PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενοικιαση κατοικιας

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

scorpios75
31.05.2012, 18:21
Καλησπέρα σε όλους και φυσικα σε αυτούς που είναι εδώ και βοηθάνε! _friends: από δουλειά είμαι οκ 8ώρο φουλ και περιμένω την φαμίλια 15 ιουνιόυ να έρθει έκλεισαν εισητήρια :) τώρα μενω σε ένα δωμάτιο .. ειναι αλήθεια αν πάω arbeitsagentur και τουσ πω εχω δουλειά και τα παιδιά μου δεν έχουμε σίτι να μείνουμε θα με βρούνε αυτοι?? help2

nk_christina
01.06.2012, 07:05
Συγχαρητήρια scorpio75 για την δουλειά.:bravo_1:
Και εμείς είμαστε στην ίδια κατάσταση με εσάς. Ο άντρας μου ανέβηκε Στουτγκάρδη και βρήκε δουλειά. Θέλω να ανέβω με τα 3 παιδιά μου 15 Ιουνίου, που θα κλείσουν τα σχολεία.

Τώρα άρχισαν και τα δύσκολα με το σπίτι. Στις εφημερίδες δεν βρήκε κάτι. Στο ιντερνετ είναι όλα με μεσίτη 1500 με 2000e προμήθεια.
Που αλλού θα μπορούσαμε να ψάξουμε; help2

Areti
02.06.2012, 09:31
Καλημέρα παιδιά.
scorpio75 πολύ χάρηκα που τα κατάφερες, άντε με το καλό να έρθει και η οικογένεια.
Γι'αυτό που ρωτάς τι να σου πω πρώτη φορά το ακούω.
@nk_christina: Στο internet δεν είναι όλα τα σπίτια με προμήθεια. Εκτός απο τις εφημερίδες και το διαδίκτυο υπάρχουν και εταιρίες που έχουν σπίτια και τα νοικιάζουν ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.stuttgart.de/item/show/132411).
Εγώ το διαμέρισμα που μένω το βρήκα απο το διαδίκτυο και συγκεκριμένα απο το site Wohnungen und Immobilien online - Immobilien Scout24 (http://www.immobilienscout24.de/).

Καλή επιτυχία παιδιά και υπομονή γιατί δεν είναι εύκολο να βρεις διαμέρισμα.

milu
02.06.2012, 10:29
ειναι αλήθεια αν πάω arbeitsagentur και τουσ πω εχω δουλειά και τα παιδιά μου δεν έχουμε σίτι να μείνουμε θα με βρούνε αυτοι?? help2

http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-78/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-2-a-2688/index30.html#post35867

muf81
05.06.2012, 23:13
Μένω Βερολίνο 1 χρόνο. Μπορώ να φιλοξενήσω φίλο μου ο οποίος θα μετακομλισει από Ελλάδα χωρίς συμβόλαιο? Θα δηλωθεί κανονικά δημότης και για πόσο διάστημα αν τυχόν γίνεται?

dimitrak2000
13.06.2012, 11:32
Παιδια γεια σας!μπορεινα μου πει καποιιος ποσοπεριπου θα κοστισει η μεταφορα οικοσκευης για γερμανια;
Επιπλεον πειτε κανα site akomi καμια εταιρια για να ρωτησω

paravatis
13.06.2012, 12:11
Παιδια γεια σας!μπορεινα μου πει καποιιος ποσοπεριπου θα κοστισει η μεταφορα οικοσκευης για γερμανια;
Επιπλεον πειτε κανα site akomi καμια εταιρια για να ρωτησω

εμενα με στοιχισε πληρης οικοσκευη 800 ευρω απο θεσσαλονικη.οι μεταφορικες χρεωνουν περιπου 300 το μετρο.

pestefler
13.06.2012, 12:12
ecometafores.gr κανεις εγγραφη και γραφεις τι θελεις να μεταφερεις. Απο εκει και περα σου κανουν προσφορες διαφορες μεταφορικες για το κοστος.

christina1989
16.06.2012, 13:26
Καλησπερα σε ολους, να ρωτησω, ανεβασε καποιος απο εσας επιπλα και ηλεκτρικες συσκευες στην γερμανια, ποσο κοστισε??????

Μολις μιλησα με μια μεταφορικη και για ενα πλυντηριο,δυο κομοδινα,διπλο κρεβατι κ το στρωμα του εννοειται, ΖΗΤΗΣΕ 500 ΕΥΡΩ, δεν ειναι πολλα βρε παιδια, θα μας τρελανουν οι μεταφορικες? εμενα προσωπικα μου φανηκαν πολλα, για δυο πραγματακια που ειπα να ανεβασω.

aspateo
16.06.2012, 17:44
Καλησπερα σε ολους, να ρωτησω, ανεβασε καποιος απο εσας επιπλα και ηλεκτρικες συσκευες στην γερμανια, ποσο κοστισε??????

Μολις μιλησα με μια μεταφορικη και για ενα πλυντηριο,δυο κομοδινα,διπλο κρεβατι κ το στρωμα του εννοειται, ΖΗΤΗΣΕ 500 ΕΥΡΩ, δεν ειναι πολλα βρε παιδια, θα μας τρελανουν οι μεταφορικες? εμενα προσωπικα μου φανηκαν πολλα, για δυο πραγματακια που ειπα να ανεβασω.

Πολλά;;; Για Σουηδία, (2 καναπέδες, 1 διπλό κρεβάτι, στρώμα, ρούχα και το κρεβατάκι και τα παιχνίδια του μικρού), είχαν ζητήσει 4.800!!!! ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ!!! Χα, χα χα... ΑΥΤΟΙ ήταν τρελοί!!! Για Γερμανία, πλήρης μεταφορά τριάρι μεγαλούτσικο, με συσκευασία, κομπλέ, μου ζήτησε άλλη μεταφορική, 1400 ευρώ.

SakisZaf
19.06.2012, 16:48
Για Γερμανία, πλήρης μεταφορά τριάρι μεγαλούτσικο, με συσκευασία, κομπλέ, μου ζήτησε άλλη μεταφορική, 1400 ευρώ.

Δυάρι, με δικό μου αμπαλάρισμα και φορτω-εκφόρτωση, δέχτηκα προσφορές (από Μακεδονία για Βεστφαλία) από 1500 έως 1800 ευρά! Ναι, είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμιοί! Ήδη έχω κλείσει στα 600 ευρώ αλλά είπα να κάνω μια δοκιμή. Μάλλον απευθύνονται σε μαμάκες...

Την ώρα που μιλούσα με τον νταλικιέρη, διαπραγματεύονταν παραλαβή από Μανωλάδα > παράδοση Βερολίνο, φουλ φορτίο καρπούζια, για 2 χιλιάρικα... Και για 3 μέτρα ζητάνε 1500? Αιδώς!

aspateo
19.06.2012, 16:51
Δυάρι, με δικό μου αμπαλάρισμα και φορτω-εκφόρτωση, δέχτηκα προσφορές (από Μακεδονία για Βεστφαλία) από 1500 έως 1800 ευρά! Ναι, είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμιοί! Ήδη έχω κλείσει στα 600 ευρώ αλλά είπα να κάνω μια δοκιμή. Μάλλον απευθύνονται σε μαμάκες...

Θα μου στείλεις ΠΜ τα στοιχεία του μεταφορέα; Είμαι Αθήνα βέβαια, αλλά δεν χάνω κάτι να ρωτήσω...

milu
20.06.2012, 09:48
Γεια σας παιδιά. Κάπου είχα διαβάσει για πολυκατοικίες που αφορούν χαμηλόμισθα άτομα στη Γερμανία. Ξέρετε κάτι γι'αυτό; Ευχαριστώ.

Γεια σου Sarah,

Ίσως έχετε ήδη ενημερωθεί http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-78/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-2-a-2688/index30.html#post35867

SakisZaf
21.06.2012, 17:17
Θα μου στείλεις ΠΜ τα στοιχεία του μεταφορέα; Είμαι Αθήνα βέβαια, αλλά δεν χάνω κάτι να ρωτήσω...

Ω, ναι... τα πράγματα είναι δύσκολα στα κέντρα. Εμείς έχουμε την πολυτέλεια εδώ στην επαρχία να διαθέτουμε τεράστιο στόλο οχημάτων που έχει να κάνει με εξαγωγικές μεταφορές γεωργικών και άλλων προϊόντων. Οπότε η προσέγγιση είναι πιο εύκολη, "ο φίλος τον φίλο" κι έφτασες!

Η περίπτωση μου είναι ιδιάζουσα διότι θα αμπαλάρω τα πράγματα και θα τα πάω με φορτηγάκι στην αποθήκη του, όπου και θα περιμένουν την κατάλληλη στιγμή μιας που δεν βιάζομαι. Οπότε βολευόμαστε και οι δύο... Αυτός θα συμπληρώσει το φορτίο του κι εγώ θα τη βγάλω οικονομικά. Κάτι μεταξύ stand by και last minute στις πτήσεις δηλαδή. Φαντάζομαι ότι όποιον τον βολεύει κάτι τέτοιο μπορεί να το διαπραγματευτεί με οποιαδήποτε μεταφορική. Φυσικά, αυτές που εξειδικεύονται στις οικοσκευές είναι (σχεδόν) λογικό να ζητάνε τα παραπάνω ποσά. Αλλά στην περίπτωσή μου δεν θα σκεφτόμουν κάτι παραπάνω από 1000 €... Βασικά μην μένετε στην προσφορά ενός site. Μιλήστε με τον άνθρωπο-μεταφορέα. Είναι γεγονός οτι η οικοσκευή λειτουργεί συμπληρωματικά στο φορτίο. Δείτε την περίπτωση μεταφόρτωσης (πχ να πάει μέχρι Μόναχο, να ξεφορτώσει σε ντεπώ και από κει να αναλάβει εσωτερική μεταφορική να σου τα φέρει σπίτι). Έχει εναλλακτικές και θέλει ψάξιμο...

yell0wsoldi3r
23.06.2012, 19:30
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Πρόκειται να μεταβώ Σεπτέμβριο-Οκτώβριο στο Μόναχο για μεταπτυχίο στο Πολυτεχνείο του Μονάχου.

Θα ήθελα τη βοήθεια και τη γνώμη όσων γνωρίζουν για το πως μπορώ να βρω σπίτι (γκαρσονιέρα), σε ποια περιοχή είναι καλά να μείνει κάποιος (ευκολοπροσβάσιμη με ΜΜΜ τόσο προς το Πολυτεχνείο όσο και προς το κέντρο της πόλης) και φυσικά που να ψάξω και να απευθυνθώ για εύρεση σπιτιού.

Αν γνωρίζει κάποιος και ένα μέσο κόστος μιας γκαρσονιέρας (ή έστω ενός μικρού διαμερίσματος) θα βοηθουσε πολυ.

Κυριως θελω τη βοηθεια σας ως προς ποια περιοχη να προτιμησω και που να απευθυνθω (site ή κατι αλλο) για ενοικιαση.

Να τονισω οτι με ενδιαφερει να ειμαι σε μια ησυχη και ασφαλη προσοχη με ευκολη συγκοινωνια προς το Πολυτεχνειο και προς το κεντρο του Μοναχου.

Θα χαρω πολύ να ακούσω τις προτάσεις και τις συμβουλές σας!

Ευχαριστώ πολύ!

kosofos
23.06.2012, 22:27
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Πρόκειται να μεταβώ Σεπτέμβριο-Οκτώβριο στο Μόναχο για μεταπτυχίο στο Πολυτεχνείο του Μονάχου.

Θα ήθελα τη βοήθεια και τη γνώμη όσων γνωρίζουν για το πως μπορώ να βρω σπίτι (γκαρσονιέρα), σε ποια περιοχή είναι καλά να μείνει κάποιος (ευκολοπροσβάσιμη με ΜΜΜ τόσο προς το Πολυτεχνείο όσο και προς το κέντρο της πόλης) και φυσικά που να ψάξω και να απευθυνθώ για εύρεση σπιτιού.

Αν γνωρίζει κάποιος και ένα μέσο κόστος μιας γκαρσονιέρας (ή έστω ενός μικρού διαμερίσματος) θα βοηθουσε πολυ.

Κυριως θελω τη βοηθεια σας ως προς ποια περιοχη να προτιμησω και που να απευθυνθω (site ή κατι αλλο) για ενοικιαση.

Να τονισω οτι με ενδιαφερει να ειμαι σε μια ησυχη και ασφαλη προσοχη με ευκολη συγκοινωνια προς το Πολυτεχνειο και προς το κεντρο του Μοναχου.

Θα χαρω πολύ να ακούσω τις προτάσεις και τις συμβουλές σας!

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα,
Προσωπικά δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για την περιοχή γιατί αυτό εξαρτάται απο πολλά μα κυρίως απο το πόσα χρήματα διαθέτεις για ενοίκιο. Δυστυχώς το Μόναχο είναι ίσως η πιο ακριβή πόλη της Γερμανίας σε άποψη ενοικίων. Σου παραθέτω κάποια link για μελέτη

TUM - Anfahrt (http://portal.mytum.de/campus/anfahrt)

TUM - TU M (http://www.tum.de/unileben/wohnen-in-muenchen/)

Wohnungssuche leicht gemacht: Suchergebnisse f (http://www.studenten-wg.de/angebote_lesen.html?fuer=Zimmer%20in%20WG&stadt=M%FCnchen)

International Office: Tipps (http://www.international.tum.de/willkommen-an-der-tum/internationale-studierende/wohnsituation/tipps/)

M (http://muenchen.homecompany.de/index.php?sp=de&id=1611)

Για μια σύγκριση τιμών μπορείς να ψάξεις σε διάφορα site ένα απο τα καλύτερα είναι

Immobilien Scout24 - Wohnungen und Immobilien online (http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/lp/immobilien1.jsp?ftc=1100010201&kw=)[immobillenscout24]

Καλή δύναμη!

i.lag
23.06.2012, 23:02
Αρχικα συγχαρητηρια για το μεταπτυχιακο!
Εχεις ιδεα σε ποια κτηρια, αρα ακριβη διευθυνση εντος Μοναχου, θα ειναι τα μαθηματα σου; Μπορω να κανω αναζητηση για σενα, ειτε για διαμερισμα ειτε για δωματιο σε κοινοβιο-συχνα ειναι κ επιπλωμενα αυτα κ προφανως πολυ πιο φθηνα.Οπως διαβασες παραπανω, το Μοναχο ειναι ακριβο, οπότε για αρχη θα συμβουλευα δωματιο σε Wohngemeinschaft=WG.

yell0wsoldi3r
24.06.2012, 00:54
Σας ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας και ερχομαι να προσθεσω πως:

Δυστυχως δε γνωριζω τοσο καλα γερμανικα (το μεταπτυχιακο ειναι αγγλοφωνο) οποτε τα γερμανοφωνα links ισως να μη με βοηθησουν και τοσο πολυ!Υπαρχουν αντιστοιχα αγγλογωνα sites?

Δυστυχως δε γνωριζω σε ποια απο τις τρεις περιοχες του TU θα γινονται τα μαθηματα και δεν το αναγραφει πουθενα στο site (εκτος αν δεν το προσεξα).Θα το γνωριζω απο Δευτερα.

Οσον αφορα τα χρηματα,σαφως και δεν υπαρχει δυνατοτητα για μεγαλο κοστος.Θα ελεγα οτι μπορω να κινηθω σε λογικα πλαισια (σχετικο βεβαια ολο αυτο οταν μιλας για Μοναχο οπως λετε!)

Φιλε i.lag αν το Wohngemeinschaft=WG σημαινει δωματιο σε κοινοβιο, σ'ευχαριστω για την προταση και τη συμβουλη,αλλα δυστυχως κατι τετοιο ειναι πολυ "μακρια" από το χαρακτηρα μου και νομιζω οτι παρα πολυ δυσκολα θα κατεφευγα σε αυτη τη λυση.

Σε μια πρωτη φαση θα με ενδιεφερε να ακουσω προτασεις για περιοχες οπου μπορω να μεινω (οπως τις αναγραφω στο αρχικο post) και αν πρεπει να θεσω ενα περιορισμο στα χρηματα,ας πω για μια μεση κατηγορια τιμης για τα δεδομενα του Μοναχου.

Μπορει καποιος να μου δωσει ενα μπουσουλα για το κοστος στο περιπου για μια γκαρσονιερα?Από πόσο μέχρι πόσο περιπου κυμαίνεται το ενοίκιο?Γιατί λέμε ακριβό,αλλά να μάθουμε και πόσο!!!χα!χα!

Να'στε καλα και παλι παιδια για τις απαντησεις και τα info!

milu
24.06.2012, 02:43
Γενικός στο Μόναχο πληρώνεις κατά μέσο όρο € 11,00 ανά τετραγωνικό μέτρο, σε σύγκριση με το παλιό Δυτικό Βερολίνο μόνο 5,50 €.

Στα πιο δημοφιλή μέρη όπως πχ. το Schwabing, το Μaxvorstadt, το ενοίκιο καταβάλλεται με μέσο όρο € 13,50 ανά τετραγωνικό μέτρο. Η δεύτερη πιο ακριβή περιοχή το Bogenhausen, κατά μέσο όρο € 12,30 ανά τετραγωνικό μέτρο, γεμάτη βίλες. Το Lehel, Max, Louis και Glockenbach είναι απλά πολύ ακριβά γιατί είναι ακριβώς το κέντρο της πόλης
Προσιτό και όχι τόσο μακριά με το μετρό, για παράδειγμα, είναι το Sendling που αποτελεί μια μέσο όρο περιοχή. Όμορφα είναι το Au-Haidhausen, και οχι τόσο καλά ειναι το Νeuperlach (προλετάριοι.), το Ηart και το Hasenbergl. Το Giesing είναι η εργατική συνοικία, ώστε να μπορείς να ζήσει εδώ με αρκετά ευνοϊκές τιμές.

Τελικά θα είναι ούτως ή άλως έτσι ώστε να μην έχεις τη μεγάλη επιλογή, αλλά να είσαι τυχερός αν βρεις τίποτα!

Για περιοχές δεν γνωρίζω και πολλά, εδώ θα βρεις καλές πληροφορίες για κάθε ένα από τα 25 δημοτικά διαμερίσματα (http://www.muenchen-reisefuehrer.de/Stadtbezirke_Muenchen.htm). Δυστυχώς είναι στα Γερμανικά -» Google Translater. :smile_:

Οπτική επισκόπηση για τα Δημοφιλή και ακριβά ενοίκια: τα βόρειο-ανατολικά του Μονάχου (http://news.immobilienscout24.de/lightbox/?pic=is24_newsportal_4b30b685c231e_580.jpg&KeepThis=true&TB_iframe=true&height=830&width=600)

yell0wsoldi3r
24.06.2012, 02:51
Σ'ευχαριστω πολυ για το ακρως κατατοπιστικο post σου φιλε milu.

2 ερωτησουλες θα ηθελα μονο να κανω πανω σε αυτα που λες:

- Οι τιμες που δινεις ανα τετραγωνικο καλυπτουν πληρως το σπιτι και ολα τα εξοδα του (νερο-φως-τηλεφωνο-θερμανση) ή αφορουν μονο το χώρο αυτόν καθ'αυτόν.

- Επειδη φαινεται οτι γνωριζεις αρκετα τις περιοχες του Μοναχου, και αν θεωρησουμε ως δεδομενο οτι μπορω να καλυψω τα 12-13€/τετραγωνικο μετρο,που θα προτεινεις να κοιταξω για καποια γκαρσονιερα απο αυτα που αναφερες? Να ειμαι δηλαδη σε μια ησυχη και ασφαλη περιοχη κοντά στο κέντρο? (αν τυχον γνωριζεις καθολου απο Θεσσαλονικη, πες μου για να σε δωσω ενα αντιστοιχο παραδειγμα περιοχης).

Σ'ευχαριστω πολυ και παλι!

milu
24.06.2012, 03:54
Αφορούν μόνο το χώρο αυτόν καθεαυτόν χωρίς κοινόχρηστα, το νερό (έρχονται επιπλέον περίπου 200€ τον χρόνο στο κλείσιμο όποτε προσθέστε 20 € ακόμα το μήνα). Ρεύμα – Γκάζι - Πετρέλαιο 80 -100 € το μηνά (αυτά είναι μαζί με την θέρμανση και το ζεστό νερό)
και άλλες πληροφορίες εδω (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%88%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/%CE%9A%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B6%CF%89%CE%AE%CF%82-2457/)

Μπορείς να κοιμηθείς ξέγνοιαστα το βράδυ σε κάθε περιοχή. Βόλτες στη νύχτα και στο δρόμο, αλλά εκεί που δεν είναι τόσο εύκολο να κοιμηθείς τη νύχτα ήσυχα..

Όπως ανάφερα για παράδειγμα, ως εργένης θα προτιμούσα περιοχές όπως Schwabing, Neuhausen, Haidhausen, Au, μερικά μέρη του Bogenhausens, Thalkirchen, Harlaching που ειναι όλα στο κέντρο και τα «προάστια» (Max, Louis και Isarvorstadt) πολύ κοντά στο κέντρο).

Ως λιγότερο συναρπαστικά είναι το Hasenbergl και επίσης τα Νότια του Neuperlach και μερικές από τα "Riegelviertel", η τιμές εδω ομως είναι αρκετά καλές (σχετικά).

Μπορεί όμως να βρείς το Moosach, το οποίο βρίσκεται ανάμεσα στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις και τις επτά ή οκτώ λίμνες στο βόρειο τμήμα, γιατί σου αρέσει τη νύχτα να κολυμπάς και γιατί στο Moosach έχεις το δωρεάν μπαλκόνι συν λίγα (πραγματικά λίγα) τετραγωνικά μέτρα περισσότερα για τα χρήματά σου και σε αντίθεση με το Harlaching και τοHaidhausen.

Απόλυτη συμβουλή μου είναι να καθοδηγείται την περιοχή στην οποία θα εργάζεστε. Είναι όμορφα παντού και εκτός μερικές γωνίες είσαι πάντα μέσα σε λίγα λεπτά στην ύπαιθρο, η για ψώνια η σε ένα ωραίο κήπο ή σε ένα “Biergarten”.

Και κοιτα, δεν ξέρω τίποτα από το Μόναχο, ζω στην Κολωνία :smile_:

yell0wsoldi3r
24.06.2012, 04:08
Μπορει να ζεις στην Κολωνία,αλλά οι γνώσεις σου γύρω από το Μόναχο βοηθάνε σημαντικά!

Τα ρωτάω όλα αυτά για να πάρω έναν "μπούσουλα" ώστε να απευθυνθώ εδώ studentenwerk-muenchen.de

είτε για hall (που δεν το βλεπω με αυτα που ψιλοδιαβασα-μιλανε και 1-4 εξαμηνα αναμονη!!!) ειτε για την υπηρεσια ευρεσης σπιτιου.
Απλα προσπαθω να μαθω λιγα πραγματα για περιοχες κτλ για να ξερω τι μου γινεται.

Να φερω και ενα παραδειγμα με βαση την πολη μου τη Θεσσαλονικη (που πιθανως να μην γνωριζεις,αλλα για να δωσω μια εικονα σε οποιον τυχον ξερει απο Θεσσαλονικη για το τι περιπου ψαχνω).

πχ γνωριζοντας που ειναι το Αριστοτελειο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης και το κεντρο της πολης, για μενα θεωρουνται "ιδανικες" περιοχες οπως η Τούμπα,η Χαριλάου, η περιοχή Ιπποκρατείου όπου και το κόστος διαμονης θεωρητικα ειναι καλο,αλλα και ειναι σε καλη αποσταση απο Πανεπιστημιο και κέντρο πόλης.

Αντιθετως δε θα εψαχνα σπιτι σε περιοχες οπως η Καλαμαριά,το Πανόραμα (λογω αποστασης και κόστους διαμονής) ή το Κορδελιό,ο Εύοσμος,η Περαια (λογω απόστασης).

Ξερω οτι ολα τα παραπανω ειναι σε ακρως θεωρητικο επιπεδο και ισως οι πολεις (Θεσσαλονικη-Μοναχο) να μην εχουν καμια σχεση μεταξυ τους (ισως μονο πληθυσμιακα που αν δεν κανω λαθος εχουνε τον ιδιο αριθμο κατοικον πανω κατω).

Εχω επισκεφθεί 2 φορες το Μοναχο (σε ημερισια εκδρομη από το Innsbruck) οποτε δεν μπορω να εχω σαφη αποψη για το που πρεπει και που μπορεις να μεινεις.

Ετσι οι προτασεις για περιοχη τουλαχιστον ειναι κατι παραπανω απο σημαντικες.

Να σημειωσω για διευκολυνση οτι ειμαι εργενης,παω για μεταπτυχιακο και για δουλεια (δεν υπαρχει δηλαδη η "καψα" των πρωιμων φοιτητικων χρονων) αλλα φυσικά δε θελω να ειμαι "εξω" από τη ζωή της πολής και των συμφοιτητων μου.

Λεγωντας δηλαδη οτι θα ηθελα μια "ησυχη περιοχη" εννοω οτι ας πουμε δε θα ηθελα να εχω σπιτι σε μια περιοχη με clubs κτλ που να μην μπορεις να κοιμηθεις ή να διαβάσεις ή σε ένα πολύβουο κέντρο.
Δεν εννοω οτι θελω μια ερημικη και απομονωμενη περιοχη!Προς Θεου!

Αν και οπως σωστα λετε φιλοι μου,μαλλον το θεμα ειναι αν θα βρω και που και οχι η δυνατοτητα επιλογης!χα!χα!

milu
24.06.2012, 05:21
Όχι, Θεσσαλονίκη γεννήθηκα, αλλά την γνωρίζω μόνο επειδή έχω ζήσει εκεί τα τελευταία 7 χρόνια (σχετικά την γνωρίζω, ήμουν συνεχώς σε επαγγελματικά ταξίδια). Αυτή τη σύγκριση θα μπορούσα να κάνω μόνο με την Κολωνία, αν και

1. εδώ επίσης, μετά από επτά χρόνια, έχουν αλλάξει πολλά όσο αναφορά την ρύθμιση του υπό-πολιτισμό (Subkultur). Η σκηνή βρίσκεται σε συνεχή κίνηση και μετατροπή.

2. μετά από 7 χρόνια δεν μπορώ να πω ότι μπήκα βαθιά στον ρυθμό της Θεσσαλονίκης όπως γνωρίζω την Κολωνία.

Τέλος, σαν συνολική εικόνα εστιάζετε η προσοχή μας συνήθως στα υποκειμενικά κίνητρα του πάθος μας.
Και λοιπόν?
Σε αντίθεση με πολιτικές και οικονομικές καταστάσεις, προσωπική κατάσταση διαβίωσης (ελεύθερος, οικογένεια, παιδιά) καθώς και των συνθηκών κοινωνικής αξίας, θα έπρεπε ίσος να συμβάλομε και της ιδιοσυγκρασίες της προσωπικότητας μας που καθορίζει τον χαρακτήρα καθώς και την ικανότητα της αντίληψης μας.

Δεχτό λοιπών να αντιλαμβάνεται κανείς μια περιοχή ως βαρετή και άλλος πάλη ως παν μέτρον άριστον.

Ωραία τα λέμε αλά προμηνύω και πάλη, να βρεις κατοικία στην Γερμανία είναι πολλή δύσκολο, καμιά σχέση με την Ελλάδα. Είναι σαν μια πολυτέλεια να βρεις στέγαση εκεί που θα επιθυμείς!!

Γιαυτό αν βρεις άμεσα διαμέριζα, όπου και vα είναι!! Ούτε στον παπά μην το πεις..

kosofos
24.06.2012, 09:28
Ωραία τα λέμε αλά προμηνύω και πάλη, να βρεις κατοικία στην Γερμανία είναι πολλή δύσκολο, καμιά σχέση με την Ελλάδα. Είναι σαν μια πολυτέλεια να βρεις στέγαση εκεί που θα επιθυμείς!!

Γιαυτό αν βρεις άμεσα διαμέριζα, όπου και vα είναι!! Ούτε στον παπά μην το πεις..

Καλημέρα,
Συμφωνώ σε αυτό που σου λέει ο milu. Το TU έχει απο μόνο του έχει περίπου 30000 φοιτητές. Οπότε καταλαβαίνεις το θέμα "μικρό σπίτι" χτυπάει στην τιμή αρκετά μπορώ να πώ και είναι πολύ δύσκολο σε κεντρικές και μή περιοχές! Γνώμη μου είναι απλά να έχει κοντά κάπου μετρό και πάς όπου θές μετά. Στο Μόναχο δεν γνωρίζω αν ισχύει το ότι πληρώνεις ένα ποσό κάθε εξάμηνο για να έχεις "Semesterticket". Άμα το έχεις αυτό μια χαρά είσαι με την συγκοινωνία.

Επίσης να γνωρίζεις ότι ένα σημαντικό πρόβλημα που δεν φανταζόμαστε απο την ελλάδα είναι ότι τα περισσότερα σπίτια είναι χωρίς κουζίνα και πρέπει να την φτιάξεις μόνος σου και όταν θα φύγεις να την 'πάρεις' μαζί σου. Για σπίτια με κουζίνα στην αναζήτηση να βάζεις "Einbauküche" .

Για παράδειγμα δές κάποιες αγγελίες για ένα σπίτι όπως το περιγράφεις:

http://www.immobilienscout24.de/expose/49016307?navigationbarurl=/Suche/S-T/Wohnung-Miete/Bayern/Muenchen/-/-/-/EURO--500,00

Στην παραπάνω αγγελία που το σπίτι είναι στην περιοχή Bogenhausen, στον 16 όροφο με "θέα στις Άλπεις" όπως γράφει η αγγελία,(http://www.panoramio.com/photo/10488250?source=wapi&referrer=kh.google.com) κοντά στο μετρό για πανεπιστήμιο U4, στο κέντρο και στο Αγγλικό πάρκο ο ιδιωκτήτης θέλει μπροστά 3 kaltmiete=€1500 τα οποία θα στα επιστρέψει όταν φύγεις σε περίπτωση μην φθοράς του σπιτιού + το ενοίκιο που θα τρέχει. Δηλαδή με το που δώσετε τα χέρια και συμβολαια θα πρέπει να του δώσεις €2145. Είναι ελεύθερο απο 1/8/2012, το αργότερο 1/9/2012. Ενοικίαση θέσης στάθμευσης είναι πιθανή με €55 επιπλέον το μήνα. Η ενοικίαση απο ιδιώτες και όχι απο εταιρείες έχει το πλεονέκτημα ότι είναι "provisonfrei" χωρίς μεσιτικά!

http://www.immobilienscout24.de/expose/65393603?navigationbarurl=/Suche/S-T/Wohnung-Miete/Bayern/Muenchen/-/-/-/EURO--500,00

Η παραπάνω είναι και αυτή μια καλή περίπτωση μιάς και το σπίτι είναι ευρύχωρο, είναι δίπλα στην γραμμή του μετρό U6 που είναι αυτή που παέι κατευθείαν στο πανεπιστήμιο και στο κέντρο. Το σπίτι είναι απο εταιρεία οπότε ζητάει και τα μεσιτικά.

http://www.immobilienscout24.de/expose/65462596?navigationbarurl=/Suche/S-T/Wohnung-Miete/Bayern/Muenchen/Maxvorstadt/-/-40,00

http://www.immobilienscout24.de/expose/65468699?navigationbarurl=/Suche/S-T/Wohnung-Miete/Bayern/Muenchen/Maxvorstadt/-/-40,00

http://www.immobilienscout24.de/expose/65243333?navigationbarurl=/Suche/S-/Wohnung-Miete/Bayern/Muenchen/Maxvorstadt/-/-40,00/-/-/-/-/true

Δές και πολλά άλλα εδώ (με κουζίνα)

http://www.immobilienscout24.de/Suche/S-/Wohnung-Miete/Bayern/Muenchen/-/-/-/EURO--500,00/-/-/-/true?enteredFrom=result_list

Σε περίπτωση που πάς λίγο πιο έξω απο το κέντρο υπάρχουν πολύ πιο φτηνά διαμερίσματα όπως π.χ το ακόλουθο με €340.

http://www.immobilienscout24.de/expose/65511169?navigationbarurl=/Suche/S-/P-4/Wohnung-Miete/Bayern/Muenchen/-/-/-/EURO--500,00/-/-/-/true

Με την συγκοινωνία στην Γερμανία δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα όπου και να μένεις (Γιατί κάνεις μια προσομοίωση με Θεσ/νίκη κάτι που δεν σε οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα) και σαν ήσυχία πιστεύω όπου και να μείνεις στην Γερμανία θα την έχεις, όπως καθαριότητα κ.α οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα απο αυτά! Στην περίπτωση που πάς λίγο πιο έξω 7-8 χιλιόμετρα που είναι τα διαμερίσματα πιο φθηνά εώς και €350 μπορείς να αγοράσεις και ένα αυτοκίνητο-αν οδηγάς (στην Γερμανία είναι φθηνά, η ασφάλεια είναι ακριβή αν δεν έχεις ξανοδηγήσει ποτέ)

Εργαλεία επίσης για την αναζήτηση περιοχής είναι και το street view της Google earth. Με την διευθυνση μπορείς να βλέπεις πως είναι η γύρω περιοχή κα

Μην δυστάσεις να επικοινωνίσεις και με το international office του πανεπιστημίου ή με τους υπεύθυνους του μεταπτυχιακού και να τους ζητήσεις βοήθεια για αυτό το θέμα. Μήπως υπάρχει και κάποια εταιρεία που έχει φτιάξει σπίτια ειδικά για φοιτητές επιπλωμένα!Απλά να είσαι έτοιμος για μεγάλο πορτοφόλι στο Μόναχο! Είναι η πόλη με τους υψηλότερους μισθούς αλλά τα ενοίκια ζεματάνε εκεί σε περιοχές σαν αυτές που θές. Καλή δύναμη!
Α και με το καλό όταν όλα τακτοποιηθούν (γιατί θα τακτοποιηθούν) μην αμελήσεις την εκμάθηνση της Γερμανικής γλώσσας στο πανεπιστήμιο. Στο λέω γιατί είμαι στην ίδια φάση!

ps. Σε τι αντικείμενο θα κάνεις μεταπτυχιακό?

nk_christina
25.06.2012, 12:04
@nk_christina: Στο internet δεν είναι όλα τα σπίτια με προμήθεια. Εκτός απο τις εφημερίδες και το διαδίκτυο υπάρχουν και εταιρίες που έχουν σπίτια και τα νοικιάζουν

Ευχαριστούμε πολύ Αρετή, τελικά έχω έρθει Γερμανία, καταφέραμε και βρήκαμε σπίτι από το immobilienscout24

Τώρα μένει να πάρουμε τα κλειδιά και να ξεκινήσουμε σιγά σιγά να το φτιάχνουμε. Αγχωθήκαμε στην αρχή λιγάκι, γιατί μας απορρίπτανε λόγω παιδιών αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Panagiotis Savio
26.06.2012, 14:27
γεια σας παιδια. με λενε παναγιωτη κ μενω στη χαλκιδικη. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φυγω (ξανα) για γερμανια. εχς μεγαλωσει εκει μεχρι τα 12 μου. τωρα ειμαι 25 κ δε παλευετε στην ελλαδα το γιατι πιστευω το ξερουμε ολοι μας. θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με το ποσο ειναι τα ενοικια στη γερμανια χοντρικα παντα. παραδειγμα για ενα σπιτι τελειως απλο γυρο στα 50 τετραγονικα παραδειγμα δηλαδι μονο υπνοδωματιο κουζινα σαλονι. κ πως λειτουργουνε περιπου εκει τα κοινοχρηστα κτλ. θα χαιρομουν πολυ αν μπωρειτε να με βοειθησετε. σε γενικες γραμμες θα ηθελα να μαθω ποσα θα θελουνε 2 ατομα για να περασουνε το μηνα τους στη γερμανια. για ρευμα νερο ενοικιο κοινοχρηστα σουπερ μαρκετ κτλ. κ γενικα πως ειναι οι τιμες σε σιγκριση με την ελλαδα. καπιοι λενε πως ναι μεν οι μισθοι ειναι αρκετα μεγαλοι στη γερμανια αλλα η ζωη ειναι τοσο ακριβη που επανερχεσε στα ελληνικα στανταρ. θα ηθελα να ξερω αν ισχιει αυτο.

catbalou
27.06.2012, 21:17
Γεια χαρά,
Κι εγώ πρόκειται να πάω στο TUM για αγγλόφωνο μεταπτυχιακό και σκέφτηκα να απευθυνθώ σε γραφείο real estate στην Ελλάδα για να μου βρουν αυτή διαμέρισμα. Είναι το μόνο που είχα σκεφτεί, αλλα διαβάζοντας ότι έγραψαν οι προηγούμενοι απελπίστηκα λίγο. Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να βρεθεί ένα διαμέρισμα...

maria-8
28.06.2012, 14:13
Ειχε "θαφτει" λιγο το θεμα σου Παναγιωτη,πιστευω τωρα καποιος να σου απαντησει_bye:

turms
28.06.2012, 15:39
γεια σας παιδια. με λενε παναγιωτη κ μενω στη χαλκιδικη. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φυγω (ξανα) για γερμανια. εχς μεγαλωσει εκει μεχρι τα 12 μου. τωρα ειμαι 25 κ δε παλευετε στην ελλαδα το γιατι πιστευω το ξερουμε ολοι μας. θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με το ποσο ειναι τα ενοικια στη γερμανια χοντρικα παντα. παραδειγμα για ενα σπιτι τελειως απλο γυρο στα 50 τετραγονικα παραδειγμα δηλαδι μονο υπνοδωματιο κουζινα σαλονι. κ πως λειτουργουνε περιπου εκει τα κοινοχρηστα κτλ. θα χαιρομουν πολυ αν μπωρειτε να με βοειθησετε. σε γενικες γραμμες θα ηθελα να μαθω ποσα θα θελουνε 2 ατομα για να περασουνε το μηνα τους στη γερμανια. για ρευμα νερο ενοικιο κοινοχρηστα σουπερ μαρκετ κτλ. κ γενικα πως ειναι οι τιμες σε σιγκριση με την ελλαδα. καπιοι λενε πως ναι μεν οι μισθοι ειναι αρκετα μεγαλοι στη γερμανια αλλα η ζωη ειναι τοσο ακριβη που επανερχεσε στα ελληνικα στανταρ. θα ηθελα να ξερω αν ισχιει αυτο.

κοιτα ειναι λιγο σχετικα...εξαρταται απο το ποσα λεφτα θα βγαζεις, τι ζωη κανεις, τι σπιτι νοικιαζεις...
εμας το σπιτι ειναι 700 ανα μηνα με ολα μεσα...δεν πληρωνουμε τιποτα αλλο..ειναι καπως ακριβο αλλα ηταν επιπλωμενο εξ αρχης και ειπαμε στην αρχη να την ψαξουμε ετσι....και ειναι μονο για 6 μηνες....μετα θα δουμε...
τωρα για το ποσο θελουνε 2 ατομα? εκτος ενοικιου...εμας τα ψωνια βγαινουν καπου 50-60 την βδομαδα....καποια ειναι φθηνοτερα απο την ελλαδα καποια ακριβοτερα...εξαρταται τι ψαχνεις παντα...τωρα στα εξοδα δεν υπολογιζω πχ μαθηματα γερμανικων ή να παρεις εναν καινουργιο ΗΥ κλπ...αυτα ειναι αλλο πραγμα.
ναι οι μισθοι ειναι αρκετα μεγαλοι, αλλα δεν νομιζω οτι η ζωη ειναι πια ΤΟΣΟ ακριβη για να πας στα επιπεδα ελλαδας....ισως αν θες να μεινεις ΜΕΣΑ στο μοναχο, ναι να ειναι ακριβα...οπως και στο κεντρο της Στουτγγαρδης. Αν δεν σε πειραζει να εισαι 30/40 λεπτα με το sbahn απο το κεντρο τοτε τα ενοικια πεφτουν...αλλα παντα αναλογα με την περιοχη ετσι...υπαρχουν και χαι περιοχες εκτος κεντρου....απλα θα πρεπει να ψαξεις να βρεις κοντα στνη δουλεια σου να μεινεις.
αλλα παντα εξαρταται απο την δουλεια σου και το ενοικιο...εμεις παντως αφαιροντας το ενοικιο...εχοντας τα ψωνια, μετακινησεις, βγαινοντας που και που για κανα ποτακι ή κανα καφε, δεν νομιζω οτι επιστρεφουμε στα επιπεδα ελλαδας.

Αλλα οπως ειπα ειναι καπως σχετικα ολα....

Panagiotis Savio
28.06.2012, 17:25
σε γενικες γραμμες διλαδι πιστευεις οτι μπορει να ζησει κανεις ανετα στη γερμανια ? μπορει ας πουμε να ζει σαν φυσιολογικος ανθρωπος δηλαδι με λιγα απολα κ να μπωρεσει να βαλει κ 2 φραγκα στην ακρη ?

kosofos
28.06.2012, 17:55
σχετικα με το ποσο ειναι τα ενοικια στη γερμανια χοντρικα παντα. παραδειγμα για ενα σπιτι τελειως απλο γυρο στα 50 τετραγονικα παραδειγμα δηλαδι μονο υπνοδωματιο κουζινα σαλονι. κ πως λειτουργουνε περιπου εκει τα κοινοχρηστα κτλ. θα χαιρομουν πολυ αν μπωρειτε να με βοειθησετε. σε γενικες γραμμες θα ηθελα να μαθω ποσα θα θελουνε 2 ατομα για να περασουνε το μηνα τους στη γερμανια. για ρευμα νερο ενοικιο κοινοχρηστα σουπερ μαρκετ κτλ. κ γενικα πως ειναι οι τιμες σε σιγκριση με την ελλαδα. καπιοι λενε πως ναι μεν οι μισθοι ειναι αρκετα μεγαλοι στη γερμανια αλλα η ζωη ειναι τοσο ακριβη που επανερχεσε στα ελληνικα στανταρ. θα ηθελα να ξερω αν ισχιει αυτο.

1)Immobilien Scout24 - Wohnungen und Immobilien online (http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/lp/immobilien1.jsp?ftc=1100010201&kw=)[immobillenscout24]

2)Μέσα στα Nebenkosten είναι θέρμανση και νερό + έξοδα δήμου (σκουπίδια κτλ). Άρα σου μένουν ρεύμα και τηλέφωνο. Για το ρεύμα μπορείς να κάνεις διάφορα προγράμματα. Για 1600 Kwh το μήνα περίπου €40 και για το τηλέφωνο με €25-€35 υπάρχουν προγράμματα σταθερό και ίντερνετ.

3) Για τις μετακινήσεις σου με συγκοινωνία (ανάλογα βέβαια την πόλη) μια μηνιαία κάρτα από €40-€60.

4) Σούπερ μάρκετ είναι σαφώς πολύ πιο φτηνό απο την Ελλάδα!!!!!

5) Οι μισθοί είναι και αυτοί ανάλογα το επάγγελμα που θα κάνεις. Συνήθως είναι απο €8-€12 (μεικτά) την ώρα για τους χαμηλόμισθους. Τώρα διάβαζα μια αγγελία και δίνουν €20/ώρα για promotion σε σούπερ μάρκετ. Οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί σε περίπτωση που δουλεύεις για εταιρεία δανεισμού προσωπικού (~€900).

Δεν μπορώ να σου πώ πόσο θα χρειαστούν δύο άτομα, γιατί εξαρτάται απο την πόλη που θα πάς και το ενοίκιο και τις ανάγκες σου. Να υπολογίζεις περίπου +€600 ευρώ απο το ενοίκιο περνάς αρκετά καλά!

yell0wsoldi3r
29.06.2012, 00:05
Catbalou αν επιτρεπεται, εχεις κανει καποια επαφη ή ερωτηση σχετικα με το γραφειο real estate όσον αφορά την προμήθεια που θέλει σα γραφείο.

Γιατί αν είναι κάποιο λογικό και ρεαλιστικό νούμερο, να έχουμε υπόψιν κ αυτήν την περίπτωση.

Προσωπικά δεν έχω πάρει ακόμα το final offer του TUM (δεν έχουν βγει ακόμα οι αποφάσεις για το αν με δέχτηκαν ή όχι) οπότε κινούμαι προς το παρόν στο να συλλέγω πληροφορίες για περιοχές και τιμές από τα παιδιά εδώ ώστε να έχουμε μια 1η εικόνα όταν και εφόσον βγω στο "ψάξιμο" για σπίτι.

Panagiotis Savio
29.06.2012, 12:56
σε ευχαριστω παρα πολυ για της πληροφοριες. σκεφτομαι να παω να μεινω στο schorndorf in stuttgart. εκει που μεγαλωσα. ειναι σχετικα μικρο μερος κ αν τελικα παω στη δουλεια που με ειπανε θα ειναι κ παρα πολυ κοντα απο την περιοχη που θα ψαξω για σπιτι. θα ηθελα να σε ρωτησω κατι αλλο αν ξερεις να μου απαντησεις. η κοπελα μου τελειωσε ελληνικη φιλολογια. ξερεις αν θα μπωρουσα να στειλω καποιο βιογραφικο της εκει στη περιοχη της στουτγκαρδης μηπωσ κ καταφερουμε τιποτα. δεν εχς να χασω κατι. δεν ξερει πολυ καλα γερμανικα ακομη μαθαινουμε. της τα μαθαινω εγω για να παει να δωσει το grundstuffe tou goethe. αν μπωροθσες να με βοηθησεις κ σε αφτο θα ημουν υποχρεος. ευχαριστω κ παλι.

turms
30.06.2012, 12:50
να βρει δουλεια η κοπελα σου ως τι ομως?
με επιπεδο Β1 στα γερμανικα ολο και κατι θα βρει...αν ειναι ομως διατεθειμενη να κανει οποιαδηποτε δουλεια (πχ σε κανα σουπερμαρκετ κλπ)

Panagiotis Savio
30.06.2012, 13:27
βασικα ελεγα αν μπορει να βρει κατι σε ελληνικο σχολειο η σε φροντηστιριο ελληνικον. κατι τετοιο τελος παντων. θα μπωρουσαμε να στειλουμε καπου βιογραφικο ?

nk_christina
30.06.2012, 15:03
βασικα ελεγα αν μπορει να βρει κατι σε ελληνικο σχολειο η σε φροντηστιριο ελληνικον. κατι τετοιο τελος παντων. θα μπωρουσαμε να στειλουμε καπου βιογραφικο ?
Στα Ελληνικά σχολεία στέλνουν διορισμένους καθηγητές από Ελλάδα. Για φροντιστήρια δεν ξέρω καν αν υπάρχουν.

Panagiotis Savio
30.06.2012, 15:07
οποτε παει κ αφτη η επιλογη... δεν ξερς ειμαι λιγο μπερδεμενος.

nk_christina
30.06.2012, 16:05
οποτε παει κ αφτη η επιλογη... δεν ξερς ειμαι λιγο μπερδεμενος.

Μην απογοητεύεσαι, κάτι θα βρεθεί, ψάξε στην Ελληνική κοινότητα ή αν ξέρει κάποιος άλλος εδώ αν οργανώνουν μαθήματα ελληνικής γλώσσας.

Panagiotis Savio
30.06.2012, 18:27
μηπως κατι σε μεταφραστρια αγγλικον σε ελληνικον ?

SmallGoD
01.07.2012, 01:40
Kalispera kai apo emas :)

Exw ksana grapsei gia to thema tis katikias protinos kai distixos mallon kaneis den eixe pereterw plirofories. Xeromai pou oi simpatriotes ta kataferan.

Tha ithela na stathw ligo stin nk_christina. psaxnoume kai emeis mesw immobillienscout24.de kai edw kai ena mina den exw kataferei na vrw tipota. Eimaste trimelis oikogenia exontas ena mikro koritsaki enos etous kai menoume sto Monaxo. Den me enoxlei na pliroso promithia alla sta perisotera spitia me aporiptoun otan akoun gia pedi kai milaw gia 2aria. Pigenontas stin lisi tou 3ari ftanw katefthian kai ta 900-1000 euro OSON afora to Monaxo panta. Kanoume kati lathos i prepei na pliroso 1000 euro gia 3 domatia kai kathe mina na eimai isa varka isa gialos?

nk_christina
01.07.2012, 10:21
Kalispera kai apo emas :)
Pigenontas stin lisi tou 3ari ftanw katefthian kai ta 900-1000 euro OSON afora to Monaxo panta. Kanoume kati lathos i prepei na pliroso 1000 euro gia 3 domatia kai kathe mina na eimai isa varka isa gialos?

Εμείς είμαστε 5μελής οικογένεια έχω 2 κορίτσια και 1 αγόρι. Όλοι μου έλεγαν οτι δεν μπορώ να βάλω και τα τρία παιδιά σε ένα δωμάτιο. Οι Γερμανοί είναι αυστηροί θέλουν να έχουν ξεχωριστά δωμάτια τα αγόρια με τα κορίτσια (και πολύ καλά κάνουν) και να εύρισκα σπίτι με ένα παιδικό υπνοδωμάτιο τώρα, το πολύ σε 2 χρόνια που θα μεγαλώσει η κόρη μου (τώρα είναι στα 6) θα με υποχρέωναν ν' αλλάξω σπίτι και οι μετακομίσεις στην Γερμανία είναι πολύ ακριβές. Έτσι έψαξα από την αρχή για τρία υπνοδωμάτια (ένα για εμάς και δύο για τα παιδιά), είχα και κάποιες απορρίψεις ότι το σπίτι τους είναι για 4 άτομα και όχι για 5, εκτός από εκείνα που μου έλεγαν οτι το σπίτι δεν ενδεικνύεται για παιδιά. Έστειλα σχεδόν σε όλες τις αγγελίες που βρήκα στο immobillienscout24.de και ευτυχώς το σπίτι είναι πάρα πολύ καλό και ένα από τα ποιο οικονομικά(και χωρίς προμήθεια). Απ' ότι κατάλαβα βέβαια σε αυτά που διαβάζω το Μόναχο έχει πολύ ποιο ακριβά νοίκια.

tsadreas
05.07.2012, 01:50
Κι εγω παω τον Οκτωβρη στο TUM για μεταπτυχιακο (Comp Mech). Για ποιο πατε εσεις;

Τα γραφεια παιρνουν γυρω στο 150% του ενοικιου (+ ΦΠΑ) για προμηθεια.
Απ'οσο εψαξα, σπιτια στο κεντρο (ή τουλαχιστον εκει κοντα), με ιντερνετ και δικο σου μπανιο και κουζινα 700 με 850 εχουν ενοικιο. Ακομα το ψανχω παντως.

yell0wsoldi3r
05.07.2012, 01:58
150%?????? Όμορφα πράγματα...

Εύχομαι καλό ψάξιμο και καλη δυναμη στα παιδιά που θα πάνε στο TUM.

Εμένα (δυστυχώς ή ευτυχώς) απορρίφθηκε η αίτηση μου στο TUM. (χωρίς να κατάλαβα ποτέ το λόγο,αλλά never mind.)

Βγήκα και από το δίλημμα και πλέον φεύγω για Αγγλία.

Χαιρετίζω τους απαντάχου Έλληνες του εξωτερικού και ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές τους στο παρόν thread.

turms
05.07.2012, 08:52
δυσκολο και αυτο. Ισως να δουλευει σε μεταφραστικο γραφειο...αυτο προφανως γινεται... αλλα να κανεις μονος σου μεταφρασεις και να βαζεις επισημα σφραγιδα, πρεπει να εισια ή μεταφραστης με αδεια ή δικηγορος ή τελος παντων να εχεις καποια αδεια ή κατι τετοιο...

παντως φιλε Panagiotis Savio μην απογοητευεσαι...καθε αρχη και δυσκολη.
Ειδικα αν δεν ξερεις την γλωσσα θελει υπομονη.

Panagiotis Savio
05.07.2012, 14:48
το ξερω απλα μου φαινετε πολυ βουνο ολο αυτο. εγω στραβα κουτσα μια δουλεια οτι νανε θα την βρω που ξερω τη γλοσσα κ εχς 2-3 πρυχια. με την κοπελα μου ομως τι θα κανω. ετσι οπως τα ειδα τα πραγματα θελει το λιγοτερο να ωγαζουμε απο 2.000 ο καθενας. κ αν δε μπωρεσω να βρω δουλεια για αυτην ? τι κανω μετα ?

fotios
05.07.2012, 17:25
...ετσι οπως τα ειδα τα πραγματα θελει το λιγοτερο να ωγαζουμε απο 2.000 ο καθενας...
Για ποιό λόγο θα πρέπει να βγάζετε ο καθένας από 2.000€;
Δηλαδή αν βγάζει ο ένας 2.000€ και ζείτε χωρίς πολλά "χαϊλίκια" και πηγαίνει η γυναίκα σου φροντιστήριο για να μάθει τη γλώσσα (έτσι ώστε μετά από ένα χρόνο να μπορεί να βρει δουλειά αφού θα μιλάει γερμανικά) σας χαλάει;
Φυσικά δε μου πέφτει λόγος για το πώς θα κανονίσει τα οικονομικά του κάποιος, αλλά νομίζω ότι το "τουλάχιστον 2.000€ ο καθένας" είναι υπερβολή. Δε νομίζω ότι χρειάζεστε τόσα χρήματα για να ζήσετε άνετα.

Panagiotis Savio
05.07.2012, 22:29
Για ποιό λόγο θα πρέπει να βγάζετε ο καθένας από 2.000€;
Δηλαδή αν βγάζει ο ένας 2.000€ και ζείτε χωρίς πολλά "χαϊλίκια" και πηγαίνει η γυναίκα σου φροντιστήριο για να μάθει τη γλώσσα (έτσι ώστε μετά από ένα χρόνο να μπορεί να βρει δουλειά αφού θα μιλάει γερμανικά) σας χαλάει;
Φυσικά δε μου πέφτει λόγος για το πώς θα κανονίσει τα οικονομικά του κάποιος, αλλά νομίζω ότι το "τουλάχιστον 2.000€ ο καθένας" είναι υπερβολή. Δε νομίζω ότι χρειάζεστε τόσα χρήματα για να ζήσετε άνετα.
δεν ξερω πως λειτοθργουνε τα πραγματα εκει εξω. αποτι ειδα εχει αρκετα εξοδα. μονο για το σπιτι αποτι καταλαωα εχεις περιπου 1000 ευρο εξοδα. δεν θα πρεπει να δουλευουνε κ οι δυο ? τα 2000 ευρο ο καθενας το εδωσα ως παραδειγμα.

sportbilly79
06.07.2012, 10:03
Παναγιώτη δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η ζωή στη Γερμανία είναι πιο φτηνή απ ότι στην Ελλάδα (σούπερ μάρκετ, ενδυμασία, μετακινήσειςκλπ, τα ενοίκια λιγο πιο ακριβά (Μόναχο πχ), αλλά υπάρχουν περιπτώσεις εξαρτάται την πολη και που θα πέσεις που τα ενοίκια είναι λογικά. Θα σου πώ ένα νούμερο χονδρικά για ένα άτομο μαζί με ενοίκια, διατροφή, κινητό κλπ 1200 το μήνα περίπου. Άρα τα 2.000 ο καθένας που λές είναι εξωπραγματικό. 2.000 για ένα ζευγάρι μαζί είναι για μένα υπεραρκετά...

orpheus
06.07.2012, 10:45
Για αρχη και 1000 ευρω το ζευγαρι καλα ειναι. Μην ξεχναμε οτι προσπαθει καποιος απο το μηδεν (εκτος αν υπαρχουν συγγενεις και ετοιμες δουλειες). Ομως μονο για αρχη. Στην συνεχεια νομιζω και εγω οτι 2000 το ζευγαρι ειναι κατι εφικτο και ικανοποιητικο. Αυτο βεβαια σημαινει οτι ο μισθος του καθενός θα ειναι περιπου 1500 μεικτά (ή περιπου 2800 ο ενας αν δεν δουλευει ο αλλος) αφου τα 2000 ειναι το τελικο καθαρο ποσο.

aspateo
06.07.2012, 13:44
Για αρχη και 1000 ευρω το ζευγαρι καλα ειναι. Μην ξεχναμε οτι προσπαθει καποιος απο το μηδεν (εκτος αν υπαρχουν συγγενεις και ετοιμες δουλειες). Ομως μονο για αρχη. Στην συνεχεια νομιζω και εγω οτι 2000 το ζευγαρι ειναι κατι εφικτο και ικανοποιητικο. Αυτο βεβαια σημαινει οτι ο μισθος του καθενός θα ειναι περιπου 1500 μεικτά (ή περιπου 2800 ο ενας αν δεν δουλευει ο αλλος) αφου τα 2000 ειναι το τελικο καθαρο ποσο.

Εσύ διάβασες;;; Εεεε; Άντε, μην τεμπελιάζουμε! :lol2::lol2:

turms
06.07.2012, 15:15
το ξερω απλα μου φαινετε πολυ βουνο ολο αυτο. εγω στραβα κουτσα μια δουλεια οτι νανε θα την βρω που ξερω τη γλοσσα κ εχς 2-3 πρυχια. με την κοπελα μου ομως τι θα κανω. ετσι οπως τα ειδα τα πραγματα θελει το λιγοτερο να ωγαζουμε απο 2.000 ο καθενας. κ αν δε μπωρεσω να βρω δουλεια για αυτην ? τι κανω μετα ?

με 2.000 / ατομο (αν εννοεις καθαρα) θα ζεις οχι απλα αλλα σουπερ...θα νοικιασεις μεζονετα οχι ενα διαμερισματακι...

κοιτα...σιγουρα φαινεται βουνο στην αρχη αλλα δεν ειναι...και εμεις ετσι το βλεπαμε αλλα τελικα ολα μπαινουν σε ενα δρομο απο μονα τους σχεδον.

οσον αφορα την περιπτωση σου , ειστε οπως και εμεις...η γυναικα μου ζουσε εδω, ξερει την γλωσσα εχει καποιες σπουδες κλπ, και βρηκε δουλεια στον τομεα της πολυ ανετα...
εγω που δεν ξερω την γλωσσα ψιλοπαιδευομαι...και οχι οτι δεν εχω σπουδες κλπ...απλα δεν ξερω την γλωσσα καλα.
το σημαντικο ειναι να δεχτειτε οτι οταν πας σε μια ξενη χωρα, χωρις να ξερεις την γλωσσα ισως στην αρχη πρεπει να κανεις δουλειες που στην ελλαδα πολλοι θα σου πουνε: μα καλα, πηγες εκει να γινεις αυτο? τσ τσ τσ....
μην σας χαλαει αυτο..στην αρχη και εγω οδηγος δουλευα....
και οταν το ειπα στο τηλ, σε εναν "φιλο" μου μου ειπε: καλα πηγες εκει να γινεις οδηγος;;; οταν ομως ακουσε οτι παιρνω τα διπλασια σχεδον απο αυτον, που νομιζει οτι εχει την "θεση" στην ελλαδα , μετα μουγγα....σπαστηκε, μου ειπε ενα "εχω δουλεια" και εκλεισε το τηλ.

στην γερμανια καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη...αυτα που εχουμε στην ελλαδα του στυλ "σιγα μην γινω αυτο..." αυτα δεν υπαρχουν εδω.
κανεναν δεν τον νοιαζει τι κανεις και κανενας δεν προκειται να σε κοιταξει υποτιμητικα επειδη πχ εισια σκουπιδιαρης....(ασε που μια χαρα δουλεια ειναι εδω...ειδικα αν σε προσλαβει κανας δημος)

sportbilly79
06.07.2012, 15:45
με 2.000 / ατομο (αν εννοεις καθαρα) θα ζεις οχι απλα αλλα σουπερ...θα νοικιασεις μεζονετα οχι ενα διαμερισματακι...

κοιτα...σιγουρα φαινεται βουνο στην αρχη αλλα δεν ειναι...και εμεις ετσι το βλεπαμε αλλα τελικα ολα μπαινουν σε ενα δρομο απο μονα τους σχεδον.

οσον αφορα την περιπτωση σου , ειστε οπως και εμεις...η γυναικα μου ζουσε εδω, ξερει την γλωσσα εχει καποιες σπουδες κλπ, και βρηκε δουλεια στον τομεα της πολυ ανετα...
εγω που δεν ξερω την γλωσσα ψιλοπαιδευομαι...και οχι οτι δεν εχω σπουδες κλπ...απλα δεν ξερω την γλωσσα καλα.
το σημαντικο ειναι να δεχτειτε οτι οταν πας σε μια ξενη χωρα, χωρις να ξερεις την γλωσσα ισως στην αρχη πρεπει να κανεις δουλειες που στην ελλαδα πολλοι θα σου πουνε: μα καλα, πηγες εκει να γινεις αυτο? τσ τσ τσ....
και οταν το ειπα στο τηλ, σε εναν "φιλο" μου μου ειπε: καλα πηγες εκει να γινεις οδηγος;;; οταν ομως ακουσε οτι παιρνω τα διπλασια σχεδον απο αυτον, που νομιζει οτι εχει την "θεση" στην ελλαδα , μετα μουγγα....σπαστηκε, μου ειπε ενα "εχω δουλεια" και εκλεισε το τηλ.

στην γερμανια καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη...αυτα που εχουμε στην ελλαδα του στυλ "σιγα μην γινω αυτο..." αυτα δεν υπαρχουν εδω.
κανεναν δεν τον νοιαζει τι κανεις και κανενας δεν προκειται να σε κοιταξει υποτιμητικα επειδη πχ εισια σκουπιδιαρης....(ασε που μια χαρα δουλεια ειναι εδω...ειδικα αν σε προσλαβει κανας δημος)

Έτσι ακριβώς είναι παιδιά! Το μοντέλο που μας μεγάλωσαν οι γονείς μας στην Ελλάδα χρεοκόπησε και για αυτούς αλλά το χειρότερο για μας που τώρα χτίζουμε τη ζωή μας! Μέχρι πρότινος ήμουνα καλοπληρωμένος ιατρικός επισκέπτης στην Ελλάδα. Τώρα στο ταμείο ανεργίας και από τον Σεπτέμβρη Γερμανία! Πηγαίνω και ό,τι κάτσει. Οποιαδήποτε δουλειά. Κάθε αρχή και δύσκολη, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο. Άλλωστε το είχα χρόνια όνειρο να ζήσω Γερμανία στην πόλη που θέλω. Αξίζει να παλέψω για το όνειρό μου πάρα να ζώ νεκροζώντανος στον τωρινό εφιάλτη!

Panagiotis Savio
06.07.2012, 15:55

μαλλον εχεις δικιο φιλε μου. απλα μπερδευομαι με τα ενοικια τα κοινοχρηστα κατι λεφτα για ασφαλειες που ζητανε κτλ. γυρισα στην ελλαδα 13 χρονον δε θυμαμαι καθολου πως ειναι κ απλα σαν ιδεα μου φαινετε δυσκολο. πιο πολυ γιατι θελω να βρω στην κοπελα μου κατι πανω στον τομεα της διλαδι ελληνικη φιλολογια κ αποτι βλεπω δε προκειτε να γινει κατι τετοιο. πολυ δυσκολα. δεν θελω απλα να παει χαμενος ο κοπος της τοσα χρονια για το πτυχιο της. εγω οπως κ να εχει δε με ενδιαφερει που κ πως θα δουλεψω. εχω μαθει στα δυσκολα. οτι δουλεια κ αν κανω θα την κανω σωστα κ με το κεφαλι ψιλα γιατι το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι εκει θα μπωρεσω να ζησω αξιοπρεπος. το μονο θεμα ειναι αυτο. η δουλεια για την κοπελα μου. :(

CHRISTOS76DRAMA
07.07.2012, 03:33
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ !!!!!!
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ...........ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ,,,Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ (10 ΚΑΙ 13 ΕΤΩΝ) ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ....
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ Σ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ
ΕΣΟΔΑ .....2400 ευρο οι δυο μας
+368 KINDERGELD
ΣΥΝΟΛΟ 2768 ΕΥRO
MHNIAIA EΞΟΔΑ
ΕΝΟΙΚΙΟ.... 550
NEBEKOSTEN. 150 (ΘΕΡΜΑΝΣΗ+ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ+ΝΕΡΑ)
ΡΕΥΜΑ 60
ΤΗΛΕΦΩΝΟ 45 (ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ)
ΚΙΝΗΤΟ 25
GEZ 20 (ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΕΠΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 57 ΕΥΡΟ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ)
ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΧ 90 ( 265 ΕΥΡΟ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ,,,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ BONUS
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)
ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ 600 (SUPER MARKET-ΒΕΝΖΙΝΗ-ΤΣΙΓΑΡΑ-Κ.Τ.Λ 150 ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)
ΣΥΝΟΛΟ 1540

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΣΟΔΑ 2768
-ΕΞΟΔΑ 1540
ΥΠΟΛΟΙΠΟ 1228
ΣΕ 7 ΜΗΝΕΣ ΝΟΙΚΙΑΣΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ,,ΔΩΣΑΜΕ 11ΟΟ ΕΥΡΟ ΕΓΓΥΗΣΗ,,ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ,,,ΤΟ ΕΝΑ 500 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 1200 ΕΥΡΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΕΠΙΠΛΑ 1000 ΕΥΡΟ ,,,ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ 200 ΕΥΡΟ ,,,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤV ,,,INTERNET RADIO ,,ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ 600 ΕΥΡΟ (ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ)
ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ 1100 ΕΥΡΟ(παρενθεση φευγουμε 16-7),,,εχουμε και 2000 ευρο να τα φαμε στην αδεια για παρτη μας....
Συγνωμη αν κουρασα αλλα ,δεν μπορω να διαβαζω εδω μεσα οτι να ναι....
Η ζωη στη Γερμανια δεν ειναι για ολους ,,,,,, ανθρωποι με υπομονη-επιμονη και σωστο προγραμματισμο μπορουν να τα καταφερουν,,,,ΑΛΛΑ !!!

Panagiotis Savio
07.07.2012, 15:33
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ !!!!!!....
ΣΕ 7 ΜΗΝΕΣ ΝΟΙΚΙΑΣΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ,,ΔΩΣΑΜΕ 11ΟΟ ΕΥΡΟ ΕΓΓΥΗΣΗ,,ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ,,,ΤΟ ΕΝΑ 500 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 1200 ΕΥΡΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΕΠΙΠΛΑ 1000 ΕΥΡΟ ,,,ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ 200 ΕΥΡΟ ,,,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤV ,,,INTERNET RADIO ,,ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ 600 ΕΥΡΟ (ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ)
ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ 1100 ΕΥΡΟ(παρενθεση φευγουμε 16-7),,,εχουμε και 2000 ευρο να τα φαμε στην αδεια για παρτη μας....
Η ζωη στη Γερμανια δεν ειναι για ολους ,,,,,, ανθρωποι με υπομονη-επιμονη και σωστο προγραμματισμο μπορουν να τα καταφερουν,,,,ΑΛΛΑ !!!
η αληθεια ειναι πως μου εφτιαξες την διαθεση τωρα !!!!! :)

leonidas1973
07.07.2012, 17:14

ολα καλα αλλα και αεπι πληρωνετε?:bad_:

sportbilly79
08.07.2012, 14:23
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ...........ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ,,,Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ (10 ΚΑΙ 13 ΕΤΩΝ) ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ....
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ Σ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ
ΕΣΟΔΑ .....2400 ευρο οι δυο μας
+368 KINDERGELD
ΣΥΝΟΛΟ 2768 ΕΥRO
MHNIAIA EΞΟΔΑ
ΕΝΟΙΚΙΟ.... 550
NEBEKOSTEN. 150 (ΘΕΡΜΑΝΣΗ+ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ+ΝΕΡΑ)
ΡΕΥΜΑ 60
ΤΗΛΕΦΩΝΟ 45 (ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ)
ΚΙΝΗΤΟ 25
GEZ 20 (ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΕΠΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 57 ΕΥΡΟ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ)
ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΧ 90 ( 265 ΕΥΡΟ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ,,,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ BONUS
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)
ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ 600 (SUPER MARKET-ΒΕΝΖΙΝΗ-ΤΣΙΓΑΡΑ-Κ.Τ.Λ 150 ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)
ΣΥΝΟΛΟ 1540

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΣΟΔΑ 2768
-ΕΞΟΔΑ 1540
ΥΠΟΛΟΙΠΟ 1228

Ήθελα να ρωτήσω το GEZ20 που λές ότι είναι σαν την ΑΕΠΙ για ποιό λόγο το πληρώνετε εφόσον είσαι ιδιώτης; (μήπως για το δικαίωμα χρήσης τηλεόρασης στο σπίτι;)

CHRISTOS76DRAMA
09.07.2012, 02:23
Ήθελα να ρωτήσω το GEZ20 που λές ότι είναι σαν την ΑΕΠΙ για ποιό λόγο το πληρώνετε εφόσον είσαι ιδιώτης; (μήπως για το δικαίωμα χρήσης τηλεόρασης στο σπίτι;)

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ,,,,,ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝΕ ΤΗΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ GEZ,,,,ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ,,,ΡΑΔΙΟ Κ.Τ.Λ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ,,,ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ?????
ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΗΣΥΧΟ ,,,,ΕΙΝΑΙ 17 ευρω ΤΟ ΜΗΝΑ

marina-aigio
09.07.2012, 08:16

Αν κατάλαβα καλά είναι σαν την ΕΡΤ την δική μας που πληρώνουμε(χοντροπληρώνου ε) μέσω της ΔΕΗ.Απλά είναι ξεχωριστός λογαριασμός και έχεις την δυνατότητα να μην το πληρώσεις αν δεν χρησιμοποιείς τηλεόραση για παράδειγμα

sportbilly79
09.07.2012, 10:01
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ,,,,,ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝΕ ΤΗΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ GEZ,,,,ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ,,,ΡΑΔΙΟ Κ.Τ.Λ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ,,,ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ?????
ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΗΣΥΧΟ ,,,,ΕΙΝΑΙ 17 ευρω ΤΟ ΜΗΝΑ

Αν βλέπω τηλεόραση από την οθόνη του υπολογιστή μου (υπάρχουν ειδικά προγράμματα) είμαι υποχρεωμένος και πάλι να πληρώσω σ' αυτήν την εταιρεία τα 17 ευρώ;

sportbilly79
09.07.2012, 10:10
Και κάτι άλλο φίλε Christos ήθελα να ρωτήσω η ασφάλεια που πληρώνεις για το αμάξι (ΙΧ90) είπες 260 το τρίμηνο είναι η φθηνότερη που υπάρχει; σκέφτομαι όταν ανέβω Γερμανία να αγοράσω μεταχειρισμένο αμάξι και τα βάζω κάτω όλα τα έξοδα για το αμάξι να δω αν βγαίνω (το πολύ πολύ στην αρχη συγκοινωνία έχω την κάρτα Die Bahn 50% και μετά εν καιρώ αμάξι)

CHRISTOS76DRAMA
09.07.2012, 11:55
Και κάτι άλλο φίλε Christos ήθελα να ρωτήσω η ασφάλεια που πληρώνεις για το αμάξι (ΙΧ90) είπες 260 το τρίμηνο είναι η φθηνότερη που υπάρχει; σκέφτομαι όταν ανέβω Γερμανία να αγοράσω μεταχειρισμένο αμάξι και τα βάζω κάτω όλα τα έξοδα για το αμάξι να δω αν βγαίνω (το πολύ πολύ στην αρχη συγκοινωνία έχω την κάρτα Die Bahn 50% και μετά εν καιρώ αμάξι)

Η Ασφαλεια του αυτοκινητου εδω εξαρταται απο πολλα πραγματα και διαφερει αναλογα τον τυπο ,την παλαιοτητα ,την μαρκα του αυτοκινητου,,και αλλα......Παντως εαν δεν μπορεσεις να μεταφερεις τα BONUS MALUS απο Ελλαδα τοτε θα ξεκινησεις απο το 140 τοις εκατο και οι τιμες ειναι περιπου εκει που ανεφερα....Εαν εχεις στην Ελλαδα αυτοκινητο θα χρειαστει μια βεβαιωση απο την ασφαλιστικη εταιρεια για το χρονικο διαστημα που εισουν ασφαλισμενος ,χωρις βεβαια ατυχηματα(για καθε ετος ασφαλισης ,χωρις ατυχημα κατεβαινεις και κατηγορια ασφαλισης εδω ,,,,οποτε κατεβαινουν και τα ασφαλιστρα).
επειδη εμενα η ασφαλιστικη εταιρεια που ειχα στην Ελλαδα εχει κλεισει δεν μπορεσα να μεταφερω τα BONUS ... Θα το ψαξω βεβαια περισσοτερο τωρα που θα κατεβω με αδεια....

sportbilly79
09.07.2012, 12:27
Η Ασφαλεια του αυτοκινητου εδω εξαρταται απο πολλα πραγματα και διαφερει αναλογα τον τυπο ,την παλαιοτητα ,την μαρκα του αυτοκινητου,,και αλλα......Παντως εαν δεν μπορεσεις να μεταφερεις τα BONUS MALUS απο Ελλαδα τοτε θα ξεκινησεις απο το 140 τοις εκατο και οι τιμες ειναι περιπου εκει που ανεφερα....Εαν εχεις στην Ελλαδα αυτοκινητο θα χρειαστει μια βεβαιωση απο την ασφαλιστικη εταιρεια για το χρονικο διαστημα που εισουν ασφαλισμενος ,χωρις βεβαια ατυχηματα(για καθε ετος ασφαλισης ,χωρις ατυχημα κατεβαινεις και κατηγορια ασφαλισης εδω ,,,,οποτε κατεβαινουν και τα ασφαλιστρα).
επειδη εμενα η ασφαλιστικη εταιρεια που ειχα στην Ελλαδα εχει κλεισει δεν μπορεσα να μεταφερω τα BONUS ... Θα το ψαξω βεβαια περισσοτερο τωρα που θα κατεβω με αδεια....

Στην Ελλάδα δεν έχω δικό μου αμάξι(ήτανε της εταιρείας που δούλευα leasing) οπότε όχι bonus αρα πηγαίνω στις τιμές που ανέφερες. Σ΄ευχαριστώ πολύ φίλε.

sportbilly79
09.07.2012, 12:31
Και επειδή μιλάμε για κόστος αμαξιού, ηθελα να νοικιάσψ στην Ελλάδα για μια μέρα αμάξι (επειδή έχω ξεμείνει από αμάξι) και πόσο λέτε το χρεώνουν; 120 ευρώ με ΦΠΑ!!! εκεί κινούνται όλες που κοίταξα. Έχουν ξεφύγει τελείως! Στη Γερμανια μπήκα και κοίταξα στη Sixt για να κλείσω για τον Αύγουστο που θα ανέβω 175ευρώ με ΦΠΑ για 7 μέρες! Είναι ή δεν είναι λωποδύτες στην Ελλάδα;

humanzee
10.07.2012, 12:21
Γεια σας,παιδια.
Καταρχας μπραβο σε ολους σας!Βοηθατε πολυ κοσμο.Μολις γραφτηκα στο φορουμ,αν και σας παρακολουθω αρκετους μηνες τωρα και θα ηθελα να ζητησω βοηθεια απο οποιον ξερει τι παιζει με τα ενοικια στο Βερολινο.Σκοπευω να φυγω συντομα(ειμαι στην φαση που κανω τα χαρτια μου,οποτε υπολογιζω σε κανα μηνα) και ψαχνω να βρω δωματιο(wg) οσο φτηνοτερο γινετε για αρχη.Ξερει κανεις που να ψαξω,γιατι θελω να το κλεισω απο εδω και τι να προσεξω;Σκοπευω να παω μονη μου και θα ειναι δυσκολα στην αρχη το ξερω,αλλα δεν με κραταει τιποτα πια εδω..
Α,επισης το ονομα μου ειναι Μαρια!:smile_:

V_For_Vendeta
10.07.2012, 12:28
μαρια ειδικοτητα εαν επιτρεπεται

και απο επιπεδο γερμανικων πως εισαι;;

humanzee
10.07.2012, 12:38
Τιποτα δυστυχως,αλλα εχω μεγαλη εμπειρια απο ταβερνες(δουλευω απ¨τα 12)και θα την ψαξω ετσι.Επιπεδο γλωσσας,τελειως αρχαριο αν και γεννηθηκα στην Γερμανια και ηρθα εδω στην ηλικια των 5(ειμαι σιγουρη οτι θα μου ερθουν γρηγορα).Ξερω θα μου πειτε δυσκολα,χωρις πτυχιο,χωρις γλωσσα,ανεργια,ακριβεια κτλ..Αλλα εγω πιστευω οτι θα την βγαλω την ακρη.Δεν υποτιμω την δυσκολια της καταστασης,ουτε υπερτιμω τις δυνατοτητες μου,απλα χειροτερα απο εδω δεν γινετε.Το θετικο ειναι οπως ειπα οτι εχω υπηκοοτητα και γερμανικη ταυτοτητα και δικαιουμαι επιδομα ανεργιας και επιδοτηση ενοικιου.
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.:bravo_:

humanzee
10.07.2012, 13:57
Ξερει κανεις που να ψαξω;;;

kosofos
10.07.2012, 17:10
Ξερει κανεις που να ψαξω;;;

Mietwohnungen Berlin: Wohnungen mieten in Berlin bei Immobilien Scout24 (http://www.immobilienscout24.de/Suche/S-20T/Wohnung-Miete/Berlin/Berlin?ftc=1100016003&kw=miete%20berlin)

Βάλε τα κατάλληλα φίλτρα αναζήτησης (αριστερά) και θα βρείς αυτό που θές. Επίσης μετέφρασε ότι δεν καταλαβαίνεις με τον google translator

Μετάφραση Google (http://translate.google.gr/?hl=el&tab=wT#de|el|)

"Ξέρεις copy-paste"

Επίσης μέσα στο forum θα βρείς πολλές πληροφορίες στο τι να προσέξεις στην ενοικίαση σπιτιού κτλ

Καλή τύχη!

humanzee
10.07.2012, 18:03
Ευχαριστω πολυ!!:yes:

humanzee
10.07.2012, 18:19
Να ρωτησω και κατι τελευταιο;Ολες οι δωματια ειναι με την μερα;Υπαρχει επιλογη να μου βγαζει με τον μηνα;

dasdas
11.07.2012, 15:54
+1 για computational mechanics στο tum και ειμαι σε πολυ αρχικο σταδιο ψαξιματος ακομα. θα μπορουσαμε ισως ειδικα εμεις που ειμαστε για το ιδιο μεταπτυχιακο να επικοινωνησουμε και με email για μεγαλυτερη ευκολια.

turms
13.07.2012, 16:55
μαλλον εχεις δικιο φιλε μου. απλα μπερδευομαι με τα ενοικια τα κοινοχρηστα κατι λεφτα για ασφαλειες που ζητανε κτλ. γυρισα στην ελλαδα 13 χρονον δε θυμαμαι καθολου πως ειναι κ απλα σαν ιδεα μου φαινετε δυσκολο. πιο πολυ γιατι θελω να βρω στην κοπελα μου κατι πανω στον τομεα της διλαδι ελληνικη φιλολογια κ αποτι βλεπω δε προκειτε να γινει κατι τετοιο. πολυ δυσκολα. δεν θελω απλα να παει χαμενος ο κοπος της τοσα χρονια για το πτυχιο της. εγω οπως κ να εχει δε με ενδιαφερει που κ πως θα δουλεψω. εχω μαθει στα δυσκολα. οτι δουλεια κ αν κανω θα την κανω σωστα κ με το κεφαλι ψιλα γιατι το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι εκει θα μπωρεσω να ζησω αξιοπρεπος. το μονο θεμα ειναι αυτο. η δουλεια για την κοπελα μου. :(

σε καταλαβαινω..αλλα δυστυχως ελλ. φιλολογια στην γερμανια ειναι καπως δυσκολο να αξιοποιηθει....μην σας παιρνει απο κατω ομως. ποτε δεν ξερεις και οπως ειπα καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη.
και αφου το πηρατε αποφαση πεταξτε απο πανω σας την ελληνικη νοοτροπια που ειχαμε ολοι μας τοσα χρονια στην ελλαδα....
και δεν θα το μετανιωσετε

turms
13.07.2012, 16:57

μου φαινεται πρεπει να πας στην ενωση σφαλιστων...ή κατι τετοιο.

mary_v
16.07.2012, 17:17
Καλησπέρα στα πατριωτάκια!
Εχω αρχίσει να ψάχνω με τον άντρα μου για σπίτι στο Μόναχο γιατί λέμε να φύγουμε κατά το Σεπτέμβρη αλλά με μια πρώτη εμπειρία που είχαμε με ενα σπίτι που βρήκαμε το πρόβλημα ήταν οτι δεν εργαζόμαστε (εννοείται οτι πάμε για να βρούμε κάποια εργασία) κι ενω τονίσαμε οτι έχουμε κάποιες οικονομιες για να καλύψουμε το ενοίκιο για κάποιους μήνες, ο ιδιοκτήτης επέμενε οτι αν δεν βρεθεί δουλειά θα μείνει το σπιτι του ξενοικιαστο...
Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? Είναι θέμα τύχης?
Εχει νοικιάσει κάποιος σπίτι απο Ελλάδα χωρις να έχει βρει κάποια δουλειά?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Dealer
17.07.2012, 14:29
Γνωρίζει κανείς;Θα με ενδιέφερε και μένα

sportbilly79
17.07.2012, 14:45
Κι εγώ ανεβαίνω Γερμανια τον Αύγουστο στο Muenster. Από οτι έχω ψάξει για να βάλω στο σπίτι τηλέφωνο υπάρχουν διάφορα προγράμματα και κοίταξα και στο ιντερνετ. Κατέληξα στο να βάλω Deutsche Telekom (αντίστοιχως ΟΤΕ Γερμανίας) καταρχήν γιατί εχει καλό δίκτυο και καλές ταχύτητες αλλά και οικονομικά προγράμματα. υπάρχει προσφορά με 45 ευρω το μήνα απεριόριστο σταθερό, ιντερνετ με 50mpbs, και τηλεόραση με 180 κανάλια, ταινίες κλπ. Πιστεύω ότι συμφέρει. Έψαξα και για ο2 αλλά έχω μάθει ότι δεν είναι καλή σε ταχύτητες κλπ. Παλιά που ήμουνα Γερμανία (το 2007) είχαμε κάνει αιτηση στην εταιρεία Versatel για ιντερνετ και τηλέφωνο και ήρθανε μετά από 1,5 μηνα να μας το βάλουνε!

turms
17.07.2012, 16:07
θα εχεις δωρεαν και προς ελλαδα;

sportbilly79
17.07.2012, 17:29
θα εχεις δωρεαν και προς ελλαδα;

ναι απεριοριστα

turms
18.07.2012, 09:25
Ποση διαρκεια συμβολαιου; το λιγοτερο; 1 η 2 χρονια;

sportbilly79
18.07.2012, 10:16
Ποση διαρκεια συμβολαιου; το λιγοτερο; 1 η 2 χρονια;

Αυτο ήθελα να το ρωτήσω εκεί όταν πάω γιατί μέσα το site αναφέρει ως ελάχιστη διάρκεια 48 μήνες. Αν δεν μείνω ικανοποιημένος δεν μπορώ να το σπάσω ενδιάμεσα;

Dealer
18.07.2012, 14:07
Κυπάρχει προσφορά με 45 ευρω το μήνα απεριόριστο σταθερό, ιντερνετ με 50mpbs, και τηλεόραση με 180 κανάλια, ταινίες κλπ.

Τα κανάλια είναι όλα γερμανικά,απο ελλάδα έχει τίποτα;
Έχεις υπόψιν σου κάποιο πρόγραμμα με απεριόριστα για Ελλάδα και ιντερνετ πάνω απο 10άρι;

sportbilly79
18.07.2012, 14:17
Τα κανάλια είναι όλα γερμανικά,απο ελλάδα έχει τίποτα;
Έχεις υπόψιν σου κάποιο πρόγραμμα με απεριόριστα για Ελλάδα και ιντερνετ πάνω απο 10άρι;

Στα 180 κανάλια δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνονται και ελληνικα, θα το ρωτήσω αν και δεν θελω να βλεπω ελληνικα! Κάποτε όταν ήμουνα Γερμανία το 2007 υπήρχε ένα προγραμματάκι στο ιντερνετ που λέγονταν myTV το εγκαθιστούσες στον υπολογιστή και έβλεπες ελληνικά κανάλια με εικόνα τέλεια, αλλά είχε συνδρομή 20 ευρώ το μήνα και αφορούσε μόνο κατοίκους εξωτερικού. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα...

turms
18.07.2012, 15:59
και σημερα υπαρχει κατι στο ιντερνετ. δεν το δοκιμασα γιατι δεν εχω συνδεση καλη.
για ελληνικα μπορεις να βαλεις δορυφορικο πιατο, αλλα μονο η ΝΕΤ εινια δωρεαν.
δεν ξερω αν αυτο της Deutsche Telekom εχει ελληνικα. πιθανως να εχει ΝΕΤ

Dealer
18.07.2012, 16:05
Έχω ακούσει πως πολλοί έχουν nova, τι παίζει με αυτό γνωρίζει κανείς;

sportbilly79
18.07.2012, 18:07

Η πιο οικονομική λύση για να έχεις τα ελληνικά κανάλια είναι μια συνδρομή στην Νοva 20 ευρώ (start pack) + τον αποκωδικοποιητή του πακέτου.
Μετά χρειάζεσαι ένα πιάτο 60 εκατοστά προς τον Hotbird 13 μοίρες ανατολικά και είσαι ok. Το πακέτο της Nova το αγοράζεις από Ελλάδα, αλλά δεν τους λες για εξωτερικό γιατί θα σου πούνε ότι δεν εκπέμπουμε. Από ότι έψαξα ισχύει, παίρνεις τον εξοπλισμό, δίνεις μια διεύθυνση Ελλάδα για λογαριασμούς και τα εγκαθιστάς στη Γερμανία!

sportbilly79
18.07.2012, 18:14

Την ενεργοποίηση της κάρτας για να πάρεις τηλέφωνο καλύτερα από Skype για να μην φαίνεται Γερμανία ή καποιος συγγενής στην Ελλάδα...

Dealer
18.07.2012, 20:00
Αν έχεις κάποιο link βάλτο να ρίξω μια ματιά

ellimetaxa
20.07.2012, 20:19
kalispera se ola ta patriwtakia...paidia xreiazomai epigontos boitheia.briskomai sto München se mia pension kai mas petane eksw kuriolektika.eimai egkuos kai exw 2 paidia 4 kai 5 etwn mporei kapoion na mas boithisei i na mas pei pou mporoume na apeuthinthoume se auti tin periptosi;

jimathens
20.07.2012, 23:32
kalispera se ola ta patriwtakia...paidia xreiazomai epigontos boitheia.briskomai sto München se mia pension kai mas petane eksw kuriolektika.eimai egkuos kai exw 2 paidia 4 kai 5 etwn mporei kapoion na mas boithisei i na mas pei pou mporoume na apeuthinthoume se auti tin periptosi;

Καλησπέρα ellimetaxa..._bye:
Ενημέρωσα τον admin κ μερικά ακόμη μέλη που μένουν στην Γερμανία
μήπως ξέρουν να σου δώσουν κάποιες πληροφορίες για το πρόβλημά σου.help2
Εύχομαι να βρεις λύση κ γρήγορα...!!!:kouragio:

thanasis
25.07.2012, 00:28

Γεια σου Elli,

πάρε σε παρακαλώ τηλεφωνα,
στα παρακάτω:

Innere Mission Mόnchen - Fachdienste fόr Migration und Integration - Stadtmitte (http://www.im-muenchen.de/migration/fachdienst_migration/s3/u2/index.php?mid=3&sid=2&num=2&offs=0)

Beratung / Seelsorge - Evangelisches Migrationszentrum im Griechischen Haus, M (http://www.evangelisches-migrationszentrum.de/service/beratung-seelsorge/)

Griechische Gemeinde München e.V.
Rüdesheimer Straße 4
80686 München (Sendling-Westpark)
Telefon: (089) 53849706

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά

φιλικά
Θανάσης

humanzee
31.07.2012, 16:03
Παιδια,με το που παω Γερμανια μπορω να παρω γερμανικο νουμερο καρτοκινητο;Απο που και τι χρειαζεται;Οσο και να εψαξα στο φορουμ,δεν βρηκα καμμια πληροφορια...

Areti
31.07.2012, 16:52
Φυσικα και μπορεις. Θα πας σε ενα καταστημα της εταιρίας της αρεσκείας σου και θα ζητήσεις νουμερο κινητου χωρις συμβολαιο. Εγω πηγα στην τελεκομ και πηρα το 1ο μου κινητο. Μονο το διαβατήριο χρειαστηκαν.

humanzee
31.07.2012, 18:31
Τελεια!!Σ'ευχαριστω πολυ.

aggeloskout
01.08.2012, 22:23
καλησπερα πατριωτακια . Με λενε Αγγελο και προκειται να παω στο αμβουργο 1 σεπτεμβρη για σπουδες . στις 14 αυγουστου θα παω στο αμβουργο να βρω σπιτι . μπορει καποιος να με βοηθησει που μενει εκει ή να μου πει που ειναι η ελληνικη κοινοτητα ωστε να τους ζητησω βοηθεια? Επεισης αξιζει να παω εκει σε μεσιτικο να βρω σπιτι? τι χρεωσεις εχει ? το πανεπιστιμιο δεν με βοηθαει ιδιαιτερα και το studienwerk με ενημερωσε πως εχουν 4-6 μεινες αναμονη . ολες οι πληροφοριες ειναι δεκτες. ευχαριστω

ch07088
05.08.2012, 23:35
εδω για επιπλα υπαρχουν και πιο φθηνα απτο ΙΚΕΑ, τα
Discounter μαγαζια, πχ Pocco, Roller κτλ[/QUOTE]

Ξερεις μηπως αυτα τα poco και roller ειναι καθολου ανθεκτικα??Διαβασα οτι δεν ειναι και τοσο καλης ποιοτητας (πραγμα το οποιο το περιμενεις λογω της τιμης τους) αλλα αντεχουν για καμια πενταετια?Επισης ενδεχεται να σε ''κλεψουν'' επειδη ειναι παραγγελεια μεσω ιντερνετ??Γενικα δλδ τα εμπιστευεσαι?Τοσο τα επιπλα οσο και τις εταιρειες?? Επισης , ποσο ξερεις ποσο περιπου κοστιζει να μεταφερεις τα βασικα επιπλα απο Ελλαδα-Αθηνα στη Γερμανια (πχ Ντισελντορφ η Φρανκφουρτη)?Δλδ κρεβατοκαμαρα,σαλονι και τραπεζαρια-τραπεζι κουζινας?Ευχαριστω....

Toula Pap.
06.08.2012, 11:22
εδω για επιπλα υπαρχουν και πιο φθηνα απτο ΙΚΕΑ, τα
Discounter μαγαζια, πχ Pocco, Roller κτλ

Ξερεις μηπως αυτα τα poco και roller ειναι καθολου ανθεκτικα??Διαβασα οτι δεν ειναι και τοσο καλης ποιοτητας (πραγμα το οποιο το περιμενεις λογω της τιμης τους) αλλα αντεχουν για καμια πενταετια?Επισης ενδεχεται να σε ''κλεψουν'' επειδη ειναι παραγγελεια μεσω ιντερνετ??Γενικα δλδ τα εμπιστευεσαι?Τοσο τα επιπλα οσο και τις εταιρειες?? Επισης , ποσο ξερεις ποσο περιπου κοστιζει να μεταφερεις τα βασικα επιπλα απο Ελλαδα-Αθηνα στη Γερμανια (πχ Ντισελντορφ η Φρανκφουρτη)?Δλδ κρεβατοκαμαρα,σαλονι και τραπεζαρια-τραπεζι κουζινας?Ευχαριστω....[/QUOTE]

καλημερα πατριωτακια...κοιταξτε εδω λιγο για μεταφορα-μετακομιση οπουδηποτε....ecometafores.gr (http://www.ecometafores.gr/)
καταχωρηστε τι θα μεταφερετε κ μετα περιμενετε προσφορες απο διαφορες εταιριες..μετα διαλεγετε κ παιρνετε..
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

george13
10.08.2012, 15:36
καλησπερα σε ολους!!ειμαι φρεσκος στην παρεα σας και θα ηθελα την βοηθεια σας..14 σεπτεμβρη αναχορω μονος μεσω ανκονας για στουτγαρδη..οδικως.αυτες τις βενιετες γνωριζει κανεις να μου πει εαν υπαρχει καποιο σαιτ να τις παραγγειλω μεσω ιντερνετ να τις εχω μαζι μου απο εδω?επισης εχω αγχωθει με το θεμα σπιτιου.......απ'οτι βλεπω..ειναι δυσκολο να νοικιασεις....

nk_christina
11.08.2012, 09:06
Καλημέρα! Γνωρίζεται οικονομικά καταστήματα ένδυσης, υπόδησης, εμπορικά ή οτιδήποτε θα μπορούσε να είναι ενδιαφέρον στην Στουτγάρδη;
Επίσης αν ξέρετε χώρους διασκέδασης για παιδιά, πισίνες, παιδότοπους κ.ο.κ, που να είναι εύκολα προσβάσιμοι με το τραίνο.
Δεν έχω γνωστούς και φίλους να με κατατοπίσουν λιγάκι. help2
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Dealer
11.08.2012, 19:02
Έχω 2-3 απορίες!

Καταρχήν βλέπω μερικά σπίτια παρόμοια, άλλα έχουν nebenkosten 100Ε άλλα 180Ε! Κατά πόσο ισχύουν αυτά τα νμ;Θέλω να πω είναι πραγματικά ένας μέσος όρος της κατανάλωσης η μερικοί το κατεβάζουν προς τα κάτω για να μοιάζει πιο καλή ευκαιρία και τη τρως όταν γίνει η καταμέτρηση;
Επίσης στη καταμέτρηση αν έχεις κάψει λιγότερα σου τα αφαιρούν απο επόμενο λογαριασμό;

Με το ρεύμα τι παίζει;Βλέπω κάτι τέτοιο σε όλες τι αγγελίες, τι σημαίνει;
Stromverbrauch: ab 1.500 kWh

Σε wg έχει μείνει κανείς;

turms
12.08.2012, 14:13
ειναι καπως σχετικα. τα σπιτια ισως ειναι τα ιδια.
Αλλα το ενα ισως εχει πχ καλυτερη μονωση. Αλλος μπορει να εχεις και υπηρεσιες επιστατη στα ΝΚ...δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ιδια τα σπιτια θα εινια και ιδια τα ΝΚ.
εκτος αν ειναι στην ιδια οικοδομη, ιδια τμ ιδια ολα...

turms
12.08.2012, 14:15
να πας στον ζωολογικο κηπο οπωσδηποτε.
Και βαλε στο google να βρεις schwimmbad stuttgart

εχει αρκετα. Διπλα στον ζωολογικο κηπο εχει μια πισινα που εχει και παιδικο μερος με τσουληθρες κλπ

turms
12.08.2012, 14:17
vignette θα χρειαστεις μονο στην Αυστρια....οποτε οταν φτανεις στα συνορα σταματας σε ενα βενζιναδικο και παιρνεις..κανενα αγχος...για το σπιτι ειναι μπερδεμα

Dealer
13.08.2012, 21:36
Φίλε μήπως ξέρεις τι σημαίνει αυτό το Stromverbrauch: ab 1.500 kWh που συναντάω σχεδόν σε όλα τα νοικιαζόμενα στο immobilienscout24.de;

Επίσης μια ακόμη απορία, σε όσα σπίτια για πώληση αναφέρουν μία χρέωση Hausgeld συνήθως γύρο στα 200Ε.Τι είναι αυτό;

kosofos
13.08.2012, 22:39
Φίλε μήπως ξέρεις τι σημαίνει αυτό το Stromverbrauch: ab 1.500 kWh που συναντάω σχεδόν σε όλα τα νοικιαζόμενα στο immobilienscout24.de;

Stromverbrauch= Κατανάλωση ρεύματος. Δηλώνει κατα μέσο όρο πόσο ρεύμα θα χρειαστείς τον χρόνο. Είναι στοιχείο το οποίο κατά την γνώμη μου μετράει πολύ στην επιλογή ενός σπιτιού. Αν πατήσεις δίπλα στο Stromrechner θα σου δώσει μια μέση κατανάλωση για το σπίτι. Το ρεύμα που θα πληρώνεις κάθε μήνα που είναι το ίδιο ποσό (εσύ διαλέγεις εταιρία ιδιωτική ή του δήμου) το πληρώνεις κατ εκτίμιση του τι έκαψε ο ιδιοκτήτης την προηγούμενη χρονιά και με τον καινούγιο χρόνο γίνεται εκαθάρηση και μετά θα πληρώνεις άλλο ποσό με βάση αυτά που έκαψες. Τις μετρήσεις μπορέις να τις δηλώνεις και μέσω internet αν θές να πληρώνεις κάθε μήνα ακριβώς ότι έκαψες αλλά ταλαιπωρία είναι. Γίνεται σούμα στο τέλος!

***Για αυτό όταν θα νοικιάσεις σπίτι θα πάς μαζί με τον ιδιοκτήτη και θα γράψει σε ένα ειδικό χαρτί την καταμέτρηση του ρολογιού του ρεύματος και θα το υπογράψετε και με αυτό το χαρτί θα πας στην εταιρία που θές (ή καλύτερα για αρχή του δήμου) και θα κάνεις με το συμβόλαιο, αυτό το χαρτί και την ταυτότητα (διαβατήριο) την νέα καταχώρηση! Και πάντα όταν πάτε σε υπηρεσίες και καταχωρούν τα στοιχέια σας πρίν υπογράψετε να κοιτάτε την ορθότητα των στοιχείων και κυρίως του ονόματος!!!!

Επίσης μια ακόμη απορία, σε όσα σπίτια για πώληση αναφέρουν μία χρέωση Hausgeld συνήθως γύρο στα 200Ε.Τι είναι αυτό;

Αυτά τα δίνεις όταν είσαι ιδιοκτήτης, Αν είσαι ενοικιαστης είναι τα Nebenkosten. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Είναι τα "κοινόχρηστα" που λέμε στην Ελλάδα. Επειδή στην Γερμανία υπάρχει καταμέτρηση μια φορά τον χρόνο (περίπου) για το νερό, το ρεύμα, το πετρέλαιο κτλ (+ Σκουπίδια) βάζουν όλοι κάθε μήνα ρεφενέ και στο τέλος γίνεται η εκαθάριση και η σου επιστρέφουν ή πληρώνεις παρα πάνω.

***Hausgeld=c.a €2.7/τ.μ

Dealer
13.08.2012, 22:55
Ευχαριστώ kosofos!

Μια διευκρίνιση, τα nebenkosten/hausgeld περιλαμβάνει το ρεύμα που καις στο διαμέρισμά σου;Αφού διαλέγεις μόνος σου εταιρία γιατί να μην έρχεται σε σένα ο λογαριασμός;Αυτή τη καταμέτρηση και τη συλλογή των χρημάτων την αναλαμβάνει κάποιος διαχειριστής απτη πολυκατοικία ή κάποια εταιρία;

Και μια νέα απορία!!!
Πιο είδος θέρμανσης είναι το πιο οικονομικό και πιο να αποφύγουμε;

kosofos
13.08.2012, 23:07
Ευχαριστώ kosofos!

Μια διευκρίνιση, τα nebenkosten/hausgeld περιλαμβάνει το ρεύμα που καις στο διαμέρισμά σου;Αφού διαλέγεις μόνος σου εταιρία γιατί να μην έρχεται σε σένα ο λογαριασμός;Αυτή τη καταμέτρηση και τη συλλογή των χρημάτων την αναλαμβάνει κάποιος διαχειριστής απτη πολυκατοικία ή κάποια εταιρία;

Και μια νέα απορία!!!
Πιο είδος θέρμανσης είναι το πιο οικονομικό και πιο να αποφύγουμε;

Ναι Sorry δεν το διευκρίνισα είναι το κοινόχρηστο ρεύμα+το νερό σου+σκουπίδια+θέρμανη στα Nebenkosten/Hausgeld. Για το που δίνεις τα χρήματα αν είσαι ιδιοκτήτης δεν το γνωρίζω ακριβώς (συνήθως εταιρία 'Hausverwaltung'). Αν είσαι ενοικιαστείς στον ιδιοκτήτη κάθε μήνα σαν συνολικό ποσό μαζί με το ενοίκιο για το σπίτι και στην εκαθάριση σου λέει τι έγινε. Γενικά να κοιτάξεις το σπίτι να έχει καλή μόνωση και κουφώματα (κάτι που τα περισσότερα έχουν) αν το βλέπει ήλιος ή όχι, αν είναι ισόγειο ή σοφίτα, όλα μετράνε στην κατανάλωση θέρμανσης εδώ. Γνώμη μου είναι το πετρέλαιο και κοντά είναι στην τιμή είναι το αέριο αλλά συχνά είναι ακριβότερο.

mary_v
13.08.2012, 23:37
Καλησπέρα στα πατριωτακια!

Θέλω βοήθεια παιδιά!! Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γίνεται σε περίπτωση που μείνουμε αρχικά σε wohnen auf zeit (τα σπίτια που νοικιάζεις για λίγο διάστημα) μπορούμε να τη δηλώσουμε στο δημαρχείο ως κατοικία διαμονής? Ακόμα και για να βγάλουμε ΑΦΜ ή να ανοίξουμε τραπεζικό λογαριασμό?

nk_christina
14.08.2012, 01:07
Πολλές φορές γράφει
Nebenkosten: + 116,00 EUR
Heizkosten: nicht in Nebenkosten enthalten
Δηλαδή στο nebenkosten πληρώνεις κοινόχρηστα, νερό, επιστάτη κλπ που είπε ο kosofos, αλλά το ρεύμα και η θέρμανση δεν περιλαμβάνεται. Εκεί διαλέγεις μόνος σου την εταιρεία και κανονίζεις πόσα θα πληρώνεις. Εμάς μας έστειλαν έναν μέσο όρο για κάθε μήνα οι ίδιοι, και θα τα τρβάνε από τον λογαριασμό μας στην τράπεζα.
Kosofos, είχα ακούσει το το gas είναι οικομικότερο, νομίζω οτι το είχε γράψει και το synefaki παλιότερα.

nk_christina
14.08.2012, 01:09
Ναι, οι περισσότεροι αυτό κάνουν.

Dealer
14.08.2012, 01:34
Οκ ευχαριστώ!Δηλαδή το ρεύμα που καις στο σπίτι σου το πληρώνεις μόνος σου σε ξεχωριστό λογαριασμό και στο nebenkosten είναι το νερό σου, η θέρμανση σου (αυτό κατα περίπτωση όπως είπε και η Χριστίνα) και μετά ότι έχει να κάνει με την οικοδομή (κοινόχρηστο νερό, ρεύμα, καθαριότητα και αποκομιδή σκουπιδιών) σωστά;

Πόσο περίπου κοστίζει το ρεύμα; πχ 2,000Απότι είχα δει οι εταιρίες έχουν "πακέτα" με βάση τη κατανάλωση αλλά δε μπόρεσα να καταλάβω λεπτομέρειες για τη χρέωση και τι συμφέρει

kosofos
14.08.2012, 08:03
Kosofos, είχα ακούσει το το gas είναι οικομικότερο, νομίζω οτι το είχε γράψει και το synefaki παλιότερα.

Αυτό έγραψα (το πετρέλαιο είναι λιγο πιο ακριβό τον τελευταίο χρόνο) αλλα στο σπίτι σε χρεώνουν πιο πολλά κοινόχρηστα λόγω πιο ακριβής συντήρησης απο τον καυστήρα πετρελαίου και μεγαλύτερης ασφάλειας που πληρώνουν για το κτιριο. Ρίξε μια ματιά σε ένα site που υπολογίζει το κόστος για το αέριο κατα μέσο όρο http://vergleich.toptarif.de/gas/gaspreisvergleich/?&urlvar=gclid%3DCJzH_aSy5rECFUS_zAodcDQANg%26ewu%3D 1cd7686f1c3f7fe2f745ac5a6bdc4202%26ef_id%3D%40NpQI 7tnrkQAABxw%3A20120814053258%3As&referer=http%3A%2F%2Fwww.google.de%2Faclk%3Fsa%3Dl %26ai%3DCIsKKiOApULbWH4GBtQbLsIH4C6_Iks8C15uH7iKnx qF_CAAQASgDUPWPmL0BYJWSqoKwB6ABvZ217wPIAQGpAi6hvgH _trQ-qgQnT9BfiDP_didgfYVr8yPt2RRpaV7F4z9fX7Z4oWTU19IqyI U21Vrv%26sig%3DAOD64_3wJhh_3NrqnelWc6jNPIH5kQLWDg% 26ved%3D0CFIQ0Qw%26adurl%3Dhttp%3A%2F%2Fpixel.ever esttech.net%2F1985%2Fcq%253Fev_sid%253D3%2526ev_ln %253Dgas%252520billiger%2526ev_crx%253D9258145095% 2526ev_mt%253Db%2526ev_n%253Dg%2526ev_ltx%253D%252 6ev_pl%253D%2526url%253Dhttp%25253A%2F%2Fvergleich .toptarif.de%2Fgas%2F%25253Fewu%25253D1cd7686f1c3f 7fe2f745ac5a6bdc4202%26rct%3Dj%26q%3Dgas%2Boder%2B ol%2Bwas%2Bist%2Bteurer&gclid=CJzH_aSy5rECFUS_zAodcDQANg&ewu=1cd7686f1c3f7fe2f745ac5a6bdc4202&ef_id=@NpQI7tnrkQAABxw:20120814053258:s

Πόσο περίπου κοστίζει το ρεύμα; πχ 2,000Απότι είχα δει οι εταιρίες έχουν "πακέτα" με βάση τη κατανάλωση αλλά δε μπόρεσα να καταλάβω λεπτομέρειες για τη χρέωση και τι συμφέρει

Για δύο άτομα σε σπίτι 65τ.μ πληρώνω €40 τον μήνα. Πάλι γνώμη μου είναι στην αρχή μην μπλέκεις με προγράμματα απο τις εταιρίες. Πλήρωνε όσο κάψεις!

nk_christina
14.08.2012, 11:13

Σ'εμάς για 83 τμ, για πενταμελή οικογένεια έστειλε η εταιρεία μέσο όρο 150ευρώ τον μήνα.
Και έχουμε και 100 ευρώ στο nebenkosten, που απ' ότι κατάλαβα αυτό μάλλον πάει με τα τετραγωνικά του σπιτιού και όχι με πόσα άτομα είμαστε.

Dealer
14.08.2012, 12:59
Αν είναι εύκολο μπορείτε να μου πείτε τις kwh που καίγατε κάθε μήνα / στον εκκαθαριστικό ;
Λογικά κάθε μήνα δίνεις έναντι για το ρεύμα και έρχεται εκκαθαριστικός κάθε 3-4 μήνες έτσι;

nk_christina
14.08.2012, 13:55
Αν είναι εύκολο μπορείτε να μου πείτε τις kwh που καίγατε κάθε μήνα / στον εκκαθαριστικό ;
Λογικά κάθε μήνα δίνεις έναντι για το ρεύμα και έρχεται εκκαθαριστικός κάθε 3-4 μήνες έτσι;

Εμείς δεν έχουμε πολύ καιρό που μπήκαμε στο σπίτι. Το μόνο που μας έχει έρθει ειναι το συμβόλαιο της εταιρείας με το ποσό που μας προτείνει για να πληρώνουμε κάθε μήνα. Νομίζω οτι πληρώνουμε ένα σταθερό ποσό κάθε μήνα και μια φορά τον χρόνο μετράνε και γίνεται εκκαθάριση. Πέρνεις πίσω ή πληρώνεις την διαφορά αν έκαψες παραπάνω.

nk_christina
16.08.2012, 16:25
να πας στον ζωολογικο κηπο οπωσδηποτε.
Και βαλε στο google να βρεις schwimmbad stuttgart

εχει αρκετα. Διπλα στον ζωολογικο κηπο εχει μια πισινα που εχει και παιδικο μερος με τσουληθρες κλπ

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ turms. Στον ζωολογικό κήπο πήγαμε και ήταν πάρα πολύ ωραία. Τώρα σκεφτόμαστε να πάμε στις πισίνες, νομίζω οτι λέγεται Leuze.

Κανείς άλλος καμία άλλη ιδέα;
Κανένα κατάστημα παιχνιδιών αντίστοιχο μετα jumbo υπάρχει;

Dealer
16.08.2012, 20:57
Μιας που αναφέρθηκε η Στουτγάρδη αν μπορεί κάποιος που μένει εκεί να μου στείλει ένα πμ, θέλω να ρωτήσω κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες για την πόλη, πχ για τα ΜΜΕ αν υπάρχει κάποια μηνιαία κάρτα που να συμφέρει κτλ

mary_v
22.08.2012, 23:00
Πατριωτάκια θα ηθελα κι εγω τη βοήθεια σας....
ψαχνουμε μέσω ιντερνετ να κλείσουμε ενα wohnen auf zeit στο Μόναχο και δεν μας κλείνουν τουλάχιστον σε ενα συγκεκριμένο μεσιτικό (statt hotel) που απευθυνθήκαμε μας αντιμετώπησαν αρνητικά μολις ακουσαν οτι ειμαστε Ελληνες....
εχει νοικιάσει κάποιος απο εκει σπίτι?
υπάρχει κάποιο αλλο μεσιτικό που να σας εχει νοικιάσει σπιτι? help2

ch07088
23.08.2012, 15:12
Γεια σου και καλη αρχη σε ο,τι κ αν κανεις.ΚΟιτα εγω δεν ξερω καποιο γραφειο αλλα ο αδερφος μου που ειναι Γερμανια(στο Ααχεν) εδω και εναμιση χρονο ,ανεβηκε εχοντας κλεισει καποιο ξενοδοχειο κ απο κει εψαξε για σπιτι.Ξεκινησε ρωτωντας σε ενα ελληνικο εστιατοριο και απο πορτα σε πορτα βρηκε μια Ελληνιδα που νοικιαζει σπιτια και ακομα σε αυτην νοικιαζει.Αυτο στο λεω για τον εξης λογο:Οταν πηγα ερασμους (στη Βουδαπεστη,οχι Γερμανια ,αλλα η τακτικη γενικα των μεσιτκων ειναι ιδια παντου),εψαχνα απο δω καποια γραφεια ενοικιασης αλλα δεν το ειχα κλεισει απο την Ελλαδα το σπιτι...Κ ευτυχως!Υπηρχαν σπιτια τα οποια μου αρεσαν απο εικονες που ειχα δει και οταν τα ειδα απο κοντα....Αστα!Το μεσιτικο μου ελεγε για παραδειγμα:Σε αυτο το σπιτι δεν λειτουργει το πλυντηριο ρουχων(παρολο που απο τις φωτογραφιες ηξερες πως υπαρχει και το γραφανε και στον εξοπλισμο του σπιτιου)..και οταν τους ελεγα πως οφειλει το γαρφειο να μου το φτιαξει, μου ελεγαν πως ο ιδιοκτητης δεν ειναι διατεθειμενος να το φτιαξει κ πρεπει να το νοικιασω ετσι αν θελω..Καπου αλλου μου ελεγαν την τιμη ενοικιασης και εγω έμενα με αυτην την εντυπωση κ στο τελος μου ελεγαν...Α!Ξερεις και για τη θερμανση ειναι +150ευρω...Κ αυτα τα 50 που μου ειπατε πριν(?),τους ρωτουσα....Α!Αυτα ειναι για τη φροντιδα της πολυκατοικιας κλπ κλπ...Κ το χειροτερο?Μας ερχονταν λογαριασμοι απληρωτοι των προηγουμενων και μαλιστα μια φορα ηρθαν να μας κοψουν το ρευμα γτ δεν ειχαμε πληρωσει τους λογαριαμους(των προηγουμενων...)...Κ στο τελος ,το μεσιτικο δν μας επεστρεψε ποτε τα χρηματα σε περιπτωση καταστροφης κατι εντος του σπιτιου,που ειχαμε δωσει στην αρχη...Κυνηγι ατελειωτο,τσακωμοι,φωνες κλπ κλπ..Με αυτα θελω να σου πω πως κατανοω το γεγονος πως οταν ανεβεις πανω θα θελεις να τα βρεις ολα ετοιμα και να μην εισαι με μια βαλιτσα στο χερι και το αγχος να βρεις που θα μεινεις κλπ κλπ ,ομως προσεχε γτ ολα τα μεσιτικα εχουν την ιδια τακτικη...Ισως θα ηταν καλυτερο να ψαξεις να βρεις ενα φτηνο σχετικα ξενοδοχειο,να κανεις ενα διακανονισμο στις μερες κ τα χρηματα,να σημειωσεις πιθανα μεσιτικα αλλα και να σημειωσεις τη διευθυνση καποιου ελληνικου εστιατοριου και να αρχισεις απο κει να ρωτας..Φυσικα δν λεω πως ειναι πανάκεια αυτος ο τροπος, γτ μπορει να πεσεις κ σε Ελληνες λαμογια, αλλα νομιζω πως απο κοντα θα εχεις τουλαχιστον μια πιο ολοκληρωμενη αισθηση για το τι νοικιαζεις, τι συμπεριλαμβανεται στα nebenkosten και τι οχι...Αν παλι , θες οπωσδηποτε να νοικιασεις κτ απο δω, καλο ειναι να ρωτησεις για αυτα τα ψιλα γραμματα που προανεφερα και οταν πας εκει με το καλο να εχεις τα παραπανω στο μυαλο σου...(ειδικα με τους λογαριασμους που σε πιανουν πολυ κοροϊδο...)...
Αυτα απο μενα...Μακαρι καποιος να μπορεσει να σε κατατοπισει περισσοτερο...Καλη τυχη σε ο,τι κ αν κανεις!

zwta
23.08.2012, 18:01
καλησπερα παιδια..δεν θελω να απογοητευσω κανεναν κ προπαντων ουτε τον εαυτο μου που θα παω κ γω γερμανια σε 1,5 μηνα..ομως ειναι η φιλη μου εκει εδω κ 1 μηνα στο dusseldorf κ δεν εχει βρει σπιτι!ρωταει παντου αλλα τιποτα!τα λεφτα για ξενοδοχειο τελειωνουν κ τιποτα!απελπιστηκε,ομως τρεχει δεν το βαζει κατω γιατι γυρισμος δεν υπαρχει..στα χειροτερα!πηγε σε 14 μεσιτικα(τα οποια της εδωσε λιστα το job center)υποτιθεται οτι ειναι για μεταναστες κ απο εκει σε βρισκουν χωρις ενοικια μπροστα..χωρις καθολου λεφτα,τα κανονιζουν μεταξυ τους!ομως πηγε σε ΟΛΑ κ η την διωχναν γιατι δεν μιλαει την γλωσσα κ δεν εμπαιναν καν στον κοπο,ασχετα αν τους ελεγε στα αγγλικα οτι το job center της την εδωσε την λιστα να την βρουν η τελοσπαντων να δουν αν εχουν κατι..αυτα τα μεσιτικα συνεργαζοντε με αυτους κ πληρωνονται απο το κρατος.οσοι της μιλησαν με το ζορι κ με παρακαλητο επειδη την λυπηθηκαν,της ειπαν οτι ειναι πολιτικη της εταιρειας να μην κλεινουν συμβολαιο σε κανεναν εαν δεν γνωριζει γερμανικα!τοτε γιατι δινουν την κωλολιστα(συγγνωμη κιολας)απο το job center????επιτηδες το κανουν δεν μπορω να καταλαβω!!!???σε αλλα μεσιτικα εκτος λιστας..το ιδιο!!δεν μιλας γερμανικα?λυπομαστε! η εαν εχει χαρτι οτι δουλευεις τουλαχιστον 3 μηνες..πως να τα κανει αυτα αν δεν εχει καπου να μεινει????πως??? 2-3 δουλειες εχει βρει ομως δεν εχουν σπιτι..ο ενας εργοδοτης (ελληνας) ψαχνω να νοικιασω κ δεν βρισκω κ μετα θα σε βαλω,κ οι αλλοι απλα δεν διναν σπιτι!! πειτε μου εσεις δηλ.τι να κανει?????τι????της ειπαν οτι ηρθε την χειροτερη περιοδο γιατι ολοι λειπουν σε διακοπες κ δεν εχει δουλειες αυτην την εποχη ,οι γερμανοι λειπουν..κ ας μην πω για τα χαρτια που χρειαστεικε να κανει...δεν την βαζαν καν στο job center επειδη δεν μιλαει την γλωσσα!ξερουν ολοι αγγλικα αλλα απαγορευετε να μιλανε,της το ειπε μια καλη κοπελα που δουλευε εκει ψιθυριστα!!απορειτε??για να τα κανει παρακαλουσε απο δω κ απο κει να ρθει καποιος ελληνας μαζι της που τα μιλαει κ με πληρωμη οχι τζαμπα!κ ΜΟΝΟ μια κοπελα που δουλευει κιολας σε ενα καφε,την πηγε,παρακαλεσε κ αυτη το αφεντικο της γιατι την λυπηθηκε!ρωσουσε ολους τους ελληνες που μπορει να βρει καποιον επαγγελματια να τον πληρωσει να παει μαζι της κ τιποτα!!δηλ.αυτο που καταλαβα εγω...χωρις τα γερμανικα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.το ξεραμε οτι θα ηταν δυσκολα..αλλα αλλο να ειναι δυσκολα κ αλλο να μην μπορεις να κανεις τιποτα κ να περναν οι μερες παρακαλοντας!!τι να πω..ο θεος δεν αφηνει κανεναν!!!!!!!!σε αυτον πιστευουμε κ περιμενουμε..κ φυσικα θελει προσπαθεια ,υπομονη κ επιμονη συνεχεια,μπας κ σπασει ο διαολος το ποδαρι του!ευχομαι σε ολους μας καλη τυχη παιδια!!την χρειαζομαστε.οποιος ξερει τιποτα περι του θεματος παρακαλω παρα μα παρα πολυ,ασ γραψει οτι ξερει..

mary_v
24.08.2012, 12:15
Παιδιά ευχαριστω για τις πληροφορίες, πραγματικά καθε γνωμη κι εμπειρία μας κάνει πιο ετοιμους να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες θέλω να πιστευω!!! Τι να πω ειναι πολυ δύσκολα τα πραγματα αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη εδω που ειμαστε άπραγοι τοσο καιρο για να περιμένουμε να γίνει το θαυμα και να αλλάξει κάτι στη χωρα μας....
cho7088 εχεις δικιο στο θεμα του σπιτιου πως αν δεν δεις τι νοικιάζεις δεν ξέρεις τι σε περιμένει αλλά εμεις εχουμε μωρο και δεν μπορουμε να μεινουμε σε ξενοδοχειο οπότε αναγκαστικά θα συμβιβαστούμε με οτι μας δώσουν(τουλαχιστον θα ειναι για λιγους μηνες).....μέχρι να βρεθεί μια δουλειά και πάμε σε κανονικό σπίτι....
Ευχομαι σε ολους μας καλυ τυχη και οσο μπορουμε να βοηθάμε γιατί κι εμεις εχουμε κατι γνωστους στο Μόναχο που περιμέναμε οτι θα ενδιαφερθούν και θα μας βοηθήσουν αλλα τιποτα.......
Κουράγιο!!!!

milu
25.08.2012, 20:24
υπάρχει κάποιο αλλο μεσιτικό που να σας εχει νοικιάσει σπιτι? help2

Εδώ θα βρείτε ιδιωτικά διαμερίσματα ή δωμάτια προς ενοικίαση για μια ημέρα ή για λίγους μήνες / εβδομάδες σαν υπομίσθωσης. Τα πιο πολλά συνήθως χωρίς προμήθεια.

Privatzimmer, Apartments und Privatunterknfte kostenlos bei EUROPE LIVING suchen und anbieten. (http://www.europe-living.com/index.php?lang=de)
Wohnung Berlin : 1-Zimmer-Wohnungen Angebote in Berlin (http://www.wg-gesucht.de/1-zimmer-wohnungen-in-Berlin.8.1.0.0.html)
zwischenmiete.de - Kostenlose und provisonsfreie Wohnungs-B (http://www.zwischenmiete.de/angebote_lesen.php)

babis74
27.08.2012, 13:43
Καλημέρα! Γνωρίζεται οικονομικά καταστήματα ένδυσης, υπόδησης, εμπορικά ή οτιδήποτε θα μπορούσε να είναι ενδιαφέρον στην Στουτγάρδη;
Επίσης αν ξέρετε χώρους διασκέδασης για παιδιά, πισίνες, παιδότοπους κ.ο.κ, που να είναι εύκολα προσβάσιμοι με το τραίνο.
Δεν έχω γνωστούς και φίλους να με κατατοπίσουν λιγάκι. help2
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για ρουχισμό γενικά και όχι μόνο υπάρχει το Metzingen (outlets), περίπου 30-40 χλμ. από Στουτγκάρδη με όλες τις μάρκες για φθηνά και ακριβά ρούχα, και να μην ψωνίσεις αξίζει για μια βόλτα, αν δεν έχεις αυτοκίνητο με το sbahn είσαι απευθείας εκεί σχετικά γρήγορα.
Τώρα αν θες στην Στουτγκάρδη, πας στο κέντρο και όχι μόνο και θα βρεις πολλά, H&M - ZARA - C&A........
Για τα υπόλοιπα σχετικά με παιδιά, θα ρωτήσω την γυναίκα μου και συγγενείς γενικώς και από το νέο έτος που θα είμαι και εγώ θα σου πω περισσότερα!

nk_christina
31.08.2012, 00:15
Για ρουχισμό γενικά και όχι μόνο υπάρχει το Metzingen (outlets), περίπου 30-40 χλμ. από Στουτγκάρδη με όλες τις μάρκες για φθηνά και ακριβά ρούχα, και να μην ψωνίσεις αξίζει για μια βόλτα, αν δεν έχεις αυτοκίνητο με το sbahn είσαι απευθείας εκεί σχετικά γρήγορα.
Τώρα αν θες στην Στουτγκάρδη, πας στο κέντρο και όχι μόνο και θα βρεις πολλά, H&M - ZARA - C&A........
Για τα υπόλοιπα σχετικά με παιδιά, θα ρωτήσω την γυναίκα μου και συγγενείς γενικώς και από το νέο έτος που θα είμαι και εγώ θα σου πω περισσότερα!
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ babis74 πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου. :bravo_1:
Με το καλό να έρθεις! Καλή τύχη!

turms
31.08.2012, 15:46
εγω θελω να μεταφερω 4 κουτες μεσαιου μεγεθους
ποσο περιπου πρεπει να μου κοστισει κατι τετοιο;
ετσι για να ξερω περιπου στα ποσα πρεπει να πω οκ.

aggeloskout
02.09.2012, 22:01
καλησπερα ειμαι στο αμβουργο 2 μερες τωρα και εχω ψιλοσαλεψει επειδη δν εχω με καποιον να πω μια κουβεντα. ειμαι 22 χρονων και θα αρχισω τις σπουδες μου εδω. εαν βρισκετε καποιος εδω ασ επικοινωνησει μαζι μου μηπως βρεθουμε,

kosofos
03.09.2012, 19:18
καλησπερα ειμαι στο αμβουργο 2 μερες τωρα και εχω ψιλοσαλεψει επειδη δν εχω με καποιον να πω μια κουβεντα. ειμαι 22 χρονων και θα αρχισω τις σπουδες μου εδω. εαν βρισκετε καποιος εδω ασ επικοινωνησει μαζι μου μηπως βρεθουμε,

aggeloskout είσαι 2 μέρες και έχεις ψιλοσαλέψει?:no: Ότι θα πώ μην το πάρεις αρνητικά αλλά μην αρχίζεις έτσι. Μένεις σε Studentenwohnheim όπως μας έχεις ενημερώσει. Σωστα? Έκει ρε φίλε έχει παιδιά απο όλο τον κόσμο απο Κίνα μέχρι Αμερική και νοιώθεις μόνος? Πρώτα απο όλα να επιδιώκεις να μιλάς με τους συμφοιτητές σου ή με άτομα απο εκεί μέσα για να εξασκείς πρώτα και κύρια την γλώσσα αλλά και να κάνεις και ένα μικρό κύκλο στην ηλικία σου.Ξέρεις τι ωραίο πράγμα είναι να μαθαίνεις εμπειρίες απο κάθε γωνιά της Γής? Πάρε έναν οδηγό της πόλης και γύρισε την να την μάθεις. Σε αυτήν την πόλη θα ζείς για τα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστον. Καταλαβαίνω ότι νοιώθεις άβολα αλλά έτσι είναι η αρχή. Προσπάθησε να πείσεις τον ευατό σου για όλα αυτά γιατί είναι ο μόνος δρόμος για να τα καταφέρεις. Δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά θα σου δώσω μια συμβουλή σαν λίγο μεγαλύτερος.... Αν σκέφτεσαι αυτό που άφησες πίσω δεν θα καταφέρεις ποτέ να δείς τι σε περιμένει μπροστά !

aggeloskout
03.09.2012, 20:50
Το ξερω αλλα ειναι αρκετα δυσκολα τωρα στην αρχη θελω να βρω καποιον ελληνα να μπορω να πω μαι κουβεντα απλα . αλλα ναι θα προσπαθησω να μην σκεφτομαι τιποτα

kriton-
03.09.2012, 22:22
ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ.....
ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΒΡΙΣΚΟΜΕ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΩΣ ΠΩΛΗΤΗΣ, ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΕΓΗΣ ΑΠΟ 01.10.12 ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ.ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ.

ChrisKUN
03.09.2012, 22:25
Αν είστε στην Βάδη-Βυρτεμβέργη τότε ένα καλο πακέτο είναι της KabelBW με 32mbps internet και απεριόριστα μόνο για Ελλάδα με 29,90€ το μήνα με ελάχιστο συμβόλαιο τα 2 ετη (σε όλες τις εταιρίες τόσο είναι το μινιμουμ) και για τους πρώτους 4-5 θα πληρώνετε μόνο 10€

kriton-
03.09.2012, 23:05
mary,zwta kali epitixia euxome.
kai gw se anazitisi spitiou ime an mporo na boithiso xero tin glosa alla oi germanoi ine afiloxenoi min po xeirotera....job center otan les pio enois tis arbeitsarmt?

zwta
04.09.2012, 11:22
mary,zwta kali epitixia euxome.
kai gw se anazitisi spitiou ime an mporo na boithiso xero tin glosa alla oi germanoi ine afiloxenoi min po xeirotera....job center otan les pio enois tis arbeitsarmt?

σευχαριστω πολυ kriton ..την χρειαζομαστε την ''καλη επιτυχια''!!μακαρι να μπορουσες να βοηθησεις,ομως αποτι βλεπω εισαι στο μοναχο..
job center λεγεται,δεν ξερω τι ειναι αυτο που γραφεις..πας γραφεσαι στο δημαρχειο & μετα εκει..

Dealer
04.09.2012, 12:51
@aggeloskout μακάρι να είχα και εγώ την ευκαιρία που έχεις εσύ...
Έλληνες πιστεύω θα βρεις αρκετούς μέσα στο πανεπιστήμιο, μη σε απασχολεί αυτό.
Να ακολουθήσεις τη συμβουλή του kosofos

ΛΑΚΗΣ
04.09.2012, 13:28
ΕΑΝ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΛΑΘΕΙ , ΧΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΠΙΕΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ,
ΤΟΤΕ ΠΑΡΕ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ.

ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΛΑ,
ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ Κ ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΥ ΣΟΥ.

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ..
ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΟ ΑΥΤΟ.

ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΣ ΠΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ LUFTHANSA.

vaso31
04.09.2012, 16:06
Καταρχην μην λαβεις υποψην σου μην.οπως το παραπανω.Ειναι πολλοι οι ακυροι που ποσταρουν εδω μεσα.
Δευτερον,ειναι απολυτα φυσικο να νιωθεις χαμενος κ μονος.Ειναι αρχη δεν γνωριζεις κανεναν εισαι σε ενα ξενο περιβαλλον.Δωσε στον εαυτο σου χρονο να συνηθισει την αλλαγη.Οταν ξεκινησει η σχολη κ μπεις σε μια ρουτινα θα γνωρισεις κοσμο και θα αρχισεις να νιωθεις οικειοτητα με το μερος.Θελει χρονο.Αλλα θα συμβει.Μη τα χανεις και σκεψου αισιοδοξα.
Ενας φιλος μου οταν ειχε φυγει Γερμανια για σπουδες τις 2 πρωτες μερες ηθελε να βαλει τα κλαμματα.Με το που ξεκινησαν τα μαθηματα αποροφηθηκε τοσο πολυ απο τα παντα που ξεχασε μεχρι κ στην κοπελα του να παρει τηλ! :P
Ολα ειναι δυσκολα πριν γινουν ευκολα να το θυμασαι :)
Καλη αρχη!!

kosofos
04.09.2012, 16:25
ΛΑΚΗ......:bad_::bad_::bad_: Το παλικάρι εξέφρασε αυτό που νοιώθουν όλοι όταν πάνε κάπου μόνοι τους στο άγνωστο! Εσύ τι επαγγέλεσε και πώς ξεφύτρωσες να έχεις γνώμη για Νορβηγία, Για Γερμανία κ.α? Μου φαίνεται θέλει ο ΣΠΥΡΑΚΟΣ να κρυφτεί και η χαρά δεν τον αφήνει! Και πίστεύω να το έπιασες έτσι :smile_:?

@aggelos τράβα μπροστά, κάνε τα όνειρα σου πράξη γιατί είναι λίγοι αυτοί που μπορούν να το κάνουν. Σε ότι μπορώ να σε βοηθήσω στείλε e-mail.

sakistha
04.09.2012, 16:59
φίλε aggeloskout καταλαβαίνω ότι οι πρώτες μέρες σε ένα ξένο τόπο είναι δύσκολες, αλλά από την άλλη εκεί θα έχεις την ευκαιρία να σπουδάσεις και να γνωρίσεις κόσμο με άλλη κουλτούρα και φιλοσοφία, σαν φοιτητής σου εγγυώμαι ότι φιλίες και παρέες θα κάνεις πάρα μα πάρα πολλές!! έχεις μια σπουδαία ευκαιρία να σπουδάσεις σε ένα καλό πανεπιστήμιο κάτι που δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας...
μην μασάς μίλα με τα παιδιά εκεί πέρα και θα δεις ότι όλα θα παν καλά!!
έχω φίλους και εγώ που σπουδάσαν στο εξωτερικό, και αυτοί στην αρχή λέγανε πω πω χάλια εδώ, αλλά το παλέψαν και πλέον ούτε που θέλουν να γυρίσουν ελλάδα, άσε που παίρνουν και από 2-3 χιλίαρικά μισθό , σιγά μην επιστρέψουν να πάρουν τα 600 εδώ!!!
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΟΥ!! ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝ ΤΕΛΕΙΑ , ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΚΟΣΟΦΟΣ!!!

turms
04.09.2012, 17:00
καταρχην δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το αν εισαι ελληνας, ιταλος ή ισπανος
Και εγω αν εχω σπιτι για νοικιασμα δεν θα το νοικιασω σε καποιον που ερχεται πχ απο αγγλια με σκοπο να βρει δουλεια στην ελλαδα κλπ κλπ

Το προβλημα ειναι οτι οι ιδιοκτητες δεν σου δινουν σπιτι αν δεν δουλευεις και ειδικα με τα μεσιτικα γραφεια ειναι ακομα πιο δυσκολα.
Ειδικα ομως στην ενοικιαση σπιτιου δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η γλωσσα αλλα το αν εχεις δουλεια ή οχι.
Η καλυτερη λυση ειναι αυτα που νοικιαζουν απευθειας ιδιωτες οπως λεει ο milu. Ειδικα να εισαι ηδη γερμανια ειναι ακομα πιο ευκολο (πιο ευκολο, οχι γενικα ευκολο)
Εμεις βρηκαμε απο Ελλαδα σπιτι πριν ακομα φυγουμε , αλλα απο ιδιωτη και ηταν zwischenmiete
καποιοι ελληνες θα πηγαινενα ελλαδα για μερικους μηνες και μας νοικιασαν το διαμερισμα τους για μερικους μηνες.
Αλλα επεσε ατελειωτο ψαξιμο και πολλα τηλεφωνα απο ελλαδα προς γερμανια κλπ
Μετα βρηκαμε δουλεια και τωρα που πρεπει να βρουμε αλλου να μεινουμε, μπορω να πω οτι βρηκαμε σχετικα πολυ ευκολα.

Σιγουρα αν δεν ξες την γλωσσα εινια καπως δυσκολα.
Αλλα μου φαινεται πολυ παραξενο οτι απαγορευεται να μιλας αγγλικα, ή οτι δεν βαλαν την κοπελα στο job center επειδη δεν ξερει γερμανικα

Παντως δουλεια δεν βρηκαμε μεσω jobcenter. Ιντερνετ και αγιος ο θεος.

Μην το βαζετε κατω

kriton-
05.09.2012, 00:52
ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ.....

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΒΡΙΣΚΟΜΕ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΩΣ ΠΩΛΗΤΗΣ, ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΕΓΗΣ ΑΠΟ 01.10.12 ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ.ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ.

elena_dim
08.09.2012, 08:34
καλημερα πατριωτακια, ουφ με αγχωσατε με το θεμα του σπιτιου . Ο αντρας μου φευγει την Παρασκευη για να δηλωθει και να βρει σπιτι εξω απο Στουτγαρδη , το θεμα ειναι οτι εχουμε 3 πιτσιρικια και δεν ειμαστε για πολλες ταλαιπωριες. Τι ας συμβουλευετε να κανουμε? να κλισει ραντεβου απο εδω μεσω του immobilien ?να ψαξει απο εκει ? εχει τοπικες εφημεριδες? ή μεσω ιντερνετ και μεσιτικου ? ευχαριστω εκ των προτερων [/B]

GiorgosZe
10.09.2012, 20:52
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΜΟΝΑΧΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ???

fotios
10.09.2012, 21:31
Εγώ φεύγω από Αθήνα περί τα μέσα του Οκτώβρη (μετά το Oktoberfest).

vardarisG4
11.09.2012, 20:48
ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΝΑΧΟ ΘΑ ΠΑΩ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ.ΠΑΣ ΜΟΝΟΣ ΕΚΕΙ?

mary_v
11.09.2012, 22:37
Εγώ φεύγω από Αθήνα περί τα μέσα του Οκτώβρη (μετά το Oktoberfest).

Κι εμεις φευγουμε 10 οκτωβρη.Βγάλαμε εισητήρια!!

kostaszaf
11.09.2012, 23:27
ολοι μοναχο πατε;κανεις για ντισελντορφ 22/11;

GiorgosZe
12.09.2012, 20:27
Nai vardari monos gia douleia kai den kserw tpt k kanenan :)
Opoios endiaferete epikoinoniste mazi mou mesw fb: https://www.facebook.com/zelelidis.george i mesw mail : giorgoszelelidis@yahoo.gr

ares_tz
12.09.2012, 23:58
GiorgosZe, καταρχήν να ρωτήσω...εχεις βρει δουλεια? ξέρεις γερμανικά? κι εγώ το σκέφτομαι αλλά ΔΕΝ ξερω ουτε την γλώσσα ουτε κανεναν...τι σοι δουλεια να κανεις χωρις να μιλας καθολου γερμανικά?

GiorgosZe
13.09.2012, 23:22
Oxi ares_ts,den kserw tin glwssa,den eixa proipiresia se estiatorio kai omws vrika apo aggelia douleia se elliniko estiatorio!Mesw grafeiou euresis fysika stin opoia den xreiazotan i gnwsh tis glwssas dioti i thesi einai gia voithos mageira stin kouzina!
Fysika opoios thelisei na vrei douleia mesw aggelias as kanei tin ereuna tou prwta opws ekana egw...Psaxtika na dw katarxin an einai nomimo to grafeio,psaxtika na dw an yparxei to estiatorio ontws sto Monaxo!DEN DINETAI LEFTA PRIN VGOUN TA EISITIRIA!Apo Ellada prin anaxwriseis ypografeis prosimfono synergasias kai afou pas ekei kai dilwtheis sto IKA tous ypografeis symvolaio me ton idioktiti estiatoriou enos xronou!
Egw eixa kai tin tyxi vasika na rthei o idioktitis tin proigoumeni vdomada Ellada gia diakopes kai ton gnwrisa apo konta sto aerodromio...

nasos
14.09.2012, 15:27
καλησπερα !!!!!!!!!!Πεταει κανεις για mainz 11-10-2012?

kriton-
14.09.2012, 23:35
ego ime monaho otan ise edw stile minima na brethoume an mporo na boithisw se tipota an kai to wrario mou ine periergo

typaki
15.09.2012, 02:53
_antio:help2[QUOTE=kriton-;53623]ego ime monaho

Καλησπέρα σε όλους!kriton μιας και είσαι Μόναχο θα μπορούσες να με βοηθήσεις?Θέλω να ανέβω Μόναχο για γλώσσα αρχικά(εχω Β1) με σκοπό αργότερα να κάνω ένα μεταπτυχιακό,δουλεύοντας φυσικά παράλληλα.Αλλα δεν μπορώ να βρω σπίτι-δωμάτο...Μέχρι και για Ελληνες με ενοικιαζόμενα έψαξα αλλά τίποτα....Εχεις να μου προτείνεις κάτι???Κάποιο site ίσως......κάτι...help2.

scorpios75
17.09.2012, 16:22
καλησπερα και απο μενα :) πηγα στην προνοια της στουγκαρδης για ανηλικα παιδια και τους ειπα οτι ζουμε σε ενα δωματιο και μας ειπανε οτι δεν μπορουνε να βοηθησουν.... εινναι αληθεια η αρχιζει η γερανια και μας δουλευει κανονικα?? εχω μαθει παλαιοτερα κατευθιαν ερχοταν η προνοια και επερνε την φαμιλια και την εβαζε σε σπιτι.. MILU help??

starkjch
18.09.2012, 16:10
εγώ ανεβαίνω αρχές οκτώμβρη.

Kate89
19.09.2012, 13:38
Παιδιά καλησπέρα!! Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν γνωρίζετε για την εκμάθηση της γλώσσας στο Μόναχο..
Παρέχονται δωρεάν μαθήματα στο Λαϊκό Πανεπιστήμιο ή κάπου αλλού; Σκοπεύω να πάω κοντά στα Χριστούγεννα...
Σας ευχαριστώ πολύ!!

elina_s2000
19.09.2012, 19:37
Καλησπέρα!μπορεί να μας βοηθήσει ο GiorgosZe και μας που είμαστε απο θεσσαλονίκη και να μας πει σε ποιο γραφείο εύρεσης εργασίας πήγε??? :bravo_:

Nikolas7
21.09.2012, 16:44
Καλησπέρα,και εγώ το ίδιο άγχος έχω και θα προτιμούσα να κλείσω σπίτι πριν φύγω οριστικά.Εννοώ να κλείσω ραντεβού να δω 3-4 (μένοντας μερικές μέρες σε φιλικό σπίτι) και να εγκατασταθώ. Προς το παρόν δεν έχω καταφέρει κάτι (για βερολίνο που ενδιαφέρομαι).

Οπότε έτσι απλά για να βοηθίσω και εγώ όπως μπορώ θα παραθέσω μερικά site στα αγγλικά.

WG Zimmer Wohnungen Wohnungssuche WG Suche WG Wohnung vermieten WG Nachmieter Zwischenmiete : WG-Gesucht.de (http://www.wg-gesucht.de/en/) (είναι για ολόκληρη τη Γερμανία γενικά)

Furnished accommodations, rooms, houses and properties for rent - HomeCompany Berlin - Agency for temporary furnished accommodation (http://berlin.homecompany.de/index.php/en) (είναι μόνο για Βερολίνο)

Apartments, g (http://brst.de/cms/home.html) (αυτό είναι για κάποια κτίρια που υπάρχουν στο βερολίνο που είναι δωμάτια η μικρά διαμερίσματα σε στυλ ξενοδοχείου και είναι σχετικά φθηνά. Μπορείτε να δείτε διαθεσημότητα απο το site, απευθύνονται σε φοιτητές (πιστεύω περιλαμβάνει και μαθητές γλώσσας) απο οτι κατάλαβα όμως.)

starkjch
24.09.2012, 09:58
Αν ενδιαφέρεται κανείς για συγκατοίκηση στο Μοναχο να επικοινωνήσει μαζί μου. :)

luke
26.09.2012, 12:44
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ EMAIL ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΥΡΕΣΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ?
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ...... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

george38
01.10.2012, 20:12
kalispera se olous!!simera bika sto site paidia!
gia monaxo psaxno ki ego..
xero germanika,aptaista.ekei megalosa.meta apopolla xronia ta efere etsi i zoi na xanafeygo gia pano..
distixos omos gia na vreis spiti ekei,..(ase pou den iparxoun..kai einai kai panakriva..exo rotisei..akoma kai sta proastia..)prepei na vreis douleia..o enoikiastis thelei xarti apo ton ergodoti..
douleies exei..gia arxi..na orthopodisei kapoios..
se ellines gia douleia de to apokleio...an kai aytoi kati fores einai xeiroteroi apo emas edo..ekmetalleusi full(mayra kai tetoia..)!!!.oxi oloi..na exigoumai..
spiti psaxno kai apo douleies ta vroume..
se osa xenodoxeia exo psaxei kai rotisei..me to pou akoune ellines..xinizoune.!
mono guesthouse uparxoun kai ayta exoun themata.

an thelei kai xerei kapios pos boroume na vroume akri as mou pei..
euxaristo..

george38
01.10.2012, 20:17
pote tha pas pano;exeis vrei spiti..;

GiorgosZe
01.10.2012, 20:45
File Giorgo kalws orises sto forum!An apeythinese se mena gia to spiti to prosferei o ergodotis..Twra an tha menw me allous mazi den to kserw,perimenw na mathw leptomereies entos tis evdomadas,opws kai gia to pote feygw!

Gia osous me rwtoun na tous dwsw to tilefwno tou grafeiou,molis paralavw ta eisitiria tha to exete!Den sas ksexnw :)

george38
01.10.2012, 20:58
kali tuxi giorgo..tixeros isoun me ton idioktiti!ante na pas pano na mas peis filia!

george38
02.10.2012, 01:34
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΜΟΝΑΧΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΦΥΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΠΑΝΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΦΘΗΝΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

pestefler
02.10.2012, 11:08
Καλημερα! Κι εμεις ανεβαινουμε στις 10 Οκτωβρη Μοναχο, οποιος θελει να επικοινωνησουμε!

vardarisG4
02.10.2012, 21:20
μεγαλη παροικια θα κανουμε καρντασια στο μοναχο!!εγω ηταν να εφευγα ιανουαριο αλλα θα την κανω οταν βρει σπιτι ο κολλητος για να μπορεσει να με φιλοξενησει!καλη επιτυχια σε οσους φευγουν

dspar
06.10.2012, 15:34
Καλησπέρα Πατριωτάκια!
Πριν λίγες μέρες έγινα δεκτός για PhD στο Πανεπιστήμιο του Hohenheim.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιες περιοχές για σπίτι κοντά στο πανεπιστήμιο.

Σας ευχαριστώ!

thanasis
07.10.2012, 20:05
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Θα συνιστούσα την περιοχή Plieningen

Καλύτερα βέβαια από φορείς του πανεπιστημίου : Studentenwerk Tübingen - Hohenheim (http://www.my-stuwe.de/cms/front_content.php?client=1&changelang=3&idcatart=59&idcat=30)

Δες και εδώ : https://www.uni-hohenheim.de/accommodation-exchange

dspar
08.10.2012, 00:39
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Δυστυχώς οι υπ. Διδάκτορες δεν δικαιούνται σπίτι στις εστίες του Πανεπιστημίου και πρέπει να ψάξω στην αγορά. Λες να είναι δύσκολο να βρω σε εκείνη την περιοχή;

Θα ήθελα πληροφορίες σε κάτι αν γνωρίζετε...

Θα έρθω με την αρραβωνιαστικιά μου και κάπου διάβασα ότι μπορώ να την ασφαλίσω εγώ καθώς θα έχω ασφάλιση του Πανεπιστημίου χωρίς να είμαστε παντρεμένοι. Ισχύει κάτι τέτοιο;

kosofos
08.10.2012, 09:00
Θα έρθω με την αρραβωνιαστικιά μου και κάπου διάβασα ότι μπορώ να την ασφαλίσω εγώ καθώς θα έχω ασφάλιση του Πανεπιστημίου χωρίς να είμαστε παντρεμένοι. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Δεν νομίζω να υπάρχει αυτό που λές dspar. Στον όρο familienversicherung (Οικογενειακή ασφάλιση) είναι η/ο σύζυγος ή ο σύντροφος με σύμφωνο συμβίωσης (Dies gilt auch für partner in eingetragenen Lebenspartnerschaften) και τα παιδιά. Γενικά είναι το καλύτερο πρίν φύγετε να έχετε είτε παντρευτεί με ένα πολιτικό για να έχετε το χαρτί ή να έχετε το σύμφωνο συμβίωσης. Το να είστε γραμμένοι μαζί στην Γερμανία θα δώσει πολλά πλεονεκτήματα και στην αρραβωνιαστικιά σου μιάς και θα έχει το δικαίωμα να παρακολουθεί μαθήματα Γερμανικών στο Πανεπιστήμιο σαν Gasthörerin μιάς και εσύ θα εργάζεσαι εκεί, Θα είναι ασφαλισμένη στην Οικογενειακή ασφάλεια και μπορεί να την διατηρήσει αν κάνει μια mini-job (μέχρι €400/μήνα). Επίσης όταν θα νοικιάσεις σπίτι θα πρέπει να την δηλώσεις πάνω στο συμβόλαιο για να μπορεί να εγγραφεί στην Γερμανία. Τα φορολογικά τα δικά σου θα είναι τελείως διαφορετικά αν είσαι παντρεμένος θα πάς κατηγορία ΙΙΙ ή ΙV ενώ ανύπαντρος είσαι στην Ι. Καλή δύναμη!

http://www.tk.de/tk/antraege-und-bescheinigungen/antraege-stellen/familienversicherung/132542

http://europa.eu/youreurope/citizens/family/couple/registered-partners/index_el.htm

george38
09.10.2012, 03:49
καλημερα starkjch ενδιαφερομαι για συγκατοικηση αν θελεις αν δεν εχεις βρει καποιον πες μου.

dspar
09.10.2012, 17:38
Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Επειδή εδώ τώρα δεν προλαβαίνουμε να παντρευτούμε και στην Ελλάδα ακόμα το σύμφωνο συμβίωσης είναι μία μπερδεμένη ιστορία, πόσο δύσκολο είναι να κάνουνε έναν πολιτικό γάμο στη Γερμανία;

kosofos
09.10.2012, 20:39
Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Επειδή εδώ τώρα δεν προλαβαίνουμε να παντρευτούμε και στην Ελλάδα ακόμα το σύμφωνο συμβίωσης είναι μία μπερδεμένη ιστορία, πόσο δύσκολο είναι να κάνουνε έναν πολιτικό γάμο στη Γερμανία;

http://www.griechisches-konsulat-stuttgart.de/Page53.html

mimis 32
11.10.2012, 10:37
geia se olous paidia kai eyxaristw olous edw gia thn bohtheia pou parexoun se olous mas...sto thema twra ...psaxnw spiti sto dusseldorf edw kai 2 mhnes giati eine toso dyskolo? den mpwro na katalabw sas parakalw an yparxh kapoios apo to patriwtaki pou mporh na bohthish h pou menh sto xwrio tou dussell h gnwrizh kati ton parakalw na bohthish giati eine apisteuto na yparxh douleia na perimenei kai na mhn mpwroume na noikiasoume spiti...eyxaristw prokatabolika dhmhtrhs _:cry: a kai an ginetai xwris mesites please...

christina1989
12.10.2012, 19:52
[QUOTE=mimis 32;54732]geia se olous paidia kai eyxaristw olous edw gia thn bohtheia pou parexoun se olous mas...sto thema twra ...psaxnw spiti sto dusseldorf edw kai 2 mhnes giati eine toso dyskolo? den mpwro na katalabw sas parakalw an yparxh kapoios apo to patriwtaki pou mporh na bohthish h pou menh sto xwrio tou dussell h gnwrizh kati ton parakalw na bohthish giati eine apisteuto na yparxh douleia na perimenei kai na mhn mpwroume na noikiasoume spiti...eyxaristw prokatabolika dhmhtrhs _:cry: a kai an ginetai xwris mesites please...[τι

τι ακριβως χρειαζεσαι να μαθεις για το ντισελντορφ?

mimis 32
12.10.2012, 21:04
geia sou christina spiti psaxnw na brw kai kata protimhsh xwris mesites giati zhtane to ligotero 1500e oi atheoi.. kapoio site h istoselida efhmeridas isws_____

acdcbonscott
13.10.2012, 20:30
καλησπερα σε ολους,εχω βρει μια εργασια στην γερμανια (μοναχο) αλλα δεν δινουν σπιτι,εγω μενω ελλαδα και δεν νομιζω οτι εχω το δικαιωμα να ενοικιασω σπιτι εκει εαν δεν εχω καποια χαρτια το οτι δουλεβω αρκετο καιρο κτλ..υπαρχει καποιος που γνωριζει τι γινεται με το θεμα?η καποιος που μενει εκει κ εχει το δικαιωμα να ενοικιασει κ ενδιαφερεται για συγκατοικιση?

acdcbonscott
14.10.2012, 14:12
καλησπερα σε ολη την ελλαδα,μενω ελλαδα και βρηκα μια δουλεια σε εστιατοριο στο μοναχο αλλα δεν δινουν σπιτι.εγω δεν ξερω καποιον εκει να με βοηθησει,καποια συμβουλη απο καποιον που ξερει τα πραγματα απο γερμανια?ευχαριστω.

milu
14.10.2012, 15:59
Μακάρι να βρεθεί κάποιος και να ενοικίασης διαμέρισμα μέσα από το patriotaki.
Κατ` άλλα θα συμβουλεύαμε να διαβάσεις προσεκτικά, τουλάχιστον λίγα από τα θέματα που υπάρχουν ήδη εδώ στο Forum: Ενοίκιο,Σπίτι και γενικά Έξοδα, που άνοιξες και το θέμα.

Π.χ. απόσπασμα κειμένου από εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%C E%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-2955/ (http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στην-γερμανία-72/οδηγίες-προσανατολισμού-και-πληροφορίες-για-μετανάστευση-2955/)

--»

Ενοίκιο

Κατά μέσο όρο € 642 το μήνα ενοίκιο (50 – 70 τμ.) μαζί με τα κοινόχρηστα και το νερό (έρχονται επιπλέον περίπου 200€ τον χρόνο στο κλείσιμο όποτε προσθέστε 20 € ακόμα το μήνα)
Ρεύμα-Γκάζι 80 € το μηνά (αυτά είναι μαζί με την θέρμανση και το ζεστό νερό)
Στο κλείσιμο του έτους την πρώτη χρονιά έδωσα 90€ επιπλέον και την δεύτερη πήρα 44€ πίσω.

Προσοχή! Ζοφερές προοπτικές για τους ενοικιαστές!! (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%88%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%96%CE%BF%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CF%83%C F%84%CE%AD%CF%82-3384/#post46584)

Σπίτι ή διαμέρισμα με προσφορές από ιδιώτες προς αγορά ή ενοικίαση βρίσκει κανείς στις αγγελίες απτήν τοπική εφημερίδα της πόλης. Tι τιμές παίζουν στη πόλη και σε ορισμένες περιοχές ρίξτε μια ματιά στο www.immobilienscout24.de (http://www.immobilienscout24.de/) εδώ Immobilien, Wohnungen, Häuser - kaufen oder mieten bei immowelt.de (http://www.immowelt.de/) και εδώ Ακίνητα σε Γερμανία (http://housing.justlanded.com/el/Germany/1) Τα περισσότερα σ `αυτές της ιστοσελίδες είναι προσφορές από μεσίτες, οι οποίοι ζητάνε ένα διπλό νοίκι μεσιτικά. Αλλά υπάρχουν και προσφορές από ιδιώτες δηλ. όπου γραφεί provisionsfrei ή privat ή vom Vermieter. Βάζεις στην αναζήτηση την πόλη και Mietwohnung η Mieten η Wohnen auf Zeit.
Ενημερωτικά, και η ιδιώτες ζητάνε ένα διπλό νοίκι για εγγύηση (Kaution) το οποίο όμως παίρνετε πίσω όταν ξανά μετακομίστε από το διαμέρισμα και δεν έχει πάθει ζημιές χωρίς δικό σας οικείο πταίσμα.

Εδώ θα βρείτε ιδιωτικά διαμερίσματα ή δωμάτια προς ενοικίαση για μια ημέρα ή για λίγους μήνες / εβδομάδες σαν υπομίσθωσης. Τα πιο πολλά συνήθως χωρίς προμήθεια.

Privatzimmer, Apartments und Privatunterknfte kostenlos bei EUROPE LIVING suchen und anbieten. (http://www.europe-living.com/index.php?lang=de)
Wohnung Berlin : 1-Zimmer-Wohnungen Angebote in Berlin (http://www.wg-gesucht.de/1-zimmer-wohnungen-in-Berlin.8.1.0.0.html)
zwischenmiete.de - Kostenlose und provisonsfreie Wohnungs-B (http://www.zwischenmiete.de/angebote_lesen.php)

Τηλεφωνία (Σταθερό, κινητά, Internet, τηλεόραση) από 40 - 150 € τον μηνά.
Ψάξτε εδώ Kabelfernsehen, Internet und Telefon - Kabel Deutschland (http://www.kabeldeutschland.de/) και εδώ Internet, Telefon und Kabelfernsehen von Unitymedia (http://www.unitymedia.de/) εάν είστε σε μέρη που καλύπτονται από την προσφορά.
Αν δεν καλύπτονται --> T-Online (http://dsl-und-dienste.t-online.de/entertain-das-angebot-fuer-tv-internet-und-telefon-der-telekom/id_40556344/index) για όλη την Γερμανία. Όση πάτε Κολωνία η συμβουλή μου --> Telefon, Internet, TV - NetCologne (http://www.netcologne.de/)

Φυσικά τα παραπάνω ποικίλουν αναλόγως με την χρήση που κάνει ο καθένας.
Όπως και τα ενοίκια ποικίλουν ανάλογος τη περιοχή σε τι κατάσταση είναι η οικοδομή και το διαμέρισμα αν έχει μετρό κοντά και πολλά άλλα.

και άλλες πληροφορίες εδω (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%88%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/) και εδω (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%88%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/%CE%9A%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B6%CF%89%CE%AE%CF%82-2457/)

christina1989
14.10.2012, 20:05
geia sou christina spiti psaxnw na brw kai kata protimhsh xwris mesites giati zhtane to ligotero 1500e oi atheoi.. kapoio site h istoselida efhmeridas isws_____

Χμμμ χωρις μεσιτες λιγο δυσκολο αλλα οχι απιθανο. κ εμεις με μεσιτρια βρηκαμε 1440 ευρω πηρε. βασικα ενα σαιτ ειναι που τα εχει σχεδον ολα. εγω μεσω αυτου του σαιτ βρηκα Mietwohnungen, Mietwohnung, Wohnung mieten, Wohnung suchen, Vermietung (http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/wohnung_miete/index.jsp). για εφημεριδα δεν γνωριζω τπτ.

mimis 32
15.10.2012, 11:52
se eyxaristw para poly xristinaki apoti fainete mallon kai egw tha ta akoumphsw ta 1500...giati kaigomai 1 noembrh tha eime sthn douleia den me pernh na kathisterhsw allo...

christina1989
15.10.2012, 16:37
se eyxaristw para poly xristinaki apoti fainete mallon kai egw tha ta akoumphsw ta 1500...giati kaigomai 1 noembrh tha eime sthn douleia den me pernh na kathisterhsw allo...

εφοσον δεν εχεις αλλη επιλογη, ναι αυτο θα κανεις κ εμεις στην αρχη ψαχναμε χωρις προμηθεια του μεσιτη αλλα....αλλααααα.....τα σταξαμε τελικα τα 1440 ευρω. απλα μην κλεισεις σπιτι απο ελλαδα και πληρωσεις. καλυτερα να τα κανεις ολα αυτα εδω,να δεις κ το σπιτι απο κοντα αν σου αρεσει η οχι και οταν παρεις το κλειδι στο χερι δινεις κ τα χρηματα.
Εγω πριν ερθω ειχα κλεισει απο ελλαδα ραντεβου για 3 συνεχομενες μερες 3-4 διαμερισματα να βλεπω.επαιρνα την πεμπτη-παρασκευη κ ηξερα οτι δευτερα θα ειμαι εκει να τα δω απο κοντα. ελαχιστοι σου λενε ελα να δεις το σπιτι την ιδια μερα. σε ποια περιοχη στο ντισελντορφ ψαχνεις? εφοσον εχεις δουλεια θα ειναι πιο ευκολα για σενα με το θεμα σπιτι.

mimis 32
16.10.2012, 10:35
kapou konta sto bilk h anamesa s ayto kai to aerodromio pou eine kai h douleia mou.. (ratigen,hamm,ktl) oso gia to apo konta eine h mhtera mou kai o aderfos mou ekei...kai ta blepoun epeitopou...apla eine ligo klepsia...ma 1500 oi atheofoboi..kai theloun kai 3 ekatharistika apo thn douleia oi idiokthtes...

milu
16.10.2012, 11:28
1500

Πως σου ήρθε αυτό το ποσό?

Η προμήθεια είναι 2,38 %

2 x = μίσθωση κτιρίων χωρίς παρεπόμενα έξοδα (Kaltmiete)
0,38 = δις 19% ΦΠΑ. 2 * 19 = 38

2,38 εινα συνεπώς 2 μίσθωση κτιρίων και 2 ΦΠΑ.

500€ 500*2,38 = 1190€
400€ 400*2,38 = 952€
κλπ.

mimis 32
16.10.2012, 12:08
ti na sou pw re milu ola osa eida me mesiti toso zhtagan 1400 me 1500e kai na sou pw psilokwlaei giati psaxnw mexri 650-700e 3ari

milu
16.10.2012, 12:30
Η σελίδα παραπάνω από την Χριστίνα είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αναζήτηση της κτηματαγοράς.

Εκεί υπάρχουν και προσφορές από ιδιώτες δηλ. όπου γραφεί provisionsfrei ή privat ή vom Vermieter. Βάζεις στην αναζήτηση την πόλη και Mietwohnung η Mieten

Και στην σελίδα αυτή σου ετοίμασα την αναζήτηση, πατάς κάτω την περιοχή

http://marktplatz.immobilienscout24.de/schnelleinstieg/78852661?contact[immoType]=AppartmentRent&method=get&contact[zip]=40213&contact[priceRange][max]=700&contact[city]=D%C3%BCsseldorf&contact[roomsRange][min]=3&contact[spaceRange][min]=&contact[area]=20&msc=duesseldorf&ftc=2012UKS&_s_cclid=1350379536

πρεπει να κανεις ολη την σειρα copy & paste

christina1989
16.10.2012, 15:27
Ναι ετσι ειναι, παει 2.38 x το ενοικιο. εμεις πληρωνουμε 580 ενοικιο συν τα εξοδα, nebekosten τα λενε εδω, 770 μας βγαινει

mimis 32
17.10.2012, 21:15
eyxaristw milu para poly mpenw twra amesws na koitaxw

alkat
18.10.2012, 21:25
Αν εχω κανει λαθος διορθωστε με....
βρηκα μια προσφορα και ειπα να την ποσταρω εδω....ελπιζω να ενδιαφερει καποιους!!!!!!!

Aegean Airlines | Προσφορά για Γερμανία (http://el.aegeanair.com/offers/prosfora-Athens-Thessaloniki-Germany/#From=ATH)

shadowfields
18.10.2012, 23:38
οι ιδιες ημερομηνιες για Aegean μεσω airtickets ειναι πιο φτηνα.Μέ ή χωρίς προσφορά

george38
18.10.2012, 23:41
Γεια σας!!! 24 του μηνα ανεβαινω μοναχοδεν ξερω κανεναν ειμαι λιγο στα τυφλα οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει να πιουμε μια μπιρα ενα καφε ευχαριστω πολυ

FarfyFfs
19.10.2012, 12:24
Νομίζω ο καλυτερος τροπος να πας Γερμανια αν θες να γλιτωσεις πολλααα λεφτα στα εισητηρια ειναι να ταξιδεψεις με Ryan Air. Τα εισητηρια ειναι παμφθηνα, οταν εμενα Γερμανια κατεβαινα Ελλαδα με εισητηριο πηγενελα 50 ευρω, και πολλες φορες ειχε και με 20 ευρω. Το μονο μειωνεκτημα ειναι οτι παιρνεις μονο μια χειραποσκευη των 10 κιλων , εαν θες να απρεις κανονικη βαλιτσα για να μπει μεσα πρεπει να πληρωσεις. Αλλα εαν φευγεις σαν μεταναστης και πας για πρωτη φορα που θα χρειαζεσαι καποαι πραγματα μαζι σου υπαρχει η λυση της μεταφορικης η οποια ειναι και πολυ φθηνη. Εγω φευγοντας για Γερμανια πηγα με μια χειραποσκευη με τη Ryan air, ειχα δωσει περιπου για One way εισητηριο 35 ευρω και μια μερα πριν ειχα στειλει τα πραγματα μου με μεταφορικη τα οποια ηταν μια παλετα ευρωπαικων προδιαγραφων που ειχε ολη την προικα μου επανω, μαζι και τον υπολογιστη μου και εδωσα 250 ευρω (αλλα μιλαμε για πολυ πραμα ) δλδ στο συνολο μου βγηκε 285 ευρω. Το θεωρω μια πολυ καλη λυση εαν θελει καποιος να του βγει οικονομικα και επισης τα πραγαμτα μπορει να τα στειλει καποιος δικος του απο ελλαδα οποιαδηποτε στιγμη μεχρι να τακτοποιηθει κτλ.

milu
19.10.2012, 13:41
Πολλή ενδιαφέρων, πια μεταφορική είναι? Και μέχρι τι ύψος μπορεί να πάει η παλέτα?

shadowfields
19.10.2012, 20:50
καλή η Ryan αλλά δεν πετάει απο Αθηνα για όσους είναι απο κει

FarfyFfs
19.10.2012, 22:16
Πολλή ενδιαφέρων, πια μεταφορική είναι? Και μέχρι τι ύψος μπορεί να πάει η παλέτα?

Μεταφορική επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να σου στειλω επωνυμια στο φορουμ χυμα αν θες στειλε μου πμ να ψαξω στις αποδειξεις μου να βρω το ονομα, γτ χρησιμοποιησα 2 δαιφορετικες τη μια οταν πηγαινα κ την αλληοταν εφευγα. Το υψος νομιζω ειναι γυρω στο 1,50 μετρο δεν θυμαμαι ακριβως, δε σου παιρνουν κ κεφαλι αν ειναι λιγο πιο ψηλη.

καλή η Ryan αλλά δεν πετάει απο Αθηνα για όσους είναι απο κει

Υπαρχει η easy jet :D Που ειναι ιδια περιπτωση ^^

FarfyFfs
19.10.2012, 22:19
Να συμπληρωσω παιδια πως το αεροπλανο προσγειωνεται στο Hann που ειναι διπλα στη Φρανκφουρτη, υπαρχει ανταποκριση λεωφορειου συνεχως εκριβως εξω απο το αεροδρομιο προς παρα πολλους προορισμους.

alkistis
20.10.2012, 19:38
Ξέρει κανείς πόσο περίπου κοστίζουν τα ενοίκια στην Stuttgart;Όταν λένε 2 δωμάτια εννοούν υπνοδωμάτια μόνο;Το γκάζι είναι μόνο για θέρμανση ή και για κουζίνα;Πόσο περίπου χρόνο χρειάζεσαι να βρείς σπίτι;Αν έχεις δουλειά σου νοικιάζουν πιο εύκολα;Επιπλωμένα σπίτια υπάρχουν;

mikostas
20.10.2012, 20:50
Ξέρει κανείς πόσο περίπου κοστίζουν τα ενοίκια στην Stuttgart;Όταν λένε 2 δωμάτια εννοούν υπνοδωμάτια μόνο;Το γκάζι είναι μόνο για θέρμανση ή και για κουζίνα;Πόσο περίπου χρόνο χρειάζεσαι να βρείς σπίτι;Αν έχεις δουλειά σου νοικιάζουν πιο εύκολα;Επιπλωμένα σπίτια υπάρχουν;

Καλησπέρα Άλκηστις. Όταν λένε δύο δωμάτια, εννοούν δύο υπνοδωμάτια. Όπως συμβαίνει και στην Ελλάδα. Η κουζίνα και το μπάνιο αναγράφονται ξεχωριστά. Η αναφορά Gas πηγαίνει συνήθως πακέτο με τις λέξεις Zentralheizung (κεντρική θέρμανση), αλλά δεν περιλαμβάνει την κουζίνα. Ο χρόνος που χρειάζεται για να βρεις σπίτι εξαρτάται από την περιοχή, την οικογενειακή σου κατάσταση, την παλαιότητα του κτηρίου, τους ανταγωνιστές σου και την περίοδο. Επειδή είναι θέμα τύχης μπορεί να σου κοστίσει από μία μέρα μέχρι και ένα μήνα :P. Ναι. Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω, πως σπίτι σε μεγάλη πόλη θα βρεις μόνο αν έχεις εργασία. Δυστυχώς έτσι πάει.
Επιπλωμένα σπίτια υπάρχουν, όπως και στην περίπτωση της Ελλάδας είναι σε μειοψηφία. Ψάξε "Möbilierte Wohnungen" ή "Teilmöblierte Wohnungen". Η συμβουλή μου είναι να μην το κυνηγήσεις. Είναι συνήθως πιο ακριβά και στην Γερμανία εκτός από τα ΙΚΕΑ, υπαρχουν δεκάδες άλλες φθηνές υπεραγορές επίπλων όπως Mömax, XXXL ή Poco Domäne. Στο θέμα κουζίνα και έπιπλα: Τσέκαρε τις αγγελίες με την ένδειξη EBK = εντοιχιζόμενη κουζίνα.
Σύμφωνα με στατιστικά για ένα διαμέρισμα 70 τετραγωνικών θα πρέπει να πληρώσεις από 600 έως ... Ευρώ το μήνα. Προσοχή! Πάντα ισχύουν διακυμάνσεις ανάλογα με την περιοχή, την παλαιότητα του κτηρίου και την κατάσταση του διαμερίσματος. Με λίγη τύχη δηλαδή μπορεί να βρεις και με λιγότερα.

alkistis
21.10.2012, 11:54
Σ'ευχαριστώ mikostas.Δεν γνωρίζω καθόλου γερμανικά και γι αυτό το immobilien scout24 με δυσκολεύει.Αν μεταναστεύσουμε ο αρραβωνιαστικός μου θα έχει σίγουρη δουλειά με 2200 καθαρά οπότε αν εγώ δεν έχω δουλειά τον πρώτο καιρό μέχρι να βρώ μέσω γερμανικού ΟΑΕΔ πιστεύω να ζούμε με τα βασικά.

kriton-
21.10.2012, 13:27
GEIA SOU GEORGE ETOIMOS GIA ANAXORISI?
BRISKOME MONAXO APO TON IOUNIO EYXARISTOS NA SOU DOSO KAPIES PLIROFORIES PINONTAS MIA MPIrA I KAFE TO MAIL EINAI kriton.t@hotmail.gr

mikostas
21.10.2012, 20:21
Ναι, καταλαβαίνω. Νομίζω πως το ποσό που αναφέρεις είναι υπεραρκετό. Και μην απελπίζεσαι, λύσεις υπάρχουν για όλα. Είμαι σίγουρος πως όλο και κάτι θα βρεις εδώ από δουλειά.

alkistis
21.10.2012, 21:08
mikostas Έχω πτυχίο και master και τώρα κάνω το τρίτο πτυχίο ξέρω αγγλικά γαλλικά και υπολογιστές.Πιστεύεις οτι θα μου βρεί κάτι ο γερμανικός ΟΑΕΔ;Το να μεταναστεύσουμε είναι ρίσκο.Εδώ στην Ελλάδα δεν πεινάμε ακόμη αλλά δεν μπορούμε άλλο να ζούμε μ'αυτή την κατάσταση.

shadowfields
26.10.2012, 17:00
ρε παιδιά διάβασα 25 σελίδες και εκτός από τα χιλιοειπωμένα site για αναζήτηση κατοικίας ,τί κάνουμε με αυτοκίνητο,τα έπιπλα κτλ τελικά δεν βρήκα ποιό είναι ποιό οικονομικό για θέρμανση που νομίζω θα έπρεπε να ενδιαφέρει όλους.Στην Γερμανία πας
όχι στην Κρήτη
το πετρέλαιο ?
ή το γκάζι ?
οκ ελάχιστα σπίτι έχουν πετρόλιο αλλά αυτο που βρήκα και με ενδιαφέρει έχει.
Οκ οι σοφίτες είναι φτηνότερες και νομίζω καί αυτό ενδιαφέρει ,αλλά...Εαν δεν είναι ανακαινισμένες πρόσφατα ,αξιζει τον κόπο απο αποψη μόνωσης ή θα καίει τον αγλέωρα τον χειμώνα και το καλοκαίρι θα ψήνεσε ?
Τι λεέι η εμπειρία ?

mikostas
26.10.2012, 22:54
mikostas Έχω πτυχίο και master και τώρα κάνω το τρίτο πτυχίο ξέρω αγγλικά γαλλικά και υπολογιστές.Πιστεύεις οτι θα μου βρεί κάτι ο γερμανικός ΟΑΕΔ;Το να μεταναστεύσουμε είναι ρίσκο.Εδώ στην Ελλάδα δεν πεινάμε ακόμη αλλά δεν μπορούμε άλλο να ζούμε μ'αυτή την κατάσταση.

Άλκηστις, δεν μπορώ να σου πω, μακάρι όσοι έρχονται να βρίσκουν άμεσα δουλειά. Είναι θέμα του που ψάχνεις (σε ποιο κρατίδιο, περιοχή κτλ.), τι ψάχνεις (σε ποιο τομέα) και ουσιαστικά θέμα γλώσσας. Η πλειοψηφία των εργοδοτών εδώ, θέτουν την γερμανική γλώσσα ως τον κεντρικό πυλώνα για την ανεύρεση εργασίας. Αλλά! Και τονίζω αλλά!! Το γεγονός ότι έχεις πτυχία ξένων γλωσσών (αγγλικά, γαλλικά) είναι ένας άσος στο μανίκι σου. Με λίγο προϋπηρεσία και καλό παρουσιαστικό (ευγένεια!!!), ο υπάλληλος όλο και κάτι θα σου βρει - είμαι βέβαιος.
Όπως και να έχει ΚΑΛΗ, ΚΑΛΗ, ΚΑΛΗ επιτυχία! Τρεις φορές, για να πιάσει :smile_:

alkistis
30.10.2012, 11:05
mikostas σ'ευχαριστώ πολύ.χθές ήρθαμε απο Στουττγκάρδη με το συμβόλαιο της εργασίας και ζήτησαν απο τον αρραβωνιαστικό μου 1 Δεκέμβρη να είναι εκεί αλλά ίσως μπορέσουμε να το τρενάρουμε μέχρι 1 Γενάρη.Το πρόβλημα μας είναι το σπίτι πώς θα ψάξουμε.Είπαν απο την εταιρεία οτι μπορούν να μας βοηθήσουν με το σπίτι όπως και ο κύριος απο το γραφείο ευρέσεως εργασίας που βρήκε τη δουλειά μας είπε να στέλνουμε mail και να ψάξουμε για αρχή στο προάστιο που έχει πολλούς Έλληνες.'Οποιος είναι απο Στουττγκάρδη και μπορεί να μας βοηθήσει θα το εκτιμούσαμε γιατί δεν έχουμε κανέναν γνωστό.

Ritsa_Christos
30.10.2012, 12:22
geia xara ki apo emas!!kalos sas brhkame!!eimaste mia 4melhs oikogeneia, exoume ena agoraki 4 xronon pou paei kindergarten kai mia zouzouna 3 mhnon.exoume metakomisei sthn germania edo kai 2,5 mhnes,menoume sto Flörsheim am Main.to kalo ths upotheshs einai oti menoume stous goneis mou an kai exei arxisei na ginete zorikh h katastash,eimaste 7 atoma sunolika.ekana aithsh sto wohnungsamt kai mas brhkan sxetika grhgora spiti,to thema einai oti mas brhkane spiti sto diplano xorio kai den exei oute fourno,amaksi den exoume,tous ekshghsa pos exei h katastash kai mou poulhsan trela.thelo na zhthso thn bohtheia sas,exo mperdeutei ligo me ta epidomata kai tous nomous.ti mou proteinete?ena spiti tou wohnungsamt?'h ena privat wohnung kai na mou to plhronei to sozialamt?den ksero poion na empisteuto kai fobomaste na kanoume to bhma na noikiasoume giati o suzugos den exei polu upshlo mistho.ego ksero liga germanika kai o xrhstos katholou,opote bgainei sunenohsh mpouzouki stis uphresies.an gnorizei kapoios peri spition kai epidomaton sas parakalo polu na mou steilei mia apanthsh.euxaristo ek ton proteron.dunamh kai kouragio apantaxou sumpatriotes!!! help2 :victory:

milu
30.10.2012, 17:14
Καλώς ήρθατε στην παρέα!

Ρίτσα, μεταφέραμε το θέμα στο τοπικ της Γερμανίας.
Μελλοντικά θα είναι εδώ.

Μάλλον πήγατε εδώ Organisation A-Z - Stadt Fl (http://www.floersheim-main.de/Organisation/stichwort%28W%29.html) για την αίτηση WBS στο Flörsheim am Main!?
Η διευθύνσεις ξεκινάνε κάτω, εκεί πού γράφει Wohnberechtigungsbescheinigung
Εδώ γενικές πληροφορίες για το Wohnberechtigungsschein (WBS) στο κρατίδιο Hessen
http://www.hessenfinder.de/portalAREAID=8955045&SOURCE=SearchForm&PSTID=8967500&SEARCHTYPE=PST (http://www.hessenfinder.de/portal?AREAID=8955045&SOURCE=SearchForm&PSTID=8967500&SEARCHTYPE=PST)

Λοιπών, το WBS εκδίδεται από την Αρχή του δήμου σε πρόσωπα των οποίων το ετήσιο εισόδημα δεν υπερβαίνει τα όρια:

* € 14.500 για ένα νοικοκυριό ενός ατόμου
* € 22.000 για δύο άτομα

* συν 5.000 € ετησίως για κάθε επιπλέον άτομο,
* εάν το άτομο είναι παιδί επιπλέον 600 € ετησίως.

Αλά, δεν υπάρχει καμία νομική υποχρέωση για την ενοικίαση ενός διαμερίσματος με μεσολάβηση από το Wohnungsamt. !!
Γιαυτό σε πούλησαν “τρέλα” ...

Γενικά υπάρχει πρόβλημα με την στέγαση στη Γερμανία και ιδίως για χαμηλόμισθους! Με αυτά που έγραψες ότι “έσφιξαν” με τα πεθερικά, δεν μπορώ να δώσω συμβουλή...

Μπορείς να έχεις το WBS και να πας, και στο Sozialamt, ανάλογα τα εισόδημα (συμπεριλαμβανόμενα και τα Kindegeld) αναλαμβάνουν ορισμένα έξοδα επιπλέον.
Το θέμα είναι όμως αν εγκριθεί η κοινωνική πρόνοια!? Ξεκαθάρισε αυτό πρώτα!

anestis
30.10.2012, 22:13
καλησπερα, ειμαι στη γερμανια κατι παραπανω απο χρονο και σκεφτομαι τη μετακομιση για την περιοχη της νυρεμβεργης (βρεθηκε καλυτερη δουλεια)...
επειδη δεν γνωριζω την πολη θα ηθελα μια γνωμη για το που να βρω σπιτι,
αν υπαρχει καποιο πατριωτακι εδω στο φορουμ ας επικοινωνησει με π.μ.

Ritsa_Christos
30.10.2012, 23:27
se euxaristo polu milu gia thn amesh antapokrish kai gia tis plhrofories.to thema einai pos mou eipan pos autoi mporoun na mou broune diamerisma meta apo 6 mhnes ean den dexto auto pou mou brhkane sto diplano xorio,6 mhnes einai polloi!!auto pou den katalaba einai ekei pou les oti den uparxei kammia nomikh upoxreosh me mesolabhsh apo to wohnungsamt!!!mporeis na mou to ekshghseis se parakalo??nomizo oti stous xamhlomisthous dinoun spiti pou onomazetai sozialwohnung.dhladh mporo na bro monh mou spiti meso wohnungsamt?eno apo to sozialamt mou ekshghsan oti mporo na bro monh mou privat kai na mou plhronoun olo to enoikio syn to kaution.na kano kai mia allh erothsh,ti einai wohnberecthigungsschein??dose mou ta fota sou milu giati me exei faei h germanikh grafeiokratia!!euxaristo kai pali!!

milu
31.10.2012, 04:10
Για να μπεις σε Sozialwohnung πρέπει να έχεις το Wohnberechtigungsbescheinigung (WBS), αυτό το εκδίδει και κατατάζει ο Δήμος, και ναι μπορούν να βρουν για εσένα ένα διαμέρισμα, δεν είναι όμως υποχρεωμένη να μεσολαβήσουν με τους ιδιοκτήτες που παρέχουν αυτά τα λεγόμενα Sozialwohnung. Συνήθως προτείνουν μερικούς υποψηφίους σε έναν ιδιοκτήτη, αυτός όμως λαμβάνει την τελική απόφαση. Για Φρανκφούρτη δεν γνωρίζω αλά εδώ Κολωνία μπορείς να τους ζητήσεις την λίστα με όλα τα Sozialwohnung που είναι, αν είναι, άδεια και να έρθεις από μόνος σε επαφή με τους ιδιοκτήτες. Όπως ανάφερα υπάρχει πρόβλημα με την στέγαση στην Γερμανία, δεν έχεις την πολυτέλεια να απορρίπτεις προσφορές αλλιώς θα λένε: “όποιος δεν θέλει τότες έχει και δεν υπάρχει άμεση ανάγκη συνεπώς θα σε κατεβάζουν την κατάταξη προτεραιότητας (Dringlichkeitsrang) και θα σε έχουν στο περίμενε.

Κάθε αίτηση κατατάσσεται σε μια κατάταξη κατά προτεραιότητα.
Το Rang δηλώνει την τρέχουσα κατάσταση
Το Rang 1 είναι περισσότερο αναγκαία.
Όσο μεγαλύτερος αριθμός είναι η κατάταξη, τόσο λιγότερο επείγουσα είναι η διαμεσολάβηση!
Πάει μέχρι Rang 13.

Πάλι καλά που σου είπαν μισό χρόνο. Στο Μόναχο πρέπει να ζείτε τουλάχιστον πέντε χρόνια εκεί για να διαμεσολαβεί το Wohnugsamt! Kαι περιμένουν μέχρι 2 χρόνια!

Αν το Sozialamt σου παρέχει τα επιδόματα, ναι μπορείς να βρεις από μόνη σου διαμέρισμα. Το θέμα είναι όμως να βρεις το κατάλληλο διαμέρισμα και τον κατάλληλο ιδιοκτήτη που θα δεχτεί το Sozialamt. Πρέπει να ρωτήσεις το Sozialamt μέχρι πόσα τμ² δικαιούστε ανάλογα τα άτομα! Αν είναι 5-10 τμ² παραπάνω δεν το αναλαμβάνουν!

georget
31.10.2012, 15:33
Καλημέρα παιδιά, θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει λίγο γιατί σε λίγες μέρες θα ψάξουμε για σπίτι?τι εταιρία ρευματος τηλεφωνου προτείνεται?επίσης με την τηλεόραση ξέρεται τι χρειάζομαι?είδα για cabel sat κτλ, απο ότι είδα στη tv τίποτα δεν είναι δεν είναι δωρεάν, αλλά για τα βασικά θα χρειαστώ μόνο αποκωδικοποιητή?

Ritsa_Christos
02.11.2012, 01:56
s'euxaristo polu kai pali milu!!oi plhrofories sou einai polu shmantikes gia mena giati opos sou eipa den gnorizo kala germanika kai genikotera nomous kai kanones.phgame me ton antra mou kai eidame to spiti pou mas brhke to wohnungsamt,einai sto diplano xorio apo edo pou menoume,einai biomhxanikh zonh,den exei oute kan 1 magazi,den exei taktikh sugkoinonia.mallon xathike h proth eukairia giati par'olo pou einai oraio to spiti,den tha emena me tipota ekei gia pollous logous..den exoume amaksi,sxoleio kai psonia prepei kathe mera na phgaino me leoforeio sto dipla xorio,ta paidia mou einai polu mikra,alla to kuriotero einai oti einai megalh biomhxanikh zonh kai to spiti einai akribos dipla se ergostasia.thn deutera skeftomai na eimai ligo apaithtikh me ta krithria tou spitiou giati to afhsa sthn dikh tous epilogh,allios tha tous ksekathariso oti den tous exo anagkh!!ta exo parei sto kranio me thn sugkekrimenh upallhlo.exo istoriko,persi tetoio kairo pali to idio ergo paixthke!!tha hthela na noikiaso meso sozial alla to thema einai oti den brisko privat kai an bro einai meso immobilien kai theloun provision!!ti na peis???upomonh mexri na taktopoihthoume kai ola kala na pane gia olous mas!!!

mimis 32
05.11.2012, 11:27
wx thn trela mou akoma tipota eleos den theloun leyta aytoi oi antrwpoi....help2

milu
05.11.2012, 20:56
wx thn trela mou akoma tipota eleos den theloun leyta aytoi oi antrwpoi....help2

Θέλουν τα σίγουρα λεφτά, όχι τα έτοιμα!

mimis 32
05.11.2012, 22:14
sigoyra tha eine 3 atoma douleuoume eleos pwpw....

JULIA
06.11.2012, 09:20
Καλημέρα! Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Ο σύζυγός μου φεύγει για Γερμανία μέσα Νοεμβρίου και πάει στο Βούπερταλ. Εκεί μεγάλωσε και πήγε σχόλειο όπως και έμαθε την τέχνη του υδραυλικού. Όταν θα βρει δουλειά στην ειδικότητά του θα πάμε και η υπόλοιπη οικογένεια. Έχω 2 κοριτσάκια 3 και 5 ετών. Η πεντάχρονη είναι γεννημένη το Νοέμβριο του 07 και θα ήθελα να μάθω αν θα πάει νηπιαγωγείο ή α' δημοτικού (εννοείται σε γερμανικό σχολείο). Επίσης εδώ στην Ελλάδα της κάνουμε λογοθεραπείες επειδή είναι λίγο πίσω στην ομιλία της, θα αντιμετωπισουμε πρόβλημα στη Γερμανία;
Επίσης πόσο πάνε τα νοίκια στο Βούπερταλ; Και γενικά η ζωή στο Βούπερταλ πως είναι από θέμα εξόδων, διασκέδασης, απασχόλησης παιδιών κ.α.

eparxiotaki
06.11.2012, 09:39
ΚΑΛΗΜΕΡΑ JULIA .....και καλη επιτυχια ........θα απαντησω στο θεμα σου με την παραθεση της ιστοριας της φιλης μου που ειναι ειδη γερμανια.
Οταν τακτοποιησεις ολα τα χαρτια οι δασκαλοι εκει θα τεσταρουν και θα τσεκαρουν το παιδι περιπου τρεις φορες για να δουν τελικα τι ταξη θα παρακολουθησει.
Η δικη μας μικρη τελικα πηγε κανονικα β.δημοτικου οπως θα πηγαινε εδω.Εκει ειναι οργανωμενα και δεν αφηνουν τα παιδια να χασουν το ετος τους χωρις λογο.
Θα παρακολουθει το πρωτο τριωρο του σχολειου ειδιαιτερα μαθηματα σε ειδικο τμημα στο σχολειο και τις υπολοιπες ωρες θα ειναι κανονικα στο τμημα της με τα αλλα παιδια.....και μην ξεχνας τα παιδια πιο ευκολα προσαρμοζονται απο οτι εμεις..........για ολα τελικα θελει τροπο οχι κοπο......:bravo_:

orestes
09.11.2012, 14:43
Τελικα εφυγες; Τι τιμες πεζουν;

georget
12.11.2012, 19:18
παιδια διαβαζω στο φόρουμ για τηλεφωνα και ήθελα αν υπάρχει κάποιος απο βαδη-βυτεμβέργη να μου πει κάποια εταιρια εκτός της t-mobile που γνωρίζω για να δω τι με συμφέρει. τα κλασσικα θέλουμε,ιντερνετ και δωρεαν σταθερα ελλαδα γερμανια :yes:

dawidakos
16.11.2012, 16:13
file m kalispera, kai ego eimai kainourgios sti germania sxetika (1 xrono kai kati ) kai apo prosopiki mou peira kathos kai apo allous gnostous kai filous pou gnorisa edo oloi exoun megalo problima me ta spitia, ego duskoleutika para polu sto na vro an kai eixa douleia kai oxi mono mia alla 2.. kai brika meta apo 7 mines!! xero oti mporei na s fanei uperboliko auto alla einai i alithia..
anyway ego apla s grafo gia na s po pos stin arxi otan hrtha noikiaza spitia me to mina mexri na bro auto pou meno twra gt ta xenodoxeia einai fwtia xexe kai tha protina kai se sena kati analogo xoris na xero tin oikonomiki s anesei kai ean thes kai se endiafererei mporo na s proteino kai to spiti pou ego emena sthn arxi, den einai fthno alla apo xenodoxeio sigoura polu kalitero kai fthnotero kai to exoun 2 paidia pou fantazomai oti tha einai kai sthn hlkia s opote tha mporoun isos na s boithisoun kai apo apopsei pareas fantazomai..

dawidakos
16.11.2012, 16:21
paidia eimai kainourgios edo sto site kai exo na po sugxaritiria gia ti douleia pou exetai kanei pragmatika!
exo na sas po kai ego apo ti meria mou thn prosopiki m empiria gia to thema spitiou sth germnania kai auto pou exo na po einai ego prosopika pou kai douleia eixa (2 mallista) ekana 6 mines na bro spiti sti stouttgardi opou briskomai.....!!!!!!!!
ta spitia nomizo oti oi times tous exoun arxisei kai anebainoun tromaktika mias pou uparxei polu megali zhthsi toulaxiston edo pou eimai ego.
ego mexri na bro to spiti pou eimai twra pantos emena se domatia opou ta noikiaza me to mina pou sxetika einai eukolotero na breis an kai einai akriba arketa kai auta alla toulaxiston einai polu fthnoera apo hotels einai epiplomena ta perissotera kai de xreiazetai na pliroseis provision kai kaution!
ean kapoios apo esas endiaferetai mporo na tou proteino 2 domatia sta opoia emena ego kai menoun ellines kai einai se kali katastasi sxetika, den einai dika m oute exo sxeseis me autous pou ta noikiazoun opote den xero kata poso einai free auth tin periodo alla npmizo oti ean kapoios endiaferetai den exei na xasei kati parei ena thn na rotisi :p

dawidakos
16.11.2012, 16:23
alkistis to proastio legetai Bad-cannstant! eimai stouttgardi opote ean xreiastei kati mporeis na m styleis!!!

dawidakos
16.11.2012, 16:25
mikostas σ'ευχαριστώ πολύ.χθές ήρθαμε απο Στουττγκάρδη με το συμβόλαιο της εργασίας και ζήτησαν απο τον αρραβωνιαστικό μου 1 Δεκέμβρη να είναι εκεί αλλά ίσως μπορέσουμε να το τρενάρουμε μέχρι 1 Γενάρη.Το πρόβλημα μας είναι το σπίτι πώς θα ψάξουμε.Είπαν απο την εταιρεία οτι μπορούν να μας βοηθήσουν με το σπίτι όπως και ο κύριος απο το γραφείο ευρέσεως εργασίας που βρήκε τη δουλειά μας είπε να στέλνουμε mail και να ψάξουμε για αρχή στο προάστιο που έχει πολλούς Έλληνες.'Οποιος είναι απο Στουττγκάρδη και μπορεί να μας βοηθήσει θα το εκτιμούσαμε γιατί δεν έχουμε κανέναν γνωστό.

alkistis to proastio legetai Bad-cannstant! eimai stouttgardi opote ean xreiastei kati mporeis na m styleis!!!

dawidakos
16.11.2012, 16:44
Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24 mieten, kaufen, inserieren (http://www.immobilienscout24.de)

Ferienwohnung, Apartment, Bed and Breakfast, Unterkunft weltweit finden - Wimdu (http://www.wimdu.de/)

Wohnen auf Zeit (http://www.wohnen-auf-zeit-stuttgart.de/)

BOOking.com

kathos kai selides sto fb

Wohnung frei in Stuttgart
Wohnung frei in berlin
Wohnung frei in munich

dawidakos
16.11.2012, 16:46
opois thelei mporo na tou proteino kai sugkekrimena atoma pou noikiayoun domatia opou oi einai ellines autoi pou ta exoun.

kraist
26.11.2012, 19:21
Καλησπέρα σε όλους
έχω μια ερώτηση που επείγει!!!Βρήκαμε ένα σπιτάκι 54 m2 το οποίο εχει 200 euro nebenkosten με τα πάντα μέσα (και ρεύμα).Το πρόβλημα μου ειναι οτι έχει θερμοσυσσωρευτες (Nachtspeicher).Και η ερώτηση μου η εξής: Φτάνουν τα 200 για το ρευμα που χρειάζεται για τη θέρμανση;;;;;;Αν μπορείτε να μου απαντήσετε γρήγορα θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως γιατι αυριο πρέπει να απαντησω γαι το σπιτι!!!!ευχαριστώ εκ των προτερων....

alkistis
26.11.2012, 22:29
vasili είσαι στουτγκάρδη γιατί θέλω βοήθεια

vasiliskp
26.11.2012, 22:34
pes mou ti aporia exeis?

alkistis
26.11.2012, 22:40
ποσο καιρο εισαι στουτγκαρδη;επειδη κι εμεις θα ερθουμε με το νεο ετος και ψαχνουμε σπιτι.

vasiliskp
26.11.2012, 22:42
1 xrono eimai edw.to thema me ta spitia einai para polu duskolo edw.pio eukola einai na vreis douleia para spiti.

alkistis
26.11.2012, 22:55
εμας θα μας βοηθησει η εταιρεια που επιασε δουλεια ο αρραβωναιστικος μου απλα αν ερθουμε αρχες δεκεμβρη να κλεισουμε σπιτι και πρωτοχρονια ξαναερθουμε με το αυτοκινητο φορτωμενο θα φυγουν πολλα λεφτα και λεγαμε αν ερθουμε πριν την πρωτοχρονια με τα πραγματα μας και με ραντεβου κανονισμενα απο την εταιρεια θα βρουμε σπιτι;

vasiliskp
26.11.2012, 23:04
lypamai pou tha se apogoiteusw,alla epeidi zw tin katastasi edw,toso eukola spiti de vriskeis ektos ama sas vrei i etaireia i exete gnwrimies.alliws mporei na parei polu kairo na vreite apo monoi sas.einai anarpasta k liga ta spitia edw.

alkistis
26.11.2012, 23:20
γνωριμιες δεν εχουμε η εταιρεια ειπε οτι θα βοηθησει να βρουμε σπιτι δεν θελουμε μεσα στην στουτγκαρδη αλλα στο μπεμπλινγκεν η στο σιντεφινγκεν
ειδα οτι τα μεγαλα σπιτια ειναι ξενοικιαστα
μπορεις να μου πεις εσυ τι νοικιαζεις και ποσο πληρωνεις;

betty
28.11.2012, 23:39
υπαρχει καποια κοπελα που θελει να φυγει γερμανια και να ψαχνει συγκατοικο???

betty
29.11.2012, 12:40
προς τον διαχειριστη. αν μπορουν ας φτιαξουν εναν τιτλο για ατομα που ισως ψαχνουν συγκατοικο.ευχαριστω

milu
29.11.2012, 22:23
Μετά από το αίτημα σας ανοίγω αυτό το θέμα αλά με επιφύλαξη εγγύησης!

Θεωρούμε ότι προκειμένου να αποκατασταθεί η εμπιστοσύνη απέναντι σε άγνωστους, χρειάζεται μια ευρεία συζήτηση σε όλα τα επίπεδα, λαμβάνοντας υπόψη ότι η ανάπτυξη αισθήματος εμπιστοσύνης αποτελεί έναν από τους βασικούς στόχους στην αρχή, που δεν θα περιορίζεται στην τύχη της συνθήκης!
Υπό αυτές της συνθήκες συγκατοίκησης δεν είναι προβλέψιμο εάν κάποιος ίσως μετακομίσει πάλι λόγου π.χ. εργασίας σε άλλη περιοχή!?

Φιλικά και καλή τύχη!

loukesio
30.11.2012, 19:00
παιδία γεια σας με λένε Λουκά.... ψάχνω για ένα δωμάτιο στο μόναχό...Είμαι στο μόναχο ήδη 2 μήνες και κανω το μεταπτυχιακό μου... αν κάποιος θέλει αν ξεκινήσουμε το δικό μας WG ή ψάχνει για συγκάτοικο ή νοικιάζει δωμάτιο ας γράψει έαν μηνυμα γιατι δύσκολα τα πραγματα.... :)

george38
01.12.2012, 04:44
καλημερα σε ολους. Ειμαι ηδη στο μοναχο ενα μηνα και βρηκα εργασια τωρα ψαχνω σπιτι και το βλεπω πολυ δυσκολο μηπως μπορει να μου πει καποιος αν ξερει καποιο μεσητικο γραφειο γιατι ενω στελνεις e-mail δεν απαντανε καθολου για τα σπιτια.

fotios
01.12.2012, 22:31
Στο σπίτι που μένω (Μόναχο) έχει κάποια δωμάτια ξενοίκιαστα.
Το πρόβλημα είναι ότι είναι μικρά και πανάκριβα.
Για παράδειγμα, εγώ πληρώνω για 18τμ 680,00€ (τελική τιμή μαζί με θέρμανση, νερό, ηλεκτρικό και wi-fi internet).
Είναι σε καλή περιοχή(Schwabing Nord) ακριβώς απέναντι από το Ολυμπιακό πάρκο.
Το κακό είναι ότι δεν έχει ασανσέρ (και το δικό μου είναι στον 4ο όροφο), αλλά τουλάχιστον είναι σε καλή κατάσταση με τουαλέτα, ντους, νιπτήρα, κουζίνα, μικρό ψυγείο, νεροχύτη, φούρνο μικροκυμμάτων, βραστήρα νερού, καφετιέρα!
Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω τα στοιχεία επικοινωνίας της διαχειρίστριας.

Βασιλική BLUES
07.12.2012, 21:34
γεια, ειμαι η Βασιλικη και ψαχνομαι να φυγω για δουλεια και να συγκατοικησω με ατομο (μοιρασμενα εξοδα κλπ) ειτε γερμανια ειτε Αυστρια, ειμαι απο Θεσσαλονικη (6972244070)

neo34gr
13.12.2012, 19:24
Στο σπίτι που μένω (Μόναχο) έχει κάποια δωμάτια ξενοίκιαστα.
Το πρόβλημα είναι ότι είναι μικρά και πανάκριβα.
Για παράδειγμα, εγώ πληρώνω για 18τμ 680,00€ (τελική τιμή μαζί με θέρμανση, νερό, ηλεκτρικό και wi-fi internet).
Είναι σε καλή περιοχή(Schwabing Nord) ακριβώς απέναντι από το Ολυμπιακό πάρκο.
Το κακό είναι ότι δεν έχει ασανσέρ (και το δικό μου είναι στον 4ο όροφο), αλλά τουλάχιστον είναι σε καλή κατάσταση με τουαλέτα, ντους, νιπτήρα, κουζίνα, μικρό ψυγείο, νεροχύτη, φούρνο μικροκυμμάτων, βραστήρα νερού, καφετιέρα!
Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω τα στοιχεία επικοινωνίας της διαχειρίστριας.

μενεις σε πανακριβη περιοχη...
γνωριζεις απο τιμες 10-15 χιλιομετρα περιμετρικα απο το κεντρο μοναχου?
ψαχνω σπιτι να ερθω μοναχο.

neo34gr
13.12.2012, 19:59
ευρεση κατοικίας στο μοναχο?μπορει να βοηθησει καποιος?
τιμες κτλπ...ας ειναι και 10-15 χιλιομετρα απο το κεντρο μοναχου.

pestefler
16.12.2012, 13:52
ευρεση κατοικίας στο μοναχο?μπορει να βοηθησει καποιος?
τιμες κτλπ...ας ειναι και 10-15 χιλιομετρα απο το κεντρο μοναχου.

Γενικα τα σπιτια ειναι ακριβα στο Μοναχο. Οσο απομακρυνεσαι πεφτουν και οι τιμες.
Ριξε αν θελεις μια ματια σε αυτα τα sites:
1) WG Zimmer Wohnungen Wohnungssuche WG Suche WG Wohnung vermieten WG Nachmieter Zwischenmiete : WG-Gesucht.de (http://www.wg-gesucht.de/)
2) Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24 mieten, kaufen, inserieren (http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/index.jsp)

alkistis
16.12.2012, 21:11
Μήπως κάποιος που ζει Στουτγκάρδη μπορεί να μας βοηθήσει με μαγαζιά που πουλάνε έπιπλα ηλεκτρικά είδη και οτι χρειάζεται ένα σπίτι;

babis74
17.12.2012, 13:10
Μήπως κάποιος που ζει Στουτγκάρδη μπορεί να μας βοηθήσει με μαγαζιά που πουλάνε έπιπλα ηλεκτρικά είδη και οτι χρειάζεται ένα σπίτι;

ΕΠΙΠΛΑ: IKEA Ludwigsburg ή στο Sindelfingen, με 50-60 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) τα μεταφέρουν αυθημερόν στο σπίτι σου μέχρι την εξώπορτα.

IKEA in deiner Nähe| IKEA (http://www.ikea.com/ms/de_DE/aktivitet/IKNY_SPLASH.html)

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΕΙΔΗ: MEDIAMARKT (σχεδόν παντού)

alkistis
17.12.2012, 13:41
Ευχαριστώ babi.

alkistis
03.01.2013, 23:10
SOS!!!Παιδια βοηθηστε οποιος ειναι στουτγκαρδη.Δεν βρισκουμε σπιτι και το σαββατο πρεπει να φυγουμε απο το ξενοδοχειο.Ξερετε δωματια να νοικιαζονται φθηνα και οχι με κοινο μπανιο για να μεινουμε με τον αρραβωνιαστικο μου;Γιατι σπιτι δεν βρισκουμε κι εχουμε απελπιστει.Αν ξερει καποιος να νοικιαζεται σπιτι στη. οπουδηποτε στη στουτγκαρδη ας βοηθησει.

kosofos
04.01.2013, 12:57
SOS!!!Παιδια βοηθηστε οποιος ειναι στουτγκαρδη.Δεν βρισκουμε σπιτι και το σαββατο πρεπει να φυγουμε απο το ξενοδοχειο.Ξερετε δωματια να νοικιαζονται φθηνα και οχι με κοινο μπανιο για να μεινουμε με τον αρραβωνιαστικο μου;Γιατι σπιτι δεν βρισκουμε κι εχουμε απελπιστει.Αν ξερει καποιος να νοικιαζεται σπιτι στη. οπουδηποτε στη στουτγκαρδη ας βοηθησει.

Alkisti kali xronia. Den pigate me etoimi douleia na perimenei ton arravoniastiko sou stin stoutgardi _antio:?

χθές ήρθαμε απο Στουττγκάρδη με το συμβόλαιο της εργασίας και ζήτησαν απο τον αρραβωνιαστικό μου 1 Δεκέμβρη να είναι εκεί αλλά ίσως μπορέσουμε να το τρενάρουμε μέχρι 1 Γενάρη.Το πρόβλημα μας είναι το σπίτι πώς θα ψάξουμε.Είπαν απο την εταιρεία οτι μπορούν να μας βοηθήσουν με το σπίτι όπως και ο κύριος απο το γραφείο ευρέσεως εργασίας που βρήκε τη δουλειά .

Ayto eixes pei. Apo tin etairia tou den mporoun na sas vroun ena spiti i na sas voithisoun? Kai min trelenese ama den vreis amesa den se petaei kanenas ekso apo to ksenodoxeio. Plironeis kai meneis oso thes. Alla enimerose ti ginete giati ego nomiza oti auta ta exete lysei prin anevete me to amaksi.

alkistis
05.01.2013, 22:41
kosofos η εταιρεια μας εκλεισε ραντεβου καποιοι μας απερριψαν και βρηκαμε ενα σπιτι αλλα ειναι διαθεσιμο στις 28.τα ξενοδοχεια ρωτησαμε και ειναι πανακριβα γιαι πρεπει να μεινουμε 3 εβδομαδες καπου μεχρι να μπουμε στο σπιτι.λεγαμε αν ξερει καποιος οικονομικα δωματια στη στουτγκαρδη με δικο τους μπανιο.

Masa
10.01.2013, 16:20
Γεια σου Betty ειμαι καινουργια εδω . Και εγω ενδιαφερομαι για εργασια στην Γερμανια . Απο την ημερομηνια Νοεμ 2012 ισως και να εφυγες . Αν οχι στειλε μην στο email μου

Masa
10.01.2013, 16:22
Τηλεφωνο επικοινωνιας 6974878900 Ειμαι η Μασα απο Αθηνα και εγω ενδιαφερομαι για Γερμανια και κατα προτιμηση στο Μοναχο.