Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κάποιος που πήγε με τουριστική αλλά τον γύρισαν πίσω - Dagni

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Κάποιος που πήγε με τουριστική αλλά τον γύρισαν πίσω - Dagni

    Ετσι λοιπον εχουν τα πραγματα της περιπετειας μου:
    Πηρα λοιπον το αεροπλανο γεματος ελπιδες για το τι ειχα μπροστα μου,
    και ολο πικρα για το τι αφηνα πισω(οικογενεια),ο πονος γινοταν πιο αμαλαγος ξεροντας πως αν πηγαινα καλα , θα ηταν ολοι μετα χαρουμενοι.
    one way ticket για το λογο οτι μετρουσα τα εξοδα μου για τη σχολη ,ασφαλεια , IELTS,και στο τελος θα εκανα εισιτηριο επιστροφης απο κατω.
    αφου λοιπον εφτασα καλα κατω, στην εξοδο για τη χωρα με σταματανε απο το immigration και κανουν τις τυπικες ερωτησεις για το οτι συμπληρωσα στην καρτα αποβιβασης ,δηλ. γιατι συμπληρωσα κατι για δουλεια (με την εννοια οτι κρατουσα τη μηχανη για να κανω και μια ανταποκριση και για την Ελλαδα με τους ομογενεις,συνεντευξεις δηλαδη ντοκυμαντερ!)Με ρωτησαν ποσο χρονο θα μου παρει γιατι ειχα συμπληρωσει για 3 μηνες .
    Λεω εβαλα το περισσοτερο που δικαιουμαι με τουριστικη,για να ειμαι καλυμενος!!Μπορει να μου παρει και ενα μηνα!αλλα γι αυτο δεν εβγαλα εισιτηριο επιστροφης επειδη δεν ξερω και την ακριβη ηνερομηνια!
    επισης ρωτησαν γιατι σαν τουριστας δεν πηρα και τη γυναικα μαζι!!
    (μηπως την περιμεναν κι αυτη ? εικασια κανω , αλλα πως το Βλεπετε εσεις?)
    Κουβεντα στην κουβεντα τους λεω , θελω να δω επισης τι επιλογη εχω για να γινω φοιτητης.και να κανω για αλλη βιζα.
    Με ρωτανε γιατι δεν το εκανα απο το διαδυκτιο και λεω ,οταν ερχεται
    καποιος στην Ελλαδα και σου λεει φιλικη τιμη για τους Ελληνες 22000
    ενω καποιοι αλλοι που βλεπω στο Ιnternet,χωρις φιλικη τιμη εινα 5000 πιο φτηνα ,ε τοτε θελω να δω τι παιζει!!
    Αυτοι κολλησαν με τα μικροφωνα και τα λοιπα που κουβαλουσα και λενε ''οπα ο τυπος ηρθε για δουλεια''.Για γαμοβαφτισια!!!

    περασα στα ενδοτερα για περαιτερω ''ψαξιμο''.
    κοιταζανε καρτες που ειχα απο ατομα στη Μελβουρνη την τσαντα με το laptop τη φωτογραφικη κοκ!μετα το διαβατηριο οπυ εχει βιζες
    απο αυστραλια ξανα,κινα, και Λιβυη(εχει να κανει αραγε?)

    ψαχνοντας και τη βαλιτσα βρηκαν εκτος απο ρουχα και ενα λευκωμα
    που εφτιαξε η γυναικα με αφιερωσεις απο αυτη και τα παιδια!!
    Και το σημειωματαριο μου!!
    Οπα λεω τωρα την πατησαμε!!
    Για δε το λευκωμα δεν ηξερα καθολου,ηταν εκπληξη!!

    συσκεψη στη συσκεψη,και μετα απο πεντε ωρες μου ξεφουρνισαν λοιπον οτι ακυρωνεται η βιζα για το λογο οτι δεν ειχα εισητηρια επιστροφης και οτι απο το σημειωματαριο και το λευκωμα συμπεραναν οτι ειχα σκοπο να μεινω για πολυ!!

    τι κιαν ειπα οτι δεν ηθελα να ειμαι παρανομος σε ο,τι κανω!!αμα χρειαστει για αλλη βιζα θα εκανα αιτηση και αν δεν επαιρνα θα εφευγα!! τιποτα!!

    Ακυρωθηκε η βιζα, εγω ειμαι πλεον ανεπυθημητος για τρια χρονια,
    και ειχα αντιμετωπιση λαθρομεταναστη!!!!!

    τελος πρωτου μερους

    #2
    έπεσες ρε φίλε σε περιπτωσάρα, τί να πώ... γκαντεμιά.
    πραγματικά δεν έχω ξανακούσει τέτοια αντιμετώπιση...
    δε θα σε κατηγορούσα αν δε θες να ξαναδεις αυστραλία ούτε ζωγραφιστή

    Comment


      #3
      κρίμα...κρίμα... μετά από τόση ταλαιπωρία και όνειρα να σου συμβεί αυτό. Εξάντλησαν όλη τους την αυστηρότητα σε σένα μου φαίνεται. Εύχομαι πραγματικά να βρεις εναλλακτική λύση.

      Comment


        #4
        lol? AU rules...

        Comment


          #5
          ego pistevo oti meta apo ta prota logia mas den prepei na alazoume oute koma'......leme erxome gia tourismo k tha katso 45 meres ....afto k telos....ta ala de ksero de gnorezo...

          Comment


            #6
            η Οδυσσεια ενος ξεριζωμενου σε 36 ωρες!!μερος 2ο

            ταλαιπωριας συνεχεια !!
            μετα λοιπον την ιερα εξεταση και αφου μου πηραν το διαβατηριο και το τηλεφωνο καθως και τα λεφτα μου,(θα μου τα εδιναν στο αεροδρομιο στην επιστροφη),η αποφαση ηταν να παρω την επομενη πτηση της επιστροφης,και να μην μπορω να ειδοποιησω κανεναν για να ξερουν τι γινεται!!
            Με πηραν λοιπον και με πηγαν στο detection centre, πεντε ωρες μετα την αφιξη μου!
            πηγα συνοδεια λοιπον ,υπεγραψα τη χαρτουρα,πηρα τα σεντονια και το νεσεσερ με τα απαραιτητα και πηγα για να ξεκουραστω απο την ταλαιπωρια κατα τις 4:30 το πρωι !
            αφου ξυπνησα στις εφτα ,στις εννια στις δεκα τελειωτικα με ξυπνησαν κατα τις δωδεκα ,για να μου παρουν αποτυπωματα να με φωτογραφισουν κλπ.Να πω παντως οτι ηταν ευγενικοι μαζι μου!!
            κατα τα αλλα ενοιωσα καταδικος πραγματικα!!
            Γνωρισα και αλλους λαθρομεταναστες απο Ινδια , φιτζι, κινα μαλαισια κλπ οι περισσοτεροι με protective visa.Μια χαρα παρεα παντως,ιδιαιτερα φιλικοι.
            Εμαθα βεβαια εκει μεσα οτι ειχαν περασει αλλοι 16 Ελληνες!!
            Το βραδακι ηρθαν λοιπον , με πηραν παλι συνοδεια και με γυρισαν στο αεροδρομιο οπου περιμενα το αεροπλανο . Εκει πηρα πισω λεφτα και κινητο αλλα το διαβατηριο οχι.συνοδεια πηγα μεχρι τον ελεγχο αποσκευων και μετα με παρελαβε αεροσυνοδος για να με βαλει μεσα στο αεροπλανο!
            και στο Αμπου Νταμπι παλι με τη συνοδεια αεροσυνοδου περιμενα την ανταποκριση για να ακολουθησει παλι η ιδια διαδικασια!

            Τελικα εφτασα στην Ελλαδα οπου παρελαβα το διαβατηριο μου στην εξοδο απο το αεροπλανο,μαζι με τα χαρτια που εγραφαν τους λογους απομακρυνσης μου απο την Αυστραλια.


            Το καλο της υποθεσης : επεστρεψα τελειως δωρεαν!!


            εν κατακλειδει !Εαν σκοπευει καποιος να παει one way ας το ξανασκεφτει καλα !! ειδικα αν εχει δωσει πουθενα συνεντευξη γιατι εμαθα εκ των υστερων οτι κραταν αρχειο απο οσους εχουν δηλωσει
            για μεταναστευση εκει,που δεν τον σωνει ουτε το εισιτηριο επιστροφης!!

            εχουν φτιαξει μαυρη λιστα!!!!!!και οποιος ειναι μεσα εκπαραθυρωνεται αμεσως!!

            Αυτα λοιπον τα λιγα ! διαβαστε και κρινετε !!

            Comment


              #7
              ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!

              Comment


                #8
                Φίλε dagni, λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη.
                Έπρεπε όμως να φερθείς πιο πονηρά. Για παράδειγμα να βγάλεις εισιτήριο με επιστροφή ας πούμε για2,5 μήνες μετά και να έλεγες θα μείνω 2,5 μήνες, ούτε καν 3. Να δείξεις υπερβολική σιγουριά ότι θα φύγεις σε 2,5 μήνες κι ό, τι κι αν έλεγαν εσύ εκεί. Αυτοί βέβαια υποθέτω ότι έτσι κι αλλιώς θα σου έδιναν για 3. Θα τους καθησύχαζες έτσι.

                Κάπου ανέφερες ότι είχες γράψει για δουλειά και ντοκυμαντέρ κλπ. Και πήγαινες μόνος σου να το γυρίσεις το ντοκυμαντέρ χωρίς ηχολήπτη, καμεραμαν κλπ; Βλέπεις σαν δικαιολογία δεν στέκει και τόσο, γι' αυτό και σκέφτηκαν ότι θα πήγαινες να εργαστείς ως φωτογράφος.

                Δεν έπρεπε επίσης να αναφέρεις καθόλου ότι ψάχνεις για σπουδές κλπ. Σου λέει αυτός ήρθε να μας κατσικωθεί, θα βγάλει student visa και θα κάνει γαμοβαφτίσεις με τους Έλληνες.

                Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς, μπορεί κι εμένα στη θέση σου να μην μου έκοβε και να έκανα χειρότερα λάθη, λίγο η γλώσσα, το ξένο κράτος κλπ, λίγο το άγχος και η αγωνία, θέλει πολύ να μπερδέψεις τα λόγια σου; Τώρα βέβαια έγινε το κακό, τουλάχισττον θα λες ότι δοκίμασες και δεν σου έκατσε. Σου εύχομαι την επόμενη φαρά να είσαι πιο τυχερός.

                Comment


                  #9
                  Η γνώμη μου είναι ότι καλώς πράξανε οι Αυστραλοί (με όλο το θάρρος στον πατριώτη dagni).
                  Είναι πολύ πιο δύσκολο για αυτούς να αφήσουν κάποιον να εισέλθει στην χώρα - ο οποίος έχει εκφραστεί ανοιχτά και δημόσια σε μέσα της χώρας του ότι σχεδιάζει και επιθυμεί μόνιμη μετανάστευση - και μετά να τον αναζητούν σε ένα πλήθος 30εκ. ανθρώπων αφού έχει παραβεί το 3μηνο της παραμονής.

                  Σε εμένα επιβεβαιώνει αυτό που γνώριζα για την Αυστραλία, ότι είναι σοβαρό αυστηρό κράτος, με σοβαρή μεταναστευτική πολιτική και πρακτική, επαρκείς ελέγχους στα σύνορά τους και ίση αντιμετώπιση των ξένων.

                  Δυστυχώς έχουμε μάθει στο χύμα στην χώρα μας και η αυστηρότητα μας φαίνεται "χούντα" και "στρατοκρατία".

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by panultimate View Post
                    ...............Δυστυχώς έχουμε μάθει στο χύμα στην χώρα μας και η αυστηρότητα μας φαίνεται "χούντα" και "στρατοκρατία".
                    Θα συμφωνήσω με τον panultimate.
                    Aυτό δε σημαίνει ότι δεν στενοχωρήθηκα με την έκβαση της υπόθεσης του dagni

                    Comment


                      #11
                      Φίλε panultimate, ο άνθρωπος θέλησε να φύγει από την Ελλάδα για μια καλύτερη ζωή. Είναι κρίμα αυτό που του συνέβη και όλα τα γκρεμισμένα όνειρά του.

                      Κι εγώ προσωπικά μετά από αυτά που διάβασα για την Αυστραλία εδώ και κάμποσο καιρό άλλαξα γνώμη, είδα πόσο δύσκολο είναι να πας και να εγκατασταθείς ότι έχουν πολλές προυποθέσεις και κριτήρια και γενικά η Αυστραλία δεν είναι καθόλου εύκολη χώρα να μεταναστεύσεις, υπάρχουν άλλες πιο εύκολες χώρες εντός της ΕΕ. Μάλιστα πιστεύω ότι αυτός ο πανικός με την Αυστραλία θα ξεφουσκώσει σύντομα όταν καταλάβει ο κόσμος τις δυσκολίες. Πάντως γενικά παντού δυσκολεύουν τα πράγματα κι αν χειροτερέψει κι άλλο η κατάσταση στην Ελλάδα και φύγουν μερκές χιλιάδες για μετανάστες προβλέπω να βάζουν κριτήρια πολλές άλλες χώρες και όχι μόνο για τους Έλληνες αλλά αν γενικευτεί η κρίση παγκοσμίως εκεί να δεις πανηγύρι!

                      Comment


                        #12
                        τωρα το διαβασα...
                        τι να πω;
                        απτην μια ναι δειχνει μια σωστη πολιτικη στο θεμα της μεταναστευσης απτην αποψη να μην ειναι ολα χυμα...
                        απτην αλλη ομως να εξεταζουν και τα εσωρουχα σου που λεει ο λογος για να δουν οχι αν κρυβεις κατι αλλα αν εχεις σκοπο να πας να βρεις δουλεια κτλ...
                        ειναι ολιγον τι ρατσιστικο.
                        Παντα κατα την δικη μου προσωπικη αποψη. ενταξει;
                        Και ολα αυτα ..σε μια χωρα που οοοολοι ειναι μεταναστες εκτος φυσικα των Αμποριτζινες.
                        Παντως θα σας αναφερω και εγω κατι..οχι δεν το ακουσα απο καπου....
                        ειναι γεγονος και μαλιστα ειχε γινει σαλος εδω στην Γερμανια.
                        Γερμανος γιατρος ειχε κατεβει εκει. Δουλευε, παραλληλα εγραψε τις εξετασεις που επρεπε για να παρει την αδεια ασκησεως επαγγεςλματος και..ολα καλα!
                        Μεχρι που εγραψε στα χαρτια του πως εχει εναν γιο με συνδρομο Νταουν και του αρνθηθκαν τα παντα....Του προτειναν...ακουσον ακουσον να μεινει αν θελει χωρις το παιδι του.
                        Πως δικαιολογηθηκαν; Ενα παιδι με συνδρομο Νταουν θα εχει αυξημενα εξοδα για το συστημα υγειας της χωρας!!!
                        Δεν δεχονται μεταλλαγμενα γονιδια εκει...
                        Τι να πεις;
                        Ειχα και εγω καποτε κατι σκεψεις για προς τα εκει.
                        Μετα που ειχα διαβασει το αρθρο που δημοσιευσε ο γιατρος αυτος...ξενερωσα.

                        Τι θελω να πω; ΔΕν ειναι θεμα προστασιας του πολιτη ειναι θεμα....ας μην το χαρακτηρισω.

                        Τυχεροι οσοι ζειτε εκει. Δεν λεω..Για μενα παντως...θα προτιμουσα να ζω σε μια χωρα που σεβεται τον ανθρωπο!
                        και αυτο κανω!ι

                        Comment


                          #13
                          Lucia,
                          έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι γράφεις. Συμφωνώ. Το θέμα θα ξεφουσκώσει διότι η Αυστραλία πράγματι είναι δύσκολη, έχει αυστηρές προυποθέσεις και δεν είναι χώρα της Ε.Ε που πάς όποτε θές.

                          synnefaki,
                          Λες ότι θα προτιμούσες να ζούσες σε μια χώρα που σέβεται τον άνθρωπο.
                          Μα η Αυστραλία προφανώς σέβεται τους ανθρώπους της και τους φορολογουμένους της. Με το να δεχτεί έναν άνθρωπο με ένα παιδί με τόσο σοβαρή πάθηση, χρεώνει το πρόβλημα αυτό σε όλους τους Αυστραλούς φορολογουμένους που πληρώνουν για το δημόσιο σύστημα υγείας. Με το να τον δεχτεί με το παιδί του, θα είναι αναγκασμένη (η Αυστραλία) να του χορηγεί επιδόματα και περίθαλψη για την οποία ΔΕΝ έχει πληρώσει. Εσύ αυτό το θεωρείς σωστό?

                          Παιδιά μην τα μπερδεύετε! Το να είναι ένα κράτος αυστηρό, με στάνταρ κριτήρια που ισχύουν έναντι όλων δεν είναι απανθρωπιά! Το να είναι ένα κράτος απλόχερο και σπάταλο με τα λεφτά των φορολογουμένων του είναι (βλ. Ελλάς)!!

                          Η Αυστραλία έχει κοινωνικές δαπάνες περί τα $130 δις, το οποίο δείχνει ότι κάθε άλλο παρά απάνθρωπο κράτος είναι.

                          Comment


                            #14
                            Σκληρή πραγματικότητα...

                            [QUOTE=dagni;37733]Ετσι λοιπον εχουν τα πραγματα της περιπετειας μου:
                            Πηρα λοιπον το αεροπλανο γεματος ελπιδες για το τι ειχα μπροστα μου,
                            και ολο πικρα για το τι αφηνα πισω(οικογενεια),ο πονος γινοταν πιο αμαλαγος ξεροντας πως αν πηγαινα καλα , θα ηταν ολοι μετα χαρουμενοι.
                            one way ticket για το λογο οτι μετρουσα τα εξοδα μου για τη σχολη ,ασφαλεια , IELTS,και στο τελος θα εκανα εισιτηριο επιστροφης απο κατω.



                            Αγαπήτε Νικόλα, το να σου ευχηθώ καλή χρονιά θα έμοιαζε κοροϊδία! Ισως αυτό που θα τέριαζε περρισσότερο είναι το "περαστικά", μετά από αυτό το γρεμοτσάκισμα - γιατί κάπως έτσι πιστεύω το βίωσες!

                            Έχω την αίσθηση ότι όλοι λίγο πολύ, ξέραμε και ίσως ξέρουμε προς τα που θέλαμε και ίσως θέλουμε να πάμε! Σε μια χώρα που καμία μα καμία σχέση δεν έχει με αυτή τη χώρα που ζούμε! Έχουμε πλήστα όσα παραδείγματα να άναφέρουμε για να πιστοποιήσουμε το ότι η χωρα στην οποία ζούμε είναι κάτι σε υποσαχάρια χώρα στη μέση της ευρώπης και η χώρα στην οποία θα θέλαμε να μετοικήσουμε, μία χώρα-πρότυπο!! Αν υπήρχε η υποψία ότι οι χώρες αυτές έιναι ακριβώς το ίδιο, είμαι σίγουρος ότι ουδείς από όλους εμάς δεν θα ήθελε ούτε να σκεφτεί την μετανάστευση προς τα εκεί!!!

                            Τι θέλω να πω.... Οι ανθρωποι αυτοί έχουν ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗ πολιτική!! Καλώς ή κακός, μας αρέσει δεν μας αρέσει έχουν σχέδια , έχουν νόμους και τους ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ!!!! Δείτε λίγο τι γίνεται στο Νησί των Χριστουγέννων και θα καταλάβετε!! Ψάξτέ το λίγο και θα δείτε ότι η Αυστραλία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ, ΝΑ ΜΠΕΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ!! Αν κι εμείς εδώ στην Ελλάδα είχαμε εφαρμόσει έστω τα μίσα από αυτά, το patriotaki θα είχε τώρα μόνο έλληνες 2ης και 3ης γενιάς ομογενείς για μέλη και όχι 40άρηδες που αναγκαζόμαστε να ξεπατωθούμε μπας και καταφέρουμε και σώσουμε λίγη απ τη χαμένη μας αξιοπρέπια!!


                            ΝΑΙ!!!! Ήταν επιθετική και ρατσιστική, σχεδόν, η συμπεριφορά των αρχών εκεί, αλλά ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ......ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ, ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ Η ΟΧΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΜΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ-ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ- ΑΠΟ "ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙΑ";;;
                            Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by panultimate View Post
                              synnefaki,
                              Λες ότι θα προτιμούσες να ζούσες σε μια χώρα που σέβεται τον άνθρωπο.
                              Μα η Αυστραλία προφανώς σέβεται τους ανθρώπους της και τους φορολογουμένους της. Με το να δεχτεί έναν άνθρωπο με ένα παιδί με τόσο σοβαρή πάθηση, χρεώνει το πρόβλημα αυτό σε όλους τους Αυστραλούς φορολογουμένους που πληρώνουν για το δημόσιο σύστημα υγείας. Με το να τον δεχτεί με το παιδί του, θα είναι αναγκασμένη (η Αυστραλία) να του χορηγεί επιδόματα και περίθαλψη για την οποία ΔΕΝ έχει πληρώσει. Εσύ αυτό το θεωρείς σωστό?
                              η


                              Με αυτη την λογικη και το καθε παιδακι που γεννιεται εκει και ειναι «διαφορετικο» χρεωνει την χωρα....αυτη ομως η λογικη θυμιζει Καιαδα.

                              Comment

                              Working...
                              X