Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από την Αυστραλία - Poly

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση από την Αυστραλία - Poly

    Ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ μερικές πληροφορίες. Ο άντρας μου έφυγε για Αυστραλία με τουριστική βίζα στις 14/02/2012. Αφού διαβάσα πολλές ανταποκρίσεις και σημαντικές πληροφορίες, αποφασίσαμε να ρισκάρουμε με την τουριστική προσέχοντας όμως τα παρακάτω:

    1. εισιτήριο ΦΥΣΙΚΑ με επιστροφή,
    2. να έχει κάποια χρήματα επάνω του, αν και θα έμενε στο θείο του,
    3. χαρτιά και πτυχία (είναι μηχανικός) που θα πρόδιδαν τις προθέσεις του να μην τα έχει επάνω του, τα στείλαμε με κούριερ πριν φύγει.
    4. πήρε και μια μικρή κάμερα μαζί για ξεκάρφωμα , άλλωστε τουρίστας ήταν
    5. προσεγμένη εμφάνιση και ντύσιμο.


    Όταν έφτασε στο αεροδρόμιο τον περίμενε το immigration. Του έκαναν κάποιες ερωτήσεις, τσέκαραν ότι το εισιτήριο είχε επιστροφή, ρώτησαν που θα μείνει και για επιβεβαίωση ζήτησαν τα στοιχεία του θείου στον οποίο και τηλεφώνησαν για επιβεβαίωση (όπως ακριβώς στην Ελλάδα!!!!!!). Τον κράτησαν δέκα λεπτά και τέλος καλό όλα καλά.
    Τώρα ψάχνει για εργοδότη. Μίλησε και με κάποιον agent μου είπε, ο οποίος έκανε έλεγχο στα δικαιολογητικά και πτυχία και του είπε ότι μπορεί να πάρει τη skilled sponsored. Τον ρώτησε βέβαια πως πέρασε από το immigration στο αεροδρόμιο με τόσα χαρτια? (βλέπε 3 επάνω) Είναι σε συζητήσεις με πιθανούς εργοδότες και περιμένει απαντήσεις.

    Ελπίζω να βοηθηθούν και άλλοι όπως εμείς από αυτό το φόρουμ, συλλέξαμε σημαντικές πληροφορίες και μας βγήκαν σε καλό.

    Να πάνε για όλους μας καλά τα πράγματα και σε αυτούς που είναι ήδη εκεί και σε αυτούς που τώρα ξεκινούν τη διαδικασία.

    Και τέλος ελπίζω το φόρουμ να μην το διαβάζει το immigration γιατί τότε την κάτσαμε όλοι μαζί τη βάρκα.

    καλή τύχη σε όλους.

    #2
    Australia

    Originally posted by poly View Post
    Ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ μερικές πληροφορίες. Ο άντρας μου έφυγε για Αυστραλία με τουριστική βίζα στις 14/02/2012. Αφού διαβάσα πολλές ανταποκρίσεις και σημαντικές πληροφορίες, αποφασίσαμε να ρισκάρουμε με την τουριστική προσέχοντας όμως τα παρακάτω:

    1. εισιτήριο ΦΥΣΙΚΑ με επιστροφή,........................................ ...................
    Kali tyxi poly...efxome ta kalitera...

    Comment


      #3
      απ οτι γραφεις εχει επαφες με agents για εργασια..
      οποτε ειναι σε καλο δρομο και αυτο δειχνει επισης οτι εχει καλα προσοντα..

      θα μας βοηθουσες εαν μας εγραφες τι ειδικοτητα εχει,χρονια εμπειριας σπουδες ελλαδα ή εξωτερικο ωστε να μπορεσουμε και εμεις σαν μηχανικοι να δουμε σε γενικες γραμμες τι ψαρια μπορουμε να πιασουμε..

      Comment


        #4
        jojos71 ευχαριστώ πολύ.

        Comment


          #5
          Είναι Αρχιτέκτων Μηχανικός, με εμπειρία (κυρίως εργοταξιακή) από το 2003, με μεταπτυχιακό από πανεπιστήμιο εξωτερικού με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ εννοείται.

          Από ότι μου λέει όσων το επάγγελμα είναι στη λίστα με τα επγγέλματα που είναι σε ζήτηση και έχουν πτυχίο είναι καλοδεχούμενοι στη χώρα. αυτά ξέρω μέχρι στιγμής. σεον agent τον έστειλε κάποιος από τους εργοδότες.

          Comment


            #6
            Originally posted by poly View Post
            Ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ μερικές πληροφορίες. Ο άντρας μου έφυγε για Αυστραλία με τουριστική βίζα στις 14/02/2012. Αφού διαβάσα πολλές ανταποκρίσεις και σημαντικές πληροφορίες, αποφασίσαμε να ρισκάρουμε με την τουριστική προσέχοντας όμως τα παρακάτω:

            1. εισιτήριο ΦΥΣΙΚΑ με επιστροφή,........................................ ..................
            καλος ηρθε και καλη τυχη κερναμε καφε στις 24/3

            Comment


              #7
              ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ...!!!

              Originally posted by poly View Post
              Ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ μερικές πληροφορίες. Ο άντρας μου έφυγε για Αυστραλία με τουριστική βίζα στις 14/02/2012. Αφού διαβάσα πολλές ανταποκρίσεις και σημαντικές πληροφορίες, αποφασίσαμε να ρισκάρουμε με την τουριστική προσέχοντας όμως τα παρακάτω:

              1. εισιτήριο ΦΥΣΙΚΑ με επιστροφή,
              2. να έχει κάποια χρήματα επάνω του, αν και θα έμενε στο θείο του,
              3. χαρτιά και πτυχία (είναι μηχανικός) που θα πρόδιδαν τις προθέσεις του να μην τα έχει επάνω του, τα στείλαμε με κούριερ πριν φύγει.
              4. πήρε και μια μικρή κάμερα μαζί για ξεκάρφωμα , άλλωστε τουρίστας ήταν
              5. προσεγμένη εμφάνιση και ντύσιμο.

              καλή τύχη σε όλους.
              Εύχομαι να πάνε όλα καλά...!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #8
                σας ευχαριστώ πολύ όλους.

                Comment


                  #9
                  poly απο engineers australia ειχε πιστοποιηθει?

                  Comment


                    #10
                    καλη τυχη πολη ολα να πανε καλα.εγω εβγαλα σημερα εισητηριο one way για 5 απριλιου.
                    καλη τυχη και υπομονη σε ολους

                    Comment


                      #11
                      καλή τύχη , εύχομαι τα καλύτερα !!
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #12
                        mikael, δεν έχει πιστοποίηση ακόμα. έχει καταθέσει τα χαρτιά του σε μια υπηρεσία που λέγεται Skill Recognition Service, για να δει (αν κατάλαβα καλά) με ποιο αυστραλιανό πτυχίο αντιστοιχεί, ισοτιμία και μετά ανάλογα με το επίπεδο θα καταθέσει στο engineers.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by bibiki View Post
                          καλη τυχη πολη ολα να πανε καλα.εγω εβγαλα σημερα εισητηριο one way για 5 απριλιου.
                          καλη τυχη και υπομονη σε ολους
                          bibiki καλό ταξίδι, υπομονή και ψυχραιμία. αλήθεια γαιτί one way?

                          Comment

                          Working...
                          X