PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικτύωση / Συνάντηση Patriotaki Sydney

arcs1210
09.01.2012, 13:54
Emis pantos pou imaste ikogenia pou irthe prosfata sto Sydney, ke theloume na dikgtiothoume me ellines edo tha thelame na vrethoume me anthropous na milane SOSTA ELLINIKA>>>
:smile_:

marie
10.01.2012, 00:04
Κάνω την αρχή λοιπόν στο συγκεκριμένο θέμα. Είμαι στο Sydney με την οικογένειά μου από τον Αύγουστο. Καλωσορίζω όλους όσους έχουν έρθει στο Sydney είναι καιρός να μάθουμε πόσα πατριωτάκια είμαστε και εδώ.

christine
10.01.2012, 14:45
Αντε Μπράβο βρε παιδιά!! Εγώ θα κατέβω Μάρτιο! Αντε γιατί μας έφαγε η Μελβούρνη!! Ολοι εκεί πάνε χεχεχε

κωστας γαργαλιανοι
11.01.2012, 10:08
Αντε Μπράβο βρε παιδιά!! Εγώ θα κατέβω Μάρτιο! Αντε γιατί μας έφαγε η Μελβούρνη!! Ολοι εκεί πάνε χεχεχε

η μελβουρνη κραταει τα σκυπτρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!:victory::lol2::lo l2:

christine
12.01.2012, 00:11
:yes::yes:Αδιαμφισβήτητα!:bravo_1::b ravo_1:

George Kats
05.03.2012, 02:19
Emis pantos pou imaste ikogenia pou irthe prosfata sto Sydney, ke theloume na dikgtiothoume me ellines edo tha thelame na vrethoume me anthropous na milane SOSTA ELLINIKA>>>

Kalos eilthate.

AussieHope
09.03.2012, 10:58

Παντως ουτε στην Ελλαδα ακουει κανεις σωστα ελληνικα. Χθες ακουσα μια κοπελα 16 περιπου χρονων να λεει στην μητερα της: "Δωσε μου 20 ευρω μαμα. Σε πληζαρω..." (please-παρακαλω να φανταστεί κανείς;;).

Εκει τουλαχιστον εχουν την δικαιολογια της αποστασης/μεταναστευσης/2ης γενιάς και θα πρεπει να τους λεμε μπραβο που ακουμα ακουγεται η ελληνική γλωσσα, οσο χαλια και να ειναι...

Και ας μην αρχισω με τα αγγλικα που ακουω απο τους εδω ελληνες που υποτιθεται πως εχουν παρει το Proficiency ή ακόμα και Master's Degree απο την Αγγλία!!!!

Συγνωμη για τυχον ορθογραφικα/γραμματικα λάθη...ειμαι και εγω απο εκεινους που δεν μιλανε σωστα ελληνικα αν και μετα απο 15 χρονια στο Ελλαδασταν τουλαχιστον εχω παψει να λεω .... "καρο", "φριζα" "μαρκετα".
;-)

Αν θελεις να ρισκαρεις κατεβαινω κι εγω στο Sydney με τον αντρα μου και 2 μικρα παιδια ως το τελος του 2012! :smile_:

Apostolaras
17.07.2012, 02:02
Sigharitiria ston dimiourgo aftou tou post.....

Exo erthei edo kai dio xronia stin Australia...para tin ametriti ikanopoiisi pou exo apo tin metakomisi tis oikogeneias mou se afto to evlogimeno meros..tha ithela oikogeneiaka na gnoristo kai me alles oikogeneies edo sto Sydney pou exoun erthei prosfata....apla ena bbq sto toso se kana parko me ta pedia na pezoun kai etsi. Ego meno sto Beecroft (pros Hornsby). Ta pedia mou einai 15(f) kai 13(m) eton. to onoma mou Apostolis. Opoios endiaferete as mou steilei ena pm. Episis an gnorizei kaneis kanena group sto facebook me Sydney based Greeks..opos to eipe kai kapios allos..aman me tin Melvourni re adelfe!!! :smile_:

Apostolaras
17.07.2012, 02:18
:smile_:Gia sou ...den xero ti antapokrisi eixes sto post sou gia emas tous Sydney-topioimenous...!:bravo_: Ego thelo na deixo to endiaferon mou pantos. Eimai 46 xronon pantremenos me 3 paidia. Menoume sto Beecroft kai milame ta kaliterotera Ellinika ex-anekathen! Ego eimai odigos kai i ginaika mou se dikigoriko grafeio. Otan kanonisete tipota enimerose me...eyxaristo kai na eisai kala esi kai i oikogeneia sou.

κωστας γαργαλιανοι
18.07.2012, 11:35
Gia sou ...den xero ti antapokrisi eixes sto post sou gia emas tous Sydney-topioimenous...!:bravo_: Ego thelo na deixo to endiaferon mou pantos. Eimai 46 xronon pantremenos me 3 paidia. Menoume sto Beecroft kai milame ta kaliterotera Ellinika ex-anekathen! Ego eimai odigos kai i ginaika mou se dikigoriko grafeio. Otan kanonisete tipota enimerose me...eyxaristo kai na eisai kala esi kai i oikogeneia sou.

καλησπερα απο Μελβουρνη!!!!:victory::victory:__hellas;

marie
18.07.2012, 13:43
Gia sou ...den xero ti antapokrisi eixes sto post sou gia emas tous Sydney-topioimenous...!:bravo_: Ego thelo na deixo to endiaferon mou pantos. Eimai 46 xronon pantremenos me 3 paidia. Menoume sto Beecroft kai milame ta kaliterotera Ellinika ex-anekathen! Ego eimai odigos kai i ginaika mou se dikigoriko grafeio. Otan kanonisete tipota enimerose me...eyxaristo kai na eisai kala esi kai i oikogeneia sou.

Καλησπέρα και εμείς είμαστε στο Sydney και μιλάμε τα καλυτερότερα Ελληνικά τι θα έλεγες να κάνουμε την αρχή και αν θέλουν και άλλοι να ακολουθήσουν.....:bravo_:

Apostolaras
19.07.2012, 05:47
Καλησπέρα και εμείς είμαστε στο Sydney και μιλάμε τα καλυτερότερα Ελληνικά τι θα έλεγες να κάνουμε την αρχή και αν θέλουν και άλλοι να ακολουθήσουν.....:bravo_:

ok tha sou steilo to kinito mas se PM..tha prospathiso diladi..giati den eimai kai poli ton forum :ypnos_2:

Apostolaras
19.07.2012, 05:58
καλησπερα απο Μελβουρνη!!!!:victory::victory:__hellas;

Kalispera Kosta kala na eisai..opote kateveis sto megalo xorio rixe minima. :victory:

Apostolaras
19.07.2012, 06:00
η μελβουρνη κραταει τα σκυπτρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!:victory::lol2::lo l2:

Etsi einai pragmati...ena souvlaki sto Sydney re paidiaaaa!!! Oxi kempap..souvlakiiii!!!!

κωστας γαργαλιανοι
19.07.2012, 12:33
Etsi einai pragmati...ena souvlaki sto Sydney re paidiaaaa!!! Oxi kempap..souvlakiiii!!!!

εδω τα καλα σουβλακια!!!!!!!!!!! ενα δυπιτο με τζατζικι κρεμυδι και μπολικο πιπερι!!!!!!!!!!!!!! εφτασε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol2::lol2:

Apostolaras
20.07.2012, 02:13
εδω τα καλα σουβλακια!!!!!!!!!!! ενα δυπιτο με τζατζικι κρεμυδι και μπολικο πιπερι!!!!!!!!!!!!!! εφτασε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol2::lol2:
Pou tha paei den tha vrethei ena souvlatzidiko tis prokopis..tha me piasei amok..pente pente tha ta tsakizo...!!!:shocked:

NΙΚΟΣ
22.07.2012, 14:39
παρα πολυ καλα μιλαμε ελληνικα γιατι ειμαστε προσφατοι στο αυστραλια,μενω στο wollongong κ θα ηθελα πραγματικα να βρισκομασταν,για να μετρηθουμε κ ποσοι ειμαστε

Apostolaras
23.07.2012, 05:50
παρα πολυ καλα μιλαμε ελληνικα γιατι ειμαστε προσφατοι στο αυστραλια,μενω στο wollongong κ θα ηθελα πραγματικα να βρισκομασταν,για να μετρηθουμε κ ποσοι ειμαστε

Niko gia sou...Tin Kiriaki pou mas perase sinantithikame me tin Marie oikogeneiakos kai itan poli epitiximeni sinantisi. An theleis na eisai stin epomeni poli efxaristos. steile mou to kinito sou se PM kai tha epikoinoniso mazi sou na to kanonisoume. An episis exeis kai esi alles oikogeneies gnostous apo Ellada na tous enimeroseis. Ta leme :bravo_:

NΙΚΟΣ
30.07.2012, 13:07
https://www.facebook.com/EllenesTesAustralias Για να μπορουμε να επικοινωνουμε οσοι βρισκομαστε στο Sydney και να μπορουμε να βοηθιωμαστε

Snowflake
20.09.2012, 16:20
Καλησπέρα, μόλις ανακάλυψα το φορουμ (και χάρηκα ιδιαίτερα μπορώ να πω), σύντομα θα είμαι και εγώ στο Sydney οποτε θα τα λέμε πιο συχνά!

:)

kostasmoving
08.11.2012, 09:05
Περιμένω τη νέα συνάντηση patriotakiδων στο Σύδνευ. Αποστολάρα, κανόνισέ το!!

australian
08.11.2012, 14:17
Νομίζω ότι το patriotaki team πρέπει να κάνει μιά βόλτα στο Sydney να οργανώσει
λίγο τα πράγματα..:smile_:

kostasmoving
15.11.2012, 03:06
KANENAS GIA SYDNEY???

Apostolaras
15.11.2012, 18:03
Kosta Giasou..exoume kanei ena group sto Facebook pou legetai Καφενειο φιλων "Welcome to Sydney" (https://www.facebook.com/groups/213200798811654/)

Einai ena groupaki me xavale kai kanonizoume fagito Savatta kai kiriakes...pame kai bouzoukia alma katsei..tha xaroume na se exoume stin parea mas.. :)

kostasmoving
18.11.2012, 06:47
Geia soy Apostolara idi ekana join request sto group. opote kanonisete, apla moy lete!!!

australian
05.12.2012, 07:21
sydney ακούει?
όποιος θέλει και μπορεί ας μου στείλει με pm το τηλέφωνό του.
Υπάρχει φίλος στο sydney,υπήκοος που έχει "χαθεί" λίγο,και χρειάζεται ένα "ψυχολογικό ανέβασμα".
come on.!!!

australian
10.12.2012, 06:11
sydney ακούει?
όποιος θέλει και μπορεί ας μου στείλει με pm το τηλέφωνό του.
Υπάρχει φίλος στο sydney,υπήκοος που έχει "χαθεί" λίγο,και χρειάζεται ένα "ψυχολογικό ανέβασμα".
come on.!!!
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση guys!!! Οντως δεν το περίμενα !!!!
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ανταποκρίθηκε αλλά no worries!
Μοναδική εξαίρεση ο vpappas!! Thanks mate!
Γνωριζω κι αλλα δυο μέλη που θα βοηθούσαν αλλα δε
βρίσκονται στο Sydney τη συγκεκριμένη στιγμή.
Keep walking :)

australian
10.12.2012, 07:59
Aφιερωμένο,όπου Ιταλική σημαία βάλτε την ελληνική
http://www.teiser.gr/icd/staff/politis/italy.swf

christine
10.12.2012, 08:47
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση guys!!! Οντως δεν το περίμενα !!!!
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ανταποκρίθηκε αλλά no worries!
Μοναδική εξαίρεση ο vpappas!! Thanks mate!
Γνωριζω κι αλλα δυο μέλη που θα βοηθούσαν αλλα δε
βρίσκονται στο Sydney τη συγκεκριμένη στιγμή.
Keep walking :)

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ!!!!
Όλοι περάσαμε από τον πρώτο δύσκολο καιρό της μετανάστευσης και ξέρουμε πως ειναι!! Δεν έχω καμία διάθεση κριτικής απέναντι σε κανέναν, αλλά με εκπλήσσει το γεγονός ότι από όσους το διαβάσαμε (εκτός του vpappas) κανείς δεν είχε το χρόνο ή την διάθεση να απλώσει ένα ''χέρι βοήθειας"......Δυο λόγια συμπαράστασης.....
Τελικά όταν ξεχνάμε από που και πως ξεκινήσαμε...είναι ο σίγουρος δρόμος να χάνουμε την ανθρωπιά μας.....

ΝΕΦΕΛΗ3
10.12.2012, 13:25
καλησπερα τι κανεται? διαβασαμε το ποστ κι εχουμε στειλει τα τηλ. μεσω aussie. νικος και βασω ...εμεις μενουμε wollongong..μια ωρα απο σιδνευ οτι μπορουμε να βοηθησουμε...δε μπορω να στειλω pm. καλο βραδυ.

christine
11.12.2012, 06:04
καλησπερα τι κανεται? διαβασαμε το ποστ κι εχουμε στειλει τα τηλ. μεσω aussie. νικος και βασω ...εμεις μενουμε wollongong..μια ωρα απο σιδνευ οτι μπορουμε να βοηθησουμε...δε μπορω να στειλω pm. καλο βραδυ.

:bravo_::yes:

australian
11.12.2012, 09:35
Τhanks θα το προωθήσω asap

Apostolaras
27.12.2012, 16:59
File mou to thema genika einai mia apogoitefsi..ego prospathisa poli na organoso kati kai einai oloi ston kosmo tous...Kai na peis oti den exoun anagki oi misoi pezetai na koimountai kai se pagkakia se ligo.. Ti na po ego prosopika apogoiteftika. Kaname mia sinantisi se ena magazi Ellina oi misoi koitazan tous allous misous me loxies maties..kahipopsia kai mizeria..tipota allo. Ego prosopika me endiaferei akoma na gnoristo me oikogeneia edo sto Sydney..ama endiaferei kanenan as milisei.

australian
28.12.2012, 03:23
Ti na po ego prosopika apogoiteftika. Kaname mia sinantisi se ena magazi Ellina oi misoi koitazan tous allous misous me loxies maties..kahipopsia kai mizeria..tipota allo.......
Δεν θα σχολιάσω...γιατί θα μου την "πέσουν"....

jimathens
28.12.2012, 08:04
Άστο καλύτερα Australian... τα λόγια είναι περιττά...!!!

κωστας γαργαλιανοι
28.12.2012, 13:14
Δεν θα σχολιάσω...γιατί θα μου την "πέσουν"....

εμεις εδω εχουμε γνωριστει και οικογενιακος μεταξυ μας και πολλοι εχουμε τακιμιασει .....ισως εδω ειναι το κλιμα καλυτερο!!!!:lol2::lol2:

australian
28.12.2012, 13:36
εμεις εδω εχουμε γνωριστει και οικογενιακος μεταξυ μας και πολλοι εχουμε τακιμιασει .....ισως εδω ειναι το κλιμα καλυτερο!!!!:lol2::lol2:
όντως στη Μελβούρνη το κλίμα είναι πιό "patriotiko"

Dionysis68
29.12.2012, 03:49
όντως στη Μελβούρνη το κλίμα είναι πιό "patriotiko"

Πιο πατριωτικό που το είδατε αυτό. Εσείς που μένετε όλοι μαζί στις ίδιες περιοχές μπορεί. Εμάς τους υπολοιπους που μένουμε σε άλλες περιοχές μας έχετε ξεχάσει.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΔΩ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ

siou
12.03.2013, 19:16
ΟΠΟΙΟΣ/ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ SYDNEY ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗΛΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ.!

***Θα μεταφερθεί στο σχετικό θέμα για δυκτίωση στο Sydney - *** Agoriani.

Paraskevi Tsirigoti
17.04.2013, 12:35
''Emis pantos pou imaste ikogenia pou irthe prosfata sto Sydney, ke theloume na dikgtiothoume me ellines edo tha thelame na vrethoume me anthropous na milane SOSTA ELLINIKA>>>'

mia apo ta idia ki ego exo 4 mines pou irtha me tin oikogeneia mou ki psaxno na diktiotho me anthropous edo sto sydney

rob_maria
27.04.2013, 15:07
Γεια σου Παρασκευή, και εμείς μόλις μετακομίσαμε στο Σίδνει και θέλουμε να γνωρίσουμε Έλληνες.
Πως τα βρίσκετε τα πράγματα εδώ; Σας αρέσει; Σε ποια περιοχή μένετε;

theoren
28.04.2013, 04:13
Kai emeis molis hrthame!!

rob_maria
28.04.2013, 04:55
Γεια σου theoren, που μένετε; Eγκατασταθήκατε; Εμείς μένουμε στο Kellyville.

australian
28.04.2013, 05:58
Άντε guys,κάποιος να αναλάβει πρωτοβουλία να οργανωθείτε.
Είστε αρκετοί εκεί.

christine
28.04.2013, 07:00
Ωραία! Ας κάνουμε μιά ακόμα προσπάθεια...μήπως μαζευτούμε τελικά...
Να προτείνω κάτι πιο συγκεκριμένο..
Επειδή φαίνεται οτι εδώ είμαστε αρκετά διασκορπισμένοι...προτείνω να συναντηθούμε στο κέντρο του Sydney (ας υπάρξουν προτάσεις) στις 12 Μαίου Κυριακή (για να υπάρχει χρόνος να το δούν όσοι ενδιαφέρονται)
Μπορεί να είναι σε κάποιο πάρκο ή σε κλειστό χώρο

australian
28.04.2013, 07:24
Ωραία! Ας κάνουμε μιά ακόμα προσπάθεια...μήπως μαζευτούμε τελικά...
Να προτείνω κάτι πιο συγκεκριμένο..
Επειδή φαίνεται οτι εδώ είμαστε αρκετά διασκορπισμένοι...προτείνω να συναντηθούμε στο κέντρο του Sydney (ας υπάρξουν προτάσεις) στις 13 Μαίου ημέρα Κυριακή (για να υπάρχει χρόνος να το δούν όσοι ενδιαφέρονται)
Well Done Christine!!!
Come on guys ανταποκριθείτε στο κάλεσμα!

christine
28.04.2013, 07:34
Well Done Christine!!!
Come on guys ανταποκριθείτε στο κάλεσμα!

Thanks Australian!
Ηταν χρήσιμο το manual!....:yes::lol::lol:

kikirikoy
28.04.2013, 09:59
Επειδή φαίνεται οτι εδώ είμαστε αρκετά διασκορπισμένοι...προτείνω να συναντηθούμε στο κέντρο του Sydney (ας υπάρξουν προτάσεις) στις 13 Μαίου ημέρα Κυριακή (για να υπάρχει χρόνος να το δούν όσοι ενδιαφέρονται)

13 ΜΑΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ :) ΕΤΣΙ...... ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΦΩΣ

Anais
28.04.2013, 11:03
Εμείς είμαστε μέσα παιδία, θα χαρούμε πάρα πολυ αν συναντηθουμε όλοι μαζί. Θα μπορούσαμε να το κάνουμε Σαββατοκύριακο γιατί 13 Μ ειναι Δευτέρα και εμείς δουλέουμε. Ισως 11 ή 12 Μαίου?? Κεντρίκο μέρος είναι το Darling Harbour-Circular Quay που έχει τα πάντα εκει και πάρκα, εστιατόρια, καφετέριες, ακόμα και τα ferries να πάμε αλλου ( παίρνω το θάρρος κ προτείνω κάτι δεν είναι απαραίτητο να συνατηθουμε εκεί βέβαια). Τι λέτε??

charm_quark
28.04.2013, 11:39
χεχε... από Ιούνιο και μετά, θα είμαι και εγω παρούσα στις συναντήσεις σας! :yes:

christine
28.04.2013, 12:12
Συγγνώμη δικό μου λαθος! Εννοούσα Κυριακή αλλά εκ παραδρομής έβαλα λάθος ημερομηνία! Το λάθος διορθώθηκε..οπότε είναι ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΜΑΙΟΥ ΠΡΩΙ ΣΤΙΣ 11:00
Αnais χαίρομαι για την ανταπόκριση, θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά! Το Darling Harbour-Circular Quay είναι το ιδανικότερο, αυτό είχα στο μυαλό μου κι εγώ..Ας περιμένουμε όμως μήπως υπάρξουν κι άλλες προτάσεις και συμμετοχές για να δούμε αν βολεύει όλους!

christine
28.04.2013, 12:18

13 ΜΑΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ :) ΕΤΣΙ...... ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΦΩΣ

Τώρα το βλέπεις? Εϊναι red! lololol

christine
28.04.2013, 12:20
χεχε... από Ιούνιο και μετά, θα είμαι και εγω παρούσα στις συναντήσεις σας! :yes:

Με το καλό να έρθεις!

theoren
28.04.2013, 12:49
Γεια σου theoren, που μένετε; Eγκατασταθήκατε; Εμείς μένουμε στο Kellyville.

hello!emeis menoume sto brighton...eimaste 10 meres edw.

kikirikoy
28.04.2013, 13:08
Τώρα το βλέπεις? Εϊναι red! lololol

τωρα το βλέπω (το φως) :) εύχομαι να κάνετε την καλύτερη και μεγαλύτερη συνάντηση και να γίνει αρχη για εναν μεγάλο κυκλο συναντήσεων που να ενώσει τα καινούργια παιδιά στην πόλη σας

christine
28.04.2013, 15:31
τωρα το βλέπω (το φως) :) εύχομαι να κάνετε την καλύτερη και μεγαλύτερη συνάντηση και να γίνει αρχη για εναν μεγάλο κυκλο συναντήσεων που να ενώσει τα καινούργια παιδιά στην πόλη σας

Thanks Kikirikou για τις ευχές σου! Αντε το επόμενο βήμα θα είναι Παναυστραλιανή συνάντηση! χαχα

christine
28.04.2013, 15:34
[QUOTE=theoren;66141]hello!emeis menoume sto brighton...eimaste 10 meres edw

Καλώς ήρθατε! Εύχομαι τα καλύτερα! Θα χαρώ να τα πούμε κι από κοντά

rob_maria
30.04.2013, 00:17
Εμείς είμαστε μέσα για Κυριακή 12 Μαΐου στο Darling Harbour... Άντε να μαζευτούμε κι άλλοι

christine
30.04.2013, 04:54
Εμείς είμαστε μέσα για Κυριακή 12 Μαΐου στο Darling Harbour... Άντε να μαζευτούμε κι άλλοι

Ωραία rob_maria! Θα τα πούμε από κοντά! Ελπίζω και με τον theoren!

pan_k7
01.05.2013, 10:32
Κατά πάσα πιθανότητα θα έρθω και εγώ με έναν άλλο φίλο, ο οποίος είναι επίσης μέλος εδώ.

christine
01.05.2013, 11:24
Κατά πάσα πιθανότητα θα έρθω και εγώ με έναν άλλο φίλο, ο οποίος είναι επίσης μέλος εδώ.

Γεια σου pan-k7! Ελπίζω να τα καταφέρετε και να τα πούμε απο κοντα.

Anais
01.05.2013, 11:53

us 2!! :bravo_: μαζευόμαστε σιγα σιγά :yes:

rob_maria
05.05.2013, 09:11
Πόσοι είμαστε τελικά για τις 12 Μαίου στο Darling Harbour?

vpappas
06.05.2013, 02:13
50 ατομα αν συνυπολογίσεις και πιθανα γατια και σκυλια.:lol2:

rob_maria
06.05.2013, 15:10
Που ακριβώς λέτε να γίνει η συνάντηση; Σε κάποιο καφέ ίσως;

theoren
07.05.2013, 09:44

ελπιζω να τα καταφερουμε να ερθουμε και εμεις...:)

christine
07.05.2013, 13:11
Που ακριβώς λέτε να γίνει η συνάντηση; Σε κάποιο καφέ ίσως;

Σκέφτομαι να συναντηθούμε κάπου κεντρικά και να αποοφασίσουμε ανάλογα με τον καιρό....

christine
07.05.2013, 13:13
50 ατομα αν συνυπολογίσεις και πιθανα γατια και σκυλια.:lol2:

Εσύ πια....!! Πόσες γάτες κατέβασες??? χαχαχαχ

pan_k7
08.05.2013, 10:28
Προτείνω να συνατηθούμε στο Circular Quay, από τη μεριά των docks. Οπότε έχουμε τη δυνατότητα είτε να πάμε Darling harbour, Rocks είτε Opera house.

tdanki
09.05.2013, 13:25
Γεια σας και απο μενα με την σειρα μου σε ολους , Τελικα εχει κανονιστει συναντηση στο Circular quay ? και αν ναι τι ωρα και μερα για να ριξω συρμα η μερες περνανε.

christine
10.05.2013, 11:46
ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ PATRIOTAKI SYDNEY

ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΜΑΙΟΥ ΣΤΙΣ 11:00 ΠΡΩΙ

Εξω από το SYDNEY AQUARIUM AND WILDLIFE στο DARLING HARBOUR

Κοντά στο συγκεκριμένο σημείο υπάρχει και παιδική χαρά για όσους έχουμε παιδιά, αυτός είναι και ο λόγος που αν και ο pan_k7 πρότεινε ένα πολύ βολικό σημείο συνάντησης, αποφασίσαμε τελικά να συναντηθούμε Εξω από το SYDNEY AQUARIUM και βλέπουμε...

Ας προσπαθήσουμε όσοι μπορούμε να δώσουμε το παρών!

z athanasia
10.05.2013, 13:47
Επειδή θέλουμε και εμείς να βρεθούμε στη συνάντηση, όμως δεν νομίζω να καταφέρω να είμαστε στις 11, υπάρχει περίπτωση να μπορεί κάποιος να μου στείλει το τηλ του για να επικοινωνήσω που θα βρίσκεστε μετά τις 11΄???
ευχαριστώ

christine
10.05.2013, 13:49
Επειδή θέλουμε και εμείς να βρεθούμε στη συνάντηση, όμως δεν νομίζω να καταφέρω να είμαστε στις 11, υπάρχει περίπτωση να μπορεί κάποιος να μου στείλει το τηλ του για να επικοινωνήσω που θα βρίσκεστε μετά τις 11΄???
ευχαριστώ

Σου το έστειλα με προσωπικό μήνυμα
Ελπίζω να τα καταφέρετε!

australian
12.05.2013, 14:36
Υπάρχουν πληροφορίες ότι έγινε συνάντηση(επιτέλους) στο Sydney!! Είναι αλήθεια ή φήμες?

rob_maria
12.05.2013, 15:26
Όχι μόνο έγινε αλλά κράτησε και μέχρι τις 7 το βράδυ. Εμείς περάσαμε τέλεια!!!!!

christine
12.05.2013, 16:28
Η πρώτη συνάντηση patriotaki στο Sydney έγινε και μάλιστα με επιτυχία!
Πράγματι περάσαμε πολυ όμορφα!
Θέλω να ευχαριστήσω όλους (και ηταν αρκετοι)για την ανταπόκριση και να ευχηθω στα παλιά μέλη που παρευρέθησαν:"Καλη συνέχεια και πάντα επιτυχίες"και στις οικογένειες που έχουν πρόσφατα έρθει: "Υπομονή και το μέλλον στην καινούργια τους πατρίδα να τους φέρει ολα όσα τους στέρησε το παρελθόν"
Να πούμε και ένα ευχαριστω στον George Karalis και την συζυγο του, που αν και δεν καταφεραν να έρθουν, επικοινώνησαν μαζί μου,και το patriotaki καθώς και η συνάντηση αναφέρθηκαν σε τοπικό ραδιοφωνικό σταθμό (απο την σύζυγο).
Ελπίζω και εύχομαι να πραγματοποιηθούν κι άλλες τέτοιες συγκεντρώσεις, με ακομα περισσότερα μέλη!
Να είστε όλοι καλα και πάντα χαρούμενοι!

Blacktulip
12.05.2013, 22:36
παιδια σας ζηλευωωωωωω!!!! να σται παντα καλα και παντα τετοια!!! κριμα εγω ειμαι μακρυα αλιως θα ημουν και εγω εκει!!!_friends:

christine
13.05.2013, 04:32
παιδια σας ζηλευωωωωωω!!!! να σται παντα καλα και παντα τετοια!!! κριμα εγω ειμαι μακρυα αλιως θα ημουν και εγω εκει!!!_friends:

Thanks Blacktulip!!
Next time! Ποτε δεν ξέρεις...χαχαχα
Patriotakia υπάρχουν σε πολλές πόλεις και μπορούν να γίνουν παντού ανάλογες συγκεντρώσεις! Δεν έχει σημασία ο αριθμός των ατόμων που θα μαζευτεί! Από 2 και πάνω συγκέντρωση είναι!!! Η διάθεση και η όρεξη για αλληλοβοήθεια μετράει!!
Good luck!!

christine
13.05.2013, 04:38
Υπάρχουν πληροφορίες ότι έγινε συνάντηση(επιτέλους) στο Sydney!! Είναι αλήθεια ή φήμες?

Αλήθεια είναι!! χαχαχαχα
Patriotakia στο Darling Harbour!!!

australian
13.05.2013, 07:14
Αλήθεια είναι!! χαχαχαχα
Ένα μεγάλο μπράβο στην Christine που πήρε την πρωτοβουλία και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πραγματοποιήθηκε η συνάντηση,γιατί αλλιώς μάλλον
στην επόμενη μετανάστευση θα γινόταν, κάπου το 2060!(κατά μέσω όρο μιά φορά στα 50 χρόνια οι έλληνες αποχωρούν μαζικά απο την ψωροκωστούλα..)

kikirikoy
13.05.2013, 08:57
Αλήθεια είναι!! χαχαχαχα

συγχαρητήρια παιδιά!!! ήταν να μην γίνει η αρχή τώρα είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν και άλλες!!! :bravo_:
Χριστίνα

christine
13.05.2013, 10:28
Ένα μεγάλο μπράβο στην Christine που πήρε την πρωτοβουλία και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πραγματοποιήθηκε η συνάντηση,γιατί αλλιώς μάλλον
στην επόμενη μετανάστευση θα γινόταν, κάπου το 2060!(κατά μέσω όρο μιά φορά στα 50 χρόνια οι έλληνες αποχωρούν μαζικά απο την ψωροκωστούλα..)

Thanks Australian! Ισως ήταν και θέμα timing...Η ισχύς εν τη ενώσει! Ηταν επιτυχημένη γιατί υπήρξε ανταπόκριση από αρκετά μέλη!
Και εύχομαι το patriotaki να παραμείνει σημείο αναφοράς για τέτοιες συγκεντρώσεις και εκδηλώσεις και στο μέλλον!

ΥΓ Στην επόμενη να στείλετε και αντιπροσωπεία από την Μελβούρνη!!

christine
13.05.2013, 10:34
συγχαρητήρια παιδιά!!! ήταν να μην γίνει η αρχή τώρα είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν και άλλες!!! :bravo_:
Χριστίνα

Ευχαριστούμε kikirikou! Ελπίζω να είναι το ίδιο επιτυχημένες και οι επόμενες!
Να σαι πάντα καλά! Και...αισιόδοξος!!

george lucas
15.08.2013, 23:57
Καλημέρα επιτέλους απο Sydney!!!!!
Είμαι ο Γιώργος και μόλις ήλθα με την γυναίκα μου Βιολέτα,σήμερα κλείνουμε μήνα εδώ και θα θέλαμε και μείς με την σειρά μας να γνωρίσουμε τους Έλληνες του Sydney(όσους ποιο πολούς μπορούμε τουλάχιστον). Θα χαρούμε πολύ να δυκτιωθούμε και να μηλίσουμε σωστά Ελληνικά( τα έχουμε φρέσκα ακόμα) όπως όπως έχει αναφερθεί και παλαιότερα.

pan_k7
16.08.2013, 12:28
Καλημέρα επιτέλους απο Sydney!!!!!
Είμαι ο Γιώργος και μόλις ήλθα με την γυναίκα μου Βιολέτα,σήμερα κλείνουμε μήνα εδώ και θα θέλαμε και μείς με την σειρά μας να γνωρίσουμε τους Έλληνες του Sydney(όσους ποιο πολούς μπορούμε τουλάχιστον). Θα χαρούμε πολύ να δυκτιωθούμε και να μηλίσουμε σωστά Ελληνικά( τα έχουμε φρέσκα ακόμα) όπως όπως έχει αναφερθεί και παλαιότερα.

Welcome George!

Dionysis68
17.08.2013, 06:50
Mπράβο παιδιά ψιλό αργήσατε αλλα τα καταφέρατε christine συνέχισε έτσι δυνατά.:bravo_:

George Welcome Mate to Australia :smile_:

george lucas
17.08.2013, 07:37
Το ξερω παρααργησαμε θα ελεγα αλλα οκ καλιο αργα παρα ποτε...
Υπαρχουν και εκτενεις αναφορες για τις πακετερες που φαγαμε στην αντσποκριση μας.. Ευχαριστουμε πολυ παιδια καλως βρηκαμε!!!

sakis_heraklion
25.08.2013, 05:54
Καλημέρα ( 2 το μεσημέρι) από Σύδνευ.....Φτάσαμε χθές το απόγευμα με etihad με τη γυναίκα μου Τζένη και 2 αγοράκια 8 και 4,5 ετών. Διαθέσιμοι και εμείς για συνάντηση με άλλα μέλη του Πατριωτάκι στο Σύδνευ....

jimathens
25.08.2013, 06:47
Καλησπέρα σε όλους τους νεοφερμένους_bye:
Καλώς ορίσατε στην Αυστραλία παιδιά:bravo_:
Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία:_kardia κ καλή τύχη σε όλα...!!!:victory:

andreas_patra
25.08.2013, 12:40
Καλησπέρα Saki . Πολύ φρέσκιοι !!! Καλώς ήρθατε...Kαι εμείς σχετικά φρέσκοι στο Σύδνευ και συγκεκριμένα στο Rockdale. Έχουμε και εμείς δύο αγοράκια 3.5 και 1.5 ετών.
Θα χαρούμε πάρα πολύ να συνανηθούμε μαζί σας. Εύχομαι καλή αρχή !!!

sakis_heraklion
29.08.2013, 05:37
Παιδιά ευχαριστώ για το καλοσόρισμα και τις ευχές. Ανδρέα θα σου στείλω mail.

litsa76
26.11.2013, 11:33
Καλησπερα παιδια!Είμαστε και εμεις οικογενεια που ήρθαμε στο Σύδνευ τον Μάιο του 2012 αλλα νεοι στο forum.θα χαιρομασταν παρα πολυ να γνωρισουμε κι αλλους Ελληνες σαν εμας για να νιωσουμε και λιγο Ελλάδα ρε γαμ@$%..!!!!!!

marie
07.12.2013, 04:36
" Τα λεμε απο το Facebook να τα πουμε και απο κοντα. Το εστιατοριο "Ταξιδι" του φιλου μας Kostas Giannakaros μας κανει ειδικη προσφορα με 30$ το ατομο (απο 45$ κανονικα) με πληρης μενου με κρεατικα και διαφορα μεζεδακια. Λεμε και λεμε να μαζευτουμε να η ευκαιρια λοιπον. Το καταστημα εχει δωρεαν παρκινγ με εισοδο απο το στενακι και επισης τραπεζια καπνιζοντον!!! Αν θελετε να κλεισετε τραπεζι για συγκεκριμενα ατομα παρακαλω στειλτε μου inbox..Η επικοινωνιστε με το καταστημα, αναφεροντας οτι εισαστε απο το Group.
Ευχαριστω
Apostolos Vavouris

Taxidi Restaurant

309-313 Forest Road, Bexley, New South Wales, Australia "

Τη συγκεκριμένη ανάρτηση- πρόσκληση μπορείτε να τη βρείτε στην ομάδα του FB Νεοαφιχθέντες Έλληνες στο Sydney.

Όσοι ενδιαφέρεστε επικοινωνήστε με τον Αποστόλη.

Apostolaras
08.12.2013, 17:15
" Τα λεμε απο το Facebook να τα πουμε και απο κοντα. Το εστιατοριο "Ταξιδι" του φιλου μας Kostas Giannakaros μας κανει ειδικη προσφορα με 30$ το ατομο (απο 45$ κανονικα) με πληρης μενου με κρεατικα και διαφορα μεζεδακια. Λεμε και λεμε να μαζευτουμε να η ευκαιρια λοιπον. Το καταστημα εχει δωρεαν παρκινγ με εισοδο απο το στενακι και επισης τραπεζια καπνιζοντον!!! Αν θελετε να κλεισετε τραπεζι για συγκεκριμενα ατομα παρακαλω στειλτε μου inbox..Η επικοινωνιστε με το καταστημα, αναφεροντας οτι εισαστε απο το Group.
Ευχαριστω
Apostolos Vavouris
Ημερομηνια 15/12/2013 ωρα 12:30 pm

Taxidi Restaurant (https://www.facebook.com/taxidirestaurant?fref=ts)

309-313 Forest Road, Bexley, New South Wales, Australia

Τη συγκεκριμένη ανάρτηση- πρόσκληση μπορείτε να τη βρείτε στην ομάδα του Facebook <<Καφενειο φιλων "Welcome to Sydney (https://www.facebook.com/groups/213200798811654/)">> και <<Νεοαφιχθέντες Έλληνες στο Sydney>>

Όσοι ενδιαφέρεστε επικοινωνήστε με το apostolaras@hotmail.com

Apostolaras
09.12.2013, 17:22
Ευχαριστω
Apostolos Vavouris
Ημερομηνια 15/12/2013 ωρα 12:30 pm

Taxidi Restaurant
(https://www.facebook.com/taxidirestaurant?fref=ts)
309-313 Forest Road, Bexley, New South Wales, Australia

Τη συγκεκριμένη ανάρτηση- πρόσκληση μπορείτε να τη βρείτε στην ομάδα του Facebook <<Καφενειο φιλων "Welcome to Sydney" (https://www.facebook.com/groups/213200798811654/)>> και <<Νεοαφιχθέντες Έλληνες στο Sydney>>

Όσοι ενδιαφέρεστε επικοινωνήστε με το apostolaras@hotmail.com

sakis_heraklion
16.12.2013, 12:39
Έγινε, Πέτυχε θα Ξαναγίνει. Λεπτομέρειες και φωτο στο "Καφενείο φίλων" και στους "Νεοαφιχθέντες Έλληνες".

sakis_heraklion
24.12.2013, 01:19
Χρόνια Πολλά σε όλα τα πατριωτάκια στην Αυστραλία (και όχι μόνο) και ιδιέταιρα στο Σύδνευ. Υγεία, Χαρά και Ευτυχία σε 'σάς και τις οικογένειές σας. Σε όσους βρίσκονται καθ' οδόν εύχομαι η προσπάθειά τους να καρποφορήσει και το νέο έτος να τους βρεί όλους στην Αυστραλία. Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που εδώ και 3 χρόνια με τις αναλυτικές ανταποκρίσεις τους διαφώτισαν όλους τους επόμενους με χρήσιμες πληροφορίες αλλά ταυτόχρονα έδωσαν και μια ανθρώπινη διάσταση στο θέμα " Μετανάστευση στην Αυστραλία". Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω το ίδιο το "πατριωτάκι" για την ευκαιρία που έδωσε σε όλους εμάς να επικοινωνούμε και να ανταλλάζουμε απόψεις και πολύ χρήσιμες πληροφορίες σε ένα τόσο ζωτικής σημασίας ζήτημα όπως είναι η μετανάστευση και να του ευχηθώ να συνεχίσει το έργο του και να μεγαλώσει κι άλλο. Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Υ.Γ. Καλά Χριστούγεννα επίσης σε όλους τους αγαπημένους μας ( γονείς, αδέλφια, συγγενείς, φίλους) που είναι πίσω στην Πατρίδα. Εύχομαι να έχουν όλοι τους υγεία πάνω απ' όλα και σύντομα να ανταμώσουμε ξανά.

sakis_heraklion
02.01.2014, 13:48
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ "ΨΗΝΕΤΑΙ" ΚΑΙ ΝΕΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΝΔΟΙΑΦΈΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ Facebook στη σελίδα του Καφενείου φίλων " WELCOME TO SYDNEY" που έχει ποστάρει παραπάνω ο φίλος ο Αποστολάρας.....

smara
07.06.2016, 00:52
Αν και βλεπω ειναι πολυ παλιο το ποστ ειπα να ρωτησω.

Υπαρχει καποια συναντηση στο Συδνευ?