PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Σελίδες : 1 [2]

helpme
18.12.2012, 19:54
Καλησπέρα παιδια,
πολυ καλη η δουλειά σας εδώ και μπραβο σε όλους σας !!!
... εχω και εγώ το "προβληματακι μου" και αποτι βλεπω ΙΣΩΣ κάποιος να μπορέσει να βρεί άκρη.
λοιπόν, είμαι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να πάω εξωτερικό για δουλειά πλέον. Η γυναίκα μου έχει δουλέψει ΞΑΝΑ Σουηδία και έχει ήδη personnumber. Το αστέιο αλλά και παράλληλα δραματικό είναι ότι ΑΝ βρούμε διαμονή στην Σουηδία, μπορούμε να δουλέψουμε ΑΜΕΣΩΣ, καθόσον ήδη έχουμε βρει δουλειά. Εγώ (Κώστας) 53 ετών, η γυναίκα μου 47 και η εξαδέρφη της 41, αναζητούμε σπίτι ή δωμάτιο/α στην περιοχή Στοκχόλμη, Ουπσάλα αλλα και στα περίχωρα φυσικά. Όπως καταλαβαίνετε, ΔΕΝ χρειάζεται να τονίσω πως δεν έχουμε καμμιά ιδιαίτερη απαίτηση !!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας αλλά και για τον χρόνο σας

sokratis-salonika
19.12.2012, 23:52
εδω μεσα σιγουρα δεν προκειται να σε βοηθησει κανεις οτι λιγο πολυ αν διαβασεις οτι το 90 % αντιμετοπιζουν ολοι το ιδιο προβλημα τησ στεγης...
τωρα εσυ με την σειρα σου το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις και να διαβασεις λιγο καλυτερα μεσα στο φορουμ για καποιες σελιδες που αναφερουν καποια παιδια για ενοικιασεις και αν εισαι τυχερος θα βρεις.
στοκχωλμη δυσκολα για περιχωρα κατι παιζει αλλα και παλι αναλογως το ποσο εξαφανιζεσαι απο την πρωτευουσα!

helpme
20.12.2012, 11:47
Ευχαριστω Σωκράτη, απλά έλεγα μηπως κάποιος γνωρίζει κάτι για κάποιο κατάλυμα που μένει ελεύθερο. Εξ'αλλου, όσο περισσότεροι γνωρίζουν ένα πρόβλημα τόσο πιο εύκολα θα λυθεί. Γιαυτό ΜΗΝ με ξεχνάτε παιδιάααααα ...

sokratis-salonika
20.12.2012, 13:31
παρακαλω, αν και δεν σε βοηθησα εγω καθολου.
το θεμα ειναι μηπως κατα λαθος σε βοηθησει καποιοσ απο εδω,αλλιως οπως λεει και το ελληνικο ρητο...ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΥΧΙΑ ΝΑ ΞΥΣΤΕΙΣ και περιμενεις απο τους αλλους........κλαφτα χαραλαμπε.

vstrommer71
20.12.2012, 23:07
Ευχαριστω Σωκράτη, απλά έλεγα μηπως κάποιος γνωρίζει κάτι για κάποιο κατάλυμα που μένει ελεύθερο. Εξ'αλλου, όσο περισσότεροι γνωρίζουν ένα πρόβλημα τόσο πιο εύκολα θα λυθεί. Γιαυτό ΜΗΝ με ξεχνάτε παιδιάααααα ...
Φιλε μου,θα κοιταξω αν παιξει τιποτα.Ειμαι κι εγω σε διαδικασια μετακομισης οποτε να δω μηπως με ενα σμπαρο,ριξουμε δυο τρυγονια!
Στειλε μου αν θες το τηλ σου να μιλησουμε.
Τα σεβη μου!

Georgia9
13.01.2013, 16:55
καλά, οταν κλείνεις ένα σπίτι και μπαίνεις μέσα δεν υπογράφεται πάντα συμβόλαιο?? δεν το καταλαβαίνω αυτό.. _antio:

αφηστε το παιδες η τυπισα ειναι απατη....
ενω στην αρχη ειχαμε πει ολα θα ειναι μεσα στο ενοικιο....τωρα μου ζηταει να της πληρωσω το ρευμα και το τηλεφωνο.....
μαλακια μου απο αρχη που δεν την εβαλα να μου γραψει συμβολαιο.....
ελληνες..........

kos316
14.01.2013, 22:32
Kαλη χρονια σε ολα τα παιδια.

Αυτη την στιγμη βρισκομαι στο σταδιο οπου κοιταω για στεγη στο Sundbyberg αλλα οι τιμες ειναι τσουχτερες για ενα επιπλωμενο δωματιο σε αυτη την περιοχη.

Στο θεμα της δουλειας ευτυχως βρηκα γρηγορα την ακρη(μαθε τεχνη και αστηνε..) αλλα τα υπολοιπα με βασανιζουν αρκετα(μεταφορικο μεσο,σπιτι κτλ)

Τελος παντων,ας φτασω με το καλο πανω και βλεπουμε,ενα ενα ολα θα γινουν.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μηπως υπαρχουν καποιες περιοχες με λιγο φθηνοτερα ενοικια(3000kr ειναι καλα) κοντα ομως στο Sundbyberg,Solna κτλ

saetron
15.01.2013, 12:50
tensta rinkeby υποβαθμισμενες αρκετα αλλα φθηνες

vstrommer71
15.01.2013, 17:46
Να βοηθησω κι εγω με τις μικρες μου δυναμεις!
Κατα τυχη πελατης που του εφτιαξα τον υπολογιστη νοικιαζει μικρο διαμερισμα.Περιοχη Fittja,γκαρσονιερα,ημιεπιπλωμ ενη(εχει καποια επιπλα μου ειπε μεσα),ζηταει ενοικιο 4500 κορωνες.Προσοχη ΔΕΝ το εχω δει το διαμερισμα,μονο το τηλ του ανθρωπου εχω!Μου ειπε οτι ειναι για ενα ατομο,αλλα δεχεται και ζευγαρι χωρις παιδια
Απο οτι καταλαβα το σπιτακι ειναι αμεσα διαθεσιμο.Οποιος ενδιαφερεται ας κανει ενα π.μ να του δωσω το τηλ του ιδιοκτητη

kos316
15.01.2013, 23:39
4,5Kr για δωματιο? Ειναι πολλα,εκτος κ εαν ειναι εντελως αυτονομο και πανω απο 25-30 τετραγωνικα.

Οπως και να'χει ευχαριστω πολυ ¨)

Θα κοιταξω σε tensta rinkeby που προτεινε ο παραπανω φιλος

Georgia9
19.01.2013, 23:02
Τα νοίκια στη Σουηδία στα ύψη! (http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/2013/01/19/%CF%84%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%8D%CF%88%CE%B7/#comments)

καλά, ψηφίσανε τέτοιο νόμο στο κοινοβούλιο??..

ευανθια
20.01.2013, 01:19
Τα νοίκια στη Σουηδία στα ύψη! (http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/2013/01/19/%CF%84%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%8D%CF%88%CE%B7/#comments)

καλά, ψηφίσανε τέτοιο νόμο στο κοινοβούλιο??..

Γεωργία εδώ είναι ο νόμος Privatuthyrning av bost (http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-Lagar/Utskottens-dokument/Betankanden/Arenden/201213/CU3/?lattlast=true)

Βάλε το google translate για μετάφραση.

Εγώ δεν διάβασα πουθενά για ποσοστό αυξήσεων κλπ.
Ο νόμος γράφει ότι οι ιδιοκτήτες που θέλουν να νοικιάσουν το σπίτι τους θα μπορούν να το νοικιάσουν όσο θέλουν . Πρίν υπήρχε νόμος που έλεγε πόσο πρέπει να νοικιάσει κάποιος το σπίτι του.
Επίσης όταν κάποιος θεωρεί ότι τι ενοίκιο που πληρώνει είναι ακριβό θα μπορεί να πηγαίνει και πάλι στο δικαστήριο , δηλαδή θα μπορεί να γίνει μείωση ενοικίου , αλλά δεν θα παίρνει λεφτά πίσω όπως ίσχυε πρίν.

Βάλε τον μεταφραστή και διάβασε τον νόμο .

Οσο για το κέντρο της στοκχόλμης ούτως η άλλιως τα ενοίκια είναι ακριβά .
Η στοκχόλμη δεν είναι μόνο στο κέντρο ...υπάρχουν πολλοί δήμοι γύρω απο το κέντρο με φτηνότερα ενοίκια και ίσως περιοχές που είναι ακόμα πιο όμορφες απο το κέντρο !

Και επίσης δεν είμαι σίγουρη άν αυτός ο νόμος αφορά τις εταιρίες των δήμων που νοικιάζουν σπίτια , η απλώς κάποιον ιδιώτη που είναι ιδιοκτήτης σπιτιού και θέλει να το νοικιάσει !

Στο λίνκ που έβαλες παραπάνω δεν ξέρω πώς βρέθηκαν αυτά τα ποσα και τα ποσοστά αυξήσεων .

gio75
20.01.2013, 10:23
..................... :bad_: help2 _klama :shocked:............

δε χρειαζονται λογια.....ειναι περιττα!!!

Minos
20.01.2013, 22:39
Ναι το έκαναν.
Είναι για τα λεγόμενα bostadsrätt, μονοκατοικίες και ενοικιαζόμενα δωμάτια. Για διαμερίσματα από δεύτερο χέρι, δεν είναι αυτός ο νόμος.
Οι τιμές βρίσκονται εύκολα. Υπολογίζουν τα έξοδα (νοίκι, έξοδα για ρεύμα, ιντερνετ, για τα επιπλα που διαθέτουν κλπ) συν το το 4% τόκους πάνω στην τιμή του διαμερίσματος/σπιτιού. Αν δηλαδή ένα τριάρι έχει ένα νοίκι και έξοδα 7.000 κορώνες και η τιμή του διαμερίσματος είναι 3.000.000 κορώνες τότε το νέο νοίκι θα είναι 7.000+10.000 (120.000:12 μήνες)= 17.000 κορώνες.
Παλιά επίσης μπορούσες να απαιτήσεις τα λεφτά σου πίσω αν έπαιρναν υπερβολικό νοίκι. Τώρα δεν μπορείς να πάρεις τίποτα αλλά ίσως να μειωθεί το νοίκι, αν στην παραπάνω περίπτωση που γράψαμε έβαζαν ένα νοίκι 18.000 ή 19.000 κορώνες. Αυτό βέβαια με ένα μεγάλο ΙΣΩΣ!

AmazonaEllinida
01.02.2013, 21:37
καλησπερα με ενδιαφερει το διαμερισμα σε παρακαλο επηκοινονησε μαζιμου

KostasDeb
05.02.2013, 00:46
Καλησπερα ειναι μεγαλη αναγκη και οποιος μπορει ας με βοηθησει, οπως σας ειχα πει σε ενα τοπικ που ανοιξα λογο εξαπατησης ειμαστε στα χαμενα εγω 22ετων και η μητερα μου 45. Συγκεκριμενα χρειαζομαστε σπιτι στα περιχωρα στοκχολμης η ουπσαλα αλλα σαν συγκατικηση στις 12/2 εχω κλησει φτηνα αεροπορηκα απο σκελλεφτεα γιατι εδω δεν υπαρχει ουτε δουλεια ουτε σπιτια... δεν εχουμε περσονουμερς επιδι δεν καταφεραμε να δουλεψουμε για το συμβαν που σας ειχα αναφερει. Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια και παλι ευχαρηστω.

saetron
03.03.2013, 22:51
παιδια υπαρχει διαθεσιμο δωματιο στο Rissne απο τον απριλιο για πληροφοριες στο τηλεφωνο 0763084462

ευανθια
09.04.2013, 13:39
Για ενοικίαση σπιτιού πρώτο χέρι διαβάστε εδώ
Så hittade vi lediga lägenheter hyreslägenheter hyresrätter Stockholm | FixaKontraktet.se (http://www.fixakontraktet.se/anvandarberattelser)

saetron
09.04.2013, 20:09
5 μηνες τους πληρωσα και τπτ...μια μουφα και μιση ειναι...

saetron
16.04.2013, 22:46
Yπαρχει διαθεσιμο δωματιο στην περιοχη Rissne τηλ 0763084462 Κ. Καιτη

#REM#
15.05.2013, 23:31
Παιδια καλησπερα!!Ειμαστε τετραμελης οικογενεια και ψαχνουμε για σπιτι με μια η' δυο κρεβατοκαμαρες στα προαστια της Στοκχολμης!Επειδη ξερουμε οτι πολυυυυ δυσκολο το θεμα του σπιτιου,αν καποιος γνωριζει η' ακουσει κατι ας μου στελει παρακαλω πολυ ενα μνμ!!!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!Καλη σας νυχτα!

00000
16.05.2013, 12:46
Παιδια καλησπερα!!Ειμαστε τετραμελης οικογενεια και ψαχνουμε για σπιτι με μια η' δυο κρεβατοκαμαρες στα προαστια της Στοκχολμης!Επειδη ξερουμε οτι πολυυυυ δυσκολο το θεμα του σπιτιου,αν καποιος γνωριζει η' ακουσει κατι ας μου στελει παρακαλω πολυ ενα μνμ!!!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!Καλη σας νυχτα!

Η μοναδικη σας ελπιδα ειναι καποιος Σερραιος της Στοκχολμης ή καποιος που τον ξερετε και θελει να σας βοηθησει.. που και παλι δυσκολο ειναι γιατι στη Σουηδια δεν συμφερει να εχεις ξενοικιαστο το σπιτι σου ουτε για ενα μηνα..

Εισαι σιγουρη οτι θες να νοικιασεις το σπιτι που λες?.. γιατι αυτο θα κοστιζει πανω απο 600-700 Ευρω το μηνα.. Δεν συμφερει..

Αμα θα πατε μονιμα τοτε καλυτερα να αγορασετε ενα.. Στη Σουηδια βασικα δεν νοικιαζονται τα σπιτια.. πουλιουνται.. και ενας Σουηδος που παει απο τη μια πολη στην αλλη δεν νοικιαζει σπιτι αλλα πουλαει αυτο που εχει και αγοραζει αλλο εκει που θα παει... Ετσι το χουν στη Σουηδια με τα σπιτια..

#REM#
16.05.2013, 13:53
Η μοναδικη σας ελπιδα ειναι καποιος Σερραιος της Στοκχολμης ή καποιος που τον ξερετε και θελει να σας βοηθησει.. που και παλι δυσκολο ειναι γιατι στη Σουηδια δεν συμφερει να εχεις ξενοικιαστο το σπιτι σου ουτε για ενα μηνα..

Εισαι σιγουρη οτι θες να νοικιασεις το σπιτι που λες?.. γιατι αυτο θα κοστιζει πανω απο 600-700 Ευρω το μηνα.. Δεν συμφερει..

Αμα θα πατε μονιμα τοτε καλυτερα να αγορασετε ενα.. Στη Σουηδια βασικα δεν νοικιαζονται τα σπιτια.. πουλιουνται.. και ενας Σουηδος που παει απο τη μια πολη στην αλλη δεν νοικιαζει σπιτι αλλα πουλαει αυτο που εχει και αγοραζει αλλο εκει που θα παει... Ετσι το χουν στη Σουηδια με τα σπιτια..

Σευχαριστω 00000 για την απαντηση!Απ'οσα διαβασα κι απ'οτι καταλαβα ειναι πολυ δυσκολο να δωσουν οι τραπεζες δανειο και ειδικα σε μας που ειμαστε νεομεταναστες και πολυ φρεσκοι στην Σουηδια!!!!Για αρχη πρεπει σιγουρα να νοικιασουμε,δεν μας περασε καν απο το μυαλο να αγορασουμε!

00000
16.05.2013, 14:42
Σευχαριστω 00000 για την απαντηση!Απ'οσα διαβασα κι απ'οτι καταλαβα ειναι πολυ δυσκολο να δωσουν οι τραπεζες δανειο και ειδικα σε μας που ειμαστε νεομεταναστες και πολυ φρεσκοι στην Σουηδια!!!!Για αρχη πρεπει σιγουρα να νοικιασουμε,δεν μας περασε καν απο το μυαλο να αγορασουμε!

Βασικα ειναι η μανα μου απο την περιοχη Σερρων και γνωρισα και μερικους Σερραιους στη Στοκχολμη μπας και με βοηθησουν οταν εψαχνα εγω σπιτι.. για αυτο στο λεω.. αλλα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.. περισσοτερες πιθανοτητες να βρεις κατι ειναι σε περιοδο διακοπων γιατι πολλοι κατεβαινουν Ελλαδα τοτε και νοικιαζουν τα σπιτια τους.. αλλα και παλι για ενα διαστημα..

Εμεινα 6 μηνες στη Στοκχολμη και εψαχνα συνεχως για δωματιο να μεινω και μετα απο 4 μηνες τρεξιματος ειχα βρει ενα σπιτι σαν αυτο που θες απο ενα Ελληνα μεγαλογιατρο στο Älvsjö.. 600 Ευρω το μηνα χωρις το λογαριασμο ρευματος..
Αν δεν εχετε δηλαδη καποιον επανω να σας βοηθησει καπως μην ξεκινατε καθολου να πατε.. Ακομα και αν παει καποιος επανω για να ψαξει και να κλεισει κατι στο ξεκαρφωτο θα χαλασει αρκετα χρηματα και θα ταλαιπωρηθει παρα πολυ..

#REM#
18.05.2013, 12:38
Γεια σας!Κοιταζοντας τα σαιτ ευρεσεως σπιτιων,καποια ζητανε συνδρομη.Γνωριζετε αν ειναι αξιοπιστα και αποτελεσματικα;;;

jannis
18.05.2013, 13:48
Γεια σας!Κοιταζοντας τα σαιτ ευρεσεως σπιτιων,καποια ζητανε συνδρομη.Γνωριζετε αν ειναι αξιοπιστα και αποτελεσματικα;;;
Nai , to BOSTANDSDIREKT kai to ANDRAHAND apodeixtikan apotelesmatika gia mena,stis 2 fores poy anazitisa spiti.
Ayto den simenei oti tha breis oposdipote.Apla aytoi poy vazoyn ta spitia toys pros enikiasi se ayta ta sait,einai sinithos pio sobara atoma.

#REM#
18.05.2013, 14:09
Nai , to BOSTANDSDIREKT kai to ANDRAHAND apodeixtikan apotelesmatika gia mena,stis 2 fores poy anazitisa spiti.
Ayto den simenei oti tha breis oposdipote.Apla aytoi poy vazoyn ta spitia toys pros enikiasi se ayta ta sait,einai sinithos pio sobara atoma.

Γιαννη,σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!!

patrioten
18.05.2013, 14:59

Για σπιτια στην Stockholm κοιτα εδω για κανενα δυαρι !

Hyr lägenhet och bostadsrätt i Stockholm - Blocket Bostad (http://www.blocket.se/bostad/uthyres/lagenheter/stockholm?q=&l=0&md=th&sr=51-60&sr=36-50&sp=1)

Θα βρεις σιγουρα σπιτι αμα ψαχνεις σοβαρα και συνεχεια !
Αμα βρεις κατι που σε ενδιαφερει (και δεν ξερεις σουηδικα)παρε τηλέφωνο και μιλα αγγλικα και πολυ ευγενικα !
Προσοχη μην δωσεις λεφτα σε κανεναν μονο με υποσχεσεις !
Χερι με χερι ,παιρνεις κλειδι δινεις λεφτα !
Φυσικα θα βρεις σπιτι μονο δευτερο χερι ,και οτι συμφωνείτε να ειναι και γραπτος ,στα αγγλικα ειναι ΟΚ !
π.χ. Προχειρο συμφωνητικο,ειναι πολυ σημαντικο !
Θελει πολλες ωρες στον υπολογιστη ,αλλα 100% θα βρεις σπιτι !
Τα γραφεια που αναφερεις ειναι καλα αλλα πρεπει να διαθετεις χρονο και χρημα !
Ανεβαίνετε επανω,μενεις καπου π.χ. φτηνο ξενοδοχειο,πανσιον,κ,λ,π. μαζι με το laptop για λιγες μερες και ψαχνεις συνεχεια το site που σου εδωσα.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ !!!

#REM#
18.05.2013, 16:21
Για σπιτια στην Stockholm κοιτα εδω για κανενα δυαρι !

Hyr lägenhet och bostadsrätt i Stockholm - Blocket Bostad (http://www.blocket.se/bostad/uthyres/lagenheter/stockholm?q=&l=0&md=th&sr=51-60&sr=36-50&sp=1)

Θα βρεις σιγουρα σπιτι αμα ψαχνεις σοβαρα και συνεχεια !
Αμα βρεις κατι που σε ενδιαφερει παρε τηλέφωνο και μιλα αγγλικα και πολυ ευγενικα !
Προσοχη μην δωσεις λεφτα σε κανεναν μονο με υποσχεσεις !
Χερι με χερι ,παιρνεις κλειδι δινεις λεφτα !
Φυσικα θα βρεις σπιτι μονο δευτερο χερι ,και οτι συμφωνείτε να ειναι και γραπτος ,στα αγγλικα ειναι ΟΚ !
π.χ. Προχειρο συμφωνητικο,ειναι πολυ σημαντικο !
Θελει πολλες ωρες στον υπολογιστη ,αλλα 100% θα βρεις σπιτι !
Τα γραφεια που αναφερεις ειναι καλα αλλα πρεπει να διαθετεις χρονο και χρημα !
Ανεβαίνετε επανω,μενεις καπου π.χ. φτηνο ξενοδοχειο,πανσιον,κ,λ,π. μαζι με το laptop για λιγες μερες και ψαχνεις συνεχεια το site που σου εδωσα.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ !!!

Νασαι καλα!!!Χιλια ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου!!!!!Καλο απογευμα!

ksenitemenos
18.05.2013, 21:51
Παιδιά καλησπέρα! Θα ρθω Σουηδία από σεπτέμβρη για μεταπτυχιακό και έχω φρικάρει με το θέμα του σπιτιού! Φοιτητή τον φερνεις τον άλλο... που διάολο θα βρει τις 7658798 μέρες που χρειάζεται αναμονή? Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια μέριμνα για τους φοιτητές?! Έχω πάθει σοκ! Τώρα παλεύω μπας και χτυπήσω κανα last minute στο sssb αλλά κι εκεί πανχλωμο το κόβω.

Anyway...plz αν έχει κανείς το οτιδήποτε υπ όψιν του, από σπίτι μέχρι συμβουλές κλπ ας βοηθήσει λίγο!!! Γενικά ενδιαφέρομαι για σπίτι κοντά στη μπλε γραμμή γιατι θα πρέπει να πηγαίνω kista...

00000
24.05.2013, 12:55
Παιδιά καλησπέρα! Θα ρθω Σουηδία από σεπτέμβρη για μεταπτυχιακό και έχω φρικάρει με το θέμα του σπιτιού! Φοιτητή τον φερνεις τον άλλο... που διάολο θα βρει τις 7658798 μέρες που χρειάζεται αναμονή? Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια μέριμνα για τους φοιτητές?! Έχω πάθει σοκ! Τώρα παλεύω μπας και χτυπήσω κανα last minute στο sssb αλλά κι εκεί πανχλωμο το κόβω.

Anyway...plz αν έχει κανείς το οτιδήποτε υπ όψιν του, από σπίτι μέχρι συμβουλές κλπ ας βοηθήσει λίγο!!! Γενικά ενδιαφέρομαι για σπίτι κοντά στη μπλε γραμμή γιατι θα πρέπει να πηγαίνω kista...

Ποιο μαστερακι κανεις? Ειναι μακρυα η Kista απο τις περιοχες που συνηθως προσφερονται δωματια για ενοικιαση απο φοιτητες.. και για να βρεις κατι κοντα στο campus ειναι σα να κερδιζεις λαχείο γιατι ολοι οι φοιτητες αυτο ψαχνουν και συνηθως τα δωματια αυτα πανε απο στομα σε στομα μεταξυ φιλων..

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να γραφτεις στο γρουπακι greek students in Stockholm στο facebook να βρεις και τα αλλα παιδακια που σπουδαζουν εκει να συνενοηθεις.. Υποψην οτι οι αγγελιες για δωματια κλειονονται σε λιγες ωρες και αυτοι που τα δινουν κανουν συχνα και τους Κινεζους γιατι περιμενουν να τους σκασεις περισσοτερα χρηματα απο αυτα που ζηταν στην αγγελια για να σε συμπαθησουν..

Με το sssb μην ταλαιπωριεσαι αδικα γιατι ειναι μουφα κατασταση και το εχουν τυπικα για να λενε οτι προσφερουν καποιο βοηθημα στους φοιτητες.. Τριχες δηλαδη..

Αυτο που κανουν ολοι στην αρχη ειναι να πιασουν κανα δωματιο για 1 μηνα για να εγκατασταθουν καπως και μετα ψαχνουν μανιωδως κατι για περισσοτερο διαστημα.. ψαξε το Lappis campus forum για αγγελίες εκτος και σου κρατησει καποιος απο πανω το δωματιο του..

Με λιγα λόγια κρατα δυναμεις γιατι θα ταλαιπωρηθεις παρα πολυ.. και φυσικα θα σκασεις πολυ χρημα..

ksenitemenos
24.05.2013, 18:15
Στο Information Systems Management στο DSV του πανεπιστημίου της Στοκχόλμης θα είμαι... Το πρόβλημά μου είναι όμως πως να κινηθώ! Τώρα έρχεται βομβαρδισμός ερωτήσεων! :P Μέχρι πότε να παλέψω μήπως βρω last-minute? Αν ανέβω πάνω, με πολύ τρέξιμο σε πόσο καιρό μπορώ να βρω κάτι πρόχειρο? Θέλω να πω, μην ανέβω από τώρα και σκάσω τόσα λεφτά σε εισιτήρια χωρίς λόγο... Και κατά πόσο έχει νόημα να ψάχνω από blocket κλπ μέσω νετ??? Και κάτι υπενοικιάσεις που λένε το δίνω για 3 μήνες πχ, το συμβόλαιο πρέπει να ναι ντε και καλά 3μηνο ή μπορείς να πεις εγώ θέλω πιο λίγο?? Επίσης για Κιστα σε ποιές περιοχές να κοιτάω?? Ας πούμε το Ηασσελμπι (καπως έτσι) ναι μεν είναι κοντά αλλά απ ότι βλέπω εξυπηρετείται μόνο με λεωφορείο και κάνεις εναν αιώνα να φτάσεις... Που προτείνεις να ψάχνω??

ps1: thnx 00000!!
ps2: μη νομιζετε ότι τέλειωσα με τις ερωτήσεις!!! :P

00000
27.05.2013, 13:58
Στο Information Systems Management στο DSV του πανεπιστημίου της Στοκχόλμης θα είμαι... Το πρόβλημά μου είναι όμως πως να κινηθώ! Τώρα έρχεται βομβαρδισμός ερωτήσεων! :P Μέχρι πότε να παλέψω μήπως βρω last-minute? Αν ανέβω πάνω, με πολύ τρέξιμο σε πόσο καιρό μπορώ να βρω κάτι πρόχειρο? Θέλω να πω, μην ανέβω από τώρα και σκάσω τόσα λεφτά σε εισιτήρια χωρίς λόγο... Και κατά πόσο έχει νόημα να ψάχνω από blocket κλπ μέσω νετ??? Και κάτι υπενοικιάσεις που λένε το δίνω για 3 μήνες πχ, το συμβόλαιο πρέπει να ναι ντε και καλά 3μηνο ή μπορείς να πεις εγώ θέλω πιο λίγο?? Επίσης για Κιστα σε ποιές περιοχές να κοιτάω?? Ας πούμε το Ηασσελμπι (καπως έτσι) ναι μεν είναι κοντά αλλά απ ότι βλέπω εξυπηρετείται μόνο με λεωφορείο και κάνεις εναν αιώνα να φτάσεις... Που προτείνεις να ψάχνω??

ps1: thnx 00000!!
ps2: μη νομιζετε ότι τέλειωσα με τις ερωτήσεις!!! :P

το last-minute ειναι τελειως ευκαιριακο και δεν πρεπει να βασιζεσαι σε αυτο.. δηλαδη αν καποιος κλεισει ενα δωματιο και για καποιο λογο το ακυρωσει διαφημιζεται μετα το δωματιο και το κλεινουν σε λιγοτερο απο minute.. ειναι δηλαδη καθαρη τυχη.. παρακολουθα το αλλα μην ελπιζεις κιολας..

Αν ανεβεις πανω χωρις να εχεις ήδη κλεισει κατι πρεπει να βρεις ενα φτηνο χοστελ (ολα παρεχουν ασυρματο ιντερνετ) και να προσπαθησεις να βρεις δωματιο για λιγες βδομαδες.. δηλαδη να εγκατασταθεις καπως για να αρχισεις το ψαξιμο.. Εννοειται οτι θα εισαι στο κόκκινο ολη αυτη τη περιοδο.. Μην βιαστεις να πας επανω πολυ νωριτερα απο τοτε που σου λεει το πανεπιστημιο γιατι δεν κερδίζεις τιποτε..

Στη Σουηδια εχουν φεμινισμο.. και ολοι προτιμανε να δινουν τα δωματια σε κοπελες.. Για να πουμε του στραβού το δίκιο και γω αμα ειχα ενα σπιτι και νοικιαζα 3-4 δωματια κοπελες θα προτιμουσα να εχω.. ετσι?.. Το ποτε θα βρεις κατι ειναι καθαρα θεμα τυχης.. εγω εμεινα 3 βδομαδες σε χοστελ μεχρι να βρω δωματιο για 1 μηνα και μετα να βρω αλλο για 4 μηνες.. Παιζει να βρεις κατι μαζι με ενα αλλο παιδι που θα ψαχνει και αυτος σαν εσενα.. Το καλυτερο ειναι να εχεις κλεισει κατι πριν πας..

Το blocket ξεχασε το.. Εδω τους μιλας στα αγγλικα και αμεσως σου λενε οτι το δωματιο κλειστηκε.. Μονο αμα μιλας καλα Σουηδικα.. αλλα και παλι δύσκολο να σε καλεσουν για συνεντευξη.. Το καλυτερο ειναι το lappis forum για να ξεκινησεις καπως..

Οι ενοικιασεις ειναι αυτες που λεμε πρωτο χερι, δηλαδη καποιος υπογραφει συμβολαιο και νοικιαζει ενα σπιτι ή δωματιο σε εστια.. και αυτες απο δευτερο χερι, δηλαδη ο ενοικιαστης νοικιαζει το δωματιο που νοικιασε σε αλλον.. Οι ενοικιασεις απο δευτερο χερι ειναι παρανομες.. δηλδη μπορει να σου παρει και τα λεφτα ο αλλος και να σου πει αντε γεια.. αλλα η μιση Στοκχολμη ετσι νοικιαζει και δεν προκεται να σου φερθει κανενας ετσι.. Αυτος που σου δινει λοιπον το δωματιο για 3 μηνες το δινει για 3 μηνες, ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο..

Δεν εχεις καταλαβει ακομα που πας.. Ειναι λογικο να εχεις προτιμησεις στο που θες να μεινεις.. αλλα το πιο πιθανον ειναι να κλεισεις το πρωτο δωματιο που θα βρεις διαθεσιμο και μπορεις να το κλεισεις.. αμεσα.. μπορει και να προσφερεις και περισσοτερα χρηματα απο αυτα που σου ζητανε για να σε προτιμησει ο τυπος..

Οι συγκοινωνιες στη Στοκχολμη ειναι αριστες και τακτικες.. ολα σχετικα ειναι.. και γω επερνα μονο μετρο για να παω Χιστα αλλα εκανα 18 λεπτα να παω..

οτι ερωτησεις και κονε θελεις να κανεις πηγαινε στο γκρουπ greek students in stockholm.. εκει θα βρεις και τα αλλα παιδακια και θα νιωσεις καλυτερα..

jannis
27.05.2013, 23:08
Γεια χαρα

Υπαρχει διαθεσιμο διαμερισμα για ενοικιαση, για μικρο χρονικο διαστημα
Απο 27 ιουνιου μεχρι και 12 αυγουστου.
Αν ενδιαφερεται καποιος/α, ας επικοινωνησει μαζι μου... ifos99@gmail.com

R.E.M.
13.06.2013, 17:05
Καλησπερα σας!Τελικα οσα γραφτηκαν και οσα διαβασα για το θεμα σπιτιου,ειναι αληθεια και το ζουμε τωρα κ μεις:bad_:Η κατασταση ειναι τραγικη βρε παιδια!!!!!!Στην κυριολεξια δεν μας εχει ξεφυγει ουτε μια αγγελεια στο blocket!!!!!!Ως τωρα νοικιαζονταν σπιτια μονο για 2 ως και 3 μηνες το πολυ(σπανια) και εδω και 3 μερες μειωθηκαν κ αυτες οι αγγελειες!ΕΛΕΟΣ!!!!Που και ναχαμε και τρελες απαιτησεις!!!Δεν απογοητευομαι γιατι ξερω τι εχουν τραβηξει τοσα ατομα,αλλα στεναχωριεμαι και αγχωνομαι γιατι και το να συντηρεις 2 σπιτια,2 νοικοκυρια,ενα στην Ελλαδα και ενα στην Στοκχολμη,ειναι τρομερα δυσβασταχτο οικονομικα!!!!Απο την αλλη σκεφτομαι οτι υπαρχουν χειροτερες περιπτωσεις,οποτε ναχουμε την υγεια μας,πολυ υπομονη κ αι επιμονη(οπως εγραψε και ενας πατριωτης εδω) και να ευχομαστε να πανε ολα καλα για οσους αγωνιζονται:bravo_:Καλο σας απογευμα!!!

katrinxab
21.06.2013, 16:00
Καλησπέρα από Ελλάδα. Έρχομαι Στοκχόλμη τον Φεβρουάριο 2014 με το πρόγραμμα Erasmus. Για πρακτική σε νηπιαγωγείο. Βλέπω και διαβάζω πόσο δύσκολο είναι να βρεις σπίτι. Είμαι μόνη μου και ψάχνω συγκάτοικο κοπέλα. Όποιος θέλει περιμένω βοήθεια στο katerina_xab@hotmail.com. Το νηπιαγωγείο βρίσκεται στην Sodermalm. Περιμένω

vstrommer71
22.06.2013, 01:33
Αν το νηπιαγωγειο που θα εισαι ειναι στο Södermalm εισαι τυχερη και ατυχη συναμα,τυχερη γιατι ειναι πολυ καλη περιοχη και ατυχη γιατι ειναι η ακριβοτερη περιοχη της Στοκχολμης για να βρεις σπιτι!
Μην απελπιζεσαι ομως,υπαρχουν λυσεις.Και πιο προσιτη,το να βρεις δωματιο σε σπιτι,κατα μεσο ορο παιζουν,πολυ χοντρικα,στις 4000 κορωνες.Ακριβα μεν,υπαρχουν δε.
Για να συγκρινεις,κεντρο Στοκχολμη με τα νεα δεδομενα και την απελευθερωση των ενοικιων,ενα δυαρι μπορει να χτυπησει και 10000 κορωνες τον μηνα(8 κορωνες=1 ευρω,τρεχουσα τιμη).Πολλα λεφτα οπως καταλαβες!

katrinxab
23.06.2013, 20:55
Ευχαριστώ για την απάντηση vstrommer71. Σε ποιες περιοχές να κοιτάω? έχω μπερδευτεί. Να βρω ένα οικονομικό δωμάτιο αλλά να μην θέλω και 2 ώρες να φτάσω στο νηπιαγωγείο. Ξεκινούν στις 7 το πρωί. Άσε που δεν ξέρω και τι γίνεται με συγκοινωνία και για Södermalm. Βοήθεια. Ψάχνω και για συγκάτοικο κοπέλα, αν θέλει κάποια. Ευχαριστώ και πάλι. Καλό βράδυ από τη ζεστή Ελλάδα και συγκεκριμένα από Καβάλα.

vstrommer71
23.06.2013, 21:48
Ευκολακι,ανοιξε εναν χαρτη της Στοκχολμης και δες ποσο κεντρικα ειναι το Södermalm.Τωρα για ποια περιοχη,προς τα νοτια της Στοκχολμης,εκει που μενουνε δηλαδη και οι περισσοτεροι μεταναστες,παιζουνε τα πιο οικονομικα τηρουμενων των αναλογιων ενοικια

vstrommer71
23.06.2013, 21:51
Επισης φιλη Ελληνιδα διαθετει προς ενοικιαση δυαρι,εως τελος καλοκαιριου,και ενα ακομη δωματιο στο διαμερισμα της,αυτο μπορει να δοθει για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.Ειναι στο Flemmingsberg,αν κανεις ενδιαφερεται σας δινω τηλεφωνο της ιδιοκτητριας για τα υπολοιπα

katrinxab
02.07.2013, 09:41
Καλημέρα από Ελλάδα. vstrommer71 χρειάζομαι λίγο ακόμα βοήθεια. Χάρτη της Στοκχόλμης άνοιξα αλλά μπερδεύτηκα με τις αποστάσεις. Οι περιοχές Nacka, Tyreso, Solna είναι κοντά στη Södermalm ή λάθος κοιτάω. Γράψε σε παρακαλώ ποιες περιοχές έίναι νότια της Στοκχόλμης που μένουνε και έλληνες και εξυπηρετούνται με συγκοινωνία. Ευχαριστώ

vstrommer71
02.07.2013, 13:11
Oι περισσοτεροι Ελληνες ειναι ακομα πιο Νοτια/Νοτιοδυτικα,Huddinge,Fittja,Vårberg ειτε προς τα πανω,Rinkeby και πιο περα.Οι συγκοινωνιες μην σε απασχολουν,ειναι ακριβες,αλλα συχνοτατες.Εγω απο Nacka που ειμαι τωρα και δουλευω Fittja κανω 45 λεπτα να παω.Εννοειται οτι αν μενεις περιφερειακα αλλα κοντα στο κεντρο,πχ Solna εισαι βαρια 20 λεπτα απο Södermalm.Να σε απασχολει να βρεις πρωτα στεγη,ας ειναι και μακρια.Ουτως η αλλως τα μεταφορικα μεσα και το περπατημα θα ειναι σε ημερησια διαταξη

patrioten
02.07.2013, 13:50
Καλημέρα από Ελλάδα. vstrommer71 χρειάζομαι λίγο ακόμα βοήθεια. Χάρτη της Στοκχόλμης άνοιξα αλλά μπερδεύτηκα με τις αποστάσεις. Οι περιοχές Nacka, Tyreso, Solna είναι κοντά στη Södermalm ή λάθος κοιτάω. Γράψε σε παρακαλώ ποιες περιοχές έίναι νότια της Στοκχόλμης που μένουνε και έλληνες και εξυπηρετούνται με συγκοινωνία. Ευχαριστώ

Η περιοχή Södermalm είναι στό κέντρο της Stockholm,(βλέπε χάρτη).
Εκεί είναι σίγουρο, οτι δεν υπάρχουν σπίτια, μα και να υπάρχουν τα νοικιάζουν πανάκριβα !
Södermalm , Nacka centrum ειναι περίπου 4 χιλιόμετρα καί είναι επίσης στό κέντρο. Södermalm , Solna centrum είναι περίπου 9 χιλιόμετρα εκεί μένουν πολλοί Ελληνες,καί εκεί γιά σπίτι δύσκολο ,
Södermalm , Tyresö centrum είναι περίπου 17 χιλιόμετρα καί είναι νότια της Stockholm ,θεωρείται ακριβή περιοχή,εκεί σπάνια θα βρείς Ελληνες !
Πολλοί Ελληνες μένουν ,Rinkeby , Spånga , Tensta , Kista , Risnne , Sundbyberg , (βλέπε χάρτη) !
Η συγκοινωνία σέ όλη την πόλη είναι συχνότατη καί στήν ώρα της,παντού υπάρχουν στάσεις !Νότιες περιοχές επίσης είναι Huddinge , Farsta , Jordbro , Tumba , Södertälje , καί πολλές άλλες (βλέπε χάρτη ).
Kartor, vägbeskrivningar, flygfoton, sjökort & mycket mer på eniro.se (http://kartor.eniro.se/karta%20stockholm) ! Επίσης γιά συγκοινωνίες βλέπε εδώ , http://sl.se/ ! Καλή τύχη !

Νεομετανάστρια
02.07.2013, 15:26
Υπαρχουν ανθρωποι , συνηθως σουηδοι και πιο σπανια ελληνες, που νοικιαζουν στο κεντρο της Στοκχολμης ενα δωματιο μεσα στο σπιτι τους... να εισαι βεβαια αρκετα προσεκτικη στην επιλογη σου...

Μπορεις , αφου ερθεις εδω, να κυνηγησεις κατι τετοιο με αρκετες γνωριμιες ή ακομα και βοηθεια απο τα ατομα με τα οποια εργαζεσαι μαζι...

Το κοστος ενος δωματιου στο κεντρο μπορει να φτανει και 5000 κορωνες , ισως και περισσοτερο, το θεμα ειναι εαν εισαι διατεθειμενη να δωσεις ενα τετοιο ποσο... σε μια περιοχη εκτος κεντρου ενα μικρο διαμερισμα-στουντιο μπορει να κοστιζει τοσο....

katrinxab
02.07.2013, 22:02
Σας ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά μπράβο σας και για το κουράγιο που μας δίνεται. Ξέρω ότι είναι δύσκολα μια που θα είμαι μόνη μου και δεν ξέρω κανέναν εκεί. Μερικές φορές λέω δεν θα πάω αλλά πάλι θέλω να σκέφτομαι θετικά. Αν τύχει και μάθεται για κάποια κοπέλα ότι ψάχνει και εκείνη σπίτι Φεβρουάριο 2014 στη Στοκχόλμη το e-mail είναι katerina_xab@hotmail.com. Ευχαριστώ ξανά και μάλλον θα ξαναγράψω. Φιλιά από Ελλάδα

Νεομετανάστρια
03.07.2013, 12:20
Kαλημερα Katrinxab,

Η λογικη των σπιτιων-δωματιων εδω στην Στοκχολμη ειναι λιγο διαφορετικη απο την υπολοιπη Σουηδια και πολυ διαφορετικη απο οτι στην Ελλαδα... σε αλλες πολεις της Σουηδιας βρισκεις αρκετα ευκολοτερα ενα δωματιο ή ακομα και ενα σπιτι ολοκληρο...
Ειναι πιο δυσκολο να αναζητησεις ενα σπιτι π.χ. τριαρι (3:an) με 2 υπνοδωματια αφου εχεις βρει ηδη την συγκατοικο με την οποια εσυ αισθανεσαι ασφαλης... τα τριαρια βεβαια κοστιζουν απο οσο ειδες... και συνηθως θα προτιμησουν πρωτα ζευγαρι παρα 2 κοπελες. Πολλοι δεν θελουν να χεις ζωα (παρολο που ειναι ζωοφιλοι), αλλοι δεν θελουν παιδια, αλλοι δεν θελουν καπνιστες...

Στην Στοκχολμη τα σπιτια, κυριως του κεντρου, τα εχουν "πρωτο" χερι ανθρωποι που μενουν αρκετα χρονια στην πολη και νοικιαζουν π.χ. ενα δωματιο για να εχουν εξτρα εσοδα...αρκετοι προτιμανε κοπελες. Ακομα και εαν φυγουν για ενα μηνα το καλοκαιρι διακοπες θα το νοικιασουν το σπιτι τους για να μην πληρωνουν απο την τσεπη τους το ενοικιο μπορει και να βγαλουν και κατι παραπανω.
Τι εννοω : εαν το σπιτι εχει ενοικιο π.χ. 5.000 κορωνες "πρωτο χερι" υπολογιζουν οι ενοικιαστες "πρωτου χεριου" και τα μηνιαια εξοδα απο τους λογαριασμους του σπιτιου, βαζουν επιπλεον και κανα 2.000-3.000 κορωνες να βαλουν αυτοι στην τσεπη τους και στην συνεχεια στο δινουν εσενα "δευτερο χερι" σε μια τιμη 8.000-9.000 κορωνες ή ακομα και παραπανω.
Αυτοι που νοικιαζουν συχνα δωματια στα σπιτια τους ή ακομα και το σπιτι τους ολοκληρο, εχουν υπολογισει να βγαζουν και "κατι παραπανω"... αυτοι που κανουν αυτη την δουλεια ερασιτεχνικα θελουν συνηθως να βγαλουν τα εξοδα τους..

μια γνωστη απο Ελλαδα προσπαθησε να κανει αυτο που θες και εσυ: ειχε βρει μια κοπελα με την οποια συννενοουνταν και ειπανε να συγκατοικησουνε...
Το θεμα ειναι οτι εδω δυσκολα θα βρεις στην αρχη τουλαχιστον αυτο που ζητας οταν δεν γνωριζεις αρκετο κοσμο αλλα και την γλωσσα, αν τους στελνεις μειλ στα αγγλικα μπορει να προτιμησουνε καποιον που μιλα-γραφει σουηδικα ..
Τελικα οι κοπελες δεν καταφεραν να κανουνε αυτο που θελανε, αλλα πηγανε η καθε μια σε διαφορετικο σπιτι αφου ειναι πιο ευκολο να νοικιασεις δωματιο, αν δεις αυτες τις μερες στο blocket.se εχει πολλες αγγελιες για δωματια.
Η μια μαλιστα πηγε και μενει "εντελως" κεντρο σε μια ηλικιωμενη σουηδεζα που την βρηκε απλα με τις γνωριμιες της αφου εμενε Στοκχολμη ηδη 3 μηνες...

Δεν στα λεω τα παραπανω για να σε απογοητευσω αλλα για να δεις τι ακριβως μπορεις να κανεις με την δεδομενη κατασταση που επικρατει. Καλυτερο μου ακουγεται να "κυνηγας" εσυ το δωματιο παρα να περιμενεις να σου στειλει καποιος μειλ απο εδω μεσα.... αν προχωρησουν τα μηνυματα εδω μεσα θα "χαθει" το μειλ σου...
Καλο επισης θα ηταν νομιζω να εισαι ενεργη 3-4 μηνες πριν ανεβεις, να εχεις καταφερει να μεινεις σε καποιο δωματιο σε σπιτι, με λιγοτερα χρηματα απο οτι αν εμενες σε καποιο ξενοδοχειο, εστω και ενα μηνα για αρχη μεχρι να βρεις που θα μεινεις οταν θα ξεκινησει η δουλεια σου... φανταζομαι οτι μισος με ενας μηνας αρκει να "γυρισεις και να δεις" τις περιοχες και να κυνηγησεις κατι καλυτερο...
Και επειδη η πολη ειναι αρκετα απλωμενη θα πρεπει να φανταστεις λιγο οτι πας να μεινεις σε μια "Αθήνα", οι αποστασεις ειναι μεγαλες, αλλοι κανουν και μια -μιαμιση ωρα να φτασουν στην δουλεια. Αν βρεις ενα χωρο να μεινεις φροντισε να εχει κοντα σταση μετρο ή λεωφορειου (προσωπικα θα προτιμουσα μετρο..) γιατι εδω οι συγκοινωνιες εχουν σε πολυ μεγαλο ποσοστο ακριβεια!

Και οσον αφορα στο να εισαι "κοντα σε Ελληνες" καποιες φορες μπορει και να μην σε βοηθησει αυτο, ισως να εχει και αντιθετα αποτελεσματα ... πιστεψε με...

Φιλικα Ελενη

Stella P.
03.07.2013, 13:36
Παιδια, βρισκομαι ηδη Στοκχολμη και ψαχνω σπιτακι.
Ηθελα λοιπον να ρωτησω κατι γιατι μου φανηκε περιεργο, και κατα ποσο κινει και σας υποψιες. Βεβαια δεν εχω υπογραψει ποτε συμβολαιο και γενικα ειμαι ενημερη για τους απατεωνες που κυκλοφορουν (να μην δινουμε χρηματα πριν να δουμε σπιτι, παρουμε κλειδια κτλ) Επειδη ομως σιγουρα καποιοι εχετε ακουσει ή δει κατι παραπαπανω, ζητω τη συμβουλη σας.

Ειναι ενα διαμερισμα, κεντρο σχετικα, καινουριο απο οσο φαινεται στις φωτογραφιες, και με βαση αυτα που εχω δει τοσο καιρο που ψαχνω (οσο ημουν Ελλαδα), για τα δεδομενα του ειναι...φτηνο! Δηλαδη, ειναι κ μεγαλο και ομορφο. Προσωπικα, εγω θα το νοικιαζα πολυ παραπανω, για να ειμαι ειλικρινης!!!

Ο ιδιοκτητης λοιπον μου εχει αναφερει την ακριβη οδο(δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο διαμερισμα εκει βεβαια), λεει οτι δουλευει εκτος Στοκχολμης και οτι το δινει για απεριοριστο χρονικο διαστημα. Ειναι διατεθειμενος να δωσει κλειδια και αδεια να μπω να δω το σπιτι μονο μεσω της MONEYBOOKERS.COM ESCROW.

Ενα συστημα που ΔΕΝ ξερω πως λειτουργει, μου το περιεγραψε ομως λιγο. Κοινως, τα κλειδια και η αδεια να μπω θα μου ερθουν με delivery αφου δωσω στοιχεια μου(ονομα, τηλ, οδο). Και φυσικα θα κανω ενα deposit σαυτην την Moneybookers Escrow , οχι δηλαδη σε καποιο δικο του λογαριασμο, ωστε να υπαρχει ασφαλεια και εμπιστοσυνη....Οταν λοιπον εσυ καταθεσεις λεφτα, παρεις (υποτιθεμενα)κλειδια κτλ, πας σπιτι και το βλεπεις. Αν δε σαρεσει, η Moneybookers σου επιστρεφει τα λεφτα και εσυ τα κλειδια. Αν σαρεσει ομως μεταφερει τα λεφτα στον ιδιοκτητη και εσυ κρατας τα κλειδια........
Καπως ετσι, αν καταλαβα καλα. Αν καπου κανω λαθος, ας με διορθωσει οποιος γνωριζει κατι.

Και ερωτω εδω.......αν και δεν μαρεσει η ολη περιγραφη και κατι μου "βρωμαει"...και κατα πασα πιθανοτητα δε θα προχωρησω σε μια τετοια διαδικασια (μιας και δεν γνωριζω να την χειριστω ακομα), τι ξερετε για την Moneybookers Escrow και εχει τυχει ποτε καποιος να κανει κατι μεσω αυτης;;;

Ευχαριστωωω!

Νεομετανάστρια
03.07.2013, 13:44
δεν εχω ιδεα τι ειναι αλλα το εβαλα στο google και βγηκε αυτο (https://www.moneybookers.com/app/help.pl?s=escrow)

γενικα οταν το ενστικτο μας μας λεει οτι κατι "βρωμαει" ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ...._antio:

προσπαθησε να "κυνηγας" σπιτια ή δωματια που βρισκονται μεσα στο σαιτ τις τελευταιες 1-2 μερες ή τουλαχιστον την τελευταια εβδομαδα γιατι κλεινονται πολυ μα πολυ γρηγορα... ακομα και σε μερικες ωρες απο την ωρα που βγαινουν στο σαιτ..

Stella P.
03.07.2013, 14:39
Ναι Ελενη μου, σε ευχαριστω. Το εχω δει το λινκ αυτο, μου το ειχε στειλει κιολας ο ιδιος. Απλα δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να το εμπιστευτω.
Οσο για τα σπιτια, πανικος!!! :)

Stella P.
03.07.2013, 15:55
Λοιπον, η απορια μου λυθηκε και το ενστικτο τελικα δεν κανει λαθος! :)
Μολις μου ηρθε προειδοποιητικο μηνυμα απο το customer service του bostaddirekt (απο κει ηταν η αγγελια) και μου λενε να μην επικοινωνησω με τον συγκεκριμενο ιδιοκτητη μεχρι νεωτερας και γενικα με οδηγιες πριν να υπογραψεις συμβολαιο!
Μηνυμα εληφθη λοιπον, οβερ! :)

patrioten
03.07.2013, 18:11
Stella P.Παιδια, βρισκομαι ηδη Στοκχολμη και ψαχνω σπιτακι.
Ηθελα λοιπον να ρωτησω κατι γιατι μου φανηκε περιεργο, και κατα ποσο κινει και σας υποψιες. Βεβαια δεν εχω υπογραψει ποτε συμβολαιο και γενικα ειμαι ενημερη για τους απατεωνες που κυκλοφορουν (να μην δινουμε χρηματα πριν να δουμε σπιτι, παρουμε κλειδια κτλ) Επειδη ομως σιγουρα καποιοι εχετε ακουσει ή δει κατι παραπαπανω, ζητω τη συμβουλη σας.

Ειναι ενα διαμερισμα, κεντρο σχετικα, καινουριο απο οσο φαινεται στις φωτογραφιες, και με βαση αυτα που εχω δει τοσο καιρο που ψαχνω (οσο ημουν Ελλαδα), για τα δεδομενα του ειναι...φτηνο! Δηλαδη, ειναι κ μεγαλο και ομορφο. Προσωπικα, εγω θα το νοικιαζα πολυ παραπανω, για να ειμαι ειλικρινης!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ !
Μήν εμπιστεύεσαι κανέναν,μήν δίνεις λέφτα σέ κανέναν παρά μόνο πρόσωπο μέ πρόσωπο επικοινωνία !
Αφού γίνει η σχετική επαφή μέ mail, η τηλεφώνημα !
Αυτό τό site πού αναφέρεις είναι απατεωνιά γιά νά σού φάνε τά λεφτά!
Νά εμπιστεύεσαι site μόνο όσα είναι .se , όχι .com !
Επίσης μπορείς νά ζητήσεις πληροφορίες καί από τήν police άν δέν είσαι σίγουρη γιά κάτι η κάτι δέν σου πάει καλά , είναι πάρα πολύ ευγενικοί καί μιλάνε όλοι αγγλικά !
Καλή τύχη !

Νεομετανάστρια
03.07.2013, 19:14
Λοιπον, η απορια μου λυθηκε και το ενστικτο τελικα δεν κανει λαθος! :)
Μολις μου ηρθε προειδοποιητικο μηνυμα απο το customer service του bostaddirekt (απο κει ηταν η αγγελια) και μου λενε να μην επικοινωνησω με τον συγκεκριμενο ιδιοκτητη μεχρι νεωτερας και γενικα με οδηγιες πριν να υπογραψεις συμβολαιο!
Μηνυμα εληφθη λοιπον, οβερ! :)

Tο bostaddirekt ειναι γενικα αξιοπιστο, και εμενα με βοηθησε..., και οι ανθρωποι που νοικιαζουν τα σπιτια τους μεσα απο κει απαντανε γενικα στα μειλ που στελνεις και στα τηλεφωνα.
Το θεμα ειναι οτι παρολο που υπαρχουν αρκετα σπιτια θα προτιμησουν να βαλουν εναν σουηδο παρα καποιον που μολις ηρθε στην χωρα ή που ναι γενικα νεοφερμενος... οποτε με αυτον τον τροπο οι πιθανοτητες που εχεις να βρεις σπιτι απλα περιοριζονται...

Και να θυμασαι οτι το ενστικτο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΛΑΘΟΣ.....

vertigo
03.07.2013, 19:34
Ο ιδιοκτητης λοιπον μου εχει αναφερει την ακριβη οδο(δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο διαμερισμα εκει βεβαια), λεει οτι δουλευει εκτος Στοκχολμης και οτι το δινει για απεριοριστο χρονικο διαστημα. Ειναι διατεθειμενος να δωσει κλειδια και αδεια να μπω να δω το σπιτι μονο μεσω της MONEYBOOKERS.COM ESCROW.

Moneybookers.com Escrow Service Fraud (http://www.ripoffreport.com/r/Moneybookerscom/London-Other-EC1M-6EH/Moneybookerscom-Escrow-Service-Fraud-

Beware-that-the-moneybookers-escrow-service-is-being-326978)

*** (απ το πιο πανω λινκ)

IMPORTANT The buyer should suggest the escrow company to use, not the seller, as it is the buyers money that is being moved around, and the buyer that pays the premium to the escrow company. I knew nothing about escrow so i was very wary and googled as much info on possibles scams etc. There are loads of hints and warning signs to llok out for but in may case only that the seller suggested the company to use alerted me.

Step 4. Send the victim an email claiming to be from moneybookers with detailed instructions of what to do.
This gives the impression that the seller has registered with moneybookers and everything is progressing.
Unfortunately the email is from the conman . In my case the email came from Moneybookers (payments@uk-moneybookers.com) The email is very detailed and believable, siting instructions and guarantees, and gives you bank account details of where to send the money.

IMPORTANT this is where you either recognise the deception or you hand over the cash.
- The escrow company would always ask the buyer to register with them as the buyer is in the driving seat not the seller.
- The escrow company would never ask you to use person-to-person transfers .

Η απάτη του διαμερίσματος (https://www.moneybookers.com/ads/moneybookers-plirofories-apatis/haraktiristikes-apates/)

Νεομετανάστρια
04.07.2013, 09:01
Δεν γνωριζω εαν γινεται και σε αλλες πολεις ή μονο εδω στην Στοκχολμη λογω της μεγαλης ζητησης...

Μια κλασικη απ οσο εμαθα απατη ειναι η ακολουθη:
Η αγγελια γραφει λιγα απλα λογια για ενα διαμερισμα σε καλη περιοχη με σχετικα λογικο ενοικιο για την συγκεκριμενη περιοχη-λογικες απαιτησεις και το καλυτερο για το τελος :το νοικιαζει για 2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ!!
Λες θαυμα θα ναι αν απαντησει και ως εκ θαυματος απανταει και σου λεει οτι θεωρει οτι εσυ εισαι μια πολυ καλη επιλογη, παρολο που το χει δειξει σε πολλους...., ΑΛΛΑ πριν ακομα το δεις πρεπει να καταθεσεις ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ως εγγυηση γιατι θα ερθει απο Μαλμε που δουλευει μονο για μια μερα Στοκχολμη για να υπογραψει συμβολαια και πανω στο συμβολαιο δινεις και το επομενο ενοικιο!!!
Σκεφτειτε ποσα ενοικια μπορει να "τσιμπησει" ετσι!!

Προφανως χωρις να δεις σπιτι δεν δινεις χρηματα!
Ακομα περισσοτερο αν δεν εχεις παρει κλειδια στα χερια και δεν εχεις υπογραψει συμβολαιο!

Καλη τυχη να χουμε ολοι στην επιλογη σπιτιου.... και οχι μονο....

Stella P.
04.07.2013, 15:18
Ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!Να ειστε καλα!! :)))

Γιαννης_
08.04.2014, 18:36
Καλησπερα.
Εχει κανείς να μου προτείνει κάποια φτηνή διαμονή για όταν ανέβω Στοκχόλμη;
Αυτά τα Μοτέλ είναι εντάξει από πλευράς ασφάλειας; Δεν με ενδιαφέρουν οι πολυτέλειες ουτε αν θα εχει παράθυρο το δωματιο (όπως είδα σε ιστοσελίδες). Ένα κρεβάτι να έχει, να είναι φτηνό και να μπορώ να αφήνω τις βαλίτσες μου με ασφάλεια θέλω μόνο.
Ευχαριστώ.

patrioten
08.04.2014, 19:21
Καλησπερα.
Εχει κανείς να μου προτείνει κάποια φτηνή διαμονή για όταν ανέβω Στοκχόλμη;
Αυτά τα Μοτέλ είναι εντάξει από πλευράς ασφάλειας; Δεν με ενδιαφέρουν οι πολυτέλειες ουτε αν θα εχει παράθυρο το δωματιο (όπως είδα σε ιστοσελίδες). Ένα κρεβάτι να έχει, να είναι φτηνό και να μπορώ να αφήνω τις βαλίτσες μου με ασφάλεια θέλω μόνο.
Ευχαριστώ.

Γεια σου Γιάννη, από θέμα ασφάλειας είναι,... πως είναι στην Αθήνα ?
Ακριβώς το αντίθετο...! :)

HotelSpecials.se - Hotell, weekend och weekendpaket till b (http://www.hotelspecials.se/sok/?q=Stockholm&type=CITY&id=1753&arrival_date=&nights=1&units=1&adults=2&sort=price)

Stockholm HOSTEL - INTERHOSTEL - Cheap Youth Hostel in Stockholm. (http://interhostel.se/)

Rumsinformation - Best Hostel Old Town (http://www.besthosteloldtown.se/rumsinformation.aspx)

http://www.besthosteloldtown.se/files/images/jpg/single_ensuite.jpg

Γιαννης_
09.04.2014, 20:16
Σ' ευχαριστώ patrioten.
Ψάχνω σε διάφορες ιστοσελίδες και άκουσα για μια περιοχή (μου διαφεύγει το όνομα) όπου ύστερα κάποια συγκεκριμένη απογευματινή ώρα υπάρχουν αρκετοί μεθυσμένοι και γι αυτό ρωτάω.
Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά αυτή η εποχή που σκέφτομαι να έρθω για να ψάξω για δουλειά.
Με καθυστέρησαν πολύ διάφορα έγγραφα (και ακόμα θέλω να επισκεφτώ την Σουηδική πρεσβεία εδώ στην Αθήνα μήπως μου βάλουν καμιά σφραγίδα και αυτοί) και η apostille σφραγίδα που ήθελαν.
Ελπίζω να τα πούμε και στην Στοκχολμη κάποια στιγμή και να είμαστε και οι δυο χαμογελαστοί.

patrioten
09.04.2014, 21:56
Σ' ευχαριστώ patrioten.
Ψάχνω σε διάφορες ιστοσελίδες και άκουσα για μια περιοχή (μου διαφεύγει το όνομα) όπου ύστερα κάποια συγκεκριμένη απογευματινή ώρα υπάρχουν αρκετοί μεθυσμένοι και γι αυτό ρωτάω.
Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά αυτή η εποχή που σκέφτομαι να έρθω για να ψάξω για δουλειά.
Με καθυστέρησαν πολύ διάφορα έγγραφα (και ακόμα θέλω να επισκεφτώ την Σουηδική πρεσβεία εδώ στην Αθήνα μήπως μου βάλουν καμιά σφραγίδα και αυτοί) και η apostille σφραγίδα που ήθελαν.
Ελπίζω να τα πούμε και στην Στοκχολμη κάποια στιγμή και να είμαστε και οι δυο χαμογελαστοί.

Γιάννη η Στοκχόλμη ΔΕΝ είναι Αθήνα, ΔΕΝ τίθεται κανένα θέμα ασφάλειας...!
ΟΤΙ ώρα και να είναι, ΟΠΟΥ και να είσαι...ΔΕΝ έχεις κανένα πρόβλημα ασφάλειας.
Η περιοχή που λες είναι το Rinkeby. Όποιος έχει ζήσει στην Αθήνα αυτή η υποτιθέμενη κακόφημη περιοχή του φαίνεται για μοναστήρι...εκτός αν φοβάσαι τους μαύρους, γιατί από αυτούς έχει πολλούς.Εγώ προσωπικά τους συμπαθώ πάρα πολύ, ποτέ ΔΕΝ με έχουν πειράξει το αντίθετο μάλιστα είναι "καλά παιδιά" με "μπέσα", ενώ κάτι "συνέλληνες" είναι φίδια κολοβά...
Στην Σουηδία υπάρχει ποτοαπαγόρευση, απαγορεύεται η χρήση αλκοόλ (υπάρχει πρόστιμο και φακελώνεσαι) σε δημόσιους χώρους, ακόμα και οι μπύρες απαγορεύονται, με βάση την περιεκτικότητα σε αλκοόλ.
Τα οινοπνευματώδη πωλούνται σε ειδικά καταστήματα και ελέγχονται από το κράτος είναι το λεγόμενο Systembolaget.Alkohol och droger. (http://www.brottsrummet.se/sv/alkohol-och-droger)

Rinkeby:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/Rinkeby_torg,_font%C3%A4n_och_gr%C3%B6nsaksst%C3%A 5nd.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/Rinkeby_torg_retouched.jpg
Systembolaget:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/EU-SE-Stockholm-KK-Systemolaget.JPG
http://cohnwolfeblogg.se/wp-content/uploads/2011/12/Stockholm.jpg

Γιαννης_
09.04.2014, 23:50
Ευχαριστώ και παλι patrioten.
Ακόμα και πραγματικοί κίνδυνοι να υπήρχαν, φοβάμαι περισσότερο τους εκχωριους.

saetron
12.04.2014, 15:25
ποτοαπαγορευση υπαρχει...αλλα χασισοαπαγορευση οχι..στην τενστα και στο ρινκεμπι την πινουν εξω στο δρομο και παντου...ακομα και μεσα στο μετρο...ακομα και η αστυνομια εχει βαρεθει και δεν πολυπαταει πλεον εκει μεσα...
οσοι μενουν εκει δεν εχουν πολλα να φοβηθουν αν κανουν γνωριμιες...εμενα ενα χρονο τενστα...δεν ειδα ποτε κατι σουπερ ακραιο...μονο την τελευταια βδομαδα βαλανε ανακοινωση στην πολυκατοικια μας..οτι καποιοι ειχαν μπει σε ενα διαμερισμα και καποιοι βαλανε φωτια σε 2 αυτοκινητα στο γκαραζ...

patrioten
12.04.2014, 17:47
Οι νόμοι υπάρχουν και οι ποινές είναι μεγάλες.
Αναφέρομαι και απευθύνομαι σε νορμάλ ανθρώπους και καταστάσεις, και όχι σε παράνομα και παραβατικά άτομα και καταστάσεις.
Η χρήση τέτοιων ουσιών στην Σουηδία είναι απολύτως απαγορευτική με βαριές ποινές και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Αυτοί που κάνουν χρήση τέτοιων ουσιών αργά η γρήγορα η θα πάνε φυλακή η θα απελαθούν και θα πάνε από εκεί που ήρθαν.
Φυσικά η αστυνομία ξέρει ποιοί είναι αυτοί, και πώς κινούνται, και αναλόγως πράττει.
π.χ.Αν σε σταματήσουν με το αυτοκίνητο και έχεις πιεί μισό μπουκάλι ουίσκι η ποινή είναι από 2 έως 8 χρόνια φυλακή.
Το ίδιο ισχύει και για τα ναρκωτικά οι ποινές είναι βαριές.
Και καλό θα είναι όποιος αντιλαμβάνεται παράνομες καταστάσεις, να ενημερώνει αμέσως την αστυνομία για το κοινό καλό όλων.

Vad är straffet om man blir tagen med cannabis ? (http://www.drugsmart.com/artikel/vad-ar-straffet-om-man-blir-tagen-med-cannabis)

Narkotikastrafflag (1968:64). (http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19680064.HTM)

Grovt rattfylleri i kombination med grovt vållande till annans död kan ge upp till åtta års fängelse. (http://www.trafikverket.se/DDD/Dont-Drink-and-Drive/Fakta-om-alkohol-i-trafiken/Vad-ar-straffet/)

Alkohol och droger. (http://www.brottsrummet.se/sv/alkohol-och-droger)

http://www.sydsvenskan.se/Images/media_copied/2011/08/08/AUTO-2-lagbok_989874a.jpg
http://www.trafikverket.se/PageFiles/86805/straff_423x200.jpg

Γιαννης_
13.04.2014, 12:12
Έξω από την Στοκχόλμη υπάρχουν τίποτε μοτέλ που να συνιστάτε μήπως είναι πιο φτηνά από αυτά μέσα στην Στοκχόλμη;
Παντού τσουχτερές οι τιμές.

patrioten
13.04.2014, 13:20
Έξω από την Στοκχόλμη υπάρχουν τίποτε μοτέλ που να συνιστάτε μήπως είναι πιο φτηνά από αυτά μέσα στην Στοκχόλμη;
Παντού τσουχτερές οι τιμές.

Γεια σου Γιάννη !
Στα λίνκ που σου έδωσα σε προηγούμενο μήνυμα δεν βρήκες τίποτα ? πότε θα έρθεις ? είναι τσουχτερές οι τιμές περίπου (20euro)200κορώνες την ημέρα ? τι ακριβώς θέλεις hotel , hostel,...τι...?

Γιαννης_
13.04.2014, 16:34
Χα χα. :yes: Μιλάς για τα δωμάτια με περισσότερα κρεβάτια. Εγώ έψαχνα για δωμάτιο με ένα κρεβάτι και κοινό μπάνιο.
Πριν λίγο όμως είχα επισκέψεις από ένα γείτονα που κάνει μεταπτυχιακό Δανία και μου έλεγε ότι έμεινε στις αρχές για μια, δυο εβδομάδες σε ένα δωμάτιο με 7 κρεβάτια και δεν είχε προβλήματα.
Μάλλον και εγώ θα προσανατολιστω εκεί. "Η σκεψη μου για μονο δωμάτιό ήταν μόνο για θέμα ασφάλειας πραγμάτων βασικά και τίποτε αλλο"
Μέσα σε 2 εβδομάδες το πολύ ξεκινώ. Έχω τελειώσει όλες τις εδώ διαδικασίες και βασικά το μόνο που με κρατά είναι ο "φόβος" για το τι θα συναντήσω στην εύρεση εργασίας.
Όλα τα άλλα (εκτός του οικονομικού) δεν με απασχολούν. Έχω ξανατραβήξει ταλαιπωρίες στην ζωή μου εξωτερικό που ξανα ημουν. Βέβαια άλλο σπουδές και άλλο οι σημερινές συνθήκες. Έχουν περάσει και αρκετά χρόνια και καλοσυνήθισα στην Ελλάδα με τα πάντα έτοιμα.

Swethess
13.04.2014, 17:50
Χα χα. :yes: Μιλάς για τα δωμάτια με περισσότερα κρεβάτια. Εγώ έψαχνα για δωμάτιο με ένα κρεβάτι και κοινό μπάνιο.
Πριν λίγο όμως είχα επισκέψεις από ένα γείτονα που κάνει μεταπτυχιακό Δανία και μου έλεγε ότι έμεινε στις αρχές για μια, δυο εβδομάδες σε ένα δωμάτιο με 7 κρεβάτια και δεν είχε προβλήματα.
Μάλλον και εγώ θα προσανατολιστω εκεί. "Η σκεψη μου για μονο δωμάτιό ήταν μόνο για θέμα ασφάλειας πραγμάτων βασικά και τίποτε αλλο"
Μέσα σε 2 εβδομάδες το πολύ ξεκινώ. Έχω τελειώσει όλες τις εδώ διαδικασίες και βασικά το μόνο που με κρατά είναι ο "φόβος" για το τι θα συναντήσω στην εύρεση εργασίας.
Όλα τα άλλα (εκτός του οικονομικού) δεν με απασχολούν. Έχω ξανατραβήξει ταλαιπωρίες στην ζωή μου εξωτερικό που ξανα ημουν. Βέβαια άλλο σπουδές και άλλο οι σημερινές συνθήκες. Έχουν περάσει και αρκετά χρόνια και καλοσυνήθισα στην Ελλάδα με τα πάντα έτοιμα.

Για εύρεση εργασίας έχεις κάποιο πλάνο? Τι σκέφτεσαι να κάνεις? Έκανες σουηδικά Ελλάδα ή θα κάνεις εδώ?

patrioten
13.04.2014, 17:56

Hej igen !
Γιάννη να φοβάσαι στην Ελλάδα, εδώ Σουηδία δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Αυτή σου η κίνηση δεν είναι ταλαιπωρία, είναι ένα μεγάλο και σωστό βήμα για ένα καλύτερο μέλλον.
Εδώ στην Σουηδία δουλειά και σπουδές είναι μονίμως μαζί, και ο καθένας παίρνει ότι του αξίζει, με βάση τις γνώσεις, τις ικανότητες, την τύχη, την προσωπικότητα, τον χαρακτήρα, την επιμονή, και την υπομονή.
Αν έχεις τέτοιες προδιαγραφές δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς. :)
Επίσης η οικογενειακή σου κατάσταση παίζει σημαντικό ρόλο αλλιώς είναι η μετανάστευση με οικογένεια και παιδιά είναι πολύ πιο δύσκολο, και αλλιώς είναι να είσαι μόνος σου είναι πιο εύκολο, γιατί έχεις χρόνο, και αφοσιώνεται καλύτερα στον στόχο σου.

Οι νόμοι προστατεύουν τους πελάτες απόλυτα.
Καλύτερα κάνε κράτηση γιατί βλέπω μεγάλη κίνηση.

https://www.hotelspecials.se/boka/step_1.html?arrival_date=2014-04-30&nights=10&units=1&adults=1&property=10291&package=272748

WI FI Gratis !ACCO Hostel i Stockholm - Boka de b (http://www.hotelspecials.se/hotels/acco_hostel.html?arrival_date=2014-05-15&nights=10&units=1&adults=1)
http://nyistockholm.se/wp-content/uploads/2010/02/Stockholm-by-night.jpg

Γιαννης_
13.04.2014, 22:50
Ευχαριστώ patrioten. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Δεν σας κρύβω οτι ανησυχώ πολύ.
(Τι εννοείς όταν λες ότι ο καθένας παίρνει οτι του αξίζει με βάση την οικογενειακή του κατάσταση;

Swethess, Το μόνο πλάνο που έχω κάνει στο μυαλό μου είναι να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά για να πάρω το νούμερο ωστε ύστερα να αφοσιωθώ στην εύρεση εργασίας στο αντικείμενο σπουδών μου.
Είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που βρίσκω στο Ίντερνετ ( και πολλές αντιφατικές) που θα τρελαθώ αν συνεχίσω να ψάχνω για την κατάλληλη πόλη, την κατάλληλη περιοχή η τις κατάλληλες κινήσεις.
Σουηδικά εκτός από το να "κατεβάζω" διάφορα μαθήματα και προγραμματα εκμαθησης απο το Ίντερνετ, δεν έχω κάνει κάποια μαθήματα.
Έχοντας διαβάσει το άρθρο του Patrioten: "Η προσαρμογή και η ψυχολογία του νέου μετανάστη στην Σουηδία" ίσως να περνάω ήδη την περίοδο της αποδιοργανωσης και να αρνούμαι το γεγονός οτι σύντομα θα φύγω.
Ελπίζω να μην "φάω κατραπακιές" Σουηδία και η παραμονή μου να είναι όσο το δυνατόν πιο ομαλή.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Γιάννης.

patrioten
13.04.2014, 23:06
Ευχαριστώ patrioten. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Δεν σας κρύβω οτι ανησυχώ πολύ.
(Τι εννοείς όταν λες ότι ο καθένας παίρνει οτι του αξίζει με βάση την οικογενειακή του κατάσταση;

Swethess, Το μόνο πλάνο που έχω κάνει στο μυαλό μου είναι να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά για να πάρω το νούμερο ωστε ύστερα να αφοσιωθώ στην εύρεση εργασίας στο αντικείμενο σπουδών μου.
Είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που βρίσκω στο Ίντερνετ ( και πολλές αντιφατικές) που θα τρελαθώ αν συνεχίσω να ψάχνω για την κατάλληλη πόλη, την κατάλληλη περιοχή η τις κατάλληλες κινήσεις.
Σουηδικά εκτός από το να "κατεβάζω" διάφορα μαθήματα και προγραμματα εκμαθησης απο το Ίντερνετ, δεν έχω κάνει κάποια μαθήματα.
Έχοντας διαβάσει το άρθρο του Patrioten: "Η προσαρμογή και η ψυχολογία του νέου μετανάστη στην Σουηδία" ίσως να περνάω ήδη την περίοδο της αποδιοργανωσης και να αρνούμαι το γεγονός οτι σύντομα θα φύγω.
Ελπίζω να μην "φάω κατραπακιές" Σουηδία και η παραμονή μου να είναι όσο το δυνατόν πιο ομαλή.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Γιάννης.

Γιάννη εννοώ ότι, αλλιώς είναι η μετανάστευση με οικογένεια και παιδιά είναι πολύ πιο δύσκολο και αλλιώς είναι να είσαι μόνος σου, είναι πιο εύκολα γιατί αφοσιώνεται καλύτερα στον στόχο σου. :)

jimathens
13.04.2014, 23:27
Καλησπέρα Γιάννη._bye:

Η μετανάστευση δυστυχώς είναι πολύ άσχημο πράγμα κ ειδικά όταν γίνεται από ανάγκη κ όχι από επιλογή όπως έχουν κάνει ορισμένοι.
Αν είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος κ αποφασισμένος για όλα πιστεύω 100 % πως θα τα καταφέρεις.

Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία:_kardia να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!:victory:

Κ :kouragio:

Γιαννης_
16.04.2014, 18:09
Ευχαριστώ Patrioten και εσένα jimathens για τις ευχές σου. Μου χρειάζονται γιατί όπως είπες είμαι σε μονόδρομο πλέον.
Θα έχω σύντομα εντυπώσεις από πρώτο χέρι και θα δούμε πως θα πάει.

Swethess
30.06.2014, 11:45
Καλησπέρα!
Ενοικιάζεται επιπλωμένο 2άρι στην Στοκχόλμη, περιοχή Vasastan-Sankt Eriksplan δίπλα στο μετρό (πράσινη γραμμή) από 20 Ιουλίου μεχρι τέλη Σεπτεμβρίου-αρχές Οκτωβρίου. Όποιος ενδιαφέρεται ας πάρει τηλ στο 0736502161.

ευανθια
18.07.2014, 00:16
Για όσους ψάχνουν σπίτι για ενοικίαση στην Σουηδία Sök alla lediga lägenheter och bostäder att hyra - Kvalster.se (http://kvalster.se/)

ευανθια
06.08.2014, 10:08
Ενοικίαση σπιτιού δεύτερο χέρι ? ΠΡΟΣΟΧΗ κυκλοφορούν απατεώνες ! Συμβουλές απο την Αστυνομία για να μην σας εξαπατήσουν ! ( χρησιμοποιείστε το google translate για μετάφραση ) Hyra i andra hand? S (http://polisen.se/Aktuellt/Nyheter/Gemensam/2014/aug/Hyra-i-andra-hand-Sa-undgar-du-att-bli-lurad/)

Γιαννης_
10.03.2015, 20:05
Καλησπέρα σε όλους.
Γνωρίζετε κάποια καλή ιστοσελίδα για να ψάξω για Hostel στην Στοκχόλμη, η είναι λίγο πολύ τα ίδια όλα; Ψαχνό σε αγγλόφωνα και έλεγα μήπως δεν είναι ενημερωμένα όπως αντίστοιχά σουηδικό.
Επιπλέον φτάνω αργά το απόγευμα 19:50 και είδα ότι ορισμένα hostel δεν έχουν όλη την μέρα διαθέσιμη ρεσεψιόν.
Ευχαριστώ.

patrioten
15.03.2015, 10:12
Καλησπέρα σε όλους.
Γνωρίζετε κάποια καλή ιστοσελίδα για να ψάξω για Hostel στην Στοκχόλμη, η είναι λίγο πολύ τα ίδια όλα; Ψαχνό σε αγγλόφωνα και έλεγα μήπως δεν είναι ενημερωμένα όπως αντίστοιχά σουηδικό.
Επιπλέον φτάνω αργά το απόγευμα 19:50 και είδα ότι ορισμένα hostel δεν έχουν όλη την μέρα διαθέσιμη ρεσεψιόν.
Ευχαριστώ.

Προσωρινή διαμονή σε ξενώνες, πανδοχεία και ξενοδοχεία στη Σουηδία.

HotelSpecials.se - Hotell, weekend och weekendpaket till b (http://www.hotelspecials.se/sok/?q=Stockholm&type=CITY&id=1753&arrival_date=&nights=1&units=1&adults=2&sort=price)

Φτηνά δωμάτια στη Στοκχόλμη !
(http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%AD%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-91/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%BD%C E%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE-%CF%83%CE%B5-%CE%BE%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%AF%C E%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BE%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%87%CE%B5%C E%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-5572/#post83042)

Dum spiro spero
22.07.2016, 20:10
Καλησπέρα,από τον Αύγουστο θα ξεκινήσω να σπουδάζω στο πανεπιστήμιο του Γκέτεμποργκ.Αντιμετωπίζω όμως πρόβλημα διότι ενώ έχω υπογράψει συμβόλαιο με έναν ιδιώτη απ' τον Ιούνιο κιόλας,πριν από λίγες μέρες διαπίστωσα πως μάλλον είμαι στον αέρα.Επειδή ανεβαίνω στις 15/08 ο χρόνος με πιέζει και οι προσπάθειές μου είναι άκαρπες.Δε θέλω να αναγκαστώ να τα παρατήσω και να γυρίσω πίσω.Το πανεπιστήμιο δεν βοηθάει,οι εστίες έχουν τεράστιες ουρές και από αγγελίες δεν έχω απάντηση.Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για να απευθυνθώ κάπου ή (όσοι μένουν στην πόλη)γνωρίζει κάποιος κάποιο σπίτι-δωματιο προς ενοικίαση;

patrioten
24.07.2016, 11:16
Καλησπέρα,από τον Αύγουστο θα ξεκινήσω να σπουδάζω στο πανεπιστήμιο του Γκέτεμποργκ.Αντιμετωπίζω όμως πρόβλημα διότι ενώ έχω υπογράψει συμβόλαιο με έναν ιδιώτη απ' τον Ιούνιο κιόλας,πριν από λίγες μέρες διαπίστωσα πως μάλλον είμαι στον αέρα.Επειδή ανεβαίνω στις 15/08 ο χρόνος με πιέζει και οι προσπάθειές μου είναι άκαρπες.Δε θέλω να αναγκαστώ να τα παρατήσω και να γυρίσω πίσω.Το πανεπιστήμιο δεν βοηθάει,οι εστίες έχουν τεράστιες ουρές και από αγγελίες δεν έχω απάντηση.Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για να απευθυνθώ κάπου ή (όσοι μένουν στην πόλη)γνωρίζει κάποιος κάποιο σπίτι-δωματιο προς ενοικίαση;

Blocket.se/Bostad/Uthyres/Goteborg

Bostäder att hyra i Göteborgs stad - Blocket Bostad (http://www.blocket.se/bostad/uthyres/goteborg?cg_multi=3020&sort=&ss=&se=&ros=&roe=&bs=&be=&mre=&q=&q=&q=&is=1&save_search=1&l=0&md=th&f=p&f=c&f=b&m=179)

Dum spiro spero
25.07.2016, 17:23
Σ'ευχαριστώ πολύ Patrioten!Ελπίζω να βρεθεί κάτι

patrioten
25.07.2016, 22:57
Σ'ευχαριστώ πολύ Patrioten!Ελπίζω να βρεθεί κάτι

Ρίξε μια ματιά και εδώ (http://www.bostaddirekt.com/Private/default.aspx?custType=0&apmnt=1&other=1&Room=1&RoomsMin=0&SizeMin=0&RentMax=999999&Furnished=-1&PeriodMinMax=min&Period=1&PublDays=61&EstateID=&Areas=7014&SortBy=zip_Name&SortDir=asc&minimize=1).
Θέλει πάρα πολύ ψάξιμο, καλή τύχη ! :)

https://drscdn.500px.org/photo/151253675/m%3D900/2ea1731199fd1b0634542e585bcac03f

Dum spiro spero
25.07.2016, 23:11
Σε υπέρευχαριστώ!!!Αχ,το ξέρω για αυτό είχα κλείσει το ''συμβόλαιο'' απ' τον Ιούνιο.Ας είναι,οψόμεθα!

patrioten
26.07.2016, 01:44
Σε υπέρευχαριστώ!!!Αχ,το ξέρω για αυτό είχα κλείσει το ''συμβόλαιο'' απ' τον Ιούνιο.Ας είναι,οψόμεθα!

Ρίξε μια ματιά εδώ, (https://www.hyrabostad.se/goteborg) εδώ, (http://kvalster.se/Goteborg) εδώ, (https://bostadsportal.se/hyresbostad/vastra-gotaland) και εδώ (http://www.andrahand.se/lediga-lagenheter-i-goteborg.htm).
Θέλει πάρα πάρα πάρα πολύ ψάξιμο, καλή τύχη ! :)

Dum spiro spero
27.07.2016, 15:44
Σ'ευχαριστώ και πάλι!!!!(Ερώτηση:το Bopunkten ξέρει κανείς αν είναι της προκοπής και κάνει δουλειά ;)

Dum spiro spero
26.08.2016, 20:28
Τελικά βρήκα σπίτι!Θα ήθελα να υπερευχαριστήσω το μέλος Patrioten δημόσια,που ασχολήθηκε και με βοήθησε!

vertigo
27.08.2016, 14:05
Τελικά βρήκα σπίτι!Θα ήθελα να υπερευχαριστήσω το μέλος Patrioten δημόσια,που ασχολήθηκε και με βοήθησε!

:bravo_:

patrioten
28.08.2016, 16:40

Grattis ! / "Καλορίζικο !" _friends:
ΥΣ:Tips för dig som söker bostad./Mην σταματήσεις το ψάξιμο, να έχεις πάντα εναλλακτική λύση...:)

emmanuel.tk
23.04.2018, 16:06
Μόλις πληροφορήθηκα οτι Διατίθεται Δωμάτιο προς μακροχρόνια ενοικίαση στην περιοχή Spanga
με ξεχωριστή είσοδο μπάνιο και κουζινακι χωρίς όμως να υπάρχει η δυνατότητα δήλωσης της διεύθυνσης
εαν ενδιαφέρει κανένα
πληροφορίες 0046760534681