PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙV)

Agoriani
02.11.2011, 11:53
Συνέχεια του θέματος με τις ερωτήσεις για την μετανάστευση στην Αυστραλία.

filippos_kef
07.11.2011, 14:05
Καλησπερα.ονομαζομαι Φιλιππος και σκευτομαι να φυγω και εγω για Αυστραλια.ειμαι 39,δεν εχω καποιο πιστοποιημενο διπλωμα.ειχα δικια μου επειχηριση,εστιατοριο,και τα τελευταια χρονια ασχολουμαι με υπηρεσιες υσπραξεων,ως αντιπροσωπως σε πολυ μεγαλη εταιρεια.τα αγγλικα μου ειναι απταιστα χωρις καποιο διπλωμα.εχω συγγενης στο συδνευ,και μου ειπαν να βγαλω τουριστηκη βιζα για να παω εκει,και οτι θα μου βρουν δουλεια και ολα θα πανε καλα.τι να κανω?να το ρισκαρω?εχω οικογενεια,δυο μικρα αγορακια,κ σκεφτομαι να παω για 6 μηνες και οταν,και αμα,τακτοποιηθω να τους πω να ερθουν.σας παρακαλω πειτε μου αν ειναι δυνατον να γινει κατι με αυτον τον τροπο.ευχαριστω για τον χρονο σας.

australian
07.11.2011, 14:40
Καλησπερα.ονομαζομαι Φιλιππος και σκευτομαι να φυγω και εγω για Αυστραλια.ειμαι 39,δεν εχω καποιο πιστοποιημενο διπλωμα.ειχα δικια μου επειχηριση,εστιατοριο,και τα τελευταια χρονια ασχολουμαι με υπηρεσιες υσπραξεων,ως αντιπροσωπως σε πολυ μεγαλη εταιρεια.τα αγγλικα μου ειναι απταιστα χωρις καποιο διπλωμα.εχω συγγενης στο συδνευ,και μου ειπαν να βγαλω τουριστηκη βιζα για να παω εκει,και οτι θα μου βρουν δουλεια και ολα θα πανε καλα.τι να κανω?να το ρισκαρω?εχω οικογενεια,δυο μικρα αγορακια,κ σκεφτομαι να παω για 6 μηνες και οταν,και αμα,τακτοποιηθω να τους πω να ερθουν.σας παρακαλω πειτε μου αν ειναι δυνατον να γινει κατι με αυτον τον τροπο.ευχαριστω για τον χρονο σας.
αν εμπιστεύεσαι τους συγγενείς DO IT!

filippos_kef
07.11.2011, 15:00
δλδ να παω με τουριστικη βιζα και μπωρο να βρω δουλεια με αυτον τον τροπο?αυτα που λενε οτι δεν μπωρεις να δουλεψεις με την τουριστικη βιζα?φυσικα και τους εμπιστευωμαι...αλλα??

australian
07.11.2011, 18:15
δλδ να παω με τουριστικη βιζα και μπωρο να βρω δουλεια με αυτον τον τροπο?αυτα που λενε οτι δεν μπωρεις να δουλεψεις με την τουριστικη βιζα?φυσικα και τους εμπιστευωμαι...αλλα??
Mε τουριστική ΔΕΝ μπορείς να δουλέψεις,αλλά έγραψες ότι θα σου βρουν δουλειά οι συγγενείς και υπέθεσα ότι κάτι ξέρουν για να στο είπαν.

ujnn
10.11.2011, 17:45
Ετοιμαζομαι για Αυστραλια και τα έχω βρει λιγο σκουρα εδω με τισ συστατικες επιστολεσ που ετοιμαζω.Πως θα μπει σφραγιδα χαγης σε αυτα τα έγγρα αφου δεν ειναι δημόσια. και οι φορεις που μου τις εχουν δωσει αρνουνται για γνησιο υπογραφης. Μήπως γνωρίζεις καποιος?

38maverick38
10.11.2011, 17:58
καλησπερα!!! ειπα να μπω και εγω πλεον στην διαδικασια (δυσκολη αλλα θα τα καταφερουμε) να δω αν μπορω να γινω εργαζομενος και προπαντων μονιμος κατοικος αυστραλιας. ερωτηση πρωτη και βασικη. 40 ετων και η 15χρονη επαγγελματικη μου εμπειρια ειναι σαν βαφεας υφασματων( 7212-17 και 711714 textile dyeing and finishing machine operator) μονο που δεν ανηκει στην λιστα των αναγκαιων επαγγελματων. τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση? περιμενω με αγωνια μια απαντηση!!!!!

Nikos Mech Eng
10.11.2011, 18:03
@38maverick38

Αν δεν ανήκεις στη λίστα SOL που βρήκες τους κωδικούς? Και τι εννοείς "λίστα αναγκαίων επαγγελμάτων"?

Nikos Mech Eng
10.11.2011, 18:06
Ετοιμαζομαι για Αυστραλια και τα έχω βρει λιγο σκουρα εδω με τισ συστατικες επιστολεσ που ετοιμαζω.Πως θα μπει σφραγιδα χαγης σε αυτα τα έγγρα αφου δεν ειναι δημόσια. και οι φορεις που μου τις εχουν δωσει αρνουνται για γνησιο υπογραφης. Μήπως γνωρίζεις καποιος?

Apostile μπαίνει μόνο σε δημόσια έγραφα. Οι συστατικές επιστολές (φαντάζομαι από ιδιώτες εργοδότες) δεν είναι δημόσια έγγραφα. Στις πρωτότυπες συστατικές επιστολές που ήδη έχεις, θα βγάλεις ένα ακριβές αντίγραφο σε δικηγόρο και μετά θα πάς να το κάνεις μεταφραση. Αυτό και τέλος.

ujnn
10.11.2011, 18:16
το λέω αυτό γιατί πήρα τηλεφωνο στη μεταφραστική υπηρεσία και μου είπαν οτι χρειάζονται αποστιλ...εντωμεταξύ κάπου διάβασα και εδώ στο φorum που γράφει καποιος οτι στις συστατικές έκανε και γνήσιο υπογραφής και μετά έστειλε για μετάφραση.

Nikos Mech Eng
10.11.2011, 19:05
το λέω αυτό γιατί πήρα τηλεφωνο στη μεταφραστική υπηρεσία και μου είπαν οτι χρειάζονται αποστιλ...εντωμεταξύ κάπου διάβασα και εδώ στο φorum που γράφει καποιος οτι στις συστατικές έκανε και γνήσιο υπογραφής και μετά έστειλε για μετάφραση.

Σου απάντησα. Αν θες κράτα το, αν πάλι θες να το ελέγξεις κάνεις πολύ καλά. Η μεταφραστική υπηρεσία είναι αναρμόδια να σου καθορίσει ότι στα ιδιωτικά έγγραφα απαιτείται apostile. Apostile μπαίνει μόνο σε δημόσια έγγραφα (google it και θα δεις οτι έχω δίκιο). Κανείς δεν νομίζω να έχει πει εδώ στο forum ότι στις συστατικές επιστολές από ιδιώτη χρειάζεσαι γνήσιο υπογραφής (μάλλον εννοείς θεώρηση γνήσιου φωτοαντίγραφου) ! Αντιθέτως όσοι ξέρουν από αυτές τις διαδικασίες έχουν πει ότι τα φωταντίγραφα των πρωτότυπων ιδιωτικών εγγράφων χρίζουν θεώρησης τους από δικηγόρο και εν συνεχεία επίσημη μετάφραση. Εκτός αν θες να στείλεις το πρωτότυπο για μετάφραση (που δεν στο συνιστώ γιατί μετά πάει! δεν θα έχεις άλλο για να χρησιμοποιήσεις στο μελλον αν χρειαστείς!).

vaiosb
14.11.2011, 18:56
kalispera.tha htela na me boithisete!exo kapoion poy theli na moy kani sprosklisi stin aystralia!na doylepso se ena estietorio!ti diadikasia xriazete?ti prepi na kanei?den exo ptixio!exo teliosi to likio!aytos poy theli na moy kanei prosklisi einai filos!mporo na pao eki me toyristiki viza kai na me pari sti doylia?sas parakalo na moy dosete merikes plirofories!

karmen1314
14.11.2011, 21:55
Καλησπερα στην ομορφη και ενημερωτικη παρεα σας!Ειμαι κι εγω μια απογοητευμενη Ελληνιδα παντρεμενη με 2 μικρα παιδακια και προσπαθω να βγαλω καποια ακρη σχετικα με τις διαδικασιες που χρειαζονται για να βγαλω visa για Αυστραλια.Εχω πληρωσει 150AUD στο migrationexpert.com.au για να κανω καποιες ερωτησεις αλλα και παλι ειναι καποια πραγματα που δεν καταλαβαινω.Μου γραφουν πως το πρωτο βημα που πρεπει να κανουμε ειναι οτι I should have my skills assessment carried out ιn the relevant professional assessing body tο οποιο ειναι το VETASSESS.Ξερει κανεις τι ειναι αυτο?Επισεις γνωριζει κανεις που και ποτε δινονται οι εξαιτασεις αγγλικων στη Θεσσαλονικη?Ευχαριστω εκ των προταιρων για οποια απαντηση και ευχομαι καλη συνεχεια στη φοβερη βοηθεια που δινετε σε οσους πασχιζουν για μια καλυτερη ζωη μακρυα απο την Ελλαδα.

Nikos Mech Eng
14.11.2011, 22:11
Καλησπερα στην ομορφη και ενημερωτικη παρεα σας!Ειμαι κι εγω μια απογοητευμενη Ελληνιδα παντρεμενη με 2 μικρα παιδακια και προσπαθω να βγαλω καποια ακρη σχετικα με τις διαδικασιες που χρειαζονται για να βγαλω visa για Αυστραλια.Εχω πληρωσει 150AUD στο migrationexpert.com.au για να κανω καποιες ερωτησεις αλλα και παλι ειναι καποια πραγματα που δεν καταλαβαινω.Μου γραφουν πως το πρωτο βημα που πρεπει να κανουμε ειναι οτι I should have my skills assessment carried out ιn the relevant professional assessing body tο οποιο ειναι το VETASSESS.Ξερει κανεις τι ειναι αυτο?Επισεις γνωριζει κανεις που και ποτε δινονται οι εξαιτασεις αγγλικων στη Θεσσαλονικη?Ευχαριστω εκ των προταιρων για οποια απαντηση και ευχομαι καλη συνεχεια στη φοβερη βοηθεια που δινετε σε οσους πασχιζουν για μια καλυτερη ζωη μακρυα απο την Ελλαδα.

Karmen, καλώς ήρθες στην παρέα! Θα σου πρότινα να διαβάσεις αρκετά θέματα του forum για να ενημερωθείς και να γλιτώσεις κατ αρχήν από πληρωμές τύπου "150AUD"!. Ειδικά για αυτές τις αρχικές πληροφορίες δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεσαι. VETASSESS είναι ένα skills assessing authority (οίκος επαγγελματικής αξιολόγησης). Σχετικές πληροφορίες θα βρεις εδώ (http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/assessing-authorities.pdf).

Σε ότι αφορά τα αγγλικά οι εξετάσεις IELTS δίνονται στο British Council στο παράρτημα Θεσαλονίκης. Παρακολούθησε το θέμα που αφορά το IELTS εδώ στο forum (http://www.patriotaki.net/showthread.php?t=2516)και θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες και links.

38maverick38
15.11.2011, 08:12
@38maverick38

Αν δεν ανήκεις στη λίστα SOL που βρήκες τους κωδικούς? Και τι εννοείς "λίστα αναγκαίων επαγγελμάτων"?

εψαχνα στο immi.gov.au και βρηκα την ειδικοτητα που προαναφερα αλλα σαν επαγγελμα με κωδικο αλλα οχι μεσα στην λιστα sol των 183 επαγγελματων που κυριως ζητανε...

ikanel
15.11.2011, 15:21
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΗΘΑΤΕ!!

ikanel
15.11.2011, 18:58
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΤΕΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ -ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.
ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.
ΕΙΜΑΙ 42 ΧΡΟΝΩΝ STRUCTURAL ENGINEER ΜΕ 14 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ .
ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΦΥΓΩ.ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΑΙΤ ΤΙΣ ΑΥΣΤΡ. ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ. ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΗ ΜΟΡΙΑ 65 ΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕΧΡΙ 50 ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΗ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΤ.Λ.
ΕΙΠΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΙΤΝΕΥ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΙΤΝΕΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΡΙΨΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΩ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΕΤΟΙΜΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΛΩ ΕΜΑΙΛ ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ Η ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ .
ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ.

--ΕΧΤΕΣ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ( ΠΟΥ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΟΣ ΜΠΗΚΑ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΨΑΧΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΠΟΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ) ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΤΟ ΚΑΚΟ-ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΛΗΣΗ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ 2 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ.

1 ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΟ IELTS ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.
ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΞΕΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ!!
-------------
1) ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΛΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΗΣ ΒΙΖΑΣ .

ΘΕΤΙΚΑ
Α) ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΗ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ IELTS.
Β)ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΗ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΣ ΠΟΙΟ ΑΝΕΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΑΤΑΝΕ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ.ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ...

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
Α) ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΖΑ
Β) ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΣΧΕΤΟΥ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ
Γ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΠΟΝΤΟΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

--------------------------
2) ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΩ (ΣΤΟ ΣΙΤΝΕΥ) ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΒΑΘΜΙΔΑ ΜΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝ ΛΟΓΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΝΑ ΚΙΝΗΣΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

ΘΕΤΙΚΑ
Α)ΠΗΓΕΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΚΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΠΩ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΕΚΕΙ ΤΟ IELTS.
ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΡΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.
Β)ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΗΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΗΤΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ , ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
Α) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΝΩ ΝΑ ΠΗΓΕΝΩ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΩ
Β)ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
Γ)ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΛΕΟΝ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ.ΕΦΟΣΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΦΤΗΝΑ ΕΝΝΟΗΤΕ!
ΕΙΜΟΥΝ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ (ΔΙΚΟ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ .ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ, ΠΑΡΟΧΕΣ (ΞΕΡΩ ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ) ,ΤΟΠΟΣ.

ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΟΛΗΣΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.!!

panultimate
15.11.2011, 21:25
Φίλε μου ξεκινάς από λάθος βάση.
Με την τουριστική βίζα που σκοπεύεις να πάς, δεν θα βρείς δουλειά μηχανικού (αλλά και καμιά άλλη δουλειά) ποτέ. Η τουριστική διαρκεί 3 μήνες. Σπίτι δεν θα μπορείς να νοικιάσεις, τραπεζικό λογαριασμό δεν θα μπορείς να ανοίξεις γενικά θα είσαι στον αέρα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προετοιμαστείς κατάλληλα από εδώ. Ασχολήσου με το IELTS, αναγνώρισε το πτυχίο σου, κάνε τα χαρτιά σου για την κατάλληλη βίζα (skilled immigration, έχουν συζητηθεί αυτά εκτενώς στο φόρουμ) γιατί και αυτό θα σου πάρει 12-14 μήνες.

Το να πας με τουριστική ελπίζοντας ότι θα βρείς δουλειά μηχανικού είναι μάλλον αυτοκτονικό. Επίσης αυτό που λές για την Αυστραλέζικη εμπειρία είναι λάθος. Εάν ψάχνονας για δουλειά μηχανικού, παράλληλα δουλεύεις π.χ σερβιτόρος σε εστιατόριο, αυτό δεν θεωρείται αυστραλέζική εμπειρία!!

ektoras
15.11.2011, 21:25
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΤΕΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ....................!!
Φιλε ikanel δεν μπορω να σου πω τι ειναι καλυτερο αλλα το τι κανω εγω.Το επαγγελμα μου ειναι στην λιστα και λογω υπηρεσιας συγκεντρωνω τους ποντους.Εδω και δυο μηνες καθομαι στο θρανιο σε επιπεδο proficiency για IELTS 5.5 με 6 για να ειμαι ετοιμος.Παρολα αυτα σκεφτομαι να κατεβω(μαζι με την γυναικα μου) με work and study που βγαινει πιο γρηγορα και με πολυ μικροτερο κοστος.Η απορια μου βεβαια ειναι τι διαφορα στα δικαιωματα (φορολογια,μισθοι,κτλ) εχει καποιος με permanent visa σε συγκριση με την φοιτητικη.Βοηθανε πολυ τα post για την διαδικασια μεταναστευσης οπως και για τις σπουδες...

ektoras
15.11.2011, 21:30
Φίλε μου ξεκινάς από λάθος βάση.
Με την τουριστική βίζα που σκοπεύεις να πάς, δεν θα βρείς δουλειά μηχανικού (αλλά και καμιά άλλη δουλειά) ποτέ. Η τουριστική διαρκεί 3 μήνες. Σπίτι δεν θα μπορείς να νοικιάσεις, τραπεζικό λογαριασμό δεν θα μπορείς να ανοίξεις γενικά θα είσαι στον αέρα. ...........................!!

Εχεις απολυτο δικιο ...!

j.Silver
16.11.2011, 00:21
Καλησπέρα σε όλους τους άξιους πραγματικά φίλους της κοινότητας που βοηθάνε όσο μπορούν εμάς τους αδαής και νεοφερμένους στην διαδικασία εύρεσης της άκρης..!!
Είμαι νέος στην παρεούλα σας και προσπαθώ να τα διαβάσω όλα μέσα στις τελευταίες μέρες που καταπιάστικα με την ενημέρωση μου για την μετανάστευση στην μακρινή Αυστραλία!

Για να μην μακρυγορώ και σας κουράζω σας παραθέτω τις απορίες μου για να με κατατοπίσετε αν έχετε την ευγενή καλοσύνη!:)
Η γυναίκα μου είναι δασκάλα και είχε κάνει αίτηση για απόσπαση στην Αυστραλία τον προηγούμενο Δεκέμβρη.. και την πήραν.. μόλις προχτές μάθαμε τα αποτελέσματα!:)
Τώρα λοιπόν βρισκόμαστε σε ένα σημείο που τρέχουμε γιατί θα πρέπει να φύγουμε μέσα Γενάρη, αφού το σχολικό έτος απ'ότι μάθαμε ξεκινάει τέλει Γενάρη!!!
Το υπουργείο παιδείας φυσικά δεν μας κατατόπισε για τις διαδικασίες της Visa αλλά ούτε και σε ποια αρχή ή υπηρεσία πρέπει να αποτανθούμε.. προσπάθησα να βγάλω άκρη με το immu αλλά χάθηκα λίγο πολύ, το μόνο που κατάφερα να αποκομίσω είναι ότι αν κάνουμε αίτηση από εκεί θα πρέπει να είναι για Sponsored Visa μιας και που η Ελλάδα στέλνει την γυναίκα μου ως εκπαιδευτικό στην Αυστραλία!!(μάλλον?)

Εγώ από την άλλη σαν σύζυγος και Τεχνικός Η/Υ με ένα Bachelor στην πλάτη μου απ'οτι μάθαμε μπορώ να την ακολουθήσω με δικαίωμα Working Visa, όμως και παλι για την διαδικασία δεν μίλησε κανείς...! (δυστυχώς IELTS δεν προλαβαίνω να βγάλω σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα!)

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορεί κάποιος Δάσκαλος ή Δασκάλα που έχει ή είχε πάει στην Αυστραλία, να μας δώσει τα φώτα του, γιατί μας ήρθε λίγο ξαφνικό και το τελευταίο που θέλουμε είναι να μας φάει το άγχος και τελικά να μην καταφέρουμε να αρπάξουμε αυτή την ευκαιρία!!!

Συνοψίζοντας, οι διαδικασίες που διάβασα και που πρέπει να ακολουθήσουμε με βάση τα όσα έχετε πει στο Πατριοτάκι είναι,
1. Ανανέωση διαβατηρίου
2. Μετάφραση δικαιολογητικών (ποινικό μητρώο, ληξιαρχική πράξη γάμου κλπ.)
3. Αίτηση για Visa
4. Έκδοση Εισιτηρίων
5. Αλλαγή διπλωμάτων οδήγησης
Βέβαια δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά στην περίπτωση μας.. διατηρώ τις επιφυλάξεις μου!!!

Ζητάω ταπεινά την βοήθεια σας γιατί μας πιέζει ο χρόνος και θα παλαβώσουμε αν δεν τα καταφέρουμε τελικά..:( ουφ..

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και πραγματικά σε ότι έχετε χτίσει μέχρι τώρα εδω μέσα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, δίνεται ανάσα σε κόσμο που πνίγεται με μια από τις μεγαλύτερες αποφάσεις της ζωής του!

Καλό βράδυ
Φιλικά,

Γιάννης

marie
16.11.2011, 04:02
Καλησπέρα σε όλους τους άξιους πραγματικά φίλους της κοινότητας που βοηθάνε όσο μπορούν εμάς τους αδαής και νεοφερμένους στην διαδικασία εύρεσης της άκρης..!!
Είμαι νέος στην παρεούλα σας και προσπαθώ να τα διαβάσω όλα μέσα στις τελευταίες μέρες που καταπιάστικα με την ενημέρωση μου για την μετανάστευση στην μακρινή Αυστραλία!...........................

Γιάννη καλημέρα. Οι μόνοι που μπορούν να σε κατευθύνουν σωστά, πιστεύω, είναι από το γραφείο εκπαίδευσης εδώ. Το παρακάτω γραφείο είναι του Sydney http://gredu-sydney.world και το τηλέφωνο είναι 00612 92833800. Καλή επιτυχία.

ikanel
16.11.2011, 08:36
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.
ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ;
ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΩΝ 12-14 ΜΗΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΣ ΒΙΖΑΣ;
ΟΤΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ (ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ; ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΗΝΑ;)ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ(ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ,ΤΡΑΠΕΖΕΣ ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,ΣΠΙΤΙ.ΚΤΛ.Π) ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!

j.Silver
16.11.2011, 10:05
Γιάννη καλημέρα. Οι μόνοι που μπορούν να σε κατευθύνουν σωστά, πιστεύω, είναι από το γραφείο εκπαίδευσης εδώ. Το παρακάτω γραφείο είναι του Sydney http://gredu-sydney.world και το τηλέφωνο είναι 00612 92833800. Καλή επιτυχία.
Καλημέρα Marie,

Σε ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε αν και μάθαμε ότι μάλλον είναι κλειστό το γραφείο στο Σίδνεϊ και όλα έχουν μεταφερθεί στην Μελβούρνη για τους εκπαιδευτικούς!!:ypnos_2:

Σήμερα θα προσπαθήσουμε να βρούμε τον συντονιστή μπας και βγάλουμε καμιά άκρη, μιλήσαμε με το υπουργείο για το επιμίσθιο και ψάχνουμε μανιωδώς να επικοινωνήσουμε με το γραφείο της πρεσβείας στην Ελλάδα μπας και μπορούν να μας δώσουν ένα Hint!!;)

Εμείς όπως και να έχει ξεκινάμε τις διαδικασίες περισυλλογής των εγγράφων, μετάφρασης κλπ. και βλέπουμε!

..και πάλι ευχαριστώ για την πληροφορία, να'σαι καλά!

marie
16.11.2011, 10:16
Καλημέρα Marie,

Σε ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε αν και μάθαμε ότι μάλλον είναι κλειστό το γραφείο στο Σίδνεϊ και όλα έχουν μεταφερθεί στην Μελβούρνη για τους εκπαιδευτικούς.....................!

Το γραφείο στο Sydney δεν έχει κλείσει το επισκέφτηκα εγώ πριν ένα μήνα για δικό μου θέμα και μίλησα με αποσπασμένη εκπαιδευτικό και πρόσφατα αποσπασμένο διοικητικό υπάλληλο. Δεν είμαι αποσπασμένη και γιαυτό δεν μπορώ να σου δώσω πληροφορίες.

gogita
16.11.2011, 10:22
Αργησα....για να πιστοποιησω το πτυχιο φυσικοθεραπειας θα επρεπε να δωσω εξετασεις τον Μαρτη για την οποια θα επρεπε να αιτηθω μεχρι 30/11, αλλα δεν εχω ακομα IELTS και δεν μου το επετρεψαν αν και τους ειπα οτι τον Γεναρη θα ειμαι εκει...Μου ειπαν να προετοιμαστω για την επομενη εξεταση το Σπτεμβρη 2012... :-(

kikirikoy
16.11.2011, 15:17
Καλησπέρα Σε όλους , agoriani θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα.
1 Σήμερα μιλήσα με την προσβεια και μου είπανε μετά την κατάθεση για την partner visa ,Σε τρείς μήνες περίπου σε παίρνουνε και σου ζητάνε ιατρικές εξετάσεις , τι Ιατρικές εξετάσεις σου ζητανε το γνωρίζεις;
2 Μετά τις ιατρικές εξετάσεις έξι μήνες περίπου σου δίνει τη βίζα που διαρκεί ένα χρόνο, από τις εξετάσεις έτσι μου είπαν ,Για να ενεργοποιηθεί η βίζα
Ερώτηση: εάν ενεργοποιηθεί η βίζα διαρκεί για πάντα ,Δηλαδή εαν να κάνω ένα ταξίδι στην Αυστραλία και ενεργοποιηθεί η βίζα μετά μπορώ να πηγαίνω όποτε θέλω ;

leyteris77
17.11.2011, 09:46
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.
ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ;
ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΩΝ 12-14 ΜΗΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΣ ΒΙΖΑΣ;
ΟΤΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ (ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ; ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΗΝΑ;)ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ(ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ,ΤΡΑΠΕΖΕΣ ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,ΣΠΙΤΙ.ΚΤΛ.Π) ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!

Όλα είναι σχετικά. Καταρχήν δουλεύεις εδώ ή είσαι άνεργος? Έχεις που να μείνεις εκεί ή θα πρέπει να πληρώνεις σπίτι (και αν μπορεις να νοικιάσεις).
1)Αν πας εκεί θα πας με τουριστική βίζα που ισχύει για ένα τρίμηνο. Μετά θα πρέπει να βγεις και να ξαναμπεις.(Μέχρι 1 χρόνο)
2)Στο μεταξύ δεν θα μπορείς να δουλεύεις και άρα θα έχεις μόνο έξοδα.
3)Οι μεταφράσεις εγγράφων είναι πολύ πιο ακριβές εκεί απότι στην Ελλάδα.
4)Κανενα αποτέλεσμα δεν ειναι δεδομένο μέχρι να παρεις χαρτί τα χέρια σου. Αν σου έρθει αρνητική απάντηση για το assessment τι θα κάνεις?
5)Το ίδιο ισχύει και για τη βίζα. Είσαι σίγουρος οτι θα την πάρεις?
6)Οι χρόνοι επεξεργασίας (αναγνωριση-βίζα) δεν έχουν καμία σχέση με το αν είσαι στο Σιδνευ,στη Μελβούρνη ή στην Αθήνα.
7) Σε επίπεδο μηχανικού και οχι μονο δεν σε λαμβάνουν υπόψιν αν δεν έχεις δικαίωμα να εργαστείς.
8) Στο μεταξύ ιατροφαρμακευτικά πως θα καλύπτεσαι?

gogita
17.11.2011, 10:03
8) Στο μεταξύ ιατροφαρμακευτικά πως θα καλύπτεσαι?

μονο για την ασφαλεια μπορω να σου πω με σιγουρια οτι καλυπτεσαι με μια ελληνικη ιδιωτικη ασφαλιση για εξωτερικο.

leyteris77
17.11.2011, 12:18
μονο για την ασφαλεια μπορω να σου πω με σιγουρια οτι καλυπτεσαι με μια ελληνικη ιδιωτικη ασφαλιση για εξωτερικο.

Δεν ειναι εκει το ζήτημα, κάπως θα καλυφτείς...όμως όλα αυτά επιφέρουν ένα σημαντικό κόστος.

mman
17.11.2011, 18:10
καλησπέρα,
θα ήθελα να υποβάλω κατευθειαν την ερωτηση μου μιας και το site εχει πολλες πληροφοριες και χαθηκα λιγο.
Είμαι 36 χρονων, απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρονικος, με μεταπτυχιακο που εκανα στην Αγγλια, cambridge proficiency, και 12 χρόνια προυπηρεσιας.
παντρεμενος με 2 παιδια αλλα σκεφτομαστε να παω εγω πρωτα και να καλεσω την οικογενεια μετα.
Το δύσκολο βεβαια ειναι να παω πρωτα.

Το ερώτημα μου: Η καλύτερη διαδικασια για εμενα αν καταλαβα καλα ειναι:

1. Αναγνωριση πτυχιων απο engineers Australia
2. Αναγνωριση Αγγλικων (ασχετα που εχω proficiency)
3. VISA
4. Ταξιδι Αυστραλια.
5. Ψαξιμο για δουλεια.

Τα καταλαβα καλα ή εχασα κάτι;.

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μου απαντησει.

Sakis230
17.11.2011, 19:17
καλησπέρα,
θα ήθελα να υποβάλω κατευθειαν την ερωτηση μου μιας και το site εχει πολλες πληροφοριες και χαθηκα λιγο.
Είμαι 36 χρονων, απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρονικος, με μεταπτυχιακο που εκανα στην Αγγλια, cambridge proficiency, και 12 χρόνια προυπηρεσιας.
παντρεμενος με 2 παιδια αλλα σκεφτομαστε να παω εγω πρωτα και να καλεσω την οικογενεια μετα.
Το δύσκολο βεβαια ειναι να παω πρωτα.

Το ερώτημα μου: Η καλύτερη διαδικασια για εμενα αν καταλαβα καλα ειναι:

1. Αναγνωριση πτυχιων απο engineers Australia
2. Αναγνωριση Αγγλικων (ασχετα που εχω proficiency)
3. VISA
4. Ταξιδι Αυστραλια.
5. Ψαξιμο για δουλεια.

Τα καταλαβα καλα ή εχασα κάτι;.

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μου απαντησει.

ξεκινά με :VISA προσωρινή και μόνιμη
μετά Αναγνωριση πτυχιων απο engineers Αυστραλία
μετά Αναγνωριση Αγγλικων (έχεις χρόνο μπροστά σου 12-14 μήνες)
Ψαξιμο για δουλεια (από Eλλάδα)
---->>>Ταξιδι Αυστραλια
και Ψαξιμο για δουλεια

νομίζω ότι είναι η λογική σειρά από χρονοβόρες διαδικασίες

Sakis230
17.11.2011, 19:33
5. Αλλαγή διπλωμάτων οδήγησης

ΓΙΑ το δίπλωμα μην βιάζεσαι. σε μια μέρα έτοιμο,
βγάλε από την ΕΛΠΑ διεθνές δίπλωμα για 1 χρόνο 50 ευρώ ή για 3 χρόνια 80 ευρώ.
http://www.elpa.gr/s2.asp

Nikos Mech Eng
18.11.2011, 01:18
καλησπέρα,
Είμαι 36 χρονων, απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρονικος, με μεταπτυχιακο που εκανα στην Αγγλια, cambridge proficiency, και 12 χρόνια προυπηρεσιας.......................... .......ι.

mman Για όσους έχουν σπουδάσει Ελλάδα η κανονική σειρά είναι :
1. IELTS
2. Engineers Australia
3. Αίτηση VISA
4. Προετοιμασία και ψάξιμο για δουλεια (CVs, applications)
5. Έκδοση Visa
6. Ταξίδι
7. Συνέχεια του ψαξίματος για δουλειά (CVs, applications, intreviews)

Για να κάνεις αίτηση στους Engineers Australia πρέπει να έχεις IELTS. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που οι Engineers Australia αναγνωρίζουν τις σπουδες στην Αγγλία. Στείλε τους e-mail για να ρωτήσεις αναφέροντας την ειδικότητα και τις σπουδές και το ίδρυμα στην Αγγλία και θα σου πουν. Έτσι η σειρά των (1) , (2) μπορεί να αντιστραφεί.

Στις ερωτήσεις για μηχανικούς έχουν συζητηθεί πολλά θέματα που τους αφορούν. Διάβασε τα για να κατατοπιστείς.

kikirikoy
18.11.2011, 07:55
Ερώτηση: εάν βγει η partner visa και ταξιδέψω για λίγες μέρες κάτω για να ενεργοποιηθεί μετά διαρκεί για πάντα ,Δηλαδή εάν κάνω ένα ταξίδι στην Αυστραλία και ενεργοποιηθεί η βίζα μετά μπορώ να πηγαίνω όποτε θέλω ;η θα πρέπει να μείνω κάτω υποχρεωτικά για Χ μήνες!!! ευχαριστώ εάν γνωρίζει κάποιος ;;;

leyteris77
18.11.2011, 08:13
ξεκινά με :VISA προσωρινή και μόνιμη
μετά Αναγνωριση πτυχιων απο engineers Αυστραλία
μετά Αναγνωριση Αγγλικων (έχεις χρόνο μπροστά σου 12-14 μήνες)
Ψαξιμο για δουλεια (από Eλλάδα)
---->>>Ταξιδι Αυστραλια
και Ψαξιμο για δουλεια

νομίζω ότι είναι η λογική σειρά από χρονοβόρες διαδικασίες

Οι πληροφορίες που έδωσες οι 100% ΛΑΘΟΣ. Θέλει προσοχη,μην παραπληροφορούμε τον κόσμο! Πως θα βγάλει βιζα αν δεν αναγνωρίσει πτυχίο, πως θα αναγνωρίσει πτυχίο αν δεν πιστοποιήσει τα αγγλικά?

leyteris77
18.11.2011, 08:16
mman Για όσους έχουν σπουδάσει Ελλάδα η κανονική σειρά είναι :
1. IELTS
2. Engineers Australia
3. Αίτηση VISA
4. Προετοιμασία και ψάξιμο για δουλεια (CVs, applications)
5. Έκδοση Visa
6. Ταξίδι
7. Συνέχεια του ψαξίματος για δουλειά (CVs, applications, intreviews)

Για να κάνεις αίτηση στους Engineers Australia πρέπει να έχεις IELTS. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που οι Engineers Australia αναγνωρίζουν τις σπουδες στην Αγγλία. Στείλε τους e-mail για να ρωτήσεις αναφέροντας την ειδικότητα και τις σπουδές και το ίδρυμα στην Αγγλία και θα σου πουν. Έτσι η σειρά των (1) , (2) μπορεί να αντιστραφεί.

Στις ερωτήσεις για μηχανικούς έχουν συζητηθεί πολλά θέματα που τους αφορούν. Διάβασε τα για να κατατοπιστείς.

Να προσθέσω μόνο οτι στο διάστημα μέχρι να εκδοθεί η βίζα, δεν έχουμε δικαίωμα για εργασία και κατά συνέπεια οι όποιες αιτήσεις δεν λαμβάνονται υπόψιν, εκτός αν κατά τύχη βρεθεί κάποια εταιρεία που ενδιαφέρεται να κάνει sponsorship.

leyteris77
18.11.2011, 08:23
καλησπέρα,
Είμαι 36 χρονων, απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρονικος, με μεταπτυχιακο που εκανα στην Αγγλια, cambridge proficiency, και 12 χρόνια προυπηρεσιας.........................

Έχε υπόψιν σου οτι είναι προτιμότερο να συμπεριλάβεις στη βίζα σου και την υπόλοιπη οικογένεια (με το ίδιο κόστος) έστω και αν δεν έρθουν μαζί σου άμεσα, από το να κάνεις αργότερα ξανα διαδικασίες για partner visa.Στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστεί να βγάλεις σε όλους διαβατήρια και να κάνουν ένα ταξίδι στην αυστραλία για να ενεργοποιηθεί η βίζα. Από την άλλη αν δεν έχουν σκοπό να έρθουν για τα επόμενα 2 χρόνια, ίσως είναι προτιμότερη η δευτερη επιλογή. Δες τους χρόνους επεξεργασίας και το κόστος της partner visa και σύγκρινέ το με τα αεροπορικά εισιτήρια.

Nikos Mech Eng
18.11.2011, 10:17
Να προσθέσω μόνο οτι στο διάστημα μέχρι να εκδοθεί η βίζα, δεν έχουμε δικαίωμα για εργασία και κατά συνέπεια οι όποιες αιτήσεις δεν λαμβάνονται υπόψιν, εκτός αν κατά τύχη βρεθεί κάποια εταιρεία που ενδιαφέρεται να κάνει sponsorship.

Διαφωνώ μαζί σου ότι οι αιτήσεις για εργασία δεν λαμβάνονται υπόψη από τους εργοδότες πριν την εκδοση της Visa! (Έχουμε ξαναδιαφωνήσει βέβαια γι αυτό στο παρελθόν). Μια εταιρεία μπορεί να βγάλει μια αγγελία σήμερα και τελικά να προσλάβει κόσμο μετά από ενα 6μηνο. Σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί να χάνουμε το χρόνο αυτού του 6μηνου (ακόμα και αν δεν έχουμε πάρει τη visa)? Υποβάλλω σήμερα το βιογραφικό, δίνω στοιχεία διαμονής στην Αυστραλία και αναμένω. Αν μου απαντήσουν και έχει προλάβει να βγει η Visa μου τότε έχω κερδίσει χρόνο. Αν δεν έχει προλάβει τότε τους λέω ότι (δήθεν) έχω. Αν μου πουν "πέρνα να σε δούμε" και δεν είμαι Αυστρλία, το πολύ πολύ να χάσω μια ευκαιρία. Το πιθανότερο όμως είναι να κερδίσω χρόνο με αυτή την τακτική.
Επίσης, το sponsorship δεν είναι τόσο απίθανο! Η μεταναστευτική πολιτική της Αυστραλίας έχει βασιστεί κύρια πάνω στο sponsorship! Άρα μην το παρουσιάζουμε σαν κάτι απίθανο!

dimitrios
18.11.2011, 17:59
απο οτι ειδα η partner visa χρειαζεται περιπου 6- 8 μηνες για να βγει αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει χρονικο οριο στο ποτε πρεπει να φυγεις απο τη στιγμη που θα βγει η βιζα για να πας στην αυστραλια? θελουμε με την γυναικα μου να φυγουμε του χρονου το δεκεμβρη ποτε νομιζετε οτι πρεπει να καταθεσουμε την αιτηση? εχω επισης και ενα μωρακι πρεπει να φτιαξω πρωτα τα χαρτια στο παιδι και μετα στη γυναικα μου?

mman
18.11.2011, 19:41
παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, θα αρχισω την διαδικασια, και θα γραφω παραλληλα στο site τις εντυπωσεις.

evosmoslemmy
18.11.2011, 20:34
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ SAIT ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ. ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ (ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ - ΥΠΗΚΟΟΣ) ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ . ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΑGORIANI ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΜΕ ΤΗΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΒΟΗΘΟΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ. ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012 ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ ΜΟΝΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ . ΕΙΜΑΙ 30 ΕΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ & ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ , ΔΙΣΤΙΧΟΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ( Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΠΗΓΗ) ΧΑΧΑΧΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΩ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ ΑΔΡΑΝΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΔΑΦΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΜΕΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ , ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΨΥΚΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ Η ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΟΛΩΝ ΤΟΝ ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ Γ Δ Ε ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗΣ .ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΤΩΧΑ ( ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ?) ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ - ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΑΓΓΛΙΚΑ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ? Η ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΞΕΝΟ ΤΟΠΟ ΜΕΤΑΞΙ ΑΓΝΩΣΤΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΛΑΓΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΕΡΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ , ΑΡΑ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΑΙΤ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ . ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ Η ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ?ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΜΕΣΑ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ. ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ? ( ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ Η ΣΥΓΓΕΝΗ ) ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΧΟΣ Η ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ( ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ) . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΤΑ ΕΠΡΗΞΑ

leyteris77
18.11.2011, 20:39
Διαφωνώ μαζί σου ότι οι αιτήσεις για εργασία δεν λαμβάνονται υπόψη από τους εργοδότες πριν την εκδοση της Visa! (Έχουμε ξαναδιαφωνήσει βέβαια γι αυτό στο παρελθόν). Μια εταιρεία μπορεί να βγάλει μια αγγελία σήμερα και τελικά να προσλάβει κόσμο μετά από ενα 6μηνο. Σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί να χάνουμε το χρόνο αυτού του 6μηνου (ακόμα και αν δεν έχουμε πάρει τη visa)? Υποβάλλω σήμερα το βιογραφικό, δίνω στοιχεία διαμονής στην Αυστραλία και αναμένω. Αν μου απαντήσουν και έχει προλάβει να βγει η Visa μου τότε έχω κερδίσει χρόνο. Αν δεν έχει προλάβει τότε τους λέω ότι (δήθεν) έχω. Αν μου πουν "πέρνα να σε δούμε" και δεν είμαι Αυστρλία, το πολύ πολύ να χάσω μια ευκαιρία. Το πιθανότερο όμως είναι να κερδίσω χρόνο με αυτή την τακτική.
Επίσης, το sponsorship δεν είναι τόσο απίθανο! Η μεταναστευτική πολιτική της Αυστραλίας έχει βασιστεί κύρια πάνω στο sponsorship! Άρα μην το παρουσιάζουμε σαν κάτι απίθανο!

Έστω οτι δεν έχω βίζα, και υποβάλλω σημερα βιογραφικό στο οποίο δίνω διεύθυνση διαμονης αυστραλίας. Στο βιογραφικό όμως θα γράφω πχ 2004-σημερα ABC S.A. Πως γίνεται να εισαι αυστραλία και να δουλευεις σε ελληνικη εταιρεια? Ή να είσαι κατοικος εκει και να μην δινεις ενα κινητο αυστραλέζικο? Ακόμα και αν κρύψεις οτι δουλευεις ακόμα στην ελλάδα μετα από εξι μηνες που θα πας, θα γραψεις οτι τελικα δουλεψες άλλους έξι μηνες? Αν τα δύο βιογραφικά πέσουν στο ίδιο χέρι (πολύ πιθανόν) ειναι αρκετό να βάλουν κάποιον recruiter σε υποψίες και να βάλουν το cv σου στην άκρη. Σκέψου οτι ένας recruiter οταν έχει μια στίβα από 100 βιογραφικα για την ιδια θεση, ψάχνοι λόγους για να παραμερίσει ενα βιογραφικό, ώστε να μεινει στο τέλος με τα καλύτερα. Είναι πιο έντιμο να γράψει κανεις στο cover letter οτι περιμενει να έχει βίζα τότε ή οτι ενδιαφέρεται για sponsorship.

ΥΓ. Αυτή είναι η άποψή μου για το θέμα και την έχω σχηματίσει μετά από πολύ πολύ σκέψη, όταν ήμουν στο δίλλημα αν θα έπρεπε να κάνω αιτήσεις όταν δεν είχα βίζα ή αργότερα.

karmen1314
18.11.2011, 21:05
Nikos Mech Eng χιλια ευχαριστω για την απαντηση σου!!!

karmen1314
18.11.2011, 22:09
Πλεον εχω σαφεστερη εικονα για τις διαδικασιες. Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τα εξης...
1)ο συζυγος εχει πτυχιο ΑΠΘ οικονομικων της ΝΟΕ με ειδικοτητα διοικηση επιχ. και εργαζεται σε τραπεζα. Στο sol εχει το economist το οποιο φανταζομαι οτι τον καλυπτει για να κανει αιτηση....ομως μηπως θεωρειται οτι δεν δουλευει στην ειδικοτητα του πτυχιου του (γιατι στην αιτηση λεει να αποδειξεις προυπηρεσια 12 μηνων τα τελευταια 2 χρονια)???
2) τι ειναι το nominated by a state or territory government? Αν καταλαβα καλα σου δινουν επιπλεον ποντους για επιλεγμενες περιοχες αλλα παντα για επαγγελματα του sol ή δεν εχει σημασια το επαγγελμα?
3) Δεν μπορω να καταλαβω σε τι θα βοηθουσε να με σπονσοραρει συγγενης μιας και υπαρχει τετοια δυνατοτητα.
Ευχαριστω εκ των προταιρων οποιον πατριωτη μπορεσει να μου απαντησει.Καλη συνεχεια σε ολους.

elefkef
19.11.2011, 01:57
Νομιζω πως εχω μπερδευτει λιγακι...Δεν ξερουμε με τον αντρα μου,τι να αποφασισουμε.
Μας αρεσει πολυ η Κανμπερα,ηΜελβουρνη αλλα και το Περθ!
Τι θα μας προτεινατε ρε παιδια;Προς ποια κατευθυνση να κοιταξουμε;Εχουμε μια κορη 12 χρονων.
Που θα ηταν καλυτερα για εκεινη; Πρεπει να ξεκινησω τη διαδικασια κι εγω δεν εχω αποφασισει
που θα παω!!
:ti_:

Nikos Mech Eng
19.11.2011, 08:49
Έστω οτι δεν έχω βίζα, και υποβάλλω σημερα βιογραφικό στο οποίο δίνω διεύθυνση διαμονης αυστραλίας. Στο βιογραφικό όμως θα γράφω πχ 2004-σημερα ABC S.A. Πως γίνεται να εισαι αυστραλία και να δουλευεις σε ελληνικη εταιρεια? Ή να είσαι κατοικος εκει και να μην δινεις ενα κινητο αυστραλέζικο? Ακόμα και αν κρύψεις οτι δουλευεις ακόμα στην ελλάδα μετα από εξι μηνες που θα πας, θα γραψεις οτι τελικα δουλεψες άλλους έξι μηνες? Αν τα δύο βιογραφικά πέσουν στο ίδιο χέρι (πολύ πιθανόν) ειναι αρκετό να βάλουν κάποιον recruiter σε υποψίες και να βάλουν το cv σου στην άκρη. Σκέψου οτι ένας recruiter οταν έχει μια στίβα από 100 βιογραφικα για την ιδια θεση, ψάχνοι λόγους για να παραμερίσει ενα βιογραφικό, ώστε να μεινει στο τέλος με τα καλύτερα. Είναι πιο έντιμο να γράψει κανεις στο cover letter οτι περιμενει να έχει βίζα τότε ή οτι ενδιαφέρεται για sponsorship.

ΥΓ. Αυτή είναι η άποψή μου για το θέμα και την έχω σχηματίσει μετά από πολύ πολύ σκέψη, όταν ήμουν στο δίλλημα αν θα έπρεπε να κάνω αιτήσεις όταν δεν είχα βίζα ή αργότερα.

leuteris77, ας είμαστε λογικοί για να μην παρασύρουμε το κόσμο. Στην σύγχρονη επαγγελματική κουλτούρα είναι must να στέλνεις βιογραφικά ακόμα και αν σήμερα δουλεύεις ακόμα και αν δεν υπήρχε κανένας φόβος απόλυσής σου. Είναι μια σύγχρονη επαγγελματική λογική. Με αυτή την τακτική ο εργαζόμενος έχει διάφορα οφέλη μεταξύ των οποίων είναι:

1. "Μετράει" τον εαυτό του σε σχέση με τις ανάγκες τις αγοράς.
2. Παρακολουθεί τις τάσεις τις αγοράς.
3. Παρακολουθεί τις αμοιβές που κοστολογεί η αγορά την εργασία του.
4. Αποκτά εμπειρία στο θέμα "αναζήτηση εργασίας" (πχ στήσιμο του CV ανάλογα με τις συνθήκες της αγοράς, μορφοποίηση, γράψιμο CV ανάλογα με το target group, χρόνους αναμονής απάντησης από ενδιαφερόμενες εταιρείες, recruitment agents, κουλτούρα της αγοράς κλπ κλπ)
5. Απαλλάσεται από την λογική "άμα χρειαστεί θα ψάξω για δουλειά", ενώ παράλληλα φροντίζει να είναι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο.

Αυτά για την εγχώρια και Ευρωπαική αγορά εργασίας. Ακόμα όμως και για την περίπτωσή μας (μετανάστευση στην Αυστραλία) αρκετά από τα παραπάνω ισχύουν είτε έχεις visa είτε όχι. Σήμερα η φιλοσοφία των εταιρειών είναι : βάζουν σήμερα μια αγγελία για μια θέση η οποία θα ορφανέψει σε ένα εξάμηνο (ή παραπάνω) και κάνουν opening για όποιον ενδιαφέρεται. Έτσι συλλέγουν πάμπολα βιογραφικά (μέσα σε ένα εξάμηνο) και οι agents ή οι ίδιες έχουν το χρόνο να τα αξιολογήσουν, να κάνουν interviews, να κάνουν συγκρίσεις κτλ.

Αν ήμουν εργοδότης ή agent (και σε πληροφορώ ότι έχω υπάρξει για πολύ κόσμο) σε πρώτη φάση θα με ενδιέφερε να βρω ανάμεσα στα 1000 CV που έλαβα να βρω τους 10-20 που ταιριάζει το προφίλ τους στη θέση εργασίας που έχει προκηρυχθεί. Το matching έχει να κάνει με τα ουσιαστικά προσόντα του κάθε υποψηφίου και αυτά είναι η σπουδές και φυσικά η εργασιακή του εμπειρία. Ειδικά για τις πολυεθνικές εταιρείες τα ζητήματα φύλλου, ηλικία, οικογενειακή κατάσταση, εθνικότητα και τέτοια τις αφήνουν αδιάφορες. Έτσι λοιπόν για μια θέση που εχει άνοιγμα περιόδου ενός εξαμήνου, το πρώτο τετράμηνο (τουλάχιστον) είναι χρόνος παραλαβής CVs. Για ποιό λόγο λοιπόν να μην "κερδίσεις" αυτό το τετράμηνο στέλνοντας το CV σου αν γνωρίζεις ότι σε 3 (σε 4 σε 5) μήνες θα πάρεις την visa που έχεις αιτηθεί και θα έχεις ήδη μεταναστεύσει. Προτείνεις δηλαδή ότι πρέπει να τον χάσεις αυτό το χρόνο?

Ακόμα όμως και αν ένας agent κόλαγε διαπίστωνε (ή αναρωτούνταν) μήπως δεν έχεις λάβει ήδη visa και πέταγε το CV σου στο καλάθι, έχασες κάτι? ΟΧΙ! Ή μήπως θα σε θυμάται νομίζεις για μια επόμενη θέση που θα στείλεις αργότερα το CV σου?

Επίσης υπάρχουν κατά καιρούς (είναι θέμα του καθενός ξεχωριστά να το ψάξει) αγγελίες που δεν απαιτούν visa. Αυτές τις αγγελίες γιατί να τις χάσει κάποιος που είναι ακόμα Ελλάδα αλλά περιμένει άμεσα να αποκτήσει visa?

Όπως είπες και εσύ ένας agent "ψάχνει" λόγους για να κάνει το ξεσκαρτάρισμα των CV γρήγορα. Ξέρεις λοιπόν, πόσα βιογραφικά πετιούντα από το software αυτών των agents επειδή έχουν τυπογραφικά, συντακτικά λάθη, επειδή ο υποψήφιος δεν ξέρει να συμπληρώσει σωστά μια φόρμα ενδιαφέροντος, επειδή αναφέρει αόριστες και χαζές πληροφορίες, επειδή είναι εκτός αντικειμένου κλπ? πάνω από το 70%!!! Από εκεί και μετά αρχίζει η δουλειά του agent o oποίος δεν κάνει τίποτε άλλο από το να επενδύσει στο προφιλ του κατάλληλου(ων) υποψήφιου(ων) και να αποκομίσει και εκείνος κέρδος. Η αγορά είναι πολύ ανταγωνιστική και αν το πας με το σταυρό στο χέρι, δεν ξέρω τι αποτελέσματα μπορείς να περιμένεις. Είναι τόσο ανταγωνιστική που δεν ξερω αν κάνω καλά που τα γράφω όλα αυτά εδώ!

Σχετικά με το πως θα χειριστείς το γεγονός ότι στο ένα σου CV έγραφες ότι δούλευες στην εταιρεία ABC SA μέχρι σήμερα ενώ αργότερα δούλεψες και άλλους 4-5-6 μήνες,.... είσαι (ο καθέας είναι) ώριμος επαγγελματίας και φαντάζομαι να ξέρεις τι να κάνεις.
Το πως θα εμφανίσεις Αυστραλέζικο κινητό είναι επίσης απλό.

Οι agents δεν ψάχνουν για έντιμους εργαζόμενους αλλά για υποκείμενα στα οποία να μπορούν να επενδύσουν. Και το τελευταίο που ψάχνουν είναι για τους καημένους τους Έλληνες που "παρακαλάνε" για δουλειά! Όλος ο κόσμος γνωρίζει για τα χάλια μας και τις αλχημείες μας όμως αυτό αφορά τους ηγέτες μας. Όταν πρόκειται για διαπροσωπικές και επαγγελματικές επαφές το πράγμα στήνεται σε άλλη βάση. Κανείς στο εξωτερικό δεν μέμφεται τους Greekers που έχουν προκόψει εκεί. Τους σέβονται και τους θεωρούν ίσους προς ίσον. Κανένας Αυστραλός agent δεν σκέφτεται να υπονομεύσει την προσπάθεια ενός θαρραλέου Έλληνα που θα θελήσει να φύγει από τη μιζέρια της Ελλάδας για να προσφέρει στην οικονομία της Αυστραλίας.

Το θέμα αυτό που συζητάμε είναι πάρα πολύ ουσιαστικό. Για άλλη μια φορά θα σεβαστώ την άποψή σου (και άλλων) ότι οι πιθανότητες εξεύρεσης εργασίας στην Αυστραλία από Ελλάδα είναι μικρότερες από τις αντίστοιχες όταν θα είσαι εκεί με τη visa στο χέρι. Όμως, η προεργασία, η προετοιμασία, πρέπει να γίνει από εδώ. Όλα όσα ανέφερα παραπάνω μέχρι να τα αφομοιώσει κανείς και να τα δεί στην πράξη χρειάζεται χρόνος. Γιατί να μην εκμεταλευτούμε το χρόνο μέχρι της έκδοσης της visa, αλλά να χάσουμε τον αντίστοιχο χρόνο όταν ήδη θα έχουμε φτάσει στην Αυστραλία και θα μας ζώνουν τα φίδια με τις 1000 άλλες νέες πραγματικότητες και άγχη που θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τότε?

Τέλος leuteris, εσύ μιλάς (αν δεν κάνω λάθος) από μια πιο ασφαλή σκοπιά. (Ίσως και πιο ώριμη μιας και έχεις αποκτήσει την visa σου). Εσύ μόλις εγκρίθηκε η visa σου δεν έφυγες αμέσως για Αυστραλία!!! Θα περάσουν κάποιοι μήνες μέχρι να πάς. Άρα σε αυτό το διάστημα θα αρχίσεις να στέλνεις βιογραφικά και να΄κάνεις αιτήσεις. Άρα, για σένα πάλι δεν πρόκειται να υπάρξει χαμένος χρόνος!!! Είναι και αυτό μια επιλογή, δεν αντιλέγω. Αμφισβητώ μόνο ότι όλοι έχουν αυτή την "πολυτέλεια" να καθυστερήσουν δηλαδή την μετάβαση τους από την ημέρα που θα εγκριθεί η visa τους.

Υ.Γ. Πραγματικά εκτιμώ να συζητάω θέματα μαζί σου.

leyteris77
19.11.2011, 10:48
Νίκο δεν παρασύρω κανέναν λέγοντας την άποψή μου. Όποιος θέλει το διαβάζει και το ενστερνίζεται, άλλος το φιλτράρει, άλλος το πετάει κ.ο.κ. Ο καθένας έχει κρίση και αξιολογεί το κάθε τι που διαβάζει. Διστυχώς δεν έχω το χρόνο να μακρυγορήσω ή να αναλύσω το θέμα όπως καλώς κάνεις εσύ. Με το πρώτο σκέλος θα συμφωνήσω μαζί σου σε γενική βάση. Στην πράξη όμως η δική μου εμπειρία δείχνει οτι δεν είναι και τοσο εύκολο να το κάνεις αυτό όταν ο φόρτος εργασίας και οι ρυθμοί της δουλειάς δεν σου επιτρέπουν.

Για τα υπόλοιπα θα ήθελα να σου τονίσω ότι η αγορά εργασίας της αυστραλίας διαφέρει πολύ από τον υπόλοιπο κόσμο. Θα μου πεις πως το ξέρεις? Από όσο έχω διαβάσεις και ανακαλύψει, και έχω διαβάσει αρκετά. Από την άλλη όμως δεν έχω και μεγάλη εμπειρία μέχρι τώρα στο ψάξε βρες δουλειά και στο πούλα τον ευατό σου, γιατί λογω συγκυριών δεν χρειάστηκε.

Επίσης οι αγγελίες στο seek που δεν γράφουν οτι απαιτείται βίζα είναι ελάχιστες. Όσο για το τί εργαζόμενους ψάχνουν οι εταιρείες, αυτό παίρνει πολύ συζήτηση. Οι εταιρείες δεν θέλουν πάντα αυτόν με τα περισσότερα τυπικά προσόντα. Αυτό μόνο δεν αρκεί. Θέλουν να μπορείς να κάνεις τη δουλειά. Αυτό σημαίνει να μπορείς να επικοινωνήσεις, να συνεργαστείς, να γίνεις μέλος μιας ομάδας και φυσικά να είσαι αξιόπιστος.

Τέλος, ναι έχεις δίκιο οτι εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς. Δουλεύουμε 2 άτομα, έχουμε βίζα, θα φύγουμε σε τρεις μήνες και οργανώνουμε την κάθε κίνηση με περισσή λεπτομέρεια. Δεν είναι όλοι έτσι. Εγώ θέλω και φέυγω από την δουλεια μου, θέλω και φεύγω από την Ελλάδα, δεν με υποχρέωσε καμία κατάσταση ούτε καμία κρίση. Άλλωστε όταν πήραμε την απόφαση ούτε καν το μηνμόνιο 1 δεν υπήρχε!

Υ.Γ. Και γώ χαίρομαι να συζητάω μαζί σου αν και θα προτιμούσα in person. Εύχομαι να έρθεις κάποτε Μελβούρνη και να τα πούμε εκεί! Συγχαρητήρια για το IELTS και καλή επιτυχία στα επόμενα.

leyteris77
19.11.2011, 11:17
Νομιζω πως εχω μπερδευτει λιγακι...Δεν ξερουμε με τον αντρα μου,τι να αποφασισουμε.
Μας αρεσει πολυ η Κανμπερα,ηΜελβουρνη αλλα και το Περθ!
Τι θα μας προτεινατε ρε παιδια;Προς ποια κατευθυνση να κοιταξουμε;Εχουμε μια κορη 12 χρονων.
Που θα ηταν καλυτερα για εκεινη; Πρεπει να ξεκινησω τη διαδικασια κι εγω δεν εχω αποφασισει
που θα παω!!
:ti_:

Εκτός και αν έχετε όλοι αυστραλέζικο διαβατήριο και μπορείτε να φύγετε αύριο το πρωι, δεν χρειάζεται να αποφασίσεις που θα πας παρά μονο πριν κλείσεις τα εισιτήρια! Σοβαρά τώρα...αν εξαιρέσεις κάποια είδη βίζας (regional), τα οποία σε περιορίζουν για ένα δίαστημα να ζήσεις και να εργαστείς σε συγκεκριμένη περιοχή, κατά τα άλλα είσαι ελεύθερος να επιλέξεις όποια περιοχή θέλεις. Αρκεί βέβαια να σου προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση. Επομένως έχεις καιρό να το σκεφτείς!

nikita
19.11.2011, 11:20
kalimera sas diavazo poli kaipo. nio8o oti sas ksero kairo

Nikos Mech Eng
19.11.2011, 14:10
Απο προσωπική πείρα ψάχνοντας εργασία online καθως έγω γίνει member σε πολλά site τυπού seek μερικές απαντήσεις που είχα απαιτούν να έχω visa ή Australian Citizenship.
Παραδείγματα απο email που έλαβα κατα καιρούς:.......................

Βρε παιδιά εγώ δέχτηκα ότι σε πολλές αγγελίες ζητάνε Australian citizenship ή μόνιμο κάτοικο. Και θα συμφωνήσω ότι είναι η πλειονότητα! Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί (θα δανειστώ τη φραση του vpappas) δεν τολμάτε να στειλετε CV ακόμα και αν το πιθανότερο είναι να εισπράξετε άλλο ένα "όχι". Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί αποφεύγετε να αυξήσετε τις μαθηματικές (έστω) πιθανότητες. Ασφαλώς είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι εκτιμάει πιο σωστό, ... όμως μήν ξεχνάτε ότι το forum το διαβάζει πολύς κόσμος με πολύ μικρότερη εμπειρία από εσάς (leuteris77 και vpappas).

Εκτός του seek.com υπάρχουν και άλλες ιντερνετικές μηχανές αναζήτησης εργασίας (ορισμένες έχουν ήδη αναφερθεί στο forum) και άλλοι δρόμοι αναζήτησης ευκαιριών. Ο καθένας στον τομέα του θα βρει ποιοι είναι αυτοι οι δρόμοι.

Η προεργασία αναζήτησης εργασίας δεν απαιτεί κατ ανάγκη και την αίτηση εργασίας. Συμπεριλαμβάνει εξοικείωση με την αγορά, εκμάθυνση των εταιρειών, των αντικειμένων τους, των όρων σύμβασης, των κανονισμών εργασίας, συλλογικών ή ατομικών συμβάσεων γενικά, εργασιακής κουλτούρας μιας εταιρείας, τους επαγγελματικούς συσχετισμούς μιας εν δυνάμει εργοδότριας εταιρείας και χίλια άλλα....

leyteris77
19.11.2011, 14:39
Η προεργασία αναζήτησης εργασίας δεν απαιτεί κατ ανάγκη και την αίτηση εργασίας. Συμπεριλαμβάνει εξοικείωση με την αγορά, εκμάθυνση των εταιρειών, των αντικειμένων τους, των όρων σύμβασης, των κανονισμών εργασίας, συλλογικών ή ατομικών συμβάσεων γενικά, εργασιακής κουλτούρας μιας εταιρείας, τους επαγγελματικούς συσχετισμούς μιας εν δυνάμει εργοδότριας εταιρείας και χίλια άλλα....

Νίκο με αυτό συμφωνώ 101%. Εγώ μίλησα για αιτήσεις, δλδ υποβολή CV, πριν την έκδοση της βίζας και συγκεκριμένα για αυτό το κομμάτι της προετοιμασίας.

kikirikoy
19.11.2011, 16:50
Ξανακάνω την ίδια ερώτηση μήπως και δεν την έχει δει κάποιος που ξέρει ,Εάν με την partner βίζα πάμε ταξίδι στην Αυστραλία και ενεργοποιηθεί η βίζα.Χρειάζεται να παραμείνουμε εκεί για κάποιο διάστημα η μπορούμε να γυρίσουμε πίσω Ελλάδα και μετά να ισχύει για πάντα

marie
20.11.2011, 04:06
Ξανακάνω την ίδια ερώτηση μήπως και δεν την έχει δει κάποιος που ξέρει ,Εάν με την partner βίζα πάμε ταξίδι στην Αυστραλία και ενεργοποιηθεί η βίζα.Χρειάζεται να παραμείνουμε εκεί για κάποιο διάστημα η μπορούμε να γυρίσουμε πίσω Ελλάδα και μετά να ισχύει για πάντα

Από τη στιγμή που θα ενεργοποιηθεί η visa δεν σημαίνει πως είσαι υπήκοος έχεις απλά δικαιώματα Αυστραλού πολίτη και μόνο όσο κατοικείς στην Αυστραλία. Χρειάζεται λοιπόν τουλάχιστον 2 χρόνια παραμονής στην Αυστραλία για να πάρεις υπηκοότητα και μετά να έχεις το δικαίωμα να μπαίνεις και να βγαίνεις στη χώρα χωρίς να χάνεις τα δικαιώματά σου. Με άλλα λόγια με τη visa δεν αποκτάς Αυστραλιανό διαβατήριο. Αυτό το αποκτά μετά από 2 χρόνια συνεχούς παραμονής στη χώρα όπου και θα πολιτογραφηθείς.

panultimate
20.11.2011, 08:22
marie αν κατάλαβα καλά δεν ρωτάει αυτό ο/η κικιρίκου
Ρωτάει αν εκδοθεί η partner's visa και έχει περιθώριο ενεργοποίησης 1 έτος, αλλά εκείνος έχει σκοπό να μεταναστεύσει μόνιμα σε 1,5 έτος τότε τί γίνεται? Νομίζω ότι με την είσοδο του (π.χ με ένα ταξίδι) ενεργοποιείται και κατόπιν μπορεί να "μπαινοβγαίνει" διότι η partner's είναι permanent Visa Subclass 100.

marie
20.11.2011, 09:07
marie αν κατάλαβα καλά δεν ρωτάει αυτό ο/η κικιρίκου
Ρωτάει αν εκδοθεί η partner's visa και έχει περιθώριο ενεργοποίησης 1 έτος, αλλά εκείνος έχει σκοπό να μεταναστεύσει μόνιμα σε 1,5 έτος τότε τί γίνεται? Νομίζω ότι με την είσοδο του (π.χ με ένα ταξίδι) ενεργοποιείται και κατόπιν μπορεί να "μπαινοβγαίνει" διότι η partner's είναι permanent Visa Subclass 100.

Αν η ερώτηση είναι αυτή τότε όντος μπορεί να φύγει αλλά και πάλι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και αφού το αναφέρει στο immigration. Όσο για το περιθώριο ενεργοποίησης για ψάξτε το καλύτερα γιατί νομίζω πως από τη στιγμή που εγκρίνετε η visa έχεις γύρω στους 3 μήνες για να μπεις στη χώρα. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι διαφορετικό ας παρέμβει.

KOSTASMOS1
20.11.2011, 10:03
οχι δεν ειναι ετσι αν δεν μπει μεχρι την ημερομινια που θα του πουν μετα ακυρωνεται και οσο για την ενεργοποιηση αν μπει μεχρη την ημερομηνια αυτη εχει το δικαιομα να λειπει εωσ 3 μηνεσ απο την αυστραλια τον χρονο αλιοσ μετα ακυρωνεται:

panultimate
20.11.2011, 11:03
Κώστα αυτή η πληροφορία είναι σίγουρη? Μήπως μπορείς να παραπέμψεις σε πηγή ή να μας πείς πώς το γνωρίζεις? Ευχαριστώ.

thettalos
20.11.2011, 11:22
Καλημέρα

Έκλεισα εισιτιριο για να πάω Μελβούρνη στην Αυστραλία με τουριστική βίζα. Τώρα ψάχνω για διαμονή, μπορείτε να μου προτεινετε κάποια site με hostels η κάτι αλλο οικονομικό?

marie
20.11.2011, 12:16
[QUOTE=KOSTASMOS1;34479]οχι δεν ειναι ετσι αν δεν μπει μεχρι την ημερομινια που θα του πουν μετα ακυρωνεται και οσο για την ενεργοποιηση αν μπει μεχρη την ημερομηνια αυτη εχει το δικαιομα να λειπει εωσ 3 μηνεσ απο την αυστραλια τον χρονο αλιοσ μετα ακυρωνεται:[/QUOTE

Ευχαριστώ για την παρέμβαση. Η παραπάνω πληροφορία υπάρχει στο
http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1127.pdf

Initial entry date to Australia
If you are outside Australia when you are granted a partner category visa, you will be
required to make your first entry to Australia by a certain date. You will be told your
initial entry date in the letter you receive from the department advising you of the grant
of your visa. The purpose of this initial entry date is to ensure that persons migrate to
Australia within a reasonable period of being granted a visa so that the planning levels
for settler services for newly arrived migrants are sufficient. The date is usually tied to
the earliest date of the validity periods of any health and character checks you had as
part of the process of applying for a partner category visa.
Before your partner category visa is granted, if you know that the date will not
allow you a reasonable period for you to finalise your affairs and make the necessary
arrangements to travel to Australia, you must advise the office of the department that is
processing your visa application of your circumstances and consideration will be given
to a later initial entry date. However, you may need to undergo new health or character
checks before your visa can be granted.
After your partner category visa has been granted, an initial entry date cannot be
changed and, unless exceptional and compelling circumstances can be proven, your visa
may be cancelled. You would need to re-apply for a visa.

http://www.immi.gov.au/migrants/residents/
Three month Resident Return visa

To meet the eligibility requirement for a three month Resident Return visa you must meet one of the following eligibility requirements.

Eligibility requirement Criteria
Residence requirement
You must have spent at least one day in the last five years in Australia as a permanent resident or an Australian citizen
and
You must provide evidence of compelling and compassionate reasons for your departure.
or
Member of a family unit You are the immediate family member of a Resident Return visa holder.
Note: If you have been outside Australia for more than three continuous months immediately before making the application, you must also have compelling and compassionate reasons for the absence.

leyteris77
20.11.2011, 12:18
Κώστα αυτή η πληροφορία είναι σίγουρη? Μήπως μπορείς να παραπέμψεις σε πηγή ή να μας πείς πώς το γνωρίζεις? Ευχαριστώ.

Κάθε μόνιμη βίζα έχει συνήθως και κάποιους όρους. Ο βασικότερος ίσως και μοναδικός είναι οτι πρέπει να μεταβεις το αργότερο μέχρι την ημερομηνία που ορίζει η βίζα (First entry date). Ουσιαστικά αρκεί και μόνο να πας και να πάρεις το αεροπλάνο της επιστροφής αμέσως μετά. Το διαβατήριο ειναι που πρέπει να σφραγιστεί. Από εκέι και πέρα κάνεις ότι θέλεις. Μόνο που μετά τα 5 χρόνια από την έκδοση της βίζας, αν θελήσεις να πας ενα ταξίδι overseas θα χρειαστείς resident return visa, η οποία απαιτεί να έχει 2 χρόνια μονιμη παραμονή στην αυστραλία.

First entry date
You must make your first entry to Australia before XX/XX/201X. It is not possible to change this date.

http://www.immi.gov.au/migrants/residents/155/eligibility.htm

kikirikoy
20.11.2011, 15:51
Κατ αρχήν να σας ευχαριστήσω που απαντήσετε, Προχθές μίλησα με την πρεσβεία και μου είπαν ότι μετά την κατάθεση για βίζα σε περίπου τρείς μήνες θα με ειδοποιήσουν να κάνω ιατρικές εξετάσεις .Από την ημέρα των εξετάσεων Μετά από τρείς τέσσερις μήνες βγαίνει η βίζα Έχω περίπου ένα χρόνο Για να μπω στη χώρα .Αλλά ο χρόνος ξεκινάει από τις ιατρικές εξετάσεις ,Που σημαίνει από την έκδοση της βίζας θα έχω περίπου 6-8 μήνες για να μπω στη χώρα .. ο λόγος που ρωτώ ήταν ο εξής .Σε περίπτωση που δεν προλαβαίνω το entry date ,εάν θα μπορούσα να μεγαλώσω το χρόνο που θα ισχύει τό entry date .Κι αν κατάλαβα καλά Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι πριν ξεκινήσω της ιατρικές εξετάσεις να ειδοποιήσω το αρμόδιο γραφείο έτσι ώστε να παγώσω Τον χρόνο.
Έτσι λοιπόν σκεπτόμενος πως εάν δεν τους ειδοποιήσω για τις ιατρικές εξετάσεις και δεν προλάβω να παγώσω τον χρόνο μήπως, θα μπορούσα να κάνω ένα ταξίδι για πέντε δέκα μέρες να σφραγιστή το διαβατήριο και μετά να γυρίσω στην Ελλάδα έτσι ώστε να κατεβώ μόνιμα μετά από μερικούς μήνες, και από ότι κατάλαβα δεν γίνεται!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

:):):)

leyteris77
20.11.2011, 20:09
Έτσι λοιπόν σκεπτόμενος πως εάν δεν τους ειδοποιήσω για τις ιατρικές εξετάσεις και δεν προλάβω να παγώσω τον χρόνο μήπως, θα μπορούσα να κάνω ένα ταξίδι για πέντε δέκα μέρες να σφραγιστή το διαβατήριο και μετά να γυρίσω στην Ελλάδα έτσι ώστε να κατεβώ μόνιμα μετά από μερικούς μήνες, και από ότι κατάλαβα δεν γίνεται!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

:):):)

Το αντίθετο μαλιστα, γίνεται. Αυτό εξήγησα πιο πάνω. Από την άλλη μεριά εφόσον μια τέτοια βίζα έχει συγκεκριμένο timeframe γιατί δεν καθυστερείς λίγο την αίτησή σου?

elefkef
20.11.2011, 20:29
Το σκεφτομαι μονο που ειμαι μακρια,δεν εχω ερθει ποτε,προσπαθω
να καταλαβω μεσω υπολογιστη.Ειμαι νοσηλευτρια,οποτε δουλεια
θα βρω,αν ισχυουν οσα μου ειπαν τον οκτωβρη στη συναντηση
οι αρμοδιοι.Αν μπορειτε να με βοηθησετε λιγακι θα ηταν πολυ χρησιμο!!

kikirikoy
20.11.2011, 21:04
Το αντίθετο μαλιστα, γίνεται. Αυτό εξήγησα πιο πάνω. Από την άλλη μεριά εφόσον μια τέτοια βίζα έχει συγκεκριμένο timeframe γιατί δεν καθυστερείς λίγο την αίτησή σου?

Ο μόνος λόγος που δεν θέλω να το καθυστερησω αλλο, είναι ότι φοβάμαι μη με προλάβουν οι εξελίξεις ,Δηλαδή δεν ξέρω πόσο ραγδαίες αρνητικά θα είναι οι εξελίξεις στο άμεσο μέλλον

ektoras
20.11.2011, 21:08
Ο μόνος λόγος που δεν θέλω να το καθυστερησω αλλο, είναι ότι φοβάμαι μη με προλάβουν οι εξελίξεις ,Δηλαδή δεν ξέρω πόσο ραγδαίες αρνητικά θα είναι οι εξελίξεις στο άμεσο μέλλον

Συμφωνω απολυτα σκεφτομαι και εγω το ιδιο!

leyteris77
20.11.2011, 21:50

Τότε κάνε την αίτηση και είτε το φρενάρεις λίγο με τις εξετάσεις είται το πολύ πολύ κανεις ενα ταξίδι και επιστρέφεις.

Βέβαια σε κάθε περίτπωση αυτό που λέμε οτι γίνεται διπλοτσέκαρέ το. Μπορείς να ρωτήσεις τον case officer οταν έρθει εκείνη η ώρα.

marie
21.11.2011, 01:04

Καλημέρα αφού φοβάσαι τους χρόνους γιατί δεν αφήνεις τα πράγματα όπως είναι και απλά να κάνεις την αίτηση στην Αυστραλία όταν τελικά έρθεις?????? Την σκέφτηκες αυτή την εναλλακτική?????

kikirikoy
21.11.2011, 16:54
την σκέφτηκα marie , πρώτα από όλα θα μου κοστίσει πιο ακριβά δεύτερον θέλω να έχω το χρόνο να κάνω άλλα πράγματα (όπως να ψάχνω δουλειά, σπίτι )και εδώ ακόμα έχω την δουλειά μου οπότε δεν βιάζομαι τόσο !!..και μια και βλέπω οτι είσαι στο συδνευ ,μια ερώτηση σκέφτομαι τον πρώτο καιρώ να μείνω σε συγγενής στο st marys (st clair)sto penrith ξέρεις τίποτα για την περιοχή;;;
ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

karmen1314
21.11.2011, 18:59
Παιδια ρωτησα και προηγουμένος...μηπως κατα τυχη ξερετε τα εξης:
1)ο συζυγος εχει πτυχιο ΑΠΘ οικονομικων της ΝΟΕ με ειδικοτητα διοικηση επιχ. και εργαζεται σε τραπεζα. Στο sol εχει το economist το οποιο φανταζομαι οτι τον καλυπτει για να κανει αιτηση....ομως μηπως θεωρειται οτι δεν δουλευει στην ειδικοτητα του πτυχιου του (γιατι στην αιτηση λεει να αποδειξεις προυπηρεσια 12 μηνων τα τελευταια 2 χρονια)???
2) τι ειναι το nominated by a state or territory government? Αν καταλαβα καλα σου δινουν επιπλεον ποντους για επιλεγμενες περιοχες αλλα παντα για επαγγελματα του sol ή δεν εχει σημασια το επαγγελμα?και πως μπορεις να γινεις nominated?
3) Δεν μπορω να καταλαβω σε τι θα βοηθουσε να με σπονσοραρει συγγενης μιας και υπαρχει τετοια δυνατοτητα.
.Καλη συνεχεια σε ολους.

leyteris77
21.11.2011, 21:16
Παιδια ρωτησα και προηγουμένος...μηπως κατα τυχη ξερετε τα εξης:
2) τι ειναι το nominated by a state or territory government? Αν καταλαβα καλα σου δινουν επιπλεον ποντους για επιλεγμενες περιοχες αλλα παντα για επαγγελματα του sol ή δεν εχει σημασια το επαγγελμα?και πως μπορεις να γινεις nominated?
.Καλη συνεχεια σε ολους.

1) Κοίταξε την περιγραφή του economist και σύγκρινέ τη με αυτό που κάνει τώρα. Ίσως να αρκεί και σε παρεμφερές επάγγλεμα. Αν και δεν νομίζω εφόσον δουλεύει σε τράπεζα να είναι ασχετο
2) Κάθε state or territory government ορίζει κάποιες ειδικότητες που θεωρεί οτι χρειάζεται και sponsorάρει εναν αριθμό υποψηφίων για να εργαστεί στην πολιτεία αυτή. Η αίτηση δεν έχει επιπλέον κόστος και δίνει 10 επιπλέον πόντους αν δεν κανω λαθος. εφόσον εγκριθεί.
3) Στο οτι σου δίνει πόντους, αν και πλεον ειναι μονο για επαρχιακες περιοχες

kelly
21.11.2011, 22:30
καλησπέρα σε όλους!!! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το skills assessment. Καταρχήν θέλω να φτιάξω την skilled visa 175. Ετοιμάζομαι να δώσω εξετάσεις για το IELTS. Ο άντρας μου δεν γνωρίζει αγγλικά. Έχει πτυχίο ΟΑΕΔ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ-ΜΗΧΑΝΟΤΕΧΝΙΤΗ και μεγάλη προυπηρεσία ως οδηγός σε φορτηγά(ένα επάγγελμα που δεν το έχω βρει στη SOL), εγώ έχω χαρτί απο Ι.Ι.Ε.Κ. Αγγλομαθών γραμματέων.Στη SOL είμαι ως Company Secretary. Μπορούν να αναγνωριστούν και τα 2 πτυχία απο την συγκεκριμένη υπηρεσία που βρήκα (vetassess)????

daemon
22.11.2011, 04:18
Καλησπέρα. Νέος στην παρέα κι απογοητευμένος από την κατάσταση στην Ελλάδα αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση στην Αυστραλία. Είμαι 29 ετών, μαθηματικός και σχεδόν άνεργος αφού στο φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης που εργάζομαι μου μείωσαν τις ώρες λόγω περικοπών με αποτέλεσμα το μηνιαίο εισόδημά μου να φτάνει για τα τσιγάρα και τους καφέδες μου οριακά. Το θέμα μου είναι ότι μαθηματικούς ως εκπαιδευτικούς δεν είδα να χρειάζονται, παρά μόνο ως Operations Research Analyst (http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/Product+Lookup/1220.0~First+Edition,+Revision+1~Chapter~UNIT+GROU P+2241+Actuaries,+Mathematicians+and+Statisticians ) στον οποίο κλάδο δεν έχω καμμία προϋπηρεσία. Σε site για εργασία που κοίταξα βρήκα σε μέση εκπαίδευση αλλά από κάτω υπήρχε η υποσημείωση ότι πρέπει οπωσδήποτε να έχω το δικαίωμα διαμονής κι εργασίας στη χώρα για να υποβάλω υποψηφιότητα για τη θέση (όπερ σημαίνει ότι λογικά οι εργοδότες δεν αναλαμβάνουν να είναι σπόνσορες για τη βίζα). Έχω Cambridge Proficiency και ένα θείο καθώς και ξαδέλφια στην Αυστραλία. IELTS δεν έχω. Γνωρίζετε τί ειδους VISA μπορώ (αν μπορώ) να προσπαθήσω να εξασφαλίσω, ή εν πάση περιπτώσει μια σειρά να αρχίσω να τα ψάχνω τα πράγματα;

Αυτά για την ώρα, συγγνώμη αν τα έγραψα μπερδεμένα, είναι 5:15 το ξημέρωμα κι έχω κάνει 3 πακέτα τσιγάρα, ενώ τις τελευταίες 5 6 ώρες ψάχνω να βρω άκρη με το πώς θα ξεκινήσω να ψάχνω το θέμα στα σοβαρά.

Υ.Γ.: πριν από λίγη ώρα ανακάλυψα και το site hellas australia visa services. Γνωρίζετε αν είναι αξιόπιστο;

Υ.Γ.2: συγγνώμη αν αυτά που ρώτησα έχουν απαντηθεί ήδη αλλά είμαι απίστευτα κουρασμένος για να ψάξω στο forum.

Αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

ZAKARI
22.11.2011, 07:48
DEN EINAI TA PRAGMATA TOSO EYKOLA

1-den pate sthn ALBANIA, edw dipla, pate Australia....
2-http://pipiscrew.com pata to 2000 sta de3ia.
3-proswpikh gnwmh - mhn to kaneis.

gogita
22.11.2011, 09:42
Υ.Γ.: πριν από λίγη ώρα ανακάλυψα και το site hellas australia visa services. Γνωρίζετε αν είναι αξιόπιστο;

Καλως μας ηρθες!!Κουραγιο κ υπομονη και σιγα σιγα θα βρεις κι εσυ την ακρη σου!
Το site που αναφερεις δεν ειναι αξιοπιστο...το ειχα δει κ εγω οταν ημουν στην αρχη απελπισμενη.
IELTS δεν εχει κανεις....ολοι ξεκιναμε σιγα σιγα και διαβαζουμε κ δινουμε για το συγκεκριμενο διπλωμα.Εγω πχ ξεκιναω αυτες τις μερες μαθηματα για να δωσω σε ενα μηνα.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις σιγα σιγα το φορουμ...φτιαξε το καφεδακι σου γιατι θα ξοδεψεις ωρες αρκετες αλλα πιστεψε με θα βρεις παρα μα παρα πολλες πληροφοριες.Επισης αν χρειαζεσαι κατι μπορεις να θετεις το ερωτημα σου δημοσια η σε προσωπικο μηνυμα σε καποιον που νομιζεις οτι μπορει να σε βοηθησει.

Καλη αρχη και :kouragio:

stella82
22.11.2011, 12:55
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1) ο agoriani είχε στείλει το χαρτί στρατολογίας με τα δικαιολογητικά για την partner visa. Αυτό χρειάζεται και apostile κι αν ναι, από που το βάζουμε αυτό; Οταν ρώτησα στο ΚΕΠ δεν ήξεραν.
2) Τί ιατρικές εξετάσεις χρειάζονται για την partner visa; Θα χρειαστεί να τις κάνει ο άντρας μου.
Ευχαριστώ πολύ!

kikirikoy
22.11.2011, 13:16
40sp
47sp
888
και μια σειρά απο δικαιολογητικά :

Ληξιαρχική πράξη γέννησης δική μου
Ληξιαρχική πράξη γέννησης της Αυστραλίδας γυναίκας μου
Ποινικό μητρώο δικό μου, απλού τύπου
Ποινικό μητρώο της γυναίκας μου, απο την Ελλάδα
Χαρτί εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων απο την στρατολογία
Φωτοτυπία του διαβατηρίου μου
Φωτοτυπία του διαβατηρίου της γυναίκας μου
Φωτοτυπία της ταυτότητας μου
Ληξιαρχική πράξη γάμου
4 φωτό δικές μου
2 της γυναίκας μου
Οικογενειακή κατάσταση
Δήλωση απο το σπόνσορα (την γυναίκα μου), πως θα με στηρίξει
Δήλωση απο κοινού σχετικά με την ιστορία της σχέσης μας
Ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου
Αντίγραφο της Αυστραλέζικης υπηκοότητας απο καταγωγή, του παιδιου εαν εχεις

Όλα τα έγραφα αφού έγιναν γνήσια αντίγραφα πήραν την σφραγίδα Αποστίλ , ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ (ΕΠΙΣΗΜΕΙΩΣΗ APOSTILLE ) ΕΓΓΡΑΦΩΝ – ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ και έπειτα πήραν τον δρόμο προς την μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών για επίσημη μετάφραση των εγγράφων και των Αποστίλ.
οχι κεπ!!!

Agoriani
22.11.2011, 13:21
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1) ο agoriani είχε στείλει το χαρτί στρατολογίας με τα δικαιολογητικά για την partner visa. Αυτό χρειάζεται και apostile κι αν ναι, από που το βάζουμε αυτό; Οταν ρώτησα στο ΚΕΠ δεν ήξεραν.
2) Τί ιατρικές εξετάσεις χρειάζονται για την partner visa; Θα χρειαστεί να τις κάνει ο άντρας μου.
Ευχαριστώ πολύ!

Επειδή το χαρτί το είχα βγάλει απο την στρατολογία της Άμφισσας, και το Αποστίλ το έβαλα στην περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας στην Άμφισσα.
Τώρα έχει καταργηθεί η στρατολογία Άμφισσας, (πάνω που έκαναν μετά απο τόσα χρόνια ιδιόκτητο κτήριο) και η περιφέρεια λέγεται Αποκεντρωμένη διοίκηση Θεσσαλίας - Στερεάς Ελλάδας. Κοινός κάνανε τα τρία δυο.

Όλοι κάνουν τις ιατρικές εξετάσεις. Αν όταν σου ζητήσουν τις εξετάσεις, είσαι εκτός Αυστραλίας τότε τις κάνεις μόνο σε panel doctor. Αν είσαι στο εσωτερικό τις κάνει μόνο μια εταιρία.
Όταν ζητήσει τις εξετάσεις ο case officer πάει να πει οτι μόλις τις παραλάβει βγαίνει και η βίζα γιατι μετά δίνουν και την ημερομηνία μέχρι την οποία πρέπει να έχεις μπεί στην χώρα, και αυτή η ημερομηνία είναι βασισμένη στην ημερομηνία που έκανες τις ιατρικές εξετάσεις, ώστε να παραμένουν επίκαιρες. Συνήθως μέχρι ενα εξάμηνο μετά.
http://www.immi.gov.au/contacts/panel-doctors/ Εδώ οι panel doctors ανα χώρα.
http://www.medibankhealth.com.au/ Εδώ η εταιρία αν κάνεις τις εξετάσεις μέσα στην Αυστραλία.

και εδώ τα πάντα ολα : http://www.immi.gov.au/allforms/health-requirements/

stella82
22.11.2011, 13:24
40sp
47sp
888
και μια σειρά απο δικαιολογητικά :..........................!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλώς μέσω ΚΕΠ πήρα τα έγγραφα έτοιμα με τη σφραγίδα για να μην τρέχω από υπηρεσία σε υπηρεσία. Μόνο αυτο της στρατολογίας έμεινε. Δήλωση πώς θα κάνω ότι θα τον στηρίξω και πώς θα κάνουμε από κοινού; Παίρνουμε κάποιο επίσημο έγγραφο; Μήπως ξέρεις και τί ιατρικές εξετάσεις χρειάζονται;

stella82
22.11.2011, 13:25
Επειδή το χαρτί το είχα βγάλει απο την στρατολογία της Άμφισσας, και το Αποστίλ το έβαλα στην περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας στην Άμφισσα.
Τώρα έχει καταργηθεί η στρατολογία Άμφισσας, (πάνω που έκαναν μετά απο τόσα χρόνια ιδιόκτητο κτήριο) και η περιφέρεια λέγεται Αποκεντρωμένη διοίκηση Θεσσαλίας - Στερεάς Ελλάδας. Κοινός κάνανε τα τρία δυο.

Όλοι κάνουν τις ιατρικές εξετάσεις. Αν όταν σου ζητήσουν τις εξετάσεις, είσαι εκτός Αυστραλίας τότε τις κάνεις μόνο σε panel doctor. Αν είσαι στο εσωτερικό τις κάνει μόνο μια εταιρία.
Όταν ζητήσει τις εξετάσεις ο case officer πάει να πει οτι μόλις τις παραλάβει βγαίνει και η βίζα γιατι μετά δίνουν και την ημερομηνία μέχρι την οποία πρέπει να έχεις μπεί στην χώρα, και αυτή η ημερομηνία είναι βασισμένη στην ημερομηνία που έκανες τις ιατρικές εξετάσεις, ώστε να παραμένουν επίκαιρες. Συνήθως μέχρι ενα εξάμηνο μετά.
http://www.immi.gov.au/contacts/panel-doctors/ Εδώ οι panel doctors ανα χώρα.
http://www.medibankhealth.com.au/ Εδώ η εταιρία αν κάνεις τις εξετάσεις μέσα στην Αυστραλία.

και εδώ τα πάντα ολα : http://www.immi.gov.au/allforms/health-requirements/

Ευχαριστώ πολύ και να σου ζήσει το μωράκι!!

kikirikoy
22.11.2011, 13:33
Ληξιαρχική πράξη γέννησης δική του απο ληξιαρχ. με αποστιλ
Ληξιαρχική πράξη γέννησης της Αυστραλίδας γυναίκας του απο αυστραλια birth certificate
Ποινικό μητρώο δικό του, απλού τύπου απο εισαγγελία ,αποστιλ απο εισαγγελία
Ποινικό μητρώο της γυναίκας του, απο την Ελλάδα( υπουργειο δικαιοσυνης ,με αποστιλ
Χαρτί εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων απο την στρατολογία ,με αποστιλ
Ληξιαρχική πράξη γάμου , με αποστιλ
Οικογενειακή κατάσταση, με αποστιλ

διαβατηρια και ταυτοτητες για να βγουν με αποστιλ .....
παμε βγαζουμε φωτοτυπια ,την επικυρωνουμε στο αστ,τμημα που εκδοθηκε,την υπογραφη ο διευθηντης του τμηματος ,και μετα περνουμε το γνησιο υπογραφης του διοικητη απο την περιφερια,και μετα παει για αποστιλ
και ολα για μεταφραση

kikirikoy
22.11.2011, 13:46
προχτές Μίλησα με την πρεσβεία στη Γερμανία .Και μου είπαν μόλις κατατεθεί η αίτηση για τη βίζα περίπου μετά από τρείς μήνες σου στέλνουμε ειδοποίηση για τις εξετάσεις Και μόλις καταθέσεις της εξέτασεις μετά από πέντε η έξι μήνες βγαίνει βίζα, από τις εξετάσεις έχεις ένα χρόνο να μπείς στην Αυστραλία

kikirikoy
22.11.2011, 13:47
Panel Doctors
http://www.immi.gov.au/contacts/overseas/g/greece/panel-doctors.htm

stella82
22.11.2011, 14:05
[QUOTE=kikirikoy;34554]Ληξιαρχική πράξη γέννησης δική του απο ληξιαρχ. με αποστιλ
Ληξιαρχική πράξη γέννησης της Αυστραλίδας γυναίκας του απο αυστραλια birth certificate
Ποινικό μητρώο δικό του, απλού τύπου απο εισαγγελία ,αποστιλ απο εισαγγελία
Ποινικό μητρώο της γυναίκας του, απο την Ελλάδα( υπουργειο δικαιοσυνης ,με αποστιλ
Χαρτί εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων απο την στρατολογία ,με αποστιλ
Ληξιαρχική πράξη γάμου , με αποστιλ
Οικογενειακή κατάσταση, με αποστιλ

διαβατηρια και ταυτοτητες για να βγουν με αποστιλ .....
παμε βγαζουμε φωτοτυπια ,την επικυρωνουμε στο αστ,τμημα που εκδοθηκε,την υπογραφη ο διευθηντης του τμηματος ,και μετα περνουμε το γνησιο υπογραφης του διοικητη απο την περιφερια,και μετα παει για αποστιλ
και ολα για μεταφραση

Εαν στείλω τα χαρτια απο την Ελλάδα και εντω μεταξύ πάμε Αυστραλία ( ο άντρας μου με τουριστική) μπορώ να στείλω κάποιο ιμέιλ να ενημερώσω ότι είμαι Αυστραλία; Μετά μάλλον θα κάνει ο άντρας μου τις εξετάσεις εκεί και θα έρθει και η βίζα εκεί; Γίνεται αυτό που λέω ή όχι;

kikirikoy
22.11.2011, 14:08
Γίνεται αλλά πρώτον θα σου στοιχίσει κατά χίλια δολάρια πιο ακριβά δεύτερον οι μεταφράσεις εκεί θα σου στοιχίσει πολύ ακριβά τρίτο θα πρέπει ο Ανδρας σου όταν κατέβει με τουριστική βίζα να περάσει απο το αεροδρομιοχωρίς να καταλάβουνε ότι πάει για μόνιμη παραμονή γιατί σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει περίπτωση να του σφραγίσουν το διαβατήριο και να μην μπορεί να βγάλει αλλη βίζα εντός Αυστραλίας

daemon
23.11.2011, 00:49
Ευχαριστώ πολύ. Οπότε για την ώρα ξεκινάω με το IELTS και παράλληλα ψάχνω για πληροφορίες. :)

marie
23.11.2011, 02:19
Εαν στείλω τα χαρτια απο την Ελλάδα και εντω μεταξύ πάμε Αυστραλία ( ο άντρας μου με τουριστική) μπορώ να στείλω κάποιο ιμέιλ να ενημερώσω ότι είμαι Αυστραλία; Μετά μάλλον θα κάνει ο άντρας μου τις εξετάσεις εκεί και θα έρθει και η βίζα εκεί; Γίνεται αυτό που λέω ή όχι;[/QUOTE]

Καλημέρα daemon. Φυσικά και γίνεται. Αυτό ακριβώς κάναμε εμείς, στείλαμε τα χαρτιά στο Βερολίνο το Μάιο και τον Αύγουστο φύγαμε για Αυστραλία, ο σύζυγος με τουριστική.Στο αεροδρόμιο, επειδή είχε oneway εισιτήριο έκαναν έλεγχο στο διαβατήριό του και μας ρώτησαν το λόγο που δεν είχε επιστροφή. Τους απάντησα πως πήγαμε για μόνιμη εγκατάσταση και ήρθε μαζί να με βοηθήσει με τα παιδιά. Τους είπα πως έχουμε ξεκινήσει τη διαδικασία στη Γερμανία, είχα και όλον το φάκελο με τα χαρτιά του στα χέρια μου. Κανένα πρόβλημα απολύτως μάλλον έλεγξαν αν λέω αλήθεια και σε 5 λεπτά μας ευχήθηκαν καλή διαμονή. Καμία περίεργη σφραγίδα δεν μπήκε στο διαβατήριό του. Αμέσως μόλις φτάσαμε ενημέρωσα το Βερολίνο πως είμαστε Αυστραλία και όταν ήρθε η ώρα για τους γιατρούς το κάναμε εδώ. Στα μέσα Οκτωβρίου μας ενημέρωσαν πως έπρεπε να κανονίσει το ταξίδι του για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Πρώτη Νοεμβρίου πήγε μόνος του για 4 βράδια Νέα Ζηλανδία και 5 Νοεμβρίου μπήκε στη χώρα με τη μόνιμη visa. Το μόνο παραπάνω έξοδο ήταν το ταξίδι που έπρεπε να κάνει το οποίο πράγματι κοστίζει περίπου 1000-1300 $ συνολικά για 1 άτομο.

kikirikoy
23.11.2011, 10:06
Σήμερα πήγα στην πρεσβεία για να επικυρώσουν φωτοαντίγραφο από τα διαβατήρια και τα πιστοποιητικά γεννήσεως ,Ο υπάλληλος της πρεσβείας μου είπε ότι για κάθε φωτοαντίγραφο η τιμή είναι 22 ευρώ Αφού γούρλωσα τα μάτια και με είδε μου ξαναείπε Πήγαινε απέναντι στο προξενείο πες ότι είναι για την partner βίζα μήπως κι ας τα βγάλει δωρεάν ,Αλλιώς θα πρέπει να πληρώσεις 22 euro το φωτοαντίγραφο .Πήγα απέναντι στο προξενείο και τις ειπα εάν μπορεί να μου βγαλει φωτοαντίγραφα, τα θελω για partnerβίζα .Και τα έβγαλα χωρίς να πληρώσω τίποτα !!
Το τυπικό όμως είναι 22 euro το φωτοαντίγραφο

ektoras
23.11.2011, 14:09
Σήμερα πήγα στην πρεσβεία για να επικυρώσουν φωτοαντίγραφο από τα διαβατήρια και τα πιστοποιητικά γεννήσεως ,Ο υπάλληλος της πρεσβείας μου είπε ότι για κάθε φωτοαντίγραφο η τιμή είναι 22 ευρώ Αφού γούρλωσα τα μάτια και με είδε μου ξαναείπε Πήγαινε απέναντι στο προξενείο πες ότι είναι για την partner βίζα μήπως κι ας τα βγάλει δωρεάν ,Αλλιώς θα πρέπει να πληρώσεις 22 euro το φωτοαντίγραφο .Πήγα απέναντι στο προξενείο και τις ειπα εάν μπορεί να μου βγαλει φωτοαντίγραφα, τα θελω για partnerβίζα .Και τα έβγαλα χωρίς να πληρώσω τίποτα !!
Το τυπικό όμως είναι 22 euro το φωτοαντίγραφο

Ετσι για να μην ξεχνιομαστε....

cmiha316
23.11.2011, 20:47
Καλησπέρα και πάλι απο Πάτρα αν και διάβασα σε κάποιο post οτι δεν υπάρχει πρόβλημα η γυναίκα μου που θα έρθει στην Αυστραλία με τουριστική βίζα και θα ξεκινήσουμε εκεί διαδικασίες έκδοσης partne, να εκδώσει one way ticket ο πράκτορας μου επιμένει οτι πρέπει να εκδοθεί μετ'επιστροφή παρακαλώ όποιος μπορεί και έχει εμπειρία ας μου απαντήσει η έστω ας μου υποδείξει που να κοιτάξω για πληροφορίες.Σας ευχαριστώ και πάλι

Evie
23.11.2011, 21:58
Πάντως παιδιά εγώ έχω ψιλοαπογοητευθεί με την πολυπλοκότητα του θέματος και αποφάσισα να το παγώσω προς το παρόν καθώς δεν διαθέτω τα χρήματα που χρειάζονται για βίζα, αναγνώριση πτυχίου, μεταφράσεις, εισιτήρια κλπ.. Θα κοιτάξω να το παλέψω εδώ και θα ξανακοιτάξω το θέμα Αγγλίας καθώς είναι πολύ πιο εύκολη η μετάβαση εκεί...
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας!!!!:victory:

Agoriani
23.11.2011, 22:38
Καλησπέρα και πάλι απο Πάτρα αν και διάβασα σε κάποιο post οτι δεν υπάρχει πρόβλημα η γυναίκα μου που θα έρθει στην Αυστραλία με τουριστική βίζα και θα ξεκινήσουμε εκεί διαδικασίες έκδοσης partne, να εκδώσει one way ticket ο πράκτορας μου επιμένει οτι πρέπει να εκδοθεί μετ'επιστροφή παρακαλώ όποιος μπορεί και έχει εμπειρία ας μου απαντήσει η έστω ας μου υποδείξει που να κοιτάξω για πληροφορίες.Σας ευχαριστώ και πάλι

Πες στον πράκτορα να σου υποδείξει που στηρίζει τον ισχυρισμό του. Με link, παραπομπές σε επίσημες πηγές κ.τ.λ.
Εμείς δεν έχουμε δει πουθενά να λέει οτι το εισιτήριο μιας διαδρομής είναι λόγος για να γίνει το οτιδήποτε.
Επίσης κανένας δεν έχει αναφέρει ακόμα οτι είχε πρόβλημα είτε αν είχε ήδη τουριστική είτε αν είχε ήδη καταθέσει χαρτιά έστω και στο εξωτερικό.
Να σου υπενθυμίσω οτι ακόμα και αν έχεις καταθέσει τα χαρτιά σου για partner στο Βερολίνο για να μπείς στο μεταξύ στην Αυστραλία θες βίζα, τουριστική έστω αλλά κάποια βίζα.
Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που τους γύρισαν πίσω αλλά είχαν να κάνουν με το γεγονός οτι δεν είχαν βγάλει βίζα, γιατι δεν ήξεραν καν οτι χρειάζεται ή το αμέλησαν.
Επίσης είναι υποχρέωση του υπαλλήλου στον έλεγχο, αν δεί ασυμπλήρωτη κάρτα ή συμπληρωμένη λάθος να ρωτήσει διάφορα. Αν π.χ. κάποιος έχει συπμληρώσει στην κάρτα οτι ήρθε για διακοπές και δεν αναγράφει στοιχεία επικοινωνίας, είναι λόγος για ερωτήσεις. Γιατι κανονικά θα είχε ενα ξενοδοχείο ή ενα σπίτι που θα τον περίμενε. Ακόμα και όμως αν κάποιος έρθει τόσο χύμα ώστε να υπολογίζει να βρεί μόνος του ξενοδοχείο με το που φτάσει θα τους το πει στις ερωτήσεις που θα του κάνουν. Δεν θα τον δαγκώσουν. Απλά κάνουν ερωτήσεις όπως θα έπρεπε να κάνει κάθε σοβαρό κράτος στα σύνορά του και με απλές απαντήσεις περνάς και κάνεις την δουλειά σου.

xatzi8
24.11.2011, 00:00
παντως agoriani κ μενα ο πρακτορας που θα παω να βγαλω εισητηρια μου ειπε οτι δεν γινεται να βγαλεις one way ticket απαγορευεται!!κ εχω τρελαθει!!μπορει καποιος που γνωριζει να μας πει τι γινεται??

australian
24.11.2011, 00:04
παντως agoriani κ μενα ο πρακτορας που θα παω να βγαλω εισητηρια μου ειπε οτι δεν γινεται να βγαλεις one way ticket απαγορευεται!!κ εχω τρελαθει!!μπορει καποιος που γνωριζει να μας πει τι γινεται??
για πες του ότι θα πας σε άλλο πράκτορα,μήπως το ξανασκεφτεί....

Agoriani
24.11.2011, 03:41

Καταλαβαίνω το γεγονός οτι συνήθως ο πράκτορας που λέμε είναι και φίλος, ιδίως σε μικρές πόλεις. Και είναι δύσκολο να πιστέψεις οτι είτε δεν έχει ιδέα είτε λέει κάτι λάθος.
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες όμως.
Δεν γίνεται όμως ρε παιδιά να μπορείς να βγάλεις μόνος σου εισιτήριο απο site που βγάζουν εισητήρια και ο πράκτορας να σου λέει οτι απαγορεύεται.
Αν απαγορευόταν θα ήταν αδύνατο να βγάλεις εισιτήριο και απο τα site των αεροπορικών εταιριών. Αν υπήρχε τέτοια ταξιδιωτική εντολή για την Αυστραλία.
Δεν υπάρχει απλά. Βίζα χρειάζεσαι μόνο.
Εμείς που βγάλαμε μόνοι μας τα εισιτήρια χωρίς πράκτορες γιατί δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα?
Στην τελική δικαίωμα είναι φυσικά του καθενώς να μην πιστεύει οτι διαβάζει. Πάρτε ενα τηλέφωνο στην πρεσβεία και ρωτήστε αν απαγορεύεται να βγάλεις μονής διαδρομής εισιτήριο ή οχι.

marie
24.11.2011, 07:29
Παιδιά ο Agoriani έχει απόλυτο δίκιο. Εμείς βγάλαμε εισιτήρια από πρακτορείο στην Αθήνα one way όλοι και δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα ούτε ο σύζυγός μου που ήταν με τουριστική.Όποιος θέλει να του δώσω τα στοιχεία του πρακτορείου αλλά και του πράκτορα που με εξυπηρέτησε ας στείλει μήνυμα.

alexan72
24.11.2011, 08:18

Το σάιτ αυτό είναι αξιόπιστο. Η Πέννυ Δημοπούλου που είναι δικηγόρος μετανάστευσης σε αυτό είναι πιστοποιημένη από το MARA (αν πας στο Who we are θα δεις στο κάτω μέρος της σελίδας το Mara Code of Conduct) και απ' ό,τι έχω δει το έχουν ελέγξει κι άλλα μέλη από εδώ μέσα και είναι όντως registered (http://www.patriotaki.net/showthread.php?t=2353). Επίσης εγώ ήδη έχω ξεκινήσει μία συνεργασία μαζί της, είχαμε ραντεβού μέσω skype και, αφού της είχα στείλει βιογραφικό και το είχε μελετήσει, συζητήσαμε για τις visa opitons που έχω. Το ραντεβού αυτό μου στοίχισε 120€ και πλήρωσα με κατάθεση σε Τράπεζα. Οι εταιρείες που είναι μούφα συνήθως σου ζητούν πιστωτική κάρτα για να μπορούν να σε χρεώνουν και σε πνίγουν στα τηλέφωνα. Εμείς αντίθετα έχουμε επικοινωνία μέχρι στιγμής μόνο μέσω μέιλ (εκτός από το skype που προανεφερα), και έχει ήδη ξεκινήσει τις επαφές της με το Σύλλογο Εργοθεραπευτών στη Αυστραλία για να με ενημερώσει σχετικά με τα χαρτιά κλπ που χρειάζομαι για αναγνώριση και αυτά χωρίς να με χρεώνει όλη την ώρα. Απλά μόλις καταλήξουμε ότι θα συνεργαστούμε θα κανονίσουμε και το οικονομικό ζήτημα.
Να σου πω βέβαια πως η τιμή για όλα (αίτηση βίζα + αναγνώριση από το σύλλογο) μου είπε πως στοιχίζει 5.000 AUD αλλά προς το παρόν έχω δώσει μόνο 120€, τα οποία μου είπε ότι θα αφαιρεθούν από το συνολικό εφόσον συνεργαστούμε.
Η κοπέλα μου φαίνεται πολύ επαγγελματίας μέχρι στιγμής και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να συνεργαστώ μαζί της παρόλο που τα χρήματα είναι πολλά και θα πρέπει να τα δανειστώ, γιατί έχω ελάχιστο χρόνο για τρέξιμο εγώ προσωπικά και πραγματικά ό,τι έχω χρειαστεί μέχρι τώρα μου απαντάει και μου στέλνει και τα σχετικά λινκς για να τα βλέπω και μόνη μου. Επίσης, μιλάει ελληνικά (και αυτό βοηθητικό).
Αν κάποιος έχει άλλες πληροφορίες, ας ενημερώσει να ξέρουμε...

cosworth1
24.11.2011, 08:36
γεια σας φιλοι λεγομε κωστασ και οπως και εσεις ενδιαφερομαι για την αυστραλια. γνωριζω καποια πραγματα αλλα εμαθα και παρα πολλα μεσα στο site .αυτο που δεν ειδα η πιθανοτατα μου διεφυγε ειναι η διαδικασια βιζας οταν εχεις συγγενη .εχω θειο {πρωτου βαθμου συγγενεια] συνταξιουχο στην αδελαιδα.αυτο πωσ βοηθαει την κατασταση μου? εχω πτυχιο αρχιτεκτονα αριστα αγγλικα κ.α. σκεφτομαι να παω το φεβρουαριο σαν τουριστασ και να με σπονσοραρει ο θειοσ μου .

dj_takis
24.11.2011, 08:49
Καταλαβαίνω το γεγονός οτι συνήθως ο πράκτορας που λέμε είναι και φίλος, ιδίως σε μικρές πόλεις. Και είναι δύσκολο να πιστέψεις οτι είτε δεν έχει ιδέα είτε λέει κάτι λάθος.
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες όμως.
Δεν γίνεται όμως ρε παιδιά να μπορείς να βγάλεις μόνος σου εισιτήριο απο site που βγάζουν εισητήρια και ο πράκτορας να σου λέει οτι απαγορεύεται.
Αν απαγορευόταν θα ήταν αδύνατο να βγάλεις εισιτήριο και απο τα site των αεροπορικών εταιριών. Αν υπήρχε τέτοια ταξιδιωτική εντολή για την Αυστραλία.
Δεν υπάρχει απλά. Βίζα χρειάζεσαι μόνο.
Εμείς που βγάλαμε μόνοι μας τα εισιτήρια χωρίς πράκτορες γιατί δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα?
Στην τελική δικαίωμα είναι φυσικά του καθενώς να μην πιστεύει οτι διαβάζει. Πάρτε ενα τηλέφωνο στην πρεσβεία και ρωτήστε αν απαγορεύεται να βγάλεις μονής διαδρομής εισιτήριο ή οχι.

Πάντως όταν πήγα κι εγώ στον πράκτορα να βγάλω εισητήριο που τυγχάνει να είναι και συγγενείς μου, επειδή δεν ήξερα πότε ακριβώς θα έφευγα, του ζήτησα να το βγάλουμε με ανοιχτή επιστροφή. Μου είπε ότι δεν γίνεται, και δεν τον αφήνει το σύστημα να κλείσει το εισητήριο αν δεν έχει και ημερομηνία επιστροφής. Με τουριστική βίζα πάντα μιλάμε. Ο λόγος είναι ότι έτσι, ασφαλίζονται λίγο παραπάνω (βλακείες για μένα), ότι θα φύγεις μέσα στις ημερομηνίες και θα λυπηθείς να χάσεις τα λεφτά σου, και δεν θα μείνεις σαν παράνομος. Λες και άμα έχεις πάρει τέτοιο σκοπό, το χιλιάρικο θα λυπηθείς. Για one way δεν ρώτησα, αλλά φαντάζομαι ότι σαν αιτιολογία κάτι τέτοιο θα είναι. Αλλά μου κάνει εντύπωση που απ' τα διάφορα site μπορείς να βγάλεις...

fondas
24.11.2011, 11:46
Ο θειος ειναι τριτου βαθμου συγγενεια και οχι πρωτου.
Πρωτο βαθμο συγγενειας εχουμε μονο με τους γονεις μας. Ουτε καν με τα αδερφια μας!!
Αν πας για φοιτιτικη βιζα (και ελπιζεις να καταφερεις κατι ετσι) τοτε ο sponsor θειος βοηθα. Αλλιως (στο θεμα visa ) ακολουθεις τις ιδιες διαδικασιες με καποιον που δεν εχει συγγενεις εκει.
Απλα ειναι παντα ευκολοτερο να εχεις καποιον γνωστο εκει που πας.

xatzi8
24.11.2011, 13:22
παιδια ρωτησα στη σχολη στην αυστραλια που θα παω τον διευθυντη κ μου απαντησε οτι δεν μπορεις να ερθεις μονο με one way ticket.θα πρεπει να εχει κ ημερομηνια για το ποτε θα γυρισεις.μιλαμε παντα για να κατεβεις με τουριστικη βιζα.τωρα στην περιπτωση μου που θελω να κατεβω με τουριστικη κ να την γυρισω σε φοιτητικη απο εκει μου ειπε οτι θα κλεισω εισητηριο για πανε ελα κ μολις κατεβω αυστραλια κ κανω εγγραφη στο univercity ακυρωνετε το εισητηριο που ειναι για πισω(ελλαδα) κ σου επιστρεφουν τα λεφτα απο το 2 εισητηριο πισω.συγκεκριμενα ειναι 2 εταιριες που θα πρεπει να πεταξεις για να μπορεις να το κανεις:victory::victory::victory:απλα λες στον πρακτορα σου που βγαζει τα tickets οτι θες να κατεβεις για σπουδες για να ενημερωσει την εταιρια για να μπορεις να παρεις τα λεφτα πισω μετα.:bravo_:

louizianna
24.11.2011, 14:42
παιδια ρωτησα στη σχολη στην αυστραλια που θα παω τον διευθυντη κ μου απαντησε οτι δεν μπορεις να ερθεις μονο με one way ticket.θα πρεπει να εχει κ ημερομηνια για το ποτε θα γυρισεις.μιλαμε παντα για να κατεβεις με τουριστικη βιζα.τωρα στην περιπτωση μου που θελω να κατεβω με τουριστικη κ να την γυρισω σε φοιτητικη απο εκει μου ειπε οτι θα κλεισω εισητηριο για πανε ελα κ μολις κατεβω αυστραλια κ κανω εγγραφη στο univercity ακυρωνετε το εισητηριο που ειναι για πισω(ελλαδα) κ σου επιστρεφουν τα λεφτα απο το 2 εισητηριο πισω.συγκεκριμενα ειναι 2 εταιριες που θα πρεπει να πεταξεις για να μπορεις να το κανεις:victory::victory::victory:απλα λες στον πρακτορα σου που βγαζει τα tickets οτι θες να κατεβεις για σπουδες για να ενημερωσει την εταιρια για να μπορεις να παρεις τα λεφτα πισω μετα.:bravo_:

δηλαδη εμεις που κλεισαμε one way με τουριστικη μεσω internet θα μας ζητησουν στο αεροδρομιο το εισητηριο επιστροφης;....εμενα περιεργο μου φαινεται που πρεπει να ενημερωσεις οτι πας για σπουδες..ας απαντησουν οσοι εχουν παει με τουριστικη αν ειχαν ή αν τους ζητησαν το εισητηριο....για καλυτερο αποτελεσμα αυριο θα τηλεφωνησω στην πρεσβεια οπως ειχε πει και ο αγοριανη...

kikirikoy
24.11.2011, 18:38
Με τα λίγα πράγματα που γνωρίζω σας λέω ότι one way εισητηριο βγαίνει .Στην περίπτωση όμως που κατεβείς με one way εισιτήριο ,99% θα υποχρεωθείς να υποβληθείς σε διάφορες ερωτήσεις στο imigration department Από πρώην συνάδελφό μου που κατέβηκε πριν ένα μήνα Τον είχανε εκεί επί δύο ώρες Και τον ρωταγανε διάφορα πράγματα .Τώρα η ανακατεύεις με τουριστική και τους πες ότι σε δύο μήνες θα επιστρέψης και κουβαλάς μαζί σου ολα τα χαρτιά της ζωης σου,Η παραδείγματος χάρην τους πεις ότι θα μείνεις δυόμισι μήνες αλλά δεν έχεις κλείσει ξενοδοχείο,Και κουβαλάς μαζί σου λέμε πεντακόσια δολάρια ,Τοτε τα πράγματα αλλάζουν !!
ενα παραδειγμα!!
http://www.youtube.com/watch?v=PJnISVZhrcw

louizianna
25.11.2011, 08:56
Με τα λίγα πράγματα που γνωρίζω σας λέω ότι one way εισητηριο βγαίνει .Στην περίπτωση όμως που κατεβείς με one way εισιτήριο ,99% θα υποχρεωθείς να υποβληθείς σε διάφορες ερωτήσεις στο imigration department Από πρώην συνάδελφό μου που κατέβηκε πριν ένα μήνα Τον είχανε εκεί επί δύο ώρες Και τον ρωταγανε διάφορα πράγματα .Τώρα η ανακατεύεις με τουριστική και τους πες ότι σε δύο μήνες θα επιστρέψης και κουβαλάς μαζί σου ολα τα χαρτιά της ζωης σου,Η παραδείγματος χάρην τους πεις ότι θα μείνεις δυόμισι μήνες αλλά δεν έχεις κλείσει ξενοδοχείο,Και κουβαλάς μαζί σου λέμε πεντακόσια δολάρια ,Τοτε τα πράγματα αλλάζουν !!
ενα παραδειγμα!!
http://www.youtube.com/watch?v=PJnISVZhrcw

το σιγουρο ειναι οτι δεν θα κρατα μαζι του κανενα χαρτι που θα μπορουσε να προδωσει τις προθεσεις του...και θα κρατα μαζι του και καποια χρηματα..ακομα θα τον περιμενουν στο αεροδρομιο οι συγγενεις μου γιατι θα μεινει σπιτι τους...ελπιζω να μην εχει προβλημα...εξαλλου εχει ξαναταξιδεψει στην αυστραλια για δουλεια ...δεν μετραει αυτο; ασε που εχει τοσες σφραγιδες στο διαβατηριο του που δεν νομιζω να αντιμετωπισει θεμα...φαινεται οτι το ατομο ταξιδευει πολυ....ευχαριστω παντως

alexan72
25.11.2011, 09:12
Μου ήρθε αυτό το μέιλ:

"You recently gave permission to be contacted about research for the Australian Department of Immigration and Citizenship.

As such we would like to invite you to participate in research on behalf of the Department of Immigration and Citizenship, about the process of applying for a Skilled Migration Visa to work in Australia.

The aim of the research is to:
• Explore the information needs of applications throughout the process
• Identify information sources used throughout the application process
• Gauge satisfaction with the information provided and look at ways that the information could be improved in terms of content and delivery methods.

We are looking to recruit individuals who have (expressed interest in applying for an Australian Skilled visa) to participate in an online discussion forum. Those participating in the research will receive a cash incentive of $100 AUD for their participation.

Please click on the link below to run through a brief screener to see if you are eligible for the research.

http://www.qandaresearch.com.au/screener/5258/screener.asp?usr=TYAVP&pwd=78123

Thank you for your participation,

Kind regards,

The Q&A Market Research Team

on behalf of the

Australian Department of Immigration and Citizenship"

Σας φαίνεται ύποπτο;

Agoriani
25.11.2011, 09:13
το σιγουρο ειναι οτι δεν θα κρατα μαζι του κανενα χαρτι που θα μπορουσε να προδωσει τις προθεσεις του...και θα κρατα μαζι του και καποια χρηματα..ακομα θα τον περιμενουν στο αεροδρομιο οι συγγενεις μου γιατι θα μεινει σπιτι τους...ελπιζω να μην εχει προβλημα...εξαλλου εχει ξαναταξιδεψει στην αυστραλια για δουλεια ...δεν μετραει αυτο; ασε που εχει τοσες σφραγιδες στο διαβατηριο του που δεν νομιζω να αντιμετωπισει θεμα...φαινεται οτι το ατομο ταξιδευει πολυ....ευχαριστω παντως

Εγώ την δεύτερη φορά που μπήκα με one way εισιτήριο, είχα και ενα φάκελο τίγκα στα χαρτιά και πιστοποιητικά παραμάσχαλα και τον έβαλα και μπροστά στα μούτρα του υπαλλήλου πάνω στον γκισέ και τον άνοιξα γιατι μέσα εκεί έβαζα και τα διαβατήρια. Μάλιστα του είπα οτι εχω καταθέσει αίτηση για partner visa και τώρα έρχομαι με την οικογένεια μόνιμα μέχρι να βγεί και η βίζα μου. Κανένα πρόβλημα.
Να είναι συγκυρία? Να ήταν ο υπάλληλος? Όχι. Ήταν η χώρα προέλευσης, Ελλάδα και οχι κάποια άλλη με μεγάλο κίνδυνο και πολλούς που προσπαθούνε να μπούνε παράνομα, καθώς και το οτι ολα ήταν νόμιμα και τυπικά.

kikirikoy
25.11.2011, 09:35
Εγώ την δεύτερη φορά που μπήκα με one way εισιτήριο, είχα και ενα φάκελο τίγκα στα χαρτιά και πιστοποιητικά παραμάσχαλα και τον έβαλα και μπροστά στα μούτρα του υπαλλήλου πάνω στον γκισέ και τον άνοιξα γιατι μέσα εκεί έβαζα και τα διαβατήρια. Μάλιστα του είπα οτι εχω καταθέσει αίτηση για partner visa και τώρα έρχομαι με την οικογένεια μόνιμα μέχρι να βγεί και η βίζα μου. Κανένα πρόβλημα.
Να είναι συγκυρία? Να ήταν ο υπάλληλος? Όχι. Ήταν η χώρα προέλευσης, Ελλάδα και οχι κάποια άλλη με μεγάλο κίνδυνο και πολλούς που προσπαθούνε να μπούνε παράνομα, καθώς και το οτι ολα ήταν νόμιμα και τυπικά.

Προσωπικά αναφέρθηκα για όσους έχουν σκοπό να κατεβουν με απλή τουριστική βίζα ώστε να μείνουν μόνιμα ,Εσύ είχες κάνει σχεδόν όλη τη διαδικασία και απλά περιμένες στην έγκρηση της partner visa .Νομίζω λοιπόν ότι καλό θα είναι να προτρέπουμε τα νόμιμα και τα τυπικά Γιατί κάτω και νόμους έχουν και τυπικοι ειναι.
Ακόμη νομίζω ότι η περίοδος έχει κάνει όλους τους Ελλήνες απελπισμένους και πάρα πολλοί είναι αυτοί που σκέφτονται να κατεβούν με τουριστική βίζα και κάτι θα βρούμε;
Αγοριανη Έχεις προσφέρει στο σάιτ έναν απίστευτο θησαυρό πληροφοριών ,Και σου αξίζουν πράγματι πολλά συγχαρητήρια Καλό είναι λοιπόν να μένουμε στα νόμιμα και τα τυπικά και να προειδοποιούμε τους πατριώτες ότι εφόσον ακολουθούν άλλη οδό παίρνουν και τα ρίσκα τους!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Agoriani
25.11.2011, 10:05
Μου ήρθε αυτό το μέιλ:

"You recently gave permission to be contacted about research for the Australian Department of Immigration and Citizenship.

As such we would like to invite you to participate in research on behalf of the Department of Immigration and Citizenship, about the process of applying for a Skilled Migration Visa to work in Australia.

The aim of the research is to:
• Explore the information needs of applications throughout the process
• Identify information sources used throughout the application process
• Gauge satisfaction with the information provided and look at ways that the information could be improved in terms of content and delivery methods.

We are looking to recruit individuals who have (expressed interest in applying for an Australian Skilled visa) to participate in an online discussion forum. Those participating in the research will receive a cash incentive of $100 AUD for their participation.

Please click on the link below to run through a brief screener to see if you are eligible for the research.

http://www.qandaresearch.com.au/screener/5258/screener.asp?usr=TYAVP&pwd=78123

Thank you for your participation,

Kind regards,

The Q&A Market Research Team

on behalf of the

Australian Department of Immigration and Citizenship"

Σας φαίνεται ύποπτο;

Είναι δεν είναι, έρευνα είναι και ποιος έχει όρεξη για συμμετοχή σε έρευνες, αληθινές ή παραπλανητικές?

demi
25.11.2011, 11:11
Ο άντρας μου ήρθε στις 26 Αυγούστου στην Αυστραλία με τουριστική με One way εισητήριο. Τα ίδια του έλεγα και ο δικός μας πράκτορας ότι χρειάζεται εισητήριο με επιστροφή αλλά επειδή έχω ξαναπεί ότι αυτό είναι κουφό έβγαλε μόνο One way. Κανείς δεν τον ρώτησε πουθενά τίποτα. Χαρτιά γεμάτες οι βαλίτσες με πιστοποιητικά , μεταφράσεις πτυχίων τα πάντα. Μετά από ένα μήνα 26 Σεπτεμβρίου καταθέσααμε αίτηση για partner visa και σε μια βδομάδα μας απαντήσανε με την Bridging visa και περιμένουμε την εξέλιξη της partner. Πάντως αυτό με το εισητήριο επιστροφής είναι μεγάλη βλακεία. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος ξεκινάει με τουριστική από Ελλάδα, σαν πραγματικός τουρίστας, έρχεται στην αυστραλία , κάθεται ένα μήνα, μετά πηγαίνει επίσης με άλλη τουριστική στην κίνα, για άλλο ένα μήνα, μετά Αμερική για άλλο ένα μήνα και στο τέλος γυρνάει Ελλάδα. Γιατί κάποιος μου μπαίνει στην αυστραλία σαν τουρίστας πρέπει να έχει προαποφασίσει το υπόλοιπο των διακοών του. Λέμε τώρα μια λογική σκέψη κάνω. Εγώ ρε φίλε θέλω να γυρίσω τον κόσμο, με νόμιμο τρόπο , αλλά δεν έχω όλο το πλάνο στο μυαλό μου, τι σε νοιάζει εσένα? Άδεια από την δουλειά πόσο έχω , όσο θέλω , άνεργος είμαι , αλλά και πάλι τι σε νοιάζει εσένα. Δεν συμφέρει κανένα κράτος να μπλοκάρει τους τουρίστες του. Μάλλον αυτοί που σκαλώσαν στο τελωνείο μπορεί να είχαν και άλλα θέματα.

jimathens
25.11.2011, 12:45
:yes::yes::yes::lol2:

μητσοσ
26.11.2011, 16:48
Μου ειπε καπιος φιλος που πηγε πριν 5 μερες μελβουρνη οτι ακουσε μια διαφυμηση σε ελληνικο ραδιοφωνικο σταθμο που προετρεπε οσους ελληνες εχουν συγγενεις οι φιλους που θελουν να μεταναστευσουν, να απευθυνθουν στον συγκεκριμενο σταθμο και αυτοι θα τους βοηθεισουν, λεπτομερειες δεν ξερω ακομη, μηπως ξερει καποιος απο εδω μεσα?

xatzi8
26.11.2011, 23:55
μα αν εχουμε θειο θεια η σοι κατω γιατι να παρουμε το ραδιοφωνικο σταθμο να μας βοηθησει???:Dδεν μπορει να μας βοηθησει το σοι???

kelly
27.11.2011, 00:09
μα αν εχουμε θειο θεια η σοι κατω γιατι να παρουμε το ραδιοφωνικο σταθμο να μας βοηθησει???:Dδεν μπορει να μας βοηθησει το σοι???

σωστός!!! τι να τους κάνουμε τους άλλους εάν υπάρχει βοήθεια απο το οικογενειακό περιβάλλον:bravo_:

kikirikoy
27.11.2011, 08:55
http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/266019/ellines-se-xenones-lathrometanaston/

Εφιάλτης το όνειρο της μετανάστευσης

Ένα πρωτοφανές κύμα μετανάστευσης, που όμοιό του είχε να γνωρίσει η Ελλάδα από τη δεκαετία του ’60, βρίσκεται σε εξέλιξη τον τελευταίο καιρό.

Χιλιάδες Έλληνες φεύγουν αναζητώντας ένα καλύτερο αύριο, μακριά από τους φόρους, τα χαράτσια, τις μειώσεις μισθών και την ανεργία. Όμως, η φυγή δεν είναι εύκολη υπόθεση και πολλοί συμπατριώτες μας καταλήγουν σε ξενώνες με τους ντόπιους να τους αντιμετωπίζουν σαν λαθρομετανάστες.

Όπως αναφέρει σήμερα στο κύριο θέμα του το «Πρώτο Θέμα», μόνο τις τελευταίες 15 ημέρες, περίπου 1000 Έλληνες έχουν φθάσει στην Αυστραλία με τουριστική βίζα και προσπαθούν με κάθε τρόπο να βρουν μια δουλειά για να καταφέρουν να μείνουν στη χώρα. Όλοι τους έφυγαν κατά την περίοδο της μεγάλης πολιτικής αστάθειας, του προηγούμενου μήνα. Πολλοί ταξίδεψαν υπό καθεστώς πανικού, χωρίς να έχουν κάνει την παραμικρή προεργασία ή προετοιμασία.

Ο γραμματέας της ελληνικής κοινότητας στη Μελβούρνη, Κ.Μάρκου προειδοποιεί τους επίδοξους μετανάστες, ότι η υπόθεση «Αυστραλία» δεν είναι εύκολη. «Όσοι μεταναστεύουν θεωρούν ότι ερχόμενοι στην Αυστραλία, θα βρουν αμέσως δουλειά. Κάνουν λάθος. Η εύρεση εργασίας είναι μία χρονοβόρα διαδικασία και χρειάζεται πολύ ψάξιμο».

Πάντως, σύμφωνα με το δημοσίευμα, η κατάσταση θα γίνει ακόμη πιο δύσκολη, καθώς η κυβέρνηση της Αυστραλίας έχει δώσει οδηγία στην πρεσβεία στην Αθήνα, να περιορίσει δραστικά την έκδοση βίζας για Έλληνες πολίτες, ιδίως για όσους δεν μπορούν να τεκμηριώσουν το λόγο του ταξιδιού τους.

μητσοσ
27.11.2011, 09:05
σωστός!!! τι να τους κάνουμε τους άλλους εάν υπάρχει βοήθεια απο το οικογενειακό περιβάλλον:bravo_:

Εαν η θεια σας και ο θειος σας ξερουν τοσο καλα τα της μεταναστευσης, ε τοτε μπραβο τους.

leyteris77
27.11.2011, 10:13
Ο άντρας μου ήρθε στις 26 Αυγούστου στην Αυστραλία με τουριστική με One way εισητήριο. Τα ίδια του έλεγα και ο δικός μας πράκτορας ότι χρειάζεται εισητήριο με επιστροφή αλλά επειδή έχω ξαναπεί ότι αυτό είναι κουφό έβγαλε μόνο One way. Κανείς δεν τον ρώτησε πουθενά τίποτα. Χαρτιά γεμάτες οι βαλίτσες με πιστοποιητικά , μεταφράσεις πτυχίων τα πάντα. Μετά από ένα μήνα 26 Σεπτεμβρίου καταθέσααμε αίτηση για partner visa και σε μια βδομάδα μας απαντήσανε με την Bridging visa και περιμένουμε την εξέλιξη της partner. Πάντως αυτό με το εισητήριο επιστροφής είναι μεγάλη βλακεία. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος ξεκινάει με τουριστική από Ελλάδα, σαν πραγματικός τουρίστας, έρχεται στην αυστραλία , κάθεται ένα μήνα, μετά πηγαίνει επίσης με άλλη τουριστική στην κίνα, για άλλο ένα μήνα, μετά Αμερική για άλλο ένα μήνα και στο τέλος γυρνάει Ελλάδα. Γιατί κάποιος μου μπαίνει στην αυστραλία σαν τουρίστας πρέπει να έχει προαποφασίσει το υπόλοιπο των διακοών του. Λέμε τώρα μια λογική σκέψη κάνω. Εγώ ρε φίλε θέλω να γυρίσω τον κόσμο, με νόμιμο τρόπο , αλλά δεν έχω όλο το πλάνο στο μυαλό μου, τι σε νοιάζει εσένα? Άδεια από την δουλειά πόσο έχω , όσο θέλω , άνεργος είμαι , αλλά και πάλι τι σε νοιάζει εσένα. Δεν συμφέρει κανένα κράτος να μπλοκάρει τους τουρίστες του. Μάλλον αυτοί που σκαλώσαν στο τελωνείο μπορεί να είχαν και άλλα θέματα.

Πρέπει να παραδεχτείς όμως οτι είναι καλό το κολπάκι να πουλήσουν και το εισιτήριο της επιστροφής. Γιατί να το ριψοκινδυνέψουν να το βγάλουν από άλλο πράκτορα ή από άλλη εταιρεία? Ο έλληνας ότι θέλει φαντάζεται άμα θέλει να πουλήσει!Το οτι δεν έχεις βγάλει επιστοφή σημαίνει οτι δεν θες να γυρίσεις? Υμαρτον!!!!

kikirikoy
27.11.2011, 11:15
Καλημέρα...

έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την partner visa.

FORM 47SP
1) Question 38
YOUR CHILDREN
Γράφεις τα στοιχεία των παιδιών και στο τέλος ρωτάει:
Migrating with you? YES NO
Θα τσεκάρω το ναι ή το όχι; (τα παιδιά έχουν αυστραλέζικο διαβατήριο και υπηκοότητα από τη γυναίκα μου)

2) Question 76
If you are in a de facto or fiance relationship, are you related to your partner or fiance by blood, marriage or adoption? YES NO
Τι εννοεί ο "ποιητής";

FORM 40 SP

1) Question 34 Ρωτάει αν έχει δουλέψει η γυναίκα μου
τα δύο τελευταία χρόνια.
Περιστασιακά έχει δουλέψει οχτάμηνη στο δήμο και ως γραμματέας σε εταιρία.
Αν παρουσιαστεί ως άνεργη θα το βρούμε μπροστά μας παρακάτω, ή καλύτερα να δηλώσει εργαζόμενη;
Ποια είναι η άποψή σου;

2) Question 49
Ownership of dwelling:
Own outright
Paying home loan
Public housing
Rent
Other Specify

Το σπίτι που μένω είναι με δάνειο στο δικό μου όνομα μόνο. Τι πρέπει να τσεκάρω από τα παραπάνω; (να δηλώσω το "other" και να διευκρινίσω ότι το σπίτι είναι στο δικό μου όνομα και όχι στης γυναίκας μου;)

Εαν δεν σας κουράζω, απαντήστε μου.

Υ.Γ. Η FORM 886 τι ρόλο βαράει; Θα ζητηθεί αργότερα; Γιατί από Γερμανία μου ζήτησαν μόνο την 888.

Ευχαριστώ
:bravo_:

Agoriani
27.11.2011, 11:35

Με την ευκαιρία να πούμε τα εξής:

Χωρίς να αμφισβητούμε την καλή πρόθεση βοήθειας απο φίλους ή συγγενείς, να επιστήσουμε την προσοχή στο εξής γεγονός.
Συνήθως χρησιμοποιούμε την προσωπική μας εμπειρία στην διαδικασία της μετανάστευσης, για να βοηθήσουμε κάποιον άλλον που νομίζουμε οτι έχει παρόμοια ή και ίδια με εμάς διαδικασία.
Όπως όμως όταν παίρνεις ενα φάρμακο που σου έδωσε ο γιατρός για την πάθησή σου και είδες καλό, αλλά δεν πρέπει να προτείνεις το φάρμακο αυτό σε άλλον που έχει τα ίδια συμπτώματα με εσένα γιατι πρώτον γιατρός δεν είσαι για να ξέρεις, και δεύτερον κρίνουμε εξ' ιδίων τα αλλότρια, έτσι και για τις περιπτώσεις και τις διαδικασίες της μετανάστευσης δεν θα πρέπει να βασιστούμε στην εμπειρία που είχαν διάφοροι συγγενείς και φίλοι και να εμπιστευτούμε τυφλά τον δικό τους μπούσουλα γιατί υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που έκαναν μετανάστευση με παλαιότερες διαδικασίες και απο τότε δεν έχουν καμιά ενημέρωση για το τι άλλαξε και νομίζουν οτι είναι τα ίδια με παλαιότερα.

Υπενθυμίζουμε οτι η πηγή με τις τελευταίες αλλαγές είναι το ίδιο το υπουργείο μετανάστευσης της Αυστραλίας στην διεύθυνση www.immi.gov.au

Επίσης υπάρχουν οι επαγγελματίες, πράκτορες μετανάστευσης, που εδώ στην Αυστραλία ελέγχονται και λειτουργούν υπο την κρατική ένωσή τους MARA (www.mara.gov.au)

Φυσικά υπάρχουν και τα email και τα τηλέφωνα για τις σχετικές υπηρεσίες της Αυστραλίας που θα βρεί ο ενδιαφερόμενος απο τις ιστοσελίδες τους.

κωστας γαργαλιανοι
27.11.2011, 11:52
Καλημέρα...

FORM 47SP
1) Question 38
YOUR CHILDREN
Θα τσεκάρω το ναι ή το όχι; (τα παιδιά έχουν αυστραλέζικο διαβατήριο και υπηκοότητα από τη γυναίκα μου)

2) Question 76
If you are in a de facto or fiance relationship, are you related to your partner or fiance by blood, marriage or adoption? YES NO
Τι εννοεί ο "ποιητής";

FORM 40 SP

τα δύο τελευταία χρόνια.
Αν παρουσιαστεί ως άνεργη θα το βρούμε μπροστά μας παρακάτω, ή καλύτερα να δηλώσει εργαζόμενη;
Ποια είναι η άποψή σου;

2) Question 49
Ownership of dwelling:
Own outright
Paying home loan
Public housing
Rent
Other Specify

Το σπίτι που μένω είναι με δάνειο στο δικό μου όνομα μόνο. Τι πρέπει να τσεκάρω από τα παραπάνω; (να δηλώσω το "other" και να διευκρινίσω ότι το σπίτι είναι στο δικό μου όνομα και όχι στης γυναίκας μου;)

Υ.Γ. Η FORM 886 τι ρόλο βαράει; Θα ζητηθεί αργότερα; Γιατί από Γερμανία μου ζήτησαν μόνο την 888.

Ευχαριστώ

φτιαχνω και εγω τα χαρτια της γυναικας μου ενα θα σου πω θα τους πεις την αληθεια και ολη η γραφειοκρατια που θα βρεις μπροστα σου ειναι μονο για μια φορα και εγω εχω σπιτι στην ελλαδα και το χρωσταο και μου ζητανε παπαδες!χαρτια απο τραπεζα συμβολαισπιτιου εκαθ.εφοριας αλλα πρεπει γιατι εχουν δει πολλα τα ματια τους εδω και φταιμε ΟΛΟΙ μας υπομονη:kouragio:

jini
27.11.2011, 14:59
Καλημέρα...

FORM 47SP
1) Question 38
YOUR CHILDREN

2) Question 76
Τι εννοεί ο "ποιητής";

FORM 40 SP

τα δύο τελευταία χρόνια.
Ποια είναι η άποψή σου;

2) Question 49
Ownership of dwelling:
Own outright
Paying home loan
Public housing
Rent
Other Specify

Ευχαριστώ

1) Question 38
Ανήκω στην ίδια περίπτωση...εγώ απάντησα yes εφόσον τα παιδιά έρχονται μαζί μου, και συπλήρωσα στο σημειο που το ζητάει οτι έχουν αυστραλιανό διαβατήριο και τον αριθμό διαβατηρίου τους, άρα είναι αυτονόητο ότι ερχονται σαν αυστραλοί πολίτες. αυτό μου είπαν να κάνω όταν ρώτησα τηλεφωνικά για το συγκεκριμένο σημείο.

2) Question 76
Θα απαντησεις' no' γιατί ρωτάνε αν έχετε καποια συγγενεια μεταξύ σας εκτος της συζυγικής όπως π.χ. αν είσαστε αδελφια από υοθεσία, δευτεροξαδελφια κλπ.

FORM 40 SP

1) Question 34
καλό θα ήταν να φανεί ότι έχει κάποιο εισόδημα γιατί είναι sponsor... βέβαια χρειαζονται αποδεικτικά στοιχεία όπως θα δεις, όπως αποδείξεις πληρωμής από τον εργοδότη κλπ. εγώ έστειλα και το ετακ ( μεταφρασμένο) για να φανεί ότι σε περίπτωση που χρειαστούμε λεφτά μπορώ να πουλήσω το σπιτι για να στηρίξω οικονομικά τον σύζυγό μου εκεί.

2) Question 49
Εγώ αυτό θα έκανα δηλ να δηλώσω το "other" και να διευκρινίσω ότι το σπίτι είναι στο δικό σου όνομα με home loan και όχι στης γυναίκας σου

form 886: εγώ την έστειλα, τυπικό είναι περισσότερο αλλά για να μην το ζητήσουν αργότερα και καθυστερήσει η βίζα κανε τον κόπο.

kikirikoy
27.11.2011, 22:07
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Agoriani,κωστας γαργαλιανοι, jini

stella82
28.11.2011, 13:40
Καλησπέρα μήπως ξέρει κανείς τί δουλειά θα μπορούσε να κάνει ένας καθηγητής αγγλικών στην Αυστραλία; Να σημειώσω ότι δουλεύει με το proficiency κι όχι με πτυχίο πανεποιστημίου. Θα μπορούσε να κάνει κάτι με μεταφράσεις; Ενδιαφέρεται για την περιοχή Sidney-Woolongong κι όχι για Μελβούρνη. Ευχαριστώ.

marie
28.11.2011, 14:23
Καλησπέρα μήπως ξέρει κανείς τί δουλειά θα μπορούσε να κάνει ένας καθηγητής αγγλικών στην Αυστραλία; Να σημειώσω ότι δουλεύει με το proficiency κι όχι με πτυχίο πανεποιστημίου. Θα μπορούσε να κάνει κάτι με μεταφράσεις; Ενδιαφέρεται για την περιοχή Sidney-Woolongong κι όχι για Μελβούρνη. Ευχαριστώ.

Καλησπέρα stella αν και δεν γνωρίζω τίποτα για το θέμα των μεταφραστών και διερμηνέων θα σε παραπέμψω στην παρακάτω διεύθυνση http://www.naati.com.au. Πιστεύω να σε βοηθήσει.

sotirelo
28.11.2011, 15:01
Καλησπερα σε ολη την παρέα και συγχαρητηρια για το καταπληκτικο φορουμ που εχετε κανει.

Ονομαζομαι Σωτηρης (31) και μαλλον θα με χαρακτηρισω υπερβολικα τυχερο αλλα ειμαι κοντα σε επικοινωνια με εναν εργοδοτη στην Μελβουρνη ο οποιος μαλλον θα με δεχτει.
Το αντικειμενο που ασχολουμε ειναι η μελετη και ο σχεδιασμος σε Σκάλες εσωτερικου χωρου(Μεταλλίκες,Ξύλινες,Α οξειδωτες,Γυαλινες) Ξύλινα Δαπεδα και Ξύλινα κουφωματα.Εχω 7 χρονια εμπειρια στο αντικειμενο σε κατασκευη και σε πωλησεις.

Πτυχιο δεν υπαρχει πανεπιστημιου,αλλα Τεχνικου Λυκειου (Κτιριακών Εργων)
Γνωση Αγγλικων : Β1

Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια οσων γνωριζουν για πια Visa μιλαμε,οτι αφορα το κοστος,τον χρονο αποκτησης και οποια πληροφορια θα ειναι χαρα μου να την ακουσω.

Βασίκη μου ερωτηση ειναι αν μπορω να παω εκει με Travel visa και αφου υπαρχει ο sponsoras εκει να ξεκινησω κατευθειαν την διαδικασια αποφευγοντας την Ελλαδα!

kelly
28.11.2011, 17:17
Καλησπερα σε ολη την παρέα και συγχαρητηρια για το καταπληκτικο φορουμ που εχετε κανει.......................................

μακάρι να σου πάνε όλα καλά με τον sponsor :bravo_1:

για βιζα καλύτερα να κοιτάξεις στο site http://www.immi.gov.au/
Εκεί θα βρείς και το κόστος αλλά και για την eligibility της καθε βίζας. :kouragio:

alexan72
28.11.2011, 19:35
φτιαχνω και εγω τα χαρτια της γυναικας μου ενα θα σου πω θα τους πεις την αληθεια και ολη η γραφειοκρατια που θα βρεις μπροστα σου ειναι μονο για μια φορα και εγω εχω σπιτι στην ελλαδα και το χρωσταο και μου ζητανε παπαδες!χαρτια απο τραπεζα συμβολαισπιτιου εκαθ.εφοριας αλλα πρεπει γιατι εχουν δει πολλα τα ματια τους εδω και φταιμε ΟΛΟΙ μας υπομονη:kouragio:

Κώστα τι εννοείς; Ποιοί σου τα ζητάνε όλα αυτά; Από την Αυστραλία; Για ποιό λόγο; Κι εγώ έχω σπίτι με δάνειο εδώ, γι' αυτό σε ρωτάω.

sotirelo
29.11.2011, 13:46
Βασίκη μου ερωτηση ειναι αν μπορω να παω εκει με Travel visa και αφου υπαρχει ο sponsoras εκει να ξεκινησω κατευθειαν την διαδικασια αποφευγοντας την Ελλαδα!

Αν μπορουσα να εχω καποιες πληροφοριες απο καποιον που γνωριζει θα με βοηθουσε πολυ!!

gogita
29.11.2011, 13:56

Αν μπορουσα να εχω καποιες πληροφοριες απο καποιον που γνωριζει θα με βοηθουσε πολυ!!

Εχω την εντυπωση οτι μπορεις να ξεκινησεις τη διαδικασια εκει και οταν ληξει η τουριστικη σου δινουν ενδιαμεση βιζα ή βγαινεις απ τη χωρα(πας πχ Νεα Ζηλανδια) και ξαναμπαινεις ωστε να ανανεωσεις την τουριστικη μεχρι να βγει η βιζα σου.Νομιζω ομως οτι και παλι δεν μπορεις να δουλεψεις με τουριστικη μεχρι να τακτοποιηθει η βιζα εργασιας.Νομιζω....ξαναλεω...

razor44
30.11.2011, 07:45

με τουριστικη visa σιγουρα δεν μπορεις να δουλεψεις. μπορεις να ξεκινησεις την διαδικασια απο Αυστραλια οπως σου ειπε και η gogita αλλα θα πρεπει να επωμιστείς τα εξοδα διαβιωσης μεχρι να βγει η visa. Σε αυτη την περιπτωση δεν πρεπει να αναφερεις τις προθεσεις σου σε τυχον ελεγχο στο αεροδρομιο γιατι υπαρχει κινδυνος να σου απαγορευτει η εισοδος στην Αυστραλια για 3 χρονια!!! Την επαθε ενας φιλος του αντρα μου.

Olga
01.12.2011, 10:06
Καλημέρα σε όλους. Αποφασίσαμε με το σύζυγό μου να φύγουμε για Αυστραλία. Είμαι σε φάση που διαβάζω ότι σχετικό βρω μπροστά μου και προσπαθώ να τα βάλω σε μια τάξη στο μυαλό μου. Αυτό που με απασχολεί είναι με ποια σειρά πρέπει να γίνουν οι διαδικασίες. Το επάγγελμά μου είναι ιδιαίτερο και με μεγάλο βαθμό εξειδίκευσης: είμαι νευροψυχολόγος με ειδίκευση στην Τρίτη Ηλικία και την Άνοια και ξέρω ότι στην Αυστραλία υπάρχει μεγάλη ζήτηση γι' αυτή την ειδικότητα. Επίσης, το γεγονός ότι έχω τα απαραίτητα tests στα Ελληνικά και μπορώ έτσι να αξιολογήσω τους Έλληνες ομογενείς στη μητρική τους γλώσσα για να δω αν ξεχνούν (κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για την εγκυρότητα των αποτελεσμάτων) θεωρώ ότι μου δίνει ένα επιπλέον πλεονέκτημα.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω από που να αρχίσω. Μιας και έχουμε μία κορούλα προσχολικής ηλικίας δεν μας παίρνει να φύγουμε και να ψάξουμε εκεί για δουλειά. Πρέπει πρώτα να έχω βρει δουλειά. Άρα τι κάνω; Πρώτα στέλνω βιογραφικά αναμένοντας θετική απάντηση και μετά αναγνωρίζω τα πτυχία και προχωράω τη βίζα; Άρα σε αυτή την περίπτωση πάω για την Employer Nomination Scheme (subclass 121/856); Ή ακολουθώ την αντίστροφη σειρά στοχεύοντας στην Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175); Πόσο πιθανό είναι να θέλει να είναι sponsor ένας εργοδότης;

Ευχαριστώ!

australian
02.12.2011, 00:00
Για όσους ετοιμάζονται να πάνε Αυστραλία με τουριστική visa ας διαβάσουν πρώτα εδώ
ΧΙΛΙΑΔΕΣ Έλληνες έφυγαν για ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ και μένουν σε ξενώνες ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ | tsantiri (http://www.tsantiri.gr/omogeneia/chiliades-ellines-efigan-gia-afstralia-ke-menoun-se-xenones-lathrometanaston.html)

alexan72
03.12.2011, 08:44
Καλημέρα σε όλους. Αποφασίσαμε με το σύζυγό μου να φύγουμε για Αυστραλία. Είμαι σε φάση που διαβάζω ότι σχετικό βρω μπροστά μου και προσπαθώ να τα βάλω σε μια τάξη στο μυαλό μου. Αυτό που με απασχολεί είναι με ποια σειρά πρέπει να γίνουν οι διαδικασίες. Το επάγγελμά μου είναι ιδιαίτερο και με μεγάλο βαθμό εξειδίκευσης: είμαι νευροψυχολόγος με ειδίκευση στην Τρίτη Ηλικία και την Άνοια και ξέρω ότι στην Αυστραλία υπάρχει μεγάλη ζήτηση γι' αυτή την ειδικότητα. Επίσης, το γεγονός ότι έχω τα απαραίτητα tests στα Ελληνικά και μπορώ έτσι να αξιολογήσω τους Έλληνες ομογενείς στη μητρική τους γλώσσα για να δω αν ξεχνούν (κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για την εγκυρότητα των αποτελεσμάτων) θεωρώ ότι μου δίνει ένα επιπλέον πλεονέκτημα.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω από που να αρχίσω. Μιας και έχουμε μία κορούλα προσχολικής ηλικίας δεν μας παίρνει να φύγουμε και να ψάξουμε εκεί για δουλειά. Πρέπει πρώτα να έχω βρει δουλειά. Άρα τι κάνω; Πρώτα στέλνω βιογραφικά αναμένοντας θετική απάντηση και μετά αναγνωρίζω τα πτυχία και προχωράω τη βίζα; Άρα σε αυτή την περίπτωση πάω για την Employer Nomination Scheme (subclass 121/856); Ή ακολουθώ την αντίστροφη σειρά στοχεύοντας στην Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175); Πόσο πιθανό είναι να θέλει να είναι sponsor ένας εργοδότης;

Ευχαριστώ!

Όλγα μου, σχετικά με το επάγγελμά σου, ρίξε μια ματιά σε αυτό το σάιτ Welcome to Fronditha Care - Fronditha Care (http://www.fronditha.org/). Είναι μία εταιρεία που έχει facilities και προσφέρει υπηρεσίες για ηλικιωμένους κυρίως έλληνες και στην συνάντηση που είχει γίνει στην Αθήνα τον Οκτώβριο είχε έρθει μία κυρία από εκεί και μας έλεγε ότι έψαχναν άμεσα για νοσηλευτές. Επειδή η ειδικότητά σου είναι πολύ εξειδικευμένη υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να του ενδιαφέρεις, οπότε μήπως να ερχόσουν σε μία επαφή μαζί τους και σίγουρα αν τους ενδιαφέρεις θα μπορούν και να σε καθοδηγήσουν κάπως. Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, ας απαντήσουν πιο ενημερωμένα μέλη του φόρουμ, πάντως σχεδόν όλα τα βρίσκεις αν διαβάσεις καλά (και για ώρες) τις συζητήσεις που έχουν γίνει και φυσικά το Department of Immigration & Citizenship (http://www.immi.gov.au).

annia
04.12.2011, 22:22
Γεια σας και απο μενα,θα ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις...Ο αντρας μου ειναι υδραυλικος και σκεφτετε να φυγει για αυστραλια εχουμε 2παιδια(και εννοειτε θελουμε να ειμαστε ολη η οικογενεια μαζι)Που πρεπει να απευθυνθει ωστε να βρει δουλεια σαν υδραυλικος στην αυστραλια?Για να παμε και εμεις πρεπει να παμε μαζι με τον συζυγο η να παει πχ πρωτα αυτος και να κανει τα χαρτια του βρει δουλεια σπιτι κλπ???Καθε βοηθεια σας δεκτη,εχουμε απελπιστει πλεον:cry:
Επισης ενα τελευταίο πρεπει οπωσδηποτε να εργαστουμε και οι 2 εφοσον παμε στην Αυστραλια??

Sakis230
04.12.2011, 23:01
Γεια σας και απο μενα,θα ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις...Ο αντρας μου ειναι υδραυλικος και σκεφτετε να φυγει για αυστραλια εχουμε 2παιδια(και εννοειτε θελουμε να ειμαστε ολη η οικογενεια μαζι)Που πρεπει να απευθυνθει ωστε να βρει δουλεια σαν υδραυλικος στην αυστραλια?Για να παμε και εμεις πρεπει να παμε μαζι με τον συζυγο η να παει πχ πρωτα αυτος και να κανει τα χαρτια του βρει δουλεια σπιτι κλπ???Καθε βοηθεια σας δεκτη,εχουμε απελπιστει πλεον:cry:
Επισης ενα τελευταίο πρεπει οπωσδηποτε να εργαστουμε και οι 2 εφοσον παμε στην Αυστραλια??

http://www.sydneywater.com.au/Buildingdeveloping/SupplierInformation/wsc/driller_ext_print.htm

Δες το παραπάνω ling για να βεις εργοδότη στο Σύδνεϋ, είναι όλοι οι υδραυλικοί που έχουν αδεία, και μέσα υπάρχουν και αρκετοί Έλληνες και παιδιά Ελλήνων που είναι υδραυλικοί. Ο ξάδελφός μου είναι ένας από αυτούς.

leonidas1973
09.12.2011, 21:48
διαβασα διαφορα για την μεταναστευση για την αυστραλια αλλα δεν πολυκαταλαβα λοιπον εγω ειμαι μηχανολογος βιομηχανικης παραγωγης και εγκαταστασεων απο ΤΕΛ η γυναικα μου βοηθος λογιστιριου απο ΤΕΛ .Η γυναικα μου εχει μια 2η θεια στην αδελαιδα ηρθα σε επαφη μαζι της και μου ειπε να κανω τα χαρτια στο προξενοιο και να της τα στειλω ταχυδρομικα να τα καταθεση εκει.θελω να ρωτησο απο αυτα που ξερετε ποσες πιθανοτητες εχω?τα αγγλικα μας ειναι μετρια.εχω μπερδευτη πολυ με την βιζα,δλ απο θεσσαλονικη δεν βγαινει?:) ευχαριστω εκ το προτερων

evosmoslemmy
10.12.2011, 00:42
to προξενιό Θεσσαλονίκης είναι στην αρχαιολογικού μουσείου και τηλ 2310827494 από εκεί θα ενημερωθείς καλύτερα.

demi
10.12.2011, 02:04
διαβασα διαφορα για την μεταναστευση για την αυστραλια αλλα δεν πολυκαταλαβα λοιπον εγω ειμαι μηχανολογος βιομηχανικης παραγωγης και εγκαταστασεων απο ΤΕΛ η γυναικα μου βοηθος λογιστιριου απο ΤΕΛ .Η γυναικα μου εχει μια 2η θεια στην αδελαιδα ηρθα σε επαφη μαζι της και μου ειπε να κανω τα χαρτια στο προξενοιο και να της τα στειλω ταχυδρομικα να τα καταθεση εκει.θελω να ρωτησο απο αυτα που ξερετε ποσες πιθανοτητες εχω?τα αγγλικα μας ειναι μετρια.εχω μπερδευτη πολυ με την βιζα,δλ απο θεσσαλονικη δεν βγαινει?:) ευχαριστω εκ το προτερων

Όταν αναφέρεις visa ποια ακριβώς εννοείς? Το ΤΕΛ εδώ στην αυστραλία ξέχασέ το απλά. Δεν αναγνωρίζεται σαν τίτλος σπουδών οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να συμπεριληφθείς στην skilled . Για να κάνεις τα χαρτιά που σου είπε η θεία σου πρέπει να έχεις αποφασίσει ποια visa θα αιτηθείς . Και φυσικά πρέπει να αιτηθείς αυτήν που έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις. Φυσικά και μπορείς να κάνεις την αίτηση για visa και από την Ελλάδα και να την στείλεις . Δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί η θεία να την στείλει από την Αυστραλία. όταν κάνεις την αίτηση δηλώνεις που βρίσκεσαι την στιγμή της αίτησης Ελλάδα ή Αυστραλία και στο ίδιο μέρος πρέπει να βρίσκεσαι και όταν εγκριθεί η visa. Α και κάτι άλλο χρονικά η όλη διαδικασία θα πάρει πάνω από 6 μήνες και κοντά στους 12 μήνες. Πρέπει να μπεις στο Department of Immigration & Citizenship (http://www.immi.gov.au) να διαβάσεις τις διάφορες visa και μετά να διαβάσεις και όλες τις οδηγίες των διαφορών που γράφουν εδώ και έχουν αιτηθεί visa και να καταλήξεις σε μια απόφαση. Και αν κατά την διάρκεια αυτή έχεις ερωτήσεις συγκεκριμένες όσο αφορά την διαδικασία εδώ είμαστε να ξαναρώτησεις. Προς το παρόν ξεκίνα το διάβασμα γιατί από την ερώτησή σου καταλαβάινω ότι δεν έχεις ενημερωθεί κατάλληλα.

leonidas1973
10.12.2011, 05:39
Όταν αναφέρεις visa ποια ακριβώς εννοείς? Το ΤΕΛ εδώ στην αυστραλία ξέχασέ το απλά. Δεν αναγνωρίζεται σαν τίτλος σπουδών οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να συμπεριληφθείς στην skilled . Για να κάνεις τα χαρτιά που σου είπε η θεία σου πρέπει να έχεις αποφασίσει ποια visa θα αιτηθείς . Και φυσικά πρέπει να αιτηθείς αυτήν που έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις. Φυσικά και μπορείς να κάνεις την αίτηση για visa και από την Ελλάδα και να την στείλεις . Δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί η θεία να την στείλει από την Αυστραλία. όταν κάνεις την αίτηση δηλώνεις που βρίσκεσαι την στιγμή της αίτησης Ελλάδα ή Αυστραλία και στο ίδιο μέρος πρέπει να βρίσκεσαι και όταν εγκριθεί η visa. Α και κάτι άλλο χρονικά η όλη διαδικασία θα πάρει πάνω από 6 μήνες και κοντά στους 12 μήνες. Πρέπει να μπεις στο Department of Immigration & Citizenship (http://www.immi.gov.au) να διαβάσεις τις διάφορες visa και μετά να διαβάσεις και όλες τις οδηγίες των διαφορών που γράφουν εδώ και έχουν αιτηθεί visa και να καταλήξεις σε μια απόφαση. Και αν κατά την διάρκεια αυτή έχεις ερωτήσεις συγκεκριμένες όσο αφορά την διαδικασία εδώ είμαστε να ξαναρώτησεις. Προς το παρόν ξεκίνα το διάβασμα γιατί από την ερώτησή σου καταλαβάινω ότι δεν έχεις ενημερωθεί κατάλληλα.

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση:bravo_:αυτο ακριβως μου ειπε πηγενε μου λεει στην πρεσβεια ρωτα τι χαρτια χρειαζοντε συγκεντρωσετα και στειλτα ......

leyteris77
10.12.2011, 08:30
ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση:bravo_:αυτο ακριβως μου ειπε πηγενε μου λεει στην πρεσβεια ρωτα τι χαρτια χρειαζοντε συγκεντρωσετα και στειλτα ......

Δεν είναι έτσι απλά να στείλες τα χαρτιά. Πρέπει να πληρείς τις ελάχιστες προυποθέσεις. Αυτό ειναι που πρέπει να ψάξεις στην αρχή. Εάν δεν τις πληρείς (χωρις να θελω να σε απογοητεύσω είναι και το πιο πιθανό) τότε δεν έχει νόημα να μαζεύεις χαρτιά και να σπαταλάς κόπο και χρήμα.

razor44
10.12.2011, 15:58
γλόμπινγκ: οι κλαδικές συμβάσεις στο απόσπασμα (http://e-globbing.blogspot.com/2011/12/blog-post_07.html)

δουλευω στην συγκεκριμενη εταιρεία πολλα χρονια. παρολα αυτα απο τον Αυγουστο ετοιμαζομαι για Αυστραλια και εαν ειχα ενα μικρο παραθυρακι ανοιχτο να μην φυγω, αυτο το παραθυρο το εκλεισα οριστικα μετα απο αυτα τα γεγονοτα και με πείσμωσε ακομη περισσοτερο για να πετυχω τον στοχο μου...

kikirikoy
12.12.2011, 07:13
Η καλή μέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Μια ερώτηση σχετικά με τους γιατρούς που περνας για τη παρτνερ βίζα ,Το κόστος για τους γιατρούς πληρώνεται από τη γερμανική πρεσβεία; Η από εμένα. Και αν είναι από εμένα πως ειναι;

Dionysis68
12.12.2011, 09:13
Η καλή μέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Μια ερώτηση σχετικά με τους γιατρούς που περνας για τη παρτνερ βίζα ,Το κόστος για τους γιατρούς πληρώνεται από τη γερμανική πρεσβεία; Η από εμένα. Και αν είναι από εμένα πως ειναι;

το πληρωνεις εσει το ποσο ειναι 230 ευρω για ολα! τοσο μας πηγε εμας!
100 ευρω περνει ο γιατρος που σου κανει ενα γενικο check up + 30 ευρω για την κουριερ που θα τα στειλει βερολινο. 60 ευρω ακτινογραφιες κ 40 ευρω αιματολογικες εξετασεις.

kikirikoy
12.12.2011, 10:07
το πληρωνεις εσει το ποσο ειναι 230 ευρω για ολα! τοσο μας πηγε εμας!
100 ευρω περνει ο γιατρος που σου κανει ενα γενικο check up + 30 ευρω για την κουριερ που θα τα στειλει βερολινο. 60 ευρω ακτινογραφιες κ 40 ευρω αιματολογικες εξετασεις.

ευχαριστώ Διονύση :bravo_: