PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XI)

βασια
26.08.2011, 12:49
γεια σας
μηπως ξερει κανεις πως ειναι οι σπουδες στην αυστραλια (ποσο ειναι τα διδακτρα,πως γινεται η εισαγωγη);επισης πως ειναι η ζωη εκει το κοστος ζωης και τι πρεπει να κανεις για να ζησεις εκει;

marie
26.08.2011, 14:39
γεια σας
μηπως ξερει κανεις πως ειναι οι σπουδες στην αυστραλια (ποσο ειναι τα διδακτρα,πως γινεται η εισαγωγη);επισης πως ειναι η ζωη εκει το κοστος ζωης και τι πρεπει να κανεις για να ζησεις εκει;

Καλησπέρα Βάσια πρωτ'απ'όλα τι εννοείς όταν λες σπουδές? Προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό? Έχει υπηκοότητα ή όχι? Μόλις μου απαντήσεις σε αυτά θα σου δώσω πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. Σε γενικές γραμμές το αυστραλιανό σύστημα είναι το ίδιο με το αγγλικό δηλαδή παρακολούθηση καθημερινή εβδομαδιαίες εργασίες σε όσα μαθήματα χρειάζετε κάποιες μικρές ερευνητικές (2500-3000 λέξεις) και ίσως εξετάσεις στο τέλος του εξαμήνου.Τα μαθήματα που επιλέγεις σου δίνουν points που τα χρειάζεσαι για να πάρεις το πτυχίο που έχεις επιλέξει. Το σύστημα επιλογής των σχολών δεν έχει καμία σχέση με της ελλάδας. Εδω επιλέγεις πανεπιστήμιο πρώτα μετά σχολή και τέλος τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν. Αν μου απαντήσεις στις ερωτήσεις και τι θα σε ενδιέφερε να κάνεις θα μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο.Όσο για τα δίδακτρα δεν μπορώ να σου πω γιατί κάθε σχολή και πτυχίο έχει τα δικά του δεδομένα και παίζει ρόλο και η υπηκοότητα στον τρόπο πληρωμής.

Swethess
26.08.2011, 16:03
γεια σας

Γεια σου Βασια.

σ΄αυτή τη σελίδα μπορείς να βρείς αρκετές πληροφορίες http://www.studyinaustralia.gov.au/ . Γενικά έχω διαβάσει οτι τα πανεπιστήμια τους είναι πολύ καλά και δίνουν μεγάλη σημασία στην εκπαίδευση. Πάντως, όταν εψαχνα για μεταπτυχιακά ψυχολογίας τα δίδακτρα ξεκινούσαν απο 8.000 ευρω... υπάρχουν ομως υποτροφιες, απλα δεν το εψαξα κ δεν ξερω να σου πω λεπτομερειες!

καλή τύχη!

Agoriani
25.09.2011, 17:06
Συνέχεια με αύξοντα αριθμό 11 (XI) για τις ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.

alexan72
25.09.2011, 18:18
Agoriani, να εκφράσω ξανά τον θαυμασμό μου και τις ευχαριστίες μου για την φοβερή δουλειά που κάνεις! Μόλις διάβασα το θέμα σχετικά με ερωτήσεις για όσους ετοιμάζονται να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία +FAQ και έπαθα πλάκα! Φοβερή δουλειά!!! Έχω κι εγώ (άλλη) μία ερώτηση (σιγά που δεν θα είχα! :smile_: ) : Μπήκα στο Visa Wizard να πάρω μία ιδέα και είδα ότι ότι όταν έχεις βρει εργοδότη ως σπόνσορα σου στοιχίζει περισσότερο η βίζα απ' ότι όταν πας ως independent και να ψάξεις για δουλειά; Ή κατάλαβα λάθος; Δεν υποτίθεται ότι είνα ευκολότερο όταν βρεις εργοδότη;
Όσο για τα χρήματα που ζητάνε για τη βίζα... έχω αρχίσει να απογοητεύομαι... :( Το "Visa application charge 2nd instalment (dependents 18 or over with less than functional English) - 4110 Australian Dollars (AUD4110)" είναι δόση για τα εξαρτώμενα μέλη π.χ. παιδιά; Γιατί έχω και το γιο μου (14 ετών). Και γιατί δεν το ζητάνε αυτό το ποσό όταν πας ως ανεξάρτητος; Αφού παλι σου επιτρέπει να φέρεις μέλη της οικογένειας. Απλά σου ζητάνε τις δυο δόσεις χωρίς τη δεύτερη εκδοχή της 2ης δόσης που έχω κάνει copy-paste παραπάνω. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; έτσι όπως τα υπολόγισα θέλω γύρω στα 15.000 AUD για να φύγω (εγώ και ένα παιδί);

kostandinosb
25.09.2011, 20:21
Το μεταφέρω εδώ:
Καλημέρα,
μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο (SOL) Schedule 1 και στο Schedule 1 and 2.
Η γυναίκα μου είναι οικονομολόγος (εργάζεται σαν τραπεζικός υπάλληλος) και την έχει στο Schedule 1 and 2, αλλά υπάρχει και στο Schedule 1 σαν Accountant (General ή Taxation) με αποτέλεσμα να έχουν δύο διαφορετικούς Assesing Authorities.
Πιο από τα δύο είναι καλύτερα να επιλέξουμε?
Ευχαριστώ...

alexan72
25.09.2011, 20:43
Το μεταφέρω εδώ:
Καλημέρα,
μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο (SOL) Schedule 1 και στο Schedule 1 and 2.
Η γυναίκα μου είναι οικονομολόγος (εργάζεται σαν τραπεζικός υπάλληλος) και την έχει στο Schedule 1 and 2, αλλά υπάρχει και στο Schedule 1 σαν Accountant (General ή Taxation) με αποτέλεσμα να έχουν δύο διαφορετικούς Assesing Authorities.
Ευχαριστώ...

Ναι, κι εγώ ήθελα να ρωτήσω τη διαφορά ανάμεσα στις δύο SOL. Έχω μπερδευτεί πολύ...

nunki
25.09.2011, 21:18
Καλησπερα...

Απ' οτι εχω καταλαβει η sol 2 απευθυνεται σε οσους ενδιαφερονται ή ειναι υποψηφιοι (για βιζα) απο τις πολιτειες της Αυστραλιας, να ζησουν και να εργαστουν σε απομακρυσμενες περιοχες. Δηλαδη αν εχω καταλαβει και εγω καλα ισως υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις παραπανω ποντους εαν κανεις αιτηση για βιζα και διατιθεσαι να μεινεις εκει. Νομιζω αφορα την 457 ειναι αυτη: http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/sbs/

leyteris77
25.09.2011, 22:20
Agoriani, να εκφράσω ξανά τον θαυμασμό μου και τις ευχαριστίες μου για την φοβερή δουλειά που κάνεις! Μόλις διάβασα το θέμα σχετικά με ερωτήσεις για όσους ετοιμάζονται να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία +FAQ και έπαθα πλάκα! Φοβερή δουλειά!!! Έχω κι εγώ (άλλη) μία ερώτηση (σιγά που δεν θα είχα! :smile_: ) : Μπήκα στο Visa Wizard να πάρω μία ιδέα και είδα ότι ότι όταν έχεις βρει εργοδότη ως σπόνσορα σου στοιχίζει περισσότερο η βίζα απ' ότι όταν πας ως independent και να ψάξεις για δουλειά; Ή κατάλαβα λάθος; Δεν υποτίθεται ότι είνα ευκολότερο όταν βρεις εργοδότη;
Όσο για τα χρήματα που ζητάνε για τη βίζα... έχω αρχίσει να απογοητεύομαι... :( Το "Visa application charge 2nd instalment (dependents 18 or over with less than functional English) - 4110 Australian Dollars (AUD4110)" είναι δόση για τα εξαρτώμενα μέλη π.χ. παιδιά; Γιατί έχω και το γιο μου (14 ετών). Και γιατί δεν το ζητάνε αυτό το ποσό όταν πας ως ανεξάρτητος; Αφού παλι σου επιτρέπει να φέρεις μέλη της οικογένειας. Απλά σου ζητάνε τις δυο δόσεις χωρίς τη δεύτερη εκδοχή της 2ης δόσης που έχω κάνει copy-paste παραπάνω. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; έτσι όπως τα υπολόγισα θέλω γύρω στα 15.000 AUD για να φύγω (εγώ και ένα παιδί);

Σίγουρα για την independent visa και πιθανόν και για όλες τις υπόλοιπες η δεύτερη δόση είναι για εξαρτώμενα μέλη πάνω από 18 που έχουν less than functional english. Αφού το έγραψες και μόνος σου.

alexan72
25.09.2011, 23:10
Σίγουρα για την independent visa και πιθανόν και για όλες τις υπόλοιπες η δεύτερη δόση είναι για εξαρτώμενα μέλη πάνω από 18 που έχουν less than functional english. Αφού το έγραψες και μόνος σου.

Ναι, αλλά για εξαρτώμενα μέλη κάτω των 18; Πληρώνεις πάλι αυτό το ποσό ή κάποιο άλλο; Και ειδικά στην independent δεν το ζητάνε αυτό. Στην Employer Nomination Scheme visa το ζητάνε (και σε κάποιες άλλες) και μου έκανε εντύπωση γιατί θεωρούσα ότι όταν έχεις βρει εργοδότη είναι πιο εύκολα τα πράγματα (και πιο φτηνά...).

orpheus
25.09.2011, 23:58
Και κατι ακομα να ρωτήσω. Πως αποδεικνύεται οτι ανηκεις σε ενα επάγγελμα της SOL? Θέλω να πω εντάξει με τους μηχανικούς, γιατρούς κλπ. Με τους χτίστες, ξυλουργούς, σχεδιαστές, υδραυλικούς κλπ? Αν δεν αναγνωρίζονται τα ΙΕΚ πως γινεται η αναγνώριση?

Agoriani
26.09.2011, 03:48
...Μπήκα στο Visa Wizard να πάρω μία ιδέα και είδα ότι ότι όταν έχεις βρει εργοδότη ως σπόνσορα σου στοιχίζει περισσότερο η βίζα απ' ότι όταν πας ως independent και να ψάξεις για δουλειά; Ή κατάλαβα λάθος; Δεν υποτίθεται ότι είνα ευκολότερο όταν βρεις εργοδότη;

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

Αν βρείς εργοδότη ως σπόνσορα (457):
Visa Application Charge $305
Nomination Charge $80
Sponsorship Charge $405

Αν βρείς δουλειά ενώ είσαι με indipendent απο το εξωτερικό(Subclass 176):
1st instalment $2960
2nd instalment $4110
The 1st instalment of the Visa Application Charge must be paid at the time of application.
The 2nd instalment of the Visa Application Charge for dependents aged 18 years or over with less than functional English must be paid before the visa is granted.

Πώς έβγαλες συμπέρασμα οτι είναι πιο ακριβή η πρώτη? Επίσης δεν είναι ευκολότερο, και απο τι, να βρείς εργοδότη. 18 years or over παει να πει 18 ή παραπάνω.

Το μεταφέρω εδώ:
Καλημέρα,
Ευχαριστώ...

Ναι, κι εγώ ήθελα να ρωτήσω τη διαφορά ανάμεσα στις δύο SOL. Έχω μπερδευτεί πολύ...

General Skilled Migration Skilled Occupation Lists (SOL)
Applicants must have a nominated occupation which is on the SOL applicable to their circumstances at the time they apply:
the current SOL (schedule 1) (http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf) – applies to all new GSM applications, including applicants eligible for transitional arrangements if they prefer to use it.
See: Skilled Occupation List (SOL) – Schedule 1 ( 86KB PDF file)
the State and Territory SOL (schedule 1 and 2) (http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1-2.pdf) – relevant only for GSM applicants who are nominated by a State or Territory government agency under a State Migration Plan.
See: Skilled Occupation List (SOL) – Schedule 1 and 2 (201KB PDF file)

Οι αιτούμενοι πρέπει να έχουν αναγνωρισμένο επάγγελμα το οποίο να είναι μέσα στην SOL της οποίας εκπληρούν τις περιστάσεις την στιγμή που κάνουν την αίτηση.
Η πρώτη λίστα είναι για όλες τις General Skill Migration αιτήσεις, συμπεριλαμβανομένων και των αιτούμενων που είναι επιλεγμένοι για transitional arrangements εαν προτιμούν να το χρησιμοποιήσουν.
Η δεύτερη είναι για Πολιτείες ή περιοχές και τους σχετικούς αιτούμενους για General skill Migration που έχουν οριστεί απο κάποιας Πολιτείας ή περιοχής, κυβερνητικό διαμεσολαβητή οτι υπάγονται στο State Migration Plan.

Και κατι ακομα να ρωτήσω. Πως αποδεικνύεται οτι ανηκεις σε ενα επάγγελμα της SOL? Θέλω να πω εντάξει με τους μηχανικούς, γιατρούς κλπ. Με τους χτίστες, ξυλουργούς, σχεδιαστές, υδραυλικούς κλπ? Αν δεν αναγνωρίζονται τα ΙΕΚ πως γινεται η αναγνώριση?

http://www.immi.gov.au/asri/

Εδώ η λίστα με τις αρχές που αναγνωρίζουν ολα τα επαγγέλματα.
Προσοχή: μερικές απο αυτές είναι μόνο για επαγγέλματα οχι για τίτλους σπουδών. Συνήθως τίτλους σπουδών χρειάζεσαι σε πολύ συγκεκριμένα επαγγέλματα, π.χ. γιατρός ή εαν κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα. Για όλα τα άλλα αρκεί η προυπηρεσία που αποδικνύεται με χιλιάδες δυνατούς τρόπους, οχι μόνο με ένσημα του ΙΚΑ, ή απλά η γνώση του αντικειμένου.
Περισσότερα στην ιστοσελίδα κάθε αρχής.

alexan72
26.09.2011, 08:22
Agoriani, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όπως και τον Λευτέρη. Εμένα μου βγάζει ο wizard ως πιθανές επιλογές την subclass 121 (Employer Nomination Scheme Visa) ή την Skilled - Independent (Migrant) (subclass 175) visa. Για την πρώτη (121) σου αντιγράφω ακριβώς:

"Visa application charge
•Nomination application charge - 520 Australian Dollars (AUD520)
•Visa application charge 1st instalment - 1995 Australian Dollars (AUD1995)
•Visa application charge 2nd instalment (primary applicants with less than functional English) - 8240 Australian Dollars (AUD8240)
•Visa application charge 2nd instalment (dependents 18 or over with less than functional English) - 4110 Australian Dollars (AUD4110)
The 1st instalment of the visa application charge must be paid at the time of application.

The 2nd instalment of the visa application charge must be payed before the visa is granted."

Για την independent (175):
"•1st instalment - 2960 Australian Dollars (AUD2960)
•2nd instalment - 4110 Australian Dollars (AUD4110)
The 1st instalment of the visa application charge must be paid at the time of application.

The 2nd instalment of the visa application charge for dependents aged 18 years or over with less than functional English must be paid before the visa is granted. New Zealand citizens are exempt from paying the 2nd instalment of the visa application charge."

Η δεύτερη δηλαδή όπως μου την γράφεις (αλλά γιατί εμένα μου την βγάζει subclass 175 ενώ εσύ μου γράφεις για την 176; Ποιά είναι η διαφόρά; ). :confused:

Παιδιά, ειλικρινά, όλοι οι άλλοι τα καταλαβαίνουν όλα αυτά; Έχω αρχίσε να αισθάνομαι ηλίθια... Καί δεν έχω ρίξει και λίγο διάβασμα, πιστέψτε με...
:ti_:

peterpancanfly
26.09.2011, 13:51
Καλησπερα και συγχαρητήρια στα παιδία που δίνουν τα φώτα τους σε αυτά τα πολύπλοκα θέματα.
Επισκέπτομαι το site εδώ και καιρό αλλά έπειδή το μέγεθος των πληροφοριών είναι τεράστιο και κάθε περίπτωση ξεχωριστή επιτρέψτε μου να περιγράψω και τη δική μου.

Είμαι 28, μηχανικός του πολυτεχνείου και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση για εργασία στην Αυστραλία
το επάγγελμα μου υπάρχει στις λίστες του SOL
στα αγγλικά έχω το χαρτί του proficiency, γνωρίζω για το IELTS αλλά πόσο δύσκολο είναι να πίασεις 8 για να πάρεις τους πολλούς πόντους?
η επαγγελματική μου εμπειρία δεν είναι πολύ μεγάλη
Έχω διαβάσει τα vo1,2,3,4 για μηχανικούς
και εχω τις εξής απορίες

1)Καταρχήν αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι τι νόημα έχει η 176 και η 475? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?
2)Τί εννοούμε όταν λέμε eligible relative? στην περίπτωση μου υπάρχουν πρώτα ξαδέρφια της μάνας μου (άρα μου είναι συγγενείς δεύτερου βαθμού). Αυτοί θεωρούντε eligible relatives?
3)αν οι παραπάνω συγγενείς θεωρούνται eligible μπορόυν να με καλέσουν να εργαστώ σε κάτι διαφορετικό από τον τομέα μου και όσο είμαι εκεί να αναγνωρίσω τα χαρτία μου στους engineers australia ώστε να μην χάνω χρόνο? υπάρχει κάποια τέτοια visa?

Καλή συνέχεια

Agoriani
26.09.2011, 14:28
Καλησπερα και συγχαρητήρια στα παιδία που δίνουν τα φώτα τους σε αυτά τα πολύπλοκα θέματα.
Επισκέπτομαι το site εδώ και καιρό αλλά έπειδή το μέγεθος των πληροφοριών είναι τεράστιο και κάθε περίπτωση ξεχωριστή επιτρέψτε μου να περιγράψω και τη δική μου.

Είμαι 28, μηχανικός του πολυτεχνείου και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση για εργασία στην Αυστραλία
στα αγγλικά έχω το χαρτί του proficiency, γνωρίζω για το IELTS αλλά πόσο δύσκολο είναι να πίασεις 8 για να πάρεις τους πολλούς πόντους?
και εχω τις εξής απορίες

1)Καταρχήν αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι τι νόημα έχει η 176 και η 475? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?
2)Τί εννοούμε όταν λέμε eligible relative? στην περίπτωση μου υπάρχουν πρώτα ξαδέρφια της μάνας μου (άρα μου είναι συγγενείς δεύτερου βαθμού). Αυτοί θεωρούντε eligible relatives?
3)αν οι παραπάνω συγγενείς θεωρούνται eligible μπορόυν να με καλέσουν να εργαστώ σε κάτι διαφορετικό από τον τομέα μου και όσο είμαι εκεί να αναγνωρίσω τα χαρτία μου στους engineers australia ώστε να μην χάνω χρόνο? υπάρχει κάποια τέτοια visa?

Καλή συνέχεια

Και το προηγούμενο και αυτό το θέμα στα μετακινώ στο πιο σωστό για τις ερωτήσεις που κάνεις:
Για όσους είναι μηχανικοί Νο4 (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2264).
Ήδη στο προηγούμενο σου έχει απαντήσει η Demi (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2264&page=8).

--οκ μένει εδώ τότε.

peterpancanfly
26.09.2011, 14:45
Και το προηγούμενο και αυτό το θέμα στα μετακινώ στο πιο σωστό για τις ερωτήσεις που κάνεις:
Για όσους είναι μηχανικοί Νο4 (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2264).

έκανα το post εδώ καθότι οι οι απορίες μου έχουν να κάνουν με τις δίαφορες στις visas.
απότι είδα το άλλο thread ασχολείται κυρίως με την αναγνώριση του πτυχίου, κάτι που έχει γίνει ξεκάθαρο μέχρι στιγμής.

--οκ μένει εδώ τότε. Agoriani

pa_nik_
26.09.2011, 16:03
Ήδη στο προηγούμενο σου έχει απαντήσει η Demi (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2264&page=8).

--οκ μένει εδώ τότε.

Λοιπον θα προσπαθησω να απαντησω με οσα εχω καταλαβει...
1) Οι πόντοι ειναι 65 αλλα προσοχη! εκτως απο τους ποντους υπαρχουν καποιες προυποθεσεις πυ πρεπει να εχεις. Μεταξυ άλλων κατι που εγω δεν πηρα χαμπαρι στην αρχη. Τα τελευτεα 2 χρονια θα πρεπει να έχεισ 12 μηνες εργασιακη Full time εμπειρια. οσο για τους sponors μπορει να ειναι καποιος συγγενεις, εργοδοτης η και καποιο region αναλογος το ειδος της βιζας.
2) eligible relative απο οσο εχω καταλαβει ειναι μεχρι ξαδερφος ή θειος (λογικα πρωτος)
3) δεν ξερω για αυτο αλλα αν δεν αναγνωριστεις απο τους Engineers θα χασεις ποντους και πιθανον να μην συμπληρωσεις τιυσ 65.

pa_nik_
26.09.2011, 16:04

και εχω τις εξής απορίες

Καλή συνέχεια

Τα προηγουμενα τα εγραψα σαν απαντηση για εδω....συγνωμη

peterpancanfly
26.09.2011, 16:27
Λοιπον θα προσπαθησω να απαντησω με οσα εχω καταλαβει...
1) Οι πόντοι ειναι 65 αλλα προσοχη! εκτως απο τους ποντους υπαρχουν καποιες προυποθεσεις πυ πρεπει να εχεις. Μεταξυ άλλων κατι που εγω δεν πηρα χαμπαρι στην αρχη. Τα τελευτεα 2 χρονια θα πρεπει να έχεισ 12 μηνες εργασιακη Full time εμπειρια. οσο για τους sponors μπορει να ειναι καποιος συγγενεις, εργοδοτης η και καποιο region αναλογος το ειδος της βιζας.
2) eligible relative απο οσο εχω καταλαβει ειναι μεχρι ξαδερφος ή θειος (λογικα πρωτος)
3) δεν ξερω για αυτο αλλα αν δεν αναγνωριστεις απο τους Engineers θα χασεις ποντους και πιθανον να μην συμπληρωσεις τιυσ 65.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

1) Είσαι σίγουρός? Αφού στο site της ορθόδοξης ελληνικής κοινότητας λέει:
Νέο σύστημα βαθμολόγησης (μόρια)
Σύμφωνα με το νέο σύστημα βαθμολόγησης, δεν χορηγούνται πλέον μόρια για συγκεκριμένο επάγγελμα. Κάθε υποψήφιος που θα μπορέσει να πάρει 65 μόρια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η αίτησή του θα θεωρείται επιτυχής. Το υπουργείο Μετανάστευσης έχει ήδη ανακοινώσει το νέο μηχανισμό βαθμολόγησης, με άλλα λόγια, πώς χορηγούνται τα νέα μόρια.

Το ερώτημα μου είναι όμως άλλο
αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι σε όλες τι νόημα έχει η 176 και η 475 (σε σχέση με την 175)? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?

2) Μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει αυτό;

kostandinosb
26.09.2011, 16:59
Που το αναφέρει ότι όλες οι βίζες θέλουν να έχεις τους 65 πόντους???
Στην 457 δεν το είδα κάπου γι αυτό ρωτάω.

Και κάτι ακόμα θα πρέπει και εγώ αλλά και η σύζυγος μου να αναγνωρίσουμε τα πτυχία μας (εγώ στους Engineers και η σύζυγος στo Vetasses?

pa_nik_
26.09.2011, 17:08
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

1) Είσαι σίγουρός? Αφού στο site της ορθόδοξης ελληνικής κοινότητας λέει:
Νέο σύστημα βαθμολόγησης (μόρια)
Σύμφωνα με το νέο σύστημα βαθμολόγησης, δεν χορηγούνται πλέον μόρια για συγκεκριμένο επάγγελμα. Κάθε υποψήφιος που θα μπορέσει να πάρει 65 μόρια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η αίτησή του θα θεωρείται επιτυχής. Το υπουργείο Μετανάστευσης έχει ήδη ανακοινώσει το νέο μηχανισμό βαθμολόγησης, με άλλα λόγια, πώς χορηγούνται τα νέα μόρια.

Το ερώτημα μου είναι όμως άλλο
αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι σε όλες τι νόημα έχει η 176 και η 475 (σε σχέση με την 175)? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?

2) Μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει αυτό;

1) Ειμια σιγουρος. Εαν κατεβασεις και διαβασεις τα BOOKLET 6.GENERAL SKILLED MIGRATION θα δεις οτι ειναι στις βασικες προυποθέσεις τα εξης
AGE - be under 50
English Language
Nominated Occupation - SOL lists
Recent Work experience - you must provide evidence that you have been
in paid employment in that skilled occupation for at least 12 months in the 24 months
immediately before applying.

Τα παραπάνω αφορούν όλες τις βίζες για τις οποίες χρειάζετε το point test.

Oι διαφορες αναμεσα σε αυτες τις βιζες ειναι οτι η 175 ειναι independent. (δηλαδη μπορει να την ζητησει οποιος πληρει της παραπανω βασικες προυποθεσεις και μαζευει και 65 ποντους). Η 176 ειναι sposnored visa δηλαδη πρεπει να βρεις καποιον σπονσορα ο οποιος εχει κανει καποια διαδικασια ήδη και πληρει καποιους ορους. Και η 475 ειναι της ιδιας λογικης απλα πρεπει να διαμενεις σε καποιο region αναγκαστικα γι καποιο διαστημα (το region θα πρεπει να ζηταει ατομα του επαγγελματος σου και απο οτι ειδα θελουν αρκετα μεγαλη εμπειρια)

2) όσο για το δυο αν ψάξεις το immi.gov.au θα βρεις το εξης
Eligible Relative Sponsorship – Eligibility
Your sponsor must be at least 18 years of age and usually resident in Australia as one of the following:
an Australian citizen
an Australian permanent resident
an Eligible New Zealand citizen.

You or your partner must be related to your sponsor as one of the following:

a child – including a stepchild
a parent – including a step–parent
a brother or sister – including adoptive or step-sibling
a niece or nephew – including adoptive or step–niece or nephew
an aunt or uncle – including adoptive or step–aunt or uncle
a grandparent or first cousin.

peterpancanfly
26.09.2011, 18:53
Που το αναφέρει ότι όλες οι βίζες θέλουν να έχεις τους 65 πόντους???
Στην 457 δεν το είδα κάπου γι αυτό ρωτάω.

Και κάτι ακόμα θα πρέπει και εγώ αλλά και η σύζυγος μου να αναγνωρίσουμε τα πτυχία μας (εγώ στους Engineers και η σύζυγος στo Vetasses?

δεν γνωρίζω για 457
στην 475 αναφέρθηκα, μην μπερδευεσε

Tadu
26.09.2011, 19:02
Γειά σας ! Θα ήθελα παρακαλώ πολύ να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που καταφέρω να πάρω την visa εργασίας στην Αυστραλία , τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να έρθει και η γυναικά μου που έχει Ρωσικό διαβατήριο ? Ευχαριστώ πολύ.:)

peterpancanfly
26.09.2011, 19:06
1)
Oι διαφορες αναμεσα σε αυτες τις βιζες ειναι οτι η 175 ειναι independent. (δηλαδη μπορει να την ζητησει οποιος πληρει της παραπανω βασικες προυποθεσεις και μαζευει και 65 ποντους). Η 176 ειναι sposnored visa δηλαδη πρεπει να βρεις καποιον σπονσορα ο οποιος εχει κανει καποια διαδικασια ήδη και πληρει καποιους ορους. Και η 475 ειναι της ιδιας λογικης απλα πρεπει να διαμενεις σε καποιο region αναγκαστικα γι καποιο διαστημα (το region θα πρεπει να ζηταει ατομα του επαγγελματος σου και απο οτι ειδα θελουν αρκετα μεγαλη εμπειρια)

ΟΚ, η 175 ειναι Independent (βασικές προυποθέσεις και 65 πόντοι)
για όσους δεν μπορόυν τα παραπάνω, λέει, υπάρχει η 176
Η 176 ειναι Sponsored (βασικές προυποθέσεις και 65 πόντοι και σπονσορας)
Και ερωτώ, αν δεν μπορώ το 175 πως είναι δυνατόν να μπορώ την 176 αφου οι βασικές προυποθέσεις και οι 65 πόντοι είναι τα ίδια!!!!! Ο σπονσορας δίνει τους πόντους που λείπουν?
το ίδιο ισχύει για την 457...

με άλλα λόγια, αν δεν μπορείς να βγάλεις την independent, πως είναι δυνατόν να σου προτείνει τις άλλες δυο αφού πάλι ζητάει τις ίδιες προυποθέσεις?

orpheus
26.09.2011, 20:51
Γνωριζει κανεις τι γινεται στην περιπτωση που η ειδικοτητα σου ειναι στη SOL αλλά ο αρμόδιος φορέας για να την πιστοποιήσει (VETASSESS) δε συνεργάζεται με την Ελλάδα (απιστευτο ε?)

don_angelo
26.09.2011, 21:42
ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ IELTS

Καλησπερα και απο μενα,καλη συνεχεια σε οσους βρισκονται ηδη Αυστραλια και καλο κουραγιο σε οσους (ξε)μενουμε εδω:cry:.Πολυς λογος γινεται για το IELTS αλλα παρατηρησα οτι δεν εχει αναφερθει μια σημαντικη λεπτομερεια.Παιδια,για οσους δεν ξερουν το IELTS χωριζεται σε 2 κατηγοριες, σε general και academic.Συγκεκριμενα το βιβλιο που κανω εγω αναφερει: ACADEMIC TRAINING-For candidates wishing to study at undergraduate or postgraduate levels,and for those seeking professional registration.(βλεπε πτυχιουχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ).GENERAL TRAINING-For candidates wishing to migrate to an English-speaking country(Australia,New Zealand,UK),and for those wishing to train or study at below degree level.
Εγω την ειχα πατησει,εκανα 1.5 μηνα τo general αλλα μετα με τις πληροφοριες που πηρα απο το φορεα αναγνωρισης του πτυχιου μου(χρηματοοικονομικα) ανακαλυψα οτι επρεπε να παρω το academic.Βασικα οι διαφορες ειναι μονο στο reading και στο writing και ειναι κομματακι δυσκολοτερο απο το general.Διαβαστε καλα οσοι ειστε σε φαση αναγνωρισης πτυχιου τι ακριβως σας ζητανε.

pa_nik_
26.09.2011, 21:48
ΟΚ, η 175 ειναι Independent (βασικές προυποθέσεις και 65 πόντοι)
για όσους δεν μπορόυν τα παραπάνω, λέει, υπάρχει η 176
Η 176 ειναι Sponsored (βασικές προυποθέσεις και 65 πόντοι και σπονσορας)
Και ερωτώ, αν δεν μπορώ το 175 πως είναι δυνατόν να μπορώ την 176 αφου οι βασικές προυποθέσεις και οι 65 πόντοι είναι τα ίδια!!!!! Ο σπονσορας δίνει τους πόντους που λείπουν?
το ίδιο ισχύει για την 457...

με άλλα λόγια, αν δεν μπορείς να βγάλεις την independent, πως είναι δυνατόν να σου προτείνει τις άλλες δυο αφού πάλι ζητάει τις ίδιες προυποθέσεις?

Σου ζηταει μονο ιδιες τις βασικες προυποθεσεις σε οτι αφορα τους ποντους εσυ πρεπει να μαζεψεις 65 και αναλογος το πως θα κινηθεις για την αναλογη Βζα για παραδειγμα:

points for State/Territory government nomination subclass 176
You will be awarded 5 points if:
• you have applied for a subclass 176 (Skilled – Sponsored) visa; and
• you have been nominated by a state or territory government agency for
the purposes of the visa application; and
• the Minister has accepted the nomination.

10 points for State/Territory government nomination subclass 475
You will be awarded points if:
• you have applied for a subclass 475 (Skilled – Regional Sponsored) visa; and
• you have been nominated by a state or territory government agency for the
purposes of the visa application; and
• the Minister has accepted the nomination or sponsorship.

10 points for Designated Area sponsorship
You will be awarded points if you have applied for a Skilled – Regional
Sponsored visa (subclass 475 or 487) and have been sponsored by an
eligible relative living in a Designated Area

Τα παραπάνο δεν συνιδαζοντε απολυτα ομως....το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις καλα το booklet 6. General Skilled Migration.... http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/books6.htm χαμηλα στη σελιδα εχει ενα link που γραφει Booklet 6.

pa_nik_
26.09.2011, 21:51

Καλησπερα και απο μενα,καλη συνεχεια σε οσους βρισκονται ηδη Αυστραλια και καλο κουραγιο σε οσους (ξε)μενουμε εδω:cry:.Πολυς λογος γινεται για το IELTS αλλα παρατηρησα οτι δεν εχει αναφερθει μια σημαντικη λεπτομερεια.Παιδια,για οσους δεν ξερουν το IELTS χωριζεται σε 2 κατηγοριες, σε general και academic.Συγκεκριμενα το βιβλιο που κανω εγω αναφερει: ACADEMIC TRAINING-For candidates wishing to study at undergraduate or postgraduate levels,and for those seeking professional registration.(βλεπε πτυχιουχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ).GENERAL TRAINING-For candidates wishing to migrate to an English-speaking country(Australia,New Zealand,UK),and for those wishing to train or study at below degree level.
Εγω την ειχα πατησει,εκανα 1.5 μηνα τo general αλλα μετα με τις πληροφοριες που πηρα απο το φορεα αναγνωρισης του πτυχιου μου(χρηματοοικονομικα) ανακαλυψα οτι επρεπε να παρω το academic.Βασικα οι διαφορες ειναι μονο στο reading και στο writing και ειναι κομματακι δυσκολοτερο απο το general.Διαβαστε καλα οσοι ειστε σε φαση αναγνωρισης πτυχιου τι ακριβως σας ζητανε.

Μηπως γνωριζεισ με σιγουρια τι απο τα δυο χρειαζετε περα απο τον φορεα αναγνωρισης πτυχιου; Δηλαδη αρκει το general για εκδοση βιζας;

cmiha316
26.09.2011, 22:09
Καλησπερα και παλι απο Ελλαδα.κατα'ρχην να σας ευχαριστισουμε ολους και παλι για τα οσα μας προσφερεται,σε αντιπαραθεση με το τι φανταζομαι θα τραβηξαν οι γονεις μου μεταναστευοντας στην Αυστραλια την δεκαετια του 60,Χαρη σε σας η πληροφοριση που δεχομαστε καθως και η βοηθεια απο εσας και ειδικα απο agoriani ειναι φαινομενικη ευχαριστουμε και παλι.
Θα ηθελα και εγω να σας παραθεσω την κατασταση μου και αν υπαρχει χρονος θα εκτιμουσα οποιαδήποτε βοηθεια γιατι οσο πιο πολυ διαβαζω τοσο πιο πολλη χανομαι.Καταρχην να σας πω οτι ειμαι Αυστραλος υηκοος (by descent)Ατυχώς η μητερα μου εχει χάσει το πιστοποιητικο της υπηκοοτητας μου και κατεφηγα στην Αυστραλιανη πρεσβεια συμπληρωσα την φορμα (119Application for evidence of Australian citizenship)[ το αναφερω για την περιπτωση που χρειαστεί καποιος αλλος να κανει αυτην την διαδικασια] μιας και μου ειπαν οτι απο αυτο πρεπει να ξεκινησω. Σκοπευω να ερθω με την Ελληνιδα γυναικα μου τον 3 χρόνων γιο μου καθως και τον αβάπτιστο μπεμπη.Μου ειπαν οτι το evidence of citizenship κανει 2 μηνες οποτε και συμπίπτει με τα βαπτισια του μπεμπη.Τωρα η ερωτησεις μου(η επαλυθευση της σωστης διαδικασιας ) ειναι οι εξεις
Με το που ερθει το citizenship φτιαχνω το διαβατηριο μου και ξεκιναω την visa της συζηγου μου απο οτ εχω καταλαβει υποκειται στην(309/100) partner visa πρεπει να συνοδευεται απο εκδοση μιας τουριστικης visa ετσι ωστενα μπωρουμε να ταξιδεψουμε το συντομοτερο δυνατο.Το λεω αυτο γιατι στο post που αφορα χρονο διαδικασιας εκδοσης (309/100) ο agoriani εχει ταξιδεψει πριν παραλαβη την (309/100) αρα υποθετω οτι θα πρεπει να πω στο βερολινο οτι θελω και τουριστικη για την γυναικα μου?Μας αργει περισσότερο αυτο? γιατι οπως θα φαντάζεστε ειμαι ανεργος αφου εβαλα λουκετο στο καταστημα που διατηρουσα.
Κατα δεύτερων παραλληλα θα πρεπει να κανω τις διαδικασιες ωστε να παρουν και τα παιδια μου το citizenship by descent στην Αγγλια απο οτι εχω καταλαβει ξερει κανενας ποσο καιρο κανει?

don_angelo
26.09.2011, 22:19
Μηπως γνωριζεισ με σιγουρια τι απο τα δυο χρειαζετε περα απο τον φορεα αναγνωρισης πτυχιου; Δηλαδη αρκει το general για εκδοση βιζας;

Φυσικα αρκει το general για εκδοση βιζας απλα ψαξτο μην τη πατησεις οπως εγω:cry:

australian
26.09.2011, 22:25
Καλησπερα και παλι απο Ελλαδα.κατα'ρχην να σας ευχαριστισουμε ολους και παλι για τα οσα μας προσφερεται,σε αντιπαραθεση με το τι φανταζομαι θα τραβηξαν οι γονεις μου μεταναστευοντας στην Αυστραλια την δεκαετια του 60,Χαρη σε σας η πληροφοριση που δεχομαστε καθως και η βοηθεια απο εσας και ειδικα απο agoriani ειναι φαινομενικη ευχαριστουμε και παλι.
Θα ηθελα και εγω να σας παραθεσω την κατασταση μου και αν υπαρχει χρονος θα εκτιμουσα οποιαδήποτε βοηθεια γιατι οσο πιο πολυ διαβαζω τοσο πιο πολλη χανομαι.Καταρχην να σας πω οτι ειμαι Αυστραλος υηκοος (by descent)Ατυχώς η μητερα μου εχει χάσει το πιστοποιητικο της υπηκοοτητας μου και κατεφηγα στην Αυστραλιανη πρεσβεια συμπληρωσα την φορμα (119Application for evidence of Australian citizenship)[ το αναφερω για την περιπτωση που χρειαστεί καποιος αλλος να κανει αυτην την διαδικασια] μιας και μου ειπαν οτι απο αυτο πρεπει να ξεκινησω. Σκοπευω να ερθω με την Ελληνιδα γυναικα μου τον 3 χρόνων γιο μου καθως και τον αβάπτιστο μπεμπη.Μου ειπαν οτι το evidence of citizenship κανει 2 μηνες οποτε και συμπίπτει με τα βαπτισια του μπεμπη.Τωρα η ερωτησεις μου(η επαλυθευση της σωστης διαδικασιας ) ειναι οι εξεις
Με το που ερθει το citizenship φτιαχνω το διαβατηριο μου και ξεκιναω την visa της συζηγου μου απο οτ εχω καταλαβει υποκειται στην(309/100) partner visa πρεπει να συνοδευεται απο εκδοση μιας τουριστικης visa ετσι ωστενα μπωρουμε να ταξιδεψουμε το συντομοτερο δυνατο.Το λεω αυτο γιατι στο post που αφορα χρονο διαδικασιας εκδοσης (309/100) ο agoriani εχει ταξιδεψει πριν παραλαβη την (309/100) αρα υποθετω οτι θα πρεπει να πω στο βερολινο οτι θελω και τουριστικη για την γυναικα μου?Μας αργει περισσότερο αυτο? γιατι οπως θα φαντάζεστε ειμαι ανεργος αφου εβαλα λουκετο στο καταστημα που διατηρουσα.
Κατα δεύτερων παραλληλα θα πρεπει να κανω τις διαδικασιες ωστε να παρουν και τα παιδια μου το citizenship by descent στην Αγγλια απο οτι εχω καταλαβει ξερει κανενας ποσο καιρο κανει?

Η τουριστική βγαίνει σε 24 ώρες ,δεν χρειάζεται να το αναφερεις στο Βερολίνο.
Αν αποφασίσεις να ξεκινήσεις τη διαδικασία για τη σύζυγο από Ελλάδα,έχε υπόψιν σου ότι μόλις λήξει η τουριστική με τη οποία θα βρίσκετε στην Αυστραλία,θα πρέπει h σύζυγος να βγεί απο τη χώρα και να επιστρέψει. (βλέπε Agoriani)
Aν η σύζυγος έρθει με τουριστική και κάνετε τη διαδικασία απο εκεί δεν χρειάζεται να βγεί εκτός Aus.
Γιά το citizenship by descent http://www.citizenship.gov.au/applying/how_to_apply/descent θα χρειαστείς πρώτα το Αustralian passport και μετά ξεκινάς τη διαδικασία,
η οποία μαζί με τη μετάφραση(της ληξιαρχικής πράξης γέννησης του παιδιού σου) στο μεταφραστικό τμήμα του ΥΠΕΞ http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/Citizens/Interpret_Service/ θα σου πάρει κανένα μήνα.

Nikos Mech Eng
26.09.2011, 22:26

Προσοχή!!! Αυτό που είπε ο don_angelo δεν αφορά όλες τις ειδικότητες και κατηγορίες υποψηφίων!!!

don_angelo... μήπως θα έπρεπε να είσαι λιγο πιο εμπεριστατωμένος σχετικά με την πληροφόρηση που είχες, από ποιόν, links, κανένα e-mail σου που αντάλλαξες.... κλπ? Έτσι όπως διαβάζω και ξαναδιαβάζω το post σου δεν βλέπω να έχεις πει κάποια ανακρίβεια. Μιλάς μόνο για σένα και όχι καθολικά. Όμως ο τίτλος του post σου δημιούργησε άλλες εντυπώσεις. Παρακαλω για περισσότερες διευκρινίσεις επί του θέματος από εμπειρότερα μέλη.

don_angelo
26.09.2011, 23:18
[QUOTE=Nikos Mech Eng;31177]Προσοχή!!! Αυτό που είπε ο don_angelo δεν αφορά όλες τις ειδικότητες και κατηγορίες υποψηφίων!!!

don_angelo... μήπως θα έπρεπε να είσαι λιγο πιο εμπεριστατωμένος σχετικά με την πληροφόρηση που είχες, από ποιόν, links, κανένα e-mail σου που αντάλλαξες.... κλπ? Έτσι όπως διαβάζω και ξαναδιαβάζω το post σου δεν βλέπω να έχεις πει κάποια ανακρίβεια. Μιλάς μόνο για σένα και όχι καθολικά. Όμως ο τίτλος του post σου δημιούργησε άλλες εντυπώσεις. Παρακαλω για περισσότερες διευκρινίσεις επί του θέματος από εμπειρότερα μέλη.[/QUO

Νικο εχεις δικιο,φυσικα μιλαω για μενα απο προσωπικη εμπειρια απλα συμβουλευω οποιον ενδιαφερεται να το ψαξει για να μην την πατησει.Παραδειγμα,ενω στις πληροφοριες για την skilled-ndependent visa 175 (immi.gov.au)αναφερει γενικα το ielts σαν προυποθεση για την βιζα παρ'ολα αυτα δεν κανει καποιο διαχωρισμο σε general και academic.Οποτε παροτρυνω καθε ενδιαφερομενο να το ψαξει.

Agoriani
27.09.2011, 00:10
Γειά σας ! Θα ήθελα παρακαλώ πολύ να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που καταφέρω να πάρω την visa εργασίας στην Αυστραλία , τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να έρθει και η γυναικά μου που έχει Ρωσικό διαβατήριο ? Ευχαριστώ πολύ.:)

Τις ίδιες που κάνει και ενας κάτοχος Ελληνικού. Δεν υπάρχει άλλη διαδικασία για Έλληνες και άλλη για άλλες εθνικότητες. Για όλους οι διαδικασίες και οι βίζες είναι οι ίδιες.
Μόνο Νεο Ζηλανδοί, Αμπορίτζιναλ και νησιώτες απο τα νησιά Τόρρες έχουν διαφορετική διαδικασία.

Δηλαδή την βάζεις μέσα στην δική σου αίτηση, σαν δεύτερη αιτούμενη.

peterpancanfly
27.09.2011, 00:59
Σου ζηταει μονο ιδιες τις βασικες προυποθεσεις σε οτι αφορα τους ποντους εσυ πρεπει να μαζεψεις 65 και αναλογος το πως θα κινηθεις για την αναλογη Βζα για παραδειγμα:
points for State/Territory government nomination subclass 176
You will be awarded 5 points if
10 points for State/Territory government nomination subclass 475
You will be awarded points if..
10 points for Designated Area sponsorship
You will be awarded points if..

Οκ, αρα παίρνεις extra ποντους απο τον sponsor ή από το territory
Ευχαριστώ, αυτό δεν μπορούσα να επιβεβαιώσω

Φωτεινη27
27.09.2011, 01:32
Καλημερα μπορει να με καλεσει ο 1ος ξαδερφος της μητερας μου?

Dimitra9
27.09.2011, 01:53
Είμαι νύχτερινή απόψε στο νοσοκομείο (εξ ου και ο τίτλος) και με έχουν πιάσει τάσεις φυγής απ' αυτή τη χώρα που μας καταβροχθίζει για να ταϊσει τους πολιτικούς της. διάβασα και τα links, αλλά έχει κανείς εμπειρία/πληροφόρησης για τη δουλειά μου? να είστε καλά είτε έξω, είτε εδώ στην Ελλάδα που καταρρέει...

fanis
27.09.2011, 11:17
Καλημερα σε ολους σας

Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα να δωσω πολλα συγχαρητηρια στα παιδια του forum για την μεταναστευση στην Αυστραλια.Ειναι πολυ σημαντικο στις δυσκολες αυτες μερες που περναμε να οδηγουμαστε σε αυτον τον τροπο διαφυγης μας απο την Ελλαδα.Μας τσακιζουν τα ονειρα μερα με την μερα.
Θα ηθελα να ρωτησω καποιες πληροφοριες σχετικα με την μεταναστευση στην αυστραλια.Ειμαι 30 χρονων αποφοιτος ιεκ σιβιτανιδειου στην ειδικοτητα τεχνικος αεριων καυσιμων με πιστοποιηση και αδεια εξασκησεως επαγγελματος.Επισης εχω επαγγελματικο διπλωμα οδηγησης(Δ" κατηγορια).Ειμαι ανεργος απο τον μαη.Η Αυστραλια απο οτι διαβαζω και στο forum ειναι η γη της επαγγελιας.Εχω συγγενεις στο Συδνευ.Η ειδικοτητα μου απο οτι παρατηρησα δεν υπαρχει στις λιστες επαγγελματων για δουλεια.Μπορω με τουριστικη visa και προσκληση απο τους θειους μου να αρχισω να ονειρευομαι για μια καλυτερη ζωη στην Αυστραλια?Οποιος μπορει ας με διαφωτισει κι εμενα.

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων.

alexan72
27.09.2011, 12:11
Γειά σας και πάλι. Πριν από 1-2 μέρες είδα σε ένα τόπικ μία ιστοσελίδα η οποία μας έβγαζε στην σελίδα της Εκκλησίας στην Αυστραλία και είχε ένα βιβλιάρικι εκτυπώσιμο σχετικά με τη ζωή στην Αυστραλία. Ενώ ήμουν απόλυτα σίγουρη ότι το είχα σώσει, έχω φάει τον κόσμο και είναι αδύνατον να το βρω αλλά και να θυμηθώ πού το είχα δει. Και δεδομένου ότι μπαίνω στα περισσότερα τόπικς εδώ μέσα είναι αδύνατον να το ξαναβρώ. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Ευχαριστώ πολύ!
:smile_:

xatzi8
27.09.2011, 13:12
για οποιον ενδιαφερει παραθερτω σημερα τι διαβασα.
Το Centrelink μιλά τη γλώσσα σας,
Γνωρίζετε ότι μπορείτε να καλέσετε το πολυγλωσσικό τηλεφωνικό κέντρο του Centrelink για να μιλήσετε στο Centrelink στα ελληνικά, χωρίς να χρειαστεί να φύγετε από το σπίτι σας;

Μπορείτε, επίσης, να διευθετήσετε τις περισσότερες από τις υποθέσεις σας με το Centrelink μέσω τηλέφωνου, όπως ακριβώς θα κάνατε αν επισκεπτόσασταν ένα Κέντρο Εξυπηρέτησης του Centrelink. Μπορείτε, επίσης, να ενημερώσετε τον αριθμό τηλεφώνου και τη διεύθυνσή σας, να ενημερώσετε την εκτίμηση του ετήσιου οικογενειακού σας εισοδήματος, να υποδείξετε στο Centrelink το δεκαπενθήμερο εισόδημά σας και, σε ορισμένες περιπτώσεις, να υποβάλετε διεκδίκηση.

ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΤΕ

Για να καλέσετε τις Πολυγλωσσικές Κλήσεις του Centrelink, καλέστε το 13 1202*.

Θα ακούσετε ένα μήνυμα στα Αγγλικά που θα ρωτά, ‘What language please?’ (Τι γλώσσα παρακαλώ;)
Για να μιλήσετε σε κάποιον στα ελληνικά, πείτε μόνο ‘Greek’. Ένα μέλος του προσωπικού που μιλά ελληνικά θα πάρει το τηλέφωνο.
Αν κάποιος δεν είναι διαθέσιμος να σας μιλήσει την ώρα που καλείτε, η κλήση σας θα απαντηθεί το συντομότερο δυνατό.

* Οι χρεώσεις κλήσεων μπορεί να ποικίλλουν ανάλογα με το φορέα τηλεφωνικών υπηρεσιών. Οι κλήσεις από δημόσια τηλέφωνα και κινητά τηλέφωνα μπορεί να χρεώνονται με υψηλότερη τιμή.:victory::kouragio:

nunki
27.09.2011, 13:27
Καλησπερα κ απο μενα

Για οσους εξυπηρετει...

http://www.immi.gov.au/living-in-australia/settle-in-australia/beginning-life/
http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/books3.htm
http://www.immi.gov.au/search/search.cgi?scope=www.immi.gov.au&query=booklet+6&collection=immi-all-sites&form=simple&num_ranks=10&Search=Go

Πληροφοριες σε μορφη pdf για τα πρωτα βηματα εδω και εκει

kiotsek
27.09.2011, 13:51
καλησπερα χρησιμα τα σαιτ , δεν τα ηξερα ολα .ευχαριστω:bravo_1:
μολις πριν απο λιγο γραφτηκα στο σαιτ. εγω και ο συζηγος μου ειμαστε ανεργοι απο περισυ τον αυγουστο.Εγω ειμαι λιγιστρια με πτυχιο τει και ο αντρας μου νοσηλευτης με πτυχιο τει , αρχισαμε πλεον μα ψαχνουμε την πιθανοτητα να φυγουμε εξω και η αυστραλια φαινεται καλη περιπτωση απο αποψη γλωσσας(αγγλικα). ξερω οτι το επαγγελμα του συζηγου εχει περσει εκει αλλα δεν ξερω που πρεπει να ψαξω . εαν μπορει καποιος ας με βοηθησει.

nunki
27.09.2011, 14:25
Μιας και ο αντρας σου ειναι νοσηλευτης...

http://www.immi.gov.au/skilled/medical-practitioners/nurses.htm

Nikos Mech Eng
27.09.2011, 15:26
Μια απλή ... πολύ απλή ερώτηση...

Βάση των νέων κριτιρίων που ισχύουν από 1/7/2011 σχετικά με την έγκριση έκδοσης Visa. Αν κάποιος συγκεντρώνει 65 points και υποβάλει αίτηση στο DIAC σημαίνει ότι η αίτησή του θα εγκριθεί 100%? Και εννοώ ότι αν κάποιος έχει όλα τα ζητούμενα πιστοποιητικά εγκεκριμένα, αν έχει λάβει όλες τις απαραίτητες πιστοποιήσεις από AU οργανισμούς, αν έχει την οικονομική δυνατότητα να ανταποκριθεί στο κόστος της αίτησης Visa, κλπ κλπ... Ή μήπως γίνεται επεξεργασία των στοιχείων των υποψηφίων αιτούντων και από αυτούς επιλέγουν τους πιο απαραίτητους?

Παρακαλώ για την όσο πιο εμπεριστατωμένη απάντηση από όσους γνωρίζουν.

Agoriani
27.09.2011, 15:31
Μια απλή ... πολύ απλή ερώτηση...
Βάση των νέων κριτιρίων που ισχύουν από 1/7/2011 σχετικά με την έγκριση έκδοσης Visa. Αν κάποιος συγκεντρώνει 65 points και υποβάλει αίτηση στο DIAC σημαίνει ότι η αίτησή του θα εγκριθεί 100%? Ή μήπως γίνεται επεξεργασία των στοιχείων των υποψηφίων αιτούντων και από αυτούς επιλέγουν τους πιο απαραίτητους?
Παρακαλώ για την όσο πιο εμπεριστατωμένη απάντηση από όσους γνωρίζουν.

Για ποιά βίζα Νίκο?

Nikos Mech Eng
27.09.2011, 15:38
Για ποιά βίζα Νίκο?

Δεν θέλω να εξειδικεύσω το ερώτημα ανάλογα με τον τύπο της Visa. Μεταξύ μας έχω διαβάσει΄στην ιστοσελίδα του DIAC για το ποιές Visas παίρνουν προτεραιότητα διεκπαιρέωσης. Όμως το ερώτημα είναι ακόμα και αν έχεις κάνει αίτηση για μια Visa που δεν έχει προτεραιότητα, αλλά καλύπτεις όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, θα την πάρεις την Visa έστω και 3-4-5-6 μήνες μετά από την αναμενόμενη ημερομηνία έκδοσης?

Agoriani
27.09.2011, 15:45
Δεν θέλω να εξειδικεύσω το ερώτημα ανάλογα με τον τύπο της Visa. Μεταξύ μας έχω διαβάσει΄στην ιστοσελίδα του DIAC για το ποιές Visas παίρνουν προτεραιότητα διεκπαιρέωσης. Όμως το ερώτημα είναι ακόμα και αν έχεις κάνει αίτηση για μια Visa που δεν έχει προτεραιότητα, αλλά καλύπτεις όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, θα την πάρεις την Visa έστω και 3-4-5-6 μήνες μετά από την αναμενόμενη ημερομηνία έκδοσης?

Το μόνο λόγο που βλέπω να μην την πάρεις ενώ εκπληρείς όπως περιγράφεις τα πάντα, είναι να κλείσει αυτό το stream visas που αιτήθηκες γιατι πήραν όσους είχαν στόχο να πάρουν φέτος και μέχρι το επόμενο οικονομικό έτος.
Κατα τα άλλα γιατι να μην σου την δώσουν και μάλιστα μετά απο 3-4-5-6 μήνες όπως χαρακτηριστικά λες?
Ή δεν κατάλαβα κάτι στο ερώτημά σου?

Nikos Mech Eng
27.09.2011, 16:10
Το μόνο λόγο που βλέπω να μην την πάρεις ενώ εκπληρείς όπως περιγράφεις τα πάντα, είναι να κλείσει αυτό το stream visas που αιτήθηκες γιατι πήραν όσους είχαν στόχο να πάρουν φέτος και μέχρι το επόμενο οικονομικό έτος.
Κατα τα άλλα γιατι να μην σου την δώσουν και μάλιστα μετά απο 3-4-5-6 μήνες όπως χαρακτηριστικά λες?
Ή δεν κατάλαβα κάτι στο ερώτημά σου?

Άρα όπως λες, υπάρχει κάποιο Stream Visas που έχει κάποιο ανώτερο όριο. Και ας εξειδικεύσω. Ας πούμε ότι φέτος η Αυσταρλία μπορεί να δεχτεί 170.000 μετανάστες. Υπάρχει κάποια ποσόστωση σχετικά με το από ποιά χώρα του κόσμου θα πάρει μετανάστες? Αν (για λόγους υπολογισμών εδω και μόνο) έχει αποφασίσει ότι θα πάρει 100.000 από Γερμανία και 70.000 από Ελλάδα, και αν οι 100.000 visas έχουν εγκριθεί για Γερμανούς μετανάστες και οι 70.000 έχουν εγκριθεί για Έλληνες μετανάστες, αλλά η δική μου είναι η 70.001 αίτηση, θα απορριφθεί για φέτος? Αν όντως απορίπτεται, η αίτηση εξακολουθεί να ισχύει και για το επόμενο και μεθεπόμενο έτος ή μήπως χρειάζεται εκ νέου πληρωμή του 1st instalment?

Το ανωτέρω παράδειμα είναι ακραίο, όμως αποσκοπεί να διευκρινιστεί αν κάποιος που συγκεντρώνει όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα θα έχει τη Visa στο "τσεπάκι" του. Διότι αλλιώς αναρωτιέται κανείς :"α)Να έχω όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, β)να ξεκινήσω όλη αυτή τη διαδικασία (χαρτιά, IELTS, assessments, applications, visa installments, κλπ) γ)να προβώ σε "όσα" έξοδα" και τελικά η έκβαση (έγκριση ή απόρριψη) της αίτησήσς μου να κριθεί από παράγοντες που δεν ελέγχω (δηλαδή stream visa, ή κάτι άλλο)?

Και για να απλουστεύσω το ερώτημα... υπάρχει πραγματικό παράδειγμα υποψηφίου που είχε όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα έκανε αίτηση για έκδοση Visa και τελικώς απορρίφθηκε το αίτημά του για χ ή ψ λόγους και ποιοί μπορεί να είναι αυτοί οι λόγοι?

Agoriani
27.09.2011, 16:19
Άρα όπως λες, υπάρχει κάποιο Stream Visas που έχει κάποιο ανώτερο όριο. Και ας εξειδικεύσω. Ας πούμε ότι φέτος η Αυσταρλία μπορεί να δεχτεί 170.000 μετανάστες. Υπάρχει κάποια ποσόστωση σχετικά με το από ποιά χώρα του κόσμου θα πάρει μετανάστες? Αν (για λόγους υπολογισμών εδω και μόνο) έχει αποφασίσει ότι θα πάρει 100.000 από Γερμανία και 70.000 από Ελλάδα, και αν οι 100.000 visas έχουν εγκριθεί για Γερμανούς μετανάστες και οι 70.000 έχουν εγκριθεί για Έλληνες μετανάστες, αλλά η δική μου είναι η 70.001 αίτηση, θα απορριφθεί για φέτος? Αν όντως απορίπτεται, η αίτηση εξακολουθεί να ισχύει και για το επόμενο και μεθεπόμενο έτος ή μήπως χρειάζεται εκ νέου πληρωμή του 1st instalment?
Το ανωτέρω παράδειμα είναι ακραίο, όμως αποσκοπεί να διευκρινιστεί αν κάποιος που συγκεντρώνει όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα θα έχει τη Visa στο "τσεπάκι" του. Διότι αλλιώς αναρωτιέται κανείς :"α)Να έχω όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, β)να ξεκινήσω όλη αυτή τη διαδικασία (χαρτιά, IELTS, assessments, applications, visa installments, κλπ) γ)να προβώ σε "όσα" έξοδα" και τελικά η έκβαση (έγκριση ή απόρριψη) της αίτησήσς μου να κριθεί από παράγοντες που δεν ελέγχω (δηλαδή stream visa, ή κάτι άλλο)?
Και για να απλουστεύσω το ερώτημα... υπάρχει πραγματικό παράδειγμα υποψηφίου που είχε όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα έκανε αίτηση για έκδοση Visa και τελικώς απορρίφθηκε το αίτημά του για χ ή ψ λόγους και ποιοί μπορεί να είναι αυτοί οι λόγοι?

Παράδειγμα τέτοιο δεν υπάρχει στο forum μας.
Επίσης δεν υπάρχει ποσόστωση ανα χώρα προέλευσης αλλά μόνο ανα είδος βίζας.
Τις αλλαγές και ανακοινώσεις περι αυτών μπορείς να τις βρεις στα Fact Sheet. (http://www.immi.gov.au/media/fact-sheets/)
Τώρα το για το ερώτημα αν εξακολουθεί να ισχύει η πληρωμή και η αίτηση αν στην απορίψουν γιατι έφτασε στο όριο αριθμητικά ή γιατι έβαλε όριο ξαφνικά ο υπουργός, κάπου είχα διαβάσει οτι σου επιστρέφουν τα χρήματα και ξανακάνεις αίτηση απο την αρχή όταν αρχίσουν να δέχονται πάλι αιτήσεις.
Θα προσπαθήσω να βρώ που το είχα διαβάσει και θα το βάλω εδώ.

Nikos Mech Eng
27.09.2011, 17:21
Παράδειγμα τέτοιο δεν υπάρχει στο forum μας.
Επίσης δεν υπάρχει ποσόστωση ανα χώρα προέλευσης αλλά μόνο ανα είδος βίζας.
Τις αλλαγές και ανακοινώσεις περι αυτών μπορείς να τις βρεις στα Fact Sheet. (http://www.immi.gov.au/media/fact-sheets/)
Τώρα το για το ερώτημα αν εξακολουθεί να ισχύει η πληρωμή και η αίτηση αν στην απορίψουν γιατι έφτασε στο όριο αριθμητικά ή γιατι έβαλε όριο ξαφνικά ο υπουργός, κάπου είχα διαβάσει οτι σου επιστρέφουν τα χρήματα και ξανακάνεις αίτηση απο την αρχή όταν αρχίσουν να δέχονται πάλι αιτήσεις.
Θα προσπαθήσω να βρώ που το είχα διαβάσει και θα το βάλω εδώ.

Agoriani δεν το καταλαβαίνω αυτό :"αν στην απορίψουν γιατι έφτασε στο όριο αριθμητικά ή γιατι έβαλε όριο ξαφνικά ο υπουργός". Θέλω να πω... οι αιτήσεις υποβάλονται προοδευτικά απο τους ενδιαφερόμενους καθ' όλη τη διάρκεια ενός ημερολογιακού έτους και παράλληλα καθ 'ολη τη διάρκεια του έτους εγκρίνονται Visas. Το DIAC εχει βεβαια στο νου του να μην ξπερασει τις 170.000 εγκρισεις εντός του έτους αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σταματάει να δέχεται αιτήσεις! Ή κανω λάθος? Τίθεται όμως το εξής ερώτημα: 170.000 εγκρίσεις από πότε? Ποιό είναι το χρονικό σημείο που θεωρείται αφετηρία? Η 1/1/201χ, η 1/7/201χ? Και αν για παράδειγμα είναι η 1/1/201χ μήπως είναι αφελές (ή έστω ριψοκίνδυνο) να υποβάλει κανείς αίτημα στο τέλος του χρόνου (πχ.... Οκτώβριο, Νοέμβριο, Δεκέμβριο) δεδομένου ότι τότε θα έχουν μαζευτεί ήδη πολλές αιτήσεις? Έχει παρατηρηθεί ποτέ το DIAC να μην δέχεται νέες αιτήσεις εξ αιτίας κάλυψης του ετήσιου αριθμού υπό έγκριση Visa? Εξειδικευμένα ερωτηματα που δεν ξέρω αν κανείς μπορεί να απαντήσει.

Σε ότι αφορά τα fact sheets που ανέφερες δεν είδα πουθενά να γράφει ποσόστωση. Είδα όμως κάποιου είδους κατευθυντικότητα/προτίμηση του DIAC σε ότι αφορά τον τύπο Visas. Αυτό το γνώριζα. Πουθενά όμως συγκεκριμένα στοιχεία ώστε να αξιολογήσει ένας υποψήφιος και να γνωρίζει ότι 100% το αίτημά του θα γίνει δεκτό. Στο τέλος όλο το assessment της αίτησής σου βασίζεται στην γνωμοδότηση ενός Officer του DIAC που παρά το γεγονός ότι μπορεί να έχεις όλα τα τυπικά και ουσιαστικά στοιχεία, μπορεί για λόγους που αφορούν άλλους παράγοντες να σου απαντήσει ότι η VISA σου δεν εγκρίνεται. Ασφαλώς δεν περιμένω κάποιον να μου εγγυηθεί τίποτε (σίγουρος είναι μόνο ο θάνατος) αλλά αν υπάρχει κάποια πληροφορία αξιοποιήσιμη είναι ευπρόσδεκτη.

Αν και προσανατολιστήκαμε (λόγω της αναφοράς σου) στον παράγοντα χρόνο που επηρεάζει το stream visa, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες;

fanis
27.09.2011, 18:56
Καλημερα σε ολους σας

Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα να δωσω πολλα συγχαρητηρια στα παιδια του forum για την μεταναστευση στην Αυστραλια.Ειναι πολυ σημαντικο στις δυσκολες αυτες μερες που περναμε να οδηγουμαστε σε αυτον τον τροπο διαφυγης μας απο την Ελλαδα.Μας τσακιζουν τα ονειρα μερα με την μερα.
Θα ηθελα να ρωτησω καποιες πληροφοριες σχετικα με την μεταναστευση στην αυστραλια.Ειμαι 30 χρονων αποφοιτος ιεκ σιβιτανιδειου στην ειδικοτητα τεχνικος αεριων καυσιμων με πιστοποιηση και αδεια εξασκησεως επαγγελματος.Επισης εχω επαγγελματικο διπλωμα οδηγησης(Δ" κατηγορια).Ειμαι ανεργος απο τον μαη.Η Αυστραλια απο οτι διαβαζω και στο forum ειναι η γη της επαγγελιας.Εχω συγγενεις στο Συδνευ.Η ειδικοτητα μου απο οτι παρατηρησα δεν υπαρχει στις λιστες επαγγελματων για δουλεια.Μπορω με τουριστικη visa και προσκληση απο τους θειους μου να αρχισω να ονειρευομαι για μια καλυτερη ζωη στην Αυστραλια?Οποιος μπορει ας με διαφωτισει κι εμενα.

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων.

καμια πληροφορια υπαρχει παιδια?συγνωμη αν γινομαι κουραστικος?

orpheus
27.09.2011, 20:36
Χωρις να εχω κανει ποτε αιτηση εχω την εντυπωση οτι αν δεν εισαι στη λιστα επαγγελματων και δεν εχεις και επαγγελματια σπονσορα (οχι συγγενη) δεν σου δινουν visa. Μια λυση απο οτι διαβασα ειναι να πας για σπουδες , να πληρώσεις τα διδακτρα , να δουλευεις part time ... και να ψαχνεσαι ... αλλά τιποτα δεν ειναι εγγυημενο. Η Αυστραλια δεν ειναι η Γη της Επαγγελίας. Περισσότερο για χώρα των καγκουρό μου κάνει. Αν εννοεις το βιοτικό τους επιπεδο ναι , ειναι σε καλυτερη μοιρα απο εμας ...που ουτε επιπεδο εχουμε και πολυ φοβαμαι , ουτε προοπτικη αναπτυξης του.

australian
27.09.2011, 20:44
Η Αυστραλια δεν ειναι η Γη της Επαγγελίας. Περισσότερο για χώρα των καγκουρό μου κάνει.υ.
Δηλαδή??

orpheus
27.09.2011, 22:51
Δηλαδη για μενα δεν υπαρχει Γη της Επαγγελιας. Υπαρχουν χωρες που εχουν καλυτερο βιωτικο επιπεδο απο αλλες , πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα. Πουθενα δεν ειναι τελεια. Αυτο που ισχυει παντως ειναι οτι στην Αυστραλια μπορεις να ζησεις με μεγαλυτερη αξιοπρεπεια αρκει να τα καταφερεις. Προσεχε ομως , πρεπει να τα καταφερεις, τιποτα δε ερχεται απο μονο του , ουτε εκει οπως και ουτε πουθενα αλλου.

Agoriani
28.09.2011, 04:55
Agoriani δεν το καταλαβαίνω αυτό :"αν στην απορίψουν γιατι έφτασε στο όριο αριθμητικά ή γιατι έβαλε όριο ξαφνικά ο υπουργός".... και άλλοι παράγοντες;

Να στο ξαναπώ και θα το βρείς αν διαβάσεις ολα τα Fact sheet παλαιότερα και νεότερα.
Το οικονομικό έτος εδώ ξεκινάει στις 1/7 και απο τότε τύθονται σε ισχύ ολες οι αλλαγές ή οι προγραμματισμοί που έχει θέσει η ομοσπονδιακή κυβέρνηση εκτός αν ρητά αναφέρει κάποια άλλη ημερομηνία.
π.χ. οι νεες αλλαγές στην βαθμολογία του τέστ για κάποια ήδη βίζας και το νέο όριο ηλικίας άρχισαν να ισχύουν απο την 1/7
Λέει λοιπόν οτι φέτος θα δεχθούμε χ αριθμό μεταναστών. Αυτός ο χ αριθμός αποτελείτε αθροιστικά απο διάφορα είδη βίζας. Δεν είναι όλος ο χ αριθμός απο π.χ. την skilled immigration. Αυτό είναι που ονομάζεις ποσόστωση.
Τον αριθμό αυτό εχει δικαίωμα να τον μειώσει, αυξήσει ή σταματήσει ο αρμόδιος υπουργός της ομοσπονδιακής κυβέρνησης σύμφωνα με τις αλλαγές που συντελούνται στην πολιτική της μετανάστευσης που εδώ είναι ενα απο τα θέματα που σχεδόν διαρκώς είναι σε συζήτηση στο κοινοβούλιο.
Για αυτό δεν μπορεί να κάνει τίποτα κανείς ουτε και εχει νόημα να ψάχνει να βρεί αν θα μεταβληθεί ο αριθμός αυτός ή οχι και γιατι. Εκτός και είναι ιστορικός ή δημοσιογράφος και θέλει να κάνει μια έρευνα π.χ.
Ο μελλοντικός μετανάστης το μόνο ή τα μονα που μπορεί να κάνει είναι:
Πρώτον να καταλάβει τι επιλογές έχει ώστε να μεταναστεύσει.
Δυστυχώς δεν είναι εύκολα τα πράγματα γενικά. Είναι πολύ οργανωμένοι και φυσικά σύμφωνα πρώτα με το κρατικό και κοινωνικό τους συμφέρον.
Εαν δεί όμως κάποια δυνατότητα για βίζα κάποιος μετά πρέπει να αρχίσει την προετοιμασία για την αίτηση.
Στο σημείο αυτό να πούμε οτι ναι μεν δεν είναι εύκολη και απλή διαδικασία η βίζα αλλά απο την άλλη εκείνος που πληρεί τις προϋποθέσεις εξασφαλίζεται σε πολλά πράγματα μέσω των ειδικών όρων που έχουν ώστε να μην έρθει απλά και είναι πάλι χαμένος και έρμεο στα χέρια εν δυνάμει εκμεταλλευτών. Π.χ. βλέπουμε οτι είναι αναγκασμένος ο εργοδότης στην βίζα απο εργοδότη να προσλάβει με ελάχιστο μισθό το βασικό για ολη την Αυστραλία, ώστε να μην δημιουργηθούν εκμεταλλεύσεις. Γιατι ποιός θα έλεγε οχι σε μια βίζα απο εργοδότη αν ο εργοδότης ζήταγε να πληρώνει ψίχουλα. Πολύς κόσμος θα δεχότανε απλά για να φύγει απο το κράτος του που έχει πολεμο, εμφύλιο ή εξαθλίωση. Το αποτέλεσμα θα ήταν να μεταφερθεί αυτή η εξαθλίωση εδώ σιγά σιγά. Τουλάχιστον αυτό πρέπει να τους το αναγνωρίσουμε. Είναι οργανωμένοι.
Ο αιτούμενος λοιπόν αν βρεί πρώτα την βίζα που μπορεί να αιτηθεί τότε τον ενδιαφέρει μόνο να εκπληρώσει ολες τις συνθήκες της.
Δεν είναι δυνατόν για πολλούς να γνωρίζουν ολες τις βίζες. Ούτε και κανείς απο εμάς εδώ τους εμπειρικούς μπορούμε να πούμε οτι τις γνωρίζουμε. Είναι στην ουσία τόσο πολλές και με υποκατηγορίες που μόνο μέσω ενός πράκτορα μετανάστευσης μπορεί κάποιος να πει οτι είχε ολη την πληροφόρηση που ήταν δυνατόν να έχει. Για αυτό και άλλους λόγους προτείνουμε συνέχεια την χρήση πρακτόρων μετανάστευσης για καθοδήγηση και ενημέρωση. Τουλάχιστον για αυτά. Μετά την αίτηση κάποιοι ίσως να μπορούν να την κάνουν μόνοι τους. Όταν θα διαλέξουν πράκτορα όμως να τους κάνει και την αίτηση, ενώ εκείνοι είναι ακόμα στο εξωτερικό και δεν έχουν μεταναστεύσει, ο πράκτορα καταθέτει την αίτηση απο το εσωτερικό εκπροσωπώντας τους. Σχεδόν για ολες τις κατηγορίες βίζας, η κατάθεση απο το εσωτερικό δίνει περισσότερα προνόμια, λιγότερα χρήματα, λιγότερο χρόνο επεξεργασίας. Φυσικά και επειδή την προετοιμασία της αίτησης με τα κατάλληλα δικαιολογητικά την επιθεωρεί ο πράκτορας στο τέλος θα είναι οπωσδήποτε άρτια και μη απορριπτέα για λεπτομέρειες τυπικές και διαδικαστικές.
Παρόλα αυτά μόνος του κάποιος πάλι με σωστή προετοιμασία και διάβασμα μπορεί να ετοιμάσει την αίτηση του. Θα την καταθέσει όμως απο το εξωτερικό της χώρας με ανάλογους όρους. π.χ. σε ορισμένες βίζες μετά την κατάθεση πρέπει να παραμείνει στο εξωτερικό οπωσδήποτε μέχρι την απάντηση της αίτησης.

Υπάρχει όμως και ενας λόγος για τον οποίο δεν μπορούμε εμείς που είμαστε ήδη στην Αυστραλία να δίνουμε συμβουλές και λεπτομέρειες για τις βίζες παρά να παραθέτουμε το immi.gov.au το επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης και να προτείνουμε site και link μόνο παρά να εκφέρουμε γνώμη πάνω σε λεπτομέρειες των αιτήσεων ή των διαδικασιών. Ο λόγος είναι οτι υπάρχει νόμος που το απαγορεύει. Στην ουσία προστατεύει τους αιτούμενους απο παραπληροφόρηση. Το συνηθισμένο είναι μόλις κάποιος κάνει την διαδικασία για την αίτησή του να νοιώσει αρκετή αυτοπεποίθηση και να αρχίσει να δίνει συμβουλές και οδηγίες αδιακρίτως ακόμα και για άσχετες βίζες με την δική του. Η πραγματικότητα είναι όμως οτι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, πολλες οι υποκατηγορίες και κάθε μια με ενα σωρό λεπτομέρειες και σίγουρα αν κάποιος ισχυρίζεται οτι ξέρει τα πάντα είναι μάλον πολύ ισχυρογνώμων να παραδεχτεί οτι απλά γνωρίζει μόνο οτι διάβασε στο immi.gov.au ή οτι θα παει να διαβάσει όταν θα τον ρωτήσει κάτι κάποιος.
Στο immi.gov.au όμως δεν είναι ο μεταναστευτικός νόμος αλλά κάποια συμπεράσματα του νόμου. Μόνο οι μεταναστευτικοί πράκτορες διδάσκονται πάνω στον νόμο και δίνουν εξετάσεις πάνω σε αυτόν και γνωρίζουν το γράμμα του. Το αποτέλεσμα είναι οτι όπως ο wizard που έχει στο immi.gov.au δεν σου δίνει ολες τις βίζες (και σε προειδοποιεί για αυτό), ετσι και ο εμπειρικός δεν δίνατε να γνωρίζει τα πάντα αλλά συνήθως δεν σε προειδοποιεί.
Ο νόμος μάλιστα απαγορεύει οχι μόνο τις επι πληρωμή συμβουλές για βίζες αλλά και τις δωρεάν!
Ετσι λοιπόν ακροβατώντας στην άκρη του, προσπαθούμε να προσφέρουμε ότι είναι δυνατόν σε ενημέρωση και πληροφόρηση, χωρίς όμως ούτε και εμείς να υποστούμε ζημιά ούτε και οι μελλοντικοί αιτούμενοι απο λάθος πληροφορίες.
Για αυτό το λόγο πρέπει να αναζητάει πάντα τις αναφορές σε κάτι που διαβάζει κάποιος. Δεν αρκεί το κάποιος μου είπε οτι.... Πού είναι αυτό? Που το γράφει? Αν στο είπε κάπου το διάβασε. Που είναι γραμμένο? Δώστε link. Αν δεν υπάρχει link τότε μάλλον είναι μύθος. Η αλήθεια είναι εκεί εξω, δώστε μου το url της, έγραφα στην προηγούμενη υπογραφή εκεί που τώρα είναι το επιμονή και υπομονή.

k1977
28.09.2011, 08:55
καλημέρα σε όλους!
εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι και εγω με την οικογένεια μου(τον άντρα μου και τα δύο μας παιδιά) να μεταναστέψουμε στην Αυστραλία.Έχουμε ένα γνωστό εκεί και θα μας βρεί δουλειά.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και όποιος μπορεί ας μου απαντήσει.Σκέφτομαι να φύγουμε με τουριστική και μετά απο εκεί να κάνουμε αίτηση για βίζα μόνιμης παραμονής.Όμως τι χαρτιά που θα μου ζητήσουνε (για την έκδοση της μόνιμης βίζας) και πως θα μπορώ εγώ να τα βρώ αφού δεν θα είμαι στην Ελλάδα. Μπορώ να τα έχω μαζέψει πριν φύγω για Αυστραλία?

australian
28.09.2011, 10:00
καλημέρα σε όλους!
εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι και εγω με την οικογένεια μου(τον άντρα μου και τα δύο μας παιδιά) να μεταναστέψουμε στην Αυστραλία.Έχουμε ένα γνωστό εκεί και θα μας βρεί δουλειά.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και όποιος μπορεί ας μου απαντήσει.Σκέφτομαι να φύγουμε με τουριστική και μετά απο εκεί να κάνουμε αίτηση για βίζα μόνιμης παραμονής.Όμως τι χαρτιά που θα μου ζητήσουνε (για την έκδοση της μόνιμης βίζας) και πως θα μπορώ εγώ να τα βρώ αφού δεν θα είμαι στην Ελλάδα. Μπορώ να τα έχω μαζέψει πριν φύγω για Αυστραλία?

Μήπως είναι ρίσκο να φύγετε όλοι με τουριστική?

fanoo
28.09.2011, 10:08
Γειά σας και από μένα!

Ξεκίνησα εδώ και τρεις εβδομάδες να ψάχνω τρόπο και τόπο να φύγω από την Ελλάδα και η αναζήτηση της Αυστραλίας με έβγαλε και εδώ! Χαίρομαι που πριν διαβάσω όλα αυτά τα τόσο οργανωμένα και χρήσιμα από όλους εσάς που κάνετε εξαιρετική δουλειά ενημερώνοντας εμάς με τις απορίες μας, είχα ήδη μπει στον κόπο να τα ψάξω μόνη μου κι ετσι αισθάνομαι κι εγω ικανή, αλλά μπορώ και να καταλάβω κάθε φορά τι συζητάτε.

Με λίγα λόγια η δική μου ιστορία είναι πως στα 30 που περιμένεις με 8 χρόνια προυπηρεσίας σε ένα αντικείμενο και 3 σχετικούς τιτλους σπουδων να πάει η δουλειά σου καλύτερα, να δουλεύεις ανθρώπινες ώρες για ανάλογα χρήματα, να μπορείς να φύγεις επιτέλους από το σπίτι των γονιών σου και να ξεκινήσεις τη ζωή σου, να αισθανθείς οτι για όλα εισαι ικανός και να ονειρευτείς το μέλλον σου όπως σου αρέσει..έρχεται η κρίση, χρεωκοπία, αυτή η κατάσταση που κάνει όλους να γκρινιάζουν, να ανησυχούν, να έχουν μούτρα από το πρωί που σηκώνονται, νεύρα, άγχος..και μάλιστα δικαίως!!!

Δεν είμαι από αυτούς που διάβασαν κάπου πως η Αυστραλία ανοίγει σύνορα για συγκεκριμένες θέσεις, όχι, απλά σκέφτηκα λογικά πως Ευρώπη δεν μπορώ να πάω πουθενά για καλύτερα, Αγγλικά γνωρίζω άπταιστα και η Αυστραλία συγκριτικά με άλλους τόπους έχει σχετικά κοντινό κλίμα με αυτό που έχω συνηθίσει στην Ελλάδα. Έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση και έπεσα τελικά σε όλα αυτά που γράφετε εσείς εδω! Να σας πληροφορίσω πως την τελευταία εβδομάδα έχει γίνει πολύς ντόρος με τη μεταναστευτική πολιτική της Αυστραλίας, γράφεται και ακούγεται παντού και μάλιστα ο κόσμος παραπονιέται που "δεν τους ενημέρωσε κανείς νωρίτερα"!!!!

Πρόλαβα και έκανα τα χαρτιά μου και για το σεμινάριο στην Αθήνα 8 και 9 Οκτωβρίου, αλλά ακόμα δεν έχουν απαντήσει τίποτα (είχαν πει πως ακόμα και στην περίπτωση που ήταν αρνητική η απάντηση,πάλι θα ηδοποιούσαν με mail!) γι' αυτό και τελευταία ζω στην αγωνία να δω το θα γίνει και έχω σταματήσει να ψάχνω κάτι άλλο από μόνη μου γιατί για να πω την αλήθεια..δεν ξέρω τι έχει σειρά να κάνω τώρα!!! Αν με πάρουν πάντως, θα κάνω καλή ανταπόκριση για εσάς και όσους άλλους ρωτάνε!

Τέλος, για έναν φίλο που ρωτούσε για αυτόν τον οργανισμό που ζητούσε αριθμό πιστωτικής για να βοηθήσει με τη visa με το καλημέρα σας, αν και του είπατε όλοι πως είναι απτεωνιά όλο αυτό, επειδή κι εμένα με πήραν, είπα ειλικρινά και ευθέως στην κοπέλα που μου μίλησε ότι η Πρεσβεία λέει πως μπορούμε να το κανονίσουμε και μόνοι μας και πως μου φαίνεται άσχημο να ζητούν λεφτά αμέσως χωρίς καν να ξέρουν την ειδικότητά μου και πως γι'αυτό δεν τους εμπιστεύομαι! Η κοπέλα κατάλαβε πως δεν είμαι κανένα χαζό κι ετσι έκοψε αμέσως να μου μιλάει για χρήματα! Το μόνο που ρώτησα να μου πει και θα ηθελα τη γνώμη σας, είναι πως για να βρεις εργοδότη σπόνσορα είναι πολύ σπάνιο και σχεδόν ακατόρθωτο οπότε και να μην ψάξω καν!

Αυτά προς το παρόν, συγνώμη αν κούρασα, αλλά έπρεπε να γνωριστούμε..:)

k1977
28.09.2011, 10:08
δηλαδή τι ενοείς?

xaris76
28.09.2011, 10:12
Καλημέρα,

δεν ξέρω αν γράφω στο καταλληλο post.. ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μας πει :

1) μπορεί κάποιος σαν τουρίστας εκεί να οδηγήσει αυτοκίνητο ή μηχανή με ελληνικό δίπλωμα ?
2) αν κάποιος θέλει να εκδόσει στην Victoria δίπλωμα για μηχανή ή αυτοκίνητο τί πρέπει να κάνει ? κόστος ?
:bravo_:

Ευχαριστώ πολύ...

k1977
28.09.2011, 10:39
Μήπως είναι ρίσκο να φύγετε όλοι με τουριστική?

australian sorry,
σου απάντησα πριν από πολλή ώρα αλλά μάλλον έκανα κάποια βλακεία, βλέπεις είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το forum, πες μου σε παρακαλώ τι ενοείς ρίσκο?δώσε μου πληροφορίες αν μπορείς.και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, εσύ βρίσκεσαι στην Ελλάδα ή στην Αυστραλία (αυτο το here που γράφεις με μπέρδεψε)?

australian
28.09.2011, 11:05
australian sorry,
σου απάντησα πριν από πολλή ώρα αλλά μάλλον έκανα κάποια βλακεία, βλέπεις είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το forum, πες μου σε παρακαλώ τι ενοείς ρίσκο?δώσε μου πληροφορίες αν μπορείς.και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, εσύ βρίσκεσαι στην Ελλάδα ή στην Αυστραλία (αυτο το here που γράφεις με μπέρδεψε)?
Βρίσκομαι Ελλάδα (για λίγο ακόμη).
Ποιός σου εγγυάται ότι θα πάρεις μόνιμη παραμονή.

k1977
28.09.2011, 11:39
Βρίσκομαι Ελλάδα (για λίγο ακόμη).
Ποιός σου εγγυάται ότι θα πάρεις μόνιμη παραμονή.

Να σου τα εξηγήσω απο την αρχή.Το επάγκελμα του άντρα μου δεν βρίσκεται στη λίστα και εφόσων ο φίλος μας είναι σοβαρός άνθρωπος και μας είπε οτι θα μας βρεί δουλειά (απ΄ότι ξέρω μετά απο 3 μήνες θα μπορεί να εργαστεί ο άνρας μου) και θα μας φιλοξενήσει για αυτό το διάστημα δεν υπάρχει άλλη λύση γιατί με άλλη βίζα δεν μπορούμε να πάμε.Δηλαδή εσύ ενοείς οτι εφόσων λύξει η τουριστική και κάνουμε αίτηση για βίζα που να μας επιτρέπει να εργαστούμε δεν είναι σίγουρο οτι θα την πάρουμε?

australian
28.09.2011, 11:49
Να σου τα εξηγήσω απο την αρχή.Το επάγκελμα του άντρα μου δεν βρίσκεται στη λίστα και εφόσων ο φίλος μας είναι σοβαρός άνθρωπος και μας είπε οτι θα μας βρεί δουλειά (απ΄ότι ξέρω μετά απο 3 μήνες θα μπορεί να εργαστεί ο άνρας μου) και θα μας φιλοξενήσει για αυτό το διάστημα δεν υπάρχει άλλη λύση γιατί με άλλη βίζα δεν μπορούμε να πάμε.Δηλαδή εσύ ενοείς οτι εφόσων λύξει η τουριστική και κάνουμε αίτηση για βίζα που να μας επιτρέπει να εργαστούμε δεν είναι σίγουρο οτι θα την πάρουμε?
Kαθόλου σίγουρο.
Εκτός αν ο φίλος σας ξέρει καλύτερα τα πράγματα.
Αν στο τρίμηνο δεν πάρετε τη visa θα πρέπει να φύγετε απο Aus.
Ψάξτε το το θέμα για να μη κάνετε τσάμπα έξοδα και ταλαιπωρηθείτε άσκοπα.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάει ο σύζυγος μόνος του πρώτα?

Agoriani
28.09.2011, 12:46
Γειά σας ... και μάλιστα ο κόσμος παραπονιέται που "δεν τους ενημέρωσε κανείς νωρίτερα"!!!!
Πρόλαβα και έκανα τα χαρτιά μου και για το σεμινάριο στην Αθήνα 8 και 9 Οκτωβρίου, αλλά ακόμα δεν έχουν απαντήσει τίποτα ... Αν με πάρουν πάντως, θα κάνω καλή ανταπόκριση για εσάς και όσους άλλους ρωτάνε!
Τέλος, για έναν φίλο που ρωτούσε για αυτόν τον οργανισμό που ζητούσε αριθμό πιστωτικής...Το μόνο που ρώτησα να μου πει και θα ηθελα τη γνώμη σας, είναι πως για να βρεις εργοδότη σπόνσορα είναι πολύ σπάνιο και σχεδόν ακατόρθωτο οπότε και να μην ψάξω καν!
Αυτά προς το παρόν, συγνώμη αν κούρασα, αλλά έπρεπε να γνωριστούμε..:)

Καλως ήρθες στην παρέα μας fanoo.

Η ατάκα κανείς δεν με ενημέρωσε ή αν μπορεί να με ενημερώσει κανείς που παίζει τώρα τελευταία είναι άκυρη εντελώς, την εποχή του Google, την εποχή της "τσάμπα" πληροφορίας μέσω Internet και την εποχή που το patriotaki έχει ενα σωρό post για διάβασμα.
Συνήθως βλέπω τελευταία να ρωτάει κάτι κάποιος που είναι μόλις απαντημένο στην προηγούμενη ακριβώς σελίδα και να ζητάει και να τον ενημερώσει κάποιος.
Ας ελπίσουμε οτι θα καταλάβει σιγά σιγά ο Έλληνας οτι θέλει προσωπικό χρόνο και οχι να ζητάμε να μας ενημερώσει κάποιος με το δικό του χρόνο. Το δικό τους χρόνο αφιέρωσαν πολλοί για να γράψουν κάτι. Ας χρησιμοποιήσει την αναζήτηση ή να διαβάσει σελίδα σελίδα μέχρι να βρεί αυτό που τον ενδιαφέρει κάποιος. Εχει πολύ πράμα εδώ μέσα πλέον.
Καλή επιτυχία και σε εσένα για την έκθεση στην Αθήνα. Περιμένουμε σε περίπτωση που σε δεχθούν να μας κάνεις μια ανταπόκριση να μάθει ο κόσμος που δεν τον κάλεσαν τι έγινε.
Ίσως σου είπαν και αλήθεια απο αυτόν τον οργανισμό. Πρώτα απο όλα να υπενθυμίσουμε οτι δεν απαιτείτε κανένας οργανισμός για να κάνει κάποιος αίτηση για κάποια βίζα. Τα πάντα είναι στο immi.gov.au που είναι το επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης και αν χρειάζεται κάποιος τις υπηρεσίες κάποιου επαγγελματία τότε υπάρχουν οι πράκτορες μετανάστευσης που είναι εγγεγραμμένοι στην ένωσή τους MARA και το site τους είναι: mara.gov.au (παρατηρήστε το gov που είναι κατάληξη που έχουν μονο τα κυβερνητικά site, άρα αξιόπιστο).
Στο θέμα μας όμως, πράγματι είναι δύσκολο να βρείς μόνος σου χωρίς να έχεις καμία επαφή εδώ εργοδότη και μάλιστα εργοδοτη που να θέλει να μπεί και στην διαδικασία της βίζας απο εργοδότη γιατι μεταξύ άλλων δεσμέυετε οτι θα σε έχει 2 χρόνια τουλάχιστον και τουλάχιστον με τον βασικό μισθό εδώ. Όλοι αυτοί που λένε οτι θα το κάνουν, ή έχουν κάποιο στήριγμα εδώ ή δοκιμάζουν την τύχη τους.

Καλημέρα,
δεν ξέρω αν γράφω στο καταλληλο post.. ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μας πει :
1) μπορεί κάποιος σαν τουρίστας εκεί να οδηγήσει αυτοκίνητο ή μηχανή με ελληνικό δίπλωμα ?
2) αν κάποιος θέλει να εκδόσει στην Victoria δίπλωμα για μηχανή ή αυτοκίνητο τί πρέπει να κάνει ? κόστος ?
:bravo_:
Ευχαριστώ πολύ...

1) Μπορεί και με Ελληνικό αρκεί να έχει ή τα νέου τύπου που τα γράφουν και στα Αγγλικά, ή μια μετάφραση στα Αγγλικά μαζί του γιατι αν τον σταματήσει η αστυνομία και έχει μόνο το Ελληνικό θα έχει ενα θέμα.
Ακόμα με 50€ περίπου μπορεί κάποιος να βγάλει απο την ΕΛΠΑ το διεθνές που ισχύει για ενα χρόνο για διάφορες χώρες μεταξύ αυτών και την Αυστραλία.
2) Αν έχει ήδη Ελληνικό κάνει μια άιτηση που του δίνουν στην υπηρεσία VicRoads εφόσον κλήσει ραντεβού μαζί τους απο το τηλεφωνικό κέντρο τους στο 131171 και πληρώνει το ανάλογο ποσό με την χρονική ισχύ που θέλει να έχει το δίπλωμά του. Περισσότερα εχω και στην Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2121) με την δική μου διαδικασία για αυτό ακριβώς. Διαβάστε τα post μεσα στο patriotaki. Έχουν πολλά και διάφορα.
Αν δεν έχει δίπλωμα τότε ακολουθά κανονικά την διαδικασία που είναι πρώτα 2 χρόνια P και μετά κανονικό δίπλωμα για τους πάνω απο 18. Λεπτομέρειες στο site Vickroads (http://www.vicroads.vic.gov.au/Home/)

καλημερα,συγχαρητηρια για ολη τη δουλεια που κανετε εδω μεσα παιδια.ετοιμαζομαι να φυγω για αυστραλια σε 2 βδομαδες και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση επειδη εδω στο ellada δεν ξερει κανεις να μου δωσει μια εγκυρη απαντηση..Μετα απο ερευνα αποφασισα να στειλω καποια προσωπικα μου πραγματα οχι με contαiner αλλα αεροπορικως ,καθως τα χρηματα ηταν σχεδον ιδια και ολοι ξερουμε ποσο καιρο κανει το contαiner για να φτασει.ΟΚ για το ποσο που θα κοστισει η πτηση εμαθα,κανεις ομως δεν μπορεσε να μου πει ποια ειναι η χρεωση οταν φτασουν στο αεροδρομιο της μελβουρνης ποσο θα κοστισει στο τελωνειο. Γιατι υπαρχει κ εκει μια εξτρα χρεωση μου ειπαν..Μηπως καποιος γνωριζει να μου δωσει μια απαντηση?ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν το ήξερα οτι είναι τα χρήματα ίδια με conteiner και αεροπορικός!!!
Δώσε μας λεπτομέρειες γιατι είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Εγώ έκανα 2 φορές μεταφορά αντικειμένων απο Ελλάδα με πλοίο και conteiner και εχω τις λεπτομέρειες στο Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani. (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2121) Στην αρχή στην πρώτη σελίδα ημερολογιακά.

ayanoglu dimitris
28.09.2011, 18:24
kalispera sas:)) ειναι τελικα τοσο δυσκολο και περιπλοκο να φιγουμε και να παμε αφστραλια? ειχα παει για διακοπεσ πριν ενα χρονο για 35 μερεσ και τιν εροτευτικα τιν χωρα :) τορα θελο να παο για να μεινω και να βρο οπιαδηπτε δουλεια, αμα φιγω παλι με τουριστικι βιζα και παω να ψαξο εκει, και απλα οταν βρο καπια εργασια να μου τιν αλαξουν τιν βιζα σε εργατικη δεν γινετε? πρεπει μονο απο εδο να εχουμε εργατικη βιζα για να δουλεψουμε εκει? ευχαριστο :)

australian
28.09.2011, 19:10
kalispera sas:)) ειναι τελικα τοσο δυσκολο και περιπλοκο να φιγουμε και να παμε αφστραλια? ειχα παει για διακοπεσ πριν ενα χρονο για 35 μερεσ και τιν εροτευτικα τιν χωρα :) τορα θελο να παο για να μεινω και να βρο οπιαδηπτε δουλεια, αμα φιγω παλι με τουριστικι βιζα και παω να ψαξο εκει, και απλα οταν βρο καπια εργασια να μου τιν αλαξουν τιν βιζα σε εργατικη δεν γινετε? πρεπει μονο απο εδο να εχουμε εργατικη βιζα για να δουλεψουμε εκει? ευχαριστο :)

Η σκέψη σου εμπεριέχει υψηλό ρίσκο!!
Αν στο τρίμηνο δεν καταφέρεις κάτι θα πρέπει να βγείς απο την Aus και να επιστρέψεις και πάλι με τουριστική,αυτό σημαίνει έξοδα,απογοήτευση κ.λ.π.
Αν διαβάσεις τα posts αρκετών χρηστών θα δεις ότι τα πράγματα ΔΕΝ είναι εύκολα.
Θέλει σκέψη,και σοβαρότητα.

australian
28.09.2011, 19:18
γεια σας το παραπάνω κείμενο αποτελεί μια παλαιότερη απάντηση της Demi σχετικά με την αίτησ για ναγνώριση του πτυχίου Μηχανικού στους Australian Engineers
Θερμοπαρακαλώ όποιον/όποια γνωρίζει να μου αναφέρει πόσ χρόνο χρειάζεται από την στιγμή που σου απαντήσουν ότι μπορείς να γίνεις μέλος των Engineers Australia μέχρι να είσια μέλος απο την στιγμή που φυσικά στείλεις το ανανεωμένο cv και τα 500 δολλάρια όπως αναφέρεται?δηλαδή για να καταλάβω αν μας στείλουν απάντησ ότι μπορούμε να γίνουε μέλος αυτό δεν μπορύμε να το χρησιμοποησήσουμε για την έκδοση της βίζας η χρειάζεται οπωσδήποτε να γίνουνε και μέλη εκτός από την απάντηση την θετική που θα πα΄ρουμε μετά απο τέσερις μήνες αναμονής?
το χρονικό διλάστηνα απο την στιγμή που θα πάρουν την θεική απάντησ απο Engineers Australia μέχρι και να γίνουμε μέλη πόσο καιρό παιρνει?
Ευχαριστώ

Παλιότερο post (13/09/2011) της Maria12

"Διάρκεια επεξεργασίας "Migration Skills Assessment" από τον φορέα "Engineers Australi
Έκανα αίτηση για να αναγνωρίσω τις σπουδές μου από Ελληνικό Πολυτεχνείο, στην κατηγορία "Engineer Professional".

Η απάντηση ήταν "successful" και η όλη διαδικασία διήρκεσε 2 μήνες και 20 ημέρες. (η αίτησή μου εστάλη 24/06/2011 και η απάντηση ήρθε 09/09/2011)

Ενώ στο site λέει ότι η συνήθης διάρκεια είναι 16 εβδομάδες, εμένα διήρκεσε 11 εβδομάδες.
Προφανώς και η διάρκεια εξαρτάται και από τον φόρτο εργασίας που υπάρχει και από το πλήθος των αιτήσεων που επεξεργάζονται (turnaround is currently about 16 weeks from the date of receipt. Note this time can be highly variable depending on numbers of incoming applications)"

ayanoglu dimitris
28.09.2011, 19:39
το γνωριζο αυτο για τους 3 μινες οτι πρεπει να βγεισ για μια μερα απο τιν χωρα και να επιστρεψεισ :) σιγουρα οτι κανω θα ειναι για σοβαρο λογο και σκοπο, απλα σκευτομαι να εκμεταλευτο οτι γνοριμιες εχο στιν μελβοθρνη οστε να μπορεσουν να με βοιηθησουν. απογοητευση ελπιζο να μιν παθο γιατι δεν θα ειναι το τελος του κοσμου,απλα ηθελα να μαθο αν εκει σου αλαζουν τιν βιζα απο τουριστικι σε εργατικη :) και φυσικα αν το ρισκο αξιζει απο το να παλευο απο εδο ελλαδα για να βρο κατι εκει ,θελο να πιστευο οτι αμα εισαι εκει και εχεις αμεση επαφη με καπιον εργοδοτη να ειναι πιο εφικτο να βρεις κατι :) (απλα δεν ανεφερα οτι εχο γαλλικη υπικοτητα και διαβατιριο αλα πιστευο οτι για εργασια θα ισχηει το ιδιο) σε ευχαριστο australian για τιν απαντιση σου :)))

australian
28.09.2011, 19:48
το γνωριζο αυτο για τους 3 μινες οτι πρεπει να βγεισ για μια μερα απο τιν χωρα και να επιστρεψεισ :) σιγουρα οτι κανω θα ειναι για σοβαρο λογο και σκοπο, απλα σκευτομαι να εκμεταλευτο οτι γνοριμιες εχο στιν μελβοθρνη οστε να μπορεσουν να με βοιηθησουν. απογοητευση ελπιζο να μιν παθο γιατι δεν θα ειναι το τελος του κοσμου,απλα ηθελα να μαθο αν εκει σου αλαζουν τιν βιζα απο τουριστικι σε εργατικη :) και φυσικα αν το ρισκο αξιζει απο το να παλευο απο εδο ελλαδα για να βρο κατι εκει ,θελο να πιστευο οτι αμα εισαι εκει και εχεις αμεση επαφη με καπιον εργοδοτη να ειναι πιο εφικτο να βρεις κατι :) (απλα δεν ανεφερα οτι εχο γαλλικη υπικοτητα και διαβατιριο αλα πιστευο οτι για εργασια θα ισχηει το ιδιο) σε ευχαριστο australian για τιν απαντιση σου :)))
Τουλάχιστον κάνε τις επαφές σου απο εδώ πριν κατέβεις
Εφόσον έχεις καταφέρει να επιβιώσεις ως τώρα στο ελλαδιστάν δεν υπάρχει
περίπτωση να απογοητευτείς ακόμη και στην Ουζουμπουρου να πας!!!
(Αλλά τι λέω στην Ουζουμπούρου είναι καλύτερα τα πράγματα . http://www.youtube.com/watch?v=dlTXddICiWo

ayanoglu dimitris
28.09.2011, 20:07
χαχαχα καλα τα λες!! καλυτερα στο ουζουμπουρου και μπουρου μπουρου παρα στην κουμουνδουρου... ενοιτε οτι απο εδο θα προσπαθησω να κανω καπιες επαφες και αν μπορο να στειλο το βιογραφικο μου αλα και τιην συστατικη επιστολη απο τιν γεοτεχνικι ετερια που δουλευω (γιατι δεν εχο πτηχιο σε αυτο που εργαζομε στιν γεοτεχνικη μελετη απλα 8 χρονια εξηδικευσης και δουλειας) αλα εκτος απο τις επαφες απο πριν αμα δεν γινει τιποτα θα φυγο και θα το πολεμισο εκει :)

KateM12
28.09.2011, 21:22
Ένας άλλος τρόπος για να πάει κάποιος να μείνει στην Αυστραλία είναι μέσω σπουδών. Γράφεσαι σε κάποιο Επαγγελματικό Κολλέγιο, παίρνεις 2 χρόνια φοιτητική βίζα, στο διάστημα αυτό εργάζεσαι με μερική απασχόληση και τελικά αποκτάς επαγγελματικά προσόντα σε κάποιο αντικείμενο που σου δίνει το δικαπίωμα να ζητήσεις σπόνσορα.
Προσωπικά θα μπορούσα να δώσω πληροφορίες σε αυτό το θέμα. έχω και σχετικό μπλόγκ

http://spoudeskilledworkinmelbourne.blogspot.com

australian
28.09.2011, 21:48
Ένας άλλος τρόπος για να πάει κάποιος να μείνει στην Αυστραλία είναι μέσω σπουδών. Γράφεσαι σε κάποιο Επαγγελματικό Κολλέγιο, παίρνεις 2 χρόνια φοιτητική βίζα, στο διάστημα αυτό εργάζεσαι με μερική απασχόληση και τελικά αποκτάς επαγγελματικά προσόντα σε κάποιο αντικείμενο που σου δίνει το δικαπίωμα να ζητήσεις σπόνσορα.
Προσωπικά θα μπορούσα να δώσω πληροφορίες σε αυτό το θέμα. έχω και σχετικό μπλόγκ

http://spoudeskilledworkinmelbourne.blogspot.com
Τι είναι αυτό πάλι?
Αντιπρόσωπος τίνος?
Δωρεάν πληροφορίες εννοείς?

xrisa
28.09.2011, 22:15
Καλησπέρα σε όλους!!!!! παιδιά έχω μπερδευτεί πολύ δε ξέρω από που πρέπει να ξεκινήσω τις προσπάθειες για να καταφέρω να πάω αυστραλια...δωστε καμια ιδεα!!!!! η βοηθειά σας πολύτιμη

australian
28.09.2011, 22:45
Καλησπέρα σε όλους!!!!! παιδιά έχω μπερδευτεί πολύ δε ξέρω από που πρέπει να ξεκινήσω τις προσπάθειες για να καταφέρω να πάω αυστραλια...δωστε καμια ιδεα!!!!! η βοηθειά σας πολύτιμη
τι ιδέα?
ξεκίνα απο εδώ http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2108
ριξε και μιά ματιά εδώ http://www.greekcommunity.com.au/gocmv_public/index.php/el/immigration/80-migration-update

Agoriani
29.09.2011, 04:29

Προσωπικά θα μπορούσα να δώσω πληροφορίες σε αυτό το θέμα. έχω και σχετικό

KateM12 δώσε τις πληροφορίες σου εδώ, δημόσια, και θα σου κάνω και ενα Θέμα αφιερωμένο στις σπουδές και την φοιτητική βίζα. Ετσι θα βοηθήσουμε τους πατριώτες απο Ελλάδα να βρούνε πληροφορίες. Με τα προσωπικά μηνύματα δεν γίνεται δουλειά. Υπάρχει ενα σημαντικό ποσοστό ενδιαφερομένων που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν κάν το forum και θα βρούνε την πληροφορία μέσω του Google, μελλοντικά.

Τάσος Αγαπάει AU
29.09.2011, 05:31
KateM12 δώσε τις πληροφορίες σου εδώ, δημόσια, και θα σου κάνω και ενα Θέμα αφιερωμένο στις σπουδές και την φοιτητική βίζα. Ετσι θα βοηθήσουμε τους πατριώτες απο Ελλάδα να βρούνε πληροφορίες. Με τα προσωπικά μηνύματα δεν γίνεται δουλειά. Υπάρχει ενα σημαντικό ποσοστό ενδιαφερομένων που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν κάν το forum και θα βρούνε την πληροφορία μέσω του Google, μελλοντικά.

Παιδιά ναι! Ένα τέτοιο θέμα το χρειαζόμαστε! Εγώ προσωπικά επειδή εκεί θα πάω να σπουδάσω εδώ μέσα μαθαίνω μόνο για Partner, Sponsor Visas. Μακάρι να μπορούσα ήδη σήμερα να γράψω το τι πρέπει να κάνει κάποιος αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ακόμη

lucia
29.09.2011, 09:50
καλημέρα κι από εμένα.
Παιδιά, διαβάζω και διαβάζω συνέχεια για την μετανάστευση στην Αυστραλία, βλέπω ότι ο κόσμος ενδιαφέρεται τρελά, οι περισσότεροι για Αυστραλία ετοιμάζονται. Παρ'όλα αυτά βλέπω ότι οι Αυστραλοί έχουν πολλές προυποθέσεις και όρια, υπάρχει πολύ γραφειοκρατία για να φτιάξεις τα χαρτιά σου, θέλεις πολλά λεφτά για εισιτήρια, βίζα κλπ. Όλα αυτά αποθαρρύνουν κάποιον. Δεν είναι μόνο ο χρόνος προετοιμασίας, είναι και το χρηματικό στη μέση. Για να καταφέρεις να γίνεις νόμιμος και μόνιμος πρέπει να ξοδέψεις πολλά χρήματα και να καταβάλεις μεγάλες προσπάθειες. Τελικά βλέπω ότι η Αυστραλία δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολη χώρα για μετανάστευση, θα μου πεις που είναι εύκολα; Πουθενά! Όμως το ότι πρέπει να ξοδέψεις μια μικρή περιουσία για να τα καταφέρεις με τρομάζει. Παρότι έχω άριστη γνώση της Αγγλικής και με ελκύει φοβερά η εξωτικότητα αυτής της χώρας, το κλίμα που δεν είναι ψυχρό, οι ευκαιρίες κλπ, βλέπω ότι είναι πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να τα καταφέρω αν θέλω να μεταναστεύσω σε σύντομο χρονικό διάστημα από τη στιγμή που θα το πάρω απόφαση. Θα ήθελα τη γνώμη σας για όλα αυτά.

nunki
29.09.2011, 11:28
καλημέρα κι από εμένα.
Παιδιά, διαβάζω και διαβάζω συνέχεια για την μετανάστευση στην Αυστραλία, βλέπω ότι ο κόσμος ενδιαφέρεται τρελά, οι περισσότεροι για Αυστραλία ετοιμάζονται. Παρ'όλα αυτά βλέπω ότι οι Αυστραλοί έχουν πολλές προυποθέσεις και όρια, υπάρχει πολύ γραφειοκρατία για να φτιάξεις τα χαρτιά σου, θέλεις πολλά λεφτά για εισιτήρια, βίζα κλπ. Όλα αυτά αποθαρρύνουν κάποιον. Δεν είναι μόνο ο χρόνος προετοιμασίας, είναι και το χρηματικό στη μέση. Για να καταφέρεις να γίνεις νόμιμος και μόνιμος πρέπει να ξοδέψεις πολλά χρήματα και να καταβάλεις μεγάλες προσπάθειες. Τελικά βλέπω ότι η Αυστραλία δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολη χώρα για μετανάστευση, θα μου πεις που είναι εύκολα; Πουθενά! Όμως το ότι πρέπει να ξοδέψεις μια μικρή περιουσία για να τα καταφέρεις με τρομάζει. Παρότι έχω άριστη γνώση της Αγγλικής και με ελκύει φοβερά η εξωτικότητα αυτής της χώρας, το κλίμα που δεν είναι ψυχρό, οι ευκαιρίες κλπ, βλέπω ότι είναι πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να τα καταφέρω αν θέλω να μεταναστεύσω σε σύντομο χρονικό διάστημα από τη στιγμή που θα το πάρω απόφαση. Θα ήθελα τη γνώμη σας για όλα αυτά.

Συμφωνω κ επαυξανω στο σημειο μαλιστα που αναφερεις στο κατα ποση θεληση πρεπει να εχει καποιος ωστε να μην κουραστει ή/και απογοητευτει απο τις χρονοβορες διαδικασιες κ ενα σωρο δυσκολιες που μπορει να αντιμετωπισει καποιος ξεχωριστα. Η δικη μου αποψη ειναι οτι εαν εχεις τον τροπο να ανταπεξελθεις κανα εξαμηνο εκει (οικονομικα εννοω), καντην! Με τις αναλογες προϋποθεσεις θα εχεις βρει μια σχετικα καλη δουλεια και θα αρχισεις να παιρνεις μια σειρα. Τιποτα δεν ειναι ευκολο βεβαια.

Θα σου φερω παραδειγμα τον εαυτο μου. Ειμαι 3 μηνες ανεργος και απο τη μερα που απολυθηκα ειπα "Φευγω...". Ψαχτηκα, διαβασα, ρωτησα και ειδα τι προετοιμασια-βουνο χρειαζεται και ποσα χρηματα απαιτουνται και καταληγω σε μια ποιο "τυχοδιωκτικη" λυση. Το ευτυχημα για μενα ειναι οτι εχω συγγενεις και στη Μελβουρνη και στο Σιδνεϋ και ειναι διατεθειμενοι να με βοηθησουν μεχρι να σταθω στα ποδια μου. Φευγω λοιπον (κλασσικα με τουριστικη...) και στα καπακια κανω αιτηση για φοιτητικη βιζα. Την αιτηση τη κανω απο εκει γιατι πιστευω θα βγει σε συντομοτερο χρονικο διαστημα απ' οτι εδω, συν βεβαια οτι θα εχω και το χρονο να δω απο κοντα ποια ειδικοτητα ειναι καλυτερα να ακολουθησω. Το σημαντικο ειναι οτι δεν θα εχω νοικι τους πρωτους μηνες και λεω οτι με το 20ωρο που σου δινει η φοιτητικη θα μπορω να πληρωνω διδακτρα. Ετσι λοιπον ελπιζω να μεινω και να μη γυρισω πισω μετα απο κανα χρονο...

Εδω θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να ρωτησω τα πιο εμπειρα μελη εαν ισχυει αυτο που μου εχουν πει οτι πρεπει το διαβατηριο σου να εχει ισχυ τουλαχιστον 6 μηνες για να κανεις αιτηση για φοιτητικη

fanoo
29.09.2011, 11:33
Φυσάω και ξανα-ξεφυσάω κάθε μέρα που μπαίνω στα μειλ μου και δεν εχω απάντηση από την Πρεσβεία!!!
Διάβασα κάποιους που είπαν ότι κάποιος φίλος φίλου κλπ πήρε απάντηση και εντυπωσιάζομαι αφού στην ανακοίνωσή τους ανέφεραν σαφώς πως ακόμα και στην περίπτωση αρνητικής απάντησης, θα ειδοποιούμασταν ΟΛΟΙ!!!

Επίσης, όχι οτι έχω τίποτα σίγουρο φυσικά, αλλά και εμένα η ειδικότητά μου πιάνει τα παραιατρικά και τα παιδαγωγικά που και στους δυο αυτούς τομείς υπάρχει ζήτηση (αυτό το αναφέρω για την περίπτωση του γιατρού που έλαβε απάντηση όπως κάποιος ανέφερε).

Τέλοσπάντων, πολύ σωστά ειπώθηκε επίσης οτι το σεμινάριο αυτό δεν λέει τίποτα σίγουρο για την τελική εξέλιξη του καθενός. Η καλύτερη συμβουλή που άκουσα ηταν αυτή για την αναγνώριση πτυχίων και εξειδικεύσεων όσο περιμένουμε καθώς και η πολύ ωραία ιδέα περι σπουδών! Η αλήθεια είναι (για να μεταφέρω και το κλίμα από εδώ) πως εμείς που ζούμε τώρα στην Ελλάδα, είμαστε σε κατάσταση απερίγραπτη..όλοι είναι αφηρημένοι και παραμιλούν στο δρόμο, οδηγούν επίσης αφηρημένα και το μυαλό μας είναι συνεχώς αλλου αφού με όλα αυτά τα οικονομοικά γεγονότα έχουμε φρικάρει!
Το βλέπω και από τον εαυτό μου, οι μέρες φαίνονται τεράστιες και εγώ η ίδια που έχω συνηθίσει να είμαι υπερδραστήρια, σκέφτομαι 100 φορές για να κάνω κάτι!!!

Υπομονή για όλους εύχομαι, ευχαριστώ πολύ και για το καλωσόρισμα..
Ελπίζω σύντομα να έχουμε νέα!

Δημήτρης 297
29.09.2011, 11:35
Ακούω πολλούς κ αναφέρουν την περίπτωση να πάει κάποιος στην Αυστραλία με τουριστική βίζα κ να βρει εκεί δουλειά κ μετά να ανανεώσει. Θα ήθελα να ρωτήσω...
1. Ας πούμε ότι βρίσκεις δουλειά εκεί . Μπορούν να σε προσλάβουν εαν έχεις πάει με τουριστική βίζα κ είσαι άνω των 30 ετών?
2. κ εαν σε προσλάβουν, μπορείς να ανανεώσεις τη βίζα ώστε να συνεχίσεις να δουλεύεις εκεί?

Είναι τα παραπάνω ένα εφικτό σενάριο?

fanoo
29.09.2011, 12:09
και για όσους περιμένουν ακόμα την απάντηση για το σεμινάριο στην Αθήνα, παραθέτω με copy paste την απάντηση που έστειλαν μετά την αίτησή μου:

Thank you for expressing interest in attending a Skills Australia Needs information session. Your details have been received and will shortly be reviewed by the department.

Attendance at these events is by invitation only. The list of invitees will be determined according to qualifications and work experience in highest demand.

Invitations will be issued by email in late September 2011, and information on venue and attendance times will be provided to invitees at this time. Those who are not selected for participation will also be notified.

If you are not selected for participation at the event, it is important to note that this does not indicate that your skills are not required in Australia. Places are strictly limited and invitations can only be issued to those who have skills that fall within the particular targeting of these events, and who have qualifications and work experience which are in highest demand on this occasion.

Kind regards,

Australian Department of Immigration and Citizenship

australian
29.09.2011, 12:09
Ακούω πολλούς κ αναφέρουν την περίπτωση να πάει κάποιος στην Αυστραλία με τουριστική βίζα κ να βρει εκεί δουλειά κ μετά να ανανεώσει. Θα ήθελα να ρωτήσω...
1. Ας πούμε ότι βρίσκεις δουλειά εκεί . Μπορούν να σε προσλάβουν εαν έχεις πάει με τουριστική βίζα κ είσαι άνω των 30 ετών?
2. κ εαν σε προσλάβουν, μπορείς να ανανεώσεις τη βίζα ώστε να συνεχίσεις να δουλεύεις εκεί?

Είναι τα παραπάνω ένα εφικτό σενάριο?
Mε τουριστική visa ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΣ(προς το παρόν) που σημαίνει δε θα σε προσλάβει ΚΑΝΕΙΣ!

demi
29.09.2011, 12:22
καλημέρα κι από εμένα.
Παιδιά, διαβάζω και διαβάζω συνέχεια για την μετανάστευση στην Αυστραλία, ................θα ήθελα τη γνώμη σας για όλα αυτά.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν είναι εύκολο και θέλει υπομονή, χρόνο και χρήματα αρκετά. Νομίζω όμως ότι με μια σωστή οργάνωση και αν πραγματικά το θες πολύ τελικά σε ανταμείβει η προσπάθεια . Τι να σου πω? Για μένα η επιλογή είχε να κάνει με απωθημένο αφού ήθελα κάποια στιγμή να ζήσω στην χώρα που γεννήθηκα.

angel.co
29.09.2011, 12:35
Ειμαι 23 χρονων και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινησω ενεργειες για μεταναστευση στην Αυστραλια..Δεν εχω σπουδασει ουτε δουλεψει ξανα στο εξωτερικο κοινως δεν βρεθηκα ποτε για μεγαλο χρονικο διαστημα μακρια απο το σπιτι μου..Η απορια μου ειναι η εξης...επισκεπτεται κανεις απο εσας που ειστε ηδη εκει την Ελλαδα? Εστω μια φορα τον χρονο? Οι δουλειες εκει δινουν αυτη την οικονομικη δυνατοτητα? Γιατι κακα τα ψεματα τα εισητηρια ειναι πολυ ακριβα..Το οτι η Ελλαδα δεν με σηκωνει πια δεν σημαινει πως δεν θελω να ξαναδω την οικογενεια μου? Γι αυτο απευθυνομαι σ εσας που μενετε Αυστραλια κ ποσο ευκολα ερχεται κανεις να επισκευθει τον τοπο του εστω μια φορα τον χρονο?

Ευχαριστω εκ των προταιρων

konstantinos1
29.09.2011, 13:28
Παρ'όλα αυτά βλέπω ότι οι Αυστραλοί έχουν πολλές προυποθέσεις και όρια, υπάρχει πολύ γραφειοκρατία για να φτιάξεις τα χαρτιά σου, θέλεις πολλά λεφτά για εισιτήρια, βίζα κλπ. Όλα αυτά αποθαρρύνουν κάποιον. Δεν είναι μόνο ο χρόνος προετοιμασίας, είναι και το χρηματικό στη μέση. Για να καταφέρεις να γίνεις νόμιμος και μόνιμος πρέπει να ξοδέψεις πολλά χρήματα και να καταβάλεις μεγάλες προσπάθειες. Τελικά βλέπω ότι η Αυστραλία δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολη χώρα για μετανάστευση, θα μου πεις που είναι εύκολα; Πουθενά!

μιας και μιλας για τις διαδικασιες και το οτι ειναι δυσκολες, πρεπει να πω οτι σε ολες τις χωρες της ευρωπης ειναι ευκολα, ουτε διαβατηριο δεν χρειαζεστε!!! με τη ταυτοτητα αυριο το πρωι πατε με τα ιδια δικαιωματα που εχουν και οι ντοπιοι για ταμειο ανεργιας, ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη κτλ. και μη μου πειτε παλι οτι η ευρωπη δεν παει καλα γιατι καποιοες χωρες πανε εξαιρετικα, δεν ειναι ολες ελλαδα!

δε ξερω τι εχει πιασει καποιους με την αυστραλια παροτι δεν εχουν καμια σχεση με τη χωρα, αλλα υποθετω απλα οτι εχουν λαθος πληροφορηση και νομιζουν οτι εδω μοιραζουν δουλειες και δολλαρια!

lucia δεν μιλαω για σενα προσωπικα, προς θεου, αφορμη παιρνω και κανω ενα γενικο σχολιο!

legend7
29.09.2011, 13:42
Είμαι 35 ετών, παντρεμένος, χωρίς παιδιά ακόμη και με πάρα πολύ καλή δουλειά στην Αθήνα. Συγκεκριμένα είμαι δημοσιογράφος πολιτικός συντάκτης και η γυναίκα μου γραμματέας γραφείου. Παρά το γεγονός λοιπόν ότι έχουμε καλές δουλειές τα βγάζουμε δύσκολα πέρα οικονομικά στην Ελλάδα. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που έχουμε αρχίσει να σκεφτόμααστε μήπως έχει ερθει η ώρα να έρθουμε στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στο Σύδνεϋ καθώς εκεί υπάρχουν και κάποιοι μακρινοί συγγενείς. Πέρα μάλιστα από τη δύσκολη οικονομική κατάσταση λόγω της κρίσης στην Ελλάδα σκεφτόμαστε και άλλα πράγματα όπως το γεγονός ότι εδώ τα παιδιά μας αύριο θα πηγαίνουν τις μισές ημέρες το μήνα στο σχολείο με εκπαιδευτικούς που επειδή δεν θα πληρώνονται καλά δεν θα είναι καλοί, ότι αν αρρωστήσουμε στην Ελλάδα η ζωή μας κρέμεται από μια κλωστή και από τα φακελάκια κλπ κλπ...
Αναρωτιέμαι όμως κατά πόσο θα μπορούσα εγώ να εργαστώ ως δημοσιογράφος στο Σύνδεϋ...Φαντάζομαι ότι θα μπορούσα μόνο σε ελληνόφωνο μέσο μαζικής ενημέρωσης αλλά δεν ξέρω που θα μπορούσα να ψάξω αν υπάρχουν τέτοιες θέσεις εργασίας...
Αν ξέρει κάτι κάποιος θα ήμουν ευγνώμων να με βοηθούσε...

ΥΓ: Για όσους απορούν που σκέφτομαι να μεταναστεύσω ενώ έχω καλή δουλειά στην Αθήνα, δυστυχώς πια δεν έχει και πολλή σημασία αυτό καθώς η ζωή εδώ μέρα με τη μέρα γίνεται όλο και πιο δύσκολη και η ανασφάλεια είναι δεδομένο που μας έκει κάνει όλους σχεδόν νευρασθενικούς...

australian
29.09.2011, 13:46
Είμαι 35 ετών, παντρεμένος, χωρίς παιδιά ακόμη και με πάρα πολύ καλή δουλειά στην Αθήνα. Συγκεκριμένα είμαι δημοσιογράφος πολιτικός συντάκτης και η γυναίκα μου γραμματέας γραφείου. Παρά το γεγονός λοιπόν ότι έχουμε καλές δουλειές τα βγάζουμε δύσκολα πέρα οικονομικά στην Ελλάδα. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που έχουμε αρχίσει να σκεφτόμααστε μήπως έχει ερθει η ώρα να έρθουμε στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στο Σύδνεϋ καθώς εκεί υπάρχουν και κάποιοι μακρινοί συγγενείς. Πέρα μάλιστα από τη δύσκολη οικονομική κατάσταση λόγω της κρίσης στην Ελλάδα σκεφτόμαστε και άλλα πράγματα όπως το γεγονός ότι εδώ τα παιδιά μας αύριο θα πηγαίνουν τις μισές ημέρες το μήνα στο σχολείο με εκπαιδευτικούς που επειδή δεν θα πληρώνονται καλά δεν θα είναι καλοί, ότι αν αρρωστήσουμε στην Ελλάδα η ζωή μας κρέμεται από μια κλωστή και από τα φακελάκια κλπ κλπ...
Αναρωτιέμαι όμως κατά πόσο θα μπορούσα εγώ να εργαστώ ως δημοσιογράφος στο Σύνδεϋ...Φαντάζομαι ότι θα μπορούσα μόνο σε ελληνόφωνο μέσο μαζικής ενημέρωσης αλλά δεν ξέρω που θα μπορούσα να ψάξω αν υπάρχουν τέτοιες θέσεις εργασίας...
Αν ξέρει κάτι κάποιος θα ήμουν ευγνώμων να με βοηθούσε...

ΥΓ: Για όσους απορούν που σκέφτομαι να μεταναστεύσω ενώ έχω καλή δουλειά στην Αθήνα, δυστυχώς πια δεν έχει και πολλή σημασία αυτό καθώς η ζωή εδώ μέρα με τη μέρα γίνεται όλο και πιο δύσκολη και η ανασφάλεια είναι δεδομένο που μας έκει κάνει όλους σχεδόν νευρασθενικούς...
Aν έκανες μια επαφή εδώ http://neoskosmos.com/news/el
είναι εφημερίδα,στη Μελβούρνη όμως

maria12
29.09.2011, 14:05
μιας και μιλας για τις διαδικασιες και το οτι ειναι δυσκολες, πρεπει να πω οτι σε ολες τις χωρες της ευρωπης ειναι ευκολα, ουτε διαβατηριο δεν χρειαζεστε!!! με τη ταυτοτητα αυριο το πρωι πατε με τα ιδια δικαιωματα που εχουν και οι ντοπιοι για ταμειο ανεργιας, ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη κτλ. και μη μου πειτε παλι οτι η ευρωπη δεν παει καλα γιατι καποιοες χωρες πανε εξαιρετικα, δεν ειναι ολες ελλαδα!

δε ξερω τι εχει πιασει καποιους με την αυστραλια παροτι δεν εχουν καμια σχεση με τη χωρα, αλλα υποθετω απλα οτι εχουν λαθος πληροφορηση και νομιζουν οτι εδω μοιραζουν δουλειες και δολλαρια!

Konstantinos1 έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα γράφεις.
Θεωρώ προσωπικά ότι η "μανία" με την Αυστραλία έχει δημιουργηθεί από την ελλειπή και πολλές φορές λανθασμένη πληροφόρηση που δίνεται στον κόσμο από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

Λίγοι κάνουν τον κόπο να φιλτράρουν τις πληροφορίες που κυκλοφορούν και σκάνε σαν πυροτέχνημα. Η όλη διαδικασίαγια μετανάστευση στην Αυστραλία είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία και πολύ απαιτητική όσο αφορά τα προσόντα του υποψηφίου μετανάστη.

Και επίσης εδώ να σημειώσω ότι όσοι παρακολουθείτε το forum, γνωρίζετε (τουλάχιστον σας εφηστώ την προσοχή σε αυτό) ότι οι ανταποκρίσεις από την Αυστραλία - στις οποίες τα μέλη γράφουν τις εμπειρίες τους - αφορούν περιπτώσεις Αυστραλών υπηκόων, οι οποίοι έχουν Αυστραλέζικο διαβατήριο ή είναι σύζυγοι Αυστραλών υπηκόων.

Δεν υπάρχει μέχρι στιγμή κάποια περίπτωση Έλληνα που να έχει βγάλει είτε SKilled Migration visa, είτε Employer Sponsored Migration visa, τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Οπότε ας γνωρίζουμε όλοι ότι η Αυστραλία - όπως και καμία χώρα στην εποχή μας - δεν είναι χώρα της επαγγελίας που όπως πολύ εύστοχα ανέφερες:

...εχουν λαθος πληροφορηση και νομιζουν οτι εδω μοιραζουν δουλειες και δολλαρια!

Nikos Mech Eng
29.09.2011, 14:29
Konstantinos1 έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα γράφεις.
Θεωρώ προσωπικά ότι η "μανία" με την Αυστραλία έχει δημιουργηθεί από την ελλειπή και πολλές φορές λανθασμένη πληροφόρηση που δίνεται στον κόσμο από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

Λίγοι κάνουν τον κόπο να φιλτράρουν τις πληροφορίες που κυκλοφορούν και σκάνε σαν πυροτέχνημα. Η όλη διαδικασίαγια μετανάστευση στην Αυστραλία είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία και πολύ απαιτητική όσο αφορά τα προσόντα του υποψηφίου μετανάστη.

Και επίσης εδώ να σημειώσω ότι όσοι παρακολουθείτε το forum, γνωρίζετε (τουλάχιστον σας εφηστώ την προσοχή σε αυτό) ότι οι ανταποκρίσεις από την Αυστραλία - στις οποίες τα μέλη γράφουν τις εμπειρίες τους - αφορούν περιπτώσεις Αυστραλών υπηκόων, οι οποίοι έχουν Αυστραλέζικο διαβατήριο.

Δεν υπάρχει μέχρι στιγμή κάποια περίπτωση Έλληνα που να έχει βγάλει είτε SKilled Migration visa, είτε Employer Sponsored Migration visa, τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Οπότε ας γνωρίζουμε όλοι ότι η Αυστραλία - όπως και καμία χώρα στην εποχή μας - δεν είναι χώρα της επαγγελίας που όπως πολύ εύστοχα ανέφερες:

Μπράβο Κωνσταντίνε και Μαρία!!!! Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σας. Ειδικά η σημείωση στην αναφορά ότι οι ανταποκρίσεις από την Αυστραλία - στις οποίες τα μέλη γράφουν τις εμπειρίες τους - αφορούν περιπτώσεις Αυστραλών υπηκόων, οι οποίοι έχουν Αυστραλέζικο διαβατήριο. Έτσι για να μπαίνουν μερικά πράγματα στη θέση τους!!!

demi
29.09.2011, 15:04
Είμαι 35 ετών,............νευρασθενικούς. ..

Το Σύδνευ είναι μια πανάκριβη πόλη , είσαι σίγουρος ότι θες να πας εκεί? Δεν λέω ωραία και κοσμοπολίτική αλλά πανάκριβη. Για δουλειές στο δημοσιογραφικό κομμάτι δεν ξέρω αλλά να ξέρεις ότι το Σύδνευ κυνηγιέται πολύ και από τους ντόπιους αυστραλούς για δουλειά και για μόνιμη εγκατάσταση και γι αυτό ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Όλοι σχεδόν οι ντόπιοι επαγγελματικά επιτυχυμένοι θέλουν και ψάχνουν μια δουλειά στο Σύδνευ. Τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία όταν έψαχνα για δουλειά στην Αυστραλία ήξερα ότι όταν έκανα αίτηση για θέση στο Σύδνευ πήγαινε χαμμένη.

Angus
29.09.2011, 15:07
Angus Πολυτεχνείο ή Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα πάει υποχρεωτικά μέσω του assesmnet με τα not recognized qualifications. Όσο λυπηρό και να ακούγεται αυτό έτσι ακριβώς είναι. Το μεταπτυχιακό στην Μεγάλη Βρετανία σε γλιτώνει από την διαδικασία του IELTS . Δεν χρειάζεται δηλαδή να δώσεις iELTS. Απλά στην θέση του Ielts βάζεις το μεταπτυχιακό. Συμπληρώνεις την φόρμα Professional Engineer αφού είσαι από Πολυτεχνείο και όχι από ΤΕΙ.

Σε ευχαριστλω πολύ γθια την άμεση απάντηση
άλλη μια τελευταία ερώτησ και πολυ κρίσιμη
κοίτα εγώ δεν ήξερα ότι επειδή λόγω μερταπτυχιακού στην Μεγάλη Βρεατανία(συγκεκριμένα Σκωτία) δεν χρειάζετα να δώσω IELTS,νόμιζα ότι δεν χρειάζονατι IELTS όσοι έχουν κάνει undergradute studies στην Μεγάλη Βρετανία και όχι όσοι έχουν΄κάνει master εκεί,έτσι λοπόν με βάσηγ αυτό πήγα και έκαν αίτησ και έδωσα λεφτα για να εξεταστώ στισ 5 Νοεμβρίου για ielts
σε παρακαλώ πολύ αν όντως ισχύει αυτό για να μην πηγαίνω να δίνω τσάμπα το δίπλωαμα αν και το πλήρωσα μπορείς να κου υποδείξεισ που το λεέει αυτό?σε παρακαλώ είανι σημαντικό για να μην πάω τσάμπα να δώσω IELTS μιασ και έχω μαστερ από αγγλικό πανεπιστήμιο.,όποιοσ/όποια γνωρίζει απαρακαλώ ασ απαντ΄σηει μην πάω και καταναλώσω χρόνο για ένα δίπλωμα που δεν θα χρειαστεί αφού έχω το μαστερ

επειδή επειγει το θέμα και πολυ φοβάμαι ότι έδωσα τσάμπα λεφτά για το ielts σας παρακαλώ όποιος/όποια γνωρίζει κάτι περί του θέματος να απαντ΄σηει να γλιτώσω τουλάχιστον το χρόνο και τον κόπο που χρειάζεται για το IELTS
Ευχαριστώ

legend7
29.09.2011, 15:44
Ευχαριστώ πάρα πολύ

legend7
29.09.2011, 15:46
Το ξέρω ότι το Σύδνεϋ είναι πανάκριβη πόλη και προφανώς ο ανταγωνισμός εκεί είναι τεράστιος. Σκέφτηκα ως πρωτεραιότητα το Σύνδεϋ μόνο και μόνο επειδή εκεί ζουν δεύτερα ξαδέρδια....Αν βρεθεί κάτι καλό και αλλού προφανώς και δεν θα το απέρριπτα...

sivas
29.09.2011, 15:54
Καλησπέρα σε όλους, κατ' αρχήν συγχαρητήρια για το site και για τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνετε μέσω αυτού.
Θα ήθελα να ρωτήσω και να παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά να μου απαντήσει.
Είμαι παντρεμένος με τρία παιδιά (6, 5, 3 ετών) και επιθυμούμε να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία. Η σύζυγός μου είναι νοσηλεύτρια (ΠΕ) (Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και διαθέτει μεταπτυχιακό στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας (ICU) από το ίδιο ίδρυμα. Εργάζεται σε ΜΕΘ (ICU) δημόσιου νοσοκομείου από το 2005. Διαθέτει πτυχίο αγγλικών (CPE) του Cambridge με βαθμό Β. Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε διαδικασία για πιστοποίηση της επαγγελματικής της κατάρτισης μέσω του ANMAC έτσι ώστε να πιστοποιηθεί η ικανότητά της για εργασία στην Αυστραλία και στη συνέχεια να κάνουμε αίτηση για βίζα 475 (skilled migration). Η διαδικασία της πιστοποίησης θα υπερβεί τους 3 μήνες και στη συνέχεια θα αρχίσουν οι διαδικασίες για έκδοση βίζας. Εγώ είμαι αξιωματικός του Στρατού και γνωρίζω ότι δεν υπάρχει κάτι σχετικό με το επάγγελμά μου εκεί, αν και έχω παράλληλα πτυχίο στην στατιστική χωρίς ωστόσο εργασιακή εμπειρία στον τομέα αυτόν.
Θα ήθελα να ρωτήσω
-αν το proficiency του Cambridge καλύπτει το IELTS;
-αν η λογική μας είναι σωστή ή θα έπρεπε να κάνουμε αίτηση για κάποια άλλη βίζα;
-αν η σύζυγος με την βίζα της μπορεί να συνοδευτεί από εμένα και τα τρία παιδιά;
-αν πρέπει να μετακινηθούμε όλοι μαζί ταυτόχρονα;

lucia
29.09.2011, 15:54
Nunki,Demi, Konstantinos1, Maria12, και Nikos Mech Eng ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις παρατηρήσεις σας. Όλον αυτό τον καιρό που διάβαζα και ξαναδιάβαζα για τις προυποθέσεις και τα κριτήρια με έπιανε τρέλα, αναρωτιόμουν γιατί οι άλλοι προσπαθούν τόσο πολύ, μήπως ήξεραν κάτι που δεν ήξερα εγώ κι έτρεχαν σαν κοπάδι θα εξασφαλίσουν την πολυπόθητη βίζα; Αν κατάλαβα καλά αν έχεις λεφτά στην Αυστραλία περνάς καλά κι έχεις παροχές υγείας και μόρφωσης, διαφορετικά; Αν όμως δεν έρθουν τα πράγματα τόσο καλά όσο τα περίμενες θα μπορείς να σπουδάσεις τα παιδιά σου ή χρειάζεσαι για το καθένα από ένα σάκκο Aus dollars? Και για την υγεία πόσο καλή περίθαλψη μπορείς να έχεις αν δεν έχεις την κατάλληλη ασφάλιση;

demi
29.09.2011, 15:59
Ειμαι 23 χρονων και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινησω ενεργειες για μεταναστευση στην Αυστραλια..Δεν εχω σπουδασει ουτε δουλεψει ξανα στο εξωτερικο κοινως δεν βρεθηκα ποτε για μεγαλο χρονικο διαστημα μακρια απο το σπιτι μου..Η απορια μου ειναι η εξης...επισκεπτεται κανεις απο εσας που ειστε ηδη εκει την Ελλαδα? Εστω μια φορα τον χρονο? Οι δουλειες εκει δινουν αυτη την οικονομικη δυνατοτητα? Γιατι κακα τα ψεματα τα εισητηρια ειναι πολυ ακριβα..Το οτι η Ελλαδα δεν με σηκωνει πια δεν σημαινει πως δεν θελω να ξαναδω την οικογενεια μου? Γι αυτο απευθυνομαι σ εσας που μενετε Αυστραλια κ ποσο ευκολα ερχεται κανεις να επισκευθει τον τοπο του εστω μια φορα τον χρονο?

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Άμα μεγάλε είναι να έρθεις στην Αυστραλία με σκοπό μια φορά τον χρόνο να πηγαίνεις στην Ελλάδα άστο ξέχνα το το θέμα μην έρχεσαι καθόλου. Πολύ καλά είσαι εκεί που είσαι.

Nikos Mech Eng
29.09.2011, 16:05
Άμα μεγάλε είναι να έρθεις στην Αυστραλία με σκοπό μια φορά τον χρόνο να πηγαίνεις στην Ελλάδα άστο ξέχνα το το θέμα μην έρχεσαι καθόλου. Πολύ καλά είσαι εκεί που είσαι.

:lol2: Αστάφτει και βροντάει σήμερα! :lol2:

demi
29.09.2011, 16:10
Nunki,Demi, Konstantinos1, Maria12, και Nikos Mech Eng ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις παρατηρήσεις σας. Όλον αυτό τον καιρό που διάβαζα και ξαναδιάβαζα για τις προυποθέσεις και τα κριτήρια με έπιανε τρέλα, αναρωτιόμουν γιατί οι άλλοι προσπαθούν τόσο πολύ, μήπως ήξεραν κάτι που δεν ήξερα εγώ κι έτρεχαν σαν κοπάδι θα εξασφαλίσουν την πολυπόθητη βίζα; Αν κατάλαβα καλά αν έχεις λεφτά στην Αυστραλία περνάς καλά κι έχεις παροχές υγείας και μόρφωσης, διαφορετικά; Αν όμως δεν έρθουν τα πράγματα τόσο καλά όσο τα περίμενες θα μπορείς να σπουδάσεις τα παιδιά σου ή χρειάζεσαι για το καθένα από ένα σάκκο Aus dollars? Και για την υγεία πόσο καλή περίθαλψη μπορείς να έχεις αν δεν έχεις την κατάλληλη ασφάλιση;

Άκου Lucia πως έχουν τα πράγματα. Άμα δεν είσαι τεμπέλης, και είσαι καλός στην δουλειά σου και δεν είσαι Έλληνας Δημόσιος Υπάλληλος και έχεις μάθει να δουλεύεις πραγματικά και σε ενοχλούσε τόσο καιρό που στην Ελλάδα δούλευες πραγματικά άλλοι που λουφάρανε κόβανε δρόμο και τους έβρισκες μπροστά σου , τότε η Αυστραλία είναι μια χώρα που οπωσδήποτε σου κάνει όπως κάνει και σε μένα. Εδώ δεν θα κάνεις χρήματα ή περιουσίες γιατί είναι το σύστημα τέτοιο. Θα παιρνάς όμως μια ζωή με παροχές και ποιότητα και τα παιδιά σου θα έχουν τόσες ευκαιρίες που δεν μπορείς ούτε να τις φανταστείς. Και εγώ σου λέω ότι ναι το Πανεπιστήμιο το πληρώνεις αλλά αν δεν μπορείς σου δίνει την δυνατότητα να μην δώσεις φράγκο και σου κάνει μετ'ά μικρές μικρές κρατήσεις από την δουλειά σου. Και στην Ελλάδα δηλαδή που δεν τα πληρώναμε τα Πανεπιστήμια αλλά τώρα δεν αναγνωρίζονται παραέξω είναι καλύτερα? Άλλωστε μια κουβέντα είναι ότι δεν πληρώνουμε Πανεπιστήμια στην Ελλάδα γιατί εγώ που ήμουν παιδί επαρχιακής πόλης μια μικρή περιουσία χάλασε ο πατέρας μου για να σπουδάσει εμένα και την αδερφή μου.Τώρα όσο αφορά για την υγεία άστο γιατί στο σύστημα υγείας στην Ελλάδα βρωμάει από παντού. Στην Ελλάδα άμα δεν έχεις φακελάκι πεθαίνεις στην κυριολεξία, εδώ τουλάχιστον άμα πρόκειται για ασθένεια και νοσηλεία γίνεσαι καλά και δεν χρειάζεται να πληρώσεις. Για να καταλάβεις τους γιατρούς καθηγητές που είναι φίρμες και έχουν δικά τους γιατρεία έξω τους υποχρεώνει το σύστημα κάποιες ώρες/μέρες της βδομάδας να χειρουργούν σε κρατικό νοσοκομείο

pa_nik_
29.09.2011, 16:22
χαζο αυτο που θα πω και δεν θελω ουτε να κριτικαρω κανεναν, αλλα επειδη βλεπω μερικα post λιγο επιθετικα προς την αναγκη καποιον ανθρωπων να δουνε τι γινετε σε μια αλλη χωρα οπως η Αυστραλια (θες επειδη το προβαλαν τα ΜΜΕ; θες επειδη δεν τουσ κοβει; θες επειδη ειναι η γη της επαγγελιας;). Σημασια θεωρω δεν εχει το γιατι αλλα οτι σκοπος των φορουμ ειναι να μοιραζοντε οι ανθρωποι γνωσεις εμπειρια και να βοηθαν οποιος μπορει. Δεν ειδα ομως πολλους να αναφερουβ το οτι οι περισοτεροι δεν διαβασουν ουτε μια λεξη απο ποστ ή απο το επισημο site και ζηταν να τους παρει απο το χερι ο αλλος και να τους μαθει ολα οσα αυτος εμαθε διαβαζοντας.....για μενα το κακο (και αυτο ειναι η χαζη ταπεινη μου αποψη) δεν ειναι οτι πολλοι ενθουσιαστικαν και ψαχνουν αυτην την λυση, αλλα το οτι βασιζουν το ψαξιμο και την ερευνα τους για μια καλυτερη ΖΩΗ (με κεφαλαια γιατι ειναι αποφαση ολης της μετεπειτα ζωης) μονο σε απαντησεις αλλων και ερευνα αλλων και οχι σε ερευνα και ψαξιμο δικο τους.....
Εγω λοιπον θεωρω ιδανικο να προσπαθησουν οσοι θελουν και μπορουν να μαθουν στους υπολοιπους το πως να ψαξουν και να ενημερωθουν και να τους αφησουν να αποφασισουν μονοι τους αν αξιζει η οχι......οταν πιναει καποιος καλυτερα να του μαθεις να ψαρευει παρα να τους δωσεις ενα ετοιμο ψαρι λενε καποιοι σοφοι

australian
29.09.2011, 17:16
:yes::yes::bravo_:

KateM12
29.09.2011, 19:00
Ένας τρόπος να μείνει κάποιος Αυστραλία είναι με το να γραφτεί σε ένα Τεχνικό/Επαγγελματικό Κολλέγιο, να πάρει 2 χρόνια student visaια τις σπουδές του, και να αποκτήσει αναγνωρισμένο τίτλο σπουδών σε ένα αντικείμενο που υπάρχει έλλειψη στην Αυστραλία.

australian
29.09.2011, 19:04
[QUOTE=KateM12;31522]Ένας τρόπος να μείνει κάποιος Αυστραλία είναι με το να γραφτεί σε ένα Τεχνικό/Επαγγελματικό Κολλέγιο, να πάρει 2 χρόνια student visaια τις σπουδές του, και να αποκτήσει αναγνωρισμένο τίτλο σπουδών σε ένα αντικείμενο που υπάρχει έλλειψη στην Αυστραλία.

το post σου μεταφέρθηκε εδώ
http://www.patriotaki.com/showthread.php?p=31395#post31395

australian
29.09.2011, 19:21
χαζο αυτο που θα πω και δεν θελω ουτε να κριτικαρω κανεναν, αλλα επειδη βλεπω μερικα post λιγο επιθετικα προς την αναγκη καποιον ανθρωπων να δουνε τι γινετε σε μια αλλη χωρα οπως η Αυστραλια (θες επειδη το προβαλαν τα ΜΜΕ; θες επειδη δεν τουσ κοβει; θες επειδη ειναι η γη της επαγγελιας;). Σημασια θεωρω δεν εχει το γιατι αλλα οτι σκοπος των φορουμ ειναι να μοιραζοντε οι ανθρωποι γνωσεις εμπειρια και να βοηθαν οποιος μπορει. Δεν ειδα ομως πολλους να αναφερουβ το οτι οι περισοτεροι δεν διαβασουν ουτε μια λεξη απο ποστ ή απο το επισημο site και ζηταν να τους παρει απο το χερι ο αλλος και να τους μαθει ολα οσα αυτος εμαθε διαβαζοντας.....για μενα το κακο (και αυτο ειναι η χαζη ταπεινη μου αποψη) δεν ειναι οτι πολλοι ενθουσιαστικαν και ψαχνουν αυτην την λυση, αλλα το οτι βασιζουν το ψαξιμο και την ερευνα τους για μια καλυτερη ΖΩΗ (με κεφαλαια γιατι ειναι αποφαση ολης της μετεπειτα ζωης) μονο σε απαντησεις αλλων και ερευνα αλλων και οχι σε ερευνα και ψαξιμο δικο τους.....
Εγω λοιπον θεωρω ιδανικο να προσπαθησουν οσοι θελουν και μπορουν να μαθουν στους υπολοιπους το πως να ψαξουν και να ενημερωθουν και να τους αφησουν να αποφασισουν μονοι τους αν αξιζει η οχι......οταν πιναει καποιος καλυτερα να του μαθεις να ψαρευει παρα να τους δωσεις ενα ετοιμο ψαρι λενε καποιοι σοφοι
πόσο δίκιο έχεις!!!!!

annoyladim
29.09.2011, 20:09
Καλησπέρα σε όλους, κατ' αρχήν συγχαρητήρια για το site και για τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνετε μέσω αυτού.
Θα ήθελα να ρωτήσω και να παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά να μου απαντήσει.
Είμαι παντρεμένος με τρία παιδιά (6, 5, 3 ετών) και επιθυμούμε να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία. Η σύζυγός μου είναι νοσηλεύτρια (ΠΕ) (Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και διαθέτει μεταπτυχιακό στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας (ICU) από το ίδιο ίδρυμα. Εργάζεται σε ΜΕΘ (ICU) δημόσιου νοσοκομείου από το 2005. Διαθέτει πτυχίο αγγλικών (CPE) του Cambridge με βαθμό Β. Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε διαδικασία για πιστοποίηση της επαγγελματικής της κατάρτισης μέσω του ANMAC έτσι ώστε να πιστοποιηθεί η ικανότητά της για εργασία στην Αυστραλία και στη συνέχεια να κάνουμε αίτηση για βίζα 475 (skilled migration). Η διαδικασία της πιστοποίησης θα υπερβεί τους 3 μήνες και στη συνέχεια θα αρχίσουν οι διαδικασίες για έκδοση βίζας. Εγώ είμαι αξιωματικός του Στρατού και γνωρίζω ότι δεν υπάρχει κάτι σχετικό με το επάγγελμά μου εκεί, αν και έχω παράλληλα πτυχίο στην στατιστική χωρίς ωστόσο εργασιακή εμπειρία στον τομέα αυτόν.
Θα ήθελα να ρωτήσω
-αν το proficiency του Cambridge καλύπτει το IELTS;
-αν η λογική μας είναι σωστή ή θα έπρεπε να κάνουμε αίτηση για κάποια άλλη βίζα;
-αν η σύζυγος με την βίζα της μπορεί να συνοδευτεί από εμένα και τα τρία παιδιά;
-αν πρέπει να μετακινηθούμε όλοι μαζί ταυτόχρονα;
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ .ΑΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΒΡΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΤΟ ΙELTS ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

sivas
29.09.2011, 20:43
Σας ευχαριστώ πολύ

Raili
29.09.2011, 20:56

Λίγο επιθετική είσαι δεν νομίζεις; Αυτό που λες με ποια ακριβώς λογική το λες;
Δεν νομίζω να ρώτησε κάτι το παράλογο. Το ότι κάποιος παίρνει τη απόφαση να πάει στην άλλη άκρη του κόσμου για να φτιάξει ένα καλύτερο μέλλον δεν σημαίνει αυτόματα ότι διαγράφει γονείς, αδέρφια και γενικά ανθρώπους που είναι σημαντικοί γι αυτόν. Όποιος είναι δεμένος με τους δικούς του και θέλει να τους βλέπει όσο πιο συχνά γίνετε δεν έχει δικαίωμα να προσπαθήσει και να παλέψει για μια καλύτερη ζωή; Η ερώτηση ήταν λογική και απλή νομίζω. Όσοι ζείτε στην Αυστραλία και έχετε ανθρώπους δικούς σας εδώ πόσο συχνά μπορείτε να τους επισκέπτεστε; Ας απαντήσουν λοιπόν μόνο αυτοί που έχουν να πουν κάτι πάνω σε αυτό. :)

KateM12
29.09.2011, 21:19
Ναί, οι πληροφορίες είναι δωρεάν, σχετικά με τα προγράμματα 2 Κολλεγίων, και επίσης κάνουμε τις αιτήσεις εδώ και τις στέλνουμε στα Κολλέγια.

KateM12
29.09.2011, 21:21
α, σε ευχαριστώ πολύ

australian
29.09.2011, 21:22
Ναί, οι πληροφορίες είναι δωρεάν, σχετικά με τα προγράμματα 2 Κολλεγίων, και επίσης κάνουμε τις αιτήσεις εδώ και τις στέλνουμε στα Κολλέγια.
Δεν μπορεί ο ενδιαφερόμενος να κάνει την αίτηση μόνος του?
το link Που δίνεις είναι blog
κολλέγια με blog και όχι Site??????

Nikos Mech Eng
29.09.2011, 21:38
Δεν νομίζω να ρώτησε κάτι το παράλογο. Το ότι κάποιος παίρνει τη απόφαση να πάει στην άλλη άκρη του κόσμου για να φτιάξει ένα καλύτερο μέλλον δεν σημαίνει αυτόματα ότι διαγράφει γονείς, αδέρφια και γενικά ανθρώπους που είναι σημαντικοί γι αυτόν. Όποιος είναι δεμένος με τους δικούς του και θέλει να τους βλέπει όσο πιο συχνά γίνετε δεν έχει δικαίωμα να προσπαθήσει και να παλέψει για μια καλύτερη ζωή; Η ερώτηση ήταν λογική και απλή νομίζω. Όσοι ζείτε στην Αυστραλία και έχετε ανθρώπους δικούς σας εδώ πόσο συχνά μπορείτε να τους επισκέπτεστε; Ας απαντήσουν λοιπόν μόνο αυτοί που έχουν να πουν κάτι πάνω σε αυτό. :)

Raili.... Η Demi δεν γνωρίζει τον angel.co (υποθέτω). Δεν έχει τίποτε προσωπικό μαζί του, ούτε θα κέρδιζε κάτι αν φαινόταν επιθετική απέναντί του. Ίσως έτσι να φάνηκε... Κατά την γνώμη μου είχε τη διάθεση να εφιστήσει την προσοχή ενός νέου ανθρώπου και μέσω αυτού ΟΛΩΝ σε σημαντικότερα πράγματα και όχι στο πήγαινε-έλα Αυστραλία - Ελλάδα. Με άλλα λόγια, υπονοούσε ότι η μετανάστευση στην Αυστραλία δεν είναι σαν να λέμε..... πάω για δουλειά στη Ρουμανία. Είναι απόφαση που θα επηρεάσει τη ζωή του καθενός 100%. όλες τις συνήθειές του, τα πρέπει του, τις ιδέες του, τα θέλω του και πάνω από όλα το περιβάλλον του(φίλους-συγγενείς-πλατεία κλπ)! Ασφαλώς οι πολύ καλές σχέσεις με το περιβάλλον του, αποτελλουν ένα κάλλιστο λόγο για να του φύγει η ιδέα της μετανάστευσης σε μια ήπειρο που χρειάζεται μία μέρα για να φτάσει αλλάζοντας 2 αεροπλάνα, και με άλλη μια μέρα jet lag, χωρίς να αναφέρω ότι εκεί οικόσιτα είναι τα κανγκουρώ και τα φίδια αντί για γατούλες και σκυλάκια :lol2: Αυτά που είπα με πολλά λογάκια, η Demi με την εμπειρία της προσπάθησε να πει σε μια αράδα μόλις!

Αλλά να θέσω και μία άλλη παράμετρο. Εμείς εδώ στην Ελλάδα ξέρουμε πολλους Γεωργιανούς να πηγαίνουν κάθε χρόνο στην Γεωργία; (και η Γεωργία είναι αν δεν κάνω λάθος 2-3 ωρίτσες με αεροπλάνο). Ας τολμήσω όμως άλλη μία σκέψη: Εμείς (όσοι ζουμε σε μεγαλουπόλεις) πάμε στο χωριό μας κάθε χρόνο;.... Ας μην βιαστούμε να απαντήσουμε.

Vasos
29.09.2011, 22:46
Οκ, αύριο τα έχεις.

nunki
29.09.2011, 23:51

Με εχει απασχολησει κ εμενα αυτο το θεμα και μαλιστα απο τοτε που απεκτησα ανιψακι. Σκεφτηκα οτι τωρα ειναι 1 ετους και πανω που αρχιζει και με αναγνωριζει με το χαμογελακι του, εγω θα φυγω και ποιος ξερει ποτε θα το ξαναδω; Καθενας απο εμας εχει διαφορετικα κριτηρια αλλα και αναγκες. Εγω δεν εχω παει ποτε Αυστραλια αλλα ξερω, και συμφωνω στην παραθεση που σου εκανε ο Nick Mech eng, οτι θα αλλαξουν τα παντα γυρω σου οι ιδεες σου και η νοοτροπια σου. Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι δε θα εχεις και επαφη με τους δικους σου. Με τα δικα μου δεδομενα θεωρω οτι θα δω καποιον απο τους δικους μου σε 2-3 χρονια αφου φυγω και καταφερω να κατσω. Ειτε θα τους επισκεπτομαι για κανα μηνα καθε 2 χρονια, ειτε να ερχεται καποιος απο τους δικους μου εδω και αισιοδοξω οτι εκει θα μου ειναι σχετικα ευκολο να εχω τη δυνατοτητα να τους κανω τα εισιτηρια. Για καθε χρονο το βλεπω πολυ χλωμο.

abdel
30.09.2011, 04:37
Με εχει απασχολησει κ εμενα αυτο το θεμα και μαλιστα απο τοτε που απεκτησα ανιψακι. Σκεφτηκα οτι τωρα ειναι 1 ετους και πανω που αρχιζει και με αναγνωριζει με το χαμογελακι του, εγω θα φυγω και ποιος ξερει ποτε θα το ξαναδω; Καθενας απο εμας εχει διαφορετικα κριτηρια αλλα και αναγκες. Εγω δεν εχω παει ποτε Αυστραλια αλλα ξερω, και συμφωνω στην παραθεση που σου εκανε ο Nick Mech eng, οτι θα αλλαξουν τα παντα γυρω σου οι ιδεες σου και η νοοτροπια σου. Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι δε θα εχεις και επαφη με τους δικους σου. Με τα δικα μου δεδομενα θεωρω οτι θα δω καποιον απο τους δικους μου σε 2-3 χρονια αφου φυγω και καταφερω να κατσω. Ειτε θα τους επισκεπτομαι για κανα μηνα καθε 2 χρονια, ειτε να ερχεται καποιος απο τους δικους μου εδω και αισιοδοξω οτι εκει θα μου ειναι σχετικα ευκολο να εχω τη δυνατοτητα να τους κανω τα εισιτηρια. Για καθε χρονο το βλεπω πολυ χλωμο.

Αν και ΠΟΛΥ "νεος" στην αυστραλια..ειμαι εδω 4 μερες μονο..Μπορω να πω με σιγουρια οτι το ταξιδι ειναι παρα πολυ κουραστικο..Εγω προσωπικα δεν κοιμηθηκα καθολου στα αεροπλανα,παρα μονο 1-2 ωρες..Εφτασα κυριακη στις 20.00 το βραδυ και ξυπνησα την δευτερα στις 14.30..!!
Μεχρι χτες ημουνα τελειως χαλια.Δεν μπορουσα να φαω κανονικη ποσοτητα φαγητου..Τωρα "την πεμπτη μερα" ειμαι οκ..
Θα μου πεις οτι οκ,ειναι και στον ανθρωπο τι αντεχει...αλλα θελω να πω δεν μπορεις να πας ελλαδα απο εδω για μια-δυο εβδομαδες να δεις γνωστους και συγγενεις..
Πρεπει να κατσεις καιρο..μηνα και ισως παραπανω για να εισαι οκ και ετοιμος-ετοιμη να τραβηξεις παλι τα ιδια με τις πτησεις..
Επισης φανταζομαι θα εχεις και δουλεια στην αυστραλια (για να μενεις εκει) οποτε δεν εχεις τις 3-4 μερες να συνελθεις απο το ταξιδι...εκτος αν εχεις αδεια..
Και παλι λεω δεν ξερω τπτ ακομα για εδω,αλλα ποση αδεια θα εχεις απο την δουλεια για να κατσεις 1-2 μηνες ελλαδα και αλλη μια εβδομαδα μετα να ξεκουραστεις??
Καποιος που το εχει κανει και εχει εμπειρια, ας με διορθωσει αν τα παραλεω.

Stella Mario
30.09.2011, 07:40
Αν και ΠΟΛΥ "νεος" στην αυστραλια..ειμαι εδω 4 μερες μονο..Μπορω να πω με σιγουρια οτι το ταξιδι ειναι παρα πολυ κουραστικο..Εγω προσωπικα δεν κοιμηθηκα καθολου στα αεροπλανα,παρα μονο 1-2 ωρες..Εφτασα κυριακη στις 20.00 το βραδυ και ξυπνησα την δευτερα στις 14.30..!!
Μεχρι χτες ημουνα τελειως χαλια.Δεν μπορουσα να φαω κανονικη ποσοτητα φαγητου..Τωρα "την πεμπτη μερα" ειμαι οκ..
Θα μου πεις οτι οκ,ειναι και στον ανθρωπο τι αντεχει...αλλα θελω να πω δεν μπορεις να πας ελλαδα απο εδω για μια-δυο εβδομαδες να δεις γνωστους και συγγενεις..
Πρεπει να κατσεις καιρο..μηνα και ισως παραπανω για να εισαι οκ και ετοιμος-ετοιμη να τραβηξεις παλι τα ιδια με τις πτησεις..
Επισης φανταζομαι θα εχεις και δουλεια στην αυστραλια (για να μενεις εκει) οποτε δεν εχεις τις 3-4 μερες να συνελθεις απο το ταξιδι...εκτος αν εχεις αδεια..
Και παλι λεω δεν ξερω τπτ ακομα για εδω,αλλα ποση αδεια θα εχεις απο την δουλεια για να κατσεις 1-2 μηνες ελλαδα και αλλη μια εβδομαδα μετα να ξεκουραστεις??
Καποιος που το εχει κανει και εχει εμπειρια, ας με διορθωσει αν τα παραλεω.

Πιστεύω πως η επιθυμία είναι αυτή που καθορίζει τα πάντα. Αν επιθυμείς διακαώς να ξαναδείς αγαπημένα πρόσωπα και φίλους τότε βάζεις στην άκρη την ταλαιπωρία. Όσο όμως περνά ο καιρός μακριά από τους αγαπημένους σου και ενσωματώνεσαι στην καινούργια κοινωνία, κάνεις φίλους, συναδέλφους κλπ , τόσο νομίζω μειώνεται η ανάγκη σου να επιστρέψεις. Η συνήθεια έχει μεγάλη δύναμη. Και το σπουδαιότερο όλων είναι να έχεις την οικογένειά σου μαζί σου. Τότε ασφαλώς η προσαρμογή είναι γρηγορότερη και λιγότερο επώδυνη.

lucia
30.09.2011, 08:38
Άκου Lucia πως έχουν τα πράγματα. Άμα δεν είσαι τεμπέλης, και είσαι καλός στην δουλειά σου και δεν είσαι Έλληνας Δημόσιος Υπάλληλος και έχεις μάθει να δουλεύεις πραγματικά και σε ενοχλούσε τόσο καιρό που στην Ελλάδα δούλευες πραγματικά άλλοι που λουφάρανε κόβανε δρόμο και τους έβρισκες μπροστά σου , τότε η Αυστραλία είναι μια χώρα που οπωσδήποτε σου κάνει όπως κάνει και σε μένα. Εδώ δεν θα κάνεις χρήματα ή περιουσίες γιατί είναι το σύστημα τέτοιο. Θα παιρνάς όμως μια ζωή με παροχές και ποιότητα και τα παιδιά σου θα έχουν τόσες ευκαιρίες που δεν μπορείς ούτε να τις φανταστείς. Και εγώ σου λέω ότι ναι το Πανεπιστήμιο το πληρώνεις αλλά αν δεν μπορείς σου δίνει την δυνατότητα να μην δώσεις φράγκο και σου κάνει μετ'ά μικρές μικρές κρατήσεις από την δουλειά σου. Και στην Ελλάδα δηλαδή που δεν τα πληρώναμε τα Πανεπιστήμια αλλά τώρα δεν αναγνωρίζονται παραέξω είναι καλύτερα? Άλλωστε μια κουβέντα είναι ότι δεν πληρώνουμε Πανεπιστήμια στην Ελλάδα γιατί εγώ που ήμουν παιδί επαρχιακής πόλης μια μικρή περιουσία χάλασε ο πατέρας μου για να σπουδάσει εμένα και την αδερφή μου.Τώρα όσο αφορά για την υγεία άστο γιατί στο σύστημα υγείας στην Ελλάδα βρωμάει από παντού. Στην Ελλάδα άμα δεν έχεις φακελάκι πεθαίνεις στην κυριολεξία, εδώ τουλάχιστον άμα πρόκειται για ασθένεια και νοσηλεία γίνεσαι καλά και δεν χρειάζεται να πληρώσεις. Για να καταλάβεις τους γιατρούς καθηγητές που είναι φίρμες και έχουν δικά τους γιατρεία έξω τους υποχρεώνει το σύστημα κάποιες ώρες/μέρες της βδομάδας να χειρουργούν σε κρατικό νοσοκομείο
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν νομίζω ο άλλος να είναι τόσο χαζός που να νομίζει ότι θα πάει στο εξωτερικό και θα δουλεύει σαν δημόσιος υπάλληλος, έξω δεν τα σηκώνουν αυτά, έχω ζήσει και σε άλλες δύο χώρες και γνωρίζω. Έχω επίσης δουλέψει και σαν το σκυλί στην Ελλάδα, χωρίς την ανταπόκριση και την αναγνώριση που θα έπρεπε, αυτό είναι άλλο θέμα όμως.Όσο για την Ελλάδα, ό,τι και να πεις και λίγα θα είναι. Όσα και να διαβάσει κανείς από επίσημα sites της κυβέρνησης ή άλλες ενημερωτικές πηγές είναι ναι μεν ενημερωτικά αλλά χαοτικά. Προσπαθώ να ενημερωθώ, όμως πολλές φορές μπερδεύομαι χειρότερα σε όλον αυτό τον πακτωλό πληροφοριών. Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω και μερικές άλλες γνώμες από κάποιους που έχουν ζήσει τη ζωή εκεί από πρώτο χέρι. Όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις.

lucia
30.09.2011, 09:14
Συμφωνώ με αυτά που λες εν μέρει pa_nik. Είναι γεγονός ότι πολλοί θέλουν μασημένη τροφή χωρίς να κάνουν τον κόπο να διαβάσουν ούτε καν τα ποστς σε αυτό το φόρουμ. Από την άλλη όμως συμμερίζομαι την αγωνία κάποιων να μάθουν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και πιο γρήγορα, την έλλειψη χρόνου που μπορεί να έχουν, μπορεί τα Αγγλικά τους να μην είναι τόσο καλά και να καταλαβαίνουν τα μισά από όσα διαβάζουν και για χίλιους δύο διαφορετικούς λόγους. Επίσης αυτό που φαίνεται σε εσένα σαν μια χαζή ερώτηση για τον άλλον μπορεί να μην είναι γιατί δεν αντιλαμβάνεται ή δεν γνωρίζει αυτό που αντιλαμβάνεσαι ή γνωρίζεις εσύ και κάποιοι άλλοι. Γι'αυτό κιόλας ρωτάει για να πάρει απάντηση σε αυτά που γνωρίζουν οι άλλοι. Προσωπικά νιώθω ευγνωμοσύνη γι'αυτούς που κάνουν τον κόπο να απαντήσουν και αφιερώνουν τον χρόνο τους.Βέβαια, ό,τι και να διαβάσει κανείς θα πρέπει να το φιλτράρει στο μυαλό του και να επεξεργαστεί τις πληροφορίες, ο τρόπος που βλέπεις εσύ τα πράγματα ή κάποιος άλλος είναι διαφορετικός από τον τρόπο που τα βλέπω εγώ ή ένας τρίτος. Η δική σου πραγματικότητα και εμπειρίες είναι διαφορετική από την δική μου ή κάποιου άλλου. Καλώς ή κακώς ο καθένας κρίνει από τα δικά του βιώματα και είναι κουτό να πάρω τα βιώματά σου και να τα δέσω κόμπο, να τα δεχτώ ασυζητητί και να προχωρήσω.Όλες τις γνώμες να ακούει κανείς αλλά τελικά να διαμορφώνει τη δική του άποψη. Αν και σε τελική ανάλυση ό,τι και να λένε οι άλλοι, αν δεν ζήσει κανείς σε μια συγκεκριμένη χώρα τη δική του πραγματικότητα για αρκετά χρόνια δεν γνωρίζει τίποτε!

savavs31
30.09.2011, 10:28
Καλημέρα σε όλους.
Παρακολουθώ την συζήτηση εδώ και 6-7 μέρες.
Όπως και οι περισσότεροι ενδιαφέρομαι και εγώ για Αυστραλία.
Ψάχνοντας όμως μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.

1) Έχω δίπλωμα Αγρονόμου και Τοπογράφου Μηχανικού Ε.Μ.Π από το 2001 το οποίο πρέπει και να αναγνωρίσω....
Το επάγγελμα το εξασκώ αυτό καθ αυτό περιστασιακά (κάνω 1-2 τοπογραφικά τον χρόνο)΄.
Έχω κατασκευαστική εταιρία (δική μου) και η ασχολία μου είναι κυρίως τα Δημόσια έργα (και ιδιωτικά): κατασκευές, οδοποιία, ανακινήσεις, ανακατασκευές κτιρίων.

Στην λίστα των SOL τι πρέπει να δηλώσω; Τοπογράφος ή κάτι άλλο και σαν εμπειρία τι θα δηλώσω;

2)Αν το όριο για να περάσεις είναι 65 και έχεις 60 πόντους κόβεσαι αυτομάτως;

3)Για πόσο καιρό ισχύει η βίζα; Η γυναίκα μου είναι έγκυος και δεν ξέρω πότε μπορώ να φύγω.
Μπορώ να πάω κάτω (αν όλα πάνε καλά) π.χ. μετά από ένα χρόνο;

arcanciel
30.09.2011, 12:32
Kalimera/kalispera se olous!

Poli xarika pou vrika auto to forum, psaxnomai ton teleutaio kairo, opos polloi alloste, na metanasteuso sto eksoteriko kai sigkekrimena stin Australia giati stin Ellada ta pragmata odeuoun apo to kako sto xeirotero! Xoris kapoia dosi ipervolis.

Diavasa kapoia threads pou exoun postarei diafora meli tou forum kai me anisixise ena pragma. Vlepo oi perissoteroi pou endiaferontai na figoun stoeksoteriko einai katoxoi ptixion TEI/AEI, eksoterikou ktl.

Ego pou endiaferomai na figo gia Australia me ena psoroxarti apo IEK stin pliroforiki kai 2 proficiency stin Aggliki glossa, exo kamia pithanotita na vro kati stin Australia?

Dustuxos den prolava na kano aitisi se auto to programma metanaston pou egine istera apo voulisi tis ellinikis koinotitas stin melvourni. To pira xampari poli arga kai prin apo liga lepta eida pos den dexontai alles aitiseis.

Kalos sas vrika kai pali kai euxomai ola na pane kat'euxin kai oloi na vroume to dromo mas.

Stratos.

Nikos Mech Eng
30.09.2011, 12:35
Καλημέρα σε όλους.
Παρακολουθώ την συζήτηση εδώ και 6-7 μέρες.
Όπως και οι περισσότεροι ενδιαφέρομαι και εγώ για Αυστραλία.
Ψάχνοντας όμως μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.

1) Έχω δίπλωμα Αγρονόμου και Τοπογράφου Μηχανικού Ε.Μ.Π από το 2001 το οποίο πρέπει και να αναγνωρίσω....
Το επάγγελμα το εξασκώ αυτό καθ αυτό περιστασιακά (κάνω 1-2 τοπογραφικά τον χρόνο)΄.
Έχω κατασκευαστική εταιρία (δική μου) και η ασχολία μου είναι κυρίως τα Δημόσια έργα (και ιδιωτικά): κατασκευές, οδοποιία, ανακινήσεις, ανακατασκευές κτιρίων.

Στην λίστα των SOL τι πρέπει να δηλώσω; Τοπογράφος ή κάτι άλλο και σαν εμπειρία τι θα δηλώσω;

2)Αν το όριο για να περάσεις είναι 65 και έχεις 60 πόντους κόβεσαι αυτομάτως;

3)Για πόσο καιρό ισχύει η βίζα; Η γυναίκα μου είναι έγκυος και δεν ξέρω πότε μπορώ να φύγω.
Μπορώ να πάω κάτω (αν όλα πάνε καλά) π.χ. μετά από ένα χρόνο;

1) Στη SOL αναζητάς το επάγγελμά σου όπως είναι στην αγγλική ορολογία.
2) Ναι. Εκτός αν βρεις τρόπους να τσοντάρεις πόντους. Πχ δώσε ξανά IELTS για να πάρεις 8, 9 κλπ
3) Ποιά Visa? Τύπος; Κωδικός;

Angus
30.09.2011, 13:10
Συμφωνώ με αυτά που λες εν μέρει pa_nik. Είναι γεγονός ότι πολλοί θέλουν μασημένη τροφή χωρίς να κάνουν τον κόπο να διαβάσουν ούτε καν τα ποστς σε αυτό το φόρουμ. Από την άλλη όμως συμμερίζομαι την αγωνία κάποιων να μάθουν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και πιο γρήγορα, την έλλειψη χρόνου που μπορεί να έχουν, μπορεί τα Αγγλικά τους να μην είναι τόσο καλά και να καταλαβαίνουν τα μισά από όσα διαβάζουν και για χίλιους δύο διαφορετικούς λόγους. Επίσης αυτό που φαίνεται σε εσένα σαν μια χαζή ερώτηση για τον άλλον μπορεί να μην είναι γιατί δεν αντιλαμβάνεται ή δεν γνωρίζει αυτό που αντιλαμβάνεσαι ή γνωρίζεις εσύ και κάποιοι άλλοι. Γι'αυτό κιόλας ρωτάει για να πάρει απάντηση σε αυτά που γνωρίζουν οι άλλοι. Προσωπικά νιώθω ευγνωμοσύνη γι'αυτούς που κάνουν τον κόπο να απαντήσουν και αφιερώνουν τον χρόνο τους.

μαζί σου με΄ χίλια Λαρισαία

Τάσος Αγαπάει AU
30.09.2011, 13:40
Kalimera/kalispera se olous!

Poli xarika pou vrika auto to forum, psaxnomai ton teleutaio kairo, opos polloi alloste, na metanasteuso sto eksoteriko kai sigkekrimena stin Australia giati stin Ellada ta pragmata odeuoun apo to kako sto xeirotero! Xoris kapoia dosi ipervolis.

Diavasa kapoia threads pou exoun postarei diafora meli tou forum kai me anisixise ena pragma. Vlepo oi perissoteroi pou endiaferontai na figoun stoeksoteriko einai katoxoi ptixion TEI/AEI, eksoterikou ktl.

Ego pou endiaferomai na figo gia Australia me ena psoroxarti apo IEK stin pliroforiki kai 2 proficiency stin Aggliki glossa, exo kamia pithanotita na vro kati stin Australia?

Dustuxos den prolava na kano aitisi se auto to programma metanaston pou egine istera apo voulisi tis ellinikis koinotitas stin melvourni. To pira xampari poli arga kai prin apo liga lepta eida pos den dexontai alles aitiseis.

Kalos sas vrika kai pali kai euxomai ola na pane kat'euxin kai oloi na vroume to dromo mas.

Stratos.

Γεια σου Στράτο. Πρώτα από όλα θέλω να σου επισημάνω πως θα ήταν καλύτερο να γράφεις με ελληνικά αν σου είναι δυνατον γιατί είναι δύσκολο για όλους μας να διαβάζουμε greeklish.
Λοιπον, έχουμε πολλάκις συζητήσει πως το πτυχίο από το ΙΕΚ και το Proficiency στην Αυστραλία απλά ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ! Χρειάζεσαι χαρτί από ΑΕΙ/ΤΕΙ και IELTS για την πιστοποίηση της αγγλικής. Αλλά μην πτοείσαι! Όλο και κάτι θα βρεις!
αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

stella82
30.09.2011, 16:55
Καλησπέρα σας. Σήμερα πήγα στον εισαγγελέα να μου δώσει εντολή για να προσθέσω την αυστραλέζικη υπηκοότητα μου στις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως των παιδιών μου ώστε να κάνω τη διαδικασία για να πάρουν την αυστραλέζικη υπηκοότητα και δυστυχώς αντιμετώπισα πρόβλημα! Θα μου πείτε........στην Ελλάδα είσαι τί περίμενες!!! Ο εισαγγελέας μου είπε το εξής : μπορεί να δώσει εντολή να αλλαχτεί ένα λάθος στο όνομα π.χ. από Κώστας να γίνει Γιώργος, αλλά δεν μπορεί να δώσει εντολή για αυτό που θέλω. Του είπα ότι κι αυτό απο λάθος έγινε και απλώς πρέπει να προσθέσουν την λέξη "αυστραλέζικη" στην υπηκοότητα μου. Τόση πολύ δουλειά είχε να κάνει!!! Τώρα με βάζει να κάνω τη διαδικασία με δικηγόρο, τζάμπα να πληρώνω δηλαδή.......υπάρχει κάποια άλλη λύση;
Ευχαριστώ.

αντρικος
30.09.2011, 23:18
πάρτε μια ιδέα από σπουδές ....http://www.aisi.edu.au/

Poltergeist
01.10.2011, 01:27

Αν το κάνεις δυό τρεις φορές θα συνηθίσεις, είναι ψυχολογικό κυρίως.
Εγώ έχω φτάσει σε σημείο να μήν το σκέφτομαι καθόλου, ούτε προετοιμάζομαι ούτε τίποτα, απλά πετάω μερικά ρούχα σε μια βαλίτσα μισή ώρα πριν φύγω και αυτό είναι όλο. Πλέον ούτε τζετ λαγκ με πιάνει ούτε τίποτα, μόλις φτάσω Αθήνα πάω απλά για ύπνο μόλις βραδιάσει και ξυπνάω κανονικά το πρωί. Και στο αεροπλάνο κάνω απλά ότι θα έκανα και σπίτι μου, με ένα διάλειμμα για ψώνια στη Σιγκαπούρη... Χοντρόπετσος εντελώς :D