Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

    συνέχεια εδώ


    #2
    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια, 1 για μένα κι ένα για μια φίλη.
    1) Το αυστραλέζικο διαβατήριό μου πού μπορώ να το βγάλω φωτοτυπία και να το επικυρώσω; Στην αστυνομία μου είπαν ότι δεν είναι αρμόδιοι αυτοί αλλά το ασυτραλέζικο προξενείο. Να ρωτήσω εκεί ή μήπως να στείλω το πιστοποιητικό μου citizenship by descent να τελειώνουμε; (δεν έχει από πίσω σφραγίδα Χάγης, χρειάζεται;)
    2) Μια φίλη μου έχει το εξής πρόβλημα: έχει γεννηθεί Ελλάδα το 1982 και πήρε την αυστραλέζικη υπηκοότητα από τη μητέρα της σε ηλικία 2 ετών, εδώ στην Ελλάδα. Στην Αυστραλία έχει πάει κάποιες φορές αλλά δεν έχει συμπληρώσει αθροιστικά 2 χρόνια παραμονής εκεί (της λείπουν 2 μήνες). Θα μπορέσει να δώσει την αυστραλέζικη υπηκοότητα στα παιδιά της;
    Αν της απαντήσουν αρνητικά από το Λονδίνο και αποφασίσει να πάει Αυστραλία με το αυστραλέζικο διαβατήριο της και η υπόλοιπη οικογένειά της με τουριστική βίζα πόσο καιρό θα τους πάρει να κάνουν τα χαρτιά από εκεί;
    Ανησυχεί μήπως αργήσουν τα χαρτιά εκεί οπότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχουν αρκετά χρήματα μαζί τους γιατί δεν θα έχουν πρόσβαση στα επιδόματα παρά μόνο στο δικό της.
    Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, ελπίζω σε απάντηση.

    Comment


      #3
      Originally posted by stella82 View Post
      Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια, 1 για μένα κι ένα για μια φίλη.
      1) Το αυστραλέζικο διαβατήριό μου πού μπορώ να το βγάλω φωτοτυπία και να το επικυρώσω; Στην αστυνομία μου είπαν ότι δεν είναι αρμόδιοι αυτοί αλλά το ασυτραλέζικο προξενείο. Να ρωτήσω εκεί ή μήπως να στείλω το πιστοποιητικό μου citizenship by descent να τελειώνουμε; (δεν έχει από πίσω σφραγίδα Χάγης, χρειάζεται;)
      2) Μια φίλη μου έχει το εξής πρόβλημα: έχει γεννηθεί Ελλάδα το 1982 και πήρε την αυστραλέζικη υπηκοότητα από τη μητέρα της σε ηλικία 2 ετών, εδώ στην Ελλάδα. Στην Αυστραλία έχει πάει κάποιες φορές αλλά δεν έχει συμπληρώσει αθροιστικά 2 χρόνια παραμονής εκεί (της λείπουν 2 μήνες). Θα μπορέσει να δώσει την αυστραλέζικη υπηκοότητα στα παιδιά της;
      Αν της απαντήσουν αρνητικά από το Λονδίνο και αποφασίσει να πάει Αυστραλία με το αυστραλέζικο διαβατήριο της και η υπόλοιπη οικογένειά της με τουριστική βίζα πόσο καιρό θα τους πάρει να κάνουν τα χαρτιά από εκεί;
      Ανησυχεί μήπως αργήσουν τα χαρτιά εκεί οπότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχουν αρκετά χρήματα μαζί τους γιατί δεν θα έχουν πρόσβαση στα επιδόματα παρά μόνο στο δικό της.
      Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, ελπίζω σε απάντηση.

      Μπορώ να σου απαντήσω για το πρώτο ερώτημα: είτε βγάλεις το διαβατήριο φωτοτυπία είτε το citizenship by descent μπορείς να τα επικυρώσεις μόνο στην αυστραλέζικη πρεσβεία. αν κλεισεις ραντεβού στο τμήμα immigration στα επικυρώνουν τζαμπα, αν πας στα διαβατήρια θέλεις 22 ευρώ το αντιγραφο (τυπικά - καποιες φορές στην χαρίζουν)

      Comment


        #4
        Originally posted by stella82 View Post
        Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια, 1 για μένα κι ένα για μια φίλη.
        2) Μια φίλη μου έχει το εξής πρόβλημα: έχει γεννηθεί Ελλάδα το 1982 και πήρε την αυστραλέζικη υπηκοότητα από τη μητέρα της .................θα πρέπει να έχουν αρκετά χρήματα μαζί τους γιατί δεν θα έχουν πρόσβαση στα επιδόματα παρά μόνο στο δικό της.
        Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, ελπίζω σε απάντηση.
        Η φίλη σου που έχει την υπηκοότητα δεν την χάνει.Στα παιδιά της και στο άντρα της δεν μπορεί να δώσει αμέσως υπηκόότητα αλλά θα κάνουν αίτηση για την partner visa. Τα έξοδα είναι περίπου 3000 δολλάρια για την visa και διάρκεια περίπου 6 μήνες.Για τα επιδόματα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν πιστεύω προσωπικά ότι μια οικογένεια μπορεί να ζήσει με τα επιδόματα και μόνο του κράτους και πιστεύω ότι πρέπει να έχει χρήματα αρκετά για το πρώτο διάστημα για να μην αναγκαστεί να κάνει βιαστικες΄και άστοχες επιλογές. Προσωπικά θεωρώ λαθος να κάνεις οικογενειακό προγραμματισμό υπολογίζοντας μόνο στα επιδόματα του κράτους, για να κάνεις μια τόσο μεγάλη αλλάγη και ένα τόσο μεγάλο βήμα. Ξαναλέω ότι η Αυστραλία είναι ένα μέρος μετανάστευσης ππου πρέπει να έχεις χρήματα και χρόνο να επενδύσεις για να μπορέσεις μια μέρα να φτάσεις σεένα καλό επίπεδο ζωής.

        Comment


          #5
          Originally posted by demi View Post
          Η φίλη σου που έχει την υπηκοότητα δεν την χάνει.Στα παιδιά της και στο άντρα της δεν μπορεί να δώσει αμέσως υπηκόότητα αλλά θα κάνουν αίτηση για την partner visa. Τα έξοδα είναι περίπου 3000 δολλάρια για την visa και διάρκεια περίπου 6 μήνες.Για τα επιδόματα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν πιστεύω προσωπικά ότι μια οικογένεια μπορεί να ζήσει με τα επιδόματα και μόνο του κράτους και πιστεύω ότι πρέπει να έχει χρήματα αρκετά για το πρώτο διάστημα για να μην αναγκαστεί να κάνει βιαστικες΄και άστοχες επιλογές. Προσωπικά θεωρώ λαθος να κάνεις οικογενειακό προγραμματισμό υπολογίζοντας μόνο στα επιδόματα του κράτους, για να κάνεις μια τόσο μεγάλη αλλάγη και ένα τόσο μεγάλο βήμα. Ξαναλέω ότι η Αυστραλία είναι ένα μέρος μετανάστευσης ππου πρέπει να έχεις χρήματα και χρόνο να επενδύσεις για να μπορέσεις μια μέρα να φτάσεις σεένα καλό επίπεδο ζωής.
          Δηλ. για να καταλάβω......αν τα παιδιά δεν πάρουν την υπηκοότητα πάλι μπορεί να κάνει αίτηση για τον άντρα της για partner visa; Νόμιζα ότι είναι προϋπόθεση να έχουν υπηκοότητα τα παιδιά.

          Comment


            #6
            Originally posted by demi View Post
            Η φίλη σου που έχει την υπηκοότητα δεν την χάνει.Στα παιδιά της και στο άντρα της δεν μπορεί να δώσει αμέσως υπηκόότητα αλλά θα κάνουν αίτηση για την partner visa. Τα έξοδα είναι περίπου 3000 δολλάρια για την visa και διάρκεια περίπου 6 μήνες.Για τα επιδόματα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν πιστεύω προσωπικά ότι μια οικογένεια μπορεί να ζήσει με τα επιδόματα και μόνο του κράτους και πιστεύω ότι πρέπει να έχει χρήματα αρκετά για το πρώτο διάστημα για να μην αναγκαστεί να κάνει βιαστικες΄και άστοχες επιλογές. Προσωπικά θεωρώ λαθος να κάνεις οικογενειακό προγραμματισμό υπολογίζοντας μόνο στα επιδόματα του κράτους, για να κάνεις μια τόσο μεγάλη αλλάγη και ένα τόσο μεγάλο βήμα. Ξαναλέω ότι η Αυστραλία είναι ένα μέρος μετανάστευσης ππου πρέπει να έχεις χρήματα και χρόνο να επενδύσεις για να μπορέσεις μια μέρα να φτάσεις σεένα καλό επίπεδο ζωής.
            demi ευχαριστώ για την απάντηση να σου πω το σκεπτικό της φίλης μου : το σύνολο των επιδομάτων που θα παίρνει η οικογένεια με την προϋπόθεση ότι τα παιδιά παίρνουν την υπηκοότητα είναι 3.400 δολάρια.
            Τα έξοδα όπως τα έχει υπολογίσει είναι: 1200 ενοίκιο, 100 δολ. ρεύμα, 200 δολ.βενζίνη, 600 δολ. σούπερ μάρκετ, 100 δολ.τηλέφωνο και 500 διάφορα έξοδα για κάτι που ίσως δεν γνωρίζει.... σύνολο 2.600 δολάρια άρα φτάνουν όχι φυσικά για να ζήσεις για πάντα έτσι αλλά για τον πρώτο καιρό νομίζω είναι πολύ καλά. Να σημειώσω ότι μιλάει για μια περιοχή κοντά στο Σίδνευ και το λέω αυτό επειδή ίσως διαφέρουν οι τιμές από περιοχή σε περιοχή. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας όσοι είστε εκεί. Ευχαριστώ.

            Comment


              #7
              Originally posted by stella82 View Post
              demi ευχαριστώ για την απάντηση να σου πω το σκεπτικό της φίλης μου : το σύνολο των επιδομάτων που θα παίρνει η οικογένεια με την προϋπόθεση ότι τα παιδιά παίρνουν την υπηκοότητα είναι 3.400 δολάρια.
              Τα έξοδα όπως τα έχει υπολογίσει είναι: 1200 ενοίκιο, 100 δολ. ρεύμα, 200 δολ.βενζίνη, 600 δολ. σούπερ μάρκετ, 100 δολ.τηλέφωνο και 500 διάφορα έξοδα για κάτι που ίσως δεν γνωρίζει.... σύνολο 2.600 δολάρια άρα φτάνουν όχι φυσικά για να ζήσεις για πάντα έτσι αλλά για τον πρώτο καιρό νομίζω είναι πολύ καλά. Να σημειώσω ότι μιλάει για μια περιοχή κοντά στο Σίδνευ και το λέω αυτό επειδή ίσως διαφέρουν οι τιμές από περιοχή σε περιοχή. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας όσοι είστε εκεί. Ευχαριστώ.
              παιδια εχουν σφιξη τα πραγματα απο 14/11 περιμενω για το επιδομα γιατι εχω ενα σπιτι με γονικη παροχη και μου κανουν νουμερα εχουν αλλαξει οι Αυστραλοι,μην περιμενετε να ζησετε απο τα επιδοματα!!!!

              Comment


                #8
                επιδόματα

                stella που βασίζει το συμπέρασμα για τα επιδόματα των 3.400δολλαρίων?

                Comment


                  #9
                  Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                  παιδια εχουν σφιξη τα πραγματα απο 14/11 περιμενω για το επιδομα γιατι εχω ενα σπιτι με γονικη παροχη και μου κανουν νουμερα εχουν αλλαξει οι Αυστραλοι,μην περιμενετε να ζησετε απο τα επιδοματα!!!!
                  ποιά είναι η αντικειμενική αξία του σπιτιού?

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by christine View Post
                    stella που βασίζει το συμπέρασμα για τα επιδόματα των 3.400δολλαρίων?
                    ρώτησα εγώ στο centerlink τον Ιούνιο που ήμουν εκεί και τα επιδόματα είναι τα εξής:
                    newstart allowance 513
                    partner allowance 428,70
                    family tax benefit A 320,60
                    family tax benefit B 300
                    rent 130 (το λιγότερο)
                    αυτά όλα είναι για το δεκαπενθήμερο οπότε όλα διπλασιάζονται στο μήνα και είναι 3384,60 ( το 3400 που είχα γράψει ήταν στρογγυλεμένο).

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                      παιδια εχουν σφιξη τα πραγματα απο 14/11 περιμενω για το επιδομα γιατι εχω ενα σπιτι με γονικη παροχη και μου κανουν νουμερα εχουν αλλαξει οι Αυστραλοι,μην περιμενετε να ζησετε απο τα επιδοματα!!!!
                      κώστα εννοείται πως δεν περιμένουμε να ζήσουμε από τα επιδόματα νομίζω όμως ότι είναι μια πολύ καλή βοήθεια για το ξεκίνημα γιατί αυτά τα χρήματα σου εξασφαλίζουν τουλάχιστον τα βασικά όπως ενοίκιο, ρεύμα, φαγητό. Δε νομίζω ότι είναι κι άσχημα..... χρειαζόμαστε ένα boost.

                      Comment


                        #12
                        Καλησπερα!Καλη χρονια με υγεια και ευτυχια και οτι καλυτερο σε εσας και στους αγαπημενους σας!!
                        Χρειαζομαι την βοηθεια σας και την γνωμη σας. Τον Σεπτεμβρη λεμε με την κοπελα μου να κανουμε το μεγαλο βημα και να μετακομισουμε sydney.εχουμε σκοπο να παντρευτουμε, ομως δεν ξερουμε ακομα το που και εδω ειναι και το διλημμα μας. εδω η εκει?που ειναι καλυτερα? εγω ειμαι αυστραλος υπηκοος και η κοπελα μου Αλβανη υπηκοος και μονιμη-νομιμη μεταναστατης στην Ελλαδα.Αν κατεβει με τουριστικη visa θα ειναι δυσκολα με τα χαρτια της?θα πρεπει να βγει και να ξαναμπει στην χωρα?θα μπορεσει μετα απευθειας να κανει αιτηση για partner?

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by stella82 View Post
                          demi ευχαριστώ για την απάντηση να σου πω το σκεπτικό της φίλης μου : το σύνολο των επιδομάτων που θα παίρνει η οικογένεια με την προϋπόθεση ότι τα παιδιά παίρνουν την υπηκοότητα είναι 3.400 δολάρια.
                          Τα έξοδα όπως τα έχει υπολογίσει είναι: 1200 ενοίκιο, 100 δολ. ρεύμα, 200 δολ.βενζίνη, 600 δολ. σούπερ μάρκετ, 100 δολ.τηλέφωνο και 500 διάφορα έξοδα για κάτι που ίσως δεν γνωρίζει.... σύνολο 2.600 δολάρια άρα φτάνουν όχι φυσικά για να ζήσεις για πάντα έτσι αλλά για τον πρώτο καιρό νομίζω είναι πολύ καλά. Να σημειώσω ότι μιλάει για μια περιοχή κοντά στο Σίδνευ και το λέω αυτό επειδή ίσως διαφέρουν οι τιμές από περιοχή σε περιοχή. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας όσοι είστε εκεί. Ευχαριστώ.
                          1200 δολλάρια το μήνα ενοίκιο σημαίνει 265 δολλάρια την βδομάδα ενοίκιο που σημαίνει ότι άμα έχει 2 παιδιά και χρειάζεται τουλάχιστον 2-3 κρεβατοκάμαρες το ενοίκιο στην καλύτερη περίπτωση δεν θα είναι κάτω από 350 δολλάρια την βδομάδα. Το τηλέφωνο είναι τουλάχιστον 150 δολλάρια με κινητό και σταθερό. Εκτός από ρεύμα στο Σύδνευ νομίζω ότι έχουν και γκάζι και προσωπικά το super market με ένα παιδί μου κοστίζει περίπου 200 δολλάρια την βδομάδα.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by george lucas View Post
                            Καλησπερα!Καλη χρονια με υγεια και ευτυχια και οτι καλυτερο σε εσας και στους αγαπημενους σας!!
                            Χρειαζομαι την βοηθεια σας και την γνωμη σας. Τον Σεπτεμβρη λεμε με την κοπελα μου να κανουμε το μεγαλο βημα και να μετακομισουμε sydney.εχουμε σκοπο να παντρευτουμε, ομως δεν ξερουμε ακομα το που και εδω ειναι και το διλημμα μας. εδω η εκει?που ειναι καλυτερα? εγω ειμαι αυστραλος υπηκοος και η κοπελα μου Αλβανη υπηκοος και μονιμη-νομιμη μεταναστατης στην Ελλαδα.Αν κατεβει με τουριστικη visa θα ειναι δυσκολα με τα χαρτια της?θα πρεπει να βγει και να ξαναμπει στην χωρα?θα μπορεσει μετα απευθειας να κανει αιτηση για partner?
                            Μπορεί να κάνει οτι λες και δεν επηρεάζει το γεγονός οτι έχει Αλβανικό διαβατήριο και οχι Ελληνικό. Οι ίδιες διαδικασίες είναι και για τους δυο κατόχους διαβατηρίων όσων αφορά τις διαδικασίες για την partner visa.
                            Για την τουριστική, δεν μπορεί να καταθέσει για την evisa και θα πρέπει να κάνει αίτηση οχι ηλεκτρονικά αλλά κανονικά. Ετσι ίσως είναι καλύτερα να κάνει απο τώρα αίτηση για την partner κατευθείαν και μόλις βγεί τότε να μεταναστεύσετε Αυστραλία.
                            Δες λεπτομέρειες στο Department of Immigration & Citizenship
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #15
                              Καλησπέρα απο Αθήνα..έχεις δίκιο agoriani και εμείς σκεφτήκαμε να ξεκινήσουμε με την partner ως 1η επιλογή αλλά δεν μας παίρνει χρονικά διότι έχουμε σκοπό να φύγουμε τον Σεπτέμβριο,τα χαρτιά μας απο Ελλαδα θα ειναι έτοιμα τελος μαρτίου. Αν ταξιδέψει με τουριστική(χωρίς εισητηριο επιστροφής) και κανει την αίτηση για partner απο εκεί, υπαρχει περίπτωση να μην εγκριθεί?σε ενα post σου() διάβασα οτι ειναι καλύτερα να γίνει απο εκεί η όλη διαδικασία της partner visa.

                              Comment

                              Working...
                              X