PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Σελίδες : [1] 2 3

australian
19.12.2011, 23:41
Εδώ η συνέχεια του θέματος http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%B9%CE%B1-2233/

skonto
22.12.2011, 22:56
Σήμερα ανακοινώθηκε απο την τηλεόραση ότι λόγω φόρου καυσαερίων, απο τις αρχές του χρόνου όλες οι αεροπορικές εταιρίες θα ανεβάσουν τις τιμές των εισιτηρίων αισθητά.

Όποιοι προγραμματίζουν την μετάβασή τους στην Σουηδία καλό θα είναι να προμηθευτούν τα εισιτήριά τους απο τώρα.

Σπύρος

Σόνια_Μάνος
23.12.2011, 00:00
Ζητείται Ελπίς

Καλησπέρα

Το όνομα μου είναι Σόνια, είμαι 26 ετών και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Σκεφτόμαστε με τον σύζυγό μου να φύγουμε για Σουηδία. Εγώ δουλεύω σε ένα γραφείο και παίρνω 700 ευρώ και ο σύζυγος μου είναι μαραγκός και δεν έχει δουλεία. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν φύγουμε έχουμε πιθανότητες να βρούμε δουλεία?έχουμε πολύ όρεξη για δουλεία! πιο πολύ ανησυχώ για το Μάνο θα μπορέσει να βρεί δουλεία?
Εγώ μιλάω πολύ καλά αγγλικά ενώ ο Μάνος καθόλου και φοβόμαστε μήπως χάσω τη δουλεία μου άδικα.

Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.
:ti_:

ευανθια
23.12.2011, 00:18
Ζητείται Ελπίς

Καλησπέρα

Το όνομα μου είναι Σόνια, ..................................

Καλησπερα Σονια
Χωρις τα σουηδικα ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια , και ο αντρας σου που δεν ξερει καθολου αγγλικα δεν νομιζω οτι θα μπορεσει να βρει κατι. Ισως μπορεσετε να βρειτε κατι σε καποια ελληνικη επιχειρηση αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο . Σιγουρα με μια τετοια κινηση ρισκαρεις οντως να χασεις την δουλεια σου . Εσυ τα ζυγιζεις και αποφασιζεις. Χωρις την γλωσσα παντως ειναι δυσκολα τα πραγματα και αν δεν ξερεις και αγγλικα εε τοτε πλεον ειναι σχεδον απιθανο να βρεις δουλεια αλλα και γενικα πως μπορεις να επιβιωσεις αν δεν μπορεις να συνεννοηθεις ?

skonto
23.12.2011, 08:26
Καλημέρα Σόνια και Μάνο και Καλές Γιορτές.

Λοιπόν. Έχουμε και λέμε. Αν ξέρεις Αγγλικά τα Σουηδικά είναι σχετικά εύκολα σαν γλώσσα, γιατί χρησιμοποιούν ακριβώς το ίδιο συντακτικό με τα Αγγλικά και πολλές κοινές λέξεις ή παρόμοιες. Αυτό σημαίνει πως αν θελήσεις να μάθεις Σουηδικά ( έστω τα βασικά ) δεν θα δυσκολευτείς τόσο. Ναί υπάρχει ένα θέμα με την προφορά ( είτε την προφέρεις είτε την ακούς ) αλλά τα πάντα είναι θέμα συνήθειας. Αν προσπαθήσετε λοιπόν απο κοινού για την γλώσσα θα μπορούσατε να μιλάτε ( τα βασικά έστω ) Σουηδικά σε λιγότερο απο 6 μήνες. Μέσα στο Forum έχουν γίνει αρκετές παραπομπές για μαθήματα και βιβλία μέσω υπολογιστών, γιατί είναι δύσκολο να βρείς φροντηστήρια και δασκάλους να στα μάθουν. Αυτά όσο αφορά την γλώσσα.

Απο δουλειές τώρα. Ο σύζυγός σου λόγω δουλειάς ( μαραγκός ) έχει πολλές πιθανότητες να βρεί κάτι, μιάς και υπάρχει έχτονη δραστηριότητα ανοικοδόμησης στη Σουηδία. Οι δε ξυλουργοί ( carpenter ) παίρνουν και αρκετά χρήματα. Αν ρίξεις μια ματιά στο μέσο ωρο-μίσθιο θα δείς ότι είναι περίπου 15ευρώ. PayScale Sweden - Sweden Country Wages, Hourly Wage Rate (http://www.payscale.com/research/SE/Country=Sweden/Hourly_Rate) περίπου δηλαδή καθαρά στα 1800 - 2000 ευρώ το μήνα.
Πόσο μάλιστα αν καταφέρετε να βρείτε δουλειά και οι δύο ( κάτι σχεδόν σίγουρο αν το κυνηγήσετε ).

Αξίζει λοιπόν οικονομικά τον κόπο να πιεστείτε να μάθετε την γλώσσα. Και όχι μόνο. Και για όλα τα άλλα πλεονεκτήματα που θα βρείτε μπροστά σας ( κράτος, σύνταξη, λιγότερο άγχος, μέλλον γενικότερα για εσάς και ίσως για τα παιδιά σας αν έχετε, μία πιο σοβαρή και πιο στρωμένη κοινωνία ).

Εποχή χαμηλής εργασιακής ζήτησης είναι το Καλοκαίρι μεταξύ Ιουλίου και Αυγούστου. Αν ξεκινήσετε απο τώρα την οργάνωση πιστεύω πως έως το τέλος Αυγούστου θα είσαστε έτοιμοι. Και να ξέρετε πως ο καιρός περνά γρήγορα.

Τίποτα δεν είναι εύκολο. Τα πάντα θέλουν πείσμα και θάρρος. Όμως το ταξίδι των χιλίων μιλίων ξεκινά πάντα με ένα βήμα ( Κομφούκιος )

Για οποιαδήποτε απορρία δεν θα σας λυθεί μέσα απο το Forum ( έχει αρκετές σελίδες για διάβασμα, και με αρνητικά και με θετικά και με διαφωνίες και με ενθουσιασμούς ) εδώ είμαστε να χαρούμε να σας βοηθήσουμε.

Φιλικά Σπύρος:bravo_:

skonto
23.12.2011, 08:45
Πάρτε ακόμα μια ιδέα των εργασιών που μόλις σας είπα. Homepage | FAS Jobs (http://jobseeker.fas.ie/Default.aspx?q=B+fomdowzS8kaDnSlUDk1zaMUPiFEeNrNWj viinu490thmC2C0u+DBm5ulOMt1SzgKphXo5rBCzT8xSijTI23 B+lNp9zvfSd/E57K4bZYo79buDUsDU3ccs/zrFtD3GwqLWLUOZBM/2Igjvt7cLARf/LetRMM5h4bSjrKXe2JqajSzHOleLz+7h0eiVKAV8IPBzS2GcVi trl7rWvZAM2IZCoPZ5OKLVpMFBDwFHdhstaPr9hdy5NhobG9W5 aif+kBd+uiEX/0TDmgeSxdMLZ5XM4u48vOP5gvn9a6s4GUuh6agHRXcH4VEAOoS OMGNdrVgAlKUtc31gTec8MakIDYbDZczqv7hUlqBe9Jps7THQm GbE0aP0VGX+4JNj6kxhItnxjVNAURp+1lVWQnL1eTp0QQKqfu8 ntFHi3piIlp8tueeCqcJzxH901ZNqsbRB6nk83uwdUn692+w2t Ev3aVr4skQLLnYR2YrzOeNwPgPo=)

Η αμοιβή ανεξάρτητα απο το σήμα του ευρώ είναι σε κορόνες ετήσιες χωρίς τους φόρους, δηλαδή μείον ένα 30%. Δηλαδή 295.680 κορόνες * 0,11 ( συναλλαγματική αξία / ευρώ-κορόνας ) / 12 μήνες - 30% φόρος = 1.897 ευρώ το μήνα ( οκτάωρο - πενθήμερο ).

Σόνια_Μάνος
23.12.2011, 17:56
Καλημέρα Σόνια και Μάνο και Καλές Γιορτές.

Λοιπόν. ...........................

Έχουμε σκοπό να μάθουμε τη γλώσσα. Στη Σουηδία ξέρω ο,τι μπορώ να τη μάθω δωρεάν. Απλά δεν ξέρω αν υπάρχουν ελληνόφωνα μαθήματα. Μήπως ξέρετε εσείς;
Ευχαριστώ

ευανθια
23.12.2011, 18:03
Έχουμε σκοπό να μάθουμε τη γλώσσα. Στη Σουηδία ξέρω ο,τι μπορώ να τη μάθω δωρεάν. Απλά δεν ξέρω αν υπάρχουν ελληνόφωνα μαθήματα. Μήπως ξέρετε εσείς;
Ευχαριστώ

Καλησπερα
Τα μαθηματα γινονται απο σουηδους δασκαλους οι οποιοι μιλανε μονο σουηδικα. Κιεγω στην αρχη ειχα αναρωτηθει ,μα πως γινεται , πως θα τους καταλαβαινω ? Κιομως τους καταλαβαινεις , εχουν αυτοι τον τροπο τους. Βεβαια εσυ που ξερεις αγγλικα δεν θα εχεις προβλημα , για τον αντρα σου θα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα. πατησε παρακατω το λινκ για να παρεις μια ιδεα sfi δηλ. svenska för invandrare.

Svenskundervisning f (http://www.skolverket.se/forskola_och_skola/vuxenutbildning/svenskundervisning_for_invandrare)

ευανθια
23.12.2011, 18:07
Ευχομαι σε ολους ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ:smile_:

GOD JUL !!!!

ευανθια
23.12.2011, 18:19
Εποχή χαμηλής εργασιακής ζήτησης είναι το Καλοκαίρι μεταξύ Ιουλίου και Αυγούστου. Αν ξεκινήσετε απο τώρα την οργάνωση πιστεύω πως έως το τέλος Αυγούστου θα είσαστε έτοιμοι. Και να ξέρετε πως ο καιρός περνά γρήγορα.

Φιλικά Σπύρος:bravo_:

Το καλοκαιρι μεταξυ μεταξυ ιουλιου και αυγουστου δεν ειναι εποχη χαμηλης εργασιακης ζητησης. Αντιθετα μαλιστα Σχεδον ολοι οι σουηδοι πηγαινουν διακοπες και υπαρχει μεγαλη ζητηση για θεσεις αναπληρωσης κενων λογω διακοπων . σε προσλαμβανουν σαν αναπληρωτη vikariat στα σουηδικα.

skonto
23.12.2011, 19:13
Προς Σόνια και Μάνο

Βέβαια νομίζω πως επειδή τα δωρεάν μαθήματα γίνονται απο το δήμο, πρέπει και να είσαι εγγεγραμμένος στο δήμο ( är folkbokförd i en kommun ) όπως λέει και η εγκύκλιός τους. Πράγμα που μάλλον θα προυποθέτει ότι έχεις πάρει τον προσωπικό σου αριθμό.

Άρα είτε ανεβαίνεις ξέροντας τα βασικά, βρίσκεις δουλειά, παίρνεις τον αριθμό και συνεχίζεις στα δωρεάν μαθήματα, είτε κάνεις εκεί σε ιδιωτικό σχολείο τα μαθήματα επι πληρωμή ωσπου να βρείς δουλειά ή συνεχίζεις μέσω internet ( ψάχνοντας ταυτόχρονα για δουλειά ) και τρίβεσαι με την καθημερινότητα.

Ο τελευταίος τρόπος είναι και ο πιο δύσκολος αλλά είναι και δωρεάν.
Ούτως ή άλλως ένα άλφα διάστημα, ακόμα και δουλειά να έχεις βρεί, και τον αριθμό να έχεις πάρει, ώσπου να σε ενημερώσουν ότι υπάρχει θέση για μάθημα και να πάς να ξεκινήσεις θα περάσει.

Μη στεναχωριέσαι. Αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται.

Σκέψου...
Εσύ ξέρεις πολύ καλά αγγλικά. Εκείνος μόνο Ελληνικά. Ξεκινάς και μαθαίνεις εσύ Σουηδικά με βοήθημα τα Αγγλικά σου και του μαθαίνεις τα Σουηδικά κάνοντας την μετάφραση απο τα Αγγλικά στα Ελληνικά. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και το πιο εύκολο πράγμα, είναι όμως μια λύση. Έτσι αν ανεβείτε επάνω 1ον) με τις δικές σου γνώσεις θα μπορείς να ψάχνεις για δουλειά 2ον) Θα συνεχίζεις τα μαθήματα ( Σουηδικών ) στο Μάνο 3ον) αυτός θα ψάξει για καμιά δουλειά , αρχικά, κάπου που να μιλάνε Ελληνικά ( π.χ. κάποια εταιρία καθαρισμού ) και 4ον) όταν και το δικό του επίπεδο ξεπεράσει λίγο τα βασικά ίσως και να έχετε την ευκαιρία για κανονικό σχολείο.

Μακάρι να υπήρχε χάπι που να το καταπίνεις και να σου έρχονται όλα όμορφα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ( το έψαξα καλά ). Υπάρχει όμως αυτό που λέγεται θέληση και πιστεύω ότι αν το δουλέψετε σαν ζευγάρι ( τράβα με να σε τραβώ να ανεβούμε στο βουνό ) μπορείτε να κάνετε θαύματα.

Σπύρος.:)

Σόνια_Μάνος
23.12.2011, 22:35
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας παιδιά. Σας εύχομαι από καρδιάς καλές γιορτές και υγεία σε όλο τον κόσμο...

Τώρα που ήρθαν οι γιορτές
πρέπει όλοι να χαρούμε
κι από καρδιάς στους γύρω μας
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ να πούμε!.

Σας δίνω μόνο δυο ευχές
για τον καινούργιο χρόνο
πάμπλουτοι να 'στε στη χαρά
και πάμφτωχοι στον πόνο!

antogeor
23.12.2011, 23:03
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας παιδιά. Σας εύχομαι από καρδιάς καλές γιορτές και υγεία σε όλο τον κόσμο...

Τώρα που ήρθαν οι γιορτές
πρέπει όλοι να χαρούμε
κι από καρδιάς στους γύρω μας
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ να πούμε!.

Σας δίνω μόνο δυο ευχές
για τον καινούργιο χρόνο
πάμπλουτοι να 'στε στη χαρά
και πάμφτωχοι στον πόνο!

Να στε καλα......και ναστε σιγουροι πως του χρονου,θα πινετε και μια ρακι στην επιτυχια σας!!!:victory:

skonto
25.12.2011, 16:50
Χρόνια Πολλά

Προς τον φίλο Saetron.

Έπεσα πάνω σε αυτά Google Translate (http://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.arbetsformedlingen.se%2F4.38a41 afd11d99fbdb65800016.html%3FT%3Dnurse)

λέω μήπως και σε ενδιαφέρουν, μιας και είσαι νοσηλευτής

Σπύρος:)

saetron
25.12.2011, 22:41
Χρόνια Πολλά

Προς τον φίλο Saetron.

Έπεσα πάνω σε αυτά Google Translate (http://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.arbetsformedlingen.se%2F4.38a41 afd11d99fbdb65800016.html%3FT%3Dnurse)

λέω μήπως και σε ενδιαφέρουν, μιας και είσαι νοσηλευτής

Σπύρος:)

χρονια πολλα και απο εμενα...
υγεια και ευτυχια...
το λινκ ομως δεν μου βγαζει κατι...

antogeor
25.12.2011, 23:59
Χρονια πολλα,σε ολους!!!!

Υγεια και ευτυχια.......

Σας εχει πιασει vertigo βλεπω μετα τις κραιπαλες των ημερων:lol2::lol2:

saetron
26.12.2011, 03:36
επισης για την σονια...για να γραφτεις στα δωρεαν μαθηματα....υπαρχουν καποιες προυποθεσεις..το βασικο ειναι το personnummer...αυτο για να βγει πλεον θελει 2-3 μηνες απ οσο διαβαζω(και θελει ειτε 15.000 ευρω σε καταθεσεις ειτε χαρτι προσληψης απο δουλεια)...λογω του οτι πλεον ανεβαινουν πολλοι μεταναστες στην σουηδια..
εφοσον το παρεις γραφεσαι στο sfi και περιμενεις ποτε θα ξεκινησουν τα τμηματα...οποτε περιμενεις και εκει...γ αυτο καλη προετοιμασια στα σουηδικα απο εδω...

skonto
26.12.2011, 10:59
Καλημέρα Saetron. Σου έχω την πρωτότυπη σελίδα. Απλά σου είχα στείλει μια μεταφρασμένη στα Ελληνικά, όπου όμως μάλλον δεν δούλεψε.

Platsbanken fritext - Arbetsf (http://www.arbetsformedlingen.se/4.38a41afd11d99fbdb65800016.html?T=nurse)

Σπύρος

saetron
29.12.2011, 00:26
Καλημέρα Saetron. Σου έχω την πρωτότυπη σελίδα. Απλά σου είχα στείλει μια μεταφρασμένη στα Ελληνικά, όπου όμως μάλλον δεν δούλεψε.

Platsbanken fritext - Arbetsf (http://www.arbetsformedlingen.se/4.38a41afd11d99fbdb65800016.html?T=nurse)

Σπύρος

ευχαριστω ειμαι ενημερος...
εχει πολλες θεσεις εργασιας στον τομεα μου...και στην στοκχολμη αλλα και στην υπολοιπη σουηδια...τα σουηδικα μου ομως δεν επαρκουν..

skonto
29.12.2011, 08:42
Καλημέρα Saetron.

Με τα Αγγλικά στην αρχή δεν γίνεται κάτι. ?
Έστω με μία προσωρινή , άλλου τύπου δουλειά, και να μαθαίνεις Σουηδικά στη πηγή τους. ?

Απ΄ότι βλέπω είναι μεγάλη η ανάγκη τους για νοσηλευτικό προσωπικό τώρα. Γιατί να μην το εκμεταλευτείς με κάποιο τρόπο.

Μετά τον Φεβρουάριο αναμένεται πολύ μεγάλο κύμα φυγής απο την Ελλάδα. Γιατί να μην είσαι απο τους πρωτοπόρους ?.

Σπύρος

bettle
29.12.2011, 11:20
Σχετικά με τα μαθήματα, σήμερα δημοσιεύθηκε αυτό: Agency slams immigrant language class failings - The Local (http://www.thelocal.se/38210/20111229/)

aspateo
29.12.2011, 22:37
Γειά σας παιδιά! Ξέρω, αλλού είναι οι γνωριμίες μελών, αλλά είπα να με συστήσω εδώ, μιας και αυτό το forum με ενδιαφέρει περισσότερο. Είμαι 41, γραφίστρια. ευτυχώς όχι άνεργη ακόμα, ο άντρας μου όμως δεν είναι τόσο τυχερός... Από τον Σεπτέμβρη φαινόταν το πράγμα ότι δεν θα τράβαγε, όπως κι έγινε, από σήμερα είναι κι επισήμως απολυμένος. Εμείς είχαμε δει τα χάλια κι έτσι τον Οκτώβρη ξεκινήσαμε μαθήματα σουηδικών, μιας και δεν θέλαμε να πάμε πάνω να κάνουμε τους χαμάληδες, αλλά να εργαστούμε στους τομείς μας, ο άντρας μου είναι σιδηρουργός. Το Plan A έλεγε ότι θα πηγαίναμε τον Αύγουστο, συνδυάζοντας διακοπές και βολιδοσκόπηση. Μιας και θα ξέραμε αρκετά καλά την γλώσσα, θα μπορούσαμε πιο εύκολα να κινηθούμε. Έγραψα ήδη τον γιο μου, που είναι 2,5 στον παιδικό σταθμό της περιοχής που θα μείνουμε για αρχή. Α, ξέχασα να πω ότι έχουμε φίλο στη Σουηδία, και μας βρήκε ένα μικρό διαμερισματάκι για αρχή, μιας και η εύρεση σπιτιού είναι πακέτο... Τώρα όμως με την απόλυση, κάναμε το Plan Β... Το οποίο λέει ότι ο αντρούλης μου, θα φύγει τον Φεβρουάριο κακήν κακώς, μην έχοντας μάθει την γλώσσα και θα αναγκαστεί να κάνει, τελικά, τον χαμάλη! Φυσικά όλα αυτά είναι εν γνώση μας, μην φανταστείτε ότι είμαστε τίποτα ψωνάρες... Αλλά, ρε γαμώτο λίγο ακόμα να κρατούσε... Τέλος πάντων, ότι έγινε έγινε, συνεχίζουμε μπροστά με τσαμπουκά, με θέληση, με θάρρος και με θράσος! Η ανάγκη να επιβιώσουμε, ειδικά αν υπάρχουν παιδιά, δίνει τεράστια δύναμη! God Nytt År σε όλους και ό,τι ευχηθούμε να το πάθουμε, φιλιά!

ευανθια
30.12.2011, 04:21
Γειά σας παιδιά! Ξέρω, αλλού είναι οι γνωριμίες μελών, αλλά είπα να με συστήσω εδώ, μιας και αυτό το forum με ενδιαφέρει περισσότερο. Είμαι 41, γραφίστρια. ευτυχώς όχι άνεργη ακόμα, ο άντρας μου όμως δεν είναι τόσο τυχερός... Από τον Σεπτέμβρη φαινόταν το πράγμα ότι δεν θα τράβαγε, όπως κι έγινε, από σήμερα είναι κι επισήμως απολυμένος. Εμείς είχαμε δει τα χάλια κι έτσι τον Οκτώβρη ξεκινήσαμε μαθήματα σουηδικών, μιας και δεν θέλαμε να πάμε πάνω να κάνουμε τους χαμάληδες, αλλά να εργαστούμε στους τομείς μας, ο άντρας μου είναι σιδηρουργός. Το Plan A έλεγε ότι θα πηγαίναμε τον Αύγουστο, συνδυάζοντας διακοπές και βολιδοσκόπηση. Μιας και θα ξέραμε αρκετά καλά την γλώσσα, θα μπορούσαμε πιο εύκολα να κινηθούμε. Έγραψα ήδη τον γιο μου, που είναι 2,5 στον παιδικό σταθμό της περιοχής που θα μείνουμε για αρχή. Α, ξέχασα να πω ότι έχουμε φίλο στη Σουηδία, και μας βρήκε ένα μικρό διαμερισματάκι για αρχή, μιας και η εύρεση σπιτιού είναι πακέτο... Τώρα όμως με την απόλυση, κάναμε το Plan Β... Το οποίο λέει ότι ο αντρούλης μου, θα φύγει τον Φεβρουάριο κακήν κακώς, μην έχοντας μάθει την γλώσσα και θα αναγκαστεί να κάνει, τελικά, τον χαμάλη! Φυσικά όλα αυτά είναι εν γνώση μας, μην φανταστείτε ότι είμαστε τίποτα ψωνάρες... Αλλά, ρε γαμώτο λίγο ακόμα να κρατούσε... Τέλος πάντων, ότι έγινε έγινε, συνεχίζουμε μπροστά με τσαμπουκά, με θέληση, με θάρρος και με θράσος! Η ανάγκη να επιβιώσουμε, ειδικά αν υπάρχουν παιδιά, δίνει τεράστια δύναμη! God Nytt År σε όλους και ό,τι ευχηθούμε να το πάθουμε, φιλιά!

Καταρχην καλωσορισες και χρονια πολλα !!
Τι εννοεις ο αντρας σου θα κανει τον χαμαλη ? Σε καμμια δουλεια δεν εισαι χαμαλης τουλαχιστον οχι εδω στην σουηδια. Οταν δουλευεις αξιοπρεπως και δεν κλεβεις το κρατος η τους γυρω σου , ασχετως με το επαγγελμα που κανεις δεν εισαι χαμαλης. Με συγχωρεις αλλα μου χτυπησε πολυ ασχημα αυτη η λεξη . Καλη επιτυχια :lol2:

Νεομετανάστρια
30.12.2011, 08:31
Γειά σας παιδιά! Ξέρω, αλλού είναι οι γνωριμίες μελών, αλλά είπα να με συστήσω εδώ, μιας και αυτό το forum με ενδιαφέρει περισσότερο............................ ..

Γεια και απο εμενα

Μην το θεωρεις οτι εφυγε κακην κακως γιατι δεν ξερει κανενας ποσο ασχημα θα ειναι τα πραγματα σε λιγους μηνες.
Ακουσα χθες οτι στην σουηδια θα ανεβουν ,επι λεξη, ορδες ισπανων και ιταλων μετα το πασχα (απο ανθρωπο που βρισκεται χρονια σουηδια) οποτε δες τα πραγματα λιγο απο την θετικη τους πλευρα και να ευχεσαι οτι θα ειστε εσυ και η οικογενεια σου απο αυτους που προλαβαν... οσον αφορα τωρα στο οτι θα κανει το χαμαλι... ε στην ζωη δεν ξερεις τι παιχνιδια σου παιζει η τυχη.... μπορει και να σταθει πιο τυχερος απο οτι νομιζεις
Καλη τυχη στην προσπαθεια σας
:kouragio:
Ελενη

aspateo
30.12.2011, 09:29
Καλημέρα Ευανθία! Όχι, δεν παρεξηγούμαι με τους διαφωνούντες. Μην σου χτυπάει άσχημα η λέξη, έτσι είναι δυστυχώς... Αν αναγκαστείς να δουλέψεις σε συνεργίο καθαρισμού, ειδικά αν το έχει Έλληνας ή ελληνικό εστιατόριο μαζί με όλη τη υπόλοιπη πακιστανική, σομαλιανή, μπαγκλαντεσιανή μαυρίλα, που εδώ στην Ελλάδα, τρέχουμε να αποφύγουμε σαν ο διάλος το λιβάνι, και αναγκαστικά θα είσαι περιθωριοποιημένος μέχρι να μάθεις την γλώσσα, τότε ναι, είσαι χαμάλης! Πάντα κατά την δικιά μου άποψη, να μην παρεξηγούμαι, και πάντα βάση των μαρτυριών από ανθρώπους που είναι ΗΔΗ εκεί, και την πάλεψαν δυνατά! Βέβαια, το αποτέλεσμα είναι ότι ΟΛΟΙ θα ξαναέκαναν πάλι το ίδιο, γιατί τώρα είναι τακτοποιημένοι και ευτυχισμένοι. Α, αν νομίζετε ότι είμαι ρατσίστρια, καλά θα το νομίζετε. Μόνο, όμως, με αυτούς που αρνούνται να ενσωματωθούν, να εργαστούν και κλέβουν και σκοτώνουν. ΜΟΝΟ με αυτούς, παρακαλώ να σημειωθεί, να μην αρχίσουν προσωπικές επιθέσεις :yes:

aspateo
30.12.2011, 09:31
Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρει, απλά βλέπεις ότι η ζωή παίζει παιχνίδια, αλλιώς τα σχεδιάζαμε. Έτσι κι αλλιώς, δεν θα σφουγγαρίζει για όλη του τη ζωή, απλά είναι το γαμώτο...

skonto
30.12.2011, 10:02
Καλημέρα aspateo. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Το λέω απο την αρχή.

Έχω τρείς τίτλους πάνω στους υπολογιστές και τα δίκτυα και πέρα απο τα Ελληνικά και τα Αγγλικά μου μαθαίνω και Σουηδικά. Έχω όμως και τρία παιδιά. Κάνω την προσπάθεια να εργαστώ στη Σουηδία γιατί εδώ στην Ελλάδα, ακόμα για μερικές μέρες, μένω άνεργος και εγώ και η γυναίκα μου ( βοηθός φαρμακοποιός ), επειδή κανείς δεν ενδιαφέρεται για την εμπειρία και τις γνώσεις μου αλλά για το ότι είμαι 49 ετών.

Στη Σουηδία αν βρώ δουλειά έστω και σε εταιρία καθαρισμού θα είμαι ευτυχισμένος. 1ον) Γιατί έστω και το ένα ευρώ είναι καλύτερο απο το μηδέν 2ον) Γιατί θα μου δοθεί ο χρόνος να τελειοποιήσω τα Σουηδικά μου για να γίνω πιο ανταγωνιστικός και 3ον) ζώντας εκεί θα μπορώ εκ των έσω να ψάχνω για δουλειά στο κλάδο μου, τρώγοντας απο αυτά που θα βγάζω και όχι απο τα έτοιμα.

Έχω στείλει αρκετά βιογραφικά αλλά μιά απάντηση που πήρα με "έστειλε" και σταμάτησα να στέλνω. Εν συντομία μου είπαν " ... Κε Κοντορλή ( το επίθετό μου ) αν δεν έρθετε εδώ στη Σουηδία να ψάξετε για δουλειά, με βιογραφικό που να έχει διεύθυνση επικοινωνίας και τηλέφωνο τοπικό Σουηδίας, δεν πρόκειται να σας απαντήσει κανένας εργοδότης, για τον απλούστατο λόγο πως αν σας δεί και κρίνει οτι δεν του κάνετε θα πρέπει να σκεφτεί οτι εσείς για αυτή την συνέντευξη ταξιδέψατε απο την Ελλάδα. Και αυτό για αυτούς ( τους εργοδότες ) θεωρείται ανήθικο.

Τέτοια αντιμετώπιση της προσωπικότητάς μου, πριν καν ακόμα ξεκινήσω για την Σουηδία, εδώ στην Ελλάδα δεν την έχω ξανα συναντήσει. Εδώ που το " ώχ αδελφέ " πάει σύννεφο, πέραν της ειρωνείας για την ηλικία μου " ... ξέρετε είστε ( πληθυντικός ε!! ) πολύ γέρος για την εταιρία μας ( σφαλιάρα ! ) " ειλικρινά το τονίζω, δεν με πειράζει όχι "χαμάλης" να δουλέψω, αλλά να ξεθάβω και πεθαμένους αν βρώ. :cool_:

Σας εύχομαι τα καλύτερα.

Σπύρος

elpizo
30.12.2011, 10:20
Παιδιά καμία μα καμία δουλειά δεν είναι ντροπή!! και αν βρεθεί και ΄΄χαμάλης'' έτσι που είναι η κατάσταση θα είναι ευλογία!! οπότε να το εκτιμάμε , να μην το υποτιμάμε!! Κάτι καλό θα αποκομίσουμε και απο αυτό, αν μη τι άλλο θα γίνουμε πολυπολυτισμικοί με την επαφή μας με τους 'ξένους'' και θα μάθουμε να συνεργαζόμαστε σε δύσκολες καταστάσεις βγαίνοντας απο την όποια εύκολη είχαμε στο νου....είμαι ψυχολόγος, και ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα να κάνω οποιαδήποτε δουλειά..μαθαίνω κ γω σουηδικά εδώ στη Θεσνίκη είμαι άνεργη εδώ και ένα χρόνο και αν μείνει και ο άντρας μου άνεργος, ο οποίος είναι μηχανολόγος και δεν πάνε καλά τα πράγματα και για αυτόν-δεν τραβάει- θα φύγουμε κατευθείαν...καλή χρονιά σε όλους, καλή δύναμη και μην το βάζετε κάτω!!

aspateo
30.12.2011, 10:38
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Εννοείται ότι για να επιβιώσεις και να θρέψεις τα παιδιά σου (έχεις και πολλά, να σου ζήσουν), θα κάνεις Ο,ΤΙ περνάει από τα χέρια σου ΚΑΙ τα πόδια σου! Κι εμείς αυτό θα κάνουμε. Και ο άντρας μου και εγώ! Η δουλειά δεν είναι ντροπή, είναι χαρά να μην γίνεσαι βάρος στους άλλους. Απλά, αυτό που έγραψα και δεν καταννοήθηκε, ήταν ότι τα είχαμε σχεδιάσει, όμορφα, ονειρικά πλασμένα για να ΜΗΝ αναγκαστούμε να κάνουμε κάτι που δεν θέλουμε, αλλά τα πράγματα άλλαξαν και θα αντιμετωπίσουμε την υπάρχουσα κατάσταση με άλλα δεδομένα. Πάνω απ' όλα θέληση και αισιοδοξία... Α, και υγεία για να ανταπεξέλθουμε.

aspateo
30.12.2011, 10:44
Έχω στείλει αρκετά βιογραφικά αλλά μιά απάντηση που πήρα με "έστειλε" και σταμάτησα να στέλνω. Εν συντομία μου είπαν " ... Κε Κοντορλή ( το επίθετό μου ) αν δεν έρθετε εδώ στη Σουηδία να ψάξετε για δουλειά, με βιογραφικό που να έχει διεύθυνση επικοινωνίας και τηλέφωνο τοπικό Σουηδίας, δεν πρόκειται να σας απαντήσει κανένας εργοδότης, για τον απλούστατο λόγο πως αν σας δεί και κρίνει οτι δεν του κάνετε θα πρέπει να σκεφτεί οτι εσείς για αυτή την συνέντευξη ταξιδέψατε απο την Ελλάδα. Και αυτό για αυτούς ( τους εργοδότες ) θεωρείται ανήθικο.

Εντάξει, έχασα τα λόγια μου! Αυτό θα πει πολιτισμός! Άκουσα μια γυναίκα στις ειδήσεις πριν μερικές μέρες να λέει ότι "δεν φανταζόμουν ποτέ ότι στα 35 μου θα ήμουν μεγάλη ακόμα και για καθαρίστρια!!!". Φαντάζεσαι τι δράμα ζει αυτός ο άνθρωπος! Σε βάζουν στην άκρη, λες και τέλειωσε η ζωή σου. Αν είναι έτσι, ας μας δίνουν σύνταξη από τα 40, έτσι κι αλλιώς γι' αυτούς τους γελοίους, άχρηστοι είμαστε! Καλό κουράγιο, είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε οικογενειακώς, οι άνθρωποι με ήθος δεν χάνονται!

Emmigrant
30.12.2011, 22:12

Έχω τρείς τίτλους πάνω στους υπολογιστές και τα δίκτυα και πέρα απο τα Ελληνικά και τα Αγγλικά μου μαθαίνω και Σουηδικά. ..............................

Ολεs σου οι απαντησεις οσες φορες σε διαβασα ειναι περα για περα σωστες και ωριμες δεν εχω δει πιο προσγειωμενο ανθρωπο με τετοιες αντιληψεις. Ειμαι σιγουρος οτι με τετοιο τροπο σκεψης και γραφης θα επιτυχεις και θα ενσωματωθεις μια χαρα! Καλυ επιτυχια αν και πιστευω οτι με τετοια προσοντα δεν θα τη χρειαστεις!

ευανθια
30.12.2011, 22:48

Έχω τρείς τίτλους πάνω στους υπολογιστές και τα δίκτυα και πέρα απο τα Ελληνικά και τα Αγγλικά μου μαθαίνω και Σουηδικά. .............................

Μπραβο βρε Σπυρο σε παραδεχομαι ! Ετσι οπως ακριβως τα γραφεις και γιαυτο και σιγουρα θα πετυχεις ! Κακα τα ψεματα , χωρις αριστη γνωση της γλωσσας και μαλιστα και με χαρτι πιστοποιημενο απο σουηδια δεν μπορεις να κανεις το επαγγελμα που εχεις σπουδασει εσυ εγω ολος ο κοσμος ! Και ο τροπος σκεψης σου ειναι ο πιο σωστος και με σιγουρη την επιτυχια !

Οσο για την ηλικια σου θα δεις οταν θα ερθεις οτι εισαι παιδαρελι !! Να δεις 60αρηδες 65αρηδες να δουλευουν .....Πολλοι που εχουν παρει συνταξη συνεχιζουν και δουλευουν !!! Να δεις 60αρηδες να κανουν ποδηλασια με τις ειδικες στολες με κατι σωματα να πεσεις κατω ξερος !!!!

Ασε που θα δεις επισης κιεσυ και ολοι οτι εδω καμμια δουλεια δεν θεωρειται χαμαλοδουλια . Το ξερετε οτι υπαρχει ειδικη σχολη για να εκπαιδευτεις σαν καθαριστης ? Εδω σε ολα τα επαγγελματα απο σκουπιδιαρης μεχρι αστροναυτης περνας απο ειδικα σχολεια με ειδικη εκπαιδευση. Ολοι ειναι επαγγελματιες πολυ υψηλου επιπεδου και οχι οπως στην ελλαδα που οτι δηλωνεις εισαι .

antogeor
31.12.2011, 04:47

Καλωσορισες στην παρεα μας...

Εγω θα ειμαι ισως πολυ σκληρος και ταυτοχρονα ξεκαθαρος, και ισως παρεξηγηθω, αλλα χρειαζεται πιστεψε με, για να αποφυγουμε τραγωδιες.
ΑΝ λεω ΑΝ εχετε αυτη την αντιληψη(χαμαλης---χαμαλοδουλεια--- κλπ) καλυτερα να μην κανετε τοσα εξοδα και κοπο να ανεβετε,ειναι χασιμο χρονου, και των λιγων και αρα πολυτιμων χρηματων.!
Η μεταναστευση, θελει ξεκαθαρη αποφαση,οτι ΝΑΙ θα τα κανω ολα!!!απλα ολα,για αρχη μεχρι να μαθω τη γλωσσα και να ενταχθω στο συστημα,αλλιως καθομαι ελλαδα και βλεπω πως την παλευω...

Στα αναφερω αυτα γιατι οτι ξεκιναει με αρνητικη διαθεση,ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα καταληξει σε αποτυχια.

Σκεφτειτε παρα πολυ λοιπον αν πραγματικα θελετε να φυγετε απο εκει,αν εισαστε διατεθειμενοι να υποφερετε,να πονεσετε αλλα μετα να εισαστε χαρουμενοι γιατι θα ξερετε οτι η επιτυχια οφειλεται στην δικια σας ΣΩΣΤΗ αποφαση.

Καλη χρονια να εχουμε ολοι.

aspateo
31.12.2011, 09:49
Καλημέρα antogeor και χρόνια πολλά! Συμφωνώ μαζί σου, και είμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ προετοιμασμένοι για το τι θα αντιμετωπίσουμε.
Όπως, ίσως θα διάβασες στα προηγούμενα λίγα post μου, αρχίσαμε να μαθαίνουμε την γλώσσα, κάναμε αίτηση για τον παιδικό σταθμό του παιδιού, μεταφράζουμε το βιογραφικό του άντρα μου, και γενικά τσεκάρουμε τα πάντα. Απλά, το ότι θα δεχτούμε να εργαστούμε σε κάτι που δεν μας αρέσει και δεν ξέρουμε, δεν αλλάζει το γεγονός ότι θα είναι χαμαλίκι. Μέσα μας, ή μάλλον μέσα μου, ας μην μιλάω για τον άντρα μου, θα ξέρω τι είναι. Θα το κάνω, όμως πρόθυμα για να επιβιώσουμε. Και όπως είπε και ο φίλος skonto, ακόμα και πεθαμένους θα ξεθάβουμε!!! Αλλά θα κάνουμε υπομονή, μέχρι να μπορέσουμε να βρούμε κάτι στον τομέα μας, δεν είμαστε και πυρηνικοί φυσικοί! Όλοι από κάτι πρέπει να αρχίσουμε, ε, έτσι θα κάνουμε κι εμείς. Καλή χρονιά, με υγεία και αισιοδοξία!:yes:

ευανθια
31.12.2011, 10:23
Καλημέρα Ευανθία! Όχι, δεν παρεξηγούμαι με τους διαφωνούντες. Μην σου χτυπάει άσχημα η λέξη, έτσι είναι δυστυχώς... Αν αναγκαστείς να δουλέψεις σε συνεργίο καθαρισμού, ειδικά αν το έχει Έλληνας ή ελληνικό εστιατόριο μαζί με όλη τη υπόλοιπη πακιστανική, σομαλιανή, μπαγκλαντεσιανή μαυρίλα, που εδώ στην Ελλάδα, τρέχουμε να αποφύγουμε σαν ο διάλος το λιβάνι, και αναγκαστικά θα είσαι περιθωριοποιημένος μέχρι να μάθεις την γλώσσα, τότε ναι, είσαι χαμάλης! Πάντα κατά την δικιά μου άποψη, να μην παρεξηγούμαι, και πάντα βάση των μαρτυριών από ανθρώπους που είναι ΗΔΗ εκεί, και την πάλεψαν δυνατά! Βέβαια, το αποτέλεσμα είναι ότι ΟΛΟΙ θα ξαναέκαναν πάλι το ίδιο, γιατί τώρα είναι τακτοποιημένοι και ευτυχισμένοι. Α, αν νομίζετε ότι είμαι ρατσίστρια, καλά θα το νομίζετε. Μόνο, όμως, με αυτούς που αρνούνται να ενσωματωθούν, να εργαστούν και κλέβουν και σκοτώνουν. ΜΟΝΟ με αυτούς, παρακαλώ να σημειωθεί, να μην αρχίσουν προσωπικές επιθέσεις :yes:

:bravo_: Καλη επιτυχια !!!!!

skonto
31.12.2011, 21:45
Έτσι για να σας προλάβω όλους !

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Και μιάς και μπήκαμε στο χειμώνα και τα προγνωστικά αναφέρουν 2ψήφια νούμερα υπό το μηδέν για την Σουηδία, που βρίσκετε ζεστα μπουφάν και εσωθερμικά εσώρουχα? Για τα παπούτσια κάναμε θέμα, για τα μπουφάν τι τρέχει παιδιά ?

Και πάλι Καλή Χρονιά

Σπύρος

ευανθια
31.12.2011, 21:53
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!

Εχει εδω στην σουηδια μπουφαν ειδικα και πολυ ζεστα ! Μην ανησυχειτε με το θεμα των ρουχων , εδω υπαρχουν πολυ καλα ποιοτικως και οτι πρεπει για να αντιμετωπισεις το κρυο. Επισης απαραιτητα ειναι γαντια σκουφος και κασκολ !!!

lucia
01.01.2012, 01:20
Χρόνια πολλά! Ευτυχισμένο το 2012, στον αγύριστο ο παλιός ο χρόνος!

antogeor
01.01.2012, 04:11
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

ευανθια
01.01.2012, 13:30
ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2012 !!!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!!

vaso31
01.01.2012, 14:22
Χρονια πολλα και απο εμενα παιδια!Ευτυχισμενο το 2012!

Νεομετανάστρια
01.01.2012, 21:19

Έχω τρείς τίτλους πάνω στους υπολογιστές και τα δίκτυα και πέρα απο τα Ελληνικά και τα Αγγλικά μου μαθαίνω και Σουηδικά. Έχω όμως και τρία παιδιά. Κάνω την προσπάθεια να εργαστώ στη Σουηδία γιατί εδώ στην Ελλάδα, ακόμα για μερικές μέρες, μένω άνεργος και εγώ και η γυναίκα μου ( βοηθός φαρμακοποιός ), επειδή κανείς δεν ενδιαφέρεται για την εμπειρία και τις γνώσεις μου αλλά για το ότι είμαι 49 ετών.

Στη Σουηδία αν βρώ δουλειά έστω και σε εταιρία καθαρισμού θα είμαι ευτυχισμένος. 1ον) Γιατί έστω και το ένα ευρώ είναι καλύτερο απο το μηδέν 2ον) Γιατί θα μου δοθεί ο χρόνος να τελειοποιήσω τα Σουηδικά μου για να γίνω πιο ανταγωνιστικός και 3ον) ζώντας εκεί θα μπορώ εκ των έσω να ψάχνω για δουλειά στο κλάδο μου, τρώγοντας απο αυτά που θα βγάζω και όχι απο τα έτοιμα.

Τέτοια αντιμετώπιση της προσωπικότητάς μου, πριν καν ακόμα ξεκινήσω για την Σουηδία, εδώ στην Ελλάδα δεν την έχω ξανα συναντήσει. Εδώ που το " ώχ αδελφέ " πάει σύννεφο, πέραν της ειρωνείας για την ηλικία μου " ... ξέρετε είστε ( πληθυντικός ε!! ) πολύ γέρος για την εταιρία μας ( σφαλιάρα ! ) " ειλικρινά το τονίζω, δεν με πειράζει όχι "χαμάλης" να δουλέψω, αλλά να ξεθάβω και πεθαμένους αν βρώ. :cool_:

Σας εύχομαι τα καλύτερα.

Σπύρος

no comment
:bravo_:

saetron
02.01.2012, 22:29
και κατι αλλο..ξερει κανεις τι μπορω να κανω με το ιντερνετ εδω περα γιατι ακομα δν εχω περσοννουμερ κλπ.. αγορασα ενα mobile ιντερνετ απο την comviq αλλα εχει περιορισμο στα 5 gb...οταν τελειωσουν αυτα παει..πρεπει να ξαναγορασω..

antogeor
02.01.2012, 22:59
και κατι αλλο..ξερει κανεις τι μπορω να κανω με το ιντερνετ εδω περα γιατι ακομα δν εχω περσοννουμερ κλπ.. αγορασα ενα mobile ιντερνετ απο την comviq αλλα εχει περιορισμο στα 5 gb...οταν τελειωσουν αυτα παει..πρεπει να ξαναγορασω..

Δυστηχως δεν μπορεις να κανεις και πολλα......:cry:

Εδω τα μοντεμ τα δινουν default κλειδωμενα,οποτε δεν μπορεις να "κλεψεις" σημα οπως ελλαδα.
Υπαρχουν σε διαφορα cafe ελευθερα σημεια προσβασης,αλλα θεωρω οτι και αυτο δεν λυνει το προβλημα νομιζω.

Οποτε αυτο που μενει ειναι το mobile ...που εχει ομμως περιορισμο στο κατεβασμα gbyte,οσο δεν εχεις καποιο σπιτι με σταθερο ιντερνετ...

Παρεπιπτοντως οι ταχυτητες στη Σουηδια απλα δεν εχουν καμμια σχεση με την παλαιολιθικη εποχη της Ελλαδας.
Για οσους γνωριζουν τα δεοντα, να πω οτι δεν υπαρχει χαλκος ουτε για δειγμα σε ολη την χωρα.
Υπαρχουν παντου οπτικες ινες,και ταχυτητες εξωπραγματικες για τα ελληνικα δεδομενα(εγω ειμαι online ολο το 24ωρο και δεν κανει ουτε ενα αποσυγχρονισμο)

saetron
03.01.2012, 00:16
ναι οκ ετσι φαινεται οτι αν δν βρω σπιτι με ιντερνετ πουλο...
τα γκιγκα που εχω διαθεσιμα ξοδευονται και με απλη περιηγηση σε σελιδες?
η μονο οταν κατεβαζεις κατι οπως γιουτιουμπ??
καλα και οι ταχυτητες ειναι αντε γεια...που να δουμε και το 4g που υπαρχει απ οτι μου ειπαν μονο στην σουηδια..

antogeor
03.01.2012, 00:24
ναι οκ ετσι φαινεται οτι αν δν βρω σπιτι με ιντερνετ πουλο...
τα γκιγκα που εχω διαθεσιμα ξοδευονται και με απλη περιηγηση σε σελιδες?
η μονο οταν κατεβαζεις κατι οπως γιουτιουμπ??
καλα και οι ταχυτητες ειναι αντε γεια...που να δουμε και το 4g που υπαρχει απ οτι μου ειπαν μονο στην σουηδια..

ναι τα gbyte "φευγουν" και με το σερφαρισμα,αλλα οχι τοσο οσο αν βλεπεις youtube και ταινιες γενικα.....Καλα η Σουηδια ειναι η πατριδα των απανταχου gagetακιδων.....ασε 4g για πλακα εδω, και οσο για iphone ipad και apple,κυκλοφορουν τρελλα νουμερα,και παντου σχεδον!.

και οσο για τιμες...........καμμια σχεση,απλα ενδεικτικα αναφερω οτι πχ το nokia N8 τιμη ελλαδας 350 ευρω+
τιμη σουηδιας 2490 :-(στο el giganten)

slado
03.01.2012, 02:13

Προσοχή,στο προπληρωμένο mobile internet αν μιλήσεις με βίντεο-κλήση μέσω skype φεύγουν τα ΜΒ σφαίρα. Εγώ την πάτησα.

antogeor
03.01.2012, 13:14
"Σημαντική επιδείνωση καταγράφεται στις τραπεζικές μετοχές στο ΧΑ απόρροια των διάχυτων ανησυχιών ότι το haircut στα ελληνικά ομόλογα θα κινηθεί μεταξύ 72% και 80%.
Με βάση τελευταίες πληροφορίες από διεθνείς τράπεζες φαίνεται ότι έχει αποφασιστεί το σχέδιο για την Ελλάδα.
Το haircut στο PSI+ θα κινηθεί μεταξύ 72% και 80% ενώ θα υπάρχει και επίσημα χρεοκοπία εντός του ευρώ.
Η Τρόικα θα επιβάλλει θεραπεία σοκ στην Ελλάδα και αν τα μέτρα γίνουν αποδεκτά η ΕΕ θα συνεχίσει να στηρίζει την χώρα.
Αν η κοινωνία και οι πολιτικοί απορρίψουν την θεραπεία σοκ τότε η Ελλάδα θα βγει από το ευρώ.
Οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες τις επόμενες 60-90 μέρες θα κριθεί το μέλλον της Ελλάδος.
Πηγές σε διεθνής τράπεζες αναφέρουν ότι «στην χαρασσόμενη στρατηγική μας έχουμε προεξοφλήσει την χρεοκοπία της Ελλάδος εντός του ευρώ. Θα δοθεί μια τελευταία ευκαιρία αλλά τα μέτρα θα είναι επώδυνα για την ελληνική οικονομία και κοινωνία έως εξοντωτικά.
Εκ των πραγμάτων λοιπόν η Ελλάδα θα είναι η πρώτη χώρα στην ΕΕ και στον δυτικό κόσμο που θα χρεοκοπήσει, θα υπάρξει πιστωτικό γεγονός ενώ θα πληρωθούν και τα ασφάλιστρα κινδύνου τα CDS»
Οι εκτιμήσεις αυτές έρχονται να επιβεβαιώσουν αυτό που για το BankingNews.gr | Online τραπεζική ενημέρωση (http://www.bankingnews.gr) αποτέλεσε σημαία ενημέρωσης ότι είναι αναπόφευκτη η χρεοκοπία της Ελλάδος αλλά συντεταγμένα εντός του ευρώ ενώ τονιζόταν ότι ήταν στρατηγικό λάθος που δεν έχουν πληρωθεί τα CDS που αποτελούν ένα μηχανισμό εκτόνωσης μιας σωρευμένης πίεσης ιστορικών διαστάσεων.
Πλέον στην Ευρώπη θεωρούν ότι πρέπει να ξεκαθαρίσει άμεσα το τοπίο με την Ελλάδα.
Η λύση είναι μια συντονισμένη και συντεταγμένη χρεοκοπία εντός του ευρώ. "

Τα σχολια δικα σας...

Emmigrant
04.01.2012, 02:14
Εαν η Ελλαδα χρεοκωπησει δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγει απο το ευρω, κανεις δεν μπορει να την διωξει ,μονο αν βγει μονη της. Αν χρεοκωπησει οι δανειστες δεν θα παρουν φραγκο οπτε δεν προκειται να γινει τιποτα,αυτα ειναι μονο εκβιασμοι οπως ελεγαν και για την 1,2, 3 δοση και τα λεφτα βρισκονταν.

Η Ελλαδα οπως ειναι τωρα βολοδερνει, ισως ειναι καλυτερα να βγει εκτος ευρω ,ετσι δεν θα παρει φραγκο κανενας, μετα απο 1 χρονο θα ειναι μια εξαγωγικη χωρα και ολα μια χαρα. παντα υπαρχει και η καλη πλευρα.

Σε 3 μηνες θα γινουν εκλογες και μαλλον θα αλλαξουν τα δεδομενα,παντως τα πραγματα δεν ειναι καλα διοτι ειτε γινει εθελοντικο κουρεμα οποτε τα φυσικα προσωπα δεν θα χασουν τα λεφτα τους ειτε υποχρεωτικο χωρις πιστωτικο γεγονος που σημαινει οτι αυτοι που επαιξαν με τα cds δεν θα παρουν φραγκο πολλες μεγαλες επιχειρησεις θα κλεισουν κατι ακουγεται για βιοχαλκο διοτι οι τραπεζες δεν εχουν σαλιο να δωσουν κεφαλαια κινησης ,η αγορα εχει στεγνωσει και ετσι για λιγο καιρο οι επιχειρηματες θα βαζουν λεφτα απο τους προσωπικους τους λογαριασμους ,ως ποτε ομως?

Απο οτι φενεται για τις Σκανδιναβικες χωρες δεν ειναι ευκολο να φυγεις χρειαζονται ενα σωρο προυποθεσεις που πολλες φορες ειναι πολυ δυσκολο να τις πληρεις. Οποτε εαν ειναι να γινεις επετης γινεσαι και στην χωρα σου δεν ειναι αναγκη να πας σε καποια αλλη. Μονο αυτοι που πληρουν αυτα που θελει η χωρα εχουν μελλον ολοι οι αλλοι....

orpheus
04.01.2012, 11:03
. Μονο αυτοι που πληρουν αυτα που θελει η χωρα εχουν μελλον ολοι οι αλλοι....

Πιστευω οτι αυτοι που πληρουν αυτα που θελει η Σουηδία είναι ολοι αυτοί που επιθυμούν και αγωνίζονται για μια καλυτερη, δικαια ανθρωπινη ζωη. Τιποτα λιγοτερο , τιποτα περισσότερο.

antogeor
04.01.2012, 19:50
Εαν η Ελλαδα χρεοκωπησει δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγει απο το ευρω, κανεις δεν μπορει να την διωξει ,μονο αν βγει μονη της. Αν χρεοκωπησει οι δανειστες δεν θα παρουν φραγκο οπτε δεν προκειται να γινει τιποτα,αυτα ειναι μονο εκβιασμοι οπως ελεγαν και για την 1,2, 3 δοση και τα λεφτα βρισκονταν.

Η Ελλαδα οπως ειναι τωρα βολοδερνει, ισως ειναι καλυτερα να βγει εκτος ευρω ,ετσι δεν θα παρει φραγκο κανενας, μετα απο 1 χρονο θα ειναι μια εξαγωγικη χωρα και ολα μια χαρα. παντα υπαρχει και η καλη πλευρα.

Σε 3 μηνες θα γινουν εκλογες και μαλλον θα αλλαξουν τα δεδομενα,παντως τα πραγματα δεν ειναι καλα διοτι ειτε γινει εθελοντικο κουρεμα οποτε τα φυσικα προσωπα δεν θα χασουν τα λεφτα τους ειτε υποχρεωτικο χωρις πιστωτικο γεγονος που σημαινει οτι αυτοι που επαιξαν με τα cds δεν θα παρουν φραγκο πολλες μεγαλες επιχειρησεις θα κλεισουν κατι ακουγεται για βιοχαλκο διοτι οι τραπεζες δεν εχουν σαλιο να δωσουν κεφαλαια κινησης ,η αγορα εχει στεγνωσει και ετσι για λιγο καιρο οι επιχειρηματες θα βαζουν λεφτα απο τους προσωπικους τους λογαριασμους ,ως ποτε ομως?

Απο οτι φενεται για τις Σκανδιναβικες χωρες δεν ειναι ευκολο να φυγεις χρειαζονται ενα σωρο προυποθεσεις που πολλες φορες ειναι πολυ δυσκολο να τις πληρεις. Οποτε εαν ειναι να γινεις επετης γινεσαι και στην χωρα σου δεν ειναι αναγκη να πας σε καποια αλλη. Μονο αυτοι που πληρουν αυτα που θελει η χωρα εχουν μελλον ολοι οι αλλοι....

Δειτε λιγο ΕΔΩ (http://svtplay.se/v/2665222/vad_ar_det_for_fel_pa_grekerna_) μια εκπομπη στο svt της πασχαλιδου

panagiotis3
04.01.2012, 21:35
Καλησπερα στην παρεα..! :)
Ονομαζομαι Παναγιωτης ειμαι απο την Θεσσαλονικη και σκοπευω να ανεβω τον μαιο Σουηδία, που ακομα δεν ξερω μην με ρωτατε...:))
Εχω σπουδασει μαρκετινγκ δουλεια 2 χρονια τωρα δεν εχω βρει....την γλωσσα δεν την ξερω αλλα αυτο δεν θα με σταματησει να ερθω Σουηδια.!
Θα ηθελα να μου πειτε σε πιο μερος να παω?Στην Στοκχολμη?ας πουμε ? καπου που να υπαρχει βιομαχινακη περιοχη και να δουλεψω έστω και εργατης για αρχη να μαθω την γλωσσα.!Μια βοηθειααααα..! :)

ευανθια
04.01.2012, 21:39
Δειτε λιγο ΕΔΩ (http://svtplay.se/v/2665222/vad_ar_det_for_fel_pa_grekerna_) μια εκπομπη στο svt της πασχαλιδου

Μολις το ειδα ...συγκινηθηκα δακρυσα θυμωσα , θυμωσα πολυ ....
Πως καταντησε ετσι η χωρα μας μου φαινεται απιστευτο .....δεν μπορει να μεινει αυτο ετσι ....πρεπει να τιμωρηθουν οι υπαιτιοι .....:cry:

ευανθια
04.01.2012, 21:43
Καλησπερα στην παρεα..! :)
Ονομαζομαι Παναγιωτης ειμαι απο την Θεσσαλονικη και σκοπευω να ανεβω τον μαιο Σουηδία, που ακομα δεν ξερω μην με ρωτατε...:))
Εχω σπουδασει μαρκετινγκ δουλεια 2 χρονια τωρα δεν εχω βρει....την γλωσσα δεν την ξερω αλλα αυτο δεν θα με σταματησει να ερθω Σουηδια.!
Θα ηθελα να μου πειτε σε πιο μερος να παω?Στην Στοκχολμη?ας πουμε ? καπου που να υπαρχει βιομαχινακη περιοχη και να δουλεψω έστω και εργατης για αρχη να μαθω την γλωσσα.!Μια βοηθειααααα..! :)

Καλωσορισες Παναγιωτη !!!:yes:
Νομιζω οτι καλυτερα θα ειναι να πας σε μεγαλες πολεις της σουηδιας οπως Μαλμε , Γκεντεμποργκ η Στοκχολμη . Στις μεγαλες πολεις υπαρχουν περισσοτερες ευκαιριες εργασιας . Μονο που στην Στοκχολμη ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι. Η επιλογη ομως ειναι δικη σου !! Οτι θελεις μπορεις να ρωτησεις.

panagiotis3
04.01.2012, 21:46
Καλο σας βρηκα Ευανθια :)
Πιστευεις οτι χωρις την γλωσσα αλλα με αγγλικα μπορω να δουλεξω σε καποιο εργοστασιο για αρχη?εργατης οτι νανε....Εχω πολυ ορεξη για δουλεια.Σε Ελληνικη ταβερνα το βλεπω λιγο δυσκολο γιατι συνήθως δουλευεις ολη μερα,ετσι δεν θα εχω χρονο να παρακολουθω τα μαθηματα για να μαθω την γλωσσα.!

ευανθια
04.01.2012, 21:58
Καλο σας βρηκα Ευανθια :)
Πιστευεις οτι χωρις την γλωσσα αλλα με αγγλικα μπορω να δουλεξω σε καποιο εργοστασιο για αρχη?εργατης οτι νανε....Εχω πολυ ορεξη για δουλεια.Σε Ελληνικη ταβερνα το βλεπω λιγο δυσκολο γιατι συνήθως δουλευεις ολη μερα,ετσι δεν θα εχω χρονο να παρακολουθω τα μαθηματα για να μαθω την γλωσσα.!

Δεν ξερω Παναγιωτη , πρεπει να ψαξεις . Μπορει να βρεις κατι μονο με τα αγγλικα οπως πχ σε συνεργειο καθαρισμου , η σε ελληνικο εστιατοριο. Στο εστιατοριο μπορει να δουλευεις απο το απογευμα μεχρι το βραδυ και να πηγαινεις στο σχολειο για τα σουηδικα το πρωι, η και το αντιθετο. Οπως και ναχει πρεπει να το ψαξεις οσο μπορεις περισσοτερο . Μπορει να βρεις μπορει και να μην βρεις κατι, αξιζει ομως να προσπαθησεις :kouragio:

panagiotis3
04.01.2012, 22:06
Δεν ξερω Παναγιωτη , πρεπει να ψαξεις . Μπορει να βρεις κατι μονο με τα αγγλικα οπως πχ σε συνεργειο καθαρισμου , η σε ελληνικο εστιατοριο. Στο εστιατοριο μπορει να δουλευεις απο το απογευμα μεχρι το βραδυ και να πηγαινεις στο σχολειο για τα σουηδικα το πρωι, η και το αντιθετο. Οπως και ναχει πρεπει να το ψαξεις οσο μπορεις περισσοτερο . Μπορει να βρεις μπορει και να μην βρεις κατι, αξιζει ομως να προσπαθησεις :kouragio:

Ετσι καλα τα λες ειμαι 25 χρονων και θα το παλεψω επισης εχω αρκετα λεφτα ωστε να κρατηθω και να ψαξω αρκετα μεχρι να βρω κατι.!Κατι ακομα διαβασα οτι υπαρχουν ελληνικες κοινοτητες πιστευεις οτι μπορουν να με βοηθησουν στην αρχη?η θα αδιαφορησουν?

ευανθια
04.01.2012, 22:16
Ετσι καλα τα λες ειμαι 25 χρονων και θα το παλεψω επισης εχω αρκετα λεφτα ωστε να κρατηθω και να ψαξω αρκετα μεχρι να βρω κατι.!Κατι ακομα διαβασα οτι υπαρχουν ελληνικες κοινοτητες πιστευεις οτι μπορουν να με βοηθησουν στην αρχη?η θα αδιαφορησουν?

Υπαρχουν ελληνες που δεν βοηθανε , υπαρχουν ομως και ελληνες που βοηθανε. Αρκει να ψαξεις και να βρεις τα σωστα ατομα. Δεν χανεις τιποτα να επισκεφτεις τις ελληνικες κοινοτητες . Το οτι εχεις αρκετα χρηματα για την αρχη ειναι πολυ σημαντικο οπλο . !!!!:kouragio:

orpheus
05.01.2012, 18:04
Μπορει καποιος απο αυτους που μενουν Σουηδία να μας πει αν και ποσο δυσκολο ειναι να μεταναστευσει καποιος με κατοικίδιο πχ σκυλο? Πως αντιμετωπιζονται εκει τα κατοικιδια, κυριως σε διαμερισματα και αν ειναι δυσκολο να βρεθει σπιτι που να επιτρεπονται μικρα σκυλια. Δεν ειναι κατι που αφορα πολλους αλλα αυτους τους λιγους τους ενδιαφερει απιστευτα.

ευανθια
05.01.2012, 18:47
Μπορει καποιος απο αυτους που μενουν Σουηδία να μας πει αν και ποσο δυσκολο ειναι να μεταναστευσει καποιος με κατοικίδιο πχ σκυλο? Πως αντιμετωπιζονται εκει τα κατοικιδια, κυριως σε διαμερισματα και αν ειναι δυσκολο να βρεθει σπιτι που να επιτρεπονται μικρα σκυλια. Δεν ειναι κατι που αφορα πολλους αλλα αυτους τους λιγους τους ενδιαφερει απιστευτα.

Εδω τα ζωα τα προσεχουν σαν τους ανθρωπους. Οχι μονο δεν θα εχεις κανενα προβλημα αλλα θα δεις οτι πολλοι σουηδοι βγαζουν τα σκυλακια τους βολτα. Κατι που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι δεν υπαρχουν αδεσποτα σκυλια στους δρομους , οπως επισης οτι δεν γαυγιζουν. Σκεψου ποσο ευχαριστημενα και ευτυχισμενα ειναι. Α εχουν και dagis δηλ, παιδικο σταθμο για σκυλια καθως και κλινικες . Επειδη εχω ζηλεψει και θελω κιεγω ενα σκυλακι ρωτησα μια σουηδεζα πως μπορω να αγορασω ενα, πως μπορω να ξερω οτι ειναι υγιες. Μου ειπε οτι υπαρχει ενας οργανισμος στο ιντερνετ που δεν τον θυμαμαι ομως , και οτι ολα τα σκυλια εχουν τα χαρτια τους και τον αριθμο τους, φανταζομαι κατι σαν τον προσωπικο αριθμο τον δικο μας. Στα σπιτια δεν υπαρχει προβλημα συνηθως γιατι πολλοι εχουν ζωα , σκυλους γατες . Τωρα αν ειναι να φερεις το σκυλακι απο ελλαδα δεν ξερω τι γινεται στο αεροδρομιο.

orpheus
05.01.2012, 20:31
To σκυλακι πρεπει να εχει pedigree. Eκει πιστοποιουνται πολλά (υγεια , κληρονομικες ασθενειες-συμπεριφορές κ.α.) Σωστό είναι να αγοραστεί απο εκτροφέα και οχι απο petshop για λόγους που δεν ειναι ο χωρος και ο χρονος να αναφερθούν. Στο αεροδρόμιο δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Το προβλημα - αν υπάρχει - θα ειναι στην ενοικίαση διαμερίσματος γιατι φοβάμαι οτι αρκετοί ιδιοκτήτες δεν υπερνοικιάζουν τα σπίτια τους σε οικογένειες με κατοικίδια. Αυτο ηθελα να διευκρινιστεί απο αυτούς που ξέρουν κατι. Το πιστεύω οτι αγαπάνε τα ζώα.

ευανθια
05.01.2012, 20:39
To σκυλακι πρεπει να εχει pedigree. Eκει πιστοποιουνται πολλά (υγεια , κληρονομικες ασθενειες-συμπεριφορές κ.α.) Σωστό είναι να αγοραστεί απο εκτροφέα και οχι απο petshop για λόγους που δεν ειναι ο χωρος και ο χρονος να αναφερθούν. Στο αεροδρόμιο δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Το προβλημα - αν υπάρχει - θα ειναι στην ενοικίαση διαμερίσματος γιατι φοβάμαι οτι αρκετοί ιδιοκτήτες δεν υπερνοικιάζουν τα σπίτια τους σε οικογένειες με κατοικίδια. Αυτο ηθελα να διευκρινιστεί απο αυτούς που ξέρουν κατι. Το πιστεύω οτι αγαπάνε τα ζώα.

Αυτο ειναι κατι που δεν ειναι απολυτο. Αλλοι δεν εχουν προβλημα να υπενοικιασουν το σπιτι τους σε ανθρωπους με ζωα αλλοι ομως εχουν προβλημα.

orpheus
05.01.2012, 22:19
Αυτο ειναι που φοβομουν/φοβαμαι. Ειναι που ειναι δυσκολο το θεμα σπιτιου ... περιορίζεται και ο αριθμος διαθεσιμων.

Emmigrant
06.01.2012, 00:20

Απαράδεκτη η Πασχαλιδου ,αυτό λέγεται δυσφήμιση της Ελλάδας διότι στην αρχή δείχνει το Καβούρι την πιο ακριβή περιοχή της Αττικής και μετά σε βάζει στην μαυρίλα.
Αλλιώς καποιος τα βλέπει στην τηλεόραση που τα δραματοποιεί και αλλιώς όταν τα ζει.
Σίγουρα τα πραγματα δεν είναι ροδινα αλλα δεν είναι στην πλειονότητα ετσι που τα περγραφει. Φτώχεια υπαρχει ποσο μαλλον σε υποβαθμισμένες περιοχες όπως το Περαμα, κατω από την Ομονοια κλπ . Όταν ο Ελληνας από το 2008 εβλεπε ότι ερχονταν η μπορα δεν εκανε τιποτα, δεν κανεις 3 παιδια με τετοια κατασταση αν το κανεις εισαι αξιος της μοίρας σου και δειχνεις υπανάπτυκτος.
Τι να πω για την Ηαννα Διαμαντοπουλου ότι είναι καταπτιστη? Ελληνιδα παντως δεν είναι, το κομμα της οδηγησε τη χωρα στο γκρεμο και τορα νίπτει τας χείρας της. Προοριζεται και αυτή μαζι με την υπόλοιπη επιλεκτη ομαδα για το Γουδι.
Όμως αυτό που μου εκανε χείριστη εντύπωση από το ντοκιμαντερ είναι ότι η Πασχαλιδου επεσε πολύ στα ματια των Ελληνων με το που εδειξε ποσο απάνθρωπη και ποσο ξευτιλισμένη είναι στην πραγματικοτητα δειχνοντας τον γεροντα στο Super Market να λεει από κοντα στη ψωναρα ότι τα υπόλοιπα χρηματα για να τα βγαλει ζητιανευει. Αυτό δειχνει εκμετάλλευση του ανθρωπινου πονου.
Το ντοκιμαντερ δεν επεισε οσο και αν ηθελε να δειξει ότι τα πραγματα εχουν φτασει στο απροχώρητο για τον απλουστατο λογο ότι οσοι ζουν στην Αθηνα γνωριζουν ότι ο Ελληνας ακομα εχει πολύ λίπος να καψει.
Από το ευρω δεν μπορει κανενας να διωξει την Ελλαδα ,το γραφει κατηγορηματικα η συνθηκη της Λωζανης. Τα πραγματα στην Ελλαδα δεν είναι τοσο χαλια για δειτε και αυτό :

http://www.dailymotion.com/video/xnauf5_y-yyyyyy-yyyyyy-11-1-yyyyyy-yyy-yy-yyyyyyyyy-yyy-yyy-yyyyy_shortfilms?start=2#from=embediframe[/URL]:bravo_:

lucia
06.01.2012, 00:40
Emmigrant, δώσε σωστά το λινκ για να διαβάσουμε.

Σε αυτά που γράφεις συμφωνώ εν μέρει, όντως η Πασχαλίδου δεν έπρεπε να προδώσει την εμπιστοσύνη του γεροντάκου που της ψυθίρισε στο αυτί κάτι εμπιστευτικά. Η δημοσιογραφική δεντολογία το απαγορεύει να αποκαλύψεις κάτι που σου εμπιστεύεται ο άλλος. Αυτή προφανώς προτίμησε τον εντυπωσιασμό και γενικά είχα την εντύπωση ότι υπερβάλει για να αυξήσει την τηλεθέαση. Είμαι επίσης της άποψης ότι με τις εικόνες που προέβαλε περνούσε γενικά η εντύπωση ότι είμαστε υπανάπτυκτοι. Ειπώθηκαν και πολλές αλήθειες βέβαια αλλά η εκπομπή μου φάνηκε ότι δεν ήταν όσο σοβαρή θα έπρεπε.

Emmigrant
06.01.2012, 16:12
Emmigrant, δώσε σωστά το λινκ για να διαβάσουμε.

Σε αυτά που γράφεις συμφωνώ εν μέρει, όντως η Πασχαλίδου δεν έπρεπε να προδώσει την εμπιστοσύνη του γεροντάκου που της ψυθίρισε στο αυτί κάτι εμπιστευτικά. Η δημοσιογραφική δεντολογία το απαγορεύει να αποκαλύψεις κάτι που σου εμπιστεύεται ο άλλος. Αυτή προφανώς προτίμησε τον εντυπωσιασμό και γενικά είχα την εντύπωση ότι υπερβάλει για να αυξήσει την τηλεθέαση. Είμαι επίσης της άποψης ότι με τις εικόνες που προέβαλε περνούσε γενικά η εντύπωση ότι είμαστε υπανάπτυκτοι. Ειπώθηκαν και πολλές αλήθειες βέβαια αλλά η εκπομπή μου φάνηκε ότι δεν ήταν όσο σοβαρή θα έπρεπε.

Η Ελλάδα μπορεί: 11+1 τρόποι για να ξεφύγουμε από την κρίση (ντοκιμαντέρ)
http://www.eglimatikotita.gr/2012/01/111.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A
τωρα διορθωθηκε!

skonto
06.01.2012, 18:15
Καλησπέρα.

Μπορεί να λέγονται πολλά για τους Έλληνες που ζούν χρόνια στη Σουηδία και μάλιστα όχι τα καλύτερα. Ειδικά για τους εργοδότες.

Ίσως να πρέπει σε αυτούς που λένε όλα αυτά να πούμε πως εμείς που ανεβαίνουμε τώρα για πρώτη φορά, ότι αλλάζουμε αυτό το κλίμα. Αυτό το κάτι εναντίον των Ελλήνων. Προσθέτουμε νέο καθαρό αίμα στο παλαιό και το εμπλουτίζουμε. Μεταφέρουμε για άλλη μια φορά τον πολιτισμό μας και την ανθρωπιά μας, την κουλτούρα του "πατριωτάκι είμαι και εγώ εδώ ! "

Να πω και δημόσια ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο φίλο Georgeman για όλες τις προσπάθειες που έχει κάνει για μένα σε εργασιακό και στεγαστικό επίπεδο πριν καν ακόμα ανεβώ επάνω.

Που αν και έχουμε μιλήσει ελάχιστα μέσω Skype μου έχει δείξει οτι οι αξίες της φιλίας μπορούν να γεννηθούν απο το πουθενά και να σε γεμίσουν αισιοδοξία και ελπίδα.

Αν μη τι άλλο με ωθούν και μένα ηθικά να πράξω το ίδιο όταν με το καλό πατήσω το πόδι μου στη Σουηδία, όχι απο υποχρέωση αλλά απο την προσμονή να νιώσω και εγώ την ίδια χαρά, όταν θα μπορώ να βοηθήσω έναν άλλο.

ΘΕΝΚΣ ( Ελληνικά έ ?? ) Georgeman. Για χάρη σου κοιμάμαι καλύτερα τα βράδυα.

Σπύρος :victory:

lucia
06.01.2012, 19:29
Η Ελλάδα μπορεί: 11+1 τρόποι για να ξεφύγουμε από την κρίση (ντοκιμαντέρ)
http://www.eglimatikotita.gr/2012/01/111.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3Α

τωρα ειναι οκ?

Δεν είναι δυνατή η εύρεση αυτής της ιστοσελίδας
Αυτό βγάζει όταν την ανοίγω. Κρίμα! :cry:

skonto
06.01.2012, 20:04
Καλησπέρα Lucia.

Δοκίμασε το
eglimatikotita.gr: Η Ελλάδα μπορεί: 11+1 τρόποι για να ξεφύγουμε από την κρίση (ντοκιμαντέρ) (http://www.eglimatikotita.gr/2012/01/111.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign)

lucia
06.01.2012, 22:56
Καλησπέρα Lucia.

Δοκίμασε το
eglimatikotita.gr: Η Ελλάδα μπορεί: 11+1 τρόποι για να ξεφύγουμε από την κρίση (ντοκιμαντέρ) (http://www.eglimatikotita.gr/2012/01/111.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign)

Ευχαριστώ Σπύρο. Τώρα μου το άνοιξε.:bravo_:

mikael
07.01.2012, 09:35
συνέχεια για γουδί διαβάζω..
αλλά δεν το βλέπω

ευανθια
07.01.2012, 11:15
συνέχεια για γουδί διαβάζω..
αλλά δεν το βλέπω

κιεγω δεν το βλεπω ....δεν νομιζω να το δουμε ποτε....

antogeor
08.01.2012, 21:41
Τωρα...τα κεφαλια μεσα,οι γιορτες αργιες και σχολες ελαβαν τελος, τωρα παμε παλι ενα restart ,και να ξεκινησουμε ολοι ο καθενας με τον τροπο του,την ετοιμασια για τη μητερα ολων των μαχων........Οταν ειμαστε σωστα προετοιμασμενοι και αποφασισμενοι,η νικη φυσικα ειναι δεδομενη....:victory:

Alexarium
09.01.2012, 18:10
Καλή Χρονιά σε όλους!

Αφού ευχαριστήσω όλους όσους γράφουν σε αυτή την ενότητα για την πολύτιμη βοήθειά τους, να πω κι εγώ με τη σειρά μου για την απόφαση να μετακομίσουμε στην Σουηδία και να κάνω μερικές ερωτήσεις για όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Είμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά. Έχουμε έναν σκύλο (cocker spaniel) που πάει παντού μαζί μας. Φυσικά, θα τον φέρουμε μαζί στη Σουηδία. Σκοπεύουμε να μείνουμε στο Γκέτεμποργκ.

Για πολλούς και διάφορους λόγους, θα έρθουμε στη Σουηδία με το αυτοκίνητό μας και όχι με αεροπλάνο. Διάβασα ότι υπαρχει η δυνατότητα να εισάγουμε το αυτοκίνητό μας αφορολόγητα στη Σουηδία, και ότι μετά υπάρχει μία συγκεκριμένη διαδικασία για την ταξινόμησή του με Σουηδικές πινακίδες.

Οι ερωτήσεις μας:

Έχει κάνει κανείς εισαγωγή του αυτοκινήτου του στη Σουηδία να μας πει δυο λόγια για το θέμα;
Έχει κάνει κανείς το ταξίδι οδικώς από Ελλάδα Σουηδία; Προτάσεις; Συμβουλές;
Αξίζει να έχεις αυτοκίνητο στη Σουηδία; Έχουμε ήδη ποδήλατα και το αυτοκίνητό μας το κινούμε ελάχιστα (είναι 5 ετών και έχει 26.000 χλμ...), αλλά δεν χρειάζεται πάντα ένα αυτοκίνητο; Έτσι κι αλλιώς θα μας είναι χρήσιμο για να αποφύγουμε τη μεταφορική για τα (λίγα) πράγματα που θα πάρουμε μαζί μας στο ταξίδι της ανόδου.
Έχω διαβάσει κάποιες συγκεχυμένες πληροφορίες για τη στάθμευση. Τί ισχύει; Φαντάζομαι είναι επί πληρωμή, αλλά είναι έτσι παντού; Δεν υπάρχουν μέρη στα οποία παρκάρεις δωρεάν (π.χ. έξω από το σπίτι σου) αν είσαι ενοικιαστής σπιτιού; Πόσο μπορεί να είναι το μηνιαίο έξοδο στάθμευσης;
Πόσο εύκολα δέχονται να νοικιάσεις σπίτι (2ο χέρι) όταν έχεις σκύλο μαζί σου; Γενικά είναι φιλόζωοι;
Μπορείτε όσοι κάνατε ήδη το μεγάλο βήμα να γράψετε λίγα λόγια για το εξής: αν ξανακάνατε όλη τη διαδικασία απ' την αρχή, τώρα που έχετε πλέον την εμπειρία, ποιά πράγματα απ' όσα πήρατε θα αποφεύγατε να πάρετε μαζί σας και ποιά που αφήσατε πίσω θα παίρνατε οπωσδήποτε; Π.χ. έχω καταλάβει από τα γραφόμενά σας ότι είναι περιττό να αγοράσεις από Ελλάδα ρούχα για το χειμώνα, εφόσον εκεί είναι είδος πρώτης ανάγκης και άρα πολύ φθηνότερα και πολύ πιο ταιριαστά με τις καιρικές συνθήκες. Άλλες παρεμφερείς συμβουλές σχετικά με την οικοσκευή; Μιλάμε πάντα για κάποιους που δεν έχουν βρει ακόμα σπίτι, αλλά θα βρουν έστω προσωρινό.

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους μας...

Νεομετανάστρια
10.01.2012, 01:30
Καλή Χρονιά σε όλους!

Αφού ευχαριστήσω όλους όσους γράφουν σε αυτή την ενότητα για την πολύτιμη βοήθειά τους, να πω κι εγώ με τη σειρά μου για την απόφαση να μετακομίσουμε στην Σουηδία και να κάνω μερικές ερωτήσεις για όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Είμαστε ζευγάρι χωρίς παιδιά. Έχουμε έναν σκύλο (cocker spaniel) που πάει παντού μαζί μας. Φυσικά, θα τον φέρουμε μαζί στη Σουηδία. Σκοπεύουμε να μείνουμε στο Γκέτεμποργκ.

Για πολλούς και διάφορους λόγους, θα έρθουμε στη Σουηδία με το αυτοκίνητό μας και όχι με αεροπλάνο. Διάβασα ότι υπαρχει η δυνατότητα να εισάγουμε το αυτοκίνητό μας αφορολόγητα στη Σουηδία, και ότι μετά υπάρχει μία συγκεκριμένη διαδικασία για την ταξινόμησή του με Σουηδικές πινακίδες.

Οι ερωτήσεις μας:

Έχει κάνει κανείς εισαγωγή του αυτοκινήτου του στη Σουηδία να μας πει δυο λόγια για το θέμα;
Αξίζει να έχεις αυτοκίνητο στη Σουηδία; Έχουμε ήδη ποδήλατα και το αυτοκίνητό μας το κινούμε ελάχιστα (είναι 5 ετών και έχει 26.000 χλμ...), αλλά δεν χρειάζεται πάντα ένα αυτοκίνητο; Έτσι κι αλλιώς θα μας είναι χρήσιμο για να αποφύγουμε τη μεταφορική για τα (λίγα) πράγματα που θα πάρουμε μαζί μας στο ταξίδι της ανόδου.
Έχω διαβάσει κάποιες συγκεχυμένες πληροφορίες για τη στάθμευση. Τί ισχύει; Φαντάζομαι είναι επί πληρωμή, αλλά είναι έτσι παντού; Δεν υπάρχουν μέρη στα οποία παρκάρεις δωρεάν (π.χ. έξω από το σπίτι σου) αν είσαι ενοικιαστής σπιτιού; Πόσο μπορεί να είναι το μηνιαίο έξοδο στάθμευσης;
Πόσο εύκολα δέχονται να νοικιάσεις σπίτι (2ο χέρι) όταν έχεις σκύλο μαζί σου; Γενικά είναι φιλόζωοι;
Μπορείτε όσοι κάνατε ήδη το μεγάλο βήμα να γράψετε λίγα λόγια για το εξής: αν ξανακάνατε όλη τη διαδικασία απ' την αρχή, τώρα που έχετε πλέον την εμπειρία, ποιά πράγματα απ' όσα πήρατε θα αποφεύγατε να πάρετε μαζί σας και ποιά που αφήσατε πίσω θα παίρνατε οπωσδήποτε; Π.χ. έχω καταλάβει από τα γραφόμενά σας ότι είναι περιττό να αγοράσεις από Ελλάδα ρούχα για το χειμώνα, εφόσον εκεί είναι είδος πρώτης ανάγκης και άρα πολύ φθηνότερα και πολύ πιο ταιριαστά με τις καιρικές συνθήκες. Άλλες παρεμφερείς συμβουλές σχετικά με την οικοσκευή; Μιλάμε πάντα για κάποιους που δεν έχουν βρει ακόμα σπίτι, αλλά θα βρουν έστω προσωρινό.

Αlexarium
Καλως ηρθες στην παρεα!! Εσυ , η καλη σου και ο σκυλος σας!!

Επειδη ειχες αρκετες αποριες θα σου δωσω ενα γενικο πλανο, προσωπικη αποψη αφου και εγω ειμαι στο ψαξιμο για να ανεβω με αυτοκινητο..

Καταρχην το Γετεμπορκ που επελεξες ειναι μια ησυχη πολη, δεν γνωριζω καποιον απο εδω μεσα που να εχει εκφρασει την επιθυμια να παει εκει, αυτο για μενα απλα σημαινει οτι δεν θα βρεις αρκετες πληροφοριες για την συγκερκιμενη περιοχη.
Πληροφοριες για το ανεβασμα με αυτοκινητο βρηκα κυριως απο αλλα site ζητωντας πληροφοριες για αλλαγη πινακιδων σε σουηδικες μετα απο ενα διαστημα.

Για να ξεκινησεις απο Ελλαδα με αυτοκινητο απαραιτητα ειναι :
1. Νεο Διπλωμα αυτοκινητου ,το οποιο ειναι σαν μια πιστωτικη καρτα ροζ χρωματος, κανεις αιτηση σε ΚΕΠ,για δικαιολογητικα αν δεν εχεις ηδη βγαλει δες λιγο στο ιντερνετ.
2. Πρασινη καρτα για τις χωρες απο τις οποιες θα περασεις και δεν ειναι στην Ε. Ενωση.
3. Εννοειται εναν καλο έλεγχο σε όλο το αυτοκινητο..
4. Ισως χιονολαστιχα, εξαρταται απο την εποχη που θα ανεβεις..
Απο οσο γνωριζω εχεις το δικαιωμα να εισαι με ελληνικες πινακιδες ενα χρονο πανω ,οποτε εχεις αρκετο χρονο για να κανεις την αλλαγη των πινακιδων η οποια εχει και καποιο κοστος..

Οσον αφορα στο ταξιδι και στην διαδρομη για Σουδια, σιγουρα θα χρειαστεις το προγραμμα "γκουγκλ ερθ" για να ζητησεις να σου βγαλει μια προτεινομενη διαδρομη...
Εμεις αποφασισαμε να διασχισουμε
Σκοπια (1ωρα +50'), Πρωην Γιουγκοσλαβια (5 ωρες+15'), Κροατια (3 ωρες +10'), Ουγγαρια (20'), Σλοβενια (1 ωρα περιπου) , Αυστρια (3 ωρες +10'), Γερμανια (8 ωρες+5') εως το Ροστοκ οπου και περνας με το φερι (1 ωρα + 45') απεναντι στην Δανια στο Γκεντσερ και απο εκει μεχρι το Μαλμε ειναι 2 ωρες + 15' περιπου. Απο εκει το Γετεμποργκ ειναι γυρω στις 3 ωρες, δεν το εχω υπολογισει ομως.. (Τις ωρες τις υπολογισε το προγραμμα εννοειται..) Σαν συνολο ωρων ειναι γυρω στην μια μερα και 3 ωρες...

Οδηγεις παντα μεσα στα ορια ταχυτητων που εχει η καθε χωρα και με τα φωτα παντοτε αναμμενα.

Εμεις επιλεξαμε αυτην την πορεια γιατι διασχιζεις την Γερμανια που σε αρκετα σημεια των αουτομπανκ-αυτοκινητοδρομων τους στην αριστερη λωριδα εχουν ελευθερο οριο ταχυτητας.
Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο γνωριζεται απο Γερμανια αλλα θεωρω οτι ειναι μια ασφαλης χωρα για να την διασχισεις αρκετες ωρες και με την σημανση που εχει δεν υπαρχει περιπτωση να χαθεις.

Παρολο που θα κουραστεις, ριξε μια ματια και στις προηγουμενες σελιδες, ειναι καμποσες αλλα εχουν αρκετες χρησιμες πληροφοριες!

Αυτα τα ολιγα για αρχη...
Καλη επιτυχια εγχειρημα σας!

Ελενη, γνωστη και ως Νεομεταναστρια

ευανθια
10.01.2012, 02:11
Αlexarium

Επειδη ειχες αρκετες αποριες θα σου δωσω ενα γενικο πλανο, προσωπικη αποψη αφου και εγω ειμαι στο ψαξιμο για να ανεβω με αυτοκινητο..

Καταρχην το Γετεμπορκ που επελεξες ειναι μια ησυχη πολη, δεν γνωριζω καποιον απο εδω μεσα που να εχει εκφρασει την επιθυμια να παει εκει, αυτο για μενα απλα σημαινει οτι δεν θα βρεις αρκετες πληροφοριες για την συγκερκιμενη περιοχη.
Πληροφοριες για το ανεβασμα με αυτοκινητο βρηκα κυριως απο αλλα site ζητωντας πληροφοριες για αλλαγη πινακιδων σε σουηδικες μετα απο ενα διαστημα.

Για να ξεκινησεις απο Ελλαδα με αυτοκινητο απαραιτητα ειναι :
1. Νεο Διπλωμα αυτοκινητου ,το οποιο ειναι σαν μια πιστωτικη καρτα ροζ χρωματος, κανεις αιτηση σε ΚΕΠ,για δικαιολογητικα αν δεν εχεις ηδη βγαλει δες λιγο στο ιντερνετ.
2. Πρασινη καρτα για τις χωρες απο τις οποιες θα περασεις και δεν ειναι στην Ε. Ενωση.
3. Εννοειται εναν καλο έλεγχο σε όλο το αυτοκινητο..
4. Ισως χιονολαστιχα, εξαρταται απο την εποχη που θα ανεβεις..
Απο οσο γνωριζω εχεις το δικαιωμα να εισαι με ελληνικες πινακιδες ενα χρονο πανω ,οποτε εχεις αρκετο χρονο για να κανεις την αλλαγη των πινακιδων η οποια εχει και καποιο κοστος..

Οσον αφορα στο ταξιδι και στην διαδρομη για Σουδια, σιγουρα θα χρειαστεις το προγραμμα "γκουγκλ ερθ" για να ζητησεις να σου βγαλει μια προτεινομενη διαδρομη...
Εμεις αποφασισαμε να διασχισουμε
Σκοπια (1ωρα +50'), Πρωην Γιουγκοσλαβια (5 ωρες+15'), Κροατια (3 ωρες +10'), Ουγγαρια (20'), Σλοβενια (1 ωρα περιπου) , Αυστρια (3 ωρες +10'), Γερμανια (8 ωρες+5') εως το Ροστοκ οπου και περνας με το φερι (1 ωρα + 45') απεναντι στην Δανια στο Γκεντσερ και απο εκει μεχρι το Μαλμε ειναι 2 ωρες + 15' περιπου. Απο εκει το Γετεμποργκ ειναι γυρω στις 3 ωρες, δεν το εχω υπολογισει ομως.. (Τις ωρες τις υπολογισε το προγραμμα εννοειται..) Σαν συνολο ωρων ειναι γυρω στην μια μερα και 3 ωρες...

Οδηγεις παντα μεσα στα ορια ταχυτητων που εχει η καθε χωρα και με τα φωτα παντοτε αναμμενα.

Εμεις επιλεξαμε αυτην την πορεια γιατι διασχιζεις την Γερμανια που σε αρκετα σημεια των αουτομπανκ-αυτοκινητοδρομων τους στην αριστερη λωριδα εχουν ελευθερο οριο ταχυτητας.
Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο γνωριζεται απο Γερμανια αλλα θεωρω οτι ειναι μια ασφαλης χωρα για να την διασχισεις αρκετες ωρες και με την σημανση που εχει δεν υπαρχει περιπτωση να χαθεις.

Παρολο που θα κουραστεις, ριξε μια ματια και στις προηγουμενες σελιδες, ειναι καμποσες αλλα εχουν αρκετες χρησιμες πληροφοριες!

Αυτα τα ολιγα για αρχη...
Καλη επιτυχια εγχειρημα σας!

Ελενη, γνωστη και ως Νεομεταναστρια

Εμεις φτασαμε στο Ροστοκ και περασαμε απεναντι στην σουηδια . Μιλαμε τετοιο ασχημο καραβι και ταξιδι δεν εχω ξανακανει στην ζωη μου. Αρωστησαμε και οι τρεις. Μηπως ειναι καλυτερα να περασετε απο την γεφυρα της Κοπεγχαγης ? Δεν ξερω βρε παιδια ακουω Ροστοκ και βγαζω σπυρακια. Μεγαλη ταλαιπωρια.

ευανθια
10.01.2012, 02:30
Καλή Χρονιά σε όλους!

Οι ερωτήσεις μας:

Για την σταθμευση να σου πω οτι δεν αφηνεις το αυτοκινητο οπου ναναι . Υπαρχουν συγκεκριμενα σημεια παρκινκ και πληρωνεις συνηθως με την ωρα. Υπαρχουν και μερικα σημεια συνηθως εξω απο εμπορικα κεντρα των διαφορων δημων οπου βαζεις μια ειδικη καρτα την οποια την παιρνεις δωρεαν και μπορεις να παρκαρεις 2 3 η 4 ωρες δωρεαν.Δεν παρκαρεις δωρεαν εξω απο το σπιτι σου, εκτος αν εισαι τυχερος και υπαρχει τετοια δυνατοτητα , λιγο σπανιο βεβαια. Το παρκιγκ στοιχιζει απο 200 κορωνες εως 400 με 500 κορωνες για εσωτερικο παρκιγκ.

Οταν νοικιαζεις σπιτι 2ο χερι νομιζω οτι θα ειναι λιγο δυσκολο να βρειτε σπιτι που να θελουν σκυλο γιατι θα φοβουνται μην γινουν ζημιες στο σπιτι.
Βεβαια αν ψαξεις βρισκεις αλλα θα περιοριστουν οι δυνατοτητες επιλογης.
Οι σουηδοι παντως γενικα ειναι παρα πολυ φιλοζωοι. Οτν νοικιασεις σπιτι 1ο χερι δεν υπαρχει προβλημα με τα ζωα.

Εκανα την βλακεια και πηρα το καλο μου το σερβιτσιο και κρυσταλινα ποτηρια . Μεγαλη βλακεια. Νομιζω οτι οσο πιο λιγα παρετε τοσο το καλυτερο.
Κι οσο για τα ρουχα παιδια σχεδον ολα μου ειναι αχρηστα. Τα παλτο μου δεν ειναι αρκετα ζεστα , τα μπουφαν το ιδιο . Φουστανακια κοντα σορτσακια μπλουζακια ξερετε το στυλακι που ντυνομαστε στην ελλαδα κλπ αχρηστα. Παπουτσια με τακουνια αχρηστα. Παιδια οσο πιο λιγα τοσο πιο καλα. Θα παρετε εδω καινουργια και ρουχα και επιπλα και μικροσυσκευες. Δεν ξερετε τι σπιτι θα βρειτε και τι ακριβως θα χρειαστειτε. Σπιτι 2ο χερι μπορει να βρειτε και επιπλωμενο κατι το οποιο συνηθιζεται στην σουηδια. Γιαυτο και μπορει να εχετε προβλημα με τον σκυλο . Μαλλον οχι ακριβως προβλημα , απλως ισως δυσκολευτειτε λιγο.

Παντως ειναι ωραια αισθηση να τα φτιαχνεις ολα απο την αρχη !!!!
Κυριολεκτικα καινουργιο ξεκινημα !!!!
Αντε καλως να ερθετε κιεσεις !!!!

Alexarium
10.01.2012, 06:50
Ευανθία ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λες ότι

το παρκιγκ στοιχιζει απο 200 κορωνες εως 400 με 500 κορωνες για εσωτερικο παρκιγκ

εννοείς τη μέρα ή το μήνα;

ευανθια
10.01.2012, 10:09
Ευανθία ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λες ότι

εννοείς τη μέρα ή το μήνα;

Τον μηνα :yes:

Alexarium
10.01.2012, 12:18
Είπα κι εγώ...

skonto
10.01.2012, 13:16
Καλημέρα και απο μένα Alexarium. Ουσιαστικά δεν θα χρειαστεί να πάρετε τίποτα απο Ελλάδα πέρα απο κάποια πρόχειρα πράγματα.

Τα ρούχα της Ελλάδας δεν πολυκάνουν για Σουηδία, άρα θα πάρετε καινούργια απο εκεί. Λίγα και καλά, για το εκεί κλίμα.

Οικοσκευές...ψυγείο, πλυντήριο, κουζίνα, δεν συμφέρει να τα μεταφέρετε , εκτός και αν είναι πολύ ακριβά και πολύ καινούργια, δηλαδή λιγότερο των 4 ετών. Εκεί βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένα 5 ετών απο δωρεάν ( τσάμπα ) που τα χαρίζουν έως πολύ φτηνά - πάμφτηνα απο αλλαγές. Έπειτα όλα τα σπίτια που αγοράζονται ή και που νοικιάζονται τα έχουν αυτά στον στάνταρτ εξοπλισμό τους.

Δώρα και ακριβά είδη , όπως πίνακες, κρύσταλλα, χρυσαφικά που έχουν πραγματικά μεγάλη αξία, όταν έχετε κάποιο σταθερό μέρος να μείνετε τότε τα μεταφέρετε. Δεν έχει νόημα να πάτε κάπου προσωρινά, για κάποιους μήνες και να κουβαλάτε μαζί σας απο εδώ και απο εκεί ακριβά πράγματα. Όχι μόνο για την φθορά τους αλλά και για το επικίνδυνο της κλοπής τους.

Αν μπορείτε να πουλήσετε το οτιδήποτε κάντε το και με τα χρήματα αυτά να αγοράσετε καινούργια. Το ΙΚΕΑ της Σουηδίας και η Electrolux κάνουν θαύματα.

Σας εύχομαι τα καλύτερα.

Σπύρος

ευανθια
10.01.2012, 13:59
Εχω αναφερει και παλαιοτερα οτι ολα τα σπιτια στην σουηδια πρωτο δευτερο τριτο κλπ χερι διαθετουν ηλεκτρικη κουζινα ψυγειο καταψυκτη .Πλυντηρια στεγνωτηρια υπαρχουν σε ολες τις πολυκατοικιες στο υπογειο. Κλεινεις ωρα και μπορεις να πλυνεις. Εχεις στην διαθεση σου 3 με 4 ωρες για να πλυνεις .
Επομενως δεν χρειαζεται ουτε μεταφορα ηλεκτρικων συσκευων απο ελλαδα αλλα και γενικα δεν χρειαζεται ουτε αγορα απο σουηδια. Μονο αν καποιος δεν θελει να πλενει στα πλυντηρια των πολυκατοικιων μπορει να αγορασει δικο του στο διαμερισμα του.

Alexarium
10.01.2012, 15:12
Σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις Σπύρο και Ευανθία.

Ευανθία, πραγματικά θα είναι μία από τις μικρές χαρές του πρώτου καιρού το να τα φτιάχνεις όλα απ' την αρχή όπως λες. Και το ΙΚΕΑ (που το γνώρισα προ 10ετίας στη Φιλανδία από μία φίλη που ζει εκεί) είναι πραγματικά παράδεισος για το γούστο μας σαν ζευγάρι.

Κατά βάση λοιπόν, μιλάμε για λίγα απλά ρούχα, ίσα ίσα μέχρι να "μπούμε στο κλίμα" του... κλίματος.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για την πρόσβαση στο Internet. Χρειάζεστε ειδικό εξοπλισμό (router) ή σας παρέχεται μαζί με το πακέτο σύνδεσης Internet και τηλεφωνίας όπως εδώ; Και από κόστη; Κάποιο site να δω ενδεικτικά τις τιμές/ταχύτητες/υπηρεσίες;

ευανθια
10.01.2012, 15:18
Σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις Σπύρο και Ευανθία.

Ευανθία, πραγματικά θα είναι μία από τις μικρές χαρές του πρώτου καιρού το να τα φτιάχνεις όλα απ' την αρχή όπως λες. Και το ΙΚΕΑ (που το γνώρισα προ 10ετίας στη Φιλανδία από μία φίλη που ζει εκεί) είναι πραγματικά παράδεισος για το γούστο μας σαν ζευγάρι.

Κατά βάση λοιπόν, μιλάμε για λίγα απλά ρούχα, ίσα ίσα μέχρι να "μπούμε στο κλίμα" του... κλίματος.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για την πρόσβαση στο Internet. Χρειάζεστε ειδικό εξοπλισμό (router) ή σας παρέχεται μαζί με το πακέτο σύνδεσης Internet και τηλεφωνίας όπως εδώ; Και από κόστη; Κάποιο site να δω ενδεικτικά τις τιμές/ταχύτητες/υπηρεσίες;

Το ιντερνετ δεν εχει καμμια σχεση με το παλαιολιθικο της ελλαδας. Τετοιες ταχυτητες η ελλαδα ουτε στον υπνο της δεν εχει.
Χρειαζεται to router. Δεν εδω μια απο τις αντιπροσωπευτικες εταιριες για να παρεις μια ιδεα Sveriges st (http://www.bredband2.com/)

Alexarium
10.01.2012, 15:44
Ευχαριστώ πολύ. Θα επανέλθω σύντομα και με άλλες ερωτήσεις.

Αν κάποιος έχει να αναφέρει κάτι για το ταξίδι Ελλάδα - Σουηδία οδικώς, θα χαρώ πολύ να το διαβάσω!

vivilucy
10.01.2012, 22:16
Γεια σας κα Ευανθία!!!
Μπήκα τυχαία σε αυτό το φόρουμ καθώς αναζητούσα πληροφορίες για τη Σουηδία τις συνθήκες διαβίωσης και τις προοπτικές εύρεσης εργασίας!!Ενώ από άλλες πηγές τα πράγματα φαινόταν μάλλον απαισιόδοξα διαβάζοντας τη γνώμη σας ομολογώ ότι αναθάρρησα και χαίρομαι γι'αυτό έτσι και αποφάσισα να απευθυνθώ σε εσάς ζητώντας τη γνώμη σας!!!Με το φίλο μου σκεφτόμαστε να φύγουμε για Σουηδία Αύγουστο με Σεπτέμβριο αφού τελειώσει τη στρατιωτική του θητεία.Εγώ έχω πτυχίο από Οικονομικό Πανεπιστήμιο εργαζομαιχωρίς να πληρώνομαι κ με ασχημές συνθήκες ο φίλος μου εχει κάποιες σπουδές ως μηχανολόγος μηχανικός σε Πανεπιστήμιο της Αγγλίας δεν έχει ομως καταφέρει να πάρει το πτυχίο του ενώ μεχρι πρότινος δουλεψε στο συνεργείο που διατηρεί ο πατερας του!!!Εγώ έχω αρχίσει να κανω μαθήματα σουηδικών!!!Στη Σουηδία εχουμε έναν καλο μας φίλο που ενδεχομένως να μπορεσει να μασ βοηθήσει για αρχη απλά θα ήθελα να ξέρω τι προοπτικές υπάρχουν!!!Έχουν δυσκολέψει και εκεί τα πράγματα?Γιατί στην Ελλάδα η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχωρητο!!!Σας ευχαριστώ εκ των προτερων!!!!

skonto
10.01.2012, 23:29
Hej ( Χέϊ - Γειά στα Σουηδικά ) vivilucy.

Οι προοπτικές μεταξύ Ελλάδας - Σουηδίας για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον, όπως μας είπε το τι να περιμένουμε ο υπουργός οικονομικών, θα μπορούσαν να συγκριθούν στο μεταξύ ουρανού και γής. Καμία σχέση.

Η Σουηδία δεν έχει ευρώ, ενώ ανήκει στην Ευρωπαική Ένωση. Δεν έχει την νοοτροπία την Ελληνική. Οι πολίτες της φροντίζουν το κράτος και το κράτος τους πολίτες. Έχει μια ανεργία στο 7.8% απο όπου υπολογίζουν και αυτούς που δεν γουστάρουν να δουλέψουν, ενώ θα μπορούσαν, άρα μια πραγματική γύρω στο 4.1%. Σε αντίθεση με την Ελλάδα που μετρά μόνο τους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ και ενώ δηλώνει 18.5% έχει κάπου κοντά στο 30%.

Έχει το καλύτερο παγκοσμίως σύστημα κοινωνικής φροντίδας είτε σε ατομικό είτε σε οικογενειακό επίπεδο.

Έχει την καλύτερη εργασιακή κάλυψη υπέρ των εργαζομένων.

Κρατά το 30% των μισθών σαν φόρο, αλλά το αποδίδει με έργα προς το κράτος. Και το κρατά απο όλους, ακόμα και απο το βασιλιά τους.

Για το Σουηδό είναι αδιανόητο να κλέψει το κράτος και απαιτεί και απο τον διπλανό του το ίδιο.

Έχει μία ανάπτυξη 3% και την πρώτη θέση στην Ευρώπη σε επίπεδο έρευνας και τεχνολογίας. Η Kista ( μία περιοχή έξω απο την Στοκχόλμη ) θεωρείται η Sillicon Valey της Ευρώπης.

Η Σουηδία έχει αναγνωριστεί σαν η χώρα με την καθαρότερη ατμόσφαιρα και η πιο πράσινη ενεργειακά παγκοσμίως.

Η Σουηδία έχει αναγνωριστή η χώρα με την πιο αυστηρή νομοθεσία στην ποιότητα εισαγωγής τροφίμων, κυρίως των βιολογικών.

Η Σουηδία έχει ένα απο τα καλύτερα εκπαιδευτικά και μορφωτικά προγράμματα για παιδιά και ενηλίκους παγκοσμίως, όπου δεν κοιτά ηλικίες παρα μόνο την όρεξη για μόρφωση, και σε ανταμοίβει για αυτό.

Και άλλα πολλά.

Πιστεύω να σε έβαλα στο πνεύμα..

Σπύρος και hej då ( Αντίο )

vivilucy
11.01.2012, 09:59
καταρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε με κάνατε να θέλω κιόλας να φύγω για Σουηδία!!!!Δυστυχώς πρέπει να κάνω υπομονή κάποιους μήνες!!!!Το μόνο που μπορω να κάνω ειναι να μαθω τα σουηδικα οσο το δυνατον καλυτερα!!!Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι η εύρεση εργασίας από εκεί και πέρα θεωρω οτι τα υπολοιπα θα λυθουν!!!απο θεμα στεγασης δε μας πειραζει τι θα βρουμε ενα μικρο χωρο τπτ περισσοτερο δεν εχουμε απαιτησεις!!!σκεφτομαι να παρω και το σκυλακι μου μαζι αν καπως σιγουρεψουμε την κατασταση εκει!!!υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω τους μηνες που θα ειμαι Ελλαδα ωστε να μη δυσκολευτω οταν ανεβω?Σας ευχαριστω και παλι που μου απαντησατε!!!

skonto
11.01.2012, 10:35
Καλημέρα vivilucy.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις να μαθαίνεις Σουηδικά ( εάν ξέρεις Αγγλικά θα σου φανούν σχετικά εύκολα ). Υπάρχουν αρκετά βοηθήματα εκμάθησης Σουηδικών μέσω Internet. Ένα απο αυτά αρκετά καλό είναι το Rosseta Stone.

Πάρε και απο την αρχή όλο το πατριωτάκι και μάζεψε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς. Κυρίως για τις διαδικασίες.

Βέβαια και εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθάμε με τις τυχόν απορρίες σου.

Σπύρος

aspateo
11.01.2012, 11:41
Να συμπληρώσω ότι μόλις χτες μας έδωσαν προσφορά από ένα γραφείο μεταφορών και ζητάνε 4800 (!!!!!!!!!!!) ευρώ, χωρίς ΦΠΑ για να μεταφέρουν μια κρεβατοκάμαρα, 2 καναπέδες, 1 κρεβάτι παιδικό και τα ρούχα μας, α χα χου χααααααααααααααα!!!!! :lol2: Έχουν ξεφύγει εντελώς! Με τα μισά λεφτά αγοράζουμε όλα τα παραπάνω και καινούργια, παρακαλώ! Άρα, δεν συμφέρει να μεταφέρεις τίποτα, παρά μόνο τα απαραίτητα.

skonto
11.01.2012, 13:44
4800 ?. Θεούλη μου. Ο ξάδελφός μου που πήγε Καναδά και φόρτωσε ένα Conteiner απο το σπίτι του , μαζί με το αμπαλάζ έδωσε 7.000, αλλά πέρασε και ένα Ατλαντικό Ωκεανό.

Μήπως πρέπει να το ψάξουμε καλύτερα το θέμα. Σίγουρα θα απασχολεί πολλούς, που έχουν πράγματα που δεν μπορούν να αφήσουν πίσω.

aspateo
11.01.2012, 15:16
Α, χα χα χα!!! Πράγματι, Σπύρο, ακόμα γελάμε με τον άντρα μου! Τελικά καταλήξαμε σε 3-4 κούτες με τα απολύτως απαραίτητα, υπολογιστή, τηλεόραση, στερεοφωνικό, τα cd μας, dvd player, άλμπουμ με φωτογραφίες... Τα λέω "απαραίτητα" γιατί θα είναι δύσκολο να αγοράσουμε ΚΑΙ αυτά απο Σουηδία... Κάποια κοπέλα είχε γράψει σε προηγούμενες σελίδες για την Μεταφορική Ρόδου, αυτοί ζητάνε 70ευρώ να πάνε τα πράγματά σου στην αποθήκη τους και από κει και πέρα συνεννοείσαι με έναν κύριο Γιάννη, που έχει το φορτηγό, για το κόστος και τον τόπο μεταφοράς. Θα τον πάρω το βράδυ τηλέφωνο και θα ενημερώσω...

ευανθια
11.01.2012, 15:55
Α, χα χα χα!!! Πράγματι, Σπύρο, ακόμα γελάμε με τον άντρα μου! Τελικά καταλήξαμε σε 3-4 κούτες με τα απολύτως απαραίτητα, υπολογιστή, τηλεόραση, στερεοφωνικό, τα cd μας, dvd player, άλμπουμ με φωτογραφίες... Τα λέω "απαραίτητα" γιατί θα είναι δύσκολο να αγοράσουμε ΚΑΙ αυτά απο Σουηδία... Κάποια κοπέλα είχε γράψει σε προηγούμενες σελίδες για την Μεταφορική Ρόδου, αυτοί ζητάνε 70ευρώ να πάνε τα πράγματά σου στην αποθήκη τους και από κει και πέρα συνεννοείσαι με έναν κύριο Γιάννη, που έχει το φορτηγό, για το κόστος και τον τόπο μεταφοράς. Θα τον πάρω το βράδυ τηλέφωνο και θα ενημερώσω...

Μην ξεχασεις το ηλεκτρικο σιδερο. Μια συμβουλη σε ολους που θα ερθουν.
Δεν αξιζει να πληρωσει κανεις μεταφορικη εταιρεια τοσα λεφτα. Αντιθετα μαζεψτε οσα λεφτα μπορειτε περισσοτερα . Ακομα και τα 100 ευρω φυλαξτε τα εχουν αξια εδω. Ακου 4.800 ευρω χωρις το φπα.... Με τοσα αγοραζεις αυτοκινητο εδω μεταχειρισμενο βεβαια .
Θα παρετε καινουργια ολα εδω . Ασε που αν δεν εχεις βρει που θα μεινεις θα ειναι μεγαλος μπελας. Αλλα και να βρεις σπιτι δεν ξερεις τι σπιτι θα ειναι αν χωρανε κλπ. Νομιζω καλυτερα φυλαξτε οσα περισσοτερα λεφτα μπορειτε. Θα σας χρειαστουν. Τα υπολοιπα καινουργια . Εμεις μολις βρηκαμε σπιτι τα πρωτα πραγματα που αγορασαμε ηταν ενα καναπε κρεβατι ,ενα κρεβατι του παιδιου και ενα τραπεζι με 4 καρεκλες για να τρωμε.
Το ηλεκτρικο σιδερο παντως θα σου χρειαστει, καθως και το κομπιουτερ.
Αντε βρε παιδια μου θυμιζετε τα δικα μου.

aspateo
11.01.2012, 16:08
Μην ξεχασεις το ηλεκτρικο σιδερο. Μια συμβουλη σε ολους που θα ερθουν.
Δεν αξιζει να πληρωσει κανεις μεταφορικη εταιρεια τοσα λεφτα. Αντιθετα μαζεψτε οσα λεφτα μπορειτε περισσοτερα . Ακομα και τα 100 ευρω φυλαξτε τα εχουν αξια εδω. Ακου 4.800 ευρω χωρις το φπα.... Με τοσα αγοραζεις αυτοκινητο εδω μεταχειρισμενο βεβαια .
Θα παρετε καινουργια ολα εδω . Ασε που αν δεν εχεις βρει που θα μεινεις θα ειναι μεγαλος μπελας. Αλλα και να βρεις σπιτι δεν ξερεις τι σπιτι θα ειναι αν χωρανε κλπ. Νομιζω καλυτερα φυλαξτε οσα περισσοτερα λεφτα μπορειτε. Θα σας χρειαστουν. Τα υπολοιπα καινουργια . Εμεις μολις βρηκαμε σπιτι τα πρωτα πραγματα που αγορασαμε ηταν ενα καναπε κρεβατι ,ενα κρεβατι του παιδιου και ενα τραπεζι με 4 καρεκλες για να τρωμε.
Το ηλεκτρικο σιδερο παντως θα σου χρειαστει, καθως και το κομπιουτερ.
Αντε βρε παιδια μου θυμιζετε τα δικα μου.

Να φανταστείς ότι έκανα έρευνα αγοράς για ΟΛΑ όσα χρειάζεται ένα σπίτι, ακόμα και τα φωτιστικά, κουρτίνες, μαξιλάρια (!!!), σύνθετο, κρεβατοκάμαρες, καναπέδες (και του πουλιού το γάλα) και κοστίζουν από το ΙΚΕΑ ή το ILVA 3500!!! Το σίδερο το έχω βάλει, θυμάμαι που το είχες γράψει σε παλιότερο post σου...:bravo_:

skonto
11.01.2012, 16:23
Θα μου θυμίσετε και μένα τι παίζει με το σίδερο.:D Είμαι λίγο μεγάλος στην ηλικία και ξεχνάω εύκολα :yes:

Σπύρος

ευανθια
11.01.2012, 16:24
Θα μου θυμίσετε και μένα τι παίζει με το σίδερο.:D Είμαι λίγο μεγάλος στην ηλικία και ξεχνάω εύκολα :yes:

Σπύρος

Σπυρακο σιδερο για σιδερωμα . Πρεπει να σιδερωνουμε τα πουκαμισακια σας :D

aspateo
11.01.2012, 16:29

Σπύρος

:lol2: Ε, όχι και μεγάλος!

Νεομετανάστρια
11.01.2012, 17:28
Να φανταστείς ότι έκανα έρευνα αγοράς για ΟΛΑ όσα χρειάζεται ένα σπίτι, ακόμα και τα φωτιστικά, κουρτίνες, μαξιλάρια (!!!), σύνθετο, κρεβατοκάμαρες, καναπέδες (και του πουλιού το γάλα) και κοστίζουν από το ΙΚΕΑ ή το ILVA 3500!!! Το σίδερο το έχω βάλει, θυμάμαι που το είχες γράψει σε παλιότερο post σου...:bravo_:

Γεια και απο εμενα

επειδη 577 μηνυματα για να ξαναδιαβαστουν,τοσα εχεις γραψει...., κομματακι δυσκολο τι ειχες αναφερει για το ηλεκτρικο σιδερο?
ουτε και εγω το θυμαμαι... το οτι το χρειαζομαστε κατανοητο αλλα ειναι πολυ ακριβα επανω για να παρουμε ενα καινουργιο?
το δικο μου ειναι και λιγο ξεχαρβαλωμενο και ελεγα να μην το παρω..

australian
11.01.2012, 17:59
όσοι βρίσκονται στη Σουηδία μπορεί και να το είδαν
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e5UXD_ySoi8#!

aspateo
11.01.2012, 18:12
Γεια και απο εμενα

επειδη 577 μηνυματα για να ξαναδιαβαστουν,τοσα εχεις γραψει...., κομματακι δυσκολο τι ειχες αναφερει για το ηλεκτρικο σιδερο?
ουτε και εγω το θυμαμαι... το οτι το χρειαζομαστε κατανοητο αλλα ειναι πολυ ακριβα επανω για να παρουμε ενα καινουργιο?
το δικο μου ειναι και λιγο ξεχαρβαλωμενο και ελεγα να μην το παρω..

:lol2: Να σου πω ότι ούτε κι εγώ κατάλαβα αλλά η Ευανθία επέμενε να πάρουμε ηλεκτρικό σίδερο μαζί, ίσως εξηγούσε τον λόγο, αλλά όπως λες κι εσύ, που να θυμόμαστε τόσες σελίδες... Μήπως έχουν διαφορετικές πρίζες; Επικοινώνησα και με τον κύριο με την νταλίκα, για 5 κούτες 1μ. μήκος x 70εκ. πλάτος x 65βάθος ή 3 κυβικά (ζητάνε να ξέρεις κυβικά για να βγάλουν τιμή) και ένα χαλί 3x3.5, υπολόγισε ότι θα κοστίσει 4.500 κορώνες ή 500 ευρώ περίπου. Μια χαρά μου φαίνεται. Τα πράγματα κάνουν γύρω στις 2 εβδομάδες να πάνε Στοκχόλμη.

Νεομετανάστρια
11.01.2012, 18:13
όσοι βρίσκονται στη Σουηδία μπορεί και να το είδαν
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e5UXD_ySoi8#!

μας εβαλε τη "συνδεση" ο antogeor,να ναι καλα, και ειδαμε το ντοκυμαντερ και απο Ελλαδα...
Προσωπικα εβαλα και σουηδικους υποτιτλους πατωντας το κουμπι Τ που εχει κατω δεξια στην μπαρα, για οσους δεν βρισκονται σουηδια και δεν το γνωριζουν αυτο μπαινουν υποτιτλοι ετσι σε εκπομπες και αν γνωριζεις 2-3 μηνες σουηδικα καταλαβαινεις αρκετα ..

Ευχαριστουμε παντως για την κινηση, εχει γινει θεμα εντονων συζητησεων αλλα δεν θα ηθελα να το σχολιασω παραπανω.. πικραθηκα ομως

Νεομετανάστρια
11.01.2012, 18:20
:lol2: Να σου πω ότι ούτε κι εγώ κατάλαβα αλλά η Ευανθία επέμενε να πάρουμε ηλεκτρικό σίδερο μαζί, ίσως εξηγούσε τον λόγο, αλλά όπως λες κι εσύ, που να θυμόμαστε τόσες σελίδες... Μήπως έχουν διαφορετικές πρίζες; Επικοινώνησα και με τον κύριο με την νταλίκα, για 5 κούτες 1μ. μήκος x 70εκ. πλάτος x 65βάθος ή 3 κυβικά (ζητάνε να ξέρεις κυβικά για να βγάλουν τιμή) και ένα χαλί 3x3.5, υπολόγισε ότι θα κοστίσει 4.500 κορώνες ή 500 ευρώ περίπου. Μια χαρά μου φαίνεται. Τα πράγματα κάνουν γύρω στις 2 εβδομάδες να πάνε Στοκχόλμη.

Ερωτηση: αν ειναι να πληρωσεις 3 αεροπορικα εισητηρια γιατι δεν τα φορτωνεις αυτα στο αμαξι σας για να ανεβεις? Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο με μικρο παιδι 3 μερες ταξιδι αλλα τα εισητηρια και 500 ευρω νομιζω οτι δεν κανει η βενζινη μεχρι πανω και η διαμονη σε ξενοδοχεια 2 μερες...

aspateo
11.01.2012, 19:02
Ερωτηση: αν ειναι να πληρωσεις 3 αεροπορικα εισητηρια γιατι δεν τα φορτωνεις αυτα στο αμαξι σας για να ανεβεις? Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο με μικρο παιδι 3 μερες ταξιδι αλλα τα εισητηρια και 500 ευρω νομιζω οτι δεν κανει η βενζινη μεχρι πανω και η διαμονη σε ξενοδοχεια 2 μερες...

Έχεις δίκιο, το σκεφτήκαμε το ενδεχόμενο να πάρουμε το αυτοκίνητο αλλά και δεν χωράνε όλα (ειδικά το computer μου πιάνει πολύ χώρο) αλλά κυρίως θα ταλαιπωρηθεί το παιδί. Θα είναι μόνο 3 ετών όταν φύγουμε. Έτσι κι αλλιώς, ο άντρας μου θα είναι ήδη επάνω όταν φτάσουν τα πράγματα, εμείς θα ακολουθήσουμε αργότερα. Όσο για την βενζίνη, φύγαμε Χριστούγεννα, Αθήνα-Δελφοί, 180χλμ. 70 ευρώ! Τι να λέμε;;;

Νεομετανάστρια
11.01.2012, 19:49
Έχεις δίκιο, το σκεφτήκαμε το ενδεχόμενο να πάρουμε το αυτοκίνητο αλλά και δεν χωράνε όλα (ειδικά το computer μου πιάνει πολύ χώρο) αλλά κυρίως θα ταλαιπωρηθεί το παιδί. Θα είναι μόνο 3 ετών όταν φύγουμε. Έτσι κι αλλιώς, ο άντρας μου θα είναι ήδη επάνω όταν φτάσουν τα πράγματα, εμείς θα ακολουθήσουμε αργότερα. Όσο για την βενζίνη, φύγαμε Χριστούγεννα, Αθήνα-Δελφοί, 180χλμ. 70 ευρώ! Τι να λέμε;;;

Οπως σας βολεψει καλυτερα...

skonto
11.01.2012, 19:50
Για να γυρίσω την κουβέντα μας λίγο πίσω. Εγώ σίδερο ΔΕΝ φέρνω απο την Ελλάδα. Θα δώ που έχει υποκατάστημα ο Κωτσόβολος εκεί και θα πάρω ένα καινούργιο :lol2:.

Έρε που θα ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου που ήμουν εργένης. Είδες τι κάνει η προπόνηση.

aspateo
11.01.2012, 19:53
Για να γυρίσω την κουβέντα μας λίγο πίσω. Εγώ σίδερο ΔΕΝ φέρνω απο την Ελλάδα. Θα δώ που έχει υποκατάστημα ο Κωτσόβολος εκεί και θα πάρω ένα καινούργιο :lol2:.

Έρε που θα ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου που ήμουν εργένης. Είδες τι κάνει η προπόνηση.

:lol2::lol2:

aspateo
11.01.2012, 19:55

:lol2::lol2:
Άντε και πλησιάζει η μέρα της μεγάλης φυγής!!!:bravo_1:

skonto
11.01.2012, 20:13
12 και απόψε.....:bravo_:

antogeor
11.01.2012, 20:25

Να κανω και εγω μια παρεμβαση και ερωτηση?

Απο σπιτι τι κανετε? εχετε βρει κατι? αν οχι τοτε θα σας συμβουλευα να παρετε μονο τα ρουχα που φορατε αν και......και αυτα πολλα μου φαινονται:lol2:

Μεταξυ σοβαρου και αστειου τωρα,δεν παρακολουθησα στις πριν συζητησεις(λογω περιορισμενου χρονου)αν αναφερθηκε το γεγονος οτι η μετακομιση στη Σουηδια ,ειναι οπως λεμε στην ελλαδα οτι παμε για καφε......Οποτε φανταστειτε τωρα,να εχετε και ενα φορτηγο η και λιγο λιγοτερα,δικα σας πραγματα:cry:

Ρωτηστε και μενα :victory:

antogeor
11.01.2012, 20:37
μας εβαλε τη "συνδεση" ο antogeor,να ναι καλα, και ειδαμε το ντοκυμαντερ και απο Ελλαδα...
Προσωπικα εβαλα και σουηδικους υποτιτλους πατωντας το κουμπι Τ που εχει κατω δεξια στην μπαρα, για οσους δεν βρισκονται σουηδια και δεν το γνωριζουν αυτο μπαινουν υποτιτλοι ετσι σε εκπομπες και αν γνωριζεις 2-3 μηνες σουηδικα καταλαβαινεις αρκετα ..

Ευχαριστουμε παντως για την κινηση, εχει γινει θεμα εντονων συζητησεων αλλα δεν θα ηθελα να το σχολιασω παραπανω.. πικραθηκα ομως

αν και αυτη η "πρωτια" στα χαλια μας δεν με κανει και περηφανο.....

εχουμε την πρωτια σε ολες τις αρνητικες ειδησεις.Κοιταξτε Εδω (http://readmetro.com/en/sweden/stockholm/20120111/) και πηγαινετε στη σελιδα 12-13.

skonto
11.01.2012, 20:50
Γενικώς έχουμε τα χάλια μας εδώ!

Προσωπικά πληρώνω για 24 ΜΒit/s γραμμή Internet στη Forthnet, και έχω στην καλύτερη περίπτωση το πρωί έως 400ΚΒit/s και το απόγευμα μεταξύ 6 και 11 το βράδυ ( άγνωστες οι βουλές του Κυρίου γιατί ) περίπου 30ΚΒit/s.

Ναι καλά διαβάσατε. 30KBit/s. Ότι δηλαδή και το 1996 !! πρίν το ADSL.

Διαβάζω την παραπομπή της Ευανθίας ( νά 'σαι καλά ) https://order.bredband2.com/index/products/cOrderType/broadband/iCitynetID/768519

και τα παίρνω. Ευτυχώς θα προσπαθώ όταν στο σπίτι στην Ελλάδα τα πάντα θα είναι απο Internet νεκρά, να επικοινωνώ μέσω Skype Σουηδίας με προπληρωμή Paypal με το σταθερό τηλέφωνο.

Τσάμπα με βλέπω να αγόρασα την 720HD κάμερα για να βλέπω τους δικούς μου Live. Ίσως μόνο το πρωί, δηλαδή τα ΣαββατοΚύριακα.

Σπύρος

antogeor
11.01.2012, 20:58
Γενικώς έχουμε τα χάλια μας εδώ!

Προσωπικά πληρώνω για 24 ΜΒit/s γραμμή Internet στη Forthnet, και έχω στην καλύτερη περίπτωση το πρωί έως 400ΚΒit/s και το απόγευμα μεταξύ 6 και 11 το βράδυ ( άγνωστες οι βουλές του Κυρίου γιατί ) περίπου 30ΚΒit/s. ................................
Xaxaxaxaxa μονο ΕΝΑ θα σου πω......χτες με ασυρματο εκανα downloand με 5,2 ΜΒ οι ταχυτητες εδω σε συγκριση με ελλαδα ειναι.....διαγαλαξιακες.. χαχαχαχαχαχ ριξε λιγο καρβουνο στη Forthnet:lol2:

Νεομετανάστρια
11.01.2012, 22:06

Hej (Γεια ) Skonto!!

Αν χρειαστεις συγκατοικο, εδω Στοκχολμη εννοω, θα ειμαστε και εμεις απο Απριλη, ενα πιατο φαι τουλαχιστον θα τρως μαζι μας... και καλο φαι οχι χαζα... ειμαστε λιγο καλοφαγαδες και μαγειρευουμε και οι 2 καλα !!!!
Και βεβαια το Μεγαλο Σαββατο το menu εχει ειτε μαγειριτσα δικια μας αν βρω υλικα... ειτε μαγειριτσα με μανιταρια ως υποκαταστατο!!

Το ταξιδι εκλεισε ανεβαινουμε Μεγαλη Δευτερα 9 Απριλη!!!
Πατριωτακια σας ερχομαστε!!!
Οποιος ενδιαφερεται να μας φιλοξενησει, με το αζημιωτο εννοειται..., για 9 μερες (9Απρ.-18Απρ.) προσφορες ευπροσδεκτες, ζευγαρι ειμαστε απο οσο ξερετε!!!
Απο το να μας τα φανε τα hostel.....χιλιες φορες τα πατριωτακια!!!
Για to σπιτι το ψαχνουμε...

antogeor
11.01.2012, 22:17
Hej (Γεια ) Skonto!!

Αν χρειαστεις συγκατοικο, εδω Στοκχολμη εννοω, θα ειμαστε και εμεις απο Απριλη, ενα πιατο φαι τουλαχιστον θα τρως μαζι μας... και καλο φαι οχι χαζα... ειμαστε λιγο καλοφαγαδες και μαγειρευουμε και οι 2 καλα !!!!
Και βεβαια το Μεγαλο Σαββατο το menu εχει ειτε μαγειριτσα δικια μας αν βρω υλικα... ειτε μαγειριτσα με μανιταρια ως υποκαταστατο!!

Οποιος ενδιαφερεται να μας φιλοξενησει, με το αζημιωτο εννοειται..., για 9 μερες (9Απρ.-18Απρ.) προσφορες ευπροσδεκτες, ζευγαρι ειμαστε απο οσο ξερετε!!!

lucia
11.01.2012, 23:56
Νεομετανάστρια, με το καλό! Άντε να παίρνουμε κι οι υπόλοιποι σειρά!

ευανθια
12.01.2012, 01:57

Για το σιδερο το γραφω οτι ειναι απαραιτητο γιατι οταν ερθετε με το καλο τα ρουχα στις βαλιτσες τσαλακωνονται και επειδη θα εχετε ραντεβου για δουλειες και σπιτι κλπ για να μην τρεχετε αρων αρων να αγορασετε σιδερο , να εχετε να σιδερωσετε. Στην πορεια αγοραζετε αλλο καινουργιο Αλλα και να αγορασετε απο σουηδια μια χαρα ειναι. Οσο λιγοτερα πραγματα παρετε τοσο το καλυτερο. Ειδικα αν δεν εχετε βρει σπιτι παρτε μονο ρουχα και οχι πολλα. Πολυ χαιρομαι παιδια για ολους οσους ετοιμαζεστε!!!!:lol2: Αντε με το καλο να ερθετε :lol2:

skonto
12.01.2012, 08:52
Καλημέρα Ελένη.

Να είσαι σίγουρη πως πρίν ακόμα ανέβεις Σουηδία όλοι εμείς που θα σε προλάβουμε ( ή που ήδη σε έχουν προλάβει ), θα φροντίσουμε να κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας για να τακτοποιηθείς στους 3 τομείς που όλοι θέλουμε. Σπίτι, Δουλειά και Διαδικασίες.

Να δείς που το πέρασμά σου απο Ελλάδα - Σουηδία θα γίνει ευχάριστα.

Θετικές σκέψεις να έχεις και όλα θα πάνε καλά.

Η νέα γενιά μεταναστών, η δική μας, δεν έχει καμία σχέση με την παλαιότερη. Είμαστε δεμένοι μεταξύ μας, βοηθάμε ο ένας τον άλλο, και ξαναδείχνουμε το δρόμο της φιλοξένιας και των σχέσεων σε όλους τους άλλους που τον έχουν χάσει.

Πές μου μόνο με τι κρασί θάθελες να σου συνοδέψω τη μαγειρίτσα. Προτείνω λευκό μιάς και πιστεύω οτι ταιριάζει με τα λαχανικά της.

Σπύρος _friends:

aspateo
12.01.2012, 11:16
Να κανω και εγω μια παρεμβαση και ερωτηση?

Απο σπιτι τι κανετε? εχετε βρει κατι? αν οχι τοτε θα σας συμβουλευα να παρετε μονο τα ρουχα που φορατε αν και......και αυτα πολλα μου φαινονται:lol2:

Μεταξυ σοβαρου και αστειου τωρα,δεν παρακολουθησα στις πριν συζητησεις(λογω περιορισμενου χρονου)αν αναφερθηκε το γεγονος οτι η μετακομιση στη Σουηδια ,ειναι οπως λεμε στην ελλαδα οτι παμε για καφε......Οποτε φανταστειτε τωρα,να εχετε και ενα φορτηγο η και λιγο λιγοτερα,δικα σας πραγματα:cry:

Ρωτηστε και μενα :victory:

Καλημέρα antogeor! Σπίτι έχουμε μέσω ενός γνωστού, μικρό για αρχή, αλλά και αυτό είναι κάτι. Τα πράγματα που θέλουμε να πάρουμε μαζί χωράνε σε αυτό το σπίτι, δεν είναι έπιπλα, είναι στερεοφωνικό, τηλεόραση, τα cd μας, φωτογραφίες και έγγραφα, σίδερο (χα χα χα), ξέρεις, τέτοια μικροπράγματα. Τα έπιπλα θα τα πάρουμε από εκεί ΜΟΝΟ όταν βρούμε σπίτι, σιγά μην κουβαλάμε, δεν συμφέρει. Το ιδανικό σενάριο θα ήταν να βρει ο άντρας μου σπίτι μέσα σε 4-5 μήνες και να πάμε κατευθείαν εκεί, αλλά η ζωή δεν έχει και τόσα ιδανικά σενάρια :bad_:

aspateo
12.01.2012, 11:23
Hej (Γεια ) Skonto!!

Πω πω με έχει πιάσει ταχυπαλμία :lol2:
Περιμένουμε πως και πως από εσάς που ανεβαίνετε πάνω νέα σας! Ο άντρας μου θα έχει ήδη ανέβει αλλά από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι πάτε Στοκχόλμη, εμείς Göteborg. Άντε με το καλό, το πρώτο βήμα έγινε!!!:victory:

aspateo
12.01.2012, 11:28
:
Για το σιδερο το γραφω οτι ειναι απαραιτητο γιατι οταν ερθετε με το καλο τα ρουχα στις βαλιτσες τσαλακωνονται και επειδη θα εχετε ραντεβου για δουλειες και σπιτι κλπ για να μην τρεχετε αρων αρων να αγορασετε σιδερο , να εχετε να σιδερωσετε. Στην πορεια αγοραζετε αλλο καινουργιο Αλλα και να αγορασετε απο σουηδια μια χαρα ειναι. Οσο λιγοτερα πραγματα παρετε τοσο το καλυτερο. Ειδικα αν δεν εχετε βρει σπιτι παρτε μονο ρουχα και οχι πολλα. Πολυ χαιρομαι παιδια για ολους οσους ετοιμαζεστε!!!!:lol2: Αντε με το καλο να ερθετε :lol2:

:lol2: Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανυπομονούμε (ή μάλλον μπορείς :victory:). Ο άντρας μου θα πάει έτοιμος, σιδερωμένος, χα χα χα! Εγώ, μάλλον θα μείνω ασιδέρωτη κάμποσο καιρό, εννοώ ότι δεν θα ψάξω αμέσως για δουλειά. Παίζει το σενάριο να συνεχίζω να δουλεύω για τον τωρινό εργοδότη μου, μένοντας όμως στην Σουηδία. Το επάγγελμά μου το επιτρέπει. Αν το δεχτεί, θα κάνω κωλοτούμπες!!! Εξάλλου, θέλω να επικεντρωθώ στο παιδί, στην προσαρμογή του, τον πρώτο καιρό στον παιδικό σταθμό... Που να έχω και το άγχος της εργασίας, θα τα παίξω!!!

vivilucy
12.01.2012, 12:34
Γεια σας και παλι!!!
Χαιρομαι πολύ που υπαρχουν ανθρωποι προθυμοι να βοηθησουν αλλους!!!Αν καταφερναμε να ειμαστε ετσι παντου δε θα φταναμε σε σημειο να ψαχνουμε καινουρια μερη για ενα καλυτερο μελλον!!!Ειλικρινα ευχομαι σε ολους μας καλη επιτυχια και να τα βλεπουμε τα πραγματα με αισιοδοξια και χαμογελο!!!Να κανω μια ερωτηση!!Για αρχη,γιατι δε φανταζομαι με το που φτασεις Σουηδια να πισεις δουλεια στον τομεα σου μια γυναικα που μπορει να εργαστει?

vaso31
12.01.2012, 12:49
Η Στοκχολμη live :)

Webbkameror.se - Kornhamnstorg, Skeppsbron, Slussen, Stockholm, Katarinahissen, Sφder, Gamla Stan, vδder, vδdret, webbkamera, webkamera, webcam, live (http://www.webbkameror.se/webbkameror/gondolen/webkamera_eriks_640_4.php)

Και εδω θα βρειτε πολλες καμερες

http://www.webbkameror.se/webbkameror/stockholm/index.php

vivilucy
12.01.2012, 13:37
Γεια σας και παλι!!!
Χαιρομαι πολύ που υπαρχουν ανθρωποι προθυμοι να βοηθησουν αλλους!!!Αν καταφερναμε να ειμαστε ετσι παντου δε θα φταναμε σε σημειο να ψαχνουμε καινουρια μερη για ενα καλυτερο μελλον!!!Ειλικρινα ευχομαι σε ολους μας καλη επιτυχια και να τα βλεπουμε τα πραγματα με αισιοδοξια και χαμογελο!!!Να κανω μια ερωτηση!!Για αρχη,γιατι δε φανταζομαι με το που φτασεις Σουηδια να πισεις δουλεια στον τομεα σου μια γυναικα που μπορει να εργαστει?

Επίσης έχω βρει μια κυρια Σουηδέζα και μεχρι στιγμης εχω κανει 3-4μαθηματα απλα επειδη κοστιζουν πολυ(36 ευρω η μιαμιση ωρα) αυτο το προγραμμα που μου προτεινετε κυριε Σπύρο αξίζει τον κοπο να το αγορασω?κοστολογικα σιγουρα αλλα θα με βοηθησει να μαθω καλα τα σουηδικα?Ευχαριστω πολύ

vivilucy
12.01.2012, 15:27
Α ωραια!!!Θα κανω ότι μπορώ για να το κατεβάσω τότε!!!!Τι καιρό έχετε τώρα πάνω!!!!Είναι σχεδόν συνέχεια νύχτα?

skonto
12.01.2012, 15:53
Εγώ Vivilucy http://media.bigoo.ws/content/gif/transport/transport_280.jpg στις 23 Ιανουαρίου ( 10 και απόψε ). Άρα απο τον Βόλο δεν έχω άμεση άποψη.

Όμως δεν είναι συνέχεια νύκτα, κατα την διάρκεια του Χειμώνα. Αυτό ισχύει για περιοχές πάνω απο τον Αρκτικό κύκλο.

Δες εδώ την διάρκεια ημέρας - νύκτας για την Στοκχόλμη όλο το χρόνο.
Sunrise and Sunset for Sweden – Stockholm – Januar 2012 (http://www.timeanddate.com/worldclock/astronomy.html?n=239&month=1&year=2012&obj=sun&afl=-11&day=1)

Το Difference σου δείχνει πόσο γρήγορα μεγαλώνει η μέρα ( κάθε μέρα ) σε λεπτά.

Σπύρος

vivilucy
12.01.2012, 16:08
Α συγνωμη δεν το ηξερα νομιζα ότι μενετε ηδη εκει!!!Αρα οταν πατε με το καλο περιμενουμε με λεπτομερειες ολες σας τις εμπειριες!!!!Ειχα αυτην την εντυπωση οτι καποια περιοδο ειναι μονο νυχτα!Παλι καλα!!!

Νεομετανάστρια
12.01.2012, 17:21
Καλημέρα Ελένη.

Να είσαι σίγουρη πως πρίν ακόμα ανέβεις Σουηδία όλοι εμείς που θα σε προλάβουμε ( ή που ήδη σε έχουν προλάβει ), θα φροντίσουμε να κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας για να τακτοποιηθείς στους 3 τομείς που όλοι θέλουμε. Σπίτι, Δουλειά και Διαδικασίες.

Να δείς που το πέρασμά σου απο Ελλάδα - Σουηδία θα γίνει ευχάριστα.

Θετικές σκέψεις να έχεις και όλα θα πάνε καλά.

Η νέα γενιά μεταναστών, η δική μας, δεν έχει καμία σχέση με την παλαιότερη. Είμαστε δεμένοι μεταξύ μας, βοηθάμε ο ένας τον άλλο, και ξαναδείχνουμε το δρόμο της φιλοξένιας και των σχέσεων σε όλους τους άλλους που τον έχουν χάσει.

Πές μου μόνο με τι κρασί θάθελες να σου συνοδέψω τη μαγειρίτσα. Προτείνω λευκό μιάς και πιστεύω οτι ταιριάζει με τα λαχανικά της.

Σπύρος _friends:

Ευχαριστω παρα πολυ!!
:thanks_

Η αληθεια ειναι οτι στην ολη μου προσπαθεια εχω βρει και απο ελλαδα ανθρωπους που τους γνωρισα τωρα μεσω των διαδικασιων και με εχουν εξυπηρετησει πολυ.
Δεν περιμενα να σου πω την αληθεια να βρω τετοια ανταποκριση αλλα που και που την χρειαζομαστε ολοι νομιζω...

Για το κρασι και εγω ψηφιζω λευκο με την μαγειριτσα ειτε ειναι με εντοσθια ειτε γινει βετζετεριαν... θα δειξει...

Ανεβαινουμε με αεροπλανο για 9 μερες , μενουμε μαλλον σε hostel αν δεν βρουμε να νοικιασουμε κανενα δωματιο, ψαχνουμε για δωματιο για 3-6 μηνες ή στην χειροτερη για σπιτι , και γκαραζ για το αυτοκινητο.

Λεμε εννοειται!! ενα καλημερα σε arbetsformedling (ΟΑΕΔ) ,skatteverket (ΕΦΟΡΙΑ) και migrationsverket (γραφειο μεταναστων)
Κατεβαινουμε Ελλαδα φορτωνουμε σαν το γαιδουρι το αμαξι βλεπουμε μηπως μας λειπει κανενα εγγραφο και το πολυ σε αλλες 10 μερες ειμαστε πλεον επανω..

Εχω ενα μοτο στην ζωη μου : "Αφου μπορει και εκανε καποιος , κατι, οτιδηποτε.., μπορω και εγω!"
Πιστευω οτι αργα ή γρηγορα θα τα καταφερω γιατι ανεβαινω πολυ συνειδητα γί'αυτο που κανω..

lucia
12.01.2012, 17:30
xaroumenakixaroumenakixaroumenakixaroumenaki
Μπράβο Ελένη!

Νεομετανάστρια
12.01.2012, 17:36
Επίσης έχω βρει μια κυρια Σουηδέζα και μεχρι στιγμης εχω κανει 3-4μαθηματα απλα επειδη κοστιζουν πολυ(36 ευρω η μιαμιση ωρα) αυτο το προγραμμα που μου προτεινετε κυριε Σπύρο αξίζει τον κοπο να το αγορασω?κοστολογικα σιγουρα αλλα θα με βοηθησει να μαθω καλα τα σουηδικα?Ευχαριστω πολύ

Καλησπερα και απο εμενα!_bye:

Φιλικη συμβουλη : αν η τσεπη σου αντεχει τα μαθηματα π.χ. κανε 1,5 ωρα καθε 2 εβδομαδες δηλ 3 ωρες το μηνα 72 ευρω, αυτα θα σε βοηθησουν να προχωρησεις πολυ περισσοτερο.
Ο συνδυασμος τους και πολυ διαβασμα απο μερους σου θα αποδωσει. Εμεις σε 3 μηνες που κανουμε ιδιαιτερα και rosetta stone και διαβαζουμε και αρκετη γραμματικη,βλεπουμε ταινιες με σουηδικους υποτιτλους βλεπουμε αρκετη διαφορα!

Φιλικα
Ελενη

Νεομετανάστρια
12.01.2012, 17:38
xaroumenakixaroumenakixaroumenakixaroumenaki
Μπράβο Ελένη!

....μαλλον μας αρεσαν τα νεα smile..........

vivilucy
12.01.2012, 17:59
Καλησπερα και απο εμενα!_bye:

Φιλικη συμβουλη : αν η τσεπη σου αντεχει τα μαθηματα π.χ. κανε 1,5 ωρα καθε 2 εβδομαδες δηλ 3 ωρες το μηνα 72 ευρω, αυτα θα σε βοηθησουν να προχωρησεις πολυ περισσοτερο.
Ο συνδυασμος τους και πολυ διαβασμα απο μερους σου θα αποδωσει. Εμεις σε 3 μηνες που κανουμε ιδιαιτερα και rosetta stone και διαβαζουμε και αρκετη γραμματικη,βλεπουμε ταινιες με σουηδικους υποτιτλους βλεπουμε αρκετη διαφορα!

Φιλικα
Ελενη

Σ'ευχαριστώ Ελένη μου για τη συμβουλή σου κάτι τέτοιο σκοπεύω να κάνω!!!Θέλει να ασχοληθείς αρκετά!!Τα σουηδικά σα γλώσσα πώς σας φαίνονται??

skonto
12.01.2012, 18:54
Ένας φίλος μου είπε... Τα Σουηδικά μπροστά στα Ελληνικά είναι παιχνίδι.

Swethess
12.01.2012, 20:59
Καλησπέρα κ καλή χρονιά!
Είχα σταματήσει να παρακολουθώ το forum λόγω περιορισμένου χρόνου κ δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλα υπάρχει κ ενα σαιτ για εκμάθηση γλώσσας: http://www.livemocha.com/

Νεομετανάστρια
12.01.2012, 21:40
Ένας φίλος μου είπε... Τα Σουηδικά μπροστά στα Ελληνικά είναι παιχνίδι.

Αυτο ειναι γεγονος!
Εδω εμεις οι ελληνες δεν τα μιλαμε σωστα και δεν το γνωριζουμε κιολας.
O αντρας μου λεει οτι μιλανε Αγγλικα και δεν το ξερουν!!!_antio:

Βρισκουμε μονιμως λεξεις που διαφερουν ισως στην προφορα αλλα αν τα διαβασεις απλα, χωρις να ξερεις σουηδικα, σε παραπεμπουν σε αγγλικη λεξη

Για παραδειγμα η λεξη svärar (σβεραρ) ειναι ρημα ( ο αοριστος ειναι svor=σβορ) σημαινει ορκιζομαι και βλαστημω οτι δηλαδη και
το αγγλικο swear (σουεαρ) (με αοριστο swore=σουορ)

Σ'ευχαριστώ Ελένη μου για τη συμβουλή σου κάτι τέτοιο σκοπεύω να κάνω!!!Θέλει να ασχοληθείς αρκετά!!Τα σουηδικά σα γλώσσα πώς σας φαίνονται??

Κοιτα, εξαρταται ποσο χρονικο διαστημα θα ασχοληθεις σοβαρα και ποσο χρονο θα εχεις στην διαθεση σου.
Φαινονται ευκολα απο οτι καταλαβες αν γνωριζεις Αγγλικα ή Γερμανικα.
Εμεις το εχουμε παρει ζεστα εδω και 3 μηνες και διαβαζουμε αρκετα περα απο αυτα που μας βαζει η δασκαλα, αποτελεσματα εχουμε δει.
Στο θεμα Εκπαίδευση και Σπουδές μεσα στο Υπομνημα "ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ " εχει βαλει ο skonto ενα λινκ το οποιο αν το κατεβασεις εχει πολυ καλα βιβλια με θεωρια γραμματικης στα αγγλικα ,ολοκληρα βιβλια με πολυ καλες ασκησεις γραμματικης και με τα λυσαρια τους, , καθως και διαλογους που τους ακους.

Αν γνωριζεις αγγλικα πραγματικα αξιζει τον κοπο να το κατεβασεις.
Εγω ηδη τυπωσα καποια και απο αυριο αρχιζω τις ασκησεις του ενος βιβλιου.

antogeor
12.01.2012, 22:13
Προς ολους οσους ανεβουν(με το καλο)....

Οταν με το καλο παρετε μια ανασα,θα κανονισουμε να βρεθουμε και να δουμε πως,που,κατα ποσο,και με ποιον τροπο θα μπορεσουμε ολοι να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε.....Πλεον ολοι εχουμε γινει μια πολυυυ μεγαλη παρεα,και μ αρεσει που ανθρωποι πλεον απο ελλαδα γνωριζουν πολλα πραγματα και καταστασεις,αυτος ηταν και ο σκοπος αυτου του θεματος οταν ανοιξε,αλλα ομολογω πως οι καταστασεις ξεπερασαν κατα πολυ τις προσδοκιες.Και φυσικα αυτο οφειλεται σε ολους εμας(εσας),που ο καθενας
στον πολυ λιγο και πολυτιμο χρονο προσφερει οσες γνωσεις μπορει και γνωριζει.

Αρκει να σας πω οτι εγω μολις 1,5 χρονο ποιο πριν δεν ειχα σε καμμια περιπτωση μια τοσο μεγαλη δεξαμενη πληροφοριων,και ενα τοσο πολυπληθες και ενημερωμενο φορουμ,και φυσικα ολη αυτη η προετοιμασια θα σας κανει πανετοιμους για τη "μητερα των μαχων"....

Καλη προετοιμασια απο τη (ξανα)χιονισμενη Στοκχολμη!

antogeor
12.01.2012, 22:28
Γεια σας και παλι!!!

Καλως ηρθες!!!

Πολλα μπορει να κανει εξαρταται το επιπεδο της γλωσσας,και το αν εκει που θελει να παει κυρια γλωσσα ειναι τα αγγλικα(πχ σαν προγραμματιστης η τεχνικος δικτυων μπορεις και με αγγλικα),αν δεν ξερεις γλωσσα,ξεκινας απο καθαριοτητα, persolinga assistens,με λιγα Σουηδικα,και οτιδηποτε αλλο δεν θελέι πολυ επικοινωνια στα μονο στα Σουηδικα.
Θα πρεπει να ξερεις ομμως οτι χωρις τη γνωση της γλωσσας, δεν μπορεις να μπεις στο συστημα,να χτυπησεις δουλειες front line,και να αμοιβεσαι και αναλογα(οχι βεβαια οτι και ο μισθος καθαριστη ειναι ευκαταφρονητος,1500 ευρω καθαρα για 8ωρο εεεε δεν ειναι και λιγα).Αυτα για αρχη οτι αλλο εδω ειμαστε

antogeor
12.01.2012, 22:37
Α ωραια!!!Θα κανω ότι μπορώ για να το κατεβάσω τότε!!!!Τι καιρό έχετε τώρα πάνω!!!!Είναι σχεδόν συνέχεια νύχτα?

:lol2:Αν λες για kiruna ,ναι!! εχει νυχτα τωρα, σχεδον 19 ωρες, και -24 σημερα,αλλα ειναι στον αρκτικο κυκλο,και απεχει τουλαχιστον 1.630km απο Στοκχολμη, σχεδον 2 ορες με αεροπλανο.....Στη Στοκχολμη τωρα που μεγαλωσε λιγο η ημερα,ξημερωνει σχεδον 8 και νυχτωνει κατα τις 16:30

bill66
12.01.2012, 22:37

Οταν με το καλο παρετε μια ανασα,θα κανονισουμε να βρεθουμε και να δουμε πως,που,κατα ποσο,και με ποιον τροπο θα μπορεσουμε ολοι να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε.....Πλεον ολοι εχουμε γινει μια πολυυυ μεγαλη παρεα,και μ αρεσει που ανθρωποι πλεον απο ελλαδα γνωριζουν πολλα πραγματα και καταστασεις,αυτος ηταν και ο σκοπος αυτου του θεματος οταν ανοιξε,αλλα ομολογω πως οι καταστασεις ξεπερασαν κατα πολυ τις προσδοκιες.Και φυσικα αυτο οφειλεται σε ολους εμας(εσας),που ο καθενας

Αρκει να σας πω οτι εγω μολις 1,5 χρονο ποιο πριν δεν ειχα σε καμμια περιπτωση μια τοσο μεγαλη δεξαμενη πληροφοριων,και ενα τοσο πολυπληθες και ενημερωμενο φορουμ,και φυσικα ολη αυτη η προετοιμασια θα σας κανει πανετοιμους για τη "μητερα των μαχων"....

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους συγχαρητήρια για την αλληλεγγύη σας παιδιά καλώς σας βρήκα και καλώς να βρεθούμε όλοι μαζί στην καινούργια μας πατρίδα.
Βασίλης

antogeor
12.01.2012, 22:42
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους συγχαρητήρια για την αλληλεγγύη σας παιδιά καλώς σας βρήκα και καλώς να βρεθούμε όλοι μαζί στην καινούργια μας πατρίδα.
Βασίλης

Καλως ηρθες!!!

Εισαι μεσα απο Αιγιο?

Alexarium
13.01.2012, 03:12
Αlexarium

Επειδη ειχες αρκετες αποριες θα σου δωσω ενα γενικο πλανο, προσωπικη αποψη αφου και εγω ειμαι στο ψαξιμο για να ανεβω με αυτοκινητο.......................

Ελένη γεια χαρά.

Λοιπόν, άμα σου πώ ότι για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίστηκε το παραπάνω μήνυμά σου θα με πιστέψεις; Το είδα μόλις σήμερα και απαντώ αμέσως! Πάμε λοιπόν:

Νέα διπλώματα έχουμε και οι δύο. Τα αλλάξαμε πριν 6 μήνες, όταν πήραμε την απόφαση να φύγουμε.

Πράσινη κάρτα εννοείς από τον ασφαλιστή φαντάζομαι.

Για τη διαδρομή, κάτι τέτοιο φανταζόμαστε κι εμείς με ελάχιστες παραλλαγές. Το θέμα είναι ότι επειδή η καλή μου ψιλοφοβάται την οδήγηση, θα πρέπει να διανυκτερεύσουμε και κάπου (και αυτό με το σκύλο θα έχει πολλή πλάκα...). Όπως και να 'χει, θα θεωρηθεί ένα μίνι πακέτο διακοπών και όχι ένα κουραστικό ταξίδι (παρόλο που θα είναι).

Οδηγώ έτσι κι αλλιώς πάντα στα όρια ταχύτητας, οπότε no problem με αυτό. Συγκεκριμένα, την ταχύτητα μάλλον τη φοβάμαι...

Μηπως ειναι καλυτερα να περασετε απο την γεφυρα της Κοπεγχαγης ? Δεν ξερω βρε παιδια ακουω Ροστοκ και βγαζω σπυρακια. Μεγαλη ταλαιπωρια.

Αυτό ακριβώς σκοπεύουμε να κάνουμε, τόσο για το θέμα καιρικών συνθηκών (καθώς δεν ξέρουμε ακριβή ημερομηνία αναχώρησης), όσο και για το "ταξιδιωτικό" κομμάτι της υπόθεσης (θεωρώ ότι η γέφυρα θα είναι ένα πολύ εντυπωσιακό πέρασμα).

...καταλήξαμε σε 3-4 κούτες με τα απολύτως απαραίτητα, υπολογιστή, τηλεόραση, στερεοφωνικό, τα cd μας, dvd player, άλμπουμ με φωτογραφίες...

Να κάνω μία πρόταση; τα cd σας κάντε τα mp3 και βάλτε τα σ' ένα σκληρό δίσκο. Τα album με τις φωτογραφίες ψηφιοποιήστε τα και βάλτε τα κι αυτά στον ίδιο δίσκο. Αποτέλεσμα: μία (τουλάχιστον) κούτα μείον... Το έχω κάνει εδώ και χρόνια και πλέον όλη μου η "ψηφιακή ζωή" έχει μέγεθος πακέτου τσιγάρων...

Σπυρακο σιδερο για σιδερωμα . Πρεπει να σιδερωνουμε τα πουκαμισακια σας :D

Πριτς! Τα σιδερώνουμε και μόνοι μας! (Άλλο αν βαριόμαστε...)

Διαβάζω την παραπομπή της Ευανθίας (νά 'σαι καλά) και τα παίρνω.

κι εγώωωω :cry:

Σπύρο, είσαι μεγάλη :_kardia καρδιά. Και εύχομαι αυτό που λες να το ακολουθήσουμε όλοι μας, διότι δυστυχώς κάπου ανάμεσα στα χρόνια των παππούδων μας και των γονιών μας, κάποιο κομμάτι της καλωσύνης και της φιλοξενίας χάθηκε. Ή μάλλον... μας το "έχασαν".

...οι περισσότεροι πάτε Στοκχόλμη, εμείς Göteborg. Άντε με το καλό, το πρώτο βήμα έγινε!!!:victory:

Κι εμείς. Θα τα πούμε (και) εκεί αν θέλετε...

Μ' έφαγε η πολυλογία. Σταματάω αμέσως!

bill66
13.01.2012, 05:21
Καλως ηρθες!!!

Εισαι μεσα απο Αιγιο?
Ευχαριστω.Σε ενα χωριο 10 km εξω απ΄αυτο. Εσυ απο εδω κοντα?

Νεομετανάστρια
13.01.2012, 08:50
[QUOTE=Alexarium;38282]Ελένη γεια χαρά.

Λοιπόν, άμα σου πώ ότι για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίστηκε το παραπάνω μήνυμά σου θα με πιστέψεις; Το είδα μόλις σήμερα και απαντώ αμέσως! Πάμε λοιπόν:

Νέα διπλώματα έχουμε και οι δύο. Τα αλλάξαμε πριν 6 μήνες, όταν πήραμε την απόφαση να φύγουμε.

Πράσινη κάρτα εννοείς από τον ασφαλιστή φαντάζομαι.

Για τη διαδρομή, κάτι τέτοιο φανταζόμαστε κι εμείς με ελάχιστες παραλλαγές. Το θέμα είναι ότι επειδή η καλή μου ψιλοφοβάται την οδήγηση, θα πρέπει να διανυκτερεύσουμε και κάπου (και αυτό με το σκύλο θα έχει πολλή πλάκα...). Όπως και να 'χει, θα θεωρηθεί ένα μίνι πακέτο διακοπών και όχι ένα κουραστικό ταξίδι (παρόλο που θα είναι).

Οδηγώ έτσι κι αλλιώς πάντα στα όρια ταχύτητας, οπότε no problem με αυτό. Συγκεκριμένα, την ταχύτητα μάλλον τη φοβάμαι...

Καλημερα

Για την πρασινη καρτα εννοω οντως απο την ασφαλεια αυτοκινητου σου ,την δινουν για 6 μηνες δωρεαν συνηθως οσο διαρκει και η ασφαλεια.
Την διαδρομη αυτη την επιλεξαμε , παρολο που το google earth, δινει αλλη γιατι την εχει κανει αρκετες φορες ενας γνωστος που μεταφερει αυτοκινητα μεχρι Μοναχο οποτε ξερει και τις κακοτοπιες και τα κολπα αν καταλαβαινεις τι εννοω...
Απο Μοναχο και μετα δεν χρειαζεσαι και ιδιαιτερη καθοδηγηση...
Εμεις φευγουμε με το αμαξι γυρω στα τελη Απριλιου οποτε και θα γραψω για την διαδρομη με το που θα ανεβω, τουλαχιστον μεχρι το Μαλμε που θα φτασετε και εσεις. Αν εχετε σκοπο να φυγετε νωριτερα, πες μου να σας πω. Το ταξιδι ουτως η αλλως ειναι πολυ μεγαλο για να το βγαλει καποιος μονοκοπανια!! Εγω για παραδειγμα σκοπια και πρωην γιουγκοσλαβια μπορει και να μην οδηγησω, καλυτερα να δουν αντρα στο τιμονι.. αποψη μου ειναι αυτη βεβαια...
Στο Σαλτσμπουργκ μια διαμονη μετα απο δωδεκαωρο ταξιδι ομως πως σου φαινεται?
Εγω με την ταχυτητα εχω ενα ....καπως μεγαλο θεμα γιατι με χαλαει να βλεπω αδειο δρομο και να μην πατησω κομματακι xaroumenaki
τι να κανουμε ομως προσωπικα το θεωρω ειναι ενα απο τα αρνητικα της δικης μεταναστευσης μου... αυτα

οπου μπορουμε απανταμε..
Ελενη

Νεομετανάστρια
13.01.2012, 09:12

Καλημερα απο την Θεσσαλονικη!

Αυτο που θα ηθελα να προσθεσω στα παραπανω λογια του Αντωνη ειναι οτι δεν μπορει να ειμαστε μονο εμεις που θα θελαμε να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε ,πρεπει και ασφαλως υπαρχουν και αλλοι σαν και εμας!!!!
Αρχικα θεωρουσα οτι περισσοτερο μπορουσαν να με βοηθησουν αυτοι που εχουν ηδη φυγει για τον ιδιο προορισμο και εγω ελαχιστα απο αυτη την θεση.
Τωρα πλεον βλεπω οτι και απο Ελλαδα πρεπει να ενημερωνομαστε μεταξυ μας γιατι τις περισσοτερες φορες οι διαδικασιες εδω ειναι πολυυυ θολες, ακατονοητες θες να τις πεις , παντως ευκολες δεν τις λες!!!!
Σε λιγο αργοτερα θα ενημερωσω στο " Διαδικασιες μεταναστευσης στην Σουηδια " για μερικα πραγματα που εμαθα κατα την συλλογη εγγραφων..

Alexarium
13.01.2012, 12:59
Την διαδρομη αυτη την επιλεξαμε , παρολο που το google earth, δινει αλλη γιατι την εχει κανει αρκετες φορες ενας γνωστος που μεταφερει αυτοκινητα μεχρι Μοναχο οποτε ξερει και τις κακοτοπιες και τα κολπα αν καταλαβαινεις τι εννοω...

Πολύ χρήσιμη πληροφορία, ευχαριστώ...

Στο Σαλτσμπουργκ μια διαμονη μετα απο δωδεκαωρο ταξιδι ομως πως σου φαινεται?

Ωραιότατη μου φαίνεται!

australian
13.01.2012, 16:18
X-PRESS - ΚΟΣΜΟΣ - Ένα νέο σχολείο χωρίς αίθουσες στη Σουηδία (http://www.lifo.gr/now/world/6757)

Νεομετανάστρια
13.01.2012, 16:23
X-PRESS - ΚΟΣΜΟΣ - Ένα νέο σχολείο χωρίς αίθουσες στη Σουηδία (http://www.lifo.gr/now/world/6757)

....στα πιο τρελλα μας ονειρα μπορει να το εχουμε φανταστει...

skonto
13.01.2012, 16:45
Βρήκα ένα site... κάτι σαν το Ελληνικό skroutz.gr.
Αρκετά ενδιαφέρον.

J?mf?r priser och hitta b?sta k?pet i Sverige - PriceRunner (http://www.pricerunner.se/)

ευανθια
13.01.2012, 17:20

Καπως ετσι γινεται η διδασκαλια στα σχολεια της σουηδιας. Συνδυαζουν διασκεδαση παιχνιδι και μαθημα . Ετσι τα παιδια και μαθαινουν πολλα πραγματα αλλα και τα μαθηματα γινονται τοσο ευχαριστα που δεν θελουν να φυγουν απο το σχολειο που λεει ο λογος. :yes:
Οσοι εχετε παιδια να μην ανησυχειτε καθολου :yes:

ευανθια
13.01.2012, 17:22
Βασίλης

Καλωσορισες στην παρεα μας :smile_:

ευανθια
13.01.2012, 17:28
....μαλλον μας αρεσαν τα νεα smile..........

Φοβερα τα καινουργια ανθρωπακια _friends:xaroumenaki

Νεομετανάστρια
13.01.2012, 20:28
Φοβερα τα καινουργια ανθρωπακια _friends:xaroumenaki

καλα το καταλαβα λοιπον....

_friends:

Νεομετανάστρια
13.01.2012, 20:29
Ευχαριστω.Σε ενα χωριο 10 km εξω απ΄αυτο. Εσυ απο εδω κοντα?

Καλως ηρθες στην παρεα μας bill66!

Και με το καλο να μεταναστευεις κι εσυ!

vivilucy
13.01.2012, 20:45
παιδια ελπιζω όλοι μας να καταφερουμε το ονειρο μας!!!Να σας ρωτήσω,επειδή ξέρω ισπανικά αρκετά καλά και έχω και ιδιαίτερη αγάπη για τα γλώσσα,θεωρεί κάποιος ότι μπορούν να μου χρησιμέψουν κάπου?Σε κάποια δουλειά?Δεν ξέρω απλά επειδή κοιτάζω όλα τα ενδεχόμενα και η αλήθεια είναι ότι αν μπορούσαν να μου φανούν χρήσιμα θα ήταν το ιδανικό

antogeor
13.01.2012, 20:59
παιδια ελπιζω όλοι μας να καταφερουμε το ονειρο μας!!!Να σας ρωτήσω,επειδή ξέρω ισπανικά αρκετά καλά και έχω και ιδιαίτερη αγάπη για τα γλώσσα,θεωρεί κάποιος ότι μπορούν να μου χρησιμέψουν κάπου?Σε κάποια δουλειά?Δεν ξέρω απλά επειδή κοιτάζω όλα τα ενδεχόμενα και η αλήθεια είναι ότι αν μπορούσαν να μου φανούν χρήσιμα θα ήταν το ιδανικό

Η ισπανοφωνη κοινοτητα της Στοκχολμης ειναι ιδιαιτερα πολυπληθης........Ζητανε απο καθηγητες και δασκαλους σε σχολεια με ισπανικα,αλλα και αλλες εταιρειες
Γενικα ειναι μια γλωσσα που χρησιμοποιηται αρκετα θα ελεγα,απλα πρεπει να αρχισεις να το ψαχνεις πολυ

bill66
13.01.2012, 21:03
Ευχαριστω για το καλωσορισμα μηπως μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να απαντησω σε pm με pm μου βγαζει ότι πρεπει να το σε 5 αποδεκτες

vivilucy
13.01.2012, 21:09
Η ισπανοφωνη κοινοτητα της Στοκχολμης ειναι ιδιαιτερα πολυπληθης........Ζητανε απο καθηγητες και δασκαλους σε σχολεια με ισπανικα,αλλα και αλλες εταιρειες
Γενικα ειναι μια γλωσσα που χρησιμοποιηται αρκετα θα ελεγα,απλα πρεπει να αρχισεις να το ψαχνεις πολυ

αληθεια?αυτο με χαροποιεί ιδιαιτερα!!!Εννοειται θα αρχισω να το ψαχνω!!!!Χίλια ευχαριστώ!!!

antogeor
13.01.2012, 21:19
αληθεια?αυτο με χαροποιεί ιδιαιτερα!!!Εννοειται θα αρχισω να το ψαχνω!!!!Χίλια ευχαριστώ!!!

κοιταξε λιγο ΕΔΩ (http://www.jobbsafari.se/cgi/jobsearch.cgi?qs=spanska) για να παρεις μια ιδεα.

Swethess
13.01.2012, 22:50
Καλησπέρα κ καλή χρονιά σε όλους!

Έκλεισα χθες εισιτήριο για Σουηδία και φεύγω σε 2 μήνες, οπότε θα προσπαθήσω να δώσω όσες πληροφορίες μαζέψω (εαν κ υπάρχουν ήδη πολλές, ευτυχώς) και ελπίζω να έχουμε όλοι μας λίγη τύχη κ να τα καταφέρουμε!

_friends:

skonto
14.01.2012, 00:42
Άντε με το καλό !

Alexarium
14.01.2012, 00:43
Καλή επιτυχία Όλγα και να μας ενημερώνεις για τα νέα σου!

lucia
14.01.2012, 09:57
Καλή σου επιτυχία Όλγα καθώς και σε όλα τα παιδιά που ετοιμάζονται να κάνουν το μεγάλο βήμα στη ζωή τους _friends:

antogeor
14.01.2012, 12:09

Έκλεισα χθες εισιτήριο για Σουηδία και φεύγω σε 2 μήνες, οπότε θα προσπαθήσω να δώσω όσες πληροφορίες μαζέψω (εαν κ υπάρχουν ήδη πολλές, ευτυχώς) και ελπίζω να έχουμε όλοι μας λίγη τύχη κ να τα καταφέρουμε!

_friends:

Καλως να ερθεις:victory:

Βλεπω οτι πολλοι επιλεγετε ανοιξη για να ανεβειτε,μη φοβοσαστε δεν εχει καν χειμωνα φετος εδω:smile_:

ευανθια
14.01.2012, 12:50

_friends:

Καλως να ερθεις _friends:

sisilia
14.01.2012, 13:54

Βλεπω οτι πολλοι επιλεγετε ανοιξη για να ανεβειτε,μη φοβοσαστε δεν εχει καν χειμωνα φετος εδω:smile_:

ε οχι και δεν εχει χειμωνα ο αντρας μου τα ειδε ολα απο εχτες .Εχει βγαλει αερα και παρολο που φοραει ισοθερμικα γινεται παγακι αν μεινει σε ενα σημειο ακινητος σε ενα σημειο:smile_:

ευανθια
14.01.2012, 14:14
ε οχι και δεν εχει χειμωνα ο αντρας μου τα ειδε ολα απο εχτες .Εχει βγαλει αερα και παρολο που φοραει ισοθερμικα γινεται παγακι αν μεινει σε ενα σημειο ακινητος σε ενα σημειο:smile_:

Φετος ο χειμωνας ειναι περιεργος. Ενω εχει χιονισει λιγο το κακο ειναι οτι εχει αερα με αποτελεσμα η κατασταση γινεται ανυποφορη.
Ενω περσι ειχε παρα πολυ χιονι χαμηλες θερμοκρασιες , ενα βραδυ ειχε -25 αλλα δεν ειχε καθολου αερα και δεν κρυωνες τοσο.
Φετος με τον αερα η κατασταση ειναι ανυποφορη χωρις να εχει πολυ χαμηλες θερμοκρασιες. _klama

Νεομετανάστρια
14.01.2012, 16:35

_friends:

Καλο ταξιδι και απο μενα!
Θα τα πουμε πανω λοιπον...
Προς το παρον καλη τυχη.... θα την χρειαστεις..
Επειδη ξεκιναμε απο την ιδια πολη αν εχεις καμια απορια με την συλλογη εγγραφων,ρωτα.. τωρα αρχιζω να ρωταω εγω.

Ελενη

Swethess
14.01.2012, 17:30
Σας ευχαριστώ όλους πολύ! Είμαι αγχωμένη και ενθουσιασμένη ταυτόχρονα για το ξεκίνημα!

Swethess
14.01.2012, 17:31
Καλο ταξιδι και απο μενα!
Θα τα πουμε πανω λοιπον...
Προς το παρον καλη τυχη.... θα την χρειαστεις..
Επειδη ξεκιναμε απο την ιδια πολη αν εχεις καμια απορια με την συλλογη εγγραφων,ρωτα.. τωρα αρχιζω να ρωταω εγω.

Ελενη

Αμε!!! Τη Δευτέρα θα περάσω μια βόλτα απο το προξενείο κ ύστερα θα αρχίσω τις μεταφράσεις σιγά σιγά! Μια που είμαστε στην ίδια πόλη θα σε ενδιέφερε ενα καφεδάκι να γνωριστούμε κ να τα πούμε απο κοντά?

Swethess
14.01.2012, 17:36

Θα αρχίσει, λέει, ο χειμώνας απο Μάρτιο! χε χε :lol2:

Αντώνη, θα ήθελα κ τη γνώμη σου μια που είσαι απο τους παλιούς :)

Με απέτρεψαν απο το να πάω Στοκχόλμη λόγω κορεσμένων θέσεων εργασίας κ μου πρότειναν Gotenburg. Γνωρίζεις αν ισχύει οτι στις μικρότερες πόλεις είναι πιο εύκολα τα πράγματα?

Επίσης, εσυ έστελνες βιογραφικά απο Ελλάδα ή όταν ανέβηκες πάνω?
Πάντως, για αρχή δε με πειράζει κ να πλένω πιάτα με ή χωρίς βιογραφικό!!

antogeor
14.01.2012, 21:17
Θα αρχίσει, λέει, ο χειμώνας απο Μάρτιο! χε χε :lol2:

Αντώνη, θα ήθελα κ τη γνώμη σου μια που είσαι απο τους παλιούς :)

Με απέτρεψαν απο το να πάω Στοκχόλμη λόγω κορεσμένων θέσεων εργασίας κ μου πρότειναν Gotenburg. Γνωρίζεις αν ισχύει οτι στις μικρότερες πόλεις είναι πιο εύκολα τα πράγματα?

Επίσης, εσυ έστελνες βιογραφικά απο Ελλάδα ή όταν ανέβηκες πάνω?
Πάντως, για αρχή δε με πειράζει κ να πλένω πιάτα με ή χωρίς βιογραφικό!!

Κατ αρχη η "αποτροπη" ειναι το αγαπημενο χομπι για μερικους εδω.....
anyway,ειναι ομμως αληθεια οχι για τη δουλεια,αλλα για σπιτι....
Δουλεια θα βρεις ακομμα και αν ΔΕΝ θελεις,αρκει βεβαια σαν αρχη να εισαι διατεθειμενη οπως εχουμε πει πολλακις εδω μεσα,να κανεις οτι βρεθει,μεχρι να μαθεις καλα τη γλωσσα και να μπεις στο συστημα.
Εγω εστελνα cv απο ελλαδα,αλλα ποιο πολυ σαν εκπαιδευση,να τελειοποιησω το cv και να βρισκω διοδους και τροπους να στελνω,μιας και ειναι απιθανο να σου απαντησει καποιος θετικα,λογω αποστασης......

Swethess
14.01.2012, 21:26
Κατ αρχη η "αποτροπη" ειναι το αγαπημενο χομπι για μερικους εδω.....
anyway,ειναι ομμως αληθεια οχι για τη δουλεια,αλλα για σπιτι....
Δουλεια θα βρεις ακομμα και αν ΔΕΝ θελεις,αρκει βεβαια σαν αρχη να εισαι διατεθειμενη οπως εχουμε πει πολλακις εδω μεσα,να κανεις οτι βρεθει,μεχρι να μαθεις καλα τη γλωσσα και να μπεις στο συστημα.
Εγω εστελνα cv απο ελλαδα,αλλα ποιο πολυ σαν εκπαιδευση,να τελειοποιησω το cv και να βρισκω διοδους και τροπους να στελνω,μιας και ειναι απιθανο να σου απαντησει καποιος θετικα,λογω αποστασης......

:) Αυτό για τη δουλειά μου έφτιαξε πολύ το κέφι γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι! Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

antogeor
14.01.2012, 21:32

Αναλογα ποσο κρυωνεις:smile_:
παντως,εγω επειδη λογω δουλειας ξυπναω 04:30 το πρωι,τα πραγματα γινονται παρα πολυ απλα με το καταλληλο ντυσιμο.γαντια ισοθερμικα ρουχα και μποτες.......Αυτα,και για μενα ακομμα τουλαχιστον δεν τα εχω βρει "σκουρα".Που να ειμασταν και kiruna με -24 που ειχε χτες................:lol:

sisilia
14.01.2012, 21:44
Αναλογα ποσο κρυωνεις:smile_:
παντως,εγω επειδη λογω δουλειας ξυπναω 04:30 το πρωι,τα πραγματα γινονται παρα πολυ απλα με το καταλληλο ντυσιμο.γαντια ισοθερμικα ρουχα και μποτες.......Αυτα,και για μενα ακομμα τουλαχιστον δεν τα εχω βρει "σκουρα".Που να ειμασταν και kiruna με -24 που ειχε χτες................:lol:

το κρυο ειναι κρυο και οταν λεμε κρυο ενοουμε κρυο ειδικα αμα δουλευεις εξω στους δρομους:smile_:

antogeor
14.01.2012, 22:15
το κρυο ειναι κρυο και οταν λεμε κρυο ενοουμε κρυο ειδικα αμα δουλευεις εξω στους δρομους:smile_:

Πρεπει να προσεχεις στο κρυο ποδια και κεφαλι,απο εκει ξεκιναει να κρυωνει εδω το σωμα.....θελει προσοχη εκει,ειναι ολα τα λεφτα που λεμε......:yes:

Swethess
14.01.2012, 22:43
Πρεπει να προσεχεις στο κρυο ποδια και κεφαλι,απο εκει ξεκιναει να κρυωνει εδω το σωμα.....θελει προσοχη εκει,ειναι ολα τα λεφτα που λεμε......:yes:

να πάμε για ψώνια δηλαδή μόλις φτάσουμε!

antogeor
14.01.2012, 22:52
να πάμε για ψώνια δηλαδή μόλις φτάσουμε!

Αυτο δεν το λεμε γιατι θεωρειται αυτονοητο.
Απλα καμμια σχεση τα ρουχα της Ελλαδας,που ειναι σχεδιασμενα για Μεσογειακο κλιμα(χειμωνα μεχρι 2-3 βαθμους),και αλλα τα ρουχα για εδω(μεχρι και -30).
Οπως καταλαβαινεις με απλα ρουχα για Ελληνικο χειμωνα απλα εδω κυκλοφορεις...μεσα στο σπιτι:lol2:
Θελεις μια λιστα οπως....
Σκουφακι που να καλυπτει ολο το κεφαλι ...
Μπουφαν,αντιανεμικο,και πολυ ζεστο
Μποτες για το χιονι αλλα κυριως με δοντακια για τον πολυ και 24ωρο παγο...
Γαντια γιατι τα χερια κολλανε πανω σε οτιδηποτε που αγγιζεις και εχει παγο.

Και απο τιμες ,επιδη ειναι ειδη πρωτης αναγκης,βρισκεις απο πολυ χαμηλα,σε ολα τα ποιο πανω ειδη....

Και κατι αλλο γενικα για ολους, απλα το αναφερω εδω...

Αν καποιος για οποιοδηποτε λογο παιρνει καποια φαρμακα,ειναι απαραιτητο να υπαρχει και το κουτακι,γιατι εδω μπορει να υπαρχει το ιδιο,αλλα με αλλη συσκευασια και οδηγιες,απλα ο φαρμακοποιος θα θελει να δει συστατικα και ιδιοτητες.....
Αυτα για να εισαι οκ για μια καλη αρχη......:victory:

Swethess
14.01.2012, 23:00
Απλα καμμια σχεση τα ρουχα της Ελλαδας,που ειναι σχεδιασμενα για Μεσογειακο κλιμα(χειμωνα μεχρι 2-3 βαθμους),και αλλα τα ρουχα για εδω(μεχρι και -30).
Οπως καταλαβαινεις με απλα ρουχα για Ελληνικο χειμωνα απλα εδω κυκλοφορεις...μεσα στο σπιτι:lol2:

Θα σπάσω τον κουμπαρά δηλαδή πριν το ταξίδι! :lol2:

Βέβαια, εγω κρυώνω πάρα πολύ κ εδώ οπότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολο πάνω. Να φανταστείς πέρσι ήμουν Ισπανία, στην νότια περιοχή και επειδή τα σπίτια δεν είχαν θέρμανση ήμουν με μπουφάν στο δωμάτιο!
Πάνω τουλάχιστον υπάρχει θέρμανση σε όλα τα σπίτια οπότε θα παρηγορηθώ!

άραγε αυτοί που δουλεύουν σε εξωτερικούς χώρους, π.χ. καθαριστές πως καταφέρνουν να ανταπεξέλθουν?!

antogeor
14.01.2012, 23:06
Θα σπάσω τον κουμπαρά δηλαδή πριν το ταξίδι! :lol2:

Βέβαια, εγω κρυώνω πάρα πολύ κ εδώ οπότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολο πάνω. Να φανταστείς πέρσι ήμουν Ισπανία, στην νότια περιοχή και επειδή τα σπίτια δεν είχαν θέρμανση ήμουν με μπουφάν στο δωμάτιο!
Πάνω τουλάχιστον υπάρχει θέρμανση σε όλα τα σπίτια οπότε θα παρηγορηθώ!

άραγε αυτοί που δουλεύουν σε εξωτερικούς χώρους, π.χ. καθαριστές πως καταφέρνουν να ανταπεξέλθουν?!

Υπαρχουν ισοθερμικα μπλουζακια φορμες κλπ.....και πολυ ζεστα ρουχα....και οταν δουλευεις εξω κανεις πολλα διαλλειματα........πιστεψε με οταν θα δεις πως κυκλοφορουν ολοι εδω,θα καταλαβεις οτι ειναι δυσκολο να κρυωσεις........αν εισαι σωστα ενημερωμενος και σωστα προετοιμασμενος,το προβλημα εδω βασικα ειναι ο παγωμενος αερας.
αυτος παγωνει και σαρωνει τα παντα,να φανταστεις οτι πολυ κοντα μου ειναι μια λιμνη,και φυσικα ειναι παγωμενη και με χιονι απο πανω!!!

sisilia
14.01.2012, 23:09

Eγω νομιζω το μυστικο ειναι να μην μεινεις ακινητος ,συνεχεια να κινησαι.Μια φιλη μου που μενει στο Μαλμε περσι που περιμενε το λεωφορειο δακρυσε και το δακρυ της ειχε παγωσει :lol2:

ευανθια
14.01.2012, 23:14

Και απο τιμες ,επιδη ειναι ειδη πρωτης αναγκης,βρισκεις απο πολυ χαμηλα,σε ολα τα ποιο πανω ειδη....

Και κατι αλλο γενικα για ολους, απλα το αναφερω εδω...

Αν καποιος για οποιοδηποτε λογο παιρνει καποια φαρμακα,ειναι απαραιτητο να υπαρχει και το κουτακι,γιατι εδω μπορει να υπαρχει το ιδιο,αλλα με αλλη συσκευασια και οδηγιες,απλα ο φαρμακοποιος θα θελει να δει συστατικα και ιδιοτητες.....

Καλησπερα και απο εμενα :smile_:
Σχετικα με τα φαρμακα , θελω να συμπληρωσω οτι εκτος απο τα απλα αντιπυρετικα παυσιπονα και για βηχα, ολα τα αλλα φαρμακα δεν μπορεις να τα αγορασεις απο το φαρμακειο χωρις συνταγη απο γιατρο. Σε εξεταζει γιατρος και στελνει την συνταγη σε ολα τα φαρμακεια της σουηδιας. Πηγαινεις λοιπον σε οποιο φαρμακειο σε βολευει και με τον προσωπικο σου αριθμο βλεπει ο φαρμακοποιος στο κομπιουτερ ποιο φαρμακο πρεπει να αγορασεις.:yes:

antogeor
14.01.2012, 23:16
Eγω νομιζω το μυστικο ειναι να μην μεινεις ακινητος ,συνεχεια να κινησαι.Μια φιλη μου που μενει στο Μαλμε περσι που περιμενε το λεωφορειο δακρυσε και το δακρυ της ειχε παγωσει :lol2:

πιστεψε με, οταν εισαι Σουηδια κινησαι,και κινησαι πολυ, γιατι οι αποστασεις ειναι αρκετα μεγαλες και για απλα πραγματα,να ψωνισεις κλπ.Παντως τα απαραιτητα ειναι αυτα οπως ειπωθηκαν, και μετα ο καθενας αυτοσχεδιαζει και βλεπει και την αγορα εδω τι μπορει να βρει.εεε και αν ακομμα κρυωνεις,χτυπας και ενα ποτηρακι ρουμι και τα βλεπεις ολα ποιο "ζεστα":smile_:

ευανθια
14.01.2012, 23:17

Το προβλημα υπαρχει οταν εχει αερα . Ο αερας με την παγωνια ειναι ανυποφορος συνδυασμος :yes: Σου ερχεται στο προσωπο η παγωνια και τοτε αστα να πανε :eek:

Swethess
14.01.2012, 23:21
Υπαρχουν ισοθερμικα μπλουζακια φορμες κλπ.....και πολυ ζεστα ρουχα....και οταν δουλευεις εξω κανεις πολλα διαλλειματα........πιστεψε με οταν θα δεις πως κυκλοφορουν ολοι εδω,θα καταλαβεις οτι ειναι δυσκολο να κρυωσεις........αν εισαι σωστα ενημερωμενος και σωστα προετοιμασμενος,το προβλημα εδω βασικα ειναι ο παγωμενος αερας.
αυτος παγωνει και σαρωνει τα παντα,να φανταστεις οτι πολυ κοντα μου ειναι μια λιμνη,και φυσικα ειναι παγωμενη και με χιονι απο πανω!!!

Πατιναζ κάθε σ/κ στη λίμνη? χα χα χα

antogeor
14.01.2012, 23:25
Πατιναζ κάθε σ/κ στη λίμνη? χα χα χα

ακομμα και οταν γελας πονανε τα δοντια:smile_:

Προχτες που ειχε -7 ,χαμογελασα λιγο και μουδιασανε τα δοντια μουhelp2

Και οσο για παγοδρομια,ειναι ολη η πολη οταν εχει κρυο,αλλα ειναι γεγονος οτι σε καμμια επαναλαμβανω,καμμια περιπτωση δεν επηρεαζεται η καθημερινοτητα απο οτι και αν συμβαινει εξω.
ολα και ολοι,δουλευουν οπως οταν εχει και +20..........

Swethess
14.01.2012, 23:26
Καλησπερα και απο εμενα :smile_:
Σχετικα με τα φαρμακα , θελω να συμπληρωσω οτι εκτος απο τα απλα αντιπυρετικα παυσιπονα και για βηχα, ολα τα αλλα φαρμακα δεν μπορεις να τα αγορασεις απο το φαρμακειο χωρις συνταγη απο γιατρο. Σε εξεταζει γιατρος και στελνει την συνταγη σε ολα τα φαρμακεια της σουηδιας. Πηγαινεις λοιπον σε οποιο φαρμακειο σε βολευει και με τον προσωπικο σου αριθμο βλεπει ο φαρμακοποιος στο κομπιουτερ ποιο φαρμακο πρεπει να αγορασεις.:yes:

Καλησπέρα Ευανθία!

τα φάρμακα τα αγοράζεις εξ ολοκλήρου εσυ ή σου τα καλύπτουν με κάποιο τρόπο? όπως για παράδειγμα εδω σου καλύπτει κάποια χρήματα το ΙΚΑ.
Βέβαια, ξέρω οτι πάνω το σύστημα λειτουργεί τελείως διαφορετικά αλλα αναρωτιέμαι.

Νεομετανάστρια
14.01.2012, 23:29
Αμε!!! Τη Δευτέρα θα περάσω μια βόλτα απο το προξενείο κ ύστερα θα αρχίσω τις μεταφράσεις σιγά σιγά! Μια που είμαστε στην ίδια πόλη θα σε ενδιέφερε ενα καφεδάκι να γνωριστούμε κ να τα πούμε απο κοντά?

απο το προξενειο τζαμπα θα πας,δεν ειναι ενημερωμενες οι κυριες..
δεν σου λεω βεβαια να μην πας, κανε μια αναγνωριστικη βολτα..
για τον καφε ειμαι μεσα...

ευανθια
14.01.2012, 23:39
Καλησπέρα Ευανθία!

τα φάρμακα τα αγοράζεις εξ ολοκλήρου εσυ ή σου τα καλύπτουν με κάποιο τρόπο? όπως για παράδειγμα εδω σου καλύπτει κάποια χρήματα το ΙΚΑ.
Βέβαια, ξέρω οτι πάνω το σύστημα λειτουργεί τελείως διαφορετικά αλλα αναρωτιέμαι.

Πληρωνεις μεχρι 180 ευρω και μετα ειναι δωρεαν για ενα χρονο. Μεσα στον χρονο δηλαδη θα πληρωσεις μεχρι 180 ευρω και μετα δωρεαν μεχρι να συμπληρωσεις ενα χρονο αν δε κανω λαθος , γιατι δεν μου ετυχε κατι χτυπα ξυλο και ισως τα 180 ευρω να εχουν αυξηθει , δεν ειμαι σιγουρη.
Και στα ιατρεια πληρωνεις μεχρι 90 ευρω και μετα ειναι δωρεαν για ενα χρονο.:yes:

antogeor
14.01.2012, 23:41
Ε τα χαμόγελα δε θα τα κόψουμε ο,τι κ αν γίνει! :)

κ πως γλιτώνεις την πνευμονία?

Τη γλιτωνεις...τι γλυτωνεις.......οταν τρεχεις ολη την μερα μεχρι και θα ιδρωσεις.........:victory:

antogeor
14.01.2012, 23:44
Πληρωνεις μεχρι 180 ευρω και μετα ειναι δωρεαν για ενα χρονο. Μεσα στον χρονο δηλαδη θα πληρωσεις μεχρι 180 ευρω και μετα δωρεαν μεχρι να συμπληρωσεις ενα χρονο αν δε κανω λαθος , γιατι δεν μου ετυχε κατι χτυπα ξυλο και ισως τα 180 ευρω να εχουν αυξηθει , δεν ειμαι σιγουρη.
Και στα ιατρεια πληρωνεις μεχρι 90 ευρω και μετα ειναι δωρεαν για ενα χρονο.:yes:

εχεις δικιο ειναι μεχρι 2000sek περιπου,για επισκεψεις στα ¨κεντρα υγειας" και νοσοκομεια της Σουηδιας,και μετα οτι και αν τυχει(χτυπα ξυλο),οτι και αν παθει κανεις(μακρια απο εμας),ειναι δωρεαν,καθως και η φαρμακευτικη περιθαλψη.Οπως ελλαδα ετσι?:smile_:

ευανθια
14.01.2012, 23:48
εχεις δικιο ειναι μεχρι 2000sek περιπου,για επισκεψεις στα ¨κεντρα υγειας" και νοσοκομεια της Σουηδιας,και μετα οτι και αν τυχει(χτυπα ξυλο),οτι και αν παθει κανεις(μακρια απο εμας),ειναι δωρεαν,καθως και η φαρμακευτικη περιθαλψη.Οπως ελλαδα ετσι?:smile_:

Στα κεντρα υγειας ειναι μεχρι 900 κορωνες οχι 2000 κορωνες.
Για τα φαρμακα ειναι 1800 κορωνες .
Ναι ετσι ακριβως ειναι και στην ελλαδα:smile_:

Swethess
14.01.2012, 23:50
[QUOTE=antogeor;38434]εχεις δικιο ειναι μεχρι 2000sek περιπου,για επισκεψεις στα ¨κεντρα υγειας" και νοσοκομεια της Σουηδιας,και μετα οτι και αν τυχει(χτυπα ξυλο),οτι και αν παθει κανεις(μακρια απο εμας),ειναι δωρεαν,καθως και η φαρμακευτικη περιθαλψη.Οπως ελλαδα ετσι?:smile_:[/QUOTE

Όπως Ελλάδα ακριβώς! Εδω βέβαια σε εξυπηρετούν πιο ολοκληρωμένα κ με ταχύτατους ρυθμούς! :lol2:

antogeor
14.01.2012, 23:50
Στα κεντρα υγειας ειναι μεχρι 900 κορωνες οχι 2000 κορωνες.
Για τα φαρμακα ειναι 1800 κορωνες .
Ναι ετσι ακριβως ειναι και στην ελλαδα:smile_:

ναι εχεις δικιο,δεν τα παω(και παρα πολυ καλα κανω),καλα με τα νοσοκομεια,τωρα το κοιταξα:smile_:

antogeor
14.01.2012, 23:53
[QUOTE=antogeor;38434]εχεις δικιο ειναι μεχρι 2000sek περιπου,για επισκεψεις στα ¨κεντρα υγειας" και νοσοκομεια της Σουηδιας,και μετα οτι και αν τυχει(χτυπα ξυλο),οτι και αν παθει κανεις(μακρια απο εμας),ειναι δωρεαν,καθως και η φαρμακευτικη περιθαλψη.Οπως ελλαδα ετσι?:smile_:[/QUOTE

Όπως Ελλάδα ακριβώς! Εδω βέβαια σε εξυπηρετούν πιο ολοκληρωμένα κ με ταχύτατους ρυθμούς! :lol2:

κοιταξε ...ο φιλος μας ο Λοβερδος θα το απλοποιησει το συστημα...τι νοσοκομεια και συστημα υγειας και τριχες κατσαρες....Μονο ενα χρειαζεται η χωρα,οποιος αρωσταινει εκτελειται επι τοπου,εκει να δεις οικονομια και περικοπες:bravo_:

Swethess
14.01.2012, 23:54
[QUOTE=Olga Bbl;38436]

κοιταξε ...ο φιλος μας ο Λοβερδος θα το απλοποιησει το συστημα...τι νοσοκομεια και συστημα υγειας και τριχες κατσαρες....Μονο ενα χρειαζεται η χωρα,οποιος αρωσταινει εκτελειται επι τοπου,εκει να δεις οικονομια και περικοπες:bravo_:

Κράτος πρόνοιας παιδί μου, όχι αστεία!

antogeor
14.01.2012, 23:56
Πριν λιγο μιλουσα με γνωστο μου που ειναι Ελλαδα,και μου ειπε οτι η cyta,παροχος σταθερης τηλεφωνιας,εσπασε ολες της συμβασεις απο αοριστου,και της εκανε part-time με αποδοχες 340 ευρω.......
Η καταντια σε ολο της το μεγαλειο πλεον...Θλιψη....και οργη για τη Νεα Νικαραγουα του Νοτου!!.

Swethess
15.01.2012, 00:04
[QUOTE=antogeor;38440]Πριν λιγο μιλουσα με γνωστο μου που ειναι Ελλαδα,και μου ειπε οτι η cyta,παροχος σταθερης τηλεφωνιας,εσπασε ολες της συμβασεις απο αοριστου,και της εκανε part-time με αποδοχες 340 ευρω.......
Η καταντια σε ολο της το μεγαλειο πλεον...Θλιψη....και οργη για τη Νεα Νικαραγουα του Νοτου!!.[/QUOTE

Εκμετάλλευση και ξερό ψωμί! Ο Λοβέρδος έβγαλε απόφαση πριν λίγο καιρό να κλείσουν 270 κέντρα ψυχικής υγείας και να απολυθούν 3.500 άνθρωποι! Ευτυχώς βέβαια υπήρξε σφοδρή αντίδραση και κάποια κέντρα σώθηκαν προς το παρόν!
άσε δε τα χαράτσια που έγιναν μόδα!

antogeor
15.01.2012, 00:08
[QUOTE=antogeor;38440]Πριν λιγο μιλουσα με γνωστο μου που ειναι Ελλαδα,και μου ειπε οτι η cyta,παροχος σταθερης τηλεφωνιας,εσπασε ολες της συμβασεις απο αοριστου,και της εκανε part-time με αποδοχες 340 ευρω.......
Η καταντια σε ολο της το μεγαλειο πλεον...Θλιψη....και οργη για τη Νεα Νικαραγουα του Νοτου!!.[/QUOTE

Εκμετάλλευση και ξερό ψωμί! Ο Λοβέρδος έβγαλε απόφαση πριν λίγο καιρό να κλείσουν 270 κέντρα ψυχικής υγείας και να απολυθούν 3.500 άνθρωποι! Ευτυχώς βέβαια υπήρξε σφοδρή αντίδραση και κάποια κέντρα σώθηκαν προς το παρόν!
άσε δε τα χαράτσια που έγιναν μόδα!

Ασε αμα ανοιξουμε τη συζητηση για την ελλαδα,θα βγαλω παρα πολυ οργη,και μετα θα ειναι δυσκολος ο υπνος το βραδι.
Απλα ευχομαι καποια στιγμη να φτιαχτουν καποιες πολυ-κρεμαλες(οπως λεμε πολυσκουπα),για να μπορω να θαυμασω 300 ελεεινα και σαπια πουλημενα κορμια να κρεμονται για πολυυυυυυυ καιρο.......το ευχομαι

lucia
15.01.2012, 00:32
[QUOTE=Olga Bbl;38441]

Ασε αμα ανοιξουμε τη συζητηση για την ελλαδα,θα βγαλω παρα πολυ οργη,και μετα θα ειναι δυσκολος ο υπνος το βραδι.
Απλα ευχομαι καποια στιγμη να φτιαχτουν καποιες πολυ-κρεμαλες(οπως λεμε πολυσκουπα),για να μπορω να θαυμασω 300 ελεεινα και σαπια πουλημενα κορμια να κρεμονται για πολυυυυυυυ καιρο.......το ευχομαι
Ρε συ Αντώνη, σαπίλα, πολύ σαπίλα. Χάλια η κατάσταση, δεν παλεύεται! Και ο κόσμος πολύ ανθεκτικός τελικά ή μήπως να πω πρόβατα; Όλοι αγκομαχούμε αλλά κανένας δεν αντιστέκεται. Να πάρουμε ξύλα πέτρες γκασμάδες και ό, τι άλλο βρούμε και να κάνουμε ντου εκεί που κατοικοεδρεύουν οι 300.

Όσο για τις κρεμάλες μακάρι να το δω, και τι δεν θα έδινα! Να σαπίσουν οι ελεεινοί και τρισάθλιοι που μας πίνουν το αίμα! Και να τους τρώνε τα όρνια, αν και τα όρνια δεν τρώνε όρνια! Αλλά ποιος ξέρει σε ποια τροπική παραλία θα πάνε να την αράξουν αν σκουρήνουν γι' αυτούς τα πράγματα! Άσε, δεν υπάρχει τελικά δικαιοσύνη,, στεναχωρήθηκα νυχτιάτικα!

antogeor
15.01.2012, 00:37
[QUOTE=antogeor;38442]
Ρε συ Αντώνη, σαπίλα, πολύ σαπίλα. Χάλια η κατάσταση, δεν παλεύεται! Και ο κόσμος πολύ ανθεκτικός τελικά ή μήπως να πω πρόβατα; Όλοι αγκομαχούμε αλλά κανένας δεν αντιστέκεται. Να πάρουμε ξύλα πέτρες γκασμάδες και ό, τι άλλο βρούμε και να κάνουμε ντου εκεί που κατοικοεδρεύουν οι 300.

Όσο για τις κρεμάλες μακάρι να το δω, και τι δεν θα έδινα! Να σαπίσουν οι ελεεινοί και τρισάθλιοι που μας πίνουν το αίμα! Και να τους τρώνε τα όρνια, αν και τα όρνια δεν τρώνε όρνια! Αλλά ποιος ξέρει σε ποια τροπική παραλία θα πάνε να την αράξουν αν σκουρήνουν γι' αυτούς τα πράγματα! Άσε, δεν υπάρχει τελικά δικαιοσύνη,, στεναχωρήθηκα νυχτιάτικα!

κοιτα και για την απαθεια υπαρχει παρα πολυ υλικο για συζητηση.....Οταν με το καλο βρεθουμε ολοι εδω ,θα τα πουμε,μετα τα διαδικαστικα εννοειται.....:victory:

ευανθια
15.01.2012, 00:40
[QUOTE=antogeor;38442]

Εβλεπα ειδησεις ...Ανθρωποι πεθαινουν στους δρομους .....Αυτοκτονιες καθημερινα ...Δεν ξερω βρε παιδια αλλα αν δεν ξεσηκωθει ο κοσμος θα διαλυθει το εθνος μας... Ειμαι πολυ θυμωμενη . Ακομα και τωρα συνεχως ακουω για μιζες για αρπακτες ....σημερα ακουγα για μεγαλο σκανδαλο στην πυροσβεστικη για πολλα εκατομμυρια που τα πληρωνει ο ελληνικος λαος. Ειμαι τοσο θυμωμενη νιωθω τετοια οργη που δεν περιγραφεται.
Γιατι ολα καλα στην σουηδια στην γερμανια στην αυστραλια η οπου αλλου αλλα να μας ξεριζωσουν οι αλητες στα καλα καθουμενα δεν καταπινεται .
Να πειναει ο κοσμος , να πεθαινουν και αυτοι ακομα και τωρα να τρωνε με δεκα μασελες. Αισθανομαι προδομενη μου καταπατησανε την αξιοπρρεπεια με κοροιδεψανε εμενα και εναν ολοκληρο λαο . Δεν καταπινεται με τιποτα ...:bad_:

antogeor
15.01.2012, 00:52
[QUOTE=lucia;38446]

Εβλεπα ειδησεις ...Ανθρωποι πεθαινουν στους δρομους .....Αυτοκτονιες καθημερινα ...Δεν ξερω βρε παιδια αλλα αν δεν ξεσηκωθει ο κοσμος θα διαλυθει το εθνος μας... Ειμαι πολυ θυμωμενη . Ακομα και τωρα συνεχως ακουω για μιζες για αρπακτες ....σημερα ακουγα για μεγαλο σκανδαλο στην πυροσβεστικη για πολλα εκατομμυρια που τα πληρωνει ο ελληνικος λαος. Ειμαι τοσο θυμωμενη νιωθω τετοια οργη που δεν περιγραφεται.
Γιατι ολα καλα στην σουηδια στην γερμανια στην αυστραλια η οπου αλλου αλλα να μας ξεριζωσουν οι αλητες στα καλα καθουμενα δεν καταπινεται .
Να πειναει ο κοσμος , να πεθαινουν και αυτοι ακομα και τωρα να τρωνε με δεκα μασελες. Αισθανομαι προδομενη μου καταπατησανε την αξιοπρρεπεια με κοροιδεψανε εμενα και εναν ολοκληρο λαο . Δεν καταπινεται με τιποτα ...:bad_:

Εμεις φταιμε....

ακουγαμε "τσοβολα δωστα ολα" και ουρλιαζαμε αντι να τους πετροβολαμε
ακουσαμε "δυστηχως υπαρχουν και χαμενοι στο χρηματηστιριο",και δεν τους λυντσαραμε.
ακουσαμε οτι "πηραμε την Ολυμπιαδα",και καναμε παρτυ,για παρτη της Αγγελοπουλου
ακουσαμε το "λεφτα υπαρχουν" και δεν τους πυροβολησαμε....
ακουσαμε το "μαζι τα φαγαμε" και δεν αναρωτηθηκαμε ποιοι και ποσοι ειναι αυτοι που τα φαγανε μαζι....

Ε μετα τι αλλο να γινει??

lucia
15.01.2012, 01:19
[QUOTE=ευανθια;38449]

Εμεις φταιμε....

ακουσαμε "δυστηχως υπαρχουν και χαμενοι στο χρηματηστιριο",και δεν τους λυντσαραμε.
ακουσαμε το "μαζι τα φαγαμε" και δεν αναρωτηθηκαμε ποιοι και ποσοι ειναι αυτοι που τα φαγανε μαζι....

Ναι! Φταίμε ΚΑΙ εμείς! Αλλά όχι ΚΥΡΙΩΣ εμείς! Δηλαδή αν κάποιοι είναι αφελείς ή πνευματικά καθυστερημένοι ή βολεμένοι ή στον μικρόκοσμό τους δικαιολογείται οι ηγέτες, αυτοί που διαλλέξαμε για να μας καθοδηγούν κια να υπερασπίζονται τα δικαιώμτά μας να μας προδίδουν τόσο οικτρά;

Δηλαδή αν κάποιος είναι ψυχοπαθής, ας πούμε, ή πνευματικά καθυστερημένος πρέπει να του καταπατούμε τα δικαιώματά του επειδή δεν καταλαβαίνει; Τα παιδιά πρέπει να τα εξαπατούμε ή να τα κακομεταχειριζόμαστε επειδή δεν ξέρουν ή επειδή δεν έχουν τη δύναμη να αντιδράσουν;

Πάντως μαζί ΔΕΝ τα φάγαμε, αυτό είναι σίγουρο, και δεν έφαγε μεγάλο μέρος του Ελληνικού λαού, παρά μόνο του τα φάγανε! help2

antogeor
15.01.2012, 01:29
[QUOTE=antogeor;38453]

Ναι! Φταίμε ΚΑΙ εμείς! Αλλά όχι ΚΥΡΙΩΣ εμείς! Δηλαδή αν κάποιοι είναι αφελείς ή πνευματικά καθυστερημένοι ή βολεμένοι ή στον μικρόκοσμό τους δικαιολογείται οι ηγέτες, αυτοί που διαλλέξαμε για να μας καθοδηγούν κια να υπερασπίζονται τα δικαιώμτά μας να μας προδίδουν τόσο οικτρά;

Δηλαδή αν κάποιος είναι ψυχοπαθής, ας πούμε, ή πνευματικά καθυστερημένος πρέπει να του καταπατούμε τα δικαιώματά του επειδή δεν καταλαβαίνει; Τα παιδιά πρέπει να τα εξαπατούμε ή να τα κακομεταχειριζόμαστε επειδή δεν ξέρουν ή επειδή δεν έχουν τη δύναμη να αντιδράσουν;

Πάντως μαζί ΔΕΝ τα φάγαμε, αυτό είναι σίγουρο, και δεν έφαγε μεγάλο μέρος του Ελληνικού λαού, παρά μόνο του τα φάγανε! help2

και μιας και ειπα χρηματηστηριο πριν.....
θυμηθηκα παλιες εποχες στην παλια δουλεια...(δουλευα σε χρηματηστηριακη εταιρεια)...διαβαστε λιγο αυτο

ΠΟ ΤΟ "ΧΡΥΣΟ" '99 ΣΤΟ... ΑΡΘΡΟ 99

Ρεπορτάζ : Μάκης Αποστόλου
(από την Ημερησία)
Το ράλι της διετίας 1998-1999 θεωρείται από πολλούς ως αποτέλεσμα των μεγάλων προσδοκιών που είχαν δημιουργηθεί για την ένταξη της Ελλάδας στη ζώνη του ευρώ (η οποία έγινε πραγματικότητα την 1/1/2001). Στον αντίποδα, η...
κατάρρευση της αγοράς από τα τέλη του 2009 μέχρι σήμερα αποτελεί, για μερίδα αναλυτών, μια προεξόφληση ακόμη και της εξόδου της χώρας μας από την Ευρωζώνη! Άλλωστε, τα κοινοτικά κονδύλια ύψους αρκετών δισ. ευρώ που έδωσαν νέα δυναμική στην οικονομία αλλά και στις εταιρείες τις προηγούμενες δεκαετίες, έχουν πλέον περιοριστεί στο ελάχιστο. Υπάρχει το ενδεχόμενο να ζητηθεί από την Ελλάδα να επιστρέψει στην Ε.Ε. μέρος του Γ' ΚΠΣ το οποίο δεν αξιοποιήθηκε κατάλληλα.
Στα της χρηματιστηριακής αγοράς, τα πάλαι ποτέ πανίσχυρα blue chips του '99 (κυρίως οι τράπεζες) αποτιμώνται σήμερα σε τιμές που αντιστοιχούσαν τότε στις αποτιμήσεις των χειρότερων περιφερειακών «χαρτιών». Στις υπόλοιπες κεφαλαιοποιήσεις και στους τίτλους που μεσουρανούσαν το 1999, πλειοψηφία έχει παύσει να διαπραγματεύεται στο ταμπλό, είτε λόγω αξεπέραστων οικονομικών προβλημάτων είτε λόγω συγχωνεύσεων και εξαγορών...
Χάθηκε η... αξία
Το γεγονός ότι το Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών μετετράπη (το Σεπτέμβρη του 2002) σε Χρηματιστήριο Αθηνών μπορεί να αποτελεί μια απλή εταιρική διαδικασία, το σίγουρο είναι πάντως ότι οι... αξίες όλων σχεδόν των εισηγμένων επιχειρήσεων έχουν χαθεί...
Η υποχώρηση άλλωστε της κεφαλαιοποίησης του Χ.Α. από τα επίπεδα των 212,8 δισεκατομμυρίων ευρώ το φθινόπωρο του '99, κάτω ακόμη και από τα 25 δισ. ευρώ σήμερα, επιβεβαιώνει της...πλήρους απαξίωσης το αληθές. Δεν πρέπει εξάλλου να ξεχνάμε ότι οι περίπου 585.000 κωδικοί που έκαναν κίνηση σε μηνιαία βάση (επί συνόλου 1,1 εκατ. κωδικών) το 1999, έχουν μειωθεί σήμερα στους...25.000-30.000. Και αντίστοιχα ο ημερήσιος τζίρος από το 1,8 δισ. ευρώ (!) «κατρακύλησε» σε επίπεδα λίγο πάνω από τα 10 εκατ. ευρώ στο ξεκίνημα του τρέχοντος έτους. Η «φούσκα» της αγοράς είχε ξεκινήσει να σκάει από τα τέλη του 1999 με μια πτωτική πορεία που κράτησε μέχρι την άνοιξη του 2003 (και την υποχώρηση κάτω από τις 1.500 μονάδες) για να ακολουθήσει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ανοδικό ράλι που οδήγησε το Γενικό Δείκτη πάνω από τις 5.300 μονάδες στα τέλη Οκτωβρίου του 2007.
Το ξέσπασμα της διεθνούς χρηματοπιστωτικής κρίσης όμως, με αποκορύφωμα τη χρεοκοπία της Lehman Bro-thers τον Οκτώβριο του 2008, επανέφερε και πάλι την αγορά κάτω από τα επίπεδα των 1.500 (το Μάρτιο του 2009). Στη συνέχεια, το Χ.Α. εκμεταλλεύθηκε την ανάκαμψη των διεθνών αγορών σημειώνοντας άνοδο της τάξης του 100% μέσα σε επτά μήνες περίπου, ωστόσο η ελληνική κρίση που ξεκίνησε το φθινόπωρο του 2009 έδωσε τη «χαριστική βολή» στο σύνολο των εισηγμένων εταιρειών και την εγχώρια οικονομία γενικότερα.
Πρόσωπα που πρωταγωνίστησαν στη χρηματιστηριακή «φρενίτιδα» του 1999, είτε έχουν εξαφανιστεί από τον επιχειρηματικό... «χάρτη» (μεταξύ πολλών οι Πουλιάδης, Αλλαμανής, Μπατατούδης, Ζούλοβιτς, Ψωμιάδης, Φάις, Ανδρουλιδάκης, ο μακαρίτης Λαναράς κ.ά.), είτε βρίσκονται μεταξύ «φθοράς και αφθαρσίας» (π.χ. Αθανασούλης, Πανούσης, Μαΐλλης κ.ά.) με τις εταιρείες τους να αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα. Μετοχές της «χρυσής» διετίας 1998-1999, όπως π.χ. οι Μακεδονικά Κλωστήρια (Stabilton), Νηματεμπορική, A-A Holdings, Ιντερσάτ, Θεμελιοδομή, Hitech, Εργάς, Προμότα, Ξιφίας, Σιγάλας, Γνώμων (Έμπεδος), Fanco, Πουλιάδης, Δυναμική Ζωή, Ινφορμάτικς, Δάριγκ, Θεσσαλική, Αλυσίδα κ.ά. έχουν μπει στο «χρονοντούλαπο» της εγχώριας χρηματιστηριακής ιστορίας ως «σκελετοί» τους οποίους, χιλιάδες επενδυτές που έχασαν τις περιουσίες τους δεν έχουν ξεχάσει ακόμη και σήμερα.
Ιδια... τύχη δεν αποκλείεται να έχουν, αργά ή γρήγορα, και οι περισσότεροι από τους 25 τίτλους, των οποίων έχει ανασταλεί η διαπραγμάτευση στο ταμπλό (π.χ. Κλωνατέξ, Ατλάντικ, Εικόνα-Ήχος, Betanet, Ασπίς Πρόνοια, Αφοί Μεσοχωρίτη κ.ά.). Στην επικίνδυνη ζώνη βρίσκονται ακόμη 44 μετοχές, οι οποίες βρίσκονται σε καθεστώς επιτήρησης για οικονομικά προβλήματα που παρουσιάζουν οι εταιρείες. Πρόσφατη έρευνα της Deloitte αναφέρει ότι 153 εισηγμένες εταιρείες αντιμετωπίζουν το ενδεχόμενο να αιτηθούν την υπαγωγή τους στο... περίφημο άρθρο 99, εκ των οποίων οι 28 αντιμετωπίζουν «πολύ υψηλό κίνδυνο» υπαγωγής τους στο άρθρο, οι 65 «αυξημένο προς υψηλό», ενώ 60 εισηγμένες εμφανίζουν «χαμηλό προς αυξημένο» κίνδυνο. Πριν από μερικές ημέρες, η Μάρακ Ηλεκτρονική έγινε η 19η εισηγμένη που θέλησε να κάνει χρήση του πτωχευτικού κώδικα, υποβάλλοντας αίτηση που θα συζητηθεί στις 25 Ιανουαρίου.
Σημειώνεται ότι τη χρονιά που έφυγε την ίδια... «οδό» ακολούθησαν 7 εισηγμένες (Νεώριο Σύρου, Εικόνα & Ηχος, Alter, Alapis, Πετζετάκις, Τεγόπουλος, PC Systems), ενώ το 2010 αντίσοιχα αιτήματα για υπαγωγή στο άρθρο 99 είχαν υποβάλει 8 εταιρείες (Microland, Αφοί Μεσοχωρίτη, Ελληνικές Ιχθ/γειες, Εδραση Ψαλλίδας, ΣΑΟΣ, Ατλάντικ, Ridenco).
Μπορεί η συγκεκριμένη νομική διαδικασία να δημιουργήθηκε το 2007 με... «αγαθές προθέσεις» προκειμένου να δοθεί μια τελευταία ευκαιρία διάσωσης στις «προβληματικές» εταιρείες, ωστόσο μέσα στην κρίση βρέθηκε να χρησιμοποιείται από κάποιους επιχειρηματίες για να... βγάλουν από πάνω τους όσο το δυνατόν περισσότερα «βάρη» και να αποφύγουν τις συνέπειες των νόμων εξασφαλίζοντας γι' αυτούς μια... ιδιότυπη δικαστική «ασυλία». Σε επίπεδο κλάδων, Λιανεμπόριο, Κατασκευές, Πληροφορική και ΜΜΕ εμφανίζονται να έχουν πληγεί περισσότερο από την κρίση.
Ειδικότερα σε ό,τι αφορά την Πληροφορική, η «ρίζα» των προβλημάτων εντοπίζεται στο «πάγωμα» των κοινοτικών πόρων. Για το Λιανεμπόριο, η αιτία των χιλιάδων «λουκέτων» που έχουν μπει στον κλάδο είναι η καθίζηση της ζήτησης όπως άλλωστε και για τον τομέα των media, ο οποίος «πληρώνει» ακριβά και τη δραματική συρρίκνωση των διαφημιστικών εσόδων (λόγω και των μεγάλων «κανονιών» στον τομέα της διαφήμισης).
Ρευστότητα
Το πρόβλημα μεγεθύνει και η παντελής έλλειψη ρευστότητας, με τις τράπεζες να έχουν κλείσει τις «κάνουλες» της χρηματοδότησης λόγω των τεράστιων επισφαλειών -που «απαιτούν» τα ολοένα αυξανόμενα καθυστερούμενα δάνεια και το επικείμενο μεγάλο «κούρεμα» των ελληνικών ομολόγων- αλλά και της... φυγής καταθέσεων ύψους 65 δισ. ευρώ την προηγούμενη διετία. Αν το haircut στα ομόλογα φτάσει το 60%, οι κεφαλαιακές ανάγκες για τις ελληνικές τράπεζες πρέπει να αναμένονται σε 18-20 δισ. ευρώ, εφόσον βέβαια δεν προκύψει κάποια αρνητική έκπληξη από τα tests της Blackrock.
Για το είδος των κεφαλαιακών ενισχύσεων, οι αναλυτές της Merit Securities θεωρούν επικρατέστερο σενάριο αυτή τη στιγμή τη συμμετοχή του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (ΤΧΣ) με συνδυασμό προνομιούχων και κοινών μετοχών.
Μετοχές της «χρυσής» διετίας 1998-1999, όπως π.χ. οι Μακεδονικά Κλωστήρια (Stabilton), Νηματεμπορική, A-A Holdings, Ιντερσάτ, Θεμελιοδομή, Hitech, Εργάς, Προμότα, Ξιφίας, Σιγάλας, Γνώμων (Έμπεδος), Fanco, Πουλιάδης, Δυναμική Ζωή, Ινφορμάτικς, Δάριγκ, Θεσσαλική, Αλυσίδα κ.ά. έχουν μπει στο «χρονοντούλαπο» της εγχώριας χρηματιστηριακής ιστορίας.
Για περισσότερους από 25 τίτλους έχει ανασταλεί η διαπραγμάτευση στο ταμπλό (π.χ. Κλωνατέξ, Ατλάντικ, Εικόνα-Ήχος, Betanet, Ασπίς Πρόνοια, Αφοί Μεσοχωρίτη κ.ά.).
Στην επικίνδυνη ζώνη είναι ακόμη 44 μετοχές, οι οποίες βρίσκονται σε καθεστώς επιτήρησης για οικονομικά προβλήματα που παρουσιάζουν οι εταιρείες.
Το 2011 την «οδό» του «άρθρου 99» ακολούθησαν 7 εισηγμένες (Νεώριο Σύρου, Εικόνα & Ηχος, Alter, Alapis, Πετζετάκις, Τεγόπουλος, PC Systems), ενώ το 2010 αιτήματα για υπαγωγή είχαν υποβάλει 8 εταιρείες (Microland, Αφοί Μεσοχωρίτη, Ελληνικές Ιχθ/γειες, Εδραση Ψαλλίδας, ΣΑΟΣ, Ατλάντικ, Ridenco).
ΣΤΙΣ 17:16

lucia
15.01.2012, 01:46
Απ' όπου και να το πιάσεις βρωμάει, αλλά λένε ότι το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει! Ο Ελληνικός λαός δεν είναι ειδικος ούτε αναλυτής για να γνωρίζει τις βρωμιές τους και τις πομπές τους, στάθηκε ευκολόπιστος και τον έπιασαν κώτσο! Τόσο απλά.

Τώρα βέβαια είναι όλοι πιο ψιλιασμένοι και ψαγμένοι και άρχισαν να ξυπνάνε, είναι όμως αργά!

ευανθια
15.01.2012, 02:02
[QUOTE=ευανθια;38449]

Εμεις φταιμε....

Οι μαζι τα φαγαμε ειναι αυτοι που πηγαινανε και δινανε την ψηφο τους για μια θεση στο δημοσιο ...Υπαρχει και δοση αληθειας στο μαζι τα φαγαμε.....
Μια ζωη ακουγα εχω μεσο να διοριστω στο δημοσιο .......χωρις προσοντα χωρις γνωσεις.... καμμια αξιοκρατια. Ισως και γιαυτο να μην ξεσηκωνονται.
Ποιος να ξεσηκωθει ο βολεμενος η αυτος που πηρε συνταξη στα 40 χρονια του ? Δυστυχως για τους πολλους βολεμενους την πληρωνει ο λιγος κοσμος που δεν φταει σε τιποτα ....

aspateo
15.01.2012, 12:16
[QUOTE=antogeor;38453]

Οι μαζι τα φαγαμε ειναι αυτοι που πηγαινανε και δινανε την ψηφο τους για μια θεση στο δημοσιο ...Υπαρχει και δοση αληθειας στο μαζι τα φαγαμε.....
Μια ζωη ακουγα εχω μεσο να διοριστω στο δημοσιο .......χωρις προσοντα χωρις γνωσεις.... καμμια αξιοκρατια. Ισως και γιαυτο να μην ξεσηκωνονται.
Ποιος να ξεσηκωθει ο βολεμενος η αυτος που πηρε συνταξη στα 40 χρονια του ? Δυστυχως για τους πολλους βολεμενους την πληρωνει ο λιγος κοσμος που δεν φταει σε τιποτα ....

Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΩΣ μαζί σου! Κάποιοι έχουν χεσμένη τη φωλιά τους και, δυστυχώς, είναι πολλοί!

Alexarium
16.01.2012, 02:41
Ο κουμπάρος μου που δουλεύει σε μεγάλη ΔΕΚΟ:

Α. Έλα ρε κουμπαράκι, καλημέρα!
Κ. Πώς πάει Αλέξανδρε;
Α. Δόξα τω Θεώ, την παλεύουμε. Εσύ;
Κ. Μ@λακίες μωρέ, τα ίδια και τα ίδια. Λένε τώρα ότι θα μας κόψουνε και τους μισθούς.
Α. Η κουμπάρα τί κάνει;
Κ. Εκεί, στο κομμωτήριο, παιδεύεται κι αυτή. Έχει και την αδερφή της που απολύθηκε απ' τη Δημόσια υπηρεσία που δούλευε (λόγω stage)...
A. Αλήθεια τί έγινε με την υπόθεσή της;
Κ. Να, την πήγε η γυναίκα μου προχτές στο βουλευτή μπας και καταφέρει και τη χώσει κάπου. Της είπε να πάει στο ΙΚΑ, δεν ήθελε, της είπε να πάει στην εφορία, δεν ήθελε. Τώρα κοιτάει για καμμιά τράπεζα. Άστα ρε Αλέξανδρε, τί να σου λέω... έτσι όπως τα 'χουν κάνει οι 300 άστα να πάνε στο δι@ολο είναι...
(αληθινό περιστατικό)

Θυμάμαι τον ίδιο τον πατέρα μου να λέει σε συμμαθητή του (και γενικού διευθυντή μεγάααααααααααλης δημόσιας τράπεζας), "έλα μωρέ Γιώργη, όπου να 'ναι, έστω και κλητήρα βάλτονε κάπου, αρκεί να είναι στο δημόσιο". Από τότε έχω να μιλήσω του πατέρα μου. Που με γαλουχούσε με σύνεση "να μπω στο δημόσιο, να εξασφαλιστώ παιδί μου, όλη μέρα καθησιό και να τρέεεεχει η μισθάρα". Τώρα όταν πάει στην εφορία ή στο ΙΚΑ τσακώνεται με τους υπαλλήλους για το πόσο χάλια είναι η εξυπηρέτηση. Ξέρετε ντε, τους υπαλλήλους που είναι παιδιά των συνομιλήκων του. Που κατά τύχη λέγανε τα ίδια στα παιδιά τους για το δημόσιο και τη μισθάρα... Ναι, ντε, αυτοί. Και όλοι μας γνωρίζουμε κάποιον τέτοιον άμεσα ή έμμεσα.

Εξυπηρέτηση. Οι λέξεις έχουν τρομερή δύναμη μέσα τους. Εξηγώ:

Πάμε σε κάποια δημόσια υπηρεσία. Για οποιονδήποτε λόγο υπάρχει καθυστέρηση σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε. Το πρώτο πράγμα που αυθόρμητα (και άρα ενδόμυχα και ειλικρινέστατα) θ' ακούσουμε κάποιον να αναφωνεί είναι: "μα δεν υπάρχει κανείς να με εξυπηρετήσει;"

Προσέξτε ακριβώς τη λέξη: εξυπηρετήσει
Όχι "κάνει τη δουλειά του"
όχι "κάνει αυτό που προβλέπει ο νόμος"
όχι "κάνει αυτό για το οποίο πληρώνεται".

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ

Δηλαδή, ενώ υπάρχει ένας συγκεκριμένος άνθρωπος σε μία συγκεκριμένη θέση για να κάνει μία συγκεκριμένη δουλειά, ο Έλληνας θεωρεί ότι όταν η δουλειά αυτή εκτελείται, τον εξυπηρέτησαν. Καταλαβαίνετε; Μάλλον για να είστε μέσα σε αυτό το forum, καταλαβαίνετε.

Αυτό τελικά είναι που κάνει ένα κράτος σαν τη Σουηδία να αποκτά τον χαρακτηρισμό "προηγμένο". Τίποτε άλλο.
Μυαλά έχουμε, ικανότητες έχουμε, αντοχές έχουμε, δυναμικό έχουμε.
Το μόνο που στερούμαστε είναι συλλογική συνείδηση και γυαλιά μυωπίας για να μπορούμε να βλέπουμε μακρύτερα στο μέλλον.
Και μετακομίζοντας στη Σουηδία, εγώ τουλάχιστον, αυτό πάω να βρω. Και είμαι βέβαιος ότι θα το βρω.

Δυστυχώς η προηγούμενη γενιά (αυτή που έζησε στα παιδικά της χρόνια κατοχή και πείνα), μόλις βρέθηκε με λίγα χρήματα στο χέρι (απ' όπου κι αν προήλθαν, δεν το εξετάζω), άρχισε να σκέφτεται το πώς θα βγάλει κι άλλα, και όχι πως θα συντηρήσει αυτά που βγάζει πρώτα, και μετά ν' αρχίσει να επεκτείνεται. Και επειδή όταν ήταν μικροί, κόβανε μία ελιά στα 4 και τη μοιράζονταν, ήθελαν να μην ζήσουν και τα παιδιά τους το ίδιο. Την πάτησαν όμως σε ένα πράγμα: ότι τα λεφτά που έβγαλαν με τόσο κόπο, θυσίες και αξιοπρέπεια, δεν μπορούσαν να αυγατιστούν με το μαγικό άγγιγμα κανενός πολιτικάντη. Κακώς τον πίστεψαν, κακώς τον υποστήριξαν, κακώς τον εμπιστεύτηκαν, κακώς δεν είδαν την παγίδα. Είχαν καλές προθέσεις, δεν το αμφισβητώ. Αλλά ήταν (ή μάλλον έγιναν) και λιγουλάκι άπληστοι εδώ που τα λέμε.

Εύχομαι η νεότερη γενιά να μην είναι έτσι, αλλά φοβάμαι πως αυτό που λέει η lucia παραπάνω (να ξεσηκωθεί ο κόσμος) δεν πρόκειται να γίνει.

Κι εγώ θα συμφωνήσω μαζί σας λοιπόν, Ευανθία και aspateo.
Κατά μία έννοια, όντως "μαζί τα φάγαμε". Απλώς εμείς είχαμε ένα μικρό πιατάκι, ενώ άλλοι είχαν πιατέλες, κουβάδες, κοντέινερ.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εμείς μείναμε νηστικοί. Έστω και λίγο, φάγαμε.

Αλλά τώρα πλέον που πήραμε (όσοι πήραμε) την απόφαση,
θα μας κάνει πολύ καλό το να κοιτάμε μπροστά.
Ούτε πίσω, ούτε πλάι. Μπροστά.
Είναι αυτό που δεν έκαναν οι προηγούμενες γενεές.
Και αυτό που πρέπει εμείς να διδάξουμε στις επόμενες.
Και θα το κάνουμε σε ένα από τα ωραιότερα "σχολικά προαύλια" της Ευρώπης.

Σταματάω την πολυλογία. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Δεν θέλω να θίξω κανέναν με τα γραφόμενά μου.
Ξέρω όμως ότι κάποιες φορές η αλήθεια είναι επίπονη.

lucia
16.01.2012, 09:09
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!
Βρε παιδιά, όταν λέτε ότι είναι πολλοί αυτοί που τα φάγανε και ίσως και οι περισσότεροι δεν αληθεύει. Πόσοι είναι ας πούμε οι διορισμένοι στο δημόσιο; Ένα εκατομμύριο; Θα συμφωνήσω ότι πολλοί από αυτούς διορίστηκαν με μέσο και αναξιοκρατικά παίρνοντας μεγαλύτερους μισθούς από τους ιδιωτικούς υπαλλήλους που δουλεύουν όσο τρεις δημόσιοι.

Τα υπόλοιπα εννέα εκατομμύρια όμως; Αυτοί που ΔΕΝ τα φάγανε και ούτε συμμετείχαν στο φαγοπότι; Αυτοί που δούλευαν και δουλεύουν για να συντηρούν τους υπόλοιπους; Ανάμεσα σε αυτούς ανήκω κι εγώ. Πραγματικά αισθάνομαι μεγάλο κορόιδο τελικά που δεν έγλυψα και δεν φίλησα κατουρημένες ποδιές για να διοριστώ, ενώ θεωρητικά είχα την ευκαιρία. Περιφρονούσα παλιά το δημόσιο ενώ τώρα που το σκέφτομαι τόσα χρόνια οι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνανε τους μισθούς τους, τις παροχές τους που αυξανότανε, τα δώρα τους και τα επιδόματά τους και δεν έμειναν ούτε μέρα χωρίς δουλειά, ακόμη και τώρα που τους έγιναν περικοπές ΕΧΟΥΝ μισθό ενώ εγώ δεν έχω. Τι κατάλαβα λοιπόν που διάλεξα τον ιδιωτικό τομέα; Ανασφάλεια, ανεργία, άγχος, ψάξιμο και δουλειά ως είλωτας. Μάλλον κορόιδο ήμουν τελικά που δεν "τρούπωσα" κι εγώ κάπου να τρώω μαζί με τους άλλους, αν μη τι άλλο θα είχα κάνει μερικά χρόνια φαγοπότι και ζωή χωρίς άγχος!

Και επιτέλους, δεν είμαστε 10 εκατομμύρια που τα φάγαμε, ο γουρούνος Π@γκ@λος όταν είπε "μαζί τα φάγαμε" με έκανε έξω φρενών γιατί εμένα τουλάχιστον και κάποια άλλα εκατομμύρια Έλληνες δεν μας κάλεσε στο φαγοπότι, μη σου πω ότι εμείς είμαστε αυτοί που κάνανε το delivery με τα εκλεκτά εδέσματα, εμείς τα κορόιδα που δουλεύαμε για να τρώνε αυτοί! Προσωπικά δεν ήμουν καλεσμένη στο τσιμπούσι, μήπως ήσασταν εσείς;

Alexarium
16.01.2012, 09:44
Δεν έχει να κάνει με τους Δημόσιους υπαλλήλους.
Υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι στο Δημόσιο που δουλεύουν επιμελώς και με αγάπη γι' αυτο που κάνουν.
Και που, μάλιστα, πολλές φορές υποφέρουν ακριβώς γι' αυτό το λόγο.
Και ξέρω αρκετούς, προσωπικά.

Το θέμα έχει να κάνει με τη νοοτροπία ενός ολόκληρου λαού.

Και το φαγοπότι δεν έχει να κάνει μόνο με χρηματικά οφέλη.
Έχει να κάνει με τη βοήθεια για το πού θα υπηρετήσει ο γιόκας και για πόσο, πώς θα νομιμοποιήσω το αυθαίρετο, πώς θα σβήσω την κλήση, πώς θα πάρω καλύτερη σειρά στην προκύρηξη, πώς θα καταπατήσω την δημόσια έκταση δίπλα απ' το οικόπεδό μου και θα είναι όλα καλά, πώς θα φτιάξω τον έξτρα όροφο στο σπίτι αλλά θα το δηλώνω ως έναν όροφο μείον, πώς θα αποχαρακτηρίσω το οικόπεδό μου από δασικό, πώς θα μειώσω το πρόστιμο που μου έριξε το ΙΚΑ ή ή εφορία επειδή δεν ήμουν συνεπής στις πληρωμές μου, πώς θα γλυτώσω το δικαστήριο από την Τροχαία επειδή ο ανήλικος γιός μου οδηγούσε το αμάξι μου με την άδειά μου, πώς... πώς... πώς...

Δεν έχει λοιπόν να κάνει με τους Δημόσιους υπάλληλους, τους Δημοτικούς υπάλληλους, τους ιδιωτικούς υπάλληλους. Έχει να κάνει με νοοτροπία. Και με τη νοοτροπία μας, όλοι φάγαμε. Αν όχι άμεσα εμείς, ο πατέρας μας, η μάνα μας, ο αδερφός μας, κάποιος τέλος πάντων από τον άμεσο κύκλο μας.

Πόσοι από εδώ μέσα μπορείτε με το χέρι στην καρδιά να πείτε ότι δεν γνωρίζετε ΚΑΝΕΝΑΝ που να χρησιμοποίησε πολιτικά μέσα για να πετύχει κάτι;

Και πόσοι τον εμποδίσατε να το κάνει;

Υπό αυτή την έννοια λοιπόν, ναι, μαζί τα φάγαμε.

Και υπό αυτή την έννοια, αυτό ονομάζεται μη ευνομούμενο κράτος.
Και είναι από τα πράγματα που δεν θα μου λείψουν καθόλου μα καθόλου όταν θα 'χω πια φύγει...

Νεομετανάστρια
16.01.2012, 10:11
Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους!

Συμφωνω με ολους τους προλαλησαντες και το μονο που θα ηθελα να προσθεσω ειναι το εξης:

Η ωρα των απολογισμων εχει για εμας τελειωσει! :yes:

Εχουμε παρει την αποφαση μας , μετα απο πολλη σκεψη, πικρια και αλλα αναμεικτα συναισθηματα...... και απο οτι καταλαβαινω ειμαστε ολοι πολυ αποφασισμενοι να παλεψουμε και να αποδωσουν οι κοποι μας.

Ας απολαυσουμε λοιπον το δυσκολο ταξιδι για το οποιο ξεκινησαμε και ας μην επαναλαβουμε λαθη ετων ουτε τωρα που φευγουμε ουτε οταν περασουμε χρονια στην ξενιτια.
Ας ειναι τα δικα μας λαθη με λιγοτερες συνεπειες για τις επομενες γενιες και ας μην ξεχαστουμε και χασουμε τον δρομο μας!

Ελενη

lucia
16.01.2012, 10:32
Αlexarium, αν μιλάς για διαφθορά και σαπίλα θα συμφωνήσω μαζί σου. Ας μην απαξιώνουμε όμως εμείς πρώτοι έναν ολόκληρο λαό, αν το κάνουμε εμείς τι θα πρέπει να περιμένουμε από τους άλλους λαούς ως το πώς μας βλέπουν; Θα σου άρεσε δηλαδή εκεί που θα πας να λένε να ο διεφθαρμένος Έλληνας, ο χαραμοφάης που τα έτρωγε τόσο καιρό και δεν σεβότανε ποτέ τους νόμους κλπ; Ναι είναι λάθος η νοοτροπία μας, όμως πείτε με ρομαντική αλλά δεν πιστεύω ότι τα έφαγε η πλειοψηφία του λαού, αλλιώς αν είχαμε φάει τόσο πολύ δεν θα είχαμε ανάγκη!

Να το θέσω αλλιώς. Ας πούμε ότι φάγαμε (όλοι) κάποια ψίχουλα ή αποφάγια. Εμείς είμαστε όμως αυτοί που φάγαμε τα φιλέτα και τα εκλεκτά εδέσματα ή τα λαμόγια και οι πολιτικοί; Θέλω να πιστεύω ότι ένα μεγάλο κομμάτι του Ελληνικού λαού (το μεγαλύτερο) είναι υγιές και άσχετο με το φαγοπότι. Πάντως αισθάνομαι μεγάλο κορόιδο που δεν έφαγα κι εγώ. Έτσι κι αλλιώς απαξιωμένη που απαξιωμένη νιώθω όταν ακούω "μαζί τα φάγαμε", τουλάχιστον ας είχα περιδρομιάσει!

hrisnan
16.01.2012, 11:52
Να πω κάτι... όταν λέμε ότι το δημόσιο χρήμα το κατασπατάλησαν, να έχουμε υπόψη μας ότι δεν το κατασπατάλησε ο γραφιάς της τάδε υπηρεσίας ή του τάδε υπουργείου, αλλά ο υπουργός, ο δ/ντης, ο δ/νων σύμβουλος, ο βουλευτής κλπ κλπ. Σημαίνοντα πρόσωπα -αν μπορεί καποιος να τους πει έτσι-ο απλός δημόσιος υπάλληλος ζούσε με τον μισθό του την οικογένειά του. Και πάνω από όλα το μεγάλο φαγοπότι έγινε από τις εταιρίες που αναλάμβαναν δημόσια έργα και το κόστος ήταν 300 χιλιάδες ευρώ και παίρναν 3 εκατομμύρια για να το φέρουν εις πέρας. Και πίσω από την χ εταιρία ο τάδε βουλευτής της περιοχής που γίνεται το έργο και ο υπουργός και όλων των ειδών τα λαμόγια που παίρναν τις παχυλές μίζες.

hrisnan
16.01.2012, 11:55
Αμαρτία δεν είναι κάποιος να θέλει να δουλεψει για να ζήσει, αμαρτία είναι να κάνει ό,τι κάναν τα σημαίνοντα πρόσωπα. Δεν μπορώ να ρίξω ευθύνη στον οποιοδήποτε υπαλληλάκο του δημοσιόυ με τα 1200 ευρώ μισθό που ζει την οικογένειά του για την κατασπατάληση του χρήματος, ούτε να του πω γιατί μπήκες στο δημόσιο. Για εμένα αυτό υποκρύπτει μία απογοήτευση από αυτούς που το λένε γιατί και οι ίδιοι δεν κατάφεραν να μπουν στο δημόσιο. Ναι είναι άσχημη η νοοτροπία του μέσου αλλά δε ρίχνω ευθύνες για την κατάσταση την οικονομική της χώρας σε ανθρώπους που ζούσαν με έναν μισθό.

elpizo
16.01.2012, 14:21
Είναι η νοοτροπία μας ως λαός πολύ λάθος....όλοι μας φταίμε με την έννοια ότι δεν σκεφτόμαστε ποτέ αν ότι κάνουμε οφελεί το συνάνθρωπό μας, όλοι μας θέλουμε απλώς να τρυπώσουμε κάπου και να τρέχει ο μισθός χωρίς να συνυπάρχει αυτό με τη δημιουργία,την αξιοκρατία,τις απαραίτητες γνώσεις...αυτή η νοοτροπία του να περάσει η ώρα στη δουλειά να πάω σπίτι μου είναι ότι χειρότερο....το σύστημα πάσχει στην Ελλάδα...πάντα μια συναλλαγή απαιτεί δύο, και ακόμη και αν απλά ανεχόμαστε όλο αυτό ,είναι εγκληματικό....η νοοτροπία είναι πολύ λάθος,η νοοτροπία του κάθομαι και πληρώνομαι χωρίς κόπο,γνώσεις, του βρίσκω δουλειά με μέσο και όλα καλά κλπ...έλα που δεν είναι όλα καλά, κυρίως γιατί με όλο αυτό ΄΄κατεβαίνει '' το επίπεδό μας ως λαός...επειδή είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει αυτή η εγκληματική νοοτροπία γι'αυτό και είναι σχεδόν αδύνατο να αλλάξει η Ελλάδα....αν όλοι μας ξεχωριστά μπορούσαμε να παραδεχτούμε π.χ ότι θα ΄΄γλείφαμε'' έναν βουλευτή για δουλειά, ίσως να αρχίζαμε να βλέπαμε αλλιώς τα πράγματα...αλλά το ένα φέρνει το άλλο, και το κράτος οδηγεί σε όλο αυτό αλλά και εμείς...αλλιώς το σύστημα δεν μπορεί να λειτουργήσει......

Eleni_koliou
16.01.2012, 14:32
Καλησπέρα σε όλους Ονομάζομαι Ελένη και μένω στο Malmo , η καταγωγή μου είναι από Aρτα.Έχω αρκετό καιρό στο Malmo και πριν 6 μήνες άρχισα να ψάχνω για δουλειά καθώς πρόσεxα τον γιο μου πριν που είναι 2 χρόνον τώρα Βασικά δεν βρίσκω ούτε για καθαρισμούς αν και μπορώ να πω ότι με την γλώσσα τα παο πολύ καλά μιλάω και διαβάζω , όχι τέλεια αλλα αρκετά καλά. Αν κάποιος από εδώ ξέρει κάτι για καμια δουλειά ας μου το μεταφέρει !!!Έχω δουλέψει στην Δανία σε εστιατόρια αρκετό διάστημα και έχω τελειώσει στην Ελλάδα πληροφορική εγκατάσταση δικτύων και μετά νοσηλευτική.
Αν το κείμενο περιέχει λάθη sorry είναι λόγο που έχω λατινικό πληκτρολόγιο και τα μεταφέρω από greeklish

saetron
17.01.2012, 00:26
γεια σας παιδια...να καλωσορισω τα παιδια που θα ερθουν τωρα
εγω εχω 3 βδομαδες σχεδον εδω πανω...τα πραγματα μπαινουν σιγα σιγα στο δρομο τους...για δουλεια δεν εχει σκασει ακομα τπτ..αν και δεν με απασχολει ακομα τοσο γιατι σημερα ξεκινησα μαθηματα στο folkuniversitet και ολα μου τα πρωινα ειναι πιασμενα...
οτι αποριες εχετε ευχαριστως να απαντησω και να βοηθησω οπου μπορω..

ψψψτ σουαηδιεζοι.....τι θα γινει θα τα πουμε καμια μερα?

Νεομετανάστρια
17.01.2012, 10:32
γεια σας παιδια...να καλωσορισω τα παιδια που θα ερθουν τωρα
εγω εχω 3 βδομαδες σχεδον εδω πανω...τα πραγματα μπαινουν σιγα σιγα στο δρομο τους...για δουλεια δεν εχει σκασει ακομα τπτ..αν και δεν με απασχολει ακομα τοσο γιατι σημερα ξεκινησα μαθηματα στο folkuniversitet και ολα μου τα πρωινα ειναι πιασμενα...
οτι αποριες εχετε ευχαριστως να απαντησω και να βοηθησω οπου μπορω..

ψψψτ σουαηδιεζοι.....τι θα γινει θα τα πουμε καμια μερα?

εγω παντως ελπιζω το πασχα μια μπυριτσα να την πιω μαζι σας σε κανενα ροκαδικο ...

Νεομετανάστρια
17.01.2012, 10:40
Καλησπέρα σε όλους Ονομάζομαι Ελένη και μένω στο Malmo , η καταγωγή μου είναι από Aρτα.Έχω αρκετό καιρό στο Malmo και πριν 6 μήνες άρχισα να ψάχνω για δουλειά καθώς πρόσεxα τον γιο μου πριν που είναι 2 χρόνον τώρα Βασικά δεν βρίσκω ούτε για καθαρισμούς αν και μπορώ να πω ότι με την γλώσσα τα παο πολύ καλά μιλάω και διαβάζω , όχι τέλεια αλλα αρκετά καλά. Αν κάποιος από εδώ ξέρει κάτι για καμια δουλειά ας μου το μεταφέρει !!!Έχω δουλέψει στην Δανία σε εστιατόρια αρκετό διάστημα και έχω τελειώσει στην Ελλάδα πληροφορική εγκατάσταση δικτύων και μετά νοσηλευτική.
Αν το κείμενο περιέχει λάθη sorry είναι λόγο που έχω λατινικό πληκτρολόγιο και τα μεταφέρω από greeklish

Καλημερα και καλως ηρθες στην παρεα
Χωρις να θελω να σε απογοητευσω ο μονος που καταλαβα οτι ειναι Malmo ειναι ο slado ο οποιος εχει λιγο καιρο που ανεβηκε. Οι περισσοτεροι ειναι για Στοκχολμη και καποιοι λιγοι παλι για Γετεμποργκ.
Γνωστος μου ομως που ανεβηκε Malmo τα βρηκε σκουρα απο αποψη δουλειας, υπενοικιασε το σπιτι του και κατεβηκε 2 μηνες ελλαδα, τωρα ξανανεβαινει για να ψαξει.
Και εγω για Malmo ξεκινησα αλλα απογοητευτηκα απο το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πολλες δουλειες και ανεβαινω ψηλοτερα..
Αν ανοιξει ο καιρος μπορει να βρεις πιο ευκολα , πραγμα που σου το ευχομαι..

καλη τυχη
Ελενη

alex89
17.01.2012, 17:51
Geia xara se olous..me lene aleksh eimai 22 kai menw larisa...mou exei mpei h idea edw kai kairo na fugw apo tin ellada giati ta pragmata einai ontws polu xalia...Lew na dokimasw souhdia mias kai exw diabasei kai akousei kala logia..Gnwrizw agglika kai rwssika,elpizw na min mou einai duskolo na mathw souhdika...exw omws merikes apories..
1:Panw katw posa lefta xreiazesai gia mporeseis na meineis as poume se ksenodoxeio g 1-2 bdomades?
2:Einai eukolo na breis douleia sth stokxolmh mesa se auto to xroniko diasthma wste na exeis ena eisodhma?
3:As poume oti briskw douleia kai pairnw auto to personnummer..Meta ti prepei na kanw?

Euxaristw prokatabolika :)

saetron
17.01.2012, 22:10
εγω παντως ελπιζω το πασχα μια μπυριτσα να την πιω μαζι σας σε κανενα ροκαδικο ...

αν αντεχεις το ποτο.........

Νεομετανάστρια
17.01.2012, 22:21
αν αντεχεις το ποτο.........

...εξαρταται την περιπτωση και την διαθεση στην οποια βρισκομαι..
παντως δεν σταματω στο 1 μπουκαλι μπυρα....

skonto
17.01.2012, 23:45
Καλησπέρα Alex89.

1ον) 1 με 2 εβδομάδες ( περίπου 10 με 15 ημέρες ) θα σου πάρει απο 800 έως 1800 ευρώ αναλόγως την ποιότητα του ξενοδοχείου.

2ον) Το διάστημα για να βρείς δουλειά είναι σχετικό με το τι γνωρίζεις να κάνεις, τι εμπειρία έχεις πάνω στην ιδικότητά σου, αν ξέρεις Σουηδικά και σε ποιά πόλη ψάχνεις.

3ον) Ότι δουλειά και να βρείς θα πληρωθείς στις 25 του επομένου μήνα. Άρα πρέπει να έχεις χρήματα να ζήσεις για αυτό το διάστημα.

4ον) Με το που αποκτήσεις τον προσωπικό αριθμό αποκτάς και τα δικαιώματα του Σουηδού πολίτη. Μπορείς π.χ. να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα ή να νοικιάσεις κάποιο διαμέρισμα.

Να ξέρεις πιο εύκολα βρίσκεις στη Σουηδία δουλειά απο το να βρείς να μείνεις κάπου. Και αν αυτό σου ακούγεται παράξενο μπές στο κόπο να διαβάσεις αναφορές για αυτό το πρόβλημα στις προηγούμενες σελίδες.

Σπύρος

alex89
18.01.2012, 00:27
Καλησπέρα Alex89.

1ον) 1 με 2 εβδομάδες ( περίπου 10 με 15 ημέρες ) θα σου πάρει απο 800 έως 1800 ευρώ αναλόγως την ποιότητα του ξενοδοχείου............................ .

Se euxaristw polu Spuro...Eixa skopo na paw etsi sta ksera kai na psaksw douleia ekei...oti nanai douleia dld etsi g arxh...tha htan polu kalutera an eixa kai enan gnwsto g n me filokseniksei...Oso afora auto to noumeraki,diabasa kati gia 3 mhnes pro8esmia...Pro8esmia gia to ti?gia ta xartia?Esu poia polh m proteineis na paw?dn exw kapoia sugkekrimenh sto mualo m..apla thelw na fugw apo edw...doulevw se ena ergostasio alla lefta exw na dw polu kairo...

orpheus
18.01.2012, 00:51
Μια συμβουλη. Οσο απελπισμενος κι αν νιωθεις μη φυγεις χωρις να προετοιμαστεις καλα κααι κυριως να εχεις μαθει τα βασικα στο θεμα γλωσσας. Προσπαθησε απο εσω και μετα ανεβαινεις. Ειναι αποφαση ζωης και πρεπει να εισαι αποφασισμενος

skonto
18.01.2012, 14:58
Ανακοινώθηκε απο την Σουηδική κυβέρνηση η αύξηση των κατώτατων ποσών για φάρμακα και περίθαλψη.

Hφjning av hφgkostnadsskyddet - Apotek Hjδrtat (http://www.apotekhjartat.se/artiklar/hojning-av-hogkostnadsskyddet/)

Σπύρος

EXCITER
18.01.2012, 16:41
Καλησπερα σε ολους!Ηθελα να ρωτησω αν εχει παρει καποιος προσφατα το personummer,χωρις χαρτι εργοδοτη,να μας πληροφορησει ποιο εντυπο του ζητησαν για την ιατρικη ασφαλιση?Μηπως το Ε 106?Η ευρωπαικη καρτα ασφαλισης δεν τους καλυπτει?
Tack sa mycket!

Νεομετανάστρια
18.01.2012, 18:46
Καλησπερα σε ολους!Ηθελα να ρωτησω αν εχει παρει καποιος προσφατα το personummer,χωρις χαρτι εργοδοτη,να μας πληροφορησει ποιο εντυπο του ζητησαν για την ιατρικη ασφαλιση?Μηπως το Ε 106?Η ευρωπαικη καρτα ασφαλισης δεν τους καλυπτει?
Tack sa mycket!

Καλησπερα EXCITER
Προσφατα ανεβηκε φιλος Σουηδια και πηγε στη εφορια λογαριασμο τραπεζης περιπου 16.000 ευρω,μεταφρασμενο στα αγγλικα, και ειχε και ευρωπαικη καρτα ασθενειας.Του ειπαν απο οσο καταλαβα οτι θα του απαντουσαν σε 3 εβδομαδες περιπου αν θα εγκριθει η αιτηση του για personnummer αλλα πιθανοτατα να την απορριψουν γιατι δεν εχει προσληψη απο εργοδοτη.
Τα συμπερασματα δικα σου..

saetron
18.01.2012, 22:01
εμενα παλι....ουτε καν μου ζητησαν την καρτα ασφαλισης και μου ειπαν οτι σε 3 βδομαδες θα εχω τα νουμερα.......

Νεομετανάστρια
18.01.2012, 23:07
εμενα παλι....ουτε καν μου ζητησαν την καρτα ασφαλισης και μου ειπαν οτι σε 3 βδομαδες θα εχω τα νουμερα.......

για να καταλαβω : τους εδειξες βιβλιαριο καταθεσεων, δεν ζητησαν την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης και σου ειπαν οτι σε 3 βδομαδες παιρνεις personnummer, χωρις να εχεις δουλεια ,σωστα?
μακαρι!! γιατι και ο φιλος που μου τα ειπε Στοκχολμη πηγε, μακαρι saetron να σου ερθουν οσο πιο βολικα γινεται τα πραγματα..

saetron
20.01.2012, 22:07
δεν τους εδωσα βιβλιαριο..ειχα βεβαιωση απο την τραπεζα στα αγγλικα...δεν ζητησαν κατι αλλο...καλα ας κανουν καμια κουτσουκελα...σατα πατα θα τους παω...

MariaP
21.01.2012, 18:16
Γεια σας!!!!! το πόσο θέλω να φύγω από την Ελλάδα δε λέγεται!
Προσπαθώ να διαβάσω όλες τις σελίδες.. τελειωμό δεν έχουν!
Θα επανέλθω με ερωτήσεις!!!!!!!

EXCITER
21.01.2012, 18:21
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!Θα τους κραταω οτι πιστοποιητικα μπορω απο εδω και ελπιζω να πεσω σε βολικους υπαλληλους!

ευανθια
21.01.2012, 18:56
Σουηδικά ξέρετε?

Jonas σε ποια χωρα βρισκεσαι ?

ευανθια
21.01.2012, 19:09
Εν σωματι είμαι Αθηνα και μαθαίνω Σουηδικά..

Εν πνευματι είμαι Στοκχόλμη γιατι έχω ήδη κλείσει σπίτι και ψάχνω δουλειά επιβίωσης μέχρι να βρω κάτι πάνω στο επάγγελμά μου..

Κάπου μεταξύ Αθηνας και Στοκχόλμης είμαι επομένως..

Πηγαινε στο θεμα εργασια στην σουηδια. Στην πρωτη σελιδα εχω γραψει λινκ με εταιριες καθαρισμου , ελληνικα εστιατορια κλπ
Ελπιζω να ξερεις αγγλικα. Να αρχισεις να παιρνεις τηλεφωνο και να ζητας δουλεια στα αγγλικα. Καλη επιτυχια :lol2:

milu
22.01.2012, 13:38
Jonas σε ποια χωρα βρισκεσαι ?

Την ίδια απορία έχουμε όλη :smile_:

antogeor
22.01.2012, 13:43
Την ίδια απορία έχουμε όλη :smile_:

και θα μεινουμε ολοι με την ....απορια.Ανηκει στην ομορφη κατηγορια των απανταχου "Μπαχαλακηδων",που φυσικα βρηκε καινουργιο παιχνιδακι για να παιζει.

antogeor
22.01.2012, 17:12
Στα εστιατορια δεν υπάρχει ελπίδα γιατι ενας φίλος μου έψαχνε 10 μηνες τέτοια δουλειά και τον πήρε ένας σαν βοηθο του βοηθού ημιαπασχόληση οποτε έχει δηλαδή πολυ δουλεια το μαγαζί και τα Σαββατοκυριακα..

Στις εταιριες καθαρισμού που δουλεύουν οι περισσοτεροι Ελληνες πρέπει να υπογράψεις σύμβαση για κανα χρόνο και παραπανω ή πας ετσι χύμα και οποτε θελεις εσύ η το αφεντικο σου δε διωχνει?

Συγκλονιστικα αγαπητε Jonas.....απορω πως και δεν το ειχα φανταστει λοιπον οτι συμβαινει και αυτο!!

.

Νεομετανάστρια
22.01.2012, 18:21
και θα μεινουμε ολοι με την ....απορια.Ανηκει στην ομορφη κατηγορια των απανταχου "Μπαχαλακηδων",που φυσικα βρηκε καινουργιο παιχνιδακι για να παιζει.

Θα το κανω και εγω!!!!!!!!!
Πολυ μου αρεσε!!!!!
Θα διακτινιζομαι ομως στα πιο ψαγμενα χωρια της Ελλαδος μεχρι να ανεβω Στοκχολμη!!!
Εμπειρια!!!!
Κριμα που δεν ημουν μεσα στην παρεα σας Σαββατοβραδο... εχασα! xaroumenaki

Να σαι καλα jonas!
Μας εφτιαξες το κεφι. Αν θελεις μονο κανε μια μεταφραση σε αυτο το ιδεογραμμα.... ξερεις εσυ, για να ξερουμε τουλαχιστον με ποια χωρα μιλαμε!!!!!!!

Ελενη

Swethess
23.01.2012, 16:59
Καλησπέρα!

(Δεν ξέρω σε ποιό τόπικ ταιριάζει περισσότερο αυτό αλλα το βάζω εδω προς το παρόν.)

Όσον αφορά στην κάρτα ανεργίας, να συμπληρώσω οτι η διακοπή μπορεί να γίνει (έγγραφο U2 απο τον ΟΑΕΔ) αλλα μόνο αν έχετε να επιδείξετε ένσημα ή τέλος πάντων αποδεικτικό εργασίας (δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργούν αυτά).
Για όποιον έχει βγάλει κάρτα ανεργίας ως απόφοιτος -καλή ώρα εγώ- το U2 δε δίνεται.

Επίσης, για όσους ειναι στο ταμείο ανεργίας το έγγραφο είναι το U1.

Σας τα γράφω ακριβώς όπως μου τα μετέφεραν απο τον ΟΑΕΔ αλλα προτείνω όποιος έχει μπει σ'αυτή τη διαδικασία να το ψάξει κ μόνος του για να ελαχιστοποιηθούν οι πιθανότητες λάθους.

Νεομετανάστρια
23.01.2012, 20:27
Καλησπέρα!

(Δεν ξέρω σε ποιό τόπικ ταιριάζει περισσότερο αυτό αλλα το βάζω εδω προς το παρόν.)

Όσον αφορά στην κάρτα ανεργίας, να συμπληρώσω οτι η διακοπή μπορεί να γίνει (έγγραφο U2 απο τον ΟΑΕΔ) αλλα μόνο αν έχετε να επιδείξετε ένσημα ή τέλος πάντων αποδεικτικό εργασίας (δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργούν αυτά).
Για όποιον έχει βγάλει κάρτα ανεργίας ως απόφοιτος -καλή ώρα εγώ- το U2 δε δίνεται.

Επίσης, για όσους ειναι στο ταμείο ανεργίας το έγγραφο είναι το U1.

Σας τα γράφω ακριβώς όπως μου τα μετέφεραν απο τον ΟΑΕΔ αλλα προτείνω όποιος έχει μπει σ'αυτή τη διαδικασία να το ψάξει κ μόνος του για να ελαχιστοποιηθούν οι πιθανότητες λάθους.

Το να επιβεβαιωνεις οτι μαθαινεις νομιζω οτι ειναι η καλυτερη κινηση αφου κανενας μας δεν ξερει τελικα τι ισχυει για την δικη του περιπτωση....
και μην ξεχνας οτι οι απαντησεις που θα παρεις απο τους αρμοδιους υπαλληλους μπορει να ειναι και 2 διαφορετικες για το ιδιο ακριβως θεμα!!!
εκει να δεις γελιο, να μην ξερεις ποιον απο τους 2 να πιστεψεις...
γενικα απο οτι ηδη καταλαβες θελει πολυυυυ ψαξιμο και επιβεβαιωση...

Swethess
23.01.2012, 20:39
Το να επιβεβαιωνεις οτι μαθαινεις νομιζω οτι ειναι η καλυτερη κινηση αφου κανενας μας δεν ξερει τελικα τι ισχυει για την δικη του περιπτωση....
και μην ξεχνας οτι οι απαντησεις που θα παρεις απο τους αρμοδιους υπαλληλους μπορει να ειναι και 2 διαφορετικες για το ιδιο ακριβως θεμα!!!
εκει να δεις γελιο, να μην ξερεις ποιον απο τους 2 να πιστεψεις...
γενικα απο οτι ηδη καταλαβες θελει πολυυυυ ψαξιμο και επιβεβαιωση...

Ένα πράγμα που σίγουρα έμαθα στο πανεπιστήμιο είναι το "πως συμπεριφερόμαστε" όταν πρόκειται για μια δημόσια υπηρεσία (βλ. γραμματεία τμήματος!)

saetron
23.01.2012, 22:32
δεν κανανε δεκτη την αιτηση για τα νουμερα......http://www.patriotaki.net/images/smilies/shocked.gif

lucia
23.01.2012, 22:35
Απίστευτο! Θέλεις να μας πεις περισσότερα; Τι αιτιολογία σου έδωσαν;

Νεομετανάστρια
23.01.2012, 23:15
δεν κανανε δεκτη την αιτηση για τα νουμερα......http://www.patriotaki.net/images/smilies/shocked.gif

δυστυχως λοιπον ειχε δικιο ο φιλος μου που του ειπανε οτι θα του την απορριψουνε την αιτηση για νουμερα σε 3 βδομαδες... κριμα
μην σε πτοει αυτο , ουτως ή αλλως μαθηματα κανεις και προχωρας στον στοχο σου χωρις sfi... απλα για εμας σημαινει οτι μας γλιτωσες απο την αναμονη γιατι και την αιτηση για personnummer να κανουμε χωρις προσληψη πιθανοτατα να την απορριψουν και σε εμας.

saetron
24.01.2012, 00:01
ναι αλλα τα μαθηματα που κανω...κοστιζουν 600 ευρω τον μηνα....και ηθελα να παω sfi για να μου βγει πιο φθηνα...και τωρα αναγκαστικα θα ψαξω για städa...πφφφφφφφ

ευανθια
24.01.2012, 01:06
Το εχω γραψει πολλες φορες οτι ο καλυτερος και πιο σιγουρος τροπος για να παρεις τον πολυποθητο αριθμο ειναι να βρεις μια προχειρη δουλεια εστω και σε
städa . Προκειμενου να μπορεσει καποιος να μεινει στην χωρα και να κανει ενα καινουργιο ξεκινημα στην ζωη του πρεπει να ειναι διατεθιμενος να κανει τα παντα.
Saetrom βρες μια προχειρη δουλεια για να παρεις τον προσωπικο αριθμο. Και θεωρω οτι στο folkuniversitet πετας τα λεφτα σου. Καλυτερα να αφοσιωθεις στο να βρεις μια προχειρη δουλεια , για να μπορεσεις να παρεις τον αριθμο και να μπεις στο συστημα , και αμεσως μετα να αρχισεις μαθηματα στο sfi.

Βεβαια εσυ αποφασιζεις , αλλα νομιζω οτι το να παρεις τον προσωπικο αριθμο ειναι το πιο σημαντικο για να μπορεσεις να μπεις στο συστημα. Και επισης προσεχε τα λεφτα σου μην τα σπαταλας . Θεωρω οτι 600 ευρω τον μηνα ειναι παρα πολλα λεφτα.

saetron
24.01.2012, 02:12
ναι αυτο θα κανω...δεν γινεται αλλιως..θα αρχισω τα τηλεφωνα και θα ψαξω...ελπιζω να βρεθει κατι εστω σε στεντα...γιατι και σ αυτο ειναι πλεον δυσκολο να βρεθει κατι

Νεομετανάστρια
24.01.2012, 09:03
ναι αλλα τα μαθηματα που κανω...κοστιζουν 600 ευρω τον μηνα....και ηθελα να παω sfi για να μου βγει πιο φθηνα...και τωρα αναγκαστικα θα ψαξω για städa...πφφφφφφφ

Καλημερα saetron

τα μαθηματα αυτα ειναι εντατικα, οτι πληρωνεις παιρνεις, σωστα?
Πιθανοτατα μεχρι να βρεις μια προχειρη δουλεια να εχεις ηδη καταφερει να ολοκληρωσεις το sfi σαν υλη και εχοντας το personnummer στα χερια σου να δωσεις εξετασεις και να προχωρησεις σε ενα υψηλοτερο επιπεδο δωρεαν μαθηματων.
Επενδυση κανεις λοιπον αυτη την στιγμη, κομματακι ακριβη αλλα επενδυση θεωρειται... και σιγουρα οχι χασιμο χρονου...
Αλλωστε νοσηλευτες χρειαζονται και οσο πιο γρηγορα ανεβεις επιπεδο στην γλωσσα τοσο πιο γρηγορα θα φτασεις στο επιπεδο δουλειας που θελεις!
Αναποδιες ολοι θα βρουμε μπροστα μας, δεν το βαζουμε κατω, αναθεωρουμε τις αποφασεις και το σχεδιο που εχουμε καταστρωσει και συνεχιζουμε!!!!
Επισης δεν ξερω πως θα ακουστει ,δεν θα ηθελα να παρεξηγηθω, αλλα μηπως να εψαχνες για δουλεια λιγο διαφορετικα? Θελω να πω οτι γενικα φανταζομαστε οτι θα παμε να δουλεψουμε ως καθαριστες ή σε ελληνικα εστιατορια. Εσυ που εισαι ηδη πανω δεν εχεις δει αλλα επαγγελματα που να μπορει καποιος να ασχοληθει με αυτα μονο με χρηση αγγλικων και οχι σουηδικων?
Για παραδειγμα καποια στιγμη ειχα δει πριν κανα 2 μηνες οτι ζητουσαν ατομα να φροντιζουν ηλικιωμενους για λιγες ωρες την ημερα και ζητουσαν μονο αγγλικα, δεν το εψαξα βεβαια περισσσοτερο γιατι ηταν νωρις για μενα αλλα προσπαθω να σκεφτω ,και για μενα εννοειται, και τι αλλο θα μπορουσα να κανω εκει αν με τον καθαρισμο δεν βγαλω ακρη.
Μην σε ριχνουν λοιπον οι αναποδιες, αστες να σε πεισμωνουν για να συνεχιζεις να αγωνιζεσαι!!!
:yes:

Ελενη

ευανθια
24.01.2012, 16:32
Καλημερα saetron

τα μαθηματα αυτα ειναι εντατικα, οτι πληρωνεις παιρνεις, σωστα?
Πιθανοτατα μεχρι να βρεις μια προχειρη δουλεια να εχεις ηδη καταφερει να ολοκληρωσεις το sfi σαν υλη και εχοντας το personnummer στα χερια σου να δωσεις εξετασεις .....
:yes:

Ελενη

Το θεμα ολο ειναι να παρει ο Saetrom αλλα και οποιος αλλος το personnummer. Εκει ειναι η επενδυση και το εισιτηριο διαμονης στην χωρα . Αλλιως εισαι σαν τουριστας και με τα χερια δεμενα . Χωρις personnummer δεν μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα :yes: Η γλωσσα δεν μαθαινεται σε 3 μηνες που ειναι και το οριο να μεινει καποιος στην σουηδια χωρις προσωπικο αριθμο. Πρωτα εδραιωνεσαι στην χωρα και μετα κανεις το προγραμμα σου το που και το πως θα προχωρησεις με την γλωσσα και με τα επαγγελματικα. Μην ξεχνατε οτι η μεταναστευση σημαινει ξεκιναω τα παντα απο την αρχη !!!_friends:

Νεομετανάστρια
24.01.2012, 20:52
Το θεμα ολο ειναι να παρει ο Saetrom αλλα και οποιος αλλος το personnummer. Εκει ειναι η επενδυση και το εισιτηριο διαμονης στην χωρα . Αλλιως εισαι σαν τουριστας και με τα χερια δεμενα . Χωρις personnummer δεν μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα :yes: Η γλωσσα δεν μαθαινεται σε 3 μηνες που ειναι και το οριο να μεινει καποιος στην σουηδια χωρις προσωπικο αριθμο. Πρωτα εδραιωνεσαι στην χωρα και μετα κανεις το προγραμμα σου το που και το πως θα προχωρησεις με την γλωσσα και με τα επαγγελματικα. Μην ξεχνατε οτι η μεταναστευση σημαινει ξεκιναω τα παντα απο την αρχη !!!_friends:

Καταλαβαίνω αυτό που λες,σαφώς και ξεκινάμε οτιδήποτε πρόχειρο και...ουδέν μονιμότερο του προσωρινού... Ο saetron όμως ξεκίνησε με λίγο διαφορετικά δεδομένα,του είπαν ότι τον ήθελαν,αν δεν κάνω λάθος, και το οργάνωσε και αυτός με την σειρά του όπως θεωρούσε καλύτερα...