Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έκθεση Αυστραλών εργοδοτών στην Αθήνα 8-9/10/2011

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Έκθεση Αυστραλών εργοδοτών στην Αθήνα 8-9/10/2011

    Διήμερη εκδήλωση για τις προοπτικές εργασίας στην Αυστραλία διοργανώνει το υπουργείο Μετανάστευσης της χώρας σε κεντρικό σημείο της Αθήνας στις 8 και 9 Οκτωβρίου, έπειτα από σχετική εισήγηση της Ελληνικής Κοινότητας Μελβούρνης.

    Το παρών στην εκδήλωση θα δώσουν εκπρόσωποι αλλά και αξιωματούχοι τόσο της ομοσπονδιακής κυβέρνησης όσο και των πολιτειακών κυβερνήσεων που θα εξηγήσουν στους ενδιαφερόμενους τις προοπτικές που έχουν, τη σχετική νομοθεσία, τα επαγγέλματα που έχουν ζήτηση και θα απαντήσουν σε κάθε απορία τους.

    Παράλληλα, θα καταβληθεί προσπάθεια να παραστούν και όσο το δυνατόν περισσότεροι εργοδότες ή εκπρόσωποι τους στην Αθήνα, οι οποίοι σε κάποιες περιπτώσεις ίσως και να προσλαμβάνουν επί τόπου Έλληνες που ενδιαφέρονται να εργαστούν στην Αυστραλία.

    Μεταξύ άλλων, η Αυστραλία φέρεται να ενδιαφέρεται για μηχανικούς, ειδικευμένους εργάτες για οικοδομές, ηλεκτρολόγους και μια σειρά άλλων επαγγελμάτων. Με πρωτοβουλία του αυστραλιανού υπουργείου Μετανάστευσης θα δημιουργεί και ειδικό αρχείο όπου θα καταγράφονται οι ενδιαφερόμενοι να εργαστούν στην Αυστραλία και αν υπάρχει ζήτηση για το επάγγελμά τους θα ενημερώνονται αμέσως.

    Ο πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Μελβούρνης, Βασίλης Παπαστεργιάδης, εξέφρασε την ικανοποίησή του για την ανταπόκριση του υπουργείου Μετανάστευσης: «Υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για μετανάστευση από την Ελλάδα. Καθημερινά δεχόμαστε τέτοια αιτήματα στην Κοινότητα ενώ δεν είναι και λίγοι οι Έλληνες που έφτασαν στην Αυστραλία χωρίς βίζα και εγγυημένη εργασία, ούτε καν στέγη και ζητάνε τη βοήθειά μας. Με την πρωτοβουλία του υπουργείου Μετανάστευσης πιστεύω πως κάποιοι συμπατριώτες μας ίσως εξυπηρετηθούν».

    Σύμφωνα με την ισχύουσα μεταναστευτική νομοθεσία της Αυστραλίας, μπορεί κάποιος να ταξιδέψει για διακοπές, σπουδές ή για εργασία στην Αυστραλία με:

    1. Τουριστική βίζα

    Εκδίδεται για χρονικό διάστημα τριών μηνών από ταξιδιωτικά γραφεία και αεροπορικές εταιρείες κατά την έκδοση του εισιτηρίου με το σύστημα ηλεκτρονικής άδειας ταξιδιού (ΕTA), καθώς και από την ιστοσελίδα www.eta.immi.gov.au . Κατά την παραμονή στην Αυστραλία μπορεί να ζητηθεί παράταση της άδειας για επί πλέον μήνες με ειδική αίτηση στο υπουργείο Μετανάστευσης και συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Για τους ταξιδιώτες που παίρνουν τη βίζα με το σύστημα ΕΤΑ δεν χρειάζεται να συμπληρώσουν αίτηση για τουριστική βίζα. Πληροφορίες για την έκδοση βίζας με το σύστημα αυτό παρέχονται στη διεύθυνση: www.eta.immi.gov.au

    Τονίζεται ότι όσοι επισκέπτονται την Αυστραλία με τουριστική βίζα δεν έχουν το δικαίωμα να εργαστούν. Επομένως, όσοι αποφασίζουν να επισκεφθούν την Αυστραλία θα πρέπει να έχουν μεριμνήσει και για την κάλυψη των εξόδων τους, έτσι ώστε να μην διακινδυνεύσουν την ακύρωση της τουριστικής τους άδειας εργαζόμενοι παράνομα ή πέφτοντας θύματα εκμετάλλευσης από διάφορους επιτήδειους.

    2. Φοιτητική βίζα

    Η διάρκεια της φοιτητικής βίζας εξαρτάται από το χρόνο των σπουδών και η έκδοσή της μπορεί να γίνει σε διάστημα λιγότερο του μηνός για τους Ελληνες (Level 1). Επίσης δεν τίθεται όριο ηλικίας και ο κάτοχος τέτοιας βίζας έχει το δικαίωμα να εργάζεται ως 20 ώρες την εβδομάδα, ενώ κατά τη διάρκεια των σπουδών του και κατά την περίοδο των σχολικών διακοπών μπορεί να εργάζεται περισσότερες ώρες. Επίσης, η σχολή που θα φοιτήσει ο κάτοχος φοιτητικής βίζας θα πρέπει να είναι αναγνωρισμένη από το υπουργείο Μετανάστευσης, ενώ για τα προσφερόμενα μαθήματα υπάρχει και συγκεκριμένο κόστος, για το οποίο οι υποψήφιοι μπορούν να ενημερωθούν από την σχολή που ενδιαφέρονται να φοιτήσουν. Η φοίτηση σε ανώτερα ή ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Αυστραλίας, δεν είναι δωρεάν. Σημειώνεται ότι κατά τη διάρκεια των σπουδών ο φοιτητής έχει το δικαίωμα να προσκαλέσει και τα μέλη της άμεσης οικογένειάς του.

    Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του υπουργείου Μετανάστευσης της Αυστραλίας http://www.immi.gov.au/about/charter.../visas/2.0.htm

    πηγή www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2046089

    #2
    αθηνα 8-9 οκτωβρίου skills expo

    πολύ καλό ακούγεται! πότε θα γίνει? είμαι γεννημένη Αυστραλία, στα παιδιά εχω δώσει by descent και περιμένω την βίζα του συζύγου μέσα δεκεμβρίου!μήπως μπορέσουμε ρε παιδιά να βρούμε δουλειά πριν πάμε εκεί? ο άντρας μου είναι τζαμάς...α ρε αγόριανη μας έχεις βοηθήσει όσο δε φαντάζεσαι! όταν έρθουμε down under θα βρεθούμε δε γλιτώνεις ενημερώστε όποιος μάθει για το skills expo που θα γίνει και πως θα συμμετάσχουμε ευχαριστώ!

    Comment


      #3
      να και μια καλη ευκαιρια για οσους θελουν μεσα απο το φορουμ να γνωριστουν στην εκθεση

      Comment


        #4
        Επιτέλους και μια ευχάριστη είδηση. Μπράβο σε όσους βοήθησαν και συνέβαλαν στο να γίνει η έκθεση αυτή. Κυρίως στην Ελληνική κοινότητα Μελβούρνης.

        Τώρα αν κάποιος έχει πληροφορίες και λεπτομέρειες για το που θα γίνει ακριβώς, πως μπορεί να παει κάποιος, ώρες κάθε μέρα, διάρκεια συνολικά, αν θα έχει είσοδο, και οτιδήποτε άλλο παρακαλείτε να κάνει ενα post σε αυτό εδώ το θέμα.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #5
          more @:


          or

          Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

          Comment


            #6
            Και τώρα η Αυστραλία θα γίνει της μόδας.... -.- Δε λέω ΟΚ υπάρχουν άνθρωποι που ΘΕΛΟΥΝ να μεταναστεύσουν και άλλοι που είναι απελπισμένοι και καταφεύγουν στην αγκαλιά της Αυστραλίας. Αλλά τώρα όοοολοι θα το παρακάνουν. Θα ανοιγω τηλεόραση; "Στην Αυστραλία εγινε εκείνο και εκείνο", "Στην Αυστραλία το ένα στην Αυστραλία το άλλο θα λένε. Θα καταντήσει εντελώς εκνευριστικό αφού σε κανένα χρονο από τώρα όλοι τους θα λένε "Πού είναι η Αυστραλία;" Ούτε πού ειναι δε θα ξέρουν.. Τέλος πάντων επεδή είμαι και εκτός θέματος. Λέω να πάω με τη μάνα μου στις 9 Οκτωβρίου για να της αποδείξω το πόσες πολλές και διαφορετικές ευεκιρίες υπάρχουν εκεί και ειδικά στο επαγγελμά της(Νοσηελυτρια). Θέλω να πάω κι εγω εκεί να τους κάνω άμα γινεται μερικές ερωτήσεις για την Αυστραλία.. Είμαι μικρός ΟΚ, αλλά καλό είναι να ξέρουμε μερικά πράγματα για τον τόπο που ίσως μεταναστεύσουμε κάποτε, isn't it?
            Είναι πολλές οι 622 μέρες;

            Comment


              #7
              ευχαριστουμε zakari! αν έχεις υποψην σου ποτε θα ενεργοποιησουν την επιλογη για εγγραφη στην εκδηλωση ενημέρωσε μας σε παρακαλώ!

              Comment


                #8
                Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
                Και τώρα η Αυστραλία θα γίνει της μόδας.... -.- Δε λέω ΟΚ υπάρχουν άνθρωποι που ΘΕΛΟΥΝ να μεταναστεύσουν και άλλοι που είναι απελπισμένοι και καταφεύγουν στην αγκαλιά της Αυστραλίας. Αλλά τώρα όοοολοι θα το παρακάνουν. Θα ανοιγω τηλεόραση; "Στην Αυστραλία εγινε εκείνο και εκείνο", "Στην Αυστραλία το ένα στην Αυστραλία το άλλο θα λένε. Θα καταντήσει εντελώς εκνευριστικό αφού σε κανένα χρονο από τώρα όλοι τους θα λένε "Πού είναι η Αυστραλία;" Ούτε πού ειναι δε θα ξέρουν.. Τέλος πάντων επεδή είμαι και εκτός θέματος. Λέω να πάω με τη μάνα μου στις 9 Οκτωβρίου για να της αποδείξω το πόσες πολλές και διαφορετικές ευεκιρίες υπάρχουν εκεί και ειδικά στο επαγγελμά της(Νοσηελυτρια). Θέλω να πάω κι εγω εκεί να τους κάνω άμα γινεται μερικές ερωτήσεις για την Αυστραλία.. Είμαι μικρός ΟΚ, αλλά καλό είναι να ξέρουμε μερικά πράγματα για τον τόπο που ίσως μεταναστεύσουμε κάποτε, isn't it?
                :-S τι να εννοει ο ποιητης;

                Comment


                  #9
                  Originally posted by PaulGrAu View Post
                  :-S τι να εννοει ο ποιητης;
                  Ο Τάσος όταν λέει οτι είναι μικρός το εννοεί. Είναι 14 χρονών και απο τώρα οργανώνει την μετανάστευσή του.
                  Ορφανός γαρ, έχει πάρει την ζωή του στα χέρια του και οχι μόνο γιατι νοιάζεται και για την μητέρα του.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #10
                    εγω σημερα εκανα εγγραφη. ειμαι αρχιτεκτονας με 25 χρονια εμπειρια.αποφασισα να ερθω στην συναντηση του οκτωβριου με την ελπιδα να ξεφυγω απο την μιζερια στην ελλαδα.τι λετε η ηλικια ειναι αρνητικος παραγοντας ?μηπως η εμπειρια θα βοηθησει για προτασεις δουλειας?

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Agoriani View Post
                      Ο Τάσος όταν λέει οτι είναι μικρός το εννοεί. Είναι 14 χρονών και απο τώρα οργανώνει την μετανάστευσή του.
                      Ορφανός γαρ, έχει πάρει την ζωή του στα χέρια του και οχι μόνο γιατι νοιάζεται και για την μητέρα του.
                      Ναι.. Ελπίζω να είναι μία όμορφη έκθεση με πάγκους και αρκετά ενημερωτικά φυλλάδια! Θα έχει πλάκα! Το κλίμα λογικά θα είναι αρκετά θερμό και φιλικό ετσί ώστε να προσελκύσουν το κοινό έτσι δεν είναι;
                      Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
                        Ναι.. Ελπίζω να είναι μία όμορφη έκθεση με πάγκους και αρκετά ενημερωτικά φυλλάδια! Θα έχει πλάκα! Το κλίμα λογικά θα είναι αρκετά θερμό και φιλικό ετσί ώστε να προσελκύσουν το κοινό έτσι δεν είναι;
                        Απλά αφου σε ενδιαφέρει κοίταξε λιγάκι εδώ http://www.immi.gov.au/skillexpos/skilled-workers.htm. Δεν ειναι ενεργοποιημενο ακομα αλλα χρειαζεται εγγραφη!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by MARINAKI View Post
                          εγω σημερα εκανα εγγραφη. ειμαι αρχιτεκτονας με 25 χρονια εμπειρια.αποφασισα να ερθω στην συναντηση του οκτωβριου με την ελπιδα να ξεφυγω απο την μιζερια στην ελλαδα.τι λετε η ηλικια ειναι αρνητικος παραγοντας ?μηπως η εμπειρια θα βοηθησει για προτασεις δουλειας?
                          Αλήθεια... πού έκανες εγγραφή???

                          Comment


                            #14
                            Όλγα ευχαριστώ για το συνδεσμο. Έχω μερικές απορίες. Πρώτον, πρέπει να κάνω αίτηση ότι θα πάω; Δε γινεται να παω ετσι για να ρίξω μια ματιά; Επίσης, λέει πώς πρέπει να έχει καλή γνώση αγγλικών. Εκεί μέσα αγγλικά θα μιλάνε; Δε μπορεί να γίνει κάτι και για αυτούς που θέλουν απλά να δημιουργήσουν μια πλήρη άποψη του χώρου εργασίας της Αυστραλίας και να πάρει γνώμες από τους employers?
                            Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                            Comment


                              #15
                              εκανα στο patriotaki

                              Comment

                              Working...
                              X