Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικα με ηλεκτρολογους

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικα με ηλεκτρολογους

    καλησπερα

    ειμαι καινουριος εδω και δεν ξερω εαν γραφω στο σωστο σημειο εαν ειναι λαθος ζηταω συγνωμη..

    λοιπον επι του θεματος

    ειμαι ηλεκτρολογος εγκαταστασεων και με ενδιαφερει εαν βεβαια γνωριζει καποιος τι ακριβως χρειαζομαι για να παω στην αυστραλια για δουλεια.εχω την αδεια μου σαν εγκαταστατης, εχω πτυχιο ηλεκτρολογου, και απολυτηριο λυκειου.

    πηρα τηλεφωνο στην πρεσβεια της αυστραλιας και μου βγηκε τηλεφωνητης και ελεγε τα δικα του με αποτελεσμα να ψαχνω απο το ιντερνετ να δω τι πρεπει να κανω.....

    ευχαριστω προκαταβολικα και ας ελπισουμε ολα να πανε καλα.

    #2
    παρακαλω οποιος γνωριζει ας απαντησει

    Υπαρχει καποιο ατομο πολυ δικο μου το οποιο δεν εχει υπηκοοτητα. Το επαγγελμα του ειναι ηλεκτρολογος. Ομως εργαζετε πολλα χρονια ως χειριστης,γερανων εναεριτων δικτυου.Υπαρχει περιπτωση να βρει εργασια,στον τομεα αυτο και αν ναι γνωριζει καποιος τη προυποθεσεις και τι χαρτια χρειαζετε?

    ευχαριστω εκ των
    προτερων
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      #3
      Χωρις σπονσορα = Καταθεση πιστοποιητικων στην TRA για πιστοποιηση (δεν θυμαμαι αν το κανεις πριν ζητησεις visa η μετα) μαζι με γραμμα εργοδοτη/εργοδοτων για τον συνολικο χρονο απασχολησης σου στο επαγγελμα η πιστοποιηση απο το ΤΕΒΕ αν εισαι αυτοαπασχολουμενος. Αποτελεσματα ΙELTS με 7 και πανω, και αν ολα πανε καλα (το ευχομαι) μερικες χιλιαδες δολλαρς και ενας μηνας μαθηματα gap σε σχολη (1500 dollars-80 ωρες περιπου) για να μαθεις τον Αυστραλιανο τροπο που δουλευουν και να παρεις αδεια. Χωρις αδεια ουτε μπριζα δεν σε αφηνουν να αλλαξεις. Το κυριοτερο ειναι χρηματα για ολες σου τις κινησεις.(για να νοικιασεις σπιτι θελεις 6 βδομαδιατικα ητοι απο 1200 εως 1800 δολλαρια με το καλημερα!!)
      Με σπονσορα = Τα ιδια πανω κατω, χρειαζεσαι μικροτερο βαθμο στα IELTS, προσκομιζεις στο ΤRA και ενα γραμμα του εργοδοτη που δηλωνει την προθεση του να σε προσλαβει, και μαλλον λιγοτερα χρηματα μιας και μεσω συννενοησης με τον εργοδοτη (υποχρεουται) θα σε βοηθησει στα περισσοτερα.
      Σχετικα με την αναγνωριση διαβασε εδω.
      TRA Migration Skills Assessment - Overview

      Comment


        #4
        Originally posted by fondas View Post
        Χωρις σπονσορα = Καταθεση πιστοποιητικων στην TRA για πιστοποιηση (δεν θυμαμαι αν το κανεις πριν ζητησεις visa η μετα) μαζι με γραμμα εργοδοτη/εργοδοτων για τον συνολικο χρονο απασχολησης σου στο επαγγελμα η πιστοποιηση απο το ΤΕΒΕ αν εισαι αυτοαπασχολουμενος. Αποτελεσματα ΙELTS με 7 και πανω, και αν ολα πανε καλα (το ευχομαι) μερικες χιλιαδες δολλαρς και ενας μηνας μαθηματα gap σε σχολη (1500 dollars-80 ωρες περιπου) για να μαθεις τον Αυστραλιανο τροπο που δουλευουν και να παρεις αδεια. Χωρις αδεια ουτε μπριζα δεν σε αφηνουν να αλλαξεις. Το κυριοτερο ειναι χρηματα για ολες σου τις κινησεις.(για να νοικιασεις σπιτι θελεις 6 βδομαδιατικα ητοι απο 1200 εως 1800 δολλαρια με το καλημερα!!)
        Με σπονσορα = Τα ιδια πανω κατω, χρειαζεσαι μικροτερο βαθμο στα IELTS, προσκομιζεις στο ΤRA και ενα γραμμα του εργοδοτη που δηλωνει την προθεση του να σε προσλαβει, και μαλλον λιγοτερα χρηματα μιας και μεσω συννενοησης με τον εργοδοτη (υποχρεουται) θα σε βοηθησει στα περισσοτερα.
        Σχετικα με την αναγνωριση διαβασε εδω.
        TRA Migration Skills Assessment - Overview
        Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,
        μάλλον το διατίπωσα λάθος ασχολείται μόνο με την τοποθέτηση σε κολώνες της ΔΕΗ και είναι χειριστής,γερανοφόρου.
        το ίδιο ισχύει και εδω?
        και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #5
          δεν εχω καταλαβει δυστυχως τι ακριβως επαγγελεται ο φιλος σου Aussie. Ειναι εναεριτης ? τοτε πρεπει να διαβασει αυτο
          1220.0 - ANZSCO - Australian and New Zealand Standard Classification of Occupations, First Edition, 2006
          Αν ειναι οδηγος Γερανοφορου τοτε ειναι επαγγελματιας οδηγος και δυστυχως δεν γνωριζω!!
          Αν ειναι και τα 2 τοτε θα πρεπει να διαλεξει με πια ειδικοτητα θελει να παρει visa και αναλογως να κινηθει.
          υγ = στην περιπτωση εναεριτη ισχυοθν οτι προειπα για τους υπολοιπους ηλεκτρολογους.

          Comment


            #6
            Originally posted by fondas View Post
            δεν εχω καταλαβει δυστυχως τι ακριβως επαγγελεται ο φιλος σου Aussie. Ειναι εναεριτης ? τοτε πρεπει να διαβασει αυτο
            1220.0 - ANZSCO - Australian and New Zealand Standard Classification of Occupations, First Edition, 2006
            Αν ειναι οδηγος Γερανοφορου τοτε ειναι επαγγελματιας οδηγος και δυστυχως δεν γνωριζω!!
            Αν ειναι και τα 2 τοτε θα πρεπει να διαλεξει με πια ειδικοτητα θελει να παρει visa και αναλογως να κινηθει.
            υγ = στην περιπτωση εναεριτη ισχυοθν οτι προειπα για τους υπολοιπους ηλεκτρολογους.


            Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση
            είναι χειριστής γερανοφόρου,
            και τοποθετεί κολώνες της ΔΕΗ.
            Καλό Πάσχα
            σου εύχομαι.
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #7
              αναγνωριση απο πριν η μετα?

              παιδια καλημερα, παρακολουθω το forum πολυ καιρο γιατι ετοιμαζομαι και για μεταναστευση στην αυστραλια.
              Λοιπον ειμαι ηλεκτρολογος με 10 χρονια εμπειρια και τελη ιουλιου θα παω perth με τουριστικη και θα με φιλοξενησει ενας οικογενειακος φιλος.οποτε απο εκει θα ψαχτω για καποιον σπονσορα.
              θελω λιγο τα φωτα σας για την αναγνωριση του επαγγελματος μου τι να κανω να τα στειλω απο ελλαδα στο tra η οταν φτασω εκει?
              Ειναι πιο ευκολα με σπονσορα η το ιδιο ειναι οποτε να μην χανω χρονο?

              Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια

              Comment

              Working...
              X