PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Anais
14.10.2011, 14:00
Μεταφορά για κατοικίδια στην Αυστραλία

Βρίσκομαι στα μέσα της διαδικασίας για την μεταφορά κατοικίδιου στην Αυστραλία.
Έχω ένα γάτο που ονομάζεται Maxie και για μας Θα ήταν σαν να αφήναμε πίσω ένα μέλος της οικογενείας μας. Έτσι ψάξαμε την διαδικασία και είδαμε ότι αν προνοήσεις έγκαιρα και από μήνες πιο μπροστά έχεις την δυνατότητα να πάρεις και αυτά τα υπέροχα πλασματάκια μαζί σου. Το αναφέρω γιατί η ζωή μας αναγκάζει να αφήσουμε τόσα πράγματα πίσω θεωρώ πως τουλάχιστον και εφόσον το θέλουμε να μην αναγκαζόμαστε να αφήνουμε ένα κομμάτι της ψυχής μας που τόσο αγαπάμε. Αυτό που κάναμε πολύ απλά εμείς ήταν ότι πήγαμε στον κτηνίατρο μας.

Πρώτα του βάλαμε το Microchip. = € 45*
Κάναμε το εμβόλιο για την Λύσσα.=€ 25*
Περιμέναμε 4-5 εβδομάδες.
Μετά πήγαμε ξανά , πήρε ο κτηνίατρος ενα δείγμα άπο το αίμα του (Λύσσα εξουδετερωτικά αντισώματα Titre Test (RNATT)-το στείλαμε στην Αθήνα (διαμέσου του κτηνίατρο μας στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης) και μετά από 20 μέρες βγήκαν τα αποτελέσματα. = € 54.50 (Τα οποία τα στείλαμε προκαταβολικά με ταχυδρομική επιταγή και η τιμή είναι standard)

'Οπως αναφέρει και ο charm_quark σε δικό του post (και ευχαριστούμε για την πληροφορία)-Το τεστ του RNATΤ γίνεται στο:
Εργαστήριο Ιολογίας του Κέντρου Κτηνιατρικών Ιδρυμάτων Αθηνών. Τηλέφωνο επικοινωνίας 210-6011499

*Oι τιμές είναι ενδεικτικές ανάλογα με τον κτηνίατρο και εδώ αναφέρω το πόσο πληρώσαμε εμείς

ΠΡΟΣΟΧΗ:Ο γάτος μας πρέπει να παραμείνει Ελλάδα για 5 μήνες εφόσον έχεις πάρει το δείγμα αίματος αν θέλετε να γλυτώσετε χρόνο ,χρήμα και ταλαιπωρία.

Η υποχρεωτική καραντίνα είναι ένα (1) τουλάχιστον μήνα αλλά μπορεί να σας πάει και μέχρι έξι (6) μήνες (το ανώτερο).Τι εννοώ με αυτό: Όσο πιο αργά πάρετε το δείγμα αίματος τόσο πιο πολύ πρέπει να παραμείνει στην καραντίνα. π.χ: Άν το ζωάκι σας παραμείνει μόνο 1 μήνα μετά το δείγμα αίματος στην Έλλαδα τότε θα χρειαστεί 5 μήνες στην Αυστραλία, Αν παραμείνει 2 μήνες τοτε πάει 4 μήνες και πάει λέγοντας...

Ποστάρω πρώτα το link που άντλησα τις περισσότερες πληροφορίες

Bringing Cats and Dogs (and other pets) to Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (http://www.daff.gov.au/aqis/cat-dogs)

Τα βήματα όπως απεικονίζονται άπο το επήσιμο site

Για να φέρεις γάτες και οι σκύλοι στην Αυστραλία, θα πρέπει να πληρούν όλες τις προϋποθέσεις εισαγωγής AQIS πριν από την εξαγωγή.

Βήμα 1:
Η διαμονή σας: Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να ζούν συνεχώς στη χώρα εξαγωγής επί τουλάχιστον έξι (6) μηνών αμέσως πριν από την εξαγωγή ή από την άμεση εισαγωγή από την Αυστραλία ή από τη γέννησή του. Οι γάτες και οι σκύλοι δεν πρέπει να είναι σε καραντίνα περιορισμό κατά το χρόνο της εξαγωγής. Ηλικία: Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να είναι τουλάχιστον έξι (6)μηνών κατά τη στιγμή της εξαγωγής. Εγκυμοσύνη: Οι γάτες και οι σκύλοι δεν πρέπει να είναιπερισσότερο από 3 εβδομάδες έγκυος, ούτε να θηλάζει τα μικρά κατά τη στιγμή της εξαγωγής
Βήμα 2: Microchip
Χρονικό πλαίσιο: Πριν από το αίμα είναι δείγμα για την Λύσσα Η εξουδετέρωση Τεστ τίτλου αντισωμάτων.
Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να αναγνωρίζονται με ένα μικροτσίπ που μπορεί να διαβαστεί από ένα Avid, Trovan, Destron ή άλλησυμβατή συσκευή ανάγνωσης ISO. Το μικροτσίπ πρέπει να εμφυτεύονται πριν αρχίσει η δοκιμή πραγματοποιείται.
AQIS συνιστά έντονα ότι το ζώο έχει σαρωθεί σε κάθε επίσκεψη στον κτηνίατρο για να εξασφαλιστεί ότι το μικροτσίπ μπορεί να διαβάσει και να είναι σωστή πριν από την εξαγωγή.
Βήμα 3: Ελέγξτε αντιλυσσικός εμβολιασμός
Χρονοδιάγραμμα: Εντός των 12 μηνών πριν από την εξαγωγή.
Κάθε γάτας και σκύλου πρέπει να εμβολιάζονται κατά της λύσσας με εγκεκριμένο αδρανοποιημένο εμβόλιο λύσσας ιού εντός των 12 μηνών πριν από την εξαγωγή και όταν το ζώο είναι τουλάχιστον τρία (3) μηνών.
Η λύσσα πιστοποιητικό εμβολιασμού πρέπει να υποβάλλεται στον επίσημο κτηνίατρο κυβέρνηση κατά τη συμπλήρωση του εμβολιασμός κατά της λύσσας και της λύσσας εξουδετερωτικά αντισώματα Titre Test (RNATT) Δήλωση του εντύπου της αίτησηςγια χορήγηση άδειας εισαγωγής AQIS.
Βήμα 4:
Εντοπίστε έναν επίσημο κτηνίατρο κυβέρνηση, μια κυβέρνηση εγκεκριμένο κτηνίατρο και μια κυβέρνηση εγκεκριμένο εργαστήριο του AQIS εγκεκριμένη χώρα εξαγωγής.
Βήμα 5: Λύσσα εξουδετερωτικά αντισώματα Titre Test (RNATT)
Χρονικό πλαίσιο: Μεταξύ 60 ημερών και 12 μήνες πριν από την εξαγωγή.
Εκατόν ογδόντα (180) ημέρες, πρέπει να τηρείται από την ημερομηνία που το αίμα είναι δείγμα για το τεστ RNAT (με ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα), πριν το ζώο μπορεί να απελευθερώνονται από την καραντίνα στην Αυστραλία.
Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να παραμείνει στη χώρα εξαγωγής τουλάχιστον 60 ημέρες από την ημερομηνία της αιμοληψίας για την RNATT, πριν από την άφιξη στην Αυστραλία.
Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να διατηρείται σε αυστραλιανό καραντίνα για ελάχιστη περίοδο 30 ημερών.

Αυτά προς το παρόν, θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες σχετικά με έκδοσης διαβατηρίου και βίζας και διαδικασίες για τη μεταφορά στο αεροπλάνο.

Αnais

Anais
15.10.2011, 13:31
1.Αφου παραλάβαμε τα αποτελέσματα απο το υπουργείο αγροτικής αναπτύξης.
Μπήκα στο site της AQIS http://www.daff.gov.au/aqis/cat-dogs/application
και κατέβασα τη απαραίτητη φόρμα: Application to Import Cats and Dogs

Μετα την συμπλήρωση του εντύπου πήγα στη τοπική Νομαρχία στο τμήμα κτηνιατρικής και μου σφραγίσαν την φορμά.
Μάζι με αυτη τη φόρμα σκάναρα τα αποτελέσματα απο το υπουργέιο Αγροτικής
Ανάπτυξης το διαβατήριο του γάτου και μπήκα και έκανα αίτηση για AQIS Permit
Στο Apply via eLodgement—lodgement fee $85.00 + assessment fee
Επισυνάπτωντας όλα τα έγγραφα και χρέωσα τη visa μου.
Στη συνέχεια έλαβα email επιβαιβέωσης ότι είχε ολοκληρωθεί η αποστολή της αίτησης και ότι έπρεπε να περιμένω εως και 20 ημέρες μέχρι να λάβω απάντηση.
Τελικά η απάντηση ήρθε μετά απο 10 ημέρες με ένα pdf document απου φαίνετε ο αριθμός permit.

2.Τωρα έπρεπε να κανονισώ quarantine accommodation και ο πιο κοντινός σταθμός στο Sydney είναι ο Eastern Creek Animal Quarantine Station.
Για να κανονίσεις την φιλοξενεία του γάτου-σκύλου καταρχάς ενοείται ότι για τη κάθε μέρα πληρώνεις ένα ποσό θα τα δείτε στο site του www.daff.gov.au.
Ειναί απαραίτητο να γνωρίζουν ποιά ώρα φτάνεις για να έρθουν να το παραλάβουν.
Tα στοιχεία που πρέπει να έχεις λοιπόν είναι:

To assist processing your email please ensure that you have provided the following details,
- Animal name
- Import Permit number
- Flight number and date of arrival in Sydney
- Air waybill number
- Contact phone number
- Details of any special needs your animal may have

Στην δικιά μας περίπτωση δεν είχαμε το Air waybill number το οποίο είναι ο αριθμός φόρτωσης, έτσι πήρα τηλέφωνο τον ταξιδιωτικό πράκτορα και μου έδωσε μετά απο πολλή αγώνα έναν αριθμό σαν αριθμός πτήσης είναι.

΄Εστειλά email στο quarantine station (Eastern Creek) τα παραπάνω στοιχεία και περίμενα κάποιες μέρες για απάντηση την οποία έλαβα σχετικά σύντομα 6 μέρες.

Τώρα σχετικά το κόστος:
Μεταφορά με Singapore airlines in cargo για βάρος 9 κιλα μαζι με το κλουβί: 352,56€
AQIS Permit application: 325,00AUD
Και θα πληρώνω για κάθε μέρα στo quarantine station: 29,00 AUD

Θα επανέλθουμε στο θέμα έαν έχουμε κάτι σημαντικό.

15/01/2012:
Τρεις μέρες πρίν το ταξίδι.
Πήγα στη Νομαρχία για να μου σφραγίσουν το AQIS Permit τα certificate A and B αφού πρώτα τα έιχα είδη συμπληρώσει με την βοήθεια του κτηνιατρού μου.
Την ίδια μέρα μου έδωσε ο κτηνίατρος και ένα χάπι για τα εσωτερικά παράσητα.
Αρχίκα επιβιβάστηκα μαζί με το γάτο στην καμπίνα στην πτήση της Ολυμπιακής απο Ιωάννινα – Αθηνα.
Κατά την διαρκέια της πτήσης ήταν πολυ ήσυχος καθώς του έιχα δώσει ηρεμιστηκό που μου έιχε δώσει ο κτηνιάτρος.Προσοχή!!!! όχι οτί ναναι ηρεμηστικά είναι ειδικά για γάτες και τα δίνει ΜΟΝΟ ο κτηνιάτρος αν κρίνει ότι είναι απαραίτητο!!!
Διανυκτερεύσα το βράδυ στο Sofitel καθώς ήταν pet friendly hotel.
Την ημέρα της πτήσης είχα όλα τα έγγραφα πρόχειρα μαζί μου και το διαβατήριο του γάτου.
Εφτάσα πρωι πρωί στο Ελ.Βενιζέλος 7.00πμ στο τμήμα cargo της ολυμπιακής όπου μου έιχε πει ο ταξιδιωτικος πράκτορας να είμαι.
Στο καργκο μου πήραν όλα τα έγγραφα και ο γάτος επιβιβάστηκε σε διαφορετική πτήση.(Αυτό το έμαθα αργότερα, όταν έφτασα στο Sydney μεχρι εκέινη τη στιγμή νόμιζα ότι βρισκόταν στην ίδια πτήση με εμένα).
Τον επισκευτηκά στο Eastern Creek μετά απο τρείς μέρες και όλα ήταν όπως τα είχα δεί στο Website.
Οι μέρες και ώρες του επισκεπτηριού είναι συγκεκριμένες και μπορείται να της μάθεται καλώντας το τήλεφωνω του σταθμού γκαραντίνας πρίν πάτε για επίσκεψη.
Επίσκεψή μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε αλλά προυποθέτει να συνοδεύεται απο τον importer αλλιώς χρειάζεται εξουσιωδότηση!!!Σημασία δεν έχει ποιος ειναι ο ιδιοκτήτης αλλά ποιος είναι ο importer!!!Στην περιπτώση μας η Betty (aka Anais) έιναι ο ιδιοκτητής αλλά ο importer – exporter ήμουν εγώ(aka vpappas) και μόνο έγω είχα το δικαίωμα να επισκεπτώ και να μιλήσω με τον attendant(ακόμα και η επικοινωνία δια τηλεφώνου είναι αδύνατη για οποιονδήποτε άλλον πέρα του importer).
Ολα αυτά και όλα τα προηγούμενα μας πήραν μήνες για να καταλάβουμε όλη τη διαδικασία που στη πραγματικότητα ειναι πολή απλή.

Important :Πρεπει να βρεις σπιτι pet friendly και δεν ειναι το ποιο απλο πραγμα συνηθως τα pet friendly houses ειναι ακριβα η σε περιοχη οτι ναναι! Καντε μια ερευνα www.domain.com.au. Σε περιπτωση γατιου μπορεις να κανεις cheat καθως τα γατια ειναι αθορυβα και μπορεις να το κρυψεις παρανομα βεβαια εεε.. οχι ακριβως παρανομα σε σχεση με το νομο αλλα σε σχεση με το ιδιωτικο συμφωνητικο που αν σε πιασουν εχεις επιπτωσεις απως παραδειγμα δεν μπορεις να βρεις ευκολα σπιτι μετα απο αυτο (εχουν τειρεσια ακομα και οι agents μεταξυ τους για το ποσο καλως tenant ησουν!!!!). Αποφαση δύσκολη.

Ελπίζω να βοήθησαμε.....

φιλικά
Betty

Anais
28.01.2012, 14:40
Αν έχετε απορίες μπορείτε να μας ρωτήσετε οτιδήποτε, είμαστε στην διαθεσή σας

gogita
28.01.2012, 19:31

Να στε καλα για την ενημερωση!!!
Ο γατος πως ηταν οταν εφτασε Συδνευ?Του εδωσαν κι αλλο ηρεμιστικο στη πτηση απο Αθηνα?

christine
30.01.2012, 09:09
:bravo_1: Στο πρώτο κατοικίδιο..που μετανάστευσε επιτυχώς, από το πατριωτάκι...:yes::lol:

qetuo
30.01.2012, 09:26
γεια σας πατριωτάκια:)
τα ζωα πώς ταξιδεύουν;διαφερει ο τροπος μεταφορας αναλογα με την εταιρια που ταξιδευεις; ταξιδευει με τον ιδιο τροπο ενα μικροσωμο <3kg και ενα μεγαλοσωμο σκυλι>40kg; επισης αν τα ζωα εχουν μικροτσιπ,αντιλυσσικο κλπ απο πριν αν ειναι για παραδειγμα πριν απο 2 χρονια πρεπει να ξανακανουμε;ή κανονικα τα εμβολια που ηταν να κανει ετσι κι αλλιως το ζωο; πρεπει να γινει καποια αλλαγη σχετικα με το διαβατηριο του ζωου επειδη βγαινεις απο ευρωπη; και κατι τελευταιο,αν το διαβατηριο του σκυλου εχει το ονομα καποιου που δεν ταξιδευει μαζι σου,υπαρχει προβλημα;
ευχαριστώ

christine
30.01.2012, 19:35
O γάτος μου ο Αυστραλός!!!!:victory:
Αντε καλός αυστραλιανός γατο-πολίτης!:yes::yes::lol2:

qetuo
30.01.2012, 21:20
τέλεια!ευχαριστώ πολύ!Κάτι τελευταίο.. το ζωο ποτε το παιρνω αν ταξιδεψουμε μαζι; ελπιζω δε θελει πολυ ε;_antio:

australian
30.01.2012, 21:27
τέλεια!ευχαριστώ πολύ!Κάτι τελευταίο.. το ζωο ποτε το παιρνω αν ταξιδεψουμε μαζι; ελπιζω δε θελει πολυ ε;_antio:

μενει ένα μήνα καραντινα

qetuo
30.01.2012, 22:06
μενει ένα μήνα καραντινα
:bad_: ένας μήνας είναι πάρα πολύ,δε μπορώ να κάνω κάτι όπως κάποιες εξετάσεις ή χαρτιά κοντά στην ημερομηνία που φεύγω για να μπει γρηγορότερα;

australian
30.01.2012, 22:17
:bad_: ένας μήνας είναι πάρα πολύ,δε μπορώ να κάνω κάτι όπως κάποιες εξετάσεις ή χαρτιά κοντά στην ημερομηνία που φεύγω για να μπει γρηγορότερα;

"Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να διατηρούνται σε αυστραλιανή καραντίνα για ελάχιστη περίοδο 30 ημερών."
Oi νόμοι στη Aus είναι ΝΟΜΟΙ

Anais
31.01.2012, 11:23

Για να μείνει το ελλάχιστο χρονικό διάστημα που είναι 1 (ενα) μήνα πρέπει να έχει κάνει το αντιλυσσικό τουλαχιστον 5 μήνες πρίν ταξιδέψει, αλλιώς θα μείνει ανάλογα με το πότε το έχεις κάνει,μπορεί να σας πάει και μέχρι έξι (6) μήνες (το ανώτερο).Τι εννοώ με αυτό: Όσο πιο αργά πάρετε το δείγμα αίματος τόσο πιο πολύ πρέπει να παραμείνει στην καραντίνα. π.χ: Άν το ζωάκι σας παραμείνει μόνο 1 μήνα μετά το δείγμα αίματος στην Έλλαδα τότε θα χρειαστεί 5 μήνες στην Αυστραλία, Αν παραμείνει 2 μήνες τοτε πάει 4 μήνες και πάει λέγοντας...Διάβασε το Βήμα 5 στο αρχικό post μου τα γράφω αναλυτικά. Αλλα όπως και να είναι 1 μήνα θα μείνει οποσδήποτε ότι και να κάνεις.
Χρειαζεται προετοιμασία και οργάνωση.

qetuo
04.02.2012, 13:17
"Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να διατηρούνται σε αυστραλιανή καραντίνα για ελάχιστη περίοδο 30 ημερών."
Oi νόμοι στη Aus είναι ΝΟΜΟΙ

δεν είχα-έχω σκοπό να περάσω τα σκυλιά μου μέσα παράνομα:no:
απλά οσοι έχουν ζώα νομίζω οτι με καταλαβαίνουν,δεν είναι και λίγες 30 μέρες.. _antio:
ευχαριστώ πολύ πάντως,ξέρετε που τα κρατάνε; αν μπορείς να τα βλέπεις;

christine
04.02.2012, 17:23
απλά οσοι έχουν ζώα νομίζω οτι με καταλαβαίνουν,δεν είναι και λίγες 30 μέρες.. _antio:

Σε αυτή την σελίδα Quarantine station accommodation & fees - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (http://www.daff.gov.au/aqis/cat-dogs/accom) θα βρεις αρκετές πληροφορίες για σταθμούς καραντίνας (quarantine stations) σε SydneyMelbourne and Perth, καθώς και τιμές

Anais
05.02.2012, 05:24

Υπάρχουν 3 Quarantine stations (αυτά που σου έστειλε η Christine). Εμείς εχουμε τον γάτο μας στο eastern Creek station-Sydney και δικαιούμαστε να τον βλέπουμε κάθε Τρίτη κ Πέμπτη άπο της 13:30 - 15:30 και άν δέν μπορούμε τότε, κλείνουμε ένα ραντεβού άπο το τηλέφωνο άλλη μέρα. Φαντάζομαι όλα τα stations 'ομως έχουνε τα δικά τους επισκεπτήρια. Ακόμα για τα σκυλάκια υπάρχει μέρα να τα πας γία περπάτημα η grooming hours. Μπορείς να τους πας φαγητό δικό σου και το κρατανε στο ψυγείο τους και το ταίζουνε άπο αυτο. Η περιποίηση είναι υψηλής ποιότητας και πάντα υπέρ του ζωάκη σου και οτιδήποτε φροντήδα χρειάζεται αρκεί να ενημερώσεις και να το πείς. Είναι πόλυ σηζητήσημη και αγαπάνε το ζωάκη σου. Τούλαχιστον εμείς είμαστε 100% ευχαριστημένοι άπο το ενδιαφέρον τους.Φέυγοντας άπο το επισκεπτήριο είμασταν σίγουρι 'οτι ο γάτος μας βρίσκεται σε καλά χέρια.

Να πώ ότι όταν μας είδε ο Maxie ήταν μία στιγμή γεμάτι συγκήνιση και χαράς και δέν μετανιώνουμε ΚΑΘΟΛΟΥ γία την μεταφορά του γιατί είναι ένα κομμάτι της ζωής μας. Μας αναγνώρισει αμέσως και δεν ξεκόλαγε άπο πάνω μας και έδείχνε την αγάπη του έτσι όπως ξέρουνε τα ζωάκια να το δείχνουνε με αυτό το μοναδικό και υπέρχο τρόπο τους.
:yes:

ektoras
05.02.2012, 06:39
Υπάρχουν 3 Quarantine stations (αυτά που σου έστειλε η Christine). Εμείς εχουμε τον γάτο μας στο eastern Creek station-Sydney και δικαιούμαστε να τον βλέπουμε κάθε Τρίτη κ Πέμπτη άπο της 13:30 - 15:30 και άν δέν ......................
thank you Anais,το μηνυμα σου ηταν οτι επρεπε για να καθησυχασω την γυναικα μου για τον silvestro μας!!Με το καλο να παρετε τον Maxie κοντα σας...!!

qetuo
05.02.2012, 09:18
σας ευχαριστώ πολύ,θα τσεκάρω και το λινκ εκτενεστερα,το οτι μπορεις να πας να τα δεις είναι μεγάλο συν,όπως και οτι οπως διαβασα στο λινκ μπορεις 2 φορες τη βδομαδα για μιση ωρα να τα βγαζεις στην αυλη για εξασκηση(και πάλι είναι λίγο για έναν αθλητικό σκύλο σαν τον δικό μου,απο το τίποτα όμως..)

Νικος+Κελλυ
09.02.2012, 00:55
Για να μείνει το ελλάχιστο χρονικό διάστημα που είναι 1 (ενα) μήνα πρέπει να έχει κάνει το αντιλυσσικό τουλαχιστον 5 μήνες πρίν ταξιδέψει, αλλιώς θα μείνει ανάλογα με το πότε το έχεις κάνει,μπορεί να σας πάει και μέχρι έξι (6) μήνες (το ανώτερο).Τι εννοώ με αυτό: Όσο πιο αργά πάρετε το δείγμα αίματος τόσο πιο πολύ πρέπει να παραμείνει στην καραντίνα. π.χ: Άν το ζωάκι σας παραμείνει μόνο 1 μήνα μετά το δείγμα αίματος στην Έλλαδα τότε θα χρειαστεί 5 μήνες στην Αυστραλία, Αν παραμείνει 2 μήνες τοτε πάει 4 μήνες και πάει λέγοντας...Διάβασε το Βήμα 5 στο αρχικό post μου τα γράφω αναλυτικά. Αλλα όπως και να είναι 1 μήνα θα μείνει οποσδήποτε ότι και να κάνεις.
Χρειαζεται προετοιμασία και οργάνωση.

Καλημερα απο Πειραια..Ετοιμαζομαι με την συζυγο μου να κατεβουμε Μελβουρνη..Εχουμε ενα σκυλακι δυο ετων και βαρους μολις 7 κιλα..εχω 2 αποριες..
1) Στο βημα 3 που αναφερετε για να μεινει στην αυστραλεζικη καραντινα ενα μηνα θα πρεπει να εχουν γινει αντιλυσσικο και εξετασεις αιματος 5 μηνες πριν ??? απο ποτε πιανεται η ημερομηνια ? απο τοτε που πηραν το αιμα ή απο τοτε που βγηκαν τα αποτελεσματα ???
2) Πως θα βγαλω διαβατηριο για το σκυλακι ???

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας καθως και για τα πολυ βοηθητικα σχολια που παραθεσατε

κουκος κωστας
09.02.2012, 08:07
καλημερα σε ολους. προκειτε να φυγω για κατω τελος απριλιου και δεν μπορω να βρω εταιρα για να μεταφερω το τεταρτο μελος της οικογενειας ενα υορκσαιρ την μικρη μας περλα.υπαρχει καποιος που εχει μεταφερει το ζωακι του για να με βοηθησει?
σας ευχαριστω εκ των προτερων .ειμαι στην διαθαση σας για οτιδιποτε μπορω να βοηθησω και εγω με τη πλευρα μου

νικο και νελλυ το τηλ μου ειναι 6974304336 μπορουμε να ανταλαξουμε πληροφοριες και να βοηθησουμε ο ενας το αλλον.θα ηταν χαρα μου να γινει αυτο.

gogita
09.02.2012, 15:52
καλημερα σε ολους. προκειτε να φυγω για κατω τελος απριλιου και δεν μπορω να βρω εταιρα για να μεταφερω το τεταρτο μελος της οικογενειας ενα υορκσαιρ την μικρη μας περλα.υπαρχει καποιος που εχει μεταφερει το ζωακι του για να με βοηθησει?
σας ευχαριστω εκ των προτερων .ειμαι στην διαθαση σας για οτιδιποτε μπορω να βοηθησω και εγω με τη πλευρα μου

νικο και νελλυ το τηλ μου ειναι 6974304336 μπορουμε να ανταλαξουμε πληροφοριες και να βοηθησουμε ο ενας το αλλον.θα ηταν χαρα μου να γινει αυτο.

Γεια σας!!Ταξιδευω κι εγω τον Μαρτη κ σε 6 μηνες ο σκυλος.Μολις μιλησα με μια εταιρια cargo "greece air cargo" Greek Air Cargo (http://www.gac.gr) και μπορω να σας δωσω καποιε πληροφοριες.
Αν μπορει και η Anais να μας πει με ποια εταιρια ταξιδεψε.

australian
09.02.2012, 15:59
Γεια σας!!Ταξιδευω κι εγω τον Μαρτη κ σε 6 μηνες ο σκυλος.Μολις μιλησα με μια εταιρια cargo "greece air cargo" Greek Air Cargo (http://www.gac.gr) και μπορω να σας δωσω καποιε πληροφοριες.
gogita αν θέλεις μπορείς να γραψεις τις πληροφορίες που έχεις (κόστος,διαδικασία κ.λ.π) για να βοηθηθούν όλοι.thanks:smile_:

gogita
09.02.2012, 16:07
gogita αν θέλεις μπορείς να γραψεις τις πληροφορίες που έχεις (κόστος,διαδικασία κ.λ.π) για να βοηθηθούν όλοι.thanks:smile_:

Χρειαζεται βεβαιωση μικροτσιπ, διαβατηριο, health certificate απο νομαρχια και AQIS (το αναλυει η Αναις).

Για τη μεταφορα χρειαζεται ενα κλουβι οι διαστασεις του οποιου εξαρτωνται απο το ζωο.Θα πρεπει να εχει περιθωριο πανω απο το κεφαλι του 10εκατοστα και να μπορει να περιφερεται γυρω απο τον εαυτο του.Να εχει ενσωματωμενο δοχειο για νερο.

Για το κοστος στη σινκγαπουρ ειναι 10,37/κιλο συν καποια αλλα εξοδα(αιτησεις κλπ)

qetuo
10.02.2012, 15:37
Για το κοστος στη σινκγαπουρ ειναι 10,37/κιλο συν καποια αλλα εξοδα(αιτησεις κλπ)
ανα κιλό ζώου; Δηλαδή αν το σκυλί σου ειναι 40 κιλά 414 δολλάρια; έτσι πάει;

gogita
11.02.2012, 11:31
ανα κιλό ζώου; Δηλαδή αν το σκυλί σου ειναι 40 κιλά 414 δολλάρια; έτσι πάει;

Δεν ειναι ετσι ακριβως.....Μετρανε κατι σαν ογκο-κιλο.Τα κιλα βγαινουν ως εξης: οι διαστασεις του κλουβιου για να βγει ο ογκος/6000(αυτο ειναι κατι δικο τους)*10,37

πχ αν παρουμε ενα κλουβι 100*100*100 εκατοστα=100000/6000=167

αυτο σου μετρανε στην ουσια το 167*10,37=1731(δεν θυμαμαι αν προσδιορισε το νομισμα...)

ektoras
11.02.2012, 23:04
Δεν ειναι ετσι ακριβως.....Μετρανε κατι σαν ογκο-κιλο.Τα κιλα βγαινουν ως εξης: οι διαστασεις του κλουβιου για να βγει ο ογκος/6000(αυτο ειναι κατι δικο τους)*10,37

πχ αν παρουμε ενα κλουβι 100*100*100 εκατοστα=100000/6000=167

αυτο σου μετρανε στην ουσια το 167*10,37=1731(δεν θυμαμαι αν προσδιορισε το νομισμα...)

ωστε κλουβι, ετσι!!Αμαν καημενε Doggy τι σε περιμενει...! gogita ολα θα πανε καλα dont worry!!

Anais
12.02.2012, 12:18
Καλημερα απο Πειραια..Ετοιμαζομαι με την συζυγο μου να κατεβουμε Μελβουρνη..Εχουμε ενα σκυλακι δυο ετων και βαρους μολις 7 κιλα..εχω 2 αποριες..
1) Στο βημα 3 που αναφερετε για να μεινει στην αυστραλεζικη καραντινα ενα μηνα θα πρεπει να εχουν γινει αντιλυσσικο και εξετασεις αιματος 5 μηνες πριν ??? απο ποτε πιανεται η ημερομηνια ? απο τοτε που πηραν το αιμα ή απο τοτε που βγηκαν τα αποτελεσματα ???
2) Πως θα βγαλω διαβατηριο για το σκυλακι ???

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας καθως και για τα πολυ βοηθητικα σχολια που παραθεσατε

Η ημερομηνία πιάνετε άπο την ημέρα που παιρνεις το δείγμα αίματος και το διαβατήριο θα στο βγάλει ο κτηνίατρος σου.

Anais
12.02.2012, 12:24

Εμείς ταξιδέψαμε με Singapore airlines, το εισητήριο που πληρώνεις δεν είναι ανάλογα με τα κιλά του κατοικίδιο. Δίνεις τα στοιχεία του και σου βγάζουνε μία εκτήμηση με το τι λεφτά θα πληρώσεις και αυτό συμφωνα με την κάθε αεροπορική εταιρία.

gogita
12.02.2012, 20:19
Εμείς ταξιδέψαμε με Singapore airlines, το εισητήριο που πληρώνεις δεν είναι ανάλογα με τα κιλά του κατοικίδιο. Δίνεις τα στοιχεία του και σου βγάζουνε μία εκτήμηση με το τι λεφτά θα πληρώσεις και αυτό συμφωνα με την κάθε αεροπορική εταιρία.

Το αναλυω παραπανω οπως μου το ειπαν κι εμενα απο singapore με μια μαθηματικη πραξη.Δεν παει μονο με τα κιλα αλλα ουτε μονο με τον ογκο.

gogita
12.02.2012, 20:23
ωστε κλουβι, ετσι!!Αμαν καημενε Doggy τι σε περιμενει...! gogita ολα θα πανε καλα dont worry!!

αχ εκτορα..το παιδακι μου...μια μερα σε κλουβι θα περασει και στα αεροπλανα..δεν εχει ξαναμπει σε κλουβι,ασε που θα ειναι ασηκωτο..._klama

margie
20.02.2012, 00:52
help2 Γειά σας
θέλω να ρωτήσω το εξής, θέλω να μεταφέρω το σκυλάκι μου Αυστραλία αλλά επειδή ανήκει στη κατηγορία των snap nose (ξέρετε με την πλακουτσωτή μυτούλα) δεν μπορώ να το μεταφέρω σε cargo. Μίλησα με κάποιες αεροπορικές και μου είπαν οτι απαγορεύτε η μεταφορά τους σε cargo(είναι επικύνδινο λόγω του διαφράγματος και των αναπνευστικών προβλημάτων που έχουν αυτές οι ράτσες). Το μόνο που μου πρότειναν είναι να μπεί στη καμπίνα, κάτω απο το κάθισμα, στο ειδικό κλουβάκι και αυτό μόνο αν το συνολικό βάρος είναι μέχρι 9-10κιλά. Το παιδάκι μου όμως είναι απο μόνο του 10κιλα και δεν χωράει. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποια ανάλογη περίπτωση; Μήπως ξέρετε κάποια ιδιωτική που να αναλαμβάνει ειδικές πτήσεις;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

gogita
20.02.2012, 12:45
help2 Γειά σας
θέλω να ρωτήσω το εξής, θέλω να μεταφέρω το σκυλάκι μου Αυστραλία αλλά επειδή ανήκει στη κατηγορία των snap nose (ξέρετε με την πλακουτσωτή μυτούλα) δεν μπορώ να το μεταφέρω σε cargo. Μίλησα με κάποιες αεροπορικές και μου είπαν οτι απαγορεύτε η μεταφορά τους σε cargo(είναι επικύνδινο λόγω του διαφράγματος και των αναπνευστικών προβλημάτων που έχουν αυτές οι ράτσες). Το μόνο που μου πρότειναν είναι να μπεί στη καμπίνα, κάτω απο το κάθισμα, στο ειδικό κλουβάκι και αυτό μόνο αν το συνολικό βάρος είναι μέχρι 9-10κιλά. Το παιδάκι μου όμως είναι απο μόνο του 10κιλα και δεν χωράει. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποια ανάλογη περίπτωση; Μήπως ξέρετε κάποια ιδιωτική που να αναλαμβάνει ειδικές πτήσεις;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εχεις σκεφτει να του κανεις διαιτα ή ειναι οκ στα κιλα του?Υπαρχουν τροφες light που ισως βοηθησουν να χασει κανα κιλο και μαζι με το κλουβι του να ειναι 10 κιλα και αν ξεπερναει λιγο ισως το βολεψεις με την εταιρια.

margie
23.02.2012, 00:43
Μπα, είναι στα κιλά του, αλλά και να χάσει πάλι δε θα χωράει._antio:
Ευχαριστώ πάντως

charm_quark
03.03.2012, 19:29
Θέλω μία γνώμη για το πως είναι η καραντίνα που τα βάζουν. Δηλαδή οι γατες σε τι διαστάσεων κλουβί μπαίνουν; Επίσης για 30 μέρες είναι όντως γύρω στα 850 δολλάρια το κόστος της καραντίνας; Περιλαμβάνεται το φαγητό του ζώου;

επεξεργασία: Άκυρο το θέμα με το κλουβί. Μόλις τα είδα! Είναι αρκετά ευρύχωρα. Anais, πήρατε το γατούλη σας σπίτι;
Πόσο τελικά χρεώθηκε;

Επιπλέον, είναι δυνατό να ταξιδέψουμε εμείς και η γάτα μας να ξεκινήσει αφού κλείσει το 5μηνο απο την αιμο-δειγματοληψία μόνη της (εννοω κάποιος να την στείλει αλλα χωρίς να ταξιδέψει μαζί της); Και αν ναι πως;

Anais
04.03.2012, 07:51
Θέλω μία γνώμη για το πως είναι η καραντίνα που τα βάζουν. Δηλαδή οι γατες σε τι διαστάσεων κλουβί μπαίνουν; Επίσης για 30 μέρες είναι όντως γύρω στα 850 δολλάρια το κόστος της καραντίνας; Περιλαμβάνεται το φαγητό του ζώου;

επεξεργασία: Άκυρο το θέμα με το κλουβί. Μόλις τα είδα! Είναι αρκετά ευρύχωρα. Anais, πήρατε το γατούλη σας σπίτι;
Πόσο τελικά χρεώθηκε;

Επιπλέον, είναι δυνατό να ταξιδέψουμε εμείς και η γάτα μας να ξεκινήσει αφού κλείσει το 5μηνο απο την αιμο-δειγματοληψία μόνη της (εννοω κάποιος να την στείλει αλλα χωρίς να ταξιδέψει μαζί της); Και αν ναι πως;

Το κόστος της καραντήνας:

1) LAI in office $120 (μάς το χρεώσανε και δεν κατάλαβα τι είναι αυτό)
2) lodgment-manual $15
3) $29 για κάθε μέρα (περιλαμβάνει και φαγητό,αν όμως θέλεις το pet σου να έχει κάποια ειδική δίαιτα τότε το αγοράζεις εσύ)
4) Recovery of airline handling charge $30
5) External Parasite Treatment (Frontline) $8.50

Μπορείς να το στείλες αργότερα, δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα ο Exporter απλά θα είναι διαφορετικός άπο τον Importer. Έτσι και αλλιώς δεν ταξιδέυεις με το pet σου.

Ο γατούλης μας τον πήραμε και είναι τρισευτυχισμένος στο καινούργιο του σπίτι. Είδικα με την μοκέτα γυρω άπο το σπίτι και τα μεγάλα παράθυρα να κοιτάει άπο έξω. Στήν καραντήνα πέρασε πολύ καλά και δέν 'εμεινε συνέχεια στο σπιτάκι του, τον αφήνανε και μέσα στο cattery να κάνει τις βόλτες του και όλοι οι attendants τον φροντίζανε καταπληκτικά.

charm_quark
05.03.2012, 12:27
Ο γατούλης μας τον πήραμε και είναι τρισευτυχισμένος στο καινούργιο του σπίτι. Είδικα με την μοκέτα γυρω άπο το σπίτι και τα μεγάλα παράθυρα να κοιτάει άπο έξω. Στήν καραντήνα πέρασε πολύ καλά και δέν 'εμεινε συνέχεια στο σπιτάκι του, τον αφήνανε και μέσα στο cattery να κάνει τις βόλτες του και όλοι οι attendants τον φροντίζανε καταπληκτικά.

Καταρχήν σε χιλιοευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Επίσης για το κουράγιο που μου δίνεις με το ότι ο γατούλης σου είναι πια σπίτι μαζί σας τρισευτυχισμένος.
Είμαι διχασμένη στο αν πρέπει να πάρω μαζί μου τη γάτα μου (είναι και 15 χρονών αλλα υγιέστατη) ή να την αφήσω στους γονείς μου. Φοβόμουν πολύ την καραντίνα και αν θα την αντέξει η γριά ιδιοτροπια μου...
Απο τα λεγόμενα σου όμως, με έπεισες ότι μάλλον αυτή θα περνάει καλύτερα απο μένα τον πρώτο μήνα! αχαχαχαχαχα

thena
19.04.2012, 21:13
Καλησπέρα
ήθελα να ρωτήσω για να μεταφέρω ένα κουνέλι η διαδικασία είναι η ίδια με τα άλλα ζώα; πόσο περίπου θα με κοστίσει; Θα πρέπει να περάσει ο μήνας της καραντίνας και για το κουνέλι;
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ

australian
19.04.2012, 21:21
Καλησπέρα
ήθελα να ρωτήσω για να μεταφέρω ένα κουνέλι η διαδικασία είναι η ίδια με τα άλλα ζώα; πόσο περίπου θα με κοστίσει; Θα πρέπει να περάσει ο μήνας της καραντίνας και για το κουνέλι;
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ

Other Pets - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (http://www.daff.gov.au/aqis/cat-dogs/other)

thena
20.04.2012, 11:36
Other Pets - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (http://www.daff.gov.au/aqis/cat-dogs/other)

Δλδ δε θα πάρουμε μαζί μας το κουνέλι μας;;;;;;;;;;;;:cry: :cry: :cry:

veta
28.04.2012, 02:23
Το κόστος της καραντήνας:

1) LAI in office $120 (μάς το χρεώσανε και δεν κατάλαβα τι είναι αυτό)
2) lodgment-manual $15
3) $29 για κάθε μέρα (περιλαμβάνει και φαγητό,αν όμως θέλεις το pet σου να έχει κάποια ειδική δίαιτα τότε το αγοράζεις εσύ)
4) Recovery of airline handling charge $30
5) External Parasite Treatment (Frontline) $8.50

Μπορείς να το στείλες αργότερα, δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα ο Exporter απλά θα είναι διαφορετικός άπο τον Importer. Έτσι και αλλιώς δεν ταξιδέυεις με το pet σου.

Χαίρομαι που ο γατούλης σας ειναι καλα. Κι εγω προκειται να ταξιδέψω γύρω στον Οκτώβρη μαζί με την κόρη μου κι έχουμε τον Φρέντυ ένα κοκερ που εννοείται οτι θα κάνουμε τα πάντα για να τον πάρουμε μαζί μας. Δηλ. η καραντίνα τον 1 μήνα στοιχίζει 1000 + δολ.!!! Τ αξίζει βέβαια! Μόνο η Σιγκαπούρη μεταφέρει τα ζωάκια μας ή υπάρχουν κι άλλες αεροπορικές εταιρίες?

Anais
13.05.2012, 15:04
Χαίρομαι που ο γατούλης σας ειναι καλα. Κι εγω προκειται να ταξιδέψω γύρω στον Οκτώβρη μαζί με την κόρη μου κι έχουμε τον Φρέντυ ένα κοκερ που εννοείται οτι θα κάνουμε τα πάντα για να τον πάρουμε μαζί μας. Δηλ. η καραντίνα τον 1 μήνα στοιχίζει 1000 + δολ.!!! Τ αξίζει βέβαια! Μόνο η Σιγκαπούρη μεταφέρει τα ζωάκια μας ή υπάρχουν κι άλλες αεροπορικές εταιρίες?

Εμείς ταξιδέψαμε με την Singapore airlines , Ο Μαxie δεν ταξίδεψε με τον άντρα μου στο ίδιο αεροπλάνο. Με πια εταιρία ήρθε ο γάτος μου δεν ξέρω καν (μας το κρατάει μυστικο!). Με το που φτάνει ο άντρας μου στο Sydney απλά του είπανε ότι θα έρθει με μία αργότερη πτήση.

Κωνσταντινα Παλ
31.05.2012, 17:42
sos!!! οποιος εχει καταφερει να μεταφερει σκυλακι στην αυστραλια παρακαλω να γραψει ολα τα βηματα εδω..χαρτια..εξετασεις.. υπηρεσιες..αιτησεις...κοστο και χρονος επεξεργασιας... νομιζα πως ηταν απλο και φευγω στις 27 ιουνιου για μελβουρνη... ελεγα να εφτιαχνα οτι χρειαζοταν πριν φυγω και να μου το στειλουν μετα απο 5 μηνες ωστε να γλυτωνε το 5 μηνο καραντινα εκει και να κατσει μονο 1 μηνα το ελαχιστο που ζητανε... μεχρι στιγμης εχω παει δειγμα αιματος στο υπουργειο αγροτικης αναπτυξης για αντισωματα της λυσσας και περιμενω τις απαντησεις εντος 20 ημερων... το μονο που ακουω απο παντου ομως ειναι οτι ειναι εως αδυνατο να φυγει για αυστραλια σκυλι απο θεμα γραφειοκρατιας εκτος οτι ειναι δαπανηρο... εως και 3000 μπορει να φτασει το κοστος !!!! ελπιζω καποιος εδω μεσα να εχει μεταφερει το σκυλακι του και να γραψει λεπτομεριες ... ευχαριστω πολυ !!!

gogita
01.06.2012, 11:13
sos!!! οποιος εχει καταφερει να μεταφερει σκυλακι στην αυστραλια παρακαλω να γραψει ολα τα βηματα εδω..χαρτια..εξετασεις.. υπηρεσιες..αιτησεις...κοστο και χρονος επεξεργασιας... νομιζα πως ηταν απλο και φευγω στις 27 ιουνιου για μελβουρνη... ελεγα να εφτιαχνα οτι χρειαζοταν πριν φυγω και να μου το στειλουν μετα απο 5 μηνες ωστε να γλυτωνε το 5 μηνο καραντινα εκει και να κατσει μονο 1 μηνα το ελαχιστο που ζητανε... μεχρι στιγμης εχω παει δειγμα αιματος στο υπουργειο αγροτικης αναπτυξης για αντισωματα της λυσσας και περιμενω τις απαντησεις εντος 20 ημερων... το μονο που ακουω απο παντου ομως ειναι οτι ειναι εως αδυνατο να φυγει για αυστραλια σκυλι απο θεμα γραφειοκρατιας εκτος οτι ειναι δαπανηρο... εως και 3000 μπορει να φτασει το κοστος !!!! ελπιζω καποιος εδω μεσα να εχει μεταφερει το σκυλακι του και να γραψει λεπτομεριες ... ευχαριστω πολυ !!!

Κωνσταντινα ειμαι κι εγω σχεδον στην ιδια διαδικασια....ειναι αρκετα χρονοβορο και κοστιζει αρκετα.Στη Νομαρχια εμαθα οτι πρεπει να κανουμε επιπλεον εξετασεις εκτος λυσσας και τα ελληνικα εργαστηρια δεν ειναι πιστοποιημενα γι αυτο.Οποτε θα πρεπει να τα στειλουμε εξωτερικο.Ειμαι ηδη Αυστραλια και κανονιζω την κατασταση απο εδω.Στη νομαρχια της περιοχης σου ισως να ξερουν που πρεπει να τα στειλεις αλλα ειναι κατι που πρεπει να τακτοποιησεις μονη σου.Εμενα με ειχε εξυπηρετησει η κυρια Αθανατου(αν δεν κανω λαθος το ονομα) στη νομαρχια ανατολικης Αττικης στην Παλληνη, αν θελεις να την αναζητησεις να σου δωσει πληροφοριες.Κι εμεις το παιδι μας θα το παρουμε σιγουρα εδω οποτε το καθυστερουμε λιγο γιατι ειναι 45 κιλα και κοστιζει αρκετα ακριβα το εισητηριο του.

Κωνσταντινα Παλ
05.06.2012, 18:51
Κωνσταντινα ειμαι κι εγω σχεδον στην ιδια διαδικασια....ειναι αρκετα χρονοβορο και κοστιζει αρκετα.Στη Νομαρχια εμαθα οτι πρεπει να κανουμε επιπλεον εξετασεις εκτος λυσσας και τα ελληνικα εργαστηρια δεν ειναι πιστοποιημενα γι αυτο.Οποτε θα πρεπει να τα στειλουμε εξωτερικο.Ειμαι ηδη Αυστραλια και κανονιζω την κατασταση απο εδω.Στη νομαρχια της περιοχης σου ισως να ξερουν που πρεπει να τα στειλεις αλλα ειναι κατι που πρεπει να τακτοποιησεις μονη σου.Εμενα με ειχε εξυπηρετησει η κυρια Αθανατου(αν δεν κανω λαθος το ονομα) στη νομαρχια ανατολικης Αττικης στην Παλληνη, αν θελεις να την αναζητησεις να σου δωσει πληροφοριες.Κι εμεις το παιδι μας θα το παρουμε σιγουρα εδω οποτε το καθυστερουμε λιγο γιατι ειναι 45 κιλα και κοστιζει αρκετα ακριβα το εισητηριο του.

σ ευχαριστω gogita ..θα κρατησουμε επαφη για οποιαδηποτε εξελιξη... βρισκομαι ακομη επαρχια κι απο δευτερα που θα ειμαι αθηνα θα συνεχισω την ερευνα μου... εχω βρει ενα ατομο στη νομαρχια που ανηκω που αναλαμβανει τη μεταφορα σκυλιων στην αυστραλια και θα ερθω σε επαφη μαζι του απο δευτερα... οποιαδηποτε πληροφορια μαθω θα την κανω post εδω...

ektoras
05.06.2012, 21:17

με το καλο σου ευχομαστε gogita και το συντομοτερο δυνατο...!

Κωνσταντινα Παλ
15.06.2012, 14:09

Λοιπον gogita καποια ακρη φαινεται να βρηκα... στη νομαρχια δυτικης αττικης που ανηκω ειναι ο κ Ευθυμιου που αναλαμβανει τη μεταφορα σκυλιων στην αυστραλια.. χρονοβορα διαδικασια... δαπανηρη .... αλλα τουλαχιστον ειναι εφικτη...περιμενω τωρα να παραλαβω τις απαντησεις απο το υπουργειο αναπτυξης για να φτιαξουμε τα πρωτα χαρτια...σε συνεργασια παντα με τη κτηνιατρο μου ζηταμε απο το aqis το permit... 30 μερες πριν το ταξιδι, το οποιο υπολογιζω τον οκτωβρη για να αποφυγουμε την 5μηνη καραντινα, κανει παλι αιμοληψια για τις 5 ασθενειες οι οποιες δεν γινονται ολες εδω .. μου ειπε οτι πρεπει να σταλει αγγλια σε πιστοποιημενο εργαστηριο .. λεπτομεριες γιαυτο οταν μαθω θα ενημερωσω με post εδω.. 2 μερες πριν το ταξιδι παλι στη νομαρχια ολα χαρτια, απαντησεις, αδειες, οτι εχω μαζεψει, ξανα παλι σκαναρισμα στο τσιπακι του( πολυ επιμενουν σαυτο) και τελος κλεινω ραντεβου μ αυτον στο αεροδρομιο 2 ωρες νωριτερα απο την πτηση να βρισκεται εκει ο σκυλος για να κανει τον τελικο ελεγχο και να σφραγισει το κλουβι...αυτα οσο αφορα τα ιατρικα και βεβαιωσεις... η φορτωτικη και η παραλαβη του σκυλιου κατα την αφιξη του στην αυστραλια ειναι αλλη ιστορια ..ενημερωθηκα απο την greek air cargo τι χρειαζομαι .. μιλησα με την κ. Καρβουνη που ειναι υπευθυνη τηλ. 210 3542234 ...απο θεμα κλουβιου και κοστους μεταφορας δεν τα γνωριζω ακομη.. μου ειπε να την παρω τηλ μολις εχω το κλουβι για να της πω διαστασεις και βαρος για να μου πει περιπου...αν εχω οποιαδηποτε πληροφορια και εξελιξη θα ενημερωσω ... αν εχεις κι εσυ κατι νεοτερο μεχρι τις 27 θα παρακολουθω απο ελλαδα...μετα απο μελβουρνη...αγνωστο βεβαια κατα ποσο θα μπορω να ενημερωνομαι εκει απο θεμα ιντρνετ...οσο θα ειμαι σε ξενοδοχειο καλως...μετα ειπαμε..βημα βημα θα γινονται ολα με υπομονη και κουραγιο...

reaki
15.06.2012, 17:37
Αχχχ..Εχω διαβασει ολα τα post και εχω μπερδευτει..Απ'οτι καταλαβα κανεις δεν εχει μεταφερει ακομη κανενα σκυλακι αρα δεν ξερει και να μας πει ακριβως τα βηματα.Εγω αυριο θα παω στην κτηνιατρο να τους βαλω microchip.Σε οτι αφορα το εμβολιο κατα της λυσσας ειναι αυτο που κανουμε καθε χρονο?Αν ναι εμενα το κανανε πριν 6 μηνες,πρεπει να το ξανακανουν τωρα?help2

Κωνσταντινα Παλ
15.06.2012, 21:14
Αχχχ..Εχω διαβασει ολα τα post και εχω μπερδευτει..Απ'οτι καταλαβα κανεις δεν εχει μεταφερει ακομη κανενα σκυλακι αρα δεν ξερει και να μας πει ακριβως τα βηματα.Εγω αυριο θα παω στην κτηνιατρο να τους βαλω microchip.Σε οτι αφορα το εμβολιο κατα της λυσσας ειναι αυτο που κανουμε καθε χρονο?Αν ναι εμενα το κανανε πριν 6 μηνες,πρεπει να το ξανακανουν τωρα?help2

κι εγω τις το εκανα το περασμενο δεκεμβρη οπως καθε χρονο..δε χρειαζεται να το ξανακανεις πριν ληξει..ξεκινα με το τσιπακι, διαβατηριο και την εξεταση για τα αντισωματα της λυσσας ...βεβαια ολα εξαρτονται κι απο το ποτε θελεις να ταξιδεψει το σκυλακι σου... εχεις ενημερωθει απο τα επισημα site της αυστραλιανης κυβερνησης για τις διατυπωσεις? λεει αναλυτικα τα βηματα απο το Α εως το Ω... απλα μπερδευομαστε γιατι ειναι πολλα αυτα που πρεπει να κανουμε, εδω οι περισσοτεροι δεν ξερουν να μας εξυπηρετησουν και δεν εχουμε κανενα περιθωριο λαθους... με τη παραμικρη παραλειψη η λαθος στελνουν πισω το σκυλο σου με δικα σου εξοδα... Category 4: Quarantine period varies in Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry
αυτο μελετησε το καλα για να εχεις μια αποψη το τι σε περιμενει...

xara.k.
19.06.2012, 21:14
geia sas exw ena skulaki (maltezaki) einai 13 xronwn k exei asthma tha ithela na mathw an gnwrizei kapoios apo esas an mporei na taxidepsei mazi moy stin australia alla sto aeroplano mazi moy, sta podia moy , mesa sto klouvaki tou fysika ... euxaristw polu :)

reaki
20.06.2012, 18:25
Σε ευχαριστω πολυ Κωσταντινα!Αυριο θα παω να τους βαλω τελικα το τσιπακι και να δω αν μπορει να τους παρει και δειγμα για την εξεταση.ΜΕτα απο αυτα χρειαζεται να κανουν και αλλες εξετασεις?

reaki
20.06.2012, 18:27
Α,ξεχασα..εμεις σκεφτομαστε να φυγουμε τελος του χρονου απλα δεν ξερουμε το ποτε ακριβως.Ειναι αργα ή νωρις που ξεκιναμε την διαδικασια απο τωρα?Απλα θελω να εχουν ολα τα χαρτια τους ετοιμα και οταν κλεισουμε ημερομηνια τοτε θα κανω την κρατηση για την καραντινα τους....

gogita
21.06.2012, 04:45
reaki χρειαζονται επιπλεον εξετασεις....μονο τη λυσσα μπορεις να κανεις στην Ελλαδα σε πιστοποιημενο εργαστηριο, τα υπολοιπα πρεπει να φυγουν εξωτερικο...ολοι οσοι θελαμε να μεταφερουμε σκυλο εκει κολλησαμε.Ρωτα στη νομαρχια της περιοχης σου στο κτηνιατρικο τμημα, ισως ξερουν καποιο εργαστηριο να σου προτεινουν.Εγω ειμαι σε αναμονη ακομα γιατι ειμαστε αυστραλια και μαζευουμε χρηματα για να ερθει και το παιδι μας!
Αν δεν βρεις κατι παρε στην νομαρχια ανατολικης αττικης στην Παλληνη και ζητα την κυρια Αθανατου ή καποιον που να ξερει να σου πει εργαστηρια για αγγλια.Ξερω οτι πριν μηνες εκαναν αυτη τη διαδικασια και ισως εχουν να σου πουν κατι.
Καλη τυχη!!!και αν βγαλεις ακρη να μας πεις κι εμας!!

valiaa
20.07.2012, 12:46
καλησπερα,

Μηπως γνωρίζεις εαν υπάρχει κάποιο γραφείο που να τα αναλαμβάνει ολα αυτά?? ευχαριστώ

valiaa
26.07.2012, 14:49
[QUOTE=veta;46039]Χαίρομαι που ο γατούλης σας ειναι καλα. Κι εγω προκειται να ταξιδέψω γύρω στον Οκτώβρη μαζί με την κόρη μου κι έχουμε τον Φρέντυ ένα κοκερ που εννοείται οτι θα κάνουμε τα πάντα για να τον πάρουμε μαζί μας. Δηλ. η καραντίνα τον 1 μήνα στοιχίζει 1000 + δολ.!!! Τ αξίζει βέβαια! Μόνο η Σιγκαπούρη μεταφέρει τα ζωάκια μας ή υπάρχουν κι άλλες αεροπορικές εταιρίες?[/QUOT

ειναι και τα εμιρατα που μεταφερει αλλα πολυ ακριβα ρε παιδια για λυκοσκυλο θα δωσουμε 1800ε

valiaa
26.07.2012, 14:51
καλωσορισες και αυτο ειναι μονο η αρχη , ολοι σε αυτην την φαση ειμαστε ¨ο(

valiaa
26.07.2012, 14:54
Η singapore παει απευθειας? γιατι εμεις βρηκαμε με τα εμιρατα, αλλα ειναι λιγο ακριβα,

Νικος+Κελλυ
30.08.2012, 03:01
Γεια και χαρα σε ολους..οσο γινεται δηλαδη
Εχουμε ενα σκυλακι..ειναι 3 χρονων και ζυγιζει 8.5 κιλα..τον μαζεψαμε απο αδεσποτο στην κρητη το 2009..μας εχει κλεψει την καρδια και δεν νοειται να παμε πουθενα χωρις αυτον..το ονομα τους ειναι "φάτσας"..θυμαμαι οτι καπου στα φορουμ μεσα εδω υπηρχαν οδηγιες για παρομοια περιπτωση..ειχα αποθηκευσει τον συνδεσμο και πριν λιγο πηγα να τον ανοιξω με 0 αποτελεσμα.
Θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησουμε σχετικα με τα εμβολια,τσιπ,καραντινα...κα ι θυμαμαι για δημοσιο γιατρο αλλα δεν ειμαι σιγουρος..βοηθηστε αλλο ενα πρωην αδεσποτακι να παει στο νεο του σπιτι..ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας και τις προτασεις σας :smile_:

xristos p
30.08.2012, 03:16
an endiaferese akoma grapse moy

epidi eimai neos me toys ypologistes pes moy an pires to mynima

sokratis-salonika
30.08.2012, 04:45
Γεια και χαρα σε ολους..οσο γινεται δηλαδη
Εχουμε ενα σκυλακι..ειναι 3 χρονων και ζυγιζει 8.5 κιλα..τον μαζεψαμε απο αδεσποτο στην κρητη το 2009..μας εχει κλεψει την καρδια και δεν νοειται να παμε πουθενα χωρις αυτον..το ονομα τους ειναι "φάτσας"..θυμαμαι οτι καπου στα φορουμ μεσα εδω υπηρχαν οδηγιες για παρομοια περιπτωση..ειχα αποθηκευσει τον συνδεσμο και πριν λιγο πηγα να τον ανοιξω με 0 αποτελεσμα.
Θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησουμε σχετικα με τα εμβολια,τσιπ,καραντινα...κα ι θυμαμαι για δημοσιο γιατρο αλλα δεν ειμαι σιγουρος..βοηθηστε αλλο ενα πρωην αδεσποτακι να παει στο νεο του σπιτι..ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας και τις προτασεις σας :smile_:
τσιπ οπως δηποτε,επειτα θα πεις στον κτηνιατρο σου που θελεις να πας θα διαβασει εχουν αυτοι τις οδηγιες ανα χωρα,μην σ ανησυχει αυτο,και τελος παντων θα σου πει εκει τι θα κανεις πχ.ευρωπαικο διαβατηριο,εμβολιο λυσσας,τσιπ και χαπι για σκουληκια που λενε ...εγω εχθες τα εκανα και μου βγηκαν 82.50ευρω για την ακριβεια .
ελπιζω να σε καλυπτω δεν ειναι κατι τραγικο !

xristos p
30.08.2012, 05:14
signomi mou kolise to pc.meta tin eikosti mera apo to emvolio tis lysas mporei na taxidepsei to skylaki.tis exetasis aimatos ekei tis ekana kai den eixa provlima.tilefonjse kai stin presvia tis aus.tha koitaxo ta xartia moy.nomizo pos exo ena til. poy tha se voithisi .xexasa na po oti meta exi mines apo tin apantisi toy aimatos mporei na vgi exo apo tin ellada.o ktiniatros xeri ti na kanei.oxi oloi vevea.

ares_tz
30.08.2012, 09:14
H μετανάστευση επιβάλλεται και για τα κατοικίδια....χαχα....καλυτερ ο ποιότητα ζωής για όλα τα πλάσματα..

marsalina
30.08.2012, 14:47
Παιδιά καλησπέρα και πάλι...Ας μας πει κάποιος αν μπόρεσε να κάνει στην Ελλάδα την διαδικασία με τις εξετάσεις. Γιατί ο κτηνίατρός μας, μας είπε ότι είναι 2-3 εξετάσεις που δεν γίνονται σε δημόσιο εργαστήριο της χώρας και έχουμε απελπιστεί.

tdanki
05.09.2012, 15:03
Γεια σας .
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου τα φώτα σας για την μεταφορά κατοικιδιου και συγκεκριμένα Σκύλου !
Εχω πάρει import permit απο την Aqis και η απορία μου είναι επειδή ζητάνε επιπλέον εργαστηριακές αναλύσεις για brucellosis ,leptospirosis κτλ που μπορώ να στείλω τα δείγματα αίματος ( εχω ακούσει υπάρχουν πλέον εργαστήρια στην Αθήνα) και ποιος θα σφραγίσει το κιβώτιο μεταφοράς του σκύλου στην Αθήνα μιας και είμαι απο επαρχία ? Ευχαριστω.

tdanki
16.09.2012, 18:09
Λοιπον με την βοηθεια της marsalina ανακαλυψα που γινονται οι εξετασεις για την μεταφορα σκυλου για Αυστραλια απο επισημο εργαστηριο στην Αγγλια αναγνωρισμενο απο την Αυστραλια και με πολυ χαμηλες τιμες και προπαντων πολυ γρηγορα και επαγγελματικα . (Εδω στην Ελλαδα γινεται εξεταση για αντισωματα λυσσας και για τα υπολοιπα αλλα γινονται και αλλα δεν γινονται οπως η Ehrlichia η αλλες γινονται αλλα μου ειπαν οτι σε μια εβδομαδα σε ενα αλλο εργαστηριο γιατι εχει χαλασει καποιο μηχανημα κτλ)
Το εργαστηριο θα το βρειτε εδω
http://www.defra.gov.uk/ahvla/

Οπως βλεπετε στο link το site εχει το gov.uk που υποδηλωνει οτι ειτε ειναι επισημο κρατικο η υπο την αιγιδα της κυβερνησης της Μεγαλης Βρετανιας.

και οταν τους εστειλα email μου απαντησαν στο καπακι και τηλεφωνικα που τους μιλησα ηταν ευγενεστατοι κατατοπιστικοι και φιλικοτατοι.

παραθετω απαντηση και τιμες απο τις εξετασεις που πρεπει να γινουν μεσα στον μηνα πριν την αναχωρηση του ζωου.

Dear Customer,

We can test your dog for the Brucella Canis, Ehrlichia, Leishmania and Leptospirosis as specified. Your veterinary clinic will need to fill in our General Submission Form (attached) and provide a minimum of 2ml whole blood or 1m serum in a plain uncoated tube for these four tests. Samples should be well packaged to prevent leakage and sent by the quickest possible route. You should not need an import licence as you are sending the samples from inside the EU.

Test prices are as follows:

Brucella SAT (TC1032) £8.40
Ehrlichia (TC1511) £31.35
Leishmania (TC0674) £20.50
Lepto Canicola (TC0452) £6.45

Turnround time for these tests is 1-7 working days. The report will be sent back to the veterinary clinic either by fax or e-mail depending on which method they request, and they will be invoiced for the testing at the end of the month.

Updated information -----------------------------------------
Λοιπον ο Σκυλος μου τα καταφερε και μεταναστευσε για την Αυστραλια και ειναι ηδη στον σταθμο της καραντινας οπου θα πρεπει να παραμεινει για ενα μηνα και μεχρι τοτε εγω εχω λιγο χρονο ωστε να ετοιμαστω για να φυγω και εγω σιγα σιγα.
Πηρα τηλεφωνο εκει και μου εδωσαν την υπευθυνη που εχει αναλαβει τον σκυλο μου να τον ταιζει και φυσικα την δυσκολη αποστολη να γινει φιλη με τον σκυλο μου(Ο σκυλος μου ειναι πολυ επιθετικος με ολους εκτος απο τον στενο οικογενειακο κυκλο και εννοω τα παιδια μου εμενα και την γυναικα μου) Τελικα το δαμασε το θηριο οπως μου ειπε με δυσκολεψε αρκετα για 2 μερες αλλα τωρα εχουμε γινει φιλοι.
Οφειλω να πω πως οι ανθρωποι ηταν ευγενεστατοι και κατατοπιστικοι και η κοπελα μου εδωσε το κινητο της λεγοντας μου να την παιρνω καθημερινα να μου λεει τα νεα.

Ο γολγοθας ελαβε αισιο τελος και πλεον τα πραγματα βαδιζουν απο εδω και περα χωρις δυσκολιες ως αναφορα την εξαγωγη του σκυλου μου.

gogita
30.09.2012, 04:48
tdanki τελεια νεα!!!!
σ ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια!!!!!!!:victory:

lenia12
11.11.2012, 20:36
καλησπέρα κ απο εμενα!!!!ειμαι στην διαδικασία για την αποστολή του σκύλου μου στην αυστραλία.περιμένω τα αποτελέσματα για να συνεχίσω!εχω την εξής απορία, το σκυλί μου είναι ενα Juck russell 6.5kgr ,απο οτι μου εχουν πει μέχρι τώρα μαλλον δεν θα ταξιδέψουμε μαζί.ισχύει αυτό οτι επειδη είναι υπερατλαντικό θα πρέπει να ταξιδεψει στο χώρο των σκυλιών?για να μπεί στο κουτί μεταφοράς ξέρει κάποιος αν επιτρέπεται να το ναρκώσω με χάπι η όχι?γιατί δεν είναι συνηθισμένος ο καημένος και δεν ξέρω πως θα μπεί κ πόσο θα αντέξει στην μεταφορά!!

charm_quark
17.11.2012, 22:55
ξέρει κάποιος αν επιτρέπεται να το ναρκώσω με χάπι η όχι?γιατί δεν είναι συνηθισμένος ο καημένος και δεν ξέρω πως θα μπεί κ πόσο θα αντέξει στην μεταφορά!!

Θα σου συνιστούσα να μην το ναρκώσεις. Καλύτερα τρομαγμένος, παρά σε νάρκωση τόσες ώρες, και εσύ να μην είσαι εκεί να επιβλέπεις τυχόν παρενέργειες της νάρκωσης.

Κατα τα άλλα θέλω να μάθω, σε όσους έστειλαν ήδη κατοικίδιο, είχατε βάλει τροφή/νερό στο κλουβί μεταφοράς; Υπήρχε πάνα/αχυρο σε περίπτωση που λερώσουν (δεν είναι δα και λίγες οι ώρες που θα ταξιδεύει!!!)
Τείνω στο να αποφασίσω να πάρω μαζί μου τη γριούλα μου, αν και η ηλικία της (έχει κλείσει τα 14) με προβληματίζει ακόμα.

Anais
18.11.2012, 05:57
καλησπέρα κ απο εμενα!!!!ειμαι στην διαδικασία για την αποστολή του σκύλου μου στην αυστραλία.περιμένω τα αποτελέσματα για να συνεχίσω!εχω την εξής απορία, το σκυλί μου είναι ενα Juck russell 6.5kgr ,απο οτι μου εχουν πει μέχρι τώρα μαλλον δεν θα ταξιδέψουμε μαζί.ισχύει αυτό οτι επειδη είναι υπερατλαντικό θα πρέπει να ταξιδεψει στο χώρο των σκυλιών?για να μπεί στο κουτί μεταφοράς ξέρει κάποιος αν επιτρέπεται να το ναρκώσω με χάπι η όχι?γιατί δεν είναι συνηθισμένος ο καημένος και δεν ξέρω πως θα μπεί κ πόσο θα αντέξει στην μεταφορά!!

Εμείς τον γάτο μας τον είχαμε δώσει κάτι (ηρεμιστικό) που μας το είχε δώσει ο κτηνιατρός μας. Ο γάτος μας όμως ήταν τότε 1 1/2 ετών και υγιέστατος. Δέν έπαθε τίποτα. Τα είχε ξαναπάρει όταν τον είχανε πάρει το δείγμα αίματος για το αντιλυσσικό και έτσι ξέραμε την αντιδρασή του. Ο γιατρός μας ήξερε τον γάτο μας γιατί τον ήξερε άπο την γεννησή του. Ο Maxie έφτασε με της αισθησεις του σε πλήρη λειτουργεία μίας και είχανε περάσει 24 ώρες. Όταν τον μεταφέραμε στο cargo του αεροπλάνο απλά κοιμότανε και δεν αναστατώθηκε καθόλου.

Να προσθέσω ότι ο γάτος μας όποτε τον βάζαμε στο κουτί του να πάει στον κτηνίατρο ναουριζε και αναστατωνότανε πάρα πολυ και όταν πήγαμε να τον μεταφέροθμε σπίτι μας απο το Eastern creek Quarantine Station με το που είδε το κουτί του άρχισε πάλι τις κλάψες. Μέχρι να τον φέρουμε σπίτι έκλαιγε επί 1 1/2 ώρα.Έτσι δεν μετανιώνω που του είχαμε δώσει τότε το ηρεμιστικό.

Μεταφέρω έτσι την εμπειρία την δική μας. Ο καθένας όμως ξέρει το κατοικίδιο του και κάνει πάντα αυτό που νομίζει ότι είναι καλύτερο ανάλογα με την υγεία και την ηλικία του. Ελπίζω να σας βοήθησα λέγοντας: Yes it can be done and it has been done και ο γάτος μου βγήκε σώης και αβλαβεις.

Anais
18.11.2012, 09:47
Θα σου συνιστούσα να μην το ναρκώσεις. Καλύτερα τρομαγμένος, παρά σε νάρκωση τόσες ώρες, και εσύ να μην είσαι εκεί να επιβλέπεις τυχόν παρενέργειες της νάρκωσης.

Κατα τα άλλα θέλω να μάθω, σε όσους έστειλαν ήδη κατοικίδιο, είχατε βάλει τροφή/νερό στο κλουβί μεταφοράς; Υπήρχε πάνα/αχυρο σε περίπτωση που λερώσουν (δεν είναι δα και λίγες οι ώρες που θα ταξιδεύει!!!)
Τείνω στο να αποφασίσω να πάρω μαζί μου τη γριούλα μου, αν και η ηλικία της (έχει κλείσει τα 14) με προβληματίζει ακόμα.

Μας είπανε να μην τον ταίσουμε 8 ώρες πρίν την μεταφορά του, έτσι ώστε να περιοριστούν οι ανάγκες του. Στο αεροδρόμιο μας ζήτησανε αν θέλουμε να τον ταίσουνε (οι υπάλληλοι) στην αλλαγή της πτήσεις στην Singapore. Εμείς τον στείλαμε άπο εδω με πολύ λίγο νερό. Βάλαμε μία πάνα μέσα στο κουτί του που τα πουλάνε σε pet store ή ακόμα και στο Jumbo τα έχω δει να τα πουλάνε.

lenia12
18.11.2012, 20:37
σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.θα ξεκινήσω μήπως και το συνηθήσει μέχρι να φύγουμε (2μηνες)το κλούβί και επειτα βλέπουμε!!!!!!!!

tsivdaki
12.02.2013, 17:45
Καλησπέρα... Είμαι καινούργια εδώ, έχω κάποιες απορίες σχετικά με την μεταφορά σκύλου στην Αυστραλία. Είμαι στο στάδιο που έχω την απάντηση της λύσσας και στα χέρια μου έχω την εξέταση και το χαρτί από την Νομαρχία. Εδώ είναι η απορία μου, που πρέπει να τα στείλω αυτά και πως;; Απ'οτι έχω καταλάβει πρέπει να τα στείλω με Mail στην καραντίνα μαζί με το διαβατήριο... Τα χρήματα(τα 85$) πως θα τα πάρουν;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

AlexandrOZ
12.02.2013, 19:30
Είμαι στη φάση που το ψάχνω και εγώ για το σκύλο μου (μεγάλη μάρκα) οπότε αν έχω στο μέλλον θα σου πω.

charm_quark
14.02.2013, 12:34
Το κλουβί του ζώου, είναι από την αεροπορική εταιρία ή δικό μας; Πέρα από τις διαστάσεις για να είναι βολικό για το ζώο, πρέπει να πληρεί κάποιες άλλες προδιαγραφες; Δηλαδη, εγω που έχω γάτα, μπορώ να την βάλω σε κλουβί για σκύλο μόνο και μόνο για να ταξιδέψει άνετα; Δεν έχουμε αποφασίσει, αν θα πάρυυμε τη γριούλα μας μαζί (15 χρονών) ακόμα γιατι φοβάμαι το ταξίδι. Πόσες ώρες κάνει το ζώο; Μπορεί να έχει τροφή και άμμο μέσα; Αν κάνει την ανάγκη του ποιος θα το καθαρίσει για παράδειγμα;
Ακόμα και ο κτηνίατρος μου είπε: "γιατί δεν την αφήνεις στη μάνα σου;" και κάθομαι και σκέφτομαι μήπως είναι πολύ εγωιστικό να την θέλω μαζί μου στην άκρη του κόσμου...

tsivdaki
17.02.2013, 14:18
κάποια βοήθεια για μένα;; :-/

Καλησπέρα... Είμαι καινούργια εδώ, έχω κάποιες απορίες σχετικά με την μεταφορά σκύλου στην Αυστραλία. Είμαι στο στάδιο που έχω την απάντηση της λύσσας και στα χέρια μου έχω την εξέταση και το χαρτί από την Νομαρχία. Εδώ είναι η απορία μου, που πρέπει να τα στείλω αυτά και πως;; Απ'οτι έχω καταλάβει πρέπει να τα στείλω με Mail στην καραντίνα μαζί με το διαβατήριο... Τα χρήματα(τα 85$) πως θα τα πάρουν;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

reaki
01.03.2013, 03:43
Γεια σας!!Θα μπορουσε καποιος που εχει μεταφερει το κατοικιδιο του στην Αυστραλια να γραψει βημα-βημα τι εκανε??help2
Θα ηταν πολυ χρησιμο!

nz35
03.03.2013, 11:17
Your Pets | MPI Biosecurity New Zealand (http://www.biosecurity.govt.nz/enter/personal/pets)

sofia90
08.03.2013, 16:22
Γεία σας,θελω να μου απαντησετε σε μια πολυ βασικη απορια που εχω. Εχω μια γατα και θελω να την παρω μαζι μου το θεμα ειναι οτι ειδα τα ειδη των γατων που μπορεις να παρεις μαζι σου και ελεγε κατι για αγριογατες δν πολυ καταλαβα..η γατα μου δεν ειναι ρατσας ειναι μια απλη γατα σαν αυτες που εχουν ολοι στις αυλες τους δν γινετε να την παρω μαζι μου?η καταλαβα λαθος...HELP MEEE!!!

reaki
09.03.2013, 17:10
Γεία σας,θελω να μου απαντησετε σε μια πολυ βασικη απορια που εχω. Εχω μια γατα και θελω να την παρω μαζι μου το θεμα ειναι οτι ειδα τα ειδη των γατων που μπορεις να παρεις μαζι σου και ελεγε κατι για αγριογατες δν πολυ καταλαβα..η γατα μου δεν ειναι ρατσας ειναι μια απλη γατα σαν αυτες που εχουν ολοι στις αυλες τους δν γινετε να την παρω μαζι μου?η καταλαβα λαθος...HELP MEEE!!!

Kαι βεβαια μπορεις να την παρεις μαζι σου :yes:

reaki
12.03.2013, 16:32
Το θεμα αυτο το ξεκινησε η Anais αν πας στο αρχικο post θα δεις τα παντα με ποιο πολλες λεπτομεριες απο οτι περιμενεις!Ελεος guys διαβαστε καλα τα threads.Δεν μπορουμε να γεμιζουμε το patriotaki με τα ιδια και τα ιδια!
Kαταρχας τα εχω διαβασει ολα τα posts-το πρωτο αναφερεται σε γατα που ειναι και διαφορετικη διαδικασια- και απλα ρωτησα αν μπορει καποιος να γραψει ολα τα βηματα για να διευκολυνθουν οσοι ξεκινανε τωρα..Γιατι για παραδειγμα εγω δεν γνωριζα οτι πρεπει να παω στην νομαρχια και καποια αλλα θεματα που απλα ειναι αρκετα γραφειοκρατικα και δεν αναφερονται στην επισημη σελιδα.

reaki
12.03.2013, 16:37
Αν καποιος εχει μεταφερει σκυλο στην αυστραλια και μπορει να μου στειλει πιο αναλυτικα τα βηματα -σε προσωπικο μηνυμα,για να μην πιανω και πολυ χωρο-που ακολουθησε,θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως!

Anais
18.03.2013, 00:18
Τα βήνατα αναφέρονται για γάτες και σκυλάκια - Biosecurity in Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (http://www.daff.gov.au/aqis/)cat-dogs.
Το μόνο βήμα που είναι επιπλέον είναι το Βήμα 13 (step 13) .. που γράφει το εξής Step 13: Dogs Only – Ehrlichiosis, External Parasites , Brucellosis, Leptospirosis and Leishmaniosis- Category 4: Quarantine period varies in Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (http://www.daff.gov.au/aqis/cat-dogs/cat4?name=Greece)

Τα υπόλοιπα βήματα είναι τα ίδια από ότι είδα..

Επομένος ας μην ξανά γραφούν όλα τα βήματα, δέν χρειάζεται, αλλά αν κάποιος όντος έχει μεταφέρει σκύλο και υπάρχει κάτι διαφορετικό απο αύτα τα βήματα ας ποστάρει τις διαφορες. Καλά είναι να μην ποσταρονται Προσωπικά μηνήματα για να εποφειλούνται και άλλα μέλη του πατριωτακι που θέλούνε να μεταφέροθνε το τριχωτο τους πλασματάκι.

reaki πάντος βλέπω ότι επιμένεις στο να μεταφέρεις το σκυλάκι σου πολύ χαίρομαι και με το καλό να έρθει! Και κάτι ακόμα- λάβε λίγο υπόψε αυτό που λέει ο vpappas για τα pet friendly houses. Υπάρχει όντος ένα θεματάκι εδώ στο Sydney με τα σκυλάκια..δεν ξέρω αν θα σου δημιουγήση θέμα γιατί βέβαια δεν ξέρω τη σκοπέυεις να κάνεις η που θα μείνεις. Περιμένω την απαντησή σου ώστε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας. :)

charm_quark
04.04.2013, 12:38
Ενα λιθαράκι λοιπόν και από εμάς:
Επικοινώνησα με τη Γενική Διεύθυνση Κτηνιατρικής - Διεύθυνση Υγείας Ζώων - Τμήμα Υγειονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου Επιδημολογίας και Στατιστικής. Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2108252673. Μίλησα με μία ευγενέστατη κυρία, η οποία κράτησε το τηλέφωνο μου και θα επικοινωνήσει μαζί μου αύριο να μου στείλει κάποια χαρτιά που πρέπει να συμπληρωθούν και λεπτομέρειες πως/που/τι ακριβώς θα στείλει η κτηνίατρος το δείγμα για την εξέταση αντισωμάτων. Θα σας κρατάω ενήμερους.

charm_quark
11.04.2013, 23:21
Αναιρώ το πρόθυμη...:bad_:
Τελικά επικοινώνησα ξανά μαζί τους με email,προσπαθώντας να εντοπίσω το εγκεκριμένο εργαστήριο που θα γίνει το RNAT test. Μου απαντησαν:

"Για τη μετακίνηση της γάτας σας στην Αυστραλία σας στέλνω συνημμένα σχετικά αρχεία για τις εξετάσεις που απαιτούνται.

Μου επισύναψαν ότι διάβαζω στο daff.. μαζί με μία φόρμα απο το εργαστήριο που αναφέρουν παρακάτω που έχει ότι εξετάσεις φαντάζεστε, εκτός απο τον τίτλο αντισωμάτων λύσσας!

Καθ΄υπόδειξη των επίσημων αρχών της Αυστραλίας οι εξετάσεις πρέπει να πραγματοποιούνται σε εγκεκριμένα εργαστήρια (ένα από αυτά που μας έχουν επειδείξει οι αρμόδιες αρχέρ της Αυστραλίας είναι το εργαστήριο VLA Weybridge στην Αγγλία. Στοιχεία επικοινωνίας του συγκεκριμένου εργαστηρίου θα βρείτε στα συνημμένα αρχεία σχετικά με το είδος και την αποστολή δειγμάτων προς εξέταση) και οι οποίες δε θα πρέπει να ολοκληρώνονται σε διάστημα μεγαλύτερο των 30 ημερών πρίν τη μετακίνηση του ζώου. Προκειμένου να μην υπάρξουν προβλήματα κατά την είσοδο του ζώου στην Αυστραλία, παρακαλούμε οι ζητούμενες εξετάσεις να διεξάγονται αυστηρά με την προτεινόμενη κάθε φορά μέθοδο . Το υπόδειγμα υγειονομικού πιστοποιητικού που θα συνοδεύει το ζώο κατά τη μετακίνησή του, πρέπει να είναι υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από επίσημο κτηνίατρο.
1. το daff λέει ξεκάθαρα "Government Approved Laboratories: are approved by the veterinary service in the country of export for testing samples from animals destined for export. These laboratories may be in another country. However, it must be located within an DAFF approved country." αρα θέλουμε εγκεκριμένο απο το ελληνικό κράτος ή κάνω λάθος;
2. Τι εννοεί το ποιητή με το "επισημος κτηνίατρος". Το σφραγισμένο απο την κτηνιατρική διεύθυνση;

Παρακαλείσθε για την ορθή εφαρμογή των όρων μετακίνησης του ζώου σας προς την Αυστραλία, λόγω της πρόσφατης επιστολής παραπόνων της Αυστραλίας προς τη χώρα μας. Παραμένουμε στη διάθεσή σας για κάθε άλλη διευκρίνηση."
Γιατί άραγε τους έκαναν παράπονα; Για τις φοβερές οδηγίες που δίνουν;;;; ή για την οργάνωση του ψάχνουμε τρία άτομα (μαζί και η κτηνίατρος) εδώ και μία εβδομάδα που πρέπει να στείλουμε τον ορό αίματος για το RNATT.
Απαντάω ευχαριστώντας τους τέλος πάντων και για να επιβεβαιώσω ότι κατάλαβα ορθώς:

: Στη σελίδα του αντίστοιχου υπουργείου της Αυστραλίας Category 4: Quarantine period varies in Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (http://www.daff.gov.au/aqis/cat-dogs/cat4?name=Greece) στο βήμα 4, |
το Government Approved Laboratories είναι το εργαστήριο που με παραπέμπετε στην Αγγλία; Το VLA Weybridge?
Οταν βγουν τα αποτελέσματα, το RNATT declaration, το συμπληρώνει/σφραγίζει/υπογράφει επίσημος κτηνίατρος του κράτους (αναφερόμενος απο το daff ως Official Government Veterinarian). Που θα απευθυνθώ για την περιοχή της Αχαΐας /Δυτικής Ελλάδας;
Ο Government Approved Veterinarian, είναι υποθέτω ο/η κτηνίατρος που παρακολουθεί/εμβολιάζει το ζώο, καθώς έχει την άδεια απο το ελληνικό κράτος;

Και παθαίνω ενα σοκ, όταν σήμερα, και αφού έχουμε πάρει με νάρκωση το δείγμα αίματος απο το ζώο, (ήθελαν 2 ml ορού αίματος - άρα γύρω στα 5 ml δείγμα) βλέπω απάντηση:

-το εργαστήριο VLA Weybridge στην Αγγλία (καθ΄υπόδειξη των επίσημων αρχών της Αυστραλίας) είναι εγκεκριμένο εργαστήριο για τις εξετάσεις του ζώου σας. Στην Ελλάδα εγκεκριμένο εργαστήριο έχουμε μόνο για την εξέταση του τίτλου αντισωμάτων για τη λύσσα. Εάν θέλετε να επιλέξετε κάποιο άλλο εγκεκριμένο εργαστήριο παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με τις Αυστραλιανές αρχές.

-το RNATT declaration συμπληρώνεται ,σφραγίζεται και υπογράφεται από επίσημο δημόσιο κτηνίατρο της Δ/νσης Κτηνιατρικής της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία ανήκετε.

-Government Approved Veterinarian θεωρείται επίσης ο επίσημος δημόσιος κτηνίατρος της Δ/νσης Κτηνιατρικής της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία ανήκετε

Κατά συνέπεια επικοινωνήστε με τη Δ/νση Κτηνιατρικής Αχαίας τηλ:2610220143, 2610453983

Δηλαδή υπάρχει εργαστήριο στην Ελλάδα; Και μένα γιατι μου το κρατάνε μυστικό; Αφου εξαρχής αυτό τους ζήτησα! Ποιο εργαστήριο κάνει το RNATT;;;

charm_quark
12.04.2013, 11:34
Λύθηκε το μυστήριο.
Οι γάτες χρειάζονται μόνο το RNATT (ορός τίτλου αντισωμμάτων λύσσας), το οποίο και γίνεται στο Εργαστήριο Ιολογίας του Κέντρου Κτηνιατρικών Ιδρυμάτων Αθηνών. Τηλέφωνο επικοινωνίας 210-6011499.
Εγώ θα στείλω το ποσό των 54,14 euro με ταχυδρομική επιταγή. Φωτοτυπία αυτής (πάνω στην οποία θα αναγράφεται το όνομα του ζώου και το δικό μου για σιγουριά), φόρμα συμπληρωμένη από την κτηνίατρο και ορός αίματος 2ml θα αποσταλούν με κούριερ εκεί.
Το εργαστήριο στην Αγγλια, αφορά τους σκύλους που χρειάζονται επιπλέον εξετάσεις πέραν του RNATT.

charm_quark
27.04.2013, 21:39
Λόγω προβλημάτων υγείας της γάτας μας, αποφασίσαμε να μην την πάρουμε μαζί μας. Επειδή όμως έχω τις φόρμες που θα χρειαστεί μία γάτα για την RNATT εξέταση απο το Εργαστήριο Ιολογίας, θα ήθελα να ξέρω σε ποιον να τις στείλω για να "ανέβουν" και να υπάρχουν στο forum για μελλοντική χρήση.

Anais
28.04.2013, 14:07
Λόγω προβλημάτων υγείας της γάτας μας, αποφασίσαμε να μην την πάρουμε μαζί μας. Επειδή όμως έχω τις φόρμες που θα χρειαστεί μία γάτα για την RNATT εξέταση απο το Εργαστήριο Ιολογίας, θα ήθελα να ξέρω σε ποιον να τις στείλω για να "ανέβουν" και να υπάρχουν στο forum για μελλοντική χρήση.

Σε μένα να τα προσθέσω στη μπροστινη σελίδα μ. Ευχαριστω, η κάθε πληροφορία μετραει. Εχω επίσης προσθεση το τηλ Εργαστήριο Ιολογίας του Κέντρου Κτηνιατρικών Ιδρυμάτων Αθηνών και σε ευχαριστω και γι'άυτο. Να είσαι καλα και πολλα φιλία στην ψιψινα σου.

charm_quark
06.05.2013, 01:51
Βρήκα επιτέλους τον τρόπο να ανεβάσω τα αρχεία που αφορούν τις εξετάσεις για αντισώματα λύσσας RNATT που γίνονται απο το Εργαστήριο Ιολογίας Κέντρο Κτηνιατρικών Ιδρυμάτων Αθηνών.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΓΑΤΕΣ

*8698 Οδηγίες αποστολής δείγματος / πληρωμής
*8699 Περι τιμολογίων
*8700 Οδηγίες άλλες για κτηνίατρο
*8701 Φόρμα που συμπληρώνει ο κτηνίατρος και στέλνει μαζί με το δείγμα.

tdanki
10.05.2013, 03:20
[QUOTE=tdanki;53699]Λοιπον με την βοηθεια της marsalina ανακαλυψα που γινονται οι εξετασεις για την μεταφορα σκυλου για Αυστραλια απο επισημο εργαστηριο στην Αγγλια αναγνωρισμενο απο την Αυστραλια και με πολυ χαμηλες τιμες και προπαντων πολυ γρηγορα και επαγγελματικα . (Εδω στην Ελλαδα γινεται εξεταση για αντισωματα λυσσας και για τα υπολοιπα αλλα γινονται και αλλα δεν γινονται οπως η Ehrlichia η αλλες γινονται αλλα μου ειπαν οτι σε μια εβδομαδα σε ενα αλλο εργαστηριο γιατι εχει χαλασει καποιο μηχανημα κτλ)
Το εργαστηριο θα το βρειτε εδω
Animal Health and Veterinary Laboratories Agency - Defra (http://www.defra.gov.uk/ahvla/)

Οπως βλεπετε στο link το site εχει το gov.uk που υποδηλωνει οτι ειτε ειναι επισημο κρατικο η υπο την αιγιδα της κυβερνησης της Μεγαλης Βρετανιας.

και οταν τους εστειλα email μου απαντησαν στο καπακι και τηλεφωνικα που τους μιλησα ηταν ευγενεστατοι κατατοπιστικοι και φιλικοτατοι.

παραθετω απαντηση και τιμες απο τις εξετασεις που πρεπει να γινουν μεσα στον μηνα πριν την αναχωρηση του ζωου.

Dear Customer,

We can test your dog for the Brucella Canis, Ehrlichia, Leishmania and Leptospirosis as specified. Your veterinary clinic will need to fill in our General Submission Form (attached) and provide a minimum of 2ml whole blood or 1m serum in a plain uncoated tube for these four tests. Samples should be well packaged to prevent leakage and sent by the quickest possible route. You should not need an import licence as you are sending the samples from inside the EU.

Test prices are as follows:

Turnround time for these tests is 1-7 working days. The report will be sent back to the veterinary clinic either by fax or e-mail depending on which method they request, and they will be invoiced for the testing at the end of the month.

tdanki
10.05.2013, 03:29
Δωστε μεγαλη πρσοχη οτι δεν στελνουμε αιμα αλλα οταν παραλαβουμε το δειγμα αιματος απο το ζωο παμε σε μικροβιολογικο εργαστηριο και ζηταμε να το κανουν φυγοκεντρηση ,γινεται διαυγες μετα σαν νερο το λεγομονο ορο αιματος μετα στελνουμε τον ορο στο εργαστηριο και αυτο γιατι δεν αιμολυεται με αποτελεσμα να χρειαστει να ξαναστειλετε δειγμα με ολα τα κοστη και παντα να ειναι σε κουτι απο φελιζολ με κανα 2-3 παγοκυστες για την συντηρηση του.

charm_quark
17.06.2013, 05:04
Δωστε μεγαλη πρσοχη οτι δεν στελνουμε αιμα αλλα οταν παραλαβουμε το δειγμα αιματος απο το ζωο παμε σε μικροβιολογικο εργαστηριο και ζηταμε να το κανουν φυγοκεντρηση ,γινεται διαυγες μετα σαν νερο το λεγομονο ορο αιματος

Ακριβώς. Εξάλλου τα εργαστήρια ζητάνε αυτό ακριβώς "δείγμα ΟΡΟΥ αίματος":bravo_:
Το κακό είναι ότι δεν έχουν όλοι οι κτηνίατροι το μηχάνημα για τη φυγοκέντριση.

tdanki
23.06.2013, 07:06
Μετα την αιμοληψια απο τον κτηνιατρο πηγαίνεις άμεσα το αίμα στον μικροβιολογο για φυγοκεντρηση,έχουν σχεδόν όλοι .

Petrosg85
04.07.2013, 15:47
Καλημέρα σε όλους. Θα σας περιγράψω λεπτομερώς την διαδικασία για ΣΚΥΛΟ μιας και την βιώνω αυτή την περίοδο, μπας και βάλω κ εγώ ένα λιθαράκι στο βουνό της ενημέρωσης.

Αρχικά έχω ένα λευκό αρσενικό chow chow που ακούει στο όνομα Ralf. Είναι 10 μηνών.

Έκανε εμβόλιο λύσσας 10-12-12.
Συμπλήρωσε τον κύκλο των εμβολίων κατά του καλαζάρ 9-5-13.

Σήμερα 4-7-13 του πήραν αίμα στο κτηνιατρείο και του το πήγα στο ιολογικό εργαστήριο στην Αγία Παρασκευή Νεαπόλεως 25 για εξέταση για λύσσα. Κόστος 55 ευρώ. Αποτελέσματα βγαίνουν σε 4-5 βδομάδες.

Επόμενο βήμα είναι 30 μέρες πριν το ταξίδι, να εξεταστεί το αίμα του για :
-Leishmania infantum
-Ehrlichia canis
-Brucella canis
-Leptospira canicola

Οι επιλογές είναι 2 (μιας και το ιολογικό εργαστήριο που είναι εγκεκριμένο από το κράτος δεν έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό)

1) το εργαστήριο του κ.Κοντού στην Παιανία που ζητάει 298 ευρώ για αυτές τις εξετάσεις ( και δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εγκεκριμένος από το κράτος-έχω ακούσει βέβαια ότι έχει στείλει επιτυχώς σκυλιά στο εξωτερικό)

2) να σταλεί το αίμα με courier σε εργαστήριο στην Αγγλία (Export Tests Price List (http://www.defra.gov.uk/ahvla-en/tests-and-services/lab-services/export-price-list/)) με κόστος :

Επειδή ο Ralf έχει ολοκληρώσει τον κύκλο εμβολιασμού κατά του Καλαζάρ (leishmania) είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα εντοπιστούν αντισώματα leishmania στο αίμα του. Οπότε για αυτό τον λόγο χρειάζεται 30 μέρες πριν το ταξίδι να γίνει το τεστ " Speed Leish K ” και να βγει αρνητικό.

15 μέρες πριν πρέπει να εμβολιαστεί με το εμβόλιο Bordetella bronchiseptica.

Τέλος 4 μέρες πριν το ταξίδι χρειάζεται χάπι για τα σκουλήκια (MILBEMAX) καθώς και να χορηγηθεί αμπούλα (παρασιτοκτόνα).

Όλα αυτά πρέπει να είναι πιστοποιημένα από φορείς του κράτους. Καλέστε τον κ. Σταματίου (2132100155) στην διεύθυνση Κτηνιατρικής στην Καλλιθέα για να σας υπογράψει τα απαραίτητα έγγραφα.

Ταυτόχρονα θα πρέπει να στείλετε αίτηση στην Αυστραλία για να κάνετε book για γκαραντίνα ( 30 μέρες) με κόστος περίπου 1300 δολλάρια. Επίσης θα σας ζητηθεί κάτι αντίστοιχο με βίζα για τον σκύλο αξίας 320 δολαρίων.

Τέλος θα πρέπει να βρείτε μεταφορική. Εμένα η singapore airlines δεν με εξυπηρετεί καθώς δεν δέχεται chow chow. Οπότε στράφηκα στην greek air cargo.

Έπεται συνέχεια και περισσότερες πληροφορίες.

georgelam
04.07.2013, 16:25
Αυτο δεν το περιμενα..οτι ο σκυλος και γενικα τα κατοικιδια χρειαζονται βιζα :lol2: . Καλα κανουν εγω με τους αυστραλους ειμαι..

afrodite
04.07.2013, 17:49
Η γάτα εχει τις ιδιες δυσκολίες;;;;

Petrosg85
04.07.2013, 18:20
λιγότερες εξετάσεις..και λιγότερα έξοδα κατά 25-30%

Petrosg85
07.07.2013, 13:14
1600 ευρώ μου ζήτησε η emirates για να μεταφέρει το σκύλο μου..
Σύνολο αεροπορικά, εξετάσεις, γκαραντίνα 1 μήνα , κλουβί κτλ βγαίνει πάνω από 3000 ευρώ!

archer100
07.07.2013, 13:53
1600 ευρώ μου ζήτησε η emirates για να μεταφέρει το σκύλο μου..
Σύνολο αεροπορικά, εξετάσεις, γκαραντίνα 1 μήνα , κλουβί κτλ βγαίνει πάνω από 3000 ευρώ!

:shocked: :shocked: :shocked:

patousis
07.07.2013, 18:17
Τοσα ειναι. Εγω εχω υπολογισει οτι για 3 γατες και 3 σκυλους θελω 15000 ευρα περιπου

afrodite
07.07.2013, 21:37
Ποσαααααααααα?????

Petrosg85
15.07.2013, 14:15
εκτός από singapore (που δεν μεταφέρει chow chow) και εκτός της emirates που είναι πανάκριβη ξέρετε άλλη εταιρεία για μεταφορά κατοικιδίου?

Νικολίνα
28.07.2013, 18:43
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα!Σκεφτομαστε και εμεις να φυγουμε εξωτερικο.Αρχικα λεγαμε Ευρωπη αλλα τα πραγματα δεν πανε ουτε εκει καλα.Εχουμε και εμεις 2 γατους και ενα λυκοσκυλο και φυσικα ουτε λογος να τα αποχωριστουμε.
Για Αυστραλια απ οτι διαβαζω ειναι μεγαλη ταλαιπωρια και για το ζωο και για εμας και πρεπει να δωσεις και μια ολοκληρη περιουσια για να μεταφερεις 3 ζωα.Ειναι και η υποχρεωτικη καραντινα που με αγχωνει.Δεν μπορω να τα φανταστω 1 μηνα κλεισμενα σε κλουβια. Για Καναδα αν δεν κανω λαθος ειναι πιο απλα τα πραγματα και νομιζω οτι δεν υπαρχει καραντινα.Υπαρχει καποιος που να γνωριζει ωστε να παρουμε μια ιδεα?Ευχαριστω εκ των προτερων!

nick18
24.09.2013, 14:29
Καλησπερα σας
επειδη και εμεις ειμαστε στην διαδικασια αναχωρησης πρωτα εγω σε κανα μηνα κ επειτα η γυναικα μου απο τις αρχες του νεου χρονου θα ηθελα να ρωτησω οσους κανουν την διαδικασια για μεταφορα σκυλου εχουν ακολουθησει τα παρακατω βηματα ?
Category 4: Quarantine period varies in Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (http://www.daff.gov.au/biosecurity/cat-dogs/cat4?name=Greece)

Athinaia10558
15.10.2013, 00:42
Γεια σου, Nick
Τα Ελληνικά μου είναι απαράδεκτα, αλλα θα προσπαθήσω να απαντήσω. Εμείς είμαστε στιν τελική ευθεία της διαδικασίας με τα δυο σκυλάκια μας. Έχουμε ακολουθήσει όλα τα βήματα του Category 4. Το μόνο που λείπει είναι η πτήση. Είναι περίπλοκη και εκνευριστική η ολη διαδικασία.
Μας έχει κοστήσει τα εντερά μας ... με κτηνίατρος εδώ (η οποία μας έχει κατακλέπσει) + εξετάσεις αίματος στην Αγγλία (περίπου 1,000 ευρώ), κόστος αίτησεως για import permit (AUS $490), μεταφορικά με Emirates Athens-Sydney (1,500 ευρώ) και καραντίνα (AUS $2,500) ... δηλαδη 4,500 ευρώ ολα μαζί για τις δύο.
Πρώτα, πρέπει να κανονίσεις για τα εμβόλια και τα τεστ. Το σημαντικότερο τεστ είναι αυτό για λύσσα (rabies). Πρέπει να γίνει σχετικά νωρίς για να αποφύγει μεγαλήτερη διαμονή στην καραντίνα ο σκύλος. Δηλαδή, για να μείνει το ελάχιστο χρόνο στιν καραντίνα (30 μέρες), πρέπει να γίνει το εμβόλιο 6 μήνες πριν απο τιν αναχώρηση για Αυστραλία, και ενα μήνα μετά το εμβόλιο (δηλαδή 5 μήνες πριν απο τιν αναχώρηση) να πάρουν αίμα γαι να δούνε εαν ο σκύλος έχει αναπτύξει τα αντισόματα. Εάν γίνει το εμβόλιο π.χ. 3 μήνες πριν απο την αναχώρηση, ο σκύλος πρέπει να μείνει 3 μήνες καραντίνα. Αυτό πρέπει να το αποφύγεις!!!
Μια που έχεις τα αποτελέσματα για την λύσσα, κάνεις αίτηση - 'Application for Permit to Import Quarantine Material'. Αυτό είναι ενα νούμερο που σου δίνουνε και με αυτό κλέινεις θέση για καραντίνα και μεταφορά. Πέρνει περίπου 15-20 μέρες να εκδωθεί.
Πρέπει να κλείσεις θέση για την καραντίνα νωρίς. Εμείς που πηγαίνουμε για Μελβούρνη αναγκαζόμαστε να στείλουμε τα σκυλάκια μας στο Sydney επειδή δεν γνωρίζαμε τιν διαδικασία και πλέον για φέτος δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος στην Μελβούρνη!
Ειναί, βέβαια, και άλλα βήματα, άλλα κέφτηκα να σου ενημερώσω για τα σημαντηκότερα.
Ασ'τα να πάνε ... έχουμε τρελαθεί. Ελπίζω μόνο να φτάσουνε καλά τα κοριτσάκια μου, και δεν θα το ξανακάνω αυτό με μεταφορά ζώων στην Αυστραλία ποτέ!

W.AUSTRALIAN
15.10.2013, 04:12
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα!Σκεφτομαστε και εμεις να φυγουμε εξωτερικο.Αρχικα λεγαμε Ευρωπη αλλα τα πραγματα δεν πανε ουτε εκει καλα.Εχουμε και εμεις 2 γατους και ενα λυκοσκυλο και φυσικα ουτε λογος να τα αποχωριστουμε.
Για Αυστραλια απ οτι διαβαζω ειναι μεγαλη ταλαιπωρια και για το ζωο και για εμας και πρεπει να δωσεις και μια ολοκληρη περιουσια για να μεταφερεις 3 ζωα.Ειναι και η υποχρεωτικη καραντινα που με αγχωνει.Δεν μπορω να τα φανταστω 1 μηνα κλεισμενα σε κλουβια. Για Καναδα αν δεν κανω λαθος ειναι πιο απλα τα πραγματα και νομιζω οτι δεν υπαρχει καραντινα.Υπαρχει καποιος που να γνωριζει ωστε να παρουμε μια ιδεα?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Ευρωπη , Αυστραλια , Καναδα ,
_antio: με εχεις προβληματισει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με την ευρεση καταλληλου για τα ζωακια σου προορισμο !!!!!!!!!!! _antio:

nick18
21.11.2013, 10:45
ευχαριστω για τις απαντησεις,Athinaia10558.

Μπρερδευτηκα ομως στο σημειο που αναφερεις οτι για φετος δεν υπαρχει διαθεσιμη θεση στη καταντινα εννοεις το 2013?Και τα σκυλακια πρεπει να μεινουν σε καραντινα στο sindey?

Την διαδικασια την εχω ξεκινησει με τα εμβολια για λυσσα κλπ κ κλπ.Οντως χρονοβορα κ κοστοβορα διαδικασια.

nz35
26.11.2013, 13:28
Faster quarantine entry for imported pets (http://www.smh.com.au/federal-politics/political-news/faster-quarantine-entry-for-imported-pets-20131122-2y0vl.html)

Useful Link : Bringing Cats and Dogs (and other pets) to Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (http://www.daff.gov.au/biosecurity/cat-dogs)

adrian
16.12.2013, 00:37
Καλησπέρα παιδιά και από μένα!

Εγώ βρίσκομαι στο σημείο που έχω πάρει το import permit και προχωράω στις υπόλοιπες διαδικασίες! Ότι και να πω για τη διαδικασία αυτή ειναι λίγο!! Και εμείς μόνοι μας τρέχουμε, χωρίς agents κλπ. και έχει πολύ άγχος η υπόθεση!!! Να πω βέβαια ότι εμείς σταθήκαμε πάρα πολύ τυχεροί καθώς προλάβαμε στο τσακ τις νέες προυποθέσεις για καραντίνα 10 μέρες κ είμαι πολύ ευγνώμων γι' αυτό αφού για μένα ήταν το χειρότερό μου να σκέφτομαι αυτό τον 1 μήνα καραντινα, φαντάζομαι για όλους μας!
Είμαι εδώ για να βοηθήσω οπουδήποτε μπορώ σχετικά με τη διαδικασία και να εξηγήσω τα πάντα!

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Το σκυλί μου εμβολιάστηκε για λύσσα στις 28/02/2013 (όχι για πρώτη φορά) 1,5 ετών και το αίμα για τον έλεγχο αντισωμάτων λύσσας πάρθηκε στις 04/09/2013 καθώς το εμβόλιο ήταν ακόμα σε ισχύ (1 έτος για τα εμβόλια στην Ελλάδα). Όλα εντάξει με τα αντισώματα από το ιολογικό εργαστήριο και έτσι προχώρησα στη συμπλήρωση του declaration στη διεύθυνση κτηνιατρικής βορείου τομέα όπου ανήκω. Το πήραμε το import permit και προχωράμε!

Βέβαια η Αυστραλία ζητάει να υπάρχει εμβόλιο σε ισχύ κατά τη διάρκεια της αιμοληψίας αλλά και κατά τη διάρκεια της εξαγωγής του σκύλου από τη χώρα, έτσι ξαναεμβολιαστήκαμε για λύσσα 10/12/2013 γτ ο σκύλος μου θα βγει απο τη χώρα 03/03/14 κ ο προηγούμενος εμβολιασμός -28/02/13- θα έχει λήξει (πρέπει το σκυλί να επανεμβολιαστεί πριν λήξει το προηγούμενο εμβόλιο αλλιώς ακολουθείς τη διαδικασία αντισωμάτων από την αρχή).

Βγάλαμε διαβατήριο ζώων συντροφιάς στο οποίο και αναγράφονται όλοι οι τελευταίοι εμβολιασμοί του σκύλου. Επίσης πολύ μεγάλη προσοχή σε όλα τα επίσημε έγγραφα να είναι σωστός ο αριθμός microchip γτ αλλιώς έχεις πρόβλημα!

Συνεχίζουμε λοιπόν με το να ελέγξουμε αν ο εμβολιασμός είναι εντάξει αλλιώς να κάνουμε τις αναμνηστικές μας δόσεις και μετά όλες οι εξετάσεις και οι αποπαρασιτώσεις που χρειάζονται. Δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί οπότε δε μπορώ να πω λεπτομερειες αλλά για οτιδήποτε αφορά την προηγούμενη διαδικασία ρωτήσε με ότι θέλετε!

Έχουν αλλάξει διάφορα πράγματα με τις νέες προυποθέσεις και κυρίως το ότι το σκυλί δε μπορεί να βγει απτη χώρα αν δεν έχουν περάσει 180 μέρες από την ημέρα της αιμοληψίας για τη λύσσα, ότι για τη λεπτοσπείρωση αντί για εξέταση δέχονται κ εμβολιασμό και επίσης παιδιά...πολύ προσοχή στις λεπτομέρειες ημερομηνίες κλπ. μου έχουν βγει τα μάτια να τα διαβάζω και να τα ξαναδιαβάζω αλλά όλο και κάτι καινούργιο ανακαλύπτω!!

Ελπίζω να βοήθησα και εγώ λίγο
είμαι στη διάθεσή σας! :kouragio:

xara.k.
07.01.2014, 14:40
καλησπέρα, έχω ξεκινήσει την διαδικασία για το σκυλάκι μου έχω πληρώσει και την καραντινα και τώρα πρέπει να κάνουμε τις εξετάσεις για leptospirosis, brucela , leismania kai erlichia, γνωρίζει κάποιος σε ποιο εργαστήριο πρέπει να απευθυνθώ για αυτές τις εξετάσεις? αν κάποιος έκανε την διαδικασία τον παρακαλώ να με βοηθήσει help2

sotiris1
07.01.2014, 15:51
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και φίλες,

Σήμερα ξεκινήσαμε και εμείς την διαδικασία της προετοιμασίας, κάναμε το εμβόλιο της Λύσσας και σε ένα μήνα θα ακολουθήσει η αιμοληψία, με σκοπό το ταξίδι μας στην Αυστραλία το καλοκαίρι.

Θα ακολουθήσουμε τα όσα γράφονται σε αυτό το calculator: Bringing Cats and Dogs (and other pets) to Australia - Department of Agriculture (http://www.daff.gov.au/biosecurity/cat-dogs)

xara.k.
08.01.2014, 13:49
καλησπέρα, έχω ξεκινήσει την διαδικασία για το σκυλάκι μου έχω πληρώσει και την καραντινα και τώρα πρέπει να κάνουμε τις εξετάσεις για leptospirosis, brucela , leismania kai erlichia, γνωρίζει κάποιος σε ποιο εργαστήριο πρέπει να απευθυνθώ για αυτές τις εξετάσεις? αν κάποιος έκανε την διαδικασία τον παρακαλώ να με βοηθήσει

nick18
17.01.2014, 01:23
kalimera apo Melbourne.

Tha ithela na rwtisw sxetika me tin metafora tou skylou apo ellada se melbourne exei kaneis na proteinei kapoia metaforiki?

episis leptomeries sxetika me to taxidi?xerei kaneis tis synthikes pou metaferete o skylos ?zesti ean teliwsei to nero na tou to gemizoun klp klp.

eyxaristw prokatavolika

sotiris1
08.02.2014, 14:44
Έγινε και η αιμοληψία, σε 1 μήνα περίπου θα έχουμε αποτελέσματα.

Ενδεικτικό κόστος μέχρι στιγμής:

1. Εμβολιασμός κατά της λύσσας 25€
2. Αιμοληψία και εξετάσεις για λύσσα 120€

Επόμενο βήμα είναι η αίτηση για να λάβουμε το import permit.

adrian
11.02.2014, 19:17
Καλησπέρα! Eμείς επιλέξαμε την emirates καθως σχεδόν καμία αλλη που πάει Αυστραλία δε δέχεται ακίτα. Πολύ ακριβό το εισιτήριο (1800) ευρω αλλά πιστεύω οτι είναι η καλύτερη λύση! Και εγω τωρα στη φάση με τις τελευταίες εξετάσεις είμαι, μέσα στις επομενες μέρες θα στείλουμε το αίμα αγγλία από όσο ξέρω προτίνουν αυτό Defra - Department for Environment, Food and Rural Affairs (http://www.defra.gov.uk) Περιμένω mail απο Αυστραλία να μου το επιβεβαιώσουν!

adrian
15.02.2014, 15:23
Καλημέρα σε όλους. Θα σας περιγράψω λεπτομερώς την διαδικασία για ΣΚΥΛΟ μιας και την βιώνω αυτή την περίοδο, μπας και βάλω κ εγώ ένα λιθαράκι στο βουνό της ενημέρωσης.

Αρχικά έχω ένα λευκό αρσενικό chow chow που ακούει στο όνομα Ralf. Είναι 10 μηνών.

Έκανε εμβόλιο λύσσας 10-12-12.
Συμπλήρωσε τον κύκλο των εμβολίων κατά του καλαζάρ 9-5-13.

Σήμερα 4-7-13 του πήραν αίμα στο κτηνιατρείο και του το πήγα στο ιολογικό εργαστήριο στην Αγία Παρασκευή Νεαπόλεως 25 για εξέταση για λύσσα. Κόστος 55 ευρώ. Αποτελέσματα βγαίνουν σε 4-5 βδομάδες.

Επόμενο βήμα είναι 30 μέρες πριν το ταξίδι, να εξεταστεί το αίμα του για :
-Leishmania infantum
-Ehrlichia canis
-Brucella canis
-Leptospira canicola

Οι επιλογές είναι 2 (μιας και το ιολογικό εργαστήριο που είναι εγκεκριμένο από το κράτος δεν έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό)

1) το εργαστήριο του κ.Κοντού στην Παιανία που ζητάει 298 ευρώ για αυτές τις εξετάσεις ( και δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εγκεκριμένος από το κράτος-έχω ακούσει βέβαια ότι έχει στείλει επιτυχώς σκυλιά στο εξωτερικό)

2) να σταλεί το αίμα με courier σε εργαστήριο στην Αγγλία (Export Tests Price List (http://www.defra.gov.uk/ahvla-en/tests-and-services/lab-services/export-price-list/)) με κόστος :

Επειδή ο Ralf έχει ολοκληρώσει τον κύκλο εμβολιασμού κατά του Καλαζάρ (leishmania) είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα εντοπιστούν αντισώματα leishmania στο αίμα του. Οπότε για αυτό τον λόγο χρειάζεται 30 μέρες πριν το ταξίδι να γίνει το τεστ " Speed Leish K ” και να βγει αρνητικό.

15 μέρες πριν πρέπει να εμβολιαστεί με το εμβόλιο Bordetella bronchiseptica.

Τέλος 4 μέρες πριν το ταξίδι χρειάζεται χάπι για τα σκουλήκια (MILBEMAX) καθώς και να χορηγηθεί αμπούλα (παρασιτοκτόνα).

Όλα αυτά πρέπει να είναι πιστοποιημένα από φορείς του κράτους. Καλέστε τον κ. Σταματίου (2132100155) στην διεύθυνση Κτηνιατρικής στην Καλλιθέα για να σας υπογράψει τα απαραίτητα έγγραφα.

Ταυτόχρονα θα πρέπει να στείλετε αίτηση στην Αυστραλία για να κάνετε book για γκαραντίνα ( 30 μέρες) με κόστος περίπου 1300 δολλάρια. Επίσης θα σας ζητηθεί κάτι αντίστοιχο με βίζα για τον σκύλο αξίας 320 δολαρίων.

Τέλος θα πρέπει να βρείτε μεταφορική. Εμένα η singapore airlines δεν με εξυπηρετεί καθώς δεν δέχεται chow chow. Οπότε στράφηκα στην greek air cargo.

Έπεται συνέχεια και περισσότερες πληροφορίες.

Παιδιά βοήθεια!!!
Το σκυλάκι μου έχει εμβολιαστεί για καλαζάρ και επειδη θα βγουν αντισώματα, από την Αυστραλία μου ζητάνε το "speed leish k" να έχει γίνει αποκλειστικά σε πιστοποιημένο εργαστήριο στο οποίο θα έχει στείλει το kit η κτηνίατρος!
Αν έχει κάποιος ανάλογη εμειρία παρακαλώ ας μου απαντήσει άμεσα! Φεύγουμε σε 17 μερες και θέλουν λογω του "speed leish k" να κάνουμε μία ειδική αίτηση στο animal imports η οποία λέει ότι εγκρίνεται μέσα σε 20 εργάσιμες!!!!! Θα την βάλουμε για επείγον αλλά για να την κάνουμε πρέπει πρώτα να βρούμε εγκεκριμένο εργαστήριο να δεχτεί να κάνει εκεί το "speed leish k" κατι που δε φαίνεται να είναι τόσο εύκολο! Από τα κτηνιατρικά εργαστήρια εδώ αρνήθηκαν κατηγορηματικά, ΕΛΕΟΣ!!!!!!

Αν καποιος ξέρει ας βοηθήσει please!!!!! Ευχαριστώ! help2

sotiris1
16.02.2014, 07:48
Καλημέρα adrian,

εμείς αν και δεν έχουμε φτάσει ακόμη στο στάδιο το δικό σου, περιμένουμε τα αποτελέσματα απο την λύσσα, θελήσαμε πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία να κάνουμε γενική αίματος στην σκυλίτσα μας για να είμαστε 100% σίγουροι για την Leishmania οτι είναι αρνητική, έτσι μπορώ να σου κοινοποιήσω τα στοιχεία του εργαστηρίου που χρησιμοποίησε ο κτηνίατρος μας και αν θες να επικοινωνήσεις και να ρωτήσεις για το Speed Leish K, είναι τα ακόλουθα:

Vet in Progress - Κτηνιατρικά Εργαστήρια
28ης Οκτωβρίου 17, Μαρκόπουλο Μεσογείων, Τ.Κ. 190 03
Τηλ.: 22990 24942

Αν θες κράτα μας ενήμερους για την διαδικασία που ακολούθησες γιατί θα την χρειαστούμε και οι υπόλοιποι μελλοντικά.

:kouragio:

adrian
16.02.2014, 14:09
Καλημέρα adrian,

εμείς αν και δεν έχουμε φτάσει ακόμη στο στάδιο το δικό σου, περιμένουμε τα αποτελέσματα απο την λύσσα, θελήσαμε πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία να κάνουμε γενική αίματος στην σκυλίτσα μας για να είμαστε 100% σίγουροι για την Leishmania οτι είναι αρνητική, έτσι μπορώ να σου κοινοποιήσω τα στοιχεία του εργαστηρίου που χρησιμοποίησε ο κτηνίατρος μας και αν θες να επικοινωνήσεις και να ρωτήσεις για το Speed Leish K, είναι τα ακόλουθα:

Αν θες κράτα μας ενήμερους για την διαδικασία που ακολούθησες γιατί θα την χρειαστούμε και οι υπόλοιποι μελλοντικά.

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Στο συγκεκριμένο εργαστήριο στέλνει και η δικιά μου κτηνίατρος τις εξετάσεις του σκύλου μου πάντα, όμως τώρα είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί η Αυστραλία θέλει εγκεκριμένο, απο την Ελλάδα, εργαστήριο για pre-export tests και από τη νομαρχία ενημερώθηκα ότι το ελληνικό κράτος για τέτοιες εξετάσεις έχει εγκρίνει μόνο τα κτηνιατρικά εργαστήρια του υπουργείου αγροτικής ανάπτυξης (από Ελλάδα) Νεαπόλεως 25, Αγία Παρασκευή. Αυτά τα εργαστήρια όμως κάνουν μόνο λύσσα και λεϊσμάνια και αρνήθηκαν να κάνουν το "speed leish k". Όλοι στέλνουν εκεί για λύσσα και για όλα τα υπόλοιπα στέλνουν το αίμα στο εργαστήριο της Αγγλίας Animal Health and Veterinary Laboratories Agency - Defra (http://www.defra.gov.uk/ahvla-en/) που επίσης είναι εγκεκριμένο.

Όταν έρθει αυτή η ώρα και για σας εκεί θα στείλετε το αίμα για τις εξετάσεις.
Εγώ τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με αυτούς, για το αν μπορούν να κάνουν εκτός των άλλων και το "speed leish k" αλλά και με τα εργαστήρια του υπουργείου της Κύπρου που μου έδωσαν ελπίδα.

Αφήστε παιδιά, μεγάλο θέμα! Όπως μου είπε ο Αυστραλός από την πρεσβεία, ελάχιστα σκυλιά μέχρι στιγμής έχουν έρθει εμβολιασμένα για καλαζααρ και είναι ακόμα πολύ πίσω η Αυστραλία στο τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις!
Ελπίζω με την τόση επιμονή από μέρους μας να κάνουμε εμείς μία αρχή έτσι ώστε για τους υπόλοιπους να είναι πιο εύκολα τα πράγματα..

Και βέβαια θα σας κρατάω ενήμερους για όλα!!

sotiris1
16.02.2014, 16:37
Ωχ τώρα κατάλαβα το πρόβλημα σου, παλαιότερα είχα διαβάσει παρόμοια περίπτωση εδώ (http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/καλαζαρ.και.αυστραλια-24397/)

Εύχομαι σύντομα να βρεθεί λύση μιας και είστε κοντά στο ταξίδι!

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

adrian
25.02.2014, 18:15
Παιδιά καλησπέρα και πάλι!!

Λοιπόν η διαδικασία για τα εμβολιασμένα για καλαζάρ σκυλιά έχει ως εξής:

1. Γίνεται αιμοληψία μέσα στις τελευταίες 45 μέρες πριν το ταξίδι.
2. Στέλνετε το αίμα σε εργαστήριο το οποίο να δεχτεί να κάνει το speed leish k τεστ της εταιρίας virbac. (Προσοχή! Αυτό είναι ένα snap τεστ το οποίο είναι κτηνιατρικό και όχι εργαστηριακό αλλά οι Αυστραλοί ΔΕΝ το δέχονται από κτηνίατρο)

Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ μέχρι που έστειλα στο animal imports της Αυστραλίας email και τους ζήτησα να βρουν στο αρχείο τους, οι άλλοι ιδιοκτήτες εμβολιασμένων σκύλων, που έκαναν το speed leish k τεστ. Με ενημέρωσαν λοιπόν ότι ελάχιστα σκυλιά μέχρι τώρα έχουν φτάσει εμβοιασμένα γιατί αυτό το εμβόλιο είναι εντελώς καινούργιο όμως κάποιος που είχε βάλει το σκύλο του έτσι είχε κάνει το τεστ σε αυτό το εργαστήριο, που προανέφερε ο Σωτήρης.

Παρόλο λοιπόν που μας έχουν τρελάνει με τα "εγκεκριμένα" εργαστήρια από το ελληνικό κράτος και από τη νομαρχία μου λένε ότι μόνο δημόσια εργαστήρια είναι εγκεκριμένα, από τη στιγμή που οι Αυστραλοί το δέχονται είμαστε οκ. Έτσι λοιπόν το εργαστήριο αυτό δέχτηκε να κάνει το speed leish k και στείλαμε εκεί το αίμα. Στο χαρτί του εργαστηρίου πρέπει να αναγράφονται όλα κανονικά όπως και στις άλλες εξετάσεις (microchip number, date of sampling, ποιο τεστ χρησιμοποιήθηκε κλπ.)

3. Μόλις λάβετε το αρνητικό αποτέλεσμα από το εργαστήριο κάνετε αίτηση για import variation, δηλαδή για να διαφοροποιηθεί το κομμάτι της λεϊσμανίωσης από το import permit.

collapse sectionStep 11: Testing for Leishmania infantum (Leishmaniosis)
Timeframe: Within 45 days of export
A blood sample must be taken by a Government Approved Veterinarian from the dog and tested for Leishmania infantum using either an indirect fluorescent antibody test (IFAT) or an enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) within 45 days before export. The test must produce a negative result.

Με αυτό το application to import variation πέρνετε ένα άλλο χαρτί που λέει ότι κανονικά ισχύει ο παραπάνω κανόνας ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο σκυλί επειδή είναι εμβολιασμένο κλπ κλπ μπορεί να μπει στη χώρα έχοντας κάνει το speed leish k τεστ και όχι το IFAT ή το ELISA. Για την αίτηση αυτ΄η στέλνετε το application form συμπληρωμένο, το οποίο μου το έστειλαν από Αυστραλία μέσω mail (δε νομίζω ότι θα το βρείτε κάπου στο site), το αρνητικό "speed leish k" από το εργαστήριο και μία φωτοτυπία που να φαίνεται ο εμβολιασμός με το canileish. (εγω έστειλα φωτοτυπία της σελίδας με τους εμβολιασμούς του διαβατηρίου). Η αίτηση αυτή κοστίζει 390$.

4. Το χαρτί που θα πάρετε (import variation) πρέπει να σφραγιστεί κανονικά στη νομαρχία όπως όλα και να συνοδεύει το σκυλάκι στο ταξίδι.

Αυτά για όσους ήδη έχουν import permit και δεν έχουν δηλώσει τον εμβολιασμό. Για όσους δεν έχουν ακόμα, δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία ακολουθείται. Πιθανώς αν το δηλώσεις εξ αρχής με την αίτηση για το import permit να τα γλιτωσεις όλα αυτά. Εγώ δεν είχα ιδέα οτι αυτό είναι πρόβλημα και ότι έπρεπε να έχει δηλωθεί!!!

Τέλος με τα νέα δεδομένα, λόγω του import variation για τη λεϊσμανίωση και λόγω του ότι το σκυλάκι μου είναι εμβολιασμένο για λεπτοσπείρωση, στην Αγγλία στείλαμε αίμα μόνο για βρουκέλλωση και για ερλιχίωση. Πήραμε τα αρνητικά αποτελέσματα και είμαστε έτοιμοι.

Έμειναν οι σφραγίδες της νομαρχίας και φύγαμε!!! Πετάμε με την emirates μέσω Ντουμπάι, και φτάνουμε Σύδνευ όπου το σκυλί μου θα μείνει 10 μέρες καραντίνα.

Δεν ξέρω αν παρατηρήσατε στο update της ιστοσελίδας της πρεσβείας ότι λόγω των λίγων ημερών καραντίνας, δυστυχώς απαγορεύτηκαν ΟΛΑ τα επισκεπτήρια.

Φιλιά σε όλους και καλή τύχη!!!!!

sotiris1
25.02.2014, 19:13
:bravo_1: adrian!!! Πολύτιμες όλες οι πληροφορίες σου και τελικά τα καταφέρατε!!! Συγχαρητήρια! Η λύση σου πιστεύω θα βοηθήσει και άλλους που έχουν κάνει το εμβόλιο!

Αυτό με την κατάργηση του επισκεπτηρίου στην καραντίνα δεν το είχαμε δει, μαχαίρι στην καρδιά.... Πως θα περάσουν αυτές οι ημέρες.....???..... _klama

Καλό ταξίδι, Adrian και όλα να σας έρθουν δεξιά! Αν θες να μας δώσεις και τα updates σου για την διαδικασία της καραντίνας αφου την περάσετε να ξέρεις οτι θα μας βοηθήσεις πολύ!

pantamazi_ :kouragio:

vazaki
27.02.2014, 20:01
Καλησπέρα σε όλους και πάλι!

Παρατήρησα μέσα στο Category 3: step by step guide for dogs - Department of Agriculture (http://www.daff.gov.au/biosecurity/cat-dogs/step-by-step-guides/category-3-step-by-step-guide-for-dogs) υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί για τη μεταφορά του κατοικιδίου.

Συγκεκριμένα, στο Step 7 αναφέρει ότι το κατοικίδιο πρέπει να μεταφερθεί cargo και όχι στην καμπίνα ( the animal must travel as "manifested cargo" (not in the cabin)). Αυτό υπήρχε πάντα παιδιά;;;

Εχουμε αγχωθεί καθώς εμείς θέλαμε να πάρουμε το σκυλάκι μας στην καμπίνα...:cry:

adrian
20.03.2014, 12:27
Καλησπέρα από Αυστραλία!!!
Παιδιά όλα ευτυχώς πήγαν κατ' ευχήν!!! Η Yumi μου έμεινε 10 μέρες στην καραντίνα, την πήραμε από κει και τώρα είμαστε πια στο καινούργιο μας σπίτι. Οι άνθρωποι στην καραντίνα είναι πάρα πολύ καλοί και οι συνθήκες επίσης!!! Όλα πήγαν μια χαρά και παρά το γολγοθά τελικά δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας! Το άγχος και την αγωνία δε την αποφεύγεις αλλά δεν έχετε να φοβάστε τίποτα!

Είμαι στη διαθεσή σας για οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε!!

Αυτό είναι το Yumaki μου!!! Η φωτογραφία είναι μέσα από το kennel της στην καραντίνα..

8969

adrian
20.03.2014, 12:51
Καλησπέρα σε όλους και πάλι!

Παρατήρησα μέσα στο Category 3: step by step guide for dogs - Department of Agriculture (http://www.daff.gov.au/biosecurity/cat-dogs/step-by-step-guides/category-3-step-by-step-guide-for-dogs) υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί για τη μεταφορά του κατοικιδίου.

Συγκεκριμένα, στο Step 7 αναφέρει ότι το κατοικίδιο πρέπει να μεταφερθεί cargo και όχι στην καμπίνα ( the animal must travel as "manifested cargo" (not in the cabin)). Αυτό υπήρχε πάντα παιδιά;;;

Εχουμε αγχωθεί καθώς εμείς θέλαμε να πάρουμε το σκυλάκι μας στην καμπίνα...:cry:

Καλησπέρα!
Η Αυστραλία απαγορεύει σε οποιοδήποτε σκυλί να μπει στη χώρα έχοντας ταξιδέψει καμπίνα! Μην ανησυχείτε ομως, εμείς πριν λίγες μέρες φτάσαμε Sydney με την emirates και όλα ήταν μια χαρά! ;) Εγώ πετούσα πάνω και το σκυλάκι μου κάτω στο cargo hold. Είναι το σκυλάκι σου ιδιαίτερα αγχώδες ή πιο πολύ εσείς ανησυχείτε;;

vertigo
20.03.2014, 16:34

Αυτό ,υπήρχε εδώ και πάρα πολλά χρονια και δεν ειναι κατι νέο .Δεν επιτρεπεται η μεταφορα pets στην καμπινα,σε διεθνείς πτήσεις. Δεν ειναι κατι που εφαρμοζει μονο η Αυστραλια,ισχυει και για καποιες άλλες χώρες.Το ιδιο ισχυει και στα δρομολογια εσωτερικου ,με εξαιρεση τους σκυλους-οδηγους.
υ.γ επισης ,ασχετα απ το αν επιτρεπεται απο την νομοθεσια μιας χωρας ,η μεταφορα pets στην καμπινα ,υπαρχουν και αεροπορικες εταιρειες ,που δεν το επιτρεπουν,ακομα και σε πτησεις εσωτερικου.(εξαιρουνται οι σκυλοι-οδηγοί).

vertigo
20.03.2014, 17:10
http://s7.postimg.org/obm04amvv/Service_Dog_Helping_to_Shop4.jpghttp://s30.postimg.org/vkznotmv5/service_dog_training.jpghttp://s10.postimg.org/r02osjnah/Geleidehond_testparcours.jpg

Assistance dogs (http://www.daff.gov.au/biosecurity/cat-dogs/assistance-dogs)

The Department of Agriculture has an important role in managing biosecurity risk associated with the movement of dogs– including eligible assistance dogs–into Australia.

In recognition of the critical, ongoing and dependent nature of the relationship between eligible dog and handler, the department will:

provide a veterinarian to meet clients and eligible dogs in person at the airport
oversee your dog’s 10 day post-entry quarantine period at your home
waive standard departmental fees.

vazaki
23.03.2014, 14:28
Καλησπέρα!
Η Αυστραλία απαγορεύει σε οποιοδήποτε σκυλί να μπει στη χώρα έχοντας ταξιδέψει καμπίνα! Μην ανησυχείτε ομως, εμείς πριν λίγες μέρες φτάσαμε Sydney με την emirates και όλα ήταν μια χαρά! ;) Εγώ πετούσα πάνω και το σκυλάκι μου κάτω στο cargo hold. Είναι το σκυλάκι σου ιδιαίτερα αγχώδες ή πιο πολύ εσείς ανησυχείτε;;

Adrian, καλησπέρα και σε σένα! Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Η αλήθεια είναι ότι φοβόμαστε πολύ τις συνθήκες που επικρατούν στο cargo από όσα έχουμε ακούσει. Το σκυλάκι μας είναι μικρό και αρκετά καλομαθημένο από την άποψη ότι δεν το έχουμε αφήσει ποτέ.. ούτε έξω στο μπαλκόνι δε την αφήνουμε! Απο ότι καταλαβαίνεις έχουμε αγχωθεί πολύ με αυτήν τη διαδικασία!
Χαίρομαι που πήγανε όλα καλά με εσάς και να πάνε ακόμα καλύτερα από εδώ και πέρα! xaroumenaki

vazaki
23.03.2014, 14:31
Αυτό ,υπήρχε εδώ και πάρα πολλά χρονια και δεν ειναι κατι νέο .Δεν επιτρεπεται η μεταφορα pets στην καμπινα,σε διεθνείς πτήσεις. Δεν ειναι κατι που εφαρμοζει μονο η Αυστραλια,ισχυει και για καποιες άλλες χώρες.Το ιδιο ισχυει και στα δρομολογια εσωτερικου ,με εξαιρεση τους σκυλους-οδηγους.
υ.γ επισης ,ασχετα απ το αν επιτρεπεται απο την νομοθεσια μιας χωρας ,η μεταφορα pets στην καμπινα ,υπαρχουν και αεροπορικες εταιρειες ,που δεν το επιτρεπουν,ακομα και σε πτησεις εσωτερικου.(εξαιρουνται οι σκυλοι-οδηγοί).

Vertigo καλησπέρα και σε εσένα και σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!:smile_:

Ναι δεν είχαμε καταλάβει σωστά και όταν το αντιληφθήκαμε αγχωθήκαμε. Εμείς κανονίζαμε να πετάξουμε με αεροπορική που επιτρέπει την μεταφορά κατοικιδίων στην καμπίνα, αλλά δυστυχώς αλλάζουνε τα πλάνα μας.

adrian
25.03.2014, 12:15
Adrian, καλησπέρα και σε σένα! Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Η αλήθεια είναι ότι φοβόμαστε πολύ τις συνθήκες που επικρατούν στο cargo από όσα έχουμε ακούσει. Το σκυλάκι μας είναι μικρό και αρκετά καλομαθημένο από την άποψη ότι δεν το έχουμε αφήσει ποτέ.. ούτε έξω στο μπαλκόνι δε την αφήνουμε! Απο ότι καταλαβαίνεις έχουμε αγχωθεί πολύ με αυτήν τη διαδικασία!
Χαίρομαι που πήγανε όλα καλά με εσάς και να πάνε ακόμα καλύτερα από εδώ και πέρα! xaroumenaki

Μην ακούτε πολλά γιατί είναι παραπληροφόρηση!! Και εμένα το σκυλάκι μου έτσι είναι, καλομαθημένο και δεν είχε ανάλογη εμπειρία ούτε στο ελάχιστο! Άσε που δεν συμπαθεί και πολύ τους ξένους, ούτε νιώθει άνετα!

Εμείς από την emirates είχαμε πάρα πολύ καλή εμπειρία (αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι για όσο περιμένεις στο Ντουμπάι να πάρεις την επόμενη πτήση δεν ενημερώνεσαι για τίποτα! Μας διαβεβαίωναν βέβαια ότι αν κάτι είχε συμβεί, τότε θα είχαμε ενημερωθεί). Η πτήση μας είχε 4 ώρες καθυστέρηση λόγω τεχνικού προβλήματος που το κατάλαβαν αφού είχε ξεκινήσει το αεροπλάνο να πάει για απογείωση, με αποτέλεσμα να περιμένουμε όλοι 4 ώρες μέσα στο αεροσκάφος. Μόνο τα σκυλάκια έβγαλαν (το δικό μου κ άλλο ένα) τα έβαλαν στο έδαφος, τους έβαλαν νερό και περίμεναν την τελευταία στιγμή που θα ήταν το αεροπλανο έτοιμο για να τα ξαναφορτώσουν. Γενικά προσέχουν πολύ με τα ζωάκια!

Το cargo είναι μία αίθουσα που κλιματίζεται, οξυγονώνεται κ φωτίζεται κανονικά όπως όλο το αεροσκάφος, μην αγχώνεστε κ προς θεού μην ψάχνετε πολύ στο ιντερνετ γιατί θα βρείτε τα χειρότερα!!

Εγώ που τα λέω όλα αυτά, όχι απλά δεν ήμουν χαλαρή..το τι κλάμα κ αϋπνοία πέρασα να χωνέψω αυτά που δε χωνεύονται (γτ κάπως έτσι μου φαινόντουσαν όλα στην αρχή, καραντίνα πτήση κλπ.) δε λέγεται!!! Τελικά όλα κύλησαν καλά και είμαστε όλοι καλά και χαρούμενοι στην Αυστραλία επιτέλους!! :smile_:

vazaki
25.03.2014, 21:46
Μην ακούτε πολλά γιατί είναι παραπληροφόρηση!! Και εμένα το σκυλάκι μου έτσι είναι, καλομαθημένο και δεν είχε ανάλογη εμπειρία ούτε στο ελάχιστο! Άσε που δεν συμπαθεί και πολύ τους ξένους, ούτε νιώθει άνετα!

Εμείς από την emirates είχαμε πάρα πολύ καλή εμπειρία (αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι για όσο περιμένεις στο Ντουμπάι να πάρεις την επόμενη πτήση δεν ενημερώνεσαι για τίποτα! Μας διαβεβαίωναν βέβαια ότι αν κάτι είχε συμβεί, τότε θα είχαμε ενημερωθεί). Η πτήση μας είχε 4 ώρες καθυστέρηση λόγω τεχνικού προβλήματος που το κατάλαβαν αφού είχε ξεκινήσει το αεροπλάνο να πάει για απογείωση, με αποτέλεσμα να περιμένουμε όλοι 4 ώρες μέσα στο αεροσκάφος. Μόνο τα σκυλάκια έβγαλαν (το δικό μου κ άλλο ένα) τα έβαλαν στο έδαφος, τους έβαλαν νερό και περίμεναν την τελευταία στιγμή που θα ήταν το αεροπλανο έτοιμο για να τα ξαναφορτώσουν. Γενικά προσέχουν πολύ με τα ζωάκια!

Το cargo είναι μία αίθουσα που κλιματίζεται, οξυγονώνεται κ φωτίζεται κανονικά όπως όλο το αεροσκάφος, μην αγχώνεστε κ προς θεού μην ψάχνετε πολύ στο ιντερνετ γιατί θα βρείτε τα χειρότερα!!

Εγώ που τα λέω όλα αυτά, όχι απλά δεν ήμουν χαλαρή..το τι κλάμα κ αϋπνοία πέρασα να χωνέψω αυτά που δε χωνεύονται (γτ κάπως έτσι μου φαινόντουσαν όλα στην αρχή, καραντίνα πτήση κλπ.) δε λέγεται!!! Τελικά όλα κύλησαν καλά και είμαστε όλοι καλά και χαρούμενοι στην Αυστραλία επιτέλους!! :smile_:

Adrian οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι πολύ σημαντικές και βασικά χαίρομαι ιδιαίτερα όταν ακούω να υπάρχει τέτοια αντιμετώπιση για τα κατοικίδια σε πτήσεις. Πίστευα από αυτά που άκουγα ότι είναι σε πολύ άσχημες συνθήκες. Φυσικά πάντα παίζει ρόλο και η αεροπορική εταιρεία. Επομένως, κρατάω το γεγονός ότι η Emirates παρέχει τέτοιες υπηρεσίες φιλικές προς τα κατοικίδιά μας. :bravo_:

Ψάχνουμε μέχρι και την λεπτομέρεια γιατί, όπως πολύ καλά μπορείς να καταλάβεις, λατρεύουμε το σκυλάκι μας σαν να είναι παιδί!!! Σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να το βάλουμε σε κίνδυνο..

Η αλήθεια είναι ότι με τα λόγια σου κάπως με ηρεμείς και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου! _friends:
Να είστε πάντα χαρούμενοι και όλα να πηγαίνουν όπως τα θέλετε! :bravo_:

vazaki
25.03.2014, 21:54
Καλησπέρα από Αυστραλία!!!
Παιδιά όλα ευτυχώς πήγαν κατ' ευχήν!!! Η Yumi μου έμεινε 10 μέρες στην καραντίνα, την πήραμε από κει και τώρα είμαστε πια στο καινούργιο μας σπίτι. Οι άνθρωποι στην καραντίνα είναι πάρα πολύ καλοί και οι συνθήκες επίσης!!! Όλα πήγαν μια χαρά και παρά το γολγοθά τελικά δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας! Το άγχος και την αγωνία δε την αποφεύγεις αλλά δεν έχετε να φοβάστε τίποτα!

Είμαι στη διαθεσή σας για οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε!!

Αυτό είναι το Yumaki μου!!! Η φωτογραφία είναι μέσα από το kennel της στην καραντίνα..

8969

Η Yumi είναι μία φάτσα πανέμορφη Adrian!!! :_kardia Να την χαίρεσαι!!!

adrian
26.03.2014, 03:01
Adrian οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι πολύ σημαντικές και βασικά χαίρομαι ιδιαίτερα όταν ακούω να υπάρχει τέτοια αντιμετώπιση για τα κατοικίδια σε πτήσεις. Πίστευα από αυτά που άκουγα ότι είναι σε πολύ άσχημες συνθήκες. Φυσικά πάντα παίζει ρόλο και η αεροπορική εταιρεία. Επομένως, κρατάω το γεγονός ότι η Emirates παρέχει τέτοιες υπηρεσίες φιλικές προς τα κατοικίδιά μας. :bravo_:

Ψάχνουμε μέχρι και την λεπτομέρεια γιατί, όπως πολύ καλά μπορείς να καταλάβεις, λατρεύουμε το σκυλάκι μας σαν να είναι παιδί!!! Σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να το βάλουμε σε κίνδυνο..

Η αλήθεια είναι ότι με τα λόγια σου κάπως με ηρεμείς και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου! _friends:
Να είστε πάντα χαρούμενοι και όλα να πηγαίνουν όπως τα θέλετε! :bravo_:

Χαίρομαι να βοηθάω γιατί και εγώ αυτό είχα ανάγκη σε αυτή τη φάση! Το έψαξα και εγώ πολύ με τις αεροπορικές και εννοείται πως είμαι και εγώ από αυτούς που όταν μπήκα στο αεροπλάνο ζήτησα από την αεροσυνοδό να ενημερώσει τον πιλότο ότι πετάει το σκυλάκι μου στην πτήση μας έτσι ώστε να είμαι σίγουρη για οξυγόνο, κλιματισμό κλπ και εννοείται πως περίμενα να μπει και να με ενημερώσει. Θα σου πουν ότι φυσικά είναι ήδη ενήμερος (και αυτό ισχύει) αλλά δε χάνεις τίποτα με μια απλή ενημερωσούλα!

Εμείς κάπως έτσι επιλέξαμε την emirates παρόλο που είναι αρκετά ακριβή (το ποσό είναι ανάλογα με το μέγεθος του κλουβιού δηλ. έχει να κάνει με το μέγεθος του σκύλου). Επίσης αυτό που πληρώνεις είναι ότι σε διαβεβαιώνουν πως στο Ντουμπάι που θα μείνει 11 ώρες δε μπορείς να το δεις αλλά το βγαζουν απτο κλουβάκι του, το βάζουν σε μεγαλύτερο χώρο με φαγητό κ νερό, το βλέπει κτηνίατρος κ τ αφήνουν να ξεκουραστεί. Με κάποιες άλλες εταιρίες που μίλησα μου είπαν ότι δε μου εγκυώνται κάτι τέτοιο αλλά μόνο τη μεταφορά του στον προορισμό. Όπως καταλαβαίνεις πολύ μεγάλο ταξίδι για να μην είμαι σίγουρη ότι το σκυλί μου θα φάει και θα πιει νερό.

Pet Care - Emirates SkyCargo (http://www.skycargo.com/english/products-and-services/live-animals-pets/pet-care/index.aspx)

Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τη singapore αλλά δε το προχώρησα γιατί δεν αφήνουν ακίτα να ταξιδεύουν στις πτήσεις τους, το ίδιο και η etihad (κ καλά επιθετική φυλή, έλεος!!) οπότε δε μπορώ να σε ενημερώσω σχετικά.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια για τη Yumi μου!!!

Ότι θέλεις μη διστάσεις να ρωτήσεις! _bye:

vazaki
28.03.2014, 18:41
Χαίρομαι να βοηθάω γιατί και εγώ αυτό είχα ανάγκη σε αυτή τη φάση! Το έψαξα και εγώ πολύ με τις αεροπορικές και εννοείται πως είμαι και εγώ από αυτούς που όταν μπήκα στο αεροπλάνο ζήτησα από την αεροσυνοδό να ενημερώσει τον πιλότο ότι πετάει το σκυλάκι μου στην πτήση μας έτσι ώστε να είμαι σίγουρη για οξυγόνο, κλιματισμό κλπ και εννοείται πως περίμενα να μπει και να με ενημερώσει. Θα σου πουν ότι φυσικά είναι ήδη ενήμερος (και αυτό ισχύει) αλλά δε χάνεις τίποτα με μια απλή ενημερωσούλα!

Εμείς κάπως έτσι επιλέξαμε την emirates παρόλο που είναι αρκετά ακριβή (το ποσό είναι ανάλογα με το μέγεθος του κλουβιού δηλ. έχει να κάνει με το μέγεθος του σκύλου). Επίσης αυτό που πληρώνεις είναι ότι σε διαβεβαιώνουν πως στο Ντουμπάι που θα μείνει 11 ώρες δε μπορείς να το δεις αλλά το βγαζουν απτο κλουβάκι του, το βάζουν σε μεγαλύτερο χώρο με φαγητό κ νερό, το βλέπει κτηνίατρος κ τ αφήνουν να ξεκουραστεί. Με κάποιες άλλες εταιρίες που μίλησα μου είπαν ότι δε μου εγκυώνται κάτι τέτοιο αλλά μόνο τη μεταφορά του στον προορισμό. Όπως καταλαβαίνεις πολύ μεγάλο ταξίδι για να μην είμαι σίγουρη ότι το σκυλί μου θα φάει και θα πιει νερό.

Pet Care - Emirates SkyCargo (http://www.skycargo.com/english/products-and-services/live-animals-pets/pet-care/index.aspx)

Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τη singapore αλλά δε το προχώρησα γιατί δεν αφήνουν ακίτα να ταξιδεύουν στις πτήσεις τους, το ίδιο και η etihad (κ καλά επιθετική φυλή, έλεος!!) οπότε δε μπορώ να σε ενημερώσω σχετικά.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια για τη Yumi μου!!!

Ότι θέλεις μη διστάσεις να ρωτήσεις! _bye:

Να είσαι καλά!!! Θα το κοιτάξουμε περαιτέρω για τις άλλες αεροπορικές, αλλά αυτό που λες οτι το βγάζουν από το κλουβάκι του στην ανταπόκριση είναι πολύ σημαντικό. Εμάς το σκυλάκι μας είναι μικρό οπότε θα βγει πιο οικονομικά το κλουβί και δεν έχουμε πρόβλημα για τη ράτσα (επιθετικά τα ακίτα?προστατευτικά με τον ιδιοκτήτη τους έχω ακούσει, αλλά πιο σκυλί δεν είναι. Είναι κουκλιά το μόνο σίγουρο). Απλά θέλουμε να βεβαιωθούμε ότι όλα θα είναι οκ και δεν θα διακινδυνεύσει.

Σε ευχαριστώ για την προθυμεία σου adrian! xaroumenaki _bye:

sotiris1
22.05.2014, 05:21
Σήμερα το πρωί μας ήρθε ένα email απο το daf, και μας ενημέρωσε πως οι τιμές για την καραντίνα αλλάζουν απο την 1 Ιουλίου 2014 σύμφωνα με τον νέο προυπολογισμό που ψήφισε η κυβέρνηση... Και οταν λέμε αλλάζουν δεν μιλάμε για μια μικρή αναμενόμενη αύξηση, αλλά για σχεδόν 4 πλασιασμό(+382%)!!! :bad_: :cry:

Απο $39 per day, πηγαίνει στο $149 per day...

x10 ημέρες ελάχιστη παραμονή:
Απο $390 πάει στα $1490...

Εδώ και το pdf: Post Entry Quarantine Animal Imports (non-horse) Fact Sheet - Department of Agriculture (http://www.daff.gov.au/bsg/biosecurity-fee-review-2014/post-entry-quarantine-animal-imports-non-horse)

nick18
23.05.2014, 04:39
australia my friend good country!!! επειδη μειωσαν τις μερες θελουν να βγαλουν τα σπασμενα με αυξηση κ καλα μπηκαν μεσα τα προηγουμενα χρονια!!! το διαβασα κ εγω κ μου πεσαν τα μαλλια!!!
ποτε εκλεισες καραντινα μετα την 1/7?

sotiris1
29.07.2014, 18:04
Γεια σου nick18,

τώρα ετοιμάζομαι να κλείσω καραντίνα, οπότε ναι οι καινούριες χρεώσεις κοντά στα $1700 σύνολο θα με πιάσουν.

Βρήκα και τις πληροφορίες για τον σταθμό της Μελβούρνης μπορεί να φανούν χρήσιμες σε κάποιους, είναι οι παρακάτω:

Spotswood Animal Quarantine Station, Victoria

Postal Address: PO Box 300, Newport, VIC 3105
Physical Address: 43-47 Craig Street, Spotswood, VIC 3105
Phone: +61 3 9391 1627
Fax: +61 3 9391 0860
Email: Spotswood.Quarantine@aqis.gov.au
Email Κρατήσεων: PEQservices@agriculture.gov.au

Και εδώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες για την καραντίνα: http://www.daff.gov.au/biosecurity/cat-dogs/post-entry-quarantine-facilities

sotiris1
11.09.2014, 10:27
Καλησπέρα και πάλι κλείσαμε και την Καραντίνα για τον Οκτώβρη που θα ταξιδέψουμε, τελικό συνολικό κόστος για 10 ημέρες : $1800

sotiris1
16.09.2014, 08:53
Παραθέτω παρακάτω την λίστα με τα συνολικά έξοδα για την μεταφορά μικρόσωμου σκύλου(5-6Kg) στην Μελβούρνη για μελλοντική χρήση όποιου ενδιαφέρεται να πάρει μαζί του τον σκύλο του, μιας και ολοκληρώνουμε τώρα την διαδικασία.

Σημείωση για μεγαλόσωμα αλλάζει η τιμή στο εισητήριο και στο κουτί μεταφοράς.

QUARANTINE 10 ΗΜΕΡΕΣ €1,250 - $1,800
ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ Emirates SkyCargo €780 - $1,118
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ €140 - $200
ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ €600 - $860
ΑΔΕΙΑ ΕΙΣΟΔΟΥ €220 - $315
ΣΥΝΟΛΟ €2,990 - $4,265

nick18
19.09.2014, 07:44
αντε με το καλο!!

sotiris1
21.09.2014, 13:16
:bravo_: Ευχαριστώ!

Αγγελική#
23.09.2014, 07:04
Καλημέρα σε όλους!!!!Εχω ξεκινήσει τις διαδικασίες για να πάρω τη μικρή μαζί στην Αυστραλία...Είναι ένα Πεκινουά περίπου 7 κιλών..Εστειλε ο κτηνίατρος το αίμα στην Αθήνα για τη λύσσα κ μέχρι αρχές του μηνός θα ξέρουμε...Ελπίζω να είναι καλά τα αποτελέσματα για να συνεχίσουμε...Αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι οι τελευταίες εξετάσεις που απ'ότι έχω διαβάσει στέλνονται στην Αγγλία ..Το κακό με αυτό είναι ότι εγώ τότε δεν θα είμαι Ελλάδα κ δεν νομίζω τα πεθερικά μου να βγάλουν άκρια..Απ'την άλλη ο κτηνίατρος ,μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να στείλει το αίμα Αγγλία κ ότι υπάρχει κ στην Αθήνα αναγνωρισμένο εργαστήριο...Δεν ξέρω τι να κάνω να τον εμπιστευτώ?Εσείς ξέρετε αυτό το εργαστήριο??Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!!!!

sotiris1
23.09.2014, 11:00
Καλησπέρα Αγγελική όλα να σας πάνε καλά εύχομαι,

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, στην αρχή είναι αλήθεια όλα φαίνονται βουνό, όταν όμως βήμα βήμα περνάς την διαδιακασία συνειδητοποιείς οτι δεν ηταν και τόσο δύσκολο. Εμείς είμαστε ακριβώς πριν το σημείο που περιγράφεις. Σε 2 εβδομάδες απο σήμερα θα στείλουμε το αίμα στο εργαστήριο της Αγγλίας. Ο κτηνίατρος μας δεν έχει κανένα πρόβλημα όπως μας είπε, να τα στείλουμε όπου επιλέξουμε εμείς.

Μου είπε οτι οι εξετάσεις γίνονται και στην Ελλάδα σε ιδιωτικό εργαστήριο, εμείς όμως επιλέξαμε την Αγγλία αν και ακριβότερη (200€ κούριερ και εξετάσεις) μιας και είναι δοκιμασμένη η συνταγή και πολλοί άλλοι μετέφεραν τον σκύλο στην Αυστραλία με εξετάσεις απο το συγκεκριμένο εργαστήριο.

Ο Κτηνίατρος παίρνει αίμα, πραγματοποιεί φυγοκέντρηση, και το δίνει στον Courrier ειδικά συσκευασμένο τον οποίο έχει καλέσει απο την προηγούμενη ημέρα. Μου είπε οτι ξέρει μόνο ένα Courrier που αναλαμβάνει την συγκεκριμένη μεταφορά.

Στο Import Permit αναγράφει:
All testing must be conducted in an approved country and in a laboratory recognised by the
government of the country of export.

Αγγελική#
23.09.2014, 11:35
Σε ευχαριστώ πολύ ...Μήπως μπορείς να μάθεις πια courrier ειναι?Το κακό με εμάς είναι ότι είμαστε σε νησί κ δεν γνωρίζουν κ πολλά για όλα αυτά κ γι'αυτό μου είπε ο κτηνίατρος ότι εάν θέλω να το στείλω Αγγλία δεν μπορεί να με βοηθήσει κ να αναλάβει αυτός ....Αστα!!!!

sotiris1
23.09.2014, 15:15
Σε ευχαριστώ πολύ ...Μήπως μπορείς να μάθεις πια courrier ειναι?Το κακό με εμάς είναι ότι είμαστε σε νησί κ δεν γνωρίζουν κ πολλά για όλα αυτά κ γι'αυτό μου είπε ο κτηνίατρος ότι εάν θέλω να το στείλω Αγγλία δεν μπορεί να με βοηθήσει κ να αναλάβει αυτός ....Αστα!!!!

DHL είναι η εταιρία, αλλά αν δεν συνεργάζεται ο κτηνίατρος θα είναι πρόβλημα γιατί δεν μπορεί να αποσταλεί το δείγμα, το κούριερ για να το πάρει πρέπει να υπογράψει ο κτηνίατρος μια δήλωση για την μεταφορά βιολογικού υλικού.

Αγγελική#
23.09.2014, 16:30
κατάλαβα,θα έχουμε πρόβλημα!!!Σε ευχαριστώ πάντως ...

sotiris1
18.10.2014, 06:44
Καλησπέρα και πάλι, χθες μόλις παραλάβαμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων απο το εργαστήριο της Αγγλίας, και ηταν όλα καλά, 10 ημέρες ακόμη και φεύγαμε. Μέχρι που 17:30 το απόγευμα Παρασκευής μου έστειλαν email, οτι αλλάζει το εισητήριο του σκύλου για 2 ημέρες αργότερα γιατί αργήσαμε να στείλουμε τις εξετάσεις, και η αεροπορική το πούλησε αλλου????? WTF!!!????

Περιττό να αναφέρω οτι έχω ακολουθήσει βήμα βήμα τις οδηγίες για την καραντίνα και δεν έχω παρεκτραπεί εκ των ημερομηνιών που αναφέρει ούτε ημέρα, τότε πως άργησα, αφού οι εξετάσεις θέλουν 5 εργάσιμες για να σταλθούν τα αποτελέσματα!!

Και το γεγονός οτι πρεπει να μιλάς με μεσολαβιτή Cargo Agent και όχι απευθείας με την αεροπορική είναι οτι χειρότερο, ο ένας πετάει το μπαλάκι της ευθύνης στον άλλο...

Ανοργανοσιά στο μεγαλέιο της, ξεκινάς τις διαδικασίες 7 μήνες πριν ακολουθώντας ευλαβικά ένα ημερολογιακό πρόγραμμα και έρχεται στο παρα 10 ένας με ένα απλό email "Η ημερομηνία της πτήσης άλλαξε"...

Το όλο θέμα με έκανε να χάσω την εμπιστοσύνη μου απέναντι και στον Agent αλλά και στην αεροπορική, για το πως χειρίζονται την διαδικασία και με έχει βάλει σε ανησυχίες για το ταξίδι του σκύλου μου.

Εύχομαι να μην έχουμε πρόβλημα με την καραντίνα... και εν τέλει να πάνε όλα καλά.

sotiris1
31.10.2014, 21:58
Καλησπέρα πλέον απο την Μελβούρνη!

Φτάσαμε όλοι καλά και ξεκινήσαμε την καινούρια μας ζωή, το ίδιο και η μικρή μας Jack Russel-ινα! Σήμερα είναι η 2η της ημέρα στην καραντίνα, και ευχόμαστε όλα να πάνε καλά. Επικοινώνησα τηλεφωνικώς και δυστυχώς δεν μου επέτρεψαν να την επισκεφτώ, λόγο των 10 ημερών. Αλλά δεν πειράζει ας πάνε όλα καλά, και μετά θα είμαστε όλη την ώρα μαζί.

:victory:

Greece4ever
01.11.2014, 06:54
Καλησπέρα πλέον απο την Μελβούρνη!

Φτάσαμε όλοι καλά και ξεκινήσαμε την καινούρια μας ζωή, το ίδιο και η μικρή μας Jack Russel-ινα! Σήμερα είναι η 2η της ημέρα στην καραντίνα, και ευχόμαστε όλα να πάνε καλά. Επικοινώνησα τηλεφωνικώς και δυστυχώς δεν μου επέτρεψαν να την επισκεφτώ, λόγο των 10 ημερών. Αλλά δεν πειράζει ας πάνε όλα καλά, και μετά θα είμαστε όλη την ώρα μαζί.

:victory:

καλως ηρθατε!!! καλο εγκλιματισμο και προσαρμογη!!:victory:

sotiris1
13.11.2014, 21:46
Ευχαριστούμε Greece4ever!!

Παραλάβαμε και την μικρή μας απο την καραντίνα, και τώρα είμαστε και πάλι όλοι μαζί ενωμένοι και ευτυχισμένοι! Καλή συνέχεια σε όλους και όποιος έχει απορία για την συγκεκριμένη διαδικασία μην διστάσει να ρωτήσει.

flora stamouli
20.04.2015, 11:14
καλησπερα να κανω μια ερωτηση.Ερχεται ο αδερφοσ μου για 4 μηνες διακοπες,θα μπορουσε να φερει και το σκυλακι μας μαζι?Ειναι αυστραλος υπηκοος

vertigo
22.04.2015, 14:55
καλησπερα να κανω μια ερωτηση.Ερχεται ο αδερφοσ μου για 4 μηνες διακοπες,θα μπορουσε να φερει και το σκυλακι μας μαζι?Ειναι αυστραλος υπηκοος

Αν δεν βρηκες απαντηση στο ερωτημα σου ,στο υπαρχον thread ,που εχει σαν θεμα ,την εισαγωγή σκυλου ή γατας ,στην Αυστραλια...τοτε θα πρεπει να μελετήσεις την επισημη Αυστραλιανη σελιδα ,του αρμοδιου υπουργείου... (http://www.agriculture.gov.au/cats-dogs)

oinoi-mitsos
21.07.2015, 23:05
Καλησπέρα! Μήπως υπάρχει κάποιο ενεργό μέλος που να έχει στείλει το σκυλάκι του στην Αυστραλία?

Αγγελική#
23.07.2015, 09:38
Ναι και εδω και 4 μηνες ειναι ξανα μαζι μας...οτι ερωτηση θελεις κ μπορω να βοηθησω,ευχαριστως!

oinoi-mitsos
23.07.2015, 14:56
Ναι και εδω και 4 μηνες ειναι ξανα μαζι μας...οτι ερωτηση θελεις κ μπορω να βοηθησω,ευχαριστως!

Χαίρομαι Αγγελική που τα καταφέρατε!! Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα... Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

catblair
23.08.2015, 19:28
Καλησπέρα σας. Διαβάζω αρκετά χρόνια το forum μιας και σκεφτόμουν να φύγω και εγώ για Αυστραλία (είναι ήδη εκεί η μητέρα μου). Μονη μου σκέψη είναι η γατούλα που έχω 4 χρονών. Μάλιστα είχα μια συζήτηση εχθές με τον αδερφό μου που μου έλεγε ότι πολλά ζωάκια δεν επιβιώνουν λόγο αλλαγής πίεσης,θερμοκρασίας στρες ακόμα και ότι χανοντε καταλήγοντας ότι είναι εγωιστικό που θέλω να την πάρω μαζί μου.... Γνωρίζει κάνεις τέτοια περιστατικά η αν είναι ανάλογα το ζώο η αν οι εξετάσεις που κάνουν δείχνουν αν θα έχουν πρόβλημα? Όποια γνώση η γνώμη είναι βοήθεια για εμένα .Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

Αγγελική#
24.08.2015, 07:15
Καλησπερα...Να σου πω την αληθεια κ εγω φοβομουν για το ταξιδι κ ενα παραπανω που η ρατσα του σκυλου μου ηταν τετοια(πεκινουα)που υπηρχαν λογοι ανησυχιας λογου στρες να μην τα καταφερει ..η εταιρια που ταξιδεψε με διαβαιβεωσε οτι δεν υπαρχουν λογοι ανησυχιας γιατι η θερμοκρασια ειναι ελεγμενη κ σταθερη απο τους ιδιους..καταλαβαινω το αγχος σου αλλα πρεπει να τα μετρησεις..εγω δεν μπορουσα ουτε κατα δια ανοια να την αφησω πισω...

catblair
25.08.2015, 16:51
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.πραγματικα δεν μπορω να την αφησω. Λεω να ξεκινησω τα χαρτια της σιγα σιγα ☺

vertigo
25.08.2015, 18:29
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.πραγματικα δεν μπορω να την αφησω. Λεω να ξεκινησω τα χαρτια της σιγα σιγα ☺

Μην ανησυχεις...Το cargo compartment του αεροσκαφους ,οπου ταξιδευουν τα ζωακια ,ειναι pressurized - κι άρα υπαρχει οξυγονο -, φωτιζόμενο και θερμαινομενο και δεν κινδυνευουν ....Στα τόσα ιπτάμενα μου ,χρονια (κι ειναι πολλά) ,δεν ακουσα να επαθε κατι ,καποιο ζωακι...Αυτο ,στο λεω ,για να σου φυγει εντελώς ,ο φόβος...Το stress ,ειναι δικαιολογημενο ,αλλά δεν θα κινδυνεψουν απ αυτο...
Πώς χανονται,που σου είπαν; Δεν χανονται τα μεταφερόμενα ζωακια...
Εννοειται ,δεν θα αφησεις πισω την γατουλα σου...

BAILA ANDREAS
04.11.2015, 14:09
Σωτηρη καλησπέρα, ετοιμάζομαι για μετεγκατάσταση στην Αυστραλια. Εχω ενα τσιουαουα 1,5 ετων. 3 κιλα ειναι.
1) Μπορεις να με ενημερωσεις για import permit application , γιατι απο το site εχω προβλημα να την κανω ηλεκτρονικα, βασικα δε μου βγαζει κανενα link και με γυριζει γυρω γυρω....
2)Με την μεταφορα του σκυλου τι εκανες? Το πηγερς cargo? Η εμπειρια σου εκει?
3) Οι συνθήκες στην καραντινα πως ειναι? Την εκλεισες ευκολα απο ελλαδα?
Σε ευχαριστω πολυ.

oinoi-mitsos
04.11.2015, 23:18
Σωτηρη καλησπέρα, ετοιμάζομαι για μετεγκατάσταση στην Αυστραλια. Εχω ενα τσιουαουα 1,5 ετων. 3 κιλα ειναι.
1) Μπορεις να με ενημερωσεις για import permit application , γιατι απο το site εχω προβλημα να την κανω ηλεκτρονικα, βασικα δε μου βγαζει κανενα link και με γυριζει γυρω γυρω....
2)Με την μεταφορα του σκυλου τι εκανες? Το πηγερς cargo? Η εμπειρια σου εκει?
3) Οι συνθήκες στην καραντινα πως ειναι? Την εκλεισες ευκολα απο ελλαδα?
Σε ευχαριστω πολυ.

Γεια σου!Και εγώ σε λίγες μέρες πρόκειται να κάνω αίτηση για import permit..Η αλήθεια είναι ότι ήταν που ήταν μπέρδεμα τώρα το κάνανε χειρότερα.. Εγγραφή στο agriculture.gov.au έκανες?

Είχα στείλει και εγώ στον Σωτήρη αλλά μάλλον έχει καιρό να μπει..

BAILA ANDREAS
05.11.2015, 11:31
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗ agriculture.gov.au ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ Η ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΣΥ ΕΚΑΝΕς?

oinoi-mitsos
05.11.2015, 12:08
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗ agriculture.gov.au ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ Η ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΣΥ ΕΚΑΝΕς?

Όταν πατάς για online application, σε πάει σε μια σελίδα, στο σημείο που λέει "Accessing Bicon" από κάτω έχει ένα γκρι πλαίσιο που λέει "Launch bicon"..΄πάτα εκεί και σε προωθεί στο bicon.agriculture.gov.au.. εκεί κάνε εγγραφή και συμπλήρωσε μετά την αίτηση..εγώ έκανα εγγραφή αλλά δεν προχώρησα με την αίτηση γιατί ακόμη δεν έχω πάρει στα χέρια μου τα αποτελέσματα αν και μου έχουν πει ότι τα έχουν στείλει..

oinoi-mitsos
29.11.2015, 13:28
Γειά σου Sani, ακόμη δεν έχω προχωρήσει τόσο την διαδικασία για να σου πω ακριβώς το συνολικό ποσό.. Αύριο σκοπεύω να κάνω την αίτηση για Import Permit που είναι γύρω στα 605$ . Και έχουμε συνέχεια.. Όταν με το καλό τελειώσω την όλη διαδικασία έχω κατά νου να γράψω αναλυτικά όλα τα βήματα και το κόστος. Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για μια δαπανηρή και όχι σχετικά εύκολη διαδικασία αλλά δεν γίνεται και αλλιώς.. και ειδικά για όσους έχουμε τα κατοικίδια μας σαν μέλη της οικογένειας μας και δεν μπορούμε να τα αφήσουμε πίσω.. Παρ' όλο που μου το έχουν πει χιλιάδες φορές ότι καλύτερα να τα άφηνα Ελλάδα, ποτέ δεν πέρασε από το μυαλό μου αυτή η σκέψη. Ξέρω ότι θα ταλαιπωρηθούμε όλοι μας (εγώ για την χαρτούρα, ο σύζυγος Αυστραλία-εδώ και ένα χρόνο είμαστε χώρια-να μαζέψει τα χρήματα και τα σκυλιά - γιατί είναι και 2, ζωή να έχουν- που θα περάσουν καραντίνα, συν την πτήση)αλλά όταν πήραμε την απόφαση να φύγουμε, αφορούσε όλη την οικογένεια. Όσον αφορά την καραντίνα και εμένα μου φαίνεται κάπως από την στιγμή που ζητάνε τόσες εξετάσεις από πριν, άσε που μείωσαν τις μέρες σε δέκα(αυτό είναι κάτι καλό) αλλά αυξήσαν το ημερήσιο κόστος.. Από κάπου πρέπει να τα βγάλουνε κ αυτοί.. Αλλά όπως είπα και πριν δεν γίνεται διαφορετικά, αυτοί είναι οι νόμοι της χώρας και πρέπει να τους σεβαστούμε. Πάντως κάποια μέλη που στείλανε τα τετράποδα παιδάκια τους μείνανε ευχαριστημένοι από το προσωπικό της καραντίνας και αυτό είναι αρκετά αισιόδοξο και για εμάς που πρόκειται να έρθουμε. Δεν σου κρύβω ότι έχω αρκετό άγχος και για την πτήση αλλά και για το δεκαήμερο της καραντίνας αλλά αντλώ θάρρος από τις happy end ιστορίες και προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά. Εσύ τελικά κατάφερες να βρεις καμία άκρη? Ξέρω ότι θέλεις πολύ να φύγεις από Ελλάδα...

SANI
29.11.2015, 17:58
Ποιοσ δεν θελει να φυγει από Ελλαδα αλλα δεν είναι καθολου ευκολο και είναι αρκετα δαπανηρο επισησ με το θεμα βιζασ μονο με φοιτητικη θα μπορουσα να παω που είναι αρκετα δαπανηρο βαλε και την καραντινα μιασ και εχω κατοικιδιο πολλα τα λεφτα οι Αυστραλοι εχουν βρει τροπουσ για΄' καλα '΄εσοδα για την καραντινα εχω ακουσει διαφορα μεχρι ότι τους ξανακανουν τα εμβολια και το εχω μαθει από κτηνιατρουσ μου κανει εντιπωση ότι μετα από τοσεσ εξετασεισ και ασχετεσ[για ρωτα τον κτηνιατρο πωσ κολαει π.χ η βρουκελωση στο κατοικιδιο] γιατι είναι μεσα στις εξετασεισ που ζητουνται από Αυστραλια πωσ λοιπον το κατοικιδιο μπαινει καραντινα όταν εχει περασει από ολεσ αυτεσ τις εξετασεισ και τους αποδηκνιεισ γραπτοσ ότι είναι υγειεσ για δεσ και αυτό[είναι ποστ που γραφει διαφορα για τα κατοικιδια]httpp//www.bobinoz.com/blog/14251 unhappy dogs and cats to Australia ολεσ οι αλλεσ χωρεσ του πλανητη εχουν καταργηση την καραντινα η Αυστραλια γιατι ;εχει τοσα δηλιτιριωδη ειδη η αποψη μου η μεταφορα κατοικιδιου οπωσ και οι βιζεσ π.χ φοιτητικεσ είναι για τα λεφτα

oinoi-mitsos
01.12.2015, 12:32
Καλησπέρα, υπάρχει κανείς -αν και χλωμό το κόβω- που να έκανε μέσω BICON on line αίτηση για Import permit? Εδώ και ώρες έχω κολλήσει στον exporter. Βάζω τα στοιχεία μου αλλά μου ζητάει όνομα εταιρίας. Από την στιγμή που στο site το γράφουν ξεκάθαρα ότι πρώτα κάνεις αίτηση για Import Permit και μετά αφού την πάρεις κανονίζεις για καραντίνα και το ταξίδι..

SANI
01.12.2015, 14:57
Όταν τελειωσεισ με το καλο σε παρακαλω γραψε μια τιμη συνολικη και αν παιζει ρολο το μεγεθοσ του κατοικιδιου στην τιμη αν και από ότι βλεπω είναι πολλα τα λεφτα

oinoi-mitsos
01.12.2015, 15:06
Φυσικά και θα τα γράψω όλα.. απλά έχω κολλήσει στην αίτηση για Import Permit και δεν νομίζω κανένα ενεργό μέλος να έχει στείλει πρόσφατα το κατοικίδιο του...και ψάχνω, ψάχνω, ψάχνω στο ίντερνετ αλλά άκρη δεν βγάζω.. τους έστειλα και email και περιμένω. Το μέγεθος δεν παίζει ρόλο, όσο τα κιλά για το εισιτήριο. Αν δεν κάνω λάθος πάει με τα κιλά. Όλα τα άλλα είναι στάνταρ οι τιμές.(Καραντίνα, εξετάσεις κτλ.):smile_:

SANI
01.12.2015, 18:14
Eγω δεν εχω καταλαβει γιατι σου χρεωνουν την καραντινα ενώ εχεισ κανει τοσεσ εξετασεισ και αποδεικνησ ότι το κατοικιδιο είναι οκευ για την αιτηση που λεσ νομιζω μια κοπελα η Αγγελικη πρεπει να ειχε παει τελαιτεα με κατοικιδιο ειχα γραψει το τηλεφωνο από το υπουργιο γεωργιασ πιο πανω αν τους παρεισ ισωσ μπορουν να σε κατευθινουνε ο υπευθηνοσ εκει μου ειχε πει ότι αυτοι ξερουν την ολη διαδικασια μακαρι να μπορουσα να σε βοηθισω αλλα και εγω είμαι στο ψαξιμο

oinoi-mitsos
01.12.2015, 19:54
Την ίδια απορία έχω κ εγώ Sani.. Εντάξει να είμασταν από καμιά Αφρική κτλ. αλλά από την Ευρώπη ερχόμαστε και μόνο που μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία είναι αυτονόητο ότι τα κατοικίδια μας είναι καλοπροσεγμένα.. Και αν σκεφτείς ότι πάμε σε μια ήπειρο, όπου υπάρχουν τα πιο δηλητηριώδες ζώα του πλανήτη, τι να πω.. Αντί να γίνεται το αντίθετο... Αν δεν κάνω λάθος παντού έχει καταργηθεί η καραντίνα. Λογικά το κάνουν καθαρά και μόνο για τα χρήματα. Πριν που ήταν ένα μήνα, το ημερήσιο κόστος ήταν πολύ χαμηλότερο, τώρα μάλλον θα διαμένουν σε κανένα πεντάστερο και θα τα ταίζουν αστακό.:lol2: Και να πεις ότι δεν έχεις κάνει εξετάσεις κ εμβόλια, άντε να το καταλάβω..Αχ, τι να κάνουμε αφού δεν γίνεται κι αλλιώς.. Ναι, η Αγγελική -να'ναι καλά η κοπέλα με έχει διαφωτίσει σε πολλά πράγματα- είχε στείλει το κατοικίδιο της πριν κάτι μήνες, τώρα όμως έχουν αλλάξει το σύστημα και είναι ψιλομπέρδεμα.. Είχε μπει ένα μέλος που έψαχνε και αυτός σχετικά με την Import permit αλλά δεν έχει ξαναμπεί... Ελπίζω να βγάλω μια άκρη σύντομα... Πάλι καλά, που υπάρχει και το φόρουμ να λέμε και τον πόνο μας.. :lol:

SANI
01.12.2015, 20:51
με τοσα λεφτα που ζητανε για να ταξιδεψη το κατοικιδιο στο χωρο τον αποσκευών[770-790ευ] θα μπορουσανε να εχουνε μια αναλογη airpets που εχουν στην Αμερική για να δικαιολογουν το τοσο μεγαλο κοστοσ γιατι δεν είναι και λιγα οι εξετασεισ που κανεισ στο κατοικιδιο παιρνανε από... Αγγλια γιατι αραγε αποκλιεισ ολο αυτό να είναι μαζι με την δαπανη μεταφορασ του κατοικιδιου επικερδη εσοδα νομιζω ολο το συνολικο κοστοσ κανενα 3000-3100ευ πρεπει να βγαινε πιο πολλα από του ανθρωπου δηλαδή καπου 800ευ νομιζω είναι για ενα ατομο σε καμπινα

oinoi-mitsos
01.12.2015, 21:05
Καλά και οι αεροπορικές τα οικονομάνε χοντρά, σκέτη αισχροκέρδεια. Του κόσμου τα λεφτά για να ταξιδέψουν τα σκυλιά λες κ είναι αποσκευές, χωρίς να τους προσφέρουν φαγητό ή νερό. Άντε να σου επέτρεπαν να πάρεις καμία αποσκευή εσύ επιπλέον.. Αλλά τίποτα.. Έλα όμως που δεν γίνεται και διαφορετικά. Άρα πληρώνουμε και λέμε και ευχαριστώ από πάνω. Όχι ότι και με τις ελληνικές αεροπορικές δεν είχα προβλήματα. Μια φορά που είχα ταξιδέψει από Ρόδο για Αθήνα, το ένα σκυλί βγήκε από το κλουβί του (!!!) και ενώ είχα ελέγξει καλά τα πορτάκια τους και έκοβε βόλτες στο αεροδρόμιο.. πάλι καλά εκεί ήταν τα σταματημένα αεροπλάνα και δεν είχε γίνει χαλάκι στο Ελ. Βενιζέλος. Και με ειδοποιήσαν αρκετή ώρα αργότερα, γιατί δεν μπορούσαν να το πιάσουν να πάω εγώ να το μαζέψω, ενώ το άλλο το παρατήσανε μόνο του εκεί που έβγαιναν οι αποσκευές και ενώ μου είχαν πει ότι θα το φέρουν στο γκισέ πληροφοριών.. άσε τα θυμάμαι και μου ανεβαίνει το αίμα...censored_

SANI
01.12.2015, 21:41
η αποψη μου είναι όταν κατοικιδια που δεν εχουν εμβολιαστη να παιρνανε από καραντινα αυτό είναι λογικο τοτε είναι λογικο και πρεπει να ελενχονται και να παιρνανε καραντινα αλλιωσ για πιο λογο τοση ταλαιπορια και εξοδα δεσ ομωσ αυτό που σου εγραψα πιο πανω εχει σχετηκεσ πληρωφοριεσ και σχολια σχετηκεσ με την καραντινα απλα γραφεισ unhappy dogs and cats to Aystralia qarantine [δεν είναι Ελληνικο σαιτ αλλα δεν εχει σημασια] εχει διαφορεσ πληροφοριεσ και σχολια μ'αυτο το θεμα

oinoi-mitsos
02.12.2015, 00:46
Sani, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και διαφορετικά. Το μόνο που ελπίζω είναι να έχει ένα αίσιο τέλος...

SANI
02.12.2015, 10:57
Σου ευχομαι να εχεισ ένα αισιο τελοσ δυστηχωσ δεν μπορεισ να κανεισ κατι άλλο από τη στιγμη που είναι ετσι το συστημα τους οσο αδικο και δαπανηρο να ειναι το εκανα θεμα για να γνωριζει ο κοσμοσ που εχει κατοικιδια για το τι γινεται στην καραντινα για να ξερει ότι δεν είναι και τοσο αθωα η αντημετωπιση των κατοικίδιων εκει και πληρωνεται αδρα τεσπα με την αιτηση βρηκεσ καποια ακρη;

oinoi-mitsos
02.12.2015, 15:43
Σε ευχαριστώ Sani.Ναι πάλι καλά, μου απάντησαν σήμερα στο email που τους είχα στείλει χτες.. Να 'ναι καλά οι άνθρωποι που τουλάχιστον απαντάνε κάθε φορά σε ότι τους ρωτάς.. Αν ήταν στην Ελλάδα δεν θα μου απάνταγαν ποτέ.. Αύριο θα την συνεχίσω και θα δούμε...

SANI
02.12.2015, 16:37
okey καλη επιτυχια τουλαχιστων τωρα θα προχωρισησ την διαδικασια να τελειωνησ και από αυτο

oinoi-mitsos
02.12.2015, 23:08
:thanks_
okey καλη επιτυχια τουλαχιστων τωρα θα προχωρισησ την διαδικασια να τελειωνησ και από αυτο

SANI
03.12.2015, 10:48
Oino- mitsos δεν εχεισ τελειωσει με την δηκια σου βιζα ;τελικα και εσυ με Αυστραλο υπικοο παλι δυσκολα είναι ποτε φευγεισ με το καλο;νομιζα όταν ενασ από τους δυο εχει την υπικοοτητα είναι πιο ευκολη η εκδοση βιζασ

oinoi-mitsos
03.12.2015, 11:50
Sani, θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα...

sotiris1
11.01.2016, 09:34
Γεια σας,

Μιας και μου ζήτησε η κτηνίατρος μου στην Ελλάδα πρόσφατα να τις στείλω την λίστα με την διαδικασία που ακολουθήσαμε γιατί θέλει να στείλει εκ νέου ένα σκυλάκια, σας την βάζω και εδώ σε όποιον φανεί χρήσιμη:

Σημειώστε πως εμείς ήρθαμε τον Νοέμβριου του 2014 στην Αυστραλία οπότε εκτοτε δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι:

Στην Ελλάδα μέναμε στα Νότια Προάστεια άρα ανίκαμε στην κτηνιατρική διέυθυνση Καλλιθέας.
Στην κτηνιατρική διεύθυνση Καλλιθέας μιλούσα με τον Κο Σταματίου (Κτηνίατρος) τηλέφωνο: 213 21 00 155, Διεύθυνση Ελευθερίου Βενιζέλου 283 Καλλιθέα. Στα παρακάτω βήματα όπου αναφέρει Official Government Veterinarian αναφέρεται στον κ. Σταματίου. Στο τέλος μην ξεχάσεις να του πείς να βάλει την σφραγίδα της νομαρχίας σε κάθε σελίδα των εγγράφων γιατί σε εμένα την είχε βάλει μόνο στην τελευταία σελίδα και δημιουργήθηκε πρόβλημα δεν την δεχόντουσαν εδώ.

Τα αναλυτικά βήματα που απαιτούνται για την εισαγωγή σκύλου απο την Ελλάδα στην Αυστραλία θα τα βρεις εδώ: Category 3: step by step guide for dogs (http://www.agriculture.gov.au/cats-dogs/step-by-step-guides/category-3-step-by-step-guide-for-dogs)

Ακόμη πιο εύκολα μπορείς να βρεις εδώ το calculator που θα σου δώσει τις ημερομηνίες και τα βήματα για την εξαγωγή.
Επέλεξε, Dog, Greece, και την ημερομηνία που θέλετε να φύγει ο σκύλος απο την Ελλάδα.
Cats and Dogs (http://www.agriculture.gov.au/cats-dogs)

Η άδεια εισόδου, Import Permit θα την βρεις εδώ :
https://apps.daff.gov.au/PermitApplication/Pages/ImporterExporterDetails.aspx

Πληροφορίες για την άδεια εισόδου:
Home Biosecurity Import Conditions System (BICON) (http://www.agriculture.gov.au/cats-dogs/how-to-complete-the-import-application)

Τις εξετάσεις αίματος τις στείλαμε στα εργαστήρια της Αγγλίας με Courier DHL και έστειλαν με email τα αποτελέσματα στην κτηνιατρο.
https://www.gov.uk/government/organisations/animal-and-plant-health-agency

Το σκυλάκι στο τέλος για να ταξιδέψει και να εκδοθεί το αεροπορικό εισητήριο πρέπει να μεσολαβήσει πράκτορας που τα γραφεία τους συνήθως βρίσκονται στο αεροδρόμιο Ελευθεριος Βενιζέλος. Εγώ χρησιμοποίησα την SKYWAY AIR GARGO LTD και μιλούσα με την κα Παπαδοπούλου στο 210 - 3542207 / 206

Εδώ είναι και μια μικρή λίστα με τα έξοδα της συνολικής διαδικασίας:

ΟΙ τιμές αναφέρονται στον μήνα Νοέμβριο 2014.

QUARANTINE 10 ΗΜΕΡΕΣ €1,140
ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ Emirates SkyCargo €780
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ €140
ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ €600
ΑΔΕΙΑ ΕΙΣΟΔΟΥ €200
ΣΥΝΟΛΟ €2860

stathis23
19.08.2016, 14:16
Καληπσερα σε ολους

Βρισκομαι και εγω στη διαδικασια της προετοιμασίας.

Αυτη τη στιγμή ειμαι σε επαφή με το εργαστήριο της Αγγλιας για τις εξετάσεις. Μια ερωτηση που θα ηθελα να σας κανω ειναι για την εξεταση της Brucella, η αυστραλία ζηταει αυτο -Brucella canis using a rapid slide agglutination test (RSAT), a tube agglutination test (TAT) or an indirect fluorescent antibody test (IFAT)

Οταν το εστειλα στο εργαστηριο στην Αγγλια μου απαντησαν το εξης

"We run a Brucella Canis Rapid slide or a Brucella Canis Seum agglutinin test so you have to decide on which on you require"
-Brucella Canis RSA 2mls of clotted blood or 1ml serum plain uncoated tubes £9.00
-Brucella Canis SAT 2mls of clotted blood or 1ml serum plain uncoated tubes £13.00

Απο αυτα τα 2 μας καλύπτει το πρώτο ή πρεπει να κανουμε και τις 2 εξετασεις, επισης μηπως εχει καποιος κρατημενη την αιτηση για τις εξετασεις που στειλατε στο εργαστηριο στην Αγγλια?.

Ευχαριστω

oinoi-mitsos
19.08.2016, 14:51
Γειά σου stathi! Και εμείς φτάνουμε σε αυτό το στάδιο.. Οι κωδικοί για τις εξετάσεις είναι οι εξής:Brucella SAT (TC1032)
Ehrlichia (TC1511)
Leishmania (TC0674)
Lepto Canicola (TC0452)
Αυτούς έχει γράψει κ ένα άλλο μέλος..

stathis23
19.08.2016, 23:16
Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου το ειχα ενα αγχος. Επισης με ποια κουριερ θα το στειλεις το δειγμα DHL?

Το χαρτι που ζηταει το εργαστηριο στην αγγλια αφησες και το συμπληρωσε ο κτηνιατρος μονος του ?

oinoi-mitsos
20.08.2016, 11:44
Σε καταλαβαίνω κ εγώ είμαι στην ίδια φάση..Κοντεύει ο καιρός και αυτό το στάδιο είναι το πιο κρίσιμο..Εγώ τον άλλο μήνα θα στείλω το αίμα στην Αγγλία..Σύμφωνα με την ημερομηνία που είναι τα ταξιδέψουν τα δικά μου, το agriculture μου έβγαλε ότι πρέπει να τους πάρω το αίμα στις 28/9.Αλλά, αυτές τις μέρες θα έρθω κ εγώ σε επαφή με το εργαστήριο, για να μάθω πόσο θα κοστίσουν, πως θα πληρώσω κ πόσο καιρό θα κάνουν τα αποτελέσματα να βγούν. Το καλό είναι ότι θα χρειαστούν μόνο οι 2 απο τις 4 εξετάσεις, να κάνουμε.Απ'ότι κατάλαβα εσείς φεύγετε σύντομα.. Για το κούριερ ακόμη δεν έχω αποφασίσει.. απο μια ματιά που έριξα στο ίντερνετ, πολλές εταιρίες αναλαμβάνουν να στείλουν γενετικό υλικό στο εξωτερικό.. θα πάρω 2-3 και θα δω πιο με συμφέρει καλύτερα... Την φόρμα πάντως δεν θα αφήσω να μου την συμπληρώσει μόνος του ο κτηνίατρος. Εσείς πότε είναι να το στείλετε το αίμα?

stathis23
23.08.2016, 09:18
Εμεις μεσα στις επομενες μέρες πρεπει να την κανουμε την αποστολή, αν καποιος εχει εμπειρία απο καποια εταιρια ας μας γραψει, η DHL δε δεχεται που πηρα τηλεφωνο.

Οι τιμές των εξετασεων ειναι αυτες:

Ehrlichia Canis IFAT 2mls of clotted blood or 1ml serum plain uncoated tubes £44.00
Brucella Canis SAT 2mls of clotted blood or 1ml serum plain uncoated tubes £13.00
Lepto Canicola MAT 2mls of clotted blood or 1ml serum plain uncoated tubes £9.90
Leishmania price is £30.00

Για την πληρωμή και εγω αρχικά δεν καταλαβαινα αλλα απ οτι μου ειπαν, πρωτα στελνουμε το δειγμα του αιματος και αφου βγουν τα αποτελεσματα, θα στειλουν αυτοι Invoice στον κτηνιατρο για να γινει η πληρωμή. Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι πρωτα σου λενε τα αποτελεσματα και μετα γινεται η πληρωμη.

oinoi-mitsos
23.08.2016, 21:30
Και οι άλλοι πως το έστειλαν με την DHL?Επειδή είναι αίμα σκύλου? πάντως αν βρεις μια άκρη και δεν σου είναι κόπος, πες μου κ σε εμένα... Ο κτηνίατρος δεν έχει να σου προτείνει κάποια άλλη εταιρεία?

stathis23
24.08.2016, 08:55
δεν ξερω ρε φιλε πραγματικά , αυτο του ειπα και εγω, λεει οτι γινεται μονο αν φυγει απο νοσοκομείο, οταν του ειπα οτι εχουν ξαναστειλει και αλλοι δειγματα σκύλου μου ζητησε αριθμο φορτωτικης αλλα δεν ηθελα να το συνεχίσω.
Edit: πηρα παλι τηλεφωνο σημερα την DHL και αυτη τη φορα μου απαντησε μια υπαλληλος που ηταν καλα ενημερωμένη σε αντιθεση με τον κονιορδο που μιλησα χθες, μου ειπε λοιπον οτι μεχρι και πριν ενα χρονο ισχυε κανονικα η αποστολη με πληρωμή χωρις κανενα προβλημα, πλεον πρεπει να εχει το νοσοκομείο-γιατρος κωδικό συνεργασίας με τη DHL και να εχει εγκεκριμένο τον κωδικό για τετοιου ειδους αποστολες

Η Fedex στέλνει , η χρέωση ειναι 55 ευρω περιπου αν θυμαμαι καλα εως 500 γραμμαρια, απλα κανει το δεμα να φτασει εως 2 μερες, αυτο που δε γνωρίζω ειναι ποσες μερες αντέχει το δείγμα να βρισκεται στο δρομο γιατι και παγοκυστες να βαζουν ποσο να αντεξουν.
Το θεμα εμενα ειναι οτι η ο σκυλος βρισκεται στο Βολο οποτε για να φυγει για αγγλια τουλαχιστον με Fedex , μου ειπαν 1 μερα θελει για αθηνα και μετα 1 ή 2 για αγγλια και δεν εχω μιλήσει με τον κτηνιατρο να τον ρωτησω αν αντεχει τοσο το δειγμα

oinoi-mitsos
24.08.2016, 14:36
Φυγοκέντριση θα στο κάνει ο κτηνίατρος σου ή θα το πας σε μικροβιολογικό? μήπως απο το μικροβιολογικό μπορούν να το δεχτούν? κοίτα επειδή είναι γενετικό υλικό, λογικά θα έχουν μεριμνήσει σχετικά με αυτό..

stathis23
24.08.2016, 14:53
Φυγοκέντριση θα στο κάνει ο κτηνίατρος σου ή θα το πας σε μικροβιολογικό? μήπως απο το μικροβιολογικό μπορούν να το δεχτούν? κοίτα επειδή είναι γενετικό υλικό, λογικά θα έχουν μεριμνήσει σχετικά με αυτό..

Και την προηγουμενη φορα με τη λυσσα ο κτηνιατρος το ειχε κανει.

δες τι μου απαντησαν απο την αγγλια
If you send serum instead of clotted blood it travel better and will keep for at least a month and you can include an ice pack around the sample to keep it cool whilst in transit. Thant should be ok until the sample reaches us.

Serum Οταν εννοει ειναι το ιδιο που μενει οταν γινεται η φυγοκεντρηση?

oinoi-mitsos
24.08.2016, 15:00
Ναι ορός αίματος...

oinoi-mitsos
26.08.2016, 16:44
Στάθη, όταν με το καλό στείλεις πες μου σε παρακαλώ, τι έκανες... εγώ πρέπει να το πάω σε μικροβιολογικό εργαστήριο για να μου το κάνουν φυγοκέντριση.. διάβασα ότι πρέπει να το βάλουμε σε ΄΄ένα κουτί φελιζόλ με παγοκύστη..από που τα παίρνουμε αυτά?

socworkersk
27.08.2016, 00:41
Ρώτησε στο φαρμακείο αν έχουν κουτι από φελιζόλ. Συνήθως τους στελνουν τα εμβόλια μεσα σε αυτά και τα κρατάνε.
Στάθη, όταν με το καλό στείλεις πες μου σε παρακαλώ, τι έκανες... εγώ πρέπει να το πάω σε μικροβιολογικό εργαστήριο για να μου το κάνουν φυγοκέντριση.. διάβασα ότι πρέπει να το βάλουμε σε ΄΄ένα κουτί φελιζόλ με παγοκύστη..από που τα παίρνουμε αυτά?

oinoi-mitsos
27.08.2016, 12:19
Χίλια ευχαριστώ socworkersk!!!!

Σβετα Σωτηρης
04.09.2016, 15:19
Γεια σας παιδια!
Διάβασα οδηγίες ενός κυρίου που μετέφερε την γάτα του στην Αυστραλια. Μέχρι στιγμής εμείς περάσαμε τα μικροτσίπ ( έχουμε δυο γάτες), κάναμε εμβόλια λύσσας, περιμέναμε 1,5 μήνα και στείλαμε όρος αίματος στο υπουργείο στην Αθηνα. Ήρθαν τα αποτελέσματα. Τωρα τι γινεται; Μετα απο 6 μήνη καραντίνα πρεπει να στείλουμε το δείγμα και στην Αγγλία; Ζητάμε συγγνώμη... Ίσως είχαμε λιγο παλιές πληροφορίες.. Μήπως μπορει να μας βοηθήσει καποιος; Και παρεμπίπτοντος ο Κτηνιατρος μας ( μένουμε Θεσσαλονίκη) δεν εχει ιδέα τι και πως γινεται και μας είπε να ψάξουμε μόνοι μας. Επειδή πο νόμοι αλλάζουν συχνά και δεν θέλει ευθύνες αν γινει κανένα λαθος.((((

stathis23
21.09.2016, 14:43
εμεις βρισκόμαστε στην τελική ευθεία, διαδικαστικα περισσοτερο με τα κλουβιά, αποπαρασιτώσεις και χαρτια και σε 20 μερες πετάει.

Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι σχετικα με τα Clinical examinations που γράφει, αυτο εχετε καταλαβει αν καθε φορα που παει το σκυλι στον κτηνίατρο πρεπει να συμπληρώνει και το Clinical examination Και να το υπογράφει ή μονο στις 5 μερες που ειναι να φύγει να το συμπληρώσει στο συγκεκριμένο πεδίο στο διαβατήριο.

Επίσης αυτα που ειναι στο ιμπορτ περμιτ στο τελος, συμληρώνονται παντα απο τον κτηνίατρο του κράτους σωστα ?

oinoi-mitsos
06.10.2016, 20:10
εμεις βρισκόμαστε στην τελική ευθεία, διαδικαστικα περισσοτερο με τα κλουβιά, αποπαρασιτώσεις και χαρτια και σε 20 μερες πετάει.

Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι σχετικα με τα Clinical examinations που γράφει, αυτο εχετε καταλαβει αν καθε φορα που παει το σκυλι στον κτηνίατρο πρεπει να συμπληρώνει και το Clinical examination Και να το υπογράφει ή μονο στις 5 μερες που ειναι να φύγει να το συμπληρώσει στο συγκεκριμένο πεδίο στο διαβατήριο.

Επίσης αυτα που ειναι στο ιμπορτ περμιτ στο τελος, συμληρώνονται παντα απο τον κτηνίατρο του κράτους σωστα ?
Γειά σου Stathi.. Ίσως να είναι λίγο καθυστερημένα η απάντηση μου... απ' ότι έχω καταλάβει το clinical exam. θα στο συμπληρώσει 5 μέρες πριν φύγει το σκυλί..δηλ. στην τελευταία επίσκεψη στον κτηνίατρο σου... και το άλλο ναι το συμπληρώνει ο κτηνίατρος του κράτους...

oinoi-mitsos
06.10.2016, 20:10
Πότε φεύγει εσένα το σκυλάκι σου?

elenymp1986
18.08.2017, 18:27
Καλησπέρα! Είμαι νέα στην ομάδα.. πρόκειται να μετακομίσω στην Αυστραλία τον Φλεβάρη του 2018. Θέλω να μεταφέρω μαζί μου την γάτα μου που είναι 5 χρόνων. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία? Κάτι να με συμβουλεύσει? Έχω ενημερωθεί από το site το επίσημο για την καραντινα και το τι ζητάει η χώρα για να δεχτεί το κατοικιδιο. Αλλά οσον αφορά τη μεταφορά οι αεροπορικές δεν αναλαμβάνουν και θα σταλεί ως cargo.... Έχω προβληματιστεί πολύ!

LeiaThePugPrincess
02.11.2018, 17:27

Γεια σας!! Θα ηθελα να ρωτησω αρχικα αν ο κτηνίατρος σας ειχε ξανακάνει μια τετοια διαδικασία σαν την μεταφορά κατοικιδίου στην Αυστραλια και αν ασχολείτε με αυτο αν θα γινόταν να μου πείτε το ονομα του για να τον συμβουλευτω καθώς ολοι οι κτηνίατροι που εχω επισκεφτευθει δεν γνωρίζουν την διαδικασία.
Εχει φυγει ολη μου η οικογενεια ηδη για αυστραλια και εγω εχω μεινει πισω λόγω του σκυλιού μου ο κτηνίατρος δεν με ενημέρωςε για την καραντίνα 180 ημερών και το εξάμηνο μου στο πανεπιστημιο που γράφτηκα εκει ξεκινά τον Μάρτιο υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να ειμαι εκει τον Μάρτιο μαζι με το σκυλί μου; (Μολις μου ήρθαν τα αποτελέσματα αίματος για τα αντισώματα της λύσσας και βγήκαν αρνητικά)
Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

vertigo
03.11.2018, 17:06
@ LeiaThePugPrincess : Το μελος στο οποιο απευθυνατε τις ερωτησεις σας ,εχει να συνδεθεί στο site εδω και 5 χρονια( 2013 ) και το post του ,το οποιο παραθεσατε ,ειναι απο το 2012..
Σας το αναφερω ,για να γνωριζετε οτι ισως δεν παρετε απαντηση απο το συγκεκριμενο μελος...

LeiaThePugPrincess
05.11.2018, 13:30
Eευχαριστω πολυ για την ενημέρωση, μηπως γνωρίζεται που θα μπορουσα να απευθυνθω ;

vertigo
13.11.2018, 07:46
Eευχαριστω πολυ για την ενημέρωση, μηπως γνωρίζεται που θα μπορουσα να απευθυνθω ;

Δεν εχω κανει τετοια διαδικασια.
Διαβαστε προηγούμενες αναρτησεις ,οπως η παρακατω και θα βοηθηθείτε

http://www.patriotaki.net/showthread.php/2536-Σχετικά-με-την-μεταφορά-κατοικίδιων-στην-Αυστραλία?p=92141&viewfull=1#post92141

oinoi-mitsos
29.11.2018, 13:55
Γεια σας!! Θα ηθελα να ρωτησω αρχικα αν ο κτηνίατρος σας ειχε ξανακάνει μια τετοια διαδικασία σαν την μεταφορά κατοικιδίου στην Αυστραλια και αν ασχολείτε με αυτο αν θα γινόταν να μου πείτε το ονομα του για να τον συμβουλευτω καθώς ολοι οι κτηνίατροι που εχω επισκεφτευθει δεν γνωρίζουν την διαδικασία.
Εχει φυγει ολη μου η οικογενεια ηδη για αυστραλια και εγω εχω μεινει πισω λόγω του σκυλιού μου ο κτηνίατρος δεν με ενημέρωςε για την καραντίνα 180 ημερών και το εξάμηνο μου στο πανεπιστημιο που γράφτηκα εκει ξεκινά τον Μάρτιο υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να ειμαι εκει τον Μάρτιο μαζι με το σκυλί μου; (Μολις μου ήρθαν τα αποτελέσματα αίματος για τα αντισώματα της λύσσας και βγήκαν αρνητικά)
Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

Ο δικός μου την είχε ξανακάνει πριν χρόνια αλλά δεν θυμόταν τίποτα.. άσε που δεν ήξερε αγγλικά και εγώ έπρεπε να του λέω τι να κάνει κάθε φορά.. Η καραντίνα είναι 10 ημέρες... η όλη διαδικασία παίρνει κανένα εξάμηνο πάνω κάτω.. όλα τα βήματα υπάρχουν στην επίσημη σελίδα. Αν χρειάζεσαι κάποια βοήθεια, στείλε μου.