Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by timos1976 View Post
    psakse monos kalitera file giati ama perimeneis apo aftous edw mesa...ki egw zitisa vohtheia kai me egrapsan kanonika...
    φίλε μου η milu σου απάντησε στις 15/9

    *** http://www.randstad.gr/ ***





    καλό θα ήταν να ήσουν λίγο πιό ευγενικός
    ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει.

    Comment


      #62
      ευχαριστω παρα πολυ..
      τιμο δεν θα το ειδαν γι αυτο δεν απαντησαν.γιατι τα παιδια εδω με εχουν βοηθησει οσο δεν με εχει βοηθησει ολος ο ντουνιας που ξερωω.χαρη σε αυτους ειμαστε με το ενα ποδι στην γερμανια...

      Comment


        #63
        Αυτοκίνητο στην νυρεμβεργη

        Καλημέρα σε όλους τον Μάρτιο φεύγω για Γερμανία και συγκεκριμένα για Νυρεμβέργη.έχω ένα αυτοκίνητο 3 ετών και ακόμα το ξεπληρωνω θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζεται τι Πρέπει να κάνω ώστε να το πάρω μαζι μου στην Νυρεμβέργη.ευχαριστω εκ των προτερων

        Comment


          #64
          Καλημερα,βρε παιδια πολυ δυσκολη υποθεση το νοικιασμα σπιτιου στην γερμανια,εχω κανει τα αδυνατα δυνατα να νοικιασω ουτως ωστε να ανεβασω την οικογενεια μου πανω,και δεν μπορω, σε μεσιτες πηγα τους ειπα οτι ενδιαφερομαι τους εδειξα το χαρτι πληρωμων εχω και ενα χαρτι υπογγεγραμενο απο το αφεντικο μου που λεει οτι θα ειναι εγγυητης και το αποτελεσμα τιποτα. σε μια εταιρεια την SAGA πηγα (εκει γραφτηκα κιολας) βλεπω σπιτια ,αφηνω στοιχεια (εγω και αλλοι 50) γιατι οταν ο μεσιτης δειχνει σπιτι το παρουσιαζει ταυτοχρονα σε ολους τους υποψηφιους ενοικιαστες το αποτελεσμα παλι τιποτα.Η μονη μου ελπιδα ειναι μηπως καταφερω να παρω αυτο το χαρτι για την paragraph 5-scein (εχω συγκεντρωσει ολα τα δικαιολογητικα) και καταφερω και βρω ετσι καποια ακρη, δεν ξερω αν με αυτο το χαρτι βρισκω πιο ευκολα η παλι μια απο τα ιδια, εχει κανεις καποια ιδεα επι του θεματος ?
          σας ευχαριστω.

          Comment


            #65
            ειναι πραγματι δυσκολη υποθεση. Ιδιως σε καποιες ωραιες πολεις,και ακριβα...
            Πηγες στην ελλ. κοινοτητα; Πανε καμια βολτα μηπως ξερουν κανεναν που νοικιαζει.
            Μια δοκιμη

            Comment


              #66
              Schufa

              Originally posted by synnefaki View Post
              Τους πρωτους 3 μηνες θεωρεισαι τουριστας...
              Πολλοι ζητανε διαφορα για να νοικιασεις σπιτι, για ΣΙΓΟΥΡΙΑ.
              Αλλοι ζητανε και βεβαιωσεις απτον εργοδοτη σου και τον μισθο σου τους τελευταιους μηνες, αλλοι παλι ζητανε να δουνε το συμβολαιο κτλ.
              Αν πας να νοικιασεις σπιτι μεσω μεσιτη ειναι ακομα πιο πολυπλοκα, ζηταει και πληροφοριες απτην Schufa (οπου ειναι συγκεντρωμενες ολες οι πληροφοριες για το ποσα χρωσταει και που ο καθενας κτλ)

              Μην το βαζεις κατω. Πες ηρθα να μεινω δεν ηρθα για τουρισμο, ειμαι οικογενειαρχης, δουλεια εχω ή θα βρω και προς το παρων μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα κτλ.
              Ψαξε μεσω εφημεριδας στις αγγελιες και μην απογοητευεσαι τοσο ευκολα

              Για εγγυηση συνηθως ζητανε δυο μερικοι και τρια ενοικια. Να ξερεις
              φιλε εγω μπικα στο site της Schufa και εκει αποφηκευεις αν θες την φερεγγυοτητα σου για να την βρει οπιος θελει αυτο καταλαβα η λαθος κανω??

              Comment


                #67
                ενοικιο

                Originally posted by KonstantinosV View Post
                Καλησπερα και καλο μηνα προσπαθω να βγαλω μια ακρη εδω



                μπορω να μεινω εδω μονος μου για 6 μηνες οσπου να ερθει η οικογενεια (να βρω δουλεια κλπ κλπ) αυτα τα wohnung πληρωνεις μπροστα ενοικια κλπ ?

                και εδω http://www.german.hostelworld.com/ho...el/Berlin/5227 μοιραζομαι το δωματιο αν καταλαβα καλα ?
                εγω στην θεση σου πιγενα σε ενα φτηνο hostel που ξεκιναει απο 20 ευρω τη μερα... εκτως και ειχα τρελη καβατζα και δεν με πιραζε να δινω 250 τη βδομαδα για σπιτι

                Comment


                  #68
                  synefaki πηγα στην κοινοτητα ,συστηθηκα ολοι μου ειπαν οτι αμα ακουσουν τιποτα θα μου πουν ,πηγαινω και στην εκκλησια καθε κυριακη και συναντιεμαι με ελληνες οι οποιοι να μην λεμε ψεματα εχουν ¨σκιστει" να με βοηθησουν, ανθρωποι που δεν τους ηξερα τρεχουν για εμενα ,ρωτανε παιρνουν τηλεφωνα ειλικρινα εχω εντυπωσιαστει, αλλα το αποτελεσμα το ιδιο, τιποτα.
                  Δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα ειναι τοσο δυσκολη υποθεση η ενοικιαση, και το γαμωτο ειναι οτι και δηλωμενος κανονικα ειμαι (απο αποψη μισθου) αλλα εχω και εγγυητη που προτιθεται να παει στον ιδιοκτητη η στο μεσιτη να πει οτι εγγυαται.
                  Με αυτη την" παραγραφο 5 " ξερεις η ξερετε αν μπορω να πετυχω τιποτα? η αδικος κοπος?

                  Comment


                    #69
                    soy stelnw pm se ligo

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by timos76 View Post
                      εγω στην θεση σου πιγενα σε ενα φτηνο hostel που ξεκιναει απο 20 ευρω τη μερα... εκτως και ειχα τρελη καβατζα και δεν με πιραζε να δινω 250 τη βδομαδα για σπιτι

                      Καλημερα

                      Σε Χοστελ θα μεινω μεχρι να βρω δουλεια και μετα θα ψαξω για Σπιτη οταν η οικογενεια ειναι ετοιμη (κορη ,γιος σχολειο) .

                      Πιστοποιητικα Γεννησεως Γαμου κλπ να τα μεταφρασω Ελλαδα ? η στην Γερμανια ?

                      Επισης ειμαι αναπαποφασιστος μεταξυ Βερολινου και Μοναχου
                      :victory:

                      Comment


                        #71
                        ζιτα μια απο τα ιδια και εμεις.ειναι απιστευτο αυτο με τα σπιτια ρε παιδια.εγω ειμαι χωρια απο τον αντρα μου τοσον καιρο για τα σπιτια.

                        Comment


                          #72
                          στειλε του αντρα σου μια δηλωση που θα γραψεις και θα την πας στην αστυνομια για επικυρωση που θα λεει οτι εσυ και τα παιδια σου θα ανεβετε στην γερμανια αμεσως μολις ο Κωσταντινος νοικιασει διαμερισμα, στειλε του και μια επικυρωμενη φωτοτυπια του διαβατηριου σου, και ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ( απο το δημο σου βγαινει σε μια μερα οχι στα κεπ θα αργησει ) στειλε τα με ενα εξπρες γραμμα στον αντρα σου, αυτα τα χαρτια ο κωσταντινος πρεπει να τα μεταφρασει σε καποιον ορκωτο μεταφραστη στη γερμανια μετα θα παρει αυτα τα χαρτια καθως και μια αποδειξη πληρωμης (ερχεται καθε μηνα στην δουλεια του πρεπει να εχει μια .το λεω με σιγουρια γιατι εχουμε ανεβει ταυτοχρονα επανω)εμενα μου ειπαν οτι χρειαζεται και συμβολαιο εργασιας το ειχαμαζι μου αλλα δεν το ζητησαν θα του δωσουν και 2 αιτησεις (δηλωση εισοδηματος και αιτηση για παραγραφο 5) θα τα συμπληρωσει εκει και την ιδια ωρα ( ΚΑΛΟ Ε?) θα του δωσουν αυτο το χαρτι που λεγεται paragraph 5 schein και με αυτο βρισκει πολυ πιο ευκολα σπιτι απο αυτες τις εταιρειες genosensaften (ολα αυτα θα τα κανει στο δημαρχειο που πηγε και δηλωθηκε σε καποιο αλλο γραφειο που θα λεγετε social η κατι τετοιο τελοςπαντων) ,βεβαια προσεξε μην σε γεμιζω ελπιδες χωρις αντικρυσμα επαναλαμβανω βρισκει πιο ευκολα σπιτι ΟΧΙ ΑΜΕΣΩΣ ,ετσι μου λενε και εμενα ετσι στα μεταφερω, απλα να το κανει οσο πιο γρηγορα μπορει. εγω ειμαι στο επομενο σταδιο το εχω απο προχτες στα χερια μου,και παιρνω τις εταιρειες αυτες μια μια και γραφομαι και ζηταω σπιτια αυτης της κατηγοριας με παραγραφο 5 δηλαδη. επισης μου εγραψε και ενας γνωστος ενα γραμμα στα γερμανικα και το στελνω στις πιο μακρυνες εταιρειες, αμα το παρετε αυτο το χαρτι θα σας το προοθησω το γραμμα μου να το στελνει και ο Κωσταντινος. ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ

                          Comment


                            #73
                            παιδιά γιατί δεν κοιτάτε και στο http://www.easywg.de ή κάτι παρόμοιο? Εμείς την προηγούμενη φορά από εκεί κλείσαμε σπίτι για 1 μήνα όταν είχαμε πάει Βερολίνο και τώρα πάλι από εκεί ψάχνουμε που θα ανέβουμε για εύρεση εργασίας. Έστω και μόνοι μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο για να φέρετε και τις οικογένεις σας όπως λέτε μετά. Είναι πολύ πιο φτηνά από χόστελ και μπορείτε να βρείτε από διαμέρισμα μέχρι και δωμάτιο.

                            Comment


                              #74
                              Καλημερα

                              zita38 ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες.

                              Meinh ειχα κανει μια προσπαθεια ετσι και μαλιστα ειχα παρει και μια απαντηση μεσω εμαιλ αλλα καταλαβα οτι ηταν ψιλοαπατεωνια η συγκεκριμενη φαση μου ζηταγε να στειλω την εγγυηση στην μανα τις στο Λονδινο μπλα μπλα ...
                              Ειναι καλη φαση αλλα καλυτερα να το ψαξεις οταν εισαι στην Γερμανια κλπ
                              :victory:

                              Comment


                                #75
                                Σπητη στο Δοσσελδορφ,μηπως γνωρεζει κανεις ποσω κανει το ενοικειο?

                                Comment

                                Working...
                                X