PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Σελίδες : [1] 2

ευανθια
06.12.2011, 19:18
Μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού του 2010 έφτανε να κάνεις μια αίτηση για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό για να αρχίσεις να μπαίνεις δηλαδή στο σύστημα. Απο τον Αύγουστο του 2010 ζητάνε και μιά ξεχωριστή αίτηση για να συμπληρώσεις αν έχεις δουλειά (ποιός είναι ο εργοδότης σου) ή άν είσαι άνεργος (εννοούν με ταμείο ανεργίας από Ελλάδα). Από 1 Οκτώβρη 2010 ζητάνε να συμπληρώσεις ακόμα μια αίτηση αν έχεις δουλειά (με στοιχεία του εργοδότη στη Σουηδία) ή να έχεις χρήματα έτσι ώστε να μείνεις στη Σουηδία. Το μίνιμουμ ποσό που ζητάνε να έχεις είναι γύρω στις 10 χιλιάδες κορώνες το μήνα για περίπου ένα χρόνο

Γενικές συμβουλές:

Γιαυτούς που θέλουν να μετακομίσουν/μεταναστεύσουν στη Σουηδία, το βασικό που πρέπει να κάνουν είναι να πάνε στην eφορία Startsida f (http://www.skatteverket.se/4.76a43be412206334b89800052864.html) αμέσως και να κάνουν αίτηση για να πάρουν τον λεγόμενο προσωπικό αριθμό (personnummer). Χρειάζεται διαβατήριο , και αν ειστε παντρεμενοι πιστοποιητικο γαμου , αν υπαρχουν και παιδια , ληξιαρχικη πραξη γεννησεως των παιδιων .

Πρέπει να υπάρχει μια διεύθυνση που μένετε στη Σουηδία. Μόλις πάρετε τον προσωπικό αριθμό μπορείτε να κάνετε αίτηση στην Εφορία για να αποκτήσετε ταυτότητα. Η ταυτότητα αυτή ισχύει μόνο για την Σουηδία στις συναλλαγές σας με διάφορες υπηρεσίες. Για να ανοίξετε λογαριασμό σε σουηδική τράπεζα χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη ότι εργαζόσαστε στη Σουηδία προσωπικο αριθμο και ταυτότητα από την Εφορία.

Πρέπει επίσης για σας που θα μείνετε πάνω από 3 μήνες να κάνετε αίτηση στην Υπηρεσία Μετανάστευσης EU/EEA citizens and their families - Startsida [NS4 version] (http://www.migrationsverket.se/info/148_en.html) όταν έχετε πάρει τον προσωπικό αριθμό.

Επίσης ένα βασικό που ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε είναι να αρχίσετε μαθήματα σουηδικών που είναι δωρεάν, αλλά χρειάζεται να έχετε τον προσωπικό αριθμό για να κάνετε εγγραφή.

Μέχρι να βγάλετε ταυτότητα που ισχύει για τη Σουηδία, ισχύει για απλές συναλλαγές το καινούριο ελληνικό διαβατήριο.

Επίσης καλό είναι να έχετε μαζί σας την Ευρωπαική κάρτα ασθενείας Δείτε περισσότερα - - (http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/ekaa.cfm)

Αν έρχεστε για να ζήσετε μόνιμα, πάρτε μαζί σας και ότι χαρτιά έχετε σε σχέση με σπουδές και εργασία (απολυτήριο Λυκείου, πτυχίο από σχολή ΤΕΙ/ΑΕΙ που έχετε αποφοιτήσει, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, δίπλωμα οδήγησης κλπ). Στη Σουηδία μπορείτε να κάνετε ισοτιμία πτυχίου Qualifications recognition - Swedish National Agency for Higher Education [NS4 version] (http://www.hsv.se/qualificationsrecognition.4.28afa2dc11bdcdc5574800 02032.html)

Επειδη αρκετα συχνα γινονται αλλαγες μπορειτε να μπαινετε στο σαιτ της εφοριας Startsida f (http://www.skatteverket.se/4.76a43be412206334b89800052864.html) για να κοιτατε μηπως κατι εχει αλλαξει.

Το κυριοτερο νομιζω ειναι να βρειτε μια δουλεια εστω και προχειρη στην αρχη για να μπορεσετε να παρετε γρηγορα τον προσωπικο αριθμο . Εκτος και αν εχετε αρκετα λεφτα για την αρχη δηλαδη τουλαχιστον 10000 κορωνες τον μηνα για ενα χρονο. Μπορει να ζητανε και παραπανω. Οσα περισσοτερα εχετε τοσο το καλυτερο. Επειδη ομως ξερω οτι ειναι δυσκολο να εχει καποιος τοσα λεφτα γιαυτο νομιζω ο καλυτερος τροπος για να παρεις τον προσωπικο αριθμο ειναι να βρεις μια δουλεια εστω και προχειρη

georgep
10.12.2011, 10:23
Σε ευχαριστώ Ευανθία για όσα μας πληροφορείς σχετικά με την Σουηδία..Το μόνο που κάνω μέχρι τώρα είναι να διαβαζω σχετικά. Σκέφτομαι κάποια στιγμή να τα παρατήσω εδώ και να βρω κάτι για αρχή όπως εσύ λες. Αλήθεια πόσο εύκολα ή δύσκολα μπορώ να ξεκινήσω ως εργάτης ή αποθηκάριος ή σε κάποιο μαγαζί υπάλληλος? Εγώ ασχολιόμουν με πωλήσεις στην Ελλάδα σε πολυεθνικές, αλλά πολύ φοβάμαι μόνο και μόνο από θέμα γλώσσας δεν θα είναι εύκολο για μένα να ξεκινήσω κατι τέτοιο εκεί..Οι σχετικές αγγελίες στο ίντερνετ είναι και αυτές στα Σουηδικά γραμμένα επίσης. Έχεις κάτι να προτείνεις σαν αρχή? Και κάτι ακόμα...Λεφτά δεν...μου τα έφαγε ο ακατανόμαστος... Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

ευανθια
10.12.2011, 10:55
Σε ευχαριστώ Ευανθία για όσα μας πληροφορείς σχετικά με την Σουηδία..Το μόνο που κάνω μέχρι τώρα είναι να διαβαζω σχετικά. Σκέφτομαι κάποια στιγμή να τα παρατήσω εδώ και να βρω κάτι για αρχή όπως εσύ λες. Αλήθεια πόσο εύκολα ή δύσκολα μπορώ να ξεκινήσω ως εργάτης ή αποθηκάριος ή σε κάποιο μαγαζί υπάλληλος? Εγώ ασχολιόμουν με πωλήσεις στην Ελλάδα σε πολυεθνικές, αλλά πολύ φοβάμαι μόνο και μόνο από θέμα γλώσσας δεν θα είναι εύκολο για μένα να ξεκινήσω κατι τέτοιο εκεί..Οι σχετικές αγγελίες στο ίντερνετ είναι και αυτές στα Σουηδικά γραμμένα επίσης. Έχεις κάτι να προτείνεις σαν αρχή? Και κάτι ακόμα...Λεφτά δεν...μου τα έφαγε ο ακατανόμαστος... Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Kαλημερα

Τα σουηδικα ειναι ακρως απαραιτητα για να βρεις δουλεια ακομη και ως αποθηκαριος η εργατης η καθαριστης . Πως θα μπορεσεις να δουλεψεις , αφου δεν θα μπορεις να καταλαβεις τι σου λενε να κανεις ? Η μονη λυση λοιπον ειναι να βρεις δουλεια η σε ελληνικη εταιρεια καθαρισμου η καπου που δεν θα τους πειραζει στην αρχη να μιλας αγγλικα. Αυτο ειναι πολυ δυσκολο και θελει παρα πολυ ψαξιμο.
Ειναι επισης και θεμα τυχης. Σημαινει οτι μπορει και να αποτυχεις.
Επισης θελω να επισημανω οτι καλο θα ειναι να εχεις οσα περισσοτερα χρηματα μπορεις για αρχη γιατι ετσι θα μπορεσεις να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες , και θα μπορεσεις να μεινεις περισσοτερο χρονο για να βρεις μια δουλεια. Μπορεις να μεινεις στην σουηδια μεχρι και 3 μηνες σαν τουριστας χωρις προσωπικο αριθμο. Παντως να ξερεις οτι τιποτα δεν ειναι σιγουρο, και στο μυαλο σου θα εχεις και το ενδεχομενο αποτυχιας.

georgep
10.12.2011, 12:23
Σε ευχαριστώ Ευανθία και καλό Σ/Κ. Πρέπει να τα βάλω όλα σε τάξη για να αποφύγω στατιστικά λάθη στο μέλλον ή αποτυχίες. Εγώ γι'αυτό ρώτησα και σένα που γνωρίζεις πολύ καλά. Θα δω πως θα έρθω σε επικοινωνία με ελληνική εταιρία πρώτα.
Kαλημερα

Τα σουηδικα ειναι ακρως απαραιτητα για να βρεις δουλεια ακομη και ως αποθηκαριος η εργατης η καθαριστης . Πως θα μπορεσεις να δουλεψεις , αφου δεν θα μπορεις να καταλαβεις τι σου λενε να κανεις ? Η μονη λυση λοιπον ειναι να βρεις δουλεια η σε ελληνικη εταιρεια καθαρισμου η καπου που δεν θα τους πειραζει στην αρχη να μιλας αγγλικα. Αυτο ειναι πολυ δυσκολο και θελει παρα πολυ ψαξιμο.
Ειναι επισης και θεμα τυχης. Σημαινει οτι μπορει και να αποτυχεις.
Επισης θελω να επισημανω οτι καλο θα ειναι να εχεις οσα περισσοτερα χρηματα μπορεις για αρχη γιατι ετσι θα μπορεσεις να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες , και θα μπορεσεις να μεινεις περισσοτερο χρονο για να βρεις μια δουλεια. Μπορεις να μεινεις στην σουηδια μεχρι και 3 μηνες σαν τουριστας χωρις προσωπικο αριθμο. Παντως να ξερεις οτι τιποτα δεν ειναι σιγουρο, και στο μυαλο σου θα εχεις και το ενδεχομενο αποτυχιας.

ευανθια
10.12.2011, 12:29
Σε ευχαριστώ Ευανθία και καλό Σ/Κ. Πρέπει να τα βάλω όλα σε τάξη για να αποφύγω στατιστικά λάθη στο μέλλον ή αποτυχίες. Εγώ γι'αυτό ρώτησα και σένα που γνωρίζεις πολύ καλά. Θα δω πως θα έρθω σε επικοινωνία με ελληνική εταιρία πρώτα.

Καλη επιτυχια !!!!!:bravo_:

ευανθια
11.12.2011, 15:31
εδω Hur f (http://stockholmcrossroads.se/article/hur-far-man-ett-svenskt-personnummer/) ειναι ενα σαιτ οπου υπαρχουν πληροφοριες για τι τι χρειαζεται απο εγγραφα για να βγει ο προσωπικος αριθμος . στα αριστερα υπαρχουν οι δημοσιες υπηρεσιες οπου μπορειτε να πατησετε και να βρειτε χρησιμες πληροφοριες. ειναι ο οαεδ το ικα της σουηδιας η υπηρεσια μεταναστευσης η αστυνομια αλλα και η εφορια της σουηδιας.

hrisnan
13.12.2011, 22:08
Πωπω. Παρακολουθώ εδώ και εβδομάδες όλα τα μηνύματα σχετικά με τη μετανάστευση στη Σουηδία. Εχουμε πάρει την απόφαση να φύγουμε και μάλιστα ο άντρας μου έκανε ένα εξερευνητικό ταξίδι εκεί τον Οκτώβρη για να δει τι και πως...
Αλλά βρε παιδιά πολλά από αυτά που παραθέτετε και διαβάζω είναι μπερδεμένα. Στο συγκεκριμένο τώρα θέμα , εδώ, στην αρχή στο πρώτο ποστ σου Ευανθία αναφέρεται αυτό:"Γιαυτούς που θέλουν να μετακομίσουν/μεταναστεύσουν στη Σουηδία, το βασικό που πρέπει να κάνουν είναι να πάνε στην eφορία Startsida f αμέσως και να κάνουν αίτηση για να πάρουν τον λεγόμενο προσωπικό αριθμό (personnummer). Χρειάζεται διαβατήριο , και αν ειστε παντρεμενοι πιστοποιητικο γαμου , αν υπαρχουν και παιδια , ληξιαρχικη πραξη γεννησεως των παιδιων .

Πρέπει να υπάρχει μια διεύθυνση που μένετε στη Σουηδία. Μόλις πάρετε τον προσωπικό αριθμό μπορείτε να κάνετε αίτηση στην Εφορία για να αποκτήσετε ταυτότητα. Η ταυτότητα αυτή ισχύει μόνο για την Σουηδία στις συναλλαγές σας με διάφορες υπηρεσίες. Για να ανοίξετε λογαριασμό σε σουηδική τράπεζα χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη ότι εργαζόσαστε στη Σουηδία προσωπικο αριθμο και ταυτότητα από την Εφορία.

Πρέπει επίσης για σας που θα μείνετε πάνω από 3 μήνες να κάνετε αίτηση στην Υπηρεσία Μετανάστευσης EU/EEA citizens and their families - Startsida [NS4 version] όταν έχετε πάρει τον προσωπικό αριθμό."

Ενώ στο site που αναφέρεις στο τελευταίο σου ποστ, αν ψάξει κανείς θα δει ότι :"Σουηδικο προσωπικό αριθμό παίρνεις όταν καταγραφείς στην Φορολογική Υπηρεσία [Skatteverket]. Θα καταγραφείς εαν θα παραμείνεις στην Σουηδία για τουλάχιστον 1 χρόνο. Θα δηλωθείς σε αυτή την διεύθυνση στην οποία μένεις.

Εργαλείο
Κάνε βιβλιόσημοΕκτύπωσεΣτείλε ηλεκτρονικό μήνυμα σε ένα φίλοΜοιράσουΈτσι κάνεις τα παρακάτω:

1.Κανε αίτηση για το δικαίωμα διαμονής [uppehållsrätt] στην Υπηρεσία Μετανάστευσης. [Migrationsverket] Πρέπει να κάνεις αίτηση το αργότερο μεσα σε 3 μήνες απο την ημερομηνία που ήρθες στην Σουηδία. Για να έχεις το δικαίωμα διαμονής, πρέπει να συμπληρώνεις ορισμένες προυποθέσεις όπως για παράδειγμα να εργάζεσε ή να έχεις επαρκή περιουσιακά στοιχεία για να συντηρήσεις τον εαυτό σου.
2.Πήγαινε σε ενα τοπικό γραφείο της Φορολογικής Υπηρεσίας και πάρε μαζί σου τα εξής:
•έγκυρο διαβατήριο/ εθνική ταυτότητα
•απόδειξη αίτησης του δικαιώματος διαμονής
•έγγραφα που επικυρώνουν για παράδειγμα την οικογενιακή κατάσταση, αν εισαι παντρεμένος.
Ο αριθμός συντονισμού [samordningsnummer] δεν ειναι το ίδιο με τον προσωπικό αριθμό. Είναι ένας αριθμός ταυτοποίησης που χρησιμοποιήται όταν κάποιος έρχεται και δουλεύει στην Σουηδία για λιγότερο απο 1 χρόνο, τότε κάποιος δεν χρειάζετε να απογραφεί στην Φορολογική Υπηρεσία αλλα ωστόσο θα πληρώσει φόρο. Για τον αριθμό συντονισμόυ κάνεις αίτηση εσυ ή ο εργοδότης σου στην Φορολογική Υπηρεσία."

Δεν είναι μπερδεμένα; Δηλαδή κάνω αίτηση στην υπηρεσία μετανάστευσης με πρόσληψη και διαμονή ή με λεφτά για να πάρω τον προσωρινό αριθμό που ισχύει για 1 χρόνο και μετά παίρνω τον προσωπικό αριθμό. Ενώ όλες οι προηγούμενες πληροφορίες λένε ότι πρέπει να πάρεις από την εφορία τον αριθμό.:ti_:

ευανθια
13.12.2011, 22:32
[QUOTE=hrisnan;36275]Πωπω. Παρακολουθώ εδώ και εβδομάδες όλα τα μηνύματα σχετικά με τη μετανάστευση στη Σουηδία. Εχουμε πάρει την απόφαση να φύγουμε και μάλιστα ο άντρας μου έκανε ένα εξερευνητικό ταξίδι εκεί τον Οκτώβρη για να δει τι και πως.......................
Κανεις αιτηση στην εφορια η με λεφτα που αποδεικνυεις με αποδειξη τραπεζης μεταφρασμενη για να την καταλαβαινουν η με προσληψη απο εργοδοτη . Αν τους δειξεις λεφτα , αυτα πρεπει να ειναι 15.000 κορωνες τον μηνα για ενα χρονο.

bettle
13.12.2011, 22:37
Εδώ θα βρεις όλες τις πληροφορίες από επίσημη πηγή:

Your first days in Sweden - SWEDEN.SE (http://www.sweden.se/eng/Home/Work/Arrive-in-Sweden/Your-first-days-in-Sweden/)

Επίσης, από ανεπίσημη πηγή:

http://yourlivingcity.com/stockholm-guide/personal-number-sweden/

ευανθια
13.12.2011, 22:41
Κανεις αιτηση στην εφορια η με λεφτα που αποδεικνυεις με αποδειξη τραπεζης μεταφρασμενη για να την καταλαβαινουν, η με προσληψη απο εργοδοτη . Αν τους δειξεις λεφτα , αυτα πρεπει να ειναι 15.000 κορωνες τον μηνα για ενα χρονο.

Και επισης πρεπει να δηλωθεις και στο γραφειο μεταναστευσης. Δηλαδη στην εφορια για τον προσωπικο αριθμο η με λεφτα η με προσληψη και επισης και στο γραφειο μεταναστευσης πρεπει να δηλωθεις .στην σουηδια χωρις προσωπικο αριθμο και χωρις να εισαι δηλωμενος στο γραφειο μεταναστευσης μπορεις να μεινεις μεχρι 3 μηνες σαν τουριστας.

ευανθια
13.12.2011, 22:57
Και επισης πρεπει να δηλωθεις και στο γραφειο μεταναστευσης. Δηλαδη στην εφορια για τον προσωπικο αριθμο η με λεφτα η με προσληψη και επισης και στο γραφειο μεταναστευσης πρεπει να δηλωθεις .στην σουηδια χωρις προσωπικο αριθμο και χωρις να εισαι δηλωμενος στο γραφειο μεταναστευσης μπορεις να μεινεις μεχρι 3 μηνες σαν τουριστας.

Και στο γραφειο μετανατευσης και στην εφορια οι προυποθεσεις για να μεινεις στην σουηδια ειναι ιδιες. Η πρεπει να εχεις δουλεια που την αποδεικνυεις με προσληψη απο εργοδοτη , η πρεπει να εχεις λεφτα για να συντηρηθεις.

hrisnan
13.12.2011, 23:09
:bravo_: Ευχαριστώ. Θα τα κοιτάξω και ό,τι απορία έχω θα σας ρωτήσω ρε παιδιά πάλι. Εχω τρομερό άγχος γιατί δεν είμαι μόνη μου, είμαστε με 4παιδιά και πρέπει να τα κάνουμε όλα εκτός απο γρηγορα αλλά και σωστά και δεν έχουμε περιθώρια για λάθη....δεν έχουμε τα λεφτά για να ανεβοκατεβαίνουμε συνέχεια για χαρτιά....πήγε ο άντρας μου μία φορά, του είπαν στην εφορία ότι πρέπει να έχει πρόσληψη και σπίτι ή λεφτά στην άκρη και δεν έκανε χαρτιά γιατί δεν είχε τπτ από αυτά. Πήγε απλά για να δει, να μιλήσει, να πάρει μία ιδέα από τον τόπο, από τις συνθήκες..... Και τώρα θα πάει για να κάνει τα χαρτιά του για αριθμό. Και μετά αφού βγει ο αριθμός θα πάει για δουλειά και σπίτι. Και αφού τακτοποιηθεί θα πάμε κι εμείς....είναι δύσκολο και μου φαίνεται ΒΟΥΝΟΟΟΟ! Αλλά όταν κοιτώ τα μάτια των παιδιών μου και φαντάζομαι το μέλλον τους εδώ έτσι όπως έχει γίνει η Παιδεία και τα πανεπιστήμια που μπαίνουν και φοιτούν άνθρωποι με 0,1 στις πανελλαδικές.... παίρνω κουράγιο για τον Γολγοθά της μετακίνησής μας....
Ευανθία σε ευχαριστώ πολύ....
και ότι χρειαστώ θα σε/σας ρωτήσω πάλι.:bravo_1:

ευανθια
13.12.2011, 23:30
:bravo_: Ευχαριστώ. Θα τα κοιτάξω και ό,τι απορία έχω θα σας ρωτήσω ρε παιδιά πάλι. Εχω τρομερό άγχος γιατί δεν είμαι μόνη μου, είμαστε με 4παιδιά και πρέπει να τα κάνουμε όλα εκτός απο γρηγορα αλλά και σωστά και δεν έχουμε περιθώρια για λάθη....δεν έχουμε τα λεφτά για να ανεβοκατεβαίνουμε συνέχεια για χαρτιά....πήγε ο άντρας μου μία φορά, του είπαν στην εφορία ότι πρέπει να έχει πρόσληψη και σπίτι ή λεφτά στην άκρη και δεν έκανε χαρτιά γιατί δεν είχε τπτ από αυτά. Πήγε απλά για να δει, να μιλήσει, να πάρει μία ιδέα από τον τόπο, από τις συνθήκες..... Και τώρα θα πάει για να κάνει τα χαρτιά του για αριθμό. Και μετά αφού βγει ο αριθμός θα πάει για δουλειά και σπίτι. Και αφού τακτοποιηθεί θα πάμε κι εμείς....είναι δύσκολο και μου φαίνεται ΒΟΥΝΟΟΟΟ! Αλλά όταν κοιτώ τα μάτια των παιδιών μου και φαντάζομαι το μέλλον τους εδώ έτσι όπως έχει γίνει η Παιδεία και τα πανεπιστήμια που μπαίνουν και φοιτούν άνθρωποι με 0,1 στις πανελλαδικές.... παίρνω κουράγιο για τον Γολγοθά της μετακίνησής μας....
Ευανθία σε ευχαριστώ πολύ....
και ότι χρειαστώ θα σε/σας ρωτήσω πάλι.:bravo_1:

Να ειστε καλα ! Καλη επιτυχια ! Να σου πω για να παρεις δυναμη οτι αν βρει δουλεια ο αντρας σου , και βρει και σπιτι , θα παρετε επιδομα για τα παιδια 1050 κορωνες για καθε παιδι. Ευχομαι να σας πανε ολα καλα !!!!!!:kouragio:

bettle
13.12.2011, 23:40
Για να βοθήσω:

1050 κορώνες = 115 ευρώ

mara
14.12.2011, 00:59
παιδιά,
διάβαζα πάλι τις διαδικασίες που έχετε γράψει για να βγάλει κάποιος προσωπικό αριθμό και δυστυχώς τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πάρα πάρα πολύ.
Ο άντρας μου αποφασισε να έρθει στη σουηδία για να διαπιστώσει από κοντά τι ακριβώς συμβαίνει και απογοητεύτηκε πολύ.
Πήγε στον Οαεδ τους και τον παρέπεμψαν στην εφορία
Εϊχε χαρτί από ελληνική τράπεζα με 18000 ευρώ,είχε κάρτα υγείας,είχε όλα τα χαρτιά του μεταφρασμένα και του είπαν ότι πρέπει να έχει διεύθυνση μόνιμης κατοικίας στη σουηδία για να βγάλει αριθμό.
Τους είπε ότι δεν μπορεί να νοικιάσει σπίτι αν δεν έχει τον αριθμό
Του απάντησαν ότι γίνεται (αλλά αναρωτιέμαι πως)
Καμία προθυμία να εξηγήσουν ή να διευκρινήσουν κάτι παραπάνω
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άκρως απογοητευτικές...

mara
14.12.2011, 01:01
Και στο γραφειο μετανατευσης και στην εφορια οι προυποθεσεις για να μεινεις στην σουηδια ειναι ιδιες. Η πρεπει να εχεις δουλεια που την αποδεικνυεις με προσληψη απο εργοδοτη , η πρεπει να εχεις λεφτα για να συντηρηθεις.

αυτό πλέον δεν ισχύει...
πρεπει να έχεις τα λεφτά για να συντηρηθείς αλλά και διεύθυνση μόνιμης κατοικίας
(και ποιός ξέρει και τι άλλο...)

ευανθια
14.12.2011, 01:12
αυτό πλέον δεν ισχύει...
πρεπει να έχεις τα λεφτά για να συντηρηθείς αλλά και διεύθυνση μόνιμης κατοικίας
(και ποιός ξέρει και τι άλλο...)

Ποιο δεν ισχυει ?

ευανθια
14.12.2011, 01:18
παιδιά,
διάβαζα πάλι τις διαδικασίες που έχετε γράψει για να βγάλει κάποιος προσωπικό αριθμό και δυστυχώς τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πάρα πάρα πολύ.
Ο άντρας μου αποφασισε να έρθει στη σουηδία για να διαπιστώσει από κοντά τι ακριβώς συμβαίνει και απογοητεύτηκε πολύ.
Εϊχε χαρτί από ελληνική τράπεζα με 18000 ευρώ,είχε κάρτα υγείας,είχε όλα τα χαρτιά του μεταφρασμένα και του είπαν ότι πρέπει να έχει διεύθυνση μόνιμης κατοικίας στη σουηδία για να βγάλει αριθμό.

Η διευθυνση μονιμης κατοικιας ειναι κατι που ισχυε απο παλια . πως θα βγαλουν προσωπικο αριθμο σε καποιον που δεν ξερουν που μενει ?εννοουν μια διευθυνση που μενεις. μπορει να ειναι και μια διευθυνση γνωστου η φιλου . σπιτι μπορεις να νοικιασεις και με το διαβατηριο. ετσι νοικιασα εγω 2 φορες σπιτι μονο με το διαβατηριο. τον αριθμο δεν τον παιρνεις απο τον οαεδ αλλα απο την εφορια .

mara
14.12.2011, 01:36
ναι,απο την εφορία βέβαια
αλλα πρέπει να προσκομίσεις και συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού
δεν δέχονται φιλοξενία από άλλον

γενικά,
όταν επικοικωνούσε μαζί τους από ελλάδα αλλιώς του τα έλεγαν
Στον Οαεδ για παράδειγμα έχουν οδηγίες στο site τους για το πως να γραφτείς πριν καλά καλά πας
κάνεις μια αίτηση και πρέπει μέσα σε 14 μέρες να παρουσιαστείς στα γραφεία τους
Ομως όταν παρουσιάστηκε στα γραφεία τους τον έστειλαν πρώτα στην εφορία
και η εφορία τον έστειλε στο γραφείο μετανάστευσης χωρίς να ασχοληθεί καν με τα χαρτιά που είχε μαζί του

ευανθια
14.12.2011, 01:37
παιδιά,

Εδω ειναι ενα μερος απο τις διαδικασιες

Μα καλα ποιος του ειπε να παει στον οαεδ για τον προσωπικο αριθμο ?

mara
14.12.2011, 01:45
Εδω ειναι ενα μερος απο τις διαδικασιες

Μα καλα ποιος του ειπε να παει στον οαεδ για τον προσωπικο αριθμο ?

όχι δεν κατάλαβες
δεν πήγε στον οαεδ για προσωπικό αριθμό
στον οαεδ πηγε γιατι έτσι είχε συννενοηθεί μαζι τους από ελλάδα
να ανεβασει ενα βιογραφικο στο eures και να συναντηθελι με συμβουλους που κανουν και σεμιναρια για αυτους που ειναι καινουργιοι στη σουηδια και θελουν να βρουν δουλεια
ομως
οταν πηγε στον οαεδ του ειπαν να παει πρωτα στην εφορια
και στην εφορια του ειπαν να παει πρωτα στο γραφειο μεταναστευσης
και οτι αν δεν εχει διευθυνση μονιμης κατοικιας ,τα χρηματα δεν αρκουν για να βγαλει αριθμο

ευανθια
14.12.2011, 01:54
ναι,απο την εφορία βέβαια
αλλα πρέπει να προσκομίσεις και συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού
δεν δέχονται φιλοξενία από άλλον

γενικά,
όταν επικοικωνούσε μαζί τους από ελλάδα αλλιώς του τα έλεγαν
Στον Οαεδ για παράδειγμα έχουν οδηγίες στο site τους για το πως να γραφτείς πριν καλά καλά πας
κάνεις μια αίτηση και πρέπει μέσα σε 14 μέρες να παρουσιαστείς στα γραφεία τους
Ομως όταν παρουσιάστηκε στα γραφεία τους τον έστειλαν πρώτα στην εφορία
και η εφορία τον έστειλε στο γραφείο μετανάστευσης χωρίς να ασχοληθεί καν με τα χαρτιά που είχε μαζί του

μου κανει εντυπωση που λες οτι δεν δεχονται φιλοξενια απο αλλον . γιατι το συνηθιζουν στην σουηδια και γραφεις οτι μενεις C/Ο στο ονομα αυτου που σε φιλοξενει. Ισως ειναι καινουργιο .Παντως οτι πρεπει να μενεις σουηδια για να σου δωσουν τον αριθμο αυτο ειναι κατι που ισχυε απο παλια . Και αποτι ξερω πρωτα παιρνεις τον προσωπικο αριθμο και μετα γραφεσαι στον οαεδ. αλλα το οτι ζητανε συμβολαιο σπιτιου πρωτη φορα το ακουω . μηπως κανεις καποιο λαθος ? γιατι ξερω ατομα που φιλοξενουνται , εχουν δηλωσει την διευθυνση αυτου που τους φιλοξενει και δεν ειχαν προβλημα. αν κανανε και αυτη την αλλαγη τοτε δυσκολευουν ακομη περισσοτερο τα πραγματα.

mara
14.12.2011, 02:07
δεν ξέρω βρε Ευανθία μου,τι να πω?
ίσως πρέπει να το διευκρινήσει περισσότερο
Πάντως δεν του είπαν ή συμβόλαιο ενοικίασης ή φιλοξενία
δεν ήταν τόσο ξεκάθαρο
Αυτοί είπαν θέλουμε "αυτό"
Θα δούμε και αύριο στη δεύτερη προσπάθεια και θα σας πω

bettle
14.12.2011, 10:08
Το έχω ακούσει κι εγώ ότι ζητούν συμβόλαιο σπιτιού και κάποιοι δεν δέχονται να νοικιάσεις σπίτι εάν δεν τους φέρεις συμβόλαιο από τη δουλειά που έχεις στη Σουηδία, ακόμα και αν έχεις λογαριασμό με τα χρήματα που χρειάζονται για να ζήσεις για ένα χρόνο.

Δεν λέω ότι πάντα είναι έτσι, αλλά συμβαίνει και αυτό.

skonto
14.12.2011, 10:30
Καλημέρα .

Άρα τα βήματα είναι.

1ον) Βρίσκεις ξενοδοχείο για τις πρώτες μέρες πριν φύγεις απο Ελλάδα.

2ον) Πάς στο γραφείο μετανάστευσης και δηλώνεις ότι θέλεις να μεταναστεύσεις.

3ον) Ψάχνεις να βρίσκεις ΔΩΜΑΤΙΟ ( γιατί για διαμέρισμα θεωρείται απίθανο) να μείνεις για τους επόμενους λίγους μήνες με το διαβατήριο, και ταυτόχρονα ψάχνεις να βρείς δουλειά.

Ερώτηση: Απο την ενοικίαση δωματίου παίρνεις συμβόλαιο, απλό συμφωνητικό ή συνήθως είναι μαύρο ?

4ον) Εφ' όσον βρείς δουλειά, με το χαρτί του εργοδότη και με την προυπόθεση οτι έχεις και συμβόλαιο σπιτιού πάς εφορία και ζητάς τον προσωπικό αριθμό.

Μέχρι στιγμής αν θέλεις μόνος σου να κυνηγάς επιχειρήσεις για δουλειά δεν χρειάζεται να πάς στον ΟΑΕΔ. Εκτός και αν και απο εκεί πρέπει να πάρεις κάτι.

Έτσι είναι η σειρά ή κάπου κάνω λάθος ?

synnefaki
14.12.2011, 14:56
απο το λινκ που εβαλε η Ευανθια και το διαβασα, καταλαβα πως για αρχη πρεπει να πας στο migrationverket και απο κει να παρεις ενα νουμερο που πιστοποιει την διαμονη σου εκει. Για να το παρεις αυτο ή χρειαζεται καποιο ποσο στην τραπεζα, ετσι ωστε να φανερωνει πως μπορεις να συντηρηθεις χωρις να ζεις εις βαρος του κρατους, ή να πας εκει με συμβ. εργασιας.
Μετα απο ενα χρονο διαμονης δικαιουσαι προσωπικο αριθμο και οριστικη διαμονη. Τοτε παιρνεις τον προσωπικο αυτον αριθμο απτην εφορια. Και αυτη την αιτηση μπορεις να την κανεις ή εσυ ή ο εργοδοτης σου.
Μετα εριξα μια ματια για περιπτωση ανεργιας. Αν εχεις συμπληρωσει στον ενα χρονο διαμονης σου εκει ενα χρονο εργασιας δικαιουσαι επιδομα ανεργιας.
Το θεμα ειναι...αν μεσα σαυτο το ετος απολυθεις απτην δουλεια σου (αν πχ δεν εχεις καν συμπληρωσει ουτε μισο χρονο εργασιας) τι γινεται; Δικαιουσαι τοτε επιδομα ανεργιας; Τι γινεται με το θεμα της διαμονης εκει;
Αυτα...μονο η ευανθια νομιζω μπορει να μας τα απαντησει:bravo_:
Παντως...πολυ μπερδεμα

synnefaki
14.12.2011, 15:26
βασικα
τωρα που τα ξαναδιαβασα ολα, καταλαβα πως τα πρωτα βασικα βηματα ειναι
να βρεις καπου να μεινεις
να βρεις δουλεια
και μετα με το συμβ. εργασιας ταυτοτητα κτλ να πας να κανεις αιτηση για δικαιωμα διαμονης στο migrationsverket
μετα παραλληλα να κανεις και μια αιτηση στην εφορια για να σου βγαλουν αριθμο συντονισμου, αυτο εχει σχεση μονο με την φορολογηση.

Μετα απο τουλαχ. ενα χρονο διαμονης εχεις δικαιωμα να κανεις αιτηση και να παρεις τον προσωπικο αριθμο απτην εφορια.

Καλα καταλαβα Ευανθια;

μπερδεμα ομως ε;

bettle
14.12.2011, 15:50
Σχετικά με το επίδομα ανεργίας:

http://www.arbetsformedlingen.se/download/18.324e0e4212ca1149f5180005545/ersattning-arbetslos-eng.pdf

https://www.internetkassan.nu/51/filer.aspx?typ=dokument&id=-16338386907664

Δεν είναι υποχρεωτικό να περιμένεις ένα χρόνο για έκδοση προσωπικού αριθμού. Το πόσο γρήγορα θα βγει έχει να κάνει με το αν πληρείς τις προϋποθέσεις για τις αιτήσεις σε Migrationverket και Skatteverket.

- Για όσους έχουν ήδη βρει δουλειά όλα γίνονται γρήγορα.

- Όσοι πηγαίνουν χωρίς δουλειά πρέπει να έχουν ένα από τα παρακάτω:

1) Γνωστό/συγγενή στη Σουηδία με personnumer για να τους φιλοξενήσει, ώστε να δηλώσουν τη διεύθυνσή του και να δηλώσουν ότι θα τους υποστηρίζει οικονιμικά αυτός ο γνωστός.

2) Απαραίτητο χρηματικό ποσό στην τράπεζα που να δείχνει ότι το άτομο μπορεί να επιβιώσει χωρίς δουλειά για ένα χρονικό διάστημα.

Δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα για όσους νοικιάζουν δωμάτια με συγκάτοικους και ακριβώς τι είδους συμβόλαιο τους προσφέρεται ώστε να κάνουν τα χαρτιά τους σε Migrationverket και Skatteverket. Ένα e-mail σε έναν από τους δύο οργανισμούς θα λύσει την απορία για όσους ενδιαφέρονται, αφού απαντούν γρήγορα.

ευανθια
14.12.2011, 16:00
γεια σας παιδια !
Ειμαι στην δουλεια θα τα πουμε το βραδυ
η bettle σωστα τα εγραψε
το βραδυ θα γραψω

orpheus
14.12.2011, 17:00
Κατι που θα ηθελα να σχολιάσω.
Απο οσο ξερω χωρες της ΕΕ ειναι υποχρεωμένες να φιλοξενουν κατοικους που ανηκουν σε αυτες χωρις χρονικο περιορισμο. Δηλαδή μπορεί κάποιος να παει και να ψαχνει χωρις να τον περιορίζει το 3μηνο η 6μηνο που συχνα ανεφέρουν οι Σουηδικές υπηρεσίες. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό, το έχουν αναφέρει σε γνωστό μου που ανέβηκε πριν 2 μηνες πανω. Του ειπαν οτι μπορεί να παραμείνει μεχρι 6 μηνες νομίζω. Παντως δεν ισχύει. Μπορείς να κάτσεις οσο θες. Αν βρεις δουλειά αλλάζουν τα πράγματα , παίρνεις και τον αριθμο κλπ κλπ. Σωστά? Το θέμα βέβαια είναι ποσο μπορεί να αντέξει κάποιος οικονομικά ψάχνοντας.

synnefaki
14.12.2011, 17:11
να εισαι καλα bettle για την αμεση απαντηση και συ Ευανθια.
παντως το λινκ που εβαλε η ευανθια πιο πανω
αλλιως τα γραφει.
Τι ισχυει τωρα;
Αλλα λεει το λινκ αλλα η mara και τωρα αλλα ...
Νομιζω για οποιον ενδιαφερεται ισως μια ερωτηση ή στην σουηδ. πρεσβεια ή στα γραφεια μεταναστευσεως και στην σουηδ. εφορια να διελυε την ομιχλη.
orpheus αποτι εχω καταλαβει απο αυτα που γραφουν εδω στο φορουμ δεν σε περιοριζει κανεις για το χρονικο διαστημα διαμονης.
3 μηνες οπουδηποτε και να πας εντος ΕΕ θεωρεισαι τουριστας. Μετα το
διαστημα των τριων μηνων δεν θεωρεισαι πλεον τουριστας και πρεπει να δηλωθεις ως μονιμος κατοικος
Το θεμα τωρα ειναι...προς τι αυτα τα γραφεια μεταναστευσης....;
Εδω στην Γερμανια το να δηλωθεις ειναι υποθεση 5 λεπτων. Δινεις μια διευθυνση απο φιλο ή συγγενη και δηλωνεσαι. Δεν σου ζηταν ουτε λεφτα να εχεις ουτε εργασια.
Προφανως στη Σουηδια θα θελουν να περιορισουν τους μεταναστες στην χωρα τους.
Γιατι αν καποιος ειχε 15000 ευρω στην τραπεζα ετσι..δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν επειγον μια οικονομ. μεταναστευση...οι περισσοτεροι τα δανειζονται για να πραγματοποιησουν αυτο το ονειρο.
Το αλλο μετα να βρεις εργασια και σπιτι ειναι θεμα τυχης και φυσικα προσωπικων εφοδιων.
Παντως αν δεν εχεις καποιον δικο σου εκει, φανταζομαι πως θα ειναι πολυ δυσκολα.
Αλλα δεν ξερω δεν ζω εκει. Απλα εκφραζω την αποψη μου για οσα διαβαζω εδω μεσα στο φορουμ.

lucia
14.12.2011, 17:43
.
.

Αυτή την εντύπωση έχω αποκομίσει κι εγώ για να βάζουν όλους αυτούς τους περιορισμούς. Αυτό είναι και καλό, γιατί η χώρα δεν είναι ξέφραγο αμπέλι, αλλά ταυτόχρονα και κακό για όποιον σκέφτεται να μεταναστεύσει, έχει πολύ γραφειοκρατεία και περιορισμούς. Και βλέπω μία τάση να δυσκολεύει το πράγμα όσο πάει....:cry:

orpheus
14.12.2011, 17:52
Παιδια νομιζω οτι δε χρειάζεται να βγαλεις τον αριθμο για να μεινεις πανω απο 3 μηνες . Ειναι ... παρανομο να το απαιτουν , πως να το πω. Μπορεις να μεινεις οσο θελεις. Ειναι νομοθετημενο στην ΕΕ. Εκτος αν λεμε ολοι το ιδιο πραγμα.

ευανθια
14.12.2011, 20:30
Καλησπερα σε ολους !

Λοιπον μην πανικοβαλεστε και μην μπερδευεστε.
Τα ξαναγραφω.

1) Εχεις δικαιωμα να μεινεις στην χωρα σαν τουριστας χωρις αριθμο και χωρις να δηλωθεις στο γραφειο μεταναστευσης για μεχρι 3 μηνες.

2) Αυτο το χρονικο διαστημα εχει λοιπον καποιος το περιθωριο για να βρει δουλεια και σπιτι.

3) Μολις βρεις σπιτι , το οποιο μπορει να ειναι και ενα δωματιο η να φιλοξενησε καπου σε καποιο γνωστο η συγγενη , αν εχεις τα λεφτα που ζητανε και την αναλογη αποδειξη μεταφρασμενη, τα πιστοποιητικο γαμου αν εισαι παντρεμενος ληξιαρχικη πραξη παιδιων και διαβατηρια , πηγαινεις στην εφορια για να βγαλεις τον προσωπικο αριθμο.
Αν εχεις βρει δουλεια τοτε δεν χρειαζεται να τους δειξεις λεφτα αλλα το χαρτι προσληψης τουεργοδοτη. Δεν ειναι κανονικη προσληψη αλλα βεβαιωση του εργοδοτη οτι δουλευεις κανονικα στην εταιρια του ποσες ωρες δουλευεις , ποσος ειναι ο μισθος .

Επομενως αυτα που χρειαζονται για να παρεις τον αριθμο ειναι
Α) Μια διευθυνση που μενεις. Εδω να προσθεσω οτι βρισκεις σπιτι και μονο με το διαβατηριο. Εγω βρηκα ετσι δυο σπιτια δευτερο χερι. Το πρωτο απο σουηδεζα για 2,5 μηνες με συμβολαιο στα αγγλικα και με τα στοιχεια του διαβατηριου μας. Το δευτερο απο πακιστανο χωρις συμβολαιο για 9 μηνες. Η εφορια μας ζητησε και συμπληρωσαμε την διευθυνση του σπιτιου και το τηλεφωνο της ιδιοκτιτριας. Οταν νοικιασαμε το δευτερο σπιτι δεν ειχαμε παρει ακομα τους αριθμους και πηγα και δηλαωσα την καινουργια διευθυνση . Δεν μου ζητησαν ουτε συμβολαιο ουτε τιποτα. Μονο την διευθυνση σε ενα χαρτι.

Β) Πρεπει να τους δειξεις οτι εχεις λεφτα να συντηρηθεις, σε μια αποδειξη τραπεζης μεταφρασμενη αγγλικα η σουηδικα, το ποσο ηταν 10.000 και το κανανε 15000 κορωνες καθε μηνα για ενα χρονο.
Σε αυτη την περιπτωση ισως ο αριθμος που δινουν ειναι για ενα χρονο , οσο δηλαδη θα εχεις λεφτα για να συντηρηθεις.
Γιαυτο ομως δεν ξερω σιγουρα γιατι εγω πηρα τον αριθμο οχι με αυτον τον τροπο. Αλλα και ετσι να ειναι , τι στο καλο ενα χρονο θα κατσεις να τρως τα ετοιμα και δεν θα βρεις μια δουλεια ? Ενας χρονος ειναι πολυς καιρος.

Γ) Αντι να τους δειξεις λεφτα , μπορεις να τους δειξεις χαρτι απο εργοδοτη οτι εχεις βρει δουλεια, απο ποτε αρχισες να δουλευεις , ποσες ωρες , και ποσος ειναι ο μισθος.
Αν τους πας τετοιο χαρτι δεν χρειαζεται να τους δειξεις λεφτα.

Δ) Ερωπαικη καρτα ασφαλισης αν πας να παρεις τον αριθμο δειχνοντας τους αποδειξη χρηματων.

Αν ομως εχεις βρει δουλεια , τους πας μονο το χαρτι του εργοδοτη , και δεν χρειαζεται να τους δειξεις ευρωπαικη καρτα ασφαλισης ,γιατι εχοντας βρει δουλεια μπαινεις στο συστημα υγειας τους.

Ε) Διαβατηρια , πιστοποιητικα γαμου , ληξιαρχικες πραξεις παιδιων. Και μεταφρασμενα να ειναι αυτοι θα τα ξαναμεταφρασουν για να ειναι σιγουροι οτι ειναι αληθινα.

Στο γραφειο μεταναστευσης Startsida - Startsida [NS4 version] (http://www.migrationsverket.se/) πρεπει να δηλωθεις πριν κλεισεις 3 μηνες στην σουηδια οχι αργοτερα . Και εκει θυμαμαι ειχα παρει καποιο εντυπο το οποιο συμπληρωσε ο εργοδοτης μου , για το οτι δουλευω , ποσες ωρες , ποσος μισθος κλπ.
Οταν πηγαμε εμεις ειχαμε παρει τους αριθμους πρωτα και μετα πηγαμε στο γραφειο μεταναστευσης.

Να σας πω δε οτι εμεις τους αριθμους τους πηραμε στο τσακ λιγο πριν κλεισουμε 3 μηνες και πηγαμε στο γραφειο μεταναστευσης ακριβως μια μερα πριν κλεισουμε 3 μηνες.
Οταν σας γραφω οτι προσπαθησα και προσπαθω πολυ εγω το ξερω τι τραβηξα και τι αγωνα εκανα .Βλεπετε ειχαμε βρει δουλεια σε ελληνες και δεν μας δινανε το χαρτι οτι δουλευουμε μας κοροιδευανε και περναγανε οι μερες. ..... Ολοκληρος αγωνας......Οταν πια βρηκαμε αλλη κανονικη δουλεια σε νορμαλ εργοδοτη , ενω πηγαμε τα χαρτια στην εφορια πεσαμε σε τουρκαλα . Αυτη που χειριζοταν τα χαρτια μας ηταν τουρκαλα. Παιδια πηραμε τους αριθμους μετα απο ενα μηνα . και δυο μηνες πριν περασαν με τις απατεωνιες και τις κοροιδιες των ελληνων. Την δε τουρκαλα την ειχα ταραξει στα τηλεφωνα καθε μερα...αντε τι θα γινει δουλευουμε και δεν εχουμε αριθμους....στο τελος πηρε τηλεφωνο τον εργοδοτη και του λεει πες της οτι τους εστειλα τους αριθμους μην με ξαναπαρει τηλεφωνο .

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Περα απο αυτα που γραφονται σε αυτο το φορουμ και σε αλλα φορουμ πρεπει ολοι που ενδιαφερεστε να κανετε το μεγαλο βημα να ψαχνεται μονοι σας πληροφοριες γιατι αυτα συχνα αλλαζουν και εγω δεν ειμαι μεσα στην εφορια για να ξερω τι γινεται. Εμεις εδω σας δειχνουμε την πορτα πρεπει ομως μονοι σας να βρειτε το μονοπατι . Μην στηριζεστε σε αυτα που γραφουμε εδω για ολα ευκολα μπορει να αλλαξουν . Πρεπει να ερθετε οι ιδιοι σε επικοινωνια με τις δημοσιες υπηρεσιες και να ειστε σε συνεχη επικοινωνια μαζι τους.
Και κατι αλλο παρα πολυ σημαντικο. Πρεπει να εχετε αρκετα λεφτα μαζι σας , οσα μπορειτε περισσοτερα γιατι , ακομα και να εχετε βρει δουλεια, μπορει κατι να παει στραβα , και να βρεθειτε ξεκρεμαστοι. Ειδικα αν υπαρχουν και παιδια ειναι παρα πολυ σοβαρο. Οπως επισης τιποτα δεν ειναι σιγουρο, μπορει να βρειτε δουλεια αλλα να μην βρειτε σπιτι , η και το αντιθετο. Πρεπει να ειστε αποφασισμενοι και προετοιμασμενοι και για την επιτυχια αλλα και την αποτυχια .

Αυτα
ολοκληρο σεντονι
Πιστευω να βοηθησα
αν ξεχασα κατι συμπληρωστε

bettle
14.12.2011, 21:09
Όσα είπαν synnefaki και ευανθια για τους 3 μήνες ισχύουν (και από όσο ξέρω ισχύουν για όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες). Εάν σκοπεύετε να μείνετε παραπάνω από 3 μήνες μην ρισκάρετε να μείνετε χωρίς να κάνετε δήλωση σε εφορία και Migrationsverket.

Απ,ότι διαβάζω εδώ έχουν στενέψει τα πράγματα και είναι πολύ πιθανό να τα προσέχουν αυτά πολύ περισσότερο απ,ότι παλιότερα. Γι'αυτό και έχει δίκιο η ευανθία όταν λέει να τα ψάχνετε και μόνοι σας, γιατί τα πράγματα αλλάζουν (π.χ. μέχρι και πέρυσι το φθινόπωρο το ποσό ήταν 10.000 κορώνες, αλλά τώρα ανέβηκε).

Οι υπηρεσίες τους απαντούν μέσω e-mail το αργότερο μέσα σε 3 ημέρες και αξίζει τον κόπο να τους ρωτήσετε προσωπικά, γιατί η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Θα σας παραπέμπψουν στις αντίστοιχες φόρμες και αιτήσεις.

ευανθια
14.12.2011, 21:14
Ξεχασα να γραψω οτι εκτος τα παραπανω , αφου τελικα παρετε τον προσωπικο αριθμο , πηγαινετε παλι στην εφορια σε αλλο κτιριο με το διαβατηριο το καινουργιο, και αφου εχετε πληρωσει 400 κορωνες παραβολο στην τραπεζα για να βγαλετε ταυτοτητα.
Αυτη η ταυτοτητα ειναι απαραιτητη για να ανοιξετε λογαριασμο στην τραπεζα , κανει περιπου 10 με 15 ημερες για να βγει , και ισχυει για 5 χρονια , το παραβολο δεν ξερω αν εχει αυξηθει.
Αυτη η ταυτοτητα ειναι απλως για τις συναλλαγες μας, δεν εχει ισχυ για να ταξιδεψεις πχ. οπως ειναι η δικη μας η ελληνικη.μεχρι να βγαλεις την ταυτοτητα χρησιμοποιεις το διαβατηριο.

antogeor
14.12.2011, 21:35
Ξεχασα να γραψω οτι εκτος τα παραπανω , αφου τελικα παρετε τον προσωπικο αριθμο , πηγαινετε παλι στην εφορια σε αλλο κτιριο με το διαβατηριο το καινουργιο, και αφου εχετε πληρωσει 400 κορωνες παραβολο στην τραπεζα για να βγαλετε ταυτοτητα.
Αυτη η ταυτοτητα ειναι απαραιτητη για να ανοιξετε λογαριασμο στην τραπεζα , κανει περιπου 10 με 15 ημερες για να βγει , και ισχυει για 5 χρονια , το παραβολο δεν ξερω αν εχει αυξηθει.
Αυτη η ταυτοτητα ειναι απλως για τις συναλλαγες μας, δεν εχει ισχυ για να ταξιδεψεις πχ. οπως ειναι η δικη μας η ελληνικη.μεχρι να βγαλεις την ταυτοτητα χρησιμοποιεις το διαβατηριο.

:bravo_1: Πολυ καλη δουλεια....

Να προσθεσω και εγω ενα δυο πραγματακια....

Με το IDENTITETSKORT (http://www.skatteverket.se/privat/idkort.4.6f9866931215a607a4f80002591.html)(ετσ λεγεται η Σουηδικη ταυτοτητα, και αρα ο προσωπικος αριθμος),κανεις τα ΠΑΝΤΑ,και κυριολεκτω σε αυτο.

Παρτε παραδειγμα ΕΔΩ (http://heppo.se/) , εδω ειναι ενα site που κανεις παραγγελια σε παπουτσια,και οταν εχεις τελειωσει με την επιλογη,σου ζηταει προσωπικο αριθμο,βγαζει αυτοματα ολα τα στοιχεια σου,και μετα προχωρας στην εξοφληση(Μπορειτε να το δοκιμασετε,εχει καλες προσφορες....).
Αυτο ειναι ενα παραδειγμα απλο,του πως λειτουργει το συστημα εδω,ειναι ολα χτισμενα πανω στον προσωπικο σου αριθμο,και φυσικα στο διαδικτυο.

Επισης,οταν χρειαζεται να γραφτεις σε οποιαδηποτε site ,καποιου Δημου,η καποιας Υπηρεσιας,το πρωτο που σου ζηταει ειναι ο προσωπικος αριθμος.
Αυτα, ελπιζω να βοηθησα για την κατανοηση της χρησιμοτητας του.

ευανθια
14.12.2011, 21:43
να εισαι καλα bettle για την αμεση απαντηση και συ Ευανθια.
παντως το λινκ που εβαλε η ευανθια πιο πανω
αλλιως τα γραφει.
Τι ισχυει τωρα;
Αλλα λεει το λινκ αλλα η mara και τωρα αλλα ...
Νομιζω για οποιον ενδιαφερεται ισως μια ερωτηση ή στην σουηδ. πρεσβεια ή στα γραφεια μεταναστευσεως και στην σουηδ. εφορια να διελυε την ομιχλη.
orpheus αποτι εχω καταλαβει απο αυτα που γραφουν εδω στο φορουμ δεν σε περιοριζει κανεις για το χρονικο διαστημα διαμονης.
3 μηνες οπουδηποτε και να πας εντος ΕΕ θεωρεισαι τουριστας. Μετα το
διαστημα των τριων μηνων δεν θεωρεισαι πλεον τουριστας και πρεπει να δηλωθεις ως μονιμος κατοικος
Το θεμα τωρα ειναι...προς τι αυτα τα γραφεια μεταναστευσης....;
Εδω στην Γερμανια το να δηλωθεις ειναι υποθεση 5 λεπτων. Δινεις μια διευθυνση απο φιλο ή συγγενη και δηλωνεσαι. Δεν σου ζηταν ουτε λεφτα να εχεις ουτε εργασια.
Γιατι αν καποιος ειχε 15000 ευρω στην τραπεζα ετσι..δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν επειγον μια οικονομ. μεταναστευση...οι περισσοτεροι τα δανειζονται για να πραγματοποιησουν αυτο το ονειρο.
Το αλλο μετα να βρεις εργασια και σπιτι ειναι θεμα τυχης και φυσικα προσωπικων εφοδιων.
Παντως αν δεν εχεις καποιον δικο σου εκει, φανταζομαι πως θα ειναι πολυ δυσκολα.
Αλλα δεν ξερω δεν ζω εκει. Απλα εκφραζω την αποψη μου για οσα διαβαζω εδω μεσα στο φορουμ.

Καλησπερα συννεφακι !!!!
Αν πας για μεταναστευση σε οποια χωρα και να πας πιστευω οτι δεν θα ξεκινησεις με 2000 ευρω στην τσεπη ειδικα οταν εχει οικογενεια και παιδια. ειναι πολυ επικινδυνο αν επιχειρησεις κατι τετοιο εκτος αν εχεις συγγενεις να σε περιμενουν που μπορουν να σε φιλοξενησουν και αν εχεις ετοιμη δουλεια σιγουρη. αλλιως χωρις λεφτα ειναι σαν να πηγαινεις ξυπολητος στα αγκαθια. εμεις ξεκινησαμε μονοι μας χωρις γνωστους χωρις συγγενεις .....παλεψα μονη μου εχοντας απεναντι μου τον αντρα μου που ειχε φοβηθει και μου ελεγε να γυρισουμε πισω τους ελληνες που μας τα λεγανε ολα μαυρα κιαραχνα και το σουηδικο δημοσιο ..... τεραααστιος αγωνας . και τοτε δεν ειχα κανενα φορουμ να μου δινει πληροφοριες και κουραγιο.αλλα οταν τελικα τα καταφερα η ικανοποιηση μου επισης ηταν τεραααστια . απο την φυση μου ειμαι και στις δυσκολιες αισιοδοξη και δεν τα παραταω ευκολα δηλαδη δεν τα παραταω καθολου ..παντα προσπαθω να σκεφτομαι θετικα . :smile_:

ευανθια
14.12.2011, 21:50
:bravo_1: Πολυ καλη δουλεια....

Να προσθεσω και εγω ενα δυο πραγματακια....

Με το IDENTITETSKORT (http://www.skatteverket.se/privat/idkort.4.6f9866931215a607a4f80002591.html)(ετσ λεγεται η Σουηδικη ταυτοτητα, και αρα ο προσωπικος αριθμος),κανεις τα ΠΑΝΤΑ,και κυριολεκτω σε αυτο.

Παρτε παραδειγμα ΕΔΩ (http://heppo.se/) , εδω ειναι ενα site που κανεις παραγγελια σε παπουτσια,και οταν εχεις τελειωσει με την επιλογη,σου ζηταει προσωπικο αριθμο,βγαζει αυτοματα ολα τα στοιχεια σου,και μετα προχωρας στην εξοφληση(Μπορειτε να το δοκιμασετε,εχει καλες προσφορες....).
Αυτο ειναι ενα παρδειγμα απλο,του πως λειτουργει το συστημα εδω,ειναι ολα χτισμενα πανω στον προσωπικο σου αριθμο,και φυσικα στο διαδικτυο.

Επισης,οταν χρειαζεται να γραφτεις σε οποιαδηποτε site ,καποιου Δημου,η καποιας Υπηρεσιας,το πρωτο που σου ζηταει ειναι ο προσωπικος αριθμος.
Αυτα, ελπιζω να βοηθησα για την κατανοηση της χρησιμοτητας του.

Καλησπερα antogeor
Ετσι ακριβως ! Παιρνοντας τον προσωπικο αριθμο ξεκινα η ζωη σου στην σουηδια. Μπαινεις στο σουηδικο συστημα με οτι αυτο συνεπαγεται . Ανακαλυψες κιεσυ τα ψωνια στο ιντερνετ ? ειναι πολυ βολικο συμφωνεις ? πηρα παλι σημερα 2 βιβλια για το σχολειο.

antogeor
14.12.2011, 21:54
Καλησπερα antogeor
Ετσι ακριβως ! Παιρνοντας τον προσωπικο αριθμο ξεκινα η ζωη σου στην σουηδια. Μπαινεις στο σουηδικο συστημα με οτι αυτο συνεπαγεται . Ανακαλυψες κιεσυ τα ψωνια στο ιντερνετ ? ειναι πολυ βολικο συμφωνεις ? πηρα παλι σημερα 2 βιβλια για το σχολειο.

Τα ψωνια μεσω Ιντερνετ,τα εχω ανακαλυψει εδω και πολυυυυ καιρο.....Απλα τα λεφτα δεν με ειχαν ανακαλυψει και αυτα τοοοσο καιρο πριν:lol2::lol2:

ευανθια
14.12.2011, 21:58
Τα ψωνια μεσω Ιντερνετ,τα εχω ανακαλυψει εδω και πολυυυυ καιρο.....Απλα τα λεφτα δεν με ειχαν ανακαλυψει και αυτα τοοοσο καιρο πριν:lol2::lol2:

δεν πειραζει ολα φτιαχνουν ετσι δεν ειναι ? :yes:

antogeor
14.12.2011, 22:02
δεν πειραζει ολα φτιαχνουν ετσι δεν ειναι ? :yes:

Εννοειται!!!!

οσοι πηραμε η και αυτοι που θα παρουν αυτη την αποφαση(Μεταναστευση).......... ."Ειμαστε,πολυ σκληροι για να πεθανουμε" κατα τον τιτλο της ταινιας του 007:bravo_:

ευανθια
14.12.2011, 22:03
Εννοειται!!!!

οσοι πηραμε η και αυτοι που θα παρουν αυτη την αποφαση(Μεταναστευση).......... ."Ειμαστε,πολυ σκληροι για να πεθανουμε" κατα τον τιτλο της ταινιας του 007:bravo_:

:bravo_::bravo_::bravo_:

lucia
14.12.2011, 23:46
Έχω μια απορία όσον αφορά το σύστημα. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πάει μόνος του στην Σουηδία, οκ τα καταφέρνει περίφημα και βρίσκει δουλειά και σπίτι, νικάει και την όλη γραφειοκρατία και τις αναποδιές και παίρνει και τον προσωπικό αριθμό. Μετά ο σύζυγος ή η σύζυγος μπορεί να πάρει τον προσωπικό αριθμό αμέσως (τα παιδιά φαντάζομαι θα το πάρουν αυτόματα αν ένας από τους δύο γονείς τον έχει) ή θα πρέπει να ξεκινήσει τη διαδικασία από την αρχή; Και ας πούμε ότι αργεί ο ένας από τους δύο συζύγους να βρει δουλειά μετά την επανένωση της οικογένειας, τι γίνεται επάνω στο τρίμηνο; Μπορεί να βγει από τη χώρα ας πούμε και να ξαναμπεί μετά από λίγες μέρες και μετράει το τρίμηνο από την αρχή; Την ίδια απορία έχω αν δεν τα καταφέρει κάποιος αρχικά όντας μόνος του μέσα στο τρίμηνο, μπορεί να φύγει και να ξαναπροσπαθήσει μετά από λίγες μέρες με ανανεωμένο χρόνο; Γιατί μου φαίνεται πολυέξοδο να ξεκινήσει ολόκληρη οικογένεια τετραμελής, καλύτερα να πάει ένας μόνος του για λιγότερα έξοδα.

bettle
14.12.2011, 23:57
Έχω μια απορία όσον αφορά το σύστημα. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πάει μόνος του στην Σουηδία, οκ τα καταφέρνει περίφημα και βρίσκει δουλειά και σπίτι, νικάει και την όλη γραφειοκρατία και τις αναποδιές και παίρνει και τον προσωπικό αριθμό. Μετά ο σύζυγος ή η σύζυγος μπορεί να πάρει τον προσωπικό αριθμό αμέσως (τα παιδιά φαντάζομαι θα το πάρουν αυτόματα αν ένας από τους δύο γονείς τον έχει) ή θα πρέπει να ξεκινήσει τη διαδικασία από την αρχή;

Στις αιτήσεις που κάνει κάποιος συμπληρώνει και το πόσα άτομα έχει η οικογένειά που θα φέρει μαζί του. Από 'κει και πέρα εξαρτάται την κάθε περίπτωση και οι οργανισμοί θα σου απαντήσουν ειδικά για την περίπτωσή σου.

Και ας πούμε ότι αργεί ο ένας από τους δύο συζύγους να βρει δουλειά μετά την επανένωση της οικογένειας, τι γίνεται επάνω στο τρίμηνο; Μπορεί να βγει από τη χώρα ας πούμε και να ξαναμπεί μετά από λίγες μέρες και μετράει το τρίμηνο από την αρχή; Την ίδια απορία έχω αν δεν τα καταφέρει κάποιος αρχικά όντας μόνος του μέσα στο τρίμηνο, μπορεί να φύγει και να ξαναπροσπαθήσει μετά από λίγες μέρες με ανανεωμένο χρόνο; Γιατί μου φαίνεται πολυέξοδο να ξεκινήσει ολόκληρη οικογένεια τετραμελής, καλύτερα να πάει ένας μόνος του για λιγότερα έξοδα.

Εάν βγει από τη χώρα, ακόμα και αν απλά περάσει δίπλα στη Φιλανδία, γίνεται reset στους 3 μήνες κι έτσι μπορεί όταν γυρίσει να μείνει άλλους 3. Αρκεί να βγει από τη χώρα μετά τους 3 μήνες.

lucia
15.12.2011, 00:06
Ευχαριστώ για την απάντηση bettle. Μήπως μπορείς να μου απαντήσεις πόσα θέλει μια τετραμελής οικογένεια για να ζήσει συντηρητικά μεν στηνΣουηδία αλλά χωρίς να στερείται τα βασικά;

ευανθια
15.12.2011, 00:06
Έχω μια απορία όσον αφορά το σύστημα. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πάει μόνος του στην Σουηδία, οκ τα καταφέρνει περίφημα και βρίσκει δουλειά και σπίτι, νικάει και την όλη γραφειοκρατία και τις αναποδιές και παίρνει και τον προσωπικό αριθμό. Μετά ο σύζυγος ή η σύζυγος μπορεί να πάρει τον προσωπικό αριθμό αμέσως (τα παιδιά φαντάζομαι θα το πάρουν αυτόματα αν ένας από τους δύο γονείς τον έχει) ή θα πρέπει να ξεκινήσει τη διαδικασία από την αρχή; Και ας πούμε ότι αργεί ο ένας από τους δύο συζύγους να βρει δουλειά μετά την επανένωση της οικογένειας, τι γίνεται επάνω στο τρίμηνο; Μπορεί να βγει από τη χώρα ας πούμε και να ξαναμπεί μετά από λίγες μέρες και μετράει το τρίμηνο από την αρχή; Την ίδια απορία έχω αν δεν τα καταφέρει κάποιος αρχικά όντας μόνος του μέσα στο τρίμηνο, μπορεί να φύγει και να ξαναπροσπαθήσει μετά από λίγες μέρες με ανανεωμένο χρόνο; Γιατί μου φαίνεται πολυέξοδο να ξεκινήσει ολόκληρη οικογένεια τετραμελής, καλύτερα να πάει ένας μόνος του για λιγότερα έξοδα.

ναι μπορει να βγει απο την χωρα και να ξαναμπει , πρεπει ομως φανταζομαι καπως να το αποδειξει αν δεν τα καταφερναμε κιεμεις κατι τετοιο σκεφτομασταν να κανουμε , ειναι μια λυση.
οταν ο ενας απο την οικογενεια παρει τον προσωπικο αριθμο τοτε παιρνουν προσωπικο αριθμο και τα παιδια και η συζυγος η ο συζυγος.
γιαυτο ζητανε ληξιαρχικη πραξη γαμου και γεννησης παιδιων. αν ομως ερθει το ενα μελος της οικογενειας πρωτα και τα υπολοιπα μελη ερθουν αργοτερα , δεν μπορω να σου πω με σιγουρια την διαδικασια.
εμεις ηρθαμε ολοι μαζι . δεν μπορω να σου δωσω σιγουρη απαντηση για το αν ειναι το ιδιο η χρειαζεται κατι αλλο. φανταζομαι ειναι η ιδια διαδικασια αλλα φανταζομαι δεν ξερω σιγουρα. αυτα ομως καλυτερα να τα ρωτησετε κατευθειαν στις αρμοδιες υπηρεσιες .

lucia
15.12.2011, 00:11
ναι μπορει να βγει απο την χωρα και να ξαναμπει , πρεπει ομως φανταζομαι καπως να το αποδειξει αν δεν τα καταφερναμε κιεμεις κατι τετοιο σκεφτομασταν να κανουμε , ειναι μια λυση.
.
Μπαίνει κάποια σφραγίδα στο διαβατήριο με την είσοδο στην χώρα;

mara
15.12.2011, 00:11
Το σίγουρο είναι ότι από χρονιά σε χρονιά, από περίπτωση σε περίπτωση και από υπάλληλο σε υπάλληλο τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.
Για παράδειγμα: η Ευανθία πρώτα έβγαλε προσωπικό αριθμό και μετά την έστειλαν στο γραφείο μετανάστευσης.
Τώρα η εφορία (ή τουλάχιστον ο συγκεκριμένος υπάλληλος) πρώτα σε στέλνει στο γραφείο μετανάστευσης και όλα ξεκινάνε από εκεί.
Ακόμα και αν έχεις 2 μέρες στη Σουηδία πρέπει να ξεκινήσεις από το γραφείο μετανάστευσης όλες τις διαδικασίες.
Και μιλάω για την περίπτωση που κάποιος ανεβαίνει χωρίς να έχει βρει ακόμα δουλειά αλλά θέλει να πάρει τον προσωπικό αριθμό.
Το σίγουρο είναι ότι αλλιώς αντιλαμβάνεται κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει από Ελλάδα και αλλιώς όταν έρθει εκεί.
Μόνο αν μπεις στα βαθειά και αρχίσεις να τρέχεις από γραφείο σε γραφείο, να σε στέλνουν σε λάθος γραφείο, να ανακαλύπτεις ότι το σωστό γραφείο είναι κλειστό (για άγνωστο λόγο) και να χάνεις δύο ή και περισσότερες μέρες χωρίς να πετυχαίνεις κάτι, τότε αρχίζεις να συνειδητοποιείς ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Απλά πρέπει να είσαι αποφασισμένος και προετοιμασμένος για όλων των ειδών τις δυσκολίες.
Να επιμένεις και να πιστεύεις ότι τελικά θα τα καταφέρεις.
(όπως έχουν πει πολλά παιδιά εδώ μέσα που τα έχουν ήδη καταφέρει:)

bettle
15.12.2011, 00:46
Μπαίνει κάποια σφραγίδα στο διαβατήριο με την είσοδο στην χώρα;

Όχι, καθόλου. Αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς κι αυτοί είναι σίγουροι για τους 3 μήνες :cry:

bettle
15.12.2011, 00:50
Το σίγουρο είναι ότι από χρονιά σε χρονιά, από περίπτωση σε περίπτωση και από υπάλληλο σε υπάλληλο τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.
Για παράδειγμα: η Ευανθία πρώτα έβγαλε προσωπικό αριθμό και μετά την έστειλαν στο γραφείο μετανάστευσης.
Τώρα η εφορία (ή τουλάχιστον ο συγκεκριμένος υπάλληλος) πρώτα σε στέλνει στο γραφείο μετανάστευσης και όλα ξεκινάνε από εκεί.
Ακόμα και αν έχεις 2 μέρες στη Σουηδία πρέπει να ξεκινήσεις από το γραφείο μετανάστευσης όλες τις διαδικασίες.
Και μιλάω για την περίπτωση που κάποιος ανεβαίνει χωρίς να έχει βρει ακόμα δουλειά αλλά θέλει να πάρει τον προσωπικό αριθμό.
Το σίγουρο είναι ότι αλλιώς αντιλαμβάνεται κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει από Ελλάδα και αλλιώς όταν έρθει εκεί.
Μόνο αν μπεις στα βαθειά και αρχίσεις να τρέχεις από γραφείο σε γραφείο, να σε στέλνουν σε λάθος γραφείο, να ανακαλύπτεις ότι το σωστό γραφείο είναι κλειστό (για άγνωστο λόγο) και να χάνεις δύο ή και περισσότερες μέρες χωρίς να πετυχαίνεις κάτι, τότε αρχίζεις να συνειδητοποιείς ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Απλά πρέπει να είσαι αποφασισμένος και προετοιμασμένος για όλων των ειδών τις δυσκολίες.
Να επιμένεις και να πιστεύεις ότι τελικά θα τα καταφέρεις.
(όπως έχουν πει πολλά παιδιά εδώ μέσα που τα έχουν ήδη καταφέρει:)

Πάρα πολύ σωστό.

Εγώ πρώτα πήγα στο γραφείο μετανάστευσης και μετά συνέχισα τη διαδικασία με τον προσωπικό αριθμό. Ταυτότητα έβγαλα πολύ καιρό αργότερα, αφού δεν τη χρειαζόμουν, ο προσωπικό αριθμός, ακόμα και αν τους τον έδινα προφορικά, αρκούσε.

lucia
15.12.2011, 00:53
Όχι, καθόλου. Αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς κι αυτοί είναι σίγουροι για τους 3 μήνες :cry:
Eδώ λοιπόν είναι το παράλογο της υπόθεσης, μάπως εννοούν τους 3 μήνες για τους πολίτες εκτός της Ευρωπαικής Ένωσης; Πρακτικά αφού δεν μπαίνει σφραγίδα μορείς να ισχυριστείς ότι μπήκες αργότερα, εκτός αν ζητούν εισιτήρια και άλλα αποδεικτικά στοιχεία. Αλλά απ' ότι λέει ο Ορφέας, και λογικό μου ακούγεται, οι πολίτες της Ευρωπαικής Ένωσης έχουν δικαίωμα να μείνουν όσο θέλουν και αυτό που κάνουν μάλλον είναι παράνομο...

bettle
15.12.2011, 01:00
Ευχαριστώ για την απάντηση bettle. Μήπως μπορείς να μου απαντήσεις πόσα θέλει μια τετραμελής οικογένεια για να ζήσει συντηρητικά μεν στηνΣουηδία αλλά χωρίς να στερείται τα βασικά;

Λοιπόν, βρήκα ένα τιμολόγιο που είχα φτάξει πέρυσι για έξοδα που έκανα εκεί, για δύο άτομα (περσινές τιμές και καταστάσεις, δεν ξέρω τί ακριβώς ισχύει σήμερα, αλλά για μια πρώτη ιδέα κάτι είναι).

Για δύο άτομα, σε επαρχιακή πόλη:

1) Ενοίκιο γκαρσονιέρας (σαλόνι-κουζίνα-μπάνιο- 1 υπνοδωμάτιο): μεταξύ 5.000-8.000 SEK/μήνα

2) Τηλέφωνο + 2 κινητά: Σχεδόν 1.000 SEK (ανάλογα τη χρήση και το μοντέλο).

3) Ρεύμα: 1.000 SEK

4) Φαγητό: 1.000-1.500 SEK

6) Αυτοκίνητο (με αιθανόλη, που έχει μειωμένη φορολογία):

- 550 SEK για να γεμίσει το ντεπόζιτο.

- 2.479 SEK δύο φορές το χρόνο για ασφάλεια + κάτι λιγότερο 1 φορά το χρόνο για τέλη κυκλοφορίας.

- 300 SEK 2 φορές το χρόνο για αλλαγή ελαστικών θερινών/χειμερινών.

7) Κράτηση μισθού για ασφάλεια και σύνταξη: 1.000-2.000 SEK

ευανθια
15.12.2011, 01:02
Πάρα πολύ σωστό.

Εγώ πρώτα πήγα στο γραφείο μετανάστευσης και μετά συνέχισα τη διαδικασία με τον προσωπικό αριθμό. Ταυτότητα έβγαλα πολύ καιρό αργότερα, αφού δεν τη χρειαζόμουν, ο προσωπικό αριθμός, ακόμα και αν τους τον έδινα προφορικά, αρκούσε.

καλα πως τα εχουν κανει ετσι . εγω πρωτα πηγα στην εφορια για τον αριθμο στο τελος στο γραφειο μεταναστευσης. και ταυτοτητα εβγαλα γρηγορα γιατι χωρις αυτην δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο στην τραπεζα. παντως πρεπει καποιος να ερχεται απευθειας σε επαφη με τις δημοσιες υπηρεσιες. επισης παιζει και αυτο που γραφει η μαρα. οτι δηλαδη εξαρταται και απο τον υπαλληλο .

bettle
15.12.2011, 01:06
Eδώ λοιπόν είναι το παράλογο της υπόθεσης, μάπως εννοούν τους 3 μήνες για τους πολίτες εκτός της Ευρωπαικής Ένωσης; Πρακτικά αφού δεν μπαίνει σφραγίδα μορείς να ισχυριστείς ότι μπήκες αργότερα, εκτός αν ζητούν εισιτήρια και άλλα αποδεικτικά στοιχεία. Αλλά απ' ότι λέει ο Ορφέας, και λογικό μου ακούγεται, οι πολίτες της Ευρωπαικής Ένωσης έχουν δικαίωμα να μείνουν όσο θέλουν και αυτό που κάνουν μάλλον είναι παράνομο...

Το θέμα είναι πως όταν έχεις residence permit σου κολλούν κάτι σαν ταυτότητα στο διαβατήριο. Όταν δεν το έχεις και δεν έχεις ούτε personnumer είναι πιθανό να τους μπουν υποψίες.

Επίσης, ο νόμος λέει για 3 μήνες. Π.χ. το Migrationsverket λέει αυτό:

"As an EU/EEA citizen you have the right to work in Sweden without a work and residence permit. If you would like to stay longer than three months, you have to register with the Swedish Migration Board."

EU/EEA citizens and their families - Startsida [NS4 version] (http://www.migrationsverket.se/info/148_en.html)

bettle
15.12.2011, 01:10
καλα πως τα εχουν κανει ετσι . εγω πρωτα πηγα στην εφορια για τον αριθμο στο τελος στο γραφειο μεταναστευσης. και ταυτοτητα εβγαλα γρηγορα γιατι χωρις αυτην δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο στην τραπεζα. παντως πρεπει καποιος να ερχεται απευθειας σε επαφη με τις δημοσιες υπηρεσιες. επισης παιζει και αυτο που γραφει η μαρα. οτι δηλαδη εξαρταται και απο τον υπαλληλο .

Με την τράπεζα μου άνοιξαν επειδή γνώριζα σουηδό με λογαριασμό στην ίδια τράπεζα κι έτσι, επειδή τον ήξεραν χρόνια, δεν δίστασαν να μου ανοίξουν κι εμένα... :confused: Αλλά αυτό έγινε πριν 3 χρόνια.

ευανθια
15.12.2011, 01:13

οι πολιτες εκτος ευρωπαικης ενωσης χρειαζονται αδεια εργασιας . οι πολιτες εντος ευρωπαικης ενωσης δεν χρειαζονται αδεια εργασιας. χρειαζονται θεληση και ευρεση εργασιας για να μεινουν . ετσι ισχυει στην σουηδια τουλαχιστον .

orpheus
15.12.2011, 01:16
Λοιπον , τωρα μιλουσα με φιλο που ειναι Σουηδία. Μπηκε 2 φορες τους τελευταίους 2 μηνες χωρίς να του σφραγιστεί αλλά και ουτε καν να του ζητηθει το διαβατηριο στη Σουηδία (το έδειξε απλώς στην Ελλάδα). Οπότε - και λογικά - δεν μπορεί κάποιος να αποδείξει ποτε μπήκε στη χώρα. Το δηλώνεις όταν αιτηθείς για personummer (βασίζονται στην δήλωσή σου). Οπότε οι 3 μηνες ορίζονται ουσιαστικά απο τη στιγμή που θα το δηλώσεις. Μπορεί δηλαδή να το δηλώσεις τον δεύτερο μήνα και να έχεις άλλους 3 μετά μεχρι τη λήξη. Αυτό ισχύει. Τωρα αν κάποιος το δηλώσει την πρώτη βδομάδα απλως θα πρέπει το τρίμηνο να κάνει ενα συντομο ταξιδάκι καπου κοντά .

lucia
15.12.2011, 01:17
Μάλιστα, θέληση πάνω απ' όλα... Αλλά και λίγο να σου χαμογελάσει η τύχη!!!

bettle
15.12.2011, 01:19
Λοιπον , τωρα μιλουσα με φιλο που ειναι Σουηδία. Μπηκε 2 φορες τους τελευταίους 2 μηνες χωρίς να του σφραγιστεί αλλά και ουτε καν να του ζητηθει το διαβατηριο στη Σουηδία (το έδειξε απλώς στην Ελλάδα). Οπότε - και λογικά - δεν μπορεί κάποιος να αποδείξει ποτε μπήκε στη χώρα. Το δηλώνεις όταν αιτηθείς για personummer (βασίζονται στην δήλωσή σου). Οπότε οι 3 μηνες ορίζονται ουσιαστικά απο τη στιγμή που θα το δηλώσεις. Μπορεί δηλαδή να το δηλώσεις τον δεύτερο μήνα και να έχεις άλλους 3 μετά μεχρι τη λήξη. Αυτό ισχύει. Τωρα αν κάποιος το δηλώσει την πρώτη βδομάδα απλως θα πρέπει το τρίμηνο να κάνει ενα συντομο ταξιδάκι καπου κοντά .

Σωστό. Εξαρτάται από τις κινήσεις του καθενός. Εάν ξεκινήσει να κάνει αιτήσεις παραμονής/εφορίας κτλ. θα ξεκινήσει να μετράει από τότε. Εάν πηγαίνει μόνο πόρτα-πόρτα για να βρει δουλειά δεν θα το δηλώσει κάπου. Αλλά το δεύτερο συνεπάγεται άλλες δυσκολίες.

ευανθια
15.12.2011, 01:20
Με την τράπεζα μου άνοιξαν επειδή γνώριζα σουηδό με λογαριασμό στην ίδια τράπεζα κι έτσι, επειδή τον ήξεραν χρόνια, δεν δίστασαν να μου ανοίξουν κι εμένα... :confused: Αλλά αυτό έγινε πριν 3 χρόνια.

αλλαξαν τα πραγματα δυστυχως. πριν το καλοκαιρι του 2010 επαιρνες τον προσωπικο αριθμο μονο με μια δηλωση διευθυνσης. ουτε δουλειες ζητουσαν ουτε λεφτα. και ταυτοτητα σου εβγαζε η τραπεζα. ακομα πιο παλια προσωπικο αριθμο επαιρνες ακομα και αν δηλωνες την διευθυνση του ξενοδοχειου . τωρα στην τραπεζα ειναι κατηγορηματικοι . πηγα και ρωτησα για γνωστο μου ατομο. θελουν προσωπικο αριθμο και ταυτοτητα . την ταυτοτητα εδω και ενα χρονο την βγαζεις στην εφορια.
συνεχως αλλαγες. πρεπει ολοι να ειναι πολυ προσεκτικοι και σε συνεχη επικοινωνια με τις δημοσιες υπηρεσιες αλλιως κινδυνευουν να βρεθουν προ απροοπτου. μπορει τωρα που γραφουμε να ειναι ετσι και αυριο το πρωι να τα αλλαξουν παλι.

synnefaki
15.12.2011, 08:12
Καλημερα ευανθια

αρχισα να διαβασω τα περι διαδικασιας για ενα φιλικο μου προσωπο που επιθυμει απο Ελλαδα να ερθει εκει.
Αυτο ακριβως εννοουσα και εγω. Ολο τα αλλαζουν και ολο τα δυσκολευουν.
Τουλαχιστον εδω το μονο ζορι ειναι να βρεις δουλεια και φυσικα καποιο διαμερισμα να μεινεις γιατι σε ξενοδοχεια κτλ δεν λεει για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Παντως κανεις παρα πολυ δουλεια εδω μεσα. Τα γραφεις τοσο αναλυτικα ολα και να θελει καποιος να μην καταλαβει δεν μπορει αναγκαζεται να τα καταλαβει:lol2:
Ευχομαι σε ολους σας που εχετε προορισμο την Σουηδια καλη τυχη
:kouragio:

elpizo
15.12.2011, 16:24
παιδιά το παν είναι η γλώσσα! Εκεί πρέπει να δωθεί προτεραιότητα αν θέλει κανείς να ζήσει Σουηδία, είναι το Α και το Ω.....χωρίς αυτή λιγοστεύουν οι πιθανότητες κατά πάρα πολύ για εργασία, και μεγαλώνει ο χρόνος αναζήτησης εργασίας εκεί...γλώσσα λοιπόν με αγώνα πολύ σε αυτό τον τομέα!! είναι το κλειδί.........

skonto
23.12.2011, 08:52
Ερώτηση: Ξέροντος ότι κάθε νόμισμα είναι ισχυρό στο τόπο του, αξίζει να ανταλλάξουμε τα ευρώ μας σε κορώνες εδώ ή στη σουηδία. ?

Αν κατα τη μετακίνησή μας έχουμε αρκετά χρήματα επάνω μας η διαφορά αξίας του χρήματος θα μπορούσε να μας δώσει ένα ακόμα μικρό πλεονέκτημα οικονομικής ευελιξίας. Πχ. αν μεταφέρουμε 5.000 ευρώ , μια διαφορά της τάξης του 2% είναι 100ευρώ ( χωρίς να υπολογιστούν προμήθειες συναλλάγματος )

Σπύρος

Νεομετανάστρια
23.12.2011, 16:28
Ερώτηση: Ξέροντος ότι κάθε νόμισμα είναι ισχυρό στο τόπο του, αξίζει να ανταλλάξουμε τα ευρώ μας σε κορώνες εδώ ή στη σουηδία. ?

Αν κατα τη μετακίνησή μας έχουμε αρκετά χρήματα επάνω μας η διαφορά αξίας του χρήματος θα μπορούσε να μας δώσει ένα ακόμα μικρό πλεονέκτημα οικονομικής ευελιξίας. Πχ. αν μεταφέρουμε 5.000 ευρώ , μια διαφορά της τάξης του 2% είναι 100ευρώ ( χωρίς να υπολογιστούν προμήθειες συναλλάγματος )

Σπύρος

Kαλησπερα
Δεν ειμαι σιγουρη ανα σε βοηθω ή οχι αλλα θυμηθηκα αυτο που ειπε ο georgeman αν δεν κανω λαθος σελ.95 απο την "Μεταναστευση στην Σουηδια" : Μια συμβουλή για όλους που έχουν έστω και λίγα ευρώ και θα ανέβουν επάνω.
Πήγα σήμερα στο ανταλακτήριο της Κista Galleria να αλλάξω ευρώ για κορώνες. Για 2000 ευρώ πήρα στα χέρια μου 17600 κορώνες. Διαπίστωσα λοιπόν οτι είναι πολύ καλύτερα να πληρώνεις με κάρτα και μάλιστα χρεωστική (cash card) παρά με μετρητά. Η προμήθεια που πληρώνεις στην κάρτα είναι μικρότερη από την προμήθεια που πληρώνεις για να ανταλάξεις τα χρήματα. Η χρεωστική κάρτα δεν έχει και συνδρομή αλλά δεν έχει και επιτόκιο. Πρίν λοιπόν κάνετε το μεγάλο βήμα βγάλτε μια τέτοια κάρτα βάλτε τα περισσότερα χρήματα μέσα και ελάτε. Μην νιάζεστε αν δεν έχετε μετρητά για τσιγάρα γιατί οι Σουηδοί και αυτά με την κάρτα τους τα πληρώνουν.

Επισης σε παραπεμπω και σε αυτο που ειπε ο slado σελ. 1 στα "Θετικα της Σουηδιας" :
Μία εμπειρία μου, πήγα στην τράπεζα Nordea για να αλλάξω τα ευρώ και τους ρωτάω ποια είναι η τιμή συναλλάγματος και έαν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση για την συναλλαγή, και η ευγενέστατη υπάλληλος αφού μου λέει την ισοτιμία με ενημερώνει ότι η συναλλαγή χρεώνετε με 50 κορώνες και τότε είναι που μου λέει ότι είναι καλύτερα να πάω στην Forex γιατί έχει χαμηλότερη χρέωση.
Καλό?

Αυτα θυμαμαι προσωπικα οσον αφορα για τα ανταλλακτηρια επανω , εδω στην ελλαδα θα ρωτουσα μονο στην τραπεζα της ελλαδος για να εχω καποιες λιγες κορωνες για αρχη για τις πρωτες μερες τουλαχιστον,γενικα εχω σκοπο να χρησιμοποιησω την cash card στις συνναλαγες μου.
Φανταζομαι οτι τα παιδια επανω το εχουν ψαξει το ζητημα αρκετα..

Καλες γιορτες
Ελενη

antogeor
24.12.2011, 01:08
Kαλησπερα
Δεν ειμαι σιγουρη ανα σε βοηθω ή οχι αλλα θυμηθηκα αυτο που ειπε ο georgeman αν δεν κανω λαθος σελ.95 απο την "Μεταναστευση στην Σουηδια" : Μια συμβουλή για όλους που έχουν έστω και λίγα ευρώ και θα ανέβουν επάνω........................................ .

Ειναι πολυ καλυτερα να πληρωνεις με καρτα,οταν ομμως εχεις ανοιξει λογαριασμο εδω ,και η χρεωστικη καρτα ειναι σουηδικης τραπεζας.
Σε αυτη την περιπτωση δεν πληρωνεις τις πολυ μεγαλες προμηθειες αλλαγης νομισματος.
Οποτε γι αυτους που θα ανεβουν,και εχουν ενα ποσο να ανεβασουν,αν δεν μπορουν να βγαλουν προσωπικο αριθμο,δεν γλυτωνουν τα προσθετα εξοδα.

sisilia
24.12.2011, 01:38
Παιδια μηπως ξερετε κανενα σαιτ ή γραφειο για φτηνα αεροπορικα εισιτηρια απο Θεσσαλονικη για Σουηδια

antogeor
24.12.2011, 03:06
Παιδια μηπως ξερετε κανενα σαιτ ή γραφειο για φτηνα αεροπορικα εισιτηρια απο Θεσσαλονικη για Σουηδια

κοιτα λιγο ΕΔΩ (http://gr.skyscanner.com/)

Αν θελεις να ανεβεις μετα τις 15/3/2012 απο τα ποιο φτηνα ειναι ΕΔΩ (http://www.ryanair.com/en)

elpizo
24.12.2011, 16:37
δες λίγο εδώ MEL Travel - Ταξιδιωτικό γραφείο (http://www.meltravel.gr/) εγώ είχα πάει στοκχόλμη απο Θεσνίκη μέσω Βιέννης με 190 ευρώ πήγαινε-έλα!! Έκλεισα βέβαια δυο μήνες πριν...αλλά έχει πολύ καλές τιμές και αν έχεις ελαστικότητα με τις ημερομηνίες μπορεί να σου πει ποιες ημερομηνίες είναι ακόμη πιο φθηνά!

Φιλικά,Στέλλα.

Νεομετανάστρια
26.12.2011, 17:41
Ειναι πολυ καλυτερα να πληρωνεις με καρτα,οταν ομμως εχεις ανοιξει λογαριασμο εδω ,και η χρεωστικη καρτα ειναι σουηδικης τραπεζας.
Σε αυτη την περιπτωση δεν πληρωνεις τις πολυ μεγαλες προμηθειες αλλαγης νομισματος.
Οποτε γι αυτους που θα ανεβουν,και εχουν ενα ποσο να ανεβασουν,αν δεν μπορουν να βγαλουν προσωπικο αριθμο,δεν γλυτωνουν τα προσθετα εξοδα.

Καλα Χριστουγεννα!!!

Κατανοω οτι τα προσθετα εξοδα δεν τα γλιτωνεις, το θεμα ειναι αν συμφερει μεχρι να παρεις το personnummer:
1)Να κανεις αρκετες κορωνες απο ελλαδα
2)Να παρεις ευρω στο χερι και να τα αλλαξεις εκει
3)Να πληρωνεις με την cash card σου απο καποια ελληνικη τραπεζα

Θα παω καποια στιγμη να ρωτησω στην τραπεζα της ελλαδος και θα ενημερωσω..

slado
26.12.2011, 19:43
Καλα Χριστουγεννα!!!

Κατανοω οτι τα προσθετα εξοδα δεν τα γλιτωνεις, το θεμα ειναι αν συμφερει μεχρι να παρεις το personnummer:
1)Να κανεις αρκετες κορωνες απο ελλαδα
2)Να παρεις ευρω στο χερι και να τα αλλαξεις εκει
3)Να πληρωνεις με την cash card σου απο καποια ελληνικη τραπεζα

Θα παω καποια στιγμη να ρωτησω στην τραπεζα της ελλαδος και θα ενημερωσω..

Χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Σχετικά με το συνάλλαγμα είναι καλύτερα να πάρεις ευρώ μαζί σου (η απόδειξη ανάληψης από Ελληνική τράπεζα απαραίτητη) και να τα κάνεις κορώνες στην Σουηδία. Για τα πρώτα έξοδα (τρένο, ταξί, πρώτο γεύμα) καλό είναι να πάρεις από Ελλάδα μία προπληρωμένη VISA (η τράπεζα Κύπρου έχει σε καλή τιμή).

ευανθια
26.12.2011, 20:21

Σχετικά με το συνάλλαγμα είναι καλύτερα να πάρεις ευρώ μαζί σου (η απόδειξη ανάληψης από Ελληνική τράπεζα απαραίτητη) και να τα κάνεις κορώνες στην Σουηδία. Για τα πρώτα έξοδα (τρένο, ταξί, πρώτο γεύμα) καλό είναι να πάρεις από Ελλάδα μία προπληρωμένη VISA (η τράπεζα Κύπρου έχει σε καλή τιμή).

Ετσι ακριβως ! και η αποδειξη απο την τραπεζα να ειναι μεταφρασμενη !

skonto
27.12.2011, 09:04
Καλημερα.

Μήπως γνωρίζετε απο πόσα χρήματα και πάνω χρειάζεται απόδειξη απο την τράπεζα.? Γιατί εντάξει, το να βγάλεις στο εξωτερικό π.χ. 30 - 40.000 ευρώ θα ήταν λογικό να σου ζητούσαν κάτι ( μπας και τα είχες κλέψει ), αν και εδώ το να τα καταθέσεις στη τράπεζα για να τα ξανατραβήξεις μετά , προκειμένου να πάρεις την απόδειξη πάλι ακραίο το βλέπω, όμως το να ανέβεις με 3-4.000 ίσως και να μην χρειάζεται.

Αν μια οικογένεια πήγαινε για απλό τουρισμό για 3 μήνες στη Σουηδία πόσα θα έπρεπε να κουβαλά μαζί της. Δεν μπορεί δηλαδή κάποιος να κουβαλά ευρώ μαζί του και να τα ανταλλάζει λίγα λίγα ? Τον ψάχνουν στο αεροδρόμιο? ή αυτή η ερώτηση ( αν έχει απόδειξη ) του γίνεται στη περίπτωση που τα πάει για ανταλλαγή όλα μαζί στη τράπεζα ?

Ευχαριστώ... Σπύρος

Νεομετανάστρια
27.12.2011, 10:18

Καλημερα slado
και σε ευχαριστω. Την prepaid της τραπεζας Κυπρου την δουλευω ηδη κανα 2 χρονια για internet και οχι μονο και ειμαι και ευχαριστημενη.
Για τα ευρω απο ελλαδα σκεφτηκα την τραπεζα της ελλαδος γιατι οταν εκανα καποια στιγμη συναλλαγμα για αγγλια (εχει βεβαια χρονια) μας βγηκε τοτε πιο οικονομικη η προμηθεια του να σηκωνουμε απο αγγλικη τραπεζα χρηματα με την ελληνικη cash card απο την προμηθεια που πληρωσαμε στην τ.τ.ε για τις λιρες που πηραμε τελικα απο ελλαδα μαζι μας...
θελει ψαξιμο, οπως ολα βεβαια..
Για να ειμαι ειλικρινης θεωρω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην την πατησουμε καπου... ολο και κατι δεν θα γνωριζουμε καλα...
ολα στο παιχνιδι μεσα ειναι.

antogeor
27.12.2011, 10:48
Νεοματαναστρια
skonto

Κατ αρχη σαν πολιτες ΕΕ ακομμα(για ποσο ομμως?) δεν μας ψαχνουν για συναλλαγμα,μπορεις να παρεις ενα λογικο ποσο μαζι σου.Δεν συμφερει να μετατρεπεις λιγα λιγα απο ευρω κορωνες γιατι πληρωνεις καθε φορα προμηθεια.
Ετσι λοιπον κανονιζεις το ποσο που θα παρεις και το κανεις με τη μια κορωνες.
Τωρα οσο αφορα τις καρτες ρωτηστε ο καθενας στην τραπεζα του αν χρεωνει προμηθεια σε αγορες απο εξωτερικο γιατι αν ειναι ετσι μαλλον .......δεν συμφερει καθολου(επειδη με τις ελληνικες τραπεζες επικρατει ενα μπαχαλο,δεν υπαρχει πλεον ενιαια πολιτικη στο υψος των προμηθειων).

Νεομετανάστρια
27.12.2011, 15:50
Νεοματαναστρια
skonto

Κατ αρχη σαν πολιτες ΕΕ ακομμα(για ποσο ομμως?) δεν μας ψαχνουν για συναλλαγμα,μπορεις να παρεις ενα λογικο ποσο μαζι σου.Δεν συμφερει να μετατρεπεις λιγα λιγα απο ευρω κορωνες γιατι πληρωνεις καθε φορα προμηθεια.
Ετσι λοιπον κανονιζεις το ποσο που θα παρεις και το κανεις με τη μια κορωνες.
Τωρα οσο αφορα τις καρτες ρωτηστε ο καθενας στην τραπεζα του αν χρεωνει προμηθεια σε αγορες απο εξωτερικο γιατι αν ειναι ετσι μαλλον .......δεν συμφερει καθολου(επειδη με τις ελληνικες τραπεζες επικρατει ενα μπαχαλο,δεν υπαρχει πλεον ενιαια πολιτικη στο υψος των προμηθειων).

:yes:
στο ψαξιμο ειμαι θα ενημερωσω σε λιγες μερες..

ευανθια
27.12.2011, 17:52
Παιδια το σημαντικοτερο απο ολα ειναι να εχετε μια αποδειξη απο που προερχονται τα λεφτα. Δεν ερχεστε για τουρισμο αλλα για να μεινετε .
Οι σουηδικες τραπεζες ελεγχουν τα παντα. Δν μπορεις πχ να δουλευεις μαυρα και να πας στην τραπεζα να τα καταθεσεις. Ζητανε αποδειξη .
Προσεξτε μην την πατησετε. Δεν εχει σημασια ποσα θα εναι τα λεφτα πολλα η λιγα . Εκτος και αν τα εχετε πανω σας και τα αλλαζετε στα ανταλλακτηρια οπου εκει δεν εχουν κανενα προβλημα. Ειναι τοσο απλο μην πελαγωνετε !

georgeman
30.12.2011, 19:48
Όταν άνοιξα λογαριασμό ( κατά τύχη βρήκα Ελληνίδα υπάλληλο ) με ρώτησε αν έχω κάποιο χαρτί για τα χρήματα που πρόκειται να καταθέσω. Από τύχη είχα κρατήσει την απόδειξη του ανταλλακτηρίου και τις την έδειξα. Την πήρε τη έβγαλε φωτοτυπία και μου την έδωσε πίσω. Εδώ είναι πολύ αυστηροί με το "μαύρο χρήμα" και ότι μπορεί να θεωρηθεί "μαύρο χρήμα"
Και μιλάμε για 2000 ευρώ μόλις!!!

slado
31.12.2011, 01:12
Στην FOREX που άλλαξα τα ευρώ μου είπαν οτι ζητάνε αποδεικτικά από προέρχονται τα λεφτά για συναλλαγές πάνω από 50.000 κορώνες, στην Swedbank που κατέθεσα το ενοίκιο του σπιτιού, μου είπαν οτι θέλουν αποδεικτικά για πάνω απο 10.000 κορώνες και ζήτησαν το συμβόλαιο του σπιτιου για να δικαιολογήσω τον λόγο που ο δικαιούχος θα πάρει τα λεφτά.

sisilia
01.01.2012, 12:02
Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω ποσα κιλα μπορω να παρω στην βαλιτσα μιας και μεχρι τωρα που εχω βαλει καποια πραγματα εφτασα τα 20 κιλα και δεν βαλαμε ουτε τα μπουφαν .Τα υγρα οπως κολονιες εχω ακουσει οτι πρεπει να ειναι μεσα σε σακουλακια σφραγισμενα?Και αν μεταφερουμε υπολογιστη μπορουμε να τον βαλουμε μεσα στην βαλιτσα?

vaso31
01.01.2012, 12:37
Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω ποσα κιλα μπορω να παρω στην βαλιτσα μιας και μεχρι τωρα που εχω βαλει καποια πραγματα εφτασα τα 20 κιλα και δεν βαλαμε ουτε τα μπουφαν .Τα υγρα οπως κολονιες εχω ακουσει οτι πρεπει να ειναι μεσα σε σακουλακια σφραγισμενα?Και αν μεταφερουμε υπολογιστη μπορουμε να τον βαλουμε μεσα στην βαλιτσα?

Για τα κιλα στη βαλιτσα δεν γνωριζω καθε αεροπορικη ομως γραφει στο σαιτ ποσα κιλα επιτρεπει.
Τα υγρα καλυτερα να τα βαλετε στη βαλιτσα,εκει δεν χρειαζεται να ειναι σφραγγισμενα.Αυτο ισχυει σε περιπτωση που τα παρεις στην χειραποσκευη πανω στο αεροπλανο.Σε αυτη την περιπτωση επιτρεπεται να τα βαλετε σφραγγισμενα σε σακουλα ειδικη και πρεπει το καθε υγρο να ειναι 100 ml.

skonto
01.01.2012, 13:40
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Ο υπολογιστής καλό είναι να πάιζει το ρόλο της χειραποσκευής. Τις πιο πολλές φορές οι βαλίτσες περνάνε απο πολύ δυνατά μηχανήματα ανείχνευσης περιεχομένου ( για το κίνδυνο ύπαρξης βόμβας ) με αποτέλεσμα οι ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες να σβήνουν περιεχόμενα απο το δίσκο ( είμαι τεχνικός- ξέρω τι λέω ).

Αποφύγετε να περνά ο υπολογιστής απο τέτοια μηχανήματα. Ο έλεγχος στην πύλη εισόδου δεν έχει καμία σχέση με τον έλεγχο στις βαλίτσες που παραδίδονται και πάνε "φορτωτική".

Ότι έχει να κάνει με μπουφάν και βαριά ρούχα π.χ. μπότες να τα φοράτε. Οι πιο πολλές εταιρίες μέσα στο εισιτήριο υπολογίζουν 20 κιλά αποσκευών ( ελαστικά φτάνουν τα 23 κιλά όπως η Malev ). Οι δεύτερες βαλίτσες περίπου πάνε 17 ευρώ το κoμάτι επιπλέον σύν περίπου 8-10 ευρώ το κιλό. Για πράγματα που μπορείτε να βρείτε στη Σουηδία και να τα αγοράσετε απο εκεί μην τα φορτώνεστε. Π.χ. το να κουβαλήσεις ένα σαμπουάν 1000ml και να το πληρώσεις κοντά 10 ευρώ έ ... πάρτε το απο εκεί . Σίγουρα θα το βρείτε φτηνότερα.

Σπύρος

sisilia
02.01.2012, 01:03
Σας ευχαριστω για την απαντηση σας μονο το θεμα σπιτιου εμεινε.Θα παμε και θα δουμε

georgeman
04.01.2012, 15:41
Η λύση είναι εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=aQFyxOLH2Vw)

Νεομετανάστρια
11.01.2012, 17:59
Καλησπερα

Σημερα εφαγα το πρωινο μου για να μαθω για το ποσο καιρο κανουν να εκδοθουν διαφορα εγγραφα (ληξ. πραξεις γεννησεως,γαμου, πιστ. οικ. καταστασης, Δικατσα, Ποινικο Μητρωο και αλλα...), τι ισχυει για σφραγιδα Χαγης ή Apostille και καθως για το ποσο χρονικο διαστημα εχουν ισχυ τα εγγραφα τοσο με τηλεφωνα σε Αθηνα όσο και εδω στις υπηρεσιες που πηγα στη Θεσσαλονικη, ευτυχως οι αποστασεις εδω ειναι και κοντινες...

Κατεληξα στο εξης συμπερασμα το οποιο θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας γιατι τελικα αν δεν εχεις καποιον πανω να εχει κανει τις αντιστοιχες διαδικασιες, χρονικα κοντα τουλαχιστον με το διαστημα που θα ανεβεις, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα.

Οι υπαλληλοι δεν ειναι σιγουρο οτι εχουν αντιληφθει πληρως ή και σωστα πολλες φορες αυτα τα θεματα για τα οποια σε ενημερωνουν και τα οποια τα δουλευουν εννοειται ολη την ημερα!!

Συμπερασμα: επιβεβαιωστε αν μπορειτε τοσο απο forum οσο και απο την επισημη σελιδα που χορηγει το εγγραφο αυτα τα οποια σας εχουν πει!!!
Τηλεφωνα απο τις υπηρεσιες θα βρειτε και αργα ή γρηγορα θα το σηκωσουν..

Στην Θεσσαλονικη για παραδειγμα μου ειπαν οτι το εγγραφο "εχει ισχυ" απο την ημερομηνια που αναγραφεται στην σφραγιδα apostille.
Τους εδωσα το παραδειγμα αν ειχα μια ληξ.πραξη γεννησεως 5 μηνες στα χερια μου και ενα μηνα πριν ληξει την πηγαινα για σφραγιδα χαγης και μου ειπαν οτι θα μετρουσε για χρηση στο εξωτερικο απο την ημερομηνια της σφραγιδας ... (θεωρω οτι εχω μια αλφα αντιληψη αλλα επανελαβα και το παραδειγμα μηπως και δεν μιλαω σωστα ελληνικα )
Κατοπιν πηρα τηλεφωνο στο αντιστοιχο τμημα της Αθηνας και μου ειπαν οτι το εγγραφο εχει ισχυ απο την ημερομηνια εκδοσης του και οχι απο την ημερομηνια που θα μπει η σφραγιδα της χαγης.Εννοειται βεβαια οτι σε ληγμενο εγγραφο σφραγιδα δεν μπαινει!!
Λιγη προσοχη λοιπον και επιβεβαιωση σε αυτα που μαθαινετε!

Φιλικα
και με διαθεση να βοηθησω ακομα και απο εδω..
Ελενη

sisilia
12.01.2012, 00:51
Η λύση είναι εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=aQFyxOLH2Vw)

Τελικα στο αεροδρομιο δεν εμαθα ποτε ποσα κιλα ειχε η βαλιτσα γιατι απο την δικη μου μερια εδειχνε παυλιτσες δεν ξερω αν απο την μερια του υπαλληλου εδειχνε τον αριθμο των κιλων:cry:

Swethess
15.01.2012, 00:28
Μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού του 2010 έφτανε να κάνεις μια αίτηση για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό για να αρχίσεις να μπαίνεις δηλαδή στο σύστημα. Απο τον Αύγουστο του 2010 ζητάνε και μιά ξεχωριστή αίτηση για να συμπληρώσεις αν έχεις δουλειά (ποιός είναι ο εργοδότης σου) ή άν είσαι άνεργος (εννοούν με ταμείο ανεργίας από Ελλάδα). Από 1 Οκτώβρη 2010 ζητάνε να συμπληρώσεις ακόμα μια αίτηση αν έχεις δουλειά (με στοιχεία του εργοδότη στη Σουηδία) ή να έχεις χρήματα έτσι ώστε να μείνεις στη Σουηδία. Το μίνιμουμ ποσό που ζητάνε να έχεις είναι γύρω στις 10 χιλιάδες κορώνες το μήνα για περίπου ένα χρόνο

Γενικές συμβουλές:

Γιαυτούς που θέλουν να μετακομίσουν/μεταναστεύσουν στη Σουηδία, το βασικό που πρέπει να κάνουν είναι να πάνε στην eφορία Startsida f (http://www.skatteverket.se/4.76a43be412206334b89800052864.html) αμέσως και να κάνουν αίτηση για να πάρουν τον λεγόμενο προσωπικό αριθμό (personnummer). Χρειάζεται διαβατήριο , και αν ειστε παντρεμενοι πιστοποιητικο γαμου , αν υπαρχουν και παιδια , ληξιαρχικη πραξη γεννησεως των παιδιων .

Πρέπει επίσης για σας που θα μείνετε πάνω από 3 μήνες να κάνετε αίτηση στην Υπηρεσία Μετανάστευσης EU/EEA citizens and their families - Startsida [NS4 version] (http://www.migrationsverket.se/info/148_en.html) όταν έχετε πάρει τον προσωπικό αριθμό.

Επίσης ένα βασικό που ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε είναι να αρχίσετε μαθήματα σουηδικών που είναι δωρεάν, αλλά χρειάζεται να έχετε τον προσωπικό αριθμό για να κάνετε εγγραφή.

Μέχρι να βγάλετε ταυτότητα που ισχύει για τη Σουηδία, ισχύει για απλές συναλλαγές το καινούριο ελληνικό διαβατήριο.

Επίσης καλό είναι να έχετε μαζί σας την Ευρωπαική κάρτα ασθενείας Δείτε περισσότερα - - (http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/ekaa.cfm)

Αν έρχεστε για να ζήσετε μόνιμα, πάρτε μαζί σας και ότι χαρτιά έχετε σε σχέση με σπουδές και εργασία (απολυτήριο Λυκείου, πτυχίο από σχολή ΤΕΙ/ΑΕΙ που έχετε αποφοιτήσει, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, δίπλωμα οδήγησης κλπ). Στη Σουηδία μπορείτε να κάνετε ισοτιμία πτυχίου Qualifications recognition - Swedish National Agency for Higher Education [NS4 version] (http://www.hsv.se/qualificationsrecognition.4.28afa2dc11bdcdc5574800 02032.html)

Επειδη αρκετα συχνα γινονται αλλαγες μπορειτε να μπαινετε στο σαιτ της εφοριας Startsida f (http://www.skatteverket.se/4.76a43be412206334b89800052864.html) για να κοιτατε μηπως κατι εχει αλλαξει.

Το κυριοτερο νομιζω ειναι να βρειτε μια δουλεια εστω και προχειρη στην αρχη για να μπορεσετε να παρετε γρηγορα τον προσωπικο αριθμο . Εκτος και αν εχετε αρκετα λεφτα για την αρχη δηλαδη τουλαχιστον 10000 κορωνες τον μηνα για ενα χρονο. Μπορει να ζητανε και παραπανω. Οσα περισσοτερα εχετε τοσο το καλυτερο. Επειδη ομως ξερω οτι ειναι δυσκολο να εχει καποιος τοσα λεφτα γιαυτο νομιζω ο καλυτερος τροπος για να παρεις τον προσωπικο αριθμο ειναι να βρεις μια δουλεια εστω και προχειρη

Ευανθία επειδή μπερδεύτηκα λίγο...το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να πάμε στην εφορία για τον προσωπικό αριθμί αλλα πριν απο αυτό πρέπει να βρούμε δουλειά, σωστα? Αλλιως δεν έχουμε δικαίωμα να πάρουμε αριθμό. Λάθος κατάλαβα?

antogeor
15.01.2012, 00:35
Ευανθία επειδή μπερδεύτηκα λίγο...το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να πάμε στην εφορία για τον προσωπικό αριθμί αλλα πριν απο αυτό πρέπει να βρούμε δουλειά, σωστα? Αλλιως δεν έχουμε δικαίωμα να πάρουμε αριθμό. Λάθος κατάλαβα?

Σωστα καταλαβες!!!

Πρωτα βρισκεις εργοδοτη-δουλεια-και μετα με το συμβολαιο που εχεις υπογραψει,και το διαβατηριο σου,πηγαινεις για να κανεις την αιτηση για προσωπικο αριθμο.Μετα, με τον προσωπικο αριθμο ανα χειρας,πηγαινεις να βγαλεις ταυτοτητα.

Swethess
15.01.2012, 00:46
Σωστα καταλαβες!!!

Πρωτα βρισκεις εργοδοτη-δουλεια-και μετα με το συμβολαιο που εχεις υπογραψει,και το διαβατηριο σου,πηγαινεις για να κανεις την αιτηση για προσωπικο αριθμο.Μετα, με τον προσωπικο αριθμο ανα χειρας,πηγαινεις να βγαλεις ταυτοτητα.

Εντάξει λοιπόν, γιατί προτεραιότητα μου είναι να βρω δουλειά!
Ευχαριστώ Αντώνη!

Α! για να το επιβεβαιώσω κ αυτό... μόνο με τον προσωπικό αριθμό μπορείς να βρεις σπίτι σωστά?

ευανθια
15.01.2012, 00:49
Εντάξει λοιπόν, γιατί προτεραιότητα μου είναι να βρω δουλειά!
Ευχαριστώ Αντώνη!

Α! για να το επιβεβαιώσω κ αυτό... μόνο με τον προσωπικό αριθμό μπορείς να βρεις σπίτι σωστά?

Μπορεις να βρεις σπιτι και χωρις τον προσωπικο αριθμο , αλλα μονο με το διαβατηριο σου. Ετσι κιαλλιως στην αρχη θα νοικιασεις σπιτι δευτερο χερι επομενως δεν ειναι απαραιτητος ο προσωπικος αριθμος.:yes:

Swethess
15.01.2012, 00:52
Μπορεις να βρεις σπιτι και χωρις τον προσωπικο αριθμο , αλλα μονο με το διαβατηριο σου. Ετσι κιαλλιως στην αρχη θα νοικιασεις σπιτι δευτερο χερι επομενως δεν ειναι απαραιτητος ο προσωπικος αριθμος.:yes:

Τα είχα πιο περίπλοκα στο μυαλό μου... μάλλον έχω πολλές απορίες ακόμα!

ευανθια
15.01.2012, 00:54

Διαβασε τις διαδικασιες στην σελιδα 4. Εκει τα εγραψα ξανα πιο αναλυτικα, και σιγουρα θα ξεμπερδευτεις :yes:

Swethess
15.01.2012, 00:57
Διαβασε τις διαδικασιες στην σελιδα 4. Εκει τα εγραψα ξανα πιο αναλυτικα, και σιγουρα θα ξεμπερδευτεις :yes:

οκ σε ευχαριστώ! θα τα διαβάσω κ θα επιστρέψω! :)

Νεομετανάστρια
15.01.2012, 09:41
οκ σε ευχαριστώ! θα τα διαβάσω κ θα επιστρέψω! :)

Καλημερα!
Καποιες απορειες νομιζω οτι θα σου λυσω και εγω απο κοντα...
προτεινω ο καφες να συνδυαστει με την βολτα σου στο προξενειο,καπου εκει κοντα δηλαδη
να φερω και το laptop και να δουμε μαζι διαφορα, φερε και κανενα στικακι μαζι σου..
κανε αναπ για την ωρα..

orpheus
15.01.2012, 12:58
Να προτεινω παιδια καμια συναντηση θεσσαλονικεων για γνωριμια και συζητηση; καλο θα ηταν πιστευω να δουμε τι γνωριζει ο καθενας τι αποριες εχει και πως θα πορευτει. Ολοι μαζι εχουμε περισσοτερες ελπιδες και καλο ειναι να γνωριζεις καποιους οταν θα ανεβεις. Ποτε δεν ξερεις που μπορει να βοηθησεις και να βοηθηθεις.

hrisnan
15.01.2012, 13:02
Εγώ συμφωνώ με τη συνάντηση. Καλό θα είναι να κανονίσουμε και να πει ο καθένας τι δεδομένα έχει και πού μπορεί να βοηθήσει.

Swethess
15.01.2012, 13:11
Κ εγώ συμφωνώ! όχι μόνο για ανταλλαγή πληροφοριών αλλα κυρίως για να γνωριστούμε!

Δεν ξέρω ακόμα το πρόγραμμα της βδομάδας για τη δουλειά...εσείς πότε μπορείτε?

orpheus
15.01.2012, 15:20
Να το κανουμε απογευμα καλυτερα; πρωινα μπορω μονο τριτη τεταρτη. Και για να μη καταχραζομαστε το topic ας συννενοηθουμε με πμ η αν μπορει καποιος ας κανει νεο θεμα συναντηση στη θεσ/νικη. Δυστυχως εχει χαλασει το λαπτοπ και ειμαι εδω καιμερες απο κινητο και μου χουν βγει τα ματια. Παντως καλο ειναι ναβρεθουμε οσοι μπορουμε

Τελικα ανοιξα νεο topic για να μην αποσυντονιζουμε εδω την συζητηση.

http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%98%CE%B5%CF%83-%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-2788/

Νεομετανάστρια
15.01.2012, 18:54
Να προτεινω παιδια καμια συναντηση θεσσαλονικεων για γνωριμια και συζητηση; καλο θα ηταν πιστευω να δουμε τι γνωριζει ο καθενας τι αποριες εχει και πως θα πορευτει. Ολοι μαζι εχουμε περισσοτερες ελπιδες και καλο ειναι να γνωριζεις καποιους οταν θα ανεβεις. Ποτε δεν ξερεις που μπορει να βοηθησεις και να βοηθηθεις.

Καλησπερα orpheus

Ήδη η Οlga Bbl και εγω θα βρεθουμε ακριβως γι'αυτον τον λογο μαλλον αυριο Δευτερα.... δεν γνωριζω αν θελουν και οι υπολοιποι...
Αν ενδιαφερεσαι οντως στειλε ενα τηλεφωνο σε πμ για να επικοινωνησουμε μαζι σου, ειτε στην μια ειτε στην αλλη..
Η οργανωση και συμπραξη απο εδω ακομα δεν βλαπτει.
Συγνωμη δεν ειδα ολα τα μηνυματα οποτε το εγραψα εδω..

Φιλικα
Ελενη

saetron
26.01.2012, 20:24
λοιπον...πηρα τηλεφωνο στο σκατασταμουτρατουςβερκετ.. ...
και μου ειπαν οτι δεν μου δωσανε το περσονουμερ γιατι δεν τους ειχα δωσει ενα χαρτι ενα eu certificate
μου μιλησε τοσο ασχημα...και δεν ετοιμαζεστε και δεν πληροφοριστε σωστα οταν μεταναστευετε σε αλλη χωρα...και τους ειπα οτι αν θελουν να τους στειλω το μαιλ που μου ειχαν στειλει....που δεν ανεφερε τπτ για το συγκεκριμενο χαρτι...

την ρωτησα την καργια απο που μπορω να το παρω και μου λεει you have to find out i dont know anything more....
ξερετε εσεις ρε παιδια τι χαρτι μπορει να εννοει..και πως μπορω να το παρω απο εδω απο την σουηδια?

bill66
26.01.2012, 21:29
λοιπον...πηρα τηλεφωνο στο σκατασταμουτρατουςβερκετ.. ...
και μου ειπαν οτι δεν μου δωσανε το περσονουμερ γιατι δεν τους ειχα δωσει ενα χαρτι ενα eu certificate
μου μιλησε τοσο ασχημα...και δεν ετοιμαζεστε και δεν πληροφοριστε σωστα οταν μεταναστευετε σε αλλη χωρα...και τους ειπα οτι αν θελουν να τους στειλω το μαιλ που μου ειχαν στειλει....που δεν ανεφερε τπτ για το συγκεκριμενο χαρτι...

την ρωτησα την καργια απο που μπορω να το παρω και μου λεει you have to find out i dont know anything more....
ξερετε εσεις ρε παιδια τι χαρτι μπορει να εννοει..και πως μπορω να το παρω απο εδω απο την σουηδια?

Καλησπέρα επειδή και εγώ σκέπτομαι να προσπαθήσω με τον ίδιο τρόπο με σένα αυτό δεν το αναφέρει πουθενά. Μήπως είναι κάτι καινούργιο ? αν έχεις χρόνο μήπως θα ήταν καλύτερα να πήγαινες από εκεί και να επιμένεις με ένα αντίγραφο από το email τους?
Βασίλης

lucia
26.01.2012, 23:41
Εξεπλάγην απο την αφηγηση σου αγαπητέ διοτι οι σουηδικές υπηρεσίες αγγίζουν την τελειοτητα και ποτε μα ποτε οι υπάλληλοι δεν μιλάνε αποτομα στους πελάτες τους.. Επομένως πρέπει να έκανες κάτι πολύ χοντρο για να σου μιλήσουν έτσι.. Δεν ξεκινάς να μας παραθέσεις την λίστα με τα χαρτιά που έστειλες για να βρούμε ποιον σου λείπει?

Ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθεια σου εκ των προτέρων..
Κάποιος να τον μαζέψει ετούτον εδώ! Άμα πια, ντροππή!!!!!!

saetron
27.01.2012, 00:22
πηγα με οσα χαρτια μου ζητησαν οταν μου στειλανε το email και για να μη μου το παιζουν εξυπνοι ορισμενοι...ρωτησα 2 φορες το σκατεβερκετ τι χρειαζεται...και την μια ο υπαλληλος μου ζητησε 10.000 ευρω και την αλλη ο αλλος υπαλληλος 15.000...

τι χοντρο μπορει να εκανα ρε εξυπνε για πες μας???? εκτος απο το να παω στο σκατεβερκετ με διαβατηριο, βεβαιωση απο την τραπεζα για το χρηματικο ποσο και την καρτα ασφαλισης?? τι μπορει να εκανα για να μου πει η αλλη στο τηλεφωνο you come here without information and its your problem to find out where to get this paper from.

saetron
27.01.2012, 00:52
το μονο που μου ελεγε στο τηλεφωνο ειναι eu certificate και συμπληρωνε με κατι permition of moving within europe και οταν την ρωτησα αν μπορω να απευθυνθω στην πρεσβια για αυτο μου ειπε οτι ειναι προβλημα μου που θα απευθυνθω και ποια ειναι η αρμοδια υπηρεσια...

lucia
27.01.2012, 01:02
το μονο που μου ελεγε στο τηλεφωνο ειναι eu certificate και συμπληρωνε με κατι permition of moving within europe και οταν την ρωτησα αν μπορω να απευθυνθω στην πρεσβια για αυτο μου ειπε οτι ειναι προβλημα μου που θα απευθυνθω και ποια ειναι η αρμοδια υπηρεσια...
Αγόρι μου καλό δεν βλέπεις ότι ο τύπος σε δουλεύει και σπάει πλάκα με το κάζο που έπαθες; Έχεις χάσει επεισόδια, ο τύπος είναι προβοκάτορας, μην του απαντάς! Προσωπικά λυπάμαι γι' αυτό που σου συνέβη και προσπάθησε από κοντά και με ήρεμο τρόπο να το λύσεις κάνοντας ένσταση και πηγαίνοντας αντίγραφο του μέιλ που σου έστειλαν. Ψυχραιμία, θα λυθεί το θέμα σου. Καλό κουράγιο σου εύχομαι.

Swethess
27.01.2012, 10:12
Αγόρι μου καλό δεν βλέπεις ότι ο τύπος σε δουλεύει και σπάει πλάκα με το κάζο που έπαθες; Έχεις χάσει επεισόδια, ο τύπος είναι προβοκάτορας, μην του απαντάς! Προσωπικά λυπάμαι γι' αυτό που σου συνέβη και προσπάθησε από κοντά και με ήρεμο τρόπο να το λύσεις κάνοντας ένσταση και πηγαίνοντας αντίγραφο του μέιλ που σου έστειλαν. Ψυχραιμία, θα λυθεί το θέμα σου. Καλό κουράγιο σου εύχομαι.

Έλα τώρα lucia...ήξερες εσύ οτι είμαστε πολίτες κράτους της ΕΕ??? Ή οτι μπορούμε να μείνουμε ελεύθερα μέχρι κ 3 μήνες σε άλλο κράτος της ΕΕ???
Είναι σημαντικές πληροφορίες αυτές μη τις αμφισβητούμε...κ τόσους μήνες σ'αυτό το φόρουμ να μη μας το πει κανείς βρε παιδί μου! τς τς τς

lucia
27.01.2012, 13:27
Έλα τώρα lucia...ήξερες εσύ οτι είμαστε πολίτες κράτους της ΕΕ??? Ή οτι μπορούμε να μείνουμε ελεύθερα μέχρι κ 3 μήνες σε άλλο κράτος της ΕΕ???
Είναι σημαντικές πληροφορίες αυτές μη τις αμφισβητούμε...κ τόσους μήνες σ'αυτό το φόρουμ να μη μας το πει κανείς βρε παιδί μου! τς τς τς
Προσωπικά το ήξερα γιατί έχω διαβάσει όλα τα ποστς που γράφουν τα παιδιά καθημερινά, μάλιστα έχει χιλιοειπωθεί! Αλλά και το ξέρω γενικά. Εγώ δεν μπαίνω να γράφω και να σβήνω προκλητικά μηνύματα, αντίθετα έχω αγωνία και άγχος να ενημερωθώ και όχι να χαλάσω το κλίμα της αλληλοβοήθειας. Αν περνούσες περισσότερες ώρες εδώ όπως κι εγώ και έβλεπες αυτό που γίνεται από κάποια μέλη θα καταλάβαινες!

aspateo
27.01.2012, 14:00
Προσωπικά το ήξερα γιατί έχω διαβάσει όλα τα ποστς που γράφουν τα παιδιά καθημερινά, μάλιστα έχει χιλιοειπωθεί! Αλλά και το ξέρω γενικά. Εγώ δεν μπαίνω να γράφω και να σβήνω προκλητικά μηνύματα, αντίθετα έχω αγωνία και άγχος να ενημερωθώ και όχι να χαλάσω το κλίμα της αλληλοβοήθειας. Αν περνούσες περισσότερες ώρες εδώ όπως κι εγώ και έβλεπες αυτό που γίνεται από κάποια μέλη θα καταλάβαινες!

Lucia, νομίζω ότι δεν κατάλαβες, η κοπέλα ειρωνεύεται τον jonas όχι εσένα.

Swethess
27.01.2012, 14:55

Καλά παρεξηγήθηκα όσο δεν πάει... ήταν απόλυτα ειρωνικό το μνμ μου για το Jonas κ το υφάκι του! Νόμιζα οτι ήταν υπερβολικά προφανές αλλα τέλος πάντων.
Παρακολουθώ το φορουμ απο τον Αύγουστο κ ξέρω τι εννοείς!
Πάντως, δεν πήγαινε σε σένα το μνμ απλώς επειδή ενοχλήθηκα κ εγω όπως κ εσυ δεν κρατήθηκα.

Swethess
27.01.2012, 14:56
Lucia, νομίζω ότι δεν κατάλαβες, η κοπέλα ειρωνεύεται τον jonas όχι εσένα.

ακριβώς!!!

ευχαριστώ!

lucia
27.01.2012, 17:39
ακριβώς!!!

ευχαριστώ!
Συγνώμη, Ολγάκι, το είχα διαβάσει βιαστικά και δεν έπιασα την ειρωνία! Αντίθετα τα έχω πάρει με μερικούς αργόσχολους που δουλειά δεν έχουν παρά να χαλάνε τη συλλογική προσπάθεια! _friends:

Swethess
27.01.2012, 20:31
Συγνώμη, Ολγάκι, το είχα διαβάσει βιαστικά και δεν έπιασα την ειρωνία! Αντίθετα τα έχω πάρει με μερικούς αργόσχολους που δουλειά δεν έχουν παρά να χαλάνε τη συλλογική προσπάθεια! _friends:

Η αλήθεια είναι οτι στο γραπτό λόγο γίνονται παρεξηγήσεις πολύ εύκολα...

Μάλλον αυτοί οι αργόσχολοι είναι κ εγωκεντρικοί, οπότε ίσως να πρέπει να τους αγνοήσουμε!

Καλό μας βράδυ lucia!

saetron
27.01.2012, 20:36
ξερει κανεις αν η πρεσβεια εδω στην στοκχολμη βγαζει τα χαρτια απο ελλαδα που χρειαζεται καποιος???

Swethess
27.01.2012, 20:41
ξερει κανεις αν η πρεσβεια εδω στην στοκχολμη βγαζει τα χαρτια απο ελλαδα που χρειαζεται καποιος???

δεν έχεις αφήσει καμιά εξουσιοδότηση πίσω ελλάδα να σου τα κάνει κάποιος άλλος?

saetron
27.01.2012, 21:24
τσουκ...

jonas
27.01.2012, 22:08
τσουκ...

Ρε saetron συγνώμη τώρα αλλα...

θέλεις να πείς ότι πήγες στη Σουηδία χωρίς να έχεις μαζί σου τα απαραίτητα έγγραφα απο Ελλαδα για να τα δώσεις στους Σουηδούς? Πρίν πάς Σουηδία δεν ρώτησες ή δέν έψαξες στο ιντερνετ τα έγγραφα που χρειάζονται?

Επίσης..
Πήγες στην Ελληνική πρεσβεία να τους ρωτησεις για τα χαρτιά και σου είπαν να ρωτήσεις καλύτερα το φόρουμ πατριωτάκι?

Εχεις κερδίσει την προσοχή μου και εχω αγωνία πραγματικα τί θα απαντήσεις..

antogeor
27.01.2012, 22:14

θέλεις να πείς ότι πήγες στη Σουηδία χωρίς να έχεις μαζί σου τα απαραίτητα έγγραφα απο Ελλαδα για να τα δώσεις στους Σουηδούς? Πρίν πάς Σουηδία δεν ρώτησες ή δέν έψαξες στο ιντερνετ τα έγγραφα που χρειάζονται?

Επίσης..
Πήγες στην Ελληνική πρεσβεία να τους ρωτησεις για τα χαρτιά και σου είπαν να ρωτήσεις καλύτερα το φόρουμ πατριωτάκι?

να σε ρωτησω κατι?

θελω ειλικρινεια......

Γιατι δεν παιζεις κανενα διαδικτυακο παιχνιδι,η να πας καμμια βολτα?
Εδω μεσα ολοι μας παντως,δεν παιζουμε κανενα παιχνιδι......

Με τιμη

Antogeor.

ΥΓ
Βλεπεις οτι εδω μεσα κανεις δεν σου δινει σημασια,παρα μονο ο admin, και αυτο για να σου κανει Ban.....!

Νεομετανάστρια
27.01.2012, 22:52
να σε ρωτησω κατι?

θελω ειλικρινεια......

Γιατι δεν παιζεις κανενα διαδικτυακο παιχνιδι,η να πας καμμια βολτα?
Εδω μεσα ολοι μας παντως,δεν παιζουμε κανενα παιχνιδι......

Με τιμη

Antogeor.

ΥΓ
Βλεπεις οτι εδω μεσα κανεις δεν σου δινει σημασια,παρα μονο ο admin, και αυτο για να σου κανει Ban.....!

.... ban ρε ban!!!!:lol2:

να σε ρωτησω εγω κατι?

και ειμαι σιγουρη για την δικη σου ειλικρινεια....

ποιος σου λεει οτι δεν το διασκεδαζει περισσοτερο απο ενα διαδικτυακο παιχνιδι ή οτι αυτο που κανει ειναι το παιχνιδι του?

Ελενη

antogeor
27.01.2012, 22:56
.... ban ρε ban!!!!:lol2:

να σε ρωτησω εγω κατι?

και ειμαι σιγουρη για την δικη σου ειλικρινεια....

ποιος σου λεει οτι δεν το διασκεδαζει περισσοτερο απο ενα διαδικτυακο παιχνιδι ή οτι αυτο που κανει ειναι το παιχνιδι του?

Ελενη

Τι ban και μπουμ! τι αλλο θα δουν τα ματακια μας....help2

Νεομετανάστρια
27.01.2012, 23:02
Τι ban και μπουμ! τι αλλο θα δουν τα ματακια μας....help2

εγω να σου πω την αληθεια περιμενω εναγωνιως την κοπελια που θα απαντηση στην συγκατοικηση......
γιατι αν βοηθησουμε και σε αυτο απο εδω μεσα να ανοιξουμε ολοι μαζι γραφειο συνοικεσιων για τους μοναχικους της Σουηδιας!!!

Swethess
27.01.2012, 23:10
εγω να σου πω την αληθεια περιμενω εναγωνιως την κοπελια που θα απαντηση στην συγκατοικηση......
γιατι αν βοηθησουμε και σε αυτο απο εδω μεσα να ανοιξουμε ολοι μαζι γραφειο συνοικεσιων για τους μοναχικους της Σουηδιας!!!

Γεια σου ρε Ελένη!!! :bravo_1:

Swethess
27.01.2012, 23:33
Για όσους πρέπει να μεταφράσουν κ να στείλουν πτυχία, έμαθα σήμερα οτι χρειάζεται αντίγραφο πτυχίου με υπογραφή του προέδρου του τμήματος κ όχι μόνο της γραμματείας. Δεν ξέρω τι ισχύει γενικά αλλα στη δική μου σχολή χρεώνεσαι 6 ευρώ το κάθε αντίγραφο κ στο ετοιμάζουν μεσα σε 2 μέρες.

Επίσης, δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις, αλλα αν το επάγγελμά σας ανήκει στα κλειστά επαγγέλματα της Σουηδίας πρέπει να ακολουθήσετε συγκεκριμένη διαδικασία για την αναγνώριση, την οποία μπορείτε να δείτε εδω: Application for licence to practise for applicants from the EU/EEA countries (http://www.socialstyrelsen.se/applicationforswedishlicencetopractiseeea)

Νεομετανάστρια
27.01.2012, 23:49
Για όσους πρέπει να μεταφράσουν κ να στείλουν πτυχία, έμαθα σήμερα οτι χρειάζεται αντίγραφο πτυχίου με υπογραφή του προέδρου του τμήματος κ όχι μόνο της γραμματείας. Δεν ξέρω τι ισχύει γενικά αλλα στη δική μου σχολή χρεώνεσαι 6 ευρώ το κάθε αντίγραφο κ στο ετοιμάζουν μεσα σε 2 μέρες.

Επίσης, δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις, αλλα αν το επάγγελμά σας ανήκει στα κλειστά επαγγέλματα της Σουηδίας πρέπει να ακολουθήσετε συγκεκριμένη διαδικασία για την αναγνώριση, την οποία μπορείτε να δείτε εδω: Application for licence to practise for applicants from the EU/EEA countries (http://www.socialstyrelsen.se/applicationforswedishlicencetopractiseeea)

κι εγω το ακουσα αυτο για την υπογραφη του προεδρου του τμηματος οπως επισης οτι γενικα οταν ζητατε ενα εγγραφο πρεπει η σφραγιδα που θα σας βαλουν να γραφει "ακριβες αντιγραφο" και οχι ακριβες φωτοαντιγραφο, ξερω οτι ακουγεται σαν να παιζουμε με τις λεξεις αλλα εχει διαφορά!!
στην συνεχεια βεβαια θελει και την apostille του... και την μεταφρασουλα του...
που θα παει θα πηγαινουμε ολο και πιο οργανωμενοι..._friends:

saetron
28.01.2012, 16:20

Επίσης..

νομιζω οτι εχω αναφερει οτι ειχα επικοινωνησει 2 φορες με το σκατεβερκετ...??? νομιζω...

βλεπεις και συ μου χεις τραβιξει την προσοχη γιατι ξερεις λογο επαγγελματος...τα ατομα που χρειαζονται βοηθεια...αμεα κλπ...τα συμπαθω πολυ...

aspateo
30.01.2012, 15:14
Κάτι που σίγουρα έχει αναφερθεί πιο πριν αλλά που ίσως "χάθηκε" ανάμεσα σε τόσο μεγάλο όγκο πληροφοριών... Η σφραγίδα της Χάγης πρέπει να μπει από την περιφέρεια στην οποία ανήκει κάποιος (εκεί που είναι εγγεγραμμένος και ψηφίζει) και όχι από την περιφέρεια της πόλης που κατοικεί. Το διαπιστώσαμε σήμερα, μιας και τα έγγραφα που έπρεπε να σφραγίσουμε, ενώ τα πήγαμε στην περιφέρεια Αττικής, αναγκαστήκαμε να τα στείλουμε πάλι πίσω στα Τρίκαλα. Α, και ισχύουν μόνο για 6 μήνες, όπως είχε πει και κάποιος πρόσφατα. _klama_klama

saetron
30.01.2012, 19:45
δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω γιατι ζητανε αυτο το κωλοεγγραφο...
αφου πρωτον...τους δινεις το διαβατηριο σου...
και 2ον στο πιστοποιητικο γεννησης γραφει που εχεις γεννηθει..την ιθαγενεια σου και τον τοπο στον οποιο εισαι δημοτης???
ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ Π***** ΘΕΛΕΤΕ???

Swethess
30.01.2012, 20:17
και 2ον στο πιστοποιητικο γεννησης γραφει που εχεις γεννηθει..την ιθαγενεια σου και τον τοπο στον οποιο εισαι δημοτης???

Χρειάζεται το πιστοποιητικό γέννησης ή η ληξιαρχική πράξη? Γιατί δεν είναι το ίδιο πράγμα.

saetron
30.01.2012, 20:21
πιστοποιητικο....

aspateo
30.01.2012, 20:32

Μήπως εννοούν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή ποινικού μητρώου; help2
Αυτά που τους έδωσες είναι μεταφρασμένα;

saetron
30.01.2012, 20:42
πιστοποιητικο οικογενιακης καταστασης χρειαζεται μονο σε περιπτωση που ειστε παντρεμενοι...
για εμενα μονο ηθελαν το πιστοποιητικο γεννησεως...
τωρα το αλλο πιστοποιητικο μονημης κατοικιας που ζητανε ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...

ευανθια
31.01.2012, 00:44
πιστοποιητικο οικογενιακης καταστασης χρειαζεται μονο σε περιπτωση που ειστε παντρεμενοι...
για εμενα μονο ηθελαν το πιστοποιητικο γεννησεως...
τωρα το αλλο πιστοποιητικο μονημης κατοικιας που ζητανε ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...

Saetrom δεν εχω καταλαβει τι χαρτι σου ζητανε ..Μπορεις να μου γραψεις ακριβως τι σου ζητανε ?

saetron
31.01.2012, 01:22
η ελενη η νεομεταναστρια μου το ανεφερε σαν πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας το οποιο το παιρνεις απο τον δημο που μενεις με σφραγιδα apostile της χαγης απο την περιφερια που ανηκει ο δημος....

ευανθια
31.01.2012, 01:43
η ελενη η νεομεταναστρια μου το ανεφερε σαν πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας το οποιο το παιρνεις απο τον δημο που μενεις με σφραγιδα apostile της χαγης απο την περιφερια που ανηκει ο δημος....

πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας απο δημο της σουηδιας που μενεις , η της ελλαδας ?

Νεομετανάστρια
31.01.2012, 10:54

καλημερα και απο εμενα

στην προσπαθεια μου να βοηθησω τον saetron αλλα και να μην βρεθουμε και οι υπολοιποι προ εκπληξεων οταν ανεβουμε Σουηδια....
πηρα τηλεφωνο σε ενα ΚΕΠ και τους ειπα την περιπτωση, τι εγγραφο δηλαδη πρεπει να εχει καποιος Ελληνας, που ζει εντος Ευρωπαικης Ενωσης και συγκεκριμενα Ελλαδα, στα χερια του για να αποδειξει οτι ειναι κατοικος Ε.Ε.
Η απαντηση ηταν λοιπον πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας που το παιρνεις απο τον Δημο στον οποιο κατοικουσες στην Ελλαδα πριν ανεβεις δειχνοντας απλα την ταυτοτητα σου και εναν προσφατο λογ/σμο ΔΕΗ , ΟΤΕ κλπ. στο ονομα σου.

Επειδη ομως ειμαι και "απιστος Θωμας".... πηρα σημερα και σε αλλο ΚΕΠ τηλεφωνο και μου ειπαν οτι το πιστοποιητικο γεννησεως που εδειξε ο saetron και που εχει ισχυ μονο 3 μηνες και δηλωνει καθαρα σε ποιο Δημο κατοικεις αυτη την στιγμη θα επρεπε να αρκει αλλα με συμβουλεψαν να μιλησω και με το προξενειο στην Στοκχολμη πραγμα που εκανα.

Εκει με ρωτησαν εαν το πιστοποιητικο γεννησεως που εδειξε ειχε και σφραγιδα apostille και ειπαν οτι το να δειξει και το διαβατηριο του ταυτοχρονα επρεπε να αρκει. Το προξενειο γενικα δεν αναμειγνυεται στις υποθεσεις Ελληνων πολιτων με τις Σουηδικες αρχες αλλα λειτουργει ως ενδιαμεσος κρικος με την χωρα απο την οποια προηλθες δηλαδη την Ελλαδα.
Τα τηλεφωνα τα βρισκεις ευκολα και απαντανε, οποτε οτι αποριες εχετε....

Νομιζω λοιπον οτι ειναι καλυτερα για τον saetron να παει εκει στην εφορια και να ξανασυζητησει για το τι ακριβως ζητανε τελικα, ισως δεν ειχε το πιστοποιητικο γεννησεως σφραγιδα apostille, ισως δεν καταλαβαν αυτοι εκει κατι , δεν ημασταν μπροστα, μπορει ο ανθρωπος να εχει ολα τα χαρτια που χρειαζονται και να κανει τζαμπα κοπο να μαζευει και αλλα απο Ελλαδα.

Οπλισου λοιπον saetron με το καλυτερο σου χαμογελο και με γενναιες δοσεις ευγενειας και υπομονης , που καλως ή κακως χρειαζονται στις υπηρεσιες για να γινει η δουλεια σου...και ξανασυζητησε μαζι τους στην εφορια τι δικαιολογητικα ηθελαν που εσυ ισως ,λεω ισως, να μην καταλαβες.. ή και αυτοι δεν μπορεσαν να σου δωσουν να καταλαβεις τι τελικα χρειαζονται...
Το προξενειο απο οτι καταλαβα σε βοηθα μονο στην εξουσιοδοτηση, επιβεβαιωσε ομως και εσυ με το να κανεις και μια βολτα και απο εκει

Ελενη

Υ.Γ. Προσωπικα θα παρω και ενα πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας με σφραγιδα apostille μετα απο ολο αυτο ....για παν ενδεχομενο.

Υ.Γ.1 Να συμπληρωσω οτι εξουσιοδοτηση μπορεις να κανεις στο προξενειο της Στοκχολμης σε ενα συγγενικο σου προσωπο Ελλαδα στην περιπτωση που χρειαστεις καποιο εγγραφο που δεν πηρες απο την αρχη μαζι σου.

Και επειδη κανενας μας δεν ειναι τελειος και αλανθαστος .... ας βοηθαμε ο ενας τον αλλο οπου μας ειναι ευκολο και μπορουμε.

Swethess
31.01.2012, 15:56
Παραθέτω τη σελίδα του Υπουργείου Εξωτερικών για το κόστος των μεταφράσεων γιατί θα μας χρειαστεί!

Μεταφραστική Υπηρεσία (http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/Citizens/Interpret_Service/)

Νεομετανάστρια
31.01.2012, 16:55
O Bill66
βρηκε στην αγγλοφωνη εφημεριδα the Local που κυκλοφορει στην Στοκχολμη την παρακατω συζητηση και μου ζητησε να σας την δωσω γιατι δεν μπορει απο το δικο του λογαριασμο : http://www.thelocal.se/discuss/index...ic=37996&st=45

να πω με την σειρα μου οτι εμενα μου προτεινε να τη διαβαζω και ο skonto.. σε καποιο σημειο εχει και αγγελιες για δουλεια, πρεπει να εχει ηδη αναφερθει αυτο.

Ελενη

saetron
31.01.2012, 21:56
κουκουρουκου ειναι η κατασταση....λες και εχω πεσει σε ελληνικη υπηρεσια ειναι που ο καθενας λεει τα δικα του...
πηγα σημερα το πρωι στην εφορια και μου λενε πως το χαρτι που θελω το παιρνω απο την υπηρεσια μεταναστευσης migrationsverkert στον συγκατοικο μου ομως....τον georgeman το migrationsverket του εδωσε χαρτι το οποιο το οποιο λεει οτι δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης απο την στιγμη που εισαι ευρωπαιος πολιτης...το αντιθετο ακριβως απο αυτο που ζηταει να τους αποδειξεις η εφορια....
αντε γεια λεμε..

Swethess
31.01.2012, 22:02
O Bill66
βρηκε στην αγγλοφωνη εφημεριδα the Local που κυκλοφορει στην Στοκχολμη την παρακατω συζητηση και μου ζητησε να σας την δωσω γιατι δεν μπορει απο το δικο του λογαριασμο : http://www.thelocal.se/discuss/index...ic=37996&st=45

να πω με την σειρα μου οτι εμενα μου προτεινε να τη διαβαζω και ο skonto.. σε καποιο σημειο εχει και αγγελιες για δουλεια, πρεπει να εχει ηδη αναφερθει αυτο.

Ελενη

Για κάποιο λόγο δεν την ανοίγει, αλλα γίνεται κανονικά η μετάβαση στην αρχική σελίδα της εφημερίδας. Οπότε, μήπως μπορείς να μου πεις που πάμε αφότου μπούμε στην αρχική σελίδα?

Νεομετανάστρια
31.01.2012, 22:37
Για κάποιο λόγο δεν την ανοίγει, αλλα γίνεται κανονικά η μετάβαση στην αρχική σελίδα της εφημερίδας. Οπότε, μήπως μπορείς να μου πεις που πάμε αφότου μπούμε στην αρχική σελίδα?

για δοκιμασε τοτε να πας μεσα στο The Local - Sweden's news in English (http://www.thelocal.se/) και απο εκει στο Discuss > Swedish themes > Newcomers εκει το 20στο θεμα ειναι το Unable to get a Personnummer...
αυτο ηθελε ο Bill66 να δειτε..

Νεομετανάστρια
31.01.2012, 22:48
κουκουρουκου ειναι η κατασταση....λες και εχω πεσει σε ελληνικη υπηρεσια ειναι που ο καθενας λεει τα δικα του...
πηγα σημερα το πρωι στην εφορια και μου λενε πως το χαρτι που θελω το παιρνω απο την υπηρεσια μεταναστευσης migrationsverkert στον συγκατοικο μου ομως....τον georgeman το migrationsverket του εδωσε χαρτι το οποιο το οποιο λεει οτι δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης απο την στιγμη που εισαι ευρωπαιος πολιτης...το αντιθετο ακριβως απο αυτο που ζηταει να τους αποδειξεις η εφορια....
αντε γεια λεμε..

δηλαδη σε απλα ελληνικα : βρες μια δουλεια για να παρεις το personnummer..... τοτε στο δινουμε....

Swethess
31.01.2012, 22:53
για δοκιμασε τοτε να πας μεσα στο The Local - Sweden's news in English (http://www.thelocal.se/) και απο εκει στο Discuss > Swedish themes > Newcomers εκει το 20στο θεμα ειναι το Unable to get a Personnummer...
αυτο ηθελε ο Bill66 να δειτε..

Ευχαριστώ πολύ Ελένη!

ευανθια
01.02.2012, 00:30
αντε γεια λεμε..

Το χαρτι που σου δινει το migrationsverket λεει οτι δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης για να μεινεις αλλα μπορεις να μεινεις εφοσον δουλευεις στην σουηδια. Αυτο ζηταει η εφορια . Οταν ειχα παει στο migrationsverket θυμαμαι οτι ο εργοδοτης μου ειχε συμπληρωσει ενα εντυπο οτι δουλευω στην εταιρια του , τα στοιχεια της εταιριας τις ωρες που δουλευω , σφραγιδες και υπογραφες. Και επειδη ειμαι παντρεμενη και με παιδι μου ζητησαν και ληξιαρχικη πραξη γαμου καθως και ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου, το οποιο και αυτο πηρε αδεια παραμονης επ αοριστον οσο οι γονεις του εργαζονται στην σουηδια.
Βεβαια δεν ξερω αν κατι εχει αλλαξει , αλλα σιγουρα μπορει να μεινει καποιος στην σουηδια και να παρει προσωπικο αριθμο εφοσον εργαζεται.

sisilia
01.02.2012, 10:39
Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αν ο συζηγος παρει τον πρωσοπικο αριθμο εγω που θα παω την Ανοιξη θα πρεπει να δουλευω για να παρω αριθμο ή μπορει επειδη εχει ο συζηγος να παρω και εγω χωρις δουλεια γιατι ενα ενας παντρευτηκε μια σουηδεζα και δεν του δινουν γιατι δεν εχει δουλεια

saetron
01.02.2012, 16:43
μπηκα σημερα στην σελιδα του migrationsverket και λεει πως απο 01/01/12 ισχυει αλλος νομος σου βγαζουν κατι σαν ταυτοτοτητα για ευρωπαιους πολιτες..οποτε αν δεν εχετε βρει δουλεια πρωτα απο την υπηρεσια μεταναστευσης.

Swethess
01.02.2012, 22:21
μπηκα σημερα στην σελιδα του migrationsverket και λεει πως απο 01/01/12 ισχυει αλλος νομος σου βγαζουν κατι σαν ταυτοτοτητα για ευρωπαιους πολιτες..οποτε αν δεν εχετε βρει δουλεια πρωτα απο την υπηρεσια μεταναστευσης.

αντι για τον προσωπικό αριθμό δλδ?

bill66
01.02.2012, 22:30
αντε γεια λεμε..

Saetron το mail που σου έστειλε η skatteverket ήταν στα αγγλικά ή στα σουηδικά?

sisilia
02.02.2012, 00:37
αντε γεια λεμε..

Ακριβως οπως τα λες την πρωτη φορα στον Μεταναστων δοσαμε οτι χαρτι μας ζητησαν και πριν 3 μερες μας ειπαν οτι δεν χρειαζομαστε αδεια παραμονης γιατι ειμαιστε ευρωπαιοι πολιτες οτι να ναι δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη Θα πανε αυριο να δουνε τι γινεται

saetron
02.02.2012, 01:28
αντι για τον προσωπικό αριθμό δλδ?

οχι παιρνεις αυτην την ταυτοτητα και μετα πας εφορια για να βγαλεις τα νουμερα

saetron
02.02.2012, 01:29
Saetron το mail που σου έστειλε η skatteverket ήταν στα αγγλικά ή στα σουηδικά?

σε πιο μειλ αναφερεσαι?

bill66
02.02.2012, 12:08
σε πιο μειλ αναφερεσαι?

Αν θυμάμαι καλά είχες γράψει ότι σου είχαν στείλει mail με τι χαρτιά χρειάζεσαι για να πάρεις το personnumer

aspateo
02.02.2012, 12:39
Ωραίο και χρήσιμο site
Living in Sweden: Visas & Permits,Jobs,Housing & Rentals,Property,Health,Money,Language,Telephone & (http://www.justlanded.com/english/Sweden)

saetron
02.02.2012, 20:10
Αν θυμάμαι καλά είχες γράψει ότι σου είχαν στείλει mail με τι χαρτιά χρειάζεσαι για να πάρεις το personnumer

ηταν στα σουηδικα...αλλα δεν ανεφερε κατι περαν απο διαβατηριο λεφτα και πιστοποιητικο γεννησεως.

saetron
02.02.2012, 20:13
οταν λεω οτι ειναι κουκουρουκου εδω η κατασταση..

πηγα στο migrationsverket σημερα τους δειχνω το χαρτι που μου ηρθε απο την εφορια που λεει δεν σου δινουμε τα νουμερα για αυτο και για αυτο τον λογο και τους λεω οτι τους ρωτησα και μου ειπανε να ερθω εδω......
και ναι οπως φανταζεστε...μου απαντησε ααα δεν επρεπε να στο πουν αυτο...εμεις αυτο το χαρτι το δινουμε εφοσον πιασεις δουλεια.....
πιασ τ αυγο και κουρευτο..
τα παραταω.....θα κανω αλλη μια προσπαθεια απο την πρεσβια και αν δεν κατσει και αυτο..να πα ναααααααααα.....θα κατσω παρανομα...οσο μπορω και θα βρω δουλεια...ααα σιχτιρ πια..

bill66
02.02.2012, 20:47
[QUOTE=saetron;39776]οταν λεω οτι ειναι κουκουρουκου εδω η κατασταση.....

Όχι μην περάσεις το τρίμηνο. Θυμάσαι με τα εγγλεζάκια τι έγραφαν πήγαν 2 και 3 φορές για να κάνουν κάτι.

Σε ρώτησα για το mail γιατί και μένα έτσι μου απάντησαν και δεν κατάφερα να το μεταφράσω.

saetron
02.02.2012, 22:57
Eγω το χα στειλει στην καθηγητρια που με εκανε σουηδικα, ειναι μεταφραστρια επισης...και ετσι ειχα βρει την ακρη...

κοιτα και αυριο εσκασε και αλλη συνεντευξη για δουλεια...οποτε δεν πιστευω να μεινω χωρις δουλεια παραπανω απο 3 μηνες..

saetron
02.02.2012, 22:57
Eγω το χα στειλει στην καθηγητρια που με εκανε σουηδικα, ειναι μεταφραστρια επισης...και ετσι ειχα βρει την ακρη...

κοιτα και αυριο εσκασε και αλλη συνεντευξη για δουλεια...οποτε δεν πιστευω να μεινω χωρις δουλεια παραπανω απο 3 μηνες..

sisilia
08.02.2012, 19:41
Παιδια μια ερωτηση για να παρεις προσωπικο αριθμο με χρηματα απο τραπεζα πρεπει να παρεις βεβαιωση καταθεσεων απο την τραπεζα μου στην ελλαδα και σε αγγλικα να μου το γραψουν?Μετα το πας στην εφορια της Σουηδιας για εξακριβωση ή τα κανεις καταθεση σε σουηδικη τραπεζα και πρεπει να βγαζεις απο μεσα καπιο ποσο καθε μηνα για ενα χρονο?

georgeman
16.02.2012, 00:42
Παιδια μια ερωτηση για να παρεις προσωπικο αριθμο με χρηματα απο τραπεζα πρεπει να παρεις βεβαιωση καταθεσεων απο την τραπεζα μου στην ελλαδα και σε αγγλικα να μου το γραψουν?Μετα το πας στην εφορια της Σουηδιας για εξακριβωση ή τα κανεις καταθεση σε σουηδικη τραπεζα και πρεπει να βγαζεις απο μεσα καπιο ποσο καθε μηνα για ενα χρονο?

Αρκεί το βιβλιάριο καταθέσεων σου σε Ελληνική τράπεζα. Όταν πας εκεί θα στο βγάλουν φωτοτυπία και θα στο επιστρέψουν. Για την ενημέρωση σου και των υπολοίπων, για να ανοίξεις λογαριασμό στη Σουηδία πρέπει να έχεις τα 4 νούμερα.

bill66
16.02.2012, 17:49
[QUOTE=georgeman;40764]Αρκεί το βιβλιάριο καταθέσεων σου σε Ελληνική τράπεζα. Όταν πας εκεί θα στο βγάλουν φωτοτυπία και θα στο επιστρέψουν. Για την ενημέρωση σου και των υπολοίπων, για να ανοίξεις λογαριασμό στη Σουηδία πρέπει να έχεις τα 4 νούμερα.

Ποια 4 νουμερα?

skonto
17.02.2012, 16:43
To personnummer αποτελείται απο 10 νούμερα. Τα 6 πρώτα είναι η ημερομηνία γέννησής σου. Τα υπόλοιπα 4 είναι αυτά που σου δίνει η εφορία, και που γίνεται όλος αυτός ο χαμός προσπαθειών για να αποκτηθούν.

Σπύρος

bill66
19.02.2012, 22:36
To personnummer αποτελείται απο 10 νούμερα. Τα 6 πρώτα είναι η ημερομηνία γέννησής σου. Τα υπόλοιπα 4 είναι αυτά που σου δίνει η εφορία, και που γίνεται όλος αυτός ο χαμός προσπαθειών για να αποκτηθούν.

Σπύρος

ευχαριστω Σπυρο

vageliskolaitis
19.02.2012, 23:34
Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
Έχω αποκτήσει:
-Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
-Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
-Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
-Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.

Αγγλικά
-First certificate in english (university of Cambridge)
-General Certificate of Education Examination – Ordinary level (University of London)

Εργάζομαι εδώ και 9 χρόνια ως εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό κέντρο πληροφορικής.
Έχω προϋπηρεσία 3 εξαμήνων σε Δημόσιο ΙΕΚ ως εκπαιδευτικός σε αντικείμενα Πληροφορικής.

Ερωτήσεις:
1.Με τα παραπάνω προσόντα μπορώ να εργαστώ ως "IT TRAINER" σε ιδιωτικά σχολεία ή κολέγια;
2.Για web design ή web development έχω κάποια προοπτική;(με php/mysql,html,css,joomla,photoshop,flash,dreamweaver) ;
3.χρειάζομαι κάποια άδεια παραμονής;
4.Υπάρχει ζήτηση για πληροφορικάριους;
5.Πρέπει να μεταφράσω όλα τα πτυχία, την προυπηρεσία κτλ από δικηγόρο;

Επειδή σκέφτομαι αυστραλία , καναδά ή σουηδία, πιστεύετε ότι αξίζει καλύτερα στη σουηδία;
Δεν έχω πρόβλημα να εργαστώ τον πρώτο καιρό και σε άλλο αντικείμενο για να κάνω τριβή στην γλώσσα.
Θέλω μια καθοδήγηση από που να ξεκινήσω....
Τι χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου....
σκέφτομαι να ανέβω το Σεπτέμβριο, είναι καλή εποχή για εύρεση εργασίας;
όσοι είστε ήδη κάτοικοι Σουηδίας θα ήθελα τη βοήθεια σας
Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο...

Swethess
20.02.2012, 00:01
Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
Έχω αποκτήσει:............................... .................................................. ..............

Καλησπέρα Βαγγέλη!

Δεν είμαι Σουηδία ακόμα οπότε δε μπορώ να σου πω πολλά, αλλα επειδή πέρασα κ εγω απο το δίλημμα Σουηδία ή Αυστραλία να σου πω τα εξής:

Για την Αυστραλία χρειάζεσαι οπωσδήποτε βιζα την οποία ή τη βγάζεις μόνος σου ως skilled immigrant κ δίνεις γύρω στα 5000 ευρω με αναμονή σχεδόν ενα χρόνο για να εγκριθεί (αν εγκριθεί) ή βρίσκεις κάποιον εργοδότη που διατίθεται να σου κάνει πρόσκληση οπότε διευκολύνονται πολύ τα πράγματα.
Αλλά για να σου βγάλει πρόσκληση πρέπει να έχεις μια ειδικότητα που χρειάζεται πολύ κ είναι σε έλλειψη στην Αυστραλία αλλιώς γιατί να μπει στη διαδικασία?
Τώρα αν έχεις υπηκοότητα ή άτομα εκεί που μπορούν να σε φιλοξενήσουν στην αρχή είναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί υπάρχουν γενικά δουλειές αλλα χρειάζεται χρόνος, οπότε αν μείνεις σε συγγενείς θα ελαχιστοποιηθούν τα έξοδα σου.

Για τη Σουηδία η μόνη μεγάλη δυσκολία είναι το personnummer, το οποίο το παίρνεις με χαρτι απο τον εργοδότη σου ή με αποδεικτικό απο την τράπεζα οτι διαθέτεις αρκετά χρήματα για να ζησεις εκει για ενα χρόνο. Κατα τα άλλα χρειάζεσαι διαβατήριο νεου τύπου σίγουρα, κάρτα ασφάλισης ή αν παίρνεις ταμείο απο τον ΟΑΕΔ το συνεχίζεις πάνω κ τα πτυχία σου μεταφρασμένα. Χρειάζονται κ κάποια άλλα, αλλα εξαρτάται απο διάφορους παράγοντες π.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αν είσαι παντρεμένος, ληξ. πράξη παιδιών αν έχεις.
Γενικά η διαδικασία είναι πιο εύκολη απ'οτι για Αυστραλία. Άσε που μιλάμε για 2 τελείως διαφορετικά συστήματα...το σουηδικό έχει πολλά σοσιαλιστικά στοιχεία ενω το αυστραλέζικο είναι απόλυτα νεοφιλελεύθερο (εκτός κ αν εισαι υπήκοος οπότε δε σε πολυνοιάζει γιατι σου παρέχει βοήθεια το κράτος).
Αυτά γνωρίζω μόνο.

Καλό βράδυ!

georgeman
20.02.2012, 00:34
Έχω αποκτήσει:
-Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
-Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
-Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
-Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.............................................. .................................

Φίλε Βαγγέλη
Αν θέλεις την άποψη μου η Σουηδία δεν είναι ένα μέρος που θα τα βρεις όλα στα πόδια σου. Στη Σουηδία πρέπει να δουλέψεις, να δουλέψεις και να δουλέψεις! Με αυτά τα τρία πράγματα θα κάνεις κάτι.
Τώρα όσο αφορά τις ερωτήσεις 1,2 και 4 καλό θα ήταν να μπεις στην ιστοσελίδα της arbetsförmedlingen στο Yrkes och Framtid και να δεις τι χρειάζεται για να εργαστεις στα επαγγέλματα που σε ενδιαφέρουν και πιο είναι το μέλλον των επαγγελμάτων αυτών.
Για τη ερώτηση 3 όχι δεν χρειάζεσαι τίποτα αν έχεις personummer και εργάζεσαι κάπου. (τώρα το πως θα γίνει αυτό είναι στο δικό σου χέρι, οι τρόποι έχουν αναλυθεί κατά το παρελθόν σε αυτό το forum).
Για την ερώτηση 5 τα χαρτιά που θα χρειαστεί να τα δείξεις σε δημόσιες υπηρεσίες δεν χρειάζεται να τα κάνεις τίποτα. Αυτοί θα τα πάρουν και θα τα μεταφράσουν (εδώ είναι υποχρεωμένοι, σαν την Ελλάδα!). Τα χαρτιά όμως που αφορούν προϋπηρεσία και θα χρειαστεί να τα δείξεις σε εργοδότες πχ συστατικές επιστολές καλό είναι να τα έχεις μεταφράσει στα σουηδικά για να τα διαβάσουν. Γιατί αλλιώς δεν είναι σίγουρο ότι θα ασχοληθούν. Φυσικά, δεν χρειάζεται επίσημη μετάφραση σε αυτά. Καλό θα ήταν μια και πάρεις την απόφαση να έρθεις να βάλεις όλους όσους σου δίνουν χαρτιά να στα δίνουν στα σουηδικά ή τουλάχιστον στα αγγλικά.

vageliskolaitis
21.02.2012, 22:33
Φίλε Βαγγέλη
Αν θέλεις την άποψη μου η Σουηδία δεν είναι ένα μέρος που θα τα βρεις όλα στα πόδια σου. Στη Σουηδία πρέπει να δουλέψεις, να δουλέψεις και να δουλέψεις! Με αυτά τα τρία πράγματα θα κάνεις κάτι.
Τώρα όσο αφορά τις ερωτήσεις 1,2 και 4 καλό θα ήταν να μπεις στην ιστοσελίδα της arbetsförmedlingen στο Yrkes och Framtid και να δεις τι χρειάζεται για να εργαστεις στα επαγγέλματα που σε ενδιαφέρουν και πιο είναι το μέλλον των επαγγελμάτων αυτών.
Για τη ερώτηση 3 όχι δεν χρειάζεσαι τίποτα αν έχεις personummer και εργάζεσαι κάπου. (τώρα το πως θα γίνει αυτό είναι στο δικό σου χέρι, οι τρόποι έχουν αναλυθεί κατά το παρελθόν σε αυτό το forum)............................................ .................
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.ΑΠΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ:victory:

Καλησπέρα Βαγγέλη!

Δεν είμαι Σουηδία ακόμα οπότε δε μπορώ να σου πω πολλά, αλλα επειδή πέρασα κ εγω απο το δίλημμα Σουηδία ή Αυστραλία να σου πω τα εξής:

Για την Αυστραλία χρειάζεσαι οπωσδήποτε βιζα την οποία ή τη βγάζεις μόνος σου ως skilled immigrant κ δίνεις γύρω στα 5000 ευρω με αναμονή σχεδόν ενα χρόνο για να εγκριθεί (αν εγκριθεί) ή βρίσκεις κάποιον εργοδότη που διατίθεται να σου κάνει πρόσκληση οπότε διευκολύνονται πολύ τα πράγματα.................................. .................................................. ....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΕΞΟΔΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΒΑΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ...

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!:bravo_:

Scorp
29.02.2012, 16:58
Συμφωνω κι εγω οσον αφορα το διλημμα Σουηδια η Αυστραλια προτιμω Σουηδια. Ουτε βιζα χρειαζεσαι, ουτε μια μερα ταξιδι, ουτε τα πανακριβα εισιτηρια, ουτε φευγεις τοσο μακρια απο Ελλαδα και μπορεις να πεταχτεις ενα ΣΚ εαν το επιθυμεις.

Νεομετανάστρια
12.04.2012, 09:55
Καλημερα σε ολους απο Στοκχολμη πλεον!

Φτασαμε με πτηση της Ryanair στην Στοκχολμη στο δευτερο και σιγουρα μικροτερο αεροδρομιο της πολης. Μπορειτε να επισκευτειτε και την ιστοσελιδα του Stockholm Skavsta Airport (http://www.skavsta.se/) η οποια αλλαζει και στα αγγλικα για να ενημερωθειτε. Εχει 3 τροπους, αυτους βρηκα εγω... μπορει να εχει και αλλους που δεν εμαθα, για να φτασεις στην Στοκχολμη μετα απο μια διαδρομη 80 λεπτων:
1. με τις 2 εταιρειες λεωφορειων TERRAVISION και FLYGBUSSARNA
2. με ταξι
3. με δικο σου ή νοικιασμενο αυτοκινητο

1. Προσωπικα εκλεισα και τυπωσα και τα εισητηρια με την TERRAVISION γιατι την ειχα χρησιμοποιησει και σε αλλη χωρα που ειχα επισκευτει.
Φτανοντας εκει, πηγα στα γραφεια τους για να ακολουθησω την διαδικασια λοιπον που ηξερα αλλα τα βρηκα κλειστα. Εψαξα εξω για λεωφορειο και δεν βρηκα καποιο να περιμενει... μπορει να ερχοταν σκεφτηκα αργοτερα αλλα συνηθως μιση ωρα μετα τις πτησεις οι εταιρειες με τα λεωφορεια εχουν κανονισμενα δρομολογια.
Τελικα πηγα στον ανθρωπο που ελεγχε τα εισητηρια για την εταιρεια FLYGBUSSARNA οπου και μου ειπε οτι αφου εχω πληρωσει ηδη το εισητηριο δεν υπαρχει προβλημα να μεταφερθουμε στην πολη με το δικο τους λεωφορειο... οπως και εγινε.
Να σημειωσω , και το θεωρω παρατηρηση και οχι διαφημηση, οτι η εταιρεια FLYGBUSSARNA εχει μηχανηματα για να βγαλεις εισητηριο ηδη απο τον χωρο που περιμενεις τις αποσκευες και στον επομενο χωρο που μεταφερεσαι εχει και γκισε τα οποια εξυπηρετουσαν κανονικα τον κοσμο.
Επισης απο οσο ειδα και στον κεντρικο σταθμο των τρενων και λεωφορειων τον T-Centralen εχει και εκει μεγαλο χωρο εξυπηρετησης.

2+3 Το ταξι ειναι λιγο ακριβο.... χομπι οποτε δεν το εψαξα να πω την αληθεια. Αν και μεσα στο λεωφορειο που μας μετεφερε ειχε μια διαφημιση για μεταφορα με 750 ή 850 κορωνες δυστυχως δεν θυμαμαι ακριβως , νομιζω εγραφε blå taxi....
Δεν θα νοικιαζα και αυτοκινητο για να παω μεχρι την Στοκχολμη γιατι δεν εχω σκοπο να γυρισω και στα περιχωρα και επισης οι συγκοινωνιες της πολης ειναι , οπως λενε και αλλοι εδω μεσα καλες.

Συναλλαγμα : Επειδη και εγω αναρωτιομουνα τι να κανω με συναλλαγμα να αναφερω οτι υπαρχουν ανταλλακτηρια μονο της εταιρειας FOREX απο οσο ειδα στο αεροδρομιο τα οποια εξυπηρετουν μια χαρα...

Κατα τα αλλα το αεροδρομιο ειχε , οπως και πολλα αλλα, καφετεριες, εστιατορια...

Ryanair: Επειδη η συγκεκριμενη αεροπορικη ιρλανδικη εταιρεια ειναι "low badget" κοινως "χαμηλου κοστους" προσπαθει να εχει χαμηλοτερες τιμες στα εισητηρια αλλα ας μου επιτραπει η εκφραση "στα παιρνει απο αλλου..". Καταρχην να τονισω , αν και το γραφει σαφως και μεσα στις οδηγιες..., δεν αρκει να κλεισεις και να πληρωσεις και να τυπωσεις τα εισητηρια σου....
Πρεπει να τυπωσεις σε κολλα Α4 και το "boarding pass" σου ή αλλιως αν θελετε "καρτα επιβιβασης"!!!
Αν δεν το κανεις απλα χρεωνεσαι.... Εχεις δικαιωμα να το κανεις 15 μερες εως 4 ωρες πριν την πτηση.. και η ασπρομαυρη εκτυπωση μια χαρα τους κανει....
Οι χειραποσκευες επιτρεπονται αλλα με συγκεκριμενες διαστασεις 55χ40χ20και οχι πανω απο 10 κιλα,επιβεβαιωστε ομως και αυτα που γραφω διαβαζοντας προσεκτικα τις 20 σελιδες που εχουν τους ορους και τι γενικα επιτρεπεται...
Εχουν επισης και ειδικα μεταλλικα κουτια στον χωρο του αεροδρομιου για να επιβεβαιωσετε οτι η χειραποσκευη χωρα εκει μεσα αρα χωρα και στους χωρους πανω απο τις θεσεις .
Να σημειωθει οτι οποιαδηποτε βαλιτσα βαλετε στον αποθηκευτικο χωρο του αεροσκαφους χρεωνεται αναλογα τα κιλα και οχι το μεγεθος!!
Για παραδειγμα μια βαλιτσα 20 κιλων σε περιοδο μη αιχμης κοστιζει 25 ευρω. 25 να παει και 25 να ερθει ... κοινως 50 η βαλιτσα.

Συμβουλη μου: Ζυγιστε την βαλιτσα σας ωστε να μην υπερβειτε το οριο για καθε επιπλεον κιλο απο αυτα που εχετε ηδη πληρωσει κοστιζει 60 ευρω..

Επισης δεν προσφερουν δωρεαν τιποτα κατα την διαρκεια της πτησης αλλα αγοραζεις αυτα που θελεις να πιεις ή να φας....
Το μικρο νερακι για παραδειγμα κοστιζει 3 ευρω.

Ενα τελευταιο :
Το να κλεισεις συγκεκριμενη θεση μεσα στο αεροπλανο χρεωνεται!! Οποτε οι περισσοτεροι δεν κλεινουν και απλα μπαινουν οσο πιο γρηγορα μπορουνε αν ειναι και αρκετα ατομα ετσι ωστε να κατσουνε ολοι μαζι αλλα και για να τακτοποιησουνε τις χειραποσκευες πανω απο την θεση τους και οχι καπου αλλου....
Επισης οταν λεμε χειραποσκευη δεν κουβαλαμε καμια αλλη τσαντα μαζι μας, αυτο για τις γυναικες κυριως, ουτε αλλη εξτρα τσαντα με λαπτοπ,το λαπτοπ θα πρεπει και αυτο να χωρεσει μεσα στην χειραποσκευη...

Αυτα τα ολιγα που φανταζομαι εναν τουλαχιστον ανθρωπο που θα πεταξει με Ryanair απο εδω μεσα και θα τα χρειαστει....

Ελενη

debby2012
12.04.2012, 11:21
Ελένη καλημέρα,
Τι να πω... ευχαριστούμε, είσαι τόσο λεπτομερής και οργανωμένη! Σου εύχομαι καλή διαμονή στη Στοκχόλμη.
Αναρωτέμαι κι εγώ πως θα κινηθώ με το συνάλλαγμα όταν θα κάνω την αναγνωριστική μου επίσκεψη (σε ένα μήνα περίπου), οπότε περιμένουμε νέα στην πορεία.
Σου εύχομαι η επίσκεψη αυτή να είναι αποδοτική και όλη η τύχη του κόσμου με το μέρος σου!

Δέσποινα

kelaino
12.04.2012, 11:47
Εχει 3 τροπους, αυτους βρηκα εγω... μπορει να εχει και αλλους που δεν εμαθα, για να φτασεις στην Στοκχολμη μετα απο μια διαδρομη 80 λεπτων:
1. με τις 2 εταιρειες λεωφορειων TERRAVISION και FLYGBUSSARNA
2. με ταξι
3. με δικο σου ή νοικιασμενο αυτοκινητο

Καλώς ήρθες λοιπόν.

Τα Flygbussarna θα έλεγα πώς είναι ο πλέον γρήγορος, άνετος και φτηνός τρόπος για να πας στη Στοκχόλμη από το αεροδρόμιο.
Δεν υπάρχει κανένας λόγο να μπλέκει κανείς με πανάκριβα ταξιά και ενοικιάσεις αυτοκινήτων.
Τα τελευταία δύο χρόνια πετάμε Ράιαν Αιρ, που πάει κατευθείαν από Σκάβστα, που είναι μισή ώρα από εκεί που μένουμε, στη Θεσσαλονίκη. Μας έχει βολέψει πολύ, αλλά έχει αυτό το μειονέκτημα, ότι θέλει αρκετή προσοχή να μην την πατήσεις.
Επίσης, όταν κλείνουμε το εισιτήριο στο σάιτ τους πρέπει να προσέχουμε τί ''ναι'' πατάμε, σε ρωτάνε αν θες ένα κάρο έξτρα που ανεβάζουν την τιμή στο πιτς φιτίλι.

ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
12.04.2012, 14:13
Νεομετανάστρια
καλως εφτασες λοιπον,και ολα οπως τα θες.
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ(δικο μας).

Νεομετανάστρια
12.04.2012, 18:38
Ευχαριστω πολυ για τις ολοθερμες ευχες σας

Η αληθεια ειναι οτι θα θελα να γραψω και ενα ακομα σεντονι με το τι πατησα ναι και τι οχι στην Ryanair τοσο για το κλεισιμο εισητηριων οσο και για την καρτα επιβιβασης αλλα εκει υπαρχει και το στοιχειο της προσωπικης επιλογης... οποτε....αν βεβαια ζητηθει απο καποιον ομως γιατι οχι... μην αρχισουμε μονο τα με πηρες στο λαιμο σου που δεν εκανα π.χ. ασφαλεια...κλπ....

Να στε καλα!

Glad Pask!!
Kαλο Πασχα!!

Ελενη

Νεομετανάστρια
18.04.2012, 19:58
Kαλησπερα

Επειδη η εταιρεια Ryanair πεταει απο το αεροδρομιο skavsta για Θεσσαλονικη αρκετα νωρις το πρωι (κατα τις 8:30) Δευτερες και Πεμπτες θα πρεπει να ειστε στο αεροδρομιο τουλαχιστον 2 ωρες νωριτερα δηλ. κατα τις 6:30.
Θα πρεπει λοιπον να φυγετε, οσοι δεν εχετε αλλο μεταφορικο μεσο, γυρω στις 4:30-5:00 απο το CityΤerminalen το σημειο στο κεντρο της Στοκχολμης απο οπου φευγουν τα λεωφορεια flygbussarna για το αεροδρομιο skavsta, το ιδιο σημειο που θα σας αφησουν και οταν φτασετε στην gate 5.
Το λεωφορειο κανει 80 περιπου λεπτα μεχρι το αεροδρομιο.
Επειδη ο κεντρικος σταθμος της πολης απο τον οποιο φευγουν τραινα για αλλες πολεις, τραινα-προαστιακος (pendeltag) της Στοκχολμης καθως και το μετρο της (tunnelbana) ειναι πραγματικα ΑΧΑΝΗΣ!! με πολλες εξοδους σε διαφορετικα οικοδομικα τετραγωνα πρεπει απο νωρις να εντοπισετε το σημειο απο οπου θα μπειτε υπεργεια και θα φτασετε εγκαιρα στην θυρα 5.

Η εισοδος αυτη βρισκεται διπλα στο World Trade Center στα αριστερα του και ακολουθειτε το σηματακι που εχει πανω ψηλα στις ανακοινωσεις με το λεωφορειο και το αεροπλανο ταυτοχρονα.

Με αυτον τον τροπο φτανετε απο την μεσα μερια της θυρας 5 και η οποια ανοιγει λιγο πριν την ωρα αναχωρησης για να βγειτε.
Να σημειωθει οτι εκεινη την ωρα επειδη δεν κινειται το μετρο (tunnelbana), οποτε καποιες αλλες εξοδοι θα ειναι κλειδωμενες...

Εμεις την πρωτη μερα βγηκαμε απο το μετρο (tunnelbana) απο μια τυχαια εξοδο, δεν γνωριζαμε ποοοσο τεραστιος ειναι...., καναμε βολτα ενα ολοκληρο οικοδομικο τετραγωνο και μεχρι σημερα δεν καταφεραμε να το ξαναβρουμε!!!:lol:
Ενταξει δεν ψαξαμε και πολυ αλλα... παραειναι τεραστιος και ζαλιζεσαι απο τις εξοδους... ειμαστε ομως σε καλο δρομο.

Ελενη

Νεομετανάστρια
18.04.2012, 20:14
Μας ενημερωσαν οτι καλο ειναι να αναγνωρισουμε και τα πτυχια μας οποτε το post αυτο αναφερεται στους πτυχιουχους..

Υπαρχει το Hogskoleverket (Swedish National Agency for Higher Education) , Startsida - H (http://www.hsv.se) , στο οποιο καταθετεις το πτυχιο σου μεταφρασμενο στα αγγλικα ή στα σουηδικα καθως και την αναλυτικη βαθμολογια των μαθηματων που εχεις παρακολουθησει.

Δεν κρατανε τα εγγραφα που τους πας, μαλλον τα σκαναρουν και σου επιστρεφουν τα πρωτοτυπα...
Θα χρειαστεις απο οσο καταλαβαμε και το διαβατηριο ή την ταυτοτητα σου καθως και να συμπληρωσεις και μια αιτηση που σου δινουν εκει.
Δες τε τις ωρες λειτουργιας τους πριν ξεκινησετε και να θυμαστε οτι επειδη ξερουν οτι εχουν να κανουν με αλλοδαπους τα αγγλικα ειναι ισως η πρωτη γλωσσα την οποια θα χρησιμοποιησουν...
Η αναγνωριση κανει 4 εως και 6 μηνες και μας ειπαν οτι σου δινουν κατευθειαν ενα κωδικο τον οποιο μπορεις και να χρησιμοποιησεις στο βιογραφικο σου για να δειξεις οτι εχεις ξεκινησει την διαδικασια αναγνωρισης....

Αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο ή εχει προχωρησει αυτη την διαδικασια παραπανω απο εμας, ας το αναφερει , κερδος για ολους μας ειναι... _friends:

Ελενη

Swethess
18.04.2012, 20:50
Μας ενημερωσαν οτι καλο ειναι να αναγνωρισουμε και τα πτυχια μας οποτε το post αυτο αναφερεται στους πτυχιουχους..

Υπαρχει το Hogskoleverket (Swedish National Agency for Higher Education) , Startsida - H (http://www.hsv.se) , στο οποιο καταθετεις το πτυχιο σου μεταφρασμενο στα αγγλικα ή στα σουηδικα καθως και την αναλυτικη βαθμολογια των μαθηματων που εχεις παρακολουθησει. .................................................. .................................................. .

το είχα αναρτήσει κ πιο παλιά αλλα το ξαναβάζω αφου έκανες σχετικό ποστ... οσοι ανήκουν στα επαγγέλματα υγείας πρέπει να απευθυνθούν στον επίσημο φορέα The National Board of Health and Welfare (http://www.socialstyrelsen.se/english) για να βγάλουν άδεια (οχι για αναγνώριση πτυχίου).

Νεομετανάστρια
18.04.2012, 23:14
το είχα αναρτήσει κ πιο παλιά αλλα το ξαναβάζω αφου έκανες σχετικό ποστ... οσοι ανήκουν στα επαγγέλματα υγείας πρέπει να απευθυνθούν στον επίσημο φορέα The National Board of Health and Welfare (http://www.socialstyrelsen.se/english) για να βγάλουν άδεια (οχι για αναγνώριση πτυχίου).

....καλα εκανες για να ειναι ολα συγκεντρωμενα χωρις πολλα σχολια, ξεκαθαρες πληροφοριες... _friends:

saetron
26.04.2012, 23:39
ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να βγει η αδεια παραμονης απο το migrationsverket?

ευανθια
27.04.2012, 01:26
ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να βγει η αδεια παραμονης απο το migrationsverket?

Aν θυμαμαι καλα οταν ειχα κανει εγω την αιτηση στο migrationsverket εκανε περιπου ενα μηνα να βγει η αδεια παραμονης . Λιγο πριν λιγο μετα , περιμενα αρκετες μερες.

serina
30.04.2012, 15:09
Την προηγούμενη Τετάρτη πήγα στα κεντρικά γραφεία του πρώην οπαδ, νυν ΕΟΠΥΥ για να πάρω το έντυπο Ε106 ευρωπαϊκής ασφάλισης το οποίο είναι απαραίτητο στο skatterverket. Έπεσα απο τα σύννεφα όταν μου είπαν ότι, μεχρι πρότινος γινόταν η αίτηση εκεί και το προωθούσαν στον κεντρικό οπαδ στην Αθήνα, αλλά τώρα δεν γνωρίζουν και δηλώνουν αναρμόδιοι.
Με παρέπεμψαν στο τυδκυ, με την πιθανότητα να είναι αυτό πλέον αρμόδιο, το οποίο όμως δεν γνώριζε ότι έλαβε...τέτοιο χρίσμα! Ξανά πίσω στον πρώην οπαδ, στείλανε φαξ στα κεντρικά της Αθήνας για να μάθουμε ποιός είναι ο υπεύθυνος για αυτό το έντυπο, τηλέφωνα επι τηλεφώνων μέχρι και σήμερα, αλλά σιωπή....
Δηλαδή, πληρώνουμε εισφορές για ασφάλεια και περίθαλψη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ, διαλύουν το ήδη ασθενικό σύστημα υγείας που έχουμε, πληρώνουμε γιατρούς και εξετάσεις γιατί και αυτοί είναι απλήρωτοι τόσο καιρό και αγανακτισμένοι, και δεν είναι ικανοί να μας βγάλουν ένα χαρτί, το οποίο δικαιούμαστε,για να το χρησιμοποιήσουμε ως απαραίτητο δικαιολογητικό σε μια άλλη χώρα, όπου αναζητούμε μια καλύτερη τύχη;;;
Ειλικρινά δεν ξέρω πως να χειριστώ το θέμα με την σουηδική εφορία...
Θα εχω τα πάντα έτοιμα, διαβατήριο, βιβλιάριο, κάρτα ευρωπαϊκης ασφάλισης και θα πρέπει να τους πω ότι δεν έχω το Ε106, γιατί εδώ στη Grekland, ο ΕΟΠΠΥ είναι διαλυμένος και δεν απαντούν οι υπάλληλοι στα τηλέφωνα και e-mail, οι οποίοι πληρώνονται φυσικά για να βρίσκονται στη θέση τους και να εξυπηρετούν τους πολίτες...

Αν κάποιος είναι...ομοιοπαθής και ψάχνει το ίδιο θέμα ή έχει βρει μια λύση, ας το αναφέρει...

Minos
03.05.2012, 16:56

Μπορεί να κάνει από ένα μέχρι 4 μήνες...

saetron
04.05.2012, 01:06
Μπορεί να κάνει από ένα μέχρι 4 μήνες...

πραγματικα μου φαινεται θα βαλω δικηγορο... εχω γνωστο που πηρε την αδεια παραμονης σε 3 μερες και εναν αλλο σε μια βδομαδα...πηγα σημερα απο εκει...γιατι τα τηλεφωνα εξυπηρετησης ουτε καν τα σηκωνουν....πηρα νουμερο 140 κατι και εξυπηρετουσαν το 40....καλα λεω περιμενω...1 ωρα για 15 νουμερα...σηκωθηκα και εφυγα...
η συγκατοικος μου πηρε το περσοννουμερ χωρις την αδεια παραμονης
εμενα μου ζητανε αδεια παραμονης...
πραγματικα ξερει κανεις πως βρισκουμε ακρη με αυτο το μπουρδελο??
γιατι ξεκιναω δουλεια σε εναν απο τους δημους και πρεπει να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο.

Minos
04.05.2012, 09:20
πραγματικα μου φαινεται θα βαλω δικηγορο... εχω γνωστο που πηρε την αδεια παραμονης σε 3 μερες και εναν αλλο σε μια βδομαδα...πηγα σημερα απο εκει...γιατι τα τηλεφωνα εξυπηρετησης ουτε καν τα σηκωνουν....πηρα νουμερο 140 κατι και εξυπηρετουσαν το 40....καλα λεω περιμενω...1 ωρα για 15 νουμερα...σηκωθηκα και εφυγα...
η συγκατοικος μου πηρε το περσοννουμερ χωρις την αδεια παραμονης
εμενα μου ζητανε αδεια παραμονης...
πραγματικα ξερει κανεις πως βρισκουμε ακρη με αυτο το μπουρδελο??
γιατι ξεκιναω δουλεια σε εναν απο τους δημους και πρεπει να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο.

Εξαρτάται από τον υπεύθυνο που έχει αρμοδιότητα για την αίτησή σου και το όσα άτομα έχει. Δυστυχώς δεν είμαι τώρα Σουηδία, έχω κατέβει Ελλάδα για μερικές μέρες, αλλά θα μπορούσα όταν έρθω πάνω να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω.

Νεομετανάστρια
04.05.2012, 10:24
Οσοι παιρνουνε επιδομα ανεργιας απο τον ΟΑΕΔ στην Ελλαδα και θελουν να μεταναστευσουν σε μια χωρα της Ευρωπαικης Ενωσης εχουν το δικαιωμα να "μεταφερουν" το επιδομα και ουσιαστικα να πληρωνονται απο την Ελλαδα τα 360 ευρω , ή οσα τελικα κατεληξαν να ειναι, ενω βρισκονται π.χ. στην Σουηδια και ψαχνουν για δουλεια....

Το επιδομα το παιρνουν μονο για τρεις μηνες με το που θα πανε Σουηδια, στην συνεχεια αν καποιος εχει να παιρνει και για αλλους μηνες χανει τα χρηματα...
Βεβαια μεσα σε αυτους τους 3 μηνες, θεωρητικα παντα, θα πρεπει να εχει βρει δουλεια.

Πας λοιπον στον ΟΑΕΔ που υπαγεσαι ,αναλογα με την διευθυνση κατοικιας που εχεις, λιγες μερες πριν την αναχωρηση σου.
Καταθετεις τον αριθμο ΑΜΚΑ, φωτοτυπια το διαβατηριο σου, εγκυρο εγραφο που να εχει το ΑΦΜ σου (π.χ. εκκαθαριστικο εφοριας), εχεις μαζι σου την Ευρωπαικη καρτα ασθενειας και τους δειχνεις και το εισητηριο αναχωρησης σου απο Ελλαδα.
Συμπληρωνεις μια αιτηση και λιγο πριν φυγεις απο Ελλαδα (σε 4-6 μερες)σου δινουν το δισελιδο εντυπο U2 : ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ το οποιο στην δευτερη σελιδα γραφει οτι ο Arbetsformedlingen (ΟΑΕΔ Σουηδιας) οφειλει να στελνει μηνιαιες εκθεσεις στην Ελλαδα για να σου βαζουν απο την χωρα σου τα χρηματα.
Λιγο προσοχη γιατι εχεις 7 ημερολογιακες μερες μονο περιθωριο για να καταθεσεις στον Arbetsformedlingen το εντυπο U2 οποτε η ημερομηνια που θα γραψει ο ΟΑΕΔ μας πρεπει να ειναι πολυ κοντινη με την ημερομηνια αναχωρησης σου.
Αυτο που δεν διευκρινησα ειναι το εαν ειναι απαραιτητη η εμφανιση αεροπορικου εισητηριου για να γραψουν την ημερα αναχωρησης απο Ελλαδα.

ARBETSFORMEDLINGEN
Πρωτες εντυπωσεις

Μπορεις να πας σε οποιοδηποτε υποκαταστημα του Arbetsformedlingen και οχι απαραιτητα εκει που ανηκεις οπως ισχυει στην Ελλαδα, ουτε καν στο πιο κοντινο της περιοχης που μενεις...
Μπαινεις μεσα, εχει ενα μεγαλο χωρο στον οποιο βρισκονται καμια δεκαρια θεσεις εργασιας , η καθε μια με τον υπολογιστη της και ανα 4 θεσεις υπαρχει ενας εκτυπωτης για να τυπωσεις και οτι θελεις.

Η λογικη ειναι απλη : στεκεσαι σε μια σειρα, χωρις να παρεις νουμερο, και ενημερωνεις την μοναδικη υπαλληλο που βλεπεις για το τι χρειαζεσαι.
Στην συνεχεια αυτη σου δινει ενα νουμερο, περιμενεις στο σαλονι και σε προωθει με αυτον τον τροπο στον καταλληλο υπαλληλο για να σε εξυπηρετησει...
Συνηθως οι υπολοιποι υπαλληλοι βρισκονται πιο μεσα σε γραφεια που δεν ειναι σε κοινη θεα και μολις τελειωσουν με καποιον πελατη βγαινουν απο μονοι τους και πατανε το νουμερο του επομενου, "σε παιρνουν απο το χερι" και σε πανε στον χωρο εργασιας τους...

συνεχιζω λιγο αργοτερα...

ARBETSFORMEDLINGEN συνεχεια

Πηγα λοιπον με το εντυπο U2 ερχεται η σειρα μου, με οδηγει η υπαλληλος στο γραφειο της και αφου της εξηγω τι θελω στα αγγλικα και με λιγα σουηδικα που ξερω, μου ζητα και την ευρωπαικη καρτα ασθενειας την οποια δυστυχως ειχα ξεχασει σπιτι. Επιστρεφω λοιπον στην υπηρεσια λιγο αργοτερα αλλα δεν βγαινει η ιδια υπαλληλος που μας εξυπηρετησε στην αρχη αλλα μια συναδελφος της της οποιας τα αγγλικα δεν ηταν δυστυχως τοσο καλα οσο της πρωτης και δεν ειχε παλι δυστυχως υποψιν της την διαδικασια και η οποια μου φανηκε οτι μπλοκαρε γιατι την εβγαλα απο τις διαδικασιες που γνωριζε... ετσι μου φανηκε τουλαχιστον...

Για να την διευκολυνω της εξηγησα οτι η συναδελφος της στο διπλανο γραφειο γνωριζε την διαδικασια και αν ηθελε να μας παρεπεμπε εκει...
Την εφερα ομως σε δυσκολη θεση με αυτο που ειπα τελικα (μαλλον την εθιξα κιολας...) γιατι εδω απο οτι καταλαβα ακομα και να μην ξερουν κατι δεν τα παρατανε αλλα παιρνουνε μπροστα σου τα εγχειριδια, αφου ρωτανε τον ανωτερο τους για το τι πρεπει να διαβασουν, και διαβαζουν επιτοπου αυτο που πρεπει να κανουν!!
Οντως αφου διαβασε μπροστα μας την διαδικασια , και εγω ημουνα με το αγχος εαν τελικα θα την κανει σωστα, την βοηθησα οσο μπορουσα στην πορεια της διαδικασιας και μαλλον την εκανε σωστα..
Στην συνεχεια αφου σκαναρε ολα τα εγγραφα μου τα επεστρεψε και μου εξηγησε οτι περιπου σε 2 εβδομαδες θα μου στειλει μειλ η υπαλληλος που με εχει αναλαβει, μου εδωσε και το ονομα και το τηλεφωνο της σε περιπτωση που τα χρειαστω νωριτερα.

Δικο μου Συμπερασμα : μην τους πιεζετε, μην τους φερνετε σε δυσκολη θεση. Αφηστε τους να πανε με το ρυθμο τους ,οσο και αν σας φαινεται εκεινη την ωρα διαφορετικος απο αυτον που εχετε μαθει.................... και η δουλεια σας θα γινει...
Αλλωστε στην χωρα τους πηγαμε, θα πρεπει σε καποια πραγματα να εγκλιματιστουμε.... σε καποια τουλαχιστον....

Ελενη

serina
04.05.2012, 22:01
ΕΟΠΥΥ συνέχεια...
Μετά απο άπειρες, άκαρπες τηλεφωνικές απόπειρες να βγάλω γραμμή με τον πρώην ΟΠΑΔ στην Αθήνα για να ενημερωθώ για το έντυπο 106, έστειλα σήμερα απο κοντά αντιπρόσωπο...Με διαβεβαίωσε ιδίοις όμμασι ότι οι υπάλληλοι εκεί είναι υπαρκτοί με σάρκα και οστά, άσχετα αν δεν απαντούν στα τηλέφωνα για να εξυπηρετούν τους πολίτες.
Η υπεύθυνη για το θέμα έλειπε και την αναπλήρωνε κάποια άλλη υπάλληλος, υποθέτω γνώστρια του αντικειμένου σχετικά με τα έντυπα ευρωπαϊκής ασφάλισης.
Αφού λοιπόν έγινε μια πρώτη επαφή δια ζώσης με τον...εντεταλμένο, πήρα και εγώ τηλέφωνο και επιτέλους για πρώτη φορά άκουσα φωνή απο την άλλη γραμμή! Με άκουσε η κυρία και μου απάντησε ότι δεν δικαιούμαι το έντυπο αυτό, γιατί αυτό αφορά μόνο όσους δημοσίους υπαλλήλους αποσπώνται στο εξωτερικό απο την υπηρεσία τους ή διπλωματικούς υπαλλήλους...Της ζήτησα να μου δοθεί ένα έγγραφο που να αναφέρει ότι δεν το δικαιούμαι για να το χρησιμοποιήσω στη Σουηδία. Αρνήθηκε κατηγορηματικά. Με παρέπεμψε στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ στο Μαρούσι, όπου επίσης δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω για τους γνωστούς πλέον λόγους.
Σε μια δεύτερη προσέγγιση, της ζητήσαμε να μου δώσει τουλάχιστον το επίσημο κείμενο του εντύπου όπου αναφέρονται οι συγκεκριμένες κατηγορίες που το δικαιούνται. Και τότε με αποθέωσε...
Απάντησε ότι δεν μπορεί να μου δώσει το γραπτό κείμενο, γιατί και η ίδια (η οποία μου γνωστοποίησε ότι είναι σε αυτό το πόστο δυο χρόνια)το γνωρίζει προφορικά ότι ισχύει κάτι τέτοιο!!! Αυτή ήταν η τεκμηριωμένη απάντηση της κυρίας...

Διαβάζω μετά και το κείμενο της Ελένης ακριβώς παραπάνω, για την αντιμετώπιση που είχε και ιδιαίτερα εκεί που λέει:

"...γιατι εδω απο οτι καταλαβα ακομα και να μην ξερουν κατι δεν τα παρατανε αλλα παιρνουνε μπροστα σου τα εγχειριδια, αφου ρωτανε τον ανωτερο τους για το τι πρεπει να διαβασουν, και διαβαζουν επιτοπου αυτο που πρεπει να κανουν!!.."

...και μένω στήλη άλατος!!

Συμπερασματικά: Δεν έχω πρόβλημα να φύγω πάνω χωρίς το Εντυπο 106, αν πραγματικά δεν το δικαιούμαι. Δεν μου αρέσει να πιέζω άδικα τους υπαλλήλους και ξέρω να σέβομαι τους νόμους και τις διατάξεις. Αλλά νομίζω ότι έχω δικαίωμα, όπως όλοι οι πολίτες, για γραπτές, τεκμηριωμένες απαντήσεις ειδικά σε αιτήματα που απορρίπτονται.
Θα προσπαθήσω ακόμη λίγο να βγάλω μια άκρη για το τί ισχύει τελικά, είτε ψάχνοντας τη σχετική νομοθεσία, είτε καταφεύγοντας ακόμη και σε Νομική συμβουλή.

Τέλος, όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι ίδιοι...Ακόμη και στο ΕΟΠΠΥ, ΟΠΑΔ, ειδικά εδώ στην περιφέρεια.
Απευθύνθηκα και σε ένα υπάλληλο στο αρμόδιο γραφείο του τόπου εργασίας μου. Ο άνθρωπος μου τηλεφώνησε στις 3 το μεσημέρι να μου ζητήσει χίλια συγνώμη γιατί προς το παρόν δεν κατάφερε να βγάλει μια άκρη με τα κεντρικά γραφεία για το θέμα μου, αλλά θα το προσπαθήσει τις επόμενες ημέρες! Υπόδειγμα πραγματικά ο κύριος, άσχετα με την έκβαση που θα έχει η προσπάθειά του!

Αν έχω νεότερα σχετικά, θα σας ενημερώσω.
Καλό κουράγιο σε όλους όσους παλεύουν με την γραφειοκρατεία του Ελληνικού δημοσίου..

saetron
05.05.2012, 00:51
Εξαρτάται από τον υπεύθυνο που έχει αρμοδιότητα για την αίτησή σου και το όσα άτομα έχει. Δυστυχώς δεν είμαι τώρα Σουηδία, έχω κατέβει Ελλάδα για μερικές μέρες, αλλά θα μπορούσα όταν έρθω πάνω να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω.

αυτο εχουμε καταλαβει ολοι...
σημερα ξαναπηγα για να κανω τα χαρτια μου στον arbetsformedlingen...
αυτη την φορα μου αλλαξαν το συμβολαιο μου το καναν αοριστου χρονου με 14.000 κορονες τον μηνα..
αν και αυτη την φορα με αρχισουν στα περιεργα θα τους βρισω...γιατι οταν τους ειπα το σκηνικο με την συγκατοικο μου αρχησαν να τα μασανε...πουσταραδες

Minos
05.05.2012, 17:31
αυτο εχουμε καταλαβει ολοι...
σημερα ξαναπηγα για να κανω τα χαρτια μου στον arbetsformedlingen...
αυτη την φορα μου αλλαξαν το συμβολαιο μου το καναν αοριστου χρονου με 14.000 κορονες τον μηνα..
αν και αυτη την φορα με αρχισουν στα περιεργα θα τους βρισω...γιατι οταν τους ειπα το σκηνικο με την συγκατοικο μου αρχησαν να τα μασανε...πουσταραδες

Αφού σου έκαναν συμβόλαιο αορίστου χρόνου, στείλε το συμπληρωματικά στην αίτηση σου άμεσα.

Dixrwmos
06.05.2012, 00:37
Την προηγούμενη Τετάρτη πήγα στα κεντρικά γραφεία του πρώην οπαδ, νυν ΕΟΠΥΥ για να πάρω το έντυπο Ε106 ευρωπαϊκής ασφάλισης το οποίο είναι απαραίτητο στο skatterverket. Έπεσα απο τα σύννεφα όταν μου είπαν ότι, μεχρι πρότινος γινόταν η αίτηση εκεί και το προωθούσαν στον κεντρικό οπαδ στην Αθήνα, αλλά τώρα δεν γνωρίζουν και δηλώνουν αναρμόδιοι.
Με παρέπεμψαν στο τυδκυ, με την πιθανότητα να είναι αυτό πλέον αρμόδιο, το οποίο όμως δεν γνώριζε ότι έλαβε...τέτοιο χρίσμα! Ξανά πίσω στον πρώην οπαδ, στείλανε φαξ στα κεντρικά της Αθήνας για να μάθουμε ποιός είναι ο υπεύθυνος για αυτό το έντυπο, τηλέφωνα επι τηλεφώνων μέχρι και σήμερα, αλλά σιωπή....
Δηλαδή, πληρώνουμε εισφορές για ασφάλεια και περίθαλψη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ, διαλύουν το ήδη ασθενικό σύστημα υγείας που έχουμε, πληρώνουμε γιατρούς και εξετάσεις γιατί και αυτοί είναι απλήρωτοι τόσο καιρό και αγανακτισμένοι, και δεν είναι ικανοί να μας βγάλουν ένα χαρτί, το οποίο δικαιούμαστε,για να το χρησιμοποιήσουμε ως απαραίτητο δικαιολογητικό σε μια άλλη χώρα, όπου αναζητούμε μια καλύτερη τύχη;;;
Ειλικρινά δεν ξέρω πως να χειριστώ το θέμα με την σουηδική εφορία...
Θα εχω τα πάντα έτοιμα, διαβατήριο, βιβλιάριο, κάρτα ευρωπαϊκης ασφάλισης και θα πρέπει να τους πω ότι δεν έχω το Ε106, γιατί εδώ στη Grekland, ο ΕΟΠΠΥ είναι διαλυμένος και δεν απαντούν οι υπάλληλοι στα τηλέφωνα και e-mail, οι οποίοι πληρώνονται φυσικά για να βρίσκονται στη θέση τους και να εξυπηρετούν τους πολίτες...

Αν κάποιος είναι...ομοιοπαθής και ψάχνει το ίδιο θέμα ή έχει βρει μια λύση, ας το αναφέρει...

Καλησπερα
Απο οσο θυμαμαι καποιος ειχε αναφερει αυτο το Ε106 οτι του ζητηθηκε εδω στη Σουηδια. Ετσι πηγα και εγω να το ζητησω απο το ΙΚΑ σε περιπτωση που μου χρειαστει. Οι υπαλληλοι δεν ηξεραν και πολλα και με τα πανω κατω κατεληξα στην διευθυντρια. Αυτη μου ειπε πως ειναι υπηρεσιακο εγραφο και αν χρειαστει θα το ζητησουν απο Σουηδια. Επειδη ομως επεμενα πως το χρειαζομαι και πως σε εναν γνωστο μου (εννοουσα το παιδι απο εδω) του το ζητησαν ως δικαιολογιτικο, πηρε τηλεφωνο να ρωτησει τα κεντρικα και με εστειλε στο μητρωο λεγοντας μου να πω στην υπαλληλο να καλεσει το help desk για να την καθοδηγησουν στο πως θα το συμπληρωσει.
Το πηρα βεβαια και εχει ως τιτλο "ΒΕΒΕΩΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΣΘΕΝΙΑΣ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΧΩΡΑ" ειναι ενα τρισελιδο σε δυο αντιγραφα. Δεν ξερω αν θα μου χρειαστει...τεσπα.
Αυτα πριν 1.5-2 μηνες.
Το σημαντικο εδω πανω ειναι να βρεις δουλεια ολα τα αλλα ειναι λεπτομεριες.

serina
06.05.2012, 19:56
Καλησπερα
Απο οσο θυμαμαι καποιος ειχε αναφερει αυτο το Ε106 οτι του ζητηθηκε εδω στη Σουηδια. Ετσι πηγα και εγω να το ζητησω απο το ΙΚΑ σε περιπτωση που μου χρειαστει. Οι υπαλληλοι δεν ηξεραν και πολλα και με τα πανω κατω κατεληξα στην διευθυντρια. Αυτη μου ειπε πως ειναι υπηρεσιακο εγραφο και αν χρειαστει θα το ζητησουν απο Σουηδια. Επειδη ομως επεμενα πως το χρειαζομαι και πως σε εναν γνωστο μου (εννοουσα το παιδι απο εδω) του το ζητησαν ως δικαιολογιτικο, πηρε τηλεφωνο να ρωτησει τα κεντρικα και με εστειλε στο μητρωο λεγοντας μου να πω στην υπαλληλο να καλεσει το help desk για να την καθοδηγησουν στο πως θα το συμπληρωσει.
Το πηρα βεβαια και εχει ως τιτλο "ΒΕΒΕΩΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΣΘΕΝΙΑΣ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΧΩΡΑ" ειναι ενα τρισελιδο σε δυο αντιγραφα. Δεν ξερω αν θα μου χρειαστει...τεσπα.
Αυτα πριν 1.5-2 μηνες.
Το σημαντικο εδω πανω ειναι να βρεις δουλεια ολα τα αλλα ειναι λεπτομεριες.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κάνω κάποια προσπάθεια πάλι μέχρι και την Τρίτη με τον ΕΟΠΟΥΥ, αλλά παράλληλα θα ψάξω αύριο το θέμα με τον συνήγορο του πολίτη. Αν δεν βγει άκρη εντός της εβδομάδας, μάλλον δεν έχω άλλη επιλογή απο τη νομική οδό. Αν και το θεωρώ τελείως γελοίο να κινήσω νομικές διαδικασίες για να πάρω είτε το έγγραφο, αν το δικαιούμαι, είτε μια γραπτή απάντηση ότι δεν το δικαιούμαι!
Προφανώς εσύ που το πήρες απο το ΙΚΑ δεν βγαίνεις με απόσπαση απο την υπηρεσία σου στο εξωτερικό, ούτε ανήκεις στο διπλωματικό σώμα - αυτές είναι οι δυο κατηγορίες που το δικαιούνται συμφωνα με τον ΕΟΠΥΥ...

katia123
07.05.2012, 18:55
Σας καλησπερίζω και πάλι
Χτες έκλεισα 1 μήνα που είμαι στη Στοκχόλμη. Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να σας πω τι εχω κανει ολο αυτο το διαστημα ισως βοηθησει καποιους δεν ξερω. Κατ'αρχην να πω πως δεν ξερω κανεναν στη Σουηδια και ηρθα εντελως ξεκαρφωτη για να τακτοποιηθω πρωτα εγω και μετα να ερθουν και ο ανδρας μου με το παιδακι μου.
Τις πρωτες 10 μερες εμενα σε ξενοδοχειο και παραλληλα εστελνα δεκαδες email για να βρω δωματιο να μεινω. Σε 6 μερες βρηκα δωματιο ακριβουτσικο με τα δεδομενα της Σουηδιας και με το τι προσεφερε ομως ηταν πιο φτηνο απο το να μεινω σε ξενοδοχειο και το γεγονος πως ηταν πολυ κεντρικα με βολευε καθως μονη σε ξενη χωρα φοβομουν να μεινω καπου πολυ απομερα. Η σπιτονοικοκυρα μου συμπληρωσε το χαρτι για την εφορια που ελεγε πως μενω σε αυτη τη διευθυνση την πρωτη μερα (σημ.δεν ειναι το συμβολαιο απλα αναγραφεται πως εισαι γραμμενος σε αυτη τη διευθυνση) και μου ειπε να παω να το δηλωσω στο Skatteverket την ιδια μερα. Πηγα εκει αλλα μου ειπαν πως χωρις το νουμερο το συγκεκριμενο χαρτι ειναι αχρηστο καθως για τους Σουηδους απο την στιγμη που δεν εχο τα 4 νουμερα ουσιαστικα δεν υπαρχω και δεν τους νοιαζει που μενω. Ετσι λοιπον γυρισα πισω χωρις να κανω κατι.
Εννοειται πως παραλληλα εχω γυρισει ολα τα ελληνικα εστιατορια για δουλεια αλλα δυστηχως τιποτα. Μολις μετακομισα στο δωματιο και δεν ειχα το αγχος πως εχω να πληρωνω την διαμονη μου αρχισα να παιρνω τηλεφωνα στις εταιρειες καθαρισμου ΟΛΕΣ με την σειρα στην εκατοστη και κατι νομιζω μου ειπαν πως με περιμενουν την επομενη μερα για να με δουν και να μιλησουμε απο κοντα. Πηγα μου ειπε πως δεν χρειαζεται τωρα κανεναν αλλα επειδη καποιες κοπελες λειπουν διακοπες μπορει να με παρει για να δουλευω μαυρα ομως και μπορει καποτε μετα απο μηνες να με προσλαβει. Σκεφτηκα πως αντι να καθομαι ας δουλευω εστω ετσι και ψαχνω παραλληλα. Ετσι δεχτηκα. Μετα απο μια βδομαδα πραγματικα ομως σκληρης δουλειας και ενω της ειπα πως ειμαι μονη εδω και προσπαθω για να ερθουν και οι δικοι μου ειπε πως της αρεσα και θα μου κανει προσληψη.
2 Μαιου μου εκανε το συμβολαιο αλλα εγραφε πως θα με πληρωνει με την ωρα δηλ δεν ηταν ουτε αοριστου χρονου ουτε εξαμηνο τιποτα οποτε ειχε δουλεια θα με φωναζε. Να σημειωσω πως οταν ειχα παει στο skatteverket για την διευθυνση του σπιτιου και ρωτησα ποιες ειναι οι διαδικασιες για να παρω το personnummer μου ειπε η κοπελα πως με το συμβολαιο απλα πηγαινω εκει και ταυτοχρονα θα πρεπει να παω και στο migrationverket. Με το συμβολαιο πλεον στα χερια μου το διαβατηριο, την ληξιαρχικη πραξη γεννησης και γαμου ολα στα ελληνικα παω στο skatteverket πρωτα. Τα καταθετω τα χαρτια χωρις κανενα προβλημα βεβαια μου λεει πως θα πρεπει να παρω και την αδεια παραμονης απο το migrationverket. Αλλα δεν τηθεται θεμα το που πρεπει να πας πρωτα.
Ετσι λοιπον σημερα εστειλα ηλεκτρονικα τα δικαιολογητικα στο migrationverket γιατι εκει γινεται της τρελλης απο κοσμο καθε μερα. Και σημερα 7 του μηνος μου ηρθαν τα νουμερα απο το skatteverket! Στην αρχη δεν το πιστευα γιατι με τοσα που εχω διαβασει νομιζα πως θα περιμενα μηνες. Πηρα τηλεφωνο στη δουλεια για να μοιραστω την χαρα μου και μου ειπε πως την ειχα παρει τηλεφωνο το πρωι απο την εφορια και την ρωτησαν γιατι προτμησε να παρει καποια ξενη και οχι Σουηδο που εχει ηδη τα νουμερα!!! Τους ειπε πως εχω τα προσοντα που χρειαζεται για την δουλεια και τους ειπε πως χρειαζεται τα νουμερα για να μου βαλει το μισθο μου.
Τωρα λογικα θα περιμενω την αδεια παραμονης και θα παω να βγαλω την ταυτοτητα.

ευανθια
07.05.2012, 19:06
Σας καλησπερίζω και πάλι
Χτες έκλεισα 1 μήνα που είμαι στη Στοκχόλμη. Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να σας πω τι εχω κανει ολο αυτο το διαστημα ισως βοηθησει καποιους δεν ξερω. Κατ'αρχην να πω πως δεν ξερω κανεναν στη Σουηδια και ηρθα εντελως ξεκαρφωτη για να τακτοποιηθω πρωτα εγω και μετα να ερθουν και ο ανδρας μου με το παιδακι μου............................................ ........................

:smile_::bravo_:
Μπραβο Κατια !!! Καλη αρχη στην νεα σου ζωη και καλως να ερθει και η οικογενεια σου !!!!

Νεομετανάστρια
07.05.2012, 23:11
Σας καλησπερίζω και πάλι
Χτες έκλεισα 1 μήνα που είμαι στη Στοκχόλμη................................ .................................................. ...Τωρα λογικα θα περιμενω την αδεια παραμονης και θα παω να βγαλω την ταυτοτητα.

Απλα Συγχαρητηρια!!

Καλη αρχη! Αν θελησεις παρεα στειλε ενα πμ να βρεθουμε...

debby2012
07.05.2012, 23:13
Κάτια μπράβο σου! 'Εκανες καλές επιλογές και κέρδισες! Έχεις όμως κουράγιο πολύ και θέληση. Σου εύχομαι όλα να είναι καλύτερα από εδώ και πέρα!

Δέσποινα

ermis
08.05.2012, 13:44
βρε θηρίο.... ξεκίνησες μόνη για τη ξενιτιά ? πρέπει να έχεις πολλά κότσια για μια τέτοια κίνηση. Αξίζεις όντως συγχαρητήρια !

debby2012
08.05.2012, 14:20
ermis είδα το μήνυμά σου μετά από 10 μέρες. Σου έστειλα τότε πμ. Δεν ξέρω αν το είδες. Σου ξαναστέλνω.

katia123
08.05.2012, 18:12
Σας ευχαριστω! Οντως ξεκινησα μονη για την ξενιτια απο αγανακτιση που δεν μπορουσα να προσφερω τιποτα στο κοριτσακι μου που σε 10 μερες εχει τα πρωτα της γενεθλια! θα μου πειτε πως αυτο ειναι τωρα ασχετο :) αλλα γονεις που εχουν μακρια τα παιδια τους θα με καταλαβουν πως και μονο η αναφορα στο παιδακι μας μας κανει να νιωθουμε μια αγαλιαση. Τελως παντω κλεινω την παρενθέση!! Δεν ειχα περιθωρια αποτυχιας και δεν εχω πετυχει ακομα! Σε ολους που διαβαζουν το φορουμ θελω να τους συμβουλεψω να μην τα παρατανε και να προσπαθουνε και ολα θα γινουν! Καλη επιτυχια σε ολους μας οπου και αν βρισκομαστε.....

saetron
15.05.2012, 20:32
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘE TO JÄVLA PERSONNUMMER

Νεομετανάστρια
15.05.2012, 20:50

Gratis!!!
Συγχαρητηρια!!!
:bravo_1:

μηπως πρεπει να το γιορτασουμε? _friends:

ή το κανονιζουμε για ΣουΚου?

skonto
15.05.2012, 21:11

Μπράβο ρε φίλε. Άντε τώρα και τη ταυτότητα και το λογαριασμό στη τράπεζα !!

saetron
15.05.2012, 21:48
φχαριστω παιδια απο δω και περα πιστευω θα παρω μια ανασα....

ευανθια
16.05.2012, 00:34

:bravo_1: Αντε ολα προχωρανε λιαν καλως !!!!!!!!!!!!!!!:smile_:

patrioten
16.05.2012, 00:50

:bravo_:Μπραβο !!!! Καλοριζικο :victory::victory::victory:

saetron
16.05.2012, 02:30
tackar!!!

debby2012
16.05.2012, 08:16
Επιτέλους, τα πήρες saetron!! Μπράβο! Νομίζω ότι όσοι ανεβήκατε χειμώνα έχετε τακτοποιήσει τα βασικά. Άντε να παίρνουε σειρά οι καλοκαιρινοί!
Και με δικό σου σπίτι είναι η δική μου ευχή!!!
Δέσποινα

saetron
17.05.2012, 22:37
ξεκινησα και δουλευω σαν νοσοκομος timanställd κατι σαν τους ωρομισθιους...αλλα δν εχω μιλησει ακομα με την υπευθυνη να δω αν θα ειμαι εκει φουλ 8ωρα η αν θα με παιρνουν οποτε χρειαζονται...εχω και την δευτερα την 2η συνεντευξη για μια καλη δουλεια...για να δουμε

ευχαριστω ξανα ολους..

EXCITER
17.05.2012, 23:39
Μπραβο!Αντε να παιρνουμε σειρα και οι υπολοιποι :bravo_:

kelaino
18.05.2012, 09:37
ξεκινησα και δουλευω σαν νοσοκομος timanställd κατι σαν τους ωρομισθιους...αλλα δν εχω μιλησει ακομα με την υπευθυνη να δω αν θα ειμαι εκει φουλ 8ωρα η αν θα με παιρνουν οποτε χρειαζονται...εχω και την δευτερα την 2η συνεντευξη για μια καλη δουλεια...για να δουμε

ευχαριστω ξανα ολους..

Αν είσαι timanställd ή timvikarie, τότε θα σε παίρνουν όποτε σε χρειάζονται.

Αλλά από τη στιγμή που όλα πάνε καλά, τότε είναι πάρα πολύ πιθανό να βρεθείς με μία μόνιμη δουλειά εκεί, συγχαρητήρια!

orpheus
18.05.2012, 18:37
Μπραβο saetron. Παρολες τις δυσκολιες τελικα τα καταφερες. Ολα καλα ευχομαι απο εδω και στο εξης.

saetron
18.05.2012, 23:41
η γλωσσα με ενδιαφερει πολυ..το πως θα μαθω περισσοτερα το συντομοτερο δυνατο...
την πρωτη μερα στην δουλεια δουλευα με μεταναστριες συναδελφους..δεν ειχα κανενα προβλημα καταλαβαινα τα παντα και απαντουσα κλπ..
εε σημερα το πρωι που ημουν με σουηδεζες...αντε να καταλαβαινα τα μισα..
δν ξερω αν φταιει η προφορα η αν φταιει που χρησιμοποιουν πιο πλουσιο λεξιλογιο..

το καλο με το συμβολαιο μου ειναι οτι λιγει τον δεκεμβρη οποτε μεχρι τοτε ειμαι καλυμενος απο δουλεια βεβαια αυτοι θελουν το αργοτερο μεχρι τον αυγουστο να με κανουν νοσηλευτη δν ξερω κατα ποσο θα εχω βελτιωθει ως τοτε στην γλωσσα

ευανθια
19.05.2012, 00:05
η γλωσσα με ενδιαφερει πολυ..το πως θα μαθω περισσοτερα το συντομοτερο δυνατο...
την πρωτη μερα στην δουλεια δουλευα με μεταναστριες συναδελφους..δεν ειχα κανενα προβλημα καταλαβαινα τα παντα και απαντουσα κλπ..
εε σημερα το πρωι που ημουν με σουηδεζες...αντε να καταλαβαινα τα μισα..
δν ξερω αν φταιει η προφορα η αν φταιει που χρησιμοποιουν πιο πλουσιο λεξιλογιο..

το καλο με το συμβολαιο μου ειναι οτι λιγει τον δεκεμβρη οποτε μεχρι τοτε ειμαι καλυμενος απο δουλεια βεβαια αυτοι θελουν το αργοτερο μεχρι τον αυγουστο να με κανουν νοσηλευτη δν ξερω κατα ποσο θα εχω βελτιωθει ως τοτε στην γλωσσα

Καταλαβαινες saetrom τα μισα γιατι πολλοι σουηδοι μιλανε γρηγορα και κοβουν λεξεις . Μην ανησυχεις θα το συνηθισεις !! Και αν δεν καταλαβαινεις να ρωτας μην ντρεπεσαι !! Παντως εκτος του οτι βρηκες δουλεια , θα κανεις και μεγαλη προπονηση στην γλωσσα !!! Δεν το φανταζεσαι ποσο σημαντικο ειναι να ακους και να μιλας καθε μερα σουηδικα μεσα στον χωρο της δουλειας !! Θα δεις απιστευτη βελτιωση !!!!!! Καλη αρχη γκρινιαρη :smile_:

saetron
19.05.2012, 23:45
Καταλαβαινες saetrom τα μισα γιατι πολλοι σουηδοι μιλανε γρηγορα και κοβουν λεξεις . Μην ανησυχεις θα το συνηθισεις !! Και αν δεν καταλαβαινεις να ρωτας μην ντρεπεσαι !! Παντως εκτος του οτι βρηκες δουλεια , θα κανεις και μεγαλη προπονηση στην γλωσσα !!! Δεν το φανταζεσαι ποσο σημαντικο ειναι να ακους και να μιλας καθε μερα σουηδικα μεσα στον χωρο της δουλειας !! Θα δεις απιστευτη βελτιωση !!!!!! Καλη αρχη γκρινιαρη :smile_:

ολοι αυτο μου λενε....αντε να δουμε...παντως οπου και να μαι διαβαζω μεταφρασμενα κειμενα που εχω..τουνελμπανα αστικο και στην δουλεια αρχισα μεταφραζω ιατρικα ιστορικα με οση ορολογια βρησκω στο ιντερνετ..

ΦΩΤΕΙΝΗ1982
06.07.2012, 10:15
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ!! ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΙΛΑΩ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΡΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ!!! ΕΧΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2006, ΕΧΩ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΝΔΡΙΚΗΣ ΕΝΔΥΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 37 ΧΡΟΝΙΑ!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΕΩΣ ΤΡΑΓΙΚΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ!!! ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ,..ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!help2

maria-8
06.07.2012, 11:15
Καλημερα Φωτεινη,και καλος ηρθες στην παρεα μας ,
θα βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι εδω ,αλλα πρεπει να αφιερωσεις λιγο χρονο να διαβασεις ολο το "Μεταναστευση στη Σουηδια"
,κι εγω πριν ενα μηνα και 4 μερες γραφτηκα στο patriotaki και μου πηρε περιπου 10 μερες να τα διαβασω ολα,αλλα πραγματικα αξιζε τον κοπο,μου λυθηκαν ολες οι αποριες, και αν παλι εχεις μια ερωτηση που δεν εχει απαντηθει, εδω ειναι τα πατριωτακια να σε βοηθησουν σε οτι ξερουν.
Καλη δυναμη και καλες αποφασεις.
:bravo_1::kouragio:

Georgia2012
26.07.2012, 17:59
Καλησπέρα! Είμαι και εγώ στη φάση της μετανάστευσης στη Σουηδία. Προγραμματίζω να βρίσκομαι στη Στοκχόλμη στα μέσα Σεπτεμβρίου. Έχω παρακολουθήσει μαθήματα σουηδικών για ένα περίπου χρόνο και έχω προσπαθήσει να βρω όσο περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία μετανάστευσης (και μέσα από το forum), ώστε να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένη.
Πρόσφατα σε κάποια κουβέντα, μου ανέφεραν ότι αν κάποιος πάει στη Σουηδία έχοντας one - way εισιτήριο, υπάρχει περίπτωση να περάσει από περισσότερους ελέγχους στο αεροδρόμιο και να δεχθεί αρκετές ερωτήσεις για το ποιους λόγους μπαίνει στη χώρα, πόσο θα μείνει, πότε θα φύγει από τη Σουηδία κλπ.
Από εσάς που πήγατε πρόσφατα γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο; Μου φαίνεται λίγο "ράδιο αρβύλα", γιατί και εισιτήριο μετ΄επιστροφής να έχεις, από όσο γνωρίζω, στον έλεγχο δίνεις το εισιτήριο του προορισμού στον οποίο πηγαίνεις. Αλλά σε κάθε περίπτωση είπα να κάνω ένα ερώτημα, μήπως κάποιος γνωρίζει. Ευχαριστώ.

skonto
26.07.2012, 23:04
καλησπέρα.

Πράγματι ράδιο αρβύλα είναι.

Στη Σουηδία μπαίνεις ( λόγω ΕΟΚ ) και με μόνο την ταυτότητά σου. Όπως όλοι μας δηλαδή. Δεν δείχνεις διαβατήριο γιατί αμα στο σφραγίσουν πρέπει μέσα σε τρείς μήνες να έχεις βρεί δουλειά , να έχεις βγάλει νούμερα και να έχεις δηλωθεί στο μεταναστών. Συνήθως μέσα σε τρείς μήνες οι περισσότεροι τα καταφέρνουν. Όμως υπάρχει και η πιθανότητα να καθηστερήσεις. Έτσι μπαίνοντας στο αεροδρόμιο για να πετάξεις δείχνεις μόνο ταυτότητα ( την καινούργια εννοείται με τους λατινικούς χαρακτήρες ).

Έχεις σίγουρα και το διαβατήριό σου μαζί, αλλά δεν το δείχνεις.

Σπύρος

georgetattoo
26.07.2012, 23:35
Καλησπέρα και απο μενα, σαν νέος και εγω εδώ στην Σουηδία να πω την δική μου περιπτωση. Με τον φιλο μου ήρθαμε στις 5 Ιουλίου και οι δύο με εισιτήρια χωρίς επιστροφή και με διαβατήρια. Κανείς δεν μας ρωτησε τον λόγο που πηγαίνουμε Σουηδία, ούτε ποσα λεφτα έχουμε, ούτε περάσαμε περισσότερους ελέγχους και ούτε μας σφραγισαν τα διαβατήρια. Τα διαβατήρια τα σφραγίζουν νομίζω μόνο όταν μπαίνεις σε χώρα έξω της ΕΕ. Αυτα απο μένα!!!!

maria-8
27.07.2012, 00:02
Καλως ηρθες στη παρεα μας Γεωργια και καλη τυχη στην αποφαση σου,
εγω που ηρθα προσφατα πριν 20 μερες,
αλλα πηρα το αεροπλανο Αθηνα-Κοπεγχαγη, δηλαδη μεσω Δανιας,
δεν εδειξα οταν εφτασα Δανια ουτε διαβατηριο,ουτε ταυτοτητα,
βγηκα σαν κυρια,πηρα τις βαλιτσουλες μου και εφυγα:smile_:

Georgia2012
27.07.2012, 09:23
Ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντησή σας!

Georgia2012
30.07.2012, 22:23
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Για να βγάλεις μηνιαία κάρτα διαδρομών για τα μέσα μαζικής μεταφοράς στη Στοκχόλμη ή για να αγοράσεις και να χρησιμοποιήσεις καρτοκινητό (με σουηδικό αριθμό) απαιτείται να έχεις personnummer;

maria-8
30.07.2012, 22:32
Oxi Γεωργια, για αυτα τα δυο δεν χρειαζεσαι περσονναμμερ _bye:

skonto
30.07.2012, 22:33
Καλησπέρα Γεωργία. Όχι. Σε κανένα απο τα δύο. Στην τηλεφωνία σου ζητούν personnummer μόνο αν πάς για σύνδεση με συμβόλαιο.

Σπύρος

Georgia2012
30.07.2012, 23:28
Tack!!!:)

georgeman
05.08.2012, 00:56
Για την μηνιαία κάρτα δεν χρειαζεσαι personnummer. Για το καρτοκινητό χρειαζεσαι μόνο στην περίπτωση που χάσεις την μηνιαία κάρτα και χρειαστεις να βγάλεις εισητήριο για τα μέσα μαζικής μεταφορας από το τηλέφωνο ή να χρειαστεί να πληρώσεις για σταθμευση από το τηλέφωνο. Βλέπεις εδώ υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις!!!

marilena88
10.08.2012, 20:55
Καλησπέρα σε όλους! και εγω εχω αποφασισει απο οκτωβριο να εγκατασταθω σουηδία... εχοντας διαβασει τα περισσότερα μηνύματα σας κατέληξα στο ότι φθάνοντας σουηδια χρειάζεσαι βεβαίωση με αρκετα χρηματα στην τράπεζα εφοσον θέλεις να βγάλεις αμέσως προσωπικό αριθμό και δεν έχεις δουλεία... ωστόσο μπορείς να μείνεις τουλαχιστον για 3 μηνες με την ταυτότητα σου η τ διαβατήριο. Αν με το καλό βρείς δουλεία τότε μπορείς να ξεκινήσεις τις διαδικασίες για προσωπικό αριθμό κτλ.. Έχω καταλάβει σωστά???? Γιατί είχα αγχωθεί ότι σου ζητάνε χρήματα όπως και να έχει...

ευανθια
10.08.2012, 21:55
Καλησπέρα σε όλους! και εγω εχω αποφασισει απο οκτωβριο να εγκατασταθω σουηδία... εχοντας διαβασει τα περισσότερα μηνύματα σας κατέληξα στο ότι φθάνοντας σουηδια χρειάζεσαι βεβαίωση με αρκετα χρηματα στην τράπεζα εφοσον θέλεις να βγάλεις αμέσως προσωπικό αριθμό και δεν έχεις δουλεία... ωστόσο μπορείς να μείνεις τουλαχιστον για 3 μηνες με την ταυτότητα σου η τ διαβατήριο. Αν με το καλό βρείς δουλεία τότε μπορείς να ξεκινήσεις τις διαδικασίες για προσωπικό αριθμό κτλ.. Έχω καταλάβει σωστά???? Γιατί είχα αγχωθεί ότι σου ζητάνε χρήματα όπως και να έχει...

Καλωσαόρισες Μαριλένα στην παρέα μας :smile_:

Ναί σωστά τα κατάλαβες !! Το διαβατήριο όμως είναι απαραίτητο , μην έρθεις μόνο με την ταυτότητα. Σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες ζητάνε διαβατήριο !!

Καλή επιτυχία !! Οτι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις !!:smile_:

marilena88
11.08.2012, 11:22
Καλωσαόρισες Μαριλένα στην παρέα μας :smile_:

Ναί σωστά τα κατάλαβες !! Το διαβατήριο όμως είναι απαραίτητο , μην έρθεις μόνο με την ταυτότητα. Σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες ζητάνε διαβατήριο !!

Καλή επιτυχία !! Οτι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις !!:smile_:

Ωραία!!! Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!! :victory:

vstrommer71
11.08.2012, 13:37
Διαβατηριο 100%
Απο Σεπτεμβρη θα δεχονται μονο ταυτοτητες με μικροτσιπ ή διαβατηριο
Εγω κατεβαινω για μερικες εβδομαδες Ελλαδα και θα επιστρεψω,να φτιαξω κατι χαρτια.
Να προσεχετε το μαγαζι οσο θα λειπω!:smile_:

Georgia2012
11.08.2012, 19:03
Για κάποιον που πάει με σκοπό να μείνει, σίγουρα χρειάζεται διαβατήριο.
Για κάποιον που πάει απλά για ταξιδάκι, νομίζω ότι αρκεί η ταυτότητα που έχει και λατινικούς χαρακτήρες. Από όσο ξέρω, οι νέες ταυτότητες με το μικροτσιπ, θα αρχίσουν να εκδίδονται κάποια στιγμή το φθινόπωρο (δεν έχει διευκρινιστεί ακριβώς πότε) και οι παλαιότερες που είχαν στοιχεία και με λατινικούς χαρακτήρες θα ισχύουν κανονικά ως ταξιδιωτικό έγγραφο μέχρι την έκδοση των νέων (από ότι αναφέρεται η αντικατάσταση των ταυτοτήτων θα υλοποιηθεί σταδιακά, με προτεραιότητα στις παλαιότερες χρονολογίες έκδοσης και κατά αλφαβητική σειρά).

Νεομετανάστρια
12.08.2012, 15:22
Καλημερα marilena88

φοβαμαι οτι πλεον το να ανεβεις με χρηματα που να δειχνουν οτι μπορεις να ζησεις δεν σου εξασφαλιζει το οτι θα παρεις προσωπικο αριθμο...
Δηλαδη... εαν πας στην εφορια-SKATTEVERKET και τους δειξεις απλα οτι διαθετεις για παραδειγμα 20.000 ευρω για να μπορεσεις να ζησεις δεν προκειται να σου εγκρινουν το αιτημα σου. Ανθρωποι που πηγανε και εδειξαν συμβολαιο απο part-time (del tid οπως λεγεται εδω) εργασια κοντεψαν πριν 2 μηνες να μην τους εγκρινουν το personnummer. Πιθανοτητα το συμβολαιο απο καποιον εργοδοτη για ημιαπασχοληση μαζι με τα χρηματα να σου εξασφαλισουν τον αριθμο...

Γενικα να ξερεις οτι τα πραγματα ζορισουν οσο περναει ο καιρος και επειδη δεν ανεβαινουν μονο παρα πολλοι Ελληνες αλλα και Ισπανοι και Πορτογαλοι,και οχι μονο..., προσπαθουν να περιορισουν με διαφορους τροπους τον αριθμο των ατομων που θα παρουν το πολυποθητο νουμερο και γενικα ελεγχουν την εισροη μεταναστων... οι διαδικασιες αλλαζουνε πολυ συχνα....

Οποτε γενικα εχεις το νου σου....

Καλο ξεκινημα

Ελενη

marilena88
15.08.2012, 19:53
Αχα δλδ τα χρηματα (βεβαιωση) ισως χρειαστουν καποια στιγμή...
οκ ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες και για τη βόήθεια! Να'σαι καλά θα λεχω το νου μου!

Minos
19.08.2012, 21:37
Γινεται να πάρεις άδεια παραμονής με χρήματα (γύρω στα 15.000 ευρώ τον χρόνο και άτομο) αλλά θέλει και γενική ασφάλιση από Ελλάδα μέσω του εντύπου S1 από τον ασφαλιστικό σου οργανισμό. Τυχόν ιδιωτική ασφάλιση θα πρέπει να καλύπτει όταν είσαι στο εξωτερικό να έχεις δικαίωμα ιατροφαρμακευτικής και νοσοκομειακής περίθαλψης.

Αχα δλδ τα χρηματα (βεβαιωση) ισως χρειαστουν καποια στιγμή...
οκ ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες και για τη βόήθεια! Να'σαι καλά θα λεχω το νου μου!

Georgia2012
20.08.2012, 19:42
Hej! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τις μεταφράσεις εγγράφων και συγκεκριμένα για τη Σφραγίδα της Χάγης. Γνωρίζει κάποιος αν απαιτείται κατά λέξη μετάφραση της Σφραγίδας της Χάγης ή αρκεί η απλή αναφορά ότι το έγγραφο φέρει Σφραγίδα της Χάγης με αριθμο..., ημερομηνία... ; Το ψάχνουμε με τη μεταφράστριά μου, αλλά οι γνώμες διίστανται και προβληματιζόμαστε τι πρέπει να κάνουμε.
Όπως ανέφερα, τις μεταφράσεις θα τις κάνω σε μεταφράστρια - δικηγόρο. Απαιτείται και σφραγίδα από το Δικηγορικό Σύλλογο; Tack!

ares_tz
20.08.2012, 20:48
Νομιζω οτι παιρνεις την Σφραγιδα της Χαγης σε ελληνικο έγγραφο και μετα το μεταφραζεις...αλλα τι ειδους έγγραφο είναι?

Georgia2012
20.08.2012, 21:00
Ναι, έχω βάλει τη Σφραγίδα της Χάγης στο ελληνικό έγγραφο και στη συνέχεια τα έδωσα για μετάφραση. Η σφραγίδα της Χάγης είναι στα ελληνικά και τα γαλλικά, οπότε αναρωτιέμαι αν πρέπει να μεταφραστεί το σύνολο της Σφραγίδας της Χάγης (που είναι περίπου 1 σελίδα) και στα αγγλικά / σουηδικά ή αν αρκεί να αναφερθεί ότι το έγγραφο έχει σφραγίδα Χάγης με το Χ αριθμό και τη Χ ημερομηνία. Τα έγγραφα που έχω με σφραγίδα Χάγης είναι ληξιαρχική πράξη γέννησης, βεβαίωση κατοικίας και απολυτηρίο λυκείου, πτυχία ΑΕΙ και ΙΕΚ.

maria-8
20.08.2012, 21:19
Γιατι τα μεταφραζεται βρε παιδια για να μην τους κουραζεται?
εγω τα εδωσα ολα στα ελληνικα και οι ανθρωποι ηταν ευγενεστατοι, no problem μου ειπανε,
αφου ετσι κι αλλιως θα τα ξαναμεταφρασουν αυτοι...

Georgia2012
20.08.2012, 21:30
Έχω διαβάσει ότι αυτό ισχύει για ληξιαρχική πράξη γέννησης και βεβαίωση κατοικίας (και γενικά για τα έγγραφα που καταθέτεις στις υπηρεσίες για το personnummer). Ισχύει και για απολυτήριο λυκείου και πτυχία; Αν είναι να μην τα μεταφράσω.

georgeman
20.08.2012, 21:34
Γεωργία
Προσωπικά πιστεύω οτι τσαμπα χρήματα ξοδευεις σε μεταφρασεις. Όλες οι υπηρεσειες στη Σουηδία συνεργάζονται με μεταφραστες. Η επισημη μεταφραση για αυτους (τις Σουηδικές υπηρεσιες εννοω) ειναι από τους δικους τους μεταφραστες. Αν εσυ κάνεις μεταφραση με "αποστιλ" πάλι θα πάει σε αυτους για να επιβεβαιώσουν οτι είναι γνήσια. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο λοιπον. Οπότε τι κάνεις? Τους δίνεις τα γνήσια Ελληνικά έγγραφα, τα βγάζουν φωτοτυπίες και τα στέλνουν στους μεταφραστές.
Από εκει και πέρα περιμένεις την απάντηση του αιτήματος σου που θα είναι πολυ ποιο γρήγορη από οσο έχεις συνηθήσει στην Ελλάδα.

sophiavl
20.08.2012, 21:40
Hej! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τις μεταφράσεις εγγράφων και συγκεκριμένα για τη Σφραγίδα της Χάγης. Γνωρίζει κάποιος αν απαιτείται κατά λέξη μετάφραση της Σφραγίδας της Χάγης ή αρκεί η απλή αναφορά ότι το έγγραφο φέρει Σφραγίδα της Χάγης με αριθμο..., ημερομηνία... ; Το ψάχνουμε με τη μεταφράστριά μου, αλλά οι γνώμες διίστανται και προβληματιζόμαστε τι πρέπει να κάνουμε.
Όπως ανέφερα, τις μεταφράσεις θα τις κάνω σε μεταφράστρια - δικηγόρο. Απαιτείται και σφραγίδα από το Δικηγορικό Σύλλογο; Tack!

Georgia2012,καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα.
Θα σου αναφέρω ακριβώς πως μεταφράζεται η σφραγίδα της Χάγης από το υπουργείο εξωτερικών:

"Apostille (Convention de La Haye du 5/10/1961,no.πρωτόκολο ,date:τάδε ,singed and sealed by:Decentralized Administration of Attica)

ελπίζω να βοήθησα,αν και δεν ξέρω για πια χώρα χρειάζεσαι τις μεταφράσεις,αυτή που σου ανέφερα είναι για Αυστραλία,ελπίζω να βοήθησα!!

Georgia2012
20.08.2012, 21:45
Σε ευχαριστώ georgeman. Αν είναι έτσι, λέω να αποφύγω τη μετάφραση για να γλυτώσω και χρήμα και χρόνο.
sophiavl σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

marilena88
21.08.2012, 00:30
ok αλλα κατι τέτοιο δεν παίζει.. ωστοσο οπως ειδα κ παραπανω ερχομαι βρισκω δουλεια πρώτα ο θεός κ μετα μπορω να βγάλω προσωπικό αριθμό ετσι? οσο για την ασφάλεια για όσο καιρο θα είμαι εκεί χωρίς δουλειά κ ασφάλεια θα εχω την ευρωπαικη κάρτα υγείας! είναι λάθος οι πληροφορίες μου

Γινεται να πάρεις άδεια παραμονής με χρήματα (γύρω στα 15.000 ευρώ τον χρόνο και άτομο) αλλά θέλει και γενική ασφάλιση από Ελλάδα μέσω του εντύπου S1 από τον ασφαλιστικό σου οργανισμό. Τυχόν ιδιωτική ασφάλιση θα πρέπει να καλύπτει όταν είσαι στο εξωτερικό να έχεις δικαίωμα ιατροφαρμακευτικής και νοσοκομειακής περίθαλψης.

sokratis-salonika
21.08.2012, 00:34
δηλαδη να μην μεταφρασω και εγω τα διαφορα εγγραφα δλδ. πιστοποιητικα,πτυχια,ληξια ρχικες πραξεις και οτι αλλο εγγραφο θα χρειαζοταν? ειμαι ετοιμος να τα στειλω για μεταφραση και ειναι αρκετα...
γιΑ πειτε μου αν ειναι να μην το ξεκινησω και μου φυγουν τζαμπα ενα καρο ευρω!
η αληθεια παντως ειναι οτι στην εφορια δεχτηκαν ελληνικα εγγραφα τον ιουλιο που ημουν επανω χωρις να μου πουν το παραμικρο και εκδοθηκαν οι προσωπικοι αριθμοι κι ολας χωρις το παραμικρο προβλημα!

ευανθια
21.08.2012, 01:03
Παιδιά θεωρώ ότι πτυχία , απολυτήρια λυκείου κλπ καλύτερα να τα μεταφράσετε ελλάδα γιατί εδώ στοιχίζουν ακριβά. Άυτά καλύτερα να τα έχετε μεταφρασμένα .

Οι ληξιαρχικές πράξεις που είχα δώσει στην εφορία για τα νούμερα παρόλο που τα είχα μεταφρασμένα , εκτος απο την ληξιαρχικη γέννησης του γιού μου , αυτοί πήραν τα πρωτότυπα ελληνικά , πήραν και τις μεταφράσεις , όσες είχα , αλλά αυτοί τα ξαναμεταφράζουν για να διαπιστώσουν ότι είναι αληθή .

Νεομετανάστρια
21.08.2012, 05:55
Καλημερα και απο εμενα

Το πτυχιο μου, στο οποιο εβαλα την σφραγιδα Χαγης, το εδωσα σε επισημη μεταφραστρια Σουηδικων (βαζει στο εγγραφο και μια στρογγυλη σφραγιδα που πιστοποιει την ιδιοτητα της αυτη...)
Μετεφρασε την σφραγιδα στα σημεια που ειχε Ελληνικα μονο...
Βεβαια δεν ειδα και κανεναν να την απαιτει την σφραγιδα...
Και καλο ειναι να ξερεις και πως διατυπωνεται αυτο που εχεις σπουδασει στην Ελλαδα οταν θα ερθεις στην Σουηδια....

Για το δευτερο ερωτημα τωρα , εαν αξιζει ή οχι να τα μεταφρασεις απο Ελλαδα τα εγγραφα σου, θα ελεγα οτι καλο ειναι το πτυχιο σου εαν θελεις να του κανεις αναγνωριση να το εχεις μεταφρασει ειτε στα Σουηδικα ειτε στα αγγλικα γιατι απαιτειται απο το hogskoleverket.

Georgia2012
21.08.2012, 13:16
Ευχαριστώ Νεομετανάστρια.

marilena88
21.08.2012, 23:23
Καλησπέρα και πάλι! Μπορεί κάποιος να μου πεί τι δικαιολογητικά πρέπει ν έχω μαζί μου για την έκδοση του προσωπικού αριθμού αλλα και γενικά τι έγγραφα μπορεί να μου ζητηθούν απο διάφορες υπηρεσίες?? Πιστεύω ότι καλό θα ήταν να τα έχω μετεφρασμένα απο Ελλάδα έτσι? Και κάτι ακόμη εχω διαβάσει εδω που μιλάτε για την περιβόητη σφαγίδα της χάγης και δεν έχω καταλάβει ακριβως περι τίνος πρόκειται και αν πρέπει και ποια έγγραφα να την έχουν..

Ευχαριστώ πολύ!!!

skonto
22.08.2012, 12:50
Καλημέρα Μαριλένα. Εμένα για να πάρω προσωπικό αριθμό μου χρειάστηκε η βεβαίωση πρόσληψης απο τον εργοδότη ( σαν μόνιμος ) και το διαβατήριό μου. Τότε ( Γενάρης ) χρειάστηκε να υπογράψει και σε ένα έντυπο που δώθηκε απο την εφορία και το άτομο που δήλωνε πως με φιλοξενούσε, για να πιστοποιηθεί η διεύθυνση κατοικίας.

Σπύρος

marilena88
22.08.2012, 16:18
Σ'ευχαριστώ πολύ Σπύρο για τις πληροφορίες! Να'σαι καλά!

debby2012
22.08.2012, 18:12
Καλησπέρα παιδιά,
εγω όταν κατέθεσα χαρτια στο skaterverket δεν μου ζητησαν υπγραφή για το σπιτι που έμενα. Εδωσα διαβατήριο, προσληψη (στην οποία αναγραφόταν η διεύθυνσή μου και συμπλήρωσα ένα δικό τους έντυπο που μαζί με άλλα στοιχεία ξαναέγραψα τ διεύθυνση. Ελέγχουν στον υπολογιστή τους πόσοι είναι δηλωμένοι στη διεύθυνση. Εγώ δεν θυόμουν τον αριθμό του διαμερίσματος και μου το βρήκε η υπάλληλος χτυπώντας το όνομα που είχα δηλώσει c/o. Εκεί θέλει λίγη προσοχή, αν δεν εχει το όνομά σου στην πόρτα πρέπει να βάλεις c/o το όνομα που γραφει απ εξω για να σε βρεί ο ταχυδρόμος.
Όσο για τις μεταφράσεις, τους έδωσα όλα τα χαρτιά στα Ελληνικά (οικογενειακής κατάστασης, γέννησης του παιδιού κλπ) και ακόμη είναι στον μεταφραστή. Στο skater που κατέθεσα και στις ημερομηνίες που πήγα, είχαν άδεια πολλοί υπάλληλοι και τα έδωσαν σε εξωτερικούς μεταφραστές. Αυτό μάλλον εξαρτάται από την περιοχή.
Δέσποινα

Georgia2012
28.08.2012, 22:28
Σε περίπτωση που κάποιος βρει δουλειά με σύμβαση για 6ωρο (για ένα χρόνο), υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί από το skatteverket και αποδεικτικό ότι έχει τα χρήματα για να καλύπτει τα εξοδά του. Αν ναι, ξέρει κανείς τι ποσό περίπου απαιτείται και αν αρκεί πρόσφατη βεβαίωση από τράπεζα ή χρειάζεται να τους προσκομίσουμε και βιβλιάριο καταθέσεων;

skonto
28.08.2012, 22:44
Συνήθως με σύμβαση 6ωρου με ( το βασικό θεωρητικά ) των 110 κορωνών για 22 εργάσιμες, άρα περίπου στις 10.000 κορώνες το μήνα ( περίπου 1.200 ευρώ για να καταλαβαίνεις ) , παίρνεις τα νούμερα.

Σπύρος

georgeman
28.08.2012, 23:12
Συνήθως με σύμβαση 6ωρου με ( το βασικό θεωρητικά ) των 110 κορωνών για 22 εργάσιμες, άρα περίπου στις 10.000 κορώνες το μήνα ( περίπου 1.200 ευρώ για να καταλαβαίνεις ) , παίρνεις τα νούμερα.

Σπύρος

6 ώρες Χ 22 ημέρες Χ 110 κορωνες = 14520!!!

Νομίζω οτι απο προχθές που εστειλες τα εισητήρια το μυαλό σου είναι στις 15 Δεκεμβρίου !!!

kelaino
29.08.2012, 00:04
[QUOTE=georgeman;52831]6 ώρες Χ 22 ημέρες Χ 110 κορωνες = 14520!!!

Νομίζω οτι απο προχθές που εστειλες τα εισητήρια το μυαλό σου είναι στις 15 Δεκεμβρίου !!!

Τόσο βγαίνει, γύρω στο δεκαχίλιαρο, μετά τις κρατήσεις.