Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιδόματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επιδόματα

    Επιδόματα για παιδια

    ποιος δικαιουται;
    πώς και που μπορω να κανω την αιτηση;
    που πρεπει να απευθυνθω;
    αυτες τις πληροφοριες θα τις βρειτε
    εδω

    ποσα ειναι τα χρηματα για τα επιδοματα πχ για 2 παιδια;
    αυτο θα το βρειτε εδω

    προσθετη οικονομικη στηριξη για οικογενειες με παιδια
    οπου οι γονεις ειναι ανεργοι και δεν δικαιουνται sozialgeld

    Εlterngeld
    για νεογεννητα και γονικη αδεια. Ποιος δικαιουται; Για ποσο καιρο; Ποιο ποσο;

    Mutterschaftsgeld
    για εργαζομενες μητερες που ειναι σε αδεια εγκυμοσυνης και αδεια λοχείας

    επίδομα ανεργίας

    ποιος δικαιουται;

    ήμουν ανεργη/άνεργος στην Ελλαδα δικαιουμαι επιδομα ανεργιας στην Γερμανια; για ποσο καιρό;

    για ποσο χρονο δικαιουμαι Arbeitslosengeld Ι ;


    Arbeitslosengeld II/ Sozialgeld


    βοηθημα για επαγγελματικη καταρτιση ανεργων Berufsausbildungsbeihilfe, kurz BAB

    οικονομικη στηριξη για ελευθερους επαγγελματιες με δικη τους επιχειρηση, προκειμενου να αποφυγουν την ανεργια

    #2
    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ - ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ? ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ?

    Comment


      #3
      Originally posted by olgastephano View Post
      ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ - ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ? ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ?
      Αν δεν ζουν στη Γερμανία, όχι.

      Σε περίπτωση που πρόκειται κανείς να εργαστεί στη Γερμανία και δικαιούται το επίδομα τέκνων (Kindergeld) πρέπει να φέρει μαζί του το εκκαθαριστικό σημείωμα της εφορίας του προτελευταίου χρόνου.

      Comment


        #4
        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

        Comment


          #5
          Επιδοματα

          Παιδια γνωριζει κανεις ,που ειναι ηδη στη Γερμανια, αν υπαρχουν αυτη τη στιγμη καποια επιδοματα γαι αρχη μεχρι την ευρεση εργασιας;Γιατι διαβασα οτι το HERZ IV,αν δεν κανω λαθος στην ονομασια του,το κοψανε.Υπαρχει τιποτα παρομοιο;αν ναι τι χρειαζεται για να το παρει καποιος;
          Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

          Comment


            #6
            synnefaki

            πραγματικα εισαι κατατοπιστικη σχεδον παντα αλλα τα link για τα επιδοματα μας βγαζουν στον Γερμανικο arbeitsamt και δεν ειναι τα Γερμανικα μου τοσο καλα για να καταλαβω τι ακριβως λεει και η μεταφραση GOOGLE ειναι χαλια για αυτο αν δεν σου κανει κοπο απαντησε μου στην ερωτηση.
            Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

            Comment


              #7
              ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ. ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΟΛΩΝΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΩΝΙΑ? ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΞΑΡΤΩΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΑΡΧΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

              Comment


                #8
                ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΤΕΛΟΣ !

                Καταργούνται επιδόματα κοινωνικής πρόνοιας... kathimerini.gr | Η Γερμανία φοβάται μεταναστευτικό κύμα και κόβει επιδόματα
                "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                Comment


                  #9
                  Καλησπερα πατριωτακια...μια που μιλαμε για επιδοματα,ενω διαβασα σε προηγουμενες συζητησεις οτι με το που θα δηλωθω εγω,ο συζυγος κ τα παιδια θα παρω επιδ.τεκνων,εκτος αν δεν καταλαβα καλα φυσικα,μολις μιλησα με μια φιλη που ζει κ εργαζεται στην γερμανια κ μου ειπε οτι επιδ.παιδιων παιρνεις μονο αν εχουν γεννηθει εκει...ισχυει κατι τετοιο???Ας μας ενημερωσει καποιος γιατι θα ειναι ενα καλο βοηθημα εξ αρχης μεχρι να βολευτουμε....Ευχαριστω εκ των προτερων.....Να ειστε ολοι καλα..

                  Comment


                    #10
                    Ακόμη δεν ισχύει, κάτι τέτοιο... αλά ακόμη... για μελλοντικά δεν ακούστηκε τίποτα!?.. το επίδομα ανεργίας 2 καταργήθηκε προσωρινά...
                    Με απόλυτη σιγουριά όμως θα παίρνετε Kindergeld αν κάποιος από τους δυο θα έχει εργασία.

                    Comment


                      #11
                      οποτε δεν εχει καμια σχεση το που γεννηθηκαν αλλα που θα δουλευουν οι γονεις.....σ ευχαριστω milu ..εισαι πολυ κατατοπιστικος κ κακα τα ψεμματα μας βοηθας ολους εμας εδω παρα πολυ με τις πληροφοριες σου...Να σαι εχει ο Θεος καλα...

                      Comment


                        #12
                        γνωριζει καποιος ποσο ειναι το επιδομα αναπηριας στη γερμανια?ο πατερας μου ειναι με 80%αναπηρια(απο τροχαιο) και σκεφτομαστε για γερμανια.
                        επισης ξερει καποιος τι μετρα υπαρχουν πχ αν εγω δουλευω πληρωνει η ασφαλεια καποιο ποσο για να τον προσεχει καποιο αλλο ατομο/?
                        ευχαριστω...

                        Comment


                          #13
                          καλησπερα σας, εργαζομαι στη γερμανια εδω και 4 μηνες εχω ασφαλεια αοκα το ιδιο και η γυναικα μου η οποια δεν εργαζεται.
                          η γυναικα μου ειναι εγκυος, θα ηθελα να ρωτησω πολυ απλα ποσο βγαινει το κουστουμι μεχρι να γεννησει (επισκεψεις σε γυναικολογο, κλινικη για γεννα) και αν δικαιουμαστε καποιο επιδομα μεχρι και μετα την γεννα.
                          ευχαριστω εκ των προτερων...

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by anestis View Post
                            καλησπερα σας, εργαζομαι στη γερμανια εδω και 4 μηνες εχω ασφαλεια αοκα το ιδιο και η γυναικα μου η οποια δεν εργαζεται.
                            η γυναικα μου ειναι εγκυος, θα ηθελα να ρωτησω πολυ απλα ποσο βγαινει το κουστουμι μεχρι να γεννησει (επισκεψεις σε γυναικολογο, κλινικη για γεννα) και αν δικαιουμαστε καποιο επιδομα μεχρι και μετα την γεννα.
                            ευχαριστω εκ των προτερων...
                            Αν είναι φιλαράκι όπως πριν 15 χρόνια που "γέννησα" εγώ, θα είσαι υπερευχαριστημένος με τις εξωπραγματικές - για τα ελληνικά δεδομένα - παροχές! ΟΛΑ ΤΖΑΜΠΑ, υπέρηχους-καρδιοτοκογράφους σε κάθε επίσκεψη, συνεχή παρακουλούθηση, Μαιευτήριο 5 *****, επίδομα λοχείας 600 μάρκα χ 24 μήνες + Επίδομα παιδιού... Άλλη φάση!

                            Περιμένοντας να δω μια απάντηση για το τι γίνεται σήμερα, σας εύχομαι καλή δύναμη και καλώς να το δεχτείτε!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by SakisZaf View Post
                              Αν είναι φιλαράκι όπως πριν 15 χρόνια που "γέννησα" εγώ, θα είσαι υπερευχαριστημένος με τις εξωπραγματικές - για τα ελληνικά δεδομένα - παροχές! ΟΛΑ ΤΖΑΜΠΑ, υπέρηχους-καρδιοτοκογράφους σε κάθε επίσκεψη, συνεχή παρακουλούθηση, Μαιευτήριο 5 *****, επίδομα λοχείας 600 μάρκα χ 24 μήνες + Επίδομα παιδιού... Άλλη φάση!

                              Περιμένοντας να δω μια απάντηση για το τι γίνεται σήμερα, σας εύχομαι καλή δύναμη και καλώς να το δεχτείτε!
                              να εισαι καλα για της ευχες, μαλλον το επιδομα λοχειας πρεπει να εχει αλλαξει...αν γνωριζει καποιος ας μας πει.

                              Comment

                              Working...
                              X