PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανταπόκριση απο το Event: Australia Needs Skills

Agoriani
07.10.2011, 16:43
Όποιος λοιπόν μπορεί ας κάνει την ανταπόκριση απο το Event για να μαθαίνουμε και εμείς που δεν πήγαμε, τί έγινε εκεί.

Panos2080
08.10.2011, 10:26
Αντε περιμενουμε νεα!!!

Drits
08.10.2011, 12:07
Παιδιά καλημέρα , μολις επέστρεψα απο τo event. Αρχικα, παρουσιάστηκαν οι διαφορετικές επιλογές βίζας που υπάρχουν για την Αυστραλία. Η παρουσίαση ήταν πολυ γενική χωρίς να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο , όποιος έχει διαβάσει το φορουμ ειναι πολυ ποιο ενημερωμένος . Στην συνέχεια υπήρχαν τρεις παρουσιάσεις απο τρεις πολιτείες, Victoria, SAU (south Australia), WAU (west Australia) ,οι οποιες παρουσιαζαν τις συνθηκες ζωης και καποιους οικονομικους δεικτες (αναπτυξη, κοστος ζωης, κατοικοι, αριθμος νοσοκομειων, αριθμος σχολειων , τροπος ζωης κλπ.) . Τέλος παρουσίασε ένας Έλληνας της Αυστραλίας που περιέγραψε οτι η εκδήλωση δημιουργήθηκε απο την πίεση της ελληνικής κοινότητας , λόγω του οτι έχουν παραλάβει 1500 βιογραφικά απο την αρχή της κρίσης. Δεν έχασαν κάτι αυτοι που δεν καλέστηκαν αφου οι Αυστραλοί δεν δεσμευτηκαν για κάτι συγκεκριμένο. Αυτο που μου έκανε ιδιατερη εντύπωση ειναι οτι περιέγραψαν οτι ειναι μια αχανης χώρα με γερασμενο πληθυσμό, με μεγάλες ανάγκες για γιατρούς μηχανικούς κλπ αλλα που χρειάζεται 5-8 μήνες να εκδώσει μια βίζα, με μια αρκετα πολύπλοκη διαδικασία, αρκετα περίεργο κατα την γνώμη μου.... Παρόλα αυτα είπαν οτι απο Ιούλιο του 2012 θα υπάρχει μια ποιο ευέλικτη διαδικασία EOI (express on interest ) στην οποία ο ενδιαφερόμενος θα υποβάλει Βιογραφικό και πτυχία ώστε να υπάρχει ποιο σύντομη ανταπόκριση για skilled visas. Όσο δεν καλέστηκαν να μην απογοητεύονται γιατί φαίνεται ο χώρος δεν μπορούσε να φιλοξενήσει πανω απο 200 ατομα ανα session, άρα μεγιστος αριθμός 1000 ατομα που σημαίνει οτι καλέστηκε περίπου το 10% των αιτούντων.

alexan72
08.10.2011, 19:27
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Γενικά μας είπαν πράγματα που ξέραμε όσοι είχαμε κοιτάξει εδώ και στο σάιτ του Υπ. Μετανάστευσης της Αυστραλίας. Στη συνάντηση που πήγα εγώ (στις 12.30) ήταν και κάποια κυρία Ελληνίδα από ένα κέντρο με υπηρεσίες για ηλικιωμένους που ενημέρωσε ότι έχουν μεγάλη ανάγκη να προσλάβουν Νοσηλευτές Έλληνες γιατί οι πελάτες τους είναι κυρίως Έλληνες (και είναι μάλλον έλληνας κι αυτός που το έχει ιδρύσει). Αλλά και σε μας που δεν είμασταν Νοσηλευτές αλλά άλλοι επαγγελματίες υγείας μας είπαν να στείλουμε βιογραφικά γιατί είναι πιθανό να χρειαστούν κι άλλες ειδικότητες αργότερα. Από κάποιες συζητήσεις και με μέλη που πήγαν στην άλλη εκδήλωση σχετικά με σπουδές, κατάλαβα ότι τις πληροφορίες που πήραμε εμείς τις πήραν κι εκείνοι, δεν ήταν κάτι φοβερό δηλαδή, και σε καμμία περίπτωση δεν είχε προσφορά εργασίας. Στο σταντ της Αδελαϊδας μόνο έδιναν ένα στικάκι με πληροφορίες για την μετανάστευση και τις ανάγκες τους, αλλά μόνο αν ήσουν επαγγελματίας υγείας με σπουδές στην Αγγλία. Οπότε τίποτα κι από κει (για μένα εννοώ).
Κατά τα άλλα, μας διαφήμισαν ο καθένας την "περιοχή" του με υπέροχες φωτογραφίες και πληροφορίες για την ποιότητα ζωής, τα σχολεία, τις υπηρεσίες υγείας, την διασκέδαση, με τόσο σθένος και ζήλο που ρώτησα έναν διπλανό μου γιατρό "γιατί προσπαθούν τόσο να μας πείσουν; Αφού θέλουμε να πάμε έτσι κι αλλιώς!" :lol2:

dimi ritsa
09.10.2011, 07:29
καλημερα !
θα ελεγα με λιγα λογια "μαπα το καρπουζι''
υποθετω οτι εγω τουλαχιστον επιλεχθηκα τυχαια αφου ειχα δηλωση οτι τα αγγλικα μου ειναι κατω του μετριου και η μονη λεξη που ειπαν στα ελληνικα ηταν ''καλημερα'' πραγμα που το θεωρω απαραδεκτο εφοσον απευθυνονται σε ελληνες μελοντικους μεταναστες
οπως ειπαν και οι προηγουμενοι φιλοι οι στοχοι τους ηταν για την υγεια.
οσο για την ενημερωση για τις βιζες αν ειχαν καλεσει τον κυριο agoriani και καποιους αλλους απο εδω μεσα θα μαθαιναμε περισοτερα.
και ενω προσπαθουν να μας πεισουν τι ωραια ειναι εκει και τι καλα κι ενω σιγουρα χρειαζονται κοσμο αποτην αλλη το κανουν δυσκολο και περιπλοκο για ευνοητους λογους.
τα περιθωρια ερωτησεων ηταν περιορησμενα αφου τελειωσε η ενημερωση, και τι ερωτηση να κανεις σε ενα τραπεζι και γυρο γυρο με καμια πενηνταρια ενδιαφερομενους ο καθενα να θελει τα δικα του .
τελειονωντας λοιπον απο κει γυρω στις 11.00 τρεχω στο σεμιναριο της AISI αφου ειχα προσκληση και ειχε αρχισει απο τις 10.30 .
εκει η κυρια ρουλα τσιολα αφου ενημερωσε τα σχετικα για τη σχολη δεχτηκε καταιγισμο ερωτησεων απ' ολους μας και μας απαντουσε υπομονετικα και στα ελληνικα μαζι με την κυρια ιλενα τογιας δικηγορος σε θεματα μεταναστευσης κι ετσι το σεμιναριο πηρε τη μορφη συζητησης. το αποτελεσμα ειναι οτι το θεμα μας κατευθηνει στο μονοπατι των σπουδων που αλλωστε εχει σηζυτηθει και στο forum εδω. και το αλλο θεμα ειναι το οικονομικο αφου με τον ενα η με τον αλλο πρειπει να διαθεσεις αρκετα χρηματα

για οσους δεν πηραν προσκληση απο το skill australian needs δεν εχασαν τιποτα σπουδαιο.

nati
09.10.2011, 09:35
το υποψιαζόμασταν ότι ίσως να μην είχε κάποια παραπάνω ενημέρωση και δεν θα άκουγαν κάτι καινούργιο όσοι πήγαιναν με αυτά που υπάρχουν στο forum. Εκεί που την πάτησαν πολλοί και αυτό μαρτυρά τα ελαττώματα των Ελλήνων και αυτό που λέμε ότι δηλώσεις είσαι..... φοβάμαι ότι στις αιτήσεις τους κάποιοι δήλωσαν ψευδή στοιχεία για να εξασφαλίσουν μια πρόσκληση, και έχει ο Θεός....!!!!!! Οι άνθρωποι ήταν ξεκάθαροι.....!!!!! θέλουν πτυχία και πολύ καλά αγγλικά γιαυτό ζητάνε και το IELTS!!!!!!! Δεν είπαν πουθενά ότι θα είχαν διερμηνείς!!!!!! Μας αρέσει δεν μας αρέσει αυτό είναι το σύστημα τους και είναι και ξεκάθαροι ως προς τις απαιτήσεις τους..... Οι λάθος νοοτροπίες έφεραν την πατρίδα μας σε αυτό το σημείο......

australian
09.10.2011, 13:02
το υποψιαζόμασταν ότι ίσως να μην είχε κάποια παραπάνω ενημέρωση και δεν θα άκουγαν κάτι καινούργιο όσοι πήγαιναν με αυτά που υπάρχουν στο forum. Εκεί που την πάτησαν πολλοί και αυτό μαρτυρά τα ελαττώματα των Ελλήνων και αυτό που λέμε ότι δηλώσεις είσαι..... φοβάμαι ότι στις αιτήσεις τους κάποιοι δήλωσαν ψευδή στοιχεία για να εξασφαλίσουν μια πρόσκληση, και έχει ο Θεός....!!!!!! Οι άνθρωποι ήταν ξεκάθαροι.....!!!!! θέλουν πτυχία και πολύ καλά αγγλικά γιαυτό ζητάνε και το IELTS!!!!!!! Δεν είπαν πουθενά ότι θα είχαν διερμηνείς!!!!!! Μας αρέσει δεν μας αρέσει αυτό είναι το σύστημα τους και είναι και ξεκάθαροι ως προς τις απαιτήσεις τους..... Οι λάθος νοοτροπίες έφεραν την πατρίδα μας σε αυτό το σημείο......
:bravo_::bravo_::bravo_:

australian
09.10.2011, 17:30
δημοσίευμα σχετικό με το event
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=100254&catid=3

Enya
09.10.2011, 18:35
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Γενικά μας είπαν πράγματα που ξέραμε όσοι είχαμε κοιτάξει εδώ και στο σάιτ του Υπ. Μετανάστευσης της Αυστραλίας.......

Alexan μήπως συγκράτησες από πού ήταν η κυρία που μίλησε για ελληνες νοσηλευτές και τα στοιχεία της;

Drits
09.10.2011, 19:13
Alexan μήπως συγκράτησες από πού ήταν η κυρία που μίλησε για ελληνες νοσηλευτές και τα στοιχεία της;

Εάν θέλεις να επικοινωνήσεις, μπορείς να μιλήσει με το Frontitha Care, http://www.fronditha.org/ . Στην δική μας παρουσίαση, Σάββατο 0930 ήταν ένα κύριος Ελληνοαυστραλός (Μr. Mike Zafiropoulos) - πρόεδρος της Fronditha - που ανέφερε ότι το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό Ελλήνων πάνω από 65 που χρειάζονται βοήθεια , αλλά από νοσηλεύτριες που να μιλούν και Ελληνικά, αφού οι παππούδες αρχίζουν και ξεχνάνε τα Αγγλικά και επικοινωνούν μόνο με Ελληνικά. Πρόσθεσε επίσης ότι ο ετήσιος μισθός θα είναι 58k Euros (gross) με διάθεση να ανέβει στο 2012 αφού δεν βρίσκουν κόσμο. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, κάνε μια επαφή μαζί τους!!!

alexan72
09.10.2011, 19:30

Τα στοιχεία της κυρίας δεν τα συγκράτησα, ήταν από το Perth απ' ό,τι κατάλαβα, τα υπόλοιπα όπως σου τα είπε και ο φίλος από πάνω.

Enya
09.10.2011, 19:46
Εάν θέλεις να επικοινωνήσεις, μπορείς να μιλήσει με το Frontitha Care, http://www.fronditha.org/ . Στην δική μας παρουσίαση, Σάββατο 0930 ήταν ένα κύριος Ελληνοαυστραλός (Μr. Mike Zafiropoulos) - πρόεδρος της Fronditha - που ανέφερε ότι το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό Ελλήνων πάνω από 65 που χρειάζονται βοήθεια , αλλά από νοσηλεύτριες που να μιλούν και Ελληνικά, αφού οι παππούδες αρχίζουν και ξεχνάνε τα Αγγλικά και επικοινωνούν μόνο με Ελληνικά. Πρόσθεσε επίσης ότι ο ετήσιος μισθός θα είναι 58k Euros (gross) με διάθεση να ανέβει στο 2012 αφού δεν βρίσκουν κόσμο. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, κάνε μια επαφή μαζί τους!!!

Φίλε δεν ξέρω πώς να σ' ευχαριστήσω! το 58κ είναι 58.000 όπως το κατάλαβα;

Drits
09.10.2011, 20:16
Φίλε δεν ξέρω πώς να σ' ευχαριστήσω! το 58κ είναι 58.000 όπως το κατάλαβα;

Δεν χρειάζετε να ευχαριστήσεις , δεν έκανα τίποτα σπουδαίο. Τα 58k είναι 58.000 ευρώ*, μεικτά ανά έτος. Αφαιρείς φόρο, ασφαλίσεις διαιρείς δια 12 και βγάζεις τον καθαρό μισθό. Τις κρατήσεις δεν τις γνωρίζω...

* δολάρια Αυστραλίας (AUD).

magda
09.10.2011, 21:35
Θα συμφωνήσω σε όλα με τους προλαλήσαντες!θέλουν απεγνωσμένα νοσηλευτές αλλα με IELS 7.Μάλλον δεν καίγονται και πάρα πολύ!!!Οι φωτογραφίες που μας δείξαν απο την χώρα τους εξαιρετικές!!

anastasia v.
10.10.2011, 08:15
Παιδια επικοινωσησα με τον οργανισμο της φροντιδας που ζητουσε νοσηλευτες.Προηγουνται εκεινοι που ειναι αποφοιτοι πανεπιστημιου μετα τει και παει λεγοντας.επιπλεον θελουν πανω απο 4 χρονια προυπηρεσια σε οικους φροντιδας ηλικιωμενων...οπως και να εχει καλη επιτυχια σε οσους δοκιμασουν εκει την τυχη τους.

Enya
10.10.2011, 08:17
Θα συμφωνήσω σε όλα με τους προλαλήσαντες!θέλουν απεγνωσμένα νοσηλευτές αλλα με IELS 7.Μάλλον δεν καίγονται και πάρα πολύ!!!Οι φωτογραφίες που μας δείξαν απο την χώρα τους εξαιρετικές!!

Τα ρούχα τους φυλάνε Μάγδα και καλά κάνουν! Όσο κι αν "καίγονται", κανείς δεν θα έβαζε την επιχείρησή του σε κίνδυνο προσλαμβάνοντας κάποιον που, έστω άθελά του, μπορεί να σκοτώσει άνθρωπο. Συμμερίζομαι την απογοήτευσή σου, αλλά το σωστό, σωστό.

Lisa_europe
10.10.2011, 08:43
Ενω καλεσαν αρκετες ειδικοτητες, εστιασαν πολυ σε γιατρους-νοσοκομες. Δεν ηρθαν καν τα ατομα που θα μιλουσαν για τους μηχανικους στην Αυστραλια σε εμας.
Η Βιζα οπως λενε και παραπανω αργει πολυ.
Συμπερασμα για εμας: ειτε παμε με βιζα αρχικα 12 μηνων και βλεπουμε μετα ειτε παμε σε αλλη χωρα-ο Χειμωνας φετος στην Ελλαδα μαλλον δεν θα ειναι ευκολος και οοοολο αυτο μας ενδιεφερε κυριως για το επομενο ετος, μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο στην Ελλαδα και τον κοσμο....
Το υλικο ηταν ενα φυλλαδιο για τη Βιζα και ενα διαφημιστικο προσπεκτους για την ζωη στην Αυστραλια-σιγα το υλικο!!!!
Απογοητευση...

Stellaki
10.10.2011, 09:04
Καλημέρα σε όλους.Σχετικά με το σεμινάριο της Αυστραλιανής πρεσβείας ήταν μια απογοήτευση.Δεν είπαν τίποτα διαφορετικό απο οτι λένε στο site τους.Εγώ περίμενα κάτι άλλο.Προς τί τότε οι προσωπικές προσκλήσεις ,οι οποίες υποτίθεται ελέγχθηκαν στην Αυστραλία, αν όχι να προσφέρουν επιτόπου εργασία?Γιατί να μπώ σε έξοδα και να έρθω απο την άλλη άκρη της Ελλάδας για κάτι για το οποίο μπορώ να ενημερωθώ απο διάφορα site? Πού είναι οι διευκολύνσεις που θα πρόσφερε η Αυστραλία για τους έλληνες μετανάστες με προσόντα ?Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει? Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την εδώ πρεσβεία και είναι αδύνατον.Μας εμπαίζουν ή συμβαίνει κάτι άλλο?

anastasia v.
10.10.2011, 09:21
παιδια,ειναι πολυ δυσκολο το να πας αυστραλια για δουλεια.εκει που εργαζομαι τωρα εχω γνωρισει ενα σωρο συναδελφους που εχουν συγγενεις στην αυστραλια και οταν τους λεω μηπως μπορουν να με βοηθησουν με κοιταζουν απορημενα...συγκεκριμενα μια συναδελφος μου ειπε οτι εκει δεν περναει ουτε κουνουπι για μεταναστης.ειναι πολυ δυσκολο.εμαθα πριν καιρο για καποιον απο αθηνα που εβγαλε τουριστικη βιζα και για 3 μηνες μοιραζε βιογραφικα απο δω και απο εκει.απαντηση δεν εχει παρει αν και εχω καιρο να μαθω νεα του.φανταστητε τα εξοδα του ομως,εισητηρια,ξενοδοχειο. ροχθες παλι εμαθα για καποιον απο δω απο την πολη μου που εφυγε με τουριστικη να παει να δει την γυναικα του και τα παιδια του επειδη χωρισαν προσφατα και ο τυπος εμεινε εκει και εργαζεται κιολας....δεν ξερω τι αλλο να πω.

fanoo
10.10.2011, 10:22
Καλημέρα και από μένα.

Εγώ ήμουν στο τελευταίο session του Σαββάτου και άκουσα όπως είπαν και οι προηγούμενοι τους εκπροσώπους των τεσσάρων πολιτειών και την Κυρία που παρουσίασε τον οργανισμό 'Φροντίδα' που όντως ζητούσε καθαρά νοσηλευτικό προσωπικό.
Μίλησα με ανθρώπους εκεί που ήταν απογοητευμένοι γιατί ενώ είχαν δηλώσει πως δεν γνωρίζουν καλά αγγλικά, έλαβαν πρόσκληση και δεν κατάλαβαν τίποτα τελικά!!!
Θα παραθέσω την προσωπική μου άποψη για όλο αυτό και προειδοποιώ για να μη νομίζει κανείς πως υπάρχει ένας τρόπος για όλους όσους ενδιαφέρονται, να πάρουν τελικά την απόφαση και να ξεκινήσουν τη διαδικασία.
Ήμουν αυτή που ξεφυσούσε καθόλη τη διάρκεια της ενημέρωσης για όσους ήταν εκεί το Σάββατο μαζί με εμένα. Ξεφυσούσα γιατί συνειδητοποιούσα πόσο σαβαρή απόφαση είναι αυτή και πόσες διδικασίες χρειάζονται να γίνουν. Τα πράγματα δεν είναι απλά και φυσικά όσοι το είχαμε μελετήσει από πριν, το γνωρίζαμε. Υπήρχε κόσμος που νόμιζε πως εκεί θ απαρεβρίσκονταν κάποιοι εργοδότες που θα τα κανόνιζαν όλα για όποιον ενδιαφέρεται και θα ήταν όλα έυκολα. Στην πραγματικότητα, κανένας εργοδότης δεν θα έμπαινε στον κόπο να κάνει τέτοιες διαδικασίες για ένα κοινό που ούτε τα προσόντα του μπορούσε να γνωρίζει, ούτε και τη σοβαρότητα της διάθεσής του για μετανάστευση. Μπαίνοντας στο χώρο, αλλά και βγαίνοντας, ήταν πολλοί δημοσιογράφοι από εκπομπές και έντυπα που ρωτούσαν τον κόσμο κατά πόσο το σκέφτονται σοβαρά και κανένας από όσους άκουσα εγώ δεν έδωσε συγκεκριμένη απάντηση..
Η αλήθεια είναι πως η διαδικασία είναι μεγάλη και για να καταλήξω στη γνώμη μου και να μην σας κουράζω, νομίζω πως ο καθένας που το σκέφτεται σοβαρά πρέπει να ξεκινήσει τις διαδικασίες από τα αγγλικά, από την αναγνώριση των πτυχίων με τους αντοίστιχους συλλόγους εκεί και την επιλογή της κατάλληλης βίζα. Επίσης απλά και μόνο κάνοντας το τεστ συλλογής πόντων, μπορεί κάποιοι να αποκλειστούν αμέσως και να βγουν από το δίλειμμα!!!
Το καινούργιο που εγώ κατάλαβα (ίσως δεν το είχα πιάσει νωρίτερα) είναι η επιλογή της regional sponsored visa. Αυτό σημαίνει ότι σε επιλέγει μια από τις πολιτείες που παρουσιαστηκαν στο σεμινάριο, αλλά προσοχή , ΔΕΝ σημαίνει ότι σου κινούν αυτοί τις διαδικασίες ΟΥΤΕ οτι σου βρίσκουν δουλειά, απλά αν κάνεις το τεστ των πόντων παίρνεις κάποιους εξτρα από εκει. Δηλαδή αν κάποιος δεν πιάνει το 65 που είναι η βάση για να περάσεις, μπορείς να πάρεις τη state sponsorship και να κερδίσεις κάποιους πόντους για να φτάσεις το 65 (αν κάποιος έχει καταλαβει κάτι άλλο, ζητώ συγνώμη και παρακαλώ να με διορθώσει).
Προσωπικά έχω κάψει τα μισά μου εγκεφαλικά κύτταρα και έχω καταναλώσει μεγάλες ποσότητες αλκοόλ σκεπτόμενη την έναρξη ή όχι των διαδικασιών τις τελευταίες σχεδόν 48 ώρες..
Κακά τα ψέμματα, όποιος το πάρει απόφαση, αυτός είναι και που θα τα καταφέρει, αυτό είπαν οι άνθρωποι..έχουμε ανάγκη από αυτέ τις ειδικότητες, αυτός είναι ο τρόπος ζωής μας, αυτοί είναι οι μισθοί μας, αυτοί είναι οι τρόποι για βίζα, όποιος θέλει, ας έρθει..!

Αυτά από μένα προς το παρόν, ελπίζω να βοήθησα.

australian
10.10.2011, 11:32
Πού είναι οι διευκολύνσεις που θα πρόσφερε η Αυστραλία για τους έλληνες μετανάστες με προσόντα ?Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει? Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την εδώ πρεσβεία και είναι αδύνατον.Μας εμπαίζουν ή συμβαίνει κάτι άλλο?
Ποιός σου υποσχέθηκε διευκολύνσεις?
Γιατί μια χώρα μεταναστών να βοηθήσει τους έλληνες και να μη βοηθήσει του Ιταλούς,Πορτογάλους κ.λ.π.?
Ούτε σε εμπαίζουν ούτε κάτι άλλο συμβαίνει,μη βλέπεις φαντάσματα!:)

alkioni
10.10.2011, 11:51
Ποιός σου υποσχέθηκε διευκολύνσεις?
Γιατί μια χώρα μεταναστών να βοηθήσει τους έλληνες και να μη βοηθήσει του Ιταλούς,Πορτογάλους κ.λ.π.?
Ούτε σε εμπαίζουν ούτε κάτι άλλο συμβαίνει,μη βλέπεις φαντάσματα!:)

δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει να βοηθήσουνε τους έλληνες περισσότερο απο κάποιους άλλους, μα τι είμαστε η αρεία φυλή? ξυπνήστε επιτέλους και πάρτε χαμπάρι ότι δεν είμαστε καλύτεροι από οποιονδήποτε άλλον σε αυτόν τον κόσμο. και μόνο το γεγονός ότι ήρθανε και διοργανώσανε το συγκεκριμένο συνέδριο ενώ άλλη χρονιά δεν γινότανε έιναι από μόνο του σημαντικό. όποιος είχε ελπίδες οτι θα πήγαινε εκεί και θα του έδιναν εισητήριο κοιμάται τον υπνο του δικαίου. επιπλέον οι αυστραλοί έχουνε ολόκληρο μεταναστευτικό πρόγραμμα, ε δεν θα το καταρίψουνε για εμας τους ξεχωριστούς πανέξυπνους και πολύξερους έλληνες. ΑΜΑΝ πια, και εννοείται οτι θέλουνε προσόντα, χωρίς προσόντα τι να σε κάνουνε? γιατί μόνο και μόνο επειδή είσαι ωραίος? ούτε απελπισμένοι είναι, εμεις ειμαστε οι απελπισμένοι, αυτοι ξερουνε πολύ καλά τι θέλουνε, πότε το θέλουνε και πόσο θέλουνε, δεν είναι τυχαίοι. αυτά ειχα να πω, αντε νασται καλα, και συγνωμη εαν ο τονος μου ήτανε κάπως ειρωνικός, αλλά αυτο το διαστημα εχουνε ακουσει τα αυτια μου για αυτο το συνεδριο της παναγιας τα ματια! ουτε να ακουσουμε δεν ξερουμε αυτο συμπαιρένω. ΚΑΛΗΜΕΡΑ:bad_:

australian
10.10.2011, 11:56
δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει να βοηθήσουνε τους έλληνες περισσότερο απο κάποιους άλλους, μα τι είμαστε η αρεία φυλή? ξυπνήστε επιτέλους και πάρτε χαμπάρι ότι δεν είμαστε καλύτεροι από οποιονδήποτε άλλον σε αυτόν τον κόσμο. και μόνο το γεγονός ότι ήρθανε και διοργανώσανε το συγκεκριμένο συνέδριο ενώ άλλη χρονιά δεν γινότανε έιναι από μόνο του σημαντικό. όποιος είχε ελπίδες οτι θα πήγαινε εκεί και θα του έδιναν εισητήριο κοιμάται τον υπνο του δικαίου. επιπλέον οι αυστραλοί έχουνε ολόκληρο μεταναστευτικό πρόγραμμα, ε δεν θα το καταρίψουνε για εμας τους ξεχωριστούς πανέξυπνους και πολύξερους έλληνες. ΑΜΑΝ πια, και εννοείται οτι θέλουνε προσόντα, χωρίς προσόντα τι να σε κάνουνε? γιατί μόνο και μόνο επειδή είσαι ωραίος? ούτε απελπισμένοι είναι, εμεις ειμαστε οι απελπισμένοι, αυτοι ξερουνε πολύ καλά τι θέλουνε, πότε το θέλουνε και πόσο θέλουνε, δεν είναι τυχαίοι. αυτά ειχα να πω, αντε νασται καλα, και συγνωμη εαν ο τονος μου ήτανε κάπως ειρωνικός, αλλά αυτο το διαστημα εχουνε ακουσει τα αυτια μου για αυτο το συνεδριο της παναγιας τα ματια! ουτε να ακουσουμε δεν ξερουμε αυτο συμπαιρένω. ΚΑΛΗΜΕΡΑ:bad_:

Nikos Mech Eng
10.10.2011, 13:23
Θα ήθελα να παρακαλέσω τα εμπειρότερα μέλη του forum να μην κάνουν τόσο καυστικά σχόλια με τους νεοεισελθόντες στο χώρο. Αντιλαμβάνομαι ότι για κάποιον που έχει κάνει ένα μέρος της "διαδρομής" είναι βαρετό να ακούει "παιδικά" σχόλια και απόψεις, όμως καλό είναι να δίνουμε χώρο έκφρασης σε όλους. Όλοι έχουν δικαίωμα ερωτήσεων και αναζήτησης. Απλώς, όπως όλοι γνωρίζουμε, η διαδικασία έχει διάφορα στάδια. Πρώτα το αφελές, μετά το στάδιο της πληροφόρησης, μετά το στάδιο της αφομόιωσης των πληροφοριών, μετά το στάδιο της λήψης αποφάσεων, μετά το στάδιο των ενεργειων κλπ κλπ. Στο κάτω-κάτω αν θέλουμε να συμμετέχουμε στο forum (αυτός είναι ο σκοπός του patriotaki) μπορούμε να το κάνουμε με παραινέσεις περισσότερο παρά με καυστικά σχόλια (που παρόλα αυτά αναγνωρίζω μερικές φορές ως αιτιολογημένα αλλά) όχι δικαιολογημένα.

Επίσης, όπως είναι προφανές, όλο αυτό το boom περί μετανάστευσης στην Αυστραλία θα ξεφουσκώσει άμεσα μόλις γίνει το απαραίτητο ξεσκαρτάρισμα. Ακόμα και από εδώ μέσα (στο forum) γίνεται το ξεσκαρτάρισμα. Ο καθένας που βλέπει ότι δεν έχει τα προσόντα (και βασικά τη διάθεση) για σοβαρή προσπάθεια θα αποχωρήσει από μόνος του. Όμως αυτό δεν εξουσιοδοτεί κανέναν μας να βγάζει κίτρινη κάρτα σε κανέναν! Και τέλος αναρωτιέμαι, αν κάποιες φορές κάποιοι από εμάς δυσανασχετούμε με τις αφελείς ερωτήσεις κάποιων, τότε ο agoriani τι θα έπρεπε να κάνει? Αντιθέτως τον βλέπω να απαντάει σε όσες περισσότερες ερωτήσεις μπορεί και προλαβαίνει. Respect!

Nikos Mech Eng
10.10.2011, 13:38
Καλημέρα σε όλους.Σχετικά με το σεμινάριο της Αυστραλιανής πρεσβείας ήταν μια απογοήτευση.Δεν είπαν τίποτα διαφορετικό απο οτι λένε στο site τους.Εγώ περίμενα κάτι άλλο.Προς τί τότε οι προσωπικές προσκλήσεις ,οι οποίες υποτίθεται ελέγχθηκαν στην Αυστραλία, αν όχι να προσφέρουν επιτόπου εργασία?Γιατί να μπώ σε έξοδα και να έρθω απο την άλλη άκρη της Ελλάδας για κάτι για το οποίο μπορώ να ενημερωθώ απο διάφορα site? Πού είναι οι διευκολύνσεις που θα πρόσφερε η Αυστραλία για τους έλληνες μετανάστες με προσόντα ?Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει? Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την εδώ πρεσβεία και είναι αδύνατον.Μας εμπαίζουν ή συμβαίνει κάτι άλλο?

Stellaki, δεν νομίζω ότι σε εμπαίζει κανείς. Ίσως να είχες μεγαλύτερες προσδοκίες από αυτό το event αλλά δεν νομίζω ότι στο υποσχέθηκε κανείς. παρασύρθηκες μάλλον από την αγωνία σου και τις επιδιώξεις σου. Εδώ στο forum είχε συζητηθεί διεξοδικά ποιο θα ήταν το προσδοκώμενο outcome αυτής της συνάντησης και νομίζω ότι τα μέλη του forum πέσανε μέσα σε ποστό >85%. Ασφαλώς υπήρχε η ελπίδα για κάτι ουσιαστικότερο αλλά αυτό δεν μας εξουσιοδοτεί να αναζητούμε ευθύνες από τους διοργανωτές, ε? Σε ότι αφορά την διαμαρτυρία σου για τα έξοδα τα οποία έκανες για να έρθεις στην άλλη άκρη της Ελλάδας αυτό ήταν μια προσωπική σου επιλογή! Και ετοιμάσου, αν θές να ακολουθήσεις το όνειρό σου για νέα και πολύ μεγαλύτερα έξοδα!!! Οφείλεις και εσύ να αντιληφθείς ότι, για να συμμετάσχεις στο party, πρέπει να πληρώσεις το "εισητήριο". Από την πίσω πόρτα δεν θα μπει κανείς. Η Αυστραλία δέχεται μετανάστες επί πληρωμή και είναι ολόκληρη μπίσνα από την οποία πρωτίστως εκείνη έχει όφελος!!! Αν δεν το ενστερνιστείς αυτό, η επιδίωξή σου είναι αποτυχημένη εκ της γεννέσεώς της.

Τέλος η εδώ πρεσβεία συνήθως δεν κατατοπίζει τους αιτούντες. Τους παραπέμπει στην ιστοσελίδα www.immi.gov.au για πληροφορίες. Κάπου έχω ακούσει/διαβάσει ότι έχει δημιουργηθεί ένα γραφείο εκεί για παροχή πληροφοριών αλλά δεν άκουσα κανέναν στο forum να λέει ότι έχει σχετική εμπειρία και ικανοποίηση από τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Υπομονή και σιγά σιγά θα μπεις στο κλίμα!

alexan72
10.10.2011, 15:20
Θα ήθελα να παρακαλέσω τα εμπειρότερα μέλη του forum να μην κάνουν τόσο καυστικά σχόλια με τους νεοεισελθόντες στο χώρο. Αντιλαμβάνομαι ότι για κάποιον που έχει κάνει ένα μέρος της "διαδρομής" είναι βαρετό να ακούει "παιδικά" σχόλια και απόψεις, όμως καλό είναι να δίνουμε χώρο έκφρασης σε όλους. Όλοι έχουν δικαίωμα ερωτήσεων και αναζήτησης. Απλώς, όπως όλοι γνωρίζουμε, η διαδικασία έχει διάφορα στάδια. Πρώτα το αφελές, μετά το στάδιο της πληροφόρησης, μετά το στάδιο της αφομόιωσης των πληροφοριών, μετά το στάδιο της λήψης αποφάσεων, μετά το στάδιο των ενεργειων κλπ κλπ. Στο κάτω-κάτω αν θέλουμε να συμμετέχουμε στο forum (αυτός είναι ο σκοπός του patriotaki) μπορούμε να το κάνουμε με παραινέσεις περισσότερο παρά με καυστικά σχόλια (που παρόλα αυτά αναγνωρίζω μερικές φορές ως αιτιολογημένα αλλά) όχι δικαιολογημένα.

Επίσης, όπως είναι προφανές, όλο αυτό το boom περί μετανάστευσης στην Αυστραλία θα ξεφουσκώσει άμεσα μόλις γίνει το απαραίτητο ξεσκαρτάρισμα. Ακόμα και από εδώ μέσα (στο forum) γίνεται το ξεσκαρτάρισμα. Ο καθένας που βλέπει ότι δεν έχει τα προσόντα (και βασικά τη διάθεση) για σοβαρή προσπάθεια θα αποχωρήσει από μόνος του. Όμως αυτό δεν εξουσιοδοτεί κανέναν μας να βγάζει κίτρινη κάρτα σε κανέναν! Και τέλος αναρωτιέμαι, αν κάποιες φορές κάποιοι από εμάς δυσανασχετούμε με τις αφελείς ερωτήσεις κάποιων, τότε ο agoriani τι θα έπρεπε να κάνει? Αντιθέτως τον βλέπω να απαντάει σε όσες περισσότερες ερωτήσεις μπορεί και προλαβαίνει. Respect!

Καλημέρα και από μένα.
Το καινούργιο που εγώ κατάλαβα (ίσως δεν το είχα πιάσει νωρίτερα) είναι η επιλογή της regional sponsored visa. Αυτό σημαίνει ότι σε επιλέγει μια από τις πολιτείες που παρουσιαστηκαν στο σεμινάριο, αλλά προσοχή , ΔΕΝ σημαίνει ότι σου κινούν αυτοί τις διαδικασίες ΟΥΤΕ οτι σου βρίσκουν δουλειά, απλά αν κάνεις το τεστ των πόντων παίρνεις κάποιους εξτρα από εκει. Δηλαδή αν κάποιος δεν πιάνει το 65 που είναι η βάση για να περάσεις, μπορείς να πάρεις τη state sponsorship και να κερδίσεις κάποιους πόντους για να φτάσεις το 65 (αν κάποιος έχει καταλαβει κάτι άλλο, ζητώ συγνώμη και παρακαλώ να με διορθώσει).
Προσωπικά έχω κάψει τα μισά μου εγκεφαλικά κύτταρα και έχω καταναλώσει μεγάλες ποσότητες αλκοόλ σκεπτόμενη την έναρξη ή όχι των διαδικασιών τις τελευταίες σχεδόν 48 ώρες..
Κακά τα ψέμματα, όποιος το πάρει απόφαση, αυτός είναι και που θα τα καταφέρει, αυτό είπαν οι άνθρωποι..έχουμε ανάγκη από αυτέ τις ειδικότητες, αυτός είναι ο τρόπος ζωής μας, αυτοί είναι οι μισθοί μας, αυτοί είναι οι τρόποι για βίζα, όποιος θέλει, ας έρθει..!
Αυτά από μένα προς το παρόν, ελπίζω να βοήθησα.

Αυτό το άκουσα κι εγώ στο event και ερχόμενη εδώ μπήκα στο immi και κοίταξα γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρον. Όντως παίρνεις κάποιους έξτρα πόντους αν καταφέρεις να πάρεις state sponsorship αλλά πέρα ότι μου φάνηκε σχετικά δύσκολο (και πρέπει να ελέγξεις στην συγκεκριμένη πολιτεία αν το επάγγελμά σου είναι σε ζήτηση) και πρέπει να ζήσεις για δύο χρόνια τουλάχιστον σε επαρχιακή περιοχή (καλά, αυτό παλεύεται) κατάλαβα ότι σου ζητούν ένα ποσό ως εγγύηση ώστε να ξέρουν ότι θα έχεις να ανταποκριθείς στα έξοδα για κάποιο διάστημα και δεν θα τους επιβαρύνεις με ένα σκασμό επιδόματα, το οποίο ξεκινά από τα 20.000 AUD για ένα άτομο και ανεβαίνει ανάλογα με τα εξαρτώμενα μελη σου. Οπότε για εμένα σίγουρα δεν κάνει (αν δεν μου είχαν κόψει τα 300 ευρώ από το μισθό μου το μήνα ίσως... :lol2:). Εκτός αν κατάλαβα λάθος. Τσεκάρετέ το κι εσείς.

fanoo
10.10.2011, 18:20
Η αλήθεια είναι πως την κατηγορία στην οποία ανήκω εγώ για βίζα δεν την έχω βρει ακόμη..Αν υποθέσουμε ότι με σπόνσορα εργοδότη δεν πάω που είναι και το πιθανότερο, οι άλλες λίγο με έχουν μπερδέψει και τα ποσά επίσης είναι εξωφρενικά!
Επίσης αυτό με τις επαρχιακές περιοχές σήμερα λίγο το κοίταξα που διάβαζα τα φυλλάδια από την ενημέρωση συνειδητοποίησα πως στο φυλλάδιο της Victoria είχε όλες τις περιοχές γύρω από τη Μελβούρνη και όχι το κέντρο..
Εγώ λέω να το παλέψω λίγο και για εργοδότη, αφού πρώτα μελετήσω τις ειδικότητές μου εκεί και δω τι χρειάζεται για άδεια ασκήσεως, θεωρώ οτι είναι πιο εύκλο και για τον εργοδότη να σε πιστέψει αφού δει πως ήδη έχεις ξεκινήσει διαδικασίες σοβαρές. Προς το παρόν πάω να σκίσω το Proficiency και να γραφτώ σε φροντιστήριο Αγγλικών!!!

leyteris77
10.10.2011, 19:44
Θα πρεπει να καταλάβουμε ολοι οτι η υπόθεση μετανάστευση ειναι κατι που θελει πολυ καλη μελετη, προετοιμασία, υπομονη και επιμονη (το σλογκαν του πατριωτακι) και φυσικά χρήματα. Δεν ειναι κάτι που το αποφασιζεις σημερα και μετα απο 3-4 μηνες μπορεις να εισαι εκει. Οσοι προσπαθουν να πανε με τουριστική βίζα ριψοκινδυνευουν να ξοδέψουν πολλά λεφτά και να μην έχουν κανενα αποτέλεσμα. Διστυχώς ειναι μια κινηση απελπισιας. Και όμως πολυς κόσμος το προσπαθεί. Τα ποσοστά επιτυχιας ομως ειναι κατω απο 1%. Εδώ και ενα χρονο που διαβάζω σχεδόν καθε μερα το πατριωτακι δεν βρηκα κανενα που να πηγε με τουριστικη και να του "βγήκε" αυτη η απόφαση.

Προσωπικα οταν μου μπήκε το "μικρόβιο" της μετανάστευσης και εγω νομιζα οτι ίσως σε 3-4 μηνες να μπορουσαμε να φυγουμε. Αφου ψωνιζαμε κρεατα απο το χωριο και σκεφτομασταν μεταξυ σοβαρου και αστειου θα προλάβουμε να τα φάμε? Ψάχνοντας βρήκα το έντυπο της αίτησης για βίζα και ξεκίνησα δοκιμαστικά να το συμπληρωνω. Σιγά σιγά διαπίστωσα οτι για να φτάσεις σε αυτό το σημείο θέλει πολλά ακόμα. Βλέπετε δεν υπήρχε τοση δραστηριότητα στο πατριωτάκι ακόμα για να βρίσκεις τόσο εύκολα απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Έτσι λοιπόν διαπίστωσα πρώτα οτι χρειάζεται να δώσουμε το IELTS. Βάλε 2 μήνες προετοιμασία και πάνω από χιλιάρικο δίδακτρα και εξέταστρα (2 άτομα). Παράλληλα βρίσκω οτι πρέπει να κανεις nomination σε ένα επάγγελμα. Και για να γίνει αυτό πρέπει..τι άλλο...αναγνώριση πτυχίου. 2 μήνες προετοιμασία και 4,5 μήνες να βγει το αποτέλσμα συν 7-8 κατοσταρικα για 2 άτομα πάντα. Η βίζα θέλει ένα κάρο χαρτιά, τα οποία θέλουν επικύρωση, μετάφραση άρα επιπλέον έξοδα.(έδωσα πάνω από 300 ευρώ συνολικα στο υπεξ.) Τα λέω όλα αυτά για να καταλάβετε οτι πραγματικα θελει υπομονη και πολλή προσπάθεια το όλο εγχειρημα. Εγώ πήρα την απόφαση απρίλιο του 10 και φυσικά ακόμα στη Ελλάδα είμαι και έχω δρόμο ακόμα. Έχουν απόλυτο δίκιο όσοι είπαν στο event οτι μόνο όσοι το θέλουν πραγματικά και φυσικά έχουν τα προσόντα θα τα καταφέρουν.

Η συμβουλή που έχω να δώσω σε όσους αμφιταλαντευονται με αυτή την απόφαση ειναι ξεκινήστε τις διαδικασίες, δώστε ielts και κάντε την αναγνώριση του πτυχίου που είναι και τα λιγότερα έξοδα και άστο να κάθετε. Μέχρι να βγει το αποτέλεσμα μπορεί οι συνθηκες να αλλάξουν είτε προς το χειρότερο (θα είστε ήδη έτοιμοι και θα έχετε κερδίσει πολύτιμο χρόνο) είτε προς το καλυτερο οπότε στην χειρότερη θα έχετε ξοδέψει το πολύ 600 ευρώ (χωρις μαθηματα αγγλικών) και όλα τα άλλα θα είναι απλά μια εμπειρία.

Nikos Mech Eng
10.10.2011, 20:29
Θα πρεπει να καταλάβουμε ολοι οτι η υπόθεση μετανάστευση .........
Μέχρι να βγει το αποτέλεσμα μπορεί οι συνθηκες να αλλάξουν είτε προς το χειρότερο (θα είστε ήδη έτοιμοι και θα έχετε κερδίσει πολύτιμο χρόνο) είτε προς το καλυτερο .....

Συμφωνώ με όλα εκτός από την τελευταία υπόθεση εργασίας. Περίπτωση να πάνε προς το καλύτερο τα πράγματα στην Ελλάδα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Συνεπώς αποκλείεται η επένδυση των 600ευρω να πάει χαμένη.

Stellaki
10.10.2011, 21:25
Sorry αν εκνευρισα μερικούς.Δεν περίμενα βέβαια να με πάρουν απο το χεράκι και να μου πούν ΄ορίστε το γραφείο σου΄.Αλλά,αλλά...Τέλος απο μένα.

leyteris77
10.10.2011, 21:26
Συμφωνώ με όλα εκτός από την τελευταία υπόθεση εργασίας. Περίπτωση να πάνε προς το καλύτερο τα πράγματα στην Ελλάδα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Συνεπώς αποκλείεται η επένδυση των 600ευρω να πάει χαμένη.

Δεν έχει σημασια αν τα πραγματα πανε η δεν πανε καλα. Μπορεί κάποιος να αποφασίσει να μην μεταναστευσει για λογους που ειναι μη συνδεδεμενοι άμεσα με τα οικονομικοπολιτακα μας.

australian
10.10.2011, 21:37
Sorry αν εκνευρισα μερικούς.Δεν περίμενα βέβαια να με πάρουν απο το χεράκι και να μου πούν ΄ορίστε το γραφείο σου΄.Αλλά,αλλά...Τέλος απο μένα.
Δεν εκνευρίστηκε κανείς, αλλά είναι ψιλοπαράλογο να απαιτείς απο ένα κράτος (που μέχρι προχτές οι περισσότεροι το γνώρiζαν λόγω των καγκουρό,άντε κι από το surf)να σου παρέχει διάφορα, τη στιγμή που το κράτος που σε γέννησε σε πετά σα στυμμένη λεμονόκουπα....

alkioni
10.10.2011, 21:38

συγνώμη εαν σε έθιξα, δεν ήτανε αυτή η προθεσή μου. επιπλέον ζητάω συγνώμη εαν απευθύνθηκα με έντονο τόνο στον λόγο μου, σίγουρα δεν είχα αυτή την πρόθεση. απλά θέλω να τονίσω ότι πρέπει να απογαλακτιστούμε απο την νοοτροπία του ευκολου, και εννοειται πωε βάζω και τον εαυτό μου μέσα. και όταν λες τέλος απο σένα τι εννοεις? δεν πιστευω να επεσε το ηθικό σου λόγω της δυσκολίας που υπάρχει στην αποκτηση βίζας. δεν θέλω ητοπάθεια απο κανέναν, όλοι θα τα καταφέρουμε, άλλοι πιο γρήγορα άλλοι πιο αργά, ΑΛΛΑ όλοι . για αυτό λοιπόν κουράγιο και πίστη στον στόχο που έχει θέσει ο καθένας απο εμας, αντε να σται καλα.:bravo_:

alkioni
10.10.2011, 21:41
Δεν εκνευρίστηκε κανείς, αλλά είναι ψιλοπαράλογο να απαιτείς απο ένα κράτος (που μέχρι προχτές οι περισσότεροι το γνώρiζαν λόγω των καγκουρό,άντε κι από το surf)να σου παρέχει διάφορα, τη στιγμή που το κράτος που σε γέννησε σε πετά σα στυμμένη λεμονόκουπα....

στυμμένη λεμονόκουπα, αχαχα εγραψες πάλι. αλλά εγω τις κούπες μου τις κρατώ γιατι εχουμε και κρίση, οι μισθοι στα 800 ευρο και η εφορια απο του χρονου στα 4000. ας το δουμε και λίγο με χιουμορ ρε παιδια γιατι στο τελος θα σαλταρουμε, στην τελικη λεφτα θα μας παρουνε όχι την ψυχή μας!
:D

marina-aigio
10.10.2011, 22:21
στυμμένη λεμονόκουπα, αχαχα εγραψες πάλι. αλλά εγω τις κούπες μου τις κρατώ γιατι εχουμε και κρίση, οι μισθοι στα 800 ευρο και η εφορια απο του χρονου στα 4000. ας το δουμε και λίγο με χιουμορ ρε παιδια γιατι στο τελος θα σαλταρουμε, στην τελικη λεφτα θα μας παρουνε όχι την ψυχή μας!
:D

Συμφωνώ!!!!!!Το δεν πληρώνω έγινε σύνθημα και για μένα και όχι γιατί θέλω να το παίξω έξυπνη αλλά γιατί πραγματικά δεν έχω τίποτα άλλο να τους δώσω.Άνεργη εγώ άνεργος και ο άντρας μου με ένα μικρό παιδί...Δεν έχουν να μου πάρουν τίποτα εκτός από ένα αμάξι που έχω αν το θέλουν γιατί έτσι και αλλιώς σε λίγο καιρό ή δεν θα έχω να βάλω βενζίνη ή να πληρώσω τα τέλη.Δεν θα φτάσω ποτέ στο σημείο να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου με το κράτος και να μην είμαι εντάξει με το παιδί μου...Ποιος αποφάσισε για μένα και για το παιδί μου?Γιατί να τα βάζουμε κάτω για να δούμε αν μπορούμε να πάρουμε παπούτσια στην μικρή?Όπως είπες λοιπόν χιούμορ και ελπίδα για κάτι καλύτερο για να μην σαλτάρουμε.Την ψυχή μου δεν την δίνω σε κανένα από αυτά τα γουρούνια (είναι ότι πιο κόσμιο σκέφτηκα).Πάμε λοιπόν γερά !!!!!!:kouragio:

Nikos Mech Eng
11.10.2011, 01:59
Δεν έχει σημασια αν τα πραγματα πανε η δεν πανε καλα. Μπορεί κάποιος να αποφασίσει να μην μεταναστευσει για λογους που ειναι μη συνδεδεμενοι άμεσα με τα οικονομικοπολιτακα μας.

Δεν μίλησα μόνο για τα οικονομικοπολιτικά μας.

dj_takis
11.10.2011, 06:24
Συμφωνώ!!!!!!Το δεν πληρώνω έγινε σύνθημα και για μένα και όχι γιατί θέλω να το παίξω έξυπνη αλλά γιατί πραγματικά δεν έχω τίποτα άλλο να τους δώσω.Άνεργη εγώ άνεργος και ο άντρας μου με ένα μικρό παιδί...Δεν έχουν να μου πάρουν τίποτα εκτός από ένα αμάξι που έχω αν το θέλουν γιατί έτσι και αλλιώς σε λίγο καιρό ή δεν θα έχω να βάλω βενζίνη ή να πληρώσω τα τέλη.Δεν θα φτάσω ποτέ στο σημείο να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου με το κράτος και να μην είμαι εντάξει με το παιδί μου...Ποιος αποφάσισε για μένα και για το παιδί μου?Γιατί να τα βάζουμε κάτω για να δούμε αν μπορούμε να πάρουμε παπούτσια στην μικρή?Όπως είπες λοιπόν χιούμορ και ελπίδα για κάτι καλύτερο για να μην σαλτάρουμε.Την ψυχή μου δεν την δίνω σε κανένα από αυτά τα γουρούνια (είναι ότι πιο κόσμιο σκέφτηκα).Πάμε λοιπόν γερά !!!!!!:kouragio:

Σε συγχαίρω για τη σκέψη σου. Συμφωνώ και επαυξάνω.

marina-aigio
11.10.2011, 12:52
καλημερα φίλοι και συμπατριώτες....
Είμαι εντελώς καινούρια οπότε θα μου συγχωρήσετε ενδεχόμενες αφελείς ερωτήσεις.
Να σας πώ κι εγώ με τη σειρά μου ότι παραβρέθηκα στο χιλτον την κυριακή και πράγματι τα πράγματα ήταν λίγο όχι τόσο απογοητευτικά ...........?.......
Δεν πρόκειται να βρεις ποτέ κανέναν στη πρεσβεία γιατί είναι μόνο για τους Αυστραλούς πολίτες για τυχόν προβλήματα και τέτοια.Δεν νομίζω ότι μπορούν να σου δώσουν οποιαδήποτε πληροφορία ακόμα και αν τους βρεις.Υπεύθυνοι όπως έμαθες είναι η πρεσβεία στο Βερολίνο.Διάβασε το site που πολλοί έχουν κάνει link στο forum και ίσως βγάλεις μια άκρη γιατί είναι πολύ αναλυτικό:)

κωστας γαργαλιανοι
11.10.2011, 13:04
:victory:

:victory::

marcella
11.10.2011, 16:57
Vpappas σέυχαριστω...μολις έστειλα....να δουμε αν θα απαντησουνε κι αυτοι!!!!
Αυτο δε ,που δεν καταλαβα γιατι όλη αυτη η φασαρια με το ινφορματιον session kai tis limited θέσεις αφου το ιδιο δύσκολο παραμένει....να καταθεσεις για βιζα και πόσο μάλλον να την πάρεις......Οταν καίγεσαι για επιστήμονες και θέλεις να έρθουν να σου δουλεψουνε δεν θέτεις υπο αμφισβήτηση όλο το παγκοσμιο ανώτατο εκπαιδευτικό σύστημα , δεν τους αξιολογείς ξανά και ξανά...Εαν θέλεις πραγματικά ανοίγεις τις πόρτες...!!!

Nikos Mech Eng
11.10.2011, 20:49
Vpappas σέυχαριστω...μολις έστειλα....να δουμε αν θα απαντησουνε κι αυτοι!!!!
Αυτο δε ,που δεν καταλαβα γιατι όλη αυτη η φασαρια με το ινφορματιον session kai tis limited θέσεις αφου το ιδιο δύσκολο παραμένει....να καταθεσεις για βιζα και πόσο μάλλον να την πάρεις......Οταν καίγεσαι για επιστήμονες και θέλεις να έρθουν να σου δουλεψουνε δεν θέτεις υπο αμφισβήτηση όλο το παγκοσμιο ανώτατο εκπαιδευτικό σύστημα , δεν τους αξιολογείς ξανά και ξανά...Εαν θέλεις πραγματικά ανοίγεις τις πόρτες...!!!

Όπως άνοιξε τις πόρτες η Ελλάδα τη δεκαετία '90 και '00??? Φυσικά εμείς το κάναμε για άλλους σκοπούς! Για να εγκλωβίσουμε οικονομικούς μετανάστες σε μια χώρα χωρίς υποδομές φιλοξενίας μεταναστών και τώρα να τους οδηγούμε στην εγκληματικότητα! Και όχι μόνο αυτό αλλά αναγκάζοντας τους τώρα να ζουν σε ένα καθεστώς αμφισβήτισης ακόμα και της ίδιας τους της ύπαρξης!!! Άνθρωποι χωρίς χαρτιά, χωρίς παρόν και χωρίς μέλλον. Άνθρωποι ξεχασμένοι από όλους ακόμα και από την ίδια την ιστορία! Και όλα αυτά προς τι? Για να αναπτυχθούμε! Μα, αν αναπτυχθήκαμε γιατί είμαστε σε στη σημερινή κατάσταση?

Όποιος αναπτύσεται δεν έχει τη λογική του "γιούργιαα", ούτε καίγεται. Στηρίζει τις κινήσεις του σε μελετημένες προσπάθειες και σε προσεχτική επιλογή του outsourching. ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. Και μόνο το γεγονός ότι η Αυστραλία δεν έχει κλείσει τις πόρτες στους Έλληνες επιστήμονες όπως όλη η Ευρώπη και η Μέση Ανατολή είναι ενθαρρυντικό της αξιοκρατικής λογικής της (θα τολμούσα να πω και δημοκρατικής, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα!).

nunki
11.10.2011, 21:03
Όπως άνοιξε τις πόρτες η Ελλάδα τη δεκαετία '90 και '00??? Φυσικά εμείς το κάναμε για άλλους σκοπούς! Για να εγκλωβίσουμε οικονομικούς μετανάστες σε μια χώρα χωρίς υποδομές φιλοξενίας μεταναστών και τώρα να τους οδηγούμε στην εγκληματικότητα! Και όχι μόνο αυτό αλλά αναγκάζοντας τους τώρα να ζουν σε ένα καθεστώς αμφισβήτισης ακόμα και της ίδιας τους της ύπαρξης!!! Άνθρωποι χωρίς χαρτιά, χωρίς παρόν και χωρίς μέλλον. Άνθρωποι ξεχασμένοι από όλους ακόμα και από την ίδια την ιστορία! Και όλα αυτά προς τι? Για να αναπτυχθούμε! Μα, αν αναπτυχθήκαμε γιατί είμαστε σε στη σημερινή κατάσταση?

Όποιος αναπτύσετε δεν έχει τη λογική του "γιούργιαα", ούτε καίγεται. Στηρίζει τις κινήσεις του σε μελετημένες προσπάθειες και σε προσεχτική επιλογή του outsourching. ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. Και μόνο το γεγονός ότι η Αυστραλία δεν έχει κλείσει τις πόρτες στους Έλληνες επιστήμονες όπως όλη η Ευρώπη και η Μέση Ανατολή είναι ενθαρρυντικό της αξιοκρατικής λογικής της (θα τολμούσα να πω και δημοκρατικής, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα!).

:bravo_:

alexan72
11.10.2011, 22:10

Όποιος αναπτύσεται δεν έχει τη λογική του "γιούργιαα", ούτε καίγεται. Στηρίζει τις κινήσεις του σε μελετημένες προσπάθειες και σε προσεχτική επιλογή του outsourching. ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. Και μόνο το γεγονός ότι η Αυστραλία δεν έχει κλείσει τις πόρτες στους Έλληνες επιστήμονες όπως όλη η Ευρώπη και η Μέση Ανατολή είναι ενθαρρυντικό της αξιοκρατικής λογικής της (θα τολμούσα να πω και δημοκρατικής, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα!).

Σωστόόόός!!!

parara
12.10.2011, 22:50
[QUOTE=κωστας γαργαλιανοι;32739]:victory:
Αρχικό μήνυμα απο alkioni
δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει να βοηθήσουνε τους έλληνες περισσότερο απο κάποιους άλλους, μα τι είμαστε η αρεία φυλή? ............................

Οχι δεν ειμαστε αρεια φυλή , αλλα ειμαστε πολυ καλύτεροι άνθρωποι , χαρακτηρες , πολυ πιο μορφωμενοι και εργασιμανεις (σε ποσοστα πάντα επι των άλλων) απο αυτούς ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ , τους ασιατες , γι αυτο και μας δινουν κίνητρα να παμε εκει κάτω , γιατι στην Μελβουρνη π.χ που ειναι νομιζω η 3η μεγαλυτερη πόλη με Ελληνικό πλυθησμο , οι Ελληνες δεν δημιουργουν προβλήματα , δεν κάνουν συμοριες με καλασνικοφ , δεν κλέβουν βιάζουν , λεηλατουν . Και αυτο φυσικά αναγνωρίζεται απο τους Αυστραλούς γι αυτο και βοηθούν και την Ελληνική κοινότητα που υπάρχει εκει σε μεγάλο βαθμό (φυσικα μπορει να υπάρχουν και άλλοι λόγοι). Εν τέλει νομιζω οτι υπερτερούμε σε σχέση με άλλου λαούς που επιθυμούν να μεταναστευσουν εκει κάτω.

australian
12.10.2011, 23:08
Οχι δεν ειμαστε αρεια φυλή , αλλα ειμαστε πολυ καλύτεροι άνθρωποι , χαρακτηρες , πολυ πιο μορφωμενοι και εργασιμανεις (σε ποσοστα πάντα επι των άλλων) απο αυτούς ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ , τους ασιατες , γι αυτο και μας δινουν κίνητρα να παμε εκει κάτω , γιατι στην Μελβουρνη π.χ που ειναι νομιζω η 3η μεγαλυτερη πόλη με Ελληνικό πλυθησμο , οι Ελληνες δεν δημιουργουν προβλήματα , δεν κάνουν συμοριες με καλασνικοφ , δεν κλέβουν βιάζουν , λεηλατουν . Και αυτο φυσικά αναγνωρίζεται απο τους Αυστραλούς γι αυτο και βοηθούν και την Ελληνική κοινότητα που υπάρχει εκει σε μεγάλο βαθμό (φυσικα μπορει να υπάρχουν και άλλοι λόγοι). Εν τέλει νομιζω οτι υπερτερούμε σε σχέση με άλλου λαούς που επιθυμούν να μεταναστευσουν εκει κάτω.

Έλα όμως που η Αυστραλία ΔΕΝ κάνει διακρίσεις..και δεν βοηθά, όσοι θέλουν να πάνε ακολουθούν τις ίδιες διαδικασίες με τους υπόλοιπους.
(Στούς "μορφωμένους,εργασιομανείς, καλούς ανθρώπους και χαρακτήρες"έλληνες όπως λες ΟΥΤΕ Working Holiday Visa δεν δίνουν ενώ στους ασιάτες ΔΙΝΟΥΝ.)
Καιρός να ξεκαβαλήσουμε απο το καλάμι που μας μάθανε να καβαλάμε τόσο χρόνια ότι είμαστε η αρχή και το τέλος του κόσμου.
Το τι είμαστε έχει αρχίσει και φαίνεται.....

lucia
13.10.2011, 00:27
Καιρός να ξεκαβαλήσουμε απο το καλάμι που μας μάθανε να καβαλάμε τόσο χρόνια ότι είμαστε η αρχή και το τέλος του κόσμου.Το τι είμαστε έχει αρχίσει και φαίνεται.....
Σοφά λόγια. Κατά τη γνώμη μου δεν έχουν καταλάβει κάποιοι ότι θα ξενιτευτούν να γίνουν λαντζέρηδες και να δουλέψουν σε εστιατόρια και συνεργία καθαρισμού κι ας έχουν 800 πτυχία, κι αυτό μέχρι να τακτοποιηθούν και να βρουν δουλειά στο αντικείμενό τους και να ενταχτούν στο σύστημα, νομίζουν ότι με το που θα πατήσουν το πόδι τους εκεί θα τους στρώσουν το κόκκινο χαλί να περάσουν! Α ρε μετανάστη τι σε περιμένει! Για να ενταχτεί κάποιος σε μια καινούρια χώρα θα ξεκινήσει από το μηδέν, αυτό είναι σίγουρο!

ektoras
13.10.2011, 08:10
Γεια σου lucia συμφωνω μαζι σου,οι δυσκολιες ειναι μεγαλες και τις βρισκω μπροστα μου...Με σοβαρη δουλεια και μελετη του φορουμ και των σοβαρων site της Αυστραλιας γεφυρωνω το χασμα μερα την μερα.Μιλαω με ανθρωπους εκει που ξεκινησαν δυσκολα και τωρα απολαμβανουν κρατος δικαιου και ανθρωπινη αξιοπρεπεια.Και μονο για τα δυο παραπανω ειμαι αποφασισμενος να ξεκινησω με δουλεια του ποδαριου παλι απο το μηδεν οπως λες.Καλυτερα να μετανιωσω που εφυγα παρα που δεν τολμησα και συνεχισα την ζωη μου σε συνθηκες διαφθορας απαξιωσης και ηθικης καταπτωσης...Γιατι η κριση ειναι ηθικη και οχι οικονομικη...Καλη δυναμη σε ολους τους φιλους με το κοινο οραμα...

lucia
13.10.2011, 08:54
Γεια σου lucia συμφωνω μαζι σου,οι δυσκολιες ειναι μεγαλες και τις βρισκω μπροστα μου...Με σοβαρη δουλεια και μελετη του φορουμ και των σοβαρων site της Αυστραλιας γεφυρωνω το χασμα μερα την μερα.Μιλαω με ανθρωπους εκει που ξεκινησαν δυσκολα και τωρα απολαμβανουν κρατος δικαιου και ανθρωπινη αξιοπρεπεια.Και μονο για τα δυο παραπανω ειμαι αποφασισμενος να ξεκινησω με δουλεια του ποδαριου παλι απο το μηδεν οπως λες.Καλυτερα να μετανιωσω που εφυγα παρα που δεν τολμησα και συνεχισα την ζωη μου σε συνθηκες διαφθορας απαξιωσης και ηθικης καταπτωσης...Γιατι η κριση ειναι ηθικη και οχι οικονομικη...Καλη δυναμη σε ολους τους φιλους με το κοινο οραμα...
Γεια σου Έκτορα, σε βρίσκω προσγειωμένο και κατασταλαγμένο. Κι εμένα μου αρέσει η ιδέα της μετανάστευσης στην Αυστραλία και το ψάχνω όσο μπορώ, βλέπω όμως ότι οι προυποθέσεις και τα χρήματα που χρειάζεται για να τα καταφέρω είναι πολλά, προσανατολίζομαι σε βόρεια ευρωπαική χώρα, κι αυτό γιατί έχω παιδιά και δεν με παίρνει να ρισκάρω για ένα- δύο χρόνια τόσα πολλά. Αν ήμουν μόνη μου άλλαζε το πράγμα, παρ'όλα αυτά θέλω να είμαι ανοιχτή και να ενημερώνομαι για όλα. Δεν περιμένω να είναι εύκολα ΠΟΥΘΕΝΑ, κανένας μετανάστης δεν είχε εύκολη ζωή, τουλάχιστον στην αρχή.
Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου

alexan72
13.10.2011, 11:44

Μπράβο φίλε Έκτορα! Νομίζω ότι το πιο δυσκολομάσητο είναι το τσαλαπάτημα της αξιοπρέπειας μας! Έχεις δίκιο απόλυτο!

Panos2080
13.10.2011, 16:31
Μολις πηρα μαιλ απο το event κ μου εστειλαν ολες τις πληροφοριες που παρουσιαστηκαν.Οποτε σαν να πηγαμε ολοι ηταν.Γλυτωσαμε κ τα εξοδα!!!

leyteris77
13.10.2011, 18:28
Διάβασα τις πληροφορίες. Είναι οτι πρεπει για κάποιον που σήμερα αρχίζει να αναζητά πληροφορίες. Για όλους τους υπολοιπους πανω κατω ειναι γνωστα αυτα που λεει.

alexan72
15.10.2011, 00:50
εχει συνεργαστει καποιος μαζί της?

Ευχαριστω ΑΛεξαν..:)

Μέσα στις επόμενες μέρες θα τις στείλω κάτι χαρτιά μου για μεταφράσεις για να τα δούμε και να συζητήσουμε. Γενικά ήταν πολύ εξυπηρετική και ευγενική στο τηλέφωνο, με χιούμορ και προσιτή!