PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπουδες στην Γερμανια

synnefaki
16.12.2011, 14:25
DAAD IC Athen - Σπουδές στη Γερμανία (http://ic.daad.de/athen/studierengr.html)

aggeloskout
14.01.2012, 18:26
γεια φιλε μου, σκεφτομαι εδω και 1 χρονο να παω γερμανια για σπουδες, εχω βρει μερικες σχολες οπως: αυτη εδω στο Αμβουργο, ενα αλλο στο Kleve εχω βρει και ενα αλλο στο duisburg-Essen. εχω ψαξει γενικα στο DAAD στο google παντου για να βρω αν το ελληνικο μου πτυχιο ειναι αρκετο ωστε να παω σε μια απο αυτες τις σχολες,αλλα δεν το εχω βρει ακομα. οποτε θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αν το πτυχιο που εχω του Τ.Ε.Ε ισοβαθμει με καποιο γερμανικο πτυχιο.και αν ναι, με ποιο? το ΤΕΕ ειναι ουσιαστικα ενα λυκειο αλλα εχεις και ειδικοτητα,δηλαδη κωμμοτικη,πληροφορικη κ.ο.κ, και αφου τελειωσεις εχεις δικαιωμα να δωσεις πανελληνιες για να σουδασεις σε ΤΕΙ (οχι ΑΕΙ). αυτο το γραφω σε περιπτωση που δν γνωριζεις τιναι το ΤΕΕ. αν γνωριζεις με ποιο γερμανικο πτυχιο αντιστοιχει το ΤΕΕ , παρακαλω πες μου. Ευχαριστω

mikael
15.01.2012, 20:21
έχει κάνει κάποιος μηχανικός μεταπτυχιακό σε γερμανικό πανεπιστήμιο? παρακαλώ χρειάζομαι βοήθεια

synnefaki
16.01.2012, 10:02
γεια φιλε μου, σκεφτομαι εδω και 1 χρονο να παω γερμανια για σπουδες, εχω βρει μερικες σχολες οπως: αυτη εδω στο Αμβουργο, ενα αλλο στο Kleve εχω βρει και ενα αλλο στο duisburg-Essen. εχω ψαξει γενικα στο DAAD στο google παντου για να βρω αν το ελληνικο μου πτυχιο ειναι αρκετο ωστε να παω σε μια απο αυτες τις σχολες,αλλα δεν το εχω βρει ακομα. οποτε θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αν το πτυχιο που εχω του Τ.Ε.Ε ισοβαθμει με καποιο γερμανικο πτυχιο.και αν ναι, με ποιο? το ΤΕΕ ειναι ουσιαστικα ενα λυκειο αλλα εχεις και ειδικοτητα,δηλαδη κωμμοτικη,πληροφορικη κ.ο.κ, και αφου τελειωσεις εχεις δικαιωμα να δωσεις πανελληνιες για να σουδασεις σε ΤΕΙ (οχι ΑΕΙ). αυτο το γραφω σε περιπτωση που δν γνωριζεις τιναι το ΤΕΕ. αν γνωριζεις με ποιο γερμανικο πτυχιο αντιστοιχει το ΤΕΕ , παρακαλω πες μου. Ευχαριστω

θα πας να κανεις μια ωραια ωραια μεταφραση το πτυχιο σου και μετα θα απευθυνθεις στο Auslandsamt της σχολης σου ή και μεσω γραμματειας το παραπεμπουν αυτοι στο αρμοδιο τμημα της σχολης.
Θα γραψεις μια συνοδευτικη επιστολη οπου θα κανεις αιτηση για αναγνωριση ή απευθειας στην σχολη ή στο αρμοδιο Regierungspraesidium του κρατιδιου που θελεις να πας. τις διευθυνσεις θα της βρεις στο Anabin Homepage (http://www.anabin.de)
εκει που λεει Zeugnisanerkennung
Επικοινωνεις μαζι τους κανεις αιτηση στην σχολη που θελεις και αυτοι μετα σου λενε αν το αναγνωριζουν και κατα ποσο και αν χρειαζεται να κανεις κατι για την αναγνωριση κτλ...Παντως αν ενδιαφερεσαι για μεταπτυχιακο καλυτερα να απευθυνθεις απευθειας στην σχολη που θελεις να το κανεις με μεταφρασμενο το πτυχιο και τα points που εχεις να αναγραφονται μεσα.
Στην τελικη το Dekanat της σχολης αποφασιζει μονο του αν σε δεχτει για μεταπτυχιακο
Απαραιτητη προυποθεση να ξερεις τα γερμανικα σε επιπεδο C1
στην σχολη εχει και προπαρασκευαστικα τμηματα για αναλογη εξεταση της γλωσσας για να παρεις το πιστοποιητικο

synnefaki
16.01.2012, 10:05
έχει κάνει κάποιος μηχανικός μεταπτυχιακό σε γερμανικό πανεπιστήμιο? παρακαλώ χρειάζομαι βοήθεια

να απευθυνθεις στην σχολη που σε ενδιαφερει με μεταφρασμενο πτυχιο για αιτηση αναγνωρισης και αιτηση για θεση μεταπτυχιακου.

mikael
16.01.2012, 10:46
να απευθυνθεις στην σχολη που σε ενδιαφερει με μεταφρασμενο πτυχιο για αιτηση αναγνωρισης και αιτηση για θεση μεταπτυχιακου.
ευχαριστω

aggeloskout
16.01.2012, 23:12
ευχαριστω για την απαντηση σου. για bachelor ενδιαφερομαι.και οχι γερμανικο τμημα αλλα αγγλοφωνο.σε ευχριστω πολυ για τις πληροφοριες

dimis 35
12.02.2012, 22:23
Καλησπερα μια ερωτηση .Θα ανεβω γερμανια για δουλεια μαζι μου θα ανεβει και ι κορη μου η οποια τελειωνει φετος το λυκειο εδω πως γινετε με τα πανεπιστημια επανω με το θεμα της γλωσσας κτλ.Ευχαριστω

kosofos
04.03.2012, 20:26
Καλησπέρα σας,
Ανοίγω αυτό το καινούργιο post για να πληροφορήσω όσο μπορώ και εγώ κάποια πατριωτάκια.
Θα απευθυνθώ κατα κύριο λόγο σε άτομα της ηλικίας μου 25-30 που έχουνε ένα πτυχίο στα χέρια τους και στην Ελλάδα δεν μετράει τίποτα. Η δικιά μου ιστορία.
Έχω πτυχίο φυσικής και εργαζόμουν στην Έλλαδα για 1 χρόνο σε πολύ καλή θέση και ένα πρωί την έχασα με δικαιολογία ότι είμαι πολύ νέος. Ήταν η χειρότερη δικαιολογία που έχω ακούσει στην ζωή μου. Μετά απο προσπάθεια ενός μήνα να βρώ εργασία χωρίς απόκριση σε κάτι σοβαρό, πήρα την απόφαση ότι τέρμα για μένα αυτή η άθλια χώρα. Χωρίς γνωστούς, χωρίς τίποτα πήρα την απόφαση μαζί με την γυναίκα μου να έρθουμε Γερμανία.
Στην Ελλάδα τα είχα όλα σπίτι δικό μου χωρίς ενοίκια, αυτοκίνητο...Τα παράτησα γιατί δεν είχα το βασικότερο. Ελπίδα...!
Στην αρχή ήθελα να κοιτάξω για εργασία αλλά κατάλαβα πολύ γρήγορα ότι τα πράματα δεν είναι τόσα απλά για κάτι καλό. Η επιλογή ήταν σε εστιατόρια κάτι που προσωπικά δεν το ήθελα για πολλούς λόγους. Μίλησα με κάποιους ανθρώπους μέσα σε chat και μου είπαν ότι καλύτερος τρόπος για να έρθεις είναι για μάστερ και όντως έτσι είναι και θα εξηγήσω μετα. (Στην Γερμανία δεν πληρώνεις)
Η επόμενη επιλογή μεταπτυχιακό. Χώρις γνώση της Γερμανικής γλώσσας έψαξα στο DAAD για μεταπτυχιακό στα αγγλικά. Στο θέμα της πόλης έπεξε ένα ρόλο που υπάρχουν περισσότεροι Έλληνες αλλά δεν είναι σημαντικό. Πιστέψτε με, λίγοι θα σε βοηθήσουν απλά όταν πάς κάπου με πολλούς έλληνες νοιώθεις ότι θα πάω και σε ένα μαγαζί δικό μας. Επιλογή Wuppertal και μεταπτυχιακό csis.uni-wuppertal.de.
Η εμπειρία μετά το πρώτα εξάμηνο φανταστική. Η μέρα με την νύχτα με την εκπέδευση της Ελλάδος.
Τώρα στην επεξήγηση της επιλογής:
Στην Γερμανία μετράνε πολύ τα χαρτιά που έχεις σε κοινωνικό, σε μισθολογικό, σε εργασιακό επίπεδο. Να σκεφτείς όταν κάνεις παιδί και πάς να το δηλώσεις στο δήμο αν έχεις μάστερ πρέπει να το δηλώσεις γιατί το παιδί θεωρήται απο μορφωμένη οικογένεια. (kosofos.yooblog.com).
Ταυτόχρονα σαν παρακολουθώ εντατικά μαθήματα γερμανικών μαζί με την γυναίκα μου (που έχει τα ίδια δικαιώματα με εμένα στο πανεπιστήμιο) στο πανεπιστήμιο του Wuppertal. Θετικότατες εντυπώσεις!

Μέσα στο 1,5 χρόνια που κρατάει το μάστερ έχω την ευκαιρία να γνωρίσω την ζωή, την γλώσσα (Γερμανικα, Αγγλικα), να μιλήσω με ανθρώπους που θα μου ανοίξουν δρόμους για ένα καλύτερο μέλλον.
Για το οικονομικό ναι χρειάζετε στην αρχή να έχεις κάτι στην άκρη για τους πρώτους 6 μήνες μετά μπορείς να κυκλοφορήσεις και να κάνεις και part time με 600-700 ευρώ αφού θα έχεις μάθει και λίγα γερμανικά. Θέληση θέλει και όνειρα για ένα καλύτερο μέλλον και απο την ώρα που το έχεις κανείς δεν σε σταματά....

Συγνώμη αν σας κούρασα...Καλή δύναμη

Υ.Γ Εγώ ευχαριστώ την Γερμανία επειδή μου επέτρεψε να ονειρεύομαι ξανά για μένα και την οικογένεια μου!

milu
05.03.2012, 14:11
Κάθε άλλο παρά κουραστικός, όλη μας εδώ περιμένουμε ανυπόμονα της εντυπώσεις και εμπειρίες ιδίως από νεόφερτους!

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι η αναφορά περί “αν κάνεις παιδί και πας να το δηλώσεις στο δήμο αν έχεις μάστερ πρέπει να το δηλώσεις γιατί το παιδί θεωρείται από μορφωμένη οικογένεια. (kosofos.yooblog.com).”
Σε ποιο πλαίσιο σχετίζονται από το kosofos.yooblog.com, σε συγκεκριμένα αποδεδειγμένα?

kosofos
05.03.2012, 16:38
Κάθε άλλο παρά κουραστικός, όλη μας εδώ περιμένουμε ανυπόμονα της εντυπώσεις και εμπειρίες ιδίως από νεόφερτους!

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι η αναφορά περί “αν κάνεις παιδί και πας να το δηλώσεις στο δήμο αν έχεις μάστερ πρέπει να το δηλώσεις γιατί το παιδί θεωρείται από μορφωμένη οικογένεια. (kosofos.yooblog.com).”
Σε ποιο πλαίσιο σχετίζονται από το kosofos.yooblog.com, σε συγκεκριμένα αποδεδειγμένα?

καλησπέρα,
Για αυτούς που γνωρίζουν αγγλικά ένα πολύ καλο site είναι το howtogermany.com εκεί δίνει πληροφορίες για αυτά που γράφω. Επίσης μου το είπαν στο γραφείο που γράφτηκα όταν θα κάνουμε παιδί ότι αν οι γονείς έχουν μάστερ πρέπει να το δηλώσουν για να εγγραφεί το παιδί και παίρνεις 40 ευρώ πιο πάνω στο kindergeld. Tώρα δεν παίρνω και όρκο ότι είναι έτσι...έχουμε καιρό για αυτά.

Birth Certificate

To apply for a birth certificate you will need the following (originals and extra copies):

The record of birth document from the hospital (completed and signed)
The parents' passports
The parents' birth certificates
An official translation (in German) of your marriage license/divorce papers
Diplomas for any parent having a Master's Degree or higher

milu
06.03.2012, 00:40
Σχετικά δεν είναι και “τό θέμα” απλά μου εντυπώθηκε γιατί το ακούω πρώτη φορά ότι η μορφωμένη παίρνουνε παραπάνω επιδόματα.. κάπως παράλογο μια και ζούμε σε δημοκρατία!?

Σίγουρα και υπάρχει επιπλέον όφελος από κρατικές παροχές όπως για τη στέγαση και μητρότητα για τους σπουδαστές που γίνονται γονείς κατά τη διάρκεια της φοίτησης, αλά να παίρνεις παραπάνω λεφτά όταν έχεις ήδη τον τίτλο... μπα.. κάπου κάτι δεν..

ch07088
08.03.2012, 23:48
Θα θελα να ρωτησω και γω κατι οσον αφορα τις μετεπειτα σπουδες μου. Σκεφτομαι να κανω ενα διδακτορικο πανω στον τομεα της φαρμακευτικης βιοτεχνολογιας στο ερευνητικο κεντρο του Juelich (Juelich Forschunszentrum). Γνωριζετε τιποτα για το συγκεκριμενο ερευνητικο κεντρο??Εχω ακουσει πως ειναι πολυ καλο αλλα θα ηθελα κ τη δικη σας αποψη (οποιος γνωριζει...)Ξερετε επισης αν μετα απο το διδακτορικο αυτο θα εχω καλυτερες επιλογες στο αντικειμενο εργασιας και αν θα μπορω να διεκδικησω καλυτερες απολαβες???Να σημειωσω πως τελειωνω Χημικος Μηχανικος στην Αθηνα.

kosofos
09.03.2012, 00:21
Θα θελα να ρωτησω και γω κατι οσον αφορα τις μετεπειτα σπουδες μου. Σκεφτομαι να κανω ενα διδακτορικο πανω στον τομεα της φαρμακευτικης βιοτεχνολογιας στο ερευνητικο κεντρο του Juelich (Juelich Forschunszentrum). Γνωριζετε τιποτα για το συγκεκριμενο ερευνητικο κεντρο??Εχω ακουσει πως ειναι πολυ καλο αλλα θα ηθελα κ τη δικη σας αποψη (οποιος γνωριζει...)Ξερετε επισης αν μετα απο το διδακτορικο αυτο θα εχω καλυτερες επιλογες στο αντικειμενο εργασιας και αν θα μπορω να διεκδικησω καλυτερες απολαβες???Να σημειωσω πως τελειωνω Χημικος Μηχανικος στην Αθηνα.

kalispera,
Den mporo na se pliroforiso toso kala giati ta antikeimena mas einai diaforetika alla genika to ereunito kentro to julich einai einai ena para poli kalo ereunitiko kentro. To master pou kano exei ypograpsei mia symvasei me to Julich gia ereunitiki ergasia ton foititon. Episkeftika ton xoro prin 1 mina kai emeina entiposiasmenos. Episis douleuoun poli didaktoriki foitites ekei opos eipes kai mias kai telionis ximikos mixanikos diladi 5etes programa tha mporeseis na kaneis didaktoriko apeithias apo oso gnorizo. Prepei omos prota na epilekseis to panepistimio kai meso autou tha pas sto Julich. Ta misthologika sou safos kai tha einai poli kalitera se periptosi apoktisis Phd. Min to vlepeis omos mono misthologika. I empeiria na ergazese se tetoia ydrimata einai monadiki. Edo pas episkeptis kai ta pezeis. Tha se symvouleua na meletisis poli kala to site tous. Kali dynami:bravo_1:

ch07088
09.03.2012, 00:42
Το κοιταω συνεχεια το σαιτ τους.Με ενδιαφερει παρα πολυ και οχι μονο μισθολογικα..Γενικα μαρεσει παρα πολυ η ερευνα κ το αντικειμενο που προανεφερα κ σε συνδυασμο με το γεγονος οτι θα πληρωνομαι γ αυτο (το ποσο δεν το ξερω), δεν υπαρχει κατι που να με κραταει ωστε να μην το κανω...Χαρηκα παρα πολυ με αυτα που μου ειπες...Γενικα εχω δει κ καποια βιντεο στο youtube και εχω επισκεφτει κ το σαιτ κ ψηνομαι πολυ,απλα ηθελα να ξερω κ το θεμα του μισθου γτ τα οικονομικα οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ περιορισμενα κ μερικες φορες πιστευω πως δεν προκειται ν βελτιωθει η κατασταση κ αγχωνομαι πολυ γ το μελλον.Γι αυτο κ κοιταω πως μπορω να πετυχω τις καλυτερες προοπτικες...Σε ευχαριστω πολυ...

kosofos
09.03.2012, 10:08
Το κοιταω συνεχεια το σαιτ τους.Με ενδιαφερει παρα πολυ και οχι μονο μισθολογικα..Γενικα μαρεσει παρα πολυ η ερευνα κ το αντικειμενο που προανεφερα κ σε συνδυασμο με το γεγονος οτι θα πληρωνομαι γ αυτο (το ποσο δεν το ξερω), δεν υπαρχει κατι που να με κραταει ωστε να μην το κανω...Χαρηκα παρα πολυ με αυτα που μου ειπες...Γενικα εχω δει κ καποια βιντεο στο youtube και εχω επισκεφτει κ το σαιτ κ ψηνομαι πολυ,απλα ηθελα να ξερω κ το θεμα του μισθου γτ τα οικονομικα οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ περιορισμενα κ μερικες φορες πιστευω πως δεν προκειται ν βελτιωθει η κατασταση κ αγχωνομαι πολυ γ το μελλον.Γι αυτο κ κοιταω πως μπορω να πετυχω τις καλυτερες προοπτικες...Σε ευχαριστω πολυ...

kalimera,
se apopsi misthou grafoun to akoloutho:
• Salary and social benefits in conformity with the provisions of the Collective Agreement for the Civil Service (TVöD)

Episis den ksero an gnorizeis oti genika oi Phd foitites apo oso toulaxiston ksero apo autous pou exo dei sto panepistimio kai exo milisi, synithos plirononte kai ergazonte ekparadromis sti biomixania kai stin ereuna oso kai sto panepistimio. Diladi exeis kata kyrio logo ergazese se ena tomea ston opoio tha doseis kai tin diatrivi sou sto telos. Auto pou gnorizo gia to TVöD einai gia part time 4 fore tin ebdomada perneis 750-800 euro gia full 1500 euro. Auto oso kaneis to Phd. Meta ta misthologika anevenoun arketa. iparxoun polla site pou mporeis na tsekareis...misthos sta germanika=Gehalt, Brutto=meikta kai netto=kathara.:bravo_1:

sou paratheto kapoia site gia meleti ton mistologikon TVöD. To klimakio master einai E14-E15 kai Phd E15 meta tin apoktisi einai E15U (einai +kapoia xrimata apo ereuna). Stin pano grammi ta xronia proypiresias. (stufen)

-oeffentlicher-dienst.info/c/t/rechner/tvoed/vka-west?id=tvoed-vka-west-2009&matrix=1

-oeffentlichen-dienst.de/entgelttabelle (2012)

-de.wikipedia.org/wiki/Tarifvertrag_f%C3%BCr_den_%C3%B6ffentlichen_Dienst

P.S :Episis ektos apo to julich iparxoun kai polla ereunitika kentra ton farmakeutikon etairion. Gia paradeigma edo sto wuppertal einai to ergostasio tis Bayer, Se oles tis perioxes iparxoun antistoixa

ch07088
09.03.2012, 14:49
Σε ευχαριστω πολυ...Θα κατσω να τα δω πιο αναλυτικα αυτα που μου ετσειλες...:thanks_
Αν κανω (που μαλλον αυτο θα κανω)διδακτορικο, θα κοιταξω στο Juelich γτ δουλευει στο Aachen ο αδερφος μου και θα μοιραζομαστε τα εξοδα διαμονης κ καταλαβαινεις οτι θα ειναι πιο συμφερον κ γ τους 2.Εκτος αυτου, υπαρχουν κ 2 φιλοι του Ελληνες που ειναι ερευνητες εκει, οποτε η μεταβαση για μενα θα ειναι πιο ομαλη...O ενας εξ αυτων δουλευει κ σε ενα αντικειμενο που με ενδιαφερει, οποτε αν καταληξω σε αυτο το αντικειμενο κ γω, μου ειπε πως υπαρχει η δυνατοτητα να με παρει κ στην ομαδα του. Γι αυτο δεν σκεφτομαι το Wuppertal. Εχω ψαξει πολλες εταιρεις κ κυριως φαρμακευτικες στη Γερμανια κ εχω δει πως υπαρχουν παρα πολλές σε πολλά μέρη, όπως κ στο Wuppertal οπως ειπες.Απλα λογω των εξοδων θα κοιταξω κατι κοντα στο Aachen. Σε χιλιοευχαριστω γ το χρονο σ κ που εψαξες κ βρηκες αυτα γ μενα...Να σαι καλα. Τωρα θα κατσω να τα δω αναλυτικοτερα. Μου ανεβαζετε το ηθικο με αυτα που μου γραφετε γ τις μετεπειτα δυνατοτητες που θα εχω...Εγω νομιζα πως θα ειναι εξισου δυσκολο με εδω(πριν την κριση) να εκτιμησει καποιος το διδακτορικο μου κ να πληρωνομαι ισαξια αυτου...Μου ελεγε βεβαια ο αδερφος μου πως λεω μ@@@@ίες κ πως οι ευκαιριες ειναι πολλες αλλα οπως καταλαβαινετε με αυτην την κατασταση που επικρατει εδω μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω πως θα ρθουν καλυτερες μερες...Ευχαριστω παρα πολυ κ να συνεχισετε ν βοηθατε γτ αν το φανταζομαι εγω δυσκολο που ειμαι κ μονη μ κ εχω και εναν ανθρωπο(τον αδερφο μ)να με βοηθησει, φανταστειτε αυτους που εχουν οικογενεια.!!!!!Καλο κουραγιο σε ολους που αποφασιζουν να γυρισουν σελιδα στη ζωη τους και σε ευχαριστω κ παλι γ τις πληροφοριες που μου εδωσες....!!!

kosofos
14.03.2012, 00:27
Θα ήθελα να κάνω μια αναφορά για τις μισθολογικές διαφορές, Πτυχιούχων και μή:

ΕΛΛΑΔΑ:

Αυτή είναι η νέα συλλογική σύμβαση εργασίας απο 14.02.2012 με τα κατώτα ημερομίσθια

http://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=128975756
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=127370&catid=3
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yGgoKiBbZE0
Το πανεπιστημιακό πτυχίο είναι +20%. Δηλ ένας νέος πτυχιούχος στην Ελλάδα θα παίρνει ΑΓΑΜΟΣ 710 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ 774 ΕΥΡΩ ΜΙΚΤΑ !!! (ηλικίας >25) Οι κρατήσεις είναι κοντά στο 20%. Στο τέλος του έτους με το ισχύον φορολογικό θα πρέπει να πληρώσει 600-700 ευρώ φόρο εισοδήματος. Δηλ αν ακόμα είναι τυχερός και παίρνει δώρο 14*620 (καθαρά)= 8680-600 φόρο περίπου 8000 τον χρόνο. (8000/12 τον μήνα 660 ευρώ)
Χαρακτηριστικά έξοδα:
Ενοίκιο>=300 ευρώ
κοινόχρηστα>=70 ευρώ
ΔΕΚΟ>=120 ευρώ (στην καλύτερη περίπτωση)
και αν έχει και μεταφορικό μέσο 200 ευρώ το χρόνο κατα μέσο όρο φόρο και 150 ευρώ έξοδα κίνησης το μήνα. Ασφάλεια >=400 ευρώ
(Δεν προσθέτα δάνεια κτλ)
Και δεν έχω βάλει και το βασικό για να ζήσει κάποιος το φαγητό...και φασόλια κάθε μέρα να τρώς 200 ευρώ το μήνα θα τα φάς.

Απλά μαθηματικά γνωρίζετε όλοι κάντε μια πρόσθεση.Το προσωπικό έλλειμα του καθενός θα έχει εκθετική μορφή...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ:

Αυτή είναι η νέα συλλογική σύμβαση εργασίας απο 01.01.2012

http://www.oeffentlichen-dienst.de/entgelttabelle.html

Για να έχουμε μια σύγκριση ο ανιδίκευτος εργάτης είναι στην κατηγορία Ε1-Ε4 (π.χ βοηθός κουζίνας),
ο πτυχιούχος Bachelor (3 έτη) Ε9-Ε12 και ο κάτοχος Μaster E13-E15.

Τα stufe είναι κατηγορίες. Π.χ στο Stufe1 είσαι για ένα χρόνο, στο Stufe2 για 2 χρόνια.
Δηλ μετα απο 3 χρόνια εργασίας πάς στο Stufe3....μετά απο 14 χρόνια στο Stufe6.

Δηλαδή ένας νέος πτυχιούχος (Bachelor) στην Γερμανία θα παίρνει ΑΓΑΜΟΣ 2700 Euro ΜΙΚΤΑ.

Οκ οι κρατήσεις είναι 28-40%, που τις βλέπεις κάθε μέρα στους δρόμους, νοσοκομεία, σχολεία, επιδόματα κτλ

Και πείτε μου εσείς τώρα πώς στην Ελλάδα θα καταφέρεις να πληρώνεις ενοίκια, ή στην περίπτωση που έχεις σπίτι όλους αυτούς τους φόρους που είναι σαν να είσαι νοικάρης στο ίδιο σου το σπίτι?Τα έξοδα για φαγητό κτλ. Για παιδί δεν κάνω κουβέντα...

Αυτή είναι δυστυχώς η πικρή αλήθεια για την χώρα μας. Μια χώρα που δεν μπορείς να ονειρευτείς τίποτα. Όσοι έχουν μια εργασία την κάνουν σκύβοντας το κεφάλι και ότι πεί το αφεντικό γιατί δεν μπορείς να κάνεις και διαφορετικά και περνάει ο καιρός και φτάνεις κάποια στιγμή γέροντας και μέσα σου λές τους στίχους του Γιάννη Ρίτσου
"Στην ζωή πορεύτηκα σαν να ήμουν κάποιος άλλος και όχι ο ευατός μου" αλλά είναι πολύ αργά τότε...

Perikis Dimitriadis
28.05.2012, 18:44
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΟΥ ΕΚΕΙ??ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΝΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

kosofos
28.05.2012, 18:57
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΟΥ ΕΚΕΙ??ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΝΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

Καλησπέρα Περικλή,
Θα σε ενημερώσω σε ότι γνωρίζω γιατί πήγα και το κοίταξα για την περίπτωση μου, που είμαι φυσικός. Όλα αυτά που θα σου πώ μπορεί να διαφέρουν απο κρατίδο σε κρατίδο(Εγώ είμαι Βόρεια Ρηνανία- Βεστφαλία ) γιατί έχουν δικό τους υπουργείο παιδείας. Για τα πτυχία της Ευρωπαικής ένωσης δεν χρειάζεται κάποια επίσημη αναγνώριση απο το Γερμανικό κράτος.(Ριξε μια ματια στο Anabin) Απλή μετάφραση του πτυχίου σου θέλουν. Απο εκεί και πέρα είναι στο θέμα του εργοδότη να σε προσλάβει βάση της Ευρωπαικής νομοθεσίας περί ελεύθερης μετακίνησης εργατικού δυναμικού στην Ε.Ε. Για την περίπτωση σου "Πολιτικός μηχανικός" πρέπει να γίνουν και άλλες διαδικασίες γιατί ανήκει στα επαγγέλματα που πρέπει να σου χορηγηθεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στο κρατίδιο. Τα γράφει το link που ακολουθεί στο pdf. Κάπου έιχα δει είχε αναφερθεί σε παραδείγματα σαν το δικόν σου νομίζω εργασια2. Να σαι καλά και να ξέρεις το πτυχίο σου έχει ζήτηση...καλή δύναμη

http://www.integration.nrw.de/Bildung/Weiterbildung/Anerkennung_von_Qualifikationen/index.php

Και για την περίπτωση των σπουδών δεν χρειάζεσαι τίποτα απο αναγνωρίσεις κτλ. Διαλέγεις το Master, Phd που θές και αν πληρείς τις προυποθέσεις γίνεσαι δεκτός. Μετά δεν χρειάζετε να κάνεις αναγνώριση του Ελληνικού πτυχίου γιατί θα εργάζεσαι με το Γερμανικό...Πολύ καλή επιλογή αυτή, αν το μπορείς. Στο λέω γιατί το κάνω και οι ορίζοντες και ελπίδες μου αμβλύθηκαν.

milu
28.05.2012, 20:31
Κάπου έιχα δει είχε αναφερθεί σε παραδείγματα σαν το δικόν σου νομίζω εργασια2.

http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-78/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-3-a-3300/

http://www.patriotaki.net/%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%B6%CF%89%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-81/%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1-2336/index7.html#post32665

evanaki
05.06.2012, 17:34
καλησπερα σας.
θα ηθελα να ρωτησω το εξης.
σκεφτομαι να ερθω στη γερμανια με τον αδερφο μου και τον μπαμπα μας.
ο αδερφος μου εδωσε φετος πανελληνιες και δεν ξερω ακομα που θα περασει.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.
αν περασει σε μια σχολη(για ΤΕΙ μιλαμε μονο) μπορει να κανει μεταγραφη στη γερμανια?
πχ αν περασει μηχανολογος(αυτο λεει οτι θελει) μπορει να κανει μεταγραδη σε αντιστοιχη σχολη της γερμανιας ?γιατι περσι ειχα ακουσει για κατι προγραμματα που κανεις μεταγραφη....αλλα δεν το ειχα ψαξει τοτε...
αν γνωριζει καποιος και μπορει να μου πει θα του ημουν υποχρεη!

Christos Liosatos
11.06.2012, 16:51
Kalispera.Arxika sugnwmh gia ta greeklish alla to pc m dn exei ellhnika.
Menw tous teleftaious 5 mhnes sto Oldenburg kanw praktikh mesw erasmous.skeftomai na kanw metaptuxiako edw to septemvrio.kai exw 2 erwthseis pou se diafora site dn mporw na vrw apadhsh:arxika na pw pws exw germaniko diavathrio logw patera germanou.(grafei nationality german)
1on.to diavathrio afto mou eksasfalizei apodoxh sto master h pali thewroumai ksenos foithths.?dhladh an tha prepei na dwsw eksetaseis.
2on.to bafög to dikaioumai san germanos poliths.?
euxaristw sugnwmh gia ta greeklish

kosofos
11.06.2012, 17:43
Kalispera.Arxika sugnwmh gia ta greeklish alla to pc m dn exei ellhnika.
Menw tous teleftaious 5 mhnes sto Oldenburg kanw praktikh mesw erasmous.skeftomai na kanw metaptuxiako edw to septemvrio.kai exw 2 erwthseis pou se diafora site dn mporw na vrw apadhsh:arxika na pw pws exw germaniko diavathrio logw patera germanou.(grafei nationality german)
1on.to diavathrio afto mou eksasfalizei apodoxh sto master h pali thewroumai ksenos foithths.?dhladh an tha prepei na dwsw eksetaseis.
2on.to bafög to dikaioumai san germanos poliths.?
euxaristw sugnwmh gia ta greeklish

Καλησπέρα,
Για να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό δεν χρειάζεται να είσαι γερμανός πολίτης ή να έχεις διαβατήριο. Αυτό που μετράει είναι ο προπτυχιακός σου τίτλος και η γνώση της γλώσσας που γίνεται το μεταπτυχιακό. Το δικό μου είναι στα Αγγλικά και όπως σε μένα όπως και στους Γερμανούς συνφοιτητές μου ζήτησαν TOEFL IB score 100/120 και προφορική συνέντευξη. Για παράδειγμα αν οι προπτυχιακές σπουδές σου ήταν στα Γερμανικά δεν θα σου ζητούσουν πιστοποίηση γλώσσας αλλά σε αντίθετη περίπτωση ναι. Το κάθε μεταπτυχικό έχει δικό του τρόπο εισαγωγής. Άλλα είναι με απλή αίτηση και προσόντα και άλλα με εξετάσεις.

Για το bafög απο την ώρα που έχεις γερμανική υπηκοότητα μπορείς να το λάβεις, αλλά και πάλι και εγώ το λάμβανα μέχρι να ξεκινήσω να εργάζομαι στο πανεπιστήμιο και ας έχω Ελληνικό διαβατήριο. Ισχύουν κάποιοι νόμοι και για τους κατοίκους της ΕΕ.

"Grundlage:Neben Deutschen sind auch viele Ausländer/innen BAföG-berechtigt. Vom Grundsatz förderungsberechtigt sind Ausländer/innen, die eine Bleibeperspektive in Deutschland haben und bereits gesellschaftlich integriert sind. Dies sind beispielsweise Personen mit einem Daueraufenthaltsrecht nach dem Freizügigkeitsgesetz/EU, einer Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EG oder einer Niederlassungserlaubnis. Da die gesetzliche Regelung sehr vielschichtig ist, empfiehlt sich die frühzeitige Kontaktaufnahme mit dem zuständigen Amt für Ausbildungsförderung. Informationen zu dem für Sie zuständigen Amt für Ausbildungsförderung finden Sie unter "Wo und wie werden Leistungen nach dem BAföG beantragt?"

Για την περίπτωση σου

"Alle ausländischen Studenten können in Deutschland Bafög erhalten, wenn mindestens ein Elternteil (Vater oder Mutter) die deutsche Staatsangehörigkeit besitzt oder der Student selbst mit einem Mann (oder einer Frau) mit deutschem Pass verheiratet ist."

http://www.bafoeg.bmbf.de/

SakisZaf
14.06.2012, 12:56
Για όσους ενδιαφέρονται για σπουδές Bachelor ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, σε τμήματα Μηχανικής (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, Μηχανολόγος Μηχανικός, Χημικός Μηχανικός κλπ) να σας μεταφέρω τις εμπειρίες της έρευνάς μου.

Από τα αρκετά, διεθνή προγράμματα που υπάρχουν, επέλεξα αυτά της Βόρεια Ρηνανίας-Βεστφαλίας μιας και τα πανεπιστήμιά της δεν χρεώνουν δίδακτρα. Καρλσρούη και Βρέμη για παράδειγμα ζητάνε ποσά ...Harvard (6.000-10.000 το εξάμηνο !!!). Κατέληξα λοιπόν στα εξής δύο:

α) Στο πανεπιστήμιο του Άαχεν. Δυνατό, παραδοσιακό, και με το ερευνητικό κέντρο του Jülich. Το πρόγραμμα σπουδών ξεκινάει με Αγγλικά και προχωράει στο 3ο εξάμηνο με Γερμανικά. Απαιτήσεις: Advance ή Proficiency in English (από C1 δλδ έως C3), Πανελλαδικές, βαθμό απολυτηρίου πάνω από τη βάση (βέβαια όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά...) και θετική/τεχνολογική κατεύθυνση. Το δύσκολο κομμάτι είναι οτι πρέπει να κάνεις εντατικά Γερμανικά για να μπορέσεις να μπεις στο 3ο εξάμηνο. Επίσης κάτι που δεν συνηθίζεται σε μας, είναι οτι απαιτούν πρακτική εξάσκηση 12 εβδομάδων (ή 8 πριν την εγγραφή και 4 πριν το 3ο εξάμηνο) σε συναφή επιχείρηση με μηχανολογικό εξοπλισμό κλπ. Προφανώς δεν θέλουν να χάνουν χρόνο εξηγώντας στα "στραβάδια" τι είναι βιδολόγος, πρέσα, ηλεκτροσυγκόλληση κλπ... Μαγκιά τους! Πρόγραμμα 6 εξαμήνων.

β) Πανεπιστήμιο Rhein-Waal στο Kleve, πιο ψηλά και στα σύνορα της Ολλανδίας (κι αυτό). Εδώ είναι πιο απλά τα πράγματα...Εξ΄ολοκλήρου σπουδές στα Αγγλικά, καμιά απαίτηση στα Γερμανικά και η πρακτική εξάσκηση είναι ενταγμένη σαν 7ο εξάμηνο και πρέπει να την κάνεις στο τέλος. Απαιτήσεις: Πανελλαδικές, βαθμό απολυτηρίου πάνω από τη βάση (βέβαια όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά...) και θετική/τεχνολογική κατεύθυνση.

Αιτήσεις μέχρι 15 Ιουλίου.
Στο α) Ταχυδρομικά, όλα τα έγγραφα Φ/Α, μεταφρασμένα/θεωρημένα.
Στο β) Online αίτηση, και μετά ζητάνε τα έγγραφα μέσω e-mail, σε ηλεκτρονική μορφή.

Γενικά το Kleve είναι πιο "χαλαρό" στην εισαγωγή αλλά άλλο να σπουδάζεις στη Σίνδο, δυο βήματα από τη Θεσσαλονίκη (όπου Σίνδος/Θεσσαλονίκη = Jülich/Köln) και άλλο στην Φλώρινα-Kleve.

Τα έξοδα φοίτησης (πάσο για όλη τη Βεστφαλία κλπ) είναι περίπου 250 ευρώ/εξάμηνο. Με μια οικονομική υποστήριξη της τάξης των 700-900 ευρώ/μήνα για διαμονή και διατροφή, νομίζω οτι είναι πιο οικονομικά ακόμη και από την Ελλάδα. Μπορείς βέβαια να βρεις μια δουλίτσα για χαρτζιλίκι ενώ στην Ελλάδα κι αυτή σπανίζει πλέον...

Για τους ορίζοντες που ανοίγονται δεν το συζητάμε... Master ή δουλειά? Όλες οι πόρτες είναι ανοιχτές, παγκοσμίως (λόγω των Αγγλικών).

SakisZaf
25.06.2012, 15:45
...και επ' ευκαιρία να ρωτήσω αυτούς που ζουν και σπουδάζουν στη Γερμανία:

Όπως ανέφερα πιο πάνω, στο τμήμα διεθνών σπουδών του πανεπιστημίου του Άαχεν, εισάγεσαι με Proficiency και παρακολουθείς τα πρώτα δύο εξάμηνα στα αγγλικά. Αρκεί ένας χρόνος μαθημάτων Γερμανικής για έναν αρχάριο (Α2) φοιτητή ώστε να φτάσει σε επίπεδο DSH1 (B2-C1)? Τα θετικά δεδομένα είναι: καλό IQ, μαθήματα μέσα στο Πανεπιστήμιο 10 ώρες τη βδομάδα για δύο εξάμηνα (ενημερωτικά 2 x 300 euro). Αρνητικό θεωρώ τον φόρτο του να έχεις τα μαθήματα της σχολής και μάλιστα στα Αγγλικά.

sophie89
27.07.2012, 21:10
καλησπέρα,είμαι τελειόφοιτη του τμήματος φυσικής με βαθμό πτυχίου 5,85.Ενδιαφέρομαι να κανω μεταπτυχιακό στη φρανκφούρτη,γνωρίζετε αν παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου? επίσης έχω ακούσει οτι στη φρανκφούρτη τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν,ισχύει αυτό?

kosofos
27.07.2012, 21:40
καλησπέρα,είμαι τελειόφοιτη του τμήματος φυσικής με βαθμό πτυχίου 5,85.Ενδιαφέρομαι να κανω μεταπτυχιακό στη φρανκφούρτη,γνωρίζετε αν παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου? επίσης έχω ακούσει οτι στη φρανκφούρτη τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν,ισχύει αυτό?

Για κάθε πληροφορία για εισαγωγή, για δίδακτρα, για προαπαιτούμενα γλώσσας, για deadlines, για τρόπο αποστολή δικαιολογητικών στο site του κάθε μεταπτυχιακού ξεχωριστά. Ισχύουν διαφορετικά πράγματα για το κάθε ένα όπως και διαφορετικά πράγματα σε κάθε κρατίδιο. Πάντως ο βαθμός είναι μικρός για τα απαιτούμενα στα πιο πολλά μεταπτυχιακά που έχω δεί (στο Γερμανικό σύστημα είσαι 3,5), αλλά δεν χάνεις τίποτα να το κοιτάς.

*Για μετατροπή βαθμολογίας απο Ελληνικό σε Γερμανικό (http://ic.daad.de/athen/download/Griechenland%20-%20Notenumrechnung.pdf)

Για Πανεπιστήμια η εξίσωση είναι Hochschulnoten = 7 – 3 ND : 5 με ND ο βαθμός του πτυχίου απο Ελλάδα (5-10)

alex_b
05.09.2012, 16:41
γεια,

αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα με μεταπτυχιακα σε computer science στη γερμανια, ας δωσει καποιες πληροφοριες.

ευχαριστω.

kosofos
05.09.2012, 17:44
γεια,

αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα με μεταπτυχιακα σε computer science στη γερμανια, ας δωσει καποιες πληροφοριες.

ευχαριστω.

Γεια σου alex_b και καλως ήρθες στο forum
Θα βρείς πολλές πληροφορίες στην σελίδα του DAAD DAAD - International Programmes in Germany 2012 (http://www.daad.de/deutschland/studienangebote/international-programmes/07535.en.html) και ειδικά για μάστερ σε computer science http://www.daad.de/deutschland/studienangebote/international-programmes/07535.en.html?iplevel=2&ipterm=&ipfield=&ipsubject=350&iptypehei=&iptownhei=&iphei=&iplangdistribution=&iptuitionfees=&studienbeginn=&ipduration=&ipenter.x=72&ipenter.y=16

Εγώ κάνω το μεταπτυχιακό μου σε computer simulation is science (Computer Simulation in Science :: BUW (http://csis.uni-wuppertal.de/)) το οποίο είναι πάρα πολύ καλό μετά απο ένα χρόνο που το παρακολουθώ. Αν έχεις κάποιες ιδιαίτερες απορίες με χαρά θα σου απαντήσω. (Π.χ Γλώσσα, διαδικασία κ.α)

Iosifidou Sofia
12.10.2012, 15:07
Geia se olous ! Dusthxws grafw se greeklish giati to plhktrologio mou einai germaniko :) Auth th stigmh vriskomai sth Germania gia spoudes odontiatrikhs alla antimetwpizw tromera provlhmata oson afora th glwssa.Stis paradoseis de mporw na katalavw tipota, epishs de mporw na katalavw ti lene oi sumfoithtes mou metaksu tous me apotelesma na noiwthw polu apomonomwnh kai to xeirotero einai pws exoume ergasthriakes askhseis oi opoies einai apo mones tous polu duskoles kai de mporw na katalavw ti akrivws prepei na kanoume kai de mporw na ekfrastw kala me apotelesma na exw polles anapanthtes erwthseis kai akomh d mporw na katalavw tipota otan mou ekshgoun oi sumfoithtes mu me apotelesma na m milane sta agglika.To paradokso einai pws exw to DSH 2 sta germanika omws de mporw na sunennoithw akoma kai gia ta vasika p.x. ti mathimata exoume kai ti vivlia xreiazomai.Eimai plhrws apogoiteumenh kai apelpismenh kai den kserw ti na kanw !! Ean kapoios exei vrethei se paromoia thesh h exei kati na mou proteinei gia na me voithisei eimai olh autia !!!

milu
13.10.2012, 13:22
h exei kati na mou proteinei gia na me voithisei eimai olh autia !!!

Καλήμερα,

κανε ενα τεστ εδώ Kostenloser Englischtest, Englisch testen, Spanisch testen, Deutsch testen, Französisch testen, Italienisch testen (http://www.berlitz.de/de/online_buchen/produktuebersicht/suchausgabe/sprachtest_online.html) και βάλε τα αποτελέσματα για να δούμε εάν έχεις συντακτικά, γραμματικά λάθη η δυσκολίες με την οπτικοακουστική

Iosifidou Sofia
13.10.2012, 17:04
C:\Users\Eve\Downloads\UNKNOWN_PARAMETER_VALUE (1)

Mporeite na to deite ?

milu
13.10.2012, 23:00
Οχι δυστυχώς δεν βγάζει κάποιο αρχείο, νομίζω ο λόγος είναι ότι δεν γράφτηκαν αρκετά κείμενα (5) ώστε να υπάρχει το δικαίωμα να εσωκλειεστούν κείμενα.

Αν το αποτέλεσμα δεν είναι πολλή μεγάλο -» ένα copy & paste.
Η σε προσωπικό μήνυμα.

Iosifidou Sofia
14.10.2012, 02:03
Einstufungstestergebnisse

Sofia Iosifidou

Sie haben das Niveau BERLITZ NIVEAU 5 / Niveau B1.1 des gemeinsamen europäischen Referenzrahmens (CEF).

Sie verfügen in den Bereichen Wortschatz und Grammatik über dasselbe Sprachniveau.
Sie verfügen im Hörverständnis und im schriftlichen Bereich über dasselbe Sprachniveau.

Auto einai to geniko apotelesma kai meta akolouthoun oi 64 erwthseis kai ta lathh pou ekana. Alla pws ginetai na exw auto to epipedo kai na perasa to DSH ?

milu
14.10.2012, 03:07
Για DSH δεν γνωρίζω που και πως έγινε το τεστ. Το ουσιώδες είναι ότι για να μπορείς να παρακολουθείς μαθήματα στο πανεπιστήμιο είναι τουλάχιστον το επίπεδο C1 απαραίτητο.

Απλά θέλει παραπάνω διάβασμα και να είσαι ευτυχής που δεν είναι πρόβλημα οπτικοακουστικών που προέρχεται συνήθως από αβεβαιότητα και καταλήγει σε άγχος. Απλά δεν υπάρχει ακόμα επαρκής γνώση της γερμανικής γλώσσας.

Iosifidou Sofia
14.10.2012, 21:24
Ti einai to provlhma optikoakoustikwn ? Sas euxaristw polu gia th vohtheia !

milu
16.10.2012, 11:39
Ti einai to provlhma optikoakoustikwn ? Sas euxaristw polu gia th vohtheia !

http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-2414/index22.html#post51909 (http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στην-γερμανία-72/θελω-την-βοηθεια-σας-2414/index22.html#post51909)

Iosifidou Sofia
18.10.2012, 14:56
Antimetwpizw epishs kai mia allh duskolia sxetika me thn euresh spitiou. Psaxnw monh mou edw kai 2 evdomades alla de mporw na vrw kati.Tha htan skopimo na apeuthunthw se kapoio mesitio grafeio ?

Iosifidou Sofia
19.10.2012, 14:47
Epishs thelw na rwthsw ti akrivws einai h Schufa kai poios einai o antistoixos ellhnikos organismos.

milu
19.10.2012, 17:57
Η λειτουργία της SCHUFA είναι παρόμοια με αυτή τη ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ ΑΕ.
Πρόσβαση στο αρχείο έχουν τράπεζες, εταιρείες Leasing και Factoring, εταιρείες έκδοσης και διαχείρισης καρτών, εταιρείες παροχής πιστώσεων, δημόσιο.

"κοινο συστημα": SCHUFA = ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ -> "Cross Border Data Exchange" (CBDE)

Το πρόβλημα ενοικίαση κατοικίας είναι γνωστό εδώ στο φόρουμ, με μια μικρή αναζήτηση θα βρεις πολλές απάντησης του θέματος.

rezoma
04.11.2012, 19:02
Καλησπέρα σας, και πολλά συγχαρητήρια για την τρομερή δουλειά που κάνετε!
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, αλλά συστηματικά μπαίνω και διαβάζω αυτά που γράφονται γιατί εδώ και 1 χρόνο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω για το εξωτερικό, και πιο συγκεκριμένα στην Γερμανία.
Αυτήν την στιγμή είμαι στο 4ο έτος στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης της ΑΣΟΕΕ, και αποφάσισα μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μου να φύγω Γερμανία και να κάνω το μεταπτυχιακό μου εκεί, και συγχρόνως να δουλέψω είτε στο τομέα μου, είτε σε οποιαδήποτε άσχετη με τις σπουδές μου δουλειά, ώστε να καλύψω τα έξοδα μου εκεί. Τα Χριστούγεννα θα ξεκινήσω εντατικά μαθήματα Γερμανικών, γιατί απο οσο κατάλαβα απο τα γραφόμενα, χωρίς να γνωρίζεις την γλώσσα δεν μπορείς να δουλέψεις πουθενά.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν υπάρχει απορρόφηση πτυχιούχων οικονομικών σχολών στην Γερμανία, και πόσο μάλλον ενός πτυχιούχου χωρίς προϋπηρεσία. Τις ιστοσελίδες που έχουν αναφέρει αρκετά άτομα εδώ με αγγελίες δεν μπορώ να τις διαβάσω(έτσι ώστε να βγάλω μια άποψη απο μόνος μου, σχετικά με την ζήτηση στο τομέα μου), γιατί όπως είπα Δεκέμβριο ξεκινάω μαθήματα Γερμανικών. Από οσο είδα στο φόρουμ, υπάρχουν πολλές ευκαιρίες στο χώρο της υγείας και των κατασκευών, όπως και αρκετές δουλειές του ποδαριού, όμως δεν κατάφερα να βγάλω μια άποψη τι γίνεται στο θέμα των οικονομικών σχολών.

shadowfields
04.11.2012, 20:40
1.βαλε google chrome που έχει αυτόματη μετάφραση και δουλευει πολύ καλα
2. πήγαινε εδώ JOBB (http://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html?kgr=as&aa=1&m=1&vorschlagsfunktionaktiv=true)
και στο Suchbegriff > keywords γράψε finanz (μάλλον)
υπάρχουν τα πάντα και από δουλείες και από εκπαίδευση κτλ κτλ
όταν μια χώρα έχει άνθηση στην οικονομία έχουν ζήτηση όλα τα επαγγέλματα,

rezoma
05.11.2012, 08:24
1.βαλε google chrome που έχει αυτόματη μετάφραση και δουλευει πολύ καλα
2. πήγαινε εδώ JOBB (http://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html?kgr=as&aa=1&m=1&vorschlagsfunktionaktiv=true)
και στο Suchbegriff > keywords γράψε finanz (μάλλον)
υπάρχουν τα πάντα και από δουλείες και από εκπαίδευση κτλ κτλ
όταν μια χώρα έχει άνθηση στην οικονομία έχουν ζήτηση όλα τα επαγγέλματα,

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την συμβουλή, οντως λειτουργεί σε ικανοποιητικό βαθμό η αυτόματη μετάφραση του google chrome.
Γνωρίζεις να μου πεις πόσο είναι συνήθως ο βασικός μισθός πρόσληψης ενός απόφοιτου χωρίς προϋπηρεσία? Ξέρω σε ρωτάω κάτι εντελώς γενικό, απλά το αντίστοιχο που ΛΈΓΑΜΕ εδώ στην Ελλάδα, ''Η γενιά των 700ευρω'', στην Γερμανία πόσο είναι?

shadowfields
05.11.2012, 09:50
δυστυχώς όχι
αυτό που ξέρω είναι οτι υπάλληλος εξυπηρετησης πελατών αεροπορικής εταιριας είναι 1600 gross,
ΙΤ help desk 1800-1900 gross
βοηθός κουζινας 1300-1600 gross
ολοι αυτοι δεν έχουν πανεπιστημιακη μορφωση κάνε στο πολύ περιπου τις συγκρίσεις

rezoma
05.11.2012, 12:38
Δανείζομαι το ποστ και την πηγή απο τον kosofos, και απαντάω ετσι στον εαυτό μου, όπως και σε όποιον άλλο ενδιαφέρεται!

@ kosofos Για να έχουμε μια σύγκριση
ο ανιδίκευτος εργάτης είναι στην κατηγορία Ε1-Ε4 (π.χ βοηθός κουζίνας),
ο πτυχιούχος Bachelor (3 έτη) είναι στην κατηγορία Ε9-Ε12
και ο κάτοχος Μaster είναι στην κατηγορία E13-E15.

Τα stufe είναι κατηγορίες. Π.χ
στο Stufe1 είσαι για ένα χρόνο,
στο Stufe2 για 2 χρόνια.
Δηλ μετα απο 3 χρόνια εργασίας πάς στο Stufe3.......
......μετά απο 14 χρόνια στο Stufe6.

Δηλαδή ένας νέος πτυχιούχος (Bachelor) στην Γερμανία θα παίρνει ΑΓΑΜΟΣ 2700 Euro ΜΙΚΤΑ.

Οκ οι κρατήσεις είναι 28-40%, που τις βλέπεις κάθε μέρα στους δρόμους, νοσοκομεία, σχολεία, επιδόματα κτλ

http://img201.imageshack.us/img201/6314/apodoxesmiktesgermania2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/201/apodoxesmiktesgermania2.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Iosifidou Sofia
08.11.2012, 13:51
eyxaristw polu gia tis plhrofories , telika vrhka spiti se estia ! Twra omws exw ena akomh megalutero provlhma : exasa to portofoli mou me thn tautothta mou mesa kai den exw mazi mou diavathrio .Sto prokseneio tou Dusseldorf den ekdidoun tautothtes , auto isxuei gia ola ta prokseneia sth germania ? Epishs tha mporw na taksidepsw me to xarti pou tha mou dwsoun apo to prokseneio ? Kai telos den exw dhlwthei akoma sto Stadthaus ws katoikos ths vonhs giati den eixa dieuthunsh kai exasa thn tautothta mou prin vrw spiti kai twra pou vrhka den exw tautothta kai sth germania vriskomai 2 mhnes kai kati , uparxei provlhma an dhlwthw argotera gia poso kairo mporw na meinw ws episkepths ?

milu
08.11.2012, 23:35
Γιατί δεν βγάζεις διαβατήριο (http://www.mfa.gr/germany/ypiresies/ypiresies-gia-ellines/diavatiria.html)? Αν θυμάμαι καλά ταυτότητα μόνο Ελλάδα βγάζαμε και παλιά.
Για που θες να ταξιδέψεις? Τρεις μήνες σαν τουρίστας είσαι νόμιμα.. αλά .. το διαβατήριο αργή 12 εβδομάδες!!! Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν σε βγάλουν το Freizügikeitsbescheinigung, εφόσον υπάρχει πιστοποίηση από το προξενιό θα πας σε κάθε περίπτωση στο Rathaus να δήλωσής κατοικία.. μην αγχώνεσαι δεν τρέχει τίποτα..

Iosifidou Sofia
16.11.2012, 00:44
Υπήρξε για ένα διάστημα η δυνατότητα να βγάλεις ταυτότητα και εδώ αλλά πλέον δε βγάζουν , αν και η ταμπέλα στο προξενείο λέει ακόμα έκδοση ταυτοτήτων και διαβατηρίων. Θέλω να πάω στην Ελλάδα για τα Χριστούγεννα ! Στο προξενείο μου είπαν ότι θα πάρει ένα μήνα !! Ελεύθερα ραντεβού υπάρχουν από Μάρτιο ,ο χριστός ! Αλλά μου είπαν ότι επειδή δεν έχω κανένα χαρτί μαζί μου θα μου βγάλουν χαριστικά διαβατήριο τώρα , αν και τελικά δε χρειάστηκε γιατί βρέθηκε το πορτοφόλι μου , χωρίς χρήματα αλλά ευτυχώς με την ταυτότητα ! Ευχαριστώ και πάλι Μιλού !!

Christa
20.11.2012, 14:28
Γειά σας παιδιά!!! Είμαι νέο μέλος, σας ανακάλυψα πολύ πρόσφατα και δεν πρόλαβα να ενημερωθώ για όλα τα θέματα και ίσως γίνω λίγο κουραστική. Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλους σας για αυτην την προσπάθεια!!! Σκέφτομαι να φύγω απο το νέο έτος για Γερμανία, ήθελα να κάνω μια πρώτη ερώτηση αν τυχόν γνωρίζει κανείς το DAA και ποιο πτυχίο Γερμανικών χρειάζεται για να σε δεχτούν, αν δεν κάνω λάθος και παρακαλώ διορθώστε με πρόκειται για τύπου τεχνικά εκπαιδευτήρια?

milu
21.11.2012, 17:18
αν δεν κάνω λάθος και παρακαλώ διορθώστε με πρόκειται για τύπου τεχνικά εκπαιδευτήρια?

Οι υπηρεσίες τους περιλαμβάνουν προσφορές από πολλές κατηγορίες επαγγελματικής μετεκπαίδευσης και κατάρτισης αλά και σχολική και ανώτατη εκπαίδευση (Hochschulreife = γερμανικό λύκειο) ενηλίκων. Η έμφαση δίνεται σε προγράμματα κατάρτισης της εμπορικής, στον τομέα των υπηρεσιών υγείας και των κοινωνικών, καθώς και την κατάρτιση και πιστοποίηση σε τμήμα της τεχνολογίας των πληροφοριών.

Ανάλογα τι ακριβός θέλεις, αλλάζουν οι προϋποθέσεις και οι όροι υποδοχής.

Θέλω να πιστέψω ότι γνωρίζεις πως η DAA είναι ιδιωτική σχολή → πληρωμή τελών!

alkistis
21.11.2012, 18:10
milu συγνώμη που καταχράζομαι το θέμα αλλά θέλω να σου στείλω προσωπικό μήνυμα και δεν μπορώ μάλλον γιατί δεν υπάρχει χώρος.

milu
21.11.2012, 21:00
Ah.. ok.. θα κάνω χώρο!

Christa
25.11.2012, 16:22
(Hochschulreife = γερμανικό λύκειο) ενηλίκων. Η έμφαση δίνεται σε προγράμματα κατάρτισης της εμπορικής, στον τομέα των υπηρεσιών υγείας και των κοινωνικών, καθώς και την κατάρτιση και πιστοποίηση σε τμήμα της τεχνολογίας των πληροφοριών.

Ανάλογα τι ακριβός θέλεις, αλλάζουν οι προϋποθέσεις και οι όροι υποδοχής.

Γεια σου milu Καταρχήν να σ’ ευχαριστήσω για την απάντηση. Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι πιο συγκεκριμένο αν γνωρίζεις, το (Hochschulreife = γερμανικό λύκειο) ενηλίκων που μου ανέφερες είναι δωρεάν? (θα το προτιμούσα γιατί θα εργάζομαι αλλά δεν θα περισσεύουν και θέλω να εκπαιδευτώ σε κάποια ειδικότητα)
και επίσης θα πρέπει να κατέχω ήδη κάποιο πτυχίο πανεπιστημίου π.χ. για τον τομέα υγείας και κοινωνικών (το οποίο δεν κατέχω) ή θα μπορώ να ακολουθήσω κάποια ειδικότητα για βοηθός? :thanks_

milu
25.11.2012, 21:37
Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι πιο συγκεκριμένο αν γνωρίζεις

1. Καταρχήν που θες να πας στην Γερμανία?
Οι σπουδές στην Γερμανία είναι θέμα κρατιδίων! (http://ic.daad.de/athen/studierengr.html)

2. Τι απολυτήριο έχεις από Ελλάδα?

3. Από Γερμανικά πως πας?

Διάβασε προσεκτικά πρώτα εδώ Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση (http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στην-γερμανία-72/οδηγίες-προσανατολισμού-και-πληροφορίες-για-μετανάστευση-2955/) κάτω που γράφει
Σπουδές στην Γερμανία και μεταπτυχιακά

Υπάρχουν βέβαια ιδρύματα και χωρίς πληρωμή τελών, υπάρχει και εκπαίδευσης σε μονάδα (επιχείρηση, εταιρία κλπ.) που πληρώνεσαι, όπως ανάφερα όμως παραπάνω οι προϋποθέσεις και οι όροι υποδοχής αλλάζουν ανά κρατίδιο. Γιαυτό δεν μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένες πληροφορίες χωρίς να γνωρίζω τα 3 που ρωτάω παραπάνω.

Christa
27.11.2012, 12:48
Θα ανέβω στο Sad Salzungen του Thüringen
Έχω τελειώσει τεχνικό λύκειο λογιστικής και εργάζομαι βοηθός σε εταιρία, δεν ξέρω σε τι θα αντιστοιχίσει στα δικά τους. Φαντάζομαι σε κάποια επαγγελματικά εκπαιδευτήρια, για αντίστοιχη ειδικότητα οικονομικού πιστευω να είναι δύσκολα τα πράγματα, και η αλήθεια είναι οτι δεν με ενδιαφέρει να συνεχίσω τον τομέα αυτό
Γερμανικά ξεκίνησα μαθήματα ακόμα δεν μπορω να συνεννοηθώ αλλα προσπαθώ.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα το ερευνήσω :)

John.S
27.11.2012, 15:53
Ποια προσόντα χρειάζονται για σπουδές στη Γερμανία;
Εάν επιθυμείτε να παρακολουθήσετε ένα πλήρες προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (π.χ. Bachelor), θα πρέπει να έχετε απολυτήριο λυκείου και βεβαίωση πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (επιτυχής συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις). Επίσης, θα πρέπει να έχετε παρακολουθήσει στο λύκειο την κατεύθυνση που είναι σχετική με τη σχολή που θα επιλέξετε στη Γερμανία.

δηλαδη πρεπει να δωσεις πανελλαδικές εξετάσεις εδω για να πας εκει να τελειωσεις την ιδια σχολη ?
με απολυτηριο λυκειο και πιστοποιηση γερμανικης γλωσσας πολυ καλου επιπεδου δεν μπορεις να γραφτεις σε πανεπιστημιο?
το 2007 περασα απο πανελλαδικές εξετάσεις και περασα ιστορικο αρχαιολογικο και το αφησα λογω αποστασης και δουλειας,
μπορω να το ξεκινησω παλι εκει ? υπαρχει η βεβαίωση πρόσβασης

milu
27.11.2012, 18:38
Bad Salzungen του Thüringen

Σε ότι αναφέρω παρακάτω καλά είναι, αλά και απαραίτητα, να κατέχεις την Γερμανική γλώσσα σε επίπεδο DSH-Oberstufenkurs (Zertifikat C1).

Λοιπόν, στο Bad Salzungen, πρωτεύουσα επαρχίας με γύρω στους 16.000 κατοίκους, δεν έχεις και τρομερά πολλές επιλογές για μετεκπαίδευσης και κατάρτισης, αλά αυτά που έχει είναι αρκετά.

Για το Hochschulreife = γερμανικό λύκειο για ενήλικους υπάρχει εκεί μόνο στο VHS (https://vhs-wartburgkreis.de/index.php?id=6&kathaupt=11&knr=122Z60401&kursname=Vorbereitung+auf+das+Abitur) το οποίο όμως έχει τέλη 3.000 € για τρία χρόνια. Γιατί όμως να πάρεις αυτή την κατεύθυνση εφόσον υπάρχει ήδη απολυτήριο λυκείου!?

Τώρα και μελλοντικά ανοδικός, υπάρχει μεγάλη ζήτηση στον τομέα της υγείας, περίθαλψης όπως νοσοκόμος, φυσιοθεραπευτής κλπ. Μια και το Bad Salzungen είναι τόπος θεραπείας και ανάπαυσης με ιαματικά λουτρά. Έχουν εκεί πολλή καλά ίδρυμα ιατρικής επαγγελματικής εκπαίδευσης όπως το κρατικό κέντρο κατάρτισης με ιατρική σχολή Staatliches Berufsbildungszentrum und Medizinische Fachschule (http://www.sbbz-lindig.de/index.php?id=912)

Μετά η ιδιωτική ιατρική ακαδημία Asklepios Bildungsstätte Höhere Berufsfachschule für Physiotherapie (http://www.med-akademie.de/)

Θέσης επαγγελματικής εκπαίδευσης στην περιοχή θα βρεις και στην ένωση εμπορικού μητρώο Firmenausbildungsverbund Wartburgkreis e.V (http://www.fav-wak.de/index.php)

Το επόμενο πανεπιστήμιο είναι 90 χλμ μακριά στο Universität Erfurt (http://www.uni-erfurt.de/)

Αυτά για το Bad Salzungen.

Εδώ στο γερμανικό ΟΑΕΔ BerufeNet (http://berufenet.arbeitsagentur.de/berufe/) μπορείς να βρεις τη επαγγέλματα υπάρχουν, εδώ BERUFE.TV - Das Filmportal der Bundesagentur für Arbeit (http://www.berufe.tv/BA/) με βιντεοταινίες.

Καλή τύχη!

milu
27.11.2012, 19:04
μπορω να το ξεκινησω παλι εκει ?

γιατί όχι?

Φιλόλογος σε κρίση
27.11.2012, 21:53
Σε ότι αναφέρω παρακάτω καλά είναι, αλά και απαραίτητα, να κατέχεις την Γερμανική γλώσσα σε επίπεδο DSH-Oberstufenkurs (Zertifikat C1).

Λοιπόν, στο Bad Salzungen, πρωτεύουσα επαρχίας με γύρω στους 16.000 κατοίκους, δεν έχεις και τρομερά πολλές επιλογές για μετεκπαίδευσης και κατάρτισης, αλά αυτά που έχει είναι αρκετά.

Για το Hochschulreife = γερμανικό λύκειο για ενήλικους υπάρχει εκεί μόνο στο VHS (https://vhs-wartburgkreis.de/index.php?id=6&kathaupt=11&knr=122Z60401&kursname=Vorbereitung+auf+das+Abitur) το οποίο όμως έχει τέλη 3.000 € για τρία χρόνια. Γιατί όμως να πάρεις αυτή την κατεύθυνση εφόσον υπάρχει ήδη απολυτήριο λυκείου!?

Τώρα και μελλοντικά ανοδικός, υπάρχει μεγάλη ζήτηση στον τομέα της υγείας, περίθαλψης όπως νοσοκόμος, φυσιοθεραπευτής κλπ. Μια και το Bad Salzungen είναι τόπος θεραπείας και ανάπαυσης με ιαματικά λουτρά. Έχουν εκεί πολλή καλά ίδρυμα ιατρικής επαγγελματικής εκπαίδευσης όπως το κρατικό κέντρο κατάρτισης με ιατρική σχολή Staatliches Berufsbildungszentrum und Medizinische Fachschule (http://www.sbbz-lindig.de/index.php?id=912)

Μετά η ιδιωτική ιατρική ακαδημία Asklepios Bildungsstätte Höhere Berufsfachschule für Physiotherapie (http://www.med-akademie.de/)

Θέσης επαγγελματικής εκπαίδευσης στην περιοχή θα βρεις και στην ένωση εμπορικού μητρώο Firmenausbildungsverbund Wartburgkreis e.V (http://www.fav-wak.de/index.php)

Το επόμενο πανεπιστήμιο είναι 90 χλμ μακριά στο Universität Erfurt (http://www.uni-erfurt.de/)

Εδώ στο γερμανικό ΟΑΕΔ BerufeNet (http://berufenet.arbeitsagentur.de/berufe/) μπορείς να βρεις τη επαγγέλματα υπάρχουν, εδώ BERUFE.TV - Das Filmportal der Bundesagentur für Arbeit (http://www.berufe.tv/BA/) με βιντεοταινίες.

Καλή τύχη!

η εργοθεραπεια υπάγεται στις θετικές επιστήμες?εγώ είμαι Φιλολογος -ως φαίνεται-οταν πριν κάτι χρόνια έδωσα πανελληνιες και μπηκα στη σχολή μου εδωσα μαθημα επιλογης και βιολογία.επειδη τώρα κάνω μαθηματα γερμανικων και δεν μπορω να καταλάβω ακριβως.εχω εξειδικευτει στην ειδική αγωγη /μαθησιακες δυσκολίες και θα ηθελα εαν υπήρχε η δυνατότητα να κάνω και κάτι αλλο σχετικό με ειδικές αναγκες..στην ελλαδα ντρεπομαι για την αντιμετωπιση που εχουν αυτοί οι ανθρωποι.αυτο που με ενδιαφερει είναι εαν υπάρχουν σχολες εργοθεραπειας -ποσα χρονια χρειάζονται για να τελειωσει καποιος ?-εδω στο πρώτο που έβαλες και είδα και μου κεντρισε το ενδιαφερον ..αλλα δεν μπορω να βγάλω ακρη..:cry:

Christa
28.11.2012, 10:14

Καλή τύχη!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ milu πολύτιμη η βοήθεια σου θα μελετήσω όλες τις πληροφορίες Viele Danke!!!!
Και τώρα στρώσιμο στο μάθημα Γερμανικών :yes: Καλή τύχη σε όλους μας παιδιά!!!! _bye:

milu
28.11.2012, 12:13
η εργοθεραπεια υπάγεται στις θετικές επιστήμες?

Το 1999, η Europa Fachhochschule Fresenius εισήγαγε το πρώτο γερμανικό πανεπιστήμιο με κρατικά εγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών Diplom-Ergotherapeut/in (FH).

Εν τω μεταξύ, από το 2007, προσφέρονται σε ακαδημαϊκά κολέγια, πανεπιστημιακό πτυχίο (Diplom), Bachelor και Master. Επί του παρόντος όμως η διδακτέα ύλη διαφέρει από ίδρυμα σε ίδρυμα!

Η σχολική εκπαίδευση διαρκεί ως τρία χρόνια
Η πανεπιστημιακή, ανάλογα, Bachelor 6-8 εξάμηνα (Semester) και άλλα 2-3 για Master

Πηγές:

Εδώ στην ιστοσελίδα από την Γερμανική Ένωση Εργοθεραπευτών θα βρεις σχεδόν όλες της πληροφορίες όπως

Απαιτήσεις εκπαίδευσης / κατάρτισης και κανονισμός
Deutscher Verband der Ergotherapeuten (DVE) e.V. - Ausbildung (http://www.dve.info/ausbildung.html)

σχετικά με της σπουδές
Deutscher Verband der Ergotherapeuten (DVE) e.V. - ET-Studiengänge (http://www.dve.info/ausbildung/et-studiengaenge.html)

ακαδημαϊκά ιδρύματα / Πανεπιστήμια
www.dve.info/fileadmin/Userfiles/downloads/pdf/studiengaenge/Liste_ET_Studiengaenge_0611.pdf (http://www.dve.info/fileadmin/Userfiles/downloads/pdf/studiengaenge/Liste_ET_Studiengaenge_0611.pdf)

και πολλά άλλα.

Άλλες πηγές

Πληροφορίες σχετικά με της σπουδές
Infos zum Ergotherapie Studium | ergotherapie.org (http://www.ergotherapie.org/2010/10/ergotherapie-studium/)

Επαγγελματική μελέτη για της προοπτικές απασχόλησης των εργοθεραπευτών στο επαγγελματικό περιβάλλον
Ergotherapie Studie zum Verbleib der Ergotherapeuten im beruflichen Umfeld  | ergotherapie.org (http://www.ergotherapie.org/2010/10/ergotherapie-studie/)

Καλή τύχη!

The_Ghost
05.12.2012, 00:50
Σκέφτομαι να κάνω ausbildung μαγειρικής. Το μόνο που ξέρω είναι οτι κρατάει 3 χρόνια. Είμαι ήδη 25 χρονών και αισθάνομαι ότι τα έχω φάει τα ψωμιά μου για σπουδές. Τα Γερμανικά μου δεν είναι σε καθόλου καλό επίπεδο. Πώς μπορώ να κινηθώ; Αυτή τη στιγμή εργάζομαι. Πώς θα επιβιώσω χωρίς δουλειά; Οποιαδήποτε βοήθεια/συμβουλή, ευπρόσδεκτη.

fermat86
19.12.2012, 23:18
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, αλλά συστηματικά μπαίνω και διαβάζω αυτά που γράφονται γιατί εδώ και 1 χρόνο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω για το εξωτερικό, και πιο συγκεκριμένα στην Γερμανία.
Αυτήν την στιγμή είμαι στο 4ο έτος στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης της ΑΣΟΕΕ, και αποφάσισα μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μου να φύγω Γερμανία και να κάνω το μεταπτυχιακό μου εκεί, και συγχρόνως να δουλέψω είτε στο τομέα μου, είτε σε οποιαδήποτε άσχετη με τις σπουδές μου δουλειά, ώστε να καλύψω τα έξοδα μου εκεί. Τα Χριστούγεννα θα ξεκινήσω εντατικά μαθήματα Γερμανικών, γιατί απο οσο κατάλαβα απο τα γραφόμενα, χωρίς να γνωρίζεις την γλώσσα δεν μπορείς να δουλέψεις πουθενά.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν υπάρχει απορρόφηση πτυχιούχων οικονομικών σχολών στην Γερμανία, και πόσο μάλλον ενός πτυχιούχου χωρίς προϋπηρεσία. Τις ιστοσελίδες που έχουν αναφέρει αρκετά άτομα εδώ με αγγελίες δεν μπορώ να τις διαβάσω(έτσι ώστε να βγάλω μια άποψη απο μόνος μου, σχετικά με την ζήτηση στο τομέα μου), γιατί όπως είπα Δεκέμβριο ξεκινάω μαθήματα Γερμανικών. Από οσο είδα στο φόρουμ, υπάρχουν πολλές ευκαιρίες στο χώρο της υγείας και των κατασκευών, όπως και αρκετές δουλειές του ποδαριού, όμως δεν κατάφερα να βγάλω μια άποψη τι γίνεται στο θέμα των οικονομικών σχολών.

γεια σου φιλε!εγω θελω να σου πω δυο πραγματα βασικα μιας και ημουν ενα διαστημα και γερμανια και αυστρια.Το θεμα ειναι γιατι θελεις να κανεις μαστερ.

Αν ειναι επειδη θελεις να μαθεις καποια πραγματα παραπανω τοτε μαζι σου.Ομως ως προς το θεμα της δουλειας δεν χρειαζεται και τοσο μιας και μια πρακτικη μετραει σαφως πιο πολυ.Βεβαια παλι θα χρειαστεις πολυ καλα γερμανικα.
Επισης θα σε συμβουλευα να κανεις ενα γερμανικο μαστερ (σε περιπτωση που αυτο επιθυμεις) ετσι ωστε να μαθεις καλα την γλωσσα.Γιατι στον τομεα σου απαιτειται καλος χειρισμος της.
Για εμενα μια πολυ καλη λυση ειναι η αυστρια μιας και εκει ειναι αφενος δωρεαν,αφετερου μπορεις να κανεις εκει τα γερμανικα μεσω του πανεπιστημιου απο την στιγμη δηλαδη που θα σε δεχτουν στο προγραμμα.
Η αλλη λυση ειναι να πας κατευθειαν για p.h.d οποτε και θα πληρωνεσαι.Αυτα φιλε μου προς το παρον και καλη συνεχεια!

Theo85
20.12.2012, 00:27
γεια σου φιλε!εγω θελω να σου πω δυο πραγματα βασικα μιας και ημουν ενα διαστημα και γερμανια και αυστρια.Το θεμα ειναι γιατι θελεις να κανεις μαστερ.

Αν ειναι επειδη θελεις να μαθεις καποια πραγματα παραπανω τοτε μαζι σου.Ομως ως προς το θεμα της δουλειας δεν χρειαζεται και τοσο μιας και μια πρακτικη μετραει σαφως πιο πολυ.Βεβαια παλι θα χρειαστεις πολυ καλα γερμανικα.
Επισης θα σε συμβουλευα να κανεις ενα γερμανικο μαστερ (σε περιπτωση που αυτο επιθυμεις) ετσι ωστε να μαθεις καλα την γλωσσα.Γιατι στον τομεα σου απαιτειται καλος χειρισμος της.
Για εμενα μια πολυ καλη λυση ειναι η αυστρια μιας και εκει ειναι αφενος δωρεαν,αφετερου μπορεις να κανεις εκει τα γερμανικα μεσω του πανεπιστημιου απο την στιγμη δηλαδη που θα σε δεχτουν στο προγραμμα.
Η αλλη λυση ειναι να πας κατευθειαν για p.h.d οποτε και θα πληρωνεσαι.Αυτα φιλε μου προς το παρον και καλη συνεχεια!

Καλησπέρα και απο'μένα,

φίλε fermat86 χωρίς καμία διάθεση να σε αμφισβητήσω, άλλωστε εγώ δεν έχω ζήσει μόνιμα σε κάποια από τις 2 χώρες, ωστόσο από τα άτομα που με συνδέουν με τη Γερμανία αλλά και από ατελείωτες ώρες συλλογής πληροφοριών μέσω internet κλπ, έχω αποκομίσει την εικόνα ότι σχετικά με τη δουλειά, ένα master σου προσφέρει πλεονέκτημα πρώτα απ'όλα μισθολογικό και στη συνέχεια καλύτερες προοπτικές ανέλιξης σε ανώτερες θέσεις.
Προσωπικά το master και κάθε είδους ανώτατες σπουδές, τα θεωρώ (εκτός όλων των άλλων) μια "επένδυση" για το χτίσιμο της καριέρας κάποιου. Πιστεύω ότι ανεβάζει το "ταβάνι" σου.
Όλα αυτά στη θεωρία τουλάχιστον. Και σημειωτέων για ακόμα μια φορά ότι δεν έχω (προς το παρόν) προσωπική εμπειρία στην αναζήτηση εργασίας στις συγκεκριμένες χώρες.

milu
22.12.2012, 09:27
Φίλε rezoma το TVöD είναι η αμοιβές στης δημόσιες υπηρεσίες!

Και θα ήθελα να σημειώσω ότι η άποψής του Theo85 αντιστοιχούν τον ρεαλισμό στον τομέα της εργασίας.

fermat86
10.01.2013, 21:00

φιλε εχεις πολυ δυνατο πτυχιο να ξερεις.και το επαγγελμα σου μαζι με αυτο των μηχανικων υπολογιστων κυριως ειναι το κατ εξοχην σε ζητηση. Εγω θα σου προτεινα αν ειναι για μαστερ να κανεις ενα γερμανικο μαστερ.Γενικοτερα το επιπεδο της γλωσσας που απαιτειται για οικονομικες δουλειες ειναι αρκετα υψηλο.Παντως αν θελεις μπορεις να προσπαθησεις να βρεις και κατευθειαν δουλεια η καποια πρακτικη.
αν θελεις βρες με και στο fb file.Dimadis Ilias legomai..
καλη τυχη σε καθε περιπτωση!

fermat86
12.01.2013, 14:27
Παιδια συμφωνω ,αλλα σε καθε περιπτωση η εργασιακη εμπειρια μετραει πιο πολυ.Και για αυτο ειπα οτι εξαρταται απο το ειδος των σπουδων.
Επισης εγω το σκεφτομαι παντα συναρτησει αυτων που δινεις με αυτο που παιρνεις.
Εγω π.χ. τελειωσα μαθηματικο και δεν ειχα καμια ειδικευση.Για αυτο αποφασησα να κανω ενα μαστερ στο Γκρατσ στα ασφαλιστικα μαθηματικα για να εχω μια εφαρμοσμενη γνωση.
Ωστοσο το παιδι τελειωνε οικονομικα και υπαρχουν παρα πολλες δυνατοτητες αναπτυξης.μεσω π.χ. καποιας πρακτικης πανω σε αυτον τον τομεα.
Δεν ειμαι σε καμια περιπτωση κατα του μαστερ,απλα θελω να βοηθησω γενικοτερα οσο γινεται στην σωστοτερη ληψη αποφασεων.
Επισης το πτυχιο στην γερμανια εχει μεγαλη βαρυτητα.Το θεμα ειναι η γλωσσα ομως,ιδιως για επαγγελματα οικονομικης φυσης,για αυτο και προτεινα στον φιλο να κανει ενα γερμανικο μαστερ αν ειναι..τελος παντων χαρηκα ρε παιδια για την κουβεντα!Παντως ειναι λεπτα θεματα αυτα και δεν ειναι ευκολο να γινεσαι απολυτα κατανοητος παντα μεσω ενος γραπτου μυνηματος.καλη σας μερα και παλι φιλοι!

iro2506
10.02.2013, 13:57
Καλησπερα σας,

ειμαι νεο μέλος του forum και πρεπει να ομολογήσω οτι ειναι οτι πιο χρησιμο εχω βρει στο ιντερνετ..!Σας ευχαριστω για αυτο!

Έχω τελειώσει Πολιτικες Επιστημες και Ιστορία στο Παντειο και για 7 χρόνια εργαζομουν εδω στην Ελλάδα στον τομεα του ηλεκτρονικού εμπορίου και της εξυπηρέτησης πελατων.Οπως χιλιάδες αλλα πατριωτάκια δηλαδη καμια σχεση με το αντικείμενο σπουδών...!!Τον Μάρτιο που μας έρχεται φεύγω για Μόναχο καθώς εκεί μένει και εργάζεται ο φίλος μου.Βασει των οσων μου έχουν πει ο τομεας που εργαζόμουν εδω έχει ζητηση και στο Μόναχο με απαραίτητη προυπόθεση...τι άλλο?ΑΠΤΑΙΣΤΑ γερμανικα!

Εχω καποια επαφή με τα γερμανικα..δεν ειναι οτι μου ειναι κατι άγνωστο..το Β1 είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια και το τελευταιο 2μηνο τα έχω φρεσκάρει καλα..ωστόσο δεν ειμαι στην φαση ακομα του να μιλαω με ανεση και να μπορω να ανπτυξω ολοκληρη κουβεντα.

Μου είπε λοιπον μια γνωστή που ζούσε παλιότερα αρκετά χρονια στην Κολωνία οτι μπορώ να γραφτώ σε κάποιο πανεπιστημιο για οποιο πτυχιο με ενδιαφέρει και να παρακολουθησω μαθηματα γερμανικων πριν την εναρξη του τμήματος.Τα μαθηματα αυτα μου είπε πως ηταν δωρεαν παλιότερα και σου διναν βεβαια και φοιτητικο πάσο και ασφάλεια για την διάρκεια των σπουδων.Δεν γνωρίζει ομως αν ισχυει ακόμα αυτο.

Υπάρχει καποιος απο εσας που μπορει να με ενημερώσει σχετικά?επίσης τα μεταπτυχιακα ξέρω ότι έχουν καποιο κόστος, τα bachelor είναι δωρεαν ή οχι?Θεωρείτε πως είναι εύκολο να με δεχθουν στα πανεπιστημια αυτα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και φυσικά κάθε συμβουλή είναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη..:thanks_

kosofos
10.02.2013, 14:21
Το θέμα εκπαίδευση και πανεπιστήμιο είναι θέμα του κάθε κρατιδίου (κόστος, διαδικασία εγγραφής). Αιτήσεις για κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις αλλά πάντα σε συνέχεια των προηγούμενων σπουδών (σε αντικείμενο). Αν σε κάνουν δεχτή, κάτι που δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα, γιατί ζητάνε καλό βαθμό πτυχίου, συγκεκριμένα μαθήματα και ίσως πρακτική και διπλωματική ναι μπορείς να κάνεις όλα αυτά που αναφέρεις αλλά θα δείς στην σελίδα του κάθε πανεπιστημίου διαδικασίες και κόστος.

Ασφάλεια δεν σου δίνουν δωρεάν απλά αν είσαι φοιτητής πληρώνεις €75/μήνα

iro2506
10.02.2013, 14:30
Το θέμα εκπαίδευση και πανεπιστήμιο είναι θέμα του κάθε κρατιδίου (κόστος, διαδικασία εγγραφής). Αιτήσεις για κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις αλλά πάντα σε συνέχεια των προηγούμενων σπουδών (σε αντικείμενο). Αν σε κάνουν δεχτή, κάτι που δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα, γιατί ζητάνε καλό βαθμό πτυχίου, συγκεκριμένα μαθήματα και ίσως πρακτική και διπλωματική ναι μπορείς να κάνεις όλα αυτά που αναφέρεις αλλά θα δείς στην σελίδα του κάθε πανεπιστημίου διαδικασίες και κόστος.

Ασφάλεια δεν σου δίνουν δωρεάν απλά αν είσαι φοιτητής πληρώνεις €75/μήνα

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου, οσον αφορα στα μεταπτυχιακα ναι πιστευω και εγω πως θα ειναι κατι πολυ δύσκολο ως ακατορθωτο με βαθμο πτυχιου 6,4 και ενα τοσο θεωρητικο αντικειμενο σπουδων για αυτο σκεφτηκα να κανω παλι καποιο bachelor που μου φαινεται πιο ευκολοπροσβάσιμο, τα bachelor ομως ειναι δωρεαν?αυτο δεν εχω καταφερει να βρω γιατι στα site των τριων πανεπιστημιων δεν αναφέρει καποιο κόστος σε αντιθεση με τα μεταπτυχιακα..ισως θα πρέπει να ρωτήσω τον Μαρτιο που θα ειμαι εκει με το καλο..

kosofos
10.02.2013, 14:58
Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου, οσον αφορα στα μεταπτυχιακα ναι πιστευω και εγω πως θα ειναι κατι πολυ δύσκολο ως ακατορθωτο με βαθμο πτυχιου 6,4 και ενα τοσο θεωρητικο αντικειμενο σπουδων για αυτο σκεφτηκα να κανω παλι καποιο bachelor που μου φαινεται πιο ευκολοπροσβάσιμο, τα bachelor ομως ειναι δωρεαν?αυτο δεν εχω καταφερει να βρω γιατι στα site των τριων πανεπιστημιων δεν αναφέρει καποιο κόστος σε αντιθεση με τα μεταπτυχιακα..ισως θα πρέπει να ρωτήσω τον Μαρτιο που θα ειμαι εκει με το καλο..

Δεν είναι το ίδιο εύκολο να μπείς σε Bachelor (Όταν είσαι απο το εξωτερικό). Τα έξοδα είναι θέμα κρατιδίου!http://de.wikipedia.org/wiki/Studiengebühren_in_Deutschland Εξετάζουν βαθμούς απο το απολυτήριο λυκείου σε μια επιτροπή που θα στείλεις την αίτηση και αυτή θα σου απαντήσουν αν σε κάνουν δεχτή. Δεν είναι ότι πιο εύκολο οι σπουδές στην Γερμανία ή στο να αποκτήσεις την ιδιότητα του φοιτητή όταν είσαι απο έξω!

http://ic.daad.de/athen/studierengr.html#3a

iro2506
10.02.2013, 15:08
Δεν είναι το ίδιο εύκολο να μπείς σε Bachelor (Όταν είσαι απο το εξωτερικό). Τα έξοδα είναι θέμα κρατιδίου!Studiengebühren in Deutschland – Wikipedia (http://de.wikipedia.org/wiki/Studiengebühren_in_Deutschland) Εξετάζουν βαθμούς απο το απολυτήριο λυκείου σε μια επιτροπή που θα στείλεις την αίτηση και αυτή θα σου απαντήσουν αν σε κάνουν δεχτή. Δεν είναι ότι πιο εύκολο οι σπουδές στην Γερμανία ή στο να αποκτήσεις την ιδιότητα του φοιτητή όταν είσαι απο έξω!

οκ καταλαβα τι θες να πεις...θα την κανω την προσπαθεια μου καθως θεωρω προσωπικα οτι θα ηταν η καλυτερη λυση εκμαθησης της γλωσσας και αν δεν τα καταφερω θα προχωρησω μαλλον σε vhs σαν πιο οικονομικη λυση..

kosofos
10.02.2013, 15:11
θα την κανω την προσπαθεια μου καθως θεωρω προσωπικα οτι θα ηταν η καλυτερη λυση εκμαθησης της γλωσσας

:bravo_: Η διαδικασίες σχεδόν για όλους τους φοιτητές απο το εξωτερικό γίνονται μέσω UniAssist

iro2506
10.02.2013, 15:21
:bravo_: Η διαδικασίες σχεδόν για όλους τους φοιτητές απο το εξωτερικό γίνονται μέσω UniAssist

UniAssist δηλαδη?help2

kosofos
10.02.2013, 15:29
UniAssist δηλαδη?help2

Πάτα το στο google και θα στο βγάλει. _antio: Άστο το έκανα εγώ Startseite :: uni-assist e.V. (http://www.uni-assist.de/) :smile_:
Εδώ θα βρείς ποια πανεπιστήμια είναι μέσω UniAssist και τι διαδικασίες θέλει!

iro2506
10.02.2013, 15:44
Πάτα το στο google και θα στο βγάλει. _antio: Άστο το έκανα εγώ Startseite :: uni-assist e.V. (http://www.uni-assist.de/) :smile_:
Εδώ θα βρείς ποια πανεπιστήμια είναι μέσω UniAssist και τι διαδικασίες θέλει!

:lol2:
ευχαριστώ το αγνούσα πλήρως..θα το διαβάσω για να καταλαβω ακριβώς περι τίνος πρόκειται..

kosofos
05.04.2013, 21:11
Πανεπιστήμια και Πολυτεχνεία διεθνούς κύρους από τη Γερμανία συμμετέχουν και φέτος στην έκθεση Γερμανικών πανεπιστημίων την οποία διοργανώνει η Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD) σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης.

Οι επισκέπτες έχουν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με τους εκπροσώπους των πανεπιστημίων και να ενημερωθούν για τα προσφερόμενα προγράμματά τους, δυνατότητες εκπόνησης διατριβής καθώς και για τη φοιτητική ζωή στην εκάστοτε πόλη.

Η Έκθεση Γερμανικών Πανεπιστημίων θα λάβει χώρα την Τρίτη 16 Απριλίου 2013, ώρες 10:00-17:00 στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (κτήριο διοίκησης).

Στην εκδήλωση συμμετέχουν τα ακόλουθα πανεπιστημιακά ιδρύματα:

Humboldt University Berlin, Bauhaus University Weimar, Technical University Clausthal , University of Applied ScienceFrankfurt, Technical University Freiberg, University of Passau, Frankfurt of Finance and Managemet, University of Cologne, Saarland University, WHU – Otto Beisheim School of Management.

Επίσης, εκπρόσωποι του TestDaF-Institut, του Goethe-Institut Θεσσαλονίκης καθώς και του συνδέσμου γλωσσικών κέντρων της Γερμανίας (FaDaF) παρέχουν χρήσιμες πληροφορίες για τις προϋποθέσεις γλωσσικής επάρκειας και τα γλωσσικά τμήματα εκμάθησης της Γερμανικής στη Θεσσαλονίκη και Γερμανία.

Τέλος, στα περίπτερα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και της DAAD, εκπρόσωποι του Γραφείου Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου και της DAAD θα είναι στη διάθεση του κοινού για να απαντήσουν σε ερωτήσεις σχετικά με σπουδές και έρευνα στη Γερμανία καθώς και για την οικονομική στήριξη των σπουδών, μέσω φορέων παροχής υποτροφιών. Η εκδήλωση είναι ανοιχτή για το κοινό.

www.daad.gr, Δομή Απασχόλησης & Σταδιοδρομίας ΑΠΘ (http://www.dasta.auth.gr)

Theo85
11.04.2013, 02:09
..Η έκθεση αυτή θα είναι κ στην Αθήνα το Σάββατο 13 Απριλίου στο Goethe Institut για όποιον ενδιαφέρεται.

virizi
06.05.2013, 23:56
Καλημέρα
Είμαι φοιτήτρια στην Ελλάδα και ενδιαφέρομαι κι εγώ για μεταπτυχιακές σπουδές στη Γερμανία και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες απορίες μου . Καταρχάς σχετικά με τη διαφορά στον τρόπο λειτουργίας των γερμανικών πανεπιστημίων σε σχέση με την Ελλάδα . Κι ακόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το εάν είναι εφικτό να συνδυάσει κάποιος εργασία και σπουδές μαζί στη Γερμανία . Μιλάω γερμανικά σε ικανοποιητικό γενικά επίπεδο ( β2 ) αλλά το πρόγραμμα που θα επιλέξω θα είναι αγγλόφωνο . Με αυτό το επίπεδο στη γλώσσα μπορεί να βρει κάποιος part time jobs; Είναι γενικά δύσκολο να βρει κάποιος να απασχοληθεί στη Γερμανία ;

virizi
07.05.2013, 00:00
Και τι βαθμός πτυχίου απαιτείται περίπου; Εγώ έχω βαθμό 7,8 ;

Φιλόλογος σε κρίση
09.05.2013, 10:18
καλημέρα!εαν κάποιος θέλει να μπει στο εκπαιδευτικό σύστημα ποιες είναι η διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος συνάδερφος μου για παράδειγμα που δεν έχουμε καθαρα παιδαγωγικό περιεχόμενο;--ξέρω ότι διαφέρει απο κρατίδιο σε κρατίδιο - όποιος ξέρει για οπουδήποτε θα μπορούσε να βοηθήσει ΠΟΛΛΟΥΣ!!

nk_christina
09.05.2013, 12:11
Σου παραθέτω αυτά που έγραψε η katerfit. Η ειδικότητα της είναι φυσικής αγωγής, αλλά πιστεύω ότι θα ισχύει για όλες τις ειδικότητες. Ρώτησε στην Στουτγάρδη.

Γεια σας πατριωτακια...
Θα ηθελα να δωσω πληροφοριες για την δικη μου περιπτωση..
Ως αποφοιτη Φυσικης αγωγης κ αθλητισμου (γυμναστρια) πηγα στο Regierungspräsidium για να ρωτησω πως μπορω να δουλεψω σε σχολεια...
Μου εξηγησανε οτι σε ιδιωτικα σχολεια,που ειναι το 30% μπορω κανονικα με την μια ειδικοτητα, αθλητισμο, που εχω.
Αλλα για δημοσια σχολεια(70%) χρειαζεται να σουδασω μια 2 ειδικοτητα,πχ. γερμανικη ή αγγλικη γλωσσα,μαθηματικα,βιολογια ,ψυχολογια...οτι θελω, για 3 εξαμηνα σε οποιο πανεπιστημιο με βολευει απο θεμα αποστασης, δεν χρειαζεται να δωσω εξετασεις αλλα μονο παρουσιες και αλλον 1 χρονο πρακτικη σε σχολεια....μου ειπαν οτι και εκει δυσκολα βρισκεις θεση..
Αυτη τη στιγμη μαθαινω την γλωσσα στο επιπεδο Β2 ,χρειαζομαι αψογα γερμανικα...και δεν ξερω ακομα,μπορω να το σκεφτω μεχρι Γεναρη,ωστε να ετοιμασουν την αιτηση μου για σπουδες και να ξεκινησω το ζυγο εξαμηνο του Απριλιου .....
Αυτη τη στιγμη σκεφτομαι μονο την επιβιωση μου!

kosofos
09.05.2013, 15:18
καλημέρα!εαν κάποιος θέλει να μπει στο εκπαιδευτικό σύστημα ποιες είναι η διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος συνάδερφος μου για παράδειγμα που δεν έχουμε καθαρα παιδαγωγικό περιεχόμενο;--ξέρω ότι διαφέρει απο κρατίδιο σε κρατίδιο - όποιος ξέρει για οπουδήποτε θα μπορούσε να βοηθήσει ΠΟΛΛΟΥΣ!!

Καλησπέρα Φιλόλογος σε κρίση _bye:

Για εργασία σαν απόφοιτος Ελληνικής φιλολογίας σε Γερμανικό σχολείο θα έλεγα ότι η πιθανότητες είναι ελάχιστες εώς μηδενικές απο την δικιά μου γνώση και εμπειρία. Αν είσαι Μαθατικός, Φυσικός κτλ κάνεις μεταπτυχιακό που οδηγεί στο στο λεγόμενο Lehramt και απο εκεί δίνεις εξετάσεις στο εκάστοτε κρατίδιο και μπαίνεις σε γυμνάσιο. Με καθηγητές φυσικής αγωγής είναι άλλο.

Μια ενναλακτική που θα σου πρότεινα είναι η διδασκαλία της Ελληνικής εώς ξένης γλώσσας. Υπάρχουν πολλά Vhs στις μεγάλες πόλεις που υπάρχουν αρκετοί Έλληνες που διδάσκουν νέα και αρχαία Ελληνικά

πχ στο Düsseldorf https://www.duesseldorf.de/vhs/webbasys/webbasys/index.php?kathaupt=1&kathauptname=Kursbereiche&katid=483&katvaterid=20&katname=Neu-Griechisch.

ή στο Αμβούργο http://www.vhs-hamburg.de/kurse/kurse/sprachen/griechisch-327

ή στο Dortmund http://vhs.dortmund.de/webbasys/index.php?kathaupt=1&katid=159&katvaterid=32&katname=Griechisch

και στο Βερολίνο http://www.berlin.de/vhs/kurse/sprachen/alle_sprachen.html

και σε άλλα πάρα πολλά....

Με ποιά έννοια οργανόνονται τέτοια τμήματα. Ο Έλληνας γονιός εδώ θα στείλει το παιδί του να μάθει και σωστά την ελληνική γλώσσα (γραμματική, να γράφει σωστά κ.α). Είναι η μητρική του γλώσσα και εκτός απο το να τα μιλάει που γινεται ακούγοντας τους γονείς πρέπει να μάθει και να γράφει και να διαβάζει.
Δεν γνωρίζω όμως καθόλου τις διαδικασίες για αυτό...απλά ψάξε και σε αυτήν την κατεύθυνση.

Επίσης Ελληνικά μπορεί να μαθαίνουν και οι Γερμανοί που θέλουν να δώσουν εξετάσεις στον Lehramt για να γίνουν θεολόγοι και να ασχοληθούν με την φιλοσοφία. Η φιλολογία που είσαι είναι διαφορετική απο την φιλοσοφία στην Γερμανία και δεν ξέρω αν μπορείς να ασχοληθείς με αυτό στο σχολείο αλλα μπορείς να τους κάνεις μαθήματα Ελληνικών...νομίζω. ψάξτο!

"Im Studium für das Lehramt an Gymnasien und Gesamtschulen setzen die Fächer Englisch, Französisch, Italienisch, Spanisch und Geschichte Kenntnisse in Latein voraus; für das Fach Philosophie/Praktische Philosophie Kenntnisse in Latein oder Griechisch; für das Fach evangelische Religionslehre Kenntnisse in Griechisch und Latein oder Hebräisch. Das Fach katholische Religionslehre setzt Kenntnisse in Latein voraus, Griechisch- und Hebräischkenntnisse sind erwünscht."

nk_christina
09.05.2013, 16:24
Για εργασία σαν απόφοιτος Ελληνικής φιλολογίας σε Γερμανικό σχολείο θα έλεγα ότι η πιθανότητες είναι ελάχιστες εώς μηδενικές απο την δικιά μου γνώση και εμπειρία. Αν είσαι Μαθατικός, Φυσικός κτλ κάνεις μεταπτυχιακό που οδηγεί στο στο λεγόμενο Lehramt και απο εκεί δίνεις εξετάσεις στο εκάστοτε κρατίδιο και μπαίνεις σε γυμνάσιο. Με καθηγητές φυσικής αγωγής είναι άλλο.

Είναι σίγουρο ότι αυτό που έγραψε η katerfit ισχύει μόνο για τους γυμναστές;
Ή εξαρτάται και πάλι από το κρατίδιο;
Αν κάποιος έχει κάποιο site για την διαδικασία καλό θα ήταν να αναρτηθεί.
Δε μιλάμε για ειδικότητες όπως η Ελληνική φιλολογία αλλά για τις υπόλοιπες.

kosofos
09.05.2013, 20:41
Είναι σίγουρο ότι αυτό που έγραψε η katerfit ισχύει μόνο για τους γυμναστές;
Ή εξαρτάται και πάλι από το κρατίδιο;
Αν κάποιος έχει κάποιο site για την διαδικασία καλό θα ήταν να αναρτηθεί.
Δε μιλάμε για ειδικότητες όπως η Ελληνική φιλολογία αλλά για τις υπόλοιπες.

Γενικά για την διαδικασία στην NRW δές το ακόλουθο Eignungspraktikum - das erste Praxiselement der neuen Lehrerausbildung - MSW NRW: Zukunftsberuf Lehrer/in NRW (http://www.schulministerium.nrw.de/ZBL/Wege/Eignungspraktikum/index.html)

Δές το Informationsbroschüre που έχει το link

Φιλόλογος σε κρίση
09.05.2013, 23:36
ευχαριστώ πολύ!!χρησιμότατες πληροφορίες!!για την ακρίβεια είμαι Ιστορικός ,έπρεπε να το επισημάνω απο την αρχή...σιγουρα ως αποφοιτος ελληνικής φιλολογίας δεν γίνεται..αλλά ως αποφοιτος τμηματος ιστορίας ισως υπήρχε η δυνατότητα..

Dum spiro spero
15.05.2013, 14:14
Γειά σας!Λοιπόν Φιλόλογος σε κρίση, επειδή και εγώ είμαι στην ίδια θέση με εσένα πήγα και ρώτησα στην Daad τους ακαδημαικούς συμβούλους.Μου είπαν πως το πτυχίο μας -του ιστορικού εν προκειμένω- αναγνωρίζεται ως Bachelor Ιστορίας.Για τους καθηγητές όμως υπάρχει άλλη εκπαίδευση εντελώς διαφορετική.Για να δουλέψουμε λοιπόν εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε απ' την αρχή να δώσουμε εξετάσεις,να μας δεχθούν,να τελειώσουμε 9 εξάμηνα φοίτησης στα οποία θα πάρουμε ως ειδικότητα τουλάχιστον 2 αντικείμενα (πχ Ιστορία και Μαθηματικά ή Λατινικά και Καλλιτεχνικά κτλ.)ορίστε κι ένα παράδειγμα Studienfächer im Lehramt - Münchener Zentrum für Lehrerbildung - LMU München (http://www.mzl.uni-muenchen.de/lehre_studium/faecherstandorte/index.html) ,να ξαναδώσουμε εξετάσεις ,να μας δεχθούν και να κάνουμε ένα χρόνο πρακτική και μετά πάλι εξετάσεις για να πάρουμε την άδεια.Αυτα ισχύουν για να εργαστείς σ'ενα γερμανικό σχολείο.
Τώρα εγώ θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για τα vhs πρέπει να σαι αποφοιτος του τμήματος ελληνικής φιλολογίας για να διδάξεις εκεί ;(γιατί στη Ελλάδα τα πτυχία μας θεωρούνται ισάξια για αυτό ρωτάω)

nk_christina
15.05.2013, 15:46
Στα vhs κάποιος μπορεί να εργαστεί κάποιος με πλήρες ωράριο ή είναι προγράμματα με συγκεκριμένες ώρες;

Φιλόλογος σε κρίση
15.05.2013, 21:31
Γειά σας!Λοιπόν Φιλόλογος σε κρίση, επειδή και εγώ είμαι στην ίδια θέση με εσένα πήγα και ρώτησα στην Daad τους ακαδημαικούς συμβούλους.Μου είπαν πως το πτυχίο μας -του ιστορικού εν προκειμένω- αναγνωρίζεται ως Bachelor Ιστορίας.Για τους καθηγητές όμως υπάρχει άλλη εκπαίδευση εντελώς διαφορετική.Για να δουλέψουμε λοιπόν εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε απ' την αρχή να δώσουμε εξετάσεις,να μας δεχθούν,να τελειώσουμε 9 εξάμηνα φοίτησης στα οποία θα πάρουμε ως ειδικότητα τουλάχιστον 2 αντικείμενα (πχ Ιστορία και Μαθηματικά ή Λατινικά και Καλλιτεχνικά κτλ.)ορίστε κι ένα παράδειγμα Studienfächer im Lehramt - Münchener Zentrum für Lehrerbildung - LMU München (http://www.mzl.uni-muenchen.de/lehre_studium/faecherstandorte/index.html) ,να ξαναδώσουμε εξετάσεις ,να μας δεχθούν και να κάνουμε ένα χρόνο πρακτική και μετά πάλι εξετάσεις για να πάρουμε την άδεια.Αυτα ισχύουν για να εργαστείς σ'ενα γερμανικό σχολείο.
Τώρα εγώ θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για τα vhs πρέπει να σαι αποφοιτος του τμήματος ελληνικής φιλολογίας για να διδάξεις εκεί ;(γιατί στη Ελλάδα τα πτυχία μας θεωρούνται ισάξια για αυτό ρωτάω)

Eυχαριστώ πολύ!!τι εξετάσεις χρειάζονται για να μπούμε??είμαι μικρή οποτε με παίρνει να το σκεφτώ κι αυτό..

Dum spiro spero
15.05.2013, 21:56
Νομίζω καταλάθος διέγραψα το μήνυμα που πόσταρα.Τέλοσπάντων, λοιπόν να απευθυνθείς στην Daad και θα σου απαντήσουν,βοηθάνε πολύ.Τα Γερμανικά σου πρέπει σε επίπεδο μητρικής.Μωρέ κι εγώ μικρή είμαι αλλά το να βγώ στην αγορά εργασίας πρώτη φορά όταν θα γίνω 28 με αγχώνει.Αλλά φυσικα αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη.Καλή τύχη!:victory:

Φιλόλογος σε κρίση
17.05.2013, 15:41
Νομίζω καταλάθος διέγραψα το μήνυμα που πόσταρα.Τέλοσπάντων, λοιπόν να απευθυνθείς στην Daad και θα σου απαντήσουν,βοηθάνε πολύ.Τα Γερμανικά σου πρέπει σε επίπεδο μητρικής.Μωρέ κι εγώ μικρή είμαι αλλά το να βγώ στην αγορά εργασίας πρώτη φορά όταν θα γίνω 28 με αγχώνει.Αλλά φυσικα αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη.Καλή τύχη!:victory:

Eχω κάνει ένα σεμινάριο ειδικής αγωγής απο πανεπιστήμιο της χωρας,υπάρχει περίπτωση να εργαστώ κάπου μόνο με αυτό και το βασικό μου πτυχιο εστω ως βοηθητικό προσωπικό??

Dum spiro spero
17.05.2013, 18:37
Απ ότι είδα η ειδική αγωγή εντάσσεται κι αυτή στο Lehrahmt ,οπότε νομίζω πως ακολουθείται η διαδικασία που σου ανέφερα Wie lange dauert das Lehramtsstudium? - MSW NRW: Zukunftsberuf Lehrer/in NRW (http://www.schulministerium.nrw.de/ZBL/Wege/Lehramtsstudium/FAQStudium/FAQ_Studium_neu/Dauer.html). κοίτα πχ.εδώ το υπουργείο παιδείας λέει ότι είναι 9 εξάμηνα.Αλλα καλύτερα να ρωτήσεις στην Daad της περιοχής σου,γιατί αυτοί είναι ειδικοί.

manolakis12
17.05.2013, 21:47
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΕ ΓΕΝΙΚΟ ΒΑΘΜΟ 11 ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΒΓΑΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 6.000 ΜΟΡΙΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΓΙΑ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ,ΑΦΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ,ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.ΕΤΣΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ.ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΕ ΩΣ ''Fachorientierte Hochschulreife'' .ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ -ΕΦΟΣΟΝ ΠΛΗΡΩ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΙΚΕΣ ΠΡΟΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ- ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ FACHHOCHSCHULE ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ?ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ TO STUDIENKOLLEG Η ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΕΤΗ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!
ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!

trelllara
08.06.2013, 22:47
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ TO STUDIENKOLLEG Η ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΕΤΗ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ.

Οι κατοικοι της Ευρωπαικης Ενωσης δεν χρειαζεται να κανουν Studienkolleg. Ο λογος ειναι οτι το απολυτηριο πχ απο ενα ελληνικο Λυκειο θεωρειται ισοτιμο με τη γερμανικη Abitur.

milu
09.06.2013, 00:49
Εδώ (http://ic.daad.de/athen/studierengr.html#3a) στο "Ποια προσόντα χρειάζομαι για να σπουδάσω σ' ένα γερμανικό πανεπιστήμιο;" και "Χρειάζεται να γνωρίζω καλά τη γερμανική γλώσσα;" θα βρεις έγκυρες απάντησής.

noulaki2111
19.08.2013, 12:17
Καλησπέρα και απο μένα!

Μετά σπό αρκετό ψάξιμο σκέφτομαι και εγώ να κάνω μεταπτυχιακό στη Γερμανία καθώς από ότι κατάλαβα σου ανοίγει μετά πολύ περισσοτερες πόρτες και από θέμα εργασίας στη Γερμανία. Έχω κάποιες απορίες και ίσως θα μπορούσατε να βοηθήσετε;

-Είμαι 27 ετών, απόφοιτος ΤΕΙ Αθηνών/ Εμπορίας & Διαφήμισης και βαθμός πτυχίου 7,9. Απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου βαθμός 18.
-Έχω Proficiency & B1 και τώρα ξεκινάω μαθήματα για Β2 - C1.
-Έχω περίπου πέντε χρόνια προυπηρεσία σε μάρκετινγκ & τουριστικά επαγγέλματα.
-Το μεταπτυχιακό που σκέφτομαι να κάνω θα είναι στα αγγλικά.

Επειδή ακόμα δεν έχω άνεση με τα Γερμανικά για να ψάξω μόνη μου με αυτές τις προυποθέσεις πιστεύετε ότι μπορώ να γίνω δεκτή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα;

Επίσης σκέφτομαι να κάνω αίτηση στο DAAD για υποτροφία. Ξέρει κάποιος αν είναι εφικτή μία υποτροφία και τι μετράει περισσότερο;

Τέλος εάν δεν πάρω την υποτροφία και πάω μόνη μου κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχεις κάποια χρήματα για να μπορέσεις να αποδείξεις ότι θα καλύπτεις τα έξοδα σου. Ισχύει αυτό και αν ναι πόσα είναι αυτά;

Σας ευχαριστώ!!! Και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά το ψάχνω πολύ σοβαρά καθώς εδώ έχω απελπιστεί πλέον... :(

kosofos
19.08.2013, 16:21
-Είμαι 27 ετών, απόφοιτος ΤΕΙ Αθηνών/ Εμπορίας & Διαφήμισης και βαθμός πτυχίου 7,9. Απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου βαθμός 18.
-Έχω Proficiency & B1 και τώρα ξεκινάω μαθήματα για Β2 - C1.
-Έχω περίπου πέντε χρόνια προυπηρεσία σε μάρκετινγκ & τουριστικά επαγγέλματα.
-Το μεταπτυχιακό που σκέφτομαι να κάνω θα είναι στα αγγλικά.

Προσωπική μου άποψη έχεις τέλειο background στον τομέα σου. Κυνήγησε το!

Επειδή ακόμα δεν έχω άνεση με τα Γερμανικά για να ψάξω μόνη μου με αυτές τις προυποθέσεις πιστεύετε ότι μπορώ να γίνω δεκτή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα;

Τα κριτήρια για το κάθε μεταπτυχιακό διαφέρουν. Θα βρείς πρώτα τα μεταπτυχιακά που σε ενδιαφέρουν και θα δείς πότε μπορέις να αιτηθείς και ποιές είναι οι προυποθέσεις σε βαθμό προηγούμενου πτυχίου και γλώσσας. Τον υπολογισμό του ελληνικού βαθμού στο Γερμανικό σύστημα το κάνει με την ακόλουθη φόρμουλα

x = 7 – (3 * ND : 5)

όπου ND είναι ο βαθμός του Ελληνικού πτυχίου. Μέ έναν πρόχειρο υπολογισμό έχεις βαθμό στο Γερμανικό σύστημα 2.26 (Πολύ καλό).

Επίσης σκέφτομαι να κάνω αίτηση στο DAAD για υποτροφία. Ξέρει κάποιος αν είναι εφικτή μία υποτροφία και τι μετράει περισσότερο;

Υπάρχουν πολλών ειδών υποτροφίες (ιδρύματα, κρατικοί φορείς, κόμματα, πανεπιστήμια). Γνώμη μου είναι να κυνηγήσεις την deutschlandstipendium Deutschlandstipendium: Germany Scholarship: Best of both worlds for students (http://www.deutschlandstipendium.de/de/2319.php) είναι σχετικά λίγα τα χρήματα 300€/μήνα αλλά είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες. Απλά πρέπει πρώτα να έχεις κάνει εγγραφή στο πανεπιστήμιο για να κάνεις αίτηση για αυτή. Αλλά υπάρχουν και άλλες πολλές και με πολύ περισσότερα χρήματα αν τα καταφέρεις https://www.daad.de/deutschland/stipendium/datenbank/en/15342-daad-country-specific-information-on-the-daad-scholarship-programmes-01-01/

Τέλος εάν δεν πάρω την υποτροφία και πάω μόνη μου κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχεις κάποια χρήματα για να μπορέσεις να αποδείξεις ότι θα καλύπτεις τα έξοδα σου. Ισχύει αυτό και αν ναι πόσα είναι αυτά;

Αυτό δεν ισχύει για φοιτητές εντός ΕΕ. Ισχύει μόνο για αυτούς που ζητάν βίζα και είναι περίπου 7,000€/χρόνο. Πάρεις δεν πάρεις όμως υποτροφία μπορείς και να εργαστείς σαν φοιτήτρια σε κάποια εταιρεία 20 ώρες/εβδομάδα και με χρήματα μέχρι 850€/μήνα ή να κάνει minijob. Γενικά πολύ καλές πληροφορίες μπορείς να βρείς και στα αγγλικά εδώ Deutsches Studentenwerk - Information for international Students: Jobbing (http://www.internationale-studierende.de/en/prepare_your_studies/financing/jobbing/)

Σας ευχαριστώ!!! Και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά το ψάχνω πολύ σοβαρά καθώς εδώ έχω απελπιστεί πλέον... :(

You are welcome _friends:. Good luck

noulaki2111
20.08.2013, 10:11
Προσωπική μου άποψη έχεις τέλειο background στον τομέα σου. Κυνήγησε το!

Σε ευχαριστώ! Χτές μίλησα και με τον καθηγητή και αν όλα πάνε καλά το Μαίο δίνω για Β2. Μου είπε ότι στις περισσότερες δουλειές ζητάνε Β2. Βέβαια εγώ θέλω να δώσω και για C1 αλλά ίσως το κάνω και απευθείας εκεί. Τι λέτε εσείς;

Τα κριτήρια για το κάθε μεταπτυχιακό διαφέρουν. Θα βρείς πρώτα τα μεταπτυχιακά που σε ενδιαφέρουν και θα δείς πότε μπορέις να αιτηθείς και ποιές είναι οι προυποθέσεις σε βαθμό προηγούμενου πτυχίου και γλώσσας. Τον υπολογισμό του ελληνικού βαθμού στο Γερμανικό σύστημα το κάνει με την ακόλουθη φόρμουλα

x = 7 – (3 * ND : 5)

όπου ND είναι ο βαθμός του Ελληνικού πτυχίου. Μέ έναν πρόχειρο υπολογισμό έχεις βαθμό στο Γερμανικό σύστημα 2.26 (Πολύ καλό).

Υπάρχει κάποιος τρόπος καθορισμού της κλίμακας; Ποιό είναι το άριστο δηλαδή;

Αυτό δεν ισχύει για φοιτητές εντός ΕΕ. Ισχύει μόνο για αυτούς που ζητάν βίζα και είναι περίπου 7,000€/χρόνο. Πάρεις δεν πάρεις όμως υποτροφία μπορείς και να εργαστείς σαν φοιτήτρια σε κάποια εταιρεία 20 ώρες/εβδομάδα και με χρήματα μέχρι 850€/μήνα ή να κάνει minijob. Γενικά πολύ καλές πληροφορίες μπορείς να βρείς και στα αγγλικά εδώ Deutsches Studentenwerk - Information for international Students: Jobbing (http://www.internationale-studierende.de/en/prepare_your_studies/financing/jobbing/)

Γενικά ποιες οι πιθανότητες για να βρω δουλειά; Επειδή αν δεν πάρω υποτροφία ξέρω ότι σίγουρα θα χρειαστώ δουλειά οπότε....

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Ποια μέρη είναι καλά για σπουδές/ φοιτητική ζωή; Από άποψη κόστους ζωής αλλά και ευκαιριών για να βρει κάποιος δουλειά;

Ευχαριστώ και πάλι!!!

noulaki2111
20.08.2013, 11:06
Γεια σας και πάλι!!!

Βρήκα αυτά τα μεταπτυχιακά:

-International Tourism Management (MA) • Heilbronn University • Heilbronn (https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/international-programs/de/?p=d&s=kr&id=1847#q=&degree[]=2&fos[]=1&subject=0&lang[]=2&langDistribution=0&fee[]=1&sortBy=1&page=1&display=list)

Οι προυποθέσεις που ζητάει είναι: Excellent (awarded with distinction) or good (awarded with merit) Bachelor's degree in Business Studies or business-related disciplines with 210 ECTS or international equivalents.

Αυτό το ECTS τι είναι και πως μπορώ να το υπολογίσω; Ξέρει κανείς;

-International Marketing Management • Berlin School of Economics and Law • Berlin (https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/international-programs/de/?p=d&s=kr&id=318#q=&degree[]=2&fos[]=1&subject=0&lang[]=2&langDistribution=0&cit[]=9&fee[]=1&sortBy=1&page=1&display=list)

Και αυτό έχει τις ίδιες προυποθέσεις...

Επίσης γνωρίζετε τα πανεπιστήμια ή αυτά τα προγράμματα; Είναι καλά;

kosofos
20.08.2013, 11:22
Υπάρχει κάποιος τρόπος καθορισμού της κλίμακας; Ποιό είναι το άριστο δηλαδή;

1,0/ 1,3/ 1,5 sehr gut

1,7/ 2,0/ 2,3/ 2,5 gut

2,7/ 3,0/ 3,3/ 3,5 befriedigend

3,7/ 4,0 genügend

5 ungenügend

Γενικά ποιες οι πιθανότητες για να βρω δουλειά; Επειδή αν δεν πάρω υποτροφία ξέρω ότι σίγουρα θα χρειαστώ δουλειά οπότε....

Auto tha to deis mono otan tha ertheis me to kalo edo. Sto antikeimeno sou den ksero na sou po an tha vreis san working student (werkstudent), prepei na ertheis kai na matheis poies etairies prosferoun auto pou kaneis kai na deis an prosferoun tetoies theseis. Mini job (se geniko antikeimeno) vriskeis arketa eukola tha elega, an milas tin glossa gia na kalypseis ena meros apo ta eksoda sou.

Ποια μέρη είναι καλά για σπουδές/ φοιτητική ζωή;

Auto paei me ta gousta tou kathenos alla tin foititiki zoi tis elladas apla ksexna tin :yes:

Αυτό το ECTS τι είναι και πως μπορώ να το υπολογίσω; Ξέρει κανείς;

Tora xtypises fleva pou ponaei. To ti exo traviksei ego kai i gynaika mou gia na tous apodeiksoume autous tous pontous asto (kapia master zitanme sigekrimenous pontous se sigekrimenous tomeis). Kapou xameno mesa sto kanonismo tou ECTS grafei oti stin ellada kathe didaktikos xronos antistoixei se 60 credits sto ECTS. Kanonika h analytiki vathmologia ton ellinikon panepistimion (meta bolognia) tha eprepe na anaferei ta ECTS credits kai ton ECTS vathmo tou ptyxiou. Alla sto Ellada.....ase sinxistika pali me ola auta pou exo perasei apo tous kareklokentaurous stin Ellada.

noulaki2111
20.08.2013, 11:29
1,0/ 1,3/ 1,5 sehr gut

1,7/ 2,0/ 2,3/ 2,5 gut

2,7/ 3,0/ 3,3/ 3,5 befriedigend

3,7/ 4,0 genügend

5 ungenügend

Αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο υπολογισμού που μου είπες χτες; Αν ένα πανεπιστήμιο ζητάει βαθμό 2,5 και εγώ έχω 2,26 θα με απορρίψουν σίγουρα;

Auto tha to deis mono otan tha ertheis me to kalo edo. Sto antikeimeno sou den ksero na sou po an tha vreis san working student (werkstudent), prepei na ertheis kai na matheis poies etairies prosferoun auto pou kaneis kai na deis an prosferoun tetoies theseis. Mini job (se geniko antikeimeno) vriskeis arketa eukola tha elega, an milas tin glossa gia na kalypseis ena meros apo ta eksoda sou.

Για αρχή θα κάνω οτιδήποτε για να μπορώ να καλύπτω τα έξοδα... Δικαιούμαι κάποιο επίδομα αν ξέρεις;

Auto paei me ta gousta tou kathenos alla tin foititiki zoi tis elladas apla ksexna tin :yes:

Καλά αυτό το φαντάζομαι... Αλλά έτσι και αλλιώς δεν έρχομαι Γερμανία για να ζήσω τη φοιτητική ζωή της Ελλάδας αλλά για να χτίσω ένα καλύτερο μέλλον αλλιώς δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία...

Επίσης μια άλλη ερώτηση... Πόσο εύκολο είναι να πάρει κανείς φοιτητικό δάνειο ή κάτι αντίστοιχο;

Σε ευχαριστώ πολύυυυυυυ για τη βοήθεια!!!!!

kosofos
20.08.2013, 11:33
Πόσο εύκολο είναι να πάρει κανείς φοιτητικό δάνειο ή κάτι αντίστοιχο;

Xoris egyiti stin Germania, gonio h kapion pou na mpei egyitis se allodapo foititi den dinoun. Koita mono gia ypotrofia kai gia ergasia stin dikia sou periptosi. Kalimera.

kosofos
20.08.2013, 11:41
Γεια σας και πάλι!!!

Βρήκα αυτά τα μεταπτυχιακά:

-International Tourism Management (MA) • Heilbronn University • Heilbronn (https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/international-programs/de/?p=d&s=kr&id=1847#q=&degree[]=2&fos[]=1&subject=0&lang[]=2&langDistribution=0&fee[]=1&sortBy=1&page=1&display=list)

Prosexe mono tis diories gia na kaneis aitisi. To sygekrimeno pernei foitites mono kalokairino eksamino (diladi arxizeis ton aprilio) kai i aitisi prepei na ginei to argotero mexri 15 ianouariou. Oi perissoteres aitisis ginontai meso Uni-assist

noulaki2111
20.08.2013, 11:59
Prosexe mono tis diories gia na kaneis aitisi. To sygekrimeno pernei foitites mono kalokairino eksamino (diladi arxizeis ton aprilio) kai i aitisi prepei na ginei to argotero mexri 15 ianouariou. Oi perissoteres aitisis ginontai meso Uni-assist

Από ότι είδα αυτό πέρνει για Οκτώβριο του 14 και οι αιτήσεις είναι μέχρι Ιούλιο του 14.. Μιλάω για του χρόνου γιατί για φέτος δύσκολο....

Όσο για το άλλο πανεπιστήμιο στο Βερολίνο γνωρίζεις κάτι;

Από ότι κατάλαβα όλα είναι πολύ καλά πανεπιστήμια οπότε η επιλογή του μεταπτυχιακού προγράμματος και πανεπιστημίου γίνεται με άλλα κριτήρια!

noulaki2111
21.08.2013, 09:34
Καλημέρα!!!

Ψάχνοντας για μεταπτυχιακό σε ένα πανεπιστήμιο είδα αυτό:

Applicants must provide evidence of their high level of proficiency in English corresponding to:
- IELTS min. 6.0 in all categories
- TOEFL internet-based test min. 79 points
- TOEFL computer-based test min. 213
- TOEFL paper-based test min. 550
Native speakers of English are exempt from this requirement.

Δηλαδή θέλουν όλα αυτά τα τεστ ή ενα από αυτά αρκεί; Μήπως ξέρετε;

Γιατί αν είναι όλα αυτά πάει πάνω από 1.000 ευρώ!!!!

Φιλόλογος σε κρίση
21.08.2013, 10:44
[QUOTE=noulaki2111;71896]Καλημέρα!!!

Ψάχνοντας για μεταπτυχιακό σε ένα πανεπιστήμιο είδα αυτό:

Applicants must provide evidence of their high level of proficiency in English corresponding to:
- IELTS min. 6.0 in all categories
- TOEFL internet-based test min. 79 points
- TOEFL computer-based test min. 213
- TOEFL paper-based test min. 550
Native speakers of English are exempt from this requirement.

Γιατί αν είναι όλα αυτά πάει πάνω από 1.000 ευρώ!!!![/QUOT

το ένα απο αυτά χρειάζεται απο ότι εχω καταλάβει...!να ρωτήσω κάτι άλλο ξέρετε αν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογια στα αγγλικά που ψάχνω;;

kosofos
21.08.2013, 18:11

Αστειευεσαι ε; :smile_:

το ένα απο αυτά χρειάζεται απο ότι εχω καταλάβει...!

:bravo_: Στην Ελλάδα απο ότι θυμάμαι μόνο το TOEFL IBT (internet base test) υπάρχει απο τα TOEFL.

να ρωτήσω κάτι άλλο ξέρετε αν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογια στα αγγλικά που ψάχνω;

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει αποκλειστικά στα Αγγλικά (αν και δεν θα είχε νόημα στην Γερμανία σε αυτό το τομέα να κάνεις κάτι στα Αγγλίκά). Να πώ κάτι γενικό για όλους τους ενδιαφερόμενους για Μάστερ. Αρχικά θα πρέπει να δείς τα προαπαιτούμενα που ζητάει το εκάστοτε Μάστερ. Δηλ δεν μπορώ να έχω σπουδάσει Φυσική και να πάω να κάνω Μάστερ στην κοινωνιολογία. Ούτε να έχω σπουδάσει ιστορία και γλώσσα και να πάω να κάνω μεταπτυχιακό στην σχολική ψυχολογία κ.α. Θα σου πούν αν θές να αλλάξεις τομέα ξεκίνα απο το Bachelor. Άλλο πολύ σημαντικό είναι να έχεις το δεύτερο που ζητάνν μετά τον πρώτο τίτλο, δηλαδή τον βαθμό. Αν δεν έχεις τον βαθμό που ζητάει το κάθε μεταπτυχιακό δεν προχωράνε παραμέσα να δούν την αίτηση. Αν το μεταπτυχιακό λέει απο 2.5 (σε γερμανικό) και πάνω που αντιστοιχεί σε καλύτερο απο 7.5 στην Ελλάδα πρέπει να έχεις αυτόν τον βαθμό. Σε κάθε περίπτωση μιλάς με email με τους υπεύθυνους. Γενικά το θέμα σπουδές και η εισαγωγή δεν είναι εύκολο θέμα. Το παλεύουν απο όλο τον κόσμο!

katerfit
21.08.2013, 18:15
Για όποιον ενδιαφέρεται για σπουδές σε πανεπιστημιο στα γερμανικα (όχι αγγλόφωνο), για να τον δεχτούν, πρέπει να εχει το TESTDAF στη γερμανική γλώσσα. Μια εξέταση που γίνεται 6 φορές το χρόνο, και απαιτείται βαθμός 4. Βαθμος 5 είναι ο ανώτερος,με βαθμό 3 ,απλά περνάς... Το επίπεδο είναι του C1... Ή ξεκινάς τμήμα C1 και δίνεις συγκεκριμένη ημερομηνια το τεστ ή κάνεις προετοιμασία αποκλειστικά για το τεστ,υπαρχουν τμήματα στα περισσότερα σχολεία γλώσσας. Διάρκεια ταχύρρυθμων μαθημάτων C1 ή TESTDAF είναι το ανώτερο 3 μήνες. Το τεστ κοστίζει 175 ευρω. Με αυτο μπορεί κάποιος να μπει στο πανεπιστήμιο.
(ΞΕΚΙΝΩ ΤΟ C1 ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ 13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ,(τελευταια εξέταση της χρονιάς !!!!)
Δείτε την ιστοσελίδα παρακάτω :

TestDaF-Institut (http://www.testdaf.de/teilnehmer/tn-info_ueberblick.php)

kosofos
21.08.2013, 18:19
ΞΕΚΙΝΩ ΤΟ C1 ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ 13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ,(τελευταια εξέταση της χρονιάς !!!!

viele erfolg :bravo_: Αυτοί που είναι στην Γερμανία μπορούν να δώσουν και το DSH σε κάποιο Γερμανικό πανεπιστήμιο (πιο οικονομικό περίπου ~100€)!

katerfit
21.08.2013, 18:29
Ευχαριστώ ΚΟΣΟΦΟς !!!!!!
Εχω ηρεμια επιτελους και αρχισα μελετη μονη μου :yes:

Να πω ακόμα οτι πήγα σήμερα να γραφτώ σε άλλο φροντιστήριο, μια και δικό μου δεν κάνει το τεστ και υπαρχει
προθεσμία απο 18/9/13 - 16/10/13 με Θέσεις περιορισμένες !
...το τελευταίο που ρώτησα πριν φύγω...''τι ώρα ανοίγει το η σχολή σας το πρωί στις 18/9/13 ??'' :lol2:

noulaki2111
21.08.2013, 20:28
[QUOTE=kosofos;71923]Αστειευεσαι ε; :smile_:

Βασικά όχι σοβαρά το ρώτησα!!! :) Άρα ένα από όλα ε????

kosofos
21.08.2013, 21:16
Βασικά όχι σοβαρά το ρώτησα!!! :) Άρα ένα από όλα ε????

Οκ τότε ναι μόνο ένα απο αυτά. Απλά ρώτα στο μεταπτυχιακό αν τους κάνει το χαρτί που έχεις για να μην μπείς σε τυχόν περιτά έξοδα.

cryo
21.08.2013, 22:49
Kapou xameno mesa sto kanonismo tou ECTS grafei oti stin ellada kathe didaktikos xronos antistoixei se 60 credits sto ECTS. Kanonika h analytiki vathmologia ton ellinikon panepistimion (meta bolognia) tha eprepe na anaferei ta ECTS credits kai ton ECTS vathmo tou ptyxiou. Alla sto Ellada.....ase sinxistika pali me ola auta pou exo perasei apo tous kareklokentaurous stin Ellada.

απο οτι εχω διαπιστωσει εγω απο τα πανεπιστημια που εχω ψαξει πρεπει να κοιταξεις τι εννοει το καθενα ως βαθμολογηση,credits και ECTS.
χοντρικα, τα ελληνικα πανεπiστημια δινουνε degree ή diploma, για πτυχιο μπορεις να γραφεις undergraduate degree ή undergraduate diploma και για μεταπτυχιακα postgraduate degree/diploma.
ως credits πιανονται οι διδακτικες μοναδες.
σε καθε περιπτωση πρεπει να τα γραψεις στο βιογραφικο αντιστοιχα με το πανεπιστημιο που δηλωνεις

kosofos
21.08.2013, 23:07
ως credits πιανονται οι διδακτικες μοναδες.

Αυτό δεν ισχύει cryo. Εμένα το πτυχίο γράφει τις διδακτικές μονάδες που έπιανε το κάθε μάθημα στην Ελλάδα και σαν σύλολο γράφει 170. Αυτό δεν είναι σε καμιά περίπτωση ECTS Credits γιατί με βάση τα παραπάνω που έγραψα για τα Ελληνικά χαρτιά και όχι μόνο χρόνος=60 ECTS credits. Το θέμα είναι όταν σε ένα μεταπτυχιακό σου ζητάν να αποδείξεις ότι σε συγκεκριμένο κλάδο έχεις π.χ 36 credits. Εκεί πιάσε το αυγό και κούρευτο. Απλά τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα και το κάθε τμήμα έχει κρατήσει τον δικό του αλγόριθμο για τον υπολογισμό του βαθμού με τις δικές του διδακτικές μονάδες και δεν λένε να συμωρφοθούν με το Ευρωπαικό σύστημα. Γενικά το trancript of records που δίνουν είναι κουρελόχαρτο όταν πάς έξω και πρέπει να εξηγείς σε όλους την κατάσταση.

cryo
21.08.2013, 23:19
Αυτό δεν ισχύει cryo. Εμένα το πτυχίο γράφει τις διδακτικές μονάδες που έπιανε το κάθε μάθημα στην Ελλάδα και σαν σύλολο γράφει 170. Αυτό δεν είναι σε καμιά περίπτωση ECTS Credits γιατί με βάση τα παραπάνω που έγραψα για τα Ελληνικά χαρτιά και όχι μόνο χρόνος=60 ECTS credits. Το θέμα είναι όταν σε ένα μεταπτυχιακό σου ζητάν να αποδείξεις ότι σε συγκεκριμένο κλάδο έχεις π.χ 36 credits. Εκεί πιάσε το αυγό και κούρευτο. Απλά τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα και το κάθε τμήμα έχει κρατήσει τον δικό του αλγόριθμο για τον υπολογισμό του βαθμού με τις δικές του διδακτικές μονάδες και δεν λένε να συμωρφοθούν με το Ευρωπαικό σύστημα. Γενικά το trancript of records που δίνουν είναι κουρελόχαρτο όταν πάς έξω και πρέπει να εξηγείς σε όλους την κατάσταση.

δεν διαφωνω με αυτο που λες,εμενα το δικο μου εχει 215 μοναδες και δεν μου εχει τυχει να αμφισβητησουνε οτι ειναι τοσες,ουτε το ποσες μοναδες αφορουν στα μαθηματα που τους ενδιαφερουνε,τωρα αν εισαι οριακα ιστευω θα το ψαχνουνε πιο πολυ,εμενα συνηθως αυτες που εχω ειναι παραπανω απο τις διπλασιες απο τις ελαχιστες γιατι δηλωνω μονο σχετικα πραγματα,αλλα αν το εξηγησεις χοντρικα το πιανουνε πχ αν πεις οτι εχεις κανει 2 εξαμηνα το ταδε μαθημα 2 ωρες+2 ωρες εργαστηρια και του δινεις στο μεταφρασμενο transcript 4 credits σε πιστευουνε.
επαναλαμβανω,κρινω μονο απο οτι εχω δηλωσει εγω

noulaki2111
22.08.2013, 10:29
Καλημέρα...

μετά από αρκετή έρευνα πιστεύω πως έχω καταλήξει σε αυτά τα 3 μεταπτυχιακά προγράμματα:

1) International Marketing Management • Berlin School of Economics and Law
2) Master in International Business (MIB) • Berlin University of Applied Sciences (HTW)
3) International Tourism Management (MA) • Heilbronn University

Μου φαίνονται εξαιρετικά προγράμματα. Εσείς τα ξέρετε;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου πει όταν κάνω αίτηση για το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο να κάνω αίτηση μόνο σε ένα πανεπιστήμιο ή μπορώ και σε παραπάνω από ένα;

Και αν τυχόν γίνω δεκτή σε 2 π.χ πανεπιστήμια μετά απλά μπορώ να επιλέξω σε ποιο θα πάω;

Τέλος αν π.χ γίνω δεκτή στο ένα αλλά για κάποιους λόγους δεν μπορώ να ξεκινήσω τα μαθήματα στο εξάμηνο που έγινα δεκτή μπορώ να μεταφερθώ στο επόμενο;

Πολλές ερωτήσεις... το ξέρω!! έχω στείλει και κάποια e-mail αλλά υποθέτω ότι οι απαντήσεις καθυστερούν κάπως ή υπάρχει κάποια περίοδος που θεωρείται διακοπές;

Σας ευχαριστώ και πάλι!!!!!!

kosofos
22.08.2013, 11:26
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου πει όταν κάνω αίτηση για το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο να κάνω αίτηση μόνο σε ένα πανεπιστήμιο ή μπορώ και σε παραπάνω από ένα;

Mporeis na kaneis aitisi se osa metaptyxiaka theleis. Aytos einai o rolos tis Uni-assist pou meso autis tha kaneis tin aitisi :: uni-assist e.V. (http://www.uni-assist.de/uni-assist-en.html)

Des edo to kostologio :: uni-assist e.V. (http://www.uni-assist.de/regulation-fees.html)
Diladi an kaneis aitisi se 3 metaptyxiaka se 3 diaforetika panepistimia gia to idio eksamino tha pliroseis 43+15+15 Eur

Και αν τυχόν γίνω δεκτή σε 2 π.χ πανεπιστήμια μετά απλά μπορώ να επιλέξω σε ποιο θα πάω;

Akrivos :bravo_:

Τέλος αν π.χ γίνω δεκτή στο ένα αλλά για κάποιους λόγους δεν μπορώ να ξεκινήσω τα μαθήματα στο εξάμηνο που έγινα δεκτή μπορώ να μεταφερθώ στο επόμενο;

Prepei na eggrafeis sto eksamino pou sou exoun eggrinei kai na pliroseis kai ta eksoda eksaminou. An den mporeis na parakolouthiseis den egine kai kati tromero alla tha xaseis seira sta mathimata. Alla den mporeis na sou egrinoun gia paradeigma xeimerino eksamino tou 2015 kai na pas sto therino na kaneis eggrafi stin gramatia.

Episis mesa se ola ta eksoda na ypologizeis kai tin iatrofarmakeutiki asfaleia pou einai tora 78.5 Eur/mina. Einai ypoxreotiki asfaleia gia na kaneis eggrafi se panepistimio. Se kapia dexontai kai tin EHIC (E111) alla an telika ertheis tha sou proteina na kaneis asfaleia giati me tin elliniki EHIC den mporeis na pas se kanena giatro (einai mono gia katastasi anagis).

noulaki2111
22.08.2013, 12:19
Kosofos,

αυτό που με ενδιαφέρει ποιο πολύ είναι αυτό το πρόραμμα:

1) International Marketing Management • Berlin School of Economics and Law

Από αυτά που ζητάνε σαν προυποθέσεις τα έχω όλα αλλά από προσωπική σου εμπειρία πόσο πιθανό είναι να μπω σε αυτό το πανεπιστημίο;

Γενικά μου προτείνεις να επικεντρωθώ σε ένα ή να κάνω αίτηση σε περισσότερα;

Prepei na eggrafeis sto eksamino pou sou exoun eggrinei kai na pliroseis kai ta eksoda eksaminou. An den mporeis na parakolouthiseis den egine kai kati tromero alla tha xaseis seira sta mathimata. Alla den mporeis na sou egrinoun gia paradeigma xeimerino eksamino tou 2015 kai na pas sto therino na kaneis eggrafi stin gramatia.

Εάν δηλαδή εγώ κάνω αίτηση για το χειμερινό εξάμηνο του 14 αυτοί μπορεί να με πάρουν στο χειμερινό εξάμηνο του 15; Να γίνω δηλαδή δεκτή αλλά για επόμενο εξάμηνο;

kosofos
22.08.2013, 12:31
Από αυτά που ζητάνε σαν προυποθέσεις τα έχω όλα αλλά από προσωπική σου εμπειρία πόσο πιθανό είναι να μπω σε αυτό το πανεπιστημίο;

An exeis oles tis proypotheseis tha mpeis.

Γενικά μου προτείνεις να επικεντρωθώ σε ένα ή να κάνω αίτηση σε περισσότερα;

Prosopiki apopsi einai na kaneis kai sta tria pou se endiaferoun. 30 Euro pio pano einai i aitisi kai gia ta 3 mazi kai aksizei ton kopo.

Εάν δηλαδή εγώ κάνω αίτηση για το χειμερινό εξάμηνο του 14 αυτοί μπορεί να με πάρουν στο χειμερινό εξάμηνο του 15; Να γίνω δηλαδή δεκτή αλλά για επόμενο εξάμηνο;

Mpaineis mono sto eksamino pou aitise kai einai diathesimo apo to metaptyxiako . Diavase olo to site tis Uni-assist ta grafei ola.

noulaki2111
22.08.2013, 12:44
Mpaineis mono sto eksamino pou aitise kai einai diathesimo apo to metaptyxiako . Diavase olo to site tis Uni-assist ta grafei ola.

Σε ευχαριστώ! Θα το διαβάσω!

Επίσης έχω στείλει και κάποιο e-mail σε δύο από τα τρία πανεπιστημία αλλά δεν έχω πάρει κάποια απάντηση. Γενικά απαντάνε ή πρέπει να βρω άλλο τρόπο να επικοινωνήσω; Μήπως φταίει που είναι Αύγουστος κλείνουν καθόλου;

Δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα εκεί εδώ πάντως τα ξέρεις.... :bad_:

gpelekanos
23.08.2013, 01:12
Κοίταξες στην αρχική τους σελίδες για το πρόγραμμα διακοπών τους; Τα περισσότερα υπολειτουργουν αυτον τον μήνα. Θα σου απαντησουν.

noulaki2111
23.08.2013, 10:14
Tora xtypises fleva pou ponaei. To ti exo traviksei ego kai i gynaika mou gia na tous apodeiksoume autous tous pontous asto (kapia master zitanme sigekrimenous pontous se sigekrimenous tomeis). Kapou xameno mesa sto kanonismo tou ECTS grafei oti stin ellada kathe didaktikos xronos antistoixei se 60 credits sto ECTS. Kanonika h analytiki vathmologia ton ellinikon panepistimion (meta bolognia) tha eprepe na anaferei ta ECTS credits kai ton ECTS vathmo tou ptyxiou. Alla sto Ellada.....ase sinxistika pali me ola auta pou exo perasei apo tous kareklokentaurous stin Ellada.[/QUOTE]

Κάπου μέσα στις συχνές ερωτήσεις του Πανεπιστημίου λέει ότι εφόσον κάνεις την αίτηση μέσω uni-Assist αναλαμβάνουν εκείνοι να σου αντιστοιχίσουν τα μαθήματα που έχεις κάνει σε ECTS και επίσης να μετατρέψουν το βαθμό πτυχίου σου στα Γερμανικά δεδομένα! Ευτυχώς γιατί ήμουν σίγουρη ότι δεν θα έβγαζα άκρη με το ΤΕΙ..

Ερώτηση... όλα τα χαρτιά που θα στείλω στο uni-Assist υποθέτω ότι θα πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα Γερμανικά; Η και τα Αγγλικά τα δέχονται;

Επειδή φαντάζομαι ότι όλα αυτά θα είναι ένα χ κόστος που θα μπορούσα να απευθυνθώ για ποιο άμεση εξυπηρέτηση και να μην πληρώσω και μια περιουσία;

noulaki2111
23.08.2013, 10:14
Κοίταξες στην αρχική τους σελίδες για το πρόγραμμα διακοπών τους; Τα περισσότερα υπολειτουργουν αυτον τον μήνα. Θα σου απαντησουν.

Το ένα μου απάντησε ήδη θα ξανακοιτάξω και για το άλλο μήπως έχω στείλει σε λάθος διεύθυνση!!

kosofos
23.08.2013, 11:39
Ερώτηση... όλα τα χαρτιά που θα στείλω στο uni-Assist υποθέτω ότι θα πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα Γερμανικά; Η και τα Αγγλικά τα δέχονται;
Επειδή φαντάζομαι ότι όλα αυτά θα είναι ένα χ κόστος που θα μπορούσα να απευθυνθώ για ποιο άμεση εξυπηρέτηση και να μην πληρώσω και μια περιουσία;

Mesa sto site tis Uni-Assist grafei (prepei na diavaseis oli tin diadikasia mesa apo to site tous. Prepei afou exeis metefrasmena ta eggrafa na kaneis arxika online logariasmo, na simpliroseis aitisisi kai na kaneis upload skanarismena ta eggrafa, na ektyposeis aitisi, na ypograpseis kai na ta steileis mazi me ola ta eggrafa - oxi authentika alla epikyromena - sto Berolino)
https://www.uni-assist.de/FAQ-en.html#Which documents do I need to attach? Do they need to be authenticated or translated?

Which documents do I need to attach? Do they need to be authenticated or translated?
In general, universities require officially authenticated copies of your original certificates, and officially authenticated translations of these. Regarding the form of authentication, requirements can differ from university to university: most universities accept copies of certificates and translations of them in English, and some accept them also in French or Spanish. In such cases, translations into German are not needed. Most universities require application documents to be translated by a state registered translator.

Important:

•Only ever send us copies of your certificates and documents, never the originals!
•All copies must be authenticated!
•If you send us copies of translated documents, these copies must also be authenticated!

You must check with your chosen university as to which form of authentication they accept. An official authentication („amtliche Beglaubigung”) is often sufficient. 'Official' means that a public authority or the institution that originally issued the certificate confirms that copies of documents correspond to the originals. Some universities, however, request a 'public' authentication („öffentliche Beglaubigung”). This means that the German Embassy, a German consulate or a notary in Germany has to carry out the authentication. Again, please check with your chosen university as to which form of authentication they accept!

Genika h diadikasia kostizei arketa. Ypologise kostos metafraseis eggrafon, epikyrosei antigrafou ton original metefrasmenon, eksoda aitisis (uni-assist) kai taxydromika. Emena mou eixe paei kana 250 Eur. Gia auto to logo dimiourgithike h uni-assist. Skepsou na ekanes ola auta ta eksoda gia to kathe panepistimio. Se polles alles xores tis EE den yparxei ayto. Stin Gallia gia paradeigma to kathe prepei na kaneis aitisi se kathe panepistimio me ta eksoda na pollaplasiazonte.

noulaki2111
23.08.2013, 12:35
Genika h diadikasia kostizei arketa. Ypologise kostos metafraseis eggrafon, epikyrosei antigrafou ton original metefrasmenon, eksoda aitisis (uni-assist) kai taxydromika. Emena mou eixe paei kana 250 Eur. Gia auto to logo dimiourgithike h uni-assist. Skepsou na ekanes ola auta ta eksoda gia to kathe panepistimio. Se polles alles xores tis EE den yparxei ayto. Stin Gallia gia paradeigma to kathe prepei na kaneis aitisi se kathe panepistimio me ta eksoda na pollaplasiazonte.

Πωπω αμάν μιλάμε για πολλά λεφτά... Δεν με βλέπω να τα καταφέρνω σύντομα να τα κάνω όλα αυτά.... :( Βάλε και το κόστος του TOEFL που πρέπει να δώσω....

noulaki2111
25.08.2013, 11:03
Καλημέρα παιδιά!!

Ξέρει κανείς να μου πει κάποια πράγματα για την περιοχή Heilbronn? Υπάρχει κάποιο πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει πολύ αλλά δεν ξέρω καθόλου πως είναι η περιοχή!!!

Και το ποιο βασικό αν θα μπορέσω να βρω κάπου δουλειά....

ntina84
27.08.2013, 18:39
Γεια σας σε ολους!τον Γεναρη φευγω για γερμανια,συγκεκριμενα στην φρανκφουρτη.θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει καποιος αν υπαρχει στην φρανκφουρτη σχολη φωτογραφιας.και αν ναι ποσο περιπου διαρκουν οι σπουδες και ποσο στοιχιζει...

kosofos
01.09.2013, 16:05
http://www.youtube.com/watch?v=H13xKwyEq-0

ch07088
10.09.2013, 04:11
Παιδια, ξερει κανενας ποσος περιπου ειναι ο μισθος σαν υποψηφιος διδακτορας? Σκεφτομαι να κανω διδακτορικο στην περιοχη του Βερολινου στον τομεα της Χημειας, αλλα οσους ρωταω, αλλοι μου λενε 1000, αλλοι 1200 και αλλοι 1500 αναλογα αν ειναι ολοκληρη θεση ή μιση(?). Ξερει κανενας τι ισχυει?Κ τι σημαινει ολοκληρη θεση και μιση?

milu
10.09.2013, 09:21
Μερική απασχόληση (Teilzeitarbeit) εννοούν. Σε κρατικές εργασίες, και άλλες... ρυθμίζονται τα μισθολόγια σύμφωνα με τη συλλογική σύμβαση εργασίας των συνδικάτων. Ψάχνε για TVöD Entgelttabelle - (http://www.oeffentlichen-dienst.de/entgelttabelle.html)Tarifrecht für den öffentlichen Dienst 2013 (http://www.oeffentlichen-dienst.de/entgelttabelle.html).

kosofos
10.09.2013, 10:08
Παιδια, ξερει κανενας ποσος περιπου ειναι ο μισθος σαν υποψηφιος διδακτορας? Σκεφτομαι να κανω διδακτορικο στην περιοχη του Βερολινου στον τομεα της Χημειας, αλλα οσους ρωταω, αλλοι μου λενε 1000, αλλοι 1200 και αλλοι 1500 αναλογα αν ειναι ολοκληρη θεση ή μιση(?). Ξερει κανενας τι ισχυει?Κ τι σημαινει ολοκληρη θεση και μιση?

Eπειδή το έχω ψάξει και έχω ρωτήσει για τους διδακτορικούς φοιτητές υπάρχουν τα εξής:

1) Υποτροφία (stipendium): ca. 1000 Euro netto αλλά δεν πληρώνεις κοινωνικές και συνταξιοδοτικές εισφορές. Απο την ώρα που δεν πληρώνεις αυτές τις εισφορές δεν μετράνε και σαν συντάξημα αυτά τα χρόνια.
2) 50%-Stelle (Το μισή θέση που γράφεις) TV-L 13 = ca. 1500 Euro brutto=1000 Euro netto; εδώ πληρώνεις κοινωνικές εισφορές και μετράνε συντάξημα.
3) 100%-Stelle (Ολόκληρη θέση) TV-L 13= ca. 3000 Euro brutto = ca. 1600 Euro netto; εδώ πληρώνεις κοινωνικές εισφορές και μετράνε συντάξημα.
4) Μερικές επιπλέον επιλογές μεταξύ 50% και 100%.

ch07088
11.09.2013, 00:43
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες...Ισχυει οτι η ολοκληρη θεση σημαινει οτι πρεπει να διδασκεις στους προπτυχιακους(τυπου:εργαστ ηρια, να επιβλεπεις κλπ κλπ)?Ενω η μιση θεση σημαινει οτι δεν εχεις τετοιες υποχρεωσεις?Ξερετε?

kosofos
11.09.2013, 08:25
Δεν έχει σημασία αν έχεις 50%,65% ή 100% Θέση. Σε όλες θα έχεις υποχρεώσεις όπως γράφεις τυπου:εργαστήρια, να επιβλέπεις, να διορθώνεις ασκήσεις, να έχεις ώρα ομιλίας για τους φοιτητές κλπ. Η μόνη περίπτωση που ζείς και εσύ σαν φοιτητής είναι με την υποτροφία. Με όλα τα άλλα είσαι κανονικά εργαζόμενος και ο προιστάμενος σου (ο καθηγητής) θα καθορίσει τα καθήκοντα σου. Γενικά ο PhD φοιτητής ή υποψήφιος διδάκτορας είναι ένας full-time εργαζόμενος που υποπληρώνετε με όλα τα καθήκοντα που έχει δηλ εργαζόμενος+φοιτητής (20 ώρες δουλειά + 30 ώρες την εβδομάδα διάβασμα και βάλε). Το θέμα είναι να ξέρεις τι θές να κάνεις στο μέλλον.
- Θέλεις να κάνεις απλά το διδακτορικό σου και να κοιτάς δεξιά αριστερά σε εταιρίες? Τότε πρέπει να πάρεις την επιλογή υποτροφία.
- Θέλεις να εργάζεσαι και στο πανεπιστήμιο αλλά να έχεις και την δυνατότητα να πάρεις μαι θέση στην ελεύθερη αγορά - σε κάποια εταιρία π.χ. 50% στο πανεπιστήμιο και 50% σε εταιρία.
- Θές να κάνεις ακαδημαική καριέρα όπου χρειάζεσαι προυπηρεσία μέσα στο πανεπιστήμιο και αρκετές διδακτικές ώρες? Τότε θα πρέπει να πάρεις μια θέση 80% ή 100%.
- Επίσης υπάρχει και η επιλογή μιάς 100% θέση στην ελεύθερη οικονομία - σε μια εταιρία ή ερευνητικό κέντρο και να κάνεις και το διδακτορικό σου.

http://www.staufenbiel.de/expertentipps/antwort/news/ist-eine-promotion-in-teilzeit-ratsam-oder-lieber-eine-100-prozent-stelle.html

Στις περιπτώσεις πλήν της υποτροφίας είσαι στο ξαναλέω κανονικά εργαζόμενος με ότι συνεπάγετε αυτό δηλ πληρώνεις κοινωνική ασφάλιση, ταμείο ανεργίας, συνταξιοδοτικό ταμείο και άρα έχεις δικαίωματα μετά απο αυτά αλλά έχεις και τις σπουδές, το διάβασμα, τα ξενύχτια κ.α.

penaki
11.09.2013, 12:25
Καλημέρα!είμαι 30 ετών Μαθηματικός με μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Πατρών "Μαθηματικά των Υπολογιστών και των Αποφάσεων" (διατμηματικό με τους Η/Υ αποφοίτησα το 2009). με ενδιαφέρει να μεταφερθώ με την οικογένειά μου Γερμανία (έχω 2 μικρά κορίτσια) και ή να μπω στη διαδικασία για εργασία σε γερμανικό σχολείο ή να συνεχίσω σε κάποιο διδακτορικό. Υπάρχει κάτι;Ποιά είναι η διαδικασία για να σου επιτραπεί να διδάξεις σε γερμανικό σχολείο;Να σημειώσω ότι δεν ξέρω γερμανικά και τώρα θα ξεκινήσω να μαθαίνω έτσι ώστε του χρόνου να μπορώ να φύγω.
Ευχαριστώ.

ch07088
12.09.2013, 00:05
Δεν έχει σημασία αν έχεις 50%,65% ή 100% Θέση. Σε όλες θα έχεις υποχρεώσεις όπως γράφεις τυπου:εργαστήρια, να επιβλέπεις, να διορθώνεις ασκήσεις, να έχεις ώρα ομιλίας για τους φοιτητές κλπ. Η μόνη περίπτωση που ζείς και εσύ σαν φοιτητής είναι με την υποτροφία. Με όλα τα άλλα είσαι κανονικά εργαζόμενος και ο προιστάμενος σου (ο καθηγητής) θα καθορίσει τα καθήκοντα σου. Γενικά ο PhD φοιτητής ή υποψήφιος διδάκτορας είναι ένας full-time εργαζόμενος που υποπληρώνετε με όλα τα καθήκοντα που έχει δηλ εργαζόμενος+φοιτητής (20 ώρες δουλειά + 30 ώρες την εβδομάδα διάβασμα και βάλε). Το θέμα είναι να ξέρεις τι θές να κάνεις στο μέλλον.
- Θέλεις να κάνεις απλά το διδακτορικό σου και να κοιτάς δεξιά αριστερά σε εταιρίες? Τότε πρέπει να πάρεις την επιλογή υποτροφία.
- Θέλεις να εργάζεσαι και στο πανεπιστήμιο αλλά να έχεις και την δυνατότητα να πάρεις μαι θέση στην ελεύθερη αγορά - σε κάποια εταιρία π.χ. 50% στο πανεπιστήμιο και 50% σε εταιρία.
- Θές να κάνεις ακαδημαική καριέρα όπου χρειάζεσαι προυπηρεσία μέσα στο πανεπιστήμιο και αρκετές διδακτικές ώρες? Τότε θα πρέπει να πάρεις μια θέση 80% ή 100%.
- Επίσης υπάρχει και η επιλογή μιάς 100% θέση στην ελεύθερη οικονομία - σε μια εταιρία ή ερευνητικό κέντρο και να κάνεις και το διδακτορικό σου.

Ist eine Promotion in Teilzeit ratsam oder lieber eine 100-Prozent-Stelle? - Staufenbiel.de (http://www.staufenbiel.de/expertentipps/antwort/news/ist-eine-promotion-in-teilzeit-ratsam-oder-lieber-eine-100-prozent-stelle.html)

Στις περιπτώσεις πλήν της υποτροφίας είσαι στο ξαναλέω κανονικά εργαζόμενος με ότι συνεπάγετε αυτό δηλ πληρώνεις κοινωνική ασφάλιση, ταμείο ανεργίας, συνταξιοδοτικό ταμείο και άρα έχεις δικαίωματα μετά απο αυτά αλλά έχεις και τις σπουδές, το διάβασμα, τα ξενύχτια κ.α.

Σε ευχαριστω πολυ πολυ.Με κατατοπισες πληρως!

dspar2
17.09.2013, 01:03
Eπειδή το έχω ψάξει και έχω ρωτήσει για τους διδακτορικούς φοιτητές υπάρχουν τα εξής:

1) Υποτροφία (stipendium): ca. 1000 Euro netto αλλά δεν πληρώνεις κοινωνικές και συνταξιοδοτικές εισφορές. Απο την ώρα που δεν πληρώνεις αυτές τις εισφορές δεν μετράνε και σαν συντάξημα αυτά τα χρόνια.
2) 50%-Stelle (Το μισή θέση που γράφεις) TV-L 13 = ca. 1500 Euro brutto=1000 Euro netto; εδώ πληρώνεις κοινωνικές εισφορές και μετράνε συντάξημα.
3) 100%-Stelle (Ολόκληρη θέση) TV-L 13= ca. 3000 Euro brutto = ca. 1600 Euro netto; εδώ πληρώνεις κοινωνικές εισφορές και μετράνε συντάξημα.
4) Μερικές επιπλέον επιλογές μεταξύ 50% και 100%.

Για τους υποψήφιους διδάκτορες ισχύει ό,τι υπάρχει στο link

Gehaltsrechner Öffentlicher Dienst (http://oeffentlicher-dienst.info/c/t/rechner/tv-l/west?id=tv-l-2013)

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που σαν wissenschaftlicher mitarbeiter και υπ. διδάκτορας μπορείς να πάρεις θέση 75%

Φιλόλογος σε κρίση
17.09.2013, 21:36
θα κάνω μια ερώτηση και ίσως κάποιος ξέρει...λοιπόν..σε λίγο καιρό ξεκινάω μεταπτυχιακό πάνω στην σχολική ψυχολογία-,έχω βασικό πτυχίο απο τμήμα Ιστορίας ,όμως έχω μέσω ενος σεμιναρίου 60 ects πανω στην ψυχολογία-ειδική αγωγή,ξέρετε αν θα μπορούσα να κάνω διδακτορικό πάνω στην Ψυχολογία στη Γερμανία;ή θα πρέπει να έχω βασικό πτυχίο ψυχολογιας ;;όπως επίσης αν θα μπορούσα με το μεταπτυχιακό να εργαστώ σε κάποιον φορέα ή σε σχολείο ώς σχολική ψυχολόγος--στη θεωρία στην Ελλάδα έχω τη δυνατότητα αυτή αν υπήρχε ο θεσμός-δώστε τα φώτα σας πατριωτάκια:shocked:

milu
18.09.2013, 21:22
Master σε nicht-konsekutiven σχετικά ναι όπως πχ. στο ipu-berlin.de, όμως, θα έχεις δίδακτρα και η εξειδίκευση είναι κλινική η εδω Wirtschaftspsychologie (http://www.fh-riedlingen.de/de/fernstudium/wirtschaftspsychologie-leadership-management/?gclid=COLQ_uuoyq0CFcsKtAodFWGLOA)
Η ψυχολογία όμως είναι σχετικά konsekutiv βλέπε και εδω Masterstudiengänge (http://www.uni-heidelberg.de/studium/interesse/faecher/master.html)

milu
18.09.2013, 22:21
Ξέχασα να ρωτήσω που κάνεις το μεταπτυχιακό, σε FH η Uni? μόνο η Uni έχει Promotionsrecht!

Φιλόλογος σε κρίση
19.09.2013, 12:06
Ξέχασα να ρωτήσω που κάνεις το μεταπτυχιακό, σε FH η Uni? μόνο η Uni έχει Promotionsrecht!

το μεταπτυχιακό το κάνω στο πανεπιστήμιο Ρώμης ,είναι εξ'αποστάσεως αλλα στην ελλάδα αναγνωρίζεται...δεν κατάλαβα όμως για αυτά που είπεςγιατί δεν έχω ιδέα απο το σύστημα εκεί..αλλά αν κατάλαβα απο τις ιστοσελίδες είναι για τις εξ αποστάσεως σπουδές ,πιστεύεις με τα εκεί σημερινά δεδομένα οτι υπάρχει εργασία πάνω στο αντικείμενο αυτό;; είτε σχολικής -εκπαιδευτικής ψυχολογίας είτε ως ψυχολόγος;;

milu
19.09.2013, 12:54
Ωραία δεν βρίσκεσαι Γερμανία λοιπόν, δεν το είχα καταλάβει και εγώ, γι' αυτό αναρωτιόμουν πως κάνεις μεταπτυχιακό (Postgraduate) στην ψυχολογία το οποίο είναι konsekutiv που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις βασικό πτυχίο ψυχολογίας (Undergraduate).
Διδακτορικό μπορείς να κάνεις με την λεγόμενη Promotion μόνο αν είσαι Postgraduate από πανεπιστήμιο (Universität) και όχι από ανώτατη σχολή (Fachhochschule – FH)
Για Γερμανία μιλάμε.
Με Ρώμη τώρα, θα σε γελάσω, σχετικά το Anabin θα σου βγάλει βεβαίωση αναγνώρισης η όχι, με το οποίο ίσος μετά να συνεχίσεις το διδακτορικό εδώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου την αγορά εργασίας για ψυχολόγους.

Φιλόλογος σε κρίση
19.09.2013, 22:35
Ωραία δεν βρίσκεσαι Γερμανία λοιπόν, δεν το είχα καταλάβει και εγώ, γι' αυτό αναρωτιόμουν πως κάνεις μεταπτυχιακό (Postgraduate) στην ψυχολογία το οποίο είναι konsekutiv που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις βασικό πτυχίο ψυχολογίας (Undergraduate).
Διδακτορικό μπορείς να κάνεις με την λεγόμενη Promotion μόνο αν είσαι Postgraduate από πανεπιστήμιο (Universität) και όχι από ανώτατη σχολή (Fachhochschule – FH)
Για Γερμανία μιλάμε.
Με Ρώμη τώρα, θα σε γελάσω, σχετικά το Anabin θα σου βγάλει βεβαίωση αναγνώρισης η όχι, με το οποίο ίσος μετά να συνεχίσεις το διδακτορικό εδώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου την αγορά εργασίας για ψυχολόγους.

σ'ευχαριστώ πολύ!!!!!!!σκέφτομαι ακόμη και να συνεχίσω με μια σχολή ψυχολογίας αλλα μόνο αν βρω κάτι που θα μπορούσα να συνδυάσω και εργασία μαζί -σε προπτυχιακο επίπεδο- και ίσως εξ αποστάσεως..αλλά ακόμη και να μην γίνει κάτι τέτοιο σκέφτομαι κατα πόσο θα μπορούσα να αξιοποιήσω το μεταπτυχιακό μου εκεί..σε μια θέση πάνω σε αυτό..-στην Αγγλία έχω φίλη η οποία δουλεύει πχ ως βοηθός καθηγητή σε σχολείο παιδιών με αναπηρίες-

kosofos
21.09.2013, 09:35
Καλημέρα Φιλόλογος σε κρίση,

Θα σου δώσω μια γενική εικόνα για το εκπευδευτικό σύστημα της Γερμανίας. Αν δεν ξεκινήσεις απο το επίπεδο το μπάτσελορ σε ένα τομέα δεν μπορείς να συνεχίσεις σε μάστερ πόσο μάλλον σε διδακτορικό που γράφεις. Όταν εννοώ τομέα εννοώ όταν έχεις σπουδάσει ιστορία της Ελλάδος δεν μπορείς να γίνεις ψυχολόγος ή παρεμφερές ακόμα και με ένα Τηλέ-μάστερ (εξ αποστάσεως) στην Ιταλία που δεν ξέρεις αν αναγνωρίζεται στην Γερμανία (μπορώ να σου πώ κατα 99% όχι), πόσα credit points δίνει αυτό το μάστερ κ.α. Το σεμινάριο που γράφεις μπορεί να αναγνωριστεί στην Γερμανία??? Απο ποιόν φορέα έγινε? Επειδή το έχω ψάξει πάρα μα πάρα πολύ επειδή είναι η γυναίκα μου σε αυτό τον τομέα πιθανότητες να ασχοληθεί κάποιος με την ψυχολογία στην Γερμανία απο Ελλάδα είναι να έχει τελειώσει σχολή ψυχολογίας στην Ελλάδα ή ΦΠΨ με κατεύθυνση ψυχολογία, να έχει σχεδόν άριστα στο πτυχίο, δηλαδή πάνω απο 8 γιατί σε αυτά τα προγράμματα ζητάνε Γερμανικό βαθμό καλύτερο του 2.2, να έχει μαζέψει αρκετά credit points σε μαθήματα όπως κλινική, αναπτυξιακή ψυχολογία και στατιστική αν έρχετε από συνδιαστικά προγράμματα. Επίσης θα πρέπει να έχει την Γερμανική γλώσσα στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο. Μετά από όλα αυτά θα πρέπει να δώσεις κρατικές εξετάσεις για να πάρεις πιστοποίηση και μετά από όλα αυτά ναι οκ.
Τώρα υπάρχουν και παραπλήσια επαγγέλματα με αυτά του σχολικού ψυχολόγου που δεν χρειάζεται να είσαι καθαρά ψυχολόγος αλλά να έχεις τελειώσει παιδαγωγικά και να έχεις κάνει και κάποια μαθήματα ψυχολογίας. Αυτές είναι οι λεγόμενες συνδυαζόμενες σπουδές στην Γερμανία (kombination ausbildung-studium). Αλλά πρέπει να ξεκινήσεις απο το μπάτσελορ!!!

Φιλικά

Φιλόλογος σε κρίση
23.09.2013, 00:45
Καλημέρα Φιλόλογος σε κρίση,

Θα σου δώσω μια γενική εικόνα για το εκπευδευτικό σύστημα της Γερμανίας. Αν δεν ξεκινήσεις απο το επίπεδο το μπάτσελορ σε ένα τομέα δεν μπορείς να συνεχίσεις σε μάστερ πόσο μάλλον σε διδακτορικό που γράφεις. Όταν εννοώ τομέα εννοώ όταν έχεις σπουδάσει ιστορία της Ελλάδος δεν μπορείς να γίνεις ψυχολόγος ή παρεμφερές ακόμα και με ένα Τηλέ-μάστερ (εξ αποστάσεως) στην Ιταλία που δεν ξέρεις αν αναγνωρίζεται στην Γερμανία (μπορώ να σου πώ κατα 99% όχι), πόσα credit points δίνει αυτό το μάστερ κ.α. Το σεμινάριο που γράφεις μπορεί να αναγνωριστεί στην Γερμανία??? Απο ποιόν φορέα έγινε? Επειδή το έχω ψάξει πάρα μα πάρα πολύ επειδή είναι η γυναίκα μου σε αυτό τον τομέα πιθανότητες να ασχοληθεί κάποιος με την ψυχολογία στην Γερμανία απο Ελλάδα είναι να έχει τελειώσει σχολή ψυχολογίας στην Ελλάδα ή ΦΠΨ με κατεύθυνση ψυχολογία, να έχει σχεδόν άριστα στο πτυχίο, δηλαδή πάνω απο 8 γιατί σε αυτά τα προγράμματα ζητάνε Γερμανικό βαθμό καλύτερο του 2.2, να έχει μαζέψει αρκετά credit points σε μαθήματα όπως κλινική, αναπτυξιακή ψυχολογία και στατιστική αν έρχετε από συνδιαστικά προγράμματα. Επίσης θα πρέπει να έχει την Γερμανική γλώσσα στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο. Μετά από όλα αυτά θα πρέπει να δώσεις κρατικές εξετάσεις για να πάρεις πιστοποίηση και μετά από όλα αυτά ναι οκ.
Τώρα υπάρχουν και παραπλήσια επαγγέλματα με αυτά του σχολικού ψυχολόγου που δεν χρειάζεται να είσαι καθαρά ψυχολόγος αλλά να έχεις τελειώσει παιδαγωγικά και να έχεις κάνει και κάποια μαθήματα ψυχολογίας. Αυτές είναι οι λεγόμενες συνδυαζόμενες σπουδές στην Γερμανία (kombination ausbildung-studium). Αλλά πρέπει να ξεκινήσεις απο το μπάτσελορ!!!

Φιλικά

σ'ευχαριστώ πολύ για την κατατόπιση , η αλήθεια είναι ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα..το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι να ξεκινήσω ένα προπτυχιακό πρόγραμμα σε 1-2 χρόνια,δεν με πήραν ευτυχώς και τα χρόνια,και νομίζω ότι θα μπορούσα να το κάνω..το σεμινάριό μου έγινε απο Πανεπιστήμιο δημόσιο,και μου δίνει 60 ects-και μου εξασφαλίζει για την ελλάδα παιδαγωγική επάρκεια, γνωρίζω άτομο που το έχει χρησιμοποιήσει σε αγγλία βέβαια και εργάζεται ως βοηθός καθηγητή σε σχολείο με παιδιά με διάφορα προβλήματα..

theoni.pap
23.09.2013, 14:19
γεια σας ,είμαι 22 χρονών και σκέφτομαι να φύγω για γερμανία , εδω στην ελλαδα για λογους οικονομικους δεν καταφερα να τελειωσω τις σπουδες μ και σκεφτομαι να το κανω εκει,δεν ξερω ομως τι διαδικασιες χρειαζονται .
αν μπορειται να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ.

kosofos
23.09.2013, 14:34
γεια σας ,είμαι 22 χρονών και σκέφτομαι να φύγω για γερμανία , εδω στην ελλαδα για λογους οικονομικους δεν καταφερα να τελειωσω τις σπουδες μ και σκεφτομαι να το κανω εκει,δεν ξερω ομως τι διαδικασιες χρειαζονται .
αν μπορειται να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ.

http://www.patriotaki.net/εκπαίδευση-και-σπουδές-79/σπουδες-στην-γερμανια-2674/#post36509

kosofos
23.09.2013, 14:45
η αλήθεια είναι ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα..το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι να ξεκινήσω ένα προπτυχιακό πρόγραμμα σε 1-2 χρόνια,δεν με πήραν ευτυχώς και τα χρόνια,και νομίζω ότι θα μπορούσα να το κάνω..

Θα ήθελα πάλι να σου επισημάνω να ψάξεις πρώτα αν μπορείς να κάνεις ακόμα και Μπάτσελορ σε αυτον τον τομέα, της ψυχολογίας. Επικοινώνησε με τους συμβούλους στο DAAD για να μην χτίζεις πάνω στην άμμο. Στο site του DAAD γράφει

Ποια προσόντα χρειάζομαι για να σπουδάσω σ' ένα γερμανικό πανεπιστήμιο;
Εάν επιθυμείτε να παρακολουθήσετε ένα πλήρες προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (π.χ. Bachelor), θα πρέπει να έχετε απολυτήριο λυκείου και βεβαίωση πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (επιτυχής συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις). Επίσης, θα πρέπει να έχετε παρακολουθήσει στο λύκειο την κατεύθυνση που είναι σχετική με τη σχολή που θα επιλέξετε στη Γερμανία. Το International Baccalaureat (IB), δηλ. το διεθνές απολυτήριο, το οποίο επιλέγουν όσοι θέλουν να σπουδάσουν απευθείας στο εξωτερικό, επιτρέπει επίσης την πρόσβαση στα πανεπιστήμια της Γερμανίας. Ορισμένοι κλάδοι σπουδών (όπως Ιατρική, Οδοντιατρική, Φαρμακευτική, Ψυχολογία) υπόκεινται σε περιορισμό του αριθμού εισακτέων («numerus clausus»). Μόνο υποψήφιοι με πολύ καλές επιδόσεις και με πολύ καλές γνώσεις της Γερμανικής έχουν πιθανότητες εισαγωγής στις σχολές αυτές.

το σεμινάριό μου έγινε απο Πανεπιστήμιο δημόσιο,και μου δίνει 60 ects-και μου εξασφαλίζει για την ελλάδα παιδαγωγική επάρκεια, γνωρίζω άτομο που το έχει χρησιμοποιήσει σε αγγλία βέβαια και εργάζεται ως βοηθός καθηγητή σε σχολείο με παιδιά με διάφορα προβλήματα..

Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι άλλο Ελλάδα, άλλο Αγγλία, άλλο Γερμανία και άλλο το κάθε κρατίδιο της Γερμανίας σε εκπαιδευτικά θέματα.

theoni.pap
23.09.2013, 17:56
μηπως θα μπορουσατε να μου εξηγησετε τ εννοειται..????? χ

kosofos
23.09.2013, 18:00
μηπως θα μπορουσατε να μου εξηγησετε τ εννοειται..????? χ

Προφανώς απευθύνεστε σε εμένα. Τι ακρίβως θέλει εξήγηση _antio:

theoni.pap
23.09.2013, 18:06
απλα επειδη παρατηρω τ γραφετε γενικα σε αλλους δεν καταλαβα εαν θα πρεπει να εχουμε τελειωσει την σχολη μας εδω στην ελλαδα για να μπορεσουμε να παμε σε καποια σχολη στ γερμανια ?η μπορουμε να κανουμε μεταγραφη..?βασικα δεν εχω ιδεα κ ουτε καποιον να με βοηθησει σε αυτο το κομματι

kosofos
23.09.2013, 18:11
Στο link που σου έγραψα πρίν τα λέει όλα. Ξεκίνα απο εδώ DAAD IC Athen - Σπουδές στη Γερμανία (http://ic.daad.de/athen/studierengr.html)

theoni.pap
23.09.2013, 18:11
ευχαριστω

theoni.pap
23.09.2013, 18:21
συγνωμη να κανω κ αλλη μια ερωτηση γινετε ταυτοχρονα με τ σπουδεσ να δουλευουμε η αυτα γινονται μονο στ ελλαδα??????

johan
28.02.2014, 01:33
Παιδιά γνωρίζετε εάν υπάρχει όριο ηλικίας για εισαγωγής σε προπτυχιακό τμήμα?

Diamond Spy
06.03.2014, 12:24
συγνωμη να κανω κ αλλη μια ερωτηση γινετε ταυτοχρονα με τ σπουδεσ να δουλευουμε η αυτα γινονται μονο στ ελλαδα??????

Δεν νομιζω πουθενα στον κοσμο να σου απαγορευουν να εργαζεσαι part-time ενω σπουδαζεις.

indierokkah
25.03.2014, 23:51
Καλησπέρα παιδιά!

Κατοικώ στην Γερμανία τα τελευταία 2,5 χρόνια.
Είμαι 23 ετών και δουλεύω εδώ και έναν χρόνο full time.
Αλλά έφτασε η στιγμή που βαρέθηκα και μετάνιωσα που δεν έψαξα απ'την αρχή για κάποια σχολή ή κάτι να σπουδάσω τέλος πάντων.
Έχω μια ερώτηση :
Πόσο μεγάλο ρόλο παίζει ο βαθμός απολυτηρίου για την εισαγωγή σε κάποιο πανεπιστήμιο της Γερμανίας?
Έχω βρει μερικά προγράμματα σε κάποιες πόλεις εδώ κοντά μου (Monchengladbach) π.χ. : INFORMATION AND COMMUNICATION DESIGN : Hochschule Rhein-Waal (http://www.hochschule-rhein-waal.de/en/academic-studies/specialty-fields/communication-and-environment/informations-undkommunikations.html)

Ενδιαφέρομαι κυρίως για προγράμματα που γίνονται εξ'ολοκλήρου στα Αγγλικά.
Επίσης τελείωσα ενιαίο λύκειο / Θεωρητική κατεύθυνση.

turms
30.03.2014, 14:02
εδω και λιγο καιρο σπουδαζω εξ αποσστασεως στην γερμανια....παραλληλα με δουλεια...
να ξερετε οτι ειναι καπως ζορικα...θελει πολυ διαβασμα....δεν ξερω πως ειναι στην ελλαδα σημερα οι σπουδες γιατι εγω τελειωσα το 1998 το πανεπιστημιο και τοτε ηταν καπως οτι ν ναι....

johan
10.05.2014, 00:15
Παιδιά καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για κάποιο προπτυχιακό τμήμα αγγλόφωνο στην Γερμανία. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τα έγγραφα που απαιτούνται. Αν γνωρίζει κάποιος θα του είμαι ευγνώμων.
Στο site του Πανεπιστημίου αναφέρει τα εξής 3: secondary school certificate, university education ή entrance certificate και general certificate of education. Έχω καταμπερδευτεί. Τι ακριβώς χρειάζεται? Απολυτήριο λυκείου, βεβαίωση πρόσβασης στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση και...? Το τρίτο μου διαφεύγει.
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Σας καληνυχτώ...

Kommoo
30.10.2014, 12:45
Αγαπητοί φίλοι,

καλημέρα σας, σας γράφω σαν ένας νέος ο οποίος θέλει απλά να πάει μπροστά και δεν αντέχει αλλο στην Ελλάδα. Προσωπικά διάβασα την ιστορία πολλών στο φόρουμ. Θα ήθελα να σεας ρωτήσω κάποια πράγματα. Είμαι στα 26 μου, δουλεύω εδώ και 2.5 χρόνια,αυτή τη στιγμή κάνω το μεταπτυχιακό μου στα Finance, σε αγγλόφωνο τμήμα και Πανεπιστήμιο ενώ ταυτόχρονα προετοιμάζομαι για το Β1 των Γερμανικών. Προοπτική δυστυχώς δεν υπάρχει με αποτέλεσμα να σκέφτομαι πολλά. Θα σαςπαραθέσω τι σκέφτομαι και θα ήθελα την άποψη σας. Ότι θα κάνω θα το κάνω με την επιιλογή να δουλέψω εκεί και προφανώς μέσα από προσπάθεια να ανταμειφθώ και οικονομικά.

1) Σκέφτομαι από Απρίλιο και μετά να αρχίσω να στέλνω βιογραφικά σε εταιρείες στη Γερμανία σαν πρώτη επιλογή και μετά σα δεύτερη να στείλω για μεταπτυχιακό
2) Το μεταπτυχιακό μου μου προσφέρει δυνατότητα Summer School σε Γερμανικό πανεπιστήμιο, εάν θέλετε μπορώ να σας παραθέσω τις επιλογές, στα θετικά είναι ότι θα μετρήσει στο βιογραφικό και θα βελτιώσω και τη γλώσσα
3) Σκέφτομαι την επιλογή αν στείλω τα χαρτιά μου στο LMU του Μονάχου, ο λόγος είναι ότι είναι δωρεάν και προσφέρει αγγλόφωνα τμήματα. Ο φόβος μου είναι, ότι ενώ θα έχω μαζέψει καποια χρήματα δε ξέρω εάν θα μπορώ να συντηρούμαι, δε θέλω με τίποτα να ζητήσω οικονομική βοήθεια από γονείς. Πιστεύεις θα μπορώ να βρω κάτι; Θα βελτιώσω σίγουρα τη γλώσσα στα θετικά.

Με βάση τις σκέψεις μου, και την εμπειρία σας τι θα μου προτείνατε; Καθε άποψη είναι δεκτή. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως είμαι αρκετά μεγάλος να ρισκάρω έτσι, από τη στιγμή που τα μεταπτυχιακά είναι 2 χρόνια.

Σας ευχαριστώ πολύ, και θα χαρω να με βοηθησετε..

Υ.Γ. Ξέχασα να σας πως είμαι νέος στο φόρουμ, οποτε ζητώ συγνώμη για τυχόν λάθη

Iosifidou Sofia
29.01.2015, 21:06
αχ μετά από 3 χρόνια θυμήθηκα ότι είχα γράψει κάτι στο φόρουμ !
τελικά τον πρώτο χρόνο έκανα μία πρακτική σε ένα οδοντιατρείο !
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !!

Γεροτραγος
02.07.2015, 20:12
Καλησπέρα, είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Αθήνας και θέλω να φύγω για Γερμανία. Είναι δυνατή η μεταγραφή μου σε αντίστοιχο τμήμα σε κάποιο Γερμανικό πανεπιστήμιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

aristea2
13.07.2015, 16:54
Γειά σας, σκέφτομαι το ενδεχόμενο να φύγω για Γερμανία για μεταπτυχιακό. Έχω τελειώσει τει λογιστικής στην Πάτρα. Κοίταξα στο anabin για την αναγνώριση πτυχίου και είδα οτι υπάρχει λογιστική από τει αλλά δεν αναφέρει την πάτρα. Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στην αναγνώριση του πτυχίου μου; Και κάτι ακόμα μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με καλά μεταπτυχιακά πάνω γενικά στα οικονομικά στην Γερμανία; Επίσης είναι εύκολη η πρόσβαση σε άτομα απο τει ή δεν γίνονται εύκολα δεκτοί; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

turms
18.07.2015, 00:58
μπορεις να κανεις την διαδικασια αναγνωρισης πτυχιου. Δεν το εχω κανει αλλα καπου εδω αν το ψαξεις εχει πληροφοριες (στο φορουμ)
για το αν δεχονται δεν ξερω να σου πω. Πιστευω οτι εδω ειναι εντελως θεμα πανεπιστημιου, βαθμων του πτυχιου σου, τι μεταπτυχιακο θα διαλεξεις κλπ κλπ

xristos_pan
25.08.2015, 21:40
Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ,έχω ξαναγράψει και σε άλλα θέματα καθώς σε 4-5 μήνες περίπου θα κάνω και εγω την προσπάθεια μου να φτιάξω μια καλύτερη ζωή στη γερμανία. Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός Τ.Ε και τώρα μαθαίνω γερμανικά, έχω βρεί κάποια προγράμματα master στο paderborn και στο dortmund,πόλεις που είναι κοντά με την πόλη που θα μείνω. Εχω κοιτάξει τις προυποθέσεις και τα πάντα απο πληροφορίες αλλά έχω ενα θέμα οσον αφορά το βαθμό πτυχίου,ο βαθμός μου είναι 6,8 και στη μετατροπή σε γερμανική κλίμακα αν το κάνω σωστά μου βγάζει 2,9 ενώ μου ζητάει 2,5 το πανεπιστήμιο. Η ερώτηση μου είναι αν ξέρει κάποιος,αν πληρείς τα υπόλοιπα προσόντα(γλώσσα,καποια συνέντευξη ή συστατικές επιστολές) έχεις πιθανότητες ή οχι λόγο βαθμού?

nanta
04.02.2016, 18:07
Παιδια όσοι πήγατε για σπουδες στη Γερμανία, τι κανατε με το θεμα της ασφαλισης; Ξεκινάω σπουδές τον Απρίλιο, προς το παρόν είμαι ασφαλισμένη μέσω του πατέρα μου στην Ελλάδα, αλλά μόνο μέχρι το καλοκαίρι, που θα κλείσω τα 26. Οπότε μόλις πάω στη Γερμανία θα πρέπει να ασφαλιστώ εκεί ως φοιτήτρια. Όσοι έχετε κάνει τη διαδικασία, τι σας ζήτησαν απο την ΑΟΚ; Αρκεί η ευρωπαϊκή καρτα ασφάλισης ή θέλουν και κάποιο άλλο έγγραφο απο το ταμείο; Η διαδικασία γίνεται αυθημερόν ή θέλει χρόνο;

Venus
04.02.2016, 22:32
nanta καλησπερα , δεν ξερω τι ακριβως ισχυει για την περιπτωση που εισαι ηδη ασφαλισμενη στην Ελλαδα , αλλα θα σου πω πως εγινε σε εμενα η διαδικασια.
Εκανα την εγγραφη στην σχολη , πηγα στον ΑΟΚ παρεδωσα ενα εγγραφο απο το πανεπιστημιο, την βεβαιωση παραμονης ,ταυτοτητα και μετα εγινε η ασφαλιση. Η ολη διαδικασια δεν κρατησε πολυ , δεν θυμαμαι ποσο ακριβως αλλα πανω απο εβδομαδα δεν ηταν .
A , και το κοστος της ασφαλειας ειναι 82 ευρω τον μηνα(81.31 για την ακριβεια).

nanta
05.02.2016, 12:31
Ευχαριστώ για την απάντηση Venus. Εγω χρειαζομαι τη βεβαίωση της ασφάλισης κατά την εγγραφή μου στη σχολή και τώρα έχω αρχίσει να αγχώνομαι για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω και μη χάσω την προθεσμία! Θα πρέπει να επικοινωνήσω με την ΑΟΚ για να ειμαι σίγουρη.

Venus
05.02.2016, 21:33
nanta , μην αγχωνεσαι. Αρχες απριλιου θα πας στον ΑΟΚ , θα σου πουν τι χρειαζονται, θα σου δωσουν μια βεβαιωση που θα παραδωσεις στην σχολη και μετα η σχολη θα στειλει στον ΑΟΚ οτι η εγγραφη σου ολοκληρωθηκε και θα σου ετοιμασουν την καρτα.

Τις απαιτουμενες διαδικασιες για την εγγραφη σου στη σχολη φανταζομαι της εχεις κανει ηδη(semesterbeitrag , uni-assist κλπ) , ετσι δεν ειναι?

alex_greek
05.03.2016, 22:43
nanta , μην αγχωνεσαι. Αρχες απριλιου θα πας στον ΑΟΚ , θα σου πουν τι χρειαζονται, θα σου δωσουν μια βεβαιωση που θα παραδωσεις στην σχολη και μετα η σχολη θα στειλει στον ΑΟΚ οτι η εγγραφη σου ολοκληρωθηκε και θα σου ετοιμασουν την καρτα.

Τις απαιτουμενες διαδικασιες για την εγγραφη σου στη σχολη φανταζομαι της εχεις κανει ηδη(semesterbeitrag , uni-assist κλπ) , ετσι δεν ειναι?

Καλησπέρα nanta
Εισαι μόνιμη κάτοικος Γερμανίας? Ξέρεις απο θέματα σπουδών για να σε ρωτήσω κάποιες απορίες μου
Ευχαριστω

Apisteftos
09.05.2016, 21:25
Απ ότι βλέπω ζητάνε σε όλους πτυχία ισάξια με C1 και C2, θέλω να ξεκινήσω Computer Science μεταπτυχιακό μου ζητάνε TestDaF επίπεδο TDN 4, Goethe-Institut C2, Telc C1, DHS C1 κλπ. Με λίγα λόγια δεν προλαβαίνω να εισαχθώ στα χειμερινά μαθήματα. Τα Volkshochschule είναι όλα άχρηστα δεν μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα, αναγκαστικά πάω σε πριβατ, που είναι καλύτερα λίγο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι υποχρεωτικό να παρακολουθεί πάντα όλα τα μαθήματα; γιατί έχω καλή δουλειά και δεν θέλω να την εγκαταλείψω, χρόνος υπάρχει μιας και η δουλειά με το Πανεπιστήμιο απέχει μόλις 10 λεπτά.

Iosifidou Sofia
11.05.2016, 11:35
Γεια σου απίστευτε,

ψάξε καλύτερα στο σάιτ της σχολής σου γιατί δεν ισχύουν τα ίδια για κάθε σχολή :).

LG,
Sofia.

nanta
11.05.2016, 13:23
Καλησπέρα nanta
Εισαι μόνιμη κάτοικος Γερμανίας? Ξέρεις απο θέματα σπουδών για να σε ρωτήσω κάποιες απορίες μου
Ευχαριστω

Tώρα είδα το μήνυμα, συγγνώμη. Είμαι καινούρια στη Γερμανία, ήρθα πριν 2 μήνες για σπουδές. Αν μπορώ να σου λύσω κάποια απορία, ευχαρίστως!

christi_0
12.05.2016, 00:51
μηπωσ γνωριζετε κατα ποσο αναγνωριζονται πτυχια απο ιδιωτικα ιεκ στην γερμανια? κ αν ναι σε ποιο κλιμακα???

Apisteftos
13.05.2016, 21:46
Γεια σου απίστευτε,

ψάξε καλύτερα στο σάιτ της σχολής σου γιατί δεν ισχύουν τα ίδια για κάθε σχολή :).

LG,
Sofia.

Ναι τα έμαθα και από πρώτο χέρι, λοιπόν τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα, αν κοπείς σε ένα μάθημα για 2 φορά σε διώχνουν από το πανεπιστήμιο και σε κόβουν από όλα τα πανεπιστήμια της Γερμανίας. Αυτό που κατάλαβα πρέπει προηγουμένως να έχεις πολύ καλές γλωσσικές γνώσεις γι αυτό το επίπεδο της γλώσσας είναι ανώτερο και από των αγγλικών πανεπιστημίων. Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές υποφέρουν από άγχος και στρες. Αυτό που κατάλαβα είναι να κάνω αρκετά πολύ καλή προετοιμασία για την γλώσσα γιατί C2 σημαίνει επίπεδο μητρικής γλώσσα.

Iosifidou Sofia
18.05.2016, 21:59
Ναι τα έμαθα και από πρώτο χέρι, λοιπόν τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα, αν κοπείς σε ένα μάθημα για 2 φορά σε διώχνουν από το πανεπιστήμιο και σε κόβουν από όλα τα πανεπιστήμια της Γερμανίας. Αυτό που κατάλαβα πρέπει προηγουμένως να έχεις πολύ καλές γλωσσικές γνώσεις γι αυτό το επίπεδο της γλώσσας είναι ανώτερο και από των αγγλικών πανεπιστημίων. Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές υποφέρουν από άγχος και στρες. Αυτό που κατάλαβα είναι να κάνω αρκετά πολύ καλή προετοιμασία για την γλώσσα γιατί C2 σημαίνει επίπεδο μητρικής γλώσσα.

Χάι,

κι αυτό είναι ανάλογα με το πανεπιστήμιο και τη σχολή. Στη δική μου σχολή για παράδειγμα έχεις τρεις προσπάθειες και για ένα μόνο μάθημα σου δίνουν και μία τέταρτη :). Σε ποιο πανεπιστήμιο θέλεις να σπουδάσεις ; Υπάρχουν πάντως και μάστερ στα αγγλικά σε κάποια πανεπιστήμια !

Apisteftos
19.05.2016, 00:08
Ανόβερο, computer science ψάχνω, ρώτησα για μάστερ στα Αγγλικά και δεν έχουν, θα ήταν ενδιαφέρον πάντως, όχι τίποτα αλλό δεν μπορώ να ξεσπιτωθώ και να πάω σε άλλο πανεπιστήμιο. Αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι δουλεύω ταυτόχρονα και θα ξεκινήσω μια ημιαπασχόληση αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα τα βγάζω πέρα. Αλλά ναι ο τομέας της πληροφορικής είναι ενδιαφέρον μόνο στα αγγλικά. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω δίνεις εργασία και μετρά στα συν για να περάσεις το μάθημα;

Iosifidou Sofia
04.06.2016, 19:36
χάι,

σόρυ που άργησα να απαντήσω ! θα το δεις στην πράξη αν τα καταφέρνεις :) το πολύ πολύ να σου πάρει λίγο παραπάνω ;) κι αυτό είναι ανάλογα τη σχολή ! αν και νομίζω ότι οι εργασίες, ασκήσεις, κτλ.. είναι η προϋπόθεση για να μπορείς να δώσεις την εξέταση. στη δικιά μου σολή μετράει στο βαθμό μόνο η εξέταση δυστυχώς :) μπορεί στο σάιτ της σχολής να έχει πληροφορίες για αυτά τα θέματα :) α επίσης είναι ανάλογα το μάθημα για το τι ισχύει με εργασίες και τον καθηγητή :) εμείς έχουμε π.χ. διάφορα module που στο κάθε ένα ισχύει κάτι άλλο

alex_greek
16.06.2016, 09:12
Καλησπέρα σε οοοολη την παρέα
Θα ηθελα να υποβάλω μια ερώτηση πολύ απλή και οποιος γνωρίζει κατι παρακαλω ας με κατατοπίσει . Τελείωσα το Λύκειο έχω μόνο το απολυτήριο και αποφάσισα να παω να σπουδάσω στην Γερμανια (γνωρίζω την γλώσσα ) Είναι εφικτό ? Μπορώ αν θεληςω να μπω σε κάποιο πανεπηςτημιο? αν ναι τι αλλο χρειάζεται

Apisteftos
16.06.2016, 16:45
Διαλέγεις πανεπιστήμιο και σου λέει τις προυποθέσεις να μπεις, πόσο καλά ξέρεις Γερμανικά;

Apisteftos
16.06.2016, 16:48
χάι,

σόρυ που άργησα να απαντήσω ! θα το δεις στην πράξη αν τα καταφέρνεις :) το πολύ πολύ να σου πάρει λίγο παραπάνω ;) κι αυτό είναι ανάλογα τη σχολή ! αν και νομίζω ότι οι εργασίες, ασκήσεις, κτλ.. είναι η προϋπόθεση για να μπορείς να δώσεις την εξέταση. στη δικιά μου σολή μετράει στο βαθμό μόνο η εξέταση δυστυχώς :) μπορεί στο σάιτ της σχολής να έχει πληροφορίες για αυτά τα θέματα :) α επίσης είναι ανάλογα το μάθημα για το τι ισχύει με εργασίες και τον καθηγητή :) εμείς έχουμε π.χ. διάφορα module που στο κάθε ένα ισχύει κάτι άλλο

Οκ ενδιαφέρον. Δηλαδή σε κάποιες σχολές μετράει η εργασία και σε κάποιες άλλες δεν μετράει καθόλου, μάλιστα. Θα δούμε, είδα πάντως 2 με 3 μαθήματα είναι στα αγγλικά. Θα τα πάρω να δω τι παίζει, προς το παρόν στόχευσα να μάθω μέχρι C2 αναγκαστικά πρέπει κάποιος να ξέρεις καλά την γλώσσα. Λογικά θα κάνω αίτηση για τον Φεβρουάριο να έχω και λίγο χρόνο.

Iosifidou Sofia
27.06.2016, 23:37
Οκ ενδιαφέρον. Δηλαδή σε κάποιες σχολές μετράει η εργασία και σε κάποιες άλλες δεν μετράει καθόλου, μάλιστα. Θα δούμε, είδα πάντως 2 με 3 μαθήματα είναι στα αγγλικά. Θα τα πάρω να δω τι παίζει, προς το παρόν στόχευσα να μάθω μέχρι C2 αναγκαστικά πρέπει κάποιος να ξέρεις καλά την γλώσσα. Λογικά θα κάνω αίτηση για τον Φεβρουάριο να έχω και λίγο χρόνο.

Good luck !

Apisteftos
28.06.2016, 16:28
Ένα πράγμα με ανησυχεί μόνο και αυτό είναι λίγο η ηλικία, γιατί αν είναι να τελειώσεις μετά τα 30 βράστα.

Iosifidou Sofia
29.06.2016, 22:25
γιατί σε ανησυχεί αυτό ; ξέρω πολλούς που κάνουν μεταπτυχιακό και είναι πάνω από τριάντα :) κι έτσι κι αλλιώς έχεις και τη δουλειά σου !!

Apisteftos
01.07.2016, 16:05
Δουλειά και Σπουδές δεν γίνονται μαζί ή γίνονται όταν έχεις καλή δουλειά ή ημιαπασχόληση.

Iosifidou Sofia
02.07.2016, 14:28
ε σίγουρα είναι πιο δύσκολο :)

Διας
12.12.2016, 12:04
Καλησπερα!! Θα ηθελα να σπουδασω στη Γερμανια αλλα ο φοβος μου αυτην τη στιγμη ειναι τα οικονομικα. Θελω δηλαδη να δουλεψω μεσα στο πανεπιστημιο αλλα δεν ξερω αν φτανουν για τα εξοδα. Οι πολεις που ενδιαφερομαι ειναι Κολωνια και Μοναχο. Ευχαριστω!!

Christina10
29.12.2016, 17:15
Καλησπέρα σε όλους
θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύ έχει στην Γερμανία ένα master ειδικής αγωγής ( συγκεκριμένα πάνω στον αυτισμό) από πανεπιστήμιο της Αγγλίας. Μπορώ με τον τίτλο αυτό να εργαστώ κάπου ?
Ευχαριστώ

Apisteftos
31.12.2016, 15:59
Το θέμα είναι να επικοινωνείς με τους ανθρώπους που έρχεσαι σε επαφή με μικρά παιδάκια που έχεις προβλήματα αυτισμού, πως θα μιλήσεις μαζί τους, στα αγγλικά;

Christina10
04.01.2017, 16:41
Γνωρίζω γερμανικά

Apisteftos
05.06.2017, 21:54
Μια ερώτηση παιδιά μου κάνω αίτηση σε ένα πανεπιστήμιο και μου ζητάει στο Hochschulzugangsberechtigung να επιλέξω κάποιες κατηγορίες για το που έχω δικαίωμα τα σπουδάσω. Είμαι απόφοιτος Τ.Ε.Ε. (πρώην Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου) και έχω τις εξής επιλογές μέσα στις πολλές ήμουν μεταξύ

- allgemeine Hochschulreife Ausland
- fachgebundene Hochschulreife Ausland

απ ότι είδα όταν μπήκα στην ιστοσελίδα του anabin όταν πέρασα στις πανελλήνιες εισαγωγικές εξετάσεις είχα το δικαίωμα μόνο σε Fachhochschule να σπουδάσω.

Ποια από τα 2 να επιλέξω και γιατί; Ξενύχτησα και άκρη δεν έβγαλα γιατί στην αναγνώριση πτυχίου από την Βόννη αναφέρει ότι έχω το δικαίωμα να σπουδάσω σε όλα τα γερμανικά πανεπιστήμια (allgemeine Hochschule).

Την αίτηση την έχω κάνει ήδη, επιλέγοντας fachgebunde Hochschulreife Ausland αν απλά έχει γίνει κάποιο λάθος να στείλω κάποια επιστολή να το διορθώσουν καθώς δεν υπάρχει κάποιος αρμόδιος φορέας να το ξεκαθαρίσει ή μάλλον έχει ήδη ξεκαθαριστεί από το kmk στην Βόννη.