PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙΙI)

Agoriani
15.10.2011, 03:53
Συνέχεια των προτάσεων γάμου προς την Σαντρα! εεεε λάθος, συνέχεια των ερωτήσεων για την μετανάστευση στην Αυστραλία :yes:

ioannisv
15.10.2011, 06:20
Agoriani καλημέρα / καλησπέρα.
Παρακολουθώ το φόρουμ και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για την partner visa.
Από τη μέρα που θα εκδοθεί σου δίνει κάποιο διάστημα για να μπεις μέσα στη χώρα και να ενεργοποιηθεί. Από εκεί και μετά όμως δεν έχω καταλάβει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου ως προς την παραμονή στη χώρα με σκοπό πάντα βέβαια την απόκτηση υπηκοότητας μετά το πέρας τη πενταετίας. Για την περίοδο αυτή θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες. Ευχαριστώ.

Agoriani
15.10.2011, 06:54
Από τη μέρα που θα εκδοθεί σου δίνει κάποιο διάστημα για να μπεις μέσα στη χώρα και να ενεργοποιηθεί. Από εκεί και μετά όμως δεν έχω καταλάβει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου ως προς την παραμονή στη χώρα με σκοπό πάντα βέβαια την απόκτηση υπηκοότητας μετά το πέρας τη πενταετίας. Για την περίοδο αυτή θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες. Ευχαριστώ.

Θέλει συνεχή παραμονή στην Αυστραλία, με διακοπές οχι μεγαλύτερες απο 12 μήνες στο εξωτερικό της Αυστραλίας.
Κάτσε να βρώ και που το διάβασα όμως να το επαληθεύσουμε γιατι πέρασε καιρός που το είχα διαβάσει.
Θα κάνω επεξεργασία αυτό το post και θα σου βάλω εδώ και το link.

leyteris77
15.10.2011, 10:49

Αν δεν κάνω λάθος για υπηκοότητα πρέπει να συμπληρώσεις 5 χρόνια μόνιμης διαμονής από την ημέρα που ενεργοποιείς την βιζα. Ίσως δεν πρεπει να υπάρχουν μεγάλα κενά ενδιάμεσα αλλά αυτό δεν το ξερω. Επίσης πέντε χρόνια μετά την ενεργοποίηση θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει 2 χρόνια παραμονής για να έχεις το δικαίωμα να επιστρέψεις ανενόχλητα αν θελήσεις να βγεις εκτός.

Birdy
15.10.2011, 12:13
Παιδιά καλημέρα και πάλι.Θα ήθελα να ρωτήσω για την partner visa στην ερώτηση που σου λέει αν έχεις χρησιμοποιήσει όπλα,εκρηκτικές ύλες κ.ά. απαντάω yes και βάζω το χαρτί της στρατολογίας.Από κάτω πως το δικαιολογώ στα αγγλικά;Το θυμάμαι ότι το έχουμε απαντήσει κάπου στο forum αλλά ψάχνω 2 μέρες και δεν το βρίσκω.Όποιος μπορεί να θυμηθεί....Ευχαριστώ!!

Birdy
15.10.2011, 13:07
Σ'ευχαριστώ!!!

australian
15.10.2011, 13:49
Συνέχεια των προτάσεων γάμου προς την Σαντρα! εεεε λάθος, συνέχεια των ερωτήσεων για την μετανάστευση στην Αυστραλία :yes:
:lol2::lol2::lol2:

panultimate
15.10.2011, 14:41
Καλησπέρα στην παρέα. Σας παρακολουθώ καιρό αλλά δεν είχα στείλει μύνημα.
Παντρεμένος και εγώ με Αυστραλή πολίτη (Αγγλο-Αυστραλή) ξεκίνησα την διαδικασία της partner's visa. Το summer romance που κατέληξε σε γάμο ευτυχώς θα μας βγάλει και από την μιζέρια της Ελλάδος.

Πήγα στο ΚΕΠ για να εκδόσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά όπου η υπάλληλος (πολύ ευγενική ομολογουμένως) με ενημέρωσε ότι τα χαρτιά αυτά χρειάζονται +1 μήνα για να εκδοθούν!!

Πάντως επειδή βλέπω πολλούς να την πέφτουν στην Σάντρα, αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω την γυναίκα μου αν έχει καμιά πρόθυμη φίλη για παντρειά κάτω!! (Αστειέυομαι, ή μήπως όχι?)
Λοιπόν καλή τύχη σε όλα τα παιδιά που ξεκινούν το μακρύ ταξίδι, της βίζας, της αναζήτησης πληροφοριών, της μετανάστευσης και της αναζήτησης καλύτερης ζωής. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!

australian
15.10.2011, 14:44
Καλησπέρα στην παρέα. Σας παρακολουθώ καιρό αλλά δεν είχα στείλει μύνημα.
Παντρεμένος και εγώ με Αυστραλή πολίτη (Αγγλο-Αυστραλή) ξεκίνησα την διαδικασία της partner's visa........!
Ένα μήνα? ποια δικαιολογητικά εννοείς?

panultimate
15.10.2011, 14:53
Στρατολογία, ποινικό, ληξ.πράξη γάμου, πιστοποιητικό γεννήσεως, όλα apostille. Ειδικότερα το ποινικό και η στρατολογία καθυστερούν.
Ο μόνος τρόπος να μην καθυστερήσεις τόσο πολύ είναι να αναζητήσεις τα έγγραφα μόνος σου και να παίρνεις τις apostille μόνος σου από τις υπηρεσίες, αλλά αυτό για μένα είναι εφιάλτης. Το ΚΕΠ το κάνει για σένα αλλά καθυστερεί.

Sandra
15.10.2011, 15:30
xaxaxaxa allos gia gampros??pame gera ela ekouw protaseis

Sandra
15.10.2011, 15:34
σε ενα μηνα κλεινω τα 18 εχω τελειωσει το λυκειο κ πηγαινω νοσηκευτικη....να τα σταματησω κ να φυγω???κανω καλα που το σκεφτομαι ακομα κ δεν αποφασισα να παω??

Nikos Mech Eng
15.10.2011, 16:35
Agoriani, Australian, Sandra, Alexan72, Panultimate και όλοι οι υπόλοιποι φίλοι..... φοβάμαι ότι ότι αυτό το καλαμπούρι θα αφήσει ιστορία στο patriotaki! Για να είμαι όμως ειλικρινής έχω την αίσθηση ότι το καλαμπούρι αφήνει μια εσφαλμένη εντύπωση σε πολύ κόσμο που διαβάζει τα post και ίσως παρεξηγηθεί. Βέβαια έχω πάρα πολύ διάθεση να συνεχίζω το αστείο αφού κατά κάποιο τρόπο συνέβαλε στο να βρω το houmor μου μέσα σε αυτή την απελπιστική κατάσταση της Ελλάδας. Σοβαρά, με λίγα πράγματα γελάω πια. Ούτε με τους πολιτικούς μας δεν γελάω πια!

Τώρα που το σκέφτομαι agoriani, νομίζω ότι ένα θέμα με τη δυνατότητα μετανάστευσης μέσω παντρειάς με AUS υπήκοο θα χρειαζόταν. Και μεταξύ μας, θα είχε τη μεγαλύτερη επισκεψιμότητα.:cool_: Έτσι θα αφήναμε και όσους ενδιαφέρονται να ενημερωθούν για κάποιες διαδικασίες να παρακολουθούν ανενόχλητοι το παρόν θέμα "Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙΙI) "

Υ.Γ. Sandra, πόσες βαλίτσες είπαμε ότι θα έχεις μαζί σου στο αεροδρόμιο?:lol2:

Sandra
15.10.2011, 16:47
:lol2: μην αγχωνεσαι χωρανε κ οι δικες σου οι βαλιτσες κ οποιος αλλος θελει ελατε παιδια!!!γιναμε μια οικογενεια τωρα παμε πιο ανετα AUS :lol2: :lol2: :lol2:

nunki
15.10.2011, 18:45
Και στο αεροπλανο θα λεμε.... "εσεις Αustralia πατε; Και εσεις; Ολοι παμε Australia, Australia, Australia...."

lift
15.10.2011, 20:02
ξερετε εαν ησχυει στην αυτραλια η πολυγαμια...:smile_:
οπως ασ΄πουμε στην σαουδικη αραβια:smile_::smile_:

alexan72
15.10.2011, 20:16

Σε βλέπω να κουβαλάς πολλλές βαλίτσες... :lol2:

αντρικος
15.10.2011, 20:38

www.thbriskwmepoles@saoudiarabi.moc .....τα πάντα για το θέμα σου!:smile_

Luminita
15.10.2011, 20:53
Βρε, Αντρικος, το link σου δεν ανοιγει...:cry:

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΚΑΛΗΣ
15.10.2011, 21:16
καλησπερα για ενα οικοδομο που θελει να παει στι αυστραλια για δουλεια ειναι πολυ δισκολα ?

lift
15.10.2011, 21:45
καλησπερα για ενα οικοδομο που θελει να παει στι αυστραλια για δουλεια ειναι πολυ δισκολα ?
εαν ξερεις αγγλικα καλα κατι γινετε

τον νικο τι τον εχεις;;;:smile_:

marina-aigio
15.10.2011, 23:09
Γεια σας και πάλι!Διαβάζω το site και μπορώ να πω ότι έχω βρει τόσες πληροφορίες.Έχω μία απορία όμως.έχω διαβάσει ότι πτυχία τεχνικών σχολών δεν αναγνωρίζονται στην Αυστραλία αλλά πείτε μου πόσους τεχνίτες ξέρετε με πτυχία από ΤΕΙ ή AEI?Ο άντρας μου έχει πτυχίο από την σχολή του ΟΑΕΔ σαν τορναδόρος και απο τεχνικό λύκειο σαν μηχανολόγος.Επίσης είναι στο πτυχίο για τεχνολόγος μηχανικός στα ΤΕΙ.Αν δεν του αναγνωρίζουν τα πτυχία από τα πρώτα 2 πως μπορεί να αποδείξει τις γνώσεις του σε κάποιον εργοδότη?Το επίπεδο των Αγγλικών του είναι πολύ καλό αλλά δεν έχει κάποιο χαρτί επίσης.Η επίσημη εμπειρία του δηλαδή με ένσημα είναι 2 χρόνια αλλά οι γνώσεις του είναι πάρα πολλές και πρακτικά και θεωρητικά.Συγνώμη αν σας κούρασα απλά έπρεπε να σας εξηγήσω την περίπτωση για να μπορέσετε ίσως να μου δώσετε μια απάντηση:smile_:

dimis35
15.10.2011, 23:58
Μαρινα υπαρχει το tra http://www.deewr.gov.au/Skills/Programs/SkillsAssess/TRA/Pages/default.aspx που αναγνωριζει τα τεχνικα πτυχια ,αναλογα την ειδικοτητα χρειαζεται και την αναλογη προυπηρεσια .
Επειδη εχω και εγω την ιδια ειδικοτητα σου λεω οτι ειναι τουλαχιστον 3 για αναγνωριση πτυχιου machinist general (τορναδορου η μηχανουργου καλυτερα ).
Η προυπηρεσια δεν αποδεικνυετε με τα ενσημα μονο ,αλλα με βεβαιωσεις απο εργοδοτες ,διαφορες αδειες ,διαφορα σεμιναρια κτλ αλλα παντα σχετικα με το επαγγελμα ,γενικα οτι περισσοτερο εχεις τοσο καλυτερα .
μπορεις να διαβασεις το TRA Migration Skills Assessment Applicant Guidelines που αναφερει ακριβως τι χρειαζετε για την πιστοποιηση .
Εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει και οποιος μπορει να διευκρινησει ειναι αν μπορεις να αναγνωρισεις πτυχιο πριν ξεκινησεις διαδικασιες για την βιζα και αν υπαρχει μετα την αναγνωριση του πτυχιου χρονικο περιθωριο για να καταθεσεις για βιζα η πρπει να γινουν και τα δυο παραλληλα .

marina-aigio
16.10.2011, 01:30
Μαρινα υπαρχει το tra http://www.deewr.gov.au/Skills/Programs/SkillsAssess/TRA/Pages/default.aspx που αναγνωριζει τα τεχνικα πτυχια ,αναλογα την ειδικοτητα χρειαζεται και την αναλογη προυπηρεσια .

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες αυτές.Ομολογώ πως δεν είχα προσέξει ότι υπήρχε κάτι τέτοιο!!!!!!:victory:

αντρικος
16.10.2011, 01:50
Βρε, Αντρικος, το link σου δεν ανοιγει...:cry:

Πάτα F16 και κάμνε ριφρές , κατόπιν κλείσε τον υπολογιστή σου και βγες για έναν καφέ με τους φίλους σου, σε 4 ώρες άνοιξε τον καλά και κάμνε τον σταυρό σου!:eek:

σ.σ. ουδεμία ευθύνη φέρομεν δια οιαδήποτε ζημία επέλθει σε RAM, ROM, TROM DE TROM TO IDIO KANEI, και λοιπά εργαλεία!!!!!:cool:

marina-aigio
16.10.2011, 02:16
Πάτα F16 και κάμνε ριφρές , κατόπιν κλείσε τον υπολογιστή σου και βγες για έναν καφέ με τους φίλους σου, σε 4 ώρες άνοιξε τον καλά και κάμνε τον σταυρό σου!:eek:

σ.σ. ουδεμία ευθύνη φέρομεν δια οιαδήποτε ζημία επέλθει σε RAM, ROM, TROM DE TROM TO IDIO KANEI, και λοιπά εργαλεία!!!!!:cool:

χαχα έγραψες!!!!!!!:bravo_1:

Luminita
16.10.2011, 09:23
Βρε, Ανδρικος, με δουλευεις? :smile_:

Τάσος Αγαπάει AU
16.10.2011, 18:27
Πατριωτακια καλησπερα. Μόλις εμαθα πως, αν οχι μεχρι το τέλος του χρόνου, μεχρι το τελος του 2012 θα εχω φυγει για Αυστραλια. Το θέμα ειναι πως η μητέρα μου θα τελειώσει φέτος νοσηλευτρια απο ΕΠΑ.Λ. Σε αυτό θέλω να κάνω μια ερώτηση. Αν θέλει να πάρει βίζα στην οποία σπονσορας είναι μία περιοχή(state) θα της αναγνωριστεί το επάγγελμα; Επίσης, δεν ξερει σχεδον τίποτα από αγγλικά. Για την ακρίβεια θα έλεγα πως έχει ενα επίπεδο σχεδόν στο Α1. Πόσο καιρό θα της πάρει να φτάσει το βαθμό 6 του IELTS?? Μαθαίνει εύολα πάντως..

Επιτέλους. Και που νόμιζα ότι θα παω αυστραλία για να σπουδάσω τελικά θα γίνει πιο νωρίς!

nunki
16.10.2011, 19:00
Καλησπερα Tasos... στο σεμιναριο της AISI μας ενημερωσαν οτι νοσηλευτες, νοσοκομοι θα πρεπει να εχουν τουλαχιστον ενα 8 στο IELTS κατι που βρισκω λογικο γιατι εχει να κανει με ανθρωπινες ζωες... Ψαχτο και περαιτερω βεβαια.

alexan72
16.10.2011, 19:05
Επιτέλους. Και που νόμιζα ότι θα παω αυστραλία για να σπουδάσω τελικά θα γίνει πιο νωρίς!

μπραβο!!! Είναι μεγάλη συγκίνηση να βλέπουμε να τα καταφέρνουν σιγά σιγά οι φίλοι από εδώ μέσα!!
:bravo_1:

Τάσος Αγαπάει AU
16.10.2011, 19:09
Καλησπερα Tasos... στο σεμιναριο της AISI μας ενημερωσαν οτι νοσηλευτες, νοσοκομοι θα πρεπει να εχουν τουλαχιστον ενα 8 στο IELTS κατι που βρισκω λογικο γιατι εχει να κανει με ανθρωπινες ζωες... Ψαχτο και περαιτερω βεβαια.

καταλαβα... υπεροχα θα τη βαλω να δουλεψει σε κανενα μακ ντολαντς... θα προσπαθησει σε καμμια 5αρια χρονια για το 8:lol2:

alexan72
16.10.2011, 19:15
καταλαβα... υπεροχα θα τη βαλω να δουλεψει σε κανενα μακ ντολαντς... θα προσπαθησει σε καμμια 5αρια χρονια για το 8:lol2:

Να σε ρωτήσω... αν δεν σε πειράζει...: πώς πηγαίνεις; Γιατί μάλλον όχι λόγω της μητέρας σου, απ' ό,τι κατάλαβα. Μήπως μας δώσεις κι εμάς καμμμιά ιδέα...

Τάσος Αγαπάει AU
16.10.2011, 19:22
Να σε ρωτήσω... αν δεν σε πειράζει...: πώς πηγαίνεις; Γιατί μάλλον όχι λόγω της μητέρας σου, απ' ό,τι κατάλαβα. Μήπως μας δώσεις κι εμάς καμμμιά ιδέα...

μπορεις να με ρωτησεις ό,τι θελεις
οταν λες πώς πηγαινω τι εννοεις;;

alexan72
16.10.2011, 19:40
μπορεις να με ρωτησεις ό,τι θελεις
οταν λες πώς πηγαινω τι εννοεις;;

Είπες ότι μέχρι τέλος του 2012 θα βρίσκεσαι εκεί. Με ποιόν τρόπο; Εννοώ με τι βίζα
;

Τάσος Αγαπάει AU
16.10.2011, 19:48
Είπες ότι μέχρι τέλος του 2012 θα βρίσκεσαι εκεί. Με ποιόν τρόπο; Εννοώ με τι βίζα
;
δεν εννοω αυτο. εννοω πως μεχρι το τελος του 2012 θα εχουμε κανει ό,τι πρεπει για να φυγουμε.
.προς το παρον ειμαστε στα λογια... αν επιβεβαιωθει 100%(γιατι η μανα μου σεφτεται το αεροπλανο 12 ωρες)
λογικα θα παμε με sponsored. αν και το ψαχνω το θεμα τωρα θα αρχιζω να το ψαχνω περισσοτερο και θα πρεπει να αφιερωνω και κανενα 2ωρο γσχεδον καθε μερα για να μαω αγγλικα στη μανα μου. Έστω ότι ξερω να τη φερω στο επιπεδό μου.. Ας ελπίσω ότι θα τα καταφέρουμε. Αλλα δε θα φύγουμε μονοι μας αλλα με κατι φιλους

alexan72
16.10.2011, 19:50
προς το παρον ειμαστε στα λογια... αν επιβεβαιωθει 100%(γιατι η μανα μου σεφτεται το αεροπλανο 12 ωρες)
λογικα θα παμε με sponsored. αν και το ψαχνω το θεμα τωρα θα αρχιζω να το ψαχνω περισσοτερο και θα πρεπει να αφιερωνω και κανενα 2ωρο γσχεδον καθε μερα για να μαω αγγλικα στη μανα μου. Έστω ότι ξερω να τη φερω στο επιπεδό μου.. Ας ελπίσω ότι θα τα καταφέρουμε. Αλλα δε θα φύγουμε μονοι μας αλλα με κατι φιλους

Μπράβο! Καλό κουράγιο και όλα να πάνε καλά! Έχω γιο στην ηλικία σου και η ωριμότητά σου με έχει εντυπωσιάσει πολύ!

Τάσος Αγαπάει AU
16.10.2011, 19:55
Μπράβο! Καλό κουράγιο και όλα να πάνε καλά! Έχω γιο στην ηλικία σου και η ωριμότητά σου με έχει εντυπωσιάσει πολύ!

Σας ευχομαι ό,τι καλύτερο κι εγω! Να το παλέψετε! Ξέρω οτι είναι δύσκολα κι όλοι χρειαζόμαστε κάτι για να μας συγκρατεί αισιόδοξους! Μακάρι μια μερα να είμαστε στην ίδια πτήση!!:kouragio:

lift
17.10.2011, 00:17
Σας ευχομαι ό,τι καλύτερο κι εγω! Να το παλέψετε! Ξέρω οτι είναι δύσκολα κι όλοι χρειαζόμαστε κάτι για να μας συγκρατεί αισιόδοξους! Μακάρι μια μερα να είμαστε στην ίδια πτήση!!:kouragio:
βασικα στην ιδια πτηση ειμαστε ολοι αυτη την στιγμη...
στο ονειρο της μεταναστευσης...

:kouragio:

razor44
17.10.2011, 00:40
στο ονειρο της μεταναστευσης...

:bravo_: αραγε το ονειρο αυτο ποσοι απο μας θα καταφερουμε να το κανουμε πραγματικοτητα???

dimis35
17.10.2011, 10:30
Αμα το παρουμε και αναποδα ο καθενας προσωπικα ειχε καποια ονειρα για την ζωη του ,αλλοι τα κυνηγησανε και αλλοι τα παρατησανε ,αλλοι τα κυνηγησανε και τους κυνηγησαν ,αλλοι τα παρατησανε και τους κατσανε μονα τους στην πορεια ,υπομονη και ΕΠΙΜΟΝΗ κανενας δεν εχασε με αυτο το συστημα .
Δεν ειναι το πιο δυσκολο πραγμα στην τελικη να πας οπουδηποτε αρκει να το εχεις παρει αποφαση οτι πρεπει να
ΦΥΓΕΙΣ απο μια κατασταση που σε πνιγει .

κωστας γαργαλιανοι
17.10.2011, 14:29
φιλοι ΠΡΟΣΟΧΗ μην ξεκινατε με ΤΟΥΡΙΣΤIΚΗ βιζα για κατω ,σημερα πηγα και πηρα τα εισητιρια μου για κατω 8/11 απο ετιχατ στο συνταγμα και την ωρα που ημουν εκει τους ηρθε φαξ με 5 ονοματα απο καποιους απελπισμενους που πηγαν με τουριστηκη ,και κανοντας τους οι τελονιακοι κατω διαφορες ερωτησεις [που θα μεινουν ,ακριβη διευθυνση,τι χρηματα εχουν κ.λ.π.]τους στελνουν πισω !προσεχτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ειναι ελλαδα ΕΚΕΙ:kouragio:

Τάσος Αγαπάει AU
17.10.2011, 14:43
στο ονειρο της μεταναστευσης...:kouragio:
δίκιο έχεις!:bravo_:

:bravo_: αραγε το ονειρο αυτο ποσοι απο μας θα καταφερουμε να το κανουμε πραγματικοτητα???
Όλοι. Αρκεί να το παλέψουμε!

φιλοι ΠΡΟΣΟΧΗ μην ξεκινατε με ΤΟΥΡΙΣΤΗΚΗ βιζα για κατω ,σημερα πηγα και πηρα τα εισητιρια μου για κατω 8/11 απο ετιχατ στο συνταγμα και την ωρα που ημουν εκει τους ηρθε φαξ με 5 ονοματα απο καποιους απελπισμενους που πηγαν με τουριστηκη ,και κανοντας τους οι τελονιακοι κατω διαφορες ερωτησεις [που θα μεινουν ,ακριβη διευθυνση,τι χρηματα εχουν κ.λ.π.]τους στελνουν πισω !προσεχτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ειναι ελλαδα ΕΚΕΙ:kouragio:
Παναγιά μου. Το έχω υπ' όψην

stella82
17.10.2011, 15:15
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό μπορεί να κάνει η υπηκοότητα των παιδιών από Αγγλία να έρθει και πόσο καιρό κάνει η partner visa από Βερολίνο;
Τα προηγούμενα "Μετανάστευση στην Αυστραλία I, II, III, IV, V|) κτλ. μπορούμε να τα διαβάσουμε;
Ευχαριστώ.

australian
17.10.2011, 15:27
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό μπορεί να κάνει η υπηκοότητα των παιδιών από Αγγλία να έρθει και πόσο καιρό κάνει η partner visa από Βερολίνο;
Τα προηγούμενα "Μετανάστευση στην Αυστραλία I, II, III, IV, V|) κτλ. μπορούμε να τα διαβάσουμε;
Ευχαριστώ.

hi
H Yπηκοότητα των παιδιών κάνει 15-20 ημέρες
η partner 4-6 μηνες
Ολα μπορείτε να τα διαβάσετε

Agoriani
17.10.2011, 15:34
Ευχαριστώ.

Περίπου μήνα κάνει η υπηκοότητα για τα παιδιά.
Περίπου στους 4 μήνες η partner visa. Κοίτα και το σχετικό post, Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2057).
Εαν ρωτάς αν μπορείς να τα διαβάσεις γιατι αναρωτιέσαι αν είναι επίκαιρα θα σου έλεγα οτι θα βρείς πολλές ερωτήσεις και απαντήσεις σε επίκαιρα θέματα αλλά ορισμένες απαντήσεις σχετικά με τις διαδικασίες για τις βίζες έχουν αλλάξει πλέον απο 1/7/11 και ίσως να περιέχονται και λίγες μη επίκαιρες πληροφορίες.
Γενικά όμως συστήνουμε την ανάγνωση των ερωτήσεων όλων.

konstantinos1
17.10.2011, 17:21
φιλοι ΠΡΟΣΟΧΗ μην ξεκινατε με ΤΟΥΡΙΣΤIΚΗ βιζα για κατω ,σημερα πηγα και πηρα τα εισητιρια μου για κατω 8/11 απο ετιχατ στο συνταγμα και την ωρα που ημουν εκει τους ηρθε φαξ με 5 ονοματα απο καποιους απελπισμενους που πηγαν με τουριστηκη ,και κανοντας τους οι τελονιακοι κατω διαφορες ερωτησεις [που θα μεινουν ,ακριβη διευθυνση,τι χρηματα εχουν κ.λ.π.]τους στελνουν πισω !προσεχτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ειναι ελλαδα ΕΚΕΙ:kouragio:

δεν ξερω αν ισχυει το παραπανω αλλα αυτο που ξερω ειναι πως στη δουλεια που αρχισα σε εστιατοριο εκτος απο κινεζους και λοιπους ασιατες περνανε 2-3 απελπισμενοι ελληνες την ημερα και μοιραζουν βιογραφικα ζητωντας δουλεια.το αναφερω απλα για ενημερωση μη γινει το ονειρο εφιαλτης για καποιους...

κωστας γαργαλιανοι
17.10.2011, 19:01
δεν ξερω αν ισχυει το παραπανω αλλα αυτο που ξερω ειναι πως στη δουλεια που αρχισα σε εστιατοριο εκτος απο κινεζους και λοιπους ασιατες περνανε 2-3 απελπισμενοι ελληνες την ημερα και μοιραζουν βιογραφικα ζητωντας δουλεια.το αναφερω απλα για ενημερωση μη γινει το ονειρο εφιαλτης για καποιους...

ενα τηλεφονο στο 2103241010 θα σου το επιβεβαιωση προησταμενη κρατησεων κ.Τσουτη :kouragio:

g sotiriadis
17.10.2011, 21:40
Ευχαριστώ.

για τα παιδια απο αγγλια κανει το πολυ 18 ημερες απο την ημερα που τα εστηλες (ημερα ταχυδρομιο ελλαδα)εκτος αν σου στηλουν email για προσθετες πλη:kouragio:ροφοριες .Για partner γραφουν στο σαιτ 7 με 8 μηνες

ektoras
18.10.2011, 00:18

και που εισαι ακομα φιλε μου!

aganaktismenos
18.10.2011, 01:48
Καλησπερα σας,ειμαι κομμωτης εδω στην Ελλαδα εδω και 7 χρονια αλλα με ολα αυτα που γινοντε εχω απογοητευτει τελειως και σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο να μεταναστευσω Αυστραλια.Θα'θελα λοιπον να ρωτησω κατα κυριο λογο αν υπαρχουν ευκαιριες πανω στο επαγγελμα μου,μετα τι χρηματικες απολαβες εχει ενας κομμωτης στην Αυστραλια και τριτον,αν ταξιδεψω με τουριστικη βιζα και κανω μια ερευνα αγορας απο μονος μου θα ειχα πιθανοτητες να ωρω εργασια?Σας ευχαριστω,οποιος μπορει να με διευκολινει θα το εκτιμουσα.

aganaktismenos
18.10.2011, 01:59
Μηπως υπαρχει καποιος Ελληνας που να κατοικει στην Αυστραλια για να τον ρωτησω πραγματα για την ζωη εκει,την επαγγελματικη σταδιοδρομια και αν θα μπορουσε να με βοηθεισει με καποιο τροπο για να μπορεσω να ερθω σε επαφη με εργοδοτες απο τον χωρο της κομμωτηκης κυριως?

dj_takis
18.10.2011, 04:52
Κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι αν βρεις σπόνσορ που είναι και συγγενείς, και στη προκειμένη περίπτωση μιλάω για θείο της γυναίκας μου, δεν είναι απαραίτητο το IELTS. Βέβαια ο φίλος που το ανέφερε, το είπε με κάθε επιφύλαξη. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Nikos Mech Eng
18.10.2011, 05:24
Κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι αν βρεις σπόνσορ που είναι και συγγενείς, και στη προκειμένη περίπτωση μιλάω για θείο της γυναίκας μου, δεν είναι απαραίτητο το IELTS. Βέβαια ο φίλος που το ανέφερε, το είπε με κάθε επιφύλαξη. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Για ποιά Visa takis?

dj_takis
18.10.2011, 05:51
Για την 457.

Nikos Mech Eng
18.10.2011, 06:08
Για την 457.

Takis για ριξε μια ματια εδώ (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/sbs/eligibility-employee.htm) και πες μου τι δεν ειναι σαφές?
Αν έχει υπάρξει κάποια αναθεώρηση και δεν έχει περαστεί στο ανωτέρω site... τι να σου πω...

dj_takis
18.10.2011, 06:17
Takis για ριξε μια ματια εδώ (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/sbs/eligibility-employee.htm) και πες μου τι δεν ειναι σαφές?
Αν έχει υπάρξει κάποια αναθεώρηση και δεν έχει περαστεί στο ανωτέρω site... τι να σου πω...

Νίκο όλα είναι σαφέστατα. Αλλά όπως είπες κι εσύ, κάποια αναθεώρηση αν έχει γίνει, δεν μπορώ να ξέρω κάθε πότε ενημερώνεται το site. Κι επειδή πολύ πρόσφατα διάβασα αυτά που έγραψα, απλά ρώτησα μήπως είναι κάποιος ενήμερος σχετικά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.

stella82
18.10.2011, 10:31
Εαν ρωτάς αν μπορείς να τα διαβάσεις γιατι αναρωτιέσαι αν είναι επίκαιρα θα σου έλεγα οτι θα βρείς πολλές ερωτήσεις και απαντήσεις σε επίκαιρα θέματα αλλά ορισμένες απαντήσεις σχετικά με τις διαδικασίες για τις βίζες έχουν αλλάξει πλέον απο 1/7/11 και ίσως να περιέχονται και λίγες μη επίκαιρες πληροφορίες.
Γενικά όμως συστήνουμε την ανάγνωση των ερωτήσεων όλων.

Agoriani ρωτάω αν μπορούμε να τα διαβάσουμε γιατί από τη στιγμή που κλειδώθηκαν δε μου τα βγάζει κάπου, έχουν χαθεί κι επειδή δεν είμαι και πολύ σχετική με αυτά, δεν ξέρω πώς μπορώ να τα διαβάσω.

australian
18.10.2011, 10:41
Agoriani ρωτάω αν μπορούμε να τα διαβάσουμε γιατί από τη στιγμή που κλειδώθηκαν δε μου τα βγάζει κάπου, έχουν χαθεί κι επειδή δεν είμαι και πολύ σχετική με αυτά, δεν ξέρω πώς μπορώ να τα διαβάσω.
όλα εδω ειναι
http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2029
http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2124
http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2196
http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2170
http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2284
http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2302
http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2318

gogita
18.10.2011, 11:59
Γεια σας παιδια!!

Προσπαθω κ εγω να φυγω κ δεν ξερω απο που να ξεκινησω.Εχω πτυχιο ΤΕΙ Φυσικοθεραπειας(που ειναι στη λιστα με τα επαγγελματα που ζητα η Αυστραλια).Δουλευω ομως πολλα χρονια σε spa.Μου ειπε καποιος φιλος ο οποιος μενει τωρα Σαουδικη Αραβια να βγαλω τουριστικη βιζα και να παω αυστραλια να βρω δουλεια κ απο κει θα μου βγαλουν βιζα εργασιας.Ετσι λεει ειναι ποιο ευκολο απο το να περιμενω εδω για βιζα εργασιας.
Επισης εχω δει οτι στην πρεσβεια δεν σε βοηθαει κανεις και σε παραπεμπουν σε site.
ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ????

australian
18.10.2011, 12:15
Γεια σας παιδια!!Προσπαθω κ εγω να φυγω κ δεν ξερω απο που να ξεκινησω.Εχω πτυχιο ΤΕΙ Φυσικοθεραπειας(που ειναι στη λιστα με τα επαγγελματα που ζητα η Αυστραλια).Δουλευω ομως πολλα χρονια σε spa.Μου ειπε καποιος φιλος ο οποιος μενει τωρα Σαουδικη Αραβια να βγαλω τουριστικη βιζα και να παω αυστραλια να βρω δουλεια κ απο κει θα μου βγαλουν βιζα εργασιας.Ετσι λεει ειναι ποιο ευκολο απο το να περιμενω εδω για βιζα εργασιας.
Επισης εχω δει οτι στην πρεσβεια δεν σε βοηθαει κανεις και σε παραπεμπουν σε site.
ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ????

Πρώτα διάβασε αυτό που αναρτήθηκε χθες
"φιλοι ΠΡΟΣΟΧΗ μην ξεκινατε με ΤΟΥΡΙΣΤIΚΗ βιζα για κατω ,σημερα πηγα και πηρα τα εισητιρια μου για κατω 8/11 απο ετιχατ στο συνταγμα και την ωρα που ημουν εκει τους ηρθε φαξ με 5 ονοματα απο καποιους απελπισμενους που πηγαν με τουριστηκη ,και κανοντας τους οι τελονιακοι κατω διαφορες ερωτησεις [που θα μεινουν ,ακριβη διευθυνση,τι χρηματα εχουν κ.λ.π.]τους στελνουν πισω !προσεχτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ειναι ελλαδα ΕΚΕΙ"

Η πρεσβεία είναι ΜΟΝΟ για υπηκόους,όπως όλες οι πρεσβείες.
Ξεκίνα να διαβαζεις εδώ www.immi.gov.au
Kαι τα σχετικά θέματα στο patriotaki

Birdy
18.10.2011, 19:30
Παιδιά καλησπέρα και πάλι.Πήγα σήμερα στην μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών για να πάρω τα έγγραφα και γινόταν ένας μικρός χαμός.Τρίωρη στάση απεργίας από τις 11-2 και αύριο και μεθαύριο απεργία.Ζήτω η Ελλάς!!!Και να φανταστείτε μου είχαν πει να πάω να τα πάρω μετά τις 12!!!χαχαχαχαχα
Για να μην πολυλογώ κατάφερα να τα πάρω με τα χίλια ζόρια και με πολλά παρακάλια!!!Στο θέμα μου τώρα:
1.Στο φάκελο της partner visa θα βάλω μόνο τα μεταφρασμένα κείμενα που πήρα ή και τα ελληνικά μαζί συρραμμένα;
2.Στις δηλώσεις που κάνω (40sp,47sp) στα κενά κουτάκια που ΔΕΝ συμπληρώνω πρέπει να βάζω σε όλα NIL ή N/A ή μπορώ να τα αφήσω κενά; Θα ήθελα να ακούσω πως το κάνατε εσείς.
3.Στις δηλώσεις πάλι πρέπει να στείλω και τα εισαγωγικά φύλλα που τυπώνω που μου δίνουν οδηγίες πως να τα συμπληρώσω ή τα βγάζω αυτά και στέλνω από το 7 φύλλο που είναι η συμπλήρωση κενών;
Ευχαριστώ πολύ!!

leyteris77
18.10.2011, 20:04
Ευχαριστώ πολύ georgia! (http://www.patriotaki.com/member.php?u=2501)

Σήμερα βγήκε η βίζα μας!!!!!Πρέπει να είμαστε εκει πριν τις 29 μαρτιου του 2012! Μαλλον φεύγουμε αρχες Ιανουαρίου! Ευχομαι καλή συνέχεια και καλό κουράγιο σε όλους!

karagianos
18.10.2011, 20:23
καλησπερα θελω να ρωτησω ποια ειναι τα πρωτα βηματα που πρεπει να κανω για να ξεκινησω διαδικασιες μεταναστευσεις για δουλεια στη αυστραλια ?

alkioni
18.10.2011, 20:41

Σήμερα βγήκε η βίζα μας!!!!!Πρέπει να είμαστε εκει πριν τις 29 μαρτιου του 2012! Μαλλον φεύγουμε αρχες Ιανουαρίου! Ευχομαι καλή συνέχεια και καλό κουράγιο σε όλους!

χιλια συγχαρητηρια, μπραβο, μπραβο μπραβο! καλη αρχήσε σας :bravo_1: και σε μας καλο κουραγιο!

Nikos Mech Eng
18.10.2011, 20:47

Bravo leuteris77!!!! Υπέροχα νέα! Τέτοιες θέλουμε να μαθαίνουμε από όλους τους φίλους του forum και μακάρι στο άμεσο μέλλον να έχουμε περισσότερα success stories! Οι ευχές όλων μας σας συντροφεύουν!

κωστας γαργαλιανοι
18.10.2011, 21:01

//*μπραβω σιδερενιος και καλη ΤΥΧΗ:bravo_1::bravo_::smile_:

leyteris77
18.10.2011, 21:08
Παιδια σας ευχαριστώ πολύ όλους σας!!! Ζουμε μεγάλες στιγμες!!!!!!!!!!!!:lol2:

Ειναι απίστευτο το συναίσθημα!!!Φεύγει ένα βάρος από πάνω σου. Τόση φαιά ουσία που ξόδεψα όλους αυτους τους μήνες δεν πηγε χαμένη! Καλό επιτυχία και στους υπόλοιπους και να βάζετε εναν-εναν τους στόχους! Όταν ξερεις λόγω point test οτι εισαι qualified όλα ειναι θέμα χρόνου! Υπομονή!!!

κωστας γαργαλιανοι
18.10.2011, 21:11
:bravo_::smile_:

Ειναι απίστευτο το συναίσθημα!!!Φεύγει ένα βάρος από πάνω σου. Τόση φαιά ουσία που ξόδεψα όλους αυτους τους μήνες δεν πηγε χαμένη! Καλό επιτυχία και στους υπόλοιπους και να βάζετε εναν-εναν τους στόχους! Όταν ξερεις λόγω point test οτι εισαι qualified όλα ειναι θέμα χρόνου! Υπομονή!!!

:bravo_1::smile_

alexan72
18.10.2011, 21:13

:bravo_1::bravo_1: Παίρνουμε κουράγιο!!! Καλή αρχή και όλα καλά!
Άντε και στα δικά μας!

Enya
18.10.2011, 21:38
Παιδιά έχει χρειαστεί να υποβάλλει κανείς περίγραμμα σπουδών; Πόσες σελίδες ήταν; Η δικιά μου σχολή μου έβγαλε φωτοτυπία τον οδηγό σπουδών. Είναι 87 σελίδες. Θα πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου για τη μετάφραση!

αντρικος
18.10.2011, 21:57

Well done!!!:yes::bravo_1:

sal22
18.10.2011, 23:16

συνχαρητηρια ευχομαστε ολα να σας ερθουνε οπως τα θελετε!!!:bravo_1: :bravo_:

ektoras
19.10.2011, 01:12

Μπραβο παιδια καλη τυχη και καλη ανταμωση...!

lift
19.10.2011, 03:21

αντε και καλη τυχη...
:bravo_:

Agoriani
19.10.2011, 06:33
Γεια σας παιδια!!

Προσπαθω κ εγω να φυγω κ δεν ξερω απο που να ξεκινησω.Εχω πτυχιο ΤΕΙ Φυσικοθεραπειας(που ειναι στη λιστα με τα επαγγελματα που ζητα η Αυστραλια).Δουλευω ομως πολλα χρονια σε spa.Μου ειπε καποιος φιλος ο οποιος μενει τωρα Σαουδικη Αραβια να βγαλω τουριστικη βιζα και να παω αυστραλια να βρω δουλεια κ απο κει θα μου βγαλουν βιζα εργασιας.Ετσι λεει ειναι ποιο ευκολο απο το να περιμενω εδω για βιζα εργασιας.
ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ????

Το site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας είναι στην διεύθηνση http://immi.gov.au
Απο εκεί πρέπει να ξεκινήσεις και μετά θα σε βοηθήσει πιστεύω αν διαβάσεις τα θέματα εδω στο patriotaki και ειδίως τις ερωτήσεις για την μετανάστευση στην Αυστραλία I,II,III,IV,V,VI,VII,VIII,IX,X,XI,XII,XIII
Το να βγάλεις μια τουριστική και να κατεύεις είναι το πλεόν εύκολο και το πλέον επικίνδυνο με μεγάλο ρίσκο να μην βρείς τίποτα, δηλαδή κανένα εργοδότη που θα ήθελε να σε πάρει και να αναγκαστείς να γυρίσεις πίσω εχωντας πληρώσει ενα σωρό λεφτά σε έξοδα διαμονής και επιβίωσης όσο θα είσαι εδώ.
Το καλύτερο είναι να βρείς την βίζα που μπορείς να αιτηθείς και να κάνεις την αίτηση απο Ελλάδα και μόλις θα εγκιθεί να έρθεις. Στο μεταξύ θα μπορείς να προσπαθήσεις να βρείς δουλειά απο τα σχετικά site job boards ή τα γραφεία recruit. Μια σχετική λίστα θα βρείς στο θέμα Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία.
(http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2238)

Παιδιά...Στο θέμα μου τώρα:
1.Στο φάκελο της partner visa θα βάλω μόνο τα μεταφρασμένα κείμενα που πήρα ή και τα ελληνικά μαζί συρραμμένα;
2.Στις δηλώσεις που κάνω (40sp,47sp) στα κενά κουτάκια που ΔΕΝ συμπληρώνω πρέπει να βάζω σε όλα NIL ή N/A ή μπορώ να τα αφήσω κενά; Θα ήθελα να ακούσω πως το κάνατε εσείς.
3.Στις δηλώσεις πάλι πρέπει να στείλω και τα εισαγωγικά φύλλα που τυπώνω που μου δίνουν οδηγίες πως να τα συμπληρώσω ή τα βγάζω αυτά και στέλνω από το 7 φύλλο που είναι η συμπλήρωση κενών;
Ευχαριστώ πολύ!!

1. Θα σου πω τι είχα κάνει εγώ. Είχα βάλει και τα Ελληνικά και με συνδετήρα είχα απο μπροστά τα Αγγλικά δηλαδή τα μεταφρασμένα, ώστε να δούνε απο που προήρθε το κάθε ενα. Για μεγάλη μου έκπληξη μου επέστρεψαν σε ενα φάκελλο ολα τα προτώτυπα Ελληνικά και ετσι δεν πήγε χαμένο κάποιο χαρτί γιατι τα εχω μαζί μου να ξαναβγάλω μεταφράσεις αν χρειαστεί.
2. Τα κουτάκια που δεν βάζεις Χ μην βάζεις τίποτα απολύτως μέσα. Αστα άσπρα άδεια.
3. Οχι μην βάλεις τα φύλλα με τις οδηγίες. Δεν τις χρειάζονται εκείνοι. Είναι μόνο για εσένα.

Συγχαρητήρια leyteris77 που επιτέλους τελεσφόρησε η διαδικασία σου. Είσαι απο τα πιο ενεργά μέλη στο forum συμβάλοντας στην ενημέρωση των συμπατριωτών μας για τις διαδικασίες της μετανάστευσης απο την αρχή της δικής σου διαδικασίας. Ελπίζω να συνεχίσεις και στο μέλλον φτάνωντας εδώ να ενημερωνεις και να συμμετέχεις στο patriotaki. Καλό ταξίδι και καλή τύχη σε όλα.
Ελπίζω οι αναγνώστες να καταλαβαίνουν επιτέλους οτι είναι μια μακρά και δύσκολη διαδικασία αλλά οχι ακατόρθωτη και θέλει υπομονή και επιμονή για να φτάσεις στο τέρμα.

Παιδιά έχει χρειαστεί να υποβάλλει κανείς περίγραμμα σπουδών; Πόσες σελίδες ήταν; Η δικιά μου σχολή μου έβγαλε φωτοτυπία τον οδηγό σπουδών. Είναι 87 σελίδες. Θα πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου για τη μετάφραση!

Η σχολή σου είναι καταπληκτική! Σε βοήθησε πάρα πολύ θέλω να πω. Ξεμπέρδεψαν μαζί σου βγάζοντας φωτοτυπία τον οδηγό σπουδών που είναι 87 σελίδες! Αναρωτιέμαι αν και οι 87 σελίδες είναι για την δική σου σχολή ή περιλαμβάνει ολες τις σχολές, τμήματα κ.τ.λ.

leyteris77
19.10.2011, 08:19
Agoriani σε ευχαριστώ πολυ, όπως και όλα τα υπόλοιπα μέλη!Να είστε όλοι καλά και πάντα τα όνειρά μας να γίνονται πραγματικότητα. φυσικά και θα συνεχίσω να ενημερώνω και να συμμετεχω στο forum, άλλωστε για να φτάσουμε στο σημείο του Poltergeist (εννοώ δλδ να βρουμε μια καλη δουλεια και να στρωσουμε γενικοτερα τη ζωη μας εκει) εχει πολυ δρόμο ακόμα!

Θα ήθελα εδώ να επισημάνω σχετικα με τα απαραίτητα χαρτια για τη βίζα, οτι σε κανενα έγγραφο δεν έβαλα αποστιλ εκτος από τα ποινικα μητρωα και αυτό επειδη το ένα από τα δυο μου ήρθε με αποστιλ χωρις να το ζητησω. Αυτό το έκανα πρώτον γιατι σε κανενα σημειο μεσα στο εξαιρετικα αναλυτικό και περιγραφικό με καθε λεπτομερεια site του υπουργειου δεν αναφερει λεξη για αναγκη σφραγιδας Χαγης και δευτερον γιατι εδω που ειμαι θα επρεπε να τρεχω σαν το Βεγγο σε διαφορες δημοδιες υπηρεσίες για κατι που τελικα δεν χρειαζόταν. Ετσι λοιπόν μου χορηγηθηκε η βίζα απευθειας χωρις πρωτα να μου οριστει case officer πρωτον γιατι μας ειχαν ειδοποιησει από τον μαρτιο να κανουμε προκαταβολικα εξετάσεις και ποινικα μητρωα και προφανως γιατι σε κανενα από τα έγγραφα μου δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Dionysis68
19.10.2011, 10:14

Μπραβο λευτερη!!!! ελπιζουμε να σου πανε ολα καλα στο νεο σου ξεκινημα.και συντομα να εχουμε και την τυχη σου

mikael
19.10.2011, 10:23
Συγχαρητηρια leyteris77..ειναι η αρχη του ταξιδιου αυτη..τωρα χρειαζετε πολυ δυναμη γιατι το δυσκολοτερο κομματι ειναι μπροστα..

Enya
19.10.2011, 11:37
Η σχολή σου είναι καταπληκτική! Σε βοήθησε πάρα πολύ θέλω να πω. Ξεμπέρδεψαν μαζί σου βγάζοντας φωτοτυπία τον οδηγό σπουδών που είναι 87 σελίδες! Αναρωτιέμαι αν και οι 87 σελίδες είναι για την δική σου σχολή ή περιλαμβάνει ολες τις σχολές, τμήματα κ.τ.λ.

Πολύ καλή η παρατήρησή σου Agoriani! Οι 27 μόνο σελίδες αφορούν πραγματικά το δικό μου περίγραμμα σπουδών και έχουν μέσα φωτο, σχεδιάκια κτλπ. Το θέμα είναι αν μπορώ να αποσπάσω κομμάτι από το βιβλίο ή πώς μπορώ να το διαχειριστώ αλλιώς, γιατί και οι 27 πολλές είναι! Ξέρεις μήπως κανέναν που να έχει καταθέσει περίγραμμα;

Enya
19.10.2011, 11:43

Τυχερούλη, πόσο σε ζηλεύουμε που τέλειωσες με την αναμονή και το βάσανο των χαρτιών και πόσο θα θέλαμε να είμαστε στη θέση σου....!:lol2:

Καλή εγκατάσταση στον τόπο που διάλεξες και καλή συνέχεια με τη ζωή σου!

maria12
19.10.2011, 13:42

Συγχαρητήρια leyteris77!
Είσαι ο πρώτος skilled immigrant στην κοινότητα του patriotaki και θα περιμένουμε με ενδιαφέρον και την δική σου ανταπόκριση.
Αν και δεν έχεις ακόμη μεταναστεύσει, θα είναι πολύτιμες οι πληροφορίες σου σχετικά με την διαδικασία εύρεσης εργασίας (recruiting agencies etc), που υποθέτω ότι έχεις ξεκινήσει ήδη να κάνεις.

Και πάλι συγχαρητήρια!

Birdy
19.10.2011, 14:06

Συγχαρητήρια Λευτέρη και να σου έρθουν όλα όπως τα περιμένεις.

Birdy
19.10.2011, 14:09
1. Θα σου πω τι είχα κάνει εγώ. Είχα βάλει και τα Ελληνικά και με συνδετήρα είχα απο μπροστά τα Αγγλικά δηλαδή τα μεταφρασμένα, ώστε να δούνε απο που προήρθε το κάθε ενα. Για μεγάλη μου έκπληξη μου επέστρεψαν σε ενα φάκελλο ολα τα προτώτυπα Ελληνικά και ετσι δεν πήγε χαμένο κάποιο χαρτί γιατι τα εχω μαζί μου να ξαναβγάλω μεταφράσεις αν χρειαστεί.
2. Τα κουτάκια που δεν βάζεις Χ μην βάζεις τίποτα απολύτως μέσα. Αστα άσπρα άδεια.
3. Οχι μην βάλεις τα φύλλα με τις οδηγίες. Δεν τις χρειάζονται εκείνοι. Είναι μόνο για εσένα.

Σ'ευχαριστώ agoriani για τις απαντήσεις!!!

vaiosb
19.10.2011, 17:31
kalispera eimai kainoyrios.kai tha htela na me boi8isete.exo diabasi ayta poy grafete stin aystralia.8elo na paw kai na brw doylia security ayti ti doylia kano kai edo stin elada.eiamai 36 xronon.mpwrona bro ekei?sas eyxaristo!

leyteris77
19.10.2011, 17:56
Συγχαρητηρια leyteris77..ειναι η αρχη του ταξιδιου αυτη..τωρα χρειαζετε πολυ δυναμη γιατι το δυσκολοτερο κομματι ειναι μπροστα..

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά! Mikael το ξέρω οτι τωρα αρχίζουν τα δύσκολα! Ότι έκανα μέχρι τωρα, το έκανα από τον καναπέ, ή καλύτερα από την καρέκλα του υπολογιστή μου. Τώρα όμως τα ψέματα τελειώνουν και πρέπει να παρθουν οι τελικές αποφάσεις. Δεν είναι έυκολο στην πράξη να παρατάς μια καλη ποιότητα ζωής, δύο καλές δουλειές στην Ελλάδα, δουλείες που δεν έχουν επηρεαστέι από την κρίση (και αν γίνει αυτό θα γίνει στον ελαχιστο βαθμο) και να ξεκινάς στην ουσία από το μηδεν στην αλλη άκρη του κόσμου. Η εμπιστοσύνη όμως που έχουμε στους εαυτούς μας και στις δυναμεις μας, μας παρακινει να κανουμε το μεγαλο βήμα!Εμεις βέβαια που έχουμε συγγενεις εκει και θα σταθουν διπλα μας στα πρώτα δύσκολα βήματα είναι μεγάλη υπόθεση και συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με άλλους που δεν έχουν κανέναν. Στην περίπτωσή μου η μετανάστευση δεν είναι μονόδρομος αλλά συνειδητή επιλογή για να έχω το καλύτερο για μενα,τη γυναικα μου και το παιδί μου σε δουλεια, υγεία, παιδεία, υποδομή, οργάνωση, κράτος κλπ, κλπ!

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για τις ευχές σας!

christine
19.10.2011, 18:33
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά! Mikael το ξέρω οτι τωρα αρχίζουν τα δύσκολα! Ότι έκανα μέχρι τωρα, το έκανα από τον καναπέ, ή καλύτερα από την καρέκλα του υπολογιστή μου. Τώρα όμως τα ψέματα τελειώνουν και πρέπει να παρθουν οι τελικές αποφάσεις. Δεν είναι έυκολο στην πράξη να παρατάς μια καλη ποιότητα ζωής, δύο καλές δουλειές στην Ελλάδα, δουλείες που δεν έχουν επηρεαστέι από την κρίση (και αν γίνει αυτό θα γίνει στον ελαχιστο βαθμο) και να ξεκινάς στην ουσία από το μηδεν στην αλλη άκρη του κόσμου. Η εμπιστοσύνη όμως που έχουμε στους εαυτούς μας και στις δυναμεις μας, μας παρακινει να κανουμε το μεγαλο βήμα!Εμεις βέβαια που έχουμε συγγενεις εκει και θα σταθουν διπλα μας στα πρώτα δύσκολα βήματα είναι μεγάλη υπόθεση και συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με άλλους που δεν έχουν κανέναν. Στην περίπτωσή μου η μετανάστευση δεν είναι μονόδρομος αλλά συνειδητή επιλογή για να έχω το καλύτερο για μενα,τη γυναικα μου και το παιδί μου σε δουλεια, υγεία, παιδεία, υποδομή, οργάνωση, κράτος κλπ, κλπ!

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για τις ευχές σας!Συγχαρητήρια και από μένα leyteris φαντάζομαι ότιι όλοι παίρνουμε κουράγιο όταν κάποιοος φθάνει στο στόχο της visa! πολλές πολλές ευχές για ότι καλύτερο για την νεα αρχή..:)

jini
19.10.2011, 20:36

Ετσι μπράβο! να και τα ευχάριστα! λίγο υπομονή στην αρχή και όλα θα πάνε καλά! ξεκίνα με όρεξη και ηθικό ακμαιότατο!:bravo_:

greg
19.10.2011, 22:10
Agoriani σε ευχαριστώ πολυ, όπως και όλα τα υπόλοιπα μέλη!Να είστε όλοι καλά και πάντα τα όνειρά μας να γίνονται πραγματικότητα. φυσικά και θα συνεχίσω να ενημερώνω και να συμμετεχω στο forum, άλλωστε για να φτάσουμε στο σημείο του Poltergeist (εννοώ δλδ να βρουμε μια καλη δουλεια και να στρωσουμε γενικοτερα τη ζωη μας εκει) εχει πολυ δρόμο ακόμα!

Θα ήθελα εδώ να επισημάνω σχετικα με τα απαραίτητα χαρτια για τη βίζα, οτι σε κανενα έγγραφο δεν έβαλα αποστιλ εκτος από τα ποινικα μητρωα και αυτό επειδη το ένα από τα δυο μου ήρθε με αποστιλ χωρις να το ζητησω. Αυτό το έκανα πρώτον γιατι σε κανενα σημειο μεσα στο εξαιρετικα αναλυτικό και περιγραφικό με καθε λεπτομερεια site του υπουργειου δεν αναφερει λεξη για αναγκη σφραγιδας Χαγης και δευτερον γιατι εδω που ειμαι θα επρεπε να τρεχω σαν το Βεγγο σε διαφορες δημοδιες υπηρεσίες για κατι που τελικα δεν χρειαζόταν. Ετσι λοιπόν μου χορηγηθηκε η βίζα απευθειας χωρις πρωτα να μου οριστει case officer πρωτον γιατι μας ειχαν ειδοποιησει από τον μαρτιο να κανουμε προκαταβολικα εξετάσεις και ποινικα μητρωα και προφανως γιατι σε κανενα από τα έγγραφα μου δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Καλησπέρα Λευτέρη,
συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στην Αυστραλία! Με ποια βίζα κατεβαίνεις? Μπορείς να κάνεις μια περίληψη της όλης διαδικασίας για την έκδοση της βίζας?
Ευχαριστώ!

australian
19.10.2011, 22:48
kalispera eimai kainoyrios.kai tha htela na me boi8isete.exo diabasi ayta poy grafete stin aystralia.8elo na paw kai na brw doylia security ayti ti doylia kano kai edo stin elada.eiamai 36 xronon.mpwrona bro ekei?sas eyxaristo!

αν είναι δυνατόν γράψε με ελληνικούς χαρακτήρες,
έχεις διαβάσει ότι έχει γραφτεί σχετικά με την Αυστραλία?ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ.
Αν τα είχες διαβάσει δεν θα ήταν αυτή η ερώτησή σου,
Μήπως να τα ξαναδιαβάσεις?
Sorry για την απάντηση ΑΛΛΑ, ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ Η ΥΠΟΘΕΣΗ!!!!!

leyteris77
19.10.2011, 23:02
Καλησπέρα Λευτέρη,
συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στην Αυστραλία! Με ποια βίζα κατεβαίνεις? Μπορείς να κάνεις μια περίληψη της όλης διαδικασίας για την έκδοση της βίζας?
Ευχαριστώ!

H δικιά μου περίπτωση ήταν σχετικά απλή.Πολύ επιγραμματικά, πρώτα έδωσα για το IELTS τον Ιουνιο του 10 και εφόσον πήρα το βαθμό που ήθελα (τουλάχιστον 6 σε όλα), έκανα αίτηση για αναγνώριση του πτυχίου στους engineers australia. Η αίτηση εγκρίθηκε τον Ιανουάριο του 11 και τον φεβρουάριο αιτήθηκα την Skilled sponsored visa subclass 176. O sponsor στην περίπτωση μας ειναι συγγενης.

Nikos Mech Eng
20.10.2011, 14:58
H δικιά μου περίπτωση ήταν σχετικά απλή.Πολύ επιγραμματικά, πρώτα έδωσα για το IELTS τον Ιουνιο του 10 και εφόσον πήρα το βαθμό που ήθελα (τουλάχιστον 6 σε όλα), έκανα αίτηση για αναγνώριση του πτυχίου στους engineers australia. Η αίτηση εγκρίθηκε τον Ιανουάριο του 11 και τον φεβρουάριο αιτήθηκα την Skilled sponsored visa subclass 176. O sponsor στην περίπτωση μας ειναι συγγενης.

leuteris77 ... αν και νομίζω ότι είναι προφανές λαμβάνοντας υπόψη τους χρόνους που ανέφερες, η αίτησή σου για visa κρίθηκε με το καθεστώς points πριν ή μετά την 1/7/2011? Ουσιαστικά η ερώτησή μου είναι : όσοι είχαν υποβάλει αίτημα για visa πριν την 1/7/2011 κρίθηκαν με τα νέα κριτήρια ή με τα παλιότερα? (Λογικά πρέπει να αναφέρεται στο immi αλλά ρωτάω έτσι για quick reference).

Και πάλι συγχαρητήρια leuteris77 ... φαντάζομαι ότι τα γλέντια ακόμα καλά κρατούν!!!:yes:

leyteris77
20.10.2011, 20:26
leuteris77 ... αν και νομίζω ότι είναι προφανές λαμβάνοντας υπόψη τους χρόνους που ανέφερες, η αίτησή σου για visa κρίθηκε με το καθεστώς points πριν ή μετά την 1/7/2011? Ουσιαστικά η ερώτησή μου είναι : όσοι είχαν υποβάλει αίτημα για visa πριν την 1/7/2011 κρίθηκαν με τα νέα κριτήρια ή με τα παλιότερα? (Λογικά πρέπει να αναφέρεται στο immi αλλά ρωτάω έτσι για quick reference).

Και πάλι συγχαρητήρια leuteris77 ... φαντάζομαι ότι τα γλέντια ακόμα καλά κρατούν!!!:yes:
Ναι, εννοείται με το παλιό σύστημα. Μπα...δεν γλεντάμε, σε συνεπέρνει αμέσως η καθημερινότητα! Πάντως την χαρά που καναμε την τρίτη θα την θυμάμαι για πολλά χρόνια!

alexan72
20.10.2011, 22:08

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για τις ευχές σας!

Το πιο σημαντικό απ' όλα είναι να ζούμε σε μία χώρα που μας σέβεται όπως τη σεβόμαστε! Η αξιοπρέπειά μας είναι το μόνο που μας έχει απομείνει και πρέπει να τη διαφυλάξουμε πάση θυσία! Πολλές ευχές και πάλι για καλή εγκατάσταση!

ektoras
20.10.2011, 23:05
Το πιο σημαντικό απ' όλα είναι να ζούμε σε μία χώρα που μας σέβεται όπως τη σεβόμαστε! Η αξιοπρέπειά μας είναι το μόνο που μας έχει απομείνει και πρέπει να τη διαφυλάξουμε πάση θυσία! Πολλές ευχές και πάλι για καλή εγκατάσταση!

Εχεις απολυτο δικιο alexan72 καλη τυχη και σε εσενα και στον φιλο τον Λευτερη που τα καταφερε...

alexan72
20.10.2011, 23:34
Εχεις απολυτο δικιο alexan72 καλη τυχη και σε εσενα και στον φιλο τον Λευτερη που τα καταφερε...

Καλή τύχη σε όλους μας! Μακάρι να έχουμε όλοι το κουράγιο να κυνηγήσουμε τα όνειρά μας μέχρι τέλους!

ektoras
21.10.2011, 00:09
Καλή τύχη σε όλους μας! Μακάρι να έχουμε όλοι το κουράγιο να κυνηγήσουμε τα όνειρά μας μέχρι τέλους!

Και το κουραγιο εχουμε και την δυναμη γιατι ειμαστε καθαροι.Προτιμω να ζησω περηφανος Ελληνας ως μεταναστης παρα ως μιζερος ντοπιος.Ολοι μαζι ειμαστε μια παρεα με ενα οραμα κοινο,εμπρος λοιπον να το κανουμε πραξη...

vickoula
21.10.2011, 02:21
Καλησπέρα σε όλους σας!!!Συγχαρητήριαι για τις χρήσιμες πληροφορίες που δίνετε σε όσους θέλουν να φύγουν για ένα καλύτερο μέλλον!Μια απο αυτούς-για το καλύτερο μέλλον- είμαι και γω με την οικογένειά μου.Βρεφονηπιοκόμος είναι το επάγγελμά μου απο τα ΤΕΙ με 15 χρόνια προϋπηρεσία αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να βρω εκεί κάτι σχετικό!Γνωρίζει κάποιος να μου πει άν με φοιτητική βίζα εγγραφόμενη στα τμήματα αγγλικών υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρουμε και να μείνουμε εκεί??Θα μπορέσω με τη φοιτητική βίζα να φέρω και την οικογένειά μου μαζί???Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ektoras
21.10.2011, 09:08
Καλησπέρα σε όλους σας!!!Συγχαρητήριαι για τις χρήσιμες πληροφορίες που δίνετε σε όσους θέλουν να φύγουν για ένα καλύτερο μέλλον!Μια απο αυτούς-για το καλύτερο μέλλον- είμαι και γω με την οικογένειά μου.Βρεφονηπιοκόμος είναι το επάγγελμά μου απο τα ΤΕΙ με 15 χρόνια προϋπηρεσία αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να βρω εκεί κάτι σχετικό!Γνωρίζει κάποιος να μου πει άν με φοιτητική βίζα εγγραφόμενη στα τμήματα αγγλικών υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρουμε και να μείνουμε εκεί??Θα μπορέσω με τη φοιτητική βίζα να φέρω και την οικογένειά μου μαζί???Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλως ορισες vickoula και εμεις σκεφτομαστε να κατεβουμε με φοιτητικη στα αγγλικα(work and study).Aν δεν κανω λαθος ισχυουν αυτα που ρωτας κοιτα τα post του Αgoriani για σπουδες στην Αυστραλια ειναι πολυ κατατοπιστικα.

ramiza
21.10.2011, 12:35
Γειά σας είμαι νέο μέλος στο forum και ήθελα κάποιες πληροφοριες...
Σκεφτομαι να μεταναστευσω στην Αυστραλια αλλα δεν ξερω τι διαδικασια θα πρεπει να κανω....
εχω δυο αδερφια του παππου μου εκει (οι οιποιοι εχουν οικογενειες παιδια εγγονια και λοιπα), εγω δεν εχω αυστραλεζικη υπηκοοτητα και αναρωτιεμαι αν μπορουν να με καλεσουν αυτοι...ωστε να βγαλω visa για να μεινω και να εργαστω εκει...ευχαριστω!!

ramiza
21.10.2011, 13:36
Κάνε το παρακάτω wizard απαντώντας με προσοχή στα ερωτήματα και θα σου βγάλει αν δικαιούσαι visa και αν ναι ποια.

http://www.immi.gov.au/visawizard/

το εκανα αλλα δεν μου εβγαλε αν δικαιουμε καποια συγκεκριμενη...μπορει να δικαιουμαι καποιο αλλα ειδος visas λεει...

ramiza
21.10.2011, 14:11
[QUOTE=vpappas;33438]Το έκανα και έγω για σένα το wizard και δεν έβγαλε τίποτα άρα θα πρέπει να βρείς άλλο τρόπο όπως:

1.Working visa αν είναι στη λίστα SOL το επάγγελμα σου.
http://www.immi.gov.au/skilled/sol/

2.Ή με student visa κανοντάς σπουδές.[/

απο οτι βλεπω στη λιστα υπαρχει "λογιστης γενικα""..εχω τελειωσει ΤΕΙ λογιστικης..απλα στους συγγενεις που θελει για σπονσορες δεν ξερω αν ισχυει και για τα αδερφια του παππου μου..ειναι θειοι μου αλλα οχι πρωτου βαθμου...ευχαριστω για τη βοηθεια παντως!!

ramiza
21.10.2011, 19:47
[QUOTE=ramiza;33441]

Φυσικά και κάνουν οι συγγενείς για σπόνσορες. Απλά έχεις πολλές διαδικασίες πριν φτάσεις στους σπόνσορες.
1.Εχεις να κάνεις skills assessment
2.IELTS
Αpplication για τη visa ειναι το τελευταίο στάδιο.

θα ηθελα να σε ρωτησω αν γνωριζεις εαν αναγνωριζονται πτυχια ΤΕΙ εκει και συγκεκριμενα πτυχιο λογιστικης οπως τι δικο μου...οσο για το ΙΕLTS εχω Proficiency στα αγγλικα..οποτε θα κανω καποια μαθηματα
για να τα θυμηθω και θα δωσω το τεστ αυτο...ευχαριστω και παλι!!!

Sandra
21.10.2011, 20:58
παιδια να σας ρωτησω......μολις παω στην αυστραλια θα με βοηθησουν με τα αγγλικα μου??πως??γινεται να συνεχισεις απο το επιπεδο που τα εχεις σταματησει??

australian
21.10.2011, 21:11
παιδια να σας ρωτησω......μολις παω στην αυστραλια θα με βοηθησουν με τα αγγλικα μου??πως??γινεται να συνεχισεις απο το επιπεδο που τα εχεις σταματησει??
που χαθηκες εσυ?
νόμισα ότι εφυγες κιόλας.
Σαν υπήκοος που είσαι δικαιουσαι ΔΩΡΕΑΝ μαθηματα αγγλικων

Sandra
21.10.2011, 21:20
χαχα δεν εφυγα ακομα συντομα ομως ..........κ η μαμα μου χρειαζεται αγγλικα ειναι σε χειροτερο επιπεδο απο μενα...γινεται κ αυτη να παρακολουθησει μαζι μου??κ οσον αφορα την μικρη μου αδερφη ειναι 11 χρονων τελειωνει φετος το δημοτικο κ γνωριζει ελαχιστα αγγλικα... τι γινεται?ξερεις κ ποτε αρχιζουν τα σχολεια?

australian
21.10.2011, 21:25
χαχα δεν εφυγα ακομα συντομα ομως ..........κ η μαμα μου χρειαζεται αγγλικα ειναι σε χειροτερο επιπεδο απο μενα...γινεται κ αυτη να παρακολουθησει μαζι μου??κ οσον αφορα την μικρη μου αδερφη ειναι 11 χρονων τελειωνει φετος το δημοτικο κ γνωριζει ελαχιστα αγγλικα... τι γινεται?ξερεις κ ποτε αρχιζουν τα σχολεια?

ολοι οι υπήκοοι δικαιούνται,άρα θα είστε συμμαθήτριες με τη μαμά!!
η μικρή αδερφή σου θα πάει σε σχολείο New Arrivals
μεχρι να μάθει τη γλώσσα 6-12 μήνες διαρκεί

Sandra
21.10.2011, 21:28
μαλιστα.........δωρεαν ε?ωραια μια χαρα!!!τα σχολεια εκει ποτε αρχιζουν ?

australian
21.10.2011, 21:36
μαλιστα.........δωρεαν ε?ωραια μια χαρα!!!τα σχολεια εκει ποτε αρχιζουν ?
Φεβρουαριο

Sandra
21.10.2011, 21:40
ωραια σε ευχαριστω πολυ !!

Nikos Mech Eng
21.10.2011, 23:27

Κατσε να καταλάβω τώρα...... εκτός από τις δικές σου τις βαλίτσες θα εχω και τις βαλίτσες της μαμάς και της αδελφής να κουβαλάω? Μήπως τελικά να σκεφτώ τις υπόλοιπες δυνατότητες για visa? :lol2::lol2::lol2:

demi
22.10.2011, 12:15

Sandra αυστραλή υπήκοος ελεύθερη από ότι κατάλαβα για αυτό όλος ο αντρικός πληθυσμός έχει πέσει στο κατόπι σου. Τα αγγλικά σου να τα αφήσεις ακριβώς στο επίπεδο που τα έχεις και να ξεκινήσεις εδώ άλλα γιατί εδώ μιλάνε άλλα αγγλικά. Εμένα τα 10 χρόνια αγγλικά και παρόλο που τα χρησιμοποιούσα στην δουλειά στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι με βοήθησαν πολύ εδώ. Μην αγχώνεσαι όσο λιγότερα ξέρεις τόσο πιό εύκολο είναι να μάθεις τα αυστραλέζικα αγγλικά

spiros24ath
22.10.2011, 14:41
kanenas o opoios zei hdh sthn aystralia gia plhrofories sxetika me to pws kai ti prepei na kanw gia na erthw

ektoras
22.10.2011, 19:37
kanenas o opoios zei hdh sthn aystralia gia plhrofories sxetika me to pws kai ti prepei na kanw gia na erthw

Ξεκινα με μελετη απο τα σχετικα,σπουδες και ανταποκριση απο ΑUS.Οι πληροφοριες του forum ειναι πολυτιμες φιλε μου...

ramiza
22.10.2011, 19:37
Καλησπερα θα ηθελα αν γινεται να με βοηθησει καποιος πανω σε κατι αποριες που εχω σχετικα με τη μεταναστευση στην Αυτραλια...καταρχην θα ηθελα να ρωτησω αν τα πτυχια ΤΕΙ αναγνωριζονται στην Αυστραλια (εχω τελειωσει ΤΕΙ λογιστικης και απο οτι βλεπω το επαγγελμα μου βρισκεται στη σχετικη λιστα). Επισης για να σου αναγνωριστει το πτυχιο, διαβασα οτι θα πρεπει τα δυο τελευταια χρονια να δουλειεις τουλαχιστον ενα χρονο πανω στο επαγγελμα σου...δηλαδη εγω που δεν δουλευω ως λογιστης τα δυο τελευταια χρονια δεν μπορει να ανγνωριστει το πτυχιο μου? ευχαριστω!!!

alkioni
22.10.2011, 22:16
λοιπον παιδια, τη βοηθειά σας, πεστε μου που να κοιταξω για το πως να αναγνωρισω την προυπηρεσια μου στον ιδιωτικό τομεα και το κυριοτερο, εαν η αδεια μητρότητας που έχω εδώ καθόλα νόμιμη αναγνωρίζεται σαν χρόνος προυπηρεσίας εκεί. βοηθήστε με σε ποιο σαιτ να τα ελενξω αυτά. ευχαριστώ:no:

Nikos Mech Eng
22.10.2011, 23:19
λοιπον παιδια, τη βοηθειά σας, πεστε μου που να κοιταξω για το πως να αναγνωρισω την προυπηρεσια μου στον ιδιωτικό τομεα και το κυριοτερο, εαν η αδεια μητρότητας που έχω εδώ καθόλα νόμιμη αναγνωρίζεται σαν χρόνος προυπηρεσίας εκεί. βοηθήστε με σε ποιο σαιτ να τα ελενξω αυτά. ευχαριστώ:no:

Προυπηρεσία:
1. Βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από ιδιώτες εργοδότες. Για κάθε ενασχόληση που είχες να αναφέρεται με ακρίβεια η περίοδος.
2. Βεβαίωση του ασφαλιστικού σου φορέα. Ένας τρόπος είναι τα ένσημα αλλά έχει γραφτεί στο forum εδώ ότι δεν "πολυμετράνε". Γνωρίζω όμως ότι κάθε ασφαλιστικός φορέας εκδίσει σχετική βεβαίωση για την περίοδο ασφάλισης.
3. Έχει γραφτεί εδώ στο forum (δυστυχώς δεν το βρήκα μέσα στην πληθώρα των παρελθόντων post για να σε παραπέμψω) οτι πειστήριο προυπηρεσίας μπορεί να είναι φωτογραφίες που να σε απεικονίζουν στη δουλειά.
4. Αναλόγως της ιδιότητας που είχες (ιδιωτικός υπάλληλος ή ελεύθερος επαγγελματίας - και τα δυο ιδιωτικός τομέας είναι) υπάρχουν και πειστήρια. Πχ για το ΕΤΑΑ (ελεύθερους επαγγελματίες υπάρχει βεβαίωση στο site τους)
5. Για την άδεια κυήσεως και μητρότητας δεν γνωρίζω αν προσμετράται ως προυπηρεσία, αλλά εκτιμώ πως ναι, δεδομένου ότι παραμένεις ασφαλισμένος. Θέλει λίγο ψάξιμο...

alkioni
22.10.2011, 23:39
Προυπηρεσία:
1. Βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από ιδιώτες εργοδότες. Για κάθε ενασχόληση που είχες να αναφέρεται με ακρίβεια η περίοδος.
2. Βεβαίωση του ασφαλιστικού σου φορέα. Ένας τρόπος είναι τα ένσημα αλλά έχει γραφτεί στο forum εδώ ότι δεν "πολυμετράνε". ..................

εντάξει νίκο, οκ, ευχαριστώ. εαν κατάλαβα επειδή δεν συνηθίζω να βγαίνω φοτος στη δουλειά, δεν μου αρέσει, θα ζητήσω βεβαίωση ενσήμων απο το ΙΚΑ. νομίζω πως ειχα ξαναπάρει μια φορά, που αναγράφεται το σύνολο των ενσήμων και απο πότε μέχρι πότε είσαι ασφαλισμένος. am i right? όσο για την άδεια μητρότητας εαν κάποιος γνωρίζει κάποιον αυστραλό δικηγόρο ας του κάνει την ερώτηση, ή έστω ας μου υποδείξει που να κοιτάξω.
ευχαριστώ άντε ναστε καλά:ti_:

pa_nik_
23.10.2011, 14:53
Ερώτηση στην οποία ελπίζω να μπορει να απαντησει καποιος....
Μαζεύω άνετα τουσ 65
Αναγνωρίζομε ευκολα απο το Assesment authority
Αλλα δεν καλυπτω το ζητημα της εργασιακης εμπειριιας 1ετος τα τελευτεα 2 χρονια.....
Υπαρχει καμια ελπιδα να παρω την 175; Ή είναι τελείως απόλυτοι με τα Basic requirements? (εγω απο οτι καταλαβαινω δεν την περνω.....)

alkioni
23.10.2011, 15:48
Ερώτηση στην οποία ελπίζω να μπορει να απαντησει καποιος....
Μαζεύω άνετα τουσ 65
Αναγνωρίζομε ευκολα απο το Assesment authority
Αλλα δεν καλυπτω το ζητημα της εργασιακης εμπειριιας 1ετος τα τελευτεα 2 χρονια.....
Υπαρχει καμια ελπιδα να παρω την 175; Ή είναι τελείως απόλυτοι με τα Basic requirements? (εγω απο οτι καταλαβαινω δεν την περνω.....)

απο την στιγμη που μαζευεις τους 65 πόντους η βίζα θα σου δωθεί. τώρα το γεγονος ότι δεν έχεις προυπηρεσία σημαίνει πως θα δυσκολευτεις να βρεις μια δουλεια εκει οπως την θέλεις. αυτά τα κριτηρια που έχουνε για την βίζα δεν είναι για να τα πληρεις όλα απλά για να σε βοηθήσει να μαζεψεις πόντους. εαν εσύ έχεις 65 πόντους χωρίς προυπηρεσία τότε είσαι οκ.

Kristalia
23.10.2011, 17:51
Καλησπέρα σε όλους,

Σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία είχε γίνει ένα σεμινάριο στην Αθήνα στις 11-10-11 από ένα κολέγιο της Μελβούρνης,το οποίο και παρακολούθησα.Ο υπεύθυνος του κολεγίου μας ενημέρωσε για τον τρόπο που μπορεί να πάει κάποιος στην Αυστραλία χωρίς να έχει κάποιον συγγενή πρώτου βαθμού.Για να μην μακρυγορώ ο πιο σίγουρος κ ασφαλής τρόπος είναι με φοιτητική βίζα.Μιλώντας προσωπικά για μένα,για αρχή θα πρέπει να παρακολουθήσω περίπου για ένα 6μηνο μαθήματα αγγλικής γλώσσας στο συγκεκριμένο κολέγιο και στη συνέχεια να επιλέξω είτε να ακολουθήσω την ειδικότητα μου(που υπάρχει στη skilled list) είτε να ακολουθήσω κάποια άλλη ειδικότητα(διάρκειας 2 χρόνων).Ακολουθώντας την 2η επιλογή θα έχω ένα 2ο πτυχίο και κλείνοντας πια 2,5 χρόνια στην Μελβούρνη θα έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση για τη βίζα μόνιμου κατοίκου.Θεωρώ λοιπόν προτιμότερο να σπουδάσω εκεί,έτσι ώστε να έχω στα χέρια μου ένα πτυχίο από κολέγιο της Αυστραλίας παρά να πάω με το πτυχίο της Ελλάδας κ να ψάξω για εργασία(αφού απ'όσο ξέρω προτιμάνε πρώτα τους Αυστραλούς).
Σκέφτομαι να φύγω αρχές Ιανουαρίου μιας κ τα μαθήματα στο κολέγιο ξεκινάνε αρχές Φεβρουαρίου..Από την ενημέρωση που έχω θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία(ηλεκτρονική αίτηση στο κολέγιο,αίτηση για φοιτ.βίζα,ασφάλεια υγείας κ.λ.π.)από Ελλάδα έτσι ώστε να είναι όλα έτοιμα προτού φύγω.Πιστεύω λοιπόν ότι ο τρόπος που περιέγραψα παραπάνω είναι πιο οργανωμένος απ το να πάω με τουριστική βίζα και να αρχίζω να ψάχνομαι εκεί.
Καταλήγοντας θα ήθελα να παραθέσω ένα ερώτημα σχετικά με την έκδοση της φοιτητικής βίζας.Γνωρίζει κάποιος εαν θα γίνει απ το Βερολίνο ή θα πρέπει να πάω στο Αυστραλέζικο προξενείο στην Αθήνα και πόσο πολύπλοκη είναι η όλη διαδικασία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

ZAKARI
23.10.2011, 19:13
gia na kaneis thn φοιτητική βίζα prepei :
-na kaneis online to payment sto kollegio
-otan gineis accept 8a pareis ena mail to opoio 'pistopoiei' oti eisai eggegramenos san foithths sto tade kollegio
-pas presbeia AU me to ^^^ (apa3 kai exeis plhrwsei, den mporei na soy arnh8oyn tpt) kai toys les 8elw na bgalw thn foitithkh visa..

-----------------

Opws len oloi, ola einai 8ema leftwn... fantasoy posa lefta 8a toys dwseis ola ayta ta xronia (noikia + faei + pros to zhn)... (g*amhseta)
ennoeite oti ama mporeis to kaneis, gia na fygeis apo to yperoxo GREECE poy mas fortwsane sthn plath.

ramiza
23.10.2011, 19:53
Καλησπέρα σε όλους,

Σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία είχε γίνει ένα σεμινάριο στην Αθήνα στις 11-10-11 από ένα κολέγιο της Μελβούρνης,το οποίο και παρακολούθησα.Ο υπεύθυνος του κολεγίου μας ενημέρωσε για τον τρόπο που μπορεί να πάει κάποιος στην Αυστραλία..............................

Καλησπερα Κρυσταλια..θα ηθελα να σε ρωτησω, επειδη παρακολουθησες το σεμιναριο αυτο, αν τα κολλεγια στην Αυτραλια δεχονται αποφοιτους ΤΕΙ και δευτερον αν γνωριζεις καποιο site με τα κολλεγια της Αυτραλιας που μπορουν να δεχτουν ατομα απο Ελλαδα..ευχαριστω!!!

nunki
23.10.2011, 20:30
Οποιοσδηποτε κατω των 49 μπορει να παει και να σπουδασει, αρκει να εχεις αναλογη πιστοποιηση στα αγγλικα σου. Και φυσικα το παραδακι ετοιμο για τα διδακτρα σου...

κανε ενα τσεκ εδω: www.studyinaustralia.gov.au

pa_nik_
23.10.2011, 21:03
απο την στιγμη που μαζευεις τους 65 πόντους η βίζα θα σου δωθεί. τώρα το γεγονος ότι δεν έχεις προυπηρεσία σημαίνει πως θα δυσκολευτεις να βρεις μια δουλεια εκει οπως την θέλεις. αυτά τα κριτηρια που έχουνε για την βίζα δεν είναι για να τα πληρεις όλα απλά για να σε βοηθήσει να μαζεψεις πόντους. εαν εσύ έχεις 65 πόντους χωρίς προυπηρεσία τότε είσαι οκ.

Καταρχας να σε ευχαριστησω για απαντηση.....απλα εχω εναν ενδοιασμο και προσπαθω να βρω απαντηση.....
αναφερει το booklet 6.
For General Skilled Migration to Australia, you must be able to satisfy the following basic
requirements.
1.....
2....
3.....
4 Recent work experience
Δεν σημαινει οτι ειναι αναγκαστικο; με ποιον να επικοινωνησω για να μαθω; Η πρεσβεια δεν εχει απαντησει σε email μου

leyteris77
23.10.2011, 21:11
Καταρχας να σε ευχαριστησω για απαντηση.....απλα εχω εναν ενδοιασμο και προσπαθω να βρω απαντηση.....
αναφερει το booklet 6............................

Παιδιά είναι ξεκάθαρο είναι βασική προυπόθεση. Απλα τα παραπάνω χρόνια δίνουν επιπλέον πόντους. Δεν σημαίνει οτι αν μαζεύεις τους πόντους αλλιώς αλλα δεν εχεις τους 12 μηνες στους τελευταιους 24 μπορεις να παρεις βίζα.

alkioni
23.10.2011, 21:24
αναφερει το booklet 6..............................

ναι έχεις δίκιο, συγνώμη εαν σε παραπλάνησα, η αλήθεια είναι πως δεν είχα δώσει ιδιαίτερη βάση διότι έχω προυπηρεσία. τώρα κοίταξα το booklet και όντως το ζητάει σαν βασική προυποθεση. μάλλον θα πρέπει να ψάξεις για μια άλλη λύση ή να κάνεις υπομονή και να αποκτήσεις 12 μήνες τουλάχιστον προυπηρεσίας.:kouragio:

μπορεις να στείλεις μήνυμα κατευθείαν στο υπουργείο μεταναστευσης ή στην πρεσβεία στο Βερολίνο όχι στην Αθήνα.

pa_nik_
23.10.2011, 21:32
ναι έχεις δίκιο, συγνώμη εαν σε παραπλάνησα, η αλήθεια είναι πως δεν είχα δώσει ιδιαίτερη βάση διότι έχω προυπηρεσία. τώρα κοίταξα το booklet και όντως το ζητάει σαν βασική προυποθεση. μάλλον θα πρέπει να ψάξεις για μια άλλη λύση ή να κάνεις υπομονή και να αποκτήσεις 12 μήνες τουλάχιστον προυπηρεσίας.:kouragio:

μπορεις να στείλεις μήνυμα κατευθείαν στο υπουργείο μεταναστευσης ή στην πρεσβεία στο Βερολίνο όχι στην Αθήνα.

12 μηνες προυπηρεσια σεην Ελλαδα του 2011;;;;; χαχαχαχαχα αστειο ακουγετε....
Πέρα απο την πλακα ομως, εαν ειμαι αυτοαπασχολουμενος δηλαδη ελευθερος επαγγελματιας στο επαγγελμα το οποιο θελω να ασκησω....θα πιαστει σαν προυπηρεσια;; ή πρεπει να ειμαι υπαλληλος;

marina-aigio
23.10.2011, 22:10
Καλησπέρα και πάλι.Μία ερώτηση καλέ παιδιά.Αν πάω με φοιτητική έμαθα ότι μπορώ να πάρω μαζί μου και τον άντρα μου και την κόρη μου αλλά έχουμε δικαίωμα να δουλέψουμε και οι 2 μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα δηλαδή part time το οποίο νομίζω δεν είναι αρκετό για να ζήσουμε 3 άτομα.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι.Αν τύχει και ο άντρας μου βρει κάποιον να του κάνει spondor job μπορεί να αλλάξει την visa του σε working ώστε να μην έχει περιορισμό στον χρόνο δουλειάς?

Sandra
24.10.2011, 12:54
Κατσε να καταλάβω τώρα...... εκτός από τις δικές σου τις βαλίτσες θα εχω και τις βαλίτσες της μαμάς και της αδελφής να κουβαλάω? Μήπως τελικά να σκεφτώ τις υπόλοιπες δυνατότητες για visa? :lol2::lol2::lol2:

χαχαχα ελα μωρε λιγες βαλιτσες παραπανω οι δικες μου της αδερφης της μαμας κ της θειας....πολλες ειναι?? :lol2:

Sandra
24.10.2011, 12:56
Sandra αυστραλή υπήκοος ελεύθερη από ότι κατάλαβα για αυτό όλος ο αντρικός πληθυσμός έχει πέσει στο κατόπι σου. Τα αγγλικά σου να τα αφήσεις ακριβώς στο επίπεδο που τα έχεις και να ξεκινήσεις εδώ άλλα γιατί εδώ μιλάνε άλλα αγγλικά. Εμένα τα 10 χρόνια αγγλικά και παρόλο που τα χρησιμοποιούσα στην δουλειά στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι με βοήθησαν πολύ εδώ. Μην αγχώνεσαι όσο λιγότερα ξέρεις τόσο πιό εύκολο είναι να μάθεις τα αυστραλέζικα αγγλικά

διαφερουν πολυ τα αγγλικα με αυτα της αυστραλιας??

sofika
24.10.2011, 15:23
Καλημερα εχω μπερδευτει διαβαζοντας ενας καθηγητης κλασικης μουσικης μπορει να παρει βιζα με τα vitasses η οχι ?Οικογενειακη η προσωπικη και μετα οι υπολοιποι?:cry:

sofia 73
25.10.2011, 10:17
καλημερα
λευτερη συγχαρητηρια για την βιζα σου
παρακαλω θα ηθελα να σε ρωτησω κατι, η οποισ αλλοσ ξερει..
sponsor ειναι και ο συγκενησ χωρισ να σου προσφερει την εργασια για την οποια κανεισ apply η πρεπει να ειναι εργοδοτησ?
ευχαριστω

louizianna
25.10.2011, 18:36
καλημερα
λευτερη συγχαρητηρια για την βιζα σου
παρακαλω θα ηθελα να σε ρωτησω κατι, η οποισ αλλοσ ξερει..
sponsor ειναι και ο συγκενησ χωρισ να σου προσφερει την εργασια για την οποια κανεισ apply η πρεπει να ειναι εργοδοτησ?
ευχαριστω

μου φαινετε οτι εχετε πολλοι μεινει στην εποχη που ο συγγενης σου λεει ελα... και εσυ απλα πας.....οχι λοιπον αυτο δεν ισχυει πια..σπονσορας ειναι αυτος που σου προσφερει δουλεια....αν ο συγγενης δεν ειναι του θανατά και να σε χρειαζετε για τα τελευταια του...οχι ....δεν μπορει να σε καλεσει

gogita
25.10.2011, 18:55
https://www.migrationexpert.com.au/work_visa/working_holiday_visa/online_assessment/?fid=103315&utm_term=1%20year%20working%20visa%20for%20austral ia&creative=7710951318&network=1&pl=new-zealand.visahq.com&adgroup=2023165998&match=

ceck this out...

ektoras
25.10.2011, 19:06
https://www.migrationexpert.com.au/work_visa/working_holiday_visa/online_assessment/?fid=103315&utm_term=1%20year%20working%20visa%20for%20austral ia&creative=7710951318&network=1&pl=new-zealand.visahq.com&adgroup=2023165998&match=

ceck this out...

Γεια σου gogita καλο θα ειναι τα site να καταληγουν σε gov.au για να ειναι σιγουρα εγκυρα και αξιοπιστα.Υπαρχουν και παραπλανητικα με κερδοσκοπικες διαθεσεις οποτε προσοχη...

australian
25.10.2011, 19:07
Γεια σου gogita καλο θα ειναι τα site να καταληγουν σε gov.au για να ειναι σιγουρα εγκυρα και αξιοπιστα.Υπαρχουν και παραπλανητικα με κερδοσκοπικες διαθεσεις οποτε προσοχη...
:yes::yes::yes:

προτιμήστε αυτό το wizard http://www.immi.gov.au/visawizard/

effie
25.10.2011, 22:28
Γειά σας και πάλι μετά από αρκετό καιρό. Όποιος μπορεί να βοηθήσει για μια ακόμη φορά ας μου απαντήσει στην παρακάτω ερώτηση. Αν κάποιος έχει ένα χρηματικό ποσό Α να δηλώσει για να πάει στην Αυστραλία γίνεται και χωρίς skilled visa ή είναι πιο εύκολο: Εγώ έχω 10 χρόνια ελ.επαγγελματίας σαν λογίστρια και έχω κάποιο ποσό για να κάνω επιχείρηση δική μου εκεί. Μου το επιτρέπει αυτό το κράτος εκεί; Και τι ποσό είναι αυτό ( αν ισχύει ) για να με αφήσουν να πάω με τον άντρα μου και τα παιδιά μου για να κάνουμε εκεί επιχείρηση: Δηλαδή μπορούμε με κάποιο ποσό για το κάθε άτομο να κάνουμε sponsoring μόνοι μας στον εαυτό μας δεσμεύοντας κάποιο χρηματικό ποσό στην τράπεζα μέχρι να πάρουμε μόνιμη visa? Γιατί θέλουμε να κάνουμε δική μας δουλειά κάτω, έχουμε και συγγενείς που μπορούν να μας βοηθήσουν σε αυτό αλλά δεν ξέρουν να μου πουν αν γίνεται. Σας ευχαριστώ πολύ για όποιον μπορεί να βοηθήσει. Agoriani εσύ που είσαι εκεί τόσο καιρό ξέρεις κάτι παραπάνω?

και αν υπάρχει κάποια σχετική visa με ελεύθερο επάγγελμα ή επιχειρηματία που θέλει να πάει σας παρακαλώ πείτε μου ποια visa είναι αυτή γιατί στο site το επίσημο δεν ξέρω που ακριβώς να κοιτάξω και έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

nunki
25.10.2011, 22:44
Λογικα θα σου κανει η skilled independent νομιζω ειναι καταλληλη για ελευθερους επαγγελματιες. Για τσεκαρε εδω μηπως ειναι αυτο που θες http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/obligations.htm

gogita
25.10.2011, 23:30

ευχαριστω παιδια!!!
καπου ειδα μεσα στο forum για μια δικηγορο ελληνιδα(στη Μελβουρνη) πιστοποιημενη απο MARA "greekaustraliavisa" (καπως ετσι ειναι το site)...εχει δοκιμασει καποιος για βιζα με migration agent?

επισης θελω αν καταφερουμε να μεινου αυστραλια να μας στειλουν απο Ελλαδα τον σκυλο μας....ξερει κανεις τι διαδικασια χρειαζεται?εχει κανει ολα τα εμβολια κ εχει ενημερωμενο βιβλιαριο απο γιατρο

ektoras
25.10.2011, 23:43
ευχαριστω παιδια!!!
καπου ειδα μεσα στο forum για μια δικηγορο ελληνιδα(στη Μελβουρνη) πιστοποιημενη απο MARA "greekaustraliavisa" (καπως ετσι ειναι το site)...εχει δοκιμασει καποιος για βιζα με migration agent?

επισης θελω αν καταφερουμε να μεινου αυστραλια να μας στειλουν απο Ελλαδα τον σκυλο μας....ξερει κανεις τι διαδικασια χρειαζεται?εχει κανει ολα τα εμβολια κ εχει ενημερωμενο βιβλιαριο απο γιατρο

Για το δευτερο που λες ριξε μια ματια στο forum για μεταφορα κατοικιδιων ειναι πολυ καλο...

australian
26.10.2011, 00:07
ευχαριστω παιδια!!!

εδω η agent http://www.hellasaustraliavisa.com.gr/index.php?page=who-we-are

κι εδώ για το σκύλο http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2536

gogita
26.10.2011, 00:26
[QUOTE=australian;33760]εδω η agent http://www.hellasaustraliavisa.com.gr/index.php?page=who-we-are

για αυτην λεω!!!εχει χρησιμοποιησει καποιος agent?

australian
26.10.2011, 00:30
[QUOTE=australian;33760]εδω η agent http://www.hellasaustraliavisa.com.gr/index.php?page=who-we-are

για αυτην λεω!!!εχει χρησιμοποιησει καποιος agent?
κάποιοι την είχαν συναντήσει πριν ένα μήνα που βρίσκονταν
Ελλάδα.
Ψάξε στο forum

raniakat
26.10.2011, 02:44
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΜΟΝΙΜΟ ΚΑΤΟΙΚΟ ΑΥΣΤΡΑΛΟ ΠΟΛΙΤΗ (ΘΕΙΟΣ) ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΜΑΖΙ Η ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΟΛΟ ...
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ

lucia
26.10.2011, 17:51
Φίλε fendy έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum αλλά παρακολουθώ στενά την συζήτηση για το θέμα των οικονομικών μεταναστών. Απλά να επισημάνω ότι δουλείες για ανειδίκευτους υπάρχουν όπως λες σίγουρα, αλλά δεν υπάρχει καμία visa που να τους επιτρέπει την είσοδο στη χώρα και αυτό είναι το πρόβλημα. Ελπίζω το καθεστώς να αλλάξει κάποια στιγμή.

Τετάρτη, 26 Οκτωβρίου 2011
Αυτή είναι η ουσία του προβλήματος και πρέπει να το καταλάβουν όλοι! Αλλά νομίζω βρε παιδιά ότι ο κόσμος δεν ξέρει να διαβάζει ή διαβάζει και καταλαβαίνει αυτό που τον συμφέρει. Έχεις τις απαραίτητες προυποθέσεις, πληροίς τα συγκεκριμένα κριτήρια που θέλουν; Έχεις την απαραίτητη ειδικότητα της λίστας των επαγγελμάτων για την βίζα ναι η ου; Αν τα έχεις γίνεσαι δεκτός και μπαίνεις στην χώρα νόμιμα με βίζα. Αλλιώς αν μπεις με τουριστική δεν υπάρχεις! Θα είσαι δηλαδή λαθρομετανάστης χωρίς δικαιώματα στην χώρα για να γίνεις τι; Ανειδίκευτος εργάτης χωρίς ασφάλιση; Μπορεί η χώρα να ζητάει για παράδειγμα νοσηλευτές και εσύ να είσαι αστροφυσικός με χίλια πτυχία (ένα χαζό παράδειγμα λέω, μην με παρεξηγήσει κανείς) και ο αστροφυσικός να μην είναι στη λίστα των επαγγελμάτων που να του δίνουν την πολυπόθητη βίζα. Ο αστροφυσικός λοιπόν έξω ενώ ο νοσηλευτής και ο μαραγκός μέσα! Κοιτάνε να καλύψουν τα κενά στα επαγγέλματα που έχουν, δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε! Αυτό κατάλαβα από αυτά που διάβασα στην επίσημη σελίδα της Αυστραλιανής κυβέρνησης. Εκείνο που δεν κατάλαβα όμως είναι τι γίνεται με τα χρήματα που καταβάλεις για την βίζα αν τελικά δεν γίνεις δεκτός. Δεν νομίζω να σου επιστρέφονται, κι επειδή το χρηματικό ποσό είναι σεβαστό νομίζω ότι η μετανάστευση έχει γίνει μια μπίζνα τελικά.

fendy
26.10.2011, 18:31
Απο οτι εχω ακουσει,πανε με τουριστικη βιζα,βρισκουν δουλεια,και αν ο εργοδοτης τους θελει να τους κρατησει,βγαινουν στο τριμηνο απο την χωρα,πανε σε μια γειτονικη και επιστρεφουν με προσκληση του εργοδοτη τους.
Οντως εχουν κανει μπιζνα την μεταναστευση,αλλα οι Ασιατες δεν πανε με 50.000 στην τσεπη.Κανουν την διαδικασια που ειπα παραπανω.

Go-to-AUS
26.10.2011, 18:36
Πολλά κατάλαβες..... Πρώτα απ' όλα δεν ξέρεις αν έχω βρει δουλειά ή όχι. Δεν ξέρεις ούτε ποιός είμαι ούτε τι προϋποθέσεις και experties έχω, δεν ξέρεις που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή και από ποιά θέση μιλάω, δεν έχεις ιδέα από τα κίνητρά μου και με την συμπεριφορά σου αμφισβητώ αν θα τα καταλάβεις ποτέ. Θα πρότεινα αν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις να το πεις αλλιώς να συνεχίσεις τις διακοπές σου. Και εν πάση περιπτώσει αν δεν σ' αρέσει το chat γιατί συμμετέχεις? Μήπως γιατί είναι το μόνο που έχεις να κάνεις ενώ είσαι εκεί? Εγώ κύριε ανώνυμε, έχω να αναδείξω την συμετοχή μου στο forum σε ερωτήσεις και απαντήσεις. Εσύ τι? Ναι καλά κατάλαβες..... ρίξε μια ματιά στον αριθμό των μηνυμάτων που εμφανίζονται στο profil μου. Τώρα ρίξε μια ματιά και στο δικό σου! :bad_:

Παρακαλώ τους Moderators για την προστασία μου και τον σεβασμό των χρηστών από παρεμβάσεις τύπου Go-to-AUS .:ti_:

Και εγώ για το chat είμαι εδω.
Όπως λες, δεν γνωρίζω αν βρήκες δουλειά η όχι, ελπίζω να σου πανε ήδη ολα καλά, ίσως η άποψη μου να μη σου άρεσε, δεν είχα σκοπό να σε στεναχωρίσω, απλά ήθελα να πω την γνωμη μου, ίσως δεν έπρεπε, ζητώ συγγνώμη.

fendy
26.10.2011, 19:18
Εγω λεω τι εχω ακουσει και ψαχνω να βρω τροπο,πως μπορω να παω,χωρις να εχω ενα καρο λεφτα.
Λες και αν ειχα 50.000,θα πηγαινα μεταναστης!!!
Με πολυ λιγοτερα,ανοιγεις μαγαζι οπουδηποτε στην Ευρωπη,δεν πας να τα χωσεις στους Αυστραλους!!!

djkargoathens
26.10.2011, 21:16
πληροφοριεσ σχετικα με εμενα μενω στην αθηνα δουλευως ως επαγγελματιας dj και βιοπορω απο αυτο. εχω τελιωσει bachelor honours in recording arts (ηχοληψια και μια γνωση ευριτερη οσο αφορα την μουσικη βιομηχανια) .εχω παρει το ielts και μιλαω αρκετα καλα τα αγγλικα.βλεπω γυρω μου το κρατος να καταστερφεται και ξερω οτι καποια στιγμη θα με παρει και εμενα η μπαλα οποτε σκεφτομαι να αναχωρησω για αλλεσ πολιτειες εχω συγγενεις στην μελβουρνη που θελουν και μπορουν να βοηθισουν.εχω κανει την ερευνα μου σε σχεση με βιζες κ.τ.λ.π μπορω μεχρι να βρω κατι που εχει να κανει με το επαγγελμα να δουλεψω σε οπιοδηποτε ποστο μπαρ η εστιατοριου μεχρι και λαντζα πραγματικα.αυτα για μενα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πωσ μπορω να κινιθω ωστε να εχω τις μικροτερες απωλειες οικονομικου τυπου ωστε να παω στην μελβουρνη να δω την κατασταση δουλευοντας?

υ.γ κανετε παραγματικα τρομερη δουλεια πατριωτες!!!!!!

Nikos Mech Eng
26.10.2011, 21:53
πληροφοριεσ σχετικα με εμενα μενω στην αθηνα δουλευως ως επαγγελματιας dj και βιοπορω απο αυτο. εχω τελιωσει bachelor honours in recording arts (ηχοληψια και μια γνωση ευριτερη οσο αφορα την μουσικη βιομηχανια) .εχω παρει το ielts και μιλαω αρκετα καλα τα αγγλικα.βλεπω γυρω μου το κρατος να καταστερφεται και ξερω οτι καποια στιγμη θα με παρει και εμενα η μπαλα οποτε σκεφτομαι να αναχωρησω για αλλεσ πολιτειες εχω συγγενεις στην μελβουρνη που θελουν και μπορουν να βοηθισουν.εχω κανει την ερευνα μου σε σχεση με βιζες κ.τ.λ.π μπορω μεχρι να βρω κατι που εχει να κανει με το επαγγελμα να δουλεψω σε οπιοδηποτε ποστο μπαρ η εστιατοριου μεχρι και λαντζα πραγματικα.αυτα για μενα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πωσ μπορω να κινιθω ωστε να εχω τις μικροτερες απωλειες οικονομικου τυπου ωστε να παω στην μελβουρνη να δω την κατασταση δουλευοντας?

υ.γ κανετε παραγματικα τρομερη δουλεια πατριωτες!!!!!!

Καλώς τον!
djkargoathens αν μικρότερες οικονομικές απώλεις εννοείς το κόστος των visas, ξαναρίχνοντας μια ματια στη βασική σελίδα http://www.immi.gov.au/ θα ενημερωθείς. Αν εννοεις γενικότερα, φοβάμαι ότι είναι πολύπλοκη ερώτηση και δεν υπάρχει μονοσήμαντη λύση. Το καλό είναι ότι ανέφερες την ύπαρξη συγγενών που (ανάλογα την σχέση που έχεις μαζί τους) θα μπορέσουν να σε φιλοξενήσουν στα πρωτα σου βήματα το 1ο καιρό. Δεδομένου ότι ανέφερες ότι έχεις διαβάσει τα θέματα του migration φαντάζομαι να έχεις επιβεβαιώσει ότι το επαγγελμά σου ανήκει στα επιθυμητά από το DIAC. Επίσης θετικό το IELTS που έχεις. Φαντάζομαι να έχεις βαθμό >6 σε όλα τα Modules. Όμως από τη διατύπωση του ερωτήματος σου διέκρινα ότι θα χρειαστεί να αφιερώσεις μερικές ώρες/μέρες ακόμα στο διάβασμα των σχετικών topics εδώ και στην παραπάνω αναφερθείσα ιστοσελίδα.

Nikos Mech Eng
26.10.2011, 21:56
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 254411 254412 Η' ΣΤΟΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΙΜΑΙ 53 ΕΤΩΝ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Το θέμα της ηλικίας είναι πολύ σημαντικό! Γενικά ζητάνε <50. Αν κάποιος φίλος ξέρει κάτι σχετικά για ηλικία>50 ας ενημερώσει.

Nikos Mech Eng
26.10.2011, 22:01
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΜΟΝΙΜΟ ΚΑΤΟΙΚΟ ΑΥΣΤΡΑΛΟ ΠΟΛΙΤΗ (ΘΕΙΟΣ) ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΜΑΖΙ Η ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΟΛΟ ...
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ

Please, γράφε με μικρά ώστε να μην θεωρείται ότι φωνάζεις. Αν θες να αιτηθείς visa λόγω του συγγενή σου διάβασε στο http://www.immi.gov.au/migrants/family/other-outside.htm

australian
26.10.2011, 22:30
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 254411 254412 Η' ΣΤΟΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΙΜΑΙ 53 ΕΤΩΝ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Η ηλικία σου είναι απαγορευτική,ζητάνε εκτος απο τα υπόλοιπα <50
ριξε μια ματια εδώ http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2155

gogita
26.10.2011, 23:35
αν ειναι καποιος φυσικοθεραπευτης στο φορουμ πλιζ ας επικοινωνησει μαζι μου

επισης ξερει καποιος να μου πει με ποιον τροπο μπορω ν ακανω δικη μου δουλεια στην αυστραλια σαν ελευθερος επαγγελματιας?

lucia
27.10.2011, 00:48
Απο οτι εχω ακουσει,πανε με τουριστικη βιζα,βρισκουν δουλεια,και αν ο εργοδοτης τους θελει να τους κρατησει,βγαινουν στο τριμηνο απο την χωρα,πανε σε μια γειτονικη και επιστρεφουν με προσκληση του εργοδοτη τους.
Οντως εχουν κανει μπιζνα την μεταναστευση,αλλα οι Ασιατες δεν πανε με 50.000 στην τσεπη.Κανουν την διαδικασια που ειπα παραπανω.
Ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει αλλά κάπου διάβασα ότι αν σε σπονσοράρει εργοδότης πρέπει να σε κρατήσει 2 χρόνια και να έχει καταθέσει ένα σεβαστό ποσό για σένα. Εδώ δεν το κάνουν ούτε σε συγγενείς τους οι άλλοι, θα το έκαναν για έναν "αναλώσιμο' Ασιάτη ή για άλλον λαθρομετανάστη; Θα τους ήταν τόσο πολύτιμος που θα ήθελαν να τον κρατήσουν; Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα παραθυράκια με την φοιτητική βίζα ώστε αυτοί οι Ασιάτες που λες να δουλεύουν μαύρα ας πούμε και να σπουδάζουν για να μπορέσουν τελικά να νομιμοποιηθούν. Πάντως κάνοντας μια τέτοια ζωή φαντάζομαι ότι ακροβατείς στα όρια της παρανομίας. Αν βέβαια είσαι τόσο απελπισμένος μπορείς να το ρισκάρεις, αυτό κάνουν κάποιοι λαοί που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Τι είχαν τι έχασαν!

sotiris th
27.10.2011, 01:51

Δες στο θεμα : για οσους ειναι πανω απο 45
Εκει σε προηγουμενα post o Agoriani δινει σχετικες πληροφοριες
Ψαξε και καλη επιτυχια

panos1966
27.10.2011, 04:47
Εγω λεω τι εχω ακουσει και ψαχνω να βρω τροπο,πως μπορω να παω,χωρις να εχω ενα καρο λεφτα.
Με πολυ λιγοτερα,ανοιγεις μαγαζι οπουδηποτε στην Ευρωπη,δεν πας να τα χωσεις στους Αυστραλους!!!

Ναι ...... ανοίγεις μαγαζί χωρίς πελάτες!!!!!

χώρια που χρειάζονται κάμποσα για τον "αέρα" του μαγαζιού... αέρας κοπανιστός δηλαδή

ε'ιδα και μένα που τόσα χρόνια τα 'εχωνα στους Έλληνες λαμόγιους και τώρα τους πληρώνω πάλι μέσω των έκτακτων φόρων... πίκρα..... και να έχεις 50.000 στην άκρη δεν παει να πει ότι θα ζ΄λησεις καλά στην Ελλάδα του σήμερα, και η νοοτροπία των ελλήνων δεν αλλλαζει όσα λεφτα και αν έχεις...

τα λέω αυτά γιατί μερικοί όπως και εγώ που φύγαμε από Ελλάδα φύγαμε για την μακακιζμένη νοοτροπία των Ελλήνων που μας έφερε σε αυτήν την κατάσταση και όχι γιατι δεν είχαμε δουλεια στην πατρίδα.....
(αν και σε λίγο καιρό μπορεί και εμείς να μέναμε χωρίς δουλεια.....)
φύγαμε για ενα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας και για να ζήσουμε κι εμείς λίγο ποιο ανθρώπινα σε μια κοινωνία με σύστημα και όχι σε μια κοινωνία που προσπαθούν 30 χρόνια και βάλε να ανακαλύψουν τον τροχό,,,,,

φιλιά σε όλους......

ευανθια
27.10.2011, 08:38
Ναι ...... ανοίγεις μαγαζί χωρίς πελάτες!!!!!

χώρια που χρειάζονται κάμποσα για τον "αέρα" του μαγαζιού.................ς......

:bravo_:

fendy
27.10.2011, 09:20
Με πολυ λιγοτερα,ανοιγεις μαγαζι οπουδηποτε στην Ευρωπη,δεν πας να τα χωσεις στους Αυστραλους!!!''

Παιδια τρελενεστε για την παπαρολογια εις βαρος της Ελλαδας,αλλα εγω την βαριεμαι.Προσπαθω να μαθω οσο το δυνατον περισσοτερα για το τι συμβαινει στις ξενες χωρες.
Να πω για τους Ασιατες που ειναι απελπισμενοι,οτι εχω γνωρισει ατομο που ηταν μανατζερ σε εταιρια στην χωρα του,ειχε μισθο 1000 ευρω,οταν ο περισσοτερος κοσμος εκει εχει μισθο 100-200 ευρω.Πηγε Αγγλια,δουλεψε αρχικα σε φαστ φουντ και σιγα σιγα βρηκε σε γραφειο,οχι ομως μανατζερ.Ειναι βεβαια ευχαριστημενος.

Alex81
27.10.2011, 12:29
Γειά σας και από μένα!

Καταρχήν πολλά συγχαρητήρια για αυτό το φόρουμ που αποδεικνύει ότι όταν θέλουμε,μπορούμε. Πολύ σοβαρή προσπάθεια,αξίζουν πολλά μπράβο.

Ζητώ συγνώμη αν το ποστ μου είναι σε λάθος μέρος. Η περίπτωση μου είναι η εξής. Είμαι μαθηματικός,30 χρονών με άριστη γνώση των αγγλικών (εχω γραφτεί για τις επόμενες εξετάσεις του IELTS,λογικά δεν θα έχω πρόβλημα). Δουλέυω εδώ και 5 χρόνια κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα αλλα και σε φροντιστήρια.

Στην λίστα SOL δεν υπάρχει σαν επάγγελμα το μαθηματικός,υπάρχει όμως το καθηγητής σχολείου. Έχω πολλές ερωτησεις αλλά δεν θέλω να σας ζαλίσω με όλες. Αυτή που με καίει είναι η εξής...

Αν έχω καταλάβει καλά (και έχω απογοητευτεί πλήρως) χρείαζεται κάποιος 1,5 χρόνο περίπου για να βγάλει skilled migrant visa (175). Αναλυτικά...κανα μήνα μέχρι να πάρω το IELTS στα χέρια μου...μετά το στέλνω αυτό μαζί με θεωρημενα αντιγραφα του πτυχίου μου κλπ για να τα αναγνωρίσουν εκέι..αυτο παίρνει περιπου 3,5 μήνες..μονο αφου εχω κανει ολα αυτα μπορω μετά να κάνω αίτηση για visa η οποία για να βγει θέλει κανα χρόνο..αρα συνολικα μιλαμε για 1,5 χρονο..(την περιπτωση του sponsorship την αποκλείω γτ απο οτι κατάλαβα,εκτος αν εισαι γιατρος η μηχανικος,δεν παιζει)

Είναι όντως τόσο απογοητευτικα τα πραγματα? Υπάρχει καποιος αλλος τροπος η κατι που δεν βλεπω εγώ η δεν εχω καταλαβει καλα? Με agents τι γινεται? Βγαινει σημαντικα πιο γρηγορα ετσι? Επισης,υπαρχει καποιος τροπος να παω με tourist και να γυρισει αυτη σε skilled migrant (εκτος του sponsorship γτ οπως ειπα,ρεαλιστικα μιλωντας δεν βλεπω γτ να με προσλαβει καποιος εχοντας να φορτωθει και τα εξοδα της visa)

Ειμαι απελπισμενος και καθε βοήθεια και απαντηση θα την εκτιμουσα απεριοριστα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Birdy
27.10.2011, 18:04
Καλησπέρα παιδιά και πάλι.Προχτές στις 25/10 έστειλα τα χαρτιά μου στο Βερολίνο και τώρα το μόνο που έχω να κάνω είναι υπομονή και να παρακολουθώ καθημερινά το mail μου.Μήπως ξέρει κανείς σε πόσες μέρες περίπου θα έχω τουλάχιστον ή θετική ή αρνητική απάντηση να περιμένω;Ευχαριστώ και κάντε και καμιά προσευχή για μένα... :smile_:

Agoriani
27.10.2011, 18:08
Καλησπέρα παιδιά και πάλι.Προχτές στις 25/10 έστειλα τα χαρτιά μου στο Βερολίνο και τώρα το μόνο που έχω να κάνω είναι υπομονή και να παρακολουθώ καθημερινά το mail μου.Μήπως ξέρει κανείς σε πόσες μέρες περίπου θα έχω τουλάχιστον ή θετική ή αρνητική απάντηση να περιμένω;Ευχαριστώ και κάντε και καμιά προσευχή για μένα... :smile_:

Κοίτα εδώ Birdy : Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2057)

Alex81
27.10.2011, 18:36
Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει παιδιά? :/

Μπάμπης
27.10.2011, 19:12
Καλησπέρα σε όλους...
Μία τεράστια χάρη από όποιον μπορεί...
Ετοιμάζομαι και εγώ για Μελβούρνη και θα ήθελα πολύ να γράψει κάποιος μία απλή λίστα,υπεύθυνα,που να έχει συγκεντρωμένα όλα τα έγγραφα που θα χρειαστούν.
Προσπάθησα να βγάλω μία άκρη από όλα αυτά που έχουν γραφτεί κατά καιρούς εδώ μέσα,αλλά δυστυχώς κάτι συγκεντρωμένο δεν υπάρχει...(ή τουλάχιστον δεν το βρίσκω εγώ)
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας...

Birdy
28.10.2011, 20:30
Κοίτα εδώ Birdy : Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications (http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2057)

Σ'ευχαριστώ agoriani αλλά αυτό το έχω δει ήδη.Έθεσα λάθος την ερώτηση.Όταν θα πάρω το Migration File Number θα μου πουν επιτόπου αν θα είναι θετική ή αρνητική η αίτησή μου ή δεν μου λένε τίποτα απλά ότι την έλαβαν και ότι θα την επεξεργαστούν;

Angus
28.10.2011, 21:34
συγνώμη που είμαι off topic απλως θέλω να κάνω μια παρατήρηση και απλώς επειδή θα ήθελα να τηνδεί αυτή την παρατήρηησ ο χρήστης λευτέρης παρακαλώ όπως αργότερα η ερώτησή μου μεταφρεθεί σε άλλο ποστ
Ρωτώ λοιπόν μόνο 8 μήνες έκανε για να σου απαντήσου και τελικά να λέβεις θετική απάντησ για skilled workign visa?εδώ άλλοι μας έχουν πάρει τα αυτιά ότι κάνει 1 χρόνο ίωσς και παραπάνω και εσένα σου βγ΄ξηκε μόνο σε 8 μήνες σε παρακαλώ επιβεβάιωσε αν είναι για αυτού του τύπυ την βίζα ,είναι σημαντικο
Ευχαριστώ

leyteris77
28.10.2011, 22:16
συγνώμη που είμαι off topic απλως θέλω να κάνω μια παρατήρηση και απλώς επειδή θα ήθελα να τηνδεί αυτή την παρατήρηησ ο χρήστης λευτέρης παρακαλώ όπως αργότερα η ερώτησή μου μεταφρεθεί σε άλλο ποστ
Ρωτώ λοιπόν μόνο 8 μήνες έκανε για να σου απαντήσου και τελικά να λέβεις θετική απάντησ για skilled workign visa?εδώ άλλοι μας έχουν πάρει τα αυτιά ότι κάνει 1 χρόνο ίωσς και παραπάνω και εσένα σου βγ΄ξηκε μόνο σε 8 μήνες σε παρακαλώ επιβεβάιωσε αν είναι για αυτού του τύπυ την βίζα ,είναι σημαντικο
Ευχαριστώ

Ο χρόνος επεξεργασίας της κάθε βιζας διαφέρει σημαντικά και σε σχεση με το ειδος της βίζας και ανάλογα με την κάθε εποχή. Στη δικια μου περίπτωση 1.5 μηνα μετά την αίτηση (18/3/11) μας έστειλε emai το DIAC οτι η αίτηση μας ειναι decision ready και οτι αναμενεται μεσα σε τρεις μηνες (18/6/11 δηλαδή) να μας οριστει case officer, το οποίο θα σήμαινε οτι η βίζα θα έβγαινε μεσα στο καλοκαίρι. Αυτό το κανανε απ' οτι εχω καταλάβει με εναν μεγαλο αριθμο απο αιτήσεις που υποβλήθηκαν από τον Νοεμβριο του 10 μέχρι και τον Μαρτιο του 11. Τελικα δεν προλαβαν την ημερομηνια γιατι οι αιτήσεις αυξήθηκαν πολύ πριν ισχύσουν οι αλλαγές της 1/7/11 και έτσι το 18/6/11 έγινε 18/10/11. Σε κάθε περίπτωση αυτός είναι χρόνος ρεκορ γιατί και εμεις δεν περιμεναμε οτι θα γίνει έτσι. Ειδικά οταν πηραμε το γρμμα του μαρτιου παθαμε σοκ!!! Στο παρακάτω link μπορεις να παρακολουθείς για κάθε είδος βίζας ποιες αιτήσεις επεξεργάζονται αυτήν τη στιγμή. Έτσι μπορείς να κρίνεις πόσο κάνει αυτήν την περίοδο μια 175 βίζα πχ να εκδοθεί. Στα 2 φορουμ παρακάτω που σου δίνω θα βρεις περισσότερους applicants με skilled visas και έτσι θα μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. Παρόλο αυτά οι επίσημοι χρόνοι ειναι 12-18 μήνες, στην πράξη όμως είναι πολύ λιγότερο.

http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/estimated-allocation-times.htm
http://www.australiaforum.com/forum.php
http://www.pomsinoz.com/

vickoula
29.10.2011, 01:33
Καλησπέρα ξανά και απο εμένα!Γνωρίζει κάποιος να μας πει αν πηγαίνοντας Αυστραλία με φοιτητική βίζα μπορεί να πάρει φοιτητικό δάνειο για να πληρώσει τη σχολή???Αυτό απο όσο γνωρίζω γίνεται σίγουρα σε Ευρώπη πχ.Αγγλία !- Το οποίο φυσικά εξοφλείς μετέπειτα απο την εργασία σου!!Ας μας πει κάποιος ππου γνωρίζει!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

louizianna
29.10.2011, 09:37
Καλησπέρα ξανά και απο εμένα!Γνωρίζει κάποιος να μας πει αν πηγαίνοντας Αυστραλία με φοιτητική βίζα μπορεί να πάρει φοιτητικό δάνειο για να πληρώσει τη σχολή???Αυτό απο όσο γνωρίζω γίνεται σίγουρα σε Ευρώπη πχ.Αγγλία !- Το οποίο φυσικά εξοφλείς μετέπειτα απο την εργασία σου!!Ας μας πει κάποιος ππου γνωρίζει!!!

βικουλα εγω τουλαχιστον δεν ξερω για αυτο που ρωτας αλλα αν σου ζητανε να εχεις οικονομικα αποδεικτικα οτι εχεις να πληρωσεις την σχολη και αρκετα για να ζησεις τοτε πως να σου δωσουν δανειο....νομιζω ειναι μονο για τους αυστραλους..δεν ειμαι και σιγουρη..υποθετω...

alexan72
29.10.2011, 10:06
Καλησπέρα σε όλους...
Μία τεράστια χάρη από όποιον μπορεί...
Ετοιμάζομαι και εγώ για Μελβούρνη και θα ήθελα πολύ να γράψει κάποιος μία απλή λίστα,υπεύθυνα,που να έχει συγκεντρωμένα όλα τα έγγραφα που θα χρειαστούν.
Προσπάθησα να βγάλω μία άκρη από όλα αυτά που έχουν γραφτεί κατά καιρούς εδώ μέσα,αλλά δυστυχώς κάτι συγκεντρωμένο δεν υπάρχει...(ή τουλάχιστον δεν το βρίσκω εγώ)
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας...

Μπάμπη καλώς ήρθες! Νομίζω ότι αν κοιτάξεις το "Χρήσιμες πληροφορίες για όσους ετοιμάζουν χαρτιά και FAQ" θα σου λύσει πολλές απορίες, ή τουλάχιστον θα μπεις σε μία σειρά. Η γνώμη μου είναι μην προσπαθείς να τα βάλεις σε απόλυτη τάξη από την πρώτη στιγμή γιατί θα σου φανούν βουνό και θα χαθείς. Κάνε ένα βήμα τη φορά και μετά θα βλέπεις το επόμενο. Πάντως από αυτό το θρεντ που σου λέω θα πάρεις μία γενική ιδέα.

alexan72
29.10.2011, 10:15
Να αναφέρω (για όποιους έχουν παρόμοια επαγγέλματα, είδα ένα Φυσικοθεραπευτή πιο πάνω και ισχύουν περίπου τα ίδια απ' ό,τι έχω καταλάβει - εγώ είμαι Εργοθεραπεύτρια) ότι χθες μίλησα μέσω skype με δικηγόρο μετανάστευσης και μου είπε τα εξής: καταρχήν ότι πρέπει πρώτα να κάνω την αναγνώριση του πτυχίου μου και μετά θα προχωρήσουμε την αίτηση για skilled visa. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνω ένα είδος πρακτικής εκεί (το έχουμε αναφέρει κι άλλες φορές αυτό) για να πάρω αυτή την αναγνώριση. Για μένα, ωστόσο, είναι αδύνατον να αφήσω την εδώ δουλειά μου και το παιδί μου, να πάω εκεί κάτω, να κάτσω 4-6 μήνες και να ξαναγυρίσω για να ξεκινήσω τότε την αίτηση για βίζα. Και μου φαίνεται και λίγο παράλογο. Θα το καταλάβαινα αν μου έλεγαν ότι μπορώ να πάρω ένα είδος ίσως προσωρινής αναγνωρίσης βάσει των πτυχίων, αναλυτικών βαθμολογιών, εμπειρίας κλπ, με τον όρο να κάνω αυτήν την πρακτική όταν κατέβω για να μονιμοποιηθεί. Επειδή και της δικηγόρου της φάνηκε κάπως παράξενο αυτό, θα μιλήσει μαζί τους την Τετάρτη (έχουν αργία Δευτέρα-Τρίτη) και θα διευκρινίσει τι ακριβώς συμβαίνει και τι χρειάζεται και θα με ενημερώσει. Οπότε όταν έχω νεότερα θα σας πω. Αν πάντως ισχύει αυτό πρέπει να ξεχάσω την Αυστραλία... :(

kirk
29.10.2011, 12:12
Γεια σας είμαι και εγώ νέο μέλος στο forum. Θα ήθελα να μάθω εάν ξέρει κανείς , τι γίνετε σε περίπτωση που θέλει κάποιος να ανοίξει επιχείρηση στην Αυστραλία. Τι visa χρειάζεται, που πρέπει να απευθυνθεί και αν χρειάζεται πρόσκληση από συγγενή η σπόνσορα για αυτό.

Nikos Mech Eng
29.10.2011, 13:14
Να αναφέρω .........Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνω ένα είδος πρακτικής εκεί (το έχουμε αναφέρει κι άλλες φορές αυτό) για να πάρω αυτή την αναγνώριση. ........ Αν πάντως ισχύει αυτό πρέπει να ξεχάσω την Αυστραλία... :(

Alexan72, γι αυτό στεναχωριέσαι? Τσσσ.... Υπάρχουν 10 άλλες λύσεις!

alexan72
29.10.2011, 13:57
Alexan72, γι αυτό στεναχωριέσαι? Τσσσ.... Υπάρχουν 10 άλλες λύσεις!

Μου δίνεις κουράγιο, αλλά ποιές είναι; Με φοιτητική για σπουδές δεν παίζει...

alexan72
29.10.2011, 14:05
Είχε κανονίσει κανείς να πετάξει με Quantas τις επόμενες μέρες;

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231135141

Angus
29.10.2011, 15:33
Ο χρόνος επεξεργασίας της κάθε βιζας διαφέρει σημαντικά και σε σχεση με το ειδος της βίζας και ανάλογα με την κάθε εποχή. Στη δικια μου περίπτωση 1.5 μηνα μετά την αίτηση (18/3/11) μας έστειλε emai το DIAC οτι η αίτηση μας ειναι decision ready και οτι αναμενεται μεσα σε τρεις μηνες (18/6/11 δηλαδή) να μας οριστει case officer, το οποίο θα σήμαινε οτι η βίζα θα έβγαινε μεσα στο καλοκαίρι. Αυτό το κανανε απ' οτι εχω καταλάβει με εναν μεγαλο αριθμο απο αιτήσεις που υποβλήθηκαν από τον Νοεμβριο του 10 μέχρι και τον Μαρτιο του 11. Τελικα δεν προλαβαν την ημερομηνια γιατι οι αιτήσεις αυξήθηκαν πολύ πριν ισχύσουν οι αλλαγές της 1/7/11 και έτσι το 18/6/11 έγινε 18/10/11. Σε κάθε περίπτωση αυτός είναι χρόνος ρεκορ γιατί και εμεις δεν περιμεναμε οτι θα γίνει έτσι. Ειδικά οταν πηραμε το γρμμα του μαρτιου παθαμε σοκ!!! Στο παρακάτω link μπορεις να παρακολουθείς για κάθε είδος βίζας ποιες αιτήσεις επεξεργάζονται αυτήν τη στιγμή. Έτσι μπορείς να κρίνεις πόσο κάνει αυτήν την περίοδο μια 175 βίζα πχ να εκδοθεί. Στα 2 φορουμ παρακάτω που σου δίνω θα βρεις περισσότερους applicants με skilled visas και έτσι θα μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. Παρόλο αυτά οι επίσημοι χρόνοι ειναι 12-18 μήνες, στην πράξη όμως είναι πολύ λιγότερο.

http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/estimated-allocation-times.htm
http://www.australiaforum.com/forum.php
http://www.pomsinoz.com/

Λευτέρη σε ευχαριστώ για την απάντηση
θα σου στε΄΄ιλω προσωπικό μήνυμα πολύ σύντομα για μια επιγουσα ερώτηση
σε παρακλαώ αν μπορείς να απαντήσεις
ελπίζω να τα κοιτάς τα μηνυματά σου
σε ευχαριστώ

leyteris77
29.10.2011, 19:23
Angus, αν θελεις κάτι να το δω οπωσδήποτε στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

Μπάμπης
29.10.2011, 20:20
Μπάμπη καλώς ήρθες! Νομίζω ότι αν κοιτάξεις το "Χρήσιμες πληροφορίες για όσους ετοιμάζουν χαρτιά και FAQ" θα σου λύσει πολλές απορίες, ή τουλάχιστον θα μπεις σε μία σειρά. Η γνώμη μου είναι μην προσπαθείς να τα βάλεις σε απόλυτη τάξη από την πρώτη στιγμή γιατί θα σου φανούν βουνό και θα χαθείς. Κάνε ένα βήμα τη φορά και μετά θα βλέπεις το επόμενο. Πάντως από αυτό το θρεντ που σου λέω θα πάρεις μία γενική ιδέα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Αλεξάνδρα (να υποθέσω)
Τα έχω κοιτάξει αυτά βέβαια,αλλά ομολογώ πως είναι μία αρχή...Τώρα είμαι στη διαδικασία του IELTS το οποίο θα δώσω ή αρχές Δεκ. ή Ιανουαρίου.Τα υπόλοιπα χαρτιά ελπίζω να τα έχω μαζέψει μέχρι εκείνη την ώρα και μετά αντίο με τουριστική ή φοιτητική visa και ο θεός βοηθός.Δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου για να περιμένω την 175.Μηχανικός είμαι και ελπίζω να βρεθεί κάποιος για sponsorάρισμα.
Πάντως αν κάποιος έχει στο μυαλό του κάποια άλλα έγγραφα που θα μπορούσαν να χρειαστούν εκτός από αυτά στο "Χρήσιμες πληροφορίες για όσους ετοιμάζουν χαρτιά και FAQ" θα βοηθούσε πολύ ωστε να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως...
Επίσης αν ξέρετε κάποιον δικηγόρο που να ασχολείται με τέτοια θέματα και είναι αξιόπιστος δεν θα ήταν κακό να τον αναφέρετε.
Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για την τεράστια προσπάθεια που έχετε κάνει εδώ μέσα.

Evie
29.10.2011, 21:54
Να αναφέρω (για όποιους έχουν παρόμοια επαγγέλματα, είδα ένα Φυσικοθεραπευτή πιο πάνω και ισχύουν περίπου τα ίδια απ' ό,τι έχω καταλάβει - εγώ είμαι Εργοθεραπεύτρια) ότι χθες μίλησα μέσω skype με δικηγόρο μετανάστευσης και μου είπε τα εξής: καταρχήν ότι πρέπει πρώτα να κάνω την αναγνώριση του πτυχίου μου και μετά θα προχωρήσουμε την αίτηση για skilled visa. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνω ένα είδος πρακτικής εκεί (το έχουμε αναφέρει κι άλλες φορές αυτό) για να πάρω αυτή την αναγνώριση. Για μένα, ωστόσο, είναι αδύνατον να αφήσω την εδώ δουλειά μου και το παιδί μου, να πάω εκεί κάτω, να κάτσω 4-6 μήνες και να ξαναγυρίσω για να ξεκινήσω τότε την αίτηση για βίζα. Και μου φαίνεται και λίγο παράλογο. Θα το καταλάβαινα αν μου έλεγαν ότι μπορώ να πάρω ένα είδος ίσως προσωρινής αναγνωρίσης βάσει των πτυχίων, αναλυτικών βαθμολογιών, εμπειρίας κλπ, με τον όρο να κάνω αυτήν την πρακτική όταν κατέβω για να μονιμοποιηθεί. Επειδή και της δικηγόρου της φάνηκε κάπως παράξενο αυτό, θα μιλήσει μαζί τους την Τετάρτη (έχουν αργία Δευτέρα-Τρίτη) και θα διευκρινίσει τι ακριβώς συμβαίνει και τι χρειάζεται και θα με ενημερώσει. Οπότε όταν έχω νεότερα θα σας πω. Αν πάντως ισχύει αυτό πρέπει να ξεχάσω την Αυστραλία... :(

Γεια σου Alexan72!!!! Περιμένω με ανυπομονησία την ενημέρωσή σου για το θέμα ώστε να ξέρω αν θα κάνω τις ενέργειες για την αναγνώριση πτυχίου από εδώ ή αν θα πρέπει να πάω εκεί πρώτα...... :confused:

gogita
29.10.2011, 22:28
Να αναφέρω (για όποιους έχουν παρόμοια επαγγέλματα, είδα ένα Φυσικοθεραπευτή πιο πάνω και ισχύουν περίπου τα ίδια απ' ό,τι έχω καταλάβει - ................. :(

κ εγω αυτην την ενημερωση θα περιμενω...ειμαι φυσικοθεραπευτρια...εμας μας εξεταζουν σε τρεις ασθενεις, εναν απο καθε κατηγορια(καρδιο-,μυοσκελετικα,νευρολογικα). ..δεν ξερω αν χρειαζεται να δωσουμε κ καποια μαθηματα οπως τους φθ που ερχονται απο βουλγαρια...:kouragio:

alexan72
30.10.2011, 08:10
Ok.... μένουν 9 λύσεις!

:lol2::lol2::lol2: ακούω...

Agoriani
30.10.2011, 11:24
Γειά σας και από μένα!...Η περίπτωση μου είναι η εξής. Είμαι μαθηματικός,30 χρονών με άριστη γνώση των αγγλικών (εχω γραφτεί για τις επόμενες εξετάσεις του IELTS,λογικά δεν θα έχω πρόβλημα). Δουλέυω εδώ και 5 χρόνια κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα αλλα και σε φροντιστήρια.
Στην λίστα SOL δεν υπάρχει σαν επάγγελμα το μαθηματικός,υπάρχει όμως το καθηγητής σχολείου. Έχω πολλές ερωτησεις αλλά δεν θέλω να σας ζαλίσω με όλες. Αυτή που με καίει είναι η εξής...
Αν έχω καταλάβει καλά (και έχω απογοητευτεί πλήρως) χρείαζεται κάποιος 1,5 χρόνο περίπου για να βγάλει skilled migrant visa (175). Αναλυτικά...κανα μήνα μέχρι να πάρω το IELTS στα χέρια μου...μετά το στέλνω αυτό μαζί με θεωρημενα αντιγραφα του πτυχίου μου κλπ για να τα αναγνωρίσουν εκέι..αυτο παίρνει περιπου 3,5 μήνες..μονο αφου εχω κανει ολα αυτα μπορω μετά να κάνω αίτηση για visa η οποία για να βγει θέλει κανα χρόνο..αρα συνολικα μιλαμε για 1,5 χρονο..(την περιπτωση του sponsorship την αποκλείω γτ απο οτι κατάλαβα,εκτος αν εισαι γιατρος η μηχανικος,δεν παιζει)
Είναι όντως τόσο απογοητευτικα τα πραγματα? Υπάρχει καποιος αλλος τροπος η κατι που δεν βλεπω εγώ η δεν εχω καταλαβει καλα? Με agents τι γινεται? Βγαινει σημαντικα πιο γρηγορα ετσι? Επισης,υπαρχει καποιος τροπος να παω με tourist και να γυρισει αυτη σε skilled migrant (εκτος του sponsorship γτ οπως ειπα,ρεαλιστικα μιλωντας δεν βλεπω γτ να με προσλαβει καποιος εχοντας να φορτωθει και τα εξοδα της visa)...

Απο αυτή (http://www.immi.gov.au/skilled/sol/)τη σελίδα, και απο την δεύτερη (http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1-2.pdf)λίστα SOl, υπάρχει το επάγγελμα του mathematician. Η δεύτερη όμως είναι για : the State and Territory SOL (schedule 1 and 2) – relevant only for GSM applicants who are nominated by a State or Territory government agency under a State Migration Plan.
Ετσι αν πας με το μαθηματικός τότε δεν μπορείς να πας για την βίζα που λες αλλά για state or territory sponsored.
Αν τώρα πας για το καθηγητής σχολείου, είναι όπως τα λες.
Ο agent δεν είναι μάγος να κάνει κάτι διαφορετικό απο τις νόμιμες διαδικασίες και να βγεί πιο γρήγορα κάτι που θα αργούσε. Μπορεί όμως να εξασφαλίσει οτι δεν θα υπάρχει καθυστέρηση λόγω ελειπών δικαιολογητικών ή λάθος στην διαδικασία. Απο την άλλη λόγω εμπειρίας ίσως γνωρίζει κάποια λεπτομέρεια που να κάνει και την διαφορά με το να κάνεις μόνος σου τα χαρτιά. Σίγουρα ενα όφελος είναι οτι κάνεις τα χαρτιά απο μέσα απο την Αυστραλία, ενω είσαι εξω γιατι τα κάνει για εσένα ο agent. Σε μερικές περιπτώσεις η κατάθεση δικαιολογητικών απο μέσα έχει λιγότερο χρόνο επεξεργασίας οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις ναι κάνει λιγότερο και η αίτηση μέσω agent. Κοίτα για την αίτηση που σε ενδιαφέρει, τους χρόνους και τα χρήματα αν κάνεις κατάθεση δικαιολογητικών απο μέσα και απο έξω και σύγκρινε.
Γενικά δεν κάνεις τίποτα λαθος, και πράγματι όσοι επικοινώνησαν με agent και μας είπαν μετά, όλοι λένε οτι δεν έμαθαν τίποτα σημαντικό που δεν το είχαν βρεί απο μόνοι τους είτε στο immi.gov.au ή εδώ στο patriotaki. Παρόλα αυτά όμως ενθαρρύνουμε την χρήση επαγγελματία πράκτορα μετανάστευσης σε κάθε περίπτωση δύσκολη ή σύνθετη και οχι μια απλή π.χ. partner visa.

Σ'ευχαριστώ agoriani αλλά αυτό το έχω δει ήδη.Έθεσα λάθος την ερώτηση.Όταν θα πάρω το Migration File Number θα μου πουν επιτόπου αν θα είναι θετική ή αρνητική η αίτησή μου ή δεν μου λένε τίποτα απλά ότι την έλαβαν και ότι θα την επεξεργαστούν;

Το Migration File Number είναι ο αριθμός πρωτοκόλου (προ του κώλου!). Δηλαδή η βεβαίωση οτι το παρέλαβαν υπηρεσιακός και επεξεργάζεται πλέον. Η απάντηση είναι κοντά μετά που θα στείλεις τις ιατρικές εξετάσεις που θα σου ζητήσει ο officer που θα αναλάβει την αίτηση. Δηλαδή εφόσον ο officer ζητήσει ιατρικές εξετάσεις πάει να πει οτι δεν περιμένει ούτε θέλει τίποτα άλλο για να σου δώσει την βίζα.

Δάνειο απο τράπεζα μπορεί να πάρει ο οποιοσδήποτε, εφόσον τα βρεί με την τράπεζα. Το δάνειο που δίνει η ομοσπονδιακή κυβέρνηση της Αυστραλίας είναι όμως μόνο για Αυστραλούς υπηκόους. Ούτε κάν για μόνιμους κατοίκους. Το ίδιο και κάποιες άλλες διευκολίνσεις. Ειδικά εφόσον κάνεις αίτηση για φοιτητική βίζα πρέπει να τους επιδείξεις και την ύπαρξη των ανάλογων κεφαλαίων για τα δίδακτρα και το κόστος διαβίωσης.
Ετσι ακόμα και αν το δάνειο απο την κυβέρνηση δεν ήταν μονο για υπηκόους Αυστραλίας, πάλι δεν θα ήταν για σπουδαστές με φοιτητική βίζα. Εξάλου πως μπορεί να διασφαλιστεί το κράτος οτι ο σπουδαστής του οποίου η βίζα λίγει μετά το πέρας των σπουδών και δεν παραμένει με κάποια άλλη βίζα στην χώρα, μιας και δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει αν δεν θέλει, θα πάρει πίσω τα χρήματά του μέσω της φορολογίας?

Γεια σας είμαι και εγώ νέο μέλος στο forum. Θα ήθελα να μάθω εάν ξέρει κανείς , τι γίνετε σε περίπτωση που θέλει κάποιος να ανοίξει επιχείρηση στην Αυστραλία. Τι visa χρειάζεται, που πρέπει να απευθυνθεί και αν χρειάζεται πρόσκληση από συγγενή η σπόνσορα για αυτό.

Υπάρχει σχετική βίζα (http://www.immi.gov.au/skilled/business/visa-options.htm)(Business Development - Provisional) για επενδυτές, με μεγάλο κεφάλαιο όμως. "Πρόσκληση" δεν υπάρχει. Σπονσοράριζμα λέγεται αν το αποδόσουμε στα Ελληνικά και όπως καταλαβαίνουμε και απο την ίδια την λέξη δεν είναι δυνατόν να σε σπονσοράρει κάποιος άλλος και ταυτόχρονα να είσαι επενδυτής! Αν έχεις τα κεφάλαια που χρειάζονται για να είσαι ενενδυτής γιατί δεν τα επενδύεις πάνω σου και χρειάζεσαι την επένδυση κάποιου άλλου που θα λειτουργεί ως σπόνσοράς σου, δηλαδή θα σε υποστηρίζει για τα προς το ζείν? Αυτό είναι το σκεπτικό του νόμου θα λέγαμε.

Σε ευχαριστώ π...
Πάντως αν κάποιος έχει στο μυαλό του κάποια άλλα έγγραφα που θα μπορούσαν να χρειαστούν εκτός από αυτά στο "Χρήσιμες πληροφορίες για όσους ετοιμάζουν χαρτιά και FAQ" θα βοηθούσε πολύ ωστε να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως...
Επίσης αν ξέρετε κάποιον δικηγόρο που να ασχολείται με τέτοια θέματα και είναι αξιόπιστος δεν θα ήταν κακό να τον αναφέρετε....

Εκτός απο τις σχετικές λίστες που μπορείς να βρείς εδώ ή και αλλού, χρήσιμο θα είναι οτι θα ήταν χρήσιμο και στην πατρίδα. Με αυτό το σκεπτικό μπορείς να μεταφράσεις τα ανάλογα χαρτιά. Όμως να σου πω και μια σημαντική διαφορά. Στο τέλος μπορεί και να μην σου χρησιμέψουν τα περισσότερα γιατι εδώ αν πχ. έχεις καταθέσει τα χαρτιά σε μια υπηρεσία και εκείνη σου έχει δώσει ενα έγγραφό της, μετά το έγγραφο αυτό λειτουργεί και σαν αποδεικτικό οτι έχεις/είχες όλα τα σχετικά δικαιολογητικά. Κάτι που είναι λογικό και είναι ενα απο αυτά που επειδή δεν υπάρχουν στην πατρίδα, μοιάζει παράλογη όλη η δημόσια διοίκηση.
Όμως μετά απο την κακή εμπειρία που έχουμε, γιατι έχουμε καεί με το δημόσιο ετσι όπως λειτουργεί στην πατρίδα, φυσάμε και το γιαούρτι, και έχουμε μάθει για σιγουριά να κουβαλάμε ενα φάκελλο γεμάτο χαρτιά για παν ενδεχόμενο. Δες και το σχετικό video (http://www.youtube.com/watch?v=5aEHGtSpIQY)να γελάσεις με τον διαχρονικό Χάρυ Κλύν.
Τώρα απο δικηγόρους δεν γνωρίζουμε και πολλά γιατι πρώτον κανείς δεν έκανε τον κόπο να μπεί στο forum, όπως έκανε π.χ. η μεταφράστρια κα. Calliope@Metaphrase.
Μακάρι να έμπαιναν μερικοί και ας τους κάναμε και διαφήμιση, αρκεί να είχαν μια επαφή όσοι ψάχνουν με κάποιον επαγγελματία του χώρου. Η μόνη που έχει ακουστεί μέσα απο το forum είναι η κα. Penny Dimopoylos (http://www.hellasaustraliavisa.com.gr/index.php?page=who-we-are).

Birdy
30.10.2011, 13:30
Το Migration File Number είναι ο αριθμός πρωτοκόλου (προ του κώλου!). Δηλαδή η βεβαίωση οτι το παρέλαβαν υπηρεσιακός και επεξεργάζεται πλέον. Η απάντηση είναι κοντά μετά που θα στείλεις τις ιατρικές εξετάσεις που θα σου ζητήσει ο officer που θα αναλάβει την αίτηση. Δηλαδή εφόσον ο officer ζητήσει ιατρικές εξετάσεις πάει να πει οτι δεν περιμένει ούτε θέλει τίποτα άλλο για να σου δώσει την βίζα.

Σ'ευχαριστώ και πάλι agoriani.Να 'σαι καλά!!!

lift
30.10.2011, 13:51
Δες και το σχετικό video (http://www.youtube.com/watch?v=5aEHGtSpIQY)να γελάσεις με τον διαχρονικό Χάρυ Κλύν.

ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟ:lol2: