηρεσια στον τομεα μου στο εξωτερικο. Επισης εχω μια σχετικα κοντινη θεια (πρωτη ξαδερφη στον εναν μου γονεα) στο Σιδνευ της Αυστραλιας.
Τι πιθανοτητες υπαρχουν να βγαλω καποια βιζα ωστε να μπορω να εργαστω νομιμα στην Αυστραλια ?
Ευχαριστω

nikolakis111
08.07.2011, 15:47
Φίλε Νίκο πράγματι έχει μια αίτηση online η οποία μπαίνει σε μια δεξαμενή με αιτήσεις και απο εκεί τραβάνε οι εργοδότες όταν χρειάζονται κάποιον κ.τ.λ. Πράγματι δηλαδή ενας τρόπος είναι αυτός.
Η προυπηρεσία δεν είναι απαραίτητη σε όλα τα επαγγέλματα.
Το sponsorarisma είναι ενας τρόπος. Οι άλλοι είναι ανεξάρτητος ή απο εργοδότη.
Για να βρείς δουλειά πρέπει να ψάξεις μόνος σου. Ούτε μέσω εργοδότη ούτε μέσω σπόνσορα θα σου βρούνε δουλειά. Για να μπορείς να έχεις δικαίωμα να εργαστείς πρέπει να φτάσεις σε κάποια απο τις βίζες που επιτρέπουν την εργασία. Τέτοιες είναι οι φοιτητικές (με περιορισμούς στην εργασία), οι βίζες απο εργοδότη και οι βίζες με σπόνσορα.
Με λίγα λόγια αν κάποιος δεν εχει συγγενείς στην Αυστραλία, ούτε προυπηρεσία, υπάρχει περίπτωση να βρεί δουλειά στην Αυστραλία. Το θέμα είναι αν θα μπορεί σύμφωνα με την άδεια παραμονής να εργαστεί ή οχι.
Ουσιαστικά το ερώτημά σου είναι μάλλον πως θα φτάσω σε βίζα με άδεια εργασίας.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Στην online αίτηση πρέπει να έχεις οποσδήποτε προϋπηρεσία για να σου δώσουν viza νομίζω! Να πάω σαν τουρίστας και να ρωτάω για εργασία πάλι το βλέπω χλώμο να βρω κάπως έτσι εργασία! Και στο εξωτερικό πάντως χρειάζεται κάποιον γνωστό για κάποια αρχική βοήθεια.

alkioni
08.07.2011, 15:59
tomorrow is the big day, wish me good luck axxxxxxxxxx

australian
08.07.2011, 16:20
Good Luck!!!:victory:

manina
08.07.2011, 18:56

καλη επιτυχια!!!!Ν αριστευσεις!!!

marie
08.07.2011, 22:12

alkioni καλησπέρα

σου εύχομαι καλή επιτυχία για αύριο και μια συμβουλή από καθηγήτρια αγγλικών που προετοίμαζα μαθητές για lower και proficiency, το α και το ω της επιτυχίας είναι να μην έχεις άγχος. Ο πανικός σε εμποδίζει να σκεφτείς σωστά. Σε ένα test γλώσσας δεν παίζει ρόλο η απόλυτη γνώση αλλά η τεχνική. Ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνεις τα πάντα σε ένα κείμενο κοίτα τα συμφραζόμενα και θα βγάλεις άκρη. Μέσα από την καρδιά μου σκίστους .......:victory:

Agoriani
09.07.2011, 03:01
Χαιρετω. Ειμαι αποφοιτος ελληνικου πανεπιστημιου , εχοντας 1 χρονο προυπηρεσια στον τομεα μου στο εξωτερικο. Επισης εχω μια σχετικα κοντινη θεια (πρωτη ξαδερφη στον εναν μου γονεα) στο Σιδνευ της Αυστραλιας.
Τι πιθανοτητες υπαρχουν να βγαλω καποια βιζα ωστε να μπορω να εργαστω νομιμα στην Αυστραλια ?
Ευχαριστω

Πρώτα απο ολα αν το θές πολύ θα συμβεί. Οχι με την μέθοδο του Κουέλιου, ούτε με το μυστικό. Θα συμβεί γιατι αν το θες πολύ θα κάνεις οτι χρειαστεί για να συμβεί.
Ο συγγενής του πατέρα σου βοηθάει στην περίπτωση του πατέρα σου οχι εσένα. Πρέπει να είναι συγγενής δικός σου.
Σίγουρα όμως αν θέλει μπορεί να σε βοηθήσει με τα πρώτα βήματα οταν θα έρθεις εδώ.
Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα ενός μεταπτυχιακού εδώ? Αν το έκανες θα αποχτούσες βίζα που επιτρέπει και την εργασία και θα εφοδιαζόσουν και με γνώση για την Αυστραλέζικη αγορά εργασίας. Στο μεταξύ θα μάθαινες και οτι χρειάζεται να μάθεις για την ζωή εδώ.
Αλλιώς υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις: Βίζα απο εργοδότη, βίζα ανεξάρτητος, βίζα με σπόνσορα περιοχή.
Τα πάντα είναι στο immi.gov.au
Κοίτα εκεί και αν έχεις απορία σε κάτι να το συζητήσουμε.
Κοίτα όμως και τις φοιτητικές βίζες.

konstantinos1
09.07.2011, 13:31
τα καλυτερα ευχομαστε...να διαπρεψεις! και χωρις αγχος εεε....

Evie
09.07.2011, 14:26
Evie επειδή δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί κανονικά το ψυχολόγος, βρήκα 2 πιθανά αλλά μπορεί να είναι λάθος και τα 2.
Physicist (http://www.immi.gov.au/asri/occupations/p/physicist.htm)
Physiotherapist (http://www.immi.gov.au/asri/occupations/p/physiotherapist.htm)
Στις σελίδες τους θα βρείς πληροφορίες για την αναγνώριση και την αρχή που την κάνει και άλλα.

Α! Το βρήκα! Είναι Psychologists Nec - 272399. Ευχαριστώ!

Evie
09.07.2011, 14:44
Γεια σου πατριώτισσα από την Καλαμάτα. Είσαι πολύ μικρή ακόμα και έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου. Για μένα αν το αποφασίσεις να το κάνεις τώρα. Αλλά πρέπει να το αποφασίσεις μόνη σου. Εγώ πάντως επειδή είμαι 15 χρόνια μεγλύτερη σου απλά μετανιώνω που αυτό που έκανα τώρα δεν το είχα κάνει στην ηλικία σου ή τουλάχιστον μέχρι τα 30.

Κ εγώ πιστεύω ότι θα το μετανιώσω αν δεν το κάνω τώρα που δεν έχω δεσμεύσεις.. Για αυτό και λέω να πάω αρχές του 2012 Μελβούρνη να το ψάξω από κοντά... Το μόνο πρόβλημα είναι η έλλειψη προϋπηρεσίας που έχω η οποία χρειάζεται για την αναγνώριση του πτυχίου μου..

Φιλιά από την ηλιόλουστη Καλαμάτα!!! :cool_:

marie
09.07.2011, 14:56
Κ εγώ πιστεύω ότι θα το μετανιώσω αν δεν το κάνω τώρα που δεν έχω δεσμεύσεις.. Για αυτό και λέω να πάω αρχές του 2012 Μελβούρνη να το ψάξω από κοντά... Το μόνο πρόβλημα είναι η έλλειψη προϋπηρεσίας που έχω η οποία χρειάζεται για την αναγνώριση του πτυχίου μου..

Φιλιά από την ηλιόλουστη Καλαμάτα!!! :cool_:

Εvie γειά σου

συμφωνώ με τη demi αν είναι να το κάνεις κάντο τώρα που είσαι μικρή και σκέψου και το ενδεχόμενο μεταπτυχιακού.Εγώ που επίσης είμαι 15 χρόνια μεγαλύτερή σου και με 2 παιδιά επιστρέφω και αρχίζω μεταπτυχιακό το Φλεβάρη. Βέβαια έχω πτυχίο πανεπιστημίου Αυστραλίας αλλά φαντάσου ότι σε αυτή την ηλικία θα καθίσω πάλι στα θρανία. Καλή τύχη με ό,τι και αν αποφασίσεις

alkioni
10.07.2011, 14:41
ενταξει παιδια, το δυσκολο περασε. μονο speaking φοβαμαι, τα αλλα τα έχω. ασ ελπισουμε οτι θα με βαλει 7. απαντησα σε όλα ήμουν άνετη, αλλά ήταν too short and dry, anyway η νεκροψία θα δείξει. σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και την θετική ενεργεια. σε 15 μέρες θα ξέρω..........

nickxatzi77
10.07.2011, 17:48
ενταξει παιδια, το δυσκολο περασε. μονο speaking φοβαμαι, τα αλλα τα έχω. ασ ελπισουμε οτι θα με βαλει 7. απαντησα σε όλα ήμουν άνετη, αλλά ήταν too short and dry, anyway η νεκροψία θα δείξει. σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και την θετική ενεργεια. σε 15 μέρες θα ξέρω..........

alkioni pws ta edes ,sou fanhkan polu duskola h me
mia proetoimasia 2 mhnwn einai ok ,egw fovamai to writting pio polu

alkioni
11.07.2011, 07:30
alkioni pws ta edes ,sou fanhkan polu duskola h me
mia proetoimasia 2 mhnwn einai ok ,egw fovamai to writting pio polu

δεν θεωρω τον βαθμο δυσκολιας πολύ μεγάλο. εαν σκεφτεις οτι εγω την πρωτη φορα ειχα να πιασω αγγλικα στα χερια μου 20 χρόνια και επιασα μεσο όρο 7. απλα πιστευω πως εαν θελεις καποιον συγκεκριμενο βαθμό πχ εγω θελω 7 σε όλα τοτε το πράγμα αλλάζει, εκει ειναι δυσκολα να το πετυχεις. τεσπα, νομιζω 2 μηνες ειναι οκ, φυσικα δεν ξερω σε τι επιπεδο εισαι. απλα να προσεξεις καποια tips στο writing, εγω δυσκολευομαι στο speaking, εκει ειναι κατι υποκειμενικο και δεν ξερεις πως βαθμολογει ο εξεταστης, ενω τα γραπτα ειναι γραπτα, οτι γραψεις θα παρεις. να φανταστεις οτι στο reading, ειχα τελειωσει 10 λεπτα πριν τον χρονο, τα ειχα ελεγξει 3 φορες και περιμενα να περασει η ωρα, anyway, να μην λεω και πολλά, όπως ειπα η νεκροψία θα δειξει σε 15 μερες......................