PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)

elbag
27.07.2011, 10:49
To permanent 6 months + σημαίνει ότι η δουλειά είναι μόνιμη απλά για 6 μήνες είσαι σε περίοδο κρίσης και μετά αν τους κάνεις γίνεται μόνιμη. Το contract είναι συμβόλαιο που υπογράφεις για συγκεκριμένη διάρκεια και δεσμεύει και εσένα και τον εργοδότη. Το permanent όμως μην φανταστείς ότι είναι όπως στην Ελλάδα. Εδώ δεν έχει αποζημιώσεις κ.τ.λ. Τους πρώτους 3 μήνες αν θέλει να σε διώξει σε διώχνει με μια βδομάδα ειδοποίηση χωρίς αποζημίωση και μετά σε διώχνει με ένα μήνα προειδοποίηση επίσης χωρίς αποζημίωση. Το ίδιο ισχύει και αν εσύ θέλεις να φύγεις από την δουλειά. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,μετά αν σε διώξει δικαιούσαι τιποτα επιδόματα απο το κράτος;

Aris82
28.07.2011, 01:14
Χαιρετώ!
Καταρχάς να δώσω τις ευχαριστίες σε όλους όσους βοηθάνε εδώ. Αποκόμισα πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Αφού μπαρουτοκαπνίστηκα οικονομικά εδώ στο Ελλάδα,αποφάσισα να κάνω και γω το μεγάλο βήμα. Έχω 1 μήνα που ψάχνω για συγγενή ή γνωστό αλλά μέχρι στιγμής τζίφος. Αν και έχω γνώσεις λογιστικών(ΙΕΚ), με έχει κερδίσει το τιμόνι(φορτηγό-ταξί) και οι οικοδομικές εργασίες.
Αν έχει κάποιος φίλος κάτι στα υπόψιν,Τρίτη παίρνω το διαβατήριο+δανεικά κι έφτασα.
Άρης 28 ετών
Ευχαριστώ!

Agoriani
28.07.2011, 02:32
Συνέχεια της συζήτησης για θέματα σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.

demi
28.07.2011, 15:43
σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,μετά αν σε διώξει δικαιούσαι τιποτα επιδόματα απο το κράτος;

Ναί και φυσικά και διακαιούσαι . Πήγαίνεις στο centrelink δηλαδή τον αντίστοιχο ΟΑΕΔ της Ελλάδας φαντάσου αλλά πολύ πιό οργανωμένο και παίρνεις επιδόματα ανεργίας, ενοικίου, παιδιού και διάφορα άλλα ανάλογα με την οικονομική και οικογενειακή σου κατάσταση. Δεν νομίζω αν είσαι με visa να έχεις περιορισμό αλλά δεν είμαι και σίγουρη κιόλας. Πάντως για τους υπήκοους και τους permanent residents ισχύει.

Agoriani
29.07.2011, 13:11
Χαιρετώ!
Καταρχάς να δώσω τις ευχαριστίες σε όλους όσους βοηθάνε εδώ. Αποκόμισα πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Αφού μπαρουτοκαπνίστηκα οικονομικά εδώ στο Ελλάδα,αποφάσισα να κάνω και γω το μεγάλο βήμα. Έχω 1 μήνα που ψάχνω για συγγενή ή γνωστό αλλά μέχρι στιγμής τζίφος. Αν και έχω γνώσεις λογιστικών(ΙΕΚ), με έχει κερδίσει το τιμόνι(φορτηγό-ταξί) και οι οικοδομικές εργασίες.
Αν έχει κάποιος φίλος κάτι στα υπόψιν,Τρίτη παίρνω το διαβατήριο+δανεικά κι έφτασα.
Άρης 28 ετών
Ευχαριστώ!

Aris82 με το καλό να έρθεις.

Απο οτι καταλάβαμε είσαι Αυστραλός υπήκοος, οπότε γιατι δεν αρχίζεις να ψάχνεις απο τώρα για δουλειές μέσω των job boards? Μια σχετική λίστα με τα περισσότερα απο αυτά θα βρείς εδώ (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2238).
Ακόμα με το που έρθεις, να πάρεις τηλέφωνο με τη μία στο Centrelink για να αρχίσει να μετράει το επίδομα. Μετά πήγαινε στο ραντεβού που θα σου κλείσουνε αλλά στο μεταξύ θα μετράει το επίδομα απο τότε που πήρες τηλέφωνο.
Ελπίζω να έχεις βρεί τα περισσότερα απο τα πρώτα βήματα που θα κάνεις απο τα ανάλογα βήματα που κάναμε και εμείς όταν πρωτοήρθαμε.
Εδώ είμαστε να τα λέμε.

Aris82
29.07.2011, 23:56
Aris82 με το καλό να έρθεις.

Απο οτι καταλάβαμε είσαι Αυστραλός υπήκοος, οπότε γιατι δεν αρχίζεις να ψάχνεις απο τώρα για δουλειές μέσω των job boards? Μια σχετική λίστα με τα περισσότερα απο αυτά θα βρείς εδώ (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2238).
Ακόμα με το που έρθεις, να πάρεις τηλέφωνο με τη μία στο Centrelink για να αρχίσει να μετράει το επίδομα. Μετά πήγαινε στο ραντεβού που θα σου κλείσουνε αλλά στο μεταξύ θα μετράει το επίδομα απο τότε που πήρες τηλέφωνο.
Ελπίζω να έχεις βρεί τα περισσότερα απο τα πρώτα βήματα που θα κάνεις απο τα ανάλογα βήματα που κάναμε και εμείς όταν πρωτοήρθαμε.
Εδώ είμαστε να τα λέμε.

Agoriani ευχαριστώ για την απάντηση-βοήθεια, αλλά δεν είμαι Αυστραλός υπήκοος.
Έκλεισα εισητήριο για 14 Αυγούστου.Κατεβαίνω και βλέπουμε,δεν τη παλεύω άλλο εδώ. Αφού έβαλα λουκέτο στο μαγαζί πριν ένα χρόνο έπιασα οδηγός ταξί(12 ώρες χωρις ρεπό για 30 ευρω/ημερα) και τώρα έχω 15 μέρες που κάθομαι λόγω απεργίας.Όταν θα πάρει τηλ η τράπεζα για τη δόση τι θα τους πω? απεργώ!? χαχα

Geogasp
30.07.2011, 12:54
καλημερα...θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να με ενημερωσει για το πως θα μετατρεψω την αδεια του υδραυλικου και τα πτυχια που εχω σε αγγλικα οπως μου ζητησανε για να ισχυουν στην αυστραλια...με απλη μεταφραση η σε καποια αρμοδια υπηρεσια εδω στις τοοοοσο βοηθητικες υπηρεσιες της αθηνας...

ZAKARI
30.07.2011, 13:20
read @ http://www.pipiscrew.com

marie
30.07.2011, 13:25
καλημερα...θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να με ενημερωσει για το πως θα μετατρεψω την αδεια του υδραυλικου και τα πτυχια που εχω σε αγγλικα οπως μου ζητησανε για να ισχυουν στην αυστραλια...με απλη μεταφραση η σε καποια αρμοδια υπηρεσια εδω στις τοοοοσο βοηθητικες υπηρεσιες της αθηνας...

Καλημέρα Geogasp ο σύζυγός μου είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης (όχι από ΤΕΙ) και η διαδικασία αναγνώρισης πιστεύω ότι είναι ίδια με των υδραυλικών. Αν και δεν γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία ακόμα, αυτό που ετοιμάσαμε είναι επίσημες μεταφράσεις από υπουργείο εξωτερικών. Μεταφράσαμε ό,τι πτυχίο σχολής είχε, χαρτιά σεμιναρίων και πιστοποιήσεων που αποδεικνύουν την εμπειρία του, έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, χαρτί από το σωματείο ηλεκτρολόγων που λέει από πότε είναι επίσημα γραμμένος και ασκεί το επάγγελμα, την άδεια του ηλεκτρολόγου και το κλείσιμο της ατομικής από εφορεία. Γενικά ότι χαρτί μπορεί να βοηθήσει να αποδείξει την εμπειρία του το μεταφράσαμε επίσημα.Στις 9 Αυγούστου που θα είμαι down under θα κάνω κρούση στο trades recognition union
το site είναι www.deewr.gov.au/TRA και το τηλ. 0061261217456 για Sydney. Μόλις έχω νεότερα για το αν χρειάζονταν άλλα έγγραφα ή αν αυτά είναι αρκετά θα ενημερώσω μέσω του post. Προς το παρόν ξεκίνα με όσα από αυτά έχεις και μάζεψε και συστατικές αν μπορείς. Καλή τύχη.....

ZAKARI
30.07.2011, 14:33
ama milame gia sponsorship, apla xreiazesai bebaiwseis 3xronwn oti doyleyes se ayto to epaggelma sthn xwra soy. Kai to diplwma apo to yp. e3wterikwn metafrasmeno.

Guderian
31.07.2011, 13:22
Γεια σας και απο μένα.
Είμαι ο Κώστας απο Φλωρίνα 24 ετών και ψάχνω τρόπο να φύγω απο το μαντρί μας την Ελλάδα!! :)

Μέρες τώρα διαβάζω στο φόρουμ και πραγματικά είναι σαν να μουν έχουν ανοίξει το κεφάλι μ μου ριχνουν πληροφορίες ασταμάτητα !! και έχω τα έχω χάσει .. χεχε

Λοιπόν

Θέλω να φυγω να πάω αλλου!! Θα ήθελα να με βοηθήσετε ώστε να προσανατολιστώ σε κάτι και να ψάξω να το υλοποιήσω για να κατέβω..

Καταρχήν θέλω να πω πως έχω κάποιον συγγενή κάτω αλλα δεν μπορεί να τον χρησιμοποιήσω σαν χορηγό για να ερθω,... αλλά μπορώ να μείνω λίγο καιρό εκεί για αρχή.

αυτό που θέλω είναι να κατεβω και να βρώ μια οτιδηποτε δουλεια για αρχή μεχρι να βγούν τ χαρτία και να αναγνωριστούν το πτυχιο μ. είμαι Πολιτικός μηχανικός ΤΕ.
Φαντάζομαι πως με γνώσεις εργοδηγού, χειριστή μηχανιμάτων , επαγγελματικο δίπλωμα, σερβιτόρος κάτι θα βρώ για αρχή. επομένως ποία βιζα μπορω να βγάλω;; και αν γίνετε να μπω κ στο centrelink . (η πρέπει να περάσουν 2 χρόνια );;;

Ακόμα με αυτό το σκεπτικό είναι εύκολο κάποιος μόνος να συντηρηθεί για κάποιο χρονικό διάστημα;;
γιατί και έλλαδα να μείνω να περιμένω να βγούν τα χαρτία έχω την εντύπωση πως θα τρώω περισσότερα χρήματα. καλύτερα να κατέβω κάτω να μπαίνω στο κλίμα να μαθαίνω την γλώσσα καλύτερα...

Σκέφτικα κάτι απλα δεν ξέρω κατα πόσο θα γίνετε. είδα πως μια φοιτιτική βίζα μπορεί να εργάζεσε κάποιος με λίγες ώρες βέβαια. είναι νομίζω ενα παραθυράκι για αυτό π ζήταω μέχρι τελικά η βίζα να μεταλαχθεί όταν γίνουν τα χαρτία μετα απο 6μηνο... μπορεί να γίνει κατι σαν αυτό ή είναι παράλογο;;;

Ευχαριστώ

lacost26
01.08.2011, 21:00
eime mixanikos autokiniton kai caxno doulia stin australia.me pira sta jeep.to til.eine.6937817924

Agoriani
01.08.2011, 22:17
Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ καινούρια στο forum το οποίο παρακολουθώ εδώ κι ένα μήνα, δηλαδή από τότε που αποφασίσαμε με τον συζυγό μου ότι πρέπει να φύγουμε από εδώ (Ελλάδα).Ο άνδρας μου είναι Ιατρικός Επισκέπτης (medical Representative) εδώ και 10 χρόνια άνεργος τα τελευταία 2 (!). Το επάγγελμα του είναι στον 2ο πίνακα του SOL ο οποίος δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι. Εγώ είμαι Λογίστρια άνεργη κι εγώ εδώ και 4 μήνες το επάγγελμα μου περιλαμβάνεται στον 1ο πίνακα. Το επιπεδο των Αγγλικών μας είναι μέτριο προς το καλό (LOWER) χωρίς Πιστοποιηση IELTS προς το παρoν. Θέλω να ρωτήσω λίγα πράγματα κι όποτε έχεις χρόνο μου απαντάς.
1) Μπορεί ο άνδρας μου να έρθει με τουριστική VISA, έτσι ώστε να αναζητήσει εργοδότη για οποιαδήποτε δουλειά (όχι απαραίτητα στο επάγγελμα του) ακόμα κι ειδικότητα που δεν περιλαμβάνεται στο SOL?
2) αν τελικά βρεί εργοδότη μπορεί από εκεί να κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες για να μετατρέψει την VISA του απο τουριστική σε WORKING (TEMPORARY) VISA?

ευχαριστώ πολύ.

Καλως ήρθες στην παρέα μας Valentini

Οι πίνακες SOL έχουν εξήγηση απο κάτω για ποιές περιπτώσεις βίζας είναι ο καθένας.

1) Θεωρητικά μπορεί να το κάνει αυτό. Πρακτικά δεν γνωρίζουμε το ποσοστό επιτυχίας σε τέτοια περίπτωση και όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο εως πολύ αόριστο γιατι εξαρτάται απο αστάθμητους παράγοντες. Γενικά πολλοί λένε οτι θα το κάνουν κανένας δεν έχει κάνει τον κόπο μέχρι τώρα να μας πει οτι το έκανε και τι συνέβει απο εκεί και πέρα.
2) Αν βρεί εργοδότη ναι.

Θα ήθελα στο σημείο αυτό να υπενθυμίσω οτι η Αυστραλία έχει θεσμοθετήσει τους πράκτορες μετανάστευσης που είναι επαγγελματίες πάνω στο μεταναστευτικό νόμο και γνωρίζουν όλες τις πιθανότητες και τους τρόπους, ανάλογα με την περίπτωση, για επιτυχία. Μέσω MARA (http://www.mara.gov.au)μπορεί κάποιος να τους βρεί.

John.S
02.08.2011, 10:41
Γεια σας μπορει καποιος να πει πως και αν αναγνωριζονται πτυχια ελληνικων ωδειων στην αυστραλια,
η σε ποιο οργανισμο εκει μπορει καποιος να ρωτησει για την αναγνωριση των πτυχιων απο ωδεια καθως και ξενων γλωσσων.

Guderian
02.08.2011, 14:30
μετα απο μελέτη και με την βοήθεια του wizard for visa κατέληξα στην
Skilled - Recognised Graduate (Temporary) visa (subclass 476)

αν βγάλω τώρα αυτή την βίζα μετα μπορεί αυτή να μετατραπή σε μόνιμη;; με αυτή μπορώ να μπω στις παροχες του centrelink; ; μετα τα 2 χρόνια;;

Agoriani
03.08.2011, 14:04
Στο πρώτο ερώτημα γινονται μαθήματα ανάλογα με το επιπεδό σου. (κάπου το είχα διαβάσει μέσα σε αυτο το λαβύρινθο πληροφοριών)
Για το δεύτερο δεν ξέρω αλλα νομίζω πως είναι λογικό να συνεχιζεις.

Επειδή αυτό το "λαβύρινθος πληροφοριών" μου μπήκε μαχαίρι στην καρδιά:

Στο google εκτός απο το να ζητάμε μια λέξη κλειδί και να μας δίνει αποτελέσματα απο διάφορα site, μπορούμε να ζητήσουμε κάποιες λέξεις κλειδιά μόνο απο ενα site, στην προκειμένη περίπτωση το patriotaki.com (το www δεν χρειάζεται, στην πραγματικότητα είναι για ομορφιά).

π.χ. "site: patriotaki.com μαθηματα αγγλικων" στην γραμμή αναζήτησης του google και θα μας δώσει αυτά (http://www.google.com/search?sclient=psy&hl=en&biw=1340&bih=827&source=hp&q=site%3Apatriotaki.com+%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%C E%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE %B9%CE%BA%CF%89%CE%BD&btnG=Search)τα αποτελέσματα. Χωρίς το κενό ανάμεσα στο site: και το patriotaki γιατι μπερδεύεται το forum και νομίζει οτι γράφω το :P
Έτσι δεν χρειάζεται να ψάχνεται στα ατέλειωτα post αλλα επικεντρώνεστε στα post που περιέχουν τις λέξεις κλειδιά.

Guderian
03.08.2011, 21:01
Επειδή αυτό το "λαβύρινθος πληροφοριών" μου μπήκε μαχαίρι στην καρδιά:

Στο google εκτός απο το να ζητάμε μια λέξη κλειδί και να μας δίνει αποτελέσματα απο διάφορα site, μπορούμε να ζητήσουμε κάποιες λέξεις κλειδιά μόνο απο ενα site, στην προκειμένη περίπτωση το patriotaki.com (το www δεν χρειάζεται, στην πραγματικότητα είναι για ομορφιά).

π.χ. "site: patriotaki.com μαθηματα αγγλικων" στην γραμμή αναζήτησης του google και θα μας δώσει αυτά (http://www.google.com/search?sclient=psy&hl=en&biw=1340&bih=827&source=hp&q=site%3Apatriotaki.com+%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%C E%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE %B9%CE%BA%CF%89%CE%BD&btnG=Search)τα αποτελέσματα. Χωρίς το κενό ανάμεσα στο site: και το patriotaki γιατι μπερδεύεται το forum και νομίζει οτι γράφω το :P
Έτσι δεν χρειάζεται να ψάχνεται στα ατέλειωτα post αλλα επικεντρώνεστε στα post που περιέχουν τις λέξεις κλειδιά.

!! Eλα μην παραπονιεσαι... :) υπάρχει πολύ καλή δουλεια εδώ μέσα. που πραγματικά αμα δεν έβρισκα το φόρουμ ουτε θα το σκεφτομουνα πλέον να φύγω. έμαθα πάρα πολλά εδω μέσα. όσο για το λαβύρινθο το λέω έτσι γιατι διαβάζοντας τόσες πληροφορίες σε πολλα πότσ. που το καθένα έχει πολλές σελίδες , ε χάνεις την μπάλα γιατί δεν μπορείς να βρεις που ακριβώς το διάβασες.. :) ! αλλά πολύ χρήσιμο αυτό π είπες.!

PaulGrAu
03.08.2011, 23:17
Καλησπερα κ απο μενα!
Θελω να ρωτησω τα παιδια που ειναι ηδη εκει!

Ποια πολιτεια 'ακουγεται' να τα πηγαινει καλυτερα, vic-nsw-queensland,απο αποψη εργασιας-κοστους διαβιωσης;

Εχω τελειωση τει νοσηλευτικης κ γνωριζω οτι εχουν ελλειψεις κ ζητανε προσωπικο,ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω περα απο το ielts;(αναγνωριση πτυχιου,εγγραφη στο συνδεσμο νοσηλ.κτλ)

dimitrios
05.08.2011, 13:03
καλημερα σε ολους ειμαι 39 ετων πιστευεται οτι εναι αργα να κανω ενα νεο ξεκιμημα στην αυσττραλια ... εχω υπηκοότητα αυστραλεζικη και συγγενεις που μου λενε να παω με προβληματιζει η η ηλικια μου εσεις τι λετε?

australian
05.08.2011, 13:39
καλημερα σε ολους ειμαι 39 ετων πιστευεται οτι εναι αργα να κανω ενα νεο ξεκιμημα στην αυσττραλια ... εχω υπηκοότητα αυστραλεζικη και συγγενεις που μου λενε να παω με προβληματιζει η η ηλικια μου εσεις τι λετε?
ποτέ δεν είναι αργά!!
Και είσαι και προνομιούχος καθότι υπήκοος

Τάσος Αγαπάει AU
05.08.2011, 13:43

εγώ πιστεύω πως είσαι σε μία καλή ηλικία και λογικά με καλή και αρκετή προϋπηρεσία. Δε νομίζω να δυσκολευτεις να βρεις και δουλειά εκεί με δεδομένο ότι έχεις περί τα 10χρονια προϋπηρεσια. Επισης η Αυστραλέζικη υπηκοότητα είναι ένα μεγάο πλεονέκτημα γιατί πηγαίοντας στη χώρα πας στο Centrelink και λαμβάνεις τα αντίστοιχα επιδόματα! Εγώ σου λέω να το προσπαθήσεις!! Κοίτα και στο θησαυρό που άφησε ο Αγοριανι εδώ ( http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005). Επίσης κοίταξε αυτο ( http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2236) το θεμα λέγεται "Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι". Ελπίζω να σε βοήθησα και να καταφέρεις να αντλήσεις τις απαραίτητες πληροφορίες!:kouragio:

marie
05.08.2011, 13:56
Καλημέρα σε όλους, τη Δευτέρα φεύγω με την οικογένεια για Sydney. Ευχηθείτε μου καλή τύχη γιατί το έχω φοβερή ανάγκη. Και κάτι που ίσως αφορά άτομα που θα ταξιδέψουν με Singapore airlines στο μέλλον και έχει να κάνει με τα κιλά. Κατάφερα να εξασφαλίσω μέσω του πράκτορα που μου έβγαλε τα εισιτήρια 45 κιλά το άτομο. Η εταιρία δίνει 30 και μετά από επικοινωνία με το sales department της Singapore μου εγκρίθηκαν 15 επιπλέον σε κάθε άτομο.

australian
05.08.2011, 14:04
Καλημέρα σε όλους, τη Δευτέρα φεύγω με την οικογένεια για Sydney. Ευχηθείτε μου καλή τύχη γιατί το έχω φοβερή ανάγκη. Και κάτι που ίσως αφορά άτομα που θα ταξιδέψουν με Singapore airlines στο μέλλον και έχει να κάνει με τα κιλά. Κατάφερα να εξασφαλίσω μέσω του πράκτορα που μου έβγαλε τα εισιτήρια 45 κιλά το άτομο. Η εταιρία δίνει 30 και μετά από επικοινωνία με το sales department της Singapore μου εγκρίθηκαν 15 επιπλέον σε κάθε άτομο.
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!]
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!

Τάσος Αγαπάει AU
05.08.2011, 14:07

Σου εύχχομαι να έχεις Καλή τύχη! Όλα θα πάνε καλά! Μην ανησυχεις για τίποτα! Και μονο που θα φύγεις από εδώ θα πρέπει να νιώθεις μια ανακούφιση:):) Πόσο χαίρομαι που μάλλον σε 4 χρόνια θα βρισκομαι στην ίδια θέση με εσάς:)

Έλα... :kouragio:

ευανθια
05.08.2011, 14:18

Καλημερα Μarie ! ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ !!!!! ΟΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!:bravo_1:

mikael
05.08.2011, 15:51

ολα θα πανε καλα!!
θετικη ενεργεια μονο και θετικες σκεψεις!

lift
05.08.2011, 17:07

καλη τυχη και ολα να σου ερθουν βολικα:bravo_:

lift
05.08.2011, 17:22
να παει ελληνασ με τουριστικη βιζα και να δουλεψει παραλληλα στη αυστραλια δεν μπορει
μηπωσ ξερει κανενας, εαν παει καποιοσ ρωσσος υπηκοος στην αυστραλια με τουριστηκη βιζα, μπορει να δουλεψει παραλληλα;;;

ευχαριστω

Agoriani
05.08.2011, 17:24
να παει ελληνασ με τουριστικη βιζα και να δουλεψει παραλληλα στη αυστραλια δεν μπορει
μηπωσ ξερει κανενας, εαν παει καποιοσ ρωσσος υπηκοος στην αυστραλια με τουριστηκη βιζα, μπορει να δουλεψει παραλληλα;;;

ευχαριστω

Κοίτα την λίστα με τις χώρες εδώ (http://www.immi.gov.au/visitors/working-holiday/visa-options.htm).

lift
05.08.2011, 17:30
Κοίτα την λίστα με τις χώρες εδώ (http://www.immi.gov.au/visitors/working-holiday/visa-options.htm).

αρα απο ρωσσια οχι...

marie
05.08.2011, 17:31
Σας ευχαριστώ όλους και σε σένα Κωνσταντίνε καλό ταξίδι και καλή τύχη.....

Guderian
05.08.2011, 18:30
Konstanine kai marie καλο ταξιδι και καλη επιτυχεια.. Να μας ενημερώνετε! :)

Agoriani
06.08.2011, 01:40
Konstanine1 kai marie καλό ταξίδι και καλή αρχή.

demi
06.08.2011, 13:59

Δημήτρη καλωσόρισες στο forum. Είμαι ακριβώς ίδια ηλικία με σένα και αυστραλή υπήκοος. Ξεκίνησα στις αρχές Μάρτη και αρχές Ιουλίου είχα δουλειά και να 'μαι τώρα εγκατεστημένη στο queensland. Ποτέ δεν είναι αργά για κανένα και ειδικά για μας που είμαστε υπήκοοι η χώρα έχει τις πόρτες της και τις παροχές της ανοικτές.

rebi_rebi
07.08.2011, 12:45
http://www.germany.embassy.gov.au/beln/fees.html ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΣ VISA ΕΤΟΙΜΟΣ ΗΜΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΣ .ΟΛΟ ΑΝΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΟΛΗ ΕΙΜΑΣΤΕ
καλησπερα καλωσ σας βρηκα.ευχομαι ολα να πανε καλα.υπομονη.θα ηθελα νασ ρωτησω αν γνωριζετε επειδη θελω να μεταστευσω αυτσραλια καποιεσ πληροφοριεσ.η αδερφη μου βρισκετε εκει παντρεμενη με αυστραλο 6 χρονια τωρα.εργοδοτης υπαρχει να μου κανει προσκλησει .τι με συμφερει να κανω?μπορει η αδερφη μου να κανει προσκλησει για μενα σαν συγγενεισ?κ τι ισχυει?κ αν μου κανει η αδεφη μου θα μπορω να δουλεψω νομιμα?εαν παλι μου κανει εργοδοτης κ εγκριθει σε ποσο καιρο πρεπει να παρουσιαστω.βεβαια τα πτυχια μου δεν αναγνωριζονται εκει.μπορει ο εργοδοτης να με προσλαβει εκει?αφου δεν δουλεια με ιδιαιτερεσ γνωσεισ παιδικοσ σταθμοσ ιδιωτικοσ κ μετα μπορει να με βαλει να σπουδασω κ ναπαρω διπλωμα..παρακαλω οποια πληροφορια θα βοηθησει.ευχαριστω πολυ.

xristolaris
08.08.2011, 18:20
απο ασο εχω καταλαβει το να μεταναστευσεις στην αυστραλια ή καναδα που ειναι οι πρωτες επιλογες των ελληνων ειναι κολλλλλαααασσηηηη:eek:. Εγω για να αποφυγω την γραφειοκρατια και την αναμονη σκευτομουν τα παω ως τουριστας και να βρω εργασια εκει και να φτιαξω τα χαρτια που χρειαζονται, αλλα ουτε αυτο γινεται αποσο εχω καταλαβει ΓΙΑΤΙ????:cry:Δηλαδη αν δεχτει ο εργοδοτης να σου φτιαξει τα χαρτια δεν γινεται?Η μονη λυση ειναι μια, παντρευτειται με γυναικα που να εχει υπικοτητα της χωρας που θελεται να πατε αλλα και αυτο ειναι δυσκολο γαμωωωωττττωωωωωω:(

Go-to-AUS
08.08.2011, 18:43
Γεια σας
Μετά απο καιρό που διαβάζω και ψάχνω online για πληροφορίες σχετικά με την ζωή στην Αυστραλία και την μετανάστευση, αποφασησα να κάνω ένα ταξίδι στο Queensland με σκοπό να κάτσω σαν τουριστας για να δω τι παιζει, γιατι οσα και να ακούω και να διαβάζω αν δεν πάω να τα δω με τα ίδια μου τα ματιά δεν πρόκειται να βγάλω άκρη.
Έτσι λοιπόν είμαι αποφασησμενος και έτοιμος για την αγορά του αεροπορικού εισιτηρίου
Σκοπεύω να πάω Δεκέμβριο και σκέφτομαι να αγοράσω απο τώρα το εισιτήριο

Η τιμές απο ότι είδα στο http://gr.skyscanner.com/ κυμαίνονται γύρο στα 1,100 euros για Brisbane (με επιστροφή). είμαι έτοιμος να το αγοράσω και σκέφτηκα να σας ρωτήσω αν η τιμή είναι οκ η αν μπορώ να βρω ακόμα πιο φθηνό η αν πηγαινα μέσου Μελβούρνης κλπ.

alexander
08.08.2011, 20:04
Σαν τουριστας που εβγαλα εγω για μελβουρνι με επιστροφη 1.100 με την etihat και πεταω 5 σεπτεμβρη τα εβγαλα πριν 7 μερες.

kikirikoy
09.08.2011, 10:26
Γεια σε ολους,

Έχω μια απορία. Αν βγάλω partner visa 100 (αυτήν δικαιούμαι) και μεταναστεύσω, ας πούμε, σε 2 χρόνια,
ισχύει η βίζα μετά; Υπάρχει διάρκεια που ισχύει η βίζα ή θα πρέπει να κάνω τη διαδικασία από την αρχή;

Agoriani
09.08.2011, 10:33
Γεια σε ολους,

Έχω μια απορία. Αν βγάλω partner visa 100 (αυτήν δικαιούμαι) και μεταναστεύσω, ας πούμε, σε 2 χρόνια,
ισχύει η βίζα μετά; Υπάρχει διάρκεια που ισχύει η βίζα ή θα πρέπει να κάνω τη διαδικασία από την αρχή;

Έχεις ημερομηνία μέχρι την οποία θα πρέπει να μπείς στην χώρα. Αλλιώς ξαναβγάζεις την βίζα με την διαδικασία απο την αρχή.

kikirikoy
10.08.2011, 15:19
Έχεις ημερομηνία μέχρι την οποία θα πρέπει να μπείς στην χώρα. Αλλιώς ξαναβγάζεις την βίζα με την διαδικασία απο την αρχή.

μημπως γνωριζεις ποσο ειναι το διαστημα που σου δινουν για να μπεις στην χωρα? μπορεις να παρεις παραταση για παραπανω διαστημα ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Τάσος Αγαπάει AU
10.08.2011, 16:11
μημπως γνωριζεις ποσο ειναι το διαστημα που σου δινουν για να μπεις στην χωρα? μπορεις να παρεις παραταση για παραπανω διαστημα ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

τσέκαρε και στο www.immi.gov.au ;) καλό θα 'ταν να κοιτας εκει εχει πολλες και χρησιμες πληροφοριες!:bravo_:

Swethess
11.08.2011, 17:09
Καλησπέρα,

επειδή τα έχω μπερδέψει λίγο...η αναγνώριση πτυχίου γίνεται πριν βγεί η βίζα ή μετά? Είχα στο μυαλό μου να στείλω τα χαρτια για την αναγνώριση κατα τον Νοεμβρη που θα πάρω το πτυχίο κ αν μου το αναγνωρίσουν να αρχίσω τις διαδικασίες για τη βίζα. Επίσης το πτυχίο είναι απο ΑΕΙ οπότε φαντάζομαι αναγνωρίζεται έτσι? Γνωρίζετε?

philippos
11.08.2011, 18:12
Γειά και χαρά σε όλο το forum και συγχαρητήρια στα παιδιά που βοηθούν με τις γνώσεις τους όσους από εμάς σκεφτόμαστε την μετανάστευση. Συνεχίστε την καλή δουλειά. Πιθανόν να μην εψαξα καλά το forum αλλά η περίπτωσή μου δεν φαίνεται να είναι από τις δημοφιλείς μιας και οι περισσότεροι που ζητούν πληροφορίες
έχουν κάποιον τίτλο σπουδών που συχνά είναι και το ισχυρότερο όπλο για να
πάρεις της απόφαση για το "άλμα". Θα ήθελα επομένως, σε γενικές γραμμές, να μάθω τι προοπτικές
μπορεί να έχω εγώ και η οικογένειά μου (42 εγώ ,40 η σύζυγος, και 3 αγόρια 18,15 και 6)
που δεν έχουμε τελειώσει τίποτα και τα "προσόντα" μας εξαντλούνται σε κάποια χρόνια προϋπηρεσίας (σαν οδηγός, σερβριτόρος, πωλήτρια) και ένα "ταπεινό" ECDL με καλή γνώση του Office.
Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία αλλά επιστρέψαμε οικογενειακώς (3 ετών) και η πρόθεσή μου είναι να επανακτήσω την υποκοότητα για να ταξιδέψω ως Αυστραλός πολίτης με ότι αυτό συνεπάγεται
(επιδόματα; προγράμματα κατάρτισης; υπηκοότητα και στα υπόλοιπα μέλη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και υγεία σε όλους.

leyteris77
11.08.2011, 21:16
Καλησπέρα,

επειδή τα έχω μπερδέψει λίγο...η αναγνώριση πτυχίου γίνεται πριν βγεί η βίζα ή μετά? Είχα στο μυαλό μου να στείλω τα χαρτια για την αναγνώριση κατα τον Νοεμβρη που θα πάρω το πτυχίο κ αν μου το αναγνωρίσουν να αρχίσω τις διαδικασίες για τη βίζα. Επίσης το πτυχίο είναι απο ΑΕΙ οπότε φαντάζομαι αναγνωρίζεται έτσι? Γνωρίζετε?

Προυπόθεση για την έκδοση μόνιμης βίζας είναι να ανήκεις σε μια λιστα με τα επαγγέλματα (SOL) και να έχεις αναγνωρίσει πτυχία και προυπηρεσία στον αντίστοιχο φορέα, όπου με αυτόν τον τρόπο ορίζεις και το επάγγελμα. Άρα λοιπόν πρώτα κάνεις αναγνώριση και μετά βίζα.

Swethess
12.08.2011, 00:19
Ωραία! Ευχαριστώ πολύ!

irene
12.08.2011, 10:38
Το δεύτερο είναι αναλυτική βαθμολογία και το τρίτο είναι το πτυχίο και επίσης ζητάει και transcripts of subjects που σημαίνει πρόγραμμα σπουδών. Τα δυο κάνεις αίτηση στην γραμματεία της σχολής σου και τα παίρνεις . Σε normal συνθήκες τα παίρνεις σε 2-3 ημέρες μετά την αίτηση . Τουλάχιστον εμένα τόσο μου πήρε αλλά τώρα μέσα στον Αύγουστο δεν ξέρω τι τύχη θα έχεις.Όταν τα πάρεις τα δίνεις για μετάφραση και μαζί το πρωτότυπο ελληνικό και την επ΄σημη μετάφραση τα στέλνεις εκεί που πρέπει. Για το πρόγραμμα σπουδών εγώ τους είχα παραπέμψει στο site της σχολής μου που ήταν και στα αγγλικά και έτσι δεν μου ζήτησαν τίποτα παραπάνω. Αν δεν υπάρχει αγγλικό site της σχολής τότε ρώτα στην γραμματεία μπορεί να έχουν το πρόγραμμα σπουδών ήδη και στην αγγλική γλώσσα, μιας και αυτό είναι γενικό και δεν είναι προσωπικό για τον καθένα. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Καλημέρα,
Είμαι καινούργια στο φορουμ και έχω και εγώ πολλές απορίες.Μια απο αυτές αφορά τα πρωτότυπα έγγραφα.Όταν λέτε στέλνουμε π.χ το πρωτοτυπο πτυχίο μαζί με το μεταφρασμένο, εννοείται που;Και δεν δεν
αγχώνεστε μην χαθούν τα πρωτότυπα.Επισης εγώ έχω πιστοποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών με αναλυτική βαθμολογία από τότε που τελείωσα δηλαδη από το 2002,μπορώ να στείλω για μετάφραση αυτό ή πρέπει να ζητήσω καινούργιο από την γραμματεία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

juliedasiou
12.08.2011, 11:32
Γειά σας!!
Τα έξοδα εκετελωνισμού της οικοσυσκευής που έχει φτάσει από την Ελλάδα στο λιμάνι της Αυστραλίας και η μεταφορά στο τόπο κατοικίας, γνωρίζει κανείς πόσα είναι???

(Οι τιμές που μας έχουν στείλει έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους και τα έξοδα βγαίνουν πολλά)

leyteris77
12.08.2011, 12:31
Καλημέρα,
Είμαι καινούργια στο φορουμ και έχω και εγώ πολλές απορίες.Μια απο αυτές αφορά τα πρωτότυπα έγγραφα.Όταν λέτε στέλνουμε π.χ το πρωτοτυπο πτυχίο μαζί με το μεταφρασμένο, εννοείται που;Και δεν δεν
αγχώνεστε μην χαθούν τα πρωτότυπα.Επισης εγώ έχω πιστοποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών με αναλυτική βαθμολογία από τότε που τελείωσα δηλαδη από το 2002,μπορώ να στείλω για μετάφραση αυτό ή πρέπει να ζητήσω καινούργιο από την γραμματεία;

Καθε ελληνικό πρωτότυπο έγγραφο, το φωτοτυπείς. το επικυρώνεις σε ΚΕΠ ή δικηγόρο (ΚΕΠ μόνο δημόσια έγγραφα) και το στέλνεις για μετάφραση. Δεν στέλνεις ποτέ πρωτότυπα έγγραφα. Απλά σε οποιαδήποτε αίτηση κάνεις, αν ζητάνε τα πρωτότυπα, εννοούν αυτά από τα οποία προήλθε η μετάφραση. Το πιστοποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών που έχεις κάνει αλλά δεν αντικαθιστά το πτυχίο. Όταν είσαι έτοιμη για βίζα, μπορείς να κάνεις online application και να σκανάρεις με έγρωμο scaner τα πρωτότυπα έγγραφα και να τα στείλεις όπως είναι χωρίς πιστοποιήσεις.

Swethess
12.08.2011, 17:32
Γειά και χαρά σε όλο το forum και συγχαρητήρια στα παιδιά που βοηθούν με τις γνώσεις τους όσους από εμάς σκεφτόμαστε την μετανάστευση. Συνεχίστε την καλή δουλειά. Πιθανόν να μην εψαξα καλά το forum αλλά η περίπτωσή μου δεν φαίνεται να είναι από τις δημοφιλείς μιας και οι περισσότεροι που ζητούν πληροφορίες
πάρεις της απόφαση για το "άλμα". Θα ήθελα επομένως, σε γενικές γραμμές, να μάθω τι προοπτικές
μπορεί να έχω εγώ και η οικογένειά μου (42 εγώ ,40 η σύζυγος, και 3 αγόρια 18,15 και 6)
που δεν έχουμε τελειώσει τίποτα και τα "προσόντα" μας εξαντλούνται σε κάποια χρόνια προϋπηρεσίας (σαν οδηγός, σερβριτόρος, πωλήτρια) και ένα "ταπεινό" ECDL με καλή γνώση του Office.
Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία αλλά επιστρέψαμε οικογενειακώς (3 ετών) και η πρόθεσή μου είναι να επανακτήσω την υποκοότητα για να ταξιδέψω ως Αυστραλός πολίτης με ότι αυτό συνεπάγεται

Καλησπέρα,

επειδή έχω διαβάσει διεξοδικά το φορουμ κ τη σελίδα της αυστραλιανης κυβέρνησης νομίζω πως εφόσον έχεις γεννηθεί εκεί μπορείς να γίνεις δεκτός εύκολα. Αν κάνεις τα χαρτιά σου για την υπηκοοτητα μπορει να παρει κι η οικογένεια σου κ να έχετε κ επιδόματα κι αλλα δικαιώματα! αυτά ολα μπορεις να τα δεις αναλυτικα στον agoriani που κάνει πολυ καλη ανταποκριση απο αυστραλια. τώρα για το τι δουλεια μπορεις να βρεις χωρις πτυχιο δεν ξερω, αλλα εχω καταλάβει οτι μετράει πολύ η προυπηρεσία!
νομίζω πως μπορούν να σε κατατοπίσει καλύτερα ο agoriani.

καλή τύχη!

Dionysis68
12.08.2011, 17:41
καλη τυχη και καλο καινουριο ξεκινιμα να μας κρατατε ενημερους μεχρι να φειγουμε και εμεις. marie kai konstantine

Dionysis68
12.08.2011, 17:50
καλησπερα καλωσ σας βρηκα.ευχομαι ολα να πανε καλα.υπομονη.θα ηθελα νασ ρωτησω αν γνωριζετε επειδη θελω να μεταστευσω αυτσραλια καποιεσ πληροφοριεσ.η αδερφη μου βρισκετε εκει παντρεμενη με αυστραλο 6 χρονια τωρα.εργοδοτης υπαρχει να μου κανει προσκλησει .τι με συμφερει να κανω?μπορει η αδερφη μου να κανει προσκλησει για μενα σαν συγγενεισ?κ τι ισχυει?κ αν μου κανει η αδεφη μου θα μπορω να δουλεψω νομιμα?εαν παλι μου κανει εργοδοτης κ εγκριθει σε ποσο καιρο πρεπει να παρουσιαστω.βεβαια τα πτυχια μου δεν αναγνωριζονται εκει.μπορει ο εργοδοτης να με προσλαβει εκει?αφου δεν δουλεια με ιδιαιτερεσ γνωσεισ παιδικοσ σταθμοσ ιδιωτικοσ κ μετα μπορει να με βαλει να σπουδασω κ ναπαρω διπλωμα..παρακαλω οποια πληροφορια θα βοηθησει.ευχαριστω πολυ.

"γιασου" ρεμπή "επειδις" η αδελφή σου είναι κάτω και μάλλον έχει την "ιπικουοτιτα" καλύτερα είναι να σου κάνει η ίδια την πρόσκληση σαν προτού βαθμού συγγένεια που έχετε δεν θα έχεις προβλημα.an πας κάτω με σπόνσορα εργοδότη θα πρέπει να σε κράτηση στη δουλειά για 2 χρονια.και αν δεν σου αρεσει στη δουλειά τι γίνετε θα πρέπει να βρείς άλλον και γρήγορα η αλλιώς πρέπει να φειγεις από australia."γιαφτο" καλύτερα είναι η αδελφή σου.

Dionysis68
12.08.2011, 18:09

για σου φίλιππε δεν έχεις πρόβλημα από θέμα "ιπικουοτιτας" θέλει πολύ τρέξιμο να μαζέψεις όλα τα χατία για την οικογένεια και μην στενοχωριέσαι για την ηλικία σου εγώ είμαι 43 και ξεκινάω από την αρχή με παρόμοιες δουλειές όπως έχεις κάνει και εσύ.μην φοβάσαι τίποτα μονο να σκέφτεσαι όλα τα θετικά ότι εκεί κάτω the ξεκινήσεις μια καινούρια ζωή

irene
12.08.2011, 21:28
Γεια σας,
Θα ήθελα να υποβάλλω μια σειρά από ερωτήσεις και εγώ με την σειρά μου , μιας και τελευταία μας έχει καρφωθεί οικογενειακώς η ιδέα της μετανάστευσης.Εγώ είμαι γεννημένη Ελλάδα και έχω πάρει και την αυστραλέζικη υπηκοότητα από την μητέρα μου (citizenship by descent).Προσωρινά είμαι στην διαδικασία ανανέωσης του αυστραλίανού διαβατηρίου μου και οι πληροφορίες σας με βοηθήσαν πολύ.Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. (Για την ανανέωση του δικού μου διαβατηρίου) Η ληξιαρχική πράξη γέννησης μου θέλει πρώτα αποστιλ και μετά μετάφραση ή αποστίλ χρειάζεται το μεταφρασμένο έγγραφο;

2. Αν κάνουμε όλη την διαδικασία ώστε ο άντρας μου να πάρει visa, μπορεί να φύγει εκείνος πρώτα για να βρει δουλειά και μετά εμείς ή θα πρέπει να φύγουμε όλοι μαζί;

3. Κατέβασα την φόρμα 118 για να πάρει ο γιος μου την αυστραλέζικη υπηκοότητα από έμενα αλλά σε κάποιο σημείο λέει ότι δικαιουται εφόσον έγω που έχω citizenship by descent έχω ζήσει στην Αυστραλία τουλάχιστον 2 χρόνια. Επειδη έζησα λιγότερο δεν προχώρησα την διαδικασία. Μία ξαδέρφη μου, που έχει μεταναστευσει εκεί ,μου είπε ότι μπορεί ο μικρός να παέι με ελληνικό διαβατήριο και να παρει την υπηκοότητα εκεί μόνο με περίπου 100 δολλάρια.Εκείνη βέβαια είχε ζήσει στην Αυστραλία πάνω από 2 χρόνια.
Ισχύει κάτι τέτοιο;

philippos
12.08.2011, 21:38
Καλησπέρα,

επειδή έχω διαβάσει διεξοδικά το φορουμ κ τη σελίδα της αυστραλιανης κυβέρνησης νομίζω πως εφόσον έχεις γεννηθεί εκεί μπορείς να γίνεις δεκτός εύκολα. Αν κάνεις τα χαρτιά σου για την υπηκοοτητα μπορει να παρει κι η οικογένεια σου κ να έχετε κ επιδόματα κι αλλα δικαιώματα! αυτά ολα μπορεις να τα δεις αναλυτικα στον agoriani που κάνει πολυ καλη ανταποκριση απο αυστραλια. τώρα για το τι δουλεια μπορεις να βρεις χωρις πτυχιο δεν ξερω, αλλα εχω καταλάβει οτι μετράει πολύ η προυπηρεσία!
νομίζω πως μπορούν να σε κατατοπίσει καλύτερα ο agoriani.

καλή τύχη!

για σου φίλιππε δεν έχεις πρόβλημα από θέμα "ιπικουοτιτας" θέλει πολύ τρέξιμο να μαζέψεις όλα τα χατία για την οικογένεια και μην στενοχωριέσαι για την ηλικία σου εγώ είμαι 43 και ξεκινάω από την αρχή με παρόμοιες δουλειές όπως έχεις κάνει και εσύ.μην φοβάσαι τίποτα μονο να σκέφτεσαι όλα τα θετικά ότι εκεί κάτω the ξεκινήσεις μια καινούρια ζωή

Να είστε καλά παιδιά. Μου δίνετε κουράγιο να συνεχίσω.

Agoriani
13.08.2011, 15:31

Εμένα που η βίζα βγήκε στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου, μου έδωσαν ημερομηνία μέχρι τέλη Αυγούστου να εισέλθω στην χώρα.
Δεν γνωρίζω αν είναι στάνταρ κάποιο χρονικό διάστημα, αλλά δεν είναι και χρόνος.
Έχει παράταση με καλή και σοβαρή αιτιολογία.

Agoriani
13.08.2011, 16:01
Γειά σας!!
Τα έξοδα εκετελωνισμού της οικοσυσκευής που έχει φτάσει από την Ελλάδα στο λιμάνι της Αυστραλίας και η μεταφορά στο τόπο κατοικίας, γνωρίζει κανείς πόσα είναι???

(Οι τιμές που μας έχουν στείλει έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους και τα έξοδα βγαίνουν πολλά)

Julie την Παρασκευή που μου έστειλες το μύνημα, πήγα και πήρα μια παλέτα με λάδια απο την Ελλάδα.
Τα κυβικά ήτανε 0,5 και τα έξοδα ήταν 897$.
Να σου υπενθυμίσω οτι μετέφερα πριν μερικούς μήνες διάφορα ρούχα και προσωπικά είδη απο Ελλάδα και τα κυβικά ήτανε σχεδόν 4 και πλήρωσα περίπου 1200$.
Δηλαδή ο εκτελωνισμός είναι στάνταρ, και η καραντίνα. Στα κυβικά η διαφορά είναι μικρή.
Δεν αξίζει η διαδικασία για λίγο φορτίο.

Agoriani
13.08.2011, 16:12
Γεια σας,
Θα ήθελα ... να ρωτήσω τα εξής:

1. (Για την ανανέωση του δικού μου διαβατηρίου) Η ληξιαρχική πράξη γέννησης μου θέλει πρώτα αποστιλ και μετά μετάφραση ή αποστίλ χρειάζεται το μεταφρασμένο έγγραφο;

2. Αν κάνουμε όλη την διαδικασία ώστε ο άντρας μου να πάρει visa, μπορεί να φύγει εκείνος πρώτα για να βρει δουλειά και μετά εμείς ή θα πρέπει να φύγουμε όλοι μαζί;

3. Κατέβασα την φόρμα 118 για να πάρει ο γιος μου την αυστραλέζικη υπηκοότητα από έμενα αλλά σε κάποιο σημείο λέει ότι δικαιούται εφόσον έγω που έχω citizenship by descent έχω ζήσει στην Αυστραλία τουλάχιστον 2 χρόνια. Επειδή έζησα λιγότερο δεν προχώρησα την διαδικασία. Μία ξαδέρφη μου, που έχει μεταναστεύσει εκεί ,μου είπε ότι μπορεί ο μικρός να παέι με ελληνικό διαβατήριο και να πάρει την υπηκοότητα εκεί μόνο με περίπου 100 δολλάρια.Εκείνη βέβαια είχε ζήσει στην Αυστραλία πάνω από 2 χρόνια.
Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επειδή το αποστίλ είναι μια μεγάλη σφραγίδα στο μέγεθος σχεδόν της Α4 σελίδας και είναι στα Ελληνικά, θέλει και αυτό μετάφραση μαζί με το έγγραφο, οπότε πρώτα αποστίλ και μετά μετάφραση σε όσα έγγραφα χρειάζονται αποστίλ.

Εσείς σαν Αυστραλίδες υπήκοοι πάτε όποτε θέλετε χωρίς να δώσετε αναφορά σε κανένα. Ο σύζυγος μπορεί να φύγει μπροστά μόνος του αλλά επειδή σαν ανάδοχο έχει εσένα στην βίζα δεν θα πρέπει να αργήσετε και εσείς.
Είναι κάτι που θα το συνεννοηθήτε με τον case officer που θα αναλάβει την βίζα και εκείνος θα σας δώσει οδηγίες ώστε σε καμία περίπτωση να μην κάνετε κάποια ενέργεια που θα αποτελέσει εμπόδιο στην γρήγορη έκδοση της βίζας αφενός και αφετέρου στην ομαλή συνέχιση της ισχύος της.

Βάλτε το παιδί στην βίζα του πατέρα με Ελληνικό διαβατήριο και παίρνει εδώ την υπηκοότητα αργότερα.

Agoriani
13.08.2011, 16:21
Γειά και χαρά ... Θα ήθελα επομένως, σε γενικές γραμμές, να μάθω τι προοπτικές

Καλώστον Philippos στην παρέα μας.

Εφόσον μπορείς να επανακτήσεις την υπηκοότητα, θα είσαι απο τους τυχερούς που έχουν λίγες και εύκολες διαδικασίες ώστε να έρθεις.
Σαν Αυστραλός υπήκοος θα έχεις την βοήθεια του κράτους ώστε να πατήσεις στα πόδια σου, αρκεί να βρείς τρόπο να κάνεις τα πρώτα βήματα: εύρεση σπιτιού, μεταφορικού μέσου, προσανατολισμός που είναι τι, έναρξη διαδικασιών εγγραφής στα επιδόματα και υπηρεσίες υγείας κ.τ.λ.
Μετά θα έρθει και η δουλειά. Δεν είναι όλοι πτυχιούχοι εδώ αλλά σχεδόν όλοι εργάζονται κάπου.
Ελπίζω να τα πάτε καλά με την γλώσσα ώστε να μπείτε κατευθείαν στο θέμα.
Καλή δύναμη.

konstantinos1
13.08.2011, 16:23
συγνωμη βρε παιδια αλλα δε μπορω να βρω τι δικαιολογητικα ζητα το centrelink, θυμαται κανεις που τα εχει γραψει ο αγοριανη?

Agoriani
13.08.2011, 16:26
συγνωμη βρε παιδια αλλα δε μπορω να βρω τι δικαιολογητικα ζητα το centrelink, θυμαται κανεις που τα εχει γραψει ο αγοριανη?

Θα βρείς πληροφορίες εδώ (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005)και εδώ (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2168) και στην ανταπόκριση.

philippos
14.08.2011, 01:23
Καλώστον Philippos στην παρέα μας.

Εφόσον μπορείς να επανακτήσεις την υπηκοότητα, θα είσαι απο τους τυχερούς που έχουν λίγες και εύκολες διαδικασίες ώστε να έρθεις.
Σαν Αυστραλός υπήκοος θα έχεις την βοήθεια του κράτους ώστε να πατήσεις στα πόδια σου, αρκεί να βρείς τρόπο να κάνεις τα πρώτα βήματα: εύρεση σπιτιού, μεταφορικού μέσου, προσανατολισμός που είναι τι, έναρξη διαδικασιών εγγραφής στα επιδόματα και υπηρεσίες υγείας κ.τ.λ.
Μετά θα έρθει και η δουλειά. Δεν είναι όλοι πτυχιούχοι εδώ αλλά σχεδόν όλοι εργάζονται κάπου.
Ελπίζω να τα πάτε καλά με την γλώσσα ώστε να μπείτε κατευθείαν στο θέμα.
Καλή δύναμη.

Σ' ευχαριστώ Agoriani. Με την ευκαιρία να εκφράσω και τον θαυμασμό μου για την απίστευτη δουλειά που κάνεις στο forum. Θεωρώ άξιο θαυμασμού το ότι καταφέρνεις παρά τις σκοτούρες και το άγχος της ξενιτειάς να ενημερώνεις τόσο μεθοδικά και με τόσο καλή πρόθεση τιους πάντες.

Agoriani
14.08.2011, 17:09
Σ' ευχαριστώ Agoriani. Με την ευκαιρία να εκφράσω και τον θαυμασμό μου για την απίστευτη δουλειά που κάνεις στο forum. Θεωρώ άξιο θαυμασμού το ότι καταφέρνεις παρά τις σκοτούρες και το άγχος της ξενιτειάς να ενημερώνεις τόσο μεθοδικά και με τόσο καλή πρόθεση τιους πάντες.

Υπάρχουν πολλοί που το κάνουν αυτό και προσωπικά και εκ μέρους τους σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Agoriani
14.08.2011, 17:13
Julie την Παρασκευή που μου έστειλες το μύνημα, πήγα και πήρα μια παλέτα με λάδια απο την Ελλάδα.
Τα κυβικά ήτανε 0,5 και τα έξοδα ήταν 897$.
Να σου υπενθυμίσω οτι μετέφερα πριν μερικούς μήνες διάφορα ρούχα και προσωπικά είδη απο Ελλάδα και τα κυβικά ήτανε σχεδόν 4 και πλήρωσα περίπου 1200$.
Δηλαδή ο εκτελωνισμός είναι στάνταρ, και η καραντίνα. Στα κυβικά η διαφορά είναι μικρή.
Δεν αξίζει η διαδικασία για λίγο φορτίο.

Έκανα ενα καινούργιο μήνυμα στο Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani σχετικά με εκτενείς πληροφορίες για την μεταφορά πραγμάτων απο Ελλάδα.

maxi
16.08.2011, 20:16
Γεια σε όλους,

Μόλις γύρισα από Αυστραλία, είχα πάει απλά για διακοπές αλλά με κέρδισε η Μελβούρνη τελικά και κατα τη διάρκεια της παραμονής μου εκεί άρχισα να το βλέπω σοβαρά το ζήτημα για να μείνω. Βασικά σπουδάζω κοινωνική λειτουργός και μου έχει μείνει η πρακτική και τελειώνω. Όμως στην Αυστραλία δεν τους φτάνει απλά να έχεις ένα πτυχίο ζήτούν και εξειδίκευση ( και καλά κάνουν) επόμένως είναι δύσκολο να πάω κατευθείαν ως κοινωνική λειτουργος να δουλέψω διότι δεν έχω προυπηρεσία και εξειδίκευση ακόμη. Μου είπαν οτι μια καλή λύση είναι να πάω εκεί να σπουδάσω ένα χρόνο αγγλικά και παράλληλα να δουλέυω μέχρι να μάθω την γλώσσα και αφού περάσουν τα δυο χρόνια παίρνεις σιγά σιγά κάποια δικαιώματα και είναι πιο φτηνά να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό. Ωστόσο είμαι μπερδεμένη, διότι δεν ξέρω αν θα πρέπει να βρω απλά ενα πανεπιστημιο αγγλικών η απλά να παρακολουθώ μαθήματα για κάποιες εβδομάδες ή αν μπορώ να δουλέψω σε κάποια πρόνοια έστω και σαν βοηθός κοινωνική λειτουργός. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι με το δικό μου επάγγελμα τι γίνεται θα ήταν πολύ χρήσιμο να μου δώσει κάποια συμβουλή...ευχαριστώ

Swethess
16.08.2011, 21:23
Καλησπέρα,

Νομίζω οτι δεν είναι απαραίτητο να βρεις κάποια σχολή για να μάθεις αγγλικά. Εφόσον σκέφτεσαι να βρεις για αρχή οποιαδήποτε δουλειά θα μάθεις τη γλώσσα μέσα απο την καθημερινή επικοινωνία κ μπορείς να διαβάζεις στο σπίτι σου. Απλά αν σε ενδιαφέρει να σπουδάσεις κάτι αργότερα, ενδεχομένως να πρέπει να δώσεις το IELTS. Το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις βιζα χωρίς το IELTS.
Επίσης, επειδή τελειώνω ψυχολογία (οπότε είναι παρεμφερές με το δικό σου) ρώτησα τι προοπτικές υπάρχουν κ μου είπαν οτι μπορώ να δουλέψω με το πτυχίο μονο απλά τα 2 πρώτα χρόνια θα είναι supervised αλλα με μισθο! Ισως να γίνεται κ με το δικό σου επάγγελμα αυτό.

Τινα
17.08.2011, 08:54
καλημερα παιδια! Μηπως γνωριζει κανείς το ποσό του επιδόματος για αυστραλό υπηκοο που επιστρέφει εκεί και για πόσο καιρό το παίρνεις???

Agoriani
17.08.2011, 10:16
καλημερα παιδια! Μηπως γνωριζει κανείς το ποσό του επιδόματος για αυστραλό υπηκοο που επιστρέφει εκεί και για πόσο καιρό το παίρνεις???

Στο post με όνομα Για όσους είναι Αυτραλοί υπήκοοι θα βρείς ξανά την ερώτηση αυτή και τις απαντήσεις.

maxi
17.08.2011, 10:43
Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες. Λοιπόν όταν ήμουν στην Αυστραλία και άρχισα να σκέφτομαι οτι θέλω να μείνω άρχισα να ψάχνω πληροφορίες, πήρα τηλέφωνο την ελληνικη πρεσβεία και όχι μόνο που δεν μου έδωσαν πληροφορίες αλλά σχεδόν μου το έκλεισαν στα μούτρα και λυπάμαι γι αυτό γιατί δεν φημιζόμαστε για την αγένεια μας. Έτσι πήγα στην ελληνική ορθόδοξη κοινότητα να ρωτήσω πως μπορώ να έρθω Αυστραλία (πάρα πολύ ευγενικοί καλοί άνθρωποι εκεί). Μου είπαν οτι έχω 2 επιλογές είτε να πάρω φοιτιτική βίζα του τέστιν πρέπει κάτι αναγκαστηκα να σπουδάσω και παράλληλα μου δίνουν 20 ώρες να δουλέω για να πληρώνω τα δίδακτρα και γενικά τα έξοδα της σχολής, είτε να έρθω με σπονσορα που αυτό είναι πολύ πιο δύσκολο. Έτσι σκέφτηκα να κάνω ένα χρόνο ή όσο χρειαστεί αγγλικά για να δικαιολογήσω την παραμονή μου αλλά και για να βελτώσω τα αγγλικά μου και παράλληλα να δουλεύω. Μέτα τον ένα χρόνο π.χ αφού θα έχω εξοικειωθεί με την γλώσσα γιατί δεν είναι οτι καλύτερο να μην μιλάς καλά αγγλικά και να πρέπει να συμβουλέψεις για παράδειγμα μια οικογένεια, να ψάξω δουλειά στον τομέα μου και μετά τα δυο χρόνια αφού θα πάρω την μόνιμη κάρτα θα ήθελα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό, δηλαδή κάποια εξειδίκευση.Το θέμα είναι οτι αυτό είναι ένα γενικό πλάνο που έχω και αυτό που με ανησυχεί είναι οι λεπτομέρειες. Για παράδειγμα δεν ξέρω αν θα μου αναγνωρίσουν το πτυχίο, δεν ξέρω αν είναι εύκολο να βρω δουλειά γιατί θα πρέπει παράλληλα να πληρώνω την σχολή και δεν γίνεται να είμαι ανέργη, δεν ξέρω μήπως χρειάζεται πρώτα να έχω προυπηρεσία, γενικά δεν ξέρω ποιες ενέργειες έχω να κάνω ώστε να μην βρεθώ προ εκπλήξεων γιατί το τελευταίο πράγμα που δεν θέλω είναι να διανύσω μια τέτοια απόσταση και να μην υπολογίσω κάτι σωστά, γι αυτό κάθε πληροφορία είναι πολύ σημαντική για μένα!!

LOUKAS KOUSIAPPA
17.08.2011, 16:18
ΓΙΑ ΣΑΣ .ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ?

ΕΙΜΕ ΣΧΕΔΟΝ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟ ΜΟΝΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ ΜΑΣ.ΟΙ ΕΡΓΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ ΜΠΟΓΙΑΤΙΣΜΑΤΑ ΣΙΔΕΡΑΣ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ .ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΒΙΖΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΞΑΙΤΑΣΕΙΣ ΑΓΓΛΙΚΩΝ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΤΑΣΕΙΣ?

australian
17.08.2011, 16:25
ΓΙΑ ΣΑΣ .ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ?

Καλώς ήλθες Λουκά.
Βεβαίως και μπορείς.

LOUKAS KOUSIAPPA
17.08.2011, 16:33
ΕΙΜΕ ΣΧΕΔΟΝ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟ ΜΟΝΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ ΜΑΣ.ΟΙ ΕΡΓΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ ΜΠΟΓΙΑΤΙΣΜΑΤΑ ΣΙΔΕΡΑΣ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ .ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΒΙΖΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΞΑΙΤΑΣΕΙΣ ΑΓΓΛΙΚΩΝ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΤΑΣΕΙΣ?

stavrelos
18.08.2011, 03:49
Γεια σας, παρακαλώ θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος σχετικά με την διαμονή μου εκεί, την επαγγελματική μου απασχόληση και φυσικά τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να βγάλω μια κάρτα διαμονής ή ότι άλλο χρειάζομαι για να παραμείνω στην χώρα.

Swethess
18.08.2011, 04:55
εδω μπορεις να βρεις ολες τις απαραιτητες πληροφοριες http://www.immi.gov.au/ για τη βιζα κ γενικα στα σαιτ της αυστραλιας η ενημερωση ειναι πολυ καλη! επισης αν διαβασεις την ανταποκριση του agoriani θα κατατοπιστεις αρκετα! Για το επαγγελμα σου δες πρωτα αν ειναι στη λιστα SOL κ απο ποια αρχη αναγνωριζεται!

Καλη τυχη!

LOUKAS KOUSIAPPA
18.08.2011, 07:20
ΒΟΗΘΕΙΣΤΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΞΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΙΔΙΑ

demi
18.08.2011, 11:07
ΒΟΗΘΕΙΣΤΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΞΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΙΔΙΑ

Πες μας λίγο πιό συγκεκριμμένα πράγματα για να βοηθήσουμε. Οι συγγενείς σου τι βαθμού είναι αδέλφια, ξαδέλφια? Ξεκίνα από το www.immi.gov.au χρησιμοποίεισαι το ερωτηματολόγιο που έχει και σου απαντάει αν δικαιούσαι visa , ποιά είναι αυτή και ποιες διαδικασίες χρειάζεσαι. Άμα τα κάνεις αυτά και ξεκινήσεις να τα διαβάζεις , κάνε συγκεκριμμένες ερωτήσεις και θα απαντήσουμε. όταν οι ερωτήσεις είναι γενικές τι να πούμε? Φαντάσου να σε ρώταγε ένας αυστραλός αντίστοιχα αυτά για την Ελλάδα , θα μπορούσες να απαντήσεις? Συγκεκριμμένες ερωτήσεις για να βοηθήσουμε λοιπόν. Και οι συγκεκριμένες ερωτήσεις γίνονται άμα κάτσεις και διαβάσεις το www.immi.gov.au και όλα αυτά που έχουν γραφτεί εδώ στο patriotaki.

demi
18.08.2011, 11:12
Γεια σας, παρακαλώ θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος σχετικά με την διαμονή μου εκεί, την επαγγελματική μου απασχόληση και φυσικά τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να βγάλω μια κάρτα διαμονής ή ότι άλλο χρειάζομαι για να παραμείνω στην χώρα.

Σταύρο τα ίδια ισχύουν και για σένα όπως και για τον loukas. Ρωτάς για την διαμονή σου. Σε ποια πόλη, είσαι μόνος σου? έχεις οικογένεια? Ρωτάς για την επαγγελματική σου απασχόληση. Θα βοηθούσε να μας έλεγες και τι δουλειά έκανες ή κάνεις στην Ελλάδα ή τι ξέρεις να κάνεις. Για την visa όλα τα παραπάνω παίζουν ρόλο. Δεν υπάρχουν μαγικές απαντήσεις για τον καθένα. Την σωστή απάντηση την παίρνεις όταν κάνεις την σωστή ερώτηση.

spnaka
19.08.2011, 20:46
Καλησπέρα κι από μένα.

Είμαι 37 χρονών, παντρεμένος με ένα παιδί 8 χρονών και αποφάσισα όπως κι άλλοι πολλοί, από ότι ξέρω, να μεταναστεύσω στην Αυστραλία για να βρώ κι εγώ μια καλύτερη ζωή για μένα και τους δικούς μου.
Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός των ΤΕΙ με προυπηρεσία 8 χρόνια.Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για βίζα μέσω της ausfis Μου είπανε ότι μπορούνε να το κάνουνε, ότι είναι πιστοποιημένοι για αυτή τη δουλειά, πλήρως νόμιμοι και ότι αν όλα πάνε καλά σε 6 με 8 μήνες θα έχουμε τη βίζα στα χέρια μας.
Δεν έχω γνωστούς, συγγενείς εκεί οπότε θα ξεκινήσω εντελώς μόνος μου και βλέπουμε.
Γνωρίζει κανείς τίποτε σχετικό για να με βοηθήσει, πως να το κάνω, πως να ξεκινήσω.
Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ

Σπύρος

leyteris77
20.08.2011, 08:06
Καλησπέρα κι από μένα.

Είμαι 37 χρονών, παντρεμένος με ένα παιδί 8 χρονών και αποφάσισα όπως κι άλλοι πολλοί, από ότι ξέρω, να μεταναστεύσω στην Αυστραλία για να βρώ κι εγώ μια καλύτερη ζωή για μένα και τους δικούς μου.
Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός των ΤΕΙ με προυπηρεσία 8 χρόνια.Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για βίζα μέσω της ausfis Μου είπανε ότι μπορούνε να το κάνουνε, ότι είναι πιστοποιημένοι για αυτή τη δουλειά, πλήρως νόμιμοι και ότι αν όλα πάνε καλά σε 6 με 8 μήνες θα έχουμε τη βίζα στα χέρια μας.
Δεν έχω γνωστούς, συγγενείς εκεί οπότε θα ξεκινήσω εντελώς μόνος μου και βλέπουμε.
Γνωρίζει κανείς τίποτε σχετικό για να με βοηθήσει, πως να το κάνω, πως να ξεκινήσω.

Σας ευχαριστώ

Σπύρος

Ούτε να το σκέφτεσαι!! Διάβασε το post που λέει για τα site που ειναι απάτη. Καμία βίζα δεν βγαίνει σε 6 μήνες. Μόνο αν βρεις σπονσορα εργοδότη. Εσύ ανηκεις στην δικη μου περιπτωαη με τη διαφορά οτι εγω εχω συγγενεις αλλα και αυτο πλεον αλλαξε. Ξεχασε το ausfis. Εχεις τρεις επιλογες:

1) α) Δινεις εξετάσεις για το IELTS (http://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-ielts-what-is-ielts.htm) το συντομότερο. (ειναι το πτυχιο που χρειάζεται να εχεις για να πιστοποιήσεις οτι ξερεις αγγλικα). Όσο μεγαλύτερη βαθμολογια πάρεις τόσο περισσότερους πόντους για τη βίζα. Θέλεις τουλάχιστον 6/9 σε κάθε ενότητα για την αναγνωριση του πτυχιου σου
β) Μόλις πάρεις το Ielts μπορεις να κάνεις αίτηση για αναγνωριση του πτυχιου σου στους engineers australia. Η διαδικασία λεγεται migration skills assessment (http://www.engineersaustralia.org.au/about-us/role-activities/msa/msa_home.cfm) Πρεπει να ετοιμασεις 3 αφηγησεις για να δείξεις την εμπειρια σου και τα skills σου. Δεν ειναι πολυ ευκολο, θελει λιγο δουλιτσα. Η διαδικασία κρατάει 16 εβδομάδες+το πηγαινε ελα.
γ) Μόλις πάρεις και το χαρτι του assessment είσαι έτοιμος για αίτηση βίζας. Εξαρτάται απο πολούς παραγοντες αλλα υπολογισε τουλάχιστον 12 μηνες μέχρι το αποτελεσμα. Και λίγοσου λεω. Εκτός αν ειται πριν ειται μετα την αίτηση βρεις εργοδότη να σε σπονσοραρει ή πάρεις sponsorship απο πολιτεια ή περιοχή της αυστραλίας. Αυτά τα δυο επισπευδουν πολυ την διαδικασία.

2) Πας με τουριστική βίζα (3 μηνες) και ψαχνεις απο εκει για εργοδοτη να σε σπονσοραρει. Κάτι καθολου ευκολο, αφενος γιατι σε πιεζει ο χρόνος (εχεις και οικογενεια) και αφετερου δεν εχεις δικαιωμα να εργαστεις με την τουριστικη βίζα. Υστερα σε επιπεδο μηχανικου πολλοι λενε οτι δεν κανουν συχνα sponsorship.

3) Γράφεσαι σε καποιο ιδρυμα για να επεκτεινεις τις σπουδες σου και πας με student visa. Οι σπουδες κοστιζουν όμως και μπορεις να δουλευεις μονο 20 ωρες την εβδομάδα.

Αυτά πολυ επιγραμματικα. Αν κάπου κανω λάθος ειδικα στο 2 και 3 ας με διορθώσει καποιος.

leyteris77
20.08.2011, 10:01
Spnaka, κοιταξε τα παρακάτω links

http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/points-test.pdf
http://www.immi.gov.au/media/fact-sheets/24apriority_skilled.htm
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/estimated-allocation-times.htm
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/skillselect.htm
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/state-plans.htm (αφορα sponsorship απο state or territory goverment)
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/eligibility-applicant.htm

και γενικα αυτό
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/whats-new.htm

demi
20.08.2011, 15:16
Καλησπέρα κι από μένα.

Σας ευχαριστώ

Σπύρος

Μακριά από το ausfis , είναι μεγάλοι απατεώνες . Προς θεού μην τους στείλεις τίποτα χρήματα και μην επικοινωνείς μαζί τους γιατί μετά θα σε τρελλάνουν στα e-mail και στα τηλεφωνήματα. Άμα θες να πας μέσω ατζέντη βρες κάποιον πιστοποιημένο από το MARA. Αυτοί που έχεις βρει σίγουρα δεν είναι και πρόσφατα τους κυνηγάγανε κιόλας. Οι λύσεις που έχεις είναι όπως στις έγραψε και ο leyteris

jojos71
22.08.2011, 11:44
sorrry yia tin megali mou apousia alla ligo oi diakopes kai ena provlima pou eixa me ton ipologisti mou itan i aitia..gnorizi kanenas poso kairo kanei na ekdothi i STUDY VISA????...kai an ekdidete kai afti apo VEROLINO???...efxaristo ek ton proteron

nati
23.08.2011, 09:02
γεια σας παιδιά ειμαι καινούργια στο forum! Έχω που το ψάχνω για να μπορέσω να φύγω για Αυστραλία τρεις μήνες, και πάνω που είπα οτι θα βγάλω μια άκρη χάθηκα...... πάλι....!!!!! Εχω δίπλωμα απο ΙΕΚ ως βοηθός μικροβιολόγου. Η ειδικότητα μου υπάρχει στη λίστα με τα ζητούμενα επαγγέλματα! Το θέμα ειναι οτι δεν μπόρεσα να εργαστώ με αυτη την ειδικότητα στην Ελλάδα, αλλά εργαζόμουν 7 χρόνια ως ιατρικός επισκέπτης....και αυτή πάλι είναι μια ειδικότητα που ζητάνε!!!!1 έτσι δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να κάνω αίτηση για skilled visa!!! Επισης έχω συγγενης εκει τα αδερφια της μητερας μου και τα ξαδέρφια μου!!! Ειχαμε παει στο παρελθόν με πρόσκληση αλλα οι γονείς μου δεν μπόρεσαν να συνηθίσουν και έτσι γυρίσαμε. Πήγα ομως αγγλικό σχολείο εκει!!!!! πως μπορώ τελικά να βγάλω βίζα;;; Αφού δεν εχω την απαιτούμενη εμπειρία στην ειδικότητα μου;;; μήπως είναι καλύτερα να μου κάνουν πρόσκληση οι συγγενείς μου;;;;!!! Και θέλουν να δουλεύεις κιόλας τους τελευταίους 12 μήνες...... εγώ είμαι άνεργη 18 μήνες τι χαρτιά εμπειρίας και εργασίας να τους στείλω!!!!!!

σας ευχαριστώ πολύ........

demi
23.08.2011, 12:01
γεια σας παιδιά ειμαι καινούργια στο forum! Έχω που το ψάχνω για να μπορέσω να φύγω για Αυστραλία τρεις μήνες, και πάνω που είπα οτι θα βγάλω μια άκρη χάθηκα...... πάλι....!!!!! Εχω δίπλωμα απο ΙΕΚ ως βοηθός μικροβιολόγου. Η ειδικότητα μου υπάρχει στη λίστα με τα ζητούμενα επαγγέλματα! Το θέμα ειναι οτι δεν μπόρεσα να εργαστώ με αυτη την ειδικότητα στην Ελλάδα, αλλά εργαζόμουν 7 χρόνια ως ιατρικός επισκέπτης....και αυτή πάλι είναι μια ειδικότητα που ζητάνε!!!!1 έτσι δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να κάνω αίτηση για skilled visa!!! Επισης έχω συγγενης εκει τα αδερφια της μητερας μου και τα ξαδέρφια μου!!! Ειχαμε παει στο παρελθόν με πρόσκληση αλλα οι γονείς μου δεν μπόρεσαν να συνηθίσουν και έτσι γυρίσαμε. Πήγα ομως αγγλικό σχολείο εκει!!!!! πως μπορώ τελικά να βγάλω βίζα;;; Αφού δεν εχω την απαιτούμενη εμπειρία στην ειδικότητα μου;;; μήπως είναι καλύτερα να μου κάνουν πρόσκληση οι συγγενείς μου;;;;!!! Και θέλουν να δουλεύεις κιόλας τους τελευταίους 12 μήνες...... εγώ είμαι άνεργη 18 μήνες τι χαρτιά εμπειρίας και εργασίας να τους στείλω!!!!!!

σας ευχαριστώ πολύ........

Πόσα χρόνια κάθησες τότε με τους γονείς σου? και πριν από πόσα χρόνια. Είχατε visa? Μπορεί να δικαιούσαι και υπηκοότητα.

maxi
25.08.2011, 21:49
Γεια σε όλους,
Έχω διαβάσει όσο το δυνατόν καλύτερα αυτά που έχετε γράψει σχετικά με την μετανάστευση και πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέροντα. Παρόλο ταύτα συνεχίζω για κάποια θέματα να είμαι μπερδεμένη. Όπως είχα γράψει και στο πρώτο μου post είμαι φοιτήτρια κοινωνικής εργασίας, το οποίο είναι στην λίστα. Αν όλα πάνε καλά ορκίζομαι του χρόνου τον Δεκέμβρη, μέχρι τότε υπολογίζω να έχω πάρει το proficiency και το ΙELTS. Όμως από πότε να ξεκινήσω την διαδικασία για τη βίζα, αφού ορκιστώ ή από πριν. Δηλαδή μόλις ορκιστώ μπορώ να φύγω άμεσα ή πρέπει πρώτα να αναγνωρίσουν το πτυχίο? Σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι ας με ενημερώσει....τα εχω κάνει μαντάρα στο κεφάλι μου, είμαι συνεχώς στο internet και άκρη δεν βγάζω...ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων

maxepap
26.08.2011, 02:14
Καλημερα κοιτα σε αυτο το site http://www.aasw.asn.au/ ειναι το βασικο σωμα εδω για το επαγγελμα μας δεν εχω ακομα επικοινωνησει μαζι τους γιατι τρεχω με ολα τα υπολοιπα μιας κ εχω κατεβει προσφατα.Good luck

maxi
26.08.2011, 12:07
Καλημέρα,

Αυτό το site το έχω τσεκάρει ήδη από την Μελβούρνη που ήμουν, γράφει για τα κριτήρια που πρέπει να έχεις για να σε πάρουν, αλλά δεν γράφει άλλες λεπτομέρειες που θέλω να μάθω. Αν μάθεις κάτι νεότερο για το δικό μας επάγγελμα σε παρακαλώ πολύ ενημερωσέ με. Ευχαριστω

aglaia!
27.08.2011, 18:14
Γεια σας,
Θα ήθελα να υποβάλλω μια σειρά από ερωτήσεις και εγώ με την σειρά μου , μιας και τελευταία μας έχει καρφωθεί οικογενειακώς η ιδέα της μετανάστευσης.Εγώ είμαι γεννημένη Ελλάδα και έχω πάρει και την αυστραλέζικη υπηκοότητα από την μητέρα μου (citizenship by descent).Προσωρινά είμαι στην διαδικασία ανανέωσης του αυστραλίανού διαβατηρίου μου και οι πληροφορίες σας με βοηθήσαν πολύ.Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

3. Κατέβασα την φόρμα 118 για να πάρει ο γιος μου την αυστραλέζικη υπηκοότητα από έμενα αλλά σε κάποιο σημείο λέει ότι δικαιουται εφόσον έγω που έχω citizenship by descent έχω ζήσει στην Αυστραλία τουλάχιστον 2 χρόνια. Επειδη έζησα λιγότερο δεν προχώρησα την διαδικασία. Μία ξαδέρφη μου, που έχει μεταναστευσει εκεί ,μου είπε ότι μπορεί ο μικρός να παέι με ελληνικό διαβατήριο και να παρει την υπηκοότητα εκεί μόνο με περίπου 100 δολλάρια.Εκείνη βέβαια είχε ζήσει στην Αυστραλία πάνω από 2 χρόνια.
Ισχύει κάτι τέτοιο;

To καλύτερο είναι να φύγετε όλοι μαζί και ο άντρας σου να ξεκινήσει από εκεί την διαδικασία της visas. Το διάστημα που σου λείπει για το 24μηνο για να πάρουν τα παιδιά την υπηκόοτητα μπορεί να συμπληρωθεί με την διαμονή σας εκεί (ανάλογα πόσους μήνες σου λείπουν).

stavrelos
27.08.2011, 20:53
Υπάρχει περίπτωση κάποιος χωρίς πτυχιακές γνώσεις να βρει δουλειά στην Αυστραλία???

Agoriani
28.08.2011, 02:22
Υπάρχει περίπτωση κάποιος χωρίς πτυχιακές γνώσεις να βρει δουλειά στην Αυστραλία???

Ναι. Οι τέχνες λέγονται και Apprenticeships. Εδώ (http://www.australianapprenticeships.gov.au/)και το σχετικό site απο την κυβέρνηση της Αυστραλίας.

Και εδώ (http://www.australianapprenticeships.gov.au/FAQ/Publications.asp)η σελίδα με τα επαγγέλματα που είναι σε ζήτηση/ανάγκη ανα περιοχή ή σε εθνική κλίμακα.

Εκεί που λέει Fact Sheets, έχει και την About the National Skills Needs List (http://www.australianapprenticeships.gov.au/FAQ/Documents/NationSkillNeedList.pdf). (pdf αρχείο)

Swethess
28.08.2011, 03:26
Γεια σε όλους,
Έχω διαβάσει όσο το δυνατόν καλύτερα αυτά που έχετε γράψει σχετικά με την μετανάστευση και πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέροντα. Παρόλο ταύτα συνεχίζω για κάποια θέματα να είμαι μπερδεμένη. Όπως είχα γράψει και στο πρώτο μου post είμαι φοιτήτρια κοινωνικής εργασίας, το οποίο είναι στην λίστα. Αν όλα πάνε καλά ορκίζομαι του χρόνου τον Δεκέμβρη, μέχρι τότε υπολογίζω να έχω πάρει το proficiency και το ΙELTS. Όμως από πότε να ξεκινήσω την διαδικασία για τη βίζα, αφού ορκιστώ ή από πριν. Δηλαδή μόλις ορκιστώ μπορώ να φύγω άμεσα ή πρέπει πρώτα να αναγνωρίσουν το πτυχίο? Σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι ας με ενημερώσει....τα εχω κάνει μαντάρα στο κεφάλι μου, είμαι συνεχώς στο internet και άκρη δεν βγάζω...ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων

Ξέρω σίγουρα για ψυχολογους οτι πρέπει πρώτα να ανγνωρίσεις το πτυχιο, οπότε υποθέτω συμβαίνει το ίδιο κ για το δικό σου επάγγελμα. Για την αναγνώριση χρειάζονται μεταφρασεις του προγραμματος σπουδων, της αναλυτικης βαθμολογιας κ.α. οποτε θα πρεπει να εισαι κοντα στο πανεπιστημιο για να βγουν πιο γρηγορα. Απο την αλλη, επειδη για καθε επαγγελμα ειναι διαφορετικες οι υποχρεωσεις καλυτερα να βρεις ποιος "οργανισμος" /σύλλογος αναγνωριζει το πτυχιο σου κ να τους στείλεις ενα μειλ.

konstantinos1
28.08.2011, 05:39
Ξέρω σίγουρα για ψυχολογους οτι πρέπει πρώτα να ανγνωρίσεις το πτυχιο, οπότε υποθέτω συμβαίνει το ίδιο κ για το δικό σου επάγγελμα. Για την αναγνώριση χρειάζονται μεταφρασεις του προγραμματος σπουδων, της αναλυτικης βαθμολογιας κ.α. οποτε θα πρεπει να εισαι κοντα στο πανεπιστημιο για να βγουν πιο γρηγορα. Απο την αλλη, επειδη για καθε επαγγελμα ειναι διαφορετικες οι υποχρεωσεις καλυτερα να βρεις ποιος "οργανισμος" /σύλλογος αναγνωριζει το πτυχιο σου κ να τους στείλεις ενα μειλ.

στην υπηρεσια που κατεθεσα εγω τα χαρτια για αναγνωριση δεν θελουν προγραμμα σπουδων μονο αναλυτικη και πτυχιο. για λεπτομερειες δειτε την ανταποκριση κωνσταντινος

nunki
28.08.2011, 17:04
Καλησπερα σας και συγχαρητηρια για το site σας που ειναι απο τα λιγα που βοηθουν κοσμο. Ειμαι 32 χρονων ανυπαντρος και σκεφτομαι και εγω να εγκατσταθω στην Αυστραλια. Εχω αρκετους συγγενεις εκει που θα μπορουσαν να γινουν σπονσορες για εργασια εκει. Επειδη ομως εχω μονο διπλωμα απο ΙΕΚ και απο οτι διαβαζω μονο τουριστικη βιζα μπορω να βγαλω, αυτο σημαινει οτι καθε 3 μηνες για 2 χρονια θα πρεπει να μπαινοβγαινω απο τη χωρα για να την ανανεωνω;

Agoriani
28.08.2011, 17:37
Καλησπερα σας και συγχαρητηρια για το site σας που ειναι απο τα λιγα που βοηθουν κοσμο. Ειμαι 32 χρονων ανυπαντρος και σκεφτομαι και εγω να εγκατσταθω στην Αυστραλια. Εχω αρκετους συγγενεις εκει που θα μπορουσαν να γινουν σπονσορες για εργασια εκει. Επειδη ομως εχω μονο διπλωμα απο ΙΕΚ και απο οτι διαβαζω μονο τουριστικη βιζα μπορω να βγαλω, αυτο σημαινει οτι καθε 3 μηνες για 2 χρονια θα πρεπει να μπαινοβγαινω απο τη χωρα για να την ανανεωνω;

Θεωρητικά ναι αν έρθεις με τουριστική και παραμήνεις με αυτή. Όμως με τουριστική δεν μπορείς να δουλέψεις.

Αν σου κάνουν τον σπόνσορα για εργασία τότε θα πάρεις μια βίζα που δεν θα χρειάζεται να μπαινοβγαίνεις στην χώρα κάθε τόσο.

panagiotis3
29.08.2011, 13:50
Γεια σας παιδια ειμαι απο θεσσαλονικη ειμαι 24 χρονων μολις τελειωσα το τμημα εμποριας και διαφημισης(marketing) εχω πτυχιο αγγλικα επιπεδο lower αλλα με 3-4 μηνες μπορω να παρω το ielts που χρειαζετε.!ειμαι μονος δεν εχω κανεναν στην αυστραλια και θελω να παω για δουλεια αξιζει η οχι λογο ηλικιας και επιπεδο γνώσεων?να ψαξω να βρω δουλεια απο το ιντερνετ για εκει και αν μου δεχτουν θα κανουν αυτοι τα χαρτια..??το θεωρω λιγο δυσκολο να δεχτει καποιος απο εκει να μου κανει τον σπονσορα χωρις να με ξερει και χωρις να εχω μεγαλη εργασιακη εμπειρια!

Birdy
29.08.2011, 16:35
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.Με λένε Στέργιο και είμαι 27 χρονών.Διαβάζω το φόρουμ τους τελευταίους 3 μήνες και έχω πάρει πολλές πληροφορίες αλλά έχω και ορισμένες απορίες.Έχω σχέση με Αυστραλέζα υπήκοο εδώ και 1 1/2 χρόνο και ετοιμαζόμαστε να κάνουμε τα χαρτιά μας για partner visa αλλά για de facto relationship που είναι η ίδια φόρμα(40sp,47sp).Γνωριζόμαστε παραπάνω καιρό αλλά έχουμε σχέση 1 και 1/2 χρόνο και σχεδόν όλο τον καιρό της σχέσης μας μένουμε στο σπίτι μου.Η κοπέλα γεννήθηκε στην Αυστραλία αλλά στην ηλικία των 10 επέστρεψε μόνιμα στην Ελλάδα μαζί με γονείς και αδέρφια.Αλλά τα τελευταία χρόνια πηγαίνει συχνά στην Αυστραλία αφού η αδερφή της μένει μόνιμα κάτω και έχει και άλλους συγγενείς και έχω ακούσει τα καλύτερα.Απλά επειδή η κοπέλα μου τώρα είναι άνεργη και εγώ σαν φυσικός το μόνο που κάνω είναι λίγα ιδιαίτερα αποφασίσαμε να πάμε κάτω.Οι απορίες μου είναι οι εξής:
-μου ζητάνε στα χαρτιά διαβατήριο αλλά εγώ δεν έχω,πρέπει να βγάλω πρώτα ή αν μου εγκριθεί η visa βγάζω μετά;
-ζητάνε 2 μάρτυρες Αυστραλούς που να μας γνωρίζουν και να γνωρίζουν για τη σχέση μας.Μετράει η αδερφή της κοπέλας μου που την γνώρισα πέρυσι τέτοιο καιρό που είχε έρθει για διακοπές στην Ελλάδα (γιατί μένει μόνιμα Αυστραλία) ή πρέπει να βρω άλλους;Αν δεν έχω άλλους από την Αυστραλία μπορώ να χρησιμοποιήσω φίλους μας από την Ελλάδα που μας γνωρίζουν χρόνια;Αν ναι,χρησιμοποιώ την ίδια φόρμα δλδ την 888?
-Ενώ μένουμε σπίτι μου οι λογαριασμοί νερό,τηλέφωνο,ΔΕΗ είναι στο όνομα των γονιών μου γιατί είναι διπλοκατοικία και δεν τα έχουμε αλλάξει.Σαν πειστήρια μπορώ να βάλω εκτός από φωτογραφίες που έχουμε μαζί καμιά υπεύθυνη δήλωση από γονείς μου για να αποδείξουν ότι όντως μένουμε μαζί;
-Όταν μαζέψω τα χαρτιά πιστοποιητικό γέννησης,λευκό ποινικό μητρώο,ταυτότητα,διαβατήρι ο και τα σχετικά τα στέλνω για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών ή κάνω κάτι άλλο πρώτα;

Agoriani
29.08.2011, 16:55
Γεια σας παιδια ειμαι απο θεσσαλονικη ειμαι 24 χρονων μολις τελειωσα το τμημα εμποριας και διαφημισης(marketing) εχω πτυχιο αγγλικα επιπεδο lower αλλα με 3-4 μηνες μπορω να παρω το ielts που χρειαζετε.!ειμαι μονος δεν εχω κανεναν στην αυστραλια και θελω να παω για δουλεια αξιζει η οχι λογο ηλικιας και επιπεδο γνώσεων?να ψαξω να βρω δουλεια απο το ιντερνετ για εκει και αν μου δεχτουν θα κανουν αυτοι τα χαρτια..??το θεωρω λιγο δυσκολο να δεχτει καποιος απο εκει να μου κανει τον σπονσορα χωρις να με ξερει και χωρις να εχω μεγαλη εργασιακη εμπειρια!

Όπως το λές. Εκτός απο δύσκολο είναι και χρονοβόρο και κοστίζει. Θα πρέπει να είσαι αποφασισμένος οτι το θες πραγματικά ή οτι δεν γίνεται διαφορετικά ώστε να μην απογοητευτείς απο τις πρώτες δυσκολίες και χάσεις και το ηθικό σου καθώς θα περνάει ο καιρός και δεν θα έχεις αποτέλεσμα.
Εναλλακτικά μπορείς να παρακολουθήσεις πότε θα γίνει αυτή η έκθεση που λένε οτι θα γίνει απο εργοδότες Αυστραλούς στην Ελλάδα και να πας να δείς τι μπορείς να κάνεις απο εκεί.
Επίσης αν ανοίξει η δυνατότητα για visa working holiday και σε ενδιαφέρει θα ήταν μια ευκαιρία να αποκτήσεις και εργασιακή εμπειρία απο εδώ και να δέις αν σου αρέσει κιόλας.
Αλλιώς υπάρχει και ο κλασικός τρόπος που θα σου πάρει χρόνο και δεν σου εγγυάται και κανείς το αποτέλεσμα, με την αναγνώριση του πτυχίου σου απο την αντίστοιχη αρχή εδώ και προσπάθεια να βγάλεις regional sponsor ή skilled indipendent immigrant visa.
Εδω μέσα θα βρείς πολλές πληροφορίες για όλα τα θέματα. Κοίτα τες και τα λέμε πάλι.

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.Με λένε Στέργιο και είμαι 27 χρονών.Διαβάζω το φόρουμ τους τελευταίους 3 μήνες και έχω πάρει πολλές πληροφορίες αλλά έχω και ορισμένες απορίες.Έχω σχέση με Αυστραλέζα υπήκοο εδώ και 1 1/2 χρόνο και ετοιμαζόμαστε να κάνουμε τα χαρτιά μας για partner visa αλλά για de facto relationship που είναι η ίδια φόρμα(40sp,47sp).Γνωριζόμαστε παραπάνω καιρό αλλά έχουμε σχέση 1 και 1/2 χρόνο και σχεδόν όλο τον καιρό της σχέσης μας μένουμε στο σπίτι μου.Η κοπέλα γεννήθηκε στην Αυστραλία αλλά στην ηλικία των 10 επέστρεψε μόνιμα στην Ελλάδα μαζί με γονείς και αδέρφια.Αλλά τα τελευταία χρόνια πηγαίνει συχνά στην Αυστραλία αφού η αδερφή της μένει μόνιμα κάτω και έχει και άλλους συγγενείς και έχω ακούσει τα καλύτερα.Απλά επειδή η κοπέλα μου τώρα είναι άνεργη και εγώ σαν φυσικός το μόνο που κάνω είναι λίγα ιδιαίτερα αποφασίσαμε να πάμε κάτω.Οι απορίες μου είναι οι εξής:
-μου ζητάνε στα χαρτιά διαβατήριο αλλά εγώ δεν έχω,πρέπει να βγάλω πρώτα ή αν μου εγκριθεί η visa βγάζω μετά;
-ζητάνε 2 μάρτυρες Αυστραλούς που να μας γνωρίζουν και να γνωρίζουν για τη σχέση μας.Μετράει η αδερφή της κοπέλας μου που την γνώρισα πέρυσι τέτοιο καιρό που είχε έρθει για διακοπές στην Ελλάδα (γιατί μένει μόνιμα Αυστραλία) ή πρέπει να βρω άλλους;Αν δεν έχω άλλους από την Αυστραλία μπορώ να χρησιμοποιήσω φίλους μας από την Ελλάδα που μας γνωρίζουν χρόνια;Αν ναι,χρησιμοποιώ την ίδια φόρμα δλδ την 888?
-Ενώ μένουμε σπίτι μου οι λογαριασμοί νερό,τηλέφωνο,ΔΕΗ είναι στο όνομα των γονιών μου γιατί είναι διπλοκατοικία και δεν τα έχουμε αλλάξει.Σαν πειστήρια μπορώ να βάλω εκτός από φωτογραφίες που έχουμε μαζί καμιά υπεύθυνη δήλωση από γονείς μου για να αποδείξουν ότι όντως μένουμε μαζί;
-Όταν μαζέψω τα χαρτιά πιστοποιητικό γέννησης,λευκό ποινικό μητρώο,ταυτότητα,διαβατήρι ο και τα σχετικά τα στέλνω για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών ή κάνω κάτι άλλο πρώτα;

Δεν είναι απαραίτητοι οι μάρτυρες Αυστραλοί όπως καταλαβαίνεις γιατι διαφορετικά κανείς που δεν ξέρει ήδη 2 Αυστραλούς δεν θα έπαιρνε partner visa. Στην θέση τους βάλε Έλληνες που να ανήκουν σε κάποια επαγγελματική κατηγορία απο αυτές που ζητάει η Αυστραλία για βεβαιώσεις. Την ίδια φόρμα. Όμως κάνει και η κουνιάδα και ο άντρας της π.χ.

Ναι βάλε οτι νομίζεις οτι μπορεί να πήσει εναν υπάλληλο που προσπαθεί να καταλάβει αν είναι όντος έτσι όπως τα λες. Κάνε και ενα γράμμα και βάλτο μαζί και εξήγησε γιατι π.χ. δεν είναι οι λογαριασμοί στο όνομά σου.

Εγώ πρώτα τους έβαλα αποστίλ και μετά τα πήγα για μετάφραση για να μεταφραστεί και το αποστίλ. Μερικοί έχουν πει οτι δεν έβαλαν αποστίλ και πάλι πήραν βίζα χωρίς πρόβλημα. Ξέρω οτι δεν σε βοηθάω έτσι γιατι σου δίνω αντιφατικές πληροφορίες αλλά στο λέω να καταλάβεις οτι ναι μεν γράφουν μια λίστα με τα απαραίτητα αλλά είναι και λίγο ελαστικοί σε κάποια θέματα.
π.χ. καταλαβαίνει κανείς οτι το ποινικό μητρώο είναι πολύ σημαντικό αλλά οχι ενας λογαριασμός που δεν είναι στο όνομά μας ή δεν υπάρχει κάν.
Ας είναι τα βασικά σωστά και αν υπάρχει πρόβλημα σε κάτι ο officer που εξετάζει την αίτηση θα επικοινωνήσει μαζί σου και θα σου ζητήσει να του στείλεις συμπληρωματικά οτι χρειαστεί. Στις περισσότερες των περιπτώσεων τίποτα.

leyteris77
29.08.2011, 18:05

Εφόσον ειστε μαζι τοσο καιρό και σχεδιάζεται το κοινό σας μέλλον στην Αυστραλία καντε εναν πολιτικό...γάμο και λύθηκαν όλα τα προβλήματα!:smile_:
Πάλι βέβαια θα πρέπει να αποδείξεις οτι ο γάμος ειναι γνήσιος αλλα πολύ πιο εύκολα. Μερικές φωτο, κανένα κοινό εισητήριο ταξιδιού αρκούν. Διαβατήριο πρέπει να βγάλεις από τώρα. Με το ζήτημα του αποστιλ εγώ δεν έκανα αποστιλ σε κανένα έγγραφο με εξάιρεση το ποινικό μητρώο, το οποίο το δικό μου ήρθε με αποστιλ (χωρις να το ζητησω) και της γυναικας μου οχι. Τελικα ζήτησα και της γυναικας μου με αποστιλ και τα εστειλα. Ετσι από το skills assessment μεχρι τη βίζα στο μονο έγγραφο που έχω αποστιλ ειναι τα ποινικα μητρώα. Αν έκανα μλκ..κοντός ψαλμος αλληλουια...σε λιγο περιμενω τον case officer. Σημειωτέον οτι δεν υπάρχει καμια αναφορά στο immi.gov.au για αποστιλ.

Birdy
29.08.2011, 20:16
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Εφόσον μπορώ να βάλω την αδερφή της δεν είναι καλύτερα να βάλω τους γονείς μου που μέναμε και στο ίδιο σπίτι για να το επιβεβαιώσουν;Βασικά δεν μπορώ να βάλω παραπάνω από 2 άτομα να κάνουν την φόρμα;
χαχαχαχαχαχα όχι και γάμο!Το θεωρούμε κάτι σημαντικό και θέλουμε όταν είναι να γίνει να γίνει μόνο θρησκευτικός γάμος!!!!Έχουμε πάει εκδρομές μαζί αλλά τα εισιτήρια είναι στο καλάθι των αχρήστων... :(
Δεν ξέραμε ότι θα τα χρειαστούμε στο μέλλον!
Λες αν πάρω την Aegean και την Minoan Lines να μου δώσουν κανένα χαρτί που να το δείχνει; χαχαχαχαχαχα

leyteris77
29.08.2011, 21:12
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Εφόσον μπορώ να βάλω την αδερφή της δεν είναι καλύτερα να βάλω τους γονείς μου που μέναμε και στο ίδιο σπίτι για να το επιβεβαιώσουν;Βασικά δεν μπορώ να βάλω παραπάνω από 2 άτομα να κάνουν την φόρμα;
χαχαχαχαχαχα όχι και γάμο!Το θεωρούμε κάτι σημαντικό και θέλουμε όταν είναι να γίνει να γίνει μόνο θρησκευτικός γάμος!!!!Έχουμε πάει εκδρομές μαζί αλλά τα εισιτήρια είναι στο καλάθι των αχρήστων... :(
Δεν ξέραμε ότι θα τα χρειαστούμε στο μέλλον!
Λες αν πάρω την Aegean και την Minoan Lines να μου δώσουν κανένα χαρτί που να το δείχνει; χαχαχαχαχαχα

Καλύτερα να πας ένα ταξίδι στην Κρήτη...προλαβαίνεις, ακόμα δεν τελείωσε το καλοκαίρι!!! Για τον πολιτικό γάμο μην το γελάς, είναι πολλά ζευγάρια που ετσι και αλλιώς θα έκαναν θρησκευτικό αλλά για λόγους σκοπιμότητας πχ ασεπ, επιδόματα, αυστραλία κάνουν πρώτα πολιτικό.

nunki
30.08.2011, 12:07
Σε ευχαριστω πολυ agoriani..

panagiotis3
31.08.2011, 21:38
Όπως το λές. Εκτός απο δύσκολο είναι και χρονοβόρο και κοστίζει. Θα πρέπει να είσαι αποφασισμένος οτι το θες πραγματικά ή οτι δεν γίνεται διαφορετικά ώστε να μην απογοητευτείς απο τις πρώτες δυσκολίες και χάσεις και το ηθικό σου καθώς θα περνάει ο καιρός και δεν θα έχεις αποτέλεσμα.
Εναλλακτικά μπορείς να παρακολουθήσεις πότε θα γίνει αυτή η έκθεση που λένε οτι θα γίνει απο εργοδότες Αυστραλούς στην Ελλάδα και να πας να δείς τι μπορείς να κάνεις απο εκεί.
Επίσης αν ανοίξει η δυνατότητα για visa working holiday και σε ενδιαφέρει θα ήταν μια ευκαιρία να αποκτήσεις και εργασιακή εμπειρία απο εδώ και να δέις αν σου αρέσει κιόλας.
Αλλιώς υπάρχει και ο κλασικός τρόπος που θα σου πάρει χρόνο και δεν σου εγγυάται και κανείς το αποτέλεσμα, με την αναγνώριση του πτυχίου σου απο την αντίστοιχη αρχή εδώ και προσπάθεια να βγάλεις regional sponsor ή skilled indipendent immigrant visa.
Εδω μέσα θα βρείς πολλές πληροφορίες για όλα τα θέματα. Κοίτα τες και τα λέμε πάλι.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ακομα κατι θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι ευκολο να με δεχτουν σε καποια προγραμματα graduate η intership πχ http://www.seek.com.au/Job/graduate-position-in-sales-and-marketing-team/in/sydney-cbd-inner-west-eastern-suburbs/20541456 και αν με δεχτουν υποθετικα αν με αυτο το μισθο Salary: 35,000-40,000 + super, incentives μπορω να ανταπεξελθω για αρχη.!

AntonisThess
01.09.2011, 00:41
Agoriani γειά σου !
Μόλις το διάβασα στο tromaktiko και πρόκειται για συνάντηση στην Αθήνα στις 8 και 9 Ωκτωβρίου από το υπουργείο μετανάστευσης της Αυστραλίας και ίσως να παραστούν εργοδότες για άμεση προσληψη !
Παραθέτω το λίνκ που το διάβασα
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/08/blog-post_9930.html#more

Agoriani
01.09.2011, 02:46
Agoriani γειά σου !
Μόλις το διάβασα στο tromaktiko και πρόκειται για συνάντηση στην Αθήνα στις 8 και 9 Ωκτωβρίου από το υπουργείο μετανάστευσης της Αυστραλίας και ίσως να παραστούν εργοδότες για άμεση προσληψη !
Παραθέτω το λίνκ που το διάβασα
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/08/blog-post_9930.html#more

Σε ευχαριστούμε πολύ AntonisThess. Ήδη ο Lift έκανε ενα post για το θέμα. Σε ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθείς και τα θέματα της Αυστραλίας.
Επιτέλους ενα ευχάριστο νέο.

maroylaki
01.09.2011, 16:58
καλησπερα,ειμαι καινουργια στο forum και συγχωρηστε με αν κανω Post σε λαθος σημειο..αρχικα θελω να σας ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες που εχω παρει απο ολους εσας που εχετε φυγει απο την Ελλαδα και που τις μοιραζεστε μαζι μας..θελω να κανω μια ερωτηση..ετοιμαζομαι να κατεβω Μελβουρνη και η μονη βιζα που μπορω να βγαλω ειναι φοιτητικη.Μηπως καποιος γνωριζει να μου πει αν μπορω να κανω αιτηση σε δημοσιο πανεπιστημιο και ποσα ειναι τα ετησια διδακτρα?Για φοιτηση σε ιδιωτικο πανεπιστημιο το εχω ψαξει και ειναι λιγακι ακριβουτσικο..Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για την απαντηση σας :yes:

Vangelis21
01.09.2011, 19:38
Καλησπερα σε ολους,

Κατ'αρχην συγνωμη αν ειμαι σε λαθος μερος κτλ, αλλα ειμαστε καινουριοι εδω. Ειμαστε μια τριμελης οικογενεια και ψαχνουμε τροπο λογω της καταστασης που επικρατει στην Ελλαδα να βρουμε την τυχη μας αλλου. Θα θελαμε λοιπον πληροφοριες και συμβουλες για την μεταναστευση στην Αυστραλια. Ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι για τους Ελληνες (η συζυγος μου ειναι αλλοδαπη). Τι διαδικασια εχει? Σε συγκριση με την μεταναστευση στον Καναδα υπαρχουν ομοιοτητες και διαφορες?

Αυτα προς το παρον, ευχαριστουμε!

australian
01.09.2011, 20:15
Καλησπερα σε ολους,

Κατ'αρχην συγνωμη αν ειμαι σε λαθος μερος κτλ, αλλα ειμαστε καινουριοι εδω. Ειμαστε μια τριμελης οικογενεια και ψαχνουμε τροπο λογω της καταστασης που επικρατει στην Ελλαδα να βρουμε την τυχη μας αλλου. Θα θελαμε λοιπον πληροφοριες και συμβουλες για την μεταναστευση στην Αυστραλια. Ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι για τους Ελληνες (η συζυγος μου ειναι αλλοδαπη). Τι διαδικασια εχει? Σε συγκριση με την μεταναστευση στον Καναδα υπαρχουν ομοιοτητες και διαφορες?

Vangeli καλως ήλθες.
Αν αφιερώσεις χρόνο να διαβάσεις τα θέματα σχετικά με τη μετανάστευση
στην Αυστραλία θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Εύκολο πάντως δεν είναι,όχι όμως κι ακατόρθωτο.

Vangelis21
01.09.2011, 20:26
Διαβασα αρκετα ποστς αλλα το μονο που καταφερα ηταν να μπερδευτω κι αλλο. Εχω δυο τρεις ερωτησουλες για αρχη και νομιζω οτι εσεις που εχετε κι εμπειρια θα μπορεσετε πολυ ευκολα να μας απαντησετε.

1) Βρηκαμε στο ιντερνετ οτι πρεπει να κανουμε καποια αιτηση για βιζα κτλ κτλ που κοστιζει γυρω στα 550 δολλαρια. Ισχυει κατι τετοιο? Πηρα την εντυπωση τελευταια απο τα καναλια οτι ειναι πολυ ευκολη η μεταναστευση στην Αυστραλια για τους Ελληνες. Παραπληροφοριση?

Swethess
01.09.2011, 20:50
Διαβασα αρκετα ποστς αλλα το μονο που καταφερα ηταν να μπερδευτω κι αλλο. Εχω δυο τρεις ερωτησουλες για αρχη και νομιζω οτι εσεις που εχετε κι εμπειρια θα μπορεσετε πολυ ευκολα να μας απαντησετε.

1) Βρηκαμε στο ιντερνετ οτι πρεπει να κανουμε καποια αιτηση για βιζα κτλ κτλ που κοστιζει γυρω στα 550 δολλαρια. Ισχυει κατι τετοιο? Πηρα την εντυπωση τελευταια απο τα καναλια οτι ειναι πολυ ευκολη η μεταναστευση στην Αυστραλια για τους Ελληνες. Παραπληροφοριση?

Δεν είναι οσο εύκολη παρουσιάζεται, αντιθέτως. Τωρα οσον αφορα στη βιζα εξαρταται απο το ποια θα βγαλεις. στην επισημη σελιδα μπορεις να βρεις ολες τις πληροφοριες:
http://www.immi.gov.au

Γενικά δεν είναι ευκολο ειδικά αν δεν έχεις κάποιον γνωστό εκεί να σε βοηθήσει, οποτε θελει εξαντλητικό ψαξιμο κατα την αποψη μου!

Vangelis21
01.09.2011, 21:03
Γιατι τοτε το παρουσιαζουν σαν την ευκαιρια μιας ζωης και ευκολο και φευγουν ολοι, και γιατι να μεινουμε εδω κτλ κτλ οταν θελει γνωστους εκει, ισως ετοιμη δουλεια, πτυχια για αναγνωριση κτλ κτλ?

Ισχυει το παρακατω? ειμαι σε σωστο μερος? (γιατι υπαρχουν και πολλα που προσπαθουν να σε βαλουν σε περιπετειες)

http://www.nationalvisas.com.au/assess/index.php?assessment_version=1.0&assessment_type=skilled&evaluate_answers=3a=No|~-~|3b=No|~-~|3d=No|~-~|1=1980-11-30|~-~|2=Excellent%20%28Superior%29|~-~|3d1=60|0|1|Specialist%20Physician%20%28General%2 0Medicine%29|~-~|3d2=8%20Years|~-~|3d3=Yes|~-~|3d4=at%20least%208%20of%20the%20last%2010%20year s|~-~|3d5=none%20of%20the%20above|~-~|3d6=No|~-~|3d7=Masters%20Degree|~-~|3d8a=No|~-~|3d9=No|~-~|3d10a=No|~-~|3d11a=Married|~-~|3d11b=1985-8-4|~-~|3d11c=Excellent%20%28Superior%29|~-~|3d11d=60|0|1|Secondary%20School%20Teacher|~-~|3d11e=5%20Years|~-~|3d11f=Yes|~-~|3d11g=Bachelor%20Degree|~-~|nth=I%20would%20like%20to%20self%20manage%20my%2 0own%20visa%20application|~-~|#

australian
01.09.2011, 21:24

μην κανετε αιτήσεις σε κανένα μη πιστοποιημένο οργανισμό.
θα χάσετε τα χρήματά σας
Τα κανάλια κάνουν ρεπορτάζ για να γεμίσουν τις ώρες των δελτίων,
κι ως συνήθως λένε.....μπαρούφες.
Κάνε αυτό το test http://www.immi.gov.au/visawizard/#

australian
01.09.2011, 21:30
Γιατι τοτε το παρουσιαζουν σαν την ευκαιρια μιας ζωης και ευκολο και φευγουν ολοι, και γιατι να μεινουμε εδω κτλ κτλ οταν θελει γνωστους εκει, ισως ετοιμη δουλεια, πτυχια για αναγνωριση κτλ κτλ?

Ισχυει το παρακατω? ειμαι σε σωστο μερος? (γιατι υπαρχουν και πολλα που προσπαθουν να σε βαλουν σε περιπετειες)

http://www.nationalvisas.com.au/assess/index.php?assessment_version=1.0&assessment_type=skilled&evaluate_answers=3a=No|~-~|3b=No|~-~|3d=No|~-~|1=1980-11-30|~-~|2=Excellent%20%28Superior%29|~-~|3d1=60|0|1|Specialist%20Physician%20%28General%2 0Medicine%29|~-~|3d2=8%20Years|~-~|3d3=Yes|~-~|3d4=at%20least%208%20of%20the%20last%2010%20year s|~-~|3d5=none%20of%20the%20above|~-~|3d6=No|~-~|3d7=Masters%20Degree|~-~|3d8a=No|~-~|3d9=No|~-~|3d10a=No|~-~|3d11a=Married|~-~|3d11b=1985-8-4|~-~|3d11c=Excellent%20%28Superior%29|~-~|3d11d=60|0|1|Secondary%20School%20Teacher|~-~|3d11e=5%20Years|~-~|3d11f=Yes|~-~|3d11g=Bachelor%20Degree|~-~|nth=I%20would%20like%20to%20self%20manage%20my%2 0own%20visa%20application|~-~|#

Eυκαιρία ζωής μπορεί να είναι αλλά μιλάμε για μιά σοβαρή χώρα με ελεγχόμενη μετανάστευση,
έχουν την πολυτέλεια να παίρνουν αυτό που τους λείπει
Τα πάντα για την μετανάστευση εδώ http://www.immi.gov.au/
https://www.mara.gov.au/
http://www.hellasaustraliavisa.com.gr/

Vangelis21
01.09.2011, 21:34
Παιδια αυτο μας βγαινει, πανακριβο δεν ειναι? (καναμε το τεστ κι εχουμε 85 με βαση το 65 ποντους)

// Έκανα επεξεργασία στο θέμα σου Vangeli21 και το κείμενο που παράθεσες το έβαλα στο txt αρχείο.
//Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς. Αν θέλεις χωρίς να κάνεις ξανά αντιγραφή όλο το κείμενο πες μας τι θέλεις να ρωτήσεις μήπως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

xrusa
02.09.2011, 16:42
καλησπέρα! θα ήθελα να μάθω ποια είναι η διαδικασία εγγραφής και γενικά οι απαραίτητες ενέργειες για σπουδές σε δημόσιο πανεπιστήμιο στην αυστραλία και συγκεκριμένα μελβούρνη , όπως επίσης και για μόνμη εγκατάσταση , για απόφοιτο γενικού λυκείου της ελλάδας.

australian
02.09.2011, 17:14
καλησπέρα! θα ήθελα να μάθω ποια είναι η διαδικασία εγγραφής και γενικά οι απαραίτητες ενέργειες για σπουδές σε δημόσιο πανεπιστήμιο στην αυστραλία και συγκεκριμένα μελβούρνη , όπως επίσης και για μόνμη εγκατάσταση , για απόφοιτο γενικού λυκείου της ελλάδας.

http://www.studyinaustralia.gov.au/

Agoriani
02.09.2011, 18:14

Xrusa

Η παιδεία εδώ δεν είναι δωρεάν. Εαν δεν είσαι κάτοχος Αυστραλέζικου διαβατηρίου, ή μόνιμος κάτοικος, τότε θεωρείσαι international student και κοιτάς τα προγράμματα σπουδών που δέχονται τέτοιους γιατι δεν είναι ολα σε κάθε Πανεπιστήμιο φτιαγμένα να δέχονται international students.
Εφόσον βρείς ποιό σε ενδιαφέρει, κάνεις την αίτηση που θα βρείς στο site του πανεπιστημίου για τους Ιντernational students.
Εφόσον σου απαντήσουν θετικά, σου στέλνουν και έγγραφο με αριθμό που χρησιμοποιείς στην αίτηση για την φοιτιτική βίζα.
Οπότε τότε κάνεις την αίτηση για την βίζα.
Επειδή η Ελλάδα είναι stream 1 η όλη διαδικασία είναι πολύ απλή και εύκολη και κρατάει περίπου ενα μήνα.
Εαν θέλεις να χρησιμοποιήσεις on Campus δωμάτιο ή σπίτι, ανάλογα τι εγκαταστάσεις έχει διαθέσιμες η σχολή, επικοινωνείς με το ανάλογο τμήμα της σχολής.
Στην περιοχή που είναι τα πανεπιστήμια, πάντα υπάρχουν και σπίτια, ή διαμερίσματα που τα μοιράζονται φοιτητές με συγκατοίκηση. Αυτό όμως το κανονίζεις μόνη σου, εκτός σχολής, μέσω των μεσιτικών γραφείων ή και των site όπως το realestate.com.au
Αν δεν έχεις το επίπεδο Αγγλικών που χρειάζεται, συνήθως το ίδιο το πανεπιστήμιο έχει τμήμα που πρέπει να παρακολουθήσεις πρώτα ώστε να βελτιώσεις τα Αγγλικά σου.
Όπως και να έχει, μην ντρέπεσαι να κάνεις μια επικοινωνία με το πανεπιστήμιο και το αρμόδιο γραφείο του για τους διεθνής φοιτητές, ώστε να σε κατατοπίσουν λεπτομερώς.

Κοίτα και αυτό (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2238)το post.

Agoriani
02.09.2011, 18:54
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ακομα κατι θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι ευκολο να με δεχτουν σε καποια προγραμματα graduate η intership πχ http://www.seek.com.au/Job/graduate-position-in-sales-and-marketing-team/in/sydney-cbd-inner-west-eastern-suburbs/20541456 και αν με δεχτουν υποθετικα αν με αυτο το μισθο Salary: 35,000-40,000 + super, incentives μπορω να ανταπεξελθω για αρχη.!

Νομίζω οτι ενα καλό μέτρο σύγκρισης των μισθών και των τιμών εδώ είναι μια αναλογία με την πατρίδα. Αν σου φτάνουν χ λεφτά για να ζήσεις στην πατρίδα, το ίδο και εδώ. Δεν έχει σημασία οτι εκεί είναι euro και εδω δολλάρια. Δεν θα πληρωθεί κάποιος εδώ με euro, και αν φέρει μερικά μαζί του θα τα κάνει δολλάρια, αυξάνοντάς τα λίγο και μετά μόνο με δολλάρια θα έχει να κάνει. Αν σου φτάνουν 35Κ-40Κ euro για να ζήσεις εκεί τότε θα σου φτάνουν και τόσα δολλάρια εδώ.
Να σου δώσω και ενα μέτρο σύγκρισης. Εχω οικογένεια με 1 παιδί, ζω μακριά απο την πόλη με αυτοκίνητο που πίνει βενζίνα και ζούμε εδώ και 6 μήνες με 1300 δολλάρια περίπου το δεκαπενθήμερο. Ενοίκιο, ρεύμα, τηλέφωνο, ιντερνετ, κινητό, super market δεν μας έλειψε τίποτα. Τα 35Κ που είναι το λιγότερο απο όσο είπες είναι το μήνα 2916. Εμείς ζούμε με 2600 το μήνα άνετα. Για αρχή βέβαια όπως είπες.
Τώρα λες αν θα σε δεχτούνε σε προγράμματα? Τι προγράμματα?

καλησπερα,ειμαι καινουργια στο forum και συγχωρηστε με αν κανω Post σε λαθος σημειο..αρχικα θελω να σας ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες που εχω παρει απο ολους εσας που εχετε φυγει απο την Ελλαδα και που τις μοιραζεστε μαζι μας..θελω να κανω μια ερωτηση..ετοιμαζομαι να κατεβω Μελβουρνη και η μονη βιζα που μπορω να βγαλω ειναι φοιτητικη.Μηπως καποιος γνωριζει να μου πει αν μπορω να κανω αιτηση σε δημοσιο πανεπιστημιο και ποσα ειναι τα ετησια διδακτρα?Για φοιτηση σε ιδιωτικο πανεπιστημιο το εχω ψαξει και ειναι λιγακι ακριβουτσικο..Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για την απαντηση σας :yes:

Δηλαδή ετοιμάζεσαι να κατέβεις οτι και να γίνει? Δεν περιμένεις μέχρι την έκθεση? Αν όμως σε ενδιαφέρει μόνο η φοιτιτική βίζα, κάνε ενα κόπο και κοίτα στα site των πανεπιστημίων για προγράμματα σπουδών που δέχονται international students. Δεν είναι δωρεάν τίποτα εδώ και η παιδεία συμπεριλαμβανομένη. Το να σε δεχτούν όμως είναι εύκολο. Κοίτα και την απάντηση στην Xrusa.

Καλησπερα σε ολους,

Οι μη Αυστραλοί είναι όλοι το ίδιο για τις διαδικασίες μετανάστευσης και βίζας. Μόνο για τους Βρετανούς δεν ξέρω τι έχουν κάνει, γιατι κάτι θα έχουν αφήσει λογικά. Σίγουρα όμως μόνο οι Αμπορίτζιναλ, οι νησιώτες απο τα νησιά Τορες και οι Νεοζηλανδοί είναι διαφορετικοί στις διαδικασίες μόνο. Οπότε η σύζυγος κάνει την ίδια διαδικασία με εσένα. Ή μάλλον ένας απο τους δυο σας θα κάνει την αίτηση και θα βάλει τον άλλον μέσα στην αίτηση. Δεν χρειάζονται 2 αιτήσεις.
Για Καναδά δεν γνωρίζει κανείς μάλλον τι γίνεται ώστε να ξέρουμε και τις διαφορές ή ομοιότητες.

Μακριά απο site που πουλάνε βίζες. Μακάρι να ήτανε τόσο εύκολο για τους συνανθρώπους μας να πληρώσουν ενα μικρό ποσό και να βγάλουν βίζα.
Θα βρείς και σχετικό θέμα συζήτησης εδώ μέσα με τα site που είναι απάτη. Δεν έχουμε βάλει ακόμα αυτό που βρήκες γιατι κανείς δεν το είχε μέχρι τώρα επισημάνει. θα το προσθέσω.

Δεν είναι οσο εύκολη παρουσιάζεται, αντιθέτως. Τωρα οσον αφορα στη βιζα εξαρταται απο το ποια θα βγαλεις. στην επισημη σελιδα μπορεις να βρεις ολες τις πληροφοριες:
http://www.immi.gov.au
Γενικά δεν είναι ευκολο ειδικά αν δεν έχεις κάποιον γνωστό εκεί να σε βοηθήσει, οποτε θελει εξαντλητικό ψαξιμο κατα την αποψη μου!

Πράγματι υπάρχουν διαδικασίες για όλους τους τύπους βίζας, που μπορεί να βγάλει κανείς και επίσης κανείς δεν εγγυάται σε κάποιον οτι μπορεί να αιτηθεί οποιονδήποτε τύπο βίζας και να έχει και θετικό αποτέλεσμα. Για αυτό οι πράκτορες μετανάστευσης έχουν και στον κώδικα δεοντολογίας τους, πρώτα την ενημέρωση στον πελάτη για τις προοπτικές της υπόθεσής του πριν την αναλάβουν. Γιατί για μερικούς είναι χαμένο χαρτί απο την αρχή, και μαζί χαμένος κόπος, όνειρα, χρήματα, χρόνος, ελπίδες αν δεν το καταλάβουν έγκαιρα.

Η Αυστραλία ακούγεται και θα ακούγεται πάντα, γιατι έχει πολλούς Έλληνες. Πάντα τα ΜΜΕ αναφέρουν και ειδήσεις απο την μακρινή χώρα-ήπειρο για τέρψη των εχωντας σχέση με την Αυστραλία είτε μένουν εκεί είτε εδώ.
Τώρα μάλιστα που έχουν και εύκολο θέμα για να γράφουν αράδες στο χαρτί, ή να γεμίζουν τον τηλεοπτικό χρόνο, εύκολα, με το θέμα της μετανάστευσης γενικά και ειδικά για την Αυστραλία γιατι να μην το κάνουν. Ετσι κι αλλιώς το ίδιο παιχνίδι παίζουν πάντα τα ΜΜΕ. Οτι έχει η επικαιρότητα σήμερα, χωρίς βάθος και ουσία, επιδερμικά, και αύριο οτι θα έχει η επικαιρότητα τότε. Στο μεταξύ σπάνια και που μπορεί να δείς και κανένα άρθρο σωστό αλλά αρκεί ενας κούκος να φέρει την Άνοιξη?
Οπότε η απάντηση είναι γιατί να μην το κάνουν?

maria.m
03.09.2011, 12:14
καλησπερα!

γνωριζει κανεις που απευθυνονται οι εκπαιδευτικοι για εργασια;εχω βρει μια σελιδα που δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι εγκυρη ξερει κανεις αν χρειαζεται να πληρωσουμε για να εχουμε ενα προφιλ;απο ο,τι καταλαβα για βιογραφικα που απευθυνονται σε αλλες εργασιες δε χρειαζεται...αλλα περα απο νηπιαγωγους σε καμια μα καμια σελιδα δεν ειδα ουτε μια αγγελια για εκπαιδευτικους...μπορει καποιος να με βοηθησει;δεν βγαζω ακρη...η σελιδα που βρηκα ειναι αυτη αλλα απο ο,τι καταλαβα για προφιλ χρειαζονται χρηματα οπως προειπα....

http://www.emergencyteachers.com.au/TeacherandChildcareStaffProfile/TeachersForms/TeacherRegistration.aspx?gcblCollection=VIC1&Profile_State=VIC

tera
03.09.2011, 17:09
συγχαρητηρια για το site :bravo_1:!παρα πολυ χρησιμο !

να ρωτησω και γω με την σειρα μου γιατι δεν το βρηκα στο site
θελω με την κοπελα μου του χρονου να φυγουμε για αυστραλια αλλα προυπηρεσια και οι 2 δεν εχουμε γιατι οτι δουλειες καναμε ηταν μαυρα γω εγω επισης δεν εχω παει φανταρος - το λεω αυτο γιατι δν ξερω αν παιζει καποιο ρολο
να πω πως εγω εχω τελειωσει 2 οικονομικες σχολες οπως και η κοπελα μου
υπαρχει περιπτωση να μας δεχτουν εκει ??
αυτο που μας προβληματιζει ειναι οτι επειδη διαβασα στο site χρειαζεται προυπηρεσια και εμεις δεν εχουμε
τι γινεται στην δικη μας περιπτωση?
να πω πως εκει γνωστους δεν εχουμει ουτε για δειγμα στην αυστραλια !

nitazzle
03.09.2011, 18:02
Γειά σας,
Είμαι 30 ετών,με πτυχίο διεθνών σχέσεων και προυπηρεσία σε εμπορικές επιχειρήσεις.
Θέλω να φύγω οπωσδήποτε από Ελλάδα και σκεφτόμουν κάτι προς Αυστραλία μεριά.
Θα πάω σε ραντεβού με τη σύμβουλο μετανάστευσης που έχει έρθει στην Ελλάδα,απλά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες και από εδώ.

1)Έχω γνωστούς στη Μελβούρνη που μπορούν και θέλουν να με φιλοξενήσουν για όσο χρειαστεί μέχρι να βρω εργασία.Μπορούν να με καλέσουν με κάποιο τρόπο που να μου εξασφαλίζει βίζα με εργασιακά δικαιώματα;Είναι Ελληνες συνταξιούχοι,δλδ δεν έχουν κάποια επιχειρήση για να με σπονσοράρουν,ούτε έχουμε κάποια συγγένεια.

2)Σκεφτόμουν τη λύση των σπουδών,εν είδη μεταπτυχιακού.Ύστερα από μια γρήγορη ματιά στα δίδακτρα,είδα ότι είναι άνω των 10000 ευρώ/έτος...και αποθαρρύνθηκα.Τα μαθήματα γλώσσας είναι επίσης ακριβά,αλλά μπορώ να πάρω student visa εάν εγγραφώ σε κάποιο από αυτά;

Swethess
03.09.2011, 18:41
συγχαρητηρια για το site :bravo_1:!παρα πολυ χρησιμο !

να ρωτησω και γω με την σειρα μου γιατι δεν το βρηκα στο site
θελω με την κοπελα μου του χρονου να φυγουμε για αυστραλια αλλα προυπηρεσια και οι 2 δεν εχουμε γιατι οτι δουλειες καναμε ηταν μαυρα γω εγω επισης δεν εχω παει φανταρος - το λεω αυτο γιατι δν ξερω αν παιζει καποιο ρολο
να πω πως εγω εχω τελειωσει 2 οικονομικες σχολες οπως και η κοπελα μου
υπαρχει περιπτωση να μας δεχτουν εκει ??
αυτο που μας προβληματιζει ειναι οτι επειδη διαβασα στο site χρειαζεται προυπηρεσια και εμεις δεν εχουμε
τι γινεται στην δικη μας περιπτωση?
να πω πως εκει γνωστους δεν εχουμει ουτε για δειγμα στην αυστραλια !

Καλησπέρα,

επειδή ουτε εγω εχω εμπειρία -τελείως διαφορετικό επάγγελμα όμως- έμαθα οτι μπορεις να εργαστείς αρχικά με εποπτεία κ με κανονικο μισθο. Κατα πασα πιθανοτητα ισχυει το ιδιο κ για σας. Απο την αλλη εφοσον δεν εχεις γνωστους -ουτε την υπηκοοτητα φανταζομαι- γιατι δε σκεφτεσαι για ευρωπη? Π.χ. Σκανδιναβια κ Αυστρια δεν υπαρχει ανεργια κ ουτε χρειαζεσαι βιζα.

leyteris77
03.09.2011, 18:54
Οι γνωστοι σου στην Αυστραλία μπορουν να φανούν χρήσιμοι μόνο για την φιλοξενία όπως είπες. Εφόσον δεν ειναι συγγενεις δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Και συγγενεις να ήταν μόνο για την επαρχία θα μετρούσαν επιπλέον πόντοι.

tera
03.09.2011, 19:20
Καλησπέρα,

επειδή ουτε εγω εχω εμπειρία -τελείως διαφορετικό επάγγελμα όμως- έμαθα οτι μπορεις να εργαστείς αρχικά με εποπτεία κ με κανονικο μισθο. Κατα πασα πιθανοτητα ισχυει το ιδιο κ για σας. Απο την αλλη εφοσον δεν εχεις γνωστους -ουτε την υπηκοοτητα φανταζομαι- γιατι δε σκεφτεσαι για ευρωπη? Π.χ. Σκανδιναβια κ Αυστρια δεν υπαρχει ανεργια κ ουτε χρειαζεσαι βιζα.

δηλαδη γινεται να δουλεψουμε χωρις να εχουμε προυπηρεσια ???:bravo_:

δεν το σκεφτομαστε αλλου λογο οτι δεν ξερουμε την γλωσσα !

Agoriani
04.09.2011, 15:33
καλησπερα!

γνωριζει κανεις που απευθυνονται οι εκπαιδευτικοι για εργασια;εχω βρει μια σελιδα που δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι εγκυρη ξερει κανεις αν χρειαζεται να πληρωσουμε για να εχουμε ενα προφιλ;απο ο,τι καταλαβα για βιογραφικα που απευθυνονται σε αλλες εργασιες δε χρειαζεται...αλλα περα απο νηπιαγωγους σε καμια μα καμια σελιδα δεν ειδα ουτε μια αγγελια για εκπαιδευτικους...μπορει καποιος να με βοηθησει;δεν βγαζω ακρη...η σελιδα που βρηκα ειναι αυτη αλλα απο ο,τι καταλαβα για προφιλ χρειαζονται χρηματα οπως προειπα....

http://www.emergencyteachers.com.au/TeacherandChildcareStaffProfile/TeachersForms/TeacherRegistration.aspx?gcblCollection=VIC1&Profile_State=VIC

maria.m μακριά απο site που σου ζητάνε να πληρώσεις για να κάνεις ενα προφίλ.

Μέχρι να καταλάβεις τι ακριβώς σου ζητάνε και τι θα σου δώσουνε για αντάλλαγμα.

Στο θέμα με τίτλο Πληροφορίες σχετικά με την εργασία στην Αυστραλία, θα βρείς μια λίστα με τα περισσότερα job boards τα οποία είναι δωρεάν, και κάνεις προφίλ αν θές και κάνεις και apply για εργασία με αυτοματοποιημένο τρόπο.
Εγώ στις αγγελίες στην εφημερίδα βλέπω συχνά αγγελίες για εκπαιδευτικούς. Κυρίως από ιδιωτικά σχολεία.

maria.m
05.09.2011, 01:17
σ'ευχαριστω παρα πολυ Agoriani θα το κοιταξω:yes: δεν ξερω απο τι να πρωτοπιαστω και απο που να αρχισω...θα κατεβω για την ενημερωση στισ 8-9 Οκτωβρη μπας και βγαλω καμια ακρη..αν και δε νομιζω να ερθουν εργοδοτες απο Αυστραλια για να αναζητησουν εκπαιδευτικους..:cry:

Τάσος Αγαπάει AU
05.09.2011, 01:34
σ'ευχαριστω παρα πολυ Agoriani θα το κοιταξω:yes: δεν ξερω απο τι να πρωτοπιαστω και απο που να αρχισω...θα κατεβω για την ενημερωση στισ 8-9 Οκτωβρη μπας και βγαλω καμια ακρη..αν και δε νομιζω να ερθουν εργοδοτες απο Αυστραλια για να αναζητησουν εκπαιδευτικους..:cry:

από το site immi.gov.au:

Skilled workers in health or engineering professions, automotive, construction, electrical and mechanical trades
Δεν έχει εκπαοδευτικούς :( Τώρα δε νομίζω πως θα χάσεις το χρόνο σου να πας μια βολτα απο 'κει!:bravo_:

maria.m
05.09.2011, 01:49
μια ερωτηση ακομα:)
ο φιλος μου εχει πτυχιο ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΩΝ..δεν υπαρχει ομως ακριβως με την ιδια ονομασια στα Αγγλικα ή τουλαχιστον δεν υπαρχει στη λίστα μηχανικών που αναρτήσατε.Γνωρίζει καποιος αν αναγνωρίζεται το πτυχίο και αν ναι με ποιο τιτλο ?

Τάσος Αγαπάει AU
05.09.2011, 08:29
ο φιλος μου εχει πτυχιο ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΩΝ..δεν υπαρχει ομως ακριβως με την ιδια ονομασια στα Αγγλικα ή τουλαχιστον δεν υπαρχει στη λίστα μηχανικών που αναρτήσατε.Γνωρίζει καποιος αν αναγνωρίζεται το πτυχίο και αν ναι με ποιο τιτλο ?

Για να ξέρουμε ποια επαγγέλματα "πάνε" Αυστραλία απλά κοιτάτε τις SOL lists.
Σας παραθέτω και τον αντίστοιχο σύνδεσμο: http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1-2.pdf
Τώρα, εγώ έψαχνα να τον βρω ως automatism mechanical αλλά δε βρήκα τίποτα.. Ρίξτε μια ματιά κι εσείς αν θέλετε! Βέβαια, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, μπορεί να πάει Αυστραλία με μία τουριστική visa και να βρει έναν εργοδότη για να του κάνει το sponsorship. Οι SOL lists, νομίζω, αναρτώνται ΜΟΝΟ για αυτούς που θέλουν να πάνε χωρίς να έχουν ήδη βρει έναν εργοδότη.
Επίσης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Visa Wizard, που βρίσκεται στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Μετανάστευσης της Αυστραλίας, για να δείτε εάν δικαιούστε κάποια Visa και αν ναι ποιά. Βέβαια, δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικά τα αποτελέσματα. Έτσι κι αλλιώς το λένε και οι ίδιο εκεί:

IMPORTANT: The Visa Wizard includes the most common Australian visas, but does not include every visa. Our website contains more visa information or you can contact us for assistance.
Η Υπηρεσία Visa Wizard βρίσκεται εδώ: http://www.immi.gov.au/visawizard/
Καλημέρα σε όλο το Patriotaki!

reganaman
05.09.2011, 12:39
Γειά σας και απο μένα ,το ερωτημά μου ειναι οταν εχεις συγγενεις στην αυστραλια εινε ευκολα να πας για δουλεια ?

xaralampos32
05.09.2011, 16:13
kalispera paidia...epeidi kai ego eimai enas apogoiteumenos kai aganaktismenos politis apo tin ellada opos kai poloi ally...eipa na kano mia prospatheia na fygo apo edo kai na pao australlia gia ti allo, gia douleia.........i aporia einai omos oti den eimai katholou gnostis ksenis glossas kai eimai entelos asxetos se auton ton tomea....tha me dextoune an pao ekei?? giati sigoura tha exo kai polla provlimata epikoinonias...ego exo teleiosei iek texnikos efarmogon pliroforikis...tha yparksei eukairia na doulepso ekei??....an mporeite lyste m tis apories...

euxaristo ek ton proteron!!!:)

australian
05.09.2011, 16:30
kalispera paidia...epeidi kai ego eimai enas apogoiteumenos kai aganaktismenos politis apo tin ellada opos kai poloi ally...eipa na kano mia prospatheia na fygo apo edo kai na pao australlia gia ti allo, gia douleia.........i aporia einai omos oti den eimai katholou gnostis ksenis glossas kai eimai entelos asxetos se auton ton tomea....tha me dextoune an pao ekei?? giati sigoura tha exo kai polla provlimata epikoinonias...ego exo teleiosei iek texnikos efarmogon pliroforikis...tha yparksei eukairia na doulepso ekei??....an mporeite lyste m tis apories...

euxaristo ek ton proteron!!!:)

Χαράλαμπε γειά σου.
Αν αφιερώσεις αρκετό χρόνο να διαβάσεις τα posts στο patriotaki θα δεις ότι η απορία σου
έχει απαντηθεί.Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω θα σου απαντήσω όχι στο ερώτημά σου.
Πρώτο και βασικό που ζητάνε οι Αυστραλοί είναι η πιστοποιημένη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.
Θα πρέπει να περάσεις με επιτυχία τα IELTS tests http://www.ielts.org/

xaralampos32
05.09.2011, 16:37
Χαράλαμπε γειά σου.
Αν αφιερώσεις αρκετό χρόνο να διαβάσεις τα posts στο patriotaki θα δεις ότι η απορία σου
έχει απαντηθεί.Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω θα σου απαντήσω όχι στο ερώτημά σου.
Πρώτο και βασικό που ζητάνε οι Αυστραλοί είναι η πιστοποιημένη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.
Θα πρέπει να περάσεις με επιτυχία τα IELTS tests http://www.ielts.org/

se euxaristo poly.......eksalou to eixa fantastei alla gia epibebaiosi ithela na rotiso kai edo!!!:bravo_:

leyteris77
05.09.2011, 17:41

Αναγνωρίζεται κανονικά στην κατηγορία Engineering Technologist. Θα μπορούσε και ως Electronics engineer.

Birdy
05.09.2011, 18:51
Παιδιά καλησπέρα και πάλι.Έχω ακόμα μία απορία στα χαρτιά που μαζεύω.Για το χαρτί του στρατού ζητάνε την βεβαίωση που μας δίνουν όταν απολυόμαστε που δείχνει πού υπηρετήσαμε,το χαρτί που δείχνει σαν έφεδροι που πάμε ή σε περίπτωση πολέμου ή πρέπει σε στρατολογικό γραφείο να ζητήσω κάποιο άλλο χαρτί;
Επίσης η κοπέλα μου που είναι Αυστραλέζα by birth ποινικό μητρώο ζητάει και από τις 2 χώρες ή μόνο από την Ελλάδα που ζει μόνιμα εδώ και 20 χρόνια;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

leyteris77
05.09.2011, 19:39
Παιδιά καλησπέρα και πάλι.Έχω ακόμα μία απορία στα χαρτιά που μαζεύω.Για το χαρτί του στρατού ζητάνε την βεβαίωση που μας δίνουν όταν απολυόμαστε που δείχνει πού υπηρετήσαμε,το χαρτί που δείχνει σαν έφεδροι που πάμε ή σε περίπτωση πολέμου ή πρέπει σε στρατολογικό γραφείο να ζητήσω κάποιο άλλο χαρτί;
Επίσης η κοπέλα μου που είναι Αυστραλέζα by birth ποινικό μητρώο ζητάει και από τις 2 χώρες ή μόνο από την Ελλάδα που ζει μόνιμα εδώ και 20 χρόνια;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μέσω ΚΕΠ ζήτα πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης. Το δεύτερο που λες κανονικά είναι απόρρητο εγγραφο. Καντο μεσω ΚΕΠ, ουτε στρατολογιες ουτε τιποτα.

Ποινικο μητρώο θέλει από κάθε χώρα στην οποία έζησες για πάνω από ενα χρόνο τα τελευταια δέκα χρόνια

alexan72
05.09.2011, 22:37
Καλησπέρα! Καταπληκτική η δουλειά που κάνετε και κυρίως ο Agoriani με έχει εντυπωσιάσει με την προθυμία του να διαφωτίζει κι εμάς τους μπερδεμένους! Είμαι καινούρια στο φόρουμ, με ενδιαφέρει η μετανάστευση στην Αυστραλία και έχω μερικές ερωτήσεις: είμαι 39 ετών, χωρισμένη με ένα αγόρι 14. Είμαι Εργοθεραπεύτρια με εμπειρία στο αντικείμενό μου 11 χρόνια. Επίσης έχω και πτυχίο Ψυχολογίας από Δημόσιο Πανεπιστήμιο αλλά δεν το έχω εξασκήσει ακόμα. Ειδα στο SOL ότι και τα δύο επαγγέλματα ζητούνται. Από ό,τι κατάλαβα η σειρά της διαδικασίας είναι να δώσω IELTS (έχω Proficiency από το Michigan αλλά να υποθέσω ότι πρέπει να δώσω έτσι κι αλλιώς; ), να προσπαθήσω να βρω εργοδότη και μετά να κάνω τη διαδικασία για visa; Σε αυτήν την περίπτωση βγάζω skilled visa; Ο γιος μου θα πρέπει να δώσει κι εκείνος το IELTS; Ακόμα, έχω γίνει δεκτή και ξεκινάω φέτος ένα μεταπτυχιακό στη Ιατρική, φαντάζομαι ότι μέχρι να γίνουν όλα αυτά θα προλάβω να το τελειώσω (1,5 χρόνο περίπου και μετά κάνω την διπλωματική κι από μακριά και έρχομαι για τις παρουσιάσεις). Εάν όχι υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω μετεγγραφή σε κάποιο Πανεπιστήμιο εκεί (κρίμα είναι να το χάσω τέτοιο μεταπτυχιακό... :) ). Φαντάζομαι επίσης ότι και το μεταπτυχιακό θα παίζει κάποιο ρόλο στα μόρια που θα συγκεντρώσω, έτσι; Ξέρω ότι πολλά από αυτά βρίσκονται σε διάφορα σημεία του φόρουμ και σίγουρα είμαι πιο κατατοπισμένη από όταν ξεκίνησα, αλλά και πάλι μερικές φορές η πληροφορίες είναι αρκετά διασκορπισμένες και, ακόμα τουλάχιστον, δεν μου έχουν κάνει enter.
Επίσης, σχετικά με το διήμερο τον Οκτώβριο, μπαίνοντας στο σάιτ τους σχημάτισα την εντύπωση ότι για να πας συμπληρώνεις μία φόρμα και εφόσον πληροίς κάποιες προϋποθέσεις (είδος επαγγέλματος π.χ.) σε καλούν για να πας, χρειάζεται δηλαδή ένα είδος πρόσκλησης από τους διοργανωτές και δεν μπορείς να πάς απλά να "χαζέψεις" και να πάρεις μερικές γνώμες. Κατάλαβα λάθος;
Σόρρυ για την φλυαρία, ευχαριστώ για όλα!

leyteris77
05.09.2011, 23:45
Καλησπέρα! Καταπληκτική η δουλειά που κάνετε και κυρίως ο Agoriani με έχει εντυπωσιάσει με την προθυμία του να διαφωτίζει κι εμάς τους μπερδεμένους! Είμαι καινούρια στο φόρουμ, με ενδιαφέρει η μετανάστευση στην Αυστραλία και έχω μερικές ερωτήσεις: είμαι 39 ετών, χωρισμένη με ένα αγόρι 14. Είμαι Εργοθεραπεύτρια με εμπειρία στο αντικείμενό μου 11 χρόνια. Επίσης έχω και πτυχίο Ψυχολογίας από Δημόσιο Πανεπιστήμιο αλλά δεν το έχω εξασκήσει ακόμα. Ειδα στο SOL ότι και τα δύο επαγγέλματα ζητούνται. Από ό,τι κατάλαβα η σειρά της διαδικασίας είναι να δώσω IELTS (έχω Proficiency από το Michigan αλλά να υποθέσω ότι πρέπει να δώσω έτσι κι αλλιώς; ), να προσπαθήσω να βρω εργοδότη και μετά να κάνω τη διαδικασία για visa; Σε αυτήν την περίπτωση βγάζω skilled visa; Ο γιος μου θα πρέπει να δώσει κι εκείνος το IELTS; Ακόμα, έχω γίνει δεκτή και ξεκινάω φέτος ένα μεταπτυχιακό στη Ιατρική, φαντάζομαι ότι μέχρι να γίνουν όλα αυτά θα προλάβω να το τελειώσω (1,5 χρόνο περίπου και μετά κάνω την διπλωματική κι από μακριά και έρχομαι για τις παρουσιάσεις). Εάν όχι υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω μετεγγραφή σε κάποιο Πανεπιστήμιο εκεί (κρίμα είναι να το χάσω τέτοιο μεταπτυχιακό... :) ). Φαντάζομαι επίσης ότι και το μεταπτυχιακό θα παίζει κάποιο ρόλο στα μόρια που θα συγκεντρώσω, έτσι; Ξέρω ότι πολλά από αυτά βρίσκονται σε διάφορα σημεία του φόρουμ και σίγουρα είμαι πιο κατατοπισμένη από όταν ξεκίνησα, αλλά και πάλι μερικές φορές η πληροφορίες είναι αρκετά διασκορπισμένες και, ακόμα τουλάχιστον, δεν μου έχουν κάνει enter.
Επίσης, σχετικά με το διήμερο τον Οκτώβριο, μπαίνοντας στο σάιτ τους σχημάτισα την εντύπωση ότι για να πας συμπληρώνεις μία φόρμα και εφόσον πληροίς κάποιες προϋποθέσεις (είδος επαγγέλματος π.χ.) σε καλούν για να πας, χρειάζεται δηλαδή ένα είδος πρόσκλησης από τους διοργανωτές και δεν μπορείς να πάς απλά να "χαζέψεις" και να πάρεις μερικές γνώμες. Κατάλαβα λάθος;
Σόρρυ για την φλυαρία, ευχαριστώ για όλα!

Καταρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ. Δες το παρακάτω link για να υπολογίσεις πόσους πόντους παίρνεις και από που.Χρειάζεσαι 65 πόντους για να μπορεσεις να εισαι επιλέξιμη. Το μεταπτυχιακο δυστυχως δεν δινει επιπλεον πόντους. Θα μαζέψεις ομως αρκετους από την εργασιακη εμπειρία. IELTS θα χρειαστεις μόνο εσύ και εφόσον έχεις και proficiency πήγαινε για έναν υψηλό βαθμό (τουλάχιστον πάνω από 7 σε όλα) για να πάρεις και έξτρα πόντους. Μεταγραφή σε αυστραλέζικο πανεπιστήμιο δεν νομίζω να γίνεται αλλά και δεν είμαι ειδικός σε αυτό να σου απαντήσω. Η σειρά που είπες είναι να δώσεις πρώτα τα αγγλικά, να αναγνωρίσεις τα πτυχία-προυπηρεσία σου και εφόσον γίνουν αυτά και είσαι πλεον αναγνωρισμενη ως x επάγγελμα (μέσα στην λίστα φυσικά) κάνεις αίτηση για βίζα. Εργοδότη αν καταφέρεις να βρείς είναι ευχής έργον γιατί θα βγει η βίζα πολυ γρήγορα (αν και εσύ δεν βιάζεσαι) αλλά δεν είναι προυπόθεση για να αιτηθείς βίζα. Για τον Οκτώβριο περίπου έτσι όπως τα λες μάλλον θα είναι, αλλά κανείς δεν ξέρει ακριβώς.

http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/points-test.pdf

Birdy
06.09.2011, 13:16
Σ'ευχαριστώ Λευτέρη για τις πληροφορίες!!!Θα επανέλθω σύντομα με νέες απορίες!
Και όπως λέει και ο agoriani υπομονή και επιμονή!!!