Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιστροφή λοιπόν...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επιστροφή λοιπόν...

    Και τώρα που αποφάσισες να επιστρέψεις , που θα διαμείνεις?
    Σ ένα πιθανόν εγκαταλελλειμένο με την πάροδο των ετών χωριό ή σε ένα μεγάλο αστικό κέντρο που προσφέρει περισσότερα?

    #2
    Να επιστρέψω ; - Ναι θα ήθελα.

    Στο χωριό - δεν μπορώ έχουμε μάθει αλλιώς

    Σε ένα μεγάλο αστικό κέντρο - Θα τρέχουμε και δεν θα προλαβαίνουμε ;
    Θα μας φάει το άγχος ;

    Έχει καμία διαφορά η ζωή στην Αθήνα με την ζωή στο εξωτερικό ;

    Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα να ζείς στην πατρίδα σου
    ιδίως αν λέγεται Ελλάδα !

    Οικονομικά ;
    ο φόβος ,να βλέπεις τα πανέμορφα τοπία,παραλίες,
    τον καθαρό αέρα, αξιοθέατα, τον ήλιο, ουρανό
    και να μην μπορείς να τα απολαύσεις :(

    Η ζωή είναι ένα παιχνίδι,
    παίζεις το χαρτί σου στην κατάλληλη στιγμή και κερδίζεις !

    Comment


      #3
      pistewo oti to megalitero pososto ton xenitemenon,
      theli na girisi stin elada.
      afto ine poli aplo ke poli periploko,sinhronos.
      pernontas ta hronia ginete diskolotero.
      i apetisis megales,i dinatotites periorismenes.
      den xero akoma an giriso piso,an ke to thelo poli.
      xero omos oti den alazo ti zoi zu horiu....me tipota.

      Comment


        #4
        Originally posted by melina73 View Post
        pistewo oti to megalitero pososto ton xenitemenon,
        theli na girisi stin elada.
        afto ine poli aplo ke poli periploko,sinhronos.
        pernontas ta hronia ginete diskolotero.
        i apetisis megales,i dinatotites periorismenes.
        den xero akoma an giriso piso,an ke to thelo poli.
        xero omos oti den alazo ti zoi zu horiu....me tipota.

        ... θα μπορούσες να ζήσεις με την οικογένεια σου για πάντα στο χωριό σου ;

        Comment


          #5
          φυσικα και θα μπορουσα.
          τα παιδια μου ρωτανε σχεδον καθε μερα,
          ποτε θα παμε για παντα εκει.
          μεγαλωσα σε χωριο,ζω για αρκετα χρονια σε πολη
          και γνωριζω τα υπερ και τα κατα.

          διαλεγω το χωριο ανεπυφιλακτα

          εσυ;

          Comment


            #6
            Η επιθυμία πολλές φορές απέχει απο την πραγματικότητα

            Δεν πιστεύω ότι το να ζείς σ'ένα χωριό είναι άσχημα, παρόλο που έχω μεγαλώσει σε πόλη.

            Αν είσαι με τους ανθρώπους που αγαπάς όπου και να είσαι είναι καλά.

            Και εγώ θα ήθελα να επιστρέψω Ελλάδα, αλλά πιστεύω ότι όσο μεγαλώνω τόσο πολύ δυσκολεύει η κατάσταση. Μπορεί η Ελλάδα να έιναι η χώρα που μεγάλωσα, αλλά μετά απο 10 χρόνια στην Αγγλία αισθάνομαι ότι αν επιστρέψω στην Ελλάδα θα πρέπει να αρχίσω πάλι απο την αρχή.

            Πολλά πράγματα είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ των δύο χωρών και το γεγονός ότι εκτός της οικογενειάς μου όλοι οι φίλοι μου έχουν προχωρήσει με τρομάζει. Δεν ξέρω άν έχω τις ίδιες αντοχές να ξεκινήσω καινούργιες φιλίες και μια διαφορετική ζωή.

            Ποιά είναι οι δική σας άποψη;

            Comment


              #7
              Originally posted by thanasis View Post
              Να επιστρέψω ; - Ναι θα ήθελα.
              Να επιστρέψεις; Μην την κάνεις τη μλκ.

              Comment


                #8
                Θα ήθελα να πω την δικιά μου γνώμη!
                Έχω πάει 3 φορές Ιταλία,Ολλανδία,Βέλγιο και από μία φορά Λουξεμβούργο και Γερμανία.

                Γιατί στην Ελλάδα υπάρχει ακόμα η λέξη φιλότιμο και η λέξη ζεστασιά και φιλία.
                Πας για έναν καφέ και π.χ. σήμερα κάποιος φίλος δεν έχει χρήματα ... Ε,λοιπόν ο Έλληνας θα κεράσει και θα πληρώσει τον καφέ του φίλου του .
                Στο εξωτερικό ο καθένας πληρώνει για τον ευατό του (μιλάω για τους ξένους) τουλάχιστον στις χώρες που έχω πάει.

                Με 2 Σουβλάκια (3.50 € μπορείς να χορτάσεις) , στο εξωτερικό δεν υπάρχει αυτό.

                Το ταξί είναι πολύ φθηνότερο όπως και η βενζίνη .

                Και το πιο μεγάλο πλεονέκτημα είναι ο καιρός και η ομορφιά της Ελλάδας.

                Από κει και πέρα
                ΝΑΙ ο καφές είναι ακριβός αλλά καθόμαστε 5 ώρες πίνουμε τον καφέ , φωνάζουμε 10 φορές την γκαρσόνα για να μας γεμίσει το ποτήρι με το νερό!
                (4 με 4.50 Ευρώ και πολύ νερό δωρεάν + 5 ώρες στην καφετέρια)

                Στο εξωτερικό πληρώνεις στην καφετέρια το νερό σου (2 € δεν είναι ;) οπότε κάθεσαι 45 λεπτά πίνεις τον καφέ και φεύγεις .
                (2 ευρώ ο καφές και 2 ευρώ το ένα ποτήρι νερό με ελάχιστη διαμονή στην καφετέρια)

                Στην Ελλάδα ο ηλιός είναι 300 μέρες τον χρόνο , στις παραπάνω χώρες είναι 65 μέρες το χρόνο , που η διάθεση για χαρά
                «Στα εύκρατα κλίματα, είναι γεγονός ότι τα άτομα αισθάνονται πιο ευτυχισμένα και ενεργητικά κατά τις ηλιόλουστες ημέρες και ότι σε πολλούς παρατηρείται αλλαγή της διάθεσης κατά τη διάρκεια της χειμερινής περιόδου» δήλωσαν οι ερευνητές.
                Το κόστος ζωής στην Ελλάδα είναι μικρότερο όπως ο μισθός μικρότερος οπότε έρχεται μία η άλλη!

                Στην Ελλάδα δεν συμφέρουν κάποιες υπηρεσίες που προσφέρουν οι Ελληνικές εταιρείες αλλά μέσω internet παραγγέλνεις από όλο τον κόσμο.

                Στο εξωτερικό,στις λεγόμενες προηγμένες χώρες,παρέχουν καλύτερη ασφάλιση,καλύτερο νοσοκομείο,καλύτερους δρόμους και περισσότερο οργάνωση.

                Αυτή είναι η γνώμη μου για το θέμα αυτό!

                Comment


                  #9
                  Μου άρεσε το άρθρο σου Άκη για την Ελλάδα.

                  και είναι αλήθεια όσο περισσότερο ήλιο και καλοκαιρία τόσο και ποιό ευδιάθετος είσαι στη ζωή σου.

                  Μένω στην Αγγλία και ειλικρινά υπάρχουν στιγμές που με πνίγει η συνεχής κακοκαιρία.

                  Το ποιό σημαντικό για μένα απ'όλα είναι η δική μου άνθρωποι. Είμαι 9 χρόνια τώρα μακριά και μου λείπουν όλο και περισσότερο.

                  Απο δουλειά είμαι καλά αλλά δεν ξέρω, δεν με ικανοποιεί πλέον, διότι στην προσωπική μου ζωή μου λείπουν πάρα πολλά. Τι να την κάνεις την καλή δουλειά όταν τα σαββατοκύριακα σου είναι γύρω απο μία τηλεόραση και τις γιορτές η μόνη διασκέδαση είναι τι θα αγοράσεις για να καλύψεις το κενό της μοναξιάς.

                  Ακούγομαι πολύ καταθληπτικός θα έλεγα αλλά μόλις ο κολλητός μου φίλος μου ανακοίνωσε ότι θα πάει για πρωτοχρονιά με τον γκομενό του και τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω για πρωτοχρονιά. Και να σκεφτείς ότι ένας λόγος που δεν πήγα Ελλάδα ήταν για να μήν το αφήσω μόνο γιορτινές μέρες. Τελοσπάντων το πάθημα να μου γίνει μάθημα.

                  Γενικός κανόνας, ότι και να λέμε για τους γονείς μας, είναι οι μοναδικοί που ότι και αν γίνει θα είναι πάντα κοντά μας.

                  Αυτή την στιγμή περιμένω να κλείσω άλλα 2 χρόνια στην Αγγλία να ξεπληρώσω τα ατελείωτα δανειά μου και να γυρίσω με το καλό. Το περιμένω πώς και πώς. Προς το παρόν stuck in the f....g rot!!

                  Καλησπέρα σε όλους απο το κρύο Mancester. Εύχομαι να περάσετε καλά την Πρωτοχρονιά και να έχετε ένα τέλειο νέο έτος.

                  Νίκος x

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Liger77 View Post
                    Καλησπέρα σε όλους απο το κρύο Mancester. Εύχομαι να περάσετε καλά την Πρωτοχρονιά και να έχετε ένα τέλειο νέο έτος.

                    Νίκος x
                    Καλή χρονιά φίλε,Υγεία πρώτα και όλα γίνονται ... Χαμογέλασε και το Ελληνικό χαμόγελο θα ζεστάνει και τους κρυόκ@λους Άγγλους ...
                    Να είσαι πάντα καλά !!!!

                    Comment


                      #11
                      Χταποδάκι και Evans να'στε καλά,

                      ευχαριστώ πολύ για τα μυνηματά σας. :-)

                      Comment


                        #12
                        Κουράγιο Νίκο, δυο χρονάκια, θα περάσουνε που θα πάνε.
                        Καλή Χρονιά, να σου πάνε όλα καλά.

                        Comment


                          #13
                          Παιδια το θεμα ειναι που εχει περισσοτερα χρηματα και δουλειες.Τι να τον κανω τον ηλιο τον καφε και τον...Πλουταρχο αν παιρνω 500-600 και 1000 ευρω μισθο δεν εχω παιδεια,υγεια και γενικα κρατος;Ενταξει δυσκολη η ξενιτια αλλα δεν ειναι οπως τις δεκαετιες του 50-60 οπου εχανες καθε επαφη με το οτι γινεται στην Ελλαδα....

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Liger77 View Post
                            Μου άρεσε το άρθρο σου Άκη για την Ελλάδα.

                            και είναι αλήθεια όσο περισσότερο ήλιο και καλοκαιρία τόσο και ποιό ευδιάθετος είσαι στη ζωή σου.

                            Μένω στην Αγγλία και ειλικρινά υπάρχουν στιγμές που με πνίγει η συνεχής κακοκαιρία.

                            Το ποιό σημαντικό για μένα απ'όλα είναι η δική μου άνθρωποι. Είμαι 9 χρόνια τώρα μακριά και μου λείπουν όλο και περισσότερο.

                            Απο δουλειά είμαι καλά αλλά δεν ξέρω, δεν με ικανοποιεί πλέον, διότι στην προσωπική μου ζωή μου λείπουν πάρα πολλά. Τι να την κάνεις την καλή δουλειά όταν τα σαββατοκύριακα σου είναι γύρω απο μία τηλεόραση και τις γιορτές η μόνη διασκέδαση είναι τι θα αγοράσεις για να καλύψεις το κενό της μοναξιάς.

                            Ακούγομαι πολύ καταθληπτικός θα έλεγα αλλά μόλις ο κολλητός μου φίλος μου ανακοίνωσε ότι θα πάει για πρωτοχρονιά με τον γκομενό του και τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω για πρωτοχρονιά. Και να σκεφτείς ότι ένας λόγος που δεν πήγα Ελλάδα ήταν για να μήν το αφήσω μόνο γιορτινές μέρες. Τελοσπάντων το πάθημα να μου γίνει μάθημα.

                            Γενικός κανόνας, ότι και να λέμε για τους γονείς μας, είναι οι μοναδικοί που ότι και αν γίνει θα είναι πάντα κοντά μας.

                            Αυτή την στιγμή περιμένω να κλείσω άλλα 2 χρόνια στην Αγγλία να ξεπληρώσω τα ατελείωτα δανειά μου και να γυρίσω με το καλό. Το περιμένω πώς και πώς. Προς το παρόν stuck in the f....g rot!!

                            Καλησπέρα σε όλους απο το κρύο Mancester. Εύχομαι να περάσετε καλά την Πρωτοχρονιά και να έχετε ένα τέλειο νέο έτος.

                            Νίκος x
                            Liger77 , μόλις διάβασα την απάντηση σου ... κάλλιω αργά παρά ποτέ .
                            Τι γίνεσαι; Έχεις γυρίσει Ελλάδα;

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Φίλος View Post
                              Παιδια το θεμα ειναι που εχει περισσοτερα χρηματα και δουλειες.Τι να τον κανω τον ηλιο τον καφε και τον...Πλουταρχο αν παιρνω 500-600 και 1000 ευρω μισθο δεν εχω παιδεια,υγεια και γενικα κρατος;Ενταξει δυσκολη η ξενιτια αλλα δεν ειναι οπως τις δεκαετιες του 50-60 οπου εχανες καθε επαφη με το οτι γινεται στην Ελλαδα....
                              Συμφωνώ μαζί σου Φίλος και είναι τα θέματα προτεραιοτήτων που βάζει ο καθένας και η διαφορετικότητα της λογικής του κάθε ανθρώπου.

                              Στις δεκαετίες 50-60 ο θείος μου πήγε ανθρακωρύχος στο Βέλγιο και όταν βρήκε μία κιριλέ δουλειά (αποθηκάριος σε αυτοκινητοβιομηχανία) γύρισε Ελλάδα .

                              Ποτέ δεν κατάλαβα την λογική του.

                              Την τωρινή εποχή,το internet και τα φτηνά εισητήρια εντός Ευρώπης μας φέρνουν πιο κοντά.

                              Comment

                              Working...
                              X