PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ζωή στην Σουηδία !

Σελίδες : 1 [2]

ermis
14.05.2012, 16:03
μα όταν περάσεις τον έλεγχο δε χρειάζεσαι άδεια! μπορείς να ψωνίσεις κανονικά απο το "duty free" κ νερό κ ο,τι άλλο θέλεις. το πρόβλημα είναι πριν τον ελεγχο!

Πάντως ermis εδω βρίσκεις χάπια σε στυλ ντεπον κ στο σουπερ μαρκετ!

σιρόπι για τα παιδιά θα ήθελα να μεταφέρω, όχι χάπια. Αλλά στο site της RYANAIR γράφει ότι χρειάζεται εντολή γιατρού για μεταφορά φαρμάκων. Θα πάρω ένα μπουκάλι κλειστό depon μαζί μου & αν δεν με αφήσουν τα αγοράσω από φαρμακείο εκεί κάτι αντίστοιχο. Ευχαριστώ!

Νεομετανάστρια
14.05.2012, 16:05
ε καλά αν δεν ψωνίζεις απο το περίπτερο της γειτονιάς δεν είναι καθόλου κρίμα για τα ICA, COOP κλ.π. Μια χαρά το βγάζουν το κέρδος τους!

το εγραψα γιατι μου ετυχε να παρω 2 πραγματα φτηνα απο μικρο μαγαζακι και εβγαλα κατευθειαν την καρτα με ευκολια.... δεν γνωριζα οτι με αυτο τον τροπο "τον εβαζα" ισως μεσα....
τωρα που το ξερω απλα θα αποφυγω την καρτα οταν προκειται να παρω λιγα πραγματα απο οπουδηποτε....

Νεομετανάστρια
14.05.2012, 16:08
σιρόπι για τα παιδιά θα ήθελα να μεταφέρω, όχι χάπια. Αλλά στο site της RYANAIR γράφει ότι χρειάζεται εντολή γιατρού για μεταφορά φαρμάκων. Θα πάρω ένα μπουκάλι κλειστό depon μαζί μου & αν δεν με αφήσουν τα αγοράσω από φαρμακείο εκεί κάτι αντίστοιχο. Ευχαριστώ!

μεσα στην βαλιτσα τα εβαλα εγω και δεν ειχα κανενα προβλημα...
εαν ειναι και κλειστο και μεσα στην χειραποσκευη νομιζω οτι δεν θα σου πουνε τιποτα....
ακομα και αν ειναι στην χειραποσκευη και ενα μονο μπουκαλι για αρχη... μεχρι να στρωθεις...

εαν μεχρι το βραδυ βρω κανενα φαρμακειο στο δρομο μου θα μπω να ρωτησω τι δινεται σε παιδια χωρις συνταγη, κοινως τι μπορεις να βρεις αμεσα... ελπιζω να μην φευγεις μεχρι αυριο...

Νεομετανάστρια
14.05.2012, 16:24
Καλημέρα Ελένη.

Αυτό είναι αλήθεια και το ξέρω αρκετό καιρό τώρα. Μάλλον ταιριάζουν οι απόψεις μας γιατί και εγώ για ψιλοπράγματα χρησιμοποιώ μετρητά ( συνήθως τα ρέστα απο κάποια προηγούμενη συναλλαγή )

Πράγματι αν αγοράσεις κάτι το οποίο κοστίζει 20 κορώνες π.χ. μια σοκολάτα και την αγοράσεις με την κάρτα, τότε το κέρδος του μαγαζιού με ένα 20% θα ήταν 4 κορώνες. Μείον τις 5 της συναλλαγής = μπαίνει και 1 κορώνα μέσα. Κρίμα !

Σπύρος

Αφου ταιριαζουν οι αποψεις μας και θα ακολουθουσαμε την ιδια τακτικη και το χεις ανακαλυψει νωριτερα, πες το και σε εμας εδω μεσα βρε Σπυρο να μην κανουμε γκαφες...._friends:
Χτες ζητησα και συγνωμη στον ανθρωπο που ειχε το μικρο μαγαζακι με κανα 2 πραγματα....

ευανθια
14.05.2012, 16:26

Σιροπι αντιπυρετικο για παιδια χαπια αντιπυρετικα και για τον πονο καραμελες σιροπια για τον βηχα μπορει καποιος να τα αγορασει απο φαρμακειο η απο σουπερ μαρκετ !!!!! ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ !! Τα πιο εξειδικευμενα φαρμακα και τα αντιβιοτικα χρειαζονται συνταγη γιατρου !!!!
Το ξερω σιγουρα μιας και βρισκομαι στην σουηδια 1,5 χρονο , εχω παιδι και εχω χρειαστει αντιπυρετικα ,για βηχα κλπ..

Νεομετανάστρια
14.05.2012, 16:28
......οποτε το θεμα εληξε και η απαντηση δοθηκε σαφεστατα...

saetron
14.05.2012, 22:43
.....ειδα τον πατερα του παιδιου που πηρε αδεια για να φυγει... τι να σου πω... πιστιρικια συνηθως παιρνουν σιροπι και οχι χαπια... ας το τσεκαρει καποιος που γνωριζει εαν χωρις συνταγη μπορει να αγορασει αντιβιωση για παιδια και ας της απαντησειι..

αντιβιωτικο ουτε για πλακα χωρις συνταγη ιατρου...και μαλιστα αρρωστος να εισαι ο γιατρος μπορει να μην σου δωση αντιβιωση...εχουν ενα θεματακι εδω πανω με τις αντιβιωσεις δεν τις δινουν...δεν προτιμουν να τις δινουν...δεν ξερω..

kelaino
14.05.2012, 23:38
αντιβιωτικο ουτε για πλακα χωρις συνταγη ιατρου...και μαλιστα αρρωστος να εισαι ο γιατρος μπορει να μην σου δωση αντιβιωση...εχουν ενα θεματακι εδω πανω με τις αντιβιωσεις δεν τις δινουν...δεν προτιμουν να τις δινουν...δεν ξερω..

Εχμ, παιδιά, τα αντιβιωτικά δεν είναι καραμέλες.

Δεν πρέπει να τα παίρνουμε, παρά μόνο όταν είναι πραγματικά ανάγκη και δεν υπάρχει άλλη λύση.
Από τη μία μπορούν επηρρεάζουν τη χλωρίδα του εντέρου με δυσμενείς επιπτώσεις για την υγεία μας, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι τα βακτηρίδια γίνονται όλο και πιο ανθεκτικά στα αντιβιωτικά, με αποτέλεσμα να χρειάζονται όλο και πιο ισχυρά αντιβιωτικά κοκ.
Ήδη σε πολλά νοσοκομεία υπάρχει πρόβλημα με μολύνσεις από υπερανθεκτικά βακτήρια, ή ύπαρξη των οποίων είναι αποτέλεσμα της αλόγιστης χρήσης αντιβιωτικών.

serina
15.05.2012, 02:52
Εχμ, παιδιά, τα αντιβιωτικά δεν είναι καραμέλες.

Δεν πρέπει να τα παίρνουμε, παρά μόνο όταν είναι πραγματικά ανάγκη και δεν υπάρχει άλλη λύση.
Από τη μία μπορούν επηρρεάζουν τη χλωρίδα του εντέρου με δυσμενείς επιπτώσεις για την υγεία μας, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι τα βακτηρίδια γίνονται όλο και πιο ανθεκτικά στα αντιβιωτικά, με αποτέλεσμα να χρειάζονται όλο και πιο ισχυρά αντιβιωτικά κοκ.
Ήδη σε πολλά νοσοκομεία υπάρχει πρόβλημα με μολύνσεις από υπερανθεκτικά βακτήρια, ή ύπαρξη των οποίων είναι αποτέλεσμα της αλόγιστης χρήσης αντιβιωτικών.

Πολύ σωστά!:bravo_:

Odysseas
15.05.2012, 12:28
Καλημέρα, πρόκειται να ταξιδέχω για Στοκχόλμη με τα παιδιά (7 & 5 ετών) με ryanair. Σαν μάνα έχω τις ανασφάλειές μου... ξέρετε τι μπορώ να αγοράσω σαν αντιπυρετικό (βλέπε DEPON σιρόπι) μόλις φτάσω εκεί για να έχω αν μου τύχει κάτι με τα παιδιά ? ή ξέρετε πώς μπορώ να μεταφέρω DEPON σιρόπι (πάνω από 100ml είναι το μπουκαλάκι) σε χειραποσκευή ?
Ευχαριστώ !

Μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου τις ευρωπαϊκές κάρτες που καλύπτουν ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη, γιατί αν χρειαστείς κάποιο σοβαρό φάρμακο, πρέπει να στο γράψει ο γιατρός. Οι φαρμακοποιοί εδώ δε δίνουν φάρμακα όπως η αντιβίωση χωρίς συνταγή και καλά κάνουν αφού αν είναι μια απλή ίωση δεν περνάει με αντιβιοτικά. Σε περίπτωση που χρειαστείς γιατρό ή νοσοκομείο, χωρίς την κάρτα, θα πρέπει να πληρώσεις όλα τα έξοδα. Τα φάρμακα εννοείται ότι τα πληρώνεις όλα, δεν υπάρχει συμμετοχή μόνο 25% του ασφαλισμένου.

Επίσης τα φαρμακεία είναι ανοιχτά από τις 10 το πρωί μέχρι το βράδυ και το σάββατο μέχρι τις 3 το μεσημέρι. Υπάρχουν και κάποια όπως στο Mariatorget που είναι συνεχώς ανοιχτά. Οπότε μην αγχώνεσαι. Οι φαρμακοποιοί εδώ για απλά πράγματα θα σε συμβουλεύσουν κατάλληλα και θα σου πουν αν για κάποιο φάρμακο χρειάζεσαι συνταγή γιατρού.

ermis
15.05.2012, 15:33
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

australian
19.05.2012, 01:06
Σταματά τις 82 εβδομαδιαίες πτήσεις της στην Ελλάδα η ιρλανδική Ryanair | tsantiri (http://www.tsantiri.gr/ellada/stamata-tis-82-evdomadiees-ptisis-tis-stin-ellada-i-irlandiki-ryanair.html)

Skylos
22.05.2012, 21:41
Candlemass will celebrate the release of the new album PSALMS FOR THE DEAD at Debaser Slussen in Stockholm on JUNE 5. The band will play a full set that will contain songs from the new album, a few surprises and some classics.
Cool surprise dj’s + free admission before 2200. Don’t miss the party of the year!

Μια από τις ιστορικότερες μπάντες της Στοκχόλμης. Long live the Vikings!!!

Νεομετανάστρια
23.05.2012, 00:29
Candlemass will celebrate the release of the new album PSALMS FOR THE DEAD at Debaser Slussen in Stockholm on JUNE 5. The band will play a full set that will contain songs from the new album, a few surprises and some classics.
Cool surprise dj’s + free admission before 2200. Don’t miss the party of the year!

Μια από τις ιστορικότερες μπάντες της Στοκχόλμης. Long live the Vikings!!!

Εμεις ειμαστε μεσα! Ο saetron?

saetron
23.05.2012, 01:54
λογικα εκτος απροοπτου μεσα...
απλα θυμηστε το μου γιατι.....

Swethess
23.05.2012, 02:29

ενα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι ε?

Νεομετανάστρια
23.05.2012, 06:38

λιγο απο γεροντικη ανοια μου κανει αυτο...:lol:
κακες παρεες?:lol:

συζηταμε να παμε candlemass!!!

Το καλο ειναι βεβαια η προθεση συμμετοχης με τα συγκεκριμενα ατομα χωρις να ξερεις καν το που θα παμε!!

Τριτιατικα βεβαια (δυστυχως πεφτει Τριτη 5 Ιουνη) να δω πως θα ξυπνησουμε την αλλη μερα... χαλαλι ομως...

Skylos
23.05.2012, 08:10
Τριτιατικα βεβαια (δυστυχως πεφτει Τριτη 5 Ιουνη) να δω πως θα ξυπνησουμε την αλλη μερα... χαλαλι ομως...

Τεταρτη 6 Ιουνιου ειναι αργια, οποτε ολα καλα!!!:bravo_:

Νεομετανάστρια
23.05.2012, 08:37
Τεταρτη 6 Ιουνιου ειναι αργια, οποτε ολα καλα!!!:bravo_:

:bravo_1:
καλα ουτως η αλλως θα πηγαιναμε...

EXCITER
23.05.2012, 14:28
Και μια που μιλαμε για θρυλικες μπαντες...την Παρασκευη ο Ozzy in concert!!(Stockholms stadion)

Νεομετανάστρια
23.05.2012, 17:48
Και μια που μιλαμε για θρυλικες μπαντες...την Παρασκευη ο Ozzy in concert!!(Stockholms stadion)

Καλος ο Ozzy ,καλες ομως και οι 550-695 κορωνες το κεφαλι που ζητανε!!!
Παρολα αυτα τα περισσοτερα εισητηρια εχουν πουληθει!!

Ζεματιστηκα λιγο...

Με το συμπαθιο θα προσπαθησω να παω τζαμπα στους Candlemass πριν τις 10:00....

Ασε που αλλαξαν και τον τιτλο αφου εφυγε ο Iommy και για να χρυσωσουν το χαπι θα εμφανιστει ο Slash και διαφοροι αλλοι μαιδανοι (εχω και τον διπλανο που σχολιαζει.... καταλαβες?)

Skylos
23.05.2012, 20:24

Σωστός, θα τιμήσουμε κ Οζυ, απλά για τους Candlemass μιλάμε για μπάντα-βουνό που θα παίξει μέσα στην πόλη της. Θα ναι κ μαζεμένη κ όλη η μεταλλική μουσική κοινότητα της Στοκχόλμης!!:bravo_:

aspateo
23.05.2012, 23:01
Και μπάντα-βουνό και τραγουδιστής - όρος. Θυμάμαι τους είχα δει το '89 ή '90 στο Ρόδον, σκυλοβαρεθήκαμε, ήπιαμε 2 μπύρες και φύγαμε. Έχω να το λέω ότι είναι η μοναδική συναυλία που έκλαψα τα εισιτήρια!

saetron
24.05.2012, 00:34
ενα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι ε?

να θυμηθω αυριο να ριξω μια σταγονα παραπανω......

Νεομετανάστρια
10.07.2012, 16:32
...βρισκομαι μονο 2 μηνες στην Στοκχολμη.

...και το καλακαιρι ξεκινα εδω, ας πουμε επισημα, με το κλεισιμο των σχολειων και την γιορτη του Μεσοκαλοκαιρου, γνωστου εδω και ως midsommar.
H ημερα αυτη γιορταζεται συνηθως μεσα στο πλησιεστερο Σαββατο απο τις 20 εως τις 26 Ιουνιου, με αρκετες υπαιθριες εκδηλωσεις, ειναι εννοειται αργια και θεωρειται μια απο τις μεγαλυτερες γιορτες στην Σουηδια μαζι με τα Χριστουγεννα και την Σαντα Λουσια στις 13 Δεκεμβριου.

Μετα την γιορτη αυτη αρχιζουν οι αδειες των διακοπων, γνωστες και ως semester, οι οποιες διαρκουν 4-6 εβδομαδες περιπου και σε καποιες περιπτωσεις μπορει και περισσοτερο εαν εχουνε μαζεψει και ρεπο....

Και αρχιζοντας οι αδειες των Σουηδων , και οχι μονο των Σουηδων..., αρχιζει η εποχη των εποχικων υπαλληλων, γνωστων και ως vikariet (βικάριε).
Οι εργοδοτες προσπαθουν να καλυψουν τις προσωρινα αδειες θεσεις εργασιας τους με συνηθως νεους ανθρωπους που ειναι διατεθειμενοι να εργαστουν σε μια θεση εργασιας για ενα - δυο μηνες εως οτου να επιστρεψει ο μονιμος υπαλληλος...
Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις που ο μονιμος υπαλληλος δεν επιστρεφει για καποιο λογο π.χ. βρηκε καποια αλλη δουλεια και μενει στην θεση του ο προσωρινος...

Γενικα ειναι μια καλη εποχη οπου οπως λενε εδω "ανοιγουν οι δουλειες" και γενικοτερα γινεται μια "μετακινηση" εργατικου δυναμικου σε αλλες θεσεις εργασιας...

Οσον αφορα στην Στοκχολμη τουλαχιστον, φαινεται να "αδειαζει" απο μονιμους κατοικους και στην θεση τους να εμφανιζονται οι επισκεπτες της..

Οσοι δεν εχουν φυγει για διακοπες εχουνε βγαλει τα ποδηλατα απο τις αποθηκες και απολαμβανουν τον καιρο ή αραζουν στις οχθες καποιας λιμνης ή στα γρασιδια καποιου παρκου και "συλλεγουν" ηλιο...

Υπαρχουν βεβαια και αλλοι που εργαζονται σκληρα και βλεπεις πρωι-πρωι στο μετρο και στα λεωφορεια αγουροξυπνημενο κοσμο που παει για μεροκαματο...

Αυτο που επισης θα ηθελα να αναφερω ειναι , χωρις αυτο να ειναι απολυτο, οτι οι περισσοτεροι "παλιοι" μεταναστες που εχουν στρωσει την ζωη τους σε αυτη την χωρα και δεν μιλαω μονο για Ελληνες...., λειτουργουν οπως οι Σουηδοι και παιρνουν τις ενος μηνα αδειες και εξαφανιζονται απο την πολη.
Αυτοι που μενουν και το καλοκαιρι ειναι συνηθως αυτοι που προσπαθουνε, για διαφορους λογους, να εργαστουνε παραπανω και να μαζεψουνε χρηματα γιατι θεωρουνε οτι ειναι καλη ευκαιρια...

Σε αυτο το σημειο επισης θα ηθελα να σημειωσω αυτο που γενικα καταλαβα: οι δουλειες των εποχικων υπαλληλων αρχιζουν να συμπληρωνονται σε μεγαλο βαθμο απο τον Απριλιο και τον Μαιο.
Κατα την δικη μου εκτιμηση λοιπον καλυτερο χρονικο διαστημα για να ψαξει καποιος για δουλεια ειναι το παραπανω...
Στους επομενους μηνες επισης Ιουνιο και Ιουλιο προκυπτουν και νεες θεσεις εργασιας, οχι εποχικες, οι οποιες ειναι κατανοητο οτι θα δοθουνε ευκολοτερα σε καποιον που εχει "μπει ηδη στο συστημα", εχει προσωπικο αριθμο και εχει ηδη καποιες ωρες εργασιας εστω και ως εποχικος...

Αυτα ειδαν τα δικα μου ματια σε αυτο το λιγοστο διαστημα στην πολη και ειπα να τα αναφερω...
..τυχον συμπληρωσεις, ακομα και διαφωνιες , ειναι γνωστο οτι ειναι ευπροσδεκτες...

Ελενη

73leonardo
22.07.2012, 14:35
Καλημέρα σε όλους,

Κάτι που είδα στο site του super market Coop και έμεινα με το στόμα ανοιχτώ.

Πουλάνε κρέας αλόγου όπως στην Ιταλία;
Για να είμαι ειλικρινής αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα. ΄Εχω τους Σουηδούς για πολύ φιλόζωους.

Πάντα φιλικά

Βαγγέλης

skonto
22.07.2012, 16:49
Κάποιος θα σκότωσε κανα "Αστραχάντ" που δεν κέρδισε στις ιπποδρομίες και που για χάρη του έχασε όλες του τις οικονομίες :lol2: μιάς και έχουν μια μανία με το άθλημα αυτό εδώ.

Πάντως είναι της άποψης ότι αν είναι εκτροφείου... γιατί όχι.

Εγώ την πρώτη μέρα που ήρθα, μου πρόσφεραν και έφαγα κρέας ταράνδου. Ρώτησα είναι απο κυνήγι ? και μου είπαν .. όχι είναι εκτροφείου.

Σπύρος

katkat
02.12.2012, 15:43
παιδια τι εγινε με τις πολυτιμες πληροφοριες σας????????
γιατι σταματησε η ζωντανη μεταδοση απο σουηδια????

ευανθια
24.04.2013, 14:43
http://www.youtube.com/watch?v=djFx6j0E9rU

ευανθια
01.05.2013, 13:39
http://www.youtube.com/watch?v=3yYohRpmQeY

00000
14.05.2013, 10:33
να αποκαταστησουμε λιγο την πραγματικοτητα με τις θεες Σουηδεζες.. και το μαρκετινγκ εχει τα ορια του..

http://www.youtube.com/watch?v=a3zv1NMMhu0

EXCITER
22.05.2013, 14:44
Επεισόδια στον σουηδικό Παράδεισο: Τριήμερο πρωτοφανών ταραχών στην Στοκχόλμη - Κόσμος - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline (http://www.tanea.gr/news/world/article/5019011/trihmero-taraxwn-kai-symplokwn-sthn-stokxolmh/)

ευανθια
22.05.2013, 15:37
8 SIDOR - Våldet måste stoppas, säger statsministern (http://8sidor.se/inrikes/2013/05/valdet-maste-stoppas,-sager-statsministern)

patrioten
22.05.2013, 15:50
Τίποτα το σοβαρό !

00000
22.05.2013, 17:54
Συγκρούσεις με την αστυνομία σε προάστιο μεταναστών στην Στοκχόλμη - Ειδήσεις - Κόσμος - in.gr (http://news.in.gr/world/article/?aid=1231249531)

00000
23.05.2013, 11:18
Τέταρτη νύχτα επεισοδίων στη Στοκχόλμη - Ειδήσεις - Κόσμος - in.gr (http://news.in.gr/world/article/?aid=1231249718)

ευανθια
31.05.2013, 02:00
Σουηδία: πύλη για την πράσινη καινοτομία

http://www.youtube.com/watch?v=YnVKPoPM_9k

ευανθια
31.05.2013, 16:35
Sweden has been ranked 2nd happiest country in the world after Australia
http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn2/p480x480/960033_10151691060667292_928914602_n.jpg

ευανθια
06.06.2013, 11:52
6 Ιουνίου η εθνική γιορτή της Σουηδίας !

Sveriges Nationaldag - Nationaldagen (http://www.nationaldagen.se/)

enia
21.08.2013, 15:30
γεια σας :smile_: ειμαι καινουγια εδω στην παρεα σας αν και σας διαβαζω πολυ καιρο τωρα!το σκεφτομαι και εγω να την κανω απο εδω για σουιδια αλλα θα δειξει το ποτε...εχω αρχισει και κατι "μαθηματα" σουιδικων μεσω ιντερνετ απο σαιτς απο το γιουτιουμπ μονη μου.. δεν θα ελεγα πως ειναι και πολυ ομορφη γλωσσα και με τραβαει αλλα πρεπει...οποτε το προσπαθω!!ποια ειναι η καταλληλη εποχη να ταξιδεψει καποιος ?ειναι ακριβη η ζωη εκει?οι μετακινησεις?και τι εννοειτε οταν λετε σπιτι απο πρωτο χερι /δευτερο? _antio:ευχαριστω για τον χρονο σας!!

jimathens
21.08.2013, 15:41
γεια σας :smile_: ειμαι καινουγια εδω στην παρεα σας αν και σας διαβαζω πολυ καιρο τωρα!το σκεφτομαι και εγω να την κανω απο εδω για σουιδια αλλα θα δειξει το ποτε...

Καλησπέρα enia_bye: κ καλώς ήρθες στην παρέα μας_friends:

enia
21.08.2013, 16:16
Καλησπέρα enia_bye: κ καλώς ήρθες στην παρέα μας_friends:
καλως σας βρηκα _friends:

patrioten
21.08.2013, 19:34
γεια σας :smile_: ειμαι καινουγια εδω στην παρεα σας αν και σας διαβαζω πολυ καιρο τωρα!το σκεφτομαι και εγω να την κανω απο εδω για σουιδια αλλα θα δειξει το ποτε...εχω αρχισει και κατι "μαθηματα" σουιδικων μεσω ιντερνετ απο σαιτς απο το γιουτιουμπ μονη μου.. δεν θα ελεγα πως ειναι και πολυ ομορφη γλωσσα και με τραβαει αλλα πρεπει...οποτε το προσπαθω!!ποια ειναι η καταλληλη εποχη να ταξιδεψει καποιος ?ειναι ακριβη η ζωη εκει?οι μετακινησεις?και τι εννοειτε οταν λετε σπιτι απο πρωτο χερι /δευτερο? _antio:ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Καλώς όρισες στην παρέα μας !
Η μετανάστευση δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Θέλει σοβαρές και μελετημένες κινήσεις, δεν είναι κάτι απλό !
Θέλει πάρα πολύ διάβασμα, για να σου λυθούν όλες σου οι απορίες,εδώ στο φόρουμ θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες για τα πάντα σχεδόν,άρχισε να διαβάζεις καλά και προσεχτικά και μετά ότι απορίες έχεις ρώτα.
Ότι πληροφορίες υπάρχουν και είναι πάρα πάρα πολλές,είναι καταθέσεις ψυχής από πατριωτάκια που μέσα από τον αγώνα μας για επιβίωση, προσπαθούμε να τροφοδοτούμε το φόρουμ με πολύτιμες πληροφορίες ,για την ζωή στο εξωτερικό.
Τώρα για αυτά που ρωτάς,για τα σπίτια,για τις μετακινήσεις, για το αν είναι ακριβά η όχι θα βρείς τα πάντα,διαβάζοντας το φόρουμ.
Η καλύτερη εποχή για να έρθεις στην Σουηδία είναι η άνοιξη,αλλά με αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα, εγώ θα σου έλεγα ότι ,όσο πιο γρήγορα φύγεις τόσο το καλύτερο για σένα ,θα χειροτερέψει πάρα πολύ η κατάσταση στην Ελλάδα !
Το θέμα της γλώσσας είναι επίσης πάρα πολύ σοβαρό,μόνη σου δεν πρόκειται να μάθεις ,και το μεγάλο όπλο εδώ στην Σουηδία είναι η γλώσσα !
Και πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα, αν κάτι δεν σου αρέσει η δεν σου (πάει)π.χ. η γλώσσα ,το κρύο,η μεγάλες αποστάσεις η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο ,καλύτερα να κοιτάξεις για κάπου αλλού που να σου αρέσει 100% !
Καλό διάβασμα και καλή τύχη !
Άρχισε να διαβάζεις απο εδώ !
Μετανάστευση στη Σουηδία. (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/)

enia
18.09.2013, 12:06
:bravo_: επιτρεπονται και τα ζωα?μπορω να μπω εχοντας το σκυλο μου με το λουρι?
Εντύπωση μου έκαναν οι θέσεις στα λεωφορεία.
Οι πίσω από τον οδηγό θέσεις είναι όπως στην Ελλάδα. Για να κάθεται ο κόσμος.
Στο μέσον όμως των λεωφορείων υπάρχει μία διαφορά. Ο χώρος είναι προσαρμοσμένος για να δέχεται καροτσάκια μωρών ( και πιστέψτε με κυκλοφορών πολλά ), για άτομα με ειδικές ανάγκες και άτομα μεγάλης ηλικίας. Όπως και στην Ελλάδα δηλαδή.

‘Όταν ο οδηγός δεί μια μαμά ( ή και μπαμπά – πολύ συνηθισμένο φαινόμενο εδώ ) με καροτσάκι, σταματάει την πλαινή πόρτα του λεωφορείου δίπλα στο καροτσάκι, ενεργοποιεί κάποιο μηχανισμό όπου χαμηλώνει στα πλάγια το λεωφορείο, περιμένει να ανεβεί καροτσάκι και συνοδός, ξανασηκώνει το λεωφορείο και συνεχίζει.

Στον χώρο του λεωφορείου για καροτσάκια υπάρχει συνήθως ένα χερούλι, που ασφαλίζει τα καροτσάκια από το να μετακινηθούν σε κάποια στροφή. Δίπλα στο Parking τώρα των καροτσιών συνήθως υπάρχουν «στασίδια» αλλά εκκλησία style όπου μπορούν οι συνοδοί των καροτσιών είτε να κάθονται και να προσέχουν τα μωρά τους είτε αυτά «τα στασίδια» να είναι σηκωμένα για να μην τρώνε ελεύθερο χώρο.

Με τα μέσα μαζικής μεταφοράς κινείται το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού. Οι περισσότερες στάσεις έχουν κουβούκλια με πινακίδες που πληροφορούν τον αριθμό του λεωφορείου που πρόκειται να έρθει, τον προορισμό – τέρμα του, και σε πόσα λεπτά θα έρθει. Αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα μέσα μεταφοράς και για τον υπόγειο (tunnelbana ) και για τον προαστιακό ( pendeltåg ). Άλλα μέσα ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει.

Μέσα στα μέσα μεταφοράς τώρα από στάση σε στάση υπάρχουν φωτεινές πινακίδες που ανακοινώνουν τον επόμενο σταθμό.

STOCKHOLM | Public Transport - SkyscraperCity (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1354709)

Η εταιρία SL , που είναι η επίσημη εταιρία μεταφορών στη Στοκχόλμη ( δεν ξέρω για αλλού ) μπορεί να σου δώσει μέσω Internet ( μέσω Internet γίνονται όλα εδώ ) πληροφορίες πώς να πάς από το ένα μέρος στο άλλο, ποιο μέσο θα πάρεις από πού, ποια ώρα και πόση ώρα θα κάνεις. Ναι και εδώ γίνονται λάθη στις ώρες και στις ανταποκρίσεις, αλλά σχεδόν το 98% δουλεύει στην ώρα του.

Σχεδόν όλοι ( το 99% ) χρησιμοποιεί είτε κάρτα απεριορίστων διαδρομών περίπου στα 80ευρώ , κάτι που κάνεις απόσβεση σχεδόν αμέσως σχετικά με την τιμή του μεμονωμένου εισιτηρίου, είτε προπληρωμένο εισιτήριο με sms απο το κινητό με ένδειξη του μηνύματος στο τηλέφωνο. Υπ΄όψιν ότι κυκλοφορούν πιο πολλά i-phone apple κινητά παρά αυτοκίνητα.

Μέχρι στιγμής δεν έχω δεί λερωμένο τίποτα. Οι Σουηδοί έχουν μία μανία με την καθαριότητα. Τα μόνα σημεία που αναγκαστικά λερώνονται είναι τα πατώματα καθώς μπαίνουν όλοι μέσα με μπότες που κουβαλάνε χιόνι και πέτρες. Και αν σας φαίνεται παράξενο το «πέτρες» να ξέρετε πως εδώ σπέρνουν στην κυριολεξία πέτρες, μικρό γαρμπιλάκι, πάνω στο χιόνι. Έτσι αυξάνεται η πρόσφυση και απλά περπατάς χωρίς να γλιστράς. Και που όμως τρυπώνει μέσα στα δόντια από τις μπότες και μεταφέρεται.

ΠΡΟΣΟΧΗ !! Για τον ίδιο λόγο , και για να μην μεταφέρονται λάσπες, χιόνια και πέτρες μέσα στα σπίτια, απαγορεύεται να μπαίνεις μέσα στα σπίτια με παπούτσια. Συμπέρασμα… προσέχουμε να μην έχουν τρύπες οι κάλτσες μας !.

Για τα σπίτια και την τεχνολογία θα σας πώ την άλλη φορά.

Σπύρος

ευανθια
12.10.2013, 19:06
Nightlife - Visit Stockholm - The official guide (http://beta.visitstockholm.com/Eat--drink/Nightlife/)

ευανθια
03.12.2013, 00:43
Future-proofing nature in Sweden | sweden.se (http://sweden.se/nature/future-proofing-nature-in-sweden/)

antogeor
03.01.2014, 20:01
Νομιζω οτι το λεει ο τιτλος,εδω σχολιαζουμε ολα,θετικα,μα πιο πολυ τα αρνητικα,για να ξερουμε....

antogeor
03.01.2014, 20:06
Σχολιαζοντας λιγο την κατασταση της οικονομιας ,αλλα και τις ισοτιμιες....

Υποχώρησε ο μεταποιητικός ΡΜΙ στη Σουηδία το Δεκέμβριο

Του Charles Duxbury

Στοκχόλμη (Dow Jones) – Ο μεταποιητικός ΡΜΙ της Σουηδίας υποχώρησε το Δεκέμβριο, αλλά συνεχίζει να εμφανίζει ανάπτυξη για τον κλάδο, σύμφωνα με σημερινή έρευνα.

Ο δείκτης, ο οποίος μετρά την μεταποιητική δραστηριότητα, υποχώρησε στις 52,2 μονάδες από τις 56 μονάδες το Νοέμβριο, ανακοίνωσε η Swedbank. Ο υποδείκτης για την παραγωγή είχε την πιο αρνητική επίδραση στο συνολικό δείκτη, σύμφωνα με τη Swedbank.

Ο σουηδικός ΡΜΙ παρουσίασε ισχυρή άνοδο πρόσφατα και διαμορφώθηκε στις 56 μονάδες το Νοέμβριο από τις 52 μονάδες του Οκτωβρίου, αντίστοιχα με την άνοδο στο επιχειρηματικό κλίμα που εμφανίζουν οι έρευνες του National Institute of Economic Research.

Ωστόσο, στοιχεία όπως η βιομηχανική παραγωγή, δεν έχουν ακόμη εμφανίσει μια αντίστοιχη ανάκαμψη ύστερα από την παρατεταμένη επιβράδυνση.

Η σουηδική οικονομία ανέκαμψε γρήγορα ύστερα από την πρώτη φάση της παγκόσμιας κρίσης που ξέσπασε το 2008, αλλά τα οικονομικά προβλήματα ανά την Ευρώπη, έχουν επιβαρύνει την πρόοδο του εξαρτώμενου από τις εξαγωγές σκανδιναβικού κράτος έκτοτε.

© Dow Jones Newswires

Πηγή:www.capital.gr

Η ισοτιμια EUR SEK (http://www.ecb.europa.eu/stats/exchange/eurofxref/html/eurofxref-graph-sek.en.html)

XSD1998
06.04.2014, 13:15
ΟΗΕ: Η Σουηδία τριτοκοσμική χώρα σε 15 χρόνια λόγω Ισλάμ! [Βίντεο] (http://www.apocalypsejohn.com/2014/04/ohe-souhdia-einai-tritokosmikh-xwra-xronia-logw-islam.html)

ευανθια
06.04.2014, 14:16
10 things to know about Swedish food | sweden.se (http://sweden.se/culture/10-things-to-know-about-swedish-food/)
http://recept.se/sites/default/files/styles/article-image/public/mariesprinsesstartor07_017_0.jpg?itok=nzy3sS3t

patrioten
06.04.2014, 14:42
Η μεγαλύτερη θρησκεία στον κόσμο είναι ο Χριστιανισμός, που αποτελούν περίπου το 33% του παγκόσμιου πληθυσμού, σύμφωνα με μια έρευνα από την Εγκυκλοπαίδεια Britannica.
Αυτό είναι περίπου δύο δισεκατομμύρια άνθρωποι. Άλλες μεγάλες θρησκείες περιλαμβάνουν Ισλάμ (20%), Ινδουισμός (13%), κινεζική λαϊκή θρησκεία (6,3%) και ο Βουδισμός (5,9%). Οι αυτόχθονες θρησκείες αποτελούν το 4% του παγκόσμιου πληθυσμού, και ο αθεϊσμός περίπου 14%.
Θρησκεία στη Σουηδία.
Αν και μόνο το ένα πέμπτο των Σουηδών σε μία έρευνα επέλεξε να περιγράφουν τους εαυτούς τους ως πιστεύει σε έναν θεό,η πλειοψηφία 67,5% του πληθυσμού ανήκει στην Εκκλησία της Σουηδίας το 25% στην Λουθηρανική εκκλησία.
Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι μέχρι το 1996, εκείνοι που είχαν τα μέλη της οικογένειας στην εκκλησία αυτόματα έγιναν μέλη κατά τη γέννηση.
Άλλα χριστιανικά δόγματα στην Σουηδία περιλαμβάνουν την Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία (βλέπε Καθολική Εκκλησία της Σουηδίας ), πολλές ορθόδοξες εκκλησίες της διασποράς, Βαπτιστή , Πεντηκοστής ,και άλλες ευαγγελικές χριστιανικές εκκλησίες και σήμερα ανήκουν στην Λουθηρανική εκκλησία.
Υπάρχει ένας μικρός αριθμός από μουσουλμάνους και βουδιστές στη Σουηδία, κυρίως από μετανάστευση.
Η Σουηδία έχει πάνω από 3.700 χριστιανικές εκκλησίες.

Demographics of Sweden - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Sweden)

What is the World's Largest Religion? (http://www.wisegeek.com/what-is-the-worlds-largest-religion.htm)

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQKt0xu3s_7Xrqcw2iobSU7XS58nUI0P QqHpyV1vO16F8fCHbwaRQ

http://www.raa.se/om-riksantikvarieambetet/fragor-svar/kyrkor/

patrioten
08.04.2014, 18:59
Stockholm växer snabbast i Europa !
Η Στοκχόλμη και το Όσλο είναι οι δύο ταχύτερα αναπτυσσόμενες πόλεις σε όλη την Ευρώπη !
Η Σουηδία αυξάνεται με ταχείς ρυθμούς.
Μέχρι το 2020, εννέα στους δέκα, το 87 τοις εκατό θα επιλέξουν την Στοκχόλμη ή την Ουψάλα.
Η Στοκχόλμη και το Όσλο είναι οι ταχύτερα αναπτυσσόμενες πόλεις στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή.
Οι άνθρωποι είναι ευχαριστημένοι και το επιχειρηματικό κλίμα είναι πολύ καλό, λέει η Μαρία Rankka, διευθύνων σύμβουλος του επιμελητηρίου της Στοκχόλμης η οποία ανέθεσε τη μελέτη στην Stein Brothers AB.
Μερικές μεσαίου μεγέθους πόλεις, όπως Västerås και Norrköping μπορεί επίσης να αυξηθεί ο πληθυσμός, αλλά μόνο οριακά.
Αυτή τη στιγμή είναι γύρω από τη Βαλτική Θάλασσα, καθώς η Ευρώπη μεγαλώνει είναι η καλύτερη τοποθεσία η Στοκχόλμη, λέει η Μaria Rankka.
Η Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, υψηλότερη γονιμότητα και η μετανάστευση κάνει τον πληθυσμός της Σουηδίας στο σύνολό της να αυξάνεται ταχύτερα από ποτέ.
Κατά τη διάρκεια των επόμενων πέντε ετών, ο αριθμός των κατοίκων θα αυξηθεί κατά 421.000 άτομα.
Το κομβικό σημείο της ανάπτυξης είναι η περιοχή της Στοκχόλμης.
Έχει μεγάλες απαιτήσεις η Στοκχόλμη και είναι καλό για το υπόλοιπο της Σουηδίας η Στοκχόλμη αντέχει στην επίθεση των ατόμων που αναζητούν εργασία.
Σύμφωνα με τις προβλέψεις, η ζήτηση για εργατικό δυναμικό στην περιοχή της Στοκχόλμης θα είναι περίπου 200.000 άτομα έως το 2020, λέει ο Chris Heister, κυβερνήτης της Στοκχόλμης.Τρεις στους τέσσερις θα πρέπει να έχουν τριτοβάθμια εκπαίδευση. Πάνω απ όλα είναι οι τομείς γνώσης όπως, η βιομηχανία που έχει ανάγκη από ειδικευμένο εργατικό δυναμικό.
Η Στοκχόλμη είναι η μηχανή της Σουηδίας, αντιπροσωπεύοντας το ένα τρίτο του Α.Ε.Π. μας λέει ο Chris Heister κυβερνήτης της Στοκχόλμης..

Stockholm växer snabbast i Europa – Metro (http://www.metro.se/nyheter/stockholm-vaxer-snabbast-i-europa/EVHmbd!aRYkyk2Xjnsno/)

http://www.metro.se/_internal/gxml!0/r0dc21o2f3vste5s7ezej9x3a10rp3w$gzygjc5zxrjutzxnk6 tvadbbvmwu3s0/sth.jpeg

patrioten
10.04.2014, 16:51
Σουηδία: Τέλος το 8ωρο, εφαρμογή 6ωρου με ίδιες αποδοχές !!!
Το δημοτικό συμβούλιο του Γκέτεμποργκ της Σουηδίας αποφάσισε να μειώσει τις ώρες εργασίας σε έξι, καταργώντας το οκτάωρο στις δημοτικές υπηρεσίες και διατηρώντας παράλληλα τις αποδοχές στο ίδιο επίπεδο.
Αυτό βασίζεται σε έρευνες που δείχνουν πως με μειωμένο ωράριο βελτιώνεται η παραγωγή καθώς οι εργαζόμενοι νιώθουν κουρασμένοι μετά από έξι ώρες εργασίας, γεγονός που επηρεάζει σωρευτικά την παραγωγικότητα τους.

Σουηδία: Τέλος το 8ωρο, εφαρμογή 6ωρου με ίδιες αποδοχές. TVXS - TV Χωρίς Σύνορα. (http://tvxs.gr/news/kosmos/soyidia-telos-8oro-efarmogi-6oroy-me-idies-apodoxes)

http://tvxs.gr/sites/default/files/imagecache/620x320/article/2014/15/151906-swedennew.jpg

ευανθια
18.04.2014, 12:21
Καλή Ανάσταση Καλό Πάσχα !!!
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/10154045_808534105841135_1860868430_n.jpg

Νεομετανάστρια
18.04.2014, 12:37
Καλη Ανασταση να χουμε ολοι! Glad påsk!

8989

patrioten
18.04.2014, 13:03
Glad Påsk !
http://www3.ridsport.se/ImageVaultFiles/id_36031/cf_6827/140416_gladPask.JPG

ευανθια
03.07.2014, 19:51
YOU KNOW YOU`RE IN SWEDEN ( WHEN????) :smile_::_kardia
https://www.youtube.com/watch?v=6SRAbaXWeuw

ευανθια
21.07.2014, 17:30
https://sweden.se/society/openness-shapes-swedish-society/
https://sweden.se/wp-content/uploads/2013/07/Playing-in-the-school-yard.jpg

ευανθια
02.09.2014, 19:52
Do you know how to be Swedish ?
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/p600x600/10645192_10152634271879720_401475595275131878_n.pn g