PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙI)

Τάσος Αγαπάει AU
29.01.2012, 11:27
καμία σχέση. μετά απο 2 χρόνια σπουδών δεν παίρνεις υπηκοότητα. Αλλάζεις τη φοιτητική βίζα που έχεις σε sponsored (εννοείται οτι στα 2 χρόνια έχεις βρει τον μελλοντικό σπόνσορά σου) και αυτό γίνεται εάν οι σπουδές σου αντιστοιχούν για Diploma or Advanced Diploma.

Εαν οι σπουδές σου είναι απο Bachelor και πάνω που είναι πάνω απο 2 χρόνια απλώς περιμένεις να τις τελειώσεις και αλλάζεις τη φοιτητική σε sponsored or skilled independent.

Μετά απο την sponsored visa που κρατά για 2 χρόνια τουλάχιστον πέρνεις την permanent (μόνιμη παραμονή), την υπηκοότητα την περνεις πολύ αργότερα.

Οπότε φίλε μου Τασο τα δίδακτρα δεν τα γλιτώνεις...:cry::kouragio:

με αφορμή αυτό μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο καλύτερα;

VSTAVR
29.01.2012, 22:16
Καλό βράδυ σε όλους. Είμαι κλινικός Ψυχολόγος και ετοιμάζομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. Αναρωτιέμαι αν το έκανε κάποιος σχετικά πρόσφατα ή και παράλληλα με εμένα.
Έχω πτυχίο (4 χρόνια)
Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία (3 χρόνια)
και ολοκληρώνω την εκπόνηση του διδακτορικού μου (4 χρόνια)
Όλα μου τα πτυχία είναι από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας.
Έστειλα την αίτηση στην APS (The Australian Psychological Society) στις 17 Ιανουαρίου 2012
Ζητούσαν και έστειλα:
Αναλυτικά συμπληρωμένο το κείμενο της αίτησης
Πτυχίο, Μεταπτυχιακό και Αναλυτική (Πρωτότυπο και Επίσημη μετάφραση)
Σελίδα Τίτλου, Περίληψη και Περιεχόμενα, Πτυχιακής και Διπλωματικής σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
Άδεια Εξάσκησης Επαγγέλματος σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
Εγγραφή σε σύλλογο (Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση)(Τους έστειλα της ΠΕΝΟΨΥ= ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ)
CV
IELTS με >7 σε κάθε ενότητα (Reading, Writing, Listening, Speaking)
και fees= 836.36 AUD Τα έστειλα με πιστωτική
Το πακέτο δεν είχε φτάσει στην Αυστραλία μέχρι την Παρασκευή 27/01/2012. Αφού φτάσει θα έχω απάντηση το αργότερο σε οκτώ εβδομάδες. Εύχεστε καλή επιτυχία. Μετά αίτηση για VISA 176. Προορισμός το Brisbane και μία ερευνητική ομάδα σε ένα από τα πανεπιστήμια εκεί.
Εάν κάποιος είναι σε παρόμοια διαδικασία παρακαλώ ας γράψει ώστε να αλληλοτροφοδοτούμαστε.
Μόλις έκλεισα τα 32. Καλή επιτυχία σε όλους. Παρακαλώ τον Administrator να τοποθετήσει το post όπου είναι πιο κατάλληλο.
_friends:

marina1981
11.03.2012, 15:12
ποιες ειναι οι περιφερειακες - αναπτυσομενες- πολεις στην Αυστραλια, Μελβουρνη? αν εχω καταλαβει σωστα, στη σελιδα της πρεσβειας λενε πως αν δηλωσεις πως σε ενδιαφερει να ζεις και να δουλευεις εκει, σου δινουν βιζα αμεσα.. Ο αντρας μου ειναι οδηγος (εχει φορτηγο και ταξι στην Ελλαδα) και θελουμε να φυγουμε ..... ΧΤΕΣ απο Ελλαδα!!!
Μπορουμε να παμε Αυστραλια με Τουριστικη Βιζα και να ψαξει δουλεια και εκτος λιστας? Να του κανει sponsor visa εργοδοτης? Δινουν βιζα για επαγγελματα εκτος λιστας? Στο site τους λενε οτι δεν ειναι υποχρεωτιη η λιστα..Σωστα?
Εχουμε βγαλει εισητηρια να φυγουμε σε 20 μερες οικογενειακως (εχουμε ενα μωρο 21 μηνων) help2
ξεχασα να πω οτι τα χερια του πιανουν και εχει κανει και οικοδομη και μπογιατζης

Agoriani
11.03.2012, 15:29
ποιες ειναι οι περιφερειακες - αναπτυσομενες- πολεις στην Αυστραλια, Μελβουρνη? αν εχω καταλαβει σωστα, στη σελιδα της πρεσβειας λενε πως αν δηλωσεις πως σε ενδιαφερει να ζεις και να δουλευεις εκει, σου δινουν βιζα αμεσα.. Ο αντρας μου ειναι οδηγος (εχει φορτηγο και ταξι στην Ελλαδα) και θελουμε να φυγουμε ..... ΧΤΕΣ απο Ελλαδα!!!
Μπορουμε να παμε Αυστραλια με Τουριστικη Βιζα και να ψαξει δουλεια και εκτος λιστας? Να του κανει sponsor visa εργοδοτης? Δινουν βιζα για επαγγελματα εκτος λιστας? Στο site τους λενε οτι δεν ειναι υποχρεωτιη η λιστα..Σωστα?
Εχουμε βγαλει εισητηρια να φυγουμε σε 20 μερες οικογενειακως (εχουμε ενα μωρο 21 μηνων) help2
ξεχασα να πω οτι τα χερια του πιανουν και εχει κανει και οικοδομη και μπογιατζης

Μπορείς να βρείς τις πόλεις που αποτελούν την επαρχία της Βικτώριας έυκολα με πολλούς τρόπους. Μερικοί είναι:
Απο την ιστοσελίδα (http://en.wikipedia.org/wiki/Victoria_%28Australia%29) της Wikipedia για την Victoria.
Απο την ιστοσελίδα (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_localities_%28Victoria%29)με τις περιοχές της Victoria πάλι απο την Wikipedia.
Απο την ιστοσελίδα (http://en.wikipedia.org/wiki/Local_Government_Areas_of_Victoria)με τις τοπικές κυβερνήσεις της Βικτώριας πάλι απο την wikipedia.
Ανοίγεις το Google Earth (http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cts=1331476149656&ved=0CD4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fearth.google.com%2F&ei=s7ZcT-nRDIWgiQfUh_25DQ&usg=AFQjCNFNGUypTN6Y-6CjVfEyUgU3LU22Fg&sig2=2VBOdscaztbDg-jMLrWpmQ) και βλέπεις απο ψηλά που είναι τι.
Εναλλακτικά ανοίγεις το Google Maps (http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cts=1331476167624&ved=0CDsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fmaps.google.com%2F&ei=xrZcT42SNIiSiQfzloCYDQ&usg=AFQjCNGjiDvWOKhrFyciD3gY-ZTNaakfyg&sig2=M3V5eOZ3ZpQLE_bOTOK43Q).

Στην περιοχή που είμαι η ιστοσελίδα (http://www.geelongaustralia.com.au/business/migration/)της κυβέρνησης έχει πληροφορίες και για skilled immigration.

australian
11.03.2012, 17:57
Μπορουμε να παμε Αυστραλια με Τουριστικη Βιζα και να ψαξει δουλεια και εκτος λιστας? Να του κανει sponsor visa εργοδοτης?
διάβασε εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-76/%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-dagni-2749/

gogita
11.03.2012, 20:16
Καλό βράδυ σε όλους. Είμαι κλινικός Ψυχολόγος και ετοιμάζομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. Αναρωτιέμαι αν το έκανε κάποιος σχετικά πρόσφατα ή και παράλληλα με εμένα.
Έχω πτυχίο (4 χρόνια)
Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία (3 χρόνια)
και ολοκληρώνω την εκπόνηση του διδακτορικού μου (4 χρόνια)
Όλα μου τα πτυχία είναι από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας...................................... .................................

Καλη επιτυχια σε ολα!!!!Να γινουν συντομα οι διαδικασιες κι ευκολα!!
Οταν ερθεις με το καλο, θα ειμαι ηδη Brisbane οποτε αν θελεις πληροφοριες για την περιοχη μπορω να βοηθησω:victory:

AussieHope
12.03.2012, 11:25
Παρατηρησα πως οσοι υποβαλλουν αιτησεις για spouse visa τους τελευταίους μήνες ξεμπερδευουν πολύ πιο γρήγορα απο εμας τους "παλιότερους". Μεχρι και πριν τα Χριστουγεννα ο χρονος επεξεργασίας ήταν κατα μεσο όρο 4 μηνες (εγω χρειασθηκα 5 μηνες) και τωρα μεσα σε ενα μηνα δινονται visas. Μηπως προσλαβαν περισσότερο προσωπικο στο Βερολίνο;;;

Agoriani: Το θέμα αυτό σκοπός είναι να κρατηθεί καθαρό απο άσχετα post και ερωτήσεις και απαντήσεις. Το μηνυμά σου θα μεταφερθεί στις ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XVI.

Δημητρακοπουλος Γιωρ
13.03.2012, 10:08
Μια ερωτηση ακομα αν και ειμαι σε λαθος αρθρο. Ξερει καποιος να μου πει αν ανανεωνετε η perm. return visa. Ειμαι στην ελλαδα για 20 χρονια και δεν την εχω ανανεωση ποτε.
Ευχαριστω

christine
13.03.2012, 10:34
Μια ερωτηση ακομα αν και ειμαι σε λαθος αρθρο. Ξερει καποιος να μου πει αν ανανεωνετε η perm. return visa. Ειμαι στην ελλαδα για 20 χρονια και δεν την εχω ανανεωση ποτε.
Ευχαριστω

Διάβασε εδώ.. Returning Residents - Visas & Immigration (http://www.immi.gov.au/migrants/residents/)

Δημητρακοπουλος Γιωρ
13.03.2012, 11:01
Ευχαριστω Christine,απ'οτι καταλαβα την εχασα την visa!

christine
13.03.2012, 13:29
Ευχαριστω Christine,απ'οτι καταλαβα την εχασα την visa!

Η γνώμη μου είναι να πάρεις και ένα τηλέφωνο εδώ...
Immigration of Athens τηλ 210-870 4127
e-mail immigration.athens@dfat.gov.au
Λειτουργούν Τρίτη και Πέμπτη 8.30-12.30
Είναι οι πλέον αρμόδιοι να σου απαντήσουν για τις απορίες σου γύρω από την βίζα....Μπορεί η περίπτωσή σου να μην ανήκει στο γενικό κανόνα....καλύτερα να ρωτήσεις...

thena
13.03.2012, 15:12
=christine
Thena πρώτα Apostile και μετά μετάφραση...

christine ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά επειδή δεν είδα πουθενά σε όσες πληροφορίες έχω διαβάσει για το apostile (δεν ξέρω γιατί επιμένουν όλοι εδώ γι' αυτό) σήμερα πήρα τηλ. στο Βερολίνο και μου είπαν ότι δεν ήξεραν καν τι είναι αυτό και ότι δε χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από τις μεταφράσεις.'Ισως μου είπαν να χρειάζεται σε άλλες διαδικασίες αλλά σίγουρα όχι για τις βίζες.
Δε θέλω να πάρω κάποιον στο "λαιμό μου" αλλά εγώ θα τα στείλω χωρίς apostile.
Ευχαριστώ ξανά_friends:

Δημητρακοπουλος Γιωρ
13.03.2012, 15:23
Μακαρι να γινει κατι βρε Christine για να γλυτωσω ολη τη χαρτουρα και την ταλαιπωρια.
Σ'ευχαριστω παντως για αλλη μια φορα.

BLACKY21
13.03.2012, 16:39
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ VISA 100/309 ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΕΣΤΕΙΛΑ MAIL ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΡΙΝ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 20/02/2012 ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

australian
13.03.2012, 16:47
christine ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά επειδή δεν είδα πουθενά σε όσες πληροφορίες έχω διαβάσει για το apostile (δεν ξέρω γιατί επιμένουν όλοι εδώ γι' αυτό) σήμερα πήρα τηλ. στο Βερολίνο και μου είπαν ότι δεν ήξεραν καν τι είναι αυτό και ότι δε χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από τις μεταφράσεις.........................

Πριν τα στείλεις για μετάφραση ρωτά το μεταφραστικο μήπως δεν τα δέχεται χωρίς apostile

panultimate
13.03.2012, 17:11
Το μεταφραστικό τα δέχεται χωρίς apostile. Το μεταφραστικό ότι του πάς θα το μεταφράσει, δεν το ενδιαφέρει αν κάτι είναι γνήσιο.

thena
13.03.2012, 17:40
Πριν τα στείλεις για μετάφραση ρωτά το μεταφραστικο μήπως δεν τα δέχεται χωρίς apostile

Thank you australian θα πάρω τηλ. αύριο να ρωτήσω (αν απαντήσουν γιατί όσες φορές προσπάθησα δεν μπορεσα να επικοινωνήσω). Θα τους ρωτήσω αν ξέρουν και κάτι άλλο από την εμπειρία τους:bravo_:

australian
13.03.2012, 18:00
Thank you australian θα πάρω τηλ. αύριο να ρωτήσω (αν απαντήσουν γιατί όσες φορές προσπάθησα δεν μπορεσα να επικοινωνήσω). Θα τους ρωτήσω αν ξέρουν και κάτι άλλο από την εμπειρία τους:bravo_:

Προσπάθησε 9-10 το πρωί και να επιμεινεις θα σου απαντήσουν!!!

mary-patra
13.03.2012, 19:40
καλησπερα... ο αντρας μου ειναι κομμωτης και θελουμε να παμε αυστραλια..ο αδελφος του εχει γεννηθει εκει και μενει εκει πανω απο10 χρονια.σε ποια κατηγορια βιζας υπαγομαστε???και τι ακριβως πρεπει να κανουμε???λογω ηλικιας δυσκολευομαστε...εγω 45 αυτος 46help2

christine
13.03.2012, 20:21
Το μεταφραστικό τα δέχεται χωρίς apostile. Το μεταφραστικό ότι του πάς θα το μεταφράσει, δεν το ενδιαφέρει αν κάτι είναι γνήσιο.

Panultimate το μεταφραστικό είναι δημόσια υπηρεσία! Και όπως κάθε δημόσια υπηρεσία....κάνουν ότι τους βολεύει κατά περίπτωση!.....
Εμένα δεν μου δέχτηκαν κανένα δημόσιο έγγραφο χωρίς apostile!!!
'Ηθελαν σε όλα apostile...Μόνο στα ιδιωτικά και σε ΔΕΚΟ δεν ήθελαν....
Αντε να βρεις άκρη και να συμβουλεύσεις κι άλλους!!!
Γι αυτό panultimate να συντομεύουμε...:yes: μπας και δεν τρελλαθούμε στο τέλος:lol2::lol2:

christine
13.03.2012, 20:22
Μακαρι να γινει κατι βρε Christine για να γλυτωσω ολη τη χαρτουρα και την ταλαιπωρια.
Σ'ευχαριστω παντως για αλλη μια φορα.

Παρακαλώ! Good luck!
Αν θέλεις όταν βρεις άκρη γράψε τι έγινε....ίσως ενδιαφέρει και μελλοντικούς αναγνώστες!

christine
13.03.2012, 20:24
καλησπερα... ο αντρας μου ειναι κομμωτης και θελουμε να παμε αυστραλια..ο αδελφος του εχει γεννηθει εκει και μενει εκει πανω απο10 χρονια.σε ποια κατηγορια βιζας υπαγομαστε???και τι ακριβως πρεπει να κανουμε???λογω ηλικιας δυσκολευομαστε...εγω 45 αυτος 46help2

Ξεκίνα από εδώ για να δεις ποιό είδος βίζας.. Australian Visa Wizard - Visas & Immigration (http://www.immi.gov.au/visawizard/)

KOSTASMOS1
13.03.2012, 20:34
christine ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά επειδή δεν είδα πουθενά σε όσες πληροφορίες έχω διαβάσει για το apostile (δεν ξέρω γιατί επιμένουν όλοι εδώ γι' αυτό) σήμερα πήρα τηλ. στο Βερολίνο και μου είπαν ότι δεν ήξεραν καν τι είναι αυτό και ότι δε χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από τις μεταφράσεις.'Ισως μου είπαν να χρειάζεται σε άλλες διαδικασίες αλλά σίγουρα όχι για τις βίζες.
Δε θέλω να πάρω κάποιον στο "λαιμό μου" αλλά εγώ θα τα στείλω χωρίς apostile.
Ευχαριστώ ξανά_friends:

Δε θέλω να πάρω κάποιον στο "λαιμό μου" αλλά εγώ τα εστείλα στο Βερολίνο χωρίς apostile και δεν ειχα κανενα προβλημα

christine
13.03.2012, 20:57
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ VISA 100/309 ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΕΣΤΕΙΛΑ MAIL ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΡΙΝ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 20/02/2012 ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αν και έψαξα παραδόξως δεν βρίσκω αναζήτηση επεξεργασίας μέσω ιντερνετ για την συγκεκριμένη βίζα...αν και έχει για άλλες.
Το μόνο που βρήκα είναι αυτό Contact us - Department of Immigration and Citizenship (http://www.immi.gov.au/contacts/visa-enquiries/partner.htm) Δοκίμασε εδώ...αν και είναι νωρίς ακόμα....

mary-patra
13.03.2012, 21:53
λοιπον...ο ανδρας μου ειναι κομμωτης 46 και εγω 45..ο αδελφος του ειναι αυστραλια τα τελευταια 6 χρονια εχει γεννηθει εκει..εχει παντρευτει ελληνιδα με αυστραλεζικη υπηκοοτητα και ζουν εκει.θελω να ξερω τι χαρτια χρειαζονται για να δουλεψεις εκει σαν κομμωτης???και τι πιθανοτητες εχουμε να παρουμε βιζα???

εχουμε 2 παιδια 12και 4 ετων ...με τα σχολεια τι γινεται???

τι σχολη πρεπει να πας για αισθητικος στην αυστραλια???

ειναι δυσκολο το τεστ των αγγλικων που πρεπει να περασεις???

jini
14.03.2012, 04:18
Δε θέλω να πάρω κάποιον στο "λαιμό μου" αλλά εγώ τα εστείλα στο Βερολίνο χωρίς apostile και δεν ειχα κανενα προβλημα

κι εγω το ίδιο, κανένα apostile, κανένα προβλημα..._antio:

thena
14.03.2012, 08:31
Καλημέρα σε όλους...
Πήρα τηλ. σήμερα στη μεταφραστική υπηρεσία (όπως μου είπες australian νωρίς το πρωί απαντάνε:yes:) και μου είπαν πως γι' αυτούς δεν είναι υποχρεωτικό, ότι μας είπαν από Βερολίνο και πάντα με δική μας ευθύνη.
Τελικά θα τα στείλω χωρίς apostile και ο Θεός βοηθός

AussieHope
14.03.2012, 10:07
Και εγω χωρις apostille και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Επισης επικυρωση φωτοτυπιων εκανα στην φαρμακοποιο της γειτονιας μου και witness για τα statements μου εκανε μια γειτονισα που ειναι full-time καθηγητρια σε ελληνικο δημοσιο σχολειο. Δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα οσο κι αν η υπαλληλος στην μεταφραστικη υπηρεσια προσπαθησε να με πεισει πως η σφραγιδα apostille ήταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!

Δημητρακοπουλος Γιωρ
14.03.2012, 11:02
Μια ερωτηση ακομα που αφορα την κουμπαρα μου. Ειναι 41 ετων παντρεμενη, ο συζυγος της 52 ετων συνταξιουχος και εχουν ενα γιο 19 ετων φοιτητη. Ο μονος συγγενης τους στη Αυστραλια ειναι ενας πρωτος ξαδερφος του αντρα της. Υπαρχει καποιος τροπος να μεταναστευσουν μονιμα στην Αυστραλια?

κωστας γαργαλιανοι
14.03.2012, 11:22
κι εγω το ίδιο, κανένα apostile, κανένα προβλημα..._antio:

εγω εβγαλα τα χαρτια των παιδιων απο Ελλαδα και τις γυναικας απο εδω χωρις apostile οτι τους κατεβει κανουν!!:victory::victory:

violeta
14.03.2012, 16:10
καλησπερα επειδη εκανα κ εγω τα χαρτια μου για βιζα 309,100 ολα τα χαρτια τα εστειλα με απλι μεταφραση κ δεν ειχα κανενα θεμα κ φυσικα απο το βερολινο κανεις δεν μου ειπε τιποτε για apostille οποτε ειμαστε οκ. αντε κ καλα αποτελεσματα σε ολους μας

violeta
14.03.2012, 16:25
καλησπερα υπαρχει κανεις στο forum που να εκανε τα χαρτια του για βιζα 309,100 κ να ειναι παντρεμενος λιγοτερο απο χρονο με τον σπονσορα του?

belo
14.03.2012, 18:47
γεια σας κ απο μενα.θα ηθελα να σας ρωτησω αν πανω στη βιζα αναγραφεται ο αριθμος του διαβατηριου,γιατι το δικο μου ληγει στις 16/8 κ εμεις θελουμε να φυγουμε οκτωβριο και θα χτειαστει να βγαλω τοτε καινουριο.λετε να υπαρχει προβλημα;εχουμε ετοιμασει τα χαρτια γ παρτνερ βιζα(επιτελους) κ αν δεν χρειαζεται καινουριο διαβατηριο τωρα λογικα θα τα στειλω ως τη παρασκευη

australian
14.03.2012, 18:52
γεια σας κ απο μενα.θα ηθελα να σας ρωτησω αν πανω στη βιζα αναγραφεται ο αριθμος του διαβατηριου,γιατι το δικο μου ληγει στις 16/8 κ εμεις θελουμε να φυγουμε οκτωβριο και θα χτειαστει να βγαλω τοτε καινουριο.λετε να υπαρχει προβλημα;εχουμε ετοιμασει τα χαρτια γ παρτνερ βιζα(επιτελους) κ αν δεν χρειαζεται καινουριο διαβατηριο τωρα λογικα θα τα στειλω ως τη παρασκευη
belo Καλώς ήλθες
Αφού θα τα στείλεις ως την Παρασκευή,λογικά η visa θα έχει εγκριθεί μέχρι να χρειαστείς ανανέωση

mary-patra
14.03.2012, 19:01
τελικα ειναι πολλα τα λεφτα για βιζα στην αυστραλια!!!και απ'οτι καταλαβα δεν επιστρεφονται....χωρια τα εξοδα για τις εξετασεις!!!!εμεινα αναυδη...πρεπει να τον εχεις τον τροπο σου για να μεταναστευσεις????

australian
14.03.2012, 19:03
τελικα ειναι πολλα τα λεφτα για βιζα στην αυστραλια!!!και απ'οτι καταλαβα δεν επιστρεφονται....χωρια τα εξοδα για τις εξετασεις!!!!εμεινα αναυδη...πρεπει να τον εχεις τον τροπο σου για να μεταναστευσεις????

ναι,η μετανάστευση στην Αυστραλία απαιτεί αρκετά χρήματα!
είναι σα να κάνεις μιά μικρή επένδυση!

belo
14.03.2012, 20:42
belo Καλώς ήλθες
Αφού θα τα στείλεις ως την Παρασκευή,λογικά η visa θα έχει εγκριθεί μέχρι να χρειαστείς ανανέωση

australian σ'ευχαριστω γ τη γρηγορη απαντηση:) αλλα τον οκτωβρη που θα ταξιδεψω κ θα εχω καινουριο διαβατηριο θα εχω προβλημα σε τυχον ελεγχο π.χ. στο αεροδρομιο;θα αναγραφεται στη βιζα ο αριθμος του διαβατηριου;
παρεπιπτωντως σας ευχαριστω ολους γιατι χαρη σε σας καταφερα να φτιαξω τα χαρτια μου:bravo_1:

australian
14.03.2012, 20:54
australian σ'ευχαριστω γ τη γρηγορη απαντηση:) αλλα τον οκτωβρη που θα ταξιδεψω κ θα εχω καινουριο διαβατηριο θα εχω προβλημα σε τυχον ελεγχο π.χ. στο αεροδρομιο;θα αναγραφεται στη βιζα ο αριθμος του διαβατηριου;
παρεπιπτωντως σας ευχαριστω ολους γιατι χαρη σε σας καταφερα να φτιαξω τα χαρτια μου:bravo_1:
δεν θα υπάρχει πρόβλημα,σίγουρα.Απο τι στιγμή που θα εγκριθεί,εγκρίθηκε.
πιθανά να μην εχεις καινουριο,αλλα να ανανεωθεί το ίδιο.
αλλά για να σου φύγει η αγωνία μόλις ξεμπερδέψεις με τη visa κάλεσε την πρεσβεία να το ρωτήσεις!
Καλή τύχη και να εισαι καλά!!

AussieHope
14.03.2012, 21:08

Το ιδιο συνεβη στον συζυγο μου. Η case officer του ειπε να βγαλει καινουργιο διαβατηριο γιατι εληγε σε ενα μηνα. Μπορεις να βγαλεις τωρα νεο διαβατηριο (θα ειναι ετοιμο σε 4-5 εργασιμες το πολυ) η να βγαλεις λιγο πριν φυγεις για Αυστραλια αλλα θα πρεπει να ενημερωσεις την case officer για τον νεο αριθμο (και να στειλεις επικυρωμενη φωτοτυπια) γιατι η βιζα συνδεεται αμεσα με τον αριθμο του διαβατηριου σου. Προσωπικα, βγαλε καινουργιο τωρα για να μην τρεχεις μετα που θα εχεις χιλιες αλλες προετομασιες. Διαφορετικα, στειλε τα χαρτια σου τωρα για να παρεις σειρα (με το τωρινο διαβατηριο) και στειλε το νεο διαβατηριο μαζι με τις ιατρικες εξετασεις.

australian
14.03.2012, 21:15
Το ιδιο συνεβη στον συζυγο μου. Η case officer του ειπε να βγαλει καινουργιο διαβατηριο γιατι εληγε σε ενα μηνα. Μπορεις να βγαλεις τωρα νεο διαβατηριο (θα ειναι ετοιμο σε 4-5 εργασιμες το πολυ) η να βγαλεις λιγο πριν φυγεις για Αυστραλια αλλα θα πρεπει να ενημερωσεις την case officer για τον νεο αριθμο (και να στειλεις επικυρωμενη φωτοτυπια) γιατι η βιζα συνδεεται αμεσα με τον αριθμο του διαβατηριου σου. Προσωπικα, βγαλε καινουργιο τωρα για να μην τρεχεις μετα που θα εχεις χιλιες αλλες προετομασιες. Διαφορετικα, στειλε τα χαρτια σου τωρα για να παρεις σειρα (με το τωρινο διαβατηριο) και στειλε το νεο διαβατηριο μαζι με τις ιατρικες εξετασεις.
Σε ευχαριστούμε AussieHope,απλά επειδή είναι αρκετά μεγάλο το χρονικό διαστημα σκέφτηκα να το κάνει μετά και να ενημερώσει.
Άρα μια ερώτηση στην πρεσβεία πριν την αποστολή της αίτησης στο Βερολινο θα ήταν ότι καλύτερο belo!

AussieHope
14.03.2012, 21:21
Οσοι αφηνετε πισω σπιτια, τι θα τα κανετε, Θα τα πουλησετε η θα τα νοικιασετε; Ειμαι σε διλημμα. Πονταρα στην πωληση του διερισματος μου, αλλα δεν κινητε τιποτα στην αγορα! Δεν θελω να το δωσω και τζαμπα αλλα δεν θα εχω και χρηματα να κινηθουμε εκει κατω εαν δεν πουληθει. Οσο για τα ενοικια, και εκεινα επεσαν, και εχεις το φοβο μην σου το καταστρεψουν η δεν πληρωνουν! Εσεις τι κανατε;

belo
14.03.2012, 21:26
σας ευχαριστω κ τους δυο.θα στειλω τα χαρτια μου με το υπαρχον γιατι μπορει να μην αργει η διδικασια της εκδοσης αλλα της μεταφρασης.....θα κανω τη διαδικασια οπως ειπες aussiehope ταυτοχρονα με τις εξετασεις

mary-patra
14.03.2012, 22:30
υπαρχει καποιος κομμωτης-τρια που να εχει παει αυστραλια για να με κατατοπισει...ειναι ευκολο να βρεις σπονσορα -κομμωτηριο για να παρεις βιζα skilled???μηπως ειναι καλυτερα να κανεις αιτηση σαν bussiness???

jini
15.03.2012, 02:14
Οσοι αφηνετε πισω σπιτια, τι θα τα κανετε, Θα τα πουλησετε η θα τα νοικιασετε; Ειμαι σε διλημμα. Πονταρα στην πωληση του διερισματος μου, αλλα δεν κινητε τιποτα στην αγορα! Δεν θελω να το δωσω και τζαμπα αλλα δεν θα εχω και χρηματα να κινηθουμε εκει κατω εαν δεν πουληθει. Οσο για τα ενοικια, και εκεινα επεσαν, και εχεις το φοβο μην σου το καταστρεψουν η δεν πληρωνουν! Εσεις τι κανατε;

Εμεις συνεχίζουμε την προσπαθεια και απο εδώ να το πουλήσουμε...έτσι μπας και δωσουμε εδώ το deposit για δανειο για αγορά καποια στιγμη γιατι κακά τα ψέματα τα ενοικια ακριβά και τα λεφτα στο αερα πανε δεν πιανουν τοπο...καλη τυχη σας εύχομαι:victory:

κωστας γαργαλιανοι
15.03.2012, 12:25
εγω δεν το πουλησα γιατι ειναι της τραπεζας:lol2::lol2: το νοικιασα ο μαγκας!!!!και 3 μηνες εχω παρει τα α........ του!!μονο τον πρωτο οκ μετα βαζει οσα θελει60,90 ευρω :lol2::lol2:

Δημητρακοπουλος Γιωρ
15.03.2012, 15:35
Μια ερωτηση ακομα που αφορα την κουμπαρα μου. Ειναι 41 ετων παντρεμενη, ο συζυγος της 52 ετων συνταξιουχος και εχουν ενα γιο 19 ετων φοιτητη. Ο μονος συγγενης τους στη Αυστραλια ειναι ενας πρωτος ξαδερφος του αντρα της. Υπαρχει καποιος τροπος να μεταναστευσουν μονιμα στην Αυστραλια?

pan_k7
15.03.2012, 15:47
@ aussiehope:

Χίλιες φορές να το κλείσεις ή να το νοικιάσεις σε πολύ δικό σου άνθρωπο.

AussieHope
15.03.2012, 15:57
σας ευχαριστω κ τους δυο.θα στειλω τα χαρτια μου με το υπαρχον γιατι μπορει να μην αργει η διδικασια της εκδοσης αλλα της μεταφρασης.....θα κανω τη διαδικασια οπως ειπες aussiehope ταυτοχρονα με τις εξετασεις

Αυτα γραφει το συνοδευτικο email που εστειλαν με την βιζα του συζυγου μου πριν 2 εβδομαδες σχετικά με τα διαβατήρια:

Passport

The visa is linked to the passport number that was provided with your application. If you obtain a new passport after receiving this letter and before the visa expires, you will need to contact the nearest Immigration office in Australia or overseas to advise the Department of the new passport details.

Please note: If the Department is not provided with the details of your new passport, you may experience significant delays at the airport and may be denied permission to travel.

Κατι τελευταίο: Το ελληνικο διαβατηριο σου δεν χρειαζεται μεταφραση εφοσον ειναι ολα γραμμενα και στα αγγλικα. Θα τους στειλεις μονο επικυρωμενη φωτοτυπια. Του συζυγου την επικυρωσε η φαρμακοποιος της γειτονιας γραφοντας
"I certify that this appears to be a true copy of
the document produced to me on <date>.
Signature
Name
Qualification (eg JP, Pharmacist)".

Certified copies μπορουν να κανουν και γιατροι, δικηγοροι, καθηγητες κτλ.

AussieHope
15.03.2012, 16:03
εγω δεν το πουλησα γιατι ειναι της τραπεζας:lol2::lol2: το νοικιασα ο μαγκας!!!!και 3 μηνες εχω παρει τα α........ του!!μονο τον πρωτο οκ μετα βαζει οσα θελει60,90 ευρω

Unbelievable!! :bad_:

AussieHope
15.03.2012, 16:04
@ aussiehope:

Μαλλον εχεις δικιο!

cyberwolvie
15.03.2012, 19:59
Χιλιες φορες να κανεις χαρτι σε δικηγορο να αναλαμβανει την συναλλαγη και να κραταει το ποσο του-50 ευρω ας πουμε για πσραδειγμα- και το υπολοιπο να το εχεις σιγουρο.
Ο δικηγορος εχει τους νομους και λυνει και δενει.Δεν πληρωσες 3 μηνες,εξω.
Αυτον τον συμφερει γιατι θα δουλευει με ποσοστο και εσενα γιατι εχεις την σιγουρια....

mary-patra
16.03.2012, 09:40
καλημερα !!!μια απορια ...αν παρεις το ielts για ποσο καιρο εχει ισχυ????

jojos71
16.03.2012, 11:06
καλημερα !!!μια απορια ...αν παρεις το ielts για ποσο καιρο εχει ισχυ????

2 χρονια

loucas
16.03.2012, 14:57
@ aussiehope:

Διαφωνώ γενικά, ιδιαίτερα στο 2ο σκέλος, διότι με το "δικό σου" άνθρωπο είναι ακόμη πιο δύσκολα ή περίεργα όταν τα πράγματα στραβώσουν ή από δυσκολία ή από δόλο. Δηλαδή αν ο δικός σου άνθρωπος χάσει τη δουλεία του, τι θα κάνεις, θα τον βγάλεις στο δρόμο; Επισης λίγες φορές έχουμε δει το story φίλοι, αδέλφια, συγγενείς να φτάνουν στα άκρα όταν μπαίνουν στη μέση λεφτά ή συνεταιριλικια;

Επίσης ένα σπίτι που δεν κατοικείται χαλάει (ειδικά οι μονοκατοικίες). Φυσικά και το να βάλεις στο σπίτι σου τον πάσα ένα που δεν ξέρεις το ποιόν του και τα δεδομένα του είναι κουταμάρα...

belo
16.03.2012, 16:21
Αυτα γραφει το συνοδευτικο email που εστειλαν με την βιζα του συζυγου μου πριν 2 εβδομαδες σχετικά με τα διαβατήρια:............................. ...........................................
aussiehope σ'ευχαριστω κ παλι γ τις πληροφοριες σημερα ξεκινησα γ την εκδοση διαβατηριου ετσι ωστε να στειλω κατευθειαν το καινουριο

AussieHope
16.03.2012, 22:59
aussiehope σ'ευχαριστω κ παλι γ τις πληροφοριες σημερα ξεκινησα γ την εκδοση διαβατηριου ετσι ωστε να στειλω κατευθειαν το καινουριο

Good luck! :bravo_:
Και εμείς Οκτωβρη λεμε να κατεβουμε για (Sydney).

AussieHope
16.03.2012, 23:01
Διαφωνώ γενικά, ιδιαίτερα στο 2ο σκέλος, διότι με το "δικό σου" άνθρωπο είναι ακόμη πιο δύσκολα ή περίεργα όταν τα πράγματα στραβώσουν ή από δυσκολία ή από δόλο. Δηλαδή αν ο δικός σου άνθρωπος χάσει τη δουλεία του, τι θα κάνεις, θα τον βγάλεις στο δρόμο; Επισης λίγες φορές έχουμε δει το story φίλοι, αδέλφια, συγγενείς να φτάνουν στα άκρα όταν μπαίνουν στη μέση λεφτά ή συνεταιριλικια;

Επίσης ένα σπίτι που δεν κατοικείται χαλάει (ειδικά οι μονοκατοικίες). Φυσικά και το να βάλεις στο σπίτι σου τον πάσα ένα που δεν ξέρεις το ποιόν του και τα δεδομένα του είναι κουταμάρα...

Αρα τι μένει; Να το πουλησεις και να το σκοτωσεις στην τιμή; :ti_:

timos76
17.03.2012, 00:11
Γεια σας παιδια ,επιδη σκεφτομαι συντομα να ξεκινησω ενεργιες για να φυγω για Μελβουρνη ,εχω συγγενη μου εκει,θα ειθελα να ρωτισω για το θεμα της ΒΙΖΑΣ τι με συμφερει να βγαλω Μεταναστευτικη η Τουριστικη? βλεπω στο site του υπουργιου οτι εχουν τουριστικες 3,6,12 μηνες αλλα για να δωσουν πανω απο 3 μηνες ζητανε οικονομικα στιχεια στο θεμα εξασφαλισης διαβιωσης κ.λ.π .. θα ειθελα οι γνωστες του θεματος να μου δωσουν τα φωτα τους . κι ακομα αν ξερει καπιος τι πεζει με θεσεις εργασιας και μισθους στον κλαδο των Υδραυλικων Ευχαριστω :victory::kouragio:_friends:

australian
17.03.2012, 00:15
Γεια σας παιδια ,επιδη σκεφτομαι συντομα να ξεκινησω ενεργιες για να φυγω για Μελβουρνη ,εχω συγγενη μου εκει,θα ειθελα να ρωτισω για το θεμα της ΒΙΖΑΣ τι με συμφερει να βγαλω Μεταναστευτικη η Τουριστικη? βλεπω στο site του υπουργιου οτι εχουν τουριστικες 3,6,12 μηνες αλλα για να δωσουν πανω απο 3 μηνες ζητανε οικονομικα στιχεια στο θεμα εξασφαλισης διαβιωσης κ.λ.π .. θα ειθελα οι γνωστες του θεματος να μου δωσουν τα φωτα τους . κι ακομα αν ξερει καπιος τι πεζει με θεσεις εργασιας και μισθους στον κλαδο των Υδραυλικων Ευχαριστω :victory::kouragio:_friends:

μόνο με τουριστική 3 μηνών μπορείς να πας.
ΔΕΝ επιτρέπεται να εργαστείς όμως!!!!
ρίξε και μιά ματιά εδω http://www.patriotaki.net/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-76/%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-dagni-2749/

Spyros88
17.03.2012, 09:21
μόνο με τουριστική 3 μηνών μπορείς να πας.
ΔΕΝ επιτρέπεται να εργαστείς όμως!!!!
ρίξε και μιά ματιά εδω

Μπραβο australian που δινεις αυτο το λινκ γιατι ειναι πολυ sos για κατω...

majia
17.03.2012, 12:46
Γεια σας , ονομαζομαι Μαρια κ ειμαι 24 χρονων μενω στην Αθηνα . ειμαι τελειοφοιτη φιλολογος ,γνωριζω αγγλικα-ισπανικα-γαλλικα κ ελληνικα..Αποφασισα να ψαξω δουλεια στο εξωτερικο κ αν γινεται να μεινω κιολας εκτος Ελλαδας.Μπορειτε να με βοηθησετε,αν υπαρχουν πιθανοτητες εργασιας στην αυστραλια(μελβουρνη) κ ολες τις διαδικασιες,σας παρακαλω ,η κατασταση στην Αθηνα ειναι ασχημη χωρις καθολου προοπτικες..Σας ευχαριστω πολυ help2

australian
17.03.2012, 19:51
Γεια σας , ονομαζομαι Μαρια κ ειμαι 24 χρονων μενω στην Αθηνα . ειμαι τελειοφοιτη φιλολογος ,γνωριζω αγγλικα-ισπανικα-γαλλικα κ ελληνικα..Αποφασισα να ψαξω δουλεια στο εξωτερικο κ αν γινεται να μεινω κιολας εκτος Ελλαδας.Μπορειτε να με βοηθησετε,αν υπαρχουν πιθανοτητες εργασιας στην αυστραλια(μελβουρνη) κ ολες τις διαδικασιες,σας παρακαλω ,η κατασταση στην Αθηνα ειναι ασχημη χωρις καθολου προοπτικες..Σας ευχαριστω πολυ help2

majia Welcome
Αφιέρωσε χρόνο να διαβάσεις το forum!Πιθανά να λυθούν όλες οι απορίες σου!
Μετανάστευση στην Αυστραλία - patriotaki.net (http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/)
χρήσιμο http://hellasoft.clanteam.com/australia.html

mary-patra
18.03.2012, 08:41
καλημερα!!μια ακομα ερωτηση....αν κανεις αιτηση για βιζα σαν οικογενεια 4 ατομων τα 2 ανηλικα το ποσο που σου ζητανε ισχυει για ολους μαζι (και τους 4) η για καθενα ξεχωριστα??????

windo
18.03.2012, 18:25
Γεια σας πατριώτες!! Είμαι ένας ακόμα απελπισμένος που προσπαθώ να το πάρω απόφαση να φύγουμε από Greece και να έρθουμε σε μία καινούργια πατρίδα που θα μας σέβεται περισσότερο. Δεν γνωρίζω καθόλου από τι διαδικασίες χρειάζονται. Η γυναίκα μου είναι εκπαιδευτικός και έχω και 2 παιδιά. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνουμε οπωσδήποτε για να έχουμε ελπίδες να μας δεχθούν εκεί ? Κάθε μήνυμα είναι καλοδεχούμενο - Καλή ζωή σε όλους μας. Φίλιππος

majia
19.03.2012, 09:39
Eυχαριστω πολυ¨ _friends: Ψαχνω να βρω αντιστοιχηση στη λιστα με τα αναγνωρισμενα επαγγελμτα κ δν μπορω να καταλαβω αν υπαρχει αντιστοιχο με την ελληνικη φιλολογια .Πιστευετε υπαρχει προοπτικη εργασιας σε ελληνικα σχολεια στην μελβουρνη/βικτορια ? ευχαριστω πολυ

surfer
19.03.2012, 11:13
Ποιο ποινικό μητρώο θέλουμε για την partner το Α η το Β? ρωτάω γιατί αναφέρετε στο φόρουμ και τα δυο. έχω την εντύπωση ότι θέλουμε το Β γιατί στη νομοθεσία αναφέρετε ότι το Α δεν το περνεις στο χέρι και προορίζετε για δικαστική χρήση και ότι το Β μπορείς να πάρεις.
Και κάτι άλλο μαζί με τα μεταφρασμένα έγγραφα στέλνετε και τα γνησια ελληνικά? έστειλα για τα παιδιά στο Λονδίνο και δεν έχω βάλει το γνήσιο της δεη και το ιθαγενείας της συζύγου.

australian
19.03.2012, 11:45
Ποιο ποινικό μητρώο θέλουμε για την partner το Α η το Β? ρωτάω γιατί αναφέρετε στο φόρουμ και τα δυο. έχω την εντύπωση ότι θέλουμε το Β γιατί στη νομοθεσία αναφέρετε ότι το Α δεν το περνεις στο χέρι και προορίζετε για δικαστική χρήση και ότι το Β μπορείς να πάρεις.

τύπου Α όπως γράφει η Christine στο τελευταίο post εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-2236/index31.html

surfer
19.03.2012, 11:56
το τύπου Α από ότι διαβάζω και ρώτησα και στο Κεπ δεν στο δίνουν. πως το στέλνεις? Τους δίνεις τη διεύθυνση και το στέλνουν αυτοί? πως το στείλατε εσείς?

australian
19.03.2012, 12:04
το τύπου Α από ότι διαβάζω και ρώτησα και στο Κεπ δεν στο δίνουν. πως το στέλνεις? Τους δίνεις τη διεύθυνση και το στέλνουν αυτοί? πως το στείλατε εσείς?

Για να μην το μπλέξουμε το θέμα. Αυτό που χορηγούν στους πολίτες το άλλο ειναι για δικαστική χρήση και χορηγείται υπηρεσιακά και μόνο.
Κάνεις αίτηση στο ΚΕΠ και σε ενα 10ημερο περίπου εκδίδεται.Νομίζω ότι το παραλαμβάνεις απο το ΚΕΠ ή στο αποστέλλουν συστημένο.

surfer
19.03.2012, 12:10
Σωστά. Αρα είναι το τύπου Β

australian
19.03.2012, 12:11
Γεια σας πατριώτες!! Είμαι ένας ακόμα απελπισμένος που προσπαθώ να το πάρω απόφαση να φύγουμε από Greece και να έρθουμε σε μία καινούργια πατρίδα που θα μας σέβεται περισσότερο. Δεν γνωρίζω καθόλου από τι διαδικασίες χρειάζονται. Η γυναίκα μου είναι εκπαιδευτικός και έχω και 2 παιδιά. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνουμε οπωσδήποτε για να έχουμε ελπίδες να μας δεχθούν εκεί ? Κάθε μήνυμα είναι καλοδεχούμενο - Καλή ζωή σε όλους μας. Φίλιππος

windo welcome
θα λυθούν σχεδόν όλες οι απορίες σου αν αφιερώσεις χρόνο να διαβάσεις το forum Μετανάστευση στην Αυστραλία - patriotaki.net (http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/)

Ζαχαρένια
20.03.2012, 20:05
Καλησπέρα σε όλους Ελπίζω σε μια καθοδήγηση απο κάποιο έχω μεγάλη ανάγκη για δουλειά και εγώ που είμαι απλήρωτη σχεδόν 2 χρόνια και ο σύζυγός μου που είναι άνεργος πάνω απο 5 χρόνια. Εχουμε ένα κοριτσάκι και θέλουμε το καλήτερο για αυτή. Εχουμε όρεξη για δουλειά και θα θέλαμε να πάμε σε μια χώρα να δουλέψουμε. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθείσει τον παρακαλώ πολύ

vickoula
21.03.2012, 00:23
Παιδιά υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τί είναι οι Alpha agency???Είναι έγκυροι???

Aussie
21.03.2012, 16:46
Παιδιά υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τί είναι οι Alpha agency???Είναι έγκυροι???

Σε αυτή την σελίδα αναφέρεσαι???
αν ναι ας την δούν και άτομα που είναι απο κεί και ας μας απαντήσουν πιο έγκυρα.

Επικοινωνια :: ΑυστραλίαΣπουδέςΕργασία (http://www.alfa-agency.eu/%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%c e%bd%ce%b9%ce%b1/)

Birdy
21.03.2012, 16:57
Καλησπέρα σε όλους σας!!Έχω ένα φίλο αστυφύλακα όπου φοίτησε στην σχολή αστυφυλάκων κατά το χρονικό διάστημα 2003-2005 και ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις, αν γνωρίζετε βέβαια!!

α)Η σχολή αστυφυλάκων περιλαμβάνεται - αντιστοιχεί στο Commissioned Police Officer που υπάρχει στη SOL list ???

β)Επίσης η σχολή αστυφυλάκων τώρα στην Ελλάδα δεν θεωρείται ως σχολή Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Τ.Ε.=Τ.Ε.Ι.) παρόλο που μπορεί
να χρησιμοποιηθεί στις κατατακτήριες εξετάσεις για την εισαγωγή σε άλλα τμήματα Τ.Ε.Ι. ή Α.Ε.Ι.
Στον φορέα που τυχόν απευθυνθεί την δέχεται ως Τ.Ε. ώστε να βγάλει την Skilled - Independent (Migrant) (subclass 175) visa

γ)Ο χρόνος φοίτησης στην σχολή λογίζεται ως προϋπηρεσία??

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά και περιμένω τυχόν πληροφορίες σας...

surfer
21.03.2012, 17:47
Σήμερα πηρα απάντηση από Λονδίνο για τα παιδιά. Η υπογραφες των παιδιών δεν είναι ίδιες με αυτές στην αστ. Ταυτότητα. Πολύ σωστό και καλά να πάθω.:yes: Τώρα γιατί? Στην ταυτότητα που βγαλανε για να δώσουν το Λοουερ έχανε βάλει όλο το ονοματεπώνυμο. στην αίτηση βάλανε μονογραφή. Τώρα ζητάνε κάτι, διαβατήριο, δίπλωμα, η κάτι με Φώτο και την υπογραφή όπως τη βάλανε στην αίτηση. Που να θυμόμαστε πως βάλανε τη μονογραφή τους που δεν κρατήσαμε ούτε ένα αντιγραφω της αίτησης? Και το λέει κρατα ρε Έλληνα ένα αντίγραφο της αίτησης. Να πω ότι είχε φύγει από τη συραψη από τη μετάφραση το γνήσιο της δέη το θέλουν και αυτό. Αυτό το έχω εδώ. Είχε κανένας ιδία περίπτωση και τη έκανε?

ttaria
22.03.2012, 11:56
θα ήθελα να με βοηθησει αν μπορει καποιος, ο γιος μου ειναι σται 21, σπουδαζει ήδη ενα χρονο φυσικοθεραπεια σε ΤΕΙ εδω, θελουμε να φυγουμε ομως, ποιος ξερει να μου πει αν μπορει να μεταφερει τα μαθηματα του σε καποιο κολεγιο, πανεπιστημιο στην Μελβουρνη της Αυστραλιας. Στην ουσια να μη χασει το ενα ετος που ηδη εχει σπουδασει. ευχαριστω πολυ

Aussie
22.03.2012, 12:27
θα ήθελα να με βοηθησει αν μπορει καποιος, ο γιος μου ειναι σται 21, σπουδαζει ήδη ενα χρονο φυσικοθεραπεια σε ΤΕΙ εδω, θελουμε να φυγουμε ομως, ποιος ξερει να μου πει αν μπορει να μεταφερει τα μαθηματα του σε καποιο κολεγιο, πανεπιστημιο στην Μελβουρνη της Αυστραλιας. Στην ουσια να μη χασει το ενα ετος που ηδη εχει σπουδασει. ευχαριστω πολυ

για διαβασε και εδω
Εκπαίδευση και Σπουδές - patriotaki.net (http://www.patriotaki.net/%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%C F%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A3%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-85/)
:yes::yes:

pan_k7
22.03.2012, 13:56
@ ttaria:

Επικοινωνήστε και με ενδιαφερόμενα πανεπιστήμια εκεί πέρα. Σίγουρα πάντως θα χρειαστεί IELTS.

ttaria
22.03.2012, 14:41
ευχαριστω πολυ AUSSIE και pan_k7 για την βοηθεια σας

mary-patra
22.03.2012, 15:56
καλησπερα σε ολους.θελω να ευχαριστησω ολους οσους απαντησαν σε αποριες που εξεφρασα .ειναι σπουδαιο να μαθαινεις απο την εμπειρια των αλλων οταν την μοιραζονται απλοχερα μαζι σου.το πατριοτακι ειναι σπουδαια βοηθεια για οσους ξεκινουν την αναζητηση της τυχης τους σε αλλες πατριδες.....εγω ακομα δεν εχω ξεκινησει τιποτα ....περιμενουμε εναν συγγενη απο ΚΑΤΩ να μας δωσει τα φωτα του και ισως ενα χερακι βοηθειας...ειναι δυσκολη αποφαση να μεταναστευσεις οταν εχεις και δυο παιδια μαζι!!!!αν δεν τακτοποιησεις το θεμα της δουλειας συμφωνα με την γνωμη μου παντα...δεν το κουνας !!!ομως παρακολουθω και ενημερωνομαι συνεχως και ελπιζω να βγαλω μια ακρη...εξαλλου δεν φευγω ....αυριο...εχω πολυ ψωμι ακομα.

konstantinaal
23.03.2012, 13:05
Διαβαζοντας για ωρες εδω καταλαβαινω γιατι αυτη η χωρα ειναι τοσο ανεπτυγμενη και γιατι εμεις παμε κατα διαολου!
Ειναι τοσο δυσκολο να παει ακομα και ενας σκυλος εκει!!
Τελοσπαντων ας πω και εγω την απορια μου...
ειμαι 32 ο αρραβωνιαστικος μου 38.
Εγω με μεγαλη εμπειρια στον χωρο του γαμου και ειδικα των νυφικων.
Δεν υπαρχει ασφαλως στην λιστα το επαγγελμα μου αλλα εχω δει πολλες αγγελιες καταστηματων εκει.
Ο αρραβωνιαστικος μου ανθοτεχνιτης.Υπαρχει στην λιστα SOL ως florist αλλα υπαρχει ενα προβλημα.
Πως εδω δεν υπαρχει σχολη ωστε να ειναι αναγνωρισμενο με πτυχιο επαγγελμα οπως εκει.Τι γινεται?παει με ενσυμα??και αν ναι επειδη ζουμε στην Ελλαδα τα ενσυμα του δεν ηταν εδω και 7 χρονια ως ανθοτεχνιτης αλλα ως οδηγος!!!!!!Βλεποντας τις αγγελιες οι περιγραφες των εργαζομενων που ζητουν ειναι αυτο ακριβως που κανουμε!
Υπαρχει ελπιδα για visa?και αν ναι φανταζομαι μονο αν βρουμε εργοδοτη??
Εχω αρχισει και πιστευω πως μαλλον η μεταναστευση εκει ειναι ονειρο θερινης νυκτος και ειμαστε καταδικασμενοι να ζουμε στο ελεος των πολιτικων μας!

NikolasVK
23.03.2012, 13:09
Χαιρετώ όλη την παρέα εδώ. Δυστυχώς, έμαθα σχετικά αργά για το εν λόγω σάιτ, αλλά, δοθούσης της ευκαιρίας, ας συγχαρώ τους υπεύθυνους για την καταπληκτική δουλειά που γίνεται εδώ:bravo_1:

Με λένε Νίκο, είμαι 32 ετών και γεννήθηκα/μεγάλωσα στο Hobart της Tasmania. Το 1990 επιστρέψαμε οικογενειακώς στην Ελλάδα - η λέξη "λάθος" θα ήταν το understatement της χρονιάς:cry: Για να είμαι ειλικρινής, ποτέ δεν κατάφερα να προσαρμοστώ πλήρως στην ζωή εδώ και, ειδικά τα τελευταία χρόνια, η σκέψη να επιστρέψω στην Αυστραλία γινόταν ολοένα και πιο έντονη. Πρόσφατα έκανα, μάλιστα, κι ένα σημαντικό βήμα: Μετά από αρκετές γραφειοκρατικές ταλαιπωρίες, έβγαλα το νέο μου australian passport κι έχω αρχίσει να ετοιμάζομαι - κυρίως ψυχολογικά για το μεγάλο ταξίδι.

Βασικά, έχω μερικές απορίες και κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδκετη.
1. Ως Αυστραλός υπήκοος (και κάτοχος, προφανώς, διαβατηρίου) υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν "νερά" στο αεροδρόμιο (μόλις πατήσω Αυστραλία), ειδικά αν έχω one way ticket; Διάβασα αρκετές "περιπέτειες" άλλων και έχει φοβηθεί το μάτι μου...

2.Ποια είναι τα βασικά χαρτιά που πρέπει να έχω μαζί μου; Έχω διαβατήριο, ταυτότητα ελληνική (με λατινικούς χαρακτήρες), πιστοποιητικό γέννησης από την Αυστραλία και δίπλωμα οδήγησης ελληνικό (νέου τύπου, την καρτούλα). Από στρατολογία, χρειάζεται κάτι (έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις); Επίσης, επειδή το πτυχίο μου δεν νομίζω να είναι χρήσιμο εκεί (Βαλκανικές, Σλαβικές κι Ανατολικές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας), σκέφτομαι να μην το κρατάω καν - ούτως ή άλλως, μάλλον θα δουλέψω σε κάποιον άλλον τομέα. Η γνώμη σας; Κάτι άλλο;

3. Ίσως το πιο σημαντικό ερώτημα: Είμαι με μία κοπέλα εδώ και 9 χρόνια σχεδόν και δεν έχουμε παντρευτεί - κυρίως λόγω των σκέψεων μου για μετανάστευση. Αν πάω πρώτα εγώ, πως μπορεί να έρθει μετά; Είναι καλύτερο να παντρευτούμε εδώ (και να την καλέσω, πχ) ή να παντρευτούμε εκεί; Έχω διαβάσει μερικά πράγματα, αλλά όσο διαβαζω, τόσο μπερδεύομαι... Αν κάποιος έχει εμπειρία πάνω στο σχετικό θέμα, θα το εκτιμούσα!

Αυτά προς το παρόν... Λογικά θα προκύψουν κι αλλες απορίες, οπότε θα τα λέμε από δω...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας:lol:

Keep up the good work!

Aussie
23.03.2012, 13:57
NikolasVK

Εγω αυτό που ξέρω να σου πω είναι οτι
1) είσαι αυστραλός υπήκοος απο οτι έγραψες άρα επιστέφεις στήν πατρίδα σου χωρίσ κανένα πρόβλημα.
Χωρίς να ψάχνεσε για γλώσσα ,ίελτ,η όποιον sponsor.
Eίσαι απο τούς τυχερούς.

2)Όσον αφορά τα χαρτιά που λές τα σίγουρα που ξέρω είναι δίπλωμα οδήγησης νέου τύπου,και διάβασε τα πόστ όσον αφορά αυστραυλούς υπήκοους 1,2,3 και θα δείς τι χρειάζεσε απο υπόλοιπα χαρτιά.

http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-3-a-3141/
http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-2236/
http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-2-a-2690/

Agoriani
23.03.2012, 14:03
Με λένε Νίκο, είμαι 32 ετών και γεννήθηκα/μεγάλωσα στο Hobart της Tasmania.

Βασικά, έχω μερικές απορίες και κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
1. Ως Αυστραλός υπήκοος (και κάτοχος, προφανώς, διαβατηρίου) υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν "νερά" στο αεροδρόμιο (μόλις πατήσω Αυστραλία), ειδικά αν έχω one way ticket; Διάβασα αρκετές "περιπέτειες" άλλων και έχει φοβηθεί το μάτι μου...

Καμία περίπτωση να έχεις πρόβλημα γιατι είσαι Αυστραλός υπήκοος που επιστρέφεις στην πατρίδα σου, έστω την δεύτερη.

2.Ποια είναι τα βασικά χαρτιά που πρέπει να έχω μαζί μου; Έχω διαβατήριο, ταυτότητα ελληνική (με λατινικούς χαρακτήρες), πιστοποιητικό γέννησης από την Αυστραλία και δίπλωμα οδήγησης ελληνικό (νέου τύπου, την καρτούλα). Από στρατολογία, χρειάζεται κάτι (έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις); Επίσης, επειδή το πτυχίο μου δεν νομίζω να είναι χρήσιμο εκεί (Βαλκανικές, Σλαβικές κι Ανατολικές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας), σκέφτομαι να μην το κρατάω καν - ούτως ή άλλως, μάλλον θα δουλέψω σε κάποιον άλλον τομέα. Η γνώμη σας; Κάτι άλλο;

Οχι χαρτιά πάρεις μαζί σου είναι για να σου φανούν εσένα χρήσιμα σε οτι κάνεις εδώ. Π.χ. για να γραφτείς στο Centrelink και στο Medicare.
Το χαρτί της στρατολογίας το ζητάνε στις βίζες ώστε απο κράτη σαν την Ελλάδα που η θητεία είναι υποχρεωτική να βεβαιώνονται οτι δεν είσαι λιποτάκτης. Καμία άλλη χρήση εδώ. Το δίπλωμα αυτοκινήτου θα σου κρατήσει κάνα χρόνο μέσα στον οποίο θα πρέπει να βγάλεις το Αυστραλέζικο ανάλογα σε ποιά περιοχή είσαι απο την αντίστοιχη αρχή. π.χ. για Βικτώρια η Vicroads.
Το πτυχίο σου πάρτο γιατι είναι πανεπιστημιακές σπουδές και δεν θα πάνε χαμένες. Με κάποιο τρόπο θα σου φανούνε χρήσιμες.
Θα σου έλεγα να πάρεις ενα πιστοποιητικό οτι δεν χρωστάς στην εφορία αλλά για να το πάρεις απο την εφορία, πρέπει να καταθέσεις στην εφορία ενα πιστοποιητικό οτι δεν χρωστάς στην εφορία. Είναι φαύλος κύκλος... Οπότε μην πάρεις τίποτα παραπάνω:P (Πλάκα κάνω δεν χρειάζεται μάλον στην περίπτωσή σου κανένα άλλο)

3. Ίσως το πιο σημαντικό ερώτημα: Είμαι με μία κοπέλα εδώ και 9 χρόνια σχεδόν και δεν έχουμε παντρευτεί - κυρίως λόγω των σκέψεων μου για μετανάστευση. Αν πάω πρώτα εγώ, πως μπορεί να έρθει μετά; Είναι καλύτερο να παντρευτούμε εδώ (και να την καλέσω, πχ) ή να παντρευτούμε εκεί; Έχω διαβάσει μερικά πράγματα, αλλά όσο διαβαζω, τόσο μπερδεύομαι... Αν κάποιος έχει εμπειρία πάνω στο σχετικό θέμα, θα το εκτιμούσα!

Και να μην παντρευτείτε μπορείς να την πάρεις μαζί σου εφόσον εκείνη καταθέσει χαρτιά για partner visa σαν defacto σχέση.
Ετσι βέβαια θα πάρει την προσωρινή πρώτα και μετά θα περάσει στην μόνιμη βίζα partner.
Ακόμη και να παντρευτείτε όμως, επειδή θα έχετε λίγο χρονικό διάστημα μαζί και δεν θα έχετε παιδιά πάλι την προσωρινή θα πάρει πρώτα.
Την κατάθεση μπορεί να την κάνει είτε απο εκεί είτε απο εδώ. Για να μην χάνετε χρόνο, αν μπορείτε να αντέξετε οικονομικά μόνο με το δικό σου επίδομα και οτι δουλειά βρείς, ελάτε και κάντε την απο εδώ.
Το λέω για να μην χάνετε χρόνο, αν είναι να έρθετε έτσι και αλλιώς και πολλαπλά οφέλη θα έχετε αν είστε και ζείτε εδώ όσο πιο γρήγορα μπορείτε.
Δες εδώ: Family - Visas & Immigration (http://www.immi.gov.au/migrants/family/visa-options.htm)
και κοίτα πρώτα απο εξω και μετά απο μέσα.

Agoriani
23.03.2012, 14:19
Διαβαζοντας για ωρες εδω καταλαβαινω γιατι αυτη η χωρα ειναι τοσο ανεπτυγμενη και γιατι εμεις παμε κατα διαολου!
Ειναι τοσο δυσκολο να παει ακομα και ενας σκυλος εκει!!
Τελοσπαντων ας πω και εγω την απορια μου...
ειμαι 32 ο αρραβωνιαστικος μου 38.
Εγω με μεγαλη εμπειρια στον χωρο του γαμου και ειδικα των νυφικων.
Δεν υπαρχει ασφαλως στην λιστα το επαγγελμα μου αλλα εχω δει πολλες αγγελιες καταστηματων εκει.
Ο αρραβωνιαστικος μου ανθοτεχνιτης.Υπαρχει στην λιστα SOL ως florist αλλα υπαρχει ενα προβλημα.
Πως εδω δεν υπαρχει σχολη ωστε να ειναι αναγνωρισμενο με πτυχιο επαγγελμα οπως εκει.Τι γινεται?παει με ενσυμα??και αν ναι επειδη ζουμε στην Ελλαδα τα ενσυμα του δεν ηταν εδω και 7 χρονια ως ανθοτεχνιτης αλλα ως οδηγος!!!!!!Βλεποντας τις αγγελιες οι περιγραφες των εργαζομενων που ζητουν ειναι αυτο ακριβως που κανουμε!
Υπαρχει ελπιδα για visa?και αν ναι φανταζομαι μονο αν βρουμε εργοδοτη??
Εχω αρχισει και πιστευω πως μαλλον η μεταναστευση εκει ειναι ονειρο θερινης νυκτος και ειμαστε καταδικασμενοι να ζουμε στο ελεος των πολιτικων μας!

Κωνσταντίνα πρώτα απο ολα ελπίζω να βρείς και το μήνυμα και την απάντηση γιατι στα μετακίνησα.

Η διαδικασία που έχει η βίζα που θέλετε είναι πρώτα να κάνει την αναγνώριση του επαγγέλματος μέσω της σχετικής αρχής και μετά την αίτηση για την βίζα.
Θα πρέπει να βρείς στην σχετική λίστα (http://www.immi.gov.au/asri/)την αρχή που κάνει την αναγνώριση για τον florist.
Στο site της αρχής θα βρείς και πληροφορίες πως γίνεται η αναγνώριση.
Αν βγάλεις άκρη με την αναγνώριση του επαγγέλματος, μετά μπορείς να πάρεις μια εικόνα σχετικά με την βίζα γιατι η βίζα δίνεται εαν και εφόσον συμπληρώσεις κάποιους πόντους μέσα απο ενα τεστ. Το τέστ δεν είναι τεστ γνώσεων, αλλά μια λίστα με συγκεκριμένες ερωτήσεις και ανάλογα την δική σου απάντηση παίρνεις κάποιους πόντους. Η απάντηση δεν είναι τυχαία αλλά συγκεκριμένη. π.χ. Ηλικία.
Απο τους πόντους που μαζέυεις καταλαβαίνεις αν είναι άπιαστο όνειρο ή οχι. Κάνε το τεστ λοιπόν απο τώρα για να πάρεις μια εικόνα. Εδώ (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/eligibility-applicant.htm). Εκεί που λέει Points Test.

Υπάρχει και η βίζα απο εργοδότη (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/index.htm), που είναι μέσω διαδικασίας που περισσότερο έχει να κάνει με το αν θα βρείς εργοδότη παρά με τα προσόντα σου.

Κλείνοντας να σου πω οτι αν για την Αυστραλία δεν γίνεται τίποτα, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια..

NikolasVK
23.03.2012, 16:03
Καταρχήν, Aussie και Agoriani, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο που διαθέσατε!

Οκ, εμπέδωσα ότι δεν θα έχω το παραμικρό πρόβλημα στο αεροδρόμιο. Όπως επίσης και το ό,τι χαρτιά κρατάω, προς όφελός μου είναι, έστω και μελλοντικά.

Εκείνο που συνεχίζει να με απασχολεί είναι το θέμα της κοπέλας μου... Επειδή και η αντιμετώπισή μου από την εδώ Αυστραλιανή πρεσβεία (μολονότι υπήκοος της χώρας) δεν ήταν και ιδιαιτέρως θετική, φοβάμαι πολύ το τι θα τραβήξει η δικιά μου. Σκεφτείτε ότι με έβαλαν τρεις φορές να ανέβω Αθήνα από Κρήτη (και με την ανάλογη χρονική αναμονή), απλά και μόνο επειδή δεν τους έκαναν οι φωτογραφίες για το διαβατήριο. Ήμαρτον, δηλαδή. Του αδερφού μου τις φωτογραφίες - που τις βγάλαμε στον ίδιο φωτογράφο- τις δέχτηκαν αμέσως. Go figure.

Anyway, τσέκαρα το λινκ που έδωσες Agoriani και ομολογώ ότι μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο... Αν κατάλαβα καλά, λες να έρθει με απλή, τουριστική βίζα και, αφού μπούμε Australia, να κάνει αίτηση για partner visa;

Διότι από εδώ, ουσιαστικά δεν μπορεί να κάνει αίτηση για partner visa - από την στιγμή που εγώ δεν είμαι ακόμα μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας, σωστά; Οπότε, η καλύτερη λύση είναι να πάω πρώτα εγώ και μετά να κάνω sponsor application για partner visa;

(Άσε που τσέκαρα μερικές φόρμες -πχ για subclass 300 και 810- και μερικές ερωτήσεις είναι τελείως φλου... Ωραία, εχουμε de facto σχέση από το τάδε έτος. Πως το αποδεικνύω;)

Sorry που σας ζαλίζω, αλλά έχω χαθεί σε subclasses και λοιπές λεπτομέρειες:cry:

Ευχαριστώ και πάλι παίδες!:bravo_:

violeta
23.03.2012, 16:36
καλησπερα. ειμαι πανω κατω ιδια περιπτωση με σενα αρχικα, απο την στιγμη που εισαι υπηκοος δεν θα εχεις κανενα θεμα. απο χαρτια παρε μαζι σου οτι μπορει να αποδειξει την ταυτοτητα σου. οσο για την κοπελα σου καντε εναν πολιτικο στα γρηγορα γιατι ετσι ειναι πιο σιγουρη η ολη υποθεση.κ στο καπακι κανε της κ την προσκληση. αν μπορω να σε βοηθησω με χαρτια η κατι αλλο πανω σε αυτο πολυ ευχαριστως καλο μας κουραγιο

Agoriani
23.03.2012, 16:58
Καταρχήν...Εκείνο που συνεχίζει να με απασχολεί είναι το θέμα της κοπέλας μου... Επειδή και η αντιμετώπισή μου από την εδώ Αυστραλιανή πρεσβεία (μολονότι υπήκοος της χώρας) δεν ήταν και ιδιαιτέρως θετική, φοβάμαι πολύ το τι θα τραβήξει η δικιά μου. Σκεφτείτε ότι με έβαλαν τρεις φορές να ανέβω Αθήνα από Κρήτη (και με την ανάλογη χρονική αναμονή), απλά και μόνο επειδή δεν τους έκαναν οι φωτογραφίες για το διαβατήριο. Ήμαρτον, δηλαδή. Του αδερφού μου τις φωτογραφίες - που τις βγάλαμε στον ίδιο φωτογράφο- τις δέχτηκαν αμέσως. Go figure.

Η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα δεν είναι αρμόδια για θέματα μετανάστευσης. Για ενημέρωση έχουν το immi.gov.au Για να δέχεται αιτήσεις την πρεσβεία στο Βερολίνο. Για θέματα υπηκοότητας την πρεσβεία στο Λονδίνο.
Οι προδιαγραφές για τις φωτογραφίες είναι πολύ αυστηρές, αλλά αν είχες διαβάσει το σχετικό post μου (http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%A3%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-2005/) θα ήξερες πως να μετρήσεις μόνος σου τις φωτό πριν τις στείλεις.
Αν και δεν μπορώ να μπω στο μυαλό σου και να καταλάβω τους φόβους σου, σχετικά με την κοπέλα σου όταν θα έρθει εδώ, να σου πω οτι είμαι εδώ ενα χρόνο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα απο κανέναν. Να θυμάσαι οτι οι περισσότεροι εδώ είναι μετανάστες. Πρώτης δεύτερης τρίτης, εξηκοστής τέταρτης δεν έχει σημασία. Μόνο οι aboriginal είναι ντόπιοι.

Anyway, τσέκαρα το λινκ που έδωσες Agoriani και ομολογώ ότι μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο... Αν κατάλαβα καλά, λες να έρθει με απλή, τουριστική βίζα και, αφού μπούμε Australia, να κάνει αίτηση για partner visa;

Ναι λεω οτι ή θα κάνει απο εκεί και θα περιμένει να βγεί για να έρθει (ή έρχεται με τουριστική και βγαίνει στην Νέα Ζηλανδία και ξαναμπαίνει όταν βγεί η βίζα της) ή έρχεται με τουριστική και κάνει απο εδώ την αίτηση για την βίζα. Στην περίπτωση αυτή θα πάρει την bridging για όσο διάστημα κάνει να βγεί η partner.

Διότι από εδώ, ουσιαστικά δεν μπορεί να κάνει αίτηση για partner visa - από την στιγμή που εγώ δεν είμαι ακόμα μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας, σωστά; Οπότε, η καλύτερη λύση είναι να πάω πρώτα εγώ και μετά να κάνω sponsor application για partner visa;

Λάθος. Έχεις εκτιμήσει λάθος την δυναμική που έχει η Αυστραλέζικη υπηκοότητα που έχεις. Μόνιμος κάτοικος < υπήκοος. Δεν κάνεις εσύ κανένα application. Την αίτηση για την partner visa την κάνει αυτός/ή που θα την πάρει.

(Άσε που τσέκαρα μερικές φόρμες -πχ για subclass 300 και 810- και μερικές ερωτήσεις είναι τελείως φλου... Ωραία, εχουμε de facto σχέση από το τάδε έτος. Πως το αποδεικνύω;)

Πολύ καλά έκανες και διάβασε όλες τις φόρμες και έντυπα που περιλαμβάνουν οι αιτήσεις. Αν διαβάσεις ολα τα σχετικά έντυπα και το σχετικό booklet θα δείς οτι μαζί με την αίτηση στέλνεις εσύ οτι νομίζεις οτι θα πείσει τον υπάλληλο που θα χειριστεί την υπόθεσή σου οτι λές αλήθεια. π.χ. φωτογραφίες απο διακοπές μαζί, ενα δάνειο απο κοινού, κοινοί λογαριασμοί σε τράπεζα, προσκλητήρια που λάβατε για να παρευρεθείτε σαν ζευγάρι κάπου κ.τ.λ. Τα πάντα κάνουν εκτός όπως λένε απο cd ή dvd με φωτό και video.

marie
24.03.2012, 01:44
Επίσης, επειδή το πτυχίο μου δεν νομίζω να είναι χρήσιμο εκεί (Βαλκανικές, Σλαβικές κι Ανατολικές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας), σκέφτομαι να μην το κρατάω καν - ούτως ή άλλως, μάλλον θα δουλέψω σε κάποιον άλλον τομέα. Η γνώμη σας; Κάτι άλλο;

NikolasVK φυσικά και θα φέρεις το πτυχίο σου γιατί πολύ απλά υπάρχει τομέας εδώ με τις σπουδές σου. Μπορεί να μην είναι ακριβώς ο ίδιος αλλά το πτυχίο σου είναι European and Middle eastern studies. Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα δύο πανεπιστήμια European Studies (http://socialsciences.arts.unsw.edu.au/areas-of-study/european-studies-177.html) European Studies Programm - Faculty of Arts and Social Sciences - The University of Sydney - Australia (http://sydney.edu.au/arts/european_middle_eastern/) τα οποία είναι στο Sydney. Mε ανάλογο τρόπο ψάξε και σε άλλες πόλεις της Αυστραλίας σε άλλα πανεπιστήμια. Στις σχολές θα βρεις και τα carrier opportunities των Bachelors. καλή τύχη:victory:

NikolasVK
24.03.2012, 16:32
Παιδιά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και γενικά για τον χρόνο που διαθέσατε.

Όπως υπολογίζω, μετά το Πάσχα (άντε το πολύ πολύ αρχές καλοκαιριού) λέω να κατηφορίσω, μάλλον μόνος μου προς το παρόν. Στην συνέχεια, θα κατέβει κάποια στιγμή και το έτερον μου ήμισυ (με τουριστική βίζα) και θα αρχίσουμε τις διαδικασίες μονιμοποίησης.

(Γίνεται να κατέβει με e-visa, σωστά;)

Επίσης, Marie, thanks για τα links, αν και είχα ψαχτεί κάποτε για παρεμφερείς σπουδές και τα είχα δει τα εν λόγω προγράμματα. Απλά, επειδή θα πάω στο Hobart, εκεί ειδικά, δεν νομίζω να βρω κάτι αξιόλογο πάνω στον τομέα μου. Άντε το πολύ πολύ να βρω κάποιο μεταπτυχιακό, εφόσον έχω κάποια δουλειά - και ελεύθερο χρόνο, βεβαίως, βεβαίως:lol: Ευχαριστώ και πάλι!

ttaria
26.03.2012, 21:29
Γεια σας, ξερει κάποιος να μου πει, όταν κάποιος βγάλει spouse visa, θα πρέπει να φύγει
άμεσα ή έχει το χρονικό περιθώριο να παραμείνει για ένα διάστημα στην Ελλάδα; Μια δεύτερη ερώτηση είναι, αν κάποιος ξέρει τι ποσό δίνει το ταμείο ανεργίας στην Αυστραλία;

κωστας γαργαλιανοι
27.03.2012, 13:32
Γεια σας, ξερει κάποιος να μου πει, όταν κάποιος βγάλει spouse visa, θα πρέπει να φύγει
άμεσα ή έχει το χρονικό περιθώριο να παραμείνει για ένα διάστημα στην Ελλάδα; Μια δεύτερη ερώτηση είναι, αν κάποιος ξέρει τι ποσό δίνει το ταμείο ανεργίας στην Αυστραλία;

το ποσο που δινει εξαρτατε απο πολους παραγοντες μονος,περιουσια στην ελλαδα
κ.λ.π.:victory:

gioula
27.03.2012, 22:26
Καλησπέρα. Μόλις έγινα μέλος στο forum. Θέλοθμε με τον άντρα μου να πάμε Αυστραλία μόνιμα με τα δύο μας παιδιά (3 και 1 έτους αντίστοιχα). Έχουμε συγγενείς εκεί που θα μας φιλοξενήσουν. Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη με την πρεσβεία. Σήμερα τους έστειλα ένα mail και τους ρωτούσα αν μπορούν να μου δώσουν τα στοιχεία κάποιου αξιόπιστου πράκτορα που θα μπορούσε να μας βοηθήσει, αλλά και πάλι δεν μου απάντησαν. Μου έστειλαν ένα mail με γενικές πληροφορίες για τις βίζες... Σκεπτόμαστε να πάμε εκεί με τουριστική visa και να κάνουμε εκεί αίτηση. Είναι εφικτό αυτό? Τι πρέπει να κάνουμε πριν φύγουμε από δω, προκειμένου να μην έχουμε πρόβλημα? Πατριώτες, βοήθεια!!! Έχουμε φρικάρει!

australian
27.03.2012, 22:40
Καλησπέρα. Μόλις έγινα μέλος στο forum. Θέλοθμε με τον άντρα μου να πάμε Αυστραλία μόνιμα με τα δύο μας παιδιά (3 και 1 έτους αντίστοιχα). Έχουμε συγγενείς εκεί που θα μας φιλοξενήσουν. Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη με την πρεσβεία. Σήμερα τους έστειλα ένα mail και τους ρωτούσα αν μπορούν να μου δώσουν τα στοιχεία κάποιου αξιόπιστου πράκτορα που θα μπορούσε να μας βοηθήσει, αλλά και πάλι δεν μου απάντησαν. Μου έστειλαν ένα mail με γενικές πληροφορίες για τις βίζες... Σκεπτόμαστε να πάμε εκεί με τουριστική visa και να κάνουμε εκεί αίτηση. Είναι εφικτό αυτό? Τι πρέπει να κάνουμε πριν φύγουμε από δω, προκειμένου να μην έχουμε πρόβλημα? Πατριώτες, βοήθεια!!! Έχουμε φρικάρει!

gioula welcome
Λοιπόν το εγχείρημά σας ακούγεται άκρως επικίνδυνο!!!!!!!
Ως τουρίστες μπορείτε να πάτε!(δεν μπορείτε να εργαστείτε)
Τι αίτηση θα κάνετε από εκεί?
Ρίξτε μιά ματιά εδώ Australian Visa Wizard - Visas & Immigration (http://www.immi.gov.au/visawizard/) να δείτε αν δικαιούστε visa.
Για διακοπές μπορείτε να πάτε για μόνιμη παραμονή δύσκολο ως ακατόρθωτο!
sorry που ακούγομαι λίγο "απότομος" αλλά το "πάω Αυστραλία οικογενειακώς με παιδιά"με τουριστική visa (μονο επειδή έχω κάποιον να με φιλοξενήσει)δεν είναι και το πιό απλό πράγμα!!!!
ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ πριν το αποφασίσετε!!!

australian
28.03.2012, 18:00
άμεσα ή έχει το χρονικό περιθώριο να παραμείνει για ένα διάστημα στην Ελλάδα;............................
Mέσα σε 12 μήνες(συνήθως) θα πρέπει να πάει στην AUS.
" How soon will I have to go to Australia after the visa has been granted?
If you apply for a Partner or Prospective Marriage visa and the visa application is approved, there will be a condition attached to the visa that you must make an entry to Australia by a specific date. If you do not enter Australia by that date the visa will become subject to cancellation. The date of entry is usually 12 months from the date that you complete the medical examination and police checks (whichever expires first). As long as you make the entry to Australia by the date specified on the visa, you will be free to travel back and forth to Australia as you please within the validity period of the visa."

ttaria
28.03.2012, 21:34
ευχαριστω πολυ ΚΩΣΤΑ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΟΥΣ

ttaria
28.03.2012, 21:40
Ευχαριστώ πολυ Australian για τη βοηθεια σου, νασαι καλα. Με βοήθησες πάρα πολύ.

gioula
28.03.2012, 22:31
Σ' ευχαριστώ πολύ, Australian. Σήμερα μίλησα και με ένα γνωστό μου που έφευγε για Αυστραλία, με τη διαφορά ότι η γυναίκα του είναι Αυστραλή υπήκκοος. Κι αυτός μαύρα μου τα είπε... Σκέτη απογοήτευση...

australian
28.03.2012, 22:41
Σ' ευχαριστώ πολύ, Australian. Σήμερα μίλησα και με ένα γνωστό μου που έφευγε για Αυστραλία, με τη διαφορά ότι η γυναίκα του είναι Αυστραλή υπήκκοος. Κι αυτός μαύρα μου τα είπε... Σκέτη απογοήτευση...

Παρακαλώ gioula ,απλά προσπαθώ να σε προφυλάξω από κάτι που μπορεί να ακούγεται τέλειο και στο τέλος να αποδειχθεί μεγάλη περιπέτεια!
Αν κάποιος απο την οικογένεια ήταν υπήκοος θα σου έλεγα ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ!

Good Luck:bravo_:

Χρυσοπηγη
29.03.2012, 09:58
Καλημερα!!! Θελω παρα πολυ να μεταναστευσω στην Αυστραλια και να εχω μια Ησυχη ζωη σαν τη δικη σου Agoriani. Μπορεις να με βοηθησεις να κανω τα πρωτα βηματα?

ari2002
29.03.2012, 10:51
παιδια καλημερα!!!! ηθελα να ρωτησω εαν καποιος εχει παντρευτει στην αυστραλια με ελληνοαυστραλεζα τα χαρτια για την partner ειναι τα ιδια με αυτα που εχει ποσταρει ο agoriani ή αλλαζει κατι στην διαδικασια?

Agoriani
29.03.2012, 12:12
Καλημερα!!! Θελω παρα πολυ να μεταναστευσω στην Αυστραλια και να εχω μια Ησυχη ζωη σαν τη δικη σου Agoriani. Μπορεις να με βοηθησεις να κανω τα πρωτα βηματα?

Να σου υπενθυμίσω οτι είχα την τύχη να έχει η σύζυγος την Αυστραλέζικη υπηκοότητα. Αν είσαι σε ίδια περίπτωση τότε εκτός οτι είναι μια τυπική διαδικασία, μπορώ να σε βοηθήσω με συμβουλές, αν και σχεδόν ολα τα εχω ανεβάσει εδώ.
Αν δεν είμαστε ίδια περίπτωση, τότε θα πρέπει να ψάξεις λίγο τις βίζες που υπάρχουν στο immi.gov.au

παιδια καλημερα!!!! ηθελα να ρωτησω εαν καποιος εχει παντρευτει στην αυστραλια με ελληνοαυστραλεζα τα χαρτια για την partner ειναι τα ιδια με αυτα που εχει ποσταρει ο agoriani ή αλλαζει κατι στην διαδικασια?

Επειδή πράγματι μπορεί να εχει αλλάξει κάτι στα χαρτιά ή στην διαδικασία, όχι μόνο απο τότε που έκανα εγώ την δική μου (πέρσι), αλλά και σε σχέση με κάποιον που την έκανε λίγους μήνες πρίν, καλό είναι να κοιτάς πάντα το επίσημο site Department of Immigration & Citizenship (http://immi.gov.au) και να τσεκάρεις και την διαδικασία και τα χαρτιά και τα έντυπα φόρμες ώστε να έχεις και να χρησιμοποιήσεις τα ενημερωμένα - updated πρόσφατα.
Μάλιστα κάπου στο immi λέει οτι αν καταθέσεις αίτηση χρησιμοποιώντας παλαιότερες εκδόσεις των εγγράφων - αιτήσεων τότε αυτό αποτελεί και λόγω απόρριψης της αίτησης.
Ετσι αν κατέβασες στον υπολογιστή σου τα σχετικά έντυπα πριν απο μήνες για να τα μελετήσεις, πριν συμπληρώσεις και στείλεις τίποτα, βεβαιώσου οτι έχεις τις τελευταίες εκδόσεις.
Σε κάθε έντυπο έχει στο κάτω μέρος της σελίδας, την ημερομηνία και την έκδοσή του.

ari2002
29.03.2012, 13:27
ευχαριστω agoriani,προφανως δεν διατυπωσα σωστα εγω την ερωτηση μου!ηθελα να ρωτησω εαν ο γαμος εχει τελεστει στην αυστραλια (πολιτικος-θρησκευτικος) και οχι στην ελλαδα εαν υπαρχει καποια διαφορα στα χαρτια και γενικα στη διαδικασια για partner.......εχουμε προσπαθησει να επικοινωνησουμε με την πρεσβεια βγαινει τηλεφωνητης και δεν εχει βγει ακρη!να περνας παντα καλα !!!!!!!

Agoriani
29.03.2012, 15:36
ευχαριστω agoriani,προφανως δεν διατυπωσα σωστα εγω την ερωτηση μου!ηθελα να ρωτησω εαν ο γαμος εχει τελεστει στην αυστραλια (πολιτικος-θρησκευτικος) και οχι στην ελλαδα εαν υπαρχει καποια διαφορα στα χαρτια και γενικα στη διαδικασια για partner.......εχουμε προσπαθησει να επικοινωνησουμε με την πρεσβεια βγαινει τηλεφωνητης και δεν εχει βγει ακρη!να περνας παντα καλα !!!!!!!

Θα σε οδηγήσουν στην ιστοσελίδα immi.gov.au γιατι ολα είναι εκεί. Οπότε αν διαβάσεις εκεί σχετικά με την partner visa θα δείς οτι δεν κάνει διαχωρισμό ανάλογα με το που έγινε ο γάμος. Εδώ δεν κάνει διαχωρισμό ανάμεσα σε παντρεμένα ζευγάρια, defacto σχέσεις, ακόμα και ομοφυλικές σχέσεις. Για όλους η ίδια βίζα, partner.
Μερικοί την λένε και spouce αλλά πάντα ισχύει το επίσημο όνομα που είναι partner.
Ακόμα δεν κάνει διαχωρισμό αν είναι πολιτικός ή θρησκευτικός γάμος.
Νά κοίτα (http://www.immi.gov.au/migrants/family/visa-options.htm)και μόνος/μόνη σου.

ifige
30.03.2012, 07:21
Γεια σας.
ετοιμάζομαι κι εγώ για μεταναστευση στην Αυστραλια.
Εχω στειλει την αιτηση μου για βιζα. Ξερει καποιος να μου πει με ποιο e-mail επικοινωνω για να ρωτησω αν παρελαβαν τα χαρτια μου.
Ειμαι απο ελλαδα και τα εστειλα στο Berlin.
ευχαριστω.

christine
30.03.2012, 07:51
Δες εδώ..Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100) (http://www.immi.gov.au/migrants/partners/partner/309-100/after-lodgement.htm)
"Processing your partner..........."
Αν και όταν είναι έτοιμοι θα σε ειδοποιήσουν εκείνοι!

ifige
30.03.2012, 08:16
ευχαριστώ πολύ.

christine
30.03.2012, 08:18
ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλώ! ifige:yes::yes:

andreas dok
30.03.2012, 11:18
Γεια σου Ari 2000.
Εγω εχω παντρευτει στην Αυστραλια Ελληνοαυστραλεζα και τα πραγματα ειναι απλα και χρειαζεται να βγαλεις μονο το διαβατηριο διοτι ο συζηγος θεωρειται ήδη υπηκοος.
Εαν ομως παντρευτηκες Ελλαδα ισως τα πραγματα θα ειναι ίσως διαφορετικα.

Τα χαρτια στη πρωτη περιπτωση είναι τα εξης
1. marriage certificate
2. Citizenship
Θα σου ζητησουν να συπληρωσεις μερικές σελιδες απο χαρτια και φωτογραφιες με αυστηρα κριτιρια. Το διαβατηριο βγαινει σε 1< μήνες

ari2002
30.03.2012, 12:23
Γεια σου Ari 2000.
Εγω εχω παντρευτει στην Αυστραλια Ελληνοαυστραλεζα και τα πραγματα ειναι απλα και χρειαζεται να βγαλεις μονο το διαβατηριο διοτι ο συζηγος θεωρειται ήδη υπηκοος.
Εαν ομως παντρευτηκες Ελλαδα ισως τα πραγματα θα ειναι ίσως διαφορετικα.

Τα χαρτια στη πρωτη περιπτωση είναι τα εξης
1. marriage certificate
2. Citizenship
Θα σου ζητησουν να συπληρωσεις μερικές σελιδες απο χαρτια και φωτογραφιες με αυστηρα κριτιρια. Το διαβατηριο βγαινει σε 1< μήνες

να'σαι καλα andreas dok και ολοι εσεις που εχετε τις γνωσεις , την καλη διαθεση και την εμπειρια πανω σε αυτα τα θεματα και μας βοηθατε να ξεμπλοκαρουμε!!μια διευκρινηση λιγο περιττη βεβαια.....η περιπτωση αφορα τον κουνιαδο μου εγω ειμαι παντρεμενη με ελληνα.Αλλα οταν με το καλο φυγει αυτος, θα ειναι ειναι και η δικη μας ακρη,οπως λεω εγω χαριτολογωντας <η βιζα μας>!

Aussie
30.03.2012, 16:17
να'σαι καλα andreas dok και ολοι εσεις που εχετε τις γνωσεις , την καλη διαθεση και την εμπειρια πανω σε αυτα τα θεματα και μας βοηθατε να ξεμπλοκαρουμε!!μια διευκρινηση λιγο περιττη βεβαια.....η περιπτωση αφορα τον κουνιαδο μου εγω ειμαι παντρεμενη με ελληνα.Αλλα οταν με το καλο φυγει αυτος, θα ειναι ειναι και η δικη μας ακρη,οπως λεω εγω χαριτολογωντας <η βιζα μας>!

Συγνώμη κιόλας ari2002,όταν λες βίζα μας ενοείς οτι ποντάρετε στο να σας κάνει πρόσκληση ο κουνιάδος.?????
Ο συζυγός σου δεν έχει υπηκοότητα ,νομίζω και πάντα αν δεν κάνω λάθος λίγο δύσκολο έτσι για πρόσκληση.

ari2002
30.03.2012, 18:53
Συγνώμη κιόλας ari2002,όταν λες βίζα μας ενοείς οτι ποντάρετε στο να σας κάνει πρόσκληση ο κουνιάδος.?????
Ο συζυγός σου δεν έχει υπηκοότητα ,νομίζω και πάντα αν δεν κάνω λάθος λίγο δύσκολο έτσι για πρόσκληση.

οχι δεν εννοω αυτο!!!απλα να φυγει πρωτος εφοσον μπορει νομιμα,υπαρχουν συγγενεις απο τη μερια της γυναικας του να τον βοηθησουν για δουλεια και να δει τι μπορει να κανει με τον αντρα μου.Γι'αυτο τη βιζα το ειπα χαριτολογωντας!Εμεις πονταρουμε μονο σε sponsor δεν εχουμε αλλη επιλογη .......Απλως οταν ειναι ο αδερφος σου εκει θα το παλεψει για σενα!Εχουμε δρομο μπροστα μας....αλλα ολως λεει και ο agoriani υπομονη και επιμονη!

gogita
30.03.2012, 19:39
Μηπως ξερετε τι χαρτια μπορω να χρησιμοποιησω για να αποδειξω τα ακινητα που εχω στην Ελλαδα στο ονομα μου προκειμενου να τα χρησιμοποιησω για να βγαλω βιζα για αυστραλια?Το Ε9 πχ. τα γραφει αλλα το αντιγραφο της εφοριας ειναι απλα φωτοτυπια και δεν το σφραγιζουν σαν επισημο αντιγραφο.Εχετε καμια ιδεα?

Aussie
30.03.2012, 20:55
Μηπως ξερετε τι χαρτια μπορω να χρησιμοποιησω για να αποδειξω τα ακινητα που εχω στην Ελλαδα στο ονομα μου προκειμενου να τα χρησιμοποιησω για να βγαλω βιζα για αυστραλια?Το Ε9 πχ. τα γραφει αλλα το αντιγραφο της εφοριας ειναι απλα φωτοτυπια και δεν το σφραγιζουν σαν επισημο αντιγραφο.Εχετε καμια ιδεα?

Συμβόλαια ίσωσ?
και μήπως και μεταφρασμένα λεω μια ιδέα
μήπως και βοηθήσω.

gogita
30.03.2012, 23:48
Συμβόλαια ίσωσ?
και μήπως και μεταφρασμένα λεω μια ιδέα
μήπως και βοηθήσω.

Σ ευχαριστω.
Το σκεφτηκα κι εγω αλλα δεν ειναι στο ονομα του αντρα μου(για κεινον προκειται).Ισως αν βαλω και την αποδοχη κληρονομιας μαζι να ειναι οκ.Απλα ελεγα μηπως φαινοταν καπου με το ονομα του.Εχουμε ηδη ζητησει αντιγραφο απο το υποθηκοφυλακειο.:thanks_

sofia81
02.04.2012, 17:11
Παιδιά βοήθεια!!! ΠΙθανότητες να μεταναυστεύσουμε Αυστραλία!!!
Εγώ: Απόφοιτος ΑΣΟΕΕ τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης, δουλεύω 7 χρόνια σε φαρμακευτική τμήμα παραγγελιών και διανομής φαρμάκων, ετοιμάζομαι για IELTS.
Ο άντρας μου: 6 χρόνια Project Manager στη μεγαλύτερη εισαγωγική εταιρία ξύλινων κουφωμάτων στην Ελλάδα, είναι υπεύθυνος στα μεγάλα έργα για τα πάντα, το μόνο που δεν κάνει είναι η τοποθέτηση των κουφωμάτων (έργα άνω των 500 κουφωμάτων). Ετοιμάζεται για IELTS.Δεν έχει όμως πτυχίο αντίστοιχο.
Έχουμε 2 παιδιά.
Τί πιθανότητες, με τί visas, σε πόσο χρόνο, είναι τα επαγγέλματά μας στη λίστα? Εκτός λίστας υπάρχει τρόπος??

australian
02.04.2012, 17:18
Παιδιά βοήθεια!!! ΠΙθανότητες να μεταναυστεύσουμε Αυστραλία!!!
Εγώ: Απόφοιτος ΑΣΟΕΕ τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης, δουλεύω 7 χρόνια σε φαρμακευτική τμήμα παραγγελιών και διανομής φαρμάκων, ετοιμάζομαι για IELTS.
Ο άντρας μου: 6 χρόνια Project Manager στη μεγαλύτερη εισαγωγική εταιρία ξύλινων κουφωμάτων στην Ελλάδα, είναι υπεύθυνος στα μεγάλα έργα για τα πάντα, το μόνο που δεν κάνει είναι η τοποθέτηση των κουφωμάτων (έργα άνω των 500 κουφωμάτων). Ετοιμάζεται για IELTS.Δεν έχει όμως πτυχίο αντίστοιχο.
Έχουμε 2 παιδιά.
Τί πιθανότητες, με τί visas, σε πόσο χρόνο, είναι τα επαγγέλματά μας στη λίστα? Εκτός λίστας υπάρχει τρόπος??

Welcome Sofia81
Department of Immigration & Citizenship (http://www.immi.gov.au)
Australian Visa Wizard - Visas & Immigration (http://www.immi.gov.au/visawizard/)
λιστες Sol http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf
http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1-2.pdf

sofia81
03.04.2012, 08:26
Australian, σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αυτά τα έχω ξεκοκαλίσει αλλά έχει τόσες πολλές παραμέτρους. Μπορείς να μου απαντήσεις επί του πρακτέου?
Εγώ είμαι απί της ουσίας assistant. Είναι αυτό στη λίστα?
Ο άντρα μου που δεν έχει πτυχίο έχει πολύ καλύτερη εξειδίκευση, υπάρχει λίστα για μη πτυχιούχους?
Υπάρχει συγκεκριμένος βαθμός που ππέπει να πιάσουμε στο IELTS?

Δημητρακοπουλος Γιωρ
03.04.2012, 08:51
Καλημερα σε ολους.
Θα ηθελα να ρωτησω εαν οι ιατρικες εξετασεις γινοντε απο γιατρο της πρεσβιας και σε τι ακριβως θα σε εξατασουν? Σημερα στελνω την αιτηση μου στο βερολινο και δεν μου εχουν ζητησει ιατρικες εξετασεις. Απ'οτι βλεπω πιο πανω σε καποιους ζητουν και σε καποιους αλλους οχι. Γιατι συμβαινει αυτο?
Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Anton1oSt
03.04.2012, 10:12
Καλημέρα σε όλους,
εχω ξαναγραψει για αυτο το θέμα, απλα χρειάζομαι μια διευκρίνηση, οποιος γνωριζει θα βοηθήσει αρκετά!!
Η γυναίκα μου είναι δασκάλα και το επάγγελμα της υπάρχει στην SOL 2. Αυτο που γραφεί (το μεταφερω αυτολεξεί)
"you are nominated by a State or Territory Government must nominate an occupation from either Schedule 1 or Schedule 2 of the Skilled Occupation List. "
σημαίνει οτι δεν μπορουμε εμεις να αιτηθουμε την visa, πρεπει καποιος αλλος (a State or Territory Government) να την αιτηθει για αυτη??
Σας ευχαριστω...

Aussie
03.04.2012, 13:56
Καλημερα σε ολους.
Θα ηθελα να ρωτησω εαν οι ιατρικες εξετασεις γινοντε απο γιατρο της πρεσβιας και σε τι ακριβως θα σε εξατασουν? Σημερα στελνω την αιτηση μου στο βερολινο και δεν μου εχουν ζητησει ιατρικες εξετασεις. Απ'οτι βλεπω πιο πανω σε καποιους ζητουν και σε καποιους αλλους οχι. Γιατι συμβαινει αυτο?

Καλησπέρα,
όταν θα είναι έτοιμη η visa σου θα σε ενημερώση σχετικά ο case officer,
υπάρχει εξουσιοδοτημένος γιατρός που πας για εξετάσεις.
Οι εξετάσεις αν δεν κάνω λάθος είναι αιματολογικές, x-ray, και παθολογικές.
Δεν ζητάνε εξετάσεις για τους υπήκοους.
πιστεύω να σε κάλυψα
καλή τύχη στο νεο σου ξεκίνημα

Δημητρακοπουλος Γιωρ
03.04.2012, 14:51
Σ'ευχαριστω πολυ Aussie, εισουν κατατοπιστικοτατη!

Aussie
03.04.2012, 14:54

Παρακαλώ να σαι καλά
:yes::yes::yes:

christine
03.04.2012, 16:06
Καλημερα σε ολους.

Ιατρικές εξετάσεις περνάνε ΟΛΟΙ οσοι αιτούνται για βίζα.Δεν τις ζητάνε πριν στείλεις την αίτηση. Υπάρχουν συμβεβλημένοι γιατροί οι panel doctors, όπως λέγονται, για αυτές τις εξετάσεις που θα τους βρείς εδω Greece - Panel Doctors (http://www.immi.gov.au/contacts/overseas/g/greece/panel-doctors.htm)
Θα τις κάνεις όταν θα σε ειδοποιήσει ο case officer ο οποίος θα σου ορίσει και ποιές εξετάσεις θέλει περισσότερες πληροφορίες εδώ Contact Us - Department of Immigration and Citizenship (http://www.immi.gov.au/contacts/)
panel-doctors/ Συνήθως είναι γενικές παθολογικές και ακτινογραφίες.

irene
03.04.2012, 20:13

Γιώργο μπορώ να σε ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι; Επικοινώνησες με το Βερολίνο πριν τα στείλεις;Σε τι αριθμό και τι ώρα(δηλαδή τι ωραρια έχουν εκεί);

Ευχαριστώ

Aussie
03.04.2012, 20:26
Γιώργο μπορώ να σε ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι; Επικοινώνησες με το Βερολίνο πριν τα στείλεις;Σε τι αριθμό και τι ώρα(δηλαδή τι ωραρια έχουν εκεί);

Ευχαριστώ

Visas and migration - Australian Embassy (http://www.germany.embassy.gov.au/beln/Visas_and_Migration.html)
:yes::yes::yes:

Δημητρακοπουλος Γιωρ
04.04.2012, 07:55
irene γεια σου. Την επικοινωνια με βερολινο τη κανει η γυναικα μου που μιλαει απταιστα αγγλικα.Απ' οσο γνωριζω επικοινωνει πρωινες ωρες και δεν εχει προβλημα, απαντουν αμεσως!

Δημητρακοπουλος Γιωρ
04.04.2012, 07:59
Aussie, Christine γεια σας και σας ευχαριστω γαι τις πολυτιμες πληροφοριες που μοιραζεστε με μας. Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε ποσο κοστιζουν οι ιατρικες εξετασεις.
Ευχαριστω

Aussie
04.04.2012, 13:34
Aussie, Christine γεια σας και σας ευχαριστω γαι τις πολυτιμες πληροφοριες που μοιραζεστε με μας. Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε ποσο κοστιζουν οι ιατρικες εξετασεις.
Ευχαριστω

Να σαι καλα Γιωργο.
υπολογιζε καπου στα 250ε λιγο παραπανω λιγο παρακατω εκει παιζει

christine
04.04.2012, 14:29
Ευχαριστω

270 euro Χθεσινή τιμή! Στην Αθήνα!.......

GEORGE PAP
04.04.2012, 14:43
Καλησπερα σε ολους.Ειμαι Πτυχιουχος ΤΕΛ Ηλεκτρονικος εγκαταστασεων και αυτοματισμου,εχω ξεκινηση να μαζευω χαρτια-σφραγιδες για Χαγη και μετα θα τα παω για μεταφραση στο Υπουργειο Εξωτερικων,μηπως ξερει καποιος εαν υπαρχει καποιος τροπος απο Ελλαδα να βρω πιος ειναι ο ισοτιμος τιτλος πτυχιου στην Αυστραλια ωστε να δω εαν το επαγγελμα μου ειναι μεσα στα SOL (Εργαζομαι ως Ηλεκτροτεχνιτης, εγκαταστατης συστηματων ασφαλειας με 14 χρονια προηπηρεσια σε μια απο της μεγαλητερες εταιριες στην Ελλαδα).Ευχαριστω εκ των προτερων

Υ.Γ
Λυπαμε αν σας εχω βγαλει τα ματια με τα ορθωγραφικα :cry:

Μαρία Τσότρη
04.04.2012, 16:58
Καλησπέρα σε όλους.Ο σύζυγός μου είναι Αυστραλός υπήκοος Ελασματουργός στο επάγγελμα και σε ένα ενάμιση μήνα φεύγει για Μελβούρνη. Εγώ γεννημένη Ελλάδα θα βγάλω την συζυγική βίζα και στα παιδιά ετοιμάζεται η πολιτογράφηση τους. Άκουσα πως στα ορυχεία και στα μεταλλουργεία ζητούν εργάτες ανεξαρτήτου εμπειρίας και υπηκοότητας, ξέρει κανείς τίποτα?κι αν ναι πως μπορώ να έρθω σε επαφή μαζί τους? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

leyteris77
05.04.2012, 01:40
Καλησπερα σε ολους.Ειμαι Πτυχιουχος ΤΕΛ Ηλεκτρονικος εγκαταστασεων και αυτοματισμου,εχω ξεκινηση να μαζευω χαρτια-σφραγιδες για Χαγη και μετα θα τα παω για μεταφραση στο Υπουργειο Εξωτερικων,μηπως ξερει καποιος εαν υπαρχει καποιος τροπος απο Ελλαδα να βρω πιος ειναι ο ισοτιμος τιτλος πτυχιου στην Αυστραλια ωστε να δω εαν το επαγγελμα μου ειναι μεσα στα SOL (Εργαζομαι ως Ηλεκτροτεχνιτης, εγκαταστατης συστηματων ασφαλειας με 14 χρονια προηπηρεσια σε μια απο της μεγαλητερες εταιριες στην Ελλαδα).Ευχαριστω εκ των προτερων

Υ.Γ
Λυπαμε αν σας εχω βγαλει τα ματια με τα ορθωγραφικα :cry:

Εφόσον είσαι ηλεκτροτεχνίτης λογικά είσαι electrician και είσαι στη λίστα. Θα πρέπει όμως να μπορείς να αποδείξεις την προυπηρεσία σου? Άδειες έχεις? O φορέας αναγνώρισης είναι αυτός

Trades Recognition Australia - Home (http://www.deewr.gov.au/Skills/Programs/SkillsAssess/TRA/Pages/default.aspx)

Μαρία Τσότρη
05.04.2012, 08:38
Γεια σας και πάλι ξέρει κάποιος να μου πει πόσο κοστίζει η partner visa κι αν πρέπει να την πληρώσω μαζί με την αποστολή των δικαιολογητικών?και κάτι άλλο ξέρει κανείς τι παίζει με τα ορυχεία κι αν αυτοί βγάζουν βίζα εργασίας ή πως μπορώ να έρθω σε επαφή μαζί τους? Σας ευχαριστώ για την κατανόηση και την ανταπόκριση σας σε όλα τα ερωτήματα μας !

GEORGE PAP
05.04.2012, 10:04
Leyteris77 ευχαριστω για τον χρονο σου καθως και για την αμεση ανταποκρηση σου στο ερωτημα μου .Εχω 14 χρονια πρωυπηρεσια(2 χρονια ως βοηθος ηλεκτροτεχνιτη και 12 χρονια ως ηλεκτροτεχνιτης)η οποια μπωρει να αποδυχθει απο τα ενσημα που εχω στο Ι.Κ.Α. Εως και τωρα που σου γραφω ειμαι υπαλληλος στην εταιρια Takis.g.Zarifopoulos.S.A.οποτε δεν χρηαστικε να βγαλω αδεια ασκησεως επαγγελματος ,η προυπηρεσια μαζι με το πτυχειο απο το τεχνικο λυκειο αρκει η πρεπει να βγαλω και αδεια?Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Την καλημερα μου απο την ταλεπωρη Ελλαδα μας.

australian
05.04.2012, 12:31
Γεια σας και πάλι ξέρει κάποιος να μου πει πόσο κοστίζει η partner visa κι αν πρέπει να την πληρώσω μαζί με την αποστολή των δικαιολογητικών?και κάτι άλλο ξέρει κανείς τι παίζει με τα ορυχεία κι αν αυτοί βγάζουν βίζα εργασίας ή πως μπορώ να έρθω σε επαφή μαζί τους? Σας ευχαριστώ για την κατανόηση και την ανταπόκριση σας σε όλα τα ερωτήματα μας !

πρέπει ή να την πληρώσεις πριν και να επισυνάψεις την αποδειξη ή με πιστωτική (1545 Euro) Partner Category Visa Charges (http://www.immi.gov.au/allforms/990i/partner.htm)
αφού θα βγάλετε partner γιατί ψάχνεις για working visa?

κωστας γαργαλιανοι
05.04.2012, 14:41
Καλησπέρα σε όλους.Ο σύζυγός μου είναι Αυστραλός υπήκοος Ελασματουργός στο επάγγελμα και σε ένα ενάμιση μήνα φεύγει για Μελβούρνη. Εγώ γεννημένη Ελλάδα θα βγάλω την συζυγική βίζα και στα παιδιά ετοιμάζεται η πολιτογράφηση τους. Άκουσα πως στα ορυχεία και στα μεταλλουργεία ζητούν εργάτες ανεξαρτήτου εμπειρίας και υπηκοότητας, ξέρει κανείς τίποτα?κι αν ναι πως μπορώ να έρθω σε επαφή μαζί τους? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

τα ορυχεια ειναι ενα κλειστο κλαμπ!!!4 μηνες προσπαθουμε 2 φιλοι με ολα τα χαρτια και τιποτε!!!και εδω μεσον!!!
:bad_::bad_:

ΜΑΙΡΗ
06.04.2012, 12:55
Γειά σας παιδιά,
Μπορεί όποιος Ξέρει να μου πεί τι visa δικαιούμαι να πάρω για αυστραλ. με σύζυγο υπήκοο και τι έντυπα να φτιάξω για να τον ακολουθήσω όταν φύγουμαι???

Σας ευχαριστώ πολύ

australian
06.04.2012, 12:58
Γειά σας παιδιά,
Μπορεί όποιος Ξέρει να μου πεί τι visa δικαιούμαι να πάρω για αυστραλ. με σύζυγο υπήκοο και τι έντυπα να φτιάξω για να τον ακολουθήσω όταν φύγουμαι???

Σας ευχαριστώ πολύ

MAIΡΗ Welcome
θα αιτηθείς την partner visa διάβασε εδώ post 303 http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-2236/index31.html

ΜΑΙΡΗ
06.04.2012, 13:04
Σε ευχαριστώ πολύ!!!

kalliopi89
09.04.2012, 17:23
Γεια σας. Ένας φίλος μου που θέλει πολύ να έρθει Αυστραλία (μένει Ελλάδα και τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο) αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα. Κατάγεται από τη Μολδαβία και δεν ξέρει πώς μπορεί να έρθει Αυστραλία μόνιμα. Είναι 19 χρονών και έχει τελειώσει το γενικό λύκειο. Αν έρθει με τουριστική βίζα τι μπορεί να κάνει εκεί ώστε να εξασφαλίσει τη παραμονή του;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει :smile_:

Aussie
09.04.2012, 18:42
Γεια σας. Ένας φίλος μου που θέλει πολύ να έρθει Αυστραλία (μένει Ελλάδα και τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο) αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα. Κατάγεται από τη Μολδαβία και δεν ξέρει πώς μπορεί να έρθει Αυστραλία μόνιμα. Είναι 19 χρονών και έχει τελειώσει το γενικό λύκειο. Αν έρθει με τουριστική βίζα τι μπορεί να κάνει εκεί ώστε να εξασφαλίσει τη παραμονή του;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει :smile_:

κα Καλλιόπη για το οτι είναι μολδαβός, δεν ξέρω να απαντήσω,
όμως για να παραμείνει με τουριστική στην Αυστραλία πώς?.
Αφού με τουριστική βίζα δεν επιτρέπετε εργασία ούτε άδεια παραμονής πάνω απο 3 μήνες.
Μετά λέτε μόνο λύκειο αρα ούτε για επάγγελμα στήν λίστα sol μιλάμε ούτε ielts, αρα με τι πιθανότητες να βρεί sponsor εργασίας.
Νομίζω οτι στα παραπάνω που έγραψα να μην κάνω κάτι λάθος.

christine
09.04.2012, 23:28

Θα μπορούσε να ρίξει μια ματιά εδώ για να βρει ΑΝ δικαιουται κάποια μορφή βίζας όπως η student.
Australian Visa Wizard - Visas & Immigration (http://www.immi.gov.au/visawizard/)

Students - Visas & Immigration (http://www.immi.gov.au/students/) Εδώ θα βρεί τους όρους και τις προυποθέσεις για την student visa

Και εδώ Student Visa English Language Requirements (http://www.immi.gov.au/students/english-requirements.htm) και http://www.ielts.org/default.aspx θα βρει πληροφορίες για το Ielts την πιστοποίηση Αγγλικών που δέχεται η Αυστραλία.

Agoriani
10.04.2012, 03:08

Δεν έχει σημασία απο που κατάγεται αλλά τι διαβατήριο έχει. Με άλλα λόγια τι υπηκοότητα έχει. Και αυτό έχει σημασία μόνο, επαναλαμβάνω, μόνο στην περίπτωση που θέλει να βγάλει τουριστική βίζα γιατι τότε δεν μπορεί να βγάλει την evisa απο την οθόνη του υπολογιστή του αλλά θα πρέπει να βγάλει την κλασική τουριστική με αίτηση, χαρτιά και χρήματα.
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις visas είναι το ίδιο αν έχει διαβατήριο Μολδαβίας ή Αμερικής ή Ελλάδας ή Καναδά. Δεν κάνει διαχωρισμό στις διαδικασίες η Αυστραλία ώστε να έχει άλλη βίζα ή άλλη διαδικασία ανάλογα το διαβατήριο.

Υπάρχει όμως ενας διαχωρισμός ανα χώρα αν κάνει αίτηση για φοιτητική βίζα. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό όμως δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα. Γιατι στο τέλος όλοι παίρνουν την φοιτητική εφόσον φτάσουν στο στάδιο της αίτησης γιατι πάει να πει οτι έχουν ήδη γίνει δεκτοί σε κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα.

Να πω όμως και κάτι άλλο. 19 χρονών μόνος του να έρθει να ξεκινήσει απο το μηδέν στην άλλη άκρη του κόσμου, έστω. Αλλά με τα Αγγλικά τι σχέση έχει γιατι ίσως αυτό να του είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο.
Μήπως να περιμένει λίγο να ξεκαθαρίσει το τοπίο με την τουριστική εργασίας;

Καταλαβαίνω οτι μπορεί να μην παίζει δουλειά, λεφτά ή οτιδήποτε άλλο αλλά σκεφτείτε να μην παίζουν τα ίδια μισό πλανήτη μακριά. Τότε τι γίνεται;