PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετανάστευση στη Σουηδία 3

australian
13.03.2012, 19:57
τα 1 και 2 βρίσκονται εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-2233/
http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-2-a-2683/

Νεομετανάστρια
13.03.2012, 21:56
...αντε και εις ανωτερα!! :bravo_1:

skonto
13.03.2012, 23:16
για να δούμε ... θα το φουλάρουμε και αυτό το Νο3 ???:smile_:

Μάγειρας
14.03.2012, 00:36
Καλησπέρα σε όλους!Ονομάζομαι Γιώργος και παρακολουθώ πολύ καιρό το site σας απλά δεν ήμουν σε θέση να γράψω.Εχω τεράστιο πρόβλημα στο θέμα σπίτι,δεν μπορώ με τίποτα να βρώ, απο δουλειά είμαι μάγειρας αλλά το να μιλήσω σουηδικά τώρα δεν είχα αρκετό χρόνο λόγο δουλειάς,το πρόβλημα μου είναι έχω σκοπό να ανέβω Σουηδία στις αρχές Απρίλη αλλά δεν έχω που να μείνω μιλάω βέβαια αγγλικά αλλά κατάλαβα δεν φτάνει μόνο αυτό. τι να κάνω δεν ξέρω πια έχετε κάποια πρότασή;

skonto
14.03.2012, 09:11
Καλημέρα Μάγειρα. ( Γιώργο )

Καλως όρισες στη παρέα μας.

Αν αποφασίσεις να έρθεις επάνω θα δείς οτι το θέμα δουλειά είναι πιο εύκολο απο το θέμα σπίτι.

Οι πιο πολλοί αποφασίζουν τη λύση στην αρχή Hostel μετά ψάξιμο για δωμάτιο μέσα απο το Blocket.se - Sveriges st (http://www.blocket.se/) ( όπου προτείνεται η λύση αντι να στέλνεις μόνο e-mail και να περιμένεις να σου απαντήσουν, πάιρνεις και απ' εθείας τηλέφωνο, όπου υπάρχει και πάς και το βλέπεις ).

Ακούω πως μάγειρες και μάλιστα για Ελληνική κουζίνα ζητάνε. Βέβαια είναι μακριά απο την δική μου ειδικότητα. Πιστεύω πως αν τα κυνηγήσεις και τα δύο θέματα στο τέλος θα τα καταφέρεις.

jannis
14.03.2012, 14:34
lipon Olga-pano
i metafrastria legete ENTA
ta tilefona tis
2310 675 454
6944 807 543

wint3r
14.03.2012, 16:06
Ευχαριστώ φίλε jannis. Θα την καλέσω!:bravo_:

skonto
14.03.2012, 16:21
Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη...

1ον) Γιατί θα είμαι εκτός θέματος Σουηδίας.

2ον) Γιατί πολλοί θα στεναχωρηθούν όταν δούν πως προοδεύουν κάποιοι λαοί.

Και για να εξηγηθώ λίγο καλύτερα , το θέμα που θα σας αναφέρω ΔΕΝ αφορά τηνΣουηδία ( εξ ού και το πρώτο συγνώμη ) αλλά την γείτονα Νορβηγία.

Το δεύτερο συγνώμη αφορά τον τρόπο μάθησης - μεταφορά γνώσης και γενικά του κλίματος εκπαίδευσης.

Αφορμή ένα Link που μου έστειλε ένας φίλος που σκέφτεται να πάει Σκανδιναβία μεν Νορβηγία δε !

Πατήστε στα + και - στα πλάγια των εικόνων για να πάρετε μια ιδέα βιβλιοθήκης στη Νορβηγία στη πόλη Vennesla στο νοτιότερο τμήμα της.

Ακόμα και να μην σου αρέσουν τα γράμματα και το σχολείο είναι πολύ δύσκολο να μην πάς να διαβάσεις εκεί :cool_:

Vennesla Library & Cultural Center | Projects | Helen & Hard (http://www.hha.no/projects/vennesla_library/)

Sorry για το off topic ρε παιδιά αλλά δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ

Σπύρος

wint3r
14.03.2012, 18:41
Θα ήθελα γνώμες για αεροπορικό εισητήριο για Στοκχόλμη.

1. Για ποιό από όλα τα αεροδρόμια της Στοκχόλμης (έχει 3)?...φαντάζομαι κ τα 3 μπορούν να αποτελέσουν προορισμό.

2. Που θα βρώ φθηνό εισητήριο?

3. Χωρίς πιστωτική πώς μπορώ να κάνω κράτηση?

Σημείωση: Απλό εισητήριο, όχι πάνε-έλα. Για 1 άτομο (ενήλικα). Ημερομηνία: Μεταξύ 16-26 Αυγούστου 2012.

Βοηθείστε με γιατί δεν έχω πετάξει ποτέ και δεν έχω ασχοληθεί με αεροπορικά εισητήρια.

Geologist
14.03.2012, 18:56
Πολυ φτηνα μπορεις να βρεις μεσω της Ryanair που προσγειωνεται στο Skavsta Airoport (1.5 ωρα περιπου με λεωφορειο απο Stockholm)
και αναχωρει κ απο Θεσσαλονικη, οποτε σε βολευει.

Airports; Transfer & Transport - Stockholm Skavsta Airport (http://www.skavsta.se/en/content/5/117/airports--transfer---transport.html)

wint3r
14.03.2012, 19:39
Πολυ φτηνα μπορεις να βρεις μεσω της Ryanair που προσγειωνεται στο Skavsta Airoport (1.5 ωρα περιπου με λεωφορειο απο Stockholm)
και αναχωρει κ απο Θεσσαλονικη, οποτε σε βολευει.

Airports; Transfer & Transport - Stockholm Skavsta Airport (http://www.skavsta.se/en/content/5/117/airports--transfer---transport.html)

Απο ryanair βρηκα κι εγω αλλα 1ον θελει πιστωτικη για κρατηση και 2ον ρωταει κατι περιεργα περι καλής θέσης, φαρμακευτική περίθαλμψη κλπ

Νεομετανάστρια
14.03.2012, 20:09
Απο ryanair βρηκα κι εγω αλλα 1ον θελει πιστωτικη για κρατηση και 2ον ρωταει κατι περιεργα περι καλής θέσης, φαρμακευτική περίθαλμψη κλπ

Καλησπερα wint3r και απο εμενα

Καταρχην ενημερωτικα τα 2 αεροδρομια (Arlanta + skavsta) πετανε εξωτερικο , το αλλο ειναι για εσωτερικες πτησεις(οποτε προς το παρον μας ενδιαφερουν τα πρωτα 2).

Αν μπεις στην ιστοσελιδα του αεροδρομιου της Arlanta θα δεις ποιες αεροπορικες εταιρειες πετανε απο Ελλαδα ,το ιδιο ισχυει και για την ιστοσελιδα του αεροδρομιου skavsta. Μπορεις να πας σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο και να κλεισεις ενα εισητηριο αφου δεν θελεις να χρησιμοποιησεις πιστωτικη καρτα, ειτε με ryanair ειτε με aegean ειτε με οποια αλλη σου προτεινουν και σου δωσουν καλυτερη τιμη για τις συγκεκριμενες ημερομηνιες. Γενικα οσο νωριτερα το κλεισεις τοσο καλυτερη τιμη μπορεις να βρεις...

Η ryanair (πετεαει στο skavsta) γενικα εχει φτηνες πτησεις αν δεν μεταφερεις πολλα πραγματα και δεν χρεωσεις πολυ βαρος στις βαλιτσες (γιατι για οσους δεν το ξερουν τις βαλιτσες τις χρεωνουν...), αν παρεις μονο χειραποσκευες σου βγαινει αρκετα φτηνα... ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημηση αυτο που λεω...
Απο την αλλη η aegean (πετεαει στο Arlanta) δεν χρεωνει την πρωτη βαλιτσα ....μεχρι ενα συγκεκριμενο βαρος νομιζω... θελει επιβεβαιωση αυτο..

Μην ξεχνας ομως οτι η Σουηδια ειναι η χωρα του internet και των πιστωτικων καρτων .... θα χρειαστεις να μαθεις να τις χρησιμοποιεις, βαλε καποιον φιλο να σου δειξει μεχρι να εξοικιωθεις...

Καλη αρχη στο εγχειρημα σου

Ελενη

wint3r
15.03.2012, 07:58
Σε ευχαριστώ πολύ Ελένη, όντως απ΄οτι έχω δει η ryanair είναι η πιο οικονομίκη, χρεώνει όμως αποσκευές. Θα μάθω σήμερα κ απο τουριστικά γραφεία όπως με συμβούλεψες για να συγκρίνω τιμές. Όσο για τις πιστωτικές δεν έχω πρόβλημα στον χειρισμό τους, απλώς δεν κατέχω κάποια ούτε εγώ ούτε οι πολύ κοντινοί μου. (τις έχουμε πάρει από φόβο) . Θα ενημερώσω τί έκανα στην συνέχεια.

elpizo
15.03.2012, 09:35
παιδιά έχω ακούσει απο έγκυρη πηγή, υπάλληλο ταξιδιωτικού γραφείου ότι η ryanair βάζει τους πιλότους της να πετάξουν υπερωρίες για πολλές ώρες, χωρίς να ξεκουράζονται καθόλου ακόμη και όταν είναι άρρωστοι ...........ψάξτε το, εμένα με προβλημάτισε. επίσης οι low cost εταιρίες δεν υποβάλλουν σε κανονικό έλεγχο τα αεροπλάνα τους, δεν είναι υποχρεωμένοι.....

wint3r
15.03.2012, 21:39
με την συγκεκριμένη εταιρεία πετάνε εδώ και πολλά χρόνια κάτι συγγενείς ενός φίλου και είναι πολύ ευχαριστημένοι, τουλάχιστον από θέμα τιμής.

wint3r
15.03.2012, 21:40
Σχετικά με τις μεταφράσεις εγγράφων του δημοσίου: Οι μεταφράσεις πρεπει με κάποιον τρόπο να γίνουν από κάποιον εξουσιοδοτημένο μεταφραστή ή μπορεί πχ η καθηγήτρια Σουηδικών μου να κάνει τις μεταφράσεις και μετά να πάω κάπου για τις σφραγίδες?

Μάγειρας
15.03.2012, 21:42
Μου φαίνεται πως ανοίγει τον Απρίλιο η norwegian airlines για όλη τη θερινή σεζόν που έχει απευθείας πτήσεις απο Αθήνα για Στοκχόλμη . Κοίταξε το ισχύει!!!

wint3r
15.03.2012, 21:55
Μου φαίνεται πως ανοίγει τον Απρίλιο η norwegian airlines για όλη τη θερινή σεζόν που έχει απευθείας πτήσεις απο Αθήνα για Στοκχόλμη . Κοίταξε το ισχύει!!!

Την είδα φίλε μου μάγειρα αλλά και ακριβή είναι και όπως είπες πετάει από Αθήνα. Άρα εμένε δεν με εξυπηρετεί.:no: Αν έχεις καμια άλλη να προτείνεις...

Μάγειρας
15.03.2012, 21:58
Wint3r, Προτιμότερο είναι να πάς στη δημόσια υπηρεσία μεταφραστικού που εκεί σου βάζουν και την σφραγίδα του υπουργείου εξωτερικών.την χρειάζεσαι πριν βάλεις της χάγης.

Swethess
15.03.2012, 22:45
Σχετικά με τις μεταφράσεις εγγράφων του δημοσίου: Οι μεταφράσεις πρεπει με κάποιον τρόπο να γίνουν από κάποιον εξουσιοδοτημένο μεταφραστή ή μπορεί πχ η καθηγήτρια Σουηδικών μου να κάνει τις μεταφράσεις και μετά να πάω κάπου για τις σφραγίδες?

Αν κάνεις τη μετάφραση σε καθηγήτρια ή δικηγόρο θα πρέπει να πας στο Πρώην Υπουργείο Μακεδονίας κ Θράκης (αφου είσαι στη Θεσ/νικη) να σου το επικυρώσουν. Δεν κράτησα το τηλέφωνο αλλα είναι εύκολο να το βρείς κ να επικοινωνήσεις μαζί τους για λεπτομέρειες. θα πρέπει να απευθυνθείς στο τμήμα επικυρώσεων.

wint3r
15.03.2012, 23:03
Αν κάνεις τη μετάφραση σε καθηγήτρια ή δικηγόρο θα πρέπει να πας στο Πρώην Υπουργείο Μακεδονίας κ Θράκης (αφου είσαι στη Θεσ/νικη) να σου το επικυρώσουν. Δεν κράτησα το τηλέφωνο αλλα είναι εύκολο να το βρείς κ να επικοινωνήσεις μαζί τους για λεπτομέρειες. θα πρέπει να απευθυνθείς στο τμήμα επικυρώσεων.

Η καθηγήτρια δεν θα μου πάρει (μάλλον) τίποτα. Θα χρεωθώ μόνο τις σφραγίδες, αν υπάρχει χρέωση.
Άρα από αυτή την άποψη, να μου τα μεταφράση η καθηγήτριά μου και να πάω για τις σφραγίδες μόνο?
Οι σφραγίδες είναι: Χάγης & apostille? Από που τις παίρνω?

Swethess
15.03.2012, 23:56
Η καθηγήτρια δεν θα μου πάρει (μάλλον) τίποτα. Θα χρεωθώ μόνο τις σφραγίδες, αν υπάρχει χρέωση.
Άρα από αυτή την άποψη, να μου τα μεταφράση η καθηγήτριά μου και να πάω για τις σφραγίδες μόνο?

Η αποστίλε είναι η σφραγίδα της χάγης στην ουσία, δεν είναι δυο διαφορετικές.

Ας πούμε οτι θες να μεταφράσεις το πτυχίο σου...πρέπει να πας στην περιφέρεια της περιοχής που το έβγαλες (π.χ. στην αθήνα αν σπούδασες εκεί) για να πάρεις την αποστίλε, απο κει πας για τη μετάφραση κ μετά τη μετάφραση πας στο υπουργείο να σου την επικυρώσουν.

Έτσι τα ξέρω εγω απο τις υπηρεσίες που πήγα, αλλα επιμένω...πάρε κ ενα τηλέφωνο για να είσαι σίγουρος.

skonto
16.03.2012, 16:14
Απο τον Σουηδικό ΟΑΕΔ ( arbetsformedlingen )

Το παρόν και το μέλλον ( κατα εκτίμηση ) του κάθε επαγγέλματος στη Σουηδία, ανα περιοχή.

Διαλέξτε Alla Yrken και απο την δεξιά στήλη το επάγγελμα που θέλετε.

Όσο πιο ανοικτό χρώμα τόσο το καλύτερο.

Yrkeskompassen - Arbetsf (http://www.arbetsformedlingen.se/For-arbetssokande/Yrke-och-framtid/Yrkesinformation/Yrkeskompassen.html?url=1886496582%2FbladdraYKyrke n01.aspx&sv.url=12.78280711d502730c1800078)

Σπύρος

G.Ren
16.03.2012, 18:02

search sto Google "σφραγιδα της χαγης".

araxnaios
16.03.2012, 18:08
Γεια σας και από μένα. Μόλις σας ανακάλυψα. Είμαι από το Σεπτέμβρη Στοκχόλμη για σπουδές. :smile_:

G.Ren
16.03.2012, 18:12
Wint3r, Προτιμότερο είναι να πάς στη δημόσια υπηρεσία μεταφραστικού που εκεί σου βάζουν και την σφραγίδα του υπουργείου εξωτερικών.την χρειάζεσαι πριν βάλεις της χάγης.

Προσοχη....Σε ολα τα εγγραφα
1)πρωτα η σφραγιδα της Χαγης και
2) Μεταφραση (διοτι μετραφράζεται και η σφραγιδα επανω στο εγγραφο)
3) Στο μεταφραστικο του υπουργείου εξωτερικών ζητάνε τη σφαργιδα της Χαγης προκειμενου να μεταφρασουν (ειδικα οταν ειναι παρων ο διευθυντης του τμηματος που τριγυρναει εκει μεσα...)
4) όταν παιρνετε απο υπηρεσια οποιοδηποτε χαρτι για το οποιο προκειται να ακολουθησετε την παραπανω διαδικασια θα τους λετe:" Το χαρτι αυτο θα το σφραγισω με Χαγης και θα το κανω μεταφραση και θα παει εξωτερικο" αυτο γιατι η αυτου μεγαλειοτης ο υπαλληλος που βαζει τη Χαγης πρεπει να δεί στο χαρτι υπογραφη του τρισμέγιστου αυτου μεγαλειοτητας υπαλληλου ο οποιος ειναι εξουσιοδοτημενος να βαζει υπογραφες για χαρτια που πανε εξωτερικο...Εαν δηλαδη υπογραψει καποιος αλλος οποιοσδηποτε υπαλληλος ενδεχεται ο Κος "σφραγιδα-της-Χαγης¨" να σας στειλει πισω...Αυτα τα ωραια...Καπίς?

orpheus
16.03.2012, 18:15
Απο τον Σουηδικό ΟΑΕΔ ( arbetsformedlingen )

Το παρόν και το μέλλον ( κατα εκτίμηση ) του κάθε επαγγέλματος στη Σουηδία, ανα περιοχή.

Διαλέξτε Alla Yrken και απο την δεξιά στήλη το επάγγελμα που θέλετε.

Όσο πιο ανοικτό χρώμα τόσο το καλύτερο.

Yrkeskompassen - Arbetsf (http://www.arbetsformedlingen.se/For-arbetssokande/Yrke-och-framtid/Yrkesinformation/Yrkeskompassen.html?url=1886496582%2FbladdraYKyrke n01.aspx&sv.url=12.78280711d502730c1800078)

Σπύρος

Μα ειναι δυνατον τετοια γκαντεμια. Δε βρισκω το επαγγελμα μου στη λιστα ... :cry:.

skonto
16.03.2012, 19:52
Καλά μην είσαι και εσύ τόσο απόλυτος.

Ούτε σε επαγγελματική ομάδα δεν βρήκες κάτι, ούτε καν κάτι παρεμφερές ?

Μην κατηγορείς την τύχη σου τόσο βάναυσα

Σπύρος

skonto
16.03.2012, 19:56
.Εαν δηλαδη υπογραψει καποιος αλλος οποιοσδηποτε υπαλληλος ενδεχεται ο Κος "σφραγιδα-της-Χαγης¨" να σας στειλει πισω...Αυτα τα ωραια...Καπίς?

Καπίς ??? ... Πώς φαίνονται αυτοί που ρέει το Ιταλικό αίμα μέσα τους:smile_:

Σπύρος

wint3r
16.03.2012, 20:38
search sto Google "σφραγιδα της χαγης".

Συγκεκριμένα το Google για μένα είναι η επέκταση του χεριού μου μιας και το επισκευτομαί και "δουλευω" μαζί του για πάνω από 8ώρες/ημέρα. Οπότε γνωρίζω τι σημαίνει σφραγίδα της χάγης, απλώς ρώτησα αν μπορεί κάποιος συγκεκριμένα που έχει περάσει την διαδικασία που θα την κάνω στην Θεσσαλονίκη.
Αλλα σε ευχριστώ παρ όλα αυτά!

3) Στο μεταφραστικο του υπουργείου εξωτερικών ζητάνε τη σφαργιδα της Χαγης προκειμενου να μεταφρασουν (ειδικα οταν ειναι παρων ο διευθυντης του τμηματος που τριγυρναει εκει μεσα...)
4) όταν παιρνετε απο υπηρεσια οποιοδηποτε χαρτι για το οποιο προκειται να ακολουθησετε την παραπανω διαδικασια θα τους λετe:" Το χαρτι αυτο θα το σφραγισω με Χαγης και θα το κανω μεταφραση και θα παει εξωτερικο" αυτο γιατι η αυτου μεγαλειοτης ο υπαλληλος που βαζει τη Χαγης πρεπει να δεί στο χαρτι υπογραφη του τρισμέγιστου αυτου μεγαλειοτητας υπαλληλου ο οποιος ειναι εξουσιοδοτημενος να βαζει υπογραφες για χαρτια που πανε εξωτερικο...Εαν δηλαδη υπογραψει καποιος αλλος οποιοσδηποτε υπαλληλος ενδεχεται ο Κος "σφραγιδα-της-Χαγης¨" να σας στειλει πισω...Αυτα τα ωραια...Καπίς?

Εδώ με έχεις καλύψει! Ευχαριστώ πολύ! αυτό ζητούσα...

orpheus
16.03.2012, 20:52
Καλά μην είσαι και εσύ τόσο απόλυτος.

Ούτε σε επαγγελματική ομάδα δεν βρήκες κάτι, ούτε καν κάτι παρεμφερές ?

Μην κατηγορείς την τύχη σου τόσο βάναυσα

Σπύρος

Παρεμφερές με σχεδιαστης ή τεχνικος αναστηλώσεων τιποτα (κακο)
Για την γυναικα μου βοηθος λογιστης - υπαλληλος οικονομικων/γραφειου μεγαλος ανταγωνισμος για τα επομενα 10 χρονια . Μου εκανες τη καρδια ...:cry:

vageliskolaitis
16.03.2012, 23:46

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι για να δω αν το κατάλαβα΄
1.Κάνω επικύρωση των εγγράφων από ένα δικηγόρο
2.Πηγαίνω τα έγγραφα (πτυχία, πιστοποιητικά κ.α) για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών.
Αυτή τη σφραγίδα της Χάγης που αναφέρεις ποιος τι βάζει πάνω στα έγγραφα...ποια υπηρεσία;
Δηλάδή για παράδειγμα έχω ένα πτυχίο , βγάζω ένα αντίγραφο το επικυρώνω σε δικηγόρο και μετά πρέπει να το μεταφράσω στα Αγγλικά..η σφραγίδα της Χάγης θα μπει από τον δικηγόρο;

australian
17.03.2012, 00:05
2.Πηγαίνω τα έγγραφα (πτυχία, πιστοποιητικά κ.α) για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών.
Αυτή τη σφραγίδα της Χάγης που αναφέρεις ποιος τι βάζει πάνω στα έγγραφα...ποια υπηρεσία;
Δηλάδή για παράδειγμα έχω ένα πτυχίο , βγάζω ένα αντίγραφο το επικυρώνω σε δικηγόρο και μετά πρέπει να το μεταφράσω στα Αγγλικά..η σφραγίδα της Χάγης θα μπει από τον δικηγόρο;
πρωτα apostile και μετά μετάφραση
Apostille (http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/AuthoritiesAbroad/Oceania/Australia/ConsulatePerth/el-GR/Services/Apostille/)
http://www.apdattikis.gov.gr/documents/Apostille/%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%99%CE%9C%CE%95%CE%A3%2 0%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1% CE%99%CE%95%CE%A3%20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE %97%20%CE%A7%CE%9F%CE%A1%CE%97%CE%93%CE%97%CE%A3%C E%97%20%CE%A4%CE%97%CE%A3%20%CE%A3%CE%A6%CE%A1%CE% 91%CE%93%CE%99%CE%94%CE%91%CE%A3%20%CE%A4%CE%97%CE %A3%20%CE%A7%CE%91%CE%93%CE%97%CE%A3.pdf

vageliskolaitis
17.03.2012, 00:30
Δηλαδή αν κάποιος έχει σε πρωτότυπη έκδοση Πτυχίο, Πιστοποίηση παρακολούθησης από 2-3 διαφορετικά Ανώτατα ιδρύματα, βεβαιώσεις με αναλυτικές βαθμολογίες,
πιστοποιητικά από Σεμινάριο ιδιωτικού φορέα κ.α....
Θα πρέπει πάλι να πάει σε όλους αυτούς τους φορείς και να ζητήσει ξανά να του βγάλουν επίσημο αντίγραφο με επισημείωση - APOSTILLE- επάνω!!!!!!
Πως να μαζέψει κάποιος πάλι όλα αυτά τα χαρτιά!!!!
Ελπίζω να μην κατάλαβα καλά γιατί αυτό είναι εντελώς παρατραβηγμένο.
Δηλαδή αν τα έγγραφα όλα είναι επισήμως επικυρωμένα από δικηγόρο δεν θα μου τα μεταφράσουν στα αγγλικά!!!!

Swethess
17.03.2012, 00:57

Έκανα πρόσφατα τα χαρτιά μου οπότε θα σου πω τη διαδικασία που ακολούθησα:
1. πήρα αντίγραφο πτυχίου απο τη γραμματεία της σχολής με υπογραφή του προέδρου του τμήματος (πρέπει οπωσδηποτε να εχει την υπογραφή του προέδρου για να το δεχτούν στο εξωτερικό) και πλήρωσα 6 ευρώ (δεν ισχύει για όλα τα τμήματα αυτό).
2.πήγα στην αποκεντρωμένη διοίκηση (θεσ/νικη) για να να πάρω την apostile
3. μετά κάνεις τη μετάφραση
4. κ τέλος πας για την επικύρωση στο υπουργείο (τουλάχιστον για θεσ/νικη ετσι μου είπαν)

Μπορείς να ρωτήσεις όμως κ στα κεπ... οι υπάλληλοι είναι πολύ ενημερωμένοι.

Για τα υπόλοιπα χαρτιά π.χ. πιστοποιητικό γέννησης πήρα την αποστίλε απο την περιφέρεια του νομού μου κ ισχύει το αντίστοιχο για όλα τα έγγραφα που θα πάρεις μαζί σου.

υ.γ. το πιστοποιητικό γέννησης δεν έχει πλέον χρονικούς περιορισμούς-νομίζω πριν ίσχυε μόνο για 3 μήνες.

serina
17.03.2012, 08:09
Ακολούθησα την διαδικασία αποστολής εγγράφων 2 φορές για κάθε πτυχίο που έχω.
Τα μετέφρασα στα αγγλικά και η διαδικασία ήταν:

1) Σφραγίδα χάγης ανάλογα με το που έχει εκδοθεί το έγγραφο, π.χ το πρώτο μου πτυχίο το πήρα απο το Ρέθυμνο. Μου έστειλαν επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου και αναλυτική βαθμολογία σε πρωτότυπο απο την Γραμματεία του πανεπιστημίου. Συννενοήθηκα με το courier να το πάει για σφραγίδα στην αποκεντρωμένη διοίκηση Κρήτης και στη συνέχεια να ανέβει στη Θεσσαλονίκη.

2) Έδωσα όλα τα έγγραφα (επικυρωμένα αντίγραφα και άλλα σε πρωτότυπη μορφή) σε επίσημο μεταφραστή.

3) Την επικύρωση την έκανε δικηγόρος που συνεργάζεται με το μεταφραστικό γραφείο και τα επικύρωσε ως πακέτο εγγράφων.

Αν ήθελα να τα μεταφράσω στα Σουηδικά, το προξενείο μου είπε ότι θα έπρεπε να πάρω επικύρωση απο εκεί.

katia123
17.03.2012, 12:23
Καλησπερίζω όλη την παρέα του φόρουμ! Από χτες είμαι και εγώ πλέον στη Σουηδία και συγκεκριμένα στη Στοκχόλμη! Ξεκινάω τώρα τα τηλέφωνα για δουλειά και σπίτι. Μια ερώτηση μόνο τα παιδιά που βρίσκονται ήδη εδω μπορείτε μήπως να μου προτείνετε κατι για οικονομικές κλήσεις? Δεν ξέρω πως λειτουργεί η τηλεφωνία εδώ. Συμφέρει να πάρω σουηδικό αριθμό και τι χρειάζεται?

ευανθια
17.03.2012, 12:38
Καλησπερίζω όλη την παρέα του φόρουμ! Από χτες είμαι και εγώ πλέον στη Σουηδία και συγκεκριμένα στη Στοκχόλμη! Ξεκινάω τώρα τα τηλέφωνα για δουλειά και σπίτι. Μια ερώτηση μόνο τα παιδιά που βρίσκονται ήδη εδω μπορείτε μήπως να μου προτείνετε κατι για οικονομικές κλήσεις? Δεν ξέρω πως λειτουργεί η τηλεφωνία εδώ. Συμφέρει να πάρω σουηδικό αριθμό και τι χρειάζεται?

Välkommen i Stockholm !!!! :smile_:

Kατια καλωσορισες στην παρεα μας !!!! Ναι συμφερει να παρεις σουηδικο αριθμο. Κοιτα εδω https://www.comviq.se/kontantkort-prisplaner-oversikt.aspx .Θα πας σε μαγαζι tele 2 και θα αγορασεις καρτα σιμ με σουηδικο αριθμο comviq. Οταν σου τελειωνει θα αγοραζεις μοναδες να το γεμιζεις παλι . Εγω χρησιμοποιω το πακετο comviq kompis . Κοιτα στο λινκ .

Skylos
17.03.2012, 13:24
Καλημερα κ απο μενα, συμφωνω με Ευανθια, η Tele2 εχει πολυ καλες επιλογες για φθηνες κλησεις, κ επισης εχει κ προγραμμα για φθηνες κλησεις στο εξωτερικο. Καλως ηρθες, κ we are here to help.

antogeor
17.03.2012, 13:34

Καλως ηρθες...

Ενα καλο πακετο για εδω αλλα και ελλαδα ειναι το amogos απο comviq...Φυσικα μπορεις να κοιταξεις και αλλα,αλλα επειδη το χρησιμοποιω,ειναι αρκετα φθηνο.

skonto
17.03.2012, 13:58
Καλημέρα katia123 και καλώς όρισες.

Και εγώ το Amigos της Comviq χρησιμοποιώ, ειδικά για μέσα στη Σουηδία. Είναι κάτι σαν το What's Up μπορείς και μιλάς με όλη την ομόδα ουσιαστικά δωρεάν. Βέβαια μπορείς και σχετικά φτηνά να μιλάς και με Ελλάδα.

Επίσης χρησιμοποιώ ακόμα μία Sim την Vectone της telia για να παίρνω σταθερά σε Ελλάδα ( προτροπή του Georgman ... νάναι καλά ) . Με αυτήν με 50 κορώνες ( περίπου 6 ευρώ ) μιλάω με σταθερά Ελλάδα περίπου 8 ώρες.

Σπύρος

katia123
17.03.2012, 19:17
Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλους!!!! Δευτερη μερα στη Στοκχόλμη αλλά την έχω περπατήσει σχεδόν όλη και έχω πάρει πολλά τηλέφωνα ήδη για δουλειά. Εύχομαι να βρεθεί κάτι γρήγορα μιας και δεν διαθέτω μεγάλο χρηματικό backround. Εύχομαι σε όλους να τα πάνε καλά και μακάρι να βρεθώ καποια στιγμή σε θέση να βοηθήσω και εγώ άλλους!

wint3r
17.03.2012, 19:34
Καλή επιτυχία Κάτια σε σένα και σε όλα τα παιδιά!!!:victory:

skonto
17.03.2012, 20:01
Καλησπέρα.

Σήμερα το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά, άκουσα κάποιον να μου κτυπά την πόρτα.

Δεν θα ήταν τίποτα παράξενο, αν αυτό δεν μου γινόταν στο δρόμο, ο οποίος πέρναγε μέσα απο ένα δασάκι. Κοίταξα δίπλα μου και είδα ένα δρυοκολάπτη ( woody ) να κτυπά με το ράμφος του ένα δένδρο τακ - τακ - τακ, σαν κάποιος να κτυπά την πόρτα.

Τα ζώα εδώ είναι πολύ ήμερα και δεν φοβούνται, επειδή κανείς δε τα πειράζει. Έτσι σιγά σιγά τον πλησίασα στα δύο μέτρα και τον παρακολούθησα. Έβγαλε μία φλούδα απο το δένδρο, κάτι βρήκε απο κάτω, το τσίμπησε ( πιθανόν κάποιο έντομο ή σκουλίκι ) και πέταξε μακριά.

Ήταν τόσο όμορφο πουλί και τόσο σπάνιο για μένα που με έκανε και άλλαξα το Avatar μου.

Εδώ στη Σουηδία έχεις την εντύπωση πως είσαι μέρος της φύσης.

Σπύρος

ευανθια
17.03.2012, 20:03
Καλησπέρα.

Σήμερα το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά, άκουσα κάποιον να μου κτυπά την πόρτα.

Δεν θα ήταν τίποτα παράξενο, αν αυτό δεν μου γινόταν στο δρόμο, ο οποίος πέρναγε μέσα απο ένα δασάκι. Κοίταξα δίπλα μου και είδα ένα δρυοκολάπτη ( woody ) να κτυπά με το ράμφος του ένα δένδρο τακ - τακ - τακ, σαν κάποιος να κτυπά την πόρτα.

Τα ζώα εδώ είναι πολύ ήμερα και δεν φοβούνται, επειδή κανείς δε τα πειράζει. Έτσι σιγά σιγά τον πλησίασα στα δύο μέτρα και τον παρακολούθησα. Έβγαλε μία φλούδα απο το δένδρο, κάτι βρήκε απο κάτω, το τσίμπησε ( πιθανόν κάποιο έντομο ή σκουλίκι ) και πέταξε μακριά.

Ήταν τόσο όμορφο πουλί και τόσο σπάνιο για μένα που με έκανε και άλλαξα το Avatar μου.

Εδώ στη Σουηδία έχεις την εντύπωση πως είσαι μέρος της φύσης.

Σπύρος
:smile_::smile_::smile_:

katia123
17.03.2012, 20:24
Δεν ξερω για την φύση αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η συμπεριφορά των οδηγών. Περνάνε τον δρόμο με μια άνεση χωρίς να κοιτάνε αριστερά δεξια οι πεζοί και οι οδηγοί ευγενικότατα και υπομονετικά περιμενουν. Σήμερα ζαλισα εναν καημένο οδηγό γιατι περιμενα σαν γνήσια ελληνίδα να περάσει αυτος και αυτός περίμενε πότε θα νιώσω ασφαλής να περάσω τον δρόμο :) ο έλληνας θα με είχε βρίσει μη σας πω πως θα με εδερνε κιολας. Εδώ τίποτα.... σεβασμός και υπομονη!!!!

Μάγειρας
17.03.2012, 21:46
Φίλε μου Wint3r Υπάρχουν διαφορετικά γραφεία που βάζουν τη σφραγίδα της Χάγης τι εννοώ.Ανάλογα με το χαρτί που έχεις πρέπει να κοιτάξεις και στο ανάλογο γραφείο.Εγώ κοίταξα για τους τίτλους σπουδών και άν κοίταξα σωστά βρίσκεταί στην Αγ.Κωνσταντίνου 54 και έχει τηλ.2105281000.Αν σε κάλυψα καλώς αν όχι δεν γνωρίζω κάτι άλλο

orpheus
20.03.2012, 17:12
20 things to know before moving to Sweden - Follow Sweden - The Local (http://www.thelocal.se/followsweden/article/20-things-to-know-before-moving-to-Sweden/)

20 απλά, καθημερινά - και όχι μονο - πράγματα που αφορουν τη ζωη στη Σουηδία

kiriakos
20.03.2012, 21:57
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ , ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ Η ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ.
ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ INTERNET.
ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΕΣ , ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ'

orpheus
20.03.2012, 22:42
Μπηκες στο σωστο σημείο αλλά θα πρέπει να διαβάσεις οσες περισσότερες - αν οχι ολες - σελίδες μπορείς. οτι και να σου πουμε τωρα θα ειναι λιγο.
Καλη τυχη

orpheus
21.03.2012, 13:09
Την προηγούμενη βδομαδα γράφτηκα στο Babbel, ειναι site εκμάθησης ξενων γλωσσών. Κοστιζει 33€ το εξαμηνο αλλά μπορείς να γραφτείς δωρεάν για να δεις τι περιέχει. Το έκανα , το κοιταξα λιγο, μου άρεσε (έχει λεξιλόγιο, γραμματική, εκφράσεις μέχρι και αριθμητικές πράξεις στα σουηδικά έχει). Πριν 3 μερες μου εστειλαν μηνυμα-προσφορα γνωριμιας 1€ ο μηνας (η προσφορά ισχυε για 1 μερα - ευτυχως την προλαβα) και αν θελω να συνεχισω 33€ για τους υπολοιπους 6. Ειπα να το κανω , 1 € τι αξια εχει. Δεν το μετάνιωσα. Μάλιστα σκέφτομαι οτι τελειώνοντας ο μηνας μαλλον θα συνεχισω και για αλλους 6. Βεβαια θα δειξει, εχουμε μερες ακομα αλλά κοιταξτε το οσοι ασχολειστε. Ειναι αρκετα καλο και μπορεί να στειλουν προσφορά και σε εσας.

Υ.Γ.Αν θεωρηθεί διαφήμιση ας σβηστεί απο τους moderators. To εγραψα για να βοηθησω οποιους μαθαινουν σουηδικα.

skonto
21.03.2012, 13:32
Καλημέρα Kiriako και καλώς όρισες στη παρέα μας.

Έχεις πολύ δρόμο ακόμα για να συλέξεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Ο καλύτερος δρόμος είναι να αφιερώσεις μία ολόκληρη ημέρα και να διαβάσεις όλο το πατριωτάκι για τη Σουηδία. Είναι πολλά που γράφονται εκεί μέσα.

Σπύρος

Υ.Γ. Προσπάθησε να γράφεις με μικρούς χαρακτήρες. Τα μεγάλα γράματα τα χρησιμοποιούμε όταν ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ... :smile_:

Νεομετανάστρια
21.03.2012, 20:07
Φίλε μου Wint3r Υπάρχουν διαφορετικά γραφεία που βάζουν τη σφραγίδα της Χάγης τι εννοώ.Ανάλογα με το χαρτί που έχεις πρέπει να κοιτάξεις και στο ανάλογο γραφείο.Εγώ κοίταξα για τους τίτλους σπουδών και άν κοίταξα σωστά βρίσκεταί στην Αγ.Κωνσταντίνου 54 και έχει τηλ.2105281000.Αν σε κάλυψα καλώς αν όχι δεν γνωρίζω κάτι άλλο

Καλησπερα Wint3r και Μάγειρα,

Πηγα πριν μερικες μερες για να βαλω την γνωστη πλεον σφραγιδα Apostille στην Αποκεντρωμενη Περιφερεια Αττικης (οδος Κατεχακη 64) σε ληξιαρχικη πραξη γεννησεως μου.
Μου εδωσαν ενα site για να ενημερωθω και σας το παραθετω (δεν το διαβασα ακομα..) : http://www.apdattikis.gov.gr πας "Οδηγος Πολιτη" στις "Υποθεσεις Πολιτων" και "Σφραγιδα Apostille".

Γενικα καλο ειναι να τηλεφωνουμε πρωτα πριν παμε σε καποια υπηρεσια , και να ειμαστε σαφεις για το τι ζηταμε για να μην πηγαινουμε τζαμπα και αδικα. (ειδικα αν προκειται για Αθηνα οπου οι αποστασεις ειναι ως γνωστον μεγαλες..)

Επισης ,παρολο που θα βαλω την σφραγιδα Apostille σε διαφορα εγγραφα που εχω , απο οσο εχω καταλαβει δεν την απαιτουνε γενικα στην Σουηδια αλλα σε αλλες χωρες...

Κυριως Καλη τυχη στην μεταναστευση σας!

Ελενη

antogeor
21.03.2012, 22:56
Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλους!!!! Δευτερη μερα στη Στοκχόλμη αλλά την έχω περπατήσει σχεδόν όλη και έχω πάρει πολλά τηλέφωνα ήδη για δουλειά. Εύχομαι να βρεθεί κάτι γρήγορα μιας και δεν διαθέτω μεγάλο χρηματικό backround. Εύχομαι σε όλους να τα πάνε καλά και μακάρι να βρεθώ καποια στιγμή σε θέση να βοηθήσω και εγώ άλλους!

Καλως μας ηρθες!

Περνας την περιοδο προσαρμογης,σε μια αλλη αποψη για τη ζωη,οποτε θα σου παρει λιγο χρονο.
Παντως ολα θα πανε καλα,αν ακολουθησεις τους κανονες που εχουν αναφερθει πολλες φορες εδω .

Οτι χρειαστεις,εδω ειμαστε,αν και ολα θα πανε καλα:victory:

YeSa
27.03.2012, 00:20
Γεια σας παιδια!Σας παρακολουθω εδω και μερικες ημερες και βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφετε!Μπράβο σ'αυτούς που είναι τόσο πρόθυμοι να βοηθήσουν!

Θα ηθελα να σας ρωτήσω κάτι (λιγάκι αδιάκριτο): Εντάξει, ας πούμε ότι καταφέρνει κάποιος και φεύγει και τακτοποιεί τα πάντα στη Σουηδία. Με τις "εδω" υποχρεώσεις σας τι κάνετε; Εννοώ τα δάνεια που ενδεχομενως εχετε, τους λογαριασμους σας, το σπιτι σας, το αυτοκινητο σας κλπ;;;

ευανθια
27.03.2012, 01:10
Γεια σας παιδια!Σας παρακολουθω εδω και μερικες ημερες και βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφετε!Μπράβο σ'αυτούς που είναι τόσο πρόθυμοι να βοηθήσουν!

Θα ηθελα να σας ρωτήσω κάτι (λιγάκι αδιάκριτο): Εντάξει, ας πούμε ότι καταφέρνει κάποιος και φεύγει και τακτοποιεί τα πάντα στη Σουηδία. Με τις "εδω" υποχρεώσεις σας τι κάνετε; Εννοώ τα δάνεια που ενδεχομενως εχετε, τους λογαριασμους σας, το σπιτι σας, το αυτοκινητο σας κλπ;;;

Καλωσορισες στην παρεα μας Yesa :smile_:

Για τις υποχρεωσεις που ρωτας , για οσους εχουν υποχρεωσεις , πρωτα τις τακτοποιεις και μετα φευγεις. Ο αλλος τροπος ειναι να αφησεις πληρεξουσιο καποιον συγγενη η και δικηγορο ακομα. Τωρα οσον αφορα το σπιτι η το αυτοκινητο αυτο εχει να κανει με την προσωπικη επιλογη του καθενος. Το σπιτι το πουλας το νοικιαζεις , η το κρατας κλειστο για να εχεις καπου να μεινεις οταν πηγαινεις ελλαδα . Το αυτοκινητο επισης μπορεις να το πουλησεις η να το παρεις μαζι σου η να το αφησεις ελλαδα. Απλα πραγματα :yes:

orpheus
27.03.2012, 09:25
Εγω παντως Yesa επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να τακτοποιησω τιποτα απο λογαριασμους ΤΕΒΕ δανεια κλπ θα τα αφησω ως εχει. Στην πορεια σιγα σιγα θα πληρωνω οσο και οτι μπορω. Δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.

YeSa
27.03.2012, 14:09
Το λέω γιατί κάποια πράγματα (π.χ. δάνεια) χρειάζονται πολλά χρόνια για να "τακτοποιηθούν"! Καταλαβαίνετε τι εννοώ! Αυτό με τον πληρεξούσιο μου ακούγεται καλό! Πάντως δεν μας δεσμεύουν νομικά κωλλύματα ε;

bill66
27.03.2012, 20:34
Το λέω γιατί κάποια πράγματα (π.χ. δάνεια) χρειάζονται πολλά χρόνια για να "τακτοποιηθούν"! Καταλαβαίνετε τι εννοώ! Αυτό με τον πληρεξούσιο μου ακούγεται καλό! Πάντως δεν μας δεσμεύουν νομικά κωλλύματα ε;

Με υποχρεώσεις από δάνεια διαπραγματεύεσαι με τις τράπεζες (γιατί μην ξεχνάμε οι τράπεζες δεν είναι τίποτα παραπάνω από καταστήματα που αγοράζουν και πουλάνε χρήματα) για πάγωμα μερικών δόσεων, μικρότερη δόση για το υπόλοιπο του δανείου και γνώμη μου τους ενημερώνεις ότι φεύγεις στο εξωτερικό και η αποπληρωμή του δανείου θα γίνεται με μεταφορά χρημάτων ( όταν αυτά υπάρχουν τουλάχιστον στην αρχή) από τράπεζα της εκεί χώρας που θα είσαι.
Για λογαριασμούς ΔΕΚΟ ανοίγεις ένα λογαριασμό κατά προτίμηση σε άλλη τράπεζα αφήνεις ένα μικρό υπόλοιπο μέσα για τους πρώτους λογαριασμούς και με πάγια εντολή εξοφλούνται από την τράπεζα.
Για το αυτοκίνητο εγώ θα κοιτάξω να το πουλήσω ή να το ακινητοποιήσω εδώ για δυο λόγους: α) δεν θέλω να σκέπτομαι την εμπειρία να κάθομαι πάνω σε ένα κάθισμα στους -20 που να μην είναι θερμαινόμενο και κάποιες άλλες διαφορές που υπάρχουν στις προδιαγραφές του αυτοκινήτου και β) αν αθροίσω την αξία πώλησης του αυτοκίνητου και τα έξοδα μεταφοράς του μέχρι την Σουηδία τότε μου βγαίνει ένα ποσό που με φτάνει να αγοράσω ένα μικρό εκεί για να κάνω την δουλειά μου.
Τις παραπάνω κινήσεις θα τις κάνω για να μειώσω στο ελάχιστο τις υποχρεώσεις που θα αφήσω στον ΕΜΠΙΣΤΟ άνθρωπο που θα διαχειρίζεται υποθέσεις μου στην Ελλάδα γιατί πιστεύω ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να χαλάει την ησυχία του και να τρέχει για υποθέσεις μου για αυτό θα προσπαθήσω να της ελαχιστοποιήσω.
Επίσης για τέλος τονίζω ότι αυτές οι κινήσεις ταιριάζουν στο δικό μου προφίλ υποχρεώσεων και σκέψης και ο καθένας θα προσαρμόσει τις ενέργειες του στην δικιά του περίπτωση.

Βασίλης

skonto
27.03.2012, 21:00
Καλησπέρα.

Έχω παρατηρήσει ότι πάρα, μα πάρα πολλά αυτοκίνητα έχουν σπασμένα τα μπροστινά παμπρίζ.

Ήταν τόσα πολλά αυτά που παρατήρησα ( όσα δεν έχω δεί σε όλη μου τη ζωή στην Ελλάδα ) που άρχισα να αναρωτιέμαι το γιατί.

Την απάντηση μου την έδωσε ένας γνωστός που παρατήρησα ότι και το δικό του αυτοκίνητο είχε σπαμένο παμπρίζ. " ... λοιπόν είναι τόσο πολύ το γαρμπίλι ( ψιλή πέτρα ) που σπέρνουν στους δρόμους και στα πεζοδρόμια για να μην γλυστράνε στο χιόνι, το Χειμώνα, όσοι περπατούν, που τα αυτοκίνητα το πιάνουν μέσα στις σχισμές απο τα λάστιχά τους, και όταν βγούν και αρχίσουν να τρέχουν στους δρόμους αυτά ξελασκάρουν και εξσφενδονίζονται με την ίδια ταχύτητα που έχει το αυτοκίνητο αλλα προς τα πίσω, σύν τη δική σου άντε με 100 και άλλα 100 ίσον με 200 χλμ. Και όπου σε βρεί ή σου κάνει σημάδι στο αυτοκίνητο ή απλά σου σπάει το παμπρίζ. "

Άν δε στο σπάσει και σου κάνει σημάδι πάλι το ίδιο αποτέλεσμα είναι. Γιατί με το καλοριφέρ απο μέσα - κρύο απο έξω και τους κραδασμούς, το σημάδι γίνεται ρωγμή που πιάνει όλο το παμπρίζ. Οι πιο πολλοί που κυκλοφορούν ( μου λέει ο φίλος ) συνήθως δεν το φτιάχνουν. Βαριούνται κάθε λίγο και λιγάκι να πληρώνουν περίπου 1.500 κορώνες ( τα υπόλοιπα απο τις 3.500 τα βάζει η ασφαλιστική που είναι μέσα στα συμβόλαιά της σχεδόν στάνταρ όρος ). Ειδικά σε μερικούς έχει συμβεί 2 φορές στον ίδιο χρόνο.

Ρώτησα. Μα καλά, κάποια προστασία, κάποια μεμβράνη, κάτι ? Δεν υπάρχει τίποτα ?. Τίποτα ήταν η απάντηση. Ότι και να έχουμε δοκιμάσει η ζημιά γίνεται. Το μόνο που σώζει κάπως την κατάσταση είναι να οδηγούμε δεξιά και με λιγότερη ταχύτητα και να κρατάμε όσο μπορούμε αποστάσεις.

Αυτά για όσους αποφασίσουν να πάρουν μαζί τους το καινούργιο αυτοκίνητο. Προσοχή.

Σπύρος

wint3r
27.03.2012, 21:44
Καλησπέρα.

Έχω παρατηρήσει ότι πάρα, μα πάρα πολλά αυτοκίνητα έχουν σπασμένα τα μπροστινά παμπρίζ.

Ήταν τόσα πολλά αυτά που παρατήρησα ( όσα δεν έχω δεί σε όλη μου τη ζωή στην Ελλάδα )......................................

Σκέψου στο καπό πόσες λακουβίτσες μπορούν να δημιουργηθούν:cry:

YeSa
27.03.2012, 22:22
Εχετε δίκιο παιδιά! Πάντως σας θαυμάζω για όλες αυτές τις τολμηρές κινήσεις που κάνετε και ζηλεύω την αισιοδοξία σας! Εγώ δυστυχώς δεν είμαι τόσο θαραλλέα κι αν δεν με παροτρύνει κάποιος..."κάθομαι στα αυγά μου". _antio:

kelaino
28.03.2012, 00:13
Αυτό με τις ρωγμές στο μπαρμπρίζ ισχύει. Εγώ έχω μία άπό πέρσι, σιγά-σιγά συνηθίζεις να οδηγάς με δαύτηνε.

vageliskolaitis
28.03.2012, 00:56
[QUOTE=Νεομετανάστρια;43576]Καλησπερα Wint3r και Μάγειρα,

Πηγα πριν μερικες μερες για να βαλω την γνωστη πλεον σφραγιδα Apostille στην Αποκεντρωμενη Περιφερεια Αττικης (οδος Κατεχακη 64) σε ληξιαρχικη πραξη γεννησεως μου.
Μου εδωσαν ενα site για να ενημερωθω και σας το παραθετω .......

Ελένη καλησπέρα αν δε γίνομαι αδιάκριτος γιατί παίρνεις μαζί τη ληξιαρχική πράξη;η ταυτότητα ή το διαβατήριο δεν αρκεί;
Σε ρωτάω γιατί έχω ξεκινήσει και εγώ να μαζεύω τα χαρτιά προς μετάφραση.

Νεομετανάστρια
28.03.2012, 05:52
Ελένη καλησπέρα αν δε γίνομαι αδιάκριτος γιατί παίρνεις μαζί τη ληξιαρχική πράξη;η ταυτότητα ή το διαβατήριο δεν αρκεί;
Σε ρωτάω γιατί έχω ξεκινήσει και εγώ να μαζεύω τα χαρτιά προς μετάφραση.

Καλημερα vageliskolaitis,

Απο οσο εχω μαθει απο γνωστους μου που ηδη εκαναν τις αρχικες διαδικασιες ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ( και το τονιζω το προσφατα! ) στις Σουηδικες Υπηρεσιες δεν φαινεται να χρειαζεται τιποτα περισσοτερο απο διαβατηριο, ληξιαρχικη πραξη γεννησεως παιδιων και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για να φαινεται τελικα ποσα μελη εχει η οικογενεια σου και ποσα θα τους εμφανισεις εντελει επανω ως συνολικο αριθμο αργοτερα στην περιπτωση που ανεβαινεις μονος.

Δεν φανηκε να χρειαζεται η μεταφραση των παραπανω εγγραφων ουτε ομως και η σφραγιδα Apostille σε αυτα!!

Απο εκει και περα "ο καθενας ΠΡΑΤΕΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ" και μαζευει οσα δικαιολογητικα κρινει οτι μπορει να του χρειαστουν τους πρωτους 3 τουλαχιστον μηνες για να μην βρεθει προ εκπληξεων δεδομενου οτι δεν αφηνουν ολοι πισω στην Ελλαδα ανθρωπους ΕΜΠΙΣΤΟΥΣ για να ειναι σιγουροι οτι οι δουλειες τους θα γινουν σωστα....

Αυτη την στιγμη που μιλαμε συλλεγω βεβαιωσεις προυπηρεσιας και συστατικες επιστολες απο πρωην εργοδοτες μου τις οποιες μεταφραζω στα αγγλικα τουλαχιστον και θα τις κανω και αρχεια pdf για την περιπτωση που καποιος εργοδοτης τα ζητησει! παρολο που ξερω οτι για αρκετο καιρο δεν θα τις χρησιμοποιησω αφου πιθανοτατα να δουλευω σε κατι ασχετο. Οταν ομως θα ερθει η ωρα θελω να ξερω οτι εχω προετοιμαστει σωστα ή οσο μπορεσα καλυτερα!!

Αν διαβασες σε παλαιοτερα post του saetron του εβγαλαν την ψυχη για ενα εγγραφο που φανηκε οτι απαιτουσαν και τελικα δεν ξεκαθαριστηκε ποιο ηταν αυτο!

Προχτες πηγα να παρω πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας.
(Πιθανοτατα να μην χρειαστει!)
Φτανοντας λοιπον μπροστα στην υπαλληλο η οποια επειδη ειχε αλλες ασχολιες ηθελε απλα να με ξεφορτωθει, μου ζητησε ΑΡΧΙΚΑ ταυτοτητα και εκκαθαριστικο εφοριας. Τα ειχα και της τα εδωσα κατευθειαν!... ουτε γυρισε να με κοιταξει... αφου λοιπον απογοητευτηκε που τα ειχα, μου ζητησε και φωτοτυπια της ταυτοτητας μου που επρεπε να βγαλω σε αλλο οροφο ... ε της την δινω επιτοπου επειδη ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ! αφου καταλαβε τοτε οτι δεν θα με ξεφορτωθει ευκολα ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ μου εδωσε να συμπληρωσω την αιτηση που επρεπε και να παω να παρω αριθμο πρωτοκολλου!!

Το παραπανω το εγραψα για να καταλαβεις εσυ, αλλα και οποιος αλλος ειχε την ιδια απορια, οτι κουβαλαω παραπανω εγγραφα απο οτι συνηθως πρεπει γιατι απλα ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ. Παιρνω τηλεφωνα σε υπηρεσιες πριν παω για να ξερω οτι απευθυνομαι στο καταλληλο ατομο!!
Μπορει σε καποιους να φανω υποχονδρια ... αλλα εκ του αποτελεσματος κρινομαστε!
Τις δουλειες που αναλαμβανω θελω να τις κλεινω σωστα, αποτελεσματικα, με τον λιγοτερο δυνατο κοπο και χρονο.
Ειμαι της φιλοσοφιας " των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν" και το εφαρμοζω γενικοτερα στην ζωη μου.

Συμπερασματικα λοιπον ο καθενας ας συλλεξει ο,τι εγγραφο θεωρει αυτος απαραιτητο για αυτον, ας κανει οποια προετοιμασια μπορει αναλογα με το μυαλο που κουβαλαει και ας κλεισει τις υποθεσεις του εδω στην Ελλαδα οπως νιωθει και σκεφτει αυτος καλυτερα!

sorry για το σεντονι αλλα....

Ελενη

Υ.Γ. Πιθανοτατα να μην ειμαι προετοιμασμενη για καποια πραγματα που θα αντιμετωπισω γιατι απλα δεν τα σκεφτηκα και δεν μου ειπε και καποιος οτι θα τα αντιμετωπισω αλλα βαζω το μυαλο μου να δουλεψει για να καλυψω οσα μπορω με τις δικες μου δυνατοτητες.
Σιγουρα παντως δεν ετοιμαζω βαλιτσες για εκδρομη 10 ημερων αλλα για μονιμη μετεγκατασταση!

Νεομετανάστρια
28.03.2012, 06:07
Το γραφω εδω επειδη ειμαι σιγουρη οτι θα χρειαστει σε οσους θελουν να κανουν παραθεση σε καποιο μεγαλο post (οπως εγινε χτες σε καποιο δικο μου) και επειδη και εγω αργησα να το καταλαβω πως γινεται η διορθωση....

Οταν επιλεγουμε το "ξενο" ποστ το οποιο θελουμε να σχολιασουμε κανοντας παραθεση, μπορουμε να μπουμε σε αυτο το ποστ και να κρατησουμε μονο το τμημα του που θελουμε να σχολιασουμε σβηνοντας το υπολοιπο ή βαζοντας τελιτσες.....

Ετσι δεν χρειαζεται να βλεπουμε ολο το ποστ που μπορει να ειναι και "σεντονι" ξανα και ξανα και να γεμιζουμε σελιδες τζαμπα...:yes:

Γλιτωνουμε και λιγη δουλιτσα απο τον Australian.... που επεξεργαζεται τα μηνυματα μας για να φαινονται καλυτερα, να ναι καλα!

ermis
28.03.2012, 09:54
Άντε Ελένη, λίγες μέρες μείνανε ακόμη... εύχομαι όλα να πάνε καλά !

marianthi-giannis
28.03.2012, 10:57
καλημερα σε ολους σας...θα μπορουσατε να με βοηθησετε στο εξης:τι χρειαζεται για να φυγω απο την ελλαδα γιατι δεν μπορω να ζησω τα 1,5χρονα διδυμα παιδακια μού με εναν μισθο των 800ευρων;ευχαριστω πολυ!

ermis
28.03.2012, 11:19
αγαπητή φίλη καλώς όρισες !
θα ήθελα να σου πω κατ'αρχήν ηρέμησε γιατί σε "βλέπω πολύ φορτωμένη".... και διάβασε όλα τα Posts..... θα βρεις απαντήσεις σε πολλές απορίες σου.

marianthi-giannis
28.03.2012, 11:29
σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση!να εισαστε καλα!!!

Νεομετανάστρια
28.03.2012, 18:30
Άντε Ελένη, λίγες μέρες μείνανε ακόμη... εύχομαι όλα να πάνε καλά !

Σ' ευχαριστω πολυ ermis

Ευχομαι και για σενα τα καλυτερα!

vageliskolaitis
28.03.2012, 21:46
[QUOTE=Νεομετανάστρια;43953]Καλημερα vageliskolaitis,

.................................................. ...................

Το παραπανω το εγραψα για να καταλαβεις εσυ, αλλα και οποιος αλλος ειχε την ιδια απορια, οτι κουβαλαω παραπανω εγγραφα απο οτι συνηθως πρεπει γιατι απλα ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ. Παιρνω τηλεφωνα σε.............................................. ..........................

ΡΩΤΗΣΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΑΣ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!

skonto
28.03.2012, 22:24
Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα. Για έναν αριθμό έπρεπε να περιμένω 9 ολόκληρες εβδομάδες.

Μάγκες ή τα έχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα για εμάς τους Έλληνες ή εγώ ήμουν ο άτυχος ( το εύχομαι για να είστε εσείς πιο γρήγοροι ).

Αύριο κιόλας θα ξαναπάω στην εφορία με , διαβατήριο, το χαρτί του Migrationsverket, το χαρτί με τα νούμερα και 400 κορώνες στη τσέπη ( θα κάνω και μπάνιο για να βγώ ωραίος στη φωτογραφία που θα μου τραβήξουν ) και θα πάω να βγάλω ταυτότητα. Ξέρω και γώ ... καλού κακού θα πάρω και καμιά 200 κορώνες ακόμα μαζί μου:smile_:

Μου είπαν πως κάνουν καμιά βδομάδα να βγεί. Βέβαια και για τα νούμερα 2 με 3 εβδομάδες μου είπαν και τελικά έκανα 9 !! και μετά να βγάλω λογαριασμό στη τράπεζα.

Παράλληλα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για μαθήματα, που και πως να αρχίσω.

Άντε και είμαστε σε καλό δρόμο.

Τα λέμε

Σπύρος

kelaino
28.03.2012, 23:22
Mε γεια τα νούμερα και, τί λένε σ' αυτές τις περιπτώσεις, καλοφόρετα; καλοτάξιδα;

Πάντως πρόσφαταπου έβγαλα καινούργια ταυτότητα έκανε όντως μια βδομάδα ακριβώς.

Νεομετανάστρια
28.03.2012, 23:26
Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα!!!!!

Μάγκες ή τα έχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα για εμάς τους Έλληνες ή εγώ ήμουν ο άτυχος ( το εύχομαι για να είστε εσείς πιο γρήγοροι ).

..................
Τα λέμε

Σπύρος

:bravo_1:

H ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΗΡΘΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ!!!!

xaroumenaki __hellas; xaroumenaki

Υ.Γ. Αντε να παιρνουμε και αλλοι σειρα....

tan30
28.03.2012, 23:35
Έκανα πρόσφατα τα χαρτιά μου οπότε θα σου πω τη διαδικασία που ακολούθησα:
1. πήρα αντίγραφο πτυχίου απο τη γραμματεία της σχολής με υπογραφή του προέδρου του τμήματος (πρέπει οπωσδηποτε να εχει την υπογραφή του προέδρου για να το δεχτούν στο εξωτερικό) και πλήρωσα 6 ευρώ (δεν ισχύει για όλα τα τμήματα αυτό).
2.πήγα στην αποκεντρωμένη διοίκηση (θεσ/νικη) για να να πάρω την apostile
3. μετά κάνεις τη μετάφραση................................ ......................

καλησπερα και συγχαρητηρια για την βοηθεια που δινεται...πανω στα εγγραφα εχω κάποιες ερωτησεις..επειδη εχω να στειλω χαρτια στο socialsterelsen για αναγνωριση,,
1) για αντιγραφο διαβατηριου θελει παλι apostille?
2)που βρισκετε (σε ποια οδο?) η αρμοδια αρχη για την χορηγηση της σφραγίδας της Χαγης στη θεσσαλονικη ?
3) αφου μεταφρασεις τα χαρτια που βρισκετε εννοωντας (σε ποια οδο) το υπουργειο που στα επικυρωνει ( σιγουρα χρειαζετε κ επιπλεον επικυρωση?αφου θα ρθει επικυρωμενη απο υπουργειο η μεταφραση) αυτο με μπερδευι λιγακι το ΒΗΜΑ 4 που περιγραφεις...
4)ποιος ειναι αρμοδιος στην θεσσαλονικη να παρω το "certificate of Good Standing".. θελει κ αυτο apostille??
5) αν καποιος ξερει απο που θα παρω το "certificate of conformity" ,, αυτο το πιστοποιητικο δειχνει οτι το διπλωμα ,μου ειναι συνφωνα με τις ευρωπαικες προδιαγραφες του Αρθρου 31 κτλπ κτλπ...ελπιζω να μην σας κουρασα αλλα ειναι σημαντικες πληροφοριες για μενα
ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ

Νεομετανάστρια
29.03.2012, 00:07
ΡΩΤΗΣΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΑΣ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!

Νομιζω οτι ηδη σου απαντησα αλλα στο ξαναγραφω γιατι μαλλον δεν το προσεξες στο προηγουμενο ποστ που εγραψα...

Καλημερα vageliskolaitis,

Απο οσο εχω μαθει απο γνωστους μου που ηδη εκαναν τις αρχικες διαδικασιες ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ( και το τονιζω το προσφατα! ) στις Σουηδικες Υπηρεσιες δεν φαινεται να χρειαζεται τιποτα περισσοτερο απο διαβατηριο, ληξιαρχικη πραξη γεννησεως παιδιων και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για να φαινεται τελικα ποσα μελη εχει η οικογενεια σου και ποσα θα τους εμφανισεις εντελει επανω ως συνολικο αριθμο αργοτερα στην περιπτωση που ανεβαινεις μονος.

Δεν φανηκε να χρειαζεται η μεταφραση των παραπανω εγγραφων ουτε ομως και η σφραγιδα Apostille σε αυτα!!

τα παραπανω που γραφω εχουν ειπωθει νωριτερα σε παλιοτερες δημοσιευσεις και απο την Ευανθια και απο τον georgeman και απο τον skonto-Σπυρο, απλα τα επανελαβα εδω. Απο αυτους και καποιους αλλους γνωστους μου που ειναι ηδη επανω τα εμαθα και εγω. Ζητω ενα συγνωμη αν τα ανεφερε και καποιος αλλος που δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη....

Εγω θα προσθετα και μια ληξιαρχικη πραξη γεννησεως απο το ληξιαρχειο ή πιστοποιητικο γεννησεως απο τον Δημο που κατοικεις...

Αν θελεις κανε ενα κοπο να ξεσκονισεις λιγο τις παλιοτερες δημοσιευσεις γιατι κανενας μας δεν μπορει να θυμαται ποσες πληροφοριες εχουν γραφτει για να λυσεις την απορια σου πιο εγκυρα..

Ελενη

Νεομετανάστρια
29.03.2012, 00:21
[QUOTE=tan30;43993]καλησπερα και συγχαρητηρια για την βοηθεια που δινεται...πανω στα εγγραφα εχω κάποιες ερωτησεις..επειδη εχω να στειλω χαρτια στο socialsterelsen για αναγνωριση,,
...........

2)που βρισκετε (σε ποια οδο?) η αρμοδια αρχη για την χορηγηση της σφραγίδας της Χαγης στη θεσσαλονικη ?

Γενικα να ξερεις οτι αυτη η ιστορικη σφραγιδα Apostille ή αλλιως σφραγιδα της Χαγης για εγγραφα που εχουν εκδοθει στον Νομο Θεσσαλονικης μπαινει απο την Περιφερεια Θεσσαλονικης (οδοι Τακη Οικονομιδη & Ρωσιδη γωνια με εισοδο στο κτιριο επι της οδου Ρωσιδη στο ισογειο αριστερα)
Για δικαστικα εγγραφα-συμβολαιογραφικα π.χ. ποινικο μητρωο μπαινει απο την εισαγγελια πρωτοδικων

Την παραπανω πληροφορια την αντεγραψα αυτουσια απο ποστ μου στην σελ 41 στο "Μεταναστευση στην Σουηδια 2" και εχω την εντυπωση οτι και καποια αλλη απορια σου εχει ηδη απαντηθει απο εδω μεσα αλλα δεν θυμαμαι που...

serina
29.03.2012, 01:18
4)ποιος ειναι αρμοδιος στην θεσσαλονικη να παρω το "certificate of Good Standing".. θελει κ αυτο apostille??
5) αν καποιος ξερει απο που θα παρω το "certificate of conformity" ,, αυτο το πιστοποιητικο δειχνει οτι το διπλωμα ,μου ειναι συνφωνα με τις ευρωπαικες προδιαγραφες του Αρθρου 31 κτλπ κτλπ...

Νομίζω ότι εξαρτάται απο το πτυχίο που θέλεις να αναγνωρίσεις. Μπορώ να σε ενημερώσω αν είσαι γιατρός ή ψυχολόγος γιατί έκανα πολύ πρόσφατα τη διαδικασία.
Για παράδειγμα, αν είσαι γιατρός, για το good standing, θα πρέπει να πας πρώτα στον ιατρικό σύλλογο που ανήκεις να σου δώσουν ένα έγγραφο, ότι ασκείς το επάγγελμα (κι ας μην το ασκείς...), δεν διώκεσαι κτλ. Μετά πας στην διεύθυνση υγιεινής που έβγαλες την άδεια την ιατρική, αφήνεις το έγγραφο του ιατρικού συλλόγου και σου δίνουν το πιστοποιητικό, το οποίο θέλει σφραγίδα χάγης.
Το certificate of comformity, πας στην ιατρική σχολή και σου το δίνουν στα αγγλικά. Θέλει επίσης την σφραγίδα χάγης. Προσωπικά έβαλα σφραγίδα σε όλα εκτός απο το διαβατήριο.
Τώρα αν κατέχεις άλλο πτυχίο, ίσως τα πράγματα είναι διαφορετικά και θα πρέπει να ρωτήσεις την γραμματεία σου. Αν πάντως για κάποιον λόγο δεν μπορείς να προσκομμίσεις το good standing, μπορείς να στείλεις πιστοποιητικό ποινικού μητρώου, όπου προβλέπεται.
Για το certificate of comformity, αν δεν μπορεί η γραμματεία να σου το δώσει, τότε θα πρέπει να μιλήσεις με το socialstyrelsen αν μπορεί κάπως αλλιώς να διευθετηθεί. Ίσως να πρέπει να προσκομμίσεις εναλλακτικά μια αναλυτική βαθμολογία όπου να φαίνεται η διάρκεια και το περιεχόμενο των σπουδών σου...
Καλή σου επιτυχία!

wint3r
29.03.2012, 09:39
Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα. Για ένα " ****" έπρεπε να περιμένω 9 ολόκληρες εβδομάδες.

.................

Σπύρος

Μπράβο ρε Σπύρο, συγχαρητήρια. Καλή αρχή σου εύχομαι φιλαράκι και καλή δύναμη :bravo_1:

Αντε και στα δικά μας...!!!:lol2::lol2::lol2:

aspateo
29.03.2012, 10:10
[QUOTE=skonto;43983]Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα. Για ένα opa opa opa έπρεπε να περιμένω 9 ολόκληρες εβδομάδες.

Μπράβο Σπύρο!!!:bravo_:
Σύντομα να έχεις και την οικογένειά σου μαζί!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

bill66
29.03.2012, 12:06
Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα...........

Σπύρος

Μπράβο Σπύρο καλή σταδιοδρομία και ότι επιθυμείς.

Βασίλης

adddd
29.03.2012, 13:35
καλησπερα! σε λιγους μηνες καλως εχοντων των πραγμάτων θα βρίσκομαι στο Μαλμε για σπουδες! οποιος εχει ζησει η ζει σε αυτη τη πόλη ας μου απαντησει παρακαλω...θελω πληροφοριες για πολλα θέματα...Λιλιαν81 αν διαβασεις απαντησε μου εχω μελετησει τα σχολια σου κ καταλαβαίνω πως εισαι πληρως ενημερωμενη!
ευχαριστω εκ των προτερων!

orpheus
29.03.2012, 16:52
Μπραβο Σπυρο αρχοντα. οχι οτι δεν το περιμενα :bravo_:. Ολα καλα να σου πανε. Συντομα και με την οικογενεια σου.

skonto
29.03.2012, 17:54
Σήμερα με τα νούμερα στο χέρι ξαναπήγα εφορία.

Πήγα να βγάλω ταυτότητα. Λοιπόν χρειάζεται το χαρτί με τα νούμερα, το διαβατήριο και χρήματα.

Προσοχή. Η εφορία μου ζήτησε ένα παράβολο των 400 κορονών, το οποίο και έπρεπε να το πληρώσω εκτός εφορίας. Εγώ πήγα στη τράπεζα και την πάτησα. Μου ζήτησαν 130 κορώνες επιπλέον. Σύνολο 530 κορώνες.

Όπως μου είπαν αν πήγαινα σε presbiron ( περίπτερο ) θα πλήρωνα μόνο 45. Έχασα δηλαδή κοντά 90 κορώνες. Όχι σπουδαία πράγματα, απλά αισθάνθηκα βλάκας. Οπότε προσοχή.

Μου είπαν ότι σε 1 εβδομάδα θα έρθει ειδοποίηση στη διεύθυνση κατοικίας μου, και με αυτή την ειδοποίηση και το διαβατήριό μου να πάω ξανα στην εφορία να πάρω την ταυτότητα.

Τώρα ψάχνομαι για SFI πριν βγεί η ταυτότητα.

Όταν πάρω και την ταυτότητα θα ανοίξω και λογαριασμό σε τράπεζα.

Θα σας ενημερώσω για τις διαδικασίες

Σπύρος

vageliskolaitis
29.03.2012, 19:13
Μπράβο Σπύρο συγχαρητήρια!
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

vageliskolaitis
29.03.2012, 19:15
Σε ευχαριστούμε και για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες που γράφεις..

skonto
29.03.2012, 20:15
Προσοχή ... μία μικρή αλλαγή.

Άν και είχα δώσει στις 30 Ιανουαρίου μαζί με τα χαρτιά μου ( για έκδοση προσωπικού αριθμού ) και το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, όπως το είχα παραλάβει μέσω ΚΕΠ απο Βόλο στην εφορία , στα Ελληνικά, τώρα μου ζήτησαν όταν θα έρθουν τελικά οι δικοί μου στη Σουηδία, να τους το ξαναπάω, με μόνη διαφορά, ότι τώρα το θέλουν στα Σουηδικά και με κάποια σφραγίδα. Μάλλον της Χάγης. ( Η υπέυθυνη δεν θυμόταν ακριβώς πια )

Σπύρος

wint3r
29.03.2012, 22:38
Ξέρει κανείς αν χρειάζονται μετάφραση τα πτυχία που είναι ήδη στα αγγλικά? πχ ECDL, IC3 κλπ κλπ...

serina
29.03.2012, 22:43
Ξέρει κανείς αν χρειάζονται μετάφραση τα πτυχία που είναι ήδη στα αγγλικά? πχ ECDL, IC3 κλπ κλπ...

Απο ότι μου είπε το σουηδικό προξενείο, δέχονται και μετάφραση στα αγγλικά. Προσωπικά τα μετέφρασα όλα στα αγγλικά γιατί είχα μερικά ήδη σε αυτή τη γλώσσα. Αν τα μετέφραζα στα σουηδικά, θα έπρεπε να επικυρωθούν στο προξενείο απο ότι μου είπαν. Δεν θυμάμαι την τιμή της επικύρωσης...

Odysseas
29.03.2012, 23:11
[QUOTE=skonto;43983]Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα.

Εύχομαι ότι καλύτερο για εσενα και την οικογένειά σου. Με το καλό να ανέβουν οι δικοί σου και να ξανασμίξετε. Δεν είναι καλό να χωρίζονται οι οικογένειες έστω και για μικρό διάστημα.

Θα σε συμβούλευα να σβήσεις τα νούμερα του προσωπικού σου αριθμού και να τα διαχειρίζεσαι όπως θα διαχειριζόσουν τον αριθμό της αστυνομικής σου ταυτότητας στην Ελλάδα.

Odysseas
29.03.2012, 23:20
Προσοχή ... μία μικρή αλλαγή.

Άν και είχα δώσει στις 30 Ιανουαρίου μαζί με τα χαρτιά μου ( για έκδοση προσωπικού αριθμού ) και το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, όπως το είχα παραλάβει μέσω ΚΕΠ απο Βόλο στην εφορία , στα Ελληνικά, τώρα μου ζήτησαν όταν θα έρθουν τελικά οι δικοί μου στη Σουηδία, να τους το ξαναπάω, με μόνη διαφορά, ότι τώρα το θέλουν στα Σουηδικά και με κάποια σφραγίδα. Μάλλον της Χάγης. ( Η υπέυθυνη δεν θυμόταν ακριβώς πια )

Σπύρος

Δε νομίζω να θέλει τη σφραγίδα της Χάγης. Απλά θέλει έγγραφο σφραγισμένο από το υπουργείο αν η μετάφραση γίνει στο μεταφραστικό του ΥΠΕΞ ή σφραγίδα του επίσημου μεταφραστή αν η μετάφραση γίνει στη Σουηδία από κάποιο επίσημο μεταφραστή. Ξαναρώτησέ τους για να μην τρέχεις άδικα.

Onthemove
31.03.2012, 17:11
Καλησπέρα σε όλους!!!
Με πήραν σε ένα μάστερ του University of Skövde.
Υπάρχει κάποια πληροφορία για την πόλη και την ευρύτερη περιοχή;
Με μια πρώτη ματιά ανακάλυψα ότι το πανεπιστήμιο δεν έχει φοιτητικές εστίες!!!
Οτιδήποτε γνωρίζετε για την περιοχή ή το πανεπιστήμιο παρακαλώ να το μοιραστείτε μαζί μου. help2

adddd
01.04.2012, 14:04
γεια σου on the move!
δεν εχω πληροφοριες για την πολη την οποια πας αλλα επειδη με πηραν στο μαλμο στο πανεπιστημιο κ ουτε εκει εχει εστιες σκεφτηκα να σου γραψω...απο την ερευνα που εχω κανει στο ιντερνετ η εξασφάλιση διαμονης ειναι περιπλοκο κομματι για τους φοιτητες εκτος στοκχολμης...προσφερονται σπιτι απο μεσιτικα γραφεια μη επιπλωμενα...η λυση η οποια εγω κοιταω ειναι συγκατοικηση για αρχη...τιμες γυρως στα 250-350ευρω το μηνα...θεωρω οτι για αρχη ειναι καλυτερο αλλα εχει το ρίσκο του σε αλλα πραγματα...ελπιζω να μας απαντησει καποιος απο το φορουμ για να εχουμε μια γενικη ιδεα!:smile_:

gelly
03.04.2012, 03:00
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει ζήτηση στο επάγγελμα του τεχνικού ιατρικών οργάνων???

vageliskolaitis
03.04.2012, 22:15
Σας δίνω το παρακάτω link για όσους βρίσκονται ήδη σουηδία και επιθυμούν να εξασκηθούν στη εκμάθηση της γλώσσας.
Δωρεάν σουηδικά μαθήματα στους νέους μετανάστες από την ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης! « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ (http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/2012/04/03/%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85%CF%82/)

adespotos
04.04.2012, 13:44
Καλησπέρα και από μένα, σας παρακολουθώ με προσοχή κάποιες μέρες τώρα γιατί σκέφτομαι και 'γω να αποδημήσω στη Σουηδία. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έχετε ως τώρα προσφέρει και για όσες θα παράσχετε και στη συνέχεια. Αυτό που θέλω καταρχάς να ρωτήσω είναι ποια είναι η εικόνα και η αντιμετώπιση των μεταναστών και ειδικότερα των ελλήνων από τους σουηδούς. Ως τώρα έχω διαβάσει διάφορα, θετικά και αρνητικά, φοβάμαι όμως ότι οι νοοτροπίες αλλάζουν ραγδαία όπως και οι εξελίξεις. Π.χ. προχτές διάβαζα ότι μαζεύτηκαν οι ακροδεξιοί του βορρά στη Δανία, όχι και τόσο ενθαρρυντικό. Το δεύτερο που ρωτάω είναι αν έχει δυσκολέψει τόσο η εύρεση κάποιας πρόχειρης/ανειδίκευτης δουλειάς, ώστε να μπω στη σειρά με τον προσωπικό αριθμό κλπ και τρίτον αν με πτυχία από καλών τεχνών και από νομική μπορώ να ελπίζω σε κάποια βελτίωση στο μέλλον. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

skonto
04.04.2012, 15:23
Καλημέρα φίλε και καλως όρισες στο Forum. Σίγουρα η ανεύρεση εργασίας στα χαμηλά κλιμάκια ( ανειδίκευτοι κ.λ.π. ) έχει σίγουρα γίνει πολύ δύσκολη, επειδή κατα κύριο λόγω καλύπτεται απο άτομα "τρίτων χωρών" που "χαλάνε" την πιάτσα ζητώντας όλο και λιγότερα χρήματα, προκειμένου να παίρνουν τις δουλειές. Όχι όμως ότι δεν βρίσκονται ή δεν υπάρχουν. Ειδικά τώρα που αρχίζουν και οι διακοπές και πολλά άτομα φεύγουν, ίσως να είναι και η ευκαιρία κάποιου να τρυπώσει κάπου και να εξελιχθεί καλύτερα εκεί έως το Χειμώνα.

Σαφώς πολύ καλύτερα είναι οι δουλειές σε εξειδικευμένες περιπτώσεις. Κάθε κατηγορία βέβαια έχει τις δικές της προοπτικές. Και αυτός είναι ένας κανόνας που ισχύει σε παγκόσμιο επίπεδο. Η Σουηδία είναι παράδεισος σε επίπεδο τεχνικών, ηλεκτρονικών, πληροφορικής και ιατρικής. Σε επίπεδο καλών τεχνών δεν ξέρω, τι να σου πώ ?? !!. Σε επίπεδο Νομικής ίσως η Ευανθία ξέρει πιο πολλά.

Η λέξη βελτίωση σηκώνει πολύ "νερό". Κανείς που ήρθε στη Σουηδία με σκοπό να επιτύχει δεν έφυγε παραπονεμένος. Αν έχεις τσαμπουκά πετυχαίνεις τα πάντα. Εγώ θα σου έλεγα να ακολουθήσεις την πεπατημένη. Βρές τρόπο να επιβιώσεις εδώ για τους πρώτους 3 μήνες και μέσα σε αυτούς θα βρείς τρόπο να σχεδιάσεις το μέλλον σου. Αν κάνεις το οτιδήποτε άλλο εργασιακά και απο αυτό που τυχόν θα πίστευες στην Ελλάδα, ίσως να πάς τόσο καλά οικονομικά που να ασχοληθείς με τις "καλές τέχνες" απο χόμπι. Έμεσα δηλαδή πάλι θα πετύχεις το στόχο σου.

Ειλικρινά θα έχεις τόσα πράγματα να βρείς εδώ που δεν τα χωράει το μυαλό σου. Νοοτροπίες , συμπεριφορές, τρόπο έκφρασης, προοπτικές, μέλλον ( πολύ μέλλον ), περιβάλλον. Τι να σου πρωτο πώ.

Ακόμα ρατσισμός με την έννοια της Δανίας ως προς τους Έλληνες δεν υπάρχει.

Καλό κουράγιο στην αναζήτηση των στόχων σου.

Σπύρος

aspateo
04.04.2012, 16:07
Αν κάνεις το οτιδήποτε άλλο εργασιακά και απο αυτό που τυχόν θα πίστευες στην Ελλάδα, ίσως να πάς τόσο καλά οικονομικά που να ασχοληθείς με τις "καλές τέχνες" απο χόμπι.

Το θέμα είναι να βρει αυτό το "οτιδήποτε άλλο". Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι τείνει προς εξαφάνιση... Και για να είμαι πιο συγκεκριμένη... Ο άντρας μου είναι Σουηδία από 8 Μαρτίου. Δεν έχει καταφέρει να βρει τίποτα, εκτός από κάτι λιωμένες σόλες παπουτσιών, μιας και οι δικές του έλιωσαν από το περπάτημα. Έχει πάει παντού... Και σε άσχετες δουλειές και σε ότι έχει σχέση με τον τομέα του. Όλα τα ελληνικά εστιατόρια ή τουλάχιστον τα περισσότερα στην περιοχή που βρίσκεται δεν παίρνουν κόσμο γιατί περιμένουν τους συγγενείς τους από Ελλάδα, και δίκιο έχουν. Η τηλεόραση έχει κάθε μέρα ρεπορτάζ για τους χιλιάδες έλληνες που έχουν ανέβει σουηδία και δεν μπορούν να τους βρουν. Για να μην πολυλογώ, φεύγει την Δευτέρα για Γερμανία, μιας και η μη γνώση της γλώσσας και οι κακές συγκυρίες δεν μας επιτρέπουν να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας σε αυτή τη χώρα. Γιατί το θέμα δεν είναι μόνο κατά πόσο είναι προετοιμασμένος κάποιος να κάνει αυτό το "οτιδήποτε άλλο" αλλά και να του κάτσει. Γλώσσα, γλώσσα, γλώσσα παιδιά! Και λίγη τύχη...

wint3r
04.04.2012, 16:52
Το θέμα είναι να βρει αυτό το "οτιδήποτε άλλο". Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι τείνει προς εξαφάνιση... Και για να είμαι πιο συγκεκριμένη... Ο άντρας μου είναι Σουηδία από 8 Μαρτίου. Δεν έχει καταφέρει να βρει τίποτα, εκτός από κάτι λιωμένες σόλες παπουτσιών, μιας και οι δικές του έλιωσαν από το περπάτημα....

Θεωρώ πως είναι υπερβολικό χωρίς γλώσσα να ευελπιστούμε πως θα βρούμε δουλειά πολύ σύντομα σε ένα ΚΡΑΤΟΣ όπως η Σουηδία και η κάθε Σουηδία. Όπως λες κι εσυ aspateo το Α & το Ω είναι η γλώσσα. Δεν χρειάζεται προφορά και τέλεια Σουδικά αλλα τουλάχιστον να μπορείς να συννενοηθείς, και όπως μου έχει πεί ο φίλος Σπύρος οι Σουηδοί εκτιμάνε άκομα και την προσπάθεια.

aspateo
04.04.2012, 17:06
Θεωρώ πως είναι υπερβολικό χωρίς γλώσσα να ευελπιστούμε πως θα βρούμε δουλειά πολύ σύντομα σε ένα ΚΡΑΤΟΣ όπως η Σουηδία και η κάθε Σουηδία. Όπως λες κι εσυ aspateo το Α & το Ω είναι η γλώσσα. Δεν χρειάζεται προφορά και τέλεια Σουδικά αλλα τουλάχιστον να μπορείς να συννενοηθείς, και όπως μου έχει πεί ο φίλος Σπύρος οι Σουηδοί εκτιμάνε άκομα και την προσπάθεια.

Εντάξει, έναν μήνα δεν το λες και "σύντομα", ειδικά όταν τελειώνει η "βενζίνη", money money money που λένε και οι φίλοι μας οι ABBA...

gelly
04.04.2012, 17:38
[QUOTE][/QUOΣαφώς πολύ καλύτερα είναι οι δουλειές σε εξειδικευμένες περιπτώσεις. Κάθε κατηγορία βέβαια έχει τις δικές της προοπτικές. Και αυτός είναι ένας κανόνας που ισχύει σε παγκόσμιο επίπεδο. Η Σουηδία είναι παράδεισος σε επίπεδο τεχνικών, ηλεκτρονικών, πληροφορικής και ιατρικής. Σε επίπεδο καλών τεχνών δεν ξέρω, τι να σου πώ ?? !!. Σε επίπεδο Νομικής ίσως η Ευανθία ξέρει πιο πολλά.
TE]

Καλησπέρα Σπύρο!!Πολλά μπράβο για όσα έχεις καταφέρει μέχρι τώρα και εύχομαι σύντομα να ολοκληρώσεις ολους σου τους στόχους!!
Από την εμπειρία σου εκεί μεχρι τώρα ουσιαστικά πιστεύεις πως μόνο όσοι έχουν κάποιο από τα παραπάνω πτυχία θα μπορέσει να κάνει κάτι εκεί??
Αν κάποιος ερχόμενος εκεί γνωρίζει κάποια βασικά Σουηδικά θα μπορέσει να βρει κάτι πιο εύκολα??
Κι αν με το καλό σε 6 μήνες μάθει πολύ καλά τη γλώσσα θα μπερέσει να βρει μια καλύτερη δουλειά π.χ σε κάποιο γραφείο,κάποια υπηρεσία ή οτιδήποτε άλλο??

gelly
04.04.2012, 17:42
Καλησπέρα και από μένα, σας παρακολουθώ με προσοχή κάποιες μέρες τώρα γιατί σκέφτομαι και 'γω να αποδημήσω στη Σουηδία. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έχετε ως τώρα προσφέρει και για όσες θα παράσχετε και στη συνέχεια. Αυτό που θέλω καταρχάς να ρωτήσω είναι ποια είναι η εικόνα και η αντιμετώπιση των μεταναστών και ειδικότερα των ελλήνων από τους σουηδούς. Ως τώρα έχω διαβάσει διάφορα, θετικά και αρνητικά, φοβάμαι όμως ότι οι νοοτροπίες αλλάζουν ραγδαία όπως και οι εξελίξεις. Π.χ. προχτές διάβαζα ότι μαζεύτηκαν οι ακροδεξιοί του βορρά στη Δανία, όχι και τόσο ενθαρρυντικό. Το δεύτερο που ρωτάω είναι αν έχει δυσκολέψει τόσο η εύρεση κάποιας πρόχειρης/ανειδίκευτης δουλειάς, ώστε να μπω στη σειρά με τον προσωπικό αριθμό κλπ και τρίτον αν με πτυχία από καλών τεχνών και από νομική μπορώ να ελπίζω σε κάποια βελτίωση στο μέλλον. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αυτό με τους ακροδεξίους στη Δανία δεν το έχω ακούσει.Με ποιο σκοπό μαζεύτηκαν?Αναφέρθηκαν ειδικά στους Έλληνες??Να σταματήσω να το σκέφομαι για μεταναστεύση στη Σουηδία?????

skonto
04.04.2012, 20:56
Η βασική σειρά επιτυχίας είναι

Γλώσσα 30%
Αντικείμενο εργασίας 20%
Συστάσεις 20%
Προυπηρεσία 15%
Πτυχίο 10%
Τύχη 5%
-------
100%

Αυτά χρειάζονται :
1ον) Χρήματα επιβίωσης για τους πρώτους 3 μήνες αναζήτησης.
2ον) Επιμονή
3ον) Υπομονή

Να πώ πώς:

1ον) Αν υπάρχουν άλλες απόψεις τις δέχομαι προς διόρθωση.
2ον) Αν έχετε ακούσει για κάποιον που μετά απο 3 μήνες παραμονής με τα πιο πάνω χαρακτηριστικά γύρισε πίσω στην Ελλάδα παραπονεμένος και άπρακτος γράψτε το όνομά του ( το μικρό ) να βγάλουμε στατιστικά :smile_:
3ον) Εννοείται πως ότι δεν το κατέχεις στα ποσοστά πρέπει να το αναπληρώνεις με την τύχη.

Σπύρος

aspateo
04.04.2012, 22:36
Αυτά είχαμε εμείς:
Αντικείμενο εργασίας 20%
Συστάσεις 20%
Προυπηρεσία 15%
-------
55%

2ον) Επιμονή
3ον) Υπομονή

α) Με το πτυχίο την πατήσαμε άσχημα μιας και το επάγγελμα του άντρα μου ούτε διδάσκονταν ούτε διδάσκεται πουθενά και οι συστάσεις από τον επί 23 χρόνια εργοδότη του δεν ήταν αρκετές.
β) Όσον αφορά την τύχη, ε, αυτή τέλειωσε όταν συναντηθήκαμε, αγαπηθήκαμε και κάναμε το παιδάκι μας, χα χα χα!
γ) Χρήματα... χμμ, πονεμένη ιστορία. Έμειναν λίγα από αυτά που είχε για Σουηδία, είπαμε να τα πάμε σε άλλη χώρα, έτσι για να σπάσουμε την μονοτονία...

Επιστροφή... Υπάρχουν πολλοί που επέστρεψαν άπραγοι, πίστεψέ με, και ΑΦΟΥ είχαν φάει όλες τους τις οικονομίες στην προσπάθεια. Κάθε ιστορία αποτυχίας είναι ψυχοπλάκωμα και όσοι αποφασίζουν να φύγουν δεν θέλουν να διαβάζουν ιστορίες αποτυχίας... Ούτε εγώ ήθελα, μου χάλαγαν το όνειρο. Έχω ακούσει διάφορα αυτό το διάστημα, όχι καλά, και πιστεύω ότι έχω ξεκάθαρη εικόνα πια...

gelly
04.04.2012, 22:46
Γλώσσα 30%
Αντικείμενο εργασίας 20%
Συστάσεις 20%
Προυπηρεσία 15%
Πτυχίο 10%
Τύχη 5%
-------
100%

Όπου αντικείμενο δουλειάς,δουλειά πάνω στην οποία έχεις κάνει σπουδές ή γενικά τι δουλειά ψάχνεις ανεξαρτήτως σπουδών?????
:) :)

gelly
04.04.2012, 22:53
Επιστροφή... Υπάρχουν πολλοί που επέστρεψαν άπραγοι, πίστεψέ με, και ΑΦΟΥ είχαν φάει όλες τους τις οικονομίες στην προσπάθεια. Κάθε ιστορία αποτυχίας είναι ψυχοπλάκωμα και όσοι αποφασίζουν να φύγουν δεν θέλουν να διαβάζουν ιστορίες αποτυχίας... Ούτε εγώ ήθελα, μου χάλαγαν το όνειρο. Έχω ακούσει διάφορα αυτό το διάστημα, όχι καλά, και πιστεύω ότι έχω ξεκάθαρη εικόνα πια...

Aspateo θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τα όχι καλά που σε έκαναν να έχεις πια ξεκάθαρη εικόνα καθως και τι εικόνα έχεις σχηματίσει.Προτιμώ πάντα να ακούω και τα άσχημα.Θα το εκτιμούσα αν μου έλεγες.Αν δε θέλεις να τα γράψεις εδώ μπορείς να μου στείλεις πμ.
Σε ευχαριστω και εύχομαι το νέο βήμα να είναι πιο επιτυχημένο :)

Minos
04.04.2012, 23:48
Καλημέρα φίλε και καλως όρισες στο Forum. Σίγουρα η ανεύρεση εργασίας στα χαμηλά κλιμάκια ( ανειδίκευτοι κ.λ.π. ) έχει σίγουρα γίνει πολύ δύσκολη, επειδή κατα κύριο λόγω καλύπτεται απο άτομα "τρίτων χωρών" που "χαλάνε" την πιάτσα ζητώντας όλο και λιγότερα χρήματα, προκειμένου να παίρνουν τις δουλειές. Όχι όμως ότι δεν βρίσκονται ή δεν υπάρχουν. Ειδικά τώρα που αρχίζουν και οι διακοπές και πολλά άτομα φεύγουν, ίσως να είναι και η ευκαιρία κάποιου να τρυπώσει κάπου και να εξελιχθεί καλύτερα εκεί έως το Χειμώνα.................................... .................................................. .................

Βλέποντας τέτοιες απαντήσεις, αναρωτιέμαι για κάποιους ανθρώπους και πως σκέπτονται! Κάποιος που είναι στη Σουηδία, 3-4 μήνες και αν, λένε το μακρύ τους και το κοντό τους για τα πάντα!!!
Ε! όχι, η πιάτσα δεν χαλάει από ανθρώπους από τρίτες και καλά χώρες...αφήνοντας υπονοούμενα....χαλάει και από ευρωπαίους, όπως οι αφεντομουτσουνάρες μας που πάνε να δουλεψουν και με 20 και 30 κορώνες την ώρα...ναι για Έλληνες μιλάω.
Πριν πέντε χρόνια, δεκάδες χιλιάδες εργαζόμενοι σε ηλεκτρονικούς υπολογιστές, δίκτυα κλπ απολύθηκαν λόγω κρίσης. Βέβαια κάποιοι ούτε καν το άκουσαν μιας και δεν ήταν εδώ!
Άλλο να λέει κάποιος ότι κατι μπορείς να βρεις κι άλλο να γράφει ότι κάτι θα κάνεις και σε λίγο καιρό μπορείς να να πας καλά και οικονομικά και ότι μπορεί για χόμπυ να ασχολείσαι και με την τέχνη. Εγώ, έχω αρκετούς φίλους σουηδούς και σουηδέζες και καλλιτέχνες...πάντως φυτοζωούν...

Και κάτι άλλο...εσύ που είσαι μόλις μερικούς, λίγους μήνες εδώ...πως ξέρεις ότι δεν έχει ρατσισμό (ως προς τους Έλληνες;;;;;;;;;) δεν υπάρχει!!! Εμεις που ζούμε δεκάδες χρόνια εδώ, άλλη άποψη έχουμε. Ζήσε τον μύθο σου, αλλά μην παραμυθιάζεις άλλους...

aspateo
04.04.2012, 23:52
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! :victory:
Σου έστειλα ΠΜ.

aspateo
05.04.2012, 00:07
Ας μην ξεχνάμε ότι πηγαίνοντας σε μια χώρα που δεν γνωρίζουμε την γλώσσα, σχεδόν αυτομάτως κατατασσόμαστε στην κατηγορία "ανειδίκευτοι" και "χαμηλά κλιμάκια", μιας και θα αναγκαστούμε να κάνουμε διάφορα χαμαλίκια (μη μου ξαναπείτε τα ουτοπικά, τύπου ¨καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή" και κουραφέξαλα), όταν αναγκάζεσαι να κάνεις κάτι που ΔΕΝ σου αρέσει και ΔΕΝ έχεις σπουδάσει και ΔΕΝ είναι η δουλειά σου, είναι χαμαλίκι!
Κάποιος είχε γράψει ¨μέχρι και πεθαμένους θα ξέθαβα, αρκεί να έβρισκα δουλειά"... Αυτό τι θα ήταν; Χόμπυ; Χαμαλίκι θα ήταν!
Και, βρε Σπύρο, άντε και βρήκες δουλειά για το καλοκαίρι και μετά σε στέλνουν... Τι κάνεις; Το ξέρεις ότι για να έχεις δικαίωμα στο επίδομα ανεργίας πρέπει να είσαι σε εργασία κάποιο συγκεκριμένο διάστημα; Το οποίο από 6 μήνες θα το κάνουν 12; Ας μην παρουσιάζουμε τα πράγματα ονειρικά, ας έχουμε και ένα μικρό μέρος στο πίσω, πίσω μέρος της ψυχής μας όπου θα κρατάμε τις πισινές μας...

ευανθια
05.04.2012, 00:56

Ετσι ακριβως !!!! Χωρις την γνωση των σουηδικων ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρει καποιος δουλεια και μαλιστα συντομα !!! Και αυτο νομιζω ισχυει και σε αλλες χωρες οπως γερμανια κλπ. Πως μπορει να δουλεψει καποιος χωρις την γνωση σουηδικων γερμανικων γαλλικων κλπ..

Swethess
05.04.2012, 01:25
Σας δίνω το παρακάτω link για όσους βρίσκονται ήδη σουηδία και επιθυμούν να εξασκηθούν στη εκμάθηση της γλώσσας.
Δωρεάν σουηδικά μαθήματα στους νέους μετανάστες από την ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης! « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ (http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/2012/04/03/%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85%CF%82/)

Με πρόλαβες!

Κ είναι που οι παλαιοί Έλληνες της Σουηδίας δε βοηθάνε...

adespotos
05.04.2012, 10:13
Ευχαριστώ όλους, νέες/ους και παλιές/ους, αισιόδοξες/ους και απαισιόδοξες/ους για την άμεση ανταπόκριση στις ερωτήσεις μου και για την κουβέντα που ακολούθησε και που είναι διαφωτιστική...Ας μου επιτραπεί να ρωτήσω και δυο πράγματα ακόμα:
α) μήπως είναι ασφαλέστερο να αναζητήσω άμεσα δουλειά και διαμονή βορειότερα στη Σουηδία, πιο πάνω και από Ουψάλα;
β) μήπως είναι καλύτερα να προετοιμαστώ από Ελλάδα για κανα χρόνο στη γλώσσα και να προσπαθήσω έπειτα ή πιστεύετε ότι αυτός ο χρόνος αναβολής θα είναι χαμένος, μιας και θα έχει πλημμυρίσει ο τόπος μετανάστες;
Ξέρω ότι κανείς δεν είναι σε θέση να διαβεβαιώσει για ο,τιδήποτε, ρωτάω υποκειμενικές γνώμες και με ενδιαφέρουν τόσο αυτές του σκόντο, που είναι νέος εκεί, όσο και του ασπατεο ή όποιου άλλου παλιότερου...Ευχαριστώ προκαταβολικά και μαζί με τις ευχαριστίες μου σας στέλνω την αγωνία τη δικιά μου αλλά και μιας ολόκληρης χώρας που είναι σε αδιέξοδο και που ωστόσο δε φαίνεται ακόμα να βάζει μυαλό.

aspateo
05.04.2012, 10:24
Καλημέρα! Λαμβάνοντας υπόψην αυτά που έζησε ο άντρας μου και την δυσκολία που αντιμετώπισε λόγω της μη γνώσης της γλώσσας και όχι της μη επαγγελματικής του κατάρτισης, θα σε συμβούλευα να μάθεις την γλώσσα και μετά να φύγεις. Δέστο σαν επένδυση στο μέλλον σου... Και θεωρώ ότι θα είναι πιο εύκολο να βρεις κάτι σε λιγότερο δημοφιλείς περιοχές, λόγω του ότι οι περισσότεροι μετανάστες κινούνται σε μεγάλες και γνωστές πόλεις. Πάντα, προσωπική μου άποψη. :yes:

katbull
05.04.2012, 13:34
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! :victory:
Σου έστειλα ΠΜ.

Mπορείς να το στείλεισ και σε μένα? Δεν ξέρουμε προσ τα που να κάνουμε!

Σε ευχαριστώ
Κατερίναhelp2

lucia
05.04.2012, 13:50
Mπορείς να το στείλεισ και σε μένα? Δεν ξέρουμε προσ τα που να κάνουμε!

Σε ευχαριστώ
Κατερίναhelp2
Θα ήθελα να στείλεις και σε εμένα αν σου είναι εύκολο!

aspateo
05.04.2012, 14:33
Θα ήθελα να στείλεις και σε εμένα αν σου είναι εύκολο!

Να σου το στείλω αλλά πρέπει να προσθέσω ότι ο καθένας μας έχει διαφορετικές προσλαμβάνουσες, εμπειρίες, στόχους, τύχη κ.λπ. Το τι μέλλει γενέσθαι δεν το ξέρει κανένας. Δεν θέλω αυτή η καθαρά προσωπική εμπειρία να σταθεί εμπόδιο στα σχέδια κανενός. Δεν έχουμε όλοι τη ίδια μοίρα. Δεν πάει να πει ότι επειδή εμάς μας έκατσαν στραβά, το ίδιο θα πάθουν όλοι, μην τρελαθούμε κιόλας! Απλά πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι τα πράγματα είναι πάααααρα πολύ δύσκολα πλέον αν δεν ξέρεις την γλώσσα και δεν είσαι αρκετά τυχερός-κωλόφαρδος. Η επαγγελματική εμπειρία παίζει ρόλο όχι όμως πρωταγωνιστικό. Πάντα κατά την δική μου άποψη, να εξηγούμαστε. Σου το στέλνω.

ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
05.04.2012, 17:11
Για να ενισχυσω την αποψη του Μινος,θελω να σας καταθεσω το εξης...
ο ξαδελφος μου,γεννημα θρεμα στην σουηδια,με μητερα νορβηγιδα και ελληνικο επιθετο,δυσκολευεται αρκετα να βρει δουλεια,τοσο που σκεφτεται να αλλαξει το επιθετο του.
οπως μου εξομολογηθηκε,παντα ενιωθε τον ρατσισμο.
εγω γεννηθηκα στην σουηδια και εζησα εκει μεχρι τα εφτα μου.τον ρατσισμο τον ενιωσα στους παιδικους σταθμους.δυστυχως εχω πολλα να θυμαμαι.
δεν τα ισοπεδωνω ολα,αλλα υπαρχει ΚΑΙ αυτη η πλευρα.
ευχαριστω πολυ.

lucia
05.04.2012, 17:48
Να σου το στείλω αλλά πρέπει να προσθέσω ότι ο καθένας μας έχει διαφορετικές προσλαμβάνουσες, εμπειρίες, στόχους, τύχη κ.λπ. Το τι μέλλει γενέσθαι δεν το ξέρει κανένας. Δεν θέλω αυτή η καθαρά προσωπική εμπειρία να σταθεί εμπόδιο στα σχέδια κανενός. Δεν έχουμε όλοι τη ίδια μοίρα. Δεν πάει να πει ότι επειδή εμάς μας έκατσαν στραβά, το ίδιο θα πάθουν όλοι, μην τρελαθούμε κιόλας! Απλά πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι τα πράγματα είναι πάααααρα πολύ δύσκολα πλέον αν δεν ξέρεις την γλώσσα και δεν είσαι αρκετά τυχερός-κωλόφαρδος. Η επαγγελματική εμπειρία παίζει ρόλο όχι όμως πρωταγωνιστικό. Πάντα κατά την δική μου άποψη, να εξηγούμαστε. Σου το στέλνω.
Ευχαριστώ, εννοείται ότι ο καθένας με τις εμπειρίες του, καλές ή κακές, θα ήθελα να έχω μια πιο σφαιρική άποψη και χαίρομαι που μπαίνουν κάθε τόσο καινούρια παιδιά και καταθέτουν κι αυτά τις δικές τους απόψεις και εμπειρίες,

vageliskolaitis
05.04.2012, 18:00
Καλησπέρα σε όλους,
Η ερώτηση μου απευθύνεται κυρίως στα άτομα που βρίσκονται ήδη στη σουηδία είτε για μικρό είτε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και προσωρινά έχουν ξεκινήσει μια οποιαδήποτε δουλειά διαφορετική από επάγγελμα που εξασκούσαν στην ελλάδα ή το αντικείμενο σπουδών τους.
Πολλά άτομα που έχετε ήδη εγκατασταθεί και εργάζεστε θα ήθελα να μου λύσετε τις εξής απορίες:

όσοι/όσες από εσάς έχετε βρεί μια δουλειά με τι αντικείμενο έχει να κάνει;
σε αυτή τη δουλειά δεν χρειάζονται τα σουηδικά;(έχω διαβάσει ότι είναι απαραίτητη προϋπόθεση σχεδόν σε όλα τα επαγγέλματα)
σε αυτή την θέση εργασίας αμείβεστε ικανοποιητικά;
η καθημερινότητα στο χώρο εργασίας πως είναι;
υπάρχουν θέσεις εργασίας π.χ. σε συνεργεία καθαριότητας, προσωπικό σε κουζίνες (λάτζα),μεταφορείς κ.τ.λ.

ευχαριστώ προκαταβολικά

katia123
05.04.2012, 18:53
Παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει? Πως βγαζουμε την μηνιαια καρτα διαδρομων?

Minos
05.04.2012, 20:06
Παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει? Πως βγαζουμε την μηνιαια καρτα διαδρομων?

Δες εδώ στα αγγλικά!
The SL Access card – AB Storstockholms Lokaltrafik (http://sl.se/en/Visitor/Tickets/Sl-Access/)

aspateo
05.04.2012, 20:31
Ευχαριστώ, εννοείται ότι ο καθένας με τις εμπειρίες του, καλές ή κακές, θα ήθελα να έχω μια πιο σφαιρική άποψη και χαίρομαι που μπαίνουν κάθε τόσο καινούρια παιδιά και καταθέτουν κι αυτά τις δικές τους απόψεις και εμπειρίες,

Η Σουηδία είναι από τους καλύτερους προορισμούς, αν όχι ο καλύτερος. Δεν είναι επίγειος παράδεισος, όμως, όπως παρουσιάζεται συχνά. Και γράφονται μόνο τα καλά, παίρνουν τα μυαλά μας αέρα, ποντάρουμε τις ζωές μας σε κάτι σχεδόν άπιαστο, εκτός κι αν υπάρχουν παράδες και μετά παίρνουμε τον πούλο! Και μένουμε και άφραγκοι. Πρέπει να προστατευτούν οι άνθρωποι και να κοιτάνε ΚΑΙ τα κακά μιας χώρας. Και χαίρομαι πάρα πολύ που καταθέτονται απόψεις ανθρώπων όπως η Μελπομένη ή του Μinos που έχουν κοντινά πρόσωπα και εμπειρίες. Έτσι πρέπει, να τα λέμε όλα. Όσον αφορά το σύστημα υγείας που έθαψα, υπό άλλες συνθήκες δεν θα μου έκανε εντύπωση... Αλλά μιλάμε για την ΣΟΥΗΔΙΑ! Δεν περιμένεις τέτοιο μπάχαλο από αυτή την χώρα, άρα είναι αξιοπρόσεχτο...

gelly
05.04.2012, 22:02
Για να ενισχυσω την αποψη του Μινος,θελω να σας καταθεσω το εξης...
ο ξαδελφος μου,γεννημα θρεμα στην σουηδια,με μητερα νορβηγιδα και ελληνικο επιθετο,δυσκολευεται αρκετα να βρει δουλεια,τοσο που σκεφτεται να αλλαξει το επιθετο του.
οπως μου εξομολογηθηκε,παντα ενιωθε τον ρατσισμο.
εγω γεννηθηκα στην σουηδια και εζησα εκει μεχρι τα εφτα μου.τον ρατσισμο τον ενιωσα στους παιδικους σταθμους.δυστυχως εχω πολλα να θυμαμαι.
δεν τα ισοπεδωνω ολα,αλλα υπαρχει ΚΑΙ αυτη η πλευρα.
ευχαριστω πολυ.

Τι εννοείς ρατσισμό σους παιδικούς σταθμούς??Από τα παιδάκια ή από τους δασκάλους??
καλό θα είναι να μας δώσετε κάποια παραδείγματα?Απο το πιο ακραίο ως ρο πιο απλό...

australian
05.04.2012, 22:14
Τι εννοείς ρατσισμό σους παιδικούς σταθμούς??Από τα παιδάκια ή από τους δασκάλους??
καλό θα είναι να μας δώσετε κάποια παραδείγματα?Απο το πιο ακραίο ως ρο πιο απλό...

δεν είναι τίποτα....ότι έχουν νιώσει τα τελευταία χρόνια όσοι καημένοι πέρασαν απο την ελλάδα.....
Σειρά μας τώρα !!!!!!!!!

ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
05.04.2012, 22:20
gelly
δεν ειναι απαρραιτητο να σου το πουν,σου το δειχνουν με τον τροπο τους.για παραδειγμα,αφου το ζητας,τα παιδακια, μου το εδειχναν μη παιζοντας με σε ομαδικα παιχνιδια.
οι δασκαλες,μη αναθετοντας ΠΟΤΕ ρολους που εδιναν στα σουηδακια.
και δε μιλω μονο στα παιχνιδια.μιλω για ρολους ευθυνης.
τοτε ημουν μικρη και δεν μπορουσα να το εξηγησω.μεγαλωνοντας ομως,καταλαβα οτι αυτο λεγεται ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.
ημουν ΠΑΝΤΑ αορατη.
βεβαια αυτο γινοταν πριν 35 χρονια.λετε να αλλαξαν τοσο πολυ τα πραγματα;

Νεομετανάστρια
05.04.2012, 23:02
δεν είναι τίποτα....ότι έχουν νιώσει τα τελευταία χρόνια όσοι καημένοι πέρασαν απο την ελλάδα.....
Σειρά μας τώρα !!!!!!!!!

...μονο τα τελευταια χρονια? Στην Αθηνα τουλαχιστον, αυτα συνεβαιναν 2-3 δεκαετιες πριν!!
Μηπως τελικα "Ολα εδω πληρωνονται?" μηπως?

ευανθια
06.04.2012, 00:34
Εγω θα γραψω για μια ακομη φορα οτι οι σουηδοι στην πλειοψηφια τους δεν ειναι ρατσιστες ! Το αντιθετο μαλιστα ! Κι εγω προσωπικα οπως και πολλοι αλοι ελληνες αλλα και απο αλλες χωρες δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα ρατσισμου !! Καταρχην νομιζω οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος , ειτε ειναι ελληνας ειτε ειναι σουηδος πακιστανος γερμανος κλπ. Θεωρω λοιπον οτι αναλογως την συμπεριφορα του καθενος και το πως στεκεται στην κοινωνια απολαμβανει και την αναλογη συμπεριφορα απο τους γυρω του καλη η ασχημη. Αν σεβεσαι τους γυρω σου θα σε σεβαστουν . Αν εισαι ευγενης θα σου μιλησουν ευγενικα. Αν οχι θα εχεις την αναλογη αντιμετωπιση. Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι εμεις οι ελληνες ειμαστε περισσοτερο ρατσιστες απο τους σουηδους. Μια κοπελλα που γνωρισα απο το αφγανισταν μολις ακουσε οτι ειμαι απο ελλαδα μου ειπε πωπω εσεις στην ελλαδα ειστε πολυ ρατσιστες. Και φυσικα ξερω οτι εχει δικιο !! Το εχω ξαναγραψει οτι στην σουηδια δουλευουν σε παρα πολλες θεσεις εργασιας ανθρωποι απο αλλες χωρες οπως ελληνες πακιστανοι ισπανοι κλπ. Στο κοινοβουλιο τους υπαρχουν βουλευτες οι οποιοι δεν ειναι σουηδοι εχουν μεγαλωσει σουηδια. Εγω θεωρω οτι οι σουηδοι ειναι μαλλον παραπανω ανεκτικοι απο οτι πρεπει , και οχι ρατσιστες !! Τουλαχιστον στην πλειοψηφια τους !
Το ξερετε οτι ο Ζλαταν Ιμπραιμοβιτς ειναι σερβος που εχει ερθει στην σουηδια απο 13 χρονων και τον εχουν σαν θεο οι σουηδοι. Ο αντιδημαρχος στην Solna ειναι ελληνας. Και μπορω να γραψω ενα σωρο ονοματα ανθρωπων που διαπρεπουν στην σουηδια αλλα δεν ειναι σουηδοι !

australian
06.04.2012, 01:06
Εγω θα γραψω για μια ακομη φορα οτι οι σουηδοι στην πλειοψηφια τους δεν ειναι ρατσιστες ! Το αντιθετο μαλιστα ! Κι εγω προσωπικα οπως και πολλοι αλοι ελληνες αλλα και απο αλλες χωρες δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα ρατσισμου !! Καταρχην νομιζω οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος , ειτε ειναι ελληνας ειτε ειναι σουηδος πακιστανος γερμανος κλπ. Θεωρω λοιπον οτι αναλογως την συμπεριφορα του καθενος και το πως στεκεται στην κοινωνια απολαμβανει και την αναλογη συμπεριφορα απο τους γυρω του καλη η ασχημη.....................!

Πέστα Ευανθία.γιατί γίνομαι συνέχεια κακός.......!!!!:bravo_:

ευανθια
06.04.2012, 01:07
gelly
δεν ειναι απαρραιτητο να σου το πουν,σου το δειχνουν με τον τροπο τους.για παραδειγμα,αφου το ζητας,τα παιδακια, μου το εδειχναν μη παιζοντας με σε ομαδικα παιχνιδια.
οι δασκαλες,μη αναθετοντας ΠΟΤΕ ρολους που εδιναν στα σουηδακια.
και δε μιλω μονο στα παιχνιδια.μιλω για ρολους ευθυνης.
τοτε ημουν μικρη και δεν μπορουσα να το εξηγησω.μεγαλωνοντας ομως,καταλαβα οτι αυτο λεγεται ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.
ημουν ΠΑΝΤΑ αορατη.
βεβαια αυτο γινοταν πριν 35 χρονια.λετε να αλλαξαν τοσο πολυ τα πραγματα;

Γεια σου Μελπομενη !
Αυτα που γραφεις συνεβησαν πριν απο 35 χρονια ! Εγω σημερα το 2012 εχω γιο που πηγαινει σχολειο και σε διαβεβαιω οτι τιποτα απο αυτα που γραφεις δεν ισχυει ! Προτεραιοτητα των σουηδων ειναι τα παιδια ειτε προκειται για σουηδακια ειτε οχι !!

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 08:23
Εγω θα γραψω για μια ακομη φορα οτι οι σουηδοι στην πλειοψηφια τους δεν ειναι ρατσιστες ! Το αντιθετο μαλιστα ! Κι εγω προσωπικα οπως και πολλοι αλοι ελληνες αλλα και απο αλλες χωρες δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα ρατσισμου !! Καταρχην νομιζω οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος , ειτε ειναι ελληνας ειτε ειναι σουηδος πακιστανος γερμανος κλπ. Θεωρω λοιπον οτι αναλογως την συμπεριφορα του καθενος και το πως στεκεται στην κοινωνια απολαμβανει και την αναλογη συμπεριφορα απο τους γυρω του καλη η ασχημη. Αν σεβεσαι τους γυρω σου θα σε σεβαστουν . Αν εισαι ευγενης θα σου μιλησουν ευγενικα. Αν οχι θα εχεις την αναλογη αντιμετωπιση. Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι εμεις οι ελληνες ειμαστε περισσοτερο ρατσιστες απο τους σουηδους. Μια κοπελλα που γνωρισα απο το αφγανισταν μολις ακουσε οτι ειμαι απο ελλαδα μου ειπε πωπω εσεις στην ελλαδα ειστε πολυ ρατσιστες. Και φυσικα ξερω οτι εχει δικιο !! Το εχω ξαναγραψει οτι στην σουηδια δουλευουν σε παρα πολλες θεσεις εργασιας ανθρωποι απο αλλες χωρες οπως ελληνες πακιστανοι ισπανοι κλπ. Στο κοινοβουλιο τους υπαρχουν βουλευτες οι οποιοι δεν ειναι σουηδοι εχουν μεγαλωσει σουηδια. Εγω θεωρω οτι οι σουηδοι ειναι μαλλον παραπανω ανεκτικοι απο οτι πρεπει , και οχι ρατσιστες !! Τουλαχιστον στην πλειοψηφια τους !
Το ξερετε οτι ο Ζλαταν Ιμπραιμοβιτς ειναι σερβος που εχει ερθει στην σουηδια απο 13 χρονων και τον εχουν σαν θεο οι σουηδοι. Ο αντιδημαρχος στην Solna ειναι ελληνας. Και μπορω να γραψω ενα σωρο ονοματα ανθρωπων που διαπρεπουν στην σουηδια αλλα δεν ειναι σουηδοι !

Δυστυχως δεν μπορω να κρατηθω και να μην σχολιασω κατι που θα πρεπει ΟΛΟΙ ΜΑΣ να χωνεψουμε καλα και επειδη ειναι λιγο κρυμμενο μεσα στο κειμενο της Ευανθιας το φερνω ας μου επιτρεπει.... λιγο στην επιφανεια...

Θεωρω λοιπον οτι αναλογως την συμπεριφορα του καθενος και το πως στεκεται στην κοινωνια απολαμβανει και την αναλογη συμπεριφορα απο τους γυρω του καλη η ασχημη. Αν σεβεσαι τους γυρω σου θα σε σεβαστουν.

ας σκεφτουμε λιγο ποια ειναι η θεση μας και τι απαιτησεις εχουμε απο τους γυρω μας....

Ελενη

Minos
06.04.2012, 08:51
Θα το ξαναπώ άλλη μιά φορά! Μου φαίνεται πολύ παράξενο, άτομα που είναι μερικούς μήνες, άντε ένα χρόνο στη Σουηδία, να μιλάνε και να εξηγούν καταστάσεις επί παντός επιστητού στη Σουηδία.
Ασφαλώς υπάρχει ξενοφοβία και ρατσισμός και στη Σουηδία όπως και στις περισσότερες χώρες. Το ότι ο Ζλάταν τα κατάφερε ή υπάρχει ένα ελληνικής καταγωγής αντιδήμαρχος στη Σόλνα, δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ανεργία στους μετανάστες σε σχέση με τους Σουηδούς είναι 2 και 3 φορές μεγαλύτερη. Το ότι τα αυξάνονται τα θύματα ρατσιστικής βίας, σύμφωνα με τις σουηδικές στατιστικές.
Το ζήτημα δεν είναι συμπεριφοράς.

Εμείς που μένουμε χρόνια σε αυτή την χώρα και έχουμε τις δουλειές μας, τις οικογένειες μας κλπ, το βλέπουμε καθημερινά. Αν κάποιοι ωραιοποιούν τις καταστάσεις, δεν βοηθάνε ούτε τους ίδιους (θα το δούν στο μέλλον) αλλά ούτε και τους νέους μετανάστες που έρχονται και κάποιοι τους υπόσχονται λαγούς με πετραχείλια (με υπομονή και επιμονή!).

Minos
06.04.2012, 08:59
Γεια σου Μελπομενη !
Αυτα που γραφεις συνεβησαν πριν απο 35 χρονια ! Εγω σημερα το 2012 εχω γιο που πηγαινει σχολειο και σε διαβεβαιω οτι τιποτα απο αυτα που γραφεις δεν ισχυει ! Προτεραιοτητα των σουηδων ειναι τα παιδια ειτε προκειται για σουηδακια ειτε οχι !!

Αυτά που περιγράφει η Μελπομένη συμβαίνουν και σήμερα αλλά και σε πολλά σχολεία δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.
Εδώ παραθέτω κάποια λίνκς στα σουηδικά, γιαυτούς που μπορούν να διαβάσουν σουηδικά.

Εδώ από διακρίσεις σε σχέση με τα παιδιά με κινητικές δυσκολίες από την οργάνωση Σώστε τα παιδιά Barn med funktionsneds (http://www.rb.se/press/pressmeddelanden/Pages/Barnmedfunktionsnedsattningdiskriminerasiskolan.as px)
Και εδώ ένα λίνκ από το σουηδικό ραδιόφωνο που μιλάει ότι έχει μειωθεί το ποσοστό αλλά υπάρχει πρόβλημα. Πέρυσι δήλωσαν 4 από τους 10 μαθητές με μεταναστευτική καταγωγή ότι έχει υποστεί ρατσισμό.
Fδrre anmδler etnisk diskriminering i skolan - SR International pε svenska (http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=3993&artikel=4983564)

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 08:59
Εφτασε πια η ωρα: αναχωρω με τον αντρα μου για Στοκχολμη για μερικες μερες ενα ταξιδι διερευνησης!

Δεν την εχω επισκεφτει ποτε ως χωρα, παρολα αυτα νιωθω ετοιμη να ξεκινησω την δικη μου προσπαθεια μεταναστευσης!!

Οταν πρωτοαποφασισαμε για τον προορισμο βαλαμε κατω τα θετικα και τα αρνητικα που γνωριζαμε τοτε ,το ζυγισαμε και ειπαμε : "οκ... καλα και ασχημα θα βρουμε παντου" τα καλα τα απολαμβανεις, τα ασχημα τα χωνευεις και ζεις σιγουρα διαφορετικα απο οτι να εισαι στην χωρα σου.

Περσι τον Σεπτεμβριο δεν γνωριζαμε ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ.
Αυτη την στιγμη εκτος απο καποιους δικους μας γνωστους που ανεβηκανε, μιλησα και γνωρισα ανθρωπους που ειναι χρονια επανω, οχι μονο Ελληνες.
Καποιοι απο αυτους ειπαν μαλιστα και να μας βοηθησουν, και το ειπαν οι ανθρωποι απο μονοι τους!!! Το αν τελικα θα βγει κατι ή οχι απο την προσπαθεια τους κανενας δεν το γνωριζει!!! Η προσπαθεια τους και μονο μου αρκει!!
Η φιλοτιμια και το ενδιαφερον τους να βοηθησουν ενα πατριωτη ειναι κατι που δεν με αφηνει αδιαφορη.
Βεβαια να μην ξεχνω.... εχω και καποια Πατριωτακια απο εδω μεσα!! Με καποιους ανθρωπους απο αυτο το φορουμ ,οσο και να ακουγεται παραξενο, επικοινωνω και πιστευω οτι εχω κατι να πω και να κανω και παρεα μαζι τους. Δεν το λεω φιλια ακομα ,το λεω σιγουρα ομως ΚΟΙΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ!!!
Αυτη την στιγμη μας ενωνει ενας κοινος στοχος της απο κοινου προσπαθειας να καταφερουμε να επιβιωσουμε!! Μπορει περνωντας τα χρονια και να απομακρυνθουμε για διαφορους λογους, το θεμα ομως ειναι να μπορουμε ολοι μας να σταθουμε ο ενας στον αλλο αυτη την δυσκολη στιγμη!!

Καλη τυχη σε ολους ευχομαι που ξεκινανε μια τετοια προσπαθεια και να ειστε οσο πιο αποφασισμενοι μπορειτε για να πετυχετε!!! Δεν παραδινομαστε!! Δεν σταματαμε να παλευουμε!!!

Ελενη

lucia
06.04.2012, 09:02
Kαλή επιτυχία Ελένη!

orpheus
06.04.2012, 09:21
Καλη τυχη να εχετε και ολα θα πανε καλα.

aspateo
06.04.2012, 10:14
Εφτασε πια η ωρα: αναχωρω με τον αντρα μου για Στοκχολμη για μερικες μερες ενα ταξιδι διερευνησης!

Δεν την εχω επισκεφτει ποτε ως χωρα, παρολα αυτα νιωθω ετοιμη να ξεκινησω την δικη μου προσπαθεια μεταναστευσης!!

Οταν πρωτοαποφασισαμε για τον προορισμο βαλαμε κατω τα θετικα και τα αρνητικα που γνωριζαμε τοτε ,το ζυγισαμε και ειπαμε : "οκ... καλα και ασχημα θα βρουμε παντου" τα καλα τα απολαμβανεις, τα ασχημα τα χωνευεις και ζεις σιγουρα διαφορετικα απο οτι να εισαι στην χωρα σου. .................................................. .......................

Καλή επιτυχία Ελένη, να πάνε όοοοολα όπως ακριβώς τα επιθυμείτε! Α, και να αποκτήσετε και ένα σουηδικό παιδάκι, χα χα χα!

ευανθια
06.04.2012, 11:27
Θα το ξαναπώ άλλη μιά φορά! Μου φαίνεται πολύ παράξενο, άτομα που είναι μερικούς μήνες, άντε ένα χρόνο στη Σουηδία, να μιλάνε και να εξηγούν καταστάσεις επί παντός επιστητού στη Σουηδία.
Ασφαλώς υπάρχει ξενοφοβία και ρατσισμός και στη Σουηδία όπως και στις περισσότερες χώρες. Το ότι ο Ζλάταν τα κατάφερε ή υπάρχει ένα ελληνικής καταγωγής αντιδήμαρχος στη Σόλνα, δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ανεργία στους μετανάστες σε σχέση με τους Σουηδούς είναι 2 και 3 φορές μεγαλύτερη. Το ότι τα αυξάνονται τα θύματα ρατσιστικής βίας, σύμφωνα με τις σουηδικές στατιστικές.
Το ζήτημα δεν είναι συμπεριφοράς.......................... .................................................. ..............

Ακομα στους μερικους μηνες εχεις μεινει ? ειμαστε 1,5 χρονο και παμε για 2 χρονια ..περναει ο καιρος ...
Κιεμεις δουλευουμε αγωνιζομαστε εχουμε οικογενειες και βλεπουμε καθημερινα οτι δεν υπαρχει ρατσισμος οπως το λετε μερικοι . Σιγουρα θα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις οπως σε ολους τους κανονες.. Και μαλιστα θελω να πω οτι ο ρατσισμος δεν ειναι μονο φυλετικος υπαρχει και ο ρατσισμος σε αλλες μορφες οπως ο ρατσισμος της ηλικιας. Πιο ρατσιστικη χωρα απο την ελλαδα δεν υπαρχει. Αντε να βρει δουλεια ενας ανθρωπος 40 45 50 χρονων. Η μια γυναικα απο το αφγανισταν . Στην σουηδια μπορεις οχι μονο να βρεις δουλεια σε οποια ηλικια και να εισαι , απο οποια χωρα και να καταγεσαι αλλα μπορεις και να σπουδασεις οτι θελεις σε οποια ηλικια και να εισαι . Αρκει να το θελεις και να παλευεις γιαυτο !
Κανενας δεν υποσχεται σε κανεναν λαγους με πετραχειλια. Η μεταναστευση σε οποια χωρα και να γινεται ειναι ενας διαρκης τεραστιος αγωνας επιβιωσης . Τιποτα δεν χαριζεται σεν κανεναν ! Αν δεν ματωσεις τιποτα δεν γινεται ....

ευανθια
06.04.2012, 11:28
Αυτά που περιγράφει η Μελπομένη συμβαίνουν και σήμερα αλλά και σε πολλά σχολεία δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.
Εδώ παραθέτω κάποια λίνκς στα σουηδικά, γιαυτούς που μπορούν να διαβάσουν σουηδικά.

Εδώ από διακρίσεις σε σχέση με τα παιδιά με κινητικές δυσκολίες από την οργάνωση Σώστε τα παιδιά Barn med funktionsneds (http://www.rb.se/press/pressmeddelanden/Pages/Barnmedfunktionsnedsattningdiskriminerasiskolan.as px)
Και εδώ ένα λίνκ από το σουηδικό ραδιόφωνο που μιλάει ότι έχει μειωθεί το ποσοστό αλλά υπάρχει πρόβλημα. Πέρυσι δήλωσαν 4 από τους 10 μαθητές με μεταναστευτική καταγωγή ότι έχει υποστεί ρατσισμό.
Fδrre anmδler etnisk diskriminering i skolan - SR International pε svenska (http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=3993&artikel=4983564)

Εδω βοηθουν τους ανθρωπους με κινητικες δυσκολιες ποσο μαλλον τα παιδια !!!!!

australian
06.04.2012, 12:23

Δεν την εχω επισκεφτει ποτε ως χωρα, παρολα αυτα νιωθω ετοιμη να ξεκινησω την δικη μου προσπαθεια μεταναστευσης!!......................

Καλή Τύχη:bravo_:

Minos
06.04.2012, 13:27
Έγραψα ακριβώς, ότι σας δίνω τα λινκ γι αυτούς που μπορούν να διαβάσουν σουηδικά!
Στα πρώτο λινκ που έδωσα λοιπόν γράφει ότι υπάρχουν πολλές διακρίσεις για άτομα για κινητικές δυσκολίες και στο δεύτερο ότι το 40% των νεολαίων μεταναστών στα σχολεία (γυμνάσιο και λύκειο) λένε ότι έχουν αντιμετωπίσει τον ρατσισμό. Αυτά για τις εξαιρέσεις.

Εδω βοηθουν τους ανθρωπους με κινητικες δυσκολιες ποσο μαλλον τα παιδια !!!!!

orpheus
06.04.2012, 13:27
Μαλλον εχεις δικιο Minos συμφωνα με αυτο το αρθρο που διαβασα μολις σημερα

Sweden 'shuns' older workers: study - The Local (http://www.thelocal.se/40114/20120405/)

orpheus
06.04.2012, 14:35
Εγω να συμπληρώσω οτι η μεγαλυτερη βοηθεια που εχω παρει ειναι απο ατομα που ειναι καιρο πανω στη Σουηδια. Καποια απο αυτα τα γνωρισα εδω στο πατριωτακι και τους ευχαριστω πολυ. Γενικά δεν ξερω τι ισχυει, ισως να μη μαθω ποτε. Ο καθενας με τις εμπειριες του. Γι αυτο ας μην γενικεύουμε και ας επικεντρωθουμε στην ενημερωση ο καθενας συμφωνα με τις εμπειριες του. Απο εκει και περα ο καθενας μπορει πιστευω να κρινει ποιος βασιζεται που , πανω σε τι και σε ποιο βαθμο.

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 15:45
Μηπως Minos θα μπορουσαμε να σε γνωρισουμε καποια στιγμη?
Καποια απο τα νεοφερμενα στην Σουηδια Πατριωτακια δεχθηκαν να μας συναντησουν επανω τωρα για το πρωτο ταξιδι που θα κανουμε.

Εχω αντιληφθει οτι τοσο εσυ οσο και ο Odysseas "επεμβαινετε" στην κουβεντα οταν θεωρειτε εσεις απαραιτητο ενω διαβαζετε αρκετα το πατριωτακι.....
......να μην σου πω οτι νομιζω οτι γνωριζεστε και μεταξυ σας....._friends:

Οπως και να χει υποθεσεις κανω αλλα θα χαιρομουν να γνωρισω και ανθρωπους που μενουν χρονια επανω.
Χτες που συναντησα καποιον απο τους "παλαιομεταναστες" αν μου επιτραπει η εκφραση, που κατεβηκε για Πασχα Ελλαδα μου ειπε ξεκαθαρα οτι αν δεν μεσολαβουσε ο κυρ Μιχαλης , καλη του ωρα που μας βοηθησε..., δεν υπηρχε η παραμικρη περιπτωση να δεχθει να μας συναντησει!!! Και νιωσαμε και αβολα γιατι ενω εμεις περιμεναμε οποτε ηθελε ο ανθρωπος να δεχθει να μας μιλησει εστω, ο μεσαζοντας τον ξυπνησε μεσημεριατικα για να μας δει!
Ελπιζω να μην ισχυει και για εσας το ιδιο... ο κυριος παντως που γνωρισαμε εχει βοηθησει κατα καιρους Ελληνες και δυστυχως δεν ηταν ολοι ενταξει απεναντι του...:cry:

Ελενη

Minos
06.04.2012, 15:55
Αχα και παλι αχα !!!

Μηπως Minos θα μπορουσαμε να σε γνωρισουμε και εμεις?
Καποια απο τα νεοφερμενα στην Σουηδια Πατριωτακια δεχθηκαν να μας συναντησουν επανω τωρα για το πρωτο ταξιδι που θα κανουμε.

Εχω αντιληφθει οτι τοσο εσυ οσο και ο Odysseas "επεμβαινετε" στην κουβεντα οταν θεωρειτε εσεις απαραιτητο ενω διαβαζετε αρκετα το πατριωτακι.....
......να μην σου πω οτι νομιζω οτι γνωριζεστε και μεταξυ σας....._friends:.............................. .......................
Έλα πάνω και σίγουρα θα τα πούμε με κάποιο τρόπο! Εμείς έχουμε βοηθήσει αρκετό κόσμο, όπως μπορούμε...γιατί όχι και σένα....

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 16:09
Έλα πάνω και σίγουρα θα τα πούμε με κάποιο τρόπο! Εμείς έχουμε βοηθήσει αρκετό κόσμο, όπως μπορούμε...γιατί όχι και σένα....

Ευχαριστω για την προσφορα βοηθειας αλλα.... ωρες ωρες παραειμαι περηφανη... και δεν ζηταω απο τους αλλους βοηθεια....
νομιζω οτι θα πρεπει να εχω προσφερει και εγω στον αλλο για να ειναι η σχεση ισοτιμη.
Το να γνωριζεις ομως Ελληνες με αλλη διαφορετικη κουλτουρα απο την δικη σου νομιζω οτι ειναι απο μονο του ενδιαφερον!!!
Θα σου στειλω σε πμ το κινητο μου οταν με το καλο το αποκτησω και αν βρεις χρονο .... γιατι οχι...
Σκοπος μου παντως ειναι, χωρις να ερχομαι σε δυσκολη θεση να βοηθω οπου μπορω..

Minos
06.04.2012, 16:12
Μην έχεις πάντως πρόβλημα.
ϊσως τελικά να βρεθούμε και πριν να μου στείλεις το τηλέφωνο σου...ποτέ δεν ξέρεις.
Στείλτο μου όταν θέλεις. Τέλος Απρίλη με μέσα Μάη πάντως θα είμαι Ελλάδα.

Ευχαριστω για την προσφορα βοηθειας αλλα.... ωρες ωρες παραειμαι περηφανη... και δεν ζηταω απο τους αλλους βοηθεια....
νομιζω οτι θα πρεπει να εχω προσφερει και εγω στον αλλο για να ειναι η σχεση ισοτιμη.
Το να γνωριζεις ομως Ελληνες με αλλη διαφορετικη κουλτουρα απο την δικη σου νομιζω οτι ειναι απο μονο του ενδιαφερον!!!
Θα σου στειλω σε πμ το κινητο μου οταν με το καλο το αποκτησω και αν βρεις χρονο .... γιατι οχι...
Σκοπος μου παντως ειναι, χωρις να ερχομαι σε δυσκολη θεση να βοηθω οπου μπορω..

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 16:13
Ευχαριστω
ολους για τις ευχες και το "ξεπροβοδισμα"!!!

Αντε και στα δικα σας!!!
Εννοω για το τελικο βημα της μεταναστευσης! :lol2:
Τωρα αν εχουμε και ανυπαντρους.... καλο ζευγαρωμα οπου και να πατε!
Ενας συντροφος και συνοδοιπορος σε οτι κανουμε δινει πραγματικα νοημα στην ζωη μας!

:yes:

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 16:16
Μην έχεις πάντως πρόβλημα.
ϊσως τελικά να βρεθούμε και πριν να μου στείλεις το τηλέφωνο σου...ποτέ δεν ξέρεις.
Στείλτο μου όταν θέλεις. Τέλος Απρίλη με μέσα Μάη πάντως θα είμαι Ελλάδα.

οκ
καλα οτι ο κοσμος ειναι μικρος...ειναι μικρος...
μπορει να με δεις μια ωραια πρωια να καθαριζω το γραφειο σου στην Στοκχολμη με κανενα τσεμπερι στο κεφαλι!!!

Odysseas
06.04.2012, 17:19

Μα δεν το έχω κρύψει. Όταν διάβασα ότι η Ευανθία "φωτογράφιζε" με τον τρόπο της άτομα που την είχαν βοηθήσει, εξ ου και καταλάβα για ποιούς πρόκειται, και τα κατηγορούσε μίλησα με το φίλο μου και όταν άκουσα και την άλλη πλευρά της ιστορίας έπεσα από τα σύννεφα. Για αυτό και ξεκίνησα να γράφω και υπήρχε μια αντιπαράθεση ακατανόητη για τους τρίτους. Αφού ο Γιάννης σήμερα έβαλε τα πράγματα στη θέση τους έγινε κατανοητή η αιτία της αντιπαράθεσης.

Από την άλλη άρχισα να γράφω γιατί γραφόντουσαν πολύ επιπόλαια κάποια πράγματα, που θα μπορούσαν να βλάψουν κόσμο και όχι να τον ωφελήσουν.

Στην πορεία όμως με κούρασε να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας καθε φορά που έλεγα κάτι αντίθετο.

Πάντα όμως προσπαθούσα να δικαιολογήσω με στοιχεία τα γραφόμενα μου. Βέβαια οι άνθρωποι που είναι απελπισμένοι και βλέπουν τη μετανάστευση ως αχτίδα φωτός στο τούνελ, είναι λογικό να μην ακούν τα αρνητικά. Οπότε θεώρησα ότι είναι ανώφελο και ειδικά όταν δεν έχεις πολύ ελέυθερο χρόνο καταντά πολύ προβληματικό. Αλλά κάποιες φορές τα γραφόμενα εδώ μέσα για μένα δεν έστεκαν καθόλου και για αυτό έγραφα κάποια πράγματα. Οι άνθρωποι πρέπει να είναι κατατοπισμένοι για την καινούρια τους πατρίδα. Αν τα βλέπεις όλα ονειρικά κι αρχισεις να τρως τα χαστούκια απανωτά, μετά τί κάνεις;;;

Καταλαβαίνω ότι κάποιος που είναι άνεργος το να βρει μια δουλειά για ένα τρίωρο ή να τον εκμεταλλεύονται ρίχνοντας ουσιαστικά τα μεροκάματα των άλλων, θεωρεί ότι εδώ είναι παράδεισος και μπορεί αυτό να γράφει, γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα. Όταν όμως δε δίνει όλην την εικόνα, εσύ που είσαι μακρυά και διαβάζεις ότι κάποιος έχει βρει δουλειά και είναι όλα υπέροχα τί καταλαβαίνεις;; Ότι θα έρθεις και όλα θα είναι υπέροχα. Όμως αν οι δικές σου προσδοκίες είναι άλλες θα απαγοητευτείς.

Πάντως μπορεί να πάνε καλά τα πράγματα άλλα και όχι, έχε το αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Και στην περίπτωση αποτυχίας, κάτι που απεύχομαι, σίγουρα δε θα φταις γιατί ήσουν άτυχη ή δεν πάλεψες πολύ ή δεν είχες τα προσόντα. Δεν είναι προσωπικό θέμα. Είναι μια οικονομικοκοινωνικόπολιτι κοφιλοσοφική συζήτηση που ευχαρίστως να την κάνουμε μεταξύ τύρου και αχλάδου, όπως λένε, όταν με το καλό ανέβετε.

Καλό ταξίδι και καλή τύχη!

skonto
06.04.2012, 18:32
Ελένη δεν με απασχολούν οι κουβέντες.

Τη μαγειρίτσα μη ξεχάσεις και τα μάτια σου. :lol2:

Τσίπουρο πάντως ( δυστυχώς για σας απο Θεσσαλονίκη με γλυκάνισο ) έχω κρατήσει

Καλό ταξίδι

Πληροφοριακά... σήμερα απο το πρωί χιονίζει στη Στοκχόλμη. Δε το έστρωσε για τα καλά, όμως ένα δακτυλάκι τό έχει πιάσει. Μη μας έρθεις με τίποτα κοντομάνικα. Πάρε και το μπουφανάκι σου και τις μποτούλες σου.

Φιλιά πολλά

Σπύρος

Νεομετανάστρια
06.04.2012, 19:42
Ελένη δεν με απασχολούν οι κουβέντες.

Τη μαγειρίτσα μη ξεχάσεις και τα μάτια σου. :lol2:

Τσίπουρο πάντως ( δυστυχώς για σας απο Θεσσαλονίκη με γλυκάνισο ) έχω κρατήσει.................................. .............

Την μαγειριτσα να την εχεις δεδομενη!
Δεν ξερω ομως αν θα προλαβω να βρω εντερακια... η παραδοση παραδοση ( εκει που μας βολευει βεβαια..):lol2:
Επειδη τωρα τελευταια πινω με οποιον χαιρεταω, λεω να μαζευτω επανω... μην με περασουνε και κατευθειαν για δικη τους ... να δειξω λιγο χαρακτηρα...
Εχω βαλει ηδη ενα ολοσωμο και ενα μπικινι για να προλαβαινουν να στεγνωνουν κιολας απλα δεν εχω αποφασισει σε ποια παραλια της Στοκχολμης θα κολυμπησω πρωτα!!

Ευχαριστω για τα φιλια και ανταποδιδω!
Ελενη

Υ.Γ. Μολις ειδα την περιοχη σου... αν συνεχισεις ετσι θα ξεπερασεις και αυτον που τον κανανε ban ... με ποσα γραμματα ηταν αυτος? που μπερδεψε το PATRIOTAKI.NET με γραφειο συνοικεσιων?

Υ.Γ. Θυμηθηκα καλε!!!! τον jonas λεω....

ευανθια
06.04.2012, 22:55
[QUOTE=Odysseas;44619]Εχω αντιληφθει οτι τοσο εσυ οσο και ο Odysseas "επεμβαινετε" στην κουβεντα οταν θεωρειτε εσεις απαραιτητο ενω διαβαζετε αρκετα το πατριωτακι.....

Μα δεν το έχω κρύψει. Όταν διάβασα ότι η Ευανθία "φωτογράφιζε" με τον τρόπο της άτομα που την είχαν βοηθήσει, εξ ου και καταλάβα για ποιούς πρόκειται, και τα κατηγορούσε μίλησα με το φίλο μου και όταν άκουσα και την άλλη πλευρά της ιστορίας έπεσα από τα σύννεφα. Για αυτό και ξεκίνησα να γράφω και υπήρχε μια αντιπαράθεση ακατανόητη για τους τρίτους. Αφού ο Γιάννης σήμερα έβαλε τα πράγματα στη θέση τους έγινε κατανοητή η αιτία της αντιπαράθεσης.

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι φωτογραφιζα τα ατομα που με βοηθησαν .

Δεν γνωριζω κανεναν που να με εχει βοηθησει , και κανενας απολυτως δεν με βοηθησε αν και ζητησα βοηθεια. Γνωρισαμε καποια ατομα στην στοκχολμη που ζουν πολλα χρονια , ολοι ομως προσπαθησαν να μας αποθαρρυνουν . Συγνωμη που ειμαι απολυτη αλλα δυστυχως αυτο συνεβη σε εμας.
Αν και ζητησαμε καποια βοηθεια για σπιτι η για δουλεια ποτε δεν μας πηραν τηλεφωνο ποτε δεν μας βοηθησε κανεις ελληνας δυστυχως. Βεβαια ισως καποιοι αλλοι να σταθηκαν πιο τυχεροι αλλα εμεις δεν ειχαμε την βοηθεια και την στηριξη απο ελληνες οπως περιμεναμε και ελπιζαμε.

Και φυσικα δεν μας φιλοξενησε ποτε κανεις !!
Ουτε και ζητησα ποτε απο κανεναν να μας φιλοξενησει !!
Μαλλον καποιο λαθος κανετε και οι δυο σας !!!!!!!!!

vageliskolaitis
06.04.2012, 23:39
[QUOTE=Νεομετανάστρια;44541]Εφτασε πια η ωρα: αναχωρω με τον αντρα μου για Στοκχολμη για μερικες μερες ενα ταξιδι διερευνησης!

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΑΣ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

skonto
07.04.2012, 23:31
Κυρίες, Κύριοι...

Επειδή τις τελευταίες ημέρες έχει ξεκινήσει ένας ακήρυκτος πόλεμος απόψεων με βασικό πεδίο μάχης τη Σουηδία θα πώ τα εξής :

1ον) Αυτό το forum είχε πρωταρχικό σκοπό δημιουργίας να βοηθήσει όσο μπορεί άτομα που θέλουν να μεταναστεύσουν και που προσπαθούν να συλλέξουν πληροφορίες. Οι πληροφορίες έπρεπε να ήταν αποκλειστικά για την Σουηδία.

2ον) Έπρεπε να ειπωθούν στο θέμα Σουηδία όσες περισσότερες πληροφορίες γινόταν σε ένα σφαιρικό πλαίσιο. Δηλαδή απο τα πάντα. Διαδικαστικά, κοινωνικά, περιβαντολλογικά, τεχνολογικά, εργασιακά, διατροφολογικά, νομοθετικά.... όλα !!

3ον) Έπρεπε αυτές οι πληροφορίες να γραφούν απο άτομα που ζούσαν στη Σουηδία, έτσι ώστε να περιέχουν μία ρεαλιστική ποιότητα.

4ον) Έπρεπε να περιέχουν απόψεις και αντιλήψεις.

Τα παραπάνω να ξεκαθαρίσουμε, ξεκινήσανε απο μια προσπάθεια ατόμων που δυστυχώς έφαγαν τα μούτρα τους , όταν

1ον) πριν ξεκινήσουν για Σουηδία πήραν πλαστές ή παραποιημένες πληροφορίες ή έστω ανεπίκαιρες και

2ον) ακόμα χειρότερα όταν ξεκίνησαν να έρθουν στην Σουηδία μη έχοντας καμία πληροφορία. Βουτιά στο άγνωστο.

Οι λόγοι που ώθησαν αυτά τα άτομα να αφήσουν τη χώρα τους και να πάνε κάπου αλλού, σίγουρα διαφέρουν μεταξύ τους. Άλλωστε ο καθένας κάνει κάτι για δικούς του λόγους.

Έκριναν λοιπόν πως θα ήταν αρεστό και όμορφο για να μην ταλαιπωρηθούν συμπατριώτες τους να μπουν αμοισθί στο κόπο να συλλέξουν και να γράψουν τα βιώματά τους, τις εμπειρίες τους, τις δυσκολίες τους, τα κατορθώματά τους ή τις αποτυχίες τους, τους κόπους και τα όνειρά τους.

Κάποια απο αυτά χάιδεψαν αφτιά, κάποια τα τράβηξαν. Έδωσαν χρώμα σε μια ασπρόμαυρη πλευρά ονείρων ή έδωσαν οντότητα σε μια θολή πλευρά. Έδωσαν έναυσμα απόφασης ή συγκράτησαν το ξέσπασμα.

Για όλα αυτά γράφτηκαν πολλά. Πολλές σελίδες. Κάποια έμοιαζαν μελό, κάποια ντοκιμαντέρ, κάποια ειδήσεις , κάποια απλώς γράφηκαν. Σιγά σιγά απο το τίποτε σχηματίστηκε ένας κόσμος. Ένας WEB κόσμος απόψεων και σκέψεων, προβληματισμών και λύσεων.

Κυρίες και Κύριοι.

Πιστεύω πως το θέμα Σουηδία το έχουμε αναλύσει έως εκεί που δεν παίρνει άλλο. Ο οποιοσδήποτε ΣΟΒΑΡΑ σκεπτόμενος να μεταναστεύσει σε άλλη χώρα, αν περάσει απο τις σελίδες του "Πατριωτάκι" θα βρεί μέσα εδώ όλες τις πληροφορίες που θέλει προκειμένου να ξέρει τι να κάνει με το που έρθει εδώ, πρίν έρθει εδώ. Βέβαια στρωμένο ΔΕΝ θα βρεί τίποτα. Αν θέλει κόκκινο χαλί και διάδρομο, αν διαβάσει το Forum θα ξέρει που θα το βρεί, όμως αν θέλει να πατήσει επάνω του θα πρέπει να πάει να καθαρίσει και να σφουγγαρίσει το διάδρομο, να το κουβαλήσει , να το στρώσει , να το ισιώσει και μετά να πατήσει επάνω του. Και αν γουστάρει να χορέψει κιόλας. Όμως να του το στρώσει κάποιος άλλος να μην περιμένει. Μία καλή λύση αν δεν θέλει να τα κάνει αυτά θα είναι να φωνάξει το μπαμπά του και τη μαμά του, να έρθουν πριν απο αυτόν και μετά να τον φωνάξουν.

Αν υπάρχουν τυχεροί που ήδη έχουν τους δικούς τους εδώ αυτοί αποτελούν εξαίρεση. Όλοι οι άλλοι να βάλουν καλά στο μυαλό τους πως απαιτείται πολύ κόπος και προσπάθεια για να πετύχεις κάτι.

Στο ζουμί του θέματος.

1ον) Αν νομίζετε πως έχετε τα κότσια να έρθετε και να πολεμήσετε για να πετύχετε κάτι κάντε το.
2ον) Δεν είναι σίγουρο πως θα πετύχετε. Έχετε όμως ζωντανή την ελπίδα, και τις πιθανότητες επιτυχίας τρανταχτά υπέρ σας.
3ον) Αν δεν πετύχετε δεν χρειάζεται να κατηγορήσετε κανέναν για αυτό. Ούτε τον εαυτό σας, ούτε το σύστημα, ούτε τους άλλους. Απλά πέσατε στην περίπτωση της αποτυχίας. Ούτως ή άλλως είχατε έτοιμο και ένα σχέδιο εκτέλεσης για αυτήν τη περίπτωση.
4ον) Αν πιστεύετε ( ειλικρινά όμως , όχι στην πλάκα ) ότι θέλετε να τα αφήσετε όλα πίσω σας και να πάτε σε άλλη χώρα, και να αντιμετωπίσετε το οτιδήποτε, μην δικαιολογείστε στον εαυτό σας ότι 100, 200 ή και 1.000 σελίδες ενός Forum σας πέφτουν βαριές στο στομάχι. Καθίστε και διαβάστε τες. Εδώ θα αλλάξει η ζωή σας, θα έρθουν τα πάνω κάτω, εκεί θα κολλήσετε.
5ον) Θα πρέπει να έχετε συνειδητοποιήσει πως πάτε σε μία χώρα σαν μετανάστες, και σαν μετανάστες θα σας συμπεριφερθούν. Αν δεν ακολουθήσετε το ρεύμα που ήδη ρέει, και προσπαθήσετε να πάτε κόντρα, απλά θα πάτε στο πάτο. Αν φοβάστε να βουτήξετε είναι κάτι που θα το κρίνετε εσείς. Μέσα στο forum υπάρχουν πληροφορίες για το βάθος του ποταμού, τη θερμοκρασία του νερού, την ταχύτητα του ρεύματος, το πλάτος του ποταμού, τις επικίνδυνες καμπές, τα αβαθή, τα σημεία με τα βράχια... αλλά και τον προορισμό. Αν δεν ξέρετε όμως κολύμπι αυτό το forum δεν θα σας το μάθει. Πηγαίνετε σε μία κοντινή παραλία, βάλτε μαγιουδάκι και μπρατσάκια και όταν μάθετε μπάνιο ξαναγυρίστε. Με λίγα λόγια πρέπει πρώτα να γίνετε Συνειδητοποιημένοι μετανάστες.

Για όλα αυτά :
Πιστεύω πως , Η Ευανθία, ο Antogeor, και άλλα παιδιά που έχουν γράψει τις απόψεις τους , τις σκέψεις τους, που έχουν καταθέσει ψυχή και πνεύμα προκειμένου να φωτίσουν έστω και με μικρό φακό τον δρόμο προς τη Σουηδία όσων θελήσουν να ακολουθήσουν, και να γλυτώσουν τις παγίδες τις λακκούβες και τις λάσπες που θα έπεφταν μέσα, είναι το λιγότερο άδικο να κατηγορούνται. Και εγώ χρωστάω ένα τεράστιο ευχαριστώ σε αυτά τα παιδιά, και πάντα θα μνημονεύω το όνομά τους και θα πίνω στην υγειά τους, γιατί μου άνοιξαν τα μάτια και μου έδειξαν τον ίδιο δρόμο. Τον ίδιο δρόμο που δείχνουν σε όλους, τον ίδιο δρόμο που προσπαθώ να δείξω και εγώ.

Κυρίες και Κύριοι ,
Κρατήστε τις απόψεις σας και τις αντιδικίες σας στην άκρη.
Σοβαρευτείτε και δείτε την πραγματικότητα κατάματα.
Το άν ο ένας ή ο άλλος έχει διαφορετική άποψη σε θέματα ηθικής, χρώματος, ρατσισμού, πατρίδος, αισθημάτων, σημαιών, όσφρησης, τάξης κ.λ.π. ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ λίγο θα πρέπει να σας απασχολούν και ακόμα λιγότερο να σας ενδιαφέρουν. Κοιτάξτε την τροφή που σας προσφέρει το χέρι και όχι τι είδους χέρι είναι, ποιανού είναι πως είναι τι χρώμα έχει και με ποιόν τρόπο σας την προσφέρει.

Κρατηθείτε στο στόχο σας και μην ξεφεύγετε απο αυτόν.
Κρατήστε μόνο τις πληροφορίες που σας ενδιαφέρουν και που όπως είπαμε εδώ μέσα έχουν αναφερθεί όλες.

Δεν δέχομαι κανενός είδους επίθεσης προς κανέναν και απο κανέναν.
Ειδικά προς άτομα που έδωσαν τον εαυτό τους να συλλέξουν αυτές τις πληροφορίες, που ξενύχτησαν για αυτές, που μπήκαν στο κόπο ενώ δεν είχαν καμία υποχρέωση να το κάνουν. Και το έκαναν. Και αντί για ευχαριστώ έλαβαν προσβολές.

Είναι η τελευταία φορά που γράφω δημόσια.

Είναι και για μένα δύσκολο να δέχομαι κατηγορίες.

Έτσι όποιος θελήσει να μάθει κάτι μπορεί να με ρωτάει μόνο με PM.

Να σας ευχαριστήσω όλους. Και αυτούς που με βοήθησαν ειδικά στα πρώτα μου βήματα δηλαδή την Ευανθία τον Georgeman και τον Antogeor, αυτούς που με υποστήριξαν στις απόψεις μου όπως την Νεομετανάστρια, αυτούς που μου έστειλαν PM και μου έλεγαν... θάρρος θα τα καταφέρεις.. και με βοήθησαν να το καταφέρω πράγματι, όλους τους άλλους που ένιωθα ότι χαμογέλαγαν όταν μου έγραφαν κάτι, και εκείνους που μίλησαν άσχημα για μένα και είτε με κατηγόρησαν είτε με ειρωνεύτηκαν είτε γενικά δεν πίστεψαν ότι μπορούσα να πιάσω το όνειρο που κυνήγησα και που δυστυχώς τους απογοήτεψα.

Η ζωή μου άλλαξε πορεία στις 23 Ιανουαρίου που έφτασα Σουηδία.
Αν δεν είχε μεσολαβήσει ο Αντώνης και η Ευανθία που τους πρωτογνώρισα τον Σεπτέμβριο του 11 ( αν και τα παιδιά έγραφαν απο τον Μάιο του 11 ) σήμερα δεν θα ήμουν εδώ.

Ένα δημόσιο λοιπόν τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ είναι το λιγότερο που μπορώ να πώ. Τους χρωστώ αυτή τη νέα μου ζωή, τη δική μου και της οικογένειάς μου.

Σπύρος

Minos
08.04.2012, 01:33
Κυρίες, Κύριοι...

Επειδή τις τελευταίες ημέρες έχει ξεκινήσει ένας ακήρυκτος πόλεμος απόψεων με βασικό πεδίο μάχης τη Σουηδία θα πώ τα εξής :

1ον) Αυτό το forum είχε πρωταρχικό σκοπό δημιουργίας να βοηθήσει όσο μπορεί άτομα που θέλουν να μεταναστεύσουν και που προσπαθούν να συλλέξουν πληροφορίες. Οι πληροφορίες έπρεπε να ήταν αποκλειστικά για την Σουηδία.................

Κυρίες και κύριοι...
Βαρυσήμαντες δηλώσεις!
Το ενδιαφέρον ακόμα σ΄αυτό το φόρουμ είναι ότι είναι για μερικούς...και ιδίως για αυτούς που εξωραίζουν τις καταστάσεις, πάρα κάποιες φραστικές διατυπώσεις μερικές φορές που λένε ότι δεν είναι έτσι.
Πάρα πολλοί προσπάθησαν επίσης, να δείξουν την πραγματική εικόνα της Σουηδίας, ακριβώς για να μην φάνε τα μούτρα τους αρκετοί. Η επιλογή του καθένα, να έρθει ή να μην έρθει, να παλέψει ή να μην παλέψει είναι προσωπική και δεν έχει να κάνει με κότσια. Έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες που έχει ο καθένας.
Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς, είναι να δείχνουμε μέσα από την εμπειρία μας, από τα γεγονότα πως τα βλέπουμε και να βοηθούμε όσο μπορούμε ακόμα και πρακτικά κάποιους απ΄όλους όσους έρχονται. Αυτό κάνουμε αρκετοί και ας μην είμαστε στη λίστα των ευχαριστιών (δεν θέλω πάντως εγώ να είμαι εκεί).

Νεομετανάστρια
08.04.2012, 09:00
Την εκφραση "ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ" την χρησιμοποιουμε για να δειξουμε οτι ο καθενας μας βλεπει απο μια αλλη πλευρα τα πραγματα!!!
Και καλα κανουμε και την χρησιμοποιουμε!
Αλοιμονο αν τα βλεπαμε ολοι το ιδιο!
Αν ηταν ετσι ας μας εχωναν ολους σε ενα μαντρι.....

Αν καθε φορα που δεν συμφωνουσαμε με καποιον απλα του λεγαμε με ηπιο τονο οτι διαφωνουμε μαζι του και του παραθεταμε και τους λογους της διαφωνιας μας , αν ενδιαφεροταν βεβαια να τους ακουσει, τοτε :
1. Ισως ο ανθρωπος αυτος να αναλογιζοταν μηπως ειχε σε καποιο σημειο λαθος στις αποψεις του και επρεπε καπου να αναθεωρησει...
2. Ισως ο ανθρωπος να εμμενε στις αποψεις του αλλα να ειχε την ευελιξια να συνυπαρχει με τον αλλο ΑΡΜΟΝΙΚΑ!!!

Ειναι κριμα μετα απο τοσο καιρο να μην υπαρχει μια ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ εδω μεσα!!

Ουτε εγω συμφωνω με ολο τον κοσμο εδω μεσα και καποιοι με "εβγαλαν και απο τα ρουχα μου" με τον τροπο που εκφραζονται και τις απαιτησεις που εχουν απο τους αλλους αλλα θεωρω οτι για ολους υπαρχει χωρος!!

Καταλαβαινω οτι δεν γνωριζομαστε καλα..... εως καθολου!
Αλλα απο τα γραφομενα του καποιος φαινεται πανω κατω τι μυαλο κουβαλαει και εαν μπορεις να συννενοηθεις μαζι του.
Εαν λοιπον αντιληφθεις οτι ΔΕΝ μπορεις να συννενοηθεις μαζι του, απλα ΜΗΝ ασχολεισαι αλλο με αυτον και τις εμπειριες του!
Τα πραγματα ειναι τοσο απλα!

Σπυρο : Οχι μονο μπρατσακια δεν θα φερω για το κολυμπι σε "αγνωστα νερα" αλλα θα φερω και βατραχοπεδιλα για να αυξησω την αντοχη μου και να κολυμπησω ακομα περισσοτερο! Αληθεια χαιρομαι που σε γνωρισα και θα λυπηθω αν σταματησεις να γραφεις..... βεβαια θα προσπαθησω να σε μεταπεισω!!:yes:

Minos : Θα ηθελα ειλικρινα να σε γνωρισω και να δω μια "οπτικη γωνια" ανθρωπων που ειναι χρονια στην ξενιτια και που σαφως θα διαφερει απο την ασχηματιστη ή και λανθασμενη ακομα δικη μου αποψη....
Να θυμασαι μονο οτι με τους Νεομεταναστες πιθανοτατα να εχω ενα πολυ δυνατο κοινο σημειο : τον στοχο της επιβιωσης σε εναν αγνωστο τοπο!!!_friends:

Αυριο θα μαι εκει οποτε.... τα λεμε και απο κοντα ολα αυτα!!

Ελενη

Υ.Γ. Και στο φιναλε φιναλε ας σκεφτει και καποιος απο εμας και τον Australian και ας μην τον ντυνουμε "τροχονομο"....

Minos
08.04.2012, 09:43
Την εκφραση "ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ" την χρησιμοποιουμε για να δειξουμε οτι ο καθενας μας βλεπει απο μια αλλη πλευρα τα πραγματα!!!
Και καλα κανουμε και την χρησιμοποιουμε!
Αλοιμονο αν τα βλεπαμε ολοι το ιδιο!
Αν ηταν ετσι ας μας εχωναν ολους σε ενα μαντρι...................................... ...........................

Καλημέρα και καλό ταξίδι.
Μάλλον θα τα πούμε από κοντά!

serina
08.04.2012, 10:33
Ελένη,

Καλή τύχη και κουράγιο στα δύσκολα...
Θα περιμένω να διαβάσω και τη δική σου οπτική γωνία που θα συμπληρώσει το πολύχρωμο ψηφιδωτό εμπειριών σχετικά με τον κοινό μας στόχο, την μετανάστευση στη Σουηδία. Γιατί στα δικά μου μάτια, όλες οι εμπειρίες παλαιών και νέων μεταναστών, με τα αρνητικά και τα θετικά τους είναι πολύ χρήσιμες και με βοηθούν να προετοιμαστώ όσο μπορώ καλύτερα για την δική μου άνοδο στο Βορρά. Είναι πολύ κρίμα όλη η προσπάθεια να εξαντλείται αλλά και να ευτελίζεται σε προσωπικές, άκαρπες αντιπαραθέσεις. Είναι πολύ κρίμα να βλέπω άτομα όπως τον Σπύρο, που αν και δεν γνωρίζω καθόλου, έχω συμπαθήσει μέσα απο τη δική του σκληρή προσπάθεια. Ο άνθρωπος αυτός μοιράστηκε, όπως και οι πριν αυτόν άρτι αφιχθέντες, όλες τις λεπτομέρειες της προσπάθειάς του, με πληροφορίες, συνδέσμους, τις συνδιαλλαγές του με τις δημόσιες υπηρεσίες κτλ. Προσωπικά χάρηκα για αυτόν όταν επιτέλους πήρε το πολυπόθητο νούμερο και του έφυγε αυτό το μεγάλο βάρος..
Αναρωτιέμαι όμως, με αφορμή τα όσα διάβασα τελευταία, πόσοι χαίρονται με τις μικρές ή μεγάλες επιτυχίες του κάθε ένα που αγωνίζεται εκεί πάνω καθημερινά και πόσοι ψάχνουν να βρουν τρόπο να μειώσουν ότι καταφέρνουν οι άλλοι ή να υποθέτουν ότι η επιτυχία του εγχειρήματος οφείλεται απαραίτητα σε βοήθεια απο γνωστούς, συγγενείς ή ότι άλλο φαντάζονται...
Πολλοί γράφοντες φαίνονται αρκετά αισιόδοξοι, ενώ άλλοι είναι πιο συγκρατημένοι, πάντα ανάλογα με τις ήδη υπάρχουσες εμπειρίες του καθενός και την καθημερινότητά του εκεί. Δεν βλέπω κανένα κακό ούτε στη μια στάση, ούτε στην άλλη. Χαίρομαι και ελκύομαι απο τα θετικά της Σουηδίας, όπως έχουν παρουσιαστεί εδώ, αλλά μου έχουν πει και άλλα άτομα εκτός. Θα έχω πάντα στο νου μου τα αρνητικά της και τις δυσκολίες που θα προκύψουν σίγουρα, όπως έχουν πάλι παρουσιαστεί εδώ και αλλού. Αυτό όμως που δεν επιτρέπω στο εαυτό μου σε καμία μα καμία περίπτωση, είναι να τα παρατήσω, απο φόβο και ανασφάλεια για τις δυσκολίες που θα συναντήσω. Δεν θα τα παρατήσω, πριν ολοκληρώσω την προσπάθεια που έχω ξεκινήσει εδώ και μήνες. Θα ανέβω πάνω και θα σχηματίζω την δική μου προσωπική οπτική γωνία, η οποία θα είναι ίσως αρκετά διαφορετική αλλά και παρόμοια σε άλλες παραμέτρους απο την οπτική του Σπύρου, της Ευανθίας, του Minos, του Αντώνη και όλων όσων ζουν ήδη εκεί λίγο καιρό ή πολύ. Δεν θα γυρίσω όμως να κατηγορήσω κανένα απο όλους αυτούς ότι δεν μας τα είπανε καλά, ότι άλλοι με παραμύθιασαν και άλλοι με απογοήτευσαν...Ίσα - ίσα που τους ευχαριστώ όλους όσους μοιράστηκαν αυτό που ζουν. Δεν βάζω προκαταβολικά τα μαύρα για τα αρνητικά που σίγουρα θα ζήσω, αλλά και δεν πετάω στα σύννεφα (εκτός απο τις ώρες της πτήσης!)
Έκλεισα το εισητήριό μου στις 17/5 και σκοπεύω να φτάσω μεχρι το τέλος αυτό το ταξίδι..

Swethess
08.04.2012, 11:13
Να ενημερώσω οτι η Ελληνικη κοινότητα Στοκχόλμης έχει ξεκινήσει δωρεάν μαθήματα σουηδικών για τα μέλη της. Υπάρχουν 2 τμήματα, αρχάριο κ προχωρημένο. Αν κάποιος δεν είναι ήδη μέλος μπορεί να κάνει ετήσια εγγραφή με 150κρ κ μαζι με τα σουηδικά να συμμετέχει κ σε άλλες εκδηλώσεις της κοινότητας.

Επίσης, να σημειώσω -απο τη μικρή εμπειρία μου μέχρι τώρα- οτι οι Έλληνες που γνώρισα εδω ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν κ κάποιοι το κάνουν όντως. Χωρίς να γενικεύω κ χωρίς να αμφισβητώ οτι υπάρχουν κ αυτοί που θέλουν να εκμεταλλευτούν.

Νεομετανάστρια
08.04.2012, 11:31
Ελένη,
Καλή τύχη και κουράγιο στα δύσκολα...
Θα περιμένω να διαβάσω και τη δική σου οπτική γωνία που θα συμπληρώσει το πολύχρωμο ψηφιδωτό εμπειριών σχετικά με τον κοινό μας στόχο, την μετανάστευση στη Σουηδία. Γιατί στα δικά μου μάτια, όλες οι εμπειρίες παλαιών και νέων μεταναστών, με τα αρνητικά και τα θετικά τους είναι πολύ χρήσιμες και με βοηθούν να προετοιμαστώ όσο μπορώ καλύτερα για την δική μου άνοδο στο Βορρά. Είναι πολύ κρίμα όλη η προσπάθεια να εξαντλείται αλλά και να ευτελίζεται σε προσωπικές, άκαρπες αντιπαραθέσεις. Είναι πολύ κρίμα να βλέπω άτομα όπως τον Σπύρο, που αν και δεν γνωρίζω.................................... ............................

Ευχαριστω για τις ευχες!:yes:

Συμφωνω μαζι σου σχεδον απολυτα!
Και δεν λεω απολυτα γιατι το απολυτα νομιζω οτι δεν κανει και καλο σε κανεναν ως κατασταση!
Δεν θεωρω τον εαυτο μου ευκολο ερμαιο του καθενος και θα μιλησω και εγω με την σειρα μου με τα ματια "ενος νεοφερμενου" επισκεπτη αρχικα σε μια πολη και αρκετα αργοτερα νομιζω με τα ματια ενος νεομεταναστη...
Σε οποια πολη του εξωτερικου πηγα ενθουσιαστηκα τις πρωτες μερες με την διαφορετικοτητα σε πολλα επιπεδα, καθαριοτητα, συγκοινωνιες, συμπεριφορα κοσμου, αισθητικη... και απορουσα γιατι ακομα ζω Ελλαδα!!
Οσο παιρνουσαν οι μερες βεβαια "ξεθολωνε" το τοπιο και εβλεπα και τα σκουπιδια σε καποιες περιοχες, και τους αγενεις και γενικοτερα τα ψεγαδια του κοσμου και του τοπου που επισκεπτομουν!

Οποτε για τις πρωτες μερες , και το λεω προκαταβολικα για να ξεκαθαρισω την θεση μου..., δεν νομιζω να δω ψεγαδια!!!

Θα απολαυσω την επισκεψη σε μια πολυ γοητευτικη πρωτευουσα, που οπως μου εχουν διηγηθει ηδη αρκετοι γνωστοι τους μαγεψε!!

Θα την συγκρινω, μαλλον αναποφευκτα, με την χωρα που ζω και θα παραθεσω πληροφοριες, οταν βρω τον χρονο, για να διευκολυνω ανθρωπους που θα την επισκεφτουν ...
Πληροφοριες που δεν διαβασα εδω μεσα και θα ηταν χρησιμες για τις πρωτες μερες στον καθε επισκεπτη...

Δεν νομιζω οτι θα εχω χρονο να απαντω και σε πμ με ερωτησεις και το λεω αυτο για να μην παρεξηγηθουν ισως καποιοι και θεωρησουν οτι τους αγνοω...

Αυτα τα ολιγα... Μια καλη αρχη για ολους μας σε οποια χωρα και αν την κανουμε...:yes:

Ελενη

Νεομετανάστρια
08.04.2012, 11:38
Να ενημερώσω οτι η Ελληνικη κοινότητα Στοκχόλμης έχει ξεκινήσει δωρεάν μαθήματα σουηδικών για τα μέλη της. Υπάρχουν 2 τμήματα, αρχάριο κ προχωρημένο. Αν κάποιος δεν είναι ήδη μέλος μπορεί να κάνει ετήσια εγγραφή με 150κρ κ μαζι με τα σουηδικά να συμμετέχει κ σε άλλες εκδηλώσεις της κοινότητας.

Επίσης, να σημειώσω -απο τη μικρή εμπειρία μου μέχρι τώρα- οτι οι Έλληνες που γνώρισα εδω ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν κ κάποιοι το κάνουν όντως. Χωρίς να γενικεύω κ χωρίς να αμφισβητώ οτι υπάρχουν κ αυτοί που θέλουν να εκμεταλλευτούν.

....κανε ενα κοπο ομως αφου μας παραθετεις αυτη την καλη πληροφορια και συμπληρωσε και τα τηλεφωνα ή τις διευθυνσεις για να μπορει καποιος που ενδιαφερεται να επικοινωνησει αμεσα... αφου ηδη εχεις εσυ ενημερωθει ...._friends:
...δεν νομιζω να φανει διαφημιση, απλα ειναι κατι που μας αφορα και ειναι καλο να το ψαξουμε γιατι μεχρι να παρουμε τα πολυποθητα νουμερα και να γραφτουμε σε καποιο σχολειο θα περασει καιρος...

... πρεπει να ριξουμε και πολυ διαβασμα και απο μονοι μας...

Ευχαριστω

Swethess
08.04.2012, 11:40
....κανε ενα κοπο ομως αφου μας παραθετεις αυτη την καλη πληροφορια και συμπληρωσε και τα τηλεφωνα ή τις διευθυνσεις για να μπορει καποιος που ενδιαφερεται να επικοινωνησει αμεσα... αφου ηδη εχεις εσυ ενημερωθει ...._friends:

Ευχαριστω

Δίκιο έχεις, ξεχάστηκα!

Να συμπληρώσω οτι τα μαθήματα θα συνεχιστούν μέχρι τον Ιούνιο -απ' οσο γνωρίζω εγω. Επίσης, ενας νέος μετανάστης μου ανέφερε κ αυτό http://stockholmcrossroads.se/el/. Δεν το εχω ψάξει ακόμα αλλα το παραθέτω για όποιον ενδιαφέρεται!

bill66
08.04.2012, 12:01
Μηπως Minos θα μπορουσαμε να σε γνωρισουμε καποια στιγμη?

Ελενη

Εμένα πάντως Ελένη η προσπάθειά μου έπεσε στο κενό παρά το ξερό ‘ΟΚ’ που πήρα για απάντηση όταν ζήτησα να συναντηθούμε.

Καλό ταξίδι και καλή επιτυχία στον στόχο σας.
.

Minos
08.04.2012, 12:09
Εγώ προσωπικά ήμουν πολύ απασχολημένος στη δουλειά και με τα παιδιά, γιαυτό δεν μπόρεσα την μιά βδομάδα που ήσουν εδώ, να βρεθούμε. Με συγχωρείς γιαυτό.

Εμένα πάντως Ελένη η προσπάθειά μου έπεσε στο κενό παρά το ξερό ‘ΟΚ’ που πήρα για απάντηση όταν ζήτησα να συναντηθούμε.

Καλό ταξίδι και καλή επιτυχία στον στόχο σου.
.

ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ
08.04.2012, 16:10
ΕΥΑΝΘΙΑ,
χαιρομαι πολυ αν τα πραγματα εχουν αλλαξει απο ΤΟΤΕ που εφυγα εγω.
βεβαια θα συμφωνησω μαζι σου,στο οτι στην ελλαδα υπαρχει ρατσισμος.
αυτο το βιωσα με το που επεστρεψα για παντα στην ελλαδα.με παρομοιο τροπο οπως στην σουηδια.απλα ηθελα να καταθεσω οτι παντου υπαρχουν τα καλα και τα κακα.να μην βλεπουμε την σουηδια ως παραδεισο.
ΕΛΕΝΗ
σου ευχομαι καλο ταξιδι,και να θυμασαι ...........την ζωη μας την φτιαχνουμε,τιποτα δεν μας χαριζεται.καλη επιτυχια στην προσπαθεια σας,καντε το ονειρο σας πραγματικοτητα.
δεν ξερω αν τελικα θα σας ακολουθησω(θελει και θαρρος το οποιο δεν διαθετω),ξερω ομως οτι θελει πολυ δυναμη και δουλεια.
οσο για τις αντιπαραθεσεις,που ισως να γινονται εντονες καποιες φορες,νομιζω οτι ειναι απαρραιτητες.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

serina
08.04.2012, 17:42
ΕΥΑΝΘΙΑ,
.................................................. ..........................
οσο για τις αντιπαραθεσεις,που ισως να γινονται εντονες καποιες φορες,νομιζω οτι ειναι απαρραιτητες.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Οι αντιπαραθέσεις υπάρχουν και στις πιο υγιείς διαπροσωπικές σχέσεις. Δεν είναι ούτε κάτι αφύσικο ούτε κάτι τρομακτικό. Όταν όμως εξαντλούνται σε προσωπικές προσβολές, ειρωνικά σχόλια και υπονοούμενα, τότε είναι ατελέσφορες και δεν οδηγούν πουθενά.
Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι μερικές φορές απαραίτητες όταν ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα και υπάρχει καλή προαίρεση και απο τις δυο πλευρές να δουν καθαρά που διαφωνούν και που μπορεί να συγκλίνουν τελικά. Πιστεύω μέσα σε μια αντιπαράθεση δοκιμάζονται τα όρια του καθενός και τη θεωρώ ουσιαστική όταν μας μαθαίνει να σεβόμαστε την διαφορετικότητα και υποκειμενικότητα στις απόψεις του άλλου.

bill66
08.04.2012, 19:25
Εγώ προσωπικά ήμουν πολύ απασχολημένος στη δουλειά και με τα παιδιά, γιαυτό δεν μπόρεσα την μιά βδομάδα που ήσουν εδώ, να βρεθούμε. Με συγχωρείς γιαυτό.

Αφού δεν υπήρχε χρόνος ούτε για ένα τηλέφωνο δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη το ξεχνάμε.
Άλλωστε αν υπάρχει καλή διάθεση θα έχουμε αρκετό χρόνο από το Μάιο να τα πούμε από κοντά.

Ευχαριστώ
Βασίλης

Minos
08.04.2012, 19:51
Οκ, τα λέμε τότε. Θα λείπω μέχρι τα μέσα Μάη.

Αφού δεν υπήρχε χρόνος ούτε για ένα τηλέφωνο δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη το ξεχνάμε.
Άλλωστε αν υπάρχει καλή διάθεση θα έχουμε αρκετό χρόνο από το Μάιο να τα πούμε από κοντά.

Ευχαριστώ
Βασίλης

serina
08.04.2012, 22:37
Σπυρο η νικη ειναι δικη σου !!!!!:victory:

Εδώ δεν υπάρχει κανείς διαγωνισμός για να νικήσει κάποιος...Η ζωή δεν είναι αγώνας δρόμου!
Η νίκη που θα μπορούσαμε να μοιραστούμε όλοι είναι να αφήσουμε επιτέλους απέξω το "είμαι παλαιός ή καινούργιος μετανάστης" και να προχωρήσουμε όλοι τις ζωές μας όπως και όπου επιθυμούμε ενωμένοι και βοηθώντας ο ένας τον άλλον.
Η ήττα μας όμως είναι ακριβώς το αντίθετο, αυτό που συμβαίνει τώρα με τις εκάστοτε "διασπαστικές" συμπεριφορές...:cry:

Odysseas
08.04.2012, 22:58
Σουηδοί νεοναζί που γουστάρουν τους μετανάστες! - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=JtnzoeBUx6Y)

Πολύ καλό αντιρατσιστικό χιούμορ από Σουηδούς...

george23
08.04.2012, 23:24
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Ελπίζω να γράφω στην σωστή ενότητα, (είπα να μην ανοίξω νέο θέμα)

Λοιπόν, φεύγω Σουηδία για πρακτική σε εταιρεία για ένα 6μηνο (Απρίλης-Οκτώβρης). Συγκεκριμένα θα πάω στο Vasteras. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με μου πει τι παίζει αυτή την χρονική περίοδο με τον καιρό. (θα μου χρειαστούν καλοκαιρινά ρούχα? θέλει βαριά χειμωνιάτικα). Επίσης όποιες πληροφορίες για την πόλη ( κόστος ζωής, τι παίζει από φαί) αλλά και πως θα πάω εκεί απο στοκχόλμη (μονο ότι μπορώ να πάρω λεωφορειο απο το αεροδρόμιο ξέρω) είναι ευπρόσδεκτες..

υγ. σπίτι μου έχουν βρει..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Minos
09.04.2012, 09:53

Λοιπόν, φεύγω Σουηδία για πρακτική σε εταιρεία για ένα 6μηνο (Απρίλης-Οκτώβρης). Συγκεκριμένα θα πάω στο Vasteras. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με μου πει τι παίζει αυτή την χρονική περίοδο με τον καιρό. (θα μου χρειαστούν καλοκαιρινά ρούχα? θέλει βαριά χειμωνιάτικα). Επίσης όποιες πληροφορίες για την πόλη ( κόστος ζωής, τι παίζει από φαί) αλλά και πως θα πάω εκεί απο στοκχόλμη (μονο ότι μπορώ να πάρω λεωφορειο απο το αεροδρόμιο ξέρω) είναι ευπρόσδεκτες..

Καλησπέρα!
Είναι μιά σχετικά μικρή πόλη, γύρω στους 140.000 κατοίκους, 107 χιλιόμετρα από Στοκχόλμη.
Εδώ πληροφορίες για την πόλη στ΄αγγλικά
Welcome to V (http://www.vasteras.se/languages/english/Sidor/englishwelcometovasteras.aspx)
Αυτήν την περίοδο που πάς να έχεις όλα τα είδη των ρούχων. Μπορεί να κάνει κρύο αλλά να έχει μέχρι και 30 βαθμούς ή παραπάνω το καλοκαίρι.
Εξαρτάται σε ποιό αεροδρόμιο στη Στοκχόλμη έρχεσαι, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να πας στο Västerås.

greek
09.04.2012, 12:46
Κυρίες, Κύριοι...

..................ακουλουθει ανουσιο κατεβατο

Ειναι κριμα να τρωτε 1-2 ωρες απο την ζωη σας,για να γραφετε ανουσια κατεβατα,και να περιγραφετε την μεταναστευση λες και πατε στον πολεμο!!!

Απλα πηγατε σε μια αλλη χωρα να βρειτε δουλεια.Τι να πουνε και οι κακομοιροι Ασιατες-Αφρικανοι μεταναστες,που περνανε στην Ελλαδα με βαρκες και κολυμπωντας και αφου εχουν περπατησει ωρες....ελεος δηλαδη!!!

Αυτο που μπορειτε να κανετε οσοι ζειτε εξω,ειναι να περιγραφετε το πως ειναι οι συνθηκες εκει,οσο αντικειμενικα γινεται,να δινετε πληροφοριες και παρακαλω οσοι πηγαινετε και εχετε ανθρωπους να σας βοηθησουν εκει,δεν ειναι ντροπη να το γραφετε,γιατι διαβαζουν αλλοι απο Ελλαδα και ξεσηκωνονται και νομιζουν οτι χωρις να ξερουν κανεναν και τις συνθηκες που επικρατουν,μπορουν (αφου πουλησουν οτι εχουν για να βρουν λεφτα) να πανε και αυτοι.

Εκτος του οτι ξοδευουν καποιοι τις οικονομιες τους,κανουν κακο και στην Ελλαδα,γιατι τελικα για να γλυτωσουν οι Ελληνες (ετσι νομιζουν),να πανε εξω να παρουν ενα μισθο 1000 ευρω και να δινουν τα 800 για νοικι,μεταφορονται πολλα χρηματα εξω και τελικα το μονο καλο ειναι για την Σουηδια οπως και την Αυστραλια (αλλη μεταναστευτικη φαμπρικα εκει!!!),οπου μαζευουν και τα λεφτα των ταλαιπωρων μεταναστων οπου ελπιζουν σε μια καλυτερη ζωη.

adespotos
09.04.2012, 13:05
καλημέρα σε όλους...θέλω να ευχαριστήσω το σκοντο για την άμεση και ενθαρρυντική απάντησή του στο πρώτο μου μήνυμα και να απαντήσω έστω και ετεροχρονισμένα στη gelly ότι πήρε κάπου το μάτι μου ότι το περασμένο σκ θα μαζεύονταν οι ακροδεξιοί της Ευρώπης στη Δανία να "συζητήσουν"...
πριν λίγες μέρες ωστόσο ζήτησα γνώμες για τα πιο κάρω ερωτήματα:
α) μήπως είναι ασφαλέστερο να αναζητήσω άμεσα δουλειά και διαμονή βορειότερα στη Σουηδία, πιο πάνω και από Ουψάλα;
β) μήπως είναι καλύτερα να προετοιμαστώ από Ελλάδα για κανα χρόνο στη γλώσσα και να προσπαθήσω έπειτα ή πιστεύετε ότι αυτός ο χρόνος αναβολής θα είναι χαμένος, μιας και θα έχει πλημμυρίσει ο τόπος μετανάστες;
ευχαριστώ την ασπατεο που απάντησε αμέσως και παρακαλώ ξανά όποιον/α άλλο/η έχει κάποια ιδέα να με διαφωτίσει...θυμάμαι ότι στην επαρχία της χώρας είναι ευκολότερη η εύρεση σπιτιού αλλά όχι εργασίας και υποθέτω ότι αυτό ισχύει κυρίως για το νότο, που μαζεύεται πολύς κόσμος...τι ισχύει ωστόσο για τα πιο βόρεια μέρη της χώρας;

aspateo
09.04.2012, 13:16
Ειναι κριμα να τρωτε 1-2 ωρες απο την ζωη σας,για να γραφετε ανουσια κατεβατα,και να περιγραφετε την μεταναστευση λες και πατε στον πολεμο!!!

Απλα πηγατε σε μια αλλη χωρα να βρειτε δουλεια.Τι να πουνε και οι κακομοιροι Ασιατες-Αφρικανοι μεταναστες,που περνανε στην Ελλαδα με βαρκες και κολυμπωντας και αφου εχουν περπατησει ωρες....ελεος δηλαδη!!!

Αυτο που μπορειτε να κανετε οσοι ζειτε εξω,ειναι να περιγραφετε το πως ειναι οι συνθηκες εκει,οσο αντικειμενικα γινεται,να δινετε πληροφοριες και παρακαλω οσοι πηγαινετε και εχετε ανθρωπους να σας βοηθησουν εκει,δεν ειναι ντροπη να το γραφετε,γιατι διαβαζουν αλλοι απο Ελλαδα και ξεσηκωνονται και νομιζουν οτι χωρις να ξερουν κανεναν και τις συνθηκες που επικρατουν,μπορουν (αφου πουλησουν οτι εχουν για να βρουν λεφτα) να πανε και αυτοι.

Εκτος του οτι ξοδευουν καποιοι τις οικονομιες τους,κανουν κακο και στην Ελλαδα,γιατι τελικα για να γλυτωσουν οι Ελληνες (ετσι νομιζουν),να πανε εξω να παρουν ενα μισθο 1000 ευρω και να δινουν τα 800 για νοικι,μεταφορονται πολλα χρηματα εξω και τελικα το μονο καλο ειναι για την Σουηδια οπως και την Αυστραλια (αλλη μεταναστευτικη φαμπρικα εκει!!!),οπου μαζευουν και τα λεφτα των ταλαιπωρων μεταναστων οπου ελπιζουν σε μια καλυτερη ζωη.

Και για να κάνω εγώ την αρχή, ο άντρας μου βρήκε δουλειά στην Γερμανία μέσω συγγενών, τα ξαδέρφια του συγκεκριμένα, όταν έμαθαν ότι είναι Σουηδία και το παλεύει του είπαν "έλα εδώ, δουλειά 3ωρη για αρχή μέχρι να μάθεις την γλώσσα και σπίτι"! Δουλειά πάνω στο αντικείμενό του. Και φυσικά πάει, φεύγει σήμερα. Τουλάχιστον έγινε μια αρχή από το να περιμένει ως την αιωνιότητα!!! Και θα έχει και δικούς του ανθρώπους κοντά του, πολύ σημαντικό. Βέβαια, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, υπάρχουν κι άνθρωποι που έφυγαν χωρίς να ξέρουν κάποιον και τα κατάφεραν.

Odysseas
09.04.2012, 14:05
Νομίζω ότι το να εμπιστεύεται κάποιος απλά και μόνο τα μη στοιχειοθετημένα γραφόμενα κάποιου στο ίντερνετ είναι επικίνδυνο.

Όσοι ψάχνουν που να μεταναστεύσουν θα πρέπει να το ψάχνουν και να κοιτάν τα στοιχεία που μπορεί να τους παραθέτει κάποιος. Όχι τις γενικόλογες προσωπικές εμπειρίες κάποιου.

Αν κάποιος ήταν τυχερος και βρήκε δουλειά, ακόμα και χωρίς καμμιά βοήθεια, δε σημαίνει τίποτα, αν κάποιος δεν περιγράφει ακριβώς τις συνθήκες δουλειάς. Αν κάποιος δουλεύει με απλήρωτες υπερωρίες ή ένα τρίωρο και συγκατοικεί με άλλους για να τα βγάλει βόλτα, μπορεί αυτό κάποιου άλλου να μην του κάνει ως μοντέλο. Το αόριστο εχω βρει δουλειά στη Σουηδία χωρίς την περιγραφή της μορφής δουλειάς, κάνει καποιον που έχει μεγαλώσει στην Ελλάδα ακούγοντας για το περίφημο σουηδικό μοντέλο, να πιστεύει ότι έχει βρει πλήρη, ωραρίου και δικαιωμάτων, δουλειά.

Επίσης ακόμα και μια πολύ καλή δουλειά να έχει βρει κάποιος δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος που θα έρθει θα τα καταφέρει. Θα είναι καλό να ψάξει αν το επάγγελμα του έχει ζήτηση και ποιές είναι οι προοπτικές για τα επόμενα χρόνια.

aspateo
09.04.2012, 14:13
Νομίζω ότι το να εμπιστεύεται κάποιος απλά και μόνο τα μη στοιχειοθετημένα γραφόμενα κάποιου στο ίντερνετ είναι επικίνδυνο.

Όσοι ψάχνουν που να μεταναστεύσουν θα πρέπει να το ψάχνουν και να κοιτάν τα στοιχεία που μπορεί να τους παραθέτει κάποιος. Όχι τις γενικόλογες προσωπικές εμπειρίες κάποιου.

Αν κάποιος ήταν τυχερος και βρήκε δουλειά, ακόμα και χωρίς καμμιά βοήθεια, δε σημαίνει τίποτα, αν κάποιος δεν περιγράφει ακριβώς τις συνθήκες δουλειάς. Αν κάποιος δουλεύει με απλήρωτες υπερωρίες ή ένα τρίωρο και συγκατοικεί με άλλους για να τα βγάλει βόλτα, μπορεί αυτό κάποιου άλλου να μην του κάνει ως μοντέλο. Το αόριστο εχω βρει δουλειά στη Σουηδία χωρίς την περιγραφή της μορφής δουλειάς, κάνει καποιον που έχει μεγαλώσει στην Ελλάδα ακούγοντας για το περίφημο σουηδικό μοντέλο, να πιστεύει ότι έχει βρει πλήρη, ωραρίου και δικαιωμάτων, δουλειά.

Επίσης ακόμα και μια πολύ καλή δουλειά να έχει βρει κάποιος δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος που θα έρθει θα τα καταφέρει. Θα είναι καλό να ψάξει αν το επάγγελμα του έχει ζήτηση και ποιές είναι οι προοπτικές για τα επόμενα χρόνια.

Ακριβώς έτσι είναι! Επίσης πιστεύω ότι όοοοοσα στοιχεία και πληροφορίες κι αν συλλέξεις, μόνο αν βρεθείς στην χώρα και την δεις από κοντά θα έχεις ολοκληρωμένη άποψη... Μπορεί να απογοητευτείς, μπορεί να ενθουσιαστείς ακόμα περισσότερο...
Το τι αρέσει στον καθένα έιναι εντελώς υποκειμενικό. Αν όμως δεν προσπαθήσεις, δεν θα μάθεις ποτέ.

saetron
09.04.2012, 17:22
Σουηδοί νεοναζί που γουστάρουν τους μετανάστες! - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=JtnzoeBUx6Y)

Πολύ καλό αντιρατσιστικό χιούμορ από Σουηδούς...

και αλλη μια αντιπαραθεση...

Malm (http://www.jpost.com/Opinion/Op-EdContributors/Article.aspx?id=265209)

ευανθια
09.04.2012, 20:23
Εδώ δεν υπάρχει κανείς διαγωνισμός για να νικήσει κάποιος...Η ζωή δεν είναι αγώνας δρόμου!
Η νίκη που θα μπορούσαμε να μοιραστούμε όλοι είναι να αφήσουμε επιτέλους απέξω το "είμαι παλαιός ή καινούργιος μετανάστης" και να προχωρήσουμε όλοι τις ζωές μας όπως και όπου επιθυμούμε ενωμένοι και βοηθώντας ο ένας τον άλλον.
Η ήττα μας όμως είναι ακριβώς το αντίθετο, αυτό που συμβαίνει τώρα με τις εκάστοτε "διασπαστικές" συμπεριφορές...:cry:

Η ζωη ειναι ενας συνεχης προσωπικος αγωνας επιβιωσης , και εκπληρωσης στοχων που εχει ο καθενας !!! Οταν καποιος καταφερνει να εκπληρωσει στοχους και ονειρα ειναι μια προσωπικη νικη !! Φυσικα και δεν υπαρχει εδω διαγωνισμος ! Τον μονο διαγωνισμο που κανουμε ειναι με τον εαυτο μας , τεσταροντας τις αντοχες μας !!

ManTsak
09.04.2012, 21:31
Καλησπέρα σας!
Είμαι φοιτητής και θα πάω στην Στοκχόλμη για 4 (ίσως και περισσότερους) μήνες με το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών Erasmus. Επειδή είναι πολύ δύσκολο να βρω εστία για να μείνω, σκέφτηκα να ψάξω για σπίτι. Θα είμαι με άλλους 2 συμφοιτητές μου, οπότε σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της συγκατοίκησης. Είδα τα site που έχετε στο αντίστοιχο θέμα,αλλά δεν ξέρω αν είναι άξια εμπιστοσύνης. Οποιαδήποτε συμβουλή σας θα ήταν καλοδεχούμενη!

Μάνος

ευανθια
09.04.2012, 21:45
Καλησπέρα σας!
Είμαι φοιτητής και θα πάω στην Στοκχόλμη για 4 (ίσως και περισσότερους) μήνες με το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών Erasmus. Επειδή είναι πολύ δύσκολο να βρω εστία για να μείνω, σκέφτηκα να ψάξω για σπίτι. Θα είμαι με άλλους 2 συμφοιτητές μου, οπότε σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της συγκατοίκησης. Είδα τα site που έχετε στο αντίστοιχο θέμα,αλλά δεν ξέρω αν είναι άξια εμπιστοσύνης. Οποιαδήποτε συμβουλή σας θα ήταν καλοδεχούμενη!

Μάνος

Μπορεις να αρχισεις να ψαχνεις στα site αυτα . Μονο δεν θα στειλεις σε καμμια περιπτωση λεφτα για προκαταβολη για να κλεισεις καποιο σπιτι .
Λεφτα θα δωσεις μονο απο κοντα !! Ολοι απο αυτα τα site εχουμε ψαξει και εχουμε βρει σπιτι η δωματτιο .

greek
09.04.2012, 22:05
Και για να κάνω εγώ την αρχή, ο άντρας μου βρήκε δουλειά στην Γερμανία μέσω συγγενών, τα ξαδέρφια του συγκεκριμένα, όταν έμαθαν ότι είναι Σουηδία και το παλεύει του είπαν "έλα εδώ, δουλειά 3ωρη για αρχή μέχρι να μάθεις την γλώσσα και σπίτι"! Δουλειά πάνω στο αντικείμενό του. Και φυσικά πάει, φεύγει σήμερα. Τουλάχιστον έγινε μια αρχή από το να περιμένει ως την αιωνιότητα!!! Και θα έχει και δικούς του ανθρώπους κοντά του, πολύ σημαντικό. Βέβαια, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, υπάρχουν κι άνθρωποι που έφυγαν χωρίς να ξέρουν κάποιον και τα κατάφεραν.

Το οτι γραφεις οτι εχεις δικους σου ανθρωπους στην Γερμανια,ειναι πολυ σημαντικο για αυτους που διαβαζουν.:bravo_:

Αν δεν το γραψεις,καποιος καταλαβαινει οτι στην Γερμανια βρισκεις πιο ευκολα δουλεια,απο οτι στην Σουηδια.

Οσοι διαβαζουν εμπειριες αυτων που πανε εξω,το κανουν για να ζυγισουν τα πραγματα να παρουν αποφασεις.

Ειναι ελεεινο να πηγαινει καποιος εξω,να εχει ανθρωπους να τον βοηθησουν και μετα να καθεται στο διαδυκτιο να γραφει στους αλλους...''προχωρα και μην φοβασαι'' ''οπως τα καταφερα εγω θα τα καταφερεις και εσυ'' και αλλες τετοιες βλακειες.

ManTsak
09.04.2012, 22:50
Μπορεις να αρχισεις να ψαχνεις στα site αυτα . Μονο δεν θα στειλεις σε καμμια περιπτωση λεφτα για προκαταβολη για να κλεισεις καποιο σπιτι .
Λεφτα θα δωσεις μονο απο κοντα !! Ολοι απο αυτα τα site εχουμε ψαξει και εχουμε βρει σπιτι η δωματτιο .

Σε ευχαριστώ πολύ!

aspateo
10.04.2012, 09:07
Το οτι γραφεις οτι εχεις δικους σου ανθρωπους στην Γερμανια,ειναι πολυ σημαντικο για αυτους που διαβαζουν.:bravo_:

Αν δεν το γραψεις,καποιος καταλαβαινει οτι στην Γερμανια βρισκεις πιο ευκολα δουλεια,απο οτι στην Σουηδια.

Οσοι διαβαζουν εμπειριες αυτων που πανε εξω,το κανουν για να ζυγισουν τα πραγματα να παρουν αποφασεις.

Ειναι ελεεινο να πηγαινει καποιος εξω,να εχει ανθρωπους να τον βοηθησουν και μετα να καθεται στο διαδυκτιο να γραφει στους αλλους...''προχωρα και μην φοβασαι'' ''οπως τα καταφερα εγω θα τα καταφερεις και εσυ'' και αλλες τετοιες βλακειες.

Χα χα χα, γελάω greek γιατί μόλις χτες η γερμανίδα υπουργός εργασίας δήλωσε ότι θέλει οι έλληνες να πάνε γερμανία για δουλειά... Άρα, και συγγενείς να μην έχεις, σε καλεί η ίδια η υπουργός βρε αδερφέ.
Άρα, στην γερμανία ΒΡΙΣΚΕΙΣ πιο εύκολα δουλειά, χα χα χα!!

lazaros
10.04.2012, 10:04
Εννοείται ότι στη Γερμανία υπάρχουν περισσότερες θέσεις εργασίας. Μην συγκρίνουμε τα ασύγκριτα. Μια ματιά στις ιστοσελίδες του ΟΑΕΔ των δυο χωρών αρκεί για να καταλάβει κανείς τη διαφορά.

elpizo
10.04.2012, 13:25
καλό είναι να ''παίρνουμε'' απο εδώ μόνο τις πληροφορίες που αφορούν τα διαδικαστικά για τη Σουηδία όπως και για κάθε χώρα , καθώς όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά, και εξαρτώνται απο τις εμπειρίες που κάποιος έχει εκεί, την τύχη, και άλλους παράγοντες....οπότε καλό είναι να είμαστε ρεαλιστές και να μην επηρεαζόμαστε ότι και να ακούμε για μια χώρα.....ας προσπαθήσουμε λοιπόν έτσι απλά και μην είμαστε στα σύννεφα ή φουλ απογοητευμένοι επηρεαζόμενοι απο καταστάσεις που ακούσαμε.....κάθε περίπτωση μετανάστη είναι διαφορετική... Καλό Πάσχα!!

delirania
10.04.2012, 13:54
Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Αν κάποιος εχει μετακομισει προσφατα θα μπορουσε να μου απαντησει. Ειμαστε ενα ζευγαρι και ψαχνομαστε γενικα για εξω. Σκεφτομαι το εξής:
Στην Ευρώπη γενικα αλλα και στην Σουηδια συγκεκριμενα, σε ενα σπιτι 2 ατομων, συμφερει να νοικιαζεις επιπλωμενα διαμερισματα ή να μεταφερεις επιπλα? Ξέρει κανενας εαν πχ συμφερει να μετακομισεις βαρια επιπλα και ηλεκτρικες συκευες ή να τις αγορασεις απο εκει? Διαβασα καποια πραγματα σε blogs οπως το transfeco.gr αλλα δεν βρηκα ακρη. Το να στησεις ενα σπιτι απο την αρχη ειναι ενα σημαντικο εξοδο. Πρεπει να ξερεις να προυοπολογισεις. Γιατι για να σκεφτομαστε την μεταναστευση, μαλλον δεν μας περισσευουν ιδιαιτερα....ευχαριστώ! Δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος αλλα μονο εδω βρηκα πιο συγκεκριμενα πραγματα για μεταναστευση.

aspateo
10.04.2012, 14:17
καλό είναι να ''παίρνουμε'' απο εδώ μόνο τις πληροφορίες που αφορούν τα διαδικαστικά για τη Σουηδία όπως και για κάθε χώρα , καθώς όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά, και εξαρτώνται απο τις εμπειρίες που κάποιος έχει εκεί, την τύχη, και άλλους παράγοντες....οπότε καλό είναι να είμαστε ρεαλιστές και να μην επηρεαζόμαστε ότι και να ακούμε για μια χώρα.....ας προσπαθήσουμε λοιπόν έτσι απλά και μην είμαστε στα σύννεφα ή φουλ απογοητευμένοι επηρεαζόμενοι απο καταστάσεις που ακούσαμε.....κάθε περίπτωση μετανάστη είναι διαφορετική... Καλό Πάσχα!!

Επίσης καλό είναι να κάνουμε και λίγο χιούμορ, δεν βλάπτει... Καλό κάνει τις μαύρες αυτές μέρες...

aspateo
10.04.2012, 14:21
Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Αν κάποιος εχει μετακομισει προσφατα θα μπορουσε να μου απαντησει. Ειμαστε ενα ζευγαρι και ψαχνομαστε γενικα για εξω. Σκεφτομαι το εξής:
Στην Ευρώπη γενικα αλλα και στην Σουηδια συγκεκριμενα, σε ενα σπιτι 2 ατομων, συμφερει να νοικιαζεις επιπλωμενα διαμερισματα ή να μεταφερεις επιπλα? Ξέρει κανενας εαν πχ συμφερει να μετακομισεις βαρια επιπλα και ηλεκτρικες συκευες ή να τις αγορασεις απο εκει? Διαβασα καποια πραγματα σε blogs οπως το transfeco.gr αλλα δεν βρηκα ακρη. Το να στησεις ενα σπιτι απο την αρχη ειναι ενα σημαντικο εξοδο. Πρεπει να ξερεις να προυοπολογισεις. Γιατι για να σκεφτομαστε την μεταναστευση, μαλλον δεν μας περισσευουν ιδιαιτερα....ευχαριστώ! Δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος αλλα μονο εδω βρηκα πιο συγκεκριμενα πραγματα για μεταναστευση.

Θα σου πω ότι μια "προσφορά να την κάνει..." που είχαμε πάρει, ήταν 4800 για μια κρεβατοκάμαρα, 2 καναπέδες και 1 κρεβατάκι του παιδιού!!! :lol2:
Με μια πρόχειρη αναζήτηση, μπορούσαμε να πάρουμε ΟΛΑ τα πράγματα, καινούργια με, το πολύ, 3000...

delirania
10.04.2012, 14:35
Θα σου πω ότι μια "προσφορά να την κάνει..." που είχαμε πάρει, ήταν 4800 για μια κρεβατοκάμαρα, 2 καναπέδες και 1 κρεβατάκι του παιδιού!!! :lol2:
Με μια πρόχειρη αναζήτηση, μπορούσαμε να πάρουμε ΟΛΑ τα πράγματα, καινούργια με, το πολύ, 3000...

:cry: Αυτο φοβόμουν.....Για Σουηδία μιλάς? και για ηλεκτρικές συσκευές έχεις ιδέα για τιμές αγοράς? Σ'ευχαριστώ!:victory:

aspateo
10.04.2012, 14:56
:cry: Αυτο φοβόμουν.....Για Σουηδία μιλάς? και για ηλεκτρικές συσκευές έχεις ιδέα για τιμές αγοράς? Σ'ευχαριστώ!:victory:

Ναι, για Σουηδία. Βέβαια, αν ψάξεις μπορεί να βρεις χαμηλότερες τιμές αλλά, γενικά, δεν συμφέρει να πάρεις πράγματα από Ελλάδα. Για τα ηλεκτρικά δεν ξέρω, δεν είχαμε κοιτάξει, αλλά σίγουρα κάτι οικονομικό θα υπάρχει εκεί. :yes:

ευανθια
10.04.2012, 15:55

Καταρχην delinaria καλωσορισες στην παρεα μας ! :smile_:
Δεν συμφερει να μεταφερεις επιπλα ! Στην σουηδια οταν νοικιαζεις σπιτι στην αρχη ειναι συνηθως επιπλωμενο , αλλα και αν δεν ειναι , μπορεις να αγορασσεις απο το ικεα , και να βολευτεις μια χαρα και πιο οικονομικα απο οτι θα πληρωνες σε μια μεταφορικη . Οσο για τις ηλεκτρικες συσκευες , στην σουηδια ολα τα διαμερισματα νοικιαζονται με τις ηλεκτρικες συσκευες μαζι , επομενως δεν θα χρειαστει να αγορασεις. Δηλαδη ηλεκτρικη κουζινα , ψυγειο , καταψυκτη. Πλυντηριο ρουχων και στεγνωτηριο εχουν ολες οι πολυκατοικιες στο υπογειο οπου εκει μπορεις να πλυνεις ! Αν ομως δεν θελεις να πλενεις εκει , τοτε μπορεις να αγορασεις ενα πλυντηριο για το σπιτι σου. Ειναι η μονη ηλεκτρικη συσκευη που αγοραζεις αν θελεις !

gelly
10.04.2012, 21:49
Έχω μια απορία όσον αφορά τα σπίτια.Τα ίδια ισχύουν σε όλες τις πόλεις της Σουηδίας?Εννοώ για το αν τα νοικιάζεις από το δήμο,αν παντού έχουν ηλεκτρικές συσκευές και πλυντηριο,αν στο ενοίκιο είναι τα κοινόχρηστα κτλ

Minos
10.04.2012, 23:51
Έχω μια απορία όσον αφορά τα σπίτια.Τα ίδια ισχύουν σε όλες τις πόλεις της Σουηδίας?Εννοώ για το αν τα νοικιάζεις από το δήμο,αν παντού έχουν ηλεκτρικές συσκευές και πλυντηριο,αν στο ενοίκιο είναι τα κοινόχρηστα κτλ

Ναι, πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν, σε όλους τους δήμους. Βέβαια ηλεκτρικές συσκεύες δεν είναι γι αυτούς το πλυντήριο πιάτων.
Δεν έχει σημασία αν τα νοικιάζεις από το δήμο ή από άλλη εταιρεία ή ακόμα και ιδιώτη. Υπάρχει το μίνιμουμ που πρέπει να έχει (μιλάμε για διαμέρισμα από πρώτο χέρι, δηλαδή να είσαι εσύ ο ενοικιαστής).
Τότε πρέπει να έχει μέσα την κουζίνα, το ψυγείο και τον καταψύξη (ξεχωριστό από το ψυγείο). Επίσης είναι μέσα τα κοινόχρηστα και η θέρμανση. Σε λίγα δυστυχώς διαμερίσματα είναι μέσα και το ηλεκτρικό. Τα κοινά πλυντήρια μπορεί να είναι ακριβώς στο υπόγειο της πολυκατοικίας, μπορεί να είναι όμως και πολύ μακρύτερα, μιας και καλύπτουν ένα αριθμό διαμερισμάτων.

skonto
13.04.2012, 22:14
Ευχές για αυτές τις άγιες ημέρες.

Να ευχηθώ σε όλους τους φίλους και τις φίλες Καλή Ανάσταση.

Καλη δύναμη και υγεία.

Σπύρος

bill66
14.04.2012, 11:25
Καλή ανάσταση σε όλους.

Υγεία ευτυχία και αρκετή δύναμη να έχουμε.

Βασίλης

Νεομετανάστρια
15.04.2012, 13:21
Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους!!

Βρηκα σημερα λιγο χρονο και νομιζω οτι ειναι και η καταλληλη μερα να αφηγηθω καποια πραγματα που εζησα, προσωπικες εμπειριες απο τις λιγες μερες που βρισκομαι στην Στοκχολμη.

Οπως ειχα ηδη πει το ταξιδι αυτο ειναι λιγο εκδρομη , λιγο εξερευνηση της περιοχης και λιγο επαφες για εργασια.... πιο πολυ απο ολα ομως εξερευνητικο για το τι θα πρεπει τελικα να παρουμε μαζι μας την επομενη φορα που ανεβαινουμε οριστικα.

Παρολο που καποια στιγμη τσιγκουνευτηκα αυτα τα πανω κατω 1000 ευρω για ενα τετοιο ταξιδι 2 ατομων, διαπιστωνω πλεον οτι ειναι απαραιτητο για διαφορους λογους....
Καταρχην αρχιζεις να συννειδητοποιεις οτι εδω θα κατοικεις απο εδω και περα, συμβιβαζεσαι οτι καποια πραγματα δεν ειναι οπως στην Ελλαδα βλεπεις τους ανθρωπους με τους οποιους θα συναναστρεφεσαι ειτε ειναι Ελληνες ειτε ειναι αλλοδαποι.

Ελεγα ως χαρωπη νοικοκυρα να κουβαλησω κανα 2 κουβερτες, σεντονια πετσετες και γενικα πραγματα νοικοκυριου στο σπιτι που νοικιασα τελικα απο αρχες Μαιου. Ελεγα αφου ηδη τα εχω πληρωσει μια φορα, γιατι να τα ξαναπληρωσω....

Τελικα διαπιστωνω, απο ολους τους ανθρωπους που μιλησα τον τελευταιο καιρο, απο τα σπιτια που νοικιαζουν εδω επιπλωμενα και που επισκεφτηκα καθως και απο τα πραγματα που ειδα οτι πουλιουνται εδω οτι υπαρχουν τα παντα και πολυ περισσοτερα απο οσα φανταζομουν!!!
Τα σεντονια και τα παπλωματα που υπαρχουν εδω ειναι ζεστα και διαμορφωμενα για τις εδω συνθηκες. Ελαχιστα απο τα σεντονια που εχω τελικα πληρουν τις προυποθεσεις για να τα παρω μαζι μου...
Τα σπιτια που νοικιαζονται επιπλωμενα, το ξαναλεω παρολο που εχει ειπωθει, εχουν οτι χρειαζεται μια νοικοκυρα αλλα και μια ολοκληρη οικογενεια!!

Αυτο που δεν περιμενα και ομολογω οτι με εντυπωσιασε ειναι το ποσο καλα μας αντιμετωπισαν οι ανθρωποι απο εδω μεσα απο το πατριωτακι που ηδη συναντησα στην Στοκχολμη, οι οικογενειες που ειχα κανονισει να συναντησω και οι οποιες μας ανοιξαν τα σπιτια τους καθως και οι ανθρωποι απο την μοναδικη ελληνικη κοινοτητα στην οποια πηγαμε...

Ειχε γραφτει και εδω μεσα για τα δωρεαν μαθηματα Σουηδικων για αρχαριους και προχωρημενους λιγες μερες πριν. Απο φιλη που ειχε ηδη παρακολουθησει 2 μαθηματα πληροφορηθηκα οτι οντως γινεται δουλεια και οτι οι ανθρωποι δεν σε αντιμετωπιζουν με το υφος :"Τι ηρθατε εδω να κανετε? Δεν εχει δουλειες...κλπ" και ετσι αποφασισαμε να παμε.
Πραγματικα διαπιστωσα με τα ιδια μου τα ματια, γιατι γενικα ειμαι και λιγο Απιστος Θωμας... , οτι υπαρχουν Ελληνες που προσπαθουν να βοηθησουν τους νεοφερμενους!!!

Απο το μαθημα που καναμε Μεγαλη Πεμπτη βγηκαμε στην συνεχεια μια παρεα 9 "συμμαθητων" εξω για ποτο!!

Το Μεγαλο Σαββατο εγινε εκτος απο μαθημα και ενημερωση απο ανθρωπους της κοινοτητας για τις διαδικασιες που θα πρεπει να γνωριζει ο νεοφερμενος για την εκδοση personnummer, σουηδικης ταυτοτητας και καταθεση των εγγραφων στην υπηρεσια μεταστευσης.
Και δεν μενουν μονο στην ενημερωση, ειδα και ουσιαστικη βοηθεια και την ειδα με τα ιδια μου τα ματια!!
Αν μου επιτρεψει ο ανθρωπος που την εδωσε την βοηθεια, πολυ ευχαριστως να αναφερω τι ακριβως εκανε χωρις ασφαλως να αναφερω ονοματα...

Υπαρχουν λοιπον ανθρωποι που βοηθανε , δεν ειναι φαντασματα!!
Ειναι μια χαρα υπαρκτοι!! Και σε αντιμετωπιζουν φιλικα και ανθρωπινα, οχι ψυχρα.

Επισης επειδη ολοι οι Νεομεταναστες δεν εχουμε το ιδιο επιπεδο γνωσεων, σουηδικης γλωσσας και γνωριμιων φανηκε απο τα μαθηματα οτι μπορουμε να βοηθησουμε και ο ενας τον αλλο ακομα και σε απλα πραγματα,π.χ. δοκιμασε το ταδε γαλα,το super market εκεινο ειναι οικονομικοτερο .. εχω μια δουλεια να σου προτεινω... εχω αυτο το σαιτ για να μαθεις καποια πραγματα....

Στις λιγες μερες που ειμαι εδω μου προταθηκε μια δουλεια καθαριοτητας στην οποια απαντησα θετικα και ισως μεχρι να φυγω να με δοκιμασουν καμια μερα και ενα μεροκαματο για το βραδυ της Αναστασης σε ελληνικο εστιατοριο που αν δεν ειχα κανονισει να ειμαι με καποιους ανθρωπους ευχαριστως θα πηγαινα...
Ειπαμε οι γνωριμιες γινονται για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο!!_friends:
Ποτε δεν ξερεις που, πως και ποτε μπορεις να φανεις χρησιμος σε καποιον και αντιστοιχα εκεινος σε εσενα!!

Τωρα το κατα ποσο θα χρησιμοποιησει ο καθενας μας αυτες τις γνωριμιες απο την ελληνικη κοινοτητα της Στοκχολμης, τις γνωριμιες απο εδω απο το πατριωτακι και τις προσωπικες του αυτο ειναι ενα αλλο θεμα!

Εγω παντως ξερω, για να ελαφρυνω και λιγο το κειμενο, οτι χτες το βραδυ μας "πεταξαν" ευγενικα εξω απο το ροκαδικο που ειμασταν κατα τις 3 το βραδυ (γιατι το κλεισαμε το μαγαζι...) μια παρεα 8 τελικα ελληνων που οταν ξεκινησαμε για το μαγαζι ημασταν 3 μονο ατομα....

Χρονια Πολλα
Χριστος Ανεστη

Ελενη

ευανθια
15.04.2012, 13:45
Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους!!

Βρηκα σημερα λιγο χρονο και νομιζω οτι ειναι και η καταλληλη μερα να αφηγηθω καποια πραγματα που εζησα, προσωπικες εμπειριες απο τις λιγες μερες που βρισκομαι στην Στοκχολμη................................ ..

Χρονια Πολλα
Χριστος Ανεστη

Ελενη

:bravo_::victory:

Χρονια πολλα !!!!!!!!!!!!!!!! Αληθως Ανεστη !!!!!!!!!!!!!!!!!!

gio75
15.04.2012, 22:23
Μπραβο σου νεομεταναστρια που αναφέρεις ολα αυτα...ειναι πολυ σημαντικο εμεις οι "ασχετοι" με το θεμα μεταναστευση να ξερουμε οτι υπαρχει και ελπιδα και δεν ειναι ολα μαυρα. Να ξερουμε οτι υπαρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ εκει εξω που μπορουν και θελουν να βοηθησουν.:bravo_1:
Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου, ολα να σου πανε καλα και να καταφερεις αυτο που επιθυμεις...
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!

EXCITER
15.04.2012, 23:40
Μπραβο Ελενη!Πολυ θετικη λοιπον η πρωτη εντυπωση!Καλη συνεχεια!
Χρονια πολλα σε ολους!Χριστος Ανεστη!

Νεομετανάστρια
16.04.2012, 09:04
Καλημερα σε ολους,

Θεωρω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα για ολοκληρο πια τον πλανητη αλλα επειδη μας αρεσει πιο πολυ να κοιταμε την γειτονια μας την Ευρωπη... και στον μαχαλα μας δεν ειναι καθολου ροδινα.
Ακομα και στην Σουηδια εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα για δουλειες, μην ξεγελιομαστε.
Οι εταιρειες καθαριοτητας που δεχονται μεγαλο κυμα νεων υπαλληλων-μεταναστων εχουν αρχισει να φρακαρουν και οι ελπιδες να βρεις εργασια σε αυτες ειναι λιγοστες...

Καθε βδομαδα για να μην πω καθε μερα... αναθεωρουν και εδω τις διαδικασιες, απαιτουν περισσοτερα απο οτι παλιοτερα εγγραφα.
Παραδειγματος χαρη εαν πατε με χαρτι εργοδοτη για να καταθεσετε στο Skatteverket (Σουηδικη Εφορια) την αιτηση για personnummer καλο θα ηταν να εχετε μαζι σας και την Ευρωπαικη καρτα ασθενειας.
Λιγες μερες πριν ζητηθηκε σε καποιον Ελληνα που εκανε την διαδικασια ενω τοσο καιρο δεν ηταν απαραιτητη....
Να προσθεσω επισης οτι με το που μπαινεις στην εφορια υπαρχουν υπαλληλοι που, αφου παρεις χαρτακι προτεραιοτητας, σε ρωτανε τι ακριβως θελεις να κανεις και σου δινουν αυτοι τα καταλληλα εγγραφα να συμπληρωσεις τα οποια εκτος απο Σουηδικα υπαρχουν τα ιδια και στα Αγγλικα.
Βεβαια μας συμβουλεψαν οτι καλυτερα ειναι να τα συμπληρωσεις στην Σουηδικη γλωσσα.....

Γενικα απο οτι καταλαβα προσπαθουν να περιορισουν το κυμα μεταναστευσης στην χωρα τους, πραγμα που το βρισκω και πολυ λογικο, αυξανοντας τις προυποθεσεις που απαιτουνται για εναν νεομεταναστη για να εργαστει στην χωρα τους...
Κοινως οργανωθειτε οσο μπορειτε περισσοτερο και να ειστε ετοιμοι να αντιμετωπισετε τις δυσκολιες που σιγουρα θα προκυψουν.

Και ενα τελευταιο : Το οτι εμεις δεν πεσαμε (προς το παρον) σε Ελληναρες δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν!!
Υπαρχουν και εχουν και αρκετες "φωλιες" εδω περα ....
Απλα, καποιοι γνωστοι και φιλοι μας ειχαν προειδοποιησει να μην επισκευτουμε καποια συγκεκριμενα μερη.... στα οποια κατα κυριο λογο αποθαρρυνουν τον κοσμο και δεν προσφερουν και καμια βοηθεια...

Ελενη

noname
16.04.2012, 13:10
Etsi akrivos einai.....ase pou logo pollon metanaston oi etairies katharismou sou lene giati na paro esena otan mporo na paro polonous me ta misa xrimata...otan peinaei o allos kanei ta panta kai gia 40 korones tin ora...Ego tha doso ston eauto mou dioria mexri to kalokairi...an kai mexri tote den vro kati allo ta kouvadakia mou kai se alli paralia...to mono pou katafera stoys 6 mines edo na vrisko kati monoores kai diores douleies...eidi efaga ena soro etoima xrimata pou an emena ellada tin ebgaza 1.5 χρονο xoris douleia...isos eimoun apo toys atixous edo...den thelo na epireaso kanenan apla prepei kapios na erthei edo gia na dei me ta matakia tou kai na min akouei kanenan me to xontro kai to makri tou opos leo kai go aloste....to kathe atomo exei tis dikes tou dinatotites kai ton diko tou xaraktira kai ta antilamvanete alios ta pragmata..paizei rolo kai i tixi kai to ti gnorimies exeis...ego irtha edo xoris kanenan kai oute diavasa kati gia tin souidia...apla mpika sto aeroplano kai efiga me tin ginaika mou...ola ta vrika edo...to patriotaki to anakalipsa otan irtha edo..paidia lali tixi se olous....

greek
16.04.2012, 13:41
Έτσι ακριβώς είναι.....άσε που λόγο πολλών μεταναστών οι εταιρίες καθαρισμού σου λένε γιατί να πάρο εσένα όταν μπορώ να πάρο πολωνούς με τα μισά χρήματα...όταν πεινάει ο άλλος κάνει τα πάντα και για 40 κορόνες την ώρα...Εγώ θα δώσω στον εαυτό μου διορία μέχρι το καλοκαίρι...αν και μέχρι τότε δεν βρω κάτι άλλο τα κουβαδάκια μου και σε άλλη παραλια...το μονο που κατάφερα στους 6 μήνες εδώ να βρίσκω κάτι μονόωρες και δίωρες δουλειές...είδη έφαγα ένα σορό έτοιμα χρήματα που αν εμενα ελλάδα την έβγαζα 1.5 χρονο χωρίς δουλειά...ίσος ήμουν από τους ατυχους εδώ...δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν απλά πρέπει κάποιος να έρθει εδώ για να δει με τα ματάκια του και να μην ακούει κανέναν με το χοντρό και το μακρύ του όπως λέω και go άλλωστε....το κάθε άτομο έχει τις δικες του δυνατότητες και τον δικό του χαρακτήρα και τα αντιλαμβάνεται αλλιώς τα πράγματα..παίζει ρολο και η τύχη και το τι γνωριμίες έχεις...εγώ ήρθα εδώ χωρίς κανέναν και ούτε διάβασα κάτι για την σουηδία...απλά μπήκα στο αεροπλάνο και έφυγα με την γυναικα μου...όλα τα βρήκα εδώ...το πατριωτάκι το ανακάλυψα όταν ήρθα εδώ..παιδιά λάλη τύχη σε όλους....

Να σαι καλα και μπραβο σου που γραφεις την αληθεια.Πιστευω οτι πολλοι που πανε εξω και τα βρισκουν σκουρα,δεν γραφουν τιποτα.
Και μενουν αυτοι που πιανουν δουλεια στο εστιατοριο του μπαρμπα τους,να γραφουν στους αλλους ''προχωρα και μην φοβασαι τιποτα''.

Δεν μπορω να καταλαβω,γιατι τοσος ντορος με την Σουηδια.Τι ειναι η Σουηδια?Επειδη εχουν πετρελαια εχουν και καλυτερη ζωη,αλλα για τους Σουηδους.Οι ξενοι δεν ειναι ευκολο να βρουν δουλεια.

noname
16.04.2012, 14:05
xereis file mou parakoloutho poli kairo to patriotaki ma exo grapsei poli liges fores....diavazo mono...den thelo na epireaso kanenan giati opos vlepeis an peis kati kako merikoi arpazonte..ego egrapsa gia mena prosopika...palia itan eukolo na vreis douleia edo...einai kai to pos theleis na zeis....edo to pasxa xionize ..se allous aresei se allous oxi......an sou grapso analitika to ti exoda exoume san oikogeneia tha deis....eimai padremenos me 2 paidia...2100 se euro sta leo peripou to mina....stin ousia an douleuoun 2 atoma kai pernoun apo 1500 euro pou einai o vasikos periseuoun kati liga na valeis stin akri kai an,,,,,stin ellada eixa to diko mou spiti...i diafora einai elaxisti...edo an den kaneis diki sou douleia den mporeis na katafereis tipota allo apo to na tin pernas aneta....ego prosopika pou anevika edo to exo metaniosei...otan eimoun ellada evriza kai fonaza kai elega tha figo kai den tha xanagiriso......kai eides pos ta fernei i zoi;den exo petixei tipota kalitero edo.....apla zo...den kano kati allo....apla sto leo einai kai pos tin vriskei kaneis...ego filoxenisa filous sto spiti mou pou ithelan na erthoun edo...den ekatse kaneis pano apo ena mina....apla den thelo na kathome kai na grafo kai na leo ti kai pos.....opoios thelei as erthei mia volta kai tha dei.....prepei na deis me ta eidia sou ta matia kai na min akous kanena......

kelaino
17.04.2012, 00:24
Τι ειναι η Σουηδια?Επειδη εχουν πετρελαια ...

Αυτοί με τα πετρέλαια είναι οι Νορβηγοί, φίλε μου. Εδώ κάτι δάση και σιδερομεταλλεύματα είχε μόνο.

george23
17.04.2012, 01:49

Καλησπέρα!
Είναι μιά σχετικά μικρή πόλη, γύρω στους 140.000 κατοίκους, 107 χιλιόμετρα από Στοκχόλμη.

Αυτήν την περίοδο που πάς να έχεις όλα τα είδη των ρούχων. Μπορεί να κάνει κρύο αλλά να έχει μέχρι και 30 βαθμούς ή παραπάνω το καλοκαίρι.
Εξαρτάται σε ποιό αεροδρόμιο στη Στοκχόλμη έρχεσαι, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να πας στο Västerås.

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη

μαζεύω εδώ την ερώτηση και απάντηση και ξαναρωτάω. Πως πάω από στοκχόλμη στο vasteras? (btw πως προφέρεται?). Έρχομαι από Αθήνα με την SAS και φτάνω στο arlanda airport. Υπάρχει εκεί κοντά σταθμός λεωφορείων ή τρένων? εισητήρια πρέπει να βγάλω πριν ταξιδέψω ή δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση οπότε θα μπορώ να κόψω εκεί??

υγ Υποθέτω ότι το αεροδρόμιο είναι μεγάλο και θα παίζει ρόλο σε ποιο terminal φτάνω, κάπου στην σελίδα της sas λέει για terminal 5, αλλά δεν ξέρω πόσο σίγουρο είναι...

ermis
17.04.2012, 09:33
Καλημερα σε ολους,

................Ελενη

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη, σε όλους και σε σένα ιδιαίτερα Ελένη. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και στη συνέχεια !

Νεομετανάστρια
17.04.2012, 10:17
Καλη Ανασταση για ολους μας!!! (...και δεν εννοω του Πασχα...)

Ευχομαι ολοι να βρουμε ενα δρομο που να μας ταιριαζει σε αυτη την παραξενα αγρια εποχη που διανυουμε και να τον ακολουθησουμε!!!!

:kouragio: σε ολους!!

Ελενη

kelaino
17.04.2012, 10:22

μαζεύω εδώ την ερώτηση και απάντηση και ξαναρωτάω. Πως πάω από στοκχόλμη στο vasteras? (btw πως προφέρεται?). Έρχομαι από Αθήνα με την SAS και φτάνω στο arlanda airport. Υπάρχει εκεί κοντά σταθμός λεωφορείων ή τρένων? εισητήρια πρέπει να βγάλω πριν ταξιδέψω ή δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση οπότε θα μπορώ να κόψω εκεί??

υγ Υποθέτω ότι το αεροδρόμιο είναι μεγάλο και θα παίζει ρόλο σε ποιο terminal φτάνω, κάπου στην σελίδα της sas λέει για terminal 5, αλλά δεν ξέρω πόσο σίγουρο είναι...

Γεια σου, φίλε.

Στην Αρλάντα, οι πτήσεις από το εξωτερικό φτάνουν συνήθως στο τέρμιναλ 5, οπότε μάλλον λογικό είναι.

Η πόλη λέγεται Βέστερός, περίπου σαν τη χώρα που διαδραματίζεται το Game of Thrones. Μην ξεχάσεις να κάνεις βολτούλες στην παλιά πόλη, επίσης έχει πλάκα το άγαλμα του Χριστού από λέγκο σε μία εκκλησία ενός κοντινού χωριού.

Για να πας από Αρλάντα στο Βέστερός, μπορείς να πάρεις τραίνο. Τις ώρες και τις τιμές τις βρίσκεις στην ιστοσελίδα του αντίστοιχου ΟΣΕ, που λέγεται SJ.

http://www.sj.se/start/startpage/index.form?l=en

Για πιο φτηνά, μπορείς να πας Στοκχόλμη με το λεωφορείο. Τα flygbussarna κάνουν στάση στο αεροδρόμιο, και τη βρίσκεις πολύ εύκολα, έχει πινακίδες. Το σήμα τους είναι το ουράνιο τόξο.
Αυτή είναι η σελίδα τους, το εισιτήριο κοστίζει 99:-,νομίζω.

http://www.flygbussarna.se/

Το καλύτερο είναι το λεωφορείο. Εδώ βλέπω ότι η Swedbus πάει κατευθείαν από το τέρμιναλ 5 της Αρλάντα, στο Βέστερός,τσέκαρέ το:

Swebus S (http://www.swebus.se/Express/Sokresultat/?from=320&fromtype=BusStop&to=199&totype=BusStop&away=2012-04-17&home=2012-04-17&Adult=1&Child=0&Youth=0&Student=0&Pensioner=0&campaignCode=#bookingSearchResultsAway)

Αυτά.

george23
17.04.2012, 10:40
Καλημέρα σε όλους!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου @kelaino. Χρειάζετε να κλείσω θέση ή θα βρω εκεί κατευθείαν?

kelaino
17.04.2012, 11:12
Νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βρεις θέση στα εκδοτήρια εισιτηρίων που υπάρχουν εκεί.

Από την άλλη, αν έχεις δυνατότητα να κλείσεις ονλάιν, γιατί όχι. Αν και ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί τοαεροπλάνο να έχει καθυστέρηση.

katia123
17.04.2012, 14:29
Γεια σας και παλι. Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις καθηγητη/τρια Σουηδικων στη Θεσσαλονικη που κανει ιδιαιτερα.
Ευχαριστω !

Minos
17.04.2012, 15:34

Έτσ είναι όπως τα γράφει ο Kelaino. με συγχωρείς που άργησα να γράψω.

orpheus
17.04.2012, 17:45
Ειχα γραψει παλιοτερα οτι γραφτηκα στο babbel , ενα site εκμαθησης ξενων γλωσσων. Η κανονικη του τιμη ειναι 33€ το εξαμηνο αλλά μπορειτε να κανετε το εξης (το εκανα δις και πετυχε). Γραφεσαι δωρεαν ασχολείσαι 2-3 μερες και μεσα σε 10 μερες σου ερχεται mail προσφορας -1 μηνας 1€. Αν θελεις συνεχιζεις οταν τελειωσει ο μηνας με 33€ το εξαμηνο. Δε χρειαζεται. 1 βδομαδα πριν τελειωσει ο μηνας στελνετε mail που ζητατε να μην ανανεωθει η συνδρομη (γιατι αλλιως μπορει να ανανεωθει αυτοματα) και κανετε εγγραφη με άλλο mail. Σε 10 μερες το πολυ θα σας ερθει καινουργια προσφορα στη νεα εγγραφη. Οποτε καθε φορα θα κανετε μαθηματα με 1 €. Και πιστεψτε με αξιζει πολλά περισσοτερο (ακομα και τα 33€ ) αλλά εφοσον μπορει καποιος να τα γλιτωσει γιατι να μην το κανει?

kelaino
17.04.2012, 18:32
Καλημέρα σε όλους!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου @kelaino. Χρειάζετε να κλείσω θέση ή θα βρω εκεί κατευθείαν?

Α και πού 'σαι: ίσωςνα έχεις βγάλει ήδηεισιτήριο, αλλά μόλις θυμήθηκα ότι στο Βέστερος υπάρχει και αεροδρόμιο στο οποίο πετάει η Ryanair. Δεν ξέρω αν πηγαίνει κατευθείαν από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, αλλά μπορείς ενδεχομένως να το κοιτάξεις.

serina
17.04.2012, 19:46
Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη σε όλους!

Ελένη, σ' ευχαριστώ για την δική σου πρώτη εικόνα...Όσο για την πτήση με την ryanair, τα σχόλιά σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, μια και θα φύγω με αυτήν. Το ψιλομετάνιωσα για να πω την αλήθεια, με δυσκολεύει και ο περιορισμός στις αποσκευές. Θα ήθελα να πληρώσω μια ακόμη βαλίτσα...
Τέλος πάντων, αν θυμηθείς και κάτι άλλο αναφορικά με τη πτήση σου, θα με ενδιέφερε να το μάθω.
Καλή επιτυχία και στη συνέχεια!

wint3r
17.04.2012, 20:14
Γεια σας και παλι. Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις καθηγητη/τρια Σουηδικων στη Θεσσαλονικη που κανει ιδιαιτερα.
Ευχαριστω !

Σου έχω στείλει pm:victory:

sokratis-salonika
17.04.2012, 20:37
παιδια καλησπερα σας χρονια πολλα και χριστος ανεστη σε ολους....(ολους λεμε χωρις αυτους που φορανε κουκουλα!)
καλως ηρθα............ και καλως σας βρηκα...
το καλοκαιρι θα ανεβω με το αυτοκινητο στην σουηδια οχι απο ιταλια ...γνωριζει κανεις ποσο περιπου θα μου βγει το ταξιδι σε βενζινες? στο περιπου λεμε ε!!!!

Νεομετανάστρια
18.04.2012, 01:06
Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη σε όλους!

Ελένη, σ' ευχαριστώ για την δική σου πρώτη εικόνα...Όσο για την πτήση με την ryanair, τα σχόλιά σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, μια και θα φύγω με αυτήν. Το ψιλομετάνιωσα για να πω την αλήθεια, με δυσκολεύει και ο περιορισμός στις αποσκευές. Θα ήθελα να πληρώσω μια ακόμη βαλίτσα...
Τέλος πάντων, αν θυμηθείς και κάτι άλλο αναφορικά με τη πτήση σου, θα με ενδιέφερε να το μάθω.
Καλή επιτυχία και στη συνέχεια!

μπορεις να χρεωσεις μια επιπλεον βαλιτσα (εκτος απο την πρωτη που μπορει να ειναι 15 εως και 20 κιλα) και αργοτερα ακομα και οταν τυπωσεις την καρτα επιβιβασης (boarding pass) αλλα νομιζω οτι κατι εξτρα χρεωνουν και σε αυτη την περιπτωση... αφου δεν την προσθεσες απο την αρχη... δεν νομιζω οτι εχω κατι αλλο να προσθεσω , διαβασε και τις οδηγιες τους προσεκτικα.

serina
18.04.2012, 01:33
μπορεις να χρεωσεις μια επιπλεον βαλιτσα (εκτος απο την πρωτη που μπορει να ειναι 15 εως και 20 κιλα) και αργοτερα ακομα και οταν τυπωσεις την καρτα επιβιβασης (boarding pass) αλλα νομιζω οτι κατι εξτρα χρεωνουν και σε αυτη την περιπτωση... αφου δεν την προσθεσες απο την αρχη... δεν νομιζω οτι εχω κατι αλλο να προσθεσω , διαβασε και τις οδηγιες τους προσεκτικα.

Ευχαριστώ Ελένη..
Όταν έκλεισα το εισητήριο απο το διαδίκτυο, μου έδινε μόνο δυο επιλογές: καμμία βαλίτσα ή μια εως 15 κιλά. Μάλλον θα πάω και απο το αεροδρόμιο καμμιά βόλτα να το ψάξω εγκαίρως.

Νεομετανάστρια
18.04.2012, 23:17
Ευχαριστώ Ελένη..
Όταν έκλεισα το εισητήριο απο το διαδίκτυο, μου έδινε μόνο δυο επιλογές: καμμία βαλίτσα ή μια εως 15 κιλά. Μάλλον θα πάω και απο το αεροδρόμιο καμμιά βόλτα να το ψάξω εγκαίρως.

αν ειναι να πας στο αεροδρομιο πηγαινε λιγη ωρα πριν απο καποια πτηση τους για να βρεις τον γκισε ανοιχτο σιγουρα..

serina
18.04.2012, 23:56
αν ειναι να πας στο αεροδρομιο πηγαινε λιγη ωρα πριν απο καποια πτηση τους για να βρεις τον γκισε ανοιχτο σιγουρα..

Ευχαριστώ Ελένη!
Θα κοιτάξω τα δρομολόγιά τους και θα πάω απο κοντά, αν καταφέρω το σ-κ..
Θα σας ενημερώσω και εγώ με τη σειρά μου για την απάντησή τους.

ermis
19.04.2012, 08:55
Ευχαριστώ Ελένη!

καλημέρα, εγώ πήγα από το αεροδρόμιο την προηγούμενη εβδομάδα & είδα και το κουτί. Προσωπικά θα πάρουμε, 4 χειραποσκευές (2 ενήλικες + 2 παιδιά) (55χ40χ20), μέχρι 10 κιλά η κάθε μία. Αλλά μου είπαν από το γκισέ ότι μέσα στον έλεγχο θα τα ξαναελέγξουν. Από ότι έμαθα στη Θεσ/νίκη είναι χαλαροί, αλλά σε άλλα αεροδρόμια τα τσεκάρουν περισσότερο και είναι πιο αυστηροί με τα εκατοστά.

Νεομετανάστρια
19.04.2012, 23:36
καλημέρα, εγώ πήγα από το αεροδρόμιο την προηγούμενη εβδομάδα & είδα και το κουτί. Προσωπικά θα πάρουμε, 4 χειραποσκευές (2 ενήλικες + 2 παιδιά) (55χ40χ20), μέχρι 10 κιλά η κάθε μία. Αλλά μου είπαν από το γκισέ ότι μέσα στον έλεγχο θα τα ξαναελέγξουν. Από ότι έμαθα στη Θεσ/νίκη είναι χαλαροί, αλλά σε άλλα αεροδρόμια τα τσεκάρουν περισσότερο και είναι πιο αυστηροί με τα εκατοστά.

...χαλαροι χαλαροι τις ζυγισανε και τις χειραποσκευες μας στην Θεσσαλονικη μεσα στην Μεγαλη Εβδομαδα. Και επειδη ειχα και ενα πλαστικο μπουκαλι απο νερο γεματο τσιπουρο μπανταρισμενο με κανα 2 σακουλες και 2 πλαστικα ταπερακια με αλιπαστα μας ανοιξαν την βαλιτσα και μας εβαλαν πρωι πρωι να δοκιμασουμε το τσιπουρο... καλο?

Στην επιστροφη απο αεροδρομιο Skavsta ουτε τις ελενχανε τις χειραποσκευες...

Υποψιν για οσους δεν το ξερουν : κυκλοφορουν στην αγορα , τουλαχιστον στην Στοκχολμη βρηκα και αγορασα αλλα πιθανοτατα να υπαρχουν και Ελλαδα, ζυγαριες χειρος να τις πω.. τελος παντων ειδικες για να ζυγιζεις αποσκευες.
Ζυγιζουν απο 20gr εως 40kg περιπου.
Απο το να ανεβαινεις πανω κατω σε μια ζυγαρια με την καθε βαλιτσα συμφερουν και ειναι λιγο μεγαλυτερες απο ενα κομπιουτερακι.... οποτε τις εχετε και για να κανετε και ενα ελεγχο μετα εκει που θα πατε για να μην ξεφυγετε στα κιλα....
Οι τιμες κυμαινονται απο 10 εως 25 ευρω απο οσο ειδα...

Νεομετανάστρια
19.04.2012, 23:42
Ευχαριστώ Ελένη!

Νομιζω οτι σουκου δεν εχει η Ryanair πτησεις... δες το πριν ξεκινησεις...
Αν πας μονο για το κουτι και οχι για αλλες πληροφοριες θα το βρεις οτι ωρα και να πας εξω απο το γκισε τους.

serina
20.04.2012, 00:22
Νομιζω οτι σουκου δεν εχει η Ryanair πτησεις... δες το πριν ξεκινησεις...
Αν πας μονο για το κουτι και οχι για αλλες πληροφοριες θα το βρεις οτι ωρα και να πας εξω απο το γκισε τους.

Πρέπει να έχει Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι, απο ότι είδα. Η χειραποσκευή δεν με προβληματίζει...Θα είναι ο φορητός μου και ένας φάκελλος με όλα τα έγγραφα που θα χρειαστώ στις υπηρεσίες αλλά και που θα συνοδεύουν το βιογραφικό μου.
Πρέπει να ξεκαθαρίσω στη ryanair αν μπορώ να χρεωθώ και δεύτερη βαλίτσα για να πάρω μερικά ρούχα παραπάνω. Και αυτό γιατί θα αργήσω να μεταφέρω την υπόλοιπη...προίκα (βιβλία κτλ). Θα πρέπει να περιμένω να βρω πρώτα ένα, όσο το δυνατό πιο σταθερό σπίτι, για 2-3 μήνες.

Stelakis22
20.04.2012, 00:31
Καλησπερα σε ολους σας!Ειμαι 23 χρονων και εχω βαρεθει αυτη τι κατασταση στην ελλαδα και ετσι σκεφτομαι και εγω να μεταναστευσω στη σουηδια!Παιδια θελω να μου πειτε οσοι ειναι εκει αν αξιζει πραγματικα και αν ειναι καλα!

australian
20.04.2012, 00:40
Καλησπερα σε ολους σας!Ειμαι 23 χρονων και εχω βαρεθει αυτη τι κατασταση στην ελλαδα και ετσι σκεφτομαι και εγω να μεταναστευσω στη σουηδια!Παιδια θελω να μου πειτε οσοι ειναι εκει αν αξιζει πραγματικα και αν ειναι καλα!

σου έχουν απαντήσει εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%98%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-92/%CE%98%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CF%82-2635/index3.html

australian
20.04.2012, 00:50
συνεχίζουμε http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-4-a-3296/#post45458