PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενοικιαση κατοικιας

Σελίδες : 1 2 3 4 [5]

Akis_
12.03.2014, 00:13
Καλησπέρα σας παιδιά.

Ηθελα την βοηθειά σας και τις γνώμες σας εμπειρικά,σχετικά με τα αρχικά έξοδα που χρειάζεται κανείς για να μεταναστεύσει στην Γερμανία.

Εχω ξεκινήσει στην Ελλαδα μαθηματα Γερμανικων απο περισυ τον Απριλιο,και ευελπιστω τον Σεπτεμβριο με το καλο να εχω τελιωσει τυπικα το (Β1) και να μπορεσουμε με την κοπελα μου (τυγχανουμε και εμεις οπως και παρα πολυς κοσμος πολλα χρονια ανεργοι εδω στην Ελλαδα) να φυγουμε.Ασχετως αν και αυτο με το Β1 ειναι ατοπο,διοτι τα Γερμανικα δεν μπορει καποιος να τα μαθει καλα αν δεν βρισκεται στην Γερμανια και να γραφτει εκει αναγκαστικα στην ποιο φτηνη λυση των volkshochschule.Απο την αλλη τυγχανω και εγω ενας απο τους πάμπολλους ατυχους,που του ειχαν υποσχεθει (απο περισυ για να πηγενα φετος το καλοκαιρι) φιλοξενια και εργασια στην Γερμανια και στην συνεχεια εξαφανιστηκε ο γνωστος κτλ (τον ψαχνουμε απο τον περασμενο Δεκεμβριο).Δεν το βαζουμε ομως κατω και θα προσπαθησουμε μονοι μας.

Ως τωρα αποσα εχω διαβασει στο φορουμ,τα δεδομενα ειναι 2.Ευκολοτερα μπορει να βρει κανεις δουλεια σε (φιρμα εταιρεια-γραφειο ενοικιασεως προσωπικου) παρα σπιτι.Και γενικα καλο ειναι (αποσα εχω διαπιστωσει γενικα απο ερευνα μου στο ιντερνετ) να αποφευγουμε να συνεργαστουμε με Ελληνικα γραφεια ευρεσεως εργασιας και γενικα με Ελληνες (δυστηχως).Αραγε εδω παμε στα Γερμανικα Γραφεια Ευρεσεως εργασιας τα αναγνωρισμενα απο το Γερμανικο κρατος με τις συγκεκριμενες συμβασεις,τα οποια δυστηχως προσφερουν τον μηνα στους εργαζομενους (πανω-κατω) στα 1000 ευρω καθαρα.

Αραγε αν πες σταθουμε τυχεροι και βρουμε με την κοπελα μου δουλεια απο αυτα τα γραφεια,θα βγαζουμε και οι 2 μαζι γυρω στα 2000 Ευρω τον μηνα η μπορει και λιγοτερα.Γιατι οπως ξερουμε ειδικα τους πρωτους μηνες (τους ποιο συμαντικους) τα γραφεια αυτα κρατανε αναλογα την συμβαση απο 300-400 Ευρω εκαστος/αναλογα παντα την συμβαση (χωρις να ειμαι σιγουρος ακριβως για αυτο,απλα απο κατι συζητησεις που ειχα δει στο ιντερνετ το λεω).Αραγε παμε στον μηνιαιο μισθο 2 ατομων στα (1400 Ευρω) για τους πρωτους μηνες!!!Και σου κρατανε τα χρηματα πανω στην φαση που πρεπει να κανεις οικονομια για να μπορεσεις μεσα στους πρωτους μηνες να μαζεψεις κανα 5000ρο Ευρω (χοντρικα) για να μπορεσεις να νοικιασεις σπιτι καποια στιγμη!!!(3 νοικια + 1 τρεχον στον σπιτονοικοκυρη + 3,5 νοικια ως μισθο αν δεν κανω λαθος στον μεσιτη που θα σου βρει το σπιτι,αφου ως γνωστον εχει καθιερωθει στην Γερμανια η ευρεση κατοικιας μεσω μεσιτη,εκτος αν τυχει και εισαι παρα πολυ τυχερος και βρεις μονος σου,πολυ σπανιο ισως αυτο,η αν τυχει και εχεις εκει κανα Ελληνα γνωστο πραγμα απιθανο).

Οσο αφορα την αρχικη μας διαμονη,εχω δει οτι υπαρχουν οι πασιον (κατοικιες με κοινοχρηστο μπανιο κτλ) που οι τιμες ημερησιας διαμονης ξεκιναν απο τα 15 Ευρω,σε σχεση με τα ξενοδοχεια οπου μπορεις να βρεις απο 30 ευρω και πανω στην ημερησια διαμονη.Κανενα προβλημα με αυτο,οπως ολος ο κοσμος ας μεινουμε και εμεις σε πασιον.

Τα ερωτηματα μου ομως ειναι τα εξης:

1)Αν υποθεσουμε οτι τους πρωτους μηνες βγαζουμε 1400 ευρω καθαρα και οι 2 λογω των κρατησεων και στην συνεχεια 2000 ευρω καθαρα,το ερωτημα μου ειναι ποτε θα καταφερουμε να μαζεψουμε 5000 Ευρω χοντρικα για να νοικιασουμε σπιτι???

Καταρχας φευγοντας απο την Ελλαδα θα με βοηθησει ο Θειος μου (ναι μονο σε αυτο ειμαι λιγο τυχερος) με δανεικα που θα παρει απο τραπεζα γυρω στα 2000 ευρω,δεν μπορει περισσοτερα,με τον ορο να τα ξεχρεωσουμε μεσα σε 1 με 1,5 χρονο το πολυ.Χρηματα τα οποια πρεπει αμεσα το πολυ απο τον 3ο μηνα να του στελνω στην Ελλαδα (αυτος ειναι ο ορος της συμφωνιας μας δυστηχως).

Απο αυτα τα χρηματα οπως ταχω υπολογισει θα ξοδευτουν
α)Τα εισητηρια αεροπλανου (κανα 200 ευρω)
β)Οι πρωτοι 2 μηνες για ενοικιαση σε πασιον κανα (900 Ευρω)
γ)Κατι μεταφρασεις κτλ,για να μην πω για διαβατηρια που δεν θα βγαλουμε αναγκαστικα για οικονομια και για φαγητο και λοιπα εξοδα

Ενα τυπικο μηνιαιο σχεδιο εξοδων για 2 ατομα βαση οσων εχω διαβασει ειναι το εξης:

250 (να στελνω καθε μηνα Ελλαδα για το δανειο)
450 (εξοδα διαμονης 15 Ευρω ανα μερα)
240 (ανα 1,5 μηνα για VHS-Volkshochschule,αναγκαστικα αφου αμα δεν παμε δεν θα μπορεσουμε ποτε να μαθουμε καλυτερα τα Γερμανικα ωστε ναχουμε αργοτερα περισσοτερες επιλογες σε εργασιες)
350 (Super Market,αναλωσιμα για σπιτι,χαρτικα,απορυπαντικα κτλ Με τα χιλια ζορια)
160 (2 μηνιαιες καρτες μετακινησης μεσαιας ζωνης)
35 (Σταθερο τηλ,ιντερνετ κτλ,το οποιο θα χρειαστει για να μπορεσουμε και αργοτερα να ψαχνουμε δουλεια μεσω ιντερνετ αφου ως γνωστον πρεπει να στελνεις βιογραφικα κτλ)
20 με 40 (2 με 4 Καρτες κινητων τον μηνα των 10 Ευρω)
50 Ευρω (χοντρικα παντα για ποσιμο νερο σε μπουκαλια αφουν στην Γερμανια εχει θεμα με το νερο γενικα δεν πινετε,εχει ασβεστη κτλ,αραγε πρεπει να αγοραζουμε νερο καθε μηνα)
(Συνολο 1575 Ευρω) μονο αυτα,δεν βαζω μεσα τα υπολοιπα αρχικα εξοδα/μηνα για να φτιαξουμε και εκει στην Γερμανια διαφορα χαρτια, η να αγορασουμε ρουχισμο καλο λογω κρυου,κανα μικροεπιπλο κτλ και ενα σωρο αλλα μικροεξοδα που δεν τα περιμενεις.Που αν υπολογισουμε και αυτα δεν θα τελιωσουν (μακροχρονια μεσα στο 1ο ετος) ποτε οι λογαριασμοι.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν εργαστουμε και οι 2 στην αρχη για τους πρωτους 3 εως 6 μηνες με 1400 ευρω,θα πρεπει να κανουμε ακομα περισσοτερη οικονομια απο οσα ανεφερα παραπανω.Μετα το μηνιαιο εισοδημα θα παει στα 2000 ευρω (ομως δεν ξερουμε για ποσο καιρο,αφου ως γνωστον οι εταιρειες αυτες αλλες σου κανουν συμβαση για 6 μηνες,αλλες για 12 και παει λεγοντας χωρις να ξερεις για το ποσο θα σε κρατησουν στην δουλεια).

Το ερωτημα τωρα ειναι,στο ποτε τελικα θα καταφερουμε να μαζεψουμε γυρω στα 5000 για να μπορεσουμε να νοικιασουμε επιτελους διαμερισμα.Θα τα καταφερουμε ποτε τελικα?Η θα παμε Γερμανια και σε λιγο καιρο θα ξαναγυρναμε πισω Ελλαδα?Και ποσο καιρο θα χρειαστει τελικα να μενουμε σε αθλιες συνθηκες σε πασιον κτλ.

Πανω σε ολα αυτα αν κρινουμε απο τα παραπανω,πιστευω οτι ολα αυτα δεν διαφερουν και πολυ απο την εκμεταλευση (καπου τα διαβαζα) που γινεται στα Ελληνικα εστιατορια.Διοτι και στις 2 περιπτωσεις τελικα χρειαζεται καποιος πολυυυυυυυυ καιροοοοοοοο για να καταφερει να εχει μια στοιχειωδη ανεξαρτοποιηση και να μπορεσει να ζησει σε φυσιολογικα πλαισια σαν ανθρωπος και οχι σαν σκλαβος.

Και πανω σε αυτα αναρωτιεμαι τελικα μηπως η κριση εχει αρχισει και χτυπαει και την Γερμανια και σιγα σιγα ολη την Ευρωπη?Δεν εξηγηται αλλιως η πολιτικη αυτη της Γερμανιας ειδικα με τα σκλαβογραφεια ευρεσεως εργασιας.

Αν εχετε απο την εμπειρια σας καποιες καλυτερες προτασεις η γνωμες η συμβουλες οπως επισης να μας προτεινετε και ποιες απο τις απλες δουλειες ανειδικευτων με οσο το δυνατον καλυτερα χρηματα μπορουμε να κοιταμε,η γενικοτερα τι αλλο μπορουμε να κανουμε,η ποια ειδικοτητα απλη μπορουμε να ακολουθησουμε στην Γερμανια που ναχει προοπτικες να βρουμε καλυτερες εργασιες με καλυτερο μισθο,για να μπορεσουμε και εμεις οι ταλαιπωροι να καταφερουμε καποια στιγμη να φτιαξουμε την ζωη μας,θα ημουν υποχρεος.(Στηλτε και pm) οποιος τυχον δεν θελει για τους δικους του λογους να γραψει δημοσια.

Συγνώμη για το κατεβατο του μυνηματος,τα εγραψα οσο ποιο αναλυτικα μπορουσα,γιατι ειναι ζητημα ζωης και θανατου,ειμαι ειδη 34 ετων η κοπελια στα 30 και σε λιγο καιρο δεν θα μπορουν οι γονεις μας (μενουμε στο σπιτι των γονιων μας ο καθενας) να μας συντηρουν με τα οικονομικα προβληματα που εχουμε και οι 2,και μας βλεπω να κατανταμε αστεγοι σε λιγα χρονια 100%.Αυτο ειναι το ΜΟΝΟΝ σιγουρο.

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων.

Chrisgr
12.03.2014, 20:34
No comments :)

naskal
12.03.2014, 22:13
εγω θα απαντησω μονο σ αυτο που εγραψες : 450 (εξοδα διαμονης 15 Ευρω ανα μερα)

Αυτο φιλε μου τελικα δεν υπαρχει!Ψαχνω για τον αντρα μου εδω και ποσο καιρο ενα δωματιο και το μονο που βρισκω ειναι για ενα ατομο 600 ευρω και για δυο ατομα απο 450(δηλαδη 900!!!).δεν παιζει ρολο αν ειναι ζευγαρι!σαν κεφαλι σε βλεπουν!

Akis_
13.03.2014, 01:17
Φιλε Chrisgr καταρχας σε ευχαριστώ που μπήκες στον κοπο και έγραψες ενα σωρο πράγματα.

Μερικές επισυμάνσεις:

1)Μην ακους οτι οταν θα βγάλει κάποιος το Β1 στην Ελλάδα και οταν έρθει στην Γερμανία θα μπορεί να μιλά καλά την γλώσσα.ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ δεν έχει το να μαθενει καποιος τα Γερμανικά στην Ελλάδα απο το να τα μαθένει στην Γερμανία.(Δυστηχώς φίλε).Και αυτό το διαπίστωσα απο πολλές συζητήσεις που διάβασα στο ιντερνετ μεχρι και απο γιατρους και μορφωμενους ανθρωπους (δες και εδω στο φορουμ πολλες συζητησεις),πολλοί που φέυγουν με Β2 και C1 απο Ελλάδα οταν πάνε Γερμανία δεν μπορούν να αρθρώσουν λέξη οταν βρίσκονται σε μια παρέα Γερμανών.Την Γερμανική γλώσσα την μαθαίνεις σωστά ΜΟΝΟ εκεί στην Γερμανία ταυτόχρονα με την ζωή και την τριβή στην καθημερινή ζωή,αναγκάζεσαι να την μάθεις.Τα μαθήματα στην Ελλάδα ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ αποτελούν ενα είδος ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ στο να στα εξηγήσει απλά κάποιος Ελληνας δάσκαλος στα Ελληνικά,διότι στην Γερμανία τα μαθήματα γίνονται ΜΟΝΟΝ στα Γερμανικά.

Οταν λεω θα γραφτουμε στα Volkshochschule,εννοω απο το Α1 αντε απο το Α2,(και ας εχουμε γνωσεις του Β1-αν και πτυχιο στην Ελλαδα δεν θα παρουμε λογω ελληψης χρηματων αλλα θα καλυψω σε μαθηματα μεχρι τον Σεπτεμβριο πληρως την υλη μεχρι το Β1),και μετα στην Γερμανια ξανα απο την αρχη στο ταχυρυθμο,αντε απο το Α2 επηδη θα ειμαστε λιγο ποιο προχωρημενοι.Η διαφορα θαναι απλα ΟΤΙ στην Ελλαδα θα μας τα εχει εξηγησει καποιος Ελληνας δασκαλος,ενω στην Γερμανια δεν προκειται να βγαλουμε ακρη μονο στα Γερμανικα (τουλαχιστον εγω αφου να φανταστεις ουτε καλα Αγγλικα ξερω).Ετσι εχωντας και τις γνωσεις των Γερμανικων απο Ελλαδα μεχρι το επιπεδο Β1 (εξηγημενες στα Ελληνικα,σημειωσεις κτλ) μετα στην Γερμανια να μπορεσουμε να τα μαθουμε ποιο ευκολα σε ενα ταχυρηθμο.Αραγε οτι λεμε για δουλεια μην νομιζεις οτι θα μιλαμε καλα οταν ερθουμε εκει (ετσι νομιζα και εγω στην αρχη περισυ) αλλα μετα επεσα απο τα συννεφα οταν ειδα τι πεζει στην πραγματικοτητα,και το συζητησα και με καποια ατομα.ΟΠΟΙΟΣ εχει την εσφαλμενη εντυπωση οτι θα μαθει τα Γερμανικα στην Ελλαδα και θα παει μετα στην Γερμανια νομιζωντας οτι θα μπορει να ανταπεξελθει (αμεσα) σε πολυ καλο επιπεδο δυστηχως (ειναι σε μεγαλη ΠΛΑΝΗ) και θα το διαπιστωσει αυτο οταν πατησει το ποδι του εκει και δεν θα μπορει να βγαλει ακρη.

(Αραγε για ναμαστε μεσα σε υπολογισμους το πλάνο ειναι οτι ενω θαχουμε γνωσεις Γερμανικων Β1 στην πραγματικοτητα θα ειμαστε σε επιπεδο Α1 αντε στο Α2 το πολυ εκει-αραγε απο δουλειες πρεπει να βρουμε κατι στα μετρα αυτα).Αποτι μαθαινεις στην Ελλαδα παντα να υπολογιζεις ενα με δυο επιπεδα κατω στην Γερμανια στην πραγματικη ζωη δηλαδη εκει στην πραξη.

2)Σχετικα τωρα με τις Leihfirma,οπως ειπες και εσυ φιλε μου δουλευες για την Μερσεντες αραγε λογω οτι επηδη σε βαλαν σε αυτην την εταιρεια να εργαστεις το σιγουρο ειναι οτι ο μισθος ηταν (λιγακι ποιο καλος) σε σχεση με τις αλλες εταιρειες,οχι καμια τρομερη διαφορα,συν οτι ειχες νυχτερινα αραγε εφτανες στα 1350.
Δεν εχουν ομως ολες οι Leihfirma συμφωνια με εταιρειες τυπου Μερσεντες,ουτε εχουν ολες νυχτερινα.
Το θεμα ειναι η συμφωνια πουχει η Leihfirma με την εκαστοτε εταιρεια που θα στειλει εκει για δουλεια,ο μισθος διαμορφωνεται αναλογα το ποσο που πληρωνει η εκαστοτε εταιρεια την Leihfirma.Και επηδη οι εταιρειες σαν την Μερσεντες (σπανιζουν εστω και απο Leihfirma να σε στειλουν να δουλευεις εκει και να βγαζεις κανα 100ρικο παραπανω),για ναμαστε σιγουροι τον μισθο πρεπει να τον υπολογιζουμε στα 1000 καθαρα,για να μην πω κανα 850ρι,900ρι κτλ,εχω διαβασει διαφορα κατα καιρους σε συζητησεις και σε ξενα φορουμς.Και στο δικο μας εδω.(ΑΡΑΓΕ 1000ρικο και ΠΟΙΟ ΛΙΓΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρεπει να υπολογιζει καποιος για να μην βρεθει προ-εκπληξεως!).(1000 ευρω αραγε στο 8ωρο τον μηνα).

3)Για τις κρατησεις,δεν θυμαμε ακριβως καπου ειχα διαβασει στο φορουμ οτι τους πρωτους 3 μηνες? (μαλλον) σου κρατανε απο την Leihfirma καποια χρηματα γυρω στα 300-400 ευρω,εψαξα τωρα δεν μπορεσα να βρω που ακριβως το διαβασα,αν γνωριζει καποιος περισσοτερα επι του θεματος ας μας ενημερωσει.

4)Μου εγραψες αυτο:

Τρόφιμα 200 ευρώ ειστε καλά ..ειναι πολύ φτηνά στην Γερμανία τα τρόφιμα ειδικά απο Lidl - Aldi - Netto - Penny
Εγω ειχα γραψει αυτο:
350 (Super Market,αναλωσιμα για σπιτι,χαρτικα,απορυπαντικα κτλ Με τα χιλια ζορια)
Οχι μονο το φαγητο δηλαδη.Αραγε δεν εχω κανει λαθος εδω.Εσυ αντιθετως μου γραφεις 200 ευρω μονο για το φαγητο.Ξεχασες τα υπολοιπα (αναλωσιμα για σπιτι,χαρτικα,απορυπαντικα κτλ),αραγε μεσα ειμαι 350 Ευρω.Αντε πες 300 (που δεν το πιστευω με τιποτα).

5)Σε ολα τα αλλα οπως ειπες ειμαι μεσα.

6)Αυτο τωρα με τις δευτερες δουλειες τις 4ωρες (Mini jobs) εννοηται θα το κοιταξουμε και οι 2 αμεσα αν καταφερουμε τελικα και εγκατασταθουμε εκει.

naskal ειπες:

εγω θα απαντησω μονο σ αυτο που εγραψες : 450 (εξοδα διαμονης 15 Ευρω ανα μερα)
Αυτο φιλε μου τελικα δεν υπαρχει!Ψαχνω για τον αντρα μου εδω και ποσο καιρο ενα δωματιο και το μονο που βρισκω ειναι για ενα ατομο 600 ευρω και για δυο ατομα απο 450(δηλαδη 900!!!).δεν παιζει ρολο αν ειναι ζευγαρι!σαν κεφαλι σε βλεπουν!

Σοβαρά τώρα???Αυτο που φοβομουν δηλαδή,καλά τοχα ψιλιαστεί,εκανα λάθος τοτε σε αυτό,νόμιζα ηταν για 2 ατομα οι τιμές αυτες.Με τις πασιον δεν ταχω ψαξει τόσο καλά,διοτι οπως ειπα μεχρι και πριν λιγο καιρο πίστευα οτι θα μας φιλοξενουσαν,τωρα αρχισα την ερευνα για αυτα.ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΜΕ ΑΥΤΟ και τα πραγματα γινονται ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ!

Με τα κανονικα ξενοδοχεια τι παιζει παιδια?Καπου ειχα δει σε ενα σιτε πριν κατι μηνες που το ειχα ψαξει προχειρα,τις τιμες να ξεκιναν το δικλινο στα 30 Ευρω,αλλα δεν ειχα δει τι παρεχει κτλ (αν εχει πλυντηριο,κουζινα κτλ μεσα).Πλακα πλακα με την τιμη πουχα δει στο δικλινο,ιδια χρηματα με την πασιον βγαινει στα 900 τον μηνα,βεβαια δεν ειχα προσεξει τι παρεχει το δικλινο.

Αραγε λοιπον αλλαζουνε παντελως οι υπολογισμοι ξανα προς το χειροτερο (900 Ευρω τον μηνα) λοιπον!
-----------------------------------------------------------------

Αραγε το μηνιαίο σχέδιο εξόδων για 2 ατομα βάση των όσων είπαμε διαμορφώνεται ως εξης:

250 (να στελνω καθε μηνα Ελλαδα για το δανειο)
900 (εξοδα διαμονης 30 Ευρω ανα μερα για 2 ατομα)
240 (ανα 1,5 μηνα για VHS-Volkshochschule,αναγκαστικα αφου αμα δεν παμε δεν θα μπορεσουμε ποτε να μαθουμε καλυτερα τα Γερμανικα ωστε ναχουμε αργοτερα περισσοτερες επιλογες σε εργασιες)
350 (Super Market,αναλωσιμα για σπιτι,χαρτικα,απορυπαντικα κτλ Δεν αλλαζει για ναμαστε μεσα)
160 (2 μηνιαιες καρτες μετακινησης μεσαιας ζωνης)
35 (Σταθερο τηλ,ιντερνετ κτλ,το οποιο θα χρειαστει για να μπορεσουμε και αργοτερα να ψαχνουμε δουλεια μεσω ιντερνετ αφου ως γνωστον πρεπει να στελνεις βιογραφικα κτλ)
20 με 40 (2 με 4 Καρτες κινητων τον μηνα των 10 Ευρω)
50 Ευρω (χοντρικα παντα για ποσιμο νερο σε μπουκαλια αφουν στην Γερμανια εχει θεμα με το νερο γενικα δεν πινετε,εχει ασβεστη κτλ,αραγε πρεπει να αγοραζουμε νερο καθε μηνα)

(((Συνολο 2025 Ευρω)))!!!

Και για να μην ξεχνιόμαστε,δεν βαζω μεσα τα υπολοιπα αρχικα εξοδα/ανα μηνα,για να φτιαξουμε και εκει στην Γερμανια διαφορα χαρτια,η να αγορασουμε ρουχισμο καλο λογω κρυου,κανα μικροεπιπλο,καμια μικροσυσκευη κτλ και ενα σωρο αλλα μικροεξοδα που δεν τα περιμενεις.Που αν υπολογισουμε και αυτα δεν θα τελιωσουν (μακροχρονια μεσα στο 1ο ετος) ποτε οι λογαριασμοι!

Κουτσα στραβα πες το 2000ρο το καλυπτουμε ανα μηνα και οι 2.Απο την άλλη η λύση των 4ωρων αφορολογητων (εξτρα δευτερων εργασιων - MiniJobs),φαντάζει ως η μόνη διέξοδος και ελπίδα για να επιβιώσει κάποιος εκεί για οσο φυσικά διάστημα την παλέψει.Εννοήται και αν τα καταφέρουμε να πάμε στην Γερμανια να ψάξουμε και οι 2 μας να βρουμε και 2η δουλεια.

persa
13.03.2014, 15:07
Καλησπέρα!

Ψάχνω για διαμονή στο Μόναχο μόνο για τους τρεις μήνες του καλοκαιριού, με δύο φίλες μου. Ψάχνουμε για κάτι οικονομικό και να είναι κοντά στην οδό Herzogstraße(από ό,τι κατάλαβα είναι κοντά στο κέντρο). Δεν μιλάμε γερμανικά και αν και ψάξαμε σε διάφορα sites μας είναι πολύ δύσκολο να βρούμε κάτι. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή να μου δώσει oποιαδήποτε πληροφορία για το πως μπορώ να ψάξω, παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου! Ευχαριστώ! :smile_:

persa_931@hotmail.com

Giannis1980
13.03.2014, 16:23
Ενα απλο θελω να σου τονισω μονο...
Παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο σε ποια πόλη θα μεινεις για το οικονομικό κομματι...Πόλη με πόλη εχει τεράστιες διαφορες και ειδικοτερα στα ενοικια...
Στο Aachen που μενω εγω π.χ βρισκεις ανετα σπίτι χωρις μεσιτες με 2 κρυα ενοικια εγγύηση και με 350-400 ζεστο... ψαξε καλα σε ποια πολη θα πας.

Chrisgr
13.03.2014, 17:42
Δεν συμφωνώ με πολλά απο αυτά που γράφεις καθώς τα ζώ κιολας αλλα οκ δεν πειράζει ο καθένας οπως τα βλέπει ..εγω π.χ με 200 ευρώ παω στο Σουπερμαρκετ και για 1 μήνα ψωνίζω τρόφιμα απορρυπαντικά και οτι αλλο χρειάζομαι και μου περισσευουν κιολας για 2 ατομα..και τρωω πολυ..αλλα οκ ο καθενας εχει διαφορετικά στανταρ..:)
Καλή αρχή πάντως οτι και ναναι

georget
13.03.2014, 18:44
Εγω αυτό που θέλω να πω ότι είναι ότι τα 5000 που βάζεις για σπίτι, θεωρώ ότι αν έχεις λίγο υπομονή κια επιμονή μπορείς να βρεις μόνος σου σπίτι. έγω το μόνο που πλήρωσα έξτρα ήταν 2 ενοικια για εγγύηση συν το τρεχων του μήνα. Και κατα τη διαρκεια που έψαχνα σπίτι βρήκα αρκετά σπίτια χωρίς μεσίτη. Βέβαια το αρνητικό είναι ότι μας πήραμε 3-4 μήνες να μπουμε σε σπίτι

patrioten
13.03.2014, 19:29
Δεν συμφωνώ με πολλά απο αυτά που γράφεις καθώς τα ζώ κιολας αλλα οκ δεν πειράζει ο καθένας οπως τα βλέπει ..εγω π.χ με 200 ευρώ παω στο Σουπερμαρκετ και για 1 μήνα ψωνίζω τρόφιμα απορρυπαντικά και οτι αλλο χρειάζομαι και μου περισσευουν κιολας για 2 ατομα..και τρωω πολυ..αλλα οκ ο καθενας εχει διαφορετικά στανταρ..:)
Καλή αρχή πάντως οτι και ναναι

Chris...να συμπληρώσω, ότι ΔΕΝ έχει και τόσο μεγάλη σημασία πόσα χαλάει ο καθένας...σημασία έχει να μπορεί να τα κερδίσει να έχει την δυνατότητα να δουλέψει να πληρωθεί στην ώρα του κανονικά και να τα ξοδέψει όπου γουστάρει ο καθένας...ΔΟΥΛΕΙΑ = ΛΕΦΤΑ.
Αυτό είναι το ζητούμενο και ο ΣΤΟΧΟΣ η ΔΟΥΛΕΙΑ (τα άλλα είναι,για να έχουμε να λέμε...). :)

Akis_
13.03.2014, 23:20
Giannis1980

Ενα απλο θελω να σου τονισω μονο...
Παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο σε ποια πόλη θα μεινεις για το οικονομικό κομματι...Πόλη με πόλη εχει τεράστιες διαφορες και ειδικοτερα στα ενοικια...Στο Aachen που μενω εγω π.χ βρισκεις ανετα σπίτι χωρις μεσιτες με 2 κρυα ενοικια εγγύηση και με 350-400 ζεστο... ψαξε καλα σε ποια πολη θα πας.

Eιναι το πανεπιστήμιο εκεί αν δεν κάνω λάθος,και λογικά νοικιάζουν ποιο έυκολα σπίτια εκεί και με περισσότερες ευκολίες πχ 2 νοίκια οπως ειπες,και οπουδήποτε ίσως έχει πανεπιστήμια,αραγε ενα θετικό είναι να κοιτάξουμε μέρη που έχει πανεπιστήμια!

Ο γνωστός μουχε υποσχεθεί Φρανκφούρτη,μέχρι τωρα εκεί υπολόγιζα οτι θα ερχόμασταν.Τα μέρη που κοιτώ γενικά είναι το νοτιονατολικό και κεντρικό κομμάτι της Γερμανίας (Φρανκφούρτη,Βονη,Κολωνία,Σ τουτγάρδη ποιο νοτια,Ντισερντοφ και ολα τα μερη απο εκει κτλ) Μοναχο κτλ με την καμία λόγω της ακριβής ζωής,για Βερολίνα κτλ σε καμιά περίπτωση λόγω της Ανατολικής Γερμανίας που όλοι έρχονται απο εκεί για δουλεια.

Chrisgr

Δεν συμφωνώ με πολλά απο αυτά που γράφεις καθώς τα ζώ κιολας αλλα οκ δεν πειράζει ο καθένας οπως τα βλέπει ..εγω π.χ με 200 ευρώ παω στο Σουπερμαρκετ και για 1 μήνα ψωνίζω τρόφιμα απορρυπαντικά και οτι αλλο χρειάζομαι και μου περισσευουν κιολας για 2 ατομα..και τρωω πολυ..αλλα οκ ο καθενας εχει διαφορετικά στανταρ..Καλή αρχή πάντως οτι και ναναι

Οτι υπολογίζω στο περίπου το κάνω απο οσα εχω διαβάσει και συζητήσει με κόσμο,απλά και μονο για να μην βρεθώ τελευταία στιγμή προ-εκπλήξεως και τρέχω και δεν φτάνω.Σε ευχαριστώ φίλε,ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα και να βγεί μια άκρη.

georget

Εγω αυτό που θέλω να πω ότι είναι ότι τα 5000 που βάζεις για σπίτι, θεωρώ ότι αν έχεις λίγο υπομονή κια επιμονή μπορείς να βρεις μόνος σου σπίτι. έγω το μόνο που πλήρωσα έξτρα ήταν 2 ενοικια για εγγύηση συν το τρεχων του μήνα. Και κατα τη διαρκεια που έψαχνα σπίτι βρήκα αρκετά σπίτια χωρίς μεσίτη. Βέβαια το αρνητικό είναι ότι μας πήραμε 3-4 μήνες να μπουμε σε σπίτι

Αυτό είναι το ζητούμενο,μακάρι να σταθούμε τυχεροί και να βρούμε και εμείς χωρίς μεσίτη σπίτι και να γλυτώσουμε τα κερατιάτικα.Απλα είναι λιγο στο τυφλό η ολη φαση υπολογιζοντας τα στο περιπου εδω απο την Ελλαδα,αν δεν εχεις και κανα γνωστο εκει ακομα χειροτερα και δεν ξερεις πως θα εξελιχθει.Ελπιζω να σταθουμε τυχεροι.

patrioten

Chris...να συμπληρώσω, ότι ΔΕΝ έχει και τόσο μεγάλη σημασία πόσα χαλάει ο καθένας...σημασία έχει να μπορεί να τα κερδίσει να έχει την δυνατότητα να δουλέψει να πληρωθεί στην ώρα του κανονικά και να τα ξοδέψει όπου γουστάρει ο καθένας...ΔΟΥΛΕΙΑ = ΛΕΦΤΑ.Αυτό είναι το ζητούμενο και ο ΣΤΟΧΟΣ η ΔΟΥΛΕΙΑ (τα άλλα είναι,για να έχουμε να λέμε...).

Οπως το είπες πατριώτη,το προβλημα ειναι οτι ολα στην ζωη ειναι ενα Τζοκερ,περα απο την δικη μας θεληση,θελει και λιγο τυχη,ελπιζω να υπάρξει.

Kleanthis
14.03.2014, 11:11
Wohnung München : 1-Zimmer-Wohnungen Angebote in München (http://www.wg-gesucht.de/1-zimmer-wohnungen-in-Muenchen.90.1.0.0.html)

Υπάρχει κι επιλογή για τη γλώσσα.:)

persa
14.03.2014, 15:14
Ευχαριστώ! Έχουμε ψάξει ήδη εδώ. Θα ψάξω ξανά! :smile_:

george1972
28.03.2014, 11:08
καλημερα σε ενα μηνα θα ανεβω κολονια μαζι με τη συντροφομου ξερει καποιος πως μπορω να βρω ενα οικονομικο δωματιο για ενα μηνα? ευχαριστω.

Konna
06.04.2014, 17:26
Καλήσπερα,

θα ήθελα μια διευκρίνιση από όποιον γνωρίζει, έχω καταλάβει από όσα διαβάζω πως για να νοικιάσεις σπίτι πρέπει να έχεις σταθερό συμβόλαιο με εργοδότη ή να δουλεύεις για 3 μήνες κλπ.

Αυτό που δεν έχω ξεκάθαρο είναι αν δουλεύεις για leihfirma (το οποίο σημαίνει πως τώρα έχεις δουλειά, μετά μπορεί να μην έχεις, κ.ο.κ.) σου νοικιάζουν σπίτι????? help2

Ευχαριστώ!

patrioten
06.04.2014, 18:10
Καλήσπερα,

θα ήθελα μια διευκρίνιση από όποιον γνωρίζει, έχω καταλάβει από όσα διαβάζω πως για να νοικιάσεις σπίτι πρέπει να έχεις σταθερό συμβόλαιο με εργοδότη ή να δουλεύεις για 3 μήνες κλπ.

Αυτό που δεν έχω ξεκάθαρο είναι αν δουλεύεις για leihfirma (το οποίο σημαίνει πως τώρα έχεις δουλειά, μετά μπορεί να μην έχεις, κ.ο.κ.) σου νοικιάζουν σπίτι????? help2

Ευχαριστώ!

Aυτά που ρωτάς τα έχουμε γράψει άπειρες φορές.....
Θέλει λίγο υπομονή και διάβασμα.
Ξεκίνα το διάβασμα από εδώ:

Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση. (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%C E%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-2955/)

Chrisgr
06.04.2014, 18:46
Δεν ειναι κανόνας αυτό αλλα γενικά και σε όλο τον κόσμο ενας νοικάρης θα προτιμήσει να βρεί καποιον που εχει δουλειά και παιρνει και καλά λεφτά για τον μοναδικό λόγο οτι θέλει τα λεφτά του ...εγω και στα 2 σπίτια που ενοικίασα σε κανένα δεν μου ζητήσαν συμβόλαιο ....αλλα γενικά ζητάνε οπως ζητάνε και στην Ελλάδα κτλπ..
Εαν πας μεσω μεσιτικού γραφείου θα ζητήσουν σίγουρα...

Konna
06.04.2014, 19:02
Ευχαριστώ!

moikanos
08.04.2014, 10:46
Νοικιάζεται σπίτι στην Φρανκφούρτη, περιοχή Gallus, 2 δωμάτια, κουζίνα, τουαλέτα, μπάνιο
με κρεβάτι και αν επιθυμεί αγοράζει σε πολύ καλή τιμή, τα έπιπλα και τα ηλεκτρικά,
2ος όροφος κόντα στο κέντρο και διπλα σε στάση Straßen Bahn και S-bahn,.
645 € ενοικιο (χωρις ρευμα, αεριο), 1500€ Kaution.

georgek
08.04.2014, 20:02
Καλησπέρα,

Κάποια πράγματα που έμαθα εγώ όταν μπήκα στην διαδικασία ανέυρεσης σπιτιου τα οποία ελπίζω να σε βοηθήσουν. Παρεπιπτώντος εγω είμαι κάτω Σαξωνία ίσως αλλού να είναι λίγο διαφορετικά.
Οταν ενοικιάζεις ένα σπίτι πρέπει να καταβάλεις 3 μήνες ενοίκιο (κρύο) σάν εγγύηση το οποίο για να το πάρεις πίσω θα πρέπει να ενημερώσεις όταν έρθει η ώρα να φύγεις 3 μήνες πρίν. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο ιδιοκτήτης να γνωρίζει 3 μήνες πρίν πότε θα ελευθερωθεί το διαμέρισμα. Ετσι το βάζει σε αγγελία και μαζεύει ενδιαφερόμενους για να επιλέξει αυτός και όχι ο ενοικιαστής. Τι συμβαίνει δηλαδή, αν κοιτάξεις στο internet για διαμερίσματα θα δείς ότι έχουν αγγελίες τώρα για σπίτια που θα ελευθερωθούν τον Ιούνιο ή και Ιούλιο , οι ενδιαφερόμενοι επικοινωνούν με τον ιδιοκτήτη βλέπουν το διαμέρισμα και αν τους αρέσει συμπληρώνουν την φόρμα που αυτός θα τους δώσει. Τα στοιχεία που ζητούντε είναι συνήθως πόσα άτομα θα μένουν, αν έχουν παιδία, σκυλιά κλπ, αν εργάζονται και επίσης τί μισθό πέρνουν καθαρά τον μήνα (ναι το ρωτάν και αυτο). Στο τέλος ο ιδιοκτήτης έχει μαζέψει μερικές αιτήσης και διαλέγη αυτός που θα το δώσει (η διαδικασία με τις αιτήσης γίνεται και όταν το σπίτι είναι ελεύθερο). Οπως καταλαβαίνεις είναι λογικό να επιλέξει αυτόν που έχει σίγουρη δουλειά και κατα προτίμηση είναι γερμανός.
Τώρα στην δικές σου επιλογές. Οταν θα κοιτάξεις για σπίτι θα δείς οτι αναφέρουν τιμή κρύου και ζεστού όπου ζεστό μαζί με τα κοινόχρηστα, νερο, θέρμανση ίσως και ρεύμα.
Ρωτάς ακριβώς πώς διαμοιράζετε το ποσό (πχ 150 κοινόχρηστα , όπου 80 θέρμανση, 30 συντήρηση κτιρίου και 40 νερό), το ποσό της θέρμανση και του νερού μήν το λαμβάνεις πολλή υπόψην όσων αφορα την επιλογή σου. Ο λόγος είναι ότι στο τέλος του έτους θα κάνουν ολικό υπολογισμό και θα σου επιστρέψουν ή ζητήσουν την διαφορα και εν συνεχεία θα το αναπροσαρμόσουν για το επόμενο έτος (οπότε αν κάποιος ζητά μόνο 50ευρώ για θέρμανση δεν σου έρχετε πίο φθηνά απλά στο τέλος θα σου ζητήσει να πληρώσεις μεγάλη διαφορά).
Οπώς κατάλαβες όλοι οι λογαριασμοί στην ουσία πληρώνοντε εναντι είτε στον ιδιοκτήτη όταν είναι στο όνομα του είτε στην αρμόδια υπηρεσία. Για το ρεύμα πχ εμένα μου ζήτησαν να καταβάλω κάθε μήνα 60ευρώ γιατί τοσο υπολογίζουν ότι θα καταναλώνω. Οταν κάποια στιγμή αποφασίσουν να κάνουν μέτρηση (αυτό μπορεί να πάρει ακόμα και χρόνια) τότε θα κανονίσουμε την διαφορά και θα κάνουν αναπροσαρμογή. Μετρηση γίνετε παντα βέβαια όταν κάποιος αποχωρή από κάποια οικία.
Τα περισσότερα διαμερίσματα δεν διαθέτουν εξοπλισμό μέσα (πχ δεν έχουν ντουλάπες, ντουλάπια κουζίνας έχω ακούση και περιπτώσης όπου δεν έχουν πάτωμα!!) οπότε αναγκαστικά το υπολογίζεις και αυτο.
Εγώ αρχικά κοίταζα για διαμέρισμα με τουλάχιστον ντουλαπια κουζίνας. Από ότι κατάλαβα αυτά που το διαφημίζουν είναι ψιλο μούφα, η κουζίνα που συνήθως (90%) έχουν είναι κάποια από καταστήματα στύλ roller ή pocco όπουν πέρνεις έτοιμα ντουλάπια με 300ευρώ. Εγώ προτίμησα να αγοράσω και να εγκαταστήσω μόνος μου τα ντουλάπια από το να νοικιάσω ένα χειρότερο διαμέρισμα γιατί απλά ειχε κουζίνα.
Φυσικά όπως καταλαβαίνεις τα διαμερίσματα στην πόλη είναι πίο ακριβά από τα περιξ. Δες αν σε βολέυει κάποια γραμμή του S-Bahn και αν είναι κοίτα λίγο πίο μακρία.
Το δυστύχημα είναι οτι λόγο του συστήματος πολλά διαμερίσματα που θα σου αρέσουν θα αρέσουν και σε άλλους και δεν θα σου τα δίνουν ενώ δεν μπορείς να πέις ότι θα πάς προσωρινα κάπου λόγο του θέματος με τα ντουλάπια κλπ που είναι μία μεγάλη επένδυση η οποία χάνετε στην ουσία αν μετακομίσεις.

Ελπιζω να βοήθησα.

Konna
08.04.2014, 21:37
Ήσουν κατατοπιστικότατος σε ευχαριστώ πολύ!!!!

wiz76
26.04.2014, 04:52
Εγω έφριξα με κάτι τιμές που είδα , 690 για 33τ.μ έλεος..
Κοιτάω για Hostel in Stuttgart και αυτά που έχει στο ίντερνετ δεν έχει κανένα τηλέφωνο πάνω του.
Πρέπει η ηλεκτρονικά η να πας από εκεί για να κλείσεις σπίτι?

wiz76
26.04.2014, 04:55
Παίδες τι πέζει με τα σπίτια εκεί ακούω για κατι 600αρια για 35τ.μ κι εχω πάθει εγκεφαλικό!
Το Κράτος δείνει επίδομα για να πληρώνεις το ενοίκιο σου αν δεν τα βγάζεις πέρα π.χ αν είναι λίγα τα χρήματα που πέρνεις απο την δουλειά σου? Δουλειά της προκοπής βρήσκεις η (μπένεις ) και μέσα τελικά ??
Αν εχει καπιος links για φτηνά :shocked: σπιτια στην περιοχη της Στουτγκαρδης ας στείλει.

Chrisgr
26.04.2014, 21:19
Μην παθαίνεις εγκεφαλικό το 600τι και φτηνό μου ακούγεται πλέον ..
Δίνει επίδομα αν δουλέυεις πανω απο 3 μήνες και έχεις δουλειά..αν εισαι άνεργος δεν δίνει τιποτα..εκτος αν εχεις κλεισει χρόνο Γερμανία ( δουλέυοντας πάλι ) τοτε οκ ... Δουλεια βρισκεις υπαρχουν απειρες..ΑΠΕΙΡΕΣ ΟΜΩΣ..οποιος δεν βρίσκει για μένα η δεν ψάχνει σοβαρά η σιγουρα δεν θα μιλάει Γερμανικά/Αγγλικά... εχω βρει δουλειά σε πανω απο 10 άτομα .
Τα σπίτια εχουμε πει που ειναι διαβασε τα ποστ και θα βρεις περισσότερα..
Στα γρήγορα Goolgle immobilienscout24 και wg-gesucht ...απο Αθήνα ομως δεν θα κάνεις τιποτα..:)

wiz76
26.04.2014, 22:31
Ευχαριστώ πολύ , είχα την εντίπωση όμως οτι δεν υπάρχουν δουλειές εύκολα εκεί..

Τι μισθός πέζει χωρίς τη γλώσσα για αρχή ?

Maragos Xristos
02.05.2014, 12:16
Καλημερα στην παρεα.Ειμαστε 1 ζευγαρι,παντρεμενοι,απο Καβαλα και απο 15 με 20 Μαιου θα χρειαστουμε επειγοντως μια κατοικια στην Φρανκφουρτη και συγκεκριμενα στις περιοχες Preungeshein,Bockenheim,Bornheim,Ginnheim,Nordend, Westend και γενικως σε περιοχες που εχουν καλη συγκοινωνια U-Bahn και Strassenbahn.Μπορουμε να διαθεσουμε μεχρι 700 ευρω(μαζι με ολα τα εξοδα).Βεβαια υπαρχει σταθερη εργασια με σταθερο εισοδημα.Κατα προτιμηση θα θελαμε κατοικια με μπαλκονι και παραθυρο στο μπανιο.
Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

Maragos Xristos
05.05.2014, 12:46
Καλημερα στην παρεα.Ειμαστε 1 ζευγαρι,παντρεμενοι,απο Καβαλα και απο 15 με 20 Μαιου θα χρειαστουμε επειγοντως μια κατοικια στην Φρανκφουρτη και συγκεκριμενα στις περιοχες Preungeshein,Bockenheim,Bornheim,Ginnheim,Nordend, Westend και γενικως σε περιοχες που εχουν καλη συγκοινωνια U-Bahn και Strassenbahn.Μπορουμε να διαθεσουμε μεχρι 700 ευρω(μαζι με ολα τα εξοδα).Βεβαια υπαρχει σταθερη εργασια με σταθερο εισοδημα.Κατα προτιμηση θα θελαμε κατοικια με μπαλκονι και παραθυρο στο μπανιο.
Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

Καποιος???

Ελενα@
10.05.2014, 11:08
Καλησπέρα φίλε andnik. Το πιστεύω αυτό για τις λαμογιες. Να φανταστείς όταν μπήκα στο σπίτι ήταν σχεδόν όλα τα έπιπλα χαλασμενα.Τα ντουλαπια,τα συρτάρια, ακόμα και το κρεβάτι είχε πρόβλημα.Επι 3 μήνες δεν έβρισκα την ενοικιαστρια και μετά από 3 μήνες τα εφτιαξε. Γενικότερα δεν ενδιαφέρεται καν.Μονο τώρα για τα λεφτά επικοινώνησε μαζί μου και όταν της είπα πως δε δεν θα την πληρώσω αν δεν δω απόδειξη δεν ξανά επικοινώνησε μαζί μου.
Είναι κρίμα να συμβαίνουν αυτά σε μια τέτοια χώρα. Καλημερα,εχω ζησει κ εγω σκηνες απειρου καλους εδω στην υπεροχη γερμανια.Γνωριζω πως αυτο με τα χαρτακια ισχυει οταν υπαρχει υπογραφη κ ημερομηνια απλα για να το αποδειξεις πρεπει να κανεις δικαστηριο κ ειναι ολοκληρη διαδικασια ομως οταν εισαι ανεργος κ σιγουρος οτι θα τοΚαλημερα,εχω ζησει κ εγω σκηνες απειρου καλους εδω στην υπεροχη γερμανια.Γνωριζω πως αυτο με τα χαρτακια ισχυει οταν υπαρχει υπογραφη κ ημερομηνια απλα για να το αποδειξεις πρεπει να κανεις δικαστηριο κ ειναι ολοκληρη διαδικασια ομως οταν εισαι ανεργος κ σιγουρος οτι θα το κερδισεις τα εξοδα δικαστηριου κ τον δικηγορο σου τα πληρωνει ο χαμενος.Να σε βγαλει καποιος εξω ειναι δυσκολο.Δικαιουσαι να μην εχεις πληρωσει μεχρι 3 μηνες κ μετα αν δωσεις εστω κ 100 δεν μπορει να σε βγαλει.Ασε που για να σε βγαλει πρεπει να κανει δικαστηριο για εξωση κ συνηθως αυτα καθυστερουν κ ετσι εσυ κερδιζεις χρονο.Ξυπνησανε κ οι γερμανοι με τα καβουρια στις τσεπες κ κανουν λαμογιες!!!!!!!!Ευχομαι καλη συνεχεια κ να βρεις δουλεια.

Εν τω μεταξύ με αυτά πού συμβαίνουν έχω αρχίσει να ανησυχώ για το αν θα πάρω πίσω το Kaution(500 ευρώ) που έδωσα στην αρχή μαζί με τα ενοίκια ενός χρόνου. Το επίσης παράξενο της υπόθεσης με το Kaution είναι πως τα 500 συγκεκριμένα ευρώ τα ήθελε στο χέρι και όχι να τα καταθέσω στην τράπεζα όπως τα ενοίκια και απλά έγραψε ένα χαρτί μπροστά μου που ως απόδειξη ότι τα έλαβε. Αυτό όσοι το έχουν δει μου είπαν πως είναι μη φυσιολογικό. Κάποιοι Έλληνες γεννημένοι εδώ πού με βοηθάνε γιατί δεν ξέρω τόσο καλά γερμανικά είπαν πως ίσως να τα ήθελε στο χέρι για να τα κρύψει από την εφορία αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς είναι το σύστημα εδώ. Έχω απογοητευτεί πλήρως με όλα αυτά. Δέχθηκα να πληρώσω μπροστά όλα τα ενοίκια για να έχω ένα σπίτι και περίμενα καλύτερη συμπεριφορά. Καλημερα,εχω ζησει κ εγω σκηνες απειρου καλους εδω στην υπεροχη γερμανια.Γνωριζω πως αυτο με τα χαρτακια ισχυει οταν υπαρχει υπογραφη κ ημερομηνια απλα για να το αποδειξεις πρεπει να κανεις δικαστηριο κ ειναι ολοκληρη διαδικασια ομως οταν εισαι ανεργος κ σιγουρος οτι θα το κερδισεις τα εξοδα δικαστηριου κ τον δικηγορο σου ταπληρωνει ο χαμενος.Να σε βγαλει καποιος εξω ειναι δυσκολο.Δικαιουσαι να μην εχεις πληρωσει μεχρι 3 μηνες κ μετα αν δωσεις εστω κ 100 δεν μπορει να σε βγαλει.Ασε που για να σε βγαλει πρεπει να κανει δικαστηριο για εξωση κ συνηθως αυτα καθυστερουν κ ετσι εσυ κερδιζεις χρονο.Ξυπνησανε κ οι γερμανοι με τα καβουρια στις τσεπες κ κανουν λαμογιες!!!!!!!!Ευχομαι καλη συνεχεια κ να βρεις δουλεια.

Ελενα@
10.05.2014, 11:32
Ο Χριστος και η Παναγια!!!:shocked:Γεια σου Καρμεν ΓΚΑΡΝΤΑΣΙΝΑ xaroumenaki Τα περισσοτερα σπιτια εδω δυστυχως ειναι χωρις κουζινα,αλλα εχουν κοινη που την μοιραζονται δηλ 2,3,4.....διαμερισματα.Ουτε κ το δικο μας ειχε.Εγω στην αρχη μαγειρευα σ αυτα τα ηλ.ματια που τα βαζεις στην πριζα κ μετα βρηκαμε απο το ebay μεταχειρησμενη φυσικα κ πηγαμε κ την ξηλωσαμε απο ενα σπιτι που του καναν ανακαινηση και την φτιαξαμε μονοι μας στον χωρο μας.Ετσι απο μεταχειρησμενα μπορεις να βρεις πολυ καλες προσφορες.Τωρα εχω κ πλυντηριο πιατων να φανταστεις....:yes:

georgek
11.05.2014, 20:56
Καλησπέρα,
Οποιος ενδιαφέρετε για μεταχειρισμένα αντικείμενα καλό είναι να δοκιμάσει και το
eBay Kleinanzeigen | Kostenlos. Einfach. Lokal. Anzeigen gratis inserieren mit eBay Kleinanzeigen (http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/)
Αυτό είναι υποσελίδα ας πούμε του ebay στο οποίο οι αγοροπωλήσεις γίνονται απ ευθείας χωρίς μεσάζοντες (το ebay δεν πέρνει ποσοστά) για αυτό και επι το πλείστον είναι χωρίς αποστολή , πας το βλέπεις και αν σου αρέσει το περνεις.
Βαλε την περιοχή που μένεις, ακτίνα στην οποία είσαι διαθεσιμένος να πάς και ξεκίνα το ψάξιμο .... καλές αγορές.

xainti
12.05.2014, 10:26
Καλά μιλάμε, μας σώζεις με την πληροφορία σου, μιας και δεν θα ανεβάσω έπιπλα και θα πάρω μεταχειρισμένα!!!!
Να είσαι καλά!!!!!!!:bravo_1:

geoman
20.05.2014, 00:24
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για την κατανόηση και την συμπαράσταση.
Έχω διαβάσει σε άλλο θέμα τις δικές σου περιπέτειες. Εσένα φυσικά ήταν πολύ χειρότερες δυστυχώς. Πάντως μπράβο που άντεξες και το παλεύεται ακόμα με τον Άνδρα σου.

Δουλειά τελικά βρήκα δόξα τω θεώ. Με το σπίτι έχω πρόβλημα. 30 ιουνίου είναι κανονισμένο να φύγω αλλά είναι πονηρή η ενοικιάστρια μου και θέλω να τελειώνω τα πάρε δώσε μαζί της. Τώρα ψάχνω για νέο σπίτι αλλά ο χρόνος με πιέζει.

Ποια site θεωρείς τα πιο αξιόπιστα για να ψάξω για σπίτι?

georgek
21.05.2014, 13:31
Καλημέρα,

Σε αυτό που ρωτάς για το ποία sites είναι αξιόπιστα θεωρώ ότι δεν έχει καμία διαφορα. Τα sites απλά προβάλουν τις αγγελίες που αναρτήζουν οι ιδιοκτήτες ή μεσίτες το αν είναι σωστά τα στοιχεία ή αν κάτι δεν πάει καλά δεν το ελέγχουν. επίσης όλα έχουν λίγο πολλή τις ίδιες αγγελίες , πάντως στο immobilienscout24.de όσων αφορά τους μεσίτες μπορείς να βρείς και κάποιες αναφορές για το πόσο εξυπηρετική είναι κλπ.
Δοκίμασε και τις τοπικές εφημερίδες, υπάρχούν ακόμα ανθρωποί οι οποίοι δεν τα πάνε καλά με τον νετ και τις αναρτούν μόσο σε εφημερίδες.
Όπως έχω αναφέρει και παλίοτερα αν τα πάς καλά με τις χειρονακτικές εργασίες και κατεχης βασικές γνώσης υδραυλικών και κατασκεύων καλό ίσως θα ήταν να κοιτάξεις και για σπίτι χωρίς καθόλου έπιπλα ή ντουλάπια, περισσότερες επιλογές, πίο φθηνά, δεν εξαρτάσαι από τον ιδιοκτήτη για να σου φτιάξει κάτι, δεν μπορεί να σου πεί οτί χαλασες κατι κλπ. Πρόσεχε όμως αν δεν ξέρεις ακριβώς τι σημαίνει αυτό μην το επιχειρήσης.
Παράδειγμα αν αγοράσεις κουζίνα ο πάγκος έρχετε σαν ενα κομμάτι ξύλο , πρέπει δηλαδη να το κόψεις για να βάλεις τον νεροχύτη και τα μάτια της κουζίνας, που σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις και σέγα , δραπανο, ποτηροτρύπανα, τρυπάνια κλπ .

geoman
22.05.2014, 23:49
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.Τις θεωρώ αρκετά χρήσιμες.

Επί ευκαιρίας, θα ήθελα να ρωτήσω εσένα η όποιον άλλον το διαβάσει το εξής: Έχω κάποια ρούχα σε πολύ καλή κατάσταση που θα ήθελα να τα χαρίσω σε κάποιον που τα έχει ανάγκη. Στην Ελλάδα είχα γνωριμίες και το είχα κάνει πιο εύκολα. Θυμάμαι πως αν δεν έβρισκα κάποιον άνθρωπο τα πήγαινα σε κάποια ενορία. Εδώ στην Γερμανία συμβαίνει το ίδιο με τις Ελληνικές εκκλησίες τουλάχιστον? Η προτείνει κάποιος κάτι γνωρίζοντας παραπάνω πράγματα? Ήθελα να ανοίξω νέο θέμα αλλά πριν το κάνω και γεμίσω το φόρουμ είπα να ρωτήσω εδώ.

Lane
24.05.2014, 10:36
Καλησπέρα φίλε andnik,

Σήμερα μιλήσαμε και τις επόμενες ημέρες θα αλλάξουμε το συμβόλαιο όπως συμφωνήσαμε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να σταματήσει τις πονηρίες. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω.

Σε ευχαριστώ και εγώ ελπίζω να βρω δουλειά σύντομα. Είναι άσχημο να μην δουλεύεις.

Να περνάς όμορφα

Αγαπητε Geoman,

η συμβουλη μου ειναι να πας και να γινεις αμεσως μελος σε ενα Mieterverein, πριν υπογραψεις το καινουριο συμβολαιο. Εκει σε βοηθανε δικηγοροι εξειδικευμενοι στο θεμα και σου παρεχουν νομικη προστασια απεναντι στον ιδιοκτητη. Το καθε Mieterverein εχει το δικο του καταστατικο, ετσι κοιταξε ακριβως τι προσφερει αυτο στο Bochum. Το σπουδαιοτερο ομως ειναι, οτι μολις αναφερεις στην σπιτονοικοκυρα σου τις μαγικες λεξεις δηλ. οτι γραφτηκες εκει, θα καταλαβει οτι δεν την παιρνει για λαμογιά και θα κοιταξει να κανει τα παντα σωστα για να μην βρει τον μπελα της.

Για το Bochum βρηκα τα εξης

Mieterverein: Home (http://www.mieterverein-bochum.de/home/)
Απο οτι ειδα κοστιζει 9,00 € τον μηνα το premium πακετο.

Mieterschutzbund e.V. (http://www.mieterschutzbund.de/start.php)
Αυτο αν ειδα καλα κοστιζει 80,00€ τον χρονο συν 20,00€ η εγγραφη.

Το δινω σαν συμβουλη σε ολους οσους νοικιαζουν σπιτι στη Γερμανια, να γραφτουν σε ενα Mieterverein. Μην το αναφερεται οπωσδηποτε πριν σας δωσουνε το σπιτι, αλλα οταν ερχονται μετα και σας ζητανε το οτιδηποτε θα τους λετε να σας δωσουν τα χαρτια για να τα πατε να τα δει ο δικηγορος του Mieterverein. Πιστεψτε με, και θα σας κανει πιο ευκολη την ζωη και θα σας προστατεψει απο τους ξυπνιους (που δυστυχως υπαρχουν παντου).

xainti
24.05.2014, 11:28
Αγαπητε Geoman,

η συμβουλη μου ειναι να πας και να γινεις αμεσως μελος σε ενα Mieterverein, πριν υπογραψεις το καινουριο συμβολαιο. Εκει σε βοηθανε δικηγοροι εξειδικευμενοι στο θεμα και σου παρεχουν νομικη προστασια απεναντι στον ιδιοκτητη. Το καθε Mieterverein εχει το δικο του καταστατικο, ετσι κοιταξε ακριβως τι προσφερει αυτο στο Bochum. Το σπουδαιοτερο ομως ειναι, οτι μολις αναφερεις στην σπιτονοικοκυρα σου τις μαγικες λεξεις δηλ. οτι γραφτηκες εκει, θα καταλαβει οτι δεν την παιρνει για λαμογιά και θα κοιταξει να κανει τα παντα σωστα για να μην βρει τον μπελα της.

Για το Bochum βρηκα τα εξης

Mieterverein: Home (http://www.mieterverein-bochum.de/home/)
Απο οτι ειδα κοστιζει 9,00 € τον μηνα το premium πακετο.

Mieterschutzbund e.V. (http://www.mieterschutzbund.de/start.php)
Αυτο αν ειδα καλα κοστιζει 80,00€ τον χρονο συν 20,00€ η εγγραφη.

Το δινω σαν συμβουλη σε ολους οσους νοικιαζουν σπιτι στη Γερμανια, να γραφτουν σε ενα Mieterverein. Μην το αναφερεται οπωσδηποτε πριν σας δωσουνε το σπιτι, αλλα οταν ερχονται μετα και σας ζητανε το οτιδηποτε θα τους λετε να σας δωσουν τα χαρτια για να τα πατε να τα δει ο δικηγορος του Mieterverein. Πιστεψτε με, και θα σας κανει πιο ευκολη την ζωη και θα σας προστατεψει απο τους ξυπνιους (που δυστυχως υπαρχουν παντου).

Χρυσή η συμβουλή σου!!!! Ευχαριστούμε πολύ!!!

Don Juan
24.05.2014, 19:26
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.Τις θεωρώ αρκετά χρήσιμες.

Επί ευκαιρίας, θα ήθελα να ρωτήσω εσένα η όποιον άλλον το διαβάσει το εξής: Έχω κάποια ρούχα σε πολύ καλή κατάσταση που θα ήθελα να τα χαρίσω σε κάποιον που τα έχει ανάγκη. Στην Ελλάδα είχα γνωριμίες και το είχα κάνει πιο εύκολα. Θυμάμαι πως αν δεν έβρισκα κάποιον άνθρωπο τα πήγαινα σε κάποια ενορία. Εδώ στην Γερμανία συμβαίνει το ίδιο με τις Ελληνικές εκκλησίες τουλάχιστον? Η προτείνει κάποιος κάτι γνωρίζοντας παραπάνω πράγματα? Ήθελα να ανοίξω νέο θέμα αλλά πριν το κάνω και γεμίσω το φόρουμ είπα να ρωτήσω εδώ.

υπαρχουν στους δρομους κατι μεγαλοι καδοι-containers με την επιγραφη kleidung-schuhe , τα βαζεις σε σακουλα και τα ριχνεις εκει μεσα.
απο κει και περα το αν θα καταληξουν σε ανθρωπους που τα εχουν αναγκη η σε καποιο καταστημα δεν το γνωριζω.
οσο για sites για να ψαξεις σπιτι τα παρακατω ειναι τα τρια μεγαλυτερα
http://www.immobilienscout24.de/
http://www.immowelt.de/
http://www.immonet.de/

DiD666
02.06.2014, 11:51
Eιναι στο Μοναχο!! Συναδελφος αφηνει 4αρι διαμερισμα, 82μ², στον πανω οροφο 2οροφου σπιτιου στο Ottobrunn.800€ ζεστο πληρωνει τωρα. Εχει οικογενεια με 2 παιδακια, οποτε δε θα ειναι προβλημα να ενοικιαστει το σπιτι ξανα σε οικογενεια. Οποιος ενδιαφερεται σοβαρα (εχει δουλεια, βρισκεται Μοναχο) ας μου στειλει μνμ ΑΜΕΣΑ η να μου τηλεφωνησει στο , επειδη ειμαι στη δουλεια, οποιος τηλεφωνησει ας επιμεινει λιγο. Και παρακαλω, οποιος δεν γνωριζει γερμανικα ας εχει καποιον κοντα του που να μιλαει γερμανικα για να μιλησει απευθειας για τυχον λεπτομερειες κτλ.

Καποιος μοντ. ας προσθεσει στον τιτλο την πολη, διοτι δε με αφηνει το εντιτ να αλλαξω τον τιτλο.

DiD666
04.06.2014, 22:54
να διαγραφει παρακαλω

dhmhtrhs scania
06.06.2014, 02:25
kalhspera paidia kai apo edw..psaxno spiti stis gyro perioxes toy monaxoy h hotel alla mexri 500.h an thelei kapoios sygkatikhsh.egw tora meno sto neufahrn.eyxaristw poly.

dhmhtrhs scania
06.06.2014, 13:12
kalhmera paidia eimai kai egw germania edw kai 3 mhnes endiferomai gia sygkatikish giati einai polla ta ekswda egw meno se hotel.an exei kapoios spiti kai thelei na mhrastoyme ta ekswda ok.mail.
drittas143@gmail.com eyxaristw

Ελενα@
11.06.2014, 14:45
kalhspera paidia kai apo edw..psaxno spiti stis gyro perioxes toy monaxoy h hotel alla mexri 500.h an thelei kapoios sygkatikhsh.egw tora meno sto neufahrn.eyxaristw poly. Καλησπερα,εδω που μενω υπαρχει ενα δωματιο για 1 ατομο.Δεν ειναι κ στην καλυτερη κατασταση ειναι πολυ μικρο με ενα μικρο μπαλκονακι κ το μπανιο το μοιραζεσαι με μια κοπελα ελληνιδα η οποια μενει κ αυτη σε ενα αλλο μικρο δωματιο.Εχει στο κτιριο κουζινα που μπορεις να χρησιμοποιησεις με ματια κ φουρνο επισης πλυντηριο κ στεγνωτηριο.Η τιμη ειναι 300 κ δεν ζηταει εγγυηση η μισθοδωσιες.Το ουμπαν ειναι 10λεπτα με τα ποδια αλλα μπορεις να παρεις κ το λεφορειο,εχει πολυ συχνα δρομολογια.Υπαρχουν κοντα σουπερ μαρκετ κ αλλα μαγαζια.Η περιοχη ειναι Fürstenried West.Ο ιδιοκτητης ειναι γερμανος αλλα μιλαει κ αγγλικα.Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο ειναι ομως μια καλη λυση για οποιον εχει ερθει τωρα μεχρι να βρει κατι καλυτερο η για καποιον που ειναι στον δρομο.Εχω την διαθεση να βοηθησω οσο μπορω με μεταφραση κ τα λοιπα,αν ενδιαφερεσαι η για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει μνμ κ να επικοινωνησουμε τηλ.Ελπιζω να βοηθησα.

dhmhtrhs scania
11.06.2014, 15:25
καλησπερα και απο εδω ελενα σου εχω στειλη μην προσοπικο με τηλ αν θεσ να μηλησουμε για το δωματιο ευχαριστω

Ελενα@
13.06.2014, 09:57
Δημητρη καλοριζικο το δωματιο κ ευχομαι ολα να πανε καλα στην διαμονη κ το ξεκινημα σου στο Μοναχο κ να κανεις τους στοχους σου πραγματικοτητα.

dhmhtrhs scania
14.06.2014, 23:45
se eyxaristw para poly elena gia thn boitheia pou mou edwses gia na noikiaso to domatio telika.kai sou eyxwmai na eisai kala esy kai h oikogenoia sou kai sas eyxwmai oti kalytero giati to aksizete!!!

vertigo
15.06.2014, 02:09
Δημητρη καλοριζικο το δωματιο κ ευχομαι ολα να πανε καλα στην διαμονη κ το ξεκινημα σου στο Μοναχο κ να κανεις τους στοχους σου πραγματικοτητα.

:bravo_: :bravo_1:

se eyxaristw para poly elena gia thn boitheia pou mou edwses gia na noikiaso to domatio telika.kai sou eyxwmai na eisai kala esy kai h oikogenoia sou kai sas eyxwmai oti kalytero giati to aksizete!!!

:smile_: :victory:

giorgos87
04.07.2014, 09:58
καλησπέρα σας, γνωρίζει κάποιος κάτι για προσωρινή διαμονή(μέχρι ανεύρεσης σπιτιού) στο esslingen?

Panos Georgiadis
06.07.2014, 17:41
Καλησπέρα πατριωτάκια,

Καταρχάς, να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που βοηθούν και γράφουν όλα αυτά τα χρήσιμα πράγματα για όλους εμάς. Πραγματικά, είναι πολύ μεγάλη βοήθεια!

Είμαι 25 χρονών, Μηχανικός Αυτοματισμού (από το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης) και πριν μία εβδομάδα υπέγραψα συμβόλαιο για διεθνής εταιρία λογισμικού, η οποία έχει έδρα στην Νυρεμβέργη. Ευτυχώς η δουλειά είναι στα Αγγλικά, καθώς οι γνώσεις μου στα Γερμανικά είναι επιπέδου (άτυπα) A2.

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. Στο συμβόλαιο γράφει ότι ξεκινάω την δουλειά στις 1 Οκτωβρίου. Εχω κλείσει εισητήρια για Νυρεμβέργη στις 20 Σεπτεμβρίου, καθώς και 5 μέρες σε κεντρικό ξενοδοχείο, ώστε να προλάβω να κάνω τις όποιες απαραίτητες ενέργειες πρέπει να κάνει κάθε μετανάστης στην Γερμανία.

Οπότε πρέπει να:
- Βρω σπίτι για να μείνω
- Να γραφτώ στον Δήμο
- Να ανοίξω Γερμανικό τραπεζικό λογαριασμό
- Να αποκτήσω γερμανικό ΑΦΜ (κάτι τέτοιο νομίζω).

Η ερώτησή μου είναι:
πόσο εύκολα είναι αυτά να γίνουν, όταν μιλάω ελάχιστα (τα πολύ βασικά) Γερμανικά; Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει η Ελληνική κοινότητα Νυρεμβέργης σχετικά με τα παραπάνω; Θέλω να πω, μιλάνε αγγλικά στο Rathaus ή θα πρέπει να συνεννοηθώ στα Γερμανικά;

Επίσης, μαζί μου θα έρθει και η κοπέλα μου, καθώς δεν υπάρχει κάτι για αυτήν στην Ελλάδα. Εχει πτυχίο + μεταπτυχιακό στο μοντάζ (βίντεο) από το Αριστοτέλειο Παν. Θεσσαλονίκης, αλλά όπως κι εγώ, έτσι κ αυτή, μιλάει πολύ λίγα Γερμανικά (τα βασικά). Το concept είναι να μένει μαζί μου και να παρακολουθεί μαθήματα Γερμανικών στο Vhs της περιοχής, ώσπου μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να είναι σε θέση να αναζητήσει εργασία στην Γερμανία. Το πρόβλημα εδώ, είναι ότι (σύμφωνα με αυτά που διαβάζω), στην Γερμανία μπορεί να μείνει 3 μήνες. Απο κει και πέρα, θα πρέπει να δηλώσει για ποιον λόγο μένει εδώ, και αν δεν έχει εργασία, τότε θα πρέπει να έχει ασφάλεια (που δεν έχει). Τι μπορούμε να κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Don Juan
07.07.2014, 05:04
Καλησπέρα πατριωτάκια,

Οπότε πρέπει να:
- Βρω σπίτι για να μείνω
- Να γραφτώ στον Δήμο

Η ερώτησή μου είναι:
πόσο εύκολα είναι αυτά να γίνουν, όταν μιλάω ελάχιστα (τα πολύ βασικά) Γερμανικά; Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει η Ελληνική κοινότητα Νυρεμβέργης σχετικά με τα παραπάνω; Θέλω να πω, μιλάνε αγγλικά στο Rathaus ή θα πρέπει να συνεννοηθώ στα Γερμανικά;

στην Γερμανία μπορεί να μείνει 3 μήνες. Απο κει και πέρα, θα πρέπει να δηλώσει για ποιον λόγο μένει εδώ, και αν δεν έχει εργασία, τότε θα πρέπει να έχει ασφάλεια (που δεν έχει). Τι μπορούμε να κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

το να βρεις σπιτι ειναι και το πιο δυσκολο λογω αυξημενης ζητησης, οποτε για καποιους μηνες πρεπει ειτε να ψαξεις περιφερειακα της πολης ειτε κεντρικα να μεινεις σε καποιο δωματιο hostel με ξεχωριστη ταχυδρομικη θυριδα, για να λαμβανεις τα γραμματα απο τις υπηρεσιες.
οσο μεγαλυτερη η διαρκεια του συμβολαιου ενοικιασης , 3 η 6 μηνες τοσο χαμηλοτερη η μηνιαια τιμη εκει.
ολοι οι Γερμανοι γνωριζουν αγγλικα εκτος απο καποιους μεγαλυτερους .
οι κοινοτητες προσφερουν καποιες πληροφοριες , δεν θα σε παρουν ομως απο το χερι να σου δειξουν.
στην Γερμανια και απο τη στιγμη που δηλωθηκες στον Δημο μπορεις να μεινεις οσο θελεις ( σαν πολιτης μελους ΕΕ) και αν δεν εχεις εργασια φυσικα και δεν χρειαζεται να ασφαλιστεις.
απο τη στιγμη που παρεις τα πρωτα χρηματα απο εργοδοτη ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση σου.
τα μαθηματα στο vhs ειναι σχετικα φθηνα , ωστοσο η κοπελα μπορει να δηλωθει αμεσα και στον γερμανικο οαεδ , και να ζητηση συναντηση με καποιον συμβουλο (Berater ) ο οποιος και μπορει να την ενταξει σε τμηματα γλωσσικης εκμαθησης και ενσωματωσης στην αγορα εργασιας τα οποια ειναι πληρωμενα απο τον οαεδ φυσικα.

Panos Georgiadis
07.07.2014, 09:17
το να βρεις σπιτι ειναι και το πιο δυσκολο λογω αυξημενης ζητησης, οποτε για καποιους μηνες πρεπει ειτε να ψαξεις περιφερειακα της πολης ειτε κεντρικα να μεινεις σε καποιο δωματιο hostel με ξεχωριστη ταχυδρομικη θυριδα, για να λαμβανεις τα γραμματα απο τις υπηρεσιες.
οσο μεγαλυτερη η διαρκεια του συμβολαιου ενοικιασης , 3 η 6 μηνες τοσο χαμηλοτερη η μηνιαια τιμη εκει.
ολοι οι Γερμανοι γνωριζουν αγγλικα εκτος απο καποιους μεγαλυτερους .
οι κοινοτητες προσφερουν καποιες πληροφοριες , δεν θα σε παρουν ομως απο το χερι να σου δειξουν.
στην Γερμανια και απο τη στιγμη που δηλωθηκες στον Δημο μπορεις να μεινεις οσο θελεις ( σαν πολιτης μελους ΕΕ) και αν δεν εχεις εργασια φυσικα και δεν χρειαζεται να ασφαλιστεις.
απο τη στιγμη που παρεις τα πρωτα χρηματα απο εργοδοτη ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση σου.
τα μαθηματα στο vhs ειναι σχετικα φθηνα , ωστοσο η κοπελα μπορει να δηλωθει αμεσα και στον γερμανικο οαεδ , και να ζητηση συναντηση με καποιον συμβουλο (Berater ) ο οποιος και μπορει να την ενταξει σε τμηματα γλωσσικης εκμαθησης και ενσωματωσης στην αγορα εργασιας τα οποια ειναι πληρωμενα απο τον οαεδ φυσικα.

Καλησπέρα φίλε και ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.

Για σπίτια, κοιτάζω εδώ: search results - HomeCompany Nuremberg - Agency for temporary furnished accommodation (http://home.immobilienscout24.de/2YoPd/offers/WAZ/listed/Aktualit%C3%A4t/0)
σύμφωνα με το ToyTownGermany forum, αρκετοί τον προτείνουν και έχουν βρει σπίτι, ενώ ένα ακόμα site που κοιτάω είναι το home.immobilienscout24.de . Θέλω να πιστεύω ότι με συμβόλαιο εργασίας, καθώς ίσως και με κάποιο άτομο από την εταιρία μαζί μου, δεν θα δυσκολευτώ να βρω σπίτι. Από τώρα κι όλας σκέφτομαι να στείλω κάποια σχετικά mail για να κόψω κίνηση και να δω τι παίζει.

Για την δική μου ασφάλιση δεν έχω πρόβλημα. Μου κάνουν ιδιωτική ασφάλεια. Το πρόβλημα είναι για την κοπέλα μου που δεν έχει ασφάλεια και τι θα γίνει αν δει βρει δουλειά εντός 3 μηνών. Σύμφωνα μ' αυτά που λες δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

patrioten
07.07.2014, 11:08
Καλησπέρα πατριωτάκια,

Καταρχάς, να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που βοηθούν και γράφουν όλα αυτά τα χρήσιμα πράγματα για όλους εμάς. Πραγματικά, είναι πολύ μεγάλη βοήθεια!

Είμαι 25 χρονών, Μηχανικός Αυτοματισμού (από το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης) και πριν μία εβδομάδα υπέγραψα συμβόλαιο για διεθνής εταιρία λογισμικού, η οποία έχει έδρα στην Νυρεμβέργη. Ευτυχώς η δουλειά είναι στα Αγγλικά, καθώς οι γνώσεις μου στα Γερμανικά είναι επιπέδου (άτυπα) A2.

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. Στο συμβόλαιο γράφει ότι ξεκινάω την δουλειά στις 1 Οκτωβρίου. Εχω κλείσει εισητήρια για Νυρεμβέργη στις 20 Σεπτεμβρίου, καθώς και 5 μέρες σε κεντρικό ξενοδοχείο, ώστε να προλάβω να κάνω τις όποιες απαραίτητες ενέργειες πρέπει να κάνει κάθε μετανάστης στην Γερμανία.

Οπότε πρέπει να:
- Βρω σπίτι για να μείνω
- Να γραφτώ στον Δήμο

Η ερώτησή μου είναι:

Επίσης, μαζί μου θα έρθει και η κοπέλα μου, καθώς δεν υπάρχει κάτι για αυτήν στην Ελλάδα. Εχει πτυχίο + μεταπτυχιακό στο μοντάζ (βίντεο) από το Αριστοτέλειο Παν. Θεσσαλονίκης, αλλά όπως κι εγώ, έτσι κ αυτή, μιλάει πολύ λίγα Γερμανικά (τα βασικά). Το concept είναι να μένει μαζί μου και να παρακολουθεί μαθήματα Γερμανικών στο Vhs της περιοχής, ώσπου μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να είναι σε θέση να αναζητήσει εργασία στην Γερμανία. Το πρόβλημα εδώ, είναι ότι (σύμφωνα με αυτά που διαβάζω), στην Γερμανία μπορεί να μείνει 3 μήνες. Απο κει και πέρα, θα πρέπει να δηλώσει για ποιον λόγο μένει εδώ, και αν δεν έχει εργασία, τότε θα πρέπει να έχει ασφάλεια (που δεν έχει). Τι μπορούμε να κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

Καλώς ήρθες στο forum .
Στην Ελληνική κοινότητα μην ελπίζεις για τίποτα.
Καλύτερα μέχρι να ανεβείτε Γερμανία να κάνετε εντατικά μαθήματα Γερμανικών.
Αφιέρωσε λίγο χρόνο για να διαβάσεις καλά το forum της Γερμανίας.

Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%C E%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-2955/)

Mietwohnungen/Διαμερίσματα προς ενοικίαση (http://www.kalaydo.de/immobilien/mietwohnungen/o/3/4/?DISTANCE=10&LOCATION=&LOCATION_TEXT=N%FCrnberg&sort=0)

Η γνώση αγγλικών στην Γερμανία είναι από τις χαμηλότερες στην Ευρώπη/English Proficiency Index (http://www.ef.de/epi/)

Deutsche sprechen schlecht Englisch. (http://www.zeit.de/karriere/beruf/2013-06/studie-englisch-kenntnisse-berufstaetige)

Don Juan
21.07.2014, 02:41
Το πρόβλημα είναι για την κοπέλα μου που δεν έχει ασφάλεια

μπορει να ασφαλιστει οικειοθελως ιδιωτικα για να μπορει να νοσηλευθει αν τυχει κατι αναπαντεχο.
εδω εχει καποιες λεπτομερειες αλλα δεν το εχω ψαξει περισσοτερο.
Krankenkassen.de - Krankenversicherung für Ausländer ohne Arbeit (http://www.krankenkassen.de/meine-krankenkasse/krankenversicherung-eu/krankenkasse-ohne-arbeit/)
επισης και εδω Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας - Απασχόληση, κοινωνικές υποθέσεις και κοινωνική ένταξη - Ευρωπαϊκή Επιτροπή (http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=509&langId=el) αναφερει την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας.

vas52
22.07.2014, 10:32
Ελενα@ Μπραβο για τη βοηθεια που προσφερεις!!!! μακαρι να ηταν ολοι οι ελληνες σαν εσενα και τα παιδια εδω μεσα που βοηθανε!!!!
dhmhtrhs scania καλη αρχη!!! κι ευχομαι ολα να σας ερθουν οπως τα επιθυμειτε!!!

Vasilis Krommydas
23.07.2014, 20:49
Καλησπέρα σε όλους!!ψαχνω σπιτι στο μοναχο οποιος γνωριζει κατι ας με ενημερωση.σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

th_sak
01.08.2014, 18:29
Ludwigsburger Straße 158 Zuffenhausen 70435 Stuttgart . Το εχει Ελληνας απο κατω εχει εστιατοριο δεν ξερω αν το εχει ανοιξει κτλπ..χτυπατε χαλαρα την πορτα και ρωτατε για δωματιο ..η ταρίφα ειναι 400-450 ευρό τον μήνα το άτομο η 600 τα 2 άτομα. Οπου σας πιάσει ..καντε παζάρια..μετα ξέρω και ακόμα ενα αλλα ειναι ακριβό πολύ δεν αξίζει ..

Αν και λιγο οφτοπικ αφου το θεμα ειναι για Φρανκφουρτη, γνωριζει καποιος το τηλεφωνο της συγκεκριμενης πανσιον στην Στουτγκαρδη? Ή και καποιας αλλης πανσιον που να κυμαινεται σε αυτα τα ποσα? Εχω συγκεντρωσει καποια τηλεφωνα απο διαφορες πανσιον στην περιοχη της Στουτγκαρδης και τριγυρω και απο αυριο ξεκιναω επικοινωνια, αλλα μια δοκιμασμενη θα ηταν σιγουρα καλυτερα!!!

patrioten
01.08.2014, 20:52
Αν και λιγο οφτοπικ αφου το θεμα ειναι για Φρανκφουρτη, γνωριζει καποιος το τηλεφωνο της συγκεκριμενης πανσιον στην Στουτγκαρδη? Ή και καποιας αλλης πανσιον που να κυμαινεται σε αυτα τα ποσα? Εχω συγκεντρωσει καποια τηλεφωνα απο διαφορες πανσιον στην περιοχη της Mountain Stänkskärmar svart και τριγυρω και απο αυριο ξεκιναω επικοινωνια, αλλα μια δοκιμασμενη θα ηταν σιγουρα καλυτερα!!!

Stuttgart/Deutschland/Hostels.
Προσωρινή διαμονή, günstige hostel, pensionen und hotel.

A&O: Karlsruhe (http://www.aohostels.com/en/karlsruhe/)

Buchen Sie günstige Hotels, Hostels, Pensionen, Bed and Breakfast und Ferienwohnungen | budgetplaces (http://www.budgetplaces.com/de/offer/list/?destination_id=3153&checkin=2014-08-30&checkout=2014-08-31&guests=1#l=%7B%22filter%22%3A--%22type_hotel%22%2C%7B%22d%22%3A%7B%22p%22%3A0%2C% 22r%22%3A20%7D%7D||%2C%22sorter%22%3A%7B%22sort_by %22%3A%22a%22%2C%22sort_direction%22%3A%22asc%22%7 D%7D)

Stuttgart, Germany Hostels — Stuttgart Hostel Reviews (http://www.hostelz.com/hostels/Germany/Stuttgart)

https://www.hihostels.com/hostels/stuttgart/prices#price

https://res.cloudinary.com/hostelling-internation/image/upload/t_hostel_carousel/v1384021471/Hostels/img31506-Entrance,-Stuttgart-hostel,-Germany.jpg

th_sak
03.08.2014, 14:04
Stuttgart/Deutschland/Hostels.
Προσωρινή διαμονή, günstige hostel, pensionen und hotel.

A&O: Karlsruhe (http://www.aohostels.com/en/karlsruhe/)

Buchen Sie günstige Hotels, Hostels, Pensionen, Bed and Breakfast und Ferienwohnungen | budgetplaces (http://www.budgetplaces.com/de/offer/list/?destination_id=3153&checkin=2014-08-30&checkout=2014-08-31&guests=1#l=%7B%22filter%22%3A--%22type_hotel%22%2C%7B%22d%22%3A%7B%22p%22%3A0%2C% 22r%22%3A20%7D%7D||%2C%22sorter%22%3A%7B%22sort_by %22%3A%22a%22%2C%22sort_direction%22%3A%22asc%22%7 D%7D)

Stuttgart, Germany Hostels — Stuttgart Hostel Reviews (http://www.hostelz.com/hostels/Germany/Stuttgart)

https://www.hihostels.com/hostels/stuttgart/prices#price

Patrioten σε ευχαριστω για τα links που ανεβασες. Εγω χρησιμοποιησα αρκετα τις τελευταιες ημερες αυτο το site: deutsche-pensionen.de (http://www.deutsche-pensionen.de/pension-stuttgart/verzeichnis-km.html#pensionenverzeichnis)
εχει πολυ ευκολη αναζητηση για πανσιον κτλ, ακομα και γλωσσα να μην ξερεις ειναι ευκολο.
(αν μπορουσε καποιος mod, καλο θα ηταν να τα μεταφερει σε καποιο θεμα για στουττγκαρδη)

simos
07.08.2014, 02:08
Cost of Living in Munich, Germany. Prices in Munich. (http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Germany&city=Munich)

AΠΟ FORUM

If you want a two-room (i.e. one-bedroom) flat, then you will be paying about €700-800 a month for it. if you get a flat share (or a one-room flat), then you pay about two-thirds of that. so it's down to how you want to live

i want a bangalow about 400p-500 in munich!!!!

dhmhtrhsthiva
14.08.2014, 14:41
γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω γιατι προκειτε να παω γερμανια τον σεπτεμβρη για δουλεια εψαχνα για ενοικιαζομενα διαμερισματα στην νυρεμβεργη και ειδα καπου που ελεγε βασικο 700 + ενοικιο τι ενοουν μαυτο;;;;

DiD666
14.08.2014, 17:26
Μηπως 700 ενοικιο + nebekosten? Εδω προπληρωνεις καθε μηνα το νερο σου, τη θερμανση σου και τα κοινοχρηστα. Ειναι ολα μαζι σε εναν ενιαιο λογαριασμο του ενοικιου. παραδειγμα 750 ενοικιο +170 nebenkosten=920€. Καθε καλοκαιρι καταγραφουν τις ενδειξεις των μετρητων σε βρυσες και σωματα καλοριφερ κι αναλογως παιρνεις επιστροφη ή πληρωνεις τη διαφορα.

giannis.serres
16.08.2014, 15:41
γεια σας παιδια απο πρωτη αυγουστου μπηκα σε σπιτι με συνοπτικες διαδικασιες δηλ, μεσω τηλ.
λογω οτι απο τον ιδιο ενοικιαστη νοικιαζει μια οικογενια 3 διαμερισματα + το δικο μου και δεν εχω πληρωσει τιποτα ουτε 3 μηνες μπροστα ουτε των αυγουστο με το εδωσαν ενα μηνα χαριστικα απο 1 σεπτεμβριου ξεκιναει το ενοικιο και τοτε θα ξεκινησω και δουλεια κανονικα με χαρτια.
το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω τι χαρτια χρειαζετε να μαζεψω για να παρω βοηθημα γιατι θα ειμαι με 450 ευρω το μηνα.
ποσο χρονο χρειαζετε για να ξεκινησει το βοηθημα να ερχεται
αν θα παρω και αναδρομικα για τον καιρο που εκαναν τα χαρτια να γινουν
πως μπορω να παρω βοηθημα για να επιπλωσο το σπιτι
και κατι ακομα που με εχουν πει αλλα δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτο το πραγμα
ενας που ειναι δηλωμενος 450 ευρω δεν ξερω ακριβως που πηγε και ειπε οτι εγω θελω ιντερνετ να εχω στο σπιτι δεν μπορω να πληρωνο ιντερνετ ψαχνω για δουλειες να βρω, στελνω εμαιλ συνεχεια, δεν γινετε να πληρωνο εξω σε ιντερνετ-καφε. θελω να με πληρωνετε το ιντερνετ στο σπιτι.
και του το πληρωνουν, παλι λεω δεν ξερω αν ειναι αληθεια αλλα πολυ πιθανον το βλεπω να γινεται.
Υ.Γ η οικογενια που με βοηθαει εδω στην γερμανια δεν εχει παρει τετοια βοηθηματα και δεν θελω να την βαλω να ρωταει και να ψαχνει τους εχω τρελανει 5 μηνες εδω.

geoplat2005
19.08.2014, 23:51
θα παρεις το συμβολαιο σπιτιου,το συμβολαιο εργασιας και το χαρτι από το δημαρχειο anmeldung που δηλώθηκες ως κατοικος Γερμανιας ταδε πολης...Νομιζω ότι πρεπει να περασουν 3 μηνες ως κατοικος Γερμανιας για να τα δικαιουσε.Καλο θα ηταν αυτος που σε φιλοξενει να σε δηλωσει από 1η Αυγουστου και μετα πας και αλλαζεις την διευθυνση σου ξανα στο δημαρχειο της πολης που εισαι.Αυτό διαρκει πανω κατω 5 λεπτα με καποιον που ξερει Γερμανικα.Επισης όταν θα πας στο Jobcenter να φτιαξεις τα χαρτια σου,παρε παλι καποιον να συννενοηθειτε γιατι θα χρειαστεί να συμπληρώσεις καποια χαρτια.Α μην ξεχασεις να πας να ανοίξεις καποιο λογαριασμο σε οποιαδήποτε τραπεζα girokonto.γιατι θα στο ζητησουν για να μπαινουν τα λεφτα από το επιδομα αλλα και να βλεπουν τις κινησεις του λογαριασμου σου.Αν καταφερεις να δηλωθείς από Αυγουστο πιστευω τελος Σεπτεμβριου θα σου μπουν τα λεφτα κανει περιπου 20 μερες.Για το ιντερνετ χλωμο το κοβω αλλα μπορεις να βαλεις με 20-25€ το μηνα στο σπιτι σου.

xainti
20.08.2014, 23:28
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζετε σούπερμάρκετ που να στέλνουν τα τρόφιμα στο σπίτι με online παραγγελία;
Έψαξα στο google αλλά σε τρόφιμα δεν βρήκα κάτι...

Σε λίγες μέρες ανεβαίνω με τα παιδιά και τα ψώνια με 2 μικρούλια, χωρίς αυτοκίνητο τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο και με τον άντρα μου να δουλεύει πολλές ώρες μου φαίνονται βουνό...
Αν όμως υπήρχε κάποιο μάρκετ στην Κολωνία που έβαζα την παραγγελία online και μου τα έστελναν στο σπίτι θα ήταν τέλεια!

Μου φαίνεται απίθανο να μην υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά δεν βρήκα κάτι μέχρι στιγμής...

Την βοήθειά σας για άλλη μία φορά pleaseeee...

Apisteftos
20.08.2014, 23:51
Αυτό που μου συμβαίνει στο Ανόβερο είναι απίστευτο, δεν υπάρχει τίποτα προς ενοικίαση ούτε ακόμη και στα διπλανά χωριά, ούτε ένα δωμάτιο. Στο κέντρο στο Ανόβερο είναι όλα πανάκριβα περίπου 300€ με συγκάτοικο. Βρήκα ξενοδοχείο με 7,30€ την βραδυά και αυτό είναι κλεισμένο για μήνες. Ρε τι είναι αυτό το πράγμα με τα ενοίκια εδώ; Πρέπει να παίρνεις δυο χιλιάρικα μισθό για να επιβιώσεις, ενώ αντιθέτως οι μισθοί είναι πεσμένοι και το κόστος διαβίωσης υψηλό. Για μια διαδρομή με το τρένο περίπου 18 χιλιόμετρα κοστίζει 8€, για την ίδια απόσταση στο Βερολίνο είναι στα 2,5€.

Don Juan
21.08.2014, 01:35
φυσικα και υπαρχει τετοια υπηρεσια.(Lieferservice)
το REWE εχει , https://shop.rewe.de/ και μαλλον και ολα τα αλλα καταστηματα τροφιμων οπως EDEKA,Tengelmann,NETTO,PENNY,KAUFLAND, Lidl κτλ
απο κει και περα να προσεχεις τα εξοδα αποστολης (Versandkosten) αλλα και τις ωρες παραδοσης (Lieferzeiten) του καθε καταστηματος.

xainti
21.08.2014, 02:37
Αχ το REWE δεν το σκέφτηκα....:bravo_:
Αλλά lidl και kaufland που είδα δεν είχε σε τρόφιμα...ή βλέπω κάπου λάθος;
Θα ψάξω και στα άλλα!
:thanks_

georgek
21.08.2014, 11:46
Αν δεν το γνωρίζεις παντως πόλλα super market (Penny πχ) ειναι ανοικτά από τις 7 το πρωί μέχρι της 10 (και τα Σάββατα). Οπότε ίσως το ωράριο του συζύγου να μήν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.
Προϊόντα που δέν χρειάζονται ψυγείο ή δεν είναι ευπαθή μπορείς να παραγγείλεις μέχρι και απο το amazon πάντως (πχ καφέ, λάδι, μακαρόνια κλπ), είναι μάλιστα και το μόνο σημείο που ξέρω για ελληνικό καφέ (λουμίδη ή μπράβο).

xainti
21.08.2014, 13:38
Αν δεν το γνωρίζεις παντως πόλλα super market (Penny πχ) ειναι ανοικτά από τις 7 το πρωί μέχρι της 10 (και τα Σάββατα). Οπότε ίσως το ωράριο του συζύγου να μήν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.
Προϊόντα που δέν χρειάζονται ψυγείο ή δεν είναι ευπαθή μπορείς να παραγγείλεις μέχρι και απο το amazon πάντως (πχ καφέ, λάδι, μακαρόνια κλπ), είναι μάλιστα και το μόνο σημείο που ξέρω για ελληνικό καφέ (λουμίδη ή μπράβο).

Ευχαριστώ, δεν το είχα σκεφτεί αυτό!_friends:

dhmhtrhsthiva
24.08.2014, 16:04
παιδια ξερει κανεις ξενοδοχεια στην φρανκφουρτη που να τα εχουν ελληνες;;;;;

patrioten
24.08.2014, 23:20
Το μέλος annoula202008 βρήκε αυτήν την πανσιόν που την έχει Έλληνας και είναι αυτή :
Pension Steidle
Wöhrer Str. 3 München
85229 Markt Indersdorf
Tel.: 0 81 36 / 80 81 20 1
Mobil: 01 76 / 62 35 83 28 /

Pension Steidle München ! (http://www.pensionsteidle.de/?id=49146b8e)
E-Mail: info@pensionsteidle.de

Ξενώνες, διαμερίσματα και ξενοδοχεία στην Φρανκφούρτη.
Finde jetzt dein Hostel in Frankfurt.

Frankfurt Hostels, Frankfurt Jugendherbergen und billige Hotels - Frankfurt, Deutschland - HostelsCentral.com (http://www.hostelscentral.com/de/hostels/germany/frankfurt)

Ferienwohnung Frankfurt: Apartment günstig von privat mieten (http://www.wimdu.de/frankfurt?utf8=%E2%9C%93&search_geolocation=2079-frankfurt&lat=&lng=&distance=&guests=2&per_page=25&country_iso=&city=Frankfurt&checkin_date=&checkout_date=&min_bedrooms=1&max_price_step=0&sort_by=score)

Hostel in Frankfurt: Frankfurt Hostels von HostelBookers (http://de.hostelbookers.com/hostels/deutschland/frankfurt/)

http://www.hostelscentral.com/article_photos/city-page-1350046734.jpg

giannis.serres
25.08.2014, 04:32
θα παρεις το συμβολαιο σπιτιου,το συμβολαιο εργασιας και το χαρτι από το δημαρχειο anmeldung που δηλώθηκες ως κατοικος Γερμανιας ταδε πολης...Νομιζω ότι πρεπει να περασουν 3 μηνες ως κατοικος Γερμανιας για να τα δικαιουσε.Καλο θα ηταν αυτος που σε φιλοξενει να σε δηλωσει από 1η Αυγουστου και μετα πας και αλλαζεις την διευθυνση σου ξανα στο δημαρχειο της πολης που εισαι.Αυτό διαρκει πανω κατω 5 λεπτα με καποιον που ξερει Γερμανικα.Επισης όταν θα πας στο Jobcenter να φτιαξεις τα χαρτια σου,παρε παλι καποιον να συννενοηθειτε γιατι θα χρειαστεί να συμπληρώσεις καποια χαρτια.Α μην ξεχασεις να πας να ανοίξεις καποιο λογαριασμο σε οποιαδήποτε τραπεζα girokonto.γιατι θα στο ζητησουν για να μπαινουν τα λεφτα από το επιδομα αλλα και να βλεπουν τις κινησεις του λογαριασμου σου.Αν καταφερεις να δηλωθείς από Αυγουστο πιστευω τελος Σεπτεμβριου θα σου μπουν τα λεφτα κανει περιπου 20 μερες.Για το ιντερνετ χλωμο το κοβω αλλα μπορεις να βαλεις με 20-25€ το μηνα στο σπιτι σου.
Απο αρχές Μαρτίου είμαι δηλωμένος παντου σε όλες της υπηρεσιες (δημαρχιο,jobcenter) αλλά δουλειά θα δηλωθω άπο 1 Σεπτεμβρίου λες να δικαιουμε απευθείας το επίδομα.
Είχα δηλωθεί ότι με φιλοξενεί ο φίλος μου από την αρχή δηλαδή φαίνεται ότι είμαι εδώ γύρω στους 5 μηνες
update
με δηλωσε το αφεντικο τελικα 1100 ευρω
αρα δεν δικαιουμε επιδοματα.
τωρα δεν ξερω αν εχω πουθενα αλλου κερδος πχ στην συνταξη,στην ασφαλεια μου

giannis.serres
28.08.2014, 03:07
καταλαθως βρηκα αυτο εδω δεν ειναι για παραγγελια στο σπιτι αλλα θα βοηθεισει αρκετα πιστευω
Supermarktcheck.de: Lebensmittel, Angebote und Öffnungszeiten (http://www.supermarktcheck.de/)

xainti
28.08.2014, 15:35
καταλαθως βρηκα αυτο εδω δεν ειναι για παραγγελια στο σπιτι αλλα θα βοηθεισει αρκετα πιστευω
Supermarktcheck.de: Lebensmittel, Angebote und Öffnungszeiten (http://www.supermarktcheck.de/)

Αν βοηθάει λέειιιι.........!!!!!!!!!!!
Καλά βρε παιδιά, βιολογικό γάλα 0,79€ το λίτρο, ενώ στην Ελλάδα 2,20€.........δεν άντεχα να το πληρώνω τα τελευταία χρόνια πια...
Τώρα αυτό είναι ότι πρέπει για τα μικρούλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τέλειο, ευχαριστώ!!!:bravo_1:

kostas6568
28.08.2014, 17:10
καλησπερα σε ολους τους ξενητεμενους!!!!!!!
Εχω εδω και 1 μηνα εχω ερθει εδω στο μοναχο και ψαχνω για σπιτι μικρο για την οικογενεια μου αλλα μου ειπανε οτι ειναι πολυ ακριβα.Εαν καποιος μπορει να βοηθησει και να μου πει καποια περιοχη εδω γυρω που να μπορω να πληρωνω καπως φτηνα το σπιτι παρακαλω θα ηθελα να μου απαντησετε.

σας ευχαριστω πολυ και περιμενω απαντηση σας

kostas6568
28.08.2014, 17:22
ααααα να σας πω οτι δουλευω κανονικα σε εστιατοριο

DiD666
28.08.2014, 17:35
Δεν υπαρχουν φθηνες περιοχες στο Μοναχο. Μονο σε καποιο χωριο στα περιξ, οπου εκει αν και φθηνα, συνηθως νοικιαζονται σπιτια και οι διοκτητες σπανια θελουν ξενους. Ειναι μεγαλο μανικι. Εγω εφαγα ενα 6μηνο χαλαρα για να βρω μεσω γνωστου που ετυχε και ξενοικιαζε.

psaxno
31.08.2014, 17:35
Γεια σας. Είμαι νεοφερμένος στη Γερμανία και ψάχνω για σπίτι στην περιοχή της Στουτγκάρδης με δύο υπνοδωμάτια στον πρώτο όροφο. Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου γράψει εδώ ή στο e-mail μου mariaara@hotmail.de.

anstik
01.09.2014, 12:23
Παιδια το σκεφτομαι να φυγω για Γερμανια τον Οκτωβριο αλλα βλεπω τα εξοδα με τα σπιτια πολυ μεγαλα και αυτο με κανει να το ξανα σκεφτω καλητερα!
Βλεπω για 30τμ 400ευρω 500ευρω κλπ αναλογα την περιοχη.
Θα ειθελα καπιες γνωμες απο παιδια που μενουν ειδη εκει για το τι εξοδα θα εχω με το βασικο που ειναι σπιτι για να μπορεσω να κατσω να κανω ενα πλανο να δω αν με συμφερει να παω η οχι γιατι δεν ξερω ουτε τη γλωσσα ουτε καπια εξειδίκευση εχω σε καπια εργασια ουτε πτυχιο, θα παω με το απολυτο ντεζαβανταζ :cry:
Ακομα , με συμφερει να κανω συμβολαιο για ενα η για δυο χρονια ? ειναι κατι υποχρεωτικο οσον αφορα την διαρκεια ενοικιασης εκει?

Οπιος εχει το χρονο παρακαλω ας δωσει τα φωτα του

ty

Dimitris7
10.09.2014, 00:16
Υπάρχει και το München Modell για ενοικίαση μέσω του οποίου οι τιμές ειναι αισθητά πιο χαμηλές! Απλά πρέπει να πάρεις έγκριση ότι δικαιούσαι να νοικιάσεις μέσω του προγράμματος... Νομίζω αξίζει να ρίξετε μια ματιά...

Panos Georgiadis
20.09.2014, 12:06
Για τορρεντ, ταινιες κλπ καλό θα ήταν να στήσετε Ελλάδα ένα VPN server πανω σε καποιο Raspberry Pi ώστε να καίει μόνο 1 watt και να ανακατευθύνετε όλο το traffic. Ετσι κάνω εγώ τουλάχιστον. Αντί να βγαίνω με IP Γερμανίας, βγαίνω με IP Θεσσαλονίκης -- και δεν μιλάω μονο για http requests αλλά για όλα τα προτόκολα.

Ο άλλος τρόπος είναι να στήσεις έναν torrent server στην Ελλάδα, πχ Transmission, ώστε να συνδέεσαι σ'αυτον απομακρυσμένα και να κατεβάζεις ταινίες ή ό,τι θες στην πατρίδα και μετά να της παίρνεις με SFTP. Ένας καλός τρόπος είναι να το κάνετε με το router σας, εφόσον αυτό υποστηρίζει DD-WRT και έχει υποδοχή USB για να συνδέσετε τον εξωτερικό δίσκο.

Αν σας φαίνονται κινέζικα αυτά που περιγράφω, φωνάξτε έναν τεχνικό που γνωρίζει από δίκτυα, δώστε του ένα 50αρικο να σας τα στήσει πριν φύγετε Ελλάδα. Διαφορετικά, θα πρέπει να αγοράσετε ξένους VPN, οι οποίοι κοστίζουν, είναι αργοί, και δεν ξέρετε αν κρατάνε logs ή όχι.

*Σημείωση: Για το VPN Tunneling θα πρέπει να έχετε καλό upload στην Ελλάδα. Η 24αρα dsl θα σας δώσει με το ζόρι 70-100 kbps. Όσοι έχετε VDSL (στην Ελλαδα), θα μπορείτε μέχρι και να στριμάρετε σε miniDLNA φάση από το XMBC client στην Γερμανία.

Link: How to setup DD-WRT, DynDNS, SSH, SFTP, OpenVPN, miniDLNA, Samba, Transmission, RPi-Monitor using Raspberry-Pi | Panos Georgiadis (http://panosgeorgiadis.com/how-to-setup-an-superserver-using-raspbery-pi)

Dimitris7
20.09.2014, 12:28
Καλό θα ήταν για έργα εδω στην Γερμανία να βρείτε κάτι online το οποίο δεν απαγορεύεται, η τουλάχιστον ειναι μια γκρίζα ζώνη, και να βλέπετε απλά, γρήγορα και κυρίως ...τζάμπα!

Don Juan
21.09.2014, 01:16
για torrent μαζι με το VPN παντα με συνδεση σε server αλλης χωρας πχ μεσω Ελβετιας , θα συνιστουσα και ενα ip blocker οπως το PeerBlock , βαζοντας σε blacklist ολες τις γερμανικες διευθυνσεις.
υπαρχει φυσικα και ο δρομος των Filehoster, πχ uploaded , οπου αποκομιζεις τα links απο warez forums, και τελος γιατι οχι και νομιμες υπηρεσιες οπως maxdome,skysnap, amazon prime instant video, watchever,netflix.

Giannis1980
21.09.2014, 12:50
Καλό θα ήταν για έργα εδω στην Γερμανία να βρείτε κάτι online το οποίο δεν απαγορεύεται, η τουλάχιστον ειναι μια γκρίζα ζώνη, και να βλέπετε απλά, γρήγορα και κυρίως ...τζάμπα!

Iptv εχω εγω και βλέπω ολα τα ελληνικά κανάλια,nova,otetv,και εχει και videoclub με ταινίες,παλιές και καινούριες,και εχω το κεφάλι μου ήσυχο και βλέπω οτι θελω..

axelpart
07.10.2014, 22:37
Καλησπέρα σε όλους και απο μένα. Ονομάζομαι Αλέξανδρος. Πήραμε λοιπόν την απόφαση εγώ και η γυναίκα να ξεκινήσει πρώτα ο ένας για τη Γερμανία και έπειτα να ακολουθήσει ο άλλος. Ξεκίνησα λοιπόν από το Ντίσελντορφ και έπειτα από τρείς μήνες βιογραφικών και αιτήσεων κατέληξα στο Αμβούργο. Βρίσκομαι λοιπόν εδώ στο Αμβούργο τις τελευταίες δύο εβδομάδες και εργάζομαι με τρίμηνο συμβόλαιο σε εταιρεία οπότε κανείς δεν μου δίνει διαμέρισμα, χώρια που είναι δύσκολο απο οτι μαθαίνω. Αυτές τις δύο εβδομάδες έδωσα τόσα πολλά λεφτά στο ξενοδοχείο που θα μπορούσα να είχα πληρώσει ότι ζητάνε για kaution. Μέχρι την Παρασκευή θα είμαι εδώ στο ξενοδοχείο μετά δεν έχουν δωμάτιο και δεν ξέρω που θα καταλήξω. Δεν γνωρίζω κάποιον εδώ οπότε οποιαδίποτε βοήθεια καλοδεχούμενη. Θερμή παράκληση αν υπάρχει κάποιος που θέλει να συγκατικοίσει η να μοιραστεί τι στέγη του θα ήμουν ευγνόμων. Ψάχνω και σε διάφορα Γερμανικά site που νοικιάζουν δωμάτια αλλά δεν παίρνω απαντήσεις. Μόνο κάτι περίεργα spam mails μου έρχονται που ζητάνε λεφτά. Σας παρακαλώ επιγόντως βοήθεια γιατί έχω αγχωθεί και συγνώμη αν κουράζω.

patrioten
07.10.2014, 23:08
Καλησπέρα σε όλους και απο μένα. Ονομάζομαι Αλέξανδρος. Πήραμε λοιπόν την απόφαση εγώ και η γυναίκα να ξεκινήσει πρώτα ο ένας για τη Γερμανία και έπειτα να ακολουθήσει ο άλλος. Ξεκίνησα λοιπόν από το Ντίσελντορφ και έπειτα από τρείς μήνες βιογραφικών και αιτήσεων κατέληξα στο Αμβούργο. Βρίσκομαι λοιπόν εδώ στο Αμβούργο τις τελευταίες δύο εβδομάδες και εργάζομαι με τρίμηνο συμβόλαιο σε εταιρεία οπότε κανείς δεν μου δίνει διαμέρισμα, χώρια που είναι δύσκολο απο οτι μαθαίνω. Αυτές τις δύο εβδομάδες έδωσα τόσα πολλά λεφτά στο ξενοδοχείο που θα μπορούσα να είχα πληρώσει ότι ζητάνε για kaution. Μέχρι την Παρασκευή θα είμαι εδώ στο ξενοδοχείο μετά δεν έχουν δωμάτιο και δεν ξέρω που θα καταλήξω. Δεν γνωρίζω κάποιον εδώ οπότε οποιαδίποτε βοήθεια καλοδεχούμενη. Θερμή παράκληση αν υπάρχει κάποιος που θέλει να συγκατικοίσει η να μοιραστεί τι στέγη του θα ήμουν ευγνόμων. Ψάχνω και σε διάφορα Γερμανικά site που νοικιάζουν δωμάτια αλλά δεν παίρνω απαντήσεις. Μόνο κάτι περίεργα spam mails μου έρχονται που ζητάνε λεφτά. Σας παρακαλώ επιγόντως βοήθεια γιατί έχω αγχωθεί και συγνώμη αν κουράζω.

Γεια σου Αλέξανδρε ! :)
Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω λίνκ μήπως βρείς κάτι και βολευτείς.

HostelBookers Deutschland | Hostels, Jugendherbergen & günstige Hotels (http://de.hostelbookers.com/results/loc/dd/dst/1011/arr/2014-10-14/ngt/2/ppl/1/srt/3/)

https://www.aohostels.com/en/buchungstool/?step=15&discountcode=undefined&house_id=21&arrival=1412632800&departure=1412719200&number_children=0&number_parents=1

Κοίτα και εδώ για διαμέρισμα.
Mietwohnungen mieten, Wohnung mieten | kalaydo.de (http://www.kalaydo.de/immobilien/mietwohnungen/o/3/4/?LOCATION=2000998&DISTANCE=20&sort=1)

axelpart
07.10.2014, 23:45
Ευχαριστώ πολύ patrioten. Χάρηκα πολύ για την απάντηση σου. Πραγματικά θα τα κοιτάξω αλλά πίστεψε με αυτή τη στιγμή έχω απογοητευτεί τόσο πολύ που δεν ξέρω που να βάλω το κεφάλι. Μου δώθηκε μια καλή ευκαιρεία αυτή τη σρτιγμή για τη δουλειά εδώ και πίστεψε με δεν μπορώ ούτε εκεί να συγκεντρωθώ. Συγνώμη για τα εσώψυχα και ευχαριστώ και πάλι.

patrioten
08.10.2014, 00:17
Ευχαριστώ πολύ patrioten. Χάρηκα πολύ για την απάντηση σου. Πραγματικά θα τα κοιτάξω αλλά πίστεψε με αυτή τη στιγμή έχω απογοητευτεί τόσο πολύ που δεν ξέρω που να βάλω το κεφάλι. Μου δώθηκε μια καλή ευκαιρεία αυτή τη σρτιγμή για τη δουλειά εδώ και πίστεψε με δεν μπορώ ούτε εκεί να συγκεντρωθώ. Συγνώμη για τα εσώψυχα και ευχαριστώ και πάλι.

Να 'σαι καλά Αλέξανδρε !
Δυστυχώς η εύρεση σπιτιού είναι δύσκολη υπόθεση(οχι μόνο εκεί, γενικότερα).
Ψύχραιμα με ηρεμία και πολύ πείσμα και σίγουρα θα βρείς σπίτι.
Βολέψου κάπου προσωρινά για να μην έχεις άγχος, και ψάξε συστηματικά για σπίτι, εντόπισε στα mail που στέλνεις(για σπίτι) τι γράφεις λάθος και δεν σου απαντούν. Προσοχή ! Μην στείλεις σε κανέναν λεφτά για σπίτι, μόνο πρόσωπο με πρόσωπο.
Καλή δύναμη, όλα θα πάνε καλά :)

Liaki_
23.10.2014, 17:05
Καλησπερα παιδια! Ξερει κανεις κατι για προσωρινη διαμονη για ενα ατομο στο Μοναχο? Οικονομικη σχετικα αν γινεται. Για 3 εβδομαδες δηλαδη περιπου... Ευχαριστω πολυ!

dimi1986
24.10.2014, 13:23
Γεια σας πατριωτάκια!!!Δεν περίμενα ποτέ ότι θα είναι τόσο δύσκολο να βρει κανείς σπίτι:no: -έχοντας δουλειά κ χωρίς οικογένεια-.Μένουμε με τον άντρα μου εδώ και ένα χρόνο σε ένα χωριό κοντά στο SINGEN.Δόξα το Θεό εμείς βρήκαμε αμέσως σπίτι μέσω γνωστών.Τον Αύγουστο ανέβηκε όμως Γερμανία και ο αδερφός του άντρα μου..Βρήκε αμέσως δουλειά..αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να βρει σπίτι.. κανείς δεν τον δέχεται με την αιτιολογία ότι είναι λίγο καιρό εδώ..Αναρωτιέμαι αν όλοι αντιμετώπισαν αυτό το πρόβλημα για τόσο καιρό..3 μήνες εργασίας είναι λίγοι για να του νοικιάσει κάποιος σπίτι?όποιος γνωρίζει κάτι για την περιοχή, αν μπορεί ,ας βοηθήσει..ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

katja
25.10.2014, 14:05
Γειά σας και από μένα.Έχουμε πάρει την απόφαση εγω και ο σύζηγος να φύγουμε για γερμανία. Το θέμα είναι όμως οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουμε σχετικά με τη στέγαση. Αν φύγει πρώτα ο αντρας μου και βρει δουλεια και κανει συμβολαιο εργασιας θα μπορουμε μολις υπογράψει το συμβόλαιο να νοικιάσουμε σπίτι η πρεπει να περάσι καποιο χρονικο διάστημα? Βλεπετε υπάρχουν 2 κατοικιδια στη μέση τα οποία δν μπορούν να μεινουν πισω στην ελλαδα μονα... με τρομάζει αρκετά το θέμα σπιτιου, με ολα οσα έχω διαβασει κατα καιρους. παρακαλώ οποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει...

Chrisgr
26.10.2014, 20:10
χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα ........ γελαω απο τώρα...
γιατι και γώ με κατοικίδιο ηρθα στην Γερμανία και μου βγηκε η παναγιτσα να βρώ σπιτι...ξερω "τα αγαπανε τα ζώα οι Γερμανοί , τα λατρέυουν , κανουν και έρωτα μερικοι.." αλλα ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ...εκτος αν γίνεται μονο στην Στουτγάρδη αυτο η τύχανε ολοι σε εμένα...αλλα εγώ με 2 δουλειές σταθερές , 2 άτομα με τσιουάουα φαγαμε τα ακυρα της ζωής μας...και απο μεσίτες και απο μή..τελικα βρήκαμε μέσω ενός γνωστού...
Εαν έρθεις με κατοικίδιο πάνω χωρις να εχεις λύσει το πρόβλημα στέγασης βλέπω να μένεις στον δρόμο...γιατι ουτε και σε ξενώνα ισως δεν σε αφήσουν...
το σπίτι ειναι η πίκρα της Γερμανίας...δυστηχώς...

katja
27.10.2014, 15:12
Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες σου, γιατί η Στουτγκάρδη ηταν μια απο τις πόλεις που σκεφτόμουν... Αλλά αν τα πράγματα είναι τοσο δύσκολα σχετικά με τα κατοικίδια μάλλον αποκλείεται σαν προορισμός...:no:
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πως είναι η κατάσταση στη περιοχή NRW?

georgek
27.10.2014, 17:28
Το να βρείς σπίτι είναι γενικά δύσκολη υπόθεση και τα κατοικίδια την κάνουν ακόμα πίο δύσκολη. Παρόλα αυτά δεν θα έπρεπε να απογοητεύεσε ψάξτω πρώτα καλά.
Ποίος ο λόγος που είχες στα υπόψην σου Στουτγκάρδη; Αν έχεις λόγους που θές Στουτγκάρδη τότε ψάξε καλά για εκέι τι παίζει.
Αποψη μου είναι ότι γενικα σε μεγάλες πόλης και όσο πίο κοντά είσαι στο κέντρο δεν θα δεχτούν να έχει κατοικιδια. Εγώ εκει που είμαι σε ένα διαμέρισμα έχουν ένα golden retriever και δεν τους ενοχλή κανεις αλλά είναι σε κωμόπολη.
Οπότε ανάλογα με το που θα βρείτε εργασία κοιτάτε για περιοχές πίο έξω από την πόλη, θα είναι και πίο φθηνο το ενοίκιο.
Επίσης αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο λόγο να προτιμήσεις συγκεκριμένες πόλης κοίτα για φθηνές αρχικά περιοχές, το Μοναχο , η Φραγκφουρτη, το Αμβούργο, Στουτγκάρδη, Βερολίνο κατ εμε δεν θα πρέπει να τα κοιτάς, είναι ακριβές πόλης με μεγάλη ζήτηση. Το μεγάλη ζήτηση δεν αυξάνη μόνο το κόστος αλλά μειώνη και τις πιθανότητες να σε επιλέξουν για διαμέρισμα. Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις οι ιδιοκτήτες αναφέρουν ότι έχουν ένα διαμέρισμά για ενοικίαση ακόμα και μετά απο 2-3 μήνες και μαζευουν αιτήσεις από ενδιαφερόμενους και μετα αποφασίζουν αυτοί σε ποίον θα το δώσουν. Οπότε αν ψάχνεις διαμέρισμα στην Φρανγκφούρτη μαζί με εσένα σε κάθε διαθέσιμο θα εμφανιστούν άλλοι 100 (Φραγκφούρτη τα διαμερίσματα είναι σπάνειο είδος) όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται να προτιμήσουν ένα ζευγάρι Ελλήνων που μόλις ήρθαν εναντι Γερμανών ή αλλοδαπών οι οποίοι ειναι 20 χρόνια στην χώρα.
Υπολόγιζε κι όλας ότι ακριβή περιοχή μπορεί ίσως να σημαίνει μεγαλύτερος μισθός αλλά τα πρώτα έξοδα θα είναι επίσης υψηλά , άλλο 3 ενοίκια εγγύηση με 400€ το ενοίκιο και άλλο με 1000€, σύν όλα τα άλλα.

Καλη επιτυχία και μην απογοητεύεστε.

katerinagk
27.10.2014, 18:39
Γεια σας! Σκοπεύω να μεταναστευσω στη Γερμανία για να ειδικευτώ στην παιδιατρική μαζί με τον αρραβωνιαστικό μου και τα 4 σκυλιά μας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για έναν καλό μεσίτη γιατί ξέρω ότι το να βρούμε σπίτι υπό αυτές τις συνθήκες είναι πάρα πολύ δύσκολο πράγμα!

Chrisgr
28.10.2014, 09:54
Για να ξέρεις με 4 σκυλιά χωρις να θέλω να σε απογοητεύσω θα είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις σπίτι ..κανεις δεν θα δώσει εκτος αν ειναι σε κανα χωριό και πάλι...Συν οτι τα σκυλια προυποθέτουν δήλωμα στην εφορία = 100 ευρώ/ανα σκυλί ανάλογα με την ράτσα με τις ποιο επικίνδυνες ράτσες στο 600 ευρώ/σκυλί.
Πριν έρθεις ψάξε το .. για μεσίτες θα βρείς ευκολα μέσω Immobilienscout24 .

katerinagk
28.10.2014, 10:04
Τα 2 Μικρά θα είναι μέσα στο σπίτι. Τα μεγάλα θα είναι έξω. Γι αυτό θέλω το σπίτι να έχει και μια αποθήκη εξωτερική να μπορούν να μπαίνουν μέσα όταν κάνει κρύο. Τώρα δεν αλλάζουν οι πιθανότητες; εννοείται ότι σπίτι για να βάλω μέσα 4 σκυλιά δεν θα έβρισκα ποτέ!!

Chrisgr
29.10.2014, 22:27
Τώρα μιλάμε πλέον για σπίτι = 800ευρώ καλτ και πάνω ετσι? γιατι τόσο παει αυτο που ζητάς...οτι υπαρχουν υπαρχουν αλλα θελει ψαξιμο...

katerinagk
30.10.2014, 17:04
Ναι ξέρω ότι αυτό που ψάχνω θα έχει κάπου στο χιλιάρικο..ο μισθός μου θα είναι καλός οπότε μπορώ να το υποστηρίξω! Το θέμα είναι να το βρω.

johan
31.10.2014, 09:30
Παιδιά έχω μια απορία, σε περίπτωση συγκατοίκισης τι γίνεται με το συμβόλαιο? Υπογράφεις προσωπικό συμβόλαιο ή ένα συμβόλαιο στο οποίοι αναφέρονται τα ονόματα όλωνς των ατόμων που μένουν στο διαμρρισμα? Και εάν ισχύει η δεύτερη περίπτωση τι γίνεται εάν δεν πληρώνει το άλλο άτομο τα ενοίκια? Αναγκάζεσαι να τα πληρώσεις εσύ?

georgek
31.10.2014, 10:40
αν αναφέρεσε σε wg, από όσο ξέρω το συμβόλαιο είναι με τον καθένα ξεχωριστα. Στην ουσία νοικιάζεις το δωμάτιο και όχι το διαμέρισμα οπότε δεν σε ενδιαφέρη τι κάνουν οι άλλοι.
Αν τώρα θές να συγκατοικίσης με κάποιον γνωστό σου τότε υποθέτω θα κάνετε ένα συμβόλαιο και θα πρέπει να δίνετε στον ιδιοκτήτη το ενοίκιο που ζητάει το πώς θα τα βρείτε μεταξύ σας δεν τον ενδιαφέρη, το σε περίπτωση μή πληρωμης του ενοικίου για αυτό υπάρχει η εγγύηση, θα σας έχει βγάλει μέσα στον μήνα υποθέτω οπότε εκκρεμης οφειλές δεν θα υπάρχουν.

johan
31.10.2014, 11:56
Σε WG διαμέρισμα αναφέρομαι. Για συγκατοίκιση οχι με γνωστό μου ατομο.Εχω μιλησει με καποιον ιδιοκτητη ο οποιος ισχυριζεται πως δεν υπαρχουν ατομικα συμβολαια αλλα υπογραφεται ενα ενιαιο. Επίσης κάτι αλλο, εαν κανεις συμβόλαιο για 1 χρόνο και στο μισό χρόνο επάνω αποφασίζεις να φύγεις. Τότε τι γινεται? Πρεπει να πληρωσεις τους υπολοιπους 6 μήνες? Πρέπει να βρει επομενο ενοικιαστή για το δωμάτιο? Παλι σε WG αναφέρομαι.

georgek
31.10.2014, 14:31
Για να είμαι ειλικρινείς από WG δεν έχω ιδέα. Μου κάνει εντύπωση όμως αυτό που λες, μήπως εννοούσε είναι ένα συμβόλαιο ίδιο για όλους αλλά ο καθένας υπογράφει ξεχωριστά? Αφού αυτός θα τους βρει ξεχωριστά τους ενοικιαστές και μάλιστα θα μπουν μέσα σε διαφορετικό χρόνο.
Σου ζήτησε να κάνεις συμβόλαιο για ένα χρόνο? Τα συμβόλαια εδώ είναι αορίστου χρόνου, όποτε θες φεύγεις, προσοχή όμως γιατί υπάρχει notice period το οποίο μπορεί να είναι και 3 μήνες, δηλαδή τον ενημερώνεις ότι θα φύγεις σε 3 μήνες και αυτός ξεκινάει να ψάχνει για νέο ενοικιαστή, αν φύγεις πριν τους 3 μήνες τους πληρώνεις ούτως η άλλος. Επειδή τα WG απευθύνονται συνήθως σε φοιτητές ή είναι για περιπτώσεις μικρής διάρκειας δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με την διακοπή πριν το έτος.

johan
31.10.2014, 15:47
Μου το ειπε ξεκαθαρα, οτι πρεπει αν εχει τα ονοματα των 3 ενοικιαστων και μετα να βγαλει το συμβολαιο και οτι προσωπικα συμβολαια δεν υπογραφονται και θα δυσκολευτω να βρω δωματιο με αυτο τον ορο.

FYGH2014
02.11.2014, 23:55
Γεια σας από Ελλάδα -ακόμα-
Ανεβαίνω πιθανότατα μέσα στο μήνα Μόναχο για δουλειά και έχω αγχωθεί με το θέμα σπιτιού. Στην αρχή θα φιλοξενηθώ από συγγενή αλλά δε γνωρίζω πόσο θα μπορέσω να μείνω. Σκέφτομαι βέβαια να προτείνω να συνεισφέρω στο ενοίκιο αν χρειαστεί να μείνω πολύ. Το θέμα είναι ότι θα χρειαστώ σχετικά μεγάλο σπίτι λόγω 3 παιδιών. Ο μισθός μου θα είναι περίπου 2400 καθαρά αλλά τα 400 θα φεύγουν κατευθείαν στο δάνειο στην Ελλάδα. Ο σύζυγος θα ανέβει αργότερα και ακόμα δεν έχουμε δει για δουλειά λόγω μη γνώσης της γλώσσας. Τα παιδιά επίσης θα ανέβουν μετά από κάποιους μήνες και δε μπορώ να φανταστώ πόσους αν υπάρχει αυτό το τεράστιο πρόβλημα με το σπίτι.
ερωτήσεις:
1. Υπάρχει περίπτωση να βρεις φθηνότερο σπίτι από αυτά που βρίσκω στο internet μέσω π.χ. αγγελιών στην εφημερίδα?
2. Τα 3 παιδιά μπορεί να είναι πρόβλημα?
3. θα νοικιάσουν σπίτι άνω των 1000 ευρώ που όπως βλέπω θα χρειαστούμε σίγουρα. Εννοώ πως υπολογίζουν σύμφωνα με το μισθό σου ότι θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις για να σου νοικιάσουν? Σε τι ποσοστό περίπου επί του μισθού πρέπει να είναι το ενοίκιο?
4. Πόσο καιρό το κόβετε να ψάχνω με αυτά τα δεδομένα;

Φανταστείτε ότι με γνωστή ελληνογερμανίδα που μίλησα πριν καιρό για τις σκέψεις μας να πάμε Γερμανία-Μόναχο για δουλειά και τις ανησυχίες μου αν θα βρούμε δουλειά, πώς θα προσαρμοστούν τα παιδιά κτλ μου απάντησε ότι
1. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρούμε δουλειές και καλές (εννοείται με κάποια γνώση γερμανικών)
2. Μου τόνισε να μην ανησυχώ ΚΑΘΟΛΟΥ για τα παιδιά
3. Μου επισήμανε ότι το μόνο πρόβλημα θα είναι να βρούμε σπίτι!

Τότε μου είχε φανεί περίεργο, αλλά τελικά φάνηκε πως είχε δίκιο...

Chrisgr
04.11.2014, 01:42
βρες τον χάρτη μεταφορών της περιοχής σου και δες που πανε οι γραμμές των τρένων εξω απο την πόλη ( σε προάστια κτλπ ) .. εκει θα ειναι και πεσμένες οι τιμές ειδικα αν υπαρχει μια γραμμη που εξυπηρετεί και ειναι εξω απο την πόλη..συνήθως εκει εχει και τα σπίτια που είναι με κήπους αυλες κτλπ..στα προάστια και στα χωριουδάκια..

zzakoni
05.11.2014, 18:23
δηλαδι πρεπει να εχεις μικρο εισοδιμα ( μεχρι τι ποσο )για να τα δικαιουσε οπως και το επιδομα για επιπλοση κατοικιας .

Chrisgr
05.11.2014, 23:00
Με τετοιο μισθο σπίτι θα βρεις σιγουρα το φτηνο και το ακριβο δεν μπορει να στο πει κανεις θελει πολυ ψαξιμο κλπ κτλπ..τα παιδια ειναι προβλημα η δεν ειναι ειναι παλι σχετικο... γιατι οι Γερμανοι απο την δικη μου εμπειρια προτιμουν ατομα που ειναι μονα η ζευγαρι χωρις παιδια... αλλα υπαρχουν και μερικοι που δεν δινουν δεκαρα... εγω π.χ ειχα βρει πολλα σπιτια με 2-3 δωμάτια και θελανε να ειμαι μονος μου ...( μην ρωτας γιατι δδεν ξερω) ..
Το ποσοτο επι του μισθου τωρα δεν ειναι σιγουρο οτι θα το υπολογισει καποιος φυσικα και θα δει τι μισθο παιρνεις αλλα για να καταλαβεις πως το υπολογιζει το Jobcenter ειναι Σπίτι - Εξοδα πρωτης αναγκης ( θερμανση , νερο κτλπ ) - Μεταφορικά - και 360 ευρω/ατομο εξοδα διαβιωσης ( ρουχα τροφη κτλπ ) . Ετσι τα υπολογιζουν στα επιδοματα ..
Δλδ.. Πες οτι παιρνεις εσυ 500 ευρω και ζητας βοηθεια... σου λεει εχεις ενα σπιτι 600 ευρω Warm δλδ με ολα μεσα και nebenkosten και ολα.. Αυτοι θα υπολογισουν ..
500 ευρω (εισόδημα απο την δουλεια σου) - 600 ευρω σπίτι - 100 ευρω ας πουμε εισητηριο για την δουλεια σου - 360 εξοδα διαβίωσης(το άτομο) ( δεν πιανονται τηλεφωνα δανεια κτλπ αυτα δεν στα καλυπτουν ) = - 560 ευρω...αυτο θα παρεις για βοηθημα ΣΥΝ ( Δεν ειναι σε ολα ετσι ομως παιζουν και πολλες εξαιρεσεις κτλπ ) .
Βασικα μην κνεις υποθεσεις πριν ερθεις πρεπει να τα ψαξεις ολα γιατι δεν σημαινει οτι ολοι θα δωσουν και βαση στα παιδια η στο εισοδημα η οτιδηποτε.. Εισαι υψηλομισθη με τα 2400 νετο οποτε δεν πιστευω θα εχεις κανενα προβλημα...
Βαλε οτι για τα 3 σου παιδιά θα παιρνεις και απο 185 ευρώ περιπου το καθε παιδι επίδομα.. αρα εισαι 400 ευρώ + ακομα..( στο περιπου...)

FYGH2014
05.11.2014, 23:33
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα σε ξαναρωτησω για το μισθο...μια κ αυτο μας καίει όλους θεωρεις ότι θα μπρούσε να πάρει κοντά στα 2000.Τα 1300 μου φαινονται λιγα οταν περιπου τοσα παιρνει ανειδικευτος εργατης. Λεμε αν μαθει τη γλωσσα κ κανει αυυοβπου κανει τωρα. Να τρεχει δηλαδη σε βλαβες που θα τον στελνουν.

FYGH2014
05.11.2014, 23:34
Ουπσ... απαντησα σε λαθος ερωτημα. Γ@ω τα κινητα μου.....

FYGH2014
05.11.2014, 23:37
Chrisgr ευχαριστω! Πραγματι ειμαι υψηλομισθη αλλα ειμαστε κ 5 ατομα κ αγχωνομαι πολυ...

Σημ. Η παραπανω απαντηση ηταν για την αλλη ερωτηση. Στειλε πμ

Sonea
06.11.2014, 15:03
Σπίτι στο Μόναχο , είναι δύσκολο να βρείς . Ειδικά για λίγους μήνες .
Επίσεις τα ενοίκια είναι πανάκριβα στο Μόναχο , αλλα φαντάζομαι τα έχεις δεί κιόλας .
Τα 2400 καθαρά , ειδικα εαν είναι 2000 μετα το δάνειο , δεν είναι πολλά για σπίτι στο Μόναχο .
Να έχεις στο νου σου οτι οι μεσίτες ζητάνε 2.5 ενοίκια πληρωμη + 2 ενοίκια ο ιδιοκτητης ( 1 εγγύηση και 1 το τρέχων )
Δηλαδη απο μεσίτη θα θες 4,5 ενοίκια . Για ενα σπίτι μεγαλο ( στην Γερμανια υπολόγιζε 1 δωμάτειο ανα παιδι ) στο Μόναχο ,
δεν βλέπω να γλυτώνεις το 1000 . ( εκτός εαν βρείς κάτι τελειως εκτός Μονάχου ) οπότε με το καλημέρα θα χρειαστεις 4500 για να μπεις μέσα . Επίσεις επειδη τα σπίτια ειναι δυσέυρετα - τα περισσοτερα ειναι με μεσίτη .
Γενικά το Μόναχο ειναι πολη δύσκολή πόλη να βρείς σπίτι , ίσως απο τις 3-4 χειρότερες στην Ευρωπη .
Απλά δεν υπέρχουν άδεια σπίτια για ενοικίαση ...

Με όλη μου την καρδιά , ελπίζω να είσαι σουπερ τυχερη και να βρείς αμέσως !

FYGH2014
06.11.2014, 19:05
Οπως τα λες ακριβως. Τα 1000 ευρω ειναι το ελαχιστο και με πολυ στριμωγμα. Το ευχαριστο ειναι οτι πιθανοτατα η θεση μου θα ειναι Νυρεμβεργη κ ανακουφιστηκα πολυ μολις το εμαθα γιατιβτα ενοικια ειναι πολυ πιο προσιτα κ ταβσπιτια ειναι πιο ευρυχωραωπ οτι ειδαψστο διαδικτυο.
Ευχαριστω

Sonea
07.11.2014, 09:20
Α Νυρεμβέργη ! Μια χαρά , φαντάζομαι εκει θα είναι καλύτερα στο θέμα σπιτιού απο το Μόναχο .
Άντε με το καλό :D

Chris Pol
08.11.2014, 21:01
Καλησπέρα σας παιδιά.

Ηθελα την βοηθειά σας και τις γνώμες σας εμπειρικά,σχετικά με τα αρχικά έξοδα που χρειάζεται κανείς για να μεταναστεύσει στην Γερμανία.

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων.

Φιλε σου ευχομαι καθε ευκολια.
Εκεινο που ξερω εγω ειναι οτι η Κολωνια εχει καταντησει ακριβοτερη (πλεον) και απο το Μοναχο. Ο λογος τα πολλα τηλεοπτικα καναλια που εδρευουν εκει, και τα πολλα στελεχη που εχουν συν τους απειρους sigle που ολοι νοικιαζουν σπιτια (ψαχνουν) 60-80μ.
Για την εγγυηση μην απασχολεισαι και τοσο πολυ επειδη με διαφορες προσεγγισεις μπορει να σου δωσει εγγυητικη η τρσπεζσ με ενα κοστος 70-80 ευρω το χρονο. Ομως.... για να γινει αυτο το συμβολαιο εργασιας σου πρεπει να ειναι αοριστου χρονου.
|Επισης να ξερεις πως σε ολες σχεδον τις εργασιες υπαρχει η "δοκιμαστικη περιοδος" που μπορει ναναι περιπου 6 μηνες. Εκει εισαι στον ανεμο φτερο.
Τα 200 ευρω για ψωνια σε φτανουν. Πολλα σπιτια εχουν δικα τους πλυντηρια που με 2,5 ευρω βαζεις μπουγαδα και την απλωνεις στον ειδικο χωρο.
Το φοβεροτερο (για μενα) ειναι η ανυπαρξια κουζινας. Εκει φευγουν αρκετα λεφτα για ντουλαπια και συσκευες. Οι γερμανοι κατα 75-85% τα σπιτια τα παραδιδουν "τοιχους" . Ουτε ντουλαπια ουτε ντουλαπες.!!!
Προσωπικα μου εφυγαν 3000 για την κουζινα και 1500 για τις συσκευες. Και για 65 τ.μ δινω 1025 ε χωρις να υπολογισω την εκκαθαριση τελος του χρονου,
Μην σου πω τις υπηρεσιες. Εφερα το αυτοκινητο απο Ελλαδα εδω, και μανι μανι χωρις να το υπολογιζω φυγανε 600 κατοσταρικα για χειμερινα λαστιχα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
Το θεμα ειναι οτι ολα δουλευουν ρολοι και δεν σε τρομαζει το απροβλεπτο. Βεβαια πληρωνω τον γαμο-ΕΝΦΙΑ και ολα τα αμαρτηματα της Ελλαδας.
Ακομα δουλεια δεν βρηκα, αλλα εχει η γυναικα μου 2800 στο χερι (επιβλεπων μηχανικος), και 1500 η κορη μου στο χερι σε τεχνικη εταιρεια.
Αν δεν ξερεις γερμανικα δεν σε προτιμα κανενας.
Να μην εμπιστευεσαι φιλους - συγγενεις - και Ελληνες. Θα σε ριξουν ολοι.
Παρτε απο ενα ποδηλατο. Θα σας βγει φτηνοτερα απο τις καρτες εισητηριων. Και ολοι πανε με ποδηλατα. Δεν ειναι υποτιμητικο σαν την Ελλαδα.
Οι γερμανοι εχουν ενα αξιακο συστημα ξερουν ποιοι ειναι και μεχρι που φτανουν τα ποδια τους και αναλογα ξοδευουν. Δεν ειναι σαν εμας που ειχαμε στην Ελλαδα τα περισσοτερα Cayen Porsche.
Θελει υπομονη και επιμονη., Στο τελος θα τα καταφερετε. Τοσοι και τοσοι τα καταφεραν.
Ετσι κι αλλιως η Ελλαδα εχει σβησει. Ακομα και να επανακαμψει για να γινει η Ελλαδα του 2004-2008 θα περασουν 20 χρονια και βαλε. Ποσο χρονων θαστε τοτε.??

ΣΟυ ευχομαι καθε ευκολια.
(σκορπιες σκεψεις σου εγραψα...)

xainti
08.11.2014, 22:22
Συμφωνώ κι εγώ με τον Chris σχετικά με την Κολωνία που είμαστε κι εμείς. Θα ήθελα να πω ότι η κουζίνα είναι όντως μεγάλο πρόβλημα, όμως δεν χρειάζεται να ξοδέψετε πολλά λεφτά με σωστό ψάξιμο. Βρίσκετε άνετα μεταχειρισμένη κουζίνα πάμφθηνη. Εγώ δεν έφερα από Ελλάδα καμία ηλεκτρική συσκευή μιας και είχαν παλιώσει και πήραμε όλα τα ηλεκτρικά μαζί με την κουζίνα κομπλέ 600€. Όλα μεταχειρισμένα από kleinanzeigenebay.de και πολύ πιο σύγχρονα από αυτά που είχα στην Ελλάδα... Ειδικά το καλοκαίρι που μετακομίζουν όλοι έχει πάρα πολλά πράγματα! Όλο το σπίτι με όλα του τα έπιπλα (σαλόνι,τραπεζαρία, μικροέπιπλα, κρεβατοκάμαρες 2, ντουλάπες 3 και πολλά ψιλολόγια τύπου κουρτίνες-κουρτινόξυλα, ράφια κτλ.) 800€ περίπου! Δεν είχα μεταφέρει από Ελλάδα ούτε έπιπλα, μόνο κούτες με πράγματα....θέλει ψάξιμο και κουβάλημα, αφού πας και τα παίρνεις από τα σπίτια τους. Νοικιάζεις ένα φορτηγάκι με 60€ και φορτώνεις όσα περισσότερα μπορείς. Εμείς νοικιάσαμε 3 φορές σε 1 μήνα και τα πήραμε όλα...Όσο για τις συννενοήσεις, ας είναι καλά το google translate... βοηθάει πάρα πολύ!!!!!!!! Για το σπίτι δεν έχω εμπειρία γιατί με βοήθεια συγγενών βρήκαμε αμέσως...
Οσο για το μάρκετ εμείς με 2 μικρά παιδιά χρειαζόμαστε 300€ με οικονομία για μας, αλλά χωρίς οικονομία στο φαγητό για τα μικρά. Οπότε και με 200€ μπορεί ένα ζευγάρι να τα βγάλει πέρα στο φαγητό...καμιά σχέση οι τιμές με Ελλάδα στα τρόφιμα. Εγώ πάντως τα βρήκα και πολύ πιο ποιοτικά..
Αυτοκίνητο δεν φέραμε. Ποδήλατα όλοι οικογενειακώς! Το τι έχω δει εδώ να κυκλοφορεί σε ποδήλατο είναι άλλο πράγμα...μέχρι και ποδήλατο με τρέηλερ. Το έχουν σαν κανονικό όχημα, και το ίδιο κάναμε κι εμείς! Τους βλέπω και τους χαίρομαι πραγματικά! Άλλη νοοτροπία και πολύ σωστή! Όλα υπολογισμένα και τελικά όλα μπορείς να τα κάνεις αν έχεις θέληση, ακόμη και χωρίς αυτοκίνητο!
Καλή επιτυχία σε όσους θέλουν πολύ να αλλάξουν το μέλλον τους προς το καλύτερο!!! Έχει αγώνα, αλλά πιστεύω ότι στο τέλος θα δικαιωθούμε και θα τα καταφέρουμε!!!

Chris Pol
08.11.2014, 23:01
Συμφωνώ κι εγώ με τον Chris σχετικά με την Κολωνία που είμαστε κι εμείς. Θα ήθελα να πω ότι η κουζίνα είναι όντως μεγάλο πρόβλημα, όμως δεν χρειάζεται να ξοδέψετε πολλά λεφτά με σωστό ψάξιμο. Βρίσκετε άνετα μεταχειρισμένη κουζίνα πάμφθηνη..

Δεν ειχαμε επιλογες για το σπιτι. Επρεπε μεσα σε μια εβδομαδα να φυγουμε απο εκει που μας φιλοξενουσαν. Η κουζινα, για να παρω μεταχειρισμενη, υπηρχε μεγαλη αμφιβολια αν θα ταιριαζε στο σπιτι που βρηκα (οπως ισως δεν θα ταιριαζει αν παω καπου αλλου). Για να μην πω οως ο τεχνιτης για να στην ξεμονταρει απο εκει που θα την παρεις θελει λεφτα, και εκει που θα στην ξαναμονταρει επισης θελει λεφτα. Κατω απο 1000 ουτε ΙΚΕΑ δεν βρισκεις. Τελος παντων.
Ενα σπιτι που βρηκε τωρα να νοικιασει η κορη μου με τον φιλο της στο Φρεχεν, την βρηκε μεσα την κουζινα. Αλλες φορες ο ενοικιαστης που φευγει σου πουλαει την δικια του (χανοντας).
Τωρα ειμαι και εγω της αποψης πως εδω κουβαλησαμε την εκει ανυπαρξια μας. Δεν ηρθαμε εδω για να απαιτουμε να ζουμε οπως στην Ελλαδα τον καλο καιρο.
Το αυτοκινητο ηταν απαραιτητη προυποθεση για την γυναικα μου γιατι οι επιβλεψεις εργων ειναι ποτε στο Αιφελ ποτε Ντυσσελντορφ και παει λεγοντας.
Εκεινο που ξεχασα να πω ειναι οτι η εφορια ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ λεφτα πραγματι. (Που η εφορια στην θεσσαλονικη, λυσσαξε γιατι ειχα επιστροφη, και με εψαξε εξονυχιστικα.) Τωρα που εκλεισα και εγω 6 μηνες εδω (οι υπολοιποι 1,5 χρονο) θα κατεβω να κανω τα χαρτια μας για εφορια αλλοδαπων. Απορουν οι εδω εφοριακοι γιατι στην ελλαδα ζητανε τοσα χαρτια.
Οταν δουλευεις ΕΞΩ απο την πολη κατοικιας σου, η εφορια σου γυριζει 0,30ευρω/χλμ στα μισα δυανυθεντα χιλιομετρα. ΕΙναι σημαντικο κερδος αυτο, μιας και πολλες δουλειες αιτουν αυτοκινητο.
Οσο για τα γερμανικα, οσο πιο ψηλα στοχευεις, τοσο πιο καλα γερμανικα ζητανε.
Η γυναικα μου σπουδασε εδω 2 πτυχια και παρ ολα αυτα θεωρησαν στην εργασια της πως τα γερμανικα της θελουν βελτιωση.
Στα γερμανικα, στα μαθηματα, αν περασεις τις κρατικες εξετασεις σου δινουν τα μισα χρηματα πισω. Νομιζω οτι αν κανεις μαθηματα εγγεγραμμενος ανεργος, σου τα επιστρεφουν ολα.
αλλα ρε παιδια.....

Ελλαδα ειναι ΜΟΝΟ ΜΙΑ γμτ....

:-)

ChrisPol

johan
08.11.2014, 23:53
Παιδιά εγώ ψάχνω να συγκατοικήσω στη Λειψία, έχω δει 19 σπίτια και από όλα σχεδόν έχω πάρει αρνητικές απαντήσεις. Καμιά βοήθεια κανείς?

xainti
09.11.2014, 10:44
Σωστά πολύ σωστά τα λέτε! Εμείς είχαμε 1 μήνα περιθώριο για αναζήτηση επίπλων κτλ. και όλα τα ξεμονταρίσματα και μονταρίσματα τα κάναμε μόνοι μας....οι τεχνικοί παίρνουν πάρα πολλά λεφτά όντως..αυτοκίνητο δεν χρειαζόμαστε γιατί είμαστε κοντά στην δουλειά μας. Με τα ψώνια ζοριζόμαστε αλλά οκ....δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα από την αρχή...

Κι εμείς εφόσον ήρθαμε εδώ για να επιβιώσουμε και η Γερμανία μας το προσφέρει αυτό είμαστε ευχαριστημένοι...έχουμε να ελπίζουμε ότι αν προσπαθήσουμε θα προχωρήσουμε παραπέρα...στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα ούτε για μας αλλά πολύ περισσότερο για τα παιδιά μας..........

georget
09.11.2014, 18:36
Και μας καπου τόσο περιπου μας ειχε πάρει να βρούμε παιδιά. ή αυτά που θα μας λέγαν οκ ήταν ερειπια ή αυτά που μας αρεζαν δεν μας τα έδιναν

johan
10.11.2014, 00:39
Και τελικά τι έγινε georget?

Arvan_geor
13.11.2014, 10:28
Καλημέρα σας,
Ξάχνω για ένα μικρό διαμέρισμα στην Κολωνία για δύο άτομα, στις περιοχές Deutz ή Poll.
Ξάχνουμε εντατικά το τελευταίο δίμηνο και έχω ψάξει ήδη μέσω των site ενοικιάσεις κατοικιών όπως είναι το Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24 mieten, kaufen, inserieren (http://www.immobilienscout24.de/)
Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον που να νοικιάζει κάποιο διαμερισμά στις συγκεκριμένες περιοχές ας βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

aristidis81
11.12.2014, 20:11
Καλησπέρα .Με λένε Αρη και πρωτη ΦΕβρουαριου θα βρίσκομαι Στουτγκαρδη για αναζήτηση εργασίας .Αυτή τη στιγμη είμαι σε αναζήτηση στέγης.Μελεταω την λύση των WG ( κοινόχρηστα διαμερίσματα). Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτά?Υπάρχει κάποιος που ήρθε Στουτγκάρδη τώρα για να μου δώσει πληροφορίες γενικά για το που θα μείνω?Περιμένω απάντηση σας και σας ευχαριστώ.Χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

iakovos1970
19.12.2014, 18:31
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟhelp2.ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΔΗΓΟΣ.ΕΧΩ Γ ΚΑΤ.ΔΙΠΛΩΜΑ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΛΑΔΔΑ ΑΛΛΑ Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ....

marion82
27.12.2014, 14:51
παιδια καλησπέρα και χρονια πολλά!! ενω αποφευγα να παρω κινητο δυστυχως η ευτυχως εφτασε αυτη η ωρα και για εμενα.... επομένως θέλω τα φωτα σας αν γνωριζεται για καρτοσυνδεση.
ενδιαφερομαι για ενα βασικο πακετο αλλα να μπορω να εχω και ιντερνετ ....μηπως ξερετε τι παιζει με το whatsapp?? σας ευχαριστω παρα πολυ

iakovos1970
12.01.2015, 09:00
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ.ΠΕΡΙΠΟΥ 700 800 ΕΥΡΩ.ΓΙΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟ.ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΤΟΤΕ ΤΟΣΟ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.ΗΜΟΥΝΑ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ?ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ

Μανος
12.01.2015, 10:59
Καλημέρα Ιάκωβε και εγώ για Βερολίνο την ψάχνω, για τι τετραγωνικά μιλάς;
& σε ποιες γειτονιές;

caterinamoraiti
19.01.2015, 23:14
Βρε παιδια βοηθεια!!!!!! ο συζηγος ειναι ηδη 10 μηνες στην γερμανια και εργαζεται σε φιρμα με συμβολαιο αοριστου χρόνου αλλα δεν μπρορουμε να βρουμαμε σπιτι για να παω και εγω με τα 3 παιδια μας . Μπαινω σε ολα αυτα τα σαιτ για την ευρεση σπιτιου αλλα δεν βοηθαει και τοσο γιατι δεν μιλαω και γερμανικα και δεν ειναι ευκολο να καταλαβω, εκεινος τρεχει με την δουλεια του και δεν ειναι ευκολο. Εχω πραγματικα απελπιστει με το θεμα του σπιτιου, ετσι μου ερχεται να παρω τα παιδια και να παω εκει και ας κοιμηθουμε στο δρόμο. Δεν την παλευω αλλο !!!!! Μπηπως καποιος μπορεί να βοηθησει ????? Περιοχη στουτγάρδη και περιχώρα , τωρα ο συζηγος μενει στο Kornwestheim εκει τριγυρω γινεται να βρω κάτι? Ευχαροστω σε όποιν βοηθησει

marianna
31.01.2015, 21:22
στην περιοχη στουτγκαρδη στο μπιτιχαιμ υπαρχει ενα αναλογο ξενοδοχειο σαν αυτο που ζητας κοιτα αυτου του ειδους ξενοδοχεια μην νομιζεις οτι ειναι και καλα Α.κατηγορειας.απλα μπορουν να σε εξεπεριτησουν των πρωτο καιρο ειναι οικονομικα και με κοινη τουαλετα το ονομα τζουτζουρας ελληνας ανετα μπορεις να μηλισεις, και εκτος αυτου αυτη ειδηκα η περιοχη ειναι γεματο ελληνες οποτε κανενα προβλημα καλη επιτυχια

iakovos1970
03.02.2015, 07:39
Καλημέρα Ιάκωβε και εγώ για Βερολίνο την ψάχνω, για τι τετραγωνικά μιλάς;
& σε ποιες γειτονιές;
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΡΕ ΦΙΛΕ,ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ 50-70 ΤΕΤΡΑΓ.ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ?

Μανος
03.02.2015, 09:50
Δεν έχω ζήσει εκεί, κάνω έρευνα αγοράς μέσω Ιντερντετ εδώ και κάτι μήνες.
Εγώ ψάχνω έως 50 τετρ. και βρήκα αρκετά από 350 - 470 Ευρώ (με nebenkosten πάντα μιλάω).
Πάντως μέσω των site που πρότειναν φίλοι από εδώ μέσα κοιτάζω και νομίζω πως για κάποιον που δε μένει εκεί
είναι αρκετά κατατοπιστικά. Α, και έψαχνα σπίτια σε ακτίνα έως 20 Χμ από κέντρο και κοντά σε συγκοινωνίες!!!
Αν μπορώ να σε βοηθήσω με τα site ευχαρίστως να σου πω ότι καταλαβαίνω.

Asto92
11.02.2015, 13:58
kalispera.na kano kai ego tin erotisi mou.poso prepei na eisai dilomenos se doulia to katotero gia na pao gia epidoma meta apo tous treis mines.episeis kai gia enoikiasi spitiou epidoma gia ta epipla kai gia na ftanoun na ziso.mou lene oti me 300 euro ta dikaioume olla ta epidomata.einai esti.....

Akos
07.03.2015, 16:06
Γεια σας παιδια.

Ειναι κανεις που ζει κοντα στο Backnang ή μεταξυ Backnang και Stuttgart?

Ιαως να χρειαστει να βρω ενα δωματιακι προς τα κει συντομα. Οποτε, κοιταω να ενημερωθω.

Ευχαριστω.

Chrisgr
11.03.2015, 18:38
Αν είναι κάποιος κοντά στην Φρανκφούρτη και γνωρίζει που έχει φτηνά δωμάτια η διαμέρισμα με 1 δωμάτιο η φτηνό ξενοδοχείο.
Φρανκφούρτη όπου να ναι δεν έχει σημασία. κ συγκάτοικοι η σε δωμάτιο πάνω από εστιατόριο.
ευχαριστώ

Dimitris7
12.03.2015, 13:05
Ένα καλό app για διαμερίσματα η κοινόχρηστα δωμάτια ειναι το immonet! Στο Μόναχο τουλάχιστον μου βγάζει αρκετά αποτελέσματα απο 250 ευρώ τον μήνα... Κάποια διαμερίσματα δεν θέλουν καν προκαταβολή η μεσίτη!

patrioten
15.03.2015, 10:28
Αν είναι κάποιος κοντά στην Φρανκφούρτη και γνωρίζει που έχει φτηνά δωμάτια η διαμέρισμα με 1 δωμάτιο η φτηνό ξενοδοχείο.
Φρανκφούρτη όπου να ναι δεν έχει σημασία. κ συγκάτοικοι η σε δωμάτιο πάνω από εστιατόριο.
ευχαριστώ

Γειά σου Chrisgr.
Κοίτα εδώ και εδώ (http://www.hotelspecials.se/sok/?q=Frankfurt+am+Main&type=CITY&id=717&min_price=0&max_price=550&sort=price) μήπως βρείς κάτι.

wateb
15.03.2015, 20:49
Καλησπέρα είμαι νέο μέλος εδω και ήδη έχω βρεί πολύ σημαντική βοήθεια απο τα γραφόμενα σας!
Στο θέμα λοιπόν,

Έχοντας ξάδελφο στο Μόναχο μου μεγάλωσε εκεί είπα να δοκιμάσω να βρώ δουλειά εκεί,πήγα τον χειμώνα και έκατσα ένα μήνα να δώ πως είναι η ζωή κτλ,για την ιδέα.
Μέσα απο γνωστό βρήκα δουλειά πάνω στον τομέα μου σε ιαπωνικό εστιατόριο μιας και εκεί ειδικεύομαι και έχουμε κανονίσει για μάιο.
Τώρα είμαι στο ψαξιμο για το τι χαρτιά μπορεί να χρειαστώ μιας τα παιδιά εκεί ειίναι μεγαλωμένα στη γερμανία και δεν τα γνωρίζουν καλα.
Υπάρχει κάποια πήγη που να μπορώ να πληροφορηθώ το τι χρειάζομαι ακριβώς για να δηλωθω?για να μην κάνω κανένα λάθος.

Το κυριότερο πρόβλημα που έχω όμως αυτή τη στιγμή δεν είναι η δουλειά η το που θα μείνω μιας και ο ξάδελφος μου νοικίαζει και μπορεί να βάλει 1 ακόμα άτομο με άδεια του ιδιοκτήτη,εκεί όλα καλά.

Το πρόβλημα εντωπίζεται αλλού,στην αρχή σχεδιάζαμε να πάμε και εγώ και η κοπέλα μου που έιμαστε στο ίδιο επάγγελμα και στη πορεία να βρίσκαμε κάτι και για αυτή μέχρι που μάθαμε οτι στο σπίτι μπορεί να φιλοξενηθεί νόμιμα 1 ακόμη άτομο οπότε πάω εγώ που έχω βρεί δουλειά μέχρι να βρώ τρόπο να έρθει και η άλλη μόναχο.

Πως γίνεται αυτό λοιπόν?μένω πάνω μέχρι να βρώ δικό μου σπίτι?
υπάρχουν hotel/hostel/πανσίον που να μπορει να μείνει με τον μήνα?Αυτά τι απαιτήσεις έχουν απο χαρτία κτλ?
Υπάρχει τρόπος να μένει μαζί μας σαν επισκέπτης η είναι καθαρά στο τι θα πεί ο σπιτονοικοκύρης?

Όποια πληροφορία έχετε είναι πολυτίμη ασήμαντη και μή!
Επίσης μιλάμε μόνο αγγλικά με ότι συνεπάγεται αυτό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

wateb
17.03.2015, 09:24
καλημερα,
εχω βρει δουλεια στο μοναχο αλλα τελικα δεν μπορούν να με φιλοξενησουν οπως ειχαμε κανονισει υπαρχει καποιος που να γνωριζει απο σπιτια;
η καποιος που νοικιαζει;
τι μπορω να κανω για τους πρωτους μηνες;

DiD666
18.03.2015, 22:28
Αν και ειναι χιλιογραμμενα, ας τα ξαναπουμε γιατι χανονται.Για να δηλωθεις θες το διαβατηριο σου, μπορεις και με την ταυτοτητα σου, και καλο θα ηταν να εχεις πιστοποιητικο γεννησεως μεταφρασμενο. Η κοπελα σου μπορει να μεινει μαζι σας στα μουλωχτα απο τον ιδιοκτητη (εαν δεν εχει αντιρρηση ο ξαδερφος) αλλα δε θα μπορει να δηλωθει αφου ο ιδιοκτητης δεν επιτρεπει 3ο ατομο. Και καλυτερα να μη δηλωθει γιατι θα πρεπει να πληρωνει την ασφαλιση της απο την τσεπη της μεχρι να πιασει δουλεια. Στο θεμα της γλωσσας, να ξερεις με τα αγγλικα θα πας ως ενα σημειο, απο εκει και περα μην περιμενεις ανοχη και κατανοηση. Πανσιον κτλ υπαρχουν αλλα ειναι πανακριβες μεσα στο Μοναχο. Μιλαμε για 1000€/μηνα το ατομο.

george19
22.03.2015, 01:10
Κάποια στιγμή κάποιος έψαχνε για σπίτι με 4 σκυλιά. Είχε γράψει ότι είναι δύσκολο να βρει. Είναι τελικά τόσο δύσκολο να βρει κάποιος να νοικιάσει σπίτι έχοντας κατοικίδιο? Υπάρχουν μονοκατοικίες έστω και έξω από τις πόλεις?

fdjackie
23.03.2015, 08:55
Έχω κι εγώ κατοικίδια και με αφορά το θέμα. Τα έχουμε ακόμη Ελλάδα. Δεν έχω μπει ακόμη στη διαδικασία να βρω σπίτι γιατί φιλοξενούμαι αλλά εδώ και περίπου 6 μήνες που συχνά κοιτάζω αγγελίες για ενοικίαση σπιτιών σε διάφορες περιοχές έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα: ναι, είναι δύσκολο και, μάλιστα, περιέργως δύσκολο αφού θεωρούσα τους Γερμανούς πολύ φιλόζωους κι όχι μόνο αναρωτιέμαι που ζουν αυτά τα εκατομμύρια κατοικιδίων που λένε οι στατιστικές ότι έχουν αφού οι ενοικιαστές δεν τα επιτρέπουν και η ιδιοκατοίκηση εδώ είναι σχετικά χαμηλή.... αλλά και πώς συντηρούνται τόσα online καταστήματα και εταιρίες τροφών που έχουν...

Βασικά στις περισσότερες αγγελίες γραφει στο πεδίο Haustiere: nach Vereinbarung, δηλ. μετά από συνεννόηση. Πολλές φορές αυτό σημαίνει ότι π.χ. δε θέλουν σκύλους αλλά μόνο γάτες. Αρκετές φορές και τα δύο. Μόνο τα πολύ μικρά δεν μπορούν βάσει νόμου να απαγορεύσουν δηλαδή: ψάρια, χάμστερ, τέτοια.... Ίσως, όμως, κάποιος να μη θέλει ούτε αυτά οπότε...δύσκολο να τρέχεις σε δικαστήρια κλπ

Έχω παρατηρήσει ότι από πόλη σε πόλη, το ποσοστό που δέχονται ζώα είναι διαφορετικό, π.χ. έβλεπα σε μία περιοχή της Φρανκφούρτης στο πεδίο Haustiere να γράφει ja σε αρκετούτσικα διαμερίσματα ενώ σε άλλες περιοχές ούτε μία. Να έτυχε; το ίδιο και από πόλη σε πόλη. Κάποιοι δε συμπληρώνουν καν το πεδίο. Εκεί πιθανόν είναι καλό να γίνει μία επαφή και αν κι εκείνοι δουν ότι πρόκειται για υπεύθυνο άτομο κλπ κλπ κλπ να το θέσεις ως θέμα...

Στα χωριά πιο έξω, εγώ βρίσκομαι αυτή τη στιγμή σε χωριό αρκετά έξω απ' την πόλη, βλέπω ότι έχουν ζώα και μάλλον γενικά τα επιτρέπουν. Π.χ. στην πολυκατοικία που ζω τώρα έχουν 2 άτομα σκυλιά. Επίσης, έχω δει πάρα πολλούς να έχουν γάτες, οι οποίες μάλιστα κυκλοφορούν και έξω στις αυλές και βγαίνουν και στο δρόμο (προφανώς στειρωμένες....εδώ δεν υπάρχουν αδέσποτα)

Από αυτά που διάβασα, λένε ότι πολλές φορές η άρνηση για ζώο βασίζεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας, ο οποίος δεν αλλάζει. Δηλαδή, το συμφώνησαν κάποτε οι ιδιοκτήτες και υπάρχει έτσι ώς βασικός κανόνας. Στον κανονισμό αυτό δεν μπορεί να πάει κόντρα κι ένας μεμονωμένος ιδιοκτήτης που κανονικά δε θα τον πείραζε ίσως να το έδινε το διαμέρισμα σε άτομο με ζώο.

Για μονοκατοικίες, έχω κοιτάξει και εγω. Γενικά, όμως, είναι ακριβούτσικα. Στα χωριά οι τιμές είναι απίστευτα πιο χαμηλές απ' ό,τι στην πόλη. Εάν κάποιος μπορεί τον τρόπο ζωής σε "χωριό" και βρει δουλειά κοντά σε χωριό σίγουρα να το επιλέξει (και τον βολεύει και το θέμα κατοικίδιο....). Εδώ π.χ. μου λένε ότι νοικιάζουν διαμερίσματα 4αρια με 420 ευρώ warm, 3άρια με 350, 1 δωματίου με 220 ευρώ όλα warm.....100 τετρ. σπίτι με 500 ευρώ. Φυσικά στην πόλη αυτές οι τιμές είναι αδιανόητες... (βέβαια και τα σπίτια δεν είναι σουπερλούξ με μπαλκόνια, θέα κλπ. συνήθως είναι πιο παλιά, ανέβασμα με σκάλες, παλιά πατώματα κλπ)

Ένα τελευταίο που διάβασα για τα ζώα είναι ότι μπορεί να το "διαπραγματευτείς" π.χ. συμφωνόντας με τον ιδιοκτήτη ένα λίγο πιο ψηλό ποσό kaution που να "καλύπτει" τυχόν βλάβες απ' το ζώο (αν αυτός είναι ο λόγος που δεν τα θέλει στο σπίτι κι όχι αυτό του κανονισμού που είπαμε ή ότι δεν τα θέλει με τίποτα).

Chrisgr
24.03.2015, 18:47
Ευχαριστώ τελικά βρηκα μέσω αγγελιας απο εφημερίδα... τωρα μενει να βρω και που ειναι τα καλα μερη για καφε :P

wateb
27.03.2015, 17:35
μάλιστα,θα πάω πρώτα έγω και όλο και κάποια άκρη θα βρω τότε για το πως μπορεί να έρθει.
Τη γλώσσα δεν τη φοβάμαι πολύ γιατί στο μαγαζί αγγλικά μιλάνε οι εργαζόμενοι όποτε καλά με αυτό.
Υπάρχει τρόπος μέσα απο το forum εδω να βρώ έλληνες που να νοικιάζουν σπίτια?

DiD666
27.03.2015, 23:27
Το θεμα στεγη στο Μοναχο ειναι ιδιαιτερα δυσκολο με εναν μεσο μισθο.

wateb
28.03.2015, 16:44
Το θεμα στεγη στο Μοναχο ειναι ιδιαιτερα δυσκολο με εναν μεσο μισθο.

τι πρέπει να προσέξω,να έχω,να κάνω/να μη κάνω ωστε να βρώ σπίτι στους επόμενους μήνες?

DiD666
29.03.2015, 01:32
Ενας γενικος, αγραφος νομος, θελει το καθαρο μηνιαιο εισοδημα σου να ειναι τριπλασιο του ενοικιου που θα αναλαβεις. Ετσι εχεις αυξημενες πιθανοτητες να βρεις κατι.

georgek
09.04.2015, 15:56
Σκοπεύω να μετακομίζω σε νέο διαμέρισμα και το παρόν που έχω θα ελευθερωθεί.
Αν κάποιος ενδιαφέρετε μπορώ να των φέρω σε επαφή με την διαχειρίστρια.

Το διαμέρισμα είναι αρκετά καλό και σε ήσυχη περιοχή.
υπερυψωμένο ισόγειο , υπνοδωμάτιο, κουζίνα, σαλόνι, 58 τετραγωνικά με μπαλκόνι.
300€ κρύο , 480 ζεστό (100 € είναι η θέρμανση αλλά εγώ έπαιρνα επιστροφή σχεδόν τα μισά)

Το διαμέρισμα δεν έχει δικιά του κουζίνα , αν υπάρχει ενδιαφέρον εγώ πουλάω την παρούσα (ντουλάπια, ηλεκτρικές συσκευές) αν τα θέλει κάποιος άλλος από περιοχή Αννόβερου πωλούνται και χώρια.

Η ειδοποίηση που έχω δόση είναι υποχρεωτικά για 3 μήνες οπότε το αφήνω τέλος Ιουνίου, αν υπάρξει ενδιαφερόμενος μπορώ αν το ελευθερώσω πιο νωρίς.

mariag
09.06.2015, 23:21
Kalhspera se olous!
Meta apo polu grafeiokratia,kataferame kai efuge o suzhgos gia Germania.Egw me to gio tha akolouthisw se ligo.
Tha hthela th vohtheia sas.
Psaxnoume spiti se perioxh pou na voleuei katarxas to suzhgo o opoios the ergastei sthn Helios Klinikum sto Krefeld.Auth th stigmh noikiase ena dwmatio pou parexoun stous giatrous mexri na vrei spiti.
De kseroume katholou thn perioxh.Autokinhto den exoume opote tha kinoumaste me mesa sugkinwnias.
Tha thelame triari,tha protimousame me kouzina.

Euxaristw gia kathe vohtheia kai plhroforia

DiD666
10.06.2015, 21:52
Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24 (http://www.immobilienscout24.de/) ευκολα θα βρειτε σπιτι αφου ο συζυγος ειναι γιατρος. Ψαξε στην σελιδα που σου παρεθεσα. Κατα 98% ειναι ασφαλης και δοκιμασμενη.

Andreas98G
22.06.2015, 20:43
Καλησπερα σε ολους! Βλεπω να γραφετε διαφορα προβληματα σχετικα με την ενοικίαση σπιτιου, υπαρχουν γενικοτερα δηλαδη καποια προβληματα. Και εμενα με εχει μπερδεψει μιας και απ οτι ξερω για να βρεις σπιτι πρεπει να εχεις εργασια κ για εργασια να εχεις σπιτι;; Επισης, για τους 3 πρωτους μηνες που ειναι πιο "ελευθερα", που μπορεις να μεινεις περα απο ξενοδοχειο;; και ποια η τιμή του;

Ευχαριστω για τον χρόνο σας ! Καλη συνεχεια! :)

geoman
22.06.2015, 23:31
Καλησπέρα!

Για να σου δώσουν σπίτι πρέπει να έχεις σταθερή δουλειά και ο μισθός σου να είναι τουλάχιστον διπλάσιος από το νοίκι.

Ζητάνε να τους δείξεις το συμβόλαιο εργασίας και αποδεικτικό μισθοδοσίας απο τους 3 τελευταίους μήνες για να είναι σίγουροι πόσα βγάζεις κτλ.

Προσωπικά έχω καταφέρει να πάρω σπίτι χωρίς δουλειά αλλά αναγκάστηκα να προπληρώσω για 12 μήνες. Δηλαδή είχα δώσει με το καλημέρα σας 4000 ευρώ περίπου. Όμως δεν το συνιστώ. Μετά η ιδιοκτήτρια δεν ενδιαφερόταν για προβλήματα που παρουσιαζόντουσαν γιατί είχε ήδη λάβει λεφτά για ένα χρόνο οπότε αν είχα πρόβλημα έπρεπε μόνος να βρω λύση.

Για τους πρώτους 3 μήνες αν δεν θες ξενδοχεία υπάρχουν κάποια σπίτια που τα νοικιάζουν για λίγο καιρό συνήθως μήνες. ψαξε στο google για Wohnen auf Zeit

Andreas98G
23.06.2015, 08:42
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Είναι πολύ δύσκολο λοιπόν να νοικιάσεις σπίτι.. Αν δηλαδή παίρνεις 1000 ευρώ δεν μπορείς να νοικιάσεις σπίτι των 500 ευρώ.. Μόνο αν είναι 300..πράγμα δύσκολο μιας κ δεν υπάρχουν σπίτια στη Γερμανια με τοσο λίγα λεφτά..

Μανος
23.06.2015, 10:07
Καλημέρα,

επειδή και εγώ ψάχνω να φύγω για Βερολίνο,
θα ήθελα να συμπληρώσω περί wohnung auf Zeit,
όντως για λίγο διάστημα συμφέρει!!!!
Νοίκιασα ΔΩΜΑΤΙΟ μέσα σε διαμέρισμα με κοινή χρήση
κουζίνας , μπάνιου, ίντερνετ & πλυντήριου ρούχων για 1 μήνα 415 Ευρώ.
Υπ'όψιν πάω για να βρω δουλειά.Αν έχεις βρει ήδη θα είναι ακόμα πιο εύκολο.
Πάντως για τόσο λίγο δε σου ζητάνε απόδειξη μισθοδοσίας.
Δες το Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24 (http://www.immobilienscout24.de/)
για αρχή.Όπου μπορώ να σε βοηθήσω γραψε.

georgek
23.06.2015, 13:49
κι όμως σπίτια με τοσα λίγα χρήματα όπως λές υπάρχουν στην Γερμανία , ακόμα και φθηνότερα. Εξαρτάται που κοιτάς. Στο Μοναχο και το Αμβουργο φυσικά όχι αλλά από όσο ξέρω δεν υπάρχουν και τόσο χαμηλοί μισθοί εκει (1000 ευρώ που ανέφερες).
Μην απογοητεύεσαι και ψάξτω λίγο.
Σε κάθε περίπτωση όμως αν έρχεσε για να ψάξεις δουλεία το να νοικιάσεις διαμέρισμα δεν είναι καλή ιδέα. Τα διαμερίσματα εδώ είναι άδεια, ούτε κουζίνες, ούτε ντουλάπες, ούτε πατώματα κάποιες φορές. Μεγάλη επένδυση οπότε, ακόμα και αν βρείς δουλεία είσαι σίγουρος οτι το συγκεκριμένο διαμέρισμα θα σε βολεύει?
Καλήτερα οπότε να δείς για WG , hostel ή επιπλωμένα διαμερίσματα με μικρής χρονικής διάρκειας μίσθωση.
Καλή επιτυχία

adespotos
23.06.2015, 14:24
Anmeldung μπορείς να κάνεις στα Wohnungen auf Zeit ή στα Hostels ?

Andreas98G
23.06.2015, 19:22
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα το ψάξω.

geoman
24.06.2015, 07:56
Anmeldung μπορείς να κάνεις στα Wohnungen auf Zeit ή στα Hostels ?

Προσωπικά ποτέ δεν είχα διαμέρισμα για λιγότερο από χρόνο αλλά φαντάζομαι ναι θα μπορείς να κάνεις Anmeldung αν μένεις έστω και για λίγους μήνες σε αυτά.

Τώρα για Hostels κάπου εδώ μέσα είχα διαβάσει πως εξαρτάται από το Hostel. Κάποια το επιτρέπουν κάποια πάλι όχι.

adespotos
24.06.2015, 11:54
γεομαν σ' ευχαριστώ

DiD666
26.06.2015, 01:35
Παιδιά υπάρχουν και Pension με τιμες απο 380€ αλλα οχι μεσα στο Μοναχο. Για οποιον εχει οχημα δεν ειναι προβλημα. Και φυσικα ολες παρέχουν την δυνατοτητα Anmeldung.

Spyridoula05
29.07.2015, 12:50
Καλημέρα, απο Σεπτέμβρη αποφασίσαμε με το αγόρι μου να παμε για σπουδές στο Trier (εκείνος θα ξεκινήσει απο τωρα και εγω απο το εαρινό εξάμηνο), έχουμε όμως κάποιες απορίες..Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη!!

Αρχικά γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την εξλεταση DSH; Τι γίνεται αν κάποιος δεν γράψει το ποσοστό που χρειάζεται για να ξεκινήσει την παρακολούθηση των μαθημάτων;

Οσο αναφορά στα σπίτια, σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε ενα σπίτι μαζί, αλλά στις περισσότερες αγγελίες αναφέρουν οτι ''το σπίτι είναι κατάλληλο για ένα ατομο''. Σε περίπτωση που θέλουν να μείνουν δυο τι γίνεται;
Οσοι γνωρίζουν, θεωρείτε οτι είναι καλύτερα απο οικονομικής αποψης για ένα ζευγάρι να μείνει σε δικό του σπίτι ή σε WG;

Και κάτι τελευταίο, επειδή εγω δεν θα ξεκινήσω τη φοιτησή μου απο το χειμερινό εξάμηνο (θα παω να εξοικειωθώ καλύτερα με τη γλώσσα), χρειάζεται να δηλωθώ ως φιλοξενούμενη ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα για τοσο μικρό χρονικό διαστημα;

Οπως καταλαβαίνετε τωρα ξεκινάμε το ψάξιμο και δεν εχουμε εξοικειωθεί με το γερμανικό σύστημα! Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

DiD666
29.07.2015, 19:30
Εδω δε μιλανε με υπονοούμενα. ΕΦ όσον λενε για ενα ατομο, θελουν ενα ατομο για νοικάρη. Ουτε να φιλοξενήσει, ουτε στη ζούλα. Κάποιοι μπορει να το δεχτούν. Κάποιοι οχι. Μην το ρισκάρετε δεν παιζουν αυτοι εδω. Μεχρι να ξεκινήσεις σχολη/μαθηματα κτλ να ΜΗΝ δηλωθείς, διαφορετικα θα πληρωνεις ασφαλεια απο την τσεπη σου. Διάβασε τα φορουμς της Γερμανιας, ειναι ολα εκει.

Spyridoula05
30.07.2015, 00:50
Καταλαβα, τι να πω, απο οτι φαίνεται θα δυσκολευτούμε αρκετα να βρούμε σπίτι για δυο! Ευχαριστω πολύ για την απαντηση πάντως!

Spyridoula05
30.07.2015, 12:58
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα σχετικά με την ασφάλιση γιατί δεν εχουμε καταλάβει ακριβως τι γίνεται! Εγω είμαι ανασφάλιστη, αλλά οταν με δεχτούν στο πανεπιστημιο θα ανανεώσω την ασφάλεια μου στο ικα. Μπορω να μένω ανασφάλιστη 4-5 μηνες στη Γερμανία, εως το εαρινο εξαμηνο που θα ξεκινήσω τη φοιτησή μου; Θα πρέπει να κάνω καποια δημόσια ή ιδιωτική ασφάλιση εκει;

nikos1980
10.08.2015, 21:22
Αυτό που λέγεται για επιδοτούμενο ενοίκιο αν είσαι χαμιλόμισθος πότε ισχύει;

DiD666
01.09.2015, 10:40
Μιας και το θεμα της εξοικονομισης ειναι σημαντικο, αλλαζω παροχο σταθερου απο την Ο2 και πηγαινω στην 1&1. Ιντερνετ 16mbps, ψηφιακες υπηρεσιες (αναγνωριση κλησεων κτλ), κλησεις προς Ελλαδα και ρουτερ το πολυ απλο που δινουν μιας και εχω δικο μου το συνολο 17,97€ απο τα 40€ κατι που δινω στην Ο2 τωρα. https://dsl.1und1.de

Iptv εχω εγω και βλέπω ολα τα ελληνικά κανάλια,nova,otetv,και εχει και videoclub με ταινίες,παλιές και καινούριες,και εχω το κεφάλι μου ήσυχο και βλέπω οτι θελω..

Σχετικα με αυτο που αναφερει ο φιλος παραπανω, γνωριζει καποιος περισσοτερα; Θα πρεπει να αγοραστει συνδρομη για τα ελληνικα συνδρομητικα απο Ελλαδα ή ο παροχος εδω τα περιλαμβανει σε καποιο πακετο; Οποιος μπορει να δωσει παραπανω πληροφοριες θα το εκτιμουσα.

xainti
02.09.2015, 21:15
Μιας και το θεμα της εξοικονομισης ειναι σημαντικο, αλλαζω παροχο σταθερου απο την Ο2 και πηγαινω στην 1&1. Ιντερνετ 16mbps, ψηφιακες υπηρεσιες (αναγνωριση κλησεων κτλ), κλησεις προς Ελλαδα και ρουτερ το πολυ απλο που δινουν μιας και εχω δικο μου το συνολο 17,97€ απο τα 40€ κατι που δινω στην Ο2 τωρα. https://dsl.1und1.de

Σχετικα με αυτο που αναφερει ο φιλος παραπανω, γνωριζει καποιος περισσοτερα; Θα πρεπει να αγοραστει συνδρομη για τα ελληνικα συνδρομητικα απο Ελλαδα ή ο παροχος εδω τα περιλαμβανει σε καποιο πακετο; Οποιος μπορει να δωσει παραπανω πληροφοριες θα το εκτιμουσα.

Παιδιά αυτό εννοείτε;
ΠΑΚΕΤΟ: NOVA – OTE + | (http://www.best-greek.tv/?page_id=6)

Καλή περίπτωση φαίνεται....μήπως ξέρει κάποιος περισσότερα;

georgek
03.09.2015, 11:39
Δεν ξέρω τι παίζει με αυτο αλλα σίγουρα ειναι παράνομο, μεταπώληση μεσω streaming από ότι καταλαβαίνω.
Επειδή έχει μέσα απο ότι βλέπω και SKY εγω θα το απεφευγά. Για την Nova πιθανότατα να μην ενδιαφερθούν και να μην το ψάξουν αλλα με το SKY αυξάνετε κατα πολλή ο κίνδυνος.
Οπως έχω προαναφέρη για καλό και για κακο εφόσον χρησιμοποιής το δίκτυο για να παρακολουθής προγράμματα που δέν προβλέπονται προμηθεύσου μία σύνδεση VPN, το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, εγώ έδωσα 45€ για δύο χρόνια. Αν μάλιστα έχει και ελληνικό host αρκετά κανάλια μπορείς να τα βλέπεις Online από το ίδιο το site τους.
Επίσης μπορείς να κάνεις κανονική συνδρομή σε NOVA η ΟΤΕ SAT να θές και το βασικό πακέτο με όλα τα ελευθερα σύν κάποια εξτρα (ντοκιμαντερ κλπ , οχι αγώνες / ταινίες) έρχετε καπου στα 20€ τον μήνα, αν έχεις τώρα συγγενή που να έχει connx ή forthnet για ιντερνετ μπορεί να πάρει αυτός το δορυφορικό πακέτο με έκπτωση σαν συμπληρωματική υπηρεσία και πληρώνεις εσύ την διαφορά.
Αν είσαι διατεθιμένος να το ρισκάρης θα σου πρότεινα να βαλείς ενα dreambox εκεί γίνονται share μόνο τα κλειδια οπότε μέ ενα vpn tunneling κρύβονται ευκολα (δεν έχει bandwidth) , διαλέγεις το πακέτο που θές (μονο ελληνικα). Αν βρείς μάλιστα αλλους 5 - 6 μοιράζεστε μια συνδρομή, στείνετε δικό σας σερβερ , κωδικοποιήτε την σύνδεση και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

georgek
03.09.2015, 11:48

Για το θέμα της οικονομίας το παρακάτω ισχύει σίγουρα στην kabel deutschland και κατα 90% στις υπόλοιπες εταιρίες. Το αρχικό συμβόλαιο σχεδόν με όλους είναι 2 έτη με ετήσια αυτόματη επέκταση (συνήθως μάλιστα το πρώτο έτος είναι με έκπτωση), 6 με 8 μήνες πρίν τελείωση το συμβόλαιο στείλτε τους έγγραφο ότι σκοπεύετε να διακόψετε και δεν θέλετε αυτόματη επέκταση. Εγγυημένα θα σας πάρουν αμεσα τηλέφωνο να ρωτήσουν για ποίο λόγο και αν μπορούν να σας μεταπήσουν. Η ΚΒ στάνταρ προσφέρη νέο συμβόλαιο 12μηνο με καλύτερη τιμή και αυξημένη ταχύτητα το οποίο ξεκινάει αμεσα και όχι στο τέλος της δυετίας.

DiD666
03.09.2015, 12:43
Για το θέμα της οικονομίας το παρακάτω ισχύει σίγουρα στην kabel deutschland και κατα 90% στις υπόλοιπες εταιρίες. Το αρχικό συμβόλαιο σχεδόν με όλους είναι 2 έτη με ετήσια αυτόματη επέκταση (συνήθως μάλιστα το πρώτο έτος είναι με έκπτωση), 6 με 8 μήνες πρίν τελείωση το συμβόλαιο στείλτε τους έγγραφο ότι σκοπεύετε να διακόψετε και δεν θέλετε αυτόματη επέκταση. Εγγυημένα θα σας πάρουν αμεσα τηλέφωνο να ρωτήσουν για ποίο λόγο και αν μπορούν να σας μεταπήσουν. Η ΚΒ στάνταρ προσφέρη νέο συμβόλαιο 12μηνο με καλύτερη τιμή και αυξημένη ταχύτητα το οποίο ξεκινάει αμεσα και όχι στο τέλος της δυετίας.

Στο θεμα με την iptv δεν εχω σκοπο να ασχοληθω, κυριως πληροφοριακα ρωτησα. Απο την ο2 πραγματι με πηραν 3 τηλεφωνα αλλα δεν εκαναν καποια σοβαρη προσφορα. πχ μου ειπαν αν θελω να παω απο τα 50mbps στα 16 (λες και εγω δε το σκεφτηκα μονος μου αυτο) ή να μου δωσουν gutschein 50€.... Εγω ειχα κανει συμβολαιο χωρις kündigungsfrist μαζι τους, και με κλησεις Ελλαδα και 50αρα γραμμη εβγαινε 40€. Πριν 1½ χρονο δεν επαιζε κατι οικονομικοτερο. Τωρα που κοιταξα KB 19,99 ξεκιναει το βασικο τους πακετο διχως κλησεις Ελλαδα, οποτε ακυρο κι εκει.

something
04.09.2015, 19:36
To μονο κακο στην Γερμανια μετα απο πολυ ψαξιμο και επικοινωνια στο twitter με πολλους provider οπως simyo congstar fonic debitel και καμια 20αρια αλλους ειναι οτι καποιος που θα παρει prepaid για αρχη καμια δεν δινει μαζι με τα πακετα ιντερνετ δηλαδη να εχεις πχ ενα iphone ωστε να μπορεις να χρησιμοποιησεις facetime skype viber για κλησεις δηλαδη Voip υπηρεσιες!! μονο πχ η Congstar αν εχεις κανα ταμπεμπλετακι εχει καποια πακετα που υποστηριζουν VOIP αλλα ειναι μονο ιντερνετ και οχι ομιλιας.Μονο συνδεσεις μπορεις να εχεις VOIP φυσικα ειναι και οικονομικοτερες και δινουν πολλα περισσοτερα απο τα prepaid αλλα εχεις την δεσμευση 24 μηνων.
Και γω στην αρχη που θα ανεβουμε Οκτ θα αγορασω για αρχη 2 καρτοκινητα ετσι και αλλιως στο σπιτι θα εχουμε wifi οποτε μικρο το κακο.

TSOP
07.09.2015, 02:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ,ΣΑΝ ΕΥΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ,ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ !

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ( ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ) ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ (VW GOLF III,MOD 1994, ME KTEO KANONIKA)

ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ (ΜΕ ΤΡΑΙΝΟ Η ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ?)
ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΚΕΙ ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ ΜΙΚΤΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΤΕΟ ?
ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ (ΑΔΕΙΑ, ΚΤΕΟ ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ) ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΘΟΥΝ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ?
ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΚΕΙ ΕΝΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ? -(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΤΕΟ ,ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ κ.τ.λ)

Sonja
07.09.2015, 14:55
Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Παιρνω απο Jobcenter επιδομα ενοικιου(εχω γερμανικη υπηκοοτητα απο μητερα),αλλα με τιποτα δε βρισκω σπιτι ,γιατι ειναι λιγα τα χρηματα 340 με τα ΝΚ !!Ποιες λυσεις μου προτεινετε?Να πληρωσω π.χ. για ενα χρονο νοικια?Θα το δεχτει ευκολα ο ιδιοκτητης?Ποιες αλλες λυσεις μου προτεινετε?Ισως με μεσιτες?
Ευχαριστω πολυ!!

DiD666
07.09.2015, 18:43
Δε χρειαζεσαι τιποτα εξτρα. Πρασινη καρτα θα ζητησεις απο τον ασφαλιστη σου και ουτε μεταφρασεις ουτε τιποτα. Μεταφορικη εγω εδωσα 800€ πριν 2 χρονια παντως.

TSOP
07.09.2015, 18:54
DID 666

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟ (ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΤΕΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ΠΟΥ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙΟ ?

georgek
07.09.2015, 19:24
DID 666

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟ (ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΤΕΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ΠΟΥ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙΟ ?

όσο δεν έχει προβλήματα δεν θα σου πεί κανείς τίποτα, η παλαιότητα δεν τους πειράζει. Προσοχή όμως τον χειμώνα θα χρειαστής χειμερινά λάστιχα (δεν είναι προαιρετικό). Αφού είναι μόνο για 6 μήνες το πολλή χρόνο όπως λες είσαι σίγουρος ότι το χρειάζεσε? Τα ΜΜΜ σε πάνε παντού εδώ (δεν χρειάζεσε και παρκιν) αν υπάρξει κάποια στιγμή ανάγκη να μετακινήθείς με αυτοκίνητο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το share a volkswagen ή κάτι τέτοιο.

vas52
23.09.2015, 10:43
Κατερινα κι εμεις μια απο τα ιδια. ο συζυγος μου ψαχνει σπιτι Στουτγκαρδη και περιχωρα απο το Μαιο με συμβολαιο αοριστου χρονου και δεν μπορει να βρει η αν βρει εχει ενοικιο πανω απο 1200. Η περιοχη αυτη και του μοναχου ειναι απο τις πιο δυσκολες για να βρεις σπιτι. Ακομη και με μεσιτη και τιποτα δεν εγινε. Απλα υπομονη και προσπαθεια.

DiD666
23.09.2015, 11:29
Δεν ειναι μονο η διαρκεια του συμβολαιου αλλα και τι εισοδημα θα παρουσιασει καποιος, ΠΟΥ δουλευει κτλ. Ο χρυσος κανονας ειναι το εισοδημα να ειναι τριπλασιο του ενοικιου, ετσι δυσκολα να μην παρει το διαμερισμα υποψηφιος.

Βασίλης Τζάτζος
26.09.2015, 15:01
Σκέφτομαι για Γερμανία. είμαστε ανάμεσα σε duisburg και wuppertal (elberfeld), Απλά τα σπίτια είναι πιο φθηνά στο duisburg, αλλά εκεί δεν έχουμε κάποιον να μας καθοδηγήσει. Κανένας από το φόρουμ που να είναι duisburg? Κάθε απάντηση θα βοηθήσει πολύ :)

christi_0
02.10.2015, 22:00
καλησπέρα υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει δωμάτια για προσωρινή διαμονή στο κέντρο της στουτγκάρδης ? μπήκα σε κάποια σαιτ που βρήκα απο την σελίδα αλλα δεν μπορώ να βρω για στουτγκάρδη και κάτι λογικό σε τιμή.

patrioten
03.10.2015, 12:26
καλησπέρα υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει δωμάτια για προσωρινή διαμονή στο κέντρο της στουτγκάρδης ? μπήκα σε κάποια σαιτ που βρήκα απο την σελίδα αλλα δεν μπορώ να βρω για στουτγκάρδη και κάτι λογικό σε τιμή.

Wimdu (http://www.wimdu.de/search?utf8=%E2%9C%93&search_geolocation=96583-stuttgart-mlhausen&lat=&lng=&distance=&guests=1&per_page=25&country_iso=&city=Stuttgart-M%C3%BClhausen&checkin_date=&checkout_date=&min_bedrooms=1&max_price_step=0&sort_by=score)

HostelBookers Deutschland | Hostels, Jugendherbergen & günstige Hotels (http://de.hostelbookers.com/results/loc/dd/dst/2460/arr/2015-10-29/ngt/1/ppl/1/)

Buchen Sie günstige Hotels, Hostels, Pensionen, Bed and Breakfast und Ferienwohnungen | budgetplaces (http://www.budgetplaces.com/de/offer/list/?destination_id=3153&checkin=2015-10-29&checkout=2015-10-30&guests=1&cur=EUR#l={"filter"%3A--{"p"%3A{"i"%3A20%2C"a"%3A50}}||})

angelfox
09.10.2015, 14:28
Γειά σας κι από εμένα.διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ και έχω αντλήσει πολλές πληροφορίες από εδώ. Άρα καταρχήν να ευχαριστήσω έναν προς έναν για τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις που γράψετε.
Τον Νοέμβριο θα ανέβω Κολωνία με την γυναίκα μου και ψάχνω ένα διαμέρισμα που τα νοικιαζεις με τον μήνα. Όποιος γνωρίζει κάποιο δοκιμασμένο site ή κάποια πληροφορία ας απαντήσει.Ευχαριστώ.

something
10.10.2015, 13:01
Υπαρχουν και στα προαστια που μην φανταστεις οτι ειναι μακρια... το πολυ 10 λεπτα με το U bahn μιας και η περιοχη εχει απιστευτο δικτυο συγκοινωνιας για ολα τα μερη μεσα και εξω απο την πολη.Απλα θελει πολυ ψαξιμο και λιγο τυχη.

christi_0
11.10.2015, 16:17
Σε ευχαριστω πολυ. Τελικα βρηκαμε κανονικο σπιτι σχεδον στον κεντρο της στουτγκαρδης. Την πεμπτη ανεβαινω.

christi_0
11.10.2015, 16:20
Ευχαριστω πολυ τελικα βρηκαμε κανονικο σπιτι σχεδον στο κεντρο της στουτγκαρδης!! Την πεμπτη ανεβαινω.

adespotos
12.10.2015, 15:06
christi_0 συγχαρητήρια για την επιτυχία, γιατί, όπως καταλαβαίνω ρωτώντας και διαβάζοντας, η εύρεση σπιτιού είναι μεγάλο θέμα... φαντάζομαι ότι θα ετοιμάζεσαι για το ταξίδι, ωστόσο αν βρεις λίγο χρόνο, θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας τον τρόπο που κατάφερες να βρεις σπίτι από ελλάδα; ρωτάω γιατί κατά πάσα πιθανότητα σε μια δυο βδομάδες (θεού θέλοντος και ελληνικής γραφειοκρατίας επιτρεπούσης) θα ανέβω αννόβερο και για αρχή ψάχνω για φτηνά ξενοδοχεία ή wohnungen auf zeit... καλή συνέχεια

christi_0
12.10.2015, 16:56
Adespotos σε ευχαριστω πολυ. Η αληθεια ειναι οτι διαβαζα πολυ καιρο ολες τις συζητησεις περι ευρεσης σπιτιου και ειχα απογοητευτει. Πριν τρεις εβδομαδες ακριβως ανεβηκε ο αρραβωνιαστικος μου στουτγκαρδη. Ειχε βρει ηδη δουλεια κ θα τον φιλοξενουσαν. Αλλα σε 2 εβδομαδες μεσα ειχε ηδη τακτοποιηθει απο σπιτι. Δεν μπλεξαμε με μεσιτη. Το βρηκαμε απο εφημεριδα απο αγγελιες, απο ιδιωτη. Μην φανταστεις δεν ειναι μεγαλο αλλα ειναι κ σε πολυ καλη τιμη. Χωρις επιπλα βεβαια αλλα με όλα τα ηλεκτρικά . Σε wohnen auf zeit που ψαχναμε ηθελαν 1000 ευρώ για ένα μήνα για 2 άτομα. Μας φάνηκαν πολλα. Παντως μην απογοητεύεσαι όλα πήγαν καλά σε εμάς μεχρι στιγμής. Ελπιζω να συνεχισουν ετσι!!!

adespotos
13.10.2015, 08:13
σ' ευχαριστώ και γω, καλή συνέχεια

sakisg
13.10.2015, 22:18
Ευχαριστω πολυ τελικα βρηκαμε κανονικο σπιτι σχεδον στο κεντρο της στουτγκαρδης!! Την πεμπτη ανεβαινω.Christi επειδή και εγώ ανεβαίνω STUTTGART σε ενα μήνα μήπως θα μπορούσες να μου πεις πόσο το νοικιάσατε το σπίτι και πόσα τετραγωνικά είναι;

STAVROULAPAR
14.10.2015, 20:55
Καλησπέρα σε όλους.Ήθελα να ρωτήσω κάτι κι εγώ με τη σειρά μου:Ο σύζυγος μου πρόκειται να φύγει εντός ολίγων ημερών για Γερμανία-έχει βρεθεί ήδη δουλειά.Δεν έχει βρει όμως σπίτι ακόμη.Μήπως κάποιος μπορεί να δώσει πληροφορίες για στέγαση στο Offenbach? Και η συγκατοίκηση είναι δεκτή.Σας ευχαριστώ.

something
15.10.2015, 23:55
Το δυσκολο κομματι ειναι το σπιτι φυσικα... προσωρινες λυσεις ειναι συνηθως ακριβες τελος παντων η σε καμια πανσιον χοστελ κτλ η θα πρεπει να δει αμεσα Wohnung auf zeit που σαν ενοικιο τον μηνα ειναι πιο ακριβα και συνηθως επιπλωμενα η αλλιως απο γνωστο σε γνωστο η να τα σκασεις χοντρα με προκαταβολες κτλ κτλ για να βρεις σπιτι.
Wohnen auf Zeit Offenbach am Main: Möblierte Wohnungen & Zimmer (http://www.immobilienscout24.de/wohnen/hessen,offenbach-am-main/wohnen-auf-zeit.html)

something
15.10.2015, 23:58
Γειά σας κι από εμένα.διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ και έχω αντλήσει πολλές πληροφορίες από εδώ. Άρα καταρχήν να ευχαριστήσω έναν προς έναν για τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις που γράψετε.
Τον Νοέμβριο θα ανέβω Κολωνία με την γυναίκα μου και ψάχνω ένα διαμέρισμα που τα νοικιαζεις με τον μήνα. Όποιος γνωρίζει κάποιο δοκιμασμένο site ή κάποια πληροφορία ας απαντήσει.Ευχαριστώ.

Wohnen auf Zeit Köln: Möblierte Wohnungen & Zimmer (http://www.immobilienscout24.de/wohnen/nordrhein-westfalen,koeln/wohnen-auf-zeit.html)

Σχεδον σε ολα θα σου ζητηθει εγγυηση

christi_0
21.10.2015, 18:19
sakisg kalispera apo stutgardi. den kserw pws girnaei to plhktrologio sta ellhnika.. loipon to spiti einai 36t.m. me ola ta hlektrika thermansi kai koinoxrhsta 500 eurw. ola OMWS: DEH NERO AERIO SKOUPIDIA KAI KOINOXRHSTA OIKODOMHS KALH SOU ARXH:::

sakisg
21.10.2015, 19:15
sakisg kalispera apo stutgardi. den kserw pws girnaei to plhktrologio sta ellhnika.. loipon to spiti einai 36t.m. me ola ta hlektrika thermansi kai koinoxrhsta 500 eurw. ola OMWS: DEH NERO AERIO SKOUPIDIA KAI KOINOXRHSTA OIKODOMHS KALH SOU ARXH:::

Ευχαριστώ πολύ!!!

Asto92
15.11.2015, 20:04
καλησπερα γνωριζει κανεις κανενα μικρο σπιτι στο Wuppertal προς ενοικίαση σε καλή κατάσταση απο 38 - 50 τετραγωνικα μετρα??

something
19.11.2015, 21:41
Adespotos σε ευχαριστω πολυ. Η αληθεια ειναι οτι διαβαζα πολυ καιρο ολες τις συζητησεις περι ευρεσης σπιτιου και ειχα απογοητευτει. Πριν τρεις εβδομαδες ακριβως ανεβηκε ο αρραβωνιαστικος μου στουτγκαρδη. Ειχε βρει ηδη δουλεια κ θα τον φιλοξενουσαν. Αλλα σε 2 εβδομαδες μεσα ειχε ηδη τακτοποιηθει απο σπιτι. Δεν μπλεξαμε με μεσιτη. Το βρηκαμε απο εφημεριδα απο αγγελιες, απο ιδιωτη. Μην φανταστεις δεν ειναι μεγαλο αλλα ειναι κ σε πολυ καλη τιμη. Χωρις επιπλα βεβαια αλλα με όλα τα ηλεκτρικά . Σε wohnen auf zeit που ψαχναμε ηθελαν 1000 ευρώ για ένα μήνα για 2 άτομα. Μας φάνηκαν πολλα. Παντως μην απογοητεύεσαι όλα πήγαν καλά σε εμάς μεχρι στιγμής. Ελπιζω να συνεχισουν ετσι!!!

Τυχη βουνο!! Μια χαρα .. Αν ειστε και προς Feuerbach παιζει και κουτουλιομαστε καθε μερα και να μην παιρνουμε χαμπαρι χαχαχα καλη αρχη!

askni86
12.12.2015, 20:02
Καλησπερα παιδια.Θελω βοηθεια.Λοιπον ξεκιναμε.Βρηκα μεσω ίντερνετ ενα σπιτι στο Εσσλινγκεν αλλα ο σπιτονοικοκυρης ειναι στην Αγγλία.Μου ειπε οτι οταν του δωσω τα πληρη στοιχεια μου θα παει σε μια μεσιτικη εταιρια και θα μιλησω με αυτους εκ μερους του ενω μου ξεκαθαρισε οτι δεν θα πληρωσω καποια προμήθεια.Παμε τωρα στο προβλημα μου. Η εταιρια λεει θα μου υποδειξει καποιον τραπεζικο λογαριασμο της όπου κ θα καταθεσω την εγγυηση κ το τρεχον ενοικιο.Υστερα απο την καταθεση θα μου σταλούν τα κλειδια για να δω το σπιτι κ θα εχω 2 μερες να αποφασισω.Εφοσον αποφασισω θετικα κ υπογραψω το συμβολαιο τοτε η εταιρια θα πιστωσει στον ενοικιαστη το ποσο,αν αρνηθω τοτε το ποσο θα επιστρεψει σε μενα αμεσως. Εψαξα την εταιρια στο ιντερνετ και ειναι μια σοβαρη εταιρια σε ολο τον κοσμο.Θελω να ρωτησω αν εχει τυχει σε καποιον η ιδια περιπτωση η αν του φαινονται λογικα ολα αυτα.

Gabriell
12.12.2015, 21:17
δεν ειναι φυσιολογικα... πρωτα βλεπεις το σπιτι κ μετα πληρωνεις !

askni86
12.12.2015, 21:21
Το ξερω οτι δεν ειναι αλλιως δεν θα ρωτουσα απλως θελω να ακουσω γνωμες μπας και....Η αγγελια ηταν στο Immlbilienscout24 κιολας

Gabriell
12.12.2015, 22:27
rightmove, flatshare αυτα ξερω σαν πιο σοβαρα

Gabriell
12.12.2015, 22:28
τωρα το ειδα... δεν εισαι Αγγλια? εγω για Αγγλια μιλαω

askni86
12.12.2015, 22:37
Engel & Völ*kers Company το ονομα του μεσιτικου που κ καλα θα μεσολαβήσει.

milu
13.12.2015, 01:02
Είναι απάτη!!

Η Engel & Völ*kers είναι Μεσίτες, σχετικά μια αξιόπιστη εταιρεία, αν είναι όντος αυτή γιατί υπήρξαν και υπάρχουν πολλές απάτες στο Immlbilienscout24 από οργανωμένα κυκλώματα.

Αν θέλετε στείλετε ένα pm μπορώ να ελέγξω αν όλα είναι αξιόπιστα

nikcrf
13.12.2015, 14:13
Μένω μοναχο και ψάχνω για σπίτι εδώ και 8 μήνες,σε δυο μήνες πρέπει να παραδώσω το σπίτι που μένω. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρω έτσι όπως είναι εδώ τα πράγματα.

Δουλεύω σε μια εταιρία αλυσίδα που είναι σχεδόν σε όλες πόλεις τις γερμανίας.Γενικά θα έβλεπα και θετικά την αλλαγή πόλης γιατί το μοναχο έχει πανάκριβα νοίκια .Σκέφτομαι αν αλλάξω πόλη να πάω σε μια πιο μικρή και θέλω να ρωτήσω εάν η εύρεση σπιτιού θα είναι εφικτή αν πάω εκεί σε μεσίτη και του πω ποια σπίτια έχεις, να διαλέξω ένα από αυτά που θα έχει και τέλος ή έιναι όπως εδώ στο μοναχο που παίρνεις πρόσκληση από μεσίτη πας να το δεις και είναι άλλοι 40 με 50 υποψήφιοι ; Αν θα μπορούσα να επιλέξω που θα πάω θα έλεγα ή νυρεμβέργη ή ανόβερο.

DiD666
13.12.2015, 16:17
Η ποιο κλασσικη απατη πλεον. Ο ιδιοκτητης, συνηθως κατοικος Αγγλιας, νοικιαζει το διαμερισμα, το οποιο ειχε για την φοιτητρια κορη του αλλα χ,ψ λογους δεν χρειαζεται πλεον. Εναντι ποσου, θα εμφανιστει αντιπροσωπος του με τα κλειδια για το διαμερισμα, να το δει ο ενδιαφερομενος και αν τελικα δεν κλειστει συμφωνια θα επιστραφει το ποσον. Σωστα τα λεω; Μακρια και ποτε λεφτα μπροστα!!

DiD666
13.12.2015, 16:19
Περνα και απο το Wohnungsamt και πες τους πως χρειαζεσαι σπιτι αμεσα, καθως σε 2 μηνες θα βρεθεις στο δρομο. Κυνηγησε το με καθε τροπο.

askni86
13.12.2015, 17:26
Οι υποψιες μου βγαινουν αληθινες οποτε.Φιλε DiD666 ακριβως οπως τα λες εχει η ιστορια μου.Σας ευχαριστω ολους σας.

nikcrf
13.12.2015, 17:27
Αυτοί αν δεν κάνω λάθος είναι για να σου δώσουν επίδομα σε περίπτωση που δεν βγαίνεις οικονομικά να πληρώσεις το νοίκι, έτσι έχω ακούσει αλλα και πάλι αν περίμενα από αυτούς να μου βρούνε τώρα με τόσους από Συρια μερια που έχουν έρθει εδω ,δεν υπάρχει ελπίδα να σου βρούνε κάτι.

wateb
26.12.2015, 00:03
Καλησπερα και καλα χριστουγεννα,

Βρισκομαι στο μοναχο και εργαζομαι τους τελευταιους 8 μηνες συγκατοικοντας σε συγγενη,πλεον πιστευω ηρθε ο καιρος να βρω δικο μου σπιτι αλλα λογω έλλειψης χρονου δεν εχω κινηθει ακομη ωστε να βρω και το κυριοτερο ειναι πως δεν γνωρίζω και τις κινησεις που πρεπει να κανω ωστε να βρω κατι.

Γερμανικα μιλω μετρια αλλα απταιστα αγγλικα.ειμαι σε αναζήτηση για σπιτι που να δεχεται δυο ατομα κυριως και δευτερεουσας σημασίας να ειναι σε σταθμο uban κοντα ωστε να βολευει για την εργασια.

Ξερει καποιος να μου δωσει λεπτομερειες πανω στις κινησεις που πρεπει να κανω,τι χαρτια χρειάζεται,τι να προσεξω και τι οχι και γενικα εναν οδηγο ας το πουμε και ετσι ωστε να βρω κατι?οικονομικα δεν θα ελεγα οτι υπαρχει προβλημα εως τα 800-900€ το μηνα αλλα φυσικα οσο το λιγοτερο τοσο καλυτερα.

Υπάρχει τροπος να βρω ελληνες ενοικιαστες μεσω ιντερνετ η μεσω καποιου συλλογου ας πουμε;

Επισης τι ειναι το schufa και πως το βρισκω αυτο;

Γνωριζω για τις δυσκολιες του να βρεις σπιτι στο μοναχο καθως και για το προβλημα ζητησης και προσφορας αλλα ελπιζω!

Ευχαριστω προκαταβολικα!καλες γιορτες να εχετε!

milu
26.12.2015, 11:44
κινησεις που πρεπει να κανω,τι χαρτια χρειάζεται,τι να προσεξω και τι οχι και γενικα εναν οδηγο ας το πουμε

Η λειτουργία της SCHUFA είναι παρόμοια με αυτή τη ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ ΑΕ. Εδώ αναλυτικά. (http://www.patriotaki.net/ενοίκιο-σπίτι-και-γενικά-έξοδα-80/schufa-5405/)
Διάβασε το προσεχτικά, θα καταλήξεις στην παραγγελία του /» SCHUFA-Bonitätsauskunft (https://www.meineschufa.de/index.php?site=7&via=menu)(κόστος ~ € 24,95), πρόσεχε όχι το SCHUFA-Auskunft online!

Tι τιμές παίζουν στη πόλη και σε ορισμένες περιοχές Mietspiegel München 2015: was mieten in München kostet (http://www.wohnungsboerse.net/mietspiegel-Muenchen/2091)
Σπίτι ή διαμέρισμα με προσφορές από ιδιώτες προς αγορά ή ενοικίαση βρίσκει κανείς στις αγγελίες απτήν τοπική εφημερίδα της πόλης και εδω www.immobilienscout24.de (http://www.immobilienscout24.de/) εδώ Immobilien schnell und einfach finden bei immowelt.de (http://www.immowelt.de/) και εδώ Ακίνητα σε Γερμανία (http://housing.justlanded.com/el/Germany/1). Τα περισσότερα σ `αυτές της ιστοσελίδες είναι προσφορές από μεσίτες, οι οποίοι ζητάνε ένα διπλό νοίκι μεσιτικά. Αλλά υπάρχουν και προσφορές από ιδιώτες δηλ. όπου γραφεί provisionsfrei ή privat ή vom Vermieter. Βάζεις στην αναζήτηση την πόλη και Mietwohnung η Mieten.
Ενημερωτικά, και η ιδιώτες ζητάνε ένα διπλό νοίκι για εγγύηση (Kaution) το οποίο όμως παίρνετε πίσω όταν ξανά μετακομίστε από το διαμέρισμα και δεν έχει πάθει ζημιές χωρίς δικό σας οικείο πταίσμα.

Στην συνέχεια γράφεις μια αίτηση υποψηφιότητας για ενοικιαζόμενου διαμερίσματός πχ. κάπως έτσι:

Sehr geehrte Damen und Herren, (η το όνομα τη ενοικιαστή)

hiermit bewerbe ich mich um die von Ihnen ausgeschriebene Wohnung in der …..straße 00, 80800 München.
Ich bin gelernter (το επάγγελμα σου) in einem festen Arbeitsverhältnis bei der Firma (όνομα εταιρίας που εργαζεσε) und meine Lebensgefährtin arbeitet bei (όνομα εταιρίας εργασία του συζύγου) als (εργασία του συζύγου) bei evtl. Bedarf kann eine aktuelle Schufa-Auskunft und Lohnabrechnungen sofort nachgereicht werden.

Über einen positiven Bescheid von Ihnen würde ich mich besonders freuen.

Mit freundlichen Gruß

Ονομα

Μετά η θα σε καλέσουν η θα ζητήσουν να τους στείλετε το SCHUFA-Bonitätsauskunft, τις μισθολογικές καταστάσεις (lohnabrechnung) κάποιες φορές και μια Mieter-Selbstauskunft, που θέλει συμπλήρωμα και υπογραφή.

Αυτά. Και για Μόναχο... Καλή τύχη!

milu
26.12.2015, 12:26
Ξέχασα υπάρχει και μια απλή δωρεάν αίτηση εδώ (https://www.meineschufa.de/index.php?site=11_3_1), αλλά αργή αρκετά γα να σου το στείλουν!

nikcrf
26.12.2015, 17:36
Στο μόναχο το Schufa το πήρα από μια τράπεζα , ( δεν θυμάμαι όνομα ) που είναι Sonner str κοντά Sendlinger tor. Στο δίνουν επί τόπου αρκεί να πας με το χαρτί που έκανες anmeldung στο KVR και ταυτότητα φυσικά. Για την εύρεση σπιτιού ...καλή τύχη.

nanta
29.01.2016, 15:47
Καλησπέρα κι απο μένα! Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις συζητήσεις σας, μιας και η ιδέα για μετανάστευση υπάρχει εδώ και χρόνια. Ετοιμαζόμαστε με τον φίλο μου να πάμε Γερμανία. Εγώ ξεκινάω σπουδές το επόμενο εξάμηνο (Απρίλιο) και ο φίλος μου θα συνεχίσει τα μαθήματα γλώσσας (έχει κάνει μόνο 5 μήνες ιδιαίτερα) και θα αναζητήσει εργασία. Επειδή δεν έχουμε κάποιον γνωστό στην περιοχή για να μας φιλοξενήσει στην αρχή, τι επιλογές έχουμε για διαμονή μόλις φτάσουμε; Ψάχνω σπίτι από αγγελίες αλλά καταλαβαίνω οτι απο μακρια είναι αδύνατο να σου δώσει κάποιος σπίτι. Διάβασα οτι κάποιοι πήγατε σε πανσιον στην αρχή. Είχατε κλείσει δωμάτιο πριν φτάσετε ή το κλείσατε εκεί; Το Tübingen είναι φοιτητούπολη και είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς σπίτι, γι'αυτό κοιτάω και στις γύρω περιοχές: Reutlingen, Metzingen, Rottenburg am Neckar. Υπάρχει κανείς εδώ σε αυτές τις περιοχές να με κατατοπίσει λίγο για το πώς είναι η κατάσταση με τα σπίτια εκεί;
Ευχαριστώ!

zita38
19.05.2016, 10:39
Σπίτια στη Γερμανία. Πόσο χόρτο είχα φάει τόσα χρόνια. – Tom Papatolis Blog (http://tomsnews.de/%cf%83%cf%80%ce%af%cf%84%ce%b9%ce%b1-%cf%83%cf%84%ce%b7-%ce%b3%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%b1%ce%bd%ce%af%ce%b1-%cf%80%cf%8c%cf%83%ce%bf-%cf%87%cf%8c%cf%81%cf%84%ce%bf-%ce%b5%ce%af%cf%87%ce%b1-%cf%86%ce%ac/)

geoman
19.05.2016, 16:34
Πολύ ωραίο blog.

Φυσικά σχετικά με τα σπίτια θα μπορούσαν να προστεθούν και πολλά ακόμη αν κρίνω από τις εμπειρίες αρκετών που τα γράφουν εδώ και από τις δικές μου.

nikcrf
19.05.2016, 19:00
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλά παλιά σπίτια πριν τον πόλεμο . Εγώ σε ένα σπίτι που είμαι από τότε που ήρθα πάντος έχει γείωση. Αυτή η περιγραφή που λέει μετά έκανα μπάνιο με μπετατιν μου θύμισε έναν γνωστό φιγουρατζή- εφετζή που όλα τα λέει με υπερβολές και δεν τον περνώ στα σοβαρά :)

georgek
20.05.2016, 11:12
Στην Γερμανία υπάρχουν πολλά σπίτια αρκετά παλία , η νομοθεσία όμως και η λογική του ruckanlage σιγουρεύει ότι ανακαινίζονται αρκετά συχνά και ότι είναι σε καλή κατάσταση.
Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις οπότε δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να του έτυχε κάτι τέτοια αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι πήγε σε 5 σπίτια και ήταν όλα έτσι

Thodoris1
03.01.2017, 04:56
Είναι απάτη!!

Η Engel & Völ*kers είναι Μεσίτες, σχετικά μια αξιόπιστη εταιρεία, αν είναι όντος αυτή γιατί υπήρξαν και υπάρχουν πολλές απάτες στο Immlbilienscout24 από οργανωμένα κυκλώματα.

Αν θέλετε στείλετε ένα pm μπορώ να ελέγξω αν όλα είναι αξιόπιστα

αυτο το σπίτι παίζει ακόμα.. μου ήρθε πριν 3 μέρες σε mail.

Vasso
07.09.2017, 15:57
Αναζήτηση κατοικίας στο Wiesbaden

AriadP
08.10.2018, 11:23
Καλημέρα σας.
Είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο Πανεπιστήμιο του Μανχάιμ.
Ψάχνω στέγη-δωμάτιο στην πόλη αυτή, για δύο μήνες, μέχρι το τέλος του 2018.
Υπάρχει κανείς που γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει?
Ευχαριστώ.