PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Σελίδες : [1] 2

perstef
12.09.2011, 21:09
Με λένε Στέφανο, είμαι 37 ετών φυσικοθεραπευτής για 15 χρόνια και έχω πάρει την απόφαση να επιστρέψω (έχω φύγει από τα 6 μου) στην Γερμανία.Σκέφτομαι για Βερολίνο (εκεί γεννήθηκα) ή για Μόναχο και ευρύτερη περιοχή Βαυαρίας.Μαθαίνω εντατικά γερμανικά γιατί δεν τα έχω εξασκήσει καθόλου.Έχω 1 γιο και σκοπεύω να ανέβω πρώτος και μετά να ανεβάσω την φαμίλια.
Καμιά ιδεά για φυσικοθεραπεία στην Γερμανία;Βλέπω αρκετές αγγελίες στο EURES αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει.
Επίσης αμφιταλαντεύομαι για την περιοχή.Από ότι ξέρω στο νότο τα πράγματα είναι καλύτερα μισθολογικά από ότι στον βορρά.
Από ενοίκια θα βρω κάποιο καλό "πακέτο";

Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

synnefaki
13.09.2011, 06:58
Την καλημερα μου Στεφανε,

για αδεια ασκησεως επαγγελματος θα απευθυνθεις στο αρμοδιο Regierungspräsidium της πολης που επιθυμεις να πας να μεινεις και να εργαστεις.
Αυτα θα τα βρεις εδω

www.anabin.de

εκει που λεει, zuständige Stellen in Deutschland, πατησε πχ Arzthelfer και θα σου βγαλει διευθυνσεις και τηλεφωνα απτα Präsidien
Σαυτους θα απευθυνθεις.

Για το τι ακριβως χρειαζεσαι για αδεια ασκησεως επαγγελματο κτλ. μπορεις να δεις και στο φορουμ εδω καπου εχω γραψει για το τι δικαιολογητικα κτλ χρειαζεσαι ακριβως για την αιτηση

Εδω μπορεις να συνεργαζεσαι με ορθοπαιδικους χειρουργους, συνηθως στεγαζονται και στο ιδιο κτιριο.

Ακομη υπαρχουν τα λεγομενα Rehabilitationskrankenhäuser που συμβαλλουν στην επανενταξη των εργαζομενων στην αγορα εργασιας με το πακετο θεραπειων που προσφερουν. Βαλε στο γκουκλ την επανω λεξη και θα δεις τι εννοω.

Angelidis
15.09.2011, 11:14
Με λένε Στέφανο, είμαι 37 ετών φυσικοθεραπευτής για 15 χρόνια και έχω πάρει την απόφαση να επιστρέψω (έχω φύγει από τα 6 μου) στην Γερμανία.Σκέφτομαι για Βερολίνο (εκεί γεννήθηκα) ή για Μόναχο και ευρύτερη περιοχή Βαυαρίας.Μαθαίνω εντατικά γερμανικά γιατί δεν τα έχω εξασκήσει καθόλου.Έχω 1 γιο και σκοπεύω να ανέβω πρώτος και μετά να ανεβάσω την φαμίλια.
Καμιά ιδεά για φυσικοθεραπεία στην Γερμανία;Βλέπω αρκετές αγγελίες στο EURES αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει.
Επίσης αμφιταλαντεύομαι για την περιοχή.Από ότι ξέρω στο νότο τα πράγματα είναι καλύτερα μισθολογικά από ότι στον βορρά.
Από ενοίκια θα βρω κάποιο καλό "πακέτο";

Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΕΦΑΝΕ.
ΕΙΜΕΘΑ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΙ!!
ΕΙΜΑΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΤΗΣ-ΚΡΗΤΙΚΟΣ.
ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ
ΝΑΙ!!ΕΛΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΙΡΤΖΜΠΟΥΡΓ 100ΧΛΜ ΔΥΤΙΚΩΣ ΤΗΣ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗΣ!!
ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΕΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ!!

Angelidis
15.09.2011, 11:55
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΕΦΑΝΕ.
ΕΙΜΕΘΑ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΙ!!
ΝΑΙ!!ΕΛΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΙΡΤΖΜΠΟΥΡΓ 100ΧΛΜ ΔΥΤΙΚΩΣ ΤΗΣ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗΣ!!
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ ΕΓΡΑΨΕ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ!!
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!!

perstef
26.09.2011, 14:28
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σας!!!!!!Το προχωράω το θέμα!
Γνωρίζετε κάποια γραφεία εύρεσης εργασίας στην Γερμανία για παραϊατρικα επαγγέλματα ή γενικότερα;
Αρχικά σκέφτομαι να εργαστώ οπουδήποτε και μαθαίνοντας τη γλώσσα καλύτερα να ψάξω με μεγαλύτερες αξιώσεις στο επάγγελμά μου (φυσικοθεραπευτής).

Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω το εξής:
Το παιδί όταν ξεκινήσει σχολείο, καλό είναι να του βρω και "ελληνικό" σχολείο; Έχει νόημα ή μήπως το φορτώσω με πολλά πράγματα και το κουράσω;
Αυτό με προβληματίζει και για το μέρος που θα ναζητήσω εργασία.Αν πρέπει να έχει ελληνικό σχολείο τότε περιορίζω τις επιλογές μου ίσως..

****Επίσης κάτι που με προβληματίζει και θα ήθελα τη γνώμη σας:
Καλύτερα θα ήταν να φτάσω μέχρι το καλοκαίρι στην αποκτηση Zertifikat εδω και μετά να φυγω για Γερμανία ή μήπως να φύγω άμεσα, να βρω κάτι αρχικα για εργασια και να μάθω εκει τα γερμανικα και ετσι να βρω εργασια πάνω στην φυσικοθεραπεια;
Θα ήθελα να μου μιλήσετε από την εμπειρία σας..
Ευχαριστώ πολύ

mixalis18
29.09.2011, 13:05
Για σας και από εμένα… είμαι νέος στο φόρουμ και είμαι και εγώ ένας από αυτούς που σκάφτετε να φύγει από την Ελλάδα και να προσπαθήσει να φτιάξη την ζωή του στο εξωτερικό .. και συγκεκριμένα στην γερμάνια γιατί εδώ τα πράγματα κάθε μέρα και χειροτερεύουν με αποτέλεσμα το μέλλον το δικό μας και ιδίως τον παιδιών μας να είναι απρόβλεπτο.. σκαφτόμαστε με την γυναίκα μου για την Νυρεμβέργη αλλά δεν γνωρίζουμε εάν υπάρχουν δουλείες εκεί συμφωνά με τα επαγγέλματα που έχουμε σπουδάσει (γεωπονία τ.ε.) επίσης έχω ασχοληθεί με καφε-μπαρ, ταβέρνα (βοήθεια στην κουζίνα) και με την εκπαίδευση σε σκυλούς (υπακοή και φύλαξη).εαν γνωρίζει κάποιος να μου δόση οποιαδήποτε πληροφορία για οποιαδήποτε εργασία – διαμονή η οτιδήποτε άλλο θα μου ήταν χρήσιμο.. σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Υ.Γ. συγχαρητήρια για το υπέροχο site

milu
23.12.2011, 14:52
Όσα κλαδιά στο δέντρο σου θα έχεις στολισμένα
τόσα να είναι τα καλά που θα’ ρθουνε σε σένα.
Και όσο θα λάμπει στην κορφή το φωτεινό τ’αστέρι
τόσο πολύ να σ’αγαπά και το δικό σου ταίρι.

Σας ευχόμαστε ολόψυχα καλά Χριστούγεννα!

vagelis76
23.12.2011, 22:06
Επίσης , Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλους μας!!!!;)

katerfit
24.12.2011, 21:10
Καλα Χριστουγεννα σε ολους,οσοι ειστε εκει,εχοντας βαλει θεμελια ή ξεκινωντας τωρα την καινουργια ζωη και οσοι το εχουμε στο προγραμμα,στο μυαλο μας για ενα καλυτερο μελλον!!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με αισιοδοξια.... αργα ή γρηγορα θα τα καταφερουμε !!!

tselinkas
25.12.2011, 14:20
καλα χριστουγεννα σε ολους μας!!!

vaso31
25.12.2011, 14:35
Χρονια πολλα σε ολους και απο εμενα!!!
Καλα Χριστουγεννα!!!

:):):)

katerina 75
25.12.2011, 16:07
xronia polla xronia omorfa se oloys!!!!!

mixalis18
25.12.2011, 16:09
xronia polla me ygeia kai tyxi ston ka8ena prosopika kai se olon ton planiti

Areti
25.12.2011, 18:51
Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα κι από εμένα παιδιά :smile_::smile_:

ELINA
25.12.2011, 19:45
xronia polla kai apo emena apo reutlingen

psaxnw ena dwmatiaki an kserei kapoios kati thanks:kouragio:

synnefaki
25.12.2011, 21:04
Για τις αγιες μερες που ρχονται
για ανθρωπους σε μιαν ακρη
ευχομαι υγεια,δυναμη
κι απο χαρα το δακρυ...

leonidas1973
04.01.2012, 08:40
θα ηθελα να ρωτησω και ευχαριστω ολους για την υπεροχη δουλεια που κανουν εδω στο φορουμ ,λοιπον θα ανεβω γερμανια (ντορτμουντ) για αναζητηση δουλειας και θελω να ρωτησω ποιες πρεπει να ειναι οι πρωτες κινησεις εκει ,δλδ πρεπει να δηλωθω καπου?ευχαριστω εκ το πρωτερον......

synnefaki
08.01.2012, 20:18
βλεπε τις πληροφοριες στα θεματα πιο πανω

summerman
11.01.2012, 20:24
ειμαι συνταξιουχος εγω κ η γυναικα μου με τεσσερα παιδια κ θελουμε να μεταναστευσουμε για βερολινο μπορει καποιος να μου πει εαν θα μπορω να δουλεψω εγω εκει η γυναικα οχι τα παιδια τα τρια πανε σχολειο το τεταρτο τελειωνει φετος κ θελει να βρει δουλεια εκει ευχαριστω

plato6
19.01.2012, 23:05
Έχω μία ερώτηση να κάνω σχετικά με αυτό που διάβασα στο forum Που έχε κλείσει.
.................................................. ..........................................
{Πως φαινεται πως εισαι ολιγον τι ασχετος....καταρχας ενας Γερμανος εργοδοτης ποτε δεν θα σου απαντησει ποσα θα παιρνεις καθαρα, οχι λογω κακιας απλα επειδη αυτο εξαρταται απτην κατηγορια εφοριας που ανηκεις. Πχ αλλες κρατησεις εχεις ως ελευθερος αλλες ως παντρεμενος αλλες ως διαζευγμενος αλλες ως παντρεμενος με παιδια. Δεν τα βαζουμε οοοοολα σε ενα τσουβαλι!
1200 επαιρνε ο αρραβ. της αδερφης μου. Ελευθερος θεωρειται και εχει τις περισσοτερες κρατησεις. Ενας παντρεμενος σαφως και παιρνει περισσοτερα καθως υπαρχει το λεγομενο kinderfreibetrag. Θελεις να σου τα σκεναρω ; 1400 παιρνει ενας γειτονας εδω και αυτος σε εταιρεια δανεισμου εργατων δουλευει και ειναι και ελευθερος.
Σου μιλαω για δυο διαφορετικες πολεις και δυο διαφορετικες εταιρειες.}
.................................................. ........................................

φυσικά δεν θα αναφερθώ στην διαμάχη, που παρεπιπτώντος την διάβασα όλη:smile_: , αλλά σχετικά με την αναφορά από το μέλος synnefaki(Συγνώμη δεν ξέρω ακόμα τα ονόματα σας:cry: ) για τους φόρους.

εγώ που σκοπεύω να έρθω Γερμανία και ο μισθός που έχω βρει θα είναι 930,00 (Φρανκφούρτη) και είμαι παντρεμένος στην ελλάδα αλλά η γυναίκα μου δεν θα είναι μαζί μου στην Γερμανία σε ποια κατηγορία θα ανήκω ? :cry: των παντρεμένων που η φορολογική κλίμακα για φόρου εισοδήματος ανεβαίνει ή θα λογίζομαι σαν ανύπαντρος αφού η γυναίκα μου δεν θα είναι Γερμανία ?

επίσης κατάλαβα είναι καλό ότι έγραφα μπορώ να πάρω από Ελλάδα πριν πάω Γερμανία είναι καλύτερα. τα έγραφα που θα χρειαστώ εγώ είναι μάλλον πιστοποιητικό γέννησης και πιστοποιητικό γάμου +ταυτότητα ,διαβατήριο και δίπλωμα οδήγησης φυσικά. τα πιστοποιητικά σε ποια γλώσσα πρέπει να είναι ? και αυτήν η κάρτα υγείας από που μπορώ να την πάρω εδώ Ελλάδα ? (να σημειώσω ότι είμαι άνεργος χωρίς ασφάλιση)

Θοδωρής
20.01.2012, 02:21
επίσης κατάλαβα είναι καλό ότι έγραφα μπορώ να πάρω από Ελλάδα πριν πάω Γερμανία είναι καλύτερα. τα έγραφα που θα χρειαστώ εγώ είναι μάλλον πιστοποιητικό γέννησης και πιστοποιητικό γάμου +ταυτότητα ,διαβατήριο και δίπλωμα οδήγησης φυσικά. τα πιστοποιητικά σε ποια γλώσσα πρέπει να είναι ? και αυτήν η κάρτα υγείας από που μπορώ να την πάρω εδώ Ελλάδα ? (να σημειώσω ότι είμαι άνεργος χωρίς ασφάλιση)[/QUOTE]

Αν δεν κάνω λάθος πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και γέννησης(αν και το τελευταίο δεν ξέρω αν χρειάζεται κάπου), η γλώσσα φυσικά γερμανικά.
Οπόσδήποτε διαβατήριο στην Φρανκφούρτη!

Sofia1981
20.01.2012, 15:26
Eimaste zeugari k psaxnoume gia douleia se el estiatorio gia kouzina sto verolino mias k eimaste edw konta k asxoloumaste m auto. 8a 8elame na mas dwsete kanena site me aggelies pou omws dn einai sta germanika mhpws k vroume kati.

plato6
20.01.2012, 16:30
μάλλον δεν προλαβαίνω να τα μεταφράσω τα έγραφα. θα τα έχω μαζί μου στα ελληνικά και έχει ο θεός όταν έρθω εκεί. ελπίζω στο ελληνικό προξενείο να κάνουν μεταφράσεις.

ευχαριστώ πολύ Θοδωρή.

lobi
21.01.2012, 17:07
καλησπερα σε ολους,
εγω ειμαι γερμανιδα και ζω στην ελλαδα στην επαρχεια σχεδον 25 χρονια.παντρευτικα ελληνα εχουμε 2παιδια και νιοθω περισοτερο ελληνηδα παρα γερμανιδα.ανοιξαμε διαφορα μαγαζια κανενα δεν πολυπετηχε και πριν 7 χρονια καταληξαμε το να γινουμε αγροτες και να πουλαμε τα προιοντα μας στη λαικη της αθηνας. η δουλια της αγροτισας μου αρεσε παρα πολυ και οντως τα πηγαμε πολυ καλυτερα οικονομικα.μεκρι περυσι.τα εξοδαμας εγιναν ολο περισσο9τερο,αυξημενη τιμη της βενζινις διοδια,λιπασματακλπ και ο κοσμος δεν ψωνιζει πια.τωρα ειμαστε πολυ απελπισμενοι,χρωσταμε ΔΕΗ,ΟΓΑ,Τραπεζα γιατι επενδησαμε σε αυτη τη δουλια. βουλιαζουμε ολο και πιο πολυ .ο ανδρας μου σκεφτεται να φυγουμε για γερμανια να εχουν και τα παιδια μας ενα καλυτερο μελλον. λεει να τα πουλησουμε ολα εκτος το σπιτι,
και να βρουμε καπια δουλια εκει. μιλαμε τη γλωσσα αλλα μηπως ειμαστε και λιγο μεγαλοι να κανουμε ενα τετιο βημα. [47)?.
και ειναι σιγουρο οτι δεν θα χρεωκοπησει και η γερμανια? εγω λατρευω την ελλαδα αλλα δεν βλεπω πολλες ελπηδες για το μελλον. πειτε μου παρακαλω τη γνωμη σας.help2

plato6
21.01.2012, 22:26
Milu μέσω των ΛΙΝΚ που μου έδωσες και διάβασα, λέει συγκεκριμένα ότι μπορούν να έχουν αυτήν την κάρτα άτομα
που υπάγονται ή καλύπτονται από ένα σύστημα κοινωνικής ασφάλειας..εγώ σαν άνεργος δεν καλύπτομαι από πουθενά. :(

plato6
22.01.2012, 11:51
καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε όλα τα παιδιά να βοηθήσετε.είστε φοβεροί.

ναι είναι πολύ δύσκολο για έναν άνεργο και ειδικά όταν μιλάμε για μία οικογένεια ανέργων όπως είναι η δική μου να πληρώνω μόνος μου κάποια ασφάλεια. είναι σχεδόν αδύνατων .

το καλό στην περίπτωση μου είναι ότι αν τελικά όλα πάνε καλά και ανέβω Γερμανία θα ξεκινήσω κατευθείαν δουλειά.άρα όπως είπες και εσύ δεν θα έχω πρόβλημα με την ασφάλεια μου γιατί ο άνθρωπος που με περιμένει μου είπε είδη ότι θα με ασφαλίσει.

Θοδωρής
22.01.2012, 19:23
Εγω στη Γερμανια δεν θα μεταναστευα ποτέ μου.. Δεν μπορώ να τους αντέξω τους Γερμανούς.. νομίζω οτι μιλάω σε ρομποτοειδή ή σε ΑΤΜ τραπεζας.. Δεν σκέφτονται οταν δουλεύουν ή εστω σκέφτονται μηχανικά.. Το εκπαιδευτικο σύστημα φταίει?.. .. Ειδικα αυτο το ελεινο γραφειοκρατικο σύστημα που έχουν για οτι χρειάζεσαι η κανεις να σου δίνουν ή να δίνεις κάποιο χαρτί είναι ανατριχιαστικο....

Δεν ξέρω που ζείς, αν είναι Ελλάδα ή εξωτερικό (και μια ποιά ιδιότητα συμβουλεύεις στο τόπικ της Γερμανίας, παρόλο που δεν θα πήγενες ποτέ σε αυτή), αλλά σίγουρα δεν έχεις πετύχει αλλοδαπό μετανάστη ή τουρίστα σε γκισέ του ΙΚΑ ή του ΟΣΕ ή ΟΑΕΔ στην Ελλάδα να δείς σε ποία γλώσσα απαντάνε, οι Έλληνες δημόσιοι υπάλληλοι (όταν απαντάνε δηλαδή!!!), που δεν είναι και ''υπερπατριώτες''!

Το καπιταλιστικό σύστημα της Γερμανίας: ναι! δεν μου αρέσει και εμένα, αλλά ο καπιταλισμός δεν έχει εθνικότητα έιναι παντου το ίδιο άγριος και ασχημος. Τουλάχιστον στην Γερμανία κάτι που το πληρώνεις, πρέπει να το αξίζει, ας πούμε δρόμοι, μεσα μεταφοράς κτλ.

''Το Γερμανικό σύστημα έιναι γραφειοκρατικό και σου ζητάνε χαρτία!'' είπε ο Έλληνας και έδωσε τις φωτοτυπίες της ταυτότητας για επικύρωση αφού τελείωσε την αίτηση για την χορήγηση πιστοποιητικου δημοτολογιου και μητρώου αρρένων!!

Να σας πω την αλήθεια εγώ προτιμώ τους Γερμανούς δημοσιους υπαλλήλους (αυτούς που ''Δεν σκέφτονται οταν δουλεύουν ή εστω σκέφτονται μηχανικά'') από του Έλληνες που αναπτύσουν και προτοβουλίες (εξελιγμένα μοντέλα) ρουφώντας το καφεδάκι και σκαλίζοντας το facebook, σου μιλάνε στον ενικό και σου λένε να κάνεις την αίτηση και να πάς μετά από 3 μέρες να πάρεις το χαρτί!! Φοβάμαι ότι έχουν ξεπεράσει ''το όριο της βλακείας δηλαδη'' και πέρασαν στης μ@λ@κί@ς! ''Το εκπαιδευτικο σύστημα φταίει?''

'Ετσι για να διασκεδάσουμε λίγο τις εντυπώσεις! καλησπέρα πατριωτάκια
Υ.Γ. Συμφωνώ απόλυτα με τα δυο τελευταια σκέλη του φίλου jonas

manosvicky
25.01.2012, 12:27
Γεια σας προσφατα αποφασισαμε με τον συζηγο μου οτι πρεπει να φύγουμε απο την ελλαδα και να πάμε να δουλέψουμε στην Γερμανια αλλα δεν θέλουμε να φυγουμε να παμε εκει κ να μην ξέρουμε τι θα κανουμε καποτε βγαινανε κάποια προγραμματα για μεταναστευση που σου εβρισκαν δουλεια κ σπιτι κ μετα εφευγες ξερει καποιος που μπορω να το βρω δεν μας νοιαζει τι δουλεια θα κάνουμε αρκει να βρουμε ομως πριν παμε... ευχαριστω!!!!!!!

mikael
26.01.2012, 10:53
ειναι παραδεισος δηλαδη η αυστραλια?
στην γερμανια δεν θα ζησει ο γερμανος επειδη δεν θελει να πληρωνεται μ αυτα που του δινουν..γι αυτο παει σ αλλες χωρες..ελβετια πχ..να διεκδηκησει παραπανω..
εαν ο ελληνας παρει οσα εδιναν στον γερμανο που μεταναστευσε θα κανει κωλοτουμπες..
οσο για την μεταναστευση των γερμανων στα αζητητα την εχουν την αυστραλια..
ελβετια ναι σουηδια ναι συμφωνω..

STAMATIS4
28.01.2012, 23:52
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΜΑΙ 39 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΑ 6 ΧΡΟΝΝΙΑ ΕΚΕΙ,ΕΓΩ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ.ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗΣ.

fendy
29.01.2012, 00:37
Σταματη εισαι παρα πολυ τυχερος!!!
Ο Θανασης που εχει το φορουμ,ζει στην Στουγκαρδη.:bravo_1:
Θα σε κατατοπισει αναλυτικα σε ολα:lol2:

STAMATIS4
29.01.2012, 12:26
milu Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ,ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

plato6
29.01.2012, 15:35
καλησπέρα και πάλι μετά από κάποιες ημέρες.

μήπως γνωρίζει κάποιος πληροφορίες σχετικά με έναν ασφαλιστικό φορέα στην Γερμανία που είναι για ανασφάλιστους που έρχονται από Ελλάδα Γερμανία? το όνομα αν δεν κάνω τραγικό λάθος είναι arge..ή κάπως έτσι..προσπάθησα να βρω πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά τίποτα.

thanasis
29.01.2012, 18:55
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΜΑΙ 39 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΑ 6 ΧΡΟΝΝΙΑ ΕΚΕΙ,ΕΓΩ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ.ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗΣ.

Καλησπέρα Σταμάτη,
τα γερμανικά θα έλεγα είναι σχεδόν προϋπόθεση.
Μηχανικοί, Γιατροί, Νοσοκόμες έχουν τις περισσότερες ελπίδες.

Αν μάθεις γερμανικά, πιστεύω πως η περιοχή Στουτγκάρδης / Μοναχου είναι οι καλύτερες επιλογές.

Κεντρικά είναι πάντα ανεβασμένα, καλύτερα λίγο πιο έξω στα περίχωρα. Εξαρτάται βεβαια που βρίσκετε η θέση εργασίας και αν βολεύει με αστική συγκοινωνία.

Ο milu, έχει γράψει μερικά links,
θα βρείς και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες στο φόρουμ.

Ένα video από Στουτγκάρδη

Media Center | Deutsche Welle (http://mediacenter.dw-world.de/english/video/#!/380037/Escaping_the_Crisis_Greek_Immigrants_in_Germany)

φιλικά
θανάσης

STAMATIS4
29.01.2012, 19:31
θαναση ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις που μου εδωσες.Συνεχιστε να βοηθατε τουσ πατριωτες οπως το κανετα.μπραβο παιδια

fendy
30.01.2012, 06:54
Μην περιμενεις να σου πουν,οτι δεν καταλαβαινουν τιποτα.
Και ξερεις γιατι?

Οι ανθρωποι προσπαθουν να πιαστουν απο οποιοδηποτε στην προσπαθεια τους να βρουν δουλεια εξω.
Σκεφτονται οτι μπορει οταν πανε εξω και κολλησουν καπου,να σου στειλουν καποιο μαιλ,μπας και παρουν καποια βοηθεια.
Και εγω πριν εναμησι χρονο οταν ηταν να φυγω για εξω ετσι σκεφτομουν.

Οταν εισαι στην Ελλαδα σου φαινονται ''βουνο'' ολα αυτα και γινονται πιο ''βουνο'' με την λινκμανια που εχεις και μετα τα copy paste απο την μεταφραση του google.

thanasis
30.01.2012, 10:41
Μπράβο fendy,
το ανέβηκες το βουνό συγχαρητήρια.
Δυστυχώς συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι
και δεν βλέπω να χρησιμεύουν τα post σου.

Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα από ότι τα φαντάζονται
οι πατριώτες μας, αυτό δεν μας επιτρέπει όμως να παίζουμε με τον πόνο τους.

plato6
30.01.2012, 11:49
milu ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. η βοήθεια σου είναι πολύτιμη.

panaisit
02.02.2012, 13:07
paidia kalhmera neos sto forum...telos mhna lew na anevw monaxo, eimai arxitektonas mhxanikos me 10 xronia empeiria se kataskeyes, teleiofoitos italias, kapoia plhroforia xrhsimh parakalw ....efxaristw ek twn proterwn..sorry gia greekglish plhktrologio agglorasiko...

lora
03.02.2012, 09:04
Γεια σας , τι συμφερει σε μια οικογενεια με 3 παιδια να δουλευει 8 ή 4 ωρες ο καθενας , διοτι ξερω πως πληρωνουμε μετα φορους . Αν παιρνει ο καθενας απο 1200 ευρω τοτε τι φορους πληρωνουμε ? ,πως τουσ υπολογιζουμε ?και καθε ποτε πληρωνουμε ( καθε μηνα ή χρονο ). Στους φορους μπαινουν και το
Κιndergeld , οποιος γνωριζει ολοι την διαδικασια ή καποιο σαιτ σχετικο ασ απαντησει . Ευχαριστω.

simone
03.02.2012, 14:03
Γεια σας , τι συμφερει σε μια οικογενεια με 3 παιδια να δουλευει 8 ή 4 ωρες ο καθενας , διοτι ξερω πως πληρωνουμε μετα φορους . Αν παιρνει ο καθενας απο 1200 ευρω τοτε τι φορους πληρωνουμε ? ,πως τουσ υπολογιζουμε ?και καθε ποτε πληρωνουμε ( καθε μηνα ή χρονο ). Στους φορους μπαινουν και το
Κιndergeld , οποιος γνωριζει ολοι την διαδικασια ή καποιο σαιτ σχετικο ασ απαντησει . Ευχαριστω.

Γεια σου Lora.:smile_:
Kαι εμεις στο ψαξιμο ειμαστε.
Δεν νομιζω να σας συμφερει σε καμια περιπτωση να δουλευετε και οι 2 τετραωρα.
Ο ενας ναι.Και αυτο για αρχη τουλαχιστον..Γνωμη μου παντα.
Απ οτι διαβασα και ενημερωθηκα δεν φορολογουνται τα 400ε.
Και μετα ειναι με κλιμακες.Αν εισαι παντρεμενος,χωρισμενος κτλ κτλ-
Καπου υπαρχουν πληροφοριες εδω μεσα.Εψαξα να τις βρω αλλα δεν τα καταφερα.
Τωρα χωρις να ξερω δε νομιζω το κρατος να φορολογει τα επιδοματα.
Αυτα ειναι βοηθημα..
Δεν το γνωριζω ομως.

Για το Kindergeld πηρα πληροφοριες απο εδω Kindergeld - www.arbeitsagentur.de (http://www.arbeitsagentur.de/zentraler-Content/A09-Kindergeld/A091-steuerrechtliche-Leistungen/Allgemein/Kindergeld.html)
το οποιο βρηκα απο το φορουμ.

Διαβασε και αυτο.http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231146451
Το βρηκα προσφατα.

summerman
11.02.2012, 21:19
ρε μιλου βοηθα κ λιγο ολο στην επιπληξη εχεις ολο το κοσμο. μπορει να μου πει κανεις σε ποια πολη ειναι καλυτερα να ανεβω για να βρω δουλεια πιο ευκολα κ για τα σχολεια των παιδιων κ ποσο ειναι τα νοικια περιπου για 6μελη οικογενεια

anna serres
14.02.2012, 11:52
Καλημερα.
Ειμαι μητερα 38 ετων με μια κορη στα 14 και προκειται να ανεβω Στουτγκαρδη το Μαιο. Δεν εγνωριζω καθολου τη Γερμανικη αν και διαβαζω μονη μου να μαθω οτι μπορω. Ειμαι ανεργη εδω και λιγους μηνες. Αρχικα θα μεινω σε μια ξαδερφη μου αλλα θα πρεπει συντομα να βρω σπιτι και εργασια εκει ωστε να φερω και το παιδι μου. Σκοπευω να μετοικησω μονιμα στη Γερμανια. Εχω 20 χρονια εμπειρια στις πωλησεις κι ενα καλο βιογραφικο. Εχω τελειωσει Λυκειο.
Συγκεντρωνω οσα χαρτια μπορω, αλλα θα ηθελω αν ξερει κανεις να μου πει συγκεκριμενα βηματα απο τη στιιγμη που θα κατεβω απο το αεροπλανο. Πρεπει να παω πρωτα να δηλωθω στο δημο και μετα στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ? Που πρεπει να απευθυνθω? Πως μπορω να εγγραφω σε σχολειο ωστε να μαθω τη γλωσσα γρηγορα?
Ισως αρχικα δεν ειμαι αρκετα σαφης αλλα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω πρωτα και τι μετα. Ειμαι στη διαθεση σας για οποιεσδηποτε διευκρινησεις.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

scorpios75
14.02.2012, 19:49
Καλησπέρα στην παρέα..

Φοβερό το forum παιδιά... συγχαρητήρια!!!

Είμαι παντρεμένος με δύο παιδιά.. πρώτη δημοτικού πάει τώρα ο μικρός μου και έκτη η μεγάλη μου... έχω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα που θέλω να μεταφέρω γερμανία μπορώ? αλλά και να κάνω και μία έξτρα δουλειά εγώ αλλά και η γυναίκα μου... την γλώσα δεν την ξέρουμε... τι χαρτία θέλει ? όλα πρέπει φαντάζομαι τηα χρειαστούν μετάφραση ?..στουτγκάρδη ή μόναχο σκεφτόμαστε να μείνουμε αλλά όχι μέσα εκτός πιο οικογενειάκα νοίκια.. μέχρι 60 70 τετραγωνικά.. και γενικότερα κάθε τι πληροφορία που πρέπει να γνωρίζουμε...

Άνοιξα ξεχωριστό θέμα για να συλέξω καλύτερα τις πληροφορίες με όλη την καλή σας θέληση :) και πάλι ευχαριστώ!

dimis 35
14.02.2012, 23:26
Καλησπερα μια ερωτηση .Σκεφτομαι να ανεβω γερμανια για δουλεια οικογενειακος (πρωτα εγω βεβαια) η κορη μου η οποια τελειωνει φετος το λυκειο εδω πως γινετε με τα πανεπιστημια επανω με το θεμα της γλωσσας κτλ.Ευχαριστω

ASTERI
15.02.2012, 00:05
GIA SAS KAI EFXARISTO GIA TIN APANDISI.AIMAI KANURIA STIN PAREA TA ITELA NA ROTISO TI KSERETE GIA TIN POLI FULDA HASSAH .TELI MARTIOU PAME GERMANIA,AFINO TA PEDAKIA MOU ,EXO MIA VALITSA EMATI ONIRA PAO NAVRO TI TIXI KAI TO MELON TON PEDION MOU.AN BORITE NA MOU PITE TI XARTYA TA PREPNA EXO MAZI MOU .APO PU TA PREPI NA KSEKINISO????//help2

gorica
15.02.2012, 15:44
Καλησπέρα σε όλους.Εγώ η σύζυγός μου και τα παιδάκια μας 3,5 χρονών και νεογγέννητο 4 μηνών από τέλος Απριλίου και μετά ερχόμαστε οριστικά για το υπόλοιπο της ζωής μας στο Ludenscheid λιγο έξω από το Hagen.Νομίζω ότι είμαι αρκετά ενημερωμένος για το τί πρέπει να κάνω ερχόμενος εκεί αλλά παρακαλώ οποιονδήποτε γνωρίζει κάτι παραπάνω να μου το γράψει πολύ ευχαρίστως. Είμαι 42 ετών απόστρατος Αξιωματικός και προτίθεμαι να κάνω οτιδήποτε δουλειά απαιτηθεί έως να μάθω τα Γερμανικά με σκοπό όπως αναζητήσω κάτι καλύτερο ως πτυχιούχος τέλος πάντων που είμαι.Οδηγός μας είναι μία συγγενής μου η οποία μένει και εργαζεται εκεί για πάνω από 35 χρόνια η οποία για αρχή μας έχει βρεί σπίτι και μας βοηθάει στην ανεύρεση εργασίας. Έρχομαι εκεί και αμέσως την επόμενη μέρα δηλωνόμαστε όλοι εκεί που πρέπει να δηλωθούμε. Ρωτάω εγώ τώρα άν αμέσως και χωρίς εγώ να έχω βρεί ακόμα δουλειά η σύζυγός μου δικαιούται άμεσα τα 2 επιδόματα των τέκνων και μου είπανε για κάποιο επίδομα άνεργης μητέρας. Είναι αλήθεια? Η γυναίκα μου 26 ετών είναι άνεργη στην Ελλάδα αλλά δεν παίρνει κανένα επίδομα. Εγώ μόνο παίρνω για τα παιδιά και την σύζυγό μου ενσωματωμένα στη σύνταξη. Ένα άλλο θέμα που θα ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία σας σαν έλληνες εκεί της Γερμανίας είναι πόσο δύσκολο για μένα είναι να βρώ μία δουλειά εκεί χωρίς να ξέρω την γλώσσα. Έχω ξεκινήσει ταχύρυθμα και την μαθαίνω. Γνωρίζω πολύ καλά Αγγλικά. Παρόλο που έχω γνωστό εκεί ρωτάω τον οποιονδήποτε να μου πεί την γνώμη του γιατί αφενώς θέλω να είμαι όσο το δυνατό πιο έτοιμος όταν έρθω αφετέρου η γνωστή μου πολλα πράγματα δεν τα ξέρει γιατί δεν την ενδιαφέρουν.

lora
16.02.2012, 14:29
γεια σας σε ολους ,πηραμε αναλητικη καρτελα ( kontoauszug) απο την Sparkasse , και μου γραφει αυτο Gesamtumsätze 89,55 - Anz . ; 2 408.02.Anz. ; Τι σημενη αυτο ? Απο οτι ειδα στην μεταφραση ειναι ειναι συνολικα εσοδα ,αλλα τι εσοδα ? . Οτι ξοδευαμε μας τα εγραψε αναλιτικα , αυτο δεν ξερω τι ειναι και τον προηγουμενη φορα παλι ηταν 124,25- ευρω . Ασ μου εξηγησει οποιος ξερει τι ειναι αυτο και γιατι πεζονται τετοια ποσα ? ευχαριστω εκ των προτερων help2

australian
16.02.2012, 15:25
FIMOTRO: ΡΕΚΟΡ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕ 1 ΕΚΑΤ. ΚΕΝΕΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (http://fimotro.blogspot.com/2012/02/1_16.html)

vasilism
21.02.2012, 00:37
καλώς σας βρήκα!

Την άλλη εβδομάδα ανεβαίνω φρανκφούρτη...
Επειδή διαβάζω συχνά "με το διαβατήριο" ή ταυτότητα είναι οκ έτσι?

Περισσότερο με απασχολεί για τις δημόσιες υπηρεσίες αν τη δέχονται κανονικά γιατί δεν έχω διαβατήριο.

Ευχαριστώ!

Θοδωρής
21.02.2012, 04:38
καλώς σας βρήκα!

Την άλλη εβδομάδα ανεβαίνω φρανκφούρτη...
Επειδή διαβάζω συχνά "με το διαβατήριο" ή ταυτότητα είναι οκ έτσι?

Περισσότερο με απασχολεί για τις δημόσιες υπηρεσίες αν τη δέχονται κανονικά γιατί δεν έχω διαβατήριο.

Ευχαριστώ!

Φρανκφούρτη μόνο διαβατήριο!!! εχε τον νου σου.. :bravo_:

vasilism
21.02.2012, 18:11
Ισχύει 100% αυτό?
Πετάω Κυριακή...θα τρέξω αύριο αν είναι να βγάλω και αν προλάβω...

Θοδωρής
21.02.2012, 20:17
Ισχύει 100% αυτό?
Πετάω Κυριακή...θα τρέξω αύριο αν είναι να βγάλω και αν προλάβω...

ναι ισχυει απο Φρανκοφούρτη σου γράφω! μην το διακινδυνεύσεις..

mixalis18
21.02.2012, 22:59
help2
gia sas kai apo emena patriotakia!:bravo_1:

se peripou ena mina aneveno k egw epanw stin poli tis nurnberg gia eyresi ergasias....... 8a 8ela na rwtisw ean exw elpida na vrw ergasia panw sto epagelma poy ekana san ekpaideyths skyloy... stin perioxi pou proanefera...
an gnorizi kapoios 8a me voi8ouse poly psixologika gia to neo mou 3ekinima!

mixalis18
22.02.2012, 20:15
danke milu... gnorizo oti xwris tin glossa den ginete tipota... siga siga ma8enw ta vasika is ka8imerinotitas dld. an deis kai kati pio sigkekrimenw steile pm... na eisai kala!

scorpios75
23.02.2012, 11:52
καλημέρα.. πήρα στο γερμανικό προξενείο στη ναθήνα για μετανάστευση οικογένειας κα ιτο μόνο που μου είπε είναι να πάρω μαζί μου τις ταυτότητες των γονιών και τα διαβατήρια των παιδιών μου... είναι αλήθεια??? και ότι αν βρω δουλειά εκεί όλα κανονίζονται για δήλωση κατοικίας και τα λοιπά...

scorpios75
23.02.2012, 12:48
Ευχαριστω Μilu.. η αληθεια ειανι οτι εχω καταστημα και το κλεινω.. θα παω ΤΕΒΕ μαλλον .... πω πω εχω πελαγωση το τι θελει... εχω και το αμαξι που ακομα δνε ειναι ξεχρεωμενο

scorpios75
23.02.2012, 13:00
μία ερώτηση... εχώ δίπλωμα Γ κατηγορίας το νέο σαν πιστωτική.. ισχύσει για γερμανία η θέλει καμία αλλαγή επάνω? και ναι τί μπορώ να κάνω εκεί? και πόσα περίπου θα πέρνω? η γυναίκα έχει διπλωμα νοσηλεύτριας 3 χρόνια είχε πάει .. δημόσειο δίπλωμα.. πόσα θα πέρνει?? ευχαριστώ.... help2

mikael
23.02.2012, 13:11
μία ερώτηση... εχώ δίπλωμα Γ κατηγορίας το νέο σαν πιστωτική.. ισχύσει για γερμανία η θέλει καμία αλλαγή επάνω? και ναι τί μπορώ να κάνω εκεί? και πόσα περίπου θα πέρνω? η γυναίκα έχει διπλωμα νοσηλεύτριας 3 χρόνια είχε πάει .. δημόσειο δίπλωμα.. πόσα θα πέρνει?? ευχαριστώ.... help2
Απ οτι εχω διαβασει κατα καιρους εχουν σημαντικη ζητηση τα επαγγελματα σας..απο γλωσσα σε τι επιπεδο ειστε?

scorpios75
23.02.2012, 13:26
Απ οτι εχω διαβασει κατα καιρους εχουν σημαντικη ζητηση τα επαγγελματα σας..απο γλωσσα σε τι επιπεδο ειστε?

όχι τόσο καλή αλλά κάνουμε ταχυρηθμά μαθήματα....

mikael
23.02.2012, 13:32
όχι τόσο καλή αλλά κάνουμε ταχυρηθμά μαθήματα....

πολυ καλο φωνητικο λεξικο και για την προφορα των λεξεων
dict.cc | vielen | Wφrterbuch Englisch-Deutsch (http://www.dict.cc/?s=vielen)

εαν ξερετε αγγλικα θα σας βοηθησει πολυ
Toms Deutschseite - Hilfestellung beim Erlernen der deutschen Sprache (http://www.deutschseite.de/inhalt.html)

για επιπεδο Α-2
A2 Themen - Blog fr alle, die Deutsch lernen (http://deutsch-lerner.blog.de/tags/a2-themen/)

scorpios75
23.02.2012, 13:59
Ευχαριστώ πολύ milu!!:bravo_1:

kostandinosb
25.02.2012, 00:55
Καλησπέρα και από εμένα.
Εγώ έχω έρθει από τις 15/2/2012 στην Fürth.
Έχω γραφτεί σε κάποιες υπηρεσίες και μου έχει μείνει μόνο να καταθέσω να χαρτιά στο jobcenter και να αναγνωρίσω το πτυχίο στο Μόναχο.
Ξεκίνησα σήμερα και το ψάξιμο της δουλείας.
Ξέρει κανείς κανέναν μεταφραστή για να μεταφράσω πτυχία και συστατικές επιστολές???
Μέχρι στιγμής πολύς κόσμος μου λέει ότι χρειάζονται μηχανολόγους μηχανικούς. Θα δούμε πως θα κυλίσει το θέμα!

kostandinosb
25.02.2012, 11:36
Vielen Dank:smile_:

civicoulas15
27.02.2012, 10:31
ειμαστε ζευγαρι με κορη 3 ετων.θα μεταναστευουμε Αμβουργο.θα ηθελα να μου πει καποιος τα εξης:μπορω να παρω ταμειο για ενα χρονο,οταν θα μεταφερθει γερμανια για ποσο καιρο το παιρνω?το επιδομα προνοιας που παιρνω για την κορη μου μεταφερεται πανω?αν ναι με πιο εντυπο γινεται?sozialhilfe απο ποσο εισοδημα και κατω το παιρνεις?

giorgos f
27.02.2012, 11:41
το επαγγελματικό δίπλωμα για ταξί ισχύει στην Γερμανία ?

AntonisThess
27.02.2012, 19:56
το επαγγελματικό δίπλωμα για ταξί ισχύει στην Γερμανία ?

Γεια σου Γιώργο !

Στην Γερμανία μπορείς και με το απλό δίπλωμα οδήγησης να βγάλεις άδεια ως οδηγός ταξί. Αλλά πρέπει πρώτα να δώσεις εξετάσεις στην πόλη που θα εργαστείς για την γνώση των οδών, αξιοθέατα κλπ. Αυτά φυσικά στα γερμανικά. Μην ξενάς ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείς και το Σι-Μπι για επιβεβαίωση με το τηλεφωνικό κέντρο. Ελάχιστοι εργοδότες δεν συμμετέχουν σε τηλεφωνικά κέντρα. Υπόψιν όμως ότι ως υπάλληλος σε ταξί, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες δεν σε ασφαλίζουν πλήρες. Παζάρια πάντως γίνονται. Το αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι εάν βρεθείς άνεργος ξαφνικά και πάρεις ταμείο ανεργίας θα είναι για κλάματα. Απλά θα δικαιούσε και επίδομα κατοικίας.

Καλή συνέχεια !

australian
01.03.2012, 00:25
Έλληνες μετανάστες στο Βερολίνο | Κοινωνία & Πολιτισμός | DW.DE | 29.02.2012 (http://www.dw.de/dw/article/0,,15775120,00.html)

Geologist
01.03.2012, 02:39
Καλησπερα σας, αναζητω κ εγω διεξοδους διαφυγης στην δυτικη ευρωπη, τυχαινει να εχω συγγενεις στο Βερολινο και ψαχνω εκει εργασια.Ειμαι 28 με πτυχιο Γεωλόγου κ τελειωνω κ μαστερ στο Περιβαλλον.Τα γερμανικα μου ειναι σε πρωιμο σταδιο.Θα ηθελα καποια Link γραφειων ευρεσεως εργασιας (εργολαβικά) που τους πληρώνεις για καποιο διαστημα οταν βρεθει δουλεια.Ευχαριστω

michaelgreece
04.03.2012, 11:24
ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ ΚΑΙ ΣΥΝΧΡΟΝΩΣ ΑΝΥΣΗΧΗΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΥΜΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΕΛΛΑΔΑ ΗΡΘΑΜΕ ΠΙΣΩ ΛΑΘΟΣ .....ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΗΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΠΛΕΟΝ ....ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ Η ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

Θοδωρής
05.03.2012, 21:53
ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ ΚΑΙ ΣΥΝΧΡΟΝΩΣ ΑΝΥΣΗΧΗΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΥΜΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΕΛΛΑΔΑ ΗΡΘΑΜΕ ΠΙΣΩ ΛΑΘΟΣ .....ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΗΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΠΛΕΟΝ ....ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ Η ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

μην απελπίζεσαι για όλους υπάρχει μια λύση! είναι κοινότοπο το ξέρω. Αλλά η απελπισία είναι ο χειρότερος εχθρός. Βάλε δύναμη και προσπάθησε

australian
16.03.2012, 03:18
"Έλληνες, δεν σας θέλουμε στην χώρα μας" | Enimerwsi.gr (http://www.enimerwsi.gr/2012/03/blog-post_3713.html)

mikael
16.03.2012, 10:02
"Έλληνες, δεν σας θέλουμε στην χώρα μας" | Enimerwsi.gr (http://www.enimerwsi.gr/2012/03/blog-post_3713.html)
να μην μενουμε σε ποσταρισματα αρθρων απο το νετ αλλα να μας πουν τα παιδια που ειναι γερμανια τι συμβαινει..τι γινεται με την δωρεαν εκμαθηση γλωσσας..
πουθενα δεν ειναι ευκολα πλεον για τους ελληνες ή αυτους που δεν εχουν εργασιακη εμπειρια ..και καναδα-αυστραλια-αμερικη παρα πολυ δυσκολα βρισκουν δουλεια και οι περισσοτεροι καταληγουν να κανουν ασχετα πραγματα στα πλαισια εκμεταλευσης

mikael
16.03.2012, 10:20
Αλληλεγγύη στην Ελλάδα από Γερμανούς διανοούμενους - NEWS247 (http://news247.gr/oikonomia/oikonomika/oikonomiki_krisi/allhlegguh_sthn_ellada_apo_germanous_dianooumenoys .1693642.html)

antvas
16.03.2012, 12:40
Μονο μια σκεψη στο μυαλο... ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ... Και να παω που;;; και πως;;; _antio:
Δυστυχως ουτε συγγενεις ουτε φιλοι και γνωστοι στην Γερμανία.
Αντε και βγαζω εισιτηριο, πεταω για Γερμανία και φτάνω στο αεροδρόμιο... (Ελπίζω να ειναι νωρις για να εχω την υπολοιπη μερα ελευθερη για να οργανωθω!!!) Μετά τι; που να μεινω; πως να ξεκινησω απο το μηδεν;
Πιστευω πως πολλοι θα ηθελαν να μεταναστευσουν αλλα δεν ξερουν απο που να ξεκινησουν, και μη έχοντας εναν γνωστο (εστω για να μεινουν τον πρωτο καιρο) τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα...

Areti
16.03.2012, 15:09
Συγνώμη που θα σου το πω αυτό.... αλλά είναι καλύτερα να μην έχεις φίλους και γνωστούς εκεί που θα πας.
Περισσότερα προβλήματα απ' ότι αποτελέσματα. Όλα είναι στο χέρι του καθενός να τα καταφέρει και εξαρτάται και απο πόσο το θέλει. Επίσης όπως έχω πει και σε άλλο μου πόστ, χωρίς οργάνωση και σωστή ενημέρωση καλύτερα να μην το προσπαθήσεις καν γιατί θα αποτύχεις. Λίγοι είναι αυτοί που τα έχουν καταφέρει πέρνοντας μόνο μια βαλίτσα και όπου τους βγάλει, και όπως καταλαβαίνεις αυτό ήταν θέμα τύχης. Όπότε πριν χαλάσεις τα λεφτά σου για το εισητήριο κάνε μια προετοιμασία πρώτα και φυσικά ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζεις τα βασικά στα γερμανικά για να μπορείς να συνεννοηθείς. Άρχισε λοιπόν να κάνεις ερωτήσεις πρακτικές και όχι τόσο ρητορικές. Τέλος θα πρέπει να δουλέψεις σκληρά για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και να μην περιμένεις βοήθεια απο κανένα. Έτσι αυτό που θα έχεις καταφέρει θα είναι δικό σου, δεν θα το χρωστάς σε κανέναν.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλους (κατά την αποψή μου πάντα) όσους σκέφτονται να φύγουν.

antvas
16.03.2012, 15:46
Συγνώμη που θα σου το πω αυτό.... αλλά είναι καλύτερα να μην έχεις φίλους και γνωστούς εκεί που θα πας.
Περισσότερα προβλήματα απ' ότι αποτελέσματα. Όλα είναι στο χέρι του καθενός να τα καταφέρει και εξαρτάται και απο πόσο το θέλει. Επίσης όπως έχω πει και σε άλλο μου πόστ, χωρίς οργάνωση και σωστή ενημέρωση καλύτερα να μην το προσπαθήσεις καν γιατί θα αποτύχεις. Λίγοι είναι αυτοί που τα έχουν καταφέρει πέρνοντας μόνο μια βαλίτσα και όπου τους βγάλει, και όπως καταλαβαίνεις αυτό ήταν θέμα τύχης. Όπότε πριν χαλάσεις τα λεφτά σου για το εισητήριο κάνε μια προετοιμασία πρώτα και φυσικά ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζεις τα βασικά στα γερμανικά για να μπορείς να συνεννοηθείς. Άρχισε λοιπόν να κάνεις ερωτήσεις πρακτικές και όχι τόσο ρητορικές. Τέλος θα πρέπει να δουλέψεις σκληρά για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και να μην περιμένεις βοήθεια απο κανένα. Έτσι αυτό που θα έχεις καταφέρει θα είναι δικό σου, δεν θα το χρωστάς σε κανέναν.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλους (κατά την αποψή μου πάντα) όσους σκέφτονται να φύγουν.

Ευχαριστώ Areti.:thanks_
Τα βασικά στα γερμανικα τα ξερω. Καταλαβαινω αν μου μιλησουν αλλα δεν μπορω να μιλησω και τοσο καλα... Γεννηθηκα στην Γερμανία αλλα ηρθαμε Ελλαδα οικογενειακώς οταν ημουν μικρη (9 χρονων) με αποτελεσμα τα περισσοτερα να τα εχω ξεχασει... Τωρα διαβαζω για να τα θυμηθω παλι
Διαβασα πολλα post και πηρα αρκετες απαντησεις σε θεματα κατοικιας και εργασιας (τα βασικά για αρχη) αλλα δεν ειναι λιγο δυσκολο με το που θα παω Γερμανια να βρω αμεσως ενα μερος να μεινω και μετα να ψαξω για δουλεια;
Εχω τελειωσει Μηχανικος Δομικών Εργων, αλλα σκεφτομαι για αρχη να εργαστω σαν σχεδιαστρια μεχρι να μαθω τους οικοδομικους κανονισμους της Γερμανιας. Η οποιαδηποτε αλλη δουλεια...
Αρα, για αρχη η ερωτηση μου μαλλον ειναι που θα μπορουσα να μεινω για αρχη στην Γερμανία, εστω και προσωρινα...

Θοδωρής
16.03.2012, 16:41

'Αρθρο επιπέδου Bild και ελαφρά χειρότερο (απο δημοσιογραφους μιας χωρας με μηδενική προνοια για τους μετανάστες, ΚΑΙ ΜΕ 360 ευρω ταμείο για του γηγενείς). το δουλεμα σε ολο του το μεγαλείο!

Ntinos
16.03.2012, 16:42
Το επίδομα Harzt IV διακόπτεται για ΟΛΟΥΣ τους πολίτες της ΕΕ. Δεν διακόπτεται αποκλειστικά και μόνο για Έλληνες και Ισπανούς, όπως ισχυρίζεστε. Καλό θα είναι να βάζετε και την μετάφραση του Γερμανικού κειμένου, γιατί έτσι δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

australian
16.03.2012, 17:16
Το επίδομα Harzt IV διακόπτεται για ΟΛΟΥΣ τους πολίτες της ΕΕ. Δεν διακόπτεται αποκλειστικά και μόνο για Έλληνες και Ισπανούς, όπως ισχυρίζεστε. Καλό θα είναι να βάζετε και την μετάφραση του Γερμανικού κειμένου, γιατί έτσι δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

Το άρθρο το postara εγώ.δυστυχώς δε γνωρίζω Γερμανικά για να το μεταφράσω!

Areti
16.03.2012, 17:17
Τα βασικά στα γερμανικα τα ξερω. Καταλαβαινω αν μου μιλησουν αλλα δεν μπορω να μιλησω και τοσο καλα... Γεννηθηκα στην Γερμανία αλλα ηρθαμε Ελλαδα οικογενειακώς οταν ημουν μικρη (9 χρονων) με αποτελεσμα τα περισσοτερα να τα εχω ξεχασει... Τωρα διαβαζω για να τα θυμηθω παλι
Διαβασα πολλα post και πηρα αρκετες απαντησεις σε θεματα κατοικιας και εργασιας (τα βασικά για αρχη) αλλα δεν ειναι λιγο δυσκολο με το που θα παω Γερμανια να βρω αμεσως ενα μερος να μεινω και μετα να ψαξω για δουλεια;
Εχω τελειωσει Μηχανικος Δομικών Εργων, αλλα σκεφτομαι για αρχη να εργαστω σαν σχεδιαστρια μεχρι να μαθω τους οικοδομικους κανονισμους της Γερμανιας. Η οποιαδηποτε αλλη δουλεια...
Αρα, για αρχη η ερωτηση μου μαλλον ειναι που θα μπορουσα να μεινω για αρχη στην Γερμανία, εστω και προσωρινα...

Ωραία τότε το βασικό τη γλώσσα (αν καταλαβαίνεις τι σου λένε) το έχεις. Το να αρχίσεις να μιλάς κι εσύ θα έρθει σιγά σιγά. Για αρχή θα μείνεις σε κάποιο hostel ή κάτι φθηνό τελος πάντων όπως όλοι. Εγώ φαντάσου δεν έβρισκα τπτ φθηνό και έμεινα για 10 μέρες σε ξενοδοχείο. Εκεί μου έφυγαν για πλάκα 300 ευρώπουλα. Τι να κάνω όμως ήμουν αποφασισμένη να τα καταφέρω. Μέσα σε 10 μέρες βρήκα ένα WG και απο τότε μένω εδώ. Μέσα σε 1 μήνα βρήκα fulltime δουλειά και τώρα ψάχνω για δικό μου διαμέρισμα για να μπορέσει σε κανα 2 μήνες να έρθει και ο άντρας μου. Τώρα όσον αφορά το επάγγελμά σου θα πρέπει να το ψάξεις λίγο γιατί δεν νομίζω να είναι αρκετό το επίπεδο Β1 στο θέμα της γλώσσας. Επίσης πρέπει να δεις και κατά πόσο το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει ζήτηση, δλδ πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά στον τομέα σου? Εδώ στη Γερμανία είναι πολύ της χαρτούρας και των πτυχίων. Όσο περισσότερα χαρτιά έχεις και όσο καλύτερα "πουλάς" τον εαυτό σου, τόσο πιο εύκολα μπορείς να βρεις δουλειά.
Ελπίζω να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις καλή δύναμη, καλή συνέχεια και αργά, σταθερά και σίγουρα βήματα.

antvas
16.03.2012, 19:39
Ωραία τότε το βασικό τη γλώσσα (αν καταλαβαίνεις τι σου λένε) το έχεις. Το να αρχίσεις να μιλάς κι εσύ θα έρθει σιγά σιγά. Για αρχή θα μείνεις σε κάποιο hostel ή κάτι φθηνό τελος πάντων όπως όλοι. Εγώ φαντάσου δεν έβρισκα τπτ φθηνό και έμεινα για 10 μέρες σε ξενοδοχείο. Εκεί μου έφυγαν για πλάκα 300 ευρώπουλα. Τι να κάνω όμως ήμουν αποφασισμένη να τα καταφέρω. Μέσα σε 10 μέρες βρήκα ένα WG και απο τότε μένω εδώ. Μέσα σε 1 μήνα βρήκα fulltime δουλειά και τώρα ψάχνω για δικό μου διαμέρισμα για να μπορέσει σε κανα 2 μήνες να έρθει και ο άντρας μου. Τώρα όσον αφορά το επάγγελμά σου θα πρέπει να το ψάξεις λίγο γιατί δεν νομίζω να είναι αρκετό το επίπεδο Β1 στο θέμα της γλώσσας. Επίσης πρέπει να δεις και κατά πόσο το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει ζήτηση, δλδ πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά στον τομέα σου? Εδώ στη Γερμανία είναι πολύ της χαρτούρας και των πτυχίων. Όσο περισσότερα χαρτιά έχεις και όσο καλύτερα "πουλάς" τον εαυτό σου, τόσο πιο εύκολα μπορείς να βρεις δουλειά.
Ελπίζω να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις καλή δύναμη, καλή συνέχεια και αργά, σταθερά και σίγουρα βήματα.

Σε ευχαριστω για ολα. Ευχομαι και σε εσενα τα καλυτερα. Και σε ολα τα πατριωτακια... _bye:

katerfit
17.03.2012, 02:28

Γεια σου antvas !!
Αυτο που καταφερε η Αρετη μονη της, ειναι αξιοθαυμαστο και μπραβο της!!
Αρετη μου συνεχισε ετσι,μας δινεις δυναμη !!
Σου γραφω επειδη και εγω γεννηθηκα εκει και ηρθα 9 χρονων.Θυμομουν λιγα και τωρα, μετα απο 4 μηνες περιπου διαβασμα, εχω μαθει αλλα τοσα... Απλα να ξερεις οτι δεν εισαι μονο εσυ σε αυτην την περιπτωση (γιαυτο σου γραφω) αλλα χρειαζεται να εισαι αποφασισμενη, οχι απλως να παρεις το αεραπλανο και να φθασεις, αλλα να κανεις ο,τι καλυτερο για να τα καταφερεις.Να το πιστεψεις!! Η αρχη ειναι δυσκολη, βουνο,το νιωθω και εγω, αλλα μολις βρεθει σπιτι και μια οποιαδηποτε, στην αναγκη, δουλεια, μετα ολα θα μπουν σε μια πορεια.
Σε αυτο που πρεπει να δοθεις ειναι η βελτιωση της γλωσσας και κρινεις με βαση καποια κριτηρια σε ποιο μερος ειναι πιο ευνοικα για την ειδικοτητα σου και κατ' επεκταση για το μελλον σου.
Ψαχνε και ρωτα, οσο μπορεις.....
Οπως ολοι οι σημαντικοι στοχοι της ζωης μας εως τωρα, ετσι και αυτος, που ειναι το μελλον μας.... πρεπει να δωσουμε το 100% ..... :yes:

antvas
18.03.2012, 11:35
Γεια σου antvas !!
Αυτο που καταφερε η Αρετη μονη της, ειναι αξιοθαυμαστο και μπραβο της!!
Αρετη μου συνεχισε ετσι,μας δινεις δυναμη !!
Σου γραφω επειδη και εγω γεννηθηκα εκει και ηρθα 9 χρονων.Θυμομουν λιγα και τωρα, μετα απο 4 μηνες περιπου διαβασμα, εχω μαθει αλλα τοσα... .................................................. ............................

Ακριβως οπως τα λες Κaterfit...
Τωρα νιώθω λιγο τρομαγμένη και αγχωμένη αλλα δεν προκειτε να το βάλω κατω... Εννοείται πως στην αρχη θα ξεκινήσω με οποιαδήποτε δουλεια, και αργοτερα, αφου ταχτοποιηθω καπως θα μπορεσω να ψαξω με την ησυχία μου, κατι, εστω κοντα στο αντικειμενό μου... αρκει να ζω ανθρώπινα και με αξιοπρέπεια, κατι που δυστυχώς κοντευω να ξεχάσω εδω.
Απ' οτι ειδα σε αγγελίες, σχεδιαστές εχουν αρκετα μεγαλη ζήτηση και ειδα πολλες αγγελίες στην Φρανκφούρτη. Το σημειώνω αυτό για όσους ενδιαφέρονται...
Τώρα μελετάω τα γερμανικά μου και -ελπίζω- σύντομα να φύγω...
Καλή επιτυχία και σε εσένα katerfit. Σου ευχομαι τα καλύτερα...

Υ.Γ. Αυτο που μου την δίνει περισσότερο εδω ειναι το οτι μας απαγορεψαν να ονειρευόμαστε. Οκ, ενα πιατο φαγητο το έχουμε, αλλα δεν ζούμε μονο γι' αυτο. Ετσι δεν ειναι;;;;;

Toula Pap.
18.03.2012, 14:51
Καλησπερα σε ολα τα πατριωτακια.Και εγω με τη σειρα μου θελω να σας μεταφερω τις φοβιες μου για τη ζωη στην Ελλαδιτσα μας ,που δυστυχως παει απο το κακο στο χειροτερο.Εχω χασει τη δουλεια μου εδω κ 9 μηνες κ ο ανδρας μου το ιδιο.Ζουμε μεχρι στιγμης με το ταμειο ανεργιας κ εχουμε κ δυο κοριτσακια,3 χρονων ,διδυμα.Αρχισαμε μα σκεφτομαστε σοβαρα το θεμα της μεταναστευσης γιατι ειναι δυσκολα εδω τα πραγματα.Δυσκολα θα ειναι κ εκει στην αρχη αλλα ευελπιστομε σε ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια μας.Εγω αν κ γεννηθηκα στην γερμανια(παιδι μεταναστων)φυγανε οι γονεις μου οταν ημουν μηνων,δυστυχως,κ δεν γνωριζω καθολου,οπως κ ο συζυγος,τη γλωσσα.Διαβαζω απο χτες το βραδυ αυτα που γραφετε εδω κ απο την μια ενω ενθουσιαζομαι απο την αλλη παλι απογοητευομαι...Υπαρχουν δουλειες???Μιλησα με καποιους τελευταιους συγγενεις εκει κ μου ειπαν δυσκολα τα πραγματα...εδω διαβαζω αλλα...Υπαρχουν δουλειες στα ελλ.εστιατορια?Μπορουμε να βασιστουμε κ να ερθουμε?Δεν θελω να αφησω τα παιδια μου εδω καθολου...θελω ολοι να φυγουμε....Ευχαριστω για την υπομονη σας κ ζηταω συγνωμη αν σας ζαλισα....ειμαστε πλεον απελπισμενοι...

kosofos
18.03.2012, 22:04
Kalispera,
Den ginese katholou kourastiki isa isa. Ta pragmata kai edo se autous tous tomeis (estiatoria ktl) exoun dyskolepsi ligo eos arketa. Kata tin gnomi mou fige ap autin tin idea. Den einai kai oti kalitero, kalitera se mia etairia katharismou para se auto (gnomi mou) . Einai pleon poli oi ellines pou anevikan kai anazitoun mia ergasia kai to problima panta i glossa. Sta magazia pas kai se dioxnoun ap to ena sto allo. Einai poli krima auto pou simvainei stin xora mas. Oi anergia mastizei ta panta. Kai pali gnomi mou se tetoies periptosis einai ton proto kairo na anebenei monaxa enas kai meta na akolouthi kai i oikogeneia. Einai polla ta eksoda kai ta anxoi gia mia oloklroi oikogeneia stiin arxi. Kali dynami se olous!!!

Toula Pap.
19.03.2012, 09:42
Καλημερα kosofos κ σε ολους σας.Καταλαβαινω οτι οι δυσκολιες θα ειναι πολλες(απο τωρα εχουμε αγχωθει με ολα αυτα τα χαρτια που χρειαζονται)αλλα κ παλι η ζωη εδω ειναι πολυ πιο δυσκολη..Χρειαζομαστε ενα σπρωξιμο απο καποιον κ μετα πιστευω οτι θα στρωσουν ολα.Σκεφτομαστε να παρουμε κ τον πατερα μου μαζι που μιλαει τη γλωσσα για να μπορεσουμε να συννενοηθουμε εξ αρχης κ να κραταει τα παιδια μεχρι να βρουμε παιδικο σταθμο.Ακουγομαι αισιοδοξη γιατι θελω κ εγω η ιδια να πιστεψω οτι θα τα καταφερουμε για τα παιδια μας κ μονο...Θα ενημερωθω οσο μπορω απο το forum εδω,να μπορεσω να μαζεψω οτι χαρτια χρειαζεται κ καποια στιγμη ως τον ιουλιο θα κανουμε το μεγαλο βημα....Ειμαι πολυ τυχερη που βρηκα αυτο το site κ εσας που βοηθατε τοσο πολυ εμας τους απελπισμενους ,πλεον,Ελληνες.....Να στε ολοι καλα πατριωτικα...

Toula Pap.
19.03.2012, 10:36
με αυτες τις εταιριες καθαρισμου τι γινεται???η γλωσσα δεν ειναι απαραιτητη??εχεις κανενα λινκ να μπω να δω???ευχαριστω εκ των προτερων kosofos...

turms
19.03.2012, 12:14
να ρωτησω κατι και εγω;
εχω διαβασει σχεδον ολο το φορουμ αλλα μου μενουν καποιες αποριες και δεν μπορω να βγαλω ακρη εδω στην Ελλαδα.

1. οσον αφορα τις μεταφρασεις. για την σφραγιδα της Χαγης, πρωτα μπαινει η σφραγιδα και μετα γινεται μετραφραση; Μετα μπορεις να το βγαλεις φωτοτυπια να εχεις πχ 3-4 αντιτυπα μεταφρασμενη με την σφραγιδα?

2. οσον αφορα το Ε104. Αλλου στο φορουμ λενε τα παιδια οτι χρειαζεται γενικα για ολους (ή λαθος καταλαβα;;). Αλλα εγω μονο για τον ΟΓΑ βρηκα κατι σχετικο που ψαχνω για πληροφοριες κλπ. Σε αλλα ταμεια (που ενδιαφερομαι εγω και η γυναικα μου) δεν λενε τιποτα για Ε104. Ακομα και η αιτηση που υπαρχει στο ιντερνετ απευθυνεται προς τον ΟΓΑ. Για να παρεις αριθμο ασφαλισης στην γερμανια, τι χρειαζεται (εκτος απο διαβατηριο φυσικα). Χρειαζεται και το Ε104 και τι αλλο?

3. Αν δεν δικαιουσαι επιδομα ανεργιας, απλα για να γραφτεις εκει στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ θελει μονο ταυτότητα/διαβατηριο. Ετσι δνε ειναι;Το U1 κλπ δεν ειναι απαραιτητα.

4. χρειαζεται αδεια παραμονης; εκτος απο το να δηλωθεις, να ανοιξεις λογ/μο, να παρεις ΑΦΜ , ΑΜΚΑ (αν μπορουμε να τα πουμε ετσι) δεν χρειζεται κατι αλλο. Ετσι δεν ειναι;

Sisaki
19.03.2012, 23:20
Kalispera,
Den ginese katholou kourastiki isa isa. Ta pragmata kai edo se autous tous tomeis (estiatoria ktl) exoun dyskolepsi ligo eos arketa. Kata tin gnomi mou fige ap autin tin idea. Den einai kai oti kalitero, kalitera se mia etairia katharismou para se auto (gnomi mou) . Einai pleon poli oi ellines pou anevikan kai anazitoun mia ergasia kai to problima panta i glossa. Sta magazia pas kai se dioxnoun ap to ena sto allo. Einai poli krima auto pou simvainei stin xora mas. Oi anergia mastizei ta panta. Kai pali gnomi mou se tetoies periptosis einai ton proto kairo na anebenei monaxa enas kai meta na akolouthi kai i oikogeneia. Einai polla ta eksoda kai ta anxoi gia mia oloklroi oikogeneia stiin arxi. Kali dynami se olous!!!

Μια ερώτηση για τα ελληνικά εστιατόρια γιατι λες μακριά επειδη ψαχνωμαι και εγω θέλω να μάθω όσα γίνεται περισσότερα για αυτα. Ευχαριστώ.

turms
20.03.2012, 09:42
το διαβασα το κειμενο στις "οδηγιες προσανατολισμου"...για αυτο εκανα τις ερωτησεις.
1. Οσον αφορα την σφραγιδα της Χαγης , τα ξεκαθαρισα και στο ΚΕΠ. Βασικα θα κανω καποια χαρτια, (πτυχια, πιστοποιητικα γεννησης , γαμου κλπ) αλλα δεν νομιζω να κατσω να κανω και απο προυπηρεσια σε δημοσιες υπηρεσιες κλπ
2. και εγω μονο για ΟΓΑ καταλαβα...απλα με μπερδεψε το μηνυμα ενος φιλου που λεει οτι τους το ζητησαν, το Ε104 στην γερμανια (και δεν ελεγε αν ειναι μονο ΟΓΑ) οπως επισης και σε διαφορα site ελεγε οτι χρειαζεται.
3. δεν εχω δικαιωμα επιδοματος ανεργιας, και σιγουρα δε πληρωνω τιποτα στο ΙΚΑ...οποτε υποθετω δεν χρειαζομαι το U1.
4. το Freizügigkeitsbescheinigung ειναι ομως βεβαιωση παραμονης ή αδεια παραμονης; γιατι το αδεια παραμονης με παραπεμπει σε εκτος ΕΕ πολιτες (για αυτο παραξενευτηκα). Η απλα ειναι μια βεβαιωση οτι εχεις κανε anmeldung και εισαι πλεον κατοικος της χωρας;;;

turms
20.03.2012, 12:08
αυτη η υποθεση με το Ε104 ειναι τρελη σπαζοκεφαλια

ειχα στειλει ερωτημα προχθες σε διαφορα ταμεια που ασφαλιστηκα.
Τελικα οπως ειπε και ο milu, και οπως καταλαβα και εγω ειναι μονο για ασφαλισμενους ΟΓΑ (ισχυει τελικα αυτο;)

Ενα ταμειο που ημουνα ασφαλισμενος (επικουρικης ασφαλισης) μου ειπε οτι πρεπει να απευθυνθω στο κυριως ταμειο (που δεν ειναι ΟΓΑ...δεν εχω ασφαλιστει ποτε στον ΟΓΑ)

Η Γεν. Γραμματεια Κοιν. Ασφαλισεων μου απαντησε οτι το Ε104 ειναι για ασφαλιση υγειας. Και πρεπει να απευθυνθεις στο ταμειο που σε ασφαλιζε για θεματα Υγειας...

help2

turms
20.03.2012, 14:06
αυτο για το Ε104 το ειπε καποιος εδω στο φορουμ...(οχι δικος μου φιλος) :yes:

παντως για να μην σε ταλαιπωρω:
Ε104 δεν θελω αφου δεν εχω σχεση με ΟΓΑ
δεν δικαιουμαι (δυστυχως) επιδομα ανεργιας, οποτε ουτε το U2 Θελω.

για το U1 μου ειπες:απόδειξη περιόδων ασφάλισης ΙΚΑ

αν ειχα ασφαλιστει παλιοτερα ΙΚΑ αλλα ΔΕΝ πληρωνω τωρα τιποτα, υποθετω ουτε αυτο χρειαζεται...σωστα? :bravo_:

civicoulas15
20.03.2012, 15:45
ειμαστε ζευγαρι με κορη 3 ετων.θα μεταναστευουμε Αμβουργο.θα ηθελα να μου πει καποιος τα εξης:μπορω να παρω ταμειο για ενα χρονο,οταν θα μεταφερθει γερμανια για ποσο καιρο το παιρνω?το επιδομα προνοιας που παιρνω για την κορη μου μεταφερεται πανω?αν ναι με πιο εντυπο γινεται?sozialhilfe απο ποσο εισοδημα και κατω το παιρνεις?

Joan
20.03.2012, 19:18
Please ein SOS an kserete kt Gia ta parakatw enhmerwste me.

Γεια σας!θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανεις αν υπάρχει στην Στουτγκάρδη 1.τμήματα εκμάθησης της γλώσσας τους( με οικονομικές τιμές... )
2.αν υπάρχουν δουλειές ημιαπασχολησης...(γνωρίζω..Α γγλικά...λίγα Γερμανικά..κ Ρωσικα)
3.πόσο κοστίζουν περίπου τα διαμερίσματα...
Ευχαριστω πολυ!

turms
21.03.2012, 13:13
milu απο λαθος σε μια ερευνα που εκανα βρηκα την σελιδα της ΕΕ και μου τα ξεκαθαρισε καπως.

λοιπον
1. Το έντυπο U1 πιστοποιεί τις περιόδους ασφάλισής σας σε άλλη χώρα της ΕΕ, στην Ισλανδία, το Λιχτενστάιν, τη Νορβηγία ή την Ελβετία, οι οποίες θα ληφθούν υπόψη για τον υπολογισμό των παροχών ανεργίας (αν δεν κανω λαθος ειναι ΜΟΝΟ για παροχες ανεργιας και οχι συνταξης)
2. Το έντυπο U2 είναι η βεβαίωση που χρειάζεστε για την εξαγωγή των παροχών ανεργίας σας (δηλαδη αν ηδη παιαρνεις συνταξη στην ελλαδ να την παρεις στο εξωτερικο)
3. για συνταξη:
Πρέπει να υποβάλετε αίτηση για τη σύνταξή σας στη χώρα όπου ζείτε, εκτός εάν δεν έχετε εργαστεί ποτέ εκεί. Ο "φορέας επικοινωνίας", κατά κανόνα ο φορέας της χώρας όπου ζείτε, αναλαμβάνει τη διαχείριση της αίτησης συνταξιοδότησής σας.

Ο φορέας επικοινωνίας διευκολύνει την ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ των χωρών που εμπλέκονται στην αίτηση συνταξιοδότησής σας.

Όταν ο φορέας επικοινωνίας ειδοποιηθεί για όλες τις αποφάσεις που ελήφθησαν από τις διάφορες χώρες, θα σας αποστείλει ένα συνοπτικό δελτίο με τις εν λόγω αποφάσεις (έγγραφο Ρ1).
Το συνοπτικό δελτίο, το φορητό έγγραφο ‘P1’, σας παρουσιάζει συνοπτικά τις αποφάσεις που έλαβε η κάθε χώρα σχετικά με την αίτηση συνταξιοδότησής σας. Σας ενημερώνει σχετικά με τον τρόπο που χειρίστηκαν οι φορείς τις διάφορες περιόδους ασφάλισης και σας επιτρέπει να δείτε, για παράδειγμα, εάν υπάρχουν κενά ή σώρευση ορισμένων περιόδων ασφάλισης.

turms
21.03.2012, 16:51
εχασα την μπαλα...

Joan
21.03.2012, 19:06

Γεια σας!θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανεις αν υπάρχει στην Στουτγκάρδη 1.τμήματα εκμάθησης της γλώσσας τους( με οικονομικές τιμές... )
2.αν υπάρχουν δουλειές ημιαπασχολησης...(γνωρίζω..Α γγλικά...λίγα Γερμανικά..κ Ρωσικα)
Ευχαριστω πολυ!

Joan
21.03.2012, 19:08

Ευχαριστω πολυ!

Areti
21.03.2012, 21:21

Ευχαριστω πολυ!

1.ναι υπάρχει
2.ναι υπάρχουν
3. Immobilien, Wohnungen und H (http://www.immobilienscout24.de)

Joan
22.03.2012, 00:30
Thank you Areti!

turms
23.03.2012, 12:01
με το αντιγραφο ποινικου μητρωου (με σφραγιδα Χαγης κλπ κλπ) μπορω μετα να παω σε Αστυνομικο Τμημα γερμανιας να παρω το Polizeiliches Führungszeugnis?
ή υπαρχει αλλη διαδικασια?

turms
23.03.2012, 23:46
OK...THANX

αντε να δουμε ....

_antio:

turms
25.03.2012, 21:59
οχι μην ανησυχεις. Μια χαρα τα εξηγεις.
έντυπο U1 η U2 θα το παλεψω αλλα δεν ξερω λογω ιδιαιτερων δεδομενων στην περιπτωση μου αν θα μπορεσω να το εχω.
Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης εχουμε + επαρκή μέσα διαβίωσης
για Lohnsteuerkarte + Steuer-ID ισως παμε εμεις...(εξαρταται απο το ποτε θα βρουμε δουλεια)

Αν καταλαβα καλα ομως, ολη την διαδικασια
Krankenkasse ->Mitgliedsnummer -> Krankenversicheung -> Sozialversicherungsnummer
δεν χρειαζεται να ασχοληθω ωσπου να βρω δουλεια (και ισως και καλυτερα ετσι)

Υ.Γ. απλα θελω να ειμαστε οσο πιο ετοιμοι γινεται για να μην χρειαζεται να ζηταω χαρτια απο φορεις της Ελλαδας , μεσω πρεσβειας, προξενειου κλπ

turms
26.03.2012, 01:19
χμ...υποθετω ομως οτι εάν δεν υποβληθεί (Freizügigkeitsbescheinigung) επικαλεστεί καποιος το δικαίωμα εγκαταστάσεως βάσει της οδηγίας ‧ΕΟΚ τοτε θα εχει προβλημα με τις γραφειοκρατικες διαδικασιες...

τελος παντων....το μεγαλο ζητουμενο ειναι πλεον ενα = ΕΡΓΑΣΙΑ

_antio:

osrik
26.03.2012, 20:48
Καλησπέρα!

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω τα όσα μέλη αφιερώνουν το χρόνο τους για να βοηθήσουν τους υπόλοιπους εμάς από τη πιό "χαζή" στη πιό σοβαρή απορία μας. Είναι σημαντική η βοήθεια που προσφέρετε και σε ανθρώπους που απλώς διαβάζουν ότι έχει ήδη υπωθεί εδώ χωρίς να συμμετέχουν στις συζητήσεις.
Έτσι όπως και πολλοί άλλοι στη παρέα εδώ, σχεδιάζω το ταξίδι μου για τη Γερμανία. Γνωρίζω υπό - αρχάρια (!) Γερμανικά, αλλά την απόφασή μου για το ρίσκο του ταξιδιού την ενθαρύνει το γνωστικό μου αντικείμενο το οποίο έχει μεγάλη ζήτηση (Ηλεκτρολόγος - Μηχανικός Αυτοματισμού).
Το πλάνο (στο μυαλό μου τουλάχιστον) λέει: να εργαστώ οπουδήποτε (αν βρώ στο αντικειμενό μου με Αγγλικά ακόμα καλύτερα) και μάθηματα Γερμανικών.
Έχω διαβάσει πάρα πολλές συζητήσεις εδώ αλλά ακόμα δεν ξέρω τι να περιμένω. Είναι αρκετά φιλόδοξο το σκεπτικό αυτό ή απτό? Υπολογίζω σε εγγραφή σε ΟΑΕΔ και άλλων γραφείων συν κατ' ιδίαν τρεξιμο σε εργοστασια και βιομηχανίες.

andreass87
26.03.2012, 20:58
Καλησπέρα!

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω τα όσα μέλη αφιερώνουν το χρόνο τους για να βοηθήσουν τους υπόλοιπους εμάς από τη πιό "χαζή" στη πιό σοβαρή απορία μας. Είναι σημαντική η βοήθεια που προσφέρετε και σε ανθρώπους που απλώς διαβάζουν ότι έχει ήδη υπωθεί εδώ χωρίς να συμμετέχουν στις συζητήσεις.
Έτσι όπως και πολλοί άλλοι στη παρέα εδώ, σχεδιάζω το ταξίδι μου για τη Γερμανία. Γνωρίζω υπό - αρχάρια (!) Γερμανικά, αλλά την απόφασή μου για το ρίσκο του ταξιδιού την ενθαρύνει το γνωστικό μου αντικείμενο το οποίο έχει μεγάλη ζήτηση (Ηλεκτρολόγος - Μηχανικός Αυτοματισμού).
Το πλάνο (στο μυαλό μου τουλάχιστον) λέει: να εργαστώ οπουδήποτε (αν βρώ στο αντικειμενό μου με Αγγλικά ακόμα καλύτερα) και μάθηματα Γερμανικών.
Έχω διαβάσει πάρα πολλές συζητήσεις εδώ αλλά ακόμα δεν ξέρω τι να περιμένω. Είναι αρκετά φιλόδοξο το σκεπτικό αυτό ή απτό? Υπολογίζω σε εγγραφή σε ΟΑΕΔ και άλλων γραφείων συν κατ' ιδίαν τρεξιμο σε εργοστασια και βιομηχανίες.

geia s osrik! exeis kapoion germania;
loipon pane prwta sto dimarxeio tis polis na graftis ws monimos katikos k meta sto (jopcenter-OAED) k ekei sugoura tha vreis kati....ta grafeia as ta san deuteri epilogi gt stin ousia se noikiazoun sta ergostasia gia kapious mines alla panta exeis douleia. 4 mines ekei 4 mines allou k etsi!
auta!!! kali epitoixia!:bravo_:

osrik
26.03.2012, 21:17
Όχι δικό μου άνθρωπο εκεί δεν έχω. Το μόνο που έχω ένα φίλο που έχει μεγαλώσει Γερμανία και θα με βοηθήσει με κάποιες γνωριμίες του εκεί για να χω κάποιο μπούσουλα.
Δηλαδή ένα πλάνο εκ του μηδενός μπορεί να ευδοκιμήσει; Βασικα απογοητεύομαι ορισμένες φορές από κάποια σχόλια που διαβάζω. Για να εγγραφώ ως μόνιμος κάτοικος φαντάζομαι πρέπει να έχω νοικιάσει πρώτα ένα σπίτι?

andreass87
26.03.2012, 21:24
Όχι δικό μου άνθρωπο εκεί δεν έχω. Το μόνο που έχω ένα φίλο που έχει μεγαλώσει Γερμανία και θα με βοηθήσει με κάποιες γνωριμίες του εκεί για να χω κάποιο μπούσουλα.
Δηλαδή ένα πλάνο εκ του μηδενός μπορεί να ευδοκιμήσει; Βασικα απογοητεύομαι ορισμένες φορές από κάποια σχόλια που διαβάζω. Για να εγγραφώ ως μόνιμος κάτοικος φαντάζομαι πρέπει να έχω νοικιάσει πρώτα ένα σπίτι?

gia na noikiaseis thelei kana 2 i 3 mines mprosta k na doun simvolew oti douleueis k kati tetoia nomizw! vasika gia kana 3 mino mine ston filo s an ginetai! den kserw! oti allo rwta an thes oti kserw tha s pw!!

osrik
26.03.2012, 21:51
Οι 2-3 μήνες τρώγωντε αυτό όμως με το συμβόλαιο ζορίζει λίγο ίσως.. Το κακό με το φίλο μου που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι τώρα αυτός είναι στην Ελλάδα. Το βασικό είναι να βρεθεί η δουλειά και θα τακτοποίηθούν τα υπόλοιπα.

The_Ghost
28.03.2012, 23:59
Ρε παιδιά μια απορία:

Ασφάλιση ασθενείας
Έλληνες με διεύθυνση κατοικίας την Ελλάδα που επιθυμούν να ταξιδέψουν στη Γερμανία πρέπει να εφοδιαστούν από το αρμόδιο ταμείο ασφάλισης ασθενείας με το αντίστοιχο έντυπο.
Βλέπε: Ασφάλιση ασθενείας και ασφαλιστική προστασία κλάδου ασθενείας, γενικές πληροφορίες.

Δεν έχω ασφάλεια, είμαι άνεργος και σκοπεύω να πάω στη Γερμανία. Χρειάζομαι το παραπάνω;

turms
30.03.2012, 11:20
προφανως να παει να δουλεψει οπου βρει.

vasizo
30.03.2012, 16:46
Καλησπέρα.
Σκέφτομαι να μεταναστεύσω στη Γερμάνια. Ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορώ να δουλέψω σε Τυπογραφείο (Μοντάζ Prepress Ctp) που έχω 20ετη εμπειρία.
Είμαι 42 ετών. Γερμανικά δεν ξέρω, τώρα ξεκίνησα μαθήματα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

The_Ghost
30.03.2012, 17:24
Δεν σε κατάλαβα. Τι εννοείς;

ΖΟΙ1984
30.03.2012, 18:59
kalispera sas.eimaste ena arravwniasmeno zeygari 27 xronvn, eixame mia protasi gia doyleia se elliniko estiatorio sti germania kai aplws ithela na rwtisw an einai kala ayta poy prosferei to afentiko i thelei na mas ekmetaleftei(perissotero apoti sinithizetai). tha doylevoume stin kouzina kai oi duo stin arxi me 800 eurw,to deftero mina 850,trito mina 900 kai tha meinei ekei o misthos epeidi den eimaste pantremenoi. ektos an allaksei posto se enan apo tous dio kai mas vgalei eksw gia mpoufe i psisti. enteka wres ergasias kai episis prosferei diamoni kai diatrofi...ti lete, na pame?

sakisa5
30.03.2012, 21:41
Καλησπερα απο ΕΛΛΑΔΑ σε ολον τον ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ της Γερμανιας, θα ηθελα απο καποιους πατριωτες να με ενημερωσουν σε πιο κρατηδιο της χωρας ειναι η ενσωματωση των ΕΛΛΗΝΩΝ πιο δυνατη, και κυριως πιο οργανωμενη η ΕΛΛΗΝΙΚΗ κοινοτητα ....διοτι μετα το πασχα σκοπευω να αναζητησω διαμονη στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ.....ευχαριστω.

andreass87
31.03.2012, 15:48
kalispera sas.eimaste ena arravwniasmeno zeygari 27 xronvn, eixame mia protasi gia doyleia se elliniko estiatorio sti germania kai aplws ithela na rwtisw an einai kala ayta poy prosferei to afentiko i thelei na mas ekmetaleftei(perissotero apoti sinithizetai). tha doylevoume stin kouzina kai oi duo stin arxi me 800 eurw,to deftero mina 850,trito mina 900 kai tha meinei ekei o misthos epeidi den eimaste pantremenoi. ektos an allaksei posto se enan apo tous dio kai mas vgalei eksw gia mpoufe i psisti. enteka wres ergasias kai episis prosferei diamoni kai diatrofi...ti lete, na pame?

geia s ΖΟΙ1984. eimai freskos stin germania molis 2 evdomades an deis poio panw tha me gnwriseis ligo!!
egw eixa paei se elliniko estiatorio na rwtisw afou efaga k m lene kati paidia oti mesa einai polles wres k ligo ekmetaleusi douleueis 11 wres k se emena m eipan 1100e 6 meres.
pros to parwn den xriazontai atoma k etsi epsaksa se grafeia p einai kapws kalutera 8oro k 5 meres.
apo to tpt. gia arxi einai ena ksekinima kalo einai na dokimasete nomizw!
an xreistis kati allo edw eimai gia ton kathe ena oti kserw na enimerosw!

vald
31.03.2012, 15:54
geia s ΖΟΙ1984. eimai freskos stin germania molis 2 evdomades an deis poio panw tha me gnwriseis ligo!!
egw eixa paei se elliniko estiatorio na rwtisw afou efaga k m lene kati paidia oti mesa einai polles wres k ligo ekmetaleusi douleueis 11 wres k se emena m eipan 1100e 6 meres.
pros to parwn den xriazontai atoma k etsi epsaksa se grafeia p einai kapws kalutera 8oro k 5 meres.
apo to tpt. gia arxi einai ena ksekinima kalo einai na dokimasete nomizw!
an xreistis kati allo edw eimai gia ton kathe ena oti kserw na enimerosw!

εξηγησε μου συνοπτικα σε παρακαλω τι ειδους γραφεια ειναι αυτα που λες και πως λεγονται και που τα βρισκω γιατι περιπου στα τελη του μηνα θα ειμαι Γερμανια και θα αρχισω το (βοηθα Θεε μου)ψαξιμο ερεγασιας.

andreass87
31.03.2012, 16:12
[QUOTE=vald;44144]εξηγησε μου συνοπτικα σε παρακαλω τι ειδους γραφεια ειναι αυτα που λες και πως λεγονται και που τα βρισκω γιατι περιπου στα τελη του μηνα θα ειμαι Γερμανια και θα αρχισω το (βοηθα Θεε μου)ψαξιμο ερεγασιας.[/QUO

Personalvermittlung und Zeitarbeit bei FRANZ & WACH - der moderne Personaldienstleister (http://www.franz-wach.com/de/index.php)

Utting Personal Management - HOME (http://www.utting-gmbh.de/mod/index.php)

temPERSO Rummel & Glass GmbH - Zeitarbeit in Crailsheim, Feuchtwangen, K (http://www.temperso.de/startseite.html)
auta ta 3 kserw p einai stin poli m nomizw pws einai se oloi tin germania

JOBBΦRSE der Bundesagentur fόr Arbeit - Deutschlands grφίtes Online-Jobportal (http://jobboerse.arbeitsagentur.de/)
k auto einai san ton oaed tis elladas an den kanw lathos!

prepei na ksereis tin glwssa i agglika i k apo ta duo apo ligo
k ta prwta 3 se vriskoun douleia alla se noikiazoun se ergostasia (px an se deinei to ergostasio 1500e ta 200 einai tou grafeiou)kati tetoio k einai oso thelei to ergostasio se krataei meta nomima se diwxnei xwris tpt. apozimiosi ...kalo einai gia arxi k sto teleuteo se vriskoun monimi douleia

vald
31.03.2012, 16:44
Εσυ που γραφτηκες τι γνωμη αποκομισες;Χρειαζεται αρκετος καιρος για να σε στηλουν καπου για να δουλεψεις;Ηταν ευκολη η διαδικασια της εγγραφης στα γραφεια αυτα;:bravo_::bravo_:

andreass87
31.03.2012, 18:21
Εσυ που γραφτηκες τι γνωμη αποκομισες;Χρειαζεται αρκετος καιρος για να σε στηλουν καπου για να δουλεψεις;Ηταν ευκολη η διαδικασια της εγγραφης στα γραφεια αυτα;:bravo_::bravo_:

mono tautotita k se dinoun ena xarti me germanika grameno k sublironeis ta stoixia s ti exeis kanei pote to exeis kanei k ti douleia psaxneis ee leei polla!
prepei na ksereis germanika omos! :( emena i ksa m ta ekana ta xartia. an iksera agglika aurio epiana douleia i liga germanika ...exei douleies...twra p kserw elaxista k mathainw perimenw til. gia na doun pou tha me valoun!

Toula Pap.
31.03.2012, 22:12
Καλησπερα απο ΕΛΛΑΔΑ σε ολον τον ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ της Γερμανιας, θα ηθελα απο καποιους πατριωτες να με ενημερωσουν σε πιο κρατηδιο της χωρας ειναι η ενσωματωση των ΕΛΛΗΝΩΝ πιο δυνατη, και κυριως πιο οργανωμενη η ΕΛΛΗΝΙΚΗ κοινοτητα ....διοτι μετα το πασχα σκοπευω να αναζητησω διαμονη στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ.....ευχαριστω.

??????ας μας βοηθησει καποιος....κ εμενα με ενδιαφερει...τον ιουλιο θα φυγουμε κ εμεις ... ευχαριστω εκ των προτερων...help2help2help2

ΖΟΙ1984
31.03.2012, 22:43
andreass87 eyxaristw gia thn apantisi.
mipws kserete an iparxei kapoio site sto opoio na zitoun ipallilous gia ta ellinika estiatoria sto monaxo?

australian
31.03.2012, 23:24
andreass87 eyxaristw gia thn apantisi.
mipws kserete an iparxei kapoio site sto opoio na zitoun ipallilous gia ta ellinika estiatoria sto monaxo?

Home - www.job-gastro-express.de (http://www.job-gastro-express.de/1.html)
Ελληνικο γραφειο ευρεσης στην Γερμανια προσφερει εργασια Γερμανια,Αυστρια « εργασια διαθέσιμες θέσεις εργασίας (http://www.histor.nu/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD/)
Εργασίες: Εργασίες σε Γερμανία (http://jobs.justlanded.com/el/Germany/1)

ΖΟΙ1984
01.04.2012, 19:49
thanx australian.aneidikeuti kai xwris gnwsi tis germanikis glwssas, na koitaw gia elliniko estiatorio?gia na vrw doyleia se ergostasio einai pithano?

vasizo
02.04.2012, 09:39
Καλημέρα.
Υπάρχει κανένας τυπογράφος, η κάποιος που να ξέρει από εκτυπώσεις στο φόρουμ;

lazaros
03.04.2012, 13:47
Καλημέρα.
Υπάρχει κανένας τυπογράφος, η κάποιος που να ξέρει από εκτυπώσεις στο φόρουμ;

Καλημέρα συνάδελφε. Είμαι 37 με 10+ εμπειρια στις ψηφιακες εκτυπωσεις. Εγω είμαι μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας. Αν δεις στη σελιδα του γερμανικού ΟΑΕΔ έχει παρα πολλές αγγελίες στο κλάδο μας. Παρόλο που εχω ζησει παλιότερα στη Γερμανία για 2 χρόνια με χαλάει λίγο η γλώσσα γιατί ολα αυτά τα χρόνια σε προγραμματα και μηχανές χρησιμοποιώ τα αγγλικά κάτι που στη Γερμανία δεν παιζει αφου τα εχουν όλα στα γερμανικά. Απ'την άλλη βεβαια μια ιδέα είναι όλα. Εγω το σκέφτομαι ακομα και δεν εχω καταληξει που θα παω.

vasizo
03.04.2012, 15:32
Καλημέρα συνάδελφε. Είμαι 37 με 10+ εμπειρια στις ψηφιακες εκτυπωσεις. Εγω είμαι μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας. Αν δεις στη σελιδα του γερμανικού ΟΑΕΔ έχει παρα πολλές αγγελίες στο κλάδο μας. Παρόλο που εχω ζησει παλιότερα στη Γερμανία για 2 χρόνια με χαλάει λίγο η γλώσσα γιατί ολα αυτά τα χρόνια σε προγραμματα και μηχανές χρησιμοποιώ τα αγγλικά κάτι που στη Γερμανία δεν παιζει αφου τα εχουν όλα στα γερμανικά. Απ'την άλλη βεβαια μια ιδέα είναι όλα. Εγω το σκέφτομαι ακομα και δεν εχω καταληξει που θα παω.

Λάζαρε ξέρεις μήπως τη μεροκάματο παίζει για (Μοντάζ Prepress Ctp) με 20ετη εμπειρία;

lazaros
03.04.2012, 16:52
Λάζαρε ξέρεις μήπως τη μεροκάματο παίζει για (Μοντάζ Prepress Ctp) με 20ετη εμπειρία;

Δεν έχω ιδεα γιατί δε βαζουν μισθους στις αγγελιες αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι 2000+. Αν ξερει καποιος άλλος καλώς να μας πει.

kikirikoy
06.04.2012, 19:44
Ρε παιδιά σας παρακαλώ μην αναπαράγετε τέτοια αχαρακτήριστα φαντασιακά δημιουργήματα (προσπαθώ να είμαι κόσμιος) των δημοσιογράφων. Ο λαικισμός έχει και τα όρια του...έλεος.

οκ το εβγαλα:bravo_:

Areti
06.04.2012, 20:06
Μα δεν είναι ψέματα ότι μας ελέγχουν στο αεροδρόμιο μόλις φτάσουμε. Έχω πει και σε άλλο μου post ότι μόλις προσγειώθηκε το αεροπλάνο μου, μας περίμενε η αστυνομία και μας έλεγξε τα διαβατήρια και τις ταυτότητες. Όσοι λοιπόν είχαν ταυτότητα τους ρωτούσαν αν είναι Έλληνες και που μένουν στην Ελλάδα. Υπήρχε κόσμος που δεν μπορούσε να μιλήσει ούτε γερμανικά, ούτε αγγλικά και μερικοί ούτε καλά ελληνικά. Με αυτούς δεν ξέρω τι έγινε....
Απλά το συγκεκριμένο άρθρο δεν τα λέει και πολύ σωστά τα πράγματα. Δηλαδή είναι "Απίστευτό" το γεγονός ότι μας ελέγχουν στο αεροδρόμιο της Γερμανίας και ΔΕΝ είναι απίστευτο ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία μέριμνα, καμία προφύλαξη και επιπλέον μπορεί και η κουτσή Μαρία να βγάλει (με το αζημίωτο βεβαίως βεβαίως) ελληνική ταυτότητα και να κυκλοφορεί ελέυθερα στην Ευρώπη?
Δείτε και εδώ (http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/331522/de-tha-epitrepo-tin-eisodo-sti-germania-se-opoion-erhetai-apo-tin-athina/)
Δεν είναι φανταστικό δημιούργημα είναι πραγματικότητα, απλά σημασία έχει απο πια πλευρά το βλέπεις το θέμα και πως το παρουσιάζεις.

turms
07.04.2012, 02:36
η συνθηκη του Σενγκεν εχει να κανει καθαρα με τον ελεγχο στα συνορα και τιποτα παραπανω.
Και ως ενα σημειο δεν ξερω γιατι παραξενευομαστε. Εχουμε εδω και ενα μηνα που λεμε στα καναλια για 1.000.000 παρανομους μεταναστες. Ειναι γνωστο οτι υπαρχει κυκλωμα με πλαστα διαβατηρια κλπ...αναμενομενο δεν ειναι να ενταθουν οι ελεγχοι για οσους ταξιδεουνυ απο Ελλαδα προς αλλες χωρες;..

ΥΓ
Εμενα με ειχαν σταματησει για ελεγχο στο αεροδρομιο στο Μοναχο το 2007 (που δεν υπηρχει ουτε κριση ουτε τιποτα)

αφροδιτη
08.04.2012, 02:23
Γεια σε όλους. Μετά από πολλή σκέψη και αναζήτηση κατέληξα ότι θέλω να μεταναστεύσω στη Γερμανία και είμαι στο στάδιο αναζήτησης εργασίας...

Υπάρχουν δυο βασικές εναλλακτικές αν θέλω να δουλέψω στον τομέα μου: η μία είναι από ένα γραφείο εύρεσης εργασίας που μου ζητάει να διαβάσω μερικά γερμανικά ωστε να μάθω τα βασικά για κάποιους μήνες και μετά να επικοινωνήσω μαζί τους για να δουνε τί έχουνε για μένα (υποτίθεται ασχολούνται ιδιαίτερα με τον τομέα μου).
Η άλλη είναι να στείλω απο μόνη κάποια βιογραφικά άμεσα σε αγγελίες που βρήκα, που ζητάνε μόνο τα αγγλικά τα οποία τα έχω.
Αλλά... αν με καλέσουνε στη Γερμανία για συνέντευξη και πρέπει να πάω εκεί τί κάνω;;; Δεν έχω καθόλου χρήματα αυτή τη στιγμή για να παρουσιαστώ για μια συνέντευξη και πόσο μάλλον για να μείνω κανονικά στη Γερμανία γιατί είμαι άνεργη. Οπότε άκυρο το δεύτερο.

Εγώ καταλήγω στο να συνεχίσω να ψάχνω απεγνωσμένα για μια δουλειά εδώ, ημι-απασχόληση, ανασφάλιστη, ό,τιδήποτε, και αφού έχω ένα ποσό τότε να μπω στη διαδικασία να ψάξω για εργασία.

Φυσικά μπορώ να κάνω και το άλλο, δηλαδή να ψάξω άμεσα για εστιατόρια που θα μου παρέχεται η διαμονή τουλάχιστον και σιγά σιγά να αρχίσω να ψάχνω στον τομέα μου. Αλλά για να είμαι ειλικρινής με εκφοβίζουν όλοι ότι τα εστιατόρια έχουν φοβερή πίεση, με 12ωρη και βάλε εργασία, ότι δεν τηρούνται συμφωνίες κλπ και αν και έχω δουλέψει έτσι (δηλ.12ωρα με πίεση) , αναρωτιέμαι αν θα τα καταφέρω εκεί έστω και για ένα εξάμηνο... δεν είμαι καλομαθημένη απλώς τα έχω βάλει κάτω και έχω σκεφτεί την καλύτερη και τη χειρότερη λύση για εμένα.

Οπότε καταλήγω στο ερωτημά μου... πόσα χρήματα πιστεύετε χρειάζεται κάποιος για την αρχή; Για αεροπορικά εισητήρια-μεταφράσεις εγγράφων-διαμονή-διατροφή (εάν δεν παρέχεται) κ.ά. εάν υποθέσουμε ότι η δουλειά είναι κλεισμένη και δε θα βολοδέρνω ψάχνοντας;

Kostas67
08.04.2012, 14:48
Gia ena atomo ego nomizo peripu 4000e oxi vevea gia ena mina ala den kseris gia poses mines na vris dulia,mipos tha vris amesa mipos metha 3 mines.

αφροδιτη
09.04.2012, 05:56
βασικα καταλαθως εβαλα εδς το θέμα, ηθελα να το βασω στην κατηγορία "Ενοικιο, Σπιτι και Γενικα Εξοδα". Αν μπορει καποιοσ διαχειριστης να το κανει...
Κοστα σε ευχαριστώ για την απάντηση...

vlassmar
10.04.2012, 01:10
kalispera..molis vrika tuxaia tin selida auti k egina melos..den kserw pou akrivws na grapsw tis apories mou,opote an exw kanei kati lathos,an to exw anartisei allou zitw sugnwmi...eimai 21,zw sto Duisburg edw k 3 mines me to agori mou,autos 8 mines..autos douleuei egw omws tipota den kanw akomi..psaxnw rwtaw,kai pouthena den vriskw voitheia...arxika thelw na mathw tin glwssa,an ginetai dwrean gt opws sas eipa den douleuw..an kserete na mou dwsete ena site i ena tilefono kapoias koinotitas i allou organismou pou tha borouse na me voithisei..pragmatika thelw voitheia opoios borei na me voithisei..euxaristw polu..

αντρικος
10.04.2012, 01:56
kalispera..molis vrika tuxaia tin selida auti k egina melos..den kserw pou akrivws na grapsw tis apories mou,opote an exw kanei kati lathos,an to exw anartisei allou zitw sugnwmi...eimai 21,zw sto Duisburg edw k 3 mines me to agori mou,autos 8 mines..autos douleuei egw omws tipota den kanw akomi..psaxnw rwtaw,kai pouthena den vriskw voitheia...arxika thelw na mathw tin glwssa,an ginetai dwrean gt opws sas eipa den douleuw..an kserete na mou dwsete ena site i ena tilefono kapoias koinotitas i allou organismou pou tha borouse na me voithisei..pragmatika thelw voitheia opoios borei na me voithisei..euxaristw polu..

Καλώς ήρθες vlassmar στην παρέα μας και καλή σου τύχη σε σενα και το σύντροφό σου στη νέα σας αρχή! Σου παραθέτω κάποια sites ελληνογερμανικων λεξικών. θέλω να πιστεύω ότι κάτι θα πάρεις απ αυτά αν και δεν είναι αυτό που ψάχνεις ακριβώς. Τα είχα πρόχειρα ψάχνοντας προχθές κάτι σχετικό για την αδερφή μου που κι αυτή επιχειρεί το ίδιο με σενα σε λίγο καιρό!1) Goreo.de - Deutsch Griechisch Lexikon Neugriechisch Wrterbuch mit Grammatik und Community (http://www.goreo.de/index.html)
2) PONS.eu - Το δωρεάν λεξικό για ξένες γλώσσες, γερμανική ορθογραφία και μετάφραση κειμένου (http://el.pons.eu/) 3)http://www.deutschakademie.de/online-deutschkurs/griechisch/ Σας εύχομαι καλή επιτυχία!!!:kouragio:

vlassmar
10.04.2012, 03:09
se euxaristw polu..tha me voithisei sigoura...tha sunexisw na psaxnw elpizw na vrw lusi...se euxaristw k palii

turms
15.04.2012, 02:15
χμ...για να δηλωθεις στο arbeitsagentur απο οτι διαβασα στο site τους, το U1 η U2 ειναι απαραιτητα μονο αν υπαρχει δυνατοτητα για επιδοματα ανεργιας κλπ...Για να γραφτεις απλα ουτως ώστε να σε βοηθησουν να βρεις δουλεια δεν χρειαζεται κατι...
Υποθετω λοιπον οτι αν εγω βρω δουλεια απο μονος μου, δεν χρειαζεται να γραφτω αμεσα στο arbeitsagentur....

Απο εκει και επειτα...

Lohnsteuerkarte + Steuer-ID τα βγαζω μονος μου ή τα κανει και ο εργοδοτης....για εκει ομως χρειαζομαι καποιο εγγραφο απο Ελλαδα???
Επισης αφου δεν θα εχω εγω την παλιά Lohnsteuerkarte του 2010, και θα πρεπει να ζητησω το arbeitgeberbezogeneBescheinigung, αυτό πρεπει να το κανω πριν βρω δουλεια ή μετα; ή δεν παιζει ρολο;

Επισης στο Krankenkasse (AOK) αν καταλαβα καλα χρειαζεται να παω αφου εχω βρει δουλεια. Γιατι αν παω μονος μου δεν θα μπορω να πληρωνω κρατησεις κλπ.
Εκει ομως χρειαζεται καποιο εγγραφο απο Ελλαδα;;;

turms
16.04.2012, 11:18
Σε ευχαριστω milu

εννοειται πως θα εχω παντα εναν φακελο μαζι μου με ολα μεσα..

βιογραφικα, ολα τα πιστοποιητικα, φωτογραφιες κλπ κλπ

Απλα θελω να εχω ΟΛΑ τα χαρτια μαζι μου οταν ανεβω. Μην ξεχασω τιποτα...

Υ.Γ.
το εκκαθαριστικο θα το εχω μαζι μου μεταφρασμενο...αλλα τι το χρειαζονται;;;

Mits
16.04.2012, 19:31
Milu,αυτο που λες ισχυει??Εχω δηλωθει στο δημαρχειο εδω και 2 βδομαδες αλλα δεν εχω παει να ζητησω το Freizügigkeitsbescheinigung..Δηλ.τωρα αυτο θα ερθει στο σπιτι??

turms
17.04.2012, 08:40
χμ... εχεις δικιο. θα το παρω τοτε (τα 2 τελευταια) και ας βρισκονται....

παντως θεωρουνε οτι με το U2, δηλαδη το ξεφτιλισμενο πλεον στην Ελλαδα , επιδομα ανεργιας (360 ευρω) , θα εχεις επαρκη μεσα διαβιωσης;;;

turms
18.04.2012, 02:30
κατσε...αν καποιος παιρνει εδω στην ελλαδα (Σημερα) τα 360 ευρω επιδομα ανεργιας, και παει Γερμανια , παλι 360 ευρω δεν θα παιρνει;;;

ή θα παιρνει περισσοτερα σαν επιδομα ανεργιας + καποια αλλα επιδοματα;;;

αν ειναι ετσι παω πασο...

turms
18.04.2012, 10:09
ρε παιδια...δεν θελω να γινομαι κουραστικος αλλα αυτο το πραγμα με την γραφειοκρατια στην Ελλαδα με εχει τρελανει

Πηρε η γυναικα μου στο ΙΚΑ και τους ειπε τι χρειαζεται για μια βεβαιωση χρονων ασφαλισης..
και την ειπαν, οτι αφου πας Γερμανια για δουλεια, δεν χρειαζεσαι βεβαιωση χρονων ασφαλισης..χρειαζεσαι το εντυπο Ε104.

Αλλα αυτο ισχυει ΜΟΝΟ για το τελευταιο ετος. Αν ησουνα ασφαλισμενος παλιοτερα στο ΙΚΑ δεν ισχυει.
Με το εντυπο Ε104 πας λεει στην Γερμανια και με το που θα βρεις δουλεια σε ασφαλιζουν αμεσως.

ρε παιδια ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ;;;;
το εντυπο Ε104 δεν ειναι ΜΟΝΟ για ΟΓΑ??

τελικα χρειαζεται να εχω ολα αυτα τα Ε104 , U1, U2 αν ΔΕΝ ΘΕΛΩ ή ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ επιδομα ανεργιας κλπ???

Paps
18.04.2012, 12:49
Παιδιά ειλικρινά σήμερα αξίζει κάποιος να μεταναστεύσει για καλύτερη ζωή, έτσι όπως είναι τα πράγματα και στην Ελλάδα για να μπορεί να στείλεις χρήματα να ζήσει και αυτός και η οικογένειά του;

turms
18.04.2012, 18:52
οχι δεν σε κοροιδευω ρε συ ειλικρινα.

Απλα δεν θελω να παω εκει και για ενα κ---χαρτο, που δεν μου δινουν εδω, να μην μπορω να κανω anmeldung ή να μην μπορω να βγαλω το Χ ή το Ψ στην Γερμανια

Ειχαμε πει οτι το Ε104 ειναι μονο για ΟΓΑ
Πηραμε στο ΙΚΑ για μια βεβαιωση χρονων ασφαλισης (ετσι να το εχουμε) και μας ειπε ΟΧΙ θελετε Ε104 αλλα δεν σας το δινουμε επειδη εχετε καιρο που ησασταν ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ (πανε καπου 10 χρονια)

Ο αλλος μου ειπε: το Ε104 ειναι λεει για υγειονομικη περιθαλψη....για προβληματα φυματιωσης κλπ.

Αντε βγαλε συμπερασμα τωρα...

Εγω απλα θελω να παω οσο πιο ετοιμος γινεται....
δεν το μπορω αυτο το "παμε και θα δουμε μωρε...σιγα τωρα"

turms
18.04.2012, 21:00
ok...sorry

τανια-παπαδοπουλου
19.04.2012, 09:15
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FOROUM .ΕΙΜΑΙ 41 ΕΤΩΝ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ 47 ΕΤΩΝ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΣΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΠΟ ΟΔΗΓΟΣ10ΧΡΟΝΙΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ,ΒΑΨΙΜΟ,ΠΛΑΚΑΚΙΑ,ΓΥ ΟΣΑΝΙΔΕΣ,ΠΕΤΡΕΣ ΚΛΠ..16 ΧΡΟΝΙΑ.ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΤΗΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ.ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ Α2.ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ 20 ΚΑΙ 12 ΕΤΩΝ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΙΑ ΠΟΛΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΑΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

kosofos
19.04.2012, 17:25
Καλώς σε βρήκαμε,

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ... ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

http://www.patriotaki.net/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%98%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-82/griechenland-vs-deutschland-3137/

ΓΙΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

...Θα πάς στο "Agentur fur arbeit" (κάτι σαν ΟΑΕΔ αλλά καμία σχέση στην εξυπηρέτηση) μετα την εγγραφή σου στον δήμο που θα μείνεις (Ammeldung). Θα έχεις μια μετάφραση σε ότι έγγραφο πιστεύεις μπορει να δηλώσει προυπηρεσία, αν όχι θα το δηλώσεις προφορικός. (Απαραίτητο έγγραφο για την δήλωση πιστοποιητικό γάμου, αλλάζει η κατηγορία φορολόγισης όταν θα εργαστείς),....και περιμένεις. Άλλος τρόπος όπως και στην ελλάδα απευθείας βιογραφικά. Καλή δύναμη....

stavrakis
19.04.2012, 21:33
Μilu τι σημαινει το Μilu;Παντως σας ειμασται υποχρεοι για τις πληρ.

aggeloskout
21.04.2012, 04:02
καλησπερα παρεα!διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα σημερα ειπα να κατσω να γραψω κ εγω τις ερωτησεις μου σχετικα με διαμονη,δουλεια κ.λ.π στην γερμανια!θα σας κανω εναν προλογο και μετα θα σας παραθεσω καποιες ερωτησεις αν μπορειτε παρακαλω απαντηστε μου.Ειμαι 22 χρονων εχω τελειωσει ΤΕΕ(κατι σαν berufSchule απο οτι νομιζω) τεχνικος υπολογιστων και αργοτερα ΙΕΚ(νομιζω δεν υπαρχει αντιστοιχο στην γερμανια) και θελω να ερθω στην Γερμανια τελη αυγουστου αρχες Σεπτεμβρη με την κοπελα μου η οποια εχει τελειωσει εδω αρχιτεκτονικη σε ΑΕΙ και θελει να κανει μεταπτυχιακο στην γερμανια.

παραθετω λοιπον καποιες ερωτησεις:

1)το απολυτηριο το δικο μου απο το ΤΕΕ(τωρα εχει γινει ΕΠΑΛ) αναγνωριζεται στην Γερμανια?ναι ειδα το λινκ anabim.de που καποιος ειχε κανει ποστ σε ενα νημα αλλα ειχε μονο για ΤΕΙ/ΑΕΙ.μπορω να στειλω καπου ενα ε-μαιλ να ρωτησω αν αναγνωριζετε?πιθανον σε καποιον οργανισμο στην γερμανια?

2)αυτο ειναι πολυ σημαντικο για μενα.η κοπελα μου λογικα 8α μεινει σε φοιτητικες εστιες (studienwerk αν δεν κανω λαθος) ,γνωριζετε αν μπορω και εγω να μεινω μαζι της εκει που δεν θα σπουδαζω στην Γερμανια?ή ειναι παρανομο?

3)καποιοι διαβασα εδω πως κανουνε μαθηματα γερμανικων στην Γερμανια , ηθελα να ρωτησω τι επιπεδο πρεπει να εχεις για να παρακολουθησεις και ποσο κρατανε αυτα τα μαθηματα και με τι επιπεδο βγαινεις, εννοω θα μπορεις να μιλας και να συννενοησαι?επεισης ποσο κοστιζουνε?

4)ο βασικος μισθος ποσο ειναι στην Γερμανια?

αυτα νομιζω προς το παρον αν ξεχασα θα ξανα ποσταρω.

ευχαριστω εκ των πρωτερων,

φιλικα ,

Αγγελος

kosofos
21.04.2012, 08:57
1)μπορω να στειλω καπου ενα ε-μαιλ να ρωτησω αν αναγνωριζετε?πιθανον σε καποιον οργανισμο στην γερμανια?

Μπορείς να απευθυνθείς στο DAAD, ομήρου είναι στην Αθήνα

2)αυτο ειναι πολυ σημαντικο για μενα.η κοπελα μου λογικα 8α μεινει σε φοιτητικες εστιες (studienwerk αν δεν κανω λαθος) ,γνωριζετε αν μπορω και εγω να μεινω μαζι της εκει που δεν θα σπουδαζω στην Γερμανια?ή ειναι παρανομο?

Η απάντηση είναι όχι δεν μπορείς, εκτός αν μέχρι τότε παντρευτήτε (Στα πανεπιστήμια ο-η σύζυγος έχει τα ίδια δικαιώματα με τον φοιτούντα), αυτό μετράει και για μαθήματα γερμανικών στο πανεπιστήμιο όπως σου γράφω πιο κάτω.

3)καποιοι διαβασα εδω πως κανουνε μαθηματα γερμανικων στην Γερμανια , ηθελα να ρωτησω τι επιπεδο πρεπει να εχεις για να παρακολουθησεις και ποσο κρατανε αυτα τα μαθηματα και με τι επιπεδο βγαινεις, εννοω θα μπορεις να μιλας και να συννενοησαι?επεισης ποσο κοστιζουνε?

Δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο επίπεδο για να μάθεις γερμανικά, συνήθως κάποια φροντηστήρια (ιδιωτικά) θέλουν να έχεις το Α1 για να μπείς στα εντατικά τμήματα με 4-5 ώρες την ημέρα. Απο ιδιωτικά υπάρχουν πάρα πολλά ανάλογα με την περιοχή που θα πάς. Υπάρχουν και τα σχολεία του δήμου (Δές το post του θοδωρή "mein kampf" ). Κανονικά σε 6 μήνες φτάνεις σε Β1, μιλάς και καταλαβαίνεις σχεδόν τα πάντα. Κόστος και αυτό ανάλογα που θα πάς.

π.χ Berlitz - Shop - Search Results (http://www.berlitz.de/en/book_online/product_overview/search_result/?courseArt=&sprache=de&spracheSec=&vorkenntnisse=&onlyLC=506)

Επίσης μπορείς να στείλεις αίτηση μέσω Uni-assist (Bλέπε DAAD) για να κάνεις μαθήματα γερμανικών σε πανεπιστήμιο (π.χ σε αυτό που θα πάει η κοπέλα σου) αυτά όμως έχουν καποια περιθώρια χρόνου για τις αιτήσεις.

π.χ BERGISCHE UNIVERSITT WUPPERTAL - German language courses (http://www.internationales.uni-wuppertal.de/incoming/internationale_studierende/ERASMUS-Studierende/deutschkurse/index-en.html)

Αν είστε παντρεμένοι μέχρι τότε, κάνεις αίτηση στο international office του πανεπιστημίου που θα είναι η "γυναίκα" σου και παρακολουθείς μαθήματα σαν "Guesthörer" (επισκέπτης)

Δές την ανάρτηση μου σε αυτό το post
http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%C F%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A3%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-79/%CE%A3%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1-2674/index2.html

Καλή δύναμη

stavrakis
21.04.2012, 18:21
Τα post που εχεται αναρτησει στο forum ειναι πραγματικος θησαυρος,να φανταστεις οτι παιρνει πολυς κοσμος θαρος και αυτοπεποιθηση και ισως ιδεες.
Εγω σας διαβαζω απ τα Χριστουγεννα και ανεβαινω στη Στουτκαρδη στις3-6 του Μαιου.Ειμαι και παλι υποχρεος thanks
ΥΓ. MILU λεγανε το σκυλακι του τεν-τεν

stavrakis
21.04.2012, 19:17
capable θα παω κοντα στο sindelfingen θα το παλεψω επανω για δουλεια[με βοηθεια]Τις ευχες μου

andreass87
21.04.2012, 20:05
καλησπερα παρεα!διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα σημερα ειπα να κατσω να γραψω κ εγω τις ερωτησεις μου σχετικα με διαμονη,δουλεια κ.λ.π στην γερμανια!θα σας κανω εναν προλογο και μετα θα σας παραθεσω καποιες ερωτησεις αν μπορειτε παρακαλω απαντηστε μου.Ειμαι 22 χρονων εχω τελειωσει ΤΕΕ(κατι σαν berufSchule απο οτι νομιζω) τεχνικος υπολογιστων και αργοτερα ΙΕΚ(νομιζω δεν υπαρχει αντιστοιχο στην γερμανια) και θελω να ερθω στην Γερμανια τελη αυγουστου αρχες Σεπτεμβρη με την κοπελα μου η οποια εχει τελειωσει εδω αρχιτεκτονικη σε ΑΕΙ και θελει να κανει μεταπτυχιακο στην γερμανια.

παραθετω λοιπον καποιες ερωτησεις:

1)το απολυτηριο το δικο μου απο το ΤΕΕ(τωρα εχει γινει ΕΠΑΛ) αναγνωριζεται στην Γερμανια?ναι ειδα το λινκ anabim.de που καποιος ειχε κανει ποστ σε ενα νημα αλλα ειχε μονο για ΤΕΙ/ΑΕΙ.μπορω να στειλω καπου ενα ε-μαιλ να ρωτησω αν αναγνωριζετε?πιθανον σε καποιον οργανισμο στην γερμανια?

αυτα νομιζω προς το παρον αν ξεχασα θα ξανα ποσταρω.

ευχαριστω εκ των πρωτερων,

φιλικα ,

Αγγελος

file m aggele geia s! eimai germania edw k 1 misi mina. exw teleiwsei mixanikos autok. oaed k tee mia xronia, 4 sunolo. m to anagnorisan.kanena provlima. 25 xronon eimai.

ton allwn mina poianw douleia. arxika 900 € kathara ton mina. (gia alla epagelmata exw akousei k 1500€ k, kathara se ergostasia.

k epeiseis tha ksekinisw k frontistirio germanikon.
edw exoun kapoia xaza.

an menw monos m plirono 250€ ton mina enw twra p eimai sta ksaderfia m k me suntiroun autoi as poume tha dinw mono 100€ k einai gia 9 mines k tha milaw k tha katalavenw poli kala.
k meta mporw na sunexeisw k allo an thelw panw stin idikotita m gia na mathw orologies.

elpizw na voithisa! oti kserw auto lew!

aggeloskout
22.04.2012, 00:50
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. στο DAAD πηγα αλλα δεν γνωριζαν να μου πουνε στα σιγουρα. θα παω απο βδομαδα στην πρεσβια μαλλον μηπως ξερουν.

δεν σκοπευω να παντρευτω οποτε χλωμο να μεινω σε εστια, μαλλον θα νοικιασουμε κανα διαμερισμα μακρυα απο το κεντρο να ειναι λιγο πιο φτηνα.

βασικα το ολο σχεδιο ειναι να παμε εκει για 2 χρονια να κανει αυτη το μεταπτυχιακο της ωστο να βρω και μια δουλιτσα εγω γιατι εδω καθομαι, ισως και 3 χρονια για να κανει την πρακτικη της.βεβαια αν τα πραγματα στην Ελλαδα γινουνε χειροτερα ωστοσο ,μαλλον με βλεπω να μην γυρναω.

μικρος εκανα πολλα χρονια γερμανικα αλλα τα σταματησα λογο οικονομικων δυσκολιων για να δωσω εμφαση στα αγγλικα που θεωρουνταν κυρια γλωσσα τοτε, πυστευω τωρα αντιστραφικανε οι ρολοι, οποτε δν εχω πτυχιο γερμανικων αλλα καποια πολυ πολυ βασικα ξερω. οπως και να διαβαζω.

φιλε andreass87 σε ποια υπηρεσια πηγες στην Γερμανια για αναγνωριση πτυχιου? Ή τα μεταφρασες Ελλαδα και δεν εκανες κατι στην Γερμανια?τα 250 ευρω που πληρωνεις ειαν ινοικι τον μηνα? σε Zimmer μενεις?

και κατι αλλο, ειδα πολυ αναφερουνε διαβατηριο. για ποιον λογο χρειαζεται, στην ΕΕ δεν ειμαστε? αν και μαλλον θα βγαλω για καλο και για κακο.

dimitris45
23.04.2012, 18:24
γεια .περνω επιδομα ανεργιασ εδω και πεντε μηνεσ θελω να το μεταφερω στην γερμανια για να γραφτω στον οαεδ τησ γερμανιασ δεν εχω καπιον να με φιλοξενησει .μπορω να μεινω σε καπιο χοστελ μεχρι να βρω εργασια,η θελουν να σε δυλοσει καπιοσ που εχει μονιμη κατοικια εκει.

adespotos
24.04.2012, 09:38
καλημέρα σε όλους και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έχουν μπει στον κόπο να αναρτήσουν πολύτιμες πληροφορίες και την εμπειρία τους...
μπαίνω κατευθείαν στο ψητό:
γνωρίζω γερμανικά τυπικά στο επίπεδο mittelstufe, ουσιαστικά κάτι λιγότερο μιας και'χουν περάσει χρόνια απ' το πτυχίο, έχω επίσης πτυχίο νομικής από αθήνα και πτυχίο καλών τεχνών από αθήνα επίσης...σκέφτομαι τη μετανάστευση στη γερμανία, κυρίως στην περιοχή του Dusseldorf αλλά όχι μόνο εκεί...αναρωτιέμαι αν με τα προσόντα μου θα βρεθεί κάτι, για αρχή είμαι διατεθειμένος για οποιαδήποτε δουλειά...κάθε εμπειρία και γνώμη είναι εκτιμητέα...

Θοδωρής
24.04.2012, 13:45
...αναρωτιέμαι αν με τα προσόντα μου θα βρεθεί κάτι, για αρχή είμαι διατεθειμένος για οποιαδήποτε δουλειά...κάθε εμπειρία και γνώμη είναι εκτιμητέα...

Σου απαντώ εν συντομία!
1. Αν νομίζεις οτι καταφέρνεις κάτι ελάχιστο απο Γερμανικά, αλλά είσαι διατεθημένος να το δουλέψεις ξανα εδώ και να το αναπτύξεις... 2. αν είσαι διατεθημένος να βάλεις στην ακρη το πτυχίο και τις γνώσεις σου ας πούμε για έναν χρόνο και θα μπορούσες να κάνεις κάποια άλλη εργασία σε αυτό το διάστημα (που ίσως στην Ελλάδα να την σνόμπαραν οι ''φίλοι'' σου)... 3. αν είσαι αποφασισμένος να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου και την νοότροπια σου, ίσως και να περάσεις ένα διαστημα με χαμηλό κοινωνικό προφίλ και λίγους γνωστούς και φίλους... 4. αν έχεις μερικά χρήματα στην άκρη για να κάνεις μια αρχή ή να βρείς μια κατοικία.... 5. (και κυριότερο) αν δεν έρθεις με την νοοτροπία ''κακούργα ξενητειά και άτιμη κενωνία'' και θες μια νέα αξιοπρεπή ζωή (πιαθανά χωρίς μπουζοκογλέντια, φέτα και κάπνισμα όπου γουστάρεις) ......
τότε ναι είναι σχεδόν εξασφαλισμένη η επιτυχία! (φυσικά συν τω χρόνω)

kosofos
24.04.2012, 14:38
Σου απαντώ εν συντομία!
1. Αν νομίζεις οτι καταφέρνεις κάτι ελάχιστο απο Γερμανικά, αλλά είσαι διατεθημένος να το δουλέψεις ξανα εδώ και να το αναπτύξεις... 2. αν είσαι διατεθημένος να βάλεις στην ακρη το πτυχίο και τις γνώσεις σου ας πούμε για έναν χρόνο και θα μπορούσες να κάνεις κάποια άλλη εργασία σε αυτό το διάστημα (που ίσως στην Ελλάδα να την σνόμπαραν οι ''φίλοι'' σου)... 3. αν είσαι αποφασισμένος να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου και την νοότροπια σου, ίσως και να περάσεις ένα διαστημα με χαμηλό κοινωνικό προφίλ και λίγους γνωστούς και φίλους... 4. αν έχεις μερικά χρήματα στην άκρη για να κάνεις μια αρχή ή να βρείς μια κατοικία.... 5. (και κυριότερο) αν δεν έρθεις με την νοοτροπία ''κακούργα ξενητειά και άτιμη κενωνία'' και θες μια νέα αξιοπρεπή ζωή (πιαθανά χωρίς μπουζοκογλέντια, φέτα και κάπνισμα όπου γουστάρεις) ......

Σωστός και άρτιος ο Θοδωρής :bravo_1:

turms
25.04.2012, 02:58
Σου απαντώ εν συντομία!

ειδικα αυτο το νο2 .... απο την μια εδω στην ελλαδα πεταμε το "καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη"
αλλα απο την αλλη ακους ολο αυτο το "τι??? εγω να μαζευω τα σκουπιδια??? ε οχι δα..."

κατα τα αλλα μαλλον εχεις απολυτο δικιο φιλε μου...

adespotos
25.04.2012, 07:24
Σου απαντώ εν συντομία!
θοδωρή σε υπερευχαριστώ για το κουράγιο...είμαι διατεθειμένος για όλα όσα λες ...εμένα η αγωνία μου είναι αν καταρχάς υπάρχουν δουλειές "που θα σνόμπαραν οι φίλοι μου", μια και κάπου διάβαζα και άκουγα ότι δεν υπάρχουν πια στη γερμανία δουλειές για ανειδίκευτους ... από αυτά που έγραψες όμως καταλαβαίνω ότι μπορεί κανείς να κάνει μια αρχή και η αρχή είναι το ήμισυ του παντώς, ως γνωστόν...ευχαριστώ και τον κοσοφος για την επιβεβαίωση.... έχω ένα σωρό επιμέρους ερωτήσεις, όμως θα φροντίσω να διαβάσω ξανά όσα έχουν αναρτηθεί στο πατριωτάκι προτού σας ζαλίσω .... καλημέρα σε όλους

tom1979
25.04.2012, 08:48
Καλημέρα, λέγομαι Θωμάς και θα ήθελα την συμβουλή σας. Ετοιμάζομαι από ΄βδομάδα να ανέβω κι εγώ Γερμανία για να ψάξω για δουλειά και ήθελα να κάνω 1-2 ερωτήσεις, θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον μπορεί να απαντήσει. Η ερώτηση μόνο απλή δεν είναι, οπότε δεν περιμένω διαφορετικής φύσης απάντηση :*Στουτγάρδη ή Μόναχο;
Στην Στουτγάρδη έχω έναν γνωστό ο οποίος είναι διατεθιμένος να βοηθήσει όσο μπορεί, δεν μπορώ όμως να βγάλω από το κεφάλι μου την ιδέα πως στο Μόναχο θα έχω περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;;; Τα Γερμανικά μου είναι σε επίπεδο Α2 πρός Β1, έχω Proficiency στα Αγγλικά, δυστυχώς όμως επαγγελματικά έχω μόνο ένα πτυχίο πληροφορικής από Ιδιωτικό ΙΕΚ, το οποίο στις μέρες μας λίγο πολύ είναι ισότιμο με ένα ECDL. Είμαι διατεθιμένος να κάνω την οποιαδήποτε δουλειά. Επίσης, ο τρόπος με τον οποίο σκέφτομαι να ψάξω για δουλειά είναι μέσω αγγελιών από τοπικές εφημερίδες και πηγαίνωντας από πόρτα σε πόρτα αφήνωντας βιογραφικά, "έχω δρόμο μπροστά μου" που λέμε. Ο φίλος μου βέβαια μου λέει πως έτσι δεν θα καταφέρω πολλά και πως θα βρω κάτι αφού γνωρίσω καλύτερα τον κόσμο*(Έλληνες) εκεί που θα πάω. Αυτό είναι κάτι που με αγχώνει πάρα πολύ και θα ήθελα και εδώ την γνώμη σας. 3η και τελευταία ερώτηση όσων αφορά το επίδομα ενοικίου. Κάτι έχει αλλάξει από ότι ακούω για κάποια επιδόματα για όποιους πάνε Γερμανία από τον Ιαν 2012. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι δικαιούμαστε ακόμα το επίδομα αυτό; Ρωτάω επειδή το θεωρώ απαραίτητο για να μπορέσω κάποια στιγμή να ανεβάσω την σύζυγο και τον μικρούλη μου. Ελπίζω να μην σας κούρασα, ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε απάντηση

fotios
25.04.2012, 10:33
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν δουλειές στην ειδικότητα του Εικονολήπτη (Cameraman, Kameramann/frau) στη Γερμανία;
Ψάχνοντας στην ιστοσελίδα του γερμανικού ΟΑΕΔ βρήκα μόνο δύο θέσεις στην περιοχή του Μονάχου οι οποίες απευθύνονταν σε αρχάριους για να κάνουν πρακτική (επί πληρωμή οδοιπορικών).
Αν και έχω σχετικά σταθερή δουλειά στην Ελλάδα, σκέφτομαι σοβαρότατα την προοπτική μετακίνησης στο Μόναχο (έχω γεννηθεί εκεί και μιλάω τη γλώσσα σε μέτριο επίπεδο) επειδή θέλω τα τρία μου παιδιά (3,5 ετών, 2,5 ετών και 8 μηνών) να έχουν μια προοπτική στη ζωή τους.

Toula Pap.
25.04.2012, 11:55
να εχεις μεταφρασμενα ολα τα εγγραφα σου. θα ειναι καλο για να μην ψαχνεσαι εκει. καλο ειναι να εχεις και διαβατηριο απο εδω γιατι θα σου χρειαστει στην τραπεζα σιγουρα. το ταμειο ανεργειας νομιζω οτι πλεον δεν το δινουν.

καλημερα πατριωτες...Δεν μπορει να μεταφερθει πλεον το ταμειο ανεργιας στην γερμανια???Απο ποτε εχει αλλαξει αυτο?Ειναι σιγουρο????help2
help2

turms
25.04.2012, 15:53
milu οταν λες "έχει καταργηθεί η επιβεβαίωση / απόδειξη σύμβασης, δηλ. το συμφωνητικό μίσθωσης κατοικίας (Wohn-Mietvertrag) από τον ιδιοκτήτη" εννοεις οτι πλεον δεν δινει ο ιδοικητης Mietvertrag ή δεν το ζητανε για Einwohnermeldeamt???

sportbilly79
26.04.2012, 16:41
Πατριωτάκια γειά σας! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας συγχαρώ για την πολύ καλή σας προσπάθεια.
Με λένε Γιάννη, είμαι 33 ετών και προς το παρόν μένω στο Βόλο. Δούλευα εδω και 3 χρόνια ιατρικός επισκέπτης σε φαρμακευτική, αλλά δυστυχώς πρόσφατα απολύθηκα όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοί μου. Γιατί σας γράφω; Τη Γερμανια τη γνωρίζω από το 2007 όταν πηγαινοερχόμουνα στη Βόρεια Ρηνανία-Φεστβαλία, κοντά στο Muenster, λόγω μιας σχέσης που διατηρουσα στην περιοχή εκεί. Μετά από 1,5 χρόνο η σχέση μου έληξε, αλλά εγώ αποκόμισα την εμπειρία μιας νέας γλώσας και χώρας. Αμέσως ερωτεύτηκα αυτό το όμορφο μέρος που λέγεται Muenster και από τότε έγινε το όνειρό μου να εγκατασταθώ μια μέρα εκεί.
Εδω και 2 χρόνια κάνω στην Ελλάδα εντατικά Γερμανικά ιδιαίτερα και επισκέπτομαι τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο αυτήν την περιοχή. (Όχι δεν πάιζει τίποτα με γυναίκα :) ελεύθερος και ωραίος είμαι!) Εδώ και 2 χρόνια όταν ξεκίνησε η κρίση στην Ελλάδα, άνοιξα εκει έναν girokonto στην Commerzbank για να βάζω τις οικονομίες μου, γιατί είχα αρχίσει να φοβάμαι και να προβληματίζομαι για το μέλλον της Ελλάδας και το δικό μου. Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα! Είχα μια πολύ καλή δουλειά στην Ελλάδα, αλλά τώρα είμαι στο ταμείο ανεργιας όπως και πολύ άλλοι Έλληνες.
Πλέον, σκέφτομαι πολύ σοβαρά, ήδη το έχω πάρει απόφαση να μεταναστεύσω οριστικά γύρω στον Σεπτέμβριο για την αγαπημένη μου πόλη. Στα Γερμανικά δεν έχω κάποιο χαρτί να δείξω, αλλά μπορώ να συννενοούμαι στην καθημερινότητα. Δεν τα ξέρω τέλεια. Άλλωστε ένας από τους λόγους που πήγαινα το διάστημα που πέρασε ήτανε να προσαρμόζομαι στη γλώσσα, στην πόλη και τις συνήθειές της. Την τελευταία φορά που πήγα οδήγησα και αμάξι και η εμπειρία ήταν απολαυστική για μένα.
Ξέρω ότι ο δρόμος στην αρχή δεν θα είναι εύκολος. Διαβάζω και από άλλους εδώ μέσα για τις δυσκολίες που υπάρχουν. Στα συν για μένα είναι ότι ξέρω λίγα Γερμανικά, έχω ήδη κάποιες οικονομίες για τα έξοδα του πρώτου χρόνου σε περίπτωση που δεν βρώ δουλειά, στα πλήν είναι η μοναξιά που θα νιώθω καθώς θα είμαι τελείως μόνος μου. Όμως, νιώθω καλά διότι θα πάω στην πόλη που ήθελα και θέλω να ζήσω και είμαι πολύ εξοικειωμένος μ' αυτήν και αυτό είναι πολύ σημαντικό να νιώθεις οικεία σε μια ξένη χώρα.
Τα διαδικαστικά τα γνωρίζω, anmeldung στο Rathaus, απόκτηση Freizuegigkeitsbescheininung(ναι μπορώ να την λέω ολόκληρη!) ήδη έχω κατεβάσει το έγγραφο από site του Rathaus. Ξέρω για το U2 και τη μεταφορά του δικαιώματος ανεργίας εκεί. Επίσης, έχω ήδη την Ευρωπαιϊκή Κάρτα Ασφάλισης Υγείας.
Θα ήμουνα ευγνώμων αν γνώριζε κανένα πατριωτάκι να μου δώσει τυχόν περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή εκεί και τις δουλειές που υπάρχουν. Ήδη έχω στείλει πολλά βιογραφικά από Ελλάδα για Pharmareferent εκεί , αλλά οι Γερμανοί μου απαντούν ευγενικά αρνητικά. Αυτό με έχει προβληματίσει λίγο, αλλά δεν με πτοεί. Δεν περίμενα να με πάρουν λόγω γλώσσας κυρίως, απλά προσπάθησα μη τυχόν πετύχαινα την υπέρβαση. Επίσης, έχω σκοπό μόλις πάω στην πόλη πέρα από σπίτι κλπ να γραφτώ σε Volkshochschule για να μάθω τέλεια τη γλώσσα. Στοιχίζει από ότι είδα κάπου 600 ευρώ το εξάμηνο εκεί και εκ παραλλήλου να ψάχνω για οποιαδήποτε δουλειά για να μη φύγουν όλες οι οικονομίες.
Το ξέρω ότι είναι ρίσκο, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο! Στην Ελλάδα δεν υπάρχει πια μέλλον! Έπειτα βρίσκομαι στα καλύτερά μου χρόνια και δεν έχω σκοπό να τα χαραμίσω εδώ. Ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου και τις αγωνίες μου...

sportbilly79
26.04.2012, 18:33
Σχετικά με το Muenster ήθελα να προσθέσω ότι είναι 1 ώρα έξω από το Dortmund. Έχει 280.000 κατοίκους εκ των οποιων οι 45.000 είναι φοιτητές. Έχει ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Γερμανίας (Ιατρική σχολή κλπ) και πολλούς φοιτητές διαφόρων εθνικοτήτων με Erasmus. Η πόλη έχει κουλτούρα, είναι πανέμορφη, promenade που διασχίζει γύρω γύρω όλη την ολη, πολύ πράσινο και βέβαια μια μεγάλη λίμνη που λέγεται Aasee. Έλληνες απ 'ότι ξέρω δεν έχει πολλούς, αλλά όσοι είναι διάσπαρτοι.
Όσον αφορά το επίπεδο των Γερμανικών μου τελειώνω τώρα το Themen Actuell to 2 και το Grammatikland to 2. To λεξιλόγιό μου ειναι αρκετά καλό, αλλά θέλω προσπάθεια στη γραμματική. Όπως είπα και πιο πάνω μπορώ να σταθώ ικανοποιητικά στη γλώσσα της καθημερινότητας. Από ότι έχω συμπεράνει οι Γερμανοί αν τους μιλήσεις Γερμανικά το εκτιμούνε ακόμα και λάθος αρκεί να βγαίνει νόημα. Και γενικώς βοηθάνε στα Γερμανικά. Από εκεί και πέρα Volkshochschule...για ένα εξάμηνο τουλάχιστον.
Όσον αφορά το κόστος ζωής σ αυτά τα χρόνια που πηγαίνω κατά διαστήματα είναι αρκετά οικονομικό σε σχέση με την ακρίβεια της Ελλάδας. Οι τιμές στα σούπερ μάρκετ είναι οι μισές σε κάποια προϊόντα (ιδίως υγιεινής, καθαρισμού, τρόφιμα κλπ) σε σχέση με την Ελλάδα. Στο Rossmann μπορεί να βρεί πολύ καλές τιμές σε είδη προσωπικής υγιεινής και καθαρισμού. Το Kaufland επίση πολύ καλό σούπερ μάρκετ όπως και το Rewe. Απ΄ότι υπολογίζω όσον αφορά το Muenster θα μου χρειάζονται κάπου 1.200 το μήνα με άνετη ζωή. Έχω κοιτάξει για ενοίκια στο internet κυμαίνονται οι γκαρσονιέρες 40 τετραγωνικά warmmiete γύρω στα 350 ευρώ βρίσκεις και με 300. Οι γκαρσονιέρες είναι οι κλασικές γερμανικές σοφίτες που εμένα μου αρέσουν και συνήθως είναι επιπλωμένα. Βάλτε άλλα 200 για γκάζι-ρεύμα και άλλα γύρω στα 600 το μήνα για διατροφή, προσωπικά έξοδα κλπ. Οι συγκοινωνίες είναι πολύ καλές, λεωφορεία και περισσότερο τραίνο. Στα γερμανικά τρένα Die Bahn έχω ήδη βγάλει από Ελλάδα κάρτα έκπτωσης 25% για ένα χρόνο απεριόριστα με 70 ευρώ το χρόνο.

sportbilly79
26.04.2012, 18:48
Μερικές φωτό από την πολή που αγαπώ και θέλω να μείνω...

milu
26.04.2012, 18:53
Καλησπέρα Γιάννη,

για να εργασθείς στο τομέα του Pharmareferent, για τις περισσότερες εταιρείες, θα πρέπει να έχεις περάσει τη φαρμακευτική εξέταση -> Pharmareferentenprüfung (http://www.gesetze-im-internet.de/pharmrefprv/index.html).
Προϋπόθεση γι 'αυτή τη τελική εξέταση είναι ένα αναγνωρισμένο επιστημονικό επάγγελμα δηλ. ιατρική εκπαίδευση ή ιατρικό επάγγελμα πχ. Ιατρός, Νοσοκόμος/μα, Νοσηλευτής κλπ.
Για το Pharmareferent επρόκειτο κάπως σαν μια μετεκπαίδευση, γιατί η εξέταση είναι αρκετά εκτεταμένη.

Weiterbildung bei medidact (http://www.medidact.de/foerderung.htm)

Home pharmajob GmbH (http://www.pharmajob.de/)

Pharmareferent | Pharmareferentin - Gehalt - Lohn - Gehlter (http://www.gehaltsvergleich.com/gehalt/Pharmareferent-Pharmareferentin.html)

sportbilly79
26.04.2012, 19:18
Milu καλησπέρα και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Όπως μου τα λές δύσκολα βλέπω να βρίσκω δουλειά στη Γερμανία για τη δουλειά που έκανα στην Ελλάδα. Γι' αυτό οι Γερμανοί μου απαντάνε ευγενικώς αρνητικά...
Μάλλον θα στρέψω την αναζήτησή μου και σ΄άλλες δουλειές. Βασικά εκείνο που με απασχολεί είναι να βρώ μια δουλειά έστω και υποαπασχόληση κάποιες ώρες ώστε να καλύπτω κάποια έξοδα το μήνα και όχι όλα από τις οικονομίες μου. Ταυτόχρονα να μαθαίνω τη γλώσσα και ό,τι καλύτερο προκύψει στην πορεία...

Επίσης πρέπει να πώ και δεν ξέρω αν θα βοηθήσει ότι έχω τελειώσει Master in Health Administration (MBA) του Νottingham Trent University.

thena
26.04.2012, 20:06
Καλησπέρα και από εμένα.Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις που από αυτά που διάβασα δεν μου απαντήθηκαν.Αν παρ' όλ' αυτά βρίσκονται κάπου παρακαλώ να με παραπέμψετε.
Αν κάποιος θέλει να μεταναστεύσει στη Γερμανία μπορεί να το κάνει χωρίς βίζες και υπηκοότητες; Απλά μια μέρα βρίσκετε εκεί και αρχίζει να ψάχνει για δουλειά; Ενδιαφέρομαι για τον αδελφό μου ο οποίος έχει και Γερμανική υπηκοότητα γιατί γεννήθηκε εκεί αλλά έχει ζήσει περίπου ένα χρόνο και επέστρεψε.Μπορεί να δώσει υπηκοότητα στον γιο του που είναι 8 χρονών;Θα έχει κάποια πλεονεκτήματα από αυτό; Αν μεταναστεύσει εκεί για να πάρει τα επιδόματα για αρχή πρέπει να πληρεί κάποιες προυποθέσεις; Μπορεί να σας φανούν χαζές οι ερωτήσεις αλλά από αυτά που διάβασα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από τη μετανάστευση στην Αυστραλία.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων help2

milu
26.04.2012, 20:20
Γιάννη,

δεν συνηθίζω να λέω εδώ στο φόρουμ: “προχώρα και μην βάζεις εμπόδια στης σκέψης σου”.

Είμαι όμως σίγουρος για εσένα, πως θα βρεις την άκρη σου!

capamble
26.04.2012, 20:42
γιαννη καλησπερα. θα σου πω να μην το βαζεις κατω καθως και εγω καπως ετσι ξεκινησα να ψαχνω εργασια στην γερμανια. πλεον αν δεν γνωριζεις την γλωσσα δεν σε δεχονται.ειναι γεγονος αυτο και μαλλον οφιλεται στο οτι μεταναστευουν χιλιαδες ατομα απο ολο τον κοσμο. αυτο που ξερω και το πιστευω ειναι οτι υπαρχουν πολλες δουλειες.. ισως να κανεις αυτο που σκεφτεσαι να πας επανω.. να ψαχτεις απο εκει. σιγουρα θα βρεις κατι.

sportbilly79
26.04.2012, 20:59
Φίλε Milu σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Γενικά, είμαι ένα άτομο που μου αρεσει η οργάνωση και η πειθαρχία και ο,τιδήποτε κάνω στη ζωή μου το κάνω στοχευμένα και μελετημένα! Ένας λόγος που πηγαίνω και μου αρέσει η Γερμανία είναι και αυτός γιατί με καλύπτει ο τρόπος ζωής και σκέψης τους...ο δρόμος δεν θα είναι στρωμενος με ροδοπέταλα, θα είναι ανηφορικός! Αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι αξίζει τον κόπο και η προσπάθεια.
Στην Ελλάδα έτυχε αυτή η άσχημη οικονομική συγκυρία και έλαχε στη γενιά μας να τραβήξει το σταυρό του μαρτυρίου. Η μάχη που δίνουμε στην Ελλάδα είναι άνιση. Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από άτολμους, φοβικούς και αναποφάσιστους, η γενιά μου όμως βρίσκεται στα καλύτερά της χρόνια και δεν πρόκειται να συνταξιοδοτηθεί επειδή κάποιοι το αποφάσισαν. Γι αυτό συμβουλεύω σε όλους τους νέους της ηλικίας μου και όχι μόνο να κάνουν το βήμα με το μυαλό καθαρό, να τολμήσουν να πηδήξουν το φράχτη της μίζερης και πτωχευμένης Ελλάδας έχοντας την ελπίδα για το καλύτερο αύριο που έρχεται...

sportbilly79
26.04.2012, 21:11
καλησπέρα capamble! το ξέρω ότι η γλώσσα είναι πρόβλημα, αλλά δεν είμαι ανίδεος. μπορώ να σταθώ άνετα. φυσικά εκεί θα τα τελειοποιήσω και έπειτα από εργασία ό,τι προκύψει στο ψάξιμο. θα ήθελα να βρω κάτι πάνω στη δουλειά μου, αλλά μάλλον είναι ουτοπία τουλάχιστον στο ξεκίνημά μου. ξέρω που να επικεντρωθώ, άλλωστε όλο το muensterland το ξέρω καλά ακόμα και τα χωριά του. το πρότζεκτ περί Γερμανίας το ΄΄δουλεύω΄΄ 2 χρόνια και ήρθε η ώρα να υλοποιηθεί...

fotios
26.04.2012, 23:21
...Αν κάποιος θέλει να μεταναστεύσει στη Γερμανία μπορεί να το κάνει χωρίς βίζες και υπηκοότητες;...Ακριβώς!
Αυτή είναι η βασική αρχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης:
Ελεύθερη διακίνηση ανθρώπων, ιδεών και αγαθών.

...Απλά μια μέρα βρίσκετε εκεί και αρχίζει να ψάχνει για δουλειά;...Οι Γερμανοί είναι λίιιιιιγακι πιο οργανωμένοι από εμάς. Πρέπει να ξέρουν ποιός είσαι, πού μένεις, με ποιούς μένεις κλπ.
Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι είναι δύσκολο να ψάξεις για δουλειά. Απλά, θα υπάρχει γραφειοκρατικό τρέξιμο (αλλά φοβούνται οι Έλληνες τη γραφειοκρατία;)

thena
27.04.2012, 09:03
Ακριβώς!
Αυτή είναι η βασική αρχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης:
Ελεύθερη διακίνηση ανθρώπων, ιδεών και αγαθών.
Οι Γερμανοί είναι λίιιιιιγακι πιο οργανωμένοι από εμάς. Πρέπει να ξέρουν ποιός είσαι, πού μένεις, με ποιούς μένεις κλπ.
Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι είναι δύσκολο να ψάξεις για δουλειά. Απλά, θα υπάρχει γραφειοκρατικό τρέξιμο (αλλά φοβούνται οι Έλληνες τη γραφειοκρατία;)

Ευχαριστώ πολύ Φώτη για την άμεση απάντηση!!!:thanks_ Για τον πρώτο καιρό υπάρχει σπίτι αυτό δε θα είναι πρόβλημα

Αν μπορεί και κάποιος άλλος να μου απαντήσει για τα υπόλοιπα...
Ευχαριστώ!!!!!!!

tom1979
27.04.2012, 10:20
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει για το κόστος μεταφράσεων σε προξενείο στην Γερμανία, συγκεκριμένα Στουτγάρδη
ευχαριστώ

Areti
27.04.2012, 16:53
Το κόστος μεταφράσεων δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια, πάντως είναι πολλά, καλύτερα σε συμφέρει να έχεις τις μεταφράσεις απο Ελλάδα. Φαντάσου ότι εδώ για το γνήσιο της υπογραφής σου σου ζητάνε 10 ευρώ...που δεν κάνουν και τπτ μόνο μια σφραγίδα βάζουν και που στην Ελλάδα είναι τσάμπα...

thena
28.04.2012, 08:54
Διάβασα όμως όλες τις πληροφορίες από τα παραπάνω και σε ευχαριστώ πολύ (έκανες πολύ καλή δουλεία πραγματικά). Αλλά όλα αυτά που γράφεις αφορούν και τους γερμανούς υπηκόους και κάποιον χωρίς υπηκοότητα;Τότε ποιο το πλεονέκτημα της υπηκοότητας;Τα ρωτάω όλα αυτά με βάση όσα γνωρίζω για τη μετανάστευση στην αυστραλία. Εκεί αν είσαι υπήκοος παίρνεις τα επιδόματα (για το πρώτο ξεκίνημα) αμέσως

:thanks_

tom1979
28.04.2012, 14:11
Το κόστος μεταφράσεων δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια, πάντως είναι πολλά, καλύτερα σε συμφέρει να έχεις τις μεταφράσεις απο Ελλάδα. Φαντάσου ότι εδώ για το γνήσιο της υπογραφής σου σου ζητάνε 10 ευρώ...που δεν κάνουν και τπτ μόνο μια σφραγίδα βάζουν και που στην Ελλάδα είναι τσάμπα...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εδώ πάντως μου ζητάνε 50€ για κάθε φύλλο, πράγμα που το θεωρώ κάπως ακραίο μιας και πρέπει να πάρω 1 κάρο χαρτιά μαζί μου. Οπότε σκέφτομαι να μην μεταφράσω τίποτα εδώ, να τα πάρω όλα μαζί μου και ότι μου ζητάνε να τα μεταφράζω εκεί αποφεύγοντας έτσι να δώσω άδικα λεφτά. Πάντως αν γνωρίζει κανείς το κόστος μεταφράσεων, αν όχι συγκεκριμένα στην Στουτγάρδη, τότε ίσως και σε κάποιο άλλο μέρος στην Γερμανία, ας απαντήσει παρακαλώ για να μου φύγει κι ένα άγχος. Δεν πιστεύω να μην δεν υπάρχει και κανείς αφού λογικά είναι 1 διαδικασία που την έχει κάνει πολύς κόσμος. Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε απάντηση

tom1979
28.04.2012, 14:46
Καλησπέρα Milu

έχω δει και τα 2 site, στο Προξενείο της Στουτγάρδης αναφέρει :

ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕΩΝ

1. Επικύρωση μετάφρασης (υπογραφής) επίσημου μεταφραστή 20,00 EΥΡΩ
2. Επικύρωση υπογραφής Ελλήνων πολιτών 10,00 EΥΡΩ

νομίζω πως εδώ λέει μόνο για την επικύρωση της μετάφρασης και δεν διευκρινίζει το ακριβές κόστος της μετάφρασης, το οποίο είναι και το ζητούμενο. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Λογικά από το προξενείο θα με στείλουν σε κάποιο συνεργαζόμενο μεταφραστή τον οποίο θα πρέπει να πληρώσω. Αυτό το κόστος θα ήθελα να μάθω. Όσων αφορά την Μεταφραστική υπηρεσία στην Ελλάδα (2ο link) δυστυχώς δεν μένω Αττική οπότε πρέπει να τους στείλω ταχυδρομικά τα έγγραφα προς μετάφραση και δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο για κάτι τέτοιο, πρέπει να φύγω άμεσα

Ευχαριστώ

tom1979
28.04.2012, 15:47
Νά'σαι καλά για την βοήθεια φίλε μου, Σ'ευχαριστώ πολύ

thena
28.04.2012, 16:42
Σ' ευχαριστώ πολύ milu για το χρόνο σου.Συγνώμη που δεν κατάλαβα καλά όσα διάβασα και επίσης συγνώμη που σε κούρασα.

leonidas1973
28.04.2012, 18:06
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εδώ πάντως μου ζητάνε 50€ για κάθε φύλλο, πράγμα που το θεωρώ κάπως ακραίο μιας και πρέπει να πάρω 1 κάρο χαρτιά μαζί μου. Οπότε σκέφτομαι να μην μεταφράσω τίποτα εδώ, να τα πάρω όλα μαζί μου και ότι μου ζητάνε να τα μεταφράζω εκεί αποφεύγοντας έτσι να δώσω άδικα λεφτά. Πάντως αν γνωρίζει κανείς το κόστος μεταφράσεων, αν όχι συγκεκριμένα στην Στουτγάρδη, τότε ίσως και σε κάποιο άλλο μέρος στην Γερμανία, ας απαντήσει παρακαλώ για να μου φύγει κι ένα άγχος. Δεν πιστεύω να μην δεν υπάρχει και κανείς αφού λογικά είναι 1 διαδικασία που την έχει κάνει πολύς κόσμος. Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε απάντηση

αυριο περιμενω μια γνωστη που ξερει απο μεταφρασης οχι η ιδια αλλα εχει φιλους που κανουν αυτη την δουλεια θα ρωτησο και θα σου απαντησω που εχει οικονομικα εδω θεσσαλονικη μια που εισαι κοντα (κατερινη βλεπω εισαι)

katerfit
28.04.2012, 22:13
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει για το κόστος μεταφράσεων σε προξενείο στην Γερμανία, συγκεκριμένα Στουτγάρδη
ευχαριστώ

tom1979 σου έστειλα ένα μήνυμα,ελπίζω να βοηθήσει... _antio:

scorpios75
29.04.2012, 00:22
παιδια καλησπερα ειμαι μοναχο δεν εχω πιασει δουλεια ακομα ισως απο βδομαδα αρχιζω κανονικα το οχταορο κανονικα με ολα... ειμαι δηλωμενος όμως και θελω να μαθω την γλωσσα αλλα με αναγνωριση κρατους μενω στο taufkirchen που να παω και ποσο κοστιζει????

dimitrak2000
29.04.2012, 02:34
Παιδια γεια σας

ηρθαμε και μεις στη παρεα σας...ισως και ακθυστερημενα
δεν τη γλυτωνουμε τη μεταναστευση

εχω μπερδευτει....

Ειμαστε ανεργοι και οι δυο...κανεις μας δεν παιρνει πια υαμειο..αν φυγουμε για Γερμανια...τι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ βοηθεια θα πάρουμε μεχρι να βρουμε δουλεια απο το γερμανικό κράτος?

Δινουνκάποια χρήματα το μηνα? Για πόσο καιρό?
Να μη ξεχασω να αναφερω πως εχουμε και ενα παιδακι 2.5 χρονων

giorgos_ch
29.04.2012, 16:31
Φιλε Γιαννη,για το επαγγελμα σου συγκεκριμμενα δεν μπορω να σου απαντησω συγκεκριμενα,οπως ειδα παραπανω θα λαβεις πληροφοριες απο αλλα μελη.
Γενικα για την αποφαση σου μπορω να πω οτι θα αξιζε τον κοπο εστω,το λιγοτερο,να το προσπαθησεις.Και εγω στην αρχη για 3 εβδομαδες ηρθα και...ειμαι ακομα εδω.
Εχεις αναφερει οτι μιλας την Γερμανικη γλωσσα και αυτο ειναι πολυ θετικο.
Επισης ειπες οτι δεν θα σε ενοχλουσε να βρεις καποια δουλεια εκτος του επαγγελματικου προσανατολισμου σου,το θεωρω ενα ακομα θετικο μιας και δειχνει οτι εισαι ενα ατομο που ξερει να βαζει προτεραιοτητες,δεν εχεις φοβο στο να πιεστεις και ισως να περασεις καποιες δυσκολες στιγμες.κατ εμε επισης δειχνει οτι δεν εισαι ''κακομαθημενος''
Θα χαρω να μαθω νεα σου και να κρατησουμε επικοινωνια.
Να εισαι καλα
Γιωργος

turms
29.04.2012, 18:02
εχω δυο ερωτησεις

1. αν κανω συνδεση τηλεφωνο - ιντερνετ (πχ σε ετησιο προγραμμα σε καποια εταιρεια) και μετακομισω πχ σε 3-6 μηνες, μπορω να το μεταφερω ή στην γερμανια δεν ισχυει κατι τετοιο;;; οταν κανεις συνδεση ειναι ΜΟΝΟ για εκει που δηλωνεις στο συμβολαιο;

2. ο ιδιοκτητης του σπιτιου μου ειπε οτι το διαμερισμα δεν εχει τηλεοραση και για να μου βαλει θελει καποιες εργασιες και θα ειναι κατι παραπανω στο ενοικιο...τι στο καλο εννοουσε "παραπανω εργασιες";
δηλαδη αν εγω παω με την δικη μου τηλεοραση, δεν μπορω απλα να την βαλω στην μπριζα και να βλεπω καποια καναλια;; (οχι συνδρομητικα κλπ)....
τι αλλο μπορω να κανω; με μια zimmerantene θα πιανω ενα - δυο καναλια καπως να περναει η ωρα;;

natouli
29.04.2012, 19:29
Καλησπέρα σε όλους!μετακόμισα πριν 2 μέρες στο eschborn και αύριο θα πάω να δηλωθώ στο rathaus. Διάβασα το υπόμνημα του Milu, αλλά έχω μερικές ακόμα απορίες - ερωτήσεις help2, και αν μπορούσε καποιος που γνωριζει να μου απαντήσει θα με βοηθούσε πολυ! Στην ελλάδα ήμουνα άνεργη αλλά δεν δικαιούμουν ταμείο ανεργίας. Τι χρειάζεται να έχω μαζί μου για να δηλωθώ, εδώ στο γερμανικό οαεδ? Επίσης έχω ψάξει το θέμα του vhs για να μάθω την γλώσσα, θα μπορούσε να μου δώσει κάποιο χαρτί ο γερμανικός οαεδ για να μπορεσω να πληρώσω μειωμένα δίδακτρα?? ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Areti
29.04.2012, 20:00
Γειά σου natouli για ξαναδιάβασε λίγο πιο προσεκτικά το υπόμνημα του milu γιατί τα αναφέρει ακριβώς. Μετά το "ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ" 1-2 παραγράφους παρακάτω είναι η απάντηση σε αυτό που ψάχνεις.

vdimis
29.04.2012, 21:30
καλησπερα και απο εμενα παιδια ..

σας ευχαριστω που μας δινετε κουραγιο να κανουμε το επομενο βημα στην ζωη μας ...

39 ετων παντρεμενος με δυο παιδια 8 και 2 η ηλικιες .. η γυναικα 35 και οι δυο ειμαστε γεννημενοι και μεγαλωμενοι στην γερμανια την γλωσσα την εχουμε, αλλα δεν ξερω, ισως ακομα κολλαω λογο παιδιων .. οκ εμεις πιστευω θα βρουμε δουλεια λογο γλωσσας, αλλα με τα παιδια πως θα τα βολεψουμε? αν εχουμε ιδιες βαρδιες??
τι να πουμε στους εργοδοτες εκει?? ''δεν θελω πρωι διότι εχω παιδια και τετοια???''

Εμεις ζησαμε εκει ελευθεροι χωρις παιδια με τους γονεις μας απο πισω και μας φενοτανε ολα ευκολα τωρα ομως αλλαζουνε τα πραγματα εχουμε ευθύνες απεναντι στα δικα μας παιδια ...

η σκεψεις μας!!!! ... 8 χρονών .. πως θα παει σε ενα νεο σχολειο ενω δεν ξερει την γλωσσα πως θα συνενοειτε το παιδι μας???το μικρο ισως να βρουμε μια γυναικα να τον προσεχει ...
αν τελικα δεν βρουμε δουλεια που θα τα παω τα παιδια μου ???
να επιστρεψω πισω ελλαδα??? και εδω μια απο τα ιδια

λεμε να φυγουμε το καλοκαιρι που κλεινουνε τα σχολεια και παμε στο ΑΝΝΟΒΕΡΟ ελπιζω να τα καταφερουμε ..
διαβαζω ανθρωπους εδω μεσα που φεύγουνε χωρίς να ξερουνε καθολου την γλωσσα και τους χαίρομαι ...

τωρα θα ηθελα και κατι ακομα .. τι χαρτια χρειάζομαι να παρω απο ελλαδα .. διαβαζω για u2 μεταφρασεις και τετοια ....

μπορειτε να μου πειτε τι ακριβώς ?? σκοπος μου ειναι να μεινω για παντα ....

μου ειπανε οτι χρειάζομαι την φορολογικη μου δήλωση αν θελω να παρω επιδομα ενοικιου στην αρχη.. αληθευουνε αυτα ??
Δεν ξερω.... μπορει κανεις να μας εμψυχωσει ???...

ειναι τοσα που ηθελω να ρωτησω αλλα δεν μου ερχωνται θα τις κανω σε άλλο ποστ μου μαλλον ...
.. συχωρεστε με για το μεγαλο μηνυμα αλλα ειναι αποφαση ζωης

ευχαριστώ και περιμενω της απαντησεις σας...

φιλικα Δημητρης

turms
29.04.2012, 21:54
μαλλον απο οτι εχω καταλαβει και εγω και απο οσα μου ειπανε εδω μεσα η Καρτα Ευρωπαικης Ασφαλισης ειναι το πιο απαιτουμενο...
ή καποια υγειονομικη περιθαλψη (πχ ιδιωτικη)

kosofos
30.04.2012, 08:14
η σκεψεις μας!!!! ... 8 χρονών .. πως θα παει σε ενα νεο σχολειο ενω δεν ξερει την γλωσσα πως θα συνενοειτε το παιδι μας???το μικρο ισως να βρουμε μια γυναικα να τον προσεχει ...
αν τελικα δεν βρουμε δουλεια που θα τα παω τα παιδια μου ???
να επιστρεψω πισω ελλαδα??? και εδω μια απο τα ιδια

καλημέρα vdimis,
Αυτό πραγματικά να μην σε αγχώνει καθόλου το παιδάκι σας τώρα ξεκινάει και είναι η καλύτερη περίοδος για να αρχίσει να μαθαίνει, μόνο που θα σε συμβούλευα να το στείλεις σε γερμανικό σχολείο και το απογευμα μπορεί να μαθαίνει Ελληνικά (Θα τα ξέρεις καλύτερα). Να είσαι σίγουρος ότι μετα απο ένα χρόνο το παιδί σου θα είναι προσαρμοσμένο πλήρως. Όσο για το μικρό απο την ώρα που θα εργάζεστε μπορεί να πηγαίνει στον kindergarten ή ακόμα για τον πρώτο καιρό η γυναίκα σου μπορεί να κάνει minijob για 15 ώρες την εβδομάδα και να παίρνει 400€ για να συμπληρώνετε το οικογενειακό εισόδημα. Με τα παιδιά επίσης θα παίρνετε 2*184€=368€ kindergeld μέχρι τα 18 τους. Καλή δύναμη και μην κολάς με τίποτα. Κάντο για τα παιδια σου για να έχουν μια καλύτερη επιλογή στο μέλλον:victory::victory:

dimitrak2000
30.04.2012, 10:21
Μισό ....το επίδομα παιδιών το παίρνουν ολοι;;; Δεν καΤαργηθηκε κ αυτό;ποιοι το δικαιουνται? οι εργαζόμενοι ή κ οι άνεργοι?

turms
30.04.2012, 14:26
εχεις δικιο .. το νο1 ειναι διαβατηριο...απλα αυτο θεωρησα οτι εννοειται...

παντως πολυ ----φαση το θεμα "ενοικιαση σπιτιου"
εκει που πιστευα οτι το τακτοποιηση ο ιδιοκτητης μου τα χαλασε...αντε παλι απο την αρχη...

:cry:

aggeloskout
30.04.2012, 16:59
ακομα προσπαθω να καταλαβω γιατι Ελληνες χρειαζονται διαβατηριο...

aggeloskout
30.04.2012, 17:03
Milu καπου ειδα πως εγραψες για μαθηματα γερμανικων μεσα σε 2 μηνες 8ωρο. το λεω αυτο επειδη εγω θα παω μαλλον σεπτεμβρη και θα εχωχρηματα να κατσω εςσ χριστουγεννα. 4 μηνες περιπου δηλαδη. πως μπορω να μαθω αν υπαρχουνε τετοια μαθηματα στο Αμβουργο,Βερολινο ή Μοναχο? ευχαριστω

sportbilly79
30.04.2012, 20:02
Εκείνο που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας -γιατι το έχω κάνει πολλές φορές -είναι ότι μεταξύ Γερμανίας και Ολλανδίας δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν σύνορα! Περνάς ανενόχλητα σαν να είναι το ίδιο κράτος! Από τις Ολλανδέζικες ταμπέλες καταλαβαίνεις ότι έχεις αλλάξει χώρα!

kosofos
30.04.2012, 20:09
Milu καπου ειδα πως εγραψες για μαθηματα γερμανικων μεσα σε 2 μηνες 8ωρο. το λεω αυτο επειδη εγω θα παω μαλλον σεπτεμβρη και θα εχωχρηματα να κατσω εςσ χριστουγεννα. 4 μηνες περιπου δηλαδη. πως μπορω να μαθω αν υπαρχουνε τετοια μαθηματα στο Αμβουργο,Βερολινο ή Μοναχο? ευχαριστω

Καλησπέρα aggeloskout

Που θα πάς τελικά? Βόρεια, Βορειανατολικά ή Νότια!_antio: Καλώς δεν υπάρχει σημασία. Ένα πολύ καλό φροντηστήριο (Υπάρχουν και άλλα πολλά ανα περιοχή) είναι το Berlintz.

Στο site επέλεξε την περιοχή που θα πάς Berlitz Sprachschulen, (μπορείς να επιλέξεις και γλώσσα απο πάνω αγγλικά-γερμανικά), μετά αριστερά Aktuelle kurse-current courses και στα δεξία Sprachauswahl-Language selection=Deutsch-German και μετά suchen-search

Produkt (http://www.berlitz.de/de/online_buchen/produktuebersicht/)

Εδώ θα βρείς ότι μάθημα θές. Το πιο εντατικό που έχουν είναι αυτό (ιδιαίτερο) που είναι πανάκριβο

Total Immersion®
Total Immersion®
The most intensive form of individual training: 12 lesson units per day

Start date: anytime

Monday: 08:45 - 17:45
Tuesday: 08:45 - 17:45
Wednesday: 08:45 - 17:45
Thursday: 08:45 - 17:45
Friday: 08:45 - 17:45

Γνώμη μου: Μην το πάς τόσο απότομα!!! 8 ώρες την ημέρα είναι πάρα πολλές. 4 είναι μια χαρά!

Καλή δύναμη!

kosofos
30.04.2012, 20:20
Εκείνο που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας -γιατι το έχω κάνει πολλές φορές -είναι ότι μεταξύ Γερμανίας και Ολλανδίας δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν σύνορα! Περνάς ανενόχλητα σαν να είναι το ίδιο κράτος! Από τις Ολλανδέζικες ταμπέλες καταλαβαίνεις ότι έχεις αλλάξει χώρα!

Σε καμία χώρα που ισχύει sengen-Ε.Ε (όχι Αγγλία. Μόνο αεροπορικός) δεν υπάρχουν έλενγχοι οδικός. Σε όποιο κράτος και να πάς. Θές απο Ιταλία, Αυστρία, Γερμανία, Ολλανδία, Βέλγιο, Γαλλία,...Μόνο απο της ταμπέλες καταλαβαίνεις ότι αλλάζεις κράτος. (Και απο Βέλγιο-Γερμανία απο την ποιότητα του δρόμου :-))

aggeloskout :Το διαβατήριο όπως πολύ καλά το λεεί ο milu είναι ότι πιο επίσημο έγγραφο έχεις απο το κράτος που έρχεσαι. Η ταυτότητα 'νέου τύπου' γράφει στα λατινικά τόπο γέννησης? όχι. Πλαστογραφείτε? Πολύ εύκολα. Δεν σου λέει κάποιος ότι με την ταυτότητα δεν μπορείς να κάνεις την δούλεια σου, αλλά το διαβατήριο είναι ότι πιο επίσημο και για την ακραία κατάσταση...

antvas
30.04.2012, 21:42
Καλησπέρα παιδιά...
Έχουμε ενα μικρο προβληματάκι...
Σε 2 εβδομαδες πεταμε για Γερμανία, αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα να μεινουμε προσωρινα έστω.
Τα Hostel κλεισμένα. Tα Wohnung auf zeit οταν ακουνε Ελλαδα η σπαστη προφορά (δεν ξερω τι μπορει να φταιει) κλεινουν αυτομάτως και αυτά...
Εψαξα παντού, μπήκα σε όλα τα links που αναφέρετε στο φόρουμ αλλα δεν καταφερα να βρω ΤΙΠΟΤΑ...
Βγαλαμε εισητήρια με το σκεπτικό να παμε επι τοπου να ψάξουμε. Κατι θα υπάρχει που να μην το αναφέρει το ιντερνετ.
Παμε Dusseldorf. Έχει κανεις καμία ιδέα; Τι να κανουμε;
Στην ανάγκη θα κοιμηθούμε και το πρωτο βραδυ στο αεροδρόμιο, αλλα μετά;
Ε, να μην καταλήξουμε και σαν τον Τομ Χανκς στην ταινία "The terminal"... :lol2:
(Ας γελάσουμε και λίγο γιατι το άγχος μου αυτη την στιγμη δεν περιγράφεται)

kosofos
30.04.2012, 22:42
Καλησπέρα παιδιά...
Έχουμε ενα μικρο προβληματάκι...
Σε 2 εβδομαδες πεταμε για Γερμανία, αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα να μεινουμε προσωρινα έστω.
Τα Hostel κλεισμένα. Tα Wohnung auf zeit οταν ακουνε Ελλαδα η σπαστη προφορά (δεν ξερω τι μπορει να φταιει) κλεινουν αυτομάτως και αυτά...
Εψαξα παντού, μπήκα σε όλα τα links που αναφέρετε στο φόρουμ αλλα δεν καταφερα να βρω ΤΙΠΟΤΑ...
Βγαλαμε εισητήρια με το σκεπτικό να παμε επι τοπου να ψάξουμε. Κατι θα υπάρχει που να μην το αναφέρει το ιντερνετ.
Παμε Dusseldorf. Έχει κανεις καμία ιδέα; Τι να κανουμε;
Στην ανάγκη θα κοιμηθούμε και το πρωτο βραδυ στο αεροδρόμιο, αλλα μετά;
Ε, να μην καταλήξουμε και σαν τον Τομ Χανκς στην ταινία "The terminal"... :lol2:
(Ας γελάσουμε και λίγο γιατι το άγχος μου αυτη την στιγμη δεν περιγράφεται)

Για κοίτα και σε καμιά πανσιόν.

duesseldorf-pension.de | Dsseldorf: Ferienwohnung, Pensionen, Privatzimmer, Hotels in Dsseldorf | Verzeichnis (http://www.deutsche-pensionen.de/pension-duesseldorf/)

ένα φθηνό ξενοδοχείο Düsseldorf

Artus Hotel Unterk (http://www.tourisline.de/travelstore/control/walkin/showHotelDetails?agentid=6331&hotelid=XTSUDjKGLuM=)

Πάντως και το Hostel που κοιτάω μέσα στον Μαίο έχουν δωμάτια αλλά είναι ακριβά!

Hotels and Hostels - A&O - Hostel D (http://www.aohostels.com/de/duesseldorf/hostel-duesseldorf/buchung/)

antvas
30.04.2012, 22:58
Για κοίτα και σε καμιά πανσιόν.........

Σε ευχαριστώ παααρα πολυ για την αμεση απαντηση... :thanks_
Οντως για τα hostel επρεπε να γραψω πως "εχουν κλεισει ολα τα οικονομικα"!!!
εριξα μια ματια στα link που μου έδωσες και κατι πιστευω πως θα βρω.
Συντομα θα επικοινωνήσω και θα δω τι παίζει (απο τιμες ειναι οκ, αρκει να ειναι και τίποτα ελευθερο!!!)
Κατα τ'αλλα θα μπορέσουμε να βρουμε τίποτα και επι τόπου; (αν δεν το καταφέρουμε τελικά απο εδω;)
Και ότι αλλο ξερετε, θα σας ήμουν ευγνώμων.

tom1979
01.05.2012, 01:33
Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με την antvas. Προσπαθώ να βρω Hostel για Στουτγάρδη έστω για λίγες μέρες, με σκοπό να ψάξω από κοντά για κάποιο Wohnung auf zeit. Δεν υπάρχει τίποτα σε Hostel πριν τις 14 Μαϊου. Έστειλα μαιλ σε κάποια μεσιτικά για προσφορές (Wohnung auf Zeit πάντα). Αν αποδειχθεί αλήθεια αυτό που λέει η antvas, ότι δλδ ακούνε Έλληνα και σου λένε ότι όλα είναι κλειστά, νομίζω πως τότε πραγματικά αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα. Δεν έχω μια περιουσία να ξοδέψω ψάχνοντας για ένα δωμάτιο να μείνω μέχρι να βρώ δουλειά. Εντάξει καταλαβαίνω ότι θα υπάρξουν δυσκολίες, αλλά εδώ είναι σαν να πέφτω πάνω σε τοίχο. Αν δεν είναι κανείς διατεθειμένος να μου νοικιάσει ένα δωμάτιο για 1 - 2 μήνες, τότε θα πρέπει απαραίτητα να έχω κάποιον συγγενή ή γνωστό στην Στουτγάρδη ο οποίος θα είναι και διατεθειμένος να με φιλοξενίσει.

natouli
01.05.2012, 01:38
Γειά σου natouli για ξαναδιάβασε λίγο πιο προσεκτικά το υπόμνημα του milu γιατί τα αναφέρει ακριβώς. Μετά το "ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ" 1-2 παραγράφους παρακάτω είναι η απάντηση σε αυτό που ψάχνεις.

Kαλησπέρα και πάλι! Σήμερα πήγα στο rathaus του eschborn,(Frankfurt am main) όπου έκανα το anmeldung. Μετά μου δώσανε μια αίτηση να συμπληρώσω για το Freizüldigigkeitsgesetz. Eγω όπως είχα ξαναπει ήμουν άνεργη στην ελλάδα, αλλά δεν δικαιούμουν κάποιο επίδομα ανεργίας,(γιατί δεν συμπλήρωνα τα ένσημα) αλλά έχω την ευρωπαικη κάρτα ασφάλισης που με καλύπτει ασφαλιστικά. Για να βγάλω το freizuegigkeitsbescheinigung τι άλλα πρέπει να έχω μαζί μου;Με την κοπέλα στο δημαρχείο δεν βγάλαμε πολύ άκρη μου είπε να εχω φωτογραφία και αντίγραφο της ταυτότητας. Φτάνουν αυτά;help2
Μέσα από το forum είδα οτι ειπώθηκε ότι για να πάει κανεις στο vhs και να ζητήσει μειωμένα δίδακτρα, κάνει κάποια χαρτιά με το freizuegigkeitsbescheinigung, μήπως γνωρίζετε τι ισχύει με αυτο??
Please βοηθήστε πατριώτες γιατί όλα μου φαίνονται βουνό!!!!!:cry::cry

ΒΑΓΓΕΛΗΣ67
01.05.2012, 09:23
Καλημέρα πατριωτάκια και καλή Πρωτομαγιά. Μήπως μπορεί κάποιος φίλος που βρίσκεται ήδη στη Γερμανία να με βοηθήσει;
Λοιπόν... πως έχει το θέμα μου. Βρίσκομαι στην Ελλάδα και ψάχνομαι για εξωτερικό. Οπουδήποτε εκτός από εδώ. Οι λόγοι γνωστοί. Αναδουλειά.
Βρήκα με έναν φίλο δουλειά σε τεχνική εταιρεία στη Γερμανία. Ο άνθρωπος που μεσολαβεί για τη δουλειά βρίσκεται στη Γερμανία και μας ζήτησε προκαταβολικά 300 ευρώ για κάθε άτομο ώστε να μας στείλει το εισιτήριο (120 ευρω) και τα υπόλοιπα αφορούν χρήματα για διαδικασίες όπως μας είπε.
Επίσης μας ζήτησε 500 ευρώ το άτομο ως αμοιβή του, τα οποία θα του τα καταβάλλουμε όταν θα πληρωθούμε τον πρώτο μας μισθό.
Μιλάει για 1.600 ευρώ καθαρά και ασφάλιση. Πενθήμερο - οκτάωρο
Η εταιρεία μας προσφέρει επίσης και ένα διαμέρισμα 45 τ.μ. όπου θα μενουμε ανά δύο άτομα. Και δεν πληρώνουμε ενοίκιο γι αυτό.

Σαν πρώτη εικόνα που φαίνεται τέλειο. Κατευθείαν δουλειά πάνω στο αντικείμενό μου (είμαι χρόνια οδηγός εδώ στην Ελλάδα κι έχω ασχοληθεί στα τεχνικά έργα και με γερανούς και σε ανατρεπόμενα φορτηγά) με διαμονή έτοιμη και λεφτά καλά.

Πολύ ωραίο για να είναι αληθινό όμως! Επειδή έχω ακούσει για απατεώνες στην Αυστραλία που σου παίρνουν τις προκαταβολές και εξαφανίζονται, μπορεί να ίσχύει κάτι τέτοιο;

Η εμπειρία των "παλιών" που μένουν ήδη πάνω, ή κάποιοι που ψάχνονται σαν κι εμένα να φύγουν πολύ καιρό, τι λέει;

Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι για μένα πολύτιμη. Σε αυτές τις δύσκολες εποχές δεν είναι να χάνεις λεφτά. Ειδικά 300 ευρώ και λίγα λεφτά που θα πάρω μαζί μου πάνω για τα πρώτα έξοδα και που θα αναγκαστώ να τα πάρω δανεικά από έναν φίλο.

Βοηθείστε ρε παιδιά οι παλιοί. Ρίξτε καμμία ιδέα.Ο Θεός να σας έχει καλά σε ό,τι κι αν κάνετε και καλημέρα.

Ένα απεγνωσμένο πατριωτάκι.

antvas
01.05.2012, 09:27
Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με την antvas. Προσπαθώ να βρω Hostel για Στουτγάρδη έστω για λίγες μέρες, με σκοπό να ψάξω από κοντά για κάποιο Wohnung auf zeit. Δεν υπάρχει τίποτα σε Hostel πριν τις 14 Μαϊου. Έστειλα μαιλ σε κάποια μεσιτικά για προσφορές (Wohnung auf Zeit πάντα). Αν αποδειχθεί αλήθεια αυτό που λέει η antvas, ότι δλδ ακούνε Έλληνα και σου λένε ότι όλα είναι κλειστά, νομίζω πως τότε πραγματικά αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα. Δεν έχω μια περιουσία να ξοδέψω ψάχνοντας για ένα δωμάτιο να μείνω μέχρι να βρώ δουλειά. Εντάξει καταλαβαίνω ότι θα υπάρξουν δυσκολίες, αλλά εδώ είναι σαν να πέφτω πάνω σε τοίχο. Αν δεν είναι κανείς διατεθειμένος να μου νοικιάσει ένα δωμάτιο για 1 - 2 μήνες, τότε θα πρέπει απαραίτητα να έχω κάποιον συγγενή ή γνωστό στην Στουτγάρδη ο οποίος θα είναι και διατεθειμένος να με φιλοξενίσει.

Καλημέρα tom1979...
Για εκεί μην φοβάσαι... Θέλω να πιστεύω πως κάποιος απο την Ελληνική κοινότητα θα μπορέσει να πάρει ενα τηλεφωνάκι για Wohnung auf zeit!!! :yes:
Και σίγουρα ειναι πολύ καλύτερα να εισαι εκεί και να πας και αυτοπροσώπος. Το ότι "κλείνουν" με το που παίρνω τηλέφωνο (από Ελλάδα) το βρίσκω και λογικό (ίσως και εγω να έκανα το ίδιο αν με παίρνανε απο άλλη χώρα να τους κλείσω το σπίτι μου, με κίνδυνο να μην εμφανιστούν και να χάσω εναν ενοικιαστή που ειναι εδω και τον βλέπω)
Έτσι δεν είναι;
Σου εύχομαι ότι καλύτερο και κάθε επιτυχία... _bye:

tom1979
01.05.2012, 09:48
Να σαι καλά antvas, έτσι, πες κανένα καλό λόγο να παίρνω θάρρος γιατί έχω φάει γερή φρίκη. Άντε και καλή μας δύναμη...

turms
01.05.2012, 17:03
Καλημέρα πατριωτάκια και καλή Πρωτομαγιά. Μήπως μπορεί κάποιος φίλος που βρίσκεται ήδη στη Γερμανία να με βοηθήσει;
Λοιπόν... πως έχει το θέμα μου. Βρίσκομαι στην Ελλάδα και ψάχνομαι για εξωτερικό. Οπουδήποτε εκτός από εδώ. Οι λόγοι γνωστοί. Αναδουλειά.
Βρήκα με έναν φίλο δουλειά σε τεχνική εταιρεία στη Γερμανία. Ο άνθρωπος που μεσολαβεί για τη δουλειά βρίσκεται στη Γερμανία και μας ζήτησε προκαταβολικά 300 ευρώ για κάθε άτομο ώστε να μας στείλει το εισιτήριο (120 ευρω) και τα υπόλοιπα αφορούν χρήματα για διαδικασίες όπως μας είπε. .................................................. .......................

αυτος που μεσολαβησε δεν ειναι σε καμια εταιρεια;;
απο εκει θα βγει μια ακρη...λογικα πρεπει να ειναι σε εταιρεια personalvermittlung...
βρες το site της εταιρειας

fridushka
01.05.2012, 17:30
καλησπερα.θα μπορουσε καποιος να μου δωσει καποια εγκυρα γραγεια ευρεσεως εργασιας στη γερμανια ??

χριστινα
01.05.2012, 18:01
ονομαζομαι χριστινα ο αντρας μου στην καλσρουη κοντα στην στουτγκαρδη και στο αμεσο μελλον θα χρειαστει τεχνιτες πλακατζηδες οποιος ενδιαφερεται να ποσταρει και θα επικοινωνησω μαζι του

jim atlas
01.05.2012, 18:07
ονομαζομαι χριστινα ο αντρας μου στην καλσρουη κοντα στην στουτγκαρδη και στο αμεσο μελλον θα χρειαστει τεχνιτες πλακατζηδες οποιος ενδιαφερεται να ποσταρει και θα επικοινωνησω μαζι του

Ευχαριστούμε Χριστίνα...
όταν θα έρθει εκείνη η στιγμή..
θα χαρούμε πολύ να υπάρχει κάποιος έλληνας που ενδιαφέρεται και τον αφορά.... !!!
Καλή διαμονή στη παρέα μας.. να έχεις. !!!

χριστινα
01.05.2012, 19:10
να ξερετε οτι αντρας μου ειναι περιπου ενα χρονο στην Γερμανια και τα πραγματα δεν ειναι ευκολα η Ελληνες που πανε εκει και ξερουν την γλωσσα προσπαθουν να εκμεταλλευτουν την αναγκη μας για δουλεια τωρα που ο αντρας μου εχει απεμπλακει απο μια τετοια κατασταση πραγματικα θα ηταν ευχης εργο να μαζευτει κοσμος που θελει να δουλεψει σοβαρα και να προχωρησει στην ζωη του

ΒΑΓΓΕΛΗΣ67
01.05.2012, 21:00
ονομαζομαι χριστινα ο αντρας μου στην καλσρουη κοντα στην στουτγκαρδη και στο αμεσο μελλον θα χρειαστει τεχνιτες πλακατζηδες οποιος ενδιαφερεται να ποσταρει και θα επικοινωνησω μαζι του.

////////////////

Χριστίνα σε ευχαριστώ πολύ. Εγώ έχω δουλέψει βοηθός σε πλακά και την τέχνη την ξέρω. Και ελαιοχρωματισμούς, και καλουπατζής έχω δουλέψει και γνωριζω και αρκετά ηλεκτρολογικά, αν και από ότι φαντάζομαι για να εξασκήσεις επάγγελμα ηλεκτρολόγου στη Γερμανία πρέπει να έχεις κάποιο πτυχίο.

Εγώ οδηγός φορτηγού και χειριστής γερανών και κλαρκ είμαι, αλλά και από οικοδομικά κατέχω πολλά. Και κηπουρικά έχω κάνει.

Και κάνω οποιαδήποτε δουλειά δεν εχω πρόβλημα. Εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα να κάνω.
Έχω δύο παιδιά και είμαι 5 μήνες άνεργος. Και η γυναίκα μου έχει ένα μαγαζάκι και δεν πάει καλά, μάλλον τον Σεπτέμβρη θα το κλείσει. Μας έχουν πνίξει τα έξοδα έχουμε και δάνειο για το σπίτι...

Πρέπει κάτι να γίνει άμεσα. Έχω φτάσει σε απόγνωση...

Ζητάω συγνώμη από τους διαχειριστές που έβαλα το ποστ σε διαφορετικά σημεία. Δεν το ήξερα είμαι καινούριος στο πατριοτακι.

Turms σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχω τηλεφωνικό ραντεβού την Πέμπτη και θα ρωτήσω λεπτομέρειες. Μίλησα και με έναν φίλο σήμερα Γερμανό υπήκοο, Έλληνα κι αυτόν της Γερμανίας που χει κατέβει Ελλάδα πια.

Μου πε πως θα βοηθήσει να βρω κάτι. Πιστεύω πως γρήγορα θα μάθω και τη γλώσσα. τι διάολο... Έμαθα Αγγλικά και Γαλλικά στο σχολείο... Στα γερμανικά θα κολλήσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντησει.

χριστινα
01.05.2012, 21:25
σε ευχαριστω για την ανταποκριση να ξερεις στην γερμανια υπαρχουν δουλειες στην οικοδομη βεβαια αρχικα θα πρεπει να πας εσυ και μετα θα τραβηξεις την οικογενεια σου εγω ειμαι καινουριο μελος αν και παροακολουθω το site εδω και καιρο δεν ξερω ποιος ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για να επικοινωνησεις μαζι μου για να μην εκτεθουν προσωπικα δεδομενα οποιος κξερει να μου πει.

milu
01.05.2012, 21:30
Βαγγελη καλησπερα,

σε καμία περίπτωση μην αποστείλει`ς χρήματα εκ των προτέρων!! Πουθενά και σε κανέναν!

ΒΑΓΓΕΛΗΣ67
01.05.2012, 21:43
milu

ευχαριστώ για την αμεση απάντηση. Και για μένα ήταν λίγο κουφό. Μου ζητήσανε 300 ευρώ προκαταβολή για να μου βγάλουν το αεροπορικό εισιτήριο και κάποια άλλα έξοδα. Από ότι φαίνεται μάλλον έπεσα σε απατεώνα.

Δεν ξέρω ακόμα. Δεν θέλω να μιλάω χωρίς να το έχω ξεκαθαρίσει. Γι αυτό ζήτησα και τη βοήθειά σας. Μήπως ξέρει κανείς τίποτα...
Είχα ψαχτεί ένα διάστημα πριν λίγους μήνες για Αυστραλία, αλλά εκε΄΄ι έπεσα σε απατεώνες που σου ζητούσαν προκαταβολή και μετά γίνονταν καπνός... Με βοήθησε μία φίλη Ελληνοαυστραλέζα με γνωριμίες κάτω. Έμαθε τι γίνεται και με απέτρεψε.

Κάτι ακόμα ήθελα να σας ρωτήσω. Αυτούς που ξέρουν Γερμανικά καλά.

Είχα κάνει Γερμανικά πριν πολλά χρόνια. Αν δεν με απατά η μνήμη μου είχα παρακολουθήσει ένα δύο χρόνια.
Βλέπω με χαρά πως τα γερμανικά κείμενα τα διαβάζω μία χαρά... το αλτσχάιμερ δεν με έχει επισκεφτεί ακόμα! χα χαχ χα
Αυτό που δυσκολεύομαι είναι να τα μιλήσω. Ενώ καταλαβαίνω τι διαβάζω στο 70% των κειμένων και από τα συμφραζόμενα βγάζω νόημα.
Θα είναι πολύ δύσκολο στο επίπεδο που βρίσκομαι να προχωρήσω; Θέλω να πω μπορεί κάποιος να μου πει, με καλή γνώση Αγγλικών και Γαλλικών και δύο χρόνια Γερμανικά, έστω κι αν ήταν πριν πολλά χρόνια, πόσο διάστημα θα χρειαστώ για να γίνω αητός στη γλώσσα;

Miele Danke... Το γράψα καλά; Η τα έκανα μαντάρα στην ορθογραφία;

turms
01.05.2012, 22:08
Βαγγελη καλησπερα,

σε καμία περίπτωση μην αποστείλει`ς χρήματα εκ των προτέρων!! Πουθενά και σε κανέναν!

μηπως milu εχεις καμια ιδεα στο θεμα αυτο αλλα για ενοικιο σπιτιου;
μιλησα με εναν στην γερμανια, και ειναι θετικος
το προβλημα ειναι οτι ειναι απο ιδιωτη. Δεν ειναι απο immobilien..
μιλησαμε 2-3 φορες και για πολυ ωρα στο τηλεφωνο, μου στειλε φωτο απο το διαμερισμα κλπ, αλλα αν ζητησει ενα ενοικιο πριν παμε τι να κανω;
δεν ξερω...και ειναι κριμα να το χασω γιατι ειναι δυσκολο να βρεις κατι...

kosofos
01.05.2012, 22:18
μηπως milu εχεις καμια ιδεα στο θεμα αυτο αλλα για ενοικιο σπιτιου;
μιλησα με εναν στην γερμανια, και ειναι θετικος
το προβλημα ειναι οτι ειναι απο ιδιωτη. Δεν ειναι απο immobilien..
μιλησαμε 2-3 φορες και για πολυ ωρα στο τηλεφωνο, μου στειλε φωτο απο το διαμερισμα κλπ, αλλα αν ζητησει ενα ενοικιο πριν παμε τι να κανω;
δεν ξερω...και ειναι κριμα να το χασω γιατι ειναι δυσκολο να βρεις κατι...

Καλησπέρα,
Το ότι έχεις βρεί σπίτι που το έχει ιδιότης και μιλάς είναι πολύ καλό σε σχέση με το να πάρεις σπίτι απο εταιρεία. Αρχικά γλυτώνεις κάποια provision, 'Μεσιτικά' που ζητάνε οι περισσότερες εταιρείες, συνήθως 2 kaltmiete. Δεν πρόκειτε να σου ζητήσει προκαταβολικά χρήματα αλλά αν το κάνει σε καμία περίπτωση μην δώσεις χρήματα χωρίς να πας να δείς το σπίτι και να υπογράψεις συμβόλαιο. Χέρι με χέρι που λέμε.

turms
02.05.2012, 01:24
καλα...αν συμφωνησει τελικα...(ελπιζω)

υπαρχει πιθανοτητα να μην θελει να μου δωσει συμβολαιο;;
εγω θα ζητησω βεβαια για το anmeldung, αλλα λεμε τωρα...

παντως φοβαμαι οτι θα μου ζητησει κανα ποσο σαν προκαταβολη...τελος παντων...θα δω πως θα το αποφυγω...
ΤΗΑΝΧ παντως

natouli
02.05.2012, 01:49
Kαλησπέρα και πάλι! Σήμερα πήγα στο rathaus του eschborn,(Frankfurt am main) όπου έκανα το anmeldung. Μετά μου δώσανε μια αίτηση να συμπληρώσω για το Freizüldigigkeitsgesetz. Eγω όπως είχα ξαναπει ήμουν άνεργη στην ελλάδα, αλλά δεν δικαιούμουν κάποιο επίδομα ανεργίας,(γιατί δεν συμπλήρωνα τα ένσημα) αλλά έχω την ευρωπαικη κάρτα ασφάλισης που με καλύπτει ασφαλιστικά. Για να βγάλω το freizuegigkeitsbescheinigung τι άλλα πρέπει να έχω μαζί μου;Με την κοπέλα στο δημαρχείο δεν βγάλαμε πολύ άκρη μου είπε να εχω φωτογραφία και αντίγραφο της ταυτότητας. Φτάνουν αυτά;help2
Μέσα από το forum είδα οτι ειπώθηκε ότι για να πάει κανεις στο vhs και να ζητήσει μειωμένα δίδακτρα, κάνει κάποια χαρτιά με το freizuegigkeitsbescheinigung, μήπως γνωρίζετε τι ισχύει με αυτο??
Please βοηθήστε πατριώτες γιατί όλα μου φαίνονται βουνό!!!!

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς τπτ για αυτό?

turms
02.05.2012, 02:10
το καλυτερο ειναι να επικονωνησεις με το vhs
και εγω απο οσα διαβαζω μεσω ιντερνετ δεν εβγαλα ακρη

natouli
02.05.2012, 02:46
Turms και εσυ απο θεσσαλονικη εισαι??εγω καλαμαρια εμενα μεχρι προτινος! Θα παω και αυριο από κοντα να τους ρωτήσω, απλα ελεγα αμα το ηξερε κανενας να παω προετοιμασμενη, γιατι στο arbeitsagentur που πηγα δεν μιλουσε κανενας αγγλικα και μου ειπανε οτι θα πρεπει να παω με καποιον που να ξερει γερμανικα για να μπορεσω να γραφτω(αυτα στα αγγλικα μου τα ειπε η κυρια απο τις πληροφοριες) :no: παντως αν δεν ξερει καποιος αυριο που θα παω θα προσπαθησω να βγαλω ακρη και θα ποσταρω οτι πληροφοριες βρω για να βοηθησω!!

καληνυχτα σε ολους και υπομονη!

turms
02.05.2012, 03:01
θεωρω οτι για το θεμα γλωσσας στο vhs , ειναι καλυτερα να πας να ρωτησεις εκει απευθειας. Στο arbeitsagentur μπορει να μην ξερουν αγγλικα κλπ αλλα σκεψου οτι στο vhs διδασκουν ξενες γλωσσες. Ολο και καποιος θα βρεθει να μπορεις να συννενοηθεις στα αγγλικα...

Και εγω θεσσαλονικη... προς το παρον...

καλη συνεχεια και οτι πληροφοριες εχεις πες μας.

PANOSTZANETIS
02.05.2012, 10:11
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΕΦΑΝΕ.
ΕΙΜΕΘΑ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΙ!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΝΟ ΤΖΑΝΕΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΗ.

australian
02.05.2012, 10:44
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΝΟ ΤΖΑΝΕΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΗ.

Μη πιστεύεις πάντα ...ότι διαβάζεις........

natouli
02.05.2012, 12:10
se euxaristw polu milu gia tin apanthsh!kanete pragmatiko leitourghma oloi edw sto patriotaki! sorry poy grafw sta greeklish eimai se internet cafe kai den exei allh glwssa! Paidia mia akoma voitheia an mporeite!phga sto rathaus mou sfragisane tin aithsh gia to Freizügigkeitsbescheinigung, alla otan tous rotisa ti alla xartia xartia prepei na exw mazi mou den kserane kai mou eipane na paw apo kei na rwtisw. Apo oti eida se paliotera post prepei na exeis mazi me tin sumpliromeni aithsh, 2 fotografies viometrikes, antigrafo tautotitas i diabatiriou, apodeikseis oti mporeis na antapekseltheis oikonomika, kai na eisai asfalismenos. Egw exw karta europaikis astheneias alla dn exw lefta sto onoma mou kai eimai anergh pou den dikaioumai epidoma. Menw me ton filo mou o opoios exei kapoio mikro eisodima kai exei kai kapoia lefta stin akrh kai mexri na brw ergasia me sunthrei autos. Mporw na tous steilw fwtotupia ths dikhs mou kartas asfalishs kai na tous steilw kai antigrafo logariasmou tou filou mou;

Se paliotero post ths sunnefaki eida oti den xreiazetai na pame sto ausländeramt alla mporoume na to steiloume mesw taxudromeiou. Tha prospathisw na paw simera an kai eida oti einai makria kai den kserw an tha prolabw gia simera.
Signomi gia to prhksimo...kai gia to megalo post alla eseis eiste o odhgos mou kai kathe mera mpainw sto patriotaki gia nees plirofories!

natouli
02.05.2012, 21:51
Milu σε ευχαριστώ πολυ!ελπίζω να μην σε καθυστέρησα στην εργασία σου!! Το Anmeldung το έκανα την δευτέρα, και σήμερα πήγα να μου σφραγίσουνε το Freizügigkeitsbescheinigung. H κοπέλα στο δημαρχείο, αν και ήμουν πολύ ευγενική και με το χαμόγελο, κοιτούσε πως θα με ξεπεταξει και με δυσκολία απαντούσε στις ερωτήσεις μου. Όταν την ρώτησα τι χρειαζόταν να στείλω μαζί με την αίτηση μου, μου είπε δεν γνωριζε και να παω απο το Αussländeramt. Αυριο πρωι πρωι σκοπεύω να τα στείλω με το ταχυδρομείο και θα περιμένω την απαντησή τους όπως με συμβούλεψες! 1000 ευχαριστώ δεν φτάνουν!!!!:bravo_1:

ΒΑΓΓΕΛΗΣ67
02.05.2012, 22:06
milu

το δίπλωμά μου είναι Ε κατηγορίας επαγγελματικό, αλλά η εξειδίκευσή μου είναι σε επικαθήμενα όχι συρόμενα φορτηγά. Είναι μικρή η διαφορά αλλά ουσιώδης. Οπωσδήποτε χρειάζομαι ώρες οδηγικής εμπειρίας για να το συνηθίσω. Παρόλα αυτά είμαι συνηθισμένος στα δύσκολα και δεν με τρομάζει η ιδέα.

Βλέπω από πολλά παιδιά που μένουν Γερμανία να αναφέρουν το θέμα της γλώσσας. Προσωπικά το θεωρώ κι εγώ ουσιώδες. Δεν μπορείς να μεταναστεύσεις σε έναν τόπο και να μην μάθεις τη γλώσσα του.
Ειδικά γι αυτούς που γνωρίζουν αγγλικά πιστεύω ότι η Γερμανική θα τους φανεί πιο εύκολη να τη μάθουν. Πολλές λέξεις μοιάζουν μεταξύ τους.

Καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι. Μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα και να μην χρειαζόταν να φύγουμε.

Σαν τη χώρα μας πουθενά τέτοια ομορφιά... Αλλά...

turms
03.05.2012, 04:06
natouli

Turms
και η ιδιώτες ζητούν προκαταβολικά, συνήθως 2 -3 ενοίκια για εγγύηση! Άλλα όπως σας ενημέρωσε ο kosofos αυτά πάνε “Χέρι με χέρι που λέμε.”

ασε...στραβωσε η δουλεια τελικα...ξανα ψαξιμο

natouli
03.05.2012, 09:54
]Aufenthaltsanzeige gem. § 5 Freizügigkeitsgesetz δεν σου έβαλε να υπογράψεις?

Καλημέρα σε όλους! ναι milu αυτό υπέγραψα!τωρα φεύγω για το ταχυδρομείο που ανοίγει στις 9 να το στείλω μαζί με φωτογραφία βιομετρική, φωτοτυπία διαβατηρίου, και φωτοτυπία ευρωπαικής κάρτας ασφάλισης!μακάρι να πάνε όλα καλα και να μην μου ζητήσουνε κάτι άλλο! Και πάλι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! καλή δουλεία!:smile_:

turms
03.05.2012, 12:12
η αληθεια ειναι οτι δουλειες σαν οδηγος εχει αρκετες...
ακομα και εγω που εγω μονο Γ (οχι Γ+Ε) εχω δει πολυ ενδιαφερον...
πολλοι με περιμενουν πως και πως (απο οτι καταλαβα)
η πλακα ειναι οτι δεν βρισκουμε ενα σπιτι να παμε

_friends:

tom1979
03.05.2012, 13:41
Παιδιά να κάνω 1 ακόμα ερώτηση κι όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Προσπαθώ εδώ και μέρες να κλείσω, από Ελλάδα, ένα δωμάτιο Wohnung auf Zeit στη Στουτγάρδη. Μιλάμε δλδ για ένα δωμάτιο προς ενοικίαση σε ένα σπίτι. Τα συγκεκριμένα δωμάτια νοικιάζονται με τον μήνα, δλδ μπορώ να μείνω εκεί για 1 ή 2 ή περισότερους μήνες, ανάλογα με την συμφωνία ή/και τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη. Εδώ και κάποιες μέρες μιλάω μέσω mail με μια κοπέλα σε ένα μεσιτικό γραφείο (HomeCompany.de) και σήμερα μου έστειλε ένα mail το οποίο με έστειλε ολίγον τι αδιάβαστο...

Unfortunately, I can't arrange a room for you.

Our landlords only rent out to employed people.
The costs for commission, deposit and monthly rent have to be guaranteed by an employer:-(

Good luck for you!

Best regards,

Λοιπόν σε ελέυθερη μετάφραση, δεν μου νοικιάζουν 1 δωμάτιο για ένα μήνα, το οποίο μπορώ και θέλω να προπληρώσω (επισήμανση ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ), επειδή είμαι άνεργος και η επιχειρισιακή πολιτική του γραφείου απαιτεί εγγύηση από εργοδότη για την πληρωμή του ενοικίου και της προμήθειας. Να μιλούσαμε για ένα σπίτι ολόκληρο για το οποίο απαιτώ συμβόλαιο 2ετίας πχ, να το καταλάβω. Ναι, το ξέρω ότι τότε θα έπρεπε ο ιδιοκτήτης να βεβαιωθεί για το επαγγελματικό μου υπόβαθρο, να είναι σίγουρος ότι έχω την οικονομική ευχέρεια να του πληρώνω κάθε μήνα το νοίκι. Αλλά για 1 μήνα, πληρωμένο - εξοφλημένο την στιγμή που θα μπω στο δωμάτιο πρέπει να εγγυάται κάποιος εργοδότης για μένα;;; Το ξέρω πως είναι πρακτικά αδύνατο να κλείσω έστω και δωμάτιο από μακριά, όμως μήπως ακόμα κι αν έρθω να ψάξω από κοντά βρεθώ μπροστά σε παρόμοια κατάσταση;;; HELP!!!!!

mikael
03.05.2012, 14:10
Δυστυχως θελουν εγγυησεις απ οτι γραφεις

δεν τους αδικω

εσυ θα νοικιαζες σε ανεργο μεταναστη σπιτι;; ποσο μαλλον και σ ελληνα που μας θεωρουν φτωχους και χρεωκοπημενους

εαν τους δειξεις οτι εχεις καποια χρηματα σε λογαριασμο;

tom1979
03.05.2012, 15:12
Δυστυχως θελουν εγγυησεις απ οτι γραφεις
εσυ θα νοικιαζες σε ανεργο μεταναστη σπιτι;; ποσο μαλλον και σ ελληνα που μας θεωρουν φτωχους και χρεωκοπημενους

Αν ο εν λόγω μετανάστης μου ζητούσε το δωμάτιο για 1 μήνα και μου ΠΡΟπλήρωνε ΟΛΟ το μηνιάτικο;;; Φυσικά. Τι με νοιάζει αν έχει ήδη δουλειά ή όχι. Αφού εγώ θα τα έχω πάρει τα λεφτά μου.

Areti
03.05.2012, 17:20
Αν ο εν λόγω μετανάστης μου ζητούσε το δωμάτιο για 1 μήνα και μου ΠΡΟπλήρωνε ΟΛΟ το μηνιάτικο;;; Φυσικά. Τι με νοιάζει αν έχει ήδη δουλειά ή όχι. Αφού εγώ θα τα έχω πάρει τα λεφτά μου.

Κλείσε ένα φτηνό ξενοδοχείο για 10-15 μέρες και όντας εδώ μπορείς να ψάξεις για κάποιο WG-Zimmer. Αφού βρεις δουλειά και περάσει και κανα 3μηνο τότε μπορείς να ξεκινήσεις να κοιτάς και για διαμέρισμα για να έρθει η οικογένεια. Εγώ ψάχνω εδώ και 1 μήνα και δεν μου νοικιάζει κανείς (με συμβόλαιο εργασίας αορίστου χρόνου και καθαρά 1400-1500 το μήνα). Το θεωρώ απίθανο να βρεις διαμέρισμα απο Ελλάδα. Επίσης ακόμα και αν έχεις πληρώσει τον μήνα μπορείς τον άλλο μηνα να πεις "λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να πληρώσω τον επόμενο μήνα" και ο ιδιοκτήτης να μην μπορεί να σε διώξει... Έχουν εδώ κάτι νόμους που προστατεύουν τους ενοικιαστές ( ο milu θα ξέρει καλύτερα) γι αυτό και οι ιδιοκτήτες είναι πολύ προσεκτικοί.

Θοδωρής
03.05.2012, 19:58

Καλωσόρισες λοιπόν στην Γερμανία!
Αυτός είναι ο τρόπος σκέψης, ο κανόνας είναι κανόνας και δεν παραβιάζετε ποτέ.
Το τι με νοιάζει κτλ είναι απόλυτα ελληνικός τρόπος σκέψης! Η μαθαίνεις να ζεις με αυτό ή ''ομορφιές που έχει η πατρίδα μου''!
(τα παιδια που ζουν ήδη στην Γερμανία θα με καταλαβαίνουν. Δεν θέλω να κατακρίνω κανέναν αλλά βλέπω οτι πολλοί την πήραν την μετανάστευση ''αέρα πατέρα'')

kosofos
03.05.2012, 21:02
Καλωσόρισες λοιπόν στην Γερμανία!
Αυτός είναι ο τρόπος σκέψης, ο κανόνας είναι κανόνας και δεν παραβιάζετε ποτέ.
Το τι με νοιάζει κτλ είναι απόλυτα ελληνικός τρόπος σκέψης! Η μαθαίνεις να ζεις με αυτό ή ''ομορφιές που έχει η πατρίδα μου''!
(τα παιδια που ζουν ήδη στην Γερμανία θα με καταλαβαίνουν. Δεν θέλω να κατακρίνω κανέναν αλλά βλέπω οτι πολλοί την πήραν την μετανάστευση ''αέρα πατέρα'')

Α ρε Θοδωρή πόσο σωστός είσαι! :bravo_1:

sportbilly79
03.05.2012, 21:14
Θα μεταναστεύσω και εγω γύρω στον Σεπτέμβρη και έχω από τώρα αρχίσει να ψάχνω σπίτια μέσω ιστοσελίδων που τα διαφημίζουν μεσίτες και ζητάνε συνήθως 2 kaltmiete για μεσιτική προμήθεια. Αυτό που ανέφερε ο φίλος Tom79 με προβληματίζει, γιατί ακούω και από άλλους Έλληνες τέτοιες συμπεριφορές. Βέβαια δικαιολογώ τους Γερμανούς ως ένα σημείο. Αν εγώ τους πληρώσω στο χέρι bar bezahlen τα ενοίκια 1 έτους θα τους χαλάσει; Πού είναι το πρόβλημα; Προσωπικά, διατηρώ λογαριασμό σε τράπεζα στην πολη που θα μεινω στη Γερμανια εδώ και 2 χρόνια. Αυτό το γεγονός θα μπορέσει να βοηθήσει την κατάσταση αν επιμείνουν με εγγυήσεις δουλειάς; Η εγγύηση είναι αδύνατον να υπάρξει με το πηγαίνει κανείς Γερμανια και ούτε βρίσκεις δουλειά από τη μια μερα στην άλλη.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ67
04.05.2012, 00:16
milu

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το ποστ που δημοσίευσες ήταν άριστο.

Το χω κάνει ήδη κλόπυ πέηστ ! χα χα χα και θα το μελετήσω εξονυχιστικά.

Από ότι καταλαβαίνω δουλειά οδηγών φορτηγών υπάρχει αρκεί να ξέρεις τη γλώσσα και να λύσεις το πρόβλημα διαμονής.

Ήδη ξεσκονίζω τα Γερμανικά μου και σημειώνω τις επιτυχίες μου. Σήμερα ταξίδευα και σε όλο τον δρόμο προσπαθούσα να θυμηθώ όλο το λεξιλόγιο που έκανα χτες βράδυ.
Νομίζω πως τα πηγαίνω καλά και με λίγη φόρτσα σε κάνα εξάμηνο θα το σπρεχάρω το Γερμανικό sehr gut!!!

Guten nacht meine freunde... Μη με πάρετε με τις πέτρες αν έχω κάνει κάτι λάθος! χαχα χα

turms
04.05.2012, 03:32
Κλείσε ένα φτηνό ξενοδοχείο για 10-15 μέρες και όντας εδώ μπορείς να ψάξεις για κάποιο WG-Zimmer. Αφού βρεις δουλειά και περάσει και κανα 3μηνο τότε μπορείς να ξεκινήσεις να κοιτάς και για διαμέρισμα για να έρθει η οικογένεια. Εγώ ψάχνω εδώ και 1 μήνα και δεν μου νοικιάζει κανείς (με συμβόλαιο εργασίας αορίστου χρόνου και καθαρά 1400-1500 το μήνα). Το θεωρώ απίθανο να βρεις διαμέρισμα απο Ελλάδα. Επίσης ακόμα και αν έχεις πληρώσει τον μήνα μπορείς τον άλλο μηνα να πεις "λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να πληρώσω τον επόμενο μήνα" και ο ιδιοκτήτης να μην μπορεί να σε διώξει... Έχουν εδώ κάτι νόμους που προστατεύουν τους ενοικιαστές ( ο milu θα ξέρει καλύτερα) γι αυτό και οι ιδιοκτήτες είναι πολύ προσεκτικοί.

αχ...δυστυχως ετσι ειναι...
και εμεις ψαχνουμε αλλα τιποτα.
Ενας μονο δεχτηκε, αλλα το σπιτι ηταν παλιο των γονιων του, και τελικα μας ειπε οτι δεν θα προλαβει να ειναι ετοιμο συντομα γιατι τελικα θελει και υδραυλικος να μπει (εκτος απο βαψιμο κλπ)

Ειδικα απο Ελλαδα ειναι σχεδον απιθανο πιστευω...απο κοντα ισως αν τους δωσεις πχ 2 νοικια μπροστα να στο δωσουν για 2 μηνες. Αλλα απο Ελλαδα....πικρα...

help2

Θοδωρής
04.05.2012, 17:17
milou λυπάμαι που το λέω, αλλά δεν πρόκειται να σε καταλάβει κανείς. Έχω πέσει από τα σύνννεφα με αυτά που ακούω τις τελευταίες μέρες, πόσοι θα νοικιαζαν το σπίτι τους σε κάποιον με ένα μαίλ ή ένα τηλεφώνημα από άλλη χώρα χωρις κανένα έγγραφο χωρις καμια προσωπική επαφή?
Το δε ''μα εγώ πλερώνω'' το βρίσκω ανατριχιαστικά ηλίθιο. Συγνώμη ρε παίδες αλλά που νομίζεται οτι βρίσκεστε?? δεν έχετε καταλάβεια ακόμα οτι η ζήτηση εδώ είναι τεράστια και όλοι προσπαθούν όπως είναι φυσικό να βρούνε τον καλύτερο ενοικιαστή? Δέν έχετε ακόμα καταλάβει οτί εδώ αλλίως λειτουργούν οι ιδιοκτήτες των ακινήτων??
Το δε ''μόλις ακούνε Ελλάδα μας το κλέινουν'' όχι ρε παιδια το βρίσκω εντελώς ψέμα εκτός πια αν εγώ ζώ σε άλλη Γερμανία. Σαν πολύ βιαστικά δεν βγάζετε τα συμπεράσματα από την Ελλάδα?
Δίνουμε ο καθένας εδώ στην Γερμανία τον αγώνα του, προσπαθούμε να μεταφέρουμε τις εμπειρίες μας, ο καημένος ο Milou τρέχει και δεν φτάνει να απαντήσει σε ότι του φανεί το καθενός και η πλειοψηφία εδώ μέσα δεν μπάινει στον κόπο να διαβάζει τι γράφτηκε 2 μήνες πρίν.
Παρακαλώ όλους να είμαστε προσεκτικοί στα ποσταρίσματα μας και μετρημένοι. Το φόρουμ έχει ξεχειλήσει πια απο γνώσεις και οι ερωτήσεις έφτασαν να είναι ''τι θα κάνω τα έπιπλα της κουζίνας μετά από 3 χρόνια''.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ67
04.05.2012, 18:03
Κι εγώ θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους να είναι πιο φειδωλοί στις εκφράσεις και τους χαρακτηρισμούς τους για τους Γερμανούς.
Είναι άνθρωποι με διαφορετική νοοτροπία από μας και σε αυτό πρέπει να συνθηκολογήσουμε, αν θέλουμε να πάμε τελικά εκεί.
Το πρώτο λοιπόν καλόπιστο ερώτημα που θα έκανα είναι αυτό. Οι ιδιοκτήτες είναι δύσκολοι μόνο με μας ή και με τους ιδιους τους Γερμανούς;

Από ότι αντιλαμβάνομαι, όλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα στέγασης. Είτε είναι Γερμανοί είτε είναι Έλληνες, είτε είναι από το Τιμπουκτού.

Οπότε χρειάζεται να οπλιστούμε με υπομονή και να περιμένουμε ψάχνοντας.
Η Γερμανία εχει μεγάλες προοπτικές για κάποιον που έχει όρεξη για δουλειά και δημιουργία. Ειδικά αν μάθεις την γλώσσα καλά, ανοίγονται πολλοί δρόμοι.

Ο Έλληνας είναι εύστροφος και μπορεί να μεγαλουργήσει σε μία καλά δομημένη κοινωνία όπως η Γερμανική.
Μακάρι να το χα πάρει είδηση 20 χρόνια πριν και να είχα φύγει τότε. Κάθησα εδώ και φυτοζωούσα, μην έχοντας το θάρρος να κάνω το άλμα.
Σήμερα με εξαναγκάζουν οι συνθήκες αναδουλειάς να το κάνω. και κάθομαι ξανά στα θρανία στα 44 χρόνια μου να μάθω Γερμανικά.

Μην το βάζετε κάτω. Παλέψτε για τα όνειρά σας.

turms
04.05.2012, 20:21
με καποια συννενοηση που εκανα με εναν ιδιοκτητη, μου ειπε οτι οκ, θα σας το δωσουμε (μαλλον) το Wohnung, θα κανουμε και mietvertrag, αλλα "για λογους οικονομικους στο anmeldung και για δ/νση αλληλογραφιας θα δηλωσετε την δ/νση την δικη μου που ειναι ενα σπιτι πιο κατω"

αν καταλαβα καλα για θεματα φορολογιας.

δηλαδη θα μενω στη ΧΧΧstrasse 21, αλλα σαν δ/νση ν αδηλωσω ΧΧΧstrasse 23 (αν καταλαβα καλα)

μηπως ειναι λιγο παρανομο αυτο; δεν θα πρεπει να εχει το ονομα μου στο κουοδουνι; φοβαμαι μην εχω κανα προβλημα με το anmeldung και το freizuegikeitbescheinigung

leonidas1973
04.05.2012, 20:38
Κι εγώ θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους να είναι πιο φειδωλοί στις εκφράσεις και τους χαρακτηρισμούς τους για τους Γερμανούς.
Είναι άνθρωποι με διαφορετική νοοτροπία από μας και σε αυτό πρέπει να συνθηκολογήσουμε, αν θέλουμε να πάμε τελικά εκεί.
Το πρώτο λοιπόν καλόπιστο ερώτημα που θα έκανα είναι αυτό. Οι ιδιοκτήτες είναι δύσκολοι μόνο με μας ή και με τους ιδιους τους Γερμανούς;

Από ότι αντιλαμβάνομαι, όλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα στέγασης. Είτε είναι Γερμανοί είτε είναι Έλληνες, είτε είναι από το Τιμπουκτού.

Οπότε χρειάζεται να οπλιστούμε με υπομονή και να περιμένουμε ψάχνοντας.
Η Γερμανία εχει μεγάλες προοπτικές για κάποιον που έχει όρεξη για δουλειά και δημιουργία. Ειδικά αν μάθεις την γλώσσα καλά, ανοίγονται πολλοί δρόμοι.

Ο Έλληνας είναι εύστροφος και μπορεί να μεγαλουργήσει σε μία καλά δομημένη κοινωνία όπως η Γερμανική.
Μακάρι να το χα πάρει είδηση 20 χρόνια πριν και να είχα φύγει τότε. Κάθησα εδώ και φυτοζωούσα, μην έχοντας το θάρρος να κάνω το άλμα.
Σήμερα με εξαναγκάζουν οι συνθήκες αναδουλειάς να το κάνω. και κάθομαι ξανά στα θρανία στα 44 χρόνια μου να μάθω Γερμανικά.

Μην το βάζετε κάτω. Παλέψτε για τα όνειρά σας.

συμφωνο μαζι σου σε ολα πας εκει σιμβιβαζεσε με την εκει νοοτροποια .....και εγω στα 39 ξανα στα θρανεια χαχαχαχαχα

Zanina
05.05.2012, 14:37
Γεια σας πατριοτάκια! Προσφατα γυρισα απο Γερμανια(δυστηχώς), και σκεφτομαι παλι να κανω το βημα να ξαναφυγω! Ομως προτιμω να παω χαλαρα, μεσω τραινου, κι οχι με αεροπλανο. Θα εκτιμουσα πολυ τις απαντησεις σας! Ευχαριστω!!!:smile_:

kosofos
05.05.2012, 15:47
Γεια σας πατριοτάκια! Προσφατα γυρισα απο Γερμανια(δυστηχώς), και σκεφτομαι παλι να κανω το βημα να ξαναφυγω! Ομως προτιμω να παω χαλαρα, μεσω τραινου, κι οχι με αεροπλανο. Θα εκτιμουσα πολυ τις απαντησεις σας! Ευχαριστω!!!:smile_:

Ελλάδα-Γερμανία με τρένο???Το λές χαλαρά αυτό εσύ :no:? Τελος πάντων ψάξε εδώ

InterRail Europe Train Pass, European Train Travel & Europe Train Tickets (http://www.interrailnet.com/)

http://www.raildude.com/train/from-greece-to-germany-munich-by-train-t7812.html

Travel By Train In Europe: Eurorail, Eurail Pass & Train Tickets - Rail Europe (http://www.raileurope.com/index.html)

Η φθηνότερη λύση που είναι το interrail θα κοστίσει €267!!!Μέσα απο Βαλκάνια. Δεν λέμε τώρα να πάς με καράβι Ιταλία και απο κεί....Αστο.

Εισητήριο για αεροπλάνο μπορείς να βρείς με €70-€100 και σε 3 ώρες είσαι Γερμανία!

Άντε το επόμενο post να είναι πως κάνουμε ωτοστόπ σε Νταλικέρη για Γερμανία! :lol:

Καλό κουράγιο αν το κάνεις!