PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Σελίδες : 1 [2] 3

skonto
25.01.2012, 11:59
Καλημέρα και απο μένα απο το παγωμένο Vallingby.

Κατάφερα και έχω Internet άρα μπορώ και επικοινωνώ μαζί σας.

Πράγματι η Σουηδία είναι μια τελείως διαφορετική χώρα.

Άλλη κουλτούρα άλλη συμπεριφορά. Για να γίνω λίγο πιο κατανοητός να σας πώ τι τράβηξα απο γκατεμιές με το που έφτασα.

Ξεκίνησα με την Malev απο θεσσαλονίκη την Δευτέρα 23 του μήνα. Ζύγισα τις βαλίτσες στο αεροδρόμιο ( λιγότερο απο 23 κιλά ) αλλά επειδή ήταν 2 μου ζήτησαν +60 ευρώ, αν και μου είχαν πει στο πρακτορείο ότι τα κιλά είναι ανεξάρτητα απο τον αριθμό των βαλιτσών. Η ειρωνική υπάλληλος στην θεσσαλονίκη μου είπε " ή πληρώνετε 60 ευρώ για τη δεύτερη βαλίτσα ή την αφήνετε και πετάτε με τη μία ' Τι να πείς... υπομονή. Επι 3.5 ώρες ( καθαρής πτήσης ) είχα μέσα στο αεροπλάνο ένα μωρό που έκλεγε συνέχεια. Δε πειράζει λέω μωρό είναι... υπομονή. Μας βγάλανε για φαγητό ( στο πρώτο κομμάτι της ανταπόκρισης ) 2 σαμπλεδάκια λίγο μεγαλύτερο απο δίευρο και ένα μικρό ποτηράκι τσάι και ( στο δεύτερο κομμάτι της ανταπόκρισης ) ένα σαντουιτσάκι σαν μισό χάμπουργερ των Goody's για να καταλάβετε ( Άρε Ελένη που σε βρήκα στο αεροδρόμιο και μου έλεγες φάε δε σε άκουσα ).

Έφτασα Arlanda. Πηγαίνω να παραλάβω τις βαλίτσες μου και διαπιστώνω ότι 2 μπρελόκ κλειδαριές που είχα βάλει στις βαλίτσες για να τις ξεχωρίζω επειδή είναι κοινού ομοιόμορφου τύπου μου τα είχαν κλέψει. Που τώρα θεσσαλονίκη, Βουδαπέστη, Αρλάντα δέν ξέρω, λέω... υπομονή.Επικοινωνώ με τον Georgeman προκειμένου να μπορέσω να πάω στο δωμάτι που μου είχαν κλείσει. Μου λέει επειδή έχεις free to go για να μπορούμε να μιλάμε πιο άνετα πάρε μία κάρτα amigo ( κάτι σαν το whats'up έχουν οι περισσότεροι ) απο κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα μέσα στο αεροδρόμιο. Το Βρίσκω. Τους ζητάω μία κάρτα και μου λένε 49 ευρώ !! γιατί τους είχαν τελειώσει οι φτηνότερες. Λέω ΟΚ, ανοίγω το πορτοφόλι και διαπιστώνω ότι απο τα 100 μόνο ευρώ που είχα πάρει μαζί μου ( για να μη κουβαλάω ευρώ μιας και θα χρεισιμοποιώ κορώνες ) μείον τα 60 για τις βαλίτσες μου είχαν μείνει 40. Μου λείπαν 9 ευρώ. Λέω... υπομονή. Θα πάρω απο τη καρτα. Ρωτάω που έχει ΑΤΜ και μου δείχνουν ένα. Πάω σε αυτό και ήταν ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ.!! Χριστέ μου λέω. Ψυχραιμία. Ρωτάω που αλλού έχει άλλο ΑΤΜ και μου λένε στην άλλη πλευρά. Του αεροδρομίου ρωτάω :cry: ?? Όχι του διαδρόμου μου λένε. Λέω πάλι καλά. Φορτώνομαι τις βαλίτσες 2 + 1 laptop και πάω στο άλλο ΑΤΜ. βάζω την κάρτα και μου βγάζει μήνυμα Sorry. The machine temporary the has not money !! ΤΟΜΠΟΛΑ !! Αρχίζω να παθαίνω κάτι σαν κράμπα στο μυαλό. Χωρίς λεφτά, χωρίς επικοινωνία σε μία ξένη χώρα. Βλέπω έναν αστυνομικό. Τον αρπάω με το πιο καλό μου χαμόγελο και με σφιγμένα τα δόντια του λέω ένα.. I need HELP help2. Ευτυχώς που ήταν Σουηδός. Με πήρε , με πήγε στον υπέυθυνο ασφαλέιας του αεροδρομίου, καλέσανε τον υπεύθυνο του ATM ( του πρώτου ) φωνάξανε έναν τεχνικό, το ξεμπλοκάρανε και κατάφερα και πήρα χρήματα. Λέω δόξα τω Θεώ ανάσανα. Αγοράξω εισιτήρια για λεωφορείο και τραίνο και ξανά λεοφωρείο ακολουθώ βάση οδηγιών του Γιώργου ( Georgeman ) τις διαδρομές , όπου επειδή βράδιασε , έφτασε 10 το βράδυ, τα μέσα μεταφοράς αραίωσαν και τα δρομολόγιά τους, έπρεπε να περιμένω αρκετά για να τα πάρω. Αν και έξω χιόνιζε και η θερμοκρασία ήταν κάτω απο το μηδέν, εγώ απο μέσα απο τα ρούχα είχα γίνει μούσκεμα. Άρχιζα να φοβάμαι οτι μπορεί να αρπάξω κανα κρύωμα. Τελικά το γλύτωσα. Τελικό ραντεβού με τον Γιώργο στη στάση Tensta Centrum για να με πάει απο εκεί με αυτοκίνητο στο Vallingby. Κατεβαίνω απο το λεωφορείο και βρίσκομαι ξαφνικά μόνος λευκός μέσα σε καμιά 10αριά μαύρους. Προφανώς περίμεναν να περάσει κάποιο άλλο λεωφορείο. Όμως σκεπτόμενος πως πάνω μου είχα ήδη τα λεφτά που είχα πάρει απο το ΑΤΜ για να πληρώσω το ενοίκιο να αγοράσω κάρτα απεριορίστων διαδρομών να αγοράσω κάρτα τηλεφώνου και να κινηθώ, δέν ήταν και λίγα άρχισα να νιώθω πάλι εκείνο το μούδιασμα που λέγαμε. Λέω πάλι υπομονή, κάποιο λεωφορείο θα φανεί. Πραγματικά περνάει ένα και τους μαζεύει όλους. Βαθιά ανάσα ξανά. Εμφανίζεται ο Γιώργος μες την τρελή χαρά ( λογικό αν σκεφτεί κανείς οτι συνάντησε εμένα, την Προσωπικότητα ). Έντεκα το βράδυ εδώ ( δώδεκα για Ελλάδα ) φτάνουμε στο τελικό προορισμό.

Κατα έναν παράξενο λόγο :lol:, το βράδυ δεν μπόρεσα να κοιμηθώ, ήμουν λόγω αγωνίας και ξάγρυπνος την Δευτέρα και χθές Τρίτη ήμουν κομμάτια.

Αφιέρωσα την ημέρα για γνωριμία με την Σουηδία.

Πολύ ήρεμη χώρα, μεγάλες οι αποστάσεις και αρκετό κρύο αν και το νιώθεις διαφορετικά απο την Ελλάδα.

Θα αρχίσω να βάζω τις μηχανές απο το ρενταντί που τις έχω τώρα για ζέσταμα στο Full για να βρώ δουλειά. Ο χρόνος είναι πολύτιμος.

Θα τα ξαναπούμε.

Σπύρος.

Υ.Γ. Πέρα απο τον Georgeman, τον Saetron και την Ελένη ( που συναντηθήκαμε στη θεσσαλονίκη ) δεν έχω βρεθεί με άλλους. Που θα πάει όμως... σιγά,σιγά θα τους βρώ όλους.

nyf1
25.01.2012, 12:57
Μπραβο skonto καλη επιτυχια ευχομαι. :bravo_:

Πολυ υπομονη εχεις παντως εγω θα ειχα αρχισει να ωρύομαι :smile_:

Περιμενουμε και αλλες εμπειριες η οτιδιποτε χρησιμο.

Αντε να παιρνουμε σειρα και οι επομενοι. _antio:

Swethess
25.01.2012, 20:30

Πράγματι η Σουηδία είναι μια τελείως διαφορετική χώρα..........................

Οδύσσεια!
Καλή δύναμη κ καλή προσαρμογή skonto!

antogeor
25.01.2012, 20:40

Πράγματι η Σουηδία είναι μια τελείως διαφορετική χώρα..............................

Καλως μας ηρθες!!!!

Μα καλα ρε γμτ με τον Μητσοτακη ταξιδευατε παρεα??:smile_:

Χαλαρωσε,σε περιμενει μαχη,θα τα πουμε σου εχω στειλει πμ...

lucia
26.01.2012, 11:22
Μπράβο Σπύρο, μην κολώνεις με τις αναποδιές, όλα καλά να πάνε στη συνέχεια!

vaso31
26.01.2012, 16:56
Σου ευχομαι καλη διαμονη και ολα να σου πανε καλα!!!! :)

orpheus
26.01.2012, 18:22
Καλη επιτυχια Σπυρο. Ειλικρινα ευχομαι να τα καταφερεις ... για ολους μας. Καποιοι απο εδω μεσα εχουμε ταυτιστει με αυτη σου την προσπαθεια. Υπομονη και επιμονη πατριωτακι.

skonto
26.01.2012, 19:30
Σας ευχαριστώ όλους.

Για να ξέρετε και εγώ απο την αγάπη σας παίρνω κουράγιο _friends:

Σπύρος.

bill66
26.01.2012, 21:37
Σας ευχαριστώ όλους.

Για να ξέρετε και εγώ απο την αγάπη σας παίρνω κουράγιο _friends:

Σπύρος.

Σπύρο τις καλύτερες ευχές μου για μια γρήγορη και ανώδυνη προσαρμογή και μπράβο για το κουράγιο σου μέσα στα τόσα σκέπτεσαι και τους υπόλοιπους στο πατριωτάκι. Από μένα ένα μεγάλο ευχαριστώ.
Βασίλης

Νεομετανάστρια
27.01.2012, 15:09
Γεια
Είμαι 26 ετών, και θέλω να πάω Σουηδία από Κρήτη όπου και βρίσκομαι. Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ με εργασιακή εμπειρία, ξέρω αγγλικά και μαθαίνω σουηδικά με ηλεκτρονικά μέσα. Είμαι στο ταμείο ανεργίας και σκέφτομαι τους επόμενους μήνες να φύγω. Έχω διαβάσει τα περισσότερα απ όσα έχουν γραφτεί εδώ σχετικά με την μετανάστευση στην Σουηδία (ευχαριστώ τα παιδιά που γράφουν) αλλά και διάφορα από ψάξιμο. Νομίζω πως θα είναι πιο εύκολο αν πάμε δυο ή και τρία άτομα μαζί και μοιραζόμαστε έτσι τα έξοδα αλλά βοηθάμε και ο ένας τον άλλο. Πιστεύω πως σε τέτοια περίπτωση θα ήταν πιο βολικό το να πάμε με αυτοκίνητο. Αυτό θα κάνει πιο εύκολα τα πράγματα στην αρχή. Εάν κάποιος/α συνομήλικος/η πιστεύει το ίδιο ας επικοινωνήσει μαζί μου εδώ ή στο immigrant.sweden gmail com για να δούμε κατά πόσο μπορούμε συν-μεταναστεύσουμε. Έχω αρκετές σχετικές εμπειρίες και γνώσεις που πιστεύω θα μας βοηθήσουν να τα καταφέρουμε.
Hej då :smile_:

Καλη τυχη
σου ευχομαι στην προσπαθεια σου και καλως ηρθες στην παρεα μας.
Ελπιζω να βρεις παρεα οπως το φανταζεσαι για να ανεβεις γιατι οταν ειμαστε οργανωμενοι και ενωμενοι μπορουμε να κανουμε θαυματα...

Emmigrant
27.01.2012, 17:42
Παιδια ενας φιλος μου βρηκε δουλεια στην Στοκχομλη σε πανεπιστημιο για ερευνα χωρις να ξερει την γλωσσα , εχει διδακτορικο, μαλλον ειναι διαφορετικη η αντιμετωπιση απο οτι φαινεται, εννοειται οτι δεν ειχε μεσο ετσι και αλλιως αυτα δεν περνανε εκει.
Το πιο κουφο ειναι οτι το πανεπιστημιο τον επιδοτησε με 50,000 ευρω για να αγορασει σπιτι σε συνολικη αξια 200,000 - το υπολοιπο ποσο το εβαλε σε δανειο. Ειναι 27 χρονων και το διδακτορικο του ειναι σε οικονομικα ουτε καν IT.

Οποιος εχει διδδακτορικο ας το δοκιμασει οι πορτες ανοιγουν διαπλατα!

antogeor
27.01.2012, 22:03
Σημερα το απογευμα εγινε και μια συναντηση στη Στοκχολμη ,στο κεντρο.
Συμμετειχαν οι skonto,georgeman,saetron kai antogeor.
Η συζητηση για ολα,και για διαδικαστικα.........

Περισσοτερα σε επομενη αναρτηση.

:victory:

jonas
27.01.2012, 22:10
Παιδια ενας φιλος μου βρηκε δουλεια στην Στοκχομλη σε πανεπιστημιο για ερευνα χωρις να ξερει την γλωσσα , εχει διδακτορικο, μαλλον ειναι διαφορετικη η αντιμετωπιση απο οτι φαινεται, εννοειται οτι δεν ειχε μεσο ετσι και αλλιως αυτα δεν περνανε εκει.
Το πιο κουφο ειναι οτι το πανεπιστημιο τον επιδοτησε με 50,000 ευρω για να αγορασει σπιτι σε συνολικη αξια 200,000 - το υπολοιπο ποσο το εβαλε σε δανειο. Ειναι 27 χρονων και το διδακτορικο του ειναι σε οικονομικα ουτε καν IT.

Οποιος εχει διδδακτορικο ας το δοκιμασει οι πορτες ανοιγουν διαπλατα!

Ανέκαθεν αγαπητέ τα Σουηδικά πανεπιστήμια έδιναν μεγάλες ευκαιρίες ακαδημαικής καριέρας και επειδή ολες οι επιστημονικές διατριβές γίνονται στα αγγλικά δεν χρειάζεται να ξέρεις και την Σουηδική γλώσσα.. Τα ίδια ισχύουν σε όλα τα πανεπιστήμια της Ευρωπης και πίστεψε με τα κριτήρια επιλογής είναι ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟΤΑΤΑ.. Δεν χωράνε μέσα και άλλα Ελληνικά κολπα εκει πέρα..

Νεομετανάστρια
27.01.2012, 22:14

:bravo_1:
Πολυ πολυ ωραια!!!!
αφησατε τον saetron να ροκαρει που το περιμενε πως και πως?
ηπιατε καμια μπυριτσα ή μονο συζητηση?

antogeor
27.01.2012, 22:32
Πολυ πολυ ωραια!!!!
αφησατε τον saetron να ροκαρει που το περιμενε πως και πως?
ηπιατε καμια μπυριτσα ή μονο συζητηση?

Οχι δυστηχως...η μπυρα επομενη φορα.....ειμασταν ολοι κουρασμενοι,και απλα τα ειπαμε.....

Μεγαλωνει η παρεα........:bravo_:

Alexarium
27.01.2012, 22:40

Για λέγε λεπτομέρειες και σε μας :yes:

sisilia
27.01.2012, 23:53
Παιδια μας ζητησαν αδεια εργασιας απο την Εφορια.Καλα αφου ειμαστε μεσα στην Ευρωπη γιατι μας την ζητανε?
και τι πρεπει να κανουμε?

ευανθια
28.01.2012, 00:01
Παιδια μας ζητησαν αδεια εργασιας απο την Εφορια.Καλα αφου ειμαστε μεσα στην Ευρωπη γιατι μας την ζητανε?
και τι πρεπει να κανουμε?

Σας ζητησαν αδεια εργασιας η συμβολαιο εργασιας ?
Οι πολιτες της ευρωπαικης ενωσης δεν χρειαζονται αδεια εργασιας.

sisilia
28.01.2012, 01:01
μαλον εγινε καπιο λαθος με τον εργοδοτη του κατι δεν εκανε καλα με τα χαρτια τις προσληψης Θα το δουμε τι θα γινει την Δευτερα:cry:

ευανθια
28.01.2012, 01:08
μαλον εγινε καπιο λαθος με τον εργοδοτη του κατι δεν εκανε καλα με τα χαρτια τις προσληψης Θα το δουμε τι θα γινει την Δευτερα:cry:

Μην στενοχωριεσαι , αν εχει βρει δουλεια δεν θα εχει νομιζω προβλημα . Οτι ειναι θα το διορθωσει ο εργοδοτης του και ολα καλα :yes:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΥ.
28.01.2012, 22:20
Ελπιζω οταν ερθει η ωρα να ανηφορισω να μπορεσω να εχω καποια στοιχια οπως καποιο τηλ.π.χ σε περιπτωση που ψρειαστω καποια βοηθεια.Αυτο που μου φενεται πιο δυσκολο ειναι οτι θα ανεβω μονος για αρχη χωρις οικογενεια και το μονο που με ψθλοπροβληματιζει ειναι το ξενος αναμεσα σε ξενους και η οποια επικηνωνια με συμπατριοτη ακομα και για καλημερα φανταζομαι οτι θα ειναι οξυγονο για να συνεχισεις.Εαν υπαρχει καποιο που σκεφτεται να ξεκινησει τελος φεβρουαριου με αρχες μαρτιου εαν θελει ας επικηνονισει με προσωπικο μυνημα.

antogeor
28.01.2012, 22:24
Ελπιζω οταν ερθει η ωρα να ανηφορισω να μπορεσω να εχω καποια στοιχια οπως καποιο τηλ.π.χ σε περιπτωση που ψρειαστω καποια βοηθεια.Αυτο που μου φενεται πιο δυσκολο ειναι οτι θα ανεβω μονος για αρχη χωρις οικογενεια και το μονο που με ψθλοπροβληματιζει ειναι το ξενος αναμεσα σε ξενους και η οποια επικηνωνια με συμπατριοτη ακομα και για καλημερα φανταζομαι οτι θα ειναι οξυγονο για να συνεχισεις.Εαν υπαρχει καποιο που σκεφτεται να ξεκινησει τελος φεβρουαριου με αρχες μαρτιου εαν θελει ας επικηνονισει με προσωπικο μυνημα.

κατ αρχη ολα θα πανε καλα,και μετα, ολοι εδω θα ειμαστε,και τηλεφωνα,και συναντησεις,και οτι πληροφορια μπορουμε.
Εσυ ,βαζεις την ορεξη για μαχη μεχρις εσχατων....:victory:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΥ.
28.01.2012, 22:41
Να ξερεις οτι μου δινεις πολυ κουραγιο,οταν το ακους αυτο απο ανθρωπους που ειναι ειδη εκει μετραει διπλα και αφαιρει και τους τελευταιους ενδιασμους που ειχα γι αυτο το μεγαλο βημα στη ζωη μου.Οπως θα καταλαβες δεν εχω περασει τα συνορα της ελλαδας για εξωτερικο αλλη φορα.

antogeor
28.01.2012, 22:46
Να ξερεις οτι μου δινεις πολυ κουραγιο,οταν το ακους αυτο απο ανθρωπους που ειναι ειδη εκει μετραει διπλα και αφαιρει και τους τελευταιους ενδιασμους που ειχα γι αυτο το μεγαλο βημα στη ζωη μου.Οπως θα καταλαβες δεν εχω περασει τα συνορα της ελλαδας για εξωτερικο αλλη φορα.

πιστεψε με,ακομμα και αν τα ειχαμε περασει και εμεις τα συνορα,ηταν μονο για τουρισμο.
Απο εκει ,μεχρι να το κανεις μονιμα,και το να το κανεις τροπο ζωης,ειναι μεγαλη αποφαση,απλα οταν την παρεις,ειναι μονοδρομος πλεον το να δωσεις τη μητερα των μαχων,και φυσικα να βγεις νικητης.:victory:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΥ.
28.01.2012, 23:11
Το μεγαλητερο κηνιτρο που εχω ειναι το μελλον των παιδιων μου και δευτερο η καλητερη ποιοτητα ζωης και πιο δικαιο σηστημα ,αυτη η αδικια που υπαρχει στην ελλαδα δεν αντεχεται αλλο.Οτι δημιουργησαμε τοσα χρονια με κοπο και στερισει θελουν να μας τα παρουν,θελω να πιστευω οτι με ολα αυτα και με την ιδεα οτι εαν μεινουμε ελλαδα σε λιγο καιρο θα μας αφανισουν και με το πισμα ελπιζω να τα καταφερω.Εχω ακουσει παντος οτι εχουν αυξηθει πολυ οι μεταναστες και η ευρεση εργασιας δυσκολεψε πολυ ειναι αληθεια?

ευανθια
28.01.2012, 23:48
Το μεγαλητερο κηνιτρο που εχω ειναι το μελλον των παιδιων μου και δευτερο η καλητερη ποιοτητα ζωης και πιο δικαιο σηστημα ,αυτη η αδικια που υπαρχει στην ελλαδα δεν αντεχεται αλλο.Οτι δημιουργησαμε τοσα χρονια με κοπο και στερισει θελουν να μας τα παρουν,θελω να πιστευω οτι με ολα αυτα και με την ιδεα οτι εαν μεινουμε ελλαδα σε λιγο καιρο θα μας αφανισουν και με το πισμα ελπιζω να τα καταφερω.Εχω ακουσει παντος οτι εχουν αυξηθει πολυ οι μεταναστες και η ευρεση εργασιας δυσκολεψε πολυ ειναι αληθεια?

Ναι Γιωργο αληθεια ειναι . Εχουν ερθει και ερχονται πολλοι ελληνες. Το ποσο δυσκολο ειναι να βρει καποιος δουλεια εχει να κανει με τις δυνατοτητες του καθενος , το πεισμα την επιμονη , την ψυχικη και σωματικη δυναμη για μεγαλο αγωνα αλλα και την τυχη . Πρεπει να εισαι αποφασισμενος για την μητερα των μαχων οπως πολυ σωστα γραφει ο antogeor.:victory:

fendy
29.01.2012, 00:33
Να στε καλα βρε παιδια....που διασκεδαζετε τον κοσμο:bravo_1:
τρελλο γελιο εδω μεσα μιλαμε...:lol:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΥ.
29.01.2012, 00:42
Για να πω την αληθεια η τυχη δεν ειναι το δυνατο μου σημειο αλλα το πισμα μου με οδηγησε και εωσ τωρα στη ζωη εχω πετυχη τους στοχους που εβαλα και η γυναικα μου φυσικα που με στυριξε σε οτι αποφαση κι αν εχω παρει,και οι γονεις μας,μεγαλη υποθεση η ενωμενη οικογενεια ακομα και τωρα που σκεφτομαι να φυγω μακρια με στυριζουν και βλεπω με χαρα οτι η ελληνικη φιλοξενεια και αλληλεγγειη (εκτος μερικων εξερεσεων ) ζει και ισος αυτο ειναι που ζηλευουν οι ξενοι σε εμας τους ελληνες.

ευανθια
29.01.2012, 00:43

Παλι αρχισες τις ειρωνειες σου ?
Ηθελα να ηξερα τι ζορι τραβας τελικα :no:
Αντεεε γεια.....

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΥ.
29.01.2012, 00:44
Να και η εξερεση

μη συγχιζεσε και αυτο ειναι ελληνικο στοιχειο απο αυτα που εχω συχαθει στην ελλαδα και ζηλευω τουσ ξενους που δεν το εχουν.

του ευχομαι αν δεν εχει ερθει στην κατασταση που ειναι πολοι ελληνες σημερα να ερθει συντομα για να γελαμε παρεα.

jimathens
29.01.2012, 00:51
Να και η εξερεση

:yes::yes::yes::kouragio:

antogeor
29.01.2012, 00:58

χαρα στο κουραγιο σου,αλλα κυριως,σε ζηλευω,γιατι εισαι ευτυχισμενος,στον δικο σου,μοναδικο, μικροκοσμο.
παντος ολο το φορουμ σε ευχαριστει, για το οτι μονος σου γελιοποιεις τον
εαυτο σου.

Επισης ,προτεινω εφοσον εχεις αφθονο χρονο,δες λιγο το A Dangerous Method ,ισως να τη βρεις πολυ ενδιαφερουσα ταινια.
:thanks_

aspateo
29.01.2012, 23:01
Αφιερωμένο εξαιρετικά στους απανταχού ξερόλες, είρωνες, σε αυτούς που νομίζουν ότι έχουν καταφέρει τα πάντα και γελάνε με την αγωνία των υπολοίπων που προσπαθούν, ένα τραγουδάκι με ανθρωπιστικά μηνύματα, βγαλμένο από την ζωή, με αγάπη...
METALLICA - SO WHAT - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Mz-9XQL6Ubo)

και για όσους αναρωτηθούν τι θέλει να πει ο ποιητής, ιδού και η εξήγηση...
godnatt!
So What? - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/So_What%3F)

:bravo_:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΥ.
29.01.2012, 23:26
Καλησπερα σε ολους,θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανενας η μηπως μενει κανενας στο Norrköping δεν ξερω γιατι αλλα μου ψηλοκολησε,μπορεις να βρεις πιο ευκολα σπιτι?και απο δουλειες εχει?

antogeor
29.01.2012, 23:37
Καλησπερα σε ολους,θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανενας η μηπως μενει κανενας στο Norrköping δεν ξερω γιατι αλλα μου ψηλοκολησε,μπορεις να βρεις πιο ευκολα σπιτι?και απο δουλειες εχει?

Ειναι κοντα στη skavsta,το αεροδρομιο της ryanair......τωρα απο δουλειες......θελει ψαξιμο,κοιτα ΕΔΩ (http://www.jobbsafari.se/cgi/jobsearch.cgi?adv=1&qs=&zipcodes=+Norrk%F6ping+)

antogeor
29.01.2012, 23:39
Αφιερωμένο εξαιρετικά στους απανταχού ξερόλες, είρωνες, σε αυτούς που νομίζουν ότι έχουν καταφέρει τα πάντα και γελάνε με την αγωνία των υπολοίπων που προσπαθούν, ένα τραγουδάκι με ανθρωπιστικά μηνύματα, βγαλμένο από την ζωή, με αγάπη.........................

skonto
30.01.2012, 11:10
Αγαπητά φιλαράκια απο το "Πατριωτάκι" απανταχού της Ελλάδος καλημέρα.

ΔΕΝ σας έχω ξεχάσει.

Δυστυχώς ο δαίμον του Internet με κυνηγά παντού. Δέν έχω σύνδεση σωστή, και κατα συνέπεια δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σας.

Θα αγοράσω όμως μια Mobile και θα έχετε νέα μου σύντομα.

Οι εντυπώσεις μου πολλές και πρέπει να τις καταγράψω.

Τα ξαναλέμε.

Σπύρος.

aspateo
30.01.2012, 12:03

ΔΕΝ σας έχω ξεχάσει.

Δυστυχώς ο δαίμον του Internet με κυνηγά παντού. Δέν έχω σύνδεση σωστή, και κατα συνέπεια δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σας.

Θα αγοράσω όμως μια Mobile και θα έχετε νέα μου σύντομα.

Οι εντυπώσεις μου πολλές και πρέπει να τις καταγράψω.

Τα ξαναλέμε.

Σπύρος.

Άντε βρε Σπύρο, ούτε την συνέχεια της Τόλμης και γοητείας το '80 δεν περίμενα τόσο όσο περιμένω τώρα το τι θα γράψεις!!! :lol2:

lucia
30.01.2012, 12:05
Γεια σου, Σπύρο!

Ελπίζω όλα να βαίνουν καλώς. Καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα με τίτλο πχ "Ημερολόγιο Σπύρου" ή "Χρονικό ενός ξενιτεμένου στη Σουηδία", συγνώμη, δεν μου έρχεται κάποιος πιο ωραίος τίτλος, αλλά κάτι θα βρεις εσύ. Έτσι δεν θα χάνονται οι εμπειρίες σου ανάμεσα σε όοοοολα αυτά τα ποστς και θα μπορείς να το ενημερώνεις εύκολα! Καλή συνέχεια!

aspateo
30.01.2012, 12:07
Γεια σου, Σπύρο!

Ελπίζω όλα να βαίνουν καλώς. Καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα με τίτλο πχ "Ημερολόγιο Σπύρου" ή "Χρονικό ενός ξενιτεμένου στη Σουηδία", συγνώμη, δεν μου έρχεται κάποιος πιο ωραίος τίτλος, αλλά κάτι θα βρεις εσύ. Έτσι δεν θα χάνονται οι εμπειρίες σου ανάμεσα σε όοοοολα αυτά τα ποστς και θα μπορείς να το ενημερώνεις εύκολα! Καλή συνέχεια!

Συμφωνώ απόλυτα! :bravo_:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΥ.
30.01.2012, 12:57
Καλημερα στο göteborg σπιτα ειναι πιο ευκολα γιατι στο θεμα δουλειας κατι λιγο που εψαξα κατι γινεται.

Νεομετανάστρια
30.01.2012, 13:01

ΔΕΝ σας έχω ξεχάσει.

Δυστυχώς ο δαίμον του Internet με κυνηγά παντού. Δέν έχω σύνδεση σωστή, και κατα συνέπεια δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σας.........................

Καλημερα και καλη βδομαδα πατριωτακι!!!__hellas;

saetron
30.01.2012, 19:40
πριν λιγο γυρισα απο την συνεντευξη ολα καλα...ενθουσιασμενοι...δεν ειχαν καποιο προβλημα με τα σουηδικα μου...μου ειπαν πως εχουν και αυριο εναν υποψηφιο για συνεντευξη και πως θα με παρουν σε 10-14 μερες να μου πουν αν τελικα ξεκιναω δουλεια.

Swethess
30.01.2012, 20:54
πριν λιγο γυρισα απο την συνεντευξη ολα καλα...ενθουσιασμενοι...δεν ειχαν καποιο προβλημα με τα σουηδικα μου...μου ειπαν πως εχουν και αυριο εναν υποψηφιο για συνεντευξη και πως θα με παρουν σε 10-14 μερες να μου πουν αν τελικα ξεκιναω δουλεια.

Με το καλό!

tedi
30.01.2012, 20:54
παιδια σας διαβαζω παρα πολυ καιρο. ετοιμαζομαι να αναιβω με τον αντρα μου.
εχω διαβασει ολες τις σελιδες και ευχαριστω πολυ για την ενημερωση και το
κουραγιο που μας δινετε, εμας που ξεκινουμε τωρα.
διαβαζω πιστα τις οδηγιες σας, σχεδιαζω τα βηματα μου και οργανωνομαι.
ευχαριστω και παλι για ολες τις πληροφοριες, ειναι πολυ συμαντικες απο εσας που ηδη βρισκεστε εκει και δυναμη σε οσους ετοιμαζομαστε!

saetron καλη επιτυχια! και σε οσους βρισκονται στο ιδιο σταδιο!

antogeor
30.01.2012, 21:26
παιδια σας διαβαζω παρα πολυ καιρο. ετοιμαζομαι να αναιβω με τον αντρα μου.
εχω διαβασει ολες τις σελιδες και ευχαριστω πολυ για την ενημερωση και το
κουραγιο που μας δινετε, εμας που ξεκινουμε τωρα.
διαβαζω πιστα τις οδηγιες σας, σχεδιαζω τα βηματα μου και οργανωνομαι.
ευχαριστω και παλι για ολες τις πληροφοριες, ειναι πολυ συμαντικες απο εσας που ηδη βρισκεστε εκει και δυναμη σε οσους ετοιμαζομαστε!

saetron καλη επιτυχια! και σε οσους βρισκονται στο ιδιο σταδιο!

Καλως να ερθετε....προετοιμαστειτε για ολα,και διαβαστε καλα ...αναφερονται εδω οσο γινεται περισσοτερα απο ολους....:victory:

saetron
30.01.2012, 21:33
ευχαριστω για τις ευχες...

με το καλο να ανεβειτε και οι καινουριο και καλο στεριωμα να εχουμε ολοι.

aspateo
30.01.2012, 22:26
ευχαριστω για τις ευχες...

με το καλο να ανεβειτε και οι καινουριο και καλο στεριωμα να εχουμε ολοι.

Μιας και είπες για στέριωμα...
Sepultura E Pavarotti - Roots Bloody Roots - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=r1zARg-nFzU)

οι φίλοι μας λένε για ΡΙΖΩΜΑ, :victory:
(φοβερός συνδυασμός)

Να σου πάνε όλα (δεν λέω δεξιά, φτου κακά, ή αριστερά), πρίμα! Τέτοια νέα δίνουν χαρά και ελπίδα σε όλους μας!

saetron
30.01.2012, 22:48
απο το στομα σου και στου cavalera το αυτι...

ευανθια
31.01.2012, 00:46

:victory::victory:

vaso31
31.01.2012, 01:46

Καλα επιτυχια να σου πανε ολα καλα!! :victory:

saetron
31.01.2012, 02:34
ευχαριστω πολυ απο καρδιας... να σαστε καλα...

aspateo
31.01.2012, 09:47
απο το στομα σου και στου cavalera το αυτι...

Ναι, γιατί ο Παβαρότι μάλλον δεν ακούει εκεί που είναι :lol2:

skonto
31.01.2012, 19:15
Παιδιά καλησπέρα...

Το ρολόι του Πατριωτάκι δουλεύει σωστά ??

Γιατί όποτε γράφω κάτι μου το βάζει σε κουφή ώρα. ΟΚ το ξέρω πως είμαι μία ώρα πίσω , αλλά εδώ μιλάμε για τρελλά πράγματα._antio:

Σπύρος

Π.χ. το μήνυμα το καταχώρησα 18:15 ώρα Σουηδίας ( 19:15 ώρα Ελλάδας ) και μου δείχνει 20:15 :cry:

australian
31.01.2012, 19:55
Παιδιά καλησπέρα...

Το ρολόι του Πατριωτάκι δουλεύει σωστά ??

Γιατί όποτε γράφω κάτι μου το βάζει σε κουφή ώρα.................

μιά χαρά λειτουργεί
το μήνυμά σου καταχωρήθηκε 19:15
το edit εγινε 19:47

milu
31.01.2012, 20:20
Σπύρο βάλε εδώ στην Επεξεργασία Επιλογών (http://www.patriotaki.net/profile.php?do=editoptions)
Επιλογές Ημερομηνίας & Ώρας για Ελλάδα GMT +2

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΥ.
01.02.2012, 22:47
Καλο μηνα σε ολους και καλη δυναμη.

kostaus
02.02.2012, 12:47
Καλημέρα,

Παρακολουθώ το forum τακτικά.

Θέλω να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται για μαθήματα Σουηδικών, ότι υπάρχει πιθανότητα να ξεκινήσει ένα τμήμα αρχαρίων στο Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του Πανεπιστημίου Αθηνών το προσεχές διάστημα.

Προφανώς αφορά μόνο όσους μένουν στην Αθήνα.

Για πληροφορίες ψάξτε το τηλέφωνο στο web και καλέστε για να ρωτήσετε (εφόσον ενδιαφέρεστε).

Δεν έχω κανένα όφελος και μην αρχίσει κανένας να λέει τίποτα εδώ μέσα.
Είμαι μαθητής σε άλλο τμήμα αρχαρίων και η καθηγήτρια ανέφερε ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο.
Εγώ προωθώ το μήνυμα σε ένα forum για τυχόν ενδιαφερομένους με σκοπό και μόνον τη βοήθεια σε αυτούς που ψάχνουν για φθηνά μαθήματα.

...και μιας και όλοι θα ήθελαν να ξέρουν το κόστος, αναφέρω ότι ολόκληρο το ακαδημαϊκό έτος (8 μήνες) κοστίζει 480 ευρώ σε έναν εργαζόμενο. Αν κάποιος είναι φοιτητής είναι πιο φθηνά.

Φαντάζομαι ότι αν ξεκινήσει καινούριο τμήμα τα χρήματα θα είναι πολύ λιγότερα, ίσως και τα μισά! Αυτό όμως το καθορίζει το Πανεπιστήμιο Αθηνών...

Καλημέρα
:smile_:

aspateo
02.02.2012, 13:01
Καλημέρα,

Παρακολουθώ το forum τακτικά.

Θέλω να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται για μαθήματα Σουηδικών, ότι υπάρχει πιθανότητα να ξεκινήσει ένα τμήμα αρχαρίων στο Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του Πανεπιστημίου Αθηνών το προσεχές διάστημα.

Προφανώς αφορά μόνο όσους μένουν στην Αθήνα.

Για πληροφορίες ψάξτε το τηλέφωνο στο web και καλέστε για να ρωτήσετε (εφόσον ενδιαφέρεστε).

Δεν έχω κανένα όφελος και μην αρχίσει κανένας να λέει τίποτα εδώ μέσα.
Είμαι μαθητής σε άλλο τμήμα αρχαρίων και η καθηγήτρια ανέφερε ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο.
Εγώ προωθώ το μήνυμα σε ένα forum για τυχόν ενδιαφερομένους με σκοπό και μόνον τη βοήθεια σε αυτούς που ψάχνουν για φθηνά μαθήματα.

...και μιας και όλοι θα ήθελαν να ξέρουν το κόστος, αναφέρω ότι ολόκληρο το ακαδημαϊκό έτος (8 μήνες) κοστίζει 480 ευρώ σε έναν εργαζόμενο. Αν κάποιος είναι φοιτητής είναι πιο φθηνά.

Φαντάζομαι ότι αν ξεκινήσει καινούριο τμήμα τα χρήματα θα είναι πολύ λιγότερα, ίσως και τα μισά! Αυτό όμως το καθορίζει το Πανεπιστήμιο Αθηνών...

Καλημέρα
:smile_:

Καλημέρα! Το πρόβλημα με το Διδασκαλείο, τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει εγώ τον Σεπτέμβριο, ήταν ότι ήθελαν όλα τα χρήματα προκαταβολικώς. Εμείς είμασταν 2, οπότε ούτε για πλάκα δεν το σκεφτήκαμε. Πάντως άκουσα ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά.

kostaus
02.02.2012, 13:07
Καλημέρα! Το πρόβλημα με το Διδασκαλείο, τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει εγώ τον Σεπτέμβριο, ήταν ότι ήθελαν όλα τα χρήματα προκαταβολικώς. Εμείς είμασταν 2, οπότε ούτε για πλάκα δεν το σκεφτήκαμε. Πάντως άκουσα ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Να σου πω ότι φέτος έδωσαν τη δυνατότητα να πληρώσεις σε 2 ισόποσες δόσεις μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου. Εγώ έτσι έκανα.

Λόγω κρίσης είπαν....

aspateo
02.02.2012, 13:13
Να σου πω ότι φέτος έδωσαν τη δυνατότητα να πληρώσεις σε 2 ισόποσες δόσεις μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου. Εγώ έτσι έκανα.

Λόγω κρίσης είπαν....

Ε, βέβαια, τον Σεπτέμβρη τα λεφτά μας έτρεχαν απ΄τα μπατζάκια στην Ελλάδα, δεν είχαν ιδέα τι θα επακολουθούσε :bad_:
Πάλι καλά που το κατάλαβαν, κάτι είναι κι αυτό.
Καλή επιτυχία!!!:bravo_:

tedi
02.02.2012, 16:21
kostaus εισαι σιγουρος οτι υσχυει για τα σουηδικα αυτο?
το λεω γιατι με ενδιαφερει.
εντελως τυχαια πριν κανα δυο μερες πηρε ο αντρας μου τηλ. στο καποδιστριακο για το συγκεκριμενο
θεμα και του απαντησαν πως τα μαθηματα ειναι προχωρημενα
και καινουργια τμηματα δεν κανουνε....

kostaus
02.02.2012, 18:43
εντελως τυχαια πριν κανα δυο μερες πηρε ο αντρας μου τηλ. στο καποδιστριακο για το συγκεκριμενο

Απολύτως!
:yes:

antogeor
02.02.2012, 20:38
Αυτη τη στιγμη (19:35),η θερμοκρασια ειναι -16,αυριο παει -18 και σαββατο -21......Ολα αυτα με χιονι που παγωνει αμεσως.......!!! Προσοχη σε οσους μας διαβαζουν και ειναι εδω,στους δρομμους......:cool_:

skonto
02.02.2012, 22:23
To gadget των Win 7 για την θερμοκρασία , με τοποθεσία Stockholm δείχνει τώρα 9:21 ώρα Σουηδίας ( 10:21 ώρα Ελλάδας ) -19.

Σπύρος

saetron
02.02.2012, 22:55
To gadget των Win 7 για την θερμοκρασία , με τοποθεσία Stockholm δείχνει τώρα 9:21 ώρα Σουηδίας ( 10:21 ώρα Ελλάδας ) -19.

Σπύρος

πως το βρισκεις αυτο το γκατζετ γιατι στο δικο μου καινουρτιο γτπ λαπτοπ που πηρα ουτε καν gif δεν τρεχει η μακακια...

johny-F
03.02.2012, 00:39
Γεια σας πατριωτάκια είμαι ο Γιάννης από Λάρισα σας παρακολουθώ από καιρό αυτά που μας μεταφέρεται εδώ και ζούμε και εμείς τις αγονίες σας και μαθαίνουμε από τις πράξεις σας το τι θα χρειαστή να κάνουμε και εμείς όταν έρθει η ώρα να ανέβουμε και να σας συναντήσουμε εκεί .
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εσάς (τον Geargeman, Skodo Σπύρο, Ευανθία, Antogeor Αντώνη, Seatron, Elpizo, Aspateo, Ελένη Νεομετανάστρια και τα παιδιά που προετοιμάζονται για να ανέβουν πάνω Την lucia από την πόλη μου τον Παυλίδη Γ και όλους όσους ξέχασα ) που γράφεται για τις εμπειρίες σας από την μακρινή Σουηδία και από την Ελλάδα που όλοι αγαπάμε αλλά δεν μας επιτρέπετε να μείνουμε και να ζήσουμε με την εργασία μας και την αξιοπρέπεια μας και μας αναγκάζει να ξενιτευτούμε .
Πριν τρεις μήνες δεν φανταζόμουν ότι θα σκεπτόμουν τόσο σοβαρά να ξενιτευτώ αλλά τα πράγματα αλλάζουν και μάλιστα πολύ γρήγορα εργαζόμουν σε μια βιομηχανία ως συντηρητής Ηλεκτρομηχανολογικών και από την απολύση μου μέχρι τώρα δεν βρήκα δουλειά όπου και αν ζήτησα . Έχω άδειες άσκησης επαγγέλματος Βιομηχανικών Εγκαταστάσεων Βιομηχανικής Παραγωγής από το 1996 στα Αγγλικά τα καταφέρνω και παντού όπου και αν ζήτησα δουλεία δεν έβγαινα στα χρόνια, ζητούσαν εμπειρία αλλά μικρές ηλικίες.
Είμαι παντρεμένος με τρία παιδιά ο γιος σπουδάζει στην Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού η κόρη μου στην πρώτη Λυκείου και η μικρή στο νηπιαγωγείο η γυναίκα μου εργάζεται σε Κυλικείο σχολείου .
Επιδεί τα πράγματα δεν πηγαίνουν καθόλου καλά σκέφτομαι να μεταναστεύσω για Σουηδία σε μια χώρα που συμπαθώ και που από ότι έχω κοιτάξει έχει δουλειές για το επάγγελμα μου αρκετές δεν ξέρω τη θα κάνω με την γλώσσα αλλά θα προσπαθήσω να την μάθω γιατί πρέπει για τα παιδιά μου για ένα καλύτερο μέλλον .
Έχω διαβάσει και σημειώση όλα αυτά που λέτε και που χρειάζονται για την ένταξη στην κοινωνία εκεί δεν ξέρω όμως τη γίνεται για τις Άδειες άσκησης επαγγέλματος τις δέχονται θεωρημένες ή θα πρέπει να να πάρω κάποιο άλλο χαρτί από κάποια υπηρεσία .
Πιστεύω ότι θα είμαι ελεύθερος για πάνω μετά τις 15 Μάρτιου ώστε να σαλπάρει πρώτα ο γιός μου για το πρώτο ταξίδι του.
Αν κάποιος άλλος ανεβαίνει τον ίδιο καιρό πάνω να επικοινωνήση για να πάμε μαζί .
Ευχαριστώ :thanks_
Γιάννης

kostaus
03.02.2012, 09:29

Σου έστειλα pm με πληροφορίες...

skonto
03.02.2012, 14:08
Γειά σου φίλε Μανώλη.

Στην επιφάνεια εργασίας κάνεις δεξί κλικ και διαλέγεις μικροεφαρμογές ( gadges ).

Έχει ένα εικονίδιο με έναν ήλιο.

Το τραβάς στην επιφάνεια εργασίας και απο ένα κλειδάκι που έχει δεξιά του διαλέγεις τοποθεσία Stockholm και βαθμούς celcius.

Αν το έχεις σε μεγάλη εικόνα σου δείχνει και πρόβλεψη 4 ημερών.

Σπύρος

johny-F
03.02.2012, 15:37
Γεια σας παιδιά .
lucia
Μήπως βρήκες στην Λάρισα κάποιο τμήμα ή κάποιον καθηγητή για Σουηδικά θέλω να ξεκινήσω άμεσα αλλά δεν βρήκα κανέναν, κάποιο φροντηστήριο είχε την προηγούμενη χρονια αλλά σταμάτησε.
Johny-F

lucia
03.02.2012, 20:01
Γεια σου Γιάννη και καλωσόρισες στο φόρουμ. Δυστυχώς έχω κάποια εμπόδια αυτή τη στιγμή και δεν το έχω ψάξει με λεπτομέρεια. Φαντάζομαι όμως ότι τα μαθήματα είναι ακριβά και δεν έχω την δυνατότητα να τα πληρώσω. Αν βρεις κάτι σε φροντιστήριο πιθανόν να είναι σε μορφή ιδιαίτερου. Έχω υπ' όψιν ένα φροντιστήριο που κάνει περίεργες γλώσσες. Σου στέλνω πμ. Δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις.

lucia
03.02.2012, 20:02
Θα ήθελα επί τη ευκαιρία να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει τη μέθοδο Linguaphone στα Σουηδικά ή σε άλλες γλώσσες και τι γνώμη έχει. Για τα Σουηδικά τουλάχιστον είναι αρκετά ακριβά. Δεν ξέρω καν αν αξίζει.

lucia
03.02.2012, 20:13
Γιάννη μόλις μίλησα με κάποιο φροντιστήριο ξένων γλωσσών, αυτό που υπολόγιζα ότι θα είχε και πέτυχα διάνα. Έχει αρχίσει τμήμα αρχαρίων πριν από μία εβδομάδα αλλά δεν μου έλεγε με τίποτε την τιμή από το τηλέφωνο. Σου στέλνω πμ.

johny-F
03.02.2012, 20:56
Ευχαριστώ Lucia Θα παω τήν Δευτέρα για να ρωτήσω και αν θες πίνουμε καφέ θα σου στείλω πμ οταν φύγω απο εκεί . Ρωτώ και εγώ για την μέθοδο linguaphone αλλά και εκεί ειναι στα 500 και αν θα μπορείς να μαθένεις ?. Τα παιδιά εδώ μας δώσαν την Rosetta ενα site για γλώσσες ίδιο σύστημα και προσφέρουν το επίπεδο 1 στα 210 και το επίπεδο 1, 2,και 3 στα 420 με εγγύηση 6 μήνες επιστροφή χρημάτων αξίζει όμως ??
Μήπως γνωρίζει κανείς να μας βοηθήσει ??

antogeor
03.02.2012, 21:24
Ευχαριστώ Lucia Θα παω τήν Δευτέρα για να ρωτήσω και αν θες πίνουμε καφέ θα σου στείλω πμ οταν φύγω απο εκεί . Ρωτώ και εγώ για την μέθοδο linguaphone αλλά και εκεί ειναι στα 500 και αν θα μπορείς να μαθένεις ?. Τα παιδιά εδώ μας δώσαν την Rosetta ενα site για γλώσσες ίδιο σύστημα και προσφέρουν το επίπεδο 1 στα 210 και το επίπεδο 1, 2,και 3 στα 420 με εγγύηση 6 μήνες επιστροφή χρημάτων αξίζει όμως ??

Καλως ηρθες κοντα μας.........Ολα θα πανε καλα:victory:

Νεομετανάστρια
03.02.2012, 21:35

Καλως ηρθες στην παρεα johny-F
αρκετοι απο εδω μεσα εχουν κατεβασει δωρεαν την rosetta stone ,τα 3 level και το προγραμμα χωρανε σε ενα στικακι ή σε ενα dvd.
Θεωρω οτι η rosetta αξιζει αλλα γενικα ειμαι της τακτικης να τα βρισκω με καποιον τροπο δωρεαν......και τα χρηματα που αναφερεις μου φαινονται αρκετα....Εγω οπως εχω ξαναπει τα πηρα ετοιμα απο ενα φιλο. Αν τα θελεις στειλε πμ να συννενοηθουμε...

ευανθια
03.02.2012, 22:30
Γεια σας πατριωτάκια είμαι ο Γιάννης από Λάρισα σας παρακολουθώ από καιρό αυτά που μας μεταφέρεται εδώ και ζούμε και εμείς τις αγονίες σας και μαθαίνουμε από τις πράξεις σας το τι θα χρειαστή να κάνουμε και εμείς όταν έρθει η ώρα να ανέβουμε και να σας συναντήσουμε εκεί .
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εσάς (τον Geargeman, Skodo Σπύρο, Ευανθία, Antogeor Αντώνη, Seatron, Elpizo, Aspateo, Ελένη Νεομετανάστρια και τα παιδιά που προετοιμάζονται για να ανέβουν πάνω Την lucia από την πόλη μου τον Παυλίδη Γ και όλους όσους ξέχασα ) που γράφεται για τις εμπειρίες σας από την μακρινή Σουηδία και από την Ελλάδα που όλοι αγαπάμε αλλά δεν μας επιτρέπετε να μείνουμε και να ζήσουμε με την εργασία μας και την αξιοπρέπεια μας και μας ......................................

Καλωσορισες στην παρεα μας Γιαννη !!:smile_::victory:

katbull
03.02.2012, 23:21
Καλως ηρθες στην παρεα johny-F
αρκετοι απο εδω μεσα εχουν κατεβασει δωρεαν την rosetta stone ,τα 3 level και το προγραμμα χωρανε σε ενα στικακι ή σε ενα dvd.
Θεωρω οτι η rosetta αξιζει αλλα γενικα ειμαι της τακτικης να τα βρισκω με καποιον τροπο δωρεαν......και τα χρηματα που αναφερεις μου φαινονται αρκετα....Εγω οπως εχω ξαναπει τα πηρα ετοιμα απο ενα φιλο. Αν τα θελεις στειλε πμ να συννενοηθουμε...

Καλησπέρα κι από μένα! Με ενδιαφέρουν πολυ τα μαθήματα κι από όσο θυμαμαι βρίσκεσαι στην Θεσσαλονικη, μήπως θα μπορούσαμε να βρεθούμε?
(θυμάσαι που σου είχα πει να δεισ για μεταφράσεις στο υπουργείο εξωτερικών?)
Θα ακουστεί χαζό αλλά ασ μου πει κάποιος πως στέλνω προσωπικό μήνυμα.
Ευχαριστώ
help2

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΥ.
03.02.2012, 23:25
Καλησπερα σε ολους.Γιαννη ψαχνοντας στο φορουμ θα βρεις και σαιτ για μαθηματα τα παιδια εχουν κανει παρα πολυ καλη δουλεια και εχουν βοηθησει και βοηθανε πολυ και εγω με αυτα τα μαθηματα ξεκηνισα και βρηκα και 1 φορα την εβδομαδα και ιδιετερα.

EXCITER
04.02.2012, 01:24
Για οσους σχεδιαζαν να πανε Στοκχολμη μεσω Βουδαπεστης με τη Malev........ξεχαστε την!Χρεοκοπησε!!

johny-F
04.02.2012, 10:01
Παιδιά καλημέρα
Θέλω να στείλω πμ και μου βγάζει αυτό (An error has occurred johny-F! You must have 5 posts in order send Private Messages. Your current post count is 3.)
γιατί κανω κάποιο λάθος ?
και κάτω από τον αποστολέα αυτό ( You may send your message to up to 5 people at a time.) μια βοήθεια

lucia
04.02.2012, 10:10
Καλημέρα! Πρέπει να έχεις δημοσιεύσει 5 μηνύματα στο φόρουμ για να μπορέσεις να στείλεις πμ. Άλλο ένα σου λείπει και μετά μπορείς. Επίσης μπορείς να προωθήσεις το ίδιο μήνυμα σε 5 άτομα. Για να στείλεις προσωπικό μήνυμα απλά πατάς το όνομα του ατόμου που θέλεις να το στείλεις, στο πλαίσιο επάνω γράφεις τον τίτλο του μηνύματος και αποστολή. Αν θέλεις να το στείλεις σε παραπάνω άτομα απλά προσθέτεις ονόματα.

orpheus
04.02.2012, 10:11
Στο επομενο post που θα κανεις (5ο) θα μπορεις να στειλεις
ουπς με προλαβες lucia . Καλος συγχρονισμος :-)

johny-F
04.02.2012, 10:25
Ευχαριστώ παιδιά δεν τα ξέρω ολα στο forum αλλά θα τα μάθω όμως.

kostaus
05.02.2012, 20:40
Για την Αθήνα:

Το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών ξεκινάει καινούργιο τμήμα Σουηδικής γλώσσας για αρχάριους μέσα Φεβρουαρίου. Επικοινωνήστε με την γραμματεία για πληροφορίες.

Evelina
06.02.2012, 11:14
Προς Johny-F
Γεια σου Γιαννη. Ειμαστε 2 κοπελες απο Λαρισα που επισης ψαχνουμε καθηγητρια Σουηδικων και δε βρισκουμε. Θελουμε να ξεκινησουμε μαθηματα γιατι σκεφτομαστε να ανηφορισουμε.
Προσωπικα ψαχνω στη θεσσαλονικη τωρα για φροντιστηριο.
Αν βρεις κάτι στη Λαρισα, θα με ενδιεφερε ιδιαιτέρως.
Ευχαριστω πολυ
Εβελινα

johny-F
06.02.2012, 12:28
κορίτσια βρήκα για Σουηδικά εχω στείλει πμ
ξεκινά τώρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γιάννης

ermis
06.02.2012, 15:42
κορίτσια βρήκα για Σουηδικά εχω στείλει πμ
ξεκινά τώρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γιάννης

Γιάννη δώσε μας περισσότερα στοιχεία για το τμήμα που ξεκινά τώρα.
ευχαριστώ

johny-F
06.02.2012, 17:17
ermis δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει είναι στην Λάρισα και περιμένει απαντήσεις το φροντηστήριο απο τους ενδιαφερόμενους.
Γιάννης

ermis
07.02.2012, 13:55
ermis δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει είναι στην Λάρισα και περιμένει απαντήσεις το φροντηστήριο απο τους ενδιαφερόμενους.
Γιάννης

όχι, συγγνώμη μπερδεύτηκα. Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη.

skonto
07.02.2012, 16:39
Την περασμένη εβδομάδα που είχα περάσει απο την εφορία ( skatteverket ) μου είχαν ζητήσει ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, γιατί αν και ανέφερα παντρεμένος με παιδιά, επειδή δεν τα είχα μαζί μου, δεν είχα φροντίσει να φέρω και το αντίστοιχο έντυπο.

Σήμερα λοιπόν πήγα στην εφορία και τους το παρέδωσα. Τους είπα πως ο Δήμος Βόλου ΔΕΝ μου το μεταφράζει απο τα Ελληνικά στα Αγγλικά, και επειδή το πρωτότυπο έρχεται απο Αθήνα με FAX , ο Δήμος Βόλου ( στην ουσία τα ΚΕΠ του δήμου ) το μόνο που έκαναν ήταν να μου βάλουν μία σφραγίδα γνήσιου αντιγράφου.

ΟΚ. μου είπαν. Να μην ανησυχώ. Την μετάφραση θα την κάνουν αυτοί.
Τους ρώτησα πως πάει η έκβαση της αίτησης για τους αριθμούς ??
ΟΚ μου λένε προχωράει ( Θα δείξει σκέφτομαι ). Σε 2 με 3 εβδομάδες ( κάπου μεταξύ 15 και 22 Φεβρουαρίου ) μου λένε θα μου έρθουν στην διεύθυνση κατοικίας που έχω δηλώσει.
Και μετά ρωτάω ?
Μετά μου λένε θα πρέπει να ξαναέρθετε εδώ να πάρετε το πιστοποιητικό για την ιατροφαρμακευτική σας περίθαλψη ( ασφάλεια ).
Βέβαια μου λέει για την εγγραφή των παιδιών στο σχολείο θα χρειαστείται ληξιαρχική πράξη γέννησης.
Μισό λεπτό μου λέει η υπάλληλος.
Μου παίρνει το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και πάει σε ένα μηχάμημα. Σαν φωτοτυπικό το βλέπω. Θα βγάλει αντίγραφα σκέφτομαι.
Έρχεται και μου λέει. Έβγαλα ένα αντίγραφο για να το στείλω μαζί με τα άλλα χαρτιά που μας είχατε δώσει, στο φάκελό σας δηλαδή, και έστειλα τα ίδια που σκανάρισα ( δε τα τύπωσε μόνο τα σκανάρισε κι όλας ) να καταχωρηθούν ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων μας βάση του αριθμού του διαβατηρίου σας.
Ορίστε μου λέει ( varsågod ) και η απόδειξη οτι είναι πλέον ηλεκτρονικά περασμένα στη βάση μας, και μου δίνει ένα έντυπο.

Αυτά δεν τα έχω ξαναζήσει. Ειλικρινά αισθάνομαι ( και προσπαθώ να μην το δείχνω φανερά ) μερικές φορές σαν την αγελάδα που βλέπει πρώτη φορά τραίνο. Αλήθεια γιατί εμείς στην Ελλάδα δεν τα είχαμε σκεφτεί έως τώρα ??

Σπύρος

Swethess
07.02.2012, 16:55
Την περασμένη εβδομάδα που είχα περάσει απο την εφορία ( skatteverket ) μου είχαν ζητήσει ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, γιατί αν και ανέφερα παντρεμένος με παιδιά, επειδή δεν τα είχα μαζί μου, δεν είχα φροντίσει να φέρω και το αντίστοιχο έντυπο...................................... ....................................

Εδώ στα απλά κ δεν τα βγάζουμε πέρα... Πήγα σήμερα στην Αστυνομία για να κάνω εξουσιοδότηση κ δεν είχαν καν έτοιμες φόρμες προς συμπλήρωση...πρέπει να βρεις μόνος σου κ να τους την πας να βάλουν τη σφραγιδούλα τους! Κουράζονται οι αγαπητοί αστυνομικοί!

Κ το χειρότερο είναι οτι έχουν την απαίτηση να γνωρίζεις πως λειτουργούν, αλλιώς σε κοιτάνε σαν να είσαι εξωγήινος!

Καλό απόγευμα!

bill66
07.02.2012, 20:27
.... Αλήθεια γιατί εμείς στην Ελλάδα δεν τα είχαμε σκεφτεί έως τώρα ??

Σπύρος[/QUOTE]

γιατι απλα στην Ελλαδα εχουμε μικρα μυαλα σε μεγαλες θεσεις.

ermis
08.02.2012, 11:45
Την περασμένη εβδομάδα που είχα περάσει απο την εφορία ( skatteverket ) μου είχαν ζητήσει ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, γιατί αν και ανέφερα παντρεμένος με παιδιά, επειδή δεν τα είχα μαζί μου, δεν είχα φροντίσει να φέρω και το αντίστοιχο έντυπο.

Σή..................Σπύρος

Αγαπητέ Σπύρο έχασα επεισόδια, βρήκες δουλειά ? προσωρινή ή πάνω στον τομέα των Η/Υ που σε ενδιαφέρει ? Πού μένεις, ξενοδοχείο ή βρήκες σπίτι ?Θα ανεβάσεις και την οικογένεια τόσο σύντομα ?
Sorry αν σε κούρασα με ερωτήσεις... αν θέλεις απαντάς. Απλά παρακολουθώ την πορεία σου με ενδιαφέρον, όπως φαντάζομαι πολλοί από δω μέσα. Ευχαριστώ.

johny-F
08.02.2012, 13:19
Σπύρο προχωρά μπροστά χαιρόμαστε και εμείς για τις επιτυχίες σου σε παρακολουθούμε από κοντά άσχετα της απόστασης που μας χωρίζει .
Γιάννης

debby2012
08.02.2012, 19:58
Καλησπέρα σε όλους σας,

Είμαι η Δέσποινα από την Θεσσαλονίκη και όπως οι περισσότεροι εδώ ετοιμάζομαι όσο μπορώ καλύτερα για να φύγω μέχρι τον Αύγουστο.
Σας διαβάζω εδώ και μήνες και με καθοδηγείτε σε ζητήματα που θα μου ήταν εντελώς άγνωστα. Ευχαριστώ όλους σας γι αυτό. Βρήκα στις κουβεντούλες σας βοήθεια που δεν μου πρόσφεραν ούτε φιλικά και συγγενικά πρόσωπα που είναι στην Σουηδία χρόνια. Σας θυμίζει κάτι?
'Οσο δύσκολος και να είναι ο δρόμος δεν υπάρχουν μόνο εμπόδια, αλλά χέρια για να σε βοηθήσουν αρκεί να βλέπεις γύρω σου. Αυτό δίνει κουράγιο για να συνεχίζεις.:thanks_

Θα επανέλθω για να σας ρωτήσω λεπτομέρειεςγια διαδικαστικά. Μαζεύω χαρτιά.

apelpismeni
09.02.2012, 00:12
καλησπερα σε ολους απο την πολυπαθη ελλαδιτσα.να θεσω και εγω κανα δυο αποριες ,μηπως μπορει καποιος να βοηθησει? ποτε γινονται οι εγγραφες στα σχολεια για την επομενη σχολικη χρονιά? επισης μπορω να νοικιασω δευτερο χερι ,εχοντας τον προσωπικο αριθμο αλλα χωρις να εχω βρει δουλεια? μπαινω κ για δευτερο χερι σε λιστα? για να μην σας μπερδεψω ημουν το 2008 επανω με συζυγο κ παιδι ,εχω βγαλει τους προσωπικους αριθμους και τωρα σκεφτομαι να επιστρεψω ,να ενεργοποιησω τους αριθμους (μου ειπαν οτι γινεται) με ακομη ενα νεο παιδι και χωρις συζυγο και βρισκομαι σε "κικεωνα".παρακαλω για βοηθεια.

ευανθια
09.02.2012, 01:50
Καλησπέρα σε όλους σας,

Είμαι η Δέσποινα από την Θεσσαλονίκη και όπως οι περισσότεροι εδώ ετοιμάζομαι όσο μπορώ καλύτερα για να φύγω μέχρι τον Αύγουστο.
Σας διαβάζω εδώ και μήνες και με καθοδηγείτε σε ζητήματα που θα μου ήταν εντελώς άγνωστα. Ευχαριστώ όλους σας γι αυτό. Βρήκα στις κουβεντούλες σας βοήθεια που δεν μου πρόσφεραν ούτε φιλικά και συγγενικά πρόσωπα που είναι στην Σουηδία χρόνια. Σας θυμίζει κάτι?
'Οσο δύσκολος και να είναι ο δρόμος δεν υπάρχουν μόνο εμπόδια, αλλά χέρια για να σε βοηθήσουν αρκεί να βλέπεις γύρω σου. Αυτό δίνει κουράγιο για να συνεχίζεις.:thanks_

Θα επανέλθω για να σας ρωτήσω λεπτομέρειεςγια διαδικαστικά. Μαζεύω χαρτιά.

Καλωσορισες στην παρεα μας Δεσποινα :smile_:
Οτι θελεις μπορεις να μας ρωτησεις :smile_::smile_:

Νεομετανάστρια
09.02.2012, 10:34

Σήμερα λοιπόν πήγα στην εφορία και τους το παρέδωσα. Τους είπα πως ο Δήμος Βόλου ΔΕΝ μου το μεταφράζει απο τα Ελληνικά στα Αγγλικά, και επειδή το πρωτότυπο έρχεται απο Αθήνα με FAX , ο Δήμος Βόλου ( στην ουσία τα ΚΕΠ του δήμου ) το μόνο που έκαναν ήταν να μου βάλουν μία σφραγίδα γνήσιου αντιγράφου.............................. .................................

Καλημερα!

Θα ηθελα να ρωτησω μιας και εισαι ο πιο "φρεσκος" πανω τελικα που μπορει να δωσει πληροφοριες συγχρονες τι δικαιολογητικα ζητανε αυτη την στιγμη οι σουηδικες υπηρεσιες αφου φαινεται να περασες ηδη απο καποιες και να ρωτησες αρκετα διαδικαστικα πραγματα?

Το ρωταω αυτο χωρις να ζητω απαραιτητα πληροφοριες για την εξελιξη της δικης σου μεταναστευσης, εσυ θα αποφασισεις ποτε και αν θελεις φυσικα να μας πεις για εσενα (και θεωρω οτι δεν εισαι και υποχρεωμενος...).
Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν θα χαρω να μαθω θετικα αποτελεσματα....

Γενικα ομως θα ηθελα π.χ. να μαθω τι ζηταει η καθε υπηρεσια , απο την οποια περασες και ρωτησες, αυτη την χρονικη στιγμη, τι δικαιολογητικα δηλ. καταλαβες εσυ οτι θελουν χωρις απαραιτητα αυτο να σημαινει οτι μας παιρνεις στο λαιμο σου!!!
Απλα για να τα λαβουμε υποψιν μας χωρις βεβαια να το δεσουμε "σχοινι - κορδονι" οτι μονο αυτα μπορει να μας ζητησουν στην δικη μας περιπτωση.
Φανταζομαι οτι ειμαι αρκετα σαφης....

:thanks_

Ευχαριστω προκαταβολικα

Ελενη

aspateo
09.02.2012, 10:58
[QUOTE=Νεομετανάστρια;40248]Καλημερα!

Έτσι, πληροφοριακά, σε mail που έστειλα στο skatterverket την προηγούμενη εβδομάδα, ρωτώντας τι χαρτιά χρειάζονται για το personnummer, πήρα αυτή την απάντηση:
Hej!
The only thing you need to bring to the Skattekontor when you apply for a personnummer, besides the papers from your employer, is a valid passport.
Skatteverket strävar efter att ständigt förbättra verksamheten och vi skulle därför uppskatta om du tog dig tid till att svara på fem frågor i följande enkät Servicejouren - enk (http://www.skatteverket.se/serviceenkat) Tack för din medverkan!

Med vänliga hälsningar

Annica Karlsson
Startsida | Skatteverket [NS4 version] (http://www.skatteverket.se)
Servicetelefon: 020-567 000
Skatteupplysningen: 0771-567 567

Πρόσεξες; THE ONLY THING!!!
Δηλαδή, πας στην κυρία Annica με ΜΟΝΟ αυτά που ζητάει και σου λέει: A, δεν είναι αρκετά αυτά, θέλω και αυτό και αυτό και το άλλο! Γενικά, του πουλιού τους τον χαβά... Καλό θα είναι να έχεις ό,τι πιστεύεις ότι είναι δυνατόν να ζητήσουν. Έτσι κι αλλιώς έχεις μαζέψει ένα σωρό έγγραφα και είσαι έτοιμη. Ποτέ δεν ξέρεις σε τι στραβόξυλο μπορεί να πέσεις.

Νεομετανάστρια
09.02.2012, 13:47

Έτσι, πληροφοριακά, σε mail που έστειλα στο skatterverket την προηγούμενη εβδομάδα, ρωτώντας τι χαρτιά χρειάζονται για το personnummer, πήρα αυτή την απάντηση:
Hej!
The only thing you need to bring to the Skattekontor when you apply for a personnummer, besides the papers from your employer, is a valid passport.
Skatteverket strävar efter att ständigt förbättra verksamheten och vi skulle därför uppskatta om du tog dig tid till att svara på fem frågor i följande enkät Servicejouren - enk (http://www.skatteverket.se/serviceenkat) Tack för din medverkan!

Med vänliga hälsningar

Annica Karlsson
Startsida | Skatteverket [NS4 version] (http://www.skatteverket.se)
Servicetelefon: 020-567 000
Skatteupplysningen: 0771-567 567

Πρόσεξες; THE ONLY THING!!!
Δηλαδή, πας στην κυρία Annica με ΜΟΝΟ αυτά που ζητάει και σου λέει: A, δεν είναι αρκετά αυτά, θέλω και αυτό και αυτό και το άλλο! Γενικά, του πουλιού τους τον χαβά... Καλό θα είναι να έχεις ό,τι πιστεύεις ότι είναι δυνατόν να ζητήσουν. Έτσι κι αλλιώς έχεις μαζέψει ένα σωρό έγγραφα και είσαι έτοιμη. Ποτέ δεν ξέρεις σε τι στραβόξυλο μπορεί να πέσεις.

... σε ευχαριστω για την ενημερωση...

Ελενη

antogeor
09.02.2012, 14:28
Επειδη το ¨"κυμα" ανοδου προς Σουηδια θα αρχισει να ειναι ποιο πυκνο,λογω της τραγικης πλεον καταστασης στην Ελλαδα,θα προσπαθησουμε οσοι ειμαστε εδω,να συγκροτησουμε μια "ατυπη" ομαδα ,η οποια θα προσπαθει,να κανει οτι μπορει και οσο γνωριζει για να βοηθησει.

Η αληθεια ειναι οτι ενα μεγαλο μερος ττης σκεψης μας ειναι Ελλαδα,γιατι υπαρχουν δικα μας προσωπα,αλλα και ο απλος δυστηχησμενος και ανεργος πλεον κοσμος.

Απο τις καλυτερες Αφισες για τις απεργιες που ερχονται ελλαδα.

Θα τα καταφερουμε:victory:

mastro
09.02.2012, 14:45
Μπράβο. Καλά κουράγια στις προσπάθειές σας.

ermis
09.02.2012, 15:14
Επειδη το ¨"κυμα" ανοδου προς Σουηδια θα αρχισει να ειναι ποιο πυκνο,λογω της τραγικης πλεον καταστασης στην Ελλαδα,θα προσπαθησουμε οσοι ειμαστε εδω,να συγκροτησουμε μια "ατυπη" ομαδα ,η οποια θα προσπαθει,να κανει οτι μπορει και οσο γνωριζει για να βοηθησει.
Η αληθεια ειναι οτι ενα μεγαλο μερος ττης σκεψης μας ειναι Ελλαδα,γιατι υπαρχουν δικα μας προσωπα,αλλα και ο απλος δυστηχησμενος και ανεργος πλεον κοσμος.

ευχαριστούμε....

antogeor
09.02.2012, 16:25
ολοκληρωνουν το εργο που τους ειχαν αναθεσει...κριμμα,λυπη και οργη,για τον αφανισμο ενος λαου,μιας γενιας.............Για την τιμη των οπλων.....

ευανθια
09.02.2012, 17:16

Έτσι, πληροφοριακά, σε mail που έστειλα στο skatterverket την προηγούμενη εβδομάδα, ρωτώντας τι χαρτιά χρειάζονται για το personnummer, πήρα αυτή την απάντηση:................................. .................................................. .

Καλησπερα !
Σου λεει οτι χρειαζεται εκτος απο τα χαρτια του εργοδοτη σου , το διαβατηριο σου. Επισης πρεπει να απαντησεις σε 5 ερωτησεις στην σελιδα τους στην οποια σε παραπεμπει. Αυτο ειναι καινουργιο ! Τις ερωτησεις τις ειδες ? Τις απαντησες ?
Δεν βλεπω κατι περιεργο _antio:

skonto
09.02.2012, 17:25
Καλησπέρα Ελένη.

Εφορία.
1ον) Χρειάστηκε το διαβατήριό μου. Το νέου τύπου με το τσιπάκι.
2ον) Το συμβόλαιο εργασίας του εργοδότη. Ένδειξη - Μόνιμος - και ο μισθός.
3ον) Η παρουσία του ανθρώπου που δήλωσε ότι με φιλοξενεί. Για να υπογράψει και
4ον) Ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης προκειμένου να πάρει και η γυναίκα μου αριθμό και κυρίως να ασφαλιστεί αυτή και τα παιδιά μου.

Μεταναστών.
1ον) Φωτοτυπία του διαβατηρίου μου
3ον) Ένα έντυπο που συμπλήρωσε ο εγοδότης μου.
Αυτά τα έβαλα σε φάκελο και τα ταχυδρόμησα.
Πήρα χθές την απάντηση ότι με καταχώρησαν στο μητρώο αλλοδαπών.

Όταν πάρω τα νούμερα θα σας πώ τι θα κάνω για να πάρω την ταυτότητα.

Σπύρος

Νεομετανάστρια
09.02.2012, 19:28
Καλησπέρα Ελένη.

Εφορία.
4ον) Ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης προκειμένου να πάρει και η γυναίκα μου αριθμό και κυρίως να ασφαλιστεί αυτή και τα παιδιά μου............................................ ................................

thanks!!!
:thanks_:thanks_

skonto
09.02.2012, 20:08
Στη Σουηδία πέρα απο τις κλίμακες φόρου εισοδήματος ( όσο ανεβαίνεις οικονομικά αλλάζει και ο συντελεστής φόρου , όπως και στην Ελλάδα ) υπάρχει και κάτι ακόμα.

Οι φτηνές περιοχές πληρώνουν περισσότερο φόρο απο τις ακριβές.

Δηλαδή στο Rikkenby π.χ. μπορεί να έχουν αρχική φορολόγηση το 31% ενώ στο Vallingby να είναι το 29% , για τα ίδια εισοδήματα.

Ο λόγος έχει να κάνει με τις παροχές.

Στις φτηνές περιοχές, λόγω συσσώρευσης πολλών μεταναστών υπάρχει και μεγαλύτερη ανάγκη παροχών π.χ. σχολεία για μετανάστες ή ανάγκη για προσωπικό μεταφράσεων. Αυτό ανεβάζει τα κόστη λειτουργίας της περιοχής και ο δήμος καλύπτει αυτά τα επιπλέον έξοδα απο την αύξηση της φορολογίας ( καθότι η φορολόγηση των μισθών δεν πάει απ' ευθείας στο κράτος και να μοιραστεί μετά στους δήμους. Πάει στους δήμους και το τυχόν πλεόνασμα πάει στο κράτος ).

Αν κάποιος δηλώσει ότι έχει εισόδημα μέσα σε ένα χρόνο έως 120.000 κορώνες ( 1.000 κορώνες το μήνα ) όλες οι τυχόν κρατήσεις του, του επιστρέφονται.

Δεν ξέρω τι γίνεται απο εκεί και πάνω. Αν δηλαδή λειτουργεί ο φόρος για πάνω απο τις 120.000 + 1 ( όπου φορολογείται αυτό το 1 ) ή φορολογείται όλο το 120.001 με μέσο όρο το 30%.

Νομίζω πως και το επίδομα παιδιού ( 1.050 κορώνες το μήνα ) δεν φορολογείται.

Σπύρος

Minos
09.02.2012, 20:28
Στη Σουηδία πέρα απο τις κλίμακες φόρου εισοδήματος ( όσο ανεβαίνεις οικονομικά αλλάζει και ο συντελεστής φόρου , όπως και στην Ελλάδα ) υπάρχει και κάτι ακόμα.

Οι φτηνές περιοχές πληρώνουν περισσότερο φόρο απο τις ακριβές.

Δηλαδή στο Rikkenby π.χ. μπορεί να έχουν αρχική φορολόγηση το 31% ενώ στο Vallingby να είναι το 29% , για τα ίδια εισοδήματα.

Ο λόγος έχει να κάνει με τις παροχές.....................
Είναι έτσι περίπου όπως τα λέει ο Skonto με μιά βασική διαφορά. Είναι ανάλογα με τον δήμο. Οι πλούσιοι δήμοι έχουν χαμηλότερο συντελεστή επειδή ακριβώς δεν δίνουν παροχές στους δημότες τους μιας και όλοι τα κανονίζουν με ιδιώτες (ιδιωτικες ασφάλειες κλπ). Το Rinkeby και το Vällingby ανήκουν στον ίδιο δήμο και πληρώνουν τον ίδιο δημοτικό φόρο 29 και κάτι τοις εκατό. Από ποσό παραπανώ από τις 400.000 κορώνες μικτά τον χρόνο πληρώνεις και κρατικό φόρο. Η επιστροφή του φόρου έχει να κάνει με το πόσο έχεις πληρώσει. Αν δηλαδή έχεις δηλώσει ότι θέλεις να πληρώνεις με συντελεστή 20% το πιθανότερο είναι να πληρώσεις φόρο τον Ιούνη, αν έχεις δηλώσει συντελεστή 40% τότε θα έχεις επιστροφή φόρου μιας και ο εργοδότης έχει τραβήξει παραπάνω φόρο.

Το παιδικό επίδομα δεν φορολογείται.

aspateo
09.02.2012, 20:29
[QUOTE=aspateo;40250]

Καλησπερα !
Σου λεει οτι χρειαζεται εκτος απο τα χαρτια του εργοδοτη σου , το διαβατηριο σου. Επισης πρεπει να απαντησεις σε 5 ερωτησεις στην σελιδα τους στην οποια σε παραπεμπει. Αυτο ειναι καινουργιο ! Τις ερωτησεις τις ειδες ? Τις απαντησες ?
Δεν βλεπω κατι περιεργο _antio:

Ναι, κατάλαβα πολύ καλά τι λέει. Απλά εδώ έχω διαβάσει ότι χρειάζονται για πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης, γέννησης, ποινικού μητρώου, μόνιμης κατοικίας κ.λπ.! Αυτή λέει μόνο διαβατήριο και χαρτί εργοδότη. Είναι να μη σου κάνει εντύπωση; Απ' ότι έγραψε κι ο Σπύρος, όντως έτσι είναι.

tedi
09.02.2012, 21:09
kostaus σε ευχαριστω παρα πολυ, πηρα το πμ σου.
θα επικοινωνησω :) :)

skonto μου ελησες καποιες αποριες μου σχετικα με την εφορια. οτι δηλαδη μπορει
ο ενας συζυγος εφοσον παρει ο ιδιος νουμερο να παρει και για τον αλλον.
πολυ συμαντικο, σε ευχαριστω πολυ.

aspateo
09.02.2012, 23:08
Οι ερωτήσεις είναι αυτές
Fick du ett bra bemötande? Ja, Nej
Fick du svar på din fråga inom rimlig tid? Ja, Nej
Gav svaret dig den information du behövde? Ja, Nej
Vad handlade din fråga om?

Skatter, privatperson
Skatter, företag
Folkbokföring
Fastighetstaxering
ID-kort
Teknik
Annat område

Har du under de senaste tolv månaderna sökt svar hos Skatteverket på samma fråga? I så fall på vilket eller vilka sätt?
Du kan välja fler alternativ.
På www.skatteverket.se
Per telefon
I tryckt informationsmaterial, t.ex. broschyr
Besök på Skatteverkets kontor
På annat sätt hos Skatteverket
Nej, jag har inte sökt svar på samma fråga tidigare

Θα θέλουν να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους.

antogeor
09.02.2012, 23:14
Πως ανεβάζω φωτο;

μεσα απο τον επεξεργαστη κειμενου την επισυναπτεις,και την ανεβαζεις:smile_:

aspateo
09.02.2012, 23:22
μεσα απο τον επεξεργαστη κειμενου την επισυναπτεις,και την ανεβαζεις:smile_:

Όταν πάω να το κάνω μου λέει
Παρακαλώ εισάγετε τη διεύθυνση URL της εικόνας σας
Λες να φταίει το ότι έχω mac? :yes:

antogeor
09.02.2012, 23:28
......Με τις αρχικες διαδικασιες,καλο ειναι ο καθενας να κανει μια αξιολογηση στα λεγομενα,για να μπορεσει να μαζεψει τα χαρτια.

Ουτως η αλλως ομμως,νομιζω οτι οταν καποιος φευγει σε μια ξενη χωρα,παιρνει και ολα τα χαρτια που υποστηριζουν ολα οσα εχει κανει στη ζωη του.
Και επειδη η Σουηδια οπως εχει αναφερει και ο Σπυρος,ειναι μια χωρα που η δομη της στηριζεται στο ιντερνετ,μπορειται να βρειτε παρα πολλα,ψαχνοντας.

Ενα αλλο χρησιμο στοιχειο,πχ σε οσους ανεβασουν αυτοκινητο,ειναι οτι η Σουηδια εχει μονο 1(ενα) σταθμο διοδιων.!Και εκει ,παει ο ακριβος μεν ,αλλα με αντικρυσμα φορος,που πληρωνουν εδω,παει στην κατασκευη και συντηρηση ενος πολυ καλου οδικου δικτυου.

antogeor
09.02.2012, 23:30
Όταν πάω να το κάνω μου λέει
Παρακαλώ εισάγετε τη διεύθυνση URL της εικόνας σας
Λες να φταίει το ότι έχω mac? :yes:

:no:θα πας εκει που εχει τον συνδετηρα....και θα σου ανοιξει παραθυρο

athineos 30
09.02.2012, 23:37
Χαιρετώ και συγχαίρω για το έργο που κάνετε στο φορουμ,

Έχω μπει κι εγώ στη διαδικασία σουηδικών από αθήνα. Οικονομικά έχω σπουδάσει και δουλέψει κάποια χρόνια εδώ. Αναρωτιέμαι για κάτι:βλέπω ολοι έχετε παέι ή σκοπεύτε να πάτε στις μεγάλες πόλεις, στοκχόλμη, γκέτεμοργκ, μάλμε. φαντάζομαι εκεί πάνε όλοι οι μετανάστες. μήπως θα ήταν πιο ρεαλιστική λύση κάποια επαρχιακή πόλη που δεν έχει και πολλούς ξένους??? υπάρχουν πολλές πόλεις με 80-100.000 κόσμο. Τί λέτε? Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία?

antogeor
09.02.2012, 23:44

Έχω μπει κι εγώ στη διαδικασία σουηδικών από αθήνα. Οικονομικά έχω σπουδάσει και δουλέψει κάποια χρόνια εδώ. Αναρωτιέμαι για κάτι:βλέπω ολοι έχετε παέι ή σκοπεύτε να πάτε στις μεγάλες πόλεις, στοκχόλμη, γκέτεμοργκ, μάλμε. φαντάζομαι εκεί πάνε όλοι οι μετανάστες. μήπως θα ήταν πιο ρεαλιστική λύση κάποια επαρχιακή πόλη που δεν έχει και πολλούς ξένους??? υπάρχουν πολλές πόλεις με 80-100.000 κόσμο. Τί λέτε? Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία?

Καλως ηρθες στην παρεα μας:bravo_:

Δεν ειναι καθολου ασχημη σαν ιδεα,ουτε μη υλοποιησιμη.
Απλα θελει αρκετο ψαξιμο,γιατι σιγουρα δεν εχει πολλους μεταναστες,απο την αλλη ομως,επειδη πρεπει να κινηθεις βορεια,θα ειναι λιγο "περιεργες" οι συνθηκες διαβιωσης.
Πχ εχω ακουσει οτι kiruna,υπαρχει σχεδον διπλασιος μισθος,απλα εισαι στον αρκτικο κυκλο με οτι αυτο συνεπαγεται:lol2:

Περα απο αυτο ομως,θελει αρκετο ψαξιμο,με το με τι ζητανε απο επαγγελματα,και με το τι μπορεις να κανεις.

sisilia
09.02.2012, 23:47
Καλησπέρα Ελένη.

Εφορία.
4ον) Ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης προκειμένου να πάρει και η γυναίκα μου αριθμό και κυρίως να ασφαλιστεί αυτή και τα παιδιά μου.

Μεταναστών.
1ον) Φωτοτυπία του διαβατηρίου μου
3ον) Ένα έντυπο που συμπλήρωσε ο εγοδότης μου.
Αυτά τα έβαλα σε φάκελο και τα ταχυδρόμησα.
Πήρα χθές την απάντηση ότι με καταχώρησαν στο μητρώο αλλοδαπών.

Όταν πάρω τα νούμερα θα σας πώ τι θα κάνω για να πάρω την ταυτότητα.

Σπύρος

Γεια σου Σπυρο θα ηθελα να σε ρωτησω τι χρειζεται για να βγαλω προσωπικο αριθμο και εγω γιατι σημερα επιτελους μετα απο ενα μηνα και βαλε μετα κοπον και βασανων πηρε ο αντρας μου τον προσωπικο αριθμο απλα κατω που γραφει το ονομα μου εχει τα τα ψηφια της γεννησης μου αλλα τα 4 τελευταια ειναι 0000 που σημαινει οτι πρεπει να κανω διαδικασια απο την αρχη με δουλεια αμα βρω ή αυτοματα το παιρνω με μια αιτηση αν ανεβω το καλοκαιρι.Πως εχω την διαισθηση οτι θα ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα για αυτο το μαγικο αριθμο?:cry:

Νεομετανάστρια
10.02.2012, 08:52

Καλημερα και απο εμενα athineos 30,

Δοκιμασα την τυχη μου να στειλω μειλ σε μια συμβουλο Eures απο Σουηδια που ειχε ερθει Θεσσαλονικη στο Forum που εγινε περσι και η οποια μας παροτρυνε να ανεβουμε στην πολη της να δουλεψουμε 6 ωρες πανω απο Στοκχολμη, το Örnsköldsvik.
Περα απο καποιες εταιριες στις οποιες με παρεπεμψε στην περιοχη της , μου προτεινε να δω μεσα απο τον ΟΑΕΔ τους την τραπεζα αγγελιων για το που εχει περισσοτερες θεσεις εργασιας. Αν λοιπον τις μελετησεις λιγο τις λιστες τους θα δεις οτι πιο πολλες θεσεις αυτη την στιγμη βρισκονται στην περιοχη των 3 μεγαλυτερων πολεων με πρωτη την Στοκχολμη....
Βορεια εχει δουλειες αλλα θελει περισσοτερο ψαξιμο και οπως ειπε και ο antogeor δυσκολοτερες συνθηκες διαβιωσης...
Κανε ενα κοπο και δες την τραπεζα αγγελιων για να δεις το ρευμα....

Ελενη

Minos
10.02.2012, 12:08
......Με τις αρχικες διαδικασιες,καλο ειναι ο καθενας να κανει μια αξιολογηση στα λεγομενα,για να μπορεσει να μαζεψει τα χαρτια.
Ουτως η αλλως ομμως,νομιζω οτι οταν καποιος φευγει σε μια ξενη χωρα,παιρνει και ολα τα χαρτια που υποστηριζουν ολα οσα εχει κανει στη ζωη του.
Και επειδη η Σουηδια οπως εχει αναφερει και ο Σπυρος,ειναι μια χωρα που η δομη της στηριζεται στο ιντερνετ,μπορειται να βρειτε παρα πολλα,ψαχνοντας.
Ενα αλλο χρησιμο στοιχειο,πχ σε οσους ανεβασουν αυτοκινητο,ειναι οτι η Σουηδια εχει μονο 1(ενα) σταθμο διοδιων.!Και εκει ,παει ο ακριβος μεν ,αλλα με αντικρυσμα φορος,που πληρωνουν εδω,παει στην κατασκευη και συντηρηση ενος πολυ καλου οδικου δικτυου.
Ο φόρος πάει στους δήμους. Οι αυτοκινητόδρομοι φτιάχνονται από το κράτος και όχι από τους δήμους. Τα διόδια είναι και στη Στοκχόλμη και στο Γκέτεμποργκ και θα μπει και στο Μάλμε και είναι (επίσημα όπως λένε) για να μειωθεί η κυκλοφορία αυτοκινήτων. Δεν είναι για την κατασκευή και συντήρηση των δρόμων.

Minos
10.02.2012, 12:12
Γεια σου Σπυρο θα ηθελα να σε ρωτησω τι χρειζεται για να βγαλω προσωπικο αριθμο και εγω γιατι σημερα επιτελους μετα απο ενα μηνα και βαλε μετα κοπον και βασανων πηρε ο αντρας μου τον προσωπικο αριθμο απλα κατω που γραφει το ονομα μου εχει τα τα ψηφια της γεννησης μου αλλα τα 4 τελευταια ειναι 0000 που σημαινει οτι πρεπει να κανω διαδικασια απο την αρχη με δουλεια αμα βρω ή αυτοματα το παιρνω με μια αιτηση αν ανεβω το καλοκαιρι.Πως εχω την διαισθηση οτι θα ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα για αυτο το μαγικο αριθμο?:cry:

Αυτό που πήρες δεν είναι ο προσωπικός αριθμός λέγεται συντονιστικός αριθμός (samordningsnummer).
Όταν ανέβεις και έχει εισόδημα (δουλειά) ο άντρας σου έχει δικαίωμα να πάρεις τον προσωπικό αριθμό σαν συγγενής, uppehållsrätt. Δεν είναι εύκολα τα πράματα...και θα γίνουν και πιό δύσκολα...

Νεομετανάστρια
10.02.2012, 12:16
Αυτό που πήρες δεν είναι ο προσωπικός αριθμός λέγεται συντονιστικός αριθμός (samordningsnummer).
Όταν ανέβεις και έχει εισόδημα (δουλειά) ο άντρας σου έχει δικαίωμα να πάρεις τον προσωπικό αριθμό σαν συγγενής, uppehållsrätt. Δεν είναι εύκολα τα πράματα...και θα γίνουν και πιό δύσκολα...

Καλημερα Minos

και ευχαριστουμε για τις διευκρινισεις...
Οσα περισσοτερα εχουμε αποσαφηνισει , τοσο καλυτερα...

Ελενη

Swethess
10.02.2012, 16:26

το παλιό διαβατήριο το απορρίπτουν δλδ? Το καινούργιο έχω κ εγώ αλλα εφόσον είναι επίσημο δημόσιο έγγραφο γιατί δε το δέχονται?

skonto
10.02.2012, 19:46
Σαν τουρίστας γενικώς δεν χρειάζεσαι διαβατήριο. Όμως το νέου τύπου έχει και άλλα στοιχεία που χρειάζονται στην ΕΕ για καλύτερο έλεγχο της εγκληματικότητας.

Αυτά τα στοιχεία είναι :

Απο την ψηφιακή επεξεργασία της φωτογραφίας
Απόσταση μεταξύ ματιών
Απόσταση μεταξύ ματιών στόματος ( Τρίγωνο )
Πλάτος κεφαλής
Απόσταση κέντρου ευθείας φρυδιών με πιγούνι

Κατα την έκδοση :
Ψηφιακό δακτυλικό αποτύπωμα

Έτσι οι αρχές κάθε κράτους μπορούν με τον αριθμό διαβατηρίου σου να έχουν και όλα τα παραπάνω στοιχεία αν τα χρειαστούν ή αντίστροφα αν έχουν μία φωτογραφία ( π.χ. απο κάποια κάμερα ) να βρούν σε ποιόν αντιστοιχεί.

Σπύρος

Swethess
10.02.2012, 20:31
Σαν τουρίστας γενικώς δεν χρειάζεσαι διαβατήριο. Όμως το νέου τύπου έχει και άλλα στοιχεία που χρειάζονται στην ΕΕ για καλύτερο έλεγχο της εγκληματικότητας.

Αυτά τα στοιχεία είναι :..............................................

Α, μάλιστα!

Ευχαριστώ πολύ!

athineos 30
10.02.2012, 20:33
Καλημερα και απο εμενα athineos 30,

Δοκιμασα την τυχη μου να στειλω μειλ σε μια συμβουλο Eures απο Σουηδια που ειχε ερθει Θεσσαλονικη στο Forum που εγινε περσι και η οποια μας παροτρυνε να ανεβουμε στην πολη της να δουλεψουμε 6 ωρες πανω απο Στοκχολμη, το Örnsköldsvik.
Περα απο καποιες εταιριες στις οποιες με παρεπεμψε στην περιοχη της ,................................................. .........

ευχαριστώ για την απάντηση. αλλά δεν εννοούσα αυτό. θέλω να πω προφανώς οι θέσεις είναι πιο πολλές στις μεγάλες πόλεις. αλλά η αναλογία με αυτούς που ψάχνουν μήπως είναι χειρότερη σε σχέση με επαρχία? γιατί στην στοκχόλμη ψάχνουν και οι σουηδοί δουλειά,κι οι έλληνες, άραβες, σλάβοι, κινέζοι, κτλ..υπάρχουν πολλές πόλλές άλλες πόλεις: κεντρικά (orebro, linkoping, norrkoping, jonkoping, karlstad) και βόρεια φυσικά (gavle, sundsvall, umea, lulea;, ostersund). Τί γίνεται σε αυτές??

Minos
10.02.2012, 20:53
Ισχύει και το παλιό διαβατήριο (με το τσιπάκι) αρκεί να μην έχει λήξει.

skonto
10.02.2012, 22:02
...γιατί μας σέρβιραν στην πτήση μόνο δύο κουλουράκια σε μέγεθος δίευρου - ένα ποτηράκι τσάι και μισό ( ναί μισό - όχι ολόκληρο ) σάντουιτς σε μέγεθος μπαλάκι του τένις.

Σοβαρές επιπτώσεις στον εισερχόμενο τουρισμό από την πτώχευση της Malev Airlines (http://www.traveldailynews.gr/news/article/52207)

πάλι καλά που έβγαλα εισιτήριο μόνο πήγαινε και όχι επιστροφής.

Βρέ μπάς και είναι μήνυμα απο το Θεό ... " να μείνεις εκεί και να μην γυρίσεις πίσω αν δεν προκόψεις "._antio:

ΟΚ Θεούλη μου !! Αυτό θα κάνω :smile_:

Σπύρος

Νεομετανάστρια
10.02.2012, 22:12
ευχαριστώ για την απάντηση. αλλά δεν εννοούσα αυτό. θέλω να πω προφανώς οι θέσεις είναι πιο πολλές στις μεγάλες πόλεις. αλλά η αναλογία με αυτούς που ψάχνουν μήπως είναι χειρότερη σε σχέση με επαρχία? γιατί στην στοκχόλμη ψάχνουν και οι σουηδοί δουλειά,κι οι έλληνες, άραβες, σλάβοι, κινέζοι, κτλ..υπάρχουν πολλές πόλλές άλλες πόλεις: κεντρικά (orebro, linkoping, norrkoping, jonkoping, karlstad) και βόρεια φυσικά (gavle, sundsvall, umea, lulea;, ostersund). Τί γίνεται σε αυτές??

Η αναζητηση μου περιοριστηκε σε Malmö, norrkoping και στο örnsköldsvik οπως σου ειπα...
Βεβαια βρηκα και καποια στιγμη, πριν κανα 2 μηνες, δουλεια στο kalmar νοτιοανατολικα που ηθελαν μονο αγγλικα...
Το θεμα ειναι λιγο πριν ανεβεις πχ. ενα μηνα πριν ανεβεις τι θα βρεις τελικα...
Για τον λογο αυτον αποφασισα να ξεκινησω απο Στοκχολμη, αν δεν τα καταφερω ή προκυψει δουλεια καπου αλλου απλα θα μετακινηθω...
αυτο το πλανο εχω στο μυαλο μου, το τι θα γινει βεβαια δεν μπορω να το προεξοφλησω απλα θα το παλεψω οσο μπορω!!

Για τις υπολοιπες πολεις που ρωτας ελπιζω να σε διαφωτισει καποιος αλλος...

skonto
12.02.2012, 19:23
... σε όλους αυτούς, τους φίλους και συγγενείς , που έχουμε αφήσει πίσω στην Ελλάδα, όλοι εμείς που έχουμε περάσει εκτός συνόρων.

Εντός και εκτός Ελλάδας ας κάνει ο καθένας ότι μπορεί καλύτερο για τους άλλους και για τον εαυτό του.

Σε αυτό το φόρουμ δε θα κάνω ανάπτυξη πολιτικής.

Σε αυτό το φόρουμ όμως θα πώ πως ο αγώνας συνεχίζεται.

Για όλους αυτούς που θέλουν να έρθουν εδώ στη Σουηδία και να ξεκινήσουν τη ζωή τους απο την αρχή, να πώ πως και εδώ υπάρχει αγώνας. Αγώνας να βρείς κάπου να μείνεις, να βγάλεις χαρτιά, να πιάσεις δουλειά. Όμως εδώ το στόχο σου τον βλέπεις. Αν τον κυνηγήσεις θα τον πιάσεις. Και εδώ τίποτα δεν χαρίζεται, τα πάντα κατακτώνται. Θέλει πολύ υπομονή και πολύ επιμονή.

Αν δεν το βάλεις κάτω, αν δε σε "πάρει πίσω" ο ανήφορος και προσπαθήσεις, θα καταφέρεις να φτάσεις στη κορυφή. Όλοι ( και εγώ το ίδιο ) ξεκινήσαμε βλέποντας το βουνό απο τον πάτο, και αρχίσαμε να ανεβαίνουμε. Βήμα βήμα όλοι μας έχουμε κάνει μία σειρά. Άλλος κοντεύει να φτάσει άλος έφτασε άλλος είναι στα μισά, άλλος ξεκινά και άλλος ακόμα σχεδιάζει τα μονοπάτια που θα πρέπει να περάσει.

Αν γίνει το πρώτο βήμα έχει γίνει και το μισό έργο.

Κουράγιο σε όλους αυτούς που θα θελήσουν να κρατήσουν τη μοίρα και τη ζωή τους στα δικά τους χέρια και δεν την χαρίσουν για θυσία στα χέρια κανενός άλλου.

Κουράγιο σε αυτούς που τόλμησαν και ξεκίνησαν.

Η κορυφή είναι μεγάλη. Μας χωράει όλους και η θέα είναι μοναδική.

Όταν τον Οκτώβριο του 1980 έτρεξα μαραθώνιο απροπόνητος (έτρεχα, αλλά μικρές αποστάσεις 1.000 , 2.000 μέτρα ) ήξερα πως δεν θα τερμάτιζα πρώτος, θα ήταν βλακεία να πιστεύω κάτι τέτοιο. Είπα όμως πως με άδεια χέρια δεν θα γυριζα σπίτι. Και πράγματι με θέση 402 ( απο περίπου 5.000 συμμετέχοντες ) γύρισα σπίτι με ένα αναμνηστικό μετάλιο. Πόναγα για μιά βδομάδα σε όλο μου το κορμί. Όμως στη ψυχή μου ακόμα αισθάνομαι την χαρά που ένιωσα περνώντας τη γραμμή τερματισμού.

Απο τα 1.000 άντε 2.000 μέτρα στα 42.145 που είναι ο μαραθώνιος μου φάνταζε το ίδιο με σήμερα. ΒΟΥΝΟ...

Εγώ τα κατάφερα τότε και θα τα ξανακαταφέρω.
Και όπως τα κατάφεραν και οι 5.000 τότε ( πλήν μερικών εξαιρέσεων που τα παράτησαν επειδή δεν πίστεψαν στον εαυτό τους ) έτσι πιστεύω πως και όλοι εσείς που με διαβάζετε τώρα μπορείτε.

Κουράγιο λοιπόν. Θα τα καταφέρετε. Να είστε σίγουροι για αυτό.:victory:

Σπύρος

antogeor
12.02.2012, 20:09
... σε όλους αυτούς, τους φίλους και συγγενείς , που έχουμε αφήσει πίσω στην Ελλάδα, όλοι εμείς που έχουμε περάσει εκτός συνόρων.

Εντός και εκτός Ελλάδας ας κάνει ο καθένας ότι μπορεί καλύτερο για τους άλλους και για τον εαυτό του..............................
+10000000000000 και απο μενα,,,,

μακρια απο εμας οτιδηποτε πολιτικο,γιατι αυτοι οι "πολιτικοι", μας κατεστρεψαν και μας εδιωξαν απο την χωρα μας,και γιατι ουτως η αλλως ειμαστε πολιτικα οντα εκ γεννησεως μας,οπως ελεγαν και οι αρχαιοι προγονοι μας.....

χρειαζεται θεληση και κουραγιο,για να φυγει κανεις απο την αφρικανικη χωρα της ελλαδας πλεον,και να κανει μια καινουργια αρχη...

Οταν ομμως αυτο γινεται,ειναι καταδικασμενο να πετυχει.

Καλο κουραγιο λοιπον και ολα θα γινουν οπως στα καλυτερα ονειρα μας:victory::bravo_:

antogeor
12.02.2012, 20:11
Ισχύει και το παλιό διαβατήριο (με το τσιπάκι) αρκεί να μην έχει λήξει.

Μονο με το καινουργιο διαβατηριο μπορεις να βγαλεις ταυτοτητα,οσοι το εχουν κανει το τελευταιο διαστημα ισως να ξερουν καλυτερα,για να αποφυγουμε ταλαιπωριες.....

ευανθια
12.02.2012, 23:15
Μονο με το καινουργιο διαβατηριο μπορεις να βγαλεις ταυτοτητα,οσοι το εχουν κανει το τελευταιο διαστημα ισως να ξερουν καλυτερα,για να αποφυγουμε ταλαιπωριες.....

Μονο με το καινουργιο διαβατηριο μπορεις να βγαλεις ταυτοτητα.:yes:

jannis
13.02.2012, 13:16
kalimera paidia
ftano to vradi me treno stin stokxolmi
opos sas ixa pi tha epina enan kafe masi sas me megali xara
tha mino mexri ke tin paraskevi to proi
sas afino ke to tilefono mu, mipos ke voithisi gia pio amesi sinenoisi
0769 845 943
perimeno nea sas

skonto
13.02.2012, 14:41
Μιάς και είσαι Σουηδία δεν σου λέω καλώς ήρθες σε αυτήν , αλλά καλώς να έρθεις στη Στοκχόλμη.

Σπύρος

Geologist
15.02.2012, 05:29
Καλησπερα,ειμαι 27 κ τελειωνω το μαστερ μου, σκεφτομαι να συνεχισω με διδακτορικο σε σουηδικο πανεπιστημιο , εχω στειλει δικαιολογητικα σε κατα καιρους προκηρυξεις κ εμαιλς σε σουηδους καθηγητες αλλα το μονο που καταλαβαινγ ειναι οτι προκειται για μια κλειστη αγορα με πολυ ανταγωνισμο.βοηθηστε με παρακαλω

skonto
15.02.2012, 11:03
Μάλλον πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Όταν λές κλειστή αγορά που αναφέρεσαι, στην εκπαίδευση ή στην αγορά εργαίας.

'Οσον αφορά την εκπαίδευση απλά στη Σουηδία δεν υπάρχουν όρια. Δηλώνεις τι θέλεις να ακολουθήσεις και αν ξέρεις τη γλώσσα το παρακολουθείς.

Όσον αφορά την αγορά εργασίας, ναι υπάρχει ανταγωνισμός, παντού υπάρχει άλλωστε και αυτό είναι κάτι το υγειές , σχετικά με το μπάστε σκύλοι και την αναξιοκρατία της Ελλάδας. Ανταγωνισμός υπάρχει σε όλα τα επίπεδα εργασίας και σε όλες τις βαθμίδες. Σίγουρα όσο πιο ψηλά στοχεύεις αυτός είναι πιο χαλαρός αλλά υπαρκτός.

Για να σε πάρουν κάπου εκτός συναγωνισμού, θα πρέπει να είσαι μοναδικός και περιζήτητος. Αυτό θα μπορούσε να σημαίνει αρκετά χρόνια εμπειρίας στη πλάτη σου, τυχόν μοναδικές δυνατότητες έρευνας, γνώσεων και τεχνικών, και οποσδήποτε να είσαι σε ένα αντικείμενο που πραγματικά να το χρειάζονται εδώ και να υπάρχει έλλειψη. Αν δήλωνες καρδιοχειρουργός και το όνομά σου ήταν Μαγκντί Γιακούμπ δεν θα έβρισκες ανταγωνισμό.

Πάντως κλειστή κοινωνία στις σπουδές ή στην αγορά εργασίας δεν είναι η Σουηδία. Αν σε χρειάζονται σε παίρνουν.

Σπύρος

gimo
15.02.2012, 12:37
Καλημέρα σε όλους. Μου μίλησε γι'αυτό το forum ένας φίλος που εδώ και 5 χρόνια είναι Σουηδία. Περιττό βέβαια να σας πώ πόσο ευτυχισμένος και δικαιωμένος νιώθει για την επιλογή του να φύγει! Χαίρομαι γι'αυτόν γιατί έβαλα κι εγώ ένα μικρό λιθαράκι στις πρώτες δύσκολες ημέρες του εκεί, άγνωστος μεταξύ αγνώστων.
Σήμερα είναι παντρεμένος, έχει ένα παιδί και μια καταπληκτική δουλειά πάνω στο αντικείμενο που αγαπάει και δεν σκέφτεται ούτε καν να επιστρέψει ποτέ εδώ. Και με το δίκιο του! Εγώ εδώ και 2-3 χρόνια το σκέφτομαι αλλά πάντα το αναβάλλω. Τώρα όμως το έχω πάρει απόφαση και δεν με σταματάει τίποτα. όχι για μένα, για το 11 μηνών αγοράκι μου, γιατί πρέπει να ζήσει σαν άνθρωπος...
Έχω αρχίσει λοιπόν το ψάξιμο για λεπτομέρειες και σίγουρα θα πρέπει να ξεψαχνίσω το forum για να μάθω περισσότερα πράγματα. Κι εγώ και γυναίκα μου είμαστε γραφίστες, εγώ δουλεύω σε μια εκτυπωτική μονάδα στη Θεσσαλονίκη (αρκετά γνωστή) και η γυναικα μου είναι πλέον άνεργη.
Δόξα τω Θεώ, ακόμα δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα διαβίωσης, εγώ παίρνω έναν καλό μισθό (για τα σημερινά τραγικά δεδομένα της χώρας) και με τα τόσα χρόνια δουλειάς έχω μαζέψει ένα σημαντικό ποσό στη τράπεζα, οπότε για την ώρα δεν έχω πανικοβληθεί απο όλα αυτά που ακούγονται (κ κυρίως απο όλα αυτά που θα γίνουν...). Η αλήθεια είναι ότι ανέκαθεν ένιωθα ότι αυτή η χώρα δεν κάνει για εμένα, δεν βρίσκω τίποτα που να μου αρέσει, πέρα απο τον ήλιο κ τις παραλίες που ούτως ή άλλως στοιχίζει πλέον πολύ ακριβά για να τις απολαύσεις! Αυτό που με νοιάζει είναι η ποιότητα ζωής. Και κυρίως θέλω να ΖΩ! Εδώ και 11 μήνες είμαι μπαμπάς ενός μπόμπιρα και στην ιδέα ότι το παιδί μου θα μεγαλώσει σε αυτή τη ζούγκλα με πιάνει κρύος ιδρώτας. Σε όλα αυτά είναι μαζί μου και η γυναίκα μου, νιώθει έτσι ακριβώς κι αυτή. Ήδη έφτιαξα ένα βιογραφικό στο eures.eu με αποκλειστικό προορισμό τη Σουηδία. Ομολογώ όμως ότι με αγχώνει ιδιαίτερα όλο αυτό. Και στεναχωριέμαι γιατί 3 χρόνια τώρα που το σκέφτομαι δεν το τόλμησα...Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που μοιράζεστε, καλή τύχη να έχουμε όλοι.

antogeor
15.02.2012, 14:55
Καλημέρα σε όλους. Μου μίλησε γι'αυτό το forum ένας φίλος που εδώ και 5 χρόνια είναι Σουηδία. Περιττό βέβαια να σας πώ πόσο ευτυχισμένος και δικαιωμένος νιώθει για την επιλογή του να φύγει! Χαίρομαι γι'αυτόν γιατί έβαλα κι εγώ ένα μικρό λιθαράκι στις πρώτες δύσκολες ημέρες του εκεί, άγνωστος μεταξύ αγνώστων.................................. ...............................

καλως μας ηρθες....διαβασε και για οτι απορια εδω ειμαστε.....:victory:

ευανθια
15.02.2012, 15:52
Καλημέρα σε όλους. Μου μίλησε γι'αυτό το forum ένας φίλος που εδώ και 5 χρόνια είναι Σουηδία. Περιττό βέβαια να σας πώ πόσο ευτυχισμένος και δικαιωμένος νιώθει για την επιλογή του να φύγει! Χαίρομαι γι'αυτόν γιατί έβαλα κι εγώ ένα μικρό λιθαράκι στις πρώτες δύσκολες ημέρες του εκεί, άγνωστος μεταξύ αγνώστων.................................. .....................

Καλωσορισες στην παρεα μας !!!Οτι αποριες εχεις ολοι εδω θα σε βοηθησουμε !!! Να σου πω οτι κιεγω αισθανομουν οτι δεν με χωραγε ο τοπος στην ελλαδα και παντα εψαχνα αφορμη για να φυγω . Τιποτα δεν μου αρεσε . Οταν ημουν μικρη εφυγα για σπουδες στην ιταλια . Και τωρα πια που εχω οικογενεια μολις ακουσα για το μνημονιο πηρα την μεγαλη αποφαση χωρις δευτερη σκεψη . Ειμαι ηδη ενα χρονο και κατι μηνες στην σουηδια . Για το μονο που μετανοιωνω ειναι οτι δεν εφυγα νωριτερα !!!! Ειναι δυσκολη η διαδικασια της μεταναστευσης αλλα πραγματικα αξιζει τον κοπο :victory:

Geologist
15.02.2012, 16:06
Μάλλον πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Όταν λές κλειστή αγορά που αναφέρεσαι, στην εκπαίδευση ή στην αγορά εργαίας.

'Οσον αφορά την εκπαίδευση απλά στη Σουηδία δεν υπάρχουν όρια. Δηλώνεις τι θέλεις να ακολουθήσεις και αν ξέρεις τη γλώσσα το παρακολουθείς.

Όσον αφορά την αγορά εργασίας, ναι υπάρχει ανταγωνισμός, παντού υπάρχει άλλωστε και αυτό είναι κάτι το υγειές , σχετικά με το μπάστε σκύλοι και την αναξιοκρατία της Ελλάδας. Ανταγωνισμός υπάρχει σε όλα τα επίπεδα εργασίας και σε όλες τις βαθμίδες. Σίγουρα όσο πιο ψηλά στοχεύεις αυτός είναι πιο χαλαρός αλλά υπαρκτός.

Για να σε πάρουν κάπου εκτός συναγωνισμού, θα πρέπει να είσαι μοναδικός και περιζήτητος. Αυτό θα μπορούσε να σημαίνει αρκετά χρόνια εμπειρίας στη πλάτη σου, τυχόν μοναδικές δυνατότητες έρευνας, γνώσεων και τεχνικών, και οποσδήποτε να είσαι σε ένα αντικείμενο που πραγματικά να το χρειάζονται εδώ και να υπάρχει έλλειψη. Αν δήλωνες καρδιοχειρουργός και το όνομά σου ήταν Μαγκντί Γιακούμπ δεν θα έβρισκες ανταγων

Πάντως κλειστή κοινωνία στις σπουδές ή στην αγορά εργασίας δεν είναι η Σουηδία. Αν σε χρειάζονται σε παίρνουν.

Σπύρος

Καλησπερα, γινομαι πιο συγκεκριμενος, ψαχνω διδακτορικο στις φυσικες επιστημες σε σουηδικο πανεπιστημιο στελνοντας επι ενα χρονο εμαιλ σε καθηγητες που μου απαντανε να περιμενω επισημη προσκληση διδακτορικου,μεχρι τωρα εχω στειλει σε δυο προσκλησεις χωρις επιτυχια! Προσπαθω με το διδακτορικο για αρχη να αρχισω τη διαμονη μου στη Σουηδια. Any help

Swethess
15.02.2012, 17:39
Καλησπερα, γινομαι πιο συγκεκριμενος, ψαχνω διδακτορικο στις φυσικες επιστημες σε σουηδικο πανεπιστημιο στελνοντας επι ενα χρονο εμαιλ σε καθηγητες που μου απαντανε να περιμενω επισημη προσκληση διδακτορικου,μεχρι τωρα εχω στειλει σε δυο προσκλησεις χωρις επιτυχια! Προσπαθω με το διδακτορικο για αρχη να αρχισω τη διαμονη μου στη Σουηδια. Any help

Καλησπέρα!

Δεν έχω ιδέα για να είμαι ειλικρινής τι συμβαίνει με το αντικείμενο σου ή με τα διδακτορικά πάνω αλλα μήπως χρειάζεται να τους στείλεις ολοκληρωμένη την έρευνα/εργασία του μεταπτυχιακού σου? (αν δεν το έχεις κάνει ήδη)
Επίσης, μπορείς να μιλήσεις με καθηγητές σου εδω μήπως μπορέσετε να βρείτε κάποιο πρόγραμμα ανταλλαγής ή κάτι ανάλογο. Ένας φίλος θα ξεκινήσει το μεταπτυχιακό του Ελλάδα αλλα θα συνεχίσει στη Σουηδία κ το κανόνισε με τον καθηγητή του οπότε δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

Swethess
15.02.2012, 17:43
Καλημέρα σε όλους. Μου μίλησε γι'αυτό το forum ένας φίλος που εδώ και 5 χρόνια είναι Σουηδία. Περιττό βέβαια να σας πώ πόσο ευτυχισμένος και δικαιωμένος νιώθει για την επιλογή του να φύγει! Χαίρομαι γι'αυτόν γιατί έβαλα κι εγώ ένα μικρό λιθαράκι στις πρώτες δύσκολες ημέρες του εκεί, άγνωστος μεταξύ αγνώστων.
Σήμερα είναι παντρεμένος, έχει ένα παιδί και μια καταπληκτική δουλειά πάνω στο αντικείμενο που αγαπάει και δεν σκέφτεται ούτε καν να επιστρέψει ποτέ εδώ. Και με το δίκιο του! Εγώ εδώ και 2-3 χρόνια το σκέφτομαι αλλά πάντα το αναβάλλω. Τώρα όμως το έχω πάρει απόφαση και δεν με σταματάει τίποτα. όχι για μένα, για το 11 μηνών αγοράκι μου, γιατί πρέπει να ζήσει σαν άνθρωπος...
Έχω αρχίσει λοιπόν το ψάξιμο για λεπτομέρειες και σίγουρα θα πρέπει να ξεψαχνίσω το forum για να μάθω περισσότερα πράγματα. Κι εγώ και γυναίκα μου είμαστε γραφίστες, εγώ δουλεύω σε μια εκτυπωτική μονάδα στη Θεσσαλονίκη (αρκετά γνωστή) και η γυναικα μου είναι πλέον άνεργη...................................... .................................................. ...........

Να σου ζήσει ο μικρός κατ'αρχάς κ καλή τύχη στις προσπάθειές σου!

Νεομετανάστρια
15.02.2012, 20:23
Σήμερα είναι παντρεμένος, έχει ένα παιδί και μια καταπληκτική δουλειά πάνω στο αντικείμενο που αγαπάει και δεν σκέφτεται ούτε καν να επιστρέψει ποτέ εδώ. Και με το δίκιο του! Εγώ εδώ και 2-3 χρόνια το σκέφτομαι αλλά πάντα το αναβάλλω. Τώρα όμως το έχω πάρει απόφαση και δεν με σταματάει τίποτα. όχι για μένα, για το 11 μηνών αγοράκι μου,........................................... .....

Καλως ηρθες στην παρεα μας

Οπως θα διαπιστωσεις ειμαστε αρκετοι απο Θεσσαλονικη, ειτε ετοιμοι να φυγουμε, ειτε που ψαχνομαστε .... καποιοι εχουμε προχωρησει και στη συλλογη δικαιολογητικων οποτε γνωριζουμε πλεον ποια υπηρεσια παρεχει τι.... ρωτας και οπου μπορουμε βοηθαμε.

Διαβασε αν θελεις πρωτα το "Μεταναστευση στην Σουηδια" , που ζωη να χει ειναι 123 σελιδες περιπου..., και εχει αρκετες πληροφοριες.

Καλη τυχη στο εγχειρημα σου

Ελενη

ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
15.02.2012, 23:39
γεια σας παιδια,
χαιρομαι που ξαναδιαβαζω το φορουμ,ειχα αρχισει να διαβαζω τον σεπτεμβριο και αποφασισα να ξεκινησω την γλωσσα.παω σε φροντηστηριο,αν ολα πανε καλα και τα καταφερω στις εξετασεις,θα παρω την πιστοποιηση τον ιουνιο.
ειμαι απο θεσσαλονικη,και ηθελα να ρωτησω εσας που ασχοληθηκατε με τις μεταφρασεις και πιστοποιησεις των δικαιολογητικων,που απευθυνθηκατε; στο προξενειο;ξερω οτι κοστιζουν.λεω σιγα σιγα να τα ετοιμασω και εγω.
ευανθια βλεπω σταθερη,δεν τα παρατησες.μπραβο σου!!!!!!
minos,γεια σου και σενα!!!!!!!!

Swethess
16.02.2012, 00:50
γεια σας παιδια,
χαιρομαι που ξαναδιαβαζω το φορουμ,ειχα αρχισει να διαβαζω τον σεπτεμβριο και αποφασισα να ξεκινησω την γλωσσα.παω σε φροντηστηριο,αν ολα πανε καλα και τα καταφερω στις εξετασεις,θα παρω την πιστοποιηση τον ιουνιο.
ειμαι απο θεσσαλονικη,και ηθελα να ρωτησω εσας που ασχοληθηκατε με τις μεταφρασεις και πιστοποιησεις των δικαιολογητικων,που απευθυνθηκατε; στο προξενειο;ξερω οτι κοστιζουν.λεω σιγα σιγα να τα ετοιμασω και εγω.

Γεια σου Μελπομένη!

Ένας φίλος πηγε στο Βρετανικό Συμβούλιο κ του χρεωσαν 20 ευρω τη σελίδα μαζι με την αποστιλε (σφραγίδα χαγης).τη σφραγίδα την παίρνεις απο την περιφέρεια.

ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
16.02.2012, 00:57
γεια σου και σενα!!!!!!!!
στο βρετανικο συμβουλιο γιατι; δεν χρειαζεται μεταφραση στην σουηδικη;

rikospi
16.02.2012, 03:14
Γεια σας παιδια απο ελλαδα περιπου μια εββδομαδα και κατι σας διαβαζω και σας προσεχω με μεγαλω ενδιαφερων.θα ηθελα σας παρακαλω πολυ να με βοηθησετε σε μερικα θεματα που θα ηθελα να σας ρωτησω. ευχαριστω πολυ χαρης απο αθηνα . :)

Νεομετανάστρια
16.02.2012, 10:17
γεια σας παιδια,

Γεια σου Μελπομενη
και καλως ηρθες στην παρεα..

Αν ειναι να φυγεις κατα τον Ιουνιο μηπως ειναι λιγο νωρις για να αρχισεις να συλλεγεις εγγραφα?
Το λεω αυτο γιατι τα περισσοτερα εχουν ισχυ 3 μηνων (πιστοποιητικα γεννησεως, οικογενειακης καταστασης , μονιμης κατοικιας) και αλλα
6 μηνων(ληξιαρχικη πραξη γεννησεως).
Μονο τα πτυχια μας δεν ληγουν....
Προσπαθησε αν θελεις να τα παρεις οσο πιο αργα γινετε για να ειναι σε ισχυ οταν θα εισαι επανω.

Γενικα να ξερεις οτι αυτη η ιστορικη σφραγιδα Apostille ή αλλιως σφραγιδα της Χαγης για εγγραφα που εχουν εκδοθει στον Νομο Θεσσαλονικης μπαινει απο την Περιφερεια Θεσσαλονικης (οδοι Τακη Οικονομιδη & Ρωσιδη γωνια με εισοδο στο κτιριο επι της οδου Ρωσιδη στο ισογειο αριστερα)
Για δικαστικα εγγραφα-συμβολαιογραφικα π.χ. ποινικο μητρωο μπαινει απο την εισαγγελια πρωτοδικων

Το γραφω εδω για να το διαβασουν και καποιοι που ισως δεν το γνωριζουν: Τα εγγραφα τα ζητας απο τις πολεις που εκδοθηκαν και απο τις αντιστοιχες περιφερειες των πολεων μπαινει η σφραγιδα apostille !!!!

π.χ. μενεις Θεσσαλονικη, γεννηθηκες Λαρισα, σπουδασες Πατρα

Ζητας ληξιαρχικη πραξη γεννησεως απο το ληξιαρχειο (μεσα στην Νομαρχια πιθανοτητα..δεν ξερω απο Λαρισα..συνηθως ομως σε μικροτερες πολεις εκει βρισκονται...) της Λαρισας,
παιρνεις πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας απο την Θεσσαλονικη (αναλογα με το διαμερισμα στο οποιο υπαγεσαι... ρωτας απο που)
και ακριβες αντιγραφο πτυχιου απο το ιδρυμα στο οποιο τελειωσες στην Πατρα και απαραιτητα με υπογραφη του προεδρου του ιδρυματος!!!

Να τονισω οτι: ο,τι εγγραφα συλλεξετε θα πρεπει να ειναι ΑΚΡΙΒΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ των πρωτοτυπων και οχι ακριβες φωτοαντιγραφο του επιδειχθεντος οπως γραφει η σφραγιδα που εχουν ετοιμη γιατι θα εχετε προβλημα στο να βαλετε στην συνεχεια την σφραγιδα apostille !!

Στην συνεχεια η ληξ. πραξη γεννησεως-Λαρισα θελει σφραγιδα apostille η οποια θα πρεπει να μπει απο την περιφερεια (πρωην Νομαρχια) στην οποια υπαγεται η Λαρισα!!
Το ιδιο και το πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας ... η σφραγιδα apostille μπαινει απο την Περιφερεια Θεσσαλονικης!! (την διευθυνση για αυτην την γνωριζουμε πλεον..)
Τελος πας στην Περιφερεια που υπαγεται η Πατρα για να βαλεις στο πτυχιο σου την σφραγιδα apostille !!!

Το κατα ποσο θα ειναι απαραιτητη η σφραγιδα apostille στα εγγραφα για την Σουηδια ειδικα ειλικρινα δεν το γνωριζω...
Θεωρητικα παντα, ολα τα εγγραφα που "φευγουν" εξωτερικο πρεπει να την εχουν. Δεν ειμαι βεβαιη ομως κατα ποσο οι Σουηδοι την απαιτουν ή τους αρκει ενα εγγραφο μεταφρασμενο χωρις αυτη.
Δυστυχως αυτη ομως ειναι η τυπικη διαδικασια..... και αν ειναι να τρεχεις επανω καλυτερα να τρεξεις εδω...
Τα εγγραφα τωρα μπορεις να τα μεταφρασεις στα αγγλικα και οχι απαραιτητα στα Σουηδικα, δεν εχουν προβλημα , αν και απο οτι καταλαβα εχουν ατομα για να τα ξαναμεταφρασουν εκει... οποτε...

Αφου μπει και η σφραγιδα apostille απο οσο γνωριζω, μπορει και να υπαρχουν και αλλοι τροποι που δεν γνωριζω .. αν ξερει καποιος ας τους παραθεσει..,μπορεις
1) να απευθυνθεις στο μεταφραστικο τμημα του υπ. εξωτερικων που εχει "χαμηλες τιμες" στις μεταφρασεις Μεταφραστική Υπηρεσία (http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/Citizens/Interpret_Service/) να συννενοηθεις τηλεφωνικα μαζι τους
2)να τα μεταφρασει δικηγορος και να επικυρωθουν και απο τον δικηγορικο συλλογο της ιδιας πολης που μαλλον βγαινει λιγο πιο ακριβα

Αν ειναι καποιος που γνωριζει τι εγγραφα παιρνεις και απο που ειναι τα ΚΕΠ , προτεινω να απευθυνθεις σε καποιο..

Αυτα προς το παρον
Επισης προτεινω σε ολα τα πατριωτακια , εκτος Θεσσαλονικης , που εχουν αρχισει να συλλεγουν εγγραφα να μιλησουνε και αυτοι για τις διαδικασιες στην πολη τους...

Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!

Ελενη

Swethess
16.02.2012, 11:00
γεια σου και σενα!!!!!!!!
στο βρετανικο συμβουλιο γιατι; δεν χρειαζεται μεταφραση στην σουηδικη;

Δεν είναι απαραίτητο να τα μεταφράσεις στη σουηδική! Δέχονται κ στην αγγλικη! Το γράφουν κ στις επίσημες σελίδες τους οτι μπορεί να γίνει η μετάφραση σε μια απο τις δύο γλώσσες.

aspateo
16.02.2012, 12:52
γεια σας παιδια,

Καλημέρα Μελπομένη και καλώς ήρθες και ακόμα πιο καλώς να "πετάξεις" :yes:
Θα ήθελα να σου πω, σχετικά με την πιστοποίηση της γλώσσας, ότι η δικιά μου καθηγήτρια, το τονίζω, θεωρεί ότι είναι πεταμένα λεφτά για το επίπεδο Α1 & Α2. Δεν έχει και τόση αξία σε αντίθεση με τα υπόλοιπα Β1, Β2 κ.λπ. Εδώ κοστίζει 120 ευρώ, περίπου. Μας είπε, ότι αυτή προσωπικά, δεν έμπαινε σε αυτή τη διαδικασία για τόσο χαμηλό επίπεδο γλώσσας. Απλά, ρώτα στο φροντιστήριό σου, κατά πόσο αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για κάτι που μπορεί να μην είναι αναγκαίο.

antogeor
16.02.2012, 14:55
Γεια σας παιδια απο ελλαδα περιπου μια εββδομαδα και κατι σας διαβαζω και σας προσεχω με μεγαλω ενδιαφερων.θα ηθελα σας παρακαλω πολυ να με βοηθησετε σε μερικα θεματα που θα ηθελα να σας ρωτησω. ευχαριστω πολυ χαρης απο αθηνα . :)

Καλως ηρθες και εσυ στην μεγαλη πια παρεα μας......

κοιταξε και εσυ λιγο τα γενικα θεματα και οδηγιες,και αν θελεις το οτιδιποτε ρωτας,και εδω ειμαστε και εμεις....Ολα θα πανε καλα ομμως,γιατι χειροτερα απο εκει που εισαι δεν γινεται.:victory:

kelaino
16.02.2012, 14:59
Γεια σας κι από μένα.

Είμαι 38 χρονών και ζω στη Σουηδία εδώ και δώδεκα χρόνια περίπου, μαζί με την κόρη και τη μητέρα μου. Έχω ζήσει κυρίως σε μικρές επαρχιακές πόλεις και στην εξοχή, ένα χρόνο στο Γοτθεμβούργο και τα τελευταία πέντε χρόνια ζω στο Νορκέπινγκ.
Όσοι φίλοι στην Ελλάδα παίζουν στοίχημα, θα το έχουν ακουστά.

Ελπίζω να φανώ χρήσιμη σε όσους έχουν απορίες :)

ευανθια
16.02.2012, 17:04
Γεια σας κι από μένα.

Είμαι 38 χρονών και ζω στη Σουηδία εδώ και δώδεκα χρόνια περίπου, μαζί με την κόρη και τη μητέρα μου. Έχω ζήσει κυρίως σε μικρές επαρχιακές πόλεις και στην εξοχή, ένα χρόνο στο Γοτθεμβούργο και τα τελευταία πέντε χρόνια ζω στο Νορκέπινγκ.
Όσοι φίλοι στην Ελλάδα παίζουν στοίχημα, θα το έχουν ακουστά.

Ελπίζω να φανώ χρήσιμη σε όσους έχουν απορίες :)

Καλως ορισες στην παρεα μας Kelaino :smile_::smile_:

jannis
16.02.2012, 17:47
καλως ορισατε κι απο μενα στους καινουργιους του φορουμ

κατι βρεθηκε απο θεμα δουλειας και θα μετακομισω στην στοκχολμη
εχω αρκετα σαιτ για αναζητηση δωματιου,μα αν καποιος φιλος απο το φορουμ εχει καποια προταση για δωματιο,καλοδεχουμενη φυσικα.

rikospi
16.02.2012, 21:20
Λοιπον τα ξανα γραφω γιατι δυστυχως τη πατησα τα εγραφα μια ωρα και δεν καταφερα να στειλω το μηνυμα.
Λιγα πραγματα για μενα.
Ειμαι απο αθηνα και σκεφτομαι σοβαρα να φυγω απο ελλαδα οπως λεω και πιο πανω και ο λογος ειναι οτι δεν κουνιεται τιποτα απο δουλεια και ειναι ολα παγωμενα και θα κρατησει αυτη η κατασταση για πολυ καιρο ακομα ξανα λεμε δυστυχως.
Ειμαι 35 χρονων και εχω μαγαζι με μηχανηματα και φορτηγο εδω και δεκα χρονια και φτιαχνω κουζινες και οτι εχει να κανει με τα ξυλα ,ντουλαπες ,πορτες κ,τ,λ.
Τα αγγλικα μου ειναι μετρια και τα σουηδικα δεν τα μιλαω καθολου το σαιτ σας το εχω διαβαση παρα πολυ καλα θελω να πιστευω, εχω ομως το εξης προβλημα και εδω ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ επειδη τα σαιτ που κατεβαζετε λογω αγγλικων δεν με βοηθανε θελω να σας ρωτησω τα εξης.
Και παρακαλω πολυ οι απαντησεις σας να ειναι συγκεκρημενες στα ερωτηματα μου.
1) Ποσο ειναι του ανειδικευτου ο μισθος.
2) Ποσο ειναι του τεχνιτη ανωτερου μισθου.(το 2004 ενας επαγγελματιας τεχνιτης επαιρνε 80 ευρω καθαρα στο χερι, στη σουηδια ποσο ? )
3) Η σουηδια εχει ανοικοδομηση και αν ναι σε πιο μερος.
4) Στη σουηδια υπαρχουν εργολαβοι με παροχης υπηρεσιων (δηλ να σας πω πιο αναλυτικα εισαι σε μια εταιρεια και βαζεις 10 εσωτερικες πορτες και σου δινουν 10 επι 30 κορωνες πχ συνολο 300 κορωνες μολις τις τοποθετησεις και τελειωσεις ασχετα με το χρονο και τις μερες που θες )
5) Το ημερομισθιο σε οικοδομη ειναι 7 ωρες , 8ωρες και ποσες μερες την εβδομαδα 5 η 6 μερες και ποσο παει η υπερωρια πως το υπολογιζει η σουηδια.

Τελος θελω να σας ευχαριστησω για αλλη μια φορα που σας βρηκα σε αυτο το σαιτ και να σας παρακαλεσω να μου απαντησετε οσω το δυνατον πιο συγκεκριμενα και να με βοηθησετε οσο μπορειτε γιατι ειναι αποφαση ζωη .

ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
16.02.2012, 21:43
Νεομετανάστρια
ΕΛΕΝΗ,........τι να πω;:bravo_:
με σκλαβωσες!κατατοπιστικοτα η!ευχαριστω για τις πληροφοριες,θα δω ποτε θα ξεκινησω με τα πτυχια πρωτα και μετα βλεπουμε.
ΟΛΓΑ,:yes:
ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση.
aspateo,_antio:
απολυτα κατανοητο αυτο που λες,αλλα αν για λογους ανωτερας βιας(ελλειψη χρηματων,η ξαφνικης αναχωρησης για πανω),καλο ειναι απο το τιποτα και το Α1+Α2.

georgeman
17.02.2012, 00:49
καλως ορισατε κι απο μενα στους καινουργιους του φορουμ

κατι βρεθηκε απο θεμα δουλειας και θα μετακομισω στην στοκχολμη
εχω αρκετα σαιτ για αναζητηση δωματιου,μα αν καποιος φιλος απο το φορουμ εχει καποια προταση για δωματιο,καλοδεχουμενη φυσικα.

Δεν ξέρω προς το παρόν κάποιο αλλά θα το ψάξω και αν ακούσω κάτι θα σου πω.

:kouragio:

georgeman
17.02.2012, 00:59
Παιδιά, όσον αφορά τα έγγραφά που θα πρέπει να δώσετε στο Skateverket για να πάρετε τα νούμερα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να είναι και στα Ελληνικά. Εμένα μου τα πήραν ευχάριστα και με ενημέρωσαν ότι έχουν "εσωτερικούς" μεταφραστές. Το μόνο που δεν ήξεραν είναι το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Swethess
17.02.2012, 01:37
Παιδιά, όσον αφορά τα έγγραφά που θα πρέπει να δώσετε στο Skateverket για να πάρετε τα νούμερα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να είναι και στα Ελληνικά. Εμένα μου τα πήραν ευχάριστα και με ενημέρωσαν ότι έχουν "εσωτερικούς" μεταφραστές. Το μόνο που δεν ήξεραν είναι το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Πολύ καλή πληροφορία! Ευχαριστούμε! Αυτό χρεώνεται?
Μια γνωστή πάντως μου είπε οτι γίνονται κ πάνω οι μεταφράσεις με περίπου 200 κορώνες τη σελίδα.

alex89
17.02.2012, 05:20
Γεια σας και παλι...
Θελω να ρωτησω αμα υπαρχει καμια Ελληνικη στωα που φιλοξενει ατομα που αναζητουν δουλεια?Εχω στειλει τοσα μειλ σε διαφορες αγγελιες με δουλεια και κανεις δν εχει απαντησει...Μηπως υπαρχει κανεις που ειναι διατεθειμενος να με φιλοξενησει γ 1-2 βδομαδες?μεχρι να βρω δουλεια?

Φιλικα Αλεξης.

kelaino
17.02.2012, 09:06
Γεια σας και παλι...
Θελω να ρωτησω αμα υπαρχει καμια Ελληνικη στωα που φιλοξενει ατομα που αναζητουν δουλεια?Εχω στειλει τοσα μειλ σε διαφορες αγγελιες με δουλεια και κανεις δν εχει απαντησει...Μηπως υπαρχει κανεις που ειναι διατεθειμενος να με φιλοξενησει γ 1-2 βδομαδες?μεχρι να βρω δουλεια?

Φιλικα Αλεξης.

Τί στοά καλέ, μασώνοι είμαστε; Με την εκκλησία επικοινώνησες;

Διεύθυνση γραφείων Ιεράς Μητρόπολης και Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Γεωργίου: Birger Jarlsgatan 92
114 20 Stockholm
Tηλ: 08-612 34 81

Νεομετανάστρια
17.02.2012, 10:21
Νεομετανάστρια
ΕΛΕΝΗ,........τι να πω;:bravo_:
με σκλαβωσες!κατατοπιστικοτα η!ευχαριστω για τις πληροφοριες,θα δω ποτε θα ξεκινησω με τα πτυχια πρωτα και μετα βλεπουμε.
ΟΛΓΑ,:yes:
ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση.
aspateo,_antio:
απολυτα κατανοητο αυτο που λες,αλλα αν για λογους ανωτερας βιας(ελλειψη χρηματων,η ξαφνικης αναχωρησης για πανω),καλο ειναι απο το τιποτα και το Α1+Α2.

Καλη σου μερα ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ

Το βρηκα μια καλη ευκαιρια να ξεκαθαρισουμε ολοι λιγο τα πραγματα με την συλλογη εγγραφων για να μην βρεθουμε προ εκπληξεων....
αν και απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι στην Σουηδια τουλαχιστον τοσο αυστηροι οσο σε αλλες χωρες.
Και νομιζω ,μπορει βεβαια να κανω και λαθος, οσον αφορα στα πτυχια γλωσσας Σουηδικων περισσοτερη σημασια εχει να μιλας αρκετα καλα για να συννενοηθεις παρα να χεις τα πτυχια Α1 και Α2 στα χερια σου.. ουτως η αλλως οταν θα παρεις τα νουμερα και θα πας να κανεις το SFI (τα δωρεαν μαθηματα σουηδικων για μεταναστες , για τους νεους στην παρεα μας..) θα δωσεις εξετασεις για να σε καταταξουν στο επιπεδο που ηδη εχεις ... οποτε...

Κανε ο,τι νομιζεις καλυτερο για την δικη σου περιπτωση!
Για τον καθενα μας νομιζω οτι ειναι διαφορετικα..

Ελενη

Νεομετανάστρια
17.02.2012, 10:30
Λοιπον τα ξανα γραφω γιατι δυστυχως τη πατησα τα εγραφα μια ωρα και δεν καταφερα να στειλω το μηνυμα.
Λιγα πραγματα για μενα.
Ειμαι απο αθηνα και σκεφτομαι σοβαρα να φυγω απο ελλαδα οπως λεω και πιο πανω και ο λογος ειναι οτι δεν κουνιεται τιποτα απο δουλεια και ειναι ολα παγωμενα και θα κρατησει αυτη η κατασταση για πολυ καιρο ακομα ξανα λεμε δυστυχως.
Ειμαι 35 χρονων και εχω μαγαζι με μηχανηματα και φορτηγο εδω και δεκα χρονια και φτιαχνω κουζινες και οτι εχει να κανει με τα ξυλα ,ντουλαπες ,πορτες κ,τ,λ.......................................... .......................................

Καλως ορισες rikospi

Αυτο που νομιζω οτι σιγουρα χρειαζεσαι ειναι να κατεβασεις τον μεταφραστη του google toolbar και απο αγγλικα ή σουηδικα να μεταφραζει παντα τις σελιδες σου στα ελληνικα για να βγαζεις ακρη.
Η αληθεια ειναι οτι η μεταφραση "χανει" στα ελληνικα και καποια δεν ειναι και πολυ κατανοητα. Η μεταφραση των σουηδικων ας πουμε στα αγγλικα ειναι πολυ καλυτερη. Θα χρειαστεις σιγουρα να βελτιωσεις τα αγγλικα σου για να βγαλεις ακρη για αρχη στην σουηδια γιατι τα μιλανε ολοι και στην συνεχεια να μαθεις και τα σουηδικα.

Καλη ευκολια στην προσπαθεια σου

Ελενη

antogeor
17.02.2012, 16:10
Λιγα πραγματα για μενα.
Ειμαι 35 χρονων και εχω μαγαζι με μηχανηματα και φορτηγο εδω και δεκα χρονια και φτιαχνω κουζινες και οτι εχει να κανει με τα ξυλα ,ντουλαπες ,πορτες κ,τ,λ.
Τα αγγλικα μου ειναι μετρια και τα σουηδικα δεν τα μιλαω καθολου το σαιτ σας το εχω διαβαση παρα πολυ καλα θελω να πιστευω, εχω ομως το εξης προβλημα και εδω ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ επειδη τα σαιτ που κατεβαζετε λογω αγγλικων δεν με βοηθανε θελω να σας ρωτησω τα εξης.......................................... .................................................. ...

κατ αρχη καλως ηρθες στην παρεα μας....

Για ολες τις ερωτησεις σου,σου στελνω ενα Link (http://www.lo.se/home/lo/home.nsf/unidView/C1A3CF1838D935F0C1256E4B0034C13E) ,με τα Σουηδικα σωματεια ,και εκει θα βρεις πιστευω απαντησεις,για μισθο ανωτατο και κατωτατο,και πολλα αλλα.

Ειναι στα σουηδικα ,αλλα βαλε τη μεταφραση Google....

Ψαξτο λιγο,και εδω ειμαστε για οτι αλλο...:victory:

skonto
17.02.2012, 17:04
Λιγα πραγματα για μενα.
Τα αγγλικα μου ειναι μετρια και τα σουηδικα δεν τα μιλαω καθολου το σαιτ σας το εχω διαβαση παρα πολυ καλα θελω να πιστευω, εχω ομως το εξης προβλημα και εδω ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ επειδη τα σαιτ που κατεβαζετε λογω αγγλικων δεν με βοηθανε θελω να σας ρωτησω τα εξης.
Και παρακαλω πολυ οι απαντησεις σας να ειναι συγκεκρημενες στα ερωτηματα μου............................................ ....

Στα γρήγορα PayScale Sweden - Sweden Country Wages, Hourly Wage Rate (http://www.payscale.com/research/SE/Country=Sweden/Hourly_Rate) ( carpenter = ξυλουργός / επιπλοποιός) = 21,78 $ την ώρα πρό φόρων ..

δηλαδή περίπου 146 κορώνες η ώρα ... περίπου 28.000 κορώνες το μήνα - την εφορία κανα 30% ( χοντρικά ) 19.000 το μήνα ... περίπου 2.100 ευρώ . Καλά ?

Σπύρος

Υ.Γ. Θέλει όμως ψάξιμο, υπομονή κι επιμονή. Δεν μοιράζουν δουλειές τόσο εύκολα. Αν το θέλεις πολύ πρέπει να το κυνηγήσεις. Και σίγουρα θα σου χρειαστούν πέρα απο τα Αγγλικά και τα Σουηδικά. Διάβασε το πατριωτάκι και θα καταλάβεις τι εννοώ.

rikospi
17.02.2012, 23:36
Παιδια θελω να σας ευχαριστησω για αλλη μια φορα και θα κανω αυτα που μου προτεινετε για το καλυτερο τροπο διαφυγης απο αυτη τη χωρα δυστυχως που λεγετε ελλαδα .
Σπυρο θελω να σε ρωτησω κατι τελευταιο και τα αλλα παιδια βεβαια επειδη δεν εχω κανενα στην σουηδια τι προτεινετε για εκει.????????????¨)
Σε πιο σημειο να διαβασω σπυρο στο πατριωτακι σε αυτο που λες??????

χαρης

ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
17.02.2012, 23:55
ΝΕΟΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ
ΕΛΕΝΗ,
σωστο και αυτο που λες,θα γλιτωσω ισως τα χρηματα για τις εξετασεις.
βλεποντας και κανοντας

rikospi
17.02.2012, 23:59
Ελενη θελω τη βοηθεια σου και απο σ ΄ενα αν θες ???
Οσω για τη μεταφραση εκανα ετσι οπως μου ειπες και τωρα διαβαζω
τα σαιτ μια χαρα σε ευχαριστω.

χαρης

skonto
18.02.2012, 01:49
Παιδια θελω να σας ευχαριστησω για αλλη μια φορα και θα κανω αυτα που μου προτεινετε για το καλυτερο τροπο διαφυγης απο αυτη τη χωρα δυστυχως που λεγετε ελλαδα .
Σπυρο θελω να σε ρωτησω κατι τελευταιο και τα αλλα παιδια βεβαια επειδη δεν εχω κανενα στην σουηδια τι προτεινετε για εκει.????????????¨)
Σε πιο σημειο να διαβασω σπυρο στο πατριωτακι σε αυτο που λες??????

χαρης

Χάρη... η προσπάθεια επιβίωσης αναφέρεται διάσπαρτα σε όλο το forum. Απλά δε σου λέω να κοιτάξεις κάπου συγκεκριμένα. Η Σουηδία δεν είναι ο παράδεισος. Θέλει και εδώ πολύ τρέξιμο για την επιβίωση, όμως το τρέξιμο εδώ θα σου φέρει αποτελέσματα. Στην Ελλάδα όσο και να τρέξεις δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Δέν ξεκινάς απο την Ελλάδα για να πάς σε ένα οποιοδήποτε άλλο κράτος έτσι απλά. Πρώτα απ΄όλα ξεκινάς έχοντας κάποιο στόχο. Μπορεί να είναι οικονομικός, μπορεί κοινωνικός, μπορεί να είναι ότι θέλει. Βλέπεις που μπορείς να έχεις τις καλύτερες προυποθέσεις για να πετύχεις αυτό το στόχο. Μελετάς όλες τις προοπτικές. Βλέπεις τα υπέρ και τα κατά. Συγκρίνεις και αν μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του κάθε κράτους αποφασίζεις και ξεκινάς.

Όλα αυτά όμως είναι αποτελέσματα αποφάσεων που μπορεί να διαρκέσουν πολύ καιρό, κόπο, ίσως και χρήμα.

Έχεις υπόψη σου ότι για να πετύχεις πράγματι ολοκληρωτικά τον στόχο σου εδώ στη Σουηδία, θα πρέπει να μάθεις να μιλάς Σουηδικά, πέρα απο τα Αγγλικά που ήδη θα σου χρειαστούν στις πρώτες συναλλαγές και που όπως λές τα μιλάς λίγο ??. Είσαι έτοιμος για αυτό να πάς σχολείο ??

Σπύρος

rikospi
18.02.2012, 02:24
Σπυρο σε ευχαριστω για αλλη μια φορα για τις απαντησεις σου,και συμφωνω μαζι σου 100 τα εκατο.
Θελω να πιστευω οτι εδω δεν παιζουμε μιλαμε για αποφαση ζωης και οχι για
πλακα το οτι με βοηθας εσυ και τα αλλα παιδια ειμαι πολυ ευνωμων.
Ενωοειτε οτι οταν θα ερθω σουηδια καποια στιγμη θα πηγαινα να μαθω σουηδικα σε σχολειο
και βεβαια μιλαω οπως εχω πει λιγα αγγλικα.
Το σαιτ που μου εστηλες εχει ενα σχεδιαγραμμα για τους μισθους απο πολη σε πολη ειναι
σωστο και ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.???????
Kαι να ευχαριστησω και το antogeor για το σαιτ που μου εστειλε...

Xαρης

ΛΙΝΑ
18.02.2012, 11:11
καλημερα σε ολουσ...ειμαι νεα στο φορουμ..με τον αντρα μου σκεφτομαστε να φυγουμε απο ελλαδα λογω οικονομικου ...εχουμε ενα μωρο 6 μηνων,εγω ειμαι με το επιδομα μητροτητασ του οαεδ μεχρι το μαιο ,εργαζομαι ωσ τηλεφωνητρια ,εχω εργαστει γενικοτερα ωσ τηλεφωνητρια,supervisor,σε σουπερ μαρκετ κ.λ.π ο συζυγοσ μου ειναι απο νιγηρια...εχει εργαστει σε σουπερ μαρκετ,ωσ αποθηκαριοσ,σε εργοστασιο .....σκεφτομαστε για καναδα η σουηδια...θελουμε να προσφερουμε οτι καλυτερο μπορουμε στο γιο μασ....θα θελα πληροφοριεσ για την σουηδια ποσο ευκολο ειναι να κανουμε χαρτια και να βρουμε δουλειεσ...δεν εχουμε κανεναν εκει και θα θελα να το ψαξω οσο καλυτερα μπορω και για τισ δυο χωρεσ πριν αποφασισουμε...για τη γλωσσα μιλαμε και οι 2 αγγλικα τελεια οποτε απ οτι διαβασα δε θα χουμε προβλημα και θα μαθουμε και σουηδικα...ευχαριστω εκ των προτερων...

Νεομετανάστρια
18.02.2012, 12:51
Ελενη θελω τη βοηθεια σου και απο σ ΄ενα αν θες ???
Οσω για τη μεταφραση εκανα ετσι οπως μου ειπες και τωρα διαβαζω
τα σαιτ μια χαρα σε ευχαριστω.

χαρης

Χαρη εαν με το Ελενη αναφερεσαι σε εμενα
δεν γνωριζω πως αλλιως μπορω να βοηθησω..._antio:

Θεωρω οτι θα χρειαστει να διαβασεις ολοκληρο το Δημοσκοπηση: "Μεταναστευση στην Σουηδια" ( οχι το 2 το οποιο πιθανοτατα να εχετε διαβασει ολοκληρο...) αλλα αυτο που δημιουργησε εδω και καιρο ο antogeor και ειναι 123 περιπου σελιδες με διαφορες πληροφοριες και λινκ, εχει και αρκετες σελιδες δυστυχως που δεν θα σου χρησιμευσουν και πολυ.. βρισκεται τελευταιο στην λιστα και ως θεμα ειναι "κλειδωμενο" κοινως οτι γραψαμε εκει μεσα γραψαμε... ειναι η αρχη αυτης της προσπαθειας και καλο ειναι να διαβαστει.

Επισης στο "Μεταναστευση στην Σουηδια" (links) που δημιουργησε ο georgeman εχει αρκετα συγκεντρωμενα links.... και αλλο ενα που περιεχει λινκς ειναι το "Xρησιμα links ή οχι " αρκετα μεταγενεστερο απο την aspateo...

το ιδιο νομιζω οτι θα επρεπε να κανουν και οσοι ειναι νεοι εδω μεσα γιατι θα λυσουν αρκετες αποριες και θα βρουνε χρησιμες πληροφοριες.. οποτε λυνοντας βασικα ερωτηματα αρχιζουν να θετουν νεα που προκυπτουν..

γενικα θελει ψαξιμο και οχι μονο απο εδω μεσα , μονοπλευρα δεν γινεται τιποτα, βοηθεια θα ζητησεις απο οπου μπορεις και φανταστεις!!

και μια φιλικη συμβουλη : κρατηστε με καποιο τροπο αρχειο τις πληροφοριες που θα σας ενδιαφερουν απο εδω μεσα γιατι ειναι χαμενος κοπος να ψαχνεις και να ανατρεχεις πισω καθε φορα που θελεις κατι...:yes:

Ελενη

skonto
18.02.2012, 12:55
Καλημέρα Λίνα και καλές αποφάσεις.

Ας πάρουμε τα πράγματα λίγο ανάποδα. Η απόφαση ζωής θα πρέπει να είναι πρώτα για το μέλλον του παιδιού και κατόπιν του δικού σας. Εσείς σαν μεγάλοι θα μπορέσετε να σφίξετε το ζωνάρι κάτω απο οποιαδήποτε μορφής τρόπου ζωής. Στο παιδί όμως πρέπει να αφιερώσετε τα πάντα.

Μετα λποιπόν απο αυτό το μικρό πρόλογο να σας πώ τα εξής :
1ον) Η Σουηδία είναι κοντά ο Καναδάς όχι. Αυτό λέει πως το κόστος μεταφοράς ατόμων και πραγμάτων είναι κατα πολύ μικρότερο, και ο χρόνος μετάβασης επίσης. Άλλο περίπου 170 ευρώ το άτομο να πάς και άλλο τα 800. Άλλο τα περίπου 170 ευρώ το κυβικό η μεταφορική άλλο τα 650.

2ον) Η Σουηδία ανήκει στην ΕΕ ο Καναδάς όχι. Στη Σουηδία έρχεσαι με την ταυτότητά σου. Το διαβατήριο το χρησιμοποιείς μόνο αν αποφασίσεις πως πρέπει να μείνεις μόνιμα. Αυτό το λέω γιατί πολλοί φίλοι έρχονται σε ένα κράτος, μένουν λίγο,βλέπουν και μετά αποφασίζουν αν τους κάνει αυτός ο τόπος για να μείνουν για πάντα. Στη Σουηδία δεν χρειάζεσαι άδεια για να εργαστείς. Είναι αυτονόητο για πολίτες της ΕΕ.

3ον) Για να μείνεις Καναδά πρέπει να πάρεις άδεια απο την Πρεσβεία της Ρώμης με χρονοκαθυστέρηση 2 χρόνια. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να καταθέσεις άδεια παραμονής στη πρεσβεία της Ρώμης ( γιατί η Ελλάδα έχει προξενείο ), να περιμένεις 2 χρόνια ,και αν σου πούν το ΟΚ τότε να μπορεσεις να πάς. Διαφορετικά πρέπει να πάς σαν τουρίστας επιδεικνύοντας στο αεροδρόμιο και το εισιτήριο επιστροφής, μαζί με το αποδεικτικό του που θα μείνεις ( ξενοδοχείο ή φιλοξένια ). Παράλληλα θα πρέπει να ξέρεις πως στον Καναδά δέν μπορείς να δουλέψεις σε θέση που θα μπορουσε να την κάνει και Καναδός για διάστημα 6 ετών. Δηλαδή θα πρέπει να κάνεις μια δουλειά μοναδική που να μην μπορεί να καλυφθεί απο καναδό, και κάθε 6 μήνες θα είσαι με το άγχος πως αν βρεθεί έστω και ένας, εσύ θα πρέπει να ξαναγυρίσεις στη πατρίδα σου. Και για όλα αυτά προυποθέτει πως δεν πάς ψάχνοντας για δουλειά αλλά σε έχουν προσκαλέσει ( ιδιώτης ή εταιρία ). Και πάνω σε όλα αυτά υπάρχει και η ανεπίσημη , μη διαδεδομένη , προσπάθεια να κρατήσουν εκτός Καναδά μετανάστες πάνω απο την ηλικία των 50. Δηλαδή μην κάνεις το κόπο να καταθέσεις χαρτιά αν είσαι απο 48 και πάνω ( 48 + 2 = 50 χρονών ).

4ον) Το κόστος ζωής ( ισορροπία μεταξύ μισθών και εξόδων επιβίωσης ) είναι σαφώς καλύτερο στη Σουηδία. Μπορεί οι φόροι στη Σουηδία να είναι μεγαλύτεροι, όμως το κράτος σου επιστρέφει με το τρόπο του πίσω αυτά που σου πήρε με τη μορφή παροχών. Ψάξε αν μπορείς π.χ. να μάθεις πόσο κοστίζει η έννοια νοσοκομείο στη Σουηδία και στο Καναδά.

5ον) Η ανεργία είναι χαμηλότερη στη Σουηδία. Η επίσημη ανεργία είναι γύρω στο 7,5% αλλά η πραγματική είναι γύρω στο 4% επειδή υπολογίζουν και τα παιδιά που δεν πιάνουν ( ενώ θα μπορούσαν ) εργασία αμέσως μετά το σχολείο. Σε ανειδίκευτες χαμηλές θέσεις, υπάρχει μικρή ζήτηση αλλά υπάρχει. Όμως σε υψηλές εξειδικευμένες υπάρχει έντονη ζήτηση. Βασική προυπόθεση είναι η Σουηδική γλώσσα, ειδικά σε εργασίες που συναλλάσεσαι με κόσμο. Εδώ βέβαια μιλάνε παντού αγγλικά ακόμα και στο περίπτερο, όμως τα Σουηδικά είναι απαραίτητα. Αν βρείς έστω και προσωρινά δουλειά, το κράτος σου παρέχει την εκμάθηση της γλώσσας δωρεάν. Το θέμα εργασία απαιτεί έντονη προσπάθεια, κόπο και επιμονή για να πετύχεις το στόχο σου, όμως σχεδόν όλοι το καταφέρνουν. Άλλοι γρήγορα άλλοι αργά, όλοι όμως βρίσκουν το δρόμο τους. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αρκεί να το θέλεις πολύ και να το κυνηγάς. Η έννοια ελπίδα εδώ είναι υπαρκτή. Ο σεβασμός είναι άπλετος. Φαντάσου την έννοια εργασία σαν θάλασσα. Δέν έχει τρικυμία. Η θάλασσα είναι ήρεμη. Όμως αν δεν κουνήσεις τα χέρια σου θα πάς στο πάτο. Νησιά υπάρχουν γύρω σου πολλά για να τα φτάσεις και να σωθείς, πρέπει όμως να κολυμπίσεις. Με πιάνεις ??

Για το θέμα παιδιού όπως βλέπεις δεν έκανα καμία αναφορά. Εδώ υπάρχει διαφοροποίηση και μάλιστα τόσο έντονη που νομίζεις ότι ζείς σε όνειρο.

Η Σουηδία είναι η πρώτη χώρα παγκοσμοίως σε κοινωνικό , παιδαγωγικό και εργασιακού προσανατολισμού και βοήθειας προς τα παιδιά , που δεν θα ήταν υπερβολή να πώ , πως η αμέσως καλύτερη χώρα είναι μια δεκαετία πίσω.

Το θέμα παιδί και Σουηδία θα μπορούσε να πιάσει ένα forum μόνο του. Και με μόνο γνώμονα αυτόν τον παράγοντα, αξίζει ( συγνώμη ) να ξεσκιστεί κάποιος να προσπαθήσει να επιτύχει με νύχια και με δόντια, πολεμώντας και προσπαθώντας προς αυτό το στόχο. Να κρατηθεί και να στεριώσει σε αυτό το τόπο. Το εκπαιδευτικό σύστημα, η κρατική βοήθεια, η μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση, η κοινωνική βοήθεια, το κρατικό σύστημα φροντίδας ακόμα και στα παιδιά με ειδικές ανάγκες, τα βιβλία τα βοηθήματα, οι ξένες γλώσσες, η δημιουργικές παράλληλες απασχολήσεις, η διατροφή, η τεχνολογία, οι ψυχολόγοι, οι γιατροί, ο αθλητισμός..... τι να πρωτο πώ. Το θέμα παιδί είναι ατέλειωτο. Και μόνο για το παιδί εδώ αξίζει να δώσετε και τη ψυχή σας.

Τις παραπάνω πληροφορίες για το καναδά τις ξέρω απο πρώτο χέρι γιατί και εγώ για καναδά ήμουν υποψήφιος πριν τελικά καταλήξω εδώ.

Πιστέψτε με συνεχίζω τον αγώνα μου κάθε μέρα. Και κάθε μέρα που περνά σκέφτομαι γιατί να μην είχα κάνει αυτό το βήμα νωρίτερα.

Ότι απορίες έχετε εγώ και τα φιλαράκια απο εδώ θα χαρούμε να σας τις απαντήσουμε και να σας βοηθήσουμε σε αυτές τις δύσκολες αποφάσεις.:bravo_:

Σπύρος

ευανθια
18.02.2012, 13:39

Ας πάρουμε τα πράγματα λίγο ανάποδα. Η απόφαση ζωής θα πρέπει να είναι πρώτα για το μέλλον του παιδιού και κατόπιν του δικού σας. Εσείς σαν μεγάλοι θα μπορέσετε να σφίξετε το ζωνάρι κάτω απο οποιαδήποτε μορφής τρόπου ζωής. Στο παιδί όμως πρέπει να αφιερώσετε τα πάντα........................................ .................................................. .

Ετσι ακριβως Σπυρο :bravo_:
Κιεγω σκεφτομαι και με στενοχωρει που δεν ηρθα νωριτερα στην σουηδια !!! :yes:

jannis
18.02.2012, 13:41
Πολύ καλή πληροφορία! Ευχαριστούμε! Αυτό χρεώνεται?
Μια γνωστή πάντως μου είπε οτι γίνονται κ πάνω οι μεταφράσεις με περίπου 200 κορώνες τη σελίδα.
olga,,apo prosopiki empiria mporo na su po, oti mu zitisan apo to skateverket--otan tus anefera oti to kalokeri tha anevun ta pedia mu--tis liksiarxikes praksis genisis tus,,tis ixa mono sta ellinila,,mu ipan ok tha tis metafrasume emis,,pire peripu 12-14 meres gia na metafrastun,,den mu zitisan ute 1 korona.

ευανθια
18.02.2012, 13:50
olga,,apo prosopiki empiria mporo na su po, oti mu zitisan apo to skateverket--otan tus anefera oti to kalokeri tha anevun ta pedia mu--tis liksiarxikes praksis genisis tus,,tis ixa mono sta ellinila,,mu ipan ok tha tis metafrasume emis,,pire peripu 12-14 meres gia na metafrastun,,den mu zitisan ute 1 korona.

Κιεγω οταν ειχα καταθεσει τα χαρτια μου δεν τα ειχα ολα μεταφρασει και δεν υπηρχε προβλημα. Αλλα και μεταφρασμενα να ειναι παιρνουν και τα προτοτυπα στα ελληνικα και τα μεταφρασμενα και μαλλον τα ελεγχουν. Γιαυτο προσοχη , να εχετε οπωσδηποτε τα πρωτοτυπα στα ελληνικα και αν τα εχετε και μεταφρασμενα και αυτα. Και φυσικα για να τα μεταφρασουν οι σουηδοι δεν ζητανε λεφτα :yes:

ΛΙΝΑ
18.02.2012, 14:46

Ας πάρουμε τα πράγματα λίγο ανάποδα. Η απόφαση ζωής θα πρέπει να είναι πρώτα για το μέλλον του παιδιού και κατόπιν του δικού σας. Εσείς σαν μεγάλοι θα μπορέσετε να σφίξετε το ζωνάρι κάτω απο οποιαδήποτε μορφής τρόπου ζωής. Στο παιδί όμως πρέπει να αφιερώσετε τα πάντα.

Μετα λποιπόν απο αυτό το μικρό πρόλογο να σας πώ τα εξής :
1ον) Η Σουηδία είναι κοντά ο Καναδάς όχι. Αυτό λέει πως το κόστος μεταφοράς ατόμων και πραγμάτων είναι κατα πολύ μικρότερο, και ο χρόνος μετάβασης επίσης. Άλλο περίπου 170 ευρώ το άτομο να πάς και άλλο τα 800. Άλλο τα περίπου 170 ευρώ το κυβικό η μεταφορική άλλο τα 650.

2ον) Η Σουηδία ανήκει στην ΕΕ ο Καναδάς όχι. Στη Σουηδία έρχεσαι με την ταυτότητά σου. Το διαβατήριο το χρησιμοποιείς μόνο αν αποφασίσεις πως πρέπει να μείνεις μόνιμα. Αυτό το λέω γιατί πολλοί φίλοι έρχονται σε ένα κράτος, μένουν λίγο,βλέπουν και μετά αποφασίζουν αν τους κάνει αυτός ο τόπος για να μείνουν για πάντα. Στη Σουηδία δεν χρειάζεσαι άδεια για να εργαστείς. Είναι αυτονόητο για πολίτες της ΕΕ.

3ον) Για να μείνεις Καναδά πρέπει να πάρεις άδεια απο την Πρεσβεία της Ρώμης με χρονοκαθυστέρηση 2 χρόνια. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να καταθέσεις άδεια παραμονής στη πρεσβεία της Ρώμης ( γιατί η Ελλάδα έχει προξενείο ), να περιμένεις 2 χρόνια ,και αν σου πούν το ΟΚ τότε να μπορεσεις να πάς. Διαφορετικά πρέπει να πάς σαν τουρίστας επιδεικνύοντας στο αεροδρόμιο και το εισιτήριο επιστροφής, μαζί με το αποδεικτικό του που θα μείνεις ( ξενοδοχείο ή φιλοξένια ). Παράλληλα θα πρέπει να ξέρεις πως στον Καναδά δέν μπορείς να δουλέψεις σε θέση που θα μπορουσε να την κάνει και Καναδός για διάστημα 6 ετών. Δηλαδή θα πρέπει να κάνεις μια δουλειά μοναδική που να μην μπορεί να καλυφθεί απο καναδό, και κάθε 6 μήνες θα είσαι με το άγχος πως αν βρεθεί έστω και ένας, εσύ θα πρέπει να ξαναγυρίσεις στη πατρίδα σου. Και για όλα αυτά προυποθέτει πως δεν πάς ψάχνοντας για δουλειά αλλά σε έχουν προσκαλέσει ( ιδιώτης ή εταιρία ). Και πάνω σε όλα αυτά υπάρχει και η ανεπίσημη , μη διαδεδομένη , προσπάθεια να κρατήσουν εκτός Καναδά μετανάστες πάνω απο την ηλικία των 50. Δηλαδή μην κάνεις το κόπο να καταθέσεις χαρτιά αν είσαι απο 48 και πάνω ( 48 + 2 = 50 χρονών ).

4ον) Το κόστος ζωής ( ισορροπία μεταξύ μισθών και εξόδων επιβίωσης ) είναι σαφώς καλύτερο στη Σουηδία. Μπορεί οι φόροι στη Σουηδία να είναι μεγαλύτεροι, όμως το κράτος σου επιστρέφει με το τρόπο του πίσω αυτά που σου πήρε με τη μορφή παροχών. Ψάξε αν μπορείς π.χ. να μάθεις πόσο κοστίζει η έννοια νοσοκομείο στη Σουηδία και στο Καναδά.

5ον) Η ανεργία είναι χαμηλότερη στη Σουηδία. Η επίσημη ανεργία είναι γύρω στο 7,5% αλλά η πραγματική είναι γύρω στο 4% επειδή υπολογίζουν και τα παιδιά που δεν πιάνουν ( ενώ θα μπορούσαν ) εργασία αμέσως μετά το σχολείο. Σε ανειδίκευτες χαμηλές θέσεις, υπάρχει μικρή ζήτηση αλλά υπάρχει. Όμως σε υψηλές εξειδικευμένες υπάρχει έντονη ζήτηση. Βασική προυπόθεση είναι η Σουηδική γλώσσα, ειδικά σε εργασίες που συναλλάσεσαι με κόσμο. Εδώ βέβαια μιλάνε παντού αγγλικά ακόμα και στο περίπτερο, όμως τα Σουηδικά είναι απαραίτητα. Αν βρείς έστω και προσωρινά δουλειά, το κράτος σου παρέχει την εκμάθηση της γλώσσας δωρεάν. Το θέμα εργασία απαιτεί έντονη προσπάθεια, κόπο και επιμονή για να πετύχεις το στόχο σου, όμως σχεδόν όλοι το καταφέρνουν. Άλλοι γρήγορα άλλοι αργά, όλοι όμως βρίσκουν το δρόμο τους. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αρκεί να το θέλεις πολύ και να το κυνηγάς. Η έννοια ελπίδα εδώ είναι υπαρκτή. Ο σεβασμός είναι άπλετος. Φαντάσου την έννοια εργασία σαν θάλασσα. Δέν έχει τρικυμία. Η θάλασσα είναι ήρεμη. Όμως αν δεν κουνήσεις τα χέρια σου θα πάς στο πάτο. Νησιά υπάρχουν γύρω σου πολλά για να τα φτάσεις και να σωθείς, πρέπει όμως να κολυμπίσεις. Με πιάνεις ??

Για το θέμα παιδιού όπως βλέπεις δεν έκανα καμία αναφορά. Εδώ υπάρχει διαφοροποίηση και μάλιστα τόσο έντονη που νομίζεις ότι ζείς σε όνειρο.

Η Σουηδία είναι η πρώτη χώρα παγκοσμοίως σε κοινωνικό , παιδαγωγικό και εργασιακού προσανατολισμού και βοήθειας προς τα παιδιά , που δεν θα ήταν υπερβολή να πώ , πως η αμέσως καλύτερη χώρα είναι μια δεκαετία πίσω.

Το θέμα παιδί και Σουηδία θα μπορούσε να πιάσει ένα forum μόνο του. Και με μόνο γνώμονα αυτόν τον παράγοντα, αξίζει ( συγνώμη ) να ξεσκιστεί κάποιος να προσπαθήσει να επιτύχει με νύχια και με δόντια, πολεμώντας και προσπαθώντας προς αυτό το στόχο. Να κρατηθεί και να στεριώσει σε αυτό το τόπο. Το εκπαιδευτικό σύστημα, η κρατική βοήθεια, η μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση, η κοινωνική βοήθεια, το κρατικό σύστημα φροντίδας ακόμα και στα παιδιά με ειδικές ανάγκες, τα βιβλία τα βοηθήματα, οι ξένες γλώσσες, η δημιουργικές παράλληλες απασχολήσεις, η διατροφή, η τεχνολογία, οι ψυχολόγοι, οι γιατροί, ο αθλητισμός..... τι να πρωτο πώ. Το θέμα παιδί είναι ατέλειωτο. Και μόνο για το παιδί εδώ αξίζει να δώσετε και τη ψυχή σας.

Τις παραπάνω πληροφορίες για το καναδά τις ξέρω απο πρώτο χέρι γιατί και εγώ για καναδά ήμουν υποψήφιος πριν τελικά καταλήξω εδώ.

Πιστέψτε με συνεχίζω τον αγώνα μου κάθε μέρα. Και κάθε μέρα που περνά σκέφτομαι γιατί να μην είχα κάνει αυτό το βήμα νωρίτερα.

Ότι απορίες έχετε εγώ και τα φιλαράκια απο εδώ θα χαρούμε να σας τις απαντήσουμε και να σας βοηθήσουμε σε αυτές τις δύσκολες αποφάσεις.:bravo_:

Σπύρος
καλησπερα Σπυρο!!σαφεστατα και το πρωτο που σκεφτομαστε ειναι το μελλον του παιδιου!!ειμαστε αποφασισμενοι να εργαστουμε οπουδηποτε βρουμε και να δωσουμε σ αυτο το παιδι τα καλυτερα....σκεφτομουν για καναδα λογω του οτι εχω μια φιλη μου εκει καναδεζα η οποια θελει να μασ βοηθησει και να μασ φιλοξενησει..διβαζοντασ ομωσ και αυτα που γραφεισ και σε αλλο θεμα για τον καναδα διαπιστωνω οτι ειναι αρκετα δυσκολο...για την σουηδια μου χει μιλησει ο αντρασ μου ....πωσ μπορουμε να ξεκινησουμε?εννοω πρεπει να βρουμε δουλεια απο δω πρωτα?και με τα χαρτια?εγω εχω παρει μια ιδεα απ οτι διαβασα εδω αλλα δε ξερω για τον αντρα μου επειδη ειναι απο χωρα που δεν ανηκει στην ευρωπαικη ενωση(ΝΙΓΗΡΙΑ)και δε ξερω για τη βιζα κ.λ.π.τελοσ να σου πω πωσ εχω διαβασει καποια πραγματα για το παιδαγωγικο συστημα και οχι μονο και θελω το παιδι μου να μεγαλωσει καπου σωστα...οσο για δουλεια...ευτυχωσ εχουμε μαθει στα δυσκολα οποτε το τρεξιμο ειναι δεδομενο....

skonto
18.02.2012, 16:38
Λίνα η σειρά των πραγμάτων είναι λίγο διαφορετική απο ότι συνήθως.

Εδώ το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το σπίτι. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο ( φίλο, γνωστό, συγγενή, γραφείο ) να βρείς αρχικά που θα μείνεις. Σαν πρώτη , πρόχειρη λύση, είναι αυτή των Hostel , αλλά δεν συστήνεται για οικογένεια. Τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα. Έτσι η μόνη λύση και πριν ξεκινήσεις το οτιδήποτε άλλο είναι να βρεθεί κάπου να μείνεις.

Έχω ακούσει πως οι οικογένειες με παιδί έχουν ένα είδος προτεραιότητας στην εύρεση κατοικίας , και συνήθως οι δήμοι βοηθάνε σε αυτό. Επειδή όμως δεν έχω προσωπική άποψη, ίσως κάποιος φίλος - φίλη απο εδώ μέσα σε βοηθήσει καλύτερα απο μένα.

Αν εξασφαλίσεις τη διαμονή το επόμενο βήμα είναι να ψάξεις για εργασία.
Αν βρείς εργασία θα αποκτήσεις τον προσωπικό αριθμό ( κάτι σαν το ΑΜΚΑ ή το ΑΦΜ αν προτιμάς ) το περιβόητο personnummer. Πάρα πολύς κόσμος προτιμά να ξεκινήσει μία πρόχειρη , προσωρινή εργασία, προκειμένου να παρατείνει την παραμονή του εδώ ώσπου να βρεί αυτό που πραγματικά ζητά.
Έχοντας αποκτήσει τον προσωπικό αριθμό κάνεις μία σειρά απο πράγματα.
Βγάζεις Σουηδική ταυτότητα, μπαίνεις στο σύστημα υγείας, ανοίγεις λογαριασμό σε τράπεζα, πάς αργότερα το παιδί στο σχολείο, νοικιάζεις και σπίτι αν θές απο το δήμο ( πρώτο χέρι ).

Με τον προσωπικό αριθμό ξεκινάς και δωρεάν μαθήματα γλώσσας ( SFI ).

Νομίζω πως αν σε ένα ζευγάρι ο ένας πάρει τον προσωπικό αριθμό αυτόματα τον δικαιούται και ο άλλος. Όμως την δική σας την περίπτωση
δεν την έχω ξανασυναντήσει και δεν ξέρω πως μπορεί να χειριστεί. Πιστεύω πως η πρεσβεία της Σουηδίας θα σας έδινε μια καλύτερη απάντηση. Ο σύζυγός σου δεν απέκτησε Ελληνικό διαβατήριο μετά το γάμο ?

Στην τελική πιστεύω πως μάλλον εσύ θα κινήσεις τα νήματα ( η ύπαρξη του παιδιού βοηθάει στις διαδικασίες ) και θα ακολουθήσει και ο σύζυγός σου. Απο χαρτιά και διαδικασίες ουσιαστικά χρειάζεσαι μόνο την ταυτότητά σου, διαβατήριο ( το νέο με το chip-άκι ), πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού. κάρτα ανάληψης χρημάτων απο ΑΤΜ, και αν είσαι εγγεγραμμένη άνεργη ένα πιστοποιητικό απο τον ΟΑΕΔ. Άν παίρνεις επίδομα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ θα χρειαστείς ένα έντυπο U2 για να συνεχίσεις να παίρνεις το επίδομα απο εδώ και μόνο για 3 μήνες, άν δεν έχει λήξει νωρίτερα. Άν θέλεις να οδηγάς εδώ θα χρειαστεί να έχεις δίπλωμα οδήγησης νέου τύπου ( αυτό που μοιάζει με πιστωτική κάρτα )

Για εργασική αναγνώριση θα χρειαστείς με σειρά προτεραιότητας ή βαρύτητας: Συστατική επιστολή απο εργοδότη με τηλέφωνο και όνομα επικοινωνίας του, ένα cover letter για το ποια είσαι και για τι δουλειά ενδιαφέρεσαι, ένα βιογραφικό με αυτά που ξέρεις και που έχεις ασχοληθεί και στο τέλος ότι πτυχίο, σεμινάριο, βεβαίωση, παρακολούθηση έχεις κάνει. Όλα αυτά στα αγγλικά. Κάπου εδώ υπάρχει μία σύγχυση αν θα πρέπει να είναι και στα σουηδικά. Προσωπικά εμένα δε μου ζήτησαν κάτι τέτοιο.

Άρχισε να ψάχνεσαι σε site με ενοικιάσεις σπιτιών. Βιογραφικά δε θα σου πρότεινα να αρχίσεις να στέλνεις, γιατί αν βλέπουν διεύθυνση και τηλέφωνο Ελλάδας συνήθως δεν απαντούν. Βέβαια δεν χάνεις τίποτα, απλά κινδυνεύεις να απογοητευτείς πριν ακόμα ξεκινήσεις.

Το πράγμα θέλει πολυυυυυυυυύ οργάνωση. Στο τέλος όμως θα δικαιωθείς.

Καλό κουράγιο

Σπύρος

ευανθια
18.02.2012, 16:56

Εδώ το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το σπίτι. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο ( φίλο, γνωστό, συγγενή, γραφείο ) να βρείς αρχικά που θα μείνεις. Σαν πρώτη , πρόχειρη λύση, είναι αυτή των Hostel , αλλά δεν συστήνεται για οικογένεια. Τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα. Έτσι η μόνη λύση και πριν ξεκινήσεις το οτιδήποτε άλλο είναι να βρεθεί κάπου να μείνεις.

Έχω ακούσει πως οι οικογένειες με παιδί έχουν ένα είδος προτεραιότητας στην εύρεση κατοικίας , και συνήθως οι δήμοι βοηθάνε σε αυτό. Επειδή όμως δεν έχω προσωπική άποψη, ίσως κάποιος φίλος - φίλη απο εδώ μέσα σε βοηθήσει καλύτερα απο μένα.

Σπύρος

Οχι δεν δινουν προτεραιοτητα σε οικογενειες με παιδια. Τηρουν πολυ αυστηρα την σειρα προτεραιοτητας ποτε εχεις γραφτει και εχεις μπει στην σειρα για σπιτι .

ευανθια
18.02.2012, 16:58
καλημερα σε ολουσ...ειμαι νεα στο φορουμ..με τον αντρα μου σκεφτομαστε να φυγουμε απο ελλαδα λογω οικονομικου ...εχουμε ενα μωρο 6 μηνων,εγω ειμαι με το επιδομα μητροτητασ του οαεδ μεχρι το μαιο ,εργαζομαι ωσ τηλεφωνητρια ,εχω εργαστει γενικοτερα ωσ τηλεφωνητρια,supervisor,σε σουπερ μαρκετ κ.λ.π ο συζυγοσ μου ειναι απο νιγηρια...εχει εργαστει σε σουπερ μαρκετ,ωσ αποθηκαριοσ,σε εργοστασιο .....σκεφτομαστε για καναδα η σουηδια...θελουμε να προσφερουμε οτι καλυτερο μπορουμε στο γιο μασ....θα θελα πληροφοριεσ για την σουηδια ποσο ευκολο ειναι να κανουμε χαρτια και να βρουμε δουλειεσ...δεν εχουμε κανεναν εκει και θα θελα να το ψαξω οσο καλυτερα μπορω και για τισ δυο χωρεσ πριν αποφασισουμε...για τη γλωσσα μιλαμε και οι 2 αγγλικα τελεια οποτε απ οτι διαβασα δε θα χουμε προβλημα και θα μαθουμε και σουηδικα...ευχαριστω εκ των προτερων...

Λινα καλως ορισες στην παρεα μας !!! Σου εχει γραψει πολλες πληροφοριες ο Σκοντο. Διαβασε και εδω το φορουμ καλα και οτι αποριες εχεις μας ρωτας. Ολοι εδω θα βοηθησουμε:bravo_::bravo_:

Swethess
18.02.2012, 17:12

Ωραία! Να μη μας αγχώνει λοιπόν αυτό το θέμα!

Καλώς να έρθουν τα παιδιά σου!

ΛΙΝΑ
18.02.2012, 18:22
Λινα καλως ορισες στην παρεα μας !!! Σου εχει γραψει πολλες πληροφοριες ο Σκοντο. Διαβασε και εδω το φορουμ καλα και οτι αποριες εχεις μας ρωτας. Ολοι εδω θα βοηθησουμε:bravo_::bravo_:ΑΧ ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!η αληθεια ειναι οτι αγχωθηκα λιγο αλλα θα το οργανωσω σωστα και αργα και ελπιζω ολα να πανε καλα!!!

ΛΙΝΑ
18.02.2012, 18:28

Εδώ το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το σπίτι. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο ( φίλο, γνωστό, συγγενή, γραφείο ) να βρείς αρχικά που θα μείνεις. Σαν πρώτη , πρόχειρη λύση, είναι αυτή των Hostel , αλλά δεν συστήνεται για οικογένεια. Τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα. Έτσι η μόνη λύση και πριν ξεκινήσεις το οτιδήποτε άλλο είναι να βρεθεί κάπου να μείνεις.................................... ..............

ωχ αγχωθηκα!!χαχαχαχα...μαλλον θα παω στην σουηδικη πρεσβεια να παρω τισ πρωτεσ πληροφοριεσ...αν βρω ομωσ σπιτι ,μεχρι να βρω και δουλεια απο δω θα πληρωνω το ενοικιο εκει??γιατι οκ γνωστο,φιλο δε εχω,ν απευθυνθω σε γραφειο αλλα αν βρεθει σπιτι νωρισ και δουλεια οχι ακομα τι κανω?στον οαεδ ειμαι για ενα εξαμηνο..το μαιο ξαναγυριζω στη δουλεια ...ο αντρασ μου εχει διαβατηριο νιγηριασ με sticker λογω γαμου...δεν του εβγαλαν ελληνικο...ειναι εγγεγραμενοσ στον οαεδ εδω αλλα δεν παιρνει τωρα επιδομα...αυτο σημαινει οτι μπορει να γραφτει στον οαεδ εκει μολισ παρει τον περιβοητο προσωπικο αριθμο??

rikospi
18.02.2012, 21:27
Σπυρο σε ευχαριστω για αλλη μια φορα για τις απαντησεις σου,και συμφωνω μαζι σου 100 τα εκατο.
Θελω να πιστευω οτι εδω δεν παιζουμε μιλαμε για αποφαση ζωης και οχι για
πλακα το οτι με βοηθας εσυ και τα αλλα παιδια ειμαι πολυ ευνωμων.
Ενωοειτε οτι οταν θα ερθω σουηδια καποια στιγμη θα πηγαινα να μαθω σουηδικα σε σχολειο
και βεβαια μιλαω οπως εχω πει λιγα αγγλικα.
Το σαιτ που μου εστηλες εχει ενα σχεδιαγραμμα για τους μισθους απο πολη σε πολη ειναι
σωστο και ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.???????
Kαι να ευχαριστησω και το antogeor για το σαιτ που μου εστειλε...

Xαρης

Aν θελεις σπυρο σε παρακαλω μου λες αυτο που σε ρωτησα παραπανω.
Στη στοκχολμη λεει οτι η ωρα ειναι 19,34ε και στο μαλμο η ωρα απο 60ε ειναι σωστο αυτο ?????

rikospi
18.02.2012, 22:00
Χαρη εαν με το Ελενη αναφερεσαι σε εμενα
δεν γνωριζω πως αλλιως μπορω να βοηθησω..._antio:

Θεωρω οτι θα χρειαστει να διαβασεις ολοκληρο το Δημοσκοπηση: "Μεταναστευση στην Σουηδια" ( οχι το 2 το οποιο πιθανοτατα να εχετε διαβασει ολοκληρο...) αλλα αυτο που δημιουργησε εδω και καιρο ο antogeor και ειναι 123 περιπου σελιδες με διαφορες πληροφοριες και λινκ, εχει και αρκετες σελιδες δυστυχως που δεν θα σου χρησιμευσουν και πολυ.. βρισκεται τελευταιο στην λιστα και ως θεμα ειναι "κλειδωμενο" κοινως οτι γραψαμε εκει μεσα γραψαμε.................................... ................................

Oτι μου ειπες να κραταω σημειωσεις ειναι πολυ καλο αυτο δεν το ειχα σκεφτει να σου πω την αληθεια μου , εγω ελεγα οταν θα ανεβω πανω και
θα εμπαινα ιντερνετ και θα σας ρωταγα κατι, και θα το εψαχνα
ευχαριστω ελενη

χαρης..

skonto
19.02.2012, 02:06
Aν θελεις σπυρο σε παρακαλω μου λες αυτο που σε ρωτησα παραπανω.
Στη στοκχολμη λεει οτι η ωρα ειναι 19,34ε και στο μαλμο η ωρα απο 60ε ειναι σωστο αυτο ?????

Καλησπέρα Χάρη. Δέν μπορώ να διασταυρώσω ποιά είναι η καλύτερη τιμή εργατοώρας. Το μόνο που ξέρω είναι πως εδώ τα μεροκάματα, όταν βρεις δουλειά, σου επιτρέπουν να ζείς με αξιοπρέπεια.

Σπύρος

vageliskolaitis
19.02.2012, 04:19
καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
Έχω αποκτήσει:
-Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
-Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
-Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
-Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.

Αγγλικά
-First certificate in english (university of Cambridge)
-General Certificate of Education Examination – Ordinary level (University of London)

Εργάζομαι εδώ και 9 χρόνια ως εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό κέντρο πληροφορικής.
Έχω προϋπηρεσία 3 εξαμήνων σε Δημόσιο ΙΕΚ ως εκπαιδευτικός σε αντικείμενα Πληροφορικής.

Ερωτήσεις:
1.Με τα παραπάνω προσόντα μπορώ να εργαστώ ως "IT TRAINER" σε ιδιωτικά σχολεία ή κολέγια;
2.Για web design ή web development έχω κάποια προοπτική;(με php/mysql,html,css,joomla,photoshop,flash,dreamweaver) ;
3.χρειάζομαι κάποια άδεια παραμονής;
4.Υπάρχει ζήτηση για πληροφορικάριους;
5.Πρέπει να μεταφράσω όλα τα πτυχία, την προυπηρεσία κτλ από δικηγόρο;

Επειδή σκέφτομαι αυστραλία , καναδά ή σουηδία, πιστεύετε ότι αξίζει καλύτερα στη σουηδία;
Δεν έχω πρόβλημα να εργαστώ τον πρώτο καιρό και σε άλλο αντικείμενο για να κάνω τριβή στην γλώσσα.
Θέλω μια καθοδήγηση από που να ξεκινήσω....
Τι χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου....
σκέφτομαι να ανέβω το Σεπτέμβριο, είναι καλή εποχή για εύρεση εργασίας;
όσοι είστε ήδη κάτοικοι Σουηδίας θα ήθελα τη βοήθεια σας
Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο...

rikospi
19.02.2012, 09:19
[QUOTE=vageliskolaitis;41007]καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
Έχω αποκτήσει:
-Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
-Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
-Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
-Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.

Αγγλικά
-First certificate in english (university of Cambridge)
-General Certificate of Education Examination – Ordinary level (University of London)

Εργάζομαι εδώ και 9 χρόνια ως εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό κέντρο πληροφορικής.
Έχω προϋπηρεσία 3 εξαμήνων σε Δημόσιο ΙΕΚ ως εκπαιδευτικός σε αντικείμενα Πληροφορικής.

Ερωτήσεις:
1.Με τα παραπάνω προσόντα μπορώ να εργαστώ ως "IT TRAINER" σε ιδιωτικά σχολεία ή κολέγια;
2.Για web design ή web development έχω κάποια προοπτική;(με php/mysql,html,css,joomla,photoshop,flash,dreamweaver) ;
3.χρειάζομαι κάποια άδεια παραμονής;
4.Υπάρχει ζήτηση για πληροφορικάριους;
5.Πρέπει να μεταφράσω όλα τα πτυχία, την προυπηρεσία κτλ από δικηγόρο;

Επειδή σκέφτομαι αυστραλία , καναδά ή σουηδία, πιστεύετε ότι αξίζει καλύτερα στη σουηδία;
Δεν έχω πρόβλημα να εργαστώ τον πρώτο καιρό και σε άλλο αντικείμενο για να κάνω τριβή στην γλώσσα.
Θέλω μια καθοδήγηση από που να ξεκινήσω....
Τι χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου....
σκέφτομαι να ανέβω το Σεπτέμβριο, είναι καλή εποχή για εύρεση εργασίας;
όσοι είστε ήδη κάτοικοι Σουηδίας θα ήθελα τη βοήθεια σας
Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο...[/QUOT

γεια σου φιλε αμα εισαι απο αθηνα και φευγεις και το εχεις παρει αποφαση για σουηδια και εισαι μονος σου ,και επειδη το εχω παρη αποφαση και εγω για σουηδια να φυγω και σε ενδιαφερη για συγκατοικηση πολυ ευχαρηστως να φυγουμε και παρεα .
οσο για τις ερωτησεις σου τα παιδια εδω ειναι πολυ καλα και διαβασμενα με
καλη εμπειρια και θα σε βοηθησουν πολυ.

χαρης:victory:

Νεομετανάστρια
19.02.2012, 09:39
Oτι μου ειπες να κραταω σημειωσεις ειναι πολυ καλο αυτο δεν το ειχα σκεφτει να σου πω την αληθεια μου , εγω ελεγα οταν θα ανεβω πανω και
θα εμπαινα ιντερνετ και θα σας ρωταγα κατι, και θα το εψαχνα
ευχαριστω ελενη

χαρης..

Καλη σου μερα Χαρη

Βρηκα ευκαιρια απο το μηνυμα σου για να πω τα παρακατω:

Αυτη την δεδομενη στιγμη ετυχε και βρεθηκαν στο δρομο σου καποιοι ανθρωποι που ειχαν νωριτερα απο εσενα αποριες οσον αφορα την μεταναστευση τους ,τις ελυσαν και μπορουν να σου πουνε καποια πραγματα απο αυτα που εχουν ηδη ψαξει , οσοι απο εμας δηλαδη ειμαστε ακομα Ελλαδα, και απο αυτα που εχουν αντιμετωπισει ηδη, οσοι περασαν στο δευτερο σταδιο της μετανασταστευσης τους στην νεα χωρα εγκαταστασης.

Ειμαστε αν θελεις απο τους τυχερους που καποιοι αγωνιστηκαν νωριτερα απο εμας για την επιβιωση τους και τωρα παιρνουμε " μασημενη τροφη" και διευκολυνομαστε. Αυτο βεβαια δεν γνωριζεις κατα ποσο θα διαρκεσει και κατα ποσο οι ανθρωποι που μας βοηθανε θα εχουν σε λιγο την πολυτελεια του ελευθερου χρονου μιας και οταν "μπουνε στο συστημα" παιρνοντας τα νουμερα θα εχουν να αντιμετωπισουν τοσο την νεα δουλεια τους οσο και τα μαθηματα γλωσσας.
Και υπαρχουν και εδω μεσα ανθρωποι που δεν μπαινουν πλεον επι καθημερινη βαση γιατι δεν προλαβαινουν λογω υποχρεωσεων!!!
Και ενα απο τα μοτο μου ειναι το "Κανενας δεν οφειλει σε κανεναν!!!!!" ... αν βρεθουνε Ανθρωποι στον δρομο μας ειδικα αυτη την εποχη που διανυουμε προσωπικα το θεωρω ενα μικρο θαυμα!!!

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι οσο περισσοτερες αποριες λυσει καποιος πριν φυγει απο Ελλαδα και οσο πιο προετοιμασμενος ειναι, τοσο λιγοτερο θα βρεθει προ εκπληξεων γιατι το βεβαιο ειναι οτι προ εκπληξεων θα βρεθει και οτι τα πραγματα σιγουρα δεν ειναι οπως τα υπολογιζε!!!

Τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα!!!!
και το λεω οχι μονο για τον Χαρη απο τον οποιο πιαστηκα και γραφω αυτη την στιγμη, μιλαω προς ολους μας που ξεκιναμε εναν τετοιο αγωνα επιβιωσης μακρυα απο την Ελλαδα!
Βλεπουμε τι γινεται αυτη την στιγμη στην χωρα μας γι αυτο αποφασισαμε και να φυγουμε.

Δεν μας περιμενουν ομως στην Σουηδια με ανοιχτες αγκαλιες επειδη εχουμε αρκετα πτυχια ή γνωριζουμε καποια τεχνη πολυ καλα!!

Πιθανοτατα να δουμε καποιους ανθρωπους με λιγοτερα ή και καθολου πτυχια, με λιγοτερη εξειδικευση σε μια τεχνη ή και καθολου εμπειρια σε αυτη να εργαζονται ηδη πανω στο εξειδικευμενο αντικειμενο που θελουνε ειτε λογω τυχης ειτε επειδη καποιος τους συστησε για την δουλεια αυτη και οι εργοδοτες ηταν απλα διατεθειμενοι να τους δοκιμασουν.

Πριν φυγουμε απο την χωρα μας θεωρω απαραιτητο να "ανεβασουμε πολυ" τον πηχη στις γνωσεις μας σε θεματα τεχνολογιας!!!!

Να μαθουμε να χειριζομαστε Το google earth την εκδοση 6 για να βλεπουμε σε ποια περιοχη βρισκουμε σπιτι ή απλα για να περιγιηθουμε στην πολη που θελουμε να παμε.

Να εχουμε 2 λογαριασμους για mail, εναν για τα προσωπικα μας μηνυματα και εναν που θα στελνουμε σε δουλειες και σε σουηδικες υπηρεσιες. Να μαθουμε αν δεν γνωριζουμε ηδη, να στελνουμε και να λαμβανουμε mail με ευκολια τοσο για να στελνουμε βιογραφικα οσο και να ψαχνουμε για σπιτι αλλα και για να επικοινωνουμε με τις εκει υπηρεσιες.

Skype!!! Φευγουμε σε μια χωρα ξενη οποτε μια λυση για να εχεις με εικονα και οχι μονο με ηχο τους ανθρωπους που αφηνεις πισω ειναι να μαθεις να χειριζεσαι το εν λογω προγραμμα πολυ καλα και να μαθεις τις υπολοιπες δυνατοτητες του!!
Το ιδιο καλα πρεπει βεβαια να μαθουν και οι ανθρωποι που αφηνεις πισω να το χειριζονται...

Ιντερνετ!!!! Ας φανω απολυτη και ας πω οτι " τα παντα γινονται με internet στην Σουηδια" οποτε πρεπει να μαθουμε να σερφαρουμε και να ψαχνουμε αυτο που θελουμε με τον σωστο τροπο!!
Ο,τι πληροφορια χρειαζομαστε βρισκεται εκει απλα πρεπει να ξερουμε να την αναζητησουμε!!

E-Banking και διαχειριση ενος λογαριασμου μεσω ινερνετ!!! Απαραιτητο θεωρω να εχουμε και μια καρτα prepaid σε καποια τραπεζα για να κλεινουμε π.χ. αεροπορικα εισητηρια...., και σιγουρα εναν λογαριασμο στην ιδια τραπεζα για να μπορουμε να την φορτιζουμε την καρτα αμεσα αν δεν ειμαστε και Ελλαδα.

Laptop ή γενικοτερα κατι φορητο στο οποιο θα εχουμε οργανωσει τα "Αγαπημενα " μας, Favorites, Σελιδοδεικτες ή οπως αλλιως θελετε με ολες τις διευθυνσεις που χρειαζομαστε για ευρεση δουλειας, σπιτιου, σουηδικων υπηρεσιων, εκμαθηση γλωσσας.
Ταυτοχρονα θα πρεπει να το οργανωσουμε και απο οτι προγραμματα και antivirus θεωρουμε οτι χρειαζομαστε, ας απευθυνθουμε σε καποιον ειδικο για την δουλεια αυτη..
Με την προυπόθεση βεβαια οτι εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασουμε κατι τετοιο στην παρουσα φαση ειτε το εχουμε ηδη στην κατοχη μας..

Ολα αυτα που λεω σε καποιους απο εδω μεσα σιγουρα φαινονται απλα και τους εχω κουρασει ηδη!!! Αλλα ειμαι σιγουρη οτι υπαρχουν και αλλοι που καποια απο αυτα τα ακουν ως μια πολυ κουραστικη διαδικασια και ισως και για πρωτη φορα.

Ευχομαι ολοι να καταφερουμε κατι καλυτερο απο αυτο που επιθυμουμε και φανταζομαστε αλλα να μην ξεχναμε οτι αν δεν αγωνιστεις με τα δικα σου ποδια οσο και να χεις την τυχη με το μερος σου δεν αρκει!!!

Λυπαμαι αν ακουστηκα σε καποια "αυτια" λιγο σκληρη αλλα εχουμε αγωνα επιβιωσης μπροστα μας...
με διαθεση να βοηθησω εαν μπορω

Ελενη

rikospi
19.02.2012, 10:05
Καλη σου μερα Χαρη

Βρηκα ευκαιρια απο το μηνυμα σου για να πω τα παρακατω:

Αυτη την δεδομενη στιγμη ετυχε και βρεθηκαν στο δρομο σου καποιοι ανθρωποι που ειχαν νωριτερα απο εσενα αποριες οσον αφορα την μεταναστευση τους ,τις ελυσαν και μπορουν να σου πουνε καποια πραγματα απο αυτα που εχουν ηδη ψαξει , οσοι απο εμας δηλαδη ειμαστε ακομα Ελλαδα, και απο αυτα που εχουν αντιμετωπισει ηδη, οσοι περασαν στο δευτερο σταδιο της μετανασταστευσης τους στην νεα χωρα εγκαταστασης.......................... ...................................

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟ :bravo_1::bravo_1::bravo_::bravo_:

χαρης

Swethess
19.02.2012, 12:16
Εδώ linguebooks.blogspot.com/2011/11/rivstart-a1-a2-textbok-och-ovningsbok.html[/url] μπορείτε να βρείτε τα βιβλία για το επίπεδο Α1+Α2 κ Β1+Β2 καθώς κ πολλά άλλα βιβλία για την εκμάθηση της Σουηδικής κ άλλων γλωσσών.

Να συμπληρώσω κιόλας οτι ένας φίλος που είναι πάνω έδωσε γύρω στα 60 ευρώ για το Α1+Α2, τα οποία μάλιστα δε μπορούσε να τα αγοράσει μέσω ιντερνετ (που είναι πιο φτηνά) γιατί δεν έχει τον προσωπικό αριθμό.

υ.γ. επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δημοσιεύουμε τέτοια links ας μου πει κάποιος μήπως χρειαστεί να διαγραφεί τελικά!

ΛΙΝΑ
19.02.2012, 13:27
ξεμπερδεψτε με λιγο please...απ οτι διαβασα για την εργασια στην σουηδια πρεπει να εχεισ βρει σπιτι να δηλωσεισ σουηδικη διευθυνση...στο τοπικ για την εργασια πρεπει να κανεισ αιτηση στο δημο για σπιτι απο πρωτο χερι και αφου εισαι τυχεροσ και βρεισ εκεινοι ελεγχουν τα εισοδηματα σου για να ειναι σιγουροι πωσ μπορεισ να πληρωνεισ το ενοικιο σου ...εγω που δεν εχω κανεναν εκει πωσ θα βρω σπιτι αν δεν εχω βρει δουλεια πρωτα και πωσ θα βρω δουλεια εφοσον δεν εχω σουηδικη διευθυνση να δηλωσω???δυστυχωσ και με το μωρο δε μπορω και να κινηθω του τυπου να εκανα ενα ταξιδι να δω τι γινεται απο κοντα....:cry:help2

Swethess
19.02.2012, 15:28
ξεμπερδεψτε με λιγο please...απ οτι διαβασα για την εργασια στην σουηδια πρεπει να εχεισ βρει σπιτι να δηλωσεισ σουηδικη διευθυνση...στο τοπικ για την εργασια πρεπει να κανεισ αιτηση στο δημο για σπιτι απο πρωτο χερι και αφου εισαι τυχεροσ και βρεισ εκεινοι ελεγχουν τα εισοδηματα σου για να ειναι σιγουροι πωσ μπορεισ να πληρωνεισ το ενοικιο σου ...εγω που δεν εχω κανεναν εκει πωσ θα βρω σπιτι αν δεν εχω βρει δουλεια πρωτα και πωσ θα βρω δουλεια εφοσον δεν εχω σουηδικη διευθυνση να δηλωσω???δυστυχωσ και με το μωρο δε μπορω και να κινηθω του τυπου να εκανα ενα ταξιδι να δω τι γινεται απο κοντα....:cry:help2

Μπορείς να νοικιάσεις σπίτι απο δεύτερο χέρι όμως! Νομίζω πως αυτό έκανε κ η Ευανθία. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο, αλλα υπάρχουν κ γραφεία ευρέσεως, κάτι σαν μεσιτικά.
Κάποιο απο τα παιδιά που βρίσκονται ήδη πάνω θα σε κατατοπίσει καλύτερα όμως!

ευανθια
19.02.2012, 15:38
Μπορείς να νοικιάσεις σπίτι απο δεύτερο χέρι όμως! Νομίζω πως αυτό έκανε κ η Ευανθία. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο, αλλα υπάρχουν κ γραφεία ευρέσεως, κάτι σαν μεσιτικά.
Κάποιο απο τα παιδιά που βρίσκονται ήδη πάνω θα σε κατατοπίσει καλύτερα όμως!

Καλημερα σε ολους !!!
Στην αρχη θα νοικιασεις σπιτι δευτερο χερι . Για σπιτι πρωτο χερι απο την αρχη ειναι δυσκολο γιατι χρειαζεται εισοδημα προσωπικος αριθμος και επισης πρεπει να γραφτεις και στην σειρα. Στην αρχη εγω νοικιασα δευτερο χερι χωρις προσωπικο αριθμο μονο με το διαβατηριο. Στο θεμα ευρεση κατοικιας στην σουηδια υπαρχουν πολλα λινκ οπου μπορει καποιος να ψαξει για σπιτι.

ΛΙΝΑ
19.02.2012, 15:42
Καλημερα σε ολους !!!
Στην αρχη θα νοικιασεις σπιτι δευτερο χερι . Για σπιτι πρωτο χερι απο την αρχη ειναι δυσκολο γιατι χρειαζεται εισοδημα προσωπικος αριθμος και επισης πρεπει να γραφτεις και στην σειρα. Στην αρχη εγω νοικιασα δευτερο χερι χωρις προσωπικο αριθμο μονο με το διαβατηριο. Στο θεμα ευρεση κατοικιας στην σουηδια υπαρχουν πολλα λινκ οπου μπορει καποιος να ψαξει για σπιτι.
οκ αυτο δεν ειχα καταλαβει...αρα στην αρχη νοικιαζουμε σπιτι απο δευτερο χερι ...δεν ζητανε εισοδημα η αποδεικτικο εργασιασ ετσι??και κατι αλλο ...αν ειμαι γραμμενη στον οαεδ και παιρνω επιδομα μπορω να κανω εγγραφη στον οαεδ εκει και να το παιρνω απο κει μεχρι να βρω δουλεια??επισησ διαβασα απο ευανθια σε αλλα τοπικ να μην στειλουμε λεφτα αν δε δουμε πρωτα το σπιτι και να γινει το συμβολαιο και η συναλλαγη χερι με χερι...αν βρω μεσω αγγελιασ σπιτι απο δευτερο χερι θα πρεπει να παω να το κλεισω πρωτα ε?η υπαρχει καποιοσ αλλοσ τροποσ?γιατι δε μπορω να ξεσηκωθω με το μικρο και να γινει τιποτα και να μεινουμε ετσι...

ΛΙΝΑ
19.02.2012, 15:51
Κάποιο απο τα παιδιά που βρίσκονται ήδη πάνω θα σε κατατοπίσει καλύτερα όμως! ευχαριστω..θα κοιταξω στα λινκσ που εχουν βαλει τα παιδια στο τοπικ για την ενοικιαση...

ευανθια
19.02.2012, 15:54
οκ αυτο δεν ειχα καταλαβει...αρα στην αρχη νοικιαζουμε σπιτι απο δευτερο χερι ...δεν ζητανε εισοδημα η αποδεικτικο εργασιασ ετσι??και κατι αλλο ...αν ειμαι γραμμενη στον οαεδ και παιρνω επιδομα μπορω να κανω εγγραφη στον οαεδ εκει και να το παιρνω απο κει μεχρι να βρω δουλεια??

Γεια σου Λινα και καλωσορισες στην παρεα μας :smile_::smile_:
Για σπιτι δευτερο χερι αλλοι ζητανε αλλοι δεν ζητανε εισοδημα . Δεν ειναι υποχρεωτικο . Απλως οταν καποιος θα σου νοικιασει το σπιτι του θέλει οσο γινεται να ειναι σιγουρος οτι θα πληρωνεις. Φανταζομαι οτι θα ξεκινησεις με καποια χρηματα μαζι σου. Οποτε δεν θα εχεις προβλημα. Ομως να ξερεις οτι θελει πολυ ψαξιμο το θεμα σπιτιου οσον αφορα την στοκχολμη.
Οσον αφορα τον οαεδ μπορεις να παιρνεις το επιδομα και στην σουηδια αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες. Εχουν γραφτει εδω οι διαδικασιες , αν μπορεις να κανεις μια ερευνα στο φορουμ. Υπαρχουν και παιδια που την ξερουν καλα αυτην την διαδικασια και θα σε ενημερωσουν !!! Οτι αλλο θελεις φυσικα ρωτησε και ολοι θα βοηθησουμε οπως μπορουμε καλυτερα:smile_::smile_:

ΛΙΝΑ
19.02.2012, 15:59
Γεια σου Λινα και καλωσορισες στην παρεα μας :smile_::smile_:
Για σπιτι δευτερο χερι αλλοι ζητανε αλλοι δεν ζητανε εισοδημα . Δεν ειναι υποχρεωτικο . Απλως οταν καποιος θα σου νοικιασει το σπιτι του θέλει οσο γινεται να ειναι σιγουρος οτι θα πληρωνεις. Φανταζομαι οτι θα ξεκινησεις με καποια χρηματα μαζι σου. Οποτε δεν θα εχεις προβλημα. Ομως να ξερεις οτι θελει πολυ ψαξιμο το θεμα σπιτιου οσον αφορα την στοκχολμη.
Οσον αφορα τον οαεδ μπορεις να παιρνεις το επιδομα και στην σουηδια αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες. Εχουν γραφτει εδω οι διαδικασιες , αν μπορεις να κανεις μια ερευνα στο φορουμ. Υπαρχουν και παιδια που την ξερουν καλα αυτην την διαδικασια και θα σε ενημερωσουν !!! Οτι αλλο θελεις φυσικα ρωτησε και ολοι θα βοηθησουμε οπως μπορουμε καλυτερα:smile_::smile_:οκ Ευανθια σ ευχαριστω πολυ...η αληθεια ειναι πωs απο χτεs που μιλαω μαζι σαs μου χετε αναπτερωσει το ηθικο..ποτε δε φανταζομουν πωs θ αναγκαζομουν να εγκαταλειψω τη χωρα που ζω και αγαπω αλλα κατω απο τιs παρουσεs συνθηκεs φοβαμαι για το παιδι μου..τα πραγματα εχουν γινει τραγικα και δυστυχωs δε μαs αφηνουν αλλη επιλογη....συν οτι τον αυγουστο μαλλον κι εγω οπωs πολλοι θα χασω τη δουλεια μου (με κρατησαν λογω εγκυμοσυνηs )οποτε μεχρι τοτε πρεπει να εχω οργανωθει!!!

ευανθια
19.02.2012, 16:01
οκ αυτο δεν ειχα καταλαβει...αρα στην αρχη νοικιαζουμε σπιτι απο δευτερο χερι ...δεν ζητανε εισοδημα η αποδεικτικο εργασιασ ετσι??και κατι αλλο ...αν ειμαι γραμμενη στον οαεδ και παιρνω επιδομα μπορω να κανω εγγραφη στον οαεδ εκει και να το παιρνω απο κει μεχρι να βρω δουλεια??επισησ διαβασα απο ευανθια σε αλλα τοπικ να μην στειλουμε λεφτα αν δε δουμε πρωτα το σπιτι και να γινει το συμβολαιο και η συναλλαγη χερι με χερι...αν βρω μεσω αγγελιασ σπιτι απο δευτερο χερι θα πρεπει να παω να το κλεισω πρωτα ε?η υπαρχει καποιοσ αλλοσ τροποσ?γιατι δε μπορω να ξεσηκωθω με το μικρο και να γινει τιποτα και να μεινουμε ετσι...

Ναι Λινα
σε καμμια περιπτωση δεν θα στειλεις λεφτα απο ελλαδα για σπιτι που δεν εχεις δει. Υπαρχει μια εταιρια το Hyra l (http://www.bostaddirekt.com/) οπου αυτοι εχουν και γραφειο στην στοκχολμη. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια , βρισκεις πιο ευκολα σπιτι και μπορεις να τους εμπιστευτεις. Η ισπανιδα φιλη μου απο εκει βρηκε σπιτι , το συστησα εδω στο φορουμ , και απο οτι εχω μαθει εχουν βρει σπιτι αρκετοι ελληνες απο ελλαδα απο αυτη τη εταιρια. Μελετησε το καλα και να ερθεις σε επαφη μαζι τους.

ευανθια
19.02.2012, 16:06
οκ Ευανθια σ ευχαριστω πολυ...η αληθεια ειναι πωs απο χτεs που μιλαω μαζι σαs μου χετε αναπτερωσει το ηθικο..ποτε δε φανταζομουν πωs θ αναγκαζομουν να εγκαταλειψω τη χωρα που ζω και αγαπω αλλα κατω απο τιs παρουσεs συνθηκεs φοβαμαι για το παιδι μου..τα πραγματα εχουν γινει τραγικα και δυστυχωs δε μαs αφηνουν αλλη επιλογη....συν οτι τον αυγουστο μαλλον κι εγω οπωs πολλοι θα χασω τη δουλεια μου (με κρατησαν λογω εγκυμοσυνηs )οποτε μεχρι τοτε πρεπει να εχω οργανωθει!!!

Κανεις μας δεν το φανταζοταν Λινα !!!!!
Απο το ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ θα καταληγαμε ολοι να εγκαταλειπουμε την χωρα μας :bad_:
Ψυχραιμια και υπομονη !!! Η ζωη ειναι μια περιπετεια !!!!
Στο χερι μας ειναι η περιπετεια αυτη να ειναι οσο πιο ωραια γινεται !!!
Να σκεφτεσαι μονο θετικα και να κοιτας μπροστα !!! Κι εσυ και ολοι μας :victory:

ΛΙΝΑ
19.02.2012, 16:22
Κανεις μας δεν το φανταζοταν Λινα !!!!!
Απο το ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ θα καταληγαμε ολοι να εγκαταλειπουμε την χωρα μας :bad_:
Ψυχραιμια και υπομονη !!! Η ζωη ειναι μια περιπετεια !!!!
Στο χερι μας ειναι η περιπετεια αυτη να ειναι οσο πιο ωραια γινεται !!!
Να σκεφτεσαι μονο θετικα και να κοιτας μπροστα !!! Κι εσυ και ολοι μας :victory:εχειs δικιο....αυτο κανω!θα τα καταφερω που θα παει!!:victory:

aspateo
19.02.2012, 20:17
Λίνα καλησπέρα, να σε ενημερώσω για το επίδομα ανεργίας, ότι έχεις δικαίωμα μεταφοράς στην Σουηδία ή σε κάποια άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όμως για μόνο 3 μήνες. Δηλ. αν το δικαιούσαι 12, θα πάρεις τους 3. Οι υπόλοιποι "χάνονται στην μετάφραση"...
Τώρα, αν για κάποιο λόγο αποτύχει η προσπάθεια μετανάστευσης (φτου κακά), και γυρίσεις πίσω και το δηλώσεις ΠΡΙΝ την πάροδο των 3 μηνών, συνεχίζεις να το παίρνεις εδώ κανονικά.

harrys2
20.02.2012, 10:50
καλημέρα σε όλο τον κόσμο και ένα ευχαριστώ σε όσους μοιράζονται τις εμπειρίες τους μαζί μας .Παρακολουθώντας όσο μπορώ τη συζητήσει που γίνεται εδώ ( λυπάμαι που δεν γράφω συχνά αλλά με δουλειά οικογένεια και ιδιαιτέρα στα σουηδικά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος ) θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιο άτομο έχει ζητήσει να του βρει εργασία ένα ιδιωτικό γραφείο εύρεσης εργασίας με πληρωμή βέβαια και κάνω αυτή την ερώτηση γιατί έτσι δεν θα είναι πιο εύκολο να βρεις εργασία και να πάρεις και τον προσωπικό σου αριθμό ? Από το να ψάχνεις μόνο σου και προπαντός για ανθρώπους που θα μάθουν την Στοκχόλμη η την Σουηδία τη στιγμή που θα κατέβουν απο το αεροπλάνο ?
εάν κάποιος φίλος έχει κάποια τέτοια εμπειρία θα βοηθούσε πάρα πολύ

σας ευχαριστώ

Νεομετανάστρια
20.02.2012, 11:37
Ναι Λινα
σε καμμια περιπτωση δεν θα στειλεις λεφτα απο ελλαδα για σπιτι που δεν εχεις δει. Υπαρχει μια εταιρια το Hyra l (http://www.bostaddirekt.com/) οπου αυτοι εχουν και γραφειο στην στοκχολμη. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια , βρισκεις πιο ευκολα σπιτι και μπορεις να τους εμπιστευτεις. Η ισπανιδα φιλη μου απο εκει βρηκε σπιτι , το συστησα εδω στο φορουμ , και απο οτι εχω μαθει εχουν βρει σπιτι αρκετοι ελληνες απο ελλαδα απο αυτη τη εταιρια. Μελετησε το καλα και να ερθεις σε επαφη μαζι τους.

Καλη εβδομαδα σε ολα τα πατριωτακια!

Για να συμπληρωσω αυτο που ειπε η Ευανθια ,γνωστοι μου που ανεβηκαν προσφατα Σουηδια βρηκαν σπιτι μεσα απο το παραπανω link το οποιο τους φανηκε οντως αξιοπιστο χωρις να θελω να κανω καμια διαφημιση.
Χρειαστηκε να πληρωσουν μια συνδρομη περιπου, δεν θυμαμαι ακριβως, 80-90 ευρω ως εμβασμα σε τραπεζα και για 45 μερες τους εδωσαν ενα κωδικο και προσβαση στα σπιτια , στα διαμερισματα και στα δωματια που ειχαν διαθεσιμα..
Στελνεις μειλ και μιλας και τηλεφωνικα στην συνεχεια με τους ιδιοκτητες απευθειας ,οι οποιοι απαντανε αμεσα στα μειλ.., οι γνωστοι μου βρηκαν σπιτι μεσα σε 5 μερες. Καποιοι ιδιοκτητες γραφουν οτι ζητανε ατομα με personnummer και αλλοι παλι οχι, ψαχνεις και βλεπεις.

Οσον αφορα στο επιδομα σου απο τον ΟΑΕΔ, αν καταλαβα καλα παιρνεις επιδομα μητροτητας και οχι επιδομα ανεργιας, δεν γνωριζω τι συμβαινει με αυτο...
Για να εισαι σιγουρη θα πρεπει να πας και να ρωτησεις τα καταλληλα ατομα μεσα στον ΟΑΕΔ που υπαγεσαι για το τι συμβαινει στην δικη σου περιπτωση..... ψαξτο καλα εκει μεσα γιατι συνηθως δεν ξερουν ολοι να σου απαντησουν σωστα, προσπαθησε να εισαι σαφης μαζι τους για να σε στειλουν στο σωστο ατομο για να βγαλεις ακρη...

Ελενη

rikospi
20.02.2012, 13:38
γεια σας παιδια να κανω μια ερωτηση (γιατι μαλον εχω στραβωθει)
εχω βαλει φωτο/φια στο προφιλ μου και δεν βγαινει στο forum μηπως
ειναι ευκολο να μου πει καποιος τι κανω λαθος.
ευχαρηστω.

χαρης help2

Σημειωση καποια παιδια μου ειπαν οτι τη φωτο/φια την βλεπουν εγω δεν τη βλεπω.

Swethess
20.02.2012, 15:04
γεια σας παιδια να κανω μια ερωτηση (γιατι μαλον εχω στραβωθει)
εχω βαλει φωτο/φια στο προφιλ μου και δεν βγαινει στο forum μηπως
ειναι ευκολο να μου πει καποιος τι κανω λαθος.
ευχαρηστω.

χαρης help2

Σημειωση καποια παιδια μου ειπαν οτι τη φωτο/φια την βλεπουν εγω δεν τη βλεπω.

Υπάρχει η φωτο στο προφιλ σου αλλα δε βγαίνει όταν γράφεις μέσα στο φόρουμ. Αν πας στις ρυθμίσεις του προφιλ σου, αριστερά σου γράφει κάτι για avatar, πας εκεί κ ανεβάζεις τη φωτό που θέλεις ωστε να εμφανίζεται κάτω απο το όνομα σου όταν γράφεις.

ΛΙΝΑ
20.02.2012, 16:35
παιδια καλησπερα!!Σαs ευχαριστω ολουs για τιs απαντησειs και τη βοηθεια σαs..Ελενη,aspateo, ναι παιρνω το επιδομα μητροτηταs το οποιο ληγει μαιο και θα επιστρεψω στη δουλεια μου.απλα οταν ειμαστε ετοιμοι για να φυγουμε και υπολογιζω γυρω στουs εξι μηνεs οταν δηλωσω παραιτηση στη δουλεια μου μπορουν να μου κανουν απολυση και να με βαλουν στον οαεδ..ωστε να υπαρχει κατι για αρχη εκει μαζι με καποια χρηματα που ασφαλωs θα φροντισω να εχω μαζι μου για την αρχη...ευχαριστω για τα links για σπιτια..μπηκα και ειδα χθεs και οταν ειμαι ετοιμοι θα μπω να κανω εγγραφη...να ρωτησω και κατι αλλο ...για να ανοιξω λογαριασμο τραπεζηs εκει πρεπει να εχω το προσωπικο αριθμο σωστα?θελω να βαλω καποια χρηματα στο αμεσο μελλον σε αλλο νομισμα ομωs εδω (γιατι το ευρω δεν το βλεπω καλα και αν φυγουμε απο ευρωπαικη ενωση σαν χωρα με τιs εκλογεs παν τα λεφτουδακια μαs).....μπορω να το κανω??τουλαχιστον να εχουμε κατι μαζεμενο για την αρχη μαs εκει...

rikospi
20.02.2012, 17:56
Υπάρχει η φωτο στο προφιλ σου αλλα δε βγαίνει όταν γράφεις μέσα στο φόρουμ. Αν πας στις ρυθμίσεις του προφιλ σου, αριστερά σου γράφει κάτι για avatar, πας εκεί κ ανεβάζεις τη φωτό που θέλεις ωστε να εμφανίζεται κάτω απο το όνομα σου όταν γράφεις.

Σε ευχατηστω πολυ ολγα
εφαγα δυο μερες τελικα για
να τα καταφερω και το χρωσταω σε σ'ενα.:yes:

Swethess
20.02.2012, 18:21
Σε ευχατηστω πολυ ολγα
εφαγα δυο μερες τελικα για
να τα καταφερω και το χρωσταω σε σ'ενα.:yes:

_friends:

Scorp
21.02.2012, 01:40
παιδια καλησπερα!!Σαs ευχαριστω ολουs για τιs απαντησειs και τη βοηθεια σαs..Ελενη,aspateo, ναι παιρνω το επιδομα μητροτηταs το οποιο ληγει μαιο και θα επιστρεψω στη δουλεια μου.απλα οταν ειμαστε ετοιμοι για να φυγουμε και υπολογιζω γυρω στουs εξι μηνεs οταν δηλωσω παραιτηση στη δουλεια μου μπορουν να μου κανουν απολυση και να με βαλουν στον οαεδ..ωστε να υπαρχει κατι για αρχη εκει μαζι με καποια χρηματα που ασφαλωs θα φροντισω να εχω μαζι μου για την αρχη...ευχαριστω για τα links για σπιτια..μπηκα και ειδα χθεs και οταν ειμαι ετοιμοι θα μπω να κανω εγγραφη...να ρωτησω και κατι αλλο ...για να ανοιξω λογαριασμο τραπεζηs εκει πρεπει να εχω το προσωπικο αριθμο σωστα?θελω να βαλω καποια χρηματα στο αμεσο μελλον σε αλλο νομισμα ομωs εδω (γιατι το ευρω δεν το βλεπω καλα και αν φυγουμε απο ευρωπαικη ενωση σαν χωρα με τιs εκλογεs παν τα λεφτουδακια μαs).....μπορω να το κανω??τουλαχιστον να εχουμε κατι μαζεμενο για την αρχη μαs εκει...

Καλησπερα παιδια. Ονομαζομαι Αντωνης και εδω και ενα μηνα περιπου ειμαι κατοικος Στοκχολμης. Προσφατα ανακαλυψα το φορουμ και αιτια ηταν η Ελενη με την οποια γνωριζομαστε και προσωπικα. Ειμαι απο τους τυχερους που τους δοθηκε η δυνατοτητα να φιλοξενηθουν απο γνωστο και δε χρειαστηκε να μπω στη διαδικασια να επενδυσω χρηματα για σπιτι χωρις πρωτα να βρω δουλεια. Αλλωστε στα πρωτα μας βηματα σε μια ξενη χωρα, χρειαζομαστε αρκετη βοηθεια.

Λινα ηθελα να σου πω, επειδη βρισκομουν κι εγω περιπου στη θεση σου πριν φυγω, να προσεξεις και να μην υπολογιζεις και πολυ στο οτι τελικα θα σε απολυσουν απο τη δουλεια σου. Προσωπικα εγω μεχρι το Δεκεμβριο δουλευα και λιγο πολυ ηξεραν οτι θελω να φυγω και μου ειχαν πει οτι θα με απολυσουν για να με βοηθησουν. Ομως οταν εφτασε η ωρα και τα ειχα κανονισει ολα, μου ειπανε, αν θες να φυγεις.. φυγε.. Οποτε στη τελικη παραιτηθηκα και δε πηρα επιδομα ΟΑΕΔ.
Απλα στο λεω για να μην υπολογιζεις και πολυ στα λεγομενα και να κανεις ενα καλο κουμαντο τα οικονομικα σου.. Στη τελικη δες το επιδομα σαν κατι εξτρα.
Αυτα βεβαια στα λεω βαση της δικης μου προσφατης εμπειριας.

Φιλικα Αντωνης

Νεομετανάστρια
21.02.2012, 07:08
Καλησπερα παιδια. Ονομαζομαι Αντωνης και εδω και ενα μηνα περιπου ειμαι κατοικος Στοκχολμης. Προσφατα ανακαλυψα το φορουμ και αιτια ηταν η Ελενη με την οποια γνωριζομαστε και προσωπικα. Ειμαι απο τους τυχερους που τους δοθηκε η δυνατοτητα να φιλοξενηθουν απο γνωστο και δε χρειαστηκε να μπω στη διαδικασια να επενδυσω χρηματα για σπιτι χωρις πρωτα να βρω δουλεια. Αλλωστε στα πρωτα μας βηματα σε μια ξενη χωρα, χρειαζομαστε αρκετη βοηθεια.

Λινα ηθελα να σου πω, επειδη βρισκομουν κι εγω περιπου στη θεση σου πριν φυγω, να προσεξεις και να μην υπολογιζεις και πολυ στο οτι τελικα θα σε απολυσουν απο τη δουλεια σου. Προσωπικα εγω μεχρι το Δεκεμβριο δουλευα και λιγο πολυ ηξεραν οτι θελω να φυγω και μου ειχαν πει οτι θα με απολυσουν για να με βοηθησουν. Ομως οταν εφτασε η ωρα και τα ειχα κανονισει ολα, μου ειπανε, αν θες να φυγεις.. φυγε.. Οποτε στη τελικη παραιτηθηκα και δε πηρα επιδομα ΟΑΕΔ.
Απλα στο λεω για να μην υπολογιζεις και πολυ στα λεγομενα και να κανεις ενα καλο κουμαντο τα οικονομικα σου.. Στη τελικη δες το επιδομα σαν κατι εξτρα.

Φιλικα Αντωνης

Καλως ηρθες _friends:
και επισημα στην παρεα μας Αντωνη....

απο οσο εχεις ηδη δει εδω μεσα εμπειριες γραφουμε,
ειτε απο τις αναζητησεις μας στην Ελλαδα οσοι ειμαστε ακομα στα "πατρια εδαφη..", ειτε απο τον αγωνα για επιβιωση πανω στην Σουηδια οσοι ξεκινησαν λιγο ή και για καλη τους τυχη πολυ νωριτερα...
Αν αυτες οι εμπειριες βοηθησουν εστω και εναν ανθρωπο να αποκτησει μια σφαιρικη εικονα για το τι εχει να αντιμετωπισει, κερδος θα ειναι....

Ελενη

ΛΙΝΑ
21.02.2012, 08:18

Φιλικα Αντωνηςκαλη σου μερα και καλωσορισεs αν κι εγω καινουργια ειμαι:smile_:εννοειται πωσ δεν υπολογιζω τα χρηματα του οαεδ ωσ βασικο εισοδημα ασ πουμε για να ξεκινησουμε ...απλα αν ολα πανε κατ ευχην και μ απολυσουν τελικα καλο θα ειναι σαν εξτρα οπωs ανεφερεs....απο προχθεs που ανακαλυψα το φορουμ δεν εχω σταματησει το διαβασμα....:smile_:τι εχετε περασει πολλοι απο σαs και τι περνατε...ευχομαι σε ολουs να πανε ολα καλα...

Swethess
21.02.2012, 11:29

Καλησπέρα!

Μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα σίγουρα σε όποιο νόμισμα θέλεις (κ φυσικά υπάρχει ως απόθεμα σε κάποια τράπεζα), αλλα δεν ξέρω αν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό αποκλειστικά με το συνάλλαγμα. Νομίζω πως θα το πάρεις σε ρευστό. Αρκετοί έκαναν το ίδιο με την αγγλική λίρα...

Ένας φίλος πάντως που έψαχνε να κάνει κορώνες απο Θεσ/νικη πήγε σε 4-5 διαφορετικές τράπεζες κ είχαν εξαντληθεί. Κ εγω έτυχε να ρωτήσω πριν κάποιους μήνες κ η τράπεζα (το υποκατάστημα βασικά) διέθετε μόνο 8000 κορώνες.

Σε όσες περισσότερες πας πάντως τόσο το καλύτερο.

ΛΙΝΑ
21.02.2012, 12:17
Καλησπέρα!

Μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα σίγουρα σε όποιο νόμισμα θέλεις (κ φυσικά υπάρχει ως απόθεμα σε κάποια τράπεζα), αλλα δεν ξέρω αν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό αποκλειστικά με το συνάλλαγμα. Νομίζω πως θα το πάρεις σε ρευστό. Αρκετοί έκαναν το ίδιο με την αγγλική λίρα...

Ένας φίλος πάντως που έψαχνε να κάνει κορώνες απο Θεσ/νικη πήγε σε 4-5 διαφορετικές τράπεζες κ είχαν εξαντληθεί. Κ εγω έτυχε να ρωτήσω πριν κάποιους μήνες κ η τράπεζα (το υποκατάστημα βασικά) διέθετε μόνο 8000 κορώνες.

Σε όσες περισσότερες πας πάντως τόσο το καλύτερο.
χμμμ..καταλαβα..θα το ψαξω...ευχαριστω:smile_:

lazaros
21.02.2012, 12:43
Γεια χαρά σε όλους!

Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που γράφουν εδώ για τις πληροφορίες που παραθέτουν.
Με λένε Λάζαρο,παντρεμένος με 1 παιδί, και παρακολουθώ το φόρουμ από αρχές Οκτώβρη όταν αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να εγκατασταθούμε στη Σουηδία. Παρόλο που προσωπικά έμενα παλιότερα στη Γερμανία για ένα διάστημα αποφάσισα ότι είναι καλύτερο να δοκιμάσουμε την τύχη μας στη Σουηδία λόγω του καλυτερου κατά την άποψη μου συστήματος ως προς τα παιδιά και επειδή είναι εκτός ευρώ. Έχουμε αρχίσει ιδιαίτερα μαθήματα,γιατί όπως πολύ σωστά έχει επισυμανθεί πάνω απ'όλα είναι η γλώσσα, και σύμφωνα με το πλάνο μας θ'ανέβουμε Στοκχόλμη αρχές Ιούνη. Στην αρχή σκεφτόμασταν ν'αφήσουμε το μικρό μας στη γιαγιά του για 1 μήνα μέχρι να βρούμε σπίτι κτλ αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα ν'ανέβω πρώτα εγώ και μετά να έρθει η γυναίκα μου με το παιδί. Το άγχος μου είναι το σχολείο του παιδιού βασικά. Απ'όσο έχω διαβάσει και μου είπε κι ενας φιλος που ανεβηκε περυσι πάνω το personnummer κάνει γύρω στους 2 μηνες να εκδοθει. Για να παει το παιδί dagis πρέπει κάποιος να έχει τον αριθμό και να κάνει αίτηση σε 4-5 σχολεία για να πάρει σειρά. Τι γίνεται όμως αυτό το διάστημα με το παιδί αν δουλεύει και η γυναίκα? Υπάρχει κάποια εναλλακτική ή η μαμα δεν μπορεί να δουλέψει μεχρι να παρουν το παιδι στο σχολείο? Θα το εκτιμούσα αν κάποιος ξέρει κάτι πάνω σ'αυτό
Αυτά για τώρα και συγγνώμη για το "σεντονάκι".

Ένα link με διάφορα βιβλία ξένων γλωσσών (εμείς έχουμε κανει τα Nya Mål 1 + 2 και τώρα έχουμε ξεκινησει το Rivstart B1+B2).
linguebooks.blogspot.com
Κι ένα link με διαφορες ασκησεις για εξασκηση
3w.testadinsvenska.se

orpheus
21.02.2012, 13:35
Καλως ηρθες Λαζαρε. Πολυ σωστες οι ερωτησεις σου. Θα ηθελα και εγω να μαθω πληροφοριες σχετικα με το θεμα παιδιου (συγκεκριμένα και οχι γενικα του τυπου το παιδι δε θα χει προβλημα κλπ). Σωστα ρωτας τι θα κανει το παιδι ωσπου να βγει το νουμερο. Μηπως καλο ειναι να ανεβει το παιδι οταν θα αποκτησει καποιος το νουμερο?
Επισης τι γινεται αν το παιδι ανεβει μετα τον Σεπτεμβρη? Χανει ολη την χρονια? Ξερω οτι στη Σουηδια τα παιδια πανε 1 χρονο αργοτερα αλλα αν χανει και τη σουηδικη χρονια μετα τον Σεπτεμβρη τοτε μιλαμε οτι θα ειναι 2 χρονια μείον. Μαλλον ετσι ειναι. Θα μου πειτε τι σε νοιαζει αφου στα 18 δε θα εχει να παει στρατο. Ειναι μια αποψη αλλά και μια παραμετρος που πρεπει να αναφερθει.

ermis
21.02.2012, 13:45
καλησπέρα και από μένα,
θα ήθελα να ρωτήσω όσους κάνουν μαθήματα στην περιοχή της Θεσσαλονίκης αν η τιμή ιδιαίτερου μαθήματος 12euro/h είναι καλά ?

orpheus
21.02.2012, 13:50
Νομιζω οτι 12€ ειναι καλα. Εγω ξερω για 15.

Νεομετανάστρια
21.02.2012, 14:32
Γεια χαρά σε όλους!

Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που γράφουν εδώ για τις πληροφορίες που παραθέτουν.
Με λένε Λάζαρο,παντρεμένος με 1 παιδί, και παρακολουθώ το φόρουμ από αρχές Οκτώβρη όταν αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να εγκατασταθούμε στη Σουηδία. Παρόλο που προσωπικά έμενα παλιότερα στη Γερμανία για ένα διάστημα αποφάσισα ότι είναι καλύτερο να δοκιμάσουμε την τύχη μας στη Σουηδία λόγω του καλυτερου κατά την άποψη μου συστήματος ως προς τα παιδιά και επειδή είναι εκτός ευρώ. Έχουμε αρχίσει ιδιαίτερα μαθήματα,γιατί όπως πολύ σωστά έχει επισυμανθεί πάνω απ'όλα είναι η γλώσσα, και σύμφωνα με το πλάνο μας θ'ανέβουμε Στοκχόλμη αρχές Ιούνη........................................ ...........

Καλως ηρθες lazaros
και καλη επιτυχια στην προσπαθεια της οικογενειας σου!!

Μην ζητας συγνωμη για το "σεντονι" γιατι εδω μεσα κατα καιρους μας πιανει οιστρος και "απλωνουμε σεντονια υπερδιπλα"....

Ελενη

Νεομετανάστρια
21.02.2012, 14:35
καλησπέρα και από μένα,
θα ήθελα να ρωτήσω όσους κάνουν μαθήματα στην περιοχή της Θεσσαλονίκης αν η τιμή ιδιαίτερου μαθήματος 12euro/h είναι καλά ?

καλησπερα

θεωρω την τιμη καλη.
Εμεις δινουμε για τα 2 ατομα στο ιδιαιτερο 20 ευρω την ωρα και αν ημουν μονη θα μου επαιρνε 15.
Βεβαια το καλη το οριζει και η τσεπη σου...

Ελενη

lazaros
21.02.2012, 14:43
Καλως ηρθες lazaros
και καλη επιτυχια στην προσπαθεια της οικογενειας σου!!

Μην ζητας συγνωμη για το "σεντονι" γιατι εδω μεσα κατα καιρους μας πιανει οιστρος και "απλωνουμε σεντονια υπερδιπλα"....

Ελενη

Ευχαριστώ πολύ Ελένη! Καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε όλους!

καλημέρα σε όλο τον κόσμο και ένα ευχαριστώ σε όσους μοιράζονται τις εμπειρίες τους μαζί μας .Παρακολουθώντας όσο μπορώ τη συζητήσει που γίνεται εδώ ( λυπάμαι που δεν γράφω συχνά αλλά με δουλειά οικογένεια και ιδιαιτέρα στα σουηδικά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος ) θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιο άτομο έχει ζητήσει να του βρει εργασία ένα ιδιωτικό γραφείο εύρεσης εργασίας με πληρωμή βέβαια και κάνω αυτή την ερώτηση γιατί έτσι δεν θα είναι πιο εύκολο να βρεις εργασία και να πάρεις και τον προσωπικό σου αριθμό ? Από το να ψάχνεις μόνο σου και προπαντός για ανθρώπους που θα μάθουν την Στοκχόλμη η την Σουηδία τη στιγμή που θα κατέβουν απο το αεροπλάνο ?
εάν κάποιος φίλος έχει κάποια τέτοια εμπειρία θα βοηθούσε πάρα πολύ

σας ευχαριστώ

Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτές τις εταιρίες στην Σουηδία και τι λεφτά δίνουν? Όταν είχα παει στη Γερμανία έτσι είχα ξεκινήσει.

aspateo
21.02.2012, 15:14
Λάζαρε καλησπέρα και καλώς ήρθες. Έχω κι εγώ ένα παιδάκι, 2,5 ετών. Έχω ήδη κάνει την αίτηση για τον παιδικό σταθμό, στον δήμο που θα εγκατασταθούμε. Συγκεκριμένα, μπήκα στο πολύ ενημερωμένο site του δήμου (Mölndal, Göteborg), έστειλα email με το αίτημά μου και τις απορίες μου και με κατεύθυναν οι εκεί κοπέλες, οι οποίες ήταν εξαιρετικές! Μου απαντούσαν αμέσως και στο τέλος, αφού είχα γίνει χαλί να με πατήσουν, με ευχαρίστησαν γιατί φρέσκαραν τα αγγλικά τους!! :lol2:
Μπορούσες να κάνεις online αίτηση, εννοείται! Υπάρχει μια περίοδος αναμονής 6 μηνών για να πάρουν το παιδί. Δεν χρειάζεται να έχεις personnummer, μας έδωσαν 3 προσωρινά μιας και τους είπα ότι είμαστε ακόμα Ελλάδα. 3 γιατί στην αίτηση έπρεπε να γραφτούν τα personnummer όλων. Όσον αφορά τις ώρες, κρατάνε τα παιδιά των άνεργων 15 ώρες ΔΩΡΕΑΝ την εβδομάδα, για να μπορούν οι γονείς ή ο γονιός να ψάξουν για δουλειά. Αρκεί φυσικά να καταθέσεις να ανάλογα χαρτιά και να αποδείξεις ότι δεν εργάζεσαι.
Ίσως βρεθείς μπροστά στη λέξη familjedaghem και να πρέπει να επιλέξεις μεταξύ αυτού ή του förskola. Τα familjedaghem είναι, ας πούμε, ιδιωτικές "μαμάδες" που πληρώνονται από τον δήμο να κρατάνε παιδάκια στο σπίτι τους, αν εσύ δεν θέλεις να είναι το παιδάκι σου με πολλά άλλα παιδάκια. Το τι θα επιλέξεις είναι καθαρά θέμα δικό σου.
Αν μπορώ να σε βοηθήσω με κάτι άλλο, ευχαρίστως. Καλή επιτυχία!!!!

ermis
21.02.2012, 15:34
Λάζαρε καλησπέρα και καλώς ήρθες. Έχω κι εγώ ένα παιδάκι, 2,5 ετών. Έχω ήδη κάνει την αίτηση για τον παιδικό σταθμό, στον δήμο που θα εγκατασταθούμε. Συγκεκριμένα, μπήκα στο πολύ ενημερωμένο site του δήμου (Mölndal, Göteborg), έστειλα email με το αίτημά μου και τις απορίες μου και με κατεύθυναν οι εκεί κοπέλες, οι οποίες ήταν εξαιρετικές! Μου απαντούσαν αμέσως και στο τέλος, αφού είχα γίνει χαλί να με πατήσουν, με ευχαρίστησαν γιατί φρέσκαραν τα αγγλικά τους!! :lol2:
Μπορούσες να κάνεις online αίτηση, εννοείται! Υπάρχει μια περίοδος αναμονής 6 μηνών για να πάρουν το παιδί. Δεν χρειάζεται να έχεις personnummer, μας έδωσαν 3 προσωρινά μιας και τους είπα ότι είμαστε ακόμα Ελλάδα. 3 γιατί στην αίτηση έπρεπε να γραφτούν τα personnummer όλων. Όσον αφορά τις ώρες, κρατάνε τα παιδιά των άνεργων 15 ώρες ΔΩΡΕΑΝ την εβδομάδα, για να μπορούν οι γονείς ή ο γονιός να ψάξουν για δουλειά. Αρκεί φυσικά να καταθέσεις να ανάλογα χαρτιά και να αποδείξεις ότι δεν εργάζεσαι.
Ίσως βρεθείς μπροστά στη λέξη familjedaghem και να πρέπει να επιλέξεις μεταξύ αυτού ή του förskola. Τα familjedaghem είναι, ας πούμε, ιδιωτικές "μαμάδες" που πληρώνονται από τον δήμο να κρατάνε παιδάκια στο σπίτι τους, αν εσύ δεν θέλεις να είναι το παιδάκι σου με πολλά άλλα παιδάκια. Το τι θα επιλέξεις είναι καθαρά θέμα δικό σου.

ερώτηση, σε τι γλώσα θα σου μιλάνε το παιδί? τι κάνεις τον πρώτο καιρό (6 μήνες τουλάχιστον) μέχρι να μάθει το παιδί τη γλώσσα ? Και αν είναι όπως τι δικό μου 7 χρονών και πρέπει να πάει στο σχολείο τι κάνεις ?

aspateo
21.02.2012, 15:45
ερώτηση, σε τι γλώσα θα σου μιλάνε το παιδί? τι κάνεις τον πρώτο καιρό (6 μήνες τουλάχιστον) μέχρι να μάθει το παιδί τη γλώσσα ? Και αν είναι όπως τι δικό μου 7 χρονών και πρέπει να πάει στο σχολείο τι κάνεις ?

Γειά σου ermi. Επειδή ο δικός μου είναι πολύ μικρός θα του μιλάνε σουηδικά, και πολύ γρήγορα θα αρχίσει να καταλαβαίνει, ήδη ξέρει κάποιες λεξούλες. Καλό θα είναι να αρχίσετε να του μιλάτε του παιδιού, αν ξέρετε λίγα σουηδικά από μαθήματα που κάνετε. Επειδή το παιδάκι σου είναι πιο μεγάλο, νομίζω ότι η Ευανθία είναι πιο κατάλληλη να σου απαντήσει στο τι θα κάνετε με το σχολείο μιας και το παιδί της ήταν πιο μεγάλο όταν πήγαν Σουηδία.

lazaros
21.02.2012, 16:13

Χμμ...Το ότι έκανες αίτηση από τώρα είναι πολύ καλό, το θέμα ειναι αν αυτό ισχύει σε όλους τους δήμους στη Σουηδία. Επειτά πως μπορώ να ξέρω από τώρα σε ποιο δήμο να κάνω αίτηση αφου δε ξέρω που θα βρουμε σπίτι? Και το πιο βασικό είναι τι γίνεται την περίοδο αναμονής. Ξέρεις αν υπάρχει πρόβλεψη γι'αυτό? Τη μόνη εναλλακτική που μπορώ να σκεφτώ είναι ιδιωτικός σταθμος μέχρι να μπει στο δημόσιο αλλά δε ξέρω το κόστος και αν υπάρχει αναμονή και στους ιδιωτικούς. Ουφφ!!!

aspateo
21.02.2012, 16:26
Χμμ...Το ότι έκανες αίτηση από τώρα είναι πολύ καλό, το θέμα ειναι αν αυτό ισχύει σε όλους τους δήμους στη Σουηδία. Επειτά πως μπορώ να ξέρω από τώρα σε ποιο δήμο να κάνω αίτηση αφου δε ξέρω που θα βρουμε σπίτι? Και το πιο βασικό είναι τι γίνεται την περίοδο αναμονής. Ξέρεις αν υπάρχει πρόβλεψη γι'αυτό? Τη μόνη εναλλακτική που μπορώ να σκεφτώ είναι ιδιωτικός σταθμος μέχρι να μπει στο δημόσιο αλλά δε ξέρω το κόστος και αν υπάρχει αναμονή και στους ιδιωτικούς. Ουφφ!!!

Έχεις δίκιο, εμείς ξέρουμε που θα μείνουμε, τουλάχιστον για αρχή. Από μια "γύρα" στο internet που είχα κάνει για να ενημερωθώ, είχα καταλάβει ότι σχεδόν όλοι οι δήμοι έχουν πληροφορίες σχετικά με παιδικούς ή με ό,τι ανήκει σε αυτούς. Όσον αφορά την περίοδο αναμονής, επειδή θα πάει πρώτα ο άντρας μου, υπολογίσαμε, στο περίπου, πότε θα πάμε κι εμείς. Μάλλον αυτό θα αλλάξει μιας και φεύγει Μάρτιο, συν 6 μήνες, πάμε Σεπτέμβρη. Πάντα με την προϋπόθεση ότι θα έχει μόνιμη εργασία για 6 μήνες και να καταφέρει να μπει στο σύστημα. Αλλιώς δεν το κουνάμε από δω! Πάντως οι παιδικοί ξεκινάνε τον Αύγουστο, όπως μου είπανε.

apelpismeni
21.02.2012, 16:38

καλησπερα,δηλαδη επειδη εχω μπερδευτει λίγο ,λες ότι έκανες αίτηση χωρίς να έχεις νούμερα όντας ακόμη στην ελλάδα?αυτό μάλλον προυποθέτει να γνώριζες από πριν που ακριβώς θα εγκατασταθείς.σωστά?
δηλαδη τωρα έχεις κλείσει θέση για το παιδί και πότε με το καλό ανεβαίνετε?
αν δεν σε κουραζω ,απευθύνθηκες στο δήμο και βρήκες το dagis που σε ενδιέφερε?
μου δίνεις ελπίδες αν τα πράγματα έχουν όντως έτσι καθώς εγω έχω personummer για το μεγάλο μου γιο(όχι τη μικρή μου) από το 2008 που είχα κάνει ξανα την προσπάθεια για Σουηδία.οπότε μήπως τα καταφερω και τον βαλω αμεσα σε σχολειο για να εχω την δυνατοτητα να ψαξω πιο ευκολα δουλεια καθως τωρα πλεόν θα ειμαι και μονη μου(χωρις το συζυγο).

aspateo
21.02.2012, 16:47
καλησπερα,δηλαδη επειδη εχω μπερδευτει λίγο ,λες ότι έκανες αίτηση χωρίς να έχεις νούμερα όντας ακόμη στην ελλάδα?αυτό μάλλον προυποθέτει να γνώριζες από πριν που ακριβώς θα εγκατασταθείς.σωστά?
δηλαδη τωρα έχεις κλείσει θέση για το παιδί και πότε με το καλό ανεβαίνετε?
αν δεν σε κουραζω ,απευθύνθηκες στο δήμο και βρήκες το dagis που σε ενδιέφερε?
μου δίνεις ελπίδες αν τα πράγματα έχουν όντως έτσι καθώς εγω έχω personummer για το μεγάλο μου γιο(όχι τη μικρή μου) από το 2008 που είχα κάνει ξανα την προσπάθεια για Σουηδία.οπότε μήπως τα καταφερω και τον βαλω αμεσα σε σχολειο για να εχω την δυνατοτητα να ψαξω πιο ευκολα δουλεια καθως τωρα πλεόν θα ειμαι και μονη μου(χωρις το συζυγο).

Ναι, ναι ξέρουμε που θα μείνουμε, όπως γράφω λίγο πιο πάνω. Αν πάνε όλα καλά, θα ανεβούμε τον Αύγουστο ή Σεπτέμβρη, ο άντρας μου φεύγει 8 Μαρτίου. Τα προσωρινά personnummer τα δίνουν, έτσι έκανα εγγραφή και στο Boplats, το site του δήμου του Göteborg, όπου μπαίνεις στην ουρά για τα σπίτια. Μου έδωσαν ένα προσωρινό personnummer και ένανα register.
Μιας και ήξερα που θα μείνουμε, όντως απευθύνθηκα στον δήμο, και ήταν πολύ εξυπηρετικοί όλοι τους! Θα πας Σουηδία με δύο παιδάκια; Πόσο είναι; Έχεις μέρος να μείνεις; Αν ναι, λόγω της προηγούμενης προσπάθειάς σου, μπορείς να "κινηθείς" πιο εύκολα.

lucia
21.02.2012, 17:38
Καλως ηρθες Λαζαρε. Πολυ σωστες οι ερωτησεις σου. Θα ηθελα και εγω να μαθω πληροφοριες σχετικα με το θεμα παιδιου (συγκεκριμένα και οχι γενικα του τυπου το παιδι δε θα χει προβλημα κλπ). Σωστα ρωτας τι θα κανει το παιδι ωσπου να βγει το νουμερο. Μηπως καλο ειναι να ανεβει το παιδι οταν θα αποκτησει καποιος το νουμερο?

Aυτή η ερώτηση ταλανίζει κι εμένα, έχω 2 παιδιά 10 και 4 ετών, ας πούμε ότι το πρώτο θα μπορούσε να φροντίζει τον εαυτό του (αν ήταν μόνο του) το δεύτερο αποκλείεται! Πόσο θα κόστιζε σε κάποιον να βρει άτομο να τα προσέχει ή στην τελική πόσο κοστίζει ένας ιδιωτικός παιδικός σταθμός. Είναι μια από τις παραμέτρους που με κάνουν να το σκέφτομαι σοβαρά αν θα πρέπει να πάει κάποιος πρώτα μόνος του να τακτοποιηθεί από δουλειά και σπίτι (καθόλου δεδομένα κανένα από τα δύο) και μετά να ακολουθήσει η οικογένεια.

saetron
21.02.2012, 18:57
καλησπέρα και από μένα,

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ!!!

rikospi
21.02.2012, 22:04
Παντως εγω που ρωτησα στην αθηνα μου ειπαν 27 ευρω για
μια και μιση ωρα.

aggelikh
21.02.2012, 23:01
Ναι, ναι ξέρουμε που θα μείνουμε, όπως γράφω λίγο πιο πάνω. Αν πάνε όλα καλά, θα ανεβούμε τον Αύγουστο ή Σεπτέμβρη, ο άντρας μου φεύγει 8 Μαρτίου. Τα προσωρινά personnummer τα δίνουν, έτσι έκανα εγγραφή και στο Boplats, το site του δήμου του Göteborg, όπου μπαίνεις στην ουρά για τα σπίτια. Μου έδωσαν ένα προσωρινό personnummer και ένανα register.
Μιας και ήξερα που θα μείνουμε, όντως απευθύνθηκα στον δήμο, και ήταν πολύ εξυπηρετικοί όλοι τους! Θα πας Σουηδία με δύο παιδάκια; Πόσο είναι; Έχεις μέρος να μείνεις; Αν ναι, λόγω της προηγούμενης προσπάθειάς σου, μπορείς να "κινηθείς" πιο εύκολα.

Καλησπέρα aspateo!

Να σε ρωτήσω για να δώ αν κατάλαβα καλά: Αρχικά βρήκατε μια περιοχή που θα θέλατε να μείνετε και στη συνέχεια γραφτήκατε στο site του δήμου της και μπήκατε σε σειρά προτεραιότητας για σπίτι χωρίς επίσημους προσωπικούς αριθμούς και όντας ακόμη στην Ελλάδα? Και χωρίς να δείτε το σπίτι από κοντά? Μιλάμε για πρώτο ή δεύτερο χέρι? Και αν θέλεις πες μου και πόσο καιρό περιμένατε για να βρεθεί σπίτι. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

skonto
22.02.2012, 00:09
Κυρίες και Κύριοι.

Η απόφαση εξωτερικό είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση.

Ανεξάρτητα αν πρόκειται για Καναδά, Αυστραλία ή Σουηδία η απόφαση είναι μεγάλη.

Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια και καλό είναι να τα μαθαίνουμε πρίν ξεκινήσουμε.

Παρακαλώ λοιπόν όλους όσους έχουν αποφασίσει να ανεβούν Σουηδία ( ή σκέφτονται ) να κάτσουν κάτω να στρωθούν και αρχικά να μπούν στο κόπο να διαβάσουν όλες τις αναφορές που υπάρχουν στο Πατριωτάκι. Ναι, ναί το ξέρω. Είναι πολλές οι σελίδες οι άτιμες. Όμως εδώ πρόκειται για απόφαση ζωής. Εκεί μέσα θα συναντήσουν μάχες, χαρές, λύπες, θυμούς, βάσανα, προβληματισμούς, τσακωμούς, αντιφάσεις χίλια δυό. Όμως θα βρούν και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ !!!.

Κανείς δεν θα πρέπει να περιμένει ότι η οποιαδήποτε ξενιτιά είναι ο επί Γής Παράδεισος. Κανείς δεν θα πρέπει να φύγει απο τη χώρα του κουβαλώντας εμπειρίες, και νοοτροπίες του παρελθόντος.

Ξεχάστε αυτά που ξέρετε. Όπου και να πάτε εσείς είστε αυτοί που θα πρέπει να προσαρμοστείτε στις συνήθειες, τις κουλτούρες και το τρόπο ζωής της χώρας που θα σας υποδεχθεί.

Εσείς θα είστε οι μετανάστες.

Σκεφτείτε σοβαρά ότι εσείς είστε αυτοί που θα ψάξουν για δουλειά, φεύγοντας απο μία χώρα που ουσιαστικά σας έχει κλείσει την πόρτα σε κάθε τι σωστό. Αξιοκρατία, δικαιοσύνη, δικαίωμα δουλειάς, δικαίωμα αξιοπρέπειας, μόρφωσης, ειλικρίνειας, ηθικής, ίσης μεταχείρισης.

Ερωτήσεις του στύλ... πως είναι η δουλειά εκεί ? ειλικρινά με κάνει και αμφιβάλω αν πρέπει πραγματικά να μπείτε στο κόπο να έρθετε εδώ.

Όταν θα έρθετε εδώ θα πρέπει να είστε έτοιμοι να ματώσετε. Εδώ είναι πεδίο πολέμου. Είτε πολεμάς - νικάς και γυρίζεις με λάφυρα, είτε αφήνεσαι στη τύχη σου - χάνεις και γυρίζεις στη χώρα σου κλαίγοντας, κατηγορώντας όλους τους άλλους ( πλήν εσού ) για τον τόπο που δεν ήταν ο σωστός και δεν σε άφησε να προοδεύσεις.

Μπούρδες !!. ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΕ ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΕ. Τσαμπουκά θέλει να μην σου πάρουν τα σώβρακα.

Τι πάνε να πούν οι ερωτήσεις... πως θα τα καταφέρω που έχω παιδιά ? που είμαι μόνος μου ? που θα αφήσω πίσω τη πεθερά μου να κλαίει ?.

Όταν παίρνεις την απόφαση να κάνεις την ζωή σου απο τελεία ( μιάς και έτσι στην καταντήσανε στην Ελλάδα ) γραμμή, και να ξεκινήσεις απο το μηδέν , σαν να γεννήθηκες τώρα ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

Αν πρέπει να περάσεις μέσα απο τη ζούγκλα γιατί είναι θέμα επιβίωσης θα το κάνεις.

Όλοι μας φεύγουμε ( ή φύγαμε ) απο την Ελλάδα με τον ίδιο τίτλο " Οικονομικοί Μετανάστες ". Αν κάποιοι αυτό δεν το έχουν χωνέψει και αισθάνονται τουρίστες καλά θα είναι να την δούν αλλιώς. Εδώ επικρατεί το δουλειά - δουλειά - δουλειά και στα διαλλείματα για να μην καθόμαστε δουλεύουμε και λίγο.

Όποιος πατήσει το πόδι του εδώ έχει να κάνει 5 πράγματα.

Να βρεί τρόπο να μείνει κάπου
Να βρεί δουλειά
Να βγάλει όλες τις απαραίτητες νομιμοποιήσεις ( νούμερα, χαρτιά κ.λ.π. )
Να μάθει Σουηδικά
Να προσαρμοστεί στον εδώ τρόπο ζωής

Πως θα τα κάνει αυτά ?? Με υπομονή , επιμονή, τρέξιμο, κόπο, ερωτήσεις, διάβασμα, ενημέρωση, στερήσεις, τηλέφωνα, με αποφασιστικότητα, με έρευνα για τα δικαιώματά του, με έρευνα αγοράς εργασίας, με έρευνα κουλτούρας, κοινωνικότητα, συναναστροφές.. παίρνοντας φωτιά.

Με σταυρωμένα τα χέρια δεν γίνεται τίποτα. Κανείς δεν θα σου πεί ... που ήσουν βρε παιδί μου, εσένα περιμέναμε, σου έχουμε στρώσει και το χαλάκι.

Πιο πάνω είπα πως πρέπει να ματώσετε. Μετά όμως θα δικαιωθείτε. Γιατί εδώ έτσι και καταφέρεις να μπείς στο σύστημα, θα καταλάβεις πως άξιζε το κόπο. Βήμα βήμα συνήθως ανεβαίνεις. Αλλά ανεβαίνεις. Όχι όπως στην Ελλάδα που την αγνωμοσύνη την έχουν κάνει πιστεύω τους, αυτοί απο τους οποίους εξαρτόμαστε. Εδώ εξαρτάσαι απο τον εαυτό σου.

Έχεις τα κότσια να παλέψεις?? Θα πάς εκεί που θέλεις. Μπορεί γρήγορα, μπορεί αργά, θα πάς πάντως. Αν τα παρατήσεις θα σε παρατήσουν.

Δέν υπάρχουν εμπόδια για τίποτα. όσο προβληματίζεστε για το πώς είναι η ζωή εδώ δεν θα κάνετε παρα μια τρύπα στο νερό. Αρπάξτε την ευκαιρία και κάντε το βήμα. Κανείς δεν θα σας πάρει απο το χεράκι να σας οδηγήσει στη δόξα. Όσοι ρωτάτε για συνθήκες, σκεφτείτε πως είναι οι συνθήκες στην Ελλάδα που ζείτε τώρα. Ε!! χειρότερα αποκλείεται να είναι να το πώ έτσι απλά.

Αν δεν έρθετε εδώ να φάτε τα μούτρα σας, για να δείτε τι γεύση έχετε, συμπέρασμα σωστό δεν θα βγάλετε. Ο καθένας απο εμάς που έχουμε ανεβεί στη Σουηδία δίνει τη ζωή και τον αγώνα του να επιβιώσει. Όλοι μας πονάμε με το δικό μας τρόπο. Όλοι μας μοχθούμε και πολεμάμε για ένα καλύτερο αύριο για τα παιδιά μας και για μάς.

Όσο και να μας ρωτήσετε πως τα βλέπουμε τα πράγματα η απάντηση που θα πάρετε θα είναι υποκειμενική. Ρωτήστε στο δρόμο 100 άτομα να σας δείξουν ένα άσπρο χρώμα και συλλέξτε το. Στο τέλος θα έχετε 100 διαφορετικές αποχρώσεις του άσπρου. Όλοι όμως είχαν δίκιο. Εσείς απλά θα αποφασίσετε για το δικό σας χρώμα.

Για να πάρει κάποιος την απόφαση να φύγει μετανάστης απο το τόπο του, πάει να πεί πως ο τόπος του, του στέρησε αυτά που ο ίδιος έψαχνε να βρεί. Αυτά που εκείνος θεωρούσε απαραίτητα. Εμείς δεν φύγαμε απλά. Μας κλώτσησε το ίδιο μας το κράτος. Μας κλώτσησε απο το πεζοδρόμιο και μας πέταξε μέσα μέσα στο δρόμο ταχείας κυκλοφορίας. Ε αν καθίσετε ακίνητοι θα σας πατήσουν τα αυτοκίνητα. Πρέπει να βγείτε απο την άλλη πλευρά, στο άλλο πεζοδρόμιο.

Δεν μπορώ λοιπόν να ακούω ... τι θα κάνω ?? θα τα καταφέρω ?? θα βρώ θέση διευθυντή εκεί ?? .. Σκασίλα μου τι θα κάνετε. Εμένα με ενδιαφέρει να προσπαθήσετε. ... Και θα κάνετε, και θα τα καταφέρετε, και θέση διευθυντή θα βρείτε. Εδώ υπάρχουν ευκαιρίες για όλους και για όλα. Απλά θέλει τσαμπουκά και επιμονή. Μην ξαναλέμε τα ίδια.
Όλοι μπορούν να γίνουν αυτό που θέλουν
Όλοι μπορούν να φτάσουν εκεί που θέλουν
Όλοι έχουν το δικαίωμα να προσπαθήσουν και να το πετύχουν
Όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα
Όλοι έχουν άπειρη δύναμη μέσα τους
Όλοι βρίσκουν το τρόπο να επιβιώσουν
Όλοι έχουν μυαλό και θέληση
Όλοι αντιμετωπίζουν εμπόδια και τα ξεπερνούν

Συγκριτικά με αυτούς τους ήρωες που ανέβηκαν επάνω χωρίς καμία βοήθεια, καμία στήριξη απο κανέναν, χωρίς καμία πληροφορία και με μόνο όπλο την θέλησή τους και πέτυχαν, όλοι οι άλλοι ( και εγώ μέσα σε αυτούς ) που έχουμε ένα " Πατριωτάκι ' να μας ενώνει, να μας εμψυχώνει και να μας δίνει ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, το να μην διαβάζουμε τις σελίδες του επειδή βαριόμαστε και να ξαναρωτάμε τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά που έχουν γραφεί τόσες φορές απλά είναι ιεροσυλία.

Έλεος. Στο χώρο των υπολογιστών όπου ανήκω, το να προσπαθείς και να παιδεύεσαι να φτιάξεις κάτι , ενώ η λύση είναι γραμμένη στο βιβλίο του κατασκευαστή χρησιμοποιούμε την έκφραση " RTFM " --> Read The Fucking Manual . Εδώ απλά θα το ξαναπώ. Διαβάστε όλα αυτά που έχουν γραφεί. Πετάξτε το 90%... αλλά το 10% ΣΙΓΟΥΡΑ θα σας λύσει τα χέρια.

Καλές οι ταξιδιωτικές - τουριστικές πληροφορίες. Αλλά αυτές που θέλετε για την επιβίωσή σας εδώ, είναι ήδη γραμμένες και χιλιοειπωμένες.

Κυρίες και Κύριοι,

Γεμίστε τις μπαταρίες σας, πάρτε τις αποφάσεις σας, γίνετε ένας μεγάλος βράχος και αφεθείτε στο κατήφορο. Τίποτα και κανείς να μην μπορεί να σας σταματήσει. Και νάστε σίγουροι πως θα πετύχετε.

Για σας και τα παιδιά σας αξίζει το καλύτερο. Παλέψτε για αυτό.

Σπύρος ... πάντα κοντά σας άν και 4.000 χλμ μακριά

ευανθια
22.02.2012, 00:24
Κυρίες και Κύριοι.

Η απόφαση εξωτερικό είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση.

Ανεξάρτητα αν πρόκειται για Καναδά, Αυστραλία ή Σουηδία η απόφαση είναι μεγάλη.

Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια και καλό είναι να τα μαθαίνουμε πρίν ξεκινήσουμε............................ .........

Σπυρο τα λογια ειναι περιττα !!!!!!! :bravo_:

ευανθια
22.02.2012, 01:08
Επισης τι γινεται αν το παιδι ανεβει μετα τον Σεπτεμβρη? Χανει ολη την χρονια? Ξερω οτι στη Σουηδια τα παιδια πανε 1 χρονο αργοτερα αλλα αν χανει και τη σουηδικη χρονια μετα τον Σεπτεμβρη τοτε μιλαμε οτι θα ειναι 2 χρονια μείον. Μαλλον ετσι ειναι. Θα μου πειτε τι σε νοιαζει αφου στα 18 δε θα εχει να παει στρατο. Ειναι μια αποψη αλλά και μια παραμετρος που πρεπει να αναφερθει.

Καλησπερα Ορφεα!

Εδω μας χαλασανε τις ζωες μας και ξεσπιτωθηκαμε και τα κανουμε ολα παλι απο την αρχη , δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα το αν τα παιδια θα χασουν ενα η δυο χρονια στο σχολειο. Εξαλλου οσον αφορα την σουηδια μιλαμε για Σχολεια πραγματικα και οχι παραμυθενια. Τον γιο μου τον πηρα μαζι μου γιατι δεν μπορω να διανοηθω σε καμμια περιπτωση να φυγω και να αφησω πισω το παιδι μου ! Μεχρι να παρουμε τους αριθμους περιμενε υπομονετικα και παρολο το μικρο της ηλικιας του 12 χρονων μου εδινε δυναμη και μου ελεγε να κανω υπομονη γιατι ειχα αγχωθει πολυ ! Τρεις ολοκληρους μηνες ο γιος μου περιμενε υπομονετικα ! Μολις πηραμε τους αριθμους πηγε αμεσως σχολειο και αρχισε σε τμημα ειδικο για να μαθει την γλωσσα . Τωρα υστερα απο ενα χρονο ειναι στην κανονικη ταξη με τα σουηδακια και μιλαει σουηδικα καλυτερα απο εμενα ! Εχασε μια χρονια αλλα δεν πειραζει γιατι εδω τα παιδια αρχιζουν σχολειο ενα χρονο αργοτερα . Περναει τελεια και ειναι ευτυχισμενος και ετσι κιεγω δεν θελω πραγματικα τιποτε αλλο απο την ζωη μου !! Ολα ειναι στα ποδια του και το μελλον του εξασφαλισμενο για να κανει στην ζωη του οτι θελει !!!
Θελω να πω οτι δεν πρεπει αναγχωνεστε για το αν θα χασουν τα παιδια σας ενα η δυο χρονια στο σχολειο . Να επικεντρωθειτε στο πως θα κανετε αυτο το βημα της μεταναστευσης πραγματικοτητα και πως θα οργανωθειτε οσο γινεται καλυτερα για το καλο των παιδιων σας ! Το να χασουν μια η δυο χρονιες δεν ειναι τιποτα μπροστα στο μελλον που τα περιμενει !!! Απλα στην σουηδια το μελλον των παιδιων μας διαγραφεται πραγματικα λαμπρο !!!!!!

ευανθια
22.02.2012, 01:11
Να συμπληρωσω οτι τα σχολεια στην σουηδια αρχιζουν περιπου 18 αυγουστου με διαφορα 1 με 2 μερες νωριτερα η αργοτερα αναλογα το σχολειο.

aspateo
22.02.2012, 09:28
Καλησπέρα aspateo!

Να σε ρωτήσω για να δώ αν κατάλαβα καλά: Αρχικά βρήκατε μια περιοχή που θα θέλατε να μείνετε και στη συνέχεια γραφτήκατε στο site του δήμου της και μπήκατε σε σειρά προτεραιότητας για σπίτι χωρίς επίσημους προσωπικούς αριθμούς και όντας ακόμη στην Ελλάδα? Και χωρίς να δείτε το σπίτι από κοντά? Μιλάμε για πρώτο ή δεύτερο χέρι? Και αν θέλεις πες μου και πόσο καιρό περιμένατε για να βρεθεί σπίτι. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Γεια σου Αγγελική! Εμάς μας βοήθησε ο φίλος μας που ζει στο Göteborg 15 χρόνια. Το σπίτι που θα μείνουμε (μια μικρή γκαρσονιέρα), είναι ενός φίλου του, Σουηδού, ο οποίος το είχε αγοράσει παλιά αλλά τώρα μένει με την κοπέλα του στο δικό της διαμέρισμα. Μας το παραχωρεί. Εμείς απλά θα πληρώνουμε την δόση του δανείου του και τα έξοδα του σπιτιού όσο θα μένουμε εκεί, περίπου 350 ευρώ. Την διαδικασία που αναφέρεις και είναι πολύ επίπονη, θα την κάνουμε όταν με το καλό τακτοποιηθούμε οικονομικά, δηλαδή το να βρούμε άλλο σπίτι. Να είναι καλά ο άνθρωπος... Μας έλυσε ένα μεγάλο πρόβλημα!

Εννοείται ότι δεν έχουμε δει το διαμέρισμα, αυτό θα ήταν πολυτέλεια, λίγο μας νοιάζει, αλλά ο φίλος μας είπε ότι είναι μια χαρά! Και σε καλή περιοχή, δίπλα από παιδικούς σταθμούς.

aspateo
22.02.2012, 09:36
Κι επειδή καταλαβαίνω ότι αρκετοί, τελικά, έχουν παιδιά, σας παραθέτω το mail που μου έστειλαν οι φίλοι μας που ζουν στην Σουηδία σχετικά με τους ιδιωτικούς σταθμούς.

"Δεν ξέρω πολλά για τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Είναι απειροελαχιστοι. Δεν κοστίζουν παραπάνω απο τον κρατικό (1300 κορώνες - που το κάθε παιδί επιδοτηται τον μήνα). Μετά υπάρχει και η εξής δυνατότητα αν δεν υπάρχει κρατικός παιδικός σταθμός σε μια περιοχή: οι γονείς περνουν μια επιδότηση κανουν ενα παιδικο σταθμο και προσλαμβάνουν προσωπικό και βοηθούν και οι ίδιοι μια φορά στις τόσες σε βοηθητικά πόστα (κουζίνα καθάρισμα κλπ). Η ουρά σε ένα ιδιωτικό, αφού η τιμή είναι η ίδια πιστεύω πως είναι το ίδιο μεγάλη..."

Αυτό είναι ένα site, που πολλοί/ές ψάχνουν δουλειά ή προσφέρουν δουλειά σχετικά με την φύλαξη παιδιών.
Nanny Agency Au Pair Child Care Babysitter & Home Care Jobs (http://www.greataupair.com/search/job.cfm)

Θέλει λίγο ψάξιμο το συγκεκριμένο site, αλλά είναι μια βοήθεια.

Νεομετανάστρια
22.02.2012, 09:53
_antio:
Κυρίες και Κύριοι.

Η απόφαση εξωτερικό είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση.................................... .....................

Έλεος. Στο χώρο των υπολογιστών όπου ανήκω, το να προσπαθείς και να παιδεύεσαι να φτιάξεις κάτι , ενώ η λύση είναι γραμμένη στο βιβλίο του κατασκευαστή χρησιμοποιούμε την έκφραση " RTFM " --> Read The Fucking Manual . Εδώ απλά θα το ξαναπώ. Διαβάστε όλα αυτά που έχουν γραφεί. Πετάξτε το 90%... αλλά το 10% ΣΙΓΟΥΡΑ θα σας λύσει τα χέρια..................................

Καλημερα!

Νομιζω οτι ειμαι και εγω λιγο παραληπτης του παραπανω μηνυματος και οτι υπηρξαν στιγμες που ρωτησα και εγω πραγματα που δεν τα καλοδιαβασα ή δεν τους εδωσα την δεουσα προσοχη και απλα επαναλαμβανομουνα ή ισως και απαιτησα καποιες πληροφοριες χωρις να προσφερω ...

Ζητω λοιπον ετεροχρονισμενα συγνωμη για τυχον ανεπαρκεια μου...
και να ευχαριστησω και ολους οσοι εδωσαν απο αυτο το forum χρησιμες πληροφοριες μεταναστεσης ή βοηθησαν καποια πατριωτακια και με αλλους τροπους.....

Καλη επιτυχια
στην προσωπικη μεταναστευση του καθενα απο εμας!

Ελενη

lucia
22.02.2012, 09:53
Βρε παιδιά απαντήστε με σε αυτά που ρώτησα πιο πάνω. Κοντεύω να παρεξηγηθώ και σε κάποιο άτομο που είχα γράψει να μου απαντήσει για τις συνθήκες δουλειάς κλπ και πόσο μπορεί να τα καταφέρει κανείς με παιδιά.

-ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν το παιδί χάσει και μία και δύο χρονιές στο σχολείο. Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα θα είναι άνεργο σε 8 χρόνια που θα βγει στην αγορά εργασίας.

-ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν δυσκολευτεί με τη γλώσσα, ΔΕΝ ψάχνω για Ελληνικό σχολείο για να μην δυσκολευτεί το καμάρι μου/καμάρια μου. θα μάθει να κολυμπά στα βαθιά κι αν ζήσει εκεί και τη γλώσσα θα μάθει και την νοοτροπία καλύτερα/ ευκολότερα/ πιο γρήγορα από εμένα.

Εκείνο όμως που με ενδιαφέρει είναι τι θα κάνω αν ανέβουμε 4 άτομα στην Σουηδία, μεγαλύτερο σπίτι προς ενοικίαση, πού θα αφήνουμε 2 παιδιά όταν τρέχουμε για εργασία/ σπίτι κλπ. Τι θα γίνει μέχρι να πάρουμε τους αριθμούς, αυτό με ενδιαφέρει! Αν υπάρχουν ιδιωτικά νηπιαγωγεία/ παιδικοί σταθμοί έστω για αυτούς τους 3 μήνες ή και μπέιμπι σίτερ πόσο θα μου κόστιζε. Δεν είμαι εγώ και το τομάρι μου, άντε καιτο τομάρι του άντρα μου, να ματώσουμε, να κοπιάσουμε, σύμφωνοι, τα παιδιά όμως δεν μας φταίνε και πρέπει να σκεφτούμε πρώτα αυτά και μετά εμάς.

Σπύρο, εσύ απ' ότι βλέπω πήγες μόνος σου και κάπου είχες γράψει ότι θα έφερνες την οικογένεια μετά από ένα χρόνο, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Επειδή λοιπόν η επιτυχία δεν είναι δεδομένη, μου έτυχε στη ζωή να παλέψω σκυλίσια για κάποια πράγματα, σε άλλα τα κατάφερα, σε άλλα όχι, όσο κι αν πάλεψα, πρέπει να βοηθήσει κι ο παράγοντας τύχη, δεν είναι έτσι απλά και ισοπεδωτικά όλα. Μην με παρεξηγείς, με πολύ αγάπη σου το λέω.

Ευανθία, εσύ είχες ένα δωδεκάχρονο παιδί μαζί σου, του έλεγες ας πούμε να ταμπουρωθεί σπίτι και ας περίμενε ένα δεκάωρο να γυρίσεις από τη δουλειά, εγώ δεν μπορώ να κάνω το ίδιο με το τετράχρονο, ούτε καν 4 δεν είναι ακόμη. Πρακτικά ζητήματα ρωτάω να μου απαντήσετε, αν ξέρετε πάει καλώς. Αλλιώς το ότι θα πάνε καλά, τα σχολεία είναι υπέροχα κλπ, δεν με καλύπτει, τι κάνουμε ΜΕΧΡΙ να φτάσουμε στο σχολείο ας μου πει κάποιος, ότι πχ η μπέιμπι σίτερ κοστίζει τόσα, το ιδιωτικό σχολείο τόσα να δω αν με συμφέρει να δουλεύω και να τα πληρώνω ΜΕΧΡΙ να έχω τον αριθμό. Αλλιώς να βρω μια άλλη λύση, ας πούμε να πάει κάποιος από τοιυς 2 συζύγους μόνος. Κι έπειτα άλλο χρόνο απαιτεί ένα δωδεκάχρονο κι άλλο ένα τετράχρονο. Δεν είναι έτσι απλά.Φιλικά τα λέω και σε εσένα κι ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις ούτε κι εσύ.

Εν κατακλείδι, οφείλω να το ψάξω όσο το δυνατόν περισσότερο, από τη φύση μου είμαι τολμηρή, μόνη μου ταξίδεψα στην ευρώπη πρώτη φορά στα 17, μόνη μου πήγαινα εδώ κι εκεί άφοβα σε ξένες χώρες . Τώρα όμως ΔΕΝ είμαι μόνη μου να το ρισκάρω, πώς να το κάνουμε! Ψάχνω το καλύτερο δυνατό γιατί δεν με παίρνει για λάθος εκτιμήσεις επειδή κάποιος ενθαρύνει, και καλά κάνει ότι θα τα καταφέρω, δεν αρκούμαι σε αυτό. Ελπίζω να διαβάσετε τα γραφόμενά μου με ανοιχτό μυαλό, καμιά φορά ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, αυτοί είναι οι προβληματισμοί μου.

lucia
22.02.2012, 09:58
Κι επειδή καταλαβαίνω ότι αρκετοί, τελικά, έχουν παιδιά, σας παραθέτω το mail που μου έστειλαν οι φίλοι μας που ζουν στην Σουηδία σχετικά με τους ιδιωτικούς σταθμούς.

"Δεν ξέρω πολλά για τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Είναι απειροελαχιστοι. Δεν κοστίζουν παραπάνω απο τον κρατικό (1300 κορώνες - που το κάθε παιδί επιδοτηται τον μήνα). Μετά υπάρχει και η εξής δυνατότητα αν δεν υπάρχει κρατικός παιδικός σταθμός σε μια περιοχή: οι γονείς περνουν μια επιδότηση κανουν ενα παιδικο σταθμο και προσλαμβάνουν προσωπικό και βοηθούν και οι ίδιοι μια φορά στις τόσες σε βοηθητικά πόστα (κουζίνα καθάρισμα κλπ). Η ουρά σε ένα ιδιωτικό, αφού η τιμή είναι η ίδια πιστεύω πως είναι το ίδιο μεγάλη..."

Αυτό είναι ένα site, που πολλοί/ές ψάχνουν δουλειά ή προσφέρουν δουλειά σχετικά με την φύλαξη παιδιών.
Nanny Agency Au Pair Child Care Babysitter & Home Care Jobs (http://www.greataupair.com/search/job.cfm)

Θέλει λίγο ψάξιμο το συγκεκριμένο site, αλλά είναι μια βοήθεια.
Μιλάς πάντα για αυτούς που έχουν πάρει προσωπικό αριθμό και επιδοτούνται έτσι κι αλλιώς ή κάνω λάθος; Αν έρθω εγώ η αλλοδαπή θα μου πάρει ο ιδιωτικός παιδικός σταθμός το παιδί για αυτό το ποσό;

aspateo
22.02.2012, 10:11
Μιλάς πάντα για αυτούς που έχουν πάρει προσωπικό αριθμό και επιδοτούνται έτσι κι αλλιώς ή κάνω λάθος; Αν έρθω εγώ η αλλοδαπή θα μου πάρει ο ιδιωτικός παιδικός σταθμός το παιδί για αυτό το ποσό;

Πραγματικά δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση. Μάλλον έτσι είναι. Αν όμως εσύ ΕΧΕΙΣ τα χρήματα να στείλεις το παιδί σου, δεν βρίσκω τον λόγο να μην το πάρουν. Σίγουρα, όμως, δεν μπορείς να πάρεις την επιδότηση χωρίς personnummer. Ο φίλος μου γράφει για την περίπτωση που ήδη έχεις τακτοποιηθεί.

aspateo
22.02.2012, 10:17
Βρε παιδιά απαντήστε με σε αυτά που ρώτησα πιο πάνω. Κοντεύω να παρεξηγηθώ και σε κάποιο άτομο που είχα γράψει να μου απαντήσει για τις συνθήκες δουλειάς κλπ και πόσο μπορεί να τα καταφέρει κανείς με παιδιά.

-ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν το παιδί χάσει και μία και δύο χρονιές στο σχολείο. Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα θα είναι άνεργο σε 8 χρόνια που θα βγει στην αγορά εργασίας.

-ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν δυσκολευτεί με τη γλώσσα, ΔΕΝ ψάχνω για Ελληνικό σχολείο για να μην δυσκολευτεί το καμάρι μου/καμάρια μου. θα μάθει να κολυμπά στα βαθιά κι αν ζήσει εκεί και τη γλώσσα θα μάθει και την νοοτροπία καλύτερα/ ευκολότερα/ πιο γρήγορα από εμένα........................................ ...........................................

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις και οι προβληματισμοί αυτοί είναι απόλυτα λογικοί για έναν γονιό! Όμως δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν πάει πάνω με παιδιά, και θα είναι δύσκολο να βρεις απαντήσεις. Ίσως θα πρέπει να αρχίζεις να επικοινωνείς μέσω email με παιδικούς σταθμούς στην Σουηδία, πιστεύω ότι θα βοηθηθείς πάρα πολύ. Κι ας μην είναι κοντά στην περιοχή που θέλεις να πας. Οι κανόνες δεν μπορεί να είναι τόοοοσο διαφορετικοί. Έτσι κι αλλιώς, μιλάνε αγγλικά, δεν θα έχεις πρόβλημα.
Πίστεψέ με, σε καταλαβαίνω πολύ καλά!!!_friends:

lucia
22.02.2012, 12:20
Ίσως θα πρέπει να αρχίζεις να επικοινωνείς μέσω email με παιδικούς σταθμούς στην Σουηδία, πιστεύω ότι θα βοηθηθείς πάρα πολύ.
Aυτό θα κάνω άμεσα, θα επικοινωνήσω με παιδικούς σταθμούς και θα την βρω την άκρη. Σε ευχαριστώ, στο μυαλό μου ήσουν, θα πρέπει να ενημερωθώ από διάφορα σάιτς για συνθήκες σχολείων και παιδικών και να γράψω και 5 e-mail, ελπίζω να μου απαντήσουν._friends:

aspateo
22.02.2012, 12:33
Aυτό θα κάνω άμεσα, θα επικοινωνήσω με παιδικούς σταθμούς και θα την βρω την άκρη. Σε ευχαριστώ, στο μυαλό μου ήσουν, θα πρέπει να ενημερωθώ από διάφορα σάιτς για συνθήκες σχολείων και παιδικών και να γράψω και 5 e-mail, ελπίζω να μου απαντήσουν._friends:

Μην ανησυχείς, είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι με τα παιδιά, θα απαντήσουν. Εγώ τους έγραψα την "δακρύβεχτη" ιστορία του μετανάστη που φεύγει από την χώρα του, μπλα μπλα μπλα, και μόνο φίλες δεν γίναμε! Υποσχέθηκα και σε αυτήν που με βοήθησε περισσότερο να της πάω ελληνικά γλυκά όταν πάω πάνω!!! Μόνο τα κλάματα δεν έβαλε! Κι εννοείται, θα της πάω τα καλύτερα που μπορώ να φτιάξω! :yes:
Γενικά, ήταν πάρα πολύ γλυκιές και εξυπηρετικές και πρόθυμες. Όταν είσαι μόνος σου, είναι αλλιώς, τώρα κουβαλάς και δύο ψυχούλες μαζί... Να σου ζήσουν!!! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θα πάει πρώτα ο άντρας σου ή αν το σχέδιό σας λέει να φύγετε όλοι μαζί. Αυτό είναι πολύυυυυυ δύσκολο!

aspateo
22.02.2012, 12:42
Lucia

Για να πάρεις μια ιδέα, αυτό είναι το site του δικού μας δήμου.
Αριστερά έχει αλφαβητικά όοοοοοολα τα σχολεία, για μικρά και πιο μεγάλα παιδιά. 'Οπως επίσης μπορείς να δεις, υπάρχουν, πραγματικά, πάρα πολλά!
Για κάθε ένα δίνονται όλες οι πληροφορίες, ακόμα και το άτομο που πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του (στη δεξιά στήλη). Πιο αναλυτικά δεν γίνεται, είναι φοβεροί!

F (http://www.molndal.se/medborgare/utbildningochbarnomsorg/forskolorochbarnomsorg.4.47315bb7131d8f123cf800083 78.html)

Γενικά οι δήμοι, από ότι έχω παρατηρήσει, έχουν παρόμοια site. Όταν μπαίνεις σε κάποιο site, γράψε στην αναζήτηση Förskola και θα την βρεις την άκρη.
:bravo_:

lucia
22.02.2012, 12:52
Μην ανησυχείς, είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι με τα παιδιά, θα απαντήσουν. Εγώ τους έγραψα την "δακρύβεχτη" ιστορία του μετανάστη που φεύγει από την χώρα του, μπλα μπλα μπλα, και μόνο φίλες δεν γίναμε! Υποσχέθηκα και σε αυτήν που με βοήθησε περισσότερο να της πάω ελληνικά γλυκά όταν πάω πάνω!!! Μόνο τα κλάματα δεν έβαλε! Κι εννοείται, θα της πάω τα καλύτερα που μπορώ να φτιάξω! :yes:
Γενικά, ήταν πάρα πολύ γλυκιές και εξυπηρετικές και πρόθυμες. Όταν είσαι μόνος σου, είναι αλλιώς, τώρα κουβαλάς και δύο ψυχούλες μαζί... Να σου ζήσουν!!! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θα πάει πρώτα ο άντρας σου ή αν το σχέδιό σας λέει να φύγετε όλοι μαζί. Αυτό είναι πολύυυυυυ δύσκολο!
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ακόμη το συζητάμε ποιός θα πάει, αν θα πάμε όλοι δύσκολο το βλέπω και από έξοδα και γενικά θα έχουμε δεμένα τα χέρια με τα παιδιά να τρέξουμε, παίζει να πάω κι εγώ μόνη μου επειδή μιλάω καλά αγγλικά ενώ ο σύζυγος όχι. Πριν από λίγο έστειλα το πρώτο e-mail σε ένα παιδικό σταθμό, θα κάνω copy- paste και θα το στείλω σε όσους βρω. Τουλάχιστον να έχει δουλειά ο ένας από τους δύο και μετά βλέπουμε. Για τα Σουηδικά θα αρχίσω μάλλον κάποια μαθήματα που έχω βρει γιατί από το ίντερνετ δεν κάνω τίποτε. Άντε να δούμε, στην Ελλάδα μας μαυρίζει η ψυχή...