PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

ευανθια
06.12.2011, 18:30
Σε αυτο το λινκ υπαρχουν πληροφοριες για τις σπουδες στην σουηδια ,τα πανεπιστημια ,προπτυχιακες και μεταπτυχιακες σπουδες, το εκπαιδευτικο συστημα της σουηδιας.

Γενικές Πληροφορίες για σπουδές στη Σουηδία (http://www.studysmart.gr/general-information-sweden)

skonto
15.12.2011, 17:43
Για όσους ξέρουν Αγγλικά.

Το καλύτερο σύστημα εκμάθησης Σουηδικών, απ' ευθείας απο τις σχολές για Μετανάστες της Σουηδίας.

Για όσους μπορούν να κατεβάσουν Torrents

https://thepiratebay.org/torrent/6580644/Swedish_Language_Learning_Pack_%28Updated_and_Expa nded%29

Έχει και ανάγνωση και προφορά. Πολύ καλό.

Σπύρος

sisilia
27.12.2011, 01:11
Σε αυτο το λινκ υπαρχουν πληροφοριες για τις σπουδες στην σουηδια ,τα πανεπιστημια ,προπτυχιακες και μεταπτυχιακες σπουδες, το εκπαιδευτικο συστημα της σουηδιας.

Γενικές Πληροφορίες για σπουδές στη Σουηδία (http://www.studysmart.gr/general-information-sweden)

Ευανθια το δικο σου παιδι κανει καθολου ελληνικα μαθηματα? Εγω θα ηθελα να κανει περισσοτερα μαθηματα απο μια φορα που εχουν το Σαββατιανο οπως το αποκαλουν Υπαρχει τετοια δυνατοτητα?

ευανθια
27.12.2011, 17:57
Ευανθια το δικο σου παιδι κανει καθολου ελληνικα μαθηματα? Εγω θα ηθελα να κανει περισσοτερα μαθηματα απο μια φορα που εχουν το Σαββατιανο οπως το αποκαλουν Υπαρχει τετοια δυνατοτητα?

Εγω εχω δωσει μεγαλη βαρυτητα στα σουηδικα ! Και ο γιος μου πλεον ειναι στην κανονικη του ταξη με τα σουηδακια.
Ερχεται δασκαλος ελληνας μια φορα την εβδομαδα και τον βοηθαει οπου χρειαζεται. Να σου πω την αληθεια δεν ηθελα να ταλαιπωρησω τον γιο μου να τον τρεχω .... εχω παρει ελληνικα βιβλια και τον διαβαζω εγω.
Για μενα πιο σημαντικο ειναι να ενσωματωθει πολυ καλα στα σουηδικα και τα παει τελεια !

sisilia
28.12.2011, 00:52

Το καλύτερο σύστημα εκμάθησης Σουηδικών, απ' ευθείας απο τις σχολές για Μετανάστες της Σουηδίας.

https://thepiratebay.org/torrent/6580644/Swedish_Language_Learning_Pack_%28Updated_and_Expa nded%29

Σπύρος
Λεει οτι ο διακομιστης δεν βρεθηκε.Μηπως μπορω να το βρω απο αλλο λινκ ή πως λεγεται το προγραμμα?

bettle
28.12.2011, 02:28
Λεει οτι ο διακομιστης δεν βρεθηκε.Μηπως μπορω να το βρω απο αλλο λινκ ή πως λεγεται το προγραμμα?

Για να το κατεβάσεις, πρέπει πρώτα να κάνεις εγκατάσταση αυτό: ?Torrent - a (very) tiny BitTorrent client (http://www.utorrent.com/)

Νεομετανάστρια
28.12.2011, 10:49

Σπύρος

Καλημερα
και ευχαριστω για την πληροφορια! Θα το κατεβασω..
μπηκα ηδη....Εμεις δουλευουμε rosetta stone και αυτη κατεβασμενη απο καπου ειναι ,το πηραμε ομως ετοιμο, .Η rosetta σου κανει τοσες επαναληψεις που στο τελος θες δεν θες θα τα μαθεις. Επισης αν προχωρησεις 2-3 μηνες στα σουηδικα βοηθουν και οι ταινιες με σουηδικους υποτιτλους, κυριως για την προφορα.

Ελενη

ευανθια
28.12.2011, 17:42

Σεσιλια κοιτα και αυτο το λινκ με το ελληνικο σχολειο της στοκχολμης.
Σχολείο Ελλήνων μαθητών Στοκχόλμης (http://www.grekiska-skolan.se/)

sisilia
28.12.2011, 18:28
Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες::bravo_:

harrys2
03.01.2012, 12:54
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ . ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ SITE ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΗΣ ΣΟΥΗΔΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΦΙΛΙΚΗ . ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ( ΓΙΑ ΑΓΓΛΟΦΩΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ) .
ΑΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ .

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ευανθια
09.01.2012, 00:01
Εδω ειναι ενα χρησιμο λινκ του δημου της Στοκχολμης με τα νηπιαγωγεια τα γυμνασια τα λυκεια αλλα και για εκπαιδευση ενηλικων και πολλες αλλες χρησιμες πληροφοριες. Για να παρετε μια ιδεα πως ειναι τα σχολεια στην σουηδια.
Grundskola - stockholm.se (http://www.stockholm.se/ForskolaSkola/Grundskola/)

vaso31
17.01.2012, 23:41
Καλημερα
και ευχαριστω για την πληροφορια! Θα το κατεβασω..
μπηκα ηδη....Εμεις δουλευουμε rosetta stone και αυτη κατεβασμενη απο καπου ειναι ,το πηραμε ομως ετοιμο, .Η rosetta σου κανει τοσες επαναληψεις που στο τελος θες δεν θες θα τα μαθεις. Επισης αν προχωρησεις 2-3 μηνες στα σουηδικα βοηθουν και οι ταινιες με σουηδικους υποτιτλους, κυριως για την προφορα.

Ελενη

Γεια σου Ελενη!Ηθελα να σε ρωτησω γιαυτο το συστημα εκμαθησης.Επειδη δοκιμασα μια ενοτητα(για Γερμανικα ομως) και μου αρεσε πολυ θα ηθελα να το χρησιμοποιησω.Για το πρωτο επιπεδο ομως φαντασου ειναι 200 ευρω.Εσυ το κατεβασες απο καπου?

orpheus
18.01.2012, 01:03
Υπαρχει σε torrent στο piratebay . Αξιζει. Και για οσους ενδιαφερει κατι ακομα καλυτερο με 36€ το 6μηνο υπαρχει το sweedish online - sweol.com . Το χρησιμοποιησε φιλος που ειναι τωρα Σουηδια και το συστηνει.

Νεομετανάστρια
18.01.2012, 15:23
Γεια σου Ελενη!Ηθελα να σε ρωτησω γιαυτο το συστημα εκμαθησης.Επειδη δοκιμασα μια ενοτητα(για Γερμανικα ομως) και μου αρεσε πολυ θα ηθελα να το χρησιμοποιησω.Για το πρωτο επιπεδο ομως φαντασου ειναι 200 ευρω.Εσυ το κατεβασες απο καπου?

κανονικα το κατεβαζεις μεσω Torrent αλλα οπως εμαθα ειναι λιγο δυσκολο, εγω το πηρα σε dvd ετοιμο απο καποιο φιλο χωρις να πληρωσω...

vaso31
19.01.2012, 17:32
ευχαριστω πολυ παιδια :)

jannis
20.01.2012, 13:44
ευχαριστω πολυ παιδια :)

δειτε παιδια το site SAFIR, απο το S.F.I.της σουηδιας

skonto
20.01.2012, 15:00
Γιάννη καλησπέρα. Είναι λίγο ασαφές αυτό που μας λές.

Πήγαινε στη σελίδα που αναφέρεσαι, κάνε copy το Link και κάντο Paste εδώ.

Förlåt αλλά δεν βρήκα άκρη.

Σπύρος_antio:

voula
20.01.2012, 15:31
Καλησπέρα κι από μένα!Προφανώς ο jannis αναφέρεται στο site : digitalasparet.se
Δεν μπορώ να κάνω επικόλληση τον σύνδεσμο,οπότε μπορείτε να κάνετε αναζήτηση στο google.

Νεομετανάστρια
20.01.2012, 15:38

Σπύρος_antio:

μαλλον εννοει κατι τετοιο απο το safir Svenska och arbetsliv fφr invandrare (http://sfi.halmstad.se/safir/m02/a3/o01.htm) , δεν ξερω αν βοηθαω και πολυ...
και ακομα καλυτερα για να το παρετε απο την αρχη: απο την αρχη http://sfi.halmstad.se/safir/startsida.htm

aspateo
20.01.2012, 16:47
Αυτό είναι το site
Svenska och arbetsliv fφr invandrare (http://www.digitalasparet.se/safir/startsida.htm)

jannis
20.01.2012, 22:22

Σπύρος_antio:
σπυρο δεν μπορουσα να κανω copy και επικολληση
μου εβγαζε οτι δεν ειχα αρκετα μηνυματα
ειναι το σαιτ που δειχνουν παρακατω τα παιδια
και συγκεκριμενα ο aspateo

safir στην αναζητηση και η πρωτη επιλογη

aspateo
20.01.2012, 22:57
σπυρο δεν μπορουσα να κανω copy και επικολληση
μου εβγαζε οτι δεν ειχα αρκετα μηνυματα
ειναι το σαιτ που δειχνουν παρακατω τα παιδια
και συγκεκριμενα ο aspateo

safir στην αναζητηση και η πρωτη επιλογη

Κοριτσάκι είμαι, κοριτσάκι :lol2:

jannis
20.01.2012, 23:55
Κοριτσάκι είμαι, κοριτσάκι :lol2:

απ οτι βλεπω
εκτος απο λαθη στα φυλα
επαναλαμβανομαι επισης,, γιατι δεν προσεχω τα ονοματα
μολις σου εστειλα ασπατεΑ ,μια αργοπορημενη απαντηση
σ ενα προσωπικο μηνυμα
εμαι λιγο αργος στον υπολογιστη ακομη
förlåt mig

aspateo
21.01.2012, 09:25
απ οτι βλεπω
εκτος απο λαθη στα φυλα
επαναλαμβανομαι επισης,, γιατι δεν προσεχω τα ονοματα
μολις σου εστειλα ασπατεΑ ,μια αργοπορημενη απαντηση
σ ενα προσωπικο μηνυμα
εμαι λιγο αργος στον υπολογιστη ακομη
förlåt mig

För all del! :smile_:

georgeman
21.01.2012, 21:23
Καλησπέρα παίδες
Άρχισα SFI την Δευτέρα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Για να μην γράψω κάνα σεντόνι όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες σε πμ.
Οι επίσημες ιστοσελίδες που μας δώσανε είναι:

www.digitalasparet.se (http://www.digitalasparet.se/) μέσα εδώ έχει και το SARIF! Αλλά και πολλές άλλες χρήσιμες ιστοσελίδες. (Χρησιμοποιήστε το Avancerat και διαλέξτε το επίπεδο που πιστεύετε ότι έχετε και θα δείτε τα πάντα για το επίπεδο σας.

Svenskundervisning fφr invandrare (sfi) - stockholm.se (http://www.stockholm.se/sfi) Αφορά το SFI του δήμου Στοκχόλμης. Εδώ θα βρείτε προϋποθέσεις εγγραφής και ότι μπορεί να σας αφορά σε διαδικαστικό επίπεδο.

Vuxenutbildning - stockholm.se (http://www.stockholm.se/Vux) Αφορά την εκπαίδευση ενηλίκων της Στοκχόλμης

Και μια βοήθεια από εμένα. Για όσους ταλαιπωρούνται με μετάφραση από τα Σουηδικά στα Αγγλικά ή στα Ελληνικά καλό είναι να κατεβάσουν τον Cromium (είναι σαν τον Explorer) που μπορούν να τον ρυθμίσουν να κάνει αυτόματη μετάφραση μιας σελίδας με το που μπαίνουμε στη σελίδα.

:kouragio:

georgeman
21.01.2012, 21:55
Φίλε για να είσαι ποιο εποικοδομητικός θα πρέπει να αναφέρεις και μια ακόμα επιλογή. Τι να προτιμήσουμε δηλαδή δεν κατάλαβα?
Όχι SFI, ΟΚ θα το σταματήσω, δεν θα ξαναπάω.
Όχι Folksuniversitet, ΟΚ δεν θα το επιλέξω γιατί δεν είναι καλό. (Αν και δεν έχει φτηνά τμήματα όπως λες. Ο saestron πλήρωσε 5000 κορώνες για ένα μήνα μαθήματα)
Που τότε?

ευανθια
21.01.2012, 21:56
Το SFI είναι πάρα πολύ αργό και κάνει μαθηματα του κιλού.. ειναι ανακατεμένοι μέσα απο αναλφάβητους μέχρι μεταπτυχιακούς φοιτητες στα τμηματα και δεν υπάρχει περίπτωση να μάθεις Σουηδικά της προκοπής...
Στο Folksuniversitet έχει φτηνά τμηματα που έχεις την εντυπωση ότι κάνεις μάθημα της προκοπής αλλα λίγο πολύ σαν το SFI είναι και αυτα.. Τα έχω περάσει και ξέρω..

Για λεξικο δοκιμάστε το LEXIN..

Εγω τελειωσα το sfi σε 5 μηνες και εμαθα καλα σουηδικα και ας ηταν στην ταξη μου και αναλφαβητοι. Χρειαζεται και προσωπικο διαβασμα οχι μονο να πηγαινοερχεσαι στο μαθημα. Πρεπει να βλεπεις τηλεοραση να ακους ραδιοφωνο να προσπαθεις να διαβαζεις εφημεριδες και συνεχως να προσπαθεις να μαθεις καινουργιες λεξεις και να διαβαζεις πολυ συνεχεια γενικα. Αν ασχολεισαι οσο πρεπει, μαθαινεις αυτα που πρεπει και παραπανω για να προχωρησεις και οι καθηγητες βοηθανε πολυ. Αν ξερεις δε και αγγλικα ειναι μεγαλη βοηθεια.
Στο folkuniversitet μια φιλη μου ισπανιδα μου ειπε οτι πληρωσε 6.000 κορωνες για ενα μηνα συν τα βιβλια που αγορασε , και τελικα ηρθε στο sfi.

ευανθια
21.01.2012, 22:05
Φίλε για να είσαι ποιο εποικοδομητικός θα πρέπει να αναφέρεις και μια ακόμα επιλογή. Τι να προτιμήσουμε δηλαδή δεν κατάλαβα?
Όχι SFI, ΟΚ θα το σταματήσω, δεν θα ξαναπάω.
Όχι Folksuniversitet, ΟΚ δεν θα το επιλέξω γιατί δεν είναι καλό. (Αν και δεν έχει φτηνά τμήματα όπως λες. Ο saestron πλήρωσε 5000 κορώνες για ένα μήνα μαθήματα)
Που τότε?

Οχι καλε τι ειναι αυτα ? Μην ακους πηγαινε και διαβαζε πολυ και θα με θυμηθεις ! Εγω εκει εμαθα σουηδικα μια χαρα αλλα διαβαζα σαν λυσσασμενη και μιλουσα και συνεχεια εστω και με λαθη . Προχωρα και θα με θυμηθεις !!
Τα μαθηματα στο folkuniversitet δεν ειναι τιποτα παραπανω απο το sfi και πληρωνεις ενα σωρο λεφτα. Οσο για τους αναλφαβητους υπαρχουν οντως μιας και δεν ειναι ολοι επιστημονες , αλλα οι καθηγητες αντιλαμβανονται αμεσως αν αξιζει καποιος και σε προχωρανε . Εγω αρχισα απο τους nybörjare σε 6 εβδομαδες με πηγαν στην C απο εκει σε 6 εβδομαδες o καθηγητης προτεινε σε εμενα και 2 αλλα ατομα απο την ταξη να δωσω εξετασεις και περασα στην D και απο εκει εδωσα εξετασεις τον ιουνιο του 2011 και τελειωσα.
Σου ευχομαι καλη αρχη και καλο διαβασμα _friends::victory:

ευανθια
21.01.2012, 22:39
Το καλύτερο είναι να ξέρεις κάποια Σουηδικά απο πρίν.. Δηλαδή το να μεταναστεύσεις σε μια χώρα χωρίς να έχεις ένα επίπεδο τουλάχιστον Β1 της γλώσσας είναι εγκληματικο.. Με 4000 κορώνες πάς στο Διδασκαλείο Ξένων γλωσσων του Καποδιστριού στην Ιπποκράτους και κάνεις το Mål 1, 2 και εξτρά μαθηματα σε 6 μήνες με Σουηδέζα καθηγήτρια... δηλαδή το Β1 επίπεδο ολόκληρο.. Γιατι πήγε ο saestron και τα έσκασε στο Folksuniversitet?

Αλλα ακομα και στη Σουηδία να είσαι το καλύτερο είναι να βρεις καμια φοιτητριούλα να σου κάνει ιδιαιτερα παρα να πηγαινεις να χάνεις το χρόνο σου.. Οι καθηγητές της Σουηδικής έιναι πανάκριβοι.. και δεν μου αρέσει και ο τρόπος που σε πλησιάζουν για να τους πάρεις για ιδιαιτερα μαθηματα..Πιο πολύ βοηθητικά είναι αυτα τα δωρεάν του SFI.. Εξάλλου το φτηνο το κρέας δεν το τρώνε ούτε τα σκυλιά που λένε και στο χωριο μου..

Υπόψην ότι στο ΚΤΗ εχουν καταργήσει τα δωρεάν μαθηματα Σουηδικών για τους φοιτητες και στο Stockholm universitet δινουν μαθηματα μονο για τους φοιτητές του πανεπιστημιου αυτου.. Εχουν κοψει τα πάντα βασικά με ότι έχει να κάνει σε βοήθεια προς μετανάστες..

Επίσης αυτο που λένε ότι την γλώσσα για να την μάθεις πιο γρήγορα και καλα πρέπει να πας στη χωρα που την μιλάνε είναι ΜΥΘΟΣ.. Το πιο σημαντικο είναι αυτο που είπε η ευανθια... να δημιουργήσεις ενα Σουηδικο περιβάλλον γύρω σου (ιντερνετ, βιβλια, ραδιο, τηλεοραση, ταινίες με υπιοτιτλους στα σουηδικα, τσατ και διαβασμα στα σουηδικα κτλ)..

Εγω πήγα Στοκχόλμη να βγάλω χαρτιά και να κλείσω σπίτι και κάνω αυτη τη δουλειά.. μαθαίνω σουηδικα με 3 καθηγητές!!!!

Θα διαφωνησω ..δεν ειναι ΜΥΘΟΣ οτι για να μαθεις πιο γρηγορα μια γλωσσα πρεπει να εισαι στην χωρα που την μιλανε. Ειχα διαβασει λιγο απο ελλαδα ειχα μαθει καποια πραγματα , αλλα για εμενα η εκμαθηση και η αφομοιωση της γλωσσας στο κεφαλι μου αρχισε με το που ηρθα στην χωρα και αρχισε ενας βομβαρδισμος απο παντου . Σε συνδυασμο ,με το διαβασμα και την βοηθεια των καθηγητων για εμενα το αποτελεσμα ηταν τελειο. Δεν αρκει να διαβαζεις , ειδικα για τα σουηδικα πρεπει να ακους πολυ τους σουηδους γιατι η δυσκολια ειναι στην προφορα , μιλανε πολυ γρηγορα και οταν μιλανε κοβουν λεξεις. Πρεπει λοιπον να εξοικοιωθεις στο ακουσμα για να μπορεις να τους καταλαβαινεις , και αυτο γινεται μονο οταν βρισκεσαι στην σουηδια.

ευανθια
21.01.2012, 22:41
Το καλύτερο είναι να ξέρεις κάποια Σουηδικά απο πρίν.. Δηλαδή το να μεταναστεύσεις σε μια χώρα χωρίς να έχεις ένα επίπεδο τουλάχιστον Β1 της γλώσσας είναι εγκληματικο.. Με 4000 κορώνες πάς στο Διδασκαλείο Ξένων γλωσσων του Καποδιστριού στην Ιπποκράτους και κάνεις το Mål 1, 2 και εξτρά μαθηματα σε 6 μήνες με Σουηδέζα καθηγήτρια... δηλαδή το Β1 επίπεδο ολόκληρο.. Γιατι πήγε ο saestron και τα έσκασε στο Folksuniversitet?

Αλλα ακομα και στη Σουηδία να είσαι το καλύτερο είναι να βρεις καμια φοιτητριούλα να σου κάνει ιδιαιτερα παρα να πηγαινεις να χάνεις το χρόνο σου.. Οι καθηγητές της Σουηδικής έιναι πανάκριβοι.. και δεν μου αρέσει και ο τρόπος που σε πλησιάζουν για να τους πάρεις για ιδιαιτερα μαθηματα..Πιο πολύ βοηθητικά είναι αυτα τα δωρεάν του SFI.. Εξάλλου το φτηνο το κρέας δεν το τρώνε ούτε τα σκυλιά που λένε και στο χωριο μου..

Υπόψην ότι στο ΚΤΗ εχουν καταργήσει τα δωρεάν μαθηματα Σουηδικών για τους φοιτητες και στο Stockholm universitet δινουν μαθηματα μονο για τους φοιτητές του πανεπιστημιου αυτου.. Εχουν κοψει τα πάντα βασικά με ότι έχει να κάνει σε βοήθεια προς μετανάστες..

Επίσης αυτο που λένε ότι την γλώσσα για να την μάθεις πιο γρήγορα και καλα πρέπει να πας στη χωρα που την μιλάνε είναι ΜΥΘΟΣ.. Το πιο σημαντικο είναι αυτο που είπε η ευανθια... να δημιουργήσεις ενα Σουηδικο περιβάλλον γύρω σου (ιντερνετ, βιβλια, ραδιο, τηλεοραση, ταινίες με υπιοτιτλους στα σουηδικα, τσατ και διαβασμα στα σουηδικα κτλ)..

Εγω πήγα Στοκχόλμη να βγάλω χαρτιά και να κλείσω σπίτι και κάνω αυτη τη δουλειά.. μαθαίνω σουηδικα με 3 καθηγητές!!!!

Το δε σουηδικο περιβαλλον μπορεις να το δημιουργησεις μονο στην σουηδια. Που θα το δημιουργησεις ,στις καφετεριες στην ελλαδα ?

ευανθια
21.01.2012, 23:16
Εγω σε καμια περίπτωση δεν θα ήθελα να πάρω στο λαιμο μου κανεναν προτείνοντάς του να πάει να χαλάει 800 Ευρω το μήνα στη Σουηδια για βασικά έξοδα ή ακομα χειρότερα να ζεί σε τριτοκοσμικές συνθήκες για να μάθει να προφέρει σωστά τις Σουηδικές λέξεις που έτσι κι αλλιως θα του πάρει καμια 10 χρόνια μέχρι να μάθει να τις προφέρει σωστά.. Ασε που στη Νότια Στοκχόλμη το μαλακό Χ το προφέρουν σαν μαλακό Σ και στη Βόρεια Στοκχόλμη το αντιθετο.. Ενα παράδειγμα λέω.. Ας μάθει όλα τα υπόλοιπα και ας αφήσει την βελτίωση της προφοράς για οταν πάει επάνω..

να πάει δηλαδή ο άνθρωπος να φάει τα λεφτά του αδικα και να πληρώνει και πανακριβα μαθηματα σουηδικών.. να προσπαθει να μάθει τους αριθμούς απο το 1-100 στο SFI για 1 μηνα.. Ενα παράδειγμα λέω.. να μην μπορεί να βρεί και δουλειά να συντηρηθεί και να απελπιστεί.. Συγνωμη αλλα εγω δεν μπορώ να το κάνω.. Εγω τα καταφέρνω θαυμάσια μέχρι τώρα.. ολη μέρα στο κομπιουτερ έιμαι βασικα λόγω επαγγέλματος αλλα και οταν δεν είμαι πάλι κάτι με Σουηδικα ασχολούμαι.. :lol2:

Νομιζω προηγουμενως εγραψες οτι ηρθες και εκλεισες σπιτι. Δεν πληρωσες εισιτηρια για να ερθεις και να ξαναγυρισεις πισω ? Το σπιτι το εκλεισες δωρεαν ? Δεν πληρωνεις ενοικιο χωρις να μενεις εκει ?
Τελος παντων ο καθενας μπορει να κανει το προγραμμα του οπως τον βολευει.
Παντως εγω στο sfi δεν εμαθα μονο τους αριθμους , μιλαω χωρις προβλημα
και φυσικα συνεχιζω να μαθαινω.:lol2:

georgeman
22.01.2012, 00:17
Εσύ καλά τα λες φίλε αλλά εγώ δεν μπορώ να μπω σε μεγάλες συζητήσεις γιατί στο SFI μας έχουν βάλει μια έκθεση με θέμα την μουσική και πρέπει να σκιστώ να την ετοιμάσω. Τώρα για το αν θα μαθαίνω για ένα μήνα τους αριθμούς από το 1-100 αυτό δεν το είδα ακόμα. Όταν το δω εδώ είμαστε θα το ομολογήσουμε όπως όλα!

ΥΓ1: Επειδή είσαι νέος στο πατριωτάκι θα πρέπει να ξέρεις ότι εδώ μέσα υπάρχουν μέλη όλων των επιπέδων ήτε αυτών είναι μορφωτικών ήτε οικονομικών ήτε ....
Οι λύσεις που καλό είναι να προτείνεις θα πρέπει να μπορέσουν να τις ακολουθήσουν όλοι. Αν κάποιος έχει αρκετά χρήματα, τεράστιο επίπεδο μόρφωσης και έχει πολύ εμπειρία ζωής τότε να είσαι σίγουρος ότι δεν μας χρειάζεται. Θα μπορέσει να βρει τον δρόμο του μόνος του. Αν όμως σου λείπουν κάποια από αυτά τότε κάθε ενημέρωση είναι πολύτιμη!

ΥΓ2:
jonas
Junior Member
Περιοχή: Bergshamra

antogeor
22.01.2012, 00:22

περι ορεξεως.............

Αν θελεις να σου συστησω και ενα καθηγητη καλο, Αθηνα που εισαι(τωρα βεβαια πως εισαι Αθηνα και βαζεις Bergshamra....) ,για να τους κανεις 4!

antogeor
22.01.2012, 00:57
Τί θέμα σου βάλανε? Θα στην φτιάξω εγω σε 10 λεπτάκια και θα στην στείλω αμα δεν προλαβαίνεις..

..και ελεγα και εγω......να κανω τοοοσο λαθος???

οκ το αλλο ανεκδοτο με τον chuck norris το ξερεις???

η μπορεις να παιξεις κανενα playstation 3 απο το να χανεις τον "πολυτιμο" χρονο σου εδω?

lucia
22.01.2012, 02:04
Τί θέμα σου βάλανε? Θα στην φτιάξω εγω σε 10 λεπτάκια και θα στην στείλω αμα δεν προλαβαίνεις..
Συγνώμη, τα έχω ψιλοχάσει λίγο η ξανθιά, όχι φυσική παρακαλώ!:lol2: Τελικά που βρίσκεσαι, Αθήνα Σουηδία ή Καλιφόρνια; :no:

lucia
22.01.2012, 02:16
]onas
Περιοχή: California

antogeor
22.01.2012, 02:42
Συγνώμη, τα έχω ψιλοχάσει λίγο η ξανθιά, όχι φυσική παρακαλώ!:lol2: Τελικά που βρίσκεσαι, Αθήνα Σουηδία ή Καλιφόρνια; :no:

:smile_::....Δεν ειναι τιποτα,απλα βλεπει πολυ Mission Impossible :bravo_:

lucia
22.01.2012, 13:19
Ο κοσμάκης που μπαινει εδω μέσα για να πάρει καμια πληροφορία για το πώς μπορεί να μεταναστεύσει κάπου και να βρεί ένα κομμάτι ψωμί να επιβιώσει λές να ενδιαφέρεται που βρίσκομαι εγω?

Εκτός και θές να βρεθούμε για να γνωριστούμε..
Θα μου πεις το μυστικό πώς εξαυλώνεσαι και διακτινίζεσαι σε διαφορετικές πόλεις;
Junior Member

Το avatar του χρήστη jonas

Περιοχή: Stockholm

Όσο για την συνάντηση, φοβάμαι ότι δεν σε συμφέρει,θα θαμπωθείς από την ομορφάδα μου και θα χάσεις τη δυνατότητα να εξαυλώνεσαι και να διακτινίζεσαι (είμαι σαν τις σειρήνες ένα πράγμα)!

Ένας admin παρακαλώ!

antogeor
22.01.2012, 13:22
Ο κοσμάκης που μπαινει εδω μέσα για να πάρει καμια πληροφορία για το πώς μπορεί να μεταναστεύσει κάπου και να βρεί ένα κομμάτι ψωμί να επιβιώσει λές να ενδιαφέρεται που βρίσκομαι εγω?

Εκτός και θές να βρεθούμε για να γνωριστούμε..

Για να προσπαθησουμε να βοηθησουμε τον "κοσμακη",πρεπει να κανουμε κατι περισσοτερο χρησιμο απο το να "παιζουμε"........

Νεομετανάστρια
22.01.2012, 15:04
Θα μου πεις το μυστικό πώς εξαυλώνεσαι και διακτινίζεσαι σε διαφορετικές πόλεις;
Junior Member

Το avatar του χρήστη jonas

Περιοχή: Stockholm

Όσο για την συνάντηση, φοβάμαι ότι δεν σε συμφέρει,θα θαμπωθείς από την ομορφάδα μου και θα χάσεις τη δυνατότητα να εξαυλώνεσαι και να διακτινίζεσαι (είμαι σαν τις σειρήνες ένα πράγμα)!

Ένας admin παρακαλώ!

:bravo_1:

antogeor
22.01.2012, 17:39
...Ειναι οτι πολλοι Δημοι στη Στοκχολμη,εχουν Μαθηματα στο SFF,το οποιο ειναι σχολειο Σουηδικων ,για επαγγελματιες,και επιχειρηματιες.Κοιταξτε ΕΔΩ (http://www.botkyrka.se/barnochutbildning/studierforvuxna/Svenskundervisningforinvandraresfi/Svenska-f%C3%B6r-f%C3%B6retagare),για περισσοτερες πληροφοριες.

panagiotis3
24.01.2012, 22:48
Καλησπερα παιδια.!Εδω και αρκετο καιρο ψαχνω να κανω ενα master και μου αρεσει αρκετα η ιδεα τελικα να το κανω σε ενα πανεπιστήμιο της Σουηδιας.!Ενα χρονο κραταει ετσι θα μπορεσω και να παρω το μαστερ αλλα και να μαθω σουηδια ωστε να μπορεσω να μεινω στην χωρα.!Σε αυτα τα προγραμματα που λετε Sfi μπορουν να παρουν μερος και φοιτιτες?αν και πιστευω οτι μεσα στο πανεπιστημιο θα υπαρχει λογικα καποια τμηματα για τετοιου ειδους περιπτωσεις.

Swethess
24.01.2012, 23:36
Καλησπερα παιδια.!Εδω και αρκετο καιρο ψαχνω να κανω ενα master και μου αρεσει αρκετα η ιδεα τελικα να το κανω σε ενα πανεπιστήμιο της Σουηδιας.!Ενα χρονο κραταει ετσι θα μπορεσω και να παρω το μαστερ αλλα και να μαθω σουηδια ωστε να μπορεσω να μεινω στην χωρα.!Σε αυτα τα προγραμματα που λετε Sfi μπορουν να παρουν μερος και φοιτιτες?αν και πιστευω οτι μεσα στο πανεπιστημιο θα υπαρχει λογικα καποια τμηματα για τετοιου ειδους περιπτωσεις.

Καλησπέρα!

Υπάρχουν κ αγγλόφωνα μεταπτυχιακά στη Σουηδία. Μπορείς να δεις εδώ: Find programs (http://www.studyinsweden.se/Course-search/)

Δεν ξέρω αν συμμετέχουν φοιτητές στο SFI, αλλα επειδή έψαχνα κ εγώ για μεταπτυχιακό εκει πρέπει να είσαι σε επίπεδο proficiency για να σε δεχτούν. Βέβαια, το καλύτερο είναι να βρεις πρώτα τι θέλεις να κάνεις κ ύστερα να στείλεις στον υπεύθυνο καθηγητή ενα mail για να μάθεις πληροφορίες με βεβαιότητα! Είναι πολύ εξυπηρετικοί και απαντάνε άμεσα!

Swethess
24.01.2012, 23:41
...Ειναι οτι πολλοι Δημοι στη Στοκχολμη,εχουν Μαθηματα στο SFF,το οποιο ειναι σχολειο Σουηδικων ,για επαγγελματιες,και επιχειρηματιες.Κοιταξτε ΕΔΩ (http://www.botkyrka.se/barnochutbildning/studierforvuxna/Svenskundervisningforinvandraresfi/Svenska-f%C3%B6r-f%C3%B6retagare),για περισσοτερες πληροφοριες.

Δεν έχω καταλάβει...αυτό είναι δωρεάν?

panagiotis3
25.01.2012, 00:14
Καλησπέρα!

Υπάρχουν κ αγγλόφωνα μεταπτυχιακά στη Σουηδία. Μπορείς να δεις εδώ:

Δεν ξέρω αν συμμετέχουν φοιτητές στο SFI, αλλα επειδή έψαχνα κ εγώ για μεταπτυχιακό εκει πρέπει να είσαι σε επίπεδο proficiency για να σε δεχτούν. Βέβαια, το καλύτερο είναι να βρεις πρώτα τι θέλεις να κάνεις κ ύστερα να στείλεις στον υπεύθυνο καθηγητή ενα mail για να μάθεις πληροφορίες με βεβαιότητα! Είναι πολύ εξυπηρετικοί και απαντάνε άμεσα!

οχι σε επιπεδο proficiency αλλα ielts 5.5 πολυ πιο χαμηλα...!!και το εψαξα λιγο το θεμα και βρηκα οτι τα πανεπιστημια κανουν μαθημα μεσα εδω ειναι και η λιστα studyinsweden.se

Swethess
25.01.2012, 00:17
οχι σε επιπεδο proficiency αλλα ielts 5.5 πολυ πιο χαμηλα...!!και το εψαξα λιγο το θεμα και βρηκα οτι τα πανεπιστημια κανουν μαθημα μεσα εδω ειναι και η λιστα studyinsweden.se

σορρυ εννοούσα αντίστοιχο επίπεδο prof στα σουηδικά αν δε θέλεις να κάνεις αγγλόφωνο! Ναι, για τα αγγλόφωνα δεν είναι απαιτητικοί στο θέμα της γλώσσας.

skonto
01.02.2012, 11:21
Όταν ξεκίνησε ο μικρός μου γιός την φετινή τάξη ( Δ' δημοτικού ) αγοράσαμε εμείς οι γονείς φωτοτυπικό χαρτί και μαύρο μελάνι γιατί το σχολείο δεν είχε βιβλία και έπρεπε να πάρουν τα παιδιά την ύλη απο τον Printer. Πέρσι πάλι εμείς οι γονείς, λόγω της γρίπης αγοράσαμε μηχανισμούς που παίρνουν απολυμαντικό υγρό και τα τα τοποθετήσαμε στις τάξεις και τις τις τουαλέτες για τον ίδιο λόγο.

Αν προσθέσουμε το πετρέλαιο για την θέρμανση, το βάψιμο των αιθουσών, τα εξτρά ( βιβλία, μολύβια, χάρακες, χάρτες κ.λ.π. ) ακόμα και το χαρτί υγείας για τις τουαλέτες, ερχόμαστε να λέμε οτι τα παιδιά μας δεν σπουδάζουν σε δημόσια σχολεία ούτε σε ιδιωτικά. Σπουδάζουν σε οικογενειακά, μιας και σχεδόν όλα τα έξοδα είναι δικά μας ( μόνο τους μισθούς των δασκάλων δεν πληρώνουμε,...ακόμα )

Μαθαίνω ότι εδώ στη Σουηδία ( δεν έχω φέρει τον πιτσιρίκο μου ακόμα ) τα σχολεία έχουν τα πάντα. Ντουλαπάκια για τα προσωπικά είδη των παιδιών, αθλητικές εκδηλώσεις, ΔΕΝ υπάρχουν φροντιστήρια, ακόμα και φαγητό έχουν ( παίρνουν δίσκους και περνούν απο μπουφέ, σερβίρονται και τρώνε σε ειδικές αίθουσες ).

Για την σταδιοδρομία τους τώρα. Τα παιδιά επιλέγουν μετά την ηλικία των 15 ( όπου τελειώνει και το υποχρεωτικό σχολείο ) αν θέλουν να συνεχίσουν ή όχι και σε τι αντικείμενο. Τι τους αρέσει δηλαδή. Και έχουν σπουδές για τα πάντα. Ακόμα και οδηγός σε μεγάλα οχήματα να δηλώσει το παιδί ότι θέλει να πάει, θα βρεί σχολή που στην αυλή θα έχει ένα εκσκαφέα, μια μπουλντόζα και ένα γερανό. Δεν αρκεί μόνο το δίπλωμα οδήγησης πρέπει να έχει και την κατάλληλη παιδεία. Απο συμπεριφορά έως εκτίμηση κινδύνων. Απο ξένη γλώσσα, να μπορεί να διαβάσει ένα τεχνικό εγχειρίδιο έως πλήρεις μηχανολογικές γνώσεις. Οργάνωση σε όλα.

Τρώγοντας χθές σε έναν φίλο Έλληνα, πέρασαν απο το εστιατόριό του 2 παιδιά γύρω στα 16. Αν και δεν κατάλαβα τι είπαν, γιατί μίλαγαν στα Σουηδικά, έπιασα κάποιες λέξεις για δουλειά. Όταν έφυγαν το ρώτησα. Δουλειά ήθελαν ? Γέλασε και μου είπε. Ναί δουλειά, αλλά τι δουλειά ! . Τι ? τον ρώτησα. Απο το τοπικό σχολείο είναι , μου λέει, ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ γκαρσόνια. Και το σχολείο τους υποχρεώνει να περάσουν 2 εβδομάδες, δουλεύοντας δωρεάν σε εστιατόρια προκειμένου να δούν την δουλειά στη πράξη. Εγώ μου λέει δεν έχω τόσο μεγάλο εστιατόριο που θα μπορούσε να τους μάθει κάτι πραγματικά καλό, και τους έστειλα σε ένα άλλο ενός Τούρκου εδώ κοντά, που είναι πολύ μεγαλύτερο απο το δικό μου.

Η έννοια του συνόλου και της κοινωνικής συμπεριφοράς είναι πολύ μεγάλη εδώ. Την βλέπεις παντού και αντιλαμβάνεσαι ότι η παιδεία έχει αρχίσει απο πολύ νωρίς

Σπύρος

lucia
01.02.2012, 11:49
Σπύρο κι εμένα ο γιος μου Δ' δημοτικού πάει! Έχουμε συνομήλικα παιδιά. Δεν μιλάω για το μπάχαλο που επικρατεί στα σχολεία. Φέτος είχαν μια δασκάλα που το έπαιζε "φευγάτη" και "πρωτοποριακή" χωρίς να είναι, έκανε διάφορα χαζά στην τάξη και από μάθηση άστα να πάνε. Τώρα πριν από λίγες μέρες και στη μέση της χρονιάς έφυγε με απόσπαση σε άλλη υπηρεσία και ήρθε άλλη αναπληρώτρια. Μακάρι να μπορούσα με ένα μαγικό ραβδί να διακτινιστώ στη Σουηδία και να πήγαινε ο γιος μου εκεί σχολείο γιατί δεν τον κόβω και τόσο για ακαδημαικό τύπο (βέβαια είναι νωρίς να κρίνω και η αλλεργία στο σχολείο παρουσιάστηκε φέτος, κοίτα σύμπτωση) κι αν δεν σπουδάσει κάτι το μέλλον ζοφερό. Θα μου πεις κι αν σπουδάσει και μείνει Ελλάδα πάλι μια τρύπα στο νερό θα κάνει!

skonto
01.02.2012, 14:05
Γειά σου Lucia. Όχι μόνο πάνε στην ίδια τάξη είναι και "κοντοχωριανοί". Η οικογένειά μου ( ακόμα ) είναι στο Βόλο.

Λογαριάζαμε μαζί με την γυναίκα μου να έρθουν όχι αυτό το καλοκαίρι, αλλά το άλλο του 2013, προκειμένου να περάσει με normal τρόπο απο την μία τάξη στην άλλη ο Θανάσης ( ο υιός ). 'Ομως :

1ον) Τα παιδιά εδώ ξεκινούν το σχολείο στα 7 και όχι στα 6. Έτσι μια χρονιά πάει περίπατο. Αυτή τη χρονιά θα προσπαθήσουμε να την καλύψουμε με γλώσσα, έτσι ώστε να είναι πιο εύκολη η μετάβαση.

2ον) Αποκτώντας εγώ τον Προσωπικό Αριθμό μπορεί πολύ εύκολα να αποκτήσει και η γυναίκα μου. Έτσι θα μπορέσει να βρει και πιο εύκολα δουλειά.

3ον) Κάθε παιδί που πάει σχολείο δικαιούται 1.000 κορώνες το μήνα ( σήμερα περίπου 120 ευρώ ). Έτσι ενα μέρος των επιπλέον εξόδων π.χ. ενοίκιο μεγαλύτερου σπιτιού ελαφραίνει.

4ον) Κάθε σχολική χρονιά εδώ στη Σουηδία εφόσον δεν μας βαραίνει με τα : φροντιστήρια ξένης γλώσσας ( 70 ευρώ ) , ποδόσφαιρο ( 45 ευρώ ) σχολείο ( 20 ευρώ απο ετήσια περίπου 200), τσάντες + γραφική ύλη ( 15 ευρώ ), φαγητό ( 5 ευρώ ), μετακίνηση ( 40 ευρώ )... όλα μαζί το μήνα περίπου 180 με 200 ευρώ, είναι κέρδος.

5ον) Έξοδα για ζεστό νερό και θέρμανση περίπου έχουμε στην Ελλάδα 80 ευρώ το μήνα, πολύ συντηρητικά. Γρήγορο μπάνιο και το καλοριφέρ όχι και πολύ - πολύ. Βάλε και καμιά μπλουζίτσα παραπάνω μέσα στο σπίτι, φόρα και καμιά καλτσούλα μη κρυώσουν τα ποδαράκια.

6ον) Τα φάρμακα που είχαμε συνηθήσει να αγοράζουμε αρχίζουμε να τα ξεχνάμε. Φασόν όλο και περισσότερο και μικρότερη η συμμετοχή του δημοσίου και άν τα βρείς.

7ον) Το SuperMarket όλο και ακριβαίνει και οι μισθοί όλο και πέφτουν, αν ακόμα δουλεύεις, μιάς και τώρα είναι άνεργη και η γυναίκα μου. Παίρνει ταμείο μα και αυτό τον Σεπτέμβριο - πάπαλα !.

8ον) Θα συνεχίσει να υπάρχει ευρώ ? Θα γυρίσουμε στη δραχμή ? Θα είναι καλύτερα ? Θα είναι χειρότερα ?.

9ον) Για να ξαναγυρίσω στο θέμα εκπαίδευση. Εδώ τα παιδιά σπουδάζουν χωρίς άγχος αυτό που γουστάρουν και συγνώμη που το λέω ωμά. Δεν υπάρχει το Ελληνικό σύνδρομο του να γίνεις Γιατρός ή Δικηγόρος. Εδώ γίνεται αυτό που του αρέσει. Και γι αυτό αποδίδει και περισσότερο. Και κυρίως έχει βρεί δουλειά ( αν θέλει ) ουσιαστικά πριν ακόμα τελειώσει τις σπουδές του. Εδώ το παιδί ξέρει πως ότι και να τελειώσει θα είναι ένας εργαζόμενος που σε καμία περίπτωση δεν θα μείνει άνεργος ( λίγο να το κυνηγήσει καλύφθηκε ) και με μισθό που δεν θα πέφτει κάτω απο 1.400 καθαρά ευρώ ( 12.000 κορώνες ) το μήνα. Κανένας δε θα του την "πεί" ... άρε εσύ είσαι εργάτης στην οικοδομή και εγώ πιλότος σε αεροπλάνα. Όλοι, μα όλοι είναι ίσοι. Όλοι μα όλοι σέβονται ο ένας τον άλλο. Όλοι μα όλοι ακολουθούν τους νόμους, έχουν όραμα και ελπίδα. Και σχεδόν πάντα αυτά πραγματοποιούνται. Και παίρνει και 2.500 κορώνες αν σπουδάζει και στο πανεπιστήμιο

Όλα μαζί τα έξοδα παραμονής στην Ελλάδα και επιδομάτων που χάνονται απο τη μή παραμονή της οικογένειας στη Σουηδία σημαίνουν περίπου 500 ευρώ. Ένας μισθός.

Για όλα τα παραπάνω επανατοποθετώ την ημερομηνία μεταφοράς της οικογένειας στους 6 μήνες μετά την οριστική 1η σωστή δουλειά που θα βρώ. Τους έχω βάλει και διαβάζουν Σουηδικά. Είναι το πιο σημαντικό πράγμα εδώ. Σε σέβονται διπλά αν ξέρεις Σουηδικά. Σε θεωρούν κομάτι του συστήματός τους και κάτι τέτοιο σημαίνει πολλά.

Όταν με το καλό αποκτήσω τον προσωπικό αριθμό θα ξεκινήσω Σουηδικά στο SFI και πιστεύω να συνεχίσω και σε SAS. Θέλω να πάρω ένα certified στο CCNA - Cisco εδώ στη Σουηδία CCNA Training Courses and Degree Programs at Schools in Sweden (60 Results: P1) - ASKEDU.net (http://www.askedu.net/training.asp?Course=CCNA&Location=Sweden) . Το να ζητήσω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ήταν όνειρο Θερινής Νυκτός. Και άντε το έπαιρνα που να το έβαζα :lol2: ?? σε κανα τοίχο όπως και όλα τα άλλα.

Η γυναίκα μου δούλεψε κοντά 5 χρόνια σε φαρμακείο σαν βοηθός ( Είπαμε τώρα είναι απολυμένη ). Όταν ζήτησε να πάει σε ιδιωτική σχολή ( με πληρωμή δική της εννοείται ) για να πάρει ένα πιστοποιητικό βοηθού φαρμακείου, της το αρνήθηκαν, λέγοντας ότι την πληρώνουν για να δουλεύει και όχι για να σπουδάζει. Προφανώς σκέφτηκαν ότι έτσι θα αποκτούσε περισσότερα δικαιώματα και ίσως και μεγαλύτερη αμοιβή. Τώρα όταν έρθει στη Σουηδία μετά απο την γλώσσα θα ακολουθήσει και αυτή το σεμινάριο βοηθού φαρμακείου που τόσο της αρέσει.

Έμαθα πως εδώ υπάρχουν και κάποιες σχολές, που εκτός του ότι σου μαθαίνουν τη γλώσσα, σε προοθούν και σε δουλειές. Δηλαδή : Λένε, αυτός έχει έρθει εδώ για να μάθει τη γλώσσα για να βρεί δουλειά, αν εγώ παράλληλα με τη γλώσσα του μάθω και την ορολογία πάνω στο αντικείμενό του, δεν θα ήταν καλύτερος να δουλέψει για μένα ή για τους πελάτες μου.?? Έτσι προοθούνται σε πελάτες λέγοντας. Ξέρετε προτιμήστε την δική μας εταιρία που σας παρέχουμε μορφομένους και εκπαιδευμένους έτοιμους εργαζόμενους. Έξυπνο έτσι ? Όπως και στην Ελλάδα.

Το σύστημα εκπάιδευσης εδώ στη Σουηδία είναι απίστευτο. Μαθαίνεις ότι θέλεις όποτε το θελήσεις. Όπως έλεγε και η Ευανθία, ακόμα και 80 χρονών αν είσαι και θελήσεις να σπουδάσεις κάτι , κανείς δε θα σου το αρνηθεί ή θα σε σνομπάρει. Όρεξη να έχεις.

Σπύρος

Swethess
01.02.2012, 15:14
Γειά σου Lucia. Όχι μόνο πάνε στην ίδια τάξη είναι και "κοντοχωριανοί". Η οικογένειά μου ( ακόμα ) είναι στο Βόλο.

Λογαριάζαμε μαζί με την γυναίκα μου να έρθουν όχι αυτό το καλοκαίρι, αλλά το άλλο του 2013, προκειμένου να περάσει με normal τρόπο απο την μία τάξη στην άλλη ο Θανάσης ( ο υιός ). 'Ομως :

1ον) Τα παιδιά εδώ ξεκινούν το σχολείο στα 7 και όχι στα 6. Έτσι μια χρονιά πάει περίπατο. Αυτή τη χρονιά θα προσπαθήσουμε να την καλύψουμε με γλώσσα, έτσι ώστε να είναι πιο εύκολη η μετάβαση.

2ον) Αποκτώντας εγώ τον Προσωπικό Αριθμό μπορεί πολύ εύκολα να αποκτήσει και η γυναίκα μου. Έτσι θα μπορέσει να βρει και πιο εύκολα δουλειά.

3ον) Κάθε παιδί που πάει σχολείο δικαιούται 1.000 κορώνες το μήνα ( σήμερα περίπου 120 ευρώ ). Έτσι ενα μέρος των επιπλέον εξόδων π.χ. ενοίκιο μεγαλύτερου σπιτιού ελαφραίνει.

4ον) Κάθε σχολική χρονιά εδώ στη Σουηδία εφόσον δεν μας βαραίνει με τα : φροντιστήρια ξένης γλώσσας ( 70 ευρώ ) , ποδόσφαιρο ( 45 ευρώ ) σχολείο ( 20 ευρώ απο ετήσια περίπου 200), τσάντες + γραφική ύλη ( 15 ευρώ ), φαγητό ( 5 ευρώ ), μετακίνηση ( 40 ευρώ )... όλα μαζί το μήνα περίπου 180 με 200 ευρώ, είναι κέρδος.

5ον) Έξοδα για ζεστό νερό και θέρμανση περίπου έχουμε στην Ελλάδα 80 ευρώ το μήνα, πολύ συντηρητικά. Γρήγορο μπάνιο και το καλοριφέρ όχι και πολύ - πολύ. Βάλε και καμιά μπλουζίτσα παραπάνω μέσα στο σπίτι, φόρα και καμιά καλτσούλα μη κρυώσουν τα ποδαράκια.

6ον) Τα φάρμακα που είχαμε συνηθήσει να αγοράζουμε αρχίζουμε να τα ξεχνάμε. Φασόν όλο και περισσότερο και μικρότερη η συμμετοχή του δημοσίου και άν τα βρείς.

7ον) Το SuperMarket όλο και ακριβαίνει και οι μισθοί όλο και πέφτουν, αν ακόμα δουλεύεις, μιάς και τώρα είναι άνεργη και η γυναίκα μου. Παίρνει ταμείο μα και αυτό τον Σεπτέμβριο - πάπαλα !.

8ον) Θα συνεχίσει να υπάρχει ευρώ ? Θα γυρίσουμε στη δραχμή ? Θα είναι καλύτερα ? Θα είναι χειρότερα ?.

9ον) Για να ξαναγυρίσω στο θέμα εκπαίδευση. Εδώ τα παιδιά σπουδάζουν χωρίς άγχος αυτό που γουστάρουν και συγνώμη που το λέω ωμά. Δεν υπάρχει το Ελληνικό σύνδρομο του να γίνεις Γιατρός ή Δικηγόρος. Εδώ γίνεται αυτό που του αρέσει. Και γι αυτό αποδίδει και περισσότερο. Και κυρίως έχει βρεί δουλειά ( αν θέλει ) ουσιαστικά πριν ακόμα τελειώσει τις σπουδές του. Εδώ το παιδί ξέρει πως ότι και να τελειώσει θα είναι ένας εργαζόμενος που σε καμία περίπτωση δεν θα μείνει άνεργος ( λίγο να το κυνηγήσει καλύφθηκε ) και με μισθό που δεν θα πέφτει κάτω απο 1.400 καθαρά ευρώ ( 12.000 κορώνες ) το μήνα. Κανένας δε θα του την "πεί" ... άρε εσύ είσαι εργάτης στην οικοδομή και εγώ πιλότος σε αεροπλάνα. Όλοι, μα όλοι είναι ίσοι. Όλοι μα όλοι σέβονται ο ένας τον άλλο. Όλοι μα όλοι ακολουθούν τους νόμους, έχουν όραμα και ελπίδα. Και σχεδόν πάντα αυτά πραγματοποιούνται. Και παίρνει και 2.500 κορώνες αν σπουδάζει και στο πανεπιστήμιο

Όλα μαζί τα έξοδα παραμονής στην Ελλάδα και επιδομάτων που χάνονται απο τη μή παραμονή της οικογένειας στη Σουηδία σημαίνουν περίπου 500 ευρώ. Ένας μισθός.

Για όλα τα παραπάνω επανατοποθετώ την ημερομηνία μεταφοράς της οικογένειας στους 6 μήνες μετά την οριστική 1η σωστή δουλειά που θα βρώ. Τους έχω βάλει και διαβάζουν Σουηδικά. Είναι το πιο σημαντικό πράγμα εδώ. Σε σέβονται διπλά αν ξέρεις Σουηδικά. Σε θεωρούν κομάτι του συστήματός τους και κάτι τέτοιο σημαίνει πολλά.

Όταν με το καλό αποκτήσω τον προσωπικό αριθμό θα ξεκινήσω Σουηδικά στο SFI και πιστεύω να συνεχίσω και σε SAS. Θέλω να πάρω ένα certified στο CCNA - Cisco εδώ στη Σουηδία CCNA Training Courses and Degree Programs at Schools in Sweden (60 Results: P1) - ASKEDU.net (http://www.askedu.net/training.asp?Course=CCNA&Location=Sweden) . Το να ζητήσω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ήταν όνειρο Θερινής Νυκτός. Και άντε το έπαιρνα που να το έβαζα :lol2: ?? σε κανα τοίχο όπως και όλα τα άλλα.

Η γυναίκα μου δούλεψε κοντά 5 χρόνια σε φαρμακείο σαν βοηθός ( Είπαμε τώρα είναι απολυμένη ). Όταν ζήτησε να πάει σε ιδιωτική σχολή ( με πληρωμή δική της εννοείται ) για να πάρει ένα πιστοποιητικό βοηθού φαρμακείου, της το αρνήθηκαν, λέγοντας ότι την πληρώνουν για να δουλεύει και όχι για να σπουδάζει. Προφανώς σκέφτηκαν ότι έτσι θα αποκτούσε περισσότερα δικαιώματα και ίσως και μεγαλύτερη αμοιβή. Τώρα όταν έρθει στη Σουηδία μετά απο την γλώσσα θα ακολουθήσει και αυτή το σεμινάριο βοηθού φαρμακείου που τόσο της αρέσει.

Έμαθα πως εδώ υπάρχουν και κάποιες σχολές, που εκτός του ότι σου μαθαίνουν τη γλώσσα, σε προοθούν και σε δουλειές. Δηλαδή : Λένε, αυτός έχει έρθει εδώ για να μάθει τη γλώσσα για να βρεί δουλειά, αν εγώ παράλληλα με τη γλώσσα του μάθω και την ορολογία πάνω στο αντικείμενό του, δεν θα ήταν καλύτερος να δουλέψει για μένα ή για τους πελάτες μου.?? Έτσι προοθούνται σε πελάτες λέγοντας. Ξέρετε προτιμήστε την δική μας εταιρία που σας παρέχουμε μορφομένους και εκπαιδευμένους έτοιμους εργαζόμενους. Έξυπνο έτσι ? Όπως και στην Ελλάδα.

Το σύστημα εκπάιδευσης εδώ στη Σουηδία είναι απίστευτο. Μαθαίνεις ότι θέλεις όποτε το θελήσεις. Όπως έλεγε και η Ευανθία, ακόμα και 80 χρονών αν είσαι και θελήσεις να σπουδάσεις κάτι , κανείς δε θα σου το αρνηθεί ή θα σε σνομπάρει. Όρεξη να έχεις.

Σπύρος

Μα δε σου δημιουργείται η επιθυμία να ξανασπουδάσεις!?! :yes:

Μου κάνει εντύπωση που, παρόλο που είναι μια χώρα με ανεπτυγμένο καπιταλισμό, υπάρχει τόσο έντονη η αίσθηση του κοινωνικού συνόλου και του κράτους πρόνοιας!

Αντε με το καλό να έρθει κ η οικογένεια να ξεκινήσει ο γιος το σχολείο!!
Το σουηδικό κ φιλανδικό σύστημα είναι απο τα καλύτερα παγκοσμίως.

Καλό "σουηδικό" μήνα!

elpizo
01.02.2012, 18:30
δεν ξέρω για καπιταλισμό, εγώ ξέρω ότι η Σουηδία είναι ένα έντονα σοσιαλιστικό κράτος με σοσιαλισμό στην πράξη όμως....................!! Καλή επιτυχία σε όλους παιδιά! Όλα κατ'ευχήν!!

ευανθια
01.02.2012, 18:53
Γειά σου Lucia. Όχι μόνο πάνε στην ίδια τάξη είναι και "κοντοχωριανοί". Η οικογένειά μου ( ακόμα ) είναι στο Βόλο.....................

Σπυρο γραφεις οτι καθε παιδι που παει σχολειο δικαιουται 1000 κορωνες.
Εννοεις το επιδομα παιδιου η αλλο ? Εγω παιρνω 1050 κορωνες επιδομα παιδιου το οποιο το παιρνεις απο οταν γεννηθει μεχρι να γινει 16 χρονων.
Το επιδομα οταν το παιδι πηγαινει σχολειο ειναι αλλο ? Μηπως κανεις λαθος η εμενα μου ξεφυγε κατι ?

aggelikh
01.02.2012, 20:41
2ον) Αποκτώντας εγώ τον Προσωπικό Αριθμό μπορεί πολύ εύκολα να αποκτήσει και η γυναίκα μου.

Σπύρος

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λιγάκι αυτό διότι με ενδιαφέρει? Σ'ευχαριστώ πολύ και καλή αρχή στη Σουηδία!

skonto
01.02.2012, 23:52
Ευανθία καλησπέρα. Το ίδιο τελικά εννοούμε και οι δύο. Απλά εμένα μου το αναφέρανε με παράδειγμα παιδιού που πάει σχολείο, και πως αυτό μεγαλώνει ( το επίδομα ) έως που να φτάσει πανεπιστήμιο.

katbull
03.02.2012, 00:43
Όταν ξεκίνησε ο μικρός μου γιός την φετινή τάξη ( Δ' δημοτικού ) αγοράσαμε εμείς οι γονείς φωτοτυπικό χαρτί και μαύρο μελάνι γιατί το σχολείο δεν είχε βιβλία και έπρεπε να πάρουν τα παιδιά την ύλη απο τον Printer......................

Καλό κουράγιο σου ευχομαι Σπύρο υπομονη και επιμονή!

Εγώ είμαι από Αφυσσο (Κυριαζής Γιώργοσ) σου λέει κάτι? Θέλουμε να ρθουμε πάνω αλλά συναντάμε πάρα πολλές δυσκολίες. πως μπορω να σου μιλησω πιο προσωπικα (μεσω μαιλ ίσως?).

aggelikh
07.02.2012, 02:35
w ww.online-documentaries.com/documentary/how-do-they-do-it-in-sweden-documentary/ <--- Ένα ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ για το εκπαιδευτικό σύστημα της Σουηδίας. Enjoy!

Geologist
15.02.2012, 05:18
Καλησπερα απο Αθηνα, ειμαι 27 κ τελειωνω το μαστερ μου, ψαχνω για διδακτορικο στη Σουηδια την οποια λατρεψα καθως κ τους ανθρωπους της, το καλοκαιρι σε ενα summer school που πηγα βορεια της Στοκχολμης. Διαθετω πιστοποιηση proficiency αλλα μετα απο πολλα εμαιλ σε καθηγητες σε σουηδικα πανμια δεν εχω βγαλει ακομα ακρη....

maraki86
18.02.2012, 14:52
Καλησπέρα και από εμένα και καλώς σας βρήκα!!!
Είμαι καινούργια στο forum και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακές σπουδές στην Σουηδία. Διάβασα στο site του πανεπιστημίου οτι εφόσον είναι κάποιος πολίτης της Ευρωπαικής Ένωσης δεν χρειάζεται να πληρώσει ούτε δίδακτρα ούτε application fee. Επίσης στο site του πανεπιστημίου μέσω ενός link με εβγαλε στο σουηδικό γραφείο μετανάστευσης όπου ζητούσε να τους στείλω ορισμένα χαρτιά μεταξύ αυτών και το αποδεικτικό της εισαγωγής μου στην σχολή ή στο πρόγραμμα που επιθυμώ. Το πανεπιστήμιο που θέλω να στείλω τα χαρτιά μου είναι Jonkoping Βusiness School. Έχει κάποιος να μου πει κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο? Κάθε συμβουλή ή βοήθεια σας θα είναι πολύ σημαντική για μενα!!

aggelikh
20.02.2012, 19:13
Καλησπέρα και από εμένα και καλώς σας βρήκα!!!
Είμαι καινούργια στο forum και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακές σπουδές στην Σουηδία. Διάβασα στο site του πανεπιστημίου οτι εφόσον είναι κάποιος πολίτης της Ευρωπαικής Ένωσης δεν χρειάζεται να πληρώσει ούτε δίδακτρα ούτε application fee. Επίσης στο site του πανεπιστημίου μέσω ενός link με εβγαλε στο σουηδικό γραφείο μετανάστευσης όπου ζητούσε να τους στείλω ορισμένα χαρτιά μεταξύ αυτών και το αποδεικτικό της εισαγωγής μου στην σχολή ή στο πρόγραμμα που επιθυμώ. Το πανεπιστήμιο που θέλω να στείλω τα χαρτιά μου είναι Jonkoping Βusiness School. Έχει κάποιος να μου πει κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο? Κάθε συμβουλή ή βοήθεια σας θα είναι πολύ σημαντική για μενα!!

Καλησπέρα maraki86! Το πανεπιστήμιο που ανέφερες έχει πολύ καλή φήμη στη Σουηδία γιατί, αν δεν κάνω λάθος, είναι το μοναδικό που έχει να κάνει κυρίως με τα οικονομικά. Έχω δει το κτήριο μόνο εξωτερικά μιας και η μητέρα μου είναι από το J'o'nk'o'ping και βρίσκεται στο κέντρο της πόλης. Οι δικές μου οι σπουδές δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο σου, οπότε δε μπορώ να σε διαφωτίσω παραπάνω σχετικά με το πανεπιστήμιο. Μόνο για την πόλη αν θές. Τώρα όσων αφορά τα δίδακτρα, είναι δωρεάν, απλά νομίζω πως πληρώνεις τα βιβλία. Μόλις πάρεις τον προσωπικό σου αριθμό, μπορείς να πάρεις φοιτητικό δάνειο, όπως κάνουν και οι περισσότεροι φοιτητές στη Σουηδία.

maraki86
20.02.2012, 22:00
Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!!!! Απλά έχω μπερδευτεί λίγο με τα χαρτιά που χρειάζεται το Swedish Migration Board. Αν μπορείς σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις με αυτό το ζήτημα?? :cool_:

aggelikh
21.02.2012, 22:34
Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!!!! Απλά έχω μπερδευτεί λίγο με τα χαρτιά που χρειάζεται το Swedish Migration Board. Αν μπορείς σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις με αυτό το ζήτημα?? :cool_:

Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα καθώς εγώ έχω ήδη σουηδική υπηκοότητα, οπότε θα ακολουθήσω και άλλη διαδικασία (τη διαδικασία -''γειά σας, ήρθα''! όπως μου την ανέφεραν και στην πρεσβεία). Θα φύγω μαζί με τη σχέση μου τέτοια εποχή περίπου του χρόνου, επομένως δεν έχουμε ξεκινήσει τη συλλογή των δικών του χαρτιών. Όμως όλα τα χαρτιά και γενικά οι προετοιμασίες αναφέρονται αναλυτικά στο forum από άλλα μέλη.

Giorgis33
24.02.2012, 01:59
Διάβασα και γω για την εκπαίδευση!Να πω ότι σύμφωνα με κάποιους παραπάνω ξεκίνησα και γω το''ταπεινό SFI''.OK φαίνονται όλα λιγάκι βουνό στην αρχή!και εμένα και το Στράτο μας βάλανε σε προχωρημένο επίπεδο λόγω αγγλικών(3CT) Αλλά οοκ μιας και μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε!!Να πω επίσης ότι τα βασικά σουηδικά καλημερες καληνυχτες τι κάνεις και τα τοιαύτα τα μάθαμε από ίντερνετ! αυτό που επίσης μας είπαν και φαίνεται να αληθεύει είναι ότι τα αποτελέσματα θα φανούν μετά από 5-6 μήνες.....ως τότε λοιπόν τα κεφάλια μέσα και διάβασμα!

και ένα λινκ που δεν ξέρω αν τον έχει δώσει κανείς άλλος πάντως είναι αρκετά καλό site δοκιμάστε το!

ειναι το internetpolyglot .com

Νεομετανάστρια
24.02.2012, 10:39
Διάβασα και γω για την εκπαίδευση!Να πω ότι σύμφωνα με κάποιους παραπάνω ξεκίνησα και γω το''ταπεινό SFI''.OK φαίνονται όλα λιγάκι βουνό στην αρχή!και εμένα και το Στράτο μας βάλανε σε προχωρημένο επίπεδο λόγω αγγλικών(3CT) Αλλά οοκ μιας και μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε!!Να πω επίσης ότι τα βασικά σουηδικά καλημερες καληνυχτες τι κάνεις και τα τοιαύτα τα μάθαμε από ίντερνετ! αυτό που επίσης μας είπαν και φαίνεται να αληθεύει είναι ότι τα αποτελέσματα θα φανούν μετά από 5-6 μήνες.....ως τότε λοιπόν τα κεφάλια μέσα και διάβασμα!

και ένα λινκ που δεν ξέρω αν τον έχει δώσει κανείς άλλος πάντως είναι αρκετά καλό site δοκιμάστε το!

Καλημερα και καλως ωρισες
και επισημα μεσα στο θεμα Σουηδια Giorgis33 !

μια διευκρινηση : αυτο το (3CT) που υπαρχει παραπανω στο μηνυμα του Giorgis33 ειναι το λινκ του Svenskundervisning f&ouml;r invandrare (sfi) για την πολη στης Στοκχολμης Svenskundervisning fφr invandrare (sfi) - stockholm.se (http://www.stockholm.se/sfi) το οποιο αν το κανεις copy paste βγαινει ως (3CT) και δεν ειναι ενεργοποιημενο για να μπορεις να μπεις κατευθειαν... ελπιζω τωρα να ειναι οκ

Μια απορια που μου γενηθηκε διαβαζοντας τα παραπανω μηνυμα ειναι σε τι προγραμμα-επιπεδο σε βαζουν στην περιπτωση που εισαι προχωρημενος στα αγγλικα ( ή εαν γνωριζεις ήδη καποια σουηδικα πως σε αντιμετωπιζουν..)
αν θελεις και μπορεις πες μας για την δικη σου περιπτωση.

Καλο ξεκινημα!

Ελενη

jannis
24.02.2012, 16:19
Καλημερα και καλως ωρισες
και επισημα μεσα στο θεμα Σουηδια Giorgis33 !

μια διευκρινηση : αυτο το (3CT) που υπαρχει παραπανω στο μηνυμα του Giorgis33 ειναι το λινκ του Svenskundervisning f&ouml;r invandrare (sfi) για την πολη στης Στοκχολμης Svenskundervisning fφr invandrare (sfi) - stockholm.se (http://www.stockholm.se/sfi) το οποιο αν το κανεις copy paste βγαινει ως (3CT) και δεν ειναι ενεργοποιημενο για να μπορεις να μπεις κατευθειαν... ελπιζω τωρα να ειναι οκ.............................................. .....

eleni
apo tin diki mu empiria
su pernun mia sinenteuksi
su rotane diafora pragmata
mesa s ayta ke tis gnoseis su sta aglika
symfona me ayta pu tha dun ke tha akusun oti theleis
se katatasun analoga
apo oti katalava
ke si o idios mporis na zitisis na ine ligo ipsilotero to epipedo

ke mia erotisi apo mena se olus
poies kiniseis kanume re pedia gia na exoyme epilogi ellinikis grafis?

Νεομετανάστρια
24.02.2012, 21:12
eleni
apo tin diki mu empiria
su pernun mia sinenteuksi
su rotane diafora pragmata
mesa s ayta ke tis gnoseis su sta aglika
symfona me ayta pu tha dun ke tha akusun oti theleis
se katatasun analoga
apo oti katalava
ke si o idios mporis na zitisis na ine ligo ipsilotero to epipedo

ke mia erotisi apo mena se olus
poies kiniseis kanume re pedia gia na exoyme epilogi ellinikis grafis?

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

για αυτο που ρωτας δεν ειμαι σιγουρη αλλα θα πρεπει ο υπολογιστης που δουλευεις να εχει περασμενη ως γλωσσα γραφης τα ελληνικα...αυτο συνηθως γινεται απο τον πινακα ελεγχου πας στο "περιοχη και γλωσσα" ή add regional settings και επιλεγεις "πληκτρολογια και γλωσσες" και προσθετεις γλωσσα στο πληκτρολογιο σου.Εγω ετσι εβαλα και τα Σουηδικα οποτε κατω δεξια στην οθονη εχω πλεον 3 γλωσσες: Αγγλικα,Ελληνικα και Σουηδικα.
Ελπιζω να ηταν αυτο που χρειαζεσαι...

antogeor
24.02.2012, 22:52

Καλως ηρθες,και υπομονη και ολα θα γινουν....:victory:

Αν χρειαστεις καποια πληροφορια η οτιδηποτε ,εδω ειμαστε......

ευανθια
24.02.2012, 22:59

Καλωσορισες Giorgi33 :smile_::smile_: Καλο διαβασμα ! Lycka till !!!

jannis
25.02.2012, 02:15
Hej
Ψάξε στο youtube αυτό "Change Computer Keyboard Language on Windows 7 (Tutorial)" ή κάτι παρόμοιο ανάλογα το λειτουργικό σου συστημα (windows, mac ή linux)....

tack s&#229; mycket

westeros
09.03.2012, 18:51
Καλησπέρα κι από μένα,
σήμερα βγήκαν κάποια αποτελέσματα για τα μεταπτυχιακά προγράμματα στη Σουηδία. Η φίλη μου κι εγώ γίναμε δεκτοί στο Ινστιτούτο Καρολίνσκα στο τμήμα πληροφορικής ιατρικής. Τώρα ψάχνουμε σπίτι στη Στοκχόλμη και ίσως κάποια part time δουλειά. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!:cool_:

Κeep in touch!

kelaino
09.03.2012, 22:02
Καλησπέρα κι από μένα,
σήμερα βγήκαν κάποια αποτελέσματα για τα μεταπτυχιακά προγράμματα στη Σουηδία. Η φίλη μου κι εγώ γίναμε δεκτοί στο Ινστιτούτο Καρολίνσκα στο τμήμα πληροφορικής ιατρικής. Τώρα ψάχνουμε σπίτι στη Στοκχόλμη και ίσως κάποια part time δουλειά. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!:cool_:

Κeep in touch!

Συγχαρητήρια και καλώς να έρθετε.

ΥΓ. Ωραίο νικ :) :) :)

gelly
29.03.2012, 02:37
Καλησπερα σε ολουs και σε ολεs!!!
Ειμαι καινούρια στο forum και ανήκω κι εγώ σε αυτούς που σκέφτονται τη μετανάστευση αν και δε μου είναι και πολύ εύκολο να αφήσω πίσω τους δικούς μου και τη ζωή μου εδώ αλλά έτσι όπως πάνε εδώ τα πράγματα.....
Η χώρα που σκέφτομαι είναι η Σουηδία καθώς έχω μια φίλη Ελληνίδα που μεγάλωσε Σουηδία και μένει τα τελευταία χρόνια Ελλάδα και πάντα μου λέει πόσο καλύτερα είναι τα πράγματα εκεί από θέμα οργάνωσης και ζωής.Οι μόνες φορές που έχω καταφέρει να "κερδίσω" είναι όταν μιλάμε για κλίμα,ήλιο και θάλασσα..
Για να μην πολυλογώ θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε μια απορία που έχω...
Η δουλειά μου είναι η αισθητική και σε κάποιο άλλο site μου είπαν πως στη Σουηδία αισθητική ουσιαστικά δεν υπάρχει,τουλάχιστον με τον τρόπο που υπάρχει εδώ με τα ινστιτούτα και πως το πτυχίο μου από το ΤΕΙ είναι ουσιαστικά άχρηστο.(Αν γνωρίζετε κάτι όσον αφορά την αισθητική και τον τρόπο λειτουργίας της θα ήταν πολυτιμες οι πληροφορίες).Αυτό με έκανε να σκεφτώ να σπουδάσω κάτι άλλο στη Σουηδία.Γνωρίζετε αν με το Ελληνικό απολυτήριο Λυκείου μπορώ να μπω σε κάποια σχολή?Οταν λέω σχολή,βέβαια,δεν εννοώ ιδιωτικη όπου θα πρέπει να πληρώνω.Κι αν γίνεται ποιά είναι η διαδικασία??Επίσης είναι εύκολο να δουλεύεις και να σπουδάζεις ταυτόχρονα??Full time δουλεια!!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Υ.Γ Είναι αλήθεια αυτό που διάβασα σε κάποιο άλλο σημείο του forum όσον αφορά τη σύνταξη??Παίρνεις σύνταξη στα 75??

orpheus
29.03.2012, 09:03
Απο οσο ξερω η Σουηδια εχει το ανωτερο οριο συνταξιοδοτησης στην Ευρωπη αλλά δεν ειναι 75 (μην τρελαθουμε κιολας) Ειναι απο οτι ξερω 65.

aspateo
29.03.2012, 10:02
Καλημέρα! Δεν παίρνεις σύνταξη στα 75! Απλά ο πρωθυπουργός τους είχε αναφέρει σε μια συνέντευξη ότι αν θέλουν οι σουηδοί να συνεχίζουν να απολαμβάνουν τα προνόμια που έχουν, αναγκαστικά, θα πρέπει να κάνουν κάτι, όπως η αύξηση ορίων συνταξιοδότης, επειδή τα αποθέματα τους στα ταμία μειώνονται. Μια δήλωση ήταν... Τώρα, τι θα κάνουν, ποιος ξέρει;
Μπορείς να διαβάζεις το The Local - Sweden's news in English (http://www.thelocal.se) και να ενημερώνεσαι για τις ειδήσεις τους.

kelaino
29.03.2012, 13:35
Φυσικά και υπάρχουν αισθητικοί στη Σουηδία. Κάτι αντίστοιχο με Μπόντυλάιν, ας πούμε, δεν έχω δει, αλλά υπάρχουν ''σαλόνια'' που μπορείς να κάνεις μασάζ, αποτρίχωση, φέισιαλ και τέτοια.

gelly
29.03.2012, 13:46
Μου είπαν πως δεν υπάρχουν ινστιτούτα που ασχολούνται συνολικά με την αισθητική αλλα το καθένα για κάτι συγκεκριμένο π.χ μόνο μασάζ ή μόνο πρόσωπο η μόνο νύχια κτλ

Onthemove
29.03.2012, 23:35
Καλησπέρα σε όλους!!!
Με πήραν σε ένα μάστερ του University of Sk&#246;vde.
Υπάρχει κάποια πληροφορία για την πόλη και την ευρύτερη περιοχή;
Με μια πρώτη ματιά ανακάλυψα ότι το πανεπιστήμιο δεν έχει φοιτητικές εστίες!!!
Οτιδήποτε γνωρίζετε για την περιοχή ή το πανεπιστήμιο παρακαλώ να το μοιραστείτε μαζί μου. help2

Minos
30.03.2012, 00:04
Απο οσο ξερω η Σουηδια εχει το ανωτερο οριο συνταξιοδοτησης στην Ευρωπη αλλά δεν ειναι 75 (μην τρελαθουμε κιολας) Ειναι απο οτι ξερω 65.

Το γενικό όριο είναι στα 65 ακόμα αλλά το προαιρετικό είναι στα 67. Πολλοί επειδή η σύνταξη είναι μικρή, αναγκάζονται να δουλεύουν μέχρι τα 67 για να πάρουν μιά ανθρώπινη σύνταξη. Οι σκέψεις που υπάρχουν κι απ΄ αλλά κόμματα είναι να ανέβει τόριο στα 76 με προαιρετικό στα 69, 72 ή 75....βλέπουμε τι θα γίνει....

Odysseas
30.03.2012, 00:22
Μου είπαν πως δεν υπάρχουν ινστιτούτα που ασχολούνται συνολικά με την αισθητική αλλα το καθένα για κάτι συγκεκριμένο π.χ μόνο μασάζ ή μόνο πρόσωπο η μόνο νύχια κτλ

Από φίλη που είναι απόφοιτος του τμήματος ΤΕΙ. Το πτυχίο του ΤΕΙ δεν είναι άχρηστο γιατί σου αναγνωρίζουν σπουδές πανεπιστημιακού επιπέδου. Για να καταλάβεις το επίπεδο αισθητικής μου είπε η φίλη μου να σου σχολιάσω μόνο αυτο: τα ινστιτούτα αισθητικής αποκαλούνται ακόμα εδώ σαλόνια ομορφιάς...Τα περισσότερα δεν ασχολούνται με όλα. Αισθητικός μπορεί να νοικιάσει ακόμα καρέκλα σε κομμωτήριο και να κάνει καθαρισμούς ή μασσάζ!!
Η αισθητική είναι σε επίπεδο μεταλυκειακής εκπαίδευσης 2 χρόνια και είναι αποσπασματικές οι γνώσεις. Για να κάνεις μασάζ πρέπει μετά τις σπουδές που είναι περίπου έξι μήνες με ένα χρόνο, πρέπει να κάνεις πιστοποίηση από το σύλλογο των μασσέρ με γραπτή και πρακτική εξέταση. Για να κάνεις ριζική πρέπει να έχεις 2 ή 3 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας και να σου δοθεί η άδεια ριζικής από το σύλλογο αισθητικών. Για να κάνεις κάποιες θεραπείες πρέπει να έχεις επαγγελματική εμπειρία και να σου αναγνωρίσει ο σύλλογος αισθητικών ότι μπορείς να τις εφαρμόζεις. Οι αισθητικοί έιναι μέλη της σιντέσκο ή κάπως έτσι μου το είπε η φίλη μου, ενώ κάτω δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Το ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ τα έχει όλα σε ένα δε μπορούν να το καταλάβουν γιατί η αισθητική σε ανώτερο επίπεδο εκπάιδευσης είναι μόνο στην Ελλάδα. Επίσης εδώ δεν ανήκει στα παραϊατρικά επαγγέλματα όπως πολύ σωστά ανήκει στην Ελλάδα. Αυτά από τη φίλη που είναι απόφοιτος ΤΕΙ κι εκείνη.

Minos
30.03.2012, 00:36
Καλημέρα! Δεν παίρνεις σύνταξη στα 75! Απλά ο πρωθυπουργός τους είχε αναφέρει σε μια συνέντευξη ότι αν θέλουν οι σουηδοί να συνεχίζουν να απολαμβάνουν τα προνόμια που έχουν, αναγκαστικά, θα πρέπει να κάνουν κάτι, όπως η αύξηση ορίων συνταξιοδότης, επειδή τα αποθέματα τους στα ταμία μειώνονται. Μια δήλωση ήταν... Τώρα, τι θα κάνουν, ποιος ξέρει;
Μπορείς να διαβάζεις το The Local - Sweden's news in English (http://www.thelocal.se) και να ενημερώνεσαι για τις ειδήσεις τους.

Ενημερωτικά, δεν υπάρχουν αποθεματικά με την παλιά έννοια, μιάς και όλα τα χρήματα των συντάξεων είναι σε μετοχές ή ομόλογα. Αυτά που λέει ο σουηδός πρωθυπουργός είναι απλώς προπαγάνδα, για να αύξήσουν τα όρια συνταξιοδότησης. Κάτι δεν σας θυμίζουν αυτά; Ενημερωτικά επίσης ενώ παλία με το παλιό σύστημα, ATP, έπαιρνες περίπου το 75-80% του μισθού, παίρνεις με το καινούριο σύστημα (τύπου Γιαννίτση) γύρω στο 45% του μισθού.

gelly
30.03.2012, 02:54
Από φίλη που είναι απόφοιτος του τμήματος ΤΕΙ. Το πτυχίο του ΤΕΙ δεν είναι άχρηστο γιατί σου αναγνωρίζουν σπουδές πανεπιστημιακού επιπέδου. Για να καταλάβεις το επίπεδο αισθητικής μου είπε η φίλη μου να σου σχολιάσω μόνο αυτο: τα ινστιτούτα αισθητικής αποκαλούνται ακόμα εδώ σαλόνια ομορφιάς...Τα περισσότερα δεν ασχολούνται με όλα. Αισθητικός μπορεί να νοικιάσει ακόμα καρέκλα σε κομμωτήριο και να κάνει καθαρισμούς ή μασσάζ!!
Η αισθητική είναι σε επίπεδο μεταλυκειακής εκπαίδευσης 2 χρόνια και είναι αποσπασματικές οι γνώσεις. Για να κάνεις μασάζ πρέπει μετά τις σπουδές που είναι περίπου έξι μήνες με ένα χρόνο, πρέπει να κάνεις πιστοποίηση από το σύλλογο των μασσέρ με γραπτή και πρακτική εξέταση. Για να κάνεις ριζική πρέπει να έχεις 2 ή 3 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας και να σου δοθεί η άδεια ριζικής από το σύλλογο αισθητικών. Για να κάνεις κάποιες θεραπείες πρέπει να έχεις επαγγελματική εμπειρία και να σου αναγνωρίσει ο σύλλογος αισθητικών ότι μπορείς να τις εφαρμόζεις. Οι αισθητικοί έιναι μέλη της σιντέσκο ή κάπως έτσι μου το είπε η φίλη μου, ενώ κάτω δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Το ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ τα έχει όλα σε ένα δε μπορούν να το καταλάβουν γιατί η αισθητική σε ανώτερο επίπεδο εκπάιδευσης είναι μόνο στην Ελλάδα. Επίσης εδώ δεν ανήκει στα παραϊατρικά επαγγέλματα όπως πολύ σωστά ανήκει στην Ελλάδα. Αυτά από τη φίλη που είναι απόφοιτος ΤΕΙ κι εκείνη.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και εσένα και τη φίλη σου!!Με βοήθησαν να καταλάβω αρκετά το εκεί σύστημα.Μόνο που έχω μια ακόμη απορία (μετά από όσα μου έγραψες) ,για να δουλέψω σαν αισθητικός,θα πρέπει να δώσω κάποιου είδους εξετάσεις,για να δουν το επίπεδο γνώσεων μου??Για παράδειγμα,θα πρέπει να δώσω εξετάσεις στο σύλλογο των μασέρ για να πάρω την πιστοποίηση ή θα πρέπει να κάνω απ΄την αρχή μαθήματα??Μήπως γνωρίζετε και τι μισθοί παίζουν??
Άντε να πω σε Σουηδό πως στην Ελλάδα τελειώνοντας τη σχολή της αισθητικής έχουμε γνώσεις διαιτολογίας,φυσιολογίας,δ ερματολογίας,ψυχολογίας,γυ μναστικής,ειδικών θεραπειών κτλ,κτλ.....

ευανθια
30.03.2012, 23:30
Καλησπερα σε ολουs και σε ολεs!!!
Ειμαι καινούρια στο forum και ανήκω κι εγώ σε αυτούς που σκέφτονται τη μετανάστευση αν και δε μου είναι και πολύ εύκολο να αφήσω πίσω τους δικούς μου και τη ζωή μου εδώ αλλά έτσι όπως πάνε εδώ τα πράγματα.....
Η χώρα που σκέφτομαι είναι η Σουηδία καθώς έχω μια φίλη Ελληνίδα που μεγάλωσε Σουηδία και μένει τα τελευταία χρόνια Ελλάδα και πάντα μου λέει πόσο καλύτερα είναι τα πράγματα εκεί από θέμα οργάνωσης και ζωής.Οι μόνες φορές που έχω καταφέρει να "κερδίσω" είναι όταν μιλάμε για κλίμα,ήλιο και θάλασσα.................................... .............................................

Καλωσορισες στην παρεα μας gelly:smile_:

gelly
31.03.2012, 02:59
Καλωσορισες στην παρεα μας gelly:smile_:

Σε ευχαριστώ πολύ Ευανθία:smile_:

PanosMavropoulos
30.04.2012, 11:42
Καλησπερα παιδια...New guy here!
Ειμαι σε φαση που κατα 99% φευγω Σουηδια για σπουδες και αν μπορεσω και να μεινω εκει...Εχω ερθει σε επαφη με ενα πανεπιστημιο αλλα ειλικρινα δεν πολυβγαζω ακρη...

Θα ηθελα να μαθω αν μπορουν να μου αναγνωρισουν τα μαθηματα του ΙΕΚ για να κανω bachelor!

Χαρης-Θεσσαλονικη
17.05.2012, 23:30
Βρηκα ενα σαιτ που παιζει να βοηθησει. Ειδικα οσους ειναι σε καποιο bachelor ή master για να ερθουν οι φοιτητες σε επαφη μεταξυ τους

swedenintouch.se

Swethess
18.05.2012, 00:29
Καλησπερα παιδια...New guy here!
Ειμαι σε φαση που κατα 99% φευγω Σουηδια για σπουδες και αν μπορεσω και να μεινω εκει...Εχω ερθει σε επαφη με ενα πανεπιστημιο αλλα ειλικρινα δεν πολυβγαζω ακρη...

Θα ηθελα να μαθω αν μπορουν να μου αναγνωρισουν τα μαθηματα του ΙΕΚ για να κανω bachelor!

Μάλλον πρέπει να απευθυνθείς εδώ:Startsida - H (http://hogskoleverket.se/)
κάνουν τις ισοτιμίες πτυχίων κ βαθμών. Μπορείς να πάρεις κ τηλ κ να τουε ρωτήσεις ακριβώς αυτό που θέλεις.

saetron
24.05.2012, 01:18
ξερει κανεις πιο ειναι το καλυτερο sfi της πολης απο τα βορεια μεχρι το κεντρο της στοκχολμης?

Swethess
24.05.2012, 01:25
ξερει κανεις πιο ειναι το καλυτερο sfi της πολης απο τα βορεια μεχρι το κεντρο της στοκχολμης?

γκτβ! για δυο εχω ακούσει οτι ξεχωρίζουν... αυτό που πηγαίνω κ στο alvik, διάλεξε κ πάρε!

ευανθια
09.06.2012, 15:07
Στην 8η θέση τα αυστραλιανά πανεπιστήμια | Neos Kosmos (http://neoskosmos.com/news/el/node/22451)

Στην πρωτη θεση το εκπαιδευτικο συστημα των ΗΠΑ , στην δευτερη θεση το εκπαιδευτικο συστημα της Σουηδιας. Στην 8η θεση της Αυστραλιας . Στην 29η θεση το εκπαιδευτικο συστημα της Ελλαδας.

ευανθια
28.07.2012, 00:02
Early years education: Sweden versus the UK Part 1 (of 3) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ecinNaR32Qs&feature=related)

http://www.youtube.com/watch?v=cmdHvkcMhZ4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=eo1AJWqCIww&feature=related

Diomedes
31.07.2012, 22:59
Geia xara,

h8ela na rwtshsw sth Stockholmh pws einai dunaton na ma8w gia thn epipedo enos pre-school, O gios mou 8a paei sto Pre-school Karla ston kentro ths Stockholmhs, kai h8ela na dw an exei upar3ei kapoio arnhtiko sxolio gia to sugkekrimeno pre-school. Epishs h8elna merikes plhrofories gia thn Ellhnikh koinothta sthn Stockholmh, sygnwmh an uparxei hdh kapoio link...

Eyxaristw,
Diomedes

maria-8
31.07.2012, 23:20
Diomedes γεια σου και καλως ηρθες στην παρεουλα μας , σε αυτο το λινκ θα βρεις ανθρωπους απο την ελληνικη κοινοτητα ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ (http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/)
καθως και επισης στη σελιδα τους στο facebook Ellinas Souidos | Facebook (http://www.facebook.com/ellinas.souidos) , μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες και να ρωτησεις οτι θελεις.
Καλη τυχη και καλη δυναμη και σε σενα _bye:

ευανθια
31.07.2012, 23:25
Geia xara,

h8ela na rwtshsw sth Stockholmh pws einai dunaton na ma8w gia thn epipedo enos pre-school, O gios mou 8a paei sto Pre-school Karla ston kentro ths Stockholmhs, kai h8ela na dw an exei upar3ei kapoio arnhtiko sxolio gia to sugkekrimeno pre-school. Epishs h8elna merikes plhrofories gia thn Ellhnikh koinothta sthn Stockholmh, sygnwmh an uparxei hdh kapoio link...

Eyxaristw,
Diomedes

Καλησπέρα Διομήδη :smile_: Κοίτα αυτό το λίνκ σχετικά με το σχολείο του παιδιού Education - international.stockholm.se (http://international.stockholm.se/Stockholm-by-theme/Education/) . Για ελληνικές κοινότητες κοίτα εδώΕλληνική Κοινότητα Στοκχόλμης (CITY)[/ (http://greek.swedishportal.net/www/9_655.html)

Citizen_Erased
10.08.2012, 22:39
Γεια σας. Γνωριζεται καποιο site με συμβουλους σπουδων για την Σουηδια?

debby2012
22.08.2012, 11:39
Καλμέρα σε όλους,
Καλή σχολική χρονιά να εχουμε, αφού σήμερα είναι η μέρα έναρξης της σχολικής χρονιάς εδώ. Έχω έναν κόμπο στο λαιμό είναι η αλήθεια, γιατί σήμερα συνειδητοποίησα ότι μέσα σε ένα χρόνο άλλαξε η ζωή μας όσο δεν φανταζόμασταν. Φεύγοντας από το σχολείο το πρωί θυμήθηκα οτι πριν ενα χρόνο ωρίμασε η απόφαση της μετανάστευσης στη Σουηδία στο μυαλό μου.
Επίσης θέλω να σας πω οτι υπάρχει Ελληνοσουηδικό σχολείο στη Στοκχόλμη. Το εμαθα πριν λίγο καιρό όταν έψαχνα σχολείο για το παιδί από Έλληνες που βρήκα εδώ. Είναι στο Rinkeby με ότι συνεπαγεται αυτό. Εμείς μένουμε σε κοντινή περιοχή και έτσι βολεύει πολύ με το μετρό και με λεωφορείο.
Η απόφαση να πάει το παιδί μου σε αυτό το σχολείο κρίθηκε στο θέμα της επικοινωνίας με τα άλλα παιδιά και την πήρε το παιδί. Εγώ ήθελα Σουηδικό σχολείο, αλλα όταν πήγα εκεί κατάλαβα οτι θα είναι ευκολότερη η προσαρμογή του παιδιού. Για την ωρα με ενδιαφέρει να μάθει Σουηδικά. Η εγγραφή της έγινε χωρις τα νουμερα αφού ακομη περιμένουμε να βγούν. Πιστεύω οτι σε λίγες μέρες θα έχω καλύτερ εικόνα των πραγμάτων στο σχολείο και θα σας ενημερωσω σχετικά.
Δέσποινα

voulita
06.09.2012, 13:13
Καλημέρα και από μένα!
Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και βρίσκομαι στην διαδικασία αναγνώρισης πτυχίου από το H&#246;gskoleverket, αν οι μεταφράσεις και επικυρώσεις του πτυχίου και της αναλυτικής βαθμολογίας γίνονται και σε δικηγόρο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

vstrommer71
06.09.2012, 13:29
Καλημέρα και από μένα!
Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και βρίσκομαι στην διαδικασία αναγνώρισης πτυχίου από το H&#246;gskoleverket, αν οι μεταφράσεις και επικυρώσεις του πτυχίου και της αναλυτικής βαθμολογίας γίνονται και σε δικηγόρο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καποιοι δικηγοροι νομιζω κανουνε και μεταφρασεις.Μεταφραζεις στα Αγγλικα(τα δεχονται) αλλα θελουνε και τα πρωτοτυπα αν πας αυτοπροσωπως.Αλλιως πηγαινε στην πρεσβεια(η προξενειο Σουηδικο) και αυτοι σου βγαζουνε και θεωρουνε ως γνησια τα αντιγραφα
Εγω πηγα στο HSV στην Στοκχολμη

voulita
06.09.2012, 14:25
Μαζί με τα μεταφρασμένα θα έχω και τα γνήσια αντίγραφα και θα τα στείλω. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

xristos103
06.09.2012, 14:36
Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι πολύ σοβαρά να μεταναστεύσω Σουηδία για σπουδές πληροφορικής.
Τι χρειάζεται για να μπω σε πανεπιστήμιο;

vstrommer71
06.09.2012, 16:30
Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι πολύ σοβαρά να μεταναστεύσω Σουηδία για σπουδές πληροφορικής.
Τι χρειάζεται για να μπω σε πανεπιστήμιο;
Study in Sweden (http://www.studyinsweden.se/)

vstrommer71
06.09.2012, 16:34
Γεια σας. Γνωριζεται καποιο site με συμβουλους σπουδων για την Σουηδια?
Αυτα τα sites με τους συμβουλους σπουδων και λοιπων αετονυχηδων ειναι Ελληνικη πατεντα
Οτι θες να μαθεις για το τι χρειαζεται για σπουδες στην Σουηδια ρωτας απ'ευθειας τους ιδιους,δεν ειναι Ελλαδα να σε εγγραφουνε κανονικα στα υποδηματα τους
Στελνεις mail στο πανεπιστημιο που ενδιαφερεσαι και αυτοι σου απαντανε
Δες και το λινκ που εδωσα στο μηνυμα παραπανω

Nikoletta1980
14.09.2012, 23:49
Καλησπερα,

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αν το έχεις μεταφράσει στα αγγλικά από δικηγόρο μπορείς να δώσεις αυτό στο HSV για αναγνωριση πτυχιου ή θέλουν να είναι επικυρωμένο και μεταφρασμενο εχοντας την σφραγιδα της Χαγης;Γιατι εγω το έχω μεταφρασει στα αγγλικα και μου το εχει επικυρωσει δικηγορος στην Αθήνα. Μπορω να το καταθεσω ετσι; Το δεχονται ετσι;αν ξερεις φυσικα.

Ευχαριστώ πολυ

voulita
17.09.2012, 10:56
Καλημέρα Νικολέττα! Εγώ θα στείλω τα χαρτιά επικυρωμένα και μεταφρασμένα από δικηγόρο στο HSV χωρίς σφραγίδα της Χάγης. Τους είχα στείλει email και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.Τώρα αν δεν θέλουν επικύρωση από δικηγόρο δεν ξέρω.

vstrommer71
17.09.2012, 12:16
Εμενα που πηγα αυτοπροσωπως μου ζητηθηκαν ΚΑΙ τα πρωτοτυπα,προσοχη εδω.Εαν πατε και τα επικυρωσετε με σφραγιδα Σουηδικης πρεσβειας ή προξενειου(ωστε αυτοι να ελεγξουν τα πρωτοτυπα πριν τα σφραγισουν) τοτε μπορειτε να τα στειλετε χωρις τα πρωτοτυπα χαρτια

xristos103
17.09.2012, 23:28
καλησπέρα και πάλι!

Έχω τελειώσει προπαρασκευαστική χρονιά σε βουλγάρικο πανεπιστήμιο, έχω lower σε αγγλικά και σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες.
Αλλά !... Σκευτομαι και πολυ σοβαρα να παω σε σουηδικό πανεπιστήμιο πληροφορικής.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζεται;
Χρειάζεται εξετάσεις;
Υ.Γ: Στο fb είμαι: Chris Papachristoudis

lucita
18.09.2012, 11:47
Καλημέρα σας και πάλι!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιος ξέρει κάτι για μεταπτυχιακό στη Στοκχόλμη, σκέφτομαι για το Οικονομικό πανεπιστήμιο εδώ να κάνω αίτηση για τα μαθήματα που ξεκινούν από Ιανουάριο. Ρώτησα την υπεύθυνη αλλα με παρέπεμψε στο σάιτ της Σχολής όπυ εκεί δε λέει κάτι για αιτήσεις τώρα.Μήπως ξεκινούν πιο μετά?Και πότε θα το ξέρω για να την υποβάλω?Επίσης ισχύει ότι παίρνεις και κάποιο φοιτητικό επίδομα?

markot
20.09.2012, 12:53
Καλησπερα,

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αν το έχεις μεταφράσει στα αγγλικά από δικηγόρο μπορείς να δώσεις αυτό στο HSV για αναγνωριση πτυχιου ή θέλουν να είναι επικυρωμένο και μεταφρασμενο εχοντας την σφραγιδα της Χαγης;Γιατι εγω το έχω μεταφρασει στα αγγλικα και μου το εχει επικυρωσει δικηγορος στην Αθήνα. Μπορω να το καταθεσω ετσι; Το δεχονται ετσι;αν ξερεις φυσικα.

Ευχαριστώ πολυ

εγω το πτυχιο μου το μετεφρασα στα αγγλικα το εβγαλα φωτοτυπιες και το εδωσα σε ενα δικηγορο για να μου κανει γνησιο αντιγραφο. αυτο εστειλα

katbull
20.09.2012, 22:31
εγω το πτυχιο μου το μετεφρασα στα αγγλικα το εβγαλα φωτοτυπιες και το εδωσα σε ενα δικηγορο για να μου κανει γνησιο αντιγραφο. αυτο εστειλα

"Translations must be done by an aythorised translator wherever possible...... you are permitted to use a translatot who is member of the swedish..."
Πίσω από την application for evaluation of foreign higher education υπάρχει ένα help text που σας λύνει τέτοιου είδους απορίες.
καλή τύχη

ελένη1966
23.09.2012, 01:55
έχω κάποιες απορίες αν ξέρει κάποιος απο την παρέα να με βοηθήσει..
Για εγγραφή προπτυχιακών σπουδών σε σουηδικό πανεπιστήμιο μπορεί να υποβάλλει αίτηση και να γίνει δεκτός κάποιος μόνο με απολυτήριο Λυκείου στο οποίο όμως έχει υψηλή βαθμολογία χωρίς πανελλαδικές εξετάσεις???? ή πρέπει να δώσει Πανελλαδικές εδώ στην Ελλάδα σε κατεύθυνση και μετά με το απολυτήριο και τα λοιπά δικ/κά μπορεί να υποβάλλει αιτήσεις στο πανεπιστήμιο??
Εδώ στην Ελλάδα γίνεται να πάρεις απολυτήριο δίχως να δώσεις πανελλαδικές ???

George79
28.10.2012, 19:31
Καλησπέρα σας !
Ετοιμάζομαι να ανεβώ και εγώ στο Malmo. Έχω αρκετές ερωτήσεις όμως θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ελληνικό σχολείο εκεί για τον 5 ετών γιο μου.

fwteinh94
28.03.2013, 02:48
eimai foititria sthn patra sxolh dioikhsh epixiriseon sto 1 etos kai skeftome na kanw allon enan xrono sthn ellada kai na sinexiso thn sxolh sthn souidia se kapia apo ta panepistimia pou exo dei ... 8a h8ela na ma8o an kapios apo esas kseri an boro na sinexiso ta upolipa 2 xronia mou sthn souidia kai na paro souideziko ptuxio ? h h xwra afth dn anagnorizei to batchelor ton 2 xronon mou edo sthn ellada ???

Νεομετανάστρια
08.05.2013, 18:33
Μεχρι τωρα πηγαινες στο hogskoleverket (http://www.hsv.se/) κατεθετες το πτυχιο σου,αναλυτικη βαθμολογια και μια αιτηση για να γινει αναγνωριση...

Η διαδικασια αυτη εχει πλεον αλλαξει, οποτε και πρεπει να απευθυνθειτε στο Universitets- och högskolerådet - UHR (http://www.uhr.se/) για να κανετε την ιδια διαδικασια αλλα ταχυδρομικα και αφου εχετε βγαλει φωτοτυπια το πτυχιο σας και σφραγισετε την αυθεντικοτητα του,το γνησιο του αντιγραφου, σε μια υπηρεσια π.χ. εφορια-skatteverket....

Georgia9
20.05.2013, 00:05
Δηλαδή η επικύρωση του πτυχίου θα πρέπει να γίνει στο skatteverket? Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.. Εγώ είχα υπόψη μου οτι το επικυρώνεις εδώ Ελλάδα με τη σφραγίδα apostille, μετά το μεταφράζεις, και είναι έτοιμο να κατατεθεί στην αρμόδια υπηρεσία της Σουηδίας.. Δεν γίνεται έτσι???

Νεομετανάστρια
20.05.2013, 08:50
Σκεψου λιγο πρακτικα: αν καταθεσεις το μεταφρασμενο πτυχιο σου με τη apostille και στο ξαναζητησουν απο καποια υπηρεσια τι θα κανεις?
Εχεις πολλες κοπιες κανει? Προφανως οχι.....

Τα παρακατω ειναι 2 διαφορετικες διαδικασιες οποτε πρεπει παντα να καταλαβαινουμε τι ακριβως μας ζητανε καθε φορα...

1. το γνησιο αντιγραφο ενος εγγραφου εκδιδεται απο την αρχη-υπηρεσια που το εξεδωσε π.χ. ενα πτυχιο μπορει να δωθει ως ακριβες αντιγραφο μονο απο το πανεπιστημιο που το εξεδωσε
2. ενα ακριβες φωτοαντιγραφο εγγραφου μπορει να "σφραγιστει" για την αυθεντικοτητα του σε οποιαδηποτε χωρα σε κρατικη υπηρεσια που να παρεχει την συγκεκριμενη πιστοποιηση.
Συνηθως πηγαινεις π.χ. στην Ελλαδα σε ενα ΚΕΠ ή σε ενα Δημο και δειχνεις το πρωτοτυπο εγγραφο, τους δινεις ενα φωτοαντιγραφο του και επικυρωνουν ουσιαστικα οτι ειδαν το πρωτοτυπο εγγραφο και οτι αυτο που σφραγιζουν ειναι μια ακριβης κοπια του.... γι αυτο και η σφραγιδα που βαζουν λεει "Ακριβες φωτοαντιγραφο του επιδειχθεντος"

Στην Σουηδια η δευτερη διαδικασια για εγγραφα μιας αλλης χωρας μπορει να γινει στον Arbetsformedlingen και σιγουρα στο Skatteverket.
Δειχνετε το πτυχιο σας ή το εγγραφο που θελετε να πιστοποιησετε την γνησιοτητα του και μια φωτοτυπια του σε καποιον υπαλληλο και αυτος πιστοποιει-βεβαιωνει με την σφραγιδα της υπηρεσιας του οτι ειδε το οριτζιναλ-αυθεντικο εγγραφο. Προφανως δεν θα στειλετε πουθενα το αυθεντικο εγγραφο οποιο και αν ειναι αυτο, εκτος και εαν σας ζητηθει συγκεκριμενα και σας υποσχεθουν οτι θα σας το επιστρεψουν.

Επειδη θα πρεπει να τα στειλετε ταχυδρομικα πλεον τα δικαιολογητικα για αναγνωριση πτυχιου και δεν μπορειτε να στειλετε το πρωτοτυπα θα πρεπει να στειλετε ενα ακριβες φωτοαντιγραφο της μεταφρασης του πτυχιου με την σφραγιδα apostille το οποιο θα επικυρωσετε με την γνησιοτητα του με την διαδικασια 2 εδω στην Σουηδια και ενα ακριβες φωτοαντιγραφο του πτυχιου σας το οποιο παλι με την διαδικασια 2 θα επικυρωσετε εδω..
Με αυτον τον τροπο απλα κρατατε εσεις την επικυρωμενη μεταφραση απο Ελλαδα παρολο που εχει ισχυ μονο για 3 μηνες αφου εχει την σφραγιδα apostille,το κρατατε ομως ως εγγραφο γιατι δεν ξερετε που αλλου μπορει να ζητηθει.

Οταν το εκανα εγω, πηγα προσωπικα, ειχα την μεταφραση του πτυχιου μου στα σουηδικα απο επισημη μεταφραστρια σουηδικων και με τη σφραγιδα apostille, για να μην αμφισβητηθει, και βεβαια το πρωτοτυπο πτυχιο. Και τα 2 τα ειδανε , τα σκαναρανε και δεν χρειαστηκε ολη αυτη η διαδικασια για να πιστοποιηθει η αυθεντικοτητα τους με καποιον τροπο...

Georgia9
20.05.2013, 13:45
Πάντως η σειρά με την οποία κάνεις τις διαδικασίες, είναι: Πρώτα βάζεις την apostille στο γνήσιο αντίγραφο, μετά το καταθέτεις για μετάφραση και επικύρωση.. Στη Σουηδία δε, επικυρώνεις γνήσια αντίγραφα όσες φορές χρειάζεται στις αρμόδιες υπηρεσίες. Αυτά, για όσους ενδιαφέρονται..

Νεομετανάστρια
20.05.2013, 14:48
Να συμπληρωσω, αν και εχει ξαναναφερθει εδω μεσα, οτι την σφραγιδα apostille την βαζεις ΠΑΝΤΟΤΕ στην αντιστοιχη Περιφερεια-πρωην Νομαρχια απο την οποια πηρες το εγγραφο... π.χ. εαν τελειωσε καποιος τις σπουδες του στην Πατρα θα πρεπει να παει στο συγκεκριμενο γραφειο μεσα στην Περιφερεια του Νομου Αχαιας για να βαλει την σφραγιδα.Το γραφειο αυτο, που κανει ΜΟΝΟ αυτη την δουλεια, εχει λιστα ολοκληρη με τις υπογραφες ολων αυτων που υπογραφουν επισημα εγγραφα για ολο τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ Νομο.

Οταν λεμε οτι παιρνουμε στα χερια μας το πτυχιο, μιλαμε παντα για το αυθεντικο πτυχιο και οχι καποια βεβαιωση...
Σε αυτο πρεπει να γινει μεταφραση...
....αλλο Ελλαδα, αλλο Σουηδια... οσο πιο τυπικοι ειστε, τοσο λιγοτερες επιπλοκες θα εχετε!!!

Georgia9
20.05.2013, 18:27
.....................
Οταν λεμε οτι παιρνουμε στα χερια μας το πτυχιο, μιλαμε παντα για το αυθεντικο πτυχιο και οχι καποια βεβαιωση...
Σε αυτο πρεπει να γινει μεταφραση...
....αλλο Ελλαδα, αλλο Σουηδια... οσο πιο τυπικοι ειστε, τοσο λιγοτερες επιπλοκες θα εχετε!!!
mm.. mallon exeis dikio..!:smile_:

Georgia9
24.05.2013, 10:55
παιδιά όσοι έχετε μεταφράσει πτυχία από ανώτερες ή ανώτατες σχολές, μεταφράσατε και το απολυτήριο λυκείου? Περιττό δεν είναι να το κάνουμε αυτό? Αφού έχουμε πτυχίο, δεν θα περάσαμε απ'το λύκειο? Και δεν είμαστε και για περιττά έξοδα, όχι τίποτα άλλο..._antio:

Νεομετανάστρια
24.05.2013, 19:20
Δεν θα ελεγα οτι χρειαζεται...

ksenitemenos
25.05.2013, 04:29
παιδια εγω ειμαι με conditional επειδη δεν ειχα τελειωσει ακομα οταν εκανα τις αιτησεις... τι πρεπει να τους στειλω??? η αναλυτική που λεει κατω οτι έχω ολοκληρωσει τις σπουδες και αναμενεται η ορκωμοσια μου τους κανει η θελουν ντε και καλα το πτυχιο???

00000
27.05.2013, 11:22
παιδια εγω ειμαι με conditional επειδη δεν ειχα τελειωσει ακομα οταν εκανα τις αιτησεις... τι πρεπει να τους στειλω??? η αναλυτική που λεει κατω οτι έχω ολοκληρωσει τις σπουδες και αναμενεται η ορκωμοσια μου τους κανει η θελουν ντε και καλα το πτυχιο???

Τι σημαινει conditional δεν ξερεις? Εφοσον τελειωσεις το πτυχιο θα σε παρουν στο πανεπιστημιο.. το πτυχιο μπορει να το παρεις και μετα απο κανα χρονο.. δεν τους ενδιαφερει να τους το πας.. αυτοι θελουν μια βεβαιωση οτι τελειωσες επιτυχως τις σπουδες σου για να σε γραψουν στο προγραμμα..

ksenitemenos
27.05.2013, 23:13
Ναι κι εγω την αναλυτικη θα εστελνα, απλώς διαβασα κατι πιο πανω που με μπερδεψε...

dc3334
08.06.2013, 00:32
γεια σας, θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να σπουδασω κατευθειαν σε ενα πανεπιστημιο ή επειδη ειμαι ανω 25, για την ακριβεια 27 θα χρειαστω κατι εξτρα?-Εχω βγαλει λυκειο κ μια σχολη ιεκ ασχετη με το αντικειμενο ομως.

ευανθια
11.06.2013, 11:36
http://www.youtube.com/watch?v=ImytBfwJbkA

Tsiakantaris
11.12.2013, 05:02
Από υδραυλικός, γυναικολόγος… (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.vryxellakia&id=30029)

Χριστίνα Πουλίδου

Ας υποθέσουμε λοιπόν, ότι κάνετε μια δουλειά που δεν σας αρέσει, ή που βρίσκεται σε καθοδική τροχιά. Ας υποθέσουμε, επίσης, ότι έχετε εντοπίσει κάτι που ερεθίζει το ενδιαφέρον σας, ότι έχετε πει από μέσα σας «βρε, να μην ήμουν…», ή βλέπετε ευκαιρίες δίπλα σας, πλην όμως εσείς δεν έχετε τις αναγκαίες γνώσεις ή τις απαραίτητες δεξιότητες. Σε αυτούς τους υποθετικούς λόγους λοιπόν, η Σουηδία δίνει λύσεις - κάθε εργαζόμενος/η που έχει κλείσει 10 μήνες δουλειάς σε έναν οργανισμό, δικαιούται να πάρει άδεια σπουδών ή κατάρτισης. Και ο οργανισμός CNS (Κεντρική Επιτροπή βοήθειας σπουδών) διευκολύνει το χρηματοδοτικό σκέλος αυτής της προσπάθειας.

Στα καθ’ ημάς, το να αλλάξεις δουλειά ενώ έχεις ήδη διανύσει μιαν επαγγελματική πορεία, αποτελεί ένα βασανιστικό δίλημμα που εμπεριέχει κι ένα στοιχείο προσωπικής ήττας. Κυρίως όμως, η οργάνωση αυτής της μετάβασης είναι ένα βουνό δυσκολιών κι εμποδίων, που ανορθώνεται ως τροχοπέδη στην επιθυμία. Στη Σουηδία, μια τέτοια απόφαση «δεν έχει τίποτα το δραματικό» όπως σημειώνεται στο σχετικό δημοσίευμα της «Monde», γι΄ αυτό και πολλοί άλλαξαν επάγγελμα – «από υδραυλικοί έγιναν γυναικολόγοι κι από λογιστές, δάσκαλοι».

Ο οργανισμός CNS είναι ένας από τους πλέον γενναιόδωρους του κόσμου, καθώς σε μια χώρα 9 εκ. ανθρώπων χρηματοδότησε τις σπουδές (στη δευτεροβάθμια ή την τριτοβάθμια εκπαίδευση) 467.000 προσώπων το 2012. Τα δάνεια ή οι επιχορηγήσεις δεν υπόκεινται σε φόρο και θα πρέπει να αποπληρωθούν σε 25 χρόνια. Κατ΄ ανώτατο όριο, ο/η ενδιαφερόμενος/η μπορεί να πάρει κάπου 1.000 ευρώ για 4 βδομάδες ή 10.000 περίπου για έναν χρόνο 40 βδομάδων.

Όπως αναφέρεται στο δημοσίευμα, ο σπουδαστής μπορεί παραλλήλως να εργάζεται χωρίς να χάσει τη βοήθεια του κράτους, εφόσον ο μισθός του δεν υπερβαίνει τα 16.000 ευρώ μεικτά και η καινοτομία του συστήματος είναι, πως ως βάση υπολογισμού είναι το ατομικό (και όχι το οικογενειακό) εισόδημα.

Το δικαίωμα στην επιχορήγηση αλλαγής επαγγελματικού προσανατολισμού είχαν ως τώρα όσοι ήσαν μέχρι 54 ετών. Επειδή όμως το όριο συνταξιοδότησης μεγάλωσε, η κυβέρνηση αποφάσισε να μεγαλώσει ανάλογα και το όριο ηλικίας των δικαιούχων του CNS – η οροφή έφτασε στα 56 χρόνια.

Το κράτος-αρωγός στις δυσκολίες των πολιτών του, προέβλεψε με ευθυκρισία και κάτι άλλο – οι πενηντάρηδες που αποφασίζουν να επιστρέψουν στα θρανία κατά πάσα πιθανότητα έχουν αποκτήσει ένα επίπεδο ζωής που δεν είναι φοιτητικό, έχουν στήσει το νοικοκυριό τους, έχουν κάνει παιδιά, έχουν πάρει δάνεια. Κάνοντας μιαν επανεκκίνηση στην επαγγελματική τους ζωή, η απώλεια των εισοδημάτων τους μπορεί να είναι δραματική – και γι΄ αυτή την περίπτωση προβλέπεται η δυνατότητα μιας επιπρόσθετης δανειοδότησης. Από 1ης Ιανουαρίου, θα μπορούν να λαμβάνουν 50-100 ευρώ ανά εβδομάδα για ένα σύνολο 120 εβδομάδων.

Για να καταλήγουμε: μετά ταύτα, ποιος πολίτης αυτής της χώρας, μπορεί να πει ότι δεν είχε τις ευκαιρίες του για να πετύχει κάτι στη ζωή του;
Σ΄ αυτή τη χώρα, με τη βαθιά σοσιαλδημοκρατική κουλτούρα για το κοινωνικό κράτος, ποιος μπορεί να παραπονεθεί ότι δεν είχε αρωγό την πολιτεία στην όρεξή του για γνώση, στην επιθυμία του να δοκιμάσει έναν άλλο επαγγελματικό προσανατολισμό, στη βούλησή του να γίνει παραγωγικότερος πολίτης; Κι επειδή η δουλειά (τουλάχιστον στη χρονική της διαδρομή) είναι η μισή μας ζωή, ποιος πολίτης της Σουηδίας μπορεί να πει, ότι το κράτος δεν τον βοήθησε να γίνει πιο ευτυχισμένος;

ευανθια
11.12.2013, 10:19
Tsiakantaris :bravo_:
H Σουηδία λοιπόν με στηρίζει στην προσπάθειά μου να προχωρήσω, συνεχίζω τις σπουδές μου και παίρνω studiebidrag απο το Studiebidrag - CSN (http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiehjalp/studiebidrag-1.4694) , όπως επίσης και tjänstledighet απο την δουλειά μου στο μισό, απο το 8ωρο που δούλευα !
Ποτέ δεν ήμουν τόσο ευτυχισμένη , ποτέ η χώρα μου δεν μου έδωσε τέτοιες ευκαιρίες......

LostInTranslation
11.12.2013, 11:35
H Σουηδία λοιπόν με στηρίζει στην προσπάθειά μου να προχωρήσω, συνεχίζω τις σπουδές μου και παίρνω studiebidrag απο το Studiebidrag - CSN (http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiehjalp/studiebidrag-1.4694) , όπως επίσης και tjänstledighet απο την δουλειά μου στο μισό, απο το 8ωρο που δούλευα !
Ποτέ δεν ήμουν τόσο ευτυχισμένη , ποτέ η χώρα μου δεν μου έδωσε τέτοιες ευκαιρίες......

Γεια σου! Συγνώμη ποιές είναι οι προυποθέσεις για να πάρεις το student grant? Eίχα ψάξει πριν καιρό για μεταπτυχιακό, στο πανεπιστήμιο του Lund συγκεκριμένα, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Μάλιστα έλεγε ότι αν και είναι δωρεάν (για πολίτες ΕΕ) ότι πρέπει ο κάθε φοιτητής να αποδείξει ότι μπορεί να συντηρηθεί κατά την διάρκεια των σπουδών του. Αυτό υποθέτω το κάνουν για μην πηγαίνουν φοιτητές χωρίς χρήματα και να βασίζονται στο ότι θα βρούν δουλειά που θα τους καλύπτει όλα τα έξοδα.

ευανθια
11.12.2013, 11:48
När kan du inte få studiemedel? - CSN (http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiemedel/1.11496)

Studera i Sverige - CSN (http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiestod-utlandsk-medborgare/studera-sverige)

http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiestod-utlandsk-medborgare/studera-sverige/eu-medborgare

http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiestod-utlandsk-medborgare/studera-sverige/eu-medborgare/1.4701

Για να πάρεις φοιτητικό επίδομα ως ευρωπαίος πολίτης πρέπει να πληροίς κάποιες προυποθέσεις ! Διάβασε στο λίνκ που σου παρέθεσα.

patrioten
11.12.2013, 12:21
Από υδραυλικός, γυναικολόγος… (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.vryxellakia&id=30029)

Χριστίνα Πουλίδου

Ας υποθέσουμε λοιπόν, ότι κάνετε μια δουλειά που δεν σας αρέσει, ή που βρίσκεται σε καθοδική τροχιά. Ας υποθέσουμε, επίσης, ότι έχετε εντοπίσει κάτι που ερεθίζει το ενδιαφέρον σας, ότι έχετε πει από μέσα σας «βρε, να μην ήμουν…», ή βλέπετε ευκαιρίες δίπλα σας, πλην όμως εσείς δεν έχετε τις αναγκαίες γνώσεις ή τις απαραίτητες δεξιότητες. Σε αυτούς τους υποθετικούς λόγους λοιπόν, η Σουηδία δίνει λύσεις - κάθε εργαζόμενος/η που έχει κλείσει .........................

Το CSN Studiebidrag για να το δικαιούσαι δεν είναι κάτι απλό απαιτεί πολλές προϋποθέσεις για να το πάρεις και αν δεν ανταποκρίνεσαι η δεν πληροίς τους όρους, ενδέχεται να σου ζητάνε πίσω τα χρήματα να σε κυνηγάει ο kronofogden (δικαστικός κλητήρας είσπραξης χρεών) και να μπλέξεις άσχημα, γενικότερα υπάρχει πλήρης έλεγχος για ότι κάνεις, δεν είναι κάτι απλό, στο λίνκ του CSN γράφει πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται.

Στη Σουηδία η κυβέρνηση είναι κεντροδεξιά .
Στην Σουηδία ο κεντροδεξιός κομματικός συνασπισμός υπό τον πρωθυπουργό Φρέντρικ Ράινφελντ κέρδισε τις εκλογές με ποσοστό 49,2% των ψήφων, που αντιστοιχεί σε 172 έδρες επί συνόλου 349 του κοινοβουλίου.
Για πρώτη φορά εισήλθε στη Βουλή το ακροδεξιό κόμμα των "Σουηδών Δημοκρατών", το οποίο εξασφάλισε 20 έδρες.
Η αριστερή παράταξη Πράσινοι και "Σοσιαλδημοκράτες" συγκέντρωσε ποσοστό 43,7% και 157 έδρες
Ο Ράινφελτ έγινε ο πρώτος κεντροδεξιός πρωθυπουργός στην χώρα του που επανεξελέγη για δεύτερη συνεχή φορά.

CSN Studiebidrag ! (http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiehjalp/studiebidrag-1.4694)

LostInTranslation
11.12.2013, 12:23
När kan du inte få studiemedel? - CSN (http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiemedel/1.11496)

Studera i Sverige - CSN (http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiestod-utlandsk-medborgare/studera-sverige)

EU-medborgare - CSN (http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiestod-utlandsk-medborgare/studera-sverige/eu-medborgare)

EU-rätten - CSN (http://www.csn.se/lattlast/studiestod/studiestod-utlandsk-medborgare/studera-sverige/eu-medborgare/1.4701)

Για να πάρεις φοιτητικό επίδομα ως ευρωπαίος πολίτης πρέπει να πληροίς κάποιες προυποθέσεις ! Διάβασε στο λίνκ που σου παρέθεσα.

ευχαριστώ!απ ότι κατάλαβα πρέπει να μένεις και να εργάζεσαι για 2 χρόνια στην Σουηδία και μετά μπορείς να πάρεις το φοιτητικό επίδομα.

patrioten
11.12.2013, 13:53
ευχαριστώ!απ ότι κατάλαβα πρέπει να μένεις και να εργάζεσαι για 2 χρόνια στην Σουηδία και μετά μπορείς να πάρεις το φοιτητικό επίδομα.

Το CSN Studiebidrag για να το δικαιούσαι δεν είναι κάτι απλό, απαιτεί πολλές προϋποθέσεις για να το πάρεις και αν δεν ανταποκρίνεσαι η δεν πληροίς τους όρους, ενδέχεται να σου ζητάνε πίσω τα χρήματα να σε κυνηγάει ο kronofogden (δικαστικός κλητήρας είσπραξης χρεών) και να μπλέξεις άσχημα, γενικότερα υπάρχει πλήρης έλεγχος για ότι κάνεις, δεν είναι κάτι απλό .

Tsiakantaris
11.12.2013, 21:09

Θερμα συγχαρητηρια! :)

Τι σπουδαζεις, αν επιτρεπεται?

Να εισαι καλα

patrioten
13.12.2013, 12:24
Το Σουηδικό εκπαιδευτικό σύστημα .
Så här fungerar svenska utbildningssystemet .

Svenska utbildningssystemet ! (http://www.utbildningsinfo.se/gymnasieskola)

epoptis
22.12.2013, 11:39
καλημερα!!μια ερωτηση !!εχω 2 παιδια που το ενα εδω στην Ελλαδα παει Δ δημοτικου και το αλλο Β γυμνασιου αλλα σε μουσικο γυμνασιο...στη Σουηδια θα πανε σε σουηδικο σχολειο ετσι?δεν θα υπαρχει δυσκολια στην αρχη?κατατοπιστε με λιγο να ξερω γιατι εχω προβληματιστει πολυ.. καλα Χριστουγεννα σε ολους

ευανθια
22.12.2013, 12:17
Καλημέρα !!! Δεν θα σου πώ πολλά , παρά μόνο ότι για τα παιδιά ειδικά, η Σουηδία είναι κυριολεκτικά παράδεισος !!!
καλημερα!!μια ερωτηση !!εχω 2 παιδια που το ενα εδω στην Ελλαδα παει Δ δημοτικου και το αλλο Β γυμνασιου αλλα σε μουσικο γυμνασιο...στη Σουηδια θα πανε σε σουηδικο σχολειο ετσι?δεν θα υπαρχει δυσκολια στην αρχη?κατατοπιστε με λιγο να ξερω γιατι εχω προβληματιστει πολυ.. καλα Χριστουγεννα σε ολους

epoptis
22.12.2013, 19:26
να σαι καλα αλλα δεν με καλυψες!!_antio:

ευανθια
22.12.2013, 22:42
epoptis σε σουηδικό σχολείο θα πάνε τα παιδιά φυσικά. Θα χάσουν μια χρονιά γιατί στην αρχή θα τα βάλουν σε ειδικό τμήμα για να μάθουν την γλώσσα. Τα παιδιά μαθαίνουν πολύ γρήγορα, και συνήθως προσαρμόζονται πιο εύκολα απο τους ενήλικες . Έγραψα παραπάνω ότι για τα παιδιά είναι παράδεισος, και με αυτό εννοώ ότι πραγματικά τα παιδιά στα σχολεία περνάνε όμορφα, μαθαίνοντας με ότι αυτό περιλαμβάνει !!! Για αυτό που πρέπει να χαίρεσαι πάνω απο όλα είναι ότι αν έρθεις σουηδία , εξασφαλίζεις για τα παιδιά σου μια πάρα πολύ καλή εκπαίδευση, και με λαμπρό μέλλον ! Οι δυσκολίες στην αρχή σίγουρα θα υπάρχουν αλλά είναι τόσο ωραίος ο τρόπος διδασκαλίας και η καθημερινότητα στο σχολείο που η εκμάθηση γίνεται διασκέδαση πραγματικά !! Είναι πολλά τι να σου πρωτογράψω , αν έρθεις θα τα δείς μόνη σου , ψάξε καί λίγο στο ιντερνετ. Ελπίζω τώρα να σε βοήθησα λίγο ! Καλές γιορτές !!

patrioten
22.12.2013, 23:48
να σαι καλα αλλα δεν με καλυψες!!_antio:

Γεια σου epoptis !
Ρίξε μια ματιά εδώ .

Stockholms Musikgymnasium ! (http://kungsholmensgymnasium.stockholm.se/flitigt-anlitade-korelever)

Grundskola Förskola och grundsärskola ! (http://www.stockholm.se/ForskolaSkola/Grundskola/)

Bilder ForskolaSkola/Grundskola ! (https://www.google.se/search?q=F%C3%B6rsta+skolan+FBK+,+FOTO&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=8Fe3UqHoBdL5yAP3hoDABg&ved=0CDAQsAQ&biw=1364&bih=683#q=grundskolan+FOTO+2013+Stockholm&tbm=isch)

epoptis1
23.12.2013, 01:10
σας ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας!!με κατατοπισατε πληρως :yes:

evol
03.09.2014, 02:39
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο γιατί έχω μπερδευτεί.. Διάβασα κάποια λινκς για μεταπτυχιακές σπουδές που σύστησαν κάτι παιδιά εδώ αλλά.. το ένα λέει ότι είναι δωρεάν, το άλλο λέει είναι δωρεάν σε κυβερνητικά πανεπιστημία αλλά δύσκολα γίνεται η εισαγωγή γιατί πρέπει να υπάρχει κάποια υποτροφία ή να μπορεί να χρηματοδοτεί με ιδίους πόρους(γραφείο διασύνδεσης) και μετά ένα άλλο που λέει ότι αν δεν είσαι γενικά από σκανδιναβία πληρώνεις... Μία άκρη κάτι? ας αφήσουμε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια έξω γιατί εκεί παντού πληρώνεις. Σας ευχαριστώ πολύ! Διάβασα ακόμα και το πρόσφατο του πατριωτέν αλλά είναι κυρίως στα σουηδικά

patrioten
03.09.2014, 10:45
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο γιατί έχω μπερδευτεί.. Διάβασα κάποια λινκς για μεταπτυχιακές σπουδές που σύστησαν κάτι παιδιά εδώ αλλά.. το ένα λέει ότι είναι δωρεάν, το άλλο λέει είναι δωρεάν σε κυβερνητικά πανεπιστημία αλλά δύσκολα γίνεται η εισαγωγή γιατί πρέπει να υπάρχει κάποια υποτροφία ή να μπορεί να χρηματοδοτεί με ιδίους πόρους(γραφείο διασύνδεσης) και μετά ένα άλλο που λέει ότι αν δεν είσαι γενικά από σκανδιναβία πληρώνεις... Μία άκρη κάτι? ας αφήσουμε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια έξω γιατί εκεί παντού πληρώνεις. Σας ευχαριστώ πολύ! Διάβασα ακόμα και το πρόσφατο του πατριωτέν αλλά είναι κυρίως στα σουηδικά

Γεια σου evol !

Αν θυμάμαι καλά ενδιαφερόσουν για Γερμανία.
Για να προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να γίνεις πιό σαφής.
Μεταπτυχιακές σπουδές,...με τι αντικείμενο σπουδών ?
Σκανδιναβία,...που σε ποιά χώρα,...?...σε ποιά πόλη ενδιαφέρεσαι να πας...?... έχεις εντοπίσει κάποιο πανεπιστήμιο...Δανία, Νορβηγία, Σουηδία ?...

evol
04.09.2014, 01:02
Γειά σου πατριωτέν! Καλά θυμάσαι για την Γερμανία.. Ακόμη ενδιαφέρομαι η αλήθεια για Γερμανία απλά ήθελα να κοιτάξω και για άλλη μία χώρα, την Σουηδία για αυτό απευθύνομαι σε αυτό το θέμα! Αρχικά όχι δεν εντόπισα πανεπιστήμιο ή πόλη καθώς αρχικά ξεκίνησα να διαβάζω το γραφείο διασύνδεσης για γενικές πληροφορίες και έξου όλα τα ερωτήματα που έχω πιο πάνω. Γνωρίζω ότι αν πάω σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο πρέπει να τα πληρώσω όλα. (Για την Σουηδία μιλάμε τώρα, παρόλο που έχω και μεγάλο ενδιαφέρον για την Γερμανία όπως ανάφερες). Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι για δουλειά δύσκολα θα κατατοπηστώ είτε Σουηδία είτε Γερμανία και σκέφτηκα την δυνατότητα καποιου μεταπτυχιακού, εάν είναι κάπου δωρεάν.
Η σχολή που τελειώνω είναι ΑΤΕΙ ηχοληψία. Ενδιαφέρομαι λοιπόν ηχοληψία ή μουσικές σπουδές. Αυτά! Δουλειά χωρίς την γλώσσα δεν παίζει...

patrioten
04.09.2014, 13:45
Γειά σου πατριωτέν!
Η σχολή που τελειώνω είναι ΑΤΕΙ ηχοληψία. Ενδιαφέρομαι λοιπόν ηχοληψία ή μουσικές σπουδές. Αυτά! Δουλειά χωρίς την γλώσσα δεν παίζει...

Γεια σου evol !

Διάβασε τα παρακάτω λίνκ με google translate !
Άν έχεις απορίες και θέλεις περαιτέρω πληροφορίες, μπορείς να τους στείλεις mail χωρίς καμία υποχρέωση.

1)Το SAE Institute στην Στοκχόλμη προσφέρει μαθήματα μηχανικού ήχου, παραγωγή μουσικής, τραγούδι και μουσική επιχειρήσεων. (υπάρχουν και μαθήματα εξ΄ αποστάσεως).
Το SAE Institute στην Στοκχόλμη είναι το μεγαλύτερο σχολείο στον κόσμο των δημιουργικών μέσων μουσικής.
https://stockholm.sae.edu/sv/home/

2)Μπορείς να επικοινωνήσεις με το SAE Institute, και από το facebook.
https://www.facebook.com/saeinstitutesthlm

3)Πληροφορίες, προσφορές και ενημερωτικά δελτία από το SAE Institute.
https://stockholm.sae.edu/sv/form/559

http://d1gns46gm3ntni.cloudfront.net/educations/education37929/5.jpg

swedoc
08.09.2014, 23:09

Τα μεταπτυχιακά στη σουηδία είναι δωρεάν για όλους τους ευρωπαίους πολιτες. Ακόμα και για τη φοίτηση στα (λίγα) ιδιωτικά πανεπιστήμια. :yes:
Για αγγλόφωνα προγράμματα, ψάξου στο:

Study in Sweden | Welcome to Study in Sweden (http://studyinsweden.se/)

Εκεί έχει μαζεμένα όλα τα αγγλόφωνα προγράμματα πανεπιστημίων.
Το να σε πάρουν όμως σε μάστερ δε σημαίνει ότι παίρνεις το personnummer παρά ένα παροδικό samordningsnummer.

patrioten
09.09.2014, 13:53
Αναζήτηση για μαθήματα σε όλα τα σουηδικά πανεπιστήμια.
Εφαρμόστε σε απευθείας σύνδεση για τα Σουηδικά πανεπιστήμια και πανεπιστημιακά κολέγια σχετικά με τη διαδικασία εισαγωγής.

https://www.universityadmissions.se/intl/start

Studera i Sverige - UHR (http://www.uhr.se/sv/Bedomning-av-utlandsk-utbildning/Utlandsk-utbildning/Studera-i-Sverige/)

https://www.universityadmissions.se/Global/Bilder/Puffar/Guide_puff_Internationell.png

evol
12.09.2014, 00:29
Σας ευχαριστώ! θα τα κοιτάξω αν και πρέπει να αποφασίσω κάποια πράγματα όπως μου πρότεινε ο πατριωτέν!

patrioten
27.09.2014, 14:39
Kock-Stockholms Hotell och restaurangskola
Chef/Στοκχόλμη ξενοδοχείο και εστιατόριο σχολές

Jobba som kock - kockutbildning (http://www.studentum.se/Kock_296855.htm)

http://d1gns46gm3ntni.cloudfront.net/educations/education296855/1.jpg

Barskola i Stockholm

Bartenderskola / Bartenderutbildning | Stockholm Barakademi (http://www.barakademi.se/utbildning/bartender)

http://www.barakademi.se/images/500/Barakademin65.jpg

Frisörutbildning-Style Education
Κομμώσεις Style Εκπαίδευση

Fris (http://www.komvuxutbildningar.se/Frisoerutbildning_174038.htm)

http://d1gns46gm3ntni.cloudfront.net/educations/education174038/1.jpg

zolio
11.02.2015, 08:02
το λινκ δεν λειτουργει πια.

ελένη1966
16.05.2015, 16:49
καλημέρα!! Μέσα στην ομάδα είχα παλαιότερα διαβάσει ότι κάποιος -α- είναι δικηγόρος. θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα όπως: η κόρη μου θα πάει γ΄λυκείου κατεύθυνση Θεωρητική δεν θέλει να δώσει Πανελλαδικές (για να έχει μεγαλύτερο βαθμό και να αποφύγει τα φροντιστήρια ) ώστε να φύγει Σουηδία και να πάει στην άλλη κόρη μου που είναι εκεί για σπουδές Νομικής.
Αυτό ξέρει κανείς αν γίνεται σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στη Στοκχόλμη ή μόνο Σουηδικό αφού μάθει την γλώσσα??
Τι βαθμό πρέπει να έχει απο εδώ για να μπορέσει να μπεί εκεί στην Νομική??Ευχαριστώ για την εκ νέου βοηθειά σας!!!

patrioten
18.05.2015, 13:35
Juridisk

http://media.nooneel.se/2013/02/V%C3%A5ren_2011_k%C3%B6rsb%C3%A4r-089.jpg

https://www.yrkeshogskolan.se/Utbildningar/Sok/?q=&area=5&region=10&region=20&region=9&region=21&region=13&region=23&region=6&region=8&region=7&region=25&region=12&region=1&region=4&region=3&region=17&region=24&region=22&region=19&region=14&region=18&region=5&when=spring-2015&when=fall-2015&when=spring-2016&when=fall-2016&when=spring-2017&when=fall-2017&when=spring-2018&when=fall-2018&when=spring-2019&when=fall-2019&type=&pace=&lang=&org=

ελένη1966
20.05.2015, 00:34
:thanks_patrioten

Daniel
10.01.2016, 02:52
Για σας υπάρχει ή γνωρίζετε κάποιον/α που να πήγε τώρα πρόσφατα για μεταπτυχιακές σπουδές στην Σουηδία...έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την αίτηση και θα ήθελα βοήθεια.

patrioten
10.01.2016, 10:19
Μεταπτυχιακές Σπουδές στην Σουηδία
1. ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
2. Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
3. Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
4. ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ
5. ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
6. ΠΗΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ
7. ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ (http://www.career.tuc.gr/3721.0.html#c8026)

Η ΑΙΤΗΣΗ (http://www.career.tuc.gr/3542.0.html#c7951)

Daniel
10.01.2016, 12:59
Σε ευχαριστώ patrioten για την άμεση ανταπόκριση...

Έχω κάνει την έρευνά μου και ετοιμάζω τα δικαιολογητικά, απλά επειδή δεν είμαι σίγουρος για κάποια θεματάκια (π.χ. θέλουν Σφραγίδα της Χάγης, ή όταν λένε στο universityadmission ότι θέλουν cerificate AND diploma εννοούν αντίγραφο πτυχίου και τον πάπυρο που μας δίνουν ή μόνο απλά το πρώτο είναι αρκετό, θεωρείται έγκυρη η μετάφραση από δικηγόρο ή πρέπει να είναι από την μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών). Επειδή ζητάω αυτές τις λεπτομέρειες και διευκρινίσεις θα ήθελα βοήθεια από κάποιον/α που έχει ήδη γίνει δεκτός για μεταπτυχιακές σπουδές εκεί και έχει περάσει από αυτή την διαδικασία σχετικά πρόσφατα.

Επίσης αισθάνομαι όμορφα που βρήκα αυτό το φόρουμ για να βοηθηθούμε

Ευχαριστώ

patrioten
10.01.2016, 21:34
Γεια σου Daniel.

Εξαρτάται από το πανεπιστήμιο που θα πας.
Το καλύτερο και το πιο έγκυρο είναι να επικοινωνήσεις με (τηλ.η mail, με αγγλικά),και να ρωτήσεις να σου πουν τι ακριβώς θέλουν, από πρώτο χέρι.

Γιάννης Γιαννάκης
11.01.2016, 19:12
Εγώ πήγα στο ΚΤΗ για μεταπτυχιακό και δέν μου δίνανε ούτε δωρεάν μαθήματα Σουηδικών πάντως.. και τις πτυχιακές μας εργασίες τις κάναμε στο πανεπιστήμιο.. ούτε λόγος για πρακτική σε σουηδική βιομηχανία.. με άλλα λόγια απλως σου πουλάνε ένα πτυχίο και σου λένε στο καλό..

patrioten
12.01.2016, 10:20
Μεταπτυχιακά στη Σουηδία: Πλήρης οδηγός !

Μεταπτυχιακά στη Σουηδία: Πλήρης οδηγός! - citycampus (http://citycampus.gr/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%C E%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1/)

https://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?t=7713

The BioMed LabS Magazine… (http://www.bmlabs-mag.gr/?p=7125)

Μεταπτυχιακό στη Σουηδία... (http://www.masterstudies.gr/Master/%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1/)