Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙΙI)

    Συνέχεια των προτάσεων γάμου προς την Σαντρα! εεεε λάθος, συνέχεια των ερωτήσεων για την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Agoriani καλημέρα / καλησπέρα.
    Παρακολουθώ το φόρουμ και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για την partner visa.
    Από τη μέρα που θα εκδοθεί σου δίνει κάποιο διάστημα για να μπεις μέσα στη χώρα και να ενεργοποιηθεί. Από εκεί και μετά όμως δεν έχω καταλάβει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου ως προς την παραμονή στη χώρα με σκοπό πάντα βέβαια την απόκτηση υπηκοότητας μετά το πέρας τη πενταετίας. Για την περίοδο αυτή θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Comment


      #3
      Originally posted by ioannisv View Post
      Agoriani καλημέρα / καλησπέρα.
      Παρακολουθώ το φόρουμ και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για την partner visa.
      Από τη μέρα που θα εκδοθεί σου δίνει κάποιο διάστημα για να μπεις μέσα στη χώρα και να ενεργοποιηθεί. Από εκεί και μετά όμως δεν έχω καταλάβει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου ως προς την παραμονή στη χώρα με σκοπό πάντα βέβαια την απόκτηση υπηκοότητας μετά το πέρας τη πενταετίας. Για την περίοδο αυτή θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες. Ευχαριστώ.
      Θέλει συνεχή παραμονή στην Αυστραλία, με διακοπές οχι μεγαλύτερες απο 12 μήνες στο εξωτερικό της Αυστραλίας.
      Κάτσε να βρώ και που το διάβασα όμως να το επαληθεύσουμε γιατι πέρασε καιρός που το είχα διαβάσει.
      Θα κάνω επεξεργασία αυτό το post και θα σου βάλω εδώ και το link.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #4
        Originally posted by ioannisv View Post
        Agoriani καλημέρα / καλησπέρα.
        Παρακολουθώ το φόρουμ και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για την partner visa.
        Από τη μέρα που θα εκδοθεί σου δίνει κάποιο διάστημα για να μπεις μέσα στη χώρα και να ενεργοποιηθεί. Από εκεί και μετά όμως δεν έχω καταλάβει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου ως προς την παραμονή στη χώρα με σκοπό πάντα βέβαια την απόκτηση υπηκοότητας μετά το πέρας τη πενταετίας. Για την περίοδο αυτή θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες. Ευχαριστώ.
        Αν δεν κάνω λάθος για υπηκοότητα πρέπει να συμπληρώσεις 5 χρόνια μόνιμης διαμονής από την ημέρα που ενεργοποιείς την βιζα. Ίσως δεν πρεπει να υπάρχουν μεγάλα κενά ενδιάμεσα αλλά αυτό δεν το ξερω. Επίσης πέντε χρόνια μετά την ενεργοποίηση θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει 2 χρόνια παραμονής για να έχεις το δικαίωμα να επιστρέψεις ανενόχλητα αν θελήσεις να βγεις εκτός.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #5
          Παιδιά καλημέρα και πάλι.Θα ήθελα να ρωτήσω για την partner visa στην ερώτηση που σου λέει αν έχεις χρησιμοποιήσει όπλα,εκρηκτικές ύλες κ.ά. απαντάω yes και βάζω το χαρτί της στρατολογίας.Από κάτω πως το δικαιολογώ στα αγγλικά;Το θυμάμαι ότι το έχουμε απαντήσει κάπου στο forum αλλά ψάχνω 2 μέρες και δεν το βρίσκω.Όποιος μπορεί να θυμηθεί....Ευχαριστώ!!

          Comment


            #6
            Σ'ευχαριστώ!!!

            Comment


              #7
              Originally posted by Agoriani View Post
              Συνέχεια των προτάσεων γάμου προς την Σαντρα! εεεε λάθος, συνέχεια των ερωτήσεων για την μετανάστευση στην Αυστραλία

              Comment


                #8
                Καλησπέρα στην παρέα. Σας παρακολουθώ καιρό αλλά δεν είχα στείλει μύνημα.
                Παντρεμένος και εγώ με Αυστραλή πολίτη (Αγγλο-Αυστραλή) ξεκίνησα την διαδικασία της partner's visa. Το summer romance που κατέληξε σε γάμο ευτυχώς θα μας βγάλει και από την μιζέρια της Ελλάδος.

                Πήγα στο ΚΕΠ για να εκδόσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά όπου η υπάλληλος (πολύ ευγενική ομολογουμένως) με ενημέρωσε ότι τα χαρτιά αυτά χρειάζονται +1 μήνα για να εκδοθούν!!

                Πάντως επειδή βλέπω πολλούς να την πέφτουν στην Σάντρα, αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω την γυναίκα μου αν έχει καμιά πρόθυμη φίλη για παντρειά κάτω!! (Αστειέυομαι, ή μήπως όχι?)
                Λοιπόν καλή τύχη σε όλα τα παιδιά που ξεκινούν το μακρύ ταξίδι, της βίζας, της αναζήτησης πληροφοριών, της μετανάστευσης και της αναζήτησης καλύτερης ζωής. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by panultimate View Post
                  Καλησπέρα στην παρέα. Σας παρακολουθώ καιρό αλλά δεν είχα στείλει μύνημα.
                  Παντρεμένος και εγώ με Αυστραλή πολίτη (Αγγλο-Αυστραλή) ξεκίνησα την διαδικασία της partner's visa........!
                  Ένα μήνα? ποια δικαιολογητικά εννοείς?

                  Comment


                    #10
                    Στρατολογία, ποινικό, ληξ.πράξη γάμου, πιστοποιητικό γεννήσεως, όλα apostille. Ειδικότερα το ποινικό και η στρατολογία καθυστερούν.
                    Ο μόνος τρόπος να μην καθυστερήσεις τόσο πολύ είναι να αναζητήσεις τα έγγραφα μόνος σου και να παίρνεις τις apostille μόνος σου από τις υπηρεσίες, αλλά αυτό για μένα είναι εφιάλτης. Το ΚΕΠ το κάνει για σένα αλλά καθυστερεί.

                    Comment


                      #11
                      xaxaxaxa allos gia gampros??pame gera ela ekouw protaseis

                      Comment


                        #12
                        σε ενα μηνα κλεινω τα 18 εχω τελειωσει το λυκειο κ πηγαινω νοσηκευτικη....να τα σταματησω κ να φυγω???κανω καλα που το σκεφτομαι ακομα κ δεν αποφασισα να παω??

                        Comment


                          #13
                          Το καλαμπούρι συνεχίζεται...

                          Agoriani, Australian, Sandra, Alexan72, Panultimate και όλοι οι υπόλοιποι φίλοι..... φοβάμαι ότι ότι αυτό το καλαμπούρι θα αφήσει ιστορία στο patriotaki! Για να είμαι όμως ειλικρινής έχω την αίσθηση ότι το καλαμπούρι αφήνει μια εσφαλμένη εντύπωση σε πολύ κόσμο που διαβάζει τα post και ίσως παρεξηγηθεί. Βέβαια έχω πάρα πολύ διάθεση να συνεχίζω το αστείο αφού κατά κάποιο τρόπο συνέβαλε στο να βρω το houmor μου μέσα σε αυτή την απελπιστική κατάσταση της Ελλάδας. Σοβαρά, με λίγα πράγματα γελάω πια. Ούτε με τους πολιτικούς μας δεν γελάω πια!

                          Τώρα που το σκέφτομαι agoriani, νομίζω ότι ένα θέμα με τη δυνατότητα μετανάστευσης μέσω παντρειάς με AUS υπήκοο θα χρειαζόταν. Και μεταξύ μας, θα είχε τη μεγαλύτερη επισκεψιμότητα. Έτσι θα αφήναμε και όσους ενδιαφέρονται να ενημερωθούν για κάποιες διαδικασίες να παρακολουθούν ανενόχλητοι το παρόν θέμα "Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙΙI) "

                          Υ.Γ. Sandra, πόσες βαλίτσες είπαμε ότι θα έχεις μαζί σου στο αεροδρόμιο?

                          Comment


                            #14
                            μην αγχωνεσαι χωρανε κ οι δικες σου οι βαλιτσες κ οποιος αλλος θελει ελατε παιδια!!!γιναμε μια οικογενεια τωρα παμε πιο ανετα AUS

                            Comment


                              #15
                              Και στο αεροπλανο θα λεμε.... "εσεις Αustralia πατε; Και εσεις; Ολοι παμε Australia, Australia, Australia...."

                              Comment

                              Working...
                              X