Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπέρα απο Γερμανία!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα απο Γερμανία!

    Καλησπέρα παιδιά , νέος στο φορουμ.
    Γιαννη με λενε , ειμαι 21 και εδω και λιγους μηνες εχω ερθει στο Μonchengladbach της Γερμανιας.
    Ειχα την γιαγια μου εδω χρονια και πηρα την δυσκολη(?) αποφαση του φευγιου..

    Την γλωσσα δεν την ηξερα καθολου και ξεκινησα κανονικα μαθηματα σε φροντιστηριο για αρχαριους.
    Με δυσκολευει αρκετα ειναι η αληθεια ,αλλα με λιγη θεληση ολα θα γινουν!
    Ψαχνω για κάποια δουλεια για να βοηθησει και στην προσαρμογη και εκμαθηση των γερμανικων, κυριως σε κατι ελληνικο, αλλα δεν εχω βρει κατι ακομη, ελπιζω μεσα απο το φορουμ να βρω κατι !Αλλα επισης αν καποιος εχει κατι/καποιον να προτινει θα τον χιλιευγνωμονουσα!Εχω αρκετη εμπειρια απο ρεστοραν και καφετεριες οπου εχω δουλεψεις σερβιτορος αρκετα χρονια.

    Ευχαριστω προκαταβολικα για την υποδοχη!
    Ελπιζω να τα λεμε συχνα..

    #2
    ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ
    ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ ΣΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΣ
    ΒΡΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

    ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ

    Comment


      #3
      Γιαννη ψαξου για σχολειο και κανενα ausbildung ... εισαι σε ενα κρατος που σου δινει αρκετες δυνατοτητες.. σχετικη ασφαλεια.... μην μασας σιγουρα κατι θα βρεθει να εισαι σιγουρος.
      Και επειδη εντος του ετους θα παθεις μια "κριση" μου λειπει η Ελλαδα ηλιος μπλα μπλα.. κανε υπομονη και δεν θα το μετανιωσεις.
      Στην Πολη που μενεις εδω και εναμιση χρονο ειναι ο κολητος μου.. Γιατρος με ειδικοτητα στην θωρακοχειρουργικη... εδω τον ειχανε τρελανει και πηγε Γερμανια και βρηκε την ησυχια του..
      Better Think twice instead once

      Comment


        #4
        Καλησπερα μετα απο καιρο παιδια!
        Ευχαριστω για ολα καταρχην,
        something εχεις απολυτο δικιο για την "κριση" και ναι ηταν αρκετα μεγαλη.
        Αλλα δεν παρθηκαν βιαστικες αποφασεις και νομιζω πως ειμαι στα καλυτερα μου!

        Λατρευω την πολη που βρισκομαι και οσο ναναι "προχοραω" και με το θεμα γλωσσας..

        Τωρα για το ausbildung που λες , ειναι το μονο που υπαρχει στο μυαλο μου αυτη την στιγμη!Ηδη ψαχνω τι και πως απο γνωστους και internet και τωρα θα κανω και ενα search στο patriotaki.net!

        Οποιαδηποτε πληροφορια περι ausbildung καλοδεχουμενη!

        Comment


          #5
          Φιλε μου ηρθα στις 4/6 στην πολη σου.Ανεβηκα λογο δουλειας Απο τα Χανια στην Γερμανια και συγκεκριμενα Dusseldorf Κολωνια πεταχτηκα στην πολη σου αυθημερον πριν φυγω για Φρανκφουρτη διοτι απο εκει ειχα κλεισει επιστροφη στα Χανια ...Πανεμορφη πολη εβρεχε οταν ηρθα πολυ πρασινο.Δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω το φιλαρακι μου ειναι καινουργιος στην πολη εκει ειναι Γιατρος οπως σου ειπα εχει σοι στο Dusseldorf και Leverkusen .Ευχομαι ολα να σου πανε καλα.
          Better Think twice instead once

          Comment


            #6
            Τι ειδους Αusbildung θα ήθελες να κάνεις;

            Comment


              #7
              Αγαπητέ member "Something" μήπως γνωρίζεις και κανένα Ελληνα στη Stuttgart? ή ο φίλος σου γνωρίζει? Παραιατρικό έχω τελέιώσει εγω αλλά δε με πειράζει να ξεκινήσω με κάτι διαφορετικο για αρχη στη Γερμανία μἐχρι να μάθω καλά τη γλώσσα.. όποια πληροφορία για Stuttgart πολύτιμη πατριώτες γιατί κάνω το εγχείρημα της μόνιμης διαμονής στη Γερμανία εντελώς μόνη. Οπότε όποιος πατριώτης μπορεί και θέλει ας βοηθήσει με πληροφορίες οτιδήποτε!!
              Ευχαριστώ.

              Comment


                #8
                Γεματη Ελληνες ειναι η Στουτγκαρδη.
                Η περιοχη που ειναι οι πιο πολλοι,και πολλα ελληνικα μαγαζια ειναι το bad cannstatt.

                Comment


                  #9
                  licht επειδη λογο δουλειας δεν μπαινω καθημερινα στο φορουμ η τουλαχιστον πολλες φορες διαβαζω πολυ στα γρηγορα αν θες στειλε μου ενα πμ.Γνωριζω καποιους Ελληνες γιατρους εκει που ισως μπορουν να σε κατατοπισουν ακομα καλυτερα. το Skype μου αν σε βολευει ειναι epm6025
                  Better Think twice instead once

                  Comment

                  Working...
                  X