PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Σελίδες : 1 [2]

Georgia2012
29.08.2012, 21:57
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
ΟΚ το κατάλαβα ότι ο Σπύρος εννοούσε 10.000 μετά τις κρατήσεις.

georgeman
29.08.2012, 23:52
Στη Σουηδία οταν μιλάει κάποιος για μισθό ή ωρομίσθιο, παντα και το εννοώ πάντα αναφέρουν το ποσό πριν από τον φόρο.
Βασική διαφορά σε σχέση με την Ελλάδα:
Στην Ελλάδα όταν λέμε μικτό μισθό εννοούμε το μισθό που θα πάρει ο εργαζόμενος πριν του γίνουν οι κρατήσεις από το ασφαλιστικό του οργανισμό.
Στήν Σουηδία λένε " lön före skatt" και εννοουν τον μισθό πριν από τις κρατήσεις για φόρο.
Ο φόρος που πληρώνεις εδώ είναι αρκετά μεγάλος και δεν χρειαζεται ο εργαζόμενος να πληρώνει ξεχωριστά και για την ασφαλεια του.Τα εχει όλα μεσα.
Ο φόρος εξαρτάται από την περιοχή που μένεις. Καθε περιοχή έχει και μια ταμπέλα (εγώ πχ εχω ταμπελα 31) και ο φόρος μου φαίνεται στην ταμπέλα μου εδώ (http://www.skatteverket.se/download/18.71004e4c133e23bf6db80007267/skatt_30_31.pdf)

:kouragio:

marilena88
04.09.2012, 12:35
Παιδιά Καλημέρα! μια ερώτηση έχω να κάνω. Η Σφραγίδα της Χάγης σε ποια έγγραφα που θα έχουμε μαζί μας πρέπει να υπάρχει? σε όλα? απολυτήριο λυκείου πτυχίο κτλ? επίσης τα πτυχία ξένων γλωσσών λογίκα αρκεί να τα έχουμε ως επικυρωμένα αντίγραφα έτσι δεν νομίζω να πρέπει να μεταφράσουμε κ αυτα?

Minos
04.09.2012, 22:37
Σε κανένα!
Αυτά που έχεις στα αγγλικά ή γαλλικά ή ισπανικά ή γερμανόφωνες γλώσσες δεν χρειάζονται μετάφραση. Αν χρειαστείς να μεταφράσεις κάτι υπάρχουν μεταφραστές και εδώ, έτσι ώστε να μην πληρώνεις άδικα όλες τις μεταφράσεις στην Ελλάδα.

Minos
04.09.2012, 22:41
Στον φόρο είναι μέσα η ιατρική και υγειονομική περίθαλψη αλλά όχι τα φάρμακα μεχρι τις 1200 κορώνες, όχι ο οδοντίατρος, και πληρώνεις την επίσκεψη κάθε φορά μέχρι ένα ποσό των 1100 κορωνων στο κέντρο υγείας 20 ευρώ. Στα επείγοντα 30 ευρώ.

Στη Σουηδία οταν μιλάει κάποιος για μισθό ή ωρομίσθιο, παντα και το εννοώ πάντα αναφέρουν το ποσό πριν από τον φόρο.
Στην Ελλάδα όταν λέμε μικτό μισθό εννοούμε το μισθό που θα πάρει ο εργαζόμενος πριν του γίνουν οι κρατήσεις από το ασφαλιστικό του οργανισμό.
Στήν Σουηδία λένε " lön före skatt" και εννοουν τον μισθό πριν από τις κρατήσεις για φόρο.
Ο φόρος που πληρώνεις εδώ είναι αρκετά μεγάλος και δεν χρειαζεται ο εργαζόμενος να πληρώνει ξεχωριστά και για την ασφαλεια του.Τα εχει όλα μεσα.
Ο φόρος εξαρτάται από την περιοχή που μένεις. Καθε περιοχή έχει και μια ταμπέλα (εγώ πχ εχω ταμπελα 31) και ο φόρος μου φαίνεται στην ταμπέλα μου εδώ (http://www.skatteverket.se/download/18.71004e4c133e23bf6db80007267/skatt_30_31.pdf)

marilena88
05.09.2012, 01:00
οκ δλδ μονο μεταφραση αρκει για απολυτηριο κ πτυχιο? ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!!!!!!!!

Σε κανένα!
Αυτά που έχεις στα αγγλικά ή γαλλικά ή ισπανικά ή γερμανόφωνες γλώσσες δεν χρειάζονται μετάφραση. Αν χρειαστείς να μεταφράσεις κάτι υπάρχουν μεταφραστές και εδώ, έτσι ώστε να μην πληρώνεις άδικα όλες τις μεταφράσεις στην Ελλάδα.

Minos
05.09.2012, 13:10
Αν είναι στα ελληνικά ναι και το στέλνετε όταν είστε εδώ για αναγνώριση και για τυχόν συμπληρωματικά που πρέπει να κάνεις για αναγνώριση.

οκ δλδ μονο μεταφραση αρκει για απολυτηριο κ πτυχιο? ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!!!!!!!!

G.Ren
05.09.2012, 20:45
Πληροφορίες και στήριξη σε , μετανάστες της ΕΕ που θελουν να ζησουν και να εργαστουν στη Σουηδία
Crossroads (http://stockholmcrossroads.se/)

katbull
07.09.2012, 19:22
πολύ χρήσιμη σελίδα ιδίως για όσους δεν παρακολουθούν από αρχή το φόρουμ.
Ευχαριστούμε

Νεομετανάστρια
08.09.2012, 09:19
MIGRATIONSVERKET ή αλλιως γραφειο Μεταναστευσης

Αρκετοι, εαν οχι ολοι, εδω μεσα γνωριζουμε οτι πρεπει να δηλωθουμε μεσα σε 3 μηνες απο την παραμονη μας στην Σουηδια
στο γραφειο Μεταναστευσης τους. Ο καλυτερος τροπος, οπως εχει ξαναειπωθει, ειναι ηλεκτρονικα.
Η συγκεκριμενη διαδικασια και τα εντυπα υπαρχουν στην ιστοσελιδα τους και στα αγγλικα.
Πρεπει να σκαναρετε τα εγγραφα σας σε μια αρκετα "ελαφρια" εκδοση και να τα επισυναψετε στην αιτηση σας.

Αυτο που εμαθα και θα ηθελα να το αναφερω ειναι οτι Ελληνας που εκανε την αιτηση του για αδεια παραμονης, με το συμβολαιο εργασιας που ειχε απο τον εργοδοτη και τον ολοκαινουργιο προσωπικο του αριθμο, τελος Μαιου του 2012 πηρε την εγκριση παραμονης του αρχες Σεπτεμβριου 2012.
Εκανε δηλαδη περιπου 3 μηνες για να δοθει η αδεια παραμονης, πιθανοτατα να φταιει και το γεγονος οτι μεσολαβησε και η περιοδος διακοπων τους τον Ιουλιο που "παγωνουν" και γενικα καθυστερουν πολλες διαδικασιες...
Απλα εαν κανετε την αιτηση σας μην περιμενετε οτι σε καμια εβδομαδα θα εχετε απαντηση τους...

Ελενη

skonto
08.09.2012, 12:49
Καλημέρα.

Εμένα πάντως Ελένη και σε αρκετούς φίλους μας ήρθε απλά ένα έντυπο που μας έλεγε ότι επειδή είμαστε ευρωπαίοι πολίτες και επειδή εργαζόμαστε ( είχαμε στείλει αντίγραφο της πρόσληψης και του διαβατηρίου ), δεν τρέχει λόγος άρνησης της παραμονής μας στη χώρα.

Σπύρος

georgetattoo
08.09.2012, 16:44
Να πω και την δική μου περίπτωση... εκανα τα χαρτια μου μέσα Αυγούστου και στο Skatteverket για να πάρω personnumber και στο Migrationsverket για άδεια παραμονής. Μεσα σε μια εβδομάδα μου ηρθε το νουμερο και σε δύο εβδομαδες η απόφαση απο το Migrationsverket. Την αίτηση στο Migrationsverket την έκανα και εγώ ηλεκτρονικά και είχα και επικοινωνία και με τον υπεύθυνο που έλεγχε την υπόθεση μου. Δεν ξέρω αλλα δεν το περίμενα να γίνουν τόσο γρήγορα.

doorakias
08.09.2012, 18:13
Γεια σας παιδια! Ειμαι κ εγω ενας απ' αυτους που σκεφτονται να φυγουν! Ειμαι μαθηματικος κ θελω να μαθω τι γινεται στον τομεα μου. Δηλαδη υπαρχουν ιδιωτικα σχολεια, ειναι δημοσια κ πως θα βρω αγγελιες για δουλειες; Γιατι ψαχνω στο ιντερνετ κ στα links που δινετε αλλα δεν μπορω να βρω κατι σχετικο. Ευχαριστω εκ των προτερων κ καλη δυναμη σε ολους μας...

skonto
08.09.2012, 18:56
Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Τα σχολεία είναι δημόσια και δωρεάν. Δεν υπάρχουν φροντιστήρια γιατί τα ίδια τα σχολεία αναλαμβάνουν τους μαθητές που δεν καταλαβαίνουν το μάθημα να τους πλαισιώνουν με καθηγητές με έξτρα ώρες ( πάντα δωρεάν για τους μαθητές ).

Το επάγγελμα του μαθηματικού εδώ έχει μεν πολύ αξία αλλά για να μπορέσεις να πάρεις κάποια θέση απαιτούνται Σουηδικά. Άλλωστε πως θα διδάξεις κάτι αν δεν μπορείς να το μιλήσεις. Μαθηματικούς ζητάνε και πολλές εταιρίες που κάνουν έρευνα, αλλά αυτό δύσκολα θα το ανακαλύψεις μέσω Ίντερνετ, μιάς και περισσότερο αναζήτηση γίνεται μέσω των πανεπιστημιακών σχολών σε επίπεδο φοιτητών master.

Δεν έχω κάποια άλλη πληροφορία για το είδος του επαγγέλματός σου. Ίσως κάποιος άλλος φίλος ξέρει κάτι παραπάνω.

Σπύρος

doorakias
09.09.2012, 13:29
Ευχαριστω για την βοηθεια! Ηδη εχω αρχισει να ψαχνω για να μαθω σουηδικα. Ειναι ευκολο να μπεις σε καποιο σχολειο; Κ τι επιπεδο πρεπει να εχεις στη γλωσσα για να μπορεις να διδαξεις; Ξερω κανω πολλες ερωτησεις κ ισως να μην μπορειτε να βοηθησετε αλλα δεν μπορω να βρω καπου αλλου πληροφοριες για αυτα τα θεματα!

skonto
09.09.2012, 22:10
Επίπεδο SAS (D) πανεπιστημιακού επιπέδου. Όχι δεν είναι εύκολο να μπείς σε κάποιο σχολείο. Παίρνουν άτομα που έχουν συγκεντρώσει μόρια απο το εκάστοτε πανεπιστήμιο που πήγαν, τα τμήματα που παρακολούθησαν και τα χρόνια που ξόδεψαν ( και όλα αυτά εδώ στη Σουηδία εννοείται ).

Ποιό εύκολο θα ήταν να βρείς κάτι πάνω σε επιχειρήσεις που ασχολούνται με την έρευνα.

Καλή αναζήτηση

Σπύρος

katbull
10.09.2012, 16:17
Καταρχήν θα πρέπει να στειλεισ τα πτυχία σου για αναγνώριση, να μάθεις άπταιστα σουηδικά για να ελπίζεις να μπεις σε κάποιο σχολείο. Σημείωσε www. hsv.se για αναγνώριση και Skolverket - styr och st (http://www.skolverket.se) για ό,τι αφορά σχολεία, ακόμη Arbetsf (http://www.ams.se) & Vikariepoolen (http://www.vikariepoolen.se) για να ψαξεις για δουλειες εκπαιδευτικών

doorakias
10.09.2012, 22:03
Ευχαριστω πολυ παιδια! Με βοηθησατε παρα πολυ!!!!

saetron
10.10.2012, 22:20
παιδια να σας ρωτησω...οσοι απο εσας εχετε βγαλει ταυτοτητα σουηδικη...
στην στελνουν με το ταχυδρομειο? η πας και την παιρνεις οταν ειναι ετοιμη..??
γιατι αν στην στελνουν με το ταχυδρομειο τον ηπια γιατι εδω που μενω δεν μπορω να δηλωσω την διευθυνση.

skonto
10.10.2012, 22:56
Καλησπέρα Μανώλη.

Πάς στο Skatt στο τμήμα ταυτοτήτων. Καταθέτεις τα χαρτιά σου, σου τραβάνε και μια φωτό, σε βάζουν να υπογράψεις και μετά περίπου απο 1 εβδομάδα σου στέλνουν ειδοποίηση στη διεύθυνση που έχεις δηλώσει να πάς να την παραλάβεις απο εκεί που την έφτιαξες ( απο το Skatt ).

Όταν την παρέλαβα εγώ έπρεπε μαζί μου να έχω και την ειδοποίηση που μου είχαν στείλει.

Σπύρος

saetron
10.10.2012, 23:36
@@ρια δλδ...πρεπει να βρω τι να κανω με την διευθυνση...γιατι δεν μπορω να την δηλωσω εδω που μενω και μου χρειαζεται αμεσα η ταυτοτητα για την δουλεια μου.

Minos
11.10.2012, 00:23
Ισχύει η διεύθυνση που είχες δηλώσει όταν είχες πάρει τον προσωπικό αριθμό. Σε αυτήν την διεύθυνση, αν τυχόν δεν την έχεις αλλάξει στην εφορία, σου στελνουν γράμματα από όλες τις δημόσιες και δημοτικές υπηρεσίες.

@@ρια δλδ...πρεπει να βρω τι να κανω με την διευθυνση...γιατι δεν μπορω να την δηλωσω εδω που μενω και μου χρειαζεται αμεσα η ταυτοτητα για την δουλεια μου.

Νεομετανάστρια
11.10.2012, 06:36

Επισης για να συμπληρωσω τον skonto και τον minos, μπες στο www.adressantring.se (το δευτερο α εχει 2 κυκλακια απο πανω...) για να ζητησεις να κανεις την διευθυνση σου tillfaligt δηλ. ενω εισαι δηλωμενος, "εγγεγραμενος" οτι ζεις π.χ. καπου στην Στοκχολμη μπορει για καποιο διαστημα να ζητησεις να παιρνεις την αλληλογραφια σου σε καποια αλλη διευθυνση π.χ στο Γετεμπορι ή και ακομα και στην ιδια πολη δηλ. στην Στοκχολμη. Θα πρεπει να δηλωσεις την νεα σου διευθυνση με αυτη την διαδικασια αλλα δεν σημαινει οτι μενεις εκει, απλα οτι απο εκει παιρνεις την αλληλογραφια σου.
Συνηθως το κανουν αυτο φοιτητες που ειναι δηλωμενοι στο σπιτι των δικων τους αλλα θελουν να παιρνουν την αλληλογραφια τους στην πολη που σπουδαζουν...
Αυτο εχει καποια επιβαρυνση βεβαιακαι η αλληλογραφια σου θα καθυστερει παντα μια μερα. Ψαξτο λιγο... και ρωτα και κανενα φοιτητη....

Πριν πας στο skatteverket επειδη μονο το υποκαταστημα τους στην περιοχη του Fatburen (σταση Medborgarplatsen με το μετρο) κανει την διαδικασια εκδοσης ταυτοτητων, πληρωσε και το παραβολο που απαιτειται σε τραπεζα η σε ανταλλακτηριο (εχει μια μικρη επιβαρυνση) ή ζητα απο καποιον φιλο σου που εχει λογαριασμο σε σουηδικη τραπεζα να στο πληρωσει μεσω τραπεζης χωρις επιβαρυνση και του δινεις τα χρηματα...
Παρε τηλ. πριν πας να σου πω...

saetron
11.10.2012, 10:58
το ξερω οτι ολα τα γραμματα πανε στην παλια διευθυνση μινος. αλλα ετσι και αλλιως δεν περιμενω και τπτ..
και για το adressändring το ξερα επισης αλλα και αυτοι σου στελνουν τα χαρτια πρωτα στην παλια διευθυνση.
τεσπα θα την βρουμε την ακρη.

Minos
11.10.2012, 19:50
Μπορείς να έχεις μιά διεύθυνση σε ένα ποστ μποξ και να στέλνονται τα γράμματα από την παλιά διεύθυνση εκεί και να πηγαίνεις να τα παίρνεις μιά δύο φορές την εβδομάδα. hyr postbox - Sök på Google (http://www.google.se/search?q=hyr+postbox&aq=1&oq=hyr+post&sugexp=chrome,mod=0&sourceid=chrome&ie=UTF-8#hl=el&spell=1&q=hyra+postbox&sa=X&ei=w_h2UJ71IdSN4gSrs4C4Cg&ved=0CBsQBSgA&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=8d78c388a3a050ed&bpcl=35243188&biw=1366&bih=643)

το ξερω οτι ολα τα γραμματα πανε στην παλια διευθυνση μινος. αλλα ετσι και αλλιως δεν περιμενω και τπτ..
και για το adressändring το ξερα επισης αλλα και αυτοι σου στελνουν τα χαρτια πρωτα στην παλια διευθυνση.
τεσπα θα την βρουμε την ακρη.

saetron
11.10.2012, 19:53
ωπ καλη μαγκια αυτο δεν το ξερα..

Νεομετανάστρια
12.10.2012, 22:41
Μπορείς να έχεις μιά διεύθυνση σε ένα ποστ μποξ και να στέλνονται τα γράμματα από την παλιά διεύθυνση εκεί και να πηγαίνεις να τα παίρνεις μιά δύο φορές την εβδομάδα. hyr postbox - Sök på Google (http://www.google.se/search?q=hyr+postbox&aq=1&oq=hyr+post&sugexp=chrome,mod=0&sourceid=chrome&ie=UTF-8#hl=el&spell=1&q=hyra+postbox&sa=X&ei=w_h2UJ71IdSN4gSrs4C4Cg&ved=0CBsQBSgA&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=8d78c388a3a050ed&bpcl=35243188&biw=1366&bih=643)

οντως πολυ ενδιαφερον.... ευχαριστουμε!

marilena88
26.11.2012, 14:56
καλησπέρα! ερωρηση γιατι εχω μπερδευτει! απο οτι φαινεται εχω βρει μια δουλεια οποτε θελω να ξεκινησω τις διαδικασιες για τον προσωπικο αριθμο. απο οτι εχω καταλαβει πρωτα πρεπει να παρω το right of residence απο την υπηρεσία μετανάστευσης και μετα να παω να κάνω τα χαρτια μου για τον προσωπικο αριθμό. όμως σημερα στην υπηρεσια μετανάστευσης μ ειπαν οτι θελει 2 με 3 μηνες για να βγει. θα μου δωσουν σε καποιο μικροτερο χρονικο διαστημα καποια βεβαιωση που μπορω να χρησιμοποιησω στην εφορια για την εκδοση του προσωπικου αριθμού? ή θα πρεπει να περιμενω τοσο πολυ?? γιατι σε ενα μηνα περιπου θα χρειαστει να ξεκινησω. δεν ηταν και τοσο εξυπηρετικοι οποτε δεν μ αφησαν πειρθωρια για περαιτερω ερωτησεις...
ευχαριστώ!!!!

georgetattoo
27.11.2012, 02:03
καλησπέρα! ερωρηση γιατι εχω μπερδευτει! απο οτι φαινεται εχω βρει μια δουλεια οποτε θελω να ξεκινησω τις διαδικασιες για τον προσωπικο αριθμο. απο οτι εχω καταλαβει πρωτα πρεπει να παρω το right of residence απο την υπηρεσία μετανάστευσης και μετα να παω να κάνω τα χαρτια μου για τον προσωπικο αριθμό. όμως σημερα στην υπηρεσια μετανάστευσης μ ειπαν οτι θελει 2 με 3 μηνες για να βγει. θα μου δωσουν σε καποιο μικροτερο χρονικο διαστημα καποια βεβαιωση που μπορω να χρησιμοποιησω στην εφορια για την εκδοση του προσωπικου αριθμού? ή θα πρεπει να περιμενω τοσο πολυ?? γιατι σε ενα μηνα περιπου θα χρειαστει να ξεκινησω. δεν ηταν και τοσο εξυπηρετικοι οποτε δεν μ αφησαν πειρθωρια για περαιτερω ερωτησεις...
ευχαριστώ!!!!

Paidia prepei na ksekatharistei kati epeidi poly to rwtane kai genika vlepw oti ginete xamos. Loipon san polites tis EE mporoyme apo tin prwti mera tis afiksis mas stin xwra na doulepsoume kanonika. Episis to tmima metanastwn den exei kamia sxesi me tin eforia. prwta pas kai kaneis aitisi sto tmima metanastwn gia na pareis paramoni. o logos pou lene oti prepei na grafteis ekei einai apla gia na kseroyn poioi einai mesa stin xwra. kai na grafteis argotera den exei simasia apla kan' to. episis pas meta stin eforia gia na pareis proswpiko arithmo. to mono poy xreiazesai einai symvolaio apo ergodoti kai an ginete na se exei san monimo me ena kalo mistho px 15000 kr kai to diavatirio sou. mesa se mia evdomada sou stelnoyn to noumero. kai stin aitisi pou kaneis ekei, stin erwtisi gia to poso tha meineis stin xwra grafeis "more than one year". episis an petyxeis kamia ypalilo kai soy leei oti tha sou vgalei prosorina noumera kai tetoia sikw kai fyge kai pane se allo katastima, A kai min pas KISTA, pane se kamia kali perioxi!!! se enan filo moy egine ayti i periptwsi kai otan pigame se allo i douleia mas egine mia xara.
An kapoy kanw kapoio lathos as me diorthosei kapoios... :)

marilena88
27.11.2012, 18:32
ok!γνωριζω οτι δεν χρειαζόμαστε άδεια εργασίας αλλα πήγα στην υπηρεσία μετανάστευσης να ρωτήσω τι χαρτια χρειάζονται για να δηλωθώ κ μ ειπαν το χαρτι με την προσφορά εργασίας και το διαβατήριο μου και επειδή διάβασα οτι χρειαζόμαστε το χαρτί απο την υπηρεσία μετανάστευσης για τον προσωπικό αριθμό τους ρώτησα ποσο καιρο θα μ πάρει για να γραφτώ δλδ να δεχτούν την αίτηση μου και μ είπαν 1 με 2 μήνες. γι αυτο τον λόγο ανησύχησα και ρωτάω! οπότε στην εφορία για τον προσωπικό αριθμό παλι τα ίδια θέλω διαβατήριο κ τ χαρτί τ εργοδότη?? έχεις να μου προτείνεις σε ποια εφορία να πάω??
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

georgetattoo
27.11.2012, 20:38
ok!γνωριζω οτι δεν χρειαζόμαστε άδεια εργασίας αλλα πήγα στην υπηρεσία μετανάστευσης να ρωτήσω τι χαρτια χρειάζονται για να δηλωθώ κ μ ειπαν το χαρτι με την προσφορά εργασίας και το διαβατήριο μου και επειδή διάβασα οτι χρειαζόμαστε το χαρτί απο την υπηρεσία μετανάστευσης για τον προσωπικό αριθμό τους ρώτησα ποσο καιρο θα μ πάρει για να γραφτώ δλδ να δεχτούν την αίτηση μου και μ είπαν 1 με 2 μήνες. γι αυτο τον λόγο ανησύχησα και ρωτάω! οπότε στην εφορία για τον προσωπικό αριθμό παλι τα ίδια θέλω διαβατήριο κ τ χαρτί τ εργοδότη?? έχεις να μου προτείνεις σε ποια εφορία να πάω??
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Symbolaio apo ergodoti kai diavatirio xreiazesai gia tin eforia. episis tha sou dwsoun na kaneis kai mia aitisi ekeini tin stigmi. o filos moy afoy mas eipan xazomares stin KISTA pigame sto Jarnvagsgatan/Rosengatan sto Sundbyberg. ta prwta 2 alfa sto Jarnvagsgatan einai me plikoyt.

marilena88
27.11.2012, 23:16
okkk!! tack så mycket george!!!!!!!! :victory:

Thefullmoon
28.11.2012, 16:24
Paidia prepei na ksekatharistei kati epeidi poly to rwtane kai genika vlepw oti ginete xamos. Loipon san polites tis EE mporoyme apo tin prwti mera tis afiksis mas stin xwra na doulepsoume kanonika. Episis to tmima metanastwn den exei kamia sxesi me tin eforia. prwta pas kai kaneis aitisi sto tmima metanastwn gia na pareis paramoni. o logos pou lene oti prepei na grafteis ekei einai apla gia na kseroyn poioi einai mesa stin xwra. kai na grafteis argotera den exei simasia apla kan' to. episis pas meta stin eforia gia na pareis proswpiko arithmo. to mono poy xreiazesai einai symvolaio apo ergodoti kai an ginete na se exei san monimo me ena kalo mistho px 15000 kr kai to diavatirio sou. mesa se mia evdomada sou stelnoyn to noumero. kai stin aitisi pou kaneis ekei, stin erwtisi gia to poso tha meineis stin xwra grafeis "more than one year". episis an petyxeis kamia ypalilo kai soy leei oti tha sou vgalei prosorina noumera kai tetoia sikw kai fyge kai pane se allo katastima, A kai min pas KISTA, pane se kamia kali perioxi!!! se enan filo moy egine ayti i periptwsi kai otan pigame se allo i douleia mas egine mia xara.
An kapoy kanw kapoio lathos as me diorthosei kapoios... :)

Το Migrationsverket (το αλλοδαπών εν ολιγοις),δεν ειναι εντελώς ασχετο με το Skatteverket (την εφορια).Ναι μεν ως πολιτες της Ε.Ε, εχουμε το δικαιωμα να εργαστουμε εδω χωρις τα περαιτερω,απ την άλλη ομως υπάρχει περιορισμος στο χρονο παραμονης.Μεχρι τρεις μηνες μπορεις να σουλατσαρεις χωρις κανενα προβλημα.Ομως ενω εργαζεσαι,εχεις προθεση να μεινεις εδω για παντα (;;;;;),το σωστο ειναι να δηλωθεις και στις δυο υπηρεσιες.Αργοτερα (π.χ. μετα απο 5 χρονια) σου δινουν μονιμη αδεια παραμονης και γλιτωνεις απο πολλα γραφειοκρατικα.Τωρα,σχετικ α με τα χαρτια ,και στις δυο περιπτωσεις θελει το συμβολαιο εργασιας,μια διευθυνση και το διαβατηριο σου.(γινοταν και με ττην ελληνικη ταυτοτητα,αλλα καλου κακου ας γινει με διαβατηριο,γιατι ολο και βαζουν εμποδια).Ολα ειναι θεμα χρονου λοιπον.Ας γινει η αιτηση και στην εφορια,κι αν ζητηθει προσωπικο νουμερο,τους δείχνεις ενα χαρτι που θα σου δωσουν απο την εφορια,οτι εχεις κανει αιτηση κι απλως περιμενεις να εκδοθει.Αυτο καλυπτει σε πολλές περιπτωσεις.
Εγω πήγα εξ αρχης στην εφορια στο κεντρο και ηταν (και ειναι) λίαν εξυπηρετικοι.Βρισκεται στο T-Centralen,και η διευθυνση ειναι Klara västra kyrkogata 13 .
Αν υπάρχει και κατι άλλο που δεν ξέρω συμπληρωστε με.

marilena88
28.11.2012, 18:58
ευχαριστώ πολύ παιδια για την βοήθεια! ξέρω οτι πρέπει να δηλωθώ και στα 2 αλλα είχα διαβάσει οτι για τον προσωπικό αριθμό χρρειάζεται και το χαρτί απο την υπηρεσία μετανάστευσης οτι δηλώθηκες και μ είπαν οτι θα πρέπει να περιμένω 1 με 2 μηνες για να βγεί.. γι αυτο τρομοκρατήθηκα!!! μάλλον στην εφορία στο τ centralen θα πάω.. ευχαριστώ πολύ!!!!

Adeper
24.02.2013, 00:30
Γεια σας και από μένα...
Παλεύω να ανέβω Σουηδία (μόνιμα) από το 2010 καθώς προσπαθώ να πουλήσω διάφορα (επιχείρηση, κτλ) πλέον είμαι αρκετά κοντά. Θέλω να ρωτήσω κάτι που όσο έψαξα δεν το βρήκα. Επειδή κοντεύω 45 ετών και μάλλον δύσκολα θα βρω δουλειά εξαρχής παρότι με πτυχίο και δύο γλώσσες (ήδη μαθαίνω και σουηδικά) θέλω να ρωτήσω τα εξής:
1α. Μπορώ αν έχω εισόδημα από την Ελλάδα (πχ κάποιο ενοίκιο σε σταθερή μηνιαία βάση) να πάρω άδεια μόνιμης παραμονής χωρίς εργασία και να βγάλω τον Personalnumber ώστε να κάνω και τα μαθήματα (δωρεάν) στο δήμο (Στοκχόλμη) που θέλω;
1β. Μήπως χρειάζονται συνολικό ποσό σε τραπεζική κατάθεση;
2. Μπορώ αργότερα αν βρω δουλειά να δουλέψω ενώ έχω μπει με δικό μου επαρκές εισόδημα (αν τελικά θελήσω);
3. Ασφάλεια μπορώ να έχω από Ελλάδα ή πρέπει να κάνω στη Σουηδία (εφόσον δε δουλεύω) ;
4. Μπορώ να νοικιάσω σπίτι πριν πάω τον προσωπικό αριθμό; Γιατί αλλιώς πως θα δώσω σταθερή διεύθυνση στην εφορία (αφού δεν έχω κάποιο γνωστό για να με φιλοξενήσει);
5. Αν ζώ με επαρκές εισόδημα χωρίς δουλειά έχω δικαίωμα να ζητήσω στα 5 χρόνια άδεια μόνιμης εγκατάστασης και αργότερα (νομίζω 2-5 έτη είναι;) υπηκοότητα;
Οποιος ή όποια ξέρει θα ήθελα μια απάντηση, έχω γράψει και στο Skatterveket και περιμένω απάντηση.
Βασικά ενδιαφέρομαι για μετοίκηση στη Στοκχόλμη περισσότερο από αγάπη στην πόλη (έρχομαι 1-2 φορές το χρόνο από το 2010, έχω αποκτήσει πολύκαλή επαφή με την πόλη) και από το 1992 έχω ανέβει συνολικά 20 φορές γενικά στη Σουηδία !
Παρότι έχω πάει Μάλμο, Γκέτεμποργκ, και 2-3 άλλες πόλεις αγαπώ τρελά τη Στοκχόλμη (αν και πιο ακριβή λίγο και με τα σπίτια μεγάλο θέμα από ότι ακούω) και θέλω απλά να κάνω το όνειρό μου να μείνω μόνιμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Georgia9
29.04.2013, 23:53

Καλησπέρα!! Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω την φορολογία ανάλογα με την περιοχή, αναφορικά με κάθε περιοχή της Σουηδίας?..

ευανθια
30.04.2013, 00:32
Γεωργία κοίτα εδώ
Skattesatser 2013 i kommuner, län och hela riket - Statistiska centralbyrån (http://www.scb.se/Pages/TableAndChart____67873.aspx)

Georgia9
30.04.2013, 01:16
Γεωργία κοίτα εδώ
Skattesatser 2013 i kommuner, län och hela riket - Statistiska centralbyrån (http://www.scb.se/Pages/TableAndChart____67873.aspx)
Tack så mycket! :smile_:

Ioanna@
28.05.2013, 20:52
Καλησπέρα σε όλους. Εμείς ξεκινήσαμε το ταξίδι μας αλλά προς το παρόν κανένα ουσιαστικό νέο δεν υπάρχει. Ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς καμιά ελληνική εταιρία καθαρισμού στο Μάλμε, Lund?

patrioten
30.05.2013, 15:49
Καλησπέρα σε όλους. Εμείς ξεκινήσαμε το ταξίδι μας αλλά προς το παρόν κανένα ουσιαστικό νέο δεν υπάρχει. Ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς καμιά ελληνική εταιρία καθαρισμού στο Μάλμε, Lund?Γεια σου Ιoanna@ κοιτα εδω.Jämför städare Malmö - städ, städning, städfirmor, städhjälp, flyttstäd, hemhjälp, städfirma, flyttstädning, hushållsnära tjänster.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ! (http://www.localears.com/index.php?id=4&industry=st%E4dare&area=Malm%F6) :kouragio:

freeaway
15.06.2013, 07:16
Καλησπέρα, είμαι νεα στο φορουμ.
και μπράβο για τη πληροφόριση που δίνετε στα ελληνικά.. γιατί στα αγγλικά παντα ειναι πιο δυσκολο να τα ψαξεις..
Θέλουμε πολύ με το αγόρι μου μελλοντικά να μεταναστεύσουμε στο εξωτερικό. Κλείνουμε προς Σουηδία, αλλά γενικά σε οποιαδήποτε κρύα χώρα (με λιγάκι παραπάνω πολιτισμό απο την Ελλάδα.. )
Δεν εχω διαβασει ολες τις σελίδες αλλά θα το κάνω σιγά σιγά..
Εχω μια απορία βασική. Εμείς θέλουμε να παμε στη Σουηδία με χρήματα στην άκρη δλδ να μη βρουμε δουλεια εκεί, αλλά έχοντας στην άκρη χρήματα.
Επιτρέπεται απο τη Σουηδία αυτό? Δλδ διαβασα πως επιτρέπεται αλλά υπάρχει καποιο χρονικό περιθώριο?
Αν πχ κάποιος βγάζει χρήματα μέσω ιντερνετ με οποιοδήποτε τρόπο γίνεται να μενει ώς μεταναστης σε μια χώρα χωρίς να δουλεύει στη χώρα αυτή? για τη Σουηδία λεω..
Και κατι τελευταίο,
διάβασα πως τον προσωπικό αριθμό τον βγάζεις στη Σουηδία μετά απο 1 χρόνο διαμονής ώς μετανάστης,
και οτι αν δεν εχεις προσωπικό αριθμό δε μπορείς να ανοιξεις λογαριασμό στη τράπεζα.. Τότε πώς θα μπορέσει κάποιος με το που θα πάει στη Σουηδία να μεταφέρει τα χρήματά του?
ή γίνεται να τα "τραβάει" απο την Ελλάδα όσο μένει Σουηδία??

freeaway
15.06.2013, 08:17
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. το χαρτί μόνιμης κατοικίας είναι υποχρεωτικό σε όποια χώρα θελουμε να μεταναστευσουμε?

patrioten
15.06.2013, 10:53
Καλως ηρθες στην παρεα μας ! Η μεταναστευση θελει διαβασμα,αρχισε να διαβαζεις απο εδω !
Καλησπέρα, είμαι νεα στο φορουμ.
Δεν εχω διαβασει ολες τις σελίδες αλλά θα το κάνω σιγά σιγά..
Εχω μια απορία βασική. Εμείς θέλουμε να παμε στη Σουηδία με χρήματα στην άκρη δλδ να μη βρουμε δουλεια εκεί, αλλά έχοντας στην άκρη χρήματα.
Τότε πώς θα μπορέσει κάποιος με το που θα πάει στη Σουηδία να μεταφέρει τα χρήματά του?
ή γίνεται να τα "τραβάει" απο την Ελλάδα όσο μένει Σουηδία?? http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%83-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%B9%CE%B1-2634/

freeaway
15.06.2013, 18:50
Καλως ηρθες στην παρεα μας ! Η μεταναστευση θελει διαβασμα,αρχισε να διαβαζεις απο εδω ! http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%83-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%B9%CE%B1-2634/

Σε ευχαριστώ για το καλοσόρισμα :)
Αυτο για τη τράπεζα που το είχα απορία αν μπορώ να τραβάω χρήματα απο ελλάδα μου λύθηκε η απορία γιατι καποιος σε προηγ. σελιδα ελεγε πως με με μια card (δε θυμαμαι ποια ακριβως) μπορεις να τη χρησιμοποιεις για συναλλαγες.
Τωρα αν μπορώ να μείνω σε μια χώρα ενώ βγάζω χρήματα μεσω ιντερνετ.. δε μου λύθηκε η απορία, φαντάζομαι θα γίνεται δε νομίζω να ειναι τοσο αυστηρα..ευχομαι!
Και το χαρτι μονιμης κατοικιας (χαγης αν δε κανω λαθος? γιατι τα διαβαζω πρωτη φορα και ειναι πολλες πληροφοριες) απ'οτι κοιταξα και για αλλες χωρες μαλλον ειναι παντου υποχρεωτικο..

Δε ξερω σε ποια χωρα θα μεταναστευσω μελλοντικα, το ψαχνω απο νωρίς για να μη βρεθω με πολλες αναποδιες στο τελος. Απλα οι Σκανδιναβικες χώρες μου αρέσουν πιο πολύ. Και αν εχω πληροφορηθει καλα η Σουηδία έχει πιο χαμηλό κόστος ζωής , εξοδα δλδ, συγκρητικα με τις αλλες. Αν κανω καπου λαθος πειτε μου..

freeaway
16.06.2013, 22:14
Καλησπέρα και πάλι.
Μπήκα στο σάιτ στης εφορίας Startsida för privatpersoner | Skatteverket [NS4 version] (http://www.skatteverket.se/4.76a43be412206334b89800052864.html)
και έψαχνα για το τι χαρτια χρειάζεται για το προσωπικο αριθμο, όμως έψαξα αρκετά και δε βρήκα που τα γράφει αυτά! Δε ξέρω τυφλή είμαι? :/ Συγκεκριμένα ήθελα να δώ που λεει οτι χρειάζονται 10,000 ή 15,000 κορόνες αλλά δε βρήκα..
Βρήκα για το τι χρειάζεται για να βγαζεις ταυτοτητα id.

Επίσης εχω πανω σε αυτο το θέμα ακόμη μια απορία μαζί με τις παραπάνω, αν χρειάζεται 15,000 κορόνες το μήνα για ενα χρόνο να εχεις στην ακρη για ενα ατομο, τότε για 2 ατομα χρειάζεται 30,000?
Και 15,000 κορόνες για ενα μήνα δεν είναι αρκετες? πίστευα πως το κόστος ζωής στη Σουηδία δεν ειναι τόσο ακριβό..
Αν μπορεί καποιος που ξέρει να μου απαντήσει θα το εκτιμουσα.

patrioten
17.06.2013, 01:24
freeaway : και έψαχνα για το τι χαρτια χρειάζεται για το προσωπικο αριθμο, όμως έψαξα αρκετά και δε βρήκα που τα γράφει αυτά! Δε ξέρω τυφλή είμαι? :/ Συγκεκριμένα ήθελα να δώ που λεει οτι χρειάζονται 10,000 ή 15,000 κορόνες αλλά δε βρήκα..
Βρήκα για το τι χρειάζεται για να βγαζεις ταυτοτητα id.

Επίσης εχω πανω σε αυτο το θέμα ακόμη μια απορία μαζί με τις παραπάνω, αν χρειάζεται 15,000 κορόνες το μήνα για ενα χρόνο να εχεις στην ακρη για ενα ατομο, τότε για 2 ατομα χρειάζεται 30,000?
Και 15,000 κορόνες για ενα μήνα δεν είναι αρκετες? πίστευα πως το κόστος ζωής στη Σουηδία δεν ειναι τόσο ακριβό..
Αν μπορεί καποιος που ξέρει να μου απαντήσει θα το εκτιμουσα.Εδω ειναι...! Οι κανονες και οι νομοι αλλαζουν,μπορεις να ρωτησεις ,με τηλεφωνο η mail....! http://www.skatteverket.se/privat/folkbokforing/flytta/flyttatillsverige.4.76a43be412206334b89800018617.h tml

freeaway
17.06.2013, 10:21
Flytta till Sverige | Skatteverket [NS4 version] (http://www.skatteverket.se/privat/folkbokforing/flytta/flyttatillsverige.4.76a43be412206334b89800018617.h tml)

Σε ευχαριστώ πολύ patrioten για το link!!

Stella P.
05.08.2013, 01:34
Καλησπερα παιδες! Εχω να κανω μια ερωτηση και μια προσθεση σε ο,τι εχει ειπωθει μεχρι στιγμης.

Ερωτηση: Οσον αφορα το λογαριασμο τραπεζας που ζητανε. Εαν υποθετικα εχουμε στην τραπεζα μεχρι τωρα 5000 ευρω και μας χρειαζονται αλλα 10 000, μπορουμε να βαλουμε αυτα τα 10000 (πχ με βοηθεια λοιπων συγγενων κτλ κτλ- ο καθενας με τον τροπο του), να παρουμε τη βεβαιωση κ ενημερωση βιβλιαριου (που θελει η σουηδικη εφορια) και αμεσως μετα να τα ξανααφαιρεσουμε απο το λογαριασμο μας (για να τα δωσουμε πισω σ αυτους που συνεβαλαν)??? Ή μηπως τη στιγμη που δινουμε τη βεβαιωση στην εφορια, μπορουν αυτοι με καποιο τροπο να ελεγξουν και παλι ποσα εχουμε μεσα στο λογαριασμο μας, οποτε και να δουνε οτι τελικα δεν εχουμε 15000 αλλα 5000 ευρω? Σιγουρα θελουν να ελεγξουν κατα ποσο μπορουμε να σταθουμε μονοι μας οικονομικα, αλλα οκ μπορουμε να το κανουμε και με 5000 τον πρωτο καιρο, δε χρειαζονται 15000...

Και πανω σε αυτο, οπως εχει ηδη ξαναερωτηθει....θελουν μονο μια απλη βεβαιωση (μεταφρασμενη αν γινεται) ή να τους παμε και το βιβλιαριο καταθεσεων;;Θελουν δηλαδη να δουνε τις κινησεις του λογαριασμου μας?? Και αν ναι,σε αυτη την περιπτωση, τι καταλαβαινουν αν το βιβλιαριο ειναι καινουριο, οποτε και δεν φαινεται καποια ιδιαιτερη κινηση;;

Προσθεση: Σχετικα με τα χαρτια που χρειαζονται για την αναγνωριση πτυχιου στο Högskoleverket, οταν ειχα ρωτησει(πριν κανα μηνα) οταν ημουν Στοκχολμη και ειχα παει και απο κει, μου ειπαν οτι εκτος των προαναφερθεντων, χρειαζεται και το λεγομενο Personbevis - κατι σαν εγγραφο το οποιο πανω εχει...τι αλλο;;; το personnummer φυσικα.... η ολη διαδικασια κραταει κανα 6μηνο ειπε η συγκεκριμενη υπαλληλος χωρις ομως να ειναι σιγουρη κατα ποσο μπορουμε να καταθεσουμε το personbevis στην πορεια, αφου εχουμε καταθεσει πιο πριν δηλαδη ολα τα υπολοιπα και εχει ξεκινησει να μετραει το εξαμηνο....οποτε, να υποθεσουμε οτι μπορει να παρει και πανω απο 6μηνο η αναγνωριση;;

Γιαννης_
08.10.2013, 11:03
Καλημερα και απο εμενα.
Αρχισα να διαβαζω απο την αρχη τις αναρτησεις αλλα υστερα απο μερικες σελιδες βλεπω οτι ηδη εχουν αλλαξει πολλες απ τις προδιαγραφες που πρεπει να εχει ο υποψηφιος μεταναστης.
Ισως θα επρεπε να σβηστουν πολλες απο τις αρχικες αναρτησεις.

patrioten
08.10.2013, 12:30
Καλημερα και απο εμενα.
Αρχισα να διαβαζω απο την αρχη τις αναρτησεις αλλα υστερα απο μερικες σελιδες βλεπω οτι ηδη εχουν αλλαξει πολλες απ τις προδιαγραφες που πρεπει να εχει ο υποψηφιος μεταναστης.
Ισως θα επρεπε να σβηστουν πολλες απο τις αρχικες αναρτησεις.

Ξέρεις κάτι συγκεκριμένο που έχει αλλάξει ?

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι τα κριτήρια για να μπείς στο Σουηδικό
σύστημα έχουν γίνει πιο αυστηρά .
π.χ.Γιά την έκδοση personnummer μπορεί να ζητήσουν βεβαίωση χρεών από την Ελληνική εφορία και φορολογική ενημερότητα η και εγώ δεν ξέρω τι άλλο (συνέβη πριν από λίγες μέρες) !!!
Καλό είναι πριν κάνετε οποιαδήποτε κίνηση για μετανάστευση η για σπουδές στην Σουηδία προς αποφυγήν δυσάρεστων εκπλήξεων, να ενημερώνεστε όλοι οι ενδιαφερόμενοι για μετανάστευση προς Σουηδία
ο κάθε ένας με την δική του περίπτωση, απευθείας με τις αρμόδιες Σουηδικές αρχές .
Σχετικά λίνκ υπάρχουν στο φόρουμ .

patrioten
08.10.2013, 15:24
Καλησπερα παιδες! Εχω να κανω μια ερωτηση και μια προσθεση σε ο,τι εχει ειπωθει μεχρι στιγμης.

Ερωτηση: Οσον αφορα το λογαριασμο τραπεζας που ζητανε. Εαν υποθετικα εχουμε στην τραπεζα μεχρι τωρα 5000 ευρω και μας χρειαζονται αλλα 10 000, μπορουμε να βαλουμε αυτα τα 10000 (πχ με βοηθεια λοιπων συγγενων κτλ κτλ- ο καθενας με τον τροπο του), να παρουμε τη βεβαιωση κ ενημερωση βιβλιαριου (που θελει η σουηδικη εφορια) και αμεσως μετα να τα ξανααφαιρεσουμε απο το λογαριασμο μας (για να τα δωσουμε πισω σ αυτους που συνεβαλαν)??? Ή μηπως τη στιγμη που δινουμε τη βεβαιωση στην εφορια, μπορουν αυτοι με καποιο τροπο να ελεγξουν και παλι ποσα εχουμε μεσα στο λογαριασμο μας, οποτε και να δουνε οτι τελικα δεν εχουμε 15000 αλλα 5000 ευρω? Σιγουρα θελουν να ελεγξουν κατα ποσο μπορουμε να σταθουμε μονοι μας οικονομικα, αλλα οκ μπορουμε να το κανουμε και με 5000 τον πρωτο καιρο, δε χρειαζονται 15000...

Και πανω σε αυτο, οπως εχει ηδη ξαναερωτηθει....θελουν μονο μια απλη βεβαιωση (μεταφρασμενη αν γινεται) ή να τους παμε και το βιβλιαριο καταθεσεων;;Θελουν δηλαδη να δουνε τις κινησεις του λογαριασμου μας?? Και αν ναι,σε αυτη την περιπτωση, τι καταλαβαινουν αν το βιβλιαριο ειναι καινουριο, οποτε και δεν φαινεται καποια ιδιαιτερη κινηση;;

Προσθεση: Σχετικα με τα χαρτια που χρειαζονται για την αναγνωριση πτυχιου στο Högskoleverket, οταν ειχα ρωτησει(πριν κανα μηνα) οταν ημουν Στοκχολμη και ειχα παει και απο κει, μου ειπαν οτι εκτος των προαναφερθεντων, χρειαζεται και το λεγομενο Personbevis - κατι σαν εγγραφο το οποιο πανω εχει...τι αλλο;;; το personnummer φυσικα.... η ολη διαδικασια κραταει κανα 6μηνο ειπε η συγκεκριμενη υπαλληλος χωρις ομως να ειναι σιγουρη κατα ποσο μπορουμε να καταθεσουμε το personbevis στην πορεια, αφου εχουμε καταθεσει πιο πριν δηλαδη ολα τα υπολοιπα και εχει ξεκινησει να μετραει το εξαμηνο....οποτε, να υποθεσουμε οτι μπορει να παρει και πανω απο 6μηνο η αναγνωριση;;

Σχετικά με το ποσό που ζητάνε στο skatteverket για την έκδοση personnummer,αυτό που περιγράφεις (με φιλική διάθεση στο λέω) λέγεται λαμογιά,το Σουηδικό σύστημα είναι αλάθητο και για να
το βάζουν σαν προϋπόθεση τα συγκεκριμένα ποσά να είσαι σίγουρη ότι το κάνουν για την ασφάλεια των μεταναστών και όχι για να τα βάλουν στην τσέπη τους είναι δικλίδα ασφαλείας !Εάν ξεκινάς με την προϋπόθεση να κοροιδέψεις σίγουρα δεν κάνεις καλή αρχή !Τα 5.000 ευρώ μπορεί να είναι μόνο η εγγύηση για να βρείς σπίτι !!!Η μετανάστευση σήμερα χρειάζεται ένα καλό κεφάλαιο χρημάτων είναι επένδυση στο μέλλον δεν είναι κάτι απλό !Εάν δεν έχετε κάποιο σοβαρό ποσό να επενδύσετε ,προσοχή μην το επιχειρήσετε είναι πολύ μεγάλο ρίσκο !
Για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται με σοβαρές προϋποθέσεις να μεταναστεύσουν συμβουλή μου είναι να ενημερώνονται απευθείας από τις Σουηδικές δημόσιες υπηρεσίες (σχετικά λίνκ υπάρχουν στο φόρουμ) γιατί υπάρχει κίνδυνος να μπλέξουν σε άσχημες περιπέτειες !Επίσης εάν δεν ξέρουν το λιγότερο,καλά Αγγλικά να μην το επιχειρήσουν !Πάρα πολλά άτομα το επιχείρησαν και όπως ήρθαν έτσι κι έφυγαν πίσω σπαταλώντας και τις τελευταίες οικονομίες τους χωρίς κανένα αποτέλεσμα !Επίσης το πιο σημαντικό για να μπείς στο Σουηδικό σύστημα είναι το personnummer χωρίς αυτό δεν υπάρχεις στην Σουηδία !Πρίν από λίγες μέρες 1/10/2013 πήγε άτομο με όλες τις προϋποθέσεις στο skatteverket να καταθέσει αίτηση για την έκδοση personnummer ,και του ζητήθηκε βεβαίωση μη χρεών από την εφορία της Ελλάδος !!!Επίσης πρέπει να είσαι διατεθειμένος να (τσαλακωθείς) των πρώτο καιρό κάνοντας σκληρές εργασίες μέχρι να βρείς των δρόμο σου !Χρειάζεται μεγάλη ατομική προσπάθεια και τεράστια υπομονή για να τα καταφέρεις !Και κάτι τελευταίο και πολύ βασικό πρέπει να είσαι ο τύπος, που του αρέσει η μελέτη και το διάβασμα γιατί, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια θα τα φάς στο εντατικό διάβασμα !Εάν δεν τα πάς καλά με τα γράμματα ξέχνα το αμέσως θα μπλέξεις άσχημα !!!
Τώρα σχετικά με τις σπουδές υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο φόρουμ ο καθένας ας κάνει την ερευνά του ατομικά και να μην στηρίζεται σε άλλους !Τα παραπάνω ισχύουν και για τους υποψήφιους σπουδαστές !Εδώ στην Σουηδία ισχύει το "δουλειά και σπουδές"εφόρου ζωής !!!

Georgia9
09.10.2013, 12:33
Σχετικά με το ποσό που ζητάνε στο skatteverket για την έκδοση personnummer,αυτό που περιγράφεις (με φιλική διάθεση στο λέω) λέγεται λαμογιά,το Σουηδικό σύστημα είναι αλάθητο και για να
το βάζουν σαν προϋπόθεση τα συγκεκριμένα ποσά να είσαι σίγουρη ότι το κάνουν για την ασφάλεια των μεταναστών και όχι για να τα βάλουν στην τσέπη τους είναι δικλίδα ασφαλείας !Εάν ξεκινάς με την προϋπόθεση να κοροιδέψεις σίγουρα δεν κάνεις καλή αρχή !Τα 5.000 ευρώ μπορεί να είναι μόνο η εγγύηση για να βρείς σπίτι !!!Η μετανάστευση σήμερα χρειάζεται ένα καλό κεφάλαιο χρημάτων είναι επένδυση στο μέλλον δεν είναι κάτι απλό !Εάν δεν έχετε κάποιο σοβαρό ποσό να επενδύσετε ,προσοχή μην το επιχειρήσετε είναι πολύ μεγάλο ρίσκο !
Για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται με σοβαρές προϋποθέσεις να μεταναστεύσουν συμβουλή μου είναι να ενημερώνονται απευθείας από τις Σουηδικές δημόσιες υπηρεσίες (σχετικά λίνκ υπάρχουν στο φόρουμ) γιατί υπάρχει κίνδυνος να μπλέξουν σε άσχημες περιπέτειες !Επίσης εάν δεν ξέρουν το λιγότερο,καλά Αγγλικά να μην το επιχειρήσουν !Πάρα πολλά άτομα το επιχείρησαν και όπως ήρθαν έτσι κι έφυγαν πίσω σπαταλώντας και τις τελευταίες οικονομίες τους χωρίς κανένα αποτέλεσμα !Επίσης το πιο σημαντικό για να μπείς στο Σουηδικό σύστημα είναι το personnummer χωρίς αυτό δεν υπάρχεις στην Σουηδία !Πρίν από λίγες μέρες 1/10/2013 πήγε άτομο με όλες τις προϋποθέσεις στο skatteverket να καταθέσει αίτηση για την έκδοση personnummer ,και του ζητήθηκε βεβαίωση μη χρεών από την εφορία της Ελλάδος !!!Επίσης πρέπει να είσαι διατεθειμένος να (τσαλακωθείς) των πρώτο καιρό κάνοντας σκληρές εργασίες μέχρι να βρείς των δρόμο σου !Χρειάζεται μεγάλη ατομική προσπάθεια και τεράστια υπομονή για να τα καταφέρεις !Και κάτι τελευταίο και πολύ βασικό πρέπει να είσαι ο τύπος, που του αρέσει η μελέτη και το διάβασμα γιατί, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια θα τα φάς στο εντατικό διάβασμα !Εάν δεν τα πάς καλά με τα γράμματα ξέχνα το αμέσως θα μπλέξεις άσχημα !!!
Τώρα σχετικά με τις σπουδές υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο φόρουμ ο καθένας ας κάνει την ερευνά του ατομικά και να μην στηρίζεται σε άλλους !Τα παραπάνω ισχύουν και για τους υποψήφιους σπουδαστές !Εδώ στην Σουηδία ισχύει το "δουλειά και σπουδές"εφόρου ζωής !!!

patrioten, αν και εκτιμώ πολύ το σουηδικό σύστημα, και αναγνωρίζω οτι δουλεύει αρκετά καλά, επίτρεψέ μου να έχω τη γνώμη οτι δεν είναι αλάθητο!.. Ψάχνοντας λίγο τον τελευταίο καιρό το θέμα με τα σπίτια πρώτο χέρι, έχω μετά λύπης διαπιστώσει κάτι που οι περισσότεροι ίσως ξέρουν, οτι δηλαδή αν έχεις γραφτεί στην ουρά ενός δήμου κ' περιμένεις για σπίτι, μάλλον θα περιμένεις για πολύ.. ΕΚΤΟΣ κ αν έχεις να λαδώσεις τον αρμόδιο υπάλληλο με κάποιες (αρκετές) κορώνες.. Τότε, αλλάζει το πράγμα.. Εεε.. αυτό δε το λες και τέλειο σουηδικό σύστημα! Πέρα από το γεγονός οτι η κατάσταση με τα σπίτια είναι τραγική έως κωμικοτραγική...Και όταν έμαθα τα παραπάνω που αναφέρω, η αντίδρασή μου ήταν (για να καταλάβεις): Αντε! Γίνονται και εδώ αυτά??.. μη μπορώντας σχεδόν να το πιστέψω. Αυτά, προς πλήρη και αντικειμενική ενημέρωση των φίλων της σελίδας.. :kouragio:

Ioanna@
10.10.2013, 21:38
Καλησπέρα σε όλους. Είχα καιρό να γράψω γιατί ουσιαστικά δεν είχαμε κάποιο νέο. Ο σύζυγος μου εδώ και 4 μήνες βρίσκεται στην Σουηδία(Μαλμο) χωρίς σταθερή δουλειά, ωστόσο δεν τα παρατάμε , έχουμε ένα θετικό στοιχείο ότι η κόρη του άνδρα μου είναι σουηδέζα. Πριν 2 μέρες ο σύζυγος μου πήρε προσωρινά νούμερα, τον έχουν προσλάβει φίλοι σουηδοί για να τους φτιάξει το σπίτι. Τώρα τι γίνεται? Τι του προσφέρουν αυτά τα νούμερα και τι δικαιώματα έχει τώρα? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων

Γιαννης_
01.03.2014, 18:22
Καλησπέρα.
Είμαι πτυχιούχος Ξένου πανεπιστημιου και Διαβάζω σχετικά με το assessment του γραφείου Enic-Naric.
Σε κάποιο σημείο γράφει ότι μπορείς να ψάχνεις δουλειά και χωρίς το χαρτί τους. Ποιες υπηρεσίες θα το ζητήσουν αυτό το χαρτί;
Επίσης αν γνωρίζει κάποιος τι συνήθως γίνεται με το ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ. Όταν πας στην Σουηδία και βρεις δουλειά, γράφεσαι στον αντίστοιχο σουηδικό τομέα ασφάλισης και το Τσμεδε συνεχίζεις να το πληρώνεις; Έχω ακούσει ορισμένους που λένε για "παγωμα" των εισφορών αλλά δεν μου λέει τίποτε αν χρειαστεί να πληρώσω αργότερα μαζεμένα. Ύστερα σήμερα εισαι Σουηδία αύριο μπορεί να βρεις δουλειά αλλού η και στην Ελλάδα.
Γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει;
Ευχαριστώ.

vstrommer71
01.03.2014, 21:12
Περνα μια βολτα απο το Recognition of foreign qualifications/ENIC-NARIC Sweden - UHR (http://www.uhr.se/sv/Information-in-English/Qualifications-recognition/)
Aπο προσωπικη εμπειρια-ως διπλωματουχος μηχανικος Ελληνικου Πανεπιστημιου-χρειαζεται απλα να κανεις αιτηση στην υπηρεσια αυτη για αξιολογηση του διπλωματος σου.Στελνεις τα χαρτια σου,πτυχιο και αναλυτικη βαθμολογια μεταφρασμενα με σφραγιδα Σουηδικης πρεσβειας ή προξενειου,και αυτοι εξεταζουν και σου απονεμουν την αντιστοιχιση σε σχεση με Σουηδικο διπλωμα.Η διαδικασια τραβαει κανα τριμηνο,αλλα στο ενδιαμεσο σου δινουν εναν αριθμο της αιτησης σου.Με αυτον τον αριθμο μπορεις αμεσα να ψαξεις για δουλεια.Αν ο ενδιαφερομενος εργοδοτης σου εχει ερωτησεις,με αυτον τον αριθμο επικοινωνει με αυτους αν θελει να ρωτησει για το πτυχιο σου
Σημειωτεον οτι το επαγγελμα του μηχανικου στην Σουηδια ΔΕΝ απαιτει αδεια ασκησης,αρα δεν υπαρχει καποια διαδικασια για αδεια επαγγελματος απο ΤΣΜΕΔΕ οπως Ελλαδα.Οσο για τις εισφορες μπορεις να ρωτησεις στην Σουηδικη ενωση Μηχανικων,
εδω About us - Sveriges ingenjörer (http://www.sverigesingenjorer.se/About-us/)
Αυτα!:bravo_:

Γιαννης_
01.03.2014, 23:41
Ευχαριστώ vstrommer71.
Να σαι καλά εκεί που είσαι.

Στην ιστοσελίδα έλεγε ότι το χαρτί της αναλυτικής βαθμολογίας θέλει και το χρονικό διάστημα για το κάθε μάθημα. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στα χαρτιά μου.
Δεν ξέρω τι εννοούν ακριβώς. Ελπίζω να μην είναι τόσο αυστηροί σε τέτοια θέματα.

patrioten
02.03.2014, 01:05
patrioten, αν και εκτιμώ πολύ το σουηδικό σύστημα, και αναγνωρίζω οτι δουλεύει αρκετά καλά, επίτρεψέ μου να έχω τη γνώμη οτι δεν είναι αλάθητο!.. Ψάχνοντας λίγο τον τελευταίο καιρό το θέμα με τα σπίτια πρώτο χέρι, έχω μετά λύπης διαπιστώσει κάτι που οι περισσότεροι ίσως ξέρουν, οτι δηλαδή αν έχεις γραφτεί στην ουρά ενός δήμου κ' περιμένεις για σπίτι, μάλλον θα περιμένεις για πολύ.. ΕΚΤΟΣ κ αν έχεις να λαδώσεις τον αρμόδιο υπάλληλο με κάποιες (αρκετές) κορώνες.. Τότε, αλλάζει το πράγμα.. Εεε.. αυτό δε το λες και τέλειο σουηδικό σύστημα! Πέρα από το γεγονός οτι η κατάσταση με τα σπίτια είναι τραγική έως κωμικοτραγική...Και όταν έμαθα τα παραπάνω που αναφέρω, η αντίδρασή μου ήταν (για να καταλάβεις): Αντε! Γίνονται και εδώ αυτά??.. μη μπορώντας σχεδόν να το πιστέψω. Αυτά, προς πλήρη και αντικειμενική ενημέρωση των φίλων της σελίδας.. :kouragio:

Georgia9 ...άντε να το λαδώσουμε.......για να προχωρήσει το θέμα..... τι να λαδώσουμε το λάπτοπ...χαχαχαχαχααχαχαχα. ..η αίτηση για σπίτι γίνεται μόνο από το ίντερνετ, τι να λαδώσεις, το ρούτερ...χαχαχαχ... είναι παλιό πόστ, τώρα το είδα και πέθανα στα γέλια...χαχαχαχαχα...:lol2::lol2::: lol2:

http://www.youtube.com/watch?v=p3lKFbtCb60

KlainmainGR
10.03.2014, 11:26
Καλημέρα σε όλα το παρεάκι σκέφτομαι και γω να πάω Σουηδία στις 30 απριλίου έχω κλείσει εισιτήριο και να μείνω με την κοπέλα μου γιατί εδώ στην Ελλαδίτσα δεν υπάρχει μέλλον. Η κοπέλα μου πήρε τηλέφωνο στην εφορία στην Σουηδία (skatteverket) και ρώτησε τι έγγραφα χρειάζεσαι για να βγάλεις το πολυπόθητο προσωπικό αριθμό (personnummer) και είναι τα εξής: 1) διαβατήριο 2) πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης 3) ασφάλεια υγείας 4) δουλειά ή κάποιον εγγυητή για τον πρώτο χρόνο. Η ερώτηση μου είναι για την ασφάλεια υγείας χρειάζεσαι το βιβλιάριο υγείας σου (από ΙΚΑ πχ που είμαι ασφαλισμένος εγώ) να πας ή κάποιο άλλο έγγραφο που να αποδεικνύει πως είσαι ασφαλισμένος?

Νεομετανάστρια
10.03.2014, 13:09
Η ασφαλεια υγειας για το εξωτερικο λεγεται "Ευρωπαικη καρτα ασθενειας" (http://www.ggka.gr/e111_main.htm)και την δικαιουσαι απο τον φορεα στον οποιο εισαι ασφαλισμενος στην Ελλαδα π.χ. ΙΚΑ (https://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/ekaa.cfm).
Εχει την μορφη πιστωτικη καρτας και επαιρνε ,τουλαχιστον πριν 2 χρονια, κανα 2 εβδομαδες να εκδοθει... εχει ξαναγραφτει εδω μεσα για την καρτα αυτη σε παλιοτερες αναρτησεις...

Εαν ειστε ενα βημα πριν να ανεβειτε, καλο ειναι να συλλεξετε απο εδω μεσα οσο περισσοτερες πληροφοριες υπαρχουν , γιατι υπαρχουν πολλες!!

Καλη τυχη στο εγχειρημα σας

KlainmainGR
10.03.2014, 13:53
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου η κοπελα μο τους ειπε συγκεκριμενα οτι θα εχω αυτη την καρτα και τις ειπανε οτι δεν ειναι αρκετο θελουνε καποιο εγγραφο που να αποδεικνυει οτι ειμαι ασφαλισμενος απο τον φορεα μου το ΙΚΑ στην δικια μου περιπτωση. Γνωριζεις εσυ ή καποιος αλλος τι εγγραφο ειναι αυτο?

Νεομετανάστρια
10.03.2014, 14:08
Δεν γνωριζω, αλλα...

Η καλυτερη λυση ειναι να πας εσυ που αναζητας το εγγραφο με το βιβλιαριο υγειας σου στο μητρωο του ΙΚΑ που υπαγεσαι και να το λυσεις το θεμα.. παρε και για καλο-κακο μαζι σου και διαφορα χαρτια που φανταζεσαι οτι μπορει και να σου χρησιμευσουν γιατι πραγματικα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να ζητησουν απο εσενα (π.χ. ταυτοτητα, προσφατο λογ/σμο ΔΕΗ ή ΟΤΕ στο ονομα σου, κανενα εκκαθαριστικο προσφατο...)

καλυτερα να κουβαλας περισσοτερα παρα να πηγαινεις 2 φορες...

KlainmainGR
10.03.2014, 14:30
ναι αυτο θα κανω απο αυριο να τελειωνει το θεμα γιατι μπορει να παρει καιρο να μου βγαλουν αυτο το εγγραφο ποιος ξερει σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και θα ενημερωσω παλι αυριο οταν εχω νεοτερα να ξερει ο κοσμος και να τα εχει συγκεντρομενα και αυτος αν αποφασισει να κανει το μεγαλο βημα και μεταναστευση Σουηδια....

Νεομετανάστρια
10.03.2014, 15:31
και κατι ακομα μιας και θα πας ζητα τους να σου μετρησουν και ολα τα ενσημα σου ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ!

Παρε μαζι σου οσα ενσημα εχεις και δεν εχεις και δειξτα, αυτο το εγγραφο νομιζω οτι κανει καιρο να βγει, αλλα καλο ειναι να το εχεις...
πες τους οτι σκεφτεσαι να φευγεις εξωτερικο και θελεις ενα επισημο εγραφο για να τα εχεις μαζεμενα....

... δεν ξερεις αυριο μεθαυριο τι θα μπορεσεις να περισωσεις...

KlainmainGR
10.03.2014, 17:07
οκ θα το κανω και αυτο σε ευχαριστω Ελενη. Εσυ τωρα μενεις Σουηδια αν ναι που ακριβως?

patrioten
10.03.2014, 22:01
Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας .
Σχετικά με την ασφάλιση υγείας.
Διαμονή ως ένα άτομο με επαρκή κεφάλαιο και να αποδείξει ότι καλύπτονται από το σύστημα κοινωνικής ασφάλισης άλλης χώρας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Θα πρέπει να γίνει βεβαίωση που εκδίδεται από τις αρχές της χώρας που είναι μέλος της ΕΕ.
Πρέπει να αποδείξετε ότι είστε καλυμμένοι από οποιοδήποτε σύστημα κοινωνικής ασφάλισης, θα πρέπει να αποδείξει ότι έχετε μια ολοκληρωμένη ιδιωτική ασφάλιση υγείας που καλύπτει το κόστος της ιατρικής περίθαλψης, νοσηλεία, φάρμακα, αποκατάσταση και τον επαναπατρισμό για ιατρικούς λόγους. Η ασφάλιση ισχύει για όλο το διάστημα που σκοπεύετε να μείνετε στη Σουηδία.
Πιστοποιητικό ασφάλισης θα πρέπει να είναι στα αγγλικά και να περιγράφουν τους όρους της ασφάλισης. Αν δεν ισχύει για όλο το διάστημα που σκοπεύετε να μείνετε στη Σουηδία και πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί να ανανεωθεί.

http://www.migrationsverket.se/images/18.3dfbd3e6142328511b1ba0/1389256669375/desktop-logo.png

Migrationsverket / Πώς να εγγραφείτε εάν είστε πολίτης της ΕΕ με επαρκή κεφάλαια. (http://www.migrationsverket.se/Privatpersoner/For-EU-medborgare/Pension-eller-tillrackliga-medel/Sa-registrerar-du-dig.html)

Europeiska sjukförsäkringskortet - Sysselsättning, socialpolitik och inkludering - Europeiska kommissionen (http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=sv)

KlainmainGR
12.03.2014, 14:36
Καλησπερα στο παρεακι σημερα πηγα να παρω το εντυπο Ε106 και οταν πηγα να τους το ζητησω μου ειπαν για ποιο φορεα το θελω και γω τους ειπα για την εφορια στην Σουηδια και μου ειπαν οτι αυτο το εντυπο βγαινει μονο για ασφαλιστικο τομεα και ετσι μου το δωσανε για τον ασφαλιστικο τομεα στην Στοκχολμη. Ξερει καποιος εδω μεσα με αναλογη εμπειρια αν θα μου το δεχτουν αυτο το εντυπο στην εφορια?

patrioten
12.03.2014, 16:03
Καλησπερα στο παρεακι σημερα πηγα να παρω το εντυπο Ε106 και οταν πηγα να τους το ζητησω μου ειπαν για ποιο φορεα το θελω και γω τους ειπα για την εφορια στην Σουηδια και μου ειπαν οτι αυτο το εντυπο βγαινει μονο για ασφαλιστικο τομεα και ετσι μου το δωσανε για τον ασφαλιστικο τομεα στην Στοκχολμη. Ξερει καποιος εδω μεσα με αναλογη εμπειρια αν θα μου το δεχτουν αυτο το εντυπο στην εφορια?

Καλά σου είπανε, αλλά νομίζω ότι το " Ε106 " είναι το παλιό έντυπο το καινούργιο είναι το " S1 " (πρώην E106, E109 και E121) και είναι: 1)Βεβαίωση του δικαιώματός σας σε υγειονομική περίθαλψη αν δεν ζείτε στη χώρα στην οποία είστε ασφαλισμένος/-η. Χρήσιμο σε διασυνοριακούς εργαζομένους, συνταξιούχους, δημόσιους υπαλλήλους και πρόσωπα εξαρτώμενα από αυτούς(ασφαλιστικός φορέας) .
Πρέπει να το υποβάλετε σε οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα της χώρας στην οποία ζείτε.

2)Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας .

Και στην εφορία:(Skatteverket)
3)Πρέπει να αποδείξετε ότι είστε καλυμμένοι από οποιοδήποτε σύστημα κοινωνικής ασφάλισης, θα πρέπει να αποδείξει ότι έχετε μια ολοκληρωμένη ιδιωτική ασφάλιση υγείας που καλύπτει το κόστος της ιατρικής περίθαλψης, νοσηλεία, φάρμακα, αποκατάσταση και τον επαναπατρισμό για ιατρικούς λόγους. Η ασφάλιση ισχύει για όλο το διάστημα που σκοπεύετε να μείνετε στη Σουηδία.
Πιστοποιητικό ασφάλισης θα πρέπει να είναι στα αγγλικά και να περιγράφουν τους όρους της ασφάλισης. Αν δεν ισχύει για όλο το διάστημα που σκοπεύετε να μείνετε στη Σουηδία και πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί να ανανεωθεί.

Διάβασε πολύ καλά τι ακριβώς ζητάνε !

Τον Μάιο 2010 πραγματοποιήθηκε σημαντική μεταρρύθμιση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για την κοινωνική ασφάλιση. Με τη μεταρρύθμιση αυτή, καταργήθηκαν τα έντυπα " Ε " τα οποία χρησιμοποιούσαν επί χρόνια τα άτομα που μετακινούνταν στο εσωτερικό της ΕΕ. (http://europa.eu/youreurope/citizens/work/social-security-forms/e-forms_el.htm)

Νέα έντυπα " S1 "που πιστοποιούν τα δικαιώματά σας σε παροχές (κοινωνικής ασφάλισης) όταν μετακινείστε στο εσωτερικό της ΕΕ. (http://europa.eu/youreurope/citizens/work/social-security-forms/index_el.htm)

KlainmainGR
12.03.2014, 17:37
ΟΚ θα παω αυριο να βγαλω το καινουργιο εντυπο σε ευχαριστω για την ενημερωση. Βρηκα το εντυπο S1 στο ιντερνετ και στα πεδια που εχει ρωταει το εξης: (Προσωπικός αριθμός αναγνώρισης στο αρμόδιο κράτος μέλος) τι εννοει με αυτο? Και επισης θα πρεπει παλι με αυτο εγγραφο να παω στον ασφαλιστικο τομεα στη Στοκχολμη να μου συμπληρωσαν καποια στοιχεια? Το λεω αυτο γιατι στην τελευταια σελιδα γραφει ΦΟΡΕΑΣ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ. Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα δεν θελω να μου λειπει κατι και να τρεχω πισω και να ταλαιπορουμε.

patrioten
11.04.2014, 23:10
The magic of Sweden's personal ID number.
Η μαγεία του προσωπικού αριθμού ταυτότητας της Σουηδίας.
Όταν για πρώτη φορά μετακόμισα στη Σουηδία, αναρωτήθηκα πώς θα επιβιώσω από το κρύο.
Αλλά δεν ήξερα ότι εκτός από τον πραγματικό αγώνα που θα είχα μπροστά, ότι δεν υπάρχει ζωή στη Σουηδία, χωρίς personnummer.
Deepti Vashisht εξηγεί πώς το personnummer ξεκλειδώνει ατελείωτες δυνατότητες.

The magic of Sweden's personal ID number - The Local (http://www.thelocal.se/20140404/the-personnummer-waved-a-magic-wand-over-my-life-in-sweden)

http://www.thelocal.se/userdata/images/article/w468/20a0b52e5ffe11c64666d48060b240e53a4846aaaa096244c9 96984528e9b447.jpg

marianna
06.02.2015, 19:27
αλήθειά υπάρχουν πολλοί ελληνες στην σουηδια? υπαρχουν μερη που ειναι η ποιο πολλοι ελληνες? οι ειναι παντου σε ολο το κρατος? υπαρχουν ελληνικες εκκλησιες? υπαρχει έλλειμμα στους ιερεις εκει? (δεν υπαρχουν πληροφορείς γιαυτο το θεμα στην εκει μητρόπολη, μεσου σαιτ μητροπόλεως ) υπαρχει περηπτωση να μαθω απο καπου ευχαριστω.

elpizo
07.02.2015, 18:14
απότι ξέρω υπάρχουν ελληνικές ορθόδοξες εκκλησίες στις μεγάλες πόλεις δηλ uppsala, stockholm, malmo, goteborg, και ένα παρεκκλήσι στο boras. Mε ενδιαφέρει και μένα το θέμα γιατί θα μεταναστεύσω και θέλω να εκκλησιάζομαι ας μας ενημερώσει επίσημα κάποιος που ζει εκεί. Έλληνες έχει νομίζω Στοκχόλμη πιο πολλούς.

patrioten
07.02.2015, 18:31
Ortodoxa kyrkan i Sverige
Den aktuella siffran är 3.384 kyrkor !

http://ortodoxakyrkanisverige.files.wordpress.com/2014/06/birger_jarlsgatan_92.jpg

https://www.facebook.com/ortodoxakyrkan

Ortodoxa kyrkan.se (http://www.ortodoxakyrkan.se/)

Sankt Georgios Grekisk-ortodoxa kyrka • KYRKOKARTAN.SE (http://www.kyrkokartan.se/098212/Sankt_Georgios_Grekisk-ortodoxa_kyrka)

drnoubaklas
11.02.2015, 11:07
Καλημέρα.
Πρώτη φορά γράφω και 8α ήθελα να κάνω δυο ερώτησεις σχετικά με το κοινοτικό έγγραφο S1.
α) γνωρίζει κανένας αν χρειαζεται την σφραγίδα της Χάγης(Apostille);
β) χρειαζεται μετάφραση;
Θα το εκτιμούσα παρα πολύ αν κάποιος που γνωριζει έδινε μια απάντηση.
Ευχαριστώ.

Γιαννης_
19.03.2015, 23:41
Καλησπερα.
Καποιος που δεν ειναι γραμμενος σε ταμειο ανεργιας στην Ελλαδα μπορει να γραφτει εδω; Το θεωρειτε απαραιτητο να το κανει καποιος που εχεο πρωτοερθει και δεν εχει ουτε δουλεια ουτε σπιτι; Αν μπορει να εγγραφει υπαρχει περιπτωση να του βρουν καποια δουλεια; Τι με συμβουλευετε;
Ευχαριστω.

patrioten
22.03.2015, 11:31
Καλησπερα.
Καποιος που δεν ειναι γραμμενος σε ταμειο ανεργιας στην Ελλαδα μπορει να γραφτει εδω; Το θεωρειτε απαραιτητο να το κανει καποιος που εχεο πρωτοερθει και δεν εχει ουτε δουλεια ουτε σπιτι; Αν μπορει να εγγραφει υπαρχει περιπτωση να του βρουν καποια δουλεια; Τι με συμβουλευετε;
Ευχαριστω.

Δουλειά πρέπει να βρείς μόνος σου(οποιαδήποτε δουλειά)για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό, επίσης πρέπει να έχεις μόνιμη κατοικία έστω και σαν φιλοξενούμενος (c/o). Δεν μπορείς να γραφτείς σαν άνεργος χωρίς προσωπικό αριθμό(personnummer).
Στις Ελληνικές κοινότητες χάνεις τον χρόνο σου.
Τα έχουμε γράψει εκατοντάδες φορές.
Τα πόστ τα διαβάζουμε ΌΛΑ να είσαι σίγουρος, μα το να γράφεις τα ίδια και τα ίδια είναι κουραστικό.
Οι διαδικασίες είναι γραμμένες, ενδεχομένως να έχουν προκύψει κάποιες αλλαγές πάρε τηλ.όπου έχεις απορία τις υπηρεσίες και ρώτα, αγγλικά μιλάνε όλοι.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%83-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%B9%CE%B1-2634/)

Επιβιωση στην Σουηδια! (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B7%C F%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%B9%CE%B1-2637/index3.html)

Ioanna@
27.04.2015, 17:21
Μια ερωτιση...εαν οι γονείς δεν εχουν προσωπικό νούμερο, τα παιδιά μπορούν να πάνε στο σχολείο? Ηλικία είναι 7 και 8 χρ. Και κατι άλλο, εάν εχει προσωπικο νουμερο αλλα δεν πληρώνει τους φόρους, δηλαδη δουλεύει μαυρα, επιτρέπεται το σχολείο ?

skonto
28.04.2015, 13:10
Τα παιδιά αποκτούν μόνα τους νούμερα ( ανεξάρτητα γονέων ) μόνο όταν έχουν έρθει σαν πρόσφυγες - ασυνόδευτα. Διαφορετικά πρέπει να αποκτήσουν νούμερα μόνο κατόπιν των γονέων. Οι γονείς με μαύρη εργασία δεν μπορούν να αποκτήσουν νούμερα. Αν οι γονείς δηλώνουν φοιτητές μεταπτυχιακού μπορούν να βγάλουν νούμερα προσωρινά, αλλά όχι και τα παιδιά που θα έχουν μαζί τους. Για να πάρουν οι γονείς νούμερα δημιουργώντας επιχείρηση θα πρέπει να καταβάλουν στην εφορία ένα πολύ μεγάλο ποσό ( ΝΟΜΙΖΩ περισσότερο απο 100.000 κορώνες - ΔΕΝ είμαι σίγουρος). Αν δεν έχουν τα παιδιά νούμερα και σταθερή διεύθυνση κατοικίας δεν μπορούν να πάνε σχολείο, δεν μπορούν να πάρουν κανένα επίδομα, δεν δικαιούνται φάρμακα ή νοσηλεία κατα το Σουηδικό σύστημα ( παρα μόνο επι πληρωμή, καθότι θεωρούνται τουρίστες ).

Εάν ο ένας γονέας είναι Σουηδός τα παιδιά παίρνουν τα νούμερα αυτόματα.

Εάν έχει νούμερα ο ένας γονέας μπορούν πάλι τα παιδιά να πάρουν νούμερα. Κανείς δεν θα ρωτήσει πως ζούν, όμως η καλύτερη λύση είναι η εύρεση άσπρης εργασίας.

Σπύρος.

Ioanna@
28.04.2015, 21:10
Σπυρο ευχαριστω πολυ!!!! Νουμερα εχει...δεν πληρωνει φορους...

patrioten
29.04.2015, 10:26
Μια ερωτιση...εαν οι γονείς δεν εχουν προσωπικό νούμερο, τα παιδιά μπορούν να πάνε στο σχολείο? Ηλικία είναι 7 και 8 χρ. Και κατι άλλο, εάν εχει προσωπικο νουμερο αλλα δεν πληρώνει τους φόρους, δηλαδη δουλεύει μαυρα, επιτρέπεται το σχολείο ? Νουμερα εχει...δεν πληρωνει φορους...

:bad_: censored_
Στην Σουηδία(και σε όλο τον κόσμο) απαγορεύεται η μαύρη εργασία και η φοροαποφυγή.
Φορολογικά αδικήματα. Η ποινή είναι φυλάκιση έως δύο χρόνια για φοροδιαφυγή και μαύρη εργασία, και έως 6 χρόνια για σοβαρές φορολογικές απάτες τιμωρείται και με την επιβολή προστίμων από τον εισαγγελέα (θέλεις τα παιδιά να πάνε σχολείο να μάθουν γράμματα, να τα ταΐζουν, να τα προσέχουν, κ.λ.π. και για όλες αυτές τις υπηρεσίες τον λογαριασμό να τον πληρώσουν όλοι οι άλλοι, αυτοί που πληρώνουν φόρους και είναι νομοταγής πολίτες...γενικότερα να ζεις εις βάρος των άλλων...οι Ελληνικές συνήθειες δεν ξεχνιούνται).
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRanZn6AP7wL9SGHnq4SwTWcwxdPnfoR _bs_vY3etcsdxhjVUsfrw
De olika skattebrotten (http://www.lag24.se/a/de-olika-skattebrotten)

bpetros
19.07.2015, 00:17
Καλησπέρα, έχω μπει στη διαδικασία μετανάστευσης, και προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες. Διάβασα πολλά θέματα για την Σουηδία, για τον προσωπικό αριθμό και πως μπορείς να τον αποκτήσεις κλπ. Αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα παιδιά.

Έχω τρία παιδιά, ηλικίας 5 ετών, και 20 μηνών (δίδυμα). Εάν αποκτήσω τον προσωπικό αριθμό, τι δικαιώματα έχουν τα παιδιά μου? Μπορουν να πάνε σε δημοτικό-παιδικό σταθμό κανονικά? Υπάρχουν μαθήματα γλώσσας για παιδιά μεταναστών? Υπάρχουν ελληνικά σχολεία, ή ξεχνάμε τελείως την ελληνική γλώσσα όσον αφορά γραφή και ανάγνωση? Πως θα παέι η μεγάλη μου η κόρη σε σουηδικό σχολείο χωρίς να ξέρει γρι από την γλώσσα? Υπάρχει κάποια υποστήριξη?

Τι παροχές δικαιούμαι για τα παιδιά όσων αφορά την εκπαίδευσή τους? Υπάρχουν ωδεία, αθλητικές και καλλιτεχνικές δραστηριότητες? Ποιό είναι το κόστος τους? Δικαιούμαι κάποιο χρηματικό βοήθημα, και αν ναι, ποιες είναι οι προϋποθέσεις? Πρέπει να έχων προσωπικό αριθμό και μόνιμη εργασία, ή πρέπει να περάσει και κάποιο χρονικό διάστημα παραμονής και εργασίας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Πέτρος

Andre Kodra
02.09.2015, 19:58
Γεια σας στις 9/9/15 θα ανέβω Στοκχόλμη για δουλειά .. Για αρχή θα μένω σε χοστελ γιατί δεν βλέπω να βρίσκω κάτι από δω..!!! Οποίος ξέρει κάτι για συγκάτοικο , η έστω και παρέα :) είμαι εδώ .!!!

Emilyred
04.09.2016, 14:13
Kalispera,
Edw kai kairo skeftomaste me ton antra mou na fygoume apo tin ellada prws souidia kai exoume ton anxos ti prepei na kanoume prota....apo pou na arxisoume!? Egw exw teliosi iek gia pliroforiki graphic and design exw doulepsi 2 Xronia kai twra os servitora (logo krisis) milaw para poly kala aglika kai o antras mou einai mixanikos aytokinito alla tin douloia tin exei mathei apo ton patera tou den exei diploma alla tin kserei para poli kala tin douloia mporei na katevazi kato ena aytokinito (oti idos kai an einai) kai na to ksana montari exoume kai ena koritsaki 2 eton mipws mporei na mas pei kaneis apo pou na arxisoume parakalo;;

patrioten
06.09.2016, 07:44
Kalispera,
Edw kai kairo skeftomaste me ton antra mou na fygoume apo tin ellada prws souidia kai exoume ton anxos ti prepei na kanoume prota....apo pou na arxisoume!? Egw exw teliosi iek gia pliroforiki graphic and design exw doulepsi 2 Xronia kai twra os servitora (logo krisis) milaw para poly kala aglika kai o antras mou einai mixanikos aytokinito alla tin douloia tin exei mathei apo ton patera tou den exei diploma alla tin kserei para poli kala tin douloia mporei na katevazi kato ena aytokinito (oti idos kai an einai) kai na to ksana montari exoume kai ena koritsaki 2 eton mipws mporei na mas pei kaneis apo pou na arxisoume parakalo;;

http://2.bp.blogspot.com/-rw30mOFlY7g/UmECdFNit-I/AAAAAAAAGfU/Xe74nrogR48/s1600/1631_546162788757780_970646157_n.jpg

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%83-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%B9%CE%B1-2634/)

stella m.
13.11.2017, 18:23
την καλησπέρα μου ακόμα από Ελλάδα
να σας συστηθώ , το όνομα μου είναι Στέλλα, είμαι παντρεμένη και έχω μια κόρη 15 χρονών, ήταν να ανέβω στην Σουηδία τώρα τον Νοέμβριο και είχα ξεκινήσει να μαζεύω τα χαρτιά μου , είχα μαζέψει σχεδόν όλα τα έγραφα εκτός την ληξιαρχική πράξη γάμου που την είχα αφήσει για το τέλος και τα είχα βάλει σφραγίδα Χάγης , για κάποιους προσωπικούς μου λόγους ανέβαλα την άνοδο μου για κάποιο χρονικό διάστημα , το ερώτημά μου είναι αν η σφραγίδα Χάγης έχει ημερομηνία λήξεως ή όταν έρθει η ώρα παίρνω και την ληξιαρχική πράξη γάμου τα μεταφράζω, και ανεβαίνω?
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια σας απάντηση !!

amalia tr
30.11.2017, 00:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΕΛΛΑ .ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΕΓΡΑΦΑ ΜΟΥ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ(APOSTILLE) . ΙΣΧΕΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ.

stella m.
05.12.2017, 23:09
ευχαριστω πολυ αμαλια

PaulTD
21.04.2018, 16:15
Καλησπέρα κ απο εμένα. Ελπίζω να υπάρχει κάποιος να απαντήσει στις απορίες μου.

Λοιπόν εδώ κ ένα μικρό χρονικό διάστημα αποφάσισαμε με την κοπέλα μου να μεταναστεύσουμε στην Σουηδία(Gothenburg) προς εξεύρεση μιας καλύτερης ποιοτικά ζωής. Υπάρχει ένα κεφάλαιο το οποίο λογικά θα καταφέρει να μας συντηρήσει για τους πρώτους μήνες, ωστόσο στόχος είναι να αρχίσουμε να ψάχνουμε δουλειά το συντομότερο δυνατό μιας κ πάμε χωρίς γνωστό κ έτοιμη δουλειά. Έχω διαβάσει μερικά πράματα ωστόσο έχω κάποιες απορίες.

1. Η κοπέλα μου κ εγώ έχουμε την Ελληνική ταυτότητα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτήν ή θα χρειαστούμε κ διαβατήριο για τα καινούργια χαρτιά κ τον προσωπικό αριθμό?

2. Έχω χρήματα στην τράπεζα κ κάρτα μου, ωστόσο είναι σε ευρώ. Μπορώ να κάνω συναλλαγές σε ευρω, μετατρέπονται αυτές απευθείας σε κορώνες ή πρέπει θα πρέπει να κάνω εγώ την αλλαγή Ευρώ/Κορώνες?

3. Έχουμε επιλέξει το Gothenburg, μιας κ εγώ είμαι απλά απόφοιτος λυκείου κ θεωρώ ότι όντας μεγάλο λιμάνι κ βιομηχανικοποιημένη περιοχή θα μπορούσα να βρώ δουλειά ως εργάτης σχετικά εύκολα, η κοπέλα μου έχει τελείωσει ΙΕΚ ζαχαροπλαστικής, ωστόσο δεν έχει κάνει πρακτική. Είναι σοφή η επιλογή μας ή να κοιτάξω άλλον προορισμό?

4. Μου είπαν ότι οι Σουηδοί μιλάνε απταίστως την Αγγλική, την οποία ομιλούμε κ εμείς απταίστως, ισχύει ή θα έχουμε πρόβλημα μέχρι να μάθουμε έστω τα βασικά στην Σουδική γλώσσα?

areti11
01.05.2018, 23:16
Γεια σου Paul
1. Επειδή είχα χρησιμοποιήσει το διαβατήριο, ομολογω οτι δεν θυμαμαι αν γινοταν και με ταυτοτητα.
2. Επειδή εδώ όλες οι πληρωμές γίνονται με κάρτα, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ. Τις μετατροπές τις κάνει αυτόματα η τράπεζα.
3. Ζω στο Göteborg σχεδόν τρία χρόνια. Η γλώσσα είναι απαραίτητη για τις περισσότερες δουλειές, έστω και σε χαμηλό επίπεδο. Αφότου πάρετε personnummer, να ξεκινησετε άμεσα μαθηματα σουηδικών στο SFI και βεβαια να γραφτειτε στο Boplats για την πονεμενη ιστορία της εξευρεσης σπιτιού. Είμαι καθοδόν για μετακόμιση στην Uppsala ή Stockholm όπου απ' ό,τι κατάλαβα με λίγες μέρες ψάξιμο, δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα όσο στο Göteborg. Φοβαμαι να λέω την αποψη μου γιατί δεν είναι τεκμηριωμένη αλλά όπως όλοι λένε, πιο εύκολα βρίσκεις δουλεια σε μικρότερες πόλεις όπου επιπλέον η στέγη δεν είναι τόσο ακριβη και δυσεύρετη.
4. Ναι, γνωριζουν καλά αγγλικά και ίσως σε κάποιες δουλειές να σε δεχτουν για αρχη αλλά εκεί έχεις και μεγάλο ανταγωνισμό.
Lycka till! (=Καλή τύχη!)

bill66
06.05.2018, 20:57
Πιστεύω οτι ειναι καλυτερα να εχετε διαβατηριο . Οταν εβγαλα εγω νουμερα δεχωνταν και ταυτοτητα αλλα σε κοιταζαν λιγο περιεργα .
Για δουλεια στις μεγαλες πολεις εχεις πιο πολλες πιθανοτητες αλλα τα σπιτια ειναι προβλημα (ακριβα ενοικια και αν βρεις)
Σχεδον ολοι οι Σουηδοι μιλανε αγγλικα αλλα στην δουλεια τους μεσα τους αρεσει να μιλανε σουηδικα βεβαια αναλογα με τις αναγκες της εταιριας μπορει να σε προσλαβουν και με αγγλικα αλλα πρεπει να βελτειωσεις γρηγορα τα σουηδικα σου.
Βιομηχανια εχει παντου στην χωρα αλλα γνωμη μου ειναι ψαξε σε επαγγελματα που υπαρχει ελειψη προσωπικου
Βεβαια τονιζω οτι αυτη ειναι η αποψη μου που εχει διαμορφωθει απο αυτα που αντιμετωπισα εγω οταν ηρθα εδω και οτι για καθε ανθρωπο ειναι διαφορετικα
Σας ευχωμαι καλη τυχη

PaulTD
10.05.2018, 17:14
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Κλείσαμε εισιτήρια για 24 του μηνός, πάμε Goteborg. Θα μείνουμε σε hostels στην αρχή όπως το κόβω.

Αρετή, εσύ που ήσουν κ στο Goteborg, τα γραφεία ευρέσεως εργασίας πως λέγονται, έχει στην πόλη κ βοηθάνε αυτά? Να απευθυνθώ σε αυτά ή να ψάξουμε με άλλους τρόπους δουλειά? Επειδή ακόμα hostel δε κλείσαμε, προσωπική σου συμβουλή(μη φοβάσαι μην μας πάρεις στο λαιμό σου, για απλή συμβουλή ρωτάμε) θα ήταν να δοκιμάσουμε στο Goteborg ή πουθενά αλλού, κ αν ναι που?

Όσο για τον personnummer, ύπαρχει περίπτωση να μας πάρουν στη δουλειά χωρίς να τον έχουμε κ μόλις μας πάρουν να τον βγάλουμε? Διότι 20.000 ευρώ δεν έχουμε για να τον βγάλουμε αλλιώς.

Επίσης, για να νοικιάσω ένα δωμάτιο σε κάποιο σπίτι, χρειάζομαι κ πάλι τον personnumer, ή μπορώ να το κάνω κ χωρίς αυτόν?