Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στη Βουλή με τη Σαρρή

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Στη Βουλή με τη Σαρρή

    Στη Βουλή με τη Σαρρή



    Η Έφη Σαρρή είναι η πρώτη λαϊκή τραγουδίστρια που κατεβαίνει υποψήφια σε εθνικές εκλογές, γι' αυτό και - μου λέει πως - έχει μεγάλη αγωνία αν θα καταφέρει να συγκεντρώσει τις 15.000 ψήφους που θα χρειαστεί για να μπει τελικά στο ελληνικό Κοινοβούλιο. Αυτή είναι η πρώτη της συνέντευξη ως υποψήφια βουλευτής. Ίσως η πολιτική συνέντευξη του αιώνα.


    Γιατί στράφηκες στην πολιτική;
    Γιατί είναι πιο πλατιά τα θέματα της Βουλής. Εγώ θέλω να επικεντρωθώ σε αυτά που με αφορούν, στους νέους, στους ηλικιωμένους, στις κακοποιημένες γυναίκες, στους ανθρώπους που εργάζονται τη νύχτα και είναι ανασφάλιστοι, στους αλλοδαπούς, στους ομοφυλόφιλους. Θέλω μαζί μου όλα τα νεαρά sexy κορίτσια και αγόρια. Θέλω επίσης κοντά μου όλους αυτούς που είναι και αισθάνονται sexy, ασχέτως ηλικίας. Επίσης θέλω όλοι οι ηλικιωμένοι να είναι ευτυχισμένοι -θα προσπαθήσω πολύ γι' αυτό-, αυτοί είναι οι γονείς μας και τους χρωστάμε πολλά. Όσο για τους φίλους μου τους gay, θα προσπαθήσω να έχουν διασφάλιση των περιουσιών τους όταν φύγει ο ένας από τους δύο, είτε αυτό επιτευχθεί με πολιτικό γάμο είτε με κάποιο συμβόλαιο.

    Γιατί δεν ξεκίνησες τη σχέση σου με την πολιτική από κάτι πιο απλό, από ένα δημοτικό συμβούλιο για παράδειγμα.
    Γιατί μου αρέσουν πολύ τα βαθιά νερά. Θέλω να πέσω μέσα! Η Βουλή είναι ένα ηφαίστειο και όταν μπω μέσα θα εκραγεί.

    Γιατί επέλεξες το ΛΑ.Ο.Σ.;
    Γιατί αυτό με εκφράζει. Ο αρχηγός του κόμματος, ο κύριος Καρατζαφέρης, είναι ένας άνθρωπος πανέξυπνος και αυτοδημιούργητος. Το ίδιο όπως και εγώ. Μία sexy λαϊκή τραγουδίστρια, όπως εγώ, δεν σημαίνει ότι είναι ανεγκέφαλη. Και εγώ μόνη μου έφτιαξα τη ζωή μου, δεν κατάγομαι ούτε από μεγάλες οικογένειες ούτε από μεγάλα τζάκια. Είμαι υπέρ των αδυνάτων. Γνωρίζω τι σημαίνει να είσαι ένας άνθρωπος ταλαιπωρημένος, ένας άνθρωπος που έχει υποφέρει στη ζωή του. Μόνη μου έπεσα στα θηρία και πάλεψα.


    Ποιο είναι το πολιτικό σου παρελθόν;

    Πάντα είχα πολιτικές ανησυχίες, αν και δεν ήμουν κομματικοποιημένη. Έχω φάει πολύ δακρυγόνο στο παρελθόν κρατώντας πανό και διαδηλώνοντας, όποτε θεωρούσα ότι συνέβαινε μία αδικία που δεν μπορούσα να ανεχτώ ως άνθρωπος και ως πολίτης.

    Αν εκλεγείς, υποθέτω ότι σταματάς και το τραγούδι λόγω ασυμβίβαστου.
    Εγώ έχω μεγάλη αγάπη στο τραγούδι. Ακόμη και τώρα, στις 7 Σεπτεμβρίου, θα ξεκινήσω να εμφανίζομαι στις Γοργόνες στον Πειραιά παρά τα τρεχάματα που θα έχω με την πολιτική. Με το τραγούδι μου μέχρι σήμερα έχω προσφέρει τα μέγιστα στα καλλιτεχνικά δρώμενα της Ελλάδας. Έχω προσφέρει ψυχική ευεξία στον κόσμο. Εμένα δεν με νοιάζει το ασυμβίβαστο. Θα συνεχίσω να τραγουδώ χωρίς να πληρώνομαι, δεν θα στερήσω από τον κόσμο όσα του πρόσφερα όλα αυτά τα χρόνια. Θα πηγαίνω σε ορφανοτροφεία και σε γηροκομεία και θα ερμηνεύω τα σουξέ μου, να ξεσηκώνονται όλοι και να χαίρονται. Όποιον σταθεί εμπόδιο στην προσπάθειά μου να βοηθήσω τους αδυνάτους θα τον τσακίσω.


    Αν τελικά εκλεγείς, τι θα φορέσεις στην πρώτη συνεδρίαση της Βουλής;

    Ο βουλευτής δεν πρέπει να είναι σοβαροφανής, οφείλει να είναι σοβαρός μόνο στις απόψεις και στις σκέψεις του. Ακόμη και τα ταγέρ μου όμως θα είναι sexy. Ίσως έτσι σταματήσουν κάποιοι να κοιμούνται στα έδρανα της Bουλής.


    Είναι η πρώτη φορά που δέχεσαι πρόταση να κατέβεις υποψήφια βουλευτής;
    Όχι, είναι η δεύτερη. Δεν χρειάζεται, όμως, να αναφέρουμε την πολιτική παράταξη από την οποία μου έγινε η πρόταση πριν από κάποια χρόνια. Επίσης πρέπει να σου πω ότι αμέσως μετά την πρόταση του κυρίου Καρατζαφέρη επικοινώνησε μαζί μου ο πολιτικός του ΠΑ.ΣΟ.Κ. με τον οποίο είχα σχέση στο παρελθόν και με ρώτησε εάν θα ήθελα να με προτείνει στο κόμμα του, προκειμένου να κατέβω υποψήφια με την παράταξή του. Ήταν πολύ ευγενικό αυτό εκ μέρους του και το εκτίμησα πολύ, άσχετα αν χωρίσαμε άσχημα. Ωστόσο εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να προδώσω την εμπιστοσύνη του κυρίου Καρατζαφέρη στο πρόσωπό μου, ούτε το ΛΑ.Ο.Σ. Εγώ είμαι αντράκι!

    Πώς θα αντιμετωπίσεις τους πολιτικούς από τα υπόλοιπα κόμματα στις προεκλογικές συζητήσεις αφού δεν έχεις στοιχειώδη πολιτική γνώση;
    Έχω συγκεκριμένα πολιτικά επιχειρήματα και θα τα προβάλλω πάρα πολύ ευγενικά, δεν χρειάζεται να τσιρίζω στα κανάλια σαν χαζογκόμενα. Είμαι άτομο με παιδεία και ανατροφή, αυτό θα πει «στοιχειώδης πολιτική γνώση».

    Μα δεν έχεις καν πολιτική εμπειρία.
    Έχω ένστικτο, αγάπη μου. Δεν στερούμαι λόγου. Εγώ μιλάω απλά, λιτά, κατανοητά, για να με καταλαβαίνουν όλοι. Εξάλλου κάνω τέχνη και η τέχνη είναι η ωραιότερη γλώσσα.

    Τα τραγούδια που λες είναι τέχνη;
    Μόνο. Και στο Μέγαρο Μουσικής και στα λαϊκά μαγαζιά ο κόσμος ψυχαγωγείται. Απλά εγώ προτιμώ τα λαϊκά μαγαζιά γιατί στο Μέγαρο δεν μπορούν οι άνθρωποι να σηκωθούν και να χορέψουν. Απλώς ακούνε. Εγώ θέλω να έχω άμεση επαφή με το κοινό.

    «Έφη Σαρρή» θα γράφει το ψηφοδέλτιο;

    Όχι. Θα γράφει το κανονικό μου όνομα, Ταρινίδου Ιφιγένεια, και εντός παρένθεσης Έφη Σαρρή. Κατεβαίνω στη Β' Αθηνών.


    Γιατί άλλαξες το Ταρινίδου;

    Ήθελα να το κάνω δισύλλαβο. Όπως είναι το ΛΑ.Ο.Σ.

    σχετικό διαφημιστικό σποτάκι της προεκλογικής της καμπάνιας: http://www.patriotaki.com/showthread.php?p=771#post771

    #2
    ..την γλωσσοφάγανε την καημένη και τελικά δεν κατάφερε να μπεί στη Βουλή....
    κρίμα θα μπορούσε να προσφέρει μετά τον νυκτερινό πολιτισμό μας και στον ημερήσιο....!!!!

    Comment

    Working...
    X