Announcement

Collapse
No announcement yet.

Θετικά της Σουηδίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Θετικά της Σουηδίας

    Θα ήθελα όλοι όσοι έχουν να αφηγηθούν θετικές εμπειρίες για τη ζωή στη Σουηδία να τις μεταφέρουν εδώ. Οτιδήποτε, από ένα χαμόγελο που εισέπραξαν ως την ικανοποίηση που ένιωσαν σε μια δημόσια υπηρεσία που είχαν σωστή αντιμετώπιση. Από ένα όμορφο τοπίο ως μια όμορφη βραδιά διασκέδασης.

    #2
    - Φυσική ομορφιά (πεδιάδες, δάση, λίμνες, χιονισμένα τοπία, και ήλιος μέχρι τις 12 το βράδυ τα καλοκαίρια).

    - Το ότι όλοι μιλούν στον ενικό και με το όνομά τους (χωρίς να χρησιμοποιούν κάποιο τίτλο π.χ. κύριος/κυρία).

    - Δεν συζητούν τα προσωπικά των άλλων και δεν κάνουν αδιάκριτες ερωτήσεις.

    - Δεν στριμόχνωνται στις δημόσιες υπηρεσίες όταν λειτουργεί το χαρτάκι για να πάρουν σειρά και περιμένουν υπομονετικά.

    - Όλες οι υπηρεσίες τους γίνονται μέσω internet και κινητού τηλεφώνου. Μάλιστα, όταν πληρώνεις λογαριασμό στην τράπεζα, και όχι μέσω internet, πληρώνεις παραπάνω (αλλά όταν χρησιμοποιείς την υπηρεσία πληρωμής μέσω internet χρεώνεσαι ένα ποσό κάθε χρόνο από την τράπεζά σου).

    - Αυτόματα διόδια στη Στοκχόλμη: Περνάς κανονικά και σου έρχεται ο λογαριασμός διοδίων στο σπίτι (έχουν κάμερες που καταγράφουν τον αριθμό κυκλοφορίας κατα την είσοδο-έξοδο).

    - Snus, για όσους θέλουν να κόψουν το κάπνισμα.

    - Εύκολη γλώσσα εάν μιλάτε καλά αγγλικά, και ακόμα ευκολότερη εάν μιλάτε γερμανικά (έχουν την ίδια γλωσσική ρίζα -Germanic-). Όταν μάθετε σουηδικά θα καταλαβαίνετε και νορβηγικά, μιας και μοιάζουν πάρα πολύ.

    - Πιο 'όμορφη' γλώσσα από τα γερμανικά στο άκουσμά της.

    - Δωρεάν μαθήματα σουηδικών για όλα τα επίπεδα.

    - Όταν πιάνεις δουλειά είναι δύσκολο να τη χάσεις.

    - Αρκετά αεροδρόμια, εκτός του κεντρικού της Στοκχόλμης, που καλύπτουν διάφορες πόλεις από Αθήνα με 1 στάση στο ενδιάμεσο.

    - Κορώνες και όχι ευρώ.

    Comment


      #3
      Γεια σας, είμαι νεοφερμένος, έχω μόλις μία εβδομάδα με την οικογένεια μου στο Malmö. Μετά από προετοιμασία αρκετών μηνών είμαστε πλέον Σουηδία.
      Οι εντυπώσεις μας μέχρι στιγμής είναι όλες θετικές, δεν ξέρω εάν εμείς είμαστε τυχεροί και μας τυχαίνουν καλοί άνθρωποι, άλλα είναι όλοι πολλοί ευγενικοί και πολλοί εξυπηρετικοί και όλοι μα όλοι μιλάνε αγγλικά από τον οδηγό του λεωφορείου μέχρι τον υπάλληλο στο μανάβικο.
      Μία εμπειρία μου, πήγα στην τράπεζα Nordea για να αλλάξω τα ευρώ και τους ρωτάω ποια είναι η τιμή συναλλάγματος και έαν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση για την συναλλαγή, και η ευγενέστατη υπάλληλος αφού μου λέει την ισοτιμία με ενημερώνει ότι η συναλλαγή χρεώνετε με 50 κορώνες και τότε είναι που μου λέει ότι είναι καλύτερα να πάω στην Forex γιατί έχει χαμηλότερη χρέωση.
      Καλό?
      Είναι σαν να πας στην Alpha Bank και να σου πουν πήγαινε καλύτερα στην Eurobank (τυχαία τα ονόματα) γιατι έχουν καλύτερες χρεώσεις.

      Comment


        #4
        Καλοστεριωμένος. Και Καλά Χριστούγεννα !

        Άντε και εγώ μετράω ανάποδα τις μέρες. Η Forex που μας είπες είναι τοπική τράπεζα ή κέντρο ανταλλαγής συναλάγματος ?

        Και μιας και άρχισες και μας γλύκανες πές μας και άλλα !

        Βρήκες δουλειά ? Αν βρήκες πως είναι το περιβάλλον εργασίας ? Ευχάριστο ή όπως εδώ που επικρατεί μεσαίωνας μπας και κάνεις κάποιο λάθος και σου πάρει άλλος τη θέση. Οι συγκοινωνίες ? Απο κόσμο ? Στριμωγμένοι όπως εδώ ? Που περνά το λεωφορείο και δε σταματά ? Μποτιλιαρίσματα, κορναρίσματα ?.

        Με το χιόνι ( έμαθα πως έριξε κάμποσο ) τι γίνεται ? Έχετε άλλα παπούτσια με καρφάκια ? Εδώ ρώτησα απο περιέργεια, σε ένα μαγαζί με αθλητικά και είδη σκί και μου είπε μία τιμή κοντά στα 270 ευρώ και κόντεψα να πέσω κάτω.

        Comment


          #5
          Originally posted by slado View Post
          Γεια σας, είμαι νεοφερμένος, έχω μόλις μία εβδομάδα με την οικογένεια μου στο Malmö. Μετά από προετοιμασία αρκετών μηνών είμαστε πλέον Σουηδία.
          Οι εντυπώσεις μας μέχρι στιγμής είναι όλες θετικές, δεν ξέρω εάν εμείς είμαστε τυχεροί και μας τυχαίνουν καλοί άνθρωποι, άλλα είναι όλοι πολλοί ευγενικοί και πολλοί εξυπηρετικοί και όλοι μα όλοι μιλάνε αγγλικά από τον οδηγό του λεωφορείου μέχρι τον υπάλληλο στο μανάβικο.
          Μία εμπειρία μου, πήγα στην τράπεζα Nordea για να αλλάξω τα ευρώ και τους ρωτάω ποια είναι η τιμή συναλλάγματος και έαν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση για την συναλλαγή, και η ευγενέστατη υπάλληλος αφού μου λέει την ισοτιμία με ενημερώνει ότι η συναλλαγή χρεώνετε με 50 κορώνες και τότε είναι που μου λέει ότι είναι καλύτερα να πάω στην Forex γιατί έχει χαμηλότερη χρέωση.
          Καλό?
          Είναι σαν να πας στην Alpha Bank και να σου πουν πήγαινε καλύτερα στην Eurobank (τυχαία τα ονόματα) γιατι έχουν καλύτερες χρεώσεις.
          Καλωσορισες !!!!! Καλη αρχη στο καινουργιο σας ξεκινημα. Ευχομαι ο καινουργιος χρονος να σας φερει ολα αυτα που επιθυμειτε στην καινουργια σας χωρα !!!!!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #6
            Μπράβο slado, όλα καλά να σας πάνε στη νέα σας χώρα. Χαίρομαι πολύ που έχετε θετικές εμπειρίες, πάντα έτσι σας εύχομαι να είναι!

            Comment


              #7
              Originally posted by slado View Post
              Γεια σας, είμαι νεοφερμένος, έχω μόλις μία εβδομάδα με την οικογένεια μου στο Malmö. Μετά από προετοιμασία αρκετών μηνών είμαστε πλέον Σουηδία.
              Οι εντυπώσεις μας μέχρι στιγμής είναι όλες θετικές, δεν ξέρω εάν εμείς είμαστε τυχεροί και μας τυχαίνουν καλοί άνθρωποι, άλλα είναι όλοι πολλοί ευγενικοί και πολλοί εξυπηρετικοί και όλοι μα όλοι μιλάνε αγγλικά από τον οδηγό του λεωφορείου μέχρι τον υπάλληλο στο μανάβικο.
              Μία εμπειρία μου, πήγα στην τράπεζα Nordea για να αλλάξω τα ευρώ και τους ρωτάω ποια είναι η τιμή συναλλάγματος και έαν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση για την συναλλαγή, και η ευγενέστατη υπάλληλος αφού μου λέει την ισοτιμία με ενημερώνει ότι η συναλλαγή χρεώνετε με 50 κορώνες και τότε είναι που μου λέει ότι είναι καλύτερα να πάω στην Forex γιατί έχει χαμηλότερη χρέωση.
              Καλό?
              Είναι σαν να πας στην Alpha Bank και να σου πουν πήγαινε καλύτερα στην Eurobank (τυχαία τα ονόματα) γιατι έχουν καλύτερες χρεώσεις.
              Ολα θα πανε καλα....γιατι γι αυτο ανεβηκες!!! οι πρωτες μερες ,ειναι μερες ανιχνευσης οποτε θα δεις το καινουργιο σου περιβαλλον και μετα ειναι μερες αγωνα και τρεξιματος.
              Ολα θα πανε πολυ καλα ομμως

              Comment


                #8
                Originally posted by skonto View Post
                Καλοστεριωμένος. Και Καλά Χριστούγεννα !

                Άντε και εγώ μετράω ανάποδα τις μέρες. Η Forex που μας είπες είναι τοπική τράπεζα ή κέντρο ανταλλαγής συναλάγματος ?

                Και μιας και άρχισες και μας γλύκανες πές μας και άλλα !

                Βρήκες δουλειά ? Αν βρήκες πως είναι το περιβάλλον εργασίας ? Ευχάριστο ή όπως εδώ που επικρατεί μεσαίωνας μπας και κάνεις κάποιο λάθος και σου πάρει άλλος τη θέση. Οι συγκοινωνίες ? Απο κόσμο ? Στριμωγμένοι όπως εδώ ? Που περνά το λεωφορείο και δε σταματά ? Μποτιλιαρίσματα, κορναρίσματα ?.

                Με το χιόνι ( έμαθα πως έριξε κάμποσο ) τι γίνεται ? Έχετε άλλα παπούτσια με καρφάκια ? Εδώ ρώτησα απο περιέργεια, σε ένα μαγαζί με αθλητικά και είδη σκί και μου είπε μία τιμή κοντά στα 270 ευρώ και κόντεψα να πέσω κάτω.

                Και χιονι αρκετο,αλλα και παγο παρα πολυ εχει.
                Για τα παπουτσια κανω ιδιαιτερη αναφορα και σε αλλο θεμα,υπαρχουν ειδικα μποτακια με καρφακια που ανοιγουν και κλεινουν,με δοντακια κλπ,τα οποια ξεκινανε οι τιμες απο 39 ναι 39,ευρω!
                Οσο για Forex ,ειναι ανταλλακτηρια Συναλλαγματος,και ειναι διεθνη αλυσιδα.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by antogeor View Post

                  Και χιονι αρκετο,αλλα και παγο παρα πολυ εχει.
                  Για τα παπουτσια κανω ιδιαιτερη αναφορα και σε αλλο θεμα,υπαρχουν ειδικα μποτακια με καρφακια που ανοιγουν και κλεινουν,με δοντακια κλπ,τα οποια ξεκινανε οι τιμες απο 39 ναι 39,ευρω!
                  Οσο για Forex ,ειναι ανταλλακτηρια Συναλλαγματος,και ειναι διεθνη αλυσιδα.
                  Ωραιο το χιονι αλλα αυτος ο παγος μου εχει σπασει τα νευρα
                  να συμπληρωσω οτι στα φαρμακεια υπαρχουν καρφακια που μπορεις να τα τοποθετησεις κατω απο τα παπουτσια και στοιχιζουν αν θυμαμαι καλα 10 με 15 ευρω. προσοχη antogeor μην φαμε καμμια γλιστρα και σπασουμε κανενα χερι η ποδι
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Ωραιο το χιονι αλλα αυτος ο παγος μου εχει σπασει τα νευρα
                    να συμπληρωσω οτι στα φαρμακεια υπαρχουν καρφακια που μπορεις να τα τοποθετησεις κατω απο τα παπουτσια και στοιχιζουν αν θυμαμαι καλα 10 με 15 ευρω. προσοχη antogeor μην φαμε καμμια γλιστρα και σπασουμε κανενα χερι η ποδι
                    Εχω παρει μποτακια με μεγαλο δοντακι απο κατω που ανοιγει οταν εχει παγο.....και σημερα χρειαστηκε να το ανοιξω, ενιωσα σαν ορειβατης στην ....ευθεια!!!!!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by antogeor View Post
                      Εχω παρει μποτακια με μεγαλο δοντακι απο κατω που ανοιγει οταν εχει παγο.....και σημερα χρειαστηκε να το ανοιξω, ενιωσα σαν ορειβατης στην ....ευθεια!!!!!
                      Ωραια θα παω να παρω κιεγω . σημερα παραλιγο να φαω τουμπα
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by skonto View Post
                        Καλοστεριωμένος. Και Καλά Χριστούγεννα !

                        Άντε και εγώ μετράω ανάποδα τις μέρες. Η Forex που μας είπες είναι τοπική τράπεζα ή κέντρο ανταλλαγής συναλάγματος ?

                        Και μιας και άρχισες και μας γλύκανες πές μας και άλλα !

                        Βρήκες δουλειά ? Αν βρήκες πως είναι το περιβάλλον εργασίας ? Ευχάριστο ή όπως εδώ που επικρατεί μεσαίωνας μπας και κάνεις κάποιο λάθος και σου πάρει άλλος τη θέση. Οι συγκοινωνίες ? Απο κόσμο ? Στριμωγμένοι όπως εδώ ? Που περνά το λεωφορείο και δε σταματά ? Μποτιλιαρίσματα, κορναρίσματα ?.

                        Με το χιόνι ( έμαθα πως έριξε κάμποσο ) τι γίνεται ? Έχετε άλλα παπούτσια με καρφάκια ? Εδώ ρώτησα απο περιέργεια, σε ένα μαγαζί με αθλητικά και είδη σκί και μου είπε μία τιμή κοντά στα 270 ευρώ και κόντεψα να πέσω κάτω.
                        Είμαι μόλις μία εβδομάδα ακόμα δεν έχει γίνει κάτι απο δουλειά, είμαι στην εξερεύνηση ακόμα. Όλα είναι πολλή ήρεμα, κανένας δεν βιάζεται και τα λεωφορεία στην ώρα τους. Από χιόνι εδώ στον νότο τίποτα ακόμα μονό κρύο (σκούφος και γάντια μόνιμο αξεσουάρ).

                        Όταν είναι να ανέβεις πάρε τα πιο ζεστά ρούχα που έχεις για τις πρώτες μέρες και τα υπόλοιπα αγόρασε τα απο εδώ είναι πιο φθηνά και είναι κατάλληλα για τις εδώ καιρικές συνθήκες.

                        Comment


                          #13
                          Μία μικρή σύγκριση

                          Μάλλον τα λόγια είναι περιττά.

                          Απο το επίσημο στόμα του δημάρχου Λευκάδας.

                          Η Ελλάδα και το σουηδικό πρότυπο « Μετάβαση σε μια πράσινη Ελλάδα 2010- 2020

                          Σπύρος

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by skonto View Post
                            Μάλλον τα λόγια είναι περιττά.

                            Απο το επίσημο στόμα του δημάρχου Λευκάδας.

                            Η Ελλάδα και το σουηδικό πρότυπο « Μετάβαση σε μια πράσινη Ελλάδα 2010- 2020

                            Σπύρος
                            Οντως τα λογια ειναι περιττα ....
                            Χρονια πολλα Σπυρο !
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #15
                              Χριστουγεννα χωρις χιονια στην στοκχολμη

                              Βρε παιδια σηκωθηκα το πρωι να πιω το καφεδακι μου, βγηκα στο μπαλκονι και ειδα οτι ελιωσε το λιγο χιονι που ειχε ριξει και εβγαλε και ηλιο . Χριστουγεννα χωρις χιονι ? σνιφ σνιφ
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment

                              Working...
                              X