PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενοικιαση κατοικιας

Σελίδες : [1] 2 3 4 5

lora
19.07.2011, 22:40
Γεια σας σε ολους , οποιος ξερει ασ απαντισει. Τα ενοικια ποσο και πως ενοικιαζουν στην γερμανια . ειμαστε 5 ατομα ( εγω ο συζηγος και 3 παιδια )σκεφτομαστε να παμε στην γερμανια για δουλεια επειδη εδω στην ελλαδα δεν μας χωραει ο τοπος αλλο.Μηναμε χωρις δουλεια ταυτοχρονα και οι δυο. Εχω ακουσει οτι πρεπει να δουλεψεις εκει για να δουνε το εκαθαριστικο μας και υστερα σου ενοικιαζουν το σπιτι .Υσχει αυτο ? με τις δουλειες τι γινετε? Πως ειναι καλυτερα να παμε ολοι μαζι οικογενιακος η πρωτα ο συζηγος και μετα εμεις? ευχαριστω για το χρονο σας.

AntonisThess
20.07.2011, 21:31
Γεια σας σε ολους , οποιος ξερει ασ απαντισει. Τα ενοικια ποσο και πως ενοικιαζουν στην γερμανια . ειμαστε 5 ατομα ( εγω ο συζηγος και 3 παιδια )σκεφτομαστε να παμε στην γερμανια για δουλεια επειδη εδω στην ελλαδα δεν μας χωραει ο τοπος αλλο.Μηναμε χωρις δουλεια ταυτοχρονα και οι δυο. Εχω ακουσει οτι πρεπει να δουλεψεις εκει για να δουνε το εκαθαριστικο μας και υστερα σου ενοικιαζουν το σπιτι .Υσχει αυτο ? με τις δουλειες τι γινετε? Πως ειναι καλυτερα να παμε ολοι μαζι οικογενιακος η πρωτα ο συζηγος και μετα εμεις? ευχαριστω για το χρονο σας.

Analoga tin perioxi pou skopeueis na meineis kai to poso megali einai i poli , ka8os kai to an exei foitites (anevainoun ta enoikia) na upologizeis stin kaliteri periptosi gia 5melis oikogenia apo 500-700 euro epioikos...
Paizei rolo to an exei gazi gia 8ermansi i petrelaio. To gazi edo einai pio akrivo. Prosoxi loipon otan noikiazete spiti na rotatea anlitika ola ta eksoda. Orismenoi ''zesto'' enooun'' kai me to reuma mesa, alla spania kai paizei apo perioxi se perioxi. Kai fisika zitane gia ta kala spitia, opos kai emeis stin Ellada egguiseis, mkis8ous klp. Malista polla kala spitia ta exoun oi ktimatomesites kai zitane kai autoi 2-3 miniatika extra apo ta 2-3 miniatika egiisis tou idioktiti. Sinolo 6 miniatika peripou. Fusika den proteino na pate se ktimatomesiti. Ektos kai an eiste epixeirimatias i kanenas giatros. Autoi 8a ta vgaloun ta ''spasmena''.

Pantos uparxoun kai spitia pou den zitane pano apo 1 enoikio eggyisi. An uparxei kai kapoios na mesolavisei, to dinoun pio eukola kai merikes fores an einai palio to spiti mexri kai xoris eggyisi.
Apla kalitera einai na vrei prota o enas ergasias kai meta na anevei oli i oikogeneia.
Ego ksekinisa se estiatorio xoris kamia gnorimia kai poli ligi empeiria kai meso gnostou piga se alli poli se ergostasio.
Elpizo na voi8isa kapos. Pantos an den exete ka8olou iokonomiki dinatotita gia epiviosi stin Ellada tote nai sas proteino na dokimasete stin Germania. Apla 8a xreiastei na palepsete.

Kali dinami se olous mas!
Filika Antonis

lora
21.07.2011, 16:55
:victory:Ευχαριστω πολυ για πληροφοριες AntonisThess , εσυ ο ιδιος σε ποια περιοχη τησ γερμανιας εισαι? Σε τι εργοστασιο δουλευεις , ελληνας το εχει ? Μηπως ξερεις τιποτα για την περιοχη < Stuttgarte>(αν ειναι ακριβη , αν υπαρχουν εκει δουλειες και γενικα σαν ποια πολη τησ Αθηνας ειναι). ευχαριστω

synnefaki
13.08.2011, 06:17
Φιλε Αντωνη ζω τοσα χρονια στην Γερμανια...εχω νοικιασει τοοοσα σπιτια απτην μια ακρη της Γερμανιας ως την αλλη,στο μηκος της!
Ασφαλως και κανεις λαθος. Το γκαζι ειναι το πιο φθηνο. Το πιο ακριβο για θερμανση ειναι το ρευμα. Συγκεκριμενα αυτα τα Nachtspeicher&#246;fen που ουτε καν ξερω πως λεγονται στα ελληνικα, θερμαινουν με ρευμα και σου βγαινουν ο κουκος αηδονι!

Ακομη πιο φθηνο μεσο θερμανσης ειναι το Fernw&#228;rme, που ερχεται με αγωγους στα σωματα καλοριφερ στο καθε διαμερισμα.

Κατα ταλλα...εξαρταται σε ποιο κρατιδιο, δηλ. αν θα εισαι σε κανενα απομακρυσμενο της πρωην ανατολ. Γερμανιας ή σε καμια κοσμοπολιτικη μεγαλουπολη οπως Φρανγκφουρτη ή Μοναχο, ή σε καμια κωμοπολη στα νοτιοδυτικα.
Σπιτι ή διαμερισμα προς αγορα ή ενοικιαση βρισκει κανεις στις αγγελιες απτην τοπικη εφημεριδα της πολης. Αλλα για οσους ειναι μακρυα και θελουν να εχουν μια ιδεα τι τιμες παιζουν σε καποια πολη και σε ορισμενες περιοχες μπορουν να ριξουν μια ματια στο www.immobilienscout24.de
Eκει τα περισσοτερα σπιτια ειναι προσφορες απο μεσιτες, οι οποιοι πολυ σωστα ανεφερε ο Αντωνης πως ζητανε ενα διπλο νοικι εξτρα. Αλλα υπαρχουν και προσφορες απο ιδιωτες δηλ οπου γραφει provisionsfrei ή privat.

Η εγγυηση εδω ειναι 2 νοικια στανταρ.
Να προσεχετε μονο οταν κοιτατε να νοικιασετε κανενα διαμερισμα να εχει εντοιχιζομενη κουζινα. Θεωρειται πλεον must. Kαι επισης να προσεχετε..γιατι μερικοι νοικιαζουν την εντοιχιζομενη τους, δηλ. θα πρεπει να δινεται πχ ενα 50αρικο εξτρα προσθετο στο νοικι μονο και μονο για την εντοιχιζομενη. Δεν λεει....

Τα κοινοχρηστα; Τα λεγομενα Nebenkosten (NK)

Το ρευμα δεν ανηκει στα κοινοχρηστα εδω. Μονο το ρευμα που καταναλωνεται για κοινους χωρους χρησης πχ σκαλες ή στην αυλη για φωτισμο.
Εδω υπαρχει συστημα ανακυκλωσης σκουπιδιων και ο ιδιοκτητης του σπιτιου πρεπει να πληρωνει για καθε καδο αναλογως τα λιτρα χωρητικοτητας του καδου και καθε ποσο το αδειαζουν αν το αδειαζουν πχ ανα δυο ή ανα 4 βδομαδες. Καθε χρονο πληρωνεις σαν ιδιοκτητης αναλογως ενα ποσο.
Επομενως αν νοικιαζεις καποιο διαμερισμα και φυσικα πεταει και ο νοικιαστης σκουπιδια θα πρεπει να μετεχει στα εξοδα αυτα τα οποια συμπεριλαμβανονται στα κοινοχρηστα. Το ποσο το ρυθμιζει ο δημος της καθε πολης.
Στα κοινοχρηστα ο νοικιαστης πληρωνει εκτος απτην θερμανση και την παροχη νερου και ενα μερος για τον φορο και τις ασφαλειες του κτιριου, και του οικοπεδου αναλογως τις μεριδες νοικιαστων που υπαρχουν στο κτιριο.
Χοντρα χοντρα, ασχετως με πολη και περιοχη πρεπει να υπολογιζει καποιος απο 50 ως και 200 ευρω κοινοχρηστα το ατομο αναλογως τα τετραγωνικα του διαμερισματος (οσο πιο πολλα τοσο και πιο πολλα εξοδα θερμανσης...εδω παιζει ρολο και το αν το κτιριο εχει θερμομονωση). Κατα μεσο ορο ειναι 80 με100 ευρω το ατομο.
Eτσι kaltmiete + NK= Warmmiete.

Τα γνωριζω τοσο καλα γιατι νοικιαζουμε και εμεις ενα δυαρακι και αναγκαστικα εχω ασχοληθει υπεραρκετα με το θεμα.

AntonisThess
25.08.2011, 01:37
Φιλε Αντωνη ζω τοσα χρονια στην Γερμανια...εχω νοικιασει τοοοσα σπιτια απτην μια ακρη της Γερμανιας ως την αλλη,στο μηκος της!
Ασφαλως και κανεις λαθος. Το γκαζι ειναι το πιο φθηνο. Το πιο ακριβο για θερμανση ειναι το ρευμα. Συγκεκριμενα αυτα τα Nachtspeicher&#246;fen που ουτε καν ξερω πως λεγονται στα ελληνικα, θερμαινουν με ρευμα και σου βγαινουν ο κουκος αηδονι!

Ακομη πιο φθηνο μεσο θερμανσης ειναι το Fernw&#228;rme, που ερχεται με αγωγους στα σωματα καλοριφερ στο καθε διαμερισμα.

Κατα ταλλα...εξαρταται σε ποιο κρατιδιο, δηλ. αν θα εισαι σε κανενα απομακρυσμενο της πρωην ανατολ. Γερμανιας ή σε καμια κοσμοπολιτικη μεγαλουπολη οπως Φρανγκφουρτη ή Μοναχο, ή σε καμια κωμοπολη στα νοτιοδυτικα.
Σπιτι ή διαμερισμα προς αγορα ή ενοικιαση βρισκει κανεις στις αγγελιες απτην τοπικη εφημεριδα της πολης. Αλλα για οσους ειναι μακρυα και θελουν να εχουν μια ιδεα τι τιμες παιζουν σε καποια πολη και σε ορισμενες περιοχες μπορουν να ριξουν μια ματια στο www.immobilienscout24.de
Eκει τα περισσοτερα σπιτια ειναι προσφορες απο μεσιτες, οι οποιοι πολυ σωστα ανεφερε ο Αντωνης πως ζητανε ενα διπλο νοικι εξτρα. Αλλα υπαρχουν και προσφορες απο ιδιωτες δηλ οπου γραφει provisionsfrei ή privat.

Η εγγυηση εδω ειναι 2 νοικια στανταρ.
Να προσεχετε μονο οταν κοιτατε να νοικιασετε κανενα διαμερισμα να εχει εντοιχιζομενη κουζινα. Θεωρειται πλεον must. Kαι επισης να προσεχετε..γιατι μερικοι νοικιαζουν την εντοιχιζομενη τους, δηλ. θα πρεπει να δινεται πχ ενα 50αρικο εξτρα προσθετο στο νοικι μονο και μονο για την εντοιχιζομενη. Δεν λεει....

Τα κοινοχρηστα; Τα λεγομενα Nebenkosten (NK)

Το ρευμα δεν ανηκει στα κοινοχρηστα εδω. Μονο το ρευμα που καταναλωνεται για κοινους χωρους χρησης πχ σκαλες ή στην αυλη για φωτισμο.
Εδω υπαρχει συστημα ανακυκλωσης σκουπιδιων και ο ιδιοκτητης του σπιτιου πρεπει να πληρωνει για καθε καδο αναλογως τα λιτρα χωρητικοτητας του καδου και καθε ποσο το αδειαζουν αν το αδειαζουν πχ ανα δυο ή ανα 4 βδομαδες. Καθε χρονο πληρωνεις σαν ιδιοκτητης αναλογως ενα ποσο.
Επομενως αν νοικιαζεις καποιο διαμερισμα και φυσικα πεταει και ο νοικιαστης σκουπιδια θα πρεπει να μετεχει στα εξοδα αυτα τα οποια συμπεριλαμβανονται στα κοινοχρηστα. Το ποσο το ρυθμιζει ο δημος της καθε πολης.
Στα κοινοχρηστα ο νοικιαστης πληρωνει εκτος απτην θερμανση και την παροχη νερου και ενα μερος για τον φορο και τις ασφαλειες του κτιριου, και του οικοπεδου αναλογως τις μεριδες νοικιαστων που υπαρχουν στο κτιριο.
Χοντρα χοντρα, ασχετως με πολη και περιοχη πρεπει να υπολογιζει καποιος απο 50 ως και 200 ευρω κοινοχρηστα το ατομο αναλογως τα τετραγωνικα του διαμερισματος (οσο πιο πολλα τοσο και πιο πολλα εξοδα θερμανσης...εδω παιζει ρολο και το αν το κτιριο εχει θερμομονωση). Κατα μεσο ορο ειναι 80 με100 ευρω το ατομο.
Eτσι kaltmiete + NK= Warmmiete.

Τα γνωριζω τοσο καλα γιατι νοικιαζουμε και εμεις ενα δυαρακι και αναγκαστικα εχω ασχοληθει υπεραρκετα με το θεμα.

Αγαπητό Συνεφάκι διευκρινίζω ότι και πολλοί άλλοι Έλληνες και Γερμανοί υποστηρίζουν το ίδιο που λές για το γκάζι, αλλά με μία μικρή διαφορά ότι το σύγκρινα με το 2ο πιό φθηνό καύσιμο στον κόσμο δλδ. το πετρέλαιο και όχι με το ρεύμα. Υποστηρίζουν όσους ρώτησα ότι έγινε πιό ακριβό από το πετρέλαιο για όσους έχουν κεντρική θέρμανση ή ατομική με πετρέλαιο. Πάντως έχω ακούσει ότι είναι ελάχιστα τα σπίτια με πετρέλαιο για θέρμανση. Δεν γνωρίζω αν αληθεύει και σε τι βαθμό σε όλη την Γερμανία.
Αν θέλεις Συνεφάκι να μας προσθέσεις την εμπείρία σου και γιαυτό ?
Τα Nachtspeicher&#246;fen ονομάζονται θερμοσυσωρευτές στα ελληνικά και φυσικά το ρεύμα είναι η ακριβότερη μορφή παγκοσμίως για θέρμανση.
Απλά μου έκανε και εμένα εντύπωση ότι αντίθετα με την Ελλάδα το γκάζι έγινε ακριβότερο από το πετρέλαιο στην Γερμανία. Εάν έχεις κάποια άλλα στοιχεία, ευχαρίστως θα τα διάβαζα με ενδιαφέρον διότι και εγώ βρίσκομαι προς αναζήτηση για 2η κατοικία καλίτερη.

Φιλικά πάντα, Αντώνης

CHRISTOS76DRAMA
25.08.2011, 07:30
ΚΑΛΗΜΕΡΑ SYNNEFAKI!!!!ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ, ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ 80-100 Τ'ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ;ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟ ΜΑΝΧΑΙΜ(LUDWIGSHAFEN),ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΕ ΚΡΑΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ -ΠΑΙΔΙΚΟ- ΚΟΥΖΙΝΑ - WC-ΣΑΛΟΝΙ, ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ.ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΝΝΟΩ ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ.ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

synnefaki
25.08.2011, 08:52
ριξε μια ματια στο www.immobilienscout24.de

βαλε Mannheim kai θα δεις ποσο ειναι το kaltmiete kai posa ta Nebenkosten, δηλ. συνολικα το Warmmiete.

Με τα κοινοχρηστα εννοουσα πως παει αναλογικα με τα ατομα. Αλλο ειναι να μενουν 6 ατομα σε ενα διαμερισμα αλλο 2 ατομα. Τα 6 καταναλωνουν περισσοτερο ζεστο νερο, γκαζι για θερμανση κτλ.
Αλλα οι νοικιαστες λενε ενα εμπειρικο ποσο, αν καταναλωσεις παραπανω στο τελος του χρονου φαινεται και σου αυξανει αναλογως τα κοινοχρηστα

Αλλα μα προσεχετε γιατι υπαρχουν και αυτοι που εκμεταλλευονται καταστασεις. Να ζητατε παντα το Abrechnung και να κοιτατε αν εχουν μετρητες στα σωματα στα καλοριφερ κτλ.

AntonisThess
27.08.2011, 01:29
ριξε μια ματια στο www.immobilienscout24.de

βαλε Mannheim kai θα δεις ποσο ειναι το kaltmiete kai posa ta Nebenkosten, δηλ. συνολικα το Warmmiete.

Με τα κοινοχρηστα εννοουσα πως παει αναλογικα με τα ατομα. Αλλο ειναι να μενουν 6 ατομα σε ενα διαμερισμα αλλο 2 ατομα. Τα 6 καταναλωνουν περισσοτερο ζεστο νερο, γκαζι για θερμανση κτλ.
Αλλα οι νοικιαστες λενε ενα εμπειρικο ποσο, αν καταναλωσεις παραπανω στο τελος του χρονου φαινεται και σου αυξανει αναλογως τα κοινοχρηστα

Αλλα μα προσεχετε γιατι υπαρχουν και αυτοι που εκμεταλλευονται καταστασεις. Να ζητατε παντα το Abrechnung και να κοιτατε αν εχουν μετρητες στα σωματα στα καλοριφερ κτλ.

Χρήστο το Manheim είναι ακριβό στα ενοίκια και υπολόγισε περίπου 600-800 για ένα 3άρι γύρω στα 50-70 τετραγωνικά χωρίς το ρεύμα. Φυσικά ρόλο στην τιμή παίζει και άν είναι νεόκτιστο με εξτρά γκαράζ ή επιδιορθωμένο κλπ.
Στο κέντρο της πόλης σίγουρα είναι ακριβά. Αν πας να μείνεις στα περίχωρά του δλδ καμία 20 λεπτάμε το αμάξι πιό μακρυά θα βρείς πιό φθηνά σπίτια καμία 100 ευρώ. Μένω στην διπλανή πόλη και την χωρίζει μία γέφυρα αφού περνάει ο Ρίνος ποταμός ανάμεσα.

milu
27.08.2011, 11:55
Mit einem freundlichen Hinweis auf § 34 des Bundesdatenschutzgesetzes, § 13 Telemediengesetz, und die 143 Paragraphen des UrhG (Urhebergesetz). Verstöße gegen das UrhG sind als Straftaten eingestuft und werden nach § 106 UrhG mit 3 Jahre Gefängnis oder Geldstrafe geahndet.

zita38
08.09.2011, 09:11
Παιδια καλημερα και παλι θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας οι οποιες ειναι κατατοπιστικες.το πηρα αποφαση φευγουμε ,οσο πιο συντομα τοσο πιο καλα για τα παιδια μου για να προλαβουν το σχολειο απο την αρχη ( 7 χρ ,7χρ,4 χρ).θα ξεκινησω εγω και μολις βρω σπιτι θα ανεβει και η υπολοιπη ομαδα.
η ερωτηση ειναι η εξης ανεβαζω πανω και οικοσυσκευες? ( ψυγεια κουζινες ) η συμφερει καλυτερα να αγορασω απο εκει?
εγω θα ανεβω με το αμαξι για να μπορω να κινηθω και θα παρω οτι μπορω απο εδω οτι μπορω ,καμια τηλεοραση ρουχα και οτι χωραει στο αμαξι, κρεβατια και ολα τα αλλα απο κανα ΙΚΕΑ σκεφτομαι,εσεις τι λετε?
μπορουν με τρενο ( η τραινο ποτε δεν το θυμαμαι) να μου στειλουν απο ελλαδα? μηπως συμφερει και το αμαξι να το στειλω με τρενο ?
σας ευχαριστω:ti_:

synnefaki
08.09.2011, 10:22
Παιδια καλημερα και παλι θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας οι οποιες ειναι κατατοπιστικες.το πηρα αποφαση φευγουμε για αμβουργο,οσο πιο συντομα τοσο πιο καλα για τα παιδια μου για να προλαβουν το σχολειο απο την αρχη ( 7 χρ ,7χρ,4 χρ).θα ξεκινησω εγω και μολις βρω σπιτι θα ανεβει και η υπολοιπη ομαδα.
η ερωτηση ειναι η εξης ανεβαζω πανω και οικοσυσκευες? ( ψυγεια κουζινες ) η συμφερει καλυτερα να αγορασω απο εκει?
εγω θα ανεβω με το αμαξι για να μπορω να κινηθω και θα παρω οτι μπορω απο εδω οτι μπορω ,καμια τηλεοραση ρουχα και οτι χωραει στο αμαξι, κρεβατια και ολα τα αλλα απο κανα ΙΚΕΑ σκεφτομαι,εσεις τι λετε?
μπορουν με τρενο ( η τραινο ποτε δεν το θυμαμαι) να μου στειλουν απο ελλαδα? μηπως συμφερει και το αμαξι να το στειλω με τρενο ?
σας ευχαριστω:ti_:

Υπαρχουν επισημα εταιρειες που αναλαμβανουν μεταφορες και εντος ΕΕ πχ απο Ελλαδα Γερμανια. Πολλοι βρισκουν απλα καποιον γνωστο τους νταλικερη που κανει διαδρομες προς Γερμανια και συμφωνουν μαζι του ενα χρημ.ποσο. Πληρωνεις μετα με το τετραγωνικο. Ποσα ακριβως θα σε γελασω...Το ξερω απλα γιατι και γονεις και πεθερικα που κουβαλησαν πραγματα στην Ελλαδα ετσι κανανε. Αν εχεις ηλεκτρον. συσκευες πρεπει φυσικα να της δηλωσεις στο τελωνειο. Βλεπε και ρωτησε εκει για λεπτομερειες.
Για το αυτοκινητο φορτωτικη στο τρενο ειναι γυρω στο 1000αρικο (τιμη απο προπερσυ που το ειχε κατεβ. ο πεθερος μου ετσι).
Αλλιως με τα φερυμποτ
http://www.greekferries.gr/ οταν θα πας να παρεις και την οικογενεια και φορτωνεται και το αυτοκινητο. Δες για τιμες στην σελιδα, με αυτοκ. τα παιδια πληρωνουν λιγοτερα και το αυτοκινητοi

εδω για επιπλα υπαρχουν και πιο φθηνα απτο ΙΚΕΑ, τα
Discounter μαγαζια, πχ Pocco, Roller κτλ

tselinkas
17.09.2011, 10:45
καλημερα..γνωριζει καποιος αν συμφερει να φερςι τα πραγματα απο εδω εκει,σαλονια,ντουλαπια,τηλ ορασεις κλπ η να αγοραζεις εκει?και να συμεφερει που θα βρω τετοιες εταιριες?

lora
17.09.2011, 11:59
Γεια σας,σκεφτομαστε να παμε με το πλοιο (πατρα - ανκονα Ιταλια και απο εκει με αμαξι μεχρι Δοναουβερτ Γερμανια ) . Η ερωτηση μου ειναι το αμαξι τι χαρτια χρειαζετε (εξοφληςη , κτεο ,κτλ.) ? και κατι ακομα , πριν ποση ωρα τησ αναχωρησης πρεπει να ειμαστε στο λιμανι?

synnefaki
17.09.2011, 14:06
Γεια σας,σκεφτομαστε να παμε με το πλοιο (πατρα - ανκονα Ιταλια και απο εκει με αμαξι μεχρι Δοναουβερτ Γερμανια ) . Η ερωτηση μου ειναι το αμαξι τι χαρτια χρειαζετε (εξοφληςη , κτεο ,κτλ.) ? και κατι ακομα , πριν ποση ωρα τησ αναχωρησης πρεπει να ειμαστε στο λιμανι?

http://www.greekferries.gr/

τουλαχιστον 2 ωρες πιο νωρις. Υπολογισε κινηση, και αλλους ανθρωπ. παραγοντες, διαλειμματα κτλ...καλα ειναι να εισαι εκει ωρες πριν. Στο λιμανι μεσα σαφηνουν μετα τις 6.00. Για χαρτια κτλ ρωτας ή εκει που κοβεις τα εισθτηρια ή στο λιμανι

Υ.Γ.Γραφετε παρακαλω τις γερμανικες πολεις με λατινικη γραφη γιατι εκανα αμαν να βγαλω το...Donauw&#246;rth

Καλο ταξιδι

synnefaki
17.09.2011, 14:25
καλημερα..γνωριζει καποιος αν συμφερει να φερςι τα πραγματα απο εδω εκει,σαλονια,ντουλαπια,τηλ ορασεις κλπ η να αγοραζεις εκει?και να συμεφερει που θα βρω τετοιες εταιριες?

Δες τις απαντησεις πιο πανω
Καταρχας πρωτα θα ηταν καλα να βρεις μια δουλεια, σπιτι να βολευτεις, και στην αρχη να βολετυεις με κατι μεταχειρισμενο κατι φθηνο και μετα οταν βολευτειτε οικογενειακως ή κανεις μεταφορικη τα πραγματα σου ή σιγα σιγα τα παιρνεις εδω απτην αρχη. Ως τοτε θα ξερεις και τις τιμες και τα μαγαζια της περιοχης σου και θα μπορεις να συγκρινεις αν σε συμφερει.

synnefaki
17.09.2011, 14:29
ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΒΟΥΡΓΟ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΥΠΑΡΧΕΙ?

σιγουρα υπαρχει. Αλλα βρε παιδια μην σκεφτεστε αμεσως τα επιδοματα κτλ. Αν θα παραστει αναγκη θα ενημερωθειτε και θα κανετε την αιτηση.
Σημασια εχει πρωτα η θεση εργασιας και το σπιτι. Μετα αν δειτε πως ειστε χαμηλομισθοι και δικαιουστε κανετε την αιτηση στο Rathaus της πολης σας.

Επισης βασικο στοιχειο για το αν δικαιουστε ειναι αν εχετε σπιτι ή διαμερισμα στο ονομα σας ακομη και στην Ελλαδα. Να τα ρωτατε αυτα
Και το ελεγχουν αυτο ακομη και για ενα χρονο πριν αν εγινε καμια μεταβιβαση ακινητου κτλ.

zita38
17.09.2011, 14:40
ρε συνεφακι με παρεξηγησες ελεος δεν εννοουσα το επιδομα !!! καποια αντιστοιχη διευθυνση για σπιτια εννοουσα.

manos_XP
17.09.2011, 14:52

για αρχη κατα την γνωμη μου καλο ειναι να βολευτεις με ΙΚΕΑ ή κατι αντιστοιχο.Οι μεταφορες γενικα στοιχιζουν ακριβα.Για αρχη θα μετεφερα ηλεκτρικα ειδη.

synnefaki
17.09.2011, 15:29
ρε συνεφακι με παρεξηγησες ελεος δεν εννοουσα το επιδομα !!! καποια αντιστοιχη διευθυνση για σπιτια εννοουσα.

Συγγνωμη. Δεν θεωρω κακο να ρωτουσες και για το επιδομα απλα, ετσι κιαλλιως πρωτα σου ζητανε τα βασικα στοιχεια δηλ τον μισθο σου. Επομενως γιαυτο ειπα πρωτα βρισκουμε θεση εργασιας και μετα τα υπολοιπα.
Δες εδω
http://www.vhw-hamburg.de/vhw/pages/content/reg1/nav1_02/nav1_02.php

http://www.vhw-hamburg.de/

http://www.bau-verein.de/wohnimmobilien/angebote/wohnungen-zur-miete/

http://immonet.abendblatt.de/

tselinkas
17.09.2011, 22:45
ενα μικρο notebook,ενα πλυντηριο φτηνο και ενα ψυγειο φτηνο οσο μπορεις να τα βρεις?πχ εδω ας πουμε ενα πλυντηριο κανα 300 ευρω και ενα ψυγειο κανα 400..
πανω κατω ξερετε ποσα εχει μια μετακομσιη απο εδω για εκει?

Γιώργος Πυλαία
21.09.2011, 18:38
Καλησπέρα, οταν πάει κάποιος για πρώτη φορά στην Γερμανία, για δουλεία ενοείται, με τι είναι καλό να πάει με αυτοκίνητο η με αεροπλάνο ? και αν με αυτοκίνητο, από που είναι πιο καλά από Ιταλία 2200 km η Σκόπια κλπ 1800 km ?

milu
22.09.2011, 05:52
Καλησπέρα, οταν πάει κάποιος για πρώτη φορά στην Γερμανία, για δουλεία ενοείται, με τι είναι καλό να πάει με αυτοκίνητο η με αεροπλάνο ? και αν με αυτοκίνητο, από που είναι πιο καλά από Ιταλία 2200 km η Σκόπια κλπ 1800 km ?

Το αεροπλάνο βγαίνει με Aegean, εάν βγάλεις εισητήρια 3-5 βδομάδες νωρίτερα από 60 – 90 €

Το καράβι Igoumenitsa -> Printisi γύρο στα 250 € + Βενζίνες (αναλόγως) γύρο 250 € μετά συν Vignette, MAUΤ, Ιταλία και Αυστρία, καφέδες Snaks κλπ. Άλλα 100 - 150 € Σύνολο ~ 700 €

...για δουλεία δηλ. κάτι μήνες για πάντα?

Σκόπια -> πολλή κουραστικό ταξίδι και σύνορα συν Vignette, MAUΤ (Deutschland, &#214;sterreich, Slowenien, Kroatien, Mazedonien) η (Deutschland, &#214;sterreich, Ungarn, Serbien, Mazedonien) γύρο στα 350 - 450 €

Μόνος, καλύτερα με αεροπλάνο

synnefaki
22.09.2011, 09:16

οπως ειπε και ο Μιλου

μονος; με αεροπλανο

με οικογενεια; με φερυ απο Ηγουμενιτσα για τους βορειοελλαδιτες
απο Πατρα για τους Νοτιους της παρεας.Και αν υπ[αρχουν και παιδια μονο με καμπινα!!!

για τους Νοτιους, Αγκονα

για τους Βορειους καλυτερα Βενετια (αλλα δεν ξερω αν εχουν διαδρομες και το φθινοπωρο )

Πριντιζι δεν θα το συνιστουσα.
Μεχρι να φθασεις στα συνορα θα σου φανει ο δρομος......ατελειωτος. Ασε που νοτια Ιταλια και Βορεια Ιταλια διαφερει, και απο αποψη δρομων κτλ

Βενετια μπορει να εισαι πιο πολλες ωρες στο πλοιο, οποτε μπορεις ανετα να ξεκουραστεις.
Και οταν φτασεις σε λιγες ωρες περνας και τα συνορα για Αυστρια και μετα ειναι σουρι ο δρομος.

Στα εξοδα να υπολογιζεις βενιετα κτλ

Οπως και να πας

καλο ταξιδι

lora
22.09.2011, 18:59
Γεια σας ,για το Donauworth φευγει ο συζηγος σε μια εβδομαδα , μπηκα σε μερικα σαιτ για τα ενοικια και δεν βρηκα ακρη . αν εχει καποιος χρονο ασ με βοηθησει . Θελουμε για 2 ατομα ,2 δωματια, 35-40τμ. ,μεχρι 300,00ευρω. και οτι αλλη πληροφορια εχετε για το μερος αυτο .ευχαριστω.

milu
23.09.2011, 07:26
Γεια σας ,για το Donauworth φευγει ο συζηγος σε μια εβδομαδα , μπηκα σε μερικα σαιτ για τα ενοικια και δεν βρηκα ακρη . αν εχει καποιος χρονο ασ με βοηθησει . Θελουμε για 2 ατομα ,2 δωματια, 35-40τμ. ,μεχρι 300,00ευρω. και οτι αλλη πληροφορια εχετε για το μερος αυτο .ευχαριστω.

Τα Supermarket είναι παν φθηνά στην Γερμανία τα νοίκια όμως όχι, με 300 € … πολλή δύσκολο

http://www.donauwoerth.de/
http://de.wikipedia.org/wiki/Donauw%C3%B6rth

http://www.immobilo.de/mieten/donauwoerth

http://www.immobilienscout24.de/immobiliensuche/mietwohnungen-vermieten/bayern/donau-ries+----kreis-----/donauwoerth.htm

http://www.immowelt.de/immobilien/immoliste.aspx?geoid=10809779131&lat=48.7174&lon=10.7837&sr=10&etype=1&esr=2

chief79
25.09.2011, 23:54
Καλησπέρα στην παρέα...

Τον τελευταίο χρόνο, ιδιαίτερα μετά από κάποιες επισκέψεις μου στην Γερμανία, συζητάω έντονα το ενδεχόμενο να φύγω για εκεί.
Θα ήθελα μια μικρή ενημέρωση γενικά για το κόστος ζωής, γιατί άλλο να ζεις σαν τουρίστας και άλλο σαν μόνιμος.

Καταρχήν, ο λόγος που υπάρχει έντονα η διάθεση για να ζήσουμε εκεί, δεν έχει να κάνει τόσο με το οικονομικό, όσο με την ποιότητα ζωής. Παράγοντες όπως η παιδεία, η υγεία, η οδηγική συμπεριφορά, η καθαριότητα, είναι σημαντικοί για εμένα.

Εδώ, έχω μία "στρωμένη" δουλειά, που μου αφήνει κάποια χρήματα ώστε να μπορώ εγώ και η οικογένειά μου να ζούμε με άνεση, χωρίς βέβαια να έχουμε περιθώρια για κάτι παραπάνω. Το "στρωμένη" σε εισαγωγικά γιατί όπως όλοι καταλαβένετε, τίποτα δεν είναι σίγουρο. Σήμερα γράφω έτσι, αύριο μπορεί να γράψω ότι τελικά δεν υπάρχει τίποτα. Απλά παίζουμε με τις πιθανότητες.

Στην οικογένεια είμαστε 2 ενήλικες, 2 παιδιά που δεν πηγαίνουν ακόμη σχολείο και έχουμε και έναν σκύλο. Μας αρέσουν περιοχές κοντά στο Μόναχο, όπως το Garmisch, το Murnau κτλ. χωρίς βέβαια να αποκλείουμε το Μόναχο.

Ποιό είναι το κόστος ζωής για μια οικογένεια σαν την δικιά μου ώστε να ζούμε αξιπρεπός ?
Εννοώ την ενοικίαση του σπιτιού, λογαριασμοί, καθημερινά έξοδα, ανάγκες παιδιών κτλ.

synnefaki
26.09.2011, 06:23
Σιγουρα εξαρταται το ΠΩΣ ζεις και το ΠΟΥ ζεις.
Πχ αν μενεις σε καμια χλιδατη περιοχη στο Αμβουργο ή στην Φρανγκφουρτη ή σε κανενα προαστιο του Βερολινου.

Σε γενικες γραμμες θα γραψω για το κοστος ζωης για μια κατα μεσο ορο νορμαλ οικογενεια σε μια καλη αλλα οχι χλιδατη περιοχη.

Ενοικιο για ενα 4αρι, 800 εως 1000 Ευρω ζεστο
Ρευμα 100 ως 200 Ευρω (αναλογως την εταιρεια που παρεχει το ρευμα και φυσικα την καταναλωση)
Γκαζι 100 ευρω (συμπεριλαβανονται στο <ζεστο > και φυσικα ειναι και το ζεστο νερο μεσα)
ADAC (τελη μελους για οσους εχουν αυτοκ. ) 35 Ευρω
Ασφαλεια αυτοκινητου (εξαρταται απτο ποσα ατυχημ. ειχες ποσα χρονια οδηγας τι αυτοκ. ειναι κτλ)
60 με 80 ευρω τον μηνα (τα πληρωνεις ομως ανα εξαμηνο)
Εφορια για το αυτοκινητο 30 Ευρω (και παλι εξαρταται απτο ποσα κυβικα ειναι κτλ)
Εξοδα για τα παιδια
πχ
Ενοργανη 10 με 15 ευρω τον μηνατο καθενα
πιανο 60 ευρω
ιππασια 50 ευρω
ποδοσφαιρο, κολυμβηση, καρατε το καθενα περιπου 20 ευρω (συνηθως στους αθλ. συλλογους το ετησιο ποσο συμμετοχης ειναι ενα 100αρικο και μετα αναλογως που δηλωσεις το παιδι...)

Εξοδα για φαγητο 120 με 160 ευρω την βδομαδα (για να χεις και του πουλιου το γαλα)(αν ψωνιζεις απο σουπερ μαρκετ και οχι απο χασαπη κτλ) Αλλιως βαλε ενα 200αρι την βδομαδα (τα ειδη υγιεινης, σαμπουαν πανες για μωρα, ξυριστικα κτλ ειναι πιο φθηνα απο οτι στην Ελλαδα, αντιθετως τα ζαρζαβατικα πιο ακριβα! Τοματες θερμοκηπιου ως και 10 ευρω το κιλο, οι μπανανες ειναι φθηνες)
Εξοδα για βενζινες, πχ σημερα η Σουπερ κατα μεσο ορο (γιατι εξαρταται ποτε και που) κατα μεσο ορο λοιπον 1,56 Ευρω
Εξοδα για τσιγαρα 5 euro το πακετο (καιρος να το κοψει οποιος καπνιζει χιχιχιχι)
Ενας καφες εξω (και παλι εξαρταται απτο που και τι καφες κτλ) κατα μεσο ορο 3 ευρω και βαλε
κινηματογραφος 9 me 12 ευρω αναλογως που θες να κατσεις (και σε ποια πολη ειναι ο κινημ. κτλ)
Μια μεριδα σε ενα νορμαλ ρεστοραντ για κοινους θνητους τουλαχ. ενα 20αρικο
ενα τραπεζι σε ενα ελληναδικο (αναλογως την πολη κτλ και το αν ειναι πχ Πρωτοχρονια αν τραγουδαει κανενα ονομα ή οχι κτλ) 200 ευρω
αν ερθει ο...Νταλαρας πχ. και θελω να παω να τον δω να τον ακουσω; Θα πληρωσεις ενα 100αρικο στο νερο
Εξοδα για γιατρους; 10 ευρω για καθε ενηλικα το τριμηνο (το πληρωνεις στον παθολογο και αν θες να πας πχ οφθαλμιατρο μες στους 3 αυτους μηνες παιρνεις ενα χαρτι και πηγαινεις δεν ξαναπληρωνεις)
Τα φαρμακα; Τα περισσοτερα τα πληρωνει το ασφαλ. ταμειο ενα ταληρο, δηλ. 5 ευρω θα τα δωσεις σιγουρα ως ενηλικας
Τα παιδια; Τα παιδια δεν πληρωνουν ουτε στα φαρμακα ουτε στονγιατρο τιποτα
Το οριο πριν ηταν ως στα 18 τωρα θελουν να το κανουν ή το κανανε δεν ξερω ως στα 12. (μια ερωτηση στην ασφαλεια σας θα σας ενημερωσει καλυτερα)
Λογοθεραπειες, Εργοθεραπειες κτλ για το παιδι; Τιποτα τα πληρωνει ολα η ασφαλεια αν σε στειλει ο παιδιατρος εκει
Κολυμβητηριο εισοδο; (και παλι αναλογως το που κτλ) 4 με 5 οι μεγαλοι τα μικρα 2 με 3 ευρω για ολοκληρη την μερα (αλλου ειναι μονο για λιγες ωρες εξαρταται απτο ΠΟΥ)
Σαουνα κτλ 14 ευρω οι μεγ. τα μικρα 7 ευρω (σε μερικες πισινες σαουνα κτλ ειναι inclusive)
GEZ (για τα κρατικα καναλια και το ραδιο) 35 ευρω το διμηνο, δηλ. 17,5 Ευρω τον μηνα
Ενα περιοδικο.....πανω απο 3 ευρω, συνηθως γυρω στο ταληρο, 5 ευρω
εφημεριδα; 2 με 3 ευρω

Ρουχα;Παππουτσια Αναλογως το τι θελεις να δωσεις
υπαρχουν τα outstore υπαρχουν και οι μαρκες
με ενα γκουγκλαρισμα στο διαδικτυο μπορειτε να δειτε τις τιμες
Αποτι εχω δει εγω αν δεν πας στα outstore οπου εχει και εκει καλα ρουχα, κατα ταλλα οι τιμες ειναι ιδιες με την Ελλαδα μην πω και πιο ακριβα

Eξοδα για παιδικο σταθμο κτλ
Εξαρταται
απο τον φορεα, δηλ. αν ειναι κρατικος ο σταθμος (ειναι πολυ καλοι) ή αν ειναι ιδιωτικος οφορεας (συνηθως εχουν διαφορ. κονσεπτ πχ παιδαγωγικη Σταινερτ Βαλντορφ)
Σε οτι αφορα τους κρατικους, τα εξοδα ειναι κλιμακωτα αναλογως το ετησιο εισοδημα της οικογενειας και το ποσα ανηλικα παιδια ζουν στην οικογενεια κτλ, και καθε χρονο βγαινει μια λιστα που την ανακοινωνουν στην σελιδα της πολης στο διαδικτυο
πχ αν μενεις Μοναχο, θα πας www.muenchen.de ekei pou leei gia Kinderbetreuung ktl kai tha deis gia
Gebuehren
Και φυσικα εξαρταται απτην πολη, πχ Βερολινο ειναι πιο φθηνα, Μοναχο Στουτγκαρδη κτλ πιο ακριβα. Στα πρωην ανατολ. κρατιδια πιο φθηνα στα δυτικα πιο ακριβα
Κατα μεσο ορο και χοντρα χοντρα ενα ολοημερο κανει 200 ως 400 ευρω μαζι με συτιση αναλογως την πολη κτλ

manos_XP
26.09.2011, 08:17
συννεφακι ευχαριστω και εγω για τις πληροφοριες.περνανε οι μηνες σιγα.8 μηνες ακομα και μετα αρχιζει η αναζητηση πιο θερμα.χαιρετισματα απο 625 ΤΠ Ιωαννινων

synnefaki
26.09.2011, 12:49
συννεφακι ευχαριστω και εγω για τις πληροφοριες.περνανε οι μηνες σιγα.8 μηνες ακομα και μετα αρχιζει η αναζητηση πιο θερμα.χαιρετισματα απο 625 ΤΠ Ιωαννινων

Αντε καλος πολιτης:kouragio:

synnefaki
26.09.2011, 13:03
Εσοδα;

Για μισθους κτλ
μπορειτε, αναλογως το επαγγελμα σας και εδω

http://berufenet.arbeitsagentur.de/berufe/

βαζετε το επαγγελμα σας και μετα σας βγαζει διαφορες πληροφοριες
αριστερα εκει που λεει T&#228;tigkeit
δηλ. εξασκηση επαγγελματος θα δειτε εκει που λεει finanzen εκει συνηθως γραφει κατα μεσο ορο

για δουλειες στο δημοσιο πχ γιατρος, καθηγητης κτλ υπαρχει το TV&#246;D
βαζοντας αυτο στο google θα σας βγαλει ταμπελες

και εδω βαζοντας στο κενο το επαγγελμα σας σας δειχνει ποσα βγαζουν κατα μεσο ορο στα διαφορα κρατιδια

http://www.gehaltsvergleich.com/index.php?display=search

μικτος&καθαρος μισθος

http://www.brutto-netto-rechner.info/

επιδομα παιδιων

http://www.arbeitsagentur.de/nn_26532/zentraler-Content/A09-Kindergeld/A091-steuerrechtliche-Leistungen/Allgemein/Dauer-und-Hoehe.html

ποση αδεια εχει κατα μεσο ορο ο εργαζομενος στην Γερμανια;

ξεκινας με 20 μερες
σαν ελευθ. επαγγελματιας μπορεις να το συζητησεις με τον εργοδοτη και να συμβιβαστειτε
σαν δημοσ. υπαλληλος εχεις αδεια αναλογως την ηλικια σου πχ πριν τα 30, 26 μερες μετα 28 κτλ

Ξεχασα τιποτα;

Απλα ρωτατε:yes:

chief79
27.09.2011, 00:43
Συνεφάκι ευχαριστώ πααααααααααααααρα πολύ για τις απαντήσεις.
Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, θέλεις περίπου 1700-2000 τον μήνα σωστά ?

Να ρωτήσω, όταν στα βιογραφικά σε ρωτάνε τι ποσό περιμένεις για μισθό, απαντάμε σε καθαρά ή μεικτά ?

zita38
27.09.2011, 15:22
ΠΑΙΔΙΑ καλημερα , να ρωτησω κατι αμα ξερει κανεις, ηρθα στην γερμανια με προοπτικη να ανεβασω την οικογενεια κατευθειαν μολις βρω σπιτι, αλλα μου ειπαν οτι για να μου δωσει καποιος σπιτι πρεπει να να δουλευω 3 μηνες πρωτα, ισχυει κατι τετοιο ? γιατι μου κοπηκαν τα ποδιαοταν το εμαθα? και αν υπαρχει καποιος τροπος να βρω καμια ακρη. σας ευχαριστω.

synnefaki
27.09.2011, 21:11
ΠΑΙΔΙΑ καλημερα , να ρωτησω κατι αμα ξερει κανεις, ηρθα στην γερμανια με προοπτικη να ανεβασω την οικογενεια κατευθειαν μολις βρω σπιτι, αλλα μου ειπαν οτι για να μου δωσει καποιος σπιτι πρεπει να να δουλευω 3 μηνες πρωτα, ισχυει κατι τετοιο ? γιατι μου κοπηκαν τα ποδιαοταν το εμαθα? και αν υπαρχει καποιος τροπος να βρω καμια ακρη. σας ευχαριστω.

Τους πρωτους 3 μηνες θεωρεισαι τουριστας...
Πολλοι ζητανε διαφορα για να νοικιασεις σπιτι, για ΣΙΓΟΥΡΙΑ.
Αλλοι ζητανε και βεβαιωσεις απτον εργοδοτη σου και τον μισθο σου τους τελευταιους μηνες, αλλοι παλι ζητανε να δουνε το συμβολαιο κτλ.
Αν πας να νοικιασεις σπιτι μεσω μεσιτη ειναι ακομα πιο πολυπλοκα, ζηταει και πληροφοριες απτην Schufa (οπου ειναι συγκεντρωμενες ολες οι πληροφοριες για το ποσα χρωσταει και που ο καθενας κτλ)

Μην το βαζεις κατω. Πες ηρθα να μεινω δεν ηρθα για τουρισμο, ειμαι οικογενειαρχης, δουλεια εχω ή θα βρω και προς το παρων μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα κτλ.
Ψαξε μεσω εφημεριδας στις αγγελιες και μην απογοητευεσαι τοσο ευκολα

Για εγγυηση συνηθως ζητανε δυο μερικοι και τρια ενοικια. Να ξερεις

zita38
27.09.2011, 23:57
ευχαριστω, απλα οταν ακουσα οτι πρεπει να μεινω 3 μηνες χωρια απο την υπολοιπη ομαδα μου ηρθε εγκεφαλικο. θα δω,ηδη γνωριστηκα με κατι ελληνες καλα παιδια και μαλλον θα με βοηθησουν.

nikolet
28.09.2011, 07:59
Παιδια εσεις που ειστε Γερμανια θα ξερετε,δεν θα μπορουσε ο φιλος μας να νοικιασει wohnung auf zeit και να μεινει εκει με την οικογενεια του τους πρωτους μηνες μεχρι να βρει δουλεια ????

zita38
28.09.2011, 08:54
ego eimai γερμανια αλλα ( 3 μερες) αλλα δεν το εχω ξανακουσει αυτο ,αμα ξερεις καποια λεπτομερεια η οτι αλλο σχετικο θα ηταν ευχης εργο να μαθαινα, σε ευχαριστω

nikolet
28.09.2011, 09:03
http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/wohnen_auf_zeit/index.jsp

για κοιταξε το ,γιατι και εγω δεν ειμαι εντελως σιγουρη,αλλα επειδη ειναι απο την αρχη η μισθωση του σπιτιου,για συγκεκριμενο χρονο θα μπορουσε να ειναι πιθανο..

nikolet
28.09.2011, 09:08
επισης πολυ χρησιμες πληροφοριες γενικοτερα για τα σπιτια στην Γερμανια θα βρεις και εδω...

http://gmallos.blogspot.com/search/label/%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9?updated-max=2010-02-13T20%3A21%3A00%2B01%3A00&max-results=20

synnefaki
30.09.2011, 09:10
Παιδια εσεις που ειστε Γερμανια θα ξερετε,δεν θα μπορουσε ο φιλος μας να νοικιασει wohnung auf zeit και να μεινει εκει με την οικογενεια του τους πρωτους μηνες μεχρι να βρει δουλεια ????

gia Hamburg px

http://www.city-wohnen.de/hamburg/wohnung-mieten/suchresultat/#result

http://www.djh-nordmark.de/index.php?id=431

http://www.german.hostelworld.com/findabed.php/Jugendherbergen/Hamburg/Deutschland?source=googleadwordscitiesde

http://www.studenten-wg.de/Hamburg,wohnen%20auf%20zeit.html

http://hamburg.homecompany.de/suchergebnis

KonstantinosV
01.10.2011, 15:22
Καλησπερα και καλο μηνα προσπαθω να βγαλω μια ακρη εδω

http://www.immobilienscout24.de/Suche/S-/WAZ/Berlin/Berlin/-/EURO-100,00-280,00/1/-/20,10,2011/-/-/-/-/-/1-999/1/0?enteredFrom=result_list

μπορω να μεινω εδω μονος μου για 6 μηνες οσπου να ερθει η οικογενεια (να βρω δουλεια κλπ κλπ) αυτα τα wohnung πληρωνεις μπροστα ενοικια κλπ ?

και εδω http://www.german.hostelworld.com/hosteldetails.php/Heart-of-Gold-Hostel/Berlin/5227 μοιραζομαι το δωματιο αν καταλαβα καλα ?

synnefaki
03.10.2011, 00:26

http://www.immobilienscout24.de/Suche/S-/WAZ/Berlin/Berlin/-/EURO-100,00-280,00/1/-/20,10,2011/-/-/-/-/-/1-999/1/0?enteredFrom=result_list

μπορω να μεινω εδω μονος μου για 6 μηνες οσπου να ερθει η οικογενεια (να βρω δουλεια κλπ κλπ) αυτα τα wohnung πληρωνεις μπροστα ενοικια κλπ ?

και εδω http://www.german.hostelworld.com/hosteldetails.php/Heart-of-Gold-Hostel/Berlin/5227 μοιραζομαι το δωματιο αν καταλαβα καλα ?

Στο πρωτο λινκ, μπορεις να μεινεις μονος ή με παρεα ή με την οικογενεια οσο κανονισεις με τον ιδιοκτητη, οι τιμες ειναι ανα βδομαδα και συμπεριλαμβανουν και τα κοινοχρηστα. Στο τελος πληρωνεις παλι κατι για το καθαρισμα.

Στο δευτερο λινκ ειναι τα λεγομενα εδω jugendherbergen. Μενεις αν θελεις σε ξεχωριστο δωματιο και εχεις κοινη κουζινα κτλ. Αν θελεις για πιο φθηνα μπορεις να μεινεις και με ξενους μαζι (δεν θα στο συνιστουσα...)
Και οικογενειες ολοκληρες μπορουν να μεινουν σε οικογ. δωματια. Εχει και οικογ. προγραμμα. Να ρωτησεις για τις τιμες αν συμπεριλαμβανουν και το φαι. Στα περισσοτερα εχει και καντινα εντος

tselinkas
03.10.2011, 00:52
ποπο συννεφακι..στο http://www.immobilienscout24.de/Such...om=result_list
οι τιμες ειναι για μια βδομαδα?οχι μηνιατικο ενοικιο?????????

synnefaki
03.10.2011, 08:54
ποπο συννεφακι..στο http://www.immobilienscout24.de/Such...om=result_list
οι τιμες ειναι για μια βδομαδα?οχι μηνιατικο ενοικιο?????????

Eχει διάφορα.
Αν γραφει pro Tag ειναι την ημερα, την διανυκτερευση δηλ.
αν γραφει pro Woche ειναι την βδομαδα
και αν γραφει pro Monat ειναι τον μηνα

nikolet
03.10.2011, 09:54

ελπιζω να σε βοηθησουν λιγο και αυτα τα λινκ
http://ellsxolektos.netau.net/stoixeia/anzeige.pdf
http://gmallos.blogspot.com/2010/06/blog-post_14.html

zita38
03.10.2011, 15:07
παιδια καλημερα ξερει κανεις τι ειναι τα genossenschaften suchen? και πος μπορω να νοικιαω απο εκει?

KonstantinosV
03.10.2011, 15:35
παιδια καλημερα ξερει κανεις τι ειναι τα genossenschaften suchen? και πος μπορω να νοικιαω απο εκει?

zita38 genossenschaften = Συνεταιρισμοί suchen = Αναζήτηση

Εγω δεν ξερω Γερμανικα μονο Αγγλικα (μερικες λεξεις ειναι περιπου ιδιες με Γερμανικα) αλλα http://imtranslator.net/translation/german/to-greek/translation/ θα σε βοηθησει πολυ στο ψαξιμο . Αυτο κανω κ εγω γιατι ετοιμαζομε για Γερμανια

Συνεφακι

Στο πρωτο λινκ, μπορεις να μεινεις μονος ή με παρεα ή με την οικογενεια οσο κανονισεις με τον ιδιοκτητη, οι τιμες ειναι ανα βδομαδα και συμπεριλαμβανουν και τα κοινοχρηστα. Στο τελος πληρωνεις παλι κατι για το καθαρισμα.

Στο δευτερο λινκ ειναι τα λεγομενα εδω jugendherbergen. Μενεις αν θελεις σε ξεχωριστο δωματιο και εχεις κοινη κουζινα κτλ. Αν θελεις για πιο φθηνα μπορεις να μεινεις και με ξενους μαζι (δεν θα στο συνιστουσα...)
Και οικογενειες ολοκληρες μπορουν να μεινουν σε οικογ. δωματια. Εχει και οικογ. προγραμμα. Να ρωτησεις για τις τιμες αν συμπεριλαμβανουν και το φαι. Στα περισσοτερα εχει και καντινα εντος

Συνεφακι επειδη εχω μια Οικογενεια 2 παιδια και ειμαι ΠΑΡΑ πολυ στριμωγμενος υπολογιζω να εχω 1400 Ευρω μαξ. και με την επλπιδα να εχω βρει μια δουλεια πριν τελιωσουνν. Οποτε νομιζω οτι με συμφερει για ενα μηνα να μεινω σε ενα Χοστελ εστω κιαν ειναι αλλοι 14 στο δωματιο . Με τυχη κ λιγη πιστη ΠΙΣΤΕΥΩ θα βρω μια δουλεια στο μηνα πανω μετα κοιταω να βρω ενα μικρο διαμερισμα τις προκοπης .. Γιατι στα επιπλωμενα δωματια κλπ ζητανε και 2 με 3 ενοικια μπροστα συν συν . Δεν εχω την πολυτελεια αυτη ας κατσω κ εγω ενα διαστημα σαν τους τσιγγανους(<-- σεβασμος) προκειμενου να πετυχω το στοχο μου για μια καλυτερη προοπτικη στην ζωη για τα παιδια μου εξαλου πριν το καλοκαιρι δεν μπορει να ερθει η φαμιλια (σχολιο λυκειο γυμνασιο).. Διαβαζοντας διαφορα εδω νομιζω το χοστελ ειναι καλα για αρχικη λυση οσπου να βρεις ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ σωστα ??

Nikoleta ευχαριστω για τα λινκ σου

synnefaki
03.10.2011, 16:39
Σαφως και ειναι καλη λυση!
Ο καθενας τα βαζει ολα τα ενδεχομενα κατω και τα ζυγιζει. Αυτο που σε συμφερει θα πραξεις.
Εννοειται

Ψαξε και εδω

ειναι απο ιδιωτες, χωρις μεσιτη ενδιαμεσα
και εχει και για συγκατοικηση, το λεγομενο WG . Aν λεει befristet bis....σημαινει πως νοικιαζεται για καποιο περιορισμενο χρονικο διαστημα αν δεν γραφει κατι ειναι επαοριστου.

:victory:

KonstantinosV
03.10.2011, 16:47
Σαφως και ειναι καλη λυση!
Ο καθενας τα βαζει ολα τα ενδεχομενα κατω και τα ζυγιζει. Αυτο που σε συμφερει θα πραξεις.
Εννοειται

Ψαξε και εδω

ειναι απο ιδιωτες, χωρις μεσιτη ενδιαμεσα
και εχει και για συγκατοικηση, το λεγομενο WG . Aν λεει befristet bis....σημαινει πως νοικιαζεται για καποιο περιορισμενο χρονικο διαστημα αν δεν γραφει κατι ειναι επαοριστου.

:victory:

αν μου εβαζες το λινκ θα με βοηθουσες απιστευτα :-)))

synnefaki
03.10.2011, 17:34
αν μου εβαζες το λινκ θα με βοηθουσες απιστευτα :-)))

:lol2: το ξεχασα:lol2:

http://www.wg-gesucht.de/

http://www.studenten-wg.de/angebote_lesen.html

KonstantinosV
03.10.2011, 18:57
:lol2: το ξεχασα:lol2:

http://www.wg-gesucht.de/

http://www.studenten-wg.de/angebote_lesen.html

:bravo_1:

ευχριστω πολυ καλο :bravo_:

akos65
04.10.2011, 13:18
ευχαριστω, απλα οταν ακουσα οτι πρεπει να μεινω 3 μηνες χωρια απο την υπολοιπη ομαδα μου ηρθε εγκεφαλικο. θα δω,ηδη γνωριστηκα με κατι ελληνες καλα παιδια και μαλλον θα με βοηθησουν. φιλεμου καλησπερα τωρα μολις μπηκα στο site.το μονο που θα σου πω ειναι προσεχε τους ελληνες που γνωρισες.παντοτε μιλαω εξ ιδιων.κουραγιο

akos65
04.10.2011, 13:22
ευχαριστω, απλα οταν ακουσα οτι πρεπει να μεινω 3 μηνες χωρια απο την υπολοιπη ομαδα μου ηρθε εγκεφαλικο. θα δω,ηδη γνωριστηκα με κατι ελληνες καλα παιδια και μαλλον θα με βοηθησουν..φιλε σε συνιστω μακρια απο ελληνες.προσεχε.

tselinkas
04.10.2011, 20:24
συννεφακι σε ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σου.

KonstantinosV
07.10.2011, 15:54
Εκανα μια ερευνα για Βερολινο τελος του μηνα πιστευω να εχω φτασει .Ειδα τρεις αγγελιες που μου φανηκαν ΟΚ και πηρα απαντηση μεσω εμαιλ απο τους δυο.. Η μια απαντηση με εβαλε σε σκεψεις

Το ατομο που εχει το διαμερισμα ειναι απο Αγγλια ( πατερας Γερμανος συγχωρεθηκε ) η μητερα τις γυρισε πισω Αγγλια για δουλεια μου εστειλε φωτο του διαμερισαματος 300 ευρω το ενοικιο (δωματιο) κομπλε με κοινοχρηστα κλπ και 500 εγγυηση αλλα προβληματιστηκα στην ηλικια τις ειναι εικοσι ενος ετων ..

Ερωτηση

θα πρεπει να μου δωσει καποιο χαρτι οτι μου νοικαιζει το δωματιο και την εγγυηση που θα δωσω ? Μην παω εκει και δωσω λεφτα κλπ και βρεθω στο δρομο η κατηγορουμενος για χιλια δυο ..

προβληματιστηκα πολυ με το θεμα συγκατοιηισεις

carlos
07.10.2011, 19:27
Aυτό είναι απάτη. Μου συνέβει και μένα στην Γερμανία με περίπου ίδια ιστορία μόνο που εμένα ήταν Σκωτία. Επειδή κατά πάσα πιθανότητα ψάχνεις από το internet διάφοροι το βλέπουν και ξεκινούν την διαδικασία. Εγώ τον άφησα να δω μέχρι που θα το πάει και πότε και πως θα ζητήσει λεφτά. Μου έλεγε μεχρι και πως θα μου στείλει τα κλειδιά γιατί δεν έχει κανέναν εδώ.χαχα. Και στο τέλος ζηταει χρήματα μέσω internet.xaxa. Ο γερμανός για να δώσει σπίτι σου βγάζει την παναγία. Για αυτό μην τρώτε απο τέτοια.

KonstantinosV
07.10.2011, 20:15
Aυτό είναι απάτη. Μου συνέβει και μένα στην Γερμανία με περίπου ίδια ιστορία μόνο που εμένα ήταν Σκωτία. Επειδή κατά πάσα πιθανότητα ψάχνεις από το internet διάφοροι το βλέπουν και ξεκινούν την διαδικασία. Εγώ τον άφησα να δω μέχρι που θα το πάει και πότε και πως θα ζητήσει λεφτά. Μου έλεγε μεχρι και πως θα μου στείλει τα κλειδιά γιατί δεν έχει κανέναν εδώ.χαχα. Και στο τέλος ζηταει χρήματα μέσω internet.xaxa. Ο γερμανός για να δώσει σπίτι σου βγάζει την παναγία. Για αυτό μην τρώτε απο τέτοια.

Χαχαχ την ψιλιαστηκα την δουλεια και τις ειπα οτι κατα τελη οκτομβριου θα κατεβω και θα τις στειλω εμαιλ 2 μερες πριν αν ειναι ξενοικιαστω ακομα (μηπος βρει αλλον ) μου εστειλε απαντηση πριν λιγο

Thanks for the reply and also for the introduction of your self,you really sound great.... never mind i can reserve the room for you till your arrival date and since there is a perfect procedure that we both have to undergo before you can proceed with the payment.apartment is very close to city center and in like 6mins to public transportation

However If you really have interest in renting the room just let me have this request below
-FULL NAME,
-YOUR EXACT ARRIVAL DATE,
-YOUR DEPARTURE DATE,
-YOUR CURRENT ADDRESS
-SCANNED COPY OF YOUR INTERNATIONAL PASSPORT ID,

So that i can quickly instruct our family lawyer to prepare the tenant agreement form for you, to see the terms and condition of the contract and if you are okay with the terms and condition then you can proceed with the 1month rent to my mother in United Kingdom Via Bank Account or western union money transfer so that the room can be reserve for you till your arrival date because there are alot of people that also have interest in renting the room,but my mother prefer the most serious person who pay her first.The signed agreement form will be send to you first through attached mail(with the scanned page of my international passport).for you to read and understand,after which you will proceed with the payment ,i'll now send you the original copy through a registered courier to your address for you to sign and bring along with you when moving in. Have a nice day,Looking forward in hearing from you.
Best Regards
Your Future
Roommate
Kerrie Jones

ουυσσσττττττ ...... τσπ ασ μεινω λιγο σε χοστελ κ βλεπουμε

tselinkas
08.10.2011, 19:48
γεια σας παιδια!!!!πειτε μου παρακαλω στο βερολινο φτηνα μαγαζια με επιπλα,φτηνα σουπερ μαρκετ και φτηνα μαγαζια με ηλεκτρικα ειδη..μπας και μπω σε καμια σελιδα να αρχιζω να βνλεπω τι με συμφερει.να παρω τα πραγματα που εχω η νεα απο εκει?ευχαριστω

tselinkas
11.10.2011, 18:31
κανεις καποιο μαγαζι???

timos1976
11.10.2011, 19:17
psakse monos kalitera file giati ama perimeneis apo aftous edw mesa...ki egw zitisa vohtheia kai me egrapsan kanonika...

australian
11.10.2011, 19:30
κανεις καποιο μαγαζι???
http://www.lidl.de/
http://www.saturn.de/
http://www.edeka.de/EDEKA/Content/Home/index.jsp
http://aldi.com/deutschland.html
http://www.mediamarkt.de/
http://www.rewe.de/
http://praktiker.de/webroot/index.php
http://www.kaufland.de/Home/index.jsp
http://www.real.de/
http://www.fegro-selgros.de/
http://www.netto-online.de/home/home.php
http://www.metro24.de/pages/DE/HomePage
http://www.ikea.com/de/

australian
11.10.2011, 19:44
psakse monos kalitera file giati ama perimeneis apo aftous edw mesa...ki egw zitisa vohtheia kai me egrapsan kanonika...
φίλε μου η milu σου απάντησε στις 15/9

*** http://www.randstad.gr/ ***

http://ec.europa.eu/ploteus/home.jsp?language=el

http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro=eures&lang=el&catId=1&parentId=0

καλό θα ήταν να ήσουν λίγο πιό ευγενικός
ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει.:)

tselinkas
12.10.2011, 10:56
ευχαριστω παρα πολυ..
τιμο δεν θα το ειδαν γι αυτο δεν απαντησαν.γιατι τα παιδια εδω με εχουν βοηθησει οσο δεν με εχει βοηθησει ολος ο ντουνιας που ξερωω.χαρη σε αυτους ειμαστε με το ενα ποδι στην γερμανια...

fotis121
12.10.2011, 13:13
Καλημέρα σε όλους τον Μάρτιο φεύγω για Γερμανία και συγκεκριμένα για Νυρεμβέργη.έχω ένα αυτοκίνητο 3 ετών και ακόμα το ξεπληρωνω θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζεται τι Πρέπει να κάνω ώστε να το πάρω μαζι μου στην Νυρεμβέργη.ευχαριστω εκ των προτερων

zita38
12.11.2011, 11:22
Καλημερα,βρε παιδια πολυ δυσκολη υποθεση το νοικιασμα σπιτιου στην γερμανια,εχω κανει τα αδυνατα δυνατα να νοικιασω ουτως ωστε να ανεβασω την οικογενεια μου πανω,και δεν μπορω, σε μεσιτες πηγα τους ειπα οτι ενδιαφερομαι τους εδειξα το χαρτι πληρωμων εχω και ενα χαρτι υπογγεγραμενο απο το αφεντικο μου που λεει οτι θα ειναι εγγυητης και το αποτελεσμα τιποτα. σε μια εταιρεια την SAGA πηγα (εκει γραφτηκα κιολας) βλεπω σπιτια ,αφηνω στοιχεια (εγω και αλλοι 50) γιατι οταν ο μεσιτης δειχνει σπιτι το παρουσιαζει ταυτοχρονα σε ολους τους υποψηφιους ενοικιαστες το αποτελεσμα παλι τιποτα.Η μονη μου ελπιδα ειναι μηπως καταφερω να παρω αυτο το χαρτι για την paragraph 5-scein (εχω συγκεντρωσει ολα τα δικαιολογητικα) και καταφερω και βρω ετσι καποια ακρη, δεν ξερω αν με αυτο το χαρτι βρισκω πιο ευκολα η παλι μια απο τα ιδια, εχει κανεις καποια ιδεα επι του θεματος ?
σας ευχαριστω.

synnefaki
12.11.2011, 12:53
ειναι πραγματι δυσκολη υποθεση. Ιδιως σε καποιες ωραιες πολεις,και ακριβα...
Πηγες στην ελλ. κοινοτητα; Πανε καμια βολτα μηπως ξερουν κανεναν που νοικιαζει.
Μια δοκιμη

timos76
12.11.2011, 13:52
Τους πρωτους 3 μηνες θεωρεισαι τουριστας...
Πολλοι ζητανε διαφορα για να νοικιασεις σπιτι, για ΣΙΓΟΥΡΙΑ.
Αλλοι ζητανε και βεβαιωσεις απτον εργοδοτη σου και τον μισθο σου τους τελευταιους μηνες, αλλοι παλι ζητανε να δουνε το συμβολαιο κτλ.
Αν πας να νοικιασεις σπιτι μεσω μεσιτη ειναι ακομα πιο πολυπλοκα, ζηταει και πληροφοριες απτην Schufa (οπου ειναι συγκεντρωμενες ολες οι πληροφοριες για το ποσα χρωσταει και που ο καθενας κτλ)

Μην το βαζεις κατω. Πες ηρθα να μεινω δεν ηρθα για τουρισμο, ειμαι οικογενειαρχης, δουλεια εχω ή θα βρω και προς το παρων μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα κτλ.
Ψαξε μεσω εφημεριδας στις αγγελιες και μην απογοητευεσαι τοσο ευκολα

Για εγγυηση συνηθως ζητανε δυο μερικοι και τρια ενοικια. Να ξερειςφιλε εγω μπικα στο site της Schufa και εκει αποφηκευεις αν θες την φερεγγυοτητα σου για να την βρει οπιος θελει αυτο καταλαβα η λαθος κανω??

timos76
12.11.2011, 13:58

εγω στην θεση σου πιγενα σε ενα φτηνο hostel που ξεκιναει απο 20 ευρω τη μερα... εκτως και ειχα τρελη καβατζα και δεν με πιραζε να δινω 250 τη βδομαδα για σπιτι

zita38
12.11.2011, 14:48
synefaki πηγα στην κοινοτητα ,συστηθηκα ολοι μου ειπαν οτι αμα ακουσουν τιποτα θα μου πουν ,πηγαινω και στην εκκλησια καθε κυριακη και συναντιεμαι με ελληνες οι οποιοι να μην λεμε ψεματα εχουν ¨σκιστει" να με βοηθησουν, ανθρωποι που δεν τους ηξερα τρεχουν για εμενα ,ρωτανε παιρνουν τηλεφωνα ειλικρινα εχω εντυπωσιαστει, αλλα το αποτελεσμα το ιδιο, τιποτα.
Δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα ειναι τοσο δυσκολη υποθεση η ενοικιαση, και το γαμωτο ειναι οτι και δηλωμενος κανονικα ειμαι (απο αποψη μισθου) αλλα εχω και εγγυητη που προτιθεται να παει στον ιδιοκτητη η στο μεσιτη να πει οτι εγγυαται.
Με αυτη την" παραγραφο 5 " ξερεις η ξερετε αν μπορω να πετυχω τιποτα? η αδικος κοπος?

synnefaki
12.11.2011, 21:01
soy stelnw pm se ligo

KonstantinosV
13.11.2011, 09:26
εγω στην θεση σου πιγενα σε ενα φτηνο hostel που ξεκιναει απο 20 ευρω τη μερα... εκτως και ειχα τρελη καβατζα και δεν με πιραζε να δινω 250 τη βδομαδα για σπιτι

Καλημερα

Σε Χοστελ θα μεινω μεχρι να βρω δουλεια και μετα θα ψαξω για Σπιτη οταν η οικογενεια ειναι ετοιμη (κορη ,γιος σχολειο) .

Πιστοποιητικα Γεννησεως Γαμου κλπ να τα μεταφρασω Ελλαδα ? η στην Γερμανια ?

Επισης ειμαι αναπαποφασιστος μεταξυ Βερολινου και Μοναχου

tselinkas
15.11.2011, 01:28
ζιτα μια απο τα ιδια και εμεις.ειναι απιστευτο αυτο με τα σπιτια ρε παιδια.εγω ειμαι χωρια απο τον αντρα μου τοσον καιρο για τα σπιτια.

zita38
16.11.2011, 01:47
στειλε του αντρα σου μια δηλωση που θα γραψεις και θα την πας στην αστυνομια για επικυρωση που θα λεει οτι εσυ και τα παιδια σου θα ανεβετε στην γερμανια αμεσως μολις ο Κωσταντινος νοικιασει διαμερισμα, στειλε του και μια επικυρωμενη φωτοτυπια του διαβατηριου σου, και ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ( απο το δημο σου βγαινει σε μια μερα οχι στα κεπ θα αργησει ) στειλε τα με ενα εξπρες γραμμα στον αντρα σου, αυτα τα χαρτια ο κωσταντινος πρεπει να τα μεταφρασει σε καποιον ορκωτο μεταφραστη στη γερμανια μετα θα παρει αυτα τα χαρτια καθως και μια αποδειξη πληρωμης (ερχεται καθε μηνα στην δουλεια του πρεπει να εχει μια .το λεω με σιγουρια γιατι εχουμε ανεβει ταυτοχρονα επανω)εμενα μου ειπαν οτι χρειαζεται και συμβολαιο εργασιας το ειχαμαζι μου αλλα δεν το ζητησαν θα του δωσουν και 2 αιτησεις (δηλωση εισοδηματος και αιτηση για παραγραφο 5) θα τα συμπληρωσει εκει και την ιδια ωρα ( ΚΑΛΟ Ε?) θα του δωσουν αυτο το χαρτι που λεγεται paragraph 5 schein και με αυτο βρισκει πολυ πιο ευκολα σπιτι απο αυτες τις εταιρειες genosensaften (ολα αυτα θα τα κανει στο δημαρχειο που πηγε και δηλωθηκε σε καποιο αλλο γραφειο που θα λεγετε social η κατι τετοιο τελοςπαντων) ,βεβαια προσεξε μην σε γεμιζω ελπιδες χωρις αντικρυσμα επαναλαμβανω βρισκει πιο ευκολα σπιτι ΟΧΙ ΑΜΕΣΩΣ ,ετσι μου λενε και εμενα ετσι στα μεταφερω, απλα να το κανει οσο πιο γρηγορα μπορει. εγω ειμαι στο επομενο σταδιο το εχω απο προχτες στα χερια μου,και παιρνω τις εταιρειες αυτες μια μια και γραφομαι και ζηταω σπιτια αυτης της κατηγοριας με παραγραφο 5 δηλαδη. επισης μου εγραψε και ενας γνωστος ενα γραμμα στα γερμανικα και το στελνω στις πιο μακρυνες εταιρειες, αμα το παρετε αυτο το χαρτι θα σας το προοθησω το γραμμα μου να το στελνει και ο Κωσταντινος. ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ

Meinh
16.11.2011, 14:41
παιδιά γιατί δεν κοιτάτε και στο http://www.easywg.de ή κάτι παρόμοιο? Εμείς την προηγούμενη φορά από εκεί κλείσαμε σπίτι για 1 μήνα όταν είχαμε πάει Βερολίνο και τώρα πάλι από εκεί ψάχνουμε που θα ανέβουμε για εύρεση εργασίας. Έστω και μόνοι μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο για να φέρετε και τις οικογένεις σας όπως λέτε μετά. Είναι πολύ πιο φτηνά από χόστελ και μπορείτε να βρείτε από διαμέρισμα μέχρι και δωμάτιο.

KonstantinosV
18.11.2011, 11:32
Καλημερα

zita38 ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες.

Meinh ειχα κανει μια προσπαθεια ετσι και μαλιστα ειχα παρει και μια απαντηση μεσω εμαιλ αλλα καταλαβα οτι ηταν ψιλοαπατεωνια η συγκεκριμενη φαση μου ζηταγε να στειλω την εγγυηση στην μανα τις στο Λονδινο μπλα μπλα ...
Ειναι καλη φαση αλλα καλυτερα να το ψαξεις οταν εισαι στην Γερμανια κλπ

Βελλα
19.11.2011, 03:11
Σπητη στο Δοσσελδορφ,μηπως γνωρεζει κανεις ποσω κανει το ενοικειο?

CHRISTOS76DRAMA
22.11.2011, 01:06
KALHMERA APO GERMANIA.EXO ARKETO KAIRO NA MPO STO SAIT,eimai edo kai 2 eudomades sto Ludwigshafen kai meno se ena theio mou.Irtha apo ellada me tin prooptiki na piaso douleia os odigos se enan ellina pou exei fortiga ,alla otan irtha kai piga kai milisa mazi tou ta pragmata itan diaforetika apo oti mou eipe sto tilefono,,telos panton.Den apelpistika ksekinisa mazi me ton ksaderfo mou kai pira svarna ola ta estiatoria (anagkastika) afou den gnorizo tin glosa.Telika brika douleia se ena elliniko estiatorio 27 xil apo edo sto LORSCH.Tin proigoumeni Triti ksekinisa douleia, ta lefta einai 1000 euro kathara gia ton proto mina kai stin sinexeia an einai euxaristimeni tha thoume.sxetika kala ta lefta an skefteis pos deutera repo,trith-sabbato mono vradi (15:30 me 22:30)kai kiriaki (10:00 me 22:30) me 2 ores dialeima to mesimeri,,,kala giati ta perissotera magazia me auta ta lefta douleueis apo to proi kathe mera.To ena kalo einai pos epesa se poli kali afentikina kai to allo pos me to pou erthei kai i ginaika mou tha piasei kai auti douleia ekei maz mou.kata ta alla ,ola kala dilothika sto dimarxio sto Luwigshafen ekana tin asfaleia mou BKK kai pira kai ena autokinito me 450 euro gia na pigainoerxomai stin douleia .To mono pou mou emeine einai na vro ena spiti ekei sto Lorsch gia na erthei kai i gunaika mou me ta dio mou paidia ,auto omos mou fainetai pos tha me diskolepsei perissotero apo ola ta alla.I afentikina mou ebale anakinosi sto magazi pos psaxnei gia spiti gia to prosopiko ,,,to idio ekana kai ego se ena elliniko kafe tou xoriou kai se ena benzinadiko.tora thelei ipomoni kati pou ego then exo ,,,thelo ean einai dinaton na anebaso ti oikogeneia prin tis giortes.Oles oi agelies apo to internet einai meso grafeion ta opoia zitane sinithos 2,38 x tou miniatikou pou simainei pos mazi me tin eggiisi theleis peripou 2000 euro + tixon epipla pou tha xreiastoun ,,,,,,milame gia polla lefta pou an ta eixame isos na min feugame kai apo tin ELLADA. Den ksero ti na kano kai me auta pou grafete oloi edo mesa giato noikiasma tou spitiou ,arxizo na apelpizomai,,,pragmatika de perimena oti to na breis spiti tha itan pio diskolo apo to na breis douleia ......KAMIA SIMBOULI ;;;;;;
SIGNOMI AN KOURASA PROSATHO NA SINITHISO TO NEO PLIKTROLOGIO EYXARISTO POLI ,AN MPORO KAI EGO NA BOITHISO KAPOU EUXARISTOS

synnefaki
22.11.2011, 09:05
Για σπιτι...δεν υπαρχει καμια εφημεριδα με αγγελιες?Εγω Αυστρια απο αγγελιες βρηκα.Καθε Τεταρτη που βγαινει μια εφημεριδα με αγγελιες ειχε ενα σωρο διαμερισματα και σε 2 εβδομαδες βρηκα.Δεν σημαινει οτι αν πας σε γραφειο θα σου βρουν πιο γρηγορα.Εφημεριδα με αγγελιες που κυκλοφορει εξω,οχι απο ιντερνετ.Υπαρχουν παντου σε ολες τιος πολεις.

ναι πολυ σωστα επισημανες. Σιγουρα υπαρχουν εφημεριδες. Μαλιστα σε καθε πολη μια φορα την βδομαδα μοιραζουν δωρεαν στα σπιτια τοπικες εφημεριδες οπου εχει και αγγελιες για δουλειες και σπιτια. Υπαρχουν μετα και οι εφημεριδες της πολης που βγαινουν συνηθως Σαββατο πρωι πρωι οποτε αν πας στα γραφεις που εκτυπωνεται μπορεις να την αγορασεις φρεσκια φρεσκια:smile_:
Να κοιτατε σε εφημεριδες γα σπιτι!
Ειναι απο ιδιωτες, επομενως χωρις μεσητικα κτλ
και δευτερον ...πιο γρηγορα και πιο αμεσα βρισκεις.

sal22
22.11.2011, 13:46
γεια σας παιδια!!!Καλη τυχη σοσους θα πανε και σαυτους που ειναι εκει να τα βρουν ευκολα..εμενα ο αντρας μου εφυγε την πεμπτη που περασε για το wurtzburg για να ψαξει για δουλεια...Πηγε δηλωθηκε εκει στο δημαρχειο και πηγε σε καποια γραφεια ευρεσεως εργασιας αλλα τουπαν πως χρειαζεται αδεια εργασιας λογο που ειναι αλλοδαπος αλλιως δεν μπορει να εργαστει...στην αρχη υποτιθεται πως λογο πουναι στην Ε.Ε δεν χρειαζοταν μετα ομως τουπαν πως χρειαζεται για να μπορει να βρει μια οποιαδιποτε δουλεια..Δουλεια βρηκε σενα τυπογραφειο αλλα περιμενει τωρα το χαρτι της αδειας εργασιας το οποιο κανει μια βδομαδα για να τουρθει...Ολιγον μπερδεμα η ιστορια και δεν ξερω κιολας αν απτη δουλεια θα περιμενουν μια βδομαδα η αν θα χασει τη θεση..Δεν επαναπαυεται ομως και ψαχνεται και στα εστιατορια και παντου,ομως τωρα μαυτο το χαρτι αν τοξεραμε απο την παρασκευη θαχε φροντισει ναβγαινε πιο γρηγορα και δεν θα χαναμε μερες..Τελος παντων καθε αρχη και δυσκολη να δουμε τωρα πως θα πανε τα πραγματα προσπαθουμε ναμαστε αισιοδοξοι....

synnefaki
23.11.2011, 09:05
γεια σας παιδια!!!Καλη τυχη σοσους θα πανε και σαυτους που ειναι εκει να τα βρουν ευκολα..εμενα ο αντρας μου εφυγε την πεμπτη που περασε για το wurtzburg για να ψαξει για δουλεια...Πηγε δηλωθηκε εκει στο δημαρχειο και πηγε σε καποια γραφεια ευρεσεως εργασιας αλλα τουπαν πως χρειαζεται αδεια εργασιας λογο που ειναι αλλοδαπος αλλιως δεν μπορει να εργαστει...στην αρχη υποτιθεται πως λογο πουναι στην Ε.Ε δεν χρειαζοταν μετα ομως τουπαν πως χρειαζεται για να μπορει να βρει μια οποιαδιποτε δουλεια..Δουλεια βρηκε σενα τυπογραφειο αλλα περιμενει τωρα το χαρτι της αδειας εργασιας το οποιο κανει μια βδομαδα για να τουρθει...Ολιγον μπερδεμα η ιστορια και δεν ξερω κιολας αν απτη δουλεια θα περιμενουν μια βδομαδα η αν θα χασει τη θεση..Δεν επαναπαυεται ομως και ψαχνεται και στα εστιατορια και παντου,ομως τωρα μαυτο το χαρτι αν τοξεραμε απο την παρασκευη θαχε φροντισει ναβγαινε πιο γρηγορα και δεν θα χαναμε μερες..Τελος παντων καθε αρχη και δυσκολη να δουμε τωρα πως θα πανε τα πραγματα προσπαθουμε ναμαστε αισιοδοξοι....

ειναι Ελληνας ο αντρας σου;
Αν εχει υπηκοοτητα απο χωρα εντος της ΕΕ δεν χρειαζεται αδεια
εργασιας. Αν οχι τοτε χρειαζεται.
Ευχομαι να βρειτε αυτο το κατι που αναζητατε
:kouragio:
πλι επιμενω πως μεσω γερμ ΟΑΕΔ το Arbeitsagentur θα ειναι πιο πετυχημενη η αναζητηση
και επισης...
χωρις γλωσσα ειναι πολυ πιο δυσκολα

sal22
23.11.2011, 13:03
σευχαριστω συννεφακι για τις πληροφοριες...Ναι ειναι ελληνας απο την κωσταντινουπολη αλλιως θαλεγα τουρκος χαχαχαχα!Εχει ελληνικη υπηκοοτητα δηλαδη...Παρολα αυτα χρειαζεται τουπαν οπως και διποτε να βγαλει αδεια εργασιας δεν εχει σημασια εισαι δεν εισαι Ε.Ε..Απο την πρωτη μερα θα τον ασφαλισουνε και ζητανε αυτο το χαρτι διαφορετικα μονο μαυρα μπορει να εργαστει κατι που αποφευγεται εκει περα...Πηγε σε κατι δημοσια γραφεια ευρεσεως εργασιας τωρα δεν καταλαβα αν ειναι του οαεδ γενικος δεν ταχω καλα με δημοσιες υπηρεσιες και δεν συγκρατω ονοματα,αλλα αυτα θα κανανε πολυ καιρο για να του βρουν κατι και παλι αγνωστο..πηγε και σε μια ιδιωτικη εταιρεια δανεισμου εργατων και μολις τουρθει το χαρτι θαχει σε μια δυο μερες απαντηση για να μπει καπου..περιμενουμε τωρα να δουμε ποτε θα τουρθει η αδεια...

ektoras
23.11.2011, 13:57
σευχαριστω συννεφακι για τις πληροφοριες...Ναι ειναι ελληνας απο την κωσταντινουπολη αλλιως θαλεγα τουρκος χαχαχαχα!Εχει ελληνικη υπηκοοτητα δηλαδη...Παρολα αυτα χρειαζεται τουπαν οπως και διποτε να βγαλει αδεια εργασιας δεν εχει σημασια εισαι δεν εισαι Ε.Ε..Απο την πρωτη μερα θα τον ασφαλισουνε και ζητανε αυτο το χαρτι διαφορετικα μονο μαυρα μπορει να εργαστει κατι που αποφευγεται εκει περα...Πηγε σε κατι δημοσια γραφεια ευρεσεως εργασιας τωρα δεν καταλαβα αν ειναι του οαεδ γενικος δεν ταχω καλα με δημοσιες υπηρεσιες και δεν συγκρατω ονοματα,αλλα αυτα θα κανανε πολυ καιρο για να του βρουν κατι και παλι αγνωστο..πηγε και σε μια ιδιωτικη εταιρεια δανεισμου εργατων και μολις τουρθει το χαρτι θαχει σε μια δυο μερες απαντηση για να μπει καπου..περιμενουμε τωρα να δουμε ποτε θα τουρθει η αδεια...

Καλη τυχη sall22!!

fotis121
23.11.2011, 17:27
Καλησπερα σε όλους τον Φεβρουάριο φεύγω για νυρεμβεργη γνωρίζει καποιος αν μπορώ να πάρω μονιμα το αυτοκίνητο μου στην γερμανια?σας ευχαριστω πολυ

synnefaki
23.11.2011, 20:46

Αν ειναι Ελληνας ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ αδεια εργασιας.
Τερμα εληξε!
Δεν ξερω ποιος ασχετος σας δουλευει εκει, αλλα ολοι οι ευρωπαιοι πολιτες εντος της ΕΕ δεν χρειαζονται αδεια εργασιας.
Θα τους πειτε την εξης ωραια γερμανικια λεξη που ειναι σαν σιδηροδρομος

Freiz&#252;gigkeitsgesetz!

Δεν χρειαζεται αδεια εργασιας εφοσον ειναι πολιτης χωρας της Ευρωπαικης Ενωσης!
Μην καθεστε να σας δουλευουν!

sal22
24.11.2011, 09:16
τι να πω ρε γαμωτο...πωπω θα σκασω μιλαμε...ειμαι μακρια δεν ξερω τι γινεται..ειναι δυσκολα πολυ....του το ζητησαν απο το γραφειο εργασιας και πηγε να δηλωθει σα δημοτης εκει στο βιρτζμπουργκ και του τοπαν και εκει..μηπως αλλαξαν τα πραγματα?δε ξερω τι να πω πραγματικα...ειναι μου λεει σαν αδεια που του επιτρεπουν να εργαστει...θα ξαναμιλησω να δω τι γινεται δεν ξερω δεν βγαζω ακρη...

ELINA
24.11.2011, 09:38
καλημέρα σου.Επειδή το έψαξα για το αυτοκίνητο γνωρίζω το εξής.Εάν το έχεις ξεχρεωμένο το αυτοκίνητο μπορεις να το πάρεις και να βάλεις γερμανικές πινακίδες.Εάν δεν το έχεις και δεν έχεις τον τίτλο κυριότητας μπορείς πάλι να το πάρεις αλλά σαν τουρίστας νομίζω για 6 μήνες.

sal22
24.11.2011, 11:05
παιδια ευχαριστω πραγματικα με τις πληροφοριες σας ναστε καλα...Τωρα εγω ειμαι εδω ο αντρας μου εκει περιμενα ναναι ευκολα αλλα και μονο που δεν ειμαστε μαζι μας εχει ριξει πολυ ψυχολογικα...Τα πραγματα στο wurtzburg δεν ειναι ευκολα οσον αφορα το τροπο ζωης...Ειναι σαν ναρθε καποιος ελλαδα και αντι για αθηνα-θεσσαλονικη ναχει παει αρτα (τυχαιο παραδειγμα αλλα καταλαβατε πως το λεω)..Μιλησα πριν λιγο μαζι του και ηρεμησα καπως..
Λοιπον τα πραγματα εκει εχουν ως εξης!Δεν σου μιλανε αγγλικα και ας ξερουν..δυσκολο να συννενοηθει,δειχνουν μια απροθυμια και μολις περασει κανα δεκαλεπτο αφου σουχουν βγαλει το λαδι σου μιλανε σταγγλικα στις υπηρεσιες που πηγε..Απο το γραφειο τελικα τουπαν για την αδεια εργασιας λογο πουναι πρωτη φορα γερμανια και ειπαν πως χρειαζεται..θαχε ειδη πιασει δουλεια αφου τον ρωτουσανε μεχρι και νουμερο παππουτσιων για να πιασει προχτες αλλα στα δικαιολογιτικα που ζητησαν μολις ειδαν πως ελειπε το χαρτι αυτο τουπαν να παει στο δημο να το βγαλει..και στο δημο που πηγε παροτι ειπε ειμαι στην Ε.Ε δεν ασχοληθηκαν και τουπαν θα σας ερθει το αργοτερο σε μια βδομαδα το χαρτι..εκτος απτο γραφειο ευρεσεως και ο ιδιος ο εργοδοτης που θαπιανε δουλεια πουταν μεσω το γραφειου τουπε πως το θελει το χαρτι αυτο..σημερα θα παει και σαλλο γραφειο πρεπει ναναι το τριτο στη σειρα γραφειο..Τη δευτερη μερα που πηγε εκει ειχε γραφτει και στο γερμ.οαεδ και αποκει περιμενει..κυλουν πολυ αργα τα πραγματα αν περιμενει μεσω οαεδ να βρει ακρη..Απο θεμα δουλειας δεν ανχωνεται εχει δει πως θα βρει γιατι χαμαλικι ζητανε πολυ και δεν θαχει προβλημα και ειναι καλα και τα λεφτα..
Παρολα αυτα θα παει Νυρεμβεργη το σαββατο πουχει ελληνικη κοινοτητα να δει πως ειναι και εκει τα πραγματα..Στο βιρτζμπουργκ ουτε παιδοτοπο για τη μικρη δεν εχει ουτε καφετεριες να πας να πιεις ενα καφε ετσι οικογενειακα μονο μια δυο τυπου Γρηγορης που κλεινουνε νωρις και αυτα...Δεν ξερω αν σαλλες περιοχες σε ποιο μεγαλες πολεις ειναι αλλιως τα πραγματα..Απο αυτα που ακουω παντος ειναι διαφορετικα..Να παμε καπου ναχει και το παιδακι μας να κανει κατι μην ειναι σχολειο σπιτι..καπως να διασκεδαζει κιαυτο,να πω πως μπορω να το βγαλω βολτες δεν γινεται γιατι εκει που ειναι ο Στεφ εχει -5...
Οπως και ναχει την αρχη του θα την κανει και αν την κανει στο wurtzburg δε πειραζει και ας ειναι τοσο μοναχικα εκει..το πολυ πολυ μαθαινει σιγα σιγα τη γλωσσα πηγαινω και γω με τη μικρη και οταν θαμαστε ετοιμοι παμε σαλλη περιοχη και μενουμε..Δουλεια πανω απολα (που θα την βρει) και ολα ταλλα θαρθουν..δεν θαχει παντα μυων εκει θαρθει και ανοιξη καποια στιγμη και απο πρασινο και μερη να πας εξω εχει αφθονα..Αλλα παιδια πεφτει ολιγον ρατσισμος δεν το κρυβω και το βλεπει και αυτος,ισως ναναι νωρις γιαυτο τα βλεπει ετσι αλλα δεν βοηθανε καθολου εκει και ας γνωριζουν...

υγ:νομιζω το θεμα εδω ηταν νοικιασμα σπιτιου οποτε μαλλον ειμαι εκτος θεματος..αν θελετε να το μεταφερετε απο τη διοικηση καπου αλλου καντε το..συγγνωμη κιολας αλλα να το ενα φερνει ταλλο και ξεφυγα..χαχαχα

KonstantinosV
24.11.2011, 12:04
Καλημερα

Συμμφωνω με τις αποψεις του Frendy σχετικα με τα Γερμανικα εγω εβγαλα εισητηριο 13 Γεναρη (να κανω γιορτες με την οικογενεια ) και κατεβασα απο το ιντερνετ την Linguaphone για Γερμανικα και αρχισα κουτσα στραβα να μαθαινω οτι προλαβω .

Αυτο που παρατρησα παρα πολλες λεξεις μοιαζουν με τα Αγγλικα (νοημα) και μαλιστα ευκολα διαβαζεις την Γερμανικη γλωσσα πιστευω γρηγορα θα τα μαθω αν ειμαι κ εκει.

Παιδια στα γραφεια ευρεσης εργασιας πληρωνεις λεφτα ?

synnefaki
24.11.2011, 12:09
Επειδη μου αρεσει εδω μεσα σαυτο το φορουμ να μην λεμε ανακριβειες, και αυτο δυστυχως τυχαινει καμια φορα αν καποιος δεν γνωριζει μια χωρα που βρισκεται χιλιαδες χλμ μακρυα, ή πανω στην αγωνια του να βρει δουλεια δεν μπορει να ξερει το τι υπαρχει εκει

σου εκανα μια λιστα με λινκ για τα παιδακια σας

gia indoor paidotopo

http://www.kinderland-wuerzburg.de/

paidikes xares kai kinderfarm kai diafora polla akomh....

http://www.familienzentrum-wuerzburg.de/home/

http://www.freizeitlandgeiselwind.de/

http://wiki.familieninsel.de/index.php/Spielplatz

http://www.stadtbau-wuerzburg.de/schwimmbaeder-eisbahn/nautiland-erlebnisbad-wuerzburg/index.html

http://www.spielplatznet.de/spielplaetze/W%C3%BCrzburg

http://www.der-familienkompass.de/map.php?kat[]=54

http://familieninsel.de/

http://www.kinder-und-jugendfarm.de/Startseite/startseite.html

http://www.die-arche-noah.de/

http://www.tierparksommerhausen.de/

http://www.schweinfurt.de/leben/sportfreizeit/wildpark/index.html

http://www.zoo-infos.de/set.html?/zoos/694.html

http://www.wuerzburg.de/de/jugend-familie/30212.Besucherrekord_bei_der_Saisoneroeffnung_zur_ Eisbahn-Disco.html

http://www.wuerzburg.de/stadtbuecherei/abteilungen/kinderbuecherei/index.html

http://www.theater-spielberg.de/

http://www.djk-wuerzburg.de/_de/index.php?rubric=kiss

http://www.tgw-online.de/181.html

http://www.musikschule-wuerzburg.de/

http://www.stadtbau-wuerzburg.de/schwimmbaeder-eisbahn/nautiland-erlebnisbad-wuerzburg/index.html

http://www.stadtbau-wuerzburg.de/schwimmbaeder-eisbahn/eisbahn-wuerzburg/index.html

http://www.stadtbau-wuerzburg.de/schwimmbaeder-eisbahn/dallenbergbad-wuerzburg/index.html

http://www.wuerzburg.de/de/umwelt-verkehr/oeffentlichesgrun/21728.Ringpark.html

http://www.wuerzburg.de/de/umwelt-verkehr/oeffentlichesgrun/kleingartenanlagen/index.html

http://www.wuerzburg.de/de/umwelt-verkehr/stadtwald/index.html

http://www.wuerzburg.de/de/tourismus-tagungen/wuerzburgfuer/wuerzburgfuerradfahrer/index.html

kai alla polla polla

Στην Βαυαρια ειναι πιο κλειστος ο κοσμος αποτι σε αλλες περιοχες ωστοσο ειναι ...ντομπροι ανθρωποι, και αν σε κανουν φιλο, ειναι φιλία ζωης.

Μεγαλωσα Βαυαρια και τους ξερω.

Δεν ειναι θεμα ρατσισμου. Ειναι θεμα γλωσσας. Αν δεν μπορει καποιος να συνενοηθει ουτε καν τα βασικα σιγουρα τιθεται ενα θεματακι.
Τα αγγλικα δεν τα μιλανε οχι για τους λογους που νομιζετε εσεις αλλα επειδη εχουν κομπλεξ πως δεν θα τα πουν καλα κτλ.

Τωρα για το θεμα της αδειας εργασιας. Ειπαμε δεν χρειαζεται. Να ζητησει να του εκδοσουν μια βεβαιωση Bescheinigung &#252;ber Freiz&#252;gigkeitsgesetz

des edw

http://de.wikipedia.org/wiki/Freiz%C3%BCgigkeitsbescheinigung

συγκεκριμενα για W&#252;rzburg

http://www.behoerdenwegweiser.bayern.de/dokumente/aufgabenbeschreibung/717756420460?plz=97070&behoerde=07664863389&gemeinde=968856440699

ελπιζω να βοηθησα
:kouragio:

sal22
24.11.2011, 13:23
ενταξη συννεφακι σευχαριστω πολυ δεν εχω λογια..Βοηθησες παρα πολυ..Πιστευω απλα να του φαινονται ολα βουνο λογο που μολις τωρα πηγε..Πως να βγαλεις συμπερασμα για ενα μερος αμα εισαι μια μολις βδομαδα...Οταν μπει ιντερνετ θα του πω νανοιξει εδω να τα δει και να μην το περνει απο κατω..και παλι ευχαριστω...

sal22
24.11.2011, 14:37
του ταδειξα ολα αυτα..και μουπε το εξης..ελπιζω μη με βρισετε βασικα γιατι απο ανακριβειες αλλο τιποτα...αυτο που γραψες για μια βεβαιωση ποιο πανω συννεφακι..ε λοιπον αυτο το χαρτι ειναι απλα με του Στεφ τη μεταφραση ονομαστικε αδεια εργασιας για να με κανει να καταλαβω τι ειναι...ετσι τα μπερδεψε περισσοτερο εχω την εντυπωση χαχααχαχ μαλλα λογια ναγαπιομαστε ενα πραμα!!!Ωραια αφου λυθηκε αυτο το θεμα ολα αυτα που στειλες βοηθησαν πολυ..μες το ανχος του σενα ξενο τοπο μη γνωριζοντας τιποτα που να τα δει ολα αυτα στα λινκ..Τωρα που του ανοιχτηκαν τα ματια και πηρε κιαλλες θετικες απαντησεις και απο αλλα γραφεια ολα καλα!Με το που παρει αυτη τη βεβαιωση θα βρει κατευθειαν δουλεια!Μολις τακτοποιηθει απολα τα θεματα θα στειλω παλι μυνημα γιατι αρκετα σας κουρασα τωρα με την ιστορια μας..ευχαριστω για την κατανοηση και για ολα!Ολα θα πανε καλα! :)

thrasivoulos
24.11.2011, 22:25
παιδιά γιατί δεν κοιτάτε και στο http://www.easywg.de ή κάτι παρόμοιο? Εμείς την προηγούμενη φορά από εκεί κλείσαμε σπίτι για 1 μήνα όταν είχαμε πάει Βερολίνο και τώρα πάλι από εκεί ψάχνουμε που θα ανέβουμε για εύρεση εργασίας. Έστω και μόνοι μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο για να φέρετε και τις οικογένεις σας όπως λέτε μετά. Είναι πολύ πιο φτηνά από χόστελ και μπορείτε να βρείτε από διαμέρισμα μέχρι και δωμάτιο.

giasoy mein mporeis na moy steileis email na se rvthsv sxetika me ayto gps1975@hotmail.com evxaristv perimeno

synnefaki
25.11.2011, 08:45
sal22 αλοιμονο δεν μας κουραζεις
να γραφεις να μαθαινουμε τα νεα σας :yes:

milu
25.11.2011, 10:30
Αν ειναι Ελληνας ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ αδεια εργασιας.
Τερμα εληξε!
Δεν ξερω ποιος ασχετος σας δουλευει εκει, αλλα ολοι οι ευρωπαιοι πολιτες εντος της ΕΕ δεν χρειαζονται αδεια εργασιας.
Θα τους πειτε την εξης ωραια γερμανικια λεξη που ειναι σαν σιδηροδρομος

Freiz&#252;gigkeitsgesetz!

Δεν χρειαζεται αδεια εργασιας εφοσον ειναι πολιτης χωρας της Ευρωπαικης Ενωσης!
Μην καθεστε να σας δουλευουν!

Hallo Synefaki... ολα καλα?

hab kaum noch Zeit.. also folgendes, die Zeitarbeitsfirmen verlangen eine Freiz&#252;gigkeitsbescheinigung nach § 2 Absatz etc etc des Gesetzes &#252;ber die allgemeine Freiz&#252;gigkeit von Unionsb&#252;rgern. Es stimmt schon was sal22 sagt, aber wie gesagt nur Zeitarbeitsfirmen verlangen diese Bescheinigung. Es kann auch sein dass das Ausl&#228;nderamt sich nach der Anmeldung beim Einwohnermeldeamt meldet und dieses nach Vorlage eines g&#252;ltigen REISEPASSES und nicht Ταυτότητα !! mit aktuellen Passbild sofort aush&#228;ndigt.

So long..

synnefaki
25.11.2011, 11:00
Επ μας βρηκες και εσυ;
Καλως τον
Ναι ενταξει λυθηκε το θεμα. Ειχε γινει παρεξηγηση. Για το Freiz&#252;gigkeitsbescheinigung μιλουσαμε αλλα η σαλ22 το ελεγε αδεια εργασιας. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Τελικα λυθηκε

synnefaki
11.12.2011, 19:45
Πολλοι απο σας ερχεστε εδω και ιδιως φετος βρισκεται πολλα εμποδια στην αναζητηση καποιας κατοικιας.
Θα ηθελα να γραψω εδω λιγο τους λογους για τους οποιους ιδιως φετος ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.

1) επειδη αλλαξε κατι στο συστημα παιδειας εδω, πριν λιγα χρονια, και ενω ως τωρα ηταν 13 τα χρονια στο σχολειο ωσπου να παρει καποιος το λεγομενο Αμπιτουρ, τωρα ειναι πλεον 12 τα χρονια. Ετσι...φετος ετυχε ετσι να ειναι διπλη φουρνια παιδιων, δηλ. αυτοι που τελειωσανε μετα απο 12 χρ. το σχολειο και οι τελευταιοι που τελειωσανε υστερα απο 13 χρονια, και ετσι αυξηθηκε αυτοματως ο αριθμος των φοιτητων.
Με αποτελεσμα ιδιως στις μεγαλουπολεις που εχουν και πανεπιστημια να γινεται Ο χαμος!

2) παραλληλα φετος καταργηθηκε και η υποχρεωτικη θητεια. Επομενως προστεθηκαν και αλλοι φοιτητες ή γενικως αυτοι που ζητουν καποια επαγγελματικη καταρτιση οι οποιοι πλεον νοικιαζουν διαμερισματα ενω ως τωρα ηταν εντος στρατου.

Ετσι αποτι καταλαβαινετε ...ειναι πολυ δυσκολα με το ολο αυτο φετος για να βρεθει καποιο διαμερισμα.

Τα εγραψα για να μην απελπιζεστε. Απλα θελει παραπανω ψαξιμο και κοπο.

Ακομη γενικως να ξερετε εδω ζητανε 2 ως και 3 ενοικια προκαταβολη για εγγυηση.

Οσοι ηδη βρισκεστε Γερμανια ειναι πολυ προτιμοτερο να ψαχνετε μεσω των τοπικων εφημεριδων εκει στην πολη σας.

Καλη τυχη

vagelis76
14.12.2011, 23:44
Synnefaki καλησπέρα,
Μιας που μας ενημερώνεις για το νοίκιασμα σπιτιού ήθελα να αναφέρω ότι από το φόρουμ σε παλιότερες αναρτήσεις έχουμε καταλάβει ότι την διαδικασία νοικιάσματος την περικλείει ένας φαύλος κύκλος δηλαδή ΔΟΥΛΕΙΑ – ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΔΗΜΟ – ΒΑΙΒΕΣΩΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ – ΝΟΙΚΙΑΜΣΑ.
Επειδή έχω κάνει ένα πλάνο στο μυαλό για αρχή θα ήθελα να μου πεις κατά ποσό μπορεί να είναι εφικτό αυτό.
Εγώ αρχικά θα φιλοξενηθώ σε γνωστούς , επειδή όμως δεν θέλω να τους φορτωθώ και πολύ και η ανεύρεση εργασίας πάρει κάποιο χρόνο σκεπτόμουν το εξής:
Να νοικιάσω ένα επιπλωμένο δωμάτιο των 15 με 20 τετραγωνικών μέτρων που αρχίζουν και από 200 ευρώ το μήνα (τα έχω δει στα λινκς που μα έχετε δώσει ) , να γραφτώ ωστόσο στον ΟΑΕΔ μεταφέροντας την ενεργεία μου από την Ελλάδα εκεί μέχρι τρεις μήνες που ισχύει και να ψάχνω για δουλειά λίγο πιο άνετα από το να είμαι φιλοξενούμενος για πολύ καιρό για ευνόητους λόγους.
Αυτό το σκεπτικό κατά ποσό είναι εφικτό να γίνει πραγματικότητα?, ωστόσο ο ΟΑΕΔ σου δίνει κάποιες παροχές ή ευκολίες ως άνεργος για παραμονή εκεί.
Ενημερωτικά λέω ότι το επίδομα ανεργίας παλιά το έπαιρνες από το κράτος που πήγαινες τώρα άλλαξε ο νομός , γράφεσαι μεν στον ΟΑΕΔ του κράτους που πας αλλά όσο δεν έχεις βρει δουλειά και για τρεις μήνες οι υπηρεσίες αλληλογραφούν και το επίδομα το πληρώνεσαι από το κράτος που προέρχεσαι. Ο γερμανικός ΟΑΕΔ σου βρίσκει κάποια δουλειά χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα? Και αν ναι , τι στο περίπου?
Synnefaki μου τι έχεις να πεις για όλα αυτά και ειδικά για το νοίκιασμα του Zimmer, γιατί μαύρο σκοτάδι έχω από το σύννεφο που έχει πέσει και έχει πλακώσει το κεφάλι μου ( και λίγο πλάκα για αισιοδοξία ).

tselinkas
15.12.2011, 04:26
συννεφακι βρηκαμε σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vagelis76
15.12.2011, 06:52

Μπράβο tselinka ζηλεύω τα θετικά βήματα που έχεις κάνει εκεί και αναρωτιέμαι αν θα τα κάνω και εγώ σαν και εσένα.:bravo_1::bravo_1::bravo_1:

synnefaki
15.12.2011, 07:16

μπραβο παιδια. Πολυ χαιρομαι για σας και εγω και σχεδον ολο το φορουμ εδω μεσα.
Να ειστε καλα παντα:bravo_:

GIANNIS DIAM
15.12.2011, 07:23

Μπράβο σας!!!! Καλη δυναμη!!!!

synnefaki
15.12.2011, 07:32
Synnefaki καλησπέρα,
Μιας που μας ενημερώνεις για το νοίκιασμα σπιτιού ήθελα να αναφέρω ότι από το φόρουμ σε παλιότερες αναρτήσεις έχουμε καταλάβει ότι την διαδικασία νοικιάσματος την περικλείει ένας φαύλος κύκλος δηλαδή ΔΟΥΛΕΙΑ – ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΔΗΜΟ – ΒΑΙΒΕΣΩΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ – ΝΟΙΚΙΑΜΣΑ.
Επειδή έχω κάνει ένα πλάνο στο μυαλό για αρχή θα ήθελα να μου πεις κατά ποσό μπορεί να είναι εφικτό αυτό.
Εγώ αρχικά θα φιλοξενηθώ σε γνωστούς , επειδή όμως δεν θέλω να τους φορτωθώ και πολύ και η ανεύρεση εργασίας πάρει κάποιο χρόνο σκεπτόμουν το εξής:
Να νοικιάσω ένα επιπλωμένο δωμάτιο των 15 με 20 τετραγωνικών μέτρων που αρχίζουν και από 200 ευρώ το μήνα (τα έχω δει στα λινκς που μα έχετε δώσει ) , να γραφτώ ωστόσο στον ΟΑΕΔ μεταφέροντας την ενεργεία μου από την Ελλάδα εκεί μέχρι τρεις μήνες που ισχύει και να ψάχνω για δουλειά λίγο πιο άνετα από το να είμαι φιλοξενούμενος για πολύ καιρό για ευνόητους λόγους.
Αυτό το σκεπτικό κατά ποσό είναι εφικτό να γίνει πραγματικότητα?, ωστόσο ο ΟΑΕΔ σου δίνει κάποιες παροχές ή ευκολίες ως άνεργος για παραμονή εκεί.
Ενημερωτικά λέω ότι το επίδομα ανεργίας παλιά το έπαιρνες από το κράτος που πήγαινες τώρα άλλαξε ο νομός , γράφεσαι μεν στον ΟΑΕΔ του κράτους που πας αλλά όσο δεν έχεις βρει δουλειά και για τρεις μήνες οι υπηρεσίες αλληλογραφούν και το επίδομα το πληρώνεσαι από το κράτος που προέρχεσαι. Ο γερμανικός ΟΑΕΔ σου βρίσκει κάποια δουλειά χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα? Και αν ναι , τι στο περίπου?
Synnefaki μου τι έχεις να πεις για όλα αυτά και ειδικά για το νοίκιασμα του Zimmer, γιατί μαύρο σκοτάδι έχω από το σύννεφο που έχει πέσει και έχει πλακώσει το κεφάλι μου ( και λίγο πλάκα για αισιοδοξία ).

Κοιτα να δεις.
Μολις ερχεσαι πας και δηλωνεσαι στο Rathaus. Εκει χρειαζεσαι μονο διαβατηριο και οικογ. κατασταση.Απο κει και περα...ψαχνεις για δουλεια.
Αν βρεις γρηγορα κατι φθηνο απο σπιτι, διαμερισμα τοσο πιο οικονομικα θα σου βγει το ολο
Αν εισαι ανεργος στην Ελλαδα παιρνεις μια βεβαιωση απτον ΟΑΕΔ και πας εδω στον γερμ. ΟΑΕΔ το λεγομενο Arbeitsagentur και δηλωνεσαι. Και δικαιουσαι για καποιους μηνες να συνεχισεις να παιρνεις το επιδομα ανεργιας που επαιρνες κατω. Φυσικα αυτοι σου προτεινουν και δουλειες και σε ενημερωνουν για τις νεες αγγελιες κτλ.Σε βοηθανε να βρεις κατι αλλα παραλληλα πρεπει να ψαχνεις και μονος σου.
Για να δικαιουσαι απτο γερμ. κρατος επιδομα ανεργιας πρεπει να εχεις συμπληρωσει εδω ενα χρονο εργασιας.
Αυτα μπορεις να τα δεις εδω
Dauer des Anspruchs - www.arbeitsagentur.de (http://www.arbeitsagentur.de/nn_25638/Navigation/zentral/Buerger/Arbeitslos/Alg/Dauer-Anspruch/Dauer-Nav.html)
Απο κει και περα μετα το επιδομα για τα παιδια το δικαιουσαι απτην πρωτη μερα που θα δηλωθειτε σαν οικογενεια εδω.
Υπαρχει και μια βοηθεια για το ενοικιο τα εχει γραψει ο milu για τα περι Wohnberechtigungsschein WBS κτλ

Για να πας να βρεις σπιτι αν πας στις εταιρειες με τα διαμερισματα τα Wohnungsgenossenschaften ή σε μεσιτες σου ζητανε πολλα χαρτια. Πχ. βεβαιωση πως εισαι καθαρος απο αποψη απτα χρεη, συμβ. εργασιας κτλ.Αν ψαχνεις απο εφημεριδα κτλ απο ιδιωτες βρισκεις χωρις πολυ χαρτουρα κατι. Σε ρωτανε μονο αν εχεις δουλεια η αν παιρνεις επιδομα ανεργιας. Απλα για να βεβαιωθουν πως θα παιρνουν σιγουρα τα λεφτα τους.
Να ξερεις ακομη πως ζητανε 2 ενοικια για εγγυηση
Καλη αρχη και σε σενα:kouragio::kouragio:

synnefaki
15.12.2011, 15:21
ακομη ενα λινκ

Wohnung-mieten - Wohnungen suchen, Wohnungen vermieten, Wohnung mieten, WG, Wohngemeinschaft, Zwischenmiete, Immobilien suchen, Makler, Immobilienb (http://www.wohnung-mieten.de)

vagelis76
15.12.2011, 15:27
AAAXXX! Synnefaki θα σου τα ξεπληρώσουμε άραγε κάποια μέρα αυτά που κάνεις εδώ εσύ και κάποιοι άλλοι???, να είσαστε καλά ευχαριστούμε πολύ!!!:yes::yes::yes:

tselinkas
16.12.2011, 13:03
ευχαριστουμε πολυ..βαγγελη ναι αμα εχεις θεληση και υπομονη ολα καλα πηγαινουνδεν ξερω αλλα νιωθω οτι καποιος θελει πολυ να ειμαστε στο βερολινο γιατι μεχρι τωρα εχουμε σταθει πολυ τυχεροι.και ξαναλεω οτι αμα δεν ηταν το σννεφακι κ το μιλουδακι εμεις ακομα ποιος ξερει που και τι θα καναμε..

ευανθια
16.12.2011, 15:29

Μπραβο παιδια !!!!!:victory: παρακολουθω την ιστορια σας απο την αρχη ! Συγχαρητηρια χαιρομαι πολυ !!!!!!:bravo_:

zita38
19.12.2011, 18:34
Παιδεια καλησπερα, εχω ερθει στη γερμανια με το αμαξι και σημερα ρωτησα εναν ασφαλιστη τι χρειαζεται για να κανω γερμανικες τις πινακιδες και β) για να το σαφαλισει αυτος μετα -γιατι η ελληνικη σφαλεια ληγει τον φεβρουαριο. και ο ασφαλιστης μου ειπε οτι πρεπει να μου στειλουν απο την ελλαδα το μπονους μαλους την κατηγορια στην οποια ειμαι λογω του οτι δεν εχω κανει ατυχημα,
οκ του λεω στην τελευταια εταιρεια ειμαι 2 χρονια σαφαλισμενος μπορουν να μας στειλουν και μου απαντησε οτι πρεπει να μου στειλουν 25 χρονια που οδηγαω και οι προηγουμενες ασφαλειες που ειμουν γραμμενος.
αυτο βεβαια ειναι απιθανο να γινει ,ουτε που θυμαμαι σε ποιες ειχα γραφτει τοσα χρονια, αμα εβρισκα καμια καλυτερη προσφορα αλλαζα εταιρεια.
τοτε μου λεει θα σε σαφαλισω σαν καινουργιο οδηγο και ειναι 2 με 3 χιλιαδες το χρονο.!!!!
παιδια σε αυτην την περιπτωση τι γινεται?εχει τυχει σε κανενα σας κατι παρομοιο?
οτι συμβουλη εχετε ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω

milu
19.12.2011, 20:07
Melina έτσι ακριβώς είναι.

Ζήτα βλέπετε εδώ (http://www.autoversicherungrechner.org/),
αν δεν βγάλεις άκρη δώσε στα στοιχεία α` το αυτοκίνητο, μάρκα, χρονολογία κυβικά κλπ

zita38
20.12.2011, 17:30
milu einai ena ford fusion 1600cc ton 11 toy den xero ti na kano me to amaxi alla sigura den mporo na plirono 2000 ton xrono gia asfaleia, oti idea exeis pes mou

milu
20.12.2011, 19:38
Θα χρειαζόμουν και αλά στοιχεία...
...για μια αρχή αυτά έβγαλα

Autoversicherung online berechnen und bis zu 400 EUR sparen | AllSecur (http://www.allsecur.de/) 773,08 €

R+V Versicherung (http://www.ruv.de/de/index.jsp) 1.207,71 €

και αυτή είναι καλή

HUK24 Versicherung - Autoversicherung, Haftpflichtversicherung (http://www.huk24.de/)

Θα ρωτάς μόνο για Haftpflicht και όχι για Teil /- η Vollkasko

milu
20.12.2011, 19:42
Α ναι, θα έχεις και 90 € το χρόνο φόρο

Γιώργος Πυλαία
21.12.2011, 00:13

Αυτά είναι υπέροχα νέα τώρα θέλει ένα κουράγιο ακόμα να μαζέψετε το νοικοκυριό σας και όλα καλά, μπαίνετε σιγά σιγά σε μια σειρά μπράβο ρε παιδιά.:bravo_1: ώσπου να έρθει το καλοκαίρι και να έρθετε για διακοπές στην Χαλκιδική σαν Ευρωπαίοι πια. είδες πως το όνειρο καμιά φορά γίνετε αλήθεια.:kouragio: πραγματικά χαρήκαμε όλοι μας.( αι στο καλό... συγκινήθηκα τώρα)
ΥΓ. και που'σαι μην όταν έρθετε το Ρ το λέτε Γ με προφορά !!:D:D:

mikael
21.12.2011, 18:50
Αυτά είναι υπέροχα νέα τώρα θέλει ένα κουράγιο ακόμα να μαζέψετε το νοικοκυριό σας και όλα καλά, μπαίνετε σιγά σιγά σε μια σειρά μπράβο ρε παιδιά.:bravo_1: ώσπου να έρθει το καλοκαίρι και να έρθετε για διακοπές στην Χαλκιδική σαν Ευρωπαίοι πια. είδες πως το όνειρο καμιά φορά γίνετε αλήθεια.:kouragio: πραγματικά χαρήκαμε όλοι μας.( αι στο καλό... συγκινήθηκα τώρα)
ΥΓ. και που'σαι μην όταν έρθετε το Ρ το λέτε Γ με προφορά !!:D:D:

πες μας τωρα κι εσυ οτι οι γερμανοι και σια ειναι ανωτερο ειδος..πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την ηττοπαθεια μερικων.σας εχει κανει το κωλοκρατος αυτο να νιωθετε τριτης κατηγοριας..ουτε καν δευτερης,..και θα το μεταφερετε και μαζι σας οπου πατε αυτο..αυτον τον αερα ..εις βαρος ολων των αλλων που δεν νιωθουμε υποδεεστεροι..

Γιώργος Πυλαία
22.12.2011, 22:56
πες μας τωρα κι εσυ οτι οι γερμανοι και σια ειναι ανωτερο ειδος..πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την ηττοπαθεια μερικων.σας εχει κανει το κωλοκρατος αυτο να νιωθετε τριτης κατηγοριας..ουτε καν δευτερης,..και θα το μεταφερετε και μαζι σας οπου πατε αυτο..αυτον τον αερα ..εις βαρος ολων των αλλων που δεν νιωθουμε υποδεεστεροι..

κοίτα μιχάλη μου το χάλι μου.. δύστυχος παλικάρι, μου είτε το παραδεχόμαστε είτε όχι όλοι σ'αυτό το καζάνι βράζουμε.:yes:
και τα παραπάνω είναι απλά πειράγματα στην φίλη μου. διότι διαθέτουμε και χιούμορ μέσα σ'αυτή τη μαυρίλα.:D

tselinkas
25.12.2011, 13:49
να σαι καλα Γιωργακη!!!!θα προσπαθησω να το λεω με ρο...χαχαχα.καλα χριστουγεννα!!!πηραμε επιπλα απο το ποκο ντομανε,ηρθαν οι κουτες και απο θεσσαλονικη...ενας χαμος γινεται..τα επιπλα τα στησαμε.εμειναν η ντουλαπα και ο καναπες/κρεβατι....σιγα σιγα ολα θα γινουν...και το καλοκαιρι παλιουρι ελπιζω.μονο πως θα ανεβω σε αυτο το αεροπλανο δεν ξερω....
ευανθια ευχαριστουμε πολυ!!κι εμεις χαιρομαστε...
φυσικα να στολισω δεντρο δεν προλαβα,αλλα χτες εκτελεσα χρεη αγιου βασιλη.πηρα πολλα πραγματακια φτηνα,τα τυλιξα,εβγαλα και χριστουγεννιατικα διακοσμητικα απο την κουτα και στολισα λιγακι...ξυπνησαν τα μικρα και χαρηκαν....ο αγιος βασιλης ηπιε ολο το γαλατακι και εφαγε σοκολατακια που αφησαμε...χοχοχο.καλα χριστουγεννα σε ολους..

kloster1966
28.12.2011, 22:22
ego paidia efera autokinito apo tin ellada citroen berlingo 1600cc kai plirono to 6mino 270€ peripou me bonus malus apo tin ellada kai me trakarisma

ger.gsf
28.12.2011, 23:47
gia sas, pios kseri na mu pi poso kero mporo na kikloforo me eliniki pinakida stin germania.

zita38
29.12.2011, 03:12
ego paidia efera autokinito apo tin ellada citroen berlingo 1600cc kai plirono to 6mino 270€ peripou me bonus malus apo tin ellada kai me trakarisma

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ και απο μενα ,α)τι διαδικασια εκανες με την ασφαλεια?
σου εστειλαν φαξ με το μπονους που ειχες απο ελλαδα και εσυ το εδωσες στον ασφαλιστη εδω?
και β) πρωτα εβαλες γερμανικες πινακιδες και μετα το ασφαλισες?
γ) ΣΕ ποια εταιρεια ασφαλιστηκες?
στειλε και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θεωρησεις χρησιμη,
σε ευχαριστω.

milu
29.12.2011, 04:12
πρωτα εβαλες γερμανικες πινακιδες και μετα το ασφαλισες?

Χωρίς την Doppelkarte από την ασφάλιση τσουπ γερμανικές πινακίδες

synnefaki
29.12.2011, 08:05
Μπορειτε να επισκεφθειτε τiς παρακατω σελιδες

Immobilien, Wohnungen und H (http://www.immobilienscout24.de)

oπου να ξερετε πατωντας την επιλογη provisionsfrei σας βγαζει μονο τα διαμερισματα απο ιδιωτες, χωρις τα μεσιτικα δηλ.
Επισης θα πρεπει να γνωριζετε πως εδω μπορειτε να νοικιασετε εκτος απο διαμερισματα και σπιτια. Αυτο μπορειτε να το επιλεξετε στην μηχανη αναζητησης.

Immobilien, Wohnungen und H (http://www.immonet.de)

www.wg-gesucht.de

WG Wohnungsmarkt / Wohnungssuche / WG Suche - provisionsfreie Wohnungen WG Zimmer und Immobilien (http://www.studenten-wg.de)

Ακομη στις αγγελιες απτις εφημεριδες στις διαφορες πολεις μπορειτε να βρειτε το διαμερισμα, σπιτι κτλ που σας ενδιαφερει

Τα ενοικια εχουν εδω ως εξης.

kaltmiete ειναι το ενοικιο
warmmiete ενοικιο συν κοινοχρηστα
θερμανση ειναι τα Heizkosten, αυτα μπορει στις αγγελιες να συνυπολογιζονται στο warmmiete τοτε γραφει Heizkosten enthalten ή Heizkosten inclusive

εδω μπορειτε να τα υπολογισετε στο περιπου
Heizkosten - Rechner, Heizkostenrechner, Heizkosten berechnen (http://www.zentralheizung.de/heizkosten/heizkosten.php)

Για εγγυηση ζητανε 2 ή και 3 ενοικια προκαταβολη

Υπαρχουν σχεδον σε καθε πολη και οι εταιρειες ενοικιασης διαμερισματων
οι λεγομενες
Wohnungsgenossenschaften
για να τις βρειτε βαζετε στο γκουγκλ
Wohnungnsgenossenschaft και την πολη που σας ενδιαφερει
εκει πληρωνετε ενα μεριδιο μετοχης σαν εγγυηση. Μολις φυγετε απτο σπιτι το παιρνετε αυτο το ποσο πισω εκτος αν κρινουν οι υπευθυνοι της εταιρειας πως χρειαζεται το διαμερισμα καποια επισκευη οποτε και κρατουν το αναλογο ποσο.

Για βοηθεια, στηpιξη στο ποσο ενοικιου ή αναλογο διαμερισμα του δημου, το λεγομενο
Wohnberechtigungsschein / Sozialwohnung, μπορειτε να απευθυνθειτε στο Rathaus, στην περιπτωση πουειστε χαμηλομισθοι. Το ποσο καθοριζεται απτον ετησιο μικτο μισθο της οικογενειας. Ρωτηστε στον δημο σας που και πως πρεπει να υποβαλλετε αιτηση.
Στη σελιδα της πολης μπορειτε να βρειτε και αναλογες πληροφοριες

mixalis18
30.12.2011, 12:49
gia se olous!!!!!!! 8a anevo k egw gia anaziisi ergasias sta teli febrouariou me to autoninito mou (honda civic hybrid 1.300 cc. tou 2007) 8a 8ela na rotisw ti ginete me tis allages tis pinakidas apo ellinikh se germaniki k poso peripou kostizi ean gnorizi kapoios... kai me tis asfaleies poso 8a plirono to xrono peripou (autin tin stigmi eimai stin ergo asfalistiki poy einai germaniki kai anagrafi ta bonus malus) o asfalistis mou edw den gnorize tipota paramono mou eipe ean pas stin asfaleia ergo germanias 8a vroun amesos ta stoixoia tou autokinitou kai ta dika mou, alla den eimai sigouros ean ginete auto mou eipe sto telos.... ayta kai sygnwmi ean sas kourasa alla to angxos oso plisiazi o kairos einai megalo... eyxome kali xronia se olous kai na exete oloi pana ap ola ygeia kai tyxi stin zoh sas!!!!!!!!

milu
30.12.2011, 15:33
gia se olous!

Γεια σου Μιχάλη,

αν θες διάβασε όλα τα μηνύματα εδώ (http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-1863/index13.html) από το ποστ 127 και πέρα

για τα Bonus φτάνει ένα απλό πιστοποιητικό από την ασφαλιστική σου για τα χρόνια συμμετοχής ως μέλος, και πας όπου αλλού θες μετά πχ. Εδώ Autoversicherung online berechnen und bis zu 400 EUR sparen | AllSecur (http://www.allsecur.de/)

mixalis18
30.12.2011, 16:04
se eyxaristo poly milu mpeno tora na to kita3o!!!!!!!! kaly xronia

giannisggg
31.12.2011, 21:11
δηλαδη, εγω που ειμαι νεος οδηγος, αλλα οι αλλοι δυο μητερα και αδερφος δεν ειναι
για ενα αυτοκινητο μεταχειρησμενο αγορασμενο στη γερμανια μεχρι 1400cc τι ασφαλεια θα πληρωσουμε; τρακαρισμα εγω δεν εχω κανει ποτε, μονο η μητερα και αυτη πολυ ελαφρυ,

η περιοχη ειναι 20-25 χλμ εξω απο στουτγκαρδη

Efi_Panos
12.01.2012, 23:35
Καλημέρα,
σκεφτόμαστε να εγκατασταθούμε στην Αυστρία και θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι διαφορές στα διάφορα είδη θέρμανσης (π.χ. Elektroheizung, Gas Heizung, Fernwarme) και αν γνωρίζετε ποιο είναι το πιο φθηνό είδος.
Ευχαριστώ πολύ :thanks_

bill66
13.01.2012, 22:16
καλη επιτυχια σε ολουσ μας παιδια

synnefaki
16.01.2012, 09:11
δηλαδη, εγω που ειμαι νεος οδηγος, αλλα οι αλλοι δυο μητερα και αδερφος δεν ειναι
για ενα αυτοκινητο μεταχειρησμενο αγορασμενο στη γερμανια μεχρι 1400cc τι ασφαλεια θα πληρωσουμε; τρακαρισμα εγω δεν εχω κανει ποτε, μονο η μητερα και αυτη πολυ ελαφρυ,

η περιοχη ειναι 20-25 χλμ εξω απο στουτγκαρδη

μπορεις να το υπολογισεις εδω (http://www.freier-berater.com/Seiten/Kfz-Versicherung.html#kfzangebote)

vagelis76
21.01.2012, 23:03
Επειδή ο καιρός πέρασε και ήρθε και η δικιά μου στιγμή στη προσπάθεια μετανάστευσης,
Έχω την εξής αγωνία και θα ήθελα μια γνώμη. Από τις γνώσεις που πήρα από το Φόρουμ μου είναι πλέον γνωστό ότι η ανεύρεση εργασίας είναι γενικά δύσκολα και ειδικά άμα δεν ξέρεις τη γλώσσα και θα χρειαστώ χρόνο για να ψάξω, στους γνωστούς μου δυστυχώς δεν μπορώ να μείνω πάνω από δέκα μέρες για διαφόρους και ευνόητους λόγους, που είναι εξαιρετικά λίγες για να καταφέρω κάτι,
ήθελα να ρωτήσω τι πιθανότητες έχω να νοικιάσω ένα φτηνό επιπλωμένο δωμάτιο 15 με 30 τετραγωνικά από αυτή τη σελίδα που μας έχετε δώσει Immobilien, Wohnungen und H (http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/index.jsp) ή από κάποιον ιδιώτη κατευθείαν, θα μου ζητούν και σε αυτά βεβαίωση εργασίας και δεν ξέρω τι άλλο.
Παιδιά βοήθεια!!! γιατί από 3 φλεβάρη είμαι στο D&#252;sseldorf και μέσα σε μια εβδομάδα στο περίπου θα πρέπει να έχω νοικιάσει κάτι τέτοιο, αλλιώς με βλέπω με τη βαλίτσα πίσω όπως έφυγα και έχω χαλάσει και χρήματα σε χαρτιά και πολύ διάβασμα από Σεπτέμβρη για να πετυχω τα ελάχιστα πάνω στα Γερμανικά.
:cry:

milu
22.01.2012, 08:01
Να κοιτάτε ΚΑΙ σε τοπικές εφημερίδες γα σπίτι από ιδιώτες, επομένως χωρίς μεσιτικά κτλ
και δεύτερον την κράτηση ενός Wohnung auf zeit (επιπλωμένο με τον μήνα) Wohnheime Arbeiterheime κλπ

Εδω (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-78/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%88%CE%AC%CF%87%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9F%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%AF%CE%B1-2222/index3.html) και Εδω (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-78/%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%B7%C F%84%CE%B1-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%82-2446/#post30770)

lora
22.01.2012, 14:10
γεια σας και απο μας, ειμαστε στην γερμανια στο . πεστε μας οποιος γνωριζει τι ειναι πιο συμφερον ,να εχεις δικος σου σπιτι ή ενοικιο να πληρονεις ? εμαστε στο ενοικιο και το μεγαλητερο μερος της πληρομησ του αντρα μου φευγη στο ενοικιο , αν εχαμε δικο μας σπιτι θα πληροναμε καποιο φορο ?η καποια αλλα εξοδα ? ποια ειναι η διαφορα? ευχαριστω.

jonas
22.01.2012, 14:20
γεια σας και απο μας, ειμαστε στην γερμανια στο . πεστε μας οποιος γνωριζει τι ειναι πιο συμφερον ,να εχεις δικος σου σπιτι ή ενοικιο να πληρονεις ? εμαστε στο ενοικιο και το μεγαλητερο μερος της πληρομησ του αντρα μου φευγη στο ενοικιο , αν εχαμε δικο μας σπιτι θα πληροναμε καποιο φορο ?η καποια αλλα εξοδα ? ποια ειναι η διαφορα? ευχαριστω.

Αν καταλαβα καλά εννοείς αν συμφέρει να πέρνατε με τον άνδρα σου ενα δάνειο για να πάρετε σπίτι στη Γερμανια και αντι να τα δίνατε στα ενοικια να πληρώνατε στην τραπεζα τις δόσεις και να σας μείνει και το σπίτι.. Εννοείται οτι συμφέρει.. Το θέμα είναι να βρείτε δουλεια που να ειναι σταθερη και να μπορείτε να πάρετε το δάνειο που θέλετε..

Θοδωρής
22.01.2012, 17:53
Immobilien, Wohnungen und H (http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/index.jsp) ή από κάποιον ιδιώτη κατευθείαν, θα μου ζητούν και σε αυτά βεβαίωση εργασίας και δεν ξέρω τι άλλο.
Παιδιά βοήθεια!!! γιατί από 3 φλεβάρη είμαι στο D&#252;sseldorf και μέσα σε μια εβδομάδα στο περίπου θα πρέπει να έχω νοικιάσει κάτι τέτοιο, αλλιώς με βλέπω με τη βαλίτσα πίσω όπως έφυγα και έχω χαλάσει και χρήματα σε χαρτιά και πολύ διάβασμα από Σεπτέμβρη για να πετυχω τα ελάχιστα πάνω στα Γερμανικά.
:cry:

Πρώτα από όλα μην καταναλώνεις τις δυνάμεις σου στο θέμα σπίτι! Ναι δεν έιναι ευκολη υπόθεση, αλλά είσαι μόνος σου και νεαρός σαν εμένα απο όσο ξέρω και ξεκινάς με ένα μεγάλο βήμα για μια καινουρια ζωή. Οπότε δεν χρειάζεσαι κανένα μέγαρο αλλά ένα απλό οικονομικό σπιτάκι ή ενα Wohnung auf zeit για αρχή, 3-4 μήνες ίσως! Στα Wohnung auf zeit εμένα δεν μου ζήτησε κανείς βεβαίωση εργασίας. Γενικά δεν μου πολυ ζήτησε κανένας, αλλά αυτό είναι και θέμα τύχης! Όμως σίγουρα θα προσπαθήσουν να σε κόψουν, ''τι ρόλο χτυπάς'', οπότε προσοχή!

Αν ξεκινάς με αυτά τα δεδομένα (όπως ξεκίνησα και εγώ) είναι μάλλον εύκολο να βρείς κάτι να βολευτείς! Εγώ βρίκα μέσω του Immobilien, Wohnungen und H (http://www.immobilienscout24.de) αλλά και οι τοπικές εφημερίδες έχουν πολλά σπίτια! Ισως είναι καλύτερα να ψάχνεις για επιπλώμενα και μερικώς επιπλωμένα.

10 μέρες έιναι ικανές για να βρείς ένα σπιτάκι, ειδικά αν σε βοηθήσουν λιγάκι και οι συγγενείς σου! Να ζήτησεις και την συμβουλή τους στο θέμα του συμβολαίου!

Κάνε σωστή διαχείρηση του άγχους σου και του πανικού σου. Γιατί θα έχεις να αντιμετωπίσεις πολλά!

vagelis76
22.01.2012, 21:57
Milu και Θωδορή σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ,
Θωδορή το άγχος μου το αντιλήφτηκες αμέσως που όντος είναι πολύ μεγάλο και πραγματικά θέλω να το κοντρολάρω γιατί δεν βοηθά. Για αρχή όντος θέλω ένα δωματιάκι από αυτά τα μικρά να βολευτώ δεν έχω κανένα πρόβλημα και κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου για να είμαι ειλικρινής .
Από τα λεγόμενα σου πήρα θάρρος γιατί μάλλον κάτι θα βρω να βολευτώ όπως φαίνετε και οι γνωστοί μου θα με βοηθήσουν πάνω σε αυτό το θέμα με τη καλύτερη διάθεση, γνωρίζω ότι είμαι από τους προνομιούχους που έχω γνωστούς , είναι μεγάλο αβαντάζ, άλλοι δεν έχουν κανέναν. Θέλω να πιστεύω ότι θα μου πέφτει κάποιος υπολογιστής πρόχειρος καθώς θα είμαι εκεί να σας γράφω, για μένα η επικοινωνία μας εδω είναι συμπαράσταση.
:yes:

zita38
26.01.2012, 09:12
kalimera se oloys. xerei kaneis gia na paro epidoma enoikioy an prepei na eimai sthn germania 3 xronia? kai deyteron poy mporo na apeythintho gia na to paro an den isxyei to proto erotima? sygnomi gia ta grekglish alla to pliktologio den exei elinika.

turms
30.01.2012, 08:42
μιας και ρωταω κατα κυριο λογω σε σχεση με ενοικιαση κατοικιας, εχει καποιος καμια πληροφορια σχετικα με το Krefeld? ειναι διπλα στο Duisburg...

οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν ευπροσδεκτη

ΥΓ καλως με βρηκατε :smile_:

milu
30.01.2012, 16:49
Η τρέχουσα μέση ανά m² (http://www.immowelt.de/immobilien/immomarktmiete.aspx?geoid=10805114000&etype=1&esr=2)
Τρέχουσες Προσφορές εδω (http://www.immobilienscout24.de/Suche/S-T/Wohnung-Miete/Umkreissuche/Krefeld/47798/-236098/2382094/-/-/10?) και εδω (http://www.immowelt.de/immobilien/immoliste.aspx?geoid=10805114000&etype=1&esr=2)

ΥΓ καλως με βρηκατε :smile_:

Καλώς τα δέχτηκες! :smile_:

lora
06.02.2012, 11:44
Γεια σας,Για να βρουμε διαμερισμα μπορουμε να το κανουμε μεσω του σαιτ ή πρεπει να παμε οι ιδιοι σε καποιο γραφειο ? Γνωριζει καποιος σαιτ γραφειου για ενοικιο . Θελουμε να βρουμε δαιμερισμα στο Donauworth ή γραφειο για ευρεση ενοικιου ( σαιτ αν γινετε ). Ευχαριστω για το χρονο σας.

CHRISTINAKAL
10.02.2012, 21:39
Καλησπερα σε ολους. Ο αντρας μου φευγει για sttugart 20 Φεβρουαριου για 3 μήνες μονος του και μετα θα παω και εγω με τα παιδια οταν κλείσουν τα σχολεια. Ετσι λοιπον ψαχνει ενα μικρο και οικονομικο σπιτι ή και δωματιο για το διαστημα που θα είναι μονος του. Μπορείτε να με βοηθησετε με το να μου πείτε που να ψάξει.

Θοδωρής
10.02.2012, 21:58
Καλησπερα σε ολους. Ο αντρας μου φευγει για sttugart 20 Φεβρουαριου για 3 μήνες μονος του και μετα θα παω και εγω με τα παιδια οταν κλείσουν τα σχολεια. Ετσι λοιπον ψαχνει ενα μικρο και οικονομικο σπιτι ή και δωματιο για το διαστημα που θα είναι μονος του. Μπορείτε να με βοηθησετε με το να μου πείτε που να ψάξει.

δειτε στην σελίδα αυτή, παρακαλώ, Immobilien, Wohnungen und H (http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/index.jsp) στo M&#246;bliertes Wohnen εχει πολλές επιλογές και γράφει ανώτερα και κατώτερα διαστήματα ενοικίασης. Εγώ από εδώ έκλεισα τα πρώτο μου σπιτι για δύο μήνες και ένα δεύτερο για 3! καλή αρχή

Areti
10.02.2012, 23:17
Επίσης εδώ (http://www.wg-gesucht.de/) μπορεί να βρει ένα δωμάτιο σε κάποιο σπίτι και να μοιράζεται κουζίνα, μπάνιο, σαλόνι. Είναι πιο εύκολο να βρει δωμάτιο παρά σπίτι ολόκληρο στη Στουτγκάρδη. Επίσης απο μακριά είναι ακόμη πιο δύσκολο (Θοδωρή εσύ ήσουν απο τους τυχερούς σ' αυτό το θέμα). Εγώ αυτό που έκανα ήταν να κλείσω σε ένα hostel 10 μέρες και μόλις ήρθα εδώ βρήκα σε 2 μέρες δωμάτιο. Γενικά θέλουν πρώτα να σε δούνε να μιλήσουν μαζί σου κλπ. Τέλος εγώ είχα κοιτάξει και εδώ (http://arbeiterheim-stuttgart.de/) που μου είχε προτείνει ο Milu αλλά δυστυχώς δεν είχαν δωμάτιο. Αν έχετε πρόβλημα με τα γερμανικά στο πρώτο link που σας έδωσα έχουν και αγγλικά και στο δεύτερο ρωτήστε με ότι θέλετε να σας απαντήσω.

CHRISTINAKAL
11.02.2012, 19:22
Σε ευχαριστω παρα πολύ.Εχουμε πολυ αγωνια και οι δύο για το σπιτι που θα βρει γιατι απο αυτα που διαβασαμε μας φαίνεται πολύ δυσκολο.

summerman
11.02.2012, 21:06
μπορει να μου πει κανεις για 6μελη οικογενεια ενα σπιτι επιπλωμενο σε μια μετρια περιοχη στο ντισεντορφ ποσο περιπου θα δινω?

milu
14.02.2012, 15:48
κατά μέσο όρο € 642 το μήνα ενοίκιο (50 – 70 τμ.)

και αλλες πληροφορίες εδω (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%88%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1-2313/) και εδω (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%88%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-80/%CE%9A%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B6%CF%89%CE%AE%CF%82-2457/)

makis74
19.02.2012, 13:18
καλημερα σε ολους θελω να κανω μια ερωτηση
αυτη τη στιγμη ειμαι ελλαδα
εαν αυριο το πρωι παρω το αεροπλανο και ανεβω γερμανια
που μπορω να μεινω αν δεν εχω κανεναν ?
δλδ που μπορω να νοικιασω και να μεινω ?
ενδιαφερομαι για σπιτι οχι για ξενοδοχειο
οπως προειπα θελω να νοικιασω ενα σπιτι με 1 δωματιο μαλλον επιπλωμενο κτλ
τι ακριβως πρεπει να κανω και αν ειναι ευκολο
απο την ελληνικη κοινοτητα βοηθανε καθολου ?
ενδιαφερομαι για την περοχη τησ κολονιας
ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις

ξεχασα δωστε μου αν μπορειται και καποια Link αναζητησης δουλειασ στην περιοχη τησ κολονιας ευχαριστω και παλι

simone
19.02.2012, 20:48
Εδω θα βρεις χρησιμες πληροφοριες.:smile_:
Για Κολωνια ομως δεν γνωριζω κατι εγω.

http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%C E%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-2955/

simone
19.02.2012, 20:57
Hallo!!:smile_:

Τα μεταχειρισμένα αυτοκινητα στην Γερμανια πως φορολογουνται παιδια;;
Με τα κυβικα οπως Ελλαδα ή όχι;

makis74
19.02.2012, 21:20
ευχαριστω τα εχω διαβασει αυτα απλα θελω να καταλαβω πως μπορω να νοικιασω αυτα
τα σπιτια που λεμε για 1,2 η και παραπανω μηνες
ποσο ευκολο ειναι να γινει αυτο αφου δεν δηλωνεις εργασια

Areti
19.02.2012, 23:30
Γενικά να νοικιάσεις σπίτι όπως έχω ξαναπεί είναι δύσκολο. ΠΡΕΠΕΙ να είσαι εδώ. Ο μόνος "τυχερός" που ξέρω που έκλεισε σπίτι απο Ελλάδα είναι ο φίλος Θοδωρής. Καλύτερα να προσανατολιστείς σε WG Zimmer που είναι οικονομικά και μπορείς να δηλωθείς. Για σπίτι μπορεί να είναι πιο δύσκολο αν δεν έχεις δουλειά. Αρχικά όμως θα πρέπει να μείνεις σε κάποιο hostel κλπ.

makis74
19.02.2012, 23:53
tnx αρετι
και να ρωτησω το wg zimmer τι ειναι ?
αν ειναι να νοικιασω κατι τετοιο
επισης τι ειναι το hostel ?( hotel -ξενοδοχειο ? )
αυτα ειναι μεσω εταιριων ?
οι διαδικασιες ειναι πολυ πιο ευκολες ?
ρωταω αρκετα γιατι αντιμετωπιαω ενα θεματακι με το σπιτι που θα εμενα (θεια)
δλδ μου λενε οτι μπορει να χρειαστει στο δημαρχειο χαρτι απο την εταιρια που ενοικιαζει η θεια το σπιτι οτι θα με φιλοξενησει
ισως ομωσ και να μην χρειαζεται θα το μαθουμε αυτο αυριο μεθαυριο απο το δημαρχειο
αν ομως χρειαζεται κατι τετοιο τοτε σκεφτομαι να νοικιασω κατι ευκολο αμεσα
για να μπορεσω να δηλωθω
περιμενω απαντηση αν γνωριζεις εσυ η οποιος ξερει
ευχαριστω

Areti
20.02.2012, 08:28
Το WG Zimmer είναι ένα δωμάτιο σε ένα σπίτι δλδ υπάρχει κάποιος που έχει ένα σπίτι με 3 υπνοδωμάτια και νοικιάζει τα 2. Οι υπόλοιποι χώροι είναι κοινοί. Εδώ (http://www.wg-gesucht.de/) μπορείς να δεις τιμές και δωμάτια. Πρόσεχε γιατί ορισμένα είναι για συγκεκριμένες ημ/νιες διαθέσιμα. Το συγκεκριμένο site έχει και αγγλικά, αν δεν μπορείς στα γερμανικά.
Hostel είναι ένα είδος ξενοδοχείου που έχει κάποιους χώρους κιονόχρηστους π.χ. μπάνιο, τουαλέτα, κουζίνα ή ακόμα και δωμάτια των 4, 5, 6 ατόμων, γι' αυτό και είναι φθηνότερο απο κάποιο ξενοδοχείο. Μέσω εταιριών δεν ξέρω αν είναι πιο ευκολές οι διαδικασίες, ξέρω όμως ότι είναι πιο ακριβές. Δεν ξέρω σε πια πόλη θα μείνεις, πάντως εμένα εδώ στη Στουτγκάρδη το μόνο που μου ζήτησαν ήταν να συμπληρώσω την αίτηση και να δώσω το διαβατήριό μου.

makis74
20.02.2012, 08:34
μπραβο αρετη ευχαριστω παρα πολυ για κολονια κοιταζω
και καλοβλεπω αυτα wg zimmer
εσυ σε τετοιο εμεινες ?
και δινεις και σε αυτα 2-3 μπροστα η καθε μηνα ?
σε ζαλισα ..................

Areti
20.02.2012, 17:16
αρχικά θα σου πω ότι δεν με ζάλισες καθόλου. Το forum γι' αυτό υπάρχει για να ανταλλάσουμε απόψεις και γνώσεις. Αν κάτι δεν μου αρέσει ή δεν μου πάει καλά απο αυτά που βλέπω απλά δεν θα ασχοληθώ να απαντήσω. Στο λέω για να ξέρεις ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απο μεριά μου ίσα ίσα είχα πει στον εαυτό μου ερχόμενη εδώ ότι, ότι γνώσεις αποκτήσω θα τις μοιραστώ με όποιον θέλει βοήθεια.
Στο θέμα μας: Εγώ μένω σε WG ZImmer μαζί με μια άλλη κυρία. Ανάλογα με την αγγελία που θα βρεις άλλοι ζητάνε και άλλοι όχι εγγύηση (Kaution). Και μετά πληρώνεις κανονικά με τον μήνα.

scorpios75
23.02.2012, 20:27
καλησπέρα είναι αλήθεια ότι πρέπει πρώτα να βρείς δουλειά για να έχεις το δικαίωμα να νοικιάσεις σπίτι για οικογένεια με δύο παιδιά?? μόναχο ή στην γύρο περιοχή του μονάχου? και γενικώς θέλω να φύγω μόναχο πρώτα εγώ κα μετά από 1-2 μήνες να φέρω την οικογένεια επάνω.. αλλά ακόμα προσπαθω να βρω άκρη με τα χαρτιά... υπόψιν κλέινω την επιχείρηση που έχω... και κατά 99% ο θείος μου στο μόναχο θα μου βρεί δουλειά για θέμα ασφάλισης και τα σχετικά σε χαρτιά....

ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας αλλά καταλαβαίνεται και οι μεταφράσεις κοστίζουν αλλά και πρέπει όσο γινεταί να μην λείπουν τίποτα για την οικογένεια σε θέμα όταν οριστικά φύγω και έρθουν μέτα... γιατί από την Ελλάδα μας χόρτασαμε την εξυπηρέτηση σε θέμα πολίτη!!

pan chris
29.02.2012, 11:42
καλημερα σε ολη την παρεα θελω να ρωτησω τους φιλους που ειναι στο μοναχο η σε οποιον γνωριζει το εξης, βρηκα μεσω γνωστου δουλεια στο μοναχο με περιπου 1000ε καθαρα αλλα δεν ξερω αυτα τα χρηματα φτανουν για να ενοικιασω εστω ενα δωματιο για αρχη και να μπορω να αγοραζω τα βασικα απο σουπερ μαρκετ ? εννοειται δεν ψαχνω πολυτελειες θελω κατι μονο να μεινω για αρχη και μετα να ερθει και η οικογενεια,εχω δει μεσα απο τα link που εχει βαλει το συννεφακι και μιλου αλλα ολα ειναι πανακριβα οποιος μπορει ας βοηθησει σας ευχαριστω προκαταβολικαhelp2

mikael
29.02.2012, 12:11
ειναι ακριβα στο μοναχο απ οτι μ εχει πει ο δασκαλος μου

στην θεση σου θα το δοκιμαζα..ακομα κι σ ενα δωματιο 3χ3 να εμενα..αρκει να ξεφευγα απο το μ... εδω και να ανοιγα μια νεα πορτα..

pan chris
29.02.2012, 12:17
ειναι ακριβα στο μοναχο απ οτι μ εχει πει ο δασκαλος μου

στην θεση σου θα το δοκιμαζα..ακομα κι σ ενα δωματιο 3χ3 να εμενα..αρκει να ξεφευγα απο το μ... εδω και να ανοιγα μια νεα πορτα..

μαζι σου ειμαι να παω αλλα θα μπορεσω να επιβιωσω με αυτα τα χρηματα ? αυτο με καιει μονο καλα απο δουλεια αλλα που θα μεινω ειναι το προβλημα οι τιμες που βλεπω ειναι στα 600ε περιπου

mikael
29.02.2012, 12:22
μαζι σου ειμαι να παω αλλα θα μπορεσω να επιβιωσω με αυτα τα χρηματα ? αυτο με καιει μονο καλα απο δουλεια αλλα που θα μεινω ειναι το προβλημα οι τιμες που βλεπω ειναι στα 600ε περιπου

Cost of Living in Munich, Germany. Prices in Munich. (http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Germany&city=Munich)

AΠΟ FORUM

If you want a two-room (i.e. one-bedroom) flat, then you will be paying about €700-800 a month for it. if you get a flat share (or a one-room flat), then you pay about two-thirds of that. so it's down to how you want to live

Areti
29.02.2012, 21:40
Κοίτα και έξω απο το Μόναχο που συνήθως είναι καλύτερα τα ενοίκια. Δεν χρειάζεται να μένεις δίπλα στη δουλειά σου, οι συγκοινωνίες είναι πολύ καλές στη Γερμανία.

pan chris
01.03.2012, 00:38
Κοίτα και έξω απο το Μόναχο που συνήθως είναι καλύτερα τα ενοίκια. Δεν χρειάζεται να μένεις δίπλα στη δουλειά σου, οι συγκοινωνίες είναι πολύ καλές στη Γερμανία.

αρετη μπορεις σε παρακαλω να μου πεις καποιες περιοχες για να ψαξω,σιγουρα δεν βλεπω κατι στο κεντρου του μοναχου,αλλα και παλι αυτα που βλεπω μεσω του χαρτη απο το google δεν ξερω την αποσταση απο το μοναχο η δουλεια που βρηκα ειναι στο αεροδρομιο του μοναχου ,αν σε βοηθαω ετσι για να μου πεις σε ποιες περιοχες να κοιταξω.σ ευχαριστω

scorpios75
01.03.2012, 11:47
στειλε του αντρα σου μια δηλωση που θα γραψεις και θα την πας στην αστυνομια για επικυρωση που θα λεει οτι εσυ και τα παιδια σου θα ανεβετε στην γερμανια αμεσως μολις ο Κωσταντινος νοικιασει διαμερισμα, στειλε του και μια επικυρωμενη φωτοτυπια του διαβατηριου σου, και ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ( απο το δημο σου βγαινει σε μια μερα οχι στα κεπ θα αργησει ) στειλε τα με ενα εξπρες γραμμα στον αντρα σου, αυτα τα χαρτια ο κωσταντινος πρεπει να τα μεταφρασει σε καποιον ορκωτο μεταφραστη στη γερμανια μετα θα παρει αυτα τα χαρτια καθως και μια αποδειξη πληρωμης (ερχεται καθε μηνα στην δουλεια του πρεπει να εχει μια .το λεω με σιγουρια γιατι εχουμε ανεβει ταυτοχρονα επανω)εμενα μου ειπαν οτι χρειαζεται και συμβολαιο εργασιας το ειχαμαζι μου αλλα δεν το ζητησαν θα του δωσουν και 2 αιτησεις (δηλωση εισοδηματος και αιτηση για παραγραφο 5) θα τα συμπληρωσει εκει και την ιδια ωρα ( ΚΑΛΟ Ε?) θα του δωσουν αυτο το χαρτι που λεγεται paragraph 5 schein και με αυτο βρισκει πολυ πιο ευκολα σπιτι απο αυτες τις εταιρειες genosensaften (ολα αυτα θα τα κανει στο δημαρχειο που πηγε και δηλωθηκε σε καποιο αλλο γραφειο που θα λεγετε social η κατι τετοιο τελοςπαντων) ,βεβαια προσεξε μην σε γεμιζω ελπιδες χωρις αντικρυσμα επαναλαμβανω βρισκει πιο ευκολα σπιτι ΟΧΙ ΑΜΕΣΩΣ ,ετσι μου λενε και εμενα ετσι στα μεταφερω, απλα να το κανει οσο πιο γρηγορα μπορει. εγω ειμαι στο επομενο σταδιο το εχω απο προχτες στα χερια μου,και παιρνω τις εταιρειες αυτες μια μια και γραφομαι και ζηταω σπιτια αυτης της κατηγοριας με παραγραφο 5 δηλαδη. επισης μου εγραψε και ενας γνωστος ενα γραμμα στα γερμανικα και το στελνω στις πιο μακρυνες εταιρειες, αμα το παρετε αυτο το χαρτι θα σας το προοθησω το γραμμα μου να το στελνει και ο Κωσταντινος. ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ

Areti
01.03.2012, 22:21
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν μένω Μόναχο ούτε στη γύρω περιοχή. Εγώ είμαι Στουτγκάρδη. Αν βάλεις στο χάρτη τη δουλειά σου μπορείς να δεις τις γύρω περιοχές που υπάρχουν.

milu
01.03.2012, 22:34
Στο Google Maps (http://maps.google.com/) υπάρχει υπολογισμός του δρομολογίου...!

kosofos
02.03.2012, 21:03

Λοιπόν καλώς να ορίσει ο άντρας σου. Πρώτον δεν γνωρίζω τις συνθήκες που θα έρθει ο άντρας σου. Δηλ αν έχει βρεί δουλειά ή θα έρθει να ψάξει.

Ρίξε μια ματιά εδώ.
immobilienscout24.de/expose/64013750?navigationbarurl=/Suche/S-/Wohnung-Miete/Baden-Wuerttemberg/Stuttgart/-/-/-/EURO--200,00]1 Zimmer Hochparterrwohnung in Stuttgart mit 14 qm (ScoutId 64013750)

zita38
05.03.2012, 09:25
milu καλημέρα και καλή εβδομάδα ,θέλω μια βοήθεια με την ασφάλεια του αυτοκινητου άμα ξέρεις να μου πεις.
εγώ πήρα τηλέφωνο την ένωση ασφαλιστών στην αθηνα 00302103334100 και τους έστειλα μια αίτηση και φωτοτυπία επικυρωμένη με την άδεια του αυτοκινητου και μου έστειλαν ένα χαρτί που λέει ότι το αμάξι ήταν ασφαλισμένο 8 χρονια που το είχα και σε ποίες εταιρείες ήταν ασφαλισμένο και μου είπαν ότι όλοι στο εξωτερικό ζητάνε αυτό το χαρτί όταν θέλουν να ασφαλιστούν στο εξωτερικό. . το μετάφρασα και το έδειξα στον ασφαλιστή εδώ στη γερμανία και αυτός μου είπε ότι πρέπει στο χαρτί αυτό να γραφει rita ότι δεν έχω προκαλέσει ατύχημα αλλιώς είναι άχρηστο , περνώ τηλέφωνο την ενός ασφαλιστών μου λένε ότι αν είχα κάνει ατύχημα θα το egrafe.o ασφαλιστής από την άλλη μου λέει ότι δεν φτάνει αυτό το χαρτί. και έχω βρεθεί στην μέση με ανασφάλιστο αμάξι στην γερμανία,γιατί έκανα και αίτηση στην ασφάλεια που ήμουν στην ελλάδα για διακοπή για να μου στείλουν την βεβαίωση "βονουσμαλους". σε παρακαλώ πες μου άμα έχεις κάποια ιδέα πως να το χείριστο.

milu
06.03.2012, 13:19
αυτός μου είπε ότι πρέπει στο χαρτί αυτό να γραφει rita ότι δεν έχω προκαλέσει ατύχημα αλλιώς είναι άχρηστο , περνώ τηλέφωνο την ενός ασφαλιστών μου λένε ότι αν είχα κάνει ατύχημα θα το egrafe.o ασφαλιστής από την άλλη μου λέει ότι δεν φτάνει αυτό το χαρτί.

Ναι έτσι είναι, το θέλουν ρητός για το λεγόμενο “Schadenfreiheitsklasse“.

Από τον αριθμό ετών εισφορών ως μέλος και από τα χρόνια χωρίς ατύχημα θα υπολογίσουν τα Bonus για το Beitragssatz.

vald
08.03.2012, 09:29
Καλημερα σε ολους.Σας παρακολουθω καιρο και τωρα αποφασισα να μπω στη παρεα σας κι επισημως.Ειμαι ανεργος 30 ετων παντρεμενος με 2 παιδια και ανεργη συζηγο.Θελουμε και ψαχνουμε δουλεια στη Γερμανια κι αφου οι συγγενεις και γνωστοι που ειναι καιρο εκει δεν μπορουν,οπως λεν,να βοηθησουν σκεφτηκαμε να παμε εγω και η συζηγος μονο (οχι τα παιδια προς το παρον)να αναζητησουμε μονοι μας την τυχη μας.Αυτο που θελω ειναι να μου απαντησει οποιος γνωριζει επειδη παιρνω ταμειο ανεργειας απο τον Ο.Α.Ε.Δ εδω και θελω να το μεταφερω στον Γερμανικο πρεπει εκει να δηλωσω κατοικια.Ομως ποιες κατοικιες δηλωνονται εκει;Μπορω να δηλωσω σαν κατοικια καποιο HOSTEL;η ενα WG ZIMMER;αν οχι τι μπορω να κανω για να γραφτω στο ARBEITSAMT;

Areti
08.03.2012, 22:34
Γειά σου vald και καλωσόρισες. Λοιπόν στο Arbeitsamt θα δηλώσεις κανονικά τη διεύθυνση που θα μένεις. Θα τους πεις ότι είναι ξενοδοχείο ή ότι άλλο. Θα τους πεις ακριβώς (αφού έχεις ρωτήσεις εκεί που μένεις πρώτα) σε ποιά διεύθυνση θα πρέπει να σου στέλνουν την αλληλογραφία. Μόλις με το καλό βρεις διαμέρισμα, WG κλπ θα πας και θα τους πεις την καινούρια σου διεύθυνση. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και γρήγορη. Καλή επιτυχία :victory:

vald
09.03.2012, 12:22
σε ευχαριστω για την απαντηση σου,την οποια αργησα να διαβασω αλλα ξερεις το ρητο(καλιο αργα....).Αυτο που θελω να μου πεις αν μπορεις σε παρακαλω ειναι για να δηλωθω στο arbeitsamt πρεπει να δηλωθω πρωτα στο αντιστοιχο δημαρχειο(rathaus) η δεν ειναι απαραιτητο;:bravo_:

Areti
09.03.2012, 14:53
Όχι δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Δεν χρειάζεται να είσαι δηλωμένος στο δημαρχείο για να δηλωθείς στο Arbeitsamt γιατί το επίδομα που πέρνεις είναι απο την Ελλάδα. Μόνο να είσαι προσεκτικός γιατί πρέπει να πας μέσα σε 7 ημερολογιακές ημέρες. Επίσης καλό θα ήταν αν έχεις το U2 και στα γερμανικά χωρίς να είναι σφραγισμένο απο τον δικό μας ΟΑΕΔ (απλά συμπλήρωσέ το μόνος σου με ότι σου γράφουν στο ελληνικό) για να κάνεις πιο γρήγορα τη δουλειά σου. Μεγάλη προσοχή που θα στείλουν το φαξ οι γερμανοί, δηλαδή να τους δώσεις το σωστό νούμερο. Τέλος να ενημερώσεις απο τώρα τον ΟΑΕΔ ότι οι γερμανοί δεν στέλνουν email, παρά μόνο φαξ και γράμματα και ότι τις ενημερώσεις θα τις λαμβάνουν στα αγγλικά με φαξ. Να παίρνεις πάντα αντίγραφο αυτού που στέλνουν οι γερμανοί και να τηλεφωνείς στην Ελλάδα στον ΟΑΕΔ σου αν το έχουν λάβει, διαφορετικά να το ξαναστέλνεις. Είναι μεγάλα μπάζα γενικά στον ΟΑΕΔ μας. :smile_:

mixalis18
09.03.2012, 17:43
kalispera kai apo emena se oloi tin kali parea tou forum...
an gnorizi kapoios apo tin parea 8a 8ela na rotiso kati epidi tin epomeni evdomada aneveno kai ego na psa3o gia doulia panw,,, eimai anergos alla epidoma anergias den pairno... prepei na paro kapoio xarti (u2 h opoadipote allo?) apo ton oaed stin ellada gia na to fero ston antistixo oaed tis polis pou 8a paw stin germania?

matina
09.03.2012, 17:46
kalispera kai apo emena se oloi tin kali parea tou forum...
an gnorizi kapoios apo tin parea 8a 8ela na rotiso kati epidi tin epomeni evdomada aneveno kai ego na psa3o gia doulia panw,,, eimai anergos alla epidoma anergias den pairno... prepei na paro kapoio xarti (u2 h opoadipote allo?) apo ton oaed stin ellada gia na to fero ston antistixo oaed tis polis pou 8a paw stin germania?

Αν δεν παιρνεις καποιο επιδομα δεν υπαρχει λογος να κουβαλας καποιο χαρτι απο οαεδ καλη τυχη παντως!

Areti
09.03.2012, 18:55
Γειά σου Μιχάλη, δεν πρέπει να πάρεις κανένα χαρτί μπορείς όμως να πάρεις το U1 αναλυτικά:
Πληροφορίες για το έντυπο U1 και τη χρήση του

1.Έντυπο U1
Το εν λόγω έντυπο πιστοποιεί τις περιόδους ασφάλισης και απασχόλησης ή αυτοαπασχόλησης σε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης1, που θα ληφθούν υπόψη για την χορήγηση των παροχών ανεργίας.

2.Από που μπορείτε να λάβετε το έντυπο U1 και πότε
Εάν πρόκειται να εργαστείτε σε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, προτού αναχωρήσετε μπορείτε να ζητήσετε το έντυπο U1 από το φορέα της ασφάλισης ανεργίας σας, στο οποίο είστε αυτήν την στιγμή ασφαλισμένοι για τις παροχές ανεργίας.
Αυτό είναι δικαίωμά σας αλλά δεν είναι υποχρέωση.
Έναν πλήρη κατάλογο των φορέων ανεργίας μπορείτε να βρείτε στο EUROPA - European Commission - Homepage (http://ec.europa.eu) /social-security-directory.

3.Χρήση του Εντύπου U1
Εάν καταστήκατε άνεργος μετά από την εργασία σας στη χώρα που μετακινηθήκατε από όπου και ζητείτε τις παροχές ανεργίας, το ιστορικό που εμφανίζεται στο Έντυπο U1 μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη θεμελίωση του δικαιώματος σε παροχές ανεργίας.
Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που ζητάτε παροχές ανεργίας στην χώρα της κατοικίας σας μετά από απασχόληση σε άλλη χώρα.
Υπό αυτές τις συνθήκες, ίσως χρειαστεί να παρουσιάσετε το δικό σας έντυπο U1 στον φορέα της απασχόλησης (ασφάλιση ανεργίας) όταν υποβάλλετε το αίτημά σας. Σε αντίθετη περίπτωση, οι φορείς θα ανταλλάξουν τις απαραίτητες πληροφορίες ηλεκτρονικά.
Παράδειγμα:
• Μετακινείστε από τη Γαλλία προς το Ηνωμένο Βασίλειο και εργάζεστε εκεί για 1 έτος αλλά, χάνετε την εργασία σας και αξιώνετε την παροχή ανεργίας στο Ηνωμένο Βασίλειο. Σύμφωνα με την βρετανική εθνική νομοθεσία, για να δικαιούται κάποιος την παροχή ανεργίας θα πρέπει να ασφαλίζεται για 2 χρόνια.
Εσείς όμως έχετε μόνο 1 έτος ασφάλισης στο Η.Β. αλλά, σύμφωνα με τους Κανονισμούς της ΕΕ, το Η.Β. θα πρέπει να λάβει υπόψη του την ασφάλισή σας στη Γαλλία κατά την περίοδο που αναφέρεται στο έντυπο U1. Αυτή θα προστεθεί στην βρετανική ασφάλιση ώστε να μπορείτε να ικανοποιήσετε την απαίτηση των 2 ετών ασφάλισης.

4.Ειδικές διατάξεις για τους φορείς αυτοαπασχολουμένων
Όταν μετακινείστε προς μια άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, συστήνεται να επικοινωνήσετε με τον αρμόδιο φορέα ώστε να λάβετε την ορθή πληροφόρηση όποτε απαιτείται, καθώς δεν έχουν όλες οι χώρες της Ε.Ε. φορέα ασφάλισης ανεργίας για τους αυτοαπασχολούμενους.

leonidas1973
10.03.2012, 07:21
ποσο στοιχιζει οι μεταφορα της οικοσκευης απο ελλαδα για γερμανια?συμφερει η οχι?

fotis121
10.03.2012, 13:29
ποσο στοιχιζει οι μεταφορα της οικοσκευης απο ελλαδα για γερμανια?συμφερει η οχι?

Καλησπέρα όταν έφερα τα έπιπλα απο ελλαδα φαντάσου ένα Σπιτι 65 τμ όλα τα έπιπλα χωρίς ηλεκτρικές συσκευές και ρούχα έδωσα 1200 ευρώ παει αναλόγως ποσο χώρο θα πιάσουν τα έπιπλα σου ότι χρειαστείς ξαναστειλε

leonidas1973
10.03.2012, 16:28
Καλησπέρα όταν έφερα τα έπιπλα απο ελλαδα φαντάσου ένα Σπιτι 65 τμ όλα τα έπιπλα χωρίς ηλεκτρικές συσκευές και ρούχα έδωσα 1200 ευρώ παει αναλόγως ποσο χώρο θα πιάσουν τα έπιπλα σου ότι χρειαστείς ξαναστειλε

δλδ περιπου 2000 ολα τα πραγματα οκ σε ευχαριστω πολυ:bravo_:

Areti
10.03.2012, 18:56
@fotis121 στείλε μου αν μπορείς με πμ την μεταφορική γιατί με ενδιαφέρει :bravo_:

dimitrak2000
11.03.2012, 12:20
αμαν βρε παιδια...2 χιλιαδες ευρω γιαν να μεταφερει κανεις τα πραγματα του πάνω? δεν λεω..οκ..γινεται μετακομιση...αλλά χμ...πολλά...
για ενα τρι8εσιο, ενα δι8εσιο,, ενα συνθετο μια τραπεζαρια με 6 καρεκλες ενα κρεβατι δυο κομοδινα δυο ντουλάπες, ενα μικρό παιδικό κρεβατι και μια συρταριερα 4 συρταρια...και καμια 20 κουτες ποσα να υπολογιζει κανεις?

fotis121
12.03.2012, 17:57
αμαν βρε παιδια...2 χιλιαδες ευρω γιαν να μεταφερει κανεις τα πραγματα του πάνω? δεν λεω..οκ..γινεται μετακομιση...αλλά χμ...πολλά...
για ενα τρι8εσιο, ενα δι8εσιο,, ενα συνθετο μια τραπεζαρια με 6 καρεκλες ενα κρεβατι δυο κομοδινα δυο ντουλάπες, ενα μικρό παιδικό κρεβατι και μια συρταριερα 4 συρταρια...και καμια 20 κουτες ποσα να υπολογιζει κανεις?

Κοιτα πρεπει να ερθει άνθρωπος Σπιτι σου να σου κάνει μια εκτίμηση παει αναλόγως τι χώρο πιάνουν στο φορτηγό

fotis121
12.03.2012, 17:58
Αρετή στείλε μου το mail σου το δικό μου είναι fotis121@gmail.com

fotis121
12.03.2012, 18:00
@fotis121 στείλε μου αν μπορείς με πμ την μεταφορική γιατί με ενδιαφέρει :bravo_:

δλδ περιπου 2000 ολα τα πραγματα οκ σε ευχαριστω πολυ:bravo_:

Ξέχασα να σου πω ότι είχα και 30 κουτες και η εταιρία που μου έφερε τα πράγματα ανέλαβε και το αμπαλαζ για να μην υπάρχουν ζημιες

ΥΠΕΡΙΑ
14.03.2012, 20:43
Γειά σου πατριώτη. Είμαστε ζευγάρι και εδώ και αρκετό καιρό έχουμε πάρει την απόφασή μας να μεταναστεύσουμε στη Γερμανία διότι εδώ τα πράγματα είναι δραματικά. Προσανατολιζόμαστε για Μόναχο. Δε μιλάμε γρί Γερμανικά. Είδαμε ότι είσαι και εσύ φρέσκος στη Γερμανία. Πως τα βλέπεις τα πράγματα. Όταν υπάρχει διάθεση για δουλειά πιστεύεις ότι θα βρεθεί κάτι? Πως μπορούμε να ψάξουμε? Έχεις εσύ να μας συμβουλέψεις κάτι από την εκεί σου εμπειρία?
Σου ευχόμαστε να είναι όλα καλά για σένα και για όλους όσους κάνουν την προσπάθειά τους.

Angelidis
15.03.2012, 09:13
Γειά σου πατριώτη. Είμαστε ζευγάρι και εδώ και αρκετό καιρό έχουμε πάρει την απόφασή μας να μεταναστεύσουμε στη Γερμανία διότι εδώ τα πράγματα είναι δραματικά. Προσανατολιζόμαστε για Μόναχο. Δε μιλάμε γρί Γερμανικά. Είδαμε ότι είσαι και εσύ φρέσκος στη Γερμανία. Πως τα βλέπεις τα πράγματα. Όταν υπάρχει διάθεση για δουλειά πιστεύεις ότι θα βρεθεί κάτι? Πως μπορούμε να ψάξουμε? Έχεις εσύ να μας συμβουλέψεις κάτι από την εκεί σου εμπειρία?
Σου ευχόμαστε να είναι όλα καλά για σένα και για όλους όσους κάνουν την προσπάθειά τους.

Γεια σας Αδερφια!!
Χωρις Γερμανικη Γλωσσα..την Γνωσην της .. ειναι δυσκολο!!
Με τα Σπιτια ειναι δυσκολοτερον απο Εργασια!!
Τουλαχιστον στην περιοχη μου βρεισκεις ευκολοτερως Εργασια απο Σπιτι!!
Δεν θελω να πανικοβαλω ολο το Φορουμ αλλα θα εχουμε Γεγονοτα τωρα!!
Οι Γεροντες λενε μην πηγενετε εξω..Γαλλια,Γερμανια κ.λ.π ,
διοτι πολλα θα γινουν!!
Η αποφασις Αδερφια μου ειναι δικη σας!!
Αλλα εαν με ακουσετε μηνετε κατω!!
Εμενα ειναι η Πατριδα μου ο Τοπος μου!!
Ειναι κατι αλλο.
Αλλα σκευθειτε το!!

scorpios75
15.03.2012, 10:07
Γεια σας Αδερφια!!
διοτι πολλα θα γινουν!!
Ειναι κατι αλλο.
Αλλα σκευθειτε το!!

Οι γέροντες?? ααααχαχαχ πλάκα κάνεις!!!

mikael
15.03.2012, 10:56
Γεια σας Αδερφια!!
διοτι πολλα θα γινουν!!
Ειναι κατι αλλο.
Αλλα σκευθειτε το!!

το διαβασα κι εγω σε φορουμ σχετικο με την ορθοδοξια..
απο περυσι τον μαρτιο που ανεβηκα αγιο ορος ακουγοταν εντονα οτι πλεον ειμαστε πολυ κοντα στα μελουμενα που εχει πει στις μερες μας ο γεροντας παισιος.

ολη η δυση ειναι αρρωστη οικονομικα..ανεργια στα υψη..η αμερικη λεει οτι για να φτασουμε στα επιπεδα 2007 θα περασουν 20 χρονια!!!!!!

και επειδη παντα μα παντα το χρημα ηταν αιτια πολεμου....ας κανει ο καθενας τις αναγωγες του.

το ιραν ανεβαζει τις τιμες του πετρελαιου..κι αυτο βασει σημερινη δηλωση του υπουργου αναπτυξης ΗΠΑ θα επηρρεασει σοβαρα την ανακαμψη στην αμερικα και κατα συνεπεια στον δυτικο κοσμο..ας κανει παλι ο καθενας τις αναγωγες του

Angelidis
20.03.2012, 20:42
Δημοσιεύσατε μήνυμα που να είναι ρατσιστικό και προσβλητικό εναντίον ατόμων και εθνών.

ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!
ΑΥΤΟΥΣ ΕΔΩ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΔΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ!!
ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!
ΕΑΝ ΣΕ ΔΟΥΝ ..ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝ?ΤΕΛΟΣ!!
ΕΧΕΙΣ ΕΔΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝ(edit by admin)(ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ..ΕΝΩ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ?!!...ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ!!
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!
ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΔΩ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ!!

vaso31
20.03.2012, 20:57
Η παραπληροφορηση σε ολο της το μεγαλειο..
Φανταζομαι κυριε Αγγελιδη γνωριζεις τι γινεται σε ΟΛΗ τη Γερμανια και μιλας με τετοια σιγουρια.Δεν υπαρχει λογος να τρομοκρατεις τον κοσμο.Κριμα που δεν γραφει το συννεφακι πια να βαλει καποια πραγματα στη θεση τους.
Εμεις εδω στην Ελλαδα που ειμαστε χειροτεροι ρατσιστες παντως νοικιαζουμε σε Αλβανους Ρωσους Βουλγαρους κτλ
Ο καθενας το μακρυ του κ το κοντο του.Μου κανει τρομερη εντυπωση η νοοτροπια ορισμενων ανθρωπων πραγματικα

scorpios75
20.03.2012, 21:01
ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!
ΑΥΤΟΥΣ ΕΔΩ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΔΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ!!
ΕΧΕΙΣ ΕΔΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝ(edit by admin) ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ..ΕΝΩ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ?!!...ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ!!
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!

Μα δεν ντρέπεσαι καθόλου!!!! κάτι τέτοιοι σαν και σένα καταστράψανε την ΕΛΛΑΔΑ!!!

vaso31
20.03.2012, 21:07
Μα δεν ντρέπεσαι καθόλου!!!! κάτι τέτοιοι σαν και σένα καταστράψανε την ΕΛΛΑΔΑ!!!

Αυτος μιλαει εκ του ασφαλους.Βλεπεις εχει καμια 25αρια χρονια εκει.Δεν ξερει ουτε τον νοιαζει τι γινεται εδω.
Μια ματια στα ποστ του και καταλαβαινεις περι τινος προκειται

scorpios75
20.03.2012, 21:12
Αυτος μιλαει εκ του ασφαλους.Βλεπεις εχει καμια 25αρια χρονια εκει.Δεν ξερει ουτε τον νοιαζει τι γινεται εδω.
Μια ματια στα ποστ του και καταλαβαινεις περι τινος προκειται

200 ευρώ δίνουν στα 4ωρα τον μήνα ελλάδα!! τον έχω δει Βάσω μάλλον φοβάται μην του κόψουν κανένα επίδομα χααχαχχα

δεν αφήνω ούτε εμένα αλλά και ούτε τα παιδιά μου στα χέρια αυτών!! τα βλέπουμε χρόνια τώρα!!! υποκριτές προδότες που μου μιλάνε για θρησκεία πατρίδα και κράτος!!

vaso31
20.03.2012, 21:19
200 ευρώ δίνουν στα 4ωρα τον μήνα ελλάδα!! τον έχω δει Βάσω μάλλον φοβάται μην του κόψουν κανένα επίδομα χααχαχχα

δεν αφήνω ούτε εμένα αλλά και ούτε τα παιδιά μου στα χέρια αυτών!! τα βλέπουμε χρόνια τώρα!!! υποκριτές προδότες που μου μιλάνε για θρησκεία πατρίδα και κράτος!!
Προφανως κατι τετοιο τον ανησυχει..τραγικο
Αστα φιλε μου...και χειροτερα θα γινουν τα πραγματα.Θα μας φτασουν στον πατο.

Παντως ο καθενας εδω μεσα πρεπει να φιλτραρει προσεκτικα τις πληροφοριες που παιρνει και κατα τη γνωμη μου να μην επηρεαζεται απο παραλληρηματα που δεν στηριζονται σε καμια λογικη.
Ο καθενας οπως βλεπετε κοιταει το συμφερον του.
Ας αρκεστουμε στους λιγους ανθρωπους εδω μεσα που βοηθανε πραγματικα με τις πληροφοριες τους

scorpios75
20.03.2012, 21:27
Προφανως κατι τετοιο τον ανησυχει..τραγικο
Αστα φιλε μου...και χειροτερα θα γινουν τα πραγματα.Θα μας φτασουν στον πατο.

Παντως ο καθενας εδω μεσα πρεπει να φιλτραρει προσεκτικα τις πληροφοριες που παιρνει και κατα τη γνωμη μου να μην επηρεαζεται απο παραλληρηματα που δεν στηριζονται σε καμια λογικη.
Ο καθενας οπως βλεπετε κοιταει το συμφερον του.
Ας αρκεστουμε στους λιγους ανθρωπους εδω μεσα που βοηθανε πραγματικα με τις πληροφοριες τους

όπως τα λές!! και μόνο η συλλογή πληροφορίων στο θέμα χαρτούρας φτάνει!
να είσται καλά όλοι!! η 23 απριλίου φτάνει και για μένα!! χααχχα ελληνάρας θα φάω το κατσικάκι μου και μετά θα φύγω!!:smile_:

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

vaso31
20.03.2012, 21:30
όπως τα λές!! και μόνο η συλλογή πληροφορίων στο θέμα χαρτούρας φτάνει!
να είσται καλά όλοι!! η 23 απριλίου φτάνει και για μένα!! χααχχα ελληνάρας θα φάω το κατσικάκι μου και μετά θα φύγω!!:smile_:

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

23 Απριλιου?Αντε με το καλο!!Σου ευχομαι ειλικρινα να σου πανε ολα οπως τα επιθυμεις! :yes: :victory:

scorpios75
20.03.2012, 21:41
23 Απριλιου?Αντε με το καλο!!Σου ευχομαι ειλικρινα να σου πανε ολα οπως τα επιθυμεις! :yes: :victory:

Να'σαι καλά Βάσω!! τα καλύτερα για σένα όλον τον κόσμο μέσα από την καρδιά μου!!!
εδώ θα είμαστε όλοι μας και θα τα λέμε και τα λέμε και τα κακά αλλά και τα ΚΑΛΑ!!! :victory:

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσα μέλη με τον τρόπο τους έχουν δώσει τις πρωσοπικές τους πληροφορίες, σκέψης, αγωνίες!

milu
20.03.2012, 23:24
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!
ΑΥΤΟΥΣ ΕΔΩ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝ(edit by admin)

Η εγγραφή σε αυτό το forum είναι δωρεάν! Επιμένουμε στην τήρηση των κανόνων και της πολιτικής που περιγράφονται λεπτομερώς στους Κανόνες Forum!

Συμφωνώντας σε αυτούς τους κανόνες, παρέχετε την διαβεβαίωση ότι δεν θα δημοσιεύσετε κανένα μήνυμα που να είναι, ρατσιστικό η προσβλητικό εναντίον ατόμων και εθνών.

Θοδωρής
21.03.2012, 00:02
Δημοσιεύσατε μήνυμα που να είναι ρατσιστικό και προσβλητικό εναντίον ατόμων και εθνών.

[SIZE="3"][B][I]ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!
ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!.................................... ......................

Μα δεν ντρέπεσαι καθόλου, άνθρωποι σαν εσένα μας δυσφημούν καθημερινά στην ΕΔΩ στην Γερμανία!!
Δεν σου φτάνει ''η βοήθεια'' που προσέφερες στο παλικάρι που έφαγε τις οικονομίες του πιστεύοντας στις φαμφάρες σου και έφτασε μέχρι τα μέρη σου και συνεχίζεις. Ετσι είναι το Ελληνικό φιλότιμο, ή επειδή νομίζεις οτι έβαλες διπλά θαυμαστικά και έγραψες σε μια γλώσσα που θυμίζει βλαχωειδή καθερεύουσα έγινες ο σοφός του φόρουμ.
Είδες οτι την προηγούμενη δημοσιευση σου, δεν επεσε κανείς τόσο χαμηλά να την σχολιάσει και είπες να μας κάνεις αισθητή την παρουσία σου? αξιολύπητος με πάθος!!

dunkel_Stern
21.03.2012, 11:37
Να ρωτήσω. για παράδειγμα αυτό το διαμέρισμα.

άμα έχεις για τα 1500E που θέλει για τα 3 μηνιάτικα, δεν μπορείς απλά να πας γερμανία και να το νοικιάσεις και μετά να ψάχνεις δουλειά?
η χάνω κάτι?

http://www.immobilienscout24.de/expose/63822394%3bjsessionid=4281C1C663A35B5D52F6115CE77E DA%20EA.worker1?navigationbarurl=/Suche/S-36/WAZ/Berlin/Berlin/-/EURO-100,00-500,00/-/0/01,05,2012/-/-/-/-/-/2-999/1/0

milu
21.03.2012, 12:24
άμα έχεις για τα 1500E που θέλει για τα 3 μηνιάτικα, δεν μπορείς απλά να πας γερμανία και να το νοικιάσεις και μετά να ψάχνεις δουλειά?
η χάνω κάτι?

Ναι μπωρεις... αλα θα ειναι σιγουρο οτι θα στο ενοικιασουν?...

dunkel_Stern
21.03.2012, 12:29
Ναι μπωρεις... αλα θα ειναι σιγουρο οτι θα στο ενοικιασουν?...

Και άμα τα σκάσεις προκαταβολικά?

επίσης..
ota-berlin.de/english/apartments
επίσης από ότι κατάλαβα εδώ οι τιμές είναι κόστος διαμονής την ημερα?

πάντως εδώ και 2 μέρες διαβάζω το forum, και ενώ περνώ μια γενική εικόνα.. μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο :/

έχω ανοίξει και ένα νήμα με μερικές απορίες περί εργασίας χθες αλλα τζίφος
http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-78/%CE%A1%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-3142/

milu
21.03.2012, 13:37
πάντως εδώ και 2 μέρες διαβάζω το forum, και ενώ περνώ μια γενική εικόνα.. μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο :/
[/URL]

Γιατί?

[url]http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%C E%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-2955/ (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-78/%CE%A1%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-3142/)

simone
22.03.2012, 08:10

ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!
ΑΥΤΟΥΣ ΕΔΩ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ.............................................. .............................

Ρε φιλε τι πραγματα ειναι αυτα που γραφεις;;;
Παιζεις με τον πονο μας δηλαδη;;;
Σεβομαι βαθυτατα τα υπολοιπα μελη και το φορουμ αλλιως θα δεχοσουν πολυ ασχημη επιθεση απο μενα..
Εχω διαβασει και αλλα ποστ σου και εχω δει τι ανθρωπος εισαι..

Ο αντρας μου εκανε ενα ταξιδι στην Στουτγκαρδη την προηγουμενη βδομαδα και επαθε πλακα με τους Γερμανους.Για την υποδοχη,την φιλοξενεια,την ευγενεια κτλ κτλ.
Δεν συναντησε ουτε εναν ρατσιστη( οχι οτι δεν υπαρχουν ) και μαλιστα ολοι του μιλουσαν αγγλικα μιας και δεν γνωριζει Γερμανικα και οσοι δεν ηξεραν παλευαν να τον βοηθησουν με καθε τροπο.
Εκατσε 5 μερες και βρηκε 2 δουλειες.
Βεβαια για να μην παρεξηγηθω,οι δουλειες βρεθηκαν μεσω των συγγενων.
Μονος του τπτ δεν θα ειχε βρει.
Η γλωσσα ειναι ΤΟ ΠΑΝ.

Για να μην μακρυγορω παιδια μετα το ταξιδακι αυτο,που ειδαμε καποια πραγματα απο κοντα και καναμε μια μικρη ερευνα,οσο αυτο ηταν δυνατον ετοιμαζομαστε με περισσοτερη σιγουρια γι αυτο το μεγαλο βημα..
Δεμενοι,αποφασισμενοι και αισιοδοξοι..

Κουραγιο και δυναμη σε ολα τα πατριωτακια!!:smile_:

vald
23.03.2012, 19:05
να βρω δωματιο(WG zimmer) που να το δινουν για ζευγαρι;Αν καποιος γνωριζει ας μου πει γιατι στα SITE που λετε, ολοι αναγραφουν πως το δωματιο ειναι για 1 ατομο κι εχω απογοητευθει.Θελουμε να ανεβουμε με τη συζυγο μαζι για να βρει εστω ο ενας απο τους δυο για αρχη δουλεια αλλα πρωτα θελουμε δωματιο για να δηλωθω και να παρω το επιδομα ανεργιας απο Ελλαδα στη Γερμανια.Για ξενοδοχειο μην μου πειτε δεν υπαρχουν χρηματα αρκετα.Θελω απ'ευθειας δωματιο να κλεισω απο εδω.

Areti
23.03.2012, 19:50
να βρω δωματιο(WG zimmer) που να το δινουν για ζευγαρι;Αν καποιος γνωριζει ας μου πει γιατι στα SITE που λετε, ολοι αναγραφουν πως το δωματιο ειναι για 1 ατομο κι εχω απογοητευθει.Θελουμε να ανεβουμε με τη συζυγο μαζι για να βρει εστω ο ενας απο τους δυο για αρχη δουλεια αλλα πρωτα θελουμε δωματιο για να δηλωθω και να παρω το επιδομα ανεργιας απο Ελλαδα στη Γερμανια.Για ξενοδοχειο μην μου πειτε δεν υπαρχουν χρηματα αρκετα.Θελω απ'ευθειας δωματιο να κλεισω απο εδω.

Το επίδομα μπορείς να το πάρεις χωρίς να δηλωθείς, δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Να βρεις WG για ζευγάρι δύσκολο. Να βρεις WG απο Ελλάδα σχεδόν απίθανο γιατί θέλουν να σε γνωρίσουν πρώτα, άρα πρέπει να είσαι ήδη Γερμανία. Βρείτε κάποιο hostel για αρχή και μετά ψάχνετε για κάτι άλλο.

vald
23.03.2012, 20:11
εχεις καποιο site για hostel;Πρεπει επειγωντος να αρχισω το ψαξιμο.:bravo_:

giannisggg
23.03.2012, 20:46
παρακαλω απαντηστε μου οσοι γνωριζεται,

υπαρχουν σπιτια που να νοικιαζονται χωρις συμβολαιο εργασιας;

να μην τα δινουμε σε ξενοδοχεια τζαμπα, γιατι σε λιγες μερες αναγκαστικα θα χωριστουμε λογω πληροτητας ξενοδοχειων

thanasis
23.03.2012, 23:11

ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!
ΕΧΕΙΣ ΕΔΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝ(edit by admin)(ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ..ΕΝΩ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ?!!...ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ!!
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!

Προσβλητικά και ρατσιστικά μηνύματα δε χωράνε, σκέψου αν θέλεις να προσφέρεις.

Αν δείξεις κατανοήσει θα μπορούμε να συζητήσουμε τις δυσκολίες που δημιουργήθηκαν τους τελευταίους μήνες.
Αν όχι το ποσοστό warning θα αυξηθεί.

thanasis
23.03.2012, 23:42
παρακαλω απαντηστε μου οσοι γνωριζεται,

υπαρχουν σπιτια που να νοικιαζονται χωρις συμβολαιο εργασιας;

να μην τα δινουμε σε ξενοδοχεια τζαμπα, γιατι σε λιγες μερες αναγκαστικα θα χωριστουμε λογω πληροτητας ξενοδοχειων

Γιάννη, τα μαζικά μέσα ενημέρωσης ενημερώνουν πως έρχεται πλήθος από Ελλάδα, Πορτογαλία, Ισπανία.

Άρχισε μια συζητήση για να κοπούν επιδόματα και καταλήγουν σε συμπέρασμα πως πολλοί μετανάστες δεν έχουν μεγάλες πιθανότητες να βρούν μια θέση εργασίας στην Γερμανία αν δεν υπάρχει συγκεκριμένη ειδικότητα.

Οι περισσότεροι Γερμανοί δεν είναι και ανοιχτοί χαρακτήρες, έχουν κάποια φοβία και αναζητούν κάποια ασφάλεια.
Αν δεν έχεις συμβόλιο εργασία διστάζουν να σου δώσουν το διαμέρισμα.

Έχω ακούσει περίπτωση που δεν δόθηκε διαμέρισμα ούτε
με συμφωνία 3 ενοίκια προκαταβολή.

Πια είναι η συμβουλή ;

Εδώ πρέπει να καταφέρετε αυτό που έκαναν οι πρώτοι μετανάστες. Είχαν το ίδιο πρόβλημα με τα σπίτια και την γλώσσα.

Δικτυώση και γνωριμίες !
σήμερα υπάρχει το internet,forum,facebook,κινητά,skype....

Κάποιος που έχει βρει δουλειά και σπίτι, θα μοιράζεται για ένα μικρό χρονικό διάστημα το διαμέρισμα με πατριώτη που προσπαθεί να βρει δουλειά. Με την θέση εργασίας έρχεται πιο εύκολα και το σπίτι.

θα συνιστούσα να ερχόταν πρώτα ένα γονέας μονος του, πριν ακολουθήσει η οικογένεια.

giannisggg
24.03.2012, 10:32
θαναση ευχαριστω για τις πληροφοριες :)

να σου πω οτι εμεις αυτη τη στιγμη δουλευουμε,

ομως τα συμβολαια τα οποια ακομα δεν εχουμε κανει θα ειναι μαλλον part time

οποτε δυσκολο το βλεπω με συμβολαιο των 700 ευρω πχ, να δωσουν σπιτι το οποιος θα βγαινει τοσο με τα nebenkost

WG ? Wohngemeinschaft suchen& finden, WG Zimmer mieten & vermieten (http://www.easywg.de/)
σε αυτη τη σελιδα, υπαρχουν καλες τιμες, ομως παει ενα ενα ατομο, παλι για δυο συμφερει, στην καλυτερη βγαινει 700 ευρω τα δυο ατομα,

τιμη που δεν παιζει σε κανενα hotel κλπ κλπ..

αν δε βγαλουμε ακρη ενας θα δουλευει για να πληρωνει ξενοδοχειο, ενας για τα υπολοιπα εξοδα, και οταν ο 3ος δουλεψει φουλ ωραριο και κανει συμβολαιο της προκοπης τοτε θα νοικιασουμε (ισως)..

vald
27.03.2012, 12:10
παιδια οποιος γνωριζει ας μου πει εστω και στο περιπου ποσο ειναι το συνολικο κοστος για μεταφορα απο Ελλαδα σε Γερμανια με Ι.Χ μεσω Βενετιας κ.λ.π.Ποσο πχ χρειαζεται για βενζινες,εισιτηρια πλοιου(Ηγουμενιτσα-Βενετια)και οτι αλλο χρειαζεται για να φτασουμε μεχρι Γερμανια.:bravo_:

turms
27.03.2012, 12:16
ειναι καπως δυσκολο να το υπολογισεις γιατι οι τιμες στα πλοια παιζουν....
τον χειμωνα που εχω ανεβει εγω ηταν πχ Ηγουμενιτσα - Ανγκονα καπου 300 ευρω το δικλινο + αμαξι + 2 ατομα
μετα τις 31 Μαρτιου οι τιμες ανεβαινουν. Περσυ καλοκαιρι ηταν κανα 500αρι νομιζω που πηγαμε με το αμαξι.
Για βενετια ειναι καπως πιο ακριβα.
Τωρα απο Ιταλια για Γερμανια θες αρκετα σε βενζινη. Και εξαρταται που θα πας.
Αλλο Μοναχο, αλλο Φρανκφουρτη, αλλο Αμβουργο
Πχ απο Ανγκονα για Μοναχο ειναι 6,5-7 ωρες
Για Φρανκφουρτη θες πανω απο 10 ωρες οποτε καλυτερα να κανεις μια διανυκτερευση

vald
27.03.2012, 20:05
μια ασφαλεια αυτοκινητου 3μηνη η 6μηνη στην Γερμανια περιπου ρε παιδια;και επισης μπορω να βρω μεταχειρισμενο με 500-600 EYRO κι ας ειναι σαραβαλο.Α!και κατι ακομη,ποσο αν γνωριζετε στοιχιζει η ενοικιαση αυτοκινητου ανα ημερα οτι πιο φτηνο υπαρχει.

CHRISTOS76DRAMA
28.03.2012, 14:54
μια ασφαλεια αυτοκινητου 3μηνη η 6μηνη στην Γερμανια περιπου ρε παιδια;και επισης μπορω να βρω μεταχειρισμενο με 500-600 EYRO κι ας ειναι σαραβαλο.Α!και κατι ακομη,ποσο αν γνωριζετε στοιχιζει η ενοικιαση αυτοκινητου ανα ημερα οτι πιο φτηνο υπαρχει.

Αυτοκινητο με 400-1000 ευρο βρισκεις ,μονο θα κοιταξεις να εχει ΚΤΕΟ τουλαχιστον για ενα χρονο ακομα.Τωρα για ασφαλεια,αν δεν φερεις τα μπονους απο ΕΛΛΑΔΑ , θα υπολογιζεις περιπου 200 ευρο το τριμηνο.

CHRISTOS76DRAMA
28.03.2012, 15:16
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ
Σκεφτομαι να κατεβω το καλοκαιρι με το αεροπλανο στην ΕΛΛΑΔΑ και να γυρισω οδικως απο Σερβια ..Εχω αυτοκινητο κατω και στεκεται ασκοπα μεσα στην αποθηκη....
Αν μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες,,,για την διαδρομη ,το κοστος και οτι αλλο γνωριζετε .........
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

AntonisThess
29.03.2012, 16:00
Σελίδα ξενοδοχείων Γερμανίας με Ελληνική περιγραφή. Πολλά είναι ακριβά, αλλά υπάρχουν και φθηνά. Θέλει ψάξιμο στις προσφορές και καλό θα ήταν να τηλεφωνείτε για να πάρετε προσφορές εξτρά. Γερμανία Ξενοδοχεία, Γερμανία Διαμονή, Φτηνές Ξενοδοχεία σε Γερμανία | LetsBookHotel (http://www.letsbookhotel.com/el/germany/hotels-accommodation.aspx)

vald
30.03.2012, 21:41
πειτε μου ποσο μπορει να κοστιζει ενα δικλινο σε ξενοδοχειο(στο Wiesbaden κατα πασα πιθανοτητα θα παω)γιατι πολυ ακριβα τα βρισκω για τα οικονομικα τα δικα μου μεσα στο internet.Εαν γνωριζετε επισης θελω κανενα λινκ για να ψαξω οσο πιο φτηνα δωματια γινεται σε ξενοδοχειο.Για αρχη θα μεινω σε ξενοδοχειο ωστε να ψαχνω για wohnung auf zeit.Ποσο εφικτο ειναι να τα καταφερω κατα την αποψη σας;Οι γνωστες ας απαντησουν.:bravo_::bravo_:

turms
08.04.2012, 14:38
με wohnung auf zeit ειναι δυνατον να κανεις anmeldung Κλπ ? η θελουν συμφωνητικο για ενοικιαση πχ ενος ετους κλπ κλπ?

zita38
22.04.2012, 00:56
turms mporeis na kaneis anmeldung . etsi ekana kai ego sthn arxh.

milu
22.04.2012, 08:30
με wohnung auf zeit ειναι δυνατον να κανεις anmeldung Κλπ ? η θελουν συμφωνητικο για ενοικιαση πχ ενος ετους κλπ κλπ?

http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-2-a-2628/index15.html#post44146

turms
22.04.2012, 17:59
Αυτοκινητο με 400-1000 ευρο βρισκεις ,μονο θα κοιταξεις να εχει ΚΤΕΟ τουλαχιστον για ενα χρονο ακομα.Τωρα για ασφαλεια,αν δεν φερεις τα μπονους απο ΕΛΛΑΔΑ , θα υπολογιζεις περιπου 200 ευρο το τριμηνο.

καποια site που κανεις Online ασφαλιση αυτοκινητου στην γερμανια ειναι εμπιστα?
γιατι σε αυτα βρηκα πχ με 250 το 6μηνο για ασφαλιση με πληρη καλυψη, ενω για η ADAC εχει κατι τιμες σχεδον διπλασιες

(καπου υπηρχε ενα θεμα για "αμαξι στην γερμανια" αλλα δεν μπορω να το βρω)

το EVB nummer ειναι αριθμος που παιρνεις οταν ασφαλισεις το αμαξι ή κατι διαφορετικο;

giwrgos_dim
23.04.2012, 10:05
kalimera paidia . eimai o giwrgos. peripou stis 3 me 4 maiou anevenw germania stin nirembergi. eida merika hostel alla einai kleismena sxedon ola kai alla einai endiameses meres, psaxne gia 2 vdomades me ena mina. kserei kanenas na mou pei merika hostel gia na koitaksw? sas euxaristw

Toula Pap.
23.04.2012, 19:38
καλησπερα πατριωτακια...να ρωτησω κ εγω παλι κατι..τα τετραγωνικα για να νοικιασεις σπιτι ειναι αναλογα με τα ατομα?καπου διαβασα για τετραμελη οικογενεια γυρω στα 100 κ κατι τετραγ...αυτο ειναι στανταρ???μικροτερα σπιτια δεν δινουν??κ κατι αλλο..κοιταζω στα site που μας εδωσαν ο milu κ το συννεφακι κ υπαρχουν σπιτια χωρις καθολου κουζινα..μονο πλακακια..εκει τι γινεται???ο ενοικιαστης τα αναλαμβανει???MILUUUUU....HELP...ΕΥΧ ΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ....

leonidas1973
23.04.2012, 21:45
καλησπερα πατριωτακια...να ρωτησω κ εγω παλι κατι..τα τετραγωνικα για να νοικιασεις σπιτι ειναι αναλογα με τα ατομα?καπου διαβασα για τετραμελη οικογενεια γυρω στα 100 κ κατι τετραγ...αυτο ειναι στανταρ???μικροτερα σπιτια δεν δινουν??κ κατι αλλο..κοιταζω στα site που μας εδωσαν ο milu κ το συννεφακι κ υπαρχουν σπιτια χωρις καθολου κουζινα..μονο πλακακια..εκει τι γινεται???ο ενοικιαστης τα αναλαμβανει???MILUUUUU....HELP...ΕΥΧ ΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ....

ναι την κουζινα την φτιαχνεις εσυ και μετα την περνεις χαζο ειναι αλλα ετσι γεινετε τωρα για τα τ.μ. δεν ξερω

Toula Pap.
24.04.2012, 17:44
ναι την κουζινα την φτιαχνεις εσυ και μετα την περνεις χαζο ειναι αλλα ετσι γεινετε τωρα για τα τ.μ. δεν ξερω

καλησπερα Λεωνιδα κ σε ολους σας..Σ ευχαριστω για την βοηθεια...δλδ στα ηδη υπαρχον σπιτια με κουζινα τι γινεται???νοικιαζεται εξτρα συν το ενοικιο???μου φανηκε περιεργο...να σαι καλα για την απαντηση....ξερει κανενας να μας πει για τα τετραγωνικα???MILUUUUU.....ΒΟΗΘΕΙ Α..ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ????help2 help2

leonidas1973
24.04.2012, 21:30
καλησπερα Λεωνιδα κ σε ολους σας..Σ ευχαριστω για την βοηθεια...δλδ στα ηδη υπαρχον σπιτια με κουζινα τι γινεται???νοικιαζεται εξτρα συν το ενοικιο???μου φανηκε περιεργο...να σαι καλα για την απαντηση....ξερει κανενας να μας πει για τα τετραγωνικα???MILUUUUU.....ΒΟΗΘΕΙ Α..ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ????help2 help2

δεν νομιζω να νοικιαζετε εξτρα απλα υπαρχει εκει που δεν εχει κανεις δικη σου και οταν φυγεις την περνεις μαζι σου...:smile_:

turms
25.04.2012, 01:54
η την πουλας στον επομενο

aggeloskout
25.04.2012, 15:06
καλησπερα εριξα μια ματια στις ιστοσελιδες που παραχωρησατε για σπιτι αλλα σε κανενα δν ειχε επιλογη εξοπλισμενο ή επιπλομενο. μπορειτε να βοηθησετε?

fotios
25.04.2012, 15:47
Ψάχνοντας για σπίτι στην περιοχη του Μονάχου μου δημιοουργήθηκε η εξής απορία:
Αν το σπίτι πρόκειται να ενοικιαστεί από ένα ζευγάρι το οποίο έχει τρία πολύ μικρά παιδιά (συγκεκριμένα 4, 3 & 1 έτους) πόσα δωμάτια πρέπει να έχει;
Βρήκα ένα αρχείο pdf:
picture [dot] immobilienscout24 [dot] de/files/video001/N/132/698/978/132698978-0.pdf?3812968230
το οποίο περιγράφει τις προϋποθέσεις.
Συγκεκριμένα, λέει "Ehepaare mit drei im Haushalt lebende Kindern: 4-5 Zimmern-Wohnungen (ca. 71 bis 95m2".
Δηλαδή θα πρέπει να υπάρχουν οπωσδήποτε τρία δωμάτια; Δεν υπάρχει περίπτωση να δωθεί προς ενοικίαση μικρότερο σπίτι;

Σημείωση: Ως νέο μέλος δε μπορώ να δημοσιεύσω link. Για να δείτε το Link που έγραψα παραπάνω θα πρέπει εκεί που γράφω [dot] να το αντικαταστήσετε με τελεία (.)

scorpios75
26.04.2012, 09:03
καλημερα σε ολους απο στουγκαρδη.. εποιγοντος HOSTEL η κατι φτηνο στην στουγκαρδη!!

capamble
26.04.2012, 12:20
καλημερα σε ολους απο στουγκαρδη.. εποιγοντος HOSTEL η κατι φτηνο στην στουγκαρδη!!
η matina βρισκεται εκει. στειλε την ενα προσωπικο μυνημα η αν το δει ας στειλει στο παιδι μερικες πληροφοριες. ματινα αν δεις το μυνημα στειλε και σε εμενα το ξενοδοχειο που μενεις..μηπως και μου χρειαστει..

milu
26.04.2012, 13:01
http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-2414/index2.html#post30216

http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-2414/index3.html#post30233

Monteurzimmer-Portal f?r Monteurunterkunft, Monteurwohnung und Arbeiterunterkunft (http://www.monteurzimmer.de/)

Ακίνητα σε Γερμανία (http://housing.justlanded.com/el/Germany/1)

andreass87
26.04.2012, 15:13
η matina βρισκεται εκει. στειλε την ενα προσωπικο μυνημα η αν το δει ας στειλει στο παιδι μερικες πληροφοριες. ματινα αν δεις το μυνημα στειλε και σε εμενα το ξενοδοχειο που μενεις..μηπως και μου χρειαστει..

file m to ksenodoxeio legete ARCHES 30€ tin vradia ap'oti thimame m eixan pei. psake sto internet na vreis til k etsi!!!

auta kserw prosopikos gia matina (hotel)

Areti
26.04.2012, 18:02
Το ξενοδοχείο λέγετε arche και το έχει ένας Έλληνας. Εγώ εκεί έμεινα για 10 μέρες μέχρι που βρήκα το WG που μένω τώρα με 30 ευρώπουλα τη βραδιά. Arche (http://www.arche-stuttgart.de/)

scorpios75
27.04.2012, 00:01
http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-2414/index2.html#post30216

http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-2414/index3.html#post30233

Monteurzimmer-Portal f?r Monteurunterkunft, Monteurwohnung und Arbeiterunterkunft (http://www.monteurzimmer.de/)

Ακίνητα σε Γερμανία (http://housing.justlanded.com/el/Germany/1)

πόσα χρωστάμε σε όλους!! :victory:

milu
27.04.2012, 18:30
πόσα χρωστάμε σε όλους!! :victory:

Χριστιανέ. Μπήκες! :bravo_:

turms
29.04.2012, 20:55
εχω δυο ερωτησεις

1. αν κανω συνδεση τηλεφωνο - ιντερνετ (πχ σε ετησιο προγραμμα σε καποια εταιρεια) και μετακομισω πχ σε 3-6 μηνες, μπορω να το μεταφερω ή στην γερμανια δεν ισχυει κατι τετοιο;;; οταν κανεις συνδεση ειναι ΜΟΝΟ για εκει που δηλωνεις στο συμβολαιο;

2. ο ιδιοκτητης του σπιτιου μου ειπε οτι το διαμερισμα δεν εχει τηλεοραση και για να μου βαλει θελει καποιες εργασιες και θα ειναι κατι παραπανω στο ενοικιο...τι στο καλο εννοουσε "παραπανω εργασιες";
δηλαδη αν εγω παω με την δικη μου τηλεοραση, δεν μπορω απλα να την βαλω στην μπριζα και να βλεπω καποια καναλια;; (οχι συνδρομητικα κλπ)....
τι αλλο μπορω να κανω; με μια zimmerantene θα πιανω ενα - δυο καναλια καπως να περναει η ωρα;;

Υ.Γ. μαλλον εδω ειναι πιο σχετικο το ερωτημα μου. Ας το σβησει απο το αλλο θεμα ο admin...

scorpios75
02.05.2012, 14:10
Χριστιανέ. Μπήκες! :bravo_:

milu οχι γυρισα μόναχο... αλλά σκέφτομαι να γυρίσω πίσω πανάκριβο το μόναχο σε σπίτια τοθλάχιστον αν είσια 4μελής οικογένεια..

CHRISTINAKAL
02.05.2012, 22:08
Kαλησπερα ο αντρας μου εφυγε πριν απο ενα μηνα ειχε βρει δουλεια και ψαχνει σπιτι για να παω και εγω με τα δυο παιδια μας (τωρα μένει σε ξενοδοχειο). Μεχρι στιγμης αυτο φενεται αδυνατο στα μεσιτικα ζητανε 3 μηνες χαρτι μισθοδοσιας και οι ιδιωτες οταν ακουνε ελληνα μονο που δεν το κλεινουν. Τωρα τι να σου πω

sp1980
03.05.2012, 15:07
Καλησπέρα σε όλους σας. Σκέφτομαι από Σεπτέμβρη να μεταναστεύσω στη Γερμανία και σε πρώτη φάση στο Βερολίνο. Ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με τις εταιρίες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας. Πόσος καιρός και τι δικαιολογητικά απαιτούνται για τη σύνδεση ενός σταθερού τηλεφώνου; Τι τιμές ισχύουν κατα μέσο όρο; Αν κάποιος δεν έχει εργασία μπορεί να έχει σύνδεση σταθερού ή κινητου τηλεφώνου; Οσον αφορά τα καρτοκινητά τι ισχύει;

eirini-inga
06.05.2012, 14:22
καλησπερα σας εχω σκοπό να μετακομίσω Φρανκφούρτη κ θέλω αυτά τα ξενοδοχεία που πληρώνεις καθε μηνα για αρχή μεχρι να βρω σπίτι να νοικιάσω μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ?

pestefler
06.05.2012, 16:02
καλησπερα σας! εαν νοικιασω σπιτι για 3 μηνες (Wohnen auf Zeit) και το προπληρωσω δεν υπαρχει περιπτωση να μου το νοικιασουν εαν δεν εχω βρει δουλεια? αφου θα προπληρωθει, δεν καταλαβαινω γιατι να ζητανε διορισμο! (Besichtigungstermin ist erw&#252;nscht.) Αν γνωριζει καποιος περι αυτου ας μου απαντησει παρακαλω.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

turms
06.05.2012, 22:55
Besichtigungstermin εινια ραντεβου για να πας να δεις το σπιτι (αν δεν κανω λαθος)
Και ναι υπαρχει πιθανοτητα να βρεις Wohnen auf Zeit να προπληρωσεις κλπ απλα θελει ΠΟΛΥ ψαξιμο, υπαρχει ενα ρισκο (πχ μπορει να σου ζτητησουν προκαταβολη ενω εισαι ακομα ελλαδα) και καλυτερα να αποφυγεις μεσω μεσιτικων γραφειων γιατι αυτοι θελουν να δουλευεις καπου (ασε που ζητανε προμηθεια)

fridushka
07.05.2012, 11:20

καλα παιδια αφηστε τον αγιο ανθρωπο να ακουει τον πατερ παισιο και τουσ γεροντες και ασ βαλουμε εμεις ενα χερακι να φτιαξουμε την ζωη μασ γιατι μια ζωη η εκκλησια μονο να μας φοβιζει ξερει,που ηταν η βοηθεια της εκκλησιας τοσα χρονια και ειδικα τωρα που πιναμε???

fridushka
07.05.2012, 11:25

που ηταν η εκκλησια τοσα χρονια και ειδικα τωρα που υποφερουμε??
αφηστε αυτουσ να ακουν τον πατερ παισιο και τους γεροντες και ασ κανουμε ο καθενας οτι μπορει για να φτιαξει την ζωη του....
μπραβο σε ολα τα παιδια και τουσ οικογενιαρχες που εχουν το θαρροσ και κανουν τετοιο βημα..ο καθενας μας εχει την ΤΥΧΗ του.

pestefler
07.05.2012, 16:07
Besichtigungstermin εινια ραντεβου για να πας να δεις το σπιτι (αν δεν κανω λαθος)
Και ναι υπαρχει πιθανοτητα να βρεις Wohnen auf Zeit να προπληρωσεις κλπ απλα θελει ΠΟΛΥ ψαξιμο, υπαρχει ενα ρισκο (πχ μπορει να σου ζτητησουν προκαταβολη ενω εισαι ακομα ελλαδα) και καλυτερα να αποφυγεις μεσω μεσιτικων γραφειων γιατι αυτοι θελουν να δουλευεις καπου (ασε που ζητανε προμηθεια)

Σωστα εγω ως ασχετος εβαλα ολη την φραση στο google και μου το μεταφρασε σαν διορισμο! σ ευχαριστω φιλε μου να σαι καλα!

eirini-inga
11.05.2012, 13:15
καλησπερα σας.παιδια μια ερωτηση σας παρακαλω στην γερμανια πια σταθερη τηλεφωνια είναι η πιο οικονομική οπως εχουμε εδω τα αντίστοιχα πακετα..ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυ

sp1980
18.05.2012, 00:10
Καλημέρα σε όλους σας και ενα μεγαλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μας δινετε. Τελη Αυγούστου θα εγκατασταθώ μαζί με ενα φίλο στο Βερολινο για αναζητηση εργασίας. Θα ήθελα οποιος μπορει να μου προτεινει καποια λύση διαμονης πχ Wohnung auf Zeit ή κατι παρόμοιο μέσω μεσιτικού γραφείου ή οχι. Είναι πιθανο να μπορεσουμε να το νοικιασουμε απο την Ελλάδα ή είναι απαραιτητο να μείνουμε σε ξενοδοχείο μέχρι να βρούμε σπίτι;
Ισχύει τελικώς αυτό που διαβάζω σε αρκετα posts ότι χωρίς δουλειά δεν μπορείς να νοικιάσεις σπίτι;

turms
18.05.2012, 21:59
ειναι πολυ δυσκολο να βρεις Wohnung auf Zeit ειδικα μεσω γραφειου...κατα πασα πιθανοτητα θελουν να δουλευεις...παρολα αυτα με ΠΟΛΥ ψαξιμο ισως βρεις κατι.
Εμεις βρηκαμε τελικα απο ελλαδα μετα απο πολυ ψαξιμο και αρκετα τηλεφωνα μαιλ κλπ...

μην το βαλεις κατω

προσπαθησε να βρεις απο ιδιωτη...

Areti
18.05.2012, 22:36
Αγαπητά πατριωτάκια μετά απο 2 μήνες βρήκα επιτέλους διαμέρισμα!!!!:bravo_: Έτσι θα φύγω απο το δωμάτιο που μένω στις 01.06. Όποια κοπέλα ενδιαφέρεται και ψάχνει κάτι στη Στουτγκάρδη μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου μέσω π.μ. Η κυρία που νοικιάζει το δωμάτιο είναι πάρα πολύ καλή και με έχει βοηθήσει αρκετά. Φυσικά θα πρέπει να κανονίσουμε ένα ραντεβού πρώτα για να γνωριστείτε. Το ενοίκιο είναι λίγο τσουχτερό (500 ευρώπουλα) αλλά είναι 10 λεπτά απο τον κεντρικό σταθμό με τα πόδια και μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα πάντα στο σπίτι. (όχι δεν θα πάρω προμήθεια, απλά σκέφτηκα ότι ίσως κάποιος ενδιαφέρετε :smile_:)

Dr_Johnny
19.05.2012, 01:59
Μια γκαρσονιέρα πόσο κοστίζει περίπου ;

sarah87
24.05.2012, 16:48
Γεια σας παιδιά. Κάπου είχα διαβάσει για πολυκατοικίες που αφορούν χαμηλόμισθα άτομα στη Γερμανία. Ξέρετε κάτι γι'αυτό; Ευχαριστώ.

el_efthim
30.05.2012, 12:49
Παιδιά καλησπέρα, σε κανά μήνα φεύγουμε με το σύζυγό μου από Ελλάδα για Αννόβερο. Ο σύζυγος έχει βρει μια υποτροφία για 3 χρόνια στο πανεπιστήμιο και εγώ θα ψαξω μήπως βρω κάτι.Όπως έχω διαβάσει και στο blog είναι σχετικά δύσκολη η ανεύρεση σπιτιού. Έχω ψαξει σε διάφορα site αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο να μου το νοικιάσουν ενώ είμαι Ελλάδα. Τα γερμανικά μας είναι σε πρώιμο στάδιο, αλλά δε νομίζω ότι θα μπορώ να κατανοήσω τους ιδιοκτήτες πλήρως. Εάν υπάρχει κάποιος στο blog από Αννόβερο και μπορεί να μας βοηθήσει θα το εκτιμούσαμε!
Φιλιά από Ελλάδα.

SmallGoD
30.05.2012, 21:22
Καλησπέρα και απο μας,

Έχουμε εδω και τρεις μήνες εγκατασταθει στο Μόναχο και εχουμε βρει και απο μια δουλιτσα με τη συζυγο. Εχουμε και μια κορουλα 13 μηνών και καναμε και εμεις το μεγαλο βημα. Δοξα το θεο μενουμε προσωρινα στον πατερα μου και λεω προσωρινα διοτι εχει αλλη οικογενια ο ανθρωπος και ηδη ειναι 6 ατομα μονοι τους. Ειμαστε λοιπον προς ολοταχως στην ευρεση κατοικιας πραγματακι δυσκολο και ετσι θα ηθελα να ρωτησω και αν καποιος ξερει γνωριζει κατι μεσα στην πολη του Μοναχου τον ευχαριστω θερμα. Ψαχνω 2 η και 3 δωματια ωστε να εχω κ παιδικο στην μικρη. Εχουμε λιγη βιασυνη ομως διοτι μας εδωσαν 15 μερες καιρο απο την φιρμα που εχει το σπιτι να αραιωσουμε σιγα σιγα γιατι σα να μαζευτηκαμε πολλοι.. Παρακαλω οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη.

Ευχαριστουμε θερμά