PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενοικιαση κατοικιας

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

fermat86
10.01.2013, 17:21
γεια, ειμαι η Βασιλικη και ψαχνομαι να φυγω για δουλεια και να συγκατοικησω με ατομο (μοιρασμενα εξοδα κλπ) ειτε γερμανια ειτε Αυστρια, ειμαι απο Θεσσαλονικη (6972244070)

καλησπερα Βασιλικη!Με λενε Ηλια και εχει τυχει να ημουν στο Μοναχο και στο Γρατς στην Αυστρια. Δεν ξερω για τι δουλεια ψαχνεις,αλλα το Μοναχο ειναι πολυ ακριβη πολη.Μια παλια γκαρσονιερα κανει περιπου 600 ευρω.
Στην αυστρια ειναι πιο φτηνα,εγω πληρωνα π.χ. 400 σε καινουρια και επιπλωμενη,και σε καλη περιοχη.Στν Βιεννη παραδοξως ειναι ακομα πιο φτηνα,και το κυριοτερο ειναι,οτι η ζωη ειναι πολυ πιο ενδιαφερουσα στην αυστρια!τελος παντων,καλη τυχη σου ευχομαι και αν θες μπορεις να μου στειλεις και mail sto iliasdimadis@yahoo.de
επισης σε αυτο το link boreis na vreis prosfores gia spitia Studenteninserate.at - gratis inserieren: Wohnungsb (http://www.studenteninserate.at)
to shmadiko einai oti boreis na vreis aggelies xwris meshth(provisionfrei)
sto monaxo aditheta poly dyskolo na vreis xwris mesith(peripou 1000 eurw)
kai mia shmadikh akoma diafora einai oti sthn austria sou dinoun eukola spiti enw vauaria theloun eggihtes klp.
telos padwn na sai kala kai kaly tyxh!

**edit by Moderator the QUOTE

kosofos
13.01.2013, 18:03
Alkistis πως πάνε τα πράγματα στην νέα πατρίδα? Κανένα νέο απο το θέμα του σπιτιού?

christa 23
14.01.2013, 18:52
Καλησπερα!Κι εγω καινουρια εδω.Ενδιαφερομαι για εργασια στη Γερμανια αμεσα,οποτε αν δεν εχεις ηδη φυγει στειλε μου μην. στο email.

Gregorys
17.01.2013, 00:59
συγκατοίκηση στο Μόναχο ;

dglls
17.01.2013, 02:27
kalispera se olous eimoun monaxo gia douleia peripou 1 xrono.spiti vriskeis diskola giauto kalitera einai na vreite douleia pou na sas parexei stegi (toulaxiston gia arxi).ta pio polla spitia ta exoun mesites (pososto peripou 80%)ipologiste oti prepei na doseis xrimata kai se autous ektos apo ta 3 noikia pou sini8os dineis prokatavoli (oi mesites pernoun pano kato 2.5 noikia promoi8eia den einai kati standar alla ekei paizei)sxetika me tin poli einai mia iperoxi poli prosopika pisteuo oti einai oti kalitero mporeis na sinantiseis stin germania.1 arnitiko exei mono akriva enoikia.......kali dynamh se olous.ps(ipopsin oti oloi zitane xarti mis8odosias gia na sou noikiasoun spiti....ara an eiste dilomenoi me liga xrimata den paizei na vreite spiti...)

kostas333
18.01.2013, 18:15
φευγει κανεις απο θεσσαλονικη για γερμανια τον ερχομενο μηνα ΦΕΥΓΩ ΜΟΝΟς ΜΟΥ

fotias94
18.01.2013, 19:24
ειχα μια ωραια ζωη .τωρα πεθαινω εγω η γυναικα μου και τα 2 παιδια εδω στην θεσσαλονικη

Giannis.L
19.01.2013, 16:15
Γεια σας πατριωτακια,ετοιμαζομαστε να αναιβουμε στη Νυρεμβεργη αρχη Φεβρουαριου.Αναζηταμε μερος για να μεινουμε για δυο με τρεις μηνες μεχρι να ετοιμασουμε τα χαρτια μας και να βρουμε καποια δουλεια μεχρι να πατησουμε στα ποδια μας.
Ξερουμε οτι χωρις δουλεια δεν μπορεις να βρεις σπιτι.Το εχουμε προσπαθησει και για σπιτια με το μηνα μεσω εταιριων χωρις αποτελεσμα.
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΑΙ οποιος μπορει να μας βοηθησει με καποια πληροφορια-τηλεφωνο-link
Υπαρχουν καποιες Ελληνικες πανσιον που να νοικιαζουν δωματιο με το μηνα?
Περιμενουμε τα φωτα σας !

kosofos
19.01.2013, 19:59
Γεια σας πατριωτακια,ετοιμαζομαστε να αναιβουμε στη Νυρεμβεργη αρχη Φεβρουαριου.Αναζηταμε μερος για να μεινουμε για δυο με τρεις μηνες μεχρι να ετοιμασουμε τα χαρτια μας και να βρουμε καποια δουλεια μεχρι να πατησουμε στα ποδια μας.:cry:
Ξερουμε οτι χωρις δουλεια δεν μπορεις να βρεις σπιτι.Το εχουμε προσπαθησει και για σπιτια με το μηνα μεσω εταιριων χωρις αποτελεσμα.
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΑΙ οποιος μπορει να μας βοηθησει με καποια πληροφορια-τηλεφωνο-link
Υπαρχουν καποιες Ελληνικες πανσιον που να νοικιαζουν δωματιο με το μηνα?Ειμαστε οικογενεια με παιδι 5 ετων.
Περιμενουμε τα φωτα σας !
Γιαννης

Καλησπέρα Γιάννη και καλώς ήρθες στην παρέα _friends:

Όπως φαντάζομαι θα καταλαβαίνεις οι επιλογές είναι κυρίως δύο:

1) Νοικιάζω σπίτι (wohnung auf zeit)
3) Μένω σε φτηνό ξενοδοχείο μέχρι να βρώ άκρη

Για αυτό και μόνο τον λόγο θα σου πρότεινα να μην πάτε όλοι η οικογένεια μαζί τον πρώτο καιρό. Είναι πολλά τα έξοδα και ο πρώτος καιρός είναι αρκετά δύσκολος και με πολύ τρέξιμο. Ειδικά για το παιδί.

Τι Νυρεμβέργη για πιιο λόγο την διάλεξες? Γνωστοί - συγγενείς? Γνώσεις Γερμανικής γλώσσας?

Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά :bravo_:

Αν βρώ κάτι θα γράψω.

kostas333
19.01.2013, 20:27
Φευγω τον αλλο μηνα για Γερμανια,ενδιαφερεται κανεις,ψαχνω για ατομο

Giannis.L
20.01.2013, 11:59
Καλημερα kosofos ,σε ευχαριστω για το καλωσορισμα και τη γρηγορη απαντηση σου.Δοκιμασαμε την πρωτη επιλογη να νοικιασουμε σπιτι μεσω εταιριας
(wohnung auf zeit) αλλα μας ζητησαν προσληψη απο εργοδοτη (job contract).Οποτε μας μενει η δευτερη επιλογη του φθηνου ξενοδοχειου.Κρινω σωστη
τη συμβουλη σου να φυγω μονος μου.Διαλεξα τη Νυρεμβεργη γιατι εχω καποιο γνωστο
που ελπιζω να με βοηθησει στο θεμα της εγγραφης.

kosofos
20.01.2013, 12:05
Καλημέρα! Σε περίπτωση που πάς μόνος σου υπάρχουν φθηνά δωμάτια απο €25/μέρα. Θα ανεβάσω κάποια link με διευθύνσεις σε λίγο. Απλά ο πρώτος καιρός θέλει χρήματα και τρέξιμο πολύ. Με το θέμα της γλώσσας? που είσαι?

Giannis.L
20.01.2013, 14:24
Кαλημερα kosofos,τελικα θα καταληξω στην προσωρινη λυση του φθηνου δωματιου.Καταλαβαινω οτι το πρωτο διαστημα θα εχει πολυ τρεξιμο .Καταλαβαινεις ομως οτι για να
αφησω την Ελλαδα και να ξενιτευτω με γυναικα και μικρο παιδι,τα πραγματα εδω ειναι πολυ δυσκολα.Ειναι μονοδρομος και οχι επιλογη.Ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι
σαν και σενα και μας δινουν τα φωτα τους.Σε ευχαριστω

Giannis.L
20.01.2013, 14:38
Ξεχασα να σου πω οτι τα Γερμανικα μου ειναι σε νηπιακη κατασταση.Νομιζεις οτι τα Αγγλικα θα με βοηθησουν για αρχη?

kosofos
20.01.2013, 15:04
Γιάννη μου το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λές. Βάλε ένα σχέδιο και πλάνο. με λίγη βοήθεια απο τον φίλο σου... όλα θα πάνε πιο γρήγορα απο όσο μπορέις να φανταστείς. Αρκεί να έχεις την γλώσσα στο έχω ξαναγράψει. χωρίς αυτή και χωρίς γνωστούς για να μπείς σε ελληνικό μαγαζί θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.
Η πρώτη σου σκέψη στην διαμονή (απο την ώρα που είσαι μόνος) είναι κάποιο hostel. Το κόστος για ένα κρεβάτι είναι περίπου €10/μέρα
https://www.aohostels.com/de/buchung/pricefinder/20/1/

γενικά απο ξενοδοχεία θα βρείς παρα πολλά και ειδικά στα κέντρα και τους σιδηροδρομικούς σταθμούς απο αυτά που είδα οι τιμές παίζουν απο €20-€35 την νυχτα για ένα άτομο στα φθηνά ξενοδοχεία. Μην παίρνεις πολλά πράγματα μαζί σου για να είσαι ευέλικτος τον πρώτο καιρό. Ακόμα και για να πλύνεις τα ρούχα σου που λέμε έχει ειδικά μαγαζιά με αυτόματα μηχανήματα.

*τα αγγλικά θα σε βοηθήσουν να κουτσοσυνενοηθείς στα ξενοδοχεία κτλ. Η εύρεση εργασίας (το ξαναλέω χωρίς γνωστούς) θέλει Γερμανικα. Σε τι τομέα θα ψάξεις?

Giannhs Alatas
20.01.2013, 15:49
ο2 με 35 ευρω το μηνα,συμβνολαιο δυο χρονια,με απεριοριστο σε ελλαδα...

Giannhs Alatas
20.01.2013, 15:58
γιαννη γεια σου και απο μενα,γνωμη μου ειναι να συνενοηθεις καλα με το φιλο σου πρωτα αν ειναι προθυμος να σε βοηθησει,θελει πολυ τρεξιμο απο αυτον ,και πολυ χρονο,αμα δεν εχει πραγματικα ορεξη,θα δυσκολευτεις παρα πολυ,χωρις γερμανικα υπολογιζε στην καλυτερη σε κανα ελληνικο εστιατοριο,που θα κανεις το σκλαβο...τα αγγλικα θα σε βοηθησουν να συνενοηθεις για οσο καιρο βγαζεις λεφτα απο την τσεπη σου...σε καμια αλλη περιπτωση,(το ξερω απο μενα)ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!!

Giannhs Alatas
20.01.2013, 16:00
ααα,και καλυτερα οπως ειπε ο φιλος στην αρχη μονος σου...

milu
20.01.2013, 16:11
βαδη-βυτεμβέργη

Kabel Deutschland Startseite: Kabelfernsehen, Internet und Telefon (http://www.kabeldeutschland.de/)

kosofos
20.01.2013, 22:19
Καλησπέρα Γιάννη κοίτα και τα ακόλουθα link

Hostel Nürnberg in Nürnberg bei www.pension.de (http://www.pension.de/pensionen/nuernberg/hostel_nuernberg/51179.html)

http://www.pension.de/pensionen/nuernberg/gasthof_zum_schwaenlein/49815.html

Haus Sohr-Stephan in Nürnberg bei www.pension.de (http://www.pension.de/pensionen/nuernberg/haus_sohrstephan/50545.html)

και πολλά περισσότερα εδώ

Nürnberg Pensionen, Monteurzimmer, preiswerte Hotels (http://www.pension.de/stadt-pensionen/nürnberg.html)

Για τις μετακινήσεις σου καλό είναι να βγάλεις ένα μηνιαίο εισητήριο για όλα τα ΜΜΜ, το οποίο μπορείς να το αγοράσεις και να το τυπώσεις στο σπίτι σου. Επιλέγεις απο πια μέρα θές να ισχύει, την ζώνη, πλήρωσες, εκτύπωσες. Είναι ένας οικονομικός τρόπος για τις μετακινήσεις σου. (νομίζω το solo31)

https://vag.tickeos.de/

Αυτά για αρχή, αν το αποφασίσεις και μπείς αεροπλάνο όπου μπορούμε να βοηθάμε εδώ είμαστε. Καλή δύναμη! :kouragio:

something
21.01.2013, 15:39
χωρις γλωσσα οπως ειπε ο κοσοφος θα μπλεξεις με την γαστρονομια .. οχι απο την φυση της τοσο κουραστικη αλλα το θεμα να πετυχεις σωστα αφεντικα... η πολλα συνεργεια καθαρισμου παιρνουν χωρις γλωσσα αλλα οι απολαβες δεν ειναι και τοσο καλες ομως ειναι μια αρχη.

Giannis.L
21.01.2013, 22:05
Καλησπερα Kosofos ,σε ευχαριστω για αλλη μια φορα για τις πολυτιμες πληροφοριες σου.Σκοπευω-πρωτα ο Θεος-να φυγω στις 31 Ιανουαριου με το αυτοκινητο μεσω
Βενετιας.Βρηκα πολυ ενδιαφερουσα τη λιστα με τις πανσιον που μου εστειλες.Σε καποια απο αυτες θα καταληξω.Για καθε τι νεοτερο θα σε ενημερωσω

Giannis.L
21.01.2013, 22:22
Καλησπερα something ,ευχαριστω για την επικοινωνια.Καθε αρχη και δυσκολη,ιδιαιτερα μακρυα απο τον τοπο σου.

neo34gr
22.01.2013, 13:59
που στην Γερμανια?

makis3519
24.01.2013, 22:33
Καλησπέρα,
Την Κυριακή με τη γυναίκα μου παίρνουμε τελικά το δρόμο για Γερμανία,
θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι πακέτο καρτοκινητής να επιλέξουμε,
μας ενδιαφέρει να μιλάμε μεταξύ μας και να έχουμε και κάποιο πακέτο internet
τώρα αν έχει και λίγες κλήσεις προς Ελλάδα θα ήταν ιδανίκο.
Ευχαριστώ.

kosofos
24.01.2013, 22:49
πακέτο καρτοκινητής,και κάποιο πακέτο internet... τώρα αν έχει και λίγες κλήσεις προς Ελλάδα θα ήταν ιδανίκο.
Ευχαριστώ.

_antio: μήπως εννοείς κλασσικό πακέτο με σταθερό,κινητό, ίντερνετ?

alkistis
24.01.2013, 22:51
εμείς για καρτοκινητό έχουμε blau.de σαν το what's up το δικό μας.

makis3519
24.01.2013, 22:51
Για αρχή θα μείνουμε σε συγγενικό πρόσωπο οπώτε σταθερό και internet στο σπίτι υπάρχει μιλάω για καρτοκινητό.

kosofos
24.01.2013, 22:57
Υπάρχουν πάρα πολλά για να μιλάτε μεταξύ σας είτε δωρεάν όπως αυτό που σου ανέφερε η alkistis είτε με 1 σέντ/λεπτό (π.χ vodafone - εγώ αυτή έχω). Για ίντερνετ απο καρτοκινητό βαράει πολύ η τιμή και η κάρτα θα εξαφανίζεται στο λεπτό. Καρτοκινητό για κλήσεις στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Καλό ταξίδι και καλώς ήρθες στο patriotaki.net _friends:

makis3519
24.01.2013, 23:05
Υπάρχουν πάρα πολλά για να μιλάτε μεταξύ σας είτε δωρεάν όπως αυτό που σου ανέφερε η alkistis είτε με 1 σέντ/λεπτό (π.χ vodafone - εγώ αυτή έχω). Για ίντερνετ απο καρτοκινητό βαράει πολύ η τιμή και η κάρτα θα εξαφανίζεται στο λεπτό. Καρτοκινητό για κλήσεις στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Καλό ταξίδι και καλώς ήρθες στο patriotaki.net _friends:

Ευχαριστώ πολύ.
Επειδή επι πολλά έτη ήμουν υπάλληλος κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα και ψάχνοντας λίγο για τη Γερμανία όσο μπόρεσα δηλαδή,
νομίζω ότι η καρτοκινητή είναι φθηνότερη στην Ελλάδα κάτι που αγνοούσα...
Σας ευχαριστώ όλους και αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω μου λέει.

kosofos
24.01.2013, 23:13
Α και τα καρτοκινητά δεν δουλεύει η sim αν δεν κάνεις δήλωση στοιχείων στο internet αν την πάρεις απο βενζινάδικο, super-market κτλ. Καλό είναι να πάς σε ένα κατάστημα τηλεφώνων να τα κάνεις όλα εκεί. Για που με το καλό?

makis3519
24.01.2013, 23:15
Α και τα καρτοκινητά δεν δουλεύει η sim αν δεν κάνεις δήλωση στοιχείων στο internet αν την πάρεις απο βενζινάδικο, super-market κτλ. Καλό είναι να πάς σε ένα κατάστημα τηλεφώνων να τα κάνεις όλα εκεί. Για που με το καλό?

Herten για αρχή.

alkistis
25.01.2013, 10:24
Εμείς που πήραμε απο blau.de ρωτήσαμε για ενεργοποίηση απο το κατάστημα και μας είπαν δεν γίνεται κι έτσι μας την ενεργοποίησαν συγγενείς.

MariaT
25.01.2013, 12:54
Καλημέρα alkistis..ο σύζυγός μου θα ειναι 20 Φλεβαρη στη Γερμάνια..αν πάει
σ ενα κατάστημα blau.de δεν μπορει να πάρει ένα καρτοκινητό???

alkistis
25.01.2013, 14:21
Μπορεί να πάρει καρτοκινητό αλλά πρέπει κάποιος να του το ενεργοποιήσει απο το Internet γιατί εμείς ρωτήσαμε στο κατάστημα και μας είπαν οτι δεν ενεργοποιούν αυτοί.Κοστίζει 9,90 και δεν μας ζήτησαν ταυτότητα να το αγοράσουμε όπως γίνεται σε μας.Το κατάστημα είναι το e-plus και θα ζητήσει μια κάρτα blau.de.

MariaT
25.01.2013, 15:26
Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..δηλαδή πηγαινει σε ένα κατάστημα e-plus (σαν να λέμε cosmote) το παιρνει και μεσω ιντερνετ το ενεργοποιει..σωστά??

alkistis
25.01.2013, 17:17
Ναι σωστά.

gpelekanos
26.01.2013, 10:02
Καλημέρα σας.
Δειτε και την. callya καρτα της vodafone. Προσφερει απεριόριστα προς vodafone και επεριοριστο ιντερνετ (τα πρωτα 200 MB σε 3g ταχυτητα και μετα με 64mbs) , Ολα αυτα με 19.90 τον μηνα και τρεχει μια προσφορα 3 μηνες 45€ προπληρωμενα.

iozhik
26.01.2013, 23:43
Το ονομα μου ειναι Κωστας και μενω στο Augsburg.
Το δωματιο που νοικιαζω εχει προβλημα με την υγρασια ο τοιχος
που βλεπει στο δρομο δακρυζει κ ειναι γεματος μαυρες κουκιδες (μουχλα).
Το παραθυρο ειναι ξυλοκατασκευη με αποτελεσμα να μπαζει απο παντου νερα.
Αν κ πληρωνω για θερμανση το δωματιο δεν λεει να ζεστανει με τιποτα.
Μετα απο επικοινωνια που ειχα με την εταιρια στειλανε 3 τεχνιτες αλλα ετσι οπως ηρθανε φυγανε.
Υπαρχει καποιος που εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα;
Υπαρχει καποια υπηρεσια που μπορω να απευθυνθω;

Ευχαριστω εκ προτερων για τις οποιες απαντησεις.

MariaT
28.01.2013, 09:56
Ναι σωστά.
Σ ευχαριστώ.!!!!!

MariaT
28.01.2013, 10:01
Ευχαριστώ για την απάντηση..ο άντρας μου έχει vodafone εδώ..σε πρώτη φάση είπαμε να μην κόψει την σύνδεση για να μπορούμε να μιλάμε τον πρώτο
καιρό..στη vodafone μας ειπανε ότι μπορουμε να μιλάμε όπως και στην Ελλάδα απλά για κάθε κλήση που θα κάνει εκείνος ή που θα του κάνουν απο δω,
χρεώνεται 0,80 λεπτά επιπλέον..στη Γερμανια για αρχή είπαμε να πάρει ένα καρτικινητό για να μπορεί να το χρησιμοποιήσει εκεί...σίγουρα θα του ζητηθεί
ένα νουμερο τηλεφωνου σε καποια υπηρεσία ή σε καποια δουλεια..οπότε "παίζει" και vodafone στη Γερμάνια...

fotios
28.01.2013, 10:54
Εγώ έχω T-mobile από την οποία είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Το κόστος του αρχικού "πακέτου" είναι 9,95€ στο οποίο περιλαμβάνεται χρόνος ομιλίας 10€. Ουσιαστικά, η απόκτηση του αριθμού είναι δωρεάν.
Η ενεργοποίηση γίνεται άμεσα από το κατάστημα T-mobile που θα την αγοράσει. Το μόνο που χρειάζεται είναι ταυτότητα και μια διεύθυνση κατοικίας (ακόμα και ελληνική διεύθυνση είναι οκ).
Το κόστος χρήσης είναι 0,05€/λεπτό ή 0,05€/sms προς άλλους αριθμούς T-mobile και 0,15€/λεπτό ή 0,15€/sms προς άλλους αριθμούς.
Επίσης, αν έχει smartphone, με 9,95€ το μήνα (το οποίο αφαιρείται κάθε μήνα από την κάρτα, δηλαδή δε χρειάζεται συμβόλαιο) έχει απεριόριστο internet και απεριόριστες κλήσεις ή sms προς T-mobile.

MariaT
28.01.2013, 11:03
Καλημέρα fotios..σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!
νομίζω ότι είναι πολύ καλό για αρχή..θα κανω μια
χαζή ερώτηση..T-mobile υπάρχει παντού στη Γερμανία?
απ ότι κατάλαβα,εσυ μένεις στο Mόναχο..ο άντρας μου θα
είναι στο Marienheide..50 χλμ.απο Κολονία..

kosofos
28.01.2013, 11:27
Καλημέρα fotios..σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!
νομίζω ότι είναι πολύ καλό για αρχή..θα κανω μια
χαζή ερώτηση..T-mobile υπάρχει παντού στη Γερμανία?
απ ότι κατάλαβα,εσυ μένεις στο Mόναχο..ο άντρας μου θα
είναι στο Marienheide..50 χλμ.απο Κολονία..

Nai yparxei pantou. Einai i kiniti tilefonia tis Deutche telecom. Kati san tin cosmote gia ton OTE....To sima einai ena roz T

MariaT
28.01.2013, 11:35
Καλημέρα kosofos..ευχαριστώ,ειλικρινα για τις πληροφορίες..
συμπερασματικά, είναι μια καλή εταιρεία για να μπει και σταθερό
τηλέφωνο μετά..βρήκα και την ιστοσελίδα..xaroumenaki

something
28.01.2013, 17:26
Prepaid SIM Karten: Die besten Tarife 2013 im Vergleich (http://www.prepaidkarte-kostenlos.de/) και Prepaid Vergleich für 56 Prepaid Tarife für Handy und Smartphone (http://www.prepaidvergleich24.info/) σελιδες με ολες τις χρεωσεις ομιλιας μηνυματων πακετων ιντερνετ και φυσικα και τις χρεωσεις και προσφορες προς σταθερα και κινητα στο εξωτερικο...
γινεται λιγο του provider το καγκελο μιας και στην Γερμανια εκτος απο τα 4 Μεγαλα δικτυα κινητης τηλεφωνιας εχει και καμια 100αρια μικροτερους provider που εχουν και αυτοι καλες προσφορες

Σχετικα με κατοχους καρτοκινητης vodafone πανευρωπαικος .. μπορουνε να αγοραζουνε σε περιπτωση ταξιδιου στο εξωτερικο καρτες ανανεωσης των τοπικων δικτυων vodafone.
Παραδειγμα καποιος που εχει vodafone ελλαδας και παει στην Γερμανια μπρορει κανονικα να κανει ανανεωση του χρονου ομιλιας (κραταει 1ευρω η εταιρια σε καθε ανανεωση) με καρτες της vodafone Γερμανιας .. οπως και καποιος με vodafone Γερμανιας μπορει στην Ελλαδα και στην Ευρωπη να κανει ανανεωση με καρτες τοπικες της vodafone.

makis3519
28.01.2013, 22:32
Καλησπέρα,
Τελικά κατέληξα στη vodafone callya
Επειδή δεν κατάλαβα όμως απόλυτα τι γίνεται αν κάποιος γνωρίζει ας μου πεί.
Διάλεξα το μικρό πακέτο Smartphone Fun S, ενώ δεν λέει ότι μπορούμε να μιλάμε δωρεάν με τα υπόλοιπα callya όταν καλώ την γυναίκα μου δεν με χρεώνει και δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.
Επίσης viber αφήνει να κάνουμε μέσω 3g;

margarita12
29.01.2013, 20:17
kalispera brhkes sugkatoiko tlk?

iozhik
29.01.2013, 20:34
Το ονομα μου ειναι Κωστας και μενω στο Augsburg.
Το δωματιο που νοικιαζω εχει προβλημα με την υγρασια ο τοιχος που βλεπει στο δρομο δακρυζει κ ειναι γεματος μαυρες κουκιδες (μουχλα).
Το παραθυρο ειναι ξυλοκατασκευη με αποτελεσμα να μπαζει απο παντου νερα.
Μετα απο επικοινωνια που ειχα με την εταιρια στειλανε 3 τεχνιτες αλλα ετσι οπως ηρθανε φυγανε
Υπαρχει καποιος που εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα;
Υπαρχει καποια υπηρεσια που μπορω να απευθυνθω;

Ευχαριστω εκ προτερων για τις οποιες απαντησεις

spyros87
29.01.2013, 20:58
..αν στο συμβολαιο εχεις υπογραψει οτι αποδεχεσαι την υπαρχουσα κατασταση(τα συμβολαια στο εξωτερικο ειναι αναλυτικα) τοτε δεν μπορεις να κανεις κατι νομικα. Διαβασε το συμβολαιο να δεις τι εχεις υπογραψει...

Marios Chatzipavlis
31.01.2013, 03:32
Γιαννη εγω όταν είχα πρωτοήρθα στην Νυρεμβέργη έμενα στην Πασνιόν Νόβα (Pension NOVA in Nürnberg) την οποία και έχει έλληνας και όλο το προσωπικό είναι έλληνες. Αλλά σου έχω πεί ότι το έλληνας δεν αλλάζει κάτι μερικές φορές είναι καλό κιόλας να τους αποφεύγεις τους "έλληνες" εδώ! Για δύο άτομα και 20 μέρες δώσαμε 400!

nitstali
04.02.2013, 20:04
Καλησπέρα, σε όλους. Χτες ήρθα και εγω Στουγκάρδη. Προς το παρόν μένω σε ξενοδοχείο. Κάποια βοήθεια για το που θα βρώ ένα δωμάτιο να νοικίασω κάθως και Έλληνες για παρέα.

alkistis
04.02.2013, 21:07
kosofos τώρα είδα το μνμ σου.βρήκαμε σπίτι και ο αρραβωναιστικός μου μπήκε μέσα και το ετοιμάζει και περιμένει ν'ανέβω κι εγώ ξανά.πάντως αυτό που αποκόμισα είναι οτι θέλεις αρκετά λεφτά να έχεις μαζί σου και δεν καταλαβαίνεις και πότε φεύγουν α και τυχεροί αυτοί που έχουν κάποιον και βοηθάει.

kosofos
04.02.2013, 23:10
kosofos τώρα είδα το μνμ σου.βρήκαμε σπίτι και ο αρραβωναιστικός μου μπήκε μέσα και το ετοιμάζει και περιμένει ν'ανέβω κι εγώ ξανά.πάντως αυτό που αποκόμισα είναι οτι θέλεις αρκετά λεφτά να έχεις μαζί σου και δεν καταλαβαίνεις και πότε φεύγουν α και τυχεροί αυτοί που έχουν κάποιον και βοηθάει.

Άντε μπράβο. Εγώ στο είχα πεί το €4000 θα φύγει χωρίς να το καταλάβεις με το ενοίκιο+εγγύηση+(provision)+++Επί πλωση στα βασικά. Καλή αρχή και τώρα βούρ για Γερμανικά :bravo_: και γάμο :yes:

something
05.02.2013, 02:32
Gründe für Mietminderung. Deshalb kann man die Miete kürzen oder sofort Kündingen !!!!!! (http://www.hausverwalter-vermittlung.de/blog/gruende-fuer-mietminderung/)

υπαρχουν νομοι που οριζουν τα δικαιωματα του ιδιοκτητη... αλλα και του ενοικιαστη..
ο νομος οριζει οτι κατοικια απο το φθινοπωρο εως την ανοιξει πρεπει να εχει το λιγοτερο 20 βαθμους θερμοκρασια σε περιπτωση χαμηλοτερης εχεις δικαιωμα να ζητησεις μειωση η ακομα και να αφησεις το σπιτι χωρις πολλα πολλα... επισης η μουχλα και η κακη κατασταση για λογους υγειας εκει να δεις ποσο ευκολα φευγεις... νομικα βρισκεις ευκολα ακρη.. δεν νομιζω να γραφει στο συμβολαιο για μουχλα στο σπιτι... μην τρελλαθουμε κιολας...

zita38
05.02.2013, 08:09
να βρεις την ενωση ενοικιαστων κοντα στο σπιτι σου ,πληρωνεις μια συμβολικη τιμη (sic) της ταξης των 60 ευρω και αυτοι εχουν δικηγορους και <τρεχουν> αυτη την εταιρεια.

alkistis
05.02.2013, 09:31
Σ'ευχαριστώ kosofos για τη βοήθεια.Ξεκινάω vhs τέλος Φλεβάρη εντατικά μαθήματα και μέχρι το καλοκαίρι θα παντρευτούμε κιόλας γιατί 300 ευρώ παραπάνω στον μισθό δεν είναι και λίγα.

something
05.02.2013, 17:21
τα παντα.ΚΤΕΟ Πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη σας εταιρεια αδεια κυκλοφοριας του οχηματος ελαστικα καταλληλα και φυσικα φαρμακειο και πυροσβεστηρα.
Οσο για το καραβι θα σου πουνε οταν βγαλεις το εισιτηριο τι ωρα πρεπει να εισαι εκει..

something
05.02.2013, 17:27
Πρεπει να ρωτησεις σε ενα καταστημα vodafone αν αφηνει το VOIP ωστε να λειτουργησει το viber/skype και γενικα ολες τις instant messaging εφαρμογες.
Πχ στην Ελλαδα η Κοσμοτε εχει το voip σε ολους τους συνδρομητες της ενεργοποιημενο η vodafone σε συμβολαια και στην καρτοκινητη απλα πρεπει να παρεις στην εξυπηρετηση πελατων και να ζητησεις ενεργοποιηση.
Ισως κατι αναλογο ισχυει και με εκει
μονο σε ενα καταστημα vodafone θα μαθεις.
(ΥΓ (VOIP) ειναι το πρωτοκολλο επικοινωνιας οπου λειτουργουν οι εφαρμογες οπως Skype/viber/Whatsapp/Tango/MSN etc στα κινητα/Η/Υ/Tablet... και πολλες εταιρειες δεν το εχουν ενεργοποιημενο απο την αρχη για λογους οικονομιας κινησης δεδομενων στα δικτυα τους)

dawid
06.02.2013, 10:08
paidia epeidi kati exei ginei me to logariasmo edo kai den mporo na diabaso ola ta mnm pou m stelnetai, ean kapoios ediaferetai as mou stylei mnm kateutheian sto e mail m
pg861@hotmail.com

sportbilly79
08.02.2013, 19:52
Παιδιά καλησπέρα! Βρίσκομαι στη Γερμανία από τον Αύγουστο και τώρα συγκατοικώ με την κοπέλα μου στη Νυρεμβέργη και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: H κοπέλα μου μένει σε ένα δυάρι στο κέντρο της Νυρεμβέργης και με έχει δηλώσει επίσημα στο Einwohneramt σαν φιλοξενούμενο από 1ης Γενάρη 2013. Το Mietevertrag είναι στο όνομά της και σ' αυτο το σπίτι ζεί από το Μάϊο του 2011. H σπιτονοικυρά και ιδιοκτήτρια του σπιτιού μόλις έμαθε ότι συγκατοικούμε μαζί ανακοίνωσε προφορικά στην κοπέλα μου ότι δεν μπορεί να βάλει τρίτο άτομο μεσα (δηλαδή εμένα) και ότι πρέπει να αποχωρήσουμε από το σπίτι αν μείνουμε και οι δυο παρ ότι το σπίτι είναι δυάρι 45 τετραγωνικά. Να τονίσω ότι η ιδιοκτήτρια το πρόβλημα δεν το έχει με την κοπέλα μου της επιτρέπει να συνεχίσει να μένει μονη της, αλλά με μένα επειδή είμαι τρίτο άτομο. Επειδή το θέμα είναι πολύ σημαντικό για εμάς θα ήθελα να ρωτήσω τί ισχύει σ αυτήν την περίπτωση και ποιά είναι τα δικαιώματά μας; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

kosofos
09.02.2013, 14:11
Καλημέρα Sportbilly79,

Δεν την είχατε ενημερώσει ότι θα μένεις και εσύ μέσα στο σπίτι? Αν όχι τότε έχει όλο το δίκαιο να κάνει ότι θέλει (της δίνει το δικαίωμα ο νόμος). Δικαιούσασταν μόνο max 6 βδομάδες να μείνεις χωρίς να την ενημερώσετε. Μετά πρέπει να ενημερωθεί πόσο μάλλον αν σε δήλωσε η κοπέλα σου στον δήμο και σαν φιλοξενούμενο.

"Besuch der länger als 6 Wochen in der Wohnung lebt, ist lt. geltender Rechtssprechung "NICHT" mehr als Besuch anzusehen, dann diesen Vertrag nicht mehr verlängern, bzw. termingerecht kündigen."

Και αυτό γίνεται (εκτός και απο άλλους λόγους) πιο πολύ για τα λεγόμενα Nebenkosten (τα κοινόχρηστα) στα οποία είναι μέσα η τιμή για τον φόρο στον δήμο, σκουπίδια, νερό και τα γενικά κοινόχρηστα. Εσείς δίνεται στον ιδιοκτήτη ένα ποσό τον μήνα που είναι kaltmiete+Nebenkosten. Ο ιδιοκτήτης μετά πληρώνει εκεί που πρέπει μετά τα παραπάνω έξοδα. Ο δήμος χρεώνει τον ιδιοκτήτη ανάλογα με τα άτομα που μένουν στο σπίτι (λογικό περρισότερα σκουπίδια κ.α), όπως και δύο άτομα καταναλώνουν περισσότερο νερό απο ένα. Αυτή όταν νοίκιασε η κοπέλα σου το σπίτι έβγαλε ένα μέσο όρο για ένα άτομο το χρόνο, το διαίρεσαι δια 12 και βγήκαν τα Nebenkosten.

Η συμβουλή μου. Μην το παίξετε ανταρσία. Προσπαθήστε να μιλήσετε μαζί της και αν το πρόβλημα της είναι το παραπάνω που περιέγραψα να κάνεται ένα νέο συμβόλαιο με υψηλότερα Nebenkosten. Τώρα αν σκαλώσει στο ότι δεν την ενημερώσατε και δεν θέλει να σας το νοικιάσει τότε πρέπει να φύγετε απο εκεί.

Η διαδικασία και οι όροι που διέπουν την ενοικίαση στην Γερμανία είναι τελείως διαφορετικοι απο την Ελλάδα. Δεν υπάρχει "Εγώ πληρώνω κάνω ότι θέλω". Κύριως του σπιτιού παραμένει πάντα ο ιδιοκτήτης!

Καλή δύναμη και ενημέρωσε μας!

*Μελετήστε και αυτό http://www.internetratgeber-recht.de/MietrechtAllgemein/frameset.htm?http://www.internetratgeber-recht.de/MietrechtAllgemein/Wohnungsnutzung/nutzung_der_wohnung_8.htm

sportbilly79
09.02.2013, 15:05
Παιδιά σας ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σας! Η κοπέλα μένει μόνη της ήδη 2 χρόνια εγώ προέκυψα πρόσφατα (μετακόμισα από το Muenster που έμενα) λόγω της σχέσης μας και δηλώθηκα από 1η Γενάρη. Διάβασα τη σελίδα που παρέθεσες φίλε Kosofe και λέει για 6-8 βδομάδες μπορώ να μείνω χωρίς να ενημερωθεί. Είπαμε στην ιδιοκτήτρια να κάνουμε νέο Vertrag με αυξημένο ενοίκιο και κοινόχρηστα αλλα και πάλι δεν δέχεται η σκα....γρια (με συγχωρείτε αλλά είναι!) Προφανώς δεν με έχει δει με καλό μάτι δεν εξηγείται αλλιώς με την κοπέλα δεν εχει πρόβλημα. Το σπίτι είναι δυάρι αλλά δεν δέχεται να μείνουμε και οι δυο. Επομένως έχουμε αρχίσει ήδη να ψάχνουμε για νέο σπίτι. Το πρόβλημα δεν θα υπήρχε αν δεν έμενε και η ίδια στην πολυκατοικία γιατί μια μέρα αναπόφευκτα με είδε. Κάπου διαβάσαμε με την κοπέλα μου ότι αν είμασταν αρραβωνιασμένοι ή παντρεμένοι δεν θα μπορούσε με τίποτα να με διώξει γιατί θα είμασταν επίσημα ζευγάρι και θας προστάτευε ο Γερμανικός νόμος! Και όμως υπάρχει τέτοιος νόμος τον διαβάσαμε χτές το βράδυ! Στη Γερμανία αν είσαι παντρεμένος ή έχεις κάνει σύμφωνο συμβίωσης έχεις όλα τα σχετικα προνόμια...

kosofos
09.02.2013, 15:51
Οπότε μην την ψάχνεις ο κακός ιδοκτήτης είναι χειρότερος απο τσιμπούρι. Ψάχτε ένα σπιτάκι άλλο αν θέλετε ή ξέρεις κουλούρα :yes::smile_: και γρήγορα!!!

sportbilly79
09.02.2013, 15:59
Οπότε μην την ψάχνεις ο κακός ιδοκτήτης είναι χειρότερος απο τσιμπούρι. Ψάχτε ένα σπιτάκι άλλο αν θέλετε ή ξέρεις κουλούρα :yes::smile_: και γρήγορα!!!

Όπως τα λές είναι φίλε Kosofe δυο δρόμοι υπάρχουν ή παντρευόμαστε ή ψάχνουμε για σπίτι! :)

dimvagg
12.02.2013, 12:42
γεια σας
υπαρζει καποιος που θα ηθελε συγκατοικο για λιγο καιρο στη γερμανια ή αυστρια ?
(εννοειται να μοιραστουμε τα εξοδα... )
θελω να προσπαθησω να βρω δουλεια εκει ως οδηγος
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

dimvagg
12.02.2013, 12:51
μπορει να μου στειλει kai mail sto coolcatvag@gmail.com

γεια σας
υπαρζει καποιος που θα ηθελε συγκατοικο για λιγο καιρο στη γερμανια ή αυστρια ?
(εννοειται να μοιραστουμε τα εξοδα... )
θελω να προσπαθησω να βρω δουλεια εκει ως οδηγος
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

dimvagg
12.02.2013, 14:49
geia sas
uparxei kaneis pou prosferei dwmatio gia sugkatoikisi germania i austria?
thelw na anevw amesa panw gia douleia
parakalw an gnwrizete kanenan peite mou edw i sto mail mou coolcatvagg@gmail.com

euxaristw

dtsberlin
13.02.2013, 13:58
Αυτο που καταλαβα απο την μικρή εμπειρία μου στο βερολίνο (εχω αλλαξει 2 σπιτια), ειναι ότι ευτυχώς βρίσκεις λογικές τιμές σε σπιτια αλλα το να μπορέσεις να το νοικιάσεις ειναι αρκετά δύσκολο.
Σε κάθε σπίτι πηγαινουν πανω απο 10 υποψήφιοι ενοικιαστές και θελει πολυ τύχη για να το παρεις εσυ!

Katia87
18.02.2013, 13:31
καλημέρα!!!συγνώμη για το θάρρος που πήρα, αλλά πλέον δεν ήξερα που αλλού
να απευθυνθώ!

ονομάζομαι Αναστασία βρίσκομαι στην Ελλάδα και την επόμενη Τετάρτη
έρχομαι Μόναχο με την ξαδέρφη μου Κατερίνα!η Κατερίνα έχει βρει δουλειά
στο Μόναχο, και προσπαθήσαμε εδώ και καιρό να βρούμε και σπίτι με
συγκάτοικους! Δυστυχώς όμως καταφέραμε να πέσουμε σε απατεώνες και μας
έχουν 'φάει' αρκετά χρήματα...Απευθύνομαι σε εσάς αν θα μπορούσατε με
κάποιο τρόπο να μας καθοδηγούσατε ή ακόμη και αν γνωρίζατε για
ενοικιαζόμενα σπίτια!Πλέον δεν έχουμε που να μείνουμε και τα έξοδα ακόμη
και σε ένα ξενοδοχείο είναι αφόρητα!

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Αναστασία

Katia87
18.02.2013, 15:01
καλημέρα!!!...πλέον δεν ήξερα που αλλού να απευθυνθώ!

Αναστασία

*αν γνωρίζεται κάποιον να νοικιάζει...

STEFANOS-IOANNINA
18.02.2013, 15:28
καλημέρα!!!...πλέον δεν ήξερα που αλλού να απευθυνθώ!

Αναστασία

*αν γνωρίζεται κάποιον να νοικιάζει...

ΓΙΑ ΜΟΝΑΧΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΧΘΕΣ ΕΝΑΣ ΟΤΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΕΨΑΧΝΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ.
ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ:
Immobilien, Wohnungen und Häuser bei Immonet.de (http://www.immonet.de)
Immobilien, Wohnungen, Häuser - kaufen oder mieten bei immowelt.de (http://www.immowelt.de)
Startseite - Scout24 Gruppe (http://www.scout24.de)
Ring Europäischer Mitwohnzentralen | Startseite (http://www.mitwohnzentrale.de)
offline (http://www.mitwohnagentur.de)
Zeitwohnwerk - Das Qualitätsnetzwerk für Möbliertes Wohnen auf Zeit -> 18. Feb 2013 (http://www.zeitwohnwerk.de)
ΑΛΛΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΠΙΤΙ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ.
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.

something
18.02.2013, 15:39
η μοτελ πανσιον κτλ κτλ που ειναι σιγουρα φθηνοτερα με τον μηνα και χωρις δεσμευση αλλα λιγοτερο λειτουργικα... πχ μπορει να εχουν τηλεοραση θερμανση φυσικα ιντερνετ μπανιο τουαλετα αλλα χωρις κουζινα η πλυντηριο οποτε θα πρεπει να φροντισετε το φαγητο και το πλυσιμο εσεις η WG .. γενικα ειναι λιγο ζορι οταν ψαχνες απο Ελλαδα και το ρισκο να πεσεις σε λαμογιο υπαρκτο αλλα ισως σταθειτε τυχερες . παντως σιγουρα οσο ειστε Ελλαδα ακομα ΔΕΝ στελνετε σεντ προκαταβολη οτι και να σας ζητησουν....
καλη τυχη

Katia87
18.02.2013, 17:45
ευχαριστώ πολύ!εννοείτε ότι θα ψάξουμε από κοντά...μήπως γνωρίζεται κάποιο μοτέλ με τον μήνα εσείς?

milu
18.02.2013, 20:26
ευχαριστώ πολύ!εννοείτε ότι θα ψάξουμε από κοντά...μήπως γνωρίζεται κάποιο μοτέλ με τον μήνα εσείς?

Γεια σας Αναστασία και Κατγια.

διαβασε λιγο εδω
http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-2414/index3.html#post30233

και μετα / - "παράγραφος απο τον οδηγο" -

Σπίτι ή διαμέρισμα με προσφορές από ιδιώτες προς αγορά ή ενοικίαση βρίσκει κανείς στις αγγελίες απτήν τοπική εφημερίδα της πόλης. Tι τιμές παίζουν στη πόλη και σε ορισμένες περιοχές ρίξτε μια ματιά στο www.immobilienscout24.de (http://www.immobilienscout24.de/) εδώ Immobilien, Wohnungen, Häuser - kaufen oder mieten bei immowelt.de (http://www.immowelt.de/) και εδώ Ακίνητα σε Γερμανία (http://housing.justlanded.com/el/Germany/1) Τα περισσότερα σ `αυτές της ιστοσελίδες είναι προσφορές από μεσίτες, οι οποίοι ζητάνε ένα διπλό νοίκι μεσιτικά. Αλλά υπάρχουν και προσφορές από ιδιώτες δηλ. όπου γραφεί provisionsfrei ή privat ή vom Vermieter. Βάζεις στην αναζήτηση την πόλη και Mietwohnung η Mieten η Wohnen auf Zeit.
Ενημερωτικά, και η ιδιώτες ζητάνε ένα διπλό νοίκι για εγγύηση (Kaution) το οποίο όμως παίρνετε πίσω όταν ξανά μετακομίστε από το διαμέρισμα και δεν έχει πάθει ζημιές χωρίς δικό σας οικείο πταίσμα.

Εδώ θα βρείτε ιδιωτικά διαμερίσματα ή δωμάτια προς ενοικίαση για μια ημέρα ή για λίγους μήνες / εβδομάδες σαν υπομίσθωσης. Τα πιο πολλά συνήθως χωρίς προμήθεια.

Privatzimmer, Apartments und Privatunterknfte kostenlos bei EUROPE LIVING suchen und anbieten. (http://www.europe-living.com/index.php?lang=de)
Wohnung Berlin : 1-Zimmer-Wohnungen Angebote in Berlin (http://www.wg-gesucht.de/1-zimmer-wohnungen-in-Berlin.8.1.0.0.html)
zwischenmiete.de - Kostenlose und provisonsfreie Wohnungs-B (http://www.zwischenmiete.de/angebote_lesen.php)

Katia87
18.02.2013, 21:53
ευχαριστούμε θα κοιτάξω και σε αυτά τα sites μήπως και καταφέρω κάτι...

kosofos
19.02.2013, 12:00
Δυστυχώς όμως καταφέραμε να πέσουμε σε απατεώνες και μας
έχουν 'φάει' αρκετά χρήματα...

http://www.uni-marburg.de/studium/raa/bwerberinternat/info2wohnungssuche.pdf

SnakElena
20.02.2013, 13:09
Kostas333 Φευγουμε με την μητερα μου και την γιαγια μου 1 μαρτιου... Σε ποια περιοχη πηγαινεις?

SnakElena
20.02.2013, 16:04
Λορα, με την μητερα μου ειπαμε να παμε με αυτοκινητο αλλα θελει καταθεση πινακιδων στην ελλαδα, να βγαλεις προσωρινες πινακιδες για να ταξιδεψεις (με 400 ευρω κοστος παρακαλω... ρωτησα στο υπουργειο μεταφορων) και με ελληνικες πινακιδες μπορεις να μεινεις ως 3 μηνες, μετα απαγορευεται να εχεις το αμαξι εκει... αλλα μπορεις να βγαλεις γερμανικες πινακιδες (το κοστος ειναι 40 ευρω μου ειπανε)... Ωστοσο οποιος εχει να προσθεσει κατι αλλο η να με διορθωσει, ας το κανει! Μπορεις και η ιδια να παρεις τηλ. στο υπουργειο μεταφορων (νομιζω ετσι το λενε :Ρ )... Εγω παντως δυσκολευτηκα λιγο, δεν σηκωνουν ευκολα τα τηλεφωνα! Καλη επιτυχια παντως σε ο,τι και να κανεις!

something
20.02.2013, 17:25
εμενα ο φιλος μου το αυτοκινητο το ειχε 8 μηνες .. και μετα εβγαλε Γερμανικες πινακιδες και μου ειπε δεν υπηρχε θεμα

alkistis
21.02.2013, 09:58
Εμεις δεν βαλαμε προσωρινες πινακιδες ηρθαμε μ ελληνικες στη Γερμανια και κυκλοφορουμε κανονικα.Τωρα που θα ληξει η ελληνικη ασφαλεια θα βαλουμε γερμανικες πινακιδες.

SnakElena
02.03.2013, 02:46
Προκειται να μετακομισουμε με την μαμα μου και την γιαγια μου στην Στουτγκαρδη (λιγο πιο εξω απ' αυτην στο Kircheim) . To θεμα με την κατοικια ειναι κλασικη περιπτωση απ' οτι διαβασα... Αυτο που θελω να ρωτησω αρχικα ειναι εαν υπαρχει καποια βοηθεια απο την ελληνικη κοινοτητα εκει, εαν μπορουν να σου βρουν σπιτι η καποια οικογενεια που νοικιαζει καποιο δωματιο εστω...
-Υπαρχουν ελληνες που να διαθετουν σπιτια σε ελληνες? γνωριζετε καποιον?
-Με τα κατοικιδια τι γινεται? ακουσα οτι πρεπει να τα δηλωσεις στην αστυνομια και κοστιζει 400 ευρω για καθε ζωακι... :shocked:
-Γνωριζετε για καποιο επιδομα που μπορουμε να εχουμε, η καποια βοηθεια απο το κρατος για κατοικια η σχολειο?
Οποιος γνωριζει και εχει την καλη διαθεση να με πληροφορισει του ειμαι υπερ-ευγνωμων!

vertigo
02.03.2013, 22:17
Προκειται να μετακομισουμε με την μαμα μου και την γιαγια μου στην Στουτγκαρδη (λιγο πιο εξω απ' αυτην στο Kircheim) . To θεμα με την κατοικια ειναι κλασικη περιπτωση απ' οτι διαβασα... Αυτο που θελω να ρωτησω αρχικα ειναι εαν υπαρχει καποια βοηθεια απο την ελληνικη κοινοτητα εκει, εαν μπορουν να σου βρουν σπιτι η καποια οικογενεια που νοικιαζει καποιο δωματιο εστω...
-Υπαρχουν ελληνες που να διαθετουν σπιτια σε ελληνες? γνωριζετε καποιον?
-Με τα κατοικιδια τι γινεται? ακουσα οτι πρεπει να τα δηλωσεις στην αστυνομια και κοστιζει 400 ευρω για καθε ζωακι... :shocked:
-Γνωριζετε για καποιο επιδομα που μπορουμε να εχουμε, η καποια βοηθεια απο το κρατος για κατοικια η σχολειο?
Οποιος γνωριζει και εχει την καλη διαθεση να με πληροφορισει του ειμαι υπερ-ευγνωμων!

δεν εχω ιδεα και ελπιζω καποιος που ξερει να σου απαντησει ,αλλά τις προαλλες ,ψαχνοντας κατι ,'επεσα' σ αυτο. (http://www.ggae.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=83&cnode=29).Δεν ξερω αν το εχεις δει .Παντως εχει χρησιμες πληροφοριες για την μεταναστευση στην Γερμανια.

Chrisgr
05.03.2013, 00:25
Παιδες καλησπέρα... και εγω λοιπον στην Στουτκάρδη και ψάχνω σπιτι . Προς το παρων μένω σε μια πανσιον ενα δωματιο και πληρωνω 500 ευρώ τον μήνα. Για ενα δωματιο με τουαλετα και κοινοχρηστη κουζινα. Ξερω δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα επειδη δεν ειχα και δουλεια μου "καναν και χάρη". Τωρα ψάχνω ενα σπιτι να μείνω απο δουλειά ολα οκ είμαστε αν και στον 1ο μήνα .
Υπάρχει τιποτα? καποιος που να μενει εκει ηδη ? Περιοχη γύρω του κέντρου της Στουτκάρδης αλλα και ποιο μακρια δεν με ενδιαφέρει.αρκει να μπορω να πηγαινω ευκολα Στουτ.

Απο σιτε αναζητησης παιζει τπτ?

Evi+Xristos
05.03.2013, 01:05
Καλησπερα...

ριξε μια ματια σε αυτες της σελιδες... ισως σε βοιθεισουν λιγο..

Wohnungen Stuttgart - meinestadt.de (http://www.meinestadt.de/stuttgart/immobilien/wohnungen)

Mietwohnungen Stuttgart: Wohnungen mieten in Stuttgart bei Immobilien Scout24 (http://www.immobilienscout24.de/Suche/S-20T/Wohnung-Miete/Baden-Wuerttemberg/Stuttgart?ftc=1100016039&kw=)[wohnungen%20stuttgart]

Wohnungssuche in Stuttgart - Stadt Stuttgart (http://www.stuttgart.de/item/show/132411)

SnakElena
06.03.2013, 03:19
Eυχαριστω πολυ. Αυτο το εχω διαβασει, και μπορω να πω οτι δεν ηξερα οτι χρειαζεται εγγραφο Ε111 απο ασφαλιστικα ταμεια, δεν το ανεφερε κανεις στο blog... Οσο για την κατοικια που λεει 3 ενοικια εγγύηση ... Εγω ακουσα οτι ειναι 2 ενοικια παντου, απλα μερικοι εκμεταλλευονται τους Ελληνες μεταναστες και ζητανε 3 νοικια... Τι να πω!

kosofos
06.03.2013, 09:05
δεν ηξερα οτι χρειαζεται εγγραφο Ε111 απο ασφαλιστικα ταμεια, δεν το ανεφερε κανεις στο blog...

Έχει αναφερθεί το συγκεκριμένο θέμα που λές μέσα στο φόρουμ πάνω απο 180 φορές με μια απλή αναζήτηση, στο κουτάκι αναζήτηση. Πλέον δεν ονομάζεται Ε111 αλλά Ευρωπαική κάρτα ασφάλειας (ΕΚΑ) ή EHIC στα αγγλικά

Οσο για την κατοικια που λεει 3 ενοικια εγγύηση ... Εγω ακουσα οτι ειναι 2 ενοικια παντου, απλα μερικοι εκμεταλλευονται τους Ελληνες μεταναστες και ζητανε 3 νοικια... Τι να πω!

Δεν εκμεταλεύται κανένας κανέναν. κανονικά είναι 2-3 kaltmiete, είναι θέμα του ιδιοκτήτη. Αυτά τα χρήματα τα παίρνεις πίσω αν αφήσεις το σπιτι στην κατάσταση που το πήρες. Είναι σε τραπεζικό λογαριασμό στο όνομα του ιδιοκτήτη και δικό σου. Θα πάρεις και κανά €5 παραπάνω κάθε χρόνο που θα είναι ό τόκος απο την τράπεζα.

καλή δύναμη!

Chrisgr
11.03.2013, 14:48
ρε παιδες τι παιζει με το ενοικιο?Ζητανε ολοι γυρω στα 1000 ευρω εγγυηση..καμια σελιδα που να εχει σπιτια χωρις εγγυηση η καμια εναλλακτικη?

makis3519
11.03.2013, 16:39
Καλησπέρα στην παρέα.
Γνωρίζει κανείς αν η φορητότητα καρτοκινητού σε άλλο πάροχο έχει κάποια χρέωση;
Στην Ελλάδα ήταν δωρεάν η μεταφορά.
Ευχαριστώ.

something
12.03.2013, 14:00
παντου ειναι δωρεαν

dglls
12.03.2013, 17:13
kalispera se olous.molis ir8a apo annovero monaxo kai psaxno an iparxei kapios pou na xreiazete siggatiko i na noikiazei kapio domatio.

kostaszaf
12.03.2013, 19:55
πουθενα δεν ειναι δωρεαν......25 ευρω ζητανε για φορητοτητα(η vodafone).Συγκεκριμενα ειχα καρτοκινητο vodafone και ηθελα να κανω προγραμμα ξεκιναω Ο2 25 ευρω θελει η vodafone για να μας δωσει το νουμερο,παω eplus 25 ευρω θελει η vodafone για να μας δωσει το νουμερο........αυτα το σαββατο

something
12.03.2013, 20:15
δηλαδη αν εισαι καρτοκινητος και θες να κανεις φορητοτητα παλι σε καρτοκινητο σε αλλη εταιρια πληρωνεις 25 ευρω? και αν εισαι καρτοκινητος και πας να κανεις φορητοτητα σε αλλη εταιρια και νεα συνδεση πληρωνεις 25 +25 Einmaliger Bereitstellungspreis/einrichtungpreiss οπως διαολο το λενε?
Αν συμβαινει αυτο απλα κλεβουν!

Chrisgr
12.03.2013, 21:48
Οποιος γνωριζει καποιο σπιτι απο Στουτγκαρδη ας πει παιδες δεν βρισκω..
Ζητανε πληρωμη 1 ενοικιο + 2 ενοικια εγγυηση + 2.38 ενοικια για προμηθεια...ελεος...

milu
12.03.2013, 22:33
Οποιος γνωριζει καποιο σπιτι απο Στουτγκαρδη ας πει παιδες δεν βρισκω..
Ζητανε πληρωμη 1 ενοικιο + 2 ενοικια εγγυηση + 2.38 ενοικια για προμηθεια...ελεος...

Τα + 2.38 είναι μεσιτικά...

Ενοίκιο
Κατά μέσο όρο € 642 το μήνα ενοίκιο (50 – 70 τμ.) μαζί με τα κοινόχρηστα και το νερό (έρχονται επιπλέον περίπου 200€ τον χρόνο στο κλείσιμο όποτε προσθέστε 20 € ακόμα το μήνα)
Ρεύμα-Γκάζι 80 € το μηνά (αυτά είναι μαζί με την θέρμανση και το ζεστό νερό)
Στο κλείσιμο του έτους την πρώτη χρονιά έδωσα 90€ επιπλέον και την δεύτερη πήρα 44€ πίσω.

Προσοχή! Ζοφερές προοπτικές για τους ενοικιαστές!! (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%88%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%96%CE%BF%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CF%83%C F%84%CE%AD%CF%82-3384/#post46584)

Σπίτι ή διαμέρισμα με προσφορές από ιδιώτες προς αγορά ή ενοικίαση βρίσκει κανείς στις αγγελίες απτήν τοπική εφημερίδα της πόλης. Tι τιμές παίζουν στη πόλη και σε ορισμένες περιοχές ρίξτε μια ματιά στο www.immobilienscout24.de (http://www.immobilienscout24.de/) εδώ Immobilien, Wohnungen, Häuser - kaufen oder mieten bei immowelt.de (http://www.immowelt.de/) και εδώ Ακίνητα σε Γερμανία (http://housing.justlanded.com/el/Germany/1) Τα περισσότερα σ `αυτές της ιστοσελίδες είναι προσφορές από μεσίτες, οι οποίοι ζητάνε ένα διπλό νοίκι μεσιτικά. Αλλά υπάρχουν και προσφορές από ιδιώτες δηλ. όπου γραφεί provisionsfrei ή privat ή vom Vermieter. Βάζεις στην αναζήτηση την πόλη και Mietwohnung η Mieten η Wohnen auf Zeit.
Ενημερωτικά, και η ιδιώτες ζητάνε ένα διπλό νοίκι για εγγύηση (Kaution) το οποίο όμως παίρνετε πίσω όταν ξανά μετακομίστε από το διαμέρισμα και δεν έχει πάθει ζημιές χωρίς δικό σας οικείο πταίσμα... έλεος!??

Εδώ θα βρείτε ιδιωτικά διαμερίσματα ή δωμάτια προς ενοικίαση για μια ημέρα ή για λίγους μήνες / εβδομάδες σαν υπομίσθωσης. Τα πιο πολλά συνήθως χωρίς προμήθεια.

Privatzimmer, Apartments und Privatunterknfte kostenlos bei EUROPE LIVING suchen und anbieten. (http://www.europe-living.com/index.php?lang=de)
Wohnung Berlin : 1-Zimmer-Wohnungen Angebote in Berlin (http://www.wg-gesucht.de/1-zimmer-wohnungen-in-Berlin.8.1.0.0.html)
zwischenmiete.de - Kostenlose und provisonsfreie Wohnungs-B (http://www.zwischenmiete.de/angebote_lesen.php)

kostaszaf
13.03.2013, 21:14
για φορητοτητα απο καρτοκινητο σε συνδεση αναφερομουν εγω απο καρτοκινητο σε καρτοκινητο δεν γνωριζω......κατα τα αλλα ναι ειναι ετσι......για την συνδεση στην eplus(blau) εδωσα 20 ευρω(& στην Ο2 αν θυμαμαι 20 μου ειπαν) οχι 25 αλλα η συγκεκριμενη στα επιστρεφει με την μορφη εκπτωσης η αλλη οχι.

Tzina
14.03.2013, 16:05
Σάιτς που να έχει αγγελίες με ενοικίαση διαμερισμάτων υπάρχουν?

traveller
14.03.2013, 17:46
WG Zimmer Wohnungen Wohnungssuche WG Suche WG Wohnung vermieten WG Nachmieter Zwischenmiete : WG-Gesucht.de (http://www.wg-gesucht.de/) για τη Γερμανία - εγώ από εκεί βρήκα

Tzina
14.03.2013, 17:49
Ευχαριστώ πολύ

Chrisgr
14.03.2013, 18:01
και απο Στουτκαρδη αν υπαρχει κανεις ας στειλει..

Nicholas
14.03.2013, 18:07
MONO KOPELA SYGKATIKO?SE POIA POLI?

Nicholas
14.03.2013, 18:10
KAI EGW TO IDIO PSAXNW ALLA GIA HANNOVER GERMANIA
SE ENDIAFEREI?

Nicholas
14.03.2013, 18:17
Psaxnw sigkatiko Sto Anobero sthn Germania na moirastoume ta eksoda eimai akoma Ellada apla to dyskolo einai pws tha mas to enoikasoune ama den douleuoume.Den ta dinoun ta spitia eukola..

turms
15.03.2013, 00:38
γενικα να βρεις provisionsfrei ή privat ή vom Vermieter ειναι κομματακι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.

Chrisgr δες που δουλευεις και ψαξε καπου που να μπορεις να εισαι ή κοντα, ή να εισαι διπλα σε σταση sbahn, ubahn κλπ.
διπλα οχι απεναντι...απλα να μπορεις με τα ποδια να πας στην σταση.

Chrisgr
17.03.2013, 19:22
ναι ρε συ αλλα κανεις δεν δινει τι κακο ειναι αυτο..τουλαχιστον ενα αλλο δωματιο ποιο φτηνο ρε γμτ εχω απελπιστει..ολα μου τα λεφτα φευγουν εδω..ετσι οπως παω θα δουλευω και δεν θα μαζεψω ποτε ουτε για εγγυηση χχαχααχαχ

makis3519
18.03.2013, 22:01
Να ρωτήσω επίσης αν γνωρίζει κανείς αν αφήσεις στην άκρη ένα καρτοκινητό πρέπει να το δηλώσεις στην Εταιρία ή μετά απο κάποιο διάστημα χωρίς ανανέωση θα αποσυνδεθεί μόνο του χωρίς κάποιο πρόβλημα;

ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΔΗΣ
20.03.2013, 19:05
Γεια σας από Έβρο!Αν γνωρίζει κάποιος να μας αφήσει καμμιά πληροφορία για δωμάτια(με κουζίνα και μπάνιο) για περιοχή Στουτγάρδης περίχωρα και Έσλινγκεν μέσα...Θα έρθουμε γύρω στον Μάη με την γυναίκα μου και δυσκολευόμαστε να βρούμε κάτι μέσω ίντερνετ..Νά 'στε καλά και ευχαριστούμε εκ των προτέρων!help2

Nicholas
21.03.2013, 11:18
Ενδιαφερει καποιον η καποια για συγκατοικηση στο Ανοβερο στην Γερνανια μοιρασμενα εξοδα?

Masa
21.03.2013, 16:14
Βασιλικη γεια σου και εγω ψαχνω για να φυγω. Ζω στην Αθηνα και ειμαι απο τη Θεσσαλονικη. Το τηλ. μου ειναι 2105321699 Ζητα τη Μαρια

Chrisgr
23.03.2013, 19:32
εδω που μενω εγω εχει ελευθερα δωματια αλλα ειναι με μπανιο και τουαλετα κοινοχρηστα ...και γω σπιτι δυσκολευομαι να βρω ρωταω τους παντες αλλα ολοι σφυριζουν αδιαφορα ενω εχω συμβολαιο εργασιας και τα παντα κανονικα...δεν βρισκω σπιτι απλα..:) οι μεσιτες ζητανε 2.38 ενοικια βαλε και εγγυηση παμε στα 2000 για να μπεις στο σπιτι μονο...
Αν σε ενδιαφερει για τα δωματια στειλε Π.Μ να μιλησω με την ιδιοκτητρια.. το κακο ειναι οτι τα δινει λιγο ακριβα και μενα με τσουζει πολυ αλλα τι να κανω...

takisan
23.03.2013, 19:46
chrisgr skeftomai kai go ba anevo meta to pasxa...apo douleia piges ekei kai vrikes i apo do?

Chrisgr
23.03.2013, 19:52
egw eixa douleia file mou etoimh ...xwris douleia einai dyskola na ksereis yperbolika dyskola..an ksereis thn glwssa omws allazoun ola...tha breis kati sigoura..δεν λεω οτι δεν θα βρεις δουλεια θα βρεις καπου αλλα επειδη δεν ξερεις την γλωσσα μαλλον θα πεσεις στα χερια Ελληνα...τοτε δεν σε σωζει τιποτα:)
παντως για δωματια κτλπ μπορω να βοηθησω οσο μπορω εδω που μενω εγω..τιποτα παραπανω γιατι και γω δεν ξερω..

Helen Diakoumakou
24.03.2013, 00:25
Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά σε κάποιο ξένο σαιτ διάβαζα ότι τα σπίτια προς ενοικίαση δεν έχουν σχεδόν τίποτα μέσα. Ούτε κουρτινόξυλα ούτε έπιπλα μπάνιου, κουζίνας, ντουλάπες κλπ δηλ. τα βασικά όπως έχουν τα δικά μας σπίτια. Πρέπει ν'αγοράσεις εσύ να τα μοντάρεις και όταν ξενοικιάσεις να τα ξεμοντάρεις και να τα παρεις στο επόμενο σπίτι. Είναι αλήθεια ή υπερβολές.? Πρόκειται να πάμε σε μερικούς μήνες στο Seulberg και αν ξέρει κανείς θέλουμε να είμαστε προετοιμασμένοι

leonidas1973
24.03.2013, 07:43
ναι εναι αληθεια εχει ομως και σπιτια με κουζινα αλλα τα περισοτερα δεν εχουν φτιαχνεις και εαν φυγεις καποια στιγμη κοβεις ραβης για να τεριαξη στο νεο σπιτι.....

nk_christina
24.03.2013, 12:31
Ναι, έτσι είναι και εμένα μου είχε φανεί πάρα πολύ περίεργο το θέμα της κουζίνας. Στην πλειοψηφία τα περισσότερα σπίτια είναι άδεια. Θα βρεις και ελάχιστα σπίτια επιπλωμένα ή μόνο με κουζίνα αλλά το ενοίκιο είναι λίγο υψηλότερο και αν χαλάσεις κάτι θα πρέπει να το αντικαταστήσεις.

Thohn Mara
26.03.2013, 17:11
η φορητότητα πράγματι κοστίζει 25 ευρώ, από καρτοκινητό σε σύνδεση ή καρτοκινητό σε καρτοκινητό. Όμως, σε πολλές εταιρίες το ποσό αυτό πιστώνεται στην περίπτωση του καρτοκινητού ως διαθέσιμο υπόλοιπο (Guthaben) ή αν τύχεις κάποιας προσφοράς ως πάγιο σε λογαριασμό (σπάνια έχω δει βεβαίως να συμβαίνει αυτό). Αν δεν ανανεώσεις γενικά το υπόλοιπο του καρτοκινητού τότε παύει να ισχύει, δε χρειάζεται να το δηλώσεις κάπου!

turms
26.03.2013, 23:09
Εμεις δεν βαλαμε προσωρινες πινακιδες ηρθαμε μ ελληνικες στη Γερμανια και κυκλοφορουμε κανονικα.Τωρα που θα ληξει η ελληνικη ασφαλεια θα βαλουμε γερμανικες πινακιδες.

υπαρχει ενα συγκεκριμενο οριο...μου φαινεται 6 μηνες
αν μες το διαστημα αυτο , οποιο ειναι, δεν βαλεις γερμανικες πινακιδες θεωρεισαι φοροφυγας....προσοχη λοιπον
μην το αμελειτε

turms
26.03.2013, 23:18
Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά σε κάποιο ξένο σαιτ διάβαζα ότι τα σπίτια προς ενοικίαση δεν έχουν σχεδόν τίποτα μέσα. Ούτε κουρτινόξυλα ούτε έπιπλα μπάνιου, κουζίνας, ντουλάπες κλπ δηλ. τα βασικά όπως έχουν τα δικά μας σπίτια. Πρέπει ν'αγοράσεις εσύ να τα μοντάρεις και όταν ξενοικιάσεις να τα ξεμοντάρεις και να τα παρεις στο επόμενο σπίτι. Είναι αλήθεια ή υπερβολές.? Πρόκειται να πάμε σε μερικούς μήνες στο Seulberg και αν ξέρει κανείς θέλουμε να είμαστε προετοιμασμένοι

ολα ειναι σχετικα...
οταν ψαχναμε εμεις, καπου το 50% των σπιτιων ειχαν κουζινα.
αλλου σου λεγανε +50 τον μηνα στο ενοικιο
αλλου σου λεγανε να δωσεις ενα ποσο να την "αγορασεις"...ακουσαμε απο 100 ευρω ως 1000 ευρω (φυσικα κανεις παζαρια κλπ)
αλλου ηταν τζαμπα

και αν χαλασει κατι στην κουζινα δεν χρειαζεται να το αντικαταστησεις γιατι στνη ουσια την αγορασες και ειναι δικη σου
μονο οταν ειναι το σπιτι επιπλωμενο αν χαλασει κατι κλπ τοτε πρεπει να το αντικαταστησεις (εκτος αν ειναι φυσιολογικη φθορα)

εμας για παραδειγμα μας αφησαν την κουζινα με ενα συμβολικο ποσο, και "δωρο" κατι κουρτινες, κουρτινοξυλα, τον καθρεφτη στο μπανιο και κατι λαμπες
ψιλομπουρδες δηλαδη (αν εξαιρεσεις την κουζινα) αλλα οσο να ναι...κατι γλυτωσαμε.

ολα ειναι σχετικα και που θα πεσεις

aneltzo
26.03.2013, 23:21
καλησπερα εχω βαλει πριν απο τεσσερης μηνες δορυφορικο πιατο στο μπαλκονι με αποτελεσμα να μου στειλουν χαρτι απο την εταιρεια που νοικιαζω και να απειλουν να το βγαλω διαφορετικα θα παμε δικαστικος.
τους πηρα τηλ τους ειπα να το βαλω λιγο πιο μεσα, να το κατεβαζα και λιγο πιο κατω ωστε να μην φαινεται απο τους πεζους αλλα δεν δεχονται κουβεντα.
επειδη χωρις δορυφορικο πιατο δεν γινεται να καθησω σε αυτο το σπιτι αλλα δεν ειναι και ο πολυ σοβαρος λογος για να μπω σε διαδικασια μετακομισης γνωριζεται αν με προστατευει καποιος νομος ωστε να ληξει θετικα το θεμα;
δλδ με την αιτιολογια οτι θελω να μαθαινω νεα απο την χωρα μου για την κριση η π.χ. θελω να βλεπω την θεια λειτουργια της κυριακης (δεν υπαρχει εκκλησια στην περιοχη μου) η το οτι η γυναικα μου γεννησε προσφατος και σχεδον ολη μερα ειναι σπιτι λετε να μπορεσω να τρεναρω καπως τα πραγματα;

Helen Diakoumakou
27.03.2013, 01:27
ευχαριστώ για την απάντηση turms ελπίζω να μη φρικάρω και να είμαι προετοιμασμένη για όλα

milu
27.03.2013, 08:12
η γυναικα μου γεννησε προσφατος

Συγχαρητήρια! Να σας ζήσει. Γερό και καλότυχο σ’ όλη του τη ζωή!

Εδω τα νομικά Satellitensch (http://www.pro-wohnen.de/Mietrecht/satellitenschuessel-bgh-urteil.htm)

Εδω τα τεχνικά Wenn der Vermieter zickt: Ultraflache Sat-Empfänger und andere Tricks - CNET.de (http://www.cnet.de/39193971/wenn-der-vermieter-zickt-ultraflache-sat-empfaenger-und-andere-tricks/?ModPagespeed=noscript)
Geheimer Sat-Empfang am Balkon - DIGITALFERNSEHEN.de (http://www.digitalfernsehen.de/Geheimer-Sat-Empfang-am-Balkon.1974.0.html)

nk_christina
27.03.2013, 09:24
καλησπερα εχω βαλει πριν απο τεσσερης μηνες δορυφορικο πιατο στο μπαλκονι με αποτελεσμα να μου στειλουν χαρτι απο την εταιρεια που νοικιαζω και να απειλουν να το βγαλω διαφορετικα θα παμε δικαστικος.
τους πηρα τηλ τους ειπα να το βαλω λιγο πιο μεσα, να το κατεβαζα και λιγο πιο κατω ωστε να μην φαινεται απο τους πεζους αλλα δεν δεχονται κουβεντα.
επειδη χωρις δορυφορικο πιατο δεν γινεται να καθησω σε αυτο το σπιτι αλλα δεν ειναι και ο πολυ σοβαρος λογος για να μπω σε διαδικασια μετακομισης γνωριζεται αν με προστατευει καποιος νομος ωστε να ληξει θετικα το θεμα;
δλδ με την αιτιολογια οτι θελω να μαθαινω νεα απο την χωρα μου για την κριση η π.χ. θελω να βλεπω την θεια λειτουργια της κυριακης (δεν υπαρχει εκκλησια στην περιοχη μου) η το οτι η γυναικα μου γεννησε προσφατος και σχεδον ολη μερα ειναι σπιτι λετε να μπορεσω να τρεναρω καπως τα πραγματα;
Να σας ζήσει το ζουζουνάκι! Να είναι πάντα υγιής και ευτυχισμένο!
Και εμείς νοικιάζουμε σπίτι από εταιρεία, μας είχαν πει το ίδιο. Όταν μιλήσαμε με τους γείτονες, μια Γερμανίδα μας είπε ότι απαγορεύεται, σε 2 σπίτια έχει στο μπαλκόνι τους. Όταν πήγαμε σε εταιρεία για το τηλέφωνο μας είπαν ότι για την τηλεόραση αντί 16 ευρώ που είναι το κόστος θα πληρώνουμε 10. Οι εταιρείες έχουν κάνει συμφωνία μεταξύ τους. Πιθανών γι' αυτό να σε απειλούν και εσένα. Νομίζω χρησιμοποιούν την δικαιολογία ότι με τις κεραίες δεν φαίνεται ωραία η όψη της πολυκατοικίας. Σας εύχομαι Καλή Τύχη!

turms
27.03.2013, 12:08
ευχαριστώ για την απάντηση turms ελπίζω να μη φρικάρω και να είμαι προετοιμασμένη για όλα

απλα θελει υπομονη, να στειλεις πολλα μαιλ, και να δεις πολλα σπιτια

γιατι σε πολλα μπορει να μην σου αρεσει κατι, σε αλλα να μην τους αρεσεις εσυ κλπ

Εμεις ειχαμε στειλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μαιλ , απο αυτα καμια 20αρια εδειξαν ενδιαφερον (ισως παραπανω), ειδαμε καμια 15αρια, καταληξαμε σε 5, και απο αυτα μας επελεξαν 2-3 οποτε διαλεξαμε ενα απο αυτα.

Ετσι παει η ιστορια. Απλα μην ελπιζεις οτι με 2-3 μαιλ θα βρεις κατι εκτος αν εισαι σουπερ τυχερη...

Δυσκολο δεν ειναι, απλα η διαδικασια ειναι διαφορετικη απο οτι εχουμε μαθει εμεις στην ελλαδα.

aneltzo
27.03.2013, 17:42
σας ευχαριστω για της ευχες και για της απαντησεις...

veronika
04.04.2013, 14:55
kalimera paidhia... pios mporei parakalo na me voithisei me kamia metaforiki eteria tis prokopis, thelo na metafero kapia pragmata apo eladha gia koln yparxoun poles, ala kai para poloi apateones, ali timi lene stin arxi, kai otan erthei to fortigo germania lene ali timi... ama kserei kapios kapia sosti kai oikonomiki tha me voithisei para poly, eyxaristo poly ..

Blacktulip
10.04.2013, 21:25
kalimera paidhia... pios mporei parakalo na me voithisei me kamia metaforiki eteria tis prokopis, thelo na metafero kapia pragmata apo eladha gia koln yparxoun poles, ala kai para poloi apateones, ali timi lene stin arxi, kai otan erthei to fortigo germania lene ali timi... ama kserei kapios kapia sosti kai oikonomiki tha me voithisei para poly, eyxaristo poly ..

apo poia perioxh thw ellados?

veronika
10.04.2013, 21:58
blactulip apo athina pros kolonia

fwteinh94
10.04.2013, 22:53
blactulip apo athina pros kolonia

me ta podia :P

dimvagg
11.04.2013, 21:51
ti egine file vrhkes spiti ?
emeis eimaste zeugari k psaxnoume apegnwsmena :(

dimvagg
11.04.2013, 21:58
[QUOTE=fotios;57416]Στο σπίτι που μένω (Μόναχο) έχει κάποια δωμάτια ξενοίκιαστα.
Το πρόβλημα είναι ότι είναι μικρά και πανάκριβα.
Για παράδειγμα, εγώ πληρώνω για 18τμ 680,00€ (τελική τιμή μαζί με θέρμανση, νερό, ηλεκτρικό και wi-fi internet).

foti ? posa 8elei ws eguhsh ?
steile m an 8eleis st mail mou plhrofories an mporeis
vatraxaki@hotmail.com

euxaristw

dimvagg
11.04.2013, 22:15
παιδια βοηθεια !!!
ειμαστε εδω μοναχο ειμαστε ζευγαρι , δεν ξερουμε κανεναν ...
και θελουμε να ψαξουμε για μια τρυπα εστω να μεινουμε..
αλλα δεν ξερουμε γερμανικα ... κοιταζω σαιτσ για σπιτια κ δεν βγαζω ακρη! πως να δουμε εφημεριδες?
ειμαστε απελισμενοι και κουρασμενοι ...
αν μπορει καποιος να διαθεσει λιγο χρονο να δουμε μαζι να ψαξουμε..
να του κανουμε και το τραπεζι για τον κοπο του ....

σας θερμοπαρακαλουμε οποιος μπορει ας βοηθησει !

Blacktulip
11.04.2013, 22:28
παιδια βοηθεια !!!
αλλα δεν ξερουμε γερμανικα ... κοιταζω σαιτσ για σπιτια κ δεν βγαζω ακρη! πως να δουμε εφημεριδες?

μενετε καπου τωρα η ειστε εξω???

dimvagg
11.04.2013, 22:31
μεχρι την κυριακη εχουμε να μεινουμε απ κει και μετα ...........στο δρομο ¨(

Blacktulip
11.04.2013, 22:32
μεχρι την κυριακη εχουμε να μεινουμε απ κει και μετα ...........στο δρομο ¨(
φανταζομαι και δουλεια εχετε η οχι?

Blacktulip
11.04.2013, 22:34
να πας στην ελληνικη εκκλησια για αμεσα και μετα μπορεις να πας στην νομαρχια ζητα ομως βοηθεια απο την ελληνικη εκκλησια, εχουν βοηθησεις για αρχη αρκετους...

Blacktulip
11.04.2013, 22:36
αγγλικα ξερεις? ειδαλως σε καμμια πανσιον...

veronika
11.04.2013, 22:43
i nomarxia dhen exei dhuleia me aytous, ala na pane stin koinotita paidhia i se kanena caritas pou voithane .. stilte eimel stin koinotita, kai ayrio proi proi na tous parete tilefono

Blacktulip
11.04.2013, 22:57
ειχα ακουσει οτι υπαρχει και ενας ελληνας μεσιτης στην ευρυτερη περιοχη του μοναχου, ψαχνω να βρω στοιχεια...

dimvagg
11.04.2013, 23:10
αγγλικα ξερω παιδια αλλα τα σαιτσ ειναι στα γερμανικα

* δουλεια βρηκε ο αντρας μου αλλα πρεπει να κανουμε τα χαρτια..
* στην εκκλησια που λες ειναι ολη μερα καποιος εκει ?
* παντως ενα σαιτ εδω που εχουν με διαφορεσ κοινοτητες ελληνικες δεν βρισκεις ακρη
*μενουμε σε μια πανσιον τωρα αλλα πρεπει να φυγουμε κυριακη
εχει αυτεσ τις μερες ενα ιβεντ με ποδοσφαιρο δεν καταλαβα κι ειναι ολα ρεζερβε
αλλα ετσι κι αλλιως δεν εχουμε λεφτα για πανσιον μηπως με αυτα που μας μειναν
νοικιασουμε
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ παντως για οτι μας λετε ...
* φιλε αν βρεις αυτον τον μεσιτη που λες πες μου ...

dimvagg
11.04.2013, 23:11
i nomarxia dhen exei dhuleia me aytous, ala na pane stin koinotita paidhia i se kanena caritas pou voithane .. stilte eimel stin koinotita, kai ayrio proi proi na tous parete tilefono

τι ειναι το καριτασ?? δοσε μου σαιτ κοινοτηας αν εχεις ευχαριστω

veronika
11.04.2013, 23:16
Περίπου 1.600.000 αποτελέσματα (0,35 δευτερόλεπτα)
Αποτελέσματα αναζήτησης
Μέρη για caritas κοντά σε Μόναχο, Γερμανία
Caritasverband der Erzdiözese München und Freising e.V.
Caritasverband der Erzdi (http://www.caritas-muenchen.de)
Σελίδα Google+
Hirtenstraße 4
München
+49 89 55169 ext. 0
Kinderkrippe Caritas Schmetterlingsbau
Caritasverband der Erzdi (http://www.caritas-muenchen.de)
Σελίδα Google+
Jean-Paul-Richter-Straße 28
München
+49 89 71019183
Caritas-Zentrum Innenstadt
Caritasverband der Erzdi (http://www.czm-innenstadt.de)
Σελίδα Google+
Landwehrstraße 26
München
+49 89 2311490
Caritas

veronika
11.04.2013, 23:20
yparxei kai to diakonei, sou evgala tin stuttgart giati ksero dhoulevoune ellinidhes ekei, ala dhen ksero se kapio apo ayta, epomenos perneis ayrio tilefono apo tis 9 to proi, kai milas agllika pou oloi tous kseroun, kai zitas i ellinidha na milisei mazi sou, i tin voitheia tous Μέρη για diakonie κοντά σε Stuttgart, Germany
Diakonie-Klinikum Stuttgart
Willkommen im Diakonie-Klinikum Stuttgart (http://www.diakonie-klinikum.de)
1 αξιολόγηση Google
Rosenbergstraße 38
Stuttgart
+49 711 9910
Diakonisches Werk Württemberg e.V.
Diakonie Württemberg: Startseite (http://www.diakonie-wuerttemberg.de)
Σελίδα Google+
Heilbronner Straße 180
Stuttgart
+49 711 1656 ext. 0
Diakonisches Werk der Evangelischen Kirche in Deutschland e. V.
Diakonie Deutschland - Startseite (http://www.diakonie.de)
1 αξιολόγηση Google
Stafflenbergstraße 76
Stuttgart
+49 711 2159 ext. 0
Diakonie in Stuttgart - Diakonie in Stuttgart

veronika
11.04.2013, 23:30
www.griechische-gemeinde-nuernberg.de. Ελληνική Κοινότητα Μόναχο Rüdesheimer Str. 4 80686 München Kinotita.de (http://www.kinotita.de). Ελληνική Κοινότητα Schwabach ... stile ena eimel aurio, i psakse sto xarti sou pos mporeis na pas mexri ekei ayrio, kathe mera ta proina einai sta grafeia tous, ala kai apogeymatina.... alios pare to prokseneio tilefono to proi ama dhen mporeis na epoikoinoniseis mazi tous

dimvagg
11.04.2013, 23:35
euxaristw veronika 8a dw ...

Blacktulip
11.04.2013, 23:46
δυσκολο μεχρι την κυριακη, ετσι και εμας μας εβγαζε εξω ενω ειχαμε πει για άλλες 15 μερες και τελαυταια στιγμη μας ειπε οτι το χρειαζοταν, ετσι ο συζυγος μου πηγε στην λαντρατσαμτ(συγνωμη αλλα δεν ξερω πως γραφεται) δωσαμε τα στοιχεια μας και μας ειπε να περιμενουμε περιπου 15 ημερες ενω μας εδωσε και μια λιστα απο σπιτια και πανσιον, ομως ειμασταν 5μελη οικογενεια και δεν υπηρχαν μεγαλα σπιτια, τελικα εμεις δεν το χρειστηκαμε... ενα καλο σαιτ ειναι το immobilienscout24.de
WO (περιοχη) στο was (τι) μπορεις να χρησιμοποιησεις στο mieten (ενοικιο) τα τρια πρωτα το auf zeit (ειναι κατι σαν πανσιον)
το radius ειναι στα ποσα χιλιομετρα το θελεις βλεπεις τις εικονες μπορεις να τις μεταφρασεις στο google, και πολυ μεσιτες μιλανε και αγγλικα, στην εκκλησια ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι συνεχεια και εχουν βοηθησει...νομιζω ομως οτι δεν θα γλυτωσεις άλλη μια πανσιον... λες πως δουλευει ο συζυγος σου, εκει δεν μπορουν να σας βοηθησουν για λιγο καιρο? κανε κουραγιο, σας ευχομαι να πανε όλα καλα!!!

Blacktulip
11.04.2013, 23:48
ΜΠΡΑΒΟ veronica εισαι απαιχτη!!!:bravo_1:

veronika
11.04.2013, 23:57
kseroume oloi apo dhyskolies

Νατάσα Άλεξ
12.04.2013, 02:47
paidia geia sas!
exw 2 eisitiria athina-verolino stis 16 tou mina me easy jet me mia aposkeui.
egw dn mporw na taksidepsw me ti fili mou, ta exoume allaksei idi alli mia fora kai genikws exoume dwsei ena skasmo lefta. An kapoios thelei na taksidepsei ekeini ti mera ta dinoume ligo fthinotera apo tin easy kai plirwnoume emeis tin allagi onomatos!
Pros apofygin pareksigisewn dn psaxnoume na vgaloume lefta i otidipote tetoio. Zitame stin ousia voitheia mipws paroume ena mikro meros twn (apeirwn) xrimatwn pou exoume idi dwsei kai na mi mas ta faei etsi apla i easy jet!
Euxaristoume poly.

Episis epeidi dn kserw na xeirizomai kala to foroum, an kapoios endiaferetai gia to ena i kai gia ta dyo eisitiria parakalw as epikoinwnisei mazi mou me minima sto 6942258141 i me mail sto satanatasa@hotmail.com. euxaristw kai pali!

dimvagg
12.04.2013, 21:34
ouf
paidia ekklhsia den mporesa na paw... phga omws sthn ellhnikh koinothta ..
ki ekei pou elege h deiu8unsh den uphrxe !
oute eixane nea dieu8unsh pou8ena ...
ti einai ayto to lantratsamt tulip ????? pathsa landratsamt dahau les na paw ekei ?
phga kai sta caritas ekei ths ekklhsias tous alla auto einai mono gia osous exoun
asfalistiko tameio ap dw ... den mporoun emas na mas filoksenhsoun..
den 8a glitwsw all mia pansion opws eipes k esu ... alla etsi den 8a uparxoun pia
xrhmata ..... k tote kai sto dromo 8a eimaste k afragkoi !
e re ti travame........................................
eutuxws o fotis edw mou apanthse k mu eipe 8a mas boh8hsei na psaksoume
na nai kala o an8rwpos ....

dimvagg
12.04.2013, 21:39
[QUOTE=Blacktulip;64553]ειχα ακουσει οτι υπαρχει και ενας ελληνας μεσιτης στην ευρυτερη περιοχη του μοναχου, ψαχνω να βρω στοιχεια...[/QUOT

kala e auton ton phra thl .... xaxou
oute na kanei kaneis ton kopo !
edw leei zhtane 3 xronia na tous deikseis pws douleies...
mas douleies re file??? k 3 xronia pou menei kapoios g n douleuei ???!!
8a mas trelanoun

dimvagg
12.04.2013, 21:41
mporei kapoios na parei ena sleeping bag k n koimh8ei sto upai8ro /??
katw ap kamia gefura ?? dwste idees .......

Blacktulip
12.04.2013, 22:28
ouf
paidia ekklhsia den mporesa na paw... phga omws sthn ellhnikh koinothta ..
ki ekei pou elege h deiu8unsh den uphrxe !
oute eixane nea dieu8unsh pou8ena ...
ti einai ayto to lantratsamt tulip ????? pathsa landratsamt dahau les na paw ekei ?
phga kai sta caritas ekei ths ekklhsias tous alla auto einai mono gia osous exoun
asfalistiko tameio ap dw ... den mporoun emas na mas filoksenhsoun..
den 8a glitwsw all mia pansion opws eipes k esu ... alla etsi den 8a uparxoun pia
xrhmata ..... k tote kai sto dromo 8a eimaste k afragkoi !
e re ti travame........................................
eutuxws o fotis edw mou apanthse k mu eipe 8a mas boh8hsei na psaksoume
na nai kala o an8rwpos ....
καλησπερα και απο εμενα στο λαντρατσαμ πηγε ο συζυγος μου αλλα ειχαμε δουλεια, το μονο που σου κανει, σου δινει μια λιστα απο σπιτια μικρα, και πανσιον και σου λεει αν εχει κατι ευκαιρο η να περιμενεις καμια 15 μερες, εμεις ομως ειχαμε και τα παιδια μαζι μας δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο, δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις... ειχαμε παει περιοχη αουγκσμπουργκ για μενα κοιταξε και κανενα δωματιο, μηπως να κοιταγες και καμια άλλη περιοχη? ακομα και γυρω απο μοναχο, εμεις απο εκει που μεναμε στην πανσιον καταληξαμε να βρουμε σπιτι στο 170 χιλ. μακρυα και οπως καταλαβαινεις αλλαξαμε και δουλειες...

Blacktulip
12.04.2013, 22:31
κοιταξες στο σαιτ που σου εγραψα?? scout24.de?

dimvagg
12.04.2013, 23:48
κοιταω τουλιπ μου.. βρισκω υποψηφια ... αλλα δεν εχουν τηλ να παρω
στελνω μειλ κ μου ερχεται ως απαντηση ενα μειλ που δεν λεει τπτ !! γκρρ
σε ολα το ιδιο ...
ευτυχως καποιος εδω ειπε θα μας βοηθησει να δουμε μαζι ..
κ τωρα το καλυτερο ............
εχουν αυτες τις μερες μια εκδηλωση εδω... (δεν εχω καταλαβει ακομα τι ακριβως.)
κ δεν υπαρχει οχι δωματιο .... ουτε τρυπα φρι ως τις 22 του μηνοσ ...
κι αν εχει ξεμεινει κανενα ζητανε την μανα τους κ τον πατερα τους !
ειλικρινα δεν ξερω που θα καταληξουμε την κυριακη...
ας μη βρεχει τουλαχιστον ....
και ναι να δω και μακρια ...... αλλα δε βλεπω φωςς ¨:)

kosofos
13.04.2013, 00:13
κ τωρα το καλυτερο ............
εχουν αυτες τις μερες μια εκδηλωση εδω... (δεν εχω καταλαβει ακομα τι ακριβως.)

Munchener Fruhlingsfest April 19 to May 5, 2013

Παιδιά γίνεται πανικός πάντα σε αυτά τα φεστιβάλ κυρίως απο Άγγλους που έρχονται ορδές με τα τσάρτερ και νεαρούς Γερμανούς (ΜΠΥΡΑ). Αλήθεια και εγώ ψάχνω και δεν υπάρχει ούτε τρύπα αυτές τις μέρες στο Μόναχο :no:. Απο όλη την Γερμανία μόνο στο μόναχο μπορείς να το δέις αυτό:shocked: .Θα κοιτάξω και για παραέξω σε κανα χωριό και να βολεύει ο s-bahn αλλά δύσκολο το βλέπω

veronika
13.04.2013, 00:18
psakste kai 60 xiliometra ti na kanete, toulaxiston tha parete ena treno na pate stin dhuleia sas, ap to na koimitheite ekso, ala ego tha sou proteina na eixes vrei to tilefono tis koinotitas kai meso proksenoiu!!

dimvagg
13.04.2013, 12:55
ellhniki koinothta pantws den vriskeis ... to site den exei thl..
k opws sas eipa phga ekei st dieu8unsh k exoun fugei apo kei ...
* phra thl sthn ekklhsia k me malwsan giati leei ksekinhsame xwris kanenan gnwsto
kai pws den mporei n kanei kati h ekklhsia den exoun kati pros voh8eia..
mou edose thn euxh tou pamtws ..................
* k na vreis dwmatio autes tis meres tou festival zhtan 90- 100 eur ! ma den exw ....
e re pou katanthsame .......
katse na vrw to tragoudi "sto sta8mo tou monaxou " na ftaxtw ligo xaxaxxaxxa

veronika
13.04.2013, 12:57
re esy to prokseneio kserei to tilefono tis koinotitas, ekei eprepe na rotiseis, kai to alo.. i dakonie kai to caritas voithane, ala yparxoun pola eidhon caritas ... eprepe na rotiseis pio einai gia tous metanastes

fotios
14.04.2013, 11:33
...εχουν αυτες τις μερες μια εκδηλωση εδω... (δεν εχω καταλαβει ακομα τι ακριβως.)
κ δεν υπαρχει οχι δωματιο .... ουτε τρυπα φρι ως τις 22 του μηνοσ ...

Από αύριο και για όλη την εβδομάδα γίνεται στο Μόναχο η (τεράστια) έκθεση "BAUMA 2013" και τα όλα τα καταλύματα είναι υπερπλήρη.

milu
14.04.2013, 21:10
παιδια βοηθεια !!!

http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%AD%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CF%83%C E%B7%CF%83-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%87%CE%BF-3600/#post51249

dimvagg
15.04.2013, 11:37
ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΤΡΥΠΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ..
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟς Η ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ
ΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΣΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ
Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ?
ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΤΗΛ ΣΤΟ 004915166851339
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

australian
15.04.2013, 11:50
Δεν γνωρίζω αν μπορούν να σε βοηθήσουν
Γενικό Προξενείο Μονάχου

Δ/νση: Moehlstrasse Str. 22, 81675 Muenchen
Τηλ.: (004989) 99886716, 99886723
Fax: (004989) 409626
Τηλ. Έκτακτης Ανάγκης: 0049 1746744898
Ε-mail: grgencon.mun@mfa.gr
Web-Site: www.mfa.gr/munchen (http://www.mfa.gr/dimereis-sheseis-tis-ellados/germania/germania-stoixeiax.html)
∆ιαφ. Ώρας: -1h
Ωράριο: Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη 8:00-16:00, Πέμπτη 8:00-13:00 & 14:30-18:00 και Παρασκευή 8:00-15:30 (τοπική ώρα Γερμανίας)

Γενικός Πρόξενος: Σοφία Γραμματά - ΣΠΑ

veronika
15.04.2013, 11:55
kalimera.. to exo tonisei prin apo 5 meres ayto, paidhia to prokseneio voithaei!!! exei epafi kai me koinotite kai me tin ekllisia kante ena tilefono dhen einai kako

australian
15.04.2013, 11:57
OEK - Ελληνικές Κοινότητες Γερμανίας (http://www.omospondia.eu/states.php)

kosofos
15.04.2013, 12:04
ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ "Ich heiße ......Ich bin Obdachlos. Ich brauche hilfe! Wir sind zwei Personen. Ich und mein Mann!" (ιχ χαιζε.....ιχ μπιν ομπταχλος. ιχ μπραουχε χιλφε. βιρ ζιντ τσβαι περσονεν)

Wärmstube für Obdachlose (ΔΩΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ)

Agentur WOHNWERK
Arbeitsamt München – Zi. 3159
3. Stock, Aufgang D
Kapuzinerstr. 26
80337 München
fon: (089) 5154-6889
fax: (089) 5154-6815
e-Mail: info@agentur-wohnwerk.de
Agentur Wohnwerk - Projekt Wohnraum f (http://www.bbinet.de/wohnwerk)

Obdachlosenpraxis (ΙΑΤΡΕΙΟ ΓΙΑ ΑΣΤΕΓΟΥΣ)
Dr. med. Barbara Peters-Steinwachs
Fachärztin für Allgemeinmedizin
Pilgersheimer Straße 11
81543 München
Telefon 089/62502-40

Stellt Obdachlosen kostenlose medizinische Versorgung zur Verfügung (ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΑΣΤΕΓΟΥΣ)

Haus an der Chiemgaustraße
Chiemgaustraße 120
81549 München
Telefon 089/680008-0

Unterkunft für Obdachlose (ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΑΣΤΕΓΩΝ)

Haus an der Knorrstraße
Knorrstraße 26
80807 München
Telefon: 089/358982-0

Unterkunft für Obdachlose

Haus an der Kyreinstraße
Kyreinstraße 5
81371 München
Telefon 089/729899-3
Telefax 089/729899-40

Bietet Obdachlosen eine Notunterkunft an.

Sozialer Beratungsdienst - Hilfe für wohnungslose Männer
Pilgersheimerstr. 11
81543 München
Tel.: 089 / 6 25 02 –20

Koordinierungsstelle Sozialbürgerhäuser Soziales
Orleansplatz 11
81667 München
Tel. (089) 233 22616
Fax (089) 233 27939
sbh-koordinierungsstelle.soz@muenchen.de
Teestube "komm" Zenettistr. 32
80337 München Tel.: 089-77 10 84
Fax: 089-77 10 86
E-Mail: teestube-komm@hilfswerk-muenchen.de
WWW-Adresse: Neuigkeiten vom evangelischen Hilfswerk in M (http://www.hilfswerk-muenchen.de)

kosofos
15.04.2013, 12:22
Übernacthung in München (Για διανυκτέρευση)

KARLA 51 - Anlaufstelle und Notaufnahme für wohnungslose Frauen auch mit Kindern
Evangelisches Hilfswerk München gGmbH
Karlstraße 51
80333 München
(089) 54 91 51 - 0
täglich 0.00 - 24.00 Uhr (ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ)
Frauen ab 18 Jahren, mit und ohne Kinder (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙ)
40 Plätze in Einzelzimmern mit kleiner Nasszelle (40 ΘΕΣΕΙΣ)
Medizinische Erstversorgung, psychiatrische Sprechstunde, Kleiderspenden, günstiges Essen, Feste und Feiern (ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟΥ)

Katholischer Männerfürsorgeverein München e.V.
Pilgersheimer Straße 9-11
81543 München
(089) 6 25 02 - 0
bis 23.00 Uhr Bettenvergabe (ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 23:00) ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΝΔΡΕΣ

Übernacthung in München (http://www.wohnungslosenhilfe-bayern.de/024b4c98360b1df01/024b4c983c0ae3a02/033a869a0a0a8d920/index.html)

jimathens
15.04.2013, 13:31
ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΤΡΥΠΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ..
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟς Η ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ
ΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΣΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ
Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ?
ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΤΗΛ ΣΤΟ 004915166851339
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δεν μπορώ να πω τίποτε άλλο... μόνο :kouragio:
:kouragio: Εμείς τουλάχιστον... pantamazi_ :kouragio:

cryo
15.04.2013, 13:38
παιδια δεν διαβασα τα προηγουμενα μηνυματα αλλα σιγουρα κλασικα στο αεροδρομιο μπορεις να πας να καθησεις οσο θελεις το βραδυ που εισαι μονη σου

loufas
15.04.2013, 13:44
Γερμανία 2013 με χιλιάδες Έλληνες εδώ και να μην μπορούμε να στηρίξουμε ο ένας τον άλλο.. Θα τρελαθώ ρε παιδιά, θα με βάλουν φυλακή το καταλαβαίνετε;;;

Blacktulip
15.04.2013, 15:21
ειμαι μακρυα απο μοναχο για να σε φιλιξενησω γυρω στα 150 χιλιομετρα το να πας στο αεροδρομιο και να μεινεις εκει εφοσον δεν υπαρχουν παιδια, ειναι μια καλη λυση, δεν μπορουν να σε διωξουν μεχρι να δεις τι μπορειτε να κανετε!pantamazi_

veronika
15.04.2013, 15:25
giati pote oi ellines stiriksan o enas ton alon?? pote!!!!!

veronika
15.04.2013, 17:50
mpravo sou pou ekatses gia epsakses!!!

Penelope-v
16.04.2013, 09:29
Καλημέρα!
Τι εγινε κανένα νέο?
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω αλλα σας σκέφτομαι΄και παρακαλάω όλα να πάνε καλα για σας...
:kouragio:

Christina-tina
16.04.2013, 10:11
Απλα να πω την αποψη μου,μιας και δυστυχως δε μπορω να βοηθησω ειμαι ακομα Ελλαδα.
Οσοι ειναι Μοναχο και ξερουν Γερμανικα,τουλαχιστον να παρουν τηλ. τα παιδια, να τους βοηθησουν να συννενοηθουν με τις αρμοδιες αρχες για να μεινουν καπου,δεν ειπε κανεις να τους παρετε σπιτι σας και να τους ταϊσετε.
Προφανως , ο καθενας εχει τη ζωη του και τις υποχρεωσεις του και τα δικα του προβληματα ,αλλα το να βοηθησεις εναν μεταναστη και Ελληνα νομιζω ειναι υποχρεωση πλεον.
Ελπιζω καποιοι να παρουν το μηνυμα..

afrodite
16.04.2013, 10:25
www.couchsurfing.org

Δοκιμασε και αυτο μπορει να βοηθησει.

veronika
16.04.2013, 11:11
kalimera... ax kopela mou , pios tha to kaneis, pali kala, 3 me 4 atoma edho filotimithikane, kai psaksane na vroune kapies ypiresies

Blacktulip
16.04.2013, 11:26
Καλημερα και απο εμενα πριν λιγο επικοινωνησα με την dimvag η κοπελα ειναι σε απελπιστικη κατασταση, μενει σε ενα καμπινγκ (ιδεα ενος συμπατριωτη μας, να ειναι καλα) ο αντρας της δουλευει νυχτα, δεν εχουν ιντερνετ να επικοινωνησουν,μενουν σε μια σκηνη, οποιος μενει μοναχο ας βοηθησει βεβαια να μπορει, η οποιος ξερει, πανσιον, δωματια...παιδια θα μπορουσε να ημασταν εμεις και να χρειαζομασταν βοηθεια....

veronika
16.04.2013, 11:30
kalimera... exei tosous ellines ekei, esto kapios na boithisei , parola ayta i koinotita ekei einai poly energi paidhia, voithaei, to gnorizo apo alous anthropous

Penelope-v
16.04.2013, 11:47
Καλημερα και απο εμενα πριν λιγο επικοινωνησα με την dimvag η κοπελα ειναι σε απελπιστικη κατασταση, μενει σε ενα καμπινγκ (ιδεα ενος συμπατριωτη μας, να ειναι καλα) ο αντρας της δουλευει νυχτα, δεν εχουν ιντερνετ να επικοινωνησουν,μενουν σε μια σκηνη, οποιος μενει μοναχο ας βοηθησει βεβαια να μπορει, η οποιος ξερει, πανσιον, δωματια...παιδια θα μπορουσε να ημασταν εμεις και να χρειαζομασταν βοηθεια....
Τι λες βρε κοπέλα μου τώρα,έχω φρικάρει και μόνο που την σκέφτομαι σ αυτή τη κατάσταση

Blacktulip
16.04.2013, 11:50
ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ οποιος ξερει γερμανικα περιοχη μοναχου, θα μπορουσε για λογαριασμο τους να βοηθησει να βρεθει δωματιο, πανσιον, κατι τελος παντων????.....

kosofos
16.04.2013, 12:16

Mporeis se parakalo an katafereis kai ksanaepikoinoniseis mazi tis na tis pei na paei Karlstraße 51 München Tel.: 089-54 91 51 0 - Frauenobdach Karla 51 Einai stin perioxi tou siderodromikou stathmou München Hbf. Ekei tha tin frontisoun kai tha tis dosoun domatio na min einai ekso kai na exei ena piato fagito. Einai tis evagelikis eklisias kai mono gia gynaikes. exei 40 mona domatia, psychologiki ypostiriksi kai ena piato fai.
http://www.hilfswerk-muenchen.de/12_7_1_frauenobdach-karla-51.html

O antras tis mporei na meinei sto allo pou exo anartisei pou einai mono gia andres mexri na doun ti tha kanoun.

Blacktulip
16.04.2013, 12:23
Mporeis se parakalo an katafereis kai ksanaepikoinoniseis mazi tis na tis pei na paei Karlstraße 51 München Tel.: 089-54 91 51 0 - Frauenobdach Karla 51 Einai stin perioxi tou siderodromikou stathmou München Hbf. Ekei tha tin frontisoun kai tha tis dosoun domatio na min einai ekso kai na exei ena piato fagito. Einai tis evagelikis eklisias kai mono gia gynaikes. exei 40 mona domatia, psychologiki ypostiriksi kai ena piato fai.
Frauenobdach Karla 51 (http://www.hilfswerk-muenchen.de/12_7_1_frauenobdach-karla-51.html)

O antras tis mporei na meinei sto allo pou exo anartisei pou einai mono gia andres mexri na doun ti tha kanoun.
kosofe μολις την πηρα τηλ και της τα εδωσα και για την ιδια και για τον αντρα της,

Blacktulip
16.04.2013, 12:24
δεν τα ειχε δει γιατι δεν εχει ιντερνετ,

kosofos
16.04.2013, 12:33
Exo milisi ego me to idryma sto Monaxo. Tous exo dosei kai to tilefono tis. Sto allo gia tous andres den mporo na tous vro den to sikonoun

Christina-tina
16.04.2013, 12:44
μπραβο παιδια και στους 2 σας,μακαρι ολα να πανε καλα τωρα γι αυτους..(καλυτερα απο πριν)

Blacktulip
16.04.2013, 17:48
καλησπερα και παλι, kosofe, αν διαβαζω καλα γραφεις οτι η εκκλησια ειναι ευαγγελικη εκκλησια που μπορει να προσφερει καταλυμα και φαγητό???? παιδια τα εχω παρει γιατι η dimvag πηγανε στην εκκλησια την ορθοδοξη, και τους βαλανε τις φωνες γιατι ανεβηκανε και που πανε, και δεν μπορουν να τους βοηθησουν, και να γυρισουν πισω, ποιους??? δικους μας ανθρωπους, ελληνες ορθοδοξους!!! και η ξενη εκκλησια (δεν ξερω ακομα ) αλλα ενδεχεται να τους ανοιξει την πορτα!!! καλα μου λεγανε οτι δεν βοηθαει, αλλα αρνιομουν να το πιστεψω...το καλαθακι ομως ξερουν να το βγαζουν για να μαζευουν λεφτα...κατα τα άλλα ποιους βοηθανε????_antio:

milu
16.04.2013, 20:54
Είχα βάλει αυτό το μήνυμα στης 14.04., προφανώς να μην το διάβασε η dimvagg
ας πάρει τηλέφωνα στα παρακάτω, είναι Έλληνες!:

Innere Mission Mόnchen - Fachdienste fόr Migration und Integration - Stadtmitte (http://www.im-muenchen.de/migration/fachdienst_migration/s3/u2/index.php?mid=3&sid=2&num=2&offs=0)

Beratung / Seelsorge - Evangelisches Migrationszentrum im Griechischen Haus, M (http://www.evangelisches-migrationszentrum.de/service/beratung-seelsorge/)

και

Griechische Gemeinde München e.V.
Rüdesheimer Straße 4

80686 München (Sendling-Westpark)
Telefon: (089) 53849706

something
17.04.2013, 17:47
Πραγματικα πηγε στην Ορθοδοξη εκκλησια και την διωξανε χωρις να την βοηθησουνε? Μπορει καποιος να δωσει πληροφοριες για πια ενορια μιλαμε στο Μοναχο να τους κανω 2 τηλεφωνα (recorded) και μετα στην Μητροπολη στην Αθηνα να γινει της @#$@# νας? Οποιος ξερει τηλεφωνο απο την ενορια ας το γραψει μια εδω να τους πουμε 2 λογακια

veronika
17.04.2013, 17:53
kalispera .. giati ti tha sou kanei i ekllisia stin eladha kai edho??? tha fovithoune ayti edho , mipos tis valei xeri i athina??? sopa agori mou, gia elliniki ekllisia milame, oloi lamogia einai!!!!!!!!!!

something
17.04.2013, 18:00
Και ο αγιος φοβερα θελει... αν μιλησει καποιος με την γυναικα να μαθει τουλαχιστον ακριβως τι εγινε με ποιον μιλησε και τι της ειπε τα υπολοιπα θα τα αναλαβει Δημοσιογραφος του ΣΚΑΙ που διαβαζει το φορουμ... οπως και αλλοι... αρκει να γινει με σωστο τροπο... τουλαχιστον μια ξεφτιλα θα την φανε για αρχη...
Αρκει να μαθει καποιος που εχει επικοινωνοια με την κυρια που εχει το προβλημα τι ακριβως εγινε.

veronika
17.04.2013, 18:06
oxx sovaro kanaliii to skai !!!! parola ayta , dhen einai ypoxreomenoi tora stin teliki na sou vroun ke stegii etsii?? gia na ta leme ta pragmata ettsi opos einai, eno ola ayta caritas evagelische kirche, exoun alo skopo, !!

Blacktulip
17.04.2013, 18:48
καλησπερα και απο εμενα πριν λιγο μιλησα με την dimvvag σημερα πηγε και στα caritas και εκει που εγραψες kosofe, ομως δεν μπορουν να την βοηθησουν, αυτα ειναι για οσους ειναι δηλωμενοι και ειναι τουλαχιστον εξι μηνες εδω!!!πηρε και στην εκκλησια στο αουγκσμπουργκ και την ειπαν πως δεν υπαρχει καποια προνοια για οσους ανεβαινουν απο ελλαδα!!! πηρε και στην ελληνικη κοινοτητα τηλ. δεν απαντανε,
και απο οτι ξερω η εκκλησια εδω δεν εχει καμια σχεση με την εκκλησια της ελλαδος, ανηκει κατευθειαν στο Φαναρι.

something
17.04.2013, 18:50
καλα οκ βερονικα σε αλλη συχνοτητα εισαι... στην τελικη δεν ειναι υποχρεωμενοι ναι.Αλλα ειναι υποχρεωμενοι εφοσον ξερουν κατι γιατι δεν μπορει να μην γνωριζουν πως μπορουν να βοηθησουν εναν αστεγο και να του δωσουν μια λυση.Αν ειναι δυνατον... και αμα δεν σου αρεσει το ΣΚΑΙ κατσε δες κανα τουρκικο στο μεγκα σου

veronika
17.04.2013, 19:19
ta ellinika kanalia ta exo afisei se sena mias kai eisai se pio hii style syxnotites!!! kai ama valete ligo tin logkiki na dhulepsei , logjiko na min voithisoune na tous filoksenisoune i otidhipote alo, giati enas erxete, kai meta apo ena mina 1000 akolouthun ayto to systima... epomenos kalo einai, stin pragmatikotita prin sikotheis kai fygeis apo mia xora se ali, ta vazeis ola kato kai ta metras kala, dhen einai toso eykola, !!!!!!

kollias
17.04.2013, 19:35
ta ellinika kanalia ta exo afisei se sena mias kai eisai se pio hii style syxnotites!!! kai ama valete ligo tin logkiki na dhulepsei , logjiko na min voithisoune na tous filoksenisoune i otidhipote alo, giati enas erxete, kai meta apo ena mina 1000 akolouthun ayto to systima... epomenos kalo einai, stin pragmatikotita prin sikotheis kai fygeis apo mia xora se ali, ta vazeis ola kato kai ta metras kala, dhen einai toso eykola, !!!!!!
και αμα στην ελλαδα δε σου βγαινουν τι να κανεις? να καθεσαι να μιζεριαζεις? εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε.
τα παιδια αργα η γρηγορα θα τα καταφερουν, κανεις δεν χανεται. εδω τα καταφεραν οι παππουδες μας το 50 και το 60 που ανεβαιναν στη γερμανια χωρις να ξερουν τη γλωσσα και να μην εχουν ιδεα που πανε και τι τους ξημερωνει, δεν θα τα καταφερουν τα παιδια? υπομονη και ψαξιμο και ολα θα γινουν. η γερμανια ειναι ενα κρατος που δεν σε πεταει στο δρομο (ετσι λεγεται), κατι θα βρεθει και για τα παιδια, για ολους εχει ο θεος.

veronika
17.04.2013, 19:42
symfono apolyta mazi sou , dhen anevikame edho gia na kanoume volta i pernagame kala stin eladha, kai irthame kai edho mia volta etsi gia tin plaka mas!!! oloi gia ena skopo eimaste edho, kai symfono tha ta kataferoune, kai ego exo traviksei poles dhyskolies, apla enomeronoume olous tous alous pou einai stin eladha na min kanoune teties kiniseis giati dhen einai eukola katholou ta pragmata!!! apla enimerosi kanoume, dhen eipame oti dhen tha ta kataferoune, apla talaiporountai para poly, kai tha mporousane aytoi tin taleporia na tin eixan apofygei

Blacktulip
17.04.2013, 19:58
όλοι φευγουμε για κατι καλυτερο!! και όλα γινονται για ενα λογο... αργα η γρηγορα τον ανακαλυπτουμε... πρεπει ομως σε αυτες τις δυσκολες στιγμες να βοηθαμε τους άλλους οπως μπορει ο καθενας και οσο μπορει... γιατι ο καθενας θα μπορουσε να βρεθει στην θεση των παιδιων... μεγαλη μπουκια να τρωμε μεγαλη κουβεντα να μην λεμε... βεβαια όλοι αυτοι της εκκλησιας της κοινοτητας κ.λ.α. ειναι βολεμενοι... στην ζωη εχω μαθει οτι εχουμε αναγκη και το μυρμηγκι...,αραγε αυτοι δεν το ξερουν????λυπαμαι, γιατι τελικα μονο στην φαρα μας γινονται αυτα.

veronika
17.04.2013, 20:05
symfono kai epayksano, oloi speysame apo tin proti stigmi na boithisoume me osa iksere kai kserei o kathenas.....

archer100
17.04.2013, 20:28
Ρε παιδιά να τα βάλουμε λίγο σε μια σειρά τα πράγματα;
Καταρχήν το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν λεφτά τα παιδιά να πληρώσουν διαμονή ή έχουν αλλά δε βρίσκουν ούτε με πληρωμή;
Γιατί άλλη αντιμετώπιση θέλει η πρώτη, άλλη η δεύτερη περίπτωση

Blacktulip
17.04.2013, 20:43
απο οτι μου εχουν πει δεν βρισκουν τιποτα δεν μιλανε την γλωσσα για να συννενοηθουν (μονο αγγλικα)και ψαχνουν περιοχη μοναχου η εκει γυρω τελος παντων αρκει να εχει συγκοινωνια (που σαφως εχει) και η δωματιο η καποιο διαμερισμα μικρο π.χ με 1 η δυο δωματια, το θεμα τους τωρα ειναι οτι δεν εχουν ιντερνετ για να ψαξουν, προσπαθω να βρω καποια που να εχουν τηλεφωνα,για να τους τα δωσω και να συννενοηθουν και αυτοι με την σειρα τους αν μπορουν στα αγγλικα,γενικα λιγο μπερδεμα...κοιταω καποια φθηνα διαμερισματα και αν γινετα χωρις εγγυηση...οποιος ωομιζει οτι μπορει να βοηθησει...

dimvagg
17.04.2013, 22:57
EYXARISTW OLOUS GIA TO ENDIAFERON katarxas ...
l mono san psuxologikh uposthriksh ftanei !

§ 8a mporousan eite ta krath eite kapoios 8esmos na frontisei gia tous proswrina
astegous anergous klp -------- alla opws upw8hke den 8eloun ...
dld gia enan mhna den mporoun _? h ekklhsia as poume ...
pairnei mia anasa o allos ........ den eipame es aei ....
telos pantwn ...

§ to 8ema einai proswpika an mporei o ka8enas n voh8hsei ..
(opws ki emeis eixame boh8hsei pollous k me pollous tropous
sta kala ta xronia sthn ellada ... parapollous --- k metanastes
kai filoksenhsame kai tous ma8ame k glwssa k kratousame k
ta paidia tous .... )

§ apo dw apo to site enas kataplhktikos an8rwpos ..
prosfer8hke gia MIA mera .. otan autos 8a einai douleia
na paei o antras m spiti tou na koimh8ei ... se ena krevati
pou douleuei vradua k to prwi edw sthn tenta DEN mporei n
koimh8ei einai 8ermokhpeio k ginetai fasaria ..
mia mera ftanei n anteksei alles 3 ...
TON EUXARISTOUME PARA POLUUU

§ omws pragmatika olous sas euxaristoume OLOUS
k thn toulipa eidiaitera mia k thn akousa k olas k kanei oti mporei
mpas k vroume kana apartment ...

§ pantws ola auta ta caritas klp einai MONO gia osous einai edw
dhlwmenoi 6 mhnes toulaxiston !
omws ... ekei p eipe o kosofos gia tis gunaikes m eipan pws mporw
na paw n vaöw plunthrio m 1eur i na faw m 1 eur ........
den einai liga ki auta ... asxeta an den mporw n filoksenh8w ---

paidia ..... me perimenei h skhnh mou !!!!!!!
zhleia sas !
egw kanw diakopes se camping ki eseis eisaste spitia sas! :P

kollias
17.04.2013, 23:37
symfono apolyta mazi sou , dhen anevikame edho gia na kanoume volta i pernagame kala stin eladha, kai irthame kai edho mia volta etsi gia tin plaka mas!!! oloi gia ena skopo eimaste edho, kai symfono tha ta kataferoune, kai ego exo traviksei poles dhyskolies, apla enomeronoume olous tous alous pou einai stin eladha na min kanoune teties kiniseis giati dhen einai eukola katholou ta pragmata!!! apla enimerosi kanoume, dhen eipame oti dhen tha ta kataferoune, apla talaiporountai para poly, kai tha mporousane aytoi tin taleporia na tin eixan apofygei

δεν ειπα οτι οτι ειπατε οτι δεν θα τα καταφερουν (προς θεου) αλλα για να πηραν αυτη την αποφαση να ανεβουν και χωρις πληροφορηση παει να πει οτι τα παιδια ηταν σε τραγικοτατη κατασταση. μην ξεχναμε και το παραδειγμα του τσελιγκα ο οποιος πουλησε το αμαξι του αφησε καποια λεφτα στην οικογενεια και την κοπανησε για βερολινο (αν θυμαμαι καλα), και τελικα την ακρη τη βρηκε. και παλι καλα στα παιδια που βρεθηκε εστω και το καμπινγκ για να μην μεινουν χυμα στο δρομο. απο οσο ξερω για να σου προσφερουν στη γερμανια κατι θα πρεπει να εργαζεσαι αλλα σε γενικες γραμμες δεν σε πετανε. μην ξεχναμε οτι στο ιδιο ποστ αναφεραν τα παιδια οτι τους ειπαν για σπιτι σε 15 μερες απο καποια υπηρεσια (αν δεν κανω λαθος).
σε γενικες γραμμες δυσκολα μεν αλλα κατι θα βρεθει.
Και μην ξεχναμε το βασικο: Καποια στιγμη θα τα θυμουνται αυτοι τα παιδια τους και ο Μητσοτακης και θα γελανε!

manosK
18.04.2013, 02:29
Αφού δεν χάνεις το χιούμορ σου dimvagg μπράβο σου. Κουράγιο και κάτι θα γίνει να ξεσκαλώσετε. Όπως λέει και ο kollias, θα το θυμάστε εσείς και ο Αθάνατος και θα έχετε να λέτε για την μαγκιά που κάνατε και τα καταφέρατε!

chrysatsi
18.04.2013, 09:56
Καλημέρα σας!!Δεν έχει βρεθεί ρε παιδιά ένα κρεβάτι σε ένα Μόναχο με τόσους έλληνες;;;αν θέλετε ελάτε Stuttgart....

Penelope-v
20.04.2013, 11:34
Τι εγινε τελικά?Εχουμε κανένα νέο απ τα παιδια?Blacktulip ξαναμιλησες μαζι τους?

dimvagg
20.04.2013, 14:51
γεια σας παιδια !
η καλη μου η Blacktulip μας προσφερε καταφυγιο ... για το Σαββκο ..
την ΕΥΧΑΙΣΤΟΥΜΕ πολυ.... !!!!!!!! μας εδοσαν πολυ κουραγιο αυτη κ ο αντρας ης ..
γιατι με τον καιρο χαλια δεν αντεχαμε αλλο ..
τωρα παιρνουμε μια ανασα παλι ...... και ειναι και φανταστικα παιδια !

οπως σας ειπα βοη8εια δεν υπαρχει απο πουθενα αν δεν εισαι εγγεγραμενος
πολιτης γερμανιας για τουλαχιστον 6 μηνες ! ΠΟΥΘΕΝΑ !

ΠΑΡΑΚΑΛΩ αν γνωριζεται καποιον που μιλαει γερμανικα και διαθετει λιγο χρονο
να μας βοηθησει να βρουμε σπιτι μεσω ιντερνετ ... (να συνεννοηθει,)
μπας και βρουμε κατι φθηνο χωρις προβισον διοτι δεν εχουμε χρηματα ... για πολλα πολλα
κι αυτο θα ελυνε ολα τα προβληματα με τη μια .. σκεφτειτε αν ξερετε καποιον ....

ευχαριστω

dimvagg
20.04.2013, 14:52
Καλημέρα σας!!Δεν έχει βρεθεί ρε παιδιά ένα κρεβάτι σε ένα Μόναχο με τόσους έλληνες;;;αν θέλετε ελάτε Stuttgart....

κι ομως !
σ ευχαριστω παντως !

jimathens
20.04.2013, 14:53
EYXARISTW OLOUS GIA TO ENDIAFERON katarxas ...
l mono san psuxologikh uposthriksh ftanei !

1. 8a mporousan eite ta krath eite kapoios 8esmos na frontisei gia tous proswrina
astegous anergous klp -------- alla opws upw8hke den 8eloun ...
dld gia enan mhna den mporoun _? h ekklhsia as poume ...
pairnei mia anasa o allos ........ den eipame es aei ....
telos pantwn ...

2. to 8ema einai proswpika an mporei o ka8enas n voh8hsei ..
(opws ki emeis eixame boh8hsei pollous k me pollous tropous
sta kala ta xronia sthn ellada ... parapollous --- k metanastes
kai filoksenhsame kai tous ma8ame k glwssa k kratousame k
ta paidia tous .... )

3. paidia ..... me perimenei h skhnh mou !!!!!!!
zhleia sas !
egw kanw diakopes se camping ki eseis eisaste spitia sas! :P

Καλημέρα dimvagg_bye:_friends:

1. Πολλά θα μπορούσαν να κάνουν αλλά... @@@@@@@!!!
Η Εκκλησία ??? Δυστυχώς οι Ανώνυμες Εταιρείες δεν ενδιαφέρονται για τίποτα παρά μόνο για τα Λεφτά...!!!:bad_:

2. Έλληνες υπάρχουν πολλοί... "ΆΝΘΡΩΠΟΙ" λίγοι...!!! Δυστυχώς...!!!

3. Εύχομαι την επόμενη φορά που θα γράψεις να είναι από το σπίτι σας...!!!

Υπομονή - Καλή Τύχη κ :kouragio:

veronika
20.04.2013, 15:05
an itane kapou ektos monaxou eyxaristos paidhia, ala eisaste makria, kai dhen einai eykola na psaksete gia spiti malon anthropos pou dhen gnorizei to monaxo, as paei o antras sou na vgalei ena wbs, apo to rathaus tin dheytera.. pou to wbs einai spitia epidhotoumena apo to kratos, kai na psaksoume kati teteio, diaforetika einai dhyskola xoris provision na vreite paidhia.. me wbs mpainete stin lista sto dhimarxeio, kai isos na vrethei kati

vertigo
20.04.2013, 15:43
γεια σας παιδια !
την ΕΥΧΑΙΣΤΟΥΜΕ πολυ.... !!!!!!!! μας εδοσαν πολυ κουραγιο αυτη κ ο αντρας ης ..

μπας και βρουμε κατι φθηνο χωρις προβισον διοτι δεν εχουμε χρηματα ... για πολλα πολλα
κι αυτο θα ελυνε ολα τα προβληματα με τη μια .. σκεφτειτε αν ξερετε καποιον ....

ευχαριστω

Μπραβο και στην Blacktulip-που μενει 150 χλμ μακρια απο Μόναχο- και σ ολα τα παιδια ,οπως η veronika ,ο kosofos,ο australian , η Milu -και συγνωμη αν ξεχασα καποιον-που προσπαθησαν και προσπαθουν να βοηθησουν γραφοντας πληροφοριες ,τηλεφωνα κλπ κλπ

Ευχομαι να βρεθει λυση και στο θεμα σπιτιου.
Παρακολουθω το θεμα απ την αρχη...και στεναχωρεθηκα με την κατασταση σας...αλλά θυμωσα κι ολας ,οταν διαβασα το post 26 ,εδω. (http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%AD%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%C E%B1%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%C E%B1-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%87%CE%BF-4622/index3.html#post64730)..που απ την εκκλησια που πηρες τηλ ,απλα σου εδωσαν την ευχη τους..αφου σε μαλωσαν..(δεν γραφω οτι ξαφνιαστηκα...γιατι δεν ξαφνιαστηκα μ αυτην την σταση...Θα μπορουσαν να σας βοηθησουν να βρειτε σπιτι...τοσες διασυνδεσεις εχουν ..δεν ειπα να σας φιλοξενησουν κι ολας...με την ελληνικη κοινοτητα ,δεν καταλαβα τί εγινε...Δεν σηκωσαν ποτέ το τηλ? ...)

veronika
20.04.2013, 15:55
ta lamogia dhen exoun prosopo vertigo.... axx ayti i ekklisia mas... kai stous ilithious pou afinoune tis periousies tous ekei... mono na ta trone einai ta lamogia, !!! pote dhen akousa voithisane kapou i kapote, pote pote pote!!! mono na ta pernoune, akoma kai keraki na anoikseis tha dhoune posa leyta vazeis sto kise tous, min valeis 50 cent kai pareis 3 kerakia, tha stin poune, ta paliotomara!!!! eno me tin koinotita , hmm periergo mou fenete... isos exoun akpies ores leitourgias ayti, giati ekei, mazeyete kosmos gia kafe, dhen ginete na einai klisti teleios

Penelope-v
20.04.2013, 15:56
γεια σας παιδια !

ευχαριστω

Μπραβο στην Blacktulip!Μακάρι παιδιά να βρεθεί κάποιος να βοηθήσει,δεν ζητάτε κάτι εξωφρενικο αλλωστε,λίγο απ τον χρόνο κάποιου....που χάθηκε η ανθρωπια μας ρε παιδια?

Μπραβο και στην Blacktulip-που μενει 150 χλμ μακρια απο Μόναχο- και σ ολα τα παιδια ,οπως η veronika ,ο kosofos,ο australian , η Milu -και συγνωμη αν ξεχασα καποιον-που προσπαθησαν και προσπαθουν να βοηθησουν γραφοντας πληροφοριες ,τηλεφωνα κλπ κλπ

Πράγματι στο φόρουμ υπάρχουν ανθρωποι διαμάντια!Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι σαν κι αυτους!

kollias
20.04.2013, 16:17

Παρακολουθω το θεμα απ την αρχη...και στεναχωρεθηκα με την κατασταση σας...αλλά θυμωσα κι ολας ,οταν διαβασα το post 26 ,εδω. (http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%AD%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%C E%B1%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%C E%B1-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%87%CE%BF-4622/index3.html#post64730)..που απ την εκκλησια που πηρες τηλ ,απλα σου εδωσαν την ευχη τους..αφου σε μαλωσαν..(δεν γραφω οτι ξαφνιαστηκα...γιατι δεν ξαφνιαστηκα μ αυτην την σταση...Θα μπορουσαν να σας βοηθησουν να βρειτε σπιτι...τοσες διασυνδεσεις εχουν ..δεν ειπα να σας φιλοξενησουν κι ολας...με την ελληνικη κοινοτητα ,δεν καταλαβα τί εγινε...Δεν σηκωσαν ποτέ το τηλ? ...)

Μην ειστε αχαριστοι. Οι ανθρωποι δωσαν την ευχη τους.....

dimvagg
20.04.2013, 16:38

Παρακολουθω το θεμα απ την αρχη...και στεναχωρεθηκα με την κατασταση σας...αλλά θυμωσα κι ολας ,οταν διαβασα το post 26 ,4622/index3.html#post64730"]εδω.[/URL]..που απ την εκκλησια που πηρες τηλ ,απλα σου εδωσαν την ευχη τους..αφου σε μαλωσαν..(δεν γραφω οτι ξαφνιαστηκα...γιατι δεν ξαφνιαστηκα μ αυτην την σταση...Θα μπορουσαν να σας βοηθησουν να βρειτε σπιτι...τοσες διασυνδεσεις εχουν ..δεν ειπα να σας φιλοξενησουν κι ολας...με την ελληνικη κοινοτητα ,δεν καταλαβα τί εγινε...Δεν σηκωσαν ποτέ το τηλ? ...)

ναι κι ομως !
παρτε κι εσεις ενα τηλ στην κοινοτητα κι αν σας απαντησει κανεις δοστε το κ σε μενα !
κ οπως ειπα πηγα τη διευθυνση που λεει κκαι ΔΕΝ ειναι πλεον εκει η ελληνκ κοινοητα Μοναχου ... κι ουτε λενε αν μεταφερθηκαν αλλου .....

milu
20.04.2013, 21:50
με εκπλήσσει που εδω Innere Mission Mόnchen - Fachdienste fόr Migration und Integration - Stadtmitte (http://www.im-muenchen.de/migration/fachdienst_migration/s3/u2/index.php?mid=3&sid=2&num=2&offs=0) και εδω Beratung / Seelsorge - Evangelisches Migrationszentrum im Griechischen Haus, M (http://www.evangelisches-migrationszentrum.de/service/beratung-seelsorge/) δεν παραχώρησαν, έστω κάποια πληροφορία, τουλάχιστον που να απευθύνεται κάποιος για βοήθεια, τεσπα, για WBS πάρα πολλή δύσκολο το βλέπω για Μόναχο και γενικώς για εύρεση διαμερίσματος, κάντε μια προσπάθεια μόνη σας εδώ Landeshauptstadt München - Hilfen bei akuter Wohnungslosigkeit: Infothek (http://www.muenchen.de/rathaus/Stadtverwaltung/Sozialreferat/Wohnungsamt/akut_wohnungslos/Infothek.html)

καλή τύχη!

Anna Zampeta
21.04.2013, 12:36
kalispera eimai i anna apo thessaloniki kai o adras mou douleuei idi sto hamburg psaxnoume spiti na noikiasoume gia na boreso na pao kai ego an kapoios bori na voithisei tha eimai evgnomon...kai gia douleia gia mena an exete upopsin mou lete eyxaristo polu elpizo kati na mou pei kapoios:bravo_:

John.S
21.04.2013, 13:46
B.R.D.
ΑΜΒΟΥΡΓΟ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΜΒΟΥΡΓΟΥ
GEMEINDE DER GRIECHEN VON HAMBURG
BAHRENFELDER STEINDAMM 99
22761 HAMBURG
49 - 40 - 295 385

Anna Zampeta
21.04.2013, 13:52
na paro ekei voithane kseris?eyxaristo

John.S
21.04.2013, 16:04
κανε τους τηλ. και εξηγησε την κατασταση, ισως βοηθησουν,κανε τηλ ποτε δεν ξερεις

Anna Zampeta
21.04.2013, 16:51
euxaristo polu kseris mipos kai ti wres?pira mia mera mesimeri kai den to sikose kaneis..

Blacktulip
21.04.2013, 18:21
καλησπερα σε όλους, σημερα η dimvag εχει ενα χαρτι για μια διανυκτερευση στα caritas και αυριο πρωι πρωι θα παει στην εκκλησια των αγιων παντων να ζητησει εστω καπου να μεινει (εκει δεν ειχε παει) το πολυ πολυ να της πουνε οχι, αυριο εχει ραντεβου για ενα σπιτι, και βλεποντας και κανοντας, τελικα οσοι φυγαμε απο την χωρα μας (και ας με διαψευσει καποιος)δεν τα βρηκαμε ροδινα και ουτε τα βρισκουμε, και οπως ειπε ο Κollias ολοι θα τα θυμομαστε καποτε και δεν θα μας αγγιζει, θυμαμαι και εγω πως μουδιαζε το κεφαλι μου οταν μας ειπαν απο την πανσιον να φυγουμε και εσερνα και τρια παιδια μαζι, και ομως τωρα ειναι μια αναμνηση πολυ αχνη, ετσι και τα παιδια και οποιος περναει δυσκολιες θα βρει την ακρη του, σε κανεναν δεν στρωνεται κοκκινο χαλι ουτε μας ρενουν με ροδοπεταλα...:victory: να μαστε όλοι καλα...!!!

vertigo
21.04.2013, 19:19
ναι κι ομως !
παρτε κι εσεις ενα τηλ στην κοινοτητα κι αν σας απαντησει κανεις δοστε το κ σε μενα !
κ οπως ειπα πηγα τη διευθυνση που λεει κκαι ΔΕΝ ειναι πλεον εκει η ελληνκ κοινοητα Μοναχου ... κι ουτε λενε αν μεταφερθηκαν αλλου .....

Τηλεφωνο δεν πηρα ,αφου οπως λες ουτε το σηκωνουν ,ουτε ειναι πιά στην διευθυνση αυτη..Εψαξα ομως και οπως διαβασα ,εχουν διαφορα θεματα (http://kinotikanea.blogspot.gr/2012/11/blog-post_22.html)..(Στην πλέον κρίσιμη στιγμή για τον ελληνισμό, οι αυταρχισμός αλλά και προσωπικές ολιγωρίες, μωροφιλοδοξίες μερικών, μας οδήγησαν να μην έχουμε χώρο (στην κυριολεξία λόγω εξωσης) και εδω (http://gregordergrieche.wordpress.com/2012/11/20/%CE%B5%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%87%CE%BF%CF%85/)(Η αδράνεια και διαχειριστική ανικανότητα που επέδειξε το απερχόμενο προεδρείο του ΔΣ κινδύνεψε να τινάξει όλους τους πιο πάνω στόχους. Ο Δήμος Μονάχου αρνείται την χρηματοδότηση, ζητά επιστροφή των χορηγηθέντων ενοικίων για 2011/12.) Ισως γι αυτο δεν τους βρηκες...δεν ξερω...στο προξενειο (http://www.greekconsmuc.de/)πηρες τηλεφωνο να ρωτησεις πού εχει παει η κοινοτητα;

Δεν εχω καταλαβει ,αν επικοινωνησες dimvag, με τους Ελληνες στα πιο κατω λινκς ,που εγραψε η Μilu

Είχα βάλει αυτό το μήνυμα στης 14.04., προφανώς να μην το διάβασε η dimvagg
ας πάρει τηλέφωνα στα παρακάτω, είναι Έλληνες!:

Innere Mission Mόnchen - Fachdienste fόr Migration und Integration - Stadtmitte (http://www.im-muenchen.de/migration/fachdienst_migration/s3/u2/index.php?mid=3&sid=2&num=2&offs=0)

Beratung / Seelsorge - Evangelisches Migrationszentrum im Griechischen Haus, M (http://www.evangelisches-migrationszentrum.de/service/beratung-seelsorge/)

vertigo
21.04.2013, 19:34
με εκπλήσσει που εδω Innere Mission Mόnchen - Fachdienste fόr Migration und Integration - Stadtmitte (http://www.im-muenchen.de/migration/fachdienst_migration/s3/u2/index.php?mid=3&sid=2&num=2&offs=0) και εδω Beratung / Seelsorge - Evangelisches Migrationszentrum im Griechischen Haus, M (http://www.evangelisches-migrationszentrum.de/service/beratung-seelsorge/) δεν παραχώρησαν, έστω κάποια πληροφορία, τουλάχιστον που να απευθύνεται κάποιος για βοήθεια,

Τελικα επικοινωνησε και της αρνηθηκαν βοηθεια;

Blacktulip
21.04.2013, 19:59
σαυτα ειπε πως θα επικοινωνησει την τριτη αφου τοτε δεχονται τηλ. και κατοπιν ραντεβου, στις εκκλησιες πηρε μονο τηλ. αυριο θα παει,στην αγιων παντων παντως εχω ακουσει και απο άλλους οτι η συγκεκριμενη εκκλησια βοηθαει, τωρα δεν ξερω που αλλου μπορει να απευθυνθει,

Blacktulip
22.04.2013, 19:42
ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ και για την dimvag σημερα πηγε στην εκκλησια των αγιων παντων για να δει τι μπορει να καταφερει, και εκει βρηκε ανταποκριση, (βρηκε και αυτη δουλεια μαλλον) και τελικα βρηκε και πανσιον να μεινει (οχι απο την εκκλησια η πανσιον) την ακουσα χαρουμενη, τελικα κανενας δεν χανεται...για όλους εχει ο Θεος!:bravo_1:

Penelope-v
22.04.2013, 19:44
Τελεια νέα!!!!!!
Μπράβο και σε σενα Blacktulip που τους έδωσες μια ανάσα την στιγμή που το χρειαζόταν περισσότερο!

Maira
22.04.2013, 19:52
Μπράβο βρε παιδιά πάντα τέτοια ευχάριστα να μαθαίνουμε :bravo_:σε όσους βοήθησαν την κοπέλα

nk_christina
22.04.2013, 19:52
Συγχαρητήρια στα παιδιά και σε όλους όσους βοήθησαν! :bravo_1:

Blacktulip
22.04.2013, 20:40
Οταν ανεβηκα στην Γερμανια πολλοι μου ελεγαν μακρυα απο Ελληνες, δεν βοηθανε, ζηλευουν, εχουν το κουτσομπολιο μεσα τους, σε κριτικαρουν, αρνιομουν να το πιστεψω, (μαλλον θα μιλαγαν για τους παλιους Ελληνες, γι΄αυτους που εχουν δεκαετιες εδω), στο συγκεκριμενο Forum βρηκα ανθρωπους που ειτε με την εμπειρια τους στην Γερμανια ειτε με τις γνωσεις τους δειχνουν μια αλληλεγγυη, και αυτο ειναι πολυ καλο, και σκεφτομαι ποσα θα μπορουσαμε να καταφερουμε αν ειμασταν όλοι ετσι...απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας!_friends:

Maira
22.04.2013, 21:09
Blacktulip συμφωνώ απόλυτα μαζι σου, εάν είμασταν ενωμένοι θα είχαμε καταφέρει πολλα πράγματα, αλλα απο τι φενεται ειναι στο αίμα μας να βγάζουμε ο ένας το μάτι του άλλου.

nk_christina
22.04.2013, 21:52
Οταν ανεβηκα στην Γερμανια πολλοι μου ελεγαν μακρυα απο Ελληνες, δεν βοηθανε, ζηλευουν, εχουν το κουτσομπολιο μεσα τους, σε κριτικαρουν, αρνιομουν να το πιστεψω, (μαλλον θα μιλαγαν για τους παλιους Ελληνες, γι΄αυτους που εχουν δεκαετιες εδω), στο συγκεκριμενο Forum βρηκα ανθρωπους που ειτε με την εμπειρια τους στην Γερμανια ειτε με τις γνωσεις τους δειχνουν μια αλληλεγγυη, και αυτο ειναι πολυ καλο, και σκεφτομαι ποσα θα μπορουσαμε να καταφερουμε αν ειμασταν όλοι ετσι...απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας!_friends:
Το ίδιο άκουγα και εγώ πολλές φορές γνώρισα τυχαία στο μετρό κάποιους Έλληνες και μόνο με αυτά που λένε πολλές φορές για εμάς,λέω μακριά. Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν πάρα πολλοί που πρέπει να τους λέμε συγχαρητήρια γιατί αφιερώνουν τον ελεύθερο χρόνο τους για να μας βοηθάνε. Επίσης και σε εσένα συγχαρητήρια Blacktulip γιατί στάθηκες πάρα πολύ σε αυτά τα παιδιά. :bravo_1::bravo_1::bravo_1:

Penelope-v
22.04.2013, 22:06
Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με την "παλαιότητα".Δυστυχώς εγώ έχω παραδειγματα νεομεταναστών που φέρονται λες και δεν θέλουν να σηκωσει κανένας αλλος κεφάλι.Εχει να κάνει με την ποιοτητα του χαρακτήρα και αυτό δεν αλλάζει είτε έχει πολλά χρόνια στο εξωτερικό,είτε μόλις πήγε ή ακόμα και αν ζουν στην πατρίδα.Δυστυχώς σαν λαός έχουμε την ζήλια μέσα μας.
Ευτυχώς εδώ μέσα υπάρχουν μαζεμένες πολλές φωτεινές εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

EXCITER
22.04.2013, 22:30
Νέα Κρήτη - Παγκρήτια εφημερίδα - Άνοιξε την καρδιά του και το καφενείο του στους μετανάστες (http://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=1030462&srv=127)

Blacktulip
22.04.2013, 22:37
[QUOTE=EXCITER;65650]Νέα Κρήτη - Παγκρήτια εφημερίδα - Άνοιξε την καρδιά του και το καφενείο του στους μετανάστες (http://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=1030462&srv=127)[/QUO

απο το βλεμμα του και μονο βγαζει ηρεμια και καλοσυνη!!

Maira
22.04.2013, 22:46
Με αυτο το δημοσίευμα μας έδωσες την απάντηση Exciter οτι δεν ειναι όλοι ίδιοι να ναι καλα ο άνθρωπος να μπορεί να προσφέρει !!!!!

EXCITER
22.04.2013, 23:09
Ακριβως!Παντως αν μη τι αλλο,στο καφενειο θα χει αφθονη ρακη και μεζεδες:smile_:

Maira
22.04.2013, 23:15
Κρατικός χωρίς ρακή και φαΐ δεν εννοείται :smile_:

Maira
22.04.2013, 23:17
Sorry Κρητικος ήθελα να πω ατιμο ipad.:lol:

Maira
22.04.2013, 23:21
Μια επίσκεψη δεν θα έκανε κακό Kleanhi αν πας παντος να του δώσεις τα θερμά μου συγχαρητήρια...

John.S
27.04.2013, 15:10
δεν γνωριζω ωραριο,

alkisss
13.05.2013, 02:30
Σάιτς που να έχει αγγελίες με ενοικίαση διαμερισμάτων υπάρχουν?

hgia sigkatikisi an thelis endiaferome

alkisss
13.05.2013, 02:35
gia sas patrioatakia psaxnw sigkatiko kapia/on sth frankfurt stilte m sto email dikaiws@hotmail.gr

marinaki30
18.05.2013, 14:31
Μια ερώτηση σχετικά με την ενοικίαση σπιτιού. Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να ανοίξει κάποια επιχείρηση δεν μπορεί να ενοικιάσει σπίτι? Γιατί ζητάνε όπως λέτε βεβαίωση απο τον εργοδότη κλπ. Σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται??????

Petros ibb
19.05.2013, 12:56
Καλησπέρα Άγγελε , λέγομαι Πέτρος και είμαι στο Αμβούργο , μόνος και γω από 1 Μαιου για δουλειά.Αν θέλεις μπορούμε να επικοινωνήσουμε για να βρεθούμε

marinaki30
20.05.2013, 13:59
Μια ερώτηση σχετικά με την ενοικίαση σπιτιού. Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να ανοίξει κάποια επιχείρηση δεν μπορεί να ενοικιάσει σπίτι? Γιατί ζητάνε όπως λέτε βεβαίωση απο τον εργοδότη κλπ. Σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται??????

alkisss
24.05.2013, 04:55
prepei na exeis xarti oti doulbeis ka brosta tria enikia ,twra gia epixirizei de kserw tha rwthsw

marinaki30
24.05.2013, 11:45
prepei na exeis xarti oti doulbeis ka brosta tria enikia ,twra gia epixirizei de kserw tha rwthsw

Σε ευχαριστώ πολύ Άλκη :)

nikos volos
25.05.2013, 21:13
kalispera me lene niko ke meno anamesa apo frankfurti ke mainz se pension.ke psaxno gia sigkatiko pou na exi spiti h na vroume na mirazoume ta eksoda.aneksartitou filou.opios endiaferete as tilefonisi edo 0151 63209621 xaroumenaki

nikos volos
28.05.2013, 00:14
gia sas pedia endiaferome ke go gia sigkatiko.opios endiaferete as apantisi.exo peripou dio xronia ke doulevo se lai firma.ke psaxno konta se frankfurti drmstadt.:thanks_

sakis74
31.05.2013, 13:48
file chrisgr endiaferetai enas filos apo thessalonikh na anebei gia sugkatikish kai meta apo ligo kairo tha anebw ki egw malon. grapse to noumero thlefwnou sou na epikoinwnisoume an se endiaferei.to thlefwno tou einai 2311247885 kai 6972608260 kai to diko mou 6937437445 perimenw nea sou thanks........