PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Σελίδες : 1 2 [3]

lazaros
22.02.2012, 13:09
Βρε παιδιά απαντήστε με σε αυτά που ρώτησα πιο πάνω. Κοντεύω να παρεξηγηθώ και σε κάποιο άτομο που είχα γράψει να μου απαντήσει για τις συνθήκες δουλειάς κλπ και πόσο μπορεί να τα καταφέρει κανείς με παιδιά.

-ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν το παιδί χάσει και μία και δύο χρονιές στο σχολείο. Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα θα είναι άνεργο σε 8 χρόνια που θα βγει στην αγορά εργασίας.................................. ...................................

Συμφωνώ κι επαυξάνω! Μπήκα σε μερικές ιστοσελίδες διαφορετικών δήμων κι απ'ότι είδα βρίσκουν θεση μέσα σε 3-4 μηνες. Οπότε αν κάποιος σκέφτεται ν'ανεβει με την οικογένεία του όπως εγώ τότε θα πρέπει ένας απ'τους 2 γονιούς να μη δουλεύει μέχρι να βγουν τα νουμερα και να μπει το παιδί στο σχολείο. Διαφορετικά θα πρέπει ν'ανέβει πρώτα ένας μόνος του και η οικογένεια να μείνει πίσω για μερικούς μήνες. Δύσκολη απόφαση με υπέρ και κατά και στις 2 περιπτώσεις. Καλή δύναμη!

aspateo
22.02.2012, 13:39
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ακόμη το συζητάμε ποιός θα πάει, αν θα πάμε όλοι δύσκολο το βλέπω και από έξοδα και γενικά θα έχουμε δεμένα τα χέρια με τα παιδιά να τρέξουμε, παίζει να πάω κι εγώ μόνη μου επειδή μιλάω καλά αγγλικά ενώ ο σύζυγος όχι. Πριν από λίγο έστειλα το πρώτο e-mail σε ένα παιδικό σταθμό, θα κάνω copy- paste και θα το στείλω σε όσους βρω. Τουλάχιστον να έχει δουλειά ο ένας από τους δύο και μετά βλέπουμε. Για τα Σουηδικά θα αρχίσω μάλλον κάποια μαθήματα που έχω βρει γιατί από το ίντερνετ δεν κάνω τίποτε. Άντε να δούμε, στην Ελλάδα μας μαυρίζει η ψυχή...

Πιστεύω ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση, δεν γίνονται όλα μαζί και προπάντων πρέπει να υπάρχει plan A, B, C και όλης της αλφαβήτας!!! Είναι όμως λίγο δύσκολο να μείνουν και τα παιδιά χωρίς την μαμά τους καιρό. Μήπως να πήγαινε πρώτα ο άντρας σου; Κι ο δικός μου δεν μιλάει σουηδικά και τα αγγλικά του είναι θέμα για να γελάμε κάθε βράδυ, χα χα χα, πραγματικά! Έχουμε όμως έναν στόχο και ΠΡΕΠΕΙ να πετύχει! Όπως το είπες, κοντεύουμε να πάθουμε εθνική κατάθλιψη εδώ...Ποτέ δεν ξέρεις, μέσα στην απελπισία μας μπορούμε να καταφέρουμε πολλά πράγματα! Μπορεί να κοιτάξει για δουλειά σε ελληνική επιχείρηση, για αρχή, όπως οι περισσότεροι.

ΛΙΝΑ
22.02.2012, 16:09
Κυρίες και Κύριοι.

Η απόφαση εξωτερικό είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση.

Ανεξάρτητα αν πρόκειται για Καναδά, Αυστραλία ή Σουηδία η απόφαση είναι μεγάλη.

Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια και καλό είναι να τα μαθαίνουμε πρίν ξεκινήσουμε............................ .........

Καλησπερα..δεν εχω τιποτα ν αναφερω..μπραβο για μενα σε οτι γραφειs...ηδη εχω παρει μπλοκ και στυλο εδω και δυο μερεs διαβαζω ,σημειωνω links,πληροφοριεs και οτι αλλο μπορω σαν σφουγγαρι :smile_:να απορροφησω απο δω μεσα....:bravo_1:

rikospi
22.02.2012, 16:25
Κυρίες και Κύριοι.

Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια και καλό είναι να τα μαθαίνουμε πρίν ξεκινήσουμε............................ .........................

:bravo_1:.Και αλλα πολλα που θες 10 σελιδες για να τα πεις
Σε παραδεχομαι γιατι εισαι ωραιος ρε σπυρο.
Σε ωριμοτητα.
Σε εργατικοτητα.
Σε γνωσεις.
Σε επιπεδο πνευματικο.
Σε ΗΘΟΣ.

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΧΑΡΗΣ.

aggelikh
22.02.2012, 16:40
Γεια σου Αγγελική! Εμάς μας βοήθησε ο φίλος μας που ζει στο Göteborg 15 χρόνια. Το σπίτι που θα μείνουμε (μια μικρή γκαρσονιέρα), είναι ενός φίλου του, Σουηδού, ο οποίος το είχε αγοράσει παλιά αλλά τώρα μένει με την κοπέλα του στο δικό της διαμέρισμα. Μας το παραχωρεί. Εμείς απλά θα πληρώνουμε την δόση του δανείου του και τα έξοδα του σπιτιού όσο θα μένουμε εκεί, περίπου 350 ευρώ. Την διαδικασία που αναφέρεις και είναι πολύ επίπονη, θα την κάνουμε όταν με το καλό τακτοποιηθούμε οικονομικά, δηλαδή το να βρούμε άλλο σπίτι. Να είναι καλά ο άνθρωπος... Μας έλυσε ένα μεγάλο πρόβλημα!

Εννοείται ότι δεν έχουμε δει το διαμέρισμα, αυτό θα ήταν πολυτέλεια, λίγο μας νοιάζει, αλλά ο φίλος μας είπε ότι είναι μια χαρά! Και σε καλή περιοχή, δίπλα από παιδικούς σταθμούς.

Οπότε μια χαρά όλα! Δεν είχα καταλάβει πως ήταν μέσω γνωστού, γι'αυτό ρώτησα αν το έχετε δει. G'o'teborg δεν έχω πάει ποτέ μου, αν και είχα κάτι γνωστούς μου εκεί και μου έχουν πει τα καλύτερα. Άντε παιδιά, όλα καλά να σας έρθουν λοιπόν! Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!

ευανθια
22.02.2012, 16:55
Βρε παιδιά απαντήστε με σε αυτά που ρώτησα πιο πάνω. Κοντεύω να παρεξηγηθώ και σε κάποιο άτομο που είχα γράψει να μου απαντήσει για τις συνθήκες δουλειάς κλπ και πόσο μπορεί να τα καταφέρει κανείς με παιδιά.

-ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν το παιδί χάσει και μία και δύο χρονιές στο σχολείο. Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα θα είναι άνεργο σε 8 χρόνια που θα βγει στην αγορά εργασίας.

-ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν δυσκολευτεί με τη γλώσσα, ΔΕΝ ψάχνω για Ελληνικό σχολείο για να μην δυσκολευτεί το καμάρι μου/καμάρια μου. θα μάθει να κολυμπά στα βαθιά κι αν ζήσει εκεί και τη γλώσσα θα μάθει και την νοοτροπία καλύτερα/ ευκολότερα/ πιο γρήγορα από εμένα........................................ .............................

Καλησπερα lucia :smile_:

1. Εχω γραψει ξανα οτι οι εργαζομενες μητερες δεν εχουν προβλημα στο να δουλευουν και να εχουν και παιδια . Κανονιζεις το ωραριο της δουλειας σου και γραφεις το παιδι σου σε παιδικο σταθμο. Οι σουηδοι εχουν πολλα παιδια και συδνυαζουν μια χαρα και οι δυο γονεις δουλεια και παιδια !! Εδω το συστημα δεν εχει καμμια σχεση με την ελλαδα .

2. Γιατι να μην τα καταφερεις με τα παιδια ? Δεν το καταλαβαινω ! Μπορεις η να τα παιρνεις μαζι σου η να καθεται ο ενας με τα παιδια και να βγαινει ο αλλος . Εδω ολοι κυκλοφορουν πολυ με τα παιδια τους απο ημερων μωρα ..χωρις προβλημα. Βεβαια αυτο ειναι κατι οικογενειακο προσωπικο . Εσυ ξερεις τα παιδια σου και πραττεις αναλογα. Εγω πχ δεν θα αφηνα με τιποτα τον γιο μου σε γιαγιαδες παπουδες συγγενεις κλπ. Δεν μπορω χωρις τον γιο μου ουτε να το σκεφτομαι . Εξαλλου γιαυτον αγωνιζομαι ! Αλλοι παλι προτιμουν να κανουν το βημα στην αρχη μονοι τους και μετα ακολουθει η υπολοιπη οικογενεια. Αυτο ειναι κατι ομως που εσυ θα αποφασισεις και κανενας αλλος. Δεν μπορω εγω η καποιος αλλος να σου πω να παρεις μαζι σου στην αρχη τα παιδια η οχι .

3. Αν βρει δουλεια ο ενας απο τους δυο παιρνει προσωπικους αριθμους ολη η οικογενεια και αμεσως μπορεις να γραψεις τα παιδια στον παιδιικο σταθμο.

4. Το οτι πρεπει να νοικασεται ενα σπιτι μεγαλυτερο ισχυει ειτε πατε ολοι μαζι ειτε οχι. Γιατι αν πας ας πουμε εσυ πρωτα και βρεις δουλεια και ενα μικρο σπιτακι , μετα δεν θα πρεπει να ερθει και η υπολοιπη οικογενεια ? Επομενως αυτη την σκεψη ξεχασε την. Επισης ξεχνα και τα σπιτια τα μεγαλα η τα μικρα . Στην αρχη θα βολευτειτε οπου μπορειτε καλυτερα. Δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια επιλογης σπιτιου στην αρχη τουλαχιστον και οσον αφορα την στοκχολμη. Δεν θα παθουν τιποτα τα παιδια αν κοιμουνται σε ενα δωματιο η στο σαλονι.

5. Τον γιο μου δεν τον ειχα ταμπουρωμενο στο σπιτι μονο του ! Παντου τον επαιρνα μαζι μου η επαιζε με παιδια της γειτονιας. Βλεπεις και χωρις σχολειο ενα παιδι μπορει να κανει πολλα πραγματα.

6. Τα βασικοτερα που πρεπει να οργανωσεται για το νεο ξεκινημα ειναι να εχετε ενα χρηματικο ποσο για την αρχη οσο μπορειτε μεγαλυτερο . Μετα να βρειτε ενα σπιτι , να κανονισετε που θα μεινετε , και παραλληλα εντατικο ψαξιμο για δουλεια.
Αυτα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου και να κινηθεις εντατικα !
Για τα παιδια μην αγχωνεσαι !
Αλλα βεβαια το αν θα φυγετε ολοι μαζι η οχι ειναι προσωπικο θεμα δικο σου !

apelpismeni
22.02.2012, 17:00
Ναι, ναι ξέρουμε που θα μείνουμε, όπως γράφω λίγο πιο πάνω. Αν πάνε όλα καλά, θα ανεβούμε τον Αύγουστο ή Σεπτέμβρη, ο άντρας μου φεύγει 8 Μαρτίου. Τα προσωρινά personnummer τα δίνουν, έτσι έκανα εγγραφή και στο Boplats, το site του δήμου του Göteborg, όπου μπαίνεις στην ουρά για τα σπίτια. Μου έδωσαν ένα προσωρινό personnummer και ένανα register.
Μιας και ήξερα που θα μείνουμε, όντως απευθύνθηκα στον δήμο, και ήταν πολύ εξυπηρετικοί όλοι τους! Θα πας Σουηδία με δύο παιδάκια; Πόσο είναι; Έχεις μέρος να μείνεις; Αν ναι, λόγω της προηγούμενης προσπάθειάς σου, μπορείς να "κινηθείς" πιο εύκολα.

ναι,σκεφτομαι να ξανακάνω το βήμα αυτη τη φορα μονη μου αναγκαστικά, με τα δυο μου παιδακια που είναι 6 1/2 ετων ο γιος μου(παει α δημοτικου) και 17 μηνών η κόρη μου.φυσικα εννοειται πως σκεφτομαι να ανεβω πρωτα μονη μου για να τακτοποιησω καποια θεματα όπως σχολείο και παιδικο σταθμο αντιστοιχα,να βρω δουλεια για μένα και μερος για να μεινω.αυτο που ευλογα αναρωτιέμαι ειναι -επειδη τα personummer που έχω εγω και ο γιος μου ισχύουν κανονικά-απλα μου ζητηθηκε ένα πιστοποιητικο γέννησης της κόρης μου για να βγάλει κ αυτη,μήπως διευκολυνθω σε κάποια ζητηματα και μηπως υπαρχει κατι που μπορω να κανω απο εδω και μεσα στην γενικοτερη ζαλουρα μου έχει ξεφύγει.για αυτο μου εκανε εντυπωση για τον παιδικο που ειπες,μηπως μπορουσα να κανω κατι αντιστοιχο?αλλα που να ψαξω αν δεν γνωριζω που θα βρω να μεινω?αν καποιος εχει καποια ιδεα -χωρις να "φορτωνομαι" σε κανενα,νομιζω οτι γινεται φιλικη κουβεντα κ κανεις δεν εχει την διαθεση για διαπληκτισμους,θα του ειμαι ευγνωμων.προς το παρον ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ σε ολους

aspateo
22.02.2012, 17:53
Οπότε μια χαρά όλα! Δεν είχα καταλάβει πως ήταν μέσω γνωστού, γι'αυτό ρώτησα αν το έχετε δει. G'o'teborg δεν έχω πάει ποτέ μου, αν και είχα κάτι γνωστούς μου εκεί και μου έχουν πει τα καλύτερα. Άντε παιδιά, όλα καλά να σας έρθουν λοιπόν! Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!

Σε ευχαριστώ Αγγελική... Σε ΟΛΟΥΣ να μας πάνε καλά! Είμαι σίγουρη και αισιόδοξη, γιατί ΟΛΟΙ είμαστε αποφασισμένοι να τα καταφέρουμε! :victory:

aspateo
22.02.2012, 19:49
ναι,σκεφτομαι να ξανακάνω το βήμα αυτη τη φορα μονη μου αναγκαστικά, με τα δυο μου παιδακια που είναι 6 1/2 ετων ο γιος μου(παει α δημοτικου) και 17 μηνών η κόρη μου.φυσικα εννοειται πως σκεφτομαι να ανεβω πρωτα μονη μου για να τακτοποιησω καποια θεματα όπως σχολείο και παιδικο σταθμο αντιστοιχα,να βρω δουλεια για μένα και μερος για να μεινω.αυτο που ευλογα αναρωτιέμαι ειναι -επειδη τα personummer που έχω εγω και ο γιος μου ισχύουν κανονικά-απλα μου ζητηθηκε ένα πιστοποιητικο γέννησης της κόρης μου για να βγάλει κ αυτη,μήπως διευκολυνθω σε κάποια ζητηματα και μηπως υπαρχει κατι που μπορω να κανω απο εδω και μεσα στην γενικοτερη ζαλουρα μου έχει ξεφύγει.για αυτο μου εκανε εντυπωση για τον παιδικο που ειπες,μηπως μπορουσα να κανω κατι αντιστοιχο?αλλα που να ψαξω αν δεν γνωριζω που θα βρω να μεινω?αν καποιος εχει καποια ιδεα -χωρις να "φορτωνομαι" σε κανενα,νομιζω οτι γινεται φιλικη κουβεντα κ κανεις δεν εχει την διαθεση για διαπληκτισμους,θα του ειμαι ευγνωμων.προς το παρον ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ σε ολους

Σε ποια περιοχή σκέφτεσαι να πας; Όταν ήσουν το 2008 εκεί, πού έμενες; Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινούσες από κει, μιας και είσαι πιο κατατοπισμένη; Να απευθυνθείς στους εκεί σταθμούς; Τουλάχιστον δεν θα ξεκινάς από το μηδέν και τα παιδιά θα έχουν personnummer και τα δύο. Πολύ σημαντικό. Τώρα βέβαια, μιας και θα είσαι μόνη σου θα είναι κάπως δυσκολότερα τα πράγματα αλλά θα παίρνεις δύναμη από τους δικούς σου και μπορείς να τα καταφέρεις. :victory:

kostaus
22.02.2012, 21:56
Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω κάτι: τα πτυχία από τα ελληνικά πανεπιστήμια (για την ακρίβεια από το ΕΜΠ) αναγνωρίζεται στη Σουηδία 'αυτόματα' ή χρειάζεται κάποιες διαδικασίες;;

Ευχαριστώ,
Κώστας

skonto
22.02.2012, 23:52
kostaus ... δε με διάβασες φαίνεται χθές.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ … θέμα 122 + 123
ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ … θέμα 103
Μετανάστευση στη Σουηδία (links) … θέμα 1
Μετανάστευση στη Σουηδία … θέμα 561+ 293

Καλησπέρα :cool_:

Σπύρος

skonto
23.02.2012, 00:00
Για όσους ρωτάνε ( πρίν ψάξουν ) πράγματα τα οποία έχουν ήδη απαντηθεί στο Πατριωτάκι και για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις το RTFM ειναι επίσημα διεθνώς καταχωρημένο.

RTFM - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/RTFM)

όπως και άλλα ακρωνύμια ( δείτε τα στο τέλος του άρθρου )

Σπύρος:yes:

lucia
23.02.2012, 00:00
Καλησπερα lucia :smile_:

1. Εχω γραψει ξανα οτι οι εργαζομενες μητερες δεν εχουν προβλημα στο να δουλευουν και να εχουν και παιδια . Κανονιζεις το ωραριο της δουλειας σου και γραφεις το παιδι σου σε παιδικο σταθμο. Οι σουηδοι εχουν πολλα παιδια και συδνυαζουν μια χαρα και οι δυο γονεις δουλεια και παιδια !! Εδω το συστημα δεν εχει καμμια σχεση με την ελλαδα .................................................
Ούτε κι εμένα μου αρέσει να αφήσω τα παιδιά μόνα τους, δεν πέρασαν ούτε μια μέρα χωρίς εμένα κι εγώ χωρίς αυτά. Τα μεγάλωσα μόνη μου χωρίς γιαγιάδες και το χειρότερο είναι ότι είναι εξαρτημένα από εμένα κι εγώ από αυτά. Άρα είμαστε αυτοκόλητοι με ό,τι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι πώς θα τα παίρνω παντού μαζί μου. Εντάξει για τις βόλτες ή όταν πας σε υπηρεσίες πχ ή όταν ψάχνεις για σπίτι ή δουλειά. Πώς όμως θα μπορούσα να παίρνω δύο παιδιά μαζί μου, έστω κι ένα στη δουλειά, είναι πρακτικό το ζήτημα, δεν νομίζω ο εργοδότης να χαιρόταν καθόλου!:smile_: Το πρόβλημα δεν είναι όταν μπουν όλα σε ένα ρυθμό αλλά στην αρχή. Μακάρι να μπουν σε ένα ρυθμό και μετά δεν φοβάμαι τίποτε. Όσο για την άνεση, άμα λάχει και σε αντίσκηνο 10 τετραγωνικών κοιμούνται 10 αν χρειαστεί, σίγουρα δεν μπορείς να έχεις τις ανέσεις σου με το που θα πατήσεις το πόδι σου στην ξένη χώρα.

Περιμένω και την απάντηση από τα μέιλ που έστειλα για ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, άντε να δω, και θα ενημερώσω και τους υπόλοιπους. Το ξεκαθάρισα ότι δεν έχω προσωπικό αριθμό και αν δέχονται την κόρη μου. Αν ξέρεις να μου απαντήσεις και για baby sitter πόσο παίρνουν την ώρα ή την ημέρα ή αν υπάρχουν έστω μερη όπου μπορεί να αφήσει τα παιδιά του κάποιος για λίγες ώρες για να δω τι παίζει κι από εκεί.

lucia
23.02.2012, 00:25
Πιστεύω ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση, δεν γίνονται όλα μαζί και προπάντων πρέπει να υπάρχει plan A, B, C και όλης της αλφαβήτας!!! Είναι όμως λίγο δύσκολο να μείνουν και τα παιδιά χωρίς την μαμά τους καιρό. Μήπως να πήγαινε πρώτα ο άντρας σου; Κι ο δικός μου δεν μιλάει σουηδικά και τα αγγλικά του είναι θέμα για να γελάμε κάθε βράδυ, χα χα χα, πραγματικά! Έχουμε όμως έναν στόχο και ΠΡΕΠΕΙ να πετύχει! Όπως το είπες, κοντεύουμε να πάθουμε εθνική κατάθλιψη εδώ...Ποτέ δεν ξέρεις, μέσα στην απελπισία μας μπορούμε να καταφέρουμε πολλά πράγματα! Μπορεί να κοιτάξει για δουλειά σε ελληνική επιχείρηση, για αρχή, όπως οι περισσότεροι.
Θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση αργά ή γρήγορα. Θα δούμε, είμαστε στο ψάξιμο μιας και δεν το έχουμε ξανακάνει. Καμιά φορά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, το πολύ ψάξιμο ή η βουτιά στα βαθιά (αλλά ελπίζω όχι παγωμένα) νερά. Θα δείξει!

ευανθια
23.02.2012, 00:43
Ούτε κι εμένα μου αρέσει να αφήσω τα παιδιά μόνα τους, δεν πέρασαν ούτε μια μέρα χωρίς εμένα κι εγώ χωρίς αυτά. Τα μεγάλωσα μόνη μου χωρίς γιαγιάδες και το χειρότερο είναι ότι είναι εξαρτημένα από εμένα κι εγώ από αυτά. Άρα είμαστε αυτοκόλητοι με ό,τι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι πώς θα τα παίρνω παντού μαζί μου. Εντάξει για τις βόλτες ή όταν πας σε υπηρεσίες πχ ή όταν ψάχνεις για σπίτι ή δουλειά. Πώς όμως θα μπορούσα να παίρνω δύο παιδιά μαζί μου, έστω κι ένα στη δουλειά, είναι πρακτικό το ζήτημα, δεν νομίζω ο εργοδότης να χαιρόταν καθόλου!:smile_: Το πρόβλημα δεν είναι όταν μπουν όλα σε ένα ρυθμό αλλά στην αρχή. Μακάρι να μπουν σε ένα ρυθμό και μετά δεν φοβάμαι τίποτε. Όσο για την άνεση, άμα λάχει και σε αντίσκηνο 10 τετραγωνικών κοιμούνται 10 αν χρειαστεί, σίγουρα δεν μπορείς να έχεις τις ανέσεις σου με το που θα πατήσεις το πόδι σου στην ξένη χώρα.

Περιμένω και την απάντηση από τα μέιλ που έστειλα για ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, άντε να δω, και θα ενημερώσω και τους υπόλοιπους. Το ξεκαθάρισα ότι δεν έχω προσωπικό αριθμό και αν δέχονται την κόρη μου. Αν ξέρεις να μου απαντήσεις και για baby sitter πόσο παίρνουν την ώρα ή την ημέρα ή αν υπάρχουν έστω μερη όπου μπορεί να αφήσει τα παιδιά του κάποιος για λίγες ώρες για να δω τι παίζει κι από εκεί.

Βρε lucia μου δεν χρειαζεται να παιρνεις τα παιδια στην δουλεια σου. Οταν βρεις δουλεια εσυ η ο αντρας σου η και οι δυο σημαινει οτι θα παρετε τους προσωπικους αριθμους και θα μπορεις να γραψεις τα παιδια σου στον παιδικο σταθμο. Τα σημαντικοτερα απο ολα ειναι 1. να εχετε λεφτα αρκετα μαζι σας , 2.να βρειτε σπιτι 3. να βρειτε δουλεια και οι δυο η ο ενας.

ευανθια
23.02.2012, 00:48
Θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση αργά ή γρήγορα. Θα δούμε, είμαστε στο ψάξιμο μιας και δεν το έχουμε ξανακάνει. Καμιά φορά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, το πολύ ψάξιμο ή η βουτιά στα βαθιά (αλλά ελπίζω όχι παγωμένα) νερά. Θα δείξει!

Εγω εκανα βουτια στα βαθια παγωμενα νερα :yes::yes::yes:

lazaros
23.02.2012, 09:56
Καλό θα ήταν όταν γίνονται συγκεκριμένες ερωτήσεις για πρακτικά θέματα να δίνονται συγκεκριμένες απαντήσεις αν κάποιος βεβαίως τις γνωρίζει. Άλλο η θεωρία άλλο η πράξη...:smile_:
God dag!

apelpismeni
23.02.2012, 17:07
Σε ποια περιοχή σκέφτεσαι να πας; Όταν ήσουν το 2008 εκεί, πού έμενες; Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινούσες από κει, μιας και είσαι πιο κατατοπισμένη; Να απευθυνθείς στους εκεί σταθμούς; Τουλάχιστον δεν θα ξεκινάς από το μηδέν και τα παιδιά θα έχουν personnummer και τα δύο. Πολύ σημαντικό. Τώρα βέβαια, μιας και θα είσαι μόνη σου θα είναι κάπως δυσκολότερα τα πράγματα αλλά θα παίρνεις δύναμη από τους δικούς σου και μπορείς να τα καταφέρεις. :victory:

Οταν ήμουνεπάνω το 2008 έμενα στο MIDSOMMARKRANSEN στην Στοκχόλμη αρκετα κοντα στο κεντρο αλλα επειδη ο άντρας μου ασχολούνταν με τις διαδικασιες γιατι ο γιος μου ηταν πολυ μικρος και ειχα άλλα δεν θυμαμαι ουτε αν ειχε απευθυνθει σε καποιο δημοσιο σταθμο ,ουτε καν ξερω σε ποιο δημο επρεπε να απευθυνθω.θυμαμαι μονο οτι ειχαμε παει σε καποιο ελληνοφωνο ιδιωτικο παιδικο σταθμο και ρωτησαμε τα σχετικα.και φυσικα δεν μπορω να πω απο τωρα για το που θα παω,δυστυχως δεν περνά απο το χερι μου,εξαρταται πρωτα απο το που θα βρω κ αν θα βρω εργασία.το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι θα παω στοκχόλμη.μήπως εχεις καμια ιδεα για το που μπορω να απευθυνθω για δημοσιο σχολειο και δημοσιο παιδικο σταθμο?τελος σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινουν τα λογια σου κ ευχομαι κ σε σενα τα καλυτερα.

Emmigrant
24.02.2012, 01:03
Κυρίες και Κύριοι.

Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια και καλό είναι να τα μαθαίνουμε πρίν ξεκινήσουμε.

Παρακαλώ λοιπόν όλους όσους έχουν αποφασίσει να ανεβούν Σουηδία ( ή σκέφτονται ) να κάτσουν κάτω να στρωθούν και αρχικά να μπούν στο κόπο να διαβάσουν όλες τις αναφορές που υπάρχουν στο Πατριωτάκι. Ναι, ναί το ξέρω. Είναι πολλές οι σελίδες οι άτιμες. Όμως εδώ πρόκειται για απόφαση ζωής. Εκεί μέσα θα συναντήσουν μάχες, χαρές, λύπες, θυμούς, βάσανα, προβληματισμούς, τσακωμούς, αντιφάσεις χίλια δυό. Όμως θα βρούν και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ !!!.

Κανείς δεν θα πρέπει να περιμένει ότι η οποιαδήποτε ξενιτιά είναι ο επί Γής Παράδεισος. Κανείς δεν θα πρέπει να φύγει απο τη χώρα του κουβαλώντας εμπειρίες, και νοοτροπίες του παρελθόντος.

Ξεχάστε αυτά που ξέρετε.
Σπύρος ... πάντα κοντά σας άν και 4.000 χλμ μακριά

Μπραβο Σπυρο ετσι ειναι τα πραγματα,οτι καλυτερο εχω διαβασει εδω μεσα μαζι με καποια αλλα που εχεις γραψει,ωριμο και δομημενο.
Οι Ελληνες νομιζουν οτι η Σουηδια ειναι γη της επαγγελιας και οτι τους περιμενουν ολοι με ανοιχτες πορτες.

Ο Ελληνας αν το αποφασισει στο εξωτερικο , προοδευει γιατι βρισκει οργανωμενο περιβαλλον,εκτιμαται και βοηθιεται.

Η μεταναστευση δεν ειναι για ολους ακομα και αν καποιος το θελει πολυ θελει αποφασιστηκοτητα και πεισμα και να μην βλεπει εμποδια.

Οσοι καταφεραν κατι ηταν γιατι δεν κολλησαν πουθενα. Εδω τα καταφεραμε στη μπανανια που δεν δουλευει τιποτα δεν μπορουμε να προχωρησουμε σε ενα κρατος που δουλευουν ολα ρολοι?

Ειναι καθαρο προσωπικο το θεμα και οπως πολυ σωστα ειπες ολα ειναι θεμα θετικης σκεψης.

aspateo
24.02.2012, 09:53
Οταν ήμουνεπάνω το 2008 έμενα στο MIDSOMMARKRANSEN στην Στοκχόλμη αρκετα κοντα στο κεντρο αλλα επειδη ο άντρας μου ασχολούνταν με τις διαδικασιες γιατι ο γιος μου ηταν πολυ μικρος και ειχα άλλα δεν θυμαμαι ουτε αν ειχε απευθυνθει σε καποιο δημοσιο σταθμο ,ουτε καν ξερω σε ποιο δημο επρεπε να απευθυνθω.θυμαμαι μονο οτι ειχαμε παει σε καποιο ελληνοφωνο ιδιωτικο παιδικο σταθμο και ρωτησαμε τα σχετικα.και φυσικα δεν μπορω να πω απο τωρα για το που θα παω,δυστυχως δεν περνά απο το χερι μου,εξαρταται πρωτα απο το που θα βρω κ αν θα βρω εργασία.το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι θα παω στοκχόλμη.μήπως εχεις καμια ιδεα για το που μπορω να απευθυνθω για δημοσιο σχολειο και δημοσιο παιδικο σταθμο?τελος σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινουν τα λογια σου κ ευχομαι κ σε σενα τα καλυτερα.

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα για Στοκχόλμη μιας κι εμείς θα πάμε αλλού. Αν θέλεις πληροφορίες σχετικά με το Göteborg, ευχαρίστως να σου στείλω PM με ότι έχω μαζέψει, και, πίστεψέ με, είναι πολλάααααααααα! Ίσως, τελικά είναι καλύτερα να πας μόνη σου πρώτα και να βρεις την άκρη... Πρέπει να κατασταλάξεις στον προορισμό σου όμως πρώτα, αλλιώς είναι σαν να ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα! Ξεκίνα από αυτό. Θα είναι πιο ξεδιαλυμένα και καθαρά τα πράγματα που θα πρέπει να κάνεις στο μυαλό σου! Και χρειάζεσαι ΚΑΘΑΡΟ μυαλό!!! :victory:

vageliskolaitis
25.02.2012, 20:35
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΘΑ ήθελα να αναφέρω το εξής σενάριο και να μου πείτε τι γνωρίζετε...
Αν ένα άτομο ανέβει σουηδία και έχει τη δυνατότητα να φιλοξενηθεί από γνωστούς του τον πρώτο καιρό,και ψάχνει για δουλειά μπορεί να δηλώσει αρχικά ως προσωρινή κατοικία το σπίτι που το φιλοξενούν ή πρέπει υποχρεωτικά να νοικιάσει κατευθείαν δικό του σπίτι;

ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ. καλή δύναμη και καλή συνέχεια σε όλους

ευανθια
25.02.2012, 21:32
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Αν ένα άτομο ανέβει σουηδία και έχει τη δυνατότητα να φιλοξενηθεί από γνωστούς του τον πρώτο καιρό,και ψάχνει για δουλειά μπορεί να δηλώσει αρχικά ως προσωρινή κατοικία το σπίτι που το φιλοξενούν ή πρέπει υποχρεωτικά να νοικιάσει κατευθείαν δικό του σπίτι;

ευχαριστώ πολύ

Καλησπερα Βαγγελη !!
Μπορει καποιος να δηλωσει ως προσωρινη κατοικια το σπιτι που τον φιλοξενουν !!!:yes:

kelaino
27.02.2012, 11:54
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ευχαριστώ πολύ

Γι' αυτές τις περιπτώσεις, όταν φιλοξενείσαι προσωρινά ή για οποιοδήποτε λόγο η αλληλογραφία σου πάει σε κάποιον άλλον, υπάρχει το C/O (care of).
Οπότε γράφεις

*το όνομά σου*
C/O *το όνομα του γνωστού*
*τη διεύθυνση του γνωστού κανονικά, οδός, αριθμός, ΤΚ, πόλη*

orpheus
29.02.2012, 09:25
Θα μπορουσαν να αναφερουν ποια απο τα μελη που ανεβηκαν τον τελευταιο χρόνο (εκτος της Ευανθίας που τη συγχαίρω) τα κατάφεραν με το θέμα "Σουηδία"? Αν δεν θελουν δημοσια ας μου στειλουν μηνυμα. Δεν ξερω γιατι αλλα με επιασε ενας φοβος ...μια απογοητευση ...

lucia
29.02.2012, 15:59
Θα μπορουσαν να αναφερουν ποια απο τα μελη που ανεβηκαν τον τελευταιο χρόνο (εκτος της Ευανθίας που τη συγχαίρω) τα κατάφεραν με το θέμα "Σουηδία"? Αν δεν θελουν δημοσια ας μου στειλουν μηνυμα. Δεν ξερω γιατι αλλα με επιασε ενας φοβος ...μια απογοητευση ...
Θα ήθελα κι εγώ επίσης να μου στείλει πμ όποιος έχει πάει τελευταία με τις εμπειρίες του, θετικές ή αρνητικές.

Νεομετανάστρια
29.02.2012, 18:28

καλησπερα και απο μενα orpheus,

το "τα καταφεραν με το θεμα Σουηδια" ειναι κατι τελειως υποκειμενικο. Ο καθενας μας βαζει καποιους στοχους που θελει να πραγματοποιησει στην προσπαθεια μεταναστευσης του αναλογα με τα προσοντα του, τις συνθηκες που θα βρει και τη τυχη που θα εχει....

το "τα καταφερνω" μπορει να περιλαμβανει πολλα σταδια και καθενα απο αυτα να ειναι μια μικρη επιτυχια!!!

Καποιος μπορει να εχει για παραδειγμα πει στον εαυτο του οτι, ανεξαρτητως πτυχιων που διαθετει, θα εργαστει καθαριοτητα ή σε καποιο παρεμφερες επαγγελμα μεχρι να μαθει την γλωσσα ή μεχρι να σταθει στα ποδια του επειτα απο το διαστημα που ετρωγε απο τα ετοιμα χρηματα ή μεχρι να εξασφαλισει οτι μπορει να εχει τα νουμερα ή ακομα και μεχρι να ανεβει ολη η οικογενεια του επανω.
Αν επιτυχει αυτο το σταδιο στο χρονικο διαστημα που εθεσε στον εαυτο του ή και νωριτερα θα νιωθει ηδη κερδισμενος ή οτι τελος παντων ειναι σε καλο δρομο...
Στη συνεχεια και αφου εχει "ανεβει αρκετα επιπεδα στο θεμα εκμαθηση γλωσσας" μπορει να προσπαθησει ισως πιο σκληρα να βρει εργασια πανω στο επαγγελμα του και βαση της εμπειριας που διαθετει... και αυτο προσωπικα το θεωρω ενα σταδιο απο μονο του...

Φανταζομαι λοιπον οτι το "τα καταφερνω" καπου προυποθετει ενα αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα ,απο χρονο να μην πω χρονια και πανω, ωστε να κατσεις να αξιολογησεις μια κινηση μεταναστευσης...

Ελενη

orpheus
29.02.2012, 19:50
Εννοειται, αλλά επαναλαμβάνω οτι θα ήθελα οποιοι νιωθουν οτι πετυχαν κατι , οτι κι αν ειναι αυτο, ας το πουν. Απο εκει και περα ο καθενας φιλτραρει αυτο το κατι διαφορετικα και το προσαρμοζει στις δικες του απαιτησεις, φιλοδοξιες και ονειρα για μια καλυτερη ζωη.
...
Κατι που ειδα τωρα ... ρε εσυ Ελενη , μια μερα νωριτερα γραφτηκα στο patriotaki? Τι συγχρονισμος ειναι αυτος? Ειμαι και παλαιοτερος ... να με σεβεσαι ε ? :P

ευανθια
29.02.2012, 22:08

Καλησπερα Ορφεα !!

Θελω να σου πω να μην απογοητευεσαι να μην φοβασαι !! Αν καποιος καταφερει να μεινει στην σουηδια δηλαδη να παρεις τον προσωπικο αριθμο και να βρεις μια δουλεια ολα μετα θα παρουν τοιν δρομο τους. Η αρχη ειναι δυσκολη και θελει πολυ δυναμη και υπομονη και επιμονη . Και επισης να σου επισημανω οτι οτι δουλεια και να κανεις οτι προσοντα η μορφωση και να εχεις μπορεις παντα να κανεις εκπαιδευση στην σουηδια σε οποια ηλικια και αν εισαι και σε οποιο επαγγελμα σου αρεσει. Ολα τα επαγγελματα πανω κατω εχουν τους ιδους μισθους εκτος φυσικα απο ειδικα επιστημονικα επαγγελματα. Το μονο που πρεπει για την αρχη να εχεις καποια χρηματα και να προσπαθησεις πολυ μεχρι να παρεις τον πολυποθητο αριθμο . Και για σπιτι ακομα αν ψαξεις μπορεις να βρεις . Την γλωσσα αργα η γρηγορα την μαθαινεις αυτο μην σε απασχολει , ορεξη μονο για διαβασμα να εχεις .
Η ζωη εδω δεν εχει καμμια σχεση με την ζωη στην ελλαδα. Δεν υπαρχει αγχος κατι το οποιο εχει μεγαλη αξια. Πηγαινεις στην δουλεια σου καθε μερα , μπαινει ο μισθος κατευθειαν στον λογαριασμο σου καθε μηνα , γυρνας απο την δουλεια ξεκουραζεσαι στο σπιτι σου , διαβαζεις , βλεπεις τηλεοραση , πηγαινεις στο μαθημα για την γλωσσα, και τα σαββατοκυριακα μπορεις να πας βολτες στο κεντρο της στοκχολμης αλλα και σε αλλα μερη .
Υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις για να διασκεδασεις.Οσο για τα παιδια θα το γραψω ακομα μια φορα οτι η σουηδια ειναι παραδεισος. Τι να πρωτογραψω δεν ξερω ,,,,,για την εκπαιδευση την ιατρικη οδοντιατρικη περιθαλψη ...Ορφεα μην φοβασαι παρε μια ανασα οργανωσου οσο μπορεις καλυτερα δες και το λινκ που εχω γραψει για σπιτια και προχωρα δυναμικα. Βεβαια μπορει να μην αντεχεις το κρυο η το χιονι η την πολυ ησυχια , γιατι εδω δεν ακους τραγουδια και φωνες οτι ωρα ναναι. Γενικα επικρατει ηρεμια ησυχια. Να φανταστεις οτι ουτε τα αυτοκινητα δεν κορναρουν . Αν το εχεις αποοφασισει για σουηδια προχωρα μην φοβασαι.
Ακομα και να αποτυχεις , τουλαχιστον θα εχεις ησυχη την συνειδηση σου οτι προσπαθησες για ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια σου !!!!!

Οσο για το τι δουλεια θα βρεις η τι δουλεια θα κανεις η αν δουλεψεις στον τομεα που εχεις εμπειρια να σου πω την αληθεια δεν εχει τοση σημασια για την αρχη τουλαχιστον , .Σημασια εχει να βρεις μια δουλεια που θα παιρνεις αξιοπρεπη μισθο , θα πληρωνεσαι στην ωρα σου , και σιγα σιγα στο χερι σου ειναι να προχωρησεις γιοα κατι ακομη καλυτερο !!! Πιστεψτε με η ζωη χωρις αγχος ειναι πολυ ωραια !!!!!

orpheus
01.03.2012, 00:17
Eυχαριστώ Ευανθία. Συμφωνώ σε ολα οσα ειπες. Θα ήθελα όμως και κάποιους άλλους να μας πουν τι εχουν συναντήσει και τι εχουν καταφερει τον τελευταίο χρόνο που ανέβηκαν

saetron
01.03.2012, 01:58
να ξερετε παιδια οτι τα πραγματα εχουν ζορισει πολυ.....ακομα και για εταιριες καθαρισμου ειναι ζορικα τα πραγματα...εχω φαει πολλα ακυρα...το παλευω ακομα...να δουμε ως ποτε... μαζευτε ολες σας τις δυναμεις και οπλιστειτε με ολη σας την υπομονη...

Scorp
01.03.2012, 06:02
Για τις εταιρειες καθαρισμου εχω ακουσει οτι το ωραριο ειναι πολυ δυσκολο και δεν ειναι συνεχομενο. Μπορει δηλαδει να σε στειλουν για δυο ωρες καπου, και μετα σε 2-3 αλλα μερη. Και πληρωνεσαι μονο για τις ωρες που δουλευεις.
Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος, για περισσοτερες λεπτομερειες ισως θα ηταν καλο να μας φωτισει καποιος που εχει ασχοληθει με το αντικειμενο.

Νεομετανάστρια
01.03.2012, 09:13
Εννοειται, αλλά επαναλαμβάνω οτι θα ήθελα οποιοι νιωθουν οτι πετυχαν κατι , οτι κι αν ειναι αυτο, ας το πουν. Απο εκει και περα ο καθενας φιλτραρει αυτο το κατι διαφορετικα και το προσαρμοζει στις δικες του απαιτησεις, φιλοδοξιες και ονειρα για μια καλυτερη ζωη.
...
Κατι που ειδα τωρα ... ρε εσυ Ελενη , μια μερα νωριτερα γραφτηκα στο patriotaki? Τι συγχρονισμος ειναι αυτος? Ειμαι και παλαιοτερος ... να με σεβεσαι ε ? :P

Καλη σου μερα orpheus,

η απαντηση που σου εδωσα ειναι ακριβως γιατι οι ανθρωποι που ειναι λιγο καιρο επανω (1 χρονο ή και λιγοτερο) και γραφουν στο φορουμ εχουν πραγματικα τελειως διαφορετικες εμπειριες!!! (μιλησα και τηλεφωνικα με καποιους και το διαπιστωσα προσωπικα)
Δεν γνωριζουμε τι θα συμβει σε εμας ,ποσο θα σταθουμε τυχεροι ή οχι..., και με τι τελικα θα ασχοληθουμε γι αυτο τον λογο σου εδωσα και την απαντηση που σου εδωσα...
και να σου πω και την αληθεια καταλαβαινω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα μπορει να μην θελουν να μπουν σε λεπτομερειες για την δικη τους ζωη και το σεβομαι αυτο. Ισως και εγω οταν ανεβω να μην θελησω να το κανω... ισως λεω, δεν το γνωριζω απο τωρα...
το σιγουρο ειναι οτι αν ρωτησω κατι και βλεπω οτι δεν μου δινει καποιος απαντηση δεν θα προσπαθησω να ξαναρωτησω.

Οσον αφορα τωρα στον σεβασμο στο ατομο σου...
επειδη εχουμε γνωριστει και προσωπικα, εχουμε μιλησει και στο τηλεφωνο δεν θεωρω ελλειψη σεβασμου το απλα να διαφωνω μαζι σου σε κατι και να σου δειχνω μια αλλη οπτικη γωνια σε αυτο που εσυ βλεπεις.
Γενικα οταν συζηταω με καποιον ακουω την γνωμη του γιατι μπορει κατι που εχει σκεφτει εκεινος να μην το εχω λαβει υποψη μου και ισως και να χρειαστει σε καποια σημεια να αναθεωρησω (πραγμα το οποιο το εχω κανει αρκετες φορες οσον αφορα την δικη μου προσπαθεια μεταναστευσης και ειδικα απο ατομα που συμβουλευτηκα εδω μεσα.Μου εδειξαν εναν αλλο δρομο,τον θεωρησα καλυτερο απο τον δικο μου και απλα τον ακολουθησα)
μπορει βεβαια και να διαγραψω αυτο που μου ειπε ο συνομιλητης γιατι δεν ταιριαζει απλα σε εμενα (οπως θα μπορουσες να κανεις και εσυ στην περιπτωση που δεν σου αρεσει η παραπανω αποψη μου)

_friends:
αν παρεξηγηθηκες λυπαμαι γιατι ο σκοπος μου δεν ηταν σιγουρα αυτος!
παντως σιγουρα η μια μερα διαφορας στην εγγραφη εδω μεσα δεν αποτελει απο μονη της λογω σεβασμου .....

Φιλικα
Ελενη

Υ.Γ. Εμαι σιγουρη οτι θα απαντησεις σε αυτο το μηνυμα. Και για αποφυγη νεων παρεξηγησεων ή αμφιβολιας σεβασμου προς το ατομο σου εχω ηδη αποφασισει να μην κανω ξανα παραθεση σε δημοσιευση σου για να μην εχουμε και μεταξυ μας τετοια. Νομιζω οτι ηδη στο εχω πει: κρατω μια σχεση στο επιπεδο που μπορει ο αλλος να αντεξει χωρις να του δημιουργω προβλημα... Φανταζομαι οτι η αποφαση μου να σε ικανοποιει.

orpheus
01.03.2012, 09:38
Αχ βρε Ελενη. Ετσι πληροφοριακα , οχι σε εσενα - εσενα σου τα ειπα με πμ - το :P ειναι ανθρωπακι που βγαζει τη γλωσσα. Κοινως αστειευόμενο.
Οσο για το ερωτημα μου. Αν θελει καποιος θα μου απαντησει με πμ. Αν οχι δεν πειραζει , καταλαβαινω.

lucia
01.03.2012, 10:30
Eλένη μου, νομίζω ότι ο Ορφέας αστειευόταν όταν σου είπε να τον σέβεσαι επειδή γράφτηκε μια μέρα νωρίτερα από εσένα στο φόρουμ. Είναι εύκολο να παρεξηγήσεις τα γραφόμενα κάποιου όταν δεν τον βλέπεις, δεν ακούς τον τόνο της φωνής κλπ. Την έπαθα κι εγώ με το Ολγάκι που αστειευόταν κι εγώ δεν έπιασα το χιούμορ έτσι όπως διάβασα βιαστικά (όλοι οι άλλοι το είχαν καταλάβει εκτός από εμένα) :lol2:

Swethess
01.03.2012, 11:46
να ξερετε παιδια οτι τα πραγματα εχουν ζορισει πολυ.....ακομα και για εταιριες καθαρισμου ειναι ζορικα τα πραγματα...εχω φαει πολλα ακυρα...το παλευω ακομα...να δουμε ως ποτε... μαζευτε ολες σας τις δυναμεις και οπλιστειτε με ολη σας την υπομονη...

Μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο τι εννοείς "ζόρικα" γιατί είναι κ σχετικό? Ας πούμε σε πόσες εταιρείες καθαρισμού ρώτησες? Σου ζητούσαν καλύτερο επίπεδο στη γλώσσα ή δεν υπήρχαν διαθέσιμες θέσεις έτσι κ αλλιώς?
Σε ρωτάω γιατί χωρίς να παραθέσουμε 2-3 πληροφορίες παραπάνω μπορεί να το διαβάσει κάποιος κ να απογοητευτεί ή να αγχωθεί υπέρ του δέοντος.

Καλή τύχη όπως κ να χει κ ελπίζω να βρεις σύντομα μια άκρη!

mikael
01.03.2012, 14:29
ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ (http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%C F%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%C F%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1/)

saetron
01.03.2012, 19:05
Μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο τι εννοείς "ζόρικα" γιατί είναι κ σχετικό? Ας πούμε σε πόσες εταιρείες καθαρισμού ρώτησες? Σου ζητούσαν καλύτερο επίπεδο στη γλώσσα ή δεν υπήρχαν διαθέσιμες θέσεις έτσι κ αλλιώς?
Σε ρωτάω γιατί χωρίς να παραθέσουμε 2-3 πληροφορίες παραπάνω μπορεί να το διαβάσει κάποιος κ να απογοητευτεί ή να αγχωθεί υπέρ του δέοντος.

Καλή τύχη όπως κ να χει κ ελπίζω να βρεις σύντομα μια άκρη!

δεν εχω ψαξει σε εταιριες καθαρισμου ακομα απο βδομαδα θα το κανω...
αλλα για κατι αλλες δουλειες οπως γραφειου για να κλεινεις ραντεβου, ταχυδρομος με ποδηλατο και να κουβαλας βαλιτσες στο αρλαντα...εφαγα ακυρο...που ειναι δουλειες του ποδαριου...
αλλα και απο αλλα ατομα στην σχολη που ειτε δουλευουν ειτε ψαχνουν για δουλεια με πτυχια και με μαστερ σε διαφορες ειδικοτητες εχουν φαει πολυ ρατσισμο...η αγνοια παει συνεφο...στελνεις βιογραφικα και δεν απαντανε καν...μου χει τυχει να μου ζητησουν να βρεθουμε για συνεντευξη μεσω μειλ και μετα να μην μου απαντανε οταν τους ρωτουσα τι ωρα να βρεθουμε...
2 φορες με πηρανε τηλ απο δουλεια...και επειδη ημουν στο μαθημα τους ειπα να με καλεσουν λιγο αργοτερα...ο ενας μου το κλεισε στην μαπα...και η αλλη ακομα παιρνει...εχω στειλει κοντα 200 αιτησεις για διαφορες δουλειες κυριως ομως για νοσηλευτες που υπαρχουν παρα πολλες θεσεις...και μου χουν απαντησει ζητημα οι 15 αρνητικα...και κανα 2-3 με πηραν για συνεντευξη.. το κουφοτερο ηταν σημερα οταν μου ηρθε μειλ με αρνητικη απαντηση... πως δεν θα παρουν τελικα ατομο για την θεση επειδη δεν ενδιαφερθηκαν πολλα ατομα λεει....θα μας τρελανουν τελειως..

επισης κατι που εμαθα σημερα...οτι μεσα στις εταιριες...οι σουηδοι εχουν αλλα προνομοια...που οι μεταναστες εργαζομενοι δεν εχουν...οπως διπλο διαλειμα και κατι αλλα χαζα οπως προσβαση στην σαουνα η στα γυμναστηρια τους κλπ...και κατι που εχω παρατηρησει και γω ειναι οτι σε αρκετες αγγελιες οι θεσεις προοριζονται μονο για σουηδους...εχουν θεμα με την ξενοφοβια...
ενω ημουν ο πρωτος που ηθελε να ερθει σουηδια για δουλεια...τωρα εχω αρχισει και μετανοιωνω που δεν ξεκινησα οταν μου ειχαν ηδη δωθει οι ευκαιριες σε αλλες χωρες..

orpheus
01.03.2012, 20:36
Υπομονη seatron. Ισως να σταθεις τυχερος συντομα. Ειναι πολυ σημαντικο να σταθεις τυχερος. Δε φτανει μονο η επιμονη . Και την τυχη δεν μπορεις να την προγραματισεις. Μονο να πιστευεις σε αυτην. Σου ευχομαι ειλικρινα να τα καταφερεις συντομα.

saetron
01.03.2012, 21:18
Υπομονη seatron. Ισως να σταθεις τυχερος συντομα. Ειναι πολυ σημαντικο να σταθεις τυχερος. Δε φτανει μονο η επιμονη . Και την τυχη δεν μπορεις να την προγραματισεις. Μονο να πιστευεις σε αυτην. Σου ευχομαι ειλικρινα να τα καταφερεις συντομα.

ευχαριστω...αυριο εχω μια καλη συνεντευξη για να δουμε...

ευανθια
01.03.2012, 22:02
αλλα για κατι αλλες δουλειες οπως γραφειου για να κλεινεις ραντεβου, ταχυδρομος με ποδηλατο και να κουβαλας βαλιτσες στο αρλαντα...εφαγα ακυρο...που ειναι δουλειες του ποδαριου...
αλλα και απο αλλα ατομα στην σχολη που ειτε δουλευουν ειτε ψαχνουν για δουλεια με πτυχια και με μαστερ σε διαφορες ειδικοτητες εχουν φαει πολυ ρατσισμο...η αγνοια παει συνεφο...................................... .................................................. .

Καλησπερα Saetrom :smile_: Σε εχει πιασει πολυ απαισιοδοξια και αγχος . σε καταλαβαινω γιατι εχω περασει κιεγω απο το ιδιο ακριβως σταδιο . ειπαμε οτι ειναι τεραστιος αγωνας ολη αυτη η διαδικασια. Θελω να σου πω οτι ο ρατσισμος που γραφεις εχει να κανει μονο με την γλωσσα. Αν τα σουηδικα δεν ειναι σε ικανοποιητικο επιπεδο δεν προκειται ευκολα να βρει καποιος δουλεια και ας εχει και 100 πτυχια . Βεβαια δεν ξερεις ποτε μπορει καποιος απο τυχη να βρει αλλα πολυ δυσκολο . Κιεγω ετσι σαν κιεσενα εστελνα βιογραφικα και δεν επαιρνα απαντηση . Αργοτερα εμαθα οτι οταν η εταιρια διαβαζει το βιογραφικο και το προσωπικο γραμμα και βλεπουν οτι καποιος ειναι καινουργιος και δεν ξερει καλα την γλωσσα , τοτε δεν απαντανε .

Επισης αυτο που σου εχουν πει και γραφεις οτι οι σουηδοι στις εταιριες εχουν αλλα προνομια ειναι τεραστιο λαθος. Οταν δουλευεις σε μια εταιρια κανεις οτι κανουν ολοι το ιδιο ωραριο την ιδια ωρα διαλειμα . Αν ειναι δυνατον στην ιδια εταιρια να κανουν διαλειμα οι σουηδοι και οι αλλοδαποι να δουλευουν . ( μου λεει ο αντρας μου να σου γραψω οτι συνηθως γινεται το αντιθετο δηλαδη οι σουηδοι δουλευουν και οι ελληνες κανουν και λιγη λουφα παραπανω :lol2:) γενικα τετοια θεματα δεν υπαρχουν στην σουηδια .
Κι μονο ρατσιστες δεν ειναι ! Εχετε δει ινδο με σαρικι σαν μαχαραγιας να οδηγει λεωφορειο ? Εδω θα δειτε. Υπαρχουν μεταναστες απο ολες τις χωρες του κοσμου οι οποιοι εργαζονται σε ολους τους τομεις χωρις να εχουν κανενα προβλημα. Απο ρωσια πολωνια αραβικες χωρες αργεντινη ισπανια ......ανθρωποι απο ολο τον κοσμο.

Και ενα τελευταιο . αφου δεν εχει ψαξει ακομα σε εταιριες καθαρισμου γιατι παραπανω εγραψες οτι ουτε εκει δεν βρισκεις δουλεια ? Ειναι δυσκολα τα πραγματα πολυ το ξερω αλλα μην απογοητευεσαι εσυ και απογοητευεις και τους αλλους .

Ψυχραιμια σαετρομ το ξερεις και ο ιδιος οτι θελουν νοσηλευτες πολλους. Δεν θα εχεις προβλημα αρκει να μαθεις την γλωσσα.

Σου ευχομαι καλη επιτυχια για την συνεντευξη αυριο :victory:

Swethess
01.03.2012, 23:10
αλλα και απο αλλα ατομα στην σχολη που ειτε δουλευουν ειτε ψαχνουν για δουλεια με πτυχια και με μαστερ σε διαφορες ειδικοτητες εχουν φαει πολυ ρατσισμο...η αγνοια παει συνεφο...στελνεις βιογραφικα και δεν απαντανε καν...μου χει τυχει να μου ζητησουν να βρεθουμε για συνεντευξη μεσω μειλ και μετα να μην μου απαντανε οταν τους ρωτουσα τι ωρα να βρεθουμε...
2 φορες με πηρανε τηλ απο δουλεια...και επειδη ημουν στο μαθημα τους ειπα να με καλεσουν λιγο αργοτερα...ο ενας μου το κλεισε στην μαπα...και η αλλη ακομα παιρνει...εχω στειλει κοντα 200 αιτησεις για διαφορες δουλειες κυριως ομως για νοσηλευτες που υπαρχουν παρα πολλες θεσεις...και μου χουν απαντησει ζητημα οι 15 αρνητικα...και κανα 2-3 με πηραν για συνεντευξη.. το κουφοτερο ηταν σημερα οταν μου ηρθε μειλ με αρνητικη απαντηση... πως δεν θα παρουν τελικα ατομο για την θεση επειδη δεν ενδιαφερθηκαν πολλα ατομα λεει....θα μας τρελανουν τελειως..

επισης κατι που εμαθα σημερα...οτι μεσα στις εταιριες...οι σουηδοι εχουν αλλα προνομοια...που οι μεταναστες εργαζομενοι δεν εχουν...οπως διπλο διαλειμα και κατι αλλα χαζα οπως προσβαση στην σαουνα η στα γυμναστηρια τους κλπ...και κατι που εχω παρατηρησει και γω ειναι οτι σε αρκετες αγγελιες οι θεσεις προοριζονται μονο για σουηδους...εχουν θεμα με την ξενοφοβια...
ενω ημουν ο πρωτος που ηθελε να ερθει σουηδια για δουλεια...τωρα εχω αρχισει και μετανοιωνω που δεν ξεκινησα οταν μου ειχαν ηδη δωθει οι ευκαιριες σε αλλες χωρες..

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!

Γνώριζα οτι οι Σκανδιναβοί είναι ρατσιστές εως κ φασίστες αλλα δεν ήξερα οτι περνάει αυτό κ στον επαγγελματικό χώρο... τι να πω? Άρχισα να προσθέτω κ αλλες δυσκολίες στο όλο εγχείρημα!

Καλή τύχη βασικά!

kelaino
01.03.2012, 23:27
οι Σκανδιναβοί είναι ρατσιστές εως κ φασίστες...

Δε θα το έλεγα.

Σκέψου, πώς αντιμετωπίζουν οι Έλληνες τους ξένους που ζουν στην Ελλάδα; Καμία σχέση.

Από την άλλη, και οι Σουηδοί είναι άνθρωποι, όχι άγγελοι. Και τις προκαταλήψεις τους τις έχουν, και τους Σουηδοδημοκράτες χώσανε στο κοινοβούλιο.

Έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν ότι άτομα με σουηδικό επίθετο βρίσκουν κάπως πιο εύκολα δουλειά, αλλά και μόνο το γεγονός ότι έχουν γίνει τέτοιες έρευνες και ότι μελετούνται τρόποι να ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα λέει πολλά νομίζω.

Αυτά με τις διαφορές στην ώρα του διαλείματος, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, αλλά δε με φαίνεται και πολύ πιθανό. Ακόμα κι αν συνέβαινε κάπου, υπάρχουν συνδικάτα και ένα κάρο αρχές να απευθυνθεί κανείς και να βρει το δίκιο του. Είναι τυπικοί σε κάτι τέτοια, υπάρχουν συγκεκριμένες ντιρεκτίβες, δεν είναι όπως στην Ελλάδα αφημένα στην ευγενική διάθεση του κάθε προσωπάρχη Α και τμηματάρχη Β.

Αυτό και να μην ξεχνάμε ότι εμείς είμαστε εδώ οι φιλοξενούμενοι και οι επισκέπτες.

Για το φίλο που είναι νοσηλευτής: κάνουν κρα για νοσηλευτές. Αλλά χρειάζονται οπωσδήποτε τα σουηδικά.

swedoc
01.03.2012, 23:45
Herete!
Katarhas, sorry gia ta greeklish, exigo sto telos to logo tis epilogis tous. Epesa tihea sto forum afto kai thelo na sas sigharo gia tin poli kali dulia pou kanete. Ekatsa kai diavasa OLES tis selides, kai tis 200 gia to thema ”metanastefsi” kai skeftika na prosteso ti prosopiki mou ektimisi. Eimai 3 hronia sti souidia kai dulevo os eidikevomenos giatros. I aformi pou grafo einai oti mou ekane entiposi oti kanenas giatros den ehei grapsei tin prosopiki tou empeiria an kai eimaste poli megalos kuklos (giro stous 500-1000 einai oi ellines giatroi sti souidia). Ehoun anagi gia prosopiko sta nosokomeia (giatrous, nosileftes ktl) alla afto afora stin eparhia. To na aneveis souidia kai na thes na vreis me ti mia doulia sti stockholm, göteborg, malmö ktl einai entelos anedafiko. Isos afto na ishie gia prin apo 10 hronia, alla min xehname oti i souidia einai mikri hora (9 ekatomiria) opote efkola erhetai koresmos. Opote gia giatrous, nosileftes, mees, psyhologous ktl theoro realistiko stoho tin eparhia (kai oso pio voria, toso pio polles pithanotites). Meta apo kapoia hronia dulias stin eparhia tha erthei kai i megaloupoli. Epanalamvano afta ishioun gia nos. prosopiko.

Genika einai alitheia oti ta pragmata ehoun diskolepsei sti souidia. Oi logoi den einai mono i pagmosmia krisi, alla kai topikoi: to kratos pronias xehilose, i alitheia einai oti itan yperelastikoi kai ypergeneodoroi alla kapoia stigmi ta kala telionun. Etsi, diskolepsan tin eisodo stous mi souidus kai valane oles aftes tis apetiseis gia na pareis to personnummer. Einai alitheia afto pou kapoios allos egrapse oti ta megala pronomia kai epidomata aforoun kirios tous ektos EU metanastes, pragma pou einai fysika ironiko otan ki emeis oi ellines metanastevume gia tous idius logous. Krisi eihe pantos edo kai to 2009, kai tote itan diskola ta pragmata (ph den ananeosan tis simvaseis gia ekatontades ergazomenous se karolinska kai akademiska) alla meta apo ena 6mino-hrono ola ksanabikan sto rithmo tous.

Genika, einai hrisimo na siditopiisete oti oi rithmoi edo einai teleios diaforetikoi: oi souidoi den aghonontai, de viazontai opote min ekplagite me to gemato aporia, iremo prosopo tous otan eseis eklipareite gia mia amesi voithia, esto mia apli apantisi se kapoio erotima. Opote thelei polu ipomoni to thema metanastefsi sti souidia, alla sto telos vgeneis sigura kerdismenos.

Prosopika den tous theoro katholou ratsistes kai einai arketa axiokratikoi alla afto pou egrapse o saetron distihos ishiei: einai arketa xenofovikoi alla einai logiko. I souidia (opos kai oli i skandinavia) itan panta arketa apomakrismenoi apo tin ipoloipi evropi. Mehri to -95 pou bike i souidia stin EU den eihan kai polla pare dose me ksenous (ektos apo turismo sti mesogeio). Opote gia aftous xenos simene i katoikos kapoiou exotikou nisiou (stin arhi me rotagan ohi apo pou eimai, alla apo poio nisi eimai, kai otan elega oti den eimai apo nisi tous ekane megali entiposi!) i kapoios taleporos asylsökande pou i souidia kata paradosi dehotane pollous. Opote gia aftous einai kati to kainurio, to xeno na erhontai xenoi me idia prosonta, ptihia ktl kai na diekdikun tis idies dulies, tis idies sinthikes ergasias ktl. Pantos oi palioi lene oti ehoun veltiothei sto thema afto, sigura theloun dulia akoma! Epanalamvano, den tous theoro ratsistes, alla xenofovikous, eheis diafora. Kai mallon tous theoro fovikous genika (fovountai tin alagi, to agnosto, polles fores kai tis efthines) opote me afto sindeetai kai o fovos tous na empisteftun xenous. Afto pou kanume emeis, pou egataleipoume ti hora mas, horis eggiiseis, gnostous ktl kai pame sto agnosto oute o pio tihodioktis souidos de tha to ekane! (me ehoun erotisei dekades fores ”kala irthes edo, horis kanenan sigeni, gnosto ktl?”, kai otan tous apantao ”ohi” afou me ksanarotisun 2-3 fores akoma, vlepo ton tromo zografismeno sta matia tous!). Mi masate loipon, ehoume ikanotites pou oi souidoi den ehoun (kai gia na min parexigitho os ethinikistis, afto den ofeiletai se kalitea gonidia i den xero ego ti, alla apla otan emeis oi ellines megalosame se sinthikes opou eprepe monoi mas na epiviosume stin koinonia, anaptixame mihanismus pou oi vorioi evropeoi den hriastikan na anaptixun logo tis pio kala orgamomenis koinonias tous). Mas theoro omos tous ellines poli perissotero ratsistes apo tous souidus.

To a kai to omega einai i gnosi kala ton souidikon gia evresi dulias. Einai ontos ipervolikoi se afto, eidika gia kapoies dulies, opos poliethnikes epihiriseis i kathara hironaktikes dulies (opos to na serneis valitses pou egrapse kapoios allos) ti stigmi pou se alles hores opos ollandia, velgio I akoma kai germania vriskeis antistoihes dulies sta agglika. Kali periodos gia evresi parodika dulias einai to kalokairi. Oi souidoi pane 1-2 mines diakopes opote oi ergodotes proslamvanun vikarie gia na kalipsun ta kena. Afto einai efkeria gia na mpeis stin souidiki agora eno an kaneis poli kali antiposi se kratane kiolas. Aftin ton periodo (genari-marti) kleinun tis trypes gia to kalokairi opote kinigiste to.

Sinopsizontas, hriazetai kali gnosi souidikon, ipomoni kai profanos tihi. Epanalamvano oti diavasa OLA ta posts kai thelo na episimano oti kalo einai oi neofermenoi na empsihonoun aftus pou to skeftontai alla theoro simantiko na anaferthun kai oi polles diskolies, ta riska eidika gia anthropous pou anevenoun me mikra pedia. An (to opoio kai efhomai) ola pane kala, kai mpoun ta pragmata sto dromo tous oi souidia ehei na dosei polla: px anthropines sinthikes ergasias me dialeimata gia lunch kai fika, einai i monadiki hora ston kosmo pou einai toso geneodoroi sto thema goneikis adeias (480 meres adeias!), mikri eglimatikotita, organosi, ta PANTA ginontai apo to internet. Fysika den ehei ti zoi tis mesogeiou (den vriskeis kafe anoihto meta tis 8, para mono potadika), den ehei tis tavernitses me tous mezedes (aaaah), kai gia tous perissoterous apo mas den teriazei pistevo i ennoia tis diaskedasis opos tin enoun oi skandinavoi, ti diladi: to na vgeis paraskevi i savvato vradi gia na pieis mehri na xeraseis (kiriolektika), skopos den einai i parea, i kuventa ktl para skopos einai to methisi!

Ps. Kati allo pou isos den tha to pistevete tora, alla pistepse to tha to viosete, einai oti apo ti stigmi pout ha arhisete na dulevete 8oro sta souidika, meta apo liga hronia, ta ellinika sas tha halasoun ligo, thelo na po, tha sas erhetai pio efkola i souidiki lexi kai to thema orthografia tha einai akoma hirotero. Gia afto to logo kai ta greeklish. Sorry kai pali!
Ps.2 Oson afora to thema fagito, i elliniki kuzina einai decades fores anoteri, alla sto thema gluka prosopika psifizo souidia!

lucia
01.03.2012, 23:46
Saetron μην απογοητεύεσαι από τις δυσκολίες, προσπάθησε λίγο παραπάνω και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. Καλή τύχη με τη συνέντευξη αύριο.

Swethess
01.03.2012, 23:54
Δε θα το έλεγα.

Σκέψου, πώς αντιμετωπίζουν οι Έλληνες τους ξένους που ζουν στην Ελλάδα; Καμία σχέση.

Από την άλλη, και οι Σουηδοί είναι άνθρωποι, όχι άγγελοι. Και τις προκαταλήψεις τους τις έχουν, και τους Σουηδοδημοκράτες χώσανε στο κοινοβούλιο.

Έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν ότι άτομα με σουηδικό επίθετο βρίσκουν κάπως πιο εύκολα δουλειά, αλλά και μόνο το γεγονός ότι έχουν γίνει τέτοιες έρευνες και ότι μελετούνται τρόποι να ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα λέει πολλά νομίζω......................

Το γεγονός οτι οι Έλληνες "πάσχουν" απο αυξημένη ξενοφοβία ομως, δε σημαίνει οτι δεν συμβαίνει το ίδιο κ με τους Σουηδούς! Απλώς, είναι σε άλλη κλίμακα. Έχω ακούσει πολλά περιστατικά ρατσισμού, τα οποία δε μπορώ να παραβλέψω αλλα φυσικά κανείς μέχρι τώρα δεν ανέφερε οτι επεκτείνεται αυτό στον εργασιακό τομέα. Αντιθέτως, μου είπαν οτι δεν επιτρέπεται καμία ρατσιστική συμπεριφορά κ παίρνουν κεφάλια αν συμβεί κάτι τέτοιο.

Τέλος πάντων, δεν ανέβηκα ακόμη κ μιλάω μόνο για όσα μου έχουν πει άλλοι οπότε δεν παίρνω κ όρκο!

Καλό μας βράδυ!

vaso31
02.03.2012, 00:06
Herete!
Katarhas, sorry gia ta greeklish, exigo sto telos to logo tis epilogis tous. Epesa tihea sto forum afto kai thelo na sas sigharo gia tin poli kali dulia pou kanete. Ekatsa kai diavasa OLES tis selides, kai tis 200 gia to thema ”metanastefsi” kai skeftika na prosteso ti prosopiki mou ektimisi. Eimai 3 hronia sti souidia kai dulevo os eidikevomenos giatros. I aformi pou grafo einai oti mou ekane entiposi oti kanenas giatros den ehei grapsei tin prosopiki tou empeiria an kai eimaste poli megalos kuklos (giro stous 500-1000 einai oi ellines giatroi sti souidia). Ehoun anagi gia prosopiko sta nosokomeia (giatrous, nosileftes ktl) alla afto afora stin eparhia. To na aneveis souidia kai na thes na vreis me ti mia doulia sti stockholm, göteborg, malmö ktl einai entelos anedafiko. Isos afto na ishie gia prin apo 10 hronia, alla min xehname oti i souidia einai mikri hora (9 ekatomiria) opote efkola erhetai koresmos. Opote gia giatrous, nosileftes, mees, psyhologous ktl theoro realistiko stoho tin eparhia (kai oso pio voria, toso pio polles pithanotites). Meta apo kapoia hronia dulias stin eparhia tha erthei kai i megaloupoli. Epanalamvano afta ishioun gia nos. prosopiko......................................... .................................

Ευχαριστουμε πολυ που μοιραστηκες την εμπειρια σου,καθως και για ολες τις πληροφοριες που μας εδωσες :yes:

lucia
02.03.2012, 00:15
Θα ήθελα κι εγώ αν ευχαριστήσω με τη σειρά μου τον swedoc για την κατάθεση της εμπειρίας του.

kelaino
02.03.2012, 00:19
Όλγα, εγώ ζω στη Σουηδία γύρω στα δώδεκα χρόνια. Φυσικά και υπάρχουν ρατσιστές και εδώ, όπως υπάρχουν και αυτοί που δεν μαζεύουν τα κακάκια του σκύλου τους από το πεζοδρόμιο, καθώς και αυτοί που δεν ανακυκώνουν τα σκουπίδια. Αλλά γενικά αυτού του είδους οι συμπεριφορές θεωρούνται ανεπίτρεπτες, όχι σαν την Ελλάδα που έλα μωρέ, αφού όλοι το κάνουν.

I souidia (opos kai oli i skandinavia) itan panta arketa apomakrismenoi apo tin ipoloipi evropi. Mehri to -95 pou bike i souidia stin EU den eihan kai polla pare dose me ksenous (ektos apo turismo sti mesogeio). Opote gia aftous xenos simene i katoikos kapoiou exotikou nisiou (stin arhi me rotagan ohi apo pou eimai, alla apo poio nisi eimai, kai otan elega oti den eimai apo nisi tous ekane megali entiposi!) i kapoios taleporos asylsökande pou i souidia kata paradosi dehotane pollous. Opote gia aftous einai kati to kainurio, to xeno na erhontai xenoi me idia prosonta, ptihia ktl kai na diekdikun tis idies dulies, tis idies sinthikes ergasias ktl.

Εντάξει, είναι σε μια γωνιά στην Ευρώπη πάνω-πάνω, αλλά δεν είναι και τόσο απομονωμένοι. Έχουν μακριά παράδοση στην εισαγωγή εργατικού δυναμικού, εξειδικευμένου και ανειδίκευτου.
Μια εργασία σχετική:

http://www.timbro.se/bokhandel/pejling/pdf/75663724.pdf

Swethess
02.03.2012, 00:26
Όλγα, εγώ ζω στη Σουηδία γύρω στα δώδεκα χρόνια. Φυσικά και υπάρχουν ρατσιστές και εδώ, όπως υπάρχουν και αυτοί που δεν μαζεύουν τα κακάκια του σκύλου τους από το πεζοδρόμιο, καθώς και αυτοί που δεν ανακυκώνουν τα σκουπίδια. Αλλά γενικά αυτού του είδους οι συμπεριφορές θεωρούνται ανεπίτρεπτες, όχι σαν την Ελλάδα που έλα μωρέ, αφού όλοι το κάνουν.

Εντάξει, είναι σε μια γωνιά στην Ευρώπη πάνω-πάνω, αλλά δεν είναι και τόσο απομονωμένοι. Έχουν μακριά παράδοση στην εισαγωγή εργατικού δυναμικού, εξειδικευμένου και ανειδίκευτου.
Μια εργασία σχετική:

http://www.timbro.se/bokhandel/pejling/pdf/75663724.pdf

Δεν τολμώ να συγκρίνω την Ελλάδα!
12 χρόνια ε? Πολύς καιρός κ μάλλον είναι κ ευχάριστος για να είσαι ακόμα εκεί!

Εύχομαι τα καλύτερα!

υ.γ. η φωτό σου απο που είναι?

orpheus
02.03.2012, 00:27
Σε ευχαριστουμε πολυ swedoc. Πολυ χρησιμα ολα οσα εγραψες. Θα χαρουμε να μαθουμε περισσοτερα

kelaino
02.03.2012, 00:35
Δεν τολμώ να συγκρίνω την Ελλάδα!
12 χρόνια ε? Πολύς καιρός κ μάλλον είναι κ ευχάριστος για να είσαι ακόμα εκεί!

Εύχομαι τα καλύτερα!

υ.γ. η φωτό σου απο που είναι?

Ευχαριστώ, παρομοίως :)
Ναι, μ' αρέσει πολύ αυτή η χώρα, γι' αυτό και έμεινα άλλωστε.

ΥΓ: το αβατάρι μου λες; Είναι ο άπαιχτος Μάρτυ Φέλντμαν ως βοηθός του Φρανκενστάιν στην παρωδία του Μελ Μπρουκς:

Young Frankenstein (1974) - IMDb (http://www.imdb.com/title/tt0072431/)

saetron
02.03.2012, 00:57
απ οτι εχω καταλαβει ειναι να μπεις στην αγορα εργασιας...απαξ και μπηκες στρωνουν αμεσως τα πραγματα...το θεμα ειναι οτι σου βγαζουν την πιστη για να μπεις...εν αντιθεση με αλλες χωρες οπως αγγλια που τον τελευταιο χρονο με πηρανε να παω 5 φορες...και 2 βδομαδες πριν φυγω για σουηδια μεσα σε μια μερα με πηρανε απο ολλανδια βελγιο και αγγλια για δουλεια...με δωρεαν στεγαση για την αρχη και δωρεαν μαθηματα γλωσσας.
εχω αρχισει και ψαχνω σε μικρα μερη...αυριο θα μιλησω με ενα νοσοκομειο στο ystad μια πολη 18000 κατοικων στην περιοχη του skåne νοτια που ζητανε εποχιακο προσωπικο... και αυριο εχω συνεντευξη στις φυλακες της σολεντουνας γιατι ζητανε νοσηλευτη..ελπιζω να εχω παραπανω πιθανοτητες εκει περα γιατι δν ειχε δημοσιευτει η αγγελια πουθενα αλλου περαν απο μια εφημεριδα και την σελιδα της φυλακης και επεισης βασιζομαι στο οτι ειναι μια δουλεια που φανταζομαι δεν θα επελεγαν να κανουν πολλοι...

το αλλο που με στεναχωρει ειναι...οτι ενω με ξυπνανε πρωι πρωι:bad_: απο τον υπνο...ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΩ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΣΟΥΗΔΙΚΑ...μου λενε τι καλα σουηδικα που ξερεις συναρπαζονται με τις γνωσεις την εμπειρια και την θεληση που εχω να μαθω και να προσφερω...αλλα στο τελος νουλα...νιεντε..παπαλα...εεε τι σκατα θετε?

saetron
02.03.2012, 01:00
Ευχαριστώ, παρομοίως :)
Ναι, μ' αρέσει πολύ αυτή η χώρα, γι' αυτό και έμεινα άλλωστε.

ΥΓ: το αβατάρι μου λες; Είναι ο άπαιχτος Μάρτυ Φέλντμαν ως βοηθός του Φρανκενστάιν στην παρωδία του Μελ Μπρουκς:

Young Frankenstein (1974) - IMDb (http://www.imdb.com/title/tt0072431/)

το τι κλαμα εχω ριξει μ αυτη την ταινια
o μελ μπρουκς και οι ταινιες του ειναι θεικες..

Young Frankenstein - Ain't got no body - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=dWMBgF-UCIY)

swedoc
02.03.2012, 01:02
loipon, afou sas aresan oi empeiries mou :lol2: kai anehtikate ta greeklish :lol2: sinehizo me alles simvules:

Grafteite sto antistoiho sindikato tou kladou sas. Min xepesete gia na parete mia dulia, tou styl dulevo kai tsampa, etsi halame ”tin piatsa”, rihnume tous misthus, oi souidoi mas katiguroun kai makroprothesma mono arnitiko einai. Rotiste to somatio sas, gia to poios einai logikos misthos me vasei proipiresia ktl. Oi souidoi den prokeitai na arnithun an diekdikiseis afto pou sou anikei, akoma ki an eisai xenos. I diafora kai to lathos mas einai otan emeis den diekdikume afto pou axizume, I akoma hirotera dihnume emfanos oti arkumaste me ligotera. Tote o souidos tha to ekemtaleftei afto.

Merika alla thetika tis souidias pou mou irthane:

To oti milas ston eniko sto diefthinti sou!, den iparhei pouthena to herr Hans, Anders para mono hej Hans, kai den pa na einai o allos kathigitis sto Karolinska. Min to pezete poli formell yfos, oi souidoi einai poli aploi, kai tous aresei I aplotita, kai to ameso stil. Tha deite ton allo trano epistimona kai tha erhetai sti dulia tou, sto nosokomeio me to leoforeio, tha perimenei sti stasi opos oloi ktl, ohi opos stin athina, poy erhotan o kathigitis ginekologias sto alexandra kai parkare tin jaguar sto proavlio pou zitima na horuse tin jaguar kai 1-2 asthenofora akoma! Distihos ta koblexika afta, megala amaxia, kai spitia einai mesogeiaka ethima. Iparhun profanos kiedo alla einai poli ligotera.

Dorean dimosia igeia ipsilou epipedou. Poly kali organosi, me dinati protovathmia igeia (den sou epitrepetai na mpeis sto nosokomeio an den eheis parapemptiko apo geniko giatro, i an mpeis me asthenoforo!). Ta nosokomeia einai anthropina, merika einai pragamtika stolidia, kai profanes den iparhun puthena fakelakia kai loipa “ethima”.

Mesa mazikis metaforas: ana taktika diastimata, panta stin ora tous, kaliptun oles tis periohes. Akoma kai stin pio apomakri eparhiaki poli.

Kai merika arnitika:

Oi souidoi einai ontos psihroi sinesthimatika gamoto, alla me enan tropo pio vathi. Thelo na po, einai poli evgenikoi, tha se kalosorisun me to hamogelo, alla mehri ekei, einai poli diskolo na nioseis ”kollitos” tous, edo kai metaxi tous den ehoun idieteres sheseis, dld na mazeftoun me goneis simvenei kathe hristugenna kai midsommar. Polloi, tous pappudes/giagiades tous ehoun sinantisei elahistes fores! Thelo na po oi mesogioi eimaste pio ekdilotikoi sta sinesthimata. Pos na kaneis filia otan den iparhei i ennoia tou kerasmatos. (o kathenas ta dika tou se epipedo cent, den iparhei kernao ego simera, avrio esi). Mia mera sti dulia, piga gia kafe me tin epimelitria mou sto dialeima kai ekeini den eihe psila, opote tis leo ego aftonoita kernao ego ton kafe kai me kernas esi mia alli fora (5 korones dld 70 lepta!!). Me koitaxe me gurlomena matia, kai mou leei se efharisto para poli gia afto pou ekanes! Profanos den tis eihe ksanatihei.

Afta gia simera, kalinihtizo! To argisa gia souidia (einai 12) tha to deite otan me to kalo erthei i dulia, einai tosi i kurasi me to na milas sineheia souidika pou theleis standar 8 ores ipno. Profanos iparhun ki oi exereseis. (ohi pantos ego!).

kelaino
02.03.2012, 01:06
το αλλο που με στεναχωρει ειναι...οτι ενω με ξυπνανε πρωι πρωι:bad_: απο τον υπνο...ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΩ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΣΟΥΗΔΙΚΑ...μου λενε τι καλα σουηδικα που ξερεις συναρπαζονται με τις γνωσεις την εμπειρια και την θεληση που εχω να μαθω και να προσφερω...αλλα στο τελος νουλα...νιεντε..παπαλα...εεε τι σκατα θετε?

Είναι ευγενικοί ακόμα κι όταν δεν έχουν κάτι να κερδίσουν από αυτό.

Και οι ταινίες του Μελ, ναι ειναι :yes: αν και τελευταία, κάτι ήρωες με κολάν και λοιπά... καλές είναι αλλά δεν είναι μεγαλοφυείς όπως οι πρώτες του.

antogeor
02.03.2012, 12:20
loipon, afou sas aresan oi empeiries mou :lol2: kai anehtikate ta greeklish :lol2: sinehizo me alles simvules:

Grafteite sto antistoiho sindikato tou kladou sas. Min xepesete gia na parete mia dulia, tou styl dulevo kai tsampa, etsi halame ”tin piatsa”, rihnume tous misthus, oi souidoi mas katiguroun kai makroprothesma mono arnitiko einai. Rotiste to somatio sas, gia to poios einai logikos misthos me vasei proipiresia ktl. Oi souidoi den prokeitai na arnithun an diekdikiseis afto pou sou anikei, akoma ki an eisai xenos. I diafora kai to lathos mas einai otan emeis den diekdikume afto pou axizume, I akoma hirotera dihnume emfanos oti arkumaste me ligotera. Tote o souidos tha to ekemtaleftei afto.............................................. ..........

Κατ αρχη συμφωνω με τα περισσοτερα που αναφερεις....Οι Σουηδοι ,σαν λαος,εχουν μια τελειως αντιθετη προσεγγιση απο εμας,στα περισσοτερα πραγματα που αφορουν κρατος,οικονομια,αλλα και μικροοικονομια της οικογενειας τους.Αν αντιληφθουν(και καλα κανουν),οτι κλεβεις το κρατος,σε δινουν χωρις δευτερη αλλα ουτε και πρωτη σκεψη.Με το σκεπτικο φυσικα,οτι εφοσον κλεβεις το κρατος,του στερεις εσοδα,που θα πρεπει να αναπληρωσει αυξανοντας τους φορους,και μειωνοντας τις παροχες(ακριβως το αντιθετο δηλ απο αυτο που καναμε και κανουμε στην ελλαδα).Ρατσιστες δεν θα τους ελεγα,εγω δεν αντιμετωπισα(μεχρι στιγμης)αρνητικη συμπεριφορα,αντιθετα μαλιστα ολοι ειχαν να πουν ενα καλο λογο για τα "θεικα" ελληνικα νησια:yes:,και για την απογειωτικη γευση της ελληνικης κουζινας!.(Γιατι η σουηδικη κουζινα..........ειναι απαιχτη.......στην ομορφια των πιατων,γιατι απο γευση......τυφλα να χουν τα Big Berger...)Επικροτω και επαυξανω οτι ο καθενας μας πρεπει να γραφτει αμεσως σωματειο(και το εχω αναφερει πολλες φορες εδω μεσα).

Βλεπω οτι σε πολλους/ες εδω μεσα ,υπαρχει μια εντυπωση οτι ολα ειναι δυσκολα και ακατορθωτα.
Ειναι δυσκολα,οταν ΔΕΝ εισαι αποφασισμενος για ολα.Δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις κυριες και κυριοι,το πως θα ερθουν οι καταστασεις στον καθενα,εξαρταται απο πολλους παραγοντες,και να αναφερω μερικους....

......Το ποσο καλη προετοιμασια εχει κανει κανεις απο ελλαδα(επαφες,επαγγελματικ η ανιχνευση,σπιτι).
.......Το τι "πορτοφολι" υπαρχει για αντοχη σε αναποδιες.
.......Το ποσο ειναι διατεθειμενος να περασει ΔΥΣΚΟΛΑ,αλλα με ΣΤΟΧΟ,το ανεβασμα(αυτο σημαινει,οτι θα χρειαστει να κουραστει παρα πολυ,να δουλευει για πολλες ωρες,ισως να κοιμαται πολυ λιγο,να περπαταει βραδι στο κρυο.και οτι μπορει να φανταστει κανεις)
και τελος..........Η μεταναστευση ειναι για αυτους που δεν υπαρχει αυριο σε αυτον τον πονεμενο,αλλα και συναμα καταραμενο τοπο που λεγεται ελλαδα...

antogeor
02.03.2012, 12:27
Είναι ευγενικοί ακόμα κι όταν δεν έχουν κάτι να κερδίσουν από αυτό.

Και οι ταινίες του Μελ, ναι ειναι :yes: αν και τελευταία, κάτι ήρωες με κολάν και λοιπά... καλές είναι αλλά δεν είναι μεγαλοφυείς όπως οι πρώτες του.

Ναι ειναι ευγενικοι,και μαλιστα πολλες φορες εκτιμουν αυτο που κανεις,το εκφραζουν,και δεν το κρατανε μεσα τους απο εγωισμο,οπως εμεις οταν καποιος αλλος κανει κατι πολυ καλο....

kelaino
02.03.2012, 12:34
Οι Σουηδοι ,σαν λαος,εχουν μια τελειως αντιθετη προσεγγιση απο εμας,στα περισσοτερα πραγματα που αφορουν κρατος,οικονομια,αλλα και μικροοικονομια της οικογενειας τους.

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε, αλλά το συνοψίζω ως εξής: έχουν συνηθίσει να περιμένουν από το κράτος να φροντίσει για πράγματα που εμείς αναλαμβάνουμε μόνοι/-ες μας και αναλαμβάνουν προσωπική ευθύνη για όλα όσα εμείς συνήθως περιμένουμε ότι θα αναλάβει το κράτος (=κάποιος άλλος).

ευανθια
02.03.2012, 16:05
Swedoc καλωσορισες στην παρεα μας :smile_:
Σε ευχαριστουμε που γραφεις τις εμπειριες σου !!! Πριν ενα μηνα περιπου που πηγα στο vårdcentral της περιοχης μου κατα τυχη επεσα σε ελληνα γιατρο !!
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ χαρηκα !!! :smile_:

ευανθια
02.03.2012, 17:04
Κατ αρχη συμφωνω με τα περισσοτερα που αναφερεις....Οι Σουηδοι ,σαν λαος,εχουν μια τελειως αντιθετη προσεγγιση απο εμας,στα περισσοτερα πραγματα που αφορουν κρατος,οικονομια,αλλα και μικροοικονομια της οικογενειας τους.Αν αντιληφθουν(και καλα κανουν),οτι κλεβεις το κρατος,σε δινουν χωρις δευτερη αλλα ουτε και πρωτη σκεψη.Με το σκεπτικο φυσικα,οτι εφοσον κλεβεις το κρατος,του στερεις εσοδα,που θα πρεπει να αναπληρωσει αυξανοντας τους φορους,και μειωνοντας τις παροχες(ακριβως το αντιθετο δηλ απο αυτο που καναμε και κανουμε στην ελλαδα).......................α...

:bravo_::bravo_:

matina
02.03.2012, 17:10
ΑΧ ΕΥΑΝΘΙΑ ΜΙΛΑΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ
ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΜΠΝΕΥΣΗ!

orpheus
02.03.2012, 17:34
.Δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις κυριες και κυριοι,το πως θα ερθουν οι καταστασεις στον καθενα,εξαρταται απο πολλους παραγοντες,και να αναφερω μερικους....

......Το ποσο καλη προετοιμασια εχει κανει κανεις απο ελλαδα(επαφες,επαγγελματικ η ανιχνευση,σπιτι).
.......Το ποσο ειναι διατεθειμενος να περασει ΔΥΣΚΟΛΑ,αλλα με ΣΤΟΧΟ,το ανεβασμα(αυτο σημαινει,οτι θα χρειαστει να κουραστει παρα πολυ,να δουλευει για πολλες ωρες,ισως να κοιμαται πολυ λιγο,να περπαταει βραδι στο κρυο.και οτι μπορει να φανταστει κανεις)
και τελος..........Η μεταναστευση ειναι για αυτους που δεν υπαρχει αυριο σε αυτον τον πονεμενο,αλλα και συναμα καταραμενο τοπο που λεγεται ελλαδα...

Απο τα πιο "αληθινα" και χρησιμα πραγματα που εχουν γραφτει εδω μεσα.
4 παράγοντες που νομιζω καλυπτουν σχεδον τα παντα.

debby2012
02.03.2012, 18:29
Καλησπέρα σε όλους σας,

Παιδιά ετοιμάζω τα χαρτιά που θα χρειαστώ (όσα ευχαριστώ και να σας πώ είναι λίγα που τα βάλατε σε μια σειρά) σύμφωνα με τα όσα γράψατε όλο αυτό τον καιρό (καινούριο διαβατήριο, κάρτα ασφάλισης κλπ. Δεν με απασχολούν τόσο τα πρώτα βήματα εκεί όσο το εξής:
'Οταν έχεις βάλει σε μια σειρά τα βασικά δουλειά,γλώσσα,προσωρινή κατοικία,σχολεία κλπ και θέλεις να μπείς στη διαδικασία για σπίτι από τον Δήμο τι εισόοδημα σου ζητάνε για να το νοικιάσεις και αν αυτά είναι ίδια για όλα τα σπίτια, ανάλογα με το συγκρότημα,ή ανάλογα με τα τετραγωνικά.
Επίσης χρειάζεται να αποδείξεις το εισόδημα όταν κάνεις την αρχική αίτηση ή όταν έρθει η σειρά σου να δείς κάποιο από τα διαθέσιμα σπίτια? Το ρωτάω αυτό γιατί στην δική μας οικογένεια θα δουλεύει ένα άτομο και δεν ξέρω αν το εισόδημά μας (ειδικά όταν θα κάνουμε την αίτηση) θα επιτρέπει να μπύμε στην διαδικασία για σπίτι από πρώτο χέρι.
Όσοι είστε ήδη στη Στοκχόλμη και γνωρίζετε πώς λειτουργούν οι δήμοι με τα σπίτια
παρακαλώ διαφωτίστε με.

Ευχαριστώ
Δέσποινα _friends:

antogeor
02.03.2012, 18:43
Καλησπέρα σε όλους σας,

Παιδιά ετοιμάζω τα χαρτιά που θα χρειαστώ (όσα ευχαριστώ και να σας πώ είναι λίγα που τα βάλατε σε μια σειρά) σύμφωνα με τα όσα γράψατε όλο αυτό τον καιρό (καινούριο διαβατήριο, κάρτα ασφάλισης κλπ. Δεν με απασχολούν τόσο τα πρώτα βήματα εκεί όσο το εξής:
'Οταν έχεις βάλει σε μια σειρά τα βασικά δουλειά,γλώσσα,προσωρινή κατοικία,σχολεία κλπ και θέλεις να μπείς στη διαδικασία για σπίτι από τον Δήμο τι εισόοδημα σου ζητάνε για να το νοικιάσεις και αν αυτά είναι ίδια για όλα τα σπίτια, ανάλογα με το συγκρότημα,ή ανάλογα με τα τετραγωνικά.
Επίσης χρειάζεται να αποδείξεις το εισόδημα όταν κάνεις την αρχική αίτηση ή όταν έρθει η σειρά σου να δείς κάποιο από τα διαθέσιμα σπίτια? Το ρωτάω αυτό γιατί στην δική μας οικογένεια θα δουλεύει ένα άτομο και δεν ξέρω αν το εισόδημά μας (ειδικά όταν θα κάνουμε την αίτηση) θα επιτρέπει να μπύμε στην διαδικασία για σπίτι από πρώτο χέρι.
Όσοι είστε ήδη στη Στοκχόλμη και γνωρίζετε πώς λειτουργούν οι δήμοι με τα σπίτια
παρακαλώ διαφωτίστε με.

Ευχαριστώ
Δέσποινα _friends:

Ολοι οι δημοι,Στοκχολμης και μη,στα site τους,αναφερουν τα εισοδηματικα κριτιρια,για σπιτι απο πρωτο χερι.Επισης στα site αναφερονται και οι ιδιωτικες εταιρειες ανα περιοχη,που κατασκευαζουν και εκμεταλευονται τα διαμερισματα(ολοι οι δημοι ΕΔΩ (http://sv.wikipedia.org/wiki/Kategori:Kommuner_i_Stockholms_l%C3%A4n)).

debby2012
02.03.2012, 19:00
Tack så mycket Antogeor!

Νεομετανάστρια
02.03.2012, 19:53
Κατ αρχη συμφωνω με τα περισσοτερα που αναφερεις......

Επικροτω και επαυξανω οτι ο καθενας μας πρεπει να γραφτει αμεσως σωματειο(και το εχω αναφερει πολλες φορες εδω μεσα).

Βλεπω οτι σε πολλους/ες εδω μεσα ,υπαρχει μια εντυπωση οτι ολα ειναι δυσκολα και ακατορθωτα.
Ειναι δυσκολα,οταν ΔΕΝ εισαι αποφασισμενος για ολα.Δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις κυριες και κυριοι,το πως θα ερθουν οι καταστασεις στον καθενα,εξαρταται απο πολλους παραγοντες,και να αναφερω μερικους....

:bravo_1:

rikospi
03.03.2012, 08:43
Το μηνυμα αυτο απεφθηνεται για τα παιδια που ειναι σουηδια πανω απο τρια χρονια.

Οποιος ενδιαφερετε για συνεργασια για σοβαρη δουλεια απο ελλαδα να μου στηλει π.μ η προταση ειναι πολυ σοβαρη με καλες αποδοχες και με πολυ καλο μελλον.

χαρης .

EXCITER
03.03.2012, 21:58
Καλησπερα σε ολους!
Πριν απο 3 μερες ελαβα το personummer στη διευθυνση κατοικιας που ειχα δηλωσει στη Σουηδια!Δηλωσα τη διευθυνση που με φιλοξενησαν.Ειχα κανει την αιτηση 15/02.Δηλαδη πηρε μοναχα μολις 2 βδομαδες περιπου!
Τα χαρτια που κατεθεσα ειναι:
-Διαβατηριο
- Εντυπο ευρωπαικης ασφαλισης Ε 106,οπως ηταν, χωρις μεταφραση.
- Πιστοποιητικο απο τραπεζα στα αγγλικα για ποσο σε λογαριασμο
- Ευρωπαικη καρτα ασφαλισης
Με εστειλαν πρωτα να περασω απο την υπηρεσια μεταναστευσης οπου και κατεθεσα ακριβως τα ιδια χαρτια.
Ολα αυτα στο Örebro.

skonto
03.03.2012, 22:45
Εγώ πάντως που τα κατέθεσα στις 30/1 ακόμα περιμένω.

Το 2 με 3 εβδομάδες έγινε 4 με 6 ( απο Δευτέρα μπαίνω στην 6η ) και απο ότι προβλέπω θα πάει 6 με 8 εβδομάδες και βλέπουμε.

Η απάντηση που παίρνω στο γιατί υπάρχει τόση καθυστέρηση στο να βγούν αυτοί οι αριθμοί είναι... δεν υπάρχει υπάλληλος να αναλάβει την αίτησή σας. Παρακαλώ περιμένετε !!

Σπύρος

lucia
04.03.2012, 01:59
Καλησπερα σε ολους!
Πριν απο 3 μερες ελαβα το personummer στη διευθυνση κατοικιας που ειχα δηλωσει στη Σουηδια!Δηλωσα τη διευθυνση που με φιλοξενησαν.Ειχα κανει την αιτηση 15/02.Δηλαδη πηρε μοναχα μολις 2 βδομαδες περιπου!
Τα χαρτια που κατεθεσα ειναι:
-Διαβατηριο
- Εντυπο ευρωπαικης ασφαλισης Ε 106,οπως ηταν, χωρις μεταφραση.
- Πιστοποιητικο απο τραπεζα στα αγγλικα για ποσο σε λογαριασμο
- Ευρωπαικη καρτα ασφαλισης
Με εστειλαν πρωτα να περασω απο την υπηρεσια μεταναστευσης οπου και κατεθεσα ακριβως τα ιδια χαρτια.
Ολα αυτα στο Örebro.
Δηλαδή για να καταλάβω θύμισέ μου λίγο πώς τον πήρες τον αριθμό; Δήλωσες εισόδημα και αν ναι πόσο; Όταν λες είχες δηλώσει τη διεύθυνση που σε φιλοξενούσαν στην Σουηδία...πήγες στην Σουηδία έκανες τα χαρτιά και μετά γύρισες πίσω Ελλάδα;

EXCITER
04.03.2012, 18:52
Δηλωσα με πιστοποιητικο απο την τραπεζα(συγκεκριμενα Εθνικη,κρατουσα και το βιβλιαριο)
οτι εχω λογαριασμο 20.000 ευρω.
Ακριβως ετσι,κατεθεσα τα χαρτια και μετα γυρισα Ελλαδα, καθως εχω ακομα καποιες εκρεμμοτητες εδω.
Θα ξανανεβω σε εναμιση μηνα περιπου,για ψαξιμο σπιτιου και δουλειας.Ειμαι γιατρος και θελω να κανω ειδικοτητα γενικης ιατρικης στη Σουηδια.

lucia
04.03.2012, 19:07
Δηλωσα με πιστοποιητικο απο την τραπεζα(συγκεκριμενα Εθνικη,κρατουσα και το βιβλιαριο)
οτι εχω λογαριασμο 20.000 ευρω.
Ακριβως ετσι,κατεθεσα τα χαρτια και μετα γυρισα Ελλαδα, καθως εχω ακομα καποιες εκρεμμοτητες εδω.
Θα ξανανεβω σε εναμιση μηνα περιπου,για ψαξιμο σπιτιου και δουλειας.Ειμαι γιατρος και θελω να κανω ειδικοτητα γενικης ιατρικης στη Σουηδια.
Ευχαριστώ για την απάντηση, exciter. Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι στην Σουηδία!

serina
04.03.2012, 21:29
Καλησπέρα και απο εμένα!
Μια ακόμη υποψήφια γιατρίνα-μετανάστρια στο Βορρά...
Χίλια ευχαριστώ απο καρδιάς σε όλους όσους έστησαν αυτήν την σελίδα και σε όσους την εμπλουτίζουν με χρήσιμες πληροφορίες και εμψυχώνουν εμάς που είμαστε ακόμη εδώ.
Θα ήθελα να ρωτήσω τον Ecxiter τί είναι το έγγραφο που προσκόμισε μαζί με το διαβατήριο και τον καταθετικό λογαριασμό; Ίσως έχει ήδη αναφερθεί παλαιότερα και να μην το έχω συγκρατήσει...

australian
04.03.2012, 22:32
Καλησπέρα και απο εμένα!
Χίλια ευχαριστώ απο καρδιάς σε όλους όσους έστησαν αυτήν την σελίδα και σε όσους την εμπλουτίζουν με χρήσιμες πληροφορίες και εμψυχώνουν εμάς που είμαστε ακόμη εδώ.
Θα ήθελα να ρωτήσω τον Ecxiter τί είναι το έγγραφο που προσκόμισε μαζί με το διαβατήριο και τον καταθετικό λογαριασμό; Ίσως έχει ήδη αναφερθεί παλαιότερα και να μην το έχω συγκρατήσει...

Serina Welcome

ευανθια
04.03.2012, 22:42
Καλησπέρα και απο εμένα!

Välkommen serina :smile_::smile_:

serina
04.03.2012, 22:50
Ευχαριστώ πολύ..

bill66
04.03.2012, 23:07
Καλησπερα σε ολους!
Πριν απο 3 μερες ελαβα το personummer στη διευθυνση κατοικιας που ειχα δηλωσει στη Σουηδια!Δηλωσα τη διευθυνση που με φιλοξενησαν.Ειχα κανει

Ολα αυτα στο Örebro.

EXCITER καλησπέρα και καλή επιτυχία και από μένα. Θέλω να σε ρωτήσω για ποιο permit έκανες αίτηση work permit ή κάποιο άλλο?

Βασίλης

EXCITER
05.03.2012, 01:57
Ευχαριστώ για την απάντηση, exciter. Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι στην Σουηδία!

Tack!Det var så lite!:yes:

EXCITER
05.03.2012, 02:47
Καλησπέρα και απο εμένα!

Γεια σου συναδελφε!
Προκειται για το ευρωπαικο εντυπο Ε 106 με το οποιο δειχνεις οτι εχεις ασφαλιση στη χωρα σου οταν μεταναστευεις σε αλλη χωρα.Συγκεκριμενα πανω γραφει "ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΧΩΡΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΧΩΡΑ.Η ευρωπαικη καρτα ασφαλισης απο μονη της δεν τους καλυπτει,φυσικα τους εδειξα και την καρτα.
Το εντυπο το προμηθευεσαι απο το ασφαλιστικο ταμειο,οποτε οι γιατροι το παιρνουμε απο το ΤΣΑΥ.Χρειαζεται αιτηση,φωτογραφια και βεβαιωση κατοικιας(την οποια παιρνεις απο το ΚΕΠ).Απο τα κεντρικα γραφεια του ΤΣΑΥ στην Αθηνα(Αχαρνων 27) ειναι αρκετα ενημερωμενοι,εδω στο Ηρακλειο με ταλαιπωρησαν αρκετα αλλα μου το εβγαλαν τελικα!
Δεν το μεταφρασα αλλα το επικυρωσα με σφραγιδα χαγης απο την περιφερεια αν και δεν ξερω αν ηταν τελικα απαραιτητη αυτη η σφραγιδα.
Πιστευω να σε καλυψα.Αν θες κατι αλλο just ask!Cheers!:smile_:

EXCITER
05.03.2012, 02:58
EXCITER καλησπέρα και καλή επιτυχία και από μένα. Θέλω να σε ρωτήσω για ποιο permit έκανες αίτηση work permit ή κάποιο άλλο?

Βασίλης

Γεια σου Βασιλη!
Χμμμμ.....τι να σου πω τωρα....στην εφορια τους ειπα οτι ειμαι γιατρος και ενδιαφερομαι να εργαστω για πανω απο 1 χρονο στη Σουηδια και ετσι χρειαζομαι το personummer!
Eπισης στο γραφειο μεταναστευσης συμπληρωσα καποια χαρτια οτι δεν εργαζομαι προς το παρον στη Σουηδια αλλα ενδιαφερομαι να εργαστω στο μελλον.Μηπως εννοεις αυτο?

serina
05.03.2012, 08:42
Καλημέρα Exciter!:)
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση... Ήσουν πολύ αναλυτικός.
Δυστυχώς εγώ θα πρέπει να ψάξω τί γίνεται με το Δημόσιο σχετικά με αυτό το έγγραφο γιατί δεν μπόρεσα να κάνω εγγραφή στο ΤΣΑΥ. Εργάζομαι στο Δημόσιο με άλλο πτυχίο και δεν επιτρεπόταν να κάνω διπλή ασφάλιση. Επειδή έχω κάποιες απορίες σχετικά με θέματα που άπτονται της ιατρικής ειδικότητας, θα μπορούσα να σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα, γιανα μην καταχραστώ την φιλοξενία της σελίδας και κουράζω αναίτια όσους την επισκέπτονται;
Καλή εβδομάδα και καλή δύναμη σε όλους!

EXCITER
05.03.2012, 12:55
Καλημερα serina!
Φυσικα και μπορεις να μου στειλεις π.μ,οτι πληροφορια μπορω να σου τη δωσω!

bill66
05.03.2012, 13:43
Γεια σου Βασιλη!
Χμμμμ.....τι να σου πω τωρα....στην εφορια τους ειπα οτι ειμαι γιατρος και ενδιαφερομαι να εργαστω για πανω απο 1 χρονο στη Σουηδια και ετσι χρειαζομαι το personummer!
Eπισης στο γραφειο μεταναστευσης συμπληρωσα καποια χαρτια οτι δεν εργαζομαι προς το παρον στη Σουηδια αλλα ενδιαφερομαι να εργαστω στο μελλον.Μηπως εννοεις αυτο?

Από προσωπική μου εμπειρία ξέρω ότι στις ποιο πολλές χώρες τουλάχιστον ισχύουν τα εξής:
Work permit=άδεια εργασίας σε εργοδότη
Entry permit=επένδυση με κεφάλαια σε εταιρεία
Self-employment permit=άνοιγμα δικιά σου δουλειάς
Student permit= (ή κάπως έτσι) για φοιτητές
Resistant permit=υπηκοότητα
Όλα αυτά έχουν διαφορές μεταξύ τους και ως προς το χρόνο έκδοσής τους και ως προς την ισχύ τους.
Γιατί μου έκανε εντύπωση το πόσο γρήγορα το πήρες
μήπως απλά επειδή είναι μικρή πολιτεία ήταν απλά θέμα φόρτου εργασίας?
Τα χαρτιά τα κατέθεσες μόνος σου?
Sorry για όλες αυτές τις ερωτήσεις αλλά πιστεύω καλό είναι να ξέρουμε όλες τις εναλλακτικές λύσεις.
Βασίλης

Odysseas
05.03.2012, 13:57
Από προσωπική μου εμπειρία ξέρω ότι στις ποιο πολλές χώρες τουλάχιστον ισχύουν τα εξής:
Όλα αυτά έχουν διαφορές μεταξύ τους και ως προς το χρόνο έκδοσής τους και ως προς την ισχύ τους.
Sorry για όλες αυτές τις ερωτήσεις αλλά πιστεύω καλό είναι να ξέρουμε όλες τις εναλλακτικές λύσεις.
Βασίλης

Του έδωσαν το personnummer γιατί είχε ένα ποσό στην τράπεζα και το έντυπο Ε 106. Πληρούσε τις προϋποθέσεις για να του το δώσουν. Σε κανέναν δε το δίνουν γιατί θα εργαστεί στη Σουηδία. Πρέπει να έχεις ή δουλειά ή συγκεκριμένο ποσό που να εξασφαλίζει τη διαμονή σου στη Σουηδία.

Νεομετανάστρια
05.03.2012, 14:43
Να πω καταρχην ενα 'καλως ορισατε στο θεμα Σουηδια"
σε ολους τους αυτους που ξεκινησαν να γραφουν τωρα.:yes:

Οσον αφορα στο εντυπο Ε106 ρωτησα στο ΙΚΑ για διευκρινισεις αφου μας το ανεφερε ο EXCITER τον οποιο και ευχαριστω που ηταν τοσο λεπτομερης.
Βεβαια να πω οτι παρολο που ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ειμαι ανεργη και παιρνω επιδομα ανεργιας για οσους δεν το θυμουνται...

Το ΙΚΑ λοιπον παρεχει το εντυπο Ε106 "ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΧΩΡΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΧΩΡΑ" σε ατομα που εχουν δουλεια στην Ελλαδα και τους στελνουν απο ελλαδα οι εργοδοτες τους για να εργαστουν στο εξωτερικο.

Μηπως ο φιλος μας EXCITER ειχε ηδη προταση για εργασια ή αρκουσε στους Σουηδους το οτι θα εκανε ειδικοτητα για να προωθησουν πιο γρηγορα την δικη του περιπτωση επειδη ηταν γιατρος σε συνδυασμο οτι ειχε και χρηματα να επιδειξει? Στην εφορια παντως δεν ξεκαθαριζεται τι ποσο πρεπει να επιδειξεις για να παρεις τα νουμερα...το "μια μικρη περιουσια" που γραφουν ειναι αρκετα ασαφες..
Γνωστος μου παντως που ανεβηκε με 20.000 ευρω , με ευρωπαικη καρτα ασθενειας αλλα ανεργος και εκανε αιτηση 15 περιπου Ιανουαριου πηρε απαντηση οτι δεν του εγκριθηκε η αιτηση για νουμερα...

Για το εντυπο αυτο θεωρω οτι ο καθενας απο μας πρεπει να επιβεβαιωσει αν δικαιουται να το παρει ή οχι απο το ασφαλιστικο του ταμειο και να μην μεινει στο οτι ρωτησα στο ΙΚΑ..

Ελενη

EXCITER
05.03.2012, 14:44
Βασίλης

Ναι,μονος μου κατεθεσα ολα τα χαρτια.Συννενοηθηκα στα αγγλικα βεβαια καθως τα σουηδικα μου δεν ειναι ακομη αρκετα καλα,και δεν θα ηθελα να υπαρχει προβλημα συνεννοησης πανω σε τοσο σημαντικο θεμα.
Κι εγω εντυπωσιαστηκα απο το ποσο συντομα το πηρα!Η τυχη του πρωταρη :lol2:?
Ειχα ψαξει βεβαια αρκετα πριν για το τι ακριβως θελουν,μαζεψα ολες τις σχετικες πληροφοριες απο το ιντερνετ,ετσι ωστε να μην εχουν "πατημα" να αμφισβητησουν καποιο εγγραφο η να μου ζητανε παραλογα πραγματα.

Odysseas
05.03.2012, 15:03
[QUOTE=EXCITER;42216]Ναι,μονος μου κατεθεσα ολα τα χαρτια.Συννενοηθηκα στα αγγλικα βεβαια καθως τα σουηδικα μου δεν ειναι ακομη αρκετα καλα,και δεν θα ηθελα να υπαρχει προβλημα συνεννοησης πανω σε τοσο σημαντικο θεμα.

Καλώς όρισες! Εύχομαι ότι καλύτερο.

Για τη γλώσσα κοίταξε εδώ για τα δωρεάν μαθήματα. Σου δίνεται η δυνατότητα να τα τελειώσεις σε ένα με ενάμιση χρόνο το πολύ, εντατικά και μαθαίνεις παράλληλα τη σουηδική ορολογία.

About Sfa-medicin (in English) - Sodertalje (http://www.sodertalje.se/Skolwebb-nya/Vuxenutbildning/Utbildningar/Sfa-medicin/About-Sfa-medicin-in-English/)

EXCITER
05.03.2012, 15:04
Να πω καταρχην ενα 'καλως ορισατε στο θεμα Σουηδια"
σε ολους τους αυτους που ξεκινησαν να γραφουν τωρα.:yes:

Οσον αφορα στο εντυπο Ε106 ρωτησα στο ΙΚΑ για διευκρινισεις αφου μας το ανεφερε ο EXCITER τον οποιο και ευχαριστω που ηταν τοσο λεπτομερης.............................. .................................................. ......

Καλημερα Ελενη!
Οχι, δεν ειχα καμια προταση για εργασια.Παντως για το χρηματικο ποσο,μου ειχαν πει απο την εφορια οτι θελουν τουλαχιστον 150.000 κορωνες.
Τους εδειξα λοιπον 20.000 ευρω να μην μπορουν να πουν τιποτα!
Αν και πρεπει να πω οτι οι Σουηδοι δημοσιοι υπαλληλοι δεν μου εδωσαν την εντυπωση αυτων που ψαχνουν αφορμη,πατημα να βρουν κατι για να μην σε εξυπηρετησουν και να σε ταλαιπωρησουν.Ακριβως οπως στην Ελλαδα δηλαδη!

EXCITER
05.03.2012, 15:12
Καλως σε βρηκα Οδυσσεα!Πολυ ενδιαφερων το link!Tack så mycket!

serina
05.03.2012, 15:18
Καλώς σε βρήκα Ελένη (Νεομετανάστρια)!

Είμαι εργαζόμενη στο Δημόσιο, αλλά επειδή θέλω να κάνω ειδικότητα ως γιατρός σκέφτομαι να πάρω μακροχρόνια άδεια άνευ αποδοχών σε πρώτη φάση για να ξεκινήσω την ειδικότητα στη Σουηδία και μετά θα παραιτηθώ απο την Ελλάδα.
Εμπέδωσα πολύ καλά, όπως πολλοί νέοι γιατροί, ότι ειδικότητα δεν πρόκειται να κάνω στη Ελλάδα, όχι γιατί δεν θέλω, αλλά γιατί δεν με θέλει....Έτσι όπως πάμε πρώτα θα βγω στη σύνταξη και μετά θα ξεκινήσω ειδικότητα εδώ!
Τέλος πάντων, έχω ήδη πάρει την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας, αλλά δεν γνώριζα για το επίμαχο έντυπο μέχρι που το ανέφερε ο Exciter, να είναι καλά...
Θα προσπαθήσω τις προσεχείς ημέρες να πάω στον ΕΟΠΥ και να το ζητήσω. Για οτιδήποτε νεότερο, θα σας ενημερώσω!:)

Νεομετανάστρια
05.03.2012, 15:39
Καλημερα Ελενη!
Οχι, δεν ειχα καμια προταση για εργασια.Παντως για το χρηματικο ποσο,μου ειχαν πει απο την εφορια οτι θελουν τουλαχιστον 150.000 κορωνες.
Τους εδειξα λοιπον 20.000 ευρω να μην μπορουν να πουν τιποτα!
Αν και πρεπει να πω οτι οι Σουηδοι δημοσιοι υπαλληλοι δεν μου εδωσαν την εντυπωση αυτων που ψαχνουν αφορμη,πατημα να βρουν κατι για να μην σε εξυπηρετησουν και να σε ταλαιπωρησουν.Ακριβως οπως στην Ελλαδα δηλαδη!

Καταρχην ξεχασα να σου πω και συγχαρητηρια που καταφερες και πηρες τα νουμερα τοσο συντομα!! Μακαρι να σου ερθουν και τα υπολοιπα πραγματα τοσο βολικα!!!

Απο οτι καταλαβαινω η καθε περιπτωση αξιολογησης για το ποιος παιρνει ή οχι τα νουμερα ειναι ξεχωριστη, και λογικο μου φαινεται. Ισως ,λεω ισως ο συνδυασμος του επαγγελματος σου και το γεγονος οτι ειχες τοσα χρηματα να εφεραν τοσο αμεσο αποτελεσμα.
Οπως και να εχει χαιρομαι για ενα πατριωτακι που καταφερε να βαλει ενα λιθαρακι στην δικη του προσπαθεια μεταναστευσης.:bravo_1:

Το εντυπο που καλως ανεφερες βεβαια, με εβαλε στην διαδικασια να το ψαξω και για μενα μεσω ΙΚΑ .... ισως να στο εδωσε το ΤΣΑΥ επειδη συνεχιζεις την ειδικοτητα σου εξω ... τι να πω , στην δικη μου περιπτωση παντως δεν το δικαιουμαι...

Καλη συνεχεια..
Ελενη

Νεομετανάστρια
05.03.2012, 15:45
Καλώς σε βρήκα Ελένη (Νεομετανάστρια)!

Είμαι εργαζόμενη στο Δημόσιο, αλλά επειδή θέλω να κάνω ειδικότητα ως γιατρός σκέφτομαι να πάρω μακροχρόνια άδεια άνευ αποδοχών σε πρώτη φάση για να ξεκινήσω την ειδικότητα στη Σουηδία και μετά θα παραιτηθώ απο την Ελλάδα.
Εμπέδωσα πολύ καλά, όπως πολλοί νέοι γιατροί, ότι ειδικότητα δεν πρόκειται να κάνω στη Ελλάδα, όχι γιατί δεν θέλω, αλλά γιατί δεν με θέλει....Έτσι όπως πάμε πρώτα θα βγω στη σύνταξη και μετά θα ξεκινήσω ειδικότητα εδώ!
Τέλος πάντων, έχω ήδη πάρει την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας, αλλά δεν γνώριζα για το επίμαχο έντυπο μέχρι που το ανέφερε ο Exciter, να είναι καλά...
Θα προσπαθήσω τις προσεχείς ημέρες να πάω στον ΕΟΠΥ και να το ζητήσω. Για οτιδήποτε νεότερο, θα σας ενημερώσω!:)

Καλη επιτυχια
σε καθε προσπαθεια στην μεταναστευσης σου.. :victory:

Φιλικο μου ζευγαρι γιατρων που ειχαν ξεκινησει να το ψαχνουν για Σουηδια το καλοκαιρι μου εδωσαν τις αρχικες πληροφοριες για εκμαθηση γλωσσας ....αυτοι εμπλεξαν και ειναι ακομα εδω αλλα αρχισαν τωρα ξανα να οργανωνονται για να ανεβουν και αυτοι σε κανενα χρονο...
Απο αυτους λοιπον εχω ηδη ακουσει τον Γολγοθα που αντιμετωπιζετε εσεις οι γιατροι Ελλαδα με ΔΟΑΤΑΠ (το νεο ΔΙΚΑΤΣΑ...) , με ειδικοτητα και αγροτικο... οποτε ειμαι υπερ της φυγης σας!!!

Odysseas
05.03.2012, 15:51
Καλως σε βρηκα Οδυσσεα!Πολυ ενδιαφερων το link!Tack så mycket!

Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα.

Κοίταξε όμως εδώ για την αναγνώριση ιατρικών διπλωμάτων. Δε γνωρίζω πολλά για την όλη διαδικασία, δεν έχει τύχει να βοηθήσω γιατρούς. Αλλά ίσως χρειάζονται κάποιες διαδικασίες.

Regulated professions - Swedish National Agency for Higher Education [NS4 version] (http://www.hsv.se/qualificationsrecognition/regulatedprofessions.4.28afa2dc11bdcdc557480002186 .html)

Καλό θα ήταν όσοι δουλεύουν ήδη ως γιατροί να γράψουν για τις απαραίτητες διαδικασίες. Κι επισης να πουν αν για την ειδικότητα είναι απαραίτητη η γνώση σουηδικών και σε ποιό επίπεδο.

serina
05.03.2012, 15:54
Η ιατρική άδεια αναγνωρίζεται στο socialstyrelsen καθώς και των οδοντιάτρων, ψυχολόγων και κάποιων παραϊατρικών επαγγελμάτων.

EXCITER
05.03.2012, 15:55
Καταρχην ξεχασα να σου πω και συγχαρητηρια που καταφερες και πηρες τα νουμερα τοσο συντομα!! Μακαρι να σου ερθουν και τα υπολοιπα πραγματα τοσο βολικα!!!

Απο οτι καταλαβαινω η καθε περιπτωση αξιολογησης για το ποιος παιρνει ή οχι τα νουμερα ειναι ξεχωριστη, και λογικο μου φαινεται. Ισως ,λεω ισως ο συνδυασμος του επαγγελματος σου και το γεγονος οτι ειχες τοσα χρηματα να εφεραν τοσο αμεσο αποτελεσμα.
Οπως και να εχει χαιρομαι για ενα πατριωτακι που καταφερε να βαλει ενα λιθαρακι στην δικη του προσπαθεια μεταναστευσης.:bravo_1:

Το εντυπο που καλως ανεφερες βεβαια, με εβαλε στην διαδικασια να το ψαξω και για μενα μεσω ΙΚΑ .... ισως να στο εδωσε το ΤΣΑΥ επειδη συνεχιζεις την ειδικοτητα σου εξω ... τι να πω , στην δικη μου περιπτωση παντως δεν το δικαιουμαι...

Καλη συνεχεια..
Ελενη

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες Ελενη!Detsamma!

ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
05.03.2012, 15:55
serina
την ευρωπαικη καρτα υγειας απο που την παιρνεις;

serina
05.03.2012, 16:05
Είναι αυτονόητη για γιατρούς η καλή γνώση Σουηδικών τουλάχιστον επιπέδου Β2. Ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει κάτι άλλο. Εγώ τουλάχιστον μετά απο αυτό το επίπεδο θα αρχίσω να στέλνω βιογραφικά...
Μελπομένη, την κάρτα την πήρα με μια αίτηση απο τον ΕΟΠΥ, πρώην ΟΠΑΔ (δημόσιο).

ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
05.03.2012, 16:08
ευχαριστω πολυ,
δηλ ο καθενας απο τον ασφαλιστικο του φορεα

EXCITER
05.03.2012, 16:12
Η ιατρική άδεια αναγνωρίζεται στο socialstyrelsen καθώς και των οδοντιάτρων, ψυχολόγων και κάποιων παραϊατρικών επαγγελμάτων.

Ακριβως.Το πρωτο βημα ειναι να παρει καποιος τη σουηδικη αδεια εξασκησης.

EXCITER
05.03.2012, 16:14
Κοιταξτε εδω
Application for licence to practise as a doctor of medicine (http://www.socialstyrelsen.se/applicationforswedishlicencetopractiseeea/doctorofmedicine)

EXCITER
05.03.2012, 16:27
Στελνεις τα δικαιολογητικα με το ταχυδρομειο και σου στελνουν την αδεια στην διευθυνση σου στην Ελλαδα.Κουφο για τα ελληνικα δεδομενα ετσι?

serina
05.03.2012, 16:37
Exciter σου έστειλα πμ...
Την πήρες την άδειά σου; Γιατί εγώ κλείνω σε λίγο 2 μήνες αλλά τίποτε..

EXCITER
05.03.2012, 16:40
Οσο πιο καλα ειναι τα σουηδικα σου τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες εχεις να σε παρουν.Πλεον υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος.
Απ'οσο ξερω οι πιο πολλες θεσεις εργασιας ειναι στην ψυχιατρικη και γενικη ιατρικη.

EXCITER
05.03.2012, 16:55
Exciter σου έστειλα πμ...
Την πήρες την άδειά σου; Γιατί εγώ κλείνω σε λίγο 2 μήνες αλλά τίποτε..

πμ just replied!:yes:

antogeor
05.03.2012, 17:11

καλως ηρθες στην παρεα μας:bravo_:

Κανεις την καλυτερη επιλογη που φευγεις απο ελλαδα,που σε λιγο καιρο θα ειναι ενα απεραντοι καφενειο γεροντων.
Για τον ιατρικο κλαδο,παρ οτι υπαρχει πλεον αρκετη προσφορα,υπαρχει ομμως και πολυ ζητηση, κυριως σε ειδικοτητες οπως ψυχολογια και κοινωνιολογια.ανα τακτα χρονικα διαστηματα κοιταζε και τα site των νοσοκομειων(karolinska (http://www.karolinska.se/kiksindex.html))

Και θα πανε ολα καλα....

serina
05.03.2012, 17:23
Καλώς σε βρήκα!

Το ξέρω ότι το να φύγω είναι πλέον μονόδρομος...
Γνωρίζω ότι είναι λίγο δύσκολο να κάνω Παιδιατρική που είναι η πρώτη μου επιλογή, αλλά ίσως χρειαστεί να αξιοποιήσω για κάποιο διάστημα το πρώτο μου πτυχίο που είναι Ψυχολογίας.
Για την ώρα όμως προτεραιότητα είναι η εκμάθηση Σουηδικών γιατί αυτό είναι το κλειδί για όλα!
(Ευχαριστώ για το site του karolinska, αλλά απο ό,τι γνωρίζω είναι αρκετά δύσκολος στόχος για έναν νέο γιατρό...)

antogeor
05.03.2012, 17:45
Καλώς σε βρήκα!

Το ξέρω ότι το να φύγω είναι πλέον μονόδρομος...
Γνωρίζω ότι είναι λίγο δύσκολο να κάνω Παιδιατρική που είναι η πρώτη μου επιλογή, αλλά ίσως χρειαστεί να αξιοποιήσω για κάποιο διάστημα το πρώτο μου πτυχίο που είναι Ψυχολογίας.
Για την ώρα όμως προτεραιότητα είναι η εκμάθηση Σουηδικών γιατί αυτό είναι το κλειδί για όλα!
(Ευχαριστώ για το site του karolinska, αλλά απο ό,τι γνωρίζω είναι αρκετά δύσκολος στόχος για έναν νέο γιατρό...)

Σου εχω στειλει πμ

serina
05.03.2012, 18:05
antogeor, δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα, απο όσο μπορώ να δω

swedoc
06.03.2012, 14:56
Shetika me tous giatrous pou theloun na kanun eidikotita sti souidia:

Genika, pleon einai pio zorika ta pragmata apo oso itan prin apo 5+ hronia, kai fysika pio diskola apo oti sti germania alla prosopika pistevo oti makroprothesma axizei perissotero, dld o hronos pou hriazetai na perimeneis einai fanera perissoteros apo afta pou akouo gia Germania logo megaliterou antagonismou alla sto telos vgeneis kerdismenos, logo kaliterwn sinthikwn ergasias kai ipsiloterwn misthwn. Genika thelei upomoni! (opos kathe ti sti souidia!)

Gia to legitimation, kanei ontos kairo (mporei mehri kai 4 mines).

I pio efkoli eidikotita na vrei kapoios dulia einai me diafora geniki iatriki kai meta erhetai (me tihea seira) giriatriki, psyhiatriki, pedopsihiatriki (BUP), apokatastasti (rehabilitering). I geniki iatriki einai poli kali arhi, kai exigo giati:

Opos exigisa se proigumeno post, to souidiko sistima igeias stirizetai sti dinati protovathmeia ygeia, opote me to na xekinisei kapoios apo ekei, gnorizei kala to systima. Epipleon gia polles eidikotites (polles pathologikes kirios) ena hroniko diastima se VC (px 6 mines) mporei na anagnoristei kanonika stin eidikotita. Iparhei episis sihna kapoios anepisimos diahorismos twn peristatikwn dld, mporei kapoios pou xekinaei na dulevei seVC na zitisei na tou kleinun pio polla px orthopedika peristatika an ton endiaferei mellontika i orhopediki. Kati allo pou eho dei na kanun einai oti kapoios xekinaei geniki iatriki kai zitaei shetika amesos na ksekinisei ta rotations stis diafores eidkotites px pathologia, hirurgiki ktl opote ta rotation anagnorizontai kanonika an theleis na gineis px pathologos, hirurgos ktl.
Gia sena Serina kai kathe mellontiko pediatro, kali kai exipni lisi einai na xekiniseis me pedopsyhiatriki (BUP), giati: einai apo tis shetika efkoles eidikotites na mpeis kai epipleon 6 mines BUP perilamvanetai stin eidikotita tis pediatrikis, opote to anagnorizeis kanonika mellontika. Afou eheis kai ptihio psyhologias, de nomizo na diskolefteis na se parun.

Genika, thelei kali gnosi twn souidikwn pleon (sinithos B2 eno se elahista landsting opos sto Orobro zitane C). I eparhia einai realistikos stohos alla ohi katanagi ashimi lisi, antithetos: einai ipsiloteroi oi misthoi gia giatro se eparhia kai perissoteres oi parohes (pio aneta perneis adeies, se stelnun se perissotera mathimata/kurser). Genika stin erparhia se ehoun anagi perissotero opote tha sou dosoun pio polla se shesi me tis megales poleis, opote gia xekinima einai o,ti prepei. Mi skefteste oti to epipedo ekpedefsis einai hamilotero stin eparhia: kai sto pio apomakrismeno nosokomeio iparhun ola ta mesa giagnosis/therapeias, enno gia to thema ekpedefsis, ta perissotera mathimata einai se morfi kurser, kai einai koina anexartita me to pou duleveis. Afto pou pezei isos to megalitero rolo einai poso megali diathesi, ikanotita ktl ehei o handledare/ekepeftis sou kai afto pistepsete me einai thema tihis. Genika, stelnete eitiseis se prokirigmenes theseis, alla kirios aitiseis gia dulia se mi prokirigmenes, dld vreite ta email twn diafthintwn twn klinikwn (verksamhetschef) pou endiafereste, i ston ipefthino ekpedefsis (studierektor) i ston HR tou nosokomeiou (personalkonsult).

Otan me to kalo erthei i dulia, o diorismos tha einai kata 95% periorismenou hronu (vikarie) sinithos 6mino. Sto telos tou 6minu i se diohnun (polu spanio, tha ginei mono megalis litotitas opos egine to 2009 se kapoia meri), i sou prosferoun simvoleo epaoristou hronou i sou prosferun ena 6mino akoma kai meta tha erthei to monimo. To trito senario einai kai to pio sinithes. Tha apetisete otan sas prosferun vikarie, na ehete handledare (epimeliti ipefthino gia esas) , giati mono tote theoreitai ekpedeftiki thesi kai tha anagnoristei meta stin eidikotita. Aftoi tha sas poune ena ”nai, enoitai” gia na sas kathisihasun, alla mesa stin protes 2 vdomades prepei na sas ehun deixei ena sigekrimeno epimeliti os handledare. Xero 2-3 peristatika gia giatrous pou dulepsan 1 hrono os vikarie underlakare alla den tous pareihan handledare opote den tous to anagnorisan os eidikotita kai den tous dosane to antistoiho intyg (pistopoiitiko) otan to zitisan. Fysika afto einai arketa spanio. Grafteite ston iatriki sillogo molis xekinisete dulia, opote aftoi simvumevun gia tetoia themata.

Hrisima sites gia giatrous (den mporo na stilo links giati den eho postarei arketa, opote kante copy-paste):

.fass.se/LIF/home/index.jsp (me www stin arhi): otan ksekiniseis na duleveis, to site afto tha to episkeftesai pio polu apo otidipote allo. Einai ousiastika o online “eof” tis soudias: ola ta farmaka, me endixeis, doseis, parenergeies ktl..
.internetmedicin.se/ (me www stin arhi): otan ksekiniseis na duleveis, stin arhi tha duleveis me afto to site. Ehei gia oles tis astheneis, ta vasika: diagnosi, therapeia ktl.
.slf.se (me www stin arhi): to site tou souidikou iatrikou sillogou, thelei kodiko gia kapoies selides.
.inetmedia.nu/halsa/sjukhus.shtml (me www stin arhi): ola ta nosokomeia tis souidias. Apo to site afto mporeis na mpeis kai stis selides twn landsting kai na vreis kai ta antistoiha VC.

EXCITER
06.03.2012, 15:14
Πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες!Tack swedoc!

serina
06.03.2012, 15:42
Σ' ευχαριστώ και εγώ Swedoc! Καλή και η ιδέα για παιδοψυχιατρική στην αρχή...
Ουσιαστικά θα συνεχίσω να ασχολούμαι με το αντικείμενο που έχω τώρα με τη διαφορά ότι θα είναι σε ιατρικό πλαίσιο.

christine
11.03.2012, 22:10
Χρήσιμο link από τον westeros

https://www.facebook.com/GreekUnionSweden

skonto
11.03.2012, 22:38
Καλησπέρα Χριστίνα.

Καλό το Link στο facebook αλλά προσωπικά έχω αναλύσει το θέμα Σουηδία τόσο διεξοδικά εδώ στο πατριωτάκι, όπου να ξαναπεριγράψω απο την αρχή εμπειρίες , ιδέες, προβληματισμούς, επισημάνσεις και τα σχετικά... μάλλον δεν θα το κάνω.

Προσωπικά θα συνεχίσω να είμαι υπαρκτός μόνο στο Πατριωτάκι.

Βέβαια ο οποιοσδήποτε θα ήθελε να ενημερώνεται και να ενημερώνει και εκεί κανένα πρόβλημα.

Σπύρος

australian
11.03.2012, 22:47
Καλησπέρα Χριστίνα.

Καλό το Link στο facebook αλλά προσωπικά έχω αναλύσει το θέμα Σουηδία τόσο διεξοδικά εδώ στο πατριωτάκι, όπου να ξαναπεριγράψω απο την αρχή εμπειρίες , ιδέες, προβληματισμούς, επισημάνσεις και τα σχετικά... μάλλον δεν θα το κάνω...................................
Σπύρο η προσφορά σου ειναι πολύτιμη,αλλα και οποιαδήποτε νέα ή επαναλαμβανόμενη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!
Το σημαντικότερο όλων ειναι να βοηθηθούν όσο το δυνατόν περισσοτέρα άτομα που ετοιμάζονται για το "επόμενο¨βήμα.
Thanks!

skonto
11.03.2012, 23:14
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Απλά πιστεύω πως η διάχυση πληροφοριών σε πολλές μεριές πιθανόν περισσότερο να μπερδέψουν τον υποψήφιο φίλο ή φίλη που θέλει να έρθει Σουηδία παρά να τον βοηθήσουν.

Στο Πατριωτάκι υπάρχει το καλό ότι οι πληροφορίες βρίσκονται είτε συγκεντρωμένες σε Link είτε αναλυμένες σε όλα τα post.

Επειδή πριν έρθω Σουηδία παρακολουθούσα ταυτόχρονα και τα:

Ωρα να Φύγω!: Σουηδία (http://wranafygw.blogspot.com/search/label/%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1)

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;; - ParentsCafe.gr (http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2693)

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ (http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/)

Ομογένεια Σουηδίας | Facebook (http://www.facebook.com/media/set/?set=a.485248974758.269579.267483274758&type=1)

Anmelden | Facebook (http://www.facebook.com/groups/18313054632/)

τολμώ να πώ πως το Πατριωτάκι είναι άπαικτο ( χωρίς να κριθεί αυτό σαν διαφήμιση )

Πάντα φιλικά

Σπύρος

australian
11.03.2012, 23:30
τολμώ να πώ πως το Πατριωτάκι είναι άπαικτο ( χωρίς να κριθεί αυτό σαν διαφήμιση )
Έχεις συμβάλει κι εσύ σε αυτό καθώς κι άλλα μέλη που έχουν δωσει τον καλύτερο εαυτό τους!
Bravo σε ΟΛΟΥΣ!

ermis
12.03.2012, 10:19
καλημέρα, εγώ να θέσω έναν προβληματισμό μου?
Τι γίνεται αν με το που πάμε επάνω αρχίζουν να κόβουν τους μισθούς όπως εδώ ? Διάβασα ένα άρθρο χθες στο THE LOCAL ότι θα μειώσουν τους μισθούς των νεοπροσλαμβανομένων στο 75% για να μειώσουν την ανεργία τους. Καλά δε μιλάμε να γίνουν όπως είμαστε εδώ. Αυτό δεν παίζει, αλλά όταν κάνεις μια τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου, το να βλέπεις γύρω σου πάλι μειώσεις & παρόμοια μέτρα, δεν είναι κάπως ? Νομίζετε είμαι υπερβολική?

wint3r
12.03.2012, 10:57
Έχεις συμβάλει κι εσύ σε αυτό καθώς κι άλλα μέλη που έχουν δωσει τον καλύτερο εαυτό τους!
Bravo σε ΟΛΟΥΣ!

Εννοείται!!! Πέρα από όλα τα παιδιά που βοηθούν, εμένα με έχουν βοηθήσει κυρίως σαν άτομα αλλά και σαν άρθρα η Ευανθία και ο Σπύρος μιας κι εμένα με ενδιαφέρει η Σουηδία και τα παιδιά έχουν προσφέρει απλόχερα τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους.

Keep going!

Σας ευχαριστούμε όλους!:bravo_1:

wint3r
12.03.2012, 11:00
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής (σόρρυ πάντως αν το γράφω σε λάθος τοπικ).
Ιντερνετ παιδιά πως μπαίνετε εσείς που βρίσκεστε στη Σουηδία?
Έχει κάθε σπίτι ίντερνετ, υπάρχει κοινόχρηστο δημόσιο? πώς?
Πώς θα μπορώ να μπαίνω κι εγώ όταν με το καλό έρθω?

jannis
12.03.2012, 12:05
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής (σόρρυ πάντως αν το γράφω σε λάθος τοπικ).
Ιντερνετ παιδιά πως μπαίνετε εσείς που βρίσκεστε στη Σουηδία?
Έχει κάθε σπίτι ίντερνετ, υπάρχει κοινόχρηστο δημόσιο? πώς?
Πώς θα μπορώ να μπαίνω κι εγώ όταν με το καλό έρθω?

an den exei to spiti i to domatio sto opio tha meneis,
yparxun oi dimotikes vivliothikes
oi opies einai para polles
opos ke oi vivliothikes tu panepistimiu tis kathe polis
einai dorean i xrisi tu internet me mia karta tin opia zitas ke su vgazun
se kapies periptoseis omos xreiazete personnumer gia na su vgalun karta
ayta apo tin diki mu empiria se göteborg ke stockholm
giati ke go den exo akomi laptop sto spiti

wint3r
12.03.2012, 12:27
Εγώ laptop θα έχω, ίντερνετ δεν ξέρω αν θα έχω_antio:

ευανθια
12.03.2012, 13:21
Τι γίνεται αν με το που πάμε επάνω αρχίζουν να κόβουν τους μισθούς όπως εδώ ? Διάβασα ένα άρθρο χθες στο THE LOCAL ότι θα μειώσουν τους μισθούς των νεοπροσλαμβανομένων στο 75% για να μειώσουν την ανεργία τους. Καλά δε μιλάμε να γίνουν όπως είμαστε εδώ. Αυτό δεν παίζει, αλλά όταν κάνεις μια τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου, το να βλέπεις γύρω σου πάλι μειώσεις & παρόμοια μέτρα, δεν είναι κάπως ? Νομίζετε είμαι υπερβολική?

Το χαλι της ελλαδας πουθενα στον κοσμο !!!! Μονο σε τριτοκοσμικες χωρες!!
Για εμενα προσωπικα το προβλημα μου δεν ειναι η κριση και η μειωση μισθων .
Το προβλημα μου ειναι η ποιοτητα ζωης και η συμπεριφορα και νοοτροπια των ανθρωπων !!! Ο καθενας κανει τις επιλογες του για το που και το πως θα ζησει !!
Η ζωη δεν ειναι μονο νουμερα σε εναν λογαριασμο !!!!!!!

ευανθια
12.03.2012, 13:41

Hej wint :smile_:

Μπορεις να εχεις ιντερνερ mobile . στοιχιζει αν θυμαμαι καλα περιπου 200 κορωνες και περιλαμβανει το απαραιτητο αξεσουαρ συν συνδεση για μια εβδομαδα . Μετα μπορεις να ανανεωνεις την συνδεση σου ανα εβδομαδα με 99 κορωνες περιπου ,η ανα μηνα με 400 κορωνες περιπου.
Αυτο εκανα κιεγω στην αρχη πριν παρω τον προσωπικο αριθμο.
Γιατι για να κανεις συνδεση με συμβολαιο χρειαζεται ο προσωπικος αριθμος .

jannis
12.03.2012, 14:14

tha dialexeis ena domatio pu na perilamvanei eyrizoniki sindesi

ευανθια
12.03.2012, 14:23
tha dialexeis ena domatio pu na perilamvanei eyrizoniki sindesi

Ναι wint και αυτο που λεει ο γιαννης μπορεις να κανεις . Υπαρχουν λυσεις μην ανησυχεις :yes: ερχεσαι στην χωρα του ιντερνετ :smile_:

Swethess
12.03.2012, 14:25
Καλησπέρα!

Μπορεί να μου πει κάποιος που είναι ήδη πάνω τι γίνεται ακριβώς με τις μεταφράσεις; Πέρα απο τα έγγραφα που ζητάνε στην εφορία κ μπορεί να στα μεταφράσει ο εσωτερικός τους μεταφραστής, μπορώ να απευθυνθώ σε άλλους επίσημους μεταφραστικούς φορείς για άλλου είδους έγγραφα; Σκέφτομαι να μην τα μεταφράσω όλα απο Ελλάδα γιατί ετσι κ αλλιώς δεν ξέρω αν θα τα χρειαστώ όλα, οπότε όποιος γνωρίζει κάτι με βεβαιότητα ας με διαφωτίσει!

Ευχαριστώ!

jannis
12.03.2012, 14:42
Καλησπέρα!

Μπορεί να μου πει κάποιος που είναι ήδη πάνω τι γίνεται ακριβώς με τις μεταφράσεις; Πέρα απο τα έγγραφα που ζητάνε στην εφορία κ μπορεί να στα μεταφράσει ο εσωτερικός τους μεταφραστής, μπορώ να απευθυνθώ σε άλλους επίσημους μεταφραστικούς φορείς για άλλου είδους έγγραφα; Σκέφτομαι να μην τα μεταφράσω όλα απο Ελλάδα γιατί ετσι κ αλλιώς δεν ξέρω αν θα τα χρειαστώ όλα, οπότε όποιος γνωρίζει κάτι με βεβαιότητα ας με διαφωτίσει!

Ευχαριστώ!

stin eforia tu göteborg mu metefrasan dorean
tis lixiarxikes praxeis genisis ton pedion mu
tis opies den ixa mazi mu ke mu tis estilan apo ellada
eixan vevea tin sfragida "apostijia"
pire omos dio evdomades gia na ginei i metafrasi
ayto simenei oti ipirxe kapia kathisterisi gia tin ekdosi tu personnumer
nomizo pos mporun na metafrazun dorean se oles tis suidikes kratikes ipiresies
ipologise omos to xasimo xronu

elpizo
12.03.2012, 15:18
η αλήθεια είναι ότι η κρίση έχει αρχίσει και γίνεται παγκόσμια και αυτό είναι το ανησυχητικό............αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν αξίζει να προσπαθήσει κανείς να ξεφύγει απο το αδιέξοδο μέλλον της Ελλάδας.............

antogeor
12.03.2012, 17:03
Hej wint :smile_:

Μπορεις να εχεις ιντερνερ mobile . στοιχιζει αν θυμαμαι καλα περιπου 200 κορωνες και περιλαμβανει το απαραιτητο αξεσουαρ συν συνδεση για μια εβδομαδα . Μετα μπορεις να ανανεωνεις την συνδεση σου ανα εβδομαδα με 99 κορωνες περιπου ,η ανα μηνα με 400 κορωνες περιπου.
Αυτο εκανα κιεγω στην αρχη πριν παρω τον προσωπικο αριθμο.
Γιατι για να κανεις συνδεση με συμβολαιο χρειαζεται ο προσωπικος αριθμος .

Το στικακι στοιχιζει απο 400-500 κορωνες,αναλογα την εταιρεια.
Εγω ειχα παρει "3" ,(486 kr),μου εδινε download μεχρι 6gb,και ειχε καλες ταχυτητες.Η καρτα ανανεωσης ειναι με την εβδομαδα και τον μηνα.Απο 99-300 κορωνες ,και η ανανεωση γινεται σε καταστηματα κινητης τηλεφωνιας(tele2,telenor etc).

ευανθια
12.03.2012, 18:16
Καλησπέρα!

Ευχαριστώ!

Ολγα στην σουηδια οι μεταφρασεις στοιχιζουν ακριβοτερα απο οτι στην ελλαδα . Μεταφρασε οτι μπορεις στην ελλαδα . Αν καποια τα αφησεις για σουηδια υπαρχουν μεταφραστες με επισημη σφραγιδα οπου μπορεις να κανεις τις μεταφρασεις σου. Αλλα θα σου στοιχισει περισσοτερο.

ευανθια
12.03.2012, 18:31
Το στικακι στοιχιζει απο 400-500 κορωνες,αναλογα την εταιρεια.
Εγω ειχα παρει "3" ,(486 kr),μου εδινε download μεχρι 6gb,και ειχε καλες ταχυτητες.Η καρτα ανανεωσης ειναι με την εβδομαδα και τον μηνα.Απο 99-300 κορωνες ,και η ανανεωση γινεται σε καταστηματα κινητης τηλεφωνιας(tele2,telenor etc).

Καλησπερα Αντωνη :smile_:
Εμεις ειχαμε παρει της telia το στικακι πριν ενα χρονο 200 κορωνες συν μια εβδομαδα συνδεση . Ακριβηνε ? _antio: δεν ξερω. Παντως λυσεις για το ιντερνετ υπαρχουν .

orpheus
12.03.2012, 18:40

Oχι ermis δεν εισαι καθολου υπερβολικη. ΕΣΥ σιγουρα ΔΕΝ εισαι υπερβολικη.
Οσον αφορα τη μειωση απο οτι διαβασα αφορα νεους κατω των 23 με σκοπο τελικο μισθο το 75% του κατώτατου μισθου. Οποτε καπου 25% μειωση. Αυτο για τους νεους. Αλλα μην απορήσετε αν εφαρμοστει κατι αναλογο και σε αλλες κατηγοριες. Οπως και να εχει βεβαια το χαλι της Ελλάδας δε θα φτασει ... αλλά καλα εκανες και το ανεφερες γιατι ολα πρεπει να ¨πεφτουν" στο τραπέζι του "πατριωτάκι"

wint3r
12.03.2012, 20:41
1. Για το θέμα ίντερνετ δηλαδή μιλάμε για κάρτα έτσι?
2. Μόλις με το καλό πατήσω Σουηδία θα χρειαστώ κάποιον αριθμό (κινητού), ποιά εταιρεία μου προτείνετε και τι χαρτιά θα μου ζητήσουν (για καρτοκινητό).

Swethess
12.03.2012, 22:52
Ολγα στην σουηδια οι μεταφρασεις στοιχιζουν ακριβοτερα απο οτι στην ελλαδα . Μεταφρασε οτι μπορεις στην ελλαδα . Αν καποια τα αφησεις για σουηδια υπαρχουν μεταφραστες με επισημη σφραγιδα οπου μπορεις να κανεις τις μεταφρασεις σου. Αλλα θα σου στοιχισει περισσοτερο.

Ξέρεις περίπου τιμή γιατί εδώ στοιχίζει 20-25 ευρω η σελίδα.

serina
12.03.2012, 23:06

Νομίζω τελικά ότι οι τιμές στις μεταφράσεις στη Θεσσαλονίκη ποικίλουν...
Όταν ετοίμαζα τα έγγραφα για την αναγνώριση της πρώτης μου άδειας, πήρα τιμές απο τρια γραφεία. Για τα ίδια έγγραφα, το ένα γραφείο μου ζήτησε 75 ευρώ και το άλλο 160! Τα συμπεράσματα δικά σας...
Μήπως λοιπόν θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο πιο πολύ εδώ για να είσαι όσο το δυνατό πιο έτοιμη πάνω;:yes:

Ξέχασα να γράψω ότι οι τιμές που ανέφερα περιλαμβάνουν φπα 23% και επικύρωση απο δικό τους δικηγόρο.

katbull
12.03.2012, 23:30

Απευθύνσου στην μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών. Εγωτα έστειλα τα δικά μου από Θεσσαλονίκη, Πάρτους τηλ. και θα σου πουν τον τρόπο. Τιμή σελίδας από 8.5 τα πιστοποιητικά γέννησης και 9,5 τα πτυχία , συστατικές, προυπηρεσία κά. Υπάρχει αναλυτικός τιμοκατάλογος στη σελίδα τους.

Swethess
13.03.2012, 01:11
Απευθύνσου στην μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών. Εγωτα έστειλα τα δικά μου από Θεσσαλονίκη, Πάρτους τηλ. και θα σου πουν τον τρόπο. Τιμή σελίδας από 8.5 τα πιστοποιητικά γέννησης και 9,5 τα πτυχία , συστατικές, προυπηρεσία κά. Υπάρχει αναλυτικός τιμοκατάλογος στη σελίδα τους.

Ναι, την ξέρω την υπηρεσία κ συμφέρει πολύ αλλα τους φοβάμαι λίγο στο ταχυδρομείο κ επειδή πρέπει να μεταφράσω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος διστάζω να τη στείλω (αν χαθεί μαύρο φίδι που με έφαγε!).

Βασικά, το πρόβλημα μου είναι οτι έχω ενα σωρό χαρτιά κ δεν ξέρω πόσα κ ποιά ακριβώς θα μου ζητήσουν στο socialstyrelsen οπότε σκεφτόμουν να μεταφράσω εδω τα βασικά κ τα υπόλοιπα να τα μεταφράσω πάνω αν κ όποτε χρειαστεί, γι'αυτό ρωτάω για τις τιμές στη Σουηδία.

Παρεμπιπτόντως πόσες μέρες έκαναν απο το μεταφραστικό τμήμα να στα στείλουν πίσω?

Νεομετανάστρια
13.03.2012, 08:16
Ναι, την ξέρω την υπηρεσία κ συμφέρει πολύ αλλα τους φοβάμαι λίγο στο ταχυδρομείο κ επειδή πρέπει να μεταφράσω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος διστάζω να τη στείλω (αν χαθεί μαύρο φίδι που με έφαγε!).

Βασικά, το πρόβλημα μου είναι οτι έχω ενα σωρό χαρτιά κ δεν ξέρω πόσα κ ποιά ακριβώς θα μου ζητήσουν στο socialstyrelsen οπότε σκεφτόμουν να μεταφράσω εδω τα βασικά κ τα υπόλοιπα να τα μεταφράσω πάνω αν κ όποτε χρειαστεί, γι'αυτό ρωτάω για τις τιμές στη Σουηδία.

Παρεμπιπτόντως πόσες μέρες έκαναν απο το μεταφραστικό τμήμα να στα στείλουν πίσω?

Καλημερα!

Μπορεις, εγγραφα οπως το πτυχιο και την αδεια ασκησεως επαγγελματος, να ζητησεις απο τις αρχες οι οποιες τα εκδοσανε να σου δωσουνε ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ και οχι ακριβες φωτοαντιγραφο που συνηθως γραφουν οι σφραγιδες τους.
Πας για παραδειγμα στην σχολη που τελειωσες , δειχνεις τον παπυρο ή οτι αλλο σου δωσανε και ζητας να σου δωσουν το ακριβες αντιγραφο του (το οποιο θα εχει και την στρογγυλη σφραγιδα ) και στην συνεχεια βαζεις την σφραγιδα apostille.
Αυτο λοιπον το αντιγραφο το στελνεις για μεταφραση.
Παρε και ενα τηλεφωνο στο μεταφραστικο και επιβεβαιωσε αυτα που σου ειπα για να εισαι ακομα πιο σιγουρη, οταν τους πηρα τηλεφωνο πριν μερικους μηνες για να ρωτησω για την διαδικασια ειπαν οτι κανουν γυρω στις 15 μερες....

Αντε και πλησιαζει ο καιρος..._friends:

Ελενη

orpheus
13.03.2012, 10:41
Mια συμβουλή σε οσους ασχολούνται με το θέμα γλώσσας. Καλό είναι να περάσετε το swedish language pack for MS Office. Θα σας βοηθησει στα προγράμματα του office (Word, Outlook κλπ) Εγω το βρηκα απο το pirate bay. Oσοι μπορείτε και ξέρετε να το κάνετε δεν έχετε να χάσετε κατι. Εμενα με βοηθάει πάντως.

Swethess
13.03.2012, 12:40
Καλημερα!

Μπορεις, εγγραφα οπως το πτυχιο και την αδεια ασκησεως επαγγελματος, να ζητησεις απο τις αρχες οι οποιες τα εκδοσανε να σου δωσουνε ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ και οχι ακριβες φωτοαντιγραφο που συνηθως γραφουν οι σφραγιδες τους.
Πας για παραδειγμα στην σχολη που τελειωσες , δειχνεις τον παπυρο ή οτι αλλο σου δωσανε και ζητας να σου δωσουν το ακριβες αντιγραφο του (το οποιο θα εχει και την στρογγυλη σφραγιδα ) και στην συνεχεια βαζεις την σφραγιδα apostille.
Αυτο λοιπον το αντιγραφο το στελνεις για μεταφραση.
Παρε και ενα τηλεφωνο στο μεταφραστικο και επιβεβαιωσε αυτα που σου ειπα για να εισαι ακομα πιο σιγουρη, οταν τους πηρα τηλεφωνο πριν μερικους μηνες για να ρωτησω για την διαδικασια ειπαν οτι κανουν γυρω στις 15 μερες....

Αντε και πλησιαζει ο καιρος..._friends:

Ελενη

Καλημέρα Ελένη!

Τα έχω κάνει όλα αυτά κ τώρα συνειδητοποίησα οτι έγραψα πιο πάνω πως έχω μόνο μια άδεια...ναι, δεν έχω μόνο μία, εχω άλλα 5 επικυρωμένα αντίγραφα με τη σφραγίδα της Χάγης στα 2 απο αυτά.

Η ερώτηση μου ήταν πόσο κοστίζει μια σελίδα για μετάφραση στη Σουηδία κ όχι τι μπορώ να κάνω με τις μεταφράσεις στην Ελλάδα!

ευανθια
13.03.2012, 15:30
Καλημέρα Ελένη!

Τα έχω κάνει όλα αυτά κ τώρα συνειδητοποίησα οτι έγραψα πιο πάνω πως έχω μόνο μια άδεια...ναι, δεν έχω μόνο μία, εχω άλλα 5 επικυρωμένα αντίγραφα με τη σφραγίδα της Χάγης στα 2 απο αυτά.

Η ερώτηση μου ήταν πόσο κοστίζει μια σελίδα για μετάφραση στη Σουηδία κ όχι τι μπορώ να κάνω με τις μεταφράσεις στην Ελλάδα!

Οι τιμες που ζητανε στην σουηδια ποκιλουν απο μεταφραστη σε μεταφραστη.
Για ενα φυλλο δυο σελιδες μπορει να ζητησουν 1000 κορωνες . Αλλος μπορει να σου πει 800 κορωνες . Οπως σου εγραψα παραπανω ειναι αρκετα πιο ακριβα . Εγω οταν ημουν ελλαδα πριν φυγω για σουηδια ειχα παρει καποια ονοματα και τηλεφωνα μεταφραστων απο την πρεσβεια στην στοκχολμη, Ειχα παρει τηλεφωνο να τους ρωτησω. Και τοτε ειχα μιλησει με καποιους ελληνες μεταφραστες και ειχα πεσει κατω απο την καρεκλα :lol2:
με τις τιμες που μου λεγανε. αλλα και οταν ηρθα στην σουηδια το εψαξα και διαπιστωσα και απο κοντα το ποσο ακριβα ειναι. Φροντισε τα σημαντικα σου εγγραφα να τα φερεις στην σουηδια μεταφρασμενα.

jannis
13.03.2012, 15:48

iparxei mia metafrastria sto retziki, proin ergazomeni stin presvia
einai suideza,metafrazei sta suidika,ke malon ine i fhinoteri
den exo omos mazi mu to tilefono tis
tha sto stilo ayrio

wint3r
13.03.2012, 16:20
tha sto stilo ayrio

Αν μπορείς στείλε και σε μένα το τηλ της γιατί φαντάζομαι οτι θα το χρειαστώ.
Ευχαριστώ,

Πάνος

Swethess
13.03.2012, 16:42
Οι τιμες που ζητανε στην σουηδια ποκιλουν απο μεταφραστη σε μεταφραστη.
Για ενα φυλλο δυο σελιδες μπορει να ζητησουν 1000 κορωνες . Αλλος μπορει να σου πει 800 κορωνες . Οπως σου εγραψα παραπανω ειναι αρκετα πιο ακριβα . Εγω οταν ημουν ελλαδα πριν φυγω για σουηδια ειχα παρει καποια ονοματα και τηλεφωνα μεταφραστων απο την πρεσβεια στην στοκχολμη, Ειχα παρει τηλεφωνο να τους ρωτησω. Και τοτε ειχα μιλησει με καποιους ελληνες μεταφραστες και ειχα πεσει κατω απο την καρεκλα :lol2:
με τις τιμες που μου λεγανε. αλλα και οταν ηρθα στην σουηδια το εψαξα και διαπιστωσα και απο κοντα το ποσο ακριβα ειναι. Φροντισε τα σημαντικα σου εγγραφα να τα φερεις στην σουηδια μεταφρασμενα.

Σε ευχαριστώ!

Swethess
13.03.2012, 16:50
tha sto stilo ayrio

Το είχα πάρει το τηλέφωνο της, γιατί έκανε κ ιδιαίτερα μαθήματα, αλλα δεν το κράτησα για να είμαι ειλικρινής.

Προσωπικά θα δώσω τα βασικά χαρτιά στο βρετανικό συμβούλιο -αφου τα δέχονται στα αγγλικά χωρίς πρόβλημα- το οποίο χρεώνει 20 ευρω τη σελίδα μαζί με την επικύρωση.

australian
13.03.2012, 19:57
το θέμα συνεχίζεται εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-3-a-3109/#post42921